PDA

Επιστροφή στο Forum : Apri [Capricorn]



pantelis2009
15-06-2019, 18:12
ΕΕΕΡΧΕΤΑΙ. Περισσότερα σε λίγες μέρες.:angel:

Espresso Venezia
16-06-2019, 09:09
ΕΕΕΡΧΕΤΑΙ. Περισσότερα σε λίγες μέρες.:angel:

Με το καλό, με το καλό !!! Μεγάλο μπαμ !!!

Παντελή αναμένουμε, ή μάλλον καλύτερα αναμένει όλο το διαδίκτυο !!!

pantelis2009
16-06-2019, 09:57
Γιώργο, ότι έρχεται, σίγουρα έρχεται, κάτσε όμως πρώτα να δούμε για ποιόν λόγο έρχεται, αν παραμείνει δηλαδή ή αν μετά τον Πειραιά συνεχίσει .....το ταξίδι του !!!!!
Ti ....ποιο..... και γιατί αφού φτάσει. Υπομονή.

Espresso Venezia
16-06-2019, 10:12
Σωστά, σωστά. Ας κρατάμε και μια πισινή, τόσα και τόσα έχουν δει τα υπέροχα μπιρμπιλωτά μας μάτια !!! https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png

giorgos....
16-06-2019, 21:56
Ας μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο να χρησιμεύσει μόνο ως ανταλλακτικά για το Tera Jet. Αν και θα ήταν πολύ ωραίο να έχουμε άλλο ένα τέτοιο ταχύπλοο στο Αιγαίο..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-06-2019, 22:44
Ας μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο να χρησιμεύσει μόνο ως ανταλλακτικά για το Tera Jet. Αν και θα ήταν πολύ ωραίο να έχουμε άλλο ένα τέτοιο ταχύπλοο στο Αιγαίο..
Δλδ φέρνουν το αδελφό CAPRICORN από την Κροατία;;;

Espresso Venezia
17-06-2019, 08:10
Ας μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο να χρησιμεύσει μόνο ως ανταλλακτικά για το Tera Jet.

Αυτό είναι και το πλέον πιθανό (δεδομένου και του ότι έχει να δουλέψει δεκατρία χρόνια), και σε αυτό ακριβώς αποσκοπούσε και η "πισινή" και η επιφύλαξη ως προς το αν "θα συνεχιστεί το ταξίδι του". Προς το παρόν το βέβαιο είναι ότι ρυμουλκείται με προορισμό τον Πειραιά (συμπεριλαμβανομένων των πέριξ αυτού).

giorgos....
17-06-2019, 09:30
Το μυστήριο λύθηκε..

Η Sea Jets αγόρασε το HSC Capricorn (https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/seajets-agorase-capricorn/)

Κλίκ για όλες τις λεπτομέρειες

leo85
17-06-2019, 20:56
Με το καλό να μας έρθει,και βλέπουμε για το μέλλον του.:greedy_dollars:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-06-2019, 21:56
Κ αν είναι γιά να το δουλέψει θα μπορούσε να το βγάλει ULTRA JET αφού έχει TERA .

pantelis2009
19-06-2019, 14:43
Ας δούμε την πρώτη φωτογραφία του CAPRICORN σε Ελληνικά νερά σήμερα που έφτασε στη ράδα του Πειραιά κατά τις 12,30 μ.μ με το ρυμουλκό Diavlos Force. Πριν από λίγο με την βοήθεια των P/K Christos XXX & Atlas ξεκίνησε να έρθει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια. Αύριο θα έχουμε και άλλες.

193860

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-06-2019, 17:18
Ας δούμε την πρώτη φωτογραφία του CAPRICORN σε Ελληνικά νερά σήμερα που έφτασε στη ράδα του Πειραιά κατά τις 12,30 μ.μ με το ρυμουλκό Diavlos Force. Πριν από λίγο με την βοήθεια των P/K Christos XXX & Atlas ξεκίνησε να έρθει στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια. Αύριο θα έχουμε και άλλες.

193860 Κάποιο παλιό μέλος εδώ νόμιζε ότι με ολίγη κοπτοραπτική αυτά μετατρέπονται σε συμβατικά.
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!

Dimitris Mentakis
21-06-2019, 13:10
Κάποιο παλιό μέλος εδώ νόμιζε ότι με ολίγη κοπτοραπτική αυτά μετατρέπονται σε συμβατικά.
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!! Γιατι δεν γίνονται ; Εδω μια συγκεκριμένη εταιρία πάει τα ταχύπλωα της με ταχύτητες συμβατικών και παρόλα αυτά πλαι βγάζουν ζημιές

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-06-2019, 22:42
Γιατι δεν γίνονται ; Εδω μια συγκεκριμένη εταιρία πάει τα ταχύπλωα της με ταχύτητες συμβατικών και παρόλα αυτά πλαι βγάζουν ζημιές
Φιλέ μου καλέ,μάλλον δεν κατάλαβες.Μιλάμε γιά δαπανηρό εγχείρημα με αμφιβολο αποτέλεσμα.Προϋποθέτει αλλαγές στο σαβούρωμα,ενδεχομένως κ μόνιμο έρμα.
Συμβατικό με έμπρωρη διαγωγή δεν πάει κ με 3,90 βύθισμα είναι φτερό στον άνεμο! Αντικατάσταση των water jets με προπέλες κ συνεπώς τροποποίηση της γάστρας στο σημειο εκείνο κ στις μηχανές με την τοποθέτηση αξόνων.Αναφέρεται ότι δέχονται 30 φορτηγά,μιά εντελώς περιστασιακή απασχόληση.Στην Ελλάδα μόνο ΙΧ βάζουν άντε κ κανένα πούλμαν.Σαν συμβατικά θα πρέπει να βάζουν φ/γ σε κάθε ταξίδι γιά να "βγαίνουν".Ωραία,αντέχουν στις συνεχείς καταπονήσεις;Αυτό σημαίνει ενισχύσεις στους νομεις κ στο δάπεδο του γκαράζ.Περισσότερα από τους ναυπηγούς κ τους μηχανικούς του φόρουμ.
Παρακαλώ ριξε μια ματιά στις πρωτες σελίδες του θέματος.


\

Espresso Venezia
22-06-2019, 16:10
Χρήσιμη για όλους η ανάλυση σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν ως απάντηση στο ποστ του φίλου Δημήτρη. Έχω την εντύπωση (για να μην πω την βεβαιότητα) ότι με αφορμή το δικό σου προηγούμενο ποστ, ήθελε εμμέσως να αναφερθεί στο σύνηθες φαινόμενο κάποια ταχύπλοα να ταξιδεύουν με ταχύτητες συμβατικών για λόγους οικονομίας ή μηχανικών προβλημάτων, και όχι στο αν μπορούν μέσα από τεχνικές διαδικασίες - μετατροπές να μετατραπούν σε συμβατικά. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png
.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-06-2019, 22:30
Χρήσιμη για όλους η ανάλυση σου φίλε ΒΙΚΤΩΡ, αλλά δεν νομίζω πως χρειαζόταν ως απάντηση στο ποστ του φίλου Δημήτρη. Έχω την εντύπωση (για να μην πω την βεβαιότητα) ότι με αφορμή το δικό σου προηγούμενο ποστ, ήθελε εμμέσως να αναφερθεί στο σύνηθες φαινόμενο κάποια ταχύπλοα να ταξιδεύουν με ταχύτητες συμβατικών για λόγους οικονομίας ή μηχανικών προβλημάτων, και όχι στο αν μπορούν μέσα από τεχνικές διαδικασίες - μετατροπές να μετατραπούν σε συμβατικά. https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png
.Το θέμα που θίγει είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό στο οποίο αναφέρθηκα.
Να προσθέσω στο σύνηθες φαινόμενο που θίγετε,την καταχρηστική απασχόληση ταχυπλόων ως υποκατάστατα συμβατικών πχ σε ενδοκυκλαδικά με συνέπεια την ταλαιπωρία του κόσμου (ποιός ενδιαφέρεται γιά αυτό...) αφού σε χαμηλές ταχύτητες το ταχύπλοο μετατρέπεται σε καρυδότσουφλο! :smile-new:

pantelis2009
23-06-2019, 11:57
Το CAPRICORN φωτογραφημένο σήμερα το πρωί από την Κυνόσουρα, στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια που βρίσκεται. Καλή συνέχεια.

193932

pantelis2009
27-06-2019, 07:40
Το CAPRICORN φωτογραφημένο σήμερα το πρωί από την Κυνόσουρα, στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια που βρίσκεται. Καλή συνέχεια.

193932


Όπως βλέπουμε στη φωτογραφία μου από την Κυνόσουρα, στο Capricorn που ήρθε ρυμουλκούμενο από την μαρίνα Lamjana της Κροατίας με το P/K Diavlos Force και βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, έχει φορτωμένες στην πλώρη του 2 καινούργιες μηχανές MTU 20V1163 και μια τουρμπίνα (όπως λένε η πληροφορίες μου). Ακόμη δεν είναι σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθούν για το Capricorn η θα πάνε στο Power Jet. Στην πορεία θα μάθουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια.

193988

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-06-2019, 11:12
Όπως βλέπουμε στη φωτογραφία μου από την Κυνόσουρα, στο Capricorn που ήρθε ρυμουλκούμενο από την μαρίνα Lamjana της Κροατίας με το P/K Diavlos Force και βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου στα Αμπελάκια Σαλαμίνας, έχει φορτωμένες στην πλώρη του 2 καινούργιες μηχανές MTU 20V1163 και μια τουρμπίνα (όπως λένε η πληροφορίες μου). Ακόμη δεν είναι σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθούν για το Capricorn η θα πάνε στο Power Jet. Στην πορεία θα μάθουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια.

193988To POWER JET έχει μόνο ντήζελ.Η τουρμπίνα (αεριοστρόβιλος) θα είναι γιά το CAPRICORN.

pantelis2009
30-06-2019, 17:32
Όπως βλέπουμε η μία μηχανή από το Capricorn ήδη βγήκε. Καλή συνέχεια.

194030

pantelis2009
30-07-2019, 16:54
Σήμερα όπως βλέπουμε βγήκε και η άλλη μηχανή από το Capricorn που βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου. Καλή συνέχεια.

194420

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-07-2019, 17:21
Σήμερα όπως βλέπουμε βγήκε και η άλλη μηχανή από το Capricorn που βρίσκεται στο ναυπηγείο Κόρου. Καλή συνέχεια.

194420Δλδ το έφερε γιά κανιβαλισμό.Το ενδιαφέρον θα ήταν να φτιάξει το κουφάρι αυτός ή άλλος.
Λιγάκι χλωμό βέβαια,το βλέπω γιά απέναντι μετά.

giorgos....
30-07-2019, 18:07
Πιθανότητες για αλλαγή ή επισκευή των μηχανών υπάρχουν? Ρωτώ τους πιο σχετικούς του είδους και όσους φίλους επισκέπτονται συχνά τα ναυπηγεία.

pantelis2009
31-07-2019, 06:02
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι έφερε το Capricorn για το φτιάξει. Σιγά-σιγά θα μάθουμε.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-07-2019, 07:41
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι έφερε το Capricorn για το φτιάξει. Σιγά-σιγά θα μάθουμε.Mακάρι αλλά βλέπω βγάζουν μηχανές.Νομίζω έλειπε κ μία.

gioros
31-07-2019, 07:49
Καλημερα
Εχω την εντηποση οτι ειναι ποιο ευκολο να τις βγαλεις εξω για να τις επισκεβασεις αυτες τις μηχανες .

Ellinis
03-08-2021, 18:28
Στην άκρη των ναυπηγείων Αυλίδας παραμένει δεμένο το APRI υπό την πλοιοκτησία της QUADRANTILO CO LTD. - εταιρείας της Σητζέτς που έχει και το ΣΙΦΝΟΣ ΤΖΕΤ.

200601