PDA

Επιστροφή στο Forum : Rigel VII [Orange 7]



pantelis2009
19-12-2018, 10:30
Κάποιες πληροφορίες από το διαδίκτυο λένε για νέα αγορά της εταιρείας VENTOURIS FERRIES το πλοίο ORANGE 7 με μήκος 163,57 μέτρα, πλάτος 25,6 μέτρα, ΙΜΟ 9087726 και κατασκευής 1994. Για να δούμε θα βγουν αληθινές????

191548

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-12-2018, 12:35
Κάποιες πληροφορίες από το διαδίκτυο λένε για νέα αγορά της εταιρείας VENTOURIS FERRIES το πλοίο ORANGE 7 με μήκος 163,57 μέτρα, πλάτος 25,6 μέτρα, ΙΜΟ 9087726 και κατασκευής 1994. Για να δούμε θα βγουν αληθινές????

191548Kaλοδεχούμενο αν αληθεύει,ο Βεντούρης δεν μας έχει συνηθίσει σε αγορές από Ιαπωνία.
Θα έλεγα μακρυνή εξέλιξη του ΠΡΕΒΕΛΗΣ.Από την Shikoku Kaihatsu κ αυτό άλλωστε.

Ολίγον ατσούμπαλο βαποράκι.Ε δεν είναι όλα από Μitsubishi,IHI,Naikai...https://forum.nautilia.gr/images/smilies/friendly_wink.png

pantelis2009
02-02-2019, 08:24
Κάποιες πληροφορίες από το διαδίκτυο λένε για νέα αγορά της εταιρείας VENTOURIS FERRIES το πλοίο ORANGE 7 με μήκος 163,57 μέτρα, πλάτος 25,6 μέτρα, ΙΜΟ 9087726 και κατασκευής 1994. Για να δούμε θα βγουν αληθινές????

191548

Πλέον αναφέρεται σαν ORANGE 7 (RIGEL VII) και είναι με σημαία Κύπρου. Σύντομα πιστεύω θα ξεκινήσει το ταξίδι του για Ελλάδα. Παρακαλώ τους mond να του φτιάξουν θέμα. Καλή συνέχεια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-02-2019, 10:31
Πλέον αναφέρεται σαν ORANGE 7 (RIGEL VII) και είναι με σημαία Κύπρου. Σύντομα πιστεύω θα ξεκινήσει το ταξίδι του για Ελλάδα. Παρακαλώ τους mond να του φτιάξουν θέμα. Καλή συνέχεια.
Eκπέμπει πλέον ως RIGEL VII κ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έβγαλαν έτσι αφού λογικά θα ήταν RIGEL IV. Θα κοιτάξω φίλε να του ανοίξω θέμα.Καλορίζικο κ με το καλό να μας έλθει.
Βλέπω χθες έφυγε από το ναυπηγείο Shin Kasado όπου θα έγινε η επιθεώρηση γιά την παραλαβή

pantelis2009
04-02-2019, 18:07
Πλέον αναφέρεται σαν ORANGE 7 (RIGEL VII) και είναι με σημαία Κύπρου. Σύντομα πιστεύω θα ξεκινήσει το ταξίδι του για Ελλάδα. Παρακαλώ τους mond να του φτιάξουν θέμα. Καλή συνέχεια.

Ήδη γράφει προορισμός Σιγκαπούρη άρα ξεκινά για την Ελλάδα. Θα του φτιάξουμε θέμα????????????

leo85
04-02-2019, 18:51
Καλορίζικο .....με το καλό να μας έρθει.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-02-2019, 13:08
192107ellinikiaktoploia192108vesseltracker192109ve sselfinder

Ναυπήγηση Imabari Mάρτιος 1994 γιά την Shikoku Kaihatsu Ferry,γραμμή Οζάκα (Χόνσου)-Τόγυο (Σικόκου). Αντικατέστησε το FERRY ORANGE No2 το μετέπειτα δικό μας ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
9917 grt (ιαπωνική καταμέτρηση), 163,6χ25,6χ5,5 μ. - 2 Pielstick 27000 hp - 25,2 κ. (δοκιμές) 22,0 (υπηρεσιακή)
1 bow thruster, 2 stern thrusters, antiroll tanks
Kλίνες 8 θέσης σουίτας,156 Β' θέσης σουίτας,68 Α' θέσης,312 Β΄θέσης,60 οδηγών ήτοι 604 επιβάτες
77 φορτηγά 9μετρα στο κύριο γκαράζ κ 62 στο άνω.Εναλλακτικά 278 ΙΧ, σύνολο 1251 lm
Kαταπέλτες πλώρα με visor, πρύμα.Πρόσβαση στο άνω γκαράζ 1 πλώρα πλάγια αριστερα,2 πρύμα σε κάθε πάντα,ράμπα μεταξύ κυρίου κ άνω γκαράζ. Ελεύθερο ύψος 4,20 μ.
Πολύ άνετοι κ πολυτελείς κοινόχρηστοι χώροι ως συνήθως στα ιαπωνικά πλοία.
To αδελφό ORANGE 8 του 1999 πουλήθηκε σε Κορεάτες κ μετονομάστηκε ΝΕW STAR.
Τα περισσότερα στοιχεία είναι από το shippax.
Στο άλλο site αναφέρθηκε από συνασθενή ότι αυτά τα βαπόρια μοιάζουν με τα ΚΑΝΤΙΑ,ΡΕΘΥΜΝΟΝ. Ίσως επειδή είναι λίγο "κοντόχοντρα" κ με τα φουγάρα δευτερόπρυμα.Αλλά κάθε σχέση σταματά εκεί.Μιλάμε γιά ναυπήγησης Sumitomo 1971 γιά την μη υπάρχουσα εταιρεία Central Ferry. Η Shikoku Kaihatsu παραδοσιακά παραγγέλει στο Ιmabari του οποίου οι κατασκευές διαφέρουν.Έτσι κ τα νεότευκτα ΟRANGE OSAKA κ ΟRANGΕ EHIME,είναι εντελώς αλλιώτικα σουλούπια από τα γνωστά της Μitsubishi.

'Εκπληξη κ καλοδεχούμενη η επιλογή της Ventouris Ferries αυτή τη φορά ιαπωνικού πλοίου αλλά η ονοματοδοσία φανερώνει έλλειψη φαντασίας.Ίσως πάνε να καθιερώσουν ένα brand name.
Rigel (Ριγήλος),ο φωτεινότερος αστέρας του Ωρίωνα από τους πλέον απομακρυσμένους.

Παρακαλώ να μεταφερθούν εδώ τα ποστ που αφορούν το καράβι κ έχουν ανεβεί στα ΕΓ/ΟΓ Ιαπωνίας.

threshtox
05-02-2019, 13:59
Για κάποιο λόγο, μου θυμίζει σε "ελεύθερη μετάφραση" το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ, σε αρκετά μεγαλύτερη έκδοση..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-02-2019, 14:22
Για κάποιο λόγο, μου θυμίζει σε "ελεύθερη μετάφραση" το ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΣΟΛΩΜΟΣ, σε αρκετά μεγαλύτερη έκδοση.. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ομοιότητα.Απλώς η μόνη σχέση που έχουν είναι ότι κ τα 2 ταξίδευαν στην Εσωτερική θάλασσα της Ιαπωνίας κ έχουν/είχαν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπως "πλάκα" πλώρη,ανοίγματα στο άνω γκαράζ.Δηλαδή όταν μιλάμε γιά γιαπωνέζικα θαλασσοβάπορα εννοούμε αυτά του Ειρηνικού κ της Ιαπωνικής θάλασσας εκεί όπου ταξίδευαν οι γνωστοί γίγαντες που "κατοικοεδρεύουν" εδώ πλέον.

ancd
05-02-2019, 17:25
Eκπέμπει πλέον ως RIGEL VII κ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έβγαλαν έτσι αφού λογικά θα ήταν RIGEL IV...

