PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεώργιος Εξπρές [Georgios Express - Roi Baudoin]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

fcuk
12-11-2007, 20:48
Αλλο ενα πλοιο θρυλος νομιζω οτι πρεπει να το τιμησουμε και αυτο γραφοντας κατι γι'αυτο.

Maroulis Nikos
12-11-2007, 23:58
τα πήγε παρα πολύ καλά στην Γραμμή παροναξίας αν υπάχει φώτο να το θυμηθούμε και κάποιος να μας θυμίσει ποιές χρονιές ήταν στην γραμμή αυτή.

Finnpartner_1966
13-11-2007, 10:34
Κατσε να τα παρουμε απο την αρχη. Το πλοιο ναυπηγηθηκε για λογιαριασμο της RMT στα ναυπηγεια Cockerill-Ougree S.A., με hull number 828. Kαθελκυστηκε στις 13-2-1965, και παραδοθηκε τον Ιουνιο της ιδιας χρονιας. Ξεκινησε ταξιδια μεταξυ Oostende-Dover. Τον Ιουλιο του 182, παροπλιζεται στο Dover. Τον Αυγουστο και Σεπτεμβρη της επομενης χρονιας, ναυλωθηκε απο την Αγγλικη Sealink, για ταξιδια μεταξυ Dover-Calais. To Δεκεμβρη του 1982, παροπλιζεται στην Oostende. To Απριλη του 1983, αγοραστηκε απο τον Κωνσταντινο (?) Βεντουρη, και ξεκινησε απο εκει με το ονομα Γεωργιος Β. και προορισμο τον Πειραια τον Ιουνιο. Μετονομαστηκε Γεωργιος Express, και δρομολογηθηκε στις Κυκλαδες μετα απο μικρης εκτασης μετασκευη. Το 1995, παροπλιστηκε, μετα την χρεοκοπια του Βαγγελη Βεντουρη. Ομως, το 2000 εμφανιστηκε να κανει ενδοκυκλαδιτικα επιδοτουμενα δρομολογια. Παροπλιστηκε λογω ηλικιας το 2001, και εκτοτε ειναι παροπλισμενος στα ναυπηγεια Σαββα στην Ελευσινα.

Roi Baudoin
26-11-2007, 23:04
Οι θρύλοι δεν πεθαίνουν ποτέ και ένας από αυτούς ήταν, είναι και θα είναι για πάντα το "Γεώργιος Εξπρες" για μας ή "Roi Baudoin" για τους φίλους μας τους Βέλγους.
Εδώ στη Σύρο, τον Μάρτη του 1999 στα ενδοκυκλαδικά του δρομολόγια μετά από μια μεγάλη περίοδο παροπλισμού από τον Οκτώβριο του 1995.
518

Espresso Venezia
26-11-2007, 23:15
Φίλε Roi Baudoin, ''Ως ευ παρέστης!!!''. :)

Να σε ευχαριστήσουμε για την υπέροχη φώτο, ενός πράγματι αξέχαστου πλοίου, και ...καλώς ήρθες στην παρέα !!!

Maroulis Nikos
27-11-2007, 01:53
Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε Roi Baudoin σε ευχαριστούμε που θυμίζεις πλοία που έχουτν γράψει την δική τους ιστορία.

Roi Baudoin
24-12-2007, 00:21
Φωτογραφία που ταιριάζει με το πνεύμα των ημερών. Το υπέροχο "Γεώργιος Εξπρές" στην Ερμούπολη της Σύρου τον Μάρτιο του 1999 για τα ενδοκυκλαδικά δροομολόγια, ύστερα από 45 μήνες παροπλισμού.
Σήμερα, παραμένει σκοτεινό και έρημο στην Ελευσίνα και μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι για να ξαναταξιδέψει και να γλυτώσει τη μοίρα της αδελφής του.

868

apollo_express
20-01-2008, 23:25
Μια φορά, δε θυμάμαι ημερομηνία (πρέπει να ήταν 80-90), είχε έρθει με πολλή φουρτούνα στη Νάξο και όπως προσπαθούσε να δέσει, τα κύματα έσπασαν τον καταπέλτη! Δεν μπόρεσε να δέσει και έφυγε χωρίς καταπέλτη για τη Σύρο, όπου και έδεσε. Όταν κόπασε ο αέρας ήρθαν και ανέσυραν τον καταπέλτη, που νομίζω ζύγιζε 60 τόνους (?).

capten4
21-01-2008, 02:28
edo , stin tino to 1995....

1682

Roi Baudoin
21-01-2008, 23:03
Από το βιβλίο του Ian Collard "Coastal Shipping - The Twinlight Years" η παρακάτω εικόνα με φυλλάδιο της εταιρείας RMT "Belgium State Marine" για τη γραμμή Harwich-Ostend. Το πλοίο είναι ο θρύλος "Roi Baudoin".

1743

Finnpartner_1966
21-01-2008, 23:12
Στα Φλαμανδικα σημαινει Regie Voor Maritime Transport. Στα Γαλλικα ελαφρως παραλλαγμενο Regie des Transports Maritimes. Για οσους δεν γνωριζουν τι ειναι τα RMT...

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 18:46
Εισιτηριο του Γεωργιος Εξπρες το 1994

apollo_express
24-01-2008, 14:46
Μήπως έχει κάποιος τη φωτογραφία που είναι το "Γεωργιος Εξπρες" και το "Απόλλων Εξπρες" δεμένα και τα δύο στο λιμάνι της Νάξου. Πρέπει να ήταν διαφημιστικό ή της εταιρίας ή της Νάξου, γιατί σε μία γωνία νομίζω ότι γράφει: Naxos Island.

Roi Baudoin
24-01-2008, 15:33
Από τις φωτογραφίες και τα φυλλάδια που έχω στη διάθεσή μου, ευχαρίστως να βάλω ότι το καλύτερο. Το συγκεκριμένο που αναφέρεται παραπάνω, θα το ψάξω να το βρω.

nautikos
02-02-2008, 10:44
Το καμαρι στεκει ακομα ορθιο στα Βλυχα Ελευσινας. Παρατημενο εδω και πολλα χρονια εχει ''θαψει'' φερυ και φερυ! Ως ποτε ομως? Τουλαχιστον υπαρχει ακομα, ωστε καθε θαυμαστης του να το καμαρωνει απο κοντα. Να και μια φωτο του.

2350

Roi Baudoin
02-02-2008, 13:40
Καταπληκτική η παραπάνω φωτογραφία του "Γεώργιος Εξπρές" από την Ελευσίνα. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον Nautiko.
Νομίζω ότι αξίζει να πάει κανείς στη Βλύχα Ελευσίνας για να το δει. Απλά, όποιος πάει από στεριά να προσέξει τα σκυλιά που μπορεί να συναντήσει εκεί. Εδώ μια φωτογραφία από τη Βλύχα το καλοκαίρι του 2006.
Ίσως, θα έπρεπε συμβολικά να πηγαίναμε καμιά δεκαριά άτομα στη Βλύχα. Για να αποτίσουμε φόρο τιμής σε έναν από τους μεγαλύτερους εν ζωή θρύλους της ακτοπλοΐας μας....
Στον Nautiko (και ας είναι υποδεέστερη της δικής του).

2353

nautikos
02-02-2008, 13:59
Ευχαριστω για την αφιερωση, αλλα δεν δεχομαι τον ορο υποδεεστερη:D. Ειναι πολυ καλη, αλλωστε πως να μην ειναι αν κρινουμε απο το ''περιεχομενο'' της!

Οντως στα λημερια εκεινα υπαρχει πολυ σκυλολόι, αλλα οπως και να εχει μαλλον με αυτοκινητο θα παει καποιος μεχρι εκει (με τα ποδια βολτα απο την Ελευσινα δεν παιζει...), οποτε και θα εχει ενα καταφυγιο στις δυσκολες στιγμες...:D

Roi Baudoin
02-02-2008, 16:09
Εμείς, λοιπόν, πήγαμε με αυτοκίνητο. Όταν όμως φθάσαμε, παρασυρμένοι από την απίστευτη εικόνα να έχουμε το "θρύλο" απέναντί μας, ξεφύγαμε από το αυτοκίνητο. Και τότε ήρθαν τα σκυλιά. Αλλά, ευτυχώς, ο ιδιοκτήτης τους τα συγκράτησε. Από αυτή τη μοναδική στιγμή της συνάντησης με το "Roi Baudoin" στην ταπεινή Γλύφα Ελευσίνας και η παρακάτω φωτογραφία. Ένας βασιλιάς στην Γλύφα, αλλά, ευτυχώς, ακόμα ζωντανός.
"Είμαστε ακόμα ζωντανοί στη σκηνή, σαν Rock συγκρότημα......."
Στο ίδιο το "Roi Baudoin", τον αξάχαστο Ούγκο Πράτ (δημιουργό του ναυτικού ήρωα Corto Maltese) και τον Jolly Roger. Όλοι τους λάτρεις της θάλασσας και της περιπέτειας που μόνο αυτή μπορεί να δώσει ... Και με την ευχή οι "εργάτες" της πλώρης του να ξαναμαζέψουν κάποια στιγμή τις άγκυρες του και να μπορέσουμε έτσι να ξεκινήσουμε όλοι μαζί για ένα ταξίδι από τον Πειραιά για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα.

2358

Espresso Venezia
02-02-2008, 16:51
Θα ήθελα με την σειρά μου, μιας και είναι η ημέρα του Γεώργιος Εξπρές,
να σας αφιερώσω και εγώ μία φωτογραφία του που τράβηξα σήμερα το πρωί. :D

2364

Roi Baudoin
02-02-2008, 16:56
Ο κόλπος των Θαυμάτων, σε όλο του το μεγαλείο.
Καταπληκτική φωτογραφία του "Γεώργιος Εξπρές".
Ευχαριστούμε.

Ellinis
02-02-2008, 21:34
Και το "οικόσημο" του βαποριού που στόλιζε - και υποθέτω ακόμη στολίζει - μια από τις βάρκες του πλοίου.

Αφιερωμένο σε όλους τους φίλους που θα ήθελαν να το δούν με κάποιο τρόπο να διασώζεται.

2388

Finnpartner_1966
03-02-2008, 08:19
Εχω ακουσει οτι οταν παροπλιστηκε, ηταν σε πολυ καλη κατασταση. Τωρα ομως, επειδη μαλλονν, "βουτανε" πραγματα απο εκει πανω διαφοροι, δεν ειναι και οτι καλυτερο πλεον... Κριμα... Πολυ κριμα....

Roi Baudoin
03-02-2008, 18:48
Η μόνη λύση, νομίζω, για το βαπόρι θα ήταν να γυρίσει στο Βέλγιο και να γίνει πλωτό μουσείο. Ούτως ή άλλως, είναι το μόνο από τα θρυλικά βέλγικα που βρίσκεται ακόμα εν ζωή.
To our belgian friends:
I think the only solution for the preservation of "Georgios Express" could be the return to Belgium for being floating Museum. The majority of the classical ferries built in Belgium have already been cut. "Paola" does not exist, so why not a floating museum "Roi Baudoin"; It's a crazy idea, but .....

arne
05-02-2008, 16:26
The "Roi Baudouin" on the shipyard Cockerill in Hoboken Antwerp.
A view on the Bar and the snack-bar, also on the pullman deck.


2443

2444

2445

2446

Finnpartner_1966
05-02-2008, 22:32
WOW! Roi without the funnel, near complection!! Excellent photo Arne!!! It makes me sad to see this photo, as I have seen her at Elefsina. I have heard she is not in a good shape anymore inside, as they have taken a lot of things from her. She used to be in great condition when retired....

Ellinis
11-02-2008, 10:06
Σε μια εποχή που οι μετοχές των εταιρειών πηγαινοέρχονται από μέρα σε μέρα, υπάρχουν κάποιοι παραδοσιακοί εφοπλιστές που σέβονται το όνομα που φέρει το καράβι τους. Πόσο περισσότερο όταν είναι το καράβι που τους καθιέρωσε στα σκτοπλοικά δρώμενα.

Είναι προς τιμή του καπτα Κωστα Βεντούρη που επιμένει στο να κρατάει το καράβι του μακρυά από τα διαλυτήρια.
Αναρωτιέμαι σε 20 χρόνια ποιός θα κρατήσει με τέτοια επιμονή τα γερασμένα Highspeed 1-2-3κλπ...

Leo
11-02-2008, 11:54
Φίλε Roi Baudoin, που το σκάλισες αυτό?? Είναι εξαιρετικό, καλογραμμένο, καυστικό και με γνώση του αντικειμένου...... Θα σε λυπήσω όμως αν σου πω ότι η δική μου εμπειρία λέει ότι αυτά που γράφει το άρθρο ισχύει ακόμη και σήμερα και μάλιστα χειροτερεύει κάθε μέρα και περισσότερο.... Ευτυχώς λίγοι παλαιοί εφοπλιστές υπάρχουν ακόμη που πονάνε και αγαπούν τα πλοία που τους καταξιώσαν. Το σχόλιο του Ellinis είναι
συγκεκριμένο μεν, αλλά στην ίδια κατεύθυνση μετο δικό μου.

Captain_Nionios
11-02-2008, 12:46
Θα συμφωνησω σχεδον στα παντα με οσα γραφει το αρθρο.Χωρις να θελω να μειωσω κανεναν και με απολυτη συναισθηση του τι λεω,εχοντας μεγαλο σεβασμο στην παλια Strintzis Lines για την εξαιρετικη κατασταση,τη συνεπεια και τη καθαριοτητα που ειχαν τα πλοια της,θα πω οτι ηταν απαραδεκτη στο θεμα του Κεφαλληνια.Ενα πλοιο που ηταν συμβολο της και συμβολο της ελληνικης ακτοπλοιας,που την εκανε παντοδυναμη,που ηταν ελληνικης ναυπηγισης και το ειχε δικο της απο νεοτευκτο οχι μονο θα επρεπε,αλλα εχει υποχρεωση να το φερει πισω απο την Τανζανια και να το βαλει ως εκθεμα στη Σαμη.Θα μου πειτε οτι δεν υπαρχει η Strintzis Lines τωρα...Στο μεγαλυτερο ποσοστο τους αυτοι που τη δημιουργησαν ειναι εν ζωη και χρηματα εχουν...Θα μπορουσαν λοιπον να το φερουν πισω ως ελαχιστο φορο τιμης σε οτι προσφερε σε αυτους,στο νησι,στους επιβατες του και στην ελληνικη ακτοπλοια.Δυστυχως αυτη τη στιγμη,αν το πλοιο υπαρχει ακομα στην τανζανια ειναι σε τοσο κακη κατασταση που μου φαινεται αδυνατον να γυρισει...Παντα ομως πιστευουμε σε θαυματα...

NAXOS
11-02-2008, 12:48
Φιλε Αpollo express εχεις δικιο για την ωραια φωτο που υπηρχε στο πλοιο και νομιζω οτι εγραφε ΝΑΧΟS TOURS.
Επισης καλα τα λες και για τον καταπελτη του πλοιου.Εφυγε απο το πλοιο κοντα στο φαναρι με βορια 9αρι. Σε δυο μερες ηρθαν ο καπετανιος (ο μεγαλος Μιχαλης Δεναξας) ο υπαρχος (Μιχαλης Κουργιαλης)και συνεργειο δυτων για να τη βρουν ομως δεν εκαναν τιποτα. Την ανεσυρε μετα απο λιγο καιρο τυχαια με τα δυχτια της μια τοπικη ανεμοτρατα.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
11-02-2008, 19:50
Αλλη μια του φωτογραφια απο τουριστικο οδηγο για τα νησια της Ελλαδος με το Γεωργιος Εξπρες στην Ιο

2757

Roi Baudoin
11-02-2008, 22:34
Κάθε φωτογραφία ενός ωραίου πλοίου είναι σημαντική και ευχαριστούμε.
Απλά, η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι από τον Μέριχα της Κύθνου, τραβηγμένη, πιθανόν, το 1993 όταν το Γεώργιος Εξπρές έκανε το δρομολόγιο των Δυτικών Κυκλάδων. Μπορεί, όμως, να είναι και από άλλη χρονιά, διότι κατά καιρούς εξυπηρετούσε τη συγκεκριμένη γραμμή.

nautikos
23-02-2008, 00:41
Το Γεωργιος Εξπρες ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ακτοπλοικα πλοια και σημαινει πολλα για μενα. Καιρο ηθελα να κανω ενα μοντελο αυτου του ''θρυλου'' της ακτοπλοιας, μια και ειναι ενα πλοιο πολυ ομορφο, ενα ποσταλι μιας εποχης που περασε οριστικα.

Τελικα το κατασκευασα, ειναι ισως το καλυτερο μοντελο πλοιου που εκανα ως τωρα, παντως ειναι το πιο λεπτομερες. Και οχι μονο οσον αφορα την γενικη ομοιοτητα, αλλα και πολλες μικροτερες λεπτομερειες καθως και μια πληρως επιχειρησιακη γεφυρα (με ρανταρ, τιμονι, χειριστηρια, επαναληπτη πυξιδας κ.α). Θα κανω συντομα ποστ καποιες εικονες απο τα παραπανω.

Παρακατω μια φωτο του μοντελου μου αφιερωμενη στον κ.Βεντουρη που επιμενει να το κραταει ακομα ζωντανο, στον συνονοματο του και λατρη του πλοιου Roi Baudouin και σε ολους τους καραβολατρες και μη που το ταξιδεψαν και το αγαπησαν!

3179 (http://allyoucanupload.webshots.com/v/2005190304574311958)
(Πατηστε πανω στη φωτο ωστε να τη δειτε σε μεγαλη αναλυση 4173x2244, αξιζει !! )

Roi Baudoin
23-02-2008, 08:51
Τι να σου πούμε τώρα φίλε;
Είναι υπέροχο, ολοζώντανο και μοναδικό. Σε ευχαριστώ πολύ και προσωπικά και εκ μέρους όλων προκαταβολικά.
Είναι σαν να βρισκόμαστε επάνω του και να ταξιδεύουμε, όπως παλιά, για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα.
Να είσαι καλά.

nautikos
25-02-2008, 01:22
Ευχαριστω για τα καλα λογια. Οπως ειχα πει στο συγκεκριμενο πλοιο εχω κανει και τη γεφυρα του, με πολλα οργανα και χειριστηρια που λειτουργουν κανονικα! Μου εφαγε κατι παραπανω σε χρονο, αλλα η αισθηση που σου δινει ειναι αλλη... Ειδικα για εμενα που προτιμω να χειριζω το βαπορι απο μεσα και οχι απο ψηλα.:D

3210
Με τα χειριστηρια στο φουλ, πλεουμε και παλι! Οι ενδειξεις των χειριστηριων ειναι ακριβως αυτες που εχει και το αληθινο.

3211
Αποψη της γεφυρας απο πρυμα.

3213
Η θεα απο την αριστερη βαρδιολα.

3212
Λεπτομερεια των ενδειξεων στην ΑΡ βαρδιολα κατα το προσαναποδα.

3209
Με ενα ζεστο καφε, μια καταπληκτικη πλωρη και τον καιρο φρεσκαρισμενο στη μασκα, ξεκιναμε και παλι το ταξιδι με το Γεωργιο στο Αιγαιο:D.

Leo
25-02-2008, 06:39
....................Με ενα ζεστο καφε, μια καταπληκτικη πλωρη και τον καιρο φρεσκαρισμενο στη μασκα, ξεκιναμε και παλι το ταξιδι με το Γεωργιο στο Αιγαιο:D.

Ναυτικέεε .... Ναυτικέεε.... έχουμε και μια ηλικία ε? Ο πρωϊνός μου καφές στην Γέφυρα του Γεώργιος Εξπρές σήμερα. Που μυαλό για δουλειά? Συγχαρητήρια φίλε μου, αυτό μόνο.... Οι εικόνες μιλάνε μόνες τους, ας πουν τα υπόλοιπα οι άλλοι. Οh! καλέ μου φίλε Roi τί σου έκανε αυτό το παιδί? :-D

Roi Baudoin
25-02-2008, 08:07
Απίστευτο!!!!!!!

Ότι και να πει κανείς είναι λίγο.
Το "Γεώργιος Εξπρές" ταξιδεύει για την άγονη της Δωδεκανήσου (μέσω Δυτικών Κυκλάδων).
Πλοίαρχος ο Στέλιος ο Βιτσαράς.
Κυματισμός μεγάλος.
Επιβάτες, λίγοι και εκλεκτοί.
Και εμείς, φυσικά, στη γέφυρα με ένα φλυτζάνι ζεστό καφέ.

Ναυτικέ, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ (και πάλι).

