PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλεξάνδρα Λ. [Άκουα Μαρία, Μυρτιδιώτισσα, Εξπρές Άνεμος, Άνεμος, Link, Ferry Muroto]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

Apostolos
09-11-2007, 15:21
Και πάλι το θρυλικό "Ανεμος" πρέπει να έχει βλάβη. Απο χθές που είχε δρομολόγιο βρίσκεται στον Πειραιά και τα οχήματα θα τα μεταφέρει το "Αρχάγγελος" το ΣΚ. Μήπως να πάρει και επιβάτες? Ετσι κι αλλιώς οι 12 είναι αρκετοί για την γραμμή :) Πάντως απο ταχύτητα είναι καλύτερο!

George
11-11-2007, 17:48
Επίσχεση εργασίας έχει γίνει. Δεν υπάρχει βλάβη.

Νaval22
11-11-2007, 20:36
Πάντως έχει πολύ πλάκα να το βλέπεις δίπλα στον Βενιζέλο πραγματικά χάνεται μπροστά του

Apostolos
13-11-2007, 16:41
Και τί κάνουν οι νησιώτες μας απο τα Κύθηρα? Έφυγε ο Ανδρέας ΙΙ, πάει και το Μυρτιδιωτισσα (και δέν νομίζω να ξαναξεκινήσει - δες ΔΑΝΕ) να δούμε πως ο ΥΕΝ θα αντιμετωπίσει την κατάσταση

George
15-11-2007, 02:24
Το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ξεκίνησε και πάλι την Τρίτη στις 22:00.

Apostolos
15-11-2007, 11:35
Ο κόσμος πληρώθηκε κανονικα?

Apostolos
19-11-2007, 18:17
Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανένα απο το πλήρωμα... Το λέμε για αστείο αλλα έχει καταντήσει να είναι ολίγο τραβηγμένο. Το πλοίο κάθε φορά που ξεκινάν οι μηχανές του και όποτε έχει αυξομοίωση στροφών ο καπνός που εκτοξεύται είναι όχι απλα πολύς αλλα μοιάζει με σύνεφο! Οι γνώστες των νέων κανονισμών ξέρουν πως η νέα Marpol σχετικά με το air pollution απαιτεί να υπάρχει μειωμένη εκπομπή καυσαερίων απο τα εμπορικά πλοία. Στο συγκεκριμένο ποιός δίνει "άφεση αμαρτιών" και του επιτρέπει να ταξιδεύει έτσι?

Apostolos
02-01-2008, 15:00
Τώρα που το πλοίο έδεσε για ετήσια ποιό θα μπεί στη θέση του??????

Espresso Venezia
02-01-2008, 15:13
Φίλε Απόστολε μένω άφωνος !!!

Τι ερώτηση είναι αυτή ? Mα όπως είναι απόλυτα φυσικό το ίδιο πλοίο που είχε μπει στη θέση του Μυρτιδιώτισσα κανένα μήνα πριν όταν είχε γίνει κατάληψη στο πλοίο. Δηλαδή .....ΚΑΝΕΝΑ !!!

Αλλά μην ανησυχείς, εκεί κάτω στα Κύθηρα αντέχουν οι άνθρωποι. Σιγά τώρα........ :(

Apostolos
02-01-2008, 15:16
Ρωτώ μήπως και υπάρχει καμιά πιθανότητα να πάει κανένα Σαντορίνη, Νεφέλη, κλπ κλπ κλπ όπως πρόπερσυ με το Αθηνά. Εκτος αν ο Αρχάγγελος και το Σταρ χρησιμοποιήσουν το πρωτόκολο των... 12 επιβατών για να εξυπηρετούν και τα κύθηρα. Τα καημένα Αντικύθηρα όμως????

Νικόλας
07-01-2008, 03:39
Εγώ πάντως απορώ πως ακόμα ταξιδεύει αυτό το πλοίο έλεος που είναι οι επιθεωριτές άλλα καράβια τα ξεπατώνουν και τους ζητούν πολλά πράγματα κ αυτό εκεί συνεχίζει να φλομόνει τον πειραιά :confused:

scoufgian
07-01-2008, 11:22
φιλε νικολα σωστη η παρατήρηση σου αλλα το καλοκαιρι που ειχα ταξιδεψει μαζί του απο κισσαμο γυθειο,η κατασταση του δεν ηταν και τοσο τραγικη.πιστευω πως για τις γραμμες που το ειχαν καλο ήταν τρόπος του λεγειν.....

Νικόλας
07-01-2008, 17:23
Δεν διαφωνω μπορει το εσωτερικο του πλοιου να ειναι καλο αλλα τι να το κανω αυτο απο τι στιγμη που το πλοιο ειναι ερειπιο αμα το δεις καλα απο εξω λες τι ειναι αυτο φαντασου ποσα κιλα μυδια θα εχει απο κατω και τωρα που το λεω μηπως ξερει κανεις ποτε ηταν η τελευταια φορα που το πλοιο εκανε επισκευη και ανεβηκε και δεξαμενη?????

sw8mfz
07-01-2008, 18:57
Εγώ το Θυμάμαι σαν ΑΝΕΜΟΣ την περίοδο 96-99 στην Ικαροσαμία να έχει τα ίδια χάλια από πλευράς ντουμανιάσματος.Όταν έφευγε στις 1600 από το Βαθύ ντουμάνιαζε όλο το λιμάνι. Περσινά ξινά σταφύλια δηλαδή:mrgreen:

Finnpartner_1966
18-01-2008, 10:56
Το Ανεμος δεμενο στη Θεσσαλονικη. Διακρινονται το Σαπφω και το Calypso.

nautikos
18-01-2008, 11:16
και το Calypso.

Σωστα, να επισημανω ομως οτι στη φωτογραφια το λεγανε τοτε Cefalonian Sky και βρισκοταν στην ιδια θεση παροπλισμενο για αρκετα χρονια. Το ειχα δει απο κοντα μικρος και μου φαινοταν φοβερο... Εντυπωση μου εκανε στα παιδικα μου ματια η πρυμνη ''καπακι'' που σκεπαζε τον καταπελτη...

scoufgian
25-03-2008, 14:08
σε καποια στιγμη ,καθως εκανα ,το γυρο του λιμανιου και ημουν μπροστα απο τα γραφεια της anek,μου ρθε μια εντονη μυρωδια ,αλλο πραγμα.κοιταξα προς το λιμανι και τι να δω?ειχε βαλει τα δυνατα του το μυρτιδιωτισσα και ειχε βρωμισει ολο το λιμανι.ελεος!!!!

Trakman
30-03-2008, 01:46
Ρε παιδιά, επειδή δεν έχω ιδέα, ξέρετε τα δρομολόγια του Μυρτιδιώτισσα? Πιάνει Κίσσαμο? Που μπορώ να βρω για τιμές εισιτηρίων κλπ?

Leo
30-03-2008, 01:55
Δες εδω (http://www.anen.gr/) φίλε Trakman!

Trakman
30-03-2008, 02:19
Ευχαριστώ φίλε Leo!! Το είχα κοιτάξει και γω, απλά δεν είναι και πολύ εξυπηρετικό το site! Ψάχνω για δρομολόγια γύρω στο Πάσχα, αλλά στο site μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν προγραμματισμένα δρομολόγια! Δηλαδή πότε θα τα προγραμματίσουν?!?!?!?:D:D:D

panthiras1
30-03-2008, 19:57
Αν ήμουν στη θέση σου θα τηλεφωνούσα στην ΑΝΕΚ, στον Πειραιά, για πληροφορίες (έχει την πρακτόρευση της ΑΝΕΝ αν δεν κάνω λάθος)

alekoskit
30-03-2008, 23:22
Ψάχνω για δρομολόγια γύρω στο Πάσχα, αλλά στο site μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν προγραμματισμένα δρομολόγια! Δηλαδή πότε θα τα προγραμματίσουν?!?!?!?:D:D:D
Πήγαινε www.kythira.info (http://www.kythira.info). Τα δρομολόγια του Πάσχα ανακοινώθηκαν σήμερα και από αύριο θα ανοίξει πλάνο εισιτηρίων.

Trakman
31-03-2008, 00:52
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

scoufgian
12-04-2008, 17:11
Το καημενο το πλοιο ....αφου "εχωσε "το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ,να κανει τα δρομολογια του για Κυθηρα,ειπε σημερα να παει στα ροδιτικα,να τα πουνε............Πρεπει να εχουν καιρο να τα πουνε γιατι σφιχταγκαλιασμενα τα ειδα......:mrgreen::mrgreen:

Leo
21-04-2008, 21:30
Πατ-κιούτ σταμάτημα για το Μυρτιδιώτισσα. Πίσω στα γνωστά δρομολόγια του από σήμερα το βράδυ.

Apostolos
23-04-2008, 12:49
Χμ... Σαν πολύ γρήγορα δεν το τελειώσανε??? 30φεύγα είναι και το φτιάξανε σε 15 μέρες???

alekoskit
30-05-2008, 16:23
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τη Μυρτιδιώτισσα? Σαν πολύ δεν άργησε? Συνήθως στη συντήρηση κάθετε το πολύ 20 μέρες. Φέτος έχει ήδη βγει 2 φορές και τώρα (η τρίτη) έχουν περάσει ήδη 20 μέρες και ακούγεται ότι θα επιστρέψει μετά το πρώτο 10ήμερο του Ιουνίου. Τι γίνεται? Το μεταμορφώνουν?:rolleyes:

Espresso Venezia
30-05-2008, 18:50
...Σαν πολύ δεν άργησε?

Φίλε μου, προσωπικά δεν με στεναχωρεί καθόλου μα καθόλου ότι το πλοίο αργεί να ετοιμαστεί. ;):D:cool:

Apostolos
31-05-2008, 18:48
Το σίγουρο είναι ότι πέφτει πολύ λαμαρινοδουλειά...