Εμένα μου θυμίζει τον γιο μου όταν άρχισε να μετράει και έλεγε "1 2 3 5 7 10". Μάλλον στο Βεντουρη τώρα ξεκίνησαν να μαθαίνουν να μετράνε!
Με το καλό να μας έρθει, καλόταξιδο και καλοτυχο για πλήρωμα και την εταιρεία!

Espresso Venezia
05-02-2019, 17:50
Μήπως πρόκειται είτε για προσωρινό όνομα - αρίθμηση μόνο για το ταξίδι, είτε για λάθος καταχώρηση της μετονομασίας του (κάποιος υπάλληλος αντί να το καταγράψει ως IV το κατέγραψε ως VII) ??? Αφενός η "παράκαμψη - παράλειψη" τριών αριθμών (IV - V - VI) βγάζει μάτια, αφετέρου είναι άραγε σύμπτωση ότι ο αριθμός 7 (επτά - VII) υπήρχε και στο προηγούμενο όνομα του ???

threshtox
05-02-2019, 22:25
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ομοιότητα.Απλώς η μόνη σχέση που έχουν είναι ότι κ τα 2 ταξίδευαν στην Εσωτερική θάλασσα της Ιαπωνίας κ έχουν/είχαν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά όπως "πλάκα" πλώρη,ανοίγματα στο άνω γκαράζ.Δηλαδή όταν μιλάμε γιά γιαπωνέζικα θαλασσοβάπορα εννοούμε αυτά του Ειρηνικού κ της Ιαπωνικής θάλασσας εκεί όπου ταξίδευαν οι γνωστοί γίγαντες που "κατοικοεδρεύουν" εδώ πλέον.


Kάτι τέτοιο εννοούσα, απλά το εξέφρασες πολύ καλύτερα από μένα.. :smug:

gioros
06-02-2019, 08:44
Εμενα παντος η γεφηρα του μου θιμιζει το IONIAN VICTORY

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-02-2019, 09:20
Εμενα παντος η γεφηρα του μου θιμιζει το IONIAN VICTORY
Aπό τις πολύ κλασσικές ιαπωνικές γέφυρες.

pantelis2009
07-02-2019, 08:51
To RIGEL VII ξεκίνησε από Ιαπωνία για να έρθει Ελλάδα. Καλό ταξίδι.

VASILIS CRETA
08-02-2019, 16:17
Εμενα παντος η γεφηρα του μου θιμιζει το IONIAN VICTORY

Με τα στενά σε φάρδος παράθυρα, το Διαγόρα. Ειδικά η πατέντα που του έκαναν τότε με τα βαμμένα "ζυγωματικά" (προφανώς κάποιος φαν του Rustu Recber :victorious: μέσα στη Blue Star μια και τα γεγονότα σχεδόν συνέπεσαν) είναι και σήμερα όλα τα λεφτά. Όσον αφορά το νέο απόκτημα, το φαρδύ "μέτωπο" και ο καθρέφτης του πάνω γκαραζ που εκτείνεται αρκετά στην πλώρη τα θεωρώ από άποψη "ομορφιάς" τα μοναδικά που το χαλάνε. Κατά τα άλλα, σα σουλούπι θεωρώ ότι έχει τα φόντα να γίνει εξίσου πανέμορφο με τον προαναφερθέν Ιάπωνα του Ανατολικού Αιγαίου χωρις πολλές παρεμβάσεις. Για τα υπόλοιπα, καλα να μαστε να το περιμένουμε να έρθει και να το δούμε. Το θεωρώ εύστοχη επιλογή πάντως.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-02-2019, 14:48
Με τα στενά σε φάρδος παράθυρα, το Διαγόρα.
Δεν είναι μόνο σαν του Διαγόρα.Είναι όπως τόσων άλλων βαποριών από αυτή την χώρα κ ήλθαν σε ελληνικά χέρια.
Όπως προείπα τα σχέδια,τα σουλούπια από Ιαπωνία έχουν μιά διαχρονικότητα.Είτε βλέπεις πλοίο του 1930 είτε του σήμερα,προδίδει την καταγωγή του.

Ήδη το βαπόρι είναι στην Νότια Κινέζικη θάλασσα, ΒΔ των Φιλιππίνων.

pantelis2009
14-02-2019, 07:59
To Rigel VII έφτασε Σιγκαπούρη και κάνει ανεφοδιασμό. Καλή συνέχεια.

Blitz-X
14-02-2019, 11:53
Και μια ιδέα για το πως θα μπορούσε να αυξήσει το πρωτόκολλο, αλλά και να ομορφύνει το καραβάκι. Βέβαια στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, είναι μια μάλλον ουτοπική προσέγγιση του θέματος μετασκευή, μιάς και θα απαιτούσε κλείσιμο του καταπέλτη και μεταφορά εμπρός του καθρέπτη και βέβαια της γέφυρας.

192215

Άντε με το καλό να το δεχτούμε!

ΜΦΧ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-02-2019, 12:55
Και μια ιδέα για το πως θα μπορούσε να αυξήσει το πρωτόκολλο, αλλά και να ομορφύνει το καραβάκι. Βέβαια στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, είναι μια μάλλον ουτοπική προσέγγιση του θέματος μετασκευή, μιάς και θα απαιτούσε κλείσιμο του καταπέλτη και μεταφορά εμπρός του καθρέπτη και βέβαια της γέφυρας.

192215

Άντε με το καλό να το δεχτούμε!

ΜΦΧ Καλό σαν ιδέα.Δεν είναι γιά τους χαλεπούς καιρούς αλλά δεν νομίζω ο Βεντούρης θα κάνει τέτοια μετασκευή,αν ήταν άλλη εταιρεία...Όπως το περιγράφω στο ποστ Νο8 στο άνω γκαράζ έχει ανοίγματα όπου πέφτουν ράμπες από την στεριά.Απλώς το πλωριό κλείνει γιά τα νερά.Εννοείται τέτοιες δυνατότητες είναι άχρηστες στην περιοχή μας όπου δεν μπορεί να γίνει φορτοεκφόρτωση σε 2 επίπεδα.Οπότε θα έπρεπε να κλείσεις κ το άνοιγμα πρύμα.:friendly_wink:
ΜΦΧ

Blitz-X
14-02-2019, 23:32
Καλό σαν ιδέα.Δεν είναι γιά τους χαλεπούς καιρούς αλλά δεν νομίζω ο Βεντούρης θα κάνει τέτοια μετασκευή,αν ήταν άλλη εταιρεία...Όπως το περιγράφω στο ποστ Νο8 στο άνω γκαράζ έχει ανοίγματα όπου πέφτουν ράμπες από την στεριά.Απλώς το πλωριό κλείνει γιά τα νερά.Εννοείται τέτοιες δυνατότητες είναι άχρηστες στην περιοχή μας όπου δεν μπορεί να γίνει φορτοεκφόρτωση σε 2 επίπεδα.Οπότε θα έπρεπε να κλείσεις κ το άνοιγμα πρύμα.:friendly_wink:
ΜΦΧ

Για τον Βεντούρη το ξέρω. Απλά επειδή παραπάνω γράφτηκαν και υποθέσεις για ναυλώσεις ή μεταπωλήσεις, στους κρητικούς που ότι πέσει στα χέρια τους το σφάζουν και το μετασκευάζουν, ή τουλάχιστον παλιότερα αυτό έκαναν, γι' αυτό με έπιασε το... καλλιτεχνικό μου :chuncky:

​ΜΦΧ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-02-2019, 08:39
Για τον Βεντούρη το ξέρω. Απλά επειδή παραπάνω γράφτηκαν και υποθέσεις για ναυλώσεις ή μεταπωλήσεις, στους κρητικούς που ότι πέσει στα χέρια τους το σφάζουν και το μετασκευάζουν, ή τουλάχιστον παλιότερα αυτό έκαναν, γι' αυτό με έπιασε το... καλλιτεχνικό μου :chuncky:

