PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσειδών Εξπρές [Poseidon Express - Provence]



Σελίδες : [1] 2

Maroulis Nikos
13-01-2007, 16:00
Είχα ταξιδέψει το προτελευταίο του ταξίδι με τον καπεταν Σπύρο τον Θηραίο ημέρα Παρασκευή ήτανε αν θυμάμαι καλά και έχω κρατήσει μάλιστα το εισιτήριο ήτανε χειρόγραφο arcadia lines.
To κακό γεγονός είχε γίνει Σάββατο αν θυμάμαι και πάλι καλά είχε καταφέρει ο καπεταν Σπύρος να το δέσει με μία μηχανή στην Πάρο να αδειάσει το πλοίο και στην συνέχεια βυθίστηκε ήταν άδωξο τέλος αυτου του πλοίου ήτανε το καμάρι της Παροναξίας εκείνη την εποχή .
Ο καπεταν Κούλης είχε αφήσει την δική ου ιστορία με αυτό το πλοίο.
Πραγματικά κρίμα για το τέλος που είχε.
Τέλος θυμάμαι ότι ο καπεταν ΣΔπύεος είχε νοσηλευτεί μετο που βυθίστηκε το πλοίο είχε καταρεύσει....

delta pi
13-01-2007, 20:21
Ευχαριστώ πολύ για την ιστορία του αλλά θα ήθελα και μερικές φωτογραφίες κι αν μπορείτε κι από εσωτερικούς χώρους.Δεύτερον παρότι ξεφεύγω απ'το θέμα μήπως μπορείτε να μου πείτε πως βούλιαξε το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ στην Πάρο.Έχω ρωτήσει ένα εκατομύριο άτομα αλλά όλοι λένε και μια παραλαγμένη εκδοχή.http://forum.naytilia.gr/images/smilies/icon_wink.gif

cortomaltese
13-01-2007, 20:57
Το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ εφυγε την Παρασκευή 21 Απριλιου 1996 το απογευμα για Παρο Ναξο Ιο Σαντορινη. Ειχε ξεκινησει πριν 20 ημερες με πλοίαρχο μετα απο 7 χρονια συνεχομενα του καπτα Κουλη Μαστροκολια , τον Σπυρο Θηραιο. Υπαρχο τον Νικο Συμπουρα και υποπλοιαρχο τον Μπαμπη Παντελή Α΄Μηχανικος Γιώργος Μαμάς. Στο βαπόρι επέβεναν και 2 αρχιμηχανικοί της ARKADIA LINES.Έφτασε στον ¶γιο Φωκά και πήρε άδεια απο την προβλήτα να μπεί για την θέση Νο1 . Στην 3 ήταν δεμένο το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ με πλοίαρχο τον Τασο Τρέσσο και και στην 4 (γαρμπης ) έδενε το ΝΑΙΑΣ ΕΞΠΡΕΣ με πλοίαρχο τον συγχωρεμένο Αντώνη Βάβαλο και υπαρχο τον Δημητρη Παουρη. Ο καιρός 7 βοριας. Για όσους θυμούνται τότε υπήρχε και η ξέρα στη μέση σχεδόν του λιμανιού γνωστή ως σπίθα. Την ώρα που ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ευθυγράμιζε για μέσα το ΝΑΙΑΣ κόβει τον δεξι κάβο και το ξεσέρνει για τα ρηχά αριστερά (δεν υπήρχαν οι νέες θέσεις 5-9). Μέσα απο την 4 ητανε δεμενη μια ανεμότρατα, ο καταπέλτης πριν προλάβει να ανεβεί χτυπάει πάνω στην Πόρτα της τράτας και κόβεται το σύρμα του και πέφτει στη θάλασσα. Το βαπόρι δεν είχε φουντάρει και ο καπτα Αντώνης του τα δινει ολα για εξω πριν τον πετάξει ο καιρός στα ρηχα αριστερά. Φωνάζει οτι βγαίνει για έξω την ώρα που ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ είναι 1 σταδιο απο την σπιθα. Ο καπτα Σπυρος ξέρει οτι ΒΔ απο την σπιθα βγαίνει ενα κεφάλι στα 4 μέτρα και ρισκάρει να περάσει αναμεσα σπιθα κεφάλι για να μην συγκρουστεί με το ΝΑΙΑΣ που με τον καταπέλτη στη θάλασσα δεν τιμονευει και ερχεται ολοταχώς για πάνω του. Την ωρα που το ΝΑΙΑΣ περανει κατω απο τη σπιθα ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ χτυπάει στο κεφάλι αριστερά κάτω απο το μηχανοστάσιο. Το ΝΑΙΑΣ βγαινει εξω, ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ συνεχιζει για μέσα. Αμέσως του σβήνουν την αριστερη μηχανη, περνάει μπροστά απο το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ και του σβηνουν και την δεξια μολις αρχιζει να κανει μανουβρα. Γυριζει με το προπελακι και ο καιρος τον φερνει για πισω. Φουνταρει και οταν του σβηνουν και το προπελακι έχει καταφέρει να δεσει. Αποβιβαζεται ο κοσμος ενω το βαπορι παιρνει κλιση αριστερα. Ο καπτα Σπυρος προσπαθει να βρει τροπο να το παει απεναντι στα λιβαδια να το κατσει πριν μπαταρει αλλα βοηθεια δεν υπαρχει. Το ρυμουλκο ΚΕΡΒΕΡΟΣ απο τη Συρο έρχεται αλλα δεν θα προλάβει να είναι εκει πριν τις 3 ενω το ΜΑΤΣΑΣ ΣΤΑΡ απο το Λαυριο που κατευθύνεται και αυτο προς την Παρικοια δεν θα ειναι εκει πριν τις 6. Στι λιμανι ειναι δεμένες ανεμοτρατες που προσφέρονται να το ρυμουλκήσουν αλλά οι υπέυθυνοι της εταιρείας αρνούνται. Ο καπτα σπύρος παίρνει ενα πριονι να κοψει τους καβους και εκεινη την ώρα λυποθυμάει. Στις 03:05 το βαπορι μπαταρει.
Ο ΚΕΡΒΕΡΟΣ φτανει στις 02:40 και παέι να πιάσει κάβοα πο την πλωρη, στην πλώρη είναι ο καπτα Μπάμπης αλλά η εταιρέια αρνείται να του δωθεί κάβος και πρειμένει το ΜΑΤΣΑΣ ΣΤΑΡ ενώ το βαπόρι έχει ήδη 30 μοίρες κλίση και βουλιάζει. Αυτη ειναι η ιστορια και τα συμπεράσματα του καθενός

vassilisman
14-01-2007, 01:22
Τι ξέρουμε για τη διαδικασία διάλυσής του ? (πόσο κράτησε και πώς ακριβώς έγινε)

delta pi
14-01-2007, 16:41
ΠωΠω αληθινό θρίλερ.Αν και δυσκολεύομαι λιγάκι να το φανταστώ γιατί τότε ήταν και διαφορετικό το μέρος ήταν γενικά αλλιώς τα πράματα.φφφ!

Spyros
23-01-2007, 02:04
Σύγκριση των δύο πλοίων δεν μπορεί να γίνει.Χωρίς να έχω ταξιδέψει με κανένα από τα δύο αλλά με αυτά που έχω δει και διαβάσει, ο ΠΩΣΕΙΔΩΝΑΣ (original) δεν παιζόταν...
Ταχύτητα, design, καλό πλήρωμα, καλούς χώρους.Το μόνο αρνητικό από αισθητικής πλευράς ήταν οι υπερκατασκευές που του προστέθηκαν στην Ελλάδα.
Όσο για τον ΔΗΜΗΤΡΙΟ, 2, ή ΕΞΠΡΕΣ ΠΩΣΕΙΔΩΝ ήρθε απλά για να καλύψει ένα κενό.
Ηθελα να ταξιδέψω με το 2 και να είμαι σε όλο το ταξίδι στην κόντρα γέφυρα, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα

Όσο για τη ζημια του 1ου....
Όλα φτιάχνονται αρκεί να υπάρχει διάθεση (=χρήμα)


Φιλε Γιωργο πολυ σωστα τα λες...Βεβαια το προβλημα του πρωτου ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ηταν κι ενα αλλο...Ειχε πλυ μικρες καμπινες που σχεδον σε επιανε πλακωμα οταν εμπαινες μεσα...ΜΑλιστα θυμαμαι τη πρωτη φορα που ειχαμε μπει η μητερα μου εκανε καυγα για να μας αλλαξουνε καμπινα μεχρι που πηρε την αποστομοτικη απαντηση "Αυτες εχουμε...αν θελετε" ή καπως ετσι (παντως δεν ηταν και η πιο ευγενικη απαντηση που μπορουσε να δωσει ενας καμαρωτος σε επιβατη)
Δυστυχως, για να ερθουμε και σε αυτο, δεν μπορουσε να φτιαχτει κι ας υπηρχε και η προθεση για κατι τετοιο...Μπορουσε ομως να σωθει αν αντι να παει να δεσει στο λιμανι, πηγαινε και "καθοταν" στα Λιβάδια...Θα ειχε σφηνωθει..δεν θα παθαινε τη ζημια που επαθε και κατα το πιθανοτερο θα μπορουσε να επισκευαστει....Αυτα ειναι εκτιμιση παλιου ναυτικου και Παριανου...

delta pi
23-01-2007, 19:40
Μα αν καθόταν ωσπού θα έφτανε η στάθμη του νερού, δεν θα ήταν επικύνδυνο για τους επιβάτες?

vassilisman
01-02-2007, 17:08
Den nomizw, tha to kathizan kapoy poy to vathos toy neroy tha itan sxetika mikro wste na min anevei i to nero poly. nomizw pws tha prospathousan n ato vgaloyn kapoy paraliaka peripoy.

Apostolos
17-11-2007, 16:39
Τι να γραψουμε γι αυτο το φοβερο πλοίο.... Για την πλώρη του? Για την ταχυτητα του για το μέγεθος του? Μας έφυγε πολύ νωρίς! Πολυ θα ήθελα να έβλεπα μια κόντρα του σήμερα με τα κουτάκια απο την Κορέα!!!!

poseidon_express
18-11-2007, 12:13
Χαιρετώ όλη την παρέα ως νέος στο φόρουμ και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά! Σχετικά με το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ (μεγάλη μου αγάπη!) να συμπληρώσω ότι απ όσο θυμάμαι σε μια επιστροφή από Σαντορίνη είχε πιάσει και Θηρασιά. Μετά το ατύχημα στην Πάρο ανελκύστηκε με ενέργειες της εταιρίας Τσαβλίρης (είχε σχετικό ρεπορτάζ και μια παλιά εκπομπή του Φερεντίνου στον Αντένα), ρυμουλκήθηκε στην Ελευσίνα, όπου και παρέμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αργότερα πουλήθηκε σε εταιρία παναμαϊκών συμφερόντων, μετονομάστηκε σε BEL AIR και με αυτό το όνομα μας άφησε για να πάει για διάλυση στο Aliaga της Τουρκίας.

mlulurgas
18-11-2007, 23:12
Kalhspera sas!

Blepw oti vazate ena fotografia mou ths Poseidon Express sth Paro...einai enas apo ths fotografies mou pou agapaw pio poly, thn eftiaxa ota eimoyna mono 17....pos pernaei to kairw!!!! Omws to Poseidon eitane ena poly kalw vapori kai xrima oti to exoume xasei etzi....

AegeanIslands
19-11-2007, 21:00
Εχει κανεις Φωτο του Πλοιου οντας στις επαλξεις?
Εν δρασει,σε καμμια κοντρα δηλαδη!

thalassolykos
20-11-2007, 01:00
περασαν τοσα χρονια απο το 91 που εχω στο φυλλαδιο μου το πρωτο μου μπαρκο με αυτο το πλοιο !! βαπορας ηταν με τα ολα του. Πλοιαρχος ο ενας και μοναδικος!!!!! Μαστρωκολιας

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΕ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ!!!!!

maidonopoulos
20-11-2007, 09:20
Καμιά photo από το εσωτερικό του πλοίου υπάρχει??

delta pi
26-11-2007, 12:15
Ναι μόνο που απο πρύμνη χάνει...

capten4
27-11-2007, 02:06
O VAPORAS , VGENONTAS APO TON PEIREA, 3 MERAS PRIN TO ATIXIMA STIN PARO....
519

Maroulis Nikos
27-11-2007, 02:11
καπετάνιος ήτανε ο καπετάν Σπύρος ο Θηραίος.

Giorgos_D
27-11-2007, 10:45
Tον τελευταιο καιρό, γιατί τα πιο πολλά χρόνια καπετάνιος του ήταν ο λαπτα-Κούλης ο Μαστροκόλλιας

thalassolykos
28-11-2007, 17:44
κεραυνος εν αιθρια ηταν η ειδηση για τον πλοιαρχο και πατερα της ελληνικης ακτοπλοιας προχθες.

χθες εγινε η κηδεια του στο πορτο χελι, θα ζεις για παντα στις καρδιες μας καπτα κουλη.

Giorgos_D
30-11-2007, 00:44
Κρίμα....
:( :( :(

Maroulis Nikos
06-01-2008, 16:52
Είναι εισιτήριο απο τον Θρυλικό Ποσειδώνα όπως τον αποκαλούσαμε εκείνη την εποχή, στο προτελευταίο του ταξίδι απο Πειραιά για Παροναξία την επόμενη μέρα βούλιαξε στο λιμάνι της Πάρου 1996.
Για την ιστορία το εισιτήριο Πειραιάς Νάξο είχε το 1996 4.004 δραχμές σε euro 11,74 €.


