PDA

Επιστροφή στο Forum : Daleela [Grand Peace, New Akashi]



Ellinis
01-05-2022, 21:21
Ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός για την ακτοπλοϊκή σύνδεση Ελλάδας-Κύπρου, με ανάδοχο την Scandro Holding LTD. Θα δρομολογηθεί το Ro-Ro Daleela (IMO 9001306), σημαία Κύπρου, ναυπήγησης 1991, το οποίο τώρα βρίσκεται στην Ερυθρά Θάλασσα. Τα δρομολόγια θα διαρκέσουν από 19/6 - 16/9.
Να ανοίξουμε και ένα νέο θέμα για την γιαπωνέζα που θα έρθει προς τα μέρη μας.
Ναυπηγημένη το 1991 στα Kanda Zoshen για την Hankyu Ferry ως NEW AKASHI, έχει μήκος 185 μέτρα και πλάτος 26. Mαζί με το αδελφό του, το NEW NAGATO, έκαναν τη γραμμή Kobe-Shinmoji. Το 2009 βγήκε για πώληση όπως είχε γράψει ο Απόστολος εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?56978-%C5%C3-%CF%C3-%C9%E1%F0%F9%ED%DF%E1%F2-(Ferries-of-Japan)&p=257556#post257556). Τελικά πουλήθηκε στην Κίνα και ταξίδευε μεταξύ Κίνας-N.Κορέας ως GRAND PEACE μέχρι που το 2019 αγοράστηκε από την ιορδανική Arab Ship Management Ltd και μετονομάστηκε DALEELA.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-05-2022, 22:15
201778
Aπό το site της Scandro ως GRAND PEACE κατά τη γνώμη μου το τέλειο photoshop.To σινιάλο είναι παραλλαγή της Ηankyu Ferry.
Επιτέλους να δούμε κ κάτι το διαφορετικό στο λιμάνι του Πειραιά.
Kατά το shippax παίρνει 1066 επιβάτες κ έχει 351 κλίνες σε 109 καμπίνες.Γκαράζ 1530 γραμμικά.
Ερώτημα είναι η κατάσταση στην οποία ευρίσκεται δεδομένης της ηλικίας,οι Απωανατολίτεςκ οι Άραβες δεν κάνουν μετασκευές/εκσυγχρονισμούς,προέρχεται από την Ερυθρά κ τέλος δεν έχει πατήσει ξανά σε χώρα της ΕΕ.Είναι εναρμονισμένο;Μήπως το port state control το περιμένει κ καλά θα κάνει,γιά να το ξετινάξει;;;
Μένει να δούμε αν το εγχείρημα θα έχει συνέχεια κ αν το κατά τα άλλα πανέμορφο σκαρί δεν θα είναι ένας κομήτης γιά τα μέρη μας.

Ellinis
02-05-2022, 08:13
Αφού υπάρχει επιδότηση, λογικά θα φέρουν το καράβι στα αναγκαία τουλάχιστον στάνταρτς.
Ειχε ταξιδεψει στην Ερυθρά ή ήταν δεμένο όσο το είχαν οι Άραβες;
Το πλοιο θα ταξιδεύει για τη Scandro Holding που είναι μία κοινοπραξία κυπριακων εταιρειών, της διαχειριστριας πλοίων Acheon Akti και της tour operator Top Kinisis, η οποία κοινοπραξια ιδρύθηκε με αποκλειστικό στόχο την ελληνοκυπριακή θαλάσσια σύνδεση.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-05-2022, 09:45
Αφού υπάρχει επιδότηση, λογικά θα φέρουν το καράβι στα αναγκαία τουλάχιστον στάνταρτς.
Ειχε ταξιδεψει στην Ερυθρά ή ήταν δεμένο όσο το είχαν οι Άραβες;
Το πλοιο θα ταξιδεύει για τη Scandro Holding που είναι μία κοινοπραξία κυπριακων εταιρειών, της διαχειριστριας πλοίων Acheon Akti και της tour operator Top Kinisis, η οποία κοινοπραξια ιδρύθηκε με αποκλειστικό στόχο την ελληνοκυπριακή θαλάσσια σύνδεση.
Γιά να εναρμονιστεί το πλοίο δεν αρκεί ένας δεξαμενισμός (στο Σουέζ απ΄όσο είδα),απαιτούνται κατασκευαστικές αλλαγές κάτι που παίρνει χρόνο.Εκτός κ αν ποντάρουν στην ανοχή των αρχών.
Έχει αγοραστεί από Ιορδανούς εδώ κ ~ 2,5 χρόνια κ φαίνεται πρόσφατο ταξίδι στο ΑΙS Σουέζ-Ντούμπα,Σ.Αραβία.

