PDA

Επιστροφή στο Forum : Blue Horizon



Ellinis
03-08-2017, 14:18
Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?122147-%C9%EF%F5%EB%DF%F2-%CA%DD%E1%F2-(1)-Ioulis-Keas-(1)-%CD%DD%EF%E9-%CF%F1%DF%E6%EF%ED%F4%E5%F2&p=401689#post401689). Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

184060

esperos
03-08-2017, 16:21
Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?122147-%C9%EF%F5%EB%DF%F2-%CA%DD%E1%F2-(1)-Ioulis-Keas-(1)-%CD%DD%EF%E9-%CF%F1%DF%E6%EF%ED%F4%E5%F2&p=401689#post401689). Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

184060
Και δεξιά η πρύμνη ενός ιστορικού καϊκιού του ΑΓΓΕΛΙΚΩ του καπετάν Μανώλη Κουρούνη που για δεκαετίες εκτελούσε την καθημερινή γραμμή Κως - Κάλυμνος.

npapad
07-02-2018, 22:28
Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?122147-%C9%EF%F5%EB%DF%F2-%CA%DD%E1%F2-(1)-Ioulis-Keas-(1)-%CD%DD%EF%E9-%CF%F1%DF%E6%EF%ED%F4%E5%F2&p=401689#post401689). Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

184060

Από τον Lloyd's Register 1974-75 βρέθηκαν κάποια στοιχεία για το BLOU ORIZON (έτσι είναι δηλωμένο).
Some info about BLOU ORIZON from the 1974-75 edition of Lloyd's Register.

IMO 5046580, built 1957 (wood) , 155 gt, call sign SVHV, Reg. at Piraeus (off. no 1573), 34,18 m X 5,38 m. 2 oil engines. Owners : T. Tsaldaris & M. Horsh.

Espresso Venezia
18-02-2018, 18:42
Αυτό τελικά το Fairmile BLOU ORIZON (ΙΜΟ 5046580) πρέπει ως τουριστικό να είχε ταξιδέψει για πολλά χρόνια σε όλο το Αιγαίο. Το έχω δει σε φωτογραφίες σε διάφορα μέρη (Σαντορίνη, Ναύπλιο) και ας μην ξεχνάμε βέβαια πως τα παλιά χρόνια το σπορ της φωτογραφίας ήταν πολύ ακριβότερο. Σήμερα που έγραψα στο θέμα "Ιστορικές φωτό της Μήλου" το ξαναβρήκα μπροστά μου, σε φωτό από τον Αδάμαντα (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?53840-%C9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%DD%F2-%F6%F9%F4%EF-%F4%E7%F2-%CC%DE%EB%EF%F5-Historic-photographs-of-Milos&p=189840#post189840) που είχε παραθέσει πριν χρόνια ο Ellinis.

Nicholas Peppas
29-07-2018, 03:47
Ένα ακόμη από τα "άγνωστα" Fairmile ήταν και το BLUE HORIZON (δεν ξέρω πως το απέδιδαν στα ελληνικά) που μάλλον ταξίδεψε τη δεκαετία του 60 σε κρουαζιέρες και πιθανότατα ήταν ομόσταυλο με το ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?122147-%C9%EF%F5%EB%DF%F2-%CA%DD%E1%F2-(1)-Ioulis-Keas-(1)-%CD%DD%EF%E9-%CF%F1%DF%E6%EF%ED%F4%E5%F2&p=401689#post401689). Εδώ το βλέπουμε δεμένο στην Κω. Άγνωστο το ποιό ήταν πριν και τι απέγινε.

184060

Εδω μια ακομη φωτογραφια του BLUE HORIZON στο Ναυπλιο απο το Facebook παλαιων φωτογραφιων του Ναυπλιου. το μονο που με παραξενευει ειναι οτι αυρος που αναρτησε την φωτογραφια, την βαζει να ειναι του 1957. Σωστο;

189403

Espresso Venezia
29-07-2018, 17:59
Σωστή πρέπει να είναι η χρονολογία. Και σε άλλη άσχετη φωτό που το έχω δει το καραβάκι, από τις Κουκουναριές στην Σκιάθο, και πάλι ως χρονολογία το 1957 αναφέρεται.