​ΜΦΧΓιά ΑΝΕΚ,αυτή εννοούμε,πέφτει μικρό.

pantelis2009
26-02-2019, 07:46
To Rigel VII έχει μπεί στην Ερυθρά Θάλασσα και είναι στο ύψος της Τζέντα με προορισμό το Σουέζ. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
01-03-2019, 08:16
Το Rigel VII βγήκε στη Μεσόγειο αλλά προορισμός του όπως λέει το AIS του είναι το Αίγιο με άφιξη 03/03/2019 στις 09.00. Καλή συνέχεια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-03-2019, 12:46
Το Rigel VII βγήκε στη Μεσόγειο αλλά προορισμός του όπως λέει το AIS του είναι το Αίγιο με άφιξη 03/03/2019 στις 09.00. Καλή συνέχεια.
Στο Αίγιο γιά να δέσει κάποιο διάστημα υποθέτω.Γιατί μετασκευή σε γιαπωνέζικο βαπόρι που θα είναι κάποιας έκτασης,γίνεται μόνο στην ευρύτερη περιοχή Πειραιά.Αν γίνουν τα απολύτως απαραίτητα στο Αίγιο γιά να ξεκινήσει γρήγορα,αλλάζει το πράγμα.

pantelis2009
02-03-2019, 08:02
To Rigel VII νότια από την Παλαιόχωρα Χανίων με προορισμό το Αίγιο, αφού δεν χωράει στον Ισθμό. Καλή συνέχεια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-03-2019, 09:05
To Rigel VII νότια από την Παλαιόχωρα Χανίων με προορισμό το Αίγιο, αφού δεν χωράει στον Ισθμό. Καλή συνέχεια.
Mα κ να χωρούσε μάλλον απ' έξω θα πήγαινε.

ancd
02-03-2019, 09:55
Όσο το έβλεπα κοντά στη Κρήτη είχα μια μικρή ελπίδα μήπως είναι καμιά κρυφή αγορά της ΑΝΕΚ και θα πήγαινε στη Σούδα πρώτα σαν το παλιό καλό καιρό! Μάταια όμως!
Εγώ αυτό που φοβάμαι όταν διάβασα για Αίγιο, ειναι μήπως μετά συνεχίσει σε κάποιο ναυπηγείο στο εξωτερικό όπως συνηθίζει να κάνει η εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια!


Γιά ΑΝΕΚ...... πέφτει μικρό.

Πιστεύω σε συνεργασία με την Blue Star μπορεί να δουλέψει σε όλο το Αιγαίο! Έχει σχεδόν της διαστάσεις των Blue Star I, II που έχουν αποδειχθεί πολυεργαλεια στο Αιγαίο ( οχι όμως την ταχύτητα).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-03-2019, 10:44
Εγώ αυτό που φοβάμαι όταν διάβασα για Αίγιο, ειναι μήπως μετά συνεχίσει σε κάποιο ναυπηγείο στο εξωτερικό όπως συνηθίζει να κάνει η εταιρεία όλα αυτά τα χρόνια!
Γιά Κροατία ή Μαυροβούνιο θα μπορούσε αλλά γιά μετασκευές δεν πάνε.Το Uljanik στην Κροατία που είναι σοβαρό ναυπηγείο δεν πάει καλά.Ίδωμεν.

ancd
02-03-2019, 11:11
Δεν σκέφτομαι κάποιο άλλο λόγω γιατί το πλοίο να πάει στο Αίγιο! Από τι στιγμή που όλες οι δεξαμενές και Ν.Ζ βρίσκονται στο χώρο της Αττικής και της Σύρου! Εκτός άμα είναι φορτωμένο με κάποιο φορτίο και πάει από εκεί να ξεφορτωσει.
Μου φαίνεται πως είναι το μοναδικό πλοίο που έρχεται από Ιαπωνία και θα σταματήσει εκτός Αττικής και Κρήτης.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-03-2019, 12:28
Δεν σκέφτομαι κάποιο άλλο λόγω γιατί το πλοίο να πάει στο Αίγιο! Από τι στιγμή που όλες οι δεξαμενές και Ν.Ζ βρίσκονται στο χώρο της Αττικής και της Σύρου! Εκτός άμα είναι φορτωμένο με κάποιο φορτίο και πάει από εκεί να ξεφορτωσει.
Μου φαίνεται πως είναι το μοναδικό πλοίο που έρχεται από Ιαπωνία και θα σταματήσει εκτός Αττικής και Κρήτης.
Πάει στο Αίγιο γιατί εκεί τα δένει ο Βεντούρης.Αν ξεκινήσει σχεδόν όπως είναι κ μάλλον σαν ρο-ρό γιά φέτος,μικρής έκτασης εργασίες μπορούν να γίνουν από συνεργεία που θα πάνε εκεί.Δεξαμενή πάει οπουδήποτε.Μπορεί όμως να μείνει δεμένο κ να μην κάνουν τίποτα.
Γιά φορτίο δεν έχει ακουστεί κάτι.

Espresso Venezia
02-03-2019, 19:16
To Rigel VII νότια από την Παλαιόχωρα Χανίων με προορισμό το Αίγιο, αφού δεν χωράει στον Ισθμό.

Mα κ να χωρούσε μάλλον απ' έξω θα πήγαινε.

Ενδιαφέρουσα ή άποψη σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ. Εγώ έτσι όπως τα υπολόγισα, κάπως πρόχειρα βέβαα, η διαδρομή Πορτ Σάιντ - Αίγιο μέσω Ισθμού είναι συντομότερη κατά 110 περίπου ναυτικά μίλια από αυτήν που επέλεξε το πλοίο. Άμα χωρούσε (στον Ισθμό) για ποιόν λόγο θα πήγαινε και πάλι "απ' έξω" ???

marioskef
02-03-2019, 20:51
Ποιο ειναι το κοστος για να διαπεράσει κανείς τον Ισθμό;

Amorgos66
03-03-2019, 01:59
...ο Ισθμος ειναι ουτως ή αλλως κλειστος
αυτες τις μερες λογω κατολισθησης...
https://www.google.com/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjlutDL1OTgAhWGmbQKHXodAVUQzPwBegQIARAC&url=https%3A%2F%2Fwww.newsit.gr%2Ftopikes-eidhseis%2Fkorinthos-kleistos-gia-15-meres-o-isthmos-logo-tis-katolisthisis%2F2431224%2F&psig=AOvVaw1JfBPBbqTN_u9u0nNvykgR&ust=1551657452937666

OfTheHighSeas
03-03-2019, 12:24
...ο Ισθμος ειναι ουτως ή αλλως κλειστος


Ποιο ειναι το κοστος για να διαπεράσει κανείς τον Ισθμό;
Την διώρυγα εννοείτε και οι δύο υποθέτω.
Ως προς τα κόστη εδώ (http://aedik.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7/%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-gr/).

