PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραφήνα-Σύρος [Rafina-Syros route]



noulos
06-10-2017, 13:30
Λετε;

http://enandro.gr/oikonomia/3551-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1%C F%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%89%CE%AF.html

Πάντως κάτι τέτοιο τριγυρνάει χρόνια στο μυαλό μου! Σαν μια καλή λύση για τους Συριανούς (και μη) που μένουν μακριά από τον Περαία.
Για να δούμε αν τελικά γίνει και αν θα πιάσει.
Ισως να είναι μια έξυπνη εναλλακτική για το καλοκαίρι που ο ανταγωνισμός με το Tera για Τήνο και Μύκονο είναι ζόρικος.

thanos75
06-10-2017, 14:53
Λετε;

http://enandro.gr/oikonomia/3551-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1%C F%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%89%CE%AF.html

Πάντως κάτι τέτοιο τριγυρνάει χρόνια στο μυαλό μου! Σαν μια καλή λύση για τους Συριανούς (και μη) που μένουν μακριά από τον Περαία.
Για να δούμε αν τελικά γίνει και αν θα πιάσει.
Ισως να είναι μια έξυπνη εναλλακτική για το καλοκαίρι που ο ανταγωνισμός με το Tera για Τήνο και Μύκονο είναι ζόρικος.

Συμφωνώ απόλυτα...και επιπλέον και την καθημερινή σύνδεση της Σύρου με την Τήνο τα καλοκαίρια εξασφαλίζει (με τα δρομολόγια που έχει πια η BSF τα καλοκαίρια η σύνδεση είναι μόνο 4 φορές την εβδομάδα) και οι Ανδριώτες μπορούν να πάνε στο κέντρο της περιφέρειάς τους πιο εύκολα και γρήγορα. Εχω πάντως την αίσθηση πως και τη δεκαετία του 80 υπήρχε με κάποιο από τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ένα τέτοιο δρομολόγιο. Νομίζω ακόμα πως μια χρονιά πρέπει να έκανε ένα τέτοιο δρομολόγιο το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ το οποίο μετά τη Σύρο συνέχιζε για Παροναξία- χωρίς όμως να είμαι απόλυταο σίγουρς

noulos
06-10-2017, 17:00
Συμφωνώ απόλυτα...και επιπλέον και την καθημερινή σύνδεση της Σύρου με την Τήνο τα καλοκαίρια εξασφαλίζει (με τα δρομολόγια που έχει πια η BSF τα καλοκαίρια η σύνδεση είναι μόνο 4 φορές την εβδομάδα) και οι Ανδριώτες μπορούν να πάνε στο κέντρο της περιφέρειάς τους πιο εύκολα και γρήγορα. Εχω πάντως την αίσθηση πως και τη δεκαετία του 80 υπήρχε με κάποιο από τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ένα τέτοιο δρομολόγιο. Νομίζω ακόμα πως μια χρονιά πρέπει να έκανε ένα τέτοιο δρομολόγιο το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ το οποίο μετά τη Σύρο συνέχιζε για Παροναξία- χωρίς όμως να είμαι απόλυταο σίγουρς
Τα Χρυσή Αμμος ουσιαστικά δεν τα έχω προλάβει. Ήμουν μωρό όταν σταμάτησαν.
Το Καπετάν Αλέξανδρος έκανε νομίζω απευθείας Σύρο και Παροναξία σαν Αλέκος. Και το Μπάρι Εξπρες θυμάμαι να κάνει απευθείας Σύρο κάθε Κυριακή βράδυ
αμέσως μετά την επιστροφή από το τοπικό της Ανδρού.

karavofanatikos
06-10-2017, 17:10
Απ' την προσεχή Δευτέρα 9 Οκτωβρίου η αρχοντική Σύρος προστίθεται στα καθημερινά δρομολόγια του Superferry II.

Ραφήνα (07:50) - Άνδρος (09:45) - Σύρος (11:30) - Τήνος (12:15) - Μύκονος (13:00) και Μύκονος (13:15) - Τήνος (13:45) - Σύρος (15:00) - Άνδρος (16:45) - Ραφήνα (18:40)

Amorgos66
06-10-2017, 19:00
...αυριο πρωι 7/10 για Ανδρο,Τηνο,Μυκονο
οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα...!!
32¤,48¤ ,54¤ αντιστοιχα...!!
Προφανως εχουν εξαντληθει τα της οικονομικης,
μιας κ θα ειναι μονο...

Maroulis Nikos
06-10-2017, 21:58
...αυριο πρωι 7/10 για Ανδρο,Τηνο,Μυκονο
οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα...!!
32¤,48¤ ,54¤ αντιστοιχα...!!
Προφανως εχουν εξαντληθει τα της οικονομικης,
μιας κ θα ειναι μονο...

για το ΙΧΕ αναφέρεσαι προφανώς ?

ΑΡΗΣ
06-10-2017, 22:22
Τα Χρυσή Αμμος ουσιαστικά δεν τα έχω προλάβει. Ήμουν μωρό όταν σταμάτησαν.
Το Καπετάν Αλέξανδρος έκανε νομίζω απευθείας Σύρο και Παροναξία σαν Αλέκος. Και το Μπάρι Εξπρες θυμάμαι να κάνει απευθείας Σύρο κάθε Κυριακή βράδυ
αμέσως μετά την επιστροφή από το τοπικό της Ανδρού.
Το Καπεταν Αλεξανδρος εκανε Συρο-Παρο-Ναξο το 1989.Το Μπαρι πραγματι καθε Κυριακη 21:00 απο Ραφηνα για Συρο..Το ιδιο εκανε και το Επτανησος...εναλλαξ αν θυμαμαι καλα. Τωρα για τη δρομολογηση του ΣΦ ΙΙ εχω την αισθηση οτι λειπει η γατα και χορευουν τα ποντικια. Και γινεται τωρα που ειναι το Ανδρος απο Πειραια και δεν προλαβαινει. Λογικα το Φερρυ θα παιρνει οτι ειναι για Τηνο-Μυκονο απο Συρο και αντιστροφα + οτι φορτηγα θα θελουν νψριτερη αφιξη στην Ηπειρωτικη Χωρα. Ανταγωνισμος της Ραφηνας μου μυριζει. Βεβαια εξυπηρετουνται οσοι εκ Ανδρω εχουν δουλειες στη πρωτευουσα. Κατ εμε αν ηταν το Ναξος/Παρος στη γραμμη δεν θα εμπαινε ουτε για πλακα....Η πορεια θα δειξει....

dionisos
06-10-2017, 22:34
Το Καπεταν Αλεξανδρος εκανε Συρο-Παρο-Ναξο το 1989.Το Μπαρι πραγματι καθε Κυριακη 21:00 απο Ραφηνα για Συρο..Το ιδιο εκανε και το Επτανησος...εναλλαξ αν θυμαμαι καλα. Τωρα για τη δρομολογηση του ΣΦ ΙΙ εχω την αισθηση οτι λειπει η γατα και χορευουν τα ποντικια. Και γινεται τωρα που ειναι το Ανδρος απο Πειραια και δεν προλαβαινει. Λογικα το Φερρυ θα παιρνει οτι ειναι για Τηνο-Μυκονο απο Συρο και αντιστροφα + οτι φορτηγα θα θελουν νψριτερη αφιξη στην Ηπειρωτικη Χωρα. Ανταγωνισμος της Ραφηνας μου μυριζει. Βεβαια εξυπηρετουνται οσοι εκ Ανδρω εχουν δουλειες στη πρωτευουσα. Κατ εμε αν ηταν το Ναξος/Παρος στη γραμμη δεν θα εμπαινε ουτε για πλακα....Η πορεια θα δειξει....Συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου και ναπροσθεσω οτιη αφιξη σην ΣΥΡΟ και απο τα δυο θα παιζεται σεδιαφορα λεπτων αναλογα των καιρικων συνθηκων καιτης κινησης για ΑΝΔΡΟ απο το ΣΦ.

sprintezis
07-10-2017, 20:46
To δρομολόγιο Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος-Τήνος-Μύκονος το είχε κάνει τελευταία φορά το "Πηνελόπη Α" δε θυμάμαι πότε αλλά μετά το έτος 2000.