1227

scoufgian
06-01-2008, 17:12
νικο εισαι φοβερος που μπορεσες,βρήκες και μας παρουσιάζιες τέτοιο ενθύμιο

Roi Baudoin
06-01-2008, 23:42
Φωτογραφία στα Λεμονάδικα.
Ήταν το πλοίο που έγραψε μεγάλη ιστορία και συνδέθηκε πάρα πολύ με τον συγχωρεμένο τον καπετάν-Κούλη.
Προς το τέλος της καριέρας του, το άστρο του είχε αρχίσει να δύει. Στο λιμάνι μάλιστα συζητιόταν, ότι σε εκείνη τη χρονική στιγμή θα έπρεπε να επενδυθούν αρκετά χρήματα στο πλοίο για να μπορέσει να αντέξει στον ανταγωνισμό με τα πλοία που τότε είχαν αρχίσει σιγά σιγά να το ξεπερνούν.
Τελικά, η κατάληξή του ήταν πραγματικά άδοξη για ένα πλοίο-κόσμημα, για το οποίο ακόμα και σήμερα πολλοί λένε ότι ήταν ένα από τα τρία καλύτερα που πέρασαν ποτέ από τη γραμμή της Παροναξίας.

1273

dimitris!
07-01-2008, 02:02
Θυμαμαί οτι ήμουν μικρός οταν ταξίδευε αλλά πραγματικά ήμουν ξετρελαμένος με αυτό το πλοίο.Κρίμα που δεν μπόρεσα να ταξιδέψω με αυτό και να το δω και από μέσα....

Apostolos
07-01-2008, 11:05
Πιστεύω πώς μιάς που οι εξελήξεις τρέξανε, αν δέν είχε ναυαγίσει σε 4 χρόνια θα το έπερνε η τότε Hellas Ferries και πραγματικά πιστεύω πως ακόμα θα ταξίδευε!

scoufgian
07-01-2008, 11:10
συμφωνω με τον αποστολο οτι μπορει να υπήρχε μέχρι και σήμερα γιατί ήταν ένα καράβι που είχε κρατηθεί σε πολύ καλή κατάσταση τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά.αλλά βέβαια την hellenic seeways την φοβάμαι λίγο

Roi Baudoin
07-01-2008, 12:35
Αν είχε πέσει στα χέρια μιας σωστής και νοικοκυρεμένης εταιρείας, θα ταξίδευε, πιθανόν, ακόμα.
Όσο για την Hellenic Sea Ways, νομίζω ότι θα το είχε στείλει από τα πρώτα σε ταξίδι χωρίς επιστροφή.
Πάντως, στα τελευταία του δεν ήταν στα καλά του, αλλά και η εταιρεία του είχε χάσει το έντονο ενδιαφέρον που είχε για την Ακτοπλοΐα τα προηγούμενα χρόνια. Κάποτε, είχε φτάσει να έχει επτά πλοία, τα οποία ήταν πραγματικά ένα και ένα ("Ποσειδώνας", "Νάξος", Ιωάννης Εξπρές", "Σάμαινα", "Παλόμα", "Silver Paloma" ή "Μεγιστάνας", και το "Δημήτριος Εξπρές"). Κάποια, βέβαια, από αυτά τα κράτησε για πολύ λίγο. Οι λόγοι ήταν πολλοί.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
21-01-2008, 20:14
Εισητηριο του Ποσειδων Εξπρες το 1989 πρωτη χρονια στη γραμμη της Σαντορινης ...

Δραχμες 2152 για κρεβατι καμπινας (6,32 €) αρε δραχμουλα που εισαι

parianos
22-01-2008, 22:16
Το καλυτερο πλοιο τοτε στην γραμμη Παροναξια....

apollo_express
23-01-2008, 13:22
Το καλυτερο πλοιο τοτε στην γραμμη Παροναξια....

Πες το ψέματα!!!!! Κανένα δεν έχει εκείνη την πρώτη θέση, αλλά ούτε και την ταχύτητά του!

parianos
23-01-2008, 18:11
Κοιτα apollo, τοτε ηταν το γρηγοροτερο πλοιο απο ολα τα πλοια της γραμμης Παροναξιας. Οσο για τους κοινοχρηστους χωρους καλυτερος ειναι ο Απολλωνας, τιποτα αλλο.

apollo_express
24-01-2008, 00:41
Κοιτα apollo, τοτε ηταν το γρηγοροτερο πλοιο απο ολα τα πλοια της γραμμης Παροναξιας. Οσο για τους κοινοχρηστους χωρους καλυτερος ειναι ο Απολλωνας, τιποτα αλλο.

Για την πρώτη θέση, εννοώ σε σύγκριση με τα Blue Star. Ο Απόλλωνας ήταν στο εσωτερικό του και πιο καθαρό και πιο όμορφο από τον Ποσειδώνα.

2nd mate
02-02-2008, 20:35
απο τις ποιο στεναχωρες φωτογραφιες που εχω τραβηξει. Ο βαπορας "νεκρος" στο λιμανι της Παρου. Η φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο
το Ροδανθη του Αγουδημου.
2373

2374

nautikos
02-02-2008, 20:47
Μια πολυ ασχημη στιγμη για ολους τους καραβολατρες:(. Δυστυχως αυτο το ατυχημα σηματοδοτησε πολυ γρηγορα το τελος του, φανταζομαι οτι αν δεν ειχε συμβει θα μπορουσαμε να το απολαυσουμε λιγο ακομα μεχρι την αυγη της νεας χιλιετιας.Κριμα...

Ellinis
02-02-2008, 21:18
Πραγματικά κρίμα. Και μια φώτο - αν θυμάμαι καλά του 1989 - που θα μπορούσε να είναι και προφητική.

Το ΠΩΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ λίγες δεκάδες μέτρα από εκεί που συνάντησε το πεπρωμένο του και με παρέα το GOLDEN VERGINA που επίσης χάθηκε στα ίδια νερά.

2385

Leo
02-02-2008, 22:53
Εξαιρετική η φωτογραφία σου Ellinis, και το σχόλιο επίσης... Συγκλονιστικές αναμνήσεις!

nautikos
03-02-2008, 13:47
O Ποσειδωνας προσεγγιζει τις ακτες της Σαντορινης. Μπορει η φωτο να μην ειναι καλη, αλλα μας θυμιζει παραστασεις απο το παρελθον. Προσεξτε τι βγαινει απο την τσιμινιερα...

2400

nautikos
23-02-2008, 13:22
Ο ''πληγωμενος γιγαντας'' μπαταρισμενος στο λιμανι της Παροικιας.

http://www.geocities.com/uksteve.geo/greek1.JPG

vassilisman
23-02-2008, 16:49
Σχετικα με τον original Πωσειδωνα, γνωριζει καποιος τη διαδικασια με την οποια ανελκυστηκε απ οτην Παρο ? Εφοσον δεν κοπηκε εκει, μπορει καποιος να δωσει λεπτομεριες ? Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το εγχειρημα ανελαβε ο Τσαβλιρης

thalassolykos
25-02-2008, 00:22
καμια αλλη φωτο σας υπαρχει απο την πλωρη μερια πριν την επισκευη??

esperos
23-03-2008, 08:45
Ο ''Γαλάτης'', όπως τον αποκαλούσα εγώ, αναχωρεί από τα Λεμονάδικα για το συνηθισμένο του ταξίδι.


4272

poseidon_express
23-03-2008, 11:47
Καταπληκτική φωτογραφία, συγχαρητήρια στο φίλο Έσπερο! Πόσο πιο όμορφο ήταν το καράβι πριν τη μετασκευή και, κυρίως, τι πλώρη! Αν δεν κάνω λάθος, ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ήταν το καράβι με το οποίο ξεκίνησε το 1989 η Arkadia Lines στην ακτοπλοϊα? Τα χρώματα πάντως που χρησιμοποίησε η εταιρία τότε μοιάζουν πολύ με τη φορεσιά του καραβιού επί SNCM.

Y.Γ. : Αυτό που διακρίνεται αριστερά είναι το ΛΑΣΗΘΙ??

Roi Baudoin
23-03-2008, 12:47
Αυτό που διακρίνεται αριστερά πρέπει να είναι το "Ιεράπετρα" (το πρώην
"Arianne I" και μετέπειτα "Rafaello" και "Brindisi").

Ellinis
23-03-2008, 20:41
Αν δεν κάνω λάθος, ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ήταν το καράβι με το οποίο ξεκίνησε το 1989 η Arkadia Lines στην ακτοπλοϊα? Τα χρώματα πάντως που χρησιμοποίησε η εταιρία τότε μοιάζουν πολύ με τη φορεσιά του καραβιού επί SNCM.

Y.Γ. : Αυτό που διακρίνεται αριστερά είναι το ΛΑΣΗΘΙ??

Πράγματι ο Ποσειδώνας ήταν το πρώτο πλοίο της Arkadia.

Ο Roi έχει δίκιο, αριστερά είναι το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ.

giorgos....
24-03-2008, 02:12
για τα μάτια σας μόνο....4354 η βαποράκλα με την παλιά του φορεσιά ως provence....

giorgos....
24-03-2008, 02:15
και άλλη μία με άλλο σινιάλο..4355απίστευτη πλώρη....

Panos80
03-04-2008, 21:43
Μηπως ξερετε ποια ειναι η τυχη του συγκεκριμενου πλοιου? Τι εγινε μετα την ανελκυση του και που βρισκεται τωρα? Αν δε κανω λαθος πρεπει να το ειχαν στο περαμα με κομμενα καποια καταστρωματα. Please ενημερωστε με. Ημουν τρελαμενος με το συγκεκριμενο πλοιο.

Haddock
03-04-2008, 21:47
Νομίζω ότι πουλήθηκε για σκραπ και κόπηκε στην Aliaga της Τουρκίας

apollo_express
03-04-2008, 21:47
Πουλήθηκε για σκραπ, λίγο μετά την ανέλκυσή του.:(
(Με πρόλαβες paroskayak!)

Espresso Venezia
03-04-2008, 21:56
Στο παρακάτω link, μία σπάνια φωτογραφία από το FAKTA, του πλοίου υπό ναυπήγηση στην Ιταλία.

http://www.faktaomfartyg.se/provence_1974_b_1.htm (http://www.faktaomfartyg.se/provence_1974_b_1.htm)

Panos80
03-04-2008, 21:57
Τι να πω, κριμα!!

esperos
05-04-2008, 15:41
Αύγουστος 1990, τον συνάντησα στην ανοικτή θάλασσα.


4960

Leo
05-04-2008, 18:22
Αυτό που εγώ θύμαμαι και μου έχει μείνει από αυτό το αδικοχαμένο πλοίο είναι ότι πάντα ήταν "ξεχειλισμένο" στον κόσμο. Οι φωτογραφίες που δημοσιεύουν εδώ οι φίλοι το καταμαρτηρούν... :). Το θυμάμαι ακόμη να περνάει ασυνήθιστα κοντά στα νότια της Σύρου, όταν το μελτέμι ήταν φορτσάτο, στο δρομολόγιο του για την Παροναξία!

Haddock
05-04-2008, 18:39
Σωστά τα λες Λέο, το βαπόρι ταξίδευε πάντα με πρωτόκολλο. Αν θυμάμαι καλά, μετά από δυο σεζόν, ξηλώσανε κάποιες καμπίνες για να μεγαλώσουν το κεντρικό σαλόνι. Ο αείμνηστος Καπτά Μαστροκόλλιας ζωγράφιζε με το ταξίδεμα και τα όμορφα ρεμέτζα του.

poseidon_express
06-04-2008, 14:18
Η φωτογραφία του Έσπερου όλα τα λεφτά κυριολεκτικά! Εκπέμπει αεροδυναμισμό και αναδεικνύει απίστευτα την κλασική ομορφιά αυτού του βαποριού, ακόμα και μετά τη μετασκευή που του φόρτωσε την πρύμνη. Merci (λόγω προηγούμενης καρίερας ως Provence :-) !!!!

Leo
06-04-2008, 14:38
Ακόμη κι αυτή ή όμορφα φορτωμένη πρύμη φίλε μου poseidon_express είχε κάτι μεγαλειώδες για την εποχή του σίγουρα το ομόρφηνε δεν το χάλασε :).

dimitris
08-06-2008, 13:40
Ψαχνοντας κατι παλιες φωτογραφιες μου βρηκα και αυτες εδω του θρυλικου Ποσειδωνα αρχες δεκαετιας του 90' εν πλω απο/προς Ναξο τοτε που δεν υπηρχαν κωδικες και οπως φαινεται η πλωρη γεματη κοσμο!!! Δεν εχουν την καλυτερη ποιοτητα αλλα νομιζω οτι αξιζει να θυμηθουμε λιγο Ποσειδωναρα!!!
7227

7228

7229

nautikos
08-06-2008, 13:44
Τελειες ειναι! Ασε τοτε ηταν αλλες εποχες που οποιος δεν τις εχει ζησει εστω και λιγο δεν μπορει να καταλαβει ποσο εχει αλλαξει σημερα η αισθηση του ταξιδιου με ποσταλι... Αλλα τις εβαλες κατα λαθος στο θεμα του διαδοχου του (οι mods φανταζομαι οτι θα φροντισουν για την αναγκαια μεταφορα τους;))

dimitris
08-06-2008, 13:53
φιλε nautikos εχεις δικιο επειδη και εδω εχουν γραψει καποια πραγματα για τον original μπερδευτικα και νομιζα δεν υπηρχε ξεχωριστη ενοτητα... ναι αν μπορουν να το διορθωσουν τα παιδια

Leo
09-06-2008, 07:03
Μεταφέρθηκαν λοιπόν όπως ζητήσατε. Φίλε dimitris περιμένουμε κι άλλες ;)

Haddock
09-06-2008, 07:30
Δημήτρη,

Οι όμορφες φωτογραφίες σου, μας έφεραν πίσω μερικά χρόνια, τότε που η θάλασσα ήταν ποιο κοντά στον ταξιδιώτη.

