PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη (Piraeus - Chios - Mytilene route)



Σελίδες : [1] 2

Maroulis Nikos
22-07-2005, 07:20
Δεν ξέρω αν είδατε τα δρομολόγια του f/b Σαμοθράκη

http://www.saos.gr/samothrakifb.htm


Να λοιπόν που η εταιρεία σιγα σιγα αρχίζει να δρομολογεί πλοίο απο Πειραία για Χίο Μυτιλήνη.

andreas
22-07-2005, 16:05
Ήταν απόλυτα αναμενόμενο γιατί έχει πάρει την άδεια εδώ κι ένα χρόνο για τη γραμμή. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να χτυπήσεις τη ΝΕΛ και να καθιερωθείς με ένα μόνο βαπόρι, αυτής της ηλικίας και με δρομολόγια ένα στη χάση κι ένα στη φέξη. Χρειάζεται ένα πλοίο αντάξιο των ΘΕΟΦΙΛΟΣ και ΜΥΤΙΛΗΝΗ στα νιάτα τους και με καλύτερη ταχύτητα. Αλλιώς δεν νομίζω ότι θα μείνει για καιρό στη γραμμή.

chrb
25-07-2005, 21:59
Η απάντηση ίσως να είναι το nhsos mykonos?

Maroulis Nikos
25-07-2005, 22:34
Αγαπητέ chrb το Νήσος Μύκονος είναι της HSW δεν υπάρχει σκέψη για δρομολόγηση του πλοίου για Xίο Μυτιλήνη προς το παρόν.
Για την Saos σύμφωνα με δηλώσεις του προέδρου της στόχος της ή αγόρά δύο πλοίων για αυτήν την γραμμή.

chrb
26-07-2005, 10:53
Κι όμως είναι πιθανόν. Πολλά ακούγονται για δρομολόγηση του πλοίου εκεί. Δυνατότητες πάντως έχει και πολλές.

gvaggelas
17-02-2006, 12:47
ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ η "σύγκρουση" στη γραμμή Πειραιάς-Χίος-Μυτιλήνη. Η ΝΕΛ και Saos διασταύρωσαν χθες τα ξίφη τους στο Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών καθώς οι δύο εταιρείες θέλουν να δρομολογήσουν στη συγκεκριμένη γραμμή δύο πλοία μεταφοράς φορτηγών (ro-ro) εντείνοντας το μεταξύ τους ανταγωνισμό στο συγκεκριμένο τομέα προκαλώντας παράλληλα σοβαρές παρενέργειες και στη "Hellenic Seaways" η οποία δραστηριοποιείται στη γραμμή με το νεότευκτο επιβατηγό-οχηματαγωγό "Νήσος Μύκονος".

Πιο συγκεκριμένα η ΝΕΛ κατέθεσε στο ΣΑΣ πρόταση να δρομολογήσει στη γραμμή το οχηματαγωγό "Aegean Sun", που ανήκει στον εφοπλιστή Κώστα Αγαπητό, ενώ πρόταση για δρομολόγηση στη Γραμμή Πειραιάς-Χίο-Μυτιλήνη έκανε και η Saos με το οχηματαγωγό "Θεσσαλονίκη". Τελικώς το ΣΑΣ παρέπεμψε το θέμα για συζήτηση στην επόμενη συνεδρίαση καθώς τα δύο πλοία δεν είχαν πλήρη και τα χαρτιά τους.

Στη γραμμή σήμερα δραστηριοποιούνται επίσης τρία επιβατηγά-οχηματαγωγά της ΝΕΛ ("Ταξιάρχης" και "Θεόφιλος" και "Μυτιλήνη") και ένα ακόμη πλοίο ro-ro το "Παναγία Κρημνιώτισα" της Saos.

Οπως πάντως τονίσθηκε στη συνεδρίαση από σχεδόν από όλους τους εκπροσώπους των συλλογικών φορέων της ναυτιλίας αλλά και των εταιρειών η περίπτωση της συγκεκριμένης γραμμής αναδεικνύει την ανάγκη πλήρους απελευθέρωσης της αγοράς καθώς με την παρούσα κατάσταση "υπάρχει απελευθέρωση δρομολογίων ενώ δεν υπάρχει απελευθέρωση ναυλολογίων" με αποτέλεσμα να παρατηρείται το φαινόμενο πλοία διαφορετικής αξίας, ηλικίας και κόστους να υποχρεώνονται να λειτουργούν με το ίδιο ναύλο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα από επιχειρηματικής άποψης έχει η "Hellenic Seaways" η οποία δραστηριοποιείται στη γραμμή με νεότευκτο πλοίο το οποίο όπως χαρακτηριστικά τονίσθηκε στο ΣΑΣ "αξίζει όσο έξι ro-ro και δύο συμβατικά μεγάλης ηλικίας".

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ειδικά στα χειμερινά δρομολόγια τα φορτηγά αποτελούν ένα πολύ υψηλό ποσοστό των εσόδων ενός επιβατηγού-οχηματαγωγού πλοίου (φθάνει μέχρι και το 75%), ενώ από την άλλη τα ro-ro είναι πολύ πιο φθηνά πλοία σε ό,τι αφορά το κόστος αγοράς και λειτουργίας ενώ δεν εμπίπτουν και στο καθεστώς του "απαγορευτικού απόπλου".

Μία "δίκαιη" λύση στο πρόβλημα θα ήταν η απελευθέρωση της συγκεκριμένης γραμμής εκτίμησαν παράγοντες της ακτοπλοΐας.

Στο ΣΑΣ συζητήθηκε επίσης το θέμα της πρόσκλησης ενδιαφέροντος προς πλοιοκτήτριες εταιρείες για τη δρομολόγηση πλοίων στους θερινούς μήνες στις γραμμές Πειραιάς-Ανατολικές Κυκλάδες, Πειραιάς-Δυτικές Κυκλάδες, Ραφήνα-Ανδρο-Τήνο-Μύκονο, Πειραιά-Ρέθυμνο, Θεσσαλονίκη-Σποράδες-Κυκλάδες-Ηράκλειο, Λαύριο-Κυκλάδες με προσέγγιση σε Κύθνο-Αμοργό και Θεσσαλονίκη-Σποράδες.

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Paralia
09-01-2007, 18:25
Αλλάζουν από αύριο οι ώρες αναχώρησης (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=127&news_id=106), καθώς Εξπρές Σαντορίνη ξεκινάει στη γραμμή λόγω της ετήσιας ακινησίας του Νήσος Μύκονος.

gvaggelas
13-01-2007, 14:18
Μήπως γνωρίζει κάποιος/α πότε θα επανέλθει το Ν. Μύκονος στην γραμμή. Χτες ταξίδεψα με το Εξπρές Σαντορίνη και δυστυχώς οι 9 ώρες μου κακοφάνηκαν. Είχα και μία προηγούμενη εμπειρία με το συγκεκριμένο πλοίο (Πειραιάς-Σαντορίνη 13 ώρες) και αν περνάει από το χέρι μου δεν πρόκειται να ξαναξιδέψω με αυτό.

cortomaltese
13-01-2007, 14:23
To ΜΥΚΟΝΟΣ ξεκιναει την πρωτη εβδομαδα του Φεβρουαριου, το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ δεν ειναι κακο πλοιο, κάθε άλλο, αλλα μετά το ΜΥΚΟΝΟΣ λογικό ειναι να σου φαίνεται κάπως.Και εννοείτα οτι δεν έιναι το ιδανικότερο για τη γραμμή, αλλά απο το να αφήσει η εταιρεία την γραμμή καλύτερα απο το τίποτα

gvaggelas
13-01-2007, 14:42
Δυστυχώς δεν θα προλάβω το Μύκονος. Πάντως έχεις δίκιο σε ότι αφορά την κάλυψη της γραμμής από την εταιρεία. Ποιό άλλο πλοίο θα μπορούσε να βάλει (highspeed με τίποτα, ενώ τα άλλα πλοία της έχουν περίπου τις ίδιες ικανότητες με το Σαντορίνη).

xiwtis81
13-01-2007, 16:35
Πράγματι,οποιοδήποτε αλλο πλοιο κ αν έβαζε η HELLENIC θα ήταν του επιπέδου του Ε.ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ.Γνώμη μου όμως ειναι πως θα μπορούσε να του βάλει καλύτερο ωράριο αναχωρησης απο ΠΕΙΡΑΙΑ(12 ή 12.30) ωστε να μήν φτανει ξημερωματα ειτε στη ΧΙΟ ειτε στη ΜΥΤΙΛΗΝΗ αλλα με άφιξη την ιδια μερα(9 στην ΧΙΟ κ 12 στη ΜΥΤΙΛΗΝΗ) σε σχέση με τη ΝΕΛ που θα φτάνει 4 κ 8 πρωί της επόμενης μέρας.Και μία ερώτηση,πόσο πάει τώρα το κατάστρωμα με το Ε.ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ...?

gvaggelas
14-01-2007, 14:02
γεια σου πατρίδα. Είναι φθηνότερο το κατάστρωμα, περίπου στα 23-24 ευρώ σε σχέση με τα 30 του Μύκονος

xiwtis81
14-01-2007, 21:20
Γεία σου πατριώτη!!! Λογίκο ηταν να πεσει η τιμή αφου δεν πας με ΝΗΣΟΣ αλλα με ΕΞΠΡΕΣ(αν κ έπρεπε να ισχύει το αντίστροφο...).Παντως το περιμενα γύρω στα 20ευρω(για να τσιμπήσει κ κίνηση) αλλα το πετρέλαιο φαινεται,ειναι ακόμα ακριβό...Τελοσπάντων,καλα ταξίδια να κάνει κ στο νησί μας!

Apostolos
10-11-2007, 18:17
Λέτε να χωράει και 3ος στην γραμμή? Αν έχει χρώμμα κίτρινο???

Νaval22
10-11-2007, 19:14
Αν αυτός ο κίτρινος γράφει επάνω mega express 1 η 2 να έρθει αλλιώς να μας αφήσει στην ησυχία μας

gvaggelas
10-11-2007, 21:10
Η κατάσταση είναι λίγο περίεργη. Εκτός από την ΝΕΛ και την HSW, υπάρχει και η SAOS η οποία παίρνει ένα σημαντικό τμήμα των φορτηγών (που αφήνουν και το πολύ χρήμα στις ναυτιλιακές, τουλάχιστον τον χειμώνα). Αν το πλοίο είναι συμβατικό, δύσκολα τα πράγματα. Αν είναι ταχύπλοο, πιθανόν να αποσπάσει ένα τμήμα του επιβατικού κοινού (λόγω ταχύτητας). Πάντως κατά την προσωπική μου άποψη και τουλάχιστον για τους χειμερινούς μήνες, η γραμμή δεν σηκώνει τρεις εταιρείες.

Apostolos
11-11-2007, 15:43
Και ποιός πιστεύει οτι η ΝΕΛ έχει ζωή πάνω απο 1 με 2 χρόνια? Μάλλον την βλέπω για ξεπούλημα σε τιμή ευκαιρίας!

Baggeliq
09-02-2008, 15:29
Δρομολόγια πλοίων

captain 83
09-02-2008, 15:41
Από πότε ισχύουν τα δρομολόγια αυτά φίλε Baggelig;

Baggeliq
09-02-2008, 16:43
Από πότε ισχύουν τα δρομολόγια αυτά φίλε Baggelig;

ΙΣΧΙΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΙΩΣΕΙ Η Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΥΤΗ

captain 83
09-02-2008, 21:34
Αφενός στην γραμμή είναι το ΜΥΤΙΛΗΝΗ με το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ έχει βγει για την ετήσιά του από τα Χριστούγεννα και αφετέρου έχει διακοπεί η προέκταση προς Λήμνο-Θεσσαλονίκη από τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Όποιος ξέρει κάτι άλλο ας με διορθώσει.

2nd mate
09-02-2008, 21:49
εχεις απολυτο δικιο.εμενα αυτα μου θυμιζουν τα καλοκαιρινα δρομολογια του 2007.

Baggeliq
09-02-2008, 22:20
Αφενός στην γραμμή είναι το ΜΥΤΙΛΗΝΗ με το ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ έχει βγει για την ετήσιά του από τα Χριστούγεννα και αφετέρου έχει διακοπεί η προέκταση προς Λήμνο-Θεσσαλονίκη από τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Όποιος ξέρει κάτι άλλο ας με διορθώσει.
Ναι έχεις δίκιο έκανα λάθος τα καλοκαιρινά είναι αυτά του 2007

captain 83
10-02-2008, 00:23
21 Φεβρουαρίου σταματάει ο Ταξιάρχης και πέρνει τη θέση του ο Θεόφιλος. Ο Ταξιάρχης θα επιστρέψει στην ενεργό δράση κατά το Πάσχα.

Νικόλας
10-02-2008, 00:45
Αντε να δούμε τόσο καιρό τι του κάνουν να δείτε που πάλι μετά από λίγο θα είναι χάλια πάλι μακάρι να βγώ ψεύτης

Baggeliq
10-02-2008, 13:49
Αντε να δούμε τόσο καιρό τι του κάνουν να δείτε που πάλι μετά από λίγο θα είναι χάλια πάλι μακάρι να βγώ ψεύτης


Δεν θα βγεις ψεύτης γιατί δεν μπορούν νομίζω να κάνουν αυτά που λένε και από την άλλη νομίζω ότι δεν αξίζει...:):)

2nd mate
10-02-2008, 21:38
παντως εχει ανακοινωθει οτι μολις βγει ο ταξιαρχης μετα το πασχα θα εκτελει χρεη ro-ro. Οσο για το Θεοφιλο θα συμφωνησω μαζι σας οτι δυσκολα αυτο το πλοιο θα μπορεσει να αποβαλει απο πανω του αυτη την αρνητικη διαθεση που βγαζει προς τους επιβατες.

captain 83
10-02-2008, 21:49
Πολλά έχουν ακουστεί φίλε 2nd mate (χωρίς να έχω διάθεση να σε διαψεύσω) για τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ για την μετά το Πάσχα επιστροφή του.

Paralia
11-02-2008, 15:45
Μόνο που εγώ δεν μιλάω με υποθέσεις, αλλά με τα γεγονότα:


Στη γραμμή της Χίου-Μυτιλήνης η ΝΕΛ έχει πλέον το 50% της κίνησης.
Στη γραμμή των Χανίων η ΑΝΕΚ δεν άφησε τα παλιά πλοία να συναγωνιστούν το Αριάδνη, αλλά έφερε ένα πολύ γρηγορότερο, ακριβότερο και νεότερο πλοίο και επιπλέον έδωσε και έκπτωση 40%. Συνεπώς η ΑΝΕΚ δεν αρκέστηκε στην αγάπη των κατοίκων των Χανίων αλλά φρόντισε να υπερασπιστεί τη γραμμή βάσει των εμπορικών κριτηρίων (ποιότητα και τιμή).

gasim
11-02-2008, 20:58
Μόνο που εγώ δεν μιλάω με υποθέσεις, αλλά με τα γεγονότα:

Στη γραμμή της Χίου-Μυτιλήνης η ΝΕΛ έχει πλέον το 50% της κίνησης.
Στη γραμμή των Χανίων η ΑΝΕΚ δεν άφησε τα παλιά πλοία να συναγωνιστούν το Αριάδνη, αλλά έφερε ένα πολύ γρηγορότερο, ακριβότερο και νεότερο πλοίο και επιπλέον έδωσε και έκπτωση 40%. Συνεπώς η ΑΝΕΚ δεν αρκέστηκε στην αγάπη των κατοίκων των Χανίων αλλά φρόντισε να υπερασπιστεί τη γραμμή βάσει των εμπορικών κριτηρίων (ποιότητα και τιμή).


Kαι να προσθέσω εδώ ότι η ΝΕΛ έκανε ...ακριβώς το αντίθετο, το μόνο πλοίο που θα μπορούσε να συναγωνιστεί τα Nήσος, το Αίολος Κεντέρης, αρχικά το έβγαλε από τη γραμμή και τέλος το πούλησε. Το μόνο πλεονέκτημα που υπάρχει στη NΕΛ είναι τα ωράρια (όχι η διάρκεια) μιας και φεύγοντας απόγευμα φθάνεις την άλλη μέρα πρωί, είτε Πειραιά είτε Μυτιλήνη, κάτι που έχει σημασία για κάποιους.

scoufgian
11-02-2008, 21:22
αρχικα καποιος Moderator να μεταφερει το θεμα καπου αλλου κι οχι στο thread της αριαδνης.δευτερον!δεν ειναι δυνατον να υπαρξει πλοιο που θα φαει τους επιβατες της νελ για μυτιληνη.δεν ειναι μονο το ωραριο αλλα ειναι κι οτι η νελ βασιζεται στη λαικη βαση του νησιου.οι περισσοτερες μετοχες τη εταιριας ανηκουν σε κατοικους της μυτιληνης που δεν θ αφησουν ποτε να μπει καποιος αλλος στη γραμμη και να υπερτερησει.εσυ θα αφηνες το σπιτι σου για να πας να μεινεις καπου αλλου?απο την εισοδο της seaways στη γραμμη αυτη ,η νελ πιστευω οτι εχασε κοσμο μονο απο τη χιο ,γιατι αυτοι ειχαν μεγαλο παραπονο που εφτανε το πλοιο στις 4 το πρωι.οσον αφορα τη γραμμη των χανιων,οι χανιωτες ειναι αλλη φαρα.και μονο να δεις τα καλοκαιρινα δρομολογια της γραμμης θα εβλεπε κανεις οτι πρωτα γεμιζαν τα πλοια της ανεκ και μετα τα υπολοιπα.

gvaggelas
11-02-2008, 21:24
Kαι να προσθέσω εδώ ότι η ΝΕΛ έκανε ...ακριβώς το αντίθετο, το μόνο πλοίο που θα μπορούσε να συναγωνιστεί τα Nήσος, το Αίολος Κεντέρης, αρχικά το έβγαλε από τη γραμμή και τέλος το πούλησε. Το μόνο πλεονέκτημα που υπάρχει στη NΕΛ είναι τα ωράρια (όχι η διάρκεια) μιας και φεύγοντας απόγευμα φθάνεις την άλλη μέρα πρωί, είτε Πειραιά είτε Μυτιλήνη, κάτι που έχει σημασία για κάποιους.

Δεν έχεις άδικο, αλλά υπάρχουν ορισμένες ενστάσεις:

1) το Νήσος Χίος φτάνει και αυτό πρώί στον Πειραιά.
2) Οκ, ίσως η αναχώρησή του από Πειραιά δεν εξυπηρετεί πολύ όσους θέλουν να έρθουν για μία ημέρα στην Αθήνα (πρωί και να φύγουν το βράδυ), αλλά τουλάχιστον για τους Χιώτες το να φτάνουν 3.30 - 4.00 τα ξημερώματα στο λιμάνι της Χίου είναι σκότωμα.

Baggeliq
11-02-2008, 21:45
Πολλά έχουν ακουστεί φίλε 2nd mate (χωρίς να έχω διάθεση να σε διαψεύσω) για τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ για την μετά το Πάσχα επιστροφή του.
Έχεις ταξιδέψει ποτέ με τον Tαξιάρχη ως επιβάτης και τότε πες μου ;

navigation
30-06-2008, 22:17
Τι μυρίζει.....τι μυρίζει....Λισσός μου μυρίζει εμένα.....;)

dimitris
30-06-2008, 22:22
Φιλε navigation απο την ωρα που εγινε το ατυχημα στο Θεοφιλος αυτο λεω κι εγω! Ισως ειναι και το μονο διαθεσιμο αυτη τη στιγμη!