Roi Baudoin
25-02-2008, 09:38
Νομίζω, ότι πλέον έχουμε περάσει σε μια άλλη διάσταση (σχεδόν τρισδιάστατη), λόγω του φίλου Ναυτικού.
Από την άλλη υπάρχουν πολλοί εκλεκτοί φίλοι που θυμούνται απίστευτα περιστατικά από τη θαλασσινή ζωή του "Γεώργιος Εξπρές".
Προσωπικά, μπορώ να συμβάλλω με φωτογραφίες του καραβιού, οι οποίες θα δείξουν (για μία ακόμα φορά) ότι η δουλειά του Ναυτικού είναι πραγματικά καταπληκτική.
Μπορούμε, λοιπόν, να συνδυάσουμε την καταπληκτική δουλειά του φίλου Ναυτικού, τις διηγήσεις ανθρώπων που αγάπησαν το καράβι αυτό και δέθηκαν μαζί τους και κάποιες από τις φωτογραφίες που έχουμε συγκεντρώσει. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλό. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο.
Το περιστατικό, πάντως, με τον πλοίαρχο Στέλιο Βιτσαρά, είναι πραγματικό.
Το καράβι να ταξιδεύει για Δωδεκάνησσα με 9+ Μποφώρ, και ο μοναδικός πλοίαρχος να ζητά μόνο "ένα τσάϊ".
Ότι το καλύτερο.

nautikos
25-02-2008, 15:04
Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα λογια και χαιρομαι που σας αρεσει το μοντελο μου. Η αληθεια ειναι οτι για το Γεωργιος Εξπρες εβαλα ολα τα δυνατα μου, ξοδεψα αρκετο χρονο και το εκανα με την ψυχη μου γιατι αυτο το πλοιο ειναι σημαντικο για μενα και του χρωστουσα αυτη την τιμη.

Οπως λεει και ο αγαπητος Roi, εχουμε περασει πλεον μονο σε εικονικη πραγματικοτητα, αφου τετοια ποσταλια σχεδον δεν υπαρχουν ουτε και θα υπαρξουν ξανα στο Αιγαιο. Το παρηγορο ειναι οτι το συγκεκριμενο βαπορι ακομα ζει και μπορουμε να το καμαρωνουμε καμια φορα και απο κοντα. Κατι ειναι και αυτο για εμας τους καραβολατρες.

Αν θελετε καποιο αλλο screenshot του Γεωργιος, πχ την πλωρη την πρυμνη, τα ντεκ κτλ πειτε μου και ευχαριστως να το ανεβασω.

Kalloni
25-02-2008, 21:30
Ναυτικε φοβερο αλλα αυτη η τιμονιερα ητανε του Ερμη. Το γεωργιος ειχε ποιο παλια μπρουτζινη κατασκευη

Roi Baudoin
25-02-2008, 22:57
Φίλε Ναυτικέ, εννοείται ότι θέλουμε όσο γίνεται περισσότερα.
Ανυπομονούμε να δούμε όσο περισσότερα γίνεται.
Επικοινώνησα και ανακοίνωσα τις παραπάνω δημιουργίες και σε άτομα που αγαπούν πολύ το "Γεώργιος Εξπρές", αλλά δεν έχουν πολύ καλή σχέση με την Τεχνολογία και το Internet. Χάρηκαν πάρα πολύ και υποσχέθηκαν να βοηθήσουν και αυτοί όσο μπορούν, ώστε να ξορκίσουμε τη λήθη.
Φίλοι του "Γεώργιος Εξπρές" όλου του κόσμου ενωθείτε.

Για αρχή, λοιπόν, σας μεταφέρω τους πλοιάρχους που πέρασαν από τη γέφυρα του θρυλικού βέλγικου θαλασσοβάπορου, όπως μου τους μετέφερε κάποιος από τους πιο πιστούς φίλους του πρώην "Roi Baudoin".
Έχουμε και λέμε:
- Κώστας Κουράτολος ήταν ο πλοίαρχος που το όνομά του αναφερόταν και στα σχετικά σχέδια του πλοίου)
- Χριστόφορος Κοτσαμπάς (1984)
- Μιχάλης Δεναξάς (1985-1987)
- Γεράσιμος Γιακουμίδης (για λίγο)
- Νίκος Νομικός (για λίγο)
- Μιχάλης Δεναξάς
- Γεράσιμος Γιακουμίδης ((Απρίλιος 1987-Απρίλιος 1988)
- Κυριάκος (Κούλης) Μαστροκόλιας (από τον Απρίλιο του 1988 έως τον Ιούνιο του 1989, με κάποιες μικρές διακοπές)
- Θοδωρής Μαθιουδάκης (σε διάφορες φάσεις, όπως Μάιος 1988, Μάρτιος 1989, Ιούνιος 1984, αλλά και Νοέμβριος 1993)
- Σπύρος Θηραίος (έως τον Μάϊο του 1991)
- Αντώνης Κρητικός (Μάϊος 1991-Οκτώβριος 1991)
- Γιώργος Δαρζέντας (Μάϊος 1992-Ιούνιος 1993)
- Γιώργος Κολυδάς (κάποιους μήνες του 1993 και επιστροφή στο τέλος του 1994 και είναι αυτός που το ταξίδεψε μέχρι τον πρώτο παροπλισμό του, τον Οκτώβριο του 1995).
- Στέλιος Βιτσαράς (από τον Δεκέμβριο του 1993 έως τον Σεπτέμβριο του 1994, και ίσως και λίγο πιο πριν)

- Συμεών Μάρκου (από τον Ιανουάριο του 1999 έως τον δεύτερο παροπλισμό του, τον Οκτώβριο του 2000)

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τη γέφυρά του έχει περάσει για ένα μήνα περίπου και ο αξεπέραστος πλοίαρχος, όσον αφορά τον αριθμό πλοίων που έχει καπετανέψει, ο Καπετάν Σιδερής Μαμίδης.

Φυσικά η καταγραφή των παραπάνω στοιχείων είναι πρόχειρη, αλλά μπορεί να βελτιωθεί με τη συνδρομή όλων.
Ελάτε να ξορκίσουμε τη λήθη.

Και να το θυμηθούμε σε μια φωτογραφία που θυμίζει πολύ τις δημιουργίες του φίλου Ναυτικού. Ανάμεσα Σέριφο-Σίφνο, την άνοιξη του 1999 και έπειτα από ένα τόσο μακροχρόνιο παροπλισμό.
Την αφιερώνουμε σε όλους όσους το καπετάνεψαν (κάποιοι, μάλιστα έχουν φύγειο και από τη ζωή), στον Καπετάν Κώστα το Βεντούρη και τον Βαγγέλη Βεντούρη που το κράτησαν όλα αυτά τα χρόνια, στον Ναυτικό, σε όλους όσους το αγαπούν και, για να μην το ξεχάσουμε, στον Jolly Roger ......

3242

nautikos
25-02-2008, 23:17
Πολυ καλη η φωτο φιλε Roi! Επισης η καταγραφη που εκανες μονο προχειρη δεν ειναι... Πολυ καλη και ενημερωτικη! Οσα για screenshot συντομα θα ανεβασω και αλλα, αφου σας αρεσουν.

Φιλε Roi, σχετικα με την τιμονιερα που λεει ο Kalloni τι εχεις να μας πεις σαν ειδικος? Γιατι εγω νομιζω οτι ηταν σαν του Μπαρι αλλα μπορει να μπερδευομαι...

ΥΓ Λιγοι ασχετο αλλα παρατηρησα στο nick σου λειπει ενα u αφου το σωστο ειναι Roi Baudouin.

Roi Baudoin
25-02-2008, 23:41
Για την τιμονιέρα θα ερωτηθεί ο πιο ειδικός από εμένα (για να είμαστε απόλυτα ακριβείς). Νομίζω, πάντως, ότι ο φίλος Kalloni έχει δίκιο.
Για το nickname έχεις απόλυτα δίκιο ότι λείπει το u. Απλά, ξεχάτηκε στην αρχή και μετά έμεινε έτσι.
Θα ήθελα να τονίσω για μια ακόμα φορά, ότιο οι οι ιστορίες και τα βιώματα που υπάρχουν για αυτό το βαπόρι δεν έχουν τελειωμό, οπότε ο καθένας καλό είναι να πει κάτι για αυτό το καράβι.
Ακολουθούν δύο φωτογραφίες. Η πρώτη είναι το ονομά του, όπως φωτιζόταν από τον απογευματινό ήλιο του Πειραιά τον Αύγουστο του 1995. Η δεύτερη είναι εν πλω από ένα ταξίδι την άνοιξη του 1999.

3250

3251

Roi Baudoin
26-02-2008, 00:14
Και μια ακόμα εικόνα από τα ταξίδια μας με το "Γεώργιος Εξπρές".
Ταξίδια μαγικά και ονειρεμένα.
Αφιερωμένα σε όλους.

3252

Maroulis Nikos
26-02-2008, 00:20
Θυμάται κανείς ποια χρονιά ήταν που του έπεσε ο καταπέλτης πίσω ?

Kalloni
26-02-2008, 00:20
Ρε ναυτικε ακουσε μας και λιγο. Μπρουτζινη τιμονιερα ειχε. Ουτε αυτοματο ουτε εμερτζενσυ χειριστηριο τιμονιου. Σε αντιθεση με τον Ερμη (συγγνωμη Μπαρι) που ειχε αλλη τιμονιερα με την πυξιδα και τα μπουτονακια τα εμερτζενσυ δεξια αριστερα. ;)

Roi Baudoin
26-02-2008, 00:35
Το "Μπάρι" είχε ένα μικρό τιμινάκι, δώρο από το περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ". Λέγεται ότι οι Ινδοί μδιαλυτές το έστειλαν πίσω από την Ινδία, κατόπιν παράκλησης του περιοδικού.
Για το "Γεώργιος" ισχύει ότι λέει ο Kalloni.
Για τον καταπέλτη θα ρωτήσω, αλλά θυμάμαι το περιστατικό με το "Golden Vergina" στο λιμάνι της Πάρου, όταν το "Γεώργιος" άνοιξε μία τρύπα με τον καταπέλτη του στο πλάϊ του "Golden Vergina".
Συμπληρώνοντας το περιστατικό με τον Στέλιο Βιτσαρά και το ταξίδι με τα έντεκα μποφώρ να πούμε, κατόπιν καλύτερης ενημέρωσης, ότι ο θρυλικός πλοίαρχος μέσα στα κύματα των 11 μποφώρ ζήτησε:
"'Ενα τσάϊ και γραμμή".

nautikos
26-02-2008, 01:43
Ρε ναυτικε ακουσε μας και λιγο.

Ενταξει φιλε δεν ειπε κανενας οτι δε σε ακουω:D. Για να το λες θα ξερεις, ευχαριστουμε για την πληροφορηση. Αμα ειχες να μας δωσεις και καμια φωτο της επιμαχης τιμονιερας θα ησουν αρχοντας:D!

Οπως λεει και ο Roi, το τιμονι στο Μπαρι το εκανε δωρο το περιοδικο Εφοπλιστης. Ο λογος ηταν να αντικατασταθει το original (απλης ομολογουμενως σχεδιασης και καλαισθησιας) τιμονι του με ενα ξυλινο πιο ναυτικο και ταιριαστο για το πλοιο.

Roi Baudoin
26-02-2008, 16:50
Μετά τον Οκτώβριο του 1995 ακολούθησε μια δύσκολη περίοδος για το πλοίο, αλλά και για τους φίλους του πλοίου.
Ο παροπλισμός ξεκίνησε από το κεντρικό λιμάνι, μετά πήγε στον προλιμένα, στη συνέχεια στο Νέο Ικόνιο, μετά ξαναγύρισε στο κεντρικό λιμάνι, ακολούθως στη Σαλαμίνα και μετά από πολλές περιπέτειες κατέληξε στη Σύρα για τα ενδοκυκλαδικά.
Το παροπλισμένο πλοίο, όπως θα έλεγε και ο Μάνος Χατζιδάκις "... είναι καημός, πολύ πικρός".
Σε αυτήν την μακριά περίοδο, κάποια στιγμή ξαναγύρισε στο κεντρικό λιμάνι γύρω στα 1997 προκειμένου να ξαναταξιδέψει. Η προσπάθεια δεν πέτυχε και χρειάστηκε να περιμένει άλλα δυο χρόνια μέχρι να λύσει τους κάβους για ταξίδια στο Αιγαίο.
Η παραπάνω φωτογραφία είναι από από αυτήν την προσωρινή επιστροφή του 1997.
Αφιερώνεται στο ίδιο το "Roi Baudouin", τον Corto Maltese, τον Ugo Pratt και τον Jolly Roger......

3266

Roi Baudoin
26-02-2008, 22:27
Ο καταπέλτης έπεσε στη θάλασσα στη Νάξο το 1985, επί Δεναξά.
Γύρισε, όπως γύρισε, στον Πειραιά και εκεί άλλαξε καταπέλτη.
Η πληροφορία αυτή δόθηκε από τον Jolly Roger και σας τη μεταφέρω με χαρά. Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να παίζω το ρόλο του μεσάζοντα ανάμεσα στο FORUM και σε ανθρώπους που αγάπησαν πάρα πολύ αυτό το βαπόρι και, απλά, δεν έχουν ή δεν θέλουν να έχουν σχέση με την τεχνολογία και το INTERNET.
Οποιαδήποτε απορία θα μεταφέρεται σε αυτούς.

Roi Baudoin
26-02-2008, 23:03
Το "Γεώργιος Εξπρές" στη γέφυρα είχε τιμόνι κανονικό μεγάλο (ξύλινο με μεταλλικά ελάσματα). Στη γέφυρα είχε τον κλασικό τηλέγραφο.
Στην βαρδιόλα είχε μόνο χειριστήριο για το προπελάκι.
Η "Πριγκίπισσα" είχε μικρό τιμόνι (σαν αυτοκινήτου), το οποίο αντικαταστάθηκε με το ξύλινο μικρό του "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ".
Την φοβερή φωτογραφία με το "Γεώργιος Εξπρές" και τον "Απόλλωνα" να συναντιούνται πρύμνη με πρύμνη στη Νάξο την είχε τραβήξει ένα παλικάρι από το γνωστό πρακτορείο της Νάξου και υπήρχε κάδρο της στο πλοίο.
Όλα τα παραπάνω τα μεταφέρω ως ένας απλός μεσάζοντας.

Παρακάτω μια δική μου φωτογραφία της πλώρης.

3292

nautikos
26-02-2008, 23:50
Απο το ιδιο σχεδον και μια δικη μου να κοιταει τον καθρεφτη:mrgreen:

3298

Και μερικες αεροπλανικες:mrgreen: ληψεις...

3299

3300

Ellinis
26-02-2008, 23:52
Τι να λέμε τώρα...Καταπληκτική δουλειά ! ! !

nautikos
27-02-2008, 00:04
Μολις παρατηρησα οτι μου ''εσπασε'' το τζαμι της αριστερης βαρδιολας...:mrgreen: Αν εχεις αν ασχοληθεις με εκατονταδες αντικειμενα στο μοντελο, ολο και κατι ξεχνας...

apollo_express
27-02-2008, 01:26
Ο καταπέλτης έπεσε στη θάλασσα στη Νάξο το 1985, επί Δεναξά.
Γύρισε, όπως γύρισε, στον Πειραιά και εκεί άλλαξε καταπέλτη.
Η πληροφορία αυτή δόθηκε από τον Jolly Roger και σας τη μεταφέρω με χαρά. Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να παίζω το ρόλο του μεσάζοντα ανάμεσα στο FORUM και σε ανθρώπους που αγάπησαν πάρα πολύ αυτό το βαπόρι και, απλά, δεν έχουν ή δεν θέλουν να έχουν σχέση με την τεχνολογία και το INTERNET.
Οποιαδήποτε απορία θα μεταφέρεται σε αυτούς.

Κάποιοι γνωστοί μου, που ήταν μέσα, μου είχαν πει ότι πήγε στη Σύρο και όχι στον Πειραιά, βέβαια δεν το θυμάμαι καλά και θα ξαναρωτήσω.

karystos
27-02-2008, 06:21
Το αδελφό BARI EXPRESS είχε νομίζω δυό τιμονιέρες. Μία την κανονική και μία στην αριστερή πλευρά της γέφυρας που κοίταζε κατά πίσω. Κι οι δυό ήταν σαν αυτοκινήτου με δύο ακτίνες. Η ξύλινη αγοράστηκε από το Γιουσουρουμ κι η αντικατάσταη έγινε κυρίως χάρη στον τότε ύπαρχο καπτα Νίκο Πανουργιά, που δεν μπορούσε κι αυτός να βλέπει εκείνη την άναυτη ρόδα, νομίζω το χειμώνα του 1997, όταν τα δύο αδέλφια ήταν δεμένα για ένα μήνα, δίπλα δίπλα στην Ηετώνεια Ακτή. Η ρόδα είχε επάνω δύο μεταλικά ταμπελάκια, το ένα έγραφε "BARI EXPRESS" και το άλλο "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ". Μάλιστα χρειάστηκε να γίνει και κάποια πατέντα από τους μηχανικούς για να ταιριάξει πάνω στην τιμονιέρα. Έγινε πράγματι προσπάθεια να διασωθεί, αλλά απέτυχε επειδή το πλοίο πήγε με τις μηχανές του στην Ινδία, οπότε χρειαζόταν και τιμόνι και βέβαια κανένας δεν καθόταν να αλλάξει ρόδα σε ένα πλοίο που πάει για σκραπ. Έγινε παράκληση και στον broker να μεσολαβήσει στους Ινδούς για να το στείλουν πίσω αλλά αυτός άλλη σκοτούρα δεν είχε παρά να ασχολείται με το τιμόνι του BARI EXPRESS.

karystos
27-02-2008, 07:16
Τρεις κακές φωτογραφίες για την ιστορία. Η γέφυρα του BARI, το ξύλινο τιμόνι που δεν σώθηκε και τα δύο αδέλφια στον Πειραιά το Δεκέμβριο του 1996.


3303

3304

3305

nautikos
27-02-2008, 12:17
Το βαπορι σε ληψεις που δυσκολα θα δουμε σε πραγματικες φωτογραφιες :D

3313

3315

3314

raflucgr
27-02-2008, 12:25
great model of a great ship Harris. Thanks to share it with us;)

Lucas

Maroulis Nikos
27-02-2008, 16:43
Αν θυμάμαι καλά για τον καταπέλτη είχε κάνει προσπάθεια να ανοίξει στην Σύρο Νομίζω δεν άνοιγε και εν πλω ανοιξε και έπεσε στην Θάλλασα με αποτέλεσμα να επιστρέψει Περαιά χωρίς καταπέλτη αυτά με κάθε επιφύλαξη πάντα .
Το μόνο που θυμάμαι σίγουρα είναι το πλοίο στον Πειραιά χωρίς καταπέλτη με ένα πρσωρινό όσπου να τοποθετηθεί ο καινούριος.
Ευχαριστώ όλους του φίλους που μας βοηθούν να θυμηθούμε παλιές ιστορίες που για μας εμάς έχουν ιδαίτερη σημασία ;)

Espresso Venezia
27-02-2008, 19:33
Τρεις κακές φωτογραφίες για την ιστορία. Η γέφυρα του BARI, το ξύλινο τιμόνι που δεν σώθηκε και τα δύο αδέλφια στον Πειραιά το Δεκέμβριο του 1996.

Θεωρώ περιττό να επαναλάβω τους ίδιους επαίνους για τα απίθανα screenshots του nautikos ή για τις υπέροχες φώτο του Roi Baudoin.

Θα ήθελα όμως να σταθώ στις τρεις πραγματικά ''ιστορικές'' φωτογραφίες (και καθόλου κακές) που μας παρέθεσε ο φίλος karystos.
Ειδικά μάλιστα μετά από όσα είχαμε διαβάσει για το περίφημο ξύλινο τιμόνι, χωρίς να το έχουμε δει.

Και οι τρεις μοναδικές. Ευχαριστούμε !!!

Roi Baudoin
27-02-2008, 19:50
Όλες οι φωτογραφίες, όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο φίλος Espresso Venezia, είναι σημαντικές και έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία.
Μάλιστα, σε λίγο καιρό πιθανόν να έχουμε φωτογραφίες και από τον Jolly Roger. Δεν νομίζω ότιο χρειάζεται να πούμε περισσότερα για αυτό.
Και θα αναζητήσουμε, επίσης, την εκπληκτική φωτογραφία του φίλου από τη Νάξο με το "Γεώργιος Εξπρές" και τον "Απόλλωνα".
Είμαστε όλοι στη φάση της αναζήτησης.
Και μετά, ο φίλος Espresso Venezia θα βελτιώσει ή θα μεταποιήσει καλλιτεχνικά τις καλύτερες από αυτές.
Ο δρόμος είναι ακόμα πολύ μακρύς. Ευτυχώς.

karystos
28-02-2008, 08:52
Για σύγκριση η γέφυρα και η τιμονιέρα του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

3339

3340

nautikos
28-02-2008, 09:12
Μπραβο φιλε μου, μια τετοια φωτο περιμεναμε να δουμε, σ'ευχαριστουμε! Φαινονται πλεον καλα οι διαφορες των δυο γεφυρων, οσον αφορα κυριως την τιμονιερα. Στην πρωτη φωτο εχεις κανει φανταζομαι κατι σαν κολαζ, γιατι ο γωνιοδεικτης πηδαλιου κατω δεξια μαλλον δεν κολλαει καπου.