Nicholas Peppas
29-07-2018, 18:55
Και αλλη μια φωτογραφια του BLUE HORIZON μπροστα απο το Μπουρτζι. Μαλλον της δεκαετιας του 1950.

189442

Ellinis
02-11-2018, 19:57
Αυτό το πρώην Fairmile φαίνεται οτι είχε έντονη παρουσία σε κρουαζιέρες στο Αιγαίο για αρκετά χρόνια, οπότε φωτογραφήθηκε αρκετές φορές.
Στην παρακάτω φωτογραφία του 1962 στην Πάρο το βλέπουμε - αν και δεν κατονομάζεται
191004

όπως και σε αυτή τη φωτογραφία του Dmitri Kesel, της ίδιας χρονιάς.
191005

Espresso Venezia
02-11-2018, 23:28
Θεωρώ πως στις φωτογραφίες του BLUE HORIZON θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και αυτή από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) (https://i.ebayimg.com/images/g/ZB0AAOSwbehbqosF/s-l1600.jpg) που είχα παραθέσει στο αρμόδιο θέμα. Αν την συγκρίνουμε με την φωτό από την Κω στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, όπου επίσης απεικονίζεται η αριστερή του πλευρά, κατά 99% πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

Από εκεί και πέρα, με αυτό το καραβάκι συμβαίνουν δύο κάπως "παράξενα" πράγματα. Το πρώτο είναι ότι σε όσες φωτογραφίες το έχουμε δει δεν διακρίνεται πουθενά το όνομα του. ΟΚ, πιθανότατα θα ήταν γραμμένο στην πρύμη του, αλλά ούτε στην πλώρη ούτε έστω σε κάποιο σημείο της υπερκατασκευής υπάρχει, σε όλες τις διαθέσιμες τουλάχιστον φωτό.

Το δεύτερο έχει να κάνει με το έτος "1957". Στην φωτό από το Ναύπλιο που έχει παραθέσει ο κ. Πέππας στο ποστ Νο 5, αναφέρεται ως έτος λήψης το 1957. Το ίδιο έτος αναφέρεται και για την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι), και για φωτογραφία του πλοίου στις Κουκουναριές της Σκιάθου (έχω αναφερθεί στο ποστ Νο 6), και τέλος για φωτογραφία του -από το προσωπικό μου αρχείο- στην Μονεμβασιά. Τέσσερις δηλαδή φωτογραφίες, σε τέσσερα διαφορετικά μέρη που καλύπτουν σχεδόν όλο το "ύψος" της χώρας μας, την ίδια ακριβώς χρονιά, και μάλιστα σε μία εποχή όπου οι τουριστικές (τουλάχιστον) φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας. Σε αυτό το "κάπως παράδοξο", ας συνυπολογίσουμε ότι όπως μας έχει αναφέρει ο φίλος npapad, το έτος 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του πλοίου, στον Lloyd's Register του 1974-75.

Έστω και αν χάριν της συζήτησης δεχτούμε ότι το 1957 δεν ήταν το έτος κατασκευής του (αλήθεια, τα Fairmile δεν είχαν κατασκευαστεί όλα κατά την διάρκεια του Β.Π.Π. ???) αλλά το έτος που μας ήρθε, μετασκευάστηκε και δούλεψε ως Ε/Γ-Τ/Ρ, και πάλι...... πότε πρόλαβε την ίδια χρονιά που ήρθε στην χώρα μας να ταξιδέψει κιόλας σε αυτή σχεδόν απ' άκρη σ' άκρη, και μάλιστα να φωτογραφηθεί σε τόσα μέρη ???

npapad
03-11-2018, 12:02
Θεωρώ πως στις φωτογραφίες του BLUE HORIZON θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και αυτή από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) (https://i.ebayimg.com/images/g/ZB0AAOSwbehbqosF/s-l1600.jpg) που είχα παραθέσει στο αρμόδιο θέμα. Αν την συγκρίνουμε με την φωτό από την Κω στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, όπου επίσης απεικονίζεται η αριστερή του πλευρά, κατά 99% πρόκειται για το ίδιο πλοίο.