Γνωρίζατε ότι το Provence βρισκόταν υπό ναυπήγηση για 4 χρόνια λόγω δυσκολίας του ναυπηγείου να το αποπερατώσει?

Αρχικά το ναυπηγείο (Cantieri Navali di Pietra Ligure) είχε σχεδιάσει την καθέλκυση του, το 1972, αλλά δεν τα κατάφερε λόγω τεχνικών δυσκολιών. Το "κουφάρι" του σκαριού ρυμουλκήθηκε από την Ιταλία στη Γαλλία όπου και αποπερατώθηκε το 1974 (Le Havre).

Επίσης, υπήρχε συμβόλαιο για την ναυπήγηση αδελφού του Provence, με το όνομα Languedoc, αλλά ακυρώθηκε λόγω των προβλημάτων αποπεράτωσης του πρώτου!

Giorgos_D
09-06-2008, 10:15
Επίσης, υπήρχε συμβόλαιο για την ναυπήγηση αδελφού του Provence, με το όνομα Languedoc, αλλά ακυρώθηκε λόγω των προβλημάτων αποπεράτωσης του πρώτου!

Ας βρεθει ενα ναυπηγειο να το πραγματοποίησει....Ποτέ δεν είναι αργα!:rolleyes:

parianos
11-06-2008, 13:43
Ητανε το αγαπημενο μου πλοιο....

7327

7328

Panos80
11-06-2008, 15:55
Φιλε Parianos δεν εχω ξαναδει τον ποσειδωνα σε φωτο μετα το ναυαγιο. Εχεις ακομα καμια απο την ανελκυση ή και αργοτερα?

parianos
11-06-2008, 16:05
Φιλε Panos80 δυστυχως αυτη ειναι η τελευταια φωτο και δεν εχω αλλη.....

parianos
12-06-2008, 18:03
Στις 24 Μαιου 1994 ηρθε για πρωτη φορα στην Παροναξια το Παναγια Τηνου 2 (τωρινο Εξπρες Λημνος), λοιπον εκεινη την μερα εκανε δρομολογιο Παρο-Ναξο-Ιο-Θηρα και επιστροφη το βραδυ για Πειραια. Οταν ηρθε Παρο το μεσημερι εγω και ο πατερας μου το επισκεφτηκαμε μεσα διοτι εκεινη την μερα εκανε εγκαινια ο εφοπλιστης Βεντουρης ειναι φιλος μας και μας καλεσε ολους τους Παριανους καθησε 1 ωρα στο λιμανι της Παρου και μετα μας ειπε ο Βεντουρης οτι θα μας περιμενε την επιστροφη δηλαδη το βραδυ για Πειραια για να τα ξαναπουμε παλι...λοιπον εφυγε και μετα παλι το βραδυ ξαναγυρισε στην Παρο και εδεσε και περιμενε να ερθει ο Ποσειδωνας και ηρθε και φορτωθηκε γρηγορα και εφυγε και μετα απο 5 λεπτα εφυγε και το Παναγια Τηνου 2 μαζι με τον εφοπλιστη Βεντουρη. Ηθελε να κανει κοντρες με το Ποσειδων Εξπρες μεχρι Πειραια και ποιος εφτασε; Φυσικα ο Ποσειδωνας μπηκε πρωτο στο λιμανι με μικρη διαφορα απο το Παναγια Τηνου 2. Ομως στη συνεχεια επαθε ζημια ο Ποσειδωνας, με αποτελεσμα να μην ειχε την ταχυτητα των προδιαγραφων του......τα σχολια δικα σας.....

Haddock
12-06-2008, 19:48
Οι κόντρες φανερώνουν τα όρια των μηχανών και των πληρωμάτων ενός βαποριού. Ειδικότερα, δε, αυτά τα δυο πλοία ταλαιπωρήθηκαν στα μηχανικά τους με τις μέγιστες ταχύτητες που ταξίδευαν.

Από την άλλη πλευρά, δεν είναι τυχαίο που το Ποσειδών είχε αφεθεί στην τύχη του από μηχανικής απόψεως. Αν παρατηρήσεις την πορεία της εταιρείας, θα εξάγεις το συμπέρασμα ότι ο Μουλόπουλος είχε γενικώς παραμελήσει τα περισσότερα πλοία του.

esperos
08-07-2008, 22:52
Για να ξαναθυμηθούμε αυτήν την πλώρη.

9203

nautikos
08-07-2008, 22:56
Α ρε φιλε Εσπερε τι μας κανεις βραδιατικα...:D Ο φοβερος Ποσειδωνας με τη βαρβατη πλωρη! Θυμαμαι οτι τοτε στον εν πλω ο κοσμος εφτανε μεχρι την ακρη της χωρις περιορισμους κτλ ωστε να την απολαμβανει στο επακρο. Ευχαριστουμε πολυ για την ομορφη σου φωτο!

Leo
08-07-2008, 23:06
Πάω να τον ονειρευτώ να περνά γυαλό στα νότια της Σύρου με φορτσάτο μελτέμι... Αυτη δεν είναι πλώρη, είναι Η πλωράκλα.. ΖΩΓΡΑΦΙΑ....

dimitris
08-07-2008, 23:13
τι μας θυμησες τωρα... κοντρες... ταχυτητα... οσο για την πλωρη με κοσμο υπαρχει ποιο πισω σε φωτο που εχω βαλει

polykas
08-07-2008, 23:35
Aγαπητέ έσπερε δεν θα ήταν άσχημο να βλέπαμε τον καράβαρο ολόκληρο γυμνό.Εάν έχετε κάποια φωτό ευπρόσδεκτη.....:D

giorgos....
09-07-2008, 00:42
εδώ είναι ντυμένος αλλα πανέμορφος....
9215
10 Σεπτεμβρίου 1994 Πάρος

marsant
09-07-2008, 08:18
Φιλε Εσπερε και φιλε Γιωργο μπραβο για τις ωραιες οι φωτο σας!Πολυ ομορφος ο Ποσειδωνας αν και με ειχε χαλασει οταν του προσθεσαν το deck, ομως η πλωρη του ολα τα λεφτα!

nautikos
19-07-2008, 10:59
Ελα και ενα δωρακι απο μενα:D Το διαφημιστικο αυτοκολλητο του Ποσειδωνα και της Arkadia Lines. Σωτηριο ετος 1991...:D Αφιερωμενο στον espero που ειναι της παλιας σχολης.

9832

esperos
19-07-2008, 11:54
Ναυτικέ σε ευχαριστώ, το έχω και εγώ.

dimitris
19-07-2008, 12:21
http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=598150
http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=341213
ψαχνοντας βρηκα αυτα για το αγαπημενο μας καραβι στην ΠαροΝαξια τις 10ετιας του 1990
και οι δυο φωτογραφιες ειναι απο την Παροικια, ισως καποιοι να τα εχετε δει ηδη...:)

nautikos
19-07-2008, 12:35
Ναυτικέ σε ευχαριστώ, το έχω και εγώ.

Καλα δεν αμφεβαλλα στιγμη για αυτο:mrgreen::mrgreen:. Εννοειται οτι το εβαλα να το δουνε ολα τα μελη εδω, απλα η αφιερωση εγινε σε σενα;).

Haddock
19-07-2008, 21:49
«Ταξιδέψτε με το καμάρι του Αιγαίου», έτσι διαφημιζόταν ο Ποσειδώνας στη Ραδιοφωνία Κυκλάδων της Νάξου.

Παρόλο το μέγεθος του πλοίου, το γκαράζ ήταν μικρό και όχι τόσο ευρύχωρο.
Εδώ, το πλοίο, πρυμνοδετημένο στην 3 της Πάρου. Η εικόνα έχει αλιευθεί από το διαδίκτυο πριν απο μερικά χρόνια, εξού και η έλλειψη πηγής.

9850

artzuna
03-08-2008, 00:44
Ειχα δουλεψει μια σεζον εξπρες το καλοκαιρι του 93 σαν επικουρος
φοβερο πλοιο και οι καλυτερες αναμνησεις.
Τοτε ημασταν το γρηγοροτερο πλοιο με διαφορα απο ολα και το πιο αγαπημενο κυριως στην Παρο.
Πολλες φορες πηγαινα στο πιλοτηριο οταν ηταν ο "μουστακιας" β' πλοιαρχος που εχω ξεχασει το ονομα του. Με αφηνε να παρακολουθω και να κανω παρεα στον δοκιμο που ειχε στο τιμονι.
Απ'οτι ειχαμε συζητησει το πλοιο πηγαινε με 19 κομβους υπηρεσιακη και γυρω στα 23 τελικη. Στον γυρισμο απο Παρο τα μεσημερια προς Πειραια σχεδον καθημερινα προλαβαιναμε και περναγαμε το Γεωργιος Εξπρες ενω ειχε τυχει να δω να περναμε και το ΝαιαςΙΙ χαλαρα που θεωρουταν μεχρι τοτε απο τα γρηγορα της εποχης του.
Κριμα που εφυγε τοσο νωρις. Σιγουρα θα ταξιδευε ακομα

vinman
03-08-2008, 11:16
Το Ποσειδών Εξπρές φωτογραφημένο στον Πειραιά πάνω απο το Κίνγκ Μίνως........
Είχα την τύχη να ταξιδέψω μαζι του το καλοκαίρι του 91 απο Πειραιά πρός Νάξο και αντίστροφα...Αν θυμάμαι καλά τότε πλοίαρχος ήταν ο Καπτά Κούλης Μστροκόλιας...
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/poseidonexpress.jpg

Leo
03-08-2008, 13:19
Ήταν όντως ο αείμνηστος καπταν Κούλης. Σ ευχαριστούμε φίλε vinman που μοιράστηκες μαζί μας αυτόν τον θρύλο των κυκλάδων.

Haddock
03-08-2008, 19:14
Καλώς ήλθες artzuna. Εδώ είμαστε να μοιραστείς τις ιστορίες σου.

Vinman, για να μην γεμίζω το φόρουμ με μηνύματα ευχαριστιών thanksgiving :mrgreen: , να είσαι καλά για το δώρο των φωτογραφίων σου. Σπάνιο υλικό!

artzuna
06-08-2008, 00:25
Ήταν όντως ο αείμνηστος καπταν Κούλης. Σ ευχαριστούμε φίλε vinman που μοιράστηκες μαζί μας αυτόν τον θρύλο των κυκλάδων.

Ναι ο καπταν Κουλης...:)
Εχουν περασει τοσα χρονια και ειχα ξεχασει το ονομα του.
Ολοι τον σεβοντουσταν μεσα στο πλοιο,χαρακτηριστικη φυσιογνωμια καπετανιου χωρις μουσι βεβαια.
Λυπαμαι που εφυγε,δεν το ειχα μαθει μιας και η ενασχοληση μου με την ακτοπλοια εχει σταματησει απο το 1994.

Για την ιστορια τωρα να πω οτι το καλοκαιρι του 93 επειδη τα εζησα απο κοντα το πλοιο ειχε ηδη προβλημα με τον στροφαλο στην μια μηχανη.Ηταν μεσα Ιουλιου ηταν και οι μηχανικοι τρεχαν και δεν φτανανε.
Θυμαμαι οτι ειχαμε Τεταρτη ρεπο και 2-3 μερες πριν το πλοιο πηγαινε με αρκετα μειωμενη ταχυτητα (Παρο-Πειραια κοντα 6 ωρες) με αποτελεσμα να γινεται χαμος στο λιμανι απο τον κοσμο που ειχε μαζευτει για να το περιμενει και παρα πολυ γκρινια η οποια ειχε αντικτυπο και σε εμας(καμαρωτους και επικουρους).
Τις Τεταρτες προλαβαινανε και το σενιαρανε λιγο αλλα ωστοσο ηταν παντα σε επιφυλακη.Φυσικο λοιπον ηταν να μην ρισκαρουν για ενδεχομενες κοντριτσες και να την μπαινει το Απολλων2 που τοτε το πηγαιναν σχεδον τερμα ολη την ωρα.(αντε να το δεις τωρα σαν Αγ.Γεωργιος...Πειραιας-Κυθνος 3μιση ωρες:( καταντια)
Επισης επειδη καποιο παληκαρι ειπε για τις καμπινες,οντως καποιες ηταν μικρες αλλα οχι ολες.
Οι καμπινες δε που ηταν στο πανω καταστρωμα και ειδικα της Α' θεσης ηταν αρκετα ευρυχωρες.
Ισως το τοπικ αυτο που βρηκα να ναι η ευκαιρια που δεν ειχα να πω ενα αντιο σε ενα απο τα καλυτερα καραβια που εχουν περασει και κατα την γνωμη μου ισως το καλυτερο "συμβατικο" πλοιο μεχρι στιγμης.

giorgos....
06-08-2008, 03:26
φίλε σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι αυτές τις αξέχαστες εμπειρίες.. απλά για να είμαστε σωστοί το Αγ. Γεώργιος πλέον κάνει Κύθνο - Πειραιά 3 ώρες.. μετά τη φετινή επισκευή..
όντως το Ποσειδών Εξπρές ήταν ένα απο τα καλύτερα πλοία που πέρασαν απο την Ελλάδα.. Έτσι κι αλλιώς ο καθένας έχει το πλοίο της καρδιάς του..

Haddock
06-08-2008, 04:03
Artzuna, όντως ο στρόφαλος το είχε ταλαιπωρήσει αρκετά και θυμάμαι κάτι ανεκδιήγητες σκηνές ταλαιπωρίας στην Παροικιά με τις καθυστερήσεις που μάζευε στα μεσημεριανά δρομολόγια από Πάρο για Πειραιά.

