PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Πειραιάς - Ικαρία -Σάμος [&Φούρνοι] (Piraeus - Ikaria - Samos [&Fourni] route)



Σελίδες : [1] 2

George
14-04-2005, 00:02
Από 17/6: Κάθε Σάββατο το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ από Πειραιά στις 08:00 για Πάρο (13:15 - 13:25) Νάξο (14:25 - 14:35) Εύδηλο (17:30 - 17:40) Καρλόβασι (19:10 - 19:20) Βαθύ (20:10) επιστροφή από Βαθύ την Κυριακή στις 10:00 και άφιξη στον Πειραιά στις 22:10.
Επίσης κάθε Τρίτη στις 20:00 για το ίδιο δρομολόγιο με τα ίδια ωράρια κι επιστροφή από Βαθύ στις 18:00 της Τετάρτης με άφιξη στον Πειραιάς στις 06:10 της Πέμπτης.

Ο ΠΗΓΑΣΟΣ καθημερινά εκτός Τρίτης - Κυριακής στις 20:00 για Εύδηλο (02:45-02:55) Καρλόβασι (04:20-04:30) Βαθύ (05:15) με επιστροφές κάθε από Βαθύ κάθε Πέμπτη - Παρασκευή - Σάββατο στις 07:00 (Πειραιάς στις 16:15) και Τρίτη - Κυριακή στις 19:00 (Πειραιάς στις 05:25).

NAXOS
29-12-2006, 18:12
ANTE ΠΟΙΟΣ ΣΤΗ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ-ΙΚΑΡΙΑΣ-ΣΑΜΟΥ.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΕΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ !!!!!!!!
ΤΟ ......"ΝΤΑΛΙΑΝΑ" ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟ "ΜΑΡΙΝΑ".
"ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ" ΚΑΙ "ΚΑΛΟΤΑΞΕΙΔΗ" ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ.

Maroulis Nikos
30-12-2006, 10:09
ANTE ΠΟΙΟΣ ΣΤΗ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑΣ-ΙΚΑΡΙΑΣ-ΣΑΜΟΥ.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΕΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ !!!!!!!!
ΤΟ ......"ΝΤΑΛΙΑΝΑ" ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΟ "ΜΑΡΙΝΑ".
"ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ" ΚΑΙ "ΚΑΛΟΤΑΞΕΙΔΗ" ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΗΣΙΩΤΕΣ.

Πολύ καλή είδηση για το νέο πλοίο!!!!!!!!!!!
Το Νταλιάνα πότε θα το αντικαταστήσει θα είναι προφανώς προσωρινά εκτός ?

Maroulis Nikos
30-12-2006, 17:24
Ξέρουμε τι δρομολόγια θα έχει πρωινά η απογευματινά
Βιαζομαι λιγάκι νομίζω ;)

George
31-12-2006, 16:55
Το ΝΤΑΛΙΑΝΑ έχει ακριβώς τα δρομολόγια του ΜΑΡΙΝΑ με λίγο αλλαγμένες τις ώρες αν δεν κάνω λάθος. Φέτος Νίκο το πλοίο θα ταξιδέψει κανονικά. Δεν προβλέπεται αντικατάστασή του.

Maroulis Nikos
31-12-2006, 18:07
Το ΝΤΑΛΙΑΝΑ έχει ακριβώς τα δρομολόγια του ΜΑΡΙΝΑ με λίγο αλλαγμένες τις ώρες αν δεν κάνω λάθος. Φέτος Νίκο το πλοίο θα ταξιδέψει κανονικά. Δεν προβλέπεται αντικατάστασή του.

Thanks φίλε GEORGE
πραγματικά χαίρομαι που θα υπάρχει φέτος πλοίο που θα συνεχίσει αυτά τα δρομολόγια.

cortomaltese
02-01-2007, 21:51
Κατα τας φημας που λενε, το πλανο της Hellenic ειναι οταν με το καλο ξεκινησει το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στη γραμμη του ΜΥΚΟΝΟΣ το δευτερο να κατηφορισει για Συρο Μυκονο (Ευδηλο?) Βαθυ, υπολογιζεται το σχεδιο να εφαρμοστει τον Ιουνιο με ταυτοχρονη αποσυρση του ΠΗΓΑΣΟΣ

Maroulis Nikos
02-01-2007, 22:40
Άρα δεν θα πάει Πάρο Ναξία ???

cortomaltese
02-01-2007, 22:51
Eαν παρατηρησει καποιος λιγο βαθυτερα τα πραγματα θα διαπιστωσει οτι η Hellenic και η Blue Star δεν κοντραρονται σε μια γραμμη. Μαλον προκειται για συμφωνια μεταξυ τους, ειπαμε το ΜΥΚΟΝΟΣ στην Παροναξια θα τους επαιρνε και το σκαλπ. Σαμο λοιπον που δεν παει ο Λακης...ουτε Παροναξια ουτε Ροδο..εκτος και αν μας το φυλανε για εκπληξη

Maroulis Nikos
02-01-2007, 22:56
Eαν παρατηρησει καποιος λιγο βαθυτερα τα πραγματα θα διαπιστωσει οτι η Hellenic και η Blue Star δεν κοντραρονται σε μια γραμμη. Μαλον προκειται για συμφωνια μεταξυ τους, ειπαμε το ΜΥΚΟΝΟΣ στην Παροναξια θα τους επαιρνε και το σκαλπ. Σαμο λοιπον που δεν παει ο Λακης...ουτε Παροναξια ουτε Ροδο..εκτος και αν μας το φυλανε για εκπληξη


Εγώ να ευχηθώ πραγματικά να είναι η έκπληξη της Χρονιάς ....

George
03-01-2007, 18:44
Δεν νομίζω ότι ακούστηκε ποτέ το ΜΥΚΟΝΟΣ για Παροναξία από επίσημα χείλη. Μόνο ικασίες μεταξύ καραβολατρών ήταν αυτές. Άλλωστε τι να πάει να κάνει στην Παροναξία τη στιγμή που όλα τα συμβατικά φεύγουν και στόχος της εταιρίας είναι να μείνουν μόνο τα ταχύπλοα; Από Ραφήνα αρχικά ακούστηκε που ποτέ δεν πήγε λόγω καθυστέρηση, δρομολογήθηκε στη Χίο - Μυτιλήνη. Και τώρα που ο αντικατστάτης ναυπηγείται και προχωράει ακούστηκαν (τουλάχιστον εγώ άκουσα) ότι το ΜΥΚΟΝΟΣ θα πάει είτε Χανιά, είτε Δωδεκάνησα, είτε Ικαρία - Σάμο. Για τη γραμμή των Χανίων όμως ήρθε η πανέμορφη ΑΡΙΑΔΝΗ, για τα Δωδεκάνησα δεν νομίζω να το πίστεψαν ούτε οι ίδιοι και έμεινε η Ικαρία - Σάμος που νομίζω ότι με το ΜΥΚΟΝΟΣ θα κλειδώσει υπέρ της HSW. Το θέμα είναι αν θα μπαίνει στον Εύδηλο ή θα πάει από κάτω.

cortomaltese
03-01-2007, 21:23
Στον Ευδηλο μπαινει με δυσκολια αλλα μπαινει, το παραξενο ειναι για μενα τα δρομολογια. Ωραρια με 26 ειναι Πειραιας Συρος 3,10, Συρος Τηνος 25, Τηνος Μυκονος 20, Μυκονος Ευδηλος 2,00, Ευδηλος Καρλοβασι 1 και Καρλοβασι Βαθυ 45, συνολο 7,40 συν 6sbyΧ15 1,30, συνολο ολο μαζι 9ωρες και 10 λεπτα. Αρα για να βγαλει κυκλικο σε μια μερα θα δουλευει του σκοτωμου με 5μιση ωρες κρατει το εικοσιτετραωρο μιρασμενο σε Πειραια και Βαθυ. Αρα θα ταξιδευει και νυχτα και αρα πιθανοτερο σεναριο το βραδυνο απο Πειραια και πρωϊ απο Βαθυ. Λογικο θα ηταν το 8 απο Πειραια, αφιξη Βαθυ 5,10, αναχωρηση 07,30 αφιξη Πειραια 16,40. Ψιλοκλασσικο σκοτωμα ακτοπλοϊας δηλαδη. Εκτος και αν κανει την εκπληξη με πρωϊνη αναχωρηση απο Πειραια και απογευμα απο Βαθυ, μαλλον αβολο θα το εβλεπα ιδιαιτερα στην επιστροφη κατα τις 2,30 Πειραια. Το ωραιο μεσημεριανο των 12-2 δυσκολο δτην επιστροφη, ιδωμεν

NAXOS
04-01-2007, 07:46
Το δρομολογιο του μάλλον θα ειναι Πειραια-Συρο-Μυκονο -Βαθυ.Χωρις Τηνο-Ικαρια και Καρλοβαση με αναχωρηση απο Πειραια 8 το βραδυ και απο Βαθυ 8 το πρωι .

cortomaltese
04-01-2007, 09:32
Kαι εγω αυτο ακουσα στην αρχη αλλα μετα ακουσα για ολο το σεντονι μαζι, αν και να μην παει καθολου Ικαρια το βλεπω χλωμο

George
04-01-2007, 15:37
Κατά τη γνώμη μου είναι παράλογο να αφήσει την Ικαρία απέξω και είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει. Για το Καρλόβασι και το λιμάνι του ακόμα και η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Το ΡΟΔΑΝΘΗ (εντάξει ξέρω τις μηδαμηνές του ελικτικές δυνατότητες) δεν προσέγγιζε. Το ΜΥΚΟΝΟΣ ίσως κάνει προσπάθεια αλλά το θέμα είναι με καιρούς τι θα γίνεται. Ξέρω ότι τα περισσότερα φορτηγά της Σάμου διακινούνται από το Καρλόβασι. Όπως επίσης αν δεν κάνω λάθος η κίνηση είναι μεγαλύτερη από τον Εύδηλο παρά από τον Άγιο Κήρυκο.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
04-01-2007, 19:36
Ξέρω ότι τα περισσότερα φορτηγά της Σάμου διακινούνται από το Καρλόβασι. Όπως επίσης αν δεν κάνω λάθος η κίνηση είναι μεγαλύτερη από τον Εύδηλο παρά από τον Άγιο Κήρυκο.

To Μυκονος ειναι κατατι μεγαλυτερο απο το Ροδανθη , αν δεν μπορει να πιασει στο Καρλοβασι πιστευω πως θα κανει τις τιμες του Καρλοβασιου για το Βαθυ , οι εδρες στα περισσοτερα πρακτορεια τις Σαμου ειναι προς το Βαθυ.....

Κατα την γνωμη μου ο Ευδηλος εχει περισσοτερη κινηση απο κοσμο αντι του Αγ.Κηρυκου γιατι παντα ειχε καλυτερα βαπορια (και πιο γρηγορα προς Πειραια , αλλα και προς Σαμο)
Προ 8ετιας ο Ανεμος που πηγαινε και στα δυο λιμανια (αν θυμαμαι καλα 1 δρομολογιο Αγιο και 2 Ευδηλο ) ηταν γεματος και προς και απο Ικαρια παντα...

cortomaltese
04-01-2007, 20:01
To βαπορι μπαινει στο Καρλοβασι, οχι ανετα αλλα μπαινει

captainmikefsf8w
01-02-2007, 23:30
ΤΟ ΜΙΛΕΝΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΚΑΡΙΑ-ΣΑΜΟ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ.
ΤΟ ΝΤΑΛΙΑΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΡΗΤΗ.
ΤΟ ΜΙΛΕΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ SPESIAL SYRVEY ,ΑΛΑΖΕΙ ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ ΚΑΙ
ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ.:D

Apostolos
04-11-2007, 20:49
Πώς πάει η γραμμή μετά της δρομολόγηση του Ν. Μύκονος?

iletal1
05-11-2007, 17:38
Διαβάζω στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ ότι στη γραμμή θα μπει ένα "καινούριο" καράβι ετών 32 το SARDINIA VERA της CORSICA που το σχολιάζουν ως κίτρινο κουτί - και δεν έχουν άδικο - ξέρει κανείς κάτι περισσότερο; :rolleyes:

Apostolos
05-11-2007, 17:40
Θα το φέρει λέει ο Σπανος, αυτός που διαχειρίζετε την Kalisti Ferries. Αυτό θα έρθει εντώς του μήνα με Ελληνική σημαία

AegeanIslands
06-11-2007, 15:53
Απο τον παραγκονισμο στον κορεσμο η γραμμη της Ικαριας-Σαμου οπου εξυπηρετηται απο 3 διαφορετικους τυπους πλοιων κ 3 διαφορετικες εταιρειες,στο ονομα του ανταγωνισμου κερδισμενος ειναι ο πελατης/επιβατης.

thalassolykos
06-11-2007, 23:18
8α ερθει και αλλο αργοτερα προς τα χριστουγεννα

Apostolos
07-11-2007, 00:02
Ποιό είναι αυτό? Κίτρινάκι?

iletal1
07-11-2007, 11:47
Ποιό είναι αυτό? Κίτρινάκι?
Σε σύνολο θα έρθουν πέντε κιτρινάκια κατά δήλωση Σπανού(συνέντευξη στην εφημερίδα '' ΕΛΕΥΘΡΗ ΩΡΑ'') μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι.:confused:

Maroulis Nikos
07-11-2007, 11:51
Δεν νομίζω να προορίζονται για την συγκεκριμμένη γράμμη όλα.

Apostolos
09-11-2007, 18:10
Λέτε εκτός απο τις "σαβουρίτσες" να δούμε και κανά καλό παπόρο?

AegeanIslands
09-11-2007, 22:57
Αν η περιπτωση Σπανου συζητιοταν οχι προπερσυ αλλα περσυ οπου τα δεδομενα ηταν διαφορετικα ισως να μην υπηρχαν τοσες επιφυλαξεις.
Ομως προσπαθω να σκεφτω με οσους συνδιασμους μου επιτρεπει η φαντασια μου γραμμες οπου θα μπορεσουν να ευδοκιμισουν αλλα 3 πλοια ακομα κ MEGA της KALLISTI FERRIES,θεωροντας τη γραμμη της Σαμου πλεον κορεσμενη τη Χιο-Μυτιληνη ,τη Κρητη , τη Ροδο να εξυπηρετουνται απο τα πιο συγχρονα πλοια της Ελλαδας και δυσκολευομαι.

thalassolykos
10-11-2007, 16:09
χιο μυτιληνη και 173 μετρα

NAXOS
04-02-2008, 11:36
Συμφωνα με τα δρομολογια της εταιρειας θα ξεκινηση στις 11 Φεβρουαριου.Απο αλλες πληροφοριες θα ξεκινηση γυρω στις 20 Φεβρουαριου με τα εξης δρομολογια.
Απο Πειραια καθε Δευτερα στις 19.00 για Ναξο-Ευδηλο-Καρλοβασι-Βαθυ
Τεταρτη στις 19.00 για Ναξο-Αγιο-Φουρνους-Καρλοβασι- Βαθυ-ΧΙΟ
Παρασκευη στις 19.00 για Ναξο-Ευδηλο-Φουρνους- Καρλοβασι-Βαθυ
Επιστροφη για Πειραια καθε Τριτη-Πεμτη-Κυριακη με ωρα αναχωρησης απο Βαθυ στις !6,00 και απο Ναξο στις 23.30

parianos
04-02-2008, 15:18
Δηλαδη Παρο δεν θα πηγαινει φετος?

Leo
04-02-2008, 19:20
Αυτό το πλοίο (sardinia vera) απ΄όσα κυκλοφορούν μάλλον όχι... Ακούγονται όμως κι άλλα σενάρια για περισσοτερα πλοία ταχύπλοο ή/και συμβατικό.. Άρα έχει ο καιρός γυρίσματα. Ας περιμένουμε..

scoufgian
04-02-2008, 19:43
Συμφωνα με τα δρομολογια της εταιρειας θα ξεκινηση στις 11 Φεβρουαριου.Απο αλλες πληροφοριες θα ξεκινηση γυρω στις 20 Φεβρουαριου με τα εξης δρομολογια.
Απο Πειραια καθε Δευτερα στις 19.00 για Ναξο-Ευδηλο-Καρλοβασι-Βαθυ
Τεταρτη στις 19.00 για Ναξο-Αγιο-Φουρνους-Καρλοβασι- Βαθυ-ΧΙΟ
Παρασκευη στις 19.00 για Ναξο-Ευδηλο-Φουρνους- Καρλοβασι-Βαθυ
Επιστροφη για Πειραια καθε Τριτη-Πεμτη-Κυριακη με ωρα αναχωρησης απο Βαθυ στις !6,00 και απο Ναξο στις 23.30
χιο?καινουργιο δρομολογιο αυτο?

AegeanIslands
06-02-2008, 18:53
χιο?καινουργιο δρομολογιο αυτο?
Επιδοτουμενη Προεκταση

Paralia
06-02-2008, 19:15
από που προκύπτει πως υπάρχει επιδότηση; :confused:

captain 83
06-02-2008, 19:31
Υπάρχει και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ που κάνει το δρομολόγιο Βαθύ-Χίος. Δεν ξέρω αν είναι επιδοτούμενο το δρομολόγιό του, αλλά αν είναι, τότε ποιός ο λόγος να εγκριθεί και δεύτερο με τον ίδιο προορισμό;

Leo
06-02-2008, 23:02
Απ΄ όσα έχω διαβάσει ο κ. Σπανός της Καλλίστη Φέρυς έκανε του Λειψούς με το corsica express three χωρίς επιδότηση και είχε πρόθεση να κάνει κι άλλα εποδοτούμενα λιμάνια χωρίς χρήματα. Μάλιστα σε κάποιες επιστολές που είχαν πρόσφατα δεί το φώς της δημοσιότητας το έγραφε σαν επιχείρημα. Ούτε κι εγώ ξέρω αν Σάμος-Χίος είναι ή όχι επιδοτούμενη.

Ellinis
06-02-2008, 23:45
Δεν είναι επιδοτούμενη. Το κομμάτι Ικαρία-Βαθύ-Χιο που κάνει το Σαμοθράκη επιδοτείτε για να συνεχίζει ως τη Θεσ/νικη και τη Καβάλα. Το πνεύμα της επιδότησης είναι η συνδεση των νησιών με τη βόρεια Ελλάδα και λιγότερο μεταξύ τους.

captain 83
07-02-2008, 00:18
Έπιανε το corsica Λειψούς;

Leo
07-02-2008, 07:11
Ναι κάποιες φορές το περασμένο καλοκαίρι.

Aberystwyth
07-02-2008, 16:22
Απ΄ όσα έχω διαβάσει ο κ. Σπανός της Καλλίστη Φέρυς έκανε του Λειψούς με το corsica express three χωρίς επιδότηση και είχε πρόθεση να κάνει κι άλλα εποδοτούμενα λιμάνια χωρίς χρήματα. Μάλιστα σε κάποιες επιστολές που είχαν πρόσφατα δεί το φώς της δημοσιότητας το έγραφε σαν επιχείρημα. Ούτε κι εγώ ξέρω αν Σάμος-Χίος είναι ή όχι επιδοτούμενη.


Έπιανε το corsica Λειψούς;
Μία διόρθωση ... To Corsica δεν έπιανε Λειψούς, αλλά Φούρνοι. ;)

Leo
07-02-2008, 17:12
Έχει απόλυτο δίκιο ο Aberystwyth. Φούρνους ήθελα να πω ... Λειψούς έγραφα. Συγνώμη για την παραδομή......:cool:

sylver23
08-06-2008, 21:31
to sardinia τελικα δεν ξεκινησε δρολογια για ικαρια.οι λογοι απο οτι ξερω ειναι οτι δεν ειναι εναμορνισμενο με τους κανονες ασφαλεειας της ελλαδας??!τσπ δουλεια κπτ μακη μυριζομαι.επισης το μκονος απο οτι μου πε νομαρχιακος συμβουλος νομου σαμου θα ερχεται ικαρια -σαμο μεχρι το 2012.ας πουμε ετσι λεει το συμβολαιο του.μετα βλεπουμε.

Paralia
08-06-2008, 22:01
Ποιο συμβόλαιο ακριβώς????
Με ενοίκιο το έχουν????? :confused::confused:

sylver23
08-06-2008, 22:11
gia ayto ειπα 'ας πουμε συμβολαιο'

Paralia
08-06-2008, 22:18
Ούτε συμβόλαια υπάρχουν, ούτε "κάτι σαν συμβόλαια…."

sylver23
08-06-2008, 22:40
καλα μην εκνευριζεσαι.εγω ειπα οτι μου παν.οτι η εταιρια εχει πει μεχρι το 12 .απο κει κ περα δεν ξερω τι γινεται απλα ελπιζω να μεινει.

sylver23
13-06-2008, 00:46
παιδια μια βοηθεια.ξερετε προ αιγαιον-ικαρος-σαμαινα ,ποια πλοια ερχοντουσαν ικαρια??οσο παλια θυμαστε

Leo
13-06-2008, 06:16
Το Ιόνιον (έχω πάει εκπαιδευτικό ταξίδι με αυτό), το Δέσποινα (Ευαγγελίστρια) πολύ παλαιότερα.

Ellinis
13-06-2008, 18:24
Nομίζω πως και το Γεωργιος του Φραγκιουδάκη ξεκίνησε σε αυτήν τη γραμμή.

despo
13-06-2008, 23:51
Σωστα για μια καλοκαιρινή περίοδο μόνο το 1971.

despo
13-06-2008, 23:57
Και συνεχίζω το 'Μιμίκα Λ.' με το δρομολόγιο των 10.00 καθε Παρασκευή, το
'Κάλυμνος' της εταιρείας Ευδοξος, το 'Μαριλένα' οπως και το 'Εσπερος' του Καβουνίδη που περνούσε ερχόμενο απο Θεσσαλονίκη.

navigation
28-06-2008, 09:43
Πόσα ν.μ. είναι Πειραιάς-Σάμο?

esperos
28-06-2008, 10:47
Πειραιάς - Καρλόβασι 158
Πειραιάς - Βαθύ 174

navigation
28-06-2008, 10:58
Ευχαριστώ πολύ Esperos

sylver23
31-07-2008, 14:56
ερωτηση-εδω κ λιγα χρονια τα πλοια της ικαριας πηγαινοερχονται μεσα στον πειραια(εννοω αλλαζουν θεση).φετος το κορσικα φευγει απο Ε1 ,το μυκονος απο Ε2 κ το σαρδινια απο Ε9.(για του αγουδημου δεν ξερω).ειναι τοσο δυσκολο επιτελους να τα βαλουν ολα μαζι ??(το κορσικα κ το μυκονος ειναι διπλα διπλα.)Καθε φορα βλεπω επιβατες με λαθος ενημερωση να κοβουν βολτες στον πειραια κ ενω εχουν φτασει νωρις να κοντευουν να χασουν το πλοιο .οι ταμπελες του δρομου συνεχιζουν κ δειχνουν την πυλη Ε9 για ικαρια σαμο.

sylver23
21-12-2008, 02:33
υπαρχει λογος που βαζω εδω την φωτο του....
ΠΗΓΑΣΣΕ ΣΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΝΗΣΙ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
19/12/2008
25126

Ikaria
01-01-2009, 12:46
OXI oxi o Phgasos stin Ikaria....na fygei na paei allou...

despo
13-01-2009, 22:38
Εστω και για ενα μόνο δρομολόγιο (προς το παρόν) αυριο το 'Νταλιάνα' για Σάμο. Επιτέλους θα ξαναδούν καράβι μετα απο 10 μερες και οι Φούρνοι - Εννοώ απ'ευθείας απο Πειραιά βέβαια.

hsw
13-01-2009, 23:06
γιατί αυτή η έκτακτη δρομολόγηση του πλοίου στη γραμμή; λόγω ακινησίας Sardinia Vera?

despo
13-01-2009, 23:10
Σε έκτακτη 'νηστεία' έχει τους ναυτικους του, απ'ο,τι φαίνεται...

captain 83
14-01-2009, 00:41
Το come back του καπτα Μάκη μετά από καιρό στην γραμμή. Βρήκε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το κενό του SARDINIA VERA.

despo
14-01-2009, 12:29
Δεν βρήκε την ευκαιρία, ισα-ισα φανερώνεται σαν μεσίας, διότι η πραγματικότητα είναι οτι βρίζουμε, θάβουμε και δεν ξέρω τι άλλο τα παλιότερα καράβια, αλλα ελα ντε που παλι ενα απ'αυτά καλούνται να εξυπηρετήσουν μια γραμμή, στην οποία εξυπηρέτησε σχεδόν ανελλιπώς επι 20 χρόνια χειμώνα/καλοκαιρι.

sylver23
14-01-2009, 13:57
Δεν βρήκε την ευκαιρία, ισα-ισα φανερώνεται σαν μεσίας, διότι η πραγματικότητα είναι οτι βρίζουμε, θάβουμε και δεν ξέρω τι άλλο τα παλιότερα καράβια, αλλα ελα ντε που παλι ενα απ'αυτά καλούνται να εξυπηρετήσουν μια γραμμή, στην οποία εξυπηρέτησε σχεδόν ανελλιπώς επι 20 χρόνια χειμώνα/καλοκαιρι.
ουτε βριζουμε ,ουτε θαβουμε τα παλαιοτερα καραβια.τουλαχιστον εμεις εδω.και ιδιαιτερα του κυριου αγουδημου (γερασιμου) αμα τα ειχε σε μια καλη κατασταση και τα πηγαινε με μια σωστη ταχυτητα δεν θα τα βριζανε.αλλα οταν ο ικαριωτης θελει 13 ωρες στην καλυτερη για ικαρια και 17 για σαμο με τη ga ferries δεν νομιζω οτι αυτο λεγεται εξυπηρετηση.ο αγουδημος σταματησε να εξυπηρετει πριν παρα πολλα χρονια σωστα την γραμμη αυτη ,οπως και αλλες.συμφωνω οτι τα καραβια του εξυπηρετουν πολλες αγονες γραμμες ,οτι πιανουν πολλα λιμανια κλτ αλλα αυτα ειναι δικαιολογιες και συγκεκριμενα στην ικαροσαμια δεν παιζουν ρολο καθως δεν ειναι αγονη
περα απο αυτα ας μην τον δικαιολογουμε που οποτε του ρθει παραταει την γραμμη και οποτε θελει την ξαναπιανει.πολυ καλα εκανε και πηγε να καλυψει το κενο αλλα .............
επισης οι φουρνοι δεν θα εξυπηρετηθουν απευθειας απο την στιγμη που θα πιανει το πλοιο αγ κηρυκο πρωτα (αν καταλαβα καλα)

despo
14-01-2009, 14:44
Μα είναι γνωστό οτι ολα τα πλοία του Αγούδημου και δεν έχουν μεγάλες ταχύτητες και δεν συντηρούνται στο ξενοδοχειακό (αλλωστε ολα τα πλοία της ακτοπλοίας παρουσιάζουν τετοια συμπτώματα με προσφατο παράδειγμα πλοιο των Μινωικών οπου ειδα τη μοκέτα φθαρμένη/λερωμένη) ομως και το Μιλένα και το Νταλιάνα που επι εικοσαετία εξυπηρετούν τη γραμμή (εστω και με πολύωρο ταξείδι) εχουν στην κυριολεξία οργώσει απ'άκρου σε άκρο και το Αιγαίο και το Ιόνιο και μαλιστα με ελάχιστα μηχανικά προβλήματα. Και βέβαια οποιος θέλει μπαίνει μεσα, οποιος δεν θέλει ας πηγαίνει με το Μύκονος να σκάει το 50ρικο (κατάστρωμα), 100ρικο και βαλε (ιχ τιμη καλοκαιριου). Εγω δεν ακούσει πλοίο ποτε να πήγαινε απο Πειραιά για Φούρνους, παντα μεσω Αγιου Κηρύκου, δεν καταλαβαίνω τι εννοεις!

sylver23
14-01-2009, 14:56
Εστω και για ενα μόνο δρομολόγιο (προς το παρόν) αυριο το 'Νταλιάνα' για Σάμο. Επιτέλους θα ξαναδούν καράβι μετα απο 10 μερες και οι Φούρνοι - Εννοώ απ'ευθείας απο Πειραιά βέβαια.
σε αυτο αναφερομουν .αλλα προφανως το διατυπωσες λαθος .εννοεις απο πειραια και οχι απευθειας απο πειραια.

