PDA

Επιστροφή στο Forum : Rigel III [Turella, Stena Nordica, Lion King, Fantaasia, Kongshavn, Regina DellaPace]



Espresso Venezia
19-02-2018, 09:11
Το RIGEL III (1979 - ΙΜΟ 7807744) αναχώρησε νωρίς σήμερα το πρωί από το Αίγιο (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2629177) με προορισμό τον Πειραιά. Αυτήν την ώρα στον Πατραικό για τον γύρο της Πελοποννήσου.

pantelis2009
19-02-2018, 10:48
Το Rigel III θα δεξαμενιστεί στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος από 20/02 έως 25/02/2018 γι' αυτό και έρχεται.

leo85
19-02-2018, 19:51
Τώρα είναι κοντά στον Γερολιμένας.

pantelis2009
22-02-2018, 17:57
Ας δούμε το Rigel III που έχει βγεί για το δεξαμενισμό του στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος. Καλή συνέχεια.

187034

ktsim
24-02-2018, 20:56
τι προπελιτσες μικρες που εχει για το μεγεθος του...γιαυτο σερνεται το καραβι στην θαλασσα?..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-02-2018, 11:05
τι προπελιτσες μικρες που εχει για το μεγεθος του...γιαυτο σερνεται το καραβι στην θαλασσα?..
Ποιός είπε ότι σέρνεται;;;

Espresso Venezia
26-02-2018, 12:06
Ποιός είπε ότι σέρνεται;;;

Ο ktsim !!! https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

Προφανώς, η υπηρεσιακή ταχύτητα των 20 κόμβων με την οποία μπορεί να ταξιδεύει το πλοίο δεν τον ικανοποιεί.

Επτάνησος_1989
26-02-2018, 12:28
Αυτός ο βαπόραρος είναι το κάτι άλλο.Έχει τέλεια γάστρα και γενικά το καλούπι του πλοίου είναι από αυτά που δεν τα βλέπεις στην Ελλάδα κάθε μέρα.Έχει δυνατές μηχανές ωραίο γκαράζ και πολλούς κοινόχρηστους χώρους που πραγματικά θα ήθελα κάποια μέρα να βλέπαμε τέτοια βαπόρια να δουλεύουν στο Αιγαίο.

_evoikos
26-02-2018, 19:18
Το Rigel iii αναχωρισε για Durres

andria salamis
26-02-2018, 19:53
Όμορφο Καράβι,Όμορφο Σινιάλο!Αλλα έχασα την ευκαιρία,να το φωτογραφίσω εν πλώ.
187067

Dimitris Mentakis
26-02-2018, 20:44
To πλοίο εγω δεν το ειχα δει απο κοντά .. οι φωτογραφίες το αδικούν .. Την ώρα λοιπον ενος καραβολατρικού καφέ με εναν αδελφικό μου φίλο (Α.Φ) του έλεγα οτι δεν ήξερα γιατί μου αρέσει .. Την ώρα της επιμέλειας των φωτογραφιών λοιπόν ( που δημοσίευσε στο σχετικό ρεπορτάζ ο Σπύρος ο Ρούσσος) πέρασα πολύ ωρα με το να παρατηρώ τις γραμμές του και τους ανοιχτούς του χώρους .. Πλωριό μπαλκόνι , ανοιχτά καταστρώματα .. πλώρη καμπυλωτή. Αποτέλεσμά; έρωτας .. τι Αριάδνες και λοιπά .. εδω μιλάμε οτι ο ναυπηγός του είχε έμπνευση !! 187069

ktsim
26-02-2018, 22:08
Προφανώς έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στο θέμα γάστρας του πλοίου όπως σε κάθε σκανδιναβικο πλοίο.. Αν φτάνει όντως τους 20 κόμβους που παρακολουθωντας το πλοίο δεν είδα ποτέ.... Θα συμφωνήσω πανέμορφο σκαρί...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-02-2018, 09:00
Το Rigel iii αναχωρισε για Durres
Δυρράχιο φίλε μου,'οπου υπάρχει καθιερωμένο ελληνικό όνομα,ας το μεταχειριζόμαστε κ να μην παίρνουμε εντελώς αβασάνιστα αυτό που γράφει το ΑIS.Ενημερωτικά,ήταν η αρχαία Επίδαμνος,αποικία της Κορίνθου κ της Κέρκυρας.
Συγγνώμη γιά το εκτός αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γράφονται εδώ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-02-2018, 09:41
To πλοίο εγω δεν το ειχα δει απο κοντά .. οι φωτογραφίες το αδικούν .. Την ώρα λοιπον ενος καραβολατρικού καφέ με εναν αδελφικό μου φίλο (Α.Φ) του έλεγα οτι δεν ήξερα γιατί μου αρέσει .. Την ώρα της επιμέλειας των φωτογραφιών λοιπόν ( που δημοσίευσε στο σχετικό ρεπορτάζ ο Σπύρος ο Ρούσσος) πέρασα πολύ ωρα με το να παρατηρώ τις γραμμές του και τους ανοιχτούς του χώρους .. Πλωριό μπαλκόνι , ανοιχτά καταστρώματα .. πλώρη καμπυλωτή. Αποτέλεσμά; έρωτας .. τι Αριάδνες και λοιπά .. εδω μιλάμε οτι ο ναυπηγός του είχε έμπνευση !! 187069
Συγχαρητήρια φίλε μου γιά την όπως πάντα πολύ καλή δουλειά σου αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάθε σύγκριση με ΑΡΙΑΔΝΗ κ άλλα ιαπωνικά γενικότερα είναι μάλλον ατυχής.Μιλάμε γιά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας βαπόρια.Άλλο Σκανδιναβία κ άλλο Ιαπωνία.