Jonnie P.
30-06-2008, 22:27
Και πολύ σωστά σας μυριζει και λέτε...θεωρητικά ξεκινά την Πέμπτη μέχρι Σέπτεμβρη. Ιδωμεν!

navigation
30-06-2008, 22:32
Και πολύ σωστά σας μυριζει και λέτε...θεωρητικά ξεκινά την Πέμπτη μέχρι Σέπτεμβρη. Ιδωμεν!

κάτι ξέρεις....κάτι ξέρεις........σωστος!!!!!!!!!!!;)

gvaggelas
30-06-2008, 23:39
Είδα λίγο τις διαστάσεις του πλοίου. 165 μέτρα θα μπορούν εύκολα να μανουβράρουν και να δέσουν στην Χίο?

gvaggelas
30-06-2008, 23:43
Μόλις είδα και το post του navigation στο thread του Λισσός. Το πλοίο δεν έχει thruster? Αν ισχύει το βλέπω χλωμό να τα καταφέρει. Ο Θεόφιλος που έχει thruster (εντάξει δεν δίνουν πολύ καλές δυνατότητες ελιγμού, αλλά δεν παύει να παίζουν ρόλο) χρειάζεται περί τα 3/4 του λιμανιού για να στρίψει και με όπισθενα να δέσει στην προβλήτα.

marioskef
30-06-2008, 23:46
Ίσως υπάρξει θέμα μανούβρας (αν και μεγαλύτερα πλοία τα έχουν καταφέρει μια χαρά) αλλά σε περίπτωση μεγάλης αποχης του Τεο οπότε η αντικατάστασή του είναι αναγκαία (προφανώς θεωρούμε πως ο Ταξιάρχης (μεγάλη η χάρη του) είναι ανεπαρκής), νομίζω οι διαθέσιμες επιλογές δεν είναι και παρα πολλές. Σχεδόν μονόδρομος μου φαίνεται εμένα.

GeoSea
04-07-2008, 14:50
Αυτό πως σας φαίνεται;

Το ΕΓ/ΟΓ ΛΙΣΣΟΣ δεν θα εκτελέσει τα δρομολόγια στις 07.07.2008 από Πειραιά για Χίο-Μυτιλήνη και 08.07.2008 από Μυτιλήνη-Χίο για Πειραιά λόγω δεξαμενισμού, επισημαίνει σε σχετική της ανακοίνωση η ΑΝΕΚ.

Επιβάτες που έχουν εκδώσει εισιτήρια θα μεταφερθούν στον προορισμό τους με άλλο πλοίο και παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με την εταιρεία.

scoufgian
04-07-2008, 16:00
Αυτό πως σας φαίνεται;

Το ΕΓ/ΟΓ ΛΙΣΣΟΣ δεν θα εκτελέσει τα δρομολόγια στις 07.07.2008 από Πειραιά για Χίο-Μυτιλήνη και 08.07.2008 από Μυτιλήνη-Χίο για Πειραιά λόγω δεξαμενισμού, επισημαίνει σε σχετική της ανακοίνωση η ΑΝΕΚ.

Επιβάτες που έχουν εκδώσει εισιτήρια θα μεταφερθούν στον προορισμό τους με άλλο πλοίο και παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με την εταιρεία.
μηπως μπορεις να μας βοηθησεις,που ανακοινωθηκε αυτο?εφημεριδα,tv,κτλ............

GeoSea
04-07-2008, 16:03
Το είδα στο Capital.gr

http://www.capital.gr/news.asp?details=533994

scoufgian
04-07-2008, 16:10
σ ευχαριστω Geosea ;);)

Espresso Venezia
04-07-2008, 16:29
Λογικό μου ακούγεται...

Το πλοίο έχει καιρό να δεξαμενιστεί κι όσο να 'ναι θέλει και κανένα ...μιλάκι παραπάνω. ;)

Θα μου πείτε βέβαια γιατί δεν μπήκε πρώτα δεξαμενή και μετά να ξεκινήσει δρομολόγια.

Και η απάντηση λογική είναι. Σου λένε από την ΑΝΕΚ, κάτσε πρώτα να δούμε πως θα πάει το δρομολόγιο.
Μπαίνουμε στην Χιό... δεν μπαίνουμε ??? Μην πάνε στράφι και τα δεξαμενιάτικα !!! ;)

cmitsos
04-07-2008, 23:41
πως θα κάνει το μιλάκι παραπάνω ...? ρωτάω ως ασχετος!

Speedkiller
04-07-2008, 23:45
Από τον καθαρισμό των υφάλων προφανώς εννοεί ο espresso που θα μειώσει τις τριβές του πλοίου με το νερό!Δεν ξέρω να το πω ποιο επιστημονικά (δεν είμαι και ειδήμων)...

Νaval22
05-07-2008, 14:26
Μπράβο speedkiller έπιασες το νόημα,τώρα για να υπάρξει βελτίωση στη ταχύτητα πρέπει η γάστρα να έχει πάνω στρείδια τρίτης γενιάς αλλιώς αν μιλάμε για λογική ρύπανση σε επίπεδο χλωρίδας δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τρομερά στη ταχύτητα

Espresso Venezia
05-07-2008, 14:46
Σωστός ο Στέφανος.

Να πω βέβαια ότι ανέφερα το ...μιλάκι :p παραπάνω, σαν λογική νομίζω υπόθεση, μιας και δεν βλέπω κανένα άλλο λόγο (εκτός ίσως από λιγότερη κατανάλωση ???) να δεξαμενιστεί αυτή τη στιγμή το πλοίο, εν μέσω Full Season.

Στέφανε ως ειδικός τα φώτα σου παρακαλούμε !!! Στέλνοντας αυτή τη στιγμή το πλοίο η ΑΝΕΚ για δεξαμενισμό, δεν είναι το πιό πιθανό (το τονίζω, το πιό πιθανό) να έχει το πλοίο στη γάστρα του ...στρείδια τρίτης γενιάς ??? :lol: Συνυπολογίζοντας μάλιστα ότι έχει πολύ - πολύ καιρό να δεξαμενιστεί ???

Νaval22
05-07-2008, 18:32
Στέλνοντας αυτή τη στιγμή το πλοίο η ΑΝΕΚ για δεξαμενισμό, δεν είναι το πιό πιθανό (το τονίζω, το πιό πιθανό) να έχει το πλοίο στη γάστρα του ...στρείδια τρίτης γενιάς ??? :lol: Συνυπολογίζοντας μάλιστα ότι έχει πολύ - πολύ καιρό να δεξαμενιστεί ???

Φυσικά και μπορεί τπτ δεν αποκλείεται

MYTILENE
05-07-2008, 19:45
Να σας πω και ένα λιμανιάτικο φρέσκο φρέσκο:p?Φεύγωντας το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ από Χίο-Μυτιλήνη-κατά τον Οκτώβρη- ακούστηκε οτι η ΑΝΕΚ θα βάλει το...............ΛΑΤΩ:rolleyes::rolleyes:

Speedkiller
05-07-2008, 20:11
χα χα!!!Καλό...:-D

scoufgian
05-07-2008, 20:25
speedkiller, μην το γελας καθολου!!!αμα δεις ,στις διαφημισεις της ΑΝΕΚ,η εταιρεια ,διαφημιζει μια νεα γραμμη, Χιου Μυτιληνης.Λες και το χει σιγουρο, οτι θα κατσει εκει ,επ αοριστον......

MYTILENE
05-07-2008, 20:35
speedkiller, μην το γελας καθολου!!!αμα δεις ,στις διαφημισεις της ΑΝΕΚ,η εταιρεια ,διαφημιζει μια νεα γραμμη, Χιου Μυτιληνης.Λες και το χει σιγουρο, οτι θα κατσει εκει ,επ αοριστον......
Και σε συνέχεια αυτών που αναφέρει ο φίλος scoufgian, να προσθέσω ότι έχει καπαρώσει ήδη και 2 από τις μεγαλύτερες σε όγκο μεταφορικές εταιρείες-μη λέμε ονόματα- σε Χίο-Μυτιλήνη;)!!!Αρα ας περιμένουμε και έκει.........να χειμωνιάσει;)

Speedkiller
05-07-2008, 20:37
Ούτως ή αλλως είναι ήδη στη γραμμή φίλε scoufgian...Με το προσωπείο της hellenic βέβαια...εγώ γέλασα για το Λατώ!Πως θα μπει χίο κλπ...Αν πηγαίνει μόνο μυτιλήνη και το Λισσός (ή πρεβέλης) Χίο-Μυτιλήνη καλά θα ναι...

scoufgian
05-07-2008, 20:54
Ούτως ή αλλως είναι ήδη στη γραμμή φίλε scoufgian...Με το προσωπείο της hellenic βέβαια...
Αλλουνου Παπα ευαγγελιο αυτο.........


εγώ γέλασα για το Λατώ!Πως θα μπει χίο κλπ...Αν πηγαίνει μόνο μυτιλήνη και το Λισσός (ή πρεβέλης) Χίο-Μυτιλήνη καλά θα ναι...
Αυτο αστο.Αν τους μπει κατι στο μυαλο ,δεν το αφηνουν χωρις υλοποιηση.Θα βρουν τροπο ,να το μανουβραρουν στη λεκανη της Χιου.Εδω βαλανε ολοκληρο κρουαζιεροπλοιο μεσα ,που ειναι 180 metres.....

gvaggelas
06-07-2008, 04:09
Μάλλον θα πρέπει από τώρα να προγραμματίσω τα ταξίδια του χειμώνα ώστε να βρω φθηνά εισιτήρια με το αεροπλάνο.

cmitsos
06-07-2008, 04:24
ένα πράγμα θα σου πώ φίλε μου όλοι οι προπτυχιακοι φοιτητές μου έλεγαν οτι θα παιρνουν αεροπλανο....εγω ευτυχώς που τελειώνω το μεταπτυχιακό!:D

Trakman
09-07-2008, 12:18
Γιατί έτσι? Άσχημα θα πέσει στη γραμμή το Λατώ? Μακάρι πολλά καράβια να ήταν σαν κι αυτό...

gasim
09-07-2008, 13:04
Το πρόβλημα δεν είναι το μήκος ή τα μπαλκόνια του Λατώ. Είναι η ηλικία του.
Με πλοία 35+, σχεδόν παροπλισμένα, μόνο στην Αραπιά ή στη μακρινή Κίνα μπορείς να ελπίζεις σε μια αξιοπρεπή συνέχιση καριέρας άλλα 10 χρόνια.

Άν ήταν όλα καλά με τα δύο Λ (Λατώ & Λισσός) τότε η ΑΝΕΚ δεν θα έμπαινε στον κόπο να φτιάξει κοτζάμ Έλυρο και να 'νοικιάσει' την Αριάδνη. Θα συνέχιζε με τα δύο Λ στα Χανιά - όπου στο κάτω-κάτω δεν έχει και ανταγωνισμό.

Ως Μυτιλινιός από τη μία χαίρομαι να μπαίνουν παίκτες στη γραμμή, από την άλλη στεναχωριέμαι που έτσι που μπαίνουν σημαίνει ότι είμαστε γραμμή 3ης κατηγορίας...

Leo
09-07-2008, 13:21
Φίλε gasim, μην το παίρνεις κατάκαρδα.. όκ έχετε ακόμη και το Νήσος Χίος που είναι Σπούπερ και πολλές γραμμές το ζηλεύουνε. Μέχρι να έρθουν οι αλλαγέςμ που εχουν ανακοινωθεί με διάφορους τρόπους, χαμογέλα και βλέπουμε...

marsant
09-07-2008, 13:54
Εγω παντως δεν πιστευω να μπει στη γραμμη το Λατω.Καταρχας δεν κανει για αυτη τη γραμμη.Δεν γυριζει ευκολα και αφηστε που τα βλεπω χλωμα στο λιμανι της χιου.Ας μην αναφερουμε το κρουζιεροπλοιο που μπηκε μεσα μια φορα,ετσι και αλλιως δεν ερχεται καθε μερα.Βλεπω φαβορι για τον χειμωνα το ΠΡΕΒΕΛΗ....

Leo
09-07-2008, 13:59
Η ερώτηση είναι, αν πάει ο Πρέβελης Χίο Μυτηλίνη εσύ θα πας να βρείς μια θέση παρόμοια με της Σαντορίνης να τον φωτογρφίσεις? :D

Captain_Nionios
09-07-2008, 14:04
Χωρις να ειμαι απολυτος σε αυτο που λεω,το Λατω μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να μπει στη γραμμη.Ειναι τοσο δυσκολη η μανουβρα του που μαλλον μονο στα λογια μπορει να μεινει το θεμα...Τωρα για το Πρεβελη δεν το συζητω,ανετα μπορει να μπει στη Χιο,εχει αξιοπρεπη ταχυτητα και ΠΟΛΥ καμπινα.Μια χαρα.

marsant
09-07-2008, 14:10
Ειπαμε φιλε Leo καλυπτω το ρεπορταζ της Σαντορινης και οτι κινειται φωτογραφιζω.Δεν παιρνω μεταγραφη για αλλου:grin::grin:.Ασε που εχει πολλους συναδελφους εκει που βγαζουν απιστευτες φωτο.Υπαρχει εκει μεγαλος ανταγωνισμος:grin::grin:

Speedkiller
09-07-2008, 14:56
Παιδια για μένα όπως κάποιος έχει προαναφερει σε παλαιό post (δεν θυμαμαι ποιος) ένας Διαγόρας ειναι ότι πρέπει...Kαι από Πρεβέλη τον προτιμώ!!!

Leo
09-07-2008, 16:02
Ελυσσάξατε οι φίλοι της ΝΕΛ όταν έβαψε τα πλοία μπλέ ενώ εσείς τα θέλατε άσπρα... Τώρα σας λένε για άσπρο καράβι (Πρέβελης) και θέλετε το μπλέ (Διαγόρας).... Ας βάλει το χέρι του ο Άγιος Ραφαήλ να γίνει καλά ο Θεόφιλος να ησυχάσουμε με τις παραξενιές σας Mr. Speedkiller :p.

Speedkiller
09-07-2008, 16:59
Κύριε Leo δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τόση ενόχληση απ τις παραξενιές μου???:pΠοιος είπε ότι θέλω μπλε Διαγόρα εγω???Και ποιος είπε οτί τον θέλω με τα συνιάλα της Blue Star???:p:p:pΌσο για τον Αγιο Ραφαήλ συμφωνώ!!!Να συνδράμει και κανένας αλλος άγιος όμως του νησιού...

esperos
09-07-2008, 17:16
Ο Άγιος Ραφαήλ; Ε εδώ είναι και σας παρακολουθεί.

9254

Speedkiller
09-07-2008, 17:20
Που τις κρατάς κρυμμένες αυτές espere???Ευχαριστούμε!!!Κ αφού μας βλέπει...Ας κάνει κ κατι για τον θεόφιλο...:D

marsant
09-07-2008, 17:21
Να κοιταει και αυτος η να ταξιδευει?:grin:

Speedkiller
09-07-2008, 17:22
Να ταξιδεύει ασφαλώς...:D

Espresso Venezia
09-07-2008, 22:07
...Το πλοίο έχει καιρό να δεξαμενιστεί κι όσο να 'ναι θέλει και κανένα ...μιλάκι παραπάνω.


πως θα κάνει το μιλάκι παραπάνω ...? ρωτάω ως ασχετος!

Τα παραπάνω σχόλια είχαν γίνει με αφορμή τον δεξαμενισμό του Λισσός.
Παραθέτω ένα απόσπασμα από συνέντευξη του κάπταν Κώστα Τζώρτζη στο τελευταίο τεύχος του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ, στο αποίο απόσπασμα αναφέρεται στο πλοίο ΑΤΛΑΣ ΙΙ.


-...Το παίρνουμε λοιπόν και να μην πηγαίνει ούτε έξι μίλια ο διάολος. Για να έρθουμε στον Πειραιά να πάρουμε πετρέλαια είδαμε και πάθαμε.
.................................................. ............................................

-Γιατί πήγαινε τόσο αργά ;

-Είχε πιάσει ''δέντρα'' από κάτω. Μετά τα δύο τρία πρώτα ταξίδια, πιάσαμε κάποια λεφτά, το πάω στη Σύρο στη δεξαμενή,
το καθαρίζω και πιάσαμε τα δέκα, έντεκα μίλια. Πετούσαμε.

Georgecz3
09-07-2008, 22:38
Το πρόβλημα δεν είναι το μήκος ή τα μπαλκόνια του Λατώ. Είναι η ηλικία του.
Με πλοία 35+, σχεδόν παροπλισμένα, μόνο στην Αραπιά ή στη μακρινή Κίνα μπορείς να ελπίζεις σε μια αξιοπρεπή συνέχιση καριέρας άλλα 10 χρόνια.

Φίλε gasim θα διαφωνίσω στα παραπάνω τουλάχιστον για το Λατω. Παρά την ηλικία του δεν είναι καθόλου παροπλισμένο. Εχεί αρκετό δρόμο (20+ κομβούς) και είναι αρκετά μεγάλο με καλή ξενοδοχειακή υποδομή και βρίσκεται και σε καλή κατάσταση . Το θέμα είναι οτι είναι αρκετά δύσκολο σε μανούβρα οπότε δεν το βλέπω να έρχεται προς τα πάνω.

heraklion
09-07-2008, 23:25
To Lissos πόσο θα κάτσει;Όλο το καλοκαίρι η μέχρι να επισκευαστεί ο Θεόφιλος.

gvaggelas
10-07-2008, 17:50
Στο post που αναρτήθηκε με τις αποφάσεις του τελευταίου ΣΑΣ έχει εγκριθεί η δρομολόγηση του ΛΙΣΣΟΣ μέχρι την επισκευή του ΘΕΟΦΙΛΟΥ. Τουλάχιστον έτσι έγραφε.

Espresso Venezia
13-07-2008, 10:07
Nα πούμε βέβαια ότι χθες Σάββατο έγινε μόνο ένα δρομολόγιο πλοίου από ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΧΙΟ προς ΠΕΙΡΑΙΑ (από το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ τα μεσάνυχτα του Σαββάτου).

Αυτό συνέβη βέβαια επειδή το Λισσός (που αντικαθιστά τον Θεόφιλο) και του οποίου ήταν η σειρά για να εκτελέσει το δρομολόγιο του Σαββάτου στις 18.00 από Μυτιλήνη, πρόσθεσε δύο λιμάνια στο δρομολόγιο του και έτσι θα περάσει σήμερα Κυριακή από Μυτιλήνη και θα εκτελέσει αυτό, το δρομολόγιο Μ - Χ - Π που κανονικά ήταν σειρά του Μυτιλήνη να το κάνει.

Το Μυτιλήνη πάλι με τη σειρά του, φτάνοντας σήμερα το πρωί στη Μυτιλήνη θα έχει σχεδόν δύο ημέρες ρεπό, αφού θα φύγει για Πειραιά αύριο Δευτέρα απόγευμα.

Να τονίσουμε βέβαια ότι με αυτή την αλλαγή το Λισσός θα έχει κάθε εβδομάδα το Παρασκεβιάτικο απογευματινό δρομολόγιο από Πειραιά προς Χ-Μ, και το Κυριακάτικο απογευματινό δρομολόγιο από Μυτιλήνη προς Χ-Π.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν φυσικά μία απλή παράθεση σκέψεων.

