PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύδων Παλάς [Φαιστός Παλάς (1) - Kydon Palace, Festos Palace]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Apostolos
04-01-2008, 19:28
Και μία σπάνια φώτο με τον πλευρικό καταπέλτη του Φαιστός Παλάς ανοιχτό!
1138

jumpman
04-01-2008, 20:15
teleia photo kai ontes para polu spania.Pragmatika exw taksidepsei para polles fores me to Festos kai to Knossos kai den iksera oti eixe tetoia plainh porta.Alla se ti xrhsimeuei?Mporei na ksefortwsei apo ekei estw kai I.X.?

Apostolos
04-01-2008, 20:19
Το πλάτος της ίσως να είναι αρκετό για ένα κανονικό φορτηγό. Πάντως απο του Ναιάς ΙΙ είναι μεγαλύτερη!!!

giannisk88
04-01-2008, 22:24
Τι έγινε ρε παιδιά και αποκαλύπτουν και άλλους καταπέλτες??
Μία το blue star 2 την άλλη το Festos!!:rolleyes::p
Καλή φάση πάντως και σπάνιο θέαμα:wink:

JASON12345
04-01-2008, 22:40
Αυτήν την ερώτηση περίπου την έκανα και στο μπλου σταρ αλλά
γιατί χρειάστηκε αυτός ο καταπέλτης.?
Ωραία φωτό.

Apostolos
04-01-2008, 22:48
Ένα Ro/Pax όσους περισσότερους καταπέλτες επιβήβασης και φόρτωσης έχει τόσο καλύτερο. Η ελληνική νοοτροπία φόρτωσης μόνο απο πρύμα έχει χαντακώσει την όλη διαδηκασία λειτουργιας των λιμανιών και των πλοίων. Στο εξωτερικό χρησιμοπιούνται πρύμα πλώρα πλάγια για ταχύτερη αποεπιβήβαση. Το μοναδικό πλοίο στο Αιγαίο που είχε χρησιμοποιήσει τον πλώρα πλάγια ήταν το Μυτιλήνη πρίν χρόνια. Αλλα ξεφύγαμε απο το θέμα των Παλατιών...

androu
07-01-2008, 22:59
Με τα υπέροχα πράσινα κεραμυδί χρώματα!

Τώρα τα πράσινα έγιναν μπλέ

Apostolos
07-01-2008, 23:07
Και ο όμορφος ζωγραφιστός Πρίγκιψ αλουμινένιος (http://images1.fotopic.net/?iid=yl2yyk&noresize=1&nostamp=1&quality=70)! Μπλιάχ!

raflucgr
08-01-2008, 01:02
On arrival in Iraklion on 25/07/07.

Lucas


1295

scoufgian
27-01-2008, 15:59
το festos palace σημερα στο πειραια
2129

2130

jumpman
03-02-2008, 16:09
To Festos sthn Eleusina parea me to Leuka Ori.Mallon vrisketai sth rada kai perimenei na anevei sth deksamenh.

Espresso Venezia
09-02-2008, 10:45
Oύτε μια βδομάδα δεν κάθησε το Φαιστός Παλάς στην Ελευσίνα για την ετήσια του. Να υποθέσω ότι δεν ανέβηκε καν δεξαμενή ???

Αυτή την στιγμή το πλοίο μπαίνει στο λιμάνι του Πειραιά, και από ότι βλέπω θα δέσει στον προλιμένα, στου Κανέλλου.

nautikos
09-02-2008, 11:19
Να υποθέσω ότι δεν ανέβηκε καν δεξαμενή ???

Οχι να μην το υποθεσεις καθολου, γιατι το πλοιο ανεβηκε κανονικα δεξαμενη και εκανε το μπανακι του οπως οφειλε:D.

Espresso Venezia
09-02-2008, 11:29
Φίλε ναυτικέ το είπα λόγω του ότι όσες ημέρες ήταν στην Ελευσίνα, βρισκόταν εκεί και το Λευκά Όρη, και μου φάνηκε πολύ μικρό το διάστημα των 5-6 ημερών για να ανεβοκατέβει δεξαμενή. :)

Για να το λες όμως εσύ...........

Nautikos II
09-02-2008, 15:46
Μια φωτογραφια απο την σημερινη αφιξη του Festos Palace στο λιμανι του Πειραια

nautikos
09-02-2008, 15:53
Για να το λες όμως εσύ...........

Εγω το λεω γιατι το ειδα ανεβασμενο στη δεξαμενη ιδιοις ομασι :D

.voyager
09-02-2008, 19:15
Δεν είχα προσέξει οτί είχαν αλλάξει και στα παλάτια της Κρήτης τη γραμματοσειρά, σε αντίστοιχη με αυτά της Πάτρας. Ευτυχώς το έκαναν..

Espresso Venezia
10-02-2008, 13:46
Το Φαιστός, άρτι επιστρέψαν εκ της ετησίας του, σε σημερινή φώτο σε μία ασυνήθιστη για το πλοίο θέση, στου Κανέλλου.

2654

giannisk88
10-02-2008, 13:48
Ωραία φωτό πάντως..
Μα καλά ρε παιδιά σε τόσο λίγες μέρες τί πρόλαβαν να του κάνουν? ξέρει κανεις?

Nautikos II
10-02-2008, 13:52
Aυτη η Super φωτογραφια, πρεπει να ειναι η συνεχεια της δικης μου, λιγο παραπανω, την πηρα την ωρα που εκανε μανουβρες για να δεσει εκει που το βλεπουμαι τωρα

Apostolos
18-02-2008, 01:00
To Φεστός σήμερα στον χιονισμένο Πειραιά!!!!
3014

kalypso
26-02-2008, 21:25
3277

3278

το Φαιστός Παλάς στις 24/2/2008.Στην δεύτερη φωτογραφία μπροστά του το Μυτιλήνη.

kalypso
10-03-2008, 12:30
3692

η πρύμνη αφ'υψηλού!

Leo
10-03-2008, 18:13
'Εμμμμ έχουμε τα μέσα Καλυψώ ε?.... Στις γέφυρες του " κόσμου " ;)... και στόχο τους καταπέλτες των Μινωικών... :D (είδαμε και παρόμοια με την Πασιφάη στην Βενετία ε?)...

kalypso
10-03-2008, 18:48
φίλε Leo, μη λες τέτοια με κάνεις και κοκκινίζω....:oops:

cmitsos
24-03-2008, 23:39
και μία άλλη ερώτηση πως βλέπετε την πορεία των πλοίων live? με το σύστημα ais? απο που το προμηθεύεστε?

cmitsos
24-03-2008, 23:42
ευχαριστώ πολυ μιχαλη! και μία άλλη ερώτηση πως βλέπετε την πορεία των πλοίων live? με το σύστημα ais? απο που το προμηθεύεστε?

μιχαλης79
24-03-2008, 23:44
ευχαριστώ πολυ μιχαλη! και μία άλλη ερώτηση πως βλέπετε την πορεία των πλοίων live? με το σύστημα ais? απο που το προμηθεύεστε?
Τιποτα, ευχαριστηση να βοηθαμε... Μπες στην σελιδα: http://syros-observer.aegean.gr/ais/default.aspx?language=GR για να μπεις να τα βλεπεις ζωντανα.

cmitsos
25-03-2008, 00:24
και πάλι ευχαριστω είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τα καράβια και τις ταχύτητες και τις πορείες! αν έδειχνε και τους ανεμους καλά θα ήταν...αλήθεια το κνωσος πως και παει κοντρα στον νοτιά θα έχει φάει τρελό κούνημα!

JASON12345
06-04-2008, 20:28
Βλέπω στον ΑΙΣ το Φεστος να ανεβάζει ταχύτητα πολύ αργά.
Δεν ξέρω,δείτε και εσείς.
Εχει βγει για τα καλά από το λιμάνι και πάει με 15 κόμβους.
Ο Βενιζέλος ήταν πίσω καθώς αναχώρησε 5 λεπτάπριν και το είχε ισοφαρίσει ενώ έχει την υπηρεσιακή του ταχύτητα σε αντίθεση με το παλάτι

JASON12345
06-04-2008, 22:44
Ίσως βιαστικό το σχόλιο μου πριν αλλά πιστεύω άργησε να βάλει ((τα τόυρμπο)) του.Τώρα όλα οκ.

jumpman
07-04-2008, 02:33
Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που αναφέρεις φίλε Jason.Το παράξενο είναι ότι βγαίνει από το λιμάνι και το Κνωσσός και το Φαιστός με περίπου 10 μίλια, ίσως και λίγο περισσότερο, και μετά η ταχύτητα του πέφτει.Σαν να σταματά.Το έχω παρατηρήσει και στα 2 πλοία και από το ais αλλά και όταν ταξιδεύω με αυτά και δεν συμβαίνει πάντα.Το να ανοίγουν σιγά σιγά ίσως στο να οφείλεται στο γεγονός ότι οι μηχανές τους ανεβάζουν με αργό ρυθμό στροφές που είναι φυσιολογικό σε πολλά καινούργια πλοία.

JASON12345
07-04-2008, 15:02
Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που αναφέρεις φίλε Jason.Το παράξενο είναι ότι βγαίνει από το λιμάνι και το Κνωσσός και το Φαιστός με περίπου 10 μίλια, ίσως και λίγο περισσότερο, και μετά η ταχύτητα του πέφτει.Σαν να σταματά.Το έχω παρατηρήσει και στα 2 πλοία και από το ais αλλά και όταν ταξιδεύω με αυτά και δεν συμβαίνει πάντα.Το να ανοίγουν σιγά σιγά ίσως στο να οφείλεται στο γεγονός ότι οι μηχανές τους ανεβάζουν με αργό ρυθμό στροφές που είναι φυσιολογικό σε πολλά καινούργια πλοία.

Στην αρχή να σου πω τρόμαξα μήπως έχουν κάτι.Καμιά βλάβη τίποτα γιατί το Βενιζέλος είχε φύγει αρκετά πιο μετά και είναι και πιο αργό.
Μετά ανακάμπτει όμως και νομίζω εχθές προσπέρασε και το ΛΑΤΟ ή το ισοφάρισε στο Ηρακλειο.(φτασαν μαζί)
Θα το κοιτάξω και σήμερα με το Κνοσσος ή και άλλο καινούργιο πλοίο.

μιχαλης79
07-04-2008, 17:36
Το πλοιο στο stand-by κανει χειρισμους και με τις 4 μηχανες του,μολις βγει απο το λιμανι κοβει στροφες για να ξεκομπλαρει τις 2 απο τους αξονες και να τις σβησει και να συνεχισει μα ανεβαζει τις αλλες 2. Γι΄αυτο κοβει δρομο για λιγο και ανεβαινει το πρωι.
Το ιδιο γινεται και το πρωι πριν την αφιξη.
Μου εχουν πει οτι αυτη την στιγμη του μπλοκαρισματος το πρωι και του ξεμπλοκαρισματος το βραδυ και για μερικα λεπτα εχει τρομερο βαιπρεσιον η πρυμνη που σπαει τα νευρα.

jumpman
07-04-2008, 19:46
Το πρωί είναι γεγονός ότι έχει 2 τραντάγματα αλλά όχι τίποτα το ανησυχητικό ή το πολύ παράξενο.Όταν αναχωρεί όμως δεν κάνει καθόλου vibration.Δηλαδή το ταξίδια τα βραδινά τα εκτελεί με 2 μηχανές;Λίγο παράξενο μου φαίνεται να αποσυνδέει τις 2 μηχανές απο τους άξονες.Πάντως έχει τύχη και στα 2 πλοία να σταματούν για λίγο εν πλώ (μακριά από λιμάνι) και μετά να συνεχίζουν κανονικά.