Παναγιώτης
03-03-2019, 13:56
192107ellinikiaktoploia192108vesseltracker192109ve sselfinder

Ναυπήγηση Imabari Mάρτιος 1994 γιά την Shikoku Kaihatsu Ferry,γραμμή Οζάκα (Χόνσου)-Τόγυο (Σικόκου). Αντικατέστησε το FERRY ORANGE No2 το μετέπειτα δικό μας ΠΡΕΒΕΛΗΣ.
9917 grt (ιαπωνική καταμέτρηση), 163,6χ25,6χ5,5 μ. - 2 Pielstick 27000 hp - 25,2 κ. (δοκιμές) 22,0 (υπηρεσιακή)

Αν είναι σωστές οι διαστάσεις που είδαμε και εχω επισημάνει με εντονα γράμματα το βαπόρι δεν μπορέι αν περάσει από τον Ισθμό.
Αφού όπως διαβάζουμε στη σελίδα της διώρυγας εδώ (http://aedik.gr/%ce%b7-%ce%b4%ce%b9%cf%8e%cf%81%cf%85%ce%b3%ce%b1/%cf%87%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b7%cf%81%c e%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ac/) :
"Το μέγιστο ασφαλές πλάτος της Διώρυγας για τη ναυσιπλοΐα είναι 24.60 μέτρα στην επιφάνεια της θάλασσας και 21 μέτρα στο βυθό."
Και σε άλλο σημείο της σελίδας εδώ (http://aedik.gr/%ce%ba%ce%b1%ce%bd%ce%bf%ce%bd%ce%b9%cf%83%ce%bc%c f%8c%cf%82-%ce%bd%ce%b1%cf%85%cf%83%ce%b9%cf%80%ce%bb%ce%bf%c e%90%ce%b1%cf%82/)διαβάζουμε:
"Το ανώτατο όριο βυθίσματος των προς διάπλου πλοίων, συναρτήσει του πλάτους αυτών, ορίζεται ως κάτωθι προϋποτιθεμένης κανονικής στάθμης του ύδατος και καιρικών ομαλών συνθηκών.Πλάτος Aνώτατο Βύθισμα
16,00 μέχρι 16,50 μέτρα 6,20 μ.
(...)
Εν πάση περιπτώσει το μέγιστο πλάτος δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 18,3 μέτρα (60 Αγγλικούς πόδας).Ειδικές περιπτώσεις θα εξετάζονται σε συνεργασία Πλοιάρχου και της Υπηρεσίας της Διώρυγας.".

Σε άλλο θέμα (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?25270-Arberia-Amet-Majesty-Wasa-Queen-Eurosun-Club-Sea-Orient-Express-Bore-Star&p=611418#post611418)είδαμε ότι το μεγαλύτερο πλοίο που είμναι γωνστό ότι περασε το κανάλο έιχε πλάτος 22 μέτρα και βύθισμα 6 μετρα και ίσως ήταν μι από τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται ή ο κανονισμός ναυσοπλοΐας έχει αλλάξε.


Ενδιαφέρουσα ή άποψη σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ. Εγώ έτσι όπως τα υπολόγισα, κάπως πρόχειρα βέβαα, η διαδρομή Πορτ Σάιντ - Αίγιο μέσω Ισθμού είναι συντομότερη κατά 110 περίπου ναυτικά μίλια από αυτήν που επέλεξε το πλοίο. Άμα χωρούσε (στον Ισθμό) για ποιόν λόγο θα πήγαινε και πάλι "απ' έξω" ???

Επίσης εδώ (https://msi.nga.mil/MSISiteContent/StaticFiles/NAV_PUBS/DBP/Worldports.pdf#page=78)διαβάζουμε ότι από το Πορτσάιντ στην Πατρα είναι 762 ναυτικά μίλια αν δεν περασει από τι διωρυγα και 690 μίλια μέσα από τη διωρυγα.
Και σύμφωνα με την έκδοση ΒΧ01 η απόσταση Πάτρα - Αίγιο είναι 24 μίλια:
192418

Οπότε γύρω από την Πελοπόννησο είναι 762+24=786 ναυτικά μίλια και μέσα από το κανάλι είναι 690-24=666 ναυτικά μίλια οπότε όντως η διαφορά είναι 120 ναυτικά μίλια.
Δηλαδή το κέρδος είναι 72 μίλια.

OfTheHighSeas
03-03-2019, 14:31
Επίσης εδώ (https://msi.nga.mil/MSISiteContent/StaticFiles/NAV_PUBS/DBP/Worldports.pdf#page=78)διαβάζουμε ότι από το Πορτσάιντ στην Πατρα είναι 762 ναυτικά μίλια αν δεν περασει από τι διωρυγα και 690 μίλια μέσα από τη διωρυγα. Δηλαδή το κέρδος είναι 72 μίλια.
Η απόσταση Πάτρα Αίγιο είναι 25nm, το κέρδος είναι (762+25)-(690-25)=(762-690)+2*25=72+50=122nm

Παναγιώτης
03-03-2019, 14:38
Ναι πολύ σωστά. Διορθωσα την αρχική απάντηση είναι 120 ναυτικά μίλια

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-03-2019, 10:00
Ενδιαφέρουσα ή άποψη σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ. Εγώ έτσι όπως τα υπολόγισα, κάπως πρόχειρα βέβαα, η διαδρομή Πορτ Σάιντ - Αίγιο μέσω Ισθμού είναι συντομότερη κατά 110 περίπου ναυτικά μίλια από αυτήν που επέλεξε το πλοίο. Άμα χωρούσε (στον Ισθμό) για ποιόν λόγο θα πήγαινε και πάλι "απ' έξω" ???
Στο παρελθόν έχουμε δει καράβια που ενώ χωράνε , κάνουν τον γύρο της Πελοποννήσου.Επομένως αν δεν τίθεται θέμα καιρικών συνθηκών (μάλλον απίθανο γιά αυτό το βαπόρι) ή χρονικών περιορισμών ( πχ να πιάσει δρομολόγια),ο λόγος είναι το οικονομικό.

Espresso Venezia
04-03-2019, 11:25
Στο παρελθόν έχουμε δει καράβια που ενώ χωράνε , κάνουν τον γύρο της Πελοποννήσου.Επομένως αν δεν τίθεται θέμα καιρικών συνθηκών (μάλλον απίθανο γιά αυτό το βαπόρι) ή χρονικών περιορισμών ( πχ να πιάσει δρομολόγια),ο λόγος είναι το οικονομικό.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Και όσον αφορά τα καράβια που έχουμε δει στο παρελθόν να κάνουν τον γύρο της Πελοποννήσου ενώ χωράγανε στην διώρυγα του Ισθμού, και όσον αφορά το οικονομικό.

Εδώ ωστόσο μιλάμε για μία διαφορά 120 ναυτικών μιλίων όπως μας εξήγησαν πιό πάνω και οι φίλοι μας. Τα 120 ν.μ. είναι πιό οικονομικά σε πετρέλαια από τα όσα θα πλήρωνε το πλοίο για να διέλθει από τον Ισθμό ??? Και αν όχι (δεν το γνωρίζω), δεν θα ήταν πιό σωστό να συμπεράνουμε ότι αν χώραγε θα πήγαινε από εκεί και όχι από τον γύρο Κρήτης και Πελοποννήσου ??? Απλή ερώτηση και σαφής πιστεύω.


Mα κ να χωρούσε μάλλον απ' έξω θα πήγαινε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-03-2019, 11:58
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και όσον αφορά τα καράβια που έχουμε δει στο παρελθόν να κάνουν τον γύρο της Πελοποννήσου ενώ χωράγανε στην διώρυγα του Ισθμού, και όσον αφορά το οικονομικό.

Εδώ ωστόσο μιλάμε για μία διαφορά 120 ναυτικών μιλίων όπως μας εξήγησαν πιό πάνω και οι φίλοι μας. Τα 120 ν.μ. είναι πιό οικονομικά σε πετρέλαια από τα όσα θα πλήρωνε το πλοίο για να διέλθει από τον Ισθμό ??? Και αν όχι (δεν το γνωρίζω), δεν θα ήταν πιό σωστό να συμπεράνουμε ότι αν χώραγε θα πήγαινε από εκεί και όχι από τον γύρο Κρήτης και Πελοποννήσου ??? Απλή ερώτηση και σαφής πιστεύω.
Από τιμή πετρελαίου κ διόδια της διώρυγας δεν το έχω ψάξει αλλά όταν άλλα έχουν κάνει τον κύκλο πχ από/προς Πάτρα ή Ζάκυνθο,σίγουρα συμφέρει κ γιά τα 120 νμ.
Αλλά εδώ μιλάμε επί υποθετικού αφού το πλοίο δεν χωράει κ η διώρυγα είναι κλειστή.