Ραφήνα-Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ

Ο κάθε επιβάτης ας βρει το δικό του δρόμο για τη Σύρο με γνώμονα πως βολεύει τον ίδιο από πλευράς άνεσης, ευρυχωρίας πλοίου, χρονικής συντομίας ταξιδιού και οικονομίας χρημάτων και όχι βάσει των συμφερόντων της Blue Star Ferries.

Kαλώς ήλθες στη Σύρο Superferry 2
Ολόψυχα καλή επιτυχία και να εξακολουθήσεις να 'ρχεσαι και το καλοκαίρι

από 9 Οκτωβρίου 2017 έως 28 Φεβρουαρίου 2018

184864184864

ΑΡΗΣ
07-10-2017, 22:55
To δρομολόγιο Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος-Τήνος-Μύκονος το είχε κάνει τελευταία φορά το "Πηνελόπη Α" δε θυμάμαι πότε αλλά μετά το έτος 2000.

Ραφήνα-Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ

Ο κάθε επιβάτης ας βρει το δικό του δρόμο για τη Σύρο με γνώμονα πως βολεύει τον ίδιο από πλευράς άνεσης, ευρυχωρίας πλοίου, χρονικής συντομίας ταξιδιού και οικονομίας χρημάτων και όχι βάσει των συμφερόντων της Blue Star Ferries.

Kαλώς ήλθες στη Σύρο Superferry 2
Ολόψυχα καλή επιτυχία και να εξακολουθήσεις να 'ρχεσαι και το καλοκαίρι

από 9 Οκτωβρίου 2017 έως 28 Φεβρουαρίου 2018

184864184864



Αναφερεστε για την επιλογη του Συριανου επιβατη λρς και ειναι χιλλιαδες και γινεται μαχη να τους κερδισουν τα βαπορια...Αυτα στα 80'ς με τους ντελαληδες εξω απο το Ναιας και το Παναγια. Εκτος αν εχει γινει απογραφή ή γκαλοπ και απεδειχθη οτι το μεγαλυτερο μερος των Συριανων κατοικει ή κινειται στα Βορεια Προαστεια. Φυσικα και μιλαμε για αναβαθμιση μιας και προστιθεται αλλη μια επιλογη. Οσο για το εισητηριο των 27 ευρω συμφερει αυτους που μενουν κοβτα Ραφηνα και δεν χρειαζονται επι πλεον ναυλα. Οσο για την ωρα αφιξης οταν μπει καποιο απο τα μικρα μπλε θα φτανει δευτερο οποτε το αβανταζ θα χανεται. Μονο αν αναχωρουσε απο Ραφηνα στις 7:00 αλλα εκει τιθεται θεμα προσβασης των υπιψηφιων επιβατων. Ή αμα πηγαινε τα 23 το ΣΦ ΙΙ που φυσικα ειναι αδυνατο..Μονο τη θερινη σεζον θα μπορουσαμε να βγαλουμε συμπερασματα...

roussosf
08-10-2017, 08:03
To δρομολόγιο Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος-Τήνος-Μύκονος το είχε κάνει τελευταία φορά το "Πηνελόπη Α" δε θυμάμαι πότε αλλά μετά το έτος 2000.

Ραφήνα-Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ

Ο κάθε επιβάτης ας βρει το δικό του δρόμο για τη Σύρο με γνώμονα πως βολεύει τον ίδιο από πλευράς άνεσης, ευρυχωρίας πλοίου, χρονικής συντομίας ταξιδιού και οικονομίας χρημάτων και όχι βάσει των συμφερόντων της Blue Star Ferries.

Kαλώς ήλθες στη Σύρο Superferry 2
Ολόψυχα καλή επιτυχία και να εξακολουθήσεις να 'ρχεσαι και το καλοκαίρι

από 9 Οκτωβρίου 2017 έως 28 Φεβρουαρίου 2018





Ξέχασες να γράψεις " και με στση στην Ανδρο για καφέ "

noulos
09-10-2017, 15:25
Τα ωράρια είναι νομίζω λίγο στριμογμνένα και φοβάμαι ότι θα έχουμε αποκλίσεις στην επιστροφή.
Ένα μισάωρο παραμονή στην Μύκονο θα ήταν ότι πρέπει για να μπορεί να καλύψει τυχόν (μικρο)καθυστερήσεις.

rafina-lines
09-10-2017, 19:20
Μα γι'αυτό έλεγα να μην άλλαζε την ώρα αναχώρησης από Μύκονο. Μια χαρά ήτανε το 13:45. Πλακώνεται να γυρίσει σε μας πριν τις 7. Αφού μετά έχει διανυκτέρευση. Ας έρθει 7:15. Μια χαρά ώρα είναι...

sprintezis
09-10-2017, 19:30
Είναι προφανέστατο ότι οι πλοιοκτήτες προέβησαν σε αυτήν την κίνηση για να συνδέσουν το δικό τους νησί με την πρωτεύουσα των Κυκλάδων. Πάντως κατά την προσωπική μου άποψη πρόκειται για πολύ ευχάριστο και θετικό γεγονός για τη Σύρο, μόνο καλό θα κάνει στο νησί. Εύχομαι να αντέξει και να επιτύχει.

sprintezis
09-10-2017, 19:40
Μα γι'αυτό έλεγα να μην άλλαζε την ώρα αναχώρησης από Μύκονο. Μια χαρά ήτανε το 13:45. Πλακώνεται να γυρίσει σε μας πριν τις 7. Αφού μετά έχει διανυκτέρευση. Ας έρθει 7:15. Μια χαρά ώρα είναι...

Αυτό συμβαίνει για να υπάρχει η δυνατότητα δεύτερης αναχώρησης 7:15 μ.μ. την υψηλή σαιζόν

proussos
09-10-2017, 19:46
https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=184864&stc=1

[/QUOTE]

Έχω την αίσθηση ότι στα ωράρια αυτά κάτι έχει υπολογισθεί λάθος...

1. Από Σύρο για Τήνο τα πλοίο φαίνεται να χρειάζεται 30 λεπτά ενώ από Τήνο για Σύρο 40 λεπτά (???)
2. Από Τήνο για Μύκονο 40 λεπτά ενώ από Μύκονο για Τήνο 30 λεπτά (???)

Ενδεικτικά , η απόσταση Σύρος - Τήνος ή αντίστροφα , είναι 11,5 ναυτικά μίλια. Που σημαίνει ότι με 19 κόμβους ταχύτητας χρειάζεται κάτι λιγότερο από 40 λεπτά.

rafina-lines
09-10-2017, 20:35
Αυτό συμβαίνει για να υπάρχει η δυνατότητα δεύτερης αναχώρησης 7:15 μ.μ. την υψηλή σαιζόν

Κσλά, δε νομίζω στην υψηλή σεζόν το SUPERFERRY 2 συγκεκριμένα να κάνει αυτό το δρομολόγιο. Κάτι άλλο θα γίνει ως τότε...


https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=184864&stc=1



Έχω την αίσθηση ότι στα ωράρια αυτά κάτι έχει υπολογισθεί λάθος...

1. Από Σύρο για Τήνο τα πλοίο φαίνεται να χρειάζεται 30 λεπτά ενώ από Τήνο για Σύρο 40 λεπτά (???)
2. Από Τήνο για Μύκονο 40 λεπτά ενώ από Μύκονο για Τήνο 30 λεπτά (???)

Ενδεικτικά , η απόσταση Σύρος - Τήνος ή αντίστροφα , είναι 11,5 ναυτικά μίλια. Που σημαίνει ότι με 19 κόμβους ταχύτητας χρειάζεται κάτι λιγότερο από 40 λεπτά.[/QUOTE]

Το Τήνος - Σύρος (και ανάποδα φυσικά) μ'αυτές τις ταχύτητες θέλει 40 λεπτά όπως λες, χρόνια τώρα... Αντίστοιχα το Τήνος - Μύκονος 30. Σωστά ως εδώ. Άρα οι ώρες άφιξης και αναχώρησης στην Τήνο κατά την κάθοδο είναι λάθος. Πρέπει να πάνε και οι 2 κατά 10 λεπτά αργότερα. Άρα αυτό συνεπάγεται η ώρα άφιξης στη Μύκονο σωστή. Το 13:10 δλδ είναι σωστό! Άρα με βάση αυτά, πράγματι προβλέπεται παραμονή στη Μύκονο μόνο 5 λεπτά(!) που είναι φύση αδύνατο!!! Επομένως γι'αυτό το πλοίο ζορίζεται πολύ να ανταποκριθεί σ'αυτό το ωράριο. Δε βγαίνουν οι προγραμματισμένες ώρες...

noulos
10-10-2017, 14:47
Είναι προφανέστατο ότι οι πλοιοκτήτες προέβησαν σε αυτήν την κίνηση για να συνδέσουν το δικό τους νησί με την πρωτεύουσα των Κυκλάδων...
Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι' αυτό!