Οι καμπίνες της τουριστικής ήταν όντως μικρές (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=21660&postcount=6) και κλειστοφοβικές (δικιά μου εμπειρία επιβεβαιώνει τα λεγόμενα του Σπύρου). Αν δεν με απατάει η μνήμη μου, μεταγενέστερη μετασκευή μετέτρεψε ένα μπλοκ από αυτές σε σαλόνι για να αυξηθεί το πρωτόκολλο.

Επίσης, οφείλω να αποδώσω τα εύσημα στην κουζίνα του πλοίου. Δεν ξέρω ποιος ήταν μάγειρας, αλλά οι μακαρονάδες και τα γιουβέτσια της κουζίνας του ήταν από τα καλύτερα, για την εποχή εκείνη (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα πλοία της Παροναξίας). :mrgreen:

Haddock
07-08-2008, 02:27
Στη σπαζοκεφαλιά (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=249&page=15), οι απαντήσεις ήταν σωστές. Πρόκειται για φωτογραφία της γέφυρας του Ποσειδών Εξπρές από διαφημιστική μπροσούρα της Arkadia Lines για το 1991.

http://img150.imageshack.us/img150/8977/gefyrazm7.th.jpg (http://img150.imageshack.us/my.php?image=gefyrazm7.jpg)

vinman
07-08-2008, 02:35
Και μιας και λέμε για την μπροσούρα της Arkadia lines,δείτε πως διαφήμιζε τον Ποσειδώνα.....(το κολάζ το έχω κάνει εγώ εκείνη την εποχή....)

http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0047.jpghttp://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0048.jpg

...και η συνέχεια...
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0049.jpghttp://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0050.jpg

Leo
07-08-2008, 05:59
Wow... Vinman τι ομορφιές είναι αυτές. Σ ευχαριστούμε για την υπομονή και την θέληση σου να μοιραστείς μαζί μας αυτά υπέροχα πράγματα όχι μόνο στον Ποσειδώνα, αλλά και στην σειρά των άλλων πλοίων που δημοσεύεις στο φόρουμ. Σήμερα ένας άνθρωπος που γυρίζει απο διακοπές (για να ξαναφύγει λίγες μέρες μετά) θα σε κάνει κάδρο....για όσα κάνεις :D.

vinman
07-08-2008, 06:04
Εχω πάρα πολύ υλικό απο τα παιδικό-εφηβικά μου χρόνια....
Όρεξη να έχετε να βλέπετε....
Σιγά σιγά θα ανεβάσω φυλλάδια εταιριών απο το 1985 και μετά....
Καρτποστάλ εταιριών που απεικονίζουν τα πλοία τους...(π.χ.Κύδων σε καρτποστάλ της ΑΝΕΚ....)
...και ότι άλλο βγάλω απο το ξεσκόνισμα που κάνω!!!

artzuna
07-08-2008, 09:13
Φοβερες φωτο vinmman
Oλες γεματες με αναμνησεις ειδικα η φωτο απο την ρεσεψιον και το selfservice.
Paroskayak η κουζινα ηταν οντως φοβερη και ο μαγειρας μας αφηνε πολλες φορες να "κλεβουμε" μεριδες που προοριζονταν για τους αξιωματικους και το selfservice.

marsant
07-08-2008, 13:35
Ax φιλε virman τι μας θυμισες τωρα με τις φωτο σου...Παντως τα σαλονια του δεν ηταν και απο τα καλυτερα(σε συγκριση παντα με καραβια της εποχης του).Ο βαπορας ομως αλλο πραγμα.Χαιροσουν να το βλεπεις να ταξιδευει,περηφανο ομορφαινε τις θαλασσες.Κριμα θα μπορουσε να ειχε προσφερει πολλα ακομα..

Leo
07-08-2008, 13:45
Έφυγε άσχημα μεν, αλλά με το "κεφάλι" ψηλά. Θέλω να πω ότι όταν έσκιζε θάλασσες το καμάρωναν ακόμη κι οι γλάροι. Δεν έζησε πολύ, να γεράσει να γίνετε θέμα κάθε λίγο για καθυστερήσεις, χαμηλές ταχύτητες, σχόλια τύπου "σαπιοκάραβο" κλπ. Σχεδον κανείς δεν το θυμάται μπαταρισμένο στην Παροικιά, όλοι το θυμόμαστε ένα ΚΑΜΑΡΙ στο Αιγαίο.

marsant
07-08-2008, 13:48
Ετσι ακριβως οπως τα λες φιλε Leo.Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

vinman
07-08-2008, 14:00
Έφυγε άσχημα μεν, αλλά με το "κεφάλι" ψηλά......


Μια φράση που τα λεει όλα...;)

Django
10-08-2008, 21:41
Επειδή κάτι έχω πάθει τώρα τελευταία με τις ανοιχτές πρύμες και επειδή ζητήθηκε, το Ποσειδών Εξπρες, πριν την μετασκευή αποπλέει από Συρο για Πειραια. Αρχες δεκαετίας 90. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

ΥΓ: ParosKayak, άτακτο παιδί, ξέρεις να ανταποδίδεις πυρά, αλλά επέτρεψε μου να μην παραδώσω τα όπλα ακόμα!

http://img126.imageshack.us/img126/7340/poseidonexpresssyrosak1.th.jpg (http://img126.imageshack.us/my.php?image=poseidonexpresssyrosak1.jpg)

Haddock
11-08-2008, 03:01
Φωτογραφία συλλεκτική! Υπάρχουν μερικές αξίες (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=99551&postcount=91) που έμειναν αναλλοίωτες στο πέρασμα του χρόνου. Μια από αυτές ήταν η κουζίνα του Ποσειδώνα :mrgreen: :lol:

ΥΓ. Django, χτύπα τον τηλέγραφο στο φουλ, κι όποιος αντέξει (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=100656#post100656)... :lol:

marsant
11-08-2008, 07:54
Ηταν πολυ πιο ομορφο ετσι.Οταν του προσθεσαν το deck πισω χτυπουσε ολο το βαπορι.

Giwrgos1980
17-08-2008, 13:41
Καλησπέρες και από μένα.....με αυτό το post και με αυτό του Νάξος μου ξυπνήσατε πραγματικά απίστευτες μνήμες......Τι να πώ για το συγκεκριμένο βαπόρι......αν δεν κάνω λάθος το 89 ή το 90 είχε ξεκινήσει τα δρομολόγια του Παροναξία (μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια) Πιτσιρικάς κι εγώ τότε τέλη Αυγούστου (τρελλαμένος με το Νάξος) γκρίνιαζα του πατέρα μου να γυρίσουμε με εκείνο Πειραιά.....Η πρώτη χρονιά του Ποσειδώνα τότε στην Παροναξία, τον περιμέναμε στο λιμάνι τις Νάξου.....βράδυ....κάποια στιγμή βλέπω φώτα στην Στελίδα (ίσως και πιό κάτω) γυρνάω να πώ κάτι στον πατέρα μου και με το που γυρίζω μετά απο ένα 5άλεπτο max το κεφάλι μου στην προβλήτα το βλέπω να μανουβράρει στα πλάγια για να δέσει......στα μάτια μου εκείνη την εποχή μου φάνηκε θεόρατο σαν ουρανοξύστης (πρώτη φορά το έβλεπα, δεν το είχα ξαναδεί) η γκρίνια γιατί δεν γυρίσαμε με το Νάξος έφυγε μονομιάς και ήρθε η προσμονή να εξερευνήσω κάθε σπιθαμή αυτού του πανέμορφου βαποριού.....θυμάμαι χαρακτηριστηκά σε εκείνο το πρώτο ταξίδι την πισίνα του πλοίου εν'ενεργεία με κόσμο να κάνει μπάνιο μέσα καθπως και την Disco του πλοίου.........απίστευτα συνεσθήματα μου ξυπνήσατε αυτή την στιγμή......... :)

giorgos....
17-08-2008, 15:28
καλώς ήλθες στο nautilia φίλε giwrgo. είναι χαρά όλων μας να ακούσουμε τις ιστορίες και τα βιώματα που τυχόν θα μοιραστείς μαζί μας όχι μόνο για τον Ποσειδώνα αλλά και για οποιοδήποτε άλλο πλοίο αλλά και να συζητήσουμε και να αναλύσουμε όποιο άλλο θέμα μας απασχολεί..
Καλά ταξίδια φίλε giwrgo....

mastrovasilis
17-08-2008, 16:03
Ship Poseidon Express (1989)
Building Spec. 1974 at Pietra Ligure, Italy; finished at Alsthom, Leroux, France N° 13
GRT 7.824
DWT 1.866
Dimensions
135,3 x 20,71 x 5,9
Engines 2 Atlantique - Pielstick, 20.005 kW
Speed 23,6 knots
Passengeri 1.300
Beds 255
Cars 280
Lane Metres 220
Registry Port Piraeus
Flag Greek
Former Owners CGTM 1974-76 SNCM 1976-89
Former Names Provence 1974-89
New Owners
Sold for scrap in Turkey, 2001
New Names Bel Air 1997-01

12123

12124

12125

12126

12127

καλό ταξίδι Ποσειδώνα.....

πηγή webalice.it

Giwrgos1980
17-08-2008, 21:44
Το καλοκαίρι του 96....δεν ξέρω τι με έπιασε.....δεν γύρισα από Νάξο με τον Ποσειδώνα......γύρισα με τον Απόλλώνα......δεν περίμενα αυτή την κατάληξη όμως το βαπόρα.....είχα το συναίσθημα ότι θα τον έβλεπα πάλι το επόμενο καλοκαίρι....καμαρωτό έτσι όπως τον θυμόμουν να πηγαίνει στο Αιγαίο.....και να αφήνει τους πάντες πίσω του όπως έκανε πάντα.........λυπήθηκα πάρα πολύ στο άκουσμα του χαμού του.......πέταξα ότι φωτό, ότι έιχα μαζεμένο για το συγκεκριμένο καράβι.......αυτές οι αναμνήσεις που μου ξυπνήσατε...φέρνουν ένα δάκρυ....ένα γιατί το αφήσαν να πάει έτσι......ενδεχωμένος η αποζημήωση καθώς η ασφάλεια του πλοίου ήταν 3-4 φορές μεγαλύτερης της αξίας του.......όλα στο βωμό του χρήματος??????? Φίλε mastrovasilis η τρίτη φωτό είναι απο διαφημηστικό φυλλάδιο της Arcadia Lines εκέινη την εποχή......

artzuna
31-08-2008, 16:34
Θα τολμουσα να πω μια ελπιδοφορα φωτο καθως οσοι ειδαν την ανελκυση του θα ηλπιζαν το βαπορι να φτιαχτει και να γυρισει στο δρομολογιο του δριμυτερο...

f/b kefalonia
06-09-2008, 10:31
μετα την καθελκυση του τι επεγινε???

vinman
06-09-2008, 10:38
μετα την καθελκυση του τι επεγινε???


Ανέλκυση θες να πείς...:D
.....παροπλίστηκε για λίγο και δύο τρία χρόνια αργότερα πήρε το δρόμο για το ταξιδι χωρίς γυρισμό...

f/b kefalonia
06-09-2008, 10:40
ναι φιλε μου ανελκυση!!!!χαχαχαχ!!!!:D ευχαριστω για την διορθωση!!!!και για πιο λογο αλλαξε ονομα εφοσον μετα εμεινε παροπλισμενο?

esperos
13-09-2008, 23:09
Και στο μακρύ άλμπουμ του να προσθέσουμε άλλες δύο φωτογραφίες.


Πριν έλθει στην Ελλάδα


16053


και το τέλος του


16054

Roi Baudoin
14-09-2008, 10:12
Ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά τον γεναιόδωρο Έσπερο για όλα όσα απλόχερα μας προσφέρει.
Για τον φίλο f/b Kefalonia: η αλλαγή του ονόματος σε "Bel Air" έγινε μιας και άλλαξε σημαία και λιμάνι νηολόγησης.
Παρέμεινε στην Ελευσίνα για κάποια χρόνια και έπειτα πήγε για κόψιμο.
Στο θέμα "Ο Κόλπος των θαυμάτων" είχαμε ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες με τη ντάνα των επτά πλοίων της Arcadia και της ΕΛΜΕΣ, από τα οποία το πρώτο από τη μια μια μεριά (προς τη Σαλαμίνα) ήταν ο θρυλικός "Ποσειδώνας".
Μια χαρακτηριστική φωτογραφία υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο. Την φωτογραφία την έβγαλα εγώ, αλλά την επεξεργάστηκε ο φίλος Espresso Venezia.

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24239&highlight=%CF+%EA%FC%EB%F0%EF%F2+%F4%F9%ED+%C8%E1% F5%EC%DC%F4%F9%ED&page=2 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24239&highlight=%CF+%EA%FC%EB%F0%EF%F2+%F4%F9%ED+%C8%E1% F5%EC%DC%F4%F9%ED&page=2)

f/b kefalonia
14-09-2008, 10:43
ευχαριστω πολυ φιλε μου Roi για την ενημερωση!!!!!!!

Haddock
18-09-2008, 19:45
Αφού τον είδαμε μπαταρισμένο και λαβωμένο, ας τον θυμηθούμε εδώ (http://www.naviearmatori.net/albums/userpics/10024/Provence_bn.jpg) στα γεννοφάσκια του πριν ακόμα ντυθεί με τα χρώματα της SNCM. Η φωτογραφία πρέπει να είναι την εποχή που έχει σταματήσει η αποπεράτωση του, λίγο καιρό πριν μεταφερθεί από το Ιταλικό ναυπηγείο (Cantieri Navali di Pietra Ligure) στο Γαλλικό ναυπηγείο (Le Havre).

