PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη Ρομίλντα



Maroulis Nikos
25-04-2005, 06:47
κόπηκε το συρματόσχοινο του καπέλτη κατά τους χειρσμούς απόπλου του πλοίου αποπ το λιμάνι της Νάξου .
Το πλοίο μόλις αποκατάστησε την ζημιά του απέπλευσε για το προγραμματισμένο του δρομολόγιο Ίο Σίκινο Φολέφγανδρο.

chrb
25-04-2005, 11:25
Αμα έχουν τα συρμ/να από τότε που ήρθε στην Ελλάδα ...λογικό είναι. Πολλά ελληνικά πλοία έχουν φθαρμένα τα συρματόσχοινα και δεν δίνουν σημασία , παρόλο που είναι πολύ επικύνδυνο.

chrb
31-07-2005, 09:33
Έπαθε βλάβη το πλοίο προχθές στις μηχανές του. Η ζημιά διορθώθηκε από ότι έμαθα γρήγορα.

andreas
08-08-2005, 10:00
Νέα βλάβη έπαθε το ΡΟΜΙΛΝΤΑ το Σάββατο κι επέστρεψε κενό επιβατών στον Πειραιά από τη Σαντορίνη αλλά αναχώρησε κανονικά για το επόμενο δρομολόγιό του αργά το ίδιο βράδυ.

andreas
08-08-2005, 19:12
Οι δημοσιεύσεις που αφορούσαν την ποιότητα συντήρησης των πλοίων μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστό topic ΕΔΩ (http://naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=487//url)

Morgan
08-08-2005, 19:32
συγνωμη αλλα μιλουσαμε για τις βλαβες και τις αιτιες που τις προκαλουν!
υπαρχει καποιος λογος που μεταφερθηκαν οι γνωμες , σε ενα ασχετο κομματι που μαλιστα δεν φαινεται εξω? αν ναι , να τον ξερουμε ειδαλλως απλα μην αναφερεσε σε ζημιες και βλαβες αν ειναι μονο ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ σε αυτες χωρις να θιγουμε τις αιτιες και την ταλαιπωρια του κοσμου.Κουβεντα κανουμε και ως γνωστων οι γνωμες στο φορουμ δεν αντιπροσωπευουν απαρατιτητα τις γνωμες των hosts...Οι βλαβες και τα παρελκομενα τους πανε ΕΔΩ και οχι σε ενα καινουριο τοπικ στα Άλλα Θέματα της ακτοπλοΐας.
Αυτη την στιγμη στον ΑΛΦΑ βλεπω για τα 2 πλοια και παλι προβληματα....


Νικο, θελουμε ουσιαστικο διαλογο διαφορετικων ανθρωπων ή φανταστικους διαλογους ?
ελπιζω να μεταφερθουν στην φυσικη τους θεση τα σχολια τα δικα μου και του Νικου,ωστε να μην απλωνει και το φορουμ με ιδια θεματα

andreas
08-08-2005, 20:42
Αγαπητέ Morgan μισό λεπτό κράτη το πρόσω γιατί μάλλον έγινε παρεξήγηση!!!


1) Ούτε οι βλάβες αλλά ούτε και τα Άλλα Θέματα της ακτοπλοΐας (όπου μεταφέρθηκαν τα topic) φαίνονται έξω.
2) Επειδή οι αιτίες που προκαλούνται οι βλάβες (κακές συντηρήσεις, καύσιμα κτλ) είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο της ακτοπλοίας που αφορά όλα ανεξαιρέτως τα βαπόρια, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να αναπτυχθεί ξεχωριστά και όχι αποκλειστικά σε θέμα που αφορά τη ΡΟΜΙΛΝΤΑ. Με αυτόν τον τρόπο ξέρει ο καθένας τι θα δει ανοίγοντας ένα θέμα και δεν ξεφεύγει από αυτό με δημοσιεύσεις που μιλάνε γενικά για το είδος της συντήρησης.
3) Η μετακίνηση έγινε με αποκλειστικά δική μου ευθύνη χωρίς κανένας admin να "βάλει το χέρι του" και
4) Αν το πρόβλημά σου αγαπητέ Morgan είναι το ότι απλά άλλαξαν θεματική ενότητα, τότε αν και τα άλλα μέλη το θέλουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να τις επαναφέρω (κάτι που φυσικά μπορείς να κάνεις κι εσύ ως admin του forum). Αλλά σκέψου κάτι: Αν οι δημοσιεύσεις περί ποιότητας συντήρησης μεταφερθούν ξανά στο topic ΡΟΜΙΛΝΤΑ, τότε κάποιος, που για οποιονδήποτε λόγο δεν παρακολούθησε αυτόν τον καιρό το forum, θα τις δει πιθανότατα όταν κάποια βλάβη του ΡΟΜΙΛΝΤΑ επαναφέρει το πλοίο στην επικαιρότητα.

ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Οποιαδήτε διαφωνία θα μπορούσε να λύνεται μέσω προσωπικών μηνυμάτων χωρίς να δίνουμε αφορμές για σχόλια και να δυναμιτίζουμε την ατμόσφαιρα οι ίδιοι οι υπέυθυνοι για την ομαλή λειτουργεία του site.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Morgan
08-08-2005, 21:12
2) Επειδή οι αιτίες που προκαλούνται οι βλάβες (κακές συντηρήσεις, καύσιμα κτλ) είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο της ακτοπλοίας που αφορά όλα ανεξαιρέτως τα βαπόρια, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να αναπτυχθεί ξεχωριστά και όχι αποκλειστικά σε θέμα που αφορά τη ΡΟΜΙΛΝΤΑ. Με αυτόν τον τρόπο ξέρει ο καθένας τι θα δει ανοίγοντας ένα θέμα και δεν ξεφεύγει από αυτό με δημοσιεύσεις που μιλάνε γενικά για το είδος της συντήρησης.

καταρχας φιλε Αντρεα, δεν εγινε καμια παρεξηγηση. Μεταφερθηκαν σχολια δικα μου και του Νικου χωρις προηγουμενη ενημερωση σε ενα απολυτα ασχετο κομματι τη στιγμη που ηδη υπαρχει κομματι που αναφερεται στις βλαβες. Σκοπος των τοπικ που εσυ εχεις την τυχη να εισαι moderator δεν ειναι φυσικα να αναλυσεις σε βαθος τις αιτιες των βλαβων αλλα απλα να τις αναφερεις ξεχωριστα σε καθε περιπτωση βαποριου και να τις συζητησεις γενικα. Για αυτο τον λογο ακριβως εως τωρα δεν εγινε και ιδιαιτερη αναφορα στους λογους των βλαβων αλλα απλα στις βλαβες. Πιστευω πως αν ομως δεν γινεται μια εστω μικρη συζητηση θα καταντησει ολο το σκηνικο απλη ενημερωση και αν ειναι αυτο που θες κανενα προβλημα δικαιωμα σου. Χρειαζεται ομως ΚΑΙ κουβεντα ή οχι???

Την στιγμη που η συμμετοχη σε ενα φορουμ ιδιαιτερα λογω καλοκαιριου ειναι περιορισμενη, γιατι πρεπει να σπαμε ενα θεμα σε 2-3 αλλα κομματια αποτρεποντας επι της ουσιας τους υπολοιπους να παρακολουθησουν?

Συγχωρα με αλλα δεν ξεφυγαμε καθολου! κριναμε/σχολιασαμε βρε αδελφε την κατασταση των συγκεκριμενων βασιλοβαπορων και τιποτε παραπανω.



3) Η μετακίνηση έγινε με αποκλειστικά δική μου ευθύνη χωρίς κανένας admin να "βάλει το χέρι του" και ειπε κανεις οτι το κανε αλλος?
σε εσενα απευθυνα τον λογο συντροφε.





4) Αν το πρόβλημά σου αγαπητέ Morgan είναι το ότι απλά άλλαξαν θεματική ενότητα, τότε αν και τα άλλα μέλη το θέλουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να τις επαναφέρω (κάτι που φυσικά μπορείς να κάνεις κι εσύ ως admin του forum). Αλλά σκέψου κάτι: Αν οι δημοσιεύσεις περί ποιότητας συντήρησης μεταφερθούν ξανά στο topic ΡΟΜΙΛΝΤΑ, τότε κάποιος, που για οποιονδήποτε λόγο δεν παρακολούθησε αυτόν τον καιρό το forum, θα τις δει πιθανότατα όταν κάποια βλάβη του ΡΟΜΙΛΝΤΑ επαναφέρει το πλοίο στην επικαιρότητα. αυτο δεν εχει και μεγαλη σημασια, γιατι ετσι και αλλιως ο κοσμος ενδιαφερεται για τις βλαβες και οχι γενικα για την συντηρηση στην ακτοπλοια (που ειναι σχεδον ανυπαρκτη) / Η συντηρηση ειναι ενα κομματι
- By the way , βλαβες του Ρομιλντα θα βλεπουμε συχνα , αρα μην ανησυχεις για την επιμορφωση του αναγνωστη. Θα τα δει ολα



ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Οποιαδήτε διαφωνία θα μπορούσε να λύνεται μέσω προσωπικών μηνυμάτων χωρίς να δίνουμε αφορμές για σχόλια και να δυναμιτίζουμε την ατμόσφαιρα οι ίδιοι οι υπέυθυνοι για την ομαλή λειτουργεία του site.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! Φιλε μου τοτε επρεπε να μου στειλεις ενα πμ πρωτα εσυ και οχι να κοψεις "εριστικα" σχολια 2 μελων του φορουμ (δεν με ενδιαφερει αν ημαστε ή οχι admin-ολοι το ιδιο ημαστε οταν γραφουμε) και να τα ριξεις στο πουθενα. Προσθετα ακομα και "εμεις" μπορουμε και πρεπει να διαφωνουμε.

Θα εκτιμουσα την μεταφορα των σχολιων στην φυσικη τους θεση δηλαδη στις βλαβες. Οι λογοι α. εκει που ειναι δεν προκειται ΠΟΤΕ να αναπτυχθει συζητηση γιατι το θεμα απο μονο του δεν σηκωνει συζητηση και ειναι ΠΑΡΑ πολυ εξειδικευμενο β.αναφερεται σε συγκεκριμενα πλοια και μαλιστα τελειως αθωα και με την ματια του επιβατη που κουραζεται , που δεν εχει τις "τεχνικες γνωσεις" και δεν εξεταζει την συντηρηση σαν ξεχωριστο φαινομενο