Trakman
31-05-2008, 20:43
Λέτε να του κάνουν μετασκευή τύπου... Έλυρος?!?!?!?:D:D:D

Apostolos
31-05-2008, 22:23
Και την γέφυρα που να την πάνε... στο κοράκι???

alekoskit
05-06-2008, 17:05
Κάποιες πληροφορίες που έφτασαν στα αυτιά μου, μιλούν για σοβαρό πρόβλημα στο ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, το οποίο κρίνεται ασύμφορο να επισκευαστεί. Το πρόβλημα αφορά το σκελετό που συγκρατεί τις μηχανές. Δεν ξέρω αν ευσταθούν και δεν έχω γνώσεις για να τις κρίνω. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο? Γιατί ακούγεται ότι η ΑΝΕΝ προσπαθεί με νύχια και με δόντια να εξασφαλίσει με κάποιο τρόπο το ΠΗΓΑΣΟΣ για όλο το καλοκαίρι τουλάχιστον. Πάντως είναι γεγονός ότι η επιστροφή του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ πάει από βδομάδα σε βδομάδα και ενώ θα ξεκινούσε τέλος Μαϊου, μετά είπανε 6 Ιουνίου, μετά 12 και τώρα λένε ότι μπορεί και να μην ξεκινήσει.

Apostolos
05-06-2008, 23:24
Κάποιος έχει αρχίσει τα πανηγύρια....

noulos
06-06-2008, 15:57
Και το παίζει και αδιάφορος ε; :p

Apostolos
06-06-2008, 20:12
Και σύντομα με Πλοίαρχο τον Ισίδωρο Μαμίδι!

alekoskit
06-06-2008, 21:32
Τελικά εγώ δεν κατάλαβα, το πλοίο θα επιστρέψει ή όχι στα καθήκοντά του και πότε? Γιατί το Πήγασος σταμάτησε σήμερα και τα πράγματα στην αρχή της σεζόν είναι άκρως δύσκολα.

Leo
07-06-2008, 06:11
Και σύντομα με Πλοίαρχο τον Ισίδωρο Μαμίδι!


Προχθές πέρασε ο Απόλλωνας προς/απο Χαλκίδα ήταν ο καπετάν Σιδερής, σήμερα διαβάζω θα πάει στο Μυρτιδιώτισσα? Αύριο που λέτε να πάει? Να το κάνουμε ένα Quiz?

Apostolos
07-06-2008, 10:25
Ρώτα τον το βράδυ ;)

ndimitr93
13-06-2008, 19:38
ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ!!!!

Trakman
15-06-2008, 00:08
Μάλλον δυσάρεστο νέο αυτό!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

navigation
15-06-2008, 17:22
Τι γίνεται με τον κάπετάνιο του Μυρτιδιώτισσα? Βρήκαμε τελικά ποιος είναι?

Leo
15-06-2008, 18:14
Τελευταία είχα ακούσει ότι θα ήταν ο Καπετάν Σιδερής Μαμίδης... δεν είανι όμως βέβαιος ότι αυτό έιναι γεγονός.

navigation
18-06-2008, 13:36
Τελικά δεν είναι ο Καπτά-Σιδερής;)

navigation
20-06-2008, 00:19
Τον βρήκαμε τον καπετάνιο................:p Θηραίος Σπύρος:D

Speedkiller
28-06-2008, 13:25
Η Μυρτιδιότισσα "θολώνει τα νερά"...(και όχι μόνο...):p:p:p




8398


8399

Espresso Venezia
30-06-2008, 15:11
Aπό τα λιγότερο φωτογραφημένα πλοία του Πειραιά, (ίσως όχι άδικα). ;)

Εδώ σε αναχώρηση του από το μεγάλο μας λιμάνι.

8535

Ellinis
30-06-2008, 17:43
Φίλε Γιώργο η φωτογραφία σου το ...ευνοεί το καράβι. Δείχνει πιο επιβλητικό από οτι είναι στην πραγματικότητα.
Παρατηρήσατε οτι παραμένει στην πλώρη το αποτύπωμα απο το "οικόσημο" του Νομικού.

parianos
01-07-2008, 19:00
Μια φωτο την περασμενη Παρασκευη...

8573

Νικόλας
01-07-2008, 20:18
παιδιά για μένα το βαπόρι είναι πολύ όμορφο(γενικά όχι στην κατάσταση π είναι σήμερα)και με λίγα λεφτά και καμιά διόρθωση λίγο στην πρύνμη θα είναι κουκλί και άννετα θα έβγαζε 5-6 χρονάκια ακόμα

marsant
01-07-2008, 20:42
Θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο Νικολα, αν σουλουπωναν λιγο την πρυμη θα ηταν πολυ ωραιο.Ισως και με πιο ωραια σινιαλα να αλλαζε πολυ προς το καλυτερο.

Leo
02-07-2008, 06:33
Είναι πολύ αργά για rectifier και διορθώσεις κατασκευαστικές. Ότι δεν είναι και το καλύτερο καράβι της ακτοπλοϊας αυτό να λέγεται.... έχει γράψει κι αυτό την δική του ιστορία στο Αιγαίο και "πλησιάζει" στη δύση του...

sylver23
02-07-2008, 14:48
τον ανεμο τον θυμαμαι ενα καλοκαιρι που χε μπει στην γραμμη πειραια -ευδηλου.τοτε μου χε κανει εντυπωση η καθαριοτητα.οι τουαλετες πραγματικα ελαμπαν σε σημειο που δεν εχω δει σε αλλο καραβι.βρωμαγε χλωρινη.επισης μου αρεσε παρα πολυ η διαμορφωση μεσα.εμπαινες κ ειχε ενα τεραστιο σε πλατος διαδρομο απο το αριστερα του κ στα δεξια ηταν ολα στη σειρα-καθισματα -εστιατοριο χωρις λαβυρινθους κτλ.(δες ολυμπια εξπρες)
μετα αν θυμαμαι καλα πιο πλωρα περναγες αναμεσα απο τις καμπινες με επισης φαρδυ διαδρομο ,ο οποιος ηταν διακοσμημενος με πινακες ζωγραφικης , κ κατεληγες στην Α θεση.απο καταστρωματα δεν θυμαμαι τπτ ουτε αλλες λεπτομερειες γιατι ημουν μικρος

Leo
02-07-2008, 15:03
Αυτή φίλε μου sylver23, ήταν ποιότητα Νομικού και θα πώ ότι είναι έτσι όπως τα λές. Τώρα όμως άλλα διαβάζω/ακούω...

sylver23
02-07-2008, 15:11
η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι κατασταση του τωρα αλλα αν κρινω απο την εξωτερικη εμφανιση δεν πρεπει να ειναι καλη.να ρωτησω κ κατι
1ον μηπως θυμασαι ποτε εκανε το πειραια -ικαρια?παιζει να ηταν προ 10ετιας αλλα δεν θυμαμαι
2ον αυτο δεν ειχε πουληθει στην hellas ??μετα το πηρε η ανεν?

Ellinis
02-07-2008, 15:55
Και Πειραιά-Ικαρία-Σάμο είχε κάνει και στην Hellas Ferries είχε περιέλθει αλλά πρωτού μετανομαστεί ΕΞΠΡΕΣ ΑΝΕΜΟΣ όπως λέγαν οι φήμες, μεταπωλήθηκε στην ΑΝΕΝ.

Maroulis Nikos
06-07-2008, 21:11
την παρασκευή το απόγευμα 04/07/08 μόλις είχε αναχωρήση απο τον λιμάνι του Περαιά ....

8990

frangie
07-07-2008, 22:24
ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΟΝΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΟΧΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΑΖΙ.ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ? ΚΑΝΕΝΑΣ.

alekoskit
07-07-2008, 22:38
Ωραία τα λες αλλά μέχρι πότε? Όλοι έχετε δει το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ σε αφιξοαναχωρήσεις. Νομίζεις ότι έχει πάρει φωτιά αποθήκη πλαστικών. Σίγουρα δεν είναι από τα πλέον ευκολοκίνητα πλοία της ακτοπλοϊας, αλλά είναι πέρα από εμφανή τα σημάδια εγκατάλειψής του. Το πρόβλημα της δυσοσμίας στο εσωτερικό έχει περιοριστεί πράγματι τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά όλα τα υπόλοιπα έχουν αφεθεί στη τύχη τους. Καμία προσπαθεια βελτίωσης, ούτε στις συνθήκες ταξιδιού, ούτε στο επίπεδο εξυπηρέτησης σε τίποτα απολύτως. Και ρωτάω. Μία τέτοια εταιρεία μπορεί να εκβιάζει ένα υπουργείο? Γιατί το εκβιάζει! Δεν θα έπρεπε το υπουργείο να έχει εναλλακτικές λύσεις?

frangie
07-07-2008, 22:50
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΕΚ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΟΥΔΗΜΟ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΡΟΜΙΛΝΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ(ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΝΟΩ)ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΝΗΣΙ 30 ΨΗΧΩΝ?ΕΔΩ ΠΗΡΕ Η ΑΝΕΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

geosarant1980
08-07-2008, 14:29
Kαι λογικό είναι που δεν έρχεται πλέον...(είμαι κάτοικος Καλαμάτας). ¶δειο πήγαινε, άδειο ερχότανε...

Η γραμμή δεν περπάτησε. Αν το καλοσκεφτείς ήταν προτιμότερο (από πλευράς χρόνου) να πας οδικώς από την Καλαμάτα στη Νεάπολη και να πάρεις το τοπικό δρομολόγιο για Κύθηρα παρά να πάρεις το (πάλαι ποτέ) πλοίο Καλαμάτας- Κυθήρων (διάρκειας 5-6 ωρών).

Αλλά τι λέω; Εδω σχεδόν πέθανε η γραμμή του Γυθείου (ένα δρομολόγιο για Κρήτη κι ένα τοπικό για Κύθηρα), η γραμμή της Καλαμάτας θα ζούσε;;;

Τέλος πάντων, φαίνεται ότι η δρομολογιακή πολιτική της ΑΝΕΝ είναι: επιδοτούμενα+τοπικά Νεάπολής- Κυθήρων. Τίποτ άλλο...

Πάντως, αν ήμουν κάτοικος Κυθήρων, θα νοσταλγούσα το ΑΝΔΡΕΑΣ...

alekoskit
08-07-2008, 15:48
Kαι λογικό είναι που δεν έρχεται πλέον...(είμαι κάτοικος Καλαμάτας). ¶δειο πήγαινε, άδειο ερχότανε...