180878
Photo Credit (http://www.naviearmatori.net/gallery/viewimage.php?id=13445)

vinman
18-09-2008, 19:55
Αφού τον είδαμε μπαταρισμένο και λαβωμένο, ας τον θυμηθούμε εδώ (http://www.naviearmatori.net/albums/userpics/10024/Provence_bn.jpg) στα γεννοφάσκια του πριν ακόμα ντυθεί με τα χρώματα της SNCM. Η φωτογραφία πρέπει να είναι την εποχή που έχει σταματήσει η αποπεράτωση του, λίγο καιρό πριν μεταφερθεί από το Ιταλικό ναυπηγείο (Cantieri Navali di Pietra Ligure) στο Γαλλικό ναυπηγείο (Le Havre).

Photo Credit (http://www.naviearmatori.net/gallery/viewimage.php?id=13445)

¶ψογος για ακόμα μία φορά!!
Τι ανακάλυψες πάλι!!
Σε ευχαριστούμε πολύ!!

giorgos....
18-09-2008, 20:58
φίλε paroskayak είσαι απίστευτος.
πού ξέθαψες τέτοιο θησαυρό?

Captain_Nionios
18-09-2008, 21:02
Ειναι απιστευτος αφου ειναι Ζιοβανι...;)

Ellinis
18-09-2008, 21:43
Kαι δίπλα στον ημιτελή Ποσειδώνα, το υπο κατασκευή St.Eloi με τα σινιάλα της ΑLA.

prutanis
21-09-2008, 13:56
Κι ενα συλεκτικο θα ελεγα ενθυμιο απο την "Arkadia Lines" και τον θρυλικο "Ποσειδωνα" ενα μπλουζακι που φορουσε το πληρωμα...
16978
οσες φορες το φορουσα στα ταξιδια μου μαζι του με τοσες ερωτησεις απο επιβατες (τι ωρα φτανουμε, που περναμε τωρα, που ειναι οι τουαλετες:p)
ενοιωθα πληρωμα του!!!

Giwrgos1980
21-09-2008, 14:52
Prutanis έχω κι εγώ την ίδια ακριβώς μπλούζα.....την είχα πάρει από ένα γνωστό μου πράκτορα στην Αξά

marsant
21-09-2008, 15:19
και εγω την εχω ακριβως την ιδια..

ΑΡΗΣ
21-09-2008, 18:54
Από το αρχείο μου ο Ποσειδώνας για Παροναξία.Η φωτο είναι τραβηγμένη από το Αλκαίος.

http://img357.imageshack.us/img357/1387/11yd7.jpg (http://imageshack.us)

Roi Baudoin
21-09-2008, 23:53
Και τώρα πάμε στο πρώτο τεύχος του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ", τον Μάρτιο του 1993.
Συμβολικά το περιοδικό ξεκίνησε με αφιέρωμα στον Ποσειδώνα και στον καπετάν Κούλη το Μαστροκόλια.
Ο τίτλος ήταν "Ποσειδών Εξπρές - Το ταχύτερο ελληνικό ferry"
Πιστeύω ότι αρκετοί είναι οι φίλοι που θα το ήθελαν.

Οι δύο πρώτες σελίδες. Αύριο, η συνέχεια με έναν από τους κορυφαίο υς πλοιάρχους της ακτοπλοΐας μας.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στο φίλο Δημήτρη.

17065

17066

dimitris
22-09-2008, 18:05
φιλε Roi Baudoin ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! για ακομα μια φορα
περιμενω αντιγραφο... τιποτα αλλο... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

sylver23
22-09-2008, 19:40
ροι ξερω που μενεις χαχα.(κλειδωσε καλα το βραδυ).δυστυχως τα παλαια τευχη εχουν εξαντληθει.(απο οτι ξερω απο το 1 εως το 100)

parianos
25-09-2008, 21:21
Φιλε Roi εχω αυτο το τευχος σπιτι μου και φυσικα ολα τα τευχη μεχρι τωρα και ακομη αυτο το αγαπημενο μου πλοιο το εχω τραβηξει με καμερα και το βλεπω συνεχεια στο dvd μου...σε ευχαριστω που το εβαλες εδω στο φορουμ...

Haddock
25-09-2008, 21:31
Συντοπίτη, κρίμα δεν είναι να το βλέπεις μόνο εσύ; Δώσε μια πάσα στο youtube, να τραβήξουμε μια τζούρα κι εμείς οι έρμοι!

parianos
25-09-2008, 21:37
Δυστυχως φιλε paroskayak εχω αργη γραμμη (isdn) και ειναι δυσκολο να το βαλω στο youtube...αμα το δωσω σε ενα φιλο μου που εχει asdl τοτε να το βαλει εκει...

a.molos
27-09-2008, 22:00
Απογευματινός φθινοπωρινός καταπλους στον Πειραιά.

17942

sea_serenade
28-09-2008, 13:59
a.molos απίθανη φωτό, νομίζεις οτι βρίσκεσαι στον Πειραιά......Μπράβο!!!

Giwrgos1980
03-10-2008, 15:09
Πήγε πολύ άδικα αυτό το βαπόρι.....δυστηχώς......αν το πρόσεχε λίγο παραπάνω ο πρώην ιδιοκτήτης του θα μπορούσε μέχρι και σήμερα να εξυπηρετεί αξιοπρεπώς πιστέυω την παροναξία.........

alpharef
26-10-2008, 18:36
δεν φταίνε μόνο οι ιδιοκτήτες αλλά και τα ίδια τα πληρώματα όλων αυτών των πλοίων που έχουν χαθεί άδοξα...

Mixalhs_13
30-10-2008, 11:31
Ηταν το αγαπημενο μου πλοιο !
Με αυτο πηγαινα συχνα Παρο και Σαντορινη.
Οταν βυθιστηκε , σοκαριστηκα και στεναχωρηθηκα γιατι δεν παει να βυθιστει ενα πλοιο μεσα στο λιμανι στα καλα καθουμενα !!!!!
Πολυ κριμα...
Αντιο "Ποσειδων Εξπρες"...

parianos
30-10-2008, 19:55
Ηταν το αγαπημενο μου πλοιο !
Με αυτο πηγαινα συχνα Παρο και Σαντορινη.
Οταν βυθιστηκε , σοκαριστηκα και στεναχωρηθηκα γιατι δεν παει να βυθιστει ενα πλοιο μεσα στο λιμανι στα καλα καθουμενα !!!!!
Πολυ κριμα...
Αντιο "Ποσειδων Εξπρες"...


Κι εμενα ητανε το αγαπημενο μου αλλα τι να κανουμε το εγραψε η μοιρα του...

BEN BRUCE
25-01-2009, 23:55
Aνακαλυψα super historiki φωτο που ειχα τραβηξει απο το εξπρες αφροδιτη!

27859

Ellinis
25-01-2009, 23:58
Είναι η επιστροφή απο την Πάρο στον Πειραιά ή το τελευταίο ταξίδι προς την Αλιάγκα;

BEN BRUCE
26-01-2009, 00:04
Ειναι δια aliaga!Φαινεται και η σαλαμινα, αιγινα απο τα δεξια ενω εχει περασει το διαυλο κτλ

Rocinante
26-01-2009, 00:14
Aνακαλυψα super historiki φωτο που ειχα τραβηξει απο το εξπρες αφροδιτη!

Οταν ο BEN BRUCE γραφει "ανακαλυψα" σκεφτομαι τι αλλο μας περιμενει αραγε....
Απιστευτη φωτογραφια :shock:

sea_serenade
26-01-2009, 00:35
Αυτή τη φωτο την είχα βρει κάπου στο Internet πριν απο πολύ καιρό.

27861

ΑΡΗΣ
26-01-2009, 00:36
Aνακαλυψα super historiki φωτο που ειχα τραβηξει απο το εξπρες αφροδιτη!

27859
Ο ορισμός της ιστορικής φωτογραφίας όπως άλλωστε και παρόμοιες του Ναιάς που είχαν δημοσιευθεί στον Εφοπλιστή.ΒΕΝ συγχαρητήρια!!

giorgos....
26-01-2009, 02:52
ίσως η τελευταία φωτογραφία του ποσειδών εξπρές..
φίλε ben bruce σε ευχαριστούμε....

Haddock
15-03-2009, 20:05
Για τους φίλους του συγχωρεμένου, από διαφημιστικό περιοδικό της Πάρου, αρχές δεκαετίας 1990. Προσέξτε το «άνετο πρωτόκολλο» των 2500 νοματαίων :mrgreen: Ευτυχώς, είχε χώρο στην κόντρα γέφυρα :mrgreen:

http://img165.imageshack.us/img165/1370/poseidonexpress.th.jpg (http://img165.imageshack.us/my.php?image=poseidonexpress.jpg)

Giwrgos1980
15-03-2009, 20:59
Για τους φίλους του συγχωρεμένου, από διαφημιστικό περιοδικό της Πάρου, αρχές δεκαετίας 1990. Προσέξτε το «άνετο πρωτόκολλο» των 2500 νοματαίων Ευτυχώς, είχε χώρο στην κόντρα γέφυρα

http://img165.imageshack.us/img165/1370/poseidonexpress.th.jpg (http://img165.imageshack.us/my.php?image=poseidonexpress.jpg)

Νομίζω κάπου τόσο πρέπει ν α ήταν το πρωτόκολλο του.....:mrgreen: 8-)

BEN BRUCE
16-03-2009, 00:08
Ιστορικη φωτο του χειμωνα 95-96 ρομιλντα μεσα δεμενο απο τον σεπτεμβριο του 95 λογω στροφαλου apollo express 1+2 δεμενα απο τις 10 οκτωβριου του 1995 λογω κατασχεσης και ποσειδων εξπρες δεμενο λογω ετησιας ακινησιας!Ειρωνια το ποσειδων μετα απο λιγο χαθηκε στην παρο τα αλλα 3 δουλευουν κανονικα!

32858

MARGARITIS24
16-03-2009, 18:25
ξεχασες να αναφερεις το γεωργιος εξπρες αναμεσα στο ρομιλντα κ στον απολλωνα

marsant
17-03-2009, 15:57
Φιλε Ben σε ευχαριστουμε για την ιστορικη φωτο που μας χαρισες!

Naias II
17-03-2009, 16:05
Ben τι θα γίνει με σένα μας έχει τρελάνει :D

T.S.S. APOLLON
21-04-2009, 21:11
Το Ποσειδών Εξπρες, σαλπάροντας από το λιμάνι του Πειραιά με ρότα την Παροναξία, καλοκαιρι του 1994

36323

BEN BRUCE
21-04-2009, 21:33
Το Ποσειδών Εξπρες, σαλπάροντας από το λιμάνι του Πειραιά με ρότα την Παροναξία.

36323
TSS APOLLON με ροτα στο ονειρο σαλπαρει ο ποσειδωνας οπως και με ολα τα καλα που βαζεις

marsant
21-04-2009, 21:34
Πολυ ομορφη φωτο με ενα πραγματικα ξεχωριστο βαπορα!Σε ευχαριστουμε πολυ φιλε Τ.S.S Apollon για την φωτο που μας χαρισες!

Giwrgos1980
22-04-2009, 00:00
Βαπόρας τι να λέμε τώρα....να'σαι καλά TSS Apollon

Panos80
22-04-2009, 07:59
Του πηγαιναν πολυ τα ασπρα και τα σινιαλα της Arcadia. Επισης ισως να ειμαι απο τους λιγους (απ'οτι εχω καταλαβει απο τις κουβεντες σας) που μου αρεσε με την μετασκευη στο καταστρωμα πισω.

DeepBlue
23-04-2009, 18:47
Φοβερές φωτο να'σαι καλά.Μου έφερες ωραίες αναμνήσεις.Εκπληκτικο βαπορι που δεν ξεχνάμε ποτε.

passage
11-05-2009, 15:42
Παιδιά έμαθα ότι εταιρεία που τον τελευταίο καιρό δραστηριοποιήται στον Πειραιά, ενδιαφέρθηκε να αγωράσει τότε το πλοίο μετά το ναυάγιο του. Η συγκεκριμένη εταιρεία τότε το ήθελε πολύ το πλοίο να το επισκευάσει και να το ξαναλειτουργήσει κανονικά σε καποια γραμμή. Για φανταστείτε να είχε αγωρασθεί τότε.....
Καλά ταξίδια Ποσειδώνα... στο μυαλό όλων μας.

Giwrgos1980
11-05-2009, 16:42
Να μην ξεχνάμε κατ'εμέ ήταν και είναι το καλύτερο βαπόρι που πέρασε από Παροναξία (πρωτόκολλο, ταχύτητα) αν δεν είχε γίνει το ατύχημα και την είχε γλυτώσει σήμερα από την τύχη που είχαν πολλά σκαριά που έφυγαν από την Hellas Ferries για scrap με μια γεννεόδωρη αλλαγή του ξενοδοχειακού και συντήρηση των μηχανών του είμαι χίλια τα % σίγουρος ότι θα κοιτούσε στα μάτια τα Μπλουσταράκια άνετα........

marsant
11-05-2009, 17:05
Εγω δεν θα συμφωνησω οτι ηταν το καλυτερο που περασε απο την παροναξια,μιας και περασαν ΡΟΔΑΝΘΗ-ΑΡΙΑΔΝΗ που σαρωσαν, παντως σιγουρα ηταν ενα απο τα καλυτερα και απο τα πιο ομορφα.Ειδικα η πλωρη του ηταν πανεμορφη.Οσο για την ταχυτητα του πριν το ατυχημα ειχε πεσει αρκετα, και απο εκει που εκανε την Παρο κατι λιγοτερο απο 5 ωρες, την τελευταια του χρονια την εκανε σε 5 ωρες και 20 λεπτα γιατι ταλαιπωροταν απο συνεχεις βλαβες.