Speedkiller
13-07-2008, 10:12
Φίλε Espresso καλημέρα!!!Απλά για το Μυτιλήνη νομίζω πως έχεις κάνει λάθος!Κ το λέω αυτό γιατί ξέρω άτομο που φεύγει σήμερα με το Μυτιλήνη (από Πειραιά) για Μυτιλήνη :D στις 22.00!!!

Espresso Venezia
13-07-2008, 10:21
Κωστή έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.

Εγώ νόμιζα πως το Μυτιλήνη είχε φύγει κανονικά από Πειραιά για Χ-Μ χθες Σάββατο απόγευμα στις 19.00.

Άρα το διήμερο ρεπό του που έλεγα πιο πάνω το πραγματοποιεί στον Πειραία από χθες Σάββατο πρωί που έφθασε εκεί μέχρι σήμερα Κυριακή βράδυ που θα φύγει ???

Άρα έχουμε αλλαγές μεγαλύτερες από ότι νόμιζα στην γραμμή ??? Άρα Σάββατο δεν θα υπάρχει δρομολόγιο ούτε από Π για Χ-Μ, ούτε από Μ για Χ-Π από ΝΕΛ και ΑΝΕΚ, και θα είναι μόνο το Νήσος Χίος ???

Αυτό πάλι το 22.00 αναχώρηση από Πειραιά Κυριακή βράδυ που κολλάει ??? :confused:

Speedkiller
13-07-2008, 10:25
Λογικά το πλοίο θα κάνει ημερήσιο από Μυτιλήνη για Πειραιά σήμερα για να φύγει ξανά από Πειραιά στις 22.00!Ξέρω άτομο με εισητήριο για σήμερα και όπως είδα μόλις στο openseas αυτό θα φαίνεται πως θα συμβεί τελικά!

STRATHGOS
13-07-2008, 12:29
Λογικά το πλοίο θα κάνει ημερήσιο από Μυτιλήνη για Πειραιά σήμερα για να φύγει ξανά από Πειραιά στις 22.00!Ξέρω άτομο με εισητήριο για σήμερα και όπως είδα μόλις στο openseas αυτό θα φαίνεται πως θα συμβεί τελικά!
Ναι οντος εχω και εγω εισητιριο για τις 22;00 αλλα μαλον θα εχει λιγουλακι καθυστεριση !!:D

MYTILENE
13-07-2008, 12:39
Ναι οντος εχω και εγω εισητιριο για τις 22;00 αλλα μαλον θα εχει λιγουλακι καθυστεριση !!:D
Δε πιστεύω,08:40 έλυνε κάβους από Μυτιλήνη με 3 φορτηγά:shock: και 30 ΙΧ.Οπότε θα έρθει στην ώρα του,τη ώρα θα φύγει από κεί δε ξέρω όμως γιατί προβλέπεται πάνικ από κόσμο.ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ

Νaval22
13-07-2008, 13:43
.................................................. .........

Speedkiller
13-07-2008, 13:55
Πολύ πικραμένο σε βρίσκω Στέφανε!Βέβαια μετα την απώλεια του Θεόφιλου κάπου έχεις το δίκιο σου...

marsant
13-07-2008, 14:09
Στεναχωριέστε στα προηγούμενα post αν θα μπεί στη γραμμή το Λατω ίσως η λύση να είναι πολύ πιο απλή,να αγοράσει η ΑΝΕΚ το Μυτιλήνη και να το βάλει μαζί με το Πρέβελη μιας και η ΝΕΛ λίγο μέλλον έχει ακόμα

Φιλε Στεφανε δεν αγοραζει η ΑΝΕΚ παλια πλοια οποτε να αγορασει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν υπαρχει περιπτωση(αφηστε που δεν θα το εδινε και η ΝΕΛ).Εχω ακουσει απο πολλους οτι ''η ΝΕΛ εχει λιγο μελλον ακομα'', γιατι το λετε αυτο ρε παιδια?

marioskef
13-07-2008, 14:18
Φιλε Στεφανε δεν αγοραζει η ΑΝΕΚ παλια πλοια οποτε να αγορασει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν υπαρχει περιπτωση(αφηστε που δεν θα το εδινε και η ΝΕΛ).Εχω ακουσει απο πολλους οτι ''η ΝΕΛ εχει λιγο μελλον ακομα'', γιατι το λετε αυτο ρε παιδια?
Έλα μου ντε γιατί?
Ανταγωνστικά πλοία δεν έχει, βασικά σε λίγο πλοία δεν θα έχει έτσι όπως παει με τις βλάβες, χρήματα δεν έχει
Έχει όμως χρεη αρκετά και πλήρη αποτυχία σε όποια επενδυτική κίνηση είχε κάνει.
Τι άλλο να θέλει κανείς για ένα λαμπρό μέλλον

MYTILENE
13-07-2008, 14:21
ΝΕΛ:ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ..................!!!
ΥΓ:Θα ειπωθούν πολλά οπότε ΞΑΝΑΣΤΑΜΑΤΑΩ;);)
ΥΓ:Καλύτερα να μεταφερθούμε στο Post της ΝΕΛ ε?

marsant
13-07-2008, 14:21
Kαλα δεν μιλησα οτι θα εχει λαμπρον μελλον αλλα τουλαχιστον νομιζα οτι θα μπορεσει να επιβιωσει.Η αληθεια παντως ειναι οτι εχει ακετα προβληματα αυτη τη στιγμη.

cmitsos
13-07-2008, 15:22
αφήστε το νήσος Χίος στη γραμμή δε θέλω καμμιά άλλη παλιατζούρα...:p

cmitsos
13-07-2008, 15:26
Έλα μου ντε γιατί?
Ανταγωνστικά πλοία δεν έχει, βασικά σε λίγο πλοία δεν θα έχει έτσι όπως παει με τις βλάβες, χρήματα δεν έχει
Έχει όμως χρεη αρκετά και πλήρη αποτυχία σε όποια επενδυτική κίνηση είχε κάνει.
Τι άλλο να θέλει κανείς για ένα λαμπρό μέλλον


ΧΑΧΑΧΑΧΑ Μάριε θεός!!! :p

stelios
26-10-2008, 17:30
18.30 kathe apogevma ektos tritis-kuriakis gia suro mukono hio mutilini..
ora afiksis mutilini 04.30

Nick_Pet
26-10-2008, 18:56
18.30 kathe apogevma ektos tritis-kuriakis gia suro mukono hio mutilini..
ora afiksis mutilini 04.30


pedes ta nea ir8a ta nea to sabato
ta nea dromologia apo pirea stiw 6 k 45 to proi gia siro tini mikono xio mitilini .
pantos den 8a mpeni ψixi!! krimas ta petrelea. . .xi xi kai den pistebo na kratisi kai gia poli an einai etsi;-):lol:. .

Τελικά τι δρομολόγια θα κάνει? 18:30 το απόγευμα ή 6:45 το πρωί? Μπερδεύτηκα λίγο :confused:

laz94
26-10-2008, 18:59
Και εγώ!:rolleyes::rolleyes::confused:

moutsokwstas
26-10-2008, 19:27
οταν φτανουν τα πλοια της νελ και το λισσος στη χιο τα ξημερωματα ειναι καλα για τη μυτιληνη. τωρα που θα το αποκτησει αυτο και η μυτιληνη, τωρα σας ξυνισε! εχετε μαθει στην καλοπεραση...και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο. θελετε ταχυτητα, τον κεντερη τον βγαλατε απο τα καλοκαιριινα δρομολογια, σηκωνε κυμα και επαιρνε η θαλασσα τα πραγματα των κυραδων στη μυτιληνη. οταν μπηκε το μυκονος κανατε αμαν και πως να το βγαλετε αχρηστο για τη μυτιληνη. οταν ειπαν το καλοκαιρι να αποσυρουν το χιος απο τη γραμμη κανατε τα παντα για να το κρατησετε. το λισσος που σας εβαλαν σας ξυνιζει κι αυτο! δε λετε παλι καλα που βρεθηκε αυτο στη θεση του θεοφιλου. η νελ εχει βαλτωσει μεχρι στιγμης και κανουμε θεμα για το αν θα φτανει ξημερωματα. εδω αλλα νησια κανουν βδομαδες να δουν πλοιο κι εσεις στη μυτιληνη παλι διαμαρτυρεστε. οριστε λοιπον, αγοραστε καραβι στη νελ και βαλτε το στη γραμμη να σς εξυπηρετει οπως εσεις θελετε τοσα χρονια. τι να πει και ηλημνος που δεν εχει καραβι? γιατι δεν βαζετε τον κεντερη στη γραμμη? καλο ειναι να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, αν σας βασταει, γυριστε το στο μονοπωλειο!

laz94
26-10-2008, 19:31
οταν φτανουν τα πλοια της νελ και το λισσος στη χιο τα ξημερωματα ειναι καλα για τη μυτιληνη. τωρα που θα το αποκτησει αυτο και η μυτιληνη, τωρα σας ξυνισε! εχετε μαθει στην καλοπεραση...και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο. θελετε ταχυτητα, τον κεντερη τον βγαλατε απο τα καλοκαιριινα δρομολογια, σηκωνε κυμα και επαιρνε η θαλασσα τα πραγματα των κυραδων στη μυτιληνη. οταν μπηκε το μυκονος κανατε αμαν και πως να το βγαλετε αχρηστο για τη μυτιληνη. οταν ειπαν το καλοκαιρι να αποσυρουν το χιος απο τη γραμμη κανατε τα παντα για να το κρατησετε. το λισσος που σας εβαλαν σας ξυνιζει κι αυτο! δε λετε παλι καλα που βρεθηκε αυτο στη θεση του θεοφιλου. η νελ εχει βαλτωσει μεχρι στιγμης και κανουμε θεμα για το αν θα φτανει ξημερωματα. εδω αλλα νησια κανουν βδομαδες να δουν πλοιο κι εσεις στη μυτιληνη παλι διαμαρτυρεστε. οριστε λοιπον, αγοραστε καραβι στη νελ και βαλτε το στη γραμμη να σς εξυπηρετει οπως εσεις θελετε τοσα χρονια. τι να πει και ηλημνος που δεν εχει καραβι? γιατι δεν βαζετε τον κεντερη στη γραμμη? καλο ειναι να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, αν σας βασταει, γυριστε το στο μονοπωλειο!


Πες τα ρε μουτσοκώστα!!!!!

moutsokwstas
26-10-2008, 20:11
οταν ειχαν το μονοπωλειο ηταν καλα, τσιμουδια για τις βλαβες, τις καθυστερησεις...τωρα δεν ειναι ευχαριστημενοι με το λισσος! ειναι παλιο καραβι λενε...γιατι η νελ εχει νεοτευκτα! δεν κοιτουν τα χαλια τους λεω εγω....

dimitris!
26-10-2008, 20:21
Πάντως και γω έχω μπερδευτεί πρωί ή απόγευμα??

ndimitr93
26-10-2008, 22:31
οταν φτανουν τα πλοια της νελ και το λισσος στη χιο τα ξημερωματα ειναι καλα για τη μυτιληνη. τωρα που θα το αποκτησει αυτο και η μυτιληνη, τωρα σας ξυνισε! εχετε μαθει στην καλοπεραση...και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο. θελετε ταχυτητα, τον κεντερη τον βγαλατε απο τα καλοκαιριινα δρομολογια, σηκωνε κυμα και επαιρνε η θαλασσα τα πραγματα των κυραδων στη μυτιληνη. οταν μπηκε το μυκονος κανατε αμαν και πως να το βγαλετε αχρηστο για τη μυτιληνη. οταν ειπαν το καλοκαιρι να αποσυρουν το χιος απο τη γραμμη κανατε τα παντα για να το κρατησετε. το λισσος που σας εβαλαν σας ξυνιζει κι αυτο! δε λετε παλι καλα που βρεθηκε αυτο στη θεση του θεοφιλου. η νελ εχει βαλτωσει μεχρι στιγμης και κανουμε θεμα για το αν θα φτανει ξημερωματα. εδω αλλα νησια κανουν βδομαδες να δουν πλοιο κι εσεις στη μυτιληνη παλι διαμαρτυρεστε. οριστε λοιπον, αγοραστε καραβι στη νελ και βαλτε το στη γραμμη να σς εξυπηρετει οπως εσεις θελετε τοσα χρονια. τι να πει και ηλημνος που δεν εχει καραβι? γιατι δεν βαζετε τον κεντερη στη γραμμη? καλο ειναι να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, αν σας βασταει, γυριστε το στο μονοπωλειο!

Μπράβο...έτσι για να τρίξουμε τα δόντια. Συμφωνώ απόλυτα και θα προσθέσω οτι δεν σας φτανει που θα εξυπηρετεί και τα άλλα δύο νησιά έχετε πρόβλημα για την ώρα άφιξης στη Μυτιλήνη που στην τελική και τα σαββατοκύρικα τέτοια ώρα πιανει αλλά θα μου πείτε είναι μόνο δύο μέρες(τώρα θα γίνουν 7), αλλά τι να κάνουμε έτσι έχουν τα πράγματα είτε σας αρέσουν είτε όχι, ταξιδέψτε με τη ΝΕΛ. Τι σας συμφέρει ΝΕΛ ή HSW;;.- Εσείς θα διαλέξετε!!!!

Speedkiller
26-10-2008, 22:41
Μπράβο...έτσι για να τρίξουμε τα δόντια. Συμφωνώ απόλυτα και θα προσθέσω οτι δεν σας φτανει που θα εξυπηρετεί και τα άλλα δύο νησιά έχετε πρόβλημα για την ώρα άφιξης στη Μυτιλήνη ποθ στην τελική και τα σαββατοκύρικα τέτοια ώρα πιανει αλλά θα μου πείτε είναι μόνο δύο μέρες(τώρα θα γίνουν 7), αλλά τι να κάνουμε έτσι έχουν τα πράγματα είτε σας αρέσουν είτε όχι, ταξιδέψτε με τη ΝΕΛ. Τι σας συμφέρει ΝΕΛ ή HSW;;.- Εσείς θα διαλέξετε!!!!

Κατ αρχας θα παρακαλούσα να ανεβάζουν τους τόνους όσοι γνωρίζουν καλύτερα το θέμα....Όσοι δεν έχουν πιο καλή γνώση καλό θα είναι να μην ξανάβουν...Συγγνώμη αλλά δεν μπορεί κανείς Μυτιληνιος να μην παραπονεθεί για την αλλαγή στα δρομολόγια του Νησος Χιος...Γιατι αγαπητε ndimitr93 το πλοίο ήταν η απάντηση στο μονοπώλειο και την αδιαφορία της ΝΕΛ!!!Γι αυτο παραπονιόμαστε!Γιατι είχαμε κάτι καλό και καταλήγει να γίνει πιο σκάρτο και απ την ΝΕΛ!!!Όσο για τις κατηγορίες κατά του Λισσός συμφωνώ πως είναι άδικες ωστόσο δεν είναι σοβαρή αναβάθμιση σε σχέση με την ΝΕΛ!Είναι απλά μια καλή βολική λύση...

ndimitr93
26-10-2008, 22:47
Κατ αρχας θα παρακαλούσα να ανεβάζουν τους τόνους όσοι γνωρίζουν καλύτερα το θέμα....Όσοι δεν έχουν πιο καλή γνώση καλό θα είναι να μην ξανάβουν...Συγγνώμη αλλά δεν μπορεί κανείς Μυτιληνιος να μην παραπονεθεί για την αλλαγή στα δρομολόγια του Νησος Χιος...Γιατι αγαπητε ndimitr93 το πλοίο ήταν η απάντηση στο μονοπώλειο και την αδιαφορία της ΝΕΛ!!!Γι αυτο παραπονιόμαστε!Γιατι είχαμε κάτι καλό και καταλήγει να γίνει πιο σκάρτο και απ την ΝΕΛ!!!Όσο για τις κατηγορίες κατά του Λισσός συμφωνώ πως είναι άδικες ωστόσο δεν είναι σοβαρή αναβάθμιση σε σχέση με την ΝΕΛ!Είναι απλά μια καλή βολική λύση...

Συγνώμη αλλά άποψη μπορεί να έχει ο καθένας σε αυτό το forum. Όσο για το καλό που πάει να γίνει σκάρτο...η εταιρεία έχει σκοπό αυτό τον τρόπο δρομολόγησης του πλοίου. Και είναι σοβαρή αναβάθμιση...δεν λες έτσι στο καθισιό σου "Βρε δεν ρίχνουμε μια Σύρο και μετά μια Μύκονο για κανα καφε και συνεχίζουμε μετά;".Έχει κάποιο σκοπό η εταιρεία. Και κάποτε φοβόσαστάν οτι θα φύγει...δε φτάνει που μένει..παραπονιέστε!!!.-

Speedkiller
26-10-2008, 22:55
Συγνώμη αλλά άποψη μπορεί να έχει ο καθένας σε αυτό το forum. Όσο για το καλό που πάει να γίνει σκάρτο...η εταιρεία έχει σκοπό αυτό τον τρόπο δρομολόγησης του πλοίου. Και είναι σοβαρή αναβάθμιση...δεν λες έτσι στο καθισιό σου "Βρε δεν ρίχνουμε μια Σύρο και μετά μια Μύκονο για κανα καφε και συνεχίζουμε μετά;".Έχει κάποιο σκοπό η εταιρεία. Και κάποτε φοβόσαστάν οτι θα φύγει...δε φτάνει που μένει..παραπονιέστε!!!.-

Άλλο έκφραση αποψης και άλλο να μιλάς με τέτοιο έντονο ύφος για θέμα που δεν γνωρίζεις τόσο καλα φίλε μου κ διαβάζεις απλά απ το forum...Επίσης σε απάντηση για τα συρο κλπ... θέλω να δω τον καλό σας έλυρο να πηγαίνει χανία μέσω σύρου και μυκόνου που είπε και ο rocinante...Η ακόμα καλύτερα με τη φοβερή αναβάθμιση Λισσός που διώξατε άρρον άρρον....