μιχαλης79
07-04-2008, 19:52
Δεν γινεται να κανει χειρησμους με δυο μηχανες γιατι εχει μεγαλο ογκο το πλοιο και θα τις ζορισει αρκετα, οποτε το πρωι πριν φτασει βαζει τις αλλες δυο και δεν εχει προβλημα.
Τα βραδυνα ταξιδια τα κανει σιγουρα με 2 μηχανες γι αυτο και οι χαμηλες ταχυτητες 20-21 κομβους

Νaval22
07-04-2008, 21:37
Λίγο παράξενο μου φαίνεται να αποσυνδέει τις 2 μηχανές απο τους άξονες.Πάντως έχει τύχη και στα 2 πλοία να σταματούν για λίγο εν πλώ (μακριά από λιμάνι) και μετά να συνεχίζουν κανονικά.

οι μηχανές στα παλλάς πρέπει συνδέονται ανα δύο σε κοινό μειωτήρα οποτε δεν είναι είναι τόσο δύσκολο να τις απεμπλέξει
Μήπως το vibration πρόερχεται απο το ότι μπαίνει σε stand by τρίτη ηλεκτρογεννήτρια?όταν φτάνει στο λιμάνι γιατί απο ότι έχω ακούσει τα φορτιά εν πλώ τα σηκώνουν οι δυο

Leo
07-04-2008, 22:43
Δεν είμαι ειδήμων και τα παρκάτω ειναι η γνώμη μου μόνο. Κατά την αύξηση ή μείωση των στροφών (στα βαπόρια αυτό γίνεται σταδιακά είτε χειρκίνητα είτε αυτόματα - accelerator) δεν είναι "μπαρφ" πατάμε μια γκαζιά και φτάσαμε τα 100 σε χρόνο 0. Υπάρχουν διαδικασίες (περνάει τα σαράντα κύματα - άσχετο:p) που πρέπει να τηρηθούν για να ανέβουν οι στροφές μέχρι το sea speed, οι μηχανικοι φωνάζουν σιγά σιγά ενώ οι γεφυριάρηδες (κατραμόκωλοι) όλο και γαργαλάνε τη ρόδα. Σ αυτή την διαδικασία την κατάσταση σώζει το accelerator :shock:.
Στο θέμα μας όμως το vibration μπορεί να δημιοργηθεί από συγχρονισμό κατά την διάρκεια αύξησης ή μείωσεις στροφών με επιλέον επιδείνωση από:
- την έναρξη λειτουργείας άλλων βοηθητικών μηχανημάτων,
- απότομες και μεγάλες αλλαγές της γωνίας του πηδαλίου,
- συνδιασμό ταχύτητας, αβαθών, κυματισμού, κατάστασης φόρτου κλπ ή πιθανόν άλλους παράγοντες που μπορεί να μου διαφεύγουν αυτή την προχωρημένη ώρα (τό έσωσα ;)).

Άρα λοιπόν είναι όλα πιθανά για τους κραδασμούς και δεν έιναι ένα απο τα ανωτέρω, ο μόνος λόγος... Επαναλαμβάνω δεν είμαι ο ειδικός γαι τις παραμέτρους του μηχανοστασίου με 1 και 2 και 3 και 4 μηχανές. Σ αυτό ας μιλησουν οι αρμόδιοι.

Νaval22
07-04-2008, 23:12
Πληροφορίες για το ship vibration μπορείται να βρείτε παρακάτω σημειώσεις ΤΕΙ-Α Κ.Μπελιμπασάκης

El Greco
09-04-2008, 08:08
19/04/08 To Festos Palace exi ektato dromologio apo Heraklio gia Chania kai Pirea. Kseri kanis giati mprokete???? mallon gia epistrofes mathitikon egdromon pistevo. pantos opios mporesi na to bagli fotografia stin Souda.

Leo
09-04-2008, 08:51
El Greco ρίξε μια ματιά εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73826&postcount=77)

El Greco
09-04-2008, 09:00
ok!! to eixa xasi ayto to post!!

thanks

Thanasis89
09-04-2008, 12:06
Στις 19 είναι το πρώτο δρομολόγιο με ενδιάμεσο σταθμό τα Χανιά ;

captain 83
09-04-2008, 16:32
11 και 15 τα δύο και μοναδικά δρομολόγια που έχουν περαστεί στο σύστημα για τα Χανιά.

JASON12345
09-04-2008, 17:11
Παλατια στα Χανιά!Θα είναι ωραία καραβολατρική ημέρα!

μιχαλης79
09-04-2008, 17:40
Αν τα καταφερω θα πεταχτω εγω για φωτο. Ξερουμε περιπου τι ωρα θα εχουν αφιξη στα Χανια?

Espresso Venezia
09-04-2008, 17:58
Αν τα καταφερω θα πεταχτω εγω για φωτο. Ξερουμε περιπου τι ωρα θα εχουν αφιξη στα Χανια?

Φίλε μου Μιχάλη τα μάτια σου δεκατέσσερα !!!!!

Η Σούδα δεν είναι και πολύ φιλόξενο μέρος για φωτογράφους..... ;)

μιχαλης79
09-04-2008, 18:02
Δεν εχω προβλημα,αρκει να βρω ενα καλο μερος να το φωτογραφησω,γιατι το λιμανι δεν εχει και πολυ καλα σημεια

El Greco
09-04-2008, 18:28
12.15 dini afiksi to open seas, mallista i timi tou deck einai 10 eyro

scoufgian
09-04-2008, 18:32
Δεν εχω προβλημα,αρκει να βρω ενα καλο μερος να το φωτογραφησω,γιατι το λιμανι δεν εχει και πολυ καλα σημεια
ωραια φωτο μπορεις να τραβηξεις με θεα ολο το κολπο και το λιμανι ,απο το δρομο ,σουδα -πιθαρι,το δρομο που παει απο το λιμανι προς το αεροδρομιο.............αμφιθεατρικα και βεβαια με μηχανη με καλο zoom:-D:-D

Leo
09-04-2008, 19:28
Αμέσως μετά μιχαλης79 σου χτυπάει ένας την πλάτη και σου φοράει τις χειροπαίδες. Σε πάει σούμπιτο μέσα για κατασκοπία που φωτογράφιζες στρατιωτικές περιοχές :p:p...

μιχαλης79
09-04-2008, 19:33
Δεν εχω τετοιο προβλημα. εχω περασει πολλα χρονια στην Σουδα και ξερω. οπως επισης εχω κανει το στρατιωτικο μου στον ναυσταθμοκαι ξερω που υπαρχουν οι καμερες

Thanasis89
09-04-2008, 20:40
Με τρομάξατε ! :eek: Ρώτησα για να βγάλω καμία φώτο... Αλλά τώρα το σκέφτομαι... Γιατί βολεύουν και οι μέρες ! ;)

Leo
11-04-2008, 09:56
Με την ευκαιρία των σχολικών εκδορμών και των προσεγγίσεων των παλατιών στα Χανιά, όπου τα περιμένουν οι φίλοι μας στην Κρήτη να τα αποθανατήσουν, ας δούμε τις σημερινές τους επιδόσεις:

51695170

scoufgian
11-04-2008, 10:00
Με την ευκαιρία των σχολικών εκδορμών και των προσεγγίσεων των παλατιών στα Χανιά, όπου τα περιμένουν οι φίλοι μας στην Κρήτη να τα αποθανατήσουν, ας δούμε τις σημερινές τους επιδόσεις:

51695170
βλεπω να σηκωνονται κυματα και να τρεχουμε με τις παραθαλασσιες περιοχες.............:mrgreen::mrgreen:

konigi
11-04-2008, 12:26
stis 12:18 akrivos egine i afiksi tou Festos Palace sto liman tis Soudas,apo oti eida ego prosopika prepei na epivivstikan giro sta 50 atoma ek ton opoion oi 30 itan fantaroi

konigi
11-04-2008, 12:28
ksexasa na sas po,anaxorisi 12:47 gia peiraia!!!einai poli grigoro!!!
Akousa gia monimopoiisi tou stin grammi apo tis arxes maiou kai gia olo to kalokairi!!!Den ksero kata poson isxuei alla to Vlepo sta dromologia tou champion

Leo
11-04-2008, 12:53
Αισιόδοξο σε βλέπω φίλε μου konigi... Έχω την εντύπωση ότι η πρωταπριλιά πέρασε :D

Apostolos
11-04-2008, 13:05
Για τους φιλους Χανιώτες το καλύτερο σημείο για φώτο είναι απο το δρόμο πρός Ρέθυμνο στο ύψος της εισόδου του όρμου Σούδας

Captain_Nionios
11-04-2008, 13:27
Επισης πολυ καλη θεση ειναι απο το δρομο που παει απο Σουδα στο αεροδρομιο.Και στις δυο περιπτωσεις θες καλο ζουμ ομως...

Thanasis89
11-04-2008, 17:42
Πολύ ωραίες φώτο ! Και εσείς το ίδον καιρό είχατε... Μπορεί να πάω μια βόλτα στην Σούδα την Τρίτη για να αποθανατήσω το palace...

Captain_Nionios
11-04-2008, 20:23
Α ξεχασα.Βεβαιως οποιος τις θελει σε μεγαλο μεγεθος μπορει να μου το πει με pm.

Nautikos II
16-04-2008, 16:03
Μια επιβλητικη, μεγαλη και πανεμορφη πλωρη

μιχαλης79
19-04-2008, 14:28
Το ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΛΑΣκατα την αφιξη του σημερα το μεσημερι στην Σουδα

Apostolos
19-04-2008, 19:04
Ωραίο! Grimaldi is comming!

GEOFOT
21-04-2008, 17:43
καλησπέρα σε όλους . Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον φορουμ .