Amorgos66
09-12-2017, 22:53
Δεν ξερω αν το πηρατε χαμπαρι,αλλα η υποθεση
Συρος λαμβανει τελος στις 15/12/2017..!!...
Αδοξο τελος...??
185785

thanos75
10-12-2017, 20:21
Εμ...χειμωνιάτικα τί περίμεναν? Τέτοιες κινήσεις δεν γίνονται Οκτώβριο κ Νοέμβριο. Επίσης ψιθυρίζεται ότι του χρόνου το καλοκαίρι και τα 2 superferry θα εκτελούν συνδυαστικα δρομολόγια από Ραφηνα μέχρι Σαντορίνη κ ίσως μέχρι Ηράκλειο!!! Για να δούμε...πάντως πολλούς πειραματισμούς βλέπω του χρόνου από πολλές εταιρίες

noulos
11-12-2017, 22:54
Η Σύρος μάλλον παραμένει στα δρομολόγια για έναν ακόμα μήνα, και βλέπουμε...

thanos75
12-12-2017, 09:50
Η Σύρος μάλλον παραμένει στα δρομολόγια για έναν ακόμα μήνα, και βλέπουμε...
Ισχύει...για την ακρίβεια μέχρι τις 31 Ιανουαρίου

sprintezis
03-01-2018, 00:24
Ισχύει...για την ακρίβεια μέχρι τις 31 Ιανουαρίου

Ύστερα τί γίνεται?


Η Σύρος σε 3 ώρες και 40 λεπτά από τη Ραφήνα είναι ένας στόχος εύκολος να κερδηθεί την υψηλή σαιζόν. Το target group μπορεί να είναι μικρό, όμως δεν υπάρχει ο σκληρός ανταγωνισμός των ταχυπλόων. Το TeraJet έχει κυριέψει Τήνο-Μύκονο-Πάρο και Νάξο δε μένουν πολλές εναλλακτικές

thanos75
04-01-2018, 23:26
Πάντως με τα τωρινά δεδομένα πιο πιθανό είναι να δούμε κάποιο ταχυπλοο της GSF από Ραφήνα για Σύρο παρά το superferry

thanos75
15-01-2018, 14:39
Πάπαλα το Σύρος-Ραφήνα από 19 Γενάρη

https://www.syrostoday.gr/News/23989-Telos-sti-syndesi-tis-Syroy-me-ti-Rafina.aspx

roussosf
15-01-2018, 15:31
Πάπαλα το Σύρος-Ραφήνα από 19 Γενάρη

https://www.syrostoday.gr/News/23989-Telos-sti-syndesi-tis-Syroy-me-ti-Rafina.aspx

Χειμωνιάτικα και πολύ κράτησε.............

Amorgos66
15-01-2018, 23:47
...απο την Κυριακη που μπηκε το Παρος απο Πειραια,το ΣΦ ΙΙ ,φτανει δευτερο στη Συρο και
κατ επεκταση σε Τηνο,Μυκονο.
Επισης,η επιστροφη Μυκονος Πειραιας ή
Ραφηνα ειχε πλεον την ιδια χρονικη
διαρκεια...
Κατι επρεπε να γινει...

sprintezis
19-01-2018, 19:42
Από σήμερα Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος.

η Σύρος τελείωσε άδοξα.

όταν πιάνει Σύρο το δαπανηρό Blue Star Paros από τον Πειραιά απαγορεύεται να υπάρχουν εναλλακτικές.
Ωραίος ανταγωνισμός!
Και εις κατώτερα

ΑΡΗΣ
19-01-2018, 23:14
Δεν απαγορευει κανενα Παρος....Οσο ηταν το Ανδρος ολη τη Τηο Μυκονο την ειχε κσι δικαιως...Τωρα που το Παρος φτανει νωριτερα κσι στο πηγαινε και στο ελα δεν ειναι λογικο να κατσει...στο κατω κατω και με το Ανδρος παλι του γυρισαν τη πλατη...Ετσι ειναι αυτα...για να παρεις πρεπει να δωσεις...

roussosf
20-01-2018, 16:37
Από σήμερα Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος.

η Σύρος τελείωσε άδοξα.

όταν πιάνει Σύρο το δαπανηρό Blue Star Paros από τον Πειραιά απαγορεύεται να υπάρχουν εναλλακτικές.
Ωραίος ανταγωνισμός!
Και εις κατώτερα
Επειδή έκανα τέσσερα ταξίδια κατά την περίοδο που το SuperferryII έπιανε Σύρο και μάλιστα Παρασκευοσάββατο (δυο για Συρο και δυο για Τηνο ) ,οι επιβάτες για Σύρο ήταν μετρημένοι με τα δάχτυλα των δύο χεριών , τα δε οχήματα μετρημένα στο ένα.
Αρα δεν φταίει ούτε ο ανταγωνισμός ούτε το πλοίο αλλα οι νοοτροπία των Συριανών .Κοινώς το κόλλημα τους με τον Πειραιά .Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και την έλλειψη επιβατικού κοινού προς Σύρο γενικά αυτή την περίοδο

thanos75
21-01-2018, 16:40
Επειδή έκανα τέσσερα ταξίδια κατά την περίοδο που το SuperferryII έπιανε Σύρο και μάλιστα Παρασκευοσάββατο (δυο για Συρο και δυο για Τηνο ) ,οι επιβάτες για Σύρο ήταν μετρημένοι με τα δάχτυλα των δύο χεριών , τα δε οχήματα μετρημένα στο ένα.
Αρα δεν φταίει ούτε ο ανταγωνισμός ούτε το πλοίο αλλα οι νοοτροπία των Συριανών .Κοινώς το κόλλημα τους με τον Πειραιά .Και δεν πρέπει να ξεχνάμε και την έλλειψη επιβατικού κοινού προς Σύρο γενικά αυτή την περίοδο
Όταν ο Συριανος μπορεί να έχει ίδιες κ καλύτερες επιλογές πλοίων προς Πειραιά, δύσκολο να προτιμήσει τη Ραφηνα που απέχει εξάλλου αρκετά από το κέντρο της Αθήνας. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά σχέσης ποιότητας επιλογών κ απόστασης.
Από την άλλη το χειμώνα δεν υπάρχει κ η τουριστική κίνηση. Επομένως ήταν επόμενο το εγχείρημα να πάει απατο.

sprintezis
24-01-2018, 13:10
Δεν απαγορευει κανενα Παρος....Οσο ηταν το Ανδρος ολη τη Τηο Μυκονο την ειχε κσι δικαιως...Τωρα που το Παρος φτανει νωριτερα κσι στο πηγαινε και στο ελα δεν ειναι λογικο να κατσει...στο κατω κατω και με το Ανδρος παλι του γυρισαν τη πλατη...Ετσι ειναι αυτα...για να παρεις πρεπει να δωσεις...

Πειραιάς - Σύρος Fast Ferries Andros 4 ώρες και 20 λεπτά με 24 ευρώ
Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος Superferry 2 σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ
Πειραιάς - Σύρος Blue Star Paros 3 ώρες και 45 λεπτά με 31,50 ευρώ

Πού φτάνει νωρίτερα το Blue Star Paros?

Το πρόγραμμα της εταιρίας έλεγε Superferry 2 από Ραφήνα στη Σύρο έως 31 Ιανουαρίου. Στις 16 Ιανουαρίου έρχεται το Blue Star Paros και την ίδια μέρα η Golden Star αθετεί το πρόγραμμά της και αποσύρει από τη Σύρο το Superferry.

Aυτό είναι σύμπτωση ή εναρμονισμένη πολιτική?
Είναι αυτό υγιής ανταγωνισμός?

