PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλαφάτισμα



fulmonte
08-05-2008, 21:15
Σας ευχαριστώ όλους.

Πως θα μπορούσα όμως να μάθω περισσοτερα για την ανακατασκευη??
Πως γινεται το καλαφατισμα, ποιες είναι οι καλυτερες μπογίες, τι ξυλεία θα πρεπεί να χρησιμοποιήσω κλπ...
Υπάρχει κάποιο βιβλίο που θα προτείνατε?
Υπάρχει κάποιος που θα μπορουσε να μας καθοδηγήσει βλέπωντας τα σκάφη?

Συντομα θα στειλω φωτογραφίες..

Ευχαριστώ πολυ

Hellenarc
08-05-2008, 21:40
Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το θέμα είναι μεγάλο

Hellenarc
08-05-2008, 21:50
Σχετικά με το καλαφάτισμα
Πάρε μια ματσόλα περίπου 700 γραμμάριων έως 1κιλου και άρχισε να χτυπάς ένα τραπέζι από κάτω για πέντε λεπτά συνέχεια και επανέλαβε το ίδιο για 3 έως 5 φορές μετά από στάση μερικών λεπτών
Σε μια εβδομάδα θα είσαι έτοιμος να καλαφατίσεις ολόκληρη σειρά.
Τα υπόλοιπα είναι μεν δύσκολα αλλά όχι ακατόρθωτα.

mipap
12-05-2008, 20:36
Εξετασε το εδεχομενο αναπαλαίωσης και συντήρησης με εποξικη ρυτίνη. Είναι ο καλύτερος τρόπος να πετύχεις δύναμη στο σκαρί και αντοχή στο χρόνο. Θα εξασφαλισεις οτι όσο δουλέυεις τόσο προχωράς. Σ'αυτές τις δουλειές υπάρχει ο κίνδυνος η φθορά του χρόνου να δουλεύει γρηγορότερα από εσενα και κάποια μέρα να συνειδητοποιήσεις οτι δουλεύεις συνεχως και δεν έχεις κάνει ουτε ένα μιλι. Κουράγιο. Αν δουλέψεις με έποξη, να μπαίνει το υλικό ενδιάμεσα στα ξύλα

Hellenarc
12-05-2008, 23:34
Υπάρχουν πολλές ξύλινες κατασκευές μερικές δέχονται το epoxy άλλες το απωθούν !
Δεν είναι όλα τα ξυλά τα ίδια Η ξυλεία των Παραδοσιακών σκαφών, αυτά τουλάχιστον που ονομάζουμε Παραδοσιακά στην Ελλάδα δεν αγαπάνε καθόλου τις ρητίνες (τις χημικές) και ιδιαίτερα τα παλαιά σκάφη.
Μακριά από τέτοιες επιδιορθώσεις γιατί στο τέλος θα έχεις ένα πλαστικό κουφάρι χωρίς καθόλου ξύλο.
Η παραδοσιακή επισκευή αν γνωρίζεις τον τρόπο είναι πολύ γρήγορη, φτηνή, και το σκάφος θα έχει την κατάλληλη συμπεριφορά για την οποία και σχεδιάστηκε.

Έχω επίσης μια παρατήρηση και απορία :???: για πολλούς φίλους που εμφανίζονται και καλά κάνουν στο Forum χωρίς να αναφέρουν τίποτα σχετικά με το ποιοι είναι.
Γιατί βρε παιδία φοβόσαστε κανέναν και δεν μας λέτε ποιοι είστε :confused:

ekxba
14-07-2008, 12:36
Είχα ρωτήσει ένα ψαρά και μου είχε πεί οτι δεν κάνει καλαφάτισμα αλλά απλά αλλάζει σανίδα(;).

Ετσι πήρα το θάρος να ρωτήσω αν ισχύει αυτό.

Ερασιτεχνικά ασχολούμαι με τα παραδοσιακά σκάφη λόγω της μαγείας που νοιώθουμε οταν τα βλέπουμε.

