PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Πειραιάς - Χανιά (Piraeus - Chania route)



Σελίδες : [1] 2 3

elpida
10-03-2007, 02:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΛΟΙΟ ΤΗΣ HELLENIC SEAWAYS ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ (ΑΡΙΑΔΝΗ) ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ Ή ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΑΝΙΑ.ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΓΡΙΑ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕΤΑΞΥ HELLENIC SEAWAYS ΚΑΙ ΑΝΕΚ.ΤΟ ΑΡΙΑΔΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΤΗΣ ΑΝΕΚ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 700 ΑΜΑΞΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΤΗΣ ΑΝΕΚ!!!!ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΧΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.:confused: :confused: :confused:

konstantinoskelesis
10-03-2007, 14:01
Ε οχι και 700 παραπανω.... το ελ βενιζελος χωραει 1,100 οχηματα.... δηλαδη το αριαδνη χωραει 1,700?????????????????????????/ μην τρελαθουμε................... ελεος..... δεν ειναι λιγο υπερβολικος ο αριθμος?
:confused:

George
11-03-2007, 19:53
Ψυχραιμία ρε παιδιά!
Διαβάστε και λίγο εδώ: http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=1129
Τα έχουμε πει αναλυτικά για το βαπόρι.

Espresso Venezia
29-11-2007, 00:10
Εντυπωσιακή αύξηση κατά 85,8% σημείωσαν τα καθαρά κέρδη (http://www.hellenicseaways.gr/media/apologismos/9m_press_release.pdf) της εταιρείας στο διάστημα Ιανουαρίου – Σεπτεμβρίου.

Εγώ φίλε μου Paralia στο δελτίο τύπου της HSW, εκτός από την πράγματι εντυπωσιακή αύξηση στα καθαρά κέρδη της εταιρείας, πρόσεξα και μία άλλη παράγραφο η οποία περιέχει μία πολύ ενδιαφέρουσα φράση :


...η Hellenic Seaways εδραιώνει την παρουσία της στη γραμμή Πειραιά-Χανίων, καλύπτοντας σε δωδεκάμηνη βάση μία από τις σημαντικότερες γραμμές της ελληνικής ακτοπλοίας...

''ΣΕ ΔΩΔΕΚΑΜΗΝΗ ΒΑΣΗ'' (!!!) Άραγε μήπως αυτή η ..αθώα παρατήρηση βάζει οριστικό τέλος στα σενάρια που κυκλοφορούσαν τον τελευταίο καιρό περί ναύλωσης της Αριάδνης στις Μινωικές τον Ιανουάριο, ως προς προσωρινή αντικατάσταση των ''παλατιών'' για όσο αυτά θα έκαναν την ετήσια τους ??? ;)

Paralia
29-11-2007, 00:29
Η δωδεκάμηνη παρουσία της HSW στη γραμμή δεν αποκλείει τη δρομολόγηση του Νήσος Χίος. Η προσωρινή δρομολόγηση του Αριάδνη στην Αδριατική είναι γεγονός αφού ήδη εμφανίζεται στο πρόγραμμα δρομολογίων (http://www.minoan.gr/index.asp?a_id=478)των Μινωικών Γραμμών.

Η φράση αυτή πάντως βάζει τέλος στα σενάρια που μιλούσαν για αποχώρηση της HSW από τη γραμμή.

Espresso Venezia
29-11-2007, 00:57
Φίλε Paralia έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα. :(
Και μάλιστα το πλοίο θα παραμείνει στην Αδριατική μέχρι τις 10 Μαρτίου του 2008. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι και η πιο ενδεδειγμένη κίνηση από την HSW, μιας από την μία προσπαθεί να καθιερώσει το πλοίο στην γραμμή και στην προτίμηση των Χανιωτών, και από την άλλη το στέλνει έστω και προσωρινά σε μια άλλη γραμμή, έστω και αν φέρει σε αντικαταστασή του το Νήσος Χίος.

Ένα άλλο που μου έκανε πάντως εντύπωση είναι ότι σε μία σελίδα αναφέρει κανονικά το όνομα του πλοίου, και σε μία άλλη το αναφέρει ως ''ARIADNE PALACE''. (???)

Maroulis Nikos
31-12-2007, 00:37
σήμερα άκουσα ότι το HIGHSPEED 5 τελικά θα πάει στην γραμμή γνωρίζει κανείς τίποτα ?

JASON12345
31-12-2007, 14:56
Εγώ ξέρω για Ν.Χίος

Maroulis Nikos
31-12-2007, 15:55
νομίζω ότι δεν είναι ποιά στα πλάνα αν κάνω λάθος να με διορθώσουν οι ειδικοί.

μιχαλης79
31-12-2007, 16:40
Και εγω νομιζω οτι θα αφησει την γραμμη, γι΄αυτο εξαλου και ο πρακτορας στα Χανια απολυει κοσμο,αν ισχυε κατι με αντικατασταση θα το ηξερε αυτος.

Apostolos
31-12-2007, 17:47
Μέχρι 7/1/08 το Αριάδνη...

JASON12345
31-12-2007, 18:55
νομίζω ότι δεν είναι ποιά στα πλάνα αν κάνω λάθος να με διορθώσουν οι ειδικοί.

Πολύ πιθανόν να είναι κι έτσι.
Τα νέα που μετέφερα για τον ΧΙΟΣ είναι λίγο παλιά.

smarag
01-01-2008, 11:01
Καλή Χρόνια,

Τελίκα τι θα μήνει στο δρομολόγιο για χανία ???

MYTILENE
02-01-2008, 11:00
Καλημέρα.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με υγεία και επιτυχίες.Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι μέχρι και τέλος Φεβρουαρίου το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ θα κάνει ΧΙΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ

Espresso Venezia
03-01-2008, 00:06
Να εκφράσω μία απορία που έχω εδώ και αρκετό καιρό;

Aπό την στιγμή που η ΑΝΕΚ έχει καθημερινό δρομολόγιο για Ηράκλειο, πως και δεν ενδιαφέρθηκαν οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ
να βάλουν και αυτές ένα αντίστοιχο δρομολόγιο για ΧΑΝΙΑ;

Aπό όσα ξέρω το Πειραιάς-Χανιά έχει αρκετό ''ψωμί'', και αποδεικνύεται αν μη τι άλλο από την κόντρα Τσάμπιον - Αριάδνης,
ή αν θέλετε ΑΝΕΚ - HSW. :confused:

JASON12345
04-01-2008, 16:54
Για τον ίδιο λόγο ίσως που δεν έβαλαν πλοίο τόσο καιρό.

μιχαλης79
09-01-2008, 20:18
Μετα την αναχωρηση του Τσαμπιον απο τα Χανια (λογικα τον αλλο μηνα) θα επιστεψεουν στην γραμμη το Ελ. Βενιζελος και το Λατω στα συνηθισμενα δρομολογια τους με αναχωρηση στις 21:00.

JASON12345
09-01-2008, 20:53
Πέρσυ ήταν Λισσός,Βενιζέλος όμως.
Ο ΛΙΣΣΟΣ που θα πάει.?

Apostolos
09-01-2008, 20:58
Στο καλό και να μας γράφει!

μιχαλης79
10-01-2008, 00:37
χα χα!! πλακα πλακα ωρα του ειναι να μας αφησει και να παει αλλου να βρει την τυχη του.
Αν και κατα την γνωμη μου δεν θα ηταν κακο να μπει Περαια-Κρητη-Κυπρο-Ισραηλ-Αλεξανδρεια και πισω παλι.μια χαρα θα του ερθει.
Ή και Κρητη-κυκλαδες (σε οσα νησια μπορει να δεσει)-Σποραδες-Θεσσαλονικη

JASON12345
10-01-2008, 22:57
χα χα!! πλακα πλακα ωρα του ειναι να μας αφησει και να παει αλλου να βρει την τυχη του.



Αχ μη μου λέτε τέτοια.
Με πληγώνετε:(

Aberystwyth
13-01-2008, 14:36
Αν και κατα την γνωμη μου δεν θα ηταν κακο να μπει Περαια-Κρητη-Κυπρο-Ισραηλ-Αλεξανδρεια και πισω παλι.μια χαρα θα του ερθει.
Γιατί υπάρχει τέτοια γραμμή ? :confused:

Leo
13-01-2008, 17:54
Γιατί υπάρχει τέτοια γραμμή ? :confused:

Δεν πειράζει φίλε Neptune ..... ας ανοίξουμε μια να έχουμε :p. Ναααααα.... κάτι βαπόρες έρχονται να μην τις ταχτοποιήσουμε? :D

Aberystwyth
13-01-2008, 18:00
Ναααααα.... κάτι βαπόρες έρχονται να μην τις ταχτοποιήσουμε?
Και βέβαια να τους ταχτοποιήσουμε ... αλλά σε ποιους βάπορες αναφέρεσαι ? :confused:

Leo
13-01-2008, 18:04
Κάτι ακούγεται για ένα μεγάλο και γρήγορο ρο-ρο που θα φέρει ο Αγαπητός... (περισσότερο πειράχτικό ήταν το μήνυμα μου), δεν πιστέυω σε τέτοια θαύματα...:D

Apostolos
13-01-2008, 22:35
Φυσικά και υπάρχει! Εν καιρώ την κάνουν τα Ro/Ro του Αγπητού! Πειραιά - Ηράκλειο - Χάιφα - Αελξάνδρια - Πειραια! Όταν ανοίγει η αγορά της Αιγύπτου γίνονται συνέχεια τέτοια δρομολόγια και ζητάν και ποστάλι

profitis
04-02-2008, 11:38
Τώρα που πλησιάζει άνοιξη και το Olympic champion σε δύο βδομάδες αποχεραιτάει την γραμμή θα δούμε κάποιο άλλο πλοίο πέρα απο το Λισσος-Βενιζέλος;Υπάρχει περίπτωση να κατέβει πάλι το Αριάδνη ή τουλάχιστον το Highspeed.Ειναι κρίμας μια τέτοια γραμμή να μην διαθέτει δεύτερη εναλλακτική πέρα απο την ΑΝΕΚ...

Espresso Venezia
04-02-2008, 11:48
Φίλε μου profitis, μου φαίνεται πως ξεχνάς ότι ή ''δεύτερη εναλλακτική πέρα απο την ΑΝΕΚ'', δηλαδή η HSW -μιας και αναφέρεις το Highspeed και την Αριάδνη-, αν δεν είναι και αυτή τώρα πια ''ΑΝΕΚ'', έχει τουλάχιστον το ίδιο αφεντικό, και άρα ανήκει στο ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς. ;)

profitis
04-02-2008, 11:52
Φίλε μου profitis, μου φαίνεται πως ξεχνάς ότι ή ''δεύτερη εναλλακτική πέρα απο την ΑΝΕΚ'', δηλαδή η HSW -μιας και αναφέρεις το Highspeed και την Αριάδνη-, αν δεν είναι και αυτή τώρα πια ''ΑΝΕΚ'', έχει τουλάχιστον το ίδιο αφεντικό, και άρα ανήκει στο ίδιο ιδιοκτησιακό καθεστώς. ;)

Kαθόλου δεν το ξεχνάω, απλα υποτίθεται πως με τέτοια κίνηση που έχει η γραμμή απο ανοιξη εως φθινόπωρο,ανεξαρτήτως οτι η Αnek πλέον ελέγχει την HSW( και την συμπαθούσα τόσο σαν εταιρεία και πήγε στα χέρια της αντιπαθής ΑΝΕΚ με τα χάλια καράβια της), σηκώνει και δεύτερο καράβι και ειδικά ένα Highspeed...

Θα μείνουμε λοιπον μόνο με τα κλασσικά πλοία φέτος της ΑΝΕΚ; :(

panthiras1
08-02-2008, 19:22
Εάν επιστρέψει η ΑΡΙΑΔΝΗ στα Χανιά, δεν θα φύγει από την γραμμή το CHAMPION (είναι θέμα γοήτρου ή αν θέλετε επίδειξη δύναμης για την γραμμή των Χανίων).