Νaval22
26-10-2008, 23:00
να σου πω φίλε μήπως οι μυτιληνιοί πρέπει να πουν και ευχαριστώ που το χιος εκεί που πήγαινε σε 8,5 ώρες θα πηγαίνει σε 12 και θα έχει πιο ακριβό εισητήριο καλύτερα να λέγανε πως δεν θα πηγαίνει καθόλου μυτιλήνη,γιατί αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι εμφανής κοροιδία και μη προσπαθείς να το υποβαθμίσεις με φράσεις του τύπου δεν φτάνει που θα έρχεται παραπονιέστε κιόλας,ήθελα να σε δώ τι θα έλεγες αν άυριο έλεγαν πως το έλυρος θα πηγαίνει χανιά μέσω ίου σαντορίνης,φυσικά λοιπόν και έχουμε δικαίωμα να παραπονιόμαστε γιατι η μυτιλήνη και η χίος δεν είναι άγονη γραμμή είναι γραμμή που ανέκαθεν είχε απαυθείας σύνδεση και πότε μέσω κυκλάδων
Οσο για το Λισσός να το έχετε να το χαίρεστε το καμάρι σας αλλά εγώ θεωρώ το θεόφιλο καλύτερο βαπόρι,γουστάρω να ταξιδέυω με ΝΕΛ και όσο θα υπάρχει με αυτή θα ταξιδεύω,στην ΑΝΕΚ η μυτιλήνη δεν χρωστάει χάρη για το Λισσός γιατί απλά το έβαλε επειδή μυρίστηκε χρήμα,ευχαριστώ στην ΑΝΕΚ θα λέγαμε αν έβαζε ένα καινούργιο πλοίο τύπου έλυρου και εφάρμοζε τιμολογιακή πολιτική παρόμοια με αυτή που εφαρμόζει στη Κρήτη

Speedkiller
26-10-2008, 23:02
Πες τα ρε Στέφανε...:D

kastro
26-10-2008, 23:12
να σου πω φίλε μήπως οι μυτιληνιοί πρέπει να πουν και ευχαριστώ που το χιος εκεί που πήγαινε σε 8,5 ώρες θα πηγαίνει σε 12 και θα έχει πιο ακριβό εισητήριο καλύτερα να λέγανε πως δεν θα πηγαίνει καθόλου μυτιλήνη,γιατί αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι εμφανής κοροιδία και μη προσπαθείς να το υποβαθμίσεις με φράσεις του τύπου δεν φτάνει που θα έρχεται παραπονιέστε κιόλας,φυσικά και έχουμε δικαίωμα να παραπονιόμαστε γιατι η μυτιλήνη και η χίος δεν είναι άγονη γραμμή είναι γραμμή που ανέκαθεν είχε απαυθείας σύνδεση και πότε μέσω κυκλάδων
Οσο για το Λισσός να το έχετε να το χαίρεστε το καμάρι σας αλλά εγώ θεωρώ το θεόφιλο καλύτερο βαπόρι,γουστάρω να ταξιδέυω με ΝΕΛ όσο θα υπάρχει και με αυτή θα ταξιδεύω,στην ΑΝΕΚ η μυτιλήνη δεν χρωστάει χάρη για το Λισσός γιατί απλά το έβαλε επειδή μυρίστηκε χρήμα,ευχαριστώ στην ΑΝΕΚ θα λέγαμε αν έβαζε ένα καινούργιο πλοίο τύπου έλυρου και εφάρμοζε τιμολογιακή πολιτική παρόμοια με αυτή που εφαρμόζει στη Κρήτη

Στην γραμμή Χίος-Μυτιλήνη η Νελ πρέπει να έχει απευθείας σύνδεση και το Nissos chios ανήκει σε άλλη εταιρεία.Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.

Speedkiller
26-10-2008, 23:18
Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.



1ον Από που προκύπτει ότι το Λισσός είναι σίγουρα καλύτερο???
2ον τι σχέση έχει αν η ΝΕΛ γενικώς κάνει μ.... και δεν ξέρει τι της γίνεται?

Νaval22
26-10-2008, 23:28
Στην γραμμή Χίος-Μυτιλήνη η Νελ πρέπει να έχει απευθείας σύνδεση και το Nissos chios ανήκει σε άλλη εταιρεία.Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.

Μην βγούμε άλλο εκτός θέμετος εδώ γράφουμε για το Nissos chios.

ακόμα και αν η ΝΕΛ ήθελε να φτιάξει κατευθείαν το θεόφιλο δεν θα μπορούσε να το κάνει γιατί υπήρχαν ένα σωρό θέματα που έπρεπε να μεσολαβήσουν

άκου κόσμε το λισσός είναι καλύτερο απο το θεόφιλος επειδή έδεσε για λίγο στο πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό,τι μαθαίνει κανείς:)

αλλά ας μη ξεφύγουμε άλλο γιατί ο kastro σήμερα εκτελεί και χρέη moderator και μπορεί να μας ρίξει και κανένα ban:p

cpt_Hiotis
26-10-2008, 23:38
Στέφανε μαζί σου.... Εγώ πιστεύω πως ο μόνος σκοπός της HSW σε αυτή της την κίνηση είναι να αποσύρει το Χίος από την Μυτιλήνη απλά με έμμεσο τρόπο... Γιατί κανένας Μυτιληνιός δεν θα προτιμήσει να ταξιδέψει 12 ώρες με το Χίος για να φτάσει στις 4.30 το χάραμα στην Μυτιλήνη όταν μπορεί με την ΝΕΛ/ΑΝΕΚ να βρίσκετε στο νησί σε περίπου ίδιο χρόνο, με καμπίνα και κατά τις 7 - 7.30 το πρωί που είναι μια πολύ πιο λογική ώρα άφιξης από όποια σκοπιά και να το δεις.... Ακόμα, δεν ξέρω εάν το Χίος θα παραμείνει στην Χίο, θέλω να ελπίζω πως ναι αλλά επιτρέψτε μου να διατηρώ της αμφιβολίες μου...

Σίγουρα η δρομολόγηση του Χίος μέσω Σύρου - Μύκονου αποτελεί υποβάθμιση για την γραμμή γιατί, όπως πολύ καλά αναφέρθηκε παραπάνω, η Χίος - Μυτιλήνη δεν είναι άγονη γραμμή ' μην ξεχνάτε πως μιλάμε για τα 5ο(Χίος) και 3ο(Μυτιλήνη) μεγαλύτερα νησιά της Ελλάδας και δεν μπορώ να πιστέψω πως ξαφνικά το Χίος δεν βγαίνει στην γραμμή.... Θα μιλάγαμε για αναβάθμιση εάν η σύνδεση γινόταν μόνο δύο - τρείς φορές την εβδομάδα...

Ο Theo είναι ανώτερος του Λισσός από κάθε άποψη, μην ξεχνάμε πως κατασκευάστηκε το 1975 έναντι του 1972 που κατασκευάστηκε το Λισσός και μετασκευάστηκε το 1995 έναντι του 1987 που μετασκευάστηκε το Λισσός...

Το Νήσος Χίος μπορεί να ανήκει σε άλλη εταιρεία αλλά: ΝΕΛ-ΑΝΕΚ-HSW είναι συνδεδεμένες εταιρείες μέσω της Sea Star και αυτό νομίζω τα λέει όλα...

Επίσης, πιστεύω πως η ΑΝΕΚ έκανε ακριβώς αυτό που θα έκανε και ο κάθε καλός επιχειρηματίας: εκμεταλλεύτηκε το κενό που δημιουργήθηκε στην γραμμή μας και έσπευσε να το καλύψει με ότι της περίσσευε… Θα μιλούσαμε για αναβάθμιση από την ΑΝΕΚ εάν το Λισσός ήταν αντίστοιχο του Έλυρου, της Αριάδνης ή του Blue Star 1/2, τώρα η κατάσταση παραμένει όπως ήταν και πριν την HSW. Σαφώς και δεν λέω πως η ΝΕΛ έχει νεότευκτα αλλά δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο ώστε να λέω πως αναβαθμίζεται η γραμμή με την μεταδρομολόγησει του Χίος και την έλευση του Λισσός!!! Όσο για την HSW που πρέπει να λέμε «πάλι καλά» που συνεχίζει το Νήσος Χίος για Χίο και Μυτιλήνη ένα θα πω (εκφράζοντας προσωπική μου άποψη): Ας το πάρει τελείως εάν μας κάνει χάρη που μένει στην γραμμή… Είμαι σίγουρος πως αφού έχει αποδειχτεί βιώσιμη η γραμμή μας για την δρομολόγηση ενός τέτοιου πλοίο όλο και κάποια εταιρεία θα βρεθεί (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε :rolleyes: ) για να δρομολογήσει κάτι αντίστοιχο του Χίος ….

Τέλος, ας προσπαθήσουν οι φίλοι Χανιώτες να φανταστούν ένα δρομολόγιο για την Κρήτη μέσω άλλων δύο νησιών και για το πώς θα ένιωθαν εκείνοι για κάτι τέτοιο και ύστερα νομίζω πως θα μας κατανοήσουν πλήρως….
Πάντα Φιλικά….

sylver23
26-10-2008, 23:47
μου φαινετε οτι ανοιξατε τοπικιστικο πολεμο ....δεν σχολιαζω τπτ απο οτι εχετε πει διοτι θα παρεκτραπω και δεν το θελω...

MYTILENE
26-10-2008, 23:54
οταν φτανουν τα πλοια της νελ και το λισσος στη χιο τα ξημερωματα ειναι καλα για τη μυτιληνη. τωρα που θα το αποκτησει αυτο και η μυτιληνη, τωρα σας ξυνισε! εχετε μαθει στην καλοπεραση...και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο. θελετε ταχυτητα, τον κεντερη τον βγαλατε απο τα καλοκαιριινα δρομολογια, σηκωνε κυμα και επαιρνε η θαλασσα τα πραγματα των κυραδων στη μυτιληνη. οταν μπηκε το μυκονος κανατε αμαν και πως να το βγαλετε αχρηστο για τη μυτιληνη. οταν ειπαν το καλοκαιρι να αποσυρουν το χιος απο τη γραμμη κανατε τα παντα για να το κρατησετε. το λισσος που σας εβαλαν σας ξυνιζει κι αυτο! δε λετε παλι καλα που βρεθηκε αυτο στη θεση του θεοφιλου. η νελ εχει βαλτωσει μεχρι στιγμης και κανουμε θεμα για το αν θα φτανει ξημερωματα. εδω αλλα νησια κανουν βδομαδες να δουν πλοιο κι εσεις στη μυτιληνη παλι διαμαρτυρεστε. οριστε λοιπον, αγοραστε καραβι στη νελ και βαλτε το στη γραμμη να σς εξυπηρετει οπως εσεις θελετε τοσα χρονια. τι να πει και ηλημνος που δεν εχει καραβι? γιατι δεν βαζετε τον κεντερη στη γραμμη? καλο ειναι να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, αν σας βασταει, γυριστε το στο μονοπωλειο!
Ρε παιδιά αυτος τα ''πήρε'' άσχημα:D:D:p:rolleyes:

Leo
26-10-2008, 23:57
Το θέμα το κουράσαμε.. αρκετά. Ας δούμε όταν και αν ξεκινήσει τι θα γίνει και σχολιάζουμε το αποτέλεσμα. Μην το γυρίζουμε σιγά σιγά σε τοπικισμούς. Ας μείνουμε εδώ χωρίς περισσότερα σχόλια παρακαλώ.

dimitris!
27-10-2008, 11:45
Πάντως για να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση ,αν μου ξαναέβαζαν Σαπφώ ή Αλκαίο (αν υπήρχαν βέβαια),δε μπα να πήγαιναν στην Χίο μέσω Ρόδου εγω με αυτά θα πήγαινα!!!

cmitsos
27-10-2008, 11:57
η τοπο8ετηση τοθ μουτσοκωστα ειναι άκυρη. συμφωνώ απόλυτα με speedkiller.

scoufgian
27-10-2008, 12:50
η τοπο8ετηση τοθ μουτσοκωστα ειναι άκυρη. συμφωνώ απόλυτα με speedkiller.
τι εννοεις ,cmitsos ,ακυρη, γιατι δεν σε καταλαβαινω?

cmitsos
27-10-2008, 13:17
δεν μπορείς να αναφέρεις μια σειρά παραπόνων των κατοίκων αυτών των νησιών και να τους κατηγορείς για γκρίνια ανευ λόγου και αιτίας. Φυσικά και υπάρχει λόγος και αιτία. πχ ο κεντέρης ήταν μια αποτυχημένη επιλογή απο τη μεριά της νελ και ο κόσμος το κατάλαβε...και δεν πρέπει να μπλέκουμε τις αποφάσεις οργάνων με τη βούληση του κόσμου. Γενικώς ήταν μια τοποθέτηση ότι ναναι...πως να το πώ. Τόσα χρόνια ξέρουμε ότι οι εφοπλιστές δεν μπήκαν στη γραμμή αυτή για να εξυπηρετούν τον κόσμο αλλα για να βγάλουν κέρδος. Το ίδιο ισχύει και με τις επιλογές του επιτελείου της SEA STAR που ελέγχει τη hsw. Εχει καταντησει αηδία τόσο απο τις τιμές όσο και απο τις επιλογές των εταιρειών.

Leo
27-10-2008, 13:38
Η συζήτηση για την γραμμή Πειραιά Χίο Μυτιλήνη από το θέμα του Νήσος Χίος μεταφέρθηκε εδώ, όχι για να συνεχιστεί αλλά για μην υπάρχει σε λάθος θέμα.

cmitsos
27-10-2008, 18:29
συμφωνώ λεό:D !!

moutsokwstas
27-10-2008, 20:48
ταξιδεψε κανεις 15 μερς πριν το ατυχημα του θεοφιλου για να μας πει στις καμπινες, δεν υπηρχε κλιματισμος και βρασαμε? οτι σε εμφανη σημεια υπηρχε σκουρια η οποια ειχε πεταξει μετα απο επιδερμικη βαφη? οταν μειωσε ο κεντερης την ταχυτητα του και αυξησε τις ωρες του ταξιδιου γιατι δεν βγηκατε να διαμαρτυρηθειτε? προφανως επιδη ηταν το δικο σας παιδι! της νελ! γιατι να θυμαστε καλα επιανε μυτιληνη 12.30-1.00 τα ξημερωματα! κι εχω δηλωσει κατ επαναληψη οτι ειμαι λατρης της παλιας νελ, την εζησα 6 χρονια καθωες ημουν στη μυτιληνη...να μην εχουμε επιλεκτικη μνημη παρακαλω, αλλα να λεμε πραγματα με το ονομα τους. σκεφτειτε απλα οτι τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο καποιο καραβι αλλης εταιριας εκτος νελ, σας εφερε και φερνει τουριστες, παραθεριστες κι εμπορευματα στο νησι, να μην ειμαστε αγνωμονες! φωναζαν οι τοπικοι φορεις του νησιου τον ιουνιου να μην κοπει το χιος γιατι θα μειωθει η κινηση στο νησι, ας μην το λησμονουμε! αυτα!

Speedkiller
27-10-2008, 21:03
ταξιδεψε κανεις 15 μερς πριν το ατυχημα του θεοφιλου για να μας πει στις καμπινες, δεν υπηρχε κλιματισμος και βρασαμε? οτι σε εμφανη σημεια υπηρχε σκουρια η οποια ειχε πεταξει μετα απο επιδερμικη βαφη? οταν μειωσε ο κεντερης την ταχυτητα του και αυξησε τις ωρες του ταξιδιου γιατι δεν βγηκατε να διαμαρτυρηθειτε? προφανως επιδη ηταν το δικο σας παιδι! της νελ! γιατι να θυμαστε καλα επιανε μυτιληνη 12.30-1.00 τα ξημερωματα! κι εχω δηλωσει κατ επαναληψη οτι ειμαι λατρης της παλιας νελ, την εζησα 6 χρονια καθωες ημουν στη μυτιληνη...να μην εχουμε επιλεκτικη μνημη παρακαλω, αλλα να λεμε πραγματα με το ονομα τους. σκεφτειτε απλα οτι τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο καποιο καραβι αλλης εταιριας εκτος νελ, σας εφερε και φερνει τουριστες, παραθεριστες κι εμπορευματα στο νησι, να μην ειμαστε αγνωμονες! φωναζαν οι τοπικοι φορεις του νησιου τον ιουνιου να μην κοπει το χιος γιατι θα μειωθει η κινηση στο νησι, ας μην το λησμονουμε! αυτα!

θα απαντήσω από μερους μου κ μόνο εξ αυτού!!!Προσωπικά δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτά που λες αλλά νομίζω πως η νέα δρομολογιακή πολιτική του Νησος χιος είναι τελείως ασύμφορη για το νησι της Λεσβου σίγουρα και πιστεύω και για το νησί της Χιου!Γι αυτό παραπονιέμαι κ γι αυτό πιστεύω (υποθέτω,δεν γνωρίζω) και τα υπόλοιπα άτομα που εξέφρασαν παρόμοιες γνώμες!Προσωπικά με ενοχλεί ότι το νησί παραγκωνίζεται πάλι και μένει στο έλεος της ΝΕΛ και της ΑΝΕΚ γιατί προσωπικά στην γραμμή αυτή δεν νομίζω πως έχει κάποια να επιδείξει κάτι καλό αυτή τη στιγμή!!!Με ενοχλεί αυτή η πολιτική με αποφάσεις κάτω απ το τραπέζι...Γιατί το πλόιο είχε πάντα κόσμο!Δεν το βγάζουν γι αυτό...Κ όπως έχω ξαναπεί δεν μου αρέσει τ δρομολόγιο γιατι το θεωρω προκλητικό και εμπαιγμό για τους κατοίκους του νησιού μου...Αν δεν θέλουν να εξυπηρετουν το νησί ας το πουν στα ίσα...!Και όχι έτσι μουλωχτά!!!

moutsokwstas
27-10-2008, 21:20
γι αυτο υπαρχει η ελευθερη αγορα κι ο ανταγωνισμος, με τα αρνητικα του και τα θετικα του. καμμια φορα λειτουργει αντιστροφα των προσδοκιων, γενικα στην ελευθερη αγορα. διαλεγεις και παιρνεις.

Haddock
27-10-2008, 21:29
Αν δεν θέλουν να εξυπηρετουν το νησί ας το πουν στα ίσα...!Και όχι έτσι μουλωχτά!!!

Νομίζω ότι η HSW πιο «δυνατά» δεν θα μπορούσε να το φωνάξει στους νησιώτες Χίου και Λέσβου (στα ίσα σας το λέει). Και όχι μόνο δεν κρύβει την αδιαφορία της «στα μουλωχτά» για τα νησιά του Β.Α. Αιγαίου αλλά δείχνει εμπαιγμό με τις κινήσεις της...


γι αυτο υπαρχει η ελευθερη αγορα κι ο ανταγωνισμος...διαλεγεις και παιρνεις.
Το θέμα είναι ότι η κατάσταση μυρίζει καρτέλ με τις θεατρικές κινήσεις τριών εταιρειών στην σκακιέρα. Τρία brand names κάτω από την ίδια ομπρέλα... Για ποιον ανταγωνισμό;;; Τι περιμένατε δηλαδή;;

Speedkiller
27-10-2008, 21:34
Σωστά τα λες parokayak αλλα την βιτρίνα Χιος-Μυτιλήνη την κρατάει και αυτό εννοώ εγώ!!!Μην ξεχνάς πως η βιτρίνα μερικούς τους έπεισε...

kastro
29-10-2008, 22:58
Το να πηγαίνει καράβι απευθείας Χίο-Μυτιλήνη και να μην σταματάει σε Σύρο και Μύκονο πρέπει να είναι από την Νελ.Για το Nissos chios που ανήκει στην HSW μπορεί να σταματάει ελεύθερα και σε άλλα νησιά.

Η Νελ είναι η παραδοσιακή εταιρεία για το βόρειο Αιγαίο.

STRATHGOS
30-10-2008, 13:43
Το να πηγαίνει καράβι απευθείας Χίο-Μυτιλήνη και να μην σταματάει σε Σύρο και Μύκονο πρέπει να είναι από την Νελ.Για το Nissos chios που ανήκει στην HSW μπορεί να σταματάει ελεύθερα και σε άλλα νησιά.

Η Νελ είναι η παραδοσιακή εταιρεία για το βόρειο Αιγαίο.
Εγω KASTRO θελω πλοιο απο την ΝΕΛ να πηγαινει απευθειας Μυτιληνη.εχεις καμια πληροφορια?ξερεις κατι που δεν ξερουν οι αλλοι?το ΕΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ δεν ειναι καλο για αυτη τη γραμμη χιο Μυτιληνη!!