Σωστός!Σωστός!Σωστός! Τους πήρε βέβαια 6 χρόνια να συνειδητοποιήσουν ότι οι συνθήκες δεν είναι ώριμες για τη γραμμή αύτή και φόρτωσαν στην ΑΝΕΝ 4 και πλέον εκ ευρώ χρέη, αλλά τέλος πάντων το κατάλαβαν και βρήκαν το θάρρος να το κόψουν.
(Είμαι κάτοικος Κυθήρων) Πίστεψέ με νοσταλγούμε όλοι το ΑΝΔΡΕΑΣ 2 αλλά ελπίζουμε στο ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ που έρχεται αυτές τις μέρες. Όσο για το Γύθειο με τις τιμές που έχει από το 1821, λογικό είναι να είναι ζημιογόνο για ένα πλοίο. Προσωπικά θεωρώ ότι ένα πλοίο σαν το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ θα πρέπει να δώσει βάση σε Πειραιάς - Κύθηρα - Αντικύθηρα και Γύθειο - Κύθηρα - Κρήτη και ένα μικρότερο πλοίο να εγκατασταθεί στο Νεάπολη - Κύθηρα. Αυτό θεωρώ ότι θα είναι η καλύτερη τακτική. Σίγουρα ένα πλοίο σαν το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ είναι τελείως ακατάλληλο για τη Νεάπολη.

geosarant1980
08-07-2008, 16:30
Έχω την εντύπωση πως οι στόχοι της εταιρείας δεν ήταν σαφείς απ την αρχή.

Η ΑΝΕΚ (φαντάζομαι) ήθελε να ξεφορτωθεί τη γραμμή και να αποδεσμεύσει το ΚΑΝΤΙΑ (που εξυπηρετούσε τη γραμμή μέχρι τη δημιουργία της ΑΝΕΝ)

Οι φορείς της Μεσσηνίας ήθελαν να εξασφαλίσουν την ύπαρξη γραμμής με αφετηρία την Καλαμάτα.

Οι φορείς των Κυθήρων ήθελαν να εξασφαλίσουν συγκοινωνία με την πλησιέστερη στεριά (Λακωνία) και με το κέντρο (Πειραιάς)

Τελικά αγοράσανε ένα καράβι και το βάλανε να κάνει δρομολόγια παρόμοια με το ΚΑΝΤΙΑ (να αλωνίζει δηλαδή τις θάλασσες της νότιας Ελλάδας).

Μετά ήλθε ο ανταγωνισμός. Το ΑΝΔΡΕΑΣ. Ένα σουλουπωμένο καραβάκι που εξυπηρετούσε με τακτικά δρομολόγια μια μόνο γραμμή (Νεάπολη-Κύθηρα).

Το αποτέλεσμα ήταν να θελήσει να μπει και η ΑΝΕΝ στη γραμμή της Νεάπολης προκειμένου να εκτοπίσει το ΑΝΔΡΕΑΣ. Η γραμμή της Καλαμάτας αρχικά απαξιώθηκε (πχ μια περίοδο υπήρχε δρομολόγιο Κυθήρων-Καλαμάτας αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα επιστροφής αφού δεν υπήρχε δρομολόγιο Καλαμάτας-Κυθήρων!!!. Την ίδια περίοδο υπήρχε δρομολόγιο Καλαμάτας- Κρήτης αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα επιστροφής αφού δεν υπήρχε δρομολόγιο Κρήτης-Καλαμάτας!!!). Έτσι χάθηκαν και οι λίγοι πελάτες της γραμμής της Καλαμάτας και η γραμμή καταργήθηκε. Περιορίστηκαν και οι προσεγγίσεις στη Κρήτη. Έτσι εκτοπίστηκε το ΑΝΔΡΕΑΣ. Διατηρήθηκαν όμως λίγες προσεγγίσεις της ΑΝΕΝ σε Πειραιά και Κρήτη. Συνεχίζεται δηλαδή το αλώνισμα... Έτσι φτάσαμε στη σημερινή ερμαφρόδιτη κατάσταση:

-Οι Μεσσήνιοι λένε ότι τσάμπα έδωσαν τα λεφτά τους (βλ σχετικά http://www.net-tv.gr/index.php?type=arxeio&id=08010902E)

-Η διοίκηση της ΑΝΕΝ λέει ότι βάζει στόχο την επιβίωση της εταιρείας, άρα το ζημιογόνο δρομολόγιο της Καλαμάτας καταργείται (βλ σχετικά www.net-tv.gr/index.php?type=arxeio&id=08070104E (http://www.net-tv.gr/index.php?type=arxeio&id=08070104E))

-ο επιβάτης με απορία βλέπει ότι άλλοτε υπάρχει συχνή συγκοινωνία (πχ την Τρίτη υπάρχουν 3 δρομολόγια Κύθηρα- Νεάπολη) και άλλοτε το πλοίο "εξαφανίζεται" (πχ την Δευτέρα δεν υπάρχει καμία αναχώρηση από το νησί για οποιονδήποτε προορισμό...)

Και όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, ακριτικά νησιά ( πχ Σαμοθράκη) έχουν καλύτερη συγκοινωνία απ τα Κύθηρα... Με τις υγείες μας!

frangie
08-07-2008, 18:44
ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ?ΠΟΤΕ?ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ?ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΝΕΝ

mandiam
18-07-2008, 14:29
εδω το Μυρτιδιωτησα στο μεγαλο λιμανι...ιστορικο πλοιο με μοναδικη ομορφια...

nautikos
18-07-2008, 15:02
εδω το Μυρτιδιωτησα στο μεγαλο λιμανι...ιστορικο πλοιο με μοναδικη ομορφια...

Να σε ρωτησω κατι. Η φωτο που εβγαλες περιεχει το καραβι κομμενο, απο δεξια εχεις αφησει χωρο για ακομα ενα καραβι. Ειναι τραβηγμενη επιτηδες ετσι αυτη η φωτο ή ετσι απλα σου βγηκε...:confused:

mike_rodos
18-07-2008, 15:09
Λογικά για να ομορφείνει η φώτο μπήκε μέσα και το highspeed :p:p:p

scoufgian
18-07-2008, 15:55
Να σε ρωτησω κατι. Η φωτο που εβγαλες περιεχει το καραβι κομμενο, απο δεξια εχεις αφησει χωρο για ακομα ενα καραβι. Ειναι τραβηγμενη επιτηδες ετσι αυτη η φωτο ή ετσι απλα σου βγηκε...:confused:
μην εισαι αυστηρος με τα παιδια εσυ.....κανε κρατει...........:D:D

nautikos
18-07-2008, 15:58
μην εισαι αυστηρος με τα παιδια εσυ.....κανε κρατει...........:D:D

Κυριε δικηγορε μια ερωτηση εκανα μονο....:D:D

scoufgian
18-07-2008, 15:59
Κυριε δικηγορε μια ερωτηση εκανα μονο....
δεκτη η ερωτηση...........:D:D

mandiam
18-07-2008, 16:23
Φιλε μου ναυτικε απλα ημουν μεσα στο αυτοκινητο κ δυστυχως βγηκε ετσι η φωτο γιατι στο σημειο που σταματησα ηταν μπροστα φορτηγα για κατι εργασιες.σα καλυψα?

nautikos
18-07-2008, 16:34
Φιλε μου ναυτικε απλα ημουν μεσα στο αυτοκινητο κ δυστυχως βγηκε ετσι η φωτο γιατι στο σημειο που σταματησα ηταν μπροστα φορτηγα για κατι εργασιες.σα καλυψα?

Απολυτα, σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο να φωτογραφιζεις μεσα απο αυτοκινητο;).

mandiam
18-07-2008, 16:37
Ναι και παρα να το αφησω παραπονεμενο,γιατι ολα τα προηγουμενα τα ειχα τρταβηξει,σκεφτηκα να το τραβηξω μεσα απο το αυτοκινητο..διπλα του απο αριστερα ηταν το Ιεραπετρα,αλλα δυστυχως δε μπορεσα γιατι μπροστα του ηταν φορτηγα παρκαρισμενα!

Espresso Venezia
18-07-2008, 16:43
Φίλε μου mandiam καταλαβαίνω τον κόπο σου αλλά και την χαρά σου να τραβήξεις αυτές τις φωτογραφίες και να μας τις δείξεις και σε ευχαριστούμε γι αυτό.

Καλό όμως θα είναι -και συμφωνώ εδώ απόλυτα με τον φίλο nautikos- να προσέχουμε λίγο την ποιότητα των φωτογραφιών που ανεβάζουμε. Από την στιγμή που είσουν μέσα στο αυτοκίνητο και δεν μπορούσες να τραβήξεις λογω γωνίας μία καλή φωτογραφία, δεν ήσουν υποχρεωμένος ντε και καλά να την ανεβάσεις. Θέλω δηλαδή να πω ότι δεν είναι ο σκοπός να ανεβάζουμε πολλές φωτογραφίες, αλλά -όσο το δυνατόν- καλές και προσεγμένες φωτογραφίες. Και η συγκεκριμμένη -πιστεύω θα συμφωνήσεις και εσύ- δεν είναι μία καλή φωτογραφία του πλοίου.

noulos
19-07-2008, 00:05
Αναχώρηση σήμερα το απόγευμα.
Είχα ακούσει για τα ντουμάνια που βγάζει αλλά αυτό που είδα δεν το πίστευα. Την ώρα που έφευγε ήταν σαν να συννέφιασε στον Πειραιά! :shock:
Αυτό που φαίνεται στις φωτό δεν είναι τίποτα!
Στην 3η διακρίνονται το Corsica Express III και το Λατώ που περιμένει την σειρά του για να μπει στο λιμάνι.


9822

9824

9825

dimitris
19-07-2008, 00:20
Φιλε noulos καθομουν στο μπαλκονι εκεινη την ωρα που εφευγε, θα περιμενα ν ακουσω σειρηνες απο πυροσβεστικα... αν δε το ηξερα!:p

esperos
19-07-2008, 11:44
Καιρό είχαμε να δούμε 'ατμόπλοιο' να φεύγει από τον Πειραιά.
Μου θύμισε λίγο το παλιό ομώνυμο του.
Ευχαριστούμε για τις φωτο.

frangie
19-07-2008, 13:27
φαντασου τι μασκεσ χρειαζοταν τα κυθηρα οταν πηγαιναν μυρτιδιωτισσα-ρομιλντα μαζι

george1971
23-07-2008, 10:16
Επισκέφθηκα τα Κύθηρα πριν από 3 χρόνια και ταξίδεψα με το Μυρτιδιώτισσα μετά :confused: από απαγορευτικό για Κίσσαμο...