Ας κάνω λοιπόν μερικές ερωτήσεις, ( ελπίζω να μην είναι εκτός τοπικ ) ,
τα βαπόρια αυτής της κλάσης θεωρητικά ταξιδεύουν με όσα μπορόρ κι αν ανεβάσει ο καιρός ?
είναι αλήθεια ότι έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν κάποια πλαινά πτερύγια σταθεροποίησης ?
εαν ναι , υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει ένα από τα δύο , πως συμπεριφέρεται το πλοίο ?
και τέλος εαν για κάποιο λόγο ταξιδεύανε με το max των κινητήρων σε πόση ώρα θα εκτελούσαν το δρομολόγιο Πειραιάς - Ηράκλειο ?

marioskef
22-04-2008, 00:16
Νομίζω στα ημερσήσια μέχρι πολύ πρόσφατα ανέπτυσαν την μέγιστη ταχύτηταή πολύ κοντά σε αυτή... ΠΙστεύω λοιπόν οτι σε 5,5 ώρες το δρομολόγιο το έχουν...
Όντως έχουν πτερύγια ευσταθείας όπως άλλωστε όλα τα σύγχρονα πλοία.
Κι να μπλοκάρει το ένα δεν χάθηκε ο κόσμος, προφανώς χρειάζεται προσοχή αλλά θα επιζήσουν...
Όπως δεν υπάρχει αβύθιστο πλοίο έτσι δεν σημαίνει οτι μπορεί να πάει με όσα μποφορ και αν γίνουν... Ίδίως ως επιβατηγό που είναι δεν του φταίνε σε τίποτα οι επιβάτες... Αλλα με καλό "οδήγημα" αντέχει σε πολλά, και πάντως πολύ πάνω από τα 8. Θυμάμαι μια φορα με το Βενιζέλος όπου είχαμε πέσει σε μια από τις κρουαζιέρες του σε πάνω από 11 μποφόρ... Παίδι τότε ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα οτι η κλίμακα δεν είναι τα 10 αλλά οτι πάει και πιο πέρα

GEOFOT
24-04-2008, 11:19
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει - εκτός αν είναι ιδέα μου - ότι και με 6 πάλι κουνάει αρκετά η συγκεκριμένη κλάση ιδιαίρερα όταν φυσάει πλάγιους ανέμους. Ειχα ακούσει κάποτε το χαρακτηρισμό ποταμόπλια για τα εν λόγω σκάφη, άραγε να ισχύει ?

Apostolos
24-04-2008, 12:17
Βαπόρια 220 μέτρα με 25 μίλια, stabilizer και να κουνάνε σε 6άρη παίζουν 2 περιπτώσεις:
1. Να μήν ήταν απλα 6αρη και να είχε και πολύ swell (αποθαλασσία)
2. Αυτός που είχε την εμπειρία του 6αριού με το Παλάς να μήν είχε μπεί ποτέ του σε καράβι!

GEOFOT
24-04-2008, 13:19
Βαπόρια 220 μέτρα με 25 μίλια, stabilizer και να κουνάνε σε 6άρη παίζουν 2 περιπτώσεις:
1. Να μήν ήταν απλα 6αρη και να είχε και πολύ swell (αποθαλασσία)
2. Αυτός που είχε την εμπειρία του 6αριού με το Παλάς να μήν είχε μπεί ποτέ του σε καράβι!

κοίτα απόστολε , δεν είμαι ναυτικός :???: , αλλά λόγω αναγκών κάνω το ταξίδι συχνά με τα παλάς .
έτσι λοιπόν μου κάνει εντύπωση όταν με 6 άλλες φορές το πλοίο κουνάει τρελλά ενώ άλλες φορές με 7 ίσως και 7+ συμπεριφέρεται σαν σε 5άρι...

Υ.Γ. Τι σημαίνει αποθαλασσία ?

jumpman
24-04-2008, 14:35
Παιδιά μην τρελαθούμε τώρα.Τα παλάτια δεν κουνάνε σχεδόν καθόλου με 6άρι.Ταξιδεύω συχνά με αυτά και η μόνη περίπτωση να κουνήσουν είναι να έχουν από το πλάι τον καιρό και πάλι πάνω από τα 7 bofor.¶λλωστε όλα τα κρητικά όταν έχουν από το πλάι τον καιρό δυσκολεύονται.Έχω ταξιδέψει με το Φαιστός πρωίνο με γεμάτο 8άρι και πήγαινε σαν κυρία.Γενικότερα τα παλάτια δεν κάνουν το τρελό κούνημα.Καράβια είναι κουνούν σε λογικά πλαίσια, δεν μπορούν να μείνουν και ακίνητα.

karystos
24-04-2008, 17:30
Τα κρητικά υποφέρουν με συγκεκριμένο καιρό από το πλάι, δηλαδή από γαρμπή (ΝΔ) ως πουνεντομαίστρο (Δ-ΒΔ) επειδή η θάλασσα που μπαίνει από το "άνοιγμα" ανάμεσα Κρήτη - Κύθηρα δεν κόβει πουθενά και είναι πολύ χοντρή. ¶λλωστε με τους καιρούς αυτούς έχουν παρατηρηθεί στη Δυτική Κρήτη τα μεγαλύτερα κύματα της Μεσογείου. Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί ακόμη και ένα πλοίο του μεγέθους των PALLACE να κουνήσει αρκετά και με λίγο άνεμο, αν π.χ. όπως λέει και ο Απόστολος, είναι αποθαλασσία. Το swell τις περισσότερες φορές είναι χειρότερο από τον φρέσκο καιρό, ιδίως αφότου ο άνεμος γυρίσει, οπότε διασταυρώνονται κύματα από διαφορετικές διευθύνσεις και η θάλασσα βράζει. Αυτό μπορεί να ξεγελάει και να αναρωτιέται κανείς πως διάολο κουνάει κοτζάμ βαπόρι χωρίς αέρα. ¶λλο όμως μποφόρ ανέμου κι άλλο κυματισμός. Με όλους τους άλλους καιρούς τα PALLACE ως τα 8 δύσκολα κουνάνε, ιδίως με τους Βοριάδες.

Αποθαλασσία λέγεται ο κυματισμός που δεν φαίνεται να έχει σχέση από πλευράς διεύθυνσης και έντασης με τον επικρατούντα άνεμο. Τα κύματα αυτά διαφέρουν από του φρέσκου καιρού επειδή δεν σπάνε στις κορυφές αλλά είναι συμπαγή και εχουν λεία επιφάνεια.

GEOFOT
24-04-2008, 23:43
Τα κρητικά υποφέρουν με συγκεκριμένο καιρό από το πλάι, δηλαδή από γαρμπή (ΝΔ) ως πουνεντομαίστρο (Δ-ΒΔ) επειδή η θάλασσα που μπαίνει από το "άνοιγμα" ανάμεσα Κρήτη - Κύθηρα δεν κόβει πουθενά και είναι πολύ χοντρή. ¶λλωστε με τους καιρούς αυτούς έχουν παρατηρηθεί στη Δυτική Κρήτη τα μεγαλύτερα κύματα της Μεσογείου. Ανάλογα με την περίπτωση μπορεί ακόμη και ένα πλοίο του μεγέθους των PALLACE να κουνήσει αρκετά και με λίγο άνεμο, αν π.χ. όπως λέει και ο Απόστολος, είναι αποθαλασσία. Το swell τις περισσότερες φορές είναι χειρότερο από τον φρέσκο καιρό, ιδίως αφότου ο άνεμος γυρίσει, οπότε διασταυρώνονται κύματα από διαφορετικές διευθύνσεις και η θάλασσα βράζει. Αυτό μπορεί να ξεγελάει και να αναρωτιέται κανείς πως διάολο κουνάει κοτζάμ βαπόρι χωρίς αέρα. ¶λλο όμως μποφόρ ανέμου κι άλλο κυματισμός. Με όλους τους άλλους καιρούς τα PALLACE ως τα 8 δύσκολα κουνάνε, ιδίως με τους Βοριάδες.

Αποθαλασσία λέγεται ο κυματισμός που δεν φαίνεται να έχει σχέση από πλευράς διεύθυνσης και έντασης με τον επικρατούντα άνεμο. Τα κύματα αυτά διαφέρουν από του φρέσκου καιρού επειδή δεν σπάνε στις κορυφές αλλά είναι συμπαγή και εχουν λεία επιφάνεια.

Πολύ κατατοπιστικός ο φίλος karystos.¶ρα όταν έχει βοριά και το βαπόρι κατεβαίνει προς κρήτη ουσιαστικά ωθείται ενώ ταυτόχρονα κουνάει λιγότερο. Αυτό το γεγονός του δίνει και καλύτερη ταχύτητα ταξιδιού ή λέω χαζομάρες ?

Apostolos
25-04-2008, 00:03
Αν και ξεφέυγουμε, με βοριά τα πράγματα σχεδόν πάντα στο Αιγαίο είναι καλά απο πλευράς κυματισμου. Ο φίλος Κάρυστος με κάλυψε απόλυτα
Απλά θα μπορούσαν να "ψηλώσουν" ανάμεσα απο τις Δ. Κυκλάδες αλλα κοστίζει σε χρόνο και χρήμα

Νaval22
25-04-2008, 19:43
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει - εκτός αν είναι ιδέα μου - ότι και με 6 πάλι κουνάει αρκετά η συγκεκριμένη κλάση ιδιαίρερα όταν φυσάει πλάγιους ανέμους. Ειχα ακούσει κάποτε το χαρακτηρισμό ποταμόπλια για τα εν λόγω σκάφη, άραγε να ισχύει ?

φίλε δε ξέρω ποιος σου έδωσε αυτό το χαρακτηρισμό άλλα όποιος και να ήταν το σίγουρο είναι πως δεν είχε ιδέα απο βαπόρια.Τα παλλάς είναι σύγχρονα πλοία απόλυτα βελτιστοποιημένα όσον άφορα τη γάστρα τους και τη συμπεριφορά τους σε κυματισμούς.

Maroulis Nikos
28-04-2008, 20:15
Το Festos Palace σήμερα στο λιμάνι του Πειραιά .

5653

5654

Nautikos II
28-04-2008, 21:27
Η πρωτη ειναι μια απο τις ποιο ομορφες φωτογραφιες που εχω δει
Υ/Γ Διακρυνεται και ενας καραβολατρης [το πιθανοτερο] που βγαζει φωτο, το πλοιο που εισαι εσυ;)

GEOFOT
02-05-2008, 16:50
Τη Μ.Παρασκευή το βράδυ κατέβηκα Ηράκλειο με 7 τοπικά 8 . Απίστευτα σταθερό το βαπόρι . Φανταστικό ταξίδι και ωραίο φεγγάρι. Όμως μου έκανε εντύπωση που στο λιμάνι του Ηρακλείου βρήκαμε αραγμένο το βαπόρι της ΑΝΕΚ. Συνήθως το προσπερνάμε στη διαδρομή . Και σύμφωνα με το gps δεν διαπίστωσα να κόψαμε ταχύτητα στη διάρκεια του ταξιδιού.

JASON12345
02-05-2008, 17:10
Θ α τα πήγε καλά και η Ανέκ εκίνο το βράδυ

GEOFOT
02-05-2008, 17:18
Θ α τα πήγε καλά και η Ανέκ εκίνο το βράδυ

Jason , τι εννοείς ? όσο καλά και να τα πάει πάντα την περνάμε αν δεν κάνω λάθος στα μισά της διαδρομής . . . .