Εγώ βλέπω ότι εάν το καλοκαίρι και τα δύο superferry επιμείνουν στο Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος και δεν αναζητήσουν νέους προορισμούς από Ραφήνα όπως η Σύρος ή η Αμοργός με μεσαία πληρότητα αλλά με τιμές που δεν αντέχει να δώσει ούτε η Blue Star ούτε ο Ηλιόπουλος θα δούμε το Superferry 2 να πηγαίνει για scrap και θα είναι κρίμα.

roussosf
24-01-2018, 13:40
Όταν ο Συριανος μπορεί να έχει ίδιες κ καλύτερες επιλογές πλοίων προς Πειραιά, δύσκολο να προτιμήσει τη Ραφηνα που απέχει εξάλλου αρκετά από το κέντρο της Αθήνας. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά σχέσης ποιότητας επιλογών κ απόστασης.
Από την άλλη το χειμώνα δεν υπάρχει κ η τουριστική κίνηση. Επομένως ήταν επόμενο το εγχείρημα να πάει απατο.

Επειδή επί 20 χρόνια έμενα στο κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη- δικαστήρια) να σε ενημερώσω ότι ο χρόνος Αθήνα-Ραφήνα-Σύρος (όταν είχε δρομολόγια) είναι μικρότερος από τον χρόνο Αθήνα-Πειραιάς-Σύρος όσο αστείο και αν φαίνεται
Και για να διευκρινίσω μιλάω για Αθήνα και περίχωρα και όχι Πειραιά και άλλους όμορους δήμους αυτού
Όσο για την ποιότητα πάντα τα πλοία της Ραφήνας ήταν και είναι λίγο καλύτερα για τον επιβάτη (accomodation)
Από εκεί και πέρα όλα είναι επιλογή του καθενός

Ellinis
24-01-2018, 14:27
Aυτό είναι σύμπτωση ή εναρμονισμένη πολιτική?
Είναι αυτό υγιής ανταγωνισμός?


Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.... Για την ακρίβεια το βλέπω ως απόλυτα υγιή ανταγωνισμό που δεν έχει καμία σχέση με συμπτώσεις και λοιπές παραφιλολογίες.
Η εταιρία δοκίμασε ενα εγχείρημα, δεν το στήριξε η τοπική κοινωνία και είναι λογικό κάποια στιγμή να το σταματήσει.
Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει; να μπαίνει φόρα-παρτίδα "μέσα" για το ονόρε;

roussosf
24-01-2018, 14:42
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.... Για την ακρίβεια το βλέπω ως απόλυτα υγιή ανταγωνισμό που δεν έχει καμία σχέση με συμπτώσεις και λοιπές παραφιλολογίες.
Η εταιρία δοκίμασε ενα εγχείρημα, δεν το στήριξε η τοπική κοινωνία και είναι λογικό κάποια στιγμή να το σταματήσει.
Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνει; να μπαίνει φόρα-παρτίδα "μέσα" για το ονόρε;

Φίλε μου σωστά τα γραφόμενά σου αλλά όπως και άλλοι φίλοι προείπαν το εγχείρημα έγινε σε λάθος εποχή

noulos
24-01-2018, 16:14
Φίλε μου σωστά τα γραφόμενά σου αλλά όπως και άλλοι φίλοι προείπαν το εγχείρημα έγινε σε λάθος εποχή
Μπορεί να έγινε σε λάθος εποχή αλλά τα νούμερα ήταν άκρως απογοητευτικά και ίσως δείχνουν (ή επιβεβαιώνουν) τάσεις...
Το επιβατικό κοινό της Σύρου δεν στήριξε ποτέ δρομολόγιο από Ραφήνα, ακόμα και απευθείας!

rafina-lines
24-01-2018, 17:51
Το επιβατικό κοινό της Σύρου δεν στήριξε ποτέ δρομολόγιο από Ραφήνα, ακόμα και απευθείας!

Κατ' εμένα, αυτή είναι η πιο σωστή φράση για να αντικατοπτρίσει τι πραγματικά συμβαίνει με τη Σύρο και τα δρομολόγιά, της. Ό,τι πλοίο και να μπήκε από μας, από όποια εταιρία και να' τανε, ό,τι νησί να έπιανε πρώτα για να πάει εκεί ή να μην έπιανε, η Σύρος ποτέ δεν το στήριξε. Αυτή η ιστορία κρατάει από το ΔΗΛΟΣ του Στρίντζη για να μην πω και νωρίτερα με τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ. Έχω μιλήσει με πολλούς Συριανούς και στη δουλειά μου, και έξω από αυτή γι' αυτό το θέμα, όλοι λένε ότι δε θα προτιμήσουν ποτέ πλοίο από Ραφήνα. Χρόνια τώρα. Έχουν φτάσει να μου το πούνε και στα ίσια: "Μα γιατί εσείς εκεί στη Ραφήνα επιμένετε μερικές φορές να μας βάζετε πλοίο?? Δεν το θέλουμε. Έχουμε τέλεια κάλυψη από Πειραιά, δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσουμε"(!). Για να δούμε και το επόμενο βήμα τώρα με ταχύπλοο του Ηλιόπουλου από τη φετινή σεζόν πώς θα πάει... Προσωπικά πιστεύω τα ίδια αποτελέσματα θα έχει. Μακάρι να διαψευστώ βέβαια. :)

ΑΡΗΣ
24-01-2018, 20:48
[QUOTE=sprintezis;597458]Πειραιάς - Σύρος Fast Ferries Andros 4 ώρες και 20 λεπτά με 24 ευρώ
Ραφήνα-Άνδρος-Σύρος Superferry 2 σε 3 ώρες και 40 λεπτά με 27 ευρώ
Πειραιάς - Σύρος Blue Star Paros 3 ώρες και 45 λεπτά με 31,50 ευρώ

Που τα ειδες τα 24 ευρω με το Ανδρος?

thanos75
25-01-2018, 00:14
Επειδή επί 20 χρόνια έμενα στο κέντρο της Αθήνας (Κυψέλη- δικαστήρια) να σε ενημερώσω ότι ο χρόνος Αθήνα-Ραφήνα-Σύρος (όταν είχε δρομολόγια) είναι μικρότερος από τον χρόνο Αθήνα-Πειραιάς-Σύρος όσο αστείο και αν φαίνεται
Και για να διευκρινίσω μιλάω για Αθήνα και περίχωρα και όχι Πειραιά και άλλους όμορους δήμους αυτού
Όσο για την ποιότητα πάντα τα πλοία της Ραφήνας ήταν και είναι λίγο καλύτερα για τον επιβάτη (accomodation)
Από εκεί και πέρα όλα είναι επιλογή του καθενός
Το πιστεύω αυτό που λες κ ισχύει στην περιπτωση που κάποιος ταξιδεύει με το αυτοκίνητό του. Γιατί το ΚΤΕΛ Αθηνα-Ραφήνα τα ΠΣΚ του καλοκαιριού μπορεί να ξεπεράσει τη 1 ώρα όταν σε μισή ώρα εισαι στον Πειραιά με τον ηλεκτρικό κ μάλιστα ακριβώς στην αποβάθρα σου. Όσο για τα καλύτερα πλοία της Ραφήνας, κακά τα ψέμματα το brand name superfast/blue star είναι δικαιολογημένα πολύ πιο ισχυρό. Ακόμα κ το ΝΗΣΟΣ ΜΎΚΟΝΟΣ της Hellenic είναι σαφέστερα ανταγωνιστικοτερη επιλογή από οποιοδήποτε superferry η πλοίο του Παναγιωτάκη

roussosf
25-01-2018, 09:01
Το πιστεύω αυτό που λες κ ισχύει στην περιπτωση που κάποιος ταξιδεύει με το αυτοκίνητό του. Γιατί το ΚΤΕΛ Αθηνα-Ραφήνα τα ΠΣΚ του καλοκαιριού μπορεί να ξεπεράσει τη 1 ώρα όταν σε μισή ώρα εισαι στον Πειραιά με τον ηλεκτρικό κ μάλιστα ακριβώς στην αποβάθρα σου. Όσο για τα καλύτερα πλοία της Ραφήνας, κακά τα ψέμματα το brand name superfast/blue star είναι δικαιολογημένα πολύ πιο ισχυρό. Ακόμα κ το ΝΗΣΟΣ ΜΎΚΟΝΟΣ της Hellenic είναι σαφέστερα ανταγωνιστικοτερη επιλογή από οποιοδήποτε superferry η πλοίο του Παναγιωτάκη