Και μια φωτο (ας πουμε...) απο μενα:mrgreen:. Οι διαστασεις αυτου του πλοιου προσδιδουν στο πλοιο ενα φοβερο σουλουπι!

3341

nautikos
29-02-2008, 01:42
Για να δουμε και μια απο πρυμνη. Στροφη με πηδαλιο 15 δεξια και ολο το δρομο!

3379

NAXOS
29-02-2008, 09:54
Σχετικα με τον καταπελτη του ΓΕΩΡΓΙΟΣ να σας περιγραψω πως ακριβως εγινε επειδη ειμουν παρων σε ολο το συμβαν. Πλοιαρχος ηταν ο Μιχαλης Δεναξας (αργοτερα απχιπλοιαρχος της ΑΤΤΙΚΑ)και υπαρχος ο Μιχαλης Κουργιαλης. Το πλοιο ερχοταν με8-9 μποφωρ καθαρο βορρια .Στο φαναρι περιπου ανοιξαν το καταπελτη οπως γινοταν τοτε για να ετοιμασουν τους καβους.Ο κυμματισμος ηταν παρα πολυ μεγαλος με αποτελεσμα να σπασουν πρωτα τα συρματοσχοινα και στο επομενο κυμμα να σπασουν και οι αλυσιδες και να κρατηθη πια ο καταπελτης ,διπλωμενοσ μεσα στη θαλασσα απο τους μεντεσεδες. Αυτο για λιγα λεπτα μεχρι που εφυγε τελειως. Ετσι αποφασισε ο καπεταν Μιχαλης και πηγε στη ΣΥΡΟ στις εγκαταστασεις του Νεωριου ,πρωτα για να ξεφορτωση επιβατες και οχηματα με προχειρο καταπελτη και μετα για να κλεισουν τη πρυμη για να παη Πειραια.
Σε μερικες μερες ηρθε στη Ναξο ο καπετανιος με κλιμακιο δυτων για να βρουν το καπελτη.Εψαχναν 3-4 μερες αλλα τιποτα. Μετα απο 3-4 μηνες αν θυμαμαι καλα βρεθηκε απο τοπικη ανεμοτρατα και ανελκυστηκε μετα απο μερικες μερες.

Maroulis Nikos
29-02-2008, 10:10
Σε ευχαριστούμε πολύ φίλε Naxos που μας βοηθάς να θυμηθούμε ιστορίες με ιδαίτερηα αξία .

Leo
29-02-2008, 12:44
...............υπαρχος ο Μιχαλης Κουργιαλης.............

Μήπως κάποιος απο το φορουμ γνωρίζει που βρίσκεται τώρα ο καπταν Μιχάλης?

arne
29-02-2008, 17:42
The "Roi Baoudouin" at the ship yard "Cockerill" Hoboken-Antwerp in 1965.
Special for all Creece ship-friend's... Regards, Arne

nautikos
29-02-2008, 18:14
Magnificent photos Arne!Thank you for sharing.

Καταπληκτικες και σπανιες φωτο αναμφιβολα. Στην πρωτη διακρινεται και το πλωριο τιμονακι που ειχε το πλοιο.

NAXOS
29-02-2008, 20:10
Φιλε LEO ο καπεταν Μιχαλης Κουργιαλης ειναι πια στεριανος μετα τη διαλυση της VSL. Eιχε καταστηματα στη Θηρα και τωρα ξερω οτι εχει καταστημα στη Κανιγγος με αρτοσκευασματα

Leo
29-02-2008, 20:33
Σ ευχαριτώ φίλε NAXOS θα προσπαθήσω να τον εντοπίσω :)

Roi Baudoin
29-02-2008, 20:50
Να παραθέσω κάτι που το θεωρώ σημαντικό, παρά το ότι δεν έχει άμεση σχέση με το "Γεώργιος Εξπρές".
Τα γραφεία της Ventouris Sea Lines της οδού Αιτωλικού με τις χαρακτηριστικές εικόνες των πλοίων της.
Από το "Γεώργιος Εξπρές" φαινόταν μόνο ένα κομμάτι της εικόνας (προφανώς κάτι θα είχε πάθει το άλλο και δεν το είχαν αντικαταστήσει). Εδώ βλέπουμε εικόνες από άλλα Βεντουρόπλοια ("Απόλλων Εξπρές", "Σίφνος Εξπρές", "Παναγία Τήνου" και ένα κομμάτι από το "Γεώργιος Εξπρές" στα αριστερά της φωτογραφίας).

3405

nautikos
01-03-2008, 19:05
Αφου λοιπον ειδαμε πολλες και καλες φωτο, διαφορα screenshots, παμε να δουμε και ενα βιντεo. Γεωργιος Εξπρες σε δραση (http://www.youtube.com/watch?v=2W7ZYDaxrSY)!

μιχαλης79
01-03-2008, 19:23
απλα ο καλυτερος... συγχαρητηρια!!!

Roi Baudoin
02-03-2008, 09:44
Ακολουθεί κάτι που το θυμούνται όλοι όσοι είχαν ταξιδέψει μαζί του.
Το σχέδιό του ως "Roi Baudouin". Ηταν πάνω από τη σκάλα που κατέβαινε προς τις θέσεις αεροπορικού τύπου (από το επάνω deck).
Πολλοί ήταν αυτοί που κάθονταν και το καμάρωναν.
Special dedicated to Arne.

3434

nautikos
02-03-2008, 11:22
Ακολουθεί κάτι που το θυμούνται όλοι όσοι είχαν ταξιδέψει μαζί του........Πολλοί ήταν αυτοί που κάθονταν και το καμάρωναν.

Αν το θυμομαστε λεει...Να 'ξερες τι σημαινει για μενα αυτο το σχεδιο... Οριστε και μια φωτο του κλιμακοστασιου οπου και βρισκοταν.

3443

Roi Baudoin
02-03-2008, 18:53
Φίλε Ναυτικέ, πολύ ωραία η παραπάνω φωτογραφία.
Και ο αγαπημένος φεγγίτης του πλοίου .......
Ακολουθεί μια φωτογραφία του πλοίου στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.
Στη μακριά δοκιμασία του παροπλισμού πέρασε και από τη Σαλαμίνα (πρέπει να είναι στα 1997, μετά την προσωρινή επανοδό του στο κεντρικό λιμάνι).
Η φωτογραφία δεν είναι καλή, διότι είναι τραβηγμένη αργά το απόγευμα από το καραβάκι για τη Σαλαμίνα.

3483

Παναγιώτης
02-03-2008, 20:21
Να βάλω και εγώ μια πρόσφατη; Δυστυχώς δεν είναι πολύ καλή:(
3490

nautikos
02-03-2008, 20:51
Ακολουθεί μια φωτογραφία του πλοίου στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.

Σε ποιο ακριβως σημειο ειναι τραβηγμενη η φωτο, γιατι για να ειμαι ειλικρινης δεν μου ''καθεται'' καλα για Σαλαμινα:D. Με μπερδευει ισως το φοντο, ιδιως αυτα τα ψηλα βουνα και το νταμαρι.

Παρεπιπτοντως στην πρυμνη του φορτηγου αριστερα, διακρινεται στο βαθος μια παροπλισμενη τορπιλακατος γερμανικου τυπου Jaguar.

Roi Baudoin
02-03-2008, 21:43
Είναι στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας.
Όπως ερχόμαστε από Πειραιά με το καραβάκι πριν να φτάσουμε στο Καματερό. Εκεί κοντά ήταν δεμένο και το "Παναγία Παξών" για χρόνια.
Το "Γεώργιος Εξπρές" δεν έμεινε για πολύ καιρό στη Σαλαμίνα. Για αυτό έβαλα τη φωτογραφία.
Στα δέκα χρόνια που πάω στη Σαλαμίνα με το καραβάκι έχω δει απίστευτα πράγματα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να ανεβάσουμε κάποια από αυτά.
Όταν πηγαίναμε παλιά οι εκπλήξεις ήταν πολλές και οι συναντήσεις με πλοία αγαπημένα αρκετά συχνές. Σήμερα, οι εκπλήξεις είναι λιγότερες, αλλά ευτυχώς ποτέ δεν λείπουν.
Αυτό, βέβαια, που πάντα λέγαμε ότι θα ήταν ωραίο να υπήρχε ήταν η ακτοπλοΐκή σύνδεση του Πειραιά με την Ελευσίνα. Καταλαβαίνετε τι θα βλέπαμε πριν από μια δεκαετία και λιγότερο.

nautikos
02-03-2008, 22:02
Αυτό, βέβαια, που πάντα λέγαμε ότι θα ήταν ωραίο να υπήρχε ήταν η ακτοπλοΐκή σύνδεση του Πειραιά με την Ελευσίνα. Καταλαβαίνετε τι θα βλέπαμε πριν από μια δεκαετία και λιγότερο.

Καλα εκει ειναι που θα ξεσαλωναμε τελειως:D. Αλλα σιγουρα θα υπηρχε η καχυποψια πολλων συνεπιβατων αν μας βλεπαν να φωτογραφιζουμε, γιατι και καλα θα περνουσαμε απο την ευρυτερη περιοχη του Ναυσταθμου.

Roi Baudoin
04-03-2008, 18:55
Κατά τη γνώμη μου είναι μία από τις ωραιότερες φωτογραφίες του "Γεώργιος Εξπρές", διά χειρός φυσικά του ανεπανάληπτου κυρίου Κουρούπη.
Το "Γεώργιος Εξπρές" στον κάβο Τάμελο της Τζιάς, σημαιοστολισμένο και πανέμορφο.
Και, βέβαια, με τα σινιάλα της VENTOURIS FERRIES στa πλαϊνά του.
Το πλοίο είναι γεμάτο κόσμο, εικόνα συνηθισμένη κατά την τότε χρυσή περίοδο των ταξιδιών του. Η μέρα πρέπει να είναι ημέρα γιορτής, για αυτό το πλοίο είναι σημαιοστολισμένο (πιθανόν Δεκαπενταύγουστος).
Φυσικά, αυτή η φωτογραφία δεν είναι πολύ καλή (πρόκειται για φωτογράφηση ενός κάδρου), αλλά θα επανέλθουμε σύντομα με μια καλύτερη απόδοση της (εκτός εάν την έχει και την ανεβάσει κάποιος από τους καλούς μας φίλους).
Στον φίλο NAXOS.

3531

nautikos
04-03-2008, 19:15
Α ρε εποχες και πλοια...:rolleyes: Οταν η βολτα στο καταστρωμα ηταν εμπειρια ζωης και οι επιβατες φτανανε μεχρι και τον πλωριο ιστο!

Roi Baudoin
04-03-2008, 19:21
Όταν αλλάζουν οι εποχές, αλλάζει και η νοοτροπία των ανθρώπων, αλλάζουν και τα πλοία.
Κάποτε το ταξίδι με το πλόίο ήταν εμπειρία, βίωμα και απόλαυση.
Σήμερα, για τους περισσότερους μετράει η ταχύτητα (ευτυχώς, όχι για όλους).
Το καράβι αυτό μετέφερε τότε έναν πολύ μεγάλο αριθμό επιβατών (ας μην το γράψουμε για προφανείς λόγους) και οι επιβάτες αυτοί απολάμβαναν το ταξίδι. Όχι ότι δεν υπήρχαν και τότε παράπονα, αλλά ήταν κατά πολύ λιγότερα σε σχέση με αν έβαζες σήμερα τον ίδιο μεγάλο αριθμό επιβατών σε ένα ανάλογο πλοίο.
Αυτό που έχει χαθεί για τους περισσότερους είναι η διάθεση της απόλαυσης.
Να αφεθείς στην απόλαυση του ταξιδιού (χωρίς χρονόμετρα).

NAXOS
04-03-2008, 20:09
ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΕΣΕ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΩ ΛΑΔΙ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ROI BAUDOIN KAI TO NAYTIKO

3534

nautikos
04-03-2008, 20:22
Πολυ ωραια ευχαριστουμε για την αφιερωση:D. Χαριτολογωντας, στην συγκεκριμενη φωτο πηγαινει και η φραση (λιγο τροποποιημενη...) ''απο τα τρια το μεσαιο το ομορφοτερο...." :mrgreen::mrgreen:

Roi Baudoin
04-03-2008, 21:11
Ευχαριστώ πολύ και εγώ με τη σειρά μου και για την αφιέρωση και για την πολύ ωραία φωτογραφία.
Και σαλπάρουμε για τη Σύρα, όπως παλιά.
Από Πάρο για Σύρο κάπου την άνοιξη του 1999.
Ο Ναυτικός στη γέφυρα, εγώ στην κόντρα γέφυρα και ο φίλος NAXOS ας διαλέξει πού προτιμά να βρίσκεται.
Προσθέτω ότι εκείνη την ωραία εποχή για να πάμε από τη Σίφνο στον Πειραιά, προτιμούσαμε να πάρουμε το "Γεώργιος", να πάμε στην Πάρο και από εκεί με κάποιο από τα πλοία των Αγαπητών για Πειραιά.

3538

Rocinante
05-03-2008, 01:33
Νεος ειμαι σε αυτα τα πραγματα δεν μπορεσα να κατεβασω φωτογραφια αλλα αν πατε στο google earth (38 μοιρες 02' 34 N - 23 μοιρες 31' 30 Ε) μηπως βλεπουμε αυτο για το οποιο συζηταμε η μοιαζει τοσο πολυ...

nautikos
05-03-2008, 08:46
Το πλοιο για το οποιο μιλαμε ειναι αυτο που δειχνει το βελος στην παρακατω φωτο.

3552

Rocinante
05-03-2008, 11:37
Ακριβως!!! Και βεβαια ναυτικε για να εντοπισω το πλοιο με βοθησαν τρομερα τα 3d μοντελα που εχεις φτιαξει γιατι δεν ηξερα καθολου την περιοχη και πηγαινα στα τυφλα. Παντος παρολο που οι φωτογραφιες του earth google παλαιοτερες μπορει κανεις να δει ενδιαφεροντα πραγματα.

parianos
05-03-2008, 21:10
τι θα κανει ο Βεντουρης με αυτο το πλοιο? Γιατι το κραταει?

Roi Baudoin
05-03-2008, 21:39
Νομίζω, ότι κάποιες πιθανές απαντήσεις στο ένα από τα δύο ερωτήματα έχουν δοθεί σε προηγούμενες αναφορές στο θέμα αυτό.
Η πιο πιθανή εξήγηση, φαίνεται ότι δεν έχει σχέση με στενά οικονομικά κριτήρια. Ίσως, πάντως, να υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρουμε.
Οι πιο πολλοί πιστεύουν ότι όσο ζει ο Καπετάν Κώστας θα κρατήσει το βαπόρι, όσο τουλάχιστον μπορεί. Έχει το όνομα του πατέρα του, αποτελεί σύμβολο για την εταιρεία, υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο. Κάτι από όλα αυτά. Πάντως, από το τέλος του 2000 το βαπόρι κρατιέται ακόμα στη ζωή. Τουλάχιστον, για επτά χρόνια το βαπόρι κρατήθηκε. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Rocinante
05-03-2008, 22:01
Το βαπορι ειναι πολλα χρονια παροπλησμενο και δεν βλεπω να υπαρχει θετικη εξελιξη. Το μονο που μενει ειναι να μαζευτουμε ολοι να το απαγαγουμε και να το αυτοβυθισουμε καπου στο Αιγαιο. Ετσι απλως θα κοιμηθει ησυχα γιατι φοβαμε οτι συντομα θα εχει βιαιο τελος. Παρεπιπτοντως το απογευμα αναθεμα την ωρα ενιωσα την περιεργεια να δω στο earth google ποια ειναι αυτα τα μερη που ονομαζονται Aliaga και Alang. Το aliaga βρισκεται στις ακτες του Αιγαιου ΝΔ της μυτηλινης. Ειναι ενα αθλιο μερος. Εκει ομως που σοκαριστικα ηταν στο Alang. Σε μια ακτη χιλιομετρων βρισκεται η κολαση. Εκατοταδες πανεμορφα σκαρια περιμενουν υπομονετικα να κοματιαστουν. Ειδα και πολλα επιβατικα. Το εκλεισα αμεσως. Δεν ηθελα να αναγνωρισω κατι γνωστο.Γιαυτο λεω καλλιτερα δεν ειναι το georgios express η παλαιοτερα το Παναγια Τηνου να ξαπλωνουν ηρεμα σε καποιο βυθο ακεραια παρεα με τα ψαρια. Θα μου πειτε οτι αυτα ειναι τρελες και οτι ακομα και ενα "αχρηστο" για καποιους σκαφος εχει πολυ μεταλλο ισον κερδη.Εδω πηγαν και πουλησαν για μεταλλο το ΕΛΛΗ. Δεν θα θελατε ομως να ηταν αλλιως τα πραγματα;

Roi Baudoin
05-03-2008, 22:13
Οι σκέψεις σου είναι πολύ σημαντικές.
Προσωπικά, θα προτιμούσα να υπήρχε μία κάλυτερη προοπτική.
Έστω και ουτοπικά κάποιοι είχαν προσπαθήσει να διερευνήσουν, πριν από χρόνια, αν οι Βέλγοι είχαν διάθεση να το πάρουν πίσω για Ναυτικό Μουσείο. Τότε, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για ένα τέτοιο εγχείρημα.
Αυτό που άλλαξε από τότε είναι ότι το "Γεώργιος Εξπρές" είναι μόνο καράβι που επιζεί από τα θρυλικά εκείνα βέλγικα. Ίσως, μία στο εκατομμύριο να μπορούσε να σωζόταν και να ξαναέπαιρνε το όνομα "Roi Baudouin".
Σε σχέση με το Alang, υπάρχει ένα εξαιρετικό ντοκυμαντέρ του Peter Knego για την περιοχή αυτή και τα διαλυτήρια πλοίων.

Rocinante
05-03-2008, 22:27
Ναι το εχω δει. Χιλιαδες φτωχοι εργατες για ενα κομματι ψωμι σε αθλιες συνθηκες. Αν τωρα το πλοιο επιστρεψει εκει που γεννηθηκε πιστευω οι βελγοι να το κανουν ενα μικρο ταξιδακι εστω στο σαρωνικο. Φανταζεστε τι αποχαιρετισμο θα του οργανωναμε;

nautikos
06-03-2008, 20:16
Ας αφησουμε τα λυπητερα και ας δουμε και ενα δεξαμενισμο στη μεγαλη (και ημιτελη) δεξαμενη στου Βασιλειαδη.

3589

Leo
06-03-2008, 22:11
Ναυτικέ βάλε καδρόνια στις μπάντες μην μας μπατάρει... είναι και στενό βαπόρι ;)

Roi Baudoin
06-03-2008, 22:40
Ο φίλος Ναυτικός μας αφήνει άφωνους.
Το σχέδιο είναι υπέροχο. Λάτρεις των δεξαμενών ετοιμαστείτε να περάσετε σε τρισδιάστατες εικόνες.
Εμείς, ως πιο κλασικοί, ξαναγυρίζουμε στα παλιά.
Ασπρόμαυρο slide από τις Καμάρες της Σίφνου, την άνοιξη του 1999.
Αν το δείτε στον τοίχο, νομίζετε ότι βρίσκεστε πάνω στο πλοίο και ταξιδεύετε.
Ακόμα μια πρόταση προς ναυτιλομένους για μια προβολή slide μετά οίνου.
Απλά, χρειάζεται ένας ψηλός τοίχος και ένα σχετικά μεγάλο δωμάτιο.

3593

nautikos
07-03-2008, 12:26
Ναυτικέ βάλε καδρόνια στις μπάντες μην μας μπατάρει... είναι και στενό βαπόρι ;)

Ε ρε Leo, τι καδρονια...πες μπουντελια να καταλαβουμε, εισαι και του επαγγελματος:D. Παβτως στο εγγυς μελλον θα υπαρχει μαλλον δυνατοτητα και για μπουντελια...

Leo
07-03-2008, 13:04
Σωστός σωστός!! Μπουντέλωσε το :D

Apostolos
08-03-2008, 14:56
Ναυτικέ βάλε πλωριό τιμόνι! (αν και έτσι μου αρέσει ποιό καλά :))

Roi Baudoin
12-03-2008, 17:06
Μια πολύ δυσάρεστη είδηση κυκλοφορεί σαν φήμη στον Πειραιά.
Το "Γεώργιος Εξπρές" ετοιμάζεται να φύγει για το πιο δύσκολο ταξίδι στα 43 χρόνια της ζωής του.
Η μοναδική του πια ελπίδα θα ήταν να γυρίσει πίσω στο Βέλγιο για να γίνει πλωτό Μουσείο.
Αλλιώς, μετά από χρόνια θα λέμε ότι δεν κρατήσαμε κανένα από τα πλοία που όμοιά τους δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να ξαναναυπηγηθούν.
Η ελπίδα είναι πολύ μικρή, αλλά έστω και την τελευταία στιγμή .......