Ellinis
08-02-2008, 20:01
Εάν επιστρέψει η ΑΡΙΑΔΝΗ στα Χανιά, δεν θα φύγει από την γραμμή το CHAMPION (είναι θέμα γοήτρου ή αν θέλετε επίδειξη δύναμης για την γραμμή των Χανίων).

Tις αποφάσεις για το αν θα μείνει το CHAMPION και για το αν θα έρθει το ΑΡΙΑΔΝΗ τις πέρνει ο ίδιος άνθρωπος, δηλαδή ο Βαρδινογιάννης. Τώρα τα περί κύρους δεν μετριούνται με Ευρώ και ο κάθε μεγαλομέτοχος κοιτάει μόνο την τσέπη του.

Προσωπική μου άποψη οτι η ΑΝΕΚ/HELLENIC δεν χρειάζονται 3 πλοία στη γραμμή. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να μείνει ένα από τα ΛΑΤΩ/ΛΙΣΣΟΣ για να προσφέρει μια εναλλακτική λύση σε όσους δεν βολεύονται απο το ωράριο του ΑΡΙΑΔΝΗ και για να αποσυμφορίσει τα φορτία του καλοκαιριού.

JASON12345
08-02-2008, 20:14
Μα αφού τώρα δυστηχώς ή ευτηχώς ΑΝΕΚ και ΗΕΛΛΕΝΙΚ είναι ίδια εταιρεία δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουμε μάχη ΑΡΙΑΔΝΗ - ΤΣΑΜΠΙΟΝ.
Δεν συμφέρει κανέναν για πολλούς λόγους.
Τώρα πάλι μου φαίνεται πράξενο και αντιαισθητικό να φορέσει τα σινιάλα της ΑΝΕΚ αλλά άμα το κρίνει κερδοφόρο ο Βαρδινογιάνης μπορεί και να το δούμε κι αυτό.
Πάντως με την ενοποίηση των τριών εταιρειών κάπου έχει γίνει ξενέροτο το πράγμα.
Είχαμε μπει σε ένα ρυθμό πριν και τώρα ξαφνικά όλα αντράπηκαν.
Δεν ξέρουμε τι μας γίνατε.
Ακόμα και ΑΡΙΑΔΝΗ με ΑΝΕΚ μπορεί να δούμε.

Espresso Venezia
08-02-2008, 20:26
...με το Λατώ και το Λισσός τα οποία ως γνωστόν ανήκουν στην ΑΝΕΚ, και συνεχίσουν να μποικοτάρουν την Αριάδνη που ως γνωστόν και αυτή (πλέον) ανήκει στην ...ΑΝΕΚ.


Για την ακρίβεια και οι δύο έχουν ως μεγαλομέτοχο τη Sea Star...


Στην οποία Sea Star βεβαίως-βεβαίως τυγχάνει να είναι μεγαλομέτοχος, ο ...μεγαλομέτοχος της ΑΝΕΚ. :p Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας παιδιά ............... ;)


...Tις αποφάσεις για το αν θα μείνει το CHAMPION και για το αν θα έρθει το ΑΡΙΑΔΝΗ τις πέρνει ο ίδιος άνθρωπος, δηλαδή ο Βαρδινογιάννης...

Αυτό είπα και εγώ ο ...φουκαράς :p φίλε μου Ellinis. Νομίζω ότι συμφωνούμε απόλυτα. :D

panthiras1
08-02-2008, 21:40
Μην ξεχνάμε ότι:
1. Υπάρχουν 3 διαφορετικές εταιρίες, οι: ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ και HSW
2. Μπορεί αυτές οι εταιρίες να έχουν ίδιο βασικό μέτοχο, αλλά έχουν και άλλους μικρότερους μετόχους.
3. Έχουν 3 διαφορετικές διοικήσεις που μπορεί να επηρεάζονται σημαντικά από τον βασικό μετόχο
(μεγαλομέτοχο) αλλά πρέπει να κρατούν και τους τύπους για τους άλλους μικρότερους.
4. Πρέπει να ικανοποιούνται οι όροι περί ανταγωνισμού και δεν μπορεί να υπάρξει ανταγωνισμός με μία
εταιρία.
5. Μπορεί όμως να υπάρξει μιά στενή συνεργασία σε επίπεδα εφοδιασμού, καθορισμού τιμής εισιτηρίων
(δυστυχώς για μας) κ.λ.π.

JASON12345
08-02-2008, 21:57
, [/U]καθορισμού τιμής εισιτηρίων
(δυστυχώς για μας) κ.λ.π.


Αυτό δεν σημαίνει αυτ'όματα και παύση ανταγωνισμού? επομένως εάν η διαφορά
από μια εταιρεία σε άλλα είναι ο ανταγωνισμός δεν εννοποιήτε ρε παιδιά.?
Εκτός από αυτό και καράβια ανταλάσωνται και αν όχι αγορλαζονται ναυλώνονται σίγουρα επομένως εκτός από την τυπική διαφοροποίηση ουσιαστικά είναι μία εταιρία.
Και το πιο σημαντικό,όταν ο μεγαλομέτοχος θέλει κάτι το παιρνάει πιστεύω εγώ

Nautikos II
11-02-2008, 14:37
Eιναι αληθεια οτι το ARIADNE στη γραμμη Πειραια χανια, Δεν θα εχει την τυχη ποτε να συναγωνιστει καποιο πλοιο της ΑΝΕΚ, οποιο και αν ειναι αυτο, η ΑΝΕΚ πιστευω πως τουλαχιστον για τους ντοποιους, ειναι πλεον παραδοση

Paralia
11-02-2008, 14:56
Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.

scoufgian
11-02-2008, 14:59
Eιναι αληθεια οτι το ARIADNE στη γραμμη Πειραια χανια, Δεν θα εχει την τυχη ποτε να συναγωνιστει καποιο πλοιο της ΑΝΕΚ, οποιο και αν ειναι αυτο, η ΑΝΕΚ πιστευω πως τουλαχιστον για τους ντοποιους, ειναι πλεον παραδοση
αγαπημενε μου φιλε.εαν κοιταξεις σε παλαιοτερες αναφορες μας πιστευω πως το εχουμε καλυψει το θεμα αυτο.η ΑΝΕΚ ειναι και θα ειναι η αγαπη του Ν.Χανιων.

scoufgian
11-02-2008, 15:02
Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.
δεν νομιζω φιλε παραλια να παιζει κατι τετοιο.πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα αγαπημενων διδυμων απο nel-κατοικοι μυτιληνης και anek-κατοικοι χανιων δεν υπαρχει.κολλητοι

Nautikos II
11-02-2008, 16:49
Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.
Πιστευω η ANEK Στην γραμμη της Κρητης δεν θα βρει ποτε Δυνατο Αντιπαλο,

El Greco
11-02-2008, 17:56
tora opos exoun gini ta pragmata sigoura oxi.

panthiras1
11-02-2008, 20:23
Eιναι αληθεια οτι το ARIADNE στη γραμμη Πειραια χανια, Δεν θα εχει την τυχη ποτε να συναγωνιστει καποιο πλοιο της ΑΝΕΚ, οποιο και αν ειναι αυτο, η ΑΝΕΚ πιστευω πως τουλαχιστον για τους ντοποιους, ειναι πλεον παραδοση


Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.
Και τα δύο ισχύουν. Και η ΑΝΕΚ είναι παράδοση στα Χανιά, αλλά είναι αποφασισμένη ταυτόχρονα να κάνει τα πάντα για να κρατήσει ψηλά τα ποσοστά της.
Έχω γράψει και άλλες φορές ότι το καλύτερο για την ΑΝΕΚ είναι να καλύπτει αυτή το 80% της επιβατικής κίνησης και να υπάρχει ένα δεύτερο πλοίο άλλης εταιρίας που θα καλύπτει το υπόλοιπο 20%, ώστε να ισχύουν όλα τα πλεονεκτήματα του νόμου περί ανταγωνισμού και ταυτόχρονα να μην φαίνεται ότι υπάρχει χώρος για να επιβιώσει άλλη εταιρία στη γραμμή.

Espresso Venezia
13-02-2008, 21:14
Σύμφωνα με το πάντα αξιόπιστο OPENSEAS (http://www.openseas.gr/OPENSEAS/index_el.vm) το ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ την Κυριακή 17-2ου κάνει το τελευταίο του δρομολόγιο προς Χανιά.

Από Δευτέρα 18-2ου τέρμα το απογευματινό δρομολόγιο του ΟΛΥΜΠΙΚ, και μέχρι 10-4ου μόνο βραδινά από ΛΙΣΣΟΣ (που είσαι JASON !!!) και ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟ εναλλάξ.

Ενώ για το Πειραιάς - Ηράκλειο (πάντα για το ίδιο χρονικό διάστημα, και μόνο όσον αφορά πλοία της ΑΝΕΚ), ΛΑΤΩ και ΚΡΗΤΗ 1 εναλλάξ

JASON12345
13-02-2008, 21:28
Λέτε να το αφήσουν και το καλοκαίρι τελικώς;.Ποιος θα το περίμενε...

μιχαλης79
14-02-2008, 18:47
Απο εγκυρη πηγη, πριν λιγο εμαθα οτι αυτη την βδομαδα το ΔΣ της HSW πηρε αποφαση να μην ξαναστειλει πλοιο στα Χανια...
Δεν εμαθα τι σχεδιαζουν για την ΑΡΙΑΔΝΗ ομως

JASON12345
14-02-2008, 19:31
Και το Αριάδνη πλοίο τους είναι άρα δεν χρειάζεται να πουν κάτι ειδικά για την Αριαδνή.
Τελος εποχής για την ελλενίκ στα Χανιά (έτσι φαίνεται τουλάχιστο μέχρι στιγμής)

μιχαλης79
14-02-2008, 19:33
Δεν ανεφεραν που θα την δρομολογισουν ή τι σκεφτονται να την κανουν γενικα!! Σε 25 μερες τελειωνει η ναυλωση του...

JASON12345
14-02-2008, 19:50
Έχει φάση να την πουλήσουν:(

μιχαλης79
14-02-2008, 20:38
Πολυ φοβαμε μην την πουλησουν σε καμοια ΑΝΕΚ
Και ειναι ολοι ευχαριστιμενοι μετα...

Trakman
15-02-2008, 23:25
Δεν νομίζω να το πουλήσουν... Πάντως επειδή κάνω Χανιά-Πειραιά συνέχεια, δε θα με χάλαγε να καταλήξει στην ΑΝΕΚ και να κάνει το δρομολόγιο μαζί με το ΈΛΥΡΟΣ!!!
Ωστόσο πρέπει να δούμε τι θα απογίνει και με τις μετοχές της HSW.

μιχαλης79
15-02-2008, 23:41
Ουτε και εμενα θα με χαλαγε,αλλα δεν ξερω χωρις μετασκευη τυπου Έλυρος΄αν μπορει να καλυψει την γραμμη απο θεμα καμπινων,γιατι σιγουρα η γραμμη θελει πλοιο με 1000 κρεβατια (και μην σας φαινονται πολλα) και για χειμωνα και για καλοκαιρι.

Trakman
15-02-2008, 23:50
Συμφωνώ, αλλά αν σκεφτείς ότι κατά καιρούς βλέπαμε στη γραμμή Άπτερα, Πρέβελη, τότε... Αριάδνη και πάλι Αριάδνη!! Πάντως συμφωνώ ότι χρειάζεται βαπόρι 1000 καμπινών η γραμμή χειμώνα-καλοκαίρι.

Trakman
15-02-2008, 23:51
Ουπς... χίλια κρεββάτια ήθελα να πω!!!