Νaval22
02-05-2008, 17:46
Η ανεκ φεύγει πρώτη απο πειραιά και τα παλάς ακολουθούν και πάνω κάτω πάνε στην ίδια ταχύτητα οπότε έτσι εξηγήται ότι είδες δεμένο το λατώ

JASON12345
02-05-2008, 17:48
Θυμάσαι πιο ήταν το δεύτερο καράβι;

Δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά η λογική μου λέει ότι εσείς καθυστερήσατε κανα 15λεπτο να φύγετε .
Αν δεν κάνω λάθος το καράβι για κρήτη της ανέκ φεύγει στις 8 και μισή το απόγευμα,υπάρχουν κάποιες πιθανότητες ειδικά όταν είναι το κρίτι να μπει πρώτο στο Ηράκλειο.Εάν γίνει κάτι και φύγει 9 μιση η Μίνοαν,τότε η διαφορά είναι στην ώρα,άρα είναι φυσικό να μπει πρώτο αν αργήσει να φορτώσει π.χ. η Μίνοαν
Έχω δει στο ΑΙΣ μια μέρα λίγο πάνω από τη νήσο δία το κρήτη να προυγείτε σημαντικά,και δεν ξέρω τι έγινε παρακάτω

Τέλος πάντων δεν είναι και τόσο σημαντικό το θέμα

JASON12345
02-05-2008, 17:53
Jason , τι εννοείς ? όσο καλά και να τα πάει πάντα την περνάμε αν δεν κάνω λάθος στα μισά της διαδρομής . . . .

Εννούσα ότι είχε ίσως ανεβασμένη ταχύτητα.

jumpman
02-05-2008, 18:28
Σχεδόν πάντα ,αν φύγει το πλοίο της ΑΝΕΚ στην ώρα του, στο Ηράκλειο μπαίνει πρώτο το πλοίο της ΑΝΕΚ.Αν καθυστερήσει το πλοίο της ΑΝΕΚ ή έχει καιρό τότε το περνάνε τα Παλας.Επίσης αν τα δυο πλοία είναι δίπλα δίπλα στον προλιμένα του Ηρακλείου, το πλοίο της ΑΝΕΚ μπαίνει πρώτο. Στον Πειραιά όμως πάντα μπαίνει η ΜΙΝΟΑΝ πρώτη.Το ξέρω διότι ταξιδεύω συνέχεια για Ηράκλειο.

JASON12345
02-05-2008, 21:08
Σήμερα πάντως θα φτάσει σίγουρα πρώτη η ΑΝΕΚ καθώς ταξιδεύει η ΑΡΙΑΔΝΗ μας

pontios thessaloniki
08-05-2008, 22:26
παρτε και μια φωτο απο τον πειραια τον αυγουστο του 2006 πανω απο το blue star ithaki

Γιάννης Φ
10-05-2008, 22:12
Αυτή τη στιγμή το AIS δείχνει το Φαιστός να έρχεται με 28,7 κόμβους!!!Το πάτησαν το ΓΚΑΖΙ κυριολεκτικά!Μπράβο στον κάπταν!:lol::mrgreen:;)

pontios thessaloniki
10-05-2008, 22:21
Μπραβο στον καπετανιο,μια στις τοσο πρεπει να το ανοιγεις το βαπορι.ας καψει και κατι παραπανω τι θα γινει.

Captain_Nionios
10-05-2008, 22:23
Πραγματικα εντυπωσιακο και αναιτιο για ενα απλο βραδινο δρομολογιο...Για να επιβεβαιωθουν και τα γραφομενα του φιλου Γιάννη Φ,παραθετω μια εικονα απο το syros-observer, 28,9 κομβοι παρακαλω...

pontios thessaloniki
10-05-2008, 22:50
29.3 τα μιλακια του ΦΑΙΣΤΟΣ λετε να τα πιασει τα 30;

marioskef
10-05-2008, 23:20
Λογικά κάποιο έκτατο γεγονός θα υπήρχε, κάποια καθυστερηση ίσως στην αναχώρηση...

Trakman
10-05-2008, 23:42
Μήπως έχει κανένα ημερήσιο αύριο? Αλλά θα έπρεπε να ανοίξουν τότε και το Κνωσσός... Πάντως κάποιος λόγος θα υπάρχει για να το ανοίξουν τόσο.

kingminos
11-05-2008, 00:00
Εγώ συγκεκιμένα έχω ταξιδέψει με το knossos 4 φορές και με το festos 6.

jumpman
11-05-2008, 00:09
Από το Ηράκλειο το πλοίο πρέπει να έφυγε με κάποια καθηστέρηση.Υπολογίζω γύρω στη μία ώρα σύμφωνα και με το που βρίσκεται τώρα το πλοίο.Είδα στις 10:35 περίπου στο βάθος του ορίζοντα αχνά τα φώτα του, όπως και αυτά του Κρήτη ΙΙ.Να σημειώσω ότι είχε πολύ καλή ορατότητα σήμερα στο Ηράκλειο με αποτέλεσμα να είναι λογικό να φαίνονται τόσο μακριά τα πλοία.

Trakman
11-05-2008, 00:27
Επιβεβαιώνω το φίλο jumpman. Τα Φαιστός και Κρήτη ΙΙ άργησαν να αναχωρήσουν λόγω επεισοδίων μεταξύ φορτηγατζήδων που ήθελαν να βάλουν τα φορτηγά τους στα καράβια και απεργών οδηγών.

cmitsos
11-05-2008, 00:57
χαμός έγινε?

Trakman
11-05-2008, 01:44
Ναι, το είδα στις ειδήσεις! Έπεσε και ξύλο, πιαστήκαν από τους κάβους και δεν αφήναν τα βαπόρια να φύγουν...

Γιάννης Φ
11-05-2008, 09:37
Ναι,αλλά γιατί το Κρήτη ΙΙ δεν ανέπτυξε περρισότερη ταχύτητα,ενώ μπορούσε???:confused:

mike_rodos
11-05-2008, 09:43
Πόσο μπορούσε? 23 κόμβους δεν είναι η max ταχύτητα του Κρήτη 2?

captain 83
11-05-2008, 10:16
Kάπια στιγμή το Κρήτη ΙΙ το πέτυχα να ανεβαίνει Πειραιά με 22,3. Το ανοίξανε όσο μπορούσαν κι αυτό.

mike_rodos
11-05-2008, 10:25
εκεί πρέπει να είναι και τα όρια του... πάντως το φαιστός έπιασε τρελές ταχύτητες...

kingminos
13-05-2008, 21:37
Σήμερα όταν λύναν τους κάβους της πλώρης το Κρήτη ΙΙ ένας σκύλος γλυστράει και πέφτει μέσα στο νερό και όταν έφτασε κάτω από τους καταπέλτες του FESTOS PALACE το πιάνουνε απ'το λουρί με ένα αγκυστρόνι και το βγάζουν έξω.Ορίστε και μια φωτογραφία λίγα δευτερόλεπτα μετά την πτώση του.

scoufgian
13-05-2008, 21:45
Σήμερα όταν λύναν τους κάβους της πλώρης το Κρήτη ΙΙ ένας σκύλος γλυστράει και πέφτει μέσα στο νερό και όταν έφτασε κάτω από τους καταπέλτες του FESTOS PALACE το πιάνουνε απ'το λουρί με ένα αγκυστρόνι και το βγάζουν έξω.Ορίστε και μια φωτογραφία λίγα δευτερόλεπτα μετά την πτώση του.
μου αρεσε το ρεπορταζ σου.....:D:D

kingminos
08-06-2008, 00:25
Αυτό το ξέρατε.
Ο περσινός δόκιμος πλοίαρχος του knossos palace μου είπε ότι το festos είναι μεγαλύτερο λίγους κόρους.

Νaval22
08-06-2008, 13:13
Μπα διαδόσεις!

JASON12345
09-06-2008, 16:18
Σήμερα όταν λύναν τους κάβους της πλώρης το Κρήτη ΙΙ ένας σκύλος γλυστράει και πέφτει μέσα στο νερό και όταν έφτασε κάτω από τους καταπέλτες του FESTOS PALACE το πιάνουνε απ'το λουρί με ένα αγκυστρόνι και το βγάζουν έξω.Ορίστε και μια φωτογραφία λίγα δευτερόλεπτα μετά την πτώση του.

Φωτογραφία ντοκουμέντο!
Ε ρε με τι ασχολείται ένας καραβολάτρης...:rolleyes:
Μπράβο κινγ!

ndimitr93
13-06-2008, 19:46
Αυτή η φοβερότατή photo είναι τραβηγμένη πρωί;Γιατί πίσω αγνοφένεται το Πρέβελη.ΦΙΛΕ ΜΟΥ kingminos ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΑΓΝΟΦΕΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΧΝΟΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΕΒΕΛΗΣ.(ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΛΛΑ....)

ndimitr93
13-06-2008, 22:47
Αυτη τη στιγμή 29,2 οι κόμβοι του Φαιστός!!!!! Επειδή θα κάνει στάση στη Μήλο και να προλάβει να φτάσει στον Πειραιά στις 5 και 20 το γκάζωσε!!!!!!!!!!!!!!!!!

ndimitr93
13-06-2008, 23:46
ΣΤΟΥΣ 29,4 ΤΩΡΑ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΜΗΛΟ!!!!

kingminos
14-06-2008, 00:55
Ο μόνος λογικός λόγος που το γκάζωσε είναι για να προλάβει να είναι στον Πειραιά στην ώρα του.;)

jumpman
14-06-2008, 02:13
Μήπως ξέρεται γιατί έπιασε Μήλο;

meco
14-06-2008, 06:52
Μήπως ξέρεται γιατί έπιασε Μήλο;
Πάει Κρητικούς στη Μήλο για το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος. Θα ξαναπεράσει τη Δευτέρα το βράδυ για να τους κατεβάσει κάτω. Πέρισυ είχαν πραγματοποιηθεί τα ίδια δρομολόγια. Το πλοίο πέρισυ είχε μισθωθεί από δύο τουριστικούς πράκτορες του Ηρακλείου για να κάνει το δρομολόγιο. Φέτος δεν έμαθα λεπτομέρειες.

Nautikos II
14-06-2008, 11:48
Το Festos Palace βγαινωντας απο τα φαναρια του Πειραια σημερα το πρωι

7625

JASON12345
16-06-2008, 20:15
Ωραία φωτογραφία!!
Ρε παιδιά,με αυτές τις κρουαζιέρες όλα τα κρητικά είναι στα νησιά αυτές τις μέρες, έχουν ξεσαλώσει!
Ζήλεψαν τον Πρέβελη,καθώς φαίνεται...

dimitris
16-06-2008, 21:11
Η Αριαδνη στη Σιφνο, το Κρητη Ι στη Ναξο και το Palace στη Μηλο, η Μαχη της Κρητης...