MYTILENE
19-11-2008, 15:18
Ακουώ το τελευταίο καιρό οτι επιχειρηματίες της Μυτιλήνης θα φέρουνε 2 ro/ro -από τη Μάλτα:rolleyes: κιόλας- για Χίο-Πειραιά,τις τελευταίες μέρες έμαθα και ποιοί είναι,χθές ένας και σήμερα ένας άλλος μου είπανε οτι τη Κυριακή:rolleyes::rolleyes: το ένα θα είναι εδώ!,με ένα χαμόγελο μέχρι τ'αυτιά!!!Να ρωτήσω κάτι?Η εγώ δεν πάω καλά ή αυτοί βλέπουν πολλές ταινιές επιστημονικής φαντασιάς.Όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει γιατί εγώ αν γίνονται τόοοοσο ευκολα ΟΛΑ αυτά αύριο ξεκινάω........ θα γίνω εφοπλιστής!!!!!
ΥΓ:Ξέχασα μια φόρα τη βδομάδα θα πιάνουν και .........Καβάλα:confused:!!!!!

Νaval22
19-11-2008, 16:38
mytilene μήπως αυτός που σου το είπε είχε καπανήσει πιο πρίν δυο τρία καραφάκια ούζο πιτσιλαδή?
πάντως τους προτείνω αντί για να φέρουν πλοία να δώσουν τα λεφτά τους στη ΝΕΛ να αγοράσει αυτή τα ρο/ρο για το καλό του νησιού,που καιρός για επενδύσεις τώρα.

MYTILENE
19-11-2008, 16:45
Κοίτα αυτό το σκέφτηκα και γώ αλλά αυτός δε πίνει ρε απ'όσο ξέρω:D.Αφού να φανταστείς ήθελε να μου το δείξει και σε φώτο:p:p!!!Η΄τους πείραξε η βροχή ή δε τη παλεύουν ή θα τρίβουμε τα μάτια μας,τι άλλο να πω δε ξέρω.Ι Δ Ω Μ Ε Ν!!!!
ΥΓ: Τη ΝΕΛ τη μισούνε αυτοί-και καλά-όταν τους είχε άρχοντες όμως και μπαίνανε τσάμπα σχεδόν το παίζανε καλοί και η ΝΕΛ ήταν η καλύτερη.ΤΕΣΠΑ ας μη πώ άλλα γιατί..........;)

STRATHGOS
21-11-2008, 19:42
ΔΥΟ ΣΥΥΚΡΟΝΑ ΔΕΞΑΜΕΝΟΠΛΟΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΕΙ Η ΕΛΙΝΟΙΛ

moutsokwstas
21-11-2008, 20:37
σαν τον απλιωτη και το μαιστρο φανταζομαι. να λυθει κατα μερος ενα απο τα προβληματα με τα καυσιμα δηλ. τη μεταφορα καυσιμων στο νησι, γιατι το αλλο ειναι η αποθηκευση και η μεταφορα των αποθηκων σε αλλο σημειο. εκει εχουμε σημαντικο προβλημα που παραμενει αλυτο για την ωρα.

+επιβάτης
24-11-2008, 14:21
mytilene μήπως αυτός που σου το είπε είχε καπανήσει πιο πρίν δυο τρία καραφάκια ούζο πιτσιλαδή?
πάντως τους προτείνω αντί για να φέρουν πλοία να δώσουν τα λεφτά τους στη ΝΕΛ να αγοράσει αυτή τα ρο/ρο για το καλό του νησιού,που καιρός για επενδύσεις τώρα.

Η λύση των ρο/ρο, αν εξεραιθούν τα επικίνδυνα φορτία, είναι για μεγάλες αγορές. Για να επιβιώσουν γραμμές όπως αυτή της Χίου και Μυτιλήνης χρειάζονται τα φορτηγά αυτοκίνητα, γιατί επιβάτες μεταφέρουν μόνο 2-3 μήνες το χρόνο. Προσωπικά πιστεύω ότι αν αγαπάμε τα νησιά μας, πρέπει να σκεφτόμαστε και να "εργαζόμαστε" προς την κατεύθυνση της εξυπηρέτησής τους από επιβατηγά - οχηματαγωγά που θα ανταπεξέρχονται στα λειτουργικά τους εξοδα από τα φορτηγά αυτοκίνητα καθ ΄ολη τη διάρκεια του έτους. Πως έχουμε την απαίτηση νέων, γρήγορων και με φτηνά εισιτήρια πλοίων, άρα ακριβού κόστους κτήσης, όταν θα δουλεύουν ως επι το πλείστον με επιβάτες, και τη σχετικά σταθερή κίνηση των φορτηγών θα την καρπώνονται κάποιοι επιτήδειοι ευκαιριακοί αεριτζίδες. Μετά πως θα επενδύσει ο κάθε σοβαρός εφοπλιστής 2Χ50 ή 60 εκ. ευρώ για να λυθεί οριστικα το πρόβλημα.

Apostolos
31-12-2008, 12:55
Το Ρο/Ρο έρχετε σύντομα...

Naias II
05-02-2009, 15:08
Σήμερα και το Σάββατο χωρίς πλοίο η γραμμή :mad:

moutsokwstas
05-02-2009, 21:23
ωραιοτατα, ποιος ο λογος?

Naias II
05-02-2009, 21:59
Λογικά υπάρχει κενό λόγω απουσίας Νήσος Χίος. Το ΥΕΝ πιθανόν δεν προλαβαίνει τις καταστάσεις και πάμε λέγοντας

Leo
05-03-2009, 23:21
Φορτωμένος ή ξεφόρτωτος Στέφανε τα ψιλά γράμματα δεν θα τα μάθουμε ποτέ. Οι Business παίζουν με λογικές " ο θάνατος σου η ζωή μου ". Μέσα απο τα διάφορα πόστς σε πολλά θέματα της γραμμής Βορείου Αιγαίου και της ΝΕΛ έχετε ρίξει τις ευθύνες στις ηγεσίες της ΝΕΛ. Τώρα γαιτί σας φταίει η ΑΝΕΚ και κάθε άλλη εταιρεία που δραστηριοποιείται στην γραμμή? Αυτοκριτική σε βάθος κάνατε? Το Λισσός τι σας φταίει που σας εξυπηρετεί?

Speedkiller
05-03-2009, 23:59
Aυτό που ενοχλεί νομίζω τον Στέφανο (και εμένα σίγουρα) είναι όλο αυτό το "κατεστημένο" και όλες αυτές οι συμφωνίες κάτω απ το τραπέζι...Γιατί προφανώς και βρωμαέι οσο δεν παει άλλο δρομολόγηση Θεόφιλου σε αλλη εκτός της παραδοσιακής του γραμμής...Η μύτη μας έχει καεί απ την βρώμα...:rolleyes::-PΕιναι πασιφανές πως ο Θεόφιλος βγαίνει "εθελούσια?" για να κάνει τόπο στο Λισσός η σε οποιοδήποτε τελός πάντων πλοιο της ΑΝΕΚ...Αυτό μας ενοχλεί...Sorry που ήμουν off topic...

AegeanIslands
06-03-2009, 18:23
Ποσο λυπηρο - τραγικο ειναι το 2009 να ζηταμε και να διεκδηκουμε με λαχταρα τη δρομολογηση του ΘΕΟΦΙΛΟΣ και να ειμαστε και ευγνωμονες για τις υπηρεσιες του ΛΙΣΣΟΣ.

douzoune
06-03-2009, 18:28
φίλε μου, τόσα χρόνια με Αγούδημο και Μανούση, η δρομολόγηση πλοίων όπως το Λισσός και ο Θεόφιλος είναι πολυτέλειες......τι να κάνουμε...αυτή είναι η πραγματικότητα!!!!!

Leo
06-03-2009, 19:28
Ποσο λυπηρο - τραγικο ειναι το 2009 να ζηταμε και να διεκδηκουμε με λαχταρα τη δρομολογηση του ΘΕΟΦΙΛΟΣ και να ειμαστε και ευγνωμονες για τις υπηρεσιες του ΛΙΣΣΟΣ.


Θα μας ενδιέφεραν οι δικές σας απόψεις φίλε AegeanIslands, και όχι μόνο ή υψηλή κριτική. Αν έχετε κάτι να πείτε ευχαρίστως θα το ακούγαμε.

moutsokwstas
06-03-2009, 19:29
να προσθεσω οτι καποιοι τοπικοι κατοικοι της μυτιληνης, οταν δρομολογηθηκε το λισσος, δυσφορουσαν γιατι το λισσος ηταν κομματι παλιο πλοιο. δεν ξερουμε τι θελουμε η, δεν ξερουμε τι μας γινεται μου φαινεται. και πως θα τα καπαρωσει ολα η ανεκ, με το λιμανι της χιου που ειναι μια σταλια? φροντιζω οτι και οι μεν και οι δε, να κοιταξουν να εξυπηρετησουν τον κοσμο και τα νησια και τις σκοπιμοτητες, να τις αφησουν ακρη κατα μερος.

douzoune
06-03-2009, 20:18
η εξυπηρέτηση των νησιών όμως θα πρέπει να συνδυάζεται με ποιότητα και ταχύτητα...όσο για την ταχύτητα το Λισσός δεν πιστεύω οτι είναι ό,τι καλύτερο πέρασε από την συγκεκριμένη γραμμή, ωστόσο την εξυπηρετεί μια χαρά.....

moutsokwstas
06-03-2009, 20:22
εχουν περασει και πλοια και με ταχυτητα απο τη γραμμη, αλλα καποιοι τα κυνηγησαν, μην ξεχναμε και μην αναφερουμε επιλεκτικα πραγματα. το ενα μας ξυνιζει, το αλλο μας βρομαει...δοξα τω θεο που υπαρχουν πλοια που εξυπηρετουν και δεν εχουν αφησει χωρις συνδεση, τη χιο και τη μυτιληνη.

douzoune
06-03-2009, 22:13
είσαι απόλυτα.....μα απόλυτα σωστός φίλε μου....συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Leo
06-03-2009, 22:20
Η συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ όπου μπορείτε να συνεχίσετε.

AegeanIslands
10-03-2009, 06:02
Θα μας ενδιέφεραν οι δικές σας απόψεις φίλε AegeanIslands, και όχι μόνο ή υψηλή κριτική. Αν έχετε κάτι να πείτε ευχαρίστως θα το ακούγαμε.
Όταν μια Ναυτιλιακη εχει απαξιώσει σε μεγαλο βαθμο τα πλοια της και εν ετη 2009 ο νησιωτης , ο μεταφορεας , ο τουριστας και εν τελη ο Ελληνας Ναυτικος καλειται να ταξιδεψει με υποβαθμισμενο τροπο, τοτε αυτοι είναι που θα πρεπει να δωσουν εξηγησεις και να δεχτουν την κριτικη.
Μια βολτα στο Λιμανι του Πειραια και του Λαυριου πειθει και τον πιο επιφυλακτικο για να διαπιστωση από κοντα σε τι επιπεδο βρισκεται η επιβατηγος μας Ναυτιλια.
Στο προκειμενο τωρα,κανουμε λογο λαχταροντας για την επικειμενη επιστροφη του ΘΕΟΦΙΛΟΣ και απ ο αποψη «καραβολατρικη» καλα κανουμε αφου θελουμε να ταξιδευει ένα πλοιο ο καθενας για τους δικους του λογους.Ενα υπερηλικο πλεον πλοιο ,κακοδιατηρημενο,αφημενο στη μοιρα του καμποσα χρονια και ας υπηρξε κερδοφορο και ας ηταν αγαπητο και ας ηταν και μονοπωλειο στη γραμμη του.Θυμαται κανεις να καταθεση καποια ριζικη ανακαινιση των εσωτερικων του χωρων ετσι για να τιμησουμε τους πιστους μας επιβατες,καποια μεγαλη επισκευη,μια αμμοβολη τελος παντων .Το πλοιο διεθεται 2 bow thrusters ,ζωγραφισμενο στη μασκα είναι μονο ένα,δουλευει ολοταχως αυτό το ενα?Στους εργατες των αγκυρων εχει 2 «σκαλες» ταχυτητες δουλευουν και οι δυο? Ισως να μην ενδιαφερει τους περισσοτερους όμως είναι χαρακτηριστικα στοιχεια του ποσο σοβαρα διαχειριζεται-εκμεταλευεται μια Ναυτιλιακη τις οικονομικες της μοναδες.
Να είναι καλα και γεροι οι Πλοιαρχοι και τα ηρωικα πληρωματα που τα κανουν καταλληλα και αξιοποιησιμα αυτά τα πλοια.Ευτυχως που υπαρχουν και οι Κοινοτικες οδηγιες και οι διεθνεις συμβασεις γιατι θα ταξιδευαμε με Χοζοβιωτισες k Mυρτηδιωτισες και θα λεγαμε και ευχαριστω, τ’ ακουσαμε κι αυτό λες και ο πλοιοκτητης κανει σε καποιον χαρη η πληρωνει κι απ την τσεπη του κι ολας,- σημερα με 50€ ταξιδευεις αεροπορικως στη Κρητη και θελεις 45€ να πας στις Σπετσες αν βρεις θεση-λες και του εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο να γινει εφοπλιστης.
Και για να μην χαρακτηριστω εμπαθης απεναντι σε καποια συγκεκριμενη ΝΕ ,τα ιδια ισως και χειροτερα συναντα κανεις σε πλοια της GA FERRIES,SAOS FERRIES,KALLISTI κλπ.Ετσι προχειρα και περιεκτικα,λιγα μολις μετρα από τον καταπελτη η μυρωδια σε προιδεαζει τι σε περιμενει.Τουμπαριστα-Μονοτιμονα(ΛΙΣΣΟΣ)κ.α εχουμε πλεον εμεις και κατι πολεις-κρατη στη Νοτια Αφρικη,Ταχυτητες από 12 μεχρι 15.5 κομβων εχουμε να βιωσουμε από την δεκαετια του 60’ ,δεν ξερεις αν θα φυγεις ,ποτε θα φτασεις αν θα φτασεις.Πετρελευση από ενδιαμεσους λιμενες με βυτια δεν εχει ακουστει ποτε ,η τουλαχιστον δεν το γνωριζω .Η μισθοδοσια των πληρωματων πλεον δεν θεωρειται απολυτα κεκτημενο δικαιωμα.Δουλευει σε συνθηκες απαραδεκτες και όταν πληρωθει (τον προσβλητικο του μισθο) μετα από 2 η 3 μηνες και μετα από επισχεσεις και αλλα χαριτωμενα -που αναγκαζεται να προσφυγει για να πληρωσει τις υποχρεωσεις και τους τοκογλυφους (τραπεζες) που εχει καταφυγει-θα πει και ευχαριστω και συγνωμη αν δεν τον εχουν διωξει.
Αυτά κι όχι μονο φιλε Leo είναι που με ενοχλουν και δυστηχως δεν είναι αντικειμενο προβληματισμου και συζητησης.Χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης θα θελα να πει καποιος αν η «υψηλη» κριτικη όπως χαρ/κε η αρνητικη – επιθετικη θα προσθετα είναι επιεικης και δικαιολογημενη.
Απεναντι στην οπισθοδρομιση και την παρακμη δεν ζητω από καποιον να σταθει απεναντι και να αντιδρασει,ζητω να μην αντιδρα που αντιδρω.

Leo
10-03-2009, 06:14
Ευχαριστώ για την λεπτομερή αναφορά. Δεν αντιδρώ επειδή αντιδράς εσύ φίλε AegeanIslands, αλλά δεν μου αρέσουν τα μισόλογα. Όλοι στο φόρουμ δεν έχουμε τις ίδιες εμπειρίες και γνώσεις ούτε πίανουμε πουλιά στον αέρα... Τρείς κουβέντες παραπάνω δεν βλάπτουν για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους. Δεν μπορώ να πω ότι το παραπάνω κέιμενο σου δεν είναι κατατοπιστικό και έτσι όπως θα έπρεπε να είναι απο την αρχή. Μπορούμε να λέμε την άποψη μας χωρίς να προσβάλουμε και χωρίς να αντιδικούμε με κανένα. Το έκανες αξιοπρεπώς παραπάνω και πάλι σ΄ευχαριστώ γι αυτό.

Apostolos
14-03-2009, 12:51
Συμφωνώ με τον Aegean Islands, αλλα έχω να παραθέσω ότι τα πλοία όπως ξέρουμε δέν εκτιμούνται με την ηλικία τους αλλα με την κατάσταση συντήρηση τους. Για εμένα το κακό σαράκι ήταν ο λεγόμενος Ελληνικός Νηογνώμονας που υπήρχε μόνο για να εκδίδει τα διάφορα πιστοποιητικά. Δέν ήταν αυστηρός στην συντήρηση, ανάπτυξη και εξυχρονισμό των πλοίων και περιμέναμε απο την Επιθεώρηση να μπεί για να γεμίσει παρατηρίσεις το κάθε πλοίο...
Στη Μυτιλήνη και στη Χίο βολευτίκαν οι ναυτικοί και η ΝΕΛ που πορόλο ότι κρατούσαν τα πλοία σε εξαιρετική κατάσταση, δέν προχώρησαν σε ριζικές αλλαγές, εξυχρονισμό και ανανέωση των μονάδων τους. Αφού το πείραμα "Μυτιλήνη" ειδαν ότι πέτυχε γιατι δεν φέραν 3 όμοια πλοία την στιγμή που κονομούσαν??? Παρα κάθονταν μερικοί μέτοχοι και ελέγχανε τα free εισητήρια για το άν ήταν δικά τους παιδιά...

Naias II
14-03-2009, 15:21
Αφού το πείραμα "Μυτιλήνη" ειδαν ότι πέτυχε γιατι δεν φέραν 3 όμοια πλοία την στιγμή που κονομούσαν???

Σε αυτό το σημείο είχα απορήσει και εγώ. Γιατί δεν έγιναν οι κατάλληλες κινήσεις; Και να σας πω και κάτι άλλο μπορεί να φανεί και σε μερικούς περίεργο. Όσο και να μας αρέσουν τα Αίολος (καραβολατρικά) τι τα ήθελε τόσο δαπανηρά βαπόρια(καύσιμα κλπ). Άστα τα ταχύπλοα πάρε συμβατικά να ανανεώσεις το στόλο σου και έπειτα βλέπουμε για ταχύπλοα

Νaval22
14-03-2009, 18:43
Και να σας πω και κάτι άλλο μπορεί να φανεί και σε μερικούς περίεργο. Όσο και να μας αρέσουν τα Αίολος (καραβολατρικά) τι τα ήθελε τόσο δαπανηρά βαπόρια(καύσιμα κλπ). Άστα τα ταχύπλοα πάρε συμβατικά να ανανεώσεις το στόλο σου και έπειτα βλέπουμε για ταχύπλοα

Δεν λές κάτι περίεργο,όλος ο κόσμος αυτό λέει εδώ και χρόνια,άσε που δεν πιστεύω πως καραβολάτρικα άρεσουν και τόσο τα αίολος

moutsokwstas
14-03-2009, 19:30
δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα πηραν απο τη στιγμη που η γραμμη στηριζεται στα φορτηγα. δεν ξερω τι σχεδια ειχαν στα μυαλα τους. και δεν πηραν ενα, αλλα τρια. εφερε και την προικα του ο αλλος και εγιναν μια ωραια οικογενεια.