Σε κάθε περίπτωση επισυνάπτω μερικές φωτο μερικές μέρες πριν το ταξίδι μου από παράλληλη άφιξη με το Ανδρέας στο λιμάνι των Κυθήρων.

Ελπίζω να σας αρέσουν (και να καταφερω το upload :p)

Trakman
25-07-2008, 01:37
Πρόσκρουση


25 Ιουλίου 2008, 01:24


Το πλοίο «Μυρτιδιώτισα» προσέκρουσε τα μεσάνυχτα σε βραχώδη ακτή στο λιμάνι της Αγίας Πελαγίας στα Κύθηρα.
Το επιβατηγό πλοίο εκτελούσε το δρομολόγιο των 10:30 από Νεάπολη για Κύθηρα, και ενώ όλα πήγαιναν καλά, λίγο πριν το πλοίο μπει στο λιμάνι των Κυθήρων και χωρίς κανείς να αντιληφθεί τίποτα, το πλοίο προσέκρουσε σε βράχια.
Η κινητοποίηση των Λιμενικών αρχών ήταν άμεση και η αποβίβαση των επιβατών ήταν γρήγορη και ασφαλής ενώ δεν αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής κάποιοι τραυματισμοί.
Οι Λιμενικές αρχές και το πλήρωμα του πλοίου, ελέγχουν αυτή τη στιγμή το πλοίο για τον εντοπισμό κάποιου ρήγματος που ίσως προκλήθηκε από την πρόσκρουση ενώ αναμένεται να γίνει πραγματογνωμοσύνη για τα αίτια της πρόσκρουσης.
Να σημειωθεί ότι τις τρείς τελευταίες ημέρες έχουν σημειωθεί τρείς προσκρούσεις πλοίων.




(Zougla.gr)

Leo
25-07-2008, 05:53
Χθες ο φίλος Εσπρέσσο Βενέζια σχολίαζε τι θα γίνει το Εξπρές Πήγασος :D... Είδατε κανείς δεν πάει χαμένος... έχει δουλειές η ακτοπλοία φέτος.

Επίσης ο φίλος giannisk88 σχολίασε σε άλλο θέμα ότι φέτος το έχουμε παρακάνει με τα ατυχήματα (μικρά αλλά πολλά).... θα συμφωνίσω μαζί του.

Espresso Venezia
25-07-2008, 06:55
Από ότι φαίνεται συνεχίζουν να το βάζουν το χεράκι τους (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=96165&postcount=113).

Κάποιος από τους δύο έκανε και χθες το θαυματάκι του. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουν.....:(

manasta
25-07-2008, 07:46
Το πλοίο έχει υποστεί τρία ρήγματα.

jumpman
25-07-2008, 11:20
Διάβασα από τις ειδήσεις του contra.gr ότι έχει 2 ρίγματα και έχει πλημμυρίσει το μηχανοστάσιο και το ηλεκτροστάσιο.Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.Επίσης αναφέρει ότι το πλοίο θα αντικατασταθεί από το Express Pegasus.

dum
25-07-2008, 16:29
ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟ ΤΕLETEXT ΤΟΥ MEGA ΟΤΙ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΕ ΞΕΡΑ ΧΤΕΣ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ

gvaggelas
25-07-2008, 17:02
Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Προκειμένου να μην ανοίγονται συνέχεια καινούρια θέματα, καλό θα είναι να κάνεις μία αναζήτηση στο forum για να δεις αν το θέμα που θες να δημοσιεύσεις υπάρχει ήδη. Για το Μυρτιδιώτισσα υπάρχει ήδη θέμα εδώ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=19933&page=9&highlight=%CC%D5%D1%D4%C9%C4%C9%D9%D4%C9%D3%D3%C1) .

sylver23
28-07-2008, 00:44
κ επειδη λετε συνεχεια για την καπνα παραθετω μια φωτο αφιξης στον πειραια με οχι τοσο καπνα:p

http://www3.picturepush.com/photo/a/935086/640/935086.jpg (http://www.picturepush.com/public/935086)


κ αλλη μια εχει μπει στο θεμα του θεοφιλου

giannisk88
28-07-2008, 01:01
Πολύ καλή φίλε..Τι γίνετε ρε παιδιά με το πλοίο?? Θα το επιδιορθώσουν στα κύθηρα, το επιδιορθώνουν?? :confused:βλέπω στο αις οτι είναι στην ίδια θέση

alekoskit
29-07-2008, 07:51
Πολύ καλή φίλε..Τι γίνετε ρε παιδιά με το πλοίο?? Θα το επιδιορθώσουν στα κύθηρα, το επιδιορθώνουν?? :confused:βλέπω στο αις οτι είναι στην ίδια θέση
το Μυρτιδιώτισσα, το "μπαλώνουν" πρόχειρα για να φύγει σε 2 - 3 μέρες μόνο του Πειραιά και να μπει δεξαμενή. Από την επιθεώρηση προέκυψε ότι έχει υποστεί δύο ρήγματα 7 και 10 περίπου μέτρων, ενώ έχει χάσει την αριστερή του προπέλα. Υποτίθεται θα μπει δεξαμενή και σε 1 μήνα το πολύ θα επιστρέψει.

vinman
03-08-2008, 17:03
...ως Άνεμος με τα σινιάλα του Νομικού στο Ηράκλειο τέλη της δςκαετίας του '90....
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/anemos.jpg

heraklion
03-08-2008, 21:51
Πάνω σε πιό πλοίο ήσουνα VINMAN?

vinman
04-08-2008, 04:11
...Στο Απτερα...

alekoskit
04-08-2008, 12:08
Το Μυρτιδιώτισσα αποχώρησε από το Διακόφτι ρυμουλκούμενο για Πειραιά εχθές το απόγευμα.

f/b kefalonia
11-08-2008, 20:23
εδω και αρκετεσ μερεσ το βλεπω δραπετσωνα!!ξερουμε τι θα γινει με αυτο το πλοιο????

Leo
11-08-2008, 23:46
Στα ναυτικά ατυχήματα δεν είναι εύκολες οι διαδικασίες και οι αποφάσεις κυρίως υπερήλικων πλοίων. ¶ρα λοιπόν χρειάζεται λίγη υπομονή μέχρι να σκάσει ή επόμενη είδηση.

Leo
16-08-2008, 07:05
Φήμες θέλουν το πλοίο να έχει " τερματίσει ευδοκίμως την θητεία του", αυτό σημαίνει ότι μάλλον η κατάσταση δεν είναι επισκευαστικά συμφέρουσα και αργά ή γρήγορα θα το χαιρετίσουμε ρυμουλκούμενο.

Trakman
16-08-2008, 10:08
Και γω τις ίδιες φήμες άκουσα εδώ κάτω φίλε Leo! Επίσης άκουσα ότι το ατύχημα οφείλεται σε λάθος της γέφυρας και τα περί στημένου ατυχήματος δεν ευσταθούν. Το ρήγμα είναι τεράστιο και έχει πάρει προπέλα και τιμόνι γι'αυτό μάλλον είναι και ασύμφορη η επισκευή του. Χαρακτηριστικά άκουσα ότι μετά το άνοιγμα του ρήγματος τα νερά εισβάλαν κυρίως στο χώρο του ηλεκτροστασίου και το καράβι σώθηκε κυριολεκτικά τελευταία στιγμή χάρη σε τσιμέντα ταχείας πήξεως. Ξαναλέω ότι αυτά άκουσα, δε μπορώ εγώ να τεκμηριώσω αν είναι αληθή ή όχι, αν και νομίζω ότι ότι η πηγή μου είναι πολύ έγκυρη!

kastro
16-08-2008, 12:14
Αν αποσυρθεί στα Κύθηρα ποιός θα πηγαίνει;

marsant
16-08-2008, 16:10
Πηγασος μαλλον...

konigi
16-08-2008, 17:06
Ναυλωμένος ή σαν Hellenic?

frangie
29-08-2008, 13:34
Ξερει καποιος αν εχει ξεκινησει καποια εργασια επισκευης στο πλοιο?

kastro
29-08-2008, 13:38
Για να συγκρίνουμε το μέγεθός του με άλλα όχι ιδιαίτερα μεγάλα πλοία.

giannisk88
31-08-2008, 07:51
Μμμ βέβαια βλεπω οτι βυράρει κι'ολας το Ιεράπετρα και είναι πιο κοντά στο φακό και φαίνεται ακόμα μεγαλύτερο.Είναι αλήθεια πάντως οτι ειναι πλοίο-τσέπης

polykas
07-09-2008, 12:12
Περιμένωντας την τύχη του.......:D

Το ιστορικό Μυρτιδιώτισσα στο Ν.Μ.Δ.Αφιερωμένες στον navigation.

14997








14998









14999

frangie
07-09-2008, 13:10
Μηπως ξερει καποιος τι θα γινει τελικα με το πλοιο?θα επισκευαστει η παει για καρφιτσες?

Roi Baudoin
17-09-2008, 18:12
Φίλε frangie, στο ερώτημα που θέτεις θα σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει σχετικά.


Μέχρι τότε, ας γυρίσουμε λίγα χρόνια πριν.
Το "Ανεμος", τον Ιούλιο του 1999 στον Εύδηλο Ικαρίας.
Όμορφο πλοίο, με φήμη όχι ιδιαίτερα καλοτάξιδου πλοίου, αλλά με ένα τόσο αγαπημένο σινιάλο στο φουγάρο του και στα πλαϊνά του.


Ειλικρινά, λυπάμαι πολύ για ότι έγινε και μακάρι το πλοίο να φτιαχτεί.


Αφιερωμένες εξαιρετικά στον ικαριώτη sylver 23, στον Leo, μέγα fun της Nomikos Lines, στον frangie και σε όλους όσους το αγάπησαν και το ταξίδεψαν σ' αυτό το απίθανο δρομολόγιο από το Ηράκλειο για τη Θεσσαλονίκη.


Στον Εύδηλο της Ικαρίας, τον Ιούλιο του 1999.


16432


16433


Εν πλω προς Πειραιά.
Στα δεξιά της φωτογραφίας διακρίνεται και το "Ιαλυσσός".
Το καλοκαίρι του 1999 είναι το τελευταίο καλοκαίρι της παλιάς ακτοπλοΐας.
Κάποιος το είχε χαρακτηρίσει και ως "το τέλος της αθωότητας".
Αυτό μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά σίγουρα πολλά νησιά είχαν τότε καλύτερη συγκοινωνία, σε σύγκριση με τη σημερινή.