JASON12345
16-02-2008, 11:38
Μα και με την Ελλενικ που ήταν και μόνη της τόσο καιρό χώραγε.
Τώρα που θα είναι και το Ελυρος πλάι της να την βοηθάει δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα

JASON12345
16-02-2008, 11:39
Μα και με την Ελλενικ που ήταν και μόνη της τόσο καιρό χώραγε.
Τώρα που θα είναι και το Ελυρος πλάι της να την βοηθάει δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα

Trakman
16-02-2008, 18:36
Πότε το AΡΙΑΔΝΗ ήταν μόνο? Δεν έχει υπάρξει ούτε μέρα που η HSW να ήταν μόνη στη γραμμή. Ήταν με την ΑΝΕΚ, η οποία απορροφούσε τον περισσότερο κόσμο, οπότε και τα κρεββάτια του ΑΡΙΑΔΝΗ επαρκούσαν.

JASON12345
17-02-2008, 11:26
Ήταν μόνη της σε μια εταιρεία εννούσα,και χωρίς τον Έλυρο.
Αφού ήταν μαζί με το Τσάμπιον τόσο καιρό,τότε γιατί να έχει τώρα το πρόβλημα;;

Trakman
17-02-2008, 11:48
Δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί εκτελούσαν το δρομολόγιο 2 καράβια την ίδια ώρα. Αν μπει στη γραμμή Αριάδνη και Έλυρος κάτω από την ίδια εταιρεία θα εκτελούν τα δρομολόγια εναλλάξ, δηλαδή πχ Χανιά-Πειραιά το Έλυρος το ένα βράδυ και Πειραιά- Χανιά το Αριάδνη το ίδιο βράδυ. Όπως έκανε τόσα χρόνια η ΑΝΕΚ.

JASON12345
19-02-2008, 14:20
Έχει πλάκα που μέσα σε 3 μέρες πήγαν ΧΑΝΙΑ 4 διαφορετικά βαπόρια.
Κρλιτι 1,Τσάμπιον,ΛΙΣΣΟΣ σήμερα,Ελ Βενιζέλος αύριο!

profitis
29-02-2008, 18:24
Kαταραμένη ΑΝΕΚ...Δηλαδή σε μία απο τις πιο εμπορικές γραμμές του Αιγαίου θα μείνουμε φέτος με το Λισσος,Λατω,Ελ Βενιζέλος(όσο κάτσει) και αντε και το Πρέβελης;Πλοια όλα 20ετίας αν δεν κάνω λάθος που ΠΑΝΤΑ αργουν,ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ απο το ταχύτερο Αριαδνη και Olympic Champion,δεν βρίσκεις σχεδον ποτέ να κάτσεις στα σαλόνια και που δεν έχει ούτε μία αεροπορική θέση που όλους τους φυσιολογικούς ανθρώπους(εκτος απο τους χανιώτες,δεν έχω τπτ με τους ανθρώπους αλλα το έχω απορία με την εμμονή στην ΑΝΕΚ,άλλωστε σπουδάζω στα Χανια και μου αρέσει πολύ εδωπέρα) τους βολεύει και στο κατέβασμα τις περισσότερες φορές έχουν μία και μόνο μικρή πορτούλα για ολοκληρο πλοίο...

Captain_Nionios
01-03-2008, 00:12
Επειδη και εγω σπουδαζω Χανια και εχω κανει παρα πολλα ταξιδια σιγουρα μια γραμμη με τετοια κινηση θα επρεπε να εχει αναβαθμιστει και να εχουμε μεγαλυτερες ταχυτητες και νεοτερα βαπορια,αλλα διαφωνω καθετα στο γεγονος οτι τα βαπορια δεν εχουν χωρους.Ισα ισα θα ελεγα οτι τα παλια βαπορια εχουν περισσοτερους και εσωτερικα και εξωτερικα.Ειδικα το Olympic Champion αν και εξαιρετικο πλοιο συνολικα δεν ειχε τους εσωτερικους χωρους που θα επρεπε πολυ απλα γιατι εχει σχεδιαστει για τη γραμμη Πατρα-Αγκωνα που δεν χρειαζεται πολυ σαλονι αφου καθε επιβατης σχεδον εχει και την καμπινα του,σε αντιθεση με το Πειραιας-Χανια που το εκανε σε 5:45 οποτε το μεγαλυτερο ποσοστο την εβγαζε στα σαλονια...Σιγουρα αν ειχε σχεδιαστει για το Πειραιας-Χανια θα ηταν εσωτερικα αναλογο του Αριαδνη,δηλαδη περισσοτερες θεσεις λιγοτερες καμπινες...

JASON12345
01-03-2008, 19:52
Symf;vnv me ton captain ionios
Thimame tin fora pou itan to blue star stin grammi den eihame pou na tin bgaloume
Sinithesmeni apo ta palia anekokaraba

smarag
22-03-2008, 13:00
Τι έγινε με τα χανία τελικά ? Δεν θα υπάρχει δρομολογιο φέτος ???

despo
23-03-2008, 01:20
Τι δρομολογια να υπαρχουν βρε παιδιά ?. Η εικόνα μιλάει μόνη της. Τι Μπλου Σταρ περάσανε, τι ταχυπλοα, τι Αριαδνη, το αποτελεσμα η Ανεκ μονοπώλιο !

Trakman
24-03-2008, 19:06
Το χειρότερο είναι οι τιμές των εισιτηρίων... Για το αυτοκίνητο στην μετά Champion εποχή επανήλθε το εισιτήριο στα 86 ευρώ. Όλοι οι ξειτεμένοι Χανιώτες θα κατεβούμε για Πάσχα χωρίς αυτοκίνητα... Είναι ειρωνία να παρακαλάμε οι Χανιώτες να έρθει ανταγωνιστικό πλοίο για να πέσουν οι τιμές. Γ_ _ ώ το μονοπώλιο...

marioskef
24-03-2008, 19:18
Όλοι ξεραμε οτι αυτές οι χαμηλές τιμές ήτα προσωρινές, ίσως να μην εφταναν στις περσινες αλλά σε μπορουσαν να διατηρηθούν εκεί και το καλοκαίρι...
Αλλωστε οι εκτπωσεις ισχυαν και στις αλλες γραμμες της Κρητης που δεν υπήρχει ο ανταγωνισμός...
Όσο για το αν θα κατέβουν όλοι οι Χανιωτες χωρίς τουτου, αυτό μενει να αποδειχθει σε ενα μήνα. Πολυ αμφιβάλλω

Trakman
24-03-2008, 19:37
Όσοι τα'χουν τα λεφτά τα δίνουν χωρίς να το σκέφτονται. Κάποιοι από μας όμως δεν μπορούμε να δώσουμε και μισό μηνιάτικο για εισιτήρια...

marioskef
24-03-2008, 19:42
Το ότι πολλοί δεν μπορούν να δώσουν το μισό μηνιάτικό τους δεν αποτελεί κατ ανάγκη κριτήριο για την τιμολογιακή πολιτική της εταιρειας... Αλλωστε ως γνωστόν οι έλληνες δεν είναι και από τους πιο ευπορους στην ευρώπη...
Η απορία μου πάνω σε αυτό είναι η διαπίστωση οτι τα ΙΧ στην Ελλάδα έχουν αυξημένες τιμές εισητηρίων σε σχέση με άλλες χώρες (τουλάχιστον αυτη την εντύπωση έχω) και δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει κάτι τετοιο.
ΑΣχετα με αυτό όμως αν δούμε τις τιμές για ΙΧ για τις Κυκλάδες δεν μου φαινεται παράλογο το κόστος για Χανιά...

Trakman
24-03-2008, 19:48
Η ΑΝΕΚ σαφώς και έχει ως σκοπό το κέρδος ως ανώνυμη εταιρεία εισηγμένη στο χρηματιστήριο. Ωστόσο είναι και Χανιώτικη εταιρεία, δημιουργημένη για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του Χανιώτικου λαού. Οπότε όταν αυξάνει το εισιτήριο από 54 στα 86 ευρώ μόλις παύει ο ανταγωνισμός, αυτό δεν δείχνει και τόσο όμορφο στα μάτια των Χανιωτών που τη στηρίζουν τόσα χρόνια.

Trakman
24-03-2008, 19:49
(Εννοώ πάντα το εισιτήριο για το αυτοκίνητο)

marioskef
24-03-2008, 20:19
Η συγκεκριμένη τιμή αποτελούσε μέρος προσφοράς (χειμερινό ναυλολόγιο) κι δεν αποτελούσε αποκλειστικά απάντηση στο ΑΡΙΑΔΝΗ

Trakman
24-03-2008, 20:25
Η συγκεκριμένη τιμή ήταν ΚΥΡΙΩΣ λόγω ΑΡΙΑΔΝΗΣ. Πέρυσι δε θυμάμαι να είχαν κάνει ανάλογη προσφορα.

μιχαλης79
08-04-2008, 12:41
Κόντρες ακτοπλόων με επίκεντρο την Κρήτη
8/4/2008 http://www.marinews.gr/admin/images/news/AGOUDIMOS.jpg

-Το παρασκήνιο της συνεδρίασης του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών.

-Όλα όσα είπε ο Γεράσιμος Αγούδημος

Φωτό: Ο καπετάν Μάκης Αγούδημος άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο είτε ο ίδιος είτε κάποιος άλλος να κατεβούν στην Κρήτη, σφήνα στην ΑΝΕΚ, στα Χανιά και στο Ρέθυμνο.

ΤΟΥ
ΜΗΝΑ ΤΣΑΜΟΠΟΥΛΟΥ
Για το protothema.gr

Θερμό θα είναι το καλοκαίρι για την ελληνική ακτοπλοϊα. Το σύνθημα το έδωσε ο γνωστός ακτοπλόος καπετάν Γεράσιμος Αγούδημος της G.A.Ferries, ο οποίος άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο είτε ο ίδιος είτε κάποιος άλλος να κατεβούν στην Κρήτη, σφήνα στην ΑΝΕΚ, στα Χανιά και στο Ρέθυμνο.
Στη συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών,(Σ.Α.Σ.), που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Πέμπτη, προσήλθε ο ίδιος, αφού προηγουμένως είχε διαρρεύσει ότι πήγαινε να τους μιλήσει…κινέζικα.
Φαίνεται ότι η απόφαση της ΑΝΕΚ να ξεφύγει από τα όρια της Κρήτης και να δρομολογήσει πλοίο στην Παροναξία και πιο συγκεκριμένα το ε/γ-ο/ Πρέβελης στη γραμμή Πειραιάς-Πάρος-Νάξος-Ίος-Σαντορίνη, έχει προκαλέσει καραμπόλες και αντιδράσεις από τους ανταγωνιστές της.

Ο καπετάν Μάκης Αγούδημος, αρχικά ανακοίνωσε στη συνεδρίαση του ΣΑΣ ότι αποσύρει την αίτηση για τη δρομολόγηση του ε/γ-ο/γ Μαρίνα στη γραμμή Πειραιάς-Σύρος-Μύκονος-Ικαρία-Σάμος.
Από τις κουβέντες του άφησε να εννοηθεί ότι σκοπεύει να το δρομολογήσει σε άλλη γραμμή και μάλιστα στην Κρήτη: «Δεν θα είστε μόνοι σας στα Χανιά και στο Ρέθυμνο» είπε ο Κεφαλλονίτης εφοπλιστής απευθυνόμενος στους εκπροσώπους της ΑΝΕΚ που συμμετείχαν στο ΣΑΣ» για να συμπληρώσει: «Μπορεί να έρθει και κάποιος άλλος.»

Τα μονοπώλια

Ο καπετάν Μάκης Αγούδημος ξιφούλκησε και εναντίον των μονοπωλιακών καταστάσεων λέγοντας: « Δεν θα περάσουν τα μονοπώλια που προσπαθούν να περάσουν κάποιοι τώρα.»Προηγουμένως είχε κάνει αναδρομή την εποχή που πήγε να γίνει προσπάθεια για δημιουργία μονοπωλιακών καταστάσεων. Όπως τόνισε κλήθηκε να πουλήσει τα πλοία του στον φίλο του , τον αείμνηστο Παντελή Σφηνιά: «Τότε το έκανε, με τους δικούς μου όμως όρους. Και για αυτό είμαι ακόμα εδώ.»