Enburg
04-03-2019, 13:16
Ρε τη φαουσα είναι αυτή που σας έχει πιάσει με το βαπόρι. Εσύ ρε ψαρά Βίκτωρ το έβγαλες πάλι το συμπέρασμα? Το ότι έρχεται απο κάτω σιγά σιγά δεν το βλέπεται? Λοιπόν πήγε από κάτω για να φτάσει πρωί.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-03-2019, 13:45
Ρε τη φαουσα είναι αυτή που σας έχει πιάσει με το βαπόρι. Εσύ ρε ψαρά Βίκτωρ το έβγαλες πάλι το συμπέρασμα? Το ότι έρχεται απο κάτω σιγά σιγά δεν το βλέπεται? Λοιπόν πήγε από κάτω για να φτάσει πρωί.
Σίγουρα ψαράς; Toυλάχιστον εσύ δεν θα έπρεπε να μιλάς έτσι σε μένα.

Παναγιώτης
04-03-2019, 14:45
Δεν έχουμε την καθαρή χωρητικότητα (nt) αλλά ας κανουμε μια παραδοχή ότι είναι το 60% του gt δηλαδή 60%x9917=5950~6000. Πάμε εδώ (http://www.aedik.gr/tolls_calc/tolls-calculator.html) και βρίσκουμε:




Σημαία σκάφους:

Ξένη















Τύπος πλοίου:
Επιβατηγό - Οχηματαγωγό Πλοίο














Λιμάνι απόπλου:
Αίγυπτος (Αλεξάνδρεια και λιμάνια Ανατολικά της Αλεξάνδρειας), Διάπλους διώρυγας του Σουέζ, Ισραήλ, Λίβανος, Συρία, Κύπρος, Τουρκία (Κόλπος της Αντάλυα και λιμάνια Ανατολικά του κόλπου της Αντάλυα)














Λιμάνι κατάπλου:
Ελλάδα (Λιμάνια στον Κορινθιακό και Πατραϊκό Κόλπο)














Κατηγορία σκάφους:
Κατηγορία Β'














Καθαρή χωρητικότητα (τόνοι):
6000














Μήκος σκάφους (μέτρα):
165














Πλάτος σκάφους (μέτρα):
22.5














Βύθισμα πλοίου κατά την άφιξη (μέτρα):
5.5














Αριθμός επιβατών:
0














Τοπικό νηολόγιο:
Όχι














Ημερομηνία διέλευσης:
04/03/2019














Προβλεπόμενη ώρα διέλευσης:
10:00














Μεταφέρει επικίνδυνο φορτίο;
Όχι














Η ημέρα της διέλευσης είναι Κυριακή ή αργία
Όχι














Πρόκειται για υπερμεγέθες πλοίο;
Όχι














Χρήση πλοηγών:
1














Χρήση ρυμουλκών:
1














Διόδια:
€ 3405.00














Δικαιώματα πλοήγησης:
€ 175.00














Δικαιώματα ρυμούλκησης:
€ 1478.00














Σύνολο:
€ 5058.00














Επιβαρύνσεις λόγω νυχτερινής διέλευσης














Στα δικαιώματα πλοήγησης:
€ 0.00














Στα δικαιώματα ρυμούλκησης:
€ 0.00














Σύνολο νυχτερινών επιβαρύνσεων:
€ 0.00














Επιβαρύνσεις λόγω διέλευσης σε αργία















Στα δικαιώματα πλοήγησης:

€ 0.00















Στα δικαιώματα ρυμούλκησης:
€ 0.00














Σύνολο επιβαρύνσεων λόγω αργίας:
€ 0.00














Φ.Π.Α.:
€ 0.00














Τελικό σύνολο:
€ 5058.00















* Τα αποτελέσματα του υπολογισμού έχουν καθαρά πληροφοριακό χαρακτήρα.
Επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών στο 27410 30886 για επιβεβαίωσή τους.







Αν αντι για την παραδοχή βάλουμε το δυσμενέστερο nt=9900 βγαίνει κόστος € 8061.00.

Οπότε έχουμε ένα κόστος διέλευσης 5.000 €. Δηλαδή κάθε κερδισμένο μίλι κοστίζει 5000/120=42€ ή αν βαλουμε ο δυσμενέστερο 8000/120=67€

gioros
04-03-2019, 15:03
Ρε τη φαουσα είναι αυτή που σας έχει πιάσει με το βαπόρι. Εσύ ρε ψαρά Βίκτωρ το έβγαλες πάλι το συμπέρασμα? Το ότι έρχεται απο κάτω σιγά σιγά δεν το βλέπεται? Λοιπόν πήγε από κάτω για να φτάσει πρωί.
Υπαρχει αγαπητε μου μια λεξη που λεγεται ευγενια .Ολοι εδω την γνωριζουμαι .Νομιζω οτι αν δεν την γνωριζεις καλο θα ηταν να την αναζητησεις. Ξερεις οσο σημαντικές και αν ειναι οι πληροφορίες που μας δίνεις αν δεν εχουν ΤΡΟΠΟ δεν αξίζουν.

errikos!
04-03-2019, 18:13
εχουμε κανενανα νεο απο το καραβι?καμια photo τπτ?

OfTheHighSeas
04-03-2019, 19:01
Οπότε έχουμε ένα κόστος διέλευσης 5.000 €. Δηλαδή κάθε κερδισμένο μίλι κοστίζει 5000/120=42€ ή αν βαλουμε ο δυσμενέστερο 8000/120=67€
Στην ανάρτηση #8 (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?199929-Rigel-VII-Orange-7&p=611675#post611675) ο κ. Βίκτωρ Χιώτης μας είχε πληροφορήσει ότι το πλοίο έχει ισχύ 27.000BHP ή 20.134kW και η οικονομική ταχύτητα 22kn. Αν υποθέσουμε ότι η οικονομική ταχύτητα είναι στο 75% της ισχύος δηλ. 15.000kW και η κατανάλωση 0.2kg/kWh, η κατανάλωση είναι 3.000kg/h ή 140kg/nm. Αν η τιμή του καυσίμου είναι μεγαλύτερη από 42/0.14=300€/τον (67/0.14=480€/τον) συμφέρει η διέλευση μέσω της διώρυγος.
Το 0.2kg/kWh αφορά σταθερές μηχανές παρόμοιας ισχύος, δεν γνωρίζω τις καταναλώσεις ναυτικών μηχανών. Ποιες είναι οι τρέχουσες τιμές των καυσίμων;

stathe174
04-03-2019, 23:03
Βρε παιδιά, τι τρώγεστε άδικα; Η διώρυγα είναι κλειστή οπότε υποχρεωτικά πάει από γύρω.

Παναγιώτης
05-03-2019, 01:23
¨οπως βλ;eπουμε εδώ (https://shipandbunker.com/prices/emea) είναι γύρω στα 450 $ ο τόνος δήλαδή περίπου 400 €/t.Οπότε είναι οριακή η τιμή και η απόφαση προφναώς πάιρνεται υπολογίζοντας και άλλους παραγοντες πχ αν θα περάσει νύχτα ο΄πότε θα έχει προσθετες επιβαρύνεις το πέρασμα, το ενδεχόμενο να περιμένει πριν περάσει οότε ναχαθέι χρόνος κ.λπ. Βεβαια όλα αυτά είναι για την περίπτωση που χωρο΄σε το Rigel VII στο ακνάλι αλλά από ό,τι είδαμε πιο πριν δεν χωράει αν περάσει ακι για υτό παει το γύρω.

errikos!
05-03-2019, 19:02
ωραια ο βεντουρης ειναι πολυ πλουσιος κ θελει να πληρωσει παραπανω.εχουμε κανε νεο για το πλοιο περα απο το οτι δεν περασε απο τον ισθμο?

ancd
05-03-2019, 19:50
......εχουμε κανε νεο για το πλοιο περα απο το οτι δεν περασε απο τον ισθμο?

Πραγματικά, ωραίες οι αναλύσεις που έγιναν παραπάνω αλλά καλό θα ήταν να μεταφέρετε και να συνεχίσετε σε κάποιο άλλο θέμα την ανάλυση και εδώ να επικεντρωθούμε στο πλοίο!
Κανένας προς Αίγιο μεριά να μας στείλει καμιά φωτό να το δούμε σε τι κατάσταση είναι το πλοίο?