Το ταξίδι εγώ το μετράω από την ώρα που θα κλείσω την πόρτα στο σπίτι μου. Αυτός είναι και ο λόγος που τα διάφορα γκρουπ πχ για Τήνο η Μύκονο προτιμούν την Ραφήνα και τα ωράρια κυρίως της επιστροφής. Η διαδρομή Βικτώρια - Πειραιάς είναι 30λεπτα αλλά μέχρι να φτάσεις στην Βικτώρια ισως χρειάζεσαι και άλλα ΜΜΜ , και Πεδίον Αρεως -Ραφήνα είναι περίπου 45 λεπτά το πρωι.
Ναι τις Παρασκευές Ιουλίου έως 20 Αυγούστου το μεσημέρι φτάνει την 1 ώρα +
Τώρα όσο για το brand name ναι της Attica είναι πολλά "κανταρια" αλλά εμένα τον επιβάτη είναι το τελευταίο που με απασχολεί
και για να πάμε στα πλοία το έχω ξαναγράψει στο forum ότι τα SF XII & BS1-2 τα βγάζω εκτός, τα μικρά blustaraκια τα συγκρίνω με τα πλοία της Ραφήνας ακόμα και με τον παππού Superferry II
Και για να κλείσω, εμένα με ενδιαφέρει το πλοίο για Τήνο και Σύρο σε καθημερινή βάση και όχι περιστασιακά η διερχόμενο, και εκεί θα κάνω τη σύγκρισή, δεν με ενδιαφέρει και ποτέ δεν θα συγκρίνω πως είναι αυτό που πάει στις Σποράδες η στα Δωδεκάνησα γιατί δεν ξέρω .

thanos75
25-01-2018, 10:02
Το ταξίδι εγώ το μετράω από την ώρα που θα κλείσω την πόρτα στο σπίτι μου. Αυτός είναι και ο λόγος που τα διάφορα γκρουπ πχ για Τήνο η Μύκονο προτιμούν την Ραφήνα και τα ωράρια κυρίως της επιστροφής. Η διαδρομή Βικτώρια - Πειραιάς είναι 30λεπτα αλλά μέχρι να φτάσεις στην Βικτώρια ισως χρειάζεσαι και άλλα ΜΜΜ , και Πεδίον Αρεως -Ραφήνα είναι περίπου 45 λεπτά το πρωι.
Ναι τις Παρασκευές Ιουλίου έως 20 Αυγούστου το μεσημέρι φτάνει την 1 ώρα +
Τώρα όσο για το brand name ναι της Attica είναι πολλά "κανταρια" αλλά εμένα τον επιβάτη είναι το τελευταίο που με απασχολεί
και για να πάμε στα πλοία το έχω ξαναγράψει στο forum ότι τα SF XII & BS1-2 τα βγάζω εκτός, τα μικρά blustaraκια τα συγκρίνω με τα πλοία της Ραφήνας ακόμα και με τον παππού Superferry II
Και για να κλείσω, εμένα με ενδιαφέρει το πλοίο για Τήνο και Σύρο σε καθημερινή βάση και όχι περιστασιακά η διερχόμενο, και εκεί θα κάνω τη σύγκρισή, δεν με ενδιαφέρει και ποτέ δεν θα συγκρίνω πως είναι αυτό που πάει στις Σποράδες η στα Δωδεκάνησα γιατί δεν ξέρω .
Μόνο που φίλε μου ειδικά ο Συριανός που έχει και τις επιλογές των μεγάλων "διερχόμενων" που πάνε Δωδεκάνησα ή Ανατολικό Αιγαίο θα τις συνυπολογίσει και αυτές και πιθανότατα θα τις προτιμήσει. Αντίθετα ο Τηνιακός που δυστυχώς δεν έχει αυτές τις επιλογές, και επιπλέον η απόσταση Ραφήνα-Τήνος είναι μικρότερη από το Πειραιάς-Τήνος εννοείται πως θα προτιμήσει τη Ραφήνα, όπως βέβαια και τα groups που πάνε στη Μεγαλόχαρη

roussosf
25-01-2018, 10:38
Μόνο που φίλε μου ειδικά ο Συριανός που έχει και τις επιλογές των μεγάλων "διερχόμενων" που πάνε Δωδεκάνησα ή Ανατολικό Αιγαίο θα τις συνυπολογίσει και αυτές και πιθανότατα θα τις προτιμήσει. Αντίθετα ο Τηνιακός που δυστυχώς δεν έχει αυτές τις επιλογές, και επιπλέον η απόσταση Ραφήνα-Τήνος είναι μικρότερη από το Πειραιάς-Τήνος εννοείται πως θα προτιμήσει τη Ραφήνα, όπως βέβαια και τα groups που πάνε στη Μεγαλόχαρη

Πολύ σωστό αυτό που λες ,μόνο που οι φορείς της Σύρου κατά καιρούς ζητούν την σύνδεσή τους με άλλα λιμάνια του κέντρου και άλλα νησιά εκτός Τήνου και Μυκόνου

thanos75
25-01-2018, 14:43
Πολύ σωστό αυτό που λες ,μόνο που οι φορείς της Σύρου κατά καιρούς ζητούν την σύνδεσή τους με άλλα λιμάνια του κέντρου και άλλα νησιά εκτός Τήνου και Μυκόνου

Αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, ο κάθε φορέας, ακόμα και για ιδιοτελείς λόγους (βλέπε π.χ δημοτικές εκλογές 2019), θα κοιτάξει το καλύτερο που επιθυμεί συγκοινωνιακά για το νησί του. Αν και ειδικά για τη Σύρο, οι κινήσεις του δημάρχου πιστεύω ότι έγιναν περισσότερο για την καλύτερη εξυπηρέτηση της Σύρου με τα γύρω νησιά (κάτι που βέβαια επιθυμούν και άλλα νησιά όπως η Τήνος π.χ. προκειμένου να έχουν καλύτερη σύνδεση με το κέντρο των Κυκλάδων), αλλά και για να μπει και η Σύρος στη "ρότα των ταχυπλόων" (σε αυτό το σημείο η Σύρος έχει πράγματι πρόβλημα). Με άλλα λόγια, εγώ πιστεύω πως όταν έκαναν συζητήσεις οι φορείς της Σύρου με την GSF, μάλλον είχαν κατά νου το μπει το νησί στο δρομολόγιο του Super-runner που θα συνέδεε τη Σύρο με τα άλλα νησιά πιο γρήγορα, και γιατί όχι (χωρίς αυτό να είναι ίσως βασική προτεραιότητα) και με τη Ραφήνα. Δεν περίμεναν ότι θα έβλεπαν χειμωνιάτικα το superferry να ανταγωνίζεται το fast ferries andros από διαφορετικό λιμάνι
Σε κάθε περίπτωση με την επιστροφή του Blue Star Paros ήταν θέμα ωρών να φύγει το superferry. Θα έχει πάντως πολύ ενδιαφέρον να δούμε το καλοκαίρι πώς θα "αγκαλιαστεί" το ταχύπλοο που θα συνδέει τη Σύρο με την ¶νδρο και τη Ραφήνα

GIIANNHS
25-01-2018, 16:17
Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα επειδή έχει τύχει και δουλεψα στην γραμμή Σ-Τ-Μ όταν φτάνει το πλοίο Πειραιά το βράδυ οι περισσότεροι επιβάτες κατευθυνόταν στον ηλεκτρικό, τα συμπεράσματα δικά σας

threshtox
25-01-2018, 16:46
..και από την Παροναξία όταν φτάνει, εκεί πάει. Επίσης, με τον ηλεκτρικό πας στο Νέο Φάληρο, πας και στην Κηφισιά..

Ποιο είναι το συμπέρασμα;; Ότι ο ηλεκτρικός εξυπηρετεί καλύτερα από όλα τα μέσα.

roussosf
25-01-2018, 19:29
Δεν είναι για όλους ο ηλεκτρικός λύση . Είναι μέρος της λύσης.
Ο ηλεκτρικός είναι στον άξονα Πειραιάς Κηφισιά. Το Παγκράτι δεν έχει ηλεκτρικό θέλει συνδυασμό με άλλα ΜΜΜ
Το ίδιο και του Ζωγράφου το Μενίδι το Ψυχικό το Ίλιο και πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου

Espresso Venezia
25-01-2018, 20:04
Για την συγκοινωνιακή εξυπηρέτηση του απλού επιβάτη (άνευ οχήματος) δεν μπορεί να υπάρξει καν σύγκριση ανάμεσα στα λιμάνια της Ραφήνας και του Πειραιά. Στον Πειραιά εκτός από τον ηλεκτρικό που σε ανταπόκριση με το Μετρό μπορείς να πας οπουδήποτε, υπάρχουν ακόμα ο προαστιακός σιδηρόδρομος, αστικά λεωφορεία σε συνεχή ροή και από-προς την Αθήνα αλλά και από-προς πυκνοκατοικημένους μεγάλους δήμους, Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Κορυδαλλό, Νίκαια, Πέραμα (Σαλαμίνα), Ελευσίνα. Και όλα αυτά, έξω ακριβώς, λίγα μόλις μέτρα από τον καταπέλτη του πλοίου, μιας και αναφερόμαστε στην γραμμή Πειραιά - Σύρου. Και βέβαια, σε λίγο καιρό εκεί ακριβώς θα υπάρχει και σταθμός του Μετρό. Θα μπαίνει ο τουρίστας από το αεροδρόμιο στα Σπάτα, και θα κατεβαίνει έξω ακριβώς από το πλοίο. Τι να λέμε τώρα.....