Από εκεί και πέρα, με αυτό το καραβάκι συμβαίνουν δύο κάπως "παράξενα" πράγματα. Το πρώτο είναι ότι σε όσες φωτογραφίες το έχουμε δει δεν διακρίνεται πουθενά το όνομα του. ΟΚ, πιθανότατα θα ήταν γραμμένο στην πρύμη του, αλλά ούτε στην πλώρη ούτε έστω σε κάποιο σημείο της υπερκατασκευής υπάρχει, σε όλες τις διαθέσιμες τουλάχιστον φωτό.

Το δεύτερο έχει να κάνει με το έτος "1957". Στην φωτό από το Ναύπλιο που έχει παραθέσει ο κ. Πέππας στο ποστ Νο 5, αναφέρεται ως έτος λήψης το 1957. Το ίδιο έτος αναφέρεται και για την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι), και για φωτογραφία του πλοίου στις Κουκουναριές της Σκιάθου (έχω αναφερθεί στο ποστ Νο 6), και τέλος για φωτογραφία του -από το προσωπικό μου αρχείο- στην Μονεμβασιά. Τέσσερις δηλαδή φωτογραφίες, σε τέσσερα διαφορετικά μέρη που καλύπτουν σχεδόν όλο το "ύψος" της χώρας μας, την ίδια ακριβώς χρονιά, και μάλιστα σε μία εποχή όπου οι τουριστικές (τουλάχιστον) φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας. Σε αυτό το "κάπως παράδοξο", ας συνυπολογίσουμε ότι όπως μας έχει αναφέρει ο φίλος npapad, το έτος 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του πλοίου, στον Lloyd's Register του 1974-75.

Έστω και αν χάριν της συζήτησης δεχτούμε ότι το 1957 δεν ήταν το έτος κατασκευής του (αλήθεια, τα Fairmile δεν είχαν κατασκευαστεί όλα κατά την διάρκεια του Β.Π.Π. ???) αλλά το έτος που μας ήρθε, μετασκευάστηκε και δούλεψε ως Ε/Γ-Τ/Ρ, και πάλι...... πότε πρόλαβε την ίδια χρονιά που ήρθε στην χώρα μας να ταξιδέψει κιόλας σε αυτή σχεδόν απ' άκρη σ' άκρη, και μάλιστα να φωτογραφηθεί σε τόσα μέρη ???

Γιώργο μου δεν ξέρουμε αν αρχικά δούλεψε σαν τουριστικό. Βλέποντας τα μέρη που είχε επισκεφτεί το πλοίο μπορούμε ίσως να υποθέσουμε ότι αρχικά ενδεχομένως να χρησιμοποιήθηκε σαν ιδιωτική θαλαμηγός ή σαν θαλαμηγός για ενοικίαση (που θα εξηγούσε τις επισκέψεις σε διάφορα μέρη τον ίδιο χρόνο). Οι ενοικιαζόμενες θαλαμηγοί ακόμα και σήμερα είναι "γυρολόγοι" δηλαδή οι επισκέψεις καθορίζονται από τον ενοικιαστή και δεν υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη που επισκέπτονται. Το θέμα της μη αναγραφής του ονόματος στην πλώρη συνηγορεί επίσης σε αυτή την εκδοχή καθώς είναι σύνηθες στις θαλαμηγούς να γράφουν το όνομα μόνο στην πρύμη (όχι πάντα αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις ακόμα και σήμερα). Επίσης, υπάρχει απουσία σωστικών μέσων με μόνο δυο βάρκες να φαίνονται για κάλυψη 15-20 ατόμων μόνο οπότε μάλλον δεν πρόκειται για τουριστικό. Μια και έχουμε τον αριθμό νηολογίου θα χρειαζόταν ίσως ένας έλεγχος στο νηολόγιο Πειραιά για το πως ήταν χαρακτηρισμένο το πλοίο καθώς και για περαιτέρω στοιχεία...