Giwrgos1980
11-05-2009, 17:36
Εγω δεν θα συμφωνησω οτι ηταν το καλυτερο που περασε απο την παροναξια,μιας και περασαν ΡΟΔΑΝΘΗ-ΑΡΙΑΔΝΗ που σαρωσαν, παντως σιγουρα ηταν ενα απο τα καλυτερα και απο τα πιο ομορφα.Ειδικα η πλωρη του ηταν πανεμορφη.Οσο για την ταχυτητα του πριν το ατυχημα ειχε πεσει αρκετα, και απο εκει που εκανε την Παρο κατι λιγοτερο απο 5 ωρες, την τελευταια του χρονια την εκανε σε 5 ωρες και 20 λεπτα γιατι ταλαιπωροταν απο συνεχεις βλαβες.
Εντάξει είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό που είπα :) Το ότι το έκανε περισσότερο ήταν συνέπεια του ότι δεν είχε καλή μεταχείρηση από τους ιδιοκτήτες του (νομίζω κάπου έχει ξαναείπωθεί αυτό στο Φόρουμ και για άλλα πλοία της εταιρίας)

T.S.S. APOLLON
11-05-2009, 23:43
Ας δούμε πάλι μια φωτογραφία του Ποσειδών Εξπρές στο λιμάνι του Πειραιά και ας θυμηθούμε το όμορφο πλοίο...καλοκαιρι του 1989
38849

Panos80
12-05-2009, 08:31
Οταν αργοτερα μεγαλωσαν τη γραμματοσειρα στις μπαντες (ARCADIA LINES) το εκανε να φαινεται ακομα πιο επιβλητικο το πλοιο. Αν δεν ειχε συμβει το ναυαγιο και το πλοιο ειχε πεσει στα χερια της Hellas ferries (και με τις βλαβες που ειχε)ισως να μη το βλεπαμε και για πολυ ακομα στα νερα μας και η τυχη του να ηταν ιδια (scrap). Ολοι γνωριζουμε οτι ξεζουμιζει τα πλοια της. Αριστερα διακρινεται και το εξπρες δαναη (πρων κυκλαδες) χωρις να θυμαμαι την ονομασια που ειχε τοτε.

T.S.S. APOLLON
12-05-2009, 09:19
Οταν αργοτερα μεγαλωσαν τη γραμματοσειρα στις μπαντες (ARCADIA LINES) το εκανε να φαινεται ακομα πιο επιβλητικο το πλοιο. Αν δεν ειχε συμβει το ναυαγιο και το πλοιο ειχε πεσει στα χερια της Hellas ferries (και με τις βλαβες που ειχε)ισως να μη το βλεπαμε και για πολυ ακομα στα νερα μας και η τυχη του να ηταν ιδια (scrap). Ολοι γνωριζουμε οτι ξεζουμιζει τα πλοια της. Αριστερα διακρινεται και το εξπρες δαναη (πρων κυκλαδες) χωρις να θυμαμαι την ονομασια που ειχε τοτε.
Φιλε Panos80 Σωστα η πιο μεγαλη γραμματοσειρα του εδινε μεγαλυτερη αρχοντια , το πλοιο αριστερα, τοτε το ελεγαν Κυκλαδες.

passage
12-05-2009, 15:00
Να ένα πρόγραμμα δρομολογίων του τρομερού πλοίου.

T.S.S. APOLLON
12-05-2009, 15:17
Να ένα πρόγραμμα δρομολογίων του τρομερού πλοίου.
Παρατηρωντας το πλοιο στην αεροφωτογραφια, του προγραμματος δρομολογιων του φιλου passage, διαπιστωνω οτι απο οποια οπτικη γωνια και να το εβλεπες ηταν πραγματικα πανεμορφο!

marsant
12-05-2009, 16:27
Βαποραρος και με πολυ δρομο στα καλα του..

T.S.S. APOLLON
25-05-2009, 00:14
F/B Ποσειδών Εξπρές... εν πλω προς την Παροναξία...

40610

Η φωτογραφία είναι του καλού παλιού φίλου, Γιώργου Γ.

Panos80
25-05-2009, 07:30
Παιδια καλημερα. Εχετε προσεξει στις φωτο του ποσειδωνα οτι μοιαζει σαν καθισμενο στη πρυμνη το πλοιο; Και μαλιστα σε ολες τις φωτογραφιες που ανεβαζετε.

Φάνης Σέμπρος
26-05-2009, 22:34
πάντως στη φωτογραφία του ποστ #115 (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=112484&postcount=115), σαφώς προ-μετασκευής, φαίνεται το αντίθετο (εμπλωρη συμπεριφορά το λένε ? )

T.S.S. APOLLON
29-05-2009, 22:21
F/B Ποσειδων Εξπρες στο λιμανι του πειραια...

41410

BEN BRUCE
30-05-2009, 09:41
Μεγαλο ντοκουμεντο TSS APOLLON ειχα ετσι ταξιδεψει το 1989 μολις 20 μερες απο την εναρξη των δρομολογιων του, περναγε τα παντα στο περασμα του και τη θαλασσα ,που στο τελος τον λυγισε, την αγνοουσε.Μεσα ομως ηταν λιγο πισω σε σχεση με αυτα που τοτε πρεσβευε και την μετεπειτα φημη του ως θρυλου.

Giorgos_D
31-05-2009, 18:37
Ειχα ακούσει πως στην τελευταία επισκευή, λίγο καιρο, πριν το ατυχημα είχαν αναβαθμιστει οι εσωτερικοί του χώροι. Ισχύει κατι τετοιο?

Maroulis Nikos
31-05-2009, 18:44
Ειχα ακούσει πως στην τελευταία επισκευή, λίγο καιρο, πριν το ατυχημα είχαν αναβαθμιστει οι εσωτερικοί του χώροι. Ισχύει κατι τετοιο?

απο όσο θυμάμαι φίλε Giorgos όχι είχα ταξιδέψει στο προτελευταίο του ταξίδι για Νάξο. Την επόμενη μέρα έγινε το ατύχημα .
Αυτό που θυμάμαι είχα φτίαξει τις μηχανές και το στρώνάνε.

nikosnasia
31-05-2009, 18:56
ΑΠΟ ΕΝΑ VIDEO ΤΟΥ 1993 ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ.
41800

Ergis
01-06-2009, 23:30
απο όσο θυμάμαι φίλε Giorgos όχι είχα ταξιδέψει στο προτελευταίο του ταξίδι για Νάξο. Την επόμενη μέρα έγινε το ατύχημα .
Αυτό που θυμάμαι είχα φτίαξει τις μηχανές και το στρώνάνε.

Aααααα....τωρα καταλαβα γιατι βουλιαξε το καραβι.........

apollo_express
21-06-2009, 19:52
Αυτό το βίντεο είναι γυρισμένο πάνω στον Ποσειδώνα και γι' αυτό το έβαλα εδώ. Έχει και πολλά άλλα πλοία που δεν υπάρχουν.

http://www.youtube.com/watch?v=9gECukr1ESY

Roi Baudoin
21-06-2009, 22:22
Έξοχο, πραγματικά.

Ελλάς 1993

"Δήμητρα"/"Ναϊάς Εξπρές", "Ναϊάς ΙΙ" και όλη η παλιοπαρέα του Πειραιά με το "Παναγία Τήνου" σε κεντρική θέση.

Ονειρικά ταξίδια της νύχτας.
Ύπνος στο κατάστρωμα και άφιξη στον Πειραιά νωρίς το πρωΐ.
Η νυκτερινή μυσταγωγία του "Ποσειδώνα" και των υπολοίπων πλοίων της Παροναξίας.

Μακάρι να υπάρχει και συνέχεια.

Ευχαριστούμε πολύ.

DayMan
29-06-2009, 23:59
χαιρετε κι απο μένα. υπηρέτησα στο ποσειδώνα, στη μηχανή, στα καλυτερα του χρόνια τότε με τις κόντρες. Ενω ήταν καλής κατασκευής καράβι και ειδικότερα οι μηχανές, original pielstik και όχι τζαπoνέζικες συμπαραγωγές, είχε πολύ μικρό μηχανοστάσιο και πολύ πρέσο στα δρομολόγια, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επαρκής χρόνος συντήρησης. Μετά ήταν και θέμα τιμής για όλους να μην υπάρχει βαπορι μπροστά μας ακόμα κι αν έφευγε πρώτο. Συνεχώς το πηγαίναμε σπαστήρι με αποτέλεσμα να αρχίσει να πέφτει. Ο καπτα Κούλης ήταν κοντράκιας και πολύ καλός καπετάνιος και με το πλήρωμα πολύ φιλικός. Αλλά επειδή ήταν κοντoύλης στη γέφυρα είχε σκαμνάκι :-)
R.I.P. στο παπού και στο βαπόρι του...

AIOLOS KENTERIS II
30-06-2009, 01:25
χαιρετε κι απο μένα. υπηρέτησα στο ποσειδώνα, στη μηχανή, στα καλυτερα του χρόνια τότε με τις κόντρες. Ενω ήταν καλής κατασκευής καράβι και ειδικότερα οι μηχανές, original pielstik και όχι τζαπoνέζικες συμπαραγωγές, είχε πολύ μικρό μηχανοστάσιο και πολύ πρέσο στα δρομολόγια, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επαρκής χρόνος συντήρησης. Μετά ήταν και θέμα τιμής για όλους να μην υπάρχει βαπορι μπροστά μας ακόμα κι αν έφευγε πρώτο. Συνεχώς το πηγαίναμε σπαστήρι με αποτέλεσμα να αρχίσει να πέφτει. Ο καπτα Κούλης ήταν κοντράκιας και πολύ καλός καπετάνιος και με το πλήρωμα πολύ φιλικός. Αλλά επειδή ήταν κοντoύλης στη γέφυρα είχε σκαμνάκι :-)
R.I.P. στο παπού και στο βαπόρι του...Εχω ακουσει οτι εβγαζε 23 μιλια στα καλα του τα εβγαζε σχετικα ανετα η πιεσμενα πανω απο το 90% τις μιχανις του ??

DayMan
30-06-2009, 16:13
αν θυμαμαι καλά ειχε τερμα στις 2000 στροφες? και το πηγαιναμε 1600/22+κατι mph και οταν καναμε κοντρα 1800+/- 23 mph, αναλογως και τον καιρό. Όταν ειχε φερει η νελ το μυτιλήνη εγώ σαν μυτιληνιός καμάρωνα γιατί είχα ακούσει ότι είναι γρήγορο, αλλά ο παπούς το ξέσκισε και μου κάναν πλάκα όλοι. Ασε που με προσέχαν να μη κόψω τα χειριστήρια:p.
Αλλά πολύ βρώμα ρε παιδιά το συγκεκριμένο μηχανοστάσιο. Πάνω πολυτέλεια αλλά κάτω, καυσαέριο, λάδια από παντού, καπάκια που ξεφυσούσαν και μαυρίλα παντού. Μεταξύ μας περίμενα ότι θα γίνονταν κάτι σοβαρό στο βαπόρι αν συνέχιζε έτσι.

BEN BRUCE
30-06-2009, 17:48
αν θυμαμαι καλά ειχε τερμα στις 2000 στροφες? και το πηγαιναμε 1600/22+κατι mph και οταν καναμε κοντρα 1800+/- 23 mph, αναλογως και τον καιρό. Όταν ειχε φερει η νελ το μυτιλήνη εγώ σαν μυτιληνιός καμάρωνα γιατί είχα ακούσει ότι είναι γρήγορο, αλλά ο παπούς το ξέσκισε και μου κάναν πλάκα όλοι. Ασε που με προσέχαν να μη κόψω τα χειριστήρια:p.
Αλλά πολύ βρώμα ρε παιδιά το συγκεκριμένο μηχανοστάσιο. Πάνω πολυτέλεια αλλά κάτω, καυσαέριο, λάδια από παντού, καπάκια που ξεφυσούσαν και μαυρίλα παντού. Μεταξύ μας περίμενα ότι θα γίνονταν κάτι σοβαρό στο βαπόρι αν συνέχιζε έτσι.



Σαν πολλες μου ακουγονται τοσες στροφες!Μηπως το νουμερο ειναι τριψηφιο και οχι τετραψηφιο?Που ειναι ο mastropanagos να μας διαφωτισει

DayMan
30-06-2009, 20:25
Φίλτατε μάλλον έχεις δίκιο για τις rpm, γι αυτό έβαλα και το ερωτηματικό.
Αλλά μετά απο μια εικοσαετία (περίπου) τι να περιμένεις. Είναι και το αλτσχαϊμερ...:(
Αλλά πάντως θυμάμαι ότι τα στροφόμετρα δούλευαν περίπου στα 6-7/8 στα καλά του.
ο ποσειδώνας επίσης είχε και το προτέρημα που έχουν μερικά βαπόρια όταν είχε καιρό δεν πήγαινε πάνω κάτω σα ροντεο αλλά έκανε μια κίνηση περίπου κυκλική. Δε ξέρω αν είναι σωστός ο χαρακτηρισμός θαλασσοβάπορο που τους αποδίδω.

T.S.S. APOLLON
02-07-2009, 19:56
F/B Ποσειδων Εξπρες...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

47218

DayMan
03-07-2009, 01:59
Θυμηθηκα ένα κωμικοτραγικό συμβάν στο Ποσειδώνα.

Ήταν καλοκαίρι και κάναμε τα διπλά δρομολόγια πρωϊ-βράδυ. Είχαμε φύγει απο Πειραιά βράδυ τίγκα κόσμο για Κυκλάδες. Είχα βάρδυα στη μηχανή και ξαφνικά...πανικός

Όλοι θυμάστε ότι ο Ποσειδώνας είχε πισίνα αδειανή με δίχτυ απο πάνω. Κάποιοι επιβάτες αμερικάνοι όμως που ταξίδευαν πρώτη θεση κλπ. απαίτησαν πισίνα καθώς με κάποιο τρόπο τους είχαν πει από το πρακτορείο για πισίνα που διέθετε το πλοίο.
Για κακή τύχη όλων ταξίδευε μαζί μας και η πλοιοκτησία που ενημερώθηκε και χτυπάει το τηλέφωνο στο μηχανοστάσιο

ΓΕΜΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΙΝΑ

Πώς γίνεται αυτό? Δεν είχε γίνει ποτέ τουλάχιστο στα ελληνικά χέρια. Κατέβηκε ο Α μηχανικός, ο ηλεκτρολόγος ,ο υδραυλικός, ο καθαριστής, όλος ο κόσμος. Με φακούς στα χέρια ανοιγοκλείναμε βάνες, αντλίες και γραμμές.
Πέρασε κανα μισάωρο πανικού κάτω και καυγάδων επάνω και ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο.