Ellinis
06-03-2019, 07:41
Μια χαρά αφορούν και το πλοίο, πιο συγκεκριμένα τη διαδρομή που ακολούθησε. Το κάθε θέμα δεν υπάρχει μονο για να παραθέτουμε φωτογραφίες αλλά μπορεί να φιλοξενήσει απόψεις και αναλύσεις όπως αυτή που το κοσμεί.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-03-2019, 08:37
Δεν έχουμε την καθαρή χωρητικότητα (nt) αλλά ας κανουμε μια παραδοχή ότι είναι το 60% του gt δηλαδή 60%x9917=5950~6000.
Δεν ξέρω αν μετά την εγγραφή στο κυπριακό νηολόγιο ισχύει πλέον η καταμέτρηση της αντίστοιχης ιαπωνικής Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων η οποία είναι μόνο γιά πλόες εσωτερικού.Την νέα καταμέτρηση θα πρέπει να την υπολογίζουμε περίπου στο διπλάσιο.

Enburg
06-03-2019, 09:19
Μάλιστα. Ωραία πράγματα.

Παναγιώτης
09-03-2019, 11:42
Δεν ξέρω αν μετά την εγγραφή στο κυπριακό νηολόγιο ισχύει πλέον η καταμέτρηση της αντίστοιχης ιαπωνικής Επιθεώρησης Εμπορικών Πλοίων η οποία είναι μόνο γιά πλόες εσωτερικού.Την νέα καταμέτρηση θα πρέπει να την υπολογίζουμε περίπου στο διπλάσιο.
Όπως βλέπουμε εδώ (https://www.dms.gov.cy/dms/shipping.nsf/all/3B6945A62EF414ABC225838D0033CF68?opendocument) δεν είναι υποχρεωτικό το διεθνές πιστοποιητικό καταμέτρησης για την προσωρινή νηολόγηση στην Κύπρο.
(έχει σταυρό + δίπλα από το στίχο 29 που αφορρά το πιστοποιητικό δηλαδή δεν είναι απαράιτητο για την προσωρινή νηολόγηση)

Η προσωρινή νηολόγηση έχει διαρκεια το πολύ ένα χρόνο (εννιά μληνες και δυνατότηα τρίμηνης παράτασης) και γίνετια για να μπορέσει να κλέισει ο πλοικτήτης τις εκκρεμότητες με το παλίο νηολόγιο και να γίνεουν οι διαδικασίες για τη μόνιμη νηολόγηση..

Amorgos66
09-03-2019, 17:53
Βρε παιδιά, τι τρώγεστε άδικα; Η διώρυγα είναι κλειστή οπότε υποχρεωτικά πάει από γύρω.
...η διωρυγα ηταν κλειστη κ περαν τουτου το καραβι
διενυσε χιλιαδες μιλια για να ερθει απο την Ιαπωνια,
....εμεις κολλησαμε τωρα σε μερικα παραπανω ή λιγοτερα...

Παναγιώτης
10-03-2019, 10:01
Μα το είπαμε από την αρχή ότι το βαπόρι ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ στη διωρηγα τοης Κορίνθου. Δεν κόλλησε κανένας, απλά έγινε μιε εφαορm;h αυτό μια κουβέντα που έχει σχέση με τις διαστάσεις, τις χωρητικότητες και τις καταναλώσεις των μηχανών. Θα μπορύσαμε αν κανουμε ανάλογη κουβέντα για οποιοδήποτε άλλο τμημα του ταξιδιού.

Espresso Venezia
10-03-2019, 10:50
Ειλικρινά, δεν μπορώ να κατανοήσω τον τρόπο που σκέφτονται - αντιδρούν κάποιοι φίλοι. Είναι αυτό που κοινώς λένε "δεν την παλεύω και με ξεπερνάει" !!!

Έγραψε ο φίλος Παντελής,


To Rigel VII νότια από την Παλαιόχωρα Χανίων με προορισμό το Αίγιο, αφού δεν χωράει στον Ισθμό.

απάντησε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ,


Mα κ να χωρούσε μάλλον απ' έξω θα πήγαινε.

και ακολούθησε μία πολύ ωραία και άκρως ενημερωτική συζήτηση με στοιχεία - αναλύσεις που αφορούσαν δύο διαφορετικές πορείες που μπορούσε να ακολουθήσει το πλοίο (και συνακόλουθα οποιοδήποτε άλλο πλοίο) από την Αίγυπτο προς το Αίγιο και τους λόγους που συνηγορούσαν προς την μία ή άλλη επιλογή (εάν βέβαια χωρούσε από τον Ισθμό). Και ως απαντήσεις - συμμετοχή στην συζήτηση παρεμβάλλονται κάποια ποστ του στυλ : "Ρε τη φαουσα είναι αυτή που σας έχει πιάσει με το βαπόρι", "Βρε παιδιά, τι τρώγεστε άδικα....", "ωραια ο βεντουρης ειναι πολυ πλουσιος κ θελει να πληρωσει παραπανω", "να συνεχίσετε σε κάποιο άλλο θέμα την ανάλυση και εδώ να επικεντρωθούμε στο πλοίο", "...εμεις κολλησαμε τωρα σε μερικα παραπανω ή λιγοτερα...".

Ειλικρινά με ξεπερνάνε αυτές οι απαντήσεις. Δηλαδή με τι θα πρέπει να ασχολούμαστε στο φόρουμ ??? Μόνο με το ανεβάζουμε φωτογραφίες όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο φίλος Ellinis, ή το πολύ πολύ να κάνουμε και .....αναμετάδωση των κινήσεων των πλοίων που βλέπουμε από το σύστημα του AIS ??? (το τάδε αναχώρησε από την Αίγινα, το δείνα κατέπλευσε στον Πειραιά, το τρίτο αναχώρησε για την Ρόδο).

Τι να πω.... πραγματικά "Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου"....... https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon6.png

Ellinis
10-03-2019, 20:14
Το νέο απόκτημα της Ventouris Ferries δεμένο στο Αίγιο ανάμεσα στα RIGEL Ι & ΙΙ, με τα εντυπωσιακά σχέδια της ιαπωνικής Shikoku Kaihatsu.

192540

Enburg
11-03-2019, 08:46
It is nice to be important but is more important to be nice.
Καλή Σαρακοστη

naxos1
30-04-2019, 14:51
Το πλοίο σε χθεσινές φωτογραφίες από το Αίγιο.

193242 193243 193244 193245

leo85
30-04-2019, 19:47
Δεν φαίνεται να κάνουν καποιες δουλειές.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-05-2019, 11:17
19332419332519332610-3-19

O νεοφερμένος γιαπωνέζος παρέα με τα ομόσταυλα RIGEL II κ RIGEL Ι.
Nα δούμε πού θα το πάνε γιά μετασκευή αφού εκεί στο Αίγιο δεν μπορούν να γίνουν σοβαρές δουλειές.
Συγγνώμη γιά την ποιότητα της φωτό Νο1.

pantelis2009
11-09-2019, 16:29
Το Rigel VII με την βοήθεια του ρυμουλκού Καραπιπέρης 18 ξεκίνησε για Ν.Ε.Ζ. Περάματος για τις εργασίες μετασκευής του. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
13-09-2019, 10:50
Το RIGEL VII (ex. Orange 7) της Ventouris Ferries ξεκίνησε προχθές από Αίγιο ρυμουλκούμενο από το P/K Karapiperis 18 και έφτασε στη ράδα του Πειραιά σήμερα το πρωί. Μετά ανέλαβαν τα P/K Atlas & Ifestos 3 και το έφεραν στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα, όπου θα συνεχίσουν τις εργασίες για την μετασκευή του. Εδώ φωτογραφημένο με φόντο το Ικόνιο. Καλή συνέχεια.