ΥΓ Αν κ λάτρης της άλλης σχολής,πήγα την περασμένη Κυριακή να θαυμάσω αυτό το ωραίο βαπόρι.Καραβολάτρες είμαστε!

Espresso Venezia
27-02-2018, 09:52
τι προπελιτσες μικρες που εχει για το μεγεθος του...γιαυτο σερνεται το καραβι στην θαλασσα?..

Αν φτάνει όντως τους 20 κόμβους που παρακολουθωντας το πλοίο δεν είδα ποτέ....

Για να το λες έτσι απόλυτα θα πει πως το παρακολουθούσες ανελλιπώς επί 24ώρου βάσεως και επί πολλά χρόνια, άρα δεν μπορούμε παρά να αποδεχτούμε ως εμπεριστατωμένη την γνώμη σου, ότι δηλαδή παρόλο που είναι "πανέμορφο σκαρί" και έχουν κάνει και "εξαιρετική δουλειά στο θέμα γάστρας", δεν τα λογάριασαν καλά οι ναυπηγοί του, του βάλανε μικρές .....προπελίτσες με αποτέλεσμα το καράβι (δυστυχώς) να σέρνεται.

ΟΚ, καταλάβαμε. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

ktsim
27-02-2018, 12:27
Για να το λες έτσι απόλυτα θα πει πως το παρακολουθούσες ανελλιπώς επί 24ώρου βάσεως και επί πολλά χρόνια, άρα δεν μπορούμε παρά να αποδεχτούμε ως εμπεριστατωμένη την γνώμη σου, ότι δηλαδή παρόλο που είναι "πανέμορφο σκαρί" και έχουν κάνει και "εξαιρετική δουλειά στο θέμα γάστρας", δεν τα λογάριασαν καλά οι ναυπηγοί του, του βάλανε μικρές .....προπελίτσες με αποτέλεσμα το καράβι (δυστυχώς) να σέρνεται.

ΟΚ, καταλάβαμε. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

αν προτιμας αντι να μου εξηγησεις που ειμαι λαθος και που εχεις αντιθετη αποψη προτιμας το τρολαρισμα και φυσικα την βρισια σαν γνησιος νεοελληνας τοτε καλυτερα ηλιθιος παρα νεομοντερνος εξυπνακιας..

Espresso Venezia
27-02-2018, 12:40
Φίλε μου ούτε τρολάρισα, ούτε σε έβρισα σε κανένα απολύτως σημείο του ποστ μου. Και μιας και δεν το γνωρίζεις από ότι φαίνεται, το κείμενο - φράση στο κάτω μέρος, περιέχεται σε όλα τα ποστ μου, είναι αυτό που λένε η "υπογραφή" μου, και δεν απευθύνεται σε εσένα. Τώρα αν είχες λόγο να το πάρεις προσωπικά, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

ktsim
27-02-2018, 12:46
οκ παιρνω πισω αυτο που εγραψα....η εξηγηση σου ειναι αρκετη...εδω ανταλασσουμε αποψεις οχι κοντρες για γνωσεις και αν υπαρχει κατι παραπανω που δεν γνωριζω με ευχαριστηση να το μαθω

Espresso Venezia
03-03-2018, 18:42
Όμορφο Καράβι, Όμορφο Σινιάλο ! Αλλα έχασα την ευκαιρία, να το φωτογραφίσω εν πλώ.

Να το δούμε εν πλω πριν πέντε ημέρες, όταν αναχωρούσε από το Πέραμα (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2818125) για την επιστροφή του στην Αδριατική.

andria salamis
03-03-2018, 19:05
Να το δούμε εν πλω πριν πέντε ημέρες, όταν αναχωρούσε από το Πέραμα (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2818125) για την επιστροφή του στην Αδριατική.
Ομορφη φωτο,βλεπω Γιώργο και το εβγαλε φιλος Που εχω καιρο να δω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-03-2018, 10:23
Να το δούμε εν πλω πριν πέντε ημέρες, όταν αναχωρούσε από το Πέραμα (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=2818125) για την επιστροφή του στην Αδριατική.
Yποθέτω ότι είναι από την γνωστή καφετέρια πάνω από τα καζάνια που είναι δίπλα στην ΕΥΔΑΠ.

Espresso Venezia
05-03-2018, 10:33
Δεν νομίζω ΒΙΚΤΩΡ να είναι από την καφετέρια, ούτε και από τον λόφο πάνω από τον μώλο Δραπετσώνας. Με επιφύλαξη, η γωνία (δες τις εγκαταστάσεις της Ψυττάλειας) και το ύψος λήψης, παραπέμπουν είτε σε κάποιο drone, είτε σε κάποιον που είχε πρόσβαση σε ....γερανογέφυρα στο Νέο Ικόνιο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-03-2018, 11:16
Δεν νομίζω ΒΙΚΤΩΡ να είναι από την καφετέρια, ούτε και από τον λόφο πάνω από τον μώλο Δραπετσώνας. Με επιφύλαξη, η γωνία (δες τις εγκαταστάσεις της Ψυττάλειας) και το ύψος λήψης, παραπέμπουν είτε σε κάποιο drone, είτε σε κάποιον που είχε πρόσβαση σε ....γερανογέφυρα στο Νέο Ικόνιο.
Aν δεν κάνω λάθος ο τύπος είναι πλήρωμα σε Ρ/Κ,οπότε παίζει να έχει κονέ με τις γερανογέφυρες.