16434

sylver23
17-09-2008, 18:29
το πες και το κανες.να δω τι αλλο θα δω στον ευδηλο...αναμενω γιατι παω στοιχημα οτι θα κανεις το θαυμα σου παλι

frangie
17-09-2008, 19:16
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.εγω το πλοιο το εχω ταξιδεψει,τα τελευταια χρονια που το εχει η ΑΝΕΝ

Giwrgos1980
17-09-2008, 19:27
Σαν άνεμος το θυμάμαι σε ένα τέυχος του Εφοπληστή το 95 ή 96 αν θυμάμαι καλά που είχε προσαράξει στα αβαθή του λιμανιού της Μυκόνου λόγο καιρού.........

Haddock
17-09-2008, 19:49
Roi Baudouin, οι φωτογραφίες σου, μας ξυπνούν αρκετές αναμνήσεις από ταξίδια. Ταξίδια με πολλή θάλασσα και αρμύρα. Έχω και την τρέλα να ταξιδεύω με χοντρούς καιρούς στα Ακτοπλοϊκά, οπότε μερικά ταξίδια δεν λησμονούνται. Δεν μου ξέφυγε το «¶νεμος» στις δόξες του.

Αύγουστος 1989 ή 1990 και το μελτέμι δεν έλεγε να κοπάσει για 3 μέρες, 8αρι με 9αρι σερί. Είχαμε κανονίσει να κατέβουμε Σαντορίνη και είχαμε βγάλει εισιτήρια με το «¶νεμος» κατευθείαν για Σαντορίνη. Τα πλοία με προορισμό τη Σαντορίνη, χωρίς τη Νάξο στο δρομολόγιο, δεν ταξιδεύουν μέσα από το στενό Πάρου-Νάξου. Εφ' όσον δεν πιάνει Νάξο, τότε φεύγει από Παροικιά με πορεία τον γαρμπή και τραβερσάρει δυτικά της Αντιπάρου με πορεία νοτιοδυτικά-νότια. Μάλιστα, με το «¶νεμος» διασχίσαμε το στενό μεταξύ Δεσποτικού και Στρογγυλού.

Την επόμενη μέρα του Απαγορευτικού, ο καιρός έπεσε σε 8αρι και το βαπόρι μεσημέρι ήρθε στην Παροικιά (νομίζω από Μύκονο). Είχαμε καθίσει στο ψηλότερο πρυμνιό κατάστρωμα. Η θάλασσα σκόνιζε και ο αέρας σφύριζε στα άρμπουρα. Από την Παροικιά μέχρι το μπουγάζι Πάρου-Σίφνου και νότια της Αντιπάρου, φάγαμε καλές μποτζαρισιές και μερικοί τα χρειάστηκαν. Ίσως ήταν τα βουβά κύματα, ίσως ότι είχαμε τον καιρό κατάμπαντα, πάντως μέχρι το Δεσποτικό δεν στεκόσουν με τίποτα όρθιος. Νότια της Αντιπάρου, ο καιρός κόπασε και το ταξίδι με θέα τους γκρεμούς της Σικίνου θα μας μείνει αξέχαστο.

Edit: Παραθέτω δύο φωτογραφίες του, από τουριστικές διαφημίσεις της καριέρας του στη γραμμή Θεσσαλονίκη-Ηράκλειο.

http://img366.imageshack.us/img366/6650/anemosgs9.th.jpg (http://img366.imageshack.us/my.php?image=anemosgs9.jpg) http://img140.imageshack.us/img140/7302/anemossjo1.th.jpg (http://img140.imageshack.us/my.php?image=anemossjo1.jpg)

sea_serenade
17-09-2008, 20:11
paroskayak, θα προτιμήσω τη δεύτερη φωτό για ευνόητους λόγους.....χιχιχι!!!

Haddock
17-09-2008, 20:21
Μπράβο sea serenade, ούτε ραντάρ να είχες με αυτόματη αναγγελία στόχου :) Πάντως, στη φωτογραφία της τσιμινιέρας του Roi, το σινιάλο έχει μια μεγαλοπρέπεια που δεν συναντάς σήμερα. Το σινιάλο της Nomicos Lines έντυνε πολύ όμορφα το βαπόρι. Ο θυρεός στην πλώρη έδινε άλλο αέρα στο πλοίο. Το σημερινό σινιάλο της ΑΝΕΝ δεν έχει την ίδια αρχοντιά.

sea_serenade
17-09-2008, 20:48
"Τίποτα δεν είναι όπως παλιά..." που λέει και το τραγούδι.

Roi Baudoin
17-09-2008, 21:02
Φίλε paroskayak, πολύ όμορφο το ταξίδι από την Πάρο για τη Σαντορίνη.
Νιώθουμε σαν να είμαστε και εμείς εκεί μαζί σου και προσπαθούμε να κρατηθούμε από τον άνεμο.
Ταξίδια της καρδιάς, ταξίδια του μυαλού, ταξίδια της ψυχής.

Θα ήθελα πολύ να ταξίδευα από το Ηράκλειο για τη Θεσαλονίκη με τον "¶νεμο". Τον θυμάμαι, στο Ηράκλειο, να φεύγει γεμάτο κόσμο.
Φίλε Sea Serenade, θα ήθελα πολύ να έκανα το μακρύ ταξίδι από το Μπρίντεζι μέχρι τον Τσεσμέ με το "Bosporus" (το παλιό "Λυδία" της ΕΛΜΕΣ).
Καλοί μου φίλοι θα ήθελα πάρα πολύ να ταξίδευα με τον "Πήγασο" (σαν "Espresso Venezia") από την Ανκόνα για την Αλεξάνδρεια.

Ταξίδια που, πλέον, τα κάνουμε μόνο κάποια βράδια με φεγγάρι, όπως το αποψινό ....

polykas
24-09-2008, 16:21
Εορτή της Παναγίας Μυρτιδιώτισσας σήμερα.Πολιούχος Κυθήρων.Αφιερώνω την επόμενη φωτογραφία στο ιστορικό πλοίο ΄΄Μυρτιδιώτισσα΄΄΄όπου σαν ¶νεμος του Νομικού είναι αραγμένο στον Αθηνιό της Σαντορίνης.

Γειά τον φίλο Μαρίνο.

17423

marsant
24-09-2008, 16:25
Φιλε Γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για αυτη την ιστορικη και πολυ ωραια φωτο απο καθε αποψη.Να σαι παντα καλα:wink:

manolis m.
24-09-2008, 18:14
Yparxei mipws kamia pliroforia gia to mellon tou ploiou??

avenger
24-09-2008, 23:02
Θέλω να σημειώσω πως το χειμώνα του 95 ή 96 σαββατόβραδο περνούσε από τη Μήλο και αναχωρώντας προς βορράν,εμείς καθήμενοι σε ταβέρνα σε περίοπτη θέση (πάνω από το Κλήμα) παρακολουθήσαμε αρκετές φορές το σκηνικό του χαιρετισμού. Ο ταβερνιάρης("Παπαγιάννης" αν θυμάμαι καλά..) αναβόσβηνε τρεις φορές τα φώτα τα εξωτερικά της ταβέρνας και ο χαιρετισμός από τον ¶νεμο ερχόταν με "τρεις βραχείς συριγμούς"...Ξέρει άραγε κανείς τι δρομολόγιο έκανε τότε γιατί δεν θυμάμαι.....

Roi Baudoin
24-09-2008, 23:14
Φίλε Avenger, το "'Ανεμος" το 1996 έκανε μια σειρά από δρομολόγια στις Δυτικές Κυκλάδες. Δεν κατάφερε να "πιάσει" και έτσι μετακόμισε στη γραμμή της Σάμου-Ικαρίας.
Το 1996 είναι η χρονιά που πέρασαν από τη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων τα περισσότερα πλοία από ποτέ. Όλα αυτά μέχρι να έρθει το "Πήγασος".
Μια λίστα θα μπορούσε να περιλαμβάνει τα πλοία "Θησεύς", "Ναϊάς ΙΙ", "Ναϊάς Εξπρές", "Golden Vergina", "Δημήτριος Μοίρας", "¶νεμος", "Ιονίς", "Bari Express", φυσικά "Μήλος Εξπρές", Πήγασος", "Εξπρές Απόλλων" και σίγουρα και κάποια ακόμα.

plori
24-09-2008, 23:40
.............

Το 1996 είναι η χρονιά που πέρασαν από τη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων τα περισσότερα πλοία από ποτέ. Όλα αυτά μέχρι να έρθει το "Πήγασος".

Μια λίστα θα μπορούσε να περιλαμβάνει τα πλοία "Θησεύς", "Ναϊάς ΙΙ", "Ναϊάς Εξπρές", "Golden Vergina", "Δημήτριος Μοίρας", "¶νεμος", "Ιονίς", "Bari Express", φυσικά "Μήλος Εξπρές", Πήγασος", "Εξπρές Απόλλων" και σίγουρα και κάποια ακόμα.

Φίλε ROI να σου θυμίσω και το ΙΟΝΙΟΝ που "κατέληξε" στα κοντινά νερά των Κυθήρων.

avenger
24-09-2008, 23:56
Αγαπητέ Roi έχεις αναφερθεί ξανά στο 1996 και στο γαϊτανάκι των βαποριών της χρονιάς εκείνης. Ένα γεγονός που θυμήθηκα και το συνέδεσα με την ταλαιπωρία του 1996 ήταν ότι μια γιατρός από την Κίμωλο έπρεπε να έρθει στη Σίφνο για μια βδομάδα να καλύψει κενό που είχε προκύψει. Αμ έλα που για μια βδομάδα γινόταν χαμός με τα δρομολόγια και τον καιρό! Αυτό θυμήθηκα και μιλώ για ταλαιπωρία....