Οι Κυκλάδες

Η ΑΝΕΚ, με το ε/γ-ο/γ Πρέβελης, το οποίο μεταδρομολόγησε από το Ρέθυμνο από το Ρέθυμνο, εντείνει τον ανταγωνισμό στην περιοχή των ανατολικών Κυκλάδων, όπου δραστηριοποιείται η Blue Star Ferries με τρία σύγχρονα πλοία, τα Blue Star Ιthaki, Paros και Naxos.
Το «Πρέβελης»θα κάνει μέχρι τον Ιούνιο, τρεις φορές την εβδομάδα το δρομολόγιο Πειραιάς-Πάρος-Νάξος-Ίος-Σαντορίνη και από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβριο τα δρομολόγια να διπλασιαστούν και να γίνουν έξι.
Επίσης, στις ανατολικές Κυκλάδες δραστηριοποιείται παραδοσιακά η Hellenic Seaways, που τώρα έχει τα ταχύπλοα Highspeed 2 και 3 εναλλάξ και το Highspeed 5.
Από τον Πειραιά θα αποπλέει και το Αίολος Κεντέρης Ι της ΝΕΛ, που ξεκινάει δρομολόγια τη Μεγάλη Εβδομάδα. Η ΝΕΛ θα έχει και το Παναγιά Θαλασσινή το οποίο θα αποπλέει από τον Πειραιά αντί από το Λαύριο όπως γινόταν πέρσι.


ΠΗΓΗ: marinews.gr

ΧΑ!!! πλακα θα εχει να κατεβει στα Χανια το ε/γ-ο/γ Μαρινα!!!!
Νυχτα θα φυγει.Εδω η Αριαδνη και Blue Star 2 (που ειναι και καραβαρες) δεν αντεξαν και θα αντεξει το Μαρινα....:-D

marioskef
08-04-2008, 18:32
ΧΑ!!! πλακα θα εχει να κατεβει στα Χανια το ε/γ-ο/γ Μαρινα!!!!
Νυχτα θα φυγει.Εδω η Αριαδνη και Blue Star 2 (που ειναι και καραβαρες) δεν αντεξαν και θα αντεξει το Μαρινα....:-D

Σίγουρα όμως θα ποντάρειστα φορτηγά σε αντίθεση με όλους τους άλλους που για να επιβιώσουν στη γραμμή έπρεπε να έχουν και επιβάτες και φορτηγά...Και μάλιστα με νορμάλ τιμές...
Αντίθετα ο Αγούδημος ξέρει το παιχνίδι και μπορει να δώσει καλές τιμές στα φορτηγά για να συντηρηθεί...

Πάραυτα όμως δεν νομίζω οτι θα το κάνει και απλά το λέει για να το πει.

μιχαλης79
08-04-2008, 19:44
Δεν νομιζω να πετυχει τιποτα και ας πονταρει στα φορτηγα.
Στα Χανια οι μεταφορικες εχουν μια περιεργη σχεση με την ΑΝΕΚ και δυσκολα φευγουν οσο και ας κατεβουν οι τιμες.
Λογικα το εκανε για να φοβησει το Βαρδινογιαννη, αλλα δεν βλεπω να καταλαβενει και τιποτα

kalypso
08-04-2008, 20:02
συμφωνώ μαζί σου μιχάλη79!οι φορτηγατζήδες και ειδικότερα οι κρητικοί αυτοκινητιστές δεν πρόκειται να αλλάξουν εταιρία...

jumpman
09-04-2008, 01:12
Το άλλο το μάθατε?Η Μινοα βάζει 3 έκτακτα πρωϊνά δρομολόγια από Ηράκλειο - Πειραιά και Πειραιά - Ηράκλειο που θα περνούν και από τα Χανιά.Ναι καλά διαβάσατε Χανιά.Ίσως είναι για τις εκδρομές και γίνουν μόνο τώρα,θα πάρουν και επιβάτες όμως.Θα κάνουν 8:30 ώρες αναχωρώντας στις 10:00 από Ηράκλειο και 12:15 άφιξη στα Χανιά από όπου θα αναχωρίσουν στις 12:45 για Πειραιά με ώρα άφιξης στις 18:30.Από Πειραιά θα αναχωρήσουν 9:00 με άφιξη στη Σούδα στις 15:00 και αναχώρηση για Ηράκλειο στις 15:30 με άφιξη στις 18:00.Θα ήθελα να δώ τα Παλάτια στη Σούδα αλλά δυστηχώς δε μπορώ.Αν μπορεί κάποιος να τα βγάλει μια φωτογραφία θα του ήμουν πολύ υπόχρεος.

Captain_Nionios
09-04-2008, 01:35
Φιλε jupman ειναι σιγουρο πως αυτα τα δρομολογια ειναι για μαθητικες εκδρομες.Τον Απριλη του 2006 ειχα ταξιδεψει απο Πειραια για Χανια με το Κνωσσος σε ενα δρομολογιο μονο για μαθητες,πενθημερη γαρ...Καθαρος χρονος ταξιδιου χωρις μανουβρα 5:25-5:30.Δεν ξερω αν θα μπορεσω να παω Σουδα να σου κανω τη χαρη παντως οπως λες θα ειναι σπανιες φωτογραφιες.

Leo
09-04-2008, 05:50
Κι εγώ μαζί με το jumpman, φίλε μου Captian_Nionios μην φωνάξουμε κι άλλους εέ? Ξέρω θα προσπαθήσεις να πας...:p

harry_fyt
03-05-2008, 14:42
Παιδια γεια σας. Ειμαι πολυ εκνευρισμενος απο τις τελευταιες εξελιξεις σχετικα με την ανεκ. Χθες καθως οδηγουσα στο Πειραια κοντα στον Αγιο Σπυριδωνα, τραβαει το ματι μου ενα μεγαλο παρκαρισμενο πλοιο στην προβλητα του Αγ. Διονυση. Κοιταω καλυτερα και τι να δω? Ειναι το ΑΡΙΑΔΝΗ με τα χρώματα της ΑΝΕΚ!!!!! Τρελαθηκα! Χαρηκα πολυ γιατι ξαναμπηκε ενα καραβι πραγματικα αξιο της γραμμης σε κινηση. Ελα ομως που εμαθα κ τα δυσαρεστα σημερα... Το πλοιο ειναι νοικιασμενο απο την ΑΝΕΚ, και εκτελει την γραμμη Πειραιας- Ηρακλειο!!!!! Θα μας τρελανουν???? Μας εχουν χεσμ**ους εντελως εμας τους χανιωτες?????

Nautikos II
03-05-2008, 14:50
Φιλε μου οι Χανιωτες, μπορει να εχουν την Anek Lines σαν παραδοση, αλλα η Anek και η καθε ναυτιλιακη εταιρεια δεν εχει παραδοση πουθενα, η μονη παραδοση ειναι το κερδος, και για να βαλει το πλοιο, καποιο κερδος θα εχει

Trakman
03-05-2008, 14:54
Μην τρελαίνεσαι φίλε, σε λίγες μέρες μπαίνει στη γραμμή των Χανίων μαζί με το Λατώ.

smarag
03-05-2008, 19:15
Μπαίνει στην Γραμμή απο τις 6/5. Το άσχημο είναι ότι δέν κάνει ένα γρήγορο δρομολόγιο αλλά θα φεύγει στις 21:00 και θα φτάνει 5:30 το πρώι. Στο site τις anek μετά τις 6/5 ειναι ανερτημένο στο πρόγραμμα για online booking.

cmitsos
04-05-2008, 04:54
φίλε μου tzentzos σε πάω, συμφωνούμε απόλυτα!! όσο για τις ταχύτητες ρώτησα και υπάρχει σχετική συζήτηση στο Topic της αριάδνης όπου μπορείτε να δείτε και τις διευκρινίσεις που μου έδωσαν τα παιδιά.:)

Ellinis
04-05-2008, 19:21
Το άσχημο είναι ότι δέν κάνει ένα γρήγορο δρομολόγιο αλλά θα φεύγει στις 21:00 και θα φτάνει 5:30 το πρώι.

Όταν με το καλο το διπλώσει το ΕΛΥΡΟΣ θα μπορούν να προσφέρουν -όποτε χρειάζεται- δύο δρομολόγια ανα κατεύθηνση ημερισίως (και πρωϊ και απόγευμα).
Αναρωτιέμαι τι το χρειάζεται το τρίτο καράβι που λέει οτι θα κρατήσει στη γραμμή η ΑΝΕΚ.

harry_fyt
10-05-2008, 12:43
Ισως ενα τριτο καραβι να κανει γρηγορα ημερίσια δρομολογια

Paralia
10-05-2008, 14:58
Μα αυτό ακριβώς (γρήγορα ημερήσια) θα κάνουν τα άλλα δύο όταν χρειάζεται. Αν και όταν μπουν Αριάδνη και Έλυρος στη γραμμή, τρίτο καράβι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει από ΑΝΕΚ.

Captain_Nionios
10-05-2008, 21:15
Παιδια επειδη τη γραμμη την εχω φαει με το κουταλι μια ταχυτητα γυρω στους 24 κομβους ειναι η πιο ιδανικη.Με αυτη την ταχυτητα κανεις καθαρο χρονο ταξιδιου (χωρις δεσιμο) ακριβως 6:30.Επισης η διαφορα καυσιμου με τους 27 κομβους ειναι τεραστια,ενω η διαφορα σε ωρα ειναι μικρη αφου απο 6:30 κανεις 5:45 καθαρο χρονο.Νομιζω οτι κανεναν επιβατη δεν τον πειραζει η διαφορα 45 λεπτων σε ενα τετοιο ταξιδι,αντιθετα την εταιρεια την παρα πειραζει να καιει πολυ περισσοτερο καυσιμο για μονο 45 λεπτα διαφορα.Η διαφορα 24 με 27 κομβων σε καυσιμο αυξανεται γεωμετρικα πραγμα που μπορουν να εξηγησουν οι ναυπηγοι φιλοι μας.Οποτε φαινεται ξεκαθαρα οτι για τα Χανια η ιδανικη ταχυτητα ειναι 24 κομβοι,πραγμα που δινει και τη δινατοτητα για αυθημερον δρομολογια.Δε νομιζω οτι καποιος πιο γρηγορος θα ειναι πιο κερδοφορος.Βεβαια ακομα πιο κερδοφορα ειναι τα βραδινα δρομολογια που η ταχυτητα ειναι γυρω στο 18,5-20 και οι επιβατες παιρνουν καμπινα.Δεν ειναι χαζοι στο Ηρακλειο που πανε τα Παλατια αργα...Αυτα απο μενα.;) (Αν γινεται να μεταφερθει στο thread Πειραιας-Χανια θα ηταν καλυτερο.Ζητω συγνωμη για το λαθος)

Trakman
10-05-2008, 22:49
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Captain Nionios!

marioskef
10-05-2008, 23:59
Πιστευω πως απλως θα είναι ένα RoRo...

fotis
12-05-2008, 08:02
Παιδια μακαρι να μπυον και τα δυο πλοια στη γραμμη, αλλα οχι μονο για τους θερινους μηνες. Ελπιζω να μεινουν για μεγαλο διαστημα. Κι επισης ελπιζω να μπει και κανα ανταγωνιστικο πλοιο αλλης εταιρειας, αν και το εγχειρημα εχει αποδειχθει οχι και τοσο επιτυχημενο στο παρελθον.
Ειδαμε ολοι επερσυ που ηταν δυο εταιρειες πως εφευγαν της ΑΝΕΚ στην ωρα τους.Μολις ομως εφυγε η Αριαδνη (τοτε HSW) η ΑΝΕΚ απεκτησε παλι το μονοπώλιο και αρχισε να τους γραφει τους επιβατες.

navigation
06-06-2008, 14:42
H ΑΝΕΚ ανακοίνωσε τα ημερήσια δρομολόγια της για το επόμενο τετράμηνο....
http://www.anek.gr/greek/dromol/chania2.html

ndimitr93
10-06-2008, 09:23
Η ΑΝΕΚ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΧΑΝΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΤΟ ΑΡΙΑΔΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΥΡΟΣ ΜΕΧΡΙ 30/9. ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΛΙΣΣΟΣ ΚΑΙ ΛΑΤΩ. ΡΩΤΑΤΕ, ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΩ. ΓΙΑ ΧΑΝΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ. ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.
http://rapidshare.com/files/121381307/__916___929___927___924___927___923___927___915___ 921___913____922___929___919___932___919___931_.ra .html

Paralia
10-06-2008, 10:02
Το γεγονός πως αυτή τη στιγμή στα πλάνα της εταιρείας εμφανίζονται μετά τις 30/9 τα Λατώ και Λισσός, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως αυτά τα πλοία θα είναι στη γραμμή εκείνη την περίοδο.

ndimitr93
10-06-2008, 10:21
Δεν τους συμφέρει να αφήσουν αυτά τα πλοία εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός!!!!!!