KABODETHS
19-03-2009, 08:22
Από αυτήν την Παρασκευή το ΛΙΣΣΟΣ επεκτείνει το δρομολόγιο του προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ με συνέπεια την κατάργηση(??) του βραδινού δρομολογίου από Μυτιλήνη/Χίο προς Πειραιά!!!

KABODETHS
22-03-2009, 10:31
Από 22/4 σύμφωνα με το openseas ΠΡΕΒΕΛΗΣ στη θέση του ΛΙΣΣΟΣ

MYTILENE
22-03-2009, 11:19
Από 22/4 σύμφωνα με το openseas ΠΡΕΒΕΛΗΣ στη θέση του ΛΙΣΣΟΣ
Πολύ σωστός ο φίλος !!!Μέχρι 12/05 στα δρομολόγια του ΛΙΣΣΟΣ το ΠΡΕΒΕΛΗΣ;)

αιγαιοπλόος
22-03-2009, 11:45
Μετά την επισκευή του Λισσός, θα παραμείνει το Πρέβελης στη γραμμή;
Δεν αποκλείω να θελήσει η ΑΝΕΚ να διπλώσει τη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη.

mitilinios
22-03-2009, 14:30
Από αυτήν την Παρασκευή το ΛΙΣΣΟΣ επεκτείνει το δρομολόγιο του προς ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ με συνέπεια την κατάργηση(??) του βραδινού δρομολογίου από Μυτιλήνη/Χίο προς Πειραιά!!!


Δεν την βρίσκω συνετή αυτή την κίνηση :?::rolleyes: γιατί είναι γνωστό ότι την Παρασκευή υπάρχει αυξημένη κίνηση από τα νησιά προς τον Πειραιά. Για να δούμε ...:p

thanos75
30-04-2009, 22:06
Μετά την υπό προυποθέσεις θετική γνωμοδότηση του ΣΑΣ για δρομολόγηση των ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ και ΡΟΔΑΝΘΗ της GA FERRIES στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης (με προεκτάσεις σε Λήμνο και Θεσ/νίκη) θα έχουμε ουσιαστικά 5 πλοία που θα εξυπηρετούν τη σύνδεση των δύο μεγάλων αυτών νησιών με τον Πειραιά. Μήπως είναι λίγο υπερβολή η ταυτόχρονη δρομολόγηση 5 πλοίων σε ετήσια βάση? Μπορεί αυτή η γραμμή να σηκώσει τόσα πλοία? Πολύ φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα ίσως να είναι ζημιογόνο για όλες τις ενδιαφερόμενες εταιρείες. Πιστεύω πως το υπουργείο θα έπρεπε να δει λίγο πιο σοβαρά την κατανομή αυτής της "πίτας", ανεξάρτητα από μικροσκοπιμότητες, ανταγωνισμούς και παιχνίδια συσχετισμών

Speedkiller
30-04-2009, 22:27
To θεμα του υπουργείου είναι να κοιτάει μην δεν κονομήσουν οι ακτοπλοικές εταιρείες ή η καλύτερη σύνδεση των νησιών???:confused:

douzoune
30-04-2009, 22:45
To θεμα του υπουργείου είναι να κοιτάει μην δεν κονομήσουν οι ακτοπλοικές εταιρείες ή η καλύτερη σύνδεση των νησιών???:confused:
Σωστός ο Speed...πως θα δημιουργηθεί ανταγωνισμός-καλύτερες τιμές-καλύτερες υπηρεσίες κλπ κλπ.

johny18
30-04-2009, 22:58
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΑΥΤΑ ΣΤΗ ΧΙΟ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ ;;; ΑΝ ΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ;;;

hsw
01-05-2009, 00:05
Σύμφωνα με τα θερινά δρομολόγια της εταιρίας, οι ώρες του Νήσος Χίος αλλάζουν ριζικά καθώς θα αναχωρεί στις 20:00, Μύκονο θα πιάνει κάθε δύο μέρες (Τετάρτη και Σάββατο) και τέλος, κάθε Παρασκευή το πλοίο θα πηγαίνει κατ' ευθείαν για Χίο-Μυτιλήνη και πάλι!! Αυτή τη φορά πάντως η Χίος μένει στην απ'έξω, αφού και με τους τρεις συνδυασμούς, οι ώρες άφιξης στο νησί (02:30, 03:30, 04:05) δεν είναι και οι καλύτερες. Από την άλλη βέβαια, στην επιστροφή φεύγει από Χίο στις 10:30.

Περισσότερα εδώ (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/chios21.pdf)

Παρασκευή πάντως θα μπορούσε να φεύγει 18:30 για να έχει και μια πιο λογική ώρα άφιξης στη Χίο...

Leo
01-05-2009, 06:19
Κατά την γνώμη μου και μιλόντας με το μάτι του επιβάτη από Σύρο (μόνιμου κατοίκου και όχι τουρίστα) μάλλον θα χάσει πελάτες παρά θα κερδίσει. Εξαίρεση το δρομολόγιο της Κυριακής πρός Πειραιά ...

DimitrisT
01-05-2009, 11:27
Σύμφωνα με τα θερινά δρομολόγια της εταιρίας, οι ώρες του Νήσος Χίος αλλάζουν ριζικά καθώς θα αναχωρεί στις 20:00, Μύκονο θα πιάνει κάθε δύο μέρες (Τετάρτη και Σάββατο) και τέλος, κάθε Παρασκευή το πλοίο θα πηγαίνει κατ' ευθείαν για Χίο-Μυτιλήνη και πάλι!! Αυτή τη φορά πάντως η Χίος μένει στην απ'έξω, αφού και με τους τρεις συνδυασμούς, οι ώρες άφιξης στο νησί (02:30, 03:30, 04:05) δεν είναι και οι καλύτερες. Από την άλλη βέβαια, στην επιστροφή φεύγει από Χίο στις 10:30.

Περισσότερα εδώ (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/chios21.pdf)

Παρασκευή πάντως θα μπορούσε να φεύγει 18:30 για να έχει και μια πιο λογική ώρα άφιξης στη Χίο...

Καλό μήνα φιλέ hsw σε ευχαριστούμε για τη ενημέρωση για τα δρομολόγια.Το πρόβλημα δεν είναι η ώρα άφιξης στην Χίο γιατί και με την Νελ/Ανεκ τέτοια ώρα φτάναμε,το πρόβλημα είναι η ώρα αναχώρησης γιατί στις 7 υπάρχει δομολόγιο άλλης εταιρίας.

hsw
01-05-2009, 12:11
Καλό μήνα φιλέ hsw σε ευχαριστούμε για τη ενημέρωση για τα δρομολόγια.Το πρόβλημα δεν είναι η ώρα άφιξης στην Χίο γιατί και με την Νελ/Ανεκ τέτοια ώρα φτάναμε,το πρόβλημα είναι η ώρα αναχώρησης γιατί στις 7 υπάρχει δομολόγιο άλλης εταιρίας.

Καλό μήνα και σ' εσένα φίλε DimitrisT. Από τη στιγμή που φτάνουν σχεδόν την ίδια ώρα στη Χίο, το Χίος φεύγει μία ώρα αργότερα, έχει μικρότερη διάρκεια ταξιδιού και προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες αυτό δεν είναι πρόβλημα. Άλλωστε και τώρα, σχεδόν την ίδια ώρα φεύγει.

Speedkiller
01-05-2009, 12:23
Καλό μήνα και σ' εσένα φίλε DimitrisT. Από τη στιγμή που φτάνουν σχεδόν την ίδια ώρα στη Χίο, το Χίος φεύγει μία ώρα αργότερα, έχει μικρότερη διάρκεια ταξιδιού και προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες αυτό δεν είναι πρόβλημα. Άλλωστε και τώρα, σχεδόν την ίδια ώρα φεύγει.

Mε τι ώρα άφιξης στον Πειραιά κ με τι διαφορά στις τιμές όμως?

hsw
01-05-2009, 14:17
Mε τι ώρα άφιξης στον Πειραιά κ με τι διαφορά στις τιμές όμως?

Τα δρομολόγια (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/chios21.pdf) και οι ώρες άφιξης και αναχώρησης.

Τιμές (Hellenic Seways/ANEK/NEL)
Deck: 32,5/25,5/25
Οικονομική αεροπορικά: 35,5/30/26
Διακεκριμένη αεροπορικά: 57,5/-/-
Α2 εξωτερική: 78,5/72/56 ή 70 (με τηλεόραση)
Α4 εξωτερική: 62,5/55/
ΑΒ2 εσωτερική: 67/55/?
ΑΒ4 εσωτερική: 55,5/47/44
Λουξ: -/81/?
Α3 εξωτερική: -/65/-
ΑΒ3 εσωτερική: -/54/50

Οχήματα (Hellenic Seways/ANEK/NEL)
Οχήματα & Jeep: 87/65 (<3.80), 85 (>3.80)/48.80 (<3.80), 85 (>3.80m)
Μοτοσυκλέτες: 23, 43 (3/4 τροχοί)/20/?
Τροχόσπιτα/Βάρκες/Μπαγκαζιέρες: 28,5/22.20 (<5m), 36.5 (>5m)/?

όπου υπάρχει ερωτηματικό είναι επειδή κάτι έγινε με το σύστημα κρατήσεων απ'όπου έβλεπα τις τιμές και δεν τις εμφάνιζε...

Speedkiller
01-05-2009, 14:25
Τα δρομολόγια (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/chios21.pdf) και οι ώρες άφιξης και αναχώρησης.

Τιμές (Hellenic Seways/ANEK/NEL)
Deck: 32,5/25,5/25
Οικονομική αεροπορικά: 35,5/30/26
Διακεκριμένη αεροπορικά: 57,5/-/-
Α2 εξωτερική: 78,5/72/56 ή 70 (με τηλεόραση)
Α4 εξωτερική: 62,5/55/
ΑΒ2 εσωτερική: 67/55/?
ΑΒ4 εσωτερική: 55,5/47/44
Λουξ: -/81/?
Α3 εξωτερική: -/65/-
ΑΒ3 εσωτερική: -/54/50

Οχήματα (Hellenic Seways/ANEK/NEL)
Οχήματα & Jeep: 87/65 (<3.80), 85 (>3.80)/48.80 (<3.80), 85 (>3.80m)
Μοτοσυκλέτες: 23, 43 (3/4 τροχοί)/20/?
Τροχόσπιτα/Βάρκες/Μπαγκαζιέρες: 28,5/22.20 (<5m), 36.5 (>5m)/?

όπου υπάρχει ερωτηματικό είναι επειδή κάτι έγινε με το σύστημα κρατήσεων απ'όπου έβλεπα τις τιμές και δεν τις εμφάνιζε...



Eυχαριστώ!Πάντως σημαντικά τα παραπάνω ποσά στα εισητήρια των επιβατών ιδίως αν μιλάμε και για οικογένειες!!!

Νaval22
01-05-2009, 16:31
Μετά την υπό προυποθέσεις θετική γνωμοδότηση του ΣΑΣ για δρομολόγηση των ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ και ΡΟΔΑΝΘΗ της GA FERRIES στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης (με προεκτάσεις σε Λήμνο και Θεσ/νίκη) θα έχουμε ουσιαστικά 5 πλοία που θα εξυπηρετούν τη σύνδεση των δύο μεγάλων αυτών νησιών με τον Πειραιά. Μήπως είναι λίγο υπερβολή η ταυτόχρονη δρομολόγηση 5 πλοίων σε ετήσια βάση? Μπορεί αυτή η γραμμή να σηκώσει τόσα πλοία? Πολύ φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα ίσως να είναι ζημιογόνο για όλες τις ενδιαφερόμενες εταιρείες. Πιστεύω πως το υπουργείο θα έπρεπε να δει λίγο πιο σοβαρά την κατανομή αυτής της "πίτας", ανεξάρτητα από μικροσκοπιμότητες, ανταγωνισμούς και παιχνίδια συσχετισμών

o Αγούδημος πρέπει μάλλον να θυμηθεί τι έπαθε πρίν απο 7 χρόνια που είχε ξαναμπεί στη γραμμή με το Δημητρουλα,5 επιβατηγά + 1 ρο ρο σε αυτή τη γραμμή είναι φύση αδύνατο να σταθούν,για μένα το πιθανότερο είναι πως πρόκειται για πυροτέχνημα και κίνηση πανικού απο υη πλευρά της GA που δεν θα πραγματοποιηθεί τελικά,είναι αδύνατον ο Αγούδημος να μην σκέφτεται πως αυτός που θα χτυπηθεί περισσότερο θα είναι ο ίδιος μιας η ΝΕΛ/ΑΝΕΚ δεν εξαστάται αποκλειστικά απο την εν λόγω γραμμή

Speedkiller
01-05-2009, 19:17
o Αγούδημος πρέπει μάλλον να θυμηθεί τι έπαθε πρίν απο 7 χρόνια που είχε ξαναμπεί στη γραμμή με το Δημητρουλα,5 επιβατηγά + 1 ρο ρο σε αυτή τη γραμμή είναι φύση αδύνατο να σταθούν,για μένα το πιθανότερο είναι πως πρόκειται για πυροτέχνημα και κίνηση πανικού απο υη πλευρά της GA που δεν θα πραγματοποιηθεί τελικά,είναι αδύνατον ο Αγούδημος να μην σκέφτεται πως αυτός που θα χτυπηθεί περισσότερο θα είναι ο ίδιος μιας η ΝΕΛ/ΑΝΕΚ δεν εξαστάται αποκλειστικά απο την εν λόγω γραμμή

Mόνο που το δημητρούλα έκανε σιδηρόδρομο και όχι απευθείας δρομολόγιο!Εχει κ αυτό σημασία!;)

Νaval22
01-05-2009, 22:18
καθολου σιδηρόδρομο μια χαρά απευθείας έκανε

DimitrisT
02-05-2009, 01:18
καθολου σιδηρόδρομο μια χαρά απευθείας έκανε

φίλε stefanosp την άγονη έκανε : Καβάλα-Λήμνο-Μυτιλήνη-Χίο-Σάμο μπορεί να έπιανε κι άλλα λιμάνι αλλά δεν θυμάμαι.

Νaval22
02-05-2009, 12:25
για να το λέω φίλε δεν μου κατέβηκε έτσι,δεν μίλησα για άγονη ούτε για γραμμή μέσω άλλων νησιών,άλλα κατευθείαν για Πειραιά Χίο Μυτιλήνη,κάτι που είχε κάνει και το Φαιδρα αλλά και το Σαμοθράκη,αλλά ας τελιώσει εδώ γιατί το κουράσαμε...

DimitrisT
02-05-2009, 14:39
για να το λέω φίλε δεν μου κατέβηκε έτσι,δεν μίλησα για άγονη ούτε για γραμμή μέσω άλλων νησιών,άλλα κατευθείαν για Πειραιά Χίο Μυτιλήνη,κάτι που είχε κάνει και το Φαιδρα αλλά και το Σαμοθράκη,αλλά ας τελιώσει εδώ γιατί το κουράσαμε...

Το Φαίδρα και το Σαμοθράκη όντως έκαναν αυτό το δρομολόγιο.Απόσπασμα από εφημερίδα της Χίου ( http://www.alithia.gr/newspaper/2005/21062005/21062005,10713.html ) 21/06/2005 KATAΓΓEΛIA ΓIA TO ΠΛOIO “ΔHMHTPOYΛA” THΣ AΓONOY ΓPAMMHΣ .
προχτές, στις 4 το απόγευμα, ξεκίνησε από Πειραιά για Πάρο - Αγιο Κήρυκο - Φούρνους - Καρλόβασι - Βαθύ - Χίο - Μυτιλήνη - Λήμνο - Καβάλα!

Νaval22
02-05-2009, 19:58
το δρομολόγιο με το δημητρούλα που ανέφερα γίνοταν το 2002

DimitrisT
03-05-2009, 00:36
το δρομολόγιο με το δημητρούλα που ανέφερα γίνοταν το 2002
Φίλε stefanosp έχεις δίκιο ,γράψε λάθος ζητάω συγγνώμη για την αμφισβήτηση απλά δεν θυμόμουν κάτι τέτοιο και δεν είχα βρει κανέν σετικό δημοσίευμα.

KABODETHS
15-09-2009, 18:38
ΜΕΤΑ ΤΙΣ 7/10 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Ν.ΧΙΟΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ.
μήπως θα πάει Σάμο-Ικαρία για λίγο?

gtogias
15-09-2009, 18:42
ΜΕΤΑ ΤΙΣ 7/10 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Ν.ΧΙΟΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ.
μήπως θα πάει Σάμο-Ικαρία για λίγο?

Μήπως κάτι δεν πάει καλά με το online της HSW? Μέχρι την περασμένη εβδομάδα έδινε δρομολόγια για όλο τον Οκτώβριο.

DimitrisT
15-09-2009, 18:48
Ούτε στο opeanseas εμφανίζονται τα δρομολόγια :rolleyes:

opelmanos
17-09-2009, 01:00
Θα τα εκτελεί κανονικά τα δρομολόγια του μάλιστα τα 2 Σάββατα που έρχονται θα κάνει και περασιές από Τήνο για τους προσκυνητές:cool:

DimitrisT
21-09-2009, 13:01
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το μέλλον της γραμμής δημοσιεύεται στην χιώτικη εφημερίδα Αλήθεια (http://www.alithia.gr/article.aspx?ArticleID=2390).

hsw
21-09-2009, 15:12
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τις τιμές από Πειραιά για Χίο το 2008? Το χρειάζεται ένας γνωστός μου για μια εργασία που κάνει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NAXOS
22-09-2009, 06:30
ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΜΑΛΛΟΝ Θ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΗ ΤΟ ΜΥΚΟΝΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΑ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ - ΣΑΜΟΥ

sg3
22-09-2009, 15:13
για την blue star ξερει καποιος αν βαλει καραβι για χιο μυτιληνη?και ποιο?

DimitrisT
02-11-2009, 21:34
Καλησπέρα.Από σήμερα αλλά ευτυχώς μέχρι την Παρασκευή (που επιστρέφει το Ν. Χίος) η γραμμή καλύπτεται μόνο :mad: από το Λισσός .

douzoune
02-11-2009, 21:45
Καλησπέρα.Από σήμερα αλλά ευτυχώς μέχρι την Παρασκευή (που επιστρέφει το Ν. Χίος) η γραμμή καλύπτεται μόνο :mad: από το Λισσός .
Η απόλυτη κατάντια της ΝΕΛ.....κρίμα-κρίμα-κρίμα. Και ακόμη χειρότερα για τους κατοίκους και επαγγελματίες των δύο νησιών....

cpt babis
02-11-2009, 22:24
Δηλαδη μεχρι την Παρασκευη μονο το Λισσος ε;

opelmanos
03-11-2009, 08:19
Mα δεν ντρέπονται λέω εγώ!!! Εχουμε καταντήσει να έχουμε συγοινωνία 2 φορές την εβδομάδα!!Κοία να δείς που στο τέλος θα ξεμείνουμε παντελώς σπό πλοία και θα αναγκαζόμαστε να παίρνουμε αεροπλάνο:mad:

αιγαιοπλόος
03-11-2009, 10:27
Καλησπέρα.Από σήμερα αλλά ευτυχώς μέχρι την Παρασκευή (που επιστρέφει το Ν. Χίος) η γραμμή καλύπτεται μόνο :mad: από το Λισσός .