Μας ήρθε από το βορρά ως "Γεώργιος Β" και θα ήταν υπέροχο αν ξαναγύριζε στο Βορρά ως "Roi Baudouin".

Rocinante
13-03-2008, 00:32
Roi τα νεα (αν ειναι αληθεια) ειναι συγκλονιστικα. Και οπως βλεπεις κανεις δεν σχολιασε αυτα που γραφεις γιατι ισως οπως και εγω να εχουμε παγωσει. Θυμασε τι εγραψα πριν λιγες μερες. Ειμαι λιγες μερες στο φορουμ και ισως καποιοι να εχουν καταλαβει οτι ειμαι λιγο ονειροπολος και γραφω πραγματα που σκεφτομαι παρολο που μπορει να ειναι ανοησιες. Ελοιπον θα πω μια ακομα βλακεια και ας με συγχωρεσετε. Το πλοιο αυτο αν εχετε ψαξει φερει ενα βαρυ ονομα. ROI BAUDOUIN. Γνωριζετε ποιος ηταν; http://en.wikipedia.org/wiki/Baudouin_I_of_Belgium . Θα μπορουσε λοιπον καποιος να ενημερωσει καποιους αλλους απο βελγιο που αγαπουν αυτο το πλοιο και αυτοι με τη σειρα τους να γραψουν στον ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ οτι στην Ελλαδα υπαρχει ενα βελγικο πλοιο "μοναδικο" με αυτο το ονομα που ειναι ετοιμο να γινει κομματια ενω θα μπορουσε με σχετικα λιγα χρηματα να γινει ενα μουσειο προς τιμην της Βελγικης ναυπηγηκης αλλα και του προσωπου του BAUDOUIN. Πεστε μου δεν ειναι η πιο ΗΛΙΘΙΑ ιδεα που εχετε ακουσει;

Roi Baudoin
13-03-2008, 17:31
Φίλε μου, θα στο πω δημόσια ότι η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή.
Αυτό, βέβαια, που γράφεις έχει ήδη γίνει.
Γράμματα στο Υπουργείο Πολιτισμού του Βελγίου, στο Ναυτικό Μουσείο Οστάνδης, σε εφημερίδες, στο ράδιο, στην τηλεόραση, και όχι μόνο.
Φυσικά όχι μόνο από μας, αλλά κυρίως από φίλους Βέλγους καραβολάτρες, οι οποίοι μάλλον είναι πιο πρακτικοί από μας. Εμείς απλά τους στείλλαμε τις πληροφορίες.
Η ιδέα, βέβαια, με το "Roi Baudouin" είναι πάρα πολύ καλή.
Αυτή τη στιγμή κάποιοι φαίνεται ότι αρχίζουν να ξυπνούν.
Και όχι μόνο εδώ, αλλά και στο Βέλγιο.
Αν τελικά χαθεί, θα χαθεί γιατί απλά δεν πιστεύαμε ότι μπορεί να σωθεί.
Αυτά που έρχονται από το Βέλγιο είναι απίστευτα.
Αν τελικά δεν σωθεί, συνυπεύθυνοι θα είμαστε και εμείς που νομίζαμε ότι το Βέλγιο μοιάζει με την Ελλάδα.
Είμαστε μοιρολάτρες που ξυπνήσαμε αργά. Ελπίζω μόνο να μην είναι πολύ αργά.

Εδώ στο Βέγιο από το περίφημο βιβλίο "The Dover - Ostend Line" του John Hendy.
Με την ευχή να πάει εκεί που του αξίζει: στην Οστάνδη για πάντα.

3795

Espresso Venezia
16-03-2008, 22:50
Εγώ λέω να μαζευτούμε καμμιά δεκαριά παλαβοί, και να πάμε να ζητήσουμε από τον κο. Βεντούρη μερικά βαρέλια μπογιά και δυο τρείς λάντζες, και να πάμε να το ξανακαινουργιώσουμε.

Κι ας μείνει εκεί, αφού δεν βρέθηκε ένας δήμαρχος νησιού να το ζητήσει για πλωτό μουσείο να κοσμεί το λιμάνι του, και να φιλοξενήσει στους χώρους του την όποια ναυτιλιακή ιστορία του τόπου του. Θα πηγαίνουμε εμείς να το καμαρώνουμε.

Αλλωστε έχουμε πια τόοοοοσα πολλά ναυτικά μουσεία, τι να τα κάνουμε τα πλωτά............

Η παρακάτω φώτο εκφράζει τον καυμό ενός καραβολάτρη, είναι αφιερωμένη στον φίλο nautikos (στον οποίο και ανήκει (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=63371&postcount=15) βέβαια), καθώς και στον πολυαγαπημένο μου Roi Baudoin.

Σημείωση : Σε περίπτωση που ο φίλος nautikos ζητήσει την απόσυρσή της, εννοείται πως αυτό θα γίνει άμεσα.

3897

Captain_Nionios
16-03-2008, 23:35
Ρε Γιωργο τι μας κανεις τωρα.Τι φταιω εγω να μπαινω στο φορουμ μετα απο δυσκολη εργασια για το πολυτεχνειο και να βλεπω το βαπορι ετοιμο για αναχωρηση...Καταπληκτικο.Για το βαψιμο ανεβαινω απο τα Χανια ανα πασα στιγμη.;)

Rocinante
17-03-2008, 00:31
Τη βλεπω εγω τη δουλεια .Εγω να παρω τηλεφωνο τον βασιλια του βελγιου ή να το αυτοβυθισω ο αλλος να το βαψει και να το κανει μουσειο μαζευονται σιγα σιγα οι εθελοντες και κανα βραδυ θα παει κανεις εκει κατω και θα τον χωσουν μεσα ή θα τον φανε οι σκυλοι. Παντος βλεπω παθος να μη χαθει το βαπορι και γουσταρω.

Roi Baudoin
17-03-2008, 09:02
Φίλε μου Espresso Venezia σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.
Καλοί μου φίλοι σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.
Κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
Έχουμε περιθώριο μέχρι τις αρχές Απριλίου και ελπίζουμε στο θαύμα.
Είμαστε σε άμεση επικοινωνία με φίλους Βέλγους που το ταξίδεψαν ως "Roi Baudouin". Είμαστε, επίσης, σε επικοινωνία με φίλους Βέλγους καραβολάτρες. Ο χρόνος πιέζει και τα περιθώρια στενεύουν.
Αυτό που έχει γίνει ως τώρα είναι η ενημέρωση αρμόδιων φορέων και κόσμου. Η ανταπόκριση είναι συγκινητική.
Δεν ξέρω αν θα βγει κάτι. Αλλά, τουλάχιστον, δεν θα πούμε ότι περιμέναμε μοιρολατρικά το τέλος.
Και για το φίλο Rocinante να τονίσω (όπως ανέφερε και ο ίδιος) ότι το όνομα "Roi Baudouin" σημαίνει πάρα πολλά για το Βέλγιο. Σημαίνει πάνω από όλα την ενότητα για μια χώρα που δεν αποκλείεται κάποια στιγμή ακόμα και να χωρίσει.
Η θύμιση του προσώπου του Roi Baudouin είναι ζωντανή και ιερή για το Βέλγιο.

Rocinante
17-03-2008, 18:35
Αν ο χρονος πιεζει οι βελγοι φιλοι μας πρεπει να αρχισουν να γινονται ενοχλητικοι οπου μπορουν. Ξερεις αν απευθηνθηκαν εδω;
http://www.interpress.org/Societe/fondation/defaultUK.htm
η εδω;
http://www.premier.fgov.be/fr/contact/

Roi Baudoin
17-03-2008, 22:48
Αγαπητέ φίλε Rocinante σε ευχαριστούμε πάρα πολύ διά στόματος "Roi Baudouin". Κάθε βοήθεια δεκτή και επιθυμητή.
Δεν ξέρω αν το έχουν στείλει και στα παραπάνω, αλλιώς θα το στείλουμε εμείς.
Έχουν γραφτεί και κάποια κείμενα για την ιστορία του καραβιού (στα αγγλικά, στα ελληνικά και στα φλαμανδικά) και αποστέλνονται.
Αύριο κάποια από αυτά θα ανεβούν και εδώ.
Sierra Whiski Alpha Tango (SWAT).
Αυτό καταλαβαίνετε πιστεύω τι εννοεί.
Είναι ας πούμε και το σύνθημά μας.
Η καταληκτική ημερομηνία που έχει ακουστεί είναι η 4η Απριλίου.
Άρα γρηγορείτε.

Roi Baudoin
18-03-2008, 23:50
Το «Γεώργιος Εξπρές» αρχίζει να μας αφηγείται τη μέχρι τώρα ζωή του.
Το όνομά μου είναι «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ» και είμαι επιβατηγό οχηματαγωγό στην Ελλάδα, παροπλισμένο από τον Οκτώβριο του 2000.
Το όνομα που μου δόθηκε αρχικά ήταν «ROI BAUDOUIN» και γεννήθηκα στα φημισμένα ναυπηγεία Cockerill Yards στο Βέλγιο τον Φεβρουάριο του 1965. Είμαι πλέον 43 ετών. Ξεκίνησα δρομολόγια τον Ιούνιο του 1965 στη γραμμή Dover-Oostende, ως νέο μέλος του στόλου της κρατικής Βελγικής Ναυτιλιακής Εταιρείας «Regie voor Maritien Transport» (RMT). Ήταν πολύ ευγενικό εκ μέρους του κυρίου John Hendy να με παρουσιάσει με τα ακόλουθα λόγια στο βιβλίο του με τίτλο «The Dover – Ostend Line» που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις «Ferry Publications» (1991) :
“……… Αυτό το ανυπέρβλητης ομορφιάς πλοίο καθελκύστηκε στα Cockerill Yards στις 13 Φεβρουαρίου 1965 και ξεκίνησε τακτικά δρομολόγια στις 13 Ιουνίου. Έφυγαν τα κάθετα άλμπουρα τα οποία χαρακτήριζαν όλα τα προηγούμενα πλοία της Οστάνδης και αντικαταστάθηκαν με γερτά κατάρτια που του έδωσαν μια πιο αεροδυναμική γραμμή με άφθονες μοντέρνες πινελιές.
Ήταν λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με τα προηγούμενα οχηματαγωγά πλοία και μπορούσε να μεταφέρει 170 αυτοκίνητα και 850 επιβάτες. Θυμάμαι έντονα τη στιγμή που το πρωτοαντίκρισα να φθάνει για πρώτη φορά στο Dover. Ήταν ένα πλοίο όλο χάρη και θα έλεγα αναμφίβολα πως ήταν το πιο όμορφο οχηματαγωγό πλοίο που υπήρξε ποτέ………»

4025

Η φωτογραφία είναι από το αναφερόμενο βιβλίο του John Hendy (FotoFlite P556)

nautikos
21-03-2008, 19:19
Σαν αλλοτε, δεμενο στα Λεμοναδικα και με ανοιχτο τον καταπελτη, ανυπομονωντας να οργωσει και να στολισει το Αιγαιο Πελαγος και παλι...:roll:

4151

nautikos
21-03-2008, 22:13
Και μια μανουβρα στα Λεμοναδικα για οποιον θελει να δει το βαπορι σε δραση...:D

http://www.youtube.com/watch?v=-fkqVhH_2Pc

captain 83
21-03-2008, 22:25
Ω φίλε ναυτικέ, διακρίνω και το ΤζετΦέρρυ στα λεμονάδικα. Το φτιαξες ,κι αυτό; Αν ναι, στείλε φωτος να θαυμάσουμε το έργο σου και βιντεάκι αν έχεις.

AegeanIslands
21-03-2008, 22:27
Φιλε nautikos το πλοιο το πας μαλιοκουβαρα το τιμας ιδιαιτερα,μακαρι να γυριζε και εκεινο ετσι ευκολα.

nautikos
21-03-2008, 23:36
Καλα μην φανταστεις οτι και αυτο γυριζει τρελα. Αμα δεν το βαλεις με δρομο και προπελακι, μονο με προσαναποδα δεν κανεις δουλεια. Ετερος virtual καπετανιος που το δοκιμασε προσφατα μου εκανε παραπονα για το ποσο αργο ειναι στη μανουβρα.:mrgreen:

Εδω και ενα βιντεο της αναχωρησης του Γεωργιος απο τον αγαπητο σε ολους μας κοκκινο φαρο:D
http://www.youtube.com/watch?v=nPSnR6yDe4w

giorgos....
22-03-2008, 02:06
καλησπέρα παιδιά.. καινούριος στο φορουμ αλλα με μεγάλη αρώστια με το συγκεκριμένο βαπόρι και τα πλοία της οικογένειας βεντούρη γενικότερα.. θα ΄ρίξω μια πρόταση στο τραπέζι και όποιος είναι θετικός ας το πεί.. προτείνω να βρούμε μια ημέρα μέσα στο σαββατοκύριακο να μαζευτούμε και να πάμε να αποχαιρετήσουμε το γεώργιο.... πρίν να είναι αργά..

esperos
23-03-2008, 08:09
Στην Πάρο την χρονιά που ξαναέπιασε δουλειά ύστερα από την μακρά ακινησία του.

4269

Finnpartner_1966
23-03-2008, 13:00
Στην Πάρο την χρονιά που ξαναέπιασε δουλειά ύστερα από την μακρά ακινησία του.

H oποια χρονια ηταν...?

esperos
23-03-2008, 15:05
Πρέπει να ήταν το 1999.

giorgos....
23-03-2008, 15:10
ναι. το 1999 ήταν.. το έχω σε φώτο, καλοκαίρι στη φολέγανδρο.

giorgos....
23-03-2008, 15:17
θα τη βρω και θα την ανεβάσω..

Roi Baudoin
23-03-2008, 23:03
Έπειτα από 40 μήνες ακινησίας, το πλοίο ξεκίνησε ενδοκυκλαδικά δρομολόγια τον Φεβρουάριο του 1999. Ταξίδεψε για λιγότερο από δύο χρόνια και έδεσε τον Οκτώβριο του 2000.
Εδώ τα περίφημα σχέδια του πλοίου. Η φωτογραφία είναι θολή, αλλά το σχέδιο φαίνεται ολόκληρο.
Να το αφιερώσουμε στον καλό φίλο Nautiko και στο νέο μέλος της παρέας μας, τον Γιώργο.

4340

giorgos....
24-03-2008, 00:58
ευχαριστώ για τη φώτο.. ρε παιδιά πώς θα ανεβάσω μια φωτογραφία απο τον υπολογιστή μου, συνημένη σε μύνημα?

Roi Baudoin
24-03-2008, 01:22
Οι ημέρες που ακολουθούν είναι δύσκολες για το αγαπημένο καράβι.
Η απώλειά του, νομίζω, ότι θα σημάνει το τέλος μιας ωραίας εποχής της ακτοπλοΐας μας.
Μια απλοΐκή σκέψη είναι ότι θα είναι κρίμα να μην διατηρηθεί έστω και ένα από τα πανέμορφα πλοία που φτιάχτηκαν τις δεκαετίες του '60 και του '70.
Και το "Γεώργιος" είναι ένας από τους τελευταίους εν ζωή θρύλους ....

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες με λεπτομέρειες από το καράβι και μια αναχώρησή του από τις Καμάρες της Σίφνου το 2000.

Η ταυτότητα του πλοίου
4348

Το σήμα-κατατεθέν στις βάρκες
4349

Το φινιστρίνι σε μια τουαλέτα
4350

Το πλοίο που φεύγει από τη Σίφνο
4351

giorgos....
24-03-2008, 01:42
ο γεώργιος στη φολέγανδρο.. καλοκαίρι 1999..
4352

giorgos....
24-03-2008, 03:57
αύριο λέω να περάσω μια βόλτα να το δω.. πρωί λοιπόν και με το καφεδάκι θα κατέβω κατα τις 12 μια βόλτα στην ελευσίνα για ένα ξεμούδιασμα και μια μοναδική "συνομιλία" με τον φίλο απο τα παλιά. να του κάνω λίγη παρέα στις τελευταίες του ίσως μέρες. (ελπίζω να μήν είναι) όσοι πιστοί προσέλθετε....

giorgos....
24-03-2008, 22:46
οι μηχανές του βαποριού δούλεβαν σήμερα και 1-2 άτομα περιφερόντουσαν στα καταστρώματα.. έπεται συνέχεια με φωτογραφίες..

giorgos....
24-03-2008, 23:56
η σημερινή κατάσταση του βάπορα.... 4412

Espresso Venezia
25-03-2008, 00:06
...οι μηχανές του βαποριού δούλεβαν σήμερα και 1-2 άτομα περιφερόντουσαν στα καταστρώματα...

Θλιβερά τα μαντάτα που μας φέρνεις φίλε Γιώργο. Νομίζω επιβεβαιώνουν πως το τέλος είναι κοντά..... :(

giorgos....
25-03-2008, 00:07
κάποιοι περιφέρονται στα ντέκ και τα φώτα είναι αναμένα καί στο εσωτερικό του πλοίου.... 4415

Roi Baudoin
25-03-2008, 00:21
Να είσαι καλά που πήγες.
Οι ώρες είναι σίγουρα δύσκολες.
Έκανες πολύ καλή δουλειά.
Εν αναμονή.

giorgos....
25-03-2008, 00:24
τι σινιάλο.... 4421 σόρυ που δεν τράβηξα το βαπόρι απο πλώρα αλλά έχουν βάλει ενα άθλιο κατακεύασμα μπροστά απο τον γεώργιο και δέν μπορούσα....

giorgos....
25-03-2008, 00:30
μιάς και ανέφερα για τις μηχανές.... 4422
έτσι μού'ρχεται να πάω και αύριο και να έχω ένα τρελλαμένο με το βαπόρι μαζί μου, να πώ καμιά κουβέντα.. να το χορτάσουμε....
είχαμε κανένα νεότερο απο βέλγιο η έστω κάποια θετική εξέλιξη?

Roi Baudoin
25-03-2008, 00:47
Υπάρχει μια κινητικότητα στο Βέλγιο, αλλά λόγω Πάσχα το θέμα κόλλησε.
Είναι θέμα χρόνου.
Αν για οποιοδήποτε λόγο καθυστερήσει η αναχώρηση υπάρχει μια μικρή ελπίδα.
Το μόνο που μας σώζει είναι η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.
Διότι μετά οι Βέλγοι θα πρέπει να τρέχουν στην Ινδία και τότε δεν θα είναι καθόλου εύκολο.

giorgos....
25-03-2008, 01:03
καλά πότε έχουν πάσχα? τώρα?

Roi Baudoin
25-03-2008, 01:08
Είχαν Πάσχα εχθές.
Για αυτό μακάρι να καθυστερήσουν οι όποιες διαδικασίες.

Νικόλας
25-03-2008, 01:23
παιδιά εμένα αυτό με τις μηχανές μου φάνηκε κάπως σαν να μας λέει σε λίγο τι θα συμβεί και δεν είναι ευχάριστω μακάρι να προλάβουν οι βέλγοι γιατί εμείς αντε να μην πω τίποτα ώρα που είναι

LAEGE
26-03-2008, 18:27
Είναι η πρώτη φορά που παρεμβαίνω σε δημόσια συζήτηση σχετικώς με πλοία της ελληνικής ακτοπλοΐας. Η προσπάθειά σας για τη διάσωση του "Γεώργιος Εξπρές" είναι συγκινητική, αν και τα πράγματα φαίνονται δυσοίωνα.

Πριν από μερικούς μήνες μια ομάδα από ανθρώπινα σκουπίδια εισέβαλαν μέσα στο πλοίο κι άρχισαν να διαλύουν ό,τι θα μπορούσε να μεταπωληθεί σε παλιατζίδικα της Ελευσίνας και στη Χαλυβουργική. Οι τσιγγάνοι κασκαντέρ του πλιάτσικου μπήκαν μέσα και διέλυσαν ό,τι βρήκαν μπροστά τους. Την ίδια εποχή ο Βεντούρης είχε ζητήσει από ναυπηγούς του εξωτερικού να εκπονήσουν μελέτη για την περίπτωση αλλαγής τύπου καυσίμου προκειμένου να επαναδρομολογηθεί το "Γεώργιος Εξπρές" ή να πωληθεί σε δύο - τρεις μνηστήρες που έχουν εμφανιστεί.

Μετά το χάος που άφησαν πίσω τους οι "ακρίδες", ο Β.Β. τα πήρε στο κρανίο και τελικά συμφώνησε με τους Ινδούς που πήραν πριν από μερικά χρόνια και το "Εξπρές Ερμής" (βλ. Bari Express και νεώτερο αδελφάκι του "Γεώργιος") να το δώσει για σκράπ. Οι Ινδοί το αγοράζουν σε σχετικά καλή τιμή αλλά απαίτησαν να επισκευαστούν οι μηχανές, οι ηλεκτρομηχανές και τα πηδάλια που είχαν υποστεί ζημιές από το πλιάτσικο.