195122

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-09-2019, 11:04
Το RIGEL VII (ex. Orange 7) της Ventouris Ferries ξεκίνησε προχθές από Αίγιο ρυμουλκούμενο από το P/K Karapiperis 18 και έφτασε στη ράδα του Πειραιά σήμερα το πρωί. Μετά ανέλαβαν τα P/K Atlas & Ifestos 3 και το έφεραν στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα, όπου θα συνεχίσουν τις εργασίες για την μετασκευή του. Εδώ φωτογραφημένο με φόντο το Ικόνιο. Καλή συνέχεια.

195122
'Aντε πάλι η πρωτιά,είπα κ εγώ ότι θα σου ξέφευγε!:smile-new::smile-new:

pantelis2009
26-09-2019, 08:33
Όπως βλέπουμε στο RIGEL VII οι εργασίες για την μετασκευή του προχωρούν με γοργούς ρυθμούς. Στο μόλο βλέπουμε ότι έχουν έρθει βαρελάκια, καπόνια και σωστικές λέμβοι. Καλή συνέχεια.

195256

pantelis2009
02-10-2019, 12:52
Το RIGEL VII (ex. Orange 7) της Ventouris Ferries που βρίσκεται στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα από τις 13/09, σύμφωνα με το πρόγραμμα του ΟΛΠ θα δεξαμενιστεί στην Πειραιάς ΙΙΙ από 09/10 έως τις 13/10/2019. Εδώ φωτο από το αρχείο μου. Καλή συνέχεια.

195358

pantelis2009
10-10-2019, 15:52
Το RIGEL VII (ex. Orange 7) της Ventouris Ferries όπως είχα αναφέρει, εχθές μπήκε για την συντήρηση του στην δεξαμενή Πειραιάς ΙΙΙ στο Πέραμα. Εδώ σήμερα το πρωί φωτογραφημένο από την Κυνόσουρα. Καλή συνέχεια.

195476

pantelis2009
12-10-2019, 12:30
Στο RIGEL VII της εταιρείας Ventouris Ferries αφού έγινε υδροβολή άρχισαν και το περνάνε όλο μίνιο, όπως βλέπουμε σε σημερινή φωτο από την Κυνόσουρα. ¶ραγε θα προλάβουν να το τελειώσουν ή θα πάρει παράταση στη δεξαμενή ??? Καλή συνέχεια.

195499

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-10-2019, 12:46
Βλέπω έβαλαν καπόνια (επωτίδες).

pantelis2009
12-10-2019, 12:49
Στο ποστ 67 το είχα γράψει και τα είχα φωτο στο μόλο.

pantelis2009
14-10-2019, 10:18
Σήμερα το πρωί όπως βλέπουμε σε φωτο από την Κυνόσουρα, η δεξαμενή Πειραιάς ΙΙΙ είχε αρχίσει να γεμίζει νερό για να βγει το RIGEL VII. Πλέον έχει πάει στο ναυπηγείο Διαμαντή και αφού έχουν τοποθετηθεί τα καπόνια (επωτίδες), οι σωστικές λέμβοι περιμένουν στο ντοκ για να τοποθετηθούν στο πλοίο. Καλή συνέχεια.

195548 195549

pantelis2009
23-11-2019, 09:46
Αν συγκρίνουμε την φωτο του Orange 7 (marine traffic) με την πρώτη φωτο του RIGEL VII στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα θα δούμε ότι μάλλον στο Αίγιο, είχαν κλείσει από τις 3 τετράδες στην πλώρη τα τρία ανοίγματα, ενώ στη χθεσινή φωτο βλέπουμε ότι έκλεισαν και την 5άδα ανοιγμάτων στην πρύμνη. Καλή συνέχεια.

195998 195999 196000

pantelis2009
03-12-2019, 12:40
Το RIGEL VII της εταιρείας Ventouris Ferries όπως βλέπουμε σε σημερινή φωτο από την Κυνόσουρα στο ναυπηγείο Διαμαντή, γράφονται τα σινιάλα στην δεξιά μπάντα, ενώ από την αριστερή έχουν γραφεί και έχει μπει και το σήμα στη τσιμινιέρα. Καλή συνέχεια.

196112 196113

lissos
03-12-2019, 19:15
Του πάνε!
Αν το καλοσκεφτείς, αυτά είναι από τα λίγα τελευταία σινιάλα που έχουν μείνει ανόθευτα από τα περασμένα χρόνια.

avvachrist
03-12-2019, 20:33
Του πάνε!
Αν το καλοσκεφτείς, αυτά είναι από τα λίγα τελευταία σινιάλα που έχουν μείνει ανόθευτα από τα περασμένα χρόνια.

Εεε και αυτοί κάπου μας τα χαλάνε τα τελευταία χρόνια στα ονόματα των πλοίων της εταιρείας... Ενώ είχε τόσο όμορφα ονόματα (Pollux, Polaris, Venus) τα τελευταία χρόνια κολλήσαμε στο Rigel με τη γνωστή αρίθμηση. Και επίσης ας επιλέξουν χρώμα... Τα μισά λευκά και τα υπόλοιπα μπλε...

despo
03-12-2019, 22:13
Εεε και αυτοί κάπου μας τα χαλάνε τα τελευταία χρόνια στα ονόματα των πλοίων της εταιρείας... Ενώ είχε τόσο όμορφα ονόματα (Pollux, Polaris, Venus) τα τελευταία χρόνια κολλήσαμε στο Rigel με τη γνωστή αρίθμηση. Και επίσης ας επιλέξουν χρώμα... Τα μισά λευκά και τα υπόλοιπα μπλε...
Συμφωνώ σε όλα ! Απλά είμαι περίεργος που θα δρομολογηθεί, αφου στη γραμμή της Αλβανίας έχουν πιά αρκετά πλοία.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-12-2019, 23:41
Εεε και αυτοί κάπου μας τα χαλάνε τα τελευταία χρόνια στα ονόματα των πλοίων της εταιρείας... Ενώ είχε τόσο όμορφα ονόματα (Pollux, Polaris, Venus) τα τελευταία χρόνια κολλήσαμε στο Rigel με τη γνωστή αρίθμηση. Και επίσης ας επιλέξουν χρώμα... Τα μισά λευκά και τα υπόλοιπα μπλε...
Αστέρι είναι κ αυτό, ο Ριγήλος, γιά την αρίθμηση συμφωνώ,ίσως μιμείται τα Superfast

despo
03-12-2019, 23:54
Τελικά η απορία που είχα μόλις λύθηκε, αφου μόλις ήρθε η πληροφόρηση οτι το πλοίο ξεκινάει στις 8 Ιουνίου (πρώτη φορά τόσο νωρίς, δεν γνωρίζω βέβαια αν πριν πρόκειται να κάνει αλλού δρομολόγια) στη γραμμή Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα - Μπάρι, ενω απο 2/7 θα προστεθεί και το Rigel 1, με την προέκταση σε συγκεκριμένες ημερομηνίες ομως μόνο στη Σάμη και όχι στη Ζάκυνθο.

gioros
04-12-2019, 09:41
Κλασικός ακτοπλοως ισος ο τελευταίος παλαιάς κοπής .
Ενα σινιάλο που πέρασε πολλά ΑΛΆ ακόμα υπάρχει
.Με πάντα προσεχτικές αγορές πλοίων και αργά βήματα
Η ιστορία του δείχνει οτι ξέρει πότε να απλώνει και ποτε να μαζεύει.
Επιστέφει λοιπόν στα γνώριμα για αυτόν στέκια και κατά τη γνώμη μου έπεται συνέχεια .