Η Ραφήνα εξυπηρετεί για την νότια Εύβοια (Μαρμάρι), και για τις Κυκλάδες, μόνο για Άνδρο (κυρίως και χωρίς αμφιβολία) και άντε μέχρι και για Τήνο. Επαναλαμβάνω, για τον απλό επιβάτη χωρίς όχημα. Για οχήματα, αυτοκίνητα, φορτηγά, νταλίκες, δεν γνωρίζω ως προς το από που συμφέρει καλύτερα και δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

sprintezis
29-01-2018, 12:26
Κανένας δεν αντιλέγει ότι το λιμάνι του Πειραιά είναι ευκολότερα προσβάσιμο ούτε ότι το όνομα Blue Star Ferries προσελκύει τον υποψήφιο επιβάτη. Βέβαια όλοι ξέρουμε ότι η οικονομική θέση των Blue Star Paros, Naxos, Delos και Patmos όταν αυτά δρομολογούνται στο Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος είναι στενάχωρη, αποπληκτική και δεν έχει καμιά σχέση με την ευρυχωρία και την άνεση που έχουν το Superferry και το Superferry 2. Το θέμα είναι εάν το καλοκαίρι του 2018 ​ο μεγαλύτερος θρύλος της Ελληνικής Ακτοπλοΐας όλων των εποχών Superferry 2 θα επιμείνει στην πρωινή αναχώρηση Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος και θα αντέξει το σκληρό ανταγωνισμό άλλων 7 πρωινών αναχωρήσεων από Ραφήνα για τους ίδιους προορισμούς μεταξύ των οποίων το Terajet πoυ με 15 ευρώ σε πάει σε δυο ώρες στην Τήνο ή θα φάει στραπάτσο που έφαγε στο Άνδρος-Τήνος-Μύκονος-Νάξος-Πάρος? Τα περιθώρια για το Superferry 2 που κατασκευάστηκε το 1974 έχουν στενέψει δραματικά. Δεν υπάρχουν πολλές διέξοδοι. Δυστυχώς πρέπει να ξεχάσει την Τήνο την Πάρο και τη Νάξο και ή να βάλει πλώρη για νέους προορισμούς από Ραφήνα για νέους προορισμούς (μια καλή ιδέα θα ήταν Ραφήνα-Σύρος-Μύκονος-Αμοργός διεκδικώντας μικρό μερίδιο στον κόσμο της Σύρου από ένα μεγάλο ανταγωνιστή το Blue Star του Πειραιά, όπου υπάρχουν και κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα ή να μείνει ως ο πιο αδύναμος κρίκος στο Ρ-Α-Τ-Μ με μειονέκτημά έναντι και να δούμε να επαναλαμβάνεται αυτό που είχε συμβεί το 2012 με το "Πηνελόπη Α". Η Ποπάρα ΄τότε είχε 3 ανταγωνιστές με περίπου ίση ταχύτητα. Τώρα τα πράγματα είναι πιο ζοφερά διότι οι ανταγωνιστές είναι 7 εκ των οποίων κάποιοι κινούνται με τη διπλή ταχύτητα. Από ότι ξέρουμε δεν υπάρχουν χρέη για να περιμένει στον κόλπο της Ελευσίνας όπως η Ποπάρα, θα έχει άμεση αναχώρηση για το ταξίδι χωρίς επιστροφή.
Μα το μήνα Ιανουάριο δεν υπάρχει επιβατική κίνηση από Ραφήνα για Σύρο, ποιος ο λόγος να εκτελείται το δρομολόγιο? Το δρομολόγιο πρέπει να εκτελείται ακόμα και χωρίς κόσμο και να διαφημίζεται, να τυγχάνει προώθησης από τους τοπικούς παράγοντες του τουρισμού Έτσι ώστε να έχει ελπίδες να μαζέψει κάποιο κόσμο από το Πάσχα και μετά.

sprintezis
30-01-2018, 21:00
Το έχω ξαναπεί και παλαιότερα επειδή έχει τύχει και δουλεψα στην γραμμή Σ-Τ-Μ όταν φτάνει το πλοίο Πειραιά το βράδυ οι περισσότεροι επιβάτες κατευθυνόταν στον ηλεκτρικό, τα συμπεράσματα δικά σας

Τώρα κάτι μας είπες. Το πλοίο καταπλέει στην πύλη Ε6 μπροστά στον ηλεκτρικό πού θέλεις να πάει ο κόσμος? Δηλαδή όσοι επιστρέφουν από Σαντορίνη-Ίο-Νάξο-Πάρο με το blue star που καταπλέει δίπλα πού πάνε?

Και όταν φτάσει σε εκείνο το σημείο η γραμμή 3 του μετρό όσων ο προορισμός βολεύει το μετρό θα μείνουν κολλημένοι στον ηλεκτρικό και δε θα επιλέξουν το μέσο μαζικής μεταφοράς που βολεύει καλύτερα?

Και αυτά ισχύουν μόνο για τους επιβάτες της Σύρου?

Όσοι ταξιδεύουν από Τήνο-Μύκονο-Νάξο-Πάρο-Ίο και Σαντορίνη όπου υπάρχει καθημερινή σύνδεση με τη Ραφήνα δεν θέλουν να πάρουν Ηλεκτρικό?

Υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που επιθυμεί να ταξιδέψει στη Σύρο χωρίς αυτοκίνητο πλην όμως θέλει να αφήσει το αυτοκίνητό του σταθμευμένο στο λιμάνι κοντά στο πλοίο, αυτοί για ποιο λόγο να πάνε από τον Πειραιά?


Καλή κίνηση θα ήταν ο μητροπολίτης Δωρόθεος να διοργανώσει στη Σύρο συλλαλητήριο τώρα που είναι της μόδας υπέρ των κατάπλων στη Σύρο του αγαπημένου του πλοίου και αγαπημένο όλου του κόσμου Superferry 2.