Hellenarc
16-07-2008, 22:10
Ακαλαφάτιστο ξύλινο παραδοσιακής ναυπήγησης σκάφος και ιδικά ιστιοφόρο είναι σαν ρόδα χωρίς βαλβίδα στην σαμπρέλα.
Δεν καλαφατίζεις μόνο τους παλαιούς αρμούς τους καλαφατίζεις όλους από κατασκευή

ekxba
17-07-2008, 10:13
Καλημέρα Hellanarc.
Ενας άλλος ψαράς μου είχε πεί οτι ναι μεν το τρεχαντήρι είναι σχεδιασμένο για πλεύση κατάπλωρα στον καιρό, αλλά είναι δυνατόν απο τα χτυπήματα πάνω στο κύμα-είναι απόλαυση τέτοια πλεύση- να χαλαρώσουν/ανοίξουν οι αρμοί. Οπότε φαντάζομαι το υλικό καλαφατίσματος(κανάβι κορδόνι + λινέλαιο+μίνιο) να παρουσιάζει ελαστικότητα κι έτσι να παραμένει στεγανό το καίκι.

Εγώ ξεκίνησα με τα ξύλινα πλεούμενα το 1989 κατασκευάζοντας μια πιλοτίνα με σχέδια του Σ. Ψαθέρη απο κόντρα πλακέ θαλάσσης. Ηταν πολύ δεμένο σκάφος και γερό. Ομως μου πλανάριζε υπερβολικά. Σύντομα το άλλαξα. Ηταν όμως μια πολύ καλή εμπειρία η κατασκευή του.
Χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το σάϊτ και μιλάμε.

Hellenarc
17-07-2008, 14:46
Φίλε Ekxba
Πολλά θα ακούσουν τα αυτιά σου! μα από όλα αυτά τι θα δουν τα μάτια σου;
Όταν σχεδιάσθηκαν ή πρωτοκατασκευάσθηκαν αν μπορούμε να το πούμε έτσι δεν υπήρχαν μηχανές για να πάνε τα σκάφη ανάπλωρα.
Ακόμα και σε αντιμονή (τραβέρσο) το σκάφος αν και έρχεται για αρκετή ώρα ανάπλωρα δεν κοπανάει.
Ναι όταν το σκάφος είναι παλιό και τα καρφιά κομμένα η με υπερβολική πίεση τα στουπιά (καλαφάτισμα με μπαμπάκι η κάνναβη) τότε μπορεί να κάνει νερά μέχρι και να ξεπετσωθεί.
Όχι το καλαφάτισμα δεν πρέπει να έχει καμία ελαστικότητα αν έχει θα πεταχτεί έξω.
Το καλαφάτισμα εκτός του ότι κάνει στεγανό το σκάφος, σφίγγει πέτσωμα εξισορροπώντας τις τάσεις των σανιδιών από την κατασκευή και από το φούσκωμα με το που αρχίσει να ρουφάει νερό.

Πιστεύω πως και άλλοι Forumιστες να θέλουν να μαθαίνουν λίγα περισσότερα για το ποίος είναι ο καθένας μας.

ekxba
17-07-2008, 15:25
Hellenarc
πολύτιμες οι πληροφορίες σου. Τελικά σ΄ένα παραδοσιακό ξύλινο σκάφος τα κομμάτια του δένονται έτσι ώστε να αποτελέσουν ένα συμπαγές σύνολο
χωρίς να χρησιμοποιείται κάλλα.

Είσαι καραβομαραγκός; Σε ποιά περιοχή;

Hellenarc
17-07-2008, 16:26
Έτσι είναι! Ένα συμπαγές και όσο το δυνατόν άκαμπτο σύνολο.
Μια πρόκα για να την ξεκαρφώσουμε όταν δεν έχουμε τανάλια τότε την κουνάμε πέρα- δώθε με αποτέλεσμα να (μεγαλώσει) η τρυπά που την συγκρατεί και έτσι να καταφέρουμε να την βγάλουμε!
Αυτό γίνεται και σε ένα ξύλινο σκάφος όταν δεν είναι άκαμτο και με πολλές άλλες συνέπειες
Φυσικά υπάρχουν και άλλοι λόγοι που το σκάφος πρέπει να είναι άκαμπτο
Σχετικά με την επαγγελματική μου ιδιότητα, λόγο του ότι μπορεί να φανεί σαν διαφήμιση δεν θα ήθελα να την αποκαλύψω δημόσια στο Forum

Hellenarc
31-03-2011, 18:28
έτσι δουλεύουν την ματσόλα και καλαφατίζουν οι ΚΑΛΑΦΑΤΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=FvCtLVUiEx4&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/user/Hellenarc#p/a/u/1/G7xW-Bmo9t0

spyros45
19-06-2019, 19:16
Φιλοι καλησπερα.Εχω ενα τρεχαντηρι 10,65 και θελω να καλαφατισω τον ασο της καρινας.Θα βαλω κορδων騨η υπαρχει κατι αλλο. Ευχαριστω.