PDA

Επιστροφή στο Forum : Για να ξεκολήσουν τα ράουλα....



Κουμπαρος
13-11-2007, 15:15
Αν κάποια ράουλα, ροδέλλες, οδηγούς ρουλεμάν κτλ έχουν κολλήσει και δεν γυρίζουν πως μπορούμε να τα καθαρίσουμε;
Αντισκουρικό wd-40 και μετά πλύσιμο με μπόλικο νερό (ίσως και ζεστό) για να μην κολλήσουν σκόνες;
Κάποιο άλλο υλικό ίσως;
Έπίσης πως συντηρούμε τα φρένα (spinlocks); Πλύσιμο με νεράκι είναι αρκετό ή μπορούμε να τα γρασάρουμε με κάποιο τρόπο;
Ευχαριστώ

Asterias
13-11-2007, 15:31
WD 40

FOR EVER

KAI ΦΥΣΙΚΑ ΝΕΡΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ

Giorgos_D
13-11-2007, 18:03
Συμφωνώ.... WD40 κάνει για τα πάντα..... Πολύ πρακτικό!

Apostolos
14-11-2007, 10:59
Ε για να μήν κολάνε βάλτε λίγο γρασάκι καλής ποιότητας! Οσο κολάνε σημαίνει ότι υπάρχει διάβρωση. Το γράσσο προστατέυει και απο τις τριβές και απο την διάβρωση

Κουμπαρος
26-11-2007, 16:52
CRC Κontakt 60
Γνωρίζεται αυτό το προιόν; Νομίζω είναι Γερμανικό προιον και είναι αντισκουρικό σαν το WD40 με βάση το λάδι αντί το πετρέλαιο. Κάποιοι το προτιμούν παρά το WD40. Μην με ρωτήσετε όμως γιατί!
Επίσης υπάρχει και υγρή σιλικόνη CRC Kontakt 72 για ψέκασμα των ηλεκτρικών μερών.

Asterias
27-11-2007, 17:04
Έχω χρεισημοποιείσει κάποιες φορές κάποια άλλα αντισκουρικά τα οποία ήταν εξίσου αποτελεσματικά. Αλλά το WD-40 είναι το γνωστό...

Hellenarc
08-01-2008, 22:49
Ξεμοντάρισα, καλό καθάρισμα, φύσημα με πεπιεσμένο αέρα - στέγνωμα , μοντάρισμα. Ποτέ λαδιά γράσα η οτιδήποτε έλκει και κρατάει την σκόνη και μετά το εξάτμιση της θάλασσας το αλάτι. Για την καθημερινή συντήρηση με κόκα κόλα :oκαι ξέπλυμα με πολύ καθαρό νερό. Κουκούλες όπου είναι δυνατόν.


η Κόκα κόλα είναι πραγματικά θαυματουργή στα Alu – inox καί μόνο (Μακριά από μικρά παιδία και στόματα ενηλίκων).:confused:
Ζέσταμα και επαναλαμβάνοντας την διαδικασία κόκα κόλα και ζέσταμα έχουμε μια πολύ καλή καραμέλα αλλά και την βίδα στο χέρι.

Asterias
09-01-2008, 12:56
Γεια χαρά φίλε Hellenarc, καλως ήλθες στη παρέα μας.

Θα συμφωνήσω κ εγώ μαζί σου για την κόκα κόλα. Δεν είναι και το καταλληλότερο υλικό αλλά κάνει δουλίτσα της. Προσοχή!! Χρειάζεται ξέβγαλμα μετά για να μην κολλήσουν οι ζάχαρες.

Kyriakos
10-01-2008, 11:42
Αντισκουρικό wd-40 και μετά πλύσιμο με μπόλικο νερό (ίσως και ζεστό) για να μην κολλήσουν σκόνες;

Να υποθέσω οτί αυτό το διάλυμα καταλήγει στην θάλασσα?

Αχρείοι μολυντές!

Δεν δοκιμάζετε με ξυδάκι?

Asterias
10-01-2008, 13:09
Μπα. Δεν καταλήγει στη θάλασσα. Μένει πάνω στο αντικείμενο που χρησημοποιείται. Εξάλλου μιλάμε για πολύ μικρές ποσότητες.

Asterias
10-01-2008, 13:13
Επίσης, πολύ καλή λύση, για αντικείμενα που δεν έρχονται σε άμεση επαφή με τη θάλασσα είναι και κάποια σπρέι γράσσου, προχθές ένα τέτοιο πραγματάκι μου ξεκόλλησε μια ψιλοφρακαρισμένη πόρτα από ένα κοντέινερ. Βέβαια είναι σημαντική και η παρατήρηση κάποιου φίλου παραπάνω για τη σκόνη η οποία θα κολλήσει πάνω στο γράσσο.