alkeos
03-05-2022, 00:00
1ον: Μου αρέσει πολύ αισθητικά, και μου δημιουργείται η εντύπωση ότι "ξεφεύγει" αρκετά από τα κλασικά γιαπωνέζικα σουλούπια (όχι ότι και αυτά δε μου αρέσουν πολύ)
2ον: Αυτό το όνομα (Scandro Hondings) δεν είναι τέρμα αντι-ποσταλίσιο για εταιρεία (ειδικά η λέξη "Holdings"), αν τελικά είναι το TM και όχι απλά το registered;
3ον: Στο άρθρο -δημοσίευση -διαφήμιση, και μόνο που βάζουν το m/v, παραπέμπει σε ποντοπόρα (ως ορολογία)

Καλά να πάει το βαπόρι, καλή αρχή και να στεριώσει

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-05-2022, 08:49
1ον: Μου αρέσει πολύ αισθητικά, και μου δημιουργείται η εντύπωση ότι "ξεφεύγει" αρκετά από τα κλασικά γιαπωνέζικα σουλούπια (όχι ότι και αυτά δε μου αρέσουν πολύ)
2ον: Αυτό το όνομα (Scandro Hondings) δεν είναι τέρμα αντι-ποσταλίσιο για εταιρεία (ειδικά η λέξη "Holdings"), αν τελικά είναι το TM και όχι απλά το registered;
3ον: Στο άρθρο -δημοσίευση -διαφήμιση, και μόνο που βάζουν το m/v, παραπέμπει σε ποντοπόρα (ως ορολογία)

Καλά να πάει το βαπόρι, καλή αρχή και να στεριώσει
Δεν νομίζω ότι ξεφεύγει από τα γιαπωνέζικα της γενιάς του.Απλώς κάθε εταιρεία έχει τα σουλούπια της.
Πάντως στο photoshop στις πάντες του πλοίου αυτό γράφουν.
Το M/V συνηθιζόταν πολύ στα ε/γ παλίά όπως κ το αντίστοιχο ελληνικό Δ/Π. Μάλλον το βάζουν γιατί ασχολούνται με τη διαχείριση φορτηγών.

thanos75
03-05-2022, 09:57
Σαν σουλούπι μου αρέσει αρκετά. Και η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας για τα επικείμενα δρομολόγια του πλοίου μου αρέσει- με βάση αυτό που βλέπω εδώ
https://www.ertnews.gr/eidiseis/diethni/kosmos/kypros-stis-19-ioynioy-to-proto-dromologio-lemesos-peiraias/

Μακάρι το εγχείρημα να πάει καλά. Μια απορία: το κυπριακό υπουργείο μιλούσε για διασύνδεση Πειραιά-Λεμεσού σε ετήσια βάση (έστω και με λιγότερα δρομολόγια το χειμώνα), Όμως με βάση το ανακοινωθέν του υπουργείου, φαίνεται το τελευταίο δρομολόγιο για Κύπρο να εκτελείται στις 16 Σεπτεμβρίου! Επιδοτείται δηλαδή για 10 με 12 δρομολόγια?:nonchalance:

thanos75
20-06-2022, 14:50
Σε λίγες ώρες το παρθενικό δρομολόγιο του daleela φτάνε Πειραιά με πολλούς επίσημους από Κύπρο. Ξέρουμε αν θα γίνει κάποια δεξίωση ή έστω κάποιας μορφής τελετή?

Ellinis
20-06-2022, 21:48
Και πράγματι κατέπλευσε στον Πειραιά, επιβλητικό όπως μας έχουν συνηθείσει οι "Ιάπωνες" της εποχής του. Το μόνο που με ξενίζει οτι οι ναυλωτές δεν άλλαξαν το αραβικό Aletehad Line από τα πλευρά του και από το φουγάρο όπου το σινιάλο περιλαμβάνει και ένα σχέδιο της σειράς Via Ligure (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?46186-Scandola-Ionian-Star-Via-Ligure).
Καλοτάξιδο να είναι!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-06-2022, 11:52
Και πράγματι κατέπλευσε στον Πειραιά, επιβλητικό όπως μας έχουν συνηθείσει οι "Ιάπωνες" της εποχής του. Το μόνο που με ξενίζει οτι οι ναυλωτές δεν άλλαξαν το αραβικό Aletehad Line από τα πλευρά του και από το φουγάρο όπου το σινιάλο περιλαμβάνει και ένα σχέδιο της σειράς Via Ligure (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?46186-Scandola-Ionian-Star-Via-Ligure).
Καλοτάξιδο να είναι!
Πάντα είναι επιβλητικοί οι Ιάπωνες.Περίμενα κ εγώ ότι θα έσβηναν την επιγραφή αυτή με αντικατάσταση ίσως από κάποια άλλη.Μάλλον δεν ήθελαν να μπουν στον κόπο να την ξαναβάφουν όταν μετά τον Σεπτέμβρη θα ξανακατεβεί Ερυθρά.
Πάντως είναι πολύ σπάνιο το μπλε σκαρί γιά μη ελληνικό πλοίο.