Paralia
10-06-2008, 10:58
Νομίζω πως κάνεις λάθος… ο καιρός θα δείξει!

ndimitr93
12-06-2008, 18:10
Ο καιρός δεν παίζει κανένα ρόλο στην επιλογή των πλοίων!!!!

Paralia
12-06-2008, 19:39
Προφανώς δεν κατάλαβες το μήνυμα μου… εννοώ πως ο χρόνος θα δείξει ποιος θα πέσει μέσα στις προβλέψεις του! :rolleyes:

eytyhis128
30-06-2008, 14:01
ΕΛΥΡΟΣ, ΑΡΙΑΔΝΗ, ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ LATO ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΡΗΤΗ.

meco
30-06-2008, 20:38
ΕΛΥΡΟΣ, ΑΡΙΑΔΝΗ, ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ LATO ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΡΗΤΗ.
Επιτέλους!!!! :):):):)
Είναι επιβεβαιωμένο αυτό?

marioskef
30-06-2008, 20:40
To Λατω είναι πολύ μεγάλο για το Θεσ/νικη Κρήτη (και με τα νησιά που αυτό συνεπάγεται) τόσο όσον αφορά τα λιμάνια που θα κληθεί να προσεγγίζει όσο και για την κίνηση που έχει αυτή η γραμμή. Προσωπική μου αποψη είναι οτι αν δεν παραμείνει σε κάποια γραμμή της Κρήτης ουσιαστικά μόνο Αδριατική μπορεί να μπει...
Όχι βέβαια πως για Χιο Μυτηλίνη δεν κάνει αλλά νομίζω οτι αν η ΝΕΛ ζητούσε κάποιο καράβι (γιατί η ΑΝΕΚ δεν νομίζω να το έβαζε αυτόνομα) τότε θα έπαχνε για κάτι πιο αναβαθμισμένο

Γιάννης Φ
09-07-2008, 20:22
Αν στις 30/9 βγούν τα ΑΡΙΑΔΝΗ-ΈΛΥΡΟΣ πού θα μπουν?? Και πές μπαίνει ΛΑΤΩ-ΛΙΣΣΟΣ και η ΑΡΙΑΔΝΗ παει πίσω στην HSW,ο ΈΛΥΡΟΣ πάει για ναύλωση ή για ακινησία? Προτιμότερο για ακινησία το ΛΙΣΣΟΣ ή σε άλλη γραμμή,παρά ο Έλυρος που έριξαν τόσα λέφτά για τη μετασκευή του.

marioskef
09-07-2008, 20:36
Τι εννοείς, επαναδιατύπωσε σε παρακαλώ...
Σε κάθε περίπτωση η γραμμή του Ελυρός είναι τα Χανιά, όπως όλα δείχνουν τουλάχιστον. Γενικά Λατώ και Λισσος είτε αποχωρούν από την εταιρεία, είτε προωθούνται σε νέες γραμμές. Πχ για το Λισσός με την απουσία του Τεο (αλήθεια γίνεται τίποτα στον Τεο?) θα μπορούσα να οραματιστώ μια πολύ καλή καριέρα σε αυτή τη γραμμή, Ενώ για το Λατω, νότια Ιταλία ή δυτική Μεσόγειο είναι περιοχές που θα μπορούσε να δραστηροποιηθεί αξιοπρεπώς.
Τώρα για το Αριάδνη δεν ξέρω αν θα μείνει στη γραμμή αλλά επί μονίμου δεν πιστεύω να ξαναδούμε τα παλιά πλοία.

Γιάννης Φ
09-07-2008, 20:52
Τι να πώ! Μακάρι!!!

kapas
13-07-2008, 16:21
παιδια, ελυρο δεν νομιζω να εχουμε (μεχρι το τελος του μηνα τουλαχιστον):( Η αριαδνη ποτε ξενοικιαζεται ξερουμε??? ρωταω για να δω τι θα γινει με τα δρομολογια... το λατο δεν ειναι πολυ αργο σε σχεση με την ελυρο????? κατα την γνωμη μου θα πρεπει να βαλουν 2 καραβια με την ιδια ταχυτητα οπως τα λατο-λισσος(οχι ΤΟΣΟ αργα ομως):rolleyes::rolleyes:

dimitris!
21-07-2008, 23:19
Αρα Ελυρος -Αριάδνη (αγορασμένο απο Ανεκ) νομίζω πληρούν τις προυποθέσεις σου!

kastro
21-07-2008, 23:35
Αρα Ελυρος -Αριάδνη (αγορασμένο απο Ανεκ) νομίζω πληρούν τις προυποθέσεις σου!

Με περισότερες καμπίνες τις Αριάδνης αλλιώς δεν γίνεται.

scoufgian
21-08-2008, 19:16
κι επειδη υπηρχαν αμφιβολιες, για το blue star που κατεβαινε ,καποια στιγμη στα χανια ,οριστε η λυση του γριφου.Ας ειναι καλα το αρχειο...
12530

kapas
21-08-2008, 20:10
τι ακριβως αμφιβολειες υπηρχαν???

scoufgian
21-08-2008, 20:14
τι ακριβως αμφιβολειες υπηρχαν???
αν ηταν το 1 ή το 2 φιλε μου.........

kapas
21-08-2008, 20:20
μα η blue star οταν ειχε πρωτομπει στην γραμμη ειχε το 1 και την επομενη χρονια το 2 ή αναποδα. το ξερω γιατι ειχα ταξιδεψει και με τα δυο...

scoufgian
21-08-2008, 20:29
μα η blue star οταν ειχε πρωτομπει στην γραμμη ειχε το 1 και την επομενη χρονια το 2 ή αναποδα. το ξερω γιατι ειχα ταξιδεψει και με τα δυο...
αυτο δεν το γνωριζω ,αλλα αμα το λες εσυ ,παω πασο.........

marsant
21-08-2008, 20:37
Ειχε μπει και το 1 οταν το 2 πηγαινε δωδεκανησα,μαλιστα ειχα ταξιδεψει με το 1 για χανια.

kastro
21-08-2008, 21:45
Εγώ ειδικά σε αυτήν την γραμμή δεν θα ταξίδευα με καμία άλλη εταιρεία πέρα από την Ανέκ.

scoufgian
22-08-2008, 06:09
Εγώ ειδικά σε αυτήν την γραμμή δεν θα ταξίδευα με καμία άλλη εταιρεία πέρα από την Ανέκ.
μηπως φιλε kastro ,μπορεις να μας τεκμηρειωσεις ,την αποψη σου?οι αλλες εταιριες τι εχουν?μηπως ειναι δυσκολη η γραμμη?μηπως οι αλλες εταιρειες δεν εχουν ομοια ή καλυτερα πλοια?:confused::confused:

Orion_v
22-08-2008, 09:57
Εδω που τα λεμε , ο ανταγωνισμος βοηθαει, και "ξυπναει " εταιριες γιατι αναγκαζονται να προσφερουν καλυτερες υπηρεσιες προς οφελος του επιβατη , οποτε ακομα κι αν ο φιλος μας kastro δεν επιλεξει ποτε αλλη εταιρια να ταξιδεψει , πιθανως να οφελειθει !!! ;-)

marsant
22-08-2008, 10:25
Eγω οταν ειχα παει η Ανεκ ειχε το Λισσος και το Απτερα στα τελευταια του.Οποτε η επιλογη μου ηταν το Blue Star 1 οντας πολυ καλυτερο πλοιο απο τα αλλα 2.Οποτε φιλε Κastro δεν νομιζω να στεκει αυτο που λες οτι'' για αυτη τη γραμμη δεν θα ταξιδευα με καμια αλλη εταιρια περα απο την Ανεκ''...

vinman
22-08-2008, 10:40
Εχω ταξιδέψει απο Χανιά και με το Blue star 2 και με το Λατώ....
Σύγκριση μεταξύ τους δεν υπάρχει...το Βlue star ήταν πολύ καλύτερο απο το Λατώ...
Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το Blue star 2 θα ήταν και η επιλογή μου την επόμενη φορά που θα ταξίδευα...
Πέρυσι που κατέβηκα μία βόλτα επέλεξα το Νήσος Χίος αντί για Λισσός ή Λατώ....
Το Λατώ δυστυχώς έχει μία εικόνα εγκατάληψης στο εσωτερικό του παρόλο που κάποτε διαφημιζόταν ως το μεγαλύτερο και πολυτελέστερο φέρυ της Μεσογείου...
Θα μου πείτε τα χρόνια πέρασαν...κ.λ.π....όμως σε αντίθεση με το Λατώ το Λισσός που ταξίδεψαν πέρυσι οι γονείς μου είναι πολύ πιο καλοδιατηρημένο εσωτερικά...
Συμφωνώ απολυτα και με το σχόλιο του φίλου Orion V...;)

Captain_Nionios
22-08-2008, 22:14
Κοιταξε,ταξιδευω πολλες φορες το χρονο οποτε εχω γνωμη.Το Λισσος ειναι σε καλη κατασταση οπως ΚΑΙ το Λατω.Σε προσφατο ταξιδι μου ηταν σε ικανοποιητικοτατη κατασταση,μην τα παραλεμε.Επισης το Λατω αν και τις τελευταιες μερες εχει πεσει στο 19,5 στην αρχη του καλοκαιριου χτυπουσε ανετα 20,5 στο ταξιδι,δηλαδη μια πολυ καλη ταχυτητα...Δεν εχω πει βεβαια ακομα το κυριοτερο.Στις 12/7 ταξιδεψα σε ημερησιο με οκταρι και δεν καταλαβαινε τιποτα...Μαζι με το Πασιφαη ηταν το καλυτερο βαπορι στον καιρο που εχω ταξιδεψει ποτε.Σαφως και το Blue Star ειναι νεοτερο και ανανεωμενο,αλλα μην μηδενιζουμε το Λατω.Ειναι ενα εξαιρετρικο βαπορι και το Blue Star δεν ειναι πολυ καλυτερο του.Ειναι καλυτερο αλλα δεν ειναι δα και τεραστια η διαφορα...

lissos
23-08-2008, 19:24
Εγώ ειδικά σε αυτήν την γραμμή δεν θα ταξίδευα με καμία άλλη εταιρεία πέρα από την Ανέκ.
Θα συμφωνησω χωρις να θελω να μειωσω τις αλλες εταιριες
και τα αλλα πλοια.
Εχω ταξιδεψει για χανια με το Κνωσσος αλλα και με το BS2.
Αλλα οπως και να εχει, αν πηγαινεις με ΑΝΕΚ υπαρχει ενας
"αλλος αερας", κατι το ανεξηγητο αλλα οπωσδηποτε καταλαβαινεις
οτι πας χανια.

mike_rodos
23-08-2008, 20:09
Αν είσαι χανιώτης θα πας με ΑΝΕΚ, αν είσαι Μυτηληνιός θα πας με ΝΕΛ, αν είσαι ηρακλιώτης θα πας με minoan και εγώ αν υπήρχε η ΔΑΝΕ εκεί θα πήγαινα!!! Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει...