Κουμπαρος
03-09-2009, 08:01
Δεν είναι ακριβώς ράουλο που θέλω τώρα να ξεκολλήσω αλλά να λιπάνω κάποιο πλαστικό κομμάτι που τρίβεται με κάποιο άλλο. Συγκεκριμένα το τιμόνι του σκάφους μου όταν αρχίζει να ζορίζεται σφίγγει πολύ (και δεν εννοώ αυτό που λέμε 'έχω τιμόνι'). Το πρόβλημα είμαι σχεσόν σίγουρος πως βρίσκεται σε κάποιο πλαστικό 'δακτύλιο' στο πάνω μέρος του τιμονιού (το εγχειρήδιο το αποκαλεί rudder shaft bearing και έρχεται σε επαφή με τον 'άξονα' του τιμονιού) ο οποίος το πιο πιθανών έχει φθαρτεί. Η σωστή λύση (που απαιτεί αφαίρεση τιμονιού) είναι η αντικατάσταση του αλλά θα προσπαθήσω να το ψεκάσω με κάποιο λιπαντικό προσωρινά μέχρι να βγει το σκάφος εκτός νερού. Το ερώτημα είναι με τι ψεκάζεις τα πλαστικά; Σπρέυ σιλικόνης, τεφλόν; Τα φώτα σας.
Ευχαριστώ

cataman
03-09-2009, 08:42
Φίλε κουμπάρε από ότι γνωρίζω το καλύτερο προστατευτικό υλικό για τα πλαστικά είναι η σιλικόνη. Και όταν πρόκειται για πλαστικά που τρίβονται με άλλα πλαστικά ή μέταλλα την καλύτερη λίπανση την δίνει το γράσο σιλικόνης.

Κουμπαρος
07-02-2010, 16:04
'Εχω δύο εντατήρες που δεν λένε να ξεκολλήσουν. Το wd40 δεν λέει να τους ξεκολλήσει. Αν τους παραζορίσω υπάρχει κίνδυνος να σπάσω κάτι. Καμιά ιδέα; Το κόλπο με την κοκα-κόλα πως δουλέυει; Καμιά ιδέα;
Αν τους ζεστάνω με φλόγιστρο υπάρχει κίνδυνος να χαλάσω τα σπειρώματα; Ή τελωσπάντων ποιά είναι η καταλληλότερη μέθοδος να τους ζεστάνω;
Ευχαριστώ

mastrokostas
07-02-2010, 18:58
Από τι μέταλλο είναι ? Το φλόγιστρο είναι μια καλή λύση με συνδυασμό το σπρέι που έχεις ,και λίγο κτύπημα με καμιά ματσόλα μολυβένια !Να θυμάσαι ότι ,όταν έχεις κάποιο σπείρωμα ,να του βάζεις ΠΑΝΤΑ γραφιτούχο γράσο .Για να λύνουν πάντα ,χωρίς πρόβλημα .Υπάρχει και σε σπρέι .

Κουμπαρος
08-02-2010, 08:52
Από τι μέταλλο είναι ?

Δεν θυμάμαι. Πρέπει να το ψάξω λίγο. Βασικά, όπως μου είχε εξηγήσει κάποιος παλιά, οι εντατήρες είναι διαφορετικό μέταλλο από τα ξάρτια και γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκε η ηλεκρόλυση.

Κουμπαρος
08-02-2010, 16:59
Δεν θυμάμαι. Πρέπει να το ψάξω λίγο. Βασικά, όπως μου είχε εξηγήσει κάποιος παλιά, οι εντατήρες είναι διαφορετικό μέταλλο από τα ξάρτια και γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκε η ηλεκρόλυση.

Λοιπόν νομίζω πως οι εντατήρες (ανοικτού τύπου) είναι από "χρωμιομένο μπρούντζο" (τώρα αν δεν ονομάζεται ακριβώς έτσι δεν γνωρίζω). Τα ξάρτια και τα σπιρώματα είναι ασφαλώς ανοξείδωτο ατσάλι.

mastrokostas
08-02-2010, 17:32
Τότε μην βάλεις φλόγιστρο διότι θα καταστρέψεις το χρώμιο .

zozef
08-02-2010, 17:53
Επειδη ημαστε και λιγο της πατεντας ,οπου δεν σηκωνει καμινετο μπορει να παει το σεσουαρ δεν κανω πλακα το εχω δουλεψει ,οσο για λυπαντικο? σπρευ γρασσο και βαζελινη,το ξερω οτι καποιοι θα γελανε, αλλα ειναι μια καλη λυση!!