threshtox
19-07-2022, 08:23
Βράδυ έρχεται στον Πειραιά, αξημερωτα φεύγει. Ξέρει κανείς αν έχει καθόλου κίνηση η γραμμή;;;

thanos75
01-08-2022, 08:06
Βράδυ έρχεται στον Πειραιά, αξημερωτα φεύγει. Ξέρει κανείς αν έχει καθόλου κίνηση η γραμμή;;;

Οι καμπίνες του είναι sold-out για όλα τα δρομολόγια μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου. Όσο για τα ΙΧ, κάτι γίνεται αν και νομίζω θα μπορούσε και καλύτερα...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-08-2022, 10:34
Οι καμπίνες του είναι sold-out για όλα τα δρομολόγια μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου. Όσο για τα ΙΧ, κάτι γίνεται αν και νομίζω θα μπορούσε και καλύτερα...
Ίσως δουλεύει κ με γκρουπ.Με τέτοιες τιμές κ αυτό το πρωτόκολλο γιατί να μην είναι sold out!
H κίνηση στα ΙΧ πρέπει να είναι αυτή κ δεν νομίζω να πάει παραπάνω,Κύπριοι που θέλουν να μετακινηθούν με τα οχήματά τους.Ελάχιστοι Ελλαδίτες που θα προσπαθούσαν να οδηγήσουν με το αγγλικό σύστημα.Θα μπορούσε να προσελκύσει κ κάποιους τρίτους αν διαφημιστεί κατάλληλα.
Απ' όσο γνωρίζω έχει περιορισμούς στα φορτηγά λόγω Salamis

threshtox
01-08-2022, 14:54
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες!

Ellinis
02-08-2022, 08:15
Στη ράδα του Πειραιά το καράβι. Mήπως δεν έχει θέσεις λόγω κρουαζιερόπλοιων και το άφησαν αρόδο μέχρι να έρθει η ώρα να επιβιβάσει;

202238 202237

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-08-2022, 09:17
Είναι στη ράδα από τις 01,25 που αναχώρησε.Κανένα πρόβλημα μάλλον.

thanos75
03-08-2022, 12:10
Ίσως δουλεύει κ με γκρουπ.Με τέτοιες τιμές κ αυτό το πρωτόκολλο γιατί να μην είναι sold out!
H κίνηση στα ΙΧ πρέπει να είναι αυτή κ δεν νομίζω να πάει παραπάνω,Κύπριοι που θέλουν να μετακινηθούν με τα οχήματά τους.Ελάχιστοι Ελλαδίτες που θα προσπαθούσαν να οδηγήσουν με το αγγλικό σύστημα.Θα μπορούσε να προσελκύσει κ κάποιους τρίτους αν διαφημιστεί κατάλληλα.
Απ' όσο γνωρίζω έχει περιορισμούς στα φορτηγά λόγω Salamis
Ακριβώς, φορτηγά δεν μπορεί να πάρει γιατί από τη στιγμή που επιδοτείται από ΕΕ θα ήταν αθέμιτο για την Salamis. Πάντως Κύπριοι που για κάποιο λόγο ερχονται για αρκετό καιρό Ελλάδα το καλοκαίρι και θέλουν το αυτοκίνητό τους φαίνεται να το προτιμούν. Και μάλλον όπως σωστά λες πρέπει να δουλεύει και με γκρουπ, χώρια που με τόσο φθηνές καμπίνες που έχει (και λόγω και του φόβου για τον Covid) πιστεύω πως μεμονωμένοι ταξιδιώτες θα κλείνουν δίκλινες, και ζευγάρια ενδεχομένως και τετράκλινες προκειμένου να έχουν την ησυχία τους

Ellinis
22-08-2022, 12:28
Δυο πόζες του ιάπωνα βάπορα δίπλα στην "παγόδα" πριν δυο εβδομάδες.

202544 202545

PireasPiraeus
05-01-2023, 00:29
Μια απο τις μεταμεσονύχτιες αναχωρήσεις του το περασμένο καλοκαίρι


https://www.youtube.com/watch?v=yblfW951Hd4

thanos75
29-05-2023, 22:51
31 Μαΐου ξεκινάει φέτος τα δρομολόγια του από Λεμεσό. Τα δρομολόγια θα γίνονται - εάν είδα καλά- μέχρι τις 16 Σεπτεμβρίου. Το ενδιαφέρον της φετινής δρομολόγησης είναι ότι από αρχές Αυγούστου και μετά ο λιμένας απόπλου δεν θα είναι η Λεμεσός, αλλά η Λάρνακα!
Και φέτος πάντως οι κρατησεις στις καμπίνες κινήθηκαν πολύ καλά!