Espresso Venezia
03-11-2018, 12:27
Σοφά ομίλησες γέροντα Νεκτάριε (ευλόγησον !!!), και σε ευχαριστώ δια την συμβολήν σου. Ωστόσο, το "παράξενο" (κατά την γνώμη μου φυσικά) δεν έχει να κάνει με το αν τα πρώτα χρόνια ή και αργότερα δούλευε ως θαλαμηγός ή ως τουριστικό, ούτε με το ότι μέσα σε μία χρονιά βρέθηκε σε τέσσερα (τουλάχιστον) διαφορετικά μέρη της χώρας μας. Μπορεί και ως Ε/Γ-Τ/Ρ ακόμα να το είχε ναυλώσει κάποιος για μία ιδιωτική κρουαζιέρα σε όλη την Ελλάδα.

Η "απορία" μου συνίσταται στο ότι εν έτει 1957 φωτογραφήθηκε σε αυτά τα μέρη, οι φωτογραφίες υπάρχουν (πόσες άραγε φωτογραφίες έχουμε δει από παλιά -και πολύ περισσότερο όχι διάσημα- πλοία, πριν εξήντα χρόνια, στις οποίες να αναφέρεται το ίδιο ακριβώς έτος ???) και έχοντας ως δεδομένο ότι το 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του.

Δεν λέω ότι δεν μπορούν να έχουν συμβεί ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω, απλά προσωπικά σε εμένα μου φαίνονται κάπως παράξενα.

Ellinis
03-11-2018, 12:34
Αυτό που μπορω βα συνεισφέρω στην συζήτηση είναι οτι το πλοίο ως Fairmile σίγουρα ναυπηγηθηκε κατά τη διάρκεια του πολέμου. Προφανώς κατά την ολοκλήρωση της μετασκευης του ως ΜΠΛΕ ΟΡΙΖΟΝ (έτσι αναφερόταν σε έντυπα του 1957) προέκυψε το "νέο" έτος κατασκευής. Ο τοτε ιδιοκτήτης του ονομαζόταν Κουβατσος.

npapad
03-11-2018, 12:48
Σοφά ομίλησες γέροντα Νεκτάριε (ευλόγησον !!!), και σε ευχαριστώ δια την συμβολήν σου. Ωστόσο, το "παράξενο" (κατά την γνώμη μου φυσικά) δεν έχει να κάνει με το αν τα πρώτα χρόνια ή και αργότερα δούλευε ως θαλαμηγός ή ως τουριστικό, ούτε με το ότι μέσα σε μία χρονιά βρέθηκε σε τέσσερα (τουλάχιστον) διαφορετικά μέρη της χώρας μας. Μπορεί και ως Ε/Γ-Τ/Ρ ακόμα να το είχε ναυλώσει κάποιος για μία ιδιωτική κρουαζιέρα σε όλη την Ελλάδα.

Η "απορία" μου συνίσταται στο ότι εν έτει 1957 φωτογραφήθηκε σε αυτά τα μέρη, οι φωτογραφίες υπάρχουν (πόσες άραγε φωτογραφίες έχουμε δει από παλιά -και πολύ περισσότερο όχι διάσημα- πλοία, πριν εξήντα χρόνια, στις οποίες να αναφέρεται το ίδιο ακριβώς έτος ???) και έχοντας ως δεδομένο ότι το 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του.

Δεν λέω ότι δεν μπορούν να έχουν συμβεί ταυτόχρονα όλα τα παραπάνω, απλά προσωπικά σε εμένα μου φαίνονται κάπως παράξενα.