JASON12345
16-06-2008, 22:49
Έτσι ακριβώς!Κιο Βενιζέλος στην Τυνησία....:confused:;)

scoufgian
17-06-2008, 13:04
σακη ωραια φωτο τραβηξες..................;);)

kingminos
17-06-2008, 15:05
Στο λιμάνι του Ηρακλείου υπάρχει κιόσκι εισητηρίων κοντά στο πλοίο;

marioskef
17-06-2008, 21:19
Στον επιβατικό σταθμό υπάρχει πρακτορείο...
Πέντε βήματα από εκεί είναι το πλοίο

jumpman
28-06-2008, 14:04
Το Festos Palace έβαλε νίτρο και έπιασε τη φοβερή ταχύτητα των 51 μιλίων:D(προφανώς για λάθος πρόκειται)Για σκεφτείται να έπιανε πραγματικά αυτή την ταχύτητα.Δείτε και αυτό το πλοίο που ακολουθεί το Knossos Palace και έχει παρόμοια ταχύτητα με αυτό.Μπορεί κάποιος να βρεί ποιό μπορεί να είναι;

giannisk88
28-06-2008, 15:42
xaxaxa!!!Τα έχει δεί όλα το ais.Δείχνει τώρα οτι το Φαιστός παλας που είναι λίγο έξω απο το Ηράκλειο είναι πίσω απο το Φαιστός παλας(!!!!!!!!) και μάλιστα με διαφορα 0,1 κόμβους υπέρ του ακολουθούμενου!!!!(28,2 το ενα και 28,1 το άλλο)χαχαχαχα!!!!!

Rocinante
29-06-2008, 13:46
Η αφιξη του θηριου σημερα το ξημερωμα στον Πειραια...

8427

giannisk88
29-06-2008, 13:49
Η αφιξη του θηριου σημερα το ξημερωμα στον Πειραια...

8427
Ωραίοοοοοοοοοοοοος!!!!;)
Thank's for posting!!

kingminos
29-06-2008, 13:52
Η αφιξη του θηριου σημερα το ξημερωμα στον Πειραια...

8427

Εγώ θα είμαι στην αναχώρηση.

Rocinante
05-07-2008, 21:08
Η αφιξη του Φαιστος Παλας στο μεγαλο λιμανι. 29/06/2008 5:25 πρωι. Ειναι λιγο σκοτεινο λογω της ωρας αλλα εχει ενα ωραιο μη σκηνοθετημενο τελος . Και βεβαια ειναι το πρωτο βιντεο που δοκιμαζω να ανεβασω
http://www.youtube.com/watch?v=R88ttSRAAmQ

Captain_Nionios
05-07-2008, 21:31
Παρα πολυ καλο Αντωνη.Εχει και ενα μυστηριο...

meco
05-07-2008, 22:08
Ήμουν ο δεύτερος που το είδα. :D
Και μόνο που ξύπνησες ξημερώματα για να το τραβήξεις σου αξίζει ένα μπράβο.

Rocinante
05-07-2008, 22:24
Παιδια σας ευχαριστω. Αφου σας αρεσε θα ανεβασω σε λιγο ενα μικρο του Κρητη ΙΙ.

Γιάννης Φ
06-07-2008, 21:19
Σήμερα στην αναχώρηση του Φαιστός απο τον Πειραιά όπως σήκωνε τον δεύτερο καταπέλτη και απομακρυνότανε σταματάει ενα αμάξι βγαίνει μια κοπέλα και φωνάζει να σταματήσει το πλοίο.Αφού δεν σταμάταγε πήρε το αμάξι και έτρεχε στο Κρήτη,αλλα δυστυχώς...ΤΙΠΟΤΑ:p:p:p

grangelo
07-07-2008, 11:07
Μερικες και απο εμενα κατα την απογευματινη αφιξη στις 22/5/2008.

Speedkiller
07-07-2008, 11:38
Thanks grangelo!!!:D

vageliss23
08-07-2008, 00:15
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση;

Ο βολβός του πλοίου γιατί είναι μισο-εμφανής; Δε θα έπρεπε να είναι όλος βυθισμένος;

Συγχωρέστε μου την άγνοια!

giannisk88
08-07-2008, 00:38
Να κάνω μια άσχετη ερώτηση;

Ο βολβός του πλοίου γιατί είναι μισο-εμφανής; Δε θα έπρεπε να είναι όλος βυθισμένος;

Συγχωρέστε μου την άγνοια!
Αυτό φίλε μου εξαρτάται απο το πόσο φορτωμένο είναι το πλοίο!Οταν είναι γεμάτο δε φαίνεται σχεδον καθόλου ο βολβός, όταν είναι μισο γεμάτο φαίνεται ο μισός κ.ο.κ. Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο συγκεκριμένο τμήμα του βολβού που πρέπει να φαίνεται ή οχι.

Captain_Nionios
08-07-2008, 01:19
Επισης νομιζω οτι εξαρταται και απο την ταυχτητα.Οσο πιο γρηγορα παει το βαπορι τοσο πιο πολυ καλυπτεται ο βολβος απο το νερο.

Leo
08-07-2008, 07:15
Φίλοι είναι και τα δύο. Δηλαδή η κατάσταση φόρτου, που έστω κι αν είναι γεμάτο η ένα μέρος του βολβού είναι έξω απο το νερό, και η ταχύτητα που όσο αυξάνει τον καλύπτει.

Νaval22
08-07-2008, 12:31
Οι βολβοί των παλατιών,blue star,χιος κτλ είναι προεξέχουσας μορφής δλδ στην εμφορτη ίσαλο πρέπει φαίνεται το άνω άκρο τους μάλιστα αν το πλοίο δεν πάρει το μέγιστρο φορτίο τότε πρέπει να προστεθεί ballast για να φτάσει το βύθισμα εκεί που πρέπει και να λειτουργήσει σωστά ο βολβός,επίσης οι σφηνοειδής προεξέχοντες βολβοί όπως αυτοί λειτουργούν κάπως διαφορετικά απο τους κλασσικούς και έχουν μεγάλη συνεισφορά στη μείωση της αντίστασης κυματισμού

Speedkiller
08-07-2008, 12:34
Ballast εννοείς το λεγόμενο "έρμα"???

Νaval22
08-07-2008, 12:40
ballast=έρμα ακριβώς


Να κάνω μια άσχετη ερώτηση;

Ο βολβός του πλοίου γιατί είναι μισο-εμφανής; Δε θα έπρεπε να είναι όλος βυθισμένος;

Συγχωρέστε μου την άγνοια!

πάντως φίλε vagelis μην είσαι τόσο αυστηρός με τον ευατό σου δεν είναι θέμα άγνοιας τη στιγμή που αυτό που έθιξες είναι και θέμα προχωρημένης μελέτης πλοίου

Γιάννης Φ
09-07-2008, 21:03
Σήμερα το Φαιστός Παλλάς με 17,8 :shock::shock::shock:!!! Το έχουν ξεπεράσει όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ ακόμα και το Λατώ!!!Υπάρχει κάποια βλάβη ή καθυστέρυσε να αναχωρήσει????????:confused:

Georgecz3
09-07-2008, 22:02
Τώρα πάει με 21.3 οπότε μάλλον αυτό συνέβει http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73521&postcount=50

giannisk88
09-07-2008, 22:36
Σωστό αυτό φίλε George αλλα συνήθως το βλέπεις και γκαζώνει κατευθείαν με το που θα βγεί απο το λιμάνι.Δηλαδή αυτή η διαδικασία που λέει το λινκ δε αργεί τόσο ωστε να το παρατηρήσεις κάν.

JASON12345
09-07-2008, 22:48
Συμφωνώ με τον Γιάννη(giannisk).Γκάζωνε αμέσως και τα προσπερνούσε τα κρητικά(τουλάχιστον το ΛΑΤΟ)Το λέω επειδή εξαιτιας μιας παρόμοιας παρατήρησης μου με την δικιά σου Γιάννη Φ,είχε ανοιχτεί αυτό το θέμα και το παρακολούθησα στην συνέχεια.

heraklion
09-07-2008, 22:52
Σήμερα το Φαιστός Παλλάς με 17,8 :shock::shock::shock:!!! Το έχουν ξεπεράσει όλα τα πλοία της ΑΝΕΚ ακόμα και το Λατώ!!!Υπάρχει κάποια βλάβη ή καθυστέρυσε να αναχωρήσει????????:confused:

21΄36 αναχώρησε ήμουν εκεί.

JASON12345
09-07-2008, 22:55
Α έτσι εξηγούνται όλα.Ο γιάννης Φ έβλεπε όταν έβγαινε από το λιμάνι και παραξευνεύτηκε με την ταχύτητα του,που όπως είπαν οι φίλοι είναι φυσιολογικό και εγώ με τον γιαννισκ μπερδεύτηκαμε που ήταν πολύ πιο πίσω αλλά χωρίς να ξέρουμε ότι είναι πιο πίσω εξαιτίας της καθυστέρησης.Ευχαριστούμε Ηράκλειον!!!!

giannisk88
09-07-2008, 23:52
Α έτσι εξηγούνται όλα.Ο γιάννης Φ έβλεπε όταν έβγαινε από το λιμάνι και παραξευνεύτηκε με την ταχύτητα του,που όπως είπαν οι φίλοι είναι φυσιολογικό και εγώ με τον γιαννισκ μπερδεύτηκαμε που ήταν πολύ πιο πίσω αλλά χωρίς να ξέρουμε ότι είναι πιο πίσω εξαιτίας της καθυστέρησης.Ευχαριστούμε Ηράκλειον!!!!
Ααααα μάλιστα!!Τώρα κατάλαβα τι έγινε.Ετσι ακριβώς είναι φίλε μου jason.!

vageliss23
11-07-2008, 17:34
Οι βολβοί των παλατιών,blue star,χιος κτλ είναι προεξέχουσας μορφής δλδ στην εμφορτη ίσαλο πρέπει φαίνεται το άνω άκρο τους μάλιστα αν το πλοίο δεν πάρει το μέγιστρο φορτίο τότε πρέπει να προστεθεί ballast για να φτάσει το βύθισμα εκεί που πρέπει και να λειτουργήσει σωστά ο βολβός,επίσης οι σφηνοειδής προεξέχοντες βολβοί όπως αυτοί λειτουργούν κάπως διαφορετικά απο τους κλασσικούς και έχουν μεγάλη συνεισφορά στη μείωση της αντίστασης κυματισμού

Συνεπώς δηλαδή αν το πλοίο δεν είναι πλήρως φορτωμένο "σαβουρώνει" νερό ώστε να βυθιστεί ο βολβός και να δουλέψει σωστά υδροδυναμικά;

marsant
11-07-2008, 18:39
Σωστα vageliss23

Leo
13-07-2008, 05:43
Απο σήμερα τα αδέλφια χωρίστηκαν σε ξεχωριστά θέματα το κάθε ένα.
Εδώ γράφουμε για το Φαιστός Παλάς μόνο.