ΑΡΗΣ
30-01-2018, 23:16
Κανένας δεν αντιλέγει ότι το λιμάνι του Πειραιά είναι ευκολότερα προσβάσιμο ούτε ότι το όνομα Blue Star Ferries προσελκύει τον υποψήφιο επιβάτη. Βέβαια όλοι ξέρουμε ότι η οικονομική θέση των Blue Star Paros, Naxos, Delos και Patmos όταν αυτά δρομολογούνται στο Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος είναι στενάχωρη, αποπληκτική και δεν έχει καμιά σχέση με την ευρυχωρία και την άνεση που έχουν το Superferry και το Superferry 2. Το θέμα είναι εάν το καλοκαίρι του 2018 ​ο μεγαλύτερος θρύλος της Ελληνικής Ακτοπλοΐας όλων των εποχών Superferry 2 θα επιμείνει στην πρωινή αναχώρηση Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος και θα αντέξει το σκληρό ανταγωνισμό άλλων 7 πρωινών αναχωρήσεων από Ραφήνα για τους ίδιους προορισμούς μεταξύ των οποίων το Terajet πoυ με 15 ευρώ σε πάει σε δυο ώρες στην Τήνο ή θα φάει στραπάτσο που έφαγε στο Άνδρος-Τήνος-Μύκονος-Νάξος-Πάρος? Τα περιθώρια για το Superferry 2 που κατασκευάστηκε το 1974 έχουν στενέψει δραματικά. Δεν υπάρχουν πολλές διέξοδοι. Δυστυχώς πρέπει να ξεχάσει την Τήνο την Πάρο και τη Νάξο και ή να βάλει πλώρη για νέους προορισμούς από Ραφήνα για νέους προορισμούς (μια καλή ιδέα θα ήταν Ραφήνα-Σύρος-Μύκονος-Αμοργός διεκδικώντας μικρό μερίδιο στον κόσμο της Σύρου από ένα μεγάλο ανταγωνιστή το Blue Star του Πειραιά, όπου υπάρχουν και κάποια συγκριτικά πλεονεκτήματα ή να μείνει ως ο πιο αδύναμος κρίκος στο Ρ-Α-Τ-Μ με μειονέκτημά έναντι και να δούμε να επαναλαμβάνεται αυτό που είχε συμβεί το 2012 με το "Πηνελόπη Α". Η Ποπάρα ΄τότε είχε 3 ανταγωνιστές με περίπου ίση ταχύτητα. Τώρα τα πράγματα είναι πιο ζοφερά διότι οι ανταγωνιστές είναι 7 εκ των οποίων κάποιοι κινούνται με τη διπλή ταχύτητα. Από ότι ξέρουμε δεν υπάρχουν χρέη για να περιμένει στον κόλπο της Ελευσίνας όπως η Ποπάρα, θα έχει άμεση αναχώρηση για το ταξίδι χωρίς επιστροφή.
Μα το μήνα Ιανουάριο δεν υπάρχει επιβατική κίνηση από Ραφήνα για Σύρο, ποιος ο λόγος να εκτελείται το δρομολόγιο? Το δρομολόγιο πρέπει να εκτελείται ακόμα και χωρίς κόσμο και να διαφημίζεται, να τυγχάνει προώθησης από τους τοπικούς παράγοντες του τουρισμού Έτσι ώστε να έχει ελπίδες να μαζέψει κάποιο κόσμο από το Πάσχα και μετά.

Υπερβολες για το ταξιδι χωρις επιστροφη...Στη Ραφηνα παιζονται αλλα παιχνιδια. Το Φερρυ εκτος συγκλονιστικου απροοπτου εχει αρκετο ψωμι ακομα...

sprintezis
31-01-2018, 23:16
Το Φερρυ εκτος συγκλονιστικου απροοπτου εχει αρκετο ψωμι ακομα...

Στην Άνδρο-Τήνο-Μύκονο το έχει το ψωμί ??

ΑΡΗΣ
01-02-2018, 08:27
Στην Άνδρο-Τήνο-Μύκονο το έχει το ψωμί ??
Ε τωρα μη κανουμε πως δε καταλαβαινουμε.....Το βαπορι ειναι εκμεταλλευσιμο ακομη..

sprintezis
03-02-2018, 00:13
Ε τωρα μη κανουμε πως δε καταλαβαινουμε.....Το βαπορι ειναι εκμεταλλευσιμο ακομη..

Εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την απάντηση. Το βαπόρι όντως είναι εκμεταλλεύσιμο σε αυτό δεν υπάρχει καμία αντίρρηση. Το καλοκαίρι του 2012 χτυπήθηκε στον ανταγωνισμό με το Blue Star Ιθάκη και σε αυτή τη μάχη κέρδισε το Superferry 2 και έχασε το "Πηνελόπη Α" Η ερώτηση είναι: Το καλοκαίρι του 2018 μπορεί να σταθεί στον ανταγωνισμό των πρωινών αναχωρήσεων από Ραφήνα για Άνδρο Τήνο και Μύκονο? ναι ή όχι?

Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να ανοίξει το δρόμο για καινούριους προορισμούς από τη Ραφήνα? Μέχρι το 2011 ο κόσμος της Πάρου και της Νάξου δεν την ήξερε τη Ραφήνα. Όλοι πήγαιναν από τον Πειραιά Το 2012 ήλθε πρώτο το Superferry 2 και ένωσε τη Ραφήνα με τη Νάξο σε 6 ώρες! Τώρα υπάρχουν καθημερινές αναχωρήσεις από Ραφήνα για Πάρο και Νάξο σε 4 ώρες. Τι έγινε ρε παιδιά? ήλθε μετρό στη Ραφήνα μόνο για τους επιβάτες της Πάρου και της Νάξου?

Εγώ πιστεύω ότι σήμερα το Superferry 2 δεν έχει καμιά τύχη ούτε στην Τήνο ούτε στη Μύκονο ούτε στη Νάξο ούτε στην Πάρο. Πλην όμως υπάρχουν και άλλα νησιά που βρίσκονται σε απόσταση τουλάχιστον κατά 20 ναυτικά μίλια μικρότερη από τη Ραφήνα σε σχέση με τον Πειραιά.

threshtox
03-02-2018, 10:47
Εγώ πάντως, αν είχα τα SF στα χέρια μου, θα κοίταζα από οπουδήποτε τις Δυτικές Κυκλάδες. Με 20 κόμβους και με τέτοια πλοία...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-02-2018, 11:47
Εγώ πάντως, αν είχα τα SF στα χέρια μου, θα κοίταζα από οπουδήποτε τις Δυτικές Κυκλάδες. Με 20 κόμβους και με τέτοια πλοία...
Εγώ το είχα πει γιά το SFII κ κάποιοι από εδώ που έχουν ψύχωση με το βαπόρι δεν θέλουν να φύγει από Ραφήνα.

threshtox
03-02-2018, 12:05
Εγώ το είχα πει γιά το SFII κ κάποιοι από εδώ που έχουν ψύχωση με το βαπόρι δεν θέλουν να φύγει από Ραφήνα.

Τι να πω.. Ας το βάλουν σε μια γωνία του τεράστιου λιμανιού της Ραφήνας τότε και ας το κάνουν μουσείο..

sprintezis
04-02-2018, 23:41
Εγώ το είχα πει γιά το SFII κ κάποιοι από εδώ που έχουν ψύχωση με το βαπόρι δεν θέλουν να φύγει από Ραφήνα.

Ο βασιλιάς της Ραφήνας δε φεύγει από τη Ραφήνα.

Άσχημα θα ήταν την υψηλή σαιζόν ένα καθημερινό μια καθημερινή πρωϊνή αναχώρηση από Ραφήνα για Άνδρο-Σύρο-Μύκονο-Αμοργό?

πειρατικος
05-02-2018, 17:52
μια προεκταση για ικαρια κι σαμο;;;;ναι 'η οχι;;;;

sprintezis
05-02-2018, 20:52
μια προεκταση για ικαρια κι σαμο;;;;ναι 'η οχι;;;;

Εάν το λες σοβαρά σου λέω ότι το βαπόρι είναι για μόνο για Κυκλάδες είναι ανεπαρκές για τις ανάγκες της Σάμου, ούτε βγαίνει ο χρόνος για Σαμοϊκαρία ούτε υπάρχει ανάγκη συγκοινωνιακής σύνδεσης Ραφήνας-Σαμοϊκαρίας ούτε το Superferry μπορεί να ανταγωνιστεί το "Νήσος Μύκονος"

Σε περίπτωση που είσαι είρων υπονοώντας ότι το δρομολόγιο που προέτεινα είναι υπερβολικό για το Superferry 2 σου λέω ότι το ίδιο πλοίο έχει πραγματοποιήσει στο παρελθόν τα εξής δρομολόγια
Ραφήνα-Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Αμοργό
Ραφήνα-Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Νάξο
Ραφήνα-Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Νάξο-Πάρο

noulos
20-03-2018, 17:33
Στο σαιτ της Seajets έχουν αναίβει δρομολόγια του Paros Jet από Ραφήνα για Τήνο, Μύκονο, Πάρο, Νάξο, Ίο, Σαντορίνη.

Ίδια ή έστω παρόμοια με τα περσινά.