Να κάνω μια υπόθεση ?
Μήπως καθώς το 1957 ήταν "νεότευκτο", τις φωτογραφίες από το ίδιο διάστημα τις τράβηξαν οι ίδιοι άνθρωποι στο ίδιο ταξίδι ? 'Η οι ιδιοκτήτες ή οι επιβάτες. Και κατόπιν κυκλοφόρησαν από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο όλες ? Αυτό θα εξηγούσε την παρουσία τόσων φωτογραφιών από το ίδιο διάστημα... Υπόθεση βέβαια κάνω όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-11-2018, 13:07
Αυτό το πρώην Fairmile φαίνεται οτι είχε έντονη παρουσία σε κρουαζιέρες στο Αιγαίο για αρκετά χρόνια, οπότε φωτογραφήθηκε αρκετές φορές.


όπως και σε αυτή τη φωτογραφία του Dmitri Kesel, της ίδιας χρονιάς.
191005 Eδώ μάλλον στη Σέριφο.

Espresso Venezia
03-11-2018, 13:52
Να κάνω μια υπόθεση ?
Μήπως καθώς το 1957 ήταν "νεότευκτο", τις φωτογραφίες από το ίδιο διάστημα τις τράβηξαν οι ίδιοι άνθρωποι στο ίδιο ταξίδι ? 'Η οι ιδιοκτήτες ή οι επιβάτες. Και κατόπιν κυκλοφόρησαν από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο όλες ? Αυτό θα εξηγούσε την παρουσία τόσων φωτογραφιών από το ίδιο διάστημα... Υπόθεση βέβαια κάνω όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω αν ισχύει...

Δεν μπορούμε οπωσδήποτε να αποκλείσουμε αυτό το ενδεχόμενο, ωστόσο δεν έχουμε στοιχεία που να συνηγορούν σε κάτι τέτοιο. Και οι τέσσερις αυτές φωτό έχουν παρουσιαστεί - ανεβεί σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, πιθανόν από διαφορετικούς ανθρώπους αφού δεν παρουσιάστηκαν και οι τέσσερις μαζί. Σε δύο μάλιστα από αυτές, στην Σκιάθο και στην Μονεμβασιά, εκτός από το ότι η πρώτη είναι παραλληλόγραμμη και η πίσω της πλευρά έχει εμφάνιση σαν από καρτ ποστάλ, ενώ η δεύτερη τετράγωνη, και στις δύο υπάρχουν πληροφορίες στο πίσω μέρος τους για τον χρόνο και τόπο λήψης και το όνομα του πλοίου με διαφορετικούς γραφικούς χαρακτήρες.

Ellinis
03-11-2018, 20:24
Θυμήθηκα οτι σε παλαιότερη αναζήτηση στοιχείων για το σκάφος που είχα κάνει στο seatheships.org, πήρα την παρακάτω απάντηση

She is a standard Fairmile B 112 foot hull converted by the well known yacht builder Eldredge McInnis ( I think now defunct) , other than a beam of 18'3 and a draught of 5 foot and fitted with Diesel rather than the original Hall Scott petrol engines I know little of her or her fate


Ωστόσο το σκάφος μετασκευάστηκε στην Ελλάδα και μάλιστα σε σχέδια των Φιλίππου. Ο Κωνσταντίνος Φιλίππου αναφέρει σχετικά στο βιβλίο του από όπου και η παρακάτω φωτογραφία:

"την εποχή εκείνη [1957] έκανα και την πρώτη μου επαγγελματική εργασία μαζί με τον πατέρα μου, την σχεδίαση και την μετασκευή ενός πρώην αγγλικού πολεμικού ταχύπλοου , τύπου ML, σε μικρό κρουαζιερόπλοιο τηνς περιοχής του Σαρωνικού, πρωτοποριακή ιδέα του κ. Κουβάτσου."

191046

Παναγιώτης
04-11-2018, 01:10
Στο DVD του Κνωσταντίνου Φιλίππου ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ υπάρχουν τα σχέδια της μετασκευής:
191057
Στο σχέδιο αναγράφεται ημερομηνία Σεπτέμβριος 1957 οπότε έγινε αργότερα η μετασκευή. Επίσης βλέπουμε ότι κοίμιζε 23 επιβέτες σε 12 καμπίνες αλλά με 4 μπάνια και ο μόνος κλειστός κοινόχρηστος χώρος ήταν η τραπεζαρία στο πρυμίο μέρος του ακομοδέσιου με δύο μεγάλα τραπέζια και καναπέδες γύρω γύρω. Οπότε οι επιβάτες θα περνούσαν τον περισσότερο χρόνο της κρουαζίέρας στο κατάστρωμα. Ετσι καταλαβάινουμε τις κρουαζίερες που έκανε και όπως ειπώθηκε πιθανότατα μοιαζουν με αυτές που κανουν σήμερα ενοικιαζόμενα γιώτ.

Espresso Venezia
04-11-2018, 09:26
Σημαντικότατη η παρέμβαση του Παναγιώτη, θερμά ευχαριστώ.

Νέα στοιχεία λοιπόν ότι το πλοίο μετασκευάστηκε "από πρώην αγγλικό πολεμικό ταχύπλοο , τύπου ML, σε μικρό κρουαζιερόπλοιο της περιοχής του Σαρωνικού" σύμφωνα με τον ναυπηγό Κωνσταντίνο Φιλίππου το 1957, αλλά και σύμφωνα με το σχέδιο που παρέθεσε ο Παναγιώτης οπωσδήποτε μετά τον Σεπτέμβριο εκείνου του έτους. Κάτι που οπωσδήποτε περιορίζει δραματικά τον χρόνο που του απέμενε μέσα στο 1957 να πραγματοποιήσει όλα τα ταξίδια που προαναφέραμε.

Επανέρχομαι στις τέσσερις επίμαχες φωτογραφίες, συνοψίζω, και καταθέτω και ένα νέο στοιχείο. Για την φωτογραφία από το Ναύπλιο, υπάρχει μόνο η αναφορά για το έτος 1957, χωρίς κάποια απόδειξη. Για τις φωτογραφίες από Σκιάθο (Κουκουναριές) και Μονεμβασιά, υπήρχαν στο ebay όπου πριν καιρό είχαν αναρτηθεί, και οι πίσω όψεις τους, στις οποίες στην μεν πρώτη ανεγράφετο : Skiathos "Blue Horizon" von Koukounaris 1957, στην δε δεύτερη : Blue Horizon in Monemvasia 1957.

Το νέο στοιχείο αφορά την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι). Η φωτογραφία υπάρχει ακόμα ανηρτημμένη προς πώληση στο ebay (οι δύο προηγούμενες Σκιάθου και Μονεμβασιάς όχι), και αυτό που δεν είχα προσέξει είναι ότι παρατίθεται και η πίσω της όψη, στην οποία αναγράφεται : Bu.... von Vatopedi/Athos 1957 (δεν διακρίνω καλά την πρώτη λέξη). Δείτε εδώ (https://www.ebay.com/itm/Greece-Mont-Athos-Vatopedi-1957-with-photographers-mark-old-photo-postcard/173592016577?hash=item286ae3f6c1:g:ZB0AAOSwbehbqos F:rk:1:pf:0), και εδώ (https://i.ebayimg.com/images/g/ZB0AAOSwbehbqosF/s-l1600.jpg), και τέλος εδώ (https://i.ebayimg.com/images/g/JZgAAOSwSBhbqosL/s-l1600.jpg).

Από αυτό το νέο στοιχείο, προκύπτει σαφέστατα ότι τουλάχιστον οι φωτογραφίες από την Σκιάθο και το Άγιο Όρος (Βατοπέδι) προέρχονται από το ίδιο φωτογραφικό αρχείο και κατά πάσαν πιθανότητα από τον ίδιο φωτογράφο, κι αυτό διότι η πίσω τους όψη είναι πανομοιότυπη, έχουν και οι δύο την ίδια ακριβώς όψη καρτ ποστάλ, και είναι γραμμένες με τον ίδιο ακριβώς γραφικό χαρακτήρα.

OfTheHighSeas
04-11-2018, 09:44
Το νέο στοιχείο αφορά την φωτογραφία από το Άγιο Όρος (Βατοπέδι). Η φωτογραφία υπάρχει ακόμα ανηρτημμένη προς πώληση στο ebay (οι δύο προηγούμενες Σκιάθου και Μονεμβασιάς όχι), και αυτό που δεν είχα προσέξει είναι ότι παρατίθεται και η πίσω της όψη, στην οποία αναγράφεται : Bu.... von Vatopedi/Athos 1957 (δεν διακρίνω καλά την πρώτη λέξη). Δείτε εδώ (https://www.ebay.com/itm/Greece-Mont-Athos-Vatopedi-1957-with-photographers-mark-old-photo-postcard/173592016577?hash=item286ae3f6c1:g:ZB0AAOSwbehbqos F:rk:1:pf:0), και εδώ (https://i.ebayimg.com/images/g/ZB0AAOSwbehbqosF/s-l1600.jpg), και τέλος εδώ (https://i.ebayimg.com/images/g/JZgAAOSwSBhbqosL/s-l1600.jpg).

Bucht von Vatopedi ( κόλπος/όρμος Βατοπεδίου)

Espresso Venezia
27-03-2019, 20:47
Όπως έχουμε αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ, το καραβάκι αυτό το έχουμε δει σε εικόνες από πολλά νησιά, λιμάνια και παραλίες της χώρας μας. Να το δούμε λοιπόν σε μία ακόμα εικόνα (καρτ ποστάλ από το προσωπικό μου αρχείο - αγορασμένη) και στην πατρίδα μου, στο Πασαλιμάνι, σε μία αναχώρηση του.

192723__192724

Ίσως στα τέλη δεκαετίας '50, αρχές '60, παρατηρήστε ότι εκτός της έλλειψης των μετέπειτα τεχνητών προβλητών, όλη η παραλία από τον όμιλο του Ολυμπιακού μέχρι τις αρχές της Πειραικής ήταν εντελώς αδιαμόρφωτη ακόμα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
28-03-2019, 10:12
192723__192724

Ίσως στα τέλη δεκαετίας '50, αρχές '60, παρατηρήστε ότι εκτός της έλλειψης των μετέπειτα τεχνητών προβλητών, όλη ηπαραλία από τον όμιλο του Ολυμπιακού μέχρι τις αρχές της Πειραικής ήταν εντελώς αδιαμόρφωτη ακόμα.
Η διαμόρφωση με λιμενοβραχίονες κ μόνιμες προβλήτες πρέπει να έγινε μέσα με τέλη '60. Αρχές '70 ο χώρος πλέον ήταν διαμορφωμένος περίπου όπως είναι σήμερα με τις όποιες αλλαγές να έχουν γίνει από τον ιδιώτη που έχει πάρει την μαρίνα τα τελευταία χρόνια πχ οι μετακινούμενες προβλήτες,αν αυτό εννοείς λέγοντας τεχνητές.

Espresso Venezia
28-03-2019, 15:36
Όπως έχουμε αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ, το καραβάκι αυτό το έχουμε δει σε εικόνες από πολλά νησιά, λιμάνια και παραλίες της χώρας μας. Να το δούμε λοιπόν σε μία ακόμα εικόνα (καρτ ποστάλ από το προσωπικό μου αρχείο - αγορασμένη) και στην πατρίδα μου, στο Πασαλιμάνι, σε μία αναχώρηση του.