Νaval22
13-07-2008, 13:26
Συνεπώς δηλαδή αν το πλοίο δεν είναι πλήρως φορτωμένο "σαβουρώνει" νερό ώστε να βυθιστεί ο βολβός και να δουλέψει σωστά υδροδυναμικά;

Εντάξει μη το παίρνεις τελείως της μετρητής ότι γίνεται πάντα αλλά θεωρητικά θα έπρεπε να γίνεται γαιτί συνήθως ο βολβός μελετάται στο να δουλεύει στο μέγιστο βύθισμα και στην υπηρεσιακή ταχύτητα
άλλα όπως προείπαμε και αυτό να γίνει και να πάρει το μέγιστο βύθισμα το πλοίο σε ήρεμο νερό δεν θα δείς το βολβό τελείως βυθισμένο θα φαίνεται λίγο το πάνω μέρος του έξω απο το νερό

aris A
13-07-2008, 20:44
kai mia foto tou palatiou

imalliar
14-07-2008, 09:21
Καλημέρα,
Το Φαιστός χτες το απόγευμα στον Πειραιά από κινητό

kostasel
14-07-2008, 10:05
Καλημέρα,
Το Φαιστός χτες το απόγευμα στον Πειραιά από κινητό
Έχω μια καλύτερη!!
:p

Thanasis89
14-07-2008, 11:17
Τι παίχτηκε τώρα ; :confused::confused: Τις τραβήξατε από το ίδιο κινητό και το ίδιο σημείο ; :p

kastro
25-07-2008, 14:18
Δείτε στο ais το φαιστός έμεινε αρκετά πίσω στο ημερήσιο δρομολογιό του προς Πειραιά.

giannisk88
25-07-2008, 14:25
Οντως!!Οταν το έβλεπα πάντως και μόλις είχε βγεί απο το λιμάνι πήγαινε με 24 κόμβους και τώρα παεί με περίπου 28!!Σε σχέση με το Λατώ που παει σταθερά με 19-20!!!Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό?

mastrovasilis
26-07-2008, 09:05
και μερικά στοιχεία για το παλάτι μας.

μήκος 214 m
πλάτος 21.4 m
βύθισμα 7.1 m
ταχύτητα 31.6 knots
διακριτικό κλήσης SYNR
αριθμός επιβατών 2.190
καμπίνες 758
αριθμός ι.χ 600
συνδυασμός ι.χ και φορτηγών 150 φορτηγά & 100 ι.χ
κατασκευή 2001
ναυπηγείο Fincianteri Ιταλία

πηγή minoan.gr

kastro
26-07-2008, 18:49
Παιδιά χθες ταξίδεψα με το πλοιό και γύρισα πριν από λίγο με το κρητη ΙΙ και έχω να σας δείξω αυτά.

.voyager
26-07-2008, 20:24
Όλα τα μέρη, από το ανοιχτό σημείο που φωτογράφισες το flap ως το α λα καρτ. Αλλά, ρε φίλε, τίγκα στον υδατάνθρακα και τα κορεσμένα λίπη, τς τς τς!! Μας κολάζεις και πως θα βγούμε στις παραλίες μετά? ;)

kastro
26-07-2008, 20:30
Όλα τα μέρη, από το ανοιχτό σημείο που φωτογράφισες το flap ως το α λα καρτ. Αλλά, ρε φίλε, τίγκα στον υδατάνθρακα και τα κορεσμένα λίπη, τς τς τς!! Μας κολάζεις και πως θα βγούμε στις παραλίες μετά? ;)

Αλάτι είναι απλώς ο φωτισμός του πλοίου το κάνει να φαίνεται έτσι.

Orion_v
27-07-2008, 12:11
Festos Palace


10429


10430


10431

Rocinante
27-07-2008, 12:14
Υπεροχα χρωματα. Ευχαριστουμε

giannisk88
27-07-2008, 15:22
Καταπληκτικές φίλε!!Γεια στα χερια σου!!!Φωτό που μπορείς να παρατηρήσεις τη παραμικρή λεπτομέρεια!!!

Orion_v
27-07-2008, 15:35
Ευχαριστω για τα καλα λογια !!! χαρα μου να τις μοιραζομαι !!! :D

mastrovasilis
27-07-2008, 18:26
Απίθανες φωτό με ωραία χρώματα να στολίζουν το παλάτι. Εύγε....;)

Orion_v
27-07-2008, 19:06
Nα σαι καλα mastrovasilis , σ' ευχαριστω !!!

αντε , αλλη μια :D


10466

Orion_v
31-07-2008, 20:46
Παλι Festos Palace στο σκοπευτρο μου σημερα :rolleyes:


10818


10819


10820

sylver23
31-07-2008, 20:49
Nα σαι καλα mastrovasilis , σ' ευχαριστω !!!

αντε , αλλη μια :D


10466
σορυ αλλα το εχω απορια.απο που τραβουσες φωτο?

Orion_v
31-07-2008, 20:52
σορυ αλλα το εχω απορια.απο που τραβουσες φωτο?

Απο το deck του ΛΑΤΩ :)

Trakman
31-07-2008, 20:58
Απο το deck του ΛΑΤΩ :)

Δε βγάζεις και το ΛΑΤΩ καμία?!?!?!?:)

Orion_v
31-07-2008, 21:03
Δε βγάζεις και το ΛΑΤΩ καμία?!?!?!?:)

Ειχα βγαλει , ως επιβαινων :D :http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=11565&page=32 ,

εξωτερικα επιφυλασομαι στο μελλον !!!

Trakman
31-07-2008, 21:06
Ειχα βγαλει , ως επιβαινων :D :http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=11565&page=32 ,

εξωτερικα επιφυλασομαι στο μελλον !!!


Επειδή βγάζεις καλές φωτογραφίες, θα περιμένουμε! Δεν το ξεχνάμε!!;):D

Orion_v
31-07-2008, 21:10
Επειδή βγάζεις καλές φωτογραφίες, θα περιμένουμε! Δεν το ξεχνάμε!!;):D

Nαι αλλα αυτη που σου αφιερωσα απο την Παλαιοχωρα :http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=25087&page=23

δεν την ειδες φαινεται !!! :rolleyes::D

Σορυ για τα off topic

Trakman
31-07-2008, 21:23
Nαι αλλα αυτη που σου αφιερωσα απο την Παλαιοχωρα :http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=25087&page=23

δεν την ειδες φαινεται !!! :rolleyes::D

Σορυ για τα off topic

Ομολογώ ότι δεν την είχα δει! Επαναλαμβάνω: Είσαι κορυφαίος!!!! Σ'ευχαριστώ φίλε μου!!!!

cmitsos
31-07-2008, 23:27
μπορεί κάποιος να μας κάνει εσωτερικές περιγραφές του πλοίου όσον αφορά στις υπηρεσίες?

heraklion
01-08-2008, 00:24
μπορεί κάποιος να μας κάνει εσωτερικές περιγραφές του πλοίου όσον αφορά στις υπηρεσίες?

Στο κατάστρωμα 4 και στο 5 έχει τις καμπίνες πίσω και μπροστά γκαράζ.
Στο 6 έχει (απο πισω προς τα εμπρός) τα εστιατόρια ala carte και self service μετά σαλόνι μετα εμπορικό κέντρο και μετά ένα άλλο σαλόνι.
Στο 7 πίσω έχει αεροπορικά καθίσματα και μετα όλο καμπίνες και στο 8 έχει πάλι πίσω αεροπορικά καθίσματα και μετά την πισίνα. Στο 9 έχει την disco η οποία δυστηχώς έχει γίνει σαλόνι.

mastrovasilis
01-08-2008, 00:37
μπορείς να δεις και εδω http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=223.;)

cmitsos
01-08-2008, 00:38
ευχαριστώ πολύυυυυ

Νaval22
01-08-2008, 21:24
Ελα παλατάρα ατέλιωτη

10905

mastrovasilis
02-08-2008, 10:43
γειά σου ρε Stefanos_p καταπληκτικέ;). ο κύριος στα βράχια είναι μυρμήγκι?:confused::D

giannisk88
02-08-2008, 12:21
γειά σου ρε Stefanos_p καταπληκτικέ;). ο κύριος στα βράχια είναι μυρμήγκι?:confused::D
Χαχαχα!!Αυτό παρατήρησα και εγώ!!Ε άμα περνάει το θυρίο απο δίπλα σου πώς να φαίνεται ο καημένος!!!:D

Orion_v
02-08-2008, 17:52
Χαχαχα!!Αυτό παρατήρησα και εγώ!!Ε άμα περνάει το θυρίο απο δίπλα σου πώς να φαίνεται ο καημένος!!!:D

Και εγω καταλαβα προχτες οτι θελει πιο πισω απο το φαναρι να εισαι για να το καδραρεις καλα (εκει περιπου που το τραβηξε και ο stefanos p ) , καποια στιγμη οταν ηταν πολυ κοντα καταλαβα οτι δεν χωραει ολο το "θηριο" :) και εβγαζα μονο πλωρη :rolleyes::mrgreen:

helatros68
02-08-2008, 21:59
Το Φαιστος Παλας κατα την αφιξη του στον Πειραια στις 2.8.2008

10974

vinman
03-08-2008, 10:13
......Στο 9 έχει την disco η οποία δυστηχώς έχει γίνει σαλόνι.


....αποκλειστικά για μη καπνίζοντες...;)

GeoSea
04-08-2008, 11:41
Γύρισα χθες με το Festos Palace από Ηράκλειο για Πειραιά κι ενώ είχε 7-8 μποφώρ βοριά δεν κούναγε καθόλου!!

Με ταχύτητες γύρω στους 28 κόμβους, πήγαινε σαν τρένο πάνω στα κύματα, πραγματικά εντυπωσιακό!!

giannisk88
04-08-2008, 12:15
Γύρισα χθες με το Festos Palace από Ηράκλειο για Πειραιά κι ενώ είχε 7-8 μποφώρ βοριά δεν κούναγε καθόλου!!

Με ταχύτητες γύρω στους 28 κόμβους, πήγαινε σαν τρένο πάνω στα κύματα, πραγματικά εντυπωσιακό!!
Προφανώς θα πήγαινες με ημερήσιο έτσι??

GeoSea
04-08-2008, 13:07
Προφανώς θα πήγαινες με ημερήσιο έτσι??

Ναι, ημερήσιο.

vinman
14-08-2008, 16:16
Η σημερινή αναχώρηση του Φαιστός απο τον Πειραιά...

Captain_Nionios
18-08-2008, 20:27
Το Φαιστος στο Ηρακλειο.Μολις μπαινουμε στο λιμανι με το Ιεραπετρα και το ημερολογιο γραφει 2/8/2008.Για ολους σας αλλα κυριως για τους Ηρακλιωτες...

kastro
18-08-2008, 22:28
Το Φαιστος στο Ηρακλειο.Μολις μπαινουμε στο λιμανι με το Ιεραπετρα και το ημερολογιο γραφει 2/8/2008.Για ολους σας αλλα κυριως για τους Ηρακλιωτες...

Έχει ρίξει και άγκυρα στον Πειραιά δεν κάνει τέτοια.

mike_rodos
18-08-2008, 22:35
Έχει ρίξει και άγκυρα στον Πειραιά δεν κάνει τέτοια.


ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

kastro
18-08-2008, 22:47
Πιο δύσκολο λιμάνι το Ηράκλειο από τον Πειραιά,Αν προσέξετε στις φωτογραφίες του captain nionios θα δείτε ότι η προβλήτα δεν φτάνει μέχρι την πλώρη που σημαίνει ότι οι κάβοι τεντώνονται πολύ περισσότερο.

giannisk88
18-08-2008, 23:40
Φίλε captain_nionios ευχαριστούμε θερμά για την αφιέρωση των υπέροχων φωτογραφιών.
Φίλε Κάστρο όσο για την άγκυρα, δεν τη κατεβάσει κάθε φορά αν δε κάνω λάθος, ανάλογα το καιρό είναι.
Οσο για τους κάβους, απο τις φωτογραφίες του φίλου μας φαίνεται πεντακάθαρα οτι τα σχοινιά δεν είναι τεντομένα στο φούλ.Και οταν έχει και χειρότερο καιρό, τεντόνουν μεν αλλά εντάξει, όπως σε όλα τα πλοία!Δεν έχει κάποια διαφορά απο τα άλλα λιμάνια-πλοια.Και κάτι άλλο, άν παρατήρησες δε δένει στη δέστρα που έχει διπλα στη πλώρη, αλλα το δένει πιο πέρα...

Leo
19-08-2008, 05:49
Μπράβο σου φίλε μου giannisk88, που σχολιάζεις τις φώτο του captain_nionios ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.....ε? Μιλάμε φάγατε goal. Ευτυχώς που έρχονται και επισκέπτες στη πόλη σας και βλέπουμε και καμιά φωτογραφία :p:p:p. Εμ δεν πρόσεχες.... πρόσεχες??

mastrokostas
19-08-2008, 08:13
Καλημέρα !Τα βαπόρια ρε παιδιά δεν είναι γάιδαροι ,να τα δένουμε με σκοινιά !Τα βαπόρια δένουν και λύνουν κάβους .

Μια διόρθωση καλοπροαίρετη και με μια δόση χιούμορ.

giannisk88
19-08-2008, 09:48
Μπράβο σου φίλε μου giannisk88, που σχολιάζεις τις φώτο του captain_nionios ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.....ε? Μιλάμε φάγατε goal. Ευτυχώς που έρχονται και επισκέπτες στη πόλη σας και βλέπουμε και καμιά φωτογραφία :p:p:p. Εμ δεν πρόσεχες.... πρόσεχες??
Αυτό ήταν μομφή εις βάρος μου φίλε μου και δε θα το αφήσω να περάσει έτσι!!:D Υπόσχομαι μεσα στη μέρα να ανεβάσω φωτό.Δεν είναι αυτή κατάσταση, έχεις δίκιο!!

ndimitr93
19-08-2008, 09:59
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Εννοεί ότι εχει ρίξει και άγκυρα στο Ηράκλειο ενώ στον Πειραιά δεν κάνει τέτοια.:D

ΓιαννηςΤ
19-08-2008, 10:53
πανω απο το ΑΡΙΑΔΝΗ

http://img185.imageshack.us/img185/7076/dsc03103eq3.jpg (http://imageshack.us)

giannisk88
19-08-2008, 22:35
Επειδή πανω απ'όλα εμείς οι Κρητικοί έχουμε το λόγο της τιμής και οτι λέμε το κάνουμε, σας σερβίρω δύο φωτό απο την παλατάρα!!!!Φυσικά αφιερωμένες στο καλύτερο δάσκαλο, το ΛΕΟ(ξερω οτι δε θέλεις να ακούς μεγάλα λόγια αλλα είναι η πραγματικότητα) και σε όλα τα εκλεκτά μέλη του φόρουμ μας!!!

pontios thessaloniki
19-08-2008, 22:40
αντε να ανεβασω και γω μια φωτο τραβηγμενη πανω απο το hightspeed 4. :D

giannisk88
21-08-2008, 00:22
Ψάχνοτνας τις συλλογές μου βρήκα αυτές εδώ και σκέφτηκα να τις μοιραστώ μαζί σας!!!
Αφιερωμένες σε όλους τους πρωτόμπαρκους, τους φωτοκαλλιτέχνες καθώς και στους σύντεκνους Κρητικούς του φόρουμ!!!!;)

giannisk88
21-08-2008, 11:43
Ααα φίλε Κάστρο εδώ που ο καιρός είναι πάρα πολύ καλός, δεν έχει κατεβάσει άγκυρα το πλοίο!!!;)

kastro
21-08-2008, 13:35
Επειδή ο giannisk88 έβαλε εικόνες από το Ηράκλειο να σας βάλω και εγώ δύο η μία τραβηγμένη από το κατάστρωμα του Κρήτη ΙΙ.

dimitris!
21-08-2008, 20:22
Απο την "κόντρα" σας βγαίνουμε οι υπόλοιποι κερδισμένοι....Να στε καλά ρε παιδιά και συνεχίστε να ανεβάζετε φότο...

ΩΡΙΩΝ
21-08-2008, 22:36
Πάντως στην 2η φωτογραφία σου φίλε Kastro o μόλος στο σημείο αυτό του λιμένα Ηρακλείου φαίνεται σε οικτρή κατάσταση...

Είναι κρίμα τόσο ωραία καράβια σαν τα παλάτια να δένουν σε τέτοια ερείπια...

Όσο για τις φωτογραφίες, ενα ευχαριστώ και στους 2 σας!

giannisk88
21-08-2008, 22:42
Να'στε καλά παιδιά!!!
Δεν είναι έτσι το σημείο ομως που αράζουν τα παλάτια!!
Σε μερικά σημεία προς τα δυτικά του λιμανιού (μπαινοντας πιο μέσα στο λιμάνι δηλαδή) έχει 2-3 τέτοια σημεία.Ο υπόλοιπος είναι μια χαρά.Ειδικά εκεί που δένουν τα κρουαζιερόπλοια (δεξιά απο τα παλάτια) είναι χαρτί ο μόλος.;)

meco
21-08-2008, 22:45
Πάντως στην 2η φωτογραφία σου φίλε Kastro o μόλος στο σημείο αυτό του λιμένα Ηρακλείου φαίνεται σε οικτρή κατάσταση...

Είναι κρίμα τόσο ωραία καράβια σαν τα παλάτια να δένουν σε τέτοια ερείπια...

Όσο για τις φωτογραφίες, ενα ευχαριστώ και στους 2 σας!
Εκεί παλιά έδεναν τα πλοία των Μινωικών μέχρι που ήρθαν τα "παλάτια".
Πασιφάη Ίκαρος και Αρετούσα είχαν δέσει επίσης εκεί, όταν είχαν πρωτοέρθει στο Ηράκλειο για τα εγκαίνια καθώς και για κάποια δρομολόγια που είχαν κάνει στη γραμμή Ηράκλειο Πειραιάς.

ΩΡΙΩΝ
21-08-2008, 22:55
Και γιατί το έχουν αφήσει εκεί έτσι ρε παιδιά; Γιατί να είναι όλο το λιμάνι χαρτί που λέτε και έναν μόλο 160μ να τον έχουν αφήσει έτσι;

Τεσπα... μια διαπίστωση έκανα και μου προκλήθηκε η απορρία. Ας γυρίσουμε όμως πάλι στο θέμα μας γιατί σας παρέκλεινα για τα καλά απο την πορεία μας:oops:.

ΓΑΛΑΖΙΟ
22-08-2008, 12:09
Αυτή τη στιγμή το φαιστος ερχεται πετωντας απο κρητη με 29,4 μιλακια.βλεπω να περασει τα 30!!

laz94
26-08-2008, 11:57
Πειραιάς 21-4-2008

eliasaslan
27-08-2008, 10:03
καλη η φωτο Λαζαρε

iletal1
27-08-2008, 11:08
Και μία από μένα τραβηγμένη πάνω από το ''HIGHSPEED 5'', λίγο παλαιότερη (25/6/08), πρωι, πριν αναχωρήσουμε για Ίο.

jumpman
29-08-2008, 22:40
Από το χτεσινό μου ταξίδι με το Φαιστός.

kastro
29-08-2008, 23:16
Οπαδοί του Πάοκ ταξιδεύουν σήμερα με το πλοίο,το οποίο πήρε και μπόλικη καθυστέρηση γιατί άργησαν να φορτώσουν τα φορτηγά,όσο για τους οπαδούς 21''01 μπήκαν στο λιμάνι από την Ε3 με έξι πούλμαν.Υπήρχαν και ειδικές δυνάμεις για την αποφυγή επεισοδείων.

stelios_ag
30-08-2008, 09:37
Οπαδοί του Πάοκ ταξιδεύουν σήμερα με το πλοίο,το οποίο πήρε και μπόλικη καθυστέρηση γιατί άργησαν να φορτώσουν τα φορτηγά,όσο για τους οπαδούς 21''01 μπήκαν στο λιμάνι από την Ε3 με έξι πούλμαν.Υπήρχαν και ειδικές δυνάμεις για την αποφυγή επεισοδείων.

H Διοίκηση του ΠΑΟΚ έχει δώσει εγγύηση 50.000 ¤ για την περίπτωση που θα προκαλέσουν επεισόδια οι οπαδοί του. Ελπίζω να τα πάρει πίσω και να μην έχουμε επανάληψη των γεγονότων του Ιεράπετρα Λ.
:(

laz94
30-08-2008, 14:06
ΠΕΙΡΑΙΑΣ 8/7/2008

giannisk88
31-08-2008, 09:00
Πριν μερικές ώρες κατέβηκα απο το πλοίο.Χθες αναχωρήσαμε κανονικά 21.03 απο πειραιά.Εγώ επειδή πήγαινα απο Πάτρα με λεωφορείο, μας επιασε η βροχή στο δρόμο και πηγαίναμε με μειωμένη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να φτασουμε στο λιμάνι στις 7 και κάτι.Μπήκαμε στο πλοίο αλλα οι καμπίνες δεν ήταν έτοιμες ακόμα.Κατα τις 8 μπηκαμε στις καμπίνες.Εχω να κάνω όμως μερικές παρατηρήσεις.Καταρχας είχα κλείσει καμπίνα πριν 2 μήνες και ενώ στην επιστροφή έγραφε το Κνωσσός τελικά ήταν το Φαιστός στο Πειραια.Αυτό που θέλω να πώ βασικά είναι οτι η εξυπηρέτηση γενικά στο Φαιστός είναι λίγο κατώτερη απο οτι στο Κνωσσός.Θέλω να πώ οτι απο τον μεγαλύτερο σε αξίωμα εως το μικρότερο στο Φαιστός όσες φορές έχω ταξιδέψει δε με εξυπηρετούν με την ίδια προθημεία όπως στο Κνωσσός.Παντως ρε παιδιά γενικά, ας προσέχουμε και λίγο τις καμπίνες των πλοίων!!!Μόλις μας εδωσαν την κάρτα και μπήκαμε στη καμπίνα ήταν ακόμα ασκούπιστα και αυτό που αντικρήσαμε δε περιγραφετε!!!Σποράκια στο πάτωμα, το καλάθι γεμάτο και σκουπίδια και απ'εξω κτλ κτλ!!!ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά!!!Δε μπορούν να τα κάνουν όλα τα παιδιά του πληρώματος!!!:mad:

giorgos....
05-09-2008, 02:51
τί να τα κάνεις όλα αυτά όταν έχεις ένα πλοίο που ταξιδεύει με 51,2 κόμβους..