σε αυτα που λες για το οτι εχουν οργωσει το αιγαιο συμφωνω.το οτι δεν εχουν ταχυτητα ομως δεν οφειλετε στα πλοια.με σωστη συντηρηση μπορουν να αναπτυξουν πολυ καλες ταχυτητες .τωρα μην μου συγκρινεις την φθαρμενη μοκετα ομως του παλας με το κατεστραμμενο ξενοδοχειακο των περισσοτερων πλοιων της ga
για το μυκονος συμφωνω οτι τα 42 ευρω για καταστρωμα και τα 120 για ιχ ειναι ελεεινα πολλα ιδιαιτερα τωρα που εχει και την παροναξια.(και κανει 8+ωρες)
μακαρι να γινονταν κατι απο καποιον αλλον που εχει κατι κιτρινα πλοια ....αμα εκμεταλευοταν το κενο με ενα μεχρι 15ετιας πλοιο με καλο γκαραζ και καμπινες και μια ταχυτητα γυρω στα 22 μιλια θα κερδιζε την γραμμη...

despo
14-01-2009, 15:20
Σωστά εννοώ συγκοινωνία απο Πειραιά, επειδή υπάρχουν τα τοπικά απο Σάμο. Αν θυμάσαι ειδικά στο Μιλένα/Νταλιάνα, εγιναν προσπάθειες να αυξήσουν την ταχύτητα με αλλαγές μηχανών κλπ., χωρις ομως να γίνει κατι το ιδιαίτερο. Το ζήτημα σχετικά με την καθαριότητα σε ολα τα πλοία της ακτοπλοίας, το βλέπουμε περισσότερο το καλοκαίρι οταν δυστυχώς κάποιοι απο εμάς δεν φροντίζουμε για τα στοιχειώδη, ειτε στα σαλόνια, ειτε στις τουαλέτες, ειτε ακομα και στις καμπίνες. Παντως γεγονός είναι (και μου φαίνεται εν μερει φυσιολογικό) άλλα λεφτά να ΄'ρίχνει' ενας οποιοσδήποτε πλοιοκτήτης σε ενα πλοίο ας πουμε 15/20ετίας και άλλα σε ενα 35 η εστω 40χρονο πλοίο.

hsw
14-06-2009, 00:58
Ε ναι μας πεφτει.Το να θελεις 14 ωρες απο Πειραια για Αγιο κηρυκο με εισητηριο οσο πχ του Πηγασσου οταν ηταν στην γραμμη (για ευδηλο) φυσικα μας πεφτει ασχημο....
Αλλα και να μην μας επεφτε για πιο μαρινα μιλαμε??Εχουμε να δουμε πλοιο της αγουδημος στο νησι καμποσους μηνες.Το μονο που εξυπηρετει τον Αγιο ειναι το Βερα και αυτο μεσω ευδηλου.
Συμφωνω οτι η μπλου δεν μπορει να παει παντου αλλα καλο ειναι να ελπιζουμε στο καλυτερο.
Βεβαια δεν ξερω για πιο ''καλυτερο '' μιλαω διοτι φτασαμε πλεον να εχουμε μονο 2 καραβια για ευδηλο και ενα μεσω ευδηλου για αγιο οταν το θυμηθει να ερθει (οπως ξαναειπα λογω επισχεσεων και ελειψης χρηματων για πετρελαια) και απο σεπτεμβρη θα μεινουμε μονο με το Μυκονος των 8 ωρων και των 45 ευρω καταστρωμα.
Αρα ελπιζουμε για καραβι πλεον και οχι για καποιο συγκεκριμενο.


Αν και οff topic -ναι ο αγουδημος εξυπηρετησε την γραμμη τοσα χρονια οχι με αργα πλοια ,αλλα με γρηγορα πλοια που για περισσοτερο κερδος γινανε αργα.Αλλα δεν καταλαβα θα κανουμε και κωλοτουμπες ???
Ο κοσμος τον ειχε βαρεθει.Φτασανε σε σημειο να ερχονται απο ευδηλο και να οδηγανε μεσα στο βραδυ για αγιο 2 ωρες σε εναν δρομο σκοτεινο ,ολο στροφες και επικινδυνο.
Η υπομονη εχει και τα ορια της και η αγανακτηση ξεχειλιζει καποια στιγμη.
Οποτε δεν θα θελα να ξανακουσω -το μαρινα ασχημο να πεφτει-

τελος off topic -με μεγαλη χαρα συνεχιζω αμα θελεις στο θεμα γραμμη ικαριας.

E όχι και 45 ευρώ το κατάστρωμα με το Μύκονος! 41,5 η οικονομική, 49 η πρώτη και 35 το κατάστρωμα! Και στο κάτω κάτω, στις τιμές δεν είναι και μεγάλη η διαφορά μεταξύ Σαρδίνια Βέρα και Νήσος Μύκονος αν κρίνουμε από τις υπηρεσίες και τα χαρακτηριστικά που έχει το καθένα. Και μην ξεχνάμε πως το πλοίο αυτό έφερε μεγάλη αναβάθμιση στη γραμμή Ικαρίας-Σάμου (και ακόμα κι αν ο χρόνος ταξιδιού αυξήθηκε κατα 1 εώς 1,5 ώρα, συνεχίζει να είναι το πιο πολυτελές, το πιο γρήγορο και το πιο συνεπές στη γραμμή αυτή).

sylver23
14-06-2009, 01:28
45 ευρω εχει την high season .Το τι πληρωσα περσυ ξερω πολυ καλα.

Aλλα ας παμε με τις τωρινες τιμες.
29 καταστρωμα το βερα -35 το μυκονος
49 το ιχ το βερα - περιπου 100 το μυκονος
8 ωρες το Βερα - 7.30 το μυκονος

Περισυ εκανε το μυκονος 5.30 απευθειας (2 δρομολογια) ,6.15 περιπου με συρο( 3 δρομολογια) και 6.40 περιπου με συρο ,μυκονο(1 δρομολογιο).

Φετος κανει 7.30 (με το καλο) σε καθε δρομολογιο με παροναξια με το ιδιο εισητηριο με περισυ και με την τιμη του πετρελαιου πολυ πιο κατω.

Να βαλουμε και τα αλλα πλην???Το πλοιο ειναι σε τουαλετες και σε αλλα σημεια -πχ μπαρ πολυ βρωμικο.

Το οτι ειναι το πιο γρηγορο ειναι κατι αστοχο.Τι με νοιαζει η ταχυτητα αμα φτανω την ιδια ωρα με το αργο??
Αμα εννοειες οτι βγαζει πιο γρηγορα το δρομολογιο,η μιση ωρα θεωρειτε πιο γρηγορα αλλα στο 1.30 με 2 ωρες παραπανω απο περσυ δεν τρεχει και τπτ??

Για ποιες υπηρεσιες μιλαμε??Σας παρεχουν εσας καμμια υπηρεσια παραπανω και δεν το εχω παρει χαμπαρι??
Για ποια χαρακτηριστικα μιλαμε??

Ποια ειναι αυτη η μεγααααλη αναβαθμιση που λες??????
Ε μην λεμε τωρα και οτι θελουμε

Συγνωμη βρε παιδια και ας με παρεξηγησουν καποιοι,επειδη ειδα και καποιους αλλους σε παρομοια κουβεντα που ειχαμε με το νησος χιος.
Υποστηριζεται 2 πλοια αποκλειστικα επειδη ειναι τα νεοτερα που εχουμε??
Το χρηματικο δεν παιζει κανενα ρολο??
Με συγχωρειτε αλλα εγω ΔΕΝ εχω τοσα λεφτα ωστε να τα δινω απλοχερα στον καθε εφοπλιστη για υπηρεσιες που ΔΕΝ μου προσφερει οπως θα ηθελα.
Καταγομαι απο την Ικαρια.Θελω το καλο του τοπου μου.Χαρηκαμε ολοι επειδη θα μπορουσαμε πλεον να πηγαινουμε πιο συχνα λογω μειωσης της ωρας του ταξιδιου και μας το στερουνε αυτο.
Περα απο αυτο με τετοιες τιμες περσυ ηθελα 310 ευρω για 1 ατομο και 1 ιχ πηγαινε ελα τον αυγουστο.
Αρα με τετοιες τιμες το σκεφτομαι παρα πολυ να παω και αλλες εποχες του χρονου.

Μπορει καποιοι να μην καταγεστε απο νησια και να ταξιδευεται μονο καλοκαιρι,μπορει να βγαζετε πολλα λεφτα ,μπορει να εχουν οι γονεις σας λεφτα και να μην εχετε προβλημα αλλα σε εμενα αυτα δεν ισχυουν οπως και στους περισσοτερους νησιωτες.Οποτε αφηστε με να ξερω καλυτερα εγω και οι λοιποι που ειναι στην θεση μου ή στην θεση των νησιωτων.

hsw
14-06-2009, 02:13
45 ευρω εχει την high season .Το τι πληρωσα περσυ ξερω πολυ καλα.

Aλλα ας παμε με τις τωρινες τιμες.
29 καταστρωμα το βερα -35 το μυκονος
49 το ιχ το βερα - περιπου 100 το μυκονος
8 ωρες το Βερα - 7.30 το μυκονος

Περισυ εκανε το μυκονος 5.30 απευθειας (2 δρομολογια) ,6.15 περιπου με συρο( 3 δρομολογια) και 6.40 περιπου με συρο ,μυκονο(1 δρομολογιο).

Φετος κανει 7.30 (με το καλο) σε καθε δρομολογιο με παροναξια με το ιδιο εισητηριο με περισυ και με την τιμη του πετρελαιου πολυ πιο κατω.

Να βαλουμε και τα αλλα πλην???Το πλοιο ειναι σε τουαλετες και σε αλλα σημεια -πχ μπαρ πολυ βρωμικο.

Το οτι ειναι το πιο γρηγορο ειναι κατι αστοχο.Τι με νοιαζει η ταχυτητα αμα φτανω την ιδια ωρα με το αργο??
Αμα εννοειες οτι βγαζει πιο γρηγορα το δρομολογιο,η μιση ωρα θεωρειτε πιο γρηγορα αλλα στο 1.30 με 2 ωρες παραπανω απο περσυ δεν τρεχει και τπτ??

Για ποιες υπηρεσιες μιλαμε??Σας παρεχουν εσας καμμια υπηρεσια παραπανω και δεν το εχω παρει χαμπαρι??
Για ποια χαρακτηριστικα μιλαμε??

Ποια ειναι αυτη η μεγααααλη αναβαθμιση που λες??????
Ε μην λεμε τωρα και οτι θελουμε

Συγνωμη βρε παιδια και ας με παρεξηγησουν καποιοι,επειδη ειδα και καποιους αλλους σε παρομοια κουβεντα που ειχαμε με το νησος χιος.
Υποστηριζεται 2 πλοια αποκλειστικα επειδη ειναι τα νεοτερα που εχουμε??
Το χρηματικο δεν παιζει κανενα ρολο??
Με συγχωρειτε αλλα εγω ΔΕΝ εχω τοσα λεφτα ωστε να τα δινω απλοχερα στον καθε εφοπλιστη για υπηρεσιες που ΔΕΝ μου προσφερει οπως θα ηθελα.
Καταγομαι απο την Ικαρια.Θελω το καλο του τοπου μου.Χαρηκαμε ολοι επειδη θα μπορουσαμε πλεον να πηγαινουμε πιο συχνα λογω μειωσης της ωρας του ταξιδιου και μας το στερουνε αυτο.
Περα απο αυτο με τετοιες τιμες περσυ ηθελα 310 ευρω για 1 ατομο και 1 ιχ πηγαινε ελα τον αυγουστο.
Αρα με τετοιες τιμες το σκεφτομαι παρα πολυ να παω και αλλες εποχες του χρονου.

Μπορει καποιοι να μην καταγεστε απο νησια και να ταξιδευεται μονο καλοκαιρι,μπορει να βγαζετε πολλα λεφτα ,μπορει να εχουν οι γονεις σας λεφτα και να μην εχετε προβλημα αλλα σε εμενα αυτα δεν ισχυουν οπως και στους περισσοτερους νησιωτες.Οποτε αφηστε με να ξερω καλυτερα εγω και οι λοιποι που ειναι στην θεση μου ή στην θεση των νησιωτων.

Όπως είπες και ο ίδιος, τα 45 ευρώ τα έδωσες πέρσι. Φέτος, όπου και να κοιτάξεις (στους πίνακες ναυλολογίων, στο Online booking) σου βγάζει τις τιμές:

29 κατάστρωμα το βέρα - 35 το μύκονος
39 οι αεροπορικές στο βέρα - 41,5 στο μύκονος
48 η πρώτη στο βέρα - 49 στο μύκονος
49 το αυτικίνητο στο βέρα - 70 στο μύκονος
8,5 ώρες το βέρα (17:15-01:45) - 7.40 το μύκονος (19:45-03:25)

Και όσο για τις ώρες και τη διάρκεια ταξιδιού των πλοίων, χίλιες φορές καλύτερα να ταξιδέψει κάποιος με ένα αξιόπιστο πλοίο ως προς τα ωράριά του, παρά με ένα άλλο που κυρίως αυτή την περίοδο (που είναι και καλοκαίρι) δεν ξέρει αν θα ταξιδέψει, αλλά και να ταξιδέψει, το πλοίο θα φύγει ή θα φτάσει κλασικά με τουλάχιστον 1 ώρα καθυστέρηση...

Εγώ δεν είπα ότι η 1,5 ώρα παραπάνω είναι ό,τι καλύτερο για σένα ή για οποιονδήποτε άλλο που ταξιδεύει για Σάμο ή Ικαρία, αλλά σαφώς η (τουλάχιστον) 45 λεπτά διαφορά είναι ακόμα και λίγο, καλύτερο.

Όσο για τις υπηρεσίες και τα χαρακτηριστικά του κάθε πλοίου, δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα πλοίο του 1975 είναι το ίδιο με ένα υπερσύγχρονο και κατά 30 χρόνια νεότερό του (2005).

Η αναβάθμιση για την οποία μιλάω αφορά το πλοίο, τη συνέπειά του και τη συχνότητα των δρομολογίων του. Μην ξεχνάς ότι το Μύκονος πάει καθημερινά Ικαρία και Σάμο, ενώ το Βέρα 3 μέρες εβδομαδιαίως και αν... Αλλά αφού εσύ δεν πιστεύεις πως πρόκειται για αναβάθμιση, μήπως προτιμάς το Σαρδίνια μαζί με κάποιο άλλο του '80 και χωρίς Μύκονος; Και βέβαια, αν η hsw ξεκινούσε με το δρομολόγιο Πάρος-Νάξος-Ικαρία-Σάμος τη δρομολόγηση του Νήσος Μύκονος στη συγκεκριμένη γραμμή, τότε θα μιλούσατε για αναβάθμιση, αλλά τώρα?

Και βέβαια οι τιμές παίζουν σημαντικό ρόλο αλλά πρέπει να σκέφτεσαι τι σου προσφέρει το ένα και τι το άλλο. Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, άλλο ένας υπολογιστής αργός, παλιός και με περιορισμένες δυνατότητες και άλλο ένας σύγχρονος, γρήγορος και νέος υπολογιστής. Ο καθένας όμως αγοράζει και χρησιμοποιεί τον υπολογιστή που πληρεί καλύτερα τις προδιαγραφές που θέλει να έχει, αλλά και αυτόν του οποίου τα έξοδα μπορεί να καλύψει.

τοξοτης
14-06-2009, 11:39
Δεν θα αντιπαρατεθώ με κανένα σας απλά θα αναφέρω ότι πέρυσι το καλοκαίρι που ταξιδέψαμε για Σάμο (πήγαμε και ήρθαμε) με το Νήσος Μύκονος είδαμε ένα καράβι καθαρότατο και αξιόπλοο , γιατί γυρίζοντας με ένα 8άρι + δεν καταλάβαμε ότι είμαστε σε καράβι (μόνο αν ήσουν όρθιος το ένιωθες λίγο).
Βλέποντας δε τις τιμές που ανέφερε ο hsw νομίζω ότι η διαφορά τους είναι σχεδόν μηδενική με εξαίρεση το αυτ/το (€ 20) υπολογίζοντας όμως και την διαφορά των σχεδόν 30 χρόνων του ενός από το άλλο.

olympiacos7
14-06-2009, 12:17
Όπως είπες και ο ίδιος, τα 45 ευρώ τα έδωσες πέρσι. Φέτος, όπου και να κοιτάξεις (στους πίνακες ναυλολογίων, στο Online booking) σου βγάζει τις τιμές:

29 κατάστρωμα το βέρα - 35 το μύκονος
39 οι αεροπορικές στο βέρα - 41,5 στο μύκονος
48 η πρώτη στο βέρα - 49 στο μύκονος
49 το αυτικίνητο στο βέρα - 70 στο μύκονος
8,5 ώρες το βέρα (17:15-01:45) - 7.40 το μύκονος (19:45-03:25)

Και όσο για τις ώρες και τη διάρκεια ταξιδιού των πλοίων, χίλιες φορές καλύτερα να ταξιδέψει κάποιος με ένα αξιόπιστο πλοίο ως προς τα ωράριά του, παρά με ένα άλλο που κυρίως αυτή την περίοδο (που είναι και καλοκαίρι) δεν ξέρει αν θα ταξιδέψει, αλλά και να ταξιδέψει, το πλοίο θα φύγει ή θα φτάσει κλασικά με τουλάχιστον 1 ώρα καθυστέρηση...

Εγώ δεν είπα ότι η 1,5 ώρα παραπάνω είναι ό,τι καλύτερο για σένα ή για οποιονδήποτε άλλο που ταξιδεύει για Σάμο ή Ικαρία, αλλά σαφώς η (τουλάχιστον) 45 λεπτά διαφορά είναι ακόμα και λίγο, καλύτερο.

Όσο για τις υπηρεσίες και τα χαρακτηριστικά του κάθε πλοίου, δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα πλοίο του 1975 είναι το ίδιο με ένα υπερσύγχρονο και κατά 30 χρόνια νεότερό του (2005).

Η αναβάθμιση για την οποία μιλάω αφορά το πλοίο, τη συνέπειά του και τη συχνότητα των δρομολογίων του. Μην ξεχνάς ότι το Μύκονος πάει καθημερινά Ικαρία και Σάμο, ενώ το Βέρα 3 μέρες εβδομαδιαίως και αν... Αλλά αφού εσύ δεν πιστεύεις πως πρόκειται για αναβάθμιση, μήπως προτιμάς το Σαρδίνια μαζί με κάποιο άλλο του '80 και χωρίς Μύκονος; Και βέβαια, αν η hsw ξεκινούσε με το δρομολόγιο Πάρος-Νάξος-Ικαρία-Σάμος τη δρομολόγηση του Νήσος Μύκονος στη συγκεκριμένη γραμμή, τότε θα μιλούσατε για αναβάθμιση, αλλά τώρα?

Και βέβαια οι τιμές παίζουν σημαντικό ρόλο αλλά πρέπει να σκέφτεσαι τι σου προσφέρει το ένα και τι το άλλο. Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα, άλλο ένας υπολογιστής αργός, παλιός και με περιορισμένες δυνατότητες και άλλο ένας σύγχρονος, γρήγορος και νέος υπολογιστής. Ο καθένας όμως αγοράζει και χρησιμοποιεί τον υπολογιστή που πληρεί καλύτερα τις προδιαγραφές που θέλει να έχει, αλλά και αυτόν του οποίου τα έξοδα μπορεί να καλύψει.

Φιλε καλα ολα αυτα που λες,αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν εχουν ολοι την ιδια οικονομικη ευχερεια και οπως καταλαβαινεις ακομα και αυτες οι τιμες ειναι πολυ υψηλες και κυριως γινεται αυτο γιατι τοι πλοιο δεν εχει ανταγωνισμο.Ομως το ξερεις οτι η hellenic seaways εχει βαλει επιτηδες το πλοιο να πηγαινει παρο ναξια και μετα ικαρια για να χτυπαει τα blue star στην ουσια χωρις λογο γιατι πολυ απλα εχει τα highspeed για αυτη τη γραμμη με αποτελεσμα να κανει να παει ικαρια 7,5 ωρες και να ταλαιπωρειται ο κοσμος ακομα περισσοτερο και μιλαω παντα για τους ικαριωτες και σαμιωτες.Αλλα σου ειπα ολα αυτα γινονται γιατι δεν υπαρχει ανταγωνισμος για το Sardinia vera μια ειναι κ μια δεν ειναι...

Leo
14-06-2009, 14:02
Θα ήθελα να παρατηρήσω ότι η λέξη αξιόπλοο θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη για όλα τα πλοία που ταξιδεύον και έχουν πάρει άδεις δρομολογίων, σε όλους προορισμούς σε όλη την χώρα. Με άλλα λόγια ένα πολοίο δεν έχει ένα επιπλεόν ατού όταν γράψουμε ότι είναι αξιόπλοο.

Με απλά λόγια η λέξη αξιόπλοο πρέπει να πάψει να χρησιμοποιείται σαν ατού στη σύγκριση δύο πλοίων που ταξιδεύουν σε οποιαδήποτε γραμμή. Ξεκινάμε την σύγκριση λέγοντας όλα τα συν και τα μείον με δεδομένο ότι και τα δυό είναι αξιόπλοα, αλλιώς δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης.

τοξοτης
14-06-2009, 14:45
Με συγχωρείτε γράψτε λάθος ή κακή έκφραση.
Απλά ήθελα να πω ότι δε <κουνούσε> σχεδόν καθόλου σε σχέση με άλλα (δε το συγκρίνω με το VERA> γιατί δεν έχω ταξιδέψει με αυτό) που σου <βγάζουν τα συκώτια> , αν και προσωπικά εμένα δε με ενοχλεί..

sylver23
14-06-2009, 23:51
Όσο για τις υπηρεσίες και τα χαρακτηριστικά του κάθε πλοίου, δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα πλοίο του 1975 είναι το ίδιο με ένα υπερσύγχρονο και κατά 30 χρόνια νεότερό του (2005).

Η αναβάθμιση για την οποία μιλάω αφορά το πλοίο, τη συνέπειά του και τη συχνότητα των δρομολογίων του. Μην ξεχνάς ότι το Μύκονος πάει καθημερινά Ικαρία και Σάμο, ενώ το Βέρα 3 μέρες εβδομαδιαίως και αν... Αλλά αφού εσύ δεν πιστεύεις πως πρόκειται για αναβάθμιση, μήπως προτιμάς το Σαρδίνια μαζί με κάποιο άλλο του '80 και χωρίς Μύκονος; Και βέβαια, αν η hsw ξεκινούσε με το δρομολόγιο Πάρος-Νάξος-Ικαρία-Σάμος τη δρομολόγηση του Νήσος Μύκονος στη συγκεκριμένη γραμμή, τότε θα μιλούσατε για αναβάθμιση, αλλά τώρα?

Και βέβαια οι τιμές παίζουν σημαντικό ρόλο αλλά πρέπει να σκέφτεσαι τι σου προσφέρει το ένα και τι το άλλο.

Εμεις προτιμαμε ενα πλοιο γρηγορο που να κανει λιγες ωρες και να αξιζει αυτα τα λεφτα που θα δωσουμε για αυτον τον λογο.
Συχνοτητα δρομολογιων δεν ειπα οτι δεν εχουμε.Αυτο ειναι ενα μεγαλο συν.
Δεν ειπα οτι προτιμαω πλοια του 80 αλλα δεν θεωρω και αναβαθμιση πλοια του 2005 με τις ιδιες ταχυτητες και ξαναλεω με πιο ακριβο εισητηριο (η διαφορα στο ιχ δεν ειναι 20 ευρω αλλα διπλασια του ενος απο του αλλου)
Το παραδειγμα με τον υπολογιστη το θεωρω λιγο ασχετο καθως μιλαμε για πλοια και δεν μπορω να τα συγκρινω με υπολογιστες.
Λες συνεχεια για υπηρεσιες αλλα ακομα δεν μου ονομαζεις αυτες τις υπηρεσιες που προσφερει παραπανω το μυκονος.
Το βερα παρολα τα μειον που εχει (επισχεσεις κτλ κτλ) που εχω αναφερει σε αλλα θεματα το ξενοδοχειακο του ειναι σε αριστη κατασταση ,καθολα ανετο ,καθαρο κτλ.
Ξαναλεω και εδω οτι δεν θα βρω ποτε μου διαφορα σε μια αεροπορικη θεση του 2005 και του 75 απο την στιγμη που και οι δυο ειναι καλοσυντηρημενες.
Αυτα τα χαρακτηριστικα ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι.Αν εννοεις ταχυτητα αυτη παει περιπατο στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Τωρα στα διαφορα αλλα συστηματα-χαρακτηριστικα που αφορουν το ταξιδεμα του πλοιου (εαν εννοεις αυτα)δεν δινω βαση καθως δεν ειμαι ειδικος αλλα πιστευω απο την στιγμη που το βερα εχει κρθει ως αξιοπλοο δεν υπαρχει προβλημα.
Αμα η ελλενικ ξεκινουσε απο την αρχη με παροναξια και παλι ΔΕΝ θα μιλουσαμε για αναβαθμιση (οταν λεω αναβαθμιση πιστευω να αντιλαμβανεσαι οτι εννοω ουσιαστικη).Δεν ειμαστε βλακες να μην καταλαβαινουμε.
Εσυ πολυ απλα μου λες οτι γλυκαθικαμε και τωρα μας πικραναν ενω αμα το εβαζαν με παροναξια απο την αρχη δεν θα χαμε προβλημα.Μιλας με εξυπνους ανθρωπους και οχι βουδια (οπως λεμε και στο νησι μου).


Δεν ξερω αν αυτη η κουβεντα θα καταληξει καπου.Ιδεες δεν μου αλλαζεις.Ξερω πολυ καλυτερα το τι γινεται στο νησι μου και δεν αρκουμε στο να κοιταω το openseas τι ωρα δινει δρομολογια και τι τιμες εχει για ικαροσαμια αλλα ταξιδευω -πληρωνω τα δρομολογια και τις τιμες αυτες

υ.γ σου ξανατονιζω για ακομα μια φορα οτι τα 45 ευρω αφορουσαν τον μηνα αυγουστο ενω τωρα βρισκομαστε στον μηνα ιουνιο.

Το οτι το πλοιο δεν ειναι καθαρο στα σημεια που ειπα σε προηγουμενο ποστ το εχω δει με τα ματια μου καμποσες φορες,μου το εχουν πει ατομα της οικογενειας μου καθως και παρα πολλοι φιλοι μου που εχουν ταξιδεψει με αυτο καμποσες φορες.Το να ετυχε μια φορα να ειναι οκ δεν σημαινει κατι.Ξανα λεω για να μην παρεξηγουμαι οτι σε γενικες γραμμες ειναι καθαρο εκτος απο τις τουαλετες (φυσικα μετα απο καποια ωρα ταξιδιου ) και τα μπαρ που τα σκουπιδια ξεχειλιζαν απο τους καδους ζχωρις να δινει κανεις σημασια.

hsw
15-06-2009, 00:36
Τιμές hsw (http://www.hellenicseaways.gr/media/naylologia2009/nsymbikarsam2009_1.pdf) για Ικαρία και τιμές kallisti (http://www.kallistiferries.gr/fares_gr.asp) για Ικαρία. Οι τιμές που έχω γράψει σε προηγούμενα post είναι copy-paste απο αυτά τα links. Το αυτοκίνητο είναι με το Μύκονος 70 ευρώ και με το Σαρδίνια Βέρα 49. Γιατί όμως λες ότι η διαφορά στο αυτοκίνητο δεν είναι 20 ευρώ (που είναι) αλλά ότι είναι διπλάσια (τότε ή του Μύκονος έπρεπε να είναι 98 ή του Βέρα 35)?

Οι επιβάτες που ταξιδεύουν για Ικαρία και Σάμο, αυτή την περίοδο έχουν δύο εναλλακτικές: είτε να ταξιδέψουν με ένα σχετικά παλιό πλοίο, καθαρό και περιποιημένο, αλλά με μισή ώρα καθυστέρηση σίγουρη στο τσεπάκι ή με ένα ολοκαίνουριο, υπερσύγχρονο πλοίο με ακριβότερα εισιτήρια όμως, και όπως είναι φυσικό, με κάποια ελλαττώματα. Ο καθένας διαλέγει αυτό που θέλει και τον συμφέρει περισσότερο. Ίσα ίσα που κι αυτό είναι ένα συν για εσάς: ότι δηλαδή έχετε δύο διαφορετικές εναλλακτικές και δεν είστε αναγκασμένοι είτε να πληρώσετε πανάκριβα εισιτήρια ή να ταξιδέψετε σε τριτοκοσμικές καταστάσεις. Και όσο για το παράδειγμα που έθεσα, δεν έχει διαφορά είτε είναι πλοίο ή υπολογιστής. Όλα τα πράγματα έχουν κάποια θετικά και κάποια αρνητικά χαρακτηριστικά και ο καθένας διαλέγει και παίρνει...

Στόχος μου μέσα από όλα αυτά δεν είναι να σου αλλάξω γνώμη. Απλά έχουμε διαφορετικές απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα και τις λέμε. Κάποιος άλλος μπορεί να συμφωνεί μόνο με έσένα, κάποιος μόνο με εμένα και κάποιος άλλος σε κάποια θέματα μ' εμένα και σε άλλα μ' εσένα. Το θέμα όμως είναι το τί θέτει ο καθένας ως προτεραιότητά του όταν κλείνει εισιτήρια με ένα πλοίο.

Υ.Γ. σου ξανατονίζω ότι η τιμή των 35 ευρώ στο κατάστρωμα ισχύει φέτος και τον Αύγουστο κοίτα την ημερομηνία και στο deck τι τιμή λέει (http://www.hellenicseaways.gr/npgres/greek/npgres.exe?PM=PP&KK=08-15-2009PIR__EYD__y19:45HFD__***0000007001HFDINT____W1 000r0000000000*EUR01030700000000000000000020090815 00002000560008319450003311600000000093000100010001 0000008750________________________________________ __________00000000960000000000000000006250________ __________________________________________00000000 970000000000000000006250__________________________ ________________________000000004308160000003500__ ________________________________________________00 0000006500480000004150____________________________ ______________________000000006601540000004150____ ______________________________________________0000 00006702120000004150______________________________ ____________________000000006800000000004900______ ____________________________________________000000 006902660000004900________________________________ __________________000000007100000000004900________ __________________________________________&eomsg:******)

sylver23
15-06-2009, 16:30
και εγω σου ξανατονιζω οτι αναφερθηκα στις περσινες τιμες.
Δεν εχεις καταλαβει κατι.Δεν τα βαζω με το μυκονος αλλα με το οτι μπηκε και παροναξια.
Το καλο ειναι οτι οπως λες και εσυ οι τιμες επεσαν λιγο.
Τωρα το πως γινεται περσι να ειχε 110 το ιχ και φετος να το δινει με 70 για αυγουστο δεν ξερω αλλα να σου πω την αληθεια αναμενω να δω αμα κρατηθει η τιμη αυτη.
Λογικα η τιμη επεσε επειδη το βερα ειχε βαλει για πασχα και μαη 29 το ιχ και για ιουνιο 49.

Επιλογη οπως λες εχουμε αναμεσα σε 2 πλοια για το λιμανι του ευδηλου.Για το λιμανι του αγιου φυσικα δεν υπαρχει επιλογη.Το κακο ειναι οτι και για τον ευδηλο η επιλογη κυμαινεται απο 7.40 ωρες μεχρι 8 με 8.30 (καθυστερησεις δεν μετραω γιατι συχνα πυκνα και τα δυο εχουν )
Αυτες οι ωρες παραπεμπουν σε πολυ παλαιοτερες εποχες δυστυχως και πιστευω οτι η γραμμη μας ειναι στην χειροτερη κατασταση απο ποτε.
2 πλοια στον ευδηλο και ας πουμε ενα (το βερα ) για αγιο μεσω ευδηλου.
Τωρα που θα μεινει μονη της η hsw (λογικα απο σεπτεμβρη)να δω αν θα κοψει την παροναξια.
Φτασαμε σε σημειο να φοβομαστε οτι θα μεινουμε με ενα καραβι στο ενα λιμανι μονο.
Και θελω να δω οταν μεινει μονη της θα κρατησει τις μειωμενες τιμες που εχει φετος εναντι του περσινου καλοκαιριου??
Καλα αυτο αποκλειεται απο την στιγμη που δεν το ειχε κανει περσυ που υπηρχε και αγουδημος και καλλιστη με 2 πλοια.

hsw
15-06-2009, 19:46
Όντως η γραμμή της Ικαρίας - Σάμου δεν βρίσκεται και στα καλύτερά της και ελπίζω πως με την αποχώρηση της Καλλίστη να ενδιαφερθεί καμμιά σοβαρή εταιρία ώστε να υπάρξει ανταγωνισμός για να σοβαρευτεί λίγο η hsw γιατί όσο να' ναι δεν τις θεωρώ και πολύ σοβαρές ή λογικές τις κινήσεις αυτές...

αιγαιοπλόος
15-06-2009, 20:04
Ρε παιδιά εγώ έχω μια απορία.
Το ΙΧ με το Νήσος Μύκονος για Πάρο ή Νάξο κοστίζει 79 ευρώ.
Το ΙΧ με το Νήσος Μύκονος για Εύδηλο κοστίζει 70 ευρώ και για Σάμο 73 ευρώ.
Μήπως τελικά μας δουλεύουνε;
Ή μήπως ο κόσμος με ΙΧ μπαίνει στο Sardinia Vera με 49 ευρώ παρακαλώ (Ικαρία ή Σάμο) και αναγκαστήκανε στο Μύκονος να ρίξουν την τιμή στα ΙΧ που πάνε Ικαρία - Σάμο ενώ για Πάρο - Νάξο no problem και τα αφήνουν ακριβότερα;


Τί να πω; Λυπάμαι που μια εταιρία χρεώνει ακριβότερα το να πας πιο κοντά από το να πας πιο μακριά.

Leo
15-06-2009, 20:10
Πες τα χρυσόστομε... Δηλαδή έλεος! Πιο αναλυτικά δεν περιγράφεται... ι Ο φίλος αιγαιοπλόος τα είπε όλα!!

sylver23
16-06-2009, 16:09
Ειναι απο αυτα τα κολπακια που τα ονομαζουνε ''προσφορες''.Κολπακια λογω των 49 ευρω του βερα.
Γιατι περισυ τετοια κολπακια δεν υπηρχαν.
Βεβαια εμενα δεν με χαλαει καθολου.
Αλλα το θεμα ειναι να μειωθουν οι τιμες και στην παροναξια.Βασικα ο αναταγωνισμος ποσο εχει το ιχ για παροναξια?

thanos75
18-06-2009, 23:25
Για δείτε το παρακάτω link...Ειδική προκήρυξη για τη γραμμή Ικαρίας-Σάμου δημοσίευσε το ΥΕΝ! Άραγε για ποιό πλοίο να χτυπά η καμπάνα?

http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8714

NAXOS
19-06-2009, 05:20
ΜΗΠΩΣ AQUA ZEWEL ??

Leo
19-06-2009, 06:17
Λυπάμαι, αλλά έχουμε ξεφύγει εντελώς! Κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος για επιδοτήσεις γραμμών σαν αυτήν που αναφέρεται στο δημοσίευμα? Τρελό μου ακούγεται και φαντάζομαι ότι και απο του χρόνου ίσως να είναι άγονη και επιδοτούμενη και η Συροτηνομυκονία :(.

Αυτό που δεν με εκπλήσει είναι ότι σε σχετικό παλαιότερο πόστ μου, στο λιμανί της Ραφήνας, είχα γράψει ότι δεν νομίζω ότι θα μπεί άλλο πλοίο στην γραμμή. Ένας καλός φιλος μου έστειλε ΠΜ και μου έργαφε: Μην το λες, μην το λες, κράτα μια πισινή :). Να που είχε δίκιο.

Στο σχόλιο τώρα του φίλου NAXOS για το Aqua Jewel. Δεν έχω τίποτα με το πλοίο ούτε με την εταιρεία, αλλά αυτό το πλοίο δεν είναι για να βγαίνει τον Τσικνιά, και ο νοών....

NAXOS
19-06-2009, 07:12
Καπταιν ,
απο το χειμωνα που αλλαξε το ΜΥΚΟΝΟΣ και ηρθε Παροναξια , οι χωριανοι σου αρχισαν τις διαμαρτυριες (καλα εκαναν ) και ηθελαν συνδεση με τη Σαμο. Επειδη λοιπον μεχρι σημερα δεν εχει γινει τιποτα πιστευω οτι το ΥΕΝ εκανε τη γραμμη αγονη για να ικανοποιηθη το κοινο αισθημα και τιποτα αλλο. Βεβαια αν βρεθει πλοιο (δυσκολο) πιστευω οτι θα κανει δουλιτσα λογω των προβληματων της KALLISTI. Φαντασθειτε οτι το ΜΥΚΟΝΟΣ δεν παιρνει καθολου φορτηγα απο Παροναξια εκτος αν εχει μεινη χωρος απο Ικαρια-Σαμο.
Τωρα για το AQUA θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου,ομως το ειπα μηπως εγινε κατι για να ισοφαρισωμε τη περιπτωση της αγονης του ΑΡΤΕΜΙΣ.
Ετσι μας καταντησαν . Καθε κινηση πανω στην ακτοπλοια να ψαχνωμε να βρουμε πια συμφεροντα κρυβονται απο κατω.

sylver23
19-06-2009, 15:35
Για να τα έχουμε μαζεμένα να συνεχίσουμε εδω ή στο θεμα αγονες γραμμές? (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=842&page=19)γιατι μπερδευτικαμε λιγο

thanos75
19-06-2009, 16:38
Τη Δευτέρα (22/6) θα εκτελέσει έκτακτο δρομολόγιο το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ για Ικαρία-Σάμο...προσωρινή βέβαια λύση...Πάντως αυτό το πλοίο φέτος παίζει κυριολεκτικά ρόλο μπαλαντέρ!!!

sylver23
19-06-2009, 20:24
Αν θυμαμαι καλα το ιεραπετρα δεν πρεπει να εχει ξανα ερθει ικαρια,σωστα?

Dimitrisvolos
19-06-2009, 21:38
Αν θυμαμαι καλα το ιεραπετρα δεν πρεπει να εχει ξανα ερθει ικαρια,σωστα?
ΌΧΙ ερχόταν απο ΚΑΒΑΛΑ όταν αντικατέστησε το ΠΗΓΑΣΟΣ πριν λίγο καιρο

sylver23
19-06-2009, 23:42
Α ναι αυτο το παρέλειψα.Σε ευχαριστω

speedrunner
23-09-2009, 08:57
-Χωρίς πλοίο οι Φούρνοι εδώ και μία εβδομάδα.

Φωτό από το Αρχείο Μarinews.gr

Του
Μηνά Τσαμόπουλου
(από το protothema.gr)

Μία εβδομάδα έχουν να δουν πλοίο από τον Πειραιά οι κάτοικοι στους Φούρνους, μετά την κατάσχεση και των οκτώ πλοίων της G.A.Ferries του Μάκη Αγούδημου.
Ειδικότερα στο Αιγαίο ο καπετάν Μάκης είχε το καλοκαίρι τρία πλοία, τα ε/γ-ο/γ Μαρίνα, Ροδάνθη και Νταλιάνα.
Το Μαρίνα, πριν του γίνει κατάσχεση, είχε βγει για τη δίμηνη ακινησία. Έφυγε από τη γραμμή που εκτελούσε , την Πειραιάς- Σάμος με προσέγγιση την Ικαρία και τους Φούρνους.
Στη θέση του ε/γ-ο/γ Μαρίνα κατέβηκε από τις Σποράδες το ε/γ-ο/γ Νταλιάνα επίσης, της G.A.Ferries. Όμως στις 15 Σεπτεμβρίου χάλασε μία από τις μηχανές του και έδεσε και αυτό.
Τέλος το ε/γ-ο/γ Ροδάνθη σταμάτησε πριν από λίγες ημέρες λόγω κατάσχεσης. Εκτελούσε το δρομολόγιο Πειραιάς-Κυκλάδες-Δωδεκάνησα.

Στο μεταξύ, το δρομολόγιο Πειραιάς-Σάμος με προσέγγιση την Ικαρία το κάνει τώρα το Νήσος Μύκονος το οποίο όμως δεν πιάνει στους Φούρνους.

Στο τελευταίο Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών εγκρίθηκε η εξυπηρέτηση της γραμμής με επιδότηση αφού έως τώρα ήταν ελεύθερη.

Ο ΥΕΝ έχει υπογράψει την προκήρυξη η οποία όπως προβλέπεται έχει σταλεί στις Βρυξέλλες για έγκριση που θα γίνει έως την Παρασκευή.

Μόλις δοθεί η έγκριση θα γίνει η προκήρυξη ενώ το ΥΕΝ μπορεί να προχωρήσει σε ανάθεση μέχρι την ολοκλήρωση του διαγωνισμού. Ενδιαφέρον σύμφωνα με πληροφορίες έχει δείξει και για τoυς Φούρνους η HSW.

www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9520)

Naias II
23-09-2009, 17:00
Ένα δρομολόγιο την εβδομάδα θα πραγματοποιεί η Hellenic Seaways από τον Πειραιά προς τους Φούρνους Ικαρίας, με απευθείας ανάθεση.

Περισσότερα εδώ (http://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%94%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%C E%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%82HellenicSeaWays%CE%B8% CE%B1%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF %84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%CE%A6%CE%B F%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82/?utm_source=rss_news_greece&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss)

sylver23
29-09-2009, 13:44
Σύμφωνα με την εφημεριδα του Συλλόγου κάβο πάπας της Ικαρίας :
(http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=163:-l-r&catid=1:latest-news&Itemid=55)
Λύση στο ακτοπλοϊκό πρόβλημα των Φούρνων έδωσε το περασμένο Σάββατο 26/9 η δρομολόγηση με έκτακτο δρομολόγιο του «Νήσος Μύκονος». Παράλληλα, το «Νήσος Μύκονος» θα εκτελεί από τώρα και στο εξής το κανονικό δρομολόγιο του για τους Φούρνους κάθε Τρίτη από Πειραιά και κάθε Τετάρτη από Φούρνους, δίνοντας έτσι μια ανάσα στην παντελή έλλειψη θαλάσσιας επικοινωνίας του νησιού τις περασμένες δύο εβδομάδες, από τότε δηλαδή που το «Μαρίνα» αποσύρθηκε εξαιτίας της χρεοκοπίας της εταιρείας «GA FERRIES» του εφοπλιστή Αγούδημου.

Edit
Κοιταξα τώρα και στο openseas και έχει περαστεί το δρομολόγιο του
για σήμερα 29/09 στις 18.45 για Σύρο (22.25)-Αγιο Κήρυκο (1.25)-Φούρνους (2.00)-Καρλόβασι(3.05)-Βαθύ(3.40)
και επιστροφή αύριο Τετάρτη 30/09 απο Βαθύ στις 7.00 για Καρλοβασι (7.55)-Φουρνους (8.55)-Αγιο (9.35)-Σύρο(12.30)-Πειραιά (15.55)

Δρομολόγια δεν έχουν περαστεί για τις επόμενες εβδομάδες.

Το θέμα είναι οτι και εν οψη εκλογών η Ικαροσαμία μένει με ένα πλοίο....αλλά και γενικά με ενα εχουμε μείνει αρα....

nkr
01-10-2009, 19:29
Πιστευω οτι τα καινουργια blue star οταν ερθουν θα δωσουν λυση σε αυτο το προβλημα.

thanos75
01-10-2009, 20:10
Πιστευω οτι τα καινουργια blue star οταν ερθουν θα δωσουν λυση σε αυτο το προβλημα.
Μπα...μάλλον τα προορίζουν για τα "φιλέτα" των Κυκλάδων, δυστυχώς

sylver23
01-10-2009, 20:14
Το ένα καινούργιο ολα τα σενάρια λένε οτι θα το βάλουν παροναξία.
Απο κει και πέρα λογικά θα γίνει μία αναδιάταξη του στόλου.
Πιστεύω οτι οι γραμμές ικαροσαμίας και Χίου -Λέσβου θα είναι στην προτεραιότητα της bs.

Θα δούμε σε λίγο καιρό το τί θα γίνει γιατι προς το παρών είναι απλά σενάρια.

apancure
08-10-2009, 02:32
Από 7 Οκτώβρη το Νήσος Χίος εκτελεί πλέον το δρομολόγιο προς Ικαρία - Σάμο.
Το περίεργο είναι ότι από τον ιστότοπο της HS δρομολόγια προς κράτηση είναι διαθέσιμα μέχρι 1 Νοέμβρη απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο δρομολόγιο.
Σε τηλεφώνημα που έκανα στα κεντρικά της εταιρείας δε μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Έχει κανείς καμία πληροφόρηση για τα παραπάνω;

thanos75
09-10-2009, 14:04
Από 7 Οκτώβρη το Νήσος Χίος εκτελεί πλέον το δρομολόγιο προς Ικαρία - Σάμο.
Το περίεργο είναι ότι από τον ιστότοπο της HS δρομολόγια προς κράτηση είναι διαθέσιμα μέχρι 1 Νοέμβρη απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο δρομολόγιο.
Σε τηλεφώνημα που έκανα στα κεντρικά της εταιρείας δε μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Έχει κανείς καμία πληροφόρηση για τα παραπάνω;
Προφανώς ξαναμπαίνει το ΜΥΚΟΝΟΣ που τελειώνει πιθανόν τότε την ετήσιά του

sylver23
09-10-2009, 14:49
Μην περιμένεις βοήθεια απο την εταιρία.Εδώ δεν ήξεραν οτι το Σαντορίνη και το Πήγασσος είναι δικά τους σε μία τηλ επικοινωνία που είχα πριν καιρό.

BEN BRUCE
10-10-2009, 15:54
Νεοτευκτα πλοια πολλων εκατομυριων δεν τα αφηνουν να κανουν ταρζανιες σε απιθανα λιμανια.Ειναι ακριβο απο καθε πλευρα!

sylver23
12-10-2009, 00:11
145 μέτρα πλοία δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα στην Χίο ,την Λέσβο,τον Εύδηλο Ικαρίας και τα λιμάνια της Σάμου.
Λογικά σε αυτά αναφέρεσαι Κώστα ,σωστά?

sylver23
28-10-2009, 23:44
Απο την εφημερίδα του Συλλόγου Κάβο Πάπας (http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=176:-2009-&catid=1:latest-news&Itemid=55)(ικαριακή)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Από το Λιμεναρχείο Ευδήλου λάβαμε τα παρακάτω στοιχεία για την κίνηση στο λιμάνι Ευδήλου για το καλοκαίρι του 2009, η οποία είναι ελαφρώς πιο πεσμένη από την περσινή περίοδο, όπου βεβαίως είχαμε περισσότερα δρομολόγια. Μετά από εκτιμήσεις των επαγγελματιών του τουρισμού, μας τόνισαν ότι αν υπήρχε άλλο ένα πλοίο στην γραμμή, η κίνηση θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη. Το θέμα που έχει τώρα πολύ μεγάλη σημασία είναι να γίνουν σοβαρές συζητήσεις για το μέλλον του τουρισμού στην Ικαρία, σε κάθε δήμο, με την συμμετοχή όλων των ενδιαφερομένων αλλά και προσκεκλημένους επαγγελματίες από άλλα νησιά, επιστήμονες που ασχολούνται με το αντικείμενο αλλά και εκπροσώπους της πολιτείας. Πρέπει να οργανωθούμε και αυτό επιτυγχάνεται μόνο με την συνεργασία ή οποία προκύπτει από έναν ξεκάθαρο διάλογο. Σας παραθέτουμε τα εν λόγω στοιχεία:

Αποβιβασθέντες
Επιβάτες
Ιούνιος 7.400
Ιούλιος 14.770
Αύγουστος 16.778
Σεπτέμβρης 5.822
Σύνολο 44.770

Φορτηγά
Ιουν277
Ιουλ.249
Αυγ.185
Σεπτ,244
Σύνολο 955

Οχήματα ΙΧ
Ιουν,930
Ιουλ2.470
Αυγ.2.549
Σεπτ.658
Σύνολο 6.607

Δίκυκλά
Ιουν.393
ιουλ691
Αυγ.1.110
Σεπτ,238
Συνολο 2.432


Επιβιβασθέντες

Επιβάτες
Ιούνιος 5.933
Ιούλιος 9.208
Αύγουστος 18.744
Σεπτέμβριος 10.398
Σύνολο 44.283

Φορτηγά
Ιουν 249
Ιουλ 209
Αυγ143
Σεπτ 237
Συνολο 838

Οχήματα ΙΧ
Ιουν 818
Ιουλ 1.206
Αυγ 2.763
Σεπτ 1.735
Συνολο 6.522

Δίκυκλα
Ιουν 294
Ιουλ 437
Αυγ 1.179
Σεπτ 499
Συνολο2.409

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αυτή η λίστα είναι για τον Εύδηλο και φυσικά μόνο το τί έφερε και πήρε το Μυκονος καθώς άλλο εν είδαμε.
Βλέπω τα νούμερα στα φορτηγά ,ξανατονίζω με ένα πλοίο,που αναγκαστικά αφηνε και απέξω ιδιαίτερα Ιούλιο Αύγουστο λόγω των ιχ και απορώ με αυτά που λένε οτι η γραμμή δεν έχει φορτηγά....

Στα παραπάνω φορτηγά δεν περιλαμβάνονται αυτά του Αγίου Κηρύκου που ήρθαν στο νησί με όσα δρομολόγια έγιναν απο το Μαρίνα και φυσικά τα ΦΟΡΤΗΓΑ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ!!!

Περιμένω σχόλια...ήταν που δεν έβγαινε το πλοίο λόγω φορτηγών και προστέθηκε η παροναξία ή κάποιοι θέλαν να μπουν στο μάτι της μπλου σταρ??
Προβλέπω σε 2 χρόνια να παίζει η μπλου παιχνίδι στην έδρα που θα χάσει η ελλένικ...

BEN BRUCE
28-10-2009, 23:49
Σημαντικα στοιχεια απο τον silver 23 για τη γλυκια πατριδα που λεει!Ισως του χρονου να δει και καποιο αλλο βαπορι το νησι

sylver23
04-11-2009, 15:55
Συνάντηση αντιπροσωπείας δήμου Αγίου Κηρύκου με τον Βουλευτή Σάμου (http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=187:2009-11-04-10-59-14&catid=1:latest-news&Itemid=55)

Tην τέταρτη 20/10/2009 στο Δημαρχείο Αγίου Κηρυκου πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση αντιπροσωπείας του δήμου με τον νεοεκλεγέντα βουλευτή του νομού Σάμου, Π. Βαρδικο. Στα πλαίσια της συζήτησης τέθηκαν υπ όψιν του Κ. Βαρδικου όσα αναφέρονται στο υπόμνημα που επισυνάπτεται.

Από την πλευρά του Κ. Βαρδικου έγινε γνωστό ότι σχετικά με το ζήτημα του ακτοπλοϊκού αποκλεισμού του Αγίου Κηρύκιου και των φούρνων , βρίσκονται σε εξέλιξη διαβουλεύσεις με την HELLENIC SEAWAYS για την ενδεχόμενη δρομολόγηση του πλοίου Πήγασος , με τρεις προσεγγίσεις την εβδομάδα στα λιμάνια του Αγίου Κηρύκου και των φούρνων , εξέλιξη που θα αμβλύνει το πρόβλημα σε αυτές της περιοχές.

Διαβάστε το υπόμνημα ΕΔΩ (http://www.kavopapas.gr/press/news/synanthsh.pdf)

Πηγή: Ικαριακή Εφημερίδα Κάβο Πάπας (http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=187:2009-11-04-10-59-14&catid=1:latest-news&Itemid=55)

thanos75
07-11-2009, 20:16
Συνάντηση αντιπροσωπείας δήμου Αγίου Κηρύκου με τον Βουλευτή Σάμου (http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=187:2009-11-04-10-59-14&catid=1:latest-news&Itemid=55)

Tην τέταρτη 20/10/2009 στο Δημαρχείο Αγίου Κηρυκου πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση αντιπροσωπείας του δήμου με τον νεοεκλεγέντα βουλευτή του νομού Σάμου, Π. Βαρδικο. Στα πλαίσια της συζήτησης τέθηκαν υπ όψιν του Κ. Βαρδικου όσα αναφέρονται στο υπόμνημα που επισυνάπτεται.

Από την πλευρά του Κ. Βαρδικου έγινε γνωστό ότι σχετικά με το ζήτημα του ακτοπλοϊκού αποκλεισμού του Αγίου Κηρύκιου και των φούρνων , βρίσκονται σε εξέλιξη διαβουλεύσεις με την HELLENIC SEAWAYS για την ενδεχόμενη δρομολόγηση του πλοίου Πήγασος , με τρεις προσεγγίσεις την εβδομάδα στα λιμάνια του Αγίου Κηρύκου και των φούρνων , εξέλιξη που θα αμβλύνει το πρόβλημα σε αυτές της περιοχές.

Διαβάστε το υπόμνημα ΕΔΩ (http://www.kavopapas.gr/press/news/synanthsh.pdf)

Πηγή: Ικαριακή Εφημερίδα Κάβο Πάπας (http://www.kavopapas.gr/press/index.php?option=com_content&view=article&id=187:2009-11-04-10-59-14&catid=1:latest-news&Itemid=55)

Μακάρι να πραγματοποιηθεί Συλβέστρο...Νομίζω ότι ο ΠΗΓΑΣΟΣ είναι ιδανικός για αυτή τη γραμμή. Αρκεί βέβαια να μην πηγαίνει στον Άγιο Κήρυκο μέσω Παροναξίας, και να ξαναυπάρξει επιτέλους απευθείας σύνδεση Πειραιάς-Ικαρία-Σάμος. Πάντως με αυτό τον τρόπο βλέπω την HSW να διπλώνει τη γραμμή της Σάμου και ουσιαστικά να γίνεται μονοπώλιο στο νομό, πράγμα που φυσικά σημαίνει ότι τα ναύλα θα πάρουν την ανιούσα!

αιγαιοπλόος
07-11-2009, 23:11
Μακάρι να πραγματοποιηθεί Συλβέστρο...Νομίζω ότι ο ΠΗΓΑΣΟΣ είναι ιδανικός για αυτή τη γραμμή. Αρκεί βέβαια να μην πηγαίνει στον Άγιο Κήρυκο μέσω Παροναξίας, και να ξαναυπάρξει επιτέλους απευθείας σύνδεση Πειραιάς-Ικαρία-Σάμος. Πάντως με αυτό τον τρόπο βλέπω την HSW να διπλώνει τη γραμμή της Σάμου και ουσιαστικά να γίνεται μονοπώλιο στο νομό, πράγμα που φυσικά σημαίνει ότι τα ναύλα θα πάρουν την ανιούσα!

Ούτως ή άλλως και σήμερα μονοπώλιο είναι η HSW στη γραμμή. Αμα θέλω να πάω Ικαρία ή Σάμο ποιά άλλη επιλογή έχω πέραν του Νήσος Μύκονος και της HSW;

Η ιδέα για δρομολόγηση και του "Πήγασος" στη γραμμή (ως συμπληρωματικού πλοίου) ενδέχεται να προκαλέσει εσωτερικό ανταγωνισμό στην HSW. Δηλ. η εταιρία να ανταγωνίζεται τον εαυτό της, διότι σήμερα το Νήσος Μύκονος φεύγει 6 φορές την εβδομάδα (Δε, Τρ, Τε, Πε, Πα, Σα) για Ικαρία - Σάμο, οπότε σίγουρα η τυχόν δρομολόγηση του Πήγασος θα πέφτει πάνω στο Νήσος Μύκονος.
Εκτός κι αν λανσάρει άλλα δρομολόγια η HSW με το Πήγασος. Π.χ. να ξεκινάει πρωί από Πειραιά (εννοείται κατευθείαν για Αγ. Κύρηκο - Καρλόβασι - Βαθύ), φτάνει στο Βαθύ βράδυ και αναχωρεί αμέσως για Καρλόβασι - Αγ. Κύρηκο - Πειραιά, με άφιξη το επόμενο ξημέρωμα. Ετσι, δε θα πέφτει πάνω στα δρομολόγια του "αδελφού" Νήσος Μύκονος και θα δώσει αφενός μια συμπληρωματική δυνατότητα στα νησιά του νομού Σάμου αλλά και θα εξυπηρετήσει τον "Αγιο" που σήμερα είναι ουσιαστικά εκτός ακτοπλοϊκού χάρτη, με ένα μόνο δρομολόγιο του Νήσος Μύκονος τις Τρίτες (και με αμφίβολη διάρκεια).
Αυτά από εμέ.

thanos75
07-11-2009, 23:32
Ούτως ή άλλως και σήμερα μονοπώλιο είναι η HSW στη γραμμή. Αμα θέλω να πάω Ικαρία ή Σάμο ποιά άλλη επιλογή έχω πέραν του Νήσος Μύκονος και της HSW;

Η ιδέα για δρομολόγηση και του "Πήγασος" στη γραμμή (ως συμπληρωματικού πλοίου) ενδέχεται να προκαλέσει εσωτερικό ανταγωνισμό στην HSW. Δηλ. η εταιρία να ανταγωνίζεται τον εαυτό της, διότι σήμερα το Νήσος Μύκονος φεύγει 6 φορές την εβδομάδα (Δε, Τρ, Τε, Πε, Πα, Σα) για Ικαρία - Σάμο, οπότε σίγουρα η τυχόν δρομολόγηση του Πήγασος θα πέφτει πάνω στο Νήσος Μύκονος.
Εκτός κι αν λανσάρει άλλα δρομολόγια η HSW με το Πήγασος. Π.χ. να ξεκινάει πρωί από Πειραιά (εννοείται κατευθείαν για Αγ. Κύρηκο - Καρλόβασι - Βαθύ), φτάνει στο Βαθύ βράδυ και αναχωρεί αμέσως για Καρλόβασι - Αγ. Κύρηκο - Πειραιά, με άφιξη το επόμενο ξημέρωμα. Ετσι, δε θα πέφτει πάνω στα δρομολόγια του "αδελφού" Νήσος Μύκονος και θα δώσει αφενός μια συμπληρωματική δυνατότητα στα νησιά του νομού Σάμου αλλά και θα εξυπηρετήσει τον "Αγιο" που σήμερα είναι ουσιαστικά εκτός ακτοπλοϊκού χάρτη, με ένα μόνο δρομολόγιο του Νήσος Μύκονος τις Τρίτες (και με αμφίβολη διάρκεια).
Αυτά από εμέ.
Όντως αυτή τη στιγμή άλλη επιλογή πέρα από την hsw δεν υπάρχει. Περισσότερο αναφερόμουν στην περίοδο του καλοκαιριού που υπήρχε και ο Αγούδημος με το ΜΑΡΙΝΑ. Είναι πάντως σωστές οι σκέψεις σου φίλε μου, και οπωσδήποτε -και ανεξάρτητα από εταιρεία- η γραμμή χρειάζεται κατ'επειγόντως και ένα δεύτερο συμβατικό πλοίο

sylver23
08-11-2009, 03:04
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο κάποια πράγματα.
Αν δεν κανω λάθος το Σαντορίνη/Πήγασσος (καθώς τπτ δεν ειναι σίγουρο)
θα κάνει την γραμμή του Μαρίνα.
Δηλαδή Σύρο -(Μύκονο)-Αγιο-Φούρνους-Καρλ-Βαθύ.
Εαν η hsw πάρει την γραμμή το Μύκονος σταματάει το δρομολόγιο του Αγίου και επιστρέφει κανονικά μόνο απο Εύδηλο.
Δεν ανταγωνίζεται το ένα το άλλο γιατί η γραμμή έχει ανάγκη απο δεύτερο πλοίο ακόμα και τώρα που είναι χειμώνας.
Πέρα απο αυτό τα μόνα κοινά λιμάνια θα είναι της Σάμου.
Επιτέλους πρέπει να ενισχυθεί η γραμμή.
Επιτέλους πρέπει οι Φούρνοι να έχουν καράβι απο Πειραιά και να βγούν απο τον αποκλεισμό.
Επιτέλους η νότια Ικαρία χρειάζεται καράβι ωστε να μην ταλαιπωρούνται με ώρες οδήγησης απο την βόρεια μεριά οι κάτοικοι-επισκέπτες του νότου.

Το καλοκαίρι φυσικά είναι πιο κοντά απο ότι νομίζουμε και φυσικά θα υπάρξει και πάλι πρόβλημα τουλάχιστον Ιούλιο και Αύγουστο (που απο ότι βλέπετε η κίνηση είναι η ίδια σε αριθμούς) ακόμα και με αυτά τα 2 πλοία.(Μύκονος και σαντορίνη ή Πηγασσος)

Λύση απο την στιγμή που δεν πρόκειται να έρθει άλλο πλοίο προς το παρών θα ήταν να κοπεί η παροναξία απο το Μύκονος και να ακολουθεί το παλιό του δρομολόγιο με προσεγγίσεις σε σύρο και μύκονο κάποιες μέρες και να πηγαίνει απευθείας Αγιο το Σαντορίνη.

Τώρα με τί θα μείνει η παροναξία εμένα δεν με απασχολεί είναι η αλήθεια...Γραμμή φιλέτο είναι..ούλοι εκεί μαζεύτηκαν

ορφεας
10-12-2009, 14:57
οπως βλέπω στα δρομολόγια της HELLENIC SEAWAYS εδω (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/myklow10_gr.pdf) απο 1/1/2010 το ΝHSSOS MYKONOS δεν πιάνει Φουρνούς. Θα γιρήσει πίσω το SARDINIA VERA μήπως ή παλι θα μείνουν χωρίς πλοίο;

Giwrgos1980
15-12-2009, 23:45
Εγώ πάντως δεν βλέπω η ΑΝΕΚ/HSW να αφήνει την Παροναξία στα χέρια της ΑΤΤΙΚΑ.......
Αυτό που θα γίνει είναι να διπλώσει στην γραμμή η HSW με τον Πήγασο με απ'ευθείας δρομολόγιο από Πειραιά......

captain 83
16-12-2009, 00:53
Xωρίς καμπίνες ο ΠΗΓΑΣΟΣ πώς να δουλέψει Ικαρία-Σάμο;

Giwrgos1980
16-12-2009, 01:02
Γιατί όταν ήταν στην γραμή πώς δούλευε? Βλέπεις καμία άλλη εταιρία να έχει διάθεση να μπεί στην γραμμή και ο Πήγασος δεν κάνει?

despo
16-12-2009, 15:20
Πάντως και το Ν. Μύκονος το καλοκαίρι ηταν σαν να μην έχει κρεβάτια, αφου αυτά τα ελάχιστα που υπάρχουν, ειχαν εξαφανιστεί προ πολλού. Φυσικά δεν χρειάζεται να υπογραμμίσω οτι ολα αυτά σημαίνουν υποβάθμιση της γραμμής, αφου δεν ειναι δυνατόν να ταξειδέψει ολος ο κόσμος χυμα στα καταστρώματα και τα καθίσματα και μαλιστα σε τιμές αρκετά 'τσιμπημένες' σε σύγκριση με τον καταιγισμό προσφορών στη γραμμή της Κρήτης.

captain 83
16-12-2009, 16:31
Αλλο το θέμα αν ενδιαφέρεται άλλη εταιρεία να μπει στην γραμμή και άλλο το αν κάνει ο ΠΗΓΑΣΟΣ ή όχι. Μη τα μπλέκεις όλα μαζί. Στην γραμμή δε δούλευε ως ημερόπλοιο ο ΠΗΓΑΣΟΣ. Τις καμπίνες τις είχαν για μόστρα δηλαδή;

despo
16-12-2009, 16:49
Μα δεν έγραψα για κάποια άλλη εταιρεία. Μιλάω για το Ν. Μύκονος, του οποίου τα λίγα κρεβάτια που διαθέτει απο κατασκευής, ειχαν εξαφανιστεί πολυ πριν στη διάρκεια του καλοκαιριού. Τωρα αν ο Πήγασος προορίζεται για τη γραμμή αυτή, δεν ειμαι σε θέση να γνωρίζω, ομως το σίγουρο ειναι αν αυτό γίνει μιλάμε για υποβάθμιση της γραμμής αν βεβαίως ταξειδεύει βράδια χωρις ιχνος καμπίνας.

captain 83
16-12-2009, 16:51
Το μήνυμά μου απάντά στην προηγούμενη από εσας παράθεση

Γιατί όταν ήταν στην γραμή πώς δούλευε? Βλέπεις καμία άλλη εταιρία να έχει διάθεση να μπεί στην γραμμή και ο Πήγασος δεν κάνει?

Giwrgos1980
16-12-2009, 16:59
Έτερον εκάτερον είναι.....ούτε το Μύκονος έχει κρεββάτια.......so?
Σ'υμφωνα με το Site της HSW το Μύκονος έχει 31 καμπίνες και ο Πήγασος 61........σχεδόν της διπλάσιες!!!!!!!!!!!

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι αυτή την στιγμή.....τι σας πειράζει να μπεί ο Πήγασος στην γραμμή και γιατί την υποβαθμίζει?

captain 83
16-12-2009, 17:12
Με το βαπόρι δεν έχουμε τίποτα....Χωρίς καμπίνες δύσκολο να μπει. Απο κει και πέρα αν νομίζετε ότι μπορεί....δεν μπορώ να κάνω κάτι εγω.

Giwrgos1980
16-12-2009, 17:23
Και για να μην παρεξηγηθώ.......όπως προείπα η ANEK/HSW δεν προτείθετε με τίποτα να αφήσει την Παροναξία χωρίς βαπόρι στα χέρια της ΑΤΤΙΚΑ και ιδιαίτερα με την αναμενόμενη έλευση των νέων BlueStar......όποτε κατ'εμέ μια πολύ καλή λύση (όχι η καλύτερη το τονίζω) είναι ο Πήγασος......

captain 83
16-12-2009, 17:29
Την εκδοχή της ναύλωσης την έχεις σκεφτεί καθόλου; Μιας και τώρα τελευταία πολλά ετοιμάζουν ναυλοσύμφωνα.
Και αν η BLUE STAR την χτυπήσει σε Ικαρία-Σάμο η HSW θα μείνει με τον ΠΗΓΑΣΟ;

Giwrgos1980
16-12-2009, 17:40
Αν την χτύπήσει σε Ικαροσαμία άνετα βάζει και το Χίος.......το θέμα αυτή την στιγμή για την Ικαροσαμία είναι εάν την χτυπήσει η ΑΤΤΙΚΑ? Εάν την χτυπήσει η ΑΤΤΙΚΑ είναι καλό για την γραμμή καθώς θα μπεί και άλλο βαπόρι......Αυτή την στιγμή μιλάμε ότι η Γραμμή καλώς ή κακώς έχει προβλήματα και πρέπει να βρεθεί άμμεσα λύση με την δρομολόγηση ενός δέυτερου πλοίου για να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη σύνδεση της με τον Πειραιά χειμώνα-καλοκαίρι και να μην έχουν πρόβλημα τα νησιά.......διότι από τα λεγόμενα των συμφορουμιτών αυτό βγαίνει......μακάρι να βάλουν βαπόρια της τάξης του Αριάδνη και του Έλυρου.........δεν με απασχολεί. Πρέπει να μπεί δέυτερο και ο Πήγασος φαντάζει λουκούμι.......

hsw
16-12-2009, 19:09
Παιδιά δε νομίζω πως ο Πήγασος θα μπει σ' αυτή τη γραμμή... Μπορεί στο site της hsw να λέει πως έχει 61 καμπίνες, έχουν ξηλωθεί όμως όπως μας έχουν πει συμφορουμίτες ώστε να συμμορφωθεί στους νέους κανονισμούς. Και επίσης, μην ξεχνάτε πως το Εξπρές Σκιάθος φεύγει από το 2010 λόγω των κανονισμών και το πιθανότερο είναι να μπει στις Σποράδες ο Πήγασος, αφού το δρομολόγιο είναι ημερήσιο και είναι ημερόπλοιο.

Το χειμώνα δε νομίζω πως επιθυμεί η εταιρία να βάλει δεύτερο πλοίο. Το Μύκονος έχει καθημερινές (εκτός Κυριακής) αναχωρήσεις από τον Πειραιά. Το καλοκαίρι πάντως, νομίζω πως θα βάλει δεύτερο πλοίο σίγουρα. Μην ξεχνάτε ότι έγινε χαμός φέτος με τα εισιτήρια και η εύρεση θέσης ήταν πολύ δύσκολη. Οπότε μάλλον θα εκμεταλλευτούν την κατάσταση, δρομολογώντας πλοίο (ποιο είναι το ερώτημα...) και ίσως το κρατήσουν και το χειμώνα για την άγονη..

Ας περιμένουμε όμως να δούμε τι θα αποφασίσει τελικά η εταιρία να κάνει και με το πλοίο, και με τη γραμμή.

thanos75
20-12-2009, 20:45
Στο site της hsw δεν φαίνεται από 1η Ιανουαρίου 2010 το δρομολόγιιο της Τρίτης για Φούρνους. Τί γίνεται? Θα μείνει πάλι το νησάκι χωρίς πλοίο?

erenShip
11-01-2010, 14:40
το θέμα δεν είναι πιο πλοίο είναι, αλλά να είναι μόνιμο στη γραμμή! ειδικότερα ο Άγιοσ Κήρυκος Ικαρίας και οι Φούρνοι έχουν πρόβλημα!!! :)

sg3
11-01-2010, 16:11
ποσες μερες εχουν να δουν πλοιο?

erenShip
11-01-2010, 17:47
απο ότι ξέρω από συγγενικά μου πρόσωπα εκεί στην ικαρία, το μύκονος έχει δρομολόγιο μόνο την τετάρτη από εκεί!

sg3
11-01-2010, 18:40
για φουρνους τι γινεται?

erenShip
11-01-2010, 18:43
για φουρνους τι γινεται?

απ' όσο ξέρω τα ίδια! μία φορά την εβδομάδα το Νήσος Μύκονος και καθημερινά το Σάμος Σπίριτ για Ικαρία και Σάμο!

Leo
11-01-2010, 18:58
Αυτό το ξέραμε, γράψατε 5 πόστ για να μας πείτε αυτό το γνωστό? Μόνοι σας κάντε ερωτήσεις μόνοι σας απνατάτε? Το φόρουμ δεν είναι chat room. Έχουμε πει κι άλλες φορές ότι εδώ γράφουμε όταν έχουμε κάτι να πούμε, και όχι τα ισχύοντα που έτσι κι αλλιώς γνωρίζουμε. Παρακαλώ να μην επανέλθουμε ούτε στο πρόν ούτε σε άλλο θέμα.

BEN BRUCE
15-01-2010, 10:39
Σημερα στη εκπομπη του Γεωργιου Αυτια εκαναν παραπονα απο τον Αγιο Κυρηκο οτι τον Ιανουαριο δεν ειδαν καθολου πλοιο και το Δεκεμβριο μονο τεσσερις φορες.Θα αναπολουν βεβαια τις μερες τις GA FERRIES, οπως και αλλα νησια, που παντα τους εξυπηρετουσε

mapk
28-01-2010, 16:30
παλι χωρις πλοιο οι φουρνοι;;;τι γινεται βρε παιδια ξερει κανεις;

ορφεας
28-01-2010, 18:50
Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρίν απο λίγες εβδομάδες σταμάτησαν οι προσεγκίσεις του ΝΗΣΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ στο νησί.

ορφεας
06-02-2010, 09:36
Τι θα γίνει με τους ΦΟΥΡΝΟΥΣ; έχουν να δούν πλόιο 3 βδομάδες.

NAXOS
06-02-2010, 11:48
ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΟΡΦΕΑ. ΤΟ ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΒΑΘΥ ΠΙΑΝΕΙ ΦΟΥΡΝΟΥΣ.

ορφεας
06-02-2010, 13:03
Γιατι δεν το γραφουν τα δρομολόγια;

ορφεας
06-02-2010, 14:23
Πάντος ούτε στα δρομολόγια (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/myklow10_gr.pdf) δεν υπάρχει ούτε στο σύστημα κρατήσεων της εταιρίας (http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=89) ούτε στο open seas (http://www.openseas.gr/OPENSEAS/searchOutwardRoute.do?lang=el&from=PIR&to=FOU&date=12%2F02%2F2010&Submit.x=15&Submit.y=17).

thanos75
06-02-2010, 16:22
Το δρομολόγιο της Παρασκευής πάντως σίγουρα ισχύει. Απορώ που δεν είναι περασμένο στα δρομολόγια

NAXOS
08-02-2010, 17:39
Σιγουρα δεν ειναι στα εγκεκριμενα δρομολογια του πλοιου και προφανως καθε εβδομαδα το υπουργειο ( ποιο??) του δινει την εγκριση και την επιδοτηση βεβαιως - βεβαιως για εκτακτη προσεγγιση στους Φουρνους ωσπου να δουν τι θα γινει με την αγονη.

erenShip
22-02-2010, 23:04
ξέρετε μήπως τώρα το πάχα μπεί και άλλο βαπόρι στην γραμμή?

Naias II
03-03-2010, 14:28
Η Ικαρία δεν θα ξαναγίνει τόπος εξορίας (http://www.theseanation.gr/news/ferries/aktop-zita-ikaria.htm)

Αίτημα για τακτική σύνδεση με τον Πειραιά, τη Βόρεια Ελλάδα και τη δρομολόγηση σύγχρονων και ασφαλών πλοίων.

sylver23
03-03-2010, 19:16
Η Ικαρία δεν θα ξαναγίνει «τόπος εξορίας». Με την έως και ακραία αυτή δήλωση κάτοικοι και τοπικοί φορείς της Ικαρίας πραγματοποιούν σήμερα «αποκλεισμό» του νησιού σε ένδειξη διαμαρτυρίας, για την κακή ακτοπλοϊκή σύνδεση του νησιού.

Μάλιστα έχουν προγραμματίσει συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 12 το μεσημέρι στην πλατεία του Αγίου Κηρύκου. Βασικό αίτημα είναι η τακτική σύνδεση του Αγίου Κηρύκου και των Φούρνων, χειμώνα - καλοκαίρι, με το λιμάνι του Πειραιά και τη Βόρεια Ελλάδα, όπως επίσης τη δρομολόγηση σύγχρονων και ασφαλών πλοίων.

Στο διεκδικητικό πλαίσιο πάντως γίνεται αναφορά στο ύψος των ναύλων.

Aς δούμε και ολόκληρο το άρθρο που παρέθεσε παραπάνω ο Ναιας 2.
Στο bold αυτή η φράση νομίζω οτι απαντάει σε όσους υποστηρίζουν οτι θα τους λείψει κάποιος εφοπλιστής.....

despo
03-03-2010, 20:51
Για το θέμα της ακτοπολοικής σύνδεσης έχουν απόλυτο δίκιο οι άνθρωποι. Με τι κίνητρο θα πατήσει τουρίστας Ελληνας η' ξένος εκεί ?.

erenShip
03-03-2010, 21:34
Η Ικαρία δεν θα ξαναγίνει «τόπος εξορίας». Με την έως και ακραία αυτή δήλωση κάτοικοι και τοπικοί φορείς της Ικαρίας πραγματοποιούν σήμερα «αποκλεισμό» του νησιού σε ένδειξη διαμαρτυρίας, για την κακή ακτοπλοϊκή σύνδεση του νησιού.

Μάλιστα έχουν προγραμματίσει συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 12 το μεσημέρι στην πλατεία του Αγίου Κηρύκου. Βασικό αίτημα είναι η τακτική σύνδεση του Αγίου Κηρύκου και των Φούρνων, χειμώνα - καλοκαίρι, με το λιμάνι του Πειραιά και τη Βόρεια Ελλάδα, όπως επίσης τη δρομολόγηση σύγχρονων και ασφαλών πλοίων.

Στο διεκδικητικό πλαίσιο πάντως γίνεται αναφορά στο ύψος των ναύλων.

Aς δούμε και ολόκληρο το άρθρο που παρέθεσε παραπάνω ο Ναιας 2.
Στο bold αυτή η φράση νομίζω οτι απαντάει σε όσους υποστηρίζουν οτι θα τους λείψει κάποιος εφοπλιστής.....

καλά έκαναν οι άνθρωποι! δεν γίνεται ένα νησί με 9.110 κατοίκους (αν δεν κάνω λάθος) και με δύο λιμάνια να εξυπηρετήται με ένα καράβι! να σημειώσουμε ότι στα αιτήματα ήταν και η αλλαγή αεροπορικής εταιρίας..διότι τα αεροπλάνα τα οποία ταξίδευαν ήταν σε πολύ κακή κατάσταση και έτσι θεωριτικά και σε αυτό το τομέα ήταν αποκλεισμένοι. ζούμε στον 21 αιώνα.. ο άνθρωπος έχει κατορθώσει, με την ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας, να φτιάχνει μεγάλα, υπερσύγχρονα και ασφαλέστερα πλοία για να τον εξυπηρετούν... και αυτό πρέπει να γίνεται! πλέον όχι μόνο η ικαρία, αλλά και άλλα νησιά ζουν ένα σύγχρονο "τόπο εξορίας", χωρίς κανένας από τους ειδκούς αυτού του θέματος να κάνει κάτι για αυτό! άραγε η κοινωνία μπορεί να το ανεκτή αυτό?

gpap2006
04-03-2010, 01:56
[QUOTE=erenShip;320808]καλά έκαναν οι άνθρωποι! δεν γίνεται ένα νησί με 9.110 κατοίκους (αν δεν κάνω λάθος) και με δύο λιμάνια να εξυπηρετήται με ένα καράβι! QUOTE]
Η Ικαρία των 9.000 κατοίκων έχει σύγχρονο καράβι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. Η Λήμνος των 12.000 κατοίκων έχει τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ 3 φορές την εβδομάδα και μία το ΛΙΣΣΟΣ...

sg3
04-03-2010, 10:20
αν εβαζε η μπλου σταρ το blue horizon?νομιζω εκει θα δουλευε καλυτερα!:rolleyes::confused: (δεν ξερω ομως αν μπορει να μπει σε αυτα τα λιμανια)

sylver23
04-03-2010, 12:21
Αρχικά και η Ικαρία έχει 12.000 κατοίκους.
Το Μύκονος είναι ένα σύγχρονο καράβι το οποίο ομως με τα απανωτα δρομολόγια δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση στο ξενοδοχειακό του.
Πέρα απο αυτό με την Παροναξία οι ώρες αυξάνονται κατα πολύ και δεν βρίσκεις και εισητηριο τους καλοκαιρινούς μήνες.
Μην ξεχνάμε ομως οτι δεν είναι μόνο η Ικαρία αλλά και η Σάμος στο δρομολόγιο με ποσους χιλιάδες κατοίκους και αυτή.
Οπως έχω ξαναπει δεν είναι εύκολο να πας οδικώς απο Εύδηλο -Αγιο Κηρυκο.Πολλά χλμ και δύσκολος δρόμος.
Είναι και οι επιβάτες που δεν έχουν αυτοκινητο και αν δεν βρούνε ταξί και σκάσουν πολλά ευρώ πρέπει να περιμένουν την πρωινή συγκοινωνία ή να έρθει καποιος να τους πάρει για να φτάσουν στην νότια μεριά του νησιού.
Είναι και οι φούρνοι που έχουν σύνδεση μόνο με μικρά καραβάκια απο Σάμο ή Αγιο.

Μια διαφορά με την Λήμνο είναι οτι το νησί αυτό έχει περισσότερες σχέσεις με την Βορεια Ελλάδα παρά με την Αττική.
Και στα 3 νησιά (οπως και σε δεκάδες αλλα) το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Το Blue orizon αρχικά δεν χωράει σε κάποια λιμάνια.
Πέρα απο αυτό η γραμμή δεν μπορεί να στηριχτεί σε πλοία θηρία που βγάζουν 3-4 δρομολογια την βδομάδα.

Θέλει μικρότερα πλοία που να καλύπτουν τα νησιά καθημερινά.
πχ Ενα πλοίο για Αγιο Κηρυκο-Φουρνους -Σαμο με 3-4 δρομολογια την βδομάδα.
Και 2 πλοία για Ευδηλο-Σάμο με τουλάχιστον 5 δρομολόγια το καθε ένα το καλοκαίρι με κάποια δρομολόγια απευθείας και κάποια με 1 ή 2 νησιά το κυκλάδων με καλύτερη περίπτωση Συρο και Τήνο.

Το παραπάνω που περιγράφω είναι περίπου σαν τα δρομολόγια που είχαμε πριν 2 χρόνια (φυσικά με καλύτερο πλοίο για Αγιο -Φουρνους -Σάμο)

gpap2006
04-03-2010, 13:24
Με εξαίρεση ένα τρίμηνο το καλοκαίρι, τον υπόλοιπο χρόνο δεν μπορεί να σταθεί δεύτερο πλοίο στη γραμμή. Εδώ το ΜΥΚΟΝΟΣ και φεύγει με 350-400 επιβάτες αυτόν τον καιρό. Το δεύτερο τί θα έπαιρνε? Δεύτερο πλοίο μπορεί να υπάρξει μέσα Ιουνίου με αρχές Σεπτέμβρη όπως πέρσυ με το ΜΑΡΙΝΑ. Φέτος δεν υπάρχει ga αλλά θα μπορούσε να μπει στη γραμμή ένα ταχύπλοο (όπως το CORSICA προ ετών) και έχω ήδη προτείνει το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ. Με καθημερινό δρομολόγιο από Πειραιά ή Λαύριο να προσεγγίζει απευθείας Άγιο Κύρηκο ΚΑρλόβασι Βαθύ με προσθήκη Φούρνων 2 φορές/ εβδομάδα. Άλλο συμβατικό δεν βλέπω διαθέσιμο. Το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ θα φύγει στις Αζόρες, ο ΠΗΓΑΣΟΣ στις Σποράδες, GA αποκλείεται είναι σε τραγική κατάσταση. Τα ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ, ΚΟΡΝΑΡΟΣ, ΠΡΕΒΕΛΗΣ δεν έχουν περιθώρια να αφήσουν τα άγονα που κάνουν.

Το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ με πρωτόκολλο 576 επιβάτες και 7 δρομολόγια της εβδομάδα θα μπορούσε να ξελασπώσει τα πράγματα με δυνατότητα μεταφοράς πάνω από 4.000 επιβατών την εβδομάδα.

erenShip
04-03-2010, 15:47
συμφωνώ με όλους σας... όπως γνωρίζουμε όλοι μας το πρόβλημα δεν περιορίζεται μόνο στην ικαρία αλλά υπάρχει σε όλο το αιγαίο. το θέμα είναι οι αρμόδιοι κάνουν τίποτα για να αντιμετωπίσουν αυτο το πρόβλημα?!

speedrunner
04-03-2010, 20:11
Βρε παιδιά να πω κάτι!!!! κάθε φορά που ακούω για τα προβλήματα της ακτοπλοϊκής σύνδεσης της Ικαρίας πάντα γράφετε το ίδιο πράγμα, για το πρόβλημα που έχουν οι κάτοικοι του Άγιου Κήρυκου που αν δεν έχουν αυτοκίνητο πρέπει να δώσουν πολλά λεφτά σε ταξί κτλ. κτλ, συγνώμη αλλά κάθε φορά που ακούω αυτό το επιχείρημα με πιάνουν τα γέλια, δηλαδή οι κάτοικοι της νότιας Ρόδου ή της Βόριας Χίου κτλ. τι πρέπει να κάνουν πρέπει να απαιτήσουν και δεύτερο λιμάνι στα νησιά τους για να μην είναι μακριά απο το λιμάνι έλεος!!!!! να μου πείτε ότι έχουν πρόβλημά οι φούρνοι που δεν έχουν καράβι να συμφωνήσω αλλα το να έχει πρόβλημα η Ικαρία επειδή εξυπηρετείτε μόνο το ένα της λιμάνι καθημερινά απο ένα πλοίο το οποίο είναι απο τα νεότερα και γρηγορότερα συμβατικά πλοία που υπάρχουν στις Ελληνικές θάλασσες δεν ξέρω τι να πω, άλλο το ότι το καλοκαίρι δεν θα είναι αρκετό το ένα πλοίο και άλλο το ότι δεν εξυπηρετούνται και τα δυο λιμάνια!!!!

sylver23
04-03-2010, 20:42
Το θέμα φίλε μου είναι οτι ο Αγιος Κηρυκος είναι η πρωτεύουσα και ο Ευδηλος(βορεια μερια) το πιο τουριστικη μεριά άρα υπάρχει μεγάλη επιβατική κινηση και στις 2 μεριες του νησιου.
Πχ στην Χιο οι τουριστες και οι ντοπιοι ειναι μαζεμενοι στην Χωρα της Χιου και σε κοντινα μέρη και λίγος κόσμος πάει στα βόρεια.
Ενω στην Ικαρία ντοπιοι και τουριστες είναι σε ένα ποσοστό 60(ευδηλος - 40 Αγιος)
Βαλε και τα εμπορεύματα τώρα.
Αναλογικα με τον κοσμο πάνε και τα εμπορεύματα που διακινούνται με νταλίκες.
Στο κάτω κάτω για να εξυπηρετηθουν οι Φουρνοι το πλοίο περνάει απο Αγιο και όχι απο έυδηλο καθώς είναι απο την αλλη μεριά και για Σαμο απο όποια μεριά και να πάει το πλοίο την ίδια ώρα θα κάνει.
Το κάθε νησί έχει τις ιδιαιτερότητες του.
Με την ίδια λογική γιατί στην Κρήτη να έχει πλοίο και στα Χανιά και στο Ηράκλειο?

-Πανω σε αυτο :
νεότερα και γρηγορότερα συμβατικά πλοία
Το γρηγοροτερο πλοιο μπορεί να ναι αλλά οταν κάνω 8+ ωρες να παω στο νησί μου η ταχύτητα πάει περίπατο.Η τιμή όμως δεν πάει...Νεότερο μπορεί να ναι ,πιο περιποιημένο απο άλλα παλαιότερα ομως όχι.

Naias II
04-03-2010, 22:40
Βασικά είναι πως έχουμε συνηθίσει(?)
Για τον ίδιο λόγο θα έπρεπε και η Λέσβος να έχει 2 λιμάνια.Γιατί είναι ένα νησί 1630τχλμ και η Ικαρία 255τχλμ.......

thanos75
05-03-2010, 00:06
Βρε παιδιά....μην χάνουμε την ουσία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο Εύδηλος ή Άγιος Κήρυκος ή και τα δύο. Η ουσία βρίσκεται στο γεγονός πως 2 μεγάλα νησιά (Ικαρία-Σάμος) και οι μικρότεροι Φούρνοι, με συνολικό πληθυσμό όλα μαζί γύρω στις 45000 κατοίκους υποεξυπηρετούνται και έχουν ανεπαρκή ακτοπλοική σύνδεση. Είναι με 6 δρομολόγια τη βδομάδα, τα οποία εξυπηρετεί ένα πλοίο, που τους πάει και μέσω Κυκλάδων. Πρέπει να βρεθεί μια άμεση λύση. Θέλω να αισιοδοξώ πως όπως και πέρσι θα γίνει κάτι την τελευταία στιγμή

Giwrgos1980
05-03-2010, 08:37
Η μόνη λύση για τα 3 αυτά νησιά είναι 2 συμβατικά...ένα απ'ευθείας (όπως έκανε κάποτε το Σάμαινα) και ένα με ένα ή δυο λιμάνια των Κυκλάδων (όπως έκανε το Αιγαίον), αλλά από την άλλη εάν τον χειμώνα και γενικώς την χημερινή περίοδο το ένα και μοναδικό βαπόρι της γραμμής δεν γεμίζει δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δέυτερο όσα δίκαια και αν έχουν οι κάτοικοι των 3 νησιών.....και ειδικά τώρα σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε καμία πλοιοκτήτρια εταιρεία εαν δεν έχει κάποιο μικρό κέρδος δεν πρόκειτε να βάλει βαπόρι κάπου για την "ψυχή της μάνας της". Το τονίζω με BOLD το κάπου για να μην παρεξηγηθώ........
Τώρα κι εδώ που τα λέμε να ζητάμε και παπάδες δεν γίνεται......ας γίνεται η σωστή εξυπηρέτηση των νησιών (και μιλάω πιό πολύ για τους Φούρνους που αυτή την στιγμή έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα) με αυτά που έχουμε και ας μην είμαστε πλεονέκτες.......στην τελική και η παροναξία κάποτε 8+ ώρες έκανες για να πάς που η απόσταση είναι η μισή από ότι στην Ικαροσαμία (ίσως λέω και λίγο) και όχι με νεόκτητα........αν τα βαπόρια ήταν δικά μας θα κάναμε ότι θεωρούσαμε καλύτερο για τον τόπο μας ο καθένας μας ξεχωριστά.......αλλά δυστυχώς δεν είναι......

erenShip
05-03-2010, 13:07
Βρε παιδιά....μην χάνουμε την ουσία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο Εύδηλος ή Άγιος Κήρυκος ή και τα δύο. Η ουσία βρίσκεται στο γεγονός πως 2 μεγάλα νησιά (Ικαρία-Σάμος) και οι μικρότεροι Φούρνοι, με συνολικό πληθυσμό όλα μαζί γύρω στις 45000 κατοίκους υποεξυπηρετούνται και έχουν ανεπαρκή ακτοπλοική σύνδεση. Είναι με 6 δρομολόγια τη βδομάδα, τα οποία εξυπηρετεί ένα πλοίο, που τους πάει και μέσω Κυκλάδων. Πρέπει να βρεθεί μια άμεση λύση. Θέλω να αισιοδοξώ πως όπως και πέρσι θα γίνει κάτι την τελευταία στιγμή

συμφωνώ απόλυτα!

erenShip
04-05-2010, 23:28
έμαθα πως ότι σε λίγο καιρό θα μπεί πλοίο στον Άγιο Κήρυκο..... ή είναι απλώς φήμες?!

thanos75
05-05-2010, 21:01
Πιστεύω πως το καλοκαίρι θα υπάρχει κάποιο δρομολόγιο του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ μια με δύο φορές την εβδομάδα προς Άγιο Κήρυκο και Φούρνους.;)

kostas-93
05-05-2010, 21:20
έμαθα πως ότι σε λίγο καιρό θα μπεί πλοίο στον Άγιο Κήρυκο..... ή είναι απλώς φήμες?!
και εγω το εχω ακουσει και συγκεκριμένα για το blu star ιθακη αλλα πιστεύω οτι ειναι ραδιο αρβυλα.

erenShip
06-05-2010, 00:21
και εγω το εχω ακουσει και συγκεκριμένα για το blu star ιθακη αλλα πιστεύω οτι ειναι ραδιο αρβυλα.

δεν ξέρω ..... αλλά στον άγιο κήρυκο ακούγεται πολύ...τώρα τι να πώ....όπου υπάρχει καπνός θα υπάρχει και φωτιά!

kostas-93
06-05-2010, 08:51
μακαρι να μπει αλλο ενα βαπορι στην γραμη θα ειναι καλο για ολους.

petritis
28-05-2010, 22:52
Η λύση με την οποία θα πρέπει οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της Ικαρίας για το καλοκαίρι έχει αποφασισθεί!
Σας παραθέτω το παρακάτω άρθρο από ηλεκτρονικό περιοδικό της Ικαρίας


Ικανοποιήθηκε εντέλει το αίτημα για τρεις εβδομαδιαίες προσεγγίσεις (Δευτέρα-Τετάρτη-Σάββατο) του πλοίου Νήσος Μύκονος στα λιμάνια του Αγίου Κηρύκου και των Φούρνων, γραμμή θα επιδοτείται με το ποσό των 20 χιλιάδων ευρώ ανά δρομολόγιο.
Συγκεκριμένα, από την περασμένη εβδομάδα το πλοίο αναχωρεί από τον Πειραιά στις 12 το μεσημέρι και εκτελεί το δρομολόγιο για Ικαρία μέσω Σύρου και Μυκόνου, μια αλλαγή που κρίθηκε απαραίτητη για την εξοικονόμηση χρόνου.
Ωστόσο, η αντίδραση από κατοίκους και φορείς της Βόρειας Ικαρίας δεν άργησε να έρθει, καθώς οι προσεγγίσεις στο λιμάνι του Ευδήλου θα είναι πλέον από πέντε, τρεις.
Επιπλέον, το καλοκαίρι (από τις 18/6) το Νήσος Μύκονος θα έχει καθημερινές (εκτός Κυριακής) αναχωρήσεις από το λιμάνι του Πειραιά στις 12 το μεσημέρι και θα προσεγγίζει τέσσερις φορές το λιμάνι του Ευδήλου και τρεις το λιμάνι του Αγίου Κηρύκου και των Φούρνων.
Σε γενικές γραμμές οι φορείς της νοτιοανατολικής Ικαρίας εκφράζουν την ικανοποίηση τους για τις αλλαγές αυτές, ωστόσο δεν λείπουν οι φωνές που δηλώνουν δυσανασχέτηση σχετικά με την ώρα αναχώρησης του πλοίου από τον Πειραιά, υποστηρίζοντας ότι αυτή δεν ευνοεί στην προσέλευση περισσότερων τουριστών και ιδιαίτερα αυτούς που θέλουν να επισκεφτούν το νησί ένα σαββατοκύριακο.

ikariamag







Το θέμα που προκύπτει και αναζητεί απάντηση είναι τι θα γίνει σε περιπτωση


μηχανικής βλάβης λόγω υπερφόρτωσης του δρομολογίου...


Μακαρι να μην μας προδόσει το βαποράκι καθώς...όπως λένε οι αρμόδιοι...δεν υπάρχει άλλο πλοίο για την γραμμή!

iletal1
11-06-2010, 09:10
Άλλαξαν πάλι τα δρομολόγια του πλοίου για Σάμο. Καθημερινά αναχώρηση από Πειραιά 21.00.

kostas-93
26-07-2010, 11:30
paidia edo kai mia evdomada exei xekinish to megalo provlima me to monopolio sto ploio me thn samo den vazi para mono ena fortigo apo kathe metaforiki me apotelesma to nhsi na exei terastio provlima sthn trofodosia den leo kalo to nissos mykonos alla to kalokairi den ftanei kathos pernaei apo polla limania kai emeis pernome ton poylo ( synxoresteme gia thn ekfasi )ayto to pragma den exei prohgoymeno. an mpei kai deytero vapori sthn gramh to xeimwna tha parakalane toys fortigatzides na toys pernoyn alla twra me to monopolio toys grafi kanonika.:evil:

gpap2006
28-07-2010, 22:27
Δεν υπάρχει ro-ro καλοκαιριάτικα για να βοηθάει το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ στην Ικαροσαμία? Είναι δυνατόν ένα πλοίο 140 μέτρων να εξυπηρετεί μόνο του τέτοια εποχή 2 μεγάλα νησιά??:mad::mad:

EMANON
29-07-2010, 10:01
Δεν υπάρχει ro-ro καλοκαιριάτικα για να βοηθάει το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ στην Ικαροσαμία? Είναι δυνατόν ένα πλοίο 140 μέτρων να εξυπηρετεί μόνο του τέτοια εποχή 2 μεγάλα νησιά??:mad::mad:
ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!!;)

kostas-93
29-07-2010, 23:46
Δεν υπάρχει ro-ro καλοκαιριάτικα για να βοηθάει το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ στην Ικαροσαμία? Είναι δυνατόν ένα πλοίο 140 μέτρων να εξυπηρετεί μόνο του τέτοια εποχή 2 μεγάλα νησιά??:mad::mad:
αν ηταν φιλε μου μονο τα δυο δικα μας νησια ηταν καλα αλλα περναει απο Συρο Μυκονο και αφηνουν εμας εξω την στιγμη που εκει πανε και αλλα πλοια ενω εδω μονο αυτο.

gpap2006
30-07-2010, 07:18
Τελικά πάει και ro-ro ή όχι?:confused:

kostas-93
30-07-2010, 08:55
Τελικά πάει και ro-ro ή όχι?:confused:
oxi file moy den erxete ro ro edo akoystike thn proigoymenh evdomada oti tha ekane ena dromologio ro ro ths nel alla ap oti xero den egine.

erenShip
12-08-2010, 15:02
oxi file moy den erxete ro ro edo akoystike thn proigoymenh evdomada oti tha ekane ena dromologio ro ro ths nel alla ap oti xero den egine.

εγώ έμαθα σήμερα από μια έγκυρη πηγή ότι το δρομολόγιο Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Ικαρία έγινε... και ήταν ικανοποιητικός ο αριθμός φορτηγών που είχε. μια σημείωση ότι το Ro/Ro αφήνει τα φορτηγά της Σάμου στην ικαρία και από εκεί τα παίρνει το Θεόφιλος

kostas-93
12-08-2010, 16:33
εγώ έμαθα σήμερα από μια έγκυρη πηγή ότι το δρομολόγιο Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Ικαρία έγινε... και ήταν ικανοποιητικός ο αριθμός φορτηγών που είχε. μια σημείωση ότι το Ro/Ro αφήνει τα φορτηγά της Σάμου στην ικαρία και από εκεί τα παίρνει το Θεόφιλος
αυτο δεν το ξερω θα ρωτήσω τα παιδια απο την μεταφορική που μας φερνει επιπλα στο μαγαζι αλλα ξερω σιγουρα οτι ο ipotis ήρθε 2 φορες Σαμο στο πρωτο του ταξιδι αλλα και το προηγούμενο Σαββατο.

ΑΝΔΡΟΣ
18-08-2010, 17:46
Στη σελιδα 121 του ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ τευχος ΙΟΥΛΙΟΥ αναφερεται το ενδεχομενο η ΝΕΛ να ναυλωσει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ για την αγονη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΒΑΛΑ ΙΚΑΡΙΑ ωστε να ελευθερωθει το ΘΕΟΦΙΛΟΣ και να ερθει Πειραια.Δεδομενου τωρα και την ναυλωση του Μυρτιδιωτισσα μαλλον η ΝΕΛ εξεταζει ενα δυναμικο come-back που ισως βοηθησει συμαντικα την γραμμη.Το σιγουρο ειναι οτι ενα πλοιο στη γραμμη ειναι λιγο ειδικα οταν αυτο το πλοιο περιλαμβανει και προορισμους στις Κυκλαδες οι οποιοι απο μονοι τους ειναι προορισμοι μεγαλου ενδιαφεροντος

sylver23
02-09-2010, 15:47
Τα προηγουμενα χρονια μιλούσαμε για εισητηρια-μαγικά χαρτάκια που είχαμε 3 με 4 πλοία (Μυκονος,Κορσικα και για για λίγο Βέρα και Μαρίνα οποτε μας έκανε την χάρη)
Φέτος κι ας ήταν μειωμένη η κίνηση ούτε μαγικά χαρτάκια δεν υπηρχαν...
Τα αυτοκίνητα πολλών έμειναν πίσω να συνεχίσουν τις διακοπές τους ...
Θέση για ΙΧ θα έχει απο μεθάυριο ξανά
Σας καλούμε του χρόνου όλους στα νησιά μας (ανατολικο αιγαίο) ,κάντε κρατήσεις μετ επιστροφής απο τώρα ομως

Υ.γ Με τις σημερινές καταστάσεις παντως γυρίσαμε σε άλλα χρόνια πιο ρομαντικά.
Τουρίστες πολλοι δεν ήρθαν διότι εισητήρια εφθασαν μονο για τους ντόπιους,η ημερομηνία επίστροφής ήταν όπως παλιά αόριστη (με την διαφορα οτι τώρα δεν υπήρχαν εισητήρια) ,ο κόσμος στα καταστρώματα διότι το αεροπορικό πάει σύννεφο και απαγορεύεται και το κάπνισμα και το σημαντικότερο ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΙΣ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΕΠΙΑΝΕ ΑΓΙΟ ΚΗΡΥΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΥΔΗΛΟ (κατι σε ικαρος,σαμαινα ,ιταλιανικα κτλ μου θυμίζει....)

Joyrider
20-09-2010, 15:04
Θα ταξιδέψω μέσα Οκτωβρίου για Σάμο (Βαθύ) από Πειραιά.Το Νήσος Μύκονος είναι μονόδρομος ή έχω και άλλες επιλογές ; Διάβασα όλο το νήμα αλλά άκρη δεν έβγαλα...

gpap2006
20-09-2010, 15:28
Θα ταξιδέψω μέσα Οκτωβρίου για Σάμο (Βαθύ) από Πειραιά.Το Νήσος Μύκονος είναι μονόδρομος ή έχω και άλλες επιλογές ; Διάβασα όλο το νήμα αλλά άκρη δεν έβγαλα...
ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ και ξερό ψωμί. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

sg3
20-09-2010, 16:07
γιατι δεν κανει μια προσπαθεια η μπλου σταρ να βαλει πλοιο?τωρα που θα ερθει το δηλος, το παρος ή το ναξος θα μεινει κενο ας το ριξει στη γραμμη!

sylver23
20-09-2010, 17:01
Θα ταξιδέψω μέσα Οκτωβρίου για Σάμο (Βαθύ) από Πειραιά.Το Νήσος Μύκονος είναι μονόδρομος ή έχω και άλλες επιλογές ; Διάβασα όλο το νήμα αλλά άκρη δεν έβγαλα...

Εχεις μία επιλογή ακόμα ,ανάλογα με την τρέλα που κουβαλάς...

Απο Καβάλα με το Θεόφιλος ή απο Θεσσαλονίκη με το Διαγόρας:p:p

despo
20-09-2010, 19:26
Και μεσω Χίου, οπως έκαναν το καλοκαίρι αρκετοί επιβάτες.

Joyrider
21-09-2010, 01:55
Εχεις μία επιλογή ακόμα ,ανάλογα με την τρέλα που κουβαλάς...

Απο Καβάλα με το Θεόφιλος ή απο Θεσσαλονίκη με το Διαγόρας:p:p


Τρέλλα κουβαλάω (και καβαλάω) εννίοτε πολύ :grin: δεν θα με χαλούσε να πεταχτώ και μέχρι τη Σαλονίκη να δω και μερικούς φίλους...αλλά με τις τρέχουσες τιμές βενζίνης και ναύλων δεν :(

αιγαιοπλόος
21-09-2010, 09:15
Εχεις μία επιλογή ακόμα ,ανάλογα με την τρέλα που κουβαλάς...

.....απο Θεσσαλονίκη με το Διαγόρας:p:p

Ωραιότατο ταξίδι, πολύ ενδιαφέρον πλοίο αλλά... μέχρι 25-9-2010. Μετά τέλος τα δρομολόγια του Διαγόρα προς και από Θεσσαλονίκη.

Captain_Nionios
21-09-2010, 14:46
Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.
Η Ικαροσαμία είναι σκουπίδι και της πετάτε ότι δεν μπορεί να πάει αλλού ,είναι αργό και παλιό??
Ευχαριστούμε αλλα σας το χαρίζουμε το απολλων

Ρε συ Συλβεστρο συζητα το θεμα λιγο πιο ηρεμα!!! Ο Απολλωνας αυτη τη στιγμη δεν ξερουμε σε τι κατασταση ειναι και συμφωνω οτι στην παρουσα κατασταση δεν κανει για τη γραμμη σας. Αν ομως αυριο το πρωι ξαφνικα σου εφερναν στη γραμμη Συρο-Μυκονο-Ικαρια-Σαμο τον Απολλωνα σε κατασταση ιδια με του αριστου Αγιου Γεωργιου, με 18.5 κομβους και τιμη οικονομικης θεσης για εσωτερικους χωρους 30-35 ευρω μια χαρα θα ηταν για τη γραμμη. Πλοιο με πολυ ωραιους ανακαινισμενους εσωτερικους χωρους, ευρυχωρια και αριστο ταξιδεμα. Απο ωραριο με 18.5 κομβους θα κανει για Ευδηλο 8:55 σε σχεση με τις 6:40 του Μυκονος το οποιο πλην της καταπληκτικης του ταχυτητας και μανουβρας εχει αρνητικα που ξερεις πολυ καλα, πλην των 45 ευρω που πληρωνεις για μια στενη θεση. Επισης φετος ξερεις ποσο υποφερατε για να βρειτε ενα εισητηριο. Οποτε το να μου λες οτι δεν θελω τον Απολλωνα σε κακη κατασταση μου ακουγεται απολυτα λογικο. Το να μου λες ομως οτι δε θελω τον Απολλωνα ως παλιο και αργο ακομα και αν ηταν σε πολυ καλη κατασταση το θεωρω λανθασμενο. Στην κατασταση του Αγιου Γεωργιου μια χαρα θα σας καθοταν. Αλλωστε προτεινε εσυ ενα πλοιο που θα μπορουσε ρεαλιστικα να μπει σημερα στη γραμμη και να ειναι καλυτερο απο τον Απολλωνα αν αυτος ηταν στην κατασταση Αγιου Γεωργιου. Δε νομιζω οτι υπαρχει.

sylver23
21-09-2010, 15:03
Αρχικά δεν είναι στην κατάσταση του Αγίου Γεωργίου οπότε γιατί να μιλήσω υποθετικά.
Διονύση το απο το ολότελα καλή και η παναγιώτενα τελείωσε.
Δεν θα πω ευχαριστώ αν μου βάλουν τον Απόλλωνα.
Γιατί πρέπει να γυρνάμε συνέχεια δεκαετίες πίσω?

Δεν θα ψάξω εγω να βρω πλοίο καλύτερο του Απόλλωνα.Ας το ψάξει όποια εταιρία ενδιαφέρεται να πληρώσω για να ταξιδέψω με το πλοίο της.

Παρόλο που κουβαλάμε τρέλα για το νησί μας ,τα 2 τελευταία χρονια που υπήρχε το Μαρίνα πολλοι Ικαριώτες προτίμησαν να μην έρθουν καθόλου ή να κοιτάξουν για άλλες ημερομηνίες που είχε εισητήρια το Μύκονος.
Τα αρνητικά του Μύκονος τα έχουμε συζητήσει.Ηταν το εισητήριο σε σχέση με τις ώρες που κάνει ιδιαίτερα όταν είχε την Παροναξία στο δρομολόγιό του που έφτανε και τις 9 ώρες και λίγο το θέμα με τις καθαριότητες που φέτος είχε διορθωθεί αρκετά.
Απο κει και πέρα είναι ένα πολύ αξιόλογο πλοίο, γρήγορο,ασφαλές με καλό ταξίδεμα στον καιρό

Captain_Nionios
21-09-2010, 17:38
Αρχικά δεν είναι στην κατάσταση του Αγίου Γεωργίου οπότε γιατί να μιλήσω υποθετικά.
Διονύση το απο το ολότελα καλή και η παναγιώτενα τελείωσε.
Δεν θα πω ευχαριστώ αν μου βάλουν τον Απόλλωνα.
Γιατί πρέπει να γυρνάμε συνέχεια δεκαετίες πίσω?

Δεν θα ψάξω εγω να βρω πλοίο καλύτερο του Απόλλωνα.Ας το ψάξει όποια εταιρία ενδιαφέρεται να πληρώσω για να ταξιδέψω με το πλοίο της.

Παρόλο που κουβαλάμε τρέλα για το νησί μας ,τα 2 τελευταία χρονια που υπήρχε το Μαρίνα πολλοι Ικαριώτες προτίμησαν να μην έρθουν καθόλου ή να κοιτάξουν για άλλες ημερομηνίες που είχε εισητήρια το Μύκονος.
Τα αρνητικά του Μύκονος τα έχουμε συζητήσει.Ηταν το εισητήριο σε σχέση με τις ώρες που κάνει ιδιαίτερα όταν είχε την Παροναξία στο δρομολόγιό του που έφτανε και τις 9 ώρες και λίγο το θέμα με τις καθαριότητες που φέτος είχε διορθωθεί αρκετά.
Απο κει και πέρα είναι ένα πολύ αξιόλογο πλοίο, γρήγορο,ασφαλές με καλό ταξίδεμα στον καιρό



Οταν γραφεις οτι δε θες τον παλιο και αργο Απολλωνα,τι ακριβως εννοεις;Οτι ανεξαρτητως καταστασης βαποριου, απαξ και αυτο ειναι αργο και παλιο το απορριπτεις;Κοινως,τον Αγιο Γεωργιο οπως ειναι σημερα θα τον απερριπτες ως αργο και παλιο παροτι ειναι σε αψογη κατασταση;Αυτο ειναι το ερωτημα μου.Οσον αφορα τη Μαρινα λοιπον που φερνεις ως παραδειγμα, νομιζω οτι εχει μεγαλες διαφορες με ενα βαπορι οπως ο σημερινος Αγιος Γεωργιος.Το Μαρινα εκανε 11 ωρες απο Αγιο Κηρυκο,πηγαινε 15.5-16 κομβους κι οχι 18.5,ηταν πολυ πιο αργο στη μανουβρα,ενω οι χωροι του ηταν αν και μεγαλοι πολυ ασυντηρητοι.Οποτε ενα καλοσυντηρημενο σε ολα του βαπορι οπως ο Αγιος Γεωργιος που θα κανει μεσω Συρου-Μυκονου 9 ωρες για Ευδηλο,θα ταξιδευει αριστα στον καιρο και θα εχει εισητηριο 30-35 ευρω οικονομικη θεση εμενα μου φαινεται πολυ καλο βαπορι για τη γραμμη.Ενα τετοιο λοιπον βαπορι θα το απερριπτες;Οπως και να το κανουμε,ενα βαπορι που θα πλησιαζει τα παροντα ωραρια του Μυκονος και θα εχει παρομοιο μεγεθος δε νομιζω οτι ειναι βιωσιμο για τη γραμμη αν δουλευει ολο το χρονο.Οποτε αν ζητας ενα δευτερο Νησος Μυκονος η σχεδον κατι τετοιο,δεν μπορεις να το εχεις.Ταυτοχρονα ομως δεν μπορεις να μεινεις μονο με το Νησος Μυκονος στη γραμμη.Επομενως ενα βαπορι με την ταχυτητα,τη χωρητικοτητα,το ταξιδεμα και τη συντηρηση του Αγιος Γεωργιος αν εχει καλες τιμες νομιζω πως σας ταιριαζει γαντι.

sylver23
21-09-2010, 17:42
Βρήκα μία επιστολή των δημάρχων της Ικαρίας για τα δρομολόγια.
Αν και έχουν περάσει αρκετοι μήνες ας την διαβάσουμε.

03/06/2010
Επιστολή διαμαρτυρία σχετικά με τα δρομολόγια καλοκαιρινής περιόδου στην Ικαρία, έστειλαν οι τρεις δήμαρχοι της Ικαρίας στο αρμόδιο υπουργείο και στο Σ.Α.Σ (Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών).

Κύριε Γενικέ
Σχετικά με δρομολόγια της καλοκαιρινής περιόδου στον νομό Σάμου να τονίσουμε για μια ακόμα φορά πώς ουσιαστική λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε θα δοθεί με την δρομολόγηση και ενός δευτέρου πλοίου.
Γιατί η προοπτική να εξυπηρετηθεί όλος ο νομός με ένα μόνο πλοίο που θα προσεγγίζει και αλλά νησιά προηγουμένως αντιλαμβάνεστε πως δημιουργήσει για μια ακόμα φορά σοβαρότατα προβλήματα στην τουριστική κίνηση του καλοκαιριού και στα τρία νησιά του νομού Σάμου .
Σχετικά με την προτεινόμενη τροποποίηση των δρομολογίων της μοναδικής πλέον εταιρείας που εξυπηρετεί τον νομό Σάμου σας τονίζουμε τα ακόλουθα.
Φέτος το καλοκαίρι αν εγκρίνετε την προτεινομένη τροποποίηση δρομολογίων του ¨Νήσος Μύκονος ¨ στην επαρχία Ικαρίας αλλά και στη Σάμο, θα επηρεαστούν αρνητικά ο τουρισμός, η συνθήκες εργασίας, ακόμα και οι προσωπικές σχέσεις.
Οι ώρες άφιξης έχουν προγραμματισθεί ( χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι συνθήκες των χερσαίων συγκοινωνιών του νησιού μας και οι ενδεχόμενες καθυστερήσεις) για τις 04:30 – 05:00 το πρωί στην Ικαρία θέτοντας με αυτό τον τρόπο την ζωή σχεδόν όλων μας σε μια ιδιόμορφη ομηρία.
Οι επιπτώσεις θα είναι σοβαρές στο Τουρισμό αφού εκτός του ότι χάνουμε το πλεονέκτημα ενός γρήγορου συμβατικού πλοίου, ( το ¨Νήσος Μύκονος¨ θα εκτελεί το δρομολόγιο σε εφτά τουλάχιστον ώρες αφού η «κρουαζιέρα» συμπεριλαμβάνει τη Σύρο και την Μύκονο). Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις όπως αντιλαμβάνεστε θα λειτουργήσουν ως αντικίνητρο για τη προσδοκώμενη τουριστική δραστηριότητα, στην οποία βασίζεται το μεγαλύτερο μέρος της τοπικής οικονομίας.
Οι προτεινόμενες τροποποιήσεις στις ώρες των δρομολογίων θα μπορούσαν να εφαρμοσθούν στο δρομολόγιο της παρασκευής δημιουργώντας ευνοϊκές συνθήκες για να επισκεφθούν τα νησιά μας τα Σαββατοκύριακα .
Κατόπιν αυτών σας καλούμε να μην εγκρίνεται την τροποποίηση των δρομολογίων για όλες τις ημέρες της εβδομάδας (τουλάχιστον κατά τους κρίσιμους θερινούς μήνες ) έτσι ώστε να προσεγγίζονται και τα δυο λιμάνια του νησιού σε χρόνο ταξιδιού όχι μεγαλύτερο από αυτόν που αποδεδειγμένα τα τελευταία χρόνια δημιούργησε μια διαφορετική κατάσταση στην επισκεψημοτητα του νησιού.
Όλα αυτά τέλος πρέπει να συνδυάζονται με ώρες άφιξης στην Ικαρία που δεν θα λειτουργούν ως αντικίνητρο για την τουριστική οικονομία του νησιού.
Αυτό που προτείνουμε και πιστεύουμε ότι δικαιούμαστε ως πολίτες αυτής της ακριτικής γωνιάς της χώρας μας είναι η εφαρμογή της ισονομίας τουλάχιστον στο ζήτημα της ακτοπλοϊκής σύνδεσης με σύγχρονα πλοία.
Σε διαφορετική περίπτωση κύριε γενικέ θα θέλαμε να γνωρίζουμε ποιος αποφάσισε ότι οι επαγγελματίες γενικότερα και ειδικότερα όσοι δραστηριοποιούνται στο τουρισμό, καταδικάζονται σε οικονομικό μαρασμό όπως θα συμβεί σίγουρα αν συνεχιστεί και τη θερινή περίοδο αυτή η κατάσταση.
ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΙΜΗ
ΟΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΤΗΣ ΙΚΑΡΙΑΣ
ΑΓΙΟΥ ΚΗΡΥΚΟΥ: ΣΠΥΡΟΣ ΤΕΣΚΟΣ
ΕΥΔΗΛΟΥ: ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΟΣ
ΡΑΧΩΝ: ΦΑΝΟΥΡΗΣ ΚΑΡΟΥΤΣΟΣ




πηγή (http://www.nikaria.gr/story26-1270.html)

sylver23
21-09-2010, 17:50
Οταν γραφεις οτι δε θες τον παλιο και αργο Απολλωνα,τι ακριβως εννοεις;Οτι ανεξαρτητως καταστασης βαποριου, απαξ και αυτο ειναι αργο και παλιο το απορριπτεις;Κοινως,τον Αγιο Γεωργιο οπως ειναι σημερα θα τον απερριπτες ως αργο και παλιο παροτι ειναι σε αψογη κατασταση;........................................ ........................................
Οπως και να το κανουμε,ενα βαπορι που θα πλησιαζει τα παροντα ωραρια του Μυκονος και θα εχει παρομοιο μεγεθος δε νομιζω οτι ειναι βιωσιμο για τη γραμμη αν δουλευει ολο το χρονο.Οποτε αν ζητας ενα δευτερο Νησος Μυκονος η σχεδον κατι τετοιο,δεν μπορεις να το εχεις.Ταυτοχρονα ομως δεν μπορεις να μεινεις μονο με το Νησος Μυκονος στη γραμμη.Επομενως ενα βαπορι με την ταχυτητα,τη χωρητικοτητα,το ταξιδεμα και τη συντηρηση του Αγιος Γεωργιος αν εχει καλες τιμες νομιζω πως σας ταιριαζει γαντι.

Διονύση αρχικά μιλάμε για το Απόλλων και όχι για το Αγ Γεώργιος.
Ενα καράβι σαν τον Αγιο στα επίπεδα που το έχει η εταιρία του θα ήταν εντάξει.
Και πάλι όμως κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε σε κάτι πιο φρέσκο.Γενικά σε όλες τις γραμμές και όχι μόνο στην Ικαροσαμία.

Κάτι ενδιάμεσο δηλ των νέων Μύκονος/Χιος με τα 145 μετρα και των παλαιων μικρότερου μεγέθους Αγ Γεώργιος/Απόλλων δεν υπάρχει για την ακτοπλοια??
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κενό....

Joyrider
21-09-2010, 19:24
...Και πάλι όμως κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε σε κάτι πιο φρέσκο.Γενικά σε όλες τις γραμμές και όχι μόνο στην Ικαροσαμία...


Δεν μπορώ να συμφωνήσω πιο πολύ !! των ιδίων απόψεων είμαι κι εγώ.

Captain_Nionios
21-09-2010, 21:29
Διονύση αρχικά μιλάμε για το Απόλλων και όχι για το Αγ Γεώργιος.
Ενα καράβι σαν τον Αγιο στα επίπεδα που το έχει η εταιρία του θα ήταν εντάξει.
Και πάλι όμως κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσουμε σε κάτι πιο φρέσκο.Γενικά σε όλες τις γραμμές και όχι μόνο στην Ικαροσαμία.

Κάτι ενδιάμεσο δηλ των νέων Μύκονος/Χιος με τα 145 μετρα και των παλαιων μικρότερου μεγέθους Αγ Γεώργιος/Απόλλων δεν υπάρχει για την ακτοπλοια??
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κενό....

Αρχικα αυτο που ηθελα να καταλαβω δεν ηταν το αν απορριπτεις ειδικα τον Απολλωνα απο τη γραμμη της Ικαροσαμιας. Απλα ηθελα να καταλαβω αν οποιοδηποτε βαπορι παλαιο της ταξης των 18-19 κομβων στο στυλ του Απολλωνα το απορριπτεις.Δεν ειχε να κανει με τον Απολλωνα αυτον καθεαυτον.Ο Απολλωνας ηταν η αφορμη της παραπανω ερωτησης.Μου την απαντησες λοιπον,καταλαβα και συμφωνω οτι ενα στυλ Αγιου Γεωργιου θα ταιριαζε στη γραμμη αλλα καποια στιγμη πρεπει να ερθει ανανεωση σε οτι αφορα την ταχυτητα. Οχι για μενα προσωπικα,αλλα για τους υπολοιπους μη καραβολατρες επιβατες.Προς το παρον δε βλεπω να υπαρχει κατι ενδιαμεσο στο Νησος Μυκονος και στον Αγιο Γεωργιο,εκτος ισως απο τα Blue Star Paros-Naxos που ειναι στο μεγεθος του Αγιου Γεωργιου,αλλα πλην της ταχυτητας(23 και οχι 25.5 κομβων) δε θεωρω πως προσφερουν τιποτα περισσοτερο.

Joyrider
21-09-2010, 22:04
Καλώς ή κακώς βρε παιδιά τα πλοία και ειδικά τα επιβατικά είναι μέσα μαζικής μεταφοράς.Ασχέτως αν κάποιοι τα βλέπουν ωραία ή άσχημα, γρήγορα ή αργά, η μάζα ο επιβάτης δηλαδή, αυτός που θα πληρώσει εισητήριο για να μεταφερθεί κάπου δεν τον ενδιαφέρει αν εμείς το βλέπουμε "καραβολατρικά"...θέλει να πάει γρήγορα και με ασφάλεια στον προορισμό του.Πως θα μας φαινόταν, ας πούμε, αν ταξιδεύαμε με αεροπλάνα 30 και 40 χρόνων ή με λεωφορεία της ίδιας ηλικίας...θα μας άρεσε ; ...βέβαια αν δεν έχω επιλογή θα ταξιδέψω με ένα παλιό ας πούμε πλοίο προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου, σαν επιβάτη θα με έχανε η γραμμή όμως.

mastrokostas
22-09-2010, 08:42
Συμφωνώ απόλυτα φιλε Joyrider !
Ο κόσμος θέλει καινούργια ,ασφαλή ,καθαρά , γρήγορα βαπόρια , και με λογικές τιμές !
Και δεν είναι λογική ,ή παλιό του 30 βαπόρι, με 10 μίλια ,η καθόλου καράβι !
Και εμείς εδώ είμαστε 20 άτομα που μας αρέσει το Αετός του Τογια .Τι σημαίνει αυτό! ότι θα ήταν μια χαρά για τους Φούρνους που δεν έχουν καράβι !
Καλά και όμορφα και το Giorgios Express και το Νάξος, αλλά για εκείνη την εποχή !Τώρα είμαστε 30 χρόνια μετά και δεν οδηγούμαι Opel Cadet του 70, αλλά ένα αυτοκίνητο που έχει ,ABS ,SPS ,MP3,mme ,και 200 Hp κτλ !!
Το καλοκαίρι πήρε φωτιά το Highspeed και δεν άνοιξε μύτη !Γιατι ?Γιατι είναι νέο βαπόρι και έχει συστήματα ασφάλειας του σήμερα.
Αυτή είναι η άποψη μου !Full ahead !!;):D

Captain_Nionios
22-09-2010, 11:05
...συμφωνω οτι ενα στυλ Αγιου Γεωργιου θα ταιριαζε στη γραμμη αλλα καποια στιγμη πρεπει να ερθει ανανεωση σε οτι αφορα την ταχυτητα. Οχι για μενα προσωπικα,αλλα για τους υπολοιπους μη καραβολατρες επιβατες...


Με βαση το παραπανω διαχωρισα σαφεστατα τη θεση μου για το τι μου αρεσει εμενα και το τι θελει ο κανονικος, μη καραβολατρης, επιβατης. Ακομα και ετσι με βαση τις παρουσες συνθηκες της ακτοπλοιας που δεν επιτρεπουν δευτερο νεοτευκτο στη γραμμη για ολο το χρονο, ενα βαπορι στην κατασταση και με τη συντηρηση του Αγιος Γεωργιος θα μπορουσε να εξυπηρετησει τη γραμμη. Εχει εναρμονιστει με τους κανονισμους ασφαλειας, εχει αψογους χωρους, καλυτερο ταξιδεμα απο τα Blue Star Paros-Naxos στον χοντρο καιρο και υστερει σαφεστατα σε ταχυτητα, αυτο που θελουν οι περισσοτεροι επιβατες και καλα κανουν. Δεν σημαινει απαραιτητα ομως οτι καινουριο βαπορι σημαινει καλυτερο ταξιδεμα και καλυτεροι σε ποσοτητα-ποιοτητα χωροι. Θεωρω πως ολη η υποθεση ειναι η ταχυτητα και οχι τα υπολοιπα.

thanos75
22-09-2010, 12:58
Με βαση το παραπανω διαχωρισα σαφεστατα τη θεση μου για το τι μου αρεσει εμενα και το τι θελει ο κανονικος, μη καραβολατρης, επιβατης. Ακομα και ετσι με βαση τις παρουσες συνθηκες της ακτοπλοιας που δεν επιτρεπουν δευτερο νεοτευκτο στη γραμμη για ολο το χρονο, ενα βαπορι στην κατασταση και με τη συντηρηση του Αγιος Γεωργιος θα μπορουσε να εξυπηρετησει τη γραμμη. Εχει εναρμονιστει με τους κανονισμους ασφαλειας, εχει αψογους χωρους, καλυτερο ταξιδεμα απο τα Blue Star Paros-Naxos στον χοντρο καιρο και υστερει σαφεστατα σε ταχυτητα, αυτο που θελουν οι περισσοτεροι επιβατες και καλα κανουν. Δεν σημαινει απαραιτητα ομως οτι καινουριο βαπορι σημαινει καλυτερο ταξιδεμα και καλυτεροι σε ποσοτητα-ποιοτητα χωροι. Θεωρω πως ολη η υποθεση ειναι η ταχυτητα και οχι τα υπολοιπα.
Προσωπικά για τη συγκεκριμένη γραμμή, ως δεύτερο πλοίο βρίσκω καλύτερη λύση κάποιο πλοίο του στυλ ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ με δρομολόγια από Λαύριο από Απρίλιο έως Οκτώβριο (εάν όντως η γραμμή δεν σήκώνει δεύτερο πλοίο όλο το χρόνο). Αν κρίνουμε από το παράδειγμα του Λαύριο-Μεστά, νομίζω πως ένα τέτοιο πλοίο (ή γιατί όχι και ο ΚΕΝΤΕΡΗΣ ή το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ) στη γραμμή π.χ. Λαύριο-Εύδηλο-Καρλόβασι-Βαθύ θα είχε ιδιαίτερη επιτυχία

Joyrider
22-09-2010, 15:04
Πάντως τα εισητηριάκια μου τα έβγαλα πριν από λίγο με το Νήσος Μύκονος.Πολύ καλή η ώρα αναχώρησης στις 12 το μεσημέρι, οπότε δεν χρειάζεται καμπίνα.Στα 70 ευρώ για εμένα και τη μηχανή τα θεωρώ καλή τιμή, αν αναλογιστώ ότι για να πάω πχ στην Κέρκυρα μιά βολτίτσα το καλοκαίρι ήθελα 60 ευρώ βενζίνη και διόδια συν 30 ευρώ για μιά ώρα δρόμο με το πλοίο...

Joyrider
24-09-2010, 16:05
Ξέχασα να γράψω πως τα εισητήρια που έβγαλα με το Νήσσος Μύκονος για Βαθύ γράφουν επάνω ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ ΘΑΛ.ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΝΕ οπότε η αλλαγή των θυγατρικών εταιρείων της ΑΝΕΚ και HSW έγινε...

Captain_Nionios
27-09-2010, 21:03
Πάντως τα εισητηριάκια μου τα έβγαλα πριν από λίγο με το Νήσος Μύκονος.Πολύ καλή η ώρα αναχώρησης στις 12 το μεσημέρι, οπότε δεν χρειάζεται καμπίνα.Στα 70 ευρώ για εμένα και τη μηχανή τα θεωρώ καλή τιμή, αν αναλογιστώ ότι για να πάω πχ στην Κέρκυρα μιά βολτίτσα το καλοκαίρι ήθελα 60 ευρώ βενζίνη και διόδια συν 30 ευρώ για μιά ώρα δρόμο με το πλοίο...


Οταν λες οτι θελεις 60 ευρω βενζινη για Ηγουμενιτσα κι απο κει αλλα 30 ευρω για Κερκυρα, εννοεις με τη μηχανη; Μου φαινονται μεγαλες αυτες οι τιμες, εκτος αν μιλαμε για αυτοκινητο. Αν πηγαινες με το αυτοκινητο στην Σαμο πες μου ποσο θα εκαναν εσυ και το αυτοκινητο, για να συγκρινουμε ομοια πραγματα.Τελος, δε μιλησε κανεις για το Νησος Μυκονος το οποιο αποτελει αναβαθμιση για τη γραμμη στο θεμα της ταχυτητας,απλα επειδη η γραμμη χρειαζεται κι αλλο βαπορι, ειδικα απο Μαιο μεχρι Σεπτεμβριο,συζηταμε τι ειδους-τυπου μπορει να ειναι αυτο.Απο κει και περα ομως το Νησος Μυκονος θα μπορουσε να ειναι φθηνοτερο και λιγοτερο πουλμανοποιημενο.

Υ.Γ. Οι πιο ακριβες γραμμες αναλογικα με τα μιλια ειναι αυτες της Κεφαλλονιας.Δεν ειπε κανεις οτι το Μυκονος κανει ληστεια, απλως θα μπορουσε να ειναι φθηνοτερο, αντιστοιχα και τα Blue Star της Παροναξιας-Συροτηνομυκονιας.

Joyrider
27-09-2010, 21:55
Φίλε μου λάθος συμπέρασμα έβγαλες από αυτά που έγραψα.Και ναι 60 ευρά βενζίνη θέλω μέχρι την Κέρκυρα με τη μηχανή, όταν έχεις να ταϊσεις ένα θηρίο χιλίων κυβικών και 150 ίππων και με τη βενζίνη στο 1.50 χαλαρά.Οι μοτοσυκλέτες δεν έχουν τις ίδιες αυτονομίες με τα αυτοκίνητα ούτε και τις ίδιες καταναλώσεις.
Και για να μη ξεφύγουμε από το θέμα μας, μιά χαρά μου φαίνεται εμένα το Νήσσος Μύκονος σαν πλοίο, όπως και οι τιμές των εισητηρίων του, δεν είπα ούτε έγραψα το αντίθετο.:)

Captain_Nionios
07-10-2010, 21:44
Τελευταιο off topic. Πρεπει να πηγαινεις πολυ σβελτα για να καις 8.3-8.5 λιτρα/100 χλμ με τη μηχανη σε ταξιδι. Τοσο βγαινει περιπου για να σου χρειαζονται 60 ευρω βενζινη μεχρι την Ηγουμενιστα!!!

thanos75
13-10-2010, 11:31
Διαβάζοντας τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ του Οκτωβρίου, είδα δημοσίευμα στη στήλη "Οσα λένε οι μπίντες", το οποίο επιβεβαιώνει το ενδιαφέρον της ΝΕΛ για τη γραμμή Πειραιάς-Ικαρία-Σάμος. Πάντως περισσότερες λεπτομέρειες αναφορικά με το πότε και με ποιό πλοίο δεν αναφέρει...

ΑΝΔΡΟΣ
13-10-2010, 17:00
Διαβάζοντας τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ του Οκτωβρίου, είδα δημοσίευμα στη στήλη "Οσα λένε οι μπίντες", το οποίο επιβεβαιώνει το ενδιαφέρον της ΝΕΛ για τη γραμμή Πειραιάς-Ικαρία-Σάμος. Πάντως περισσότερες λεπτομέρειες αναφορικά με το πότε και με ποιό πλοίο δεν αναφέρει...
Λετε τωρα να βρηκαν λογο υπαρξης ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ και ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ???????????

Captain_Nionios
18-10-2010, 12:43
Ενα συμπληρωματικο βαπορι με τα παρακατω ωραρια και δρομολογια θεωρω πως το εχει αναγκη η γραμμη. Υπο την προυποθεση οτι θα εχει καλο ταξιδεμα, καλους και συντηριμενους χωρους και καλο γκαραζ. ;)

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=400336&postcount=783

ΑΝΔΡΟΣ
18-10-2010, 17:11
Που ξερεις μεχρι του χρονου πολλα γινονται ερχονται και δυο μπλουσταρακια καινουρια κανεις δεν ξερει ακομα τιποτα ολα ειναι ρευστα

thanos75
18-10-2010, 19:56
Ενα συμπληρωματικο βαπορι με τα παρακατω ωραρια και δρομολογια θεωρω πως το εχει αναγκη η γραμμη. Υπο την προυποθεση οτι θα εχει καλο ταξιδεμα, καλους και συντηριμενους χωρους και καλο γκαραζ. ;)

http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=400336&postcount=783
Δεν θα ήταν διόλου άσχημα δρομολόγια...Κατά προτίμηση όμως χωρίς Σύρο και Μύκονο αφού υπάρχει ήδη το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ!

ΑΝΔΡΟΣ
19-10-2010, 16:28
Δεν θα ήταν διόλου άσχημα δρομολόγια...Κατά προτίμηση όμως χωρίς Σύρο και Μύκονο αφού υπάρχει ήδη το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ!

Φιλε Θανο αν το βαπορι το βαλει η helenic μην περιμενεις οτι δεν θα πιανει Συρο Μυκονο. Θα κοιταξει να παρει μεγαλυτερο μεριδιο απο την BSF σε επιβατες

thanos75
21-10-2010, 11:57
Όντως έτσι είναι φίλε μου...Ή εάν όχι Σύρο-Μύκονο, σίγουρα κάποια άλλα κυκλαδονήσια (π.χ. Πάρο-Νάξο)

sylver23
21-10-2010, 12:36
Νέα επιστολή διαμαρτυρίας πριν λίγες μέρες στάλθηκε απο τους δημάρχους της Ικαρίας καθώς όπως υποστηρίζουν ενημερώθηκαν απο την εταιρία οτι στα δρομολόγια του πλοίου απο 1/11/2010 και για το επόμενο εξάμηνο το Νήσος Μύκονος δεν θα προσεγγίζει Αγιο Κήρυκο και Φούρνους.

Τα δρομολόγια του πλοίου βέβαια δεν έχουν ακόμα περαστεί (δίνει έως 30/10) οπότε καλύτερα να περιμένουμε γιατί κάτι μου λέει οτι οι πληροφορίες των δημάρχων δεν θα επαληθευτούν

despo
21-10-2010, 13:21
Καλά και τόσο καιρό που ήταν ?. Τωρα θυμήθηκαν για ψηφοθηρία να διαμαρτυρηθούν ?.

sylver23
21-10-2010, 13:57
Και σε αυτό το θέμα αλλά και στο θέμα του Νήσος Μύκονος έχω ανεβάσει πολλές φορές επιστολές διαμαρτυρίας καθώς και άλλα άρθρα που αναφέρονται σε κινήσεις που έχουν κάνει οι δήμαρχοι της Ικαρίας για να δωθεί λύση στο ακτοπλοικο πρόβλημα του νησιού.
Επίσης υπάρχουν σε διάφορα ικαριακά site και άλλες πολλές επιστολές των δημάρχων και σχετικά άρθρα τα οποία δεν ανέβασα εδώ.

Αρα σε αυτήν την περίπτωση μόνο για ψηφοθηρία δεν μπορούμε να μιλάμε.

despo
21-10-2010, 15:00
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω, αλλωστε έχω διατυπώσει και πριν τις απόψεις μου. Πάντως ειμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μην εξυπηρετηθούν και τα άλλα λιμάνια, οπου προσεγγίζει και τωρα το πλοίο, απλως (μαλλον) θα περιμένουν τις υπογραφές (ποιού άλλου ?) του υπουργείου.

sylver23
21-10-2010, 15:21
Συμφωνώ οτι λογικά υπογραφές θα αναμένουν του υπουργείου ''πιο επιτυχημένης μετονομασίας''

erenShip
26-10-2010, 10:25
απ' ότι γνωρίζω η γραμμή που εκτελεί τι νήσος Μύκονος είναι επιδοτούμενη έτσι? (αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με) εκτός λοιπόν από το πρόβλημα με τις προσεγγίσεις σε Άγιο Κήρυκο και Φούρνους, είναι και η τιμή του εισιτηρίου. δεν γίνεται να ταξιδεύεις σε μια επιδοτούμενη γραμμή και το κόστος του εισιτηρίου να είναι 45 και 50 ευρώ...... 57 ευρώ είναι το αεροπορικό για Ικαρία - Αθήνα και 63 Αθήνα - Ικαρία. από την μία είμαι χαρούμενη που έχει μπει ένα τέτοιο πλοίο στην γραμμή από την άλλη δυσαρεστημένη που η εταιρεία εκμεταλλεύεται αυτή την κατάσταση προς όφελος της.

Giwrgos1980
26-10-2010, 10:39
Αφού είναι μονοπώλειο τι περιμένετε να κάνει? Μόνη της παίζει χωρίς ανταγωνισμό οπότε δεν υπάρχει λόγος να ρίξει τις τιμές......εάν υπήρχε και άλλος παιχτης στην γραμμή τότε θα το έκανε....

erenShip
26-10-2010, 10:56
Αφού είναι μονοπώλειο τι περιμένετε να κάνει? Μόνη της παίζει χωρίς ανταγωνισμό οπότε δεν υπάρχει λόγος να ρίξει τις τιμές......εάν υπήρχε και άλλος παιχτης στην γραμμή τότε θα το έκανε....

αυτό φίλε Γιώργο είναι το μόνο σίγουρο. αλλά πλην από την Νελ που είχε βάλει το οχηματαγωγό Ιππότης, δεν είδα καμιά άλλη εταιρεία να βάζει άλλο πλοίο στην γραμμή. μπορεί να υπήρχαν προσπάθειες να μπει και άλλο καράβι στην γραμμή, αλλά πάντα το αποτέλεσμα μετράει, ότι υπάρχει ένα πλοίο να εξυπηρετεί τρία νησιά, η Ικαρία 9.000 κατοίκους, η Σάμος με 33.000 κατοίκους και οι Φούρνοι με 1.500 κατοίκους. άραγε η πολιτεία μπορεί να μεριμνήσει για αυτό?

Giwrgos1980
26-10-2010, 13:33
αυτό φίλε Γιώργο είναι το μόνο σίγουρο. αλλά πλην από την Νελ που είχε βάλει το οχηματαγωγό Ιππότης, δεν είδα καμιά άλλη εταιρεία να βάζει άλλο πλοίο στην γραμμή. μπορεί να υπήρχαν προσπάθειες να μπει και άλλο καράβι στην γραμμή, αλλά πάντα το αποτέλεσμα μετράει, ότι υπάρχει ένα πλοίο να εξυπηρετεί τρία νησιά, η Ικαρία 9.000 κατοίκους, η Σάμος με 33.000 κατοίκους και οι Φούρνοι με 1.500 κατοίκους. άραγε η πολιτεία μπορεί να μεριμνήσει για αυτό?

Η πολιτεία δεν μπορεί να μεριμνήσει για πολλά μείζον θέματα καθημερινής φύσεως (αυτό έχει αποδείξει δεκαετείες τώρα) που ταλλανίζουν τον Έλληνα πολίτη.......τι ζητάμε να κάνει τώρα δλδ? Ποτέ δεν πρόκειτε να κάνει τπτ.......και επειδή δεν θέλω να μπλέξω με τα πολιτικά (γτ όποιος ασχολήτε με τα πίττουρα τον τρώνε οι κότες) δεν θυμάμαι, πλήν την αποτυχημένη προσπάθεια της Καλλίστη, άλλος να έχει έμπρακτη βούληση να βάλει καράβι στην γραμμή.....η πίτα είναι μοιρασμένη όπως φαίνεται......HSW/ANEK Χίο-Λέσβο-Λήμνο Ικαροσαμία, BlueStar Ferries Παροναξία-Δωδεκάνησα.........

ΑΝΔΡΟΣ
26-10-2010, 13:54
Η πολιτεία δεν μπορεί να μεριμνήσει για πολλά μείζον θέματα καθημερινής φύσεως (αυτό έχει αποδείξει δεκαετείες τώρα) που ταλλανίζουν τον Έλληνα πολίτη.......τι ζητάμε να κάνει τώρα δλδ? Ποτέ δεν πρόκειτε να κάνει τπτ.......και επειδή δεν θέλω να μπλέξω με τα πολιτικά (γτ όποιος ασχολήτε με τα πίττουρα τον τρώνε οι κότες) δεν θυμάμαι, πλήν την αποτυχημένη προσπάθεια της Καλλίστη, άλλος να έχει έμπρακτη βούληση να βάλει καράβι στην γραμμή.....η πίτα είναι μοιρασμένη όπως φαίνεται......HSW/ANEK Χίο-Λέσβο-Λήμνο Ικαροσαμία, BlueStar Ferries Παροναξία-Δωδεκάνησα.........
Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο γιατι τοτε να κονταροχτυπιουνται στην κρητη για τα ματια του κοσμου? πιστευω εγω οτι ανταγωνισμος υπαρχει μεταξυ των δυο εταιρειων απλα ισως η BS να θελει να θωρακισει καλα τις γραμμες τις με την ελευση των καινουριων πλοιων και μετα να κανει την κινηση (αν ειναι να κανει υποθετικα μιλαω) ετσι και αλλιως πειραζει καποιον απο τα τρεια νησια αν θα παει στην γραμμη το ΔΗΛΟΣ ή ο ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ πλοιο να ειναι να εξυπηρετει (δεν την ασπαζομαι αυτη την αποψη αλλα ειναι νομιζω η αποψη του επιβατη που νοιωθει απομωνομενος στο νησι του)

Giwrgos1980
26-10-2010, 23:00
Εγώ πάντως δεν το βλέπω έτσι......με τον έναν ή τον άλλο τρόπο αν ήθελε τόσα χρόνια θα μπορούσε να είχε μπεί στην γραμμή....εμένα πιό πολύ μου φάινεται για "συμφωνία κυριών" παρά κάτι άλλο....

erenShip
27-10-2010, 00:26
Εγώ πάντως δεν το βλέπω έτσι......με τον έναν ή τον άλλο τρόπο αν ήθελε τόσα χρόνια θα μπορούσε να είχε μπεί στην γραμμή....εμένα πιό πολύ μου φάινεται για "συμφωνία κυριών" παρά κάτι άλλο....

κατά την γνώμη μου,δεν με πειράζει ποια εταιρεία θα επικρατήσει στην γραμμή αυτή, αλλά αφού δεν βλέπουμε όμως καμία κίνηση από άλλες εταιρίες έστω η Hellenic ας βάλει κάποιο άλλο ένα πλοίο.......θα μου πείτε ποιο καράβι να μπεί.....αλλά αφού θέλει να κυριαρχήσει στην γραμμή πρέπει κοιτάξει τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί. αυτό πάντως λέει και η λογική μου.

Giwrgos1980
27-10-2010, 09:24
κατά την γνώμη μου,δεν με πειράζει ποια εταιρεία θα επικρατήσει στην γραμμή αυτή, αλλά αφού δεν βλέπουμε όμως καμία κίνηση από άλλες εταιρίες έστω η Hellenic ας βάλει κάποιο άλλο ένα πλοίο.......θα μου πείτε ποιο καράβι να μπεί.....αλλά αφού θέλει να κυριαρχήσει στην γραμμή πρέπει κοιτάξει τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί. αυτό πάντως λέει και η λογική μου.

Σε αυτό συμφωνώ......αφού δεν μπαίνει πρός το παρόν άλλος θα μπορούσε να το κάνει με ένα δέυτερο βαπόρι απ'ευθείας........για ποιο λόγο δεν τον κάνει.....απάντηση δεν μπορώ να δώσω....

ΑΝΔΡΟΣ
27-10-2010, 16:10
Ισως γιατι τη κινηση αυτην την εποχη την σηκωνει ενα πλοιο και το καλοκαιρι να μην της περισευει καποιο παντως εγω δεν νομιζω οτι θα κανει κινηση οσο ειναι μονη της στην γραμμη γιατι να καιει διπλα πετρελαια και να πληρωνει διπλα πληρωματα αφου η κινηση θα ειναι η ιδια?

erenShip
27-10-2010, 20:33
Ισως γιατι τη κινηση αυτην την εποχη την σηκωνει ενα πλοιο και το καλοκαιρι να μην της περισευει καποιο παντως εγω δεν νομιζω οτι θα κανει κινηση οσο ειναι μονη της στην γραμμη γιατι να καιει διπλα πετρελαια και να πληρωνει διπλα πληρωματα αφου η κινηση θα ειναι η ιδια?

για το χειμώνα μπορώ να σιμφωνήσω σε αυτό.... αλλά το καλοκαίρι απαιτήται ένα δεύτερο καράβι. αυτά τα νησιά ζουν από τον τουρισμό (και όχι μόνο) ....αν και αυτό σταματήσει πως θα τα βγάλουν πέρα, είναι δύσκολες εποχές....

ΑΝΔΡΟΣ
27-10-2010, 21:10
για το χειμώνα μπορώ να σιμφωνήσω σε αυτό.... αλλά το καλοκαίρι απαιτήται ένα δεύτερο καράβι. αυτά τα νησιά ζουν από τον τουρισμό (και όχι μόνο) ....αν και αυτό σταματήσει πως θα τα βγάλουν πέρα, είναι δύσκολες εποχές....
Η γραμμη για μενα χρειαζεται δυο καραβια χειμωνα καλοκαιρι και αν μιλησουμε απο την σκοπια του επιβατη δεν θελει τις ενδιαμεσες προσεγγισεις. Η Συρος και η Μυκονος εχουν δρομολογια τοσο απο Πειραια οσο και απο Ραφηνα (η Μυκονος) με συμβατικα και ταχυπλοα.Επομενως η κινηση να μπει πλοιο της HELENIC ηταν περισσοτερο για μενα θεμα να παρουμε οτι μπορουμε περισσοτερα απο την ΒS παρα εξυπηρετησης γι αυτο ειπα και πιο πανω οτι δεν υπαρχει συμφωνια. Στην συγκεκριμενη γραμμη το πλοιο που για εμενα θα στηριξουν περισσοτερο οι ντοπιοι θα ειναι ενα πλοιο που θα πηγαινει απ ευθειας Ικαρια Σαμο και κανενα αλλο. Στο θεμα του διπλωματος τους καλοκαιρινους μηνες μπαινει το εξης ερωτημα πιο πλοιο απο την εταιρεια περισσευει για να μπει? μονο τα συμβατικα που εχει για τις ετησιες και ποιος θα παει οταν εχει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ στην γραμμη? κανενας γιατι κυριοι ο απλος επιβατης θελει το συνχρονο θα πανε καποιοι αναγκαστικα γιατι δεν βρηκαν εισητηριο με το καλο βαπορι και πρεπει να πανε αλλα οσοι δεν βιαζονται θα περιμενουν ή θα κλεινουν εισητηρια μηνες πριν.Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να μπει και αλλη εταιρεια στην γραμμη

erenShip
29-10-2010, 08:40
Η γραμμη για μενα χρειαζεται δυο καραβια χειμωνα καλοκαιρι και αν μιλησουμε απο την σκοπια του επιβατη δεν θελει τις ενδιαμεσες προσεγγισεις. Η Συρος και η Μυκονος εχουν δρομολογια τοσο απο Πειραια οσο και απο Ραφηνα (η Μυκονος) με συμβατικα και ταχυπλοα.Επομενως η κινηση να μπει πλοιο της HELENIC ηταν περισσοτερο για μενα θεμα να παρουμε οτι μπορουμε περισσοτερα απο την ΒS παρα εξυπηρετησης γι αυτο ειπα και πιο πανω οτι δεν υπαρχει συμφωνια. Στην συγκεκριμενη γραμμη το πλοιο που για εμενα θα στηριξουν περισσοτερο οι ντοπιοι θα ειναι ενα πλοιο που θα πηγαινει απ ευθειας Ικαρια Σαμο και κανενα αλλο. Στο θεμα του διπλωματος τους καλοκαιρινους μηνες μπαινει το εξης ερωτημα πιο πλοιο απο την εταιρεια περισσευει για να μπει? μονο τα συμβατικα που εχει για τις ετησιες και ποιος θα παει οταν εχει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ στην γραμμη? κανενας γιατι κυριοι ο απλος επιβατης θελει το συνχρονο θα πανε καποιοι αναγκαστικα γιατι δεν βρηκαν εισητηριο με το καλο βαπορι και πρεπει να πανε αλλα οσοι δεν βιαζονται θα περιμενουν ή θα κλεινουν εισητηρια μηνες πριν.Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να μπει και αλλη εταιρεια στην γραμμη

θεωρώ ότι οι προσεγγίσεις στα λιμάνια της Μύκονου και της Σύρου είναι μια καλή κίνηση, διότι υπάρχει επικοινωνία ανάμεσα στα νησιά. θυμήσου μόνο όταν είχαν κόψει από το δρομολόγιο του Νήσους Χίους την Σύρο Μύκονο, τι έλεγαν οι κάτοικοι της Χίου και της Μυτιλήνης. όσο για τα υπόλοιπα, τα έζησα επί Αγούδημο στην Ικαρία και συμφωνώ. ο επιβάτης θέλει άνεση και ταχύτητα κάτι που το επιβατικό κοινό της ικαρίας, της σάμους και των φούρνων δεν το είχαν.... :)

ΑΝΔΡΟΣ
29-10-2010, 09:34
θεωρώ ότι οι προσεγγίσεις στα λιμάνια της Μύκονου και της Σύρου είναι μια καλή κίνηση, διότι υπάρχει επικοινωνία ανάμεσα στα νησιά. θυμήσου μόνο όταν είχαν κόψει από το δρομολόγιο του Νήσους Χίους την Σύρο Μύκονο, τι έλεγαν οι κάτοικοι της Χίου και της Μυτιλήνης. όσο για τα υπόλοιπα, τα έζησα επί Αγούδημο στην Ικαρία και συμφωνώ. ο επιβάτης θέλει άνεση και ταχύτητα κάτι που το επιβατικό κοινό της ικαρίας, της σάμους και των φούρνων δεν το είχαν.... :)
Δε νομιζω οτι ειναι πολλοι εκεινοι που κανουν το δρομολογιο απο Κυκλαδες προς Ικαρια Σαμο ή αντιστροφα επειδη ομως ειμαι υπερ της αποψης για την ενδοεπικοινωνια των νησιων μπορει να κρατησει το δρομολογιο οπως εχει στο ενα πλοιο και το δευτερο να το εχει απ ευθειας ωστε να εχει μεγαλυτερη μεταφορικη ικανοτητα προς τα νησια της Ικαριας και της Σαμου. Αυτο βοηθαει και την οποια εταιρεια το κανει στο να βαλει ενα πλοιο σαν το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ (απο αποψη ταχυτητας) και να ειναι ανταγωνιστικο στους χρονους δρομολογιων γιατι δεν θα εχει τις ενδιαμεσες προσεγγισεις

Giwrgos1980
29-10-2010, 11:41
Δε νομιζω οτι ειναι πολλοι εκεινοι που κανουν το δρομολογιο απο Κυκλαδες προς Ικαρια Σαμο ή αντιστροφα επειδη ομως ειμαι υπερ της αποψης για την ενδοεπικοινωνια των νησιων μπορει να κρατησει το δρομολογιο οπως εχει στο ενα πλοιο και το δευτερο να το εχει απ ευθειας ωστε να εχει μεγαλυτερη μεταφορικη ικανοτητα προς τα νησια της Ικαριας και της Σαμου. Αυτο βοηθαει και την οποια εταιρεια το κανει στο να βαλει ενα πλοιο σαν το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ (απο αποψη ταχυτητας) και να ειναι ανταγωνιστικο στους χρονους δρομολογιων γιατι δεν θα εχει τις ενδιαμεσες προσεγγισεις

Μεγάλο βαπόρι......παίζει να μην χωράει σε κάποια λιμάνια......

ΑΝΔΡΟΣ
29-10-2010, 11:51
Μεγάλο βαπόρι......παίζει να μην χωράει σε κάποια λιμάνια......
Δεν αναφερομαι στο μεγεθος στο θεμα ταχυτητας μονο απο μεγεθοσ δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν ξερω κανενα λιμανι της γραμμης

erenShip
29-10-2010, 15:31
Μεγάλο βαπόρι......παίζει να μην χωράει σε κάποια λιμάνια......

ο φίλος ο Άνδρος προφανώς εννοεί σε θέμα ταχύτητας και οργάνωσης του πλοίου και όχι σε μήκος....

Giwrgos1980
29-10-2010, 20:26
Δεν διαφωνώ.....όμως αν υπάρχει όντως πρόβλημα με το μέγεθος του πλοίου σε κάποια από τα λιμάνια της γραμμής όση ταχύτητα και να έχει δεν το σώζει.......και πάλι μιλάμε υποθετικά και για το τι θα θέλαμε......μην ξεχνιώμαστε ότι το Νήσος Ρόδος έχει γραμμή και την εξυπηρετεί.......

erenShip
29-10-2010, 22:27
Δεν διαφωνώ.....όμως αν υπάρχει όντως πρόβλημα με το μέγεθος του πλοίου σε κάποια από τα λιμάνια της γραμμής όση ταχύτητα και να έχει δεν το σώζει.......και πάλι μιλάμε υποθετικά και για το τι θα θέλαμε......μην ξεχνιώμαστε ότι το Νήσος Ρόδος έχει γραμμή και την εξυπηρετεί.......

κοίτα να πούμε συγκεκριμένα το λιμάνι του Ευδήλου είχε πρόβλημα.... αλλά είναι τώρα εντάξει, εν μέρη.... και επίσης το λιμάνι των φούρνων που με το ζόρι θυμάμαι έκανε μανούβρες το Μαρίνα (δεν έχει τύχει να πάω με το Μύκονος, για αυτό αν κάνω λάθος διορθώστε με). προφανώς για την συγκεκριμένη γραμμή και με βάση τα λιμάνια της πιο κατάλληλα καράβια είναι σε στυλ Νήσος Μύκονος και Blue star.... μην σκεφτόμαστε για πιο μεγάλα....αλλά και πάλι όλα αυτά που λέμε έιναι θεωρίες.... το θέμα είναι ότι όχι μονο δεν έχει δεύτερο καράβι η γραμμή, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω μάθει καμία κίνηση απο τις άλλες ακτοπλοικές...μήπως ξέρει κάποιος κάτι?

DimitrisM.
02-11-2010, 21:54
Μου είπαν για κάποιο ταχυπλοο που είχε μπει πριν 3 περιπου χροόνια στη γραμμη.. Οι παλαιοι θα θυμουνται...Περιπου για ενα μηνα ειχε μπει,απ' οτι μου ειπαν...

IONIAN STAR
02-11-2010, 22:00
Eννοεις φιλε μου το corsica express iii ?

DimitrisM.
02-11-2010, 22:03
Δε γνωριζω καθολου... Ο,τι ξερω το εγραψα!:p Ποιας εταιρειας ηταν αυτο?

IONIAN STAR
02-11-2010, 22:23
Ηταν της Kallisti ferries ετσι νομιζω !!

sylver23
03-11-2010, 01:01
Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς την λίγο άκυρη κουβέντα το Corsica Express Three είχε έρθει στην Ελλάδα το 2007 και ταξίδεψε στην Ικαροσαμία έως και το καλοκαίρι του 2008.
Τον Δεκέμβρη του 2008 ξεκίνησε δρομολόγια στην γραμμή Αλεξανδρούπολης - Σαμοθράκης έως το ατύχημά του στην Σαμοθράκη στις 18/12/2008.Υστερα έφυγε για Ιταλία.

Περισσότερες πληροφορίες στο θέμα του (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=21711)

DimitrisM.
03-11-2010, 16:27
Αν και δεν καταλαβαίνω ακριβώς την λίγο άκυρη κουβέντα...

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ακυρη? Ρωτησα σε αυτη τη γραμμη,ποιο ταχυπλοο ειχε μπει,διοτι σε μια κουβεντα που ειχα μ ενα φιλο που σπουδαζει Σαμο, μου ειπε για καποιο ταχυπλοο που το βαλανε για λιγο και αναρωτηθηκα ποιο μπορει να ειναι.

sylver23
03-11-2010, 16:43
Δεν το πήρα σαν ερώτηση Δημήτρη.:D
Ελπίζω με το παραπάνω ποστ να σε κάλυψα στην ερώτησή σου

sylver23
04-11-2010, 16:12
Σας παραθέτω ένα άρθρο του Γιώργου Σπανού (ιδρυτή της Kallisti Ferries) που αναφέρεται σε συνεργασία της Nel Lines με την Ikarian Seaways (Λογικά κάποια νέα εταιρία του Κυρίου Σπανού) για δρομολόγηση του RoRo Mύκονος στην Ικαρία.Το άρθρο έχει και συνέχεια που μπορείτε να βρείτε στην πηγή του.(Δεν την μεταφέρω εδώ καθώς μπλέκεται με διάφορα κομματικά των επερχόμενων εκλογών)



....του Γιώργου Σπανού
3 Νοεμβρίου 2010


(http://1.bp.blogspot.com/_w0gp3lLvqjI/TNHpWADgVkI/AAAAAAAAAys/frlEKy2NbB0/s1600/revolution.jpg)

Στην προηγούμενη παρέμβαση μου, είχα αναφερθεί στο ότι η εβδομάδα αυτή θα εμπεριείχε ακτοπλοϊκές αποκαλύψεις σε ότι αφορά το ακτοπλοϊκό ζήτημα του Νησιού μας και ειδικότερα σε σχέση με μία συνεργασία μας με άλλο όμιλο που δραστηριοποιείται στο Ανατολικό Αιγαίο. Πράγματι, είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε ότι η συνεργασία μας αυτή είναι μεταξύ της ΝEL Lines και της εταιρείας μας Ikarian Seaways (Ικαριακή Ακτοπλοΐα ΝΕ) και αφορά στην δρομολόγηση για την Ικαρία (και όχι τη Σάμο) ενός πλοίου ro/ro (πλοίο μόνο για Φορτηγά και όλων των τύπων τα αυτοκίνητα πλην επιβατών), τρεις φορές την εβδομάδα, με δύο προσεγγίσεις στον Εύδηλο και μία στον Άγιο Κήρυκο. Τα δρομολόγια επιλέχθηκαν μετά από συνεννόηση με τους επαγγελματίες και τους μεταφορείς του Νησιού μας κι έτσι το πλοίο, που ονομάζεται «Μύκονος» (προσοχή, καμία σχέση με το έτερο «Νήσος Μύκονος») θα αναχωρεί από Πειραιά κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο στις 20:30 με άφιξη τις 07:30 της επόμενης ημέρας.
Ο στόχος του εγχειρήματος αυτού είναι ξεκάθαρος: Η απρόσκοπτη πλέον μετακίνηση των επαγγελματιών και ο εφοδιασμός του Νησιού μας χειμώνα-καλοκαίρι ανεξάρτητα από τις μονοπωλιακές, εκβιαστικές και ρεβανσιστικές πρακτικές που εφαρμόζει η Hellenic Seaways. Επόμενο βήμα που ελπίζουμε να ευωδοθεί το συντομότερο είναι και η δρομολόγηση κατάλληλου επιβατηγού πλοίου.

πηγή : Ικαριακή Ραδιοφωνία (http://ikariaki.blogspot.com/2010/11/blog-post_8218.html)

gpap2006
04-11-2010, 18:54
Πόσα φορτηγά έχει ένα νησί 8.000 κατοίκων που χρειάζεται ro-ro αποκλειστικά δικό του και μάλιστα 3 φορές την εβδομάδα? Δηλαδή τί να πει η Κάλυμνος που έχει διπλάσιο πληθυσμό και πολύ λίγα καράβια..

sylver23
05-11-2010, 01:47
Είπαμε να παραπονιόμαστε για τα αρνητικά.Αν φτάσουμε να παραπονιόμαστε και για τα θετικά καήκαμε...

gpap2006
05-11-2010, 10:55
οκ, αλλά να δούμε πώς θα επιβιώνει το χειμώνα το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ αν τα φορτηγά της Ικαρίας πηγαίνουν με το ρο-ρο. Σε αυτήν τη ζωή δε μπορεί να έχουμε και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Θέλετε σύγχρονο πλοίο, αλλά για να μπορεί να παραμείνει χρειάζεται και στήριξη ξέρετε.

Giwrgos1980
07-11-2010, 13:17
οκ, αλλά να δούμε πώς θα επιβιώνει το χειμώνα το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ αν τα φορτηγά της Ικαρίας πηγαίνουν με το ρο-ρο. Σε αυτήν τη ζωή δε μπορεί να έχουμε και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Θέλετε σύγχρονο πλοίο, αλλά για να μπορεί να παραμείνει χρειάζεται και στήριξη ξέρετε.

Θα επιβιώνει με την Σύρο λογικά και με όσα περισέψουν από το Ro/Ro.

τοξοτης
07-11-2010, 14:13
Αγαπητοί προλαλήσαντες ,

Μια ερώτηση από περιέργεια (ίσως και να έχει αναφερθεί) : ποιός είναι ο μέσος όρος διακίνησης φορτηγών , ι.χ. και επιβατών τόσο κατά τους θερινούς μήνες όσο και κατά τους λοιπούς από και προς την Ικαρία ??

sylver23
12-11-2010, 14:53
Σας παραθέτω ένα άρθρο του Γιώργου Σπανού (ιδρυτή της Kallisti Ferries) που αναφέρεται σε συνεργασία της Nel Lines με την Ikarian Seaways (Λογικά κάποια νέα εταιρία του Κυρίου Σπανού) για δρομολόγηση του RoRo Mύκονος στην Ικαρία.Το άρθρο έχει και συνέχεια που μπορείτε να βρείτε στην πηγή του.(Δεν την μεταφέρω εδώ καθώς μπλέκεται με διάφορα κομματικά των επερχόμενων εκλογών)



....του Γιώργου Σπανού
3 Νοεμβρίου 2010
(http://1.bp.blogspot.com/_w0gp3lLvqjI/TNHpWADgVkI/AAAAAAAAAys/frlEKy2NbB0/s1600/revolution.jpg)

Στην προηγούμενη παρέμβαση μου, είχα αναφερθεί στο ότι η εβδομάδα αυτή θα εμπεριείχε ακτοπλοϊκές αποκαλύψεις σε ότι αφορά το ακτοπλοϊκό ζήτημα του Νησιού μας και ειδικότερα σε σχέση με μία συνεργασία μας με άλλο όμιλο που δραστηριοποιείται στο Ανατολικό Αιγαίο. Πράγματι, είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε ότι η συνεργασία μας αυτή είναι μεταξύ της ΝEL Lines και της εταιρείας μας Ikarian Seaways (Ικαριακή Ακτοπλοΐα ΝΕ) και αφορά στην δρομολόγηση για την Ικαρία (και όχι τη Σάμο) ενός πλοίου ro/ro (πλοίο μόνο για Φορτηγά και όλων των τύπων τα αυτοκίνητα πλην επιβατών), τρεις φορές την εβδομάδα, με δύο προσεγγίσεις στον Εύδηλο και μία στον Άγιο Κήρυκο. Τα δρομολόγια επιλέχθηκαν μετά από συνεννόηση με τους επαγγελματίες και τους μεταφορείς του Νησιού μας κι έτσι το πλοίο, που ονομάζεται «Μύκονος» (προσοχή, καμία σχέση με το έτερο «Νήσος Μύκονος») θα αναχωρεί από Πειραιά κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Σάββατο στις 20:30 με άφιξη τις 07:30 της επόμενης ημέρας. Ο στόχος του εγχειρήματος αυτού είναι ξεκάθαρος: Η απρόσκοπτη πλέον μετακίνηση των επαγγελματιών και ο εφοδιασμός του Νησιού μας χειμώνα-καλοκαίρι ανεξάρτητα από τις μονοπωλιακές, εκβιαστικές και ρεβανσιστικές πρακτικές που εφαρμόζει η Hellenic Seaways. Επόμενο βήμα που ελπίζουμε να ευωδοθεί το συντομότερο είναι και η δρομολόγηση κατάλληλου επιβατηγού πλοίου.

πηγή : Ικαριακή Ραδιοφωνία (http://ikariaki.blogspot.com/2010/11/blog-post_8218.html)



Παραθέτω και ένα κομμάτι απο την προηγούμενη παρέμβαση που αναφέρει ο Κύριος Σπανός.
(Δεν ανεβάζω τα υπόλοιπα για τους λόγους που εξήγησα στο προηγούμενο ποστ.)

1/11/2010

Η εβδομάδα που έρχεται, όμως θα είναι και εβδομάδα αποκαλύψεων σε ότι αφορά το ακτοπλοϊκό ζήτημα του Νησιού μας σε σχέση με τη δραστηριοιποίηση μας σε αυτό, σε συνεργασία με άλλο όμιλο που δραστηριοποιήται στο Ανατολικό Αιγαίο. Πρώτα θα αναμείνουμε τις υπογραφές υπουργών, για την ετήσια δρομολόγηση, καταρχάς, πλοίου ro/ro από Πειραιά, μόνο μέχρι και τα δύο λιμάνια της Ικαρίας για την απρόσκοπτη πλέον μετακίνηση των επαγγελματιών του Νησιού μας και τον εφοδιασμό του χειμώνα-καλοκαίρι ανεξάρτητα από τις μονοπωλιακές, εκβιαστικές και ρεβανσιστικές πρακτικές που εφαρμόζει η Hellenic Seaways. Στη συνέχεια, αναμένεται και η δρομολόγηση επιβατηγού...



Σύμφωνα με την τελευταία πρόταση και την ανακοίνωση για συνεργασία με την Νελ σαν να επιβεβαιώνονται οι φήμες που ακούμε τον τελευταίο καιρό για δραστηριοποίηση της στην Ικαρία και με Εγ/Ογ

Giwrgos1980
13-11-2010, 19:30
Μωρέ τι μας λέει ο τύπος!!!! Ποιές εκβιαστικές και ρεβανσιστικές πρακτικές?????
Δεν κατάλαβα.....μιλάει και αυτός που εάν δεν ήταν η HSW η ικαροσαμία θα είχε μείνει χωρίς καράβι πρίν μερικά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!
Όταν το είχε μονοπώλειο αυτός ήταν καλά??????? Καλά κάθεστε και σας δουλέυει και δίνεται αξία σε έναν αναξιόπιστο???????? Δουλευόμαστε και μεταξύ μας????????
Δηλαδή πραγματικά εάν κάποιος στηρίξει αυτόν τον άνθρωπο (γιατί περίπτωση Μανούση είναι) μακάρι η HSW και η κάθε HSW να αποσύρει το εκάστοτε βαπόρι της και να τα αφήσει στην μοίρα κάθε τυχάρπαστου!!!!!!!!!!!!
Ντρέπομαι που το λέω αλλά κύριε Σπανέ δεν σας πάνε τα μεγάλα λόγια!!!!! Έχετε αποδήξει τελέιως το αντιθετο (κατ'εμέ παντα)!!!!!!!

sylver23
13-11-2010, 19:49
Δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι να υποστηρίξω την μία ή την άλλη εταιρία.
Θέλω όμως να πω οτι ποτέ η Καλλίστη δεν είχε το μονοπώλιο καθώς την ίδια περίοδο δραστηριοποίησής της υπήρχε και η HSW αλλά και η Ga Ferries.
Το αν δίνουμε αξία στον Κύριο Σπανό και αν μας καθόμαστε να μας δουλεύει δεν ξέρω απο που το συμπέρανες.

''Δηλαδή πραγματικά εάν κάποιος στηρίξει αυτόν τον άνθρωπο (γιατί περίπτωση Μανούση είναι) μακάρι η HSW και η κάθε HSW να αποσύρει το εκάστοτε βαπόρι της και να τα αφήσει στην μοίρα κάθε τυχάρπαστου!!!!!!!!!!!!''

Το παραπάνω σχόλιό σου το θεωρώ πολύ χυδαίο και με πολύ κακία.

Δεν κατάλαβα.....μιλάει και αυτός που εάν δεν ήταν η HSW η ικαροσαμία θα είχε μείνει χωρίς καράβι πρίν μερικά χρόνια!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης το παραπάνω σχόλιο είναι εντελώς άτοπο.Τι σχέση έχει που μιλάει ο Κ.Σπανός με το οτι η Ηsw δεν μας άφησε χωρίς πλοίο πριν απο χρόνια?

Επίσης κάναμε κάτι κακό και θα έπρεπε να μας το ανταποδώσει η Hsw και να μας αφήσει χωρίς πλοίο?Τζάμπα μας πάει?Χάρη μας κάνει?

Φίλε μου μάλλον δεν έχεις καταλάβει οτι ο υγιης ανταγωνισμός είναι ότι καλύτερο σε μία γραμμή και αν αυτό καταφέρει και το κάνει ο Κ. Σπανός (οπως προσπάθησε πριν λίγα χρόνια ασχέτως το τί έφταιξε και δεν τα κατάφερε) θα τον στηρίξουμε εφόσον πληροί κάποιες προυποθέσεις.
Οπως και θα στηρίξουμε και την HSW.

τοξοτης
13-11-2010, 19:50
Επειδή δε γνωρίζω , παρακαλώ πληροφορήστε με

Τόση πολύ κίνηση φορτηγών υπάρχει στην Ικαρία που να χρειάζεται ένα ολόκληρο πλοίο αποκλειστικά προς και από αυτή και μόνο γι αυτά. ???

Giwrgos1980
13-11-2010, 21:10
Τσπ οκ......δεν έχουμε ίδιες απόψεις οπότε δεν προχωράω σε συνέχεια. Ας θεωρήσουμε ότι δεν είπα τίποτα.

τοξοτης
13-11-2010, 23:31
Βρήκα τα παρακάτω στοιχεία ( από τον ιστοτόπο της ΝΕΛ ) σχετικά με το προτεινόμενο πλοίο ΜΥΚΟΝΟΣ

http://www.nel.gr/index.asp?a_id=163

Φ/Γ Ο/Γ Μύκονος


http://www.nel.gr/media/images/Fwtopliwn/MYKONOS/1.jpg
Χαρακτηριστικά πλοίου ΜΗΚΟΣ:124,2 μέτρα - ΠΛΑΤΟΣ:19,2 μέτρα ΤΑΧΥΤΗΤΑ:17 κόμβοι - ΒΥΘΙΣΜΑ:4,95 μέτρα
Χαρακτηριστικά πλοίου ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΟΡΤΗΓΩΝ 45 - ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΗΜΑ ΚΛΗΣΗΣS W S T - ΕΤΟΣ ΝΑΥΠΗΓΗΣΗΣ1971 - ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ7171 GT / 2838 NT - ΓΡΑΜΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ 600 - Γραμμές που εκτελεί : Πειραιά - Σύρο - Πάρο
Πειραιά - Σύρο - Νάξο
Πειραιά - Σύρο - Τήνο - Μύκονο
Πειραιά - Άνδρο - Λήμνο

sylver23
16-12-2010, 15:41
http://www.ikariamag.gr/images/DSC04565.JPGΣύσκεψη στο Υπουργείο Θαλασσίων Υποθέσεων, Νήσων και Αλιείας. Τον Υπουργό κ. Διαμαντίδη, πλαισιώνουν από αριστερά ο Βουλευτής Κυκλάδων κ. Παπαμανώλης, η Υφυπουργός κα Τσουρή, ο Βουλευτής Σάμου κ. Βαρδίκος, ο Βουλευτής Δωδεκανήσου κ. Κρεμαστινός, ο Βουλευτής Δωδεκανήσου κ. Ζωίδης και ο Βουλευτής Δωδεκανήσου κ. Κουσουρνάς.

Την Τετάρτη, επίσης, ο Βουλευτής κ. Βαρδίκος συμμετείχε σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Υπουργείο Θαλασσίων Υποθέσεων, Νήσων και Αλιείας, του Υπουργού κ. Διαμαντίδη, της Υφυπουργού κας Τσουρή και των Βουλευτών του ΠΑΣΟΚ του Αιγαίου (παρόντες ήταν οι κύριοι Κρεμαστινός, Ζωίδης, Κουσουρνάς, Παπαμανόλης και Καρύδης) για τις ακτοπλοϊκές και τις άγονες γραμμές. Στο επίκεντρο της συζήτησης τέθηκε ο συντονισμός των ενεργειών με σκοπό τη βελτίωση της υπάρχουσας κατάστασης στο 2011, μια χρονιά που τα σχετικά κονδύλια στον προϋπολογισμό, παρά τις γενικές μειώσεις, θα είναι αυξημένα.
Ο Βουλευτής έθεσε και το θέμα που έχει προκύψει με τη σύνδεση των Φούρνων με Άγιο Κήρυκο και Καρλόβασι, ένα πρόβλημα που αναμένεται να λυθεί την Παρασκευή 17-12-2010.

Πηγή : Ιkariamag (http://www.ikariamag.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=723:2010-12-16-10-27-07&catid=48:2010-02-26-18-23-35&Itemid=60)

zamas
01-12-2012, 14:05
Tην γραμμη πλεον εξυπηρετή η Ν.Ε.Λ.

Αναχωρήσεις από Σάμο για Πειραιά




ΗΜΕΡΑ


ΠΛΟΙΟ


ΩΡΑ


ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ




ΤΡΙΤΗ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


16:00


Βαθύ-Καρλόβασι-Φούρνοι-Άγιο Κήρυκο-Εύδηλο-Σύρο-Πειραιά




ΤΕΤΑΡΤΗ


ΘΕΟΦΙΛΟΣ


19:00


Βαθύ- Καρλόβασι-Άγιο Κήρυκο-Πειραιά




ΠΕΜΠΤΗ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


16:00


Βαθύ- Καρλόβασι-Φούρνοι-Άγιο Κήρυκο-Εύδηλο-Σύρο-Πειραιά




ΚΥΡΙΑΚΗ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


16:00


Βαθύ- Καρλόβασι-Φούρνοι-Άγιο Κήρυκο-Εύδηλο-Σύρο-Πειραιά




Αναχωρήσεις από Πειραιά για Σάμο





ΗΜΕΡΑ


ΠΛΟΙΟ


ΩΡΑ


ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ




ΔΕΥΤΕΡΑ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


18:00


Πειραιά-Σύρο-Εύδηλο-Άγιο Κήρυκο-Φούρνοι-Καρλόβασι-Βαθύ




ΤΕΤΑΡΤΗ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


18:00


Πειραιά-Σύρο-Εύδηλο-Άγιο Κήρυκο-Φούρνοι-Καρλόβασι-Βαθύ




ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ


ΘΕΟΦΙΛΟΣ


18:00


Πειραιά-Εύδηλο-Φούρνοι-Καρλόβασι-Βαθύ




ΣΑΒΒΑΤΟ


ΜΥΤΙΛΗΝΗ


18:00


Πειραιά-Σύρο-Εύδηλο-Άγιο Κήρυκο-Φούρνοι-Καρλόβασι-Βαθύ

gpap2006
01-12-2012, 20:21
Η ΑΝΕΚ με ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ εχει αποσυρει οριστικα κάθε ενδιαφέρον για τη γραμμή?

zamas
02-12-2012, 23:14
Η ΑΝΕΚ με ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ εχει αποσυρει οριστικα κάθε ενδιαφέρον για τη γραμμή?
Πολλα λέγονται.......
Θα δούμε τι θα γινει μετα τον Φεβρουαριο.

sylver23
03-12-2012, 01:12
To Μυτιλήνη στο σημερινό του δρομολόγιο από Σάμο για Πειραιά δεν κατάφερε να δέσει στο λιμάνι του Αγίου Κηρύκου.
Εν συνεχεία στο λιμάνι του Ευδήλου έκανε πολλές προσπάθειες και όταν τελικά έδεσε έσπασε ενας κάβος.

πηγή (http://ikariaki.gr/provlimata-se-ilektrodotisi-ke-aktoplo%CE%90a-stin-ikaria-logo-kerou/)

zamas
04-12-2012, 22:58
131300
H πορεια του Μytilene σημερα 4 Δεκεμβριου 2012 απο Συρο μεχρι Σαμο..... λογο των ισχυρων ανεμων που επνεαν στο Αιγαιο

zamas
04-12-2012, 23:08
Μη προσέγγιση Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» στον Εύδηλο Ικαρίας λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών

Ενημερώθηκε, μεσημβρινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Ευδήλου Ικαρίας, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΥΤΙΛΗΝΗ» Ν. Χίου 362, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από Πειραιά - Σύρο - Εύδηλο - Αγ. Κήρυκο - Φούρνους - Καρλόβασι - Βαθύ, ότι λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών το πλοίο δεν θα προσεγγίσει στο λιμένα Ευδήλου Ικαρίας και θα συνεχίσει το δρομολόγιο του για λιμένα Αγ. Κήρυκου.
Στο λιμένα Ευδήλου επρόκειτο να αποβιβαστούν 61 επιβάτες, ενώ προς επιβίβαση για Βαθύ Σάμου ανέμεναν 5 επιβάτες.