Orion_v
23-08-2008, 20:22
Και εμεις οι υπολοιποι να παμε με αεροπλανο !!! :mrgreen:

.voyager
23-08-2008, 22:36
Αν είσαι χανιώτης θα πας με ΑΝΕΚ, αν είσαι Μυτηληνιός θα πας με ΝΕΛ, αν είσαι ηρακλιώτης θα πας με minoan και εγώ αν υπήρχε η ΔΑΝΕ εκεί θα πήγαινα!!! Αν δεν στηρίξεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει...
Σπίτι σου, φίλε μου, είναι αν είσαι μέτοχος. Αν δε είσαι και ταξιδεύεις με σαπιοκάραβα (όταν μιλάμε για σαπιοκάραβα) έναντι νεοτεύκτων στη ίδια γραμμή, είσαι -επιεικώς- κορόιδο.

kastro
28-09-2008, 22:03
Καλοκαίρι 2002 ήταν το Blue star 2 αλλά αποχώρησε γιατί δεν έπερνε φορτηγά και για τα επόμενα πέντε καλοκαίρια τα Highspeed 4 και 5,και μετά την αποτυχία του Αριάδνη στην γραμμή με τα χρώματα της Hsw δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Τα έγραψα καλά;

Thanasis89
29-09-2008, 07:32
Φίλε μου kastro καλά τα γράφεις ! Αλλά να ξέρεις ότι ο ανταγωνισμός ωφελεί σχεδόν πάντα τον επιβάτη... Όταν ήταν η Αριαδνη στα κόκκινα και Champion στα Χανιά αγόραζα εισητήρια σε τιμές που τώρα ούτε στο όνειρό μου δεν βλέπω... Επίσης ταξίδευα με την ησυχία μου και την άνεσή μου. Ταξίδευα σαν να ήμουν μόνος στο καράβι !
Για την ΑΝΕΚ είναι επιτυχία να είναι μόνη της στην Σούδα, για τον επιβάτη όμως είναι ταλαιπωρία...

vinman
29-09-2008, 08:23
Καλοκαίρι 2002 ήταν το Blue star 2 αλλά αποχώρησε γιατί δεν έπερνε φορτηγά και για τα επόμενα πέντε καλοκαίρια τα Highspeed 4 και 5,και μετά την αποτυχία του Αριάδνη στην γραμμή με τα χρώματα της Hsw δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
Τα έγραψα καλά;

Δεν ξέρω το Blue star 2 αν ήταν απο το 2002 στη γραμμή...
Ξερω σίγουρα όμως ότι το καλοκαίρι του 2004 γύρισα απο Χανιά με αυτό...;)

erwdios
29-09-2008, 09:54
Το κορυφαίο που είχε κάνει η ΑΝΕΚ όταν είχε πρωτομπεί το Blue Star 2, ήταν πως λίγο πριν την έξοδο από το καράβι το πρωί, έδινε δωρεάν φυσικό χυμό πορτοκάλι που τον έστιβαν εκείνη την ώρα. Ήταν τέτοιος ο πανικός της εταιρίας....

Leo
29-09-2008, 09:59
Α ναι? Κάποιος χθές σε κουβέντα μου πέταξε κάτι για χυμό και καφέ αλλά δεν γνώριζα και δεν έδωσα συνέχεια στο θέμα . Τώρα κατάλαβα τι μου έλεγε :D

erwdios
29-09-2008, 10:08
Ναι ναι...Μιλάμε για γέλια...Περίοδος διακοπών Χριστουγέννων, να γίνεται χαμός από κόσμο που περίμενε να κατέβει στον Πειραιά και το πλήρωμα να στίβει χυμούς, λες και μόνο αυτό έλειπε από τους επιβάτες...

Orion_v
29-09-2008, 11:21
Νομιζω οτι αν εχετε την υπομονη να περιμενετε λιγακι και οχι να στριμωχνεσται στην εξοδο για να βγειτε γρηγορα και χυμο και καφε προσφερει η ΑΝΕΚ ;)
Φετος δεν ειχε ανταγωνιστη στη γραμμη κι αν θυμαμαι καλα το καφεδακι μας και τον χυμο μας τον ηπιαμε πριν κατεβουμε απο το καραβι.

marioskef
29-09-2008, 23:18
Ναι γενικα προσφέρεται στην άφιξη στα λιμανια της κρητης εδω και πολυ καιρό...

dimitris
30-09-2008, 11:56
Τι αλλαγη εγινε και ειναι και "Ελυρος" και "Αριαδνη" στον Πειραια?

kastro
30-09-2008, 12:11
Τι αλλαγη εγινε και ειναι και "Ελυρος" και "Αριαδνη" στον Πειραια?

Μάλλον θα αναχωρήσει σήμερα για Ηράκλειο το Αριάδνη,αν πάει Πέραμα το Κρήτη Ι.

ndimitr93
30-09-2008, 12:12
Παιδιά δεν προκειται να δείτε Έλυρος και Αριάδνη να διπλώνουν στα Χανιά... Στο θέμα του Έλυρος έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες το λόγο. Μην τα ξαναλέμε τώρα. Και επίσης το Αριάδνη αντικαθιστά το Κρήτη 1 που πήγε στο Πέραμα για τεχνικούς λόγους.

panthiras1
05-12-2008, 20:36
Δηλαδή στα Χανιά το Καλοκαίρι που έρχεται θα διπλώνουν ΕΛΥΡΟΣ και ΛΑΤΩ;

marioskef
05-12-2008, 21:16
μην βιαζεσαι...
εχουν πολλα να δουν τα ματια σου ακόμα

ndimitr93
05-12-2008, 23:31
μην βιαζεσαι...
εχουν πολλα να δουν τα ματια σου ακόμα

Πάρα ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!

GEOMA
06-12-2008, 21:52
Πάρα ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ? ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ.

ndimitr93
06-12-2008, 23:51
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ? ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ.

Που ξέρεις τι γίνεται...εδώ κοτζαμ Superfast 2 ετοιμάζεται να έρθει (αν έρθει ή μάλλον αν έρθει στα Χανιά). Όλα είναι απρόβλεπτα

μιχαλης79
06-12-2008, 23:58
Αν κανει το λαθος και ξανακατεβασει Χανια πλοιο,εχασε παλι το παιχνιδι (για δευτερη φορα). ειδικα τωρα που υπαρχει και νεο πλοιο στην γραμμη δυσκολα θα αλλαξουν οι Χανιωτες.

T.ΓΙΑΝΝΗΣ
08-12-2008, 09:22
Ειδικά με τόση αγάπη που έχει το Ρέθυμνο για την ΑΝΕΚ ναι σίγουρα δεν θα μπει κανένας στα κόκκινα:D:D

μιχαλης79
06-01-2009, 19:19
Για αρχη ναι ,αλλα κανεις δεν ξερει τι θα γινει μετα,περιμενουν την αποφαση της σουπερφαστ για το σε ποια γραμμη θα μπει,οποτε μπορει να το δουμε να κανει δρομολογια στην Κρητη (χανια) αν παει καποιο σουπερφαστ εκει

ndimitr93
06-01-2009, 19:25
Για αρχη ναι ,αλλα κανεις δεν ξερει τι θα γινει μετα,περιμενουν την αποφαση της σουπερφαστ για το σε ποια γραμμη θα μπει,οποτε μπορει να το δουμε να κανει δρομολογια στην Κρητη (χανια) αν παει καποιο σουπερφαστ εκει

Ναι Μιχάλη μου αυτό θα έλεγα!!! Εμείς εδώ ακούμε πολλούς ψιθύρους Nissos Mykonos οπότε μπορεί να ξαναδούμε τα δρομολόγια του χειμώνα-άνοιξη 07-08...

Nissos Mykonos
06-01-2009, 19:29
Ναι Μιχάλη μου αυτό θα έλεγα!!! Εμείς εδώ ακούμε πολλούς ψιθύρους Nissos Mykonos οπότε μπορεί να ξαναδούμε τα δρομολόγια του χειμώνα-άνοιξη 07-08...
Παντως αν βαλει η σουπερφαστ πλοιο για χανια σιγουρα θα πρεπει να βαλει η ΑΝΕΚ ενα απο το δυο αδελφια(Hellenic Spirit ή Olympic Champion) για να ανταγωνιστουν την σουπερφαστ.

dimitris
06-01-2009, 19:30
Για αρχη ναι ,αλλα κανεις δεν ξερει τι θα γινει μετα,περιμενουν την αποφαση της σουπερφαστ για το σε ποια γραμμη θα μπει,οποτε μπορει να το δουμε να κανει δρομολογια στην Κρητη (χανια) αν παει καποιο σουπερφαστ εκει
φιλε μιχαλης79 η Superfast βασει καποιων δημοσιευματων και καποιες φημες που κυκλοφορουν κατεβαζει το ΧΙΙ για Ηρακλειο και αυτο αρχες Φεβρουαριου...

ndimitr93
06-01-2009, 20:32
φιλε μιχαλης79 η Superfast βασει καποιων δημοσιευματων και καποιες φημες που κυκλοφορουν κατεβαζει το ΧΙΙ για Ηρακλειο και αυτο αρχες Φεβρουαριου...

Μαλλον ο Μιχάλης μιλάει για το Superfast2 που ακούγόταν ότι θα ερχόταν,έτσι Μιχάλη;;

konigi
06-01-2009, 21:07
Που θα έρθει το Σουπερφαστ 2?

μιχαλης79
06-01-2009, 21:20
Αυτο ενοω εγω απο τοπικη εφημεριδα των Χανιων
http://www.haniotika-nea.gr/photos/File/PDF/56.pdf

prutanis
06-01-2009, 21:33
Το αρθρο της εφημεριδας αναφερει Superfast 11 και 12 ενα για Ηρακλειο κι ενα για Χανια επισης γραφει οτι ενδιαφερον δειχνει και για το δρομολογιο του Ρεθυμνου η Attica...
ηδη βγηκαμε εκτος θεματος ομως...Hellenic Spirit...

Thanasis89
06-01-2009, 22:25
Τέθηκε εκ νέου, στο θέμα του Hellenic Spirit, η συζήτηση για δρομολόγηση πλοίου από τον όμιλο Attica στην Κρήτη. Αν θέλουμε να συζητήσουμε το θέμα αυτό, πρέπει να το θέσουμε σε νέα βάση και να μην γυρήσουμε να κοιτάξουμε τα προηγούμενα έτη που έγιναν παρόμοιες κινήσεις στα Χανιά. Αρχικά γιατί έχουμε ένα νεο πλοίο και το κύρος της μαμάς ΑΝΕΚ στην γραμμή ανανεωμένο.
Ας ξεκινήσουμε από την ΑΝΕΚ και τι θα συμβεί σε περίπτωση που κάτι τέτοιο θα περάσει στην σφαίρα της πραγματικότητας. Αρχικά δεν θα χρειαστεί να "κατεβάσει" από την Αδριατική κάποια από τα δυνατά χαρτιά της. Και αυτό γιατί εν πρώτης μπορεί να φεύγει το πλοίο της μισή ώρα πριν το πλοίο της Attica και αυτό το πλοίο θα είναι ο Έλυρος. Την επαύριον κανονικά μόνο του το Λατώ (forever :p - ΔΥΝΑΜΗ). Υπάρχει και η περίπτωση του εξαώρου (οψόμεθα). Επίσης μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος) θα έχει πάει κάθε "κατεργάρης στον μπάγκο του". Και αν δεν φτάνει το Λατώ έχουμε Αριάδνη (πάσα δύναμη που λέμε). Και ένα μπαλαντερ τον Βενιζέλο. Μα το κυριότερο χαρτί της ΑΝΕΚ είναι οι Χανιώτες καθώς δεν βοηθούν τον ανταγωνισμό !
Πάμε τώρα στην πλευρά της Attica. Για εκείνην τα πράγματα είναι πιο απλά, αλλά πιο δύσκολα. Μπορούμε να πούμε ότι η Attica άργησε. Έχασε την ευκαιρία (της έλλειψης νέου πλοίου) στην γραμμή και τώρα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα γι' αυτήν. Έχει ένα δυνατό χαρτί αλλά δεν είναι το παν : Τα πλοία της είναι πιο γρήγορα από της ΑΝΕΚ (αν θυμάμαι καλά).
Όσο για το Ρέθυμνο η ΑΝΕΚ είναι ήδη χαμένη ! Επίσης τα Superfast δεν χωράνε στο Ρέθυμνο και πρόκειται καθαρά για "πυροβολισμό εκφοβισμού". Μιας και η ΑΝΕΚ δεν κάνει παιχνίδι στο Ρέθυμνο.
Ο επίλογος βρίσκει κερδισμένο τον επιβάτη. Παράλληλα, χωρίς να αποκλείω τον αστάθμιτο παράγοντα, η ΑΝΕΚ δεν θα χάσει. Ποτέ δεν ξέρουμε όμως ! Υπάρχουν φορές που γεγονότα μας έκαναν να τρίβουμε τα μάτια μας !