Σήμερα (3-11-09) ας πούμε, μόνο ένα πλοίο αναχωρεί από Λέσβο. Είναι το JALE, που αναχωρεί στις 08.30 για το Αϊβαλί. Κανένα άλλο πλοίο, για πουθενά. Ούτε για Πειραιά, ούτε για Χίο, ούτε για οπουδήποτε.
Και μιλάμε για ένα νησί 1.600 τετρ. χιλιομέτρων, όχι για κανένα νησάκι της άγονης.

Τα ίδια και η Χίος. Σήμερα, η μοναδική αναχώρηση από τη Χίο είναι το Νήσος Θήρα στις 15.00 για Ψαρά.

Και είμαστε στο 2010 κοντά.

Apostolos
03-11-2009, 10:37
Γιατι δέν ναυλώνουν ένα πλοίο?

gtogias
03-11-2009, 10:47
Γιατι δέν ναυλώνουν ένα πλοίο?

Ποιοι να ναυλώσουν? Από ποιους? Όλοι γνωρίζουμε ότι η διαδικασία δρομολόγησης πλοίου είναι (το λιγότερο) χρονοβόρα. Εξάλλου υπάρχει και το Αρχάγγελος (για τα φορτηγά) και το Λισσός.

Άλλο αν είναι μάλλον απαράδεκτο να μένουν νησιά τέτοιου μεγέθους με τόσο ελλιπή συγκοινωνία.

Κάτι όμως που δεν αφορά τους πλοιοκτήτες, αλλά την οργανωμένη πολιτεία. Όσο οργανωμένη μπορεί να είναι η δική μας.

DimitrisT
03-11-2009, 11:27
Φίλε gtogias το πρόβλημα αφορά και τους πλοιοκτήτες,ειδικά η hsw θα μπορούσε να βάλει κάποιο πλοίο στη θέση του Ν. Χίος (Αριάδνη,εξπρες Σαντορίνη) αλλά προτίμησε να αφήσει τα Νησιά 1 μήνα χώρις 2ο πλοίο.

gtogias
03-11-2009, 11:36
Φίλε gtogias το πρόβλημα αφορά και τους πλοιοκτήτες,ειδικά η hsw θα μπορούσε να βάλει κάποιο πλοίο στη θέση του Ν. Χίος (Αριάδνη,εξπρες Σαντορίνη) αλλά προτίμησε να αφήσει τα Νησιά 1 μήνα χώρις 2ο πλοίο.

Φίλε DimitrisT, είτε μας αρέσει είτε όχι, ο εκάστοτε πλοιοκτήτης δεν έχει καμμιά υποχρέωση να βρει πλοίο αντικαταστάτη. Ιδιαίτερα ο όμιλος της ΑΝΕΚ που εξακολουθεί να στέλνει πλοίο στη γραμμή.

Πιθανώς να είχε ηθικό χρέος η ΝΕΛ να παραμείνει στη γραμμή. Αν ήθελε θα μπορούσε να δρομολογήσει είτε τον Κεντέρη είτε να ναυλώσει συμβατικό. Επαναλαμβάνω όμως μόνο ηθική υποχρέωση.

Η πολιτεία είναι αυτή που πρέπει να μεριμνά για την απρόσκοπτη συνέχεια της επικράτειας. Εκεί είναι που πονάμε. Στο κάτω κάτω της γραφής τόσες και τόσες σχέσεις ακούγεται να έχουν με τους πλοιοκτήτες. Ας έβρισκαν μια λύση.

Speedkiller
03-11-2009, 11:58
Για όλα αυτά που συμβαίνουν στη γραμμή δυστυχώς μόνο η ΝΕΛ ευθύνεται κατ έμε!Η ΑΝΕΚ-HSW καλά κάνει!Δεν είναι ναυτιλιακή εταιρεία Λεσβου:rolleyes:? !ΟΙ προθέσεις της φανήκαν απ την αλλάγή των δρομολογίων του Νησος Χιος :evil:!Η ΝΕΛ που έχει εναν κεντέρη και μια παναγιά Πάρου να σαπίζουν στο πέραμα γιατί δεν κάνει κάτι??????:twisted:

douzoune
03-11-2009, 14:29
Για όλα αυτά που συμβαίνουν στη γραμμή δυστυχώς μόνο η ΝΕΛ ευθύνεται κατ έμε!Η ΑΝΕΚ-HSW καλά κάνει!Δεν είναι ναυτιλιακή εταιρεία Λεσβου:rolleyes:? !ΟΙ προθέσεις της φανήκαν απ την αλλάγή των δρομολογίων του Νησος Χιος :evil:!Η ΝΕΛ που έχει εναν κεντέρη και μια παναγιά Πάρου να σαπίζουν στο πέραμα γιατί δεν κάνει κάτι??????:twisted:
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Από το μονοπώλιο κατάντησε να μην μπορεί να εξυπηρετήσει την γραμμή όταν ένα πλοίο της χρειάζεται δεξαμενισμό....
Επίσης, όπως πολύ σωστά αναφέρει ο gtogias η ΝΕΛ έχει ηθική υποχρέωση (λίγο σεβασμό και στους χιλιάδες μικρομετόχους οι οποίοι ουσιαστικά αποτελούν ένα μεγάλο κομμάτι του εξυπηρετούμενου κοινού) να αντικαταστήσει το πλοίο με ένα από αυτά που αναφέρει ο Speedkiller. Μια εταιρεία που ιδρύθηκε για να εξυπηρετήσει τα νησιά και να συμβάλλει στην ανάπτυξη τους.....Δεν ξέρω τι να πω...Ελπίζω η γραμμή να δει καλύτερες μέρες....(και η ΝΕΛ φυσικά!!!)

Νaval22
03-11-2009, 14:29
εγώ βρίσκω λίγο υπερβολικά τα όσα λέτε για μένα το πρόβλημα δεν είναι το ότι θα μείνουν τα νησιά με 1 έως 2 πλοία τη μέρα και όχι με 2 τη μέρα,εξάλλου και στις εποχές που η ΝΕΛ ήταν εταιρεία Λέσβου και έπαιζε μόνη της ποτέ δεν έφευγαν δύο πλοία τη μέρα και η γραμμή μια χαρά εξυπηρέτηση είχε και τα πλοία πήγαιναν γεμάτα

το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι η γραμμή έχει χαμηλές υπηρεσίες με 2 πλοία τεράστιας ηλικίας και ένα σύγχρονο που σε πάει κρουαζιέρα,αυτά πρέπει να δούμε κατά τη γνώμη μου

Speedkiller
03-11-2009, 14:32
εγώ βρίσκω λίγο υπερβολικά τα όσα λέτε για μένα το πρόβλημα δεν είναι το ότι θα μείνουν τα νησιά με 1 έως 2 πλοία τη μέρα και όχι με 2 τη μέρα,εξάλλου και στις εποχές που η ΝΕΛ ήταν εταιρεία Λέσβου και έπαιζε μόνη της ποτέ δεν έφευγαν δύο πλοία τη μέρα και η γραμμή μια χαρά εξυπηρέτηση είχε και τα πλοία πήγαιναν γεμάτα

το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι η γραμμή έχει χαμηλές υπηρεσίες με 2 πλοία τεράστιας ηλικίας και ένα σύγχρονο που σε πάει κρουαζιέρα,αυτά πρέπει να δούμε κατά τη γνώμη μου


Καλά τα λες αλλα στην παρούσα φάση έχει μόνο ένα!:cool:

gtogias
03-11-2009, 14:37
Θα συμφωνήσω (εν μέρει) με όλους σας. Αυτο που ζούμε αυτή την στιγμή είναι η γενική απαξίωση της γραμμής. Είτε γιατί η ΝΕΛ δε μπορεί ή και αν μπορεί να μην θέλει, είτε γιατί ο άλλος παίκτης ποσώς ενδιαφέρεται γαι τους κατοίκους-πελάτες στη γραμμή, είτε για όποιον άλλο λόγο πιστεύει ο καθένας.

Το διαταύτα όμως είναι ότι για πρώτη φορά περνούν μέρες χωρίς πλοίο να περνά από τα νησιά αυτά. Και όταν περνά να είναι τα μεγάλης ηλικίας, το Λισσός μάλιστα "σκουπίδι" της εταιρείας του, και το Νήσος Χίος που πιο πολύ μοιάζει να παραμένει στη γραμμή με το φόβο των Ιουδαίων (βλέπε Άττικα).

Λύσεις υπάρχουν?

sg3
03-11-2009, 14:50
η λυση ειναι να μπει το μπλου ορα'ι'ζον για αρχη φυσικα δεν θα εχει καθημερινα δρομολογια αλλα 5 τη βδομαδα τα εχει!και μετα ενα νεο μπλου σταρ!για την νελ ας μεινει με το μυτιληνη,και η hsw-ανεκ με το χιος μονο χιο-μυτιληνη

αιγαιοπλόος
03-11-2009, 14:50
Θα συμφωνήσω (εν μέρει) με όλους σας. Αυτο
Λύσεις υπάρχουν?
Μόνο το Blue Horizon. Με πρόλαβε ο αποπάνω. Αλλά νομίζω ότι θα πέφτει λίγο μεγάλο στη μανούβρα στη Χίο.
Είναι όμως το μόνο αξιόλογο πλοίο της Attica που είναι διαθέσιμο, μιας και το Superfast II δίπλωσε τη γραμμή Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Μπάρι, μαζί με το Superfast I. Οπότε το Horizon είναι ελεύθερο τώρα. Ισως θα ήταν μια καλή επιλογή για τη γραμμή, αν και εφόσον μπορεί να μανουβράρει στη Χίο με τα 187 μέτρα του μήκους του.

douzoune
03-11-2009, 14:51
το Νήσος Χίος που πιο πολύ μοιάζει να παραμένει στη γραμμή με το φόβο των Ιουδαίων (βλέπε Άττικα).

Λύσεις υπάρχουν?
Δεν νομίζω οτι το Νήσος Χίος παραμένει για τον λόγο που λες. Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και αίτηση αποδρομολόγησης του αλλά δόθηκε αρνητική απάντηση από το ΣΑΣ. Μην ξεχνάμε και την οικογενειακή σχέση ΑΝΕΚ-ΝΕΛ-HSW....λογικά παίζει και αυτή τον ρόλο της στη διαμόρφωση της σημερινής κατάστασης.
Αν μπεί η άττικα στην γραμμή σίγουρα θα αλλάξουν αρκετά πράγματα στα δεδομένα της γραμμής, οπότε οι λύσεις μάλλον προέρχονται από εκεί.

Apostolos
03-11-2009, 14:57
αν και εφόσον μπορεί να μανουβράρει στη Χίο με τα 187 μέτρα του μήκους του.

Εδώ μπήκε το Κρήτη με ίδιο βύθισμα, λιγότερα μέτρα και πολύ χειρότερη ελικτικότητα...

gtogias
03-11-2009, 15:05
Δεν νομίζω οτι το Νήσος Χίος παραμένει για τον λόγο που λες. Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και αίτηση αποδρομολόγησης του αλλά δόθηκε αρνητική απάντηση από το ΣΑΣ. Μην ξεχνάμε και την οικογενειακή σχέση ΑΝΕΚ-ΝΕΛ-HSW....λογικά παίζει και αυτή τον ρόλο της στη διαμόρφωση της σημερινής κατάστασης.
Αν μπεί η άττικα στην γραμμή σίγουρα θα αλλάξουν αρκετά πράγματα στα δεδομένα της γραμμής, οπότε οι λύσεις μάλλον προέρχονται από εκεί.

Η αίτηση αποδρομολόγησης είχε γίνει και απορρίφθηκε μόνο και μόνο για να αντικατασταθεί το αίτημα με την προσθήκη της Συροτηνομυκονίας στο δρομολόγιο. Δε νομίζω ότι θα επιθυμούσε σήμερα την πλήρη αποδρομολόγηση από το Βόρειο Αιγαίο. Μην ξεχνάτε ότι το Νήσος Χίος δεν είναι ημερόπλοιο. Στράφι θα πάει μόνο με Σύρο κλπ.

Πράγματι το κλειδί είναι οι διαθέσεις της Άττικα. Μέχρι στιγμής όμως δεν το επιχειρεί.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι η HSW για να κερδίσει τη μισή επιβατική κίνηση στη γραμμή Χίου Μυτιλήνης (προ ΑΝΕΚ φυσικά) χρειάστηκε να προσφέρει ένα τελείως καινούργιο προϊόν. Γρήγορο πλοίο, άλλα ωράρια, προσοχή στη λεπτομέρεια πχ αριθμημένα, είδος άγνωστο στη ΝΕΛ, κλπ.

Η Άττικα με το Γαλάζιο Ορίζοντα μπορεί?

sg3
03-11-2009, 15:23
νομιζω οτι μπορει γιατι εχει το ονομα στα στανταρ δρομολογια!γιαυτο θα την στηριξουν!

αιγαιοπλόος
03-11-2009, 15:24
Εδώ μπήκε το Κρήτη με ίδιο βύθισμα, λιγότερα μέτρα και πολύ χειρότερη ελικτικότητα...
Επειδή έτυχε να δω από κοντά τη μανούβρα του ΚΡΗΤΗ ΙΙ στη Χίο, νομίζω ότι δυσκολευόταν αρκετά. Ισως να μην ήταν θέμα μεγέθους μόνο αλλά και όχι καλής ελικτικότητας αλλά το θέμα ήταν ότι το πλοίο έκανε δύσκολη μανούβρα.



Η Άττικα με το Γαλάζιο Ορίζοντα μπορεί?
Αν είναι πιο μαϊτζέβελο το Horizon, τότε μπορεί. Αλλά είναι κι ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι. Ενα τεράστιο γκαράζ όπως αυτό του Horizon ίσως είναι too much για τη γραμμή. Μακάρι να μπορέσει να το "σηκώσει" η γραμμή, γιατί ένα τέτοιο βαπόρι είναι μεγάλη αναβάθμιση για τα δύο νησιά.

MYTILENE
03-11-2009, 17:05
1ον: Η ATTICA δεν μπαίνει Χίο-Μυτιλήνη;)
2ον:Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ξεκινάει δρομολόγια 09/11 από Πειραιά;)
3ον:Γιατί ΠΑΝΤΑ να φταίει αυτη η ΝΕΛ για ΟΛΑ:rolleyes::rolleyes:?????

douzoune
03-11-2009, 17:12
1ον: Η ATTICA δεν μπαίνει Χίο-Μυτιλήνη;)
2ον:Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ξεκινάει δρομολόγια 09/11 από Πειραιά;)
3ον:Γιατί ΠΑΝΤΑ να φταίει αυτη η ΝΕΛ για ΟΛΑ:rolleyes::rolleyes:?????
Εγώ προσωπικά για το μόνο που κατηγορώ την ΝΕΛ είναι οτι δεν φρόντισε για την αντικατάσταση του πλοίου. Τώρα τα υπόλοιπα νομίζω οτι είναι λογικά συμπεράσματα-επακόλουθα της λανθασμένης πορείας της εταιρείας τα τελευταία χρόνια....
Η ΑΤΤΙΚΑ όμως γιατί δεν μπαίνει Χίο-Μυτιλήνη? που το στηρίζεις αυτό?

MYTILENE
03-11-2009, 17:28
Σε αυτό το forum μπήκα για να γράφω ότι ακούω από έμπιστα άτομα και όχι ράδιο αρβύλα.Τώρα να σου πώ τις πηγές μου δεν είναι και ότι καλύτερο.Ελπίζω να με καταλαβένεις.Καλό απόγευμα σε όλους.;)

mitilinios
04-11-2009, 12:32
Σε συνέχεια όσων έχουν ειπωθεί παραπάνω να τονίσω ότι ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ χτες έδεσε για πρώτη φορά στο επιβατικό λιμάνι και όχι στο εμπορικό.Επίσης λόγω απαγορευτικού και μικρού αριθμού δρομολογίων χτες εμφανίστηκαν ελλείψεις σε αρκετά προιόντα.:oops: Με την έλευση του ΛΙΣΣΟΣ και του ΘΕΟΦΙΛΟΥ σήμερα η κατάσταση αναμένεται να ομαλοποιηθεί.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί με τα δρομολόγια:
γνωστός μου που ήταν να ταξιδέψει την Κυριακή από Πειραιά με το ΛΙΣΣΟΣ,λόγω απαγορευτικού, έπρεπε να περιμένει μέχρι την Τρίτη :cry: :evil: αφού όταν έληξε το απαγορευτικό το ΛΙΣΣΟΣ παρέμεινε στη Μυτιλήνη ενώ το ΜΥΤΙΛΗΝΗ που εκτέλεσε δρομολόγιο ήταν το τελευταίο του αφού από Δευτέρα πραγματοποιεί την ετήσια συντήρηση του.

gpap2006
04-11-2009, 13:05
Καλο μεσημερι σε ολους τους φιλους του φορουμ. Γνωριζουμε τελικα ποτε ξεκινα το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ? Παρασκευη που επιστρεφει το ΜΥΚΟΝΟΣ στην Ικαροσαμια? Το openseas δινει το ΧΙΟΣ να ξεκινα 11 Νοεμβριου:cry:. Ομως τα νησια βραζουν απο αγανακτιση και το ΛΙΣΣΟΣ δε φτανει. Ηδη υπαρχουν ελλειψεις προιοντων.

hsw
06-11-2009, 01:21
Τελικά το Νήσος Χίος ξεκινάει για Σύρο-Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη αύριο 6/11 όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο. (σύμφωνα με το openseas και το online booking σύστημα της Hellenic Seaways)

Naias II
10-11-2009, 15:52
Από 24/11 μέχρι τις 13/12 στη γραμμή το Αριάδνη!!!!

opelmanos
10-11-2009, 17:00
Από 24/11 μέχρι τις 13/12 στη γραμμή το Αριάδνη!!!!Τι βλέ[ω ρε παιδιά μεσημεριάτικο!!!Αυτό και αν είναι βόμβα.Το μόνο που απομένει είναι να έρθει και ο Έλυρος:p

johny18
10-11-2009, 17:07
Τι βλέ[ω ρε παιδιά μεσημεριάτικο!!!Αυτό και αν είναι βόμβα.Το μόνο που απομένει είναι να έρθει και ο Έλυρος:p
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ;;;; ΠΩ ΠΩ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΩ ??? ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ???:?:?:?:?:?

sg3
11-12-2009, 15:03
αν τελικα το μπλου οραιζον μπει χιο λεσβο τα 4-5 δρομολογια τα εχει ανετα!ας πουμε οτι κανει 4 δρομολογια (λογω των αλλων εταιρειων),αν εχει αναχωρηση απο πειραια 22.00(Δευ-Τε-Παρ) στην χιο θα φτασει 6.00 και στην λεσβο 8.00.Απο λεσβο 21.00 και χιο 23.00 και στον πειραια 5.00.και ενα δρομολογιο το σαββατο 23.55!
Ετσι μπορει να χτυπησει.(ως μπλου σταρ,ως φυσιολογικα δρομολογια για τους επιβατες και καλες τιμες)

gtogias
02-01-2010, 16:13
Πίσω στο μακρυνό 1978 και επιστολογράφος αναφέρει στον Οικονομικό Ταχυδρόμο της 21ης Σεπτεμβρίου 1978 τα προβλήματα στη γραμμή Πειραιά-Χίου-Μυτιλήνης που επέβαλλαν τη σύσταση της Ναυτιλιακής Εταιρείας Χίου. Βεβαίαως λέει και πολλά άλλα ενδιαφέροντα:

71197

opelmanos
23-04-2010, 12:05
Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα πλοίο από Μυτιλήνη για Πειραιά δεν υπάρχει καθώς οι 2 μεγάλες εταιρείες Ηellenic Seaways kai Nel Lines έκριναν μετά το τέλος της απεργίας οτί έπρεπε να βγούν ανεκτέλεστα τα δρομολόγια του Νήσος Χίος και του Μυτιλήνη προκειμένου να γλυτώσουν καύσιμα.Αλήθεια ξέρουν μήπως πόσος κόσμος ήθελε να ταξιδέψει σήμερα και ότι έκλεισε αεροπορικά εισητήρια?Αλήθεια έχουν καταλάβει οτι το ποτήρι έχει ξεχιλίσει και ο κόσμος είναι έτοιμος να προχωρήσει σε κατάληψη του λιμανιού??
Στο τέλος θα καταντήσουμε και εμείς σαν τους Λειψούς να περιμένουμε μια φορά την εβδομάδα το πλοίο να μας φέρει γάλα και είδη πρώτης ανάγκης .
Ντροπή και αίσχος :mad:

MYTILENE
23-04-2010, 14:16
Για δεύτερη συνεχόμενη μέρα πλοίο από Μυτιλήνη για Πειραιά δεν υπάρχει καθώς οι 2 μεγάλες εταιρείες Ηellenic Seaways kai Nel Lines έκριναν μετά το τέλος της απεργίας οτί έπρεπε να βγούν ανεκτέλεστα τα δρομολόγια του Νήσος Χίος και του Μυτιλήνη προκειμένου να γλυτώσουν καύσιμα.Αλήθεια ξέρουν μήπως πόσος κόσμος ήθελε να ταξιδέψει σήμερα και ότι έκλεισε αεροπορικά εισητήρια?Αλήθεια έχουν καταλάβει οτι το ποτήρι έχει ξεχιλίσει και ο κόσμος είναι έτοιμος να προχωρήσει σε κατάληψη του λιμανιού??
Στο τέλος θα καταντήσουμε και εμείς σαν τους Λειψούς να περιμένουμε μια φορά την εβδομάδα το πλοίο να μας φέρει γάλα και είδη πρώτης ανάγκης .
Ντροπή και αίσχος :mad:
Ναι έχει κλείσει ήδη η προκυμαία της πόλης από αγανακτισμένους επιβάτες.....:rolleyes::rolleyes:!!!!Το ΜΥΤΙΛΗΝΗ δεν έβγαλε ανεκτέλεστο opelmanos απλά μπήκε στο δρομολόγιο του για να εξυπηρετήσει τους επιβάτες της Παρασκευής-εκτός αυτού δεν σε έιδα να γράφεις κάτι όταν έκανε δρομολόγιο αμέσως μετά τη λήξη της προηγούμενης απεργίας-μήπως ήταν φθηνότερα τα καύσιμα τότε και δε το ξέραμε??Όσο για το Ν.ΧΙΟΣ του το έβγαλε ανεκτέλεστο η ''μαμά'' ΑΝΕΚ ;)για να μην στέλνει 2 πλοία της τσάμπα, και να τους φορτώσει όλους στο ΛΙΣΣΟΣ το οποίο έπρεπε να πάει και στην κερδοφόρα άγονη ΛΗΜΝΟ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ.Δεν είναι λίγα 65-70 φορτηγά για Χίο-Μυτιλήνη και 33.000 από την άγονη για να τα χάσει.Να τα βλέπεις από πολλές πλευρές τα πράγματα και όχι μονόπλευρα.ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

johny18
30-05-2010, 14:14
http://www.openseas.gr/OPENSEAS/searchOutwardRoute.do?lang=el&from=CHI&to=PIR&date=30%2F05%2F2010&Submit.x=16&Submit.y=12

ΤΟ ΑΠΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΑΝΑΧΩΡΕΙ ΣΤΙΣ 19:00 ΑΠΟ ΧΙΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ;

Naias II
30-05-2010, 14:31
Απίστευτο!Για άλλη μια φορά, το φάντασμα ξαναχτυπά!!!:shock::p

Apostolos
30-05-2010, 15:06
Γιατι θα τους χάλαγε να υπήρχε ακόμα το Απτερα???
Ειναι συγκλονιστικό όμως, σε λίγο θα βγάλει και κανενα ΑΙΓΑΙΟΝ για Σάμο!

ΑΝΔΡΟΣ
22-08-2010, 23:09
Με αρκετο ζωρη τα σημερινα δρομολογια τοσο του λισσος ωσο και του EUROPPEAN λογο καιρου. Συγκεκριμενα και τα δυο χαμιλοσανε και περασανε νοτια της Κεας και ανηφωριζουν αυτη την στιγμη με πλορη στην Ανδρο με αρκετα κομενη την ταχυτητα τους.

GiannisV
27-10-2010, 15:55
Ξέρουμε όταν και τα 2 πλοία έχουν μαζί δρομολόγιο Λισσός και European Express για Πειραιά έχουν την ίδια ώρα άφιξης (07:00) ποίο μπαίνει πρώτο στο λιμάνι? Ευχαριστώ

ΑΝΔΡΟΣ
27-10-2010, 16:38
Λογικα αυτο θα εξαρταται απο το pireas traffic αλλα λιγο δυσκολο να συμπεσουν οι ωρες αφιξης ολο και καποια μικροκαθυστερηση θα υπαρχει

GiannisV
27-10-2010, 18:32
Λογικα αυτο θα εξαρταται απο το pireas traffic αλλα λιγο δυσκολο να συμπεσουν οι ωρες αφιξης ολο και καποια μικροκαθυστερηση θα υπαρχει
Συνήθως ποιό μπαίνει μέσα? λογικά θα είναι στάνταρ ποιό μπαίνει πάντα πρώτο τις μέρες που έχουν μαζί δρομολόγιο...

MARGARITIS24
27-10-2010, 19:08
Ξέρουμε όταν και τα 2 πλοία έχουν μαζί δρομολόγιο Λισσός και European Express για Πειραιά έχουν την ίδια ώρα άφιξης (07:00) ποίο μπαίνει πρώτο στο λιμάνι? Ευχαριστώ
αυτο που θα ερθει πρωτο μπαινει φιλε μου!

Apostolos
27-10-2010, 19:13
To European σχεδόν πάντα πάει στο λεγόμενο "κεφάλι" τη Ιετιώνιας. Πρώτο έρχετε σχεδόν πάντα το European 0620 και ακολουθεί το Λισσός στης 0640 (οι χρόνοι ειναι οι μέσες τιμές ώρας πάντα)

GiannisV
31-10-2010, 16:06
To European σχεδόν πάντα πάει στο λεγόμενο "κεφάλι" τη Ιετιώνιας. Πρώτο έρχετε σχεδόν πάντα το European 0620 και ακολουθεί το Λισσός στης 0640 (οι χρόνοι ειναι οι μέσες τιμές ώρας πάντα)
Ευχαριστώ φίλε μου...

GiannisV
14-02-2011, 15:02
Έχουμε κανένα νέο αν η εταιρεία σκέφτεται έστω μια φορά τη βδομάδα να περνάει απο Μύκονο-Σύρο ?

Flying Dolphin XVII
03-12-2012, 00:06
Όπως όλοι ξέρουμε 3 εταιρείες πλέον στη γραμμή :
BSF
HSW
NEL
Και ο Θεός βοηθός!

gnikles
03-12-2012, 00:48
Όπως όλοι ξέρουμε 3 εταιρείες πλέον στη γραμμή :
BSF
HSW
NEL
Και ο Θεός βοηθός!
Το τελευταίο ξαναπές το χαχαχα!!!!Τον Πελαγίτη ξέχασες!!!

Georgecz3
04-12-2012, 01:53
Σε σχεση με το εν λογο αρθρο http://www.capital.gr/news.asp?id=1676283 υπαρχει πιθανοτητα να μεινουν 2 στην γραμμη.

despo
04-12-2012, 13:14
Αν δεν κάνω λάθος το δημοσίευμα αυτό πρωτοεμφανίστηκε στο 'πρώτο θέμα' και μετά έγινε η αναπαραγωγή και απο άλλες ιστοσελίδες. Στην κατάντια που είμαστε σήμερα, κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να ξημερώσει αυριο, ομως το να αφήσει η ΝΕΛ τη βασική της γραμμή, οπου (υποτίθεται) είναι και η έδρα της και να πάει να πειραματιστεί σε 'άγνωστα' μέρη, θεωρώ οτι είναι ακρως επικίνδυνο. Εξ άλλου με την παρουσία του European, έχει ένα ικανοποιητικό μερίδιο όσον αφορά τα φορτηγά ενω και η πρόσφατη μείωση του ναυλολογίου των επιβατών/οχημάτων πιθανότατα θα φέρει και ενα ανάλογο μερίδιο της όποιας επιβατικής κίνησης υπάρχει αυτό το χρονικό διάστημα. Αρα το λογικό είναι οτι απο τις σκέψεις μέχρι την υλοποίηση, να περιμένουμε τι μέλλει γενέσθαι.

Naias II
04-12-2012, 14:38
Χλωμό το βλέπω. Να φύγει να πάει που;
Απ' την άλλη οι ανταγωνιστές προσφέρουν καλύτερα πλοία από την Νελ, τι να κάνουμε!

KABODETHS
21-01-2013, 16:45
http://www.ikariamag.gr/article/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%C E%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE% B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%AF%CE%B1-%CE%98%CE%B5%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-European

despo
21-01-2013, 17:31
Οσον αφορά τα οφειλόμενα έχω ακούσει για τρίμηνη καθυστέρηση, ενω το δώρο Χριστουγέννων θα πρέπει να έχει ηδη πληρωθεί. Το συγκεκριμένο δημοσίευμα ομως δεν κάνει πουθενά λόγο για το τι οφείλει το κράτος στην εταιρεία.

thanos75
22-01-2013, 09:33
http://www.ikariamag.gr/article/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%C E%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE% B9-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%AF%CE%B1-%CE%98%CE%B5%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-European


Εάν συμβεί κάτι τέτοιο, προβλέπω άκρως δικαιολογημένες αντιδράσεις από τους κατοίκους της Ικαρίας και της Σάμου, καθώς αυτό σημαίνει πως θα μειωθούν τα δρομολόγια προς τα νησιά από τον Πειραιά. Έκανα ένα τσεκάρισμα στο openseas και ήδη πως αρχές Φλεβάρη μόνο 2 φορές την εβδομάδα εμφανίζεται δρομολόγιο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ προς Ικαρία-Σάμο.

despo
22-01-2013, 09:44
Οπως λέει το σύστημα κρατήσεων το Πάτμος και το Ν. Μύκονος έφυγαν στις 04.00 το πρωί απο τη Μυτιλήνη και απο τον Πειραιά αντίστοιχα !

gpap2006
22-01-2013, 10:59
Πολυ σύντομα οι Ικαριωτες, οι Φουρνιώτες και λοιποί 'σύντροφοι' που πεταγαν μπουκαλια στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ θα το νοσταλγούν. Αλλά θα είναι αργά για δάκρυα..

Ilias 92
22-01-2013, 13:12
Το συγκεκριμένο δημοσίευμα ομως δεν κάνει πουθενά λόγο για το τι οφείλει το κράτος στην εταιρεία.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι κάθε δεδομένη στιγμή το 50% + των χρημάτων που εισρέουν στην εταιρεία είναι χρήματα των ελλήνων φορολογούμενων….
Μόνο αυτό φτάνει για να σκεφτείς . Όλα της τα πλοία ( του εσωτερικού )εκτός από το Γιουροπεαν είναι σε άγονες, μην κάνουμε και το μαύρο άσπρο….
Ποια είναι η οριακή χρησιμότητα των υπηρεσιών που προσφέρει η ΝΕΛ στις άγονες, πόσο δηλαδή κερδίζει ο κάθε μετακινούμενος προς το συνολικό δημόσιο τίμημα??
Γιατί δεν δέχονται οι αγαπητοί μας ακτοπλόοι να πληρώνονται με το κεφάλι και όχι πάγια στο χρόνο όπως τώρα ???
Το να λέμε ότι φταίει το κράτος δεν ωφελεί, αν δεν θες μην μπεις στο διαγωνισμό απεναντίας δίνονται μάχες για το κατά τα άλλα λίγο και αργοπορημένο δημόσιο χρήμα.
Υπάρχουν και τα αεροπλάνα ξέρεται!

despo
22-01-2013, 15:20
Οποιος θέλει το αερόπλανο καλά κάνει να πάει να το πάρει. Ας βρεί τις καλές/φθηνές τιμές και καλό του ταξείδι ! Τώρα οσον αφορά τις επιδοτούμενες γραμμές απλά να πώ οτι άκουσα αλλά βέβαια δεν πρόκειται να το γράψω ένα μεγάλο νούμερο οτι οφείλει το κράτος (δεν ξέρω αν πρέπει να το λέμε πια Ελληνικό, γιατί όλοι ξέρουμε οτι είμαστε με σφραγίδα και υπογραφή υπό κυριαρχία άλλων) και χωρις να θέλω να κάνω το συνήγορο της όποιας εταιρείας, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατό να πληρωθούν καύσιμα που είναι πλεον μετρητοίς, πληρώματα, λιμανιάτικα κλπ. Απο την άλλη αφου ο κόσμος δεν εχει λεφτά, αρα δεν ταξειδεύει οπως πριν (πτώση επιβατικής κίνησης), δεν ψωνίζει (αρα απο τα 10 π.χ. φορτηγά που πήγαιναν πριν, θα πάνε τώρα 5). Τώρα αν πρέπει να 'πετροβολήσουμε' το Ιεράπετρα η' το Ν. Μύκονος η' το Μυτιλήνη η' τον Θεόφιλο, εγω λέω να πάμε να πετροβολήσουμε τους υπεύθυνους που μας έφεραν στα σημερινά χάλια...

Express Pigasos
22-01-2013, 15:21
Ενημερωτικα το εισητηριο με το σιδερενιο πουλι ειναι καπου στα 95 ευρω αν δεν κανω λαθος..

superfast v
22-01-2013, 15:23
Ειδικα για το οτι ετεριες σαν τη Νελ θα κλεισουν δεν φταει μονο το κρατος ομως....Δειτε και τι χαζοκινησεις και χαζοδανεια εχει παρει τα τελευταια 10-15 χρονια και θα καταλαβετε

despo
22-01-2013, 15:52
Γιατί μόνο η ΝΕΛ έχει πάρει χαζοδάνεια, η' κάποιοι επιτήδειοι φάγανε ; Δεν έχεις δεί τι όργια έχουν γίνει στη διπλανή σου πόρτα ; Αλλά επειδή επιμένεις για την ΝΕΛ να σου πώ πολύ απλά οτι κάποιοι που ασκούσαν (υποτίθεται) διοίκηση τα προηγούμενα χρόνια, έχουν ηδη πιάσει κορυφαίες πολιτικές θέσεις και κυκλοφορούν άνετοι κι'ωραίοι...

Ilias 92
22-01-2013, 16:01
Και ξαναλέω αφού το κακό δημόσιο με την κακιά τρόικα σου χρεωστάει τι την δέχεσαι την 3ετη παράταση χωρίς διαγωνισμό στον Θεόφιλο???
Επειδή δηλαδή η Νελ έφτιαξε τα ταχύπλοα και δεν έπιασαν θα την πληρώνει το κράτος ποια είναι η επάρκεια των ιδίων κεφαλαίων της ποια τα ρευστά διαθέσιμα, για να συμμετάσχεις σε ένα διαγωνισμό αυτά απαιτούνται αν θυμαμαι καλα.
Την εταιρεία την συμπαθώ για αυτό τα λέω, όπως και για αυτό είπα να πάει το Ταξιάρχης στην θέση του Θεόφιλου ή Ρέθυμνο να μαζέψει χρήματα, ή το Τζελ όσα και να του δίνουνε χρυσό να το κάνουν η γραμμή που εκτελεί δεν βγαίνει, βαλε το από τον Πειραιά Κυκλάδες να μπορείς να σταθείς, αντί αυτού πάει και καταθέτει με τους Κεντέριδες για Χανιά.
Για το αεροπλάνο να πω ότι και για Ρόδο από 90-120 ΕΥΡΩ είναι το εισιτήριο αν ψάξεις όμως λίγο βρίσκεις και με 38 ΕΥΡΩ παρακαλώ την στιγμή που το Μπλου Σταρ θέλει 60 + 10 φαγητό καφέ και να πάρεις και καμπίνα άλλα 20-30 και σε 15,5 ώρες όλα αυτά !!
Τι σε συμφέρει και μάλιστα όταν δεν ταξιδεύεις για το κέφι σου αλλά για δουλείες ή θέματα υγείας.

superfast v
22-01-2013, 16:02
Καταρχην δεν καταλαβα ποια ειναι''η διπλανη μου πορτα''.Ολοι πηραν δανεια αλλα τα ρεζιλικια της Νελ δεν τα εκανε κανεις αλλος σε τετοιο βαθμο.Και κλεψανε και δεν ανανεωσανε καν το στολο τους οπως τουλαχιστον εκαναν οι αλλες εταιρειες λαικης βασης.Και μην πειτα για τους Αιολους γιατι εδω γελαμε

despo
22-01-2013, 16:06
Νομίζω ευκολα μπορείς να καταλάβεις μεταφορικά τι εννοώ λέγοντας 'στη διπλανή σου πόρτα'. Αυτοι που παραγγείλανε τους Αιόλους η' πήρανε τα θαλασσοδάνεια δεν έχουν όνομα ; Τους ξέρεις η' ίσα-ίσα να κάνουμε κουβέντα ;

superfast v
22-01-2013, 16:11
Αρα δηλαδη εσυ θες να πιστευεις οτι ολα πηγαν καλα κι ωραια την εποχη που η Νελ εμπαινε στο χρημτιστηριο(ονοματα δεν θα σου κανω τη χαρη να πω,πες τα εσυ να παρεις πανω σου τη μηνυση:sour:) και οτι η καταραμενη η κενωνια φταει για το λουκετο που ρχεται...Συνεχισε να το πιστευεις!

despo
22-01-2013, 16:14
Δεν έχω καμμία διάθεση να κάνω κατάχρηση του φιλόξενου χώρου οπου βρισκόμαστε και συζητάμε, αλλά δυστυχώς δεν θέλεις να καταλάβεις κάποια πράγματα, οπότε σταματάμε εδώ.

Apostolos
22-01-2013, 16:39
Ηρεμία παρακαλώ! Μην μπερδευεται τον γραπτό και τον προφορικό λόγο γιατι δημιουργούντε παρεξηγήσεις! Θεωρώ πώς λέμε το ίδιο πράμα με άλλα λόγια!

SAPPHO
23-01-2013, 18:45
Τελευταίο δρομολόγιο λοιπόν απόψε από Χίο για Πειραιά το European και μένει να δούμε αν θα είναι και ιστορικό ως το τελευταίο της εταιρείας στη γραμμή...ο καιρός θα δείξει...:apologetic:

Ilias 92
23-01-2013, 18:54
Τόσο άσχημα δηλαδή τα πραγματα ??

Apostolos
23-01-2013, 19:53
Κάτσε μην είναι και τα τελευταία της γενικά... :uncomfortableness: