PDA

Επιστροφή στο Forum : Aqua Solution [Wind Solution, Prinsessan Christina, Lion Prince, Commodore, Palau]



pantelis2009
13-01-2018, 11:42
Το Wind Solution (https://www.marinetraffic.com/en/photos/of/ships/shipid:193270/#forward) κατασκευασμένο το 1969 με μήκος 122,7 μέτρα, πλάτος 19,6 μέτρα ΙΜΟ 6918560 και έχοντας αλλάξει πολλά ονόματα ξεκίνησε σήμερα από τη Ν. Αγγλία με προορισμό τον Πειραιά και άφιξη στις 27/01/2018. Ξέρει κανείς .......ποιος το αγόρασε????? και για ποια γραμμή???????

despo
13-01-2018, 20:28
Το Wind Solution (https://www.marinetraffic.com/en/photos/of/ships/shipid:193270/#forward) κατασκευασμένο το 1969 με μήκος 122,7 μέτρα, πλάτος 19,6 μέτρα ΙΜΟ 6918560 και έχοντας αλλάξει πολλά ονόματα ξεκίνησε σήμερα από τη Ν. Αγγλία με προορισμό τον Πειραιά και άφιξη στις 27/01/2018. Ξέρει κανείς .......ποιος το αγόρασε????? και για ποια γραμμή???????

Χωρις πολλές σκέψεις, εγω θε έλεγα ποιός άλλος εκτος απο τον Αρκουμάνη. Οσο για το ποιά γραμμή, δεν χρειάζεται να ψάξουμε, αφου όλοι ξέρουμε που στέλνει τα πλοία του.

VASILIS CRETA
13-01-2018, 21:34
Κατά τη γνώμη μου πανέμορφο και με μοντέρνο σχεδιασμό για την εποχή του. Το σουλούπι του μου θυμίζει Θησέα (ασχέτως ότι αυτός είχε γίνει έτσι μετά από ριζική μετασκευή). Μόνο η χαρακτηριστική μικρή γέφυρα προδίδει την ηλικία του. Μένει φυσικά να δούμε τι μπορεί να αποδώσει μηχανικά.


....ποιός άλλος εκτος απο τον Αρκουμάνη.....

Καλά, αυτό είναι σχετικό, όπως βλέπουμε πολλοί ξαναγυρίζουν στα παλια (ξεκίνα από το Νέαρχο, πιάσε Ηλιόπουλο, Βεντούρη, Portucalense και φτάσε στον Αρκουμανή). Φτηνά να τα αγοράσεις και να τα λειτουργήσεις, δεν παίρνεις οικονομικά ρίσκα με δάνεια, ανοίγματα και χρέη, μπορείς να τα δρομολογήσεις όπου θες (από άγονες μέχρι ναυλώσεις) χωρις μεγάλα ρίσκα, ο κόσμος καλώς ή κακώς πλέον το χει πάρει απόφαση ότι θα μάθει να ξαναζει με αυτά (το πως και το γιατί είναι άλλη χιλιοειπωμένη ιστορία)... Αν είσαι στοιχειωδώς συνεπής προς τον επιβάτη, γιατί όχι;


....όλοι ξέρουμε που στέλνει τα πλοία του....

Που και αυτός πλέον έχει αρχίσει τα πειράματά του (βλ, ναύλωση Galaxy, πώληση στο καπάκι του Prince προεκτάσεις τα καλοκαίρια). Και καλά το κάνει δηλαδή....

despo
15-01-2018, 00:08
Τελικά για την Seajets (;) μάλλον προορίζεται το πλοίο, οπως γράφουν και στο Ελληνική Ακτοπλοία.

dionisos
15-01-2018, 08:48
Μηπως ειναι για την KEFALLONIA LINES το τριτο που ελεγε??? Σε λιγες μερες θα ξερουμε. Υπομονη

Ellinis
15-01-2018, 14:25
Τα τελευταία χρόνια το καράβι χρησίμευε ως πλωτό ξενοδοχείο για τους εργαζόμενους σε υπο κατασκευή θαλάσσια πάρκα αιολικής ενέργειας. Στον ίδιο ρόλο ήταν και το κατά πέντρε χρόνια νεότερο (και πολύ ομορφότερο...) WIND AMBITION που το είχαμε γνωρίσει την προηγούμενη δεκαετία ως τούρκικο CESME. Και αυτό είναι δεμένο και διαθέσιμο.
Γενικά αυτά τα πλοία έχουν κάνει τον κύκλο τους τόσο σε βόρεια Ευρώπη όσο και στη Μεσόγειο και η άφιξη του 49-χρονου φέρι στην Ελλάδα είναι ενδεικτική της κατάστασης που βιώνουμε.

pantelis2009
20-01-2018, 08:30
To πλοίο έχει μπει στη Μεσόγειο και σύμφωνα με το AIS του θα φτάσει Πειραιά στις 25/01.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-01-2018, 13:18
Η αναπαλαίωση της ακτοπλοϊας σε εξέλιξη...:disturbed::distrust:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-01-2018, 15:03
Από τα Ποσειδώνια του 1976 μερικά λεπτομερή κ καλαίσθητα φυλλάδια του ναυπηγείου Αalborg,ανάμεσα σε αυτά κ γιά το βαπόρι,ήταν η αφορμή γιά να ξεκινήσω τη συλλογή μου!:pride:

dionisos
24-01-2018, 18:28
Το πλοιο τωρα βρισκεται Νοτια των Κυθηρων με αφιξη στον Πειραια αυριο το μεσημερι

Espresso Venezia
25-01-2018, 11:50
Στο λιμάνι του Πειραιά βρίσκεται πλέον εδώ και λίγη ώρα. Πλωρο-πλαγιοδέτησε στην ακτή Μιαούλη, μπροστά από τον Άγιο Σπυρίδωνα, σε θέση άκρως....... καραβοφωτογραφική.

threshtox
25-01-2018, 11:57
Ναι ρε γμτ...το έχασα για λίγη ώρα..και τη μανούβρα και όλα..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-01-2018, 12:55
Tι να πω κ εγώ...λογω δουλειάς! Δίπλα είμαι...
Οψόμεθα το απόγευμα.

threshtox
25-01-2018, 14:09
..ή σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί πια..

leo85
25-01-2018, 18:10
Καλός μας ήρθε το καραβάκι.

threshtox
25-01-2018, 21:51
Γιατί εμείς κάνουμε ρεπορτάζ...

186672186673186674

Πτωχή η βραδινή σοδειά. Αύριο το πρωί θα είναι καλύτερη..

Espresso Venezia
26-01-2018, 10:07
Ακόμα δύο χθεσινές όμορφες φωτογραφίες του πλοίου, από την είσοδο (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2802980) του στο μεγάλο μας λιμάνι και κατά την πρόσδεση (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2802985) του στην ακτή Μιαούλη.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 10:24
Σε πολύ καλή κατάσταση εξωτερικά το δανέζικο σκαρί ανάλογα την ηλικία του.
Γιά τη θέση κ τον τρόπο που έδεσε,έχουμε κάποιες πρωτιές.
Πρώτη φορά από τον καιρό που έδεναν πλοία του εξωτερικού, έπεσε σε αυτή τη θέση πλοίο με ξένη σημαία που δεν κάνει ακτοπλοϊα.
Από τον καιρό της ΔΑΝΕ κ ίσως του Αγούδημου δεν θυμάμαι συμβατικό πλοίο να έχει δέσει εκεί.
Επιτέλους είδαμε στον Πειραιά άνοιγμα visor κ πλωριού καταπέλτη έστω με αυτή την έκτακτη περίπτωση.Πήραμε μιά ιδέα "ζωντανά" γιά αυτό που γίνεται στα λιμάνια πολιτισμένων χωρών κ όχι μόνο.
Το ότι προτίμησαν να πρωροπλαγιοδετήσουν ( οι ¨Άγγλοι εθισμένοι σε αυτό ) οφείλεται στον μάλλον σφραγισμένο πρυμιό καταπέλτη που έχει κάποιες περίεργες σιδεριές κ δεν είδα αν έχει πλαϊνό μπαρκαρίζο.Γιατί αν είχε οι Έλληνες θα ακροβατούσαν σε μιά σανίδα που θα έβαζαν γιά...σκάλα.

roussosf
26-01-2018, 11:08
Μήπως δούμε και μετατροπή τύπου "ΕΛΥΡΟΣ"????????????

threshtox
26-01-2018, 11:17
Η αλήθεια είναι ότι πλην των bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη, σε έκτακτες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στας Ελλάδας και το θέαμα στα διακοσάρια είναι, αν μη τι άλλο, πρωτόγνωρο.
Εγώ πάλι, γιατί πάλι βλέποντας συμβατικό εκεί θυμήθηκα το ιστορικό ΚΥΔΩΝ, δεν ξέρω. Αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιο θα μας διαφεύγει.
Φοβερή αλήθεια η κίτρινη σκαλωσιά στην πρύμη, ξεπερνάει το φτωχό μυαλό μου και τις ακόμα φτωχότερες γνώσεις μου.

186680186681186682186683186684

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 11:27
Μήπως δούμε και μετατροπή τύπου "ΕΛΥΡΟΣ"????????????.
Tι εννοείς;;;
Mάλλον γιά ξενοδοχείο το έφερε

dionisos
26-01-2018, 11:32
Μηπως προοριζεται για το ΚΑΖΙΝΟ της ΜΥΚΟΝΟΥ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 11:51
Η αλήθεια είναι ότι πλην των bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη, σε έκτακτες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στας Ελλάδας και το θέαμα στα διακοσάρια είναι, αν μη τι άλλο, πρωτόγνωρο.
Εγώ πάλι, γιατί πάλι βλέποντας συμβατικό εκεί θυμήθηκα το ιστορικό ΚΥΔΩΝ, δεν ξέρω. Αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιο θα μας διαφεύγει.
Φοβερή αλήθεια η κίτρινη σκαλωσιά στην πρύμη, ξεπερνάει το φτωχό μυαλό μου και τις ακόμα φτωχότερες γνώσεις μου.

186680186681186682186683186684
Δεν θυμάμαι αυτές τις έκτακτες περιπτώσεις αλλά συστηματικά τον άνοιγαν στην Πάτρα το POLARIS κ τα ΒS1/2. Eπίσης στη Χίο το παλιό Ν.ΧΙΟΣ.

Πας πολύ παλιά κ μπορώ να σου απαριθμήσω ένα σωρό άλλα,υπάρχουν κ δικές μου φωτό εδώ μέσα,τέλη 70-αρχές 80.
Γιά την σκαλωσιά κ εγώ δεν ξέρω,ίσως με την παλίρροια να κούμπωνε με fenders μιάς κ ήταν σε στατικό ρόλο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 11:54
Μηπως προοριζεται για το ΚΑΖΙΝΟ της ΜΥΚΟΝΟΥ.
Καθώς φαίνεται ότι το έφερε ο Ηλιόπουλος μάλλον είναι γιά λάθρο.Επομένως η ιδέα γιά το ΛΑΤΩ πρέπει να εγκαταλείφθηκε.

Espresso Venezia
26-01-2018, 12:14
Επιτέλους είδαμε στον Πειραιά άνοιγμα visor κ πλωριού καταπέλτη έστω με αυτή την έκτακτη περίπτωση.

Η αλήθεια είναι ότι πλην των bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη, σε έκτακτες περιπτώσεις κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στας Ελλάδας και το θέαμα στα διακοσάρια είναι, αν μη τι άλλο, πρωτόγνωρο.

Πας πολύ παλιά κ μπορώ να σου απαριθμήσω ένα σωρό άλλα, υπάρχουν κ δικές μου φωτό εδώ μέσα,τέλη 70-αρχές 80.

"Bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη" δένοντας με την πλώρη, δεν έχω δει στον Πειραιά ούτε σε έκτακτες περιπτώσεις. Να έχουν πρυμοδετήσει μεν κανονικά, αλλά να έχουν ανοικτό και το visor και τον πλωριό καταπέλτη (για διάφορους λόγους), ναι έχω δει αρκετές φορές.

Όσον αφορά μάλιστα τα "διακοσάρια" δεν είναι πρωτόγνωρο το θέαμα. Στην ίδια θέση που έχει δέσει το WIND SOLUTION (άντε το πολύ λίγο δεξιά - λίγο αριστερά) είχαμε δει σε παλαιότερη φωτό δεμένο το ΚΑΡΥΣΤΟΣ (ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ). Δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα είχε παρουσιαστεί η φωτό, αν και την είχα σχολιάσει, αν κάποιος θυμάται ας μας την δείξει.

dionisos
26-01-2018, 12:31
Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη

threshtox
26-01-2018, 12:44
"Bluestar που κατεβάζουν πλωριό καταπέλτη" δένοντας με την πλώρη, δεν έχω δει στον Πειραιά ούτε σε έκτακτες περιπτώσεις. Να έχουν πρυμοδετήσει μεν κανονικά, αλλά να έχουν ανοικτό και το visor και τον πλωριό καταπέλτη (για διάφορους λόγους), ναι έχω δει αρκετές φορές.


Ψάχνω το αρχείο μου και βρίσκω αυτό.

186687

Θυμάμαι πάντως και κάποιο από τα μικρά εκτός από το 1 με την πλώρη δεμένα..αλλά θα το ψάξω κάποια στιγμή.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 12:51
Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη
Μα το WIND SOLUTION έχει πέσει με την πλώρη κ πατάει ο καταπέλτης στον ντόκο,αυτό λέμε.Το να έχoυν ανοίξει visor κ πλωριό καταπέλτη γιά κάποιο λόγο με το βαπόρι πρυμνοδετημένο το είχαμε δει πολλές φορές πριν να αρχίσουν να σφραγίζουν τις πλώρες,λόγω Στοκχόλμης;
Αμέσως-αμέσως μου έρχονται στο μυαλό τα ΚΑΝΤΙΑ/ΡΕΘΥΜΝΝΟΝ που πολλές φορές άνοιγαν visor κ καταπέλτη,υποθέτω γιά εξαερισμό του γκαράζ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 12:59
Θυμάμαι πάντως και κάποιο από τα μικρά εκτός από το 1 με την πλώρη δεμένα..αλλά θα το ψάξω κάποια στιγμή.
Το BS ITHAKI άνοιγε γι΄αυτό κ το μπαρκαρίζο δεξιά-αριστερά στην πλώρη αφού στην Ελλάδα θέλουμε έτη φωτός γιά να ανακαλύψουμε την φυσούνα.

Espresso Venezia
26-01-2018, 13:05
Πλωριο Καταπελτη ειχε και το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ πριν την μετασκευη. Πολλες φορες τον ανοιγε αν και επεφτε μετην Πρυμνη για να κατεβαζει τα φορτηγα απο το επανω γκαραζ τοτε που η Ραμπα ηταν στην Πλωρη

Φίλε dionisos μιλάμε για πλοία με visor (ανυψούμενη πλώρη) όπως το WIND SOLUTION, και συγκεκριμμένα για το λιμάνι του Πειραιά. Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ δρομολογήθηκε από τον Πειραιά μετά από την κατασκευή της νέας του πλώρης.

Φίλε threshtox, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και μόνο, να σημειώσω πως στο ποστ μου έγραψα "δεν έχω δει στον Πειραιά" (εγώ προσωπικά), όχι ότι δεν έχει συμβεί ποτέ. Θα ήμουν ανόητος (τουλάχιστον) αν έγραφα ή υπονοούσα κάτι τέτοιο. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

express adonis
26-01-2018, 13:17
Το BS ITHAKI άνοιγε γι΄αυτό κ το μπαρκαρίζο δεξιά-αριστερά στην πλώρη αφού στην Ελλάδα θέλουμε έτη φωτός γιά να ανακαλύψουμε την φυσούνα.

εχω ανεβει στο καζαντζακης το 1997 απο σκαλα πλαινη οπως στα κρουαζιεροπλοια που σ εβγαζε στην ρεσεψιον σε πρωινο για ηρακλειο...η ατακα ηταν που να μπουνε και οι φυσουνες απο καποιον του πληρωματος σε καποιον που διαμαρτυρηθηκε γιατι δν παμε απο τις κυλιομενες της πρυμνης(δεν γνωριζω βεβαια αν ειχε ο νικολας)...

threshtox
26-01-2018, 13:48
Φίλε threshtox, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και μόνο, να σημειώσω πως στο ποστ μου έγραψα "δεν έχω δει στον Πειραιά" (εγώ προσωπικά), όχι ότι δεν έχει συμβεί ποτέ. Θα ήμουν ανόητος (τουλάχιστον) αν έγραφα ή υπονοούσα κάτι τέτοιο. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Κανένα θέμα και καμία παρεξήγηση, φίλε μου.. ίσως και εγώ ακούστηκα λίγο απόλυτος.:tennis::tennis:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-01-2018, 14:50
εχω ανεβει στο καζαντζακης το 1997 απο σκαλα πλαινη οπως στα κρουαζιεροπλοια που σ εβγαζε στην ρεσεψιον σε πρωινο για ηρακλειο...η ατακα ηταν που να μπουνε και οι φυσουνες απο καποιον του πληρωματος σε καποιον που διαμαρτυρηθηκε γιατι δν παμε απο τις κυλιομενες της πρυμνης(δεν γνωριζω βεβαια αν ειχε ο νικολας)...
H πλαϊνή σκάλα έμπαινε σε πολλά: στων Μινωικών,στης ΑΝΕΚ,στης ΝΕΛ αλλά νομίζω με την διάδοση των κυλιόμενων εξαφανίστηκε.Έπιανε κ χώρο από την ουρά των φορτηγών.Ειδικά με την έλευση των παλατιών δεν υπήρχε κ πρόσβαση γιά να την βάλουν.

leo85
26-01-2018, 22:29
Δύο σημερινές φωτογραφίες του πλοίου στο Μεγάλο Λιμάνι!!!

186690 186691

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-01-2018, 10:43
Σπάνια περίπτωση,το πλοίο παραμένει ακόμα στα χέρια των μέχρι τώρα πλοιοκτητών.Να είναι στα πλαίσια της συμφωνίας ή κάτι άλλο;

threshtox
29-01-2018, 09:30
Μόλις βγήκε από το λιμάνι. Δεν πρόλαβα φωτό για πέντε λεπτά, καθώς το έβλεπα από μακριά να φεύγει

Dimitris Mentakis
29-01-2018, 12:36
Η δικια μου εκδοχή φωτογραφικά του πλοίου το οπόιο ειναι σε πολύ καλη κατάσταση κυρίως εσωτερικά . http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2804505

flash13
29-01-2018, 13:44
Η δικια μου εκδοχή φωτογραφικά του πλοίου το οπόιο ειναι σε πολύ καλη κατάσταση κυρίως εσωτερικά . http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2804505
Μπήκες στο εσωτερικό του? έχεις καμια φωτογραφία?

Ellinis
09-02-2018, 13:00
To πλοίο εμφανίζεται στις δηλώσεις δρομολόγησης ως AQUA SOLUTION (μπρρ.....) και στη γραμμή Πειραιά - Σίφνο - Μήλο. Από φαντασία στα ονόματα η εταιρία έχει ένα θεματάκι. Πιάσανε το (ατυχές κατά τη γνώμη μου) πρόθεμα AQUA απο τα ναυλωμένα της ΝΕΛ και το κολλήσανε και στα επόμενα συμβατικά. Ελπίζω μέχρι τη δρομολόγηση του να προκύψει κάτι πιο καλόγουστο και που να έχει κάποιο νόημα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-02-2018, 13:31
To πλοίο εμφανίζεται στις δηλώσεις δρομολόγησης ως AQUA SOLUTION (μπρρ.....) και στη γραμμή Πειραιά - Σίφνο - Μήλο. Από φαντασία στα ονόματα η εταιρία έχει ένα θεματάκι. Πιάσανε το (ατυχές κατά τη γνώμη μου) πρόθεμα AQUA απο τα ναυλωμένα της ΝΕΛ και το κολλήσανε και στα επόμενα συμβατικά. Ελπίζω μέχρι τη δρομολόγηση του να προκύψει κάτι πιο καλόγουστο και που να έχει κάποιο νόημα.
Διάλυση,διάλυμα ύδατος λίγο χημεία θυμίζει το όνομα.
Πάντως κ να αλλάξουν όνομα, από Aqua θα αρχίζει πάλι.Μην έχουμε πολλές προσδοκίες.:disgust::disturbed:

despo
18-02-2018, 21:53
186990
Περιμένοντας να δούμε πως/που θα χρησιμοποιηθεί το πλοίο, θα έλεγα οτι πρέπει πλεον να μεταφερθεί στα Ελληνικής ιδιοκτησίας.

Espresso Venezia
13-03-2018, 09:18
.
Και στο equasis.org ως AQUA SOLUTION πλέον το βαπόρι, με σημαία Κύπρου, και πλοιοκτήτρια (Registered owner) την EAGLESHIPPING LTD με έδρα την Λεμεσό. Παραμένει όμως ως τύπος του πλοίου ο : "Accommodation Ship Offshore Support Vessel" και δεν γνωρίζω αν τυπικά τουλάχιστον θα είναι απαραίτητο να αλλάξει ώστε να μπορέσει να δραστηριοποιηθεί ως φέρρυ Ε/Γ-Ο/Γ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-03-2018, 10:14
.
Και στο equasis.org ως AQUA SOLUTION πλέον το βαπόρι, με σημαία Κύπρου, και πλοιοκτήτρια (Registered owner) την EAGLESHIPPING LTD με έδρα την Λεμεσό. Παραμένει όμως ως τύπος του πλοίου ο : "Accommodation Ship Offshore Support Vessel" και δεν γνωρίζω αν τυπικάτουλάχιστον θα είναι απαραίτητο να αλλάξει ώστε να μπορέσει να δραστηριοποιηθεί ως φέρρυ Ε/Γ-Ο/Γ.
Φαινομενικά έχει ένα γκαράζ που δέχεται οχήματα.Τυπικά όμως πρέπει να γίνουν εκείνες οι ενέργειες ώστε να επαναπιστοποιηθεί ως ΕΓ/ΟΓ κ να συμμορφωθεί γενικότεραι με την ελληνική νομοθεσία

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-03-2018, 08:36
187513

To βαπόρι στις 28/1/18.
Θα πρέπει να αλλαχθεί το όνομα σε ΑQUA SOLUTION στον τίτλο του θέματος.

Espresso Venezia
21-04-2018, 08:45
Να δούμε το πλοίο και σε φωτογραφία από τον νέο μώλο Δραπετσώνας.

187872
17/04/2018

leo85
19-08-2018, 19:41
Με το Solution τη γίνεται,κάνουν κάποιες δουλειές η έχει μήνη στάσιμο.

189829

18-08-2018 Ν.Μ.Δ

Riccardo
08-09-2018, 22:06
Good old ship! Remember seeing her as Commodore and later Palau during her time in Italy. Hope she will re-enter service, her sistership is still going strong in Norway.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-06-2019, 11:37
Το αδελφό BOHUS πουλήθηκε στην Red Star.