Ο Β.Β. συμφώνησε και όπως λέγεται στο λιμάνι υπάρχουν συνεργεία εξειδικευμένων τεχνικών πυο εργάζονται 20 μέρες για να στρώσουν το βαπόρι, αν και από μηχανικής απόψεως δεν θέλει και πολλά πλέον. Στην πιάτσα λένε ότι ο γνωστός καπετάν-Σπύρος και τρία από τα καλύτερα μαστόρια της ακτοπλοΐας έχουν σηκώσει τα μανίκια και δουλεύουν νυχθημερόν ενώ και στα μηχανουργεία της Δραπετσώνας έγιναν πατέντες για να διορθωθούν οι ζημιές στα δίκτυα του βαποριού.

Οι Ινδοί λένε ότι θα έρθουν σε 10 μέρες. Στο "Χρηματιστήριο" της Ακτής Μιαούλη έλεγαν σήμερα ότι μια χανιώτικη ναυτιλιακή εταιρεία (που εικάζεται πως συνδέεται με κάποιον από τους Βαρδινογιάννηδες) ζήτησε να αγοράσει το "Γεώργιος" και ήταν έτοιμη να δώσει κάποιες εκατοντάδες χιλιάρικα για να το αγοράσει επειδή ήθελε να το δρομολογήσει στο Δυρράχιο ή στη Τζέντα. Οι κουστουμάτοι που συζητούσαν το θέμα είπαν μάλιστα ότι ένας πρώην καπετάνιος που έχει πλέον δική του εταιρεία στην Καποδιστρίου και μια εταιρεία συμβούλων επιχειρήσεων έκαναν επίσης κρούσεις στον Β.Β. για να μην καταλήξει το "Γεώργιος Εξπρές" κατσαρόλες και μπετόβεργες.

Επισήμως η "V.S.L." ανακοινώνει ότι το θέμα έχει κλείσει αν και τόσο τα τηλέφωνα και τα φαξ, όσο και τα e-mail πέφτουν βροχή μπας και σωθεί το βαποράκι. Καθηγητής των μηχανικών του Ασπροπύργου μάλιστα φέρεται να ζήτησε από τον υφυπουργό κ. Καμμένο να αποτρέψει την πώληση του "Γεώργιος Εξπρές", να αγοραστεί από το Υ.Ε.Ν. και να γίνει εκπαιδευτικό για τους φοιτητές των Α.Ε.Ν.

Αν θέλετε να σωθεί το βαπόρι θα πρότεινα να κάνετε ανάλογες κινήσεις είτε με τηλεφωνήματα στην "V.S.L.", είτε στο Υ.Ε.Ν. Ως τέως υπουργός Πολιτισμού ο κ. Βουλγαράκης θα μπορούσε να ευαισθητοποιηθεί και σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών να έσωζαν ένα ιστορικό κεφάλαιο της ελληνικής ακτοπλοΐας...

Roi Baudoin
27-03-2008, 00:45
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για όλα όσα μας γράψατε.
Πιστεύω ότι με αυτά που μας είπατε φάνηκε ότι κάτι έχει αρχίσει δειλά δειλά να αλλάζει.
Μας δείξατε ότι κάπου στην άκρη αυτού του σκοτεινού τούνελ υπάρχει φως.
Να είστε καλά και να ξέρετε ότι θα κάνουμε ότι περνά από το χέρι μας.
Και θα θέλεμε να σας αφιερώσουμε δύο φωτογραφίες από το αγαπημένο μας "Γεώργιος". Η πρώτη, για μένα τουλάχιστον, εκφράζει αυτό που μας φέρατε απόψε με το μήνυμά σας: ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ.
Στο γκαράζ του "Γεώργιος" φθάνοντας στη Σέριφο κάπου στα μέσα Απριλίου του 1999 ......

4506

Και το "Γεώργιος Εξπρές" στις Καμάρες της Σίφνου το καλοκαίρι του 2000.
Από πίσω διακρίνεται η Αγία Αικατερίνη.
Στην φωτογραφία διακρίνεται και το περίφημο καμπανάκι της πλώρης.

4505

giorgos....
27-03-2008, 01:20
βρήκα κάτι σχετικό με τον γεώργιο στο http://www.stadsomroep.com/detail.asp?NUM=24172
μπορεί κάποιος να καταλάβει τί λέει?

Roi Baudoin
27-03-2008, 01:30
Είναι μια από τις πολλές καταχωρήσεις που έβαλαν οι φίλοι μας οι Βέλγοι σε sites, τον Τύπο, σε εφημερίδες, στην Τηλεόραση.
Αναφέρεται στα τελευταία γεγονότα και στην Ιστορία του πλοίου.

giorgos....
27-03-2008, 02:33
φίλε ρόϊ θα σε πάω 2-3 χρόνια πίσω για να δούμε τον γεώργιο που είχε μείνει το τελευταίο παροπλισμένο βαπόρι της εταιρείας. το απόλλων εξπρές 1 είχε πουληθεί στον κώστα αγαπητό, το παναγία τηνου 2 ήταν σε προσωρινή επαναδρομολόγηση και διακρίνεται η πρύμνη του 2ου απόλλωνα που ετοιμάζεται να γίνει παναγία εκατονταπυλιανή.
εδώ στις 4-9-19964509

nautikos
27-03-2008, 09:16
Πριν από μερικούς μήνες μια ομάδα από ανθρώπινα σκουπίδια εισέβαλαν μέσα στο πλοίο κι άρχισαν να διαλύουν ό,τι θα μπορούσε να μεταπωληθεί σε παλιατζίδικα της Ελευσίνας και στη Χαλυβουργική. Οι τσιγγάνοι κασκαντέρ του πλιάτσικου μπήκαν μέσα και διέλυσαν ό,τι βρήκαν μπροστά τους.

Φανταζομαι ομως οτι καποιος τους εδωσε την αδεια ή εδειξε ανεκτικοτητα για να γινει κατι τετοιο. Για παραδειγμα σε φωτο του πλοιου το '06 παρατηρω οτι στην κοντρα γεφυρα υπαρχει η ομορφη μαγνητικη πυξιδα, ενω σε φωτο του καλοκαιριου '07 αυτη απουσιαζει. Το να ξηλωσεις τετοια ογκωδη αντικειμενα θελει μια καποια διαδικασια και χρονο, εξοπλισμο και καποιους εργατες. Δεν ειναι ας πουμε ανεβαινω απο την ανεμοσκαλα, βουταω κατι στην τσεπη και φευγω. Αν λοιπον δεν δοθηκε αδεια απο την εταιρεια, τοτε το ναυπηγειο που εχει αναλαβει την φυλαξη του τι εκανε:confused:

Leo
27-03-2008, 09:49
Έτσι έτσι πέστα ναυτικέ... :cool:. Τα πήρε το μπουρίνι...:rolleyes:

apollo_express
27-03-2008, 20:59
Τότε που έκανε τα ενδοκυκλαδικά. (Η φωτογραφία είναι λίγο παλιά και με μικρή ανάλυση)

Espresso Venezia
29-03-2008, 23:30
Το ''σχοινί'' που κρατάει δεμένο το αγαπημένο πλοίο πριν το τελευταίο του ταξίδι, σε λίγες ημέρες όπως δυστυχώς δείχνουν τα πράγματα, θα κοπεί....:(

4654

Εμείς όμως δεν το βάζουμε κάτω... Περιμένουμε και προσπαθούμε μήπως κάτι μπορέσει να αλλάξει έστω και την τελευταία στιγμή...

Και σήμερα πήγαμε κοντά του. Το είδαμε, το φωτογραφήσαμε, το αγγίξαμε, αφουγκραστήκαμε την ''ανάσα'' του όπως ακουμπούσαμε πάνω στους κάβους του που λικνιζόντουσαν από το θαλασσινό αεράκι.

Έστω και την ύστατη στιγμή... Το πλοίο εκπέμπει : Save Our Ship :(
4706

4656

Rocinante
30-03-2008, 00:01
Και δεν κοψατε τους καβους;
Να το παρει ο αγερας
μονο του για να χαθει
μακρυα απ τους ανθρωπους
και ισως καποια μερα
να το βλεπαμε και παλι
μες το μπλε του ουρανου
απ τα συννεφα να βγαινει
σαν το πλοιο του ιπταμενου Ολλανδου...

Finnpartner_1966
30-03-2008, 00:12
Και ποιος καλος ανθρωπος θα μας πει ποια ειναι τα ατομα στη φωτο?

Haddock
30-03-2008, 00:51
Με τις φωτογραφίες σας, νιώθουμε ότι ήμασταν όλοι εκεί... μακάρι να σωθεί ο αγέρωχος Βέλγος...

Espresso Venezia
30-03-2008, 11:58
ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ !!!


Και ποιος καλος ανθρωπος θα μας πει ποια ειναι τα ατομα στη φωτο?

Kαλέ μου φίλε Finnpartner να μια καλή και πρωτότυπη ιδέα !!!

Να φτιάξουμε ένα καινούργιο thread - κουίζ, στο οποίο θα ανεβάζουμε φωτογραφίες με πλοία και θα καλούμαστε να αναγνωρίσουμε όχι τα πλοία που απεικονίζονται σε αυτές, αλλά τους τυχόν απεικονιζομένους !!! :p

Πέραν όμως τούτου και επειδή γνωρίζω ότι είσαι ένας άνθρωπος με τεράστιες γνώσεις και μεγάλη αγάπη στα παλιά πλοία της Ακτοπλοίας μας, μήπως θα ήθελες να τοποθετηθείς επί της ουσίας του συγκεκριμμένου θέματος, θετικά ή αρνητικά (δεν έχει σημασία).

Κάθε άποψη σεβαστή, και ειδικά ανθρώπων με τις γνώσεις τις δικές σου, ακόμα περισσότερο.

helatros68
30-03-2008, 14:46
Το Γεωργιος Εξπρες στον Πειραια (τελη δεκαετιας 80)

giorgos....
30-03-2008, 16:47
προς όποιον καραβολάτρη αγαπάει αυτό το σκαρί και θέλει να σωθεί, και όποιον θέλει να συμπαρασταθεί στην προσπάθεια μας.... 4715

κινηθείτε όπως μπορείτε. στείλτε e-mail στην εταιρεία, στο υπουργείο, και όπου αλλού μπορεί και ξέρει ο καθένας με μόνο σκοπό να πιέσουμε καταστάσεις όσο μπορούμε και να ξυπνήσουμε μερικούς ανθρώπους όσο πιο γρήγορα γίνεται..
να καταλάβουν οτι δέν είμαστε 2 ή 3 άτομα αλλά περισότεροι.
είναι μία τελευταία έκληση για βοήθεια....
το ωφείλουμε στο βαπόρι που αγαπήσαμε....
ευχαριστώ..

Roi Baudoin
30-03-2008, 17:31
Συμπληρώνοντας τα λόγια του προλαλίσαντα φίλου θα ήθελα να παραθέσω ένα μικρό κείμενο που γράφτηκε για το "Γεώργιος Εξπρές". Δεν το έχω γράψει εγώ, αλλά συμφωνώ απόλυτα σε ότι λέει. Έχει γραφτεί από καλούς φίλους που αγαπαούν ιδιαίτερα αυτό το πλοίο.
Αν, λοιπόν, κάποιος συμφωνεί με το κείμενο αυτό (ή και με μικρές διορθώσεις) και θέλει να βοηθήσει έστω και αυτήν την τελευταία στιγμή μπορεί να το στείλει με e-mail στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, συγκεκριμένα στο [email protected]. Ίσως, μάλιστα, καλύτερα να το στείλει και στον ίδιο τον υπουργό καθώς υπάρχει τέτοια δυνατότητα με απεθείας e-mail στον υπουργό, συγκεκριμένα στο [email protected].
Τα σχετικά e-mail (υπουργού και υπουργείου) υπάρχουν στην σχετική ιστοσελίδα του Υ.Ε.Ν. http://www.yen.gr/
http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=24205

Όποιος δεν συμφωνεί, ή σε όποιον όλα αυτά φαίνονται μάταια, ουτοπικά ή γραφικά παρακαλούμε ας αγνοήσει το μήνυμα που ακολουθεί.
Ακολουθεί το μήνυμα:


"Προς το Υπουργείο ή
τον Υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής


Ζητάμε την παρέμβασή σας για να μην φύγει από την Ελλάδα για τα διαλυτήρια της Ινδίας εντός των προσεχών ημερών το Ε/Γ- Ο/Γ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.
Πρόκειται για ένα πανέμορφο πλοίο-θρύλο σπάνιας ναυπηγικής τέχνης, που σφράγισε μια ολόκληρη εποχή της ελληνικής ακτοπλοΐας και πάνω του εκπαιδεύτηκαν ολόκληρες γενιές ναυτικών και υψηλόβαθμων σήμερα στελεχών του Ε.Ν., ενώ παράλληλα αγαπήθηκε ιδιαίτερα από όλους όσους το γνώρισαν και το ταξίδεψαν: ναυτικούς, επιβάτες και νησιώτες.
Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητάμε κατεπειγόντως την δική σας βοήθεια για να διασωθεί κατ’ εξαίρεση το Ε/Γ- Ο/Γ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ προκειμένου να γίνει το πρώτο πλωτό Ναυτικό Μουσείο που θα φιλοξενήσει τα αρχεία της ελληνικής ακτοπλοΐας.
Ας σώσουμε τουλάχιστον αυτό το πλοίο-κόσμημα, τιμής ένεκεν για μια ολόκληρη γενιά αγαπημένων πλοίων που χάθηκε στα διαλυτήρια. Η πραγματική του αξία δεν αποτιμάται σε χρήμα, αλλά σε ιστορική και ναυπηγική σημασία."

Roi Baudoin
30-03-2008, 22:20
Ένα απόγευμα στην Ελευσίνα.
Πήγαμε να δούμε το βαπόρι.
Το λιγότερο που μπορεί να κάνει κανείς.
Το κυττάζαμε για ώρα πολλή και μας κοίταζε και αυτό.
Επτά χρόνια εδώ περίμενε καρτερικά να ξαναταξιδέψει.
Και τώρα μόνο ένα θαύμα το σώζει ...

Η φωτογραφία δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά εκφράζει τα συναισθήματα που νιώσαμε όλοι μαζί στην Ελευσίνα το ηλιόλουστο εκείνο απόγευμα.
Άνοιξη, Περσεφόνη, "Γεώργιος Εξπρές", ο κόλπος των θαυμάτων ....

4742

Espresso Venezia
30-03-2008, 22:59
''Παρακαλούνται οι κ.κ. επισκέπτες, επιβάτες, και πλήρωμα όπως αποβιβαστούν.
Το πλοίο είναι έτοιμο προς αναχώρηση (ΟΡΙΣΤΙΚΗ)''


''Μπορείτε να ξαναθαυμάσετε το Γεώργιος Εξπρές μέσω υπέροχων φωτογραφιών σε εξωτική παραλία της Ινδίας,
και ακόμα μέσα από απαστράπτουσες καρφίτσες και υπέροχες μπετόβεργες !!!''
:(:(:(


4744

Espresso Venezia
31-03-2008, 21:23
Σε λίγες ημέρες η ξύλινη πόρτα θα ξαναανοίξει...

Φωνές θα ξαναακουστούν στις βαρδιόλες του... ''ΜΟΛΑ ΟΛΑ''...

Και το πλοίο θα ξανασαλπάρει... για τελευταία φορά.

ΑΡΑΓΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ???

4794

Roi Baudoin
31-03-2008, 21:39
Ο Αντώνης Σαμαράκης είχε έρθει κάποτε στο σχολείο μας. Ανάμεσα στα άλλα μας είχε τονίσει ότι το πιο βαθύ σκοτάδι είναι πάντα λίγο πριν την αυγή.
Έτσι και η σωτηρία του πλοίου. Κρέμεται κυριολεκτικά σε μια λεπτή κλωστή.
Υπάρχει, πάντως, κάποιος που πιστεύουμε ότι έστω και αυτήν την ύστατη στιγμή μπορεί να το σώσει ή έστω να καθυστερήσει την αναχώρησή του.
Η τύχη του πλοίου είναι, πλέον, στα χέρια του.
Μακάρι να τον φωτίσει ο Θεός να παρέμβει πριν να είναι πολύ αργά.

Ε/Γ - Ο/Γ "ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ"
Διεθνές Διακριστικό Σήμα Κλήσης : "Sierra Whiski Alpha Tango"

Μια συλλογική προσπάθεια από φίλους του βαποριού

4795

Roi Baudoin
31-03-2008, 21:47
Πήγαμε να το δούμε στην Ελευσίνα.
Πήγαμε να δούμε έναν καλό αγαπημένο φίλο.
Πριν από μας είχαν πάει και άλλοι.
Μετά από εμάς πήγαν και άλλοι.
Δεν έχουν σημασία τα πρόσωπα.
Αυτό που έχει σημασία είναι τα συναισθήματα.

4796

Baggeliq
31-03-2008, 21:49
ΜΕΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΛΕΤΕ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ....

LAEGE
07-04-2008, 17:47
Αγαπητοί φίλοι,

προφανώς αι προσευχαί ορισμένων εξ ημών εισακούσθησαν (μερικώς) από τον Πανάγαθον Θεόν. Συμφώνως με εγκύρους πληροφορίας εκ του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας (το οποίον εθορυβήθη εκ της κινητοποιήσεως της προηγουμένης εβδομάδος) οι Ινδοί εδήλωσαν εις την πλοιοκτήτριαν εταιρείαν ότι δεν ηδύνανται έλθουν εν Ελλάδι διά την παραλαβήν του πλοίου "Γεώργιος Εξπρές". Το κόστος εστί απαγορευτικόν διά την μετάβασιν πληρώματος ο θα εμετέφερεν το πλοίον εις τα πέρατα του Ινδικού.

Η "VSL" φέρεται να μελετά την αποστολήν ιδικού της κλιμακίου με εμπείρους ναυτικούς, ωστόσο, διαφαίνεται μια αμυδρά ελπίς σωτηρίας από το Υπουργείον.

Δυνάμεθα όσοι επιθυμώμεν όπως πιέσωμεν τόσον την εταιρείαν, όσον και το υπουργείον, όπως εξακολουθήσωμεν τας ασκήσεις πιέσεων;

Εν πάσει περιπτώσει, το πλοίον εστί έτοιμον κατόπιν της επεμβάσεως εμπείρων στελεχών του Ε.Ν. δια την λειτουργίαν των απαραιτήτων συστημάτων και οργάνων κατά τον πλουν.

Γνωρίζω αξιοπίστως πως εκτός από τας ηλεκτρογεννητρίας ετέθησαν εν λειτουργία και αι Μηχαναί Εσωτερικής Καύσεως "Σούλζερ" της δεδοξασμένης νηός την παρελθούσαν Πέμπτην εν τη δεκάτη πρωϊνή.
Ευρισκόμην ένθα και εξεπλάγην όταν είδα αυτόν τον τεταπεινομένον άνακτα (δηλαδή βασιλέαν εκ του Roi) να εγείρεται από τον αναγκαστικόν λήθαργον.

Καλώ ημάς και πάλιν εις εγρήγορσιν ούτως επιτύχωμεν τον αντικειμενικόν σκοπόν.

Μετά αισθημάτων εκτιμήσεως,
LAEGE.

Υ.Γ. Επισυνάπτω εις υμάς νεωτέρα φωτογραφία εκ της νηός εν λειτουργία.

Haddock
07-04-2008, 19:58
Φίλε Laege,

Εκτιμούμε αφάνταστα τα δέλτια για τον Roi. Να 'σαι καλά για την ενημέρωση αφού μας δίνει ελπίδες ότι θα κερδίσουμε το στοίχημα για την καθυστέρηση απόπλου. Μακάρι να καθυστερήσουμε το αναπόφευκτο για να κινήσουμε τα νήματα και να σωθεί ο Βασιλιάς του Βελγίου.

Roi Baudoin
07-04-2008, 21:57
Ο καλός φίλος Laege μας εκόμισεν έναν αισιόδοξο οιωνό.
Τον ευχαριστούμε πολύ.
Θα συνεχίσουμε τις προσπάθειες μας από κοινού.
Η ιδέα για τη δημιουργία ενός πλωτού Ναυτικού Μουσείου αρχίζει να ωριμάζει. Και από κοντά αρχίζει να γεννιέται και η ιδέα για τη δημιουργία μιας Ομάδας Φίλων του "Γεώργιος Εξπρές" που θα μπορεί να συνδράμει στα έξοδα διατήρησης του πλοίου. Χρειάζεται οργάνωση, συνέπεια, δουλειά και όρεξη. Νομίζω ότι διαθέτουμε επαρκώς όλα τα παραπάνω.
Ευχαριστούμε και πάλι τον καλό φίλο Laege για όλα τα παραπάνω.

giorgos....
08-04-2008, 02:07
να και κάτι ευχάριστο μετά απο τόσες μέρες.. να είσαι καλά που μας έφερες τέτοια νέα.. η προσπάθεια συνεχίζεται....

Roi Baudoin
09-04-2008, 00:36
Ένα κείμενο για το 'Γεώργιος Εξπρές" κάι όχι μόνο.



S.O.S.


Για το F/B «Γεώργιος Εξπρές»


Όποιος επιθυμεί πραγματικά να συμβάλλει έμπρακτα στην προσπάθεια που καταβάλουμε για τη διάσωση έστω ενός ιστορικού και αγαπημένου πλοίου της ακτοπλοΐας μας (τιμής ένεκεν για όλα τα άλλα που χάθηκαν τόσο άδικα στα διαλυτήρια) ώστε να γίνει το πρώτο πλωτό Ναυτικό Μουσείο για την Ελληνική Ακτοπλοΐα ας τηλεφωνήσει ή ας γράψει επωνύμως τώρα στον Υπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας, καθώς και στον Ευάγγελο Βεντούρη, όπως έχουν κάνει ήδη κάποιοι από μας.
Στη συνέχεια θα προσπαθήσουμε να συγκεντρώσουμε υπογραφές για τη διάσωση του πλοίου, οι οποίες θα σταλούν στο ΥΕΝ και στους αρμόδιους φορείς.


All (εμείς) for one («ΓεώργιοςΕξπρές»)


αnd one for all (τα χαμένα πλοία της ακτοπλοΐας)

Όσο περισσότεροι το απαιτήσουμε, τόσες περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας έχουμε. Κάθε ώρα και μέρα που περνά είναι πολύ κρίσιμη.
Ας συσπειρωθούμε προτού χάσουμε όλα τα πλοία της καρδιάς μας.
Τα υπόλοιπα είναι απλώς ηττοπάθειες, μοιρολατρίες, μιζέριες και αερολογίες για ευρεία κατανάλωση.
Γενικό Προσκλητήριο
In Memoriam:
«Μπάρι Εξπρές»
«Εξπρές Ολύμπια»
«Εγνατία»
«Ναϊάς ΙΙ»
«Εξπρές Ποσειδών»
«Επτάνησος»
«Δήλος»
«Νάξος» (;)
«Ιαλυσός»
«Κάμιρος»
«Παναγία Τήνου»
«Όμηρος»
«Νήσος Χίος»
«Φαιστός»
«Αλκαίος»
«Σαπφώ»
«Μήλος Εξπρές»
…………………………
και η λίστα τελειωμό δεν έχει

Για όλα εκείνα τα καράβια που επί των ημερών μας κάποιοι αγνώμονες, ανερμάτιστοι, και άναυτοι αμνήμονες αρέσκονται να τα αποκαλούν συλλήβδην και απαξιωτικά «σαπιοκάραβα» παραβλέποντας το γεγονός ότι αυτά τα πλοία «σάπισαν» υπηρετώντας ως στυλοβάτες, ακούραστα και μέχρι τελικής τους πτώσεως, την Ελληνική Ακτοπλοΐα επί δεκαετίες ολόκληρες.
Κατά τα άλλα θέλουμε να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε ναυτικός λαός ………. Ίσως, αλλά σίγουρα με Alzheimer.

Αρκετά έως εδώ.
Η σιωπή είναι συνενοχή.

S.O.S - Save Our Ships



Tο e-mail του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας είναι : [email protected] ([email protected])

Η διέυθυνση της VentourisSeaLines είναι:
Για τον κύριο Ευάγγελο Κ. Βεντούρη
Νοταρά 67
185 35 ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τήλ.: 210 4114911
FAX : 2104114915
Web : www.VentourisSeaLines.gr
e-mail : [email protected]

giorgos....
09-04-2008, 01:02
Φίλε ρόι.. συνυπογράφω και απο αύριο ξεκινάει η συλογή των υπογραφών. νομίζω πως ήρθε η ώρα να βγούμε όλοι μπροστά, επώνυμα πλέον..

LAEGE
10-04-2008, 00:24
Εκδηλώθηκε ενδιαφέρον από την εφημερίδα "Ελεύθερος Τύπος" για την προσπάθεια που γίνεται σχετικώς με το πλοίο. Θα ενημερωθεί με ιδιαίτερο μήνυμα ο Roi Baudoin.

Με τιμή,

ΛΑΕΓΕ

Roi Baudoin
10-04-2008, 18:06
Μπαίνουμε στην τελική ευθεία.
Με τη βοήθεια όλων μπορεί τελικά να καταφέρουμε να βγούμε από το σκοτεινό τούνελ που τώρα βρισκόμαστε.
Σχεδιάζουμε να συναντηθούμε την Κυριακή 13 Απριλίου το μεσημέρι στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά προκειμένου να μαζέψουμε υπογραφές για τη διάσωση του πλοίου.
Το σημείο συνάντησης θα είναι το κιόσκι με τα περιοδικά μέσα στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά, δίπλα στα ακυρωτικά των εισητηρίων. Θα είμαστε εκεί από τις 12:00 έως τις 14:00 μ.μ. προκειμένου να συγκεντρώσουμε τις υπογραφές.
Όποιος φίλος θέλει να βοηθήσει καλό θα είναι να έρθει την Κυριακή το μεσημέρι στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά.

LAEGE
10-04-2008, 18:17
Συμφωνώ και θα έρθω κι εγώ.

Espresso Venezia
10-04-2008, 18:18
Θα είμαι και εγώ. :D:D:D

Espresso Venezia
10-04-2008, 18:55
...Για όλα εκείνα τα καράβια που επί των ημερών μας κάποιοι αγνώμονες, ανερμάτιστοι, και άναυτοι αμνήμονες αρέσκονται να τα αποκαλούν συλλήβδην και απαξιωτικά «σαπιοκάραβα» παραβλέποντας το γεγονός ότι αυτά τα πλοία «σάπισαν» υπηρετώντας ως στυλοβάτες, ακούραστα και μέχρι τελικής τους πτώσεως, την Ελληνική Ακτοπλοΐα επί δεκαετίες ολόκληρες.
Κατά τα άλλα θέλουμε να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε ναυτικός λαός ………. Ίσως, αλλά σίγουρα με Alzheimer.


Το ''ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ'' στον Πειραιά.....

Εκεί που θα ήθελα να το δω, -και είμαι σίγουρος- και πολλοί άλλοι μαζί με εμένα...

Να κοσμεί σαν πλωτό μουσείο το λιμάνι μας, να λαμπρύνει με την παρουσία του το νέο ΥΕΝ και να φιλοξενεί στους χώρους του εκθέματα
από άλλα παλιά πλοία της Ακτοπλοίας μας, μια διαρκή έκθεση φωτογραφίας από την ιστορία των πλοίων και των λιμανιών μας
(δόξα τω θεώ από φωτογραφικό υλικό άλλο τίποτα), κι ακόμα -γιατί όχι- να χρησιμεύει και ως εκπαιδευτικό για τους φοιτητές των Α.Ε.Ν
όπως μας είχε πρωτοπει και ο καλός μας φίλος LAEGE.

Tι πιο όμορφο θέαμα από το να αντικρύζεις μπαίνοντας στο λιμανι του Πειραιά ένα ζωντανό θρύλο της Ακτοπλοίας, εκεί που τώρα βλέπεις δεμένα
μόνο ταχύπλοα, και πόσες πολιτισμικές δραστηριότητες δεν θα μπορούσε να φιλοξενήσει στους χώρους του !!!!!

Σας παρακαλούμε, Save Our Ship !!!

5152

Roi Baudoin
10-04-2008, 20:43
Φίλε Espresso Venezia, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Η εικόνα που δημιούργησες είναι συγκινητική, μοναδική και ελπιδοφόρα.
Οι φίλοι μας οι Ιταλοί θα την χαρακτήριζαν ως "capo lavoro" - έργο τέχνης.
Και αποτελεί συνάμα και την καλύτερη πρόταση που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα για το "Γεώργιος Εξπρές".
Σε ευχαριστούμε και πάλι από καρδιάς.
Την Κυριακή το μεσημέρι στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά (12:00-14:00) για τα περαιτέρω.

giorgos....
10-04-2008, 22:27
Αγαπητοί φίλοι

Κατ'αρχήν συμφωνώ και θα είμαι και εγώ την Κυριακή εκεί. Και οι περισότεροι για να μήν πώ όλοι θα πρέπει να είμαστε εκεί. Πρέπει πλέον να βοηθήσουμε επώνυμα και να συνυπογράψουμε το κείμενο για τη διάσωση του πλοίου.
Πίστη θέλει αδέλφια.. Πίστη και να μήν το βάζουμε κάτω.. το υπουργείο είναι ενήμερο για το θέμα και την πρόταση μας να γίνει το Γεώργιος Εξπρές το πρώτο πλωτό ναυτικό μουσείο της Ελλάδας και είναι θορυβημένο απο τις τελευταίες αντιδράσεις σας. Όσο περισότεροι μαζευτούμε τόσο το καλύτερο. Μπορεί να ακούγονται ρομαντικά όλα αυτά που λέμε αλλα ρε παιδιά, δέν γίνεται να είσαι πραγματικός καραβολάτρης χωρίς να είσαι ρομαντικός..
Όπως έχω ξαναπεί, το ωφείλουμε στο πλοίο που αγαπήσαμε και έχουμε αναμνήσεις μιας άλλης εποχής..
Όλοι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε..

Η ισχύς εν τη ενώση....

Σας περιμένουμε όλους την Κυριακή

Με εκτίμηση
Γιώργος Μακρής

giorgos....
11-04-2008, 00:22
επιδή είναι λογικό και κατανοητό πως κάποιοι θα είναι δύσκολο εώς αδύνατο να παρεβρεθούν την Κυριακή στον Πειραιά, όποιος θέλει μπορεί να υπογράψει επώνυμα το παρακάτω κείμενο και να το στείλει αφού πρώτα το σκανάρει στην διεύθυνση [email protected] ([email protected]).
Κάθε ώρα που περνάει ενώνουν τις φωνές τους μαζί μας άνθρωποι απο το χώρο της ακτοπλοϊας αλλα και απλός κόσμος..

5165

Apostolos
11-04-2008, 13:13
Λόγω υποχρεώσεων δέν μπορώ να είμαι εκεί αλλα συνυπογράφω τα λεγόμενα σας!

Roi Baudoin
12-04-2008, 15:25
Θα ήθελα να ζητήσω και πάλι τη συμπαράσταση όλων για την αυριανή συνάντηση στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά (μεταξύ 12:00 και 14:00 το μεσημέρι) στον πάγκο με τα περιοδικά μέσα στο Σταθμό (δίπλα στα ακυρωτικά).
Είναι αναγκαία η παρουσία όσων μπορούν ώστε να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότερες υπογραφές για τη διάσωση το "Γεώργιος Εξπρές".
Σήμερα έγινε το ακόλουθο περιστατικό, φαινομενικά άσχετο αλλά εν τέλει σχετικό με το θέμα μας.
Είχαμε σήμερα μια συνάντηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας του σχολείου μας για να πάμε σε μία παραλία της Ραφήνας για να βγάλουμε απολιθώματα και στη συνέχεια για να πάμε στο λιμάνι της Ραφήνας.
Είχε έρθει για να μας βοηθήσει ένας άνθρωπος από το Πανεπιστήμιο (Τμήμα Γεωλογίας).
Ποια σχέση έχουν τώρα αυτά με το "Γεώργιος Εξπρές";
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος ταξίδεψε στο πρώτο δρομολόγιο του "Γεώργιος Εξπρές" τον Ιούλιο του 1983.
Ήταν να φύγουν στις 8:00 το πρωϊ, μάλλον με το "Κίμωλος", αλλά λόγω βλάβης έφυγαν στις 19:30 με το "Γεώργιος Εξπρές" για Κύθνο-Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο-Μήλο.
Ο άνθρωπος υπέγραψε το χαρτί για τη διάσωση του πλοίου και το ίδιο έκαναν και κάποιοι μαθητές (συμβολικά) αφού τους μιλήσαμε λίγο για το πλοίο και την ιστορία του.
Εμείς αύριο τι θα κάνουμε;

Espresso Venezia
12-04-2008, 16:55
...Εμείς αύριο τι θα κάνουμε ???

Θα βρεθούμε στον Πειραιά Roi, και θα υπογράψουμε για την διάσωση του πλοίου. :D:D:D

Κι αν παρ' ελπίδα οι προσδοκίες μας δεν ευοδωθούν και το πλοίο φύγει για το τελευταίο του ταξίδι, όταν μετά από λίγο καιρό
στα καραβολατρικά φόρουμ ανέβουν φωτογραφίες του πλοίου μισοδιαλυμένου στην Ινδία, και ...ματα-ακούσουμε σχόλια του στυλ :
''Aχ τι φωτογραφίες είναι αυτές που μας δείχνετε ?'' ή ''ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ, το καυμένο το καραβάκι !!!'' ή ''Γιατί μας το κάνεις αυτό φίλε......... ???'',
εμείς θα μπορούμε τουλάχιστον να χαμογελάσουμε (έστω και πικρά) και να έχουμε ήσυχη τη συνείδηση μας ότι προσπαθήσαμε να το σώσουμε.

Μόνο που να ρε φίλε Αντώνη, θα στεναχωρηθώ πολύ αν όταν ανέβουν αυτά τα παραπάνω ...σχόλια ( γιατί σίγουρα θα υπάρξουν ),
διαπιστώσω ότι ανήκουν σε φίλους που καθ' όλη την -έστω ρομαντική- προσπάθεια διάσωσης του, δεν στείλανε (δικαίωμα τους βέβαια)
ούτε ΕΝΑ (!!!) μήνυμα συμπαράστασης. :(

Κατά τα άλλα βέβαια είμαστε όλοι ΚΑΡΑΒΟΛΑΤΡΕΣ.

giorgos....
12-04-2008, 17:13
Απλά συμφωνώ.. Ας ελπίσουμε να μήν ανέβουν αυτές οι φωτογραφίες..
Όσο για αύριο θέλω να σκέφτομαι θετικά.. Δέν θα είμαστε μόνοι μας..

NAXOS
12-04-2008, 18:46
Την εβδομαδα που ερχεται και συγκεκριμενα 17-20 Απριλιου γινεται η τουριστικη εκθεση ΠΑΝΟΡΑΜΑ στο εκθεσιακο κεντρο exproathens στην Ανθουσα Αττικης.
Σ αυτη λοιπον την εκθεση μαζευονται παρα πολλοι Κυκλαδιτες απο ολα τα νησια καθως και οι αρχες των περισσοτερων νησιων οπως Νομαρχης -Δημαρχοι και αλλοι
Θα προτεινα λοιπον η εν λογω επιστολη να κανει "βολτα"στα περιπτερα των νησιων (και οχι μονο των Κυκλαδων).Νομιζω οτι με μια γρηγορη ενημερωση η με καποιο εντυπο που θα ενημερωνε γιατι γινεται αυτο.το αποτελεσμα θα ηταν εντυπωσιακο,διοτι αυτη τη στιγμη μονο οσοι ασχολουμαστε με το ναυτιλια ξερωμε τι γινεται.Στα νησια ομως δεν εχουν παρει ειδηση
Ριχνω το σπορο.Ποτηστετον να μεγαλωση και να καρποφορηση μεχρι τη Πεμπτη 17 Απριλιου.
Δεν νομιζω οτι θα υπαρξη νησιωτης και ειδικα Κυκλαδιτης που να μην υπογραψη..

Maroulis Nikos
12-04-2008, 18:57
Πολύ ωραία πρόταση απο τον Φίλο NAXOS.

giorgos....
12-04-2008, 18:59
Πραγματικά καλή πρόταση όμως ίσως να μήν προλάβουμε αν περιμένουμε μέχρι τότε..

giorgos....
12-04-2008, 19:16
Άυριο το πρωϊ στις 10:30 θα βρίσκομαι στον σταθμό του μετρό στη Δάφνη ακριβώς μόλις περάσετε τα ακυρωτικά μηχανήματα. Όποιος μένει σε κάποια απο τις γύρω περιοχές και επιθυμεί να έρθει μπορεί να μας βρεί κατ'ευθείαν στο σταθμό ώστε να πάμε μαζί στον Πειραιά.. Προς αναγνώριση, προσωπικά θα κρατάω ένα πράσινο κλασέρ..

Espresso Venezia
12-04-2008, 23:37
Φίλε NAXOS σε ευχαριστούμε πάρα πολύ τόσο για την πρόταση σου όσο και για την διαφαινόμενη συμπαράσταση σου στην προσπάθεια
να σωθεί ένα ιστορικό πλοίο της Ακτοπλοίας μας.

Ένα θετικό μήνυμα, μία θετική προσέγγιση και πρόταση είναι πάντα καλοδεχούμενα. :D:D:D Να είσαι καλά !!!

jumpman
13-04-2008, 01:13
Παιδιά και εγώ θέλω να υπογράψω για τη σωτηρία του Γεώργιος Εξπρές αλλά είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης.Μπορεί κάποιος να υπογράψει για μένα;

giorgos....
13-04-2008, 02:07
όλα οκ jumpman??

giorgos....
13-04-2008, 02:07
όλα οκ jumpman?

Rocinante
13-04-2008, 20:50
μπορει καποιος να μας ενημερωσει τι εγινε σημερα ;

Roi Baudoin
13-04-2008, 22:10
Σήμερα έγινε μια πολύ καλή αρχή.
Δεν είναι εύκολο να βγαίνεις σε ένα δημόσιο χώρο και να ζητάς υπογραφές για την προστασία ενός πλοίου και μάλιστα επιβατηγού-οχηματαγωγού.
Η όλη προσπάθεια προΰποθέτει ότι θα εκτεθείς. Αλλά, νομίζω, ότι κάποιες φορές είναι ωραίο να εκτίθεσαι για έναν τέτοιο σκοπό.
Μαζεύτηκαν αρκετές υπογραφές και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Εξίσου, όμως, σημαντικό είναι σήμερα είχαμε τη χαρά να συναντήσουμε για πρώτη φορά ανθρώπους που διαβάζαμε τόσα χρόνια τα άρθρα που έγραφαν ή θαυμάζαμε τις φωτογραφίες που δημοσίευαν σε ναυτιλικά περιοδικά ή εφημερίδες χωρίς να τους έχουμε συναντήσει ποτέ ως τώρα. Μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε κα να συζητήσουμε με ναυτικούς όλων των κλάδων (πλοιάρχους, μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, επίκουρους, μάγειρες, ναύτες). Είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε ανθρώπους εκτός του χώρου της ναυτιλίας που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα. Γνωρίσαμε και μιλήσαμε ακόμα και με γνωστό επώνυμο γερμανό δημοσιογράφο από γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό και να μάθουμε τι γίνεται στη Γερμανία σε μια ανάλογη περίπτωση.
Όλοι θυμόντουσαν το καράβι και όλοι εκδήλωσαν την επιθυμία να σωθεί.
Είχαμε φτιάξει από κοινού και κάποιες αφίσες και τις δώσαμε με χαρά σε όσους τις ζήτησαν.
Μείναμε τρεις ώρες στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά και όταν πια φύγαμε φύγαμε με τη βεβαιότητα ότι η προσπάθεια πλέον πήρε μια άλλη διάσταση. Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα δύσκολα, διότι μόνο με συλλογική και καλά οργανωμένη προσπάθεια πολλών ανθτρώπων θα υπάρχει αποτέλεσμα και για το "Γεώργιος Εξπρές", αλλά και για το επόμενο πλοίο που θα προσπαθήσουμε να σώσουμε.
Ο Κομφούκιος έλεγε χαρακτηριστικά ότι ακόμα και το πιο μεγάλο ταξίδι αρχίζει με ένα μικρό βήμα.
Και για μας το μικρό βήμα ήταν το σημερινό .......

marioskef
13-04-2008, 23:16
...αλλά και για το επόμενο πλοίο που θα προσπαθήσουμε να σώσουμε...

Πολύ σημαντική η προσπάθειά σας για μένα όχι τόσο γιατι θα σωθεί ένα πλοίο αλλά επειδή δείξατε οτι είστε ενεργοί πολίτες.
Όμως πιστευω πως πρεπει να υπάρχει ένα μέτρο στο ζήτημα της διατήρησης κάποιων πλοίων...
Πόσα πρέπει να είναι αυτά τα πλοία? Αρκετά ώστε να υπάρχουν σε κάθε λιμάνι της Ελλάδας. Νομίζω πως για να έχει αποτέλεσμα αυτή αλλά και κάθε άλλη προσπάθεια θα πρεπει να είμαστε ιδιαίτερα εκλεκτικοί σε αυτό τοζήτημα κια οι προσπάθειες να αφορούν πλοία που πραγματικά υπήρετησαν τη χώρο για πολύ καιρό και άλλαξαν τη ροή του. Όχι σε πλοία που απλά κάποιοι από εμάς αγάπησαν πολύ έως πάρα πολύ, αλλά πέραν τούτου ουδέν

nautikos
14-04-2008, 14:04
Εκει ψηλα στο Βελγιο, καπου στο 1965 ενα νεος ακτοπλοικος θρυλος εκανε τα πρωτα του βηματα...

5256

5257

Captain_Nionios
14-04-2008, 14:09
Αυτος ο Ναυτικος εχει βαλθει να μας τρελανει,δεν παει αλλο.Οτι φτιαχνει ειναι αριστουργημα.Ναυτικε δεν ξερω με ποιον τροπο,αλλα πρεπει να βρεις και τα σχεδια του Επτανησος.Το απαιτει ο λαος.;)

Bari_Express
14-04-2008, 15:37
Λειπει η κορωνα στην πλωρη

giorgos....
14-04-2008, 17:21
Φίλοι καραβολάτρες....
με το να αναπολούμε την ομορφιά του καραβιού και να λέμε τί ωραίο βαπόρι που είναι δέν γίνεται τίποτα.. Όπως και γενικά σε αυτή τη χώρα δέν λειτουργεί τίποτα.. Δέν υπάρχει ναυτική συνήδηση, ναυτική παιδία..
Ο απλός κόσμος που δέν είναι σαν εμάς που θέλουμε να λεγόμαστε καραβολάτρες, αντιμέτωπίζει τα πλοία σαν κάτι ξένο, που δέν χρειάζεται καν να ασχοληθεί μαζί του.. Αυτό έχω τη διάθεση να το καταλάβω.. Αυτό όμως που δέν χωράει το μυαλό μου είναι η ψυχρότητα και η απάθεια με την οποία κάποιοι απο μάς αντιμετωπίζουν τα πράγματα.. όταν αγαπάς κάποιο βαπόρι κάνεις τα "πάντα" 'η έστω ότι περνάει απο το χέρι σου γι'αυτό. είναι πραγματικά λυπηρό, όχι για τα πλοία, αλλα για τους ίδιους που αυτοαποκαλούντε καραβολάτρες..

Roi Baudoin
14-04-2008, 17:49
Νομίζω ότι είναι καλό, όπως επισημαίνει και ο ο φίλος giorgos, πριν περάσουμε στην εικονική πραγματικότητα των τρισδιάστατων σχεδίων να εξαντλήσουμε όλα τα περιθώρια για να κρατήσουμε έστω και ένα μικρό κομμάτι από την ίδια την πραγματικότητα (το ίδιο το καράβι).
Τα σχέδια του Ναυτικού είναι υπέροχα.
Αλλά το καράβι είναι ακόμα εν ζωή.
Και καλό είναι να προσπαθήσουμε (όσοι θέλουν) να μείνει εν ζωή.
Αν φύγει, τότε το μόνο που θα έχει απομείνει από αυτό θα είναι φωτογραφίες, βιώματα και τρισδιάστατα σχέδια.
Ακόμα όμως .........

nautikos
14-04-2008, 17:56
@ Bari Express

Εχεις δικιο, μου διεφυγε:D Αλλα οπως καταλαβαινεις σε πλοιο-μοντελο με πολλες λεπτομεριες ολο και καποια θα σου ξεφυγει. Αλλωστε ενα πραγματικο πλοιο γινεται απο πολλους, εδω μονο απο ενα;).

@ giorgos....

Το ερωτημα σου, αν δλδ ειμαστε καραβολατρες η οχι, προηλθε απο την εικονα του Roi που ανεβασα και τις απαντησεις των αλλων δυο μελων?

Μια που το πιανεις παντως το θεμα, θα ηθελα να πω και εγω τη γνωμη μου. Πιστευω οτι το ποσο καραβολατρης ειναι ή οχι καποιος, το ξερει ο ιδιος και μονο αυτος. Το να βαλουμε κριτες για να αποφασισουν ή να μαζεψουμε κοσμο για να το επιβεβαιωσει, ειναι τουλαχιστον φαιδρο.

Επισης θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου, οτι καποιος καραβολατρης μπορει να κανει πολλα για κατι που αγαπαει με τον τροπο, κοπο, χρονο που αυτος μπορει και επειδη δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε παντα τι κανει ο διπλανος μας, οπως λεει και η διαφημιση "καλυτερα να μασαμε παρα να μιλαμε":mrgreen:.

Espresso Venezia
14-04-2008, 18:55
Προσωπικά πιστεύω ότι ο καθένας συνεισφέρει στην προσπάθεια διάσωσης του πλοίου με όποιον τρόπο μπορεί και πιστεύει σωστό.

Αρκεί μόνο να συνεισφέρει. Γιατί στο παρόν φόρουμ (να θυμήσω) ότι βιώσαμε και μία περίπτωση ειρωνικής αντιμετώπισης του θέματος από ένα μέλος. Δεν θα επεκταθώ.

Ο φίλος nautikos μέσα από εκατοντάδες πλοία που πέρασαν από τα λιμάνια μας, διάλεξε (καθόλου τυχαία νομίζω) την συγκεκριμμένη στιγμή, να αφιερώσει τον ελεύθερο χρόνο του στο να θυμήσει μέσα από τα υπέροχα σχέδια του σε εμάς αλλά και σε ξένους φίλους μας την ομορφιά αυτού του πλοίου όσο και την ιστορία του. ;)

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα στον φίλο nautikos για τα υπέροχα και μοναδικά screenshots του. :D:D:D

Kalloni
14-04-2008, 19:19
Καλα ειναι τα σκρινσοτ αλλα μας κολαζει και μας αφηνει με τη χαρα :(

nautikos
14-04-2008, 19:53
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα στον φίλο espresso venezia για τα καλα του λογια.

Φιλτατε kalloni και εμενα με κολαζει η Mercedes SLR αλλα δυστυχως δεν μου τη χαριζουνε και με αφηνει με τη χαρα...:mrgreen: Τι να κανουμε c'est la vie που λενε και οι Γαλλοι...

giorgos....
14-04-2008, 23:54
Φίλε nautike.

Αυτό που έγραψα δέν έχει καμία σχέση με τις όμορφες φωτογραφίες που ανέβασες και τα σχόλια των άλλων μελών. Έχει να κάνει με την γενικότερη αδιαφορία κάποιων -επέτρεψε μου να γνωρίζω- και επαναλαμβάνω για να μήν παρεξηγηθώ "κάποιων" όχι των όλων.. γιατι έχω ακούσει και απόψεις όπως "γιατί να σωθεί το Γεώργιος Εξπρές αφού δεν σώθηκε το δικό μου καράβι;" Και απαντώ: Γιατί κύριος; Όταν κινδύνευε το δικό σου καράβι βγήκες να φωνάξεις; Βγήκες να ζητήσεις βοήθειά; Είπες οτι κάνεις μια προσπάθεια να το σώσεις με όποιο τρόπο μπορείς και θέλεις βοήθεια απ'όποιον είναι διατεθημένος να το κάνει; Το δύσκολο είναι να βγείς μπροστά και να μιλήσεις, να φωνάξεις, να αγωνιστείς. Αντιθέτως το εύκολο είναι τα "μεγάλα λόγια" στην αρχή, όταν όμως έρθει η ώρα τα λόγια να γίνουν πράξη τότε μένει το 1/3 για να συνεχίσει..
Δυστηχώς οι ξένοι λένε για εμάς τους Έλληνες πως "μιλάτε πολύ αλλα κάνετε λίγα".. Δέν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθείς λοιπόν.. Μιλάω για τη γενική νοοτροπία μας, μετά απο 1 σχεδόν μήνα που έχει περάσει απο τότε που ξεκίνησε αυτή η προσπάθεια..

Roi Baudoin
15-04-2008, 00:09
Η προσπάθεια που ξεκίνησε εδώ και ένα μήνα συνεχίζεται. Η πάλη με αντίπαλο το χρόνο είναι σκληρή, αλλά κανείς δεν τα παρατάει. Είναι πολλοί αυτοί που υπέγραψαν, αυτοί που έστειλαν e-mail, αυτοί που τηλεφώνησαν στους αρμόδιους. Στην όλη προαπάθεια συμμετέχουν και βοηθούν πολλοί άνθρωποι: "επώνυμοι", "ανώνυμοι", ναυτικοί, επιβάτες, άνθρωποι που το ταξίδεψαν, άνθρωποι που δεν το ταξίδεψαν ποτέ. Άνθρωποι που το καράβι αυτό τους έχει ξυπνήσει μέσα τους συναισθήματα, μνήμες, βιώματα, ταξίδια.

kalypso
15-04-2008, 14:26
δεν έχει σημασία αν δουλέψαμε ή όχι σε αυτό το καράβι.....δεν παίζει ρόλο αν υπήρξε η εταιρία που εργαστήκαμε ή όχι....όσο μπορούμε όμως και θέλουμε (το βασικότερο) ας προσπαθήσουμε....και εγώ μαζί σας παιδιά....!!!

Roi Baudoin
15-04-2008, 19:52
Από την Κυριακή και μετά υπάρχει μια διάθεση συλλογικότητας. Είναι πολύ ωραίο, όπως επισημαίνει και η φίλη Calypso, να είμαστε μαζί και να δουλεύουμε μαζί για κάποιο σκοπό.
Το πρόβλημα σ' αυτή τη χώρα είναι ότι οι άνθρωποι δύσκολα συνεργάζονται. Όταν σπανίως καταφέρνουν να συνεργαστούν, το αποτέλεσμα είναι συχνά πολύ όμορφο.

Νάξος
16-04-2008, 22:50
Αγαπητοί φίλοι γεια σας. Κι εγώ μαζύ σας στην διάσωση του Roi Baudoin, να κάνω με τίς μικρές μου δυνάμεις ό,τι περνάει από το χέρι μου. Από το προσωπικό μου αρχείο αφιερωμένο σε σας που το αγαπήσατε δύο σαρωμένες φωτογραφίες από φυλλάδια της εποχής του '80.

Η πρώτη προέρχεται από τουριστικό φυλλάδιο πρακτορείου της Νάξου (πρίν το 1987), ενώ η δεύτερη μάλλον από φυλλάδιο πολιτικού κόμματος ή οργανισμού τοπικής αυτοδιοίκησης (πιθανότατα το 1988 ή 1989). Εκτιμώ ότι το λιμάνι στην δεύτερη φωτογραφία είναι από κάποιο νησί των μικρών Κυκλάδων (εδώ θέλω την βοήθειά σας).

Υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με το βαπόρι;

NAXOS
17-04-2008, 07:00
Φιλε Ναξος και .....Ισως γειτονα !!!!
Κατ αρχη νομιζω οτι πρεπει να βρεθουμε γιατι απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να ειμαστε στη πραγματικοτητα γειτονες. Εγω παραλια εσυ καπου καστρο? Νιο Χωριο??
Εν πασει περιπτωση η δευτερη φωτογραφια σου μαλλον ειναι το λιμανι του Κουφονησιου οταν φτιαχνοτανε.
Και κατι για ολους τους Φιλους. Σημερα ανοιγει το ΠΑΝΟΡΑΜΑ,μεχρι τη Κυριακη. Θα κυκλοφορηση η επιστολη για το Βαπορι μας ??

kalypso
17-04-2008, 21:02
σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση φίλε Roi!
Πραγματικά εξαιρετική φωτογραφία!Ας ελπίσουμε σύντομα να μπορούμε να το καμαρώνουμε ξανά!

giorgos....
18-04-2008, 23:08
kalypso μου με τη νοοτροπία της ηττοπάθειας, της μοιρολατρείας και του συμφέροντος που επικρατεί σε αυτή τη τη χώρα και την οποία υιοθετούν και κάποιοι κύριοι που μάλλον, στόχο έχουν να μασάνε απ αυτή την ιστορία πάρα να βοηθήσουν πραγματικά, και αναφέρομαι σε στελέχη της ακτοπλοϊας και όχι μόνο...., είναι πλέον πολύ δύσκολο να το καμαρώσουμε ξανά....

kalypso
18-04-2008, 23:20
Γιώργο μου εμείς το ευχόμαστε!Αλλά και αν πάλι δεν μπορέσουμε να το καμαρώσουμε ξανά θα το καμαρώνουμε στις καρδιές μας....και θα καμαρώνουμε και εμείς....(ξέρεις τι εννοώ)!

giorgos....
18-04-2008, 23:24
Ξέρω τι εννοείς. Όλοι ξέρουν όσοι συμμετείχαν ξέρουν....

Espresso Venezia
18-04-2008, 23:35
Το πλοίο βρίσκεται ακόμα στην Ελευσίνα.

Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, καλό θα είναι να περιμένουμε.

Μετά από το όποιο τέλος στην υπόθεση διάσωσης του (καλό ή κακό) μπορούμε να ξαναμιλήσουμε, να πούμε τι έγινε, τι δεν έγινε, ''τις πταίει''.

Και έχουμε πολλά να πούμε, και περισσότερα να κάνουμε.

Αναμένω, εν σιωπή.....

giorgos....
19-04-2008, 22:53
Και εν αναμονή των εξελίξεων ας θυμηθούμε άλλες εποχές, άλλες εικόνες.. τότε που στόλιζαν τα λιμάνια μας βαπόρια σάν κι αυτό. όχι κουτιά και απρόσωπα ταχύπλοα....
Α ρε καπταΚώστα, τί βαπόρι μας έφερες....
5461

giorgos....
23-04-2008, 22:15
Είχα την τιμή να μου εμπιστευτεί ο jolly roger τη δημοσίευση ενός μηνύματος σχετικά με την προσπάθεια διάσωσης του Γεώργιος Εξπρές και τον ευχαριστώ πολύ γι'αυτό..

Αν δέν καταφέρουμε να σώσουμε τώρα το Γεώργιος Εξπρές, δεν θα καταφέρουμε ποτέ να σώσουμε κανένα άλλο πλοίο, γιατί η τιμή θα είναι πάντα πολύ υψηλότερη απο την τωρινή τιμή του Γεώργιος Εξπρές που είναι ήδη 7 χρόνια παροπλισμένο.

Γιαννουλάτοι που να δωρίζουν (εις μάτην σ'αυτή τη "ναυτική" χώρα των φραγκοφονιάδων) τα πλοία τους (π.χ Εγνατία) για πλωτά ναυτικά μουσεία, για να τα σώσουν απο τα δίαλυτήρια, δεν βρίσκονται κάθε μέρα....

jolly roger....

Roi Baudoin
25-04-2008, 07:46
Αυτό που φαίνεται, μέχρι στιγμής, είναι ότι κανένας επίσημος φορέας δεν δείχνει να ενδιαφέρεται για τη σωτηρία του συγκεκριμένου πλοίου της ακτοπλοΐας μας και τη μετατροπή του σε πλωτό ναυτικό μουσείο.
Αν, λοιπόν, θέλουμε να επιτευχθεί ο σκοπός και να σωθεί ένα πλοίο μόνο μια λύση απομένει. Να οργανωθούμε από μόνοι μας όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτό το σκοπό και να βρούμε χορηγούς και συνεργάτες.
Η εικονική πραγματικότητα με το "Γεώργιος Εξπρές" αραγμένο μπροστά στο Υπουργείο ως πλωτό Ναυτικό Μουσείο θα γίνει πραγματικότητα μόνο αν οργανωθεί και συντονιστεί καλά μια τέτοια προσπάθεια. Το πλοίο μπορεί να μην είναι το "Εγνατία", το "Γεώργιος Εξπρές" ή το "Κεφαλληνία" αλλά θα είναι ένα πλοίο που θα καταφέρει να διατηρήσει τη μνήμη ζωντανή και για τα υπόλοιπα.
Η ίδια ιστορία έγινε και με τα λεγόμενα πλοία της ελευθερίας, τα LIBERTY's. Αφού τα ξεζούμισαν και έκτισαν πάνω τους το λεγόμενο ναυτιλιακό θαύμα της Ελλάδας, στη συνέχεια τα πούλησαν για crap. Με τον καιρό συνειδητοποίησαν ότι θα ήταν καλό να διατηρηθεί ένα πλοίο αυτού του τύπου για Μουσείο και για αυτό προσπαθούν εδώ και καιρό να το φέρουν πίσω από την Αμερική.
Οι προσπάθειες κρατούν καιρό και κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν να το φέρουν τελικά πίσω.
Όταν, όμως, τα είχαν εδώ κανείς δεν έδειξε τη διάθεση να κρατήσει έστω και ένα από αυτά τα πλοία.
Η ιστορία στην Ελλάδα επαναλαμβάνεται και πολλές φορές επαναλαμβάνεται σαν φάρσα ..........

Haddock
25-04-2008, 18:19
Όσον αφορά το βασιλοβάπορο, νομίζω ότι αξίζει να πιέζουμε όσο μας το επιτρέπει ο προσωπικός μας χρόνος. Μια επιπλέον επιστολή ή φαξ στους φορείς δεν είναι δα και τόσο χρονοβόρο. Νομίζω ότι όπως έχουμε πει, αξίζει να διαθέσουμε λίγο από το μεράκι μας για τη θάλασσα στο Γεώργιος Εξπρές.

Δεν είμαι ειδικός στα μουσεία, αλλά από προσωπική εμπειρία με μνημεία ιστορικής κληρονομιάς, το θέμα θέλει ψάξιμο και αρκετή υπομονή. Επίσης, η επιμέλεια του εγχειρήματος από μια Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία δίνει ένα επιπλέον μοχλό πίεσης προς τους επίσημους φορείς.

Να μην ξεχνάμε ότι αυτοί οι φορείς χρειάζονται χρόνο για να ενεργοποιηθούν και να δείξουν ενδιαφέρον. Αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει μόνο με την Ελλάδα και τον κρατικό της φορέα.

Espresso Venezia
01-05-2008, 12:46
Στο τεύχος Μαίου του περιοδικού ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ που κυκλοφορεί, υπάρχει αναφορά τόσο σε άρθρο όσο και στο εξώφυλλο, στην προσπάθεια διάσωσης του Γεώργιος Εξπρές.

Ένα πολύ αξιόλογο άρθρο που το συνοδεύει και ΑΥΤΗ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=72586&postcount=162) η φωτογραφία που πρωτοαναρτήθηκε στο φόρουμ μας.

Μία καλή κίνηση θεωρώ από την διεύθυνση και τους συντάκτες του περιοδικού, το οποίο είμαι βέβαιος θα σταθεί και στο μέλλον αρωγός στην προσπάθεια που δειλά μεν ξεκίνησε αλλά σιγά-σιγά γιγαντώθηκε, να δούμε δηλαδή κάποια στιγμή ένα παλιό πλοίο της Ακτοπλοίας μας να διασώζεται ως πλωτό μουσείο και κέντρο ταυτόχρονα πολιτιστικών ναυτιλιακών δραστηριοτήτων. :D

Νικόλας
01-05-2008, 15:05
Το είδα και γω και οφείλω να πω ότι στην αρχή έμμοιαζε τρελό να σωθεί το πλοίο αλλά αυτή την στιγμή αυτή η ιδέα αρχίζει να μπαίνει και σε άλλα μυαλά(και αυτό χάρης το πίσμα σας και την θέλησή σας) και αυτό είναι πολύ ευχάριστω για την εξέλιξη της υπόθεσης ελπίζω και το εύχομαι να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια γιατί αξίζει τον κόπο

trjim2k5
01-05-2008, 16:22
Παιδια, οντας πολυ νεος στο forum, μολις σημερα πληροφορηθηκα για την ιστορια του Γεωργιος...Διαβασα μια μια και τις 22 σελιδες του θεματος και ξετυλιχθηκε μπροστα μου μια ιστορια αρκετα συγκινητικη και με πολλη αγαπη προς το πλοιο εκ μερους των μελων του forum...

Δεν εχω ταξιδεψει ποτε με αυτο το βαπορι αλλα αντιθετα ειχα τιμησει πολλες φορες το ατυχο αδερφακι του, το Bari Express. Με λυπη μου πληροφορηθηκα για την τυχη του...Με την ιδια λυπη που πληροφορηθηκα για την τυχη του Επτανησος...Αυτα τα πλοια ηταν για εμενα το εισητηριο για τις διακοπες μου στα παιδικα μου χρονια και χωρις υπερβολη ημουν δεμενος με αυτα...

Για να μη λεω πολλα, επικροτω την προσπαθεια σας και ευχομαι καποιοι να σταματησουν να κοιτανε μονο το ποσο κερδιζουν και να αναλογιστουν την αξια και την ιστορια που κουβαλανε πανω τους τα συγκεκριμενα καραβια...

giorgos....
01-05-2008, 23:41
Σε καλωσορίζουμε στο forum.. πάνω απ'όλα είναι η αγάπη για τα καρβια και ειδικα για αυτά τα σκαριά..
Να είσαι καλα....