192723__192724

Ίσως στα τέλη δεκαετίας '50, αρχές '60, παρατηρήστε ότι εκτός της έλλειψης των μετέπειτα τεχνητών προβλητών, όλη η παραλία από τον όμιλο του Ολυμπιακού μέχρι τις αρχές της Πειραικής ήταν εντελώς αδιαμόρφωτη ακόμα.


Η διαμόρφωση με λιμενοβραχίονες κ μόνιμες προβλήτες πρέπει να έγινε μέσα με τέλη '60. Αρχές '70 ο χώρος πλέον ήταν διαμορφωμένος περίπου όπως είναι σήμερα.......

Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ αν και έχουμε ξανααναφερθεί στο πότε έγιναν τα έργα στο Πασαλιμάνι, σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση της χρονολογικής μου τοποθέτησης της καρτ ποστάλ.

Ellinis
15-09-2023, 12:50
Από τον Lloyd's Register 1974-75 βρέθηκαν κάποια στοιχεία για το BLOU ORIZON (έτσι είναι δηλωμένο).
Some info about BLOU ORIZON from the 1974-75 edition of Lloyd's Register.

IMO 5046580, built 1957 (wood) , 155 gt, call sign SVHV, Reg. at Piraeus (off. no 1573), 34,18 m X 5,38 m. 2 oil engines. Owners : T. Tsaldaris & M. Horsh.
Σε αυτό το "κάπως παράδοξο", ας συνυπολογίσουμε ότι όπως μας έχει αναφέρει ο φίλος npapad, το έτος 1957 αναφέρεται και ως έτος κατασκευής του πλοίου, στον Lloyd's Register του 1974-75.

Έστω και αν χάριν της συζήτησης δεχτούμε ότι το 1957 δεν ήταν το έτος κατασκευής του (αλήθεια, τα Fairmile δεν είχαν κατασκευαστεί όλα κατά την διάρκεια του Β.Π.Π. ???) αλλά το έτος που μας ήρθε, μετασκευάστηκε και δούλεψε ως Ε/Γ-Τ/Ρ, και πάλι...... πότε πρόλαβε την ίδια χρονιά που ήρθε στην χώρα μας να ταξιδέψει κιόλας σε αυτή σχεδόν απ' άκρη σ' άκρη, και μάλιστα να φωτογραφηθεί σε τόσα μέρη ???
Βρέθηκε η άκρη και για τα γενοφάσκια αυτού του πρώην Fairmile, χάρη στον αριθμό νηολογίου που είχε παράσχει ο φίλος Νεκτάριος.
Το πλοίο μέχρι τον Ιούνιο του 1957 ήταν υπό βρετανική σημαία και με το όνομα IFAFA. Μάλιστα ήταν νηολογημένο στο λιμάνι Cowes της νήσου Wight που είναι κατεξοχήν τόπος νηολόγησης για θαλαμηγούς.
Το πλοίο νηολογήθηκε στον Πειραιά ως πετρελαιοκίνητο επιβατηγό ΜΠΛΟΥ ΟΡΙΖΩΝ (ΒLUE HORIZON) με διαστάσεις 34,29 Χ 5,4 μέτρων που βεβαίως συνάδου με αυτές των Fairmile. Δέκα χρόνια αργότερα μετανηολογήθηκε στη Ρόδο (α/α 105).
Το τι απέγινε θα έχει καταγραφεί στη Ρόδο, όμως.... το 1977 νηολογήθηκε στον Πειραιά ένα πλοίο παρομοίων διαστάσεων που καταγράφηκε ως το πρώην υπό σημαία Παναμά BLUE HORIZON!
Το όνομα αυτού: ΣΤΕΛΛΑ Φ. που το έχουμε συζητήσει εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?200149-%F4%EF%F5%F1%E9%F3%F4%E9%EA%DC-%F0%F1%FE%E7%ED-Fairmile-ex-Fairmile-cruisers&p=645660#post645660).