14622

ρέ το AIS τί μας κάνει βραδυάτικα....:o

scoufgian
05-09-2008, 05:37
τί να τα κάνεις όλα αυτά όταν έχεις ένα πλοίο που ταξιδεύει με 51,2 κόμβους..

14622

ρέ το AIS τί μας κάνει βραδυάτικα....:o
νεφτι στη πρυμη του εβαλε?:D:D

sylver23
05-09-2008, 09:12
αχαχαα.δηλ πειραιας -κρητη ποσες ωρες??(δεν ξερω ποσα μιλια ειναι η αποσταση)το αις τρελλαθηκε

nireas
05-09-2008, 09:35
180 μίλια είναι περίπου... άρα 3,5 ώρες. Αυτά είναι... μετά τι το θες το αεροπλάνο??? :):):)

laz94
05-09-2008, 10:31
τί να τα κάνεις όλα αυτά όταν έχεις ένα πλοίο που ταξιδεύει με 51,2 κόμβους..

14622

ρέ το AIS τί μας κάνει βραδυάτικα....:o

ΘΑ ΠΗΡΕ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ...:lol::lol::lol:

kastro
05-09-2008, 13:35
αχαχαα.δηλ πειραιας -κρητη ποσες ωρες??(δεν ξερω ποσα μιλια ειναι η αποσταση)το αις τρελλαθηκε

174 μίλα είναι,και το ais έχει ξαναδείξει το συγκεκριμένο πλοίο να τρέχει με τέτοια ταχύτητα.

giannisk88
05-09-2008, 13:53
Ειναι για τη διαφήμιση της νέας Shell V-power Racing με 1001 οκτάνια!!:D:D

giorgos....
05-09-2008, 19:22
χαχα.. έχει και το ais τα κολήμαματα του.. πάντως έχει πολύ γέλιο να βλέπεις κάτι τέτοια περίεργα με τις ταχύτητες στο ais..

ndimitr93
06-09-2008, 17:13
Το πλοιο στις 24/7/08 στον Πειραια.

Leo
14-09-2008, 21:01
Περί ώρα 19.45 σήμερα το απόγευμα και ενώ το Μυτιλήνη ήταν σε μανούβρα από την Ηετιώνεια στα 200άρια (δίπλα στο Ρομίλντα), νεαρό μέλος του φόρουμ εθεάθη να περιεργάζεται την μπίντα Νο. 97, που φιλοξενούσε τους πλωριούς κάβους του πλοίου. Δεν αποκαλύπτω το όνομα του ;).

giannisk88
14-09-2008, 21:05
Παρατήρησες μήπως αν κρατούσε το μαγικό εργαλείο?? τη φωτογραφική!Γιατί αν δε μας έφερε πεσκέσι καμιά φωτό αλίμονο του!!!!:)

scoufgian
14-09-2008, 21:07
Περί ώρα 19.45 σήμερα το απόγευμα και ενώ το Μυτιλήνη ήταν σε μανούβρα από την Ηετιώνεια στα 200άρια (δίπλα στο Ρομίλντα), νεαρό μέλος του φόρουμ εθεάθη να περιεργάζεται την μπίντα Νο. 97, που φιλοξενούσε τους πλωριούς κάβους του πλοίου. Δεν αποκαλύπτω το όνομα του ;).

οταν λες περιεργαζοταν την μπιντα τι εννοεις?την ειχε παρει αγκαλια?την εβαφε?:confused::confused:.για να μπορεσω να βοηθησω και τους υπολοιπους φιλους του forum να καταλαβουν ποιος ειναι γιατι κατι εχω στο νου μου

Leo
14-09-2008, 21:07
Όχι χωρίς εξοπλισμό. ¶οπλος :p

scoufgian
14-09-2008, 21:10
Όχι χωρίς εξοπλισμό. ¶οπλος :p

α!!καταλαβα ο "Γερμανος" ηταν............Παλι αυτος εκει κατω?Δουλεια δεν εχει να κανει?Δεν παει να βαψει το Θεοφιλο αμα δεν εχει κατι να κανει.........:confused::confused:

jumpman
15-09-2008, 00:06
Geia sas apo to Festos Palace.Auth th stigmh eimai mesa kai taksideuw pros Hrakleio.Eimaste peripou konta sthn Mhlo kai exei sextika kalo kairo.Elafro kounhma kai fantastiko fws apo to feggari.

giannisk88
15-09-2008, 00:09
Αυτό θα πεί live!!!!!!!Καλή συνέχεια στο ταξίδι σου φίλε μου!!!Καλώς να μας έρθεις.Εδώ πάντως έχει σχεδόν άπνυα και το Κρητικό πέλαγος είναι λάδι για τα δεδομένα του!!!;)

Trakman
15-09-2008, 00:10
Geia sas apo to Festos Palace.Auth th stigmh eimai mesa kai taksideuw pros Hrakleio.Eimaste peripou konta sthn Mhlo kai exei sextika kalo kairo.Elafro kounhma kai fantastiko fws apo to feggari.

Τι μας κάνεις τέτοια ώρα jumpman?!?! Ζηλεύουμε και πρέπει να κοιμηθούμε σε λίγο!! Θα'ναι τέλεια να κάθεσαι κάπου εκεί έξω...

f/b kefalonia
19-09-2008, 14:03
Αυριο ταξιδευω για πρωτη φορα με παλατι!!!!αναχωρω με το φαιστος!!!προτιμουσα παντα την ανεκ λογω καραβολατρειας αλλα ειπα μια φορα να κανω το μπαμ!!!!σιγουρα θα εχω περισσοτερη ανεση!!!!εχω δικλινη εξωτερικη!!!!απο οτι μου ειπαν θα εχει λιγο καιρο ξερεται τι συμπεριφορα εχει σε καιρους???

androu
19-09-2008, 14:07
εχω ταξιδέψει με 8 μποφώρ και δεν κούνησε καθόλου.
Εχω ταξιδέψει με 3 και κουνούσε λίγο!
Γενικά εχει κάτι πτερύγια όπου σε δύσκολες καταστάσεις τα ανοίγει και δεν καταλαβαίνει τπτ !

giannisk88
19-09-2008, 14:07
Άριστη φίλε μου!!Οσο καιρό και να έχει ανοιγει τα πτερύγια και δε καταλαβαίνεις τίποτα!!Βέβαια μη περιμένεις οτι θα είναι εντελώς ακίνητο απλά δε θα το καταλαβαίνεις.Ενα γλυκό νανούρισμα θα κάνεις αν έχει 8αρι π.χ.!!Αλλα βλέπω οτι το 8 είναι πολύ σε σχεση με το καιρό που έχει τώρα.Οποτε ταξιδεύω με εξωτερική τη βγάζω όλη νύχτα στο παράθυρο ή γυρίζω το μαξιλάρι ωστε να βλέπω θάλασσα!!;)
Μια μιρκή σύγκριση με τα πλοία της Ανέκ, θα νιώσεις σαν απο αμάξι δεκαετίας 70-80 μπείς σε Mercedes SLK του 2000+.

laz94
19-09-2008, 14:12
Σημασια δεν έχει και από που το φυσάει????????:confused::confused: Απο οτι ξερω κουναει αν το χτυπαει απο μπροστα ή από τα πλάγια. Αν το χτυπα από πίσω δεν πολύ-κουνάει αλλά του αυξάνει ταχύτητα. Αν κάνω λάθος διαρθώστε με:(...

f/b kefalonia
19-09-2008, 14:19
Σας ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες!!!!!!θα φροντισω να ανεβασω και υλικο!!!!παντωσ δεν ξερω τι καιρο θα εχει....ξερεται μηπωσ τι καιρο θα εχει αυ ριο?????

giannisk88
19-09-2008, 14:22
Κοίτε φίλε μου σου συνηστώ αυτό το site http://poseidon.hcmr.gr/weather_forecast.html ..Αλλα ακουσα οτι απο άυριο χαλάει ο καιρός και τη Κυριακή θα έχει ακραία κερικά φαινόμενα.Τη κυριακή όμως.Για αυριο δείχνει βορειοανατολικους 5 το πολύ 6 μποφόρ.

f/b kefalonia
19-09-2008, 14:30
σε ευχαριστω πολυ συνονοματε!!!!!!!

giannisk88
19-09-2008, 14:34
Τιποτα Γιάνναρε.Χαρα μου!

dimitris!
20-09-2008, 11:02
16755
Καλοκαιρινό απόγευμα στον Πειραιά.

f/b kefalonia
21-09-2008, 21:40
σημερα το απογευματακι στο ηρακλειο!!!συγχωρεστε για την ποιοτητα ειναι απο κινητο!!!:(

17042

hayabusa
21-09-2008, 22:17
φίλοι,μήπως γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο ενώ το συγκεκριμένο πλοίο αν δεν κανω λάθος θεωρείται ταχύπλοο, αυτή τη στιγμή το AIS το δείχνει να κινείται με μόλις 21,7 κομβους; Σημειωτέον ότι δεν είναι η πρώτη φορά που το παρατηρώ αυτό

:)

f/b kefalonia
21-09-2008, 22:20
φιλε στα νυχτερινα δρομολογια τοσο το πανε λογω ωρας!!για να μην φτανει στο πειραια πολυ νωρις!απο οτι ξερω!παντωσ παει πολυ περισσοτερο!π.χ στα ημερησια πιανει ακομα και 29-30 κομβους!!!!

Leo
21-09-2008, 22:20
Ταχύπλοο είναι, πάει μέχρι και 30 μίλια. Το βλεπουμε ενίοτε όταν κανει ημερήσια. Τα νορμάλ βραδυνά δρομολόγια όμως δεν υπάρχει λογος να τα τρέξει. πάει με οικονομική ταχύτητα αυτή των 21-22 κόμβων.

kastro
21-09-2008, 22:21
φίλοι,μήπως γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο ενώ το συγκεκριμένο πλοίο αν δεν κανω λάθος θεωρείται ταχύπλοο, αυτή τη στιγμή το AIS το δείχνει να κινείται με μόλις 21,7 κομβους; Σημειωτέον ότι δεν είναι η πρώτη φορά που το παρατηρώ αυτό

:)

Δεν ύπαρχει λόγος να τρέξει την νύχτα για να φτάσει στον Πειραιά στις 03''00.
Μόνο στα ημερήσια τρέχει.

hayabusa
21-09-2008, 23:15
ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις φίλοι.

Η τιμή του εισιτηρίου όμως παραμένει ως έχει;

xara
21-09-2008, 23:17
Ταχύπλοο είναι, πάει μέχρι και 30 μίλια. Το βλεπουμε ενίοτε όταν κανει ημερήσια. Τα νορμάλ βραδυνά δρομολόγια όμως δεν υπάρχει λογος να τα τρέξει. πάει με οικονομική ταχύτητα αυτή των 21-22 κόμβων.
Όσο πιο πολύ έίναι ο επιβάτης μέσα στο καράβι, τόσο πιο πολύ χρήμα ξοδεύει... :lol:

heraklion
22-09-2008, 21:22
Για να το δούμε χθες το βράδυ στο Ηράκλειο.