Να υποθέσω ότι οι ανακοινώσεις για ¶νδρο (και Σύρο) πήγαν περίπατο;

rafina-lines
20-03-2018, 17:55
Να υποθέσω ότι οι ανακοινώσεις για ¶νδρο (και Σύρο) πήγαν περίπατο;

Για Σύρο μάλλον πήγανε. Για Άνδρο απ' ότι ακούγεται θα κάνει το TERA απογευματινά τοπικά κάθε Παρασκευή και Κυριακή.

sprintezis
06-04-2018, 14:56
Ο Ηλιόπουλος θα την κερδίσει και τη Σύρο και άσε τα superferry να κάνουν βαρετές υπερατλαντικές κρουασγέρες από Ραφήνα μεχρι την Κρήτη.

capten4
07-04-2018, 21:05
Θα βαλει και εκει κανα εισητηριο 5 ευρω ????!!!!αλλιως,ποιος θα παει με κανονικες τιμες !!!!αχαχ,αδικως περιμενετε !!

roussosf
12-04-2018, 20:50
Ο Ηλιόπουλος θα την κερδίσει και τη Σύρο και άσε τα superferry να κάνουν βαρετές υπερατλαντικές κρουασγέρες από Ραφήνα μεχρι την Κρήτη.
Μόνο για Ιούλιο και Αύγουστο κάτι μπορεί να παίξει , αν και το κόβω λίγο χλωμό για κάθε μέρα

roussosf
30-07-2018, 12:40
Την Παρασκευή 27/7 ταξίδεψα με το Naxos jet από Ραφήνα για Τήνο .Ενδιάμεσος σταθμός η Σύρος. Αν και είμαστε στο φουλ της καλοκαιρινής περιόδου το πλοίο αποβίβασε στην Σύρο 20 άτομα και 4 ΙΧ και πήρε γύρω στα 10 άτομα και 2 ΙΧ. Στο τέλος δεν θα βγαίνουν τα μπικικίνια .......

rafina-lines
30-07-2018, 13:16
Αφού έχουμε πει άπειρες φορές, η Σύρος δε δουλεύει από Ραφήνα, τι ασχολούνται πια με δαύτηνα... Εδώ έχει πιάσει ολόκληρη Κρήτη από μας, ασχολούμαστε ακόμη με τη Σύρο. Δε θέλουν οι Συριανοί τη Ραφήνα, άστο να πάει, τέλος, έχει καταντήσει γραφικό πια...

thanos75
30-07-2018, 13:57
Αφού έχουμε πει άπειρες φορές, η Σύρος δε δουλεύει από Ραφήνα, τι ασχολούνται πια με δαύτηνα... Εδώ έχει πιάσει ολόκληρη Κρήτη από μας, ασχολούμαστε ακόμη με τη Σύρο. Δε θέλουν οι Συριανοί τη Ραφήνα, άστο να πάει, τέλος, έχει καταντήσει γραφικό πια...
Ακόμα κι αν δεχθούμε το κατά τη γνώμη μου γραφικό σου λεγομενο ότι οι Συριανοι δεν θέλουν τη Ραφήνα...στη Σύρο πάνε κ επισκέπτες. Κ όταν ο επιβάτης της Σύρου έχει τις προσφορές της blue star & της Hellenic με πολύ καλύτερα πλοία, γιατί να προτιμήσει το κάθε τυχαρπαστο jet του Ηλιόπουλου. Κάποτε η Συρος έκανε θραύση από Ραφήνα με το Δήλος κ αργότερα με το bs ithaki. Ήταν όμως τα σωστά πλοία για τα δεδομένα της επιχης

roussosf
30-07-2018, 20:16
Ακόμα κι αν δεχθούμε το κατά τη γνώμη μου γραφικό σου λεγομενο ότι οι Συριανοι δεν θέλουν τη Ραφήνα...στη Σύρο πάνε κ επισκέπτες. Κ όταν ο επιβάτης της Σύρου έχει τις προσφορές της blue star & της Hellenic με πολύ καλύτερα πλοία, γιατί να προτιμήσει το κάθε τυχαρπαστο jet του Ηλιόπουλου. Κάποτε η Συρος έκανε θραύση από Ραφήνα με το Δήλος κ αργότερα με το bs ithaki. Ήταν όμως τα σωστά πλοία για τα δεδομένα της επιχης

Εχω ξαναγράψει στο forum ότι τα πλοία της Ραφήνας στο κομάτι ξενοδοχιακός εξοπλισμός (accommodation) είναι πολύ ανταγωνιστικά απέναντι στα bluestarakia για να μην πω πολυ καλύτερα και πιο άνετα. Τουλάχιστον αυτό είναι και η πρώτη εντύπωση που παίρνει ο επιβάτης. Είναι γνωστό ότι και η Fast και η Golden έχουν ρίξει ιδιέτερο βάρος εκεί. Η Σύρος θραύση έκανε μόνο με τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ. Το ΔΗΛΟΣ ήταν για μία περίοδο που δεν επιασε γιατί δεν βόλευε. Αν θυμάμε καλά είχε κάτι περίεργες ώρες αναχώρησης νομίζω γύρω στις 10:00πμ. όταν ΝΑΙΑΣ και ΠΑΝΑΓΙΑ είχαν περάσει και την Τζια.Την επόμενη σεζον πήγε Κεφαλονια. Οσο για το BS ITHAKI από εκεί ξεκίνησε την καριέρα του και πήγαινε μέχρι Σαντορίνη αυθημερόν .Και αυτό μέχρι τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο .Και αυτό για μία σεζόν .Μετά που ήταν; στον Πειραιά.Το ότι οι Συριανοί δεν γουστάρουν την Ραφήνα δεν είναι ένα γραφικό φαινόμενο αλλά είναι μια ωμή πραγματικότιτα . Και σου το λέει αυτό ένας Συριανός που και σαν κάτοικος παλια της Κυψέλης του ήταν πιο βολικό και με τα ίδια περίπου χρήματα να πηγαίνει στήν Σύρο μέσω Τήνου και να γυρίζει ακόμα πιο εύκολα γιατι δεν είχε αναμονή στο λιμάνι

thanos75
31-07-2018, 10:22
Εχω ξαναγράψει στο forum ότι τα πλοία της Ραφήνας στο κομάτι ξενοδοχιακός εξοπλισμός (accommodation) είναι πολύ ανταγωνιστικά απέναντι στα bluestarakia για να μην πω πολυ καλύτερα και πιο άνετα. Τουλάχιστον αυτό είναι και η πρώτη εντύπωση που παίρνει ο επιβάτης. Είναι γνωστό ότι και η Fast και η Golden έχουν ρίξει ιδιέτερο βάρος εκεί. Η Σύρος θραύση έκανε μόνο με τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ. Το ΔΗΛΟΣ ήταν για μία περίοδο που δεν επιασε γιατί δεν βόλευε. Αν θυμάμε καλά είχε κάτι περίεργες ώρες αναχώρησης νομίζω γύρω στις 10:00πμ. όταν ΝΑΙΑΣ και ΠΑΝΑΓΙΑ είχαν περάσει και την Τζια.Την επόμενη σεζον πήγε Κεφαλονια. Οσο για το BS ITHAKI από εκεί ξεκίνησε την καριέρα του και πήγαινε μέχρι Σαντορίνη αυθημερόν .Και αυτό μέχρι τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο .Και αυτό για μία σεζόν .Μετά που ήταν; στον Πειραιά.Το ότι οι Συριανοί δεν γουστάρουν την Ραφήνα δεν είναι ένα γραφικό φαινόμενο αλλά είναι μια ωμή πραγματικότιτα . Και σου το λέει αυτό ένας Συριανός που και σαν κάτοικος παλια της Κυψέλης του ήταν πιο βολικό και με τα ίδια περίπου χρήματα να πηγαίνει στήν Σύρο μέσω Τήνου και να γυρίζει ακόμα πιο εύκολα γιατι δεν είχε αναμονή στο λιμάνι
Ως Συριανος που είσαι (ειμαι άρτι αφιχθεις από το υπεροχο νησί σου;)) δεν έχω τότε παρά να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου όσο κ με τα λεγόμενα του φίλου rafina lines πιο πάνω. Κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Να αναφέρω επίσης ότι το 1988 το καλοκαίρι το ΔΗΛΟΣ είχε απογευματινά νομίζω δρομολόγια. Θυμάμαι είχα παιδάκι ταξιδέψει για Σύρο γύρω στις 17.00 το απόγευμα με άφιξη κατά τις 20.30. Καρφίτσα δεν έπεφτε στο πλοίο κ το ένα τρίτο του ξεφορτωσε στη Σύρο. Πάντως κάπου στο βάθος του μυαλού μου πιστεύω πως εαν ξαναέμπαινε ένα μπλουσταρ από Ραφήνα θα τα πήγαινε καλά τόσο στη Σύρο όσο κ στην Παροναξια. Στο κάτω κάτω ο τουρίστας της Σύρου κ της κάθε Σύρου θα κοιτάξει το κόστος κ το λιμάνι αναχώρησης που τον βολεύει (όπως κ τις προσφορές βεβαίως βεβαίως).