Η πισίνα αρχισε να γεμίζει.

Χαρές που το βρήκαμε το κόλπο και αμέσως ξαναχτυπάει το τηλέφωνο

Η πισίνα αρχισε να γεμίζει με ΜΑΖΟΥΤ.

Αλλά απο ταχύτητα όμως ε?:lol::lol::lol:

GIANNIS ALEX
29-08-2009, 18:37
Και τώρα πάμε στο πρώτο τεύχος του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ", τον Μάρτιο του 1993.

Συμβολικά το περιοδικό ξεκίνησε με αφιέρωμα στον Ποσειδώνα και στον καπετάν Κούλη το Μαστροκόλια.
Ο τίτλος ήταν "Ποσειδών Εξπρές - Το ταχύτερο ελληνικό ferry"
Πιστeύω ότι αρκετοί είναι οι φίλοι που θα το ήθελαν.


Οι δύο πρώτες σελίδες. Αύριο, η συνέχεια με έναν από τους κορυφαίο υς πλοιάρχους της ακτοπλοΐας μας.


Αφιερωμένο εξαιρετικά στο φίλο Δημήτρη.


17065



17066

Καλησπέρα
Θα ήθελα και εγω ένα αντιγραφο του συγκεκριμένου αρθρου γιατί δεν μπορώ να το βρω έχει εξαντληθεί

GIANNIS ALEX
29-08-2009, 19:24
Καλησπέρα πάλι.
Και εγω είχα ταξιδέψει με τον Βάπορα για Πάρο το 92 και το 94 βραδινό για Σαντορίνη.
Πραγματικά ήταν άλλο πράγμα και θεωρώ ότι δεν θα ξαναυπάρξουν πλοία της συγκεκριμένης σειράς και κυρίως με πληρώματα αγαπητά και που σε άφηναν να ανέβεις στην γέφυρα.
Πριν απο λίγο καιρό γνώρισα ένα παλλικάρι και μου είπε ότι το 1991 ήταν ανθυποπλοίαρχος στο Ποσειδών Εξπρές.Το όνομα του Δημήτρης Ρούσσος

T.S.S. APOLLON
08-10-2009, 21:08
F/B Ποσειδων Εξπρες...στον Πειραια.

59886
Χαρισμενη στον φιλο Maroulis Nikos

NICK LESVOS
15-10-2009, 14:47
ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΣΕ ΓΑΛΛΙΚΑ ΝΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΦΩΤΟ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.simplonpc.co.uk/MobyLines/MobyKing01cc.jpg&imgrefurl=http://www.simplonpc.co.uk/MobyPCs2.html&usg=__tdYIObb_JE1KwH7Decp1Ol83NZU=&h=300&w=432&sz=19&hl=el&start=55&um=1&tbnid=aEEK7PzyN5aoyM:&tbnh=88&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3Dferry%2Bboat%2BPrincess%2BAstrid%26nd sp%3D20%26hl%3Del%26sa%3DN%26start%3D40%26um%3D1

T.S.S. APOLLON
22-10-2009, 18:38
Provence...

61577
Καρτποσταλ της Societe Nationale Maritime Corce-Mediterranee

BEN BRUCE
22-10-2009, 21:54
Αυτη ειναι μια σημαντικη καρτ ποσταλ διχως αλλο!

Maroulis Nikos
23-10-2009, 14:36
F/B Ποσειδων Εξπρες...στον Πειραια.

59886
Χαρισμενη στον φιλο Maroulis Nikos

Να είσαι καλά έστω και καθηστερημένα το αγαπημένο μου πλοίο !!!

nikosnasia
27-10-2009, 23:54
1993. ΙΟΥΝΙΟΣ
62388

BEN BRUCE
28-10-2009, 00:33
Ζωντανο και 19 χρονο!

Hlias
05-11-2009, 21:16
Τι μου θυμίσατε τώρα... τα περισσότερα ταξίδια Πειραιά - Πάρο με τον Ποσειδώνα τα κάναμε οικογενειακώς, Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαίρι, όταν πηγαίναμε Αντίπαρο... Το αγαπημένο μου πλοίο, σαν πιτσιρικάς... το χα μάθει απ' έξω, μας γνώριζε και το πλήρωμα στο τέλος... Πολύ κρίμα που τέλειωσε έτσι η ζωή του, στεναχωρήθηκα πολύ το είδα στο λιμάνι μας μπαταρισμένο... δε θα ξεχάσω την εικόνα...

Ellinis
08-11-2009, 17:58
Και μια καλλιτεχνική απεικόνιση του PROVENCE, έτσι όπως θα ήταν όταν πρωτοταξίδευε. Με αρκετές διαφορές, όπως οτι δεν υπάρχει ο πλαϊνός καταπέλτης.

64211
Πηγή: "Autofahren und Passagierschiffe der Welt", 1975

mpizas
08-11-2009, 19:59
Θυμαμαι οταν το περιμενα να ερθει και να φανει απο το Α. Φωκα και λιγο πριν φανει ενα συννεφο καπνου φαινοταν 2-3 λεπτα πριν ξεπροβαλει. Αν ηταν νυχτα παλι, τα δυνατα του φωτα φωτιζαν το περιγραμα του ορμου απο ην σπηλια του Αρχιλοχου μεχρι το Φωκα. Τα ηλεκτρονικα του που ηταν στα παραθυρα και οταν ειχε μποφωρ κουνουσανε και αυτα.. Αγαπημενο δυνατο καραβι... Το πρασινο χρωμα καθως ανεβαινες της σκαλες... Η πλωρη του που σε αφηναν να μπεις καινα δεις την μπαλωνα του να σκιζει το Αιγαιο και να σκεφτομαι τα ονειρα μου για το μολις τελειωσω το σχολειο... Δακρυσα..

Giwrgos1980
08-11-2009, 23:56
Μετά το Νάξος ο βάπορας της Παροναξίας......άποψη μου......

BEN BRUCE
19-11-2009, 17:53
POSEIDON EXPRESS καπου μεσα στο 1995 στον πειραια.Αφιερωμενω στους TSS APOLLON & TASOS@@@

65508

Tasos@@@
21-11-2009, 15:10
POSEIDON EXPRESS καπου μεσα στο 1995 στον πειραια.Αφιερωμενω στους TSS APOLLON & TASOS@@@

65508

Αλλη μια καταπληκτικη φωτο.Μας εχεις τρελανει!Και ειναι και παγωμενα τα νερα για να βουτηξουμε να στανιαρουμε...;)Σ'ευχαριστω πολυ Κωστη!

T.S.S. APOLLON
18-12-2009, 21:13
F/B Ποσειδων Εξπρες...

69238
Απο διαφημιστικο εντυπο της Arkadia Lines
χαρισμενη στους φιλους Maroulis Nikos και Τasos@@@

Tasos@@@
18-12-2009, 21:24
Φοβερη φωτογραφια απο το αγαπημενο μου ποσταλι.Να'σαι καλα φιλε T.S.S.Apollon,σε ευχαριστω πολυ.Στεναχωριεμαι οταν βλεπω τις φωτογραφιες του αλλα πιστευω εχει μεινει στην μνημη ολων σαν ενας θρυλος της παροναξιας αλλα και της ναυτιλιας μας γενικοτερα.

Panos80
18-12-2009, 23:31
F/B Ποσειδων Εξπρες...

69238
Απο διαφημιστικο εντυπο της Arkadia Lines
χαρισμενη στους φιλους Maroulis Nikos και Τasos@@@


Απλα απιστευτη η φωτο του αδικοχαμενου πλοιου.

Maroulis Nikos
19-12-2009, 00:12
F/B Ποσειδων Εξπρες...

69238
Απο διαφημιστικο εντυπο της Arkadia Lines
χαρισμενη στους φιλους Maroulis Nikos και Τasos@@@

Αν πώ υπέροχη θα πώ ψέματα ένα απο τα πιο αγαπημένα μου πλοία εκεινης της εποχής....

Σε ευχαριστώ tss apollon Να είσαι καλά ...

capten4
19-12-2009, 00:50
ΤΡΙΤΗ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1996....ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ, ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΠΟΥΝΕΝΤΗ, ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥΣ....Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ....
69269

69270

69271

69272

69273

T.S.S. APOLLON
19-12-2009, 00:57
Υπεροχες φωτογραφιες απο τον capten4!!!

Tasos@@@
19-12-2009, 04:56
ΤΡΙΤΗ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1996....ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ, ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΠΟΥΝΕΝΤΗ, ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥΣ....Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ....

Μολις τις ειδα!Φιλε μου Τασο,απλα δεν εχω λογια να σου πω.Τι να πω?Ενα ευχαριστω θα ειναι λιγο!Να εισαι καλα!Μοναδικο ντοκουμεντο,ισως να τις κοιταω και να τις ξανακοιταω μεχρι το πρωι.....

Melis7
19-12-2009, 16:17
ΤΡΙΤΗ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1996....ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ, ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΠΟΥΝΕΝΤΗ, ΓΙΑ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥΣ....Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ, ΣΥΓΝΩΜΗ....
69269

69270

69271

69272

69273

Capten4 και μόνο που μας έδωσες αυτές τις φώτο, ευχαριστούμε..... Την ανάλυση την υπερκαλύπτει το περιεχόμενο. Και πάλι ευχαριστούμε.....

BEN BRUCE
19-12-2009, 16:19
Kαταπληκτικες ιστορικες φωτο απο τον μαγο της ραφηνας αλλα και του πειραια απο οτι φαινεται

Maroulis Nikos
19-12-2009, 16:20
όντως σας ευχαριστούμε όλους για τις σπάνιες φωτογραφίες σας.

Tasos@@@
19-12-2009, 19:56
2 εισιτηρια του Ποσειδωνα απο ενα ταξιδι που ειχαν κανει οι γονεις μου το 1989...αν δεν ημουν 4 χρονων θα ημουν και εγω εκει....:(
Αφιερωμενα σε ολους οσους αγαπουν και δεν ξεχνουν τον θρυλικο Ποσειδωνα.

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/011-1.jpg

http://i585.photobucket.com/albums/ss299/TasosDave/012-1.jpg

capten4
20-12-2009, 00:54
ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ....ΚΑΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ Ο "ΘΥΤΗΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΑ.....

69441

Tasos@@@
20-12-2009, 01:45
ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ....ΚΑΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ Ο "ΘΥΤΗΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΑ.....

Εισαι απιστευτος συνονοματε!!Δεν εχω να πω κατι αλλο!Διαμαντια ανεβαζεις!!Να'σαι καλα και σε ευχαριστω πολυ!

Melis7
20-12-2009, 13:12
ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ....ΚΑΤΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ Ο "ΘΥΤΗΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΘΥΜΑ.....

69441


Φοβερή φώτο capten4........ Ποσειδωνάρα για πάντα. Μακάρι να ξαναέβγαινε ένα τέτοιο σκαρί....

nkr
20-12-2009, 13:58
Φανταστικο Βαπορι εκεινη την εποχη απο τα αγαπημενα για να ταξιδευεις.

Hlias
20-12-2009, 14:39
Φοβερές οι φωτογραφίες παιδιά, μου θυμίζουν εκείνη τη χρυσή εποχή που δεν αλλάζαμε με τίποτα αυτό το πλοίο, για να πηγαίνουμε Πάρο...

Tasos@@@
09-01-2010, 15:27
Απο το hhvferry...το deckplan του Ποσειδωνα.
http://hhvferry.com/provence_1979dpx.jpg
Παρατηρειστε οτι δεξια και αριστερα του γκαραζ υπηρχαν καμπινες και αλλοι χωροι.Γι'αυτο και παροτι ηταν γιγαντας το πλοιο για την εποχη του θεωρουνταν οτι ειχε σχετικα μικρο γκαραζ...270-280 αυτοκινητα γαρ!

Giwrgos1980
09-01-2010, 16:31
Ωραίος το Τάσος........χτύπησε φλέβα χρυσού!!!!!! Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο!

Hlias
09-01-2010, 19:50
Έχω διαβάσει τρεις φορές το θέμα αυτό... Πραγματικά φέρνει πολλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου ταξίδια.

Είχε κάνει και άλλος φίλος την ερώτηση, στις πρώτες απαντήσεις του θέματος, ρωτάω κι εγώ λοιπόν, αν ξέρει κάποιος πως ακριβώς ανελκύθηκε το πλοίο; Με στεγανοποίηση και αφαίρεση των υδάτων, με τοποθέτηση "μπαλονιών" ή με κάποιο άλλο τρόπο; Δεν έχω δει ποτέ και δεν ξέρω πως γίνεται αυτή η διαδικασία και θα με ενδιέφερε να μάθω πως "σηκώνουν" τόσους τόνους.

Στη φωτό που έχουν επισυνάψει παρακάτω οι φίλοι, έτσι το "έσπρωξαν" το πλοίο από την Πάρο μέχρι την Ελευσίνα;


Ητανε το αγαπημενο μου πλοιο....

7327

7328


Kαι μία ''θλιβερή''φωτογραφία........
(κομμένη απο τον Εφοπλιστή του 2003)


13921


Ήταν όντως φοβερό πλοίο...:cry: Δε βαριέμαι ποτέ να κάνω μιά επανάληψη στο θέμα... Η μνήμη μας με τα χρόνια ξεθωριάζει, ήμουν και πιτσιρίκι τότε, αλλά οι φωτό φέρνουν πολλά στην επιφάνεια!!!

Apostolos
09-01-2010, 20:39
Στεγανωποίησαν τα ρύγματα και τα παράθυρα, κόλησαν μάπες στην πάντα που ήταν στην επιφάνεια, και πόντισαν άγκυρες κάθετα προς το πλοίο. Με συνδιασμένη άντληση των υδάτων και σπρώξιμο απο ρυμουλκά και με αγαντάρισμα των αγκυρων το πλοίο επανήλθε. Κάπου έχω βιντεοταινία με το θέμα αλλα αντε να το κάνεις ψηφιακό...

Tasos@@@
09-01-2010, 20:42
Στεγανωποίησαν τα ρύγματα και τα παράθυρα, κόλησαν μάπες στην πάντα που ήταν στην επιφάνεια, και πόντισαν άγκυρες κάθετα προς το πλοίο. Με συνδιασμένη άντληση των υδάτων και σπρώξιμο απο τυμουλκά και με αγαντάρισμα των αγκυρων το πλοίο επανήλθε. Κάπου έχω βιντεοταινία με το θέμα αλλα αντε να το κάνεις ψηφιακό...

ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ??????
:D:D:D

Apostolos
09-01-2010, 20:47
6 3ωρες VHS κασσέτες τίγκα περιμένουν κάποιον να με βοηθήσει!

Tasos@@@
09-01-2010, 20:49
6 3ωρες VHS κασσέτες τίγκα περιμένουν κάποιον να με βοηθήσει!

Ας μην το καθυστερουμε λοιπον και ειμαστε και off topic!!
Δωσε απλα ωρα και μερος για την βοηθεια!Ποιος άλλος προσφέρεται????:D:D

Hlias
09-01-2010, 20:50
6 3ωρες VHS κασσέτες τίγκα περιμένουν κάποιον να με βοηθήσει!

Πωπω τέτοιο υλικό φίλε, θα έπρεπε ήδη να το έχεις ψηφιοποιήσει!!! Πρέπει να μπαίνουν σε αρχεία τέτοια ντοκουμέντα! Έχω τα προγράμματα, αλλά δεν έχω το χώρο για να σε βοηθήσω... ήδη δουλεύω πολλά πράγματα στον υπολογιστή μου... :(

BEN BRUCE
11-01-2010, 22:34
POSEIDON EXPRESS ρουφαει τη θαλασσα στο λιμανι του πειραια του 1996.

72398

Ειδικα αφιερωμενη στον tasos@@@

Tasos@@@
11-01-2010, 22:49
POSEIDON EXPRESS ρουφαει τη θαλασσα στο λιμανι του πειραια του 1996.

72398

Ειδικα αφιερωμενη στον tasos@@@

Αυτη η φωτογραφια ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!Τι να πρωτοπω εδω?Να σχολιασω (για ακομα μια φορα) το πλοιο,που ομοιο του ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα ξαναγεννηθει ποτε ;),Η (για ακομα μια φορα) το καταπληκτικο αρχειο σου φιλε Κωστα που ολο κρυβει καινουργιες εκπληξεις?:D
ΣΤΟΛΙΔΙ Η ΠΛΩΡΗ ΤΟΥ,ΣΤΟΛΙΔΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!

Melis7
12-01-2010, 12:30
Θα προσαθήσω να απαντήσωσε ένα μήνυμα για όλα τα παραπάνω. Τάσο, φοβερά τα σχέδια του πλοίου που βρήκες γι'αυτο πιστεύω ότι σε αντάμοιψε ο καλός φίλος Ben Bruce με μία από τις πολλές καλές φώτο που μας προσφέρι τόσο απλόχερα. Όσο για τη βιντεοταινία, είμαι κι εγώ μέσα.....:D:D:D

BEN BRUCE
12-01-2010, 12:59
Απο το hhvferry...το deckplan του Ποσειδωνα.
http://hhvferry.com/provence_1979dpx.jpg
Παρατηρειστε οτι δεξια και αριστερα του γκαραζ υπηρχαν καμπινες και αλλοι χωροι.Γι'αυτο και παροτι ηταν γιγαντας το πλοιο για την εποχη του θεωρουνταν οτι ειχε σχετικα μικρο γκαραζ...270-280 αυτοκινητα γαρ!

Μιλα φιλε οταν βαζεις αυτους τους θησαυρους!

Tasos@@@
12-01-2010, 17:25
Μιλα φιλε οταν βαζεις αυτους τους θησαυρους!

Θυμησου προηγουμενη συζητηση...;)(εχω μονο τα deckplans του πλοιου....);):D..αχαχα...νομιζα οτι τα ειχες δει!

Karolos
24-01-2010, 17:36
74188

Αφιερωμένη σε όλους

Giwrgos1980
24-01-2010, 17:38
Πάρος Εξπρές και Ιπποκράτης δίπλα του :o

Tasos@@@
24-01-2010, 17:46
Αψογος φιλε Καρολε...τρομερος...να'σαι καλα,σ'ευχαριστουμε πολυ!

Karolos
24-01-2010, 17:48
Και μία πιό παλιά στό λιμανι τής Πάρου.

74190

Tasos@@@
24-01-2010, 17:50
Και μία πιό παλιά στό λιμανι τής Πάρου.

74190

Φιλε Καρολε ζωγραφιζεις...απο τις ομορφοτερες φωτογραφιες του αγπητου βαποριου!Να'σαι καλα!:D

Giwrgos1980
24-01-2010, 17:54
Ε ρε βαπόραρος που πηγε σαν το σκυλι στ'αμπέλι!!!!!!!! Να'σαι καλά Κάρολε με τα ωραία σου!!!!!

Νάξος
24-01-2010, 18:01
Το Ποσειδών χωρίς τις άσχημες υπερκατασκευές της πρύμνης με πολύ λαό στην κόντρα γέφυρα και τα ανοιχτά καταστρώματα. Στην παραπάνω φωτογραφία ο γίγαντας μαζύ με τα κομψοτεχνήματα του Μεσσήνη. Φίλε Κάρολε θα χάσουμε το ματς για πάρτη σου απόψε! Σε ευχαριστούμε.

.voyager
24-01-2010, 18:03
Και μία πιό παλιά στό λιμανι τής Πάρου.

74190

Από αυτά τα λίγα που αξίζουν πραγματικά επιβράβευση...

T.S.S. APOLLON
24-01-2010, 18:14
Γεια σου Καρολε με τα καταπληκτικα ντοκουμεντα σου!!! Καποτε τα σκαρια που ειναι διπλα απο το Ποσειδων Εξπρες οταν τα γνωρισαμε λιγο μετα τα μεσα της δεκαετιας του 60 με τα πρωτα ονοματα τους σαν Ελλη και Κεφαλληνια ηταν απο τα μεγαλα ακτοπλοικα βαπορια...μια συγκριση μεγεθων στην φωτογραφια του φιλου Καρολου... περασαν τα χρονια αλλαξαν οι καιροι και μαζι τους τα μεγεθη των πλοιων.

T.S.S. APOLLON
24-01-2010, 18:16
Και μία πιό παλιά στό λιμανι τής Πάρου.

74190
Καταπληκτικη!!! Εισαι Εξοχος!!!

gtogias
24-01-2010, 18:19
Αυτό το τριήμερο διαβάσαμε πολύ καλά posts για τα πλοία των δεκαετιών 80 και 90 που μεσουράνησαν στις Κυκλάδες και στο τελείωμα του Σαββατοκύριακου ο φίλος Kάρολος συνόψισε γεμίζοντας τις σελίδες του forum με όμορφες εικόνες από τα πλοία εκέινης της εποχής.

Σας ευχαριστούμε όλους.

giorgos....
24-01-2010, 22:30
πόσο πιο όμορφο και πιο καράβι ήταν πρίν τη μετασκευή....

Melis7
25-01-2010, 00:33
Φίλε Κάρολε, τι έκανες? Μας γύρισες πολλά χρόνια πίσω...... Περίμενα να δω αντιδράσεις του φίλου Τάσου και κατάλαβα..... Σ'ευχαριστούμε πολύ

Captain_Nionios
25-01-2010, 00:36
74188

Αφιερωμένη σε όλους


Καρολε Καρολε Καρολε θα με τρελανεις. Μπορει να την εβαλες στο θεμα του Ποσειδονα αλλα εχει κατι συλλεκτικο. Το Κεφαλληνια διπλα απο το αδερφο του Ιπποκρατης-Ελλη. Μηπως απο εκεινη την ημερα εχεις και καμια αλλη ληψη; Με ακομα πιο κοντινο σε Κεφαλληνια και Ελλη; Ηδη η φωτογραφια ειναι μαγικη απλα ρωταω.

sparti
25-01-2010, 16:03
υπαρχει για το virtual sailor ?

Giwrgos1980
25-01-2010, 16:06
Όποιο πλοίο υπάρχει θα το δείς στο αντίστοιχο θέμα για το Virtual Sailor στα έτοιμα πλοία!

Συγκεκριμενα εδώ: http://www.nautilia.gr/forum/forumdisplay.php?f=195

sparti
25-01-2010, 20:13
Το ξερω αλλα λεω μηπος τα εχει καποιος καποιος και τα ανεβασει ?

Melis7
09-04-2010, 11:28
Το ωραιότερο πλοίο που έχει περάσει ποτέ από την Παροναξία. Βέβαια, και το μέγεθος του ήταν εκπληκτικό. Μάλλον, πιο σωστά, η μεταφορική του ικανότητα, ειδικα σε line meters. Και η ταχύτητά του βέβαια!

Tasos@@@
20-04-2010, 17:58
Το ωραιότερο πλοίο που έχει περάσει ποτέ από την Παροναξία. Βέβαια, και το μέγεθος του ήταν εκπληκτικό. Μάλλον, πιο σωστά, η μεταφορική του ικανότητα, ειδικα σε line meters. Και η ταχύτητά του βέβαια!

Η ταχυτητα του ηταν το μεγαλο του ατου...τωρα οσον αφορα την μεταφορικη του ικανοτητα ηταν μικρη σχετικα για το μεγεθος του....και αυτο γιατι αριστεροθεν και δεξιοθεν (:D) του γκαραζ ειχε καμπινες και χωρους εξοπλισμου.Απο εκει και περα ανετα για μενα κερδιζει τον τιτλο οχι μονο του ωραιοτερου πλοιου της Παροναξιας αλλα και το πολυ πιο βαρυγδουπο "το καλυτερο"...Προσωπικη φυσικα γνωμη!

basilis.m
22-05-2010, 21:13
6 3ωρες VHS κασσέτες τίγκα περιμένουν κάποιον να με βοηθήσει!τελικα ψηφιοποιηθηκε το υλικο?

naxos ship
04-06-2010, 16:16
ενα ακομα βαπορι που ομορφυνε τα λιμανια των νησιων μας ;)

A/B ENGINEER
23-06-2010, 22:17
ΑΠΛΑ ΚΟΥΚΛΙ....ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΠΟΡΑΡΟΣ.....

Tasos@@@
23-06-2010, 23:08
ΑΠΛΑ ΚΟΥΚΛΙ....ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΠΟΡΑΡΟΣ.....

Βαποραρος δεν λες τιποτα φιλε μου...Αρχοντοβαπορο με τα ολα του....ανεβαζε στροφες και τρεμανε οι Κυκλαδες....:p:p

A/B ENGINEER
24-06-2010, 16:02
καλησπερα....η τρελα μου και η καψουρα μου οπως θα δεις ειναι το ΣΑΠΦΩ κ το ΟΜΗΡΟΣ......ετυχε να μετα την αλλαγη των μηχανων του ΣΑΠΦΩ να ειμαι μαρτυρας σε πολλες ΄΄κοντρες΄΄.......απο τα απο τελασματα που ειδα στην ΄΄καταταξη΄΄ ειναι...το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ....ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ...ΑΡΙΑΔΝΗ...ΣΑΠΦΩ..ΜΥΤΙΛΗΝΗ... ....οσο και αν δε θελετε να πιστεψετε το ΣΑΠΦΩ οταν ΄΄ανοιγε΄΄ βημα μπορουσε να πιασει τελικη 21 γεματα...φορτωμενο....(εχω τα επισημα στοιχεια απο τη γεφυρα)...αυτο οπου δε θα ξεχασω ποτε..οταν μια φορα ετυχε να συναντηθουμε με το θρυλικο και αειμνηστο καπτα-Κουλη......οταν ειδα τα απονερα απο το ΒΑΠΟΡΑΡΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΕΜΕΙΝΑ....
απλα ΤΕΛΕΙΟΣ.......ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

naxos ship
24-06-2010, 16:10
παιδια οταν εμπαινε να κανει μανουβρα στο λιμανι της ναξου σ επιανε δεοσ μ αυτην την πανεμορφη πρυμη:p:D

Tasos@@@
24-06-2010, 16:14
παιδια οταν εμπαινε να κανει μανουβρα στο λιμανι της ναξου σ επιανε δεοσ μ αυτην την πανεμορφη πρυμη:p:D

Γιατι η πλωρη του???:D

naxos ship
24-06-2010, 16:19
γιατι η καμαρωσια?? θυμαμαι την πικρα που φαγαμε οταν εγινε το περιστατικο στην παρο

A/B ENGINEER
24-06-2010, 16:24
το μονο αρνητικο που ειχε...ηταν το υπερβολικο ντουμανι......ειχε τις γνησιες γαλλικες PIELSTIC PC.3....και ηταν το μηχανοστασιο σε κακη κατασταση...τεσπα....περασμενα ξεχασμενα.....γιατι ειχε ομορφη γραμμη....
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙΣ

naxos ship
24-06-2010, 16:28
οντως πραγματκα λειπει ....... :(:(