Παρακάλω να μην χρησιμοποιηθεί κάθε είδους ζαρζαβατικό !
Ευχαριστώ για την υπομονή σας ! :razz:

Vortigern
06-01-2009, 23:06
Αν βαλει η Αττικα πλοιο για Χανια τοτε ερχεται και ενα απο τα μεγαλα ΑΝΕΚοπλοια,φευγη το Ελυρος και που παει?Αλλαζουν παρα πολλα δηλαδη....μακαρι να εχουν ερθει μεχρι τις 9 του Φλεβαρη τα Σουπερφαστ για να τα δω και εγω απο κοντα...τεσπα σορρυ για το off topic

Nissos Mykonos
06-01-2009, 23:12
Αν βαλει η Αττικα πλοιο για Χανια τοτε ερχεται και ενα απο τα μεγαλα ΑΝΕΚοπλοια,φευγη το Ελυρος και που παει?Αλλαζουν παρα πολλα δηλαδη....μακαρι να εχουν ερθει μεχρι τις 9 του Φλεβαρη τα Σουπερφαστ για να τα δω και εγω απο κοντα...τεσπα σορρυ για το off topic
Θανο γιατι να φυγει ο Ελυρος απο τα Χανια? Μπορει εκεινος να κανει εναλλαξ δρομολογια με ενα απο τα μεγαλα ΑΝΕΚοπλοια.Την πολυτελεια την εχει απο ταχυτητα υστερει σε σχεση με τα σουπερφαστ....

Vortigern
06-01-2009, 23:14
Θανο γιατι να φυγει ο Ελυρο απο τα Χανια? Μπορει εκεινος να κανει εναλλαξ δρομολογια με ενα απο τα μεγαλα ΑΝΕΚοπλοια.Την πολυτελεια την εχει απο ταχυτητα υστερει σε σχεση με τα σουπερφαστ....

Αυτο ειναι που θα παιξει και ποιο πολυ ρολο η ταχυτητα και μετα η πολυτελεια...

konigi
06-01-2009, 23:25
Kαταρχήν θέλω να ζητήσω μια μεγάλη συγνώμη που είμαι εκτός θέματος αλλα το μόνο που έχω να πω κατα την γνώμη μου πάντα ειναι πως και το Queen Mary 2 να έρθει στα Χανια,οι ΧΑνιώτες κ μιλάω αποκλειστικά για τους Χανιώτες πάλι με ΑΝΕΚ θα πήγαίνουν!!!και λόγω ονόματος και ελόγω εντοπιότητος αλλα και λόγω μεγάλου χρέους προς αυτήν οι εταιρίες των φορτηγών οχημάτων..Μην ξεχναμε άλλωστε τα ναυάγεια των προσπαθειών προ ετών της Blue Star με το Blue Star 2 αλλά και πιο πρόσφατα της Hellenic με το Χίος κια το Αριάδνη!!!Ευχαριστώ κ πάλι συγνώμη.;)

Nissos Mykonos
06-01-2009, 23:26
Αυτο ειναι που θα παιξει και ποιο πολυ ρολο η ταχυτητα και μετα η πολυτελεια...
Σωστα αλλα τοτε θα πρεπει να φερει η Ανεκ και τα δυο μεγαλα ΑΝΕΚοπλοια αν θελει να κερδισει σε ταχυτητα...Επειδη ημαστε λιγο off topic καλυτερα να συνεχισουμε εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=19).

Speedkiller
06-01-2009, 23:47
Kαταρχήν θέλω να ζητήσω μια μεγάλη συγνώμη που είμαι εκτός θέματος αλλα το μόνο που έχω να πω κατα την γνώμη μου πάντα ειναι πως και το Queen Mary 2 να έρθει στα Χανια,οι ΧΑνιώτες κ μιλάω αποκλειστικά για τους Χανιώτες πάλι με ΑΝΕΚ θα πήγαίνουν!!!και λόγω ονόματος και ελόγω εντοπιότητος αλλα και λόγω μεγάλου χρέους προς αυτήν οι εταιρίες των φορτηγών οχημάτων..Μην ξεχναμε άλλωστε τα ναυάγεια των προσπαθειών προ ετών της Blue Star με το Blue Star 2 αλλά και πιο πρόσφατα της Hellenic με το Χίος κια το Αριάδνη!!!Ευχαριστώ κ πάλι συγνώμη.;)


Δεν ξέρω για την Blue Star ωστόσο η Αριαδνη με την Helenic Seaways δεν ήταν καθόλου μα καθόλου ναυάγιο!!!Για αλλους λόγους έφυγε το πλοίο απ τη γραμμή!;)

konigi
07-01-2009, 00:00
Να υποθέσω την ναύλωση του,σωστα?Κι όμως,φορτηγά δεν έπαιρνε!!!μόνο ότι περίσευε,μη χωρόντας στην ΑΝΕΚ,αντε κ δυο-τρεία καθαρά δικά του..

hsw
07-01-2009, 02:53
κατά τη γνώμη, θα μπορούσε η ΑΝΕΚ να βάλει για Χανιά την Αριάδνη και τον Έλυρο. όσο για την ταχύτητα, η διαφορά είναι μικρή και παίζει ρόλο μόνο στα ημερήσια το καλοκαίρι.

profitis
07-01-2009, 15:53
Σαν φοιτητής στα Χανια ΜΑΚΑΡΙ να κατεβει η Superfast Χανιά γιατι ο ανταγωνισμός μονο καλο κάνει. Η αλήθεια οτι το Ελυρος και ωραιο καραβάκι ειναι και οι 8 maximum 8.30 ώρες που κανει δεν ειναι ασχημες σε σχέση με τις 10 με 11 ωρες που κάναμε το χειμώνα του 06-07 με Λισσος και Βενιζέλος ορισμενες φορες. ΑΛΛΑ αλλο 8 ωρες και άλλο οι 6 με 6.30 ωρες. Τα φορτηγα δεν τα βολευει μεν αλλα κατ' εμε το να φευγεις 12 ειναι πολυ καλύτερο απο το να τη βγάζεις απο τις 21.00 μεσα στο πλοιο μεχρι το πρωι.

Εκτος των άλλων θα υπαρξει σίγουρα και ανταγωνισμός στις τιμες. Η γραμμή το χειμώνα οντως δεν ειναι για 2 πλοια την ημέρα, ΑΛΛΑ απο Μαρτιο και μετα πιστευω οτι χαλαρα δουλευουνε και τα δύο. Θυμάμαι που ταξίδευα τόσο με highspeed οσο και με Νησος Χιος και μονο αδεια δεν ηταν. Φετος που εμεινε μονη της η ΑΝΕΚ στη γραμμή δεν ητανε οτι καλύτερο να ψάξεις να βρεις εισητήριο για Ιούλιο-Αυγουστο.

hsw
07-01-2009, 16:50
πριν έρθει ο Έλυρος, ποιο πλοίο πήγαινε στα Χανιά εκτός από το Λατώ;

kapas
07-01-2009, 17:06
πριν έρθει ο Έλυρος, ποιο πλοίο πήγαινε στα Χανιά εκτός από το Λατώ;
το καλοκαιρι που μας περασε ηταν η αριαδνη και τα προηγουμενα το λισσος!!!(ωραιες εποχες τοτε):rolleyes::p

sunflower
08-01-2009, 17:28
Θυμηθειτε και τo 1998 αν δεν κανω λαθος τo Superfast III ή IV που εκανε αποπειρα να μπει στην γραμμη του Ηρακλειου !...Και αυτο αποτυχια !

despo
08-01-2009, 22:51
Δεν νομίζω να έκανε ποτε απόπειρα κανένα Σουπερφαστ να μπει στη γραμμή της Κρήτης, εκτος απο μια απλη φημολογία που αρον-αρον οι Μινωικές ναυπήγησαν τα Κνωσός/Φαιστος Παλας και τωρα με την αναμενόμενη δρομολόγηση του ΣΦ12 στο Ηράκλειο.

dimitris
08-01-2009, 23:15
Δεν νομίζω να έκανε ποτε απόπειρα κανένα Σουπερφαστ να μπει στη γραμμή της Κρήτης, εκτος απο μια απλη φημολογία που αρον-αρον οι Μινωικές ναυπήγησαν τα Κνωσός/Φαιστος Παλας και τωρα με την αναμενόμενη δρομολόγηση του ΣΦ12 στο Ηράκλειο.

δεν ηταν μια απλη φημολογια ηταν δηλωση και πρωτοσελιδο στον Εφοπλιστη εκεινη την εποχη που ειχε κανει ο Π.Παναγοπουλος θα σου ελεγα και σε ποιο τευχος αλλα λιγο δυσκολο να παω αποθηκη:D
sunflower ποτε δεν δρομολογησε Superfast η Attica οπως λεει και despo
η Blue Star ναι στα Χανια το Blue Star 1/2 και στις αντικαταστασεις για δεξαμενισμους το Blue Horizon.
τωρα βεβαια ερχεται το 12 για Ηρακλειο και οχι για Χανια...

Νaval22
09-01-2009, 00:54
το θυμάμαι αυτό το τεύχος έγραφε με μεγάλα γράμματα στο εξόφυλλο τη δήλωση του Παναγόπουλου
'Βάζω τα superfast στη Κρήτη'
νομίζω πως πρέπει να ήταν τευχος του 98
Να σημειώσουμε πως ο παναγόπουλος ήταν εκείνος που έφερε τη φιλοσοφία των ro ro passenger υψηλών ταχυτήτων και ανάγκασε εντός εισαγωγικών σχέδον όλες τις εταιρείες να τον ακολουθήσουν
βέβαια τότε είχαν πάθει πατατράκ όλοι και με την επερχόμενη άρση του cabotage που ποτέ όμως δεν τους απήλησε,τέσπα τουλάχιστον οι μινωικές μπορεί να χρεωθηκάν πολύ αλλά έκαναν σωστές επενδύσεις σε μια γραμμή χρυσάφι όπως είναι το ηράκλειο

despo
09-01-2009, 12:07
Εντάξει και εγω τα είχα διβάσει ολα αυτά, αλλά αν κάτσουμε και μαζέψουμε τι έχει δηλώσει ο καθένας, τοτε ολα αυτά σίγουρα απέχουν παρασάγγες απο την πραγματικότητα.

ndimitr93
14-02-2009, 23:59
Παλαιότερα είχε γίνει αναφορά ποιο από τα 2 Blue Star είχε έρθει στα Χανιά.....
Βρήκα λοιπόν την σελίδα στο site (http://www.bluestarferries.gr) της εταιρείας και φαίνεται ξεκάθαρα (http://www.bluestarferries.gr/dromologia/Frames.asp?lang=&Catid=4&lineid=20) ότι ερχόταν το Blue Star 1 και είχε έρθει και το Blue Horizon κάποια στιγμή, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω να είχε γίνει (δηλ να είχε έρθει το Blue Horizon).