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-12-2019, 10:39
Κλασικός ακτοπλοως ισος ο τελευταίος παλαιάς κοπής .
Ενα σινιάλο που πέρασε πολλά ΑΛΆ ακόμα υπάρχει
.Με πάντα προσεχτικές αγορές πλοίων και αργά βήματα
Η ιστορία του δείχνει οτι ξέρει πότε να απλώνει και ποτε να μαζεύει.
Επιστέφει λοιπόν στα γνώριμα για αυτόν στέκια και κατά τη γνώμη μου έπεται συνέχεια .
Eίναι ο Γιώργος Βεντούρης,αυτός ποτέ δεν είχε πρόβλημα.Το σινιάλο με τις όποιες παραλλαγές πέρασε διάφορα από τους συγγενείς .

gioros
04-12-2019, 11:19
Eίναι ο Γιώργος Βεντούρης,αυτός ποτέ δεν είχε πρόβλημα.Το σινιάλο με τις όποιες παραλλαγές πέρασε διάφορα από τους συγγενείς .
Σωστά
κράτησε με σωστές κινήσεις στα δύσκολα την ώρα που η αρχική εταιρία διαλυόταν,και τώρα επανέρχεται

Ellinis
04-12-2019, 15:11
Σωστά
κράτησε με σωστές κινήσεις στα δύσκολα την ώρα που η αρχική εταιρία διαλυόταν,και τώρα επανέρχεται
Aν εννοείς ως αρχική εταιρία την Ventouris Sea Lines του καπετάν Κώστα Βεντούρη, αυτή την πήρε ο Βαγγέλης που μετά αντιμετώπισε τα γνωστά προβλήματα.
Ο Γιώργος που είχε μόνος του την Ventouris Ferries δεν ύπηρξε κλασικός ακτοπλόοος μιας και μόνο το ΠΗΓΑΣΟΣ είχε μια εποχή στην ακτοπλοΐα. Ούτε είχε ποτέ προβλήματα, αλλά 30 χρόνια έχει αδιάληπτη παρουσία στην Αδριατική και σχεδόν συνέχεια στο Ιόνιο.

Το καράβι φαίνεται κουκλί με τα χρώματα της εταιρίας, το μόνο "στραβό" είναι η αρίθμηση που έλαβε και που αφήνει τρία κενά από τον προηγούμενο "Ρίγηλο".

OfTheHighSeas
04-12-2019, 17:23
Αστέρι είναι κ αυτό, ο Ριγήλος, γιά την αρίθμηση συμφωνώ,ίσως μιμείται τα Superfast
Κ. Χιώτη μήπως ξέρετε τα ελληνικά ονόματα του Altair και του Aldebaran;
Ευχαριστώ

Παναγιώτης
04-12-2019, 19:00
Του Αλντεμπαράν είναι Λαμπαδίας, ο Αλ΄ταιρ λέγεται Αλτάιρ το Ριγηλός είναι εξελληνισμός του αραβικού Ρίγκελ. Περισσότερα δείτε εδώ (https://www.eef.edu.gr/media/2634/e_s00001.pdf#page=20).

gioros
04-12-2019, 20:29
Aν εννοείς ως αρχική εταιρία την Ventouris Sea Lines του καπετάν Κώστα Βεντούρη, αυτή την πήρε ο Βαγγέλης που μετά αντιμετώπισε τα γνωστά προβλήματα.
Ο Γιώργος που είχε μόνος του την Ventouris Ferries δεν ύπηρξε κλασικός ακτοπλόοος μιας και μόνο το ΠΗΓΑΣΟΣ είχε μια εποχή στην ακτοπλοΐα. Ούτε είχε ποτέ προβλήματα, αλλά 30 χρόνια έχει αδιάληπτη παρουσία στην Αδριατική και σχεδόν συνέχεια στο Ιόνιο.

Το καράβι φαίνεται κουκλί με τα χρώματα της εταιρίας, το μόνο "στραβό" είναι η αρίθμηση που έλαβε και που αφήνει τρία κενά από τον προηγούμενο "Ρίγηλο".
Εννοώ οτι ηταν μαζί στην VSL με τους υπολοίπους και αν δεν κάνω λάθος για μεγάλο διάστημα ήταν, ο έχων το γενικό πρόσταγμα, στην εταιρία .
Μετα έγιναν διάφορα και ίδρυσε την VF ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΡΑΒΙΑ μαζί του και συνέχισε μόνος του. Με πολυ δυνατή παρουσία στις γραμμές τις Ιταλίας και με μικρή στην ελληνική ακτοπλοΐα .
Στη συνεχεία συρρικνώθηκε ,νομίζω απο δική του επιλογή,και εδω πιστεύω οτι φαίνεται το πόσο προσεκτικός είναι στις κινήσεις του,και τώρα τα τελευταία χρόνια σιγά σιγά πάντα, μεγαλώνει ξανά.
Τον θεωρώ κλασικό ακτοπλοο ανεξάρτητα απο το αν ασκεί δραστηριοτητα στην Ελληνική Η στην του εξωτερικού ακτοπλοΐα
Αν σε κάτι κάνω λάθος ειναι ευπρόσδεκτη κάθε διόρθωση

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-12-2019, 22:02
Του Αλντεμπαράν είναι Λαμπαδίας, ο Αλ΄ταιρ λέγεται Αλτάιρ το Ριγηλός είναι εξελληνισμός του αραβικού Ρίγκελ. Περισσότερα δείτε εδώ (https://www.eef.edu.gr/media/2634/e_s00001.pdf#page=20).
Ριγήλος είναι το σωστό.

noulos
04-12-2019, 23:02
Εννοώ οτι ηταν μαζί στην VSL με τους υπολοίπους και αν δεν κάνω λάθος για μεγάλο διάστημα ήταν, ο έχων το γενικό πρόσταγμα, στην εταιρία .
Μετα έγιναν διάφορα και ίδρυσε την VF ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΡΑΒΙΑ μαζί του και συνέχισε μόνος του. Με πολυ δυνατή παρουσία στις γραμμές τις Ιταλίας και με μικρή στην ελληνική ακτοπλοΐα .
Στη συνεχεία συρρικνώθηκε ,νομίζω απο δική του επιλογή,και εδω πιστεύω οτι φαίνεται το πόσο προσεκτικός είναι στις κινήσεις του,και τώρα τα τελευταία χρόνια σιγά σιγά πάντα, μεγαλώνει ξανά.
Τον θεωρώ κλασικό ακτοπλοο ανεξάρτητα απο το αν ασκεί δραστηριοτητα στην Ελληνική Η στην του εξωτερικού ακτοπλοΐα
Αν σε κάτι κάνω λάθος ειναι ευπρόσδεκτη κάθε διόρθωση
Αυτός δεν είχε και το θρυλικό Bari Express; Της Ventouris Ferries ήταν και αυτό.

thanos75
05-12-2019, 09:43
Αυτός δεν είχε και το θρυλικό Bari Express; Της Ventouris Ferries ήταν και αυτό.

Ακριβώς της Ventouris Ferries ήταν το υπέροχο Μπάρι Εξπρές που έγραψε ιστορία στη Ραφήνα. Την Ventouris Sea Lines την θυμάμαι μόνο στον Πειραιά να δραστηριοποιείται. Και ναι είναι πράγματι ένας εκ των τελευταίων παραδοσιακών ακτοπλόων

thanos75
05-12-2019, 09:52
Τελικά η απορία που είχα μόλις λύθηκε, αφου μόλις ήρθε η πληροφόρηση οτι το πλοίο ξεκινάει στις 8 Ιουνίου (πρώτη φορά τόσο νωρίς, δεν γνωρίζω βέβαια αν πριν πρόκειται να κάνει αλλού δρομολόγια) στη γραμμή Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα - Μπάρι, ενω απο 2/7 θα προστεθεί και το Rigel 1, με την προέκταση σε συγκεκριμένες ημερομηνίες ομως μόνο στη Σάμη και όχι στη Ζάκυνθο.
Απορώ πάντως γιατί κόβει τη Ζάκυνθο, πάντα θυμάμαι να έχει ιδιαίτερη κίνηση εκεί τα Rigel ειδικά τον Αύγουστο. Φημολογείται επίσης και ενεργοποίηση γραμμής προς Αγίους Σαράντα από Ιταλία (μάλλον από Μπάρι)