Roi Baudoin
25-09-2008, 00:54
Φίλε plori, το 1996 το "Ιόνιον" δεν υπήρχε. Από το 1992 είχε ναυαγήσει με το γνωστό τρόπο.
Οι ομοιότητες με το "Μυρτιδιώτισσα" είναι προφανείς.
Έκαναν το ίδιο δρομολόγιο, ναυάγησαν σε σχετκά κοντινά μέρη, με παρόμοιο τρόπο και αναίμακτα.
Νομίζω ότι η διαφορά είναι ότι το "Ιόνιον" έπαθε το ατύχημα στη διάρκεια της ημέρας και το "Μυρτιδιώτισσα" στη διάρκεια της νύχτας.

kastro
04-10-2008, 21:55
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο Κερατσίνι για να το βγάλω μια τελευταία φωτογραφία και το είδα βαμένο,κάτασπρο με λίγη σκουριά πάνω του.

sylver23
04-10-2008, 22:07
ε δεν βαζεις και την φωτο να το δουμε και εμεις??

kastro
04-10-2008, 22:19
ε δεν βαζεις και την φωτο να το δουμε και εμεις??

Ετσι το βρήκα.

sylver23
04-10-2008, 22:23
δεν βλεπω καμμια αλλαγη..ιδιο ειναι.τι εννοεις βαμμενο κατασπρο??ασπρο δεν ηταν?εχει ξαναβαφτει ?γιατι απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω κατι τετοιο

manolis m.
04-10-2008, 23:34
Den diapistwnw kamia allagi epanw tou...arage ti to perimenei??

mastropanagos
06-10-2008, 00:33
Σήμερα το απόγευμα πήγα στο Κερατσίνι για να το βγάλω μια τελευταία φωτογραφία και το είδα βαμένο,κάτασπρο με λίγη σκουριά πάνω του.
Λογω του παραπανω σχολιου,του φιλου kastro,εξαμελες κλιμακιο του nautlia επισκεφθηκε σημερα το εν λογω πλοιο και δεν διαπιστωσε καμμια αλλαγη στη κατασταση του.

18882
18883
18884

manolis m.
06-10-2008, 02:19
Meta apo sinomilia mou me atomo tis etairias ematha pws i etairia perimenei ta lefta apo tin asfalistiki ga to atyxima kai me to pou dothoun ta lefta tha anevei deksameni kai tha epanadrastiriopoiithei ksana!

Leo
06-10-2008, 05:01
Meta apo sinomilia mou me atomo tis etairias ematha pws i etairia perimenei ta lefta apo tin asfalistiki ga to atyxima kai me to pou dothoun ta lefta tha anevei deksameni kai tha epanadrastiriopoiithei ksana!


-:shock: Ευσεβείς πόθοι....

mastropanagos
06-10-2008, 11:14
Meta apo sinomilia mou me atomo tis etairias ematha pws i etairia perimenei ta lefta apo tin asfalistiki ga to atyxima kai me to pou dothoun ta lefta tha anevei deksameni kai tha epanadrastiriopoiithei ksana!

Μπορω να το επιβεβαιωσω και εγω αυτο συμφωνα με διαφορες πηγες,αλλα δεν ξερουμε εαν ισχυει..Θα δειξει,αλλα μαλλον για εκει οδευουν τα πραγματα..!!

a.molos
24-10-2008, 22:38
Η Μυρτιδιώτισα συνοδεία ρυμουλκών οδηγείται στο νεο μώλο της Δραπετσώνας για ετήσια συντήρηση.Η φωτογραφία περυσινή.

Speedkiller
25-10-2008, 12:22
Αγαπητε φίλε Μώλο μάλλον προπέρσινη είναι!γιατι η παναγία θαλασσινή και ο αίολος εξπρες II που φαίνονται στη πρώτη πέρσυ δεν ήταν εκεί!Απλά για την ιστορια!Σε ευχαριστούμε για τις σπάνιες φωτογραφίες που βάζεις σε πολλά θέματα!!!

samurai
25-10-2008, 13:05
Φίλε Αντώνη έχεις φώτο απο ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ στο Πέραμα όταν ήρθε απο Ιαπωνία?:confused:

Νικόλας
25-10-2008, 13:14
τι ωραίο καράβι και το έκαναν σαν να μην πώ άνετα θα μπορόυσε να δουλέψει σε γραμμές που έχουν ανάγκες από καράβια και κάθετε αλλά έτσι όπως το έκαναν καλύτερα εκεί που είναι
εμένα πάντως μου άρεσε το καράβι έτσι όπως ήταν πρίν

a.molos
25-10-2008, 14:02
Φίλε Αντώνη έχεις φώτο απο ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ στο Πέραμα όταν ήρθε απο Ιαπωνία?:confused:
Oχι ακριβώς αλλά περίπου:). Μετά την εναρξη των εργασιών μετασκευής σε ΑΝΕΜΟΣ για την εταιρεία του Νομικού. Αν βρώ κάτι χρονολογικά νωρίτερα, θα το ανεβασω. Πιθανόν ο αγαπητός Εσπερος να έχει κάποια φωτό απο την άφιξη στην Ελλάδα.

samurai
25-10-2008, 14:14
Φίλε Αντώνη είσαι πρώτος. Ευχαριστώ πολύ για τη φώτο και για την βοήθεια.;)

manolis m.
26-10-2008, 12:09
Ligo pio prin an itan xronika travigmeni i phwto sou tha mas elinei mia megali aporia gia to pws itan i arxiki tou morfi! Poli omorfi fwtografia!

polykas
02-11-2008, 22:24
Ν.Μ.Δ

Το πλοίο ετοιμάζεται...:D

21886

kastro
02-11-2008, 22:33
Ν.Μ.Δ

Το πλοίο ετοιμάζεται...:D

21886

Μας λες ότι θα το ξαναδούμε στα Κύθηρα.

sylver23
02-11-2008, 23:24
οτι ετοιμαζεται σου λεει.οχι κατι αλλο

manolis m.
03-11-2008, 15:49
Prwton pou vlepete oti etoimazetai ?? Mes stin skouria einai oute kan ena vapsimataki den exei ginei!

noulos
04-11-2008, 20:37
Το βάψιμο είναι το τελευταίο που θα γίνει (αν γίνει)!!!

polykas
08-11-2008, 11:21
Στην Μύκονο κολλημένο...;)

Copyrihgt Notias

22209

kastro
08-11-2008, 15:19
Στην Μύκονο κολλημένο...;)


Απαγορευτικό είχε η κόλλησε στο λιμάνι και χρειάστηκε ρυμουλκά γιατί το παλιό λιμάνι της Μυκόνου ήταν μικρό.

sylver23
08-11-2008, 15:25
απο την φωτο καστρο φαινετε οτι εχει κολλησει.αμα δεις στην πρυμη του ειναι δεμενο ενα τουριστικο?? σκαφος οποτε ο καταπελτης που θα χε πεσει πανω του?

eliasaslan
08-11-2008, 16:50
Καταπληκτική φωτογραφία... Σήμερα το πλοίο που βρίσκεται?

kastro
08-11-2008, 16:54
Καταπληκτική φωτογραφία... Σήμερα το πλοίο που βρίσκεται?

Στον νέο μώλο Δραπετσώνας.

eliasaslan
08-11-2008, 16:58
Ευχαριστώ πολύ

valerios
28-11-2008, 14:41
Μηπως ξερει καποιος τιποτα νεα για το Μυρτιδιωτισσα? ακουγετε οτι εχει στηλει τον αξονα της μηχανης στο εξωτερικο για επισκευη. ξερει καποιος κατι για αυτο?

moutsokwstas
29-11-2008, 20:07
μεταξυ των αξονων του θεοφιλος και του μυρτιδιωτισσα, ποιος λετε να ερθει σχετικα πιο συντομα? η ποιος θα κανει τη μεγαλυτερη καθυστερηση?

alekoskit
30-11-2008, 14:14
μεταξυ των αξονων του θεοφιλος και του μυρτιδιωτισσα, ποιος λετε να ερθει σχετικα πιο συντομα? η ποιος θα κανει τη μεγαλυτερη καθυστερηση?

Έμαθα ότι ο άξονας του Μυρτιδιώτισσα, έφθασε και βρίσκεται πακεταρισμένος μέσα στο γκαράζ του πλοίου. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά θα κάνω μία βόλτα σύντομα να το διαπιστώσω.

polykas
01-12-2008, 20:23
¶ντε να το δούμε το πλοίο να ξαναταξιδεύει.....;)

23609

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
21-12-2008, 21:11
Καλυσπερα σας χαιρομαι που μπηκα στην μεγαλη παρεα της ναυτιλιας και θα πλουτισω τισ γνωσεις μου απο το πλουσιο αρχειο σας

ndimitr93
21-12-2008, 21:14
Καλυσπερα σας χαιρομαι που μπηκα στην μεγαλη παρεα της ναυτιλιας και θα πλουτισω τισ γνωσεις μου απο το πλουσιο αρχειο σας

Καλωσήρθες Μπάμπη!!!! Θα τις πλουτίσεις σίγουρα!

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
21-12-2008, 21:15
Μηπως ξερετε ποτε θα φτιαχτει το ομορφο καραβακι μας?

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
21-12-2008, 21:19
σε ευχαριστω συντεκνε ndimitr93 σου ευχομαι καλα χριστουγεννα

ndimitr93
21-12-2008, 21:23
Μηπως ξερετε ποτε θα φτιαχτει το ομορφο καραβακι μας?

Μακάρι να ξέραμε αλλά δεν ξέρουμε μέχρι τώρα...λέγανε οτι είναι έτοιμο αλλά που....

sylver23
21-12-2008, 23:04
καλως ηρθες
το καραβι την τριτη μπαινει δεξαμενη συμφωνα με το προγραμμα δεξαμενισμων του ολπ .θα μπει στην μεγαλη στην βασιλειαδη και θα κατσει 7 μερες

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
22-12-2008, 00:18
Σε ευχαριστω πολυ silver23!!!

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
22-12-2008, 00:20
sorry για το ονομα

sylver23
22-12-2008, 00:35
οπως και να το γραψεις το ιδιο ειναι.τπτ να σαι καλα

polykas
22-12-2008, 09:53
καλως ηρθες
το καραβι την τριτη μπαινει δεξαμενη συμφωνα με το προγραμμα δεξαμενισμων του ολπ .θα μπει στην μεγαλη στην βασιλειαδη και θα κατσει 7 μερες

Ενημερωμένος όπως πάντα ο sylver...;)

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
22-12-2008, 23:47
μηπως ξερετε τι ωρα ανεβαινει αυριο στη δεξαμενη ?

sylver23
23-12-2008, 01:23
αυτο δεν το ξερει κανεις.συνηθως μεχρι τις 12 εχει τελειωσει η διαδικασια

Νaval22
23-12-2008, 01:52
μάλλον πέσαν τα λεφτά απο την ασφαλιστική και πάμε σε ολική αποκατάσταση,νoμίζω πως το μυρτιδιώτισσα δεν είχε πάρει αξονικά,οπότε τη γλύτωσε φθηνότερα απο τον theo

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
23-12-2008, 10:05
ειναι ομως δυνατον να αποκαταστηθουν ολες οι ζημιες του σε μια μονο εβδομαδα ? εγω παντως χλωμο το βλεπω

sylver23
23-12-2008, 12:22
αναλογα την ζημια.θα δειξει.μπας και ξερει κανεις αν τελικα ανεβηκε??

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
23-12-2008, 14:25
παντως στο ais δεν δινει σημα

polykas
23-12-2008, 16:16
αναλογα την ζημια.θα δειξει.μπας και ξερει κανεις αν τελικα ανεβηκε??
Δεν ανέβηκε σήμερα μάλλον αύριο....;)

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
24-12-2008, 12:13
καλημερα ξερετε αν εχει ανεβει στην δεξαμενη το μυρτιδιωτισσα ?

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
24-12-2008, 14:10
εχουμε καποιο νεο για το πλοιο ?

mitilinios
24-12-2008, 15:50
Δεν ανέβηκε σήμερα μάλλον αύριο....;)


Ναι, τελικά ανέβηκε σήμερα στη μεγάλη του Βασιλειάδη.:)

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
24-12-2008, 16:36
σε ευχαριστω πολυ mitilinios !!!

valerios
24-12-2008, 20:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΞΑΝΑΤΑΞΙΔΕΥΕΙ;

sylver23
24-12-2008, 20:22
το μονο που φοβαμαι εγω ειναι μην παρουν το επιδιορθωσουν προχειρα ,παρουν την ασφαλεια και μετα ....

ndimitr93
30-12-2008, 17:12
Κατέβηκε από την δεξαμενή???

Νικόλας
30-12-2008, 17:17
δεν νομίζω φίλε μου εχθές το βράδυ ακόμα εκεί ήταν και μαζί του και τα μύδια που έχει πιάσει
α εχθές είδα ότι από την δεξιά μεριά λοίπουν κάποια παράθυρα και επίσης έχει και ένα χτύπημα στην δεξιά μερια στην γέφυρα πάνω
αυτά:D:D

sylver23
30-12-2008, 17:19
το χτυπημα στην βαρδιολα αν θυμαμαι καλα αναφερθηκε και καπου αλλου οτι ειναι απο τα κοπανηματα σε αλλα πλοια οταν ηταν στο ΝΜΔ δεμενο.επισης το πλοιο ηταν να κατεβει χθες και ηδη μετραει 1 μερα παραβιασης.

ndimitr93
30-12-2008, 18:08
το χτυπημα στην βαρδιολα αν θυμαμαι καλα αναφερθηκε και καπου αλλου οτι ειναι απο τα κοπανηματα σε αλλα πλοια οταν ηταν στο ΝΜΔ δεμενο.επισης το πλοιο ηταν να κατεβει χθες και ηδη μετραει 1 μερα παραβιασης.

Γιατί;;; Μετράνε μέρες παραβίασης;;; Δεν το ήξερα!!!!! Έχουν κάποιο όριο, εχουν κυρώσεις;;;.. Αρα αφού ο συννονόματος είπε οτι έχει και τα μύδια μαζί του σημαίνει ότι δεν έχει γίνει τίποτα στο πλοίο

sylver23
31-12-2008, 01:28
νικο μερες παραβιασης μετρανε.αμα μπεις στο σαιτ του ολπ μπορεις να το δεις.τωρα για κυρωσεις κτλ δεν ξερω

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
31-12-2008, 22:30
καμια επισκευη γινεται στο πλοιο ?

Speedkiller
01-01-2009, 00:39
Απ όσο εχω δει όχι....:-x

Vortigern
01-01-2009, 02:53
Εγω αποτι ακουσα τωρα με τις γιορτες το παρατησαν..και θα συνεχισουν πρωτα ο θεος αμα τελειωσουν....

Apostolos
01-01-2009, 14:32
Μα καλά τόσο πολύ βιάζονταν να το βάλουν στην δεξαμενή μέσα στις γιορτες? Είναι κοντά 10 μέρες και τα έξοδα ειναι τεράστια....

dimitris
01-01-2009, 14:35
Το μονο που λειπει ειναι η αριστερη προπελα και δεν ξερω αν εχουν βγαλει και τον αξονα... βραδυ πηγα:D

Rocinante
01-01-2009, 14:50
Το μονο που λειπει ειναι η αριστερη προπελα και δεν ξερω αν εχουν βγαλει και τον αξονα... βραδυ πηγα:D
Δημητρη εκτος απο την προπελα νομιζω οτι λειπει και κατι αλλο. Η θεληση να επισκευαστει. Το πλοιο το βρηκα σε τρισχειρωτερη κατασταση απ οτι πριν δυο μηνες στη Δραπετσωνα. Μολις το αντικρισα ειπα "Μα τι το πηγαινοφερνουν απο δω κι απο κει;;;"

manolis m.
03-01-2009, 17:26
exoun ksekinisei kapoies ergasies episkeuis sto mirtidiotisa ! Elasmatourgikes ergasies sto pidalio kai kopsan ton katastremeno tmima apo to aristero paratropidio tou ! kai arxisan na kanoun idrovoli prima !

Rocinante
03-01-2009, 17:47
exoun ksekinisei kapoies ergasies episkeuis sto mirtidiotisa ! Elasmatourgikes ergasies sto pidalio kai kopsan ton katastremeno tmima apo to aristero paratropidio tou ! kai arxisan na kanoun idrovoli prima !

Ευχαριστουμε Μανωλη. Ειχα αρχισει να απογοητευομαι.

manolis m.
03-01-2009, 17:57
Ola kala tha pane elpizw Roci !

sunflower
03-01-2009, 19:51
Το πλοιο θα παραμεινει για μερες ακομα στη δεξαμενη καθως μαλλον εκτος των τεχνικων ζητηματων υπαρχει και θεμα αποπληρωμης των συνεργειων.

cpt babis
08-01-2009, 21:52
εχει γινει παιδια καμια επισκευη στο πλοιο? η ακομη τιποτα

frangie
08-01-2009, 22:39
Απο αυτα που μαθαινω μαλλον δεν θα το δουμε το πλοιο να ξαναταξιδευει.το ΥΕΝ προωθει το βιτσεντζος κορναρος για τη γραμμη του μυρτιδιωτισσα

cpt babis
08-01-2009, 23:01
και τοτε γιατι ανεβηκαι δεξαμενη?

sylver23
09-01-2009, 00:33
για να παρει η εταιρια την ασφαλεια φανταζομαι και προφανως μετα και λεφτα απο το σκραπ
επισης το μυρτιδιωτισσα ειναι δηλωμενο στους δεξαμενισμους οτι θα κατσει μεχρι τις 11.01 ( με παραβιαση)

cpt babis
09-01-2009, 12:24
το πλοιο σιγουρα δεν θα ξαναταξιδεψει ?

sylver23
09-01-2009, 19:27
δεν ειπε κανεις κατι τετοιο.απλα πολλα ακουγονται

Apostolos
10-01-2009, 20:26
Πιθανών να υπολογίζουν μέρος των εξόδων να τα πληρώσει όντως η ασφάλεια και γι αυτό να μην τους νιάζει (αν και δέν νομίζω...)

cpt babis
10-01-2009, 20:43
ο πλοιο βγαινει αυριο απο την δεξαμενη . εχει γινει καμια επισκευη η τιποτα?

scoufgian
11-01-2009, 10:01
ο πλοιο βγαινει αυριο απο την δεξαμενη . εχει γινει καμια επισκευη η τιποτα?
εμενα οι πληροφοριες μου λενε οτι 10 μερουλες τις θελει ακομα......

polykas
12-01-2009, 13:48
23/1/09 εάν όλα πάνε καλά θα πέσει το πλοίο.Θα κλείσει ένα μήνα?????

noulos
12-01-2009, 22:02
Το <<αν πάνε όλα καλά>> μου άρεσε!!! :mrgreen:

manolis m.
13-01-2009, 04:42
23/1/09 εάν όλα πάνε καλά θα πέσει το πλοίο.Θα κλείσει ένα μήνα?????
Mονιμος κατοικος θα γινει το καραβακι μας..Μακαρι παντος να μην πανε χαμενα τα οσα επιδιορθωνουνε και να το δουμε να ξαναταξιδευει στα νερα μας!

cpt babis
17-01-2009, 19:15
εχουμε κανενα νεο για το πλοιο ?

AegeanIslands
17-01-2009, 19:20
Το πλοιο πρεπει να εκκενωσει την Δεξαμενη προειμενου να εισελθει ο ΠΗΓΑΣΟΣ!

AegeanIslands
17-01-2009, 19:38
Το πλοιο βρισκεται σε ασχημη κατασταση απο αποψη συντηρησης , εκτος απο τις χτυπημενες βαρδιολες και οσα φαινονται στις εικονες:
27180
27181
27182
27183

giorgosss
17-01-2009, 21:07
Μα τι το έχουνε και κάνει τόσο καιρό εκεί εφόσον όπως δείχνουν οι διάφορες φωτογραφίες δεν έχουν γίνει επισκεύες/επιδιορθώσεις?!!?!

papas8281
19-01-2009, 18:33
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΒΑΣΙΛΙΑΔΗ. ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΩ. ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΟΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΥΠΟΨΗΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΛΗΤΙΡΙΑ!!!!!:shock::shock:

Ergis
19-01-2009, 23:43
αυτα ειναι τα ασχημα νεα........πολλες πικρες σημερα.....ας το θυμηθουμε να ταξιδευει μηπως και ξεχαστουμε λιγο...
27420

cpt babis
20-01-2009, 14:38
εχουμε καποιο νεο ?

cpt babis
21-01-2009, 16:34
καποιο νεο για το πλοιο εχουμε ποτε θα κατευει απο τη δεξαμενη και αλλα?

sylver23
21-01-2009, 18:42
εχθες που πηγαμε εκει ηταν ξηλωμενα τα ελασματα της πρωραιας δεξαμενης ζυγοσταθμισης (fore peak tank)
αρα θα κατσει ακομα καποιο καιρο πανω

cpt babis
21-01-2009, 21:18
ποιος ο λογος αν πουληθει η αν παει για .....?

Speedkiller
21-01-2009, 21:35
ποιος ο λογος αν πουληθει η αν παει για .....?

Για να πουληθεί σε καλύτερη τιμή...:p
Βασικά εαν επισκευαστεί τελικα,θα επισκευαστεί για να κανει δρομολογια!Εστω για μια ακομα σεζον!Εκτός αν μπαλωθεί στα υφαλα βιαστικα ωστε να μη βουλιάξει στο δρομο για το τελευταίο του ταξίδι!

sylver23
21-01-2009, 23:20
εγω δεν περιμενα να ξαναταξιδεψει.αλλα ειναι ελπιδοφορο που γινεται αυτο το με τα ελασματα καθως το πλοιο δεν ειχε κατι εκει απο την προσκρουση.παντως κατα τα αλλα δεν εχει γινει καμμια εργασια.η βαρδιολα ειναι ακομα στραπατσαρισμενη,υδροβολη δεν εχει γινει κτλ κτλ

Ergis
22-01-2009, 01:02
δηλαδη την χανουμε και την μυρτιδιοτησσα μας ε;

sylver23
22-01-2009, 01:03
ειπαμε μην βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα.προς το παρων ας αρκεστουμε στα γεγονοτα

cpt babis
24-01-2009, 16:02
νεα για το πλοιο εχουμε ?

polykas
24-01-2009, 16:13
Ακόμη δεξαμενίζεται και είναι άγνωστο πλέον το πότε θα πέσει...:(

cpt babis
25-01-2009, 13:06
ξερουμε ποτε θα πεσει απο τη δεξαμενη που θα δεσει και κανενα νεο για το μελλον του?

sylver23
25-01-2009, 15:50
δεν υπαρχει τπτ νεοτερο.το μονο σιγουρο ειναι οτι μολις μαθει καποιος απο εμας καποιο νεο θα το πει.οποτε λιγο υπομονη

Speedkiller
25-01-2009, 15:55
δεν υπαρχει τπτ νεοτερο.το μονο σιγουρο ειναι οτι μολις μαθει καποιος απο εμας καποιο νεο θα το πει.οποτε λιγο υπομονη


Moλις ενημερωθηκα πως εγινε τοποθετηση αξονα!!!Καλο νεο αυτο!!!:D

Nissos Mykonos
25-01-2009, 16:04
Moλις ενημερωθηκα πως εγινε τοποθετηση αξονα!!!Καλο νεο αυτο!!!:D
Κωστα πολυ καλο το νεο που ανεφερες!!!Σε ευχαριστουμε για την ενημερωση!!!Για να δουμε τι θα γινει...

cpt babis
25-01-2009, 17:27
με αυτο το πλοιο εχω παει απειρες φορες ταιριγο και ειναι το αγαπημενο μου δεν θα αντεχα να ακουσω οτι παει aliaga τιποτα αλλο ευχαριστω πολυ για τα καλα σας νεα να ειστε παντα καλα

cpt babis
25-01-2009, 21:03
μαλλον βαλαναι τον αξονα σημερα για να ειναι ετειμο για τον αυριανο διαγωνισμο για τις αγονες.

sea_serenade
25-01-2009, 21:10
Να και ένα καλό νέο για το βαπόρι. Μακάρι να πάνε όλα καλά, κρίμα είναι. Δουλεύει τόσα χρόνια ασταμάτητα!!!!!

cpt babis
25-01-2009, 21:18
πεστα φιλε μου sea serenade.

cpt babis
26-01-2009, 14:55
εχουμε κανενα νεο? γιατι δεν στελνει σημα ? τα αποτελεσματα για τις αγονες πως θα τα μαθουμε?

Leo
26-01-2009, 15:52
Όταν τα μάθουμε θα τα πούμε ακόμη είναι νωρίς...

cpt babis
26-01-2009, 19:17
ευχαριστω LEO

cpt babis
26-01-2009, 20:22
αμα παρει η λανε την αγονη τοτε το μυρτιδιοτισσα τη ρολο βαραει ? μαλλον για πωληση την βλεπω την δουλεια αν ισχυουν αυτα.

cpt babis
26-01-2009, 23:38
η anen ουτε μια κινηση δεν εκανε για την αγονη αρα μαλλον πρεπει να αρχιζουμε να χαιρεταμαι το καημενο το μυρτιδιοτισσακι

cpt babis
27-01-2009, 15:00
καποιο νεο εχουμε?

Leo
27-01-2009, 15:27
καποιο νεο εχουμε?

cpt babis...το είπαμε το ξαναείπαμε... έλεος!!! κάθε μέρα τα ίδια? Εδώ (http://www.anen.gr/) θα βρείς την ΑΝΕΝ, τα στοιχεία (http://www.anen.gr/AFRYRefer/Anen/CentralAgents.htm) της Εταιρείας για να ενημερώνεσαι καθημερινά και έγκυρα.

cpt babis
27-01-2009, 15:50
χιλια σιγνωμη Leo μου αλλα εχω και γω τις αγωνιες μου για το πλοιο δεν θα επαναλιφθει

Eng
27-01-2009, 20:19
Σε καποιο σημειο του θεματος εχουν ανεβει καποιες φωτο απο την επισκευη που γινεται τη μερα γιατι εμεις το ειδαμε νυχτα... Στη φωτο λοιπον που δειχνει το εσωτερικο του F.P.T υπαρχουν ενα δυο σημεια (που δεν θα αναφερω δημοσια) για τα οποια το πλοιο πρεπει να.."χαιρεταει" - αφου οπως καταλαβα δεν θα επισκευαστουν. Για μενα το πλοιο ειναι καιρος να αποσυρεται..
[Θελω να ζητησω απο τους Administrators, πως αν κρινετε λαθος να γραφονται τετοια πραγματα, ακυρωστε μου το post - δεν υπαρχει απολυτος κανενα προβλημα]

Leo
27-01-2009, 20:34
Φίλε Eng, δεν θα το σβήσω, γιατί απλά θέλω να τονίσω άλλη μια φορά στους φίλους που φωτογραφίζουν δεξαμενισμούς, να προσέχουν τι ανεβάζουν εδώ. Μπορεί να φωτογραφίζουν ότι θέλουν για το προσωπικό τους αρχείο αλλά πρέπει να προσέχουμε τι ανεβάζουμε (δημοσιεύουμε).

Είπες, και καλά έκανες γιατί ξέρεις, ότι είδες κάτι (και δεν το ανέφερες, μπράβο σου) που ...... κλπ. Ελπίζω να θυμηθήκαμε όλοι, τι έχουμε πει για τους δεξαμενισμούς και να μάθαμε κάτι οι υπόλοιποι... ως πρός το τι λέμε και πως σερβίρουμε ένα θέμα με λόγια μετρημένα και σοβαρα.
Eng σ' ευχαριστώ πολύ ;).

Eng
27-01-2009, 21:09
Leo, μην το συζητας εγω σ'ευχαριστω απλά δεν θα ηθελα να μενουμε μονο στην ρηχη σκεψη "αχ μου λειπει το βαπορακι κλπ.." πρεπει ολοι να γνωριζουν οτι περαν απο αυτη τη σκεψη υπαρχουν και αλλα πραγματα που χρειαζεται να αναλογιστουμε.
Και παλι ευχαριστω και οπως εχει τυχει να πω για εσας του Admins. αν σε καποιο post μου βλεπετε κατι..που δεν σας καθετε καλα και χρειαζεται διορθωση, επεμβειτε Ελευθερα.

dimitris
30-01-2009, 16:02
το οτι ξεφορτωνανε καποιες παλετες με χρωματα μπροστα του ειναι καλο σημαδι???:confused:

cpt babis
30-01-2009, 16:24
μαλλον θα το βαψουνε μπας και πουληθει σε καλυτερη τιμη γιατι δεν νομιζω η ανεν να το δρομολογησει αλου αφου ουτε καν δηλωσε αγονη

Speedkiller
30-01-2009, 16:29
Eγω παλι ποτε δεν θυμαμαι να εβαψαν πλοιο για να το ξαποστείλουν...εξάλλου σιγα τα λεφτα που θα τους δωσει αγοραστης επειδή ειναι βαμμενο...

cpt babis
30-01-2009, 16:38
και ποια γραμμη να παρει ? αφου δεν δηλωσε αγονη.

Speedkiller
30-01-2009, 16:42
και ποια γραμμη να παρει ? αφου δεν δηλωσε αγονη.

Φιλε μου ουτε για το Ιεραπετρα και τον Βιτσεντζο κορναρο είχαν δηλωσει για αγονες...Δεν σημαινει πως θα τα ξαποστειλουν τα πλοια...Το οτι βαφεται αν βαφεται ειναι καλο γεγονος κ ενθαρρυντικο!

cpt babis
30-01-2009, 16:47
δεν αμφιβαλω φιλε μου αφου η γιαπωνεζα ειναι το αγαπημενο μου πλοιο και την θελω ομορφη και δυνατη οπως επι νομικου.μακαρι να ξαναταξιδεψει.

Vortigern
30-01-2009, 18:26
Λογικα θα παρει μερος στις αγονες που θα γινουν 11 Μαρτιου...οπως και το Ιεραπετρα...

cpt babis
30-01-2009, 22:21
μακαρι....

polykas
31-01-2009, 22:47
Σχεδόν έτοιμο το πλοίο.Μάλλον θα πέσει την Τετάρτη.

cpt babis
04-02-2009, 15:49
μηπως ξερετε αν βγηκε απο την δεξαμενη?

polykas
06-02-2009, 21:04
Έπεσε το πρωί από την δεξαμενή...:o

valerios
06-02-2009, 21:13
Μήπως ξέρει κανείς για το πού πάει; Πάντος στο AIS δεν έχει φανεί καθόλου εδώ και πολλούς πολλούς μήνες!

kostastzo
06-02-2009, 21:31
μηπως ξερει κανεις αν εχουν ολοκληρωθει οι επισκευες και αν ειναι ετοιμο για ταξιδια ?