Roi Baudoin
04-05-2008, 15:07
Γυρίστηκε κάποτε από την Lina Wertmiller ένα σπουδαίο κινηματογραφικό έργο με τίτλο "Ιστορία έρωτα και αναρχίας". Νομίζω, ότι η ιστορία αυτή θυμίζει λίγο την ιστορία του "Γεώργιος Εξπρές". Στο έργο αυτό ακουγόταν και ένα πολύ γνωστό τραγούδι με τίτλο "Canto per chi non ha fortuna", δηλαδή "Τραγουδώ για αυτόν που δεν έχει τύχη". Ας ελπίσουμε ότι το "Γεώργιος Εξπρές" να έχει καλύτερη τύχη και να μην χαθεί για πάντα ......
Το τραγούδι μάλιστα λέει "Canto per chi non ha fortuna, canto per me", δηλαδή τραγουδώ για μένα.

Haddock
22-05-2008, 22:46
Για να μην ξεχνάμε το θρυλικό βασιλοβάπορο. Φωτογραφία από μια διαφορετική οπτική γωνία.

6712

Copyright (http://www.smugmug.com/gallery/1300725_reKAA#61219027_G6fQB)

arne
24-05-2008, 10:22
Hi, The "Roi Baudouin" enter the Ostend harbour in 1965 to go at the Belliard shipyard to fitting-out the inside ship.
Regards, Arne6749

Ellinis
24-05-2008, 10:27
Great photo, thanks Arne.

arne
24-05-2008, 10:30
The "Roi Baudouin" underway in 1969
6750

Roi Baudoin
24-05-2008, 22:34
Thank you very much for all Arne.
The ship looks so great in the photo.
The "Roi" remains in Eleusis Bay. Her future is uncertain.
Maybe, the last "trip" to India has beeh cancelled.
There' s a possibily for an other last "trip" to Turkey.

Espresso Venezia
01-06-2008, 22:01
Ένα συγκλονιστικό άρθρο.
Ένα από τα καλύτερα άρθρα που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό, και η καλύτερη τοποθέτηση σχετικά με την διάσωση του πλοίου.

''Γιατί; Έτσι δεν έχει γιατί.''


Το όνομα του είναι ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ. Κι εμείς παλεύουμε για να σωθεί. Γιατί; Έτσι, δεν έχει γιατί. Σε λέξεις ξύλινες τα συναισθήματα δεν μπαίνουν.

Γιατί; Για να μην φύγει. Για να μην χαθεί. Για να μην πάψει να υπάρχει. Δεν φτάνει; Γιατί; Επειδή το ζήσαμε. Επειδή το καμαρώσαμε.
Επειδή μαζί του μπήκαμε, χαράζοντας ο ήλιος, στην Καλντέρα. Ούτε κι αυτό φτάνει; Επειδή ήρθε από τον τόπο του τον μακρινό
για να δεθεί μαζί μας.

Επειδή πάλεψε με την κοφτή του πλώρη το Αιγαίο. Επειδή έπαιξε με τα κύματά του. Επειδή αχνίστηκε με την αρμύρα του.
Επειδή έγινε φίλος καρδιακός με τα λιμάνια του. Και εραστής της Άγονής του. Επειδή τ' αναζητούν κάθε πρωί στο πέλαγος η Πάρος,
η Νάξος, η Νιός κι η Σαντορίνη. Επειδή το νοσταλγούν όσοι για χρόνια ταξίδεψαν μαζί του. Επειδή τους αγάπησε κι αυτό
όσο τ' αγάπησαν κι εκείνοι.

Επειδή είναι η ιστορία μας. Επειδή είναι το τελευταίο - όλα τ' αδέλφια του έχουν φύγει. Επειδή η τέχνη της ναυπηγικής που κρύβει μέσα του
θα χαθεί κι αυτή για πάντα μαζί του. Επειδή είναι ντροπή αριστουργήματα να ταπεινώνονται στο Alang και στο Aliaga. Γιατί; Επειδή είναι όμορφο.
Χρειάζεται κι η ομορφιά εξήγηση;

Ποτάμια χρήματα ξοδεύονται άσκοπα εδώ κι εκεί. Με λίγα ψίχουλα μπορούνε κάποιοι να σώσουνε ένα βαπόρι.
Εφοπλιστές, Τράπεζες, Δήμοι, Οργανισμοί, Επιχειρήσεις, Υπουργεία. Οι μέρες φεύγουνε, οι κάβοι λύθηκαν.
Ο χρόνος έχει κιόλας πάψει να μετράει για το Γεώργιος Εξπρές. Αν σήμερα δεν γίνει κάτι, το άσπρο του λιγνό σκαρί
θα σβήσει στην άκρη του ορίζοντα. Κι εμείς θα μείνουμε ν' αναρωτιόμαστε. Γιατί;

ΦΩΤΗΣ ΜΑΡΤΙΝΟΣ

''Επειδή είναι ντροπή αριστουργήματα να ταπεινώνονται στο Alang και στο Aliaga.''

Τι σχόλια μπορεί να κάνει κανείς, τι μπορεί κανείς άλλο να πει;

ΠΗΓΗ : ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ ( Τεύχος Ιουνίου 2008 )
ΑΡΘΟΓΡΑΦΟΣ : Kος. ΦΩΤΗΣ ΜΑΡΤΙΝΟΣ.

Apostolos
02-06-2008, 09:25
Ευγε στον Κο Φώτη Μαρτίνο!

compass
02-06-2008, 10:10
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα.. Γνωρίζω το όνομα και τον αριθμό νηολογίου κάποιων εμπορικών πλοίων με ελληνική σημαία και ψάχνω την πλοιοκτήτρια εταιρεία. Υπάρχει λύση στο πρόβλημα μου;

Apostolos
02-06-2008, 17:15
http://skolarikos.com/Skolarikos/

compass
02-06-2008, 19:20
Τι σου είναι η τεχνολογία όμως.. ;) Σ' ευχαριστώ πολύ!!

arne
06-06-2008, 14:33
The model of "Roi Baudouin" at the local museum in Ostend

parianos
11-06-2008, 17:12
απο το αρχειο μου και αυτες τις φωτο τα αφιερωνω στον φιλο Roi Baudoin...ημουν στο πλοιο Ελλας Εξπρες και μας περασε στο δρομο....

7350

7351

7352

Στην Ιο, ημουν στο Ποσειδων εξπρες....

7353

7354

Captain_Nionios
11-06-2008, 17:19
Στις πρωτες φωτογραφιες πανω,φαινεται και το στεμμα της πλωρης του βαποριου,το αφαιρεσαν αργοτερα.Πολυ ιστορικες αυτες με το στεμμα.Ευχαριστουμε.;)

Roi Baudoin
11-06-2008, 23:12
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες αυτές φωτογραφίες.
Και εγώ προσωπικά με τη σειρά μου για την όμορφή σου αφιέρωση.
Θα επανέλθουμε σύντομα με ότι νεότερο υπάρχει για το καράβι αυτό.

Roi Baudoin
13-06-2008, 15:32
Πριν από 25 τόσα χρόνια είχε έρθει στο σχολείο μας (2ο Λύκειο Υμηττού) ο Αντώνης Σαμαράκης για τη γιορτή που γινόταν στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Ανάμεσα στα άλλα μας ανάφερε χαρακτηριστικά ότι το πιο βαθύ σκοτάδι είναι συνήθως πριν την αυγή.
Για το "Γεώργιος Εξπρές" τώρα αρχίζει να αχνοφαίνεται στο βάθος μια πολύ μικρή ακτίνα φωτός.
Μετά από δυο μήνες αναμονής, κάποιοι από τους αρμόδιους αρχίζουν να δείχνουν κάποιο ενδιαφέρον. Η εβδομάδα που έρχεται θα δείξει κατά πόσο αυτό το ενδιαφέρον είναι υπαρκτό ή όχι.
Υπάρχει, όμως, και μία δημοσιογράφος που δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον για το όλο θέμα. Και μάλιστα είναι δημοσιογράφος του ναυτιλιακού ρεπορτάζ, γνωστή στο χώρο και παλιά συνεργάτρια του "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ". Η δημοσιογράφος είναι η Θεοδοσία Κοντζόγλου του Sky.
Πριν από δύο εβδομάδες (Σάββατο 31 Μαΐου 2008), μίλησε στην πρωϊνή της εκπομπή στον Sky, κάποιος από την ομάδα που παλεύει για τη διατήρηση του "Γεώργιος Εξπρές". Και αυτή την Κυριακή στην ίδια εκπομπή θα υπάρχει, κατά πάσα πιθανότητα, πάλι μία αναφορά για το πλοίο.
Αυτή τη στιγμή κάποιοι από τους αρμόδιους φορείς δείχνουν ενδιαφέρον να ενημερωθούν για το θέμα της διατήρησης του πλοίου. Αυτά, τουλάχιστον, για αρχή.
Μετά, λοιπόν, από μια μεγάλη βασανιστική σιωπή κάτι αρχίζει να κινείται.
Και αφού το ενδεχόμενο της Ινδίας φαίνεται να έχει απομακρυνθεί προς το παρόν, η προσπάθεια συνεχίζεται.......

Υ.Γ. Να σημειώσω, επίσης, τη συμβολική σημασία της αλλαγής Avatar από τον φίλο Espresso Venezia σε αυτήν ακριβώς τη χρονική στιγμή. Δείτε το και θα καταλάβετε.

Espresso Venezia
13-06-2008, 23:30
....Για το "Γεώργιος Εξπρές" τώρα αρχίζει να αχνοφαίνεται στο βάθος μια πολύ μικρή ακτίνα φωτός....


7611


Λες βρε Αντώνη ???


Λες στη χώρα που γέννησε τον ωχαδερφισμό (ως γνωστόν τα από αρχαιότητος πολιτισμικά μας φώτα τα δώσαμε όλα, και εμείς απομείναμε ...γκαβοί),
να ζήσουμε μια τέτοια ιστορική :p πρωτοβουλία ???


Μακάρι Αντώνη μου, μακάρι ...αλλά...................:?

Roi Baudoin
14-06-2008, 15:56
Σημασία έχει να μην σε ξεχνούν. Αυτό είχε γράψει σε ένα προφητικό κείμενό του στον "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ" ο Jolly Roger. Και αυτή τη στιγμή είναι αρκετοί που δεν το έχουν ξεχάσει το βαπόρι και για αυτό η προσπάθεια συνεχίζεται.
Αυτό που γίνεται με το "Γεώργιος Εξπρές" είναι ότι ενώ έχεις την αίσθηση ότι δεν γίνεται τίποτα εμφανίζονται ξαφνικά κάποια άτομα και αρχίζουν και πάλι να κινούν τα νήματα και να προσπαθούν να πετύχουν αυτό που σε αυτή τη χώρα φαίνεται εξωπραγματικό: τη διατήρηση ενός πλοίου της Ακτοπλοΐας μας για πλωτό Μουσείο.

kalypso
14-06-2008, 17:58
αντε να ακούσουμε κάτι καλό σύντομα....

Roi Baudoin
15-06-2008, 00:50
Η προσπάθεια συνεχίζεται.
Ας ξαναπάμε, λοιπόν, στην Ελευσίνα για να δούμε το "Γεώργιος Εξπρές" με ανοικτό τον καταπέτη αυτή τη φορά.

Στα ρέλια της πρύμνης

7643

compass
15-06-2008, 10:04
Σημασία έχει να μην σε ξεχνούν..
Πόσα πολλά λέει αυτη η φράση!

Roi Baudoin
15-06-2008, 14:16
Φίλε Compass, σ' ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου.
Θα ήθελα να σου μεταφέρω και τους χαιρετισμούς του Jolly Roger αφού η παραπάνω φράση μου ήρθε συνειρμικά ξαναδιαβάζοντας το παρακάτω κείμενο που έγραψε ο Jolly Roger.
Να ξορκίζεις τη λήθη, να μην ξεχνάς, να υπάρχεις. Μια άγνωστη δύναμη που σε σπρώχνει να πας εκεί στη θέση Γλύφα Ελευσίνας για να δεις το καράβι.
Εδώ δεν υπάρχει λογική, υπάρχει μόνο συναίσθημα και ένστικτο.

Από το τεύχος 25 του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (Μάρτιος 1995) το παρακάτω απόσπασμα γραμμένο από τον Jolly Roger:

" ...... O θάνατος παραμονεύει στα βάθη των ματιών, στα βάθη της ψυχής τους, σε κάθε βλέμμα, σε κάθε κίνηση, σε κάθε λέξη τους. Ποιος θυμάται το νερό της Λήθης; Θάνατος είναι η λησμονιά. Όταν κανείς δεν σε θυμάται και δεν σε ονειρεύεται, τότε είσαι στ' αλήθεια πεθαμένος - ή σαν μην υπήρξες ποτέ. Το ίδιο κάνει. Ψευδαίσθηση και η ζωή και ο θάνατος. Αν σε θυμούνται ή όχι - εκεί είναι το μυστικό. Θα λείψεις άραγε σε κανέναν;"

Στους καλούς φίλους Rocinante, Paroskayac, Naxos, Compass και φυσικά στον Νίκο.
Και το πλοίο στις Καμάρες της Σίφνου με την Αγία Αικατερίνη στο βάθος.

7656

polykas
15-06-2008, 15:05
Συγχαρητήρια στον μεγάλο αγώνα που κάνει ο Roi.Του ευχόμαστε καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα.



7659












7660

Haddock
15-06-2008, 20:11
Η εβδομάδα θα ξεκινήσει με όμορφες εκπλήξεις από τους φίλους του βασιλοβάπορου.
Το γέρικο σκαρί περιμένει αγέρωχο, ένα μόλα όλα, για να ορμήσει λεύτερο. Τα κείμενα του Jolly Roger γεμίζουν μαύρες σκέψεις το μυαλό μου, αλλά όταν βλέπω τις φωτογραφίες σας, πιστεύω ότι αξίζει να είμαστε αισιόδοξοι.

Πλοία σαν το Roi δεν λησμονούνται από τους θαλασσινούς και τους νησιώτες. Είναι το πλοίο που φέρνει μνήμες από καράβια, ναυτικούς, και καραβοκύρηδες που δεν είναι πια μαζί μας. Η προσπάθεια συνεχίζεται και σίγουρα οι καραβολάτρες δεν έχουν λησμονήσει τούτο το θρυλικό σκαρί.

Νικόλας
15-06-2008, 21:15
νομίζω πως όλοι είμαστε τρελοί γι αυτό το βαπόρι άσχετα αν το έχουμε η δεν το έχουμε ακφράσει στο forum ελπίζω να γίνει κάτι γιατί είναι τέλειο ακόμα και έτσι εμένα μου φαίνεται όμορφο

Rocinante
15-06-2008, 21:19
Ειναι σιγουρο οτι καποιοι πιστεψαν οτι με τον καιρο μετα τις τελευταιες εξελιξεις θα ξεχνιοταν το θεμα. Και ισως ενα βραδυ...
Αμ δε. Η φωτια οχι μονο δεν σβηνει αλλα δυναμωνει...

kalypso
16-06-2008, 01:03
ευχαριστούμε πολύ Roi!!!
Kαι εγώ συμπαραστέκομαι στον αγώνα αλλάζοντας το avatar μου με μία φωτογραφία του Roi Baudouin....

Roi Baudoin
16-06-2008, 01:32
Kalypso, είσαι πραγματικά ευρηματική και πολυμήχανη.
Τι άλλο να πει κανείς.
Για αυτό θα σου αφιερώσω την παρακάτω φωτογραφία που είναι από το δικό μου Avatar. Το "Γεώργιος Εξπρές" στον Πειραιά τον Σεπτέμβριο του 2000. Είναι η τελευταία φορά που έφυγε από το λιμάνι του Πειραιά για να πάει για τα δρομολόγιά του στης Σύρο. Η αιτία που είχε έρθει τότε στον Πειραιά ήταν για να πάρει καύσιμα, λόγω μιας απεργίας που γινόταν εκείνη της εποχή.
Στον Πειραιά, λοιπόν, αργά το απόγευμα μιας Δευτέρας στα τέλη Σεπτεμβρίου του 2000.
Για την Kalypso και τον paroskayak.....

7713

kalypso
16-06-2008, 09:53
σε ευχαριστώ πολύ Roi!Θα μου επιτρέψεις να την κρατήσω στο αρχείο μου!!!

Roi Baudoin
17-06-2008, 22:16
Βάλτε πορεία, χτυπήστε τον τηλέγραφο τρεις φορές...
Πρόσω ολοταχώς!

Η παραπάνω φράση ανήκει σε έναν πραγματικά εξαιρετικό φίλο του forum, αλλά περιγράφει με μία και μόνο φράση όλα όσα θα πρέπει να γίνουν από εδώ και πέρα αν θέλουμε να εξαντλήσουμε την όποια πιθανότητα υπάρχει προκειμένου να σωθεί το "Γεώργιος Εξπρές".
Πήγαμε, λοιπόν, σήμερα στο Υπουργείο Πολιτισμού. Επικεφαλής της ομάδας ήταν ο Jolly Roger.
Οι άνθρωποι στο Υπουργείο ήταν απόλυτα ενημερωμένοι για το θέμα της διατήρησης του πλοίου. Φυσικά πρόκειται για ένα θέμα δύσκολο και περίπλοκο που θα απαιτήσει την συνδρομή όλων μας. Με ευχολόγια δεν γίνεται τίποτα. Το πλοίο, αν σωθεί, δεν θα σωθεί με μία μόνο απόφαση ενός Υπουργείου. Απαιτούνται πολλά χρήματα που αυτά θα δοθούν κατά κύριο λόγο από ιδιώτες ή από κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Θα πρέπει να γίνουν πάρα πολλά προκειμένου να καταφέρουμε να πετύχουμε τη διατήρηση του πλοίου και την αποφυγή του διαλυτηρίου.
Θα πρέπει να βρεθούν χορηγοί, εθελοντές, υποστηρικτές που θα στηρίξουν την όλη προσπάθεια.
Επειδή, όμως, όλα αυτά κρατάνε πολύ καιρό καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε αυτή τη στιγμή με μικρά βήματα. Και ένα πρώτο βήμα είναι να εξασφαλίσουμε τη στήριξη και τη βοήθεια ναυπηγών, μηχανικών, αρχιτεκτόνων, νομικών και άλλων ατόμων με κάποια σχετική ειδικότητα στα πλοία. Ήδη, επώνυμο και ιδιαίτερα αγαπητό μέλος του forum εκδήλωσε έμπρακτα την αμέριστη βοήθειά του στον κοινό σκοπό.
Ελπίζουμε να ξεκινήσει η πορεία αυτή.
Ο στόχος είναι πολύ δύσκολος, αλλά .................

Maroulis Nikos
17-06-2008, 23:44
Σε ευχαριστώ φίλε Roi για όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα που μοιράζεσαι μαζί μας .
Να ξέρεις ότι χρειαστείτε απο το Nautilia.gr είμαστε πάντα στην διαθέση σας για αυτήν την υπέροχη προσπάθεια που κάνετε.

Roi Baudoin
18-06-2008, 07:06
Η προσπάθεια είναι συλλογική.
Μέχρι τώρα η βοήθεια των μελών του forum ήταν καθοριστική.
Φανταστείτε πόσα μπορούν να γίνουν από εδώ και πέρα.
Όταν ξεκίνησε η προσπάθεια είμασταν πολύ λίγοι.
Τώρα είμαστε πολύ περισσότεροι.

Giorgos_D
18-06-2008, 09:03
Το πλοίο για να επιβιώσει χρειάζεται χρήματα. Τα χρήματα αυτά όμως δεν είναι ανάγκη μόνο να τα προσφέρει κάποιος, αλλά μπορεί να τα βγάλει το ίδιο το πλοίο. Δεν εννοώ με ταξίδια (αν και αυτό πιστεύω είναι ακόμα εφικτό από αυτό το σκαρί, με τις κατάλληλες επισκευές), αλλά με μία ιδιότητα που στο εξωτερικό εφαρμόζεται, αλλά στην Ελλάδα δεν ασχολείται κανεις, με αυτή του πλωτού πολυχώρου ψυχαγωγίας, διασκέδασης, αγορών, ξενοδοχειου.

Δαπανούνται τόσα χρήματα από εταιρίες για την δημιουργία τέτοιου είδους πολυχώρων στη στεριά (Mall, Village). Γιατί να μη δαπανηθούν για τη συντήρηση ενός κλασσικού πλοίου, και να μετσκευαστεί σε έναν τέτοιο πολυχώρο? Οι πιο φανατικοι μπορει να διαφωνήσουν και να θεωρήσουν, οτι δεν αξιζει σε αυτό το σκαρί να γινει ένας τέτοιος χώρος. Μήπως όμως είναι καλύτερο να καταντήσει καρφίτσες, παραμάνες και πινέζες?