Trakman
15-02-2009, 01:40
Η Blue Star κατέβηκε αρχικά με τo Blue Star 2. Στη συνέχεια μπήκε στη θέση του το 1. Αυτό που βλέπεις στο site της Blue Star αναφέρεται σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο! Και είναι αλήθεια ότι κατέβηκε το Blue Horizon Χανιά, αντικατέστησε το 2 αν θυμάμαι καλά για την ετήσιά του.

GREEN ARROW
15-02-2009, 17:58
Η Blue Star κατέβηκε αρχικά με τo Blue Star 2. Στη συνέχεια μπήκε στη θέση του το 1. Αυτό που βλέπεις στο site της Blue Star αναφέρεται σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο! Και είναι αλήθεια ότι κατέβηκε το Blue Horizon Χανιά, αντικατέστησε το 2 αν θυμάμαι καλά για την ετήσιά του.


Καλησπ'ερα! Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω ότι (λόγω χειμερινής περιόδου και άσχημων καιρικών συνθηκών αρκετά συχνά) το BLUE HORIZON είχε αφήσει υπέροχες εντυπώσεις για το πολύ σταθερό ταξίδεμά του.

manolis_creta
15-02-2009, 18:26
Καλησπ'ερα! Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω ότι (λόγω χειμερινής περιόδου και άσχημων καιρικών συνθηκών αρκετά συχνά) το BLUE HORIZON είχε αφήσει υπέροχες εντυπώσεις για το πολύ σταθερό ταξίδεμά του.





νομιζω οτι οτι το blue star ειχε παθει βλαβη στους μειωτηρες . οπως και να χει , ταξιδεψα μια φορα μαζι του τοτε απο Σουδα προς Πειραια , και ειχε τον καιρο καταπλωρα 8αρι και
τοπικα 9αρι , δεν καταλαβαμε τιποτα! καθαρο θαλασσοβαπορο made in japan ;)

orisibios
04-03-2009, 15:42
Kαλησπερα.Μολις διαβασα και γω οτι θα δρομολογηθει το superfast για Ηρακλειο.Αν ειναι δυνατον, δεν μπορουσαν να το φερουν στη γραμμη των Χανιων να εχει λιγο αναταγωνισμο?Τωρα απο το Ηρακλειο θα πηγαινουν 3 πλοια στο Πειραια και στα Χανια μονο ενα οπου εξυπηρετουνται και Ρεθυμνιωτες??:shock:
Τωρα που θα καλοκαιριασει δεν θα βρισκουμε εισητηρια με τιποτα απο την κινηση στη Σουδα...

kostastzo
04-03-2009, 16:10
καθε κυριακη βραδυ στις 7 η ωρα θα εχει και βιτσετζος κορναρος απο ρεθυμνο για πειραια μεσω κυθηρων και καθε παρασκευη στις 7 επισης για ρεθυμνο μεσω κυθηρων

orisibios
04-03-2009, 16:16
καθε κυριακη βραδυ στις 7 η ωρα θα εχει και βιτσετζος κορναρος απο ρεθυμνο για πειραια μεσω κυθηρων και καθε παρασκευη στις 7 επισης για ρεθυμνο μεσω κυθηρων

Σε ποσες ωρες θα ειναι Πειραια?Και τι τιμη θα εχει προς Πειραια?

ndimitr93
04-03-2009, 16:18
Για να τα καθαρογράψουμε λοιπόν.....
Στο Ηράκλειο έχουμε τρία βαπόρια.....
Στο Ρέθυμνο το Κορνάρος το οποίο δεν ξέρουμε πόσο θα κάτσει και έχει δρομολόγιο δύο φορές την εβδομάδα αλλά είνα ταλαιπωρία πιστεύω και οι περισσότεροι θα επιλέξουν και πάλι Χανιά ή Ηράκλειο,
Στη Σούδα υπάρχει ένα βαπόρι αλλά σχεδιάζεται να μπεί και στα Χανιά και η Superfast αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο....


Σε ποσες ωρες θα ειναι Πειραια?Και τι τιμη θα εχει προς Πειραια?

Δες (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=177164#post177164) στο αντίστοιχο θέμα....

MILTIADIS
04-03-2009, 17:43
το κορναρος πηρε τη γραμμη για τρια χρονια νομιζω.οσο για τη γραμμη των χανιων εχει αποδειχθει απο παλια οτι δεν σηκωνει δυο πλοια ημερησιως(θυμηθειτε τι ειχε γινει με την blue star και την hellenic)και αυτο διοτι η μεγαλη κινηση εμφανιζεται εποχικα.Προσωπικα πιστευω οτι σε περιοδουσ μεγαλης κινησης(πασχα,χριστουγεννα,15αυγουστο)θα βολευε η δρομολογηση του βενιζελου αντι του λατω

kostastzo
04-03-2009, 17:59
Για να τα καθαρογράψουμε λοιπόν.....
Στο Ηράκλειο έχουμε τρία βαπόρια.....
Στο Ρέθυμνο το Κορνάρος το οποίο δεν ξέρουμε πόσο θα κάτσει και έχει δρομολόγιο δύο φορές την εβδομάδα αλλά είνα ταλαιπωρία πιστεύω και οι περισσότεροι θα επιλέξουν και πάλι Χανιά ή Ηράκλειο,
Στη Σούδα υπάρχει ένα βαπόρι αλλά σχεδιάζεται να μπεί και στα Χανιά και η Superfast αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο....



Δες (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=177164#post177164) στο αντίστοιχο θέμα....
Ειπαμε ενα δρομολογια απο πειραια και ενα απο ρεθυμνο, 12 ωρες περιπου ταξιδι,το ποσο θα κατσει στο ρεθυμνο δεν ξερω αλλα την αγονο την πηρε για 8 χρονια και σε 30 μηνες η εταιρεια υποχρεουται να αλλαξει πλοιο με καλλιτερες προδιαγραφες.τον ναυλο δυστυχως δεν τον ξερω:confused:

profitis
05-03-2009, 21:57
το κορναρος πηρε τη γραμμη για τρια χρονια νομιζω.οσο για τη γραμμη των χανιων εχει αποδειχθει απο παλια οτι δεν σηκωνει δυο πλοια ημερησιως(θυμηθειτε τι ειχε γινει με την blue star και την hellenic)και αυτο διοτι η μεγαλη κινηση εμφανιζεται εποχικα.Προσωπικα πιστευω οτι σε περιοδουσ μεγαλης κινησης(πασχα,χριστουγεννα,15αυγουστο)θα βολευε η δρομολογηση του βενιζελου αντι του λατω


Kαλα σίγουρα η γραμμή των Χανίων εχει πολύ λιγότερη κίνηση απο αυτη του Ηρακλείου. Ομως κατα τη γνώμη μου ΑΝΕΤΑ σηκώνει 2 εταιρείες απο τέλη Μαρτίου που αυξάνεται η κίνηση μεχρι και τέλη Οκτωβριου αφου εχει πολυ υψηλή τουριστική κίνηση η γραμμή και εκτος των άλλων το Ρέθυμνο εξακολουθεί να μην εχει δική του σταθερη σύνδεση με το Πειραια. Τώρα για τον υπολοιπο καιρο ειναι λιγο δύσκολα τα πράγματα αλλα σ αυτο φροντίζουν και οι Χανιώτες που δεν δώσανε μια ευκαιρία ούτε στη Blue star ούτε στην Hellenic να μεινει στη γραμμή (καλα την Hellenic τη προλαβαν και το γεγονος της εξαγορας.)

sea world
05-03-2009, 22:15
Kαλα σίγουρα η γραμμή των Χανίων εχει πολύ λιγότερη κίνηση απο αυτη του Ηρακλείου. Ομως κατα τη γνώμη μου ΑΝΕΤΑ σηκώνει 2 εταιρείες απο τέλη Μαρτίου που αυξάνεται η κίνηση μεχρι και τέλη Οκτωβριου αφου εχει πολυ υψηλή τουριστική κίνηση η γραμμή και εκτος των άλλων το Ρέθυμνο εξακολουθεί να μην εχει δική του σταθερη σύνδεση με το Πειραια.

Ki egw etsi pisteuw! Eidika an h HSW afhne to NHSOS XIOS, tha htan idaniko tetoiou megethous ploio me auth thn xwrhtikothta gia thn grammh! Kai milaw vasei statistikwn!!;)
Estw, ean to ARIADNH eixe tis diastaseis twn NHSWN pisteuw oti akoma ekei tha htan!

MILTIADIS
05-03-2009, 23:23
Βασικα το καλο χρημα οι ναυτιλιακες το εισπρατουν απο τα φορτηγα ,μη γελιομαστε ,και φυσικα εδω στα χανια λογω και του τοπικισμου που ως γνωστον επικρατει ολες οι εταιριες διεθνων μεταφορων ανεκαθεν ταξιδευαν και θα ταξιδευουν με την ανεκ.θεωρω οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δουμε αλλη εταιρεια στα χανια.ειδικα με αυτην την κριση.

sea world
05-03-2009, 23:28
Βασικα το καλο χρημα οι ναυτιλιακες το εισπρατουν απο τα φορτηγα ,μη γελιομαστε ,και φυσικα εδω στα χανια λογω και του τοπικισμου που ως γνωστον επικρατει ολες οι εταιριες διεθνων μεταφορων ανεκαθεν ταξιδευαν και θα ταξιδευουν με την ανεκ.θεωρω οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δουμε αλλη εταιρεια στα χανια.ειδικα με αυτην την κριση.

Gi auto milame gia ploia megethous NISSOS CHIOS/MYKONOS! Otan htan sth grammh h HSW epairne kata meso oro ana taksidi peripou 20 forthga! Alla apo IX kai epivates, epairne arketh merida apo ton antagwnisth;)
Ploia typou ARIADNH/BLUE STAR, fusika kai den mporoun na antapekselthoun sth sugkekrimenh grammh!!

MILTIADIS
05-03-2009, 23:41
Gi auto milame gia ploia megethous NISSOS CHIOS/MYKONOS! Otan htan sth grammh h HSW epairne kata meso oro ana taksidi peripou 20 forthga! Alla apo IX kai epivates, epairne arketh merida apo ton antagwnisth;)
Ploia typou ARIADNH/BLUE STAR, fusika kai den mporoun na antapekselthoun sth sugkekrimenh grammh!!
Εχεις απολυτο δικιο.Tα εν λογω πλοια ομως φιλε μου τα χει πλεον ο βαρδινογιαννης οποτε αποκλειονται.Οποτε απο τυχον υποψηφιες εταιριες εχουμε μονο τον ομιλο της attica ο οποιος ομως εχει βαποραρους.;)

sea world
05-03-2009, 23:54
Εχεις απολυτο δικιο.Tα εν λογω πλοια ομως φιλε μου τα χει πλεον ο βαρδινογιαννης οποτε αποκλειονται.Οποτε απο τυχον υποψηφιες εταιριες εχουμε μονο τον ομιλο της attica ο οποιος ομως εχει βαποραρους.;)

Exoun gnwsh oi fulakes;) Gi auto h group Attica strafhke pros to Hrakleio kai oxi pros ta Xania!

hsw
08-03-2009, 17:50
Το Κνωσός Παλάς στις 03/04 και το Φαιστός στις 07/04 θα εκτελέσουν έκτακτο δρομολόγιο από Πειραιά για Χανιά (με προέκταση το Ηράκλειο). Αναχώρηση στις 09:00 και άφιξη στις 14:30. Στις 18/04 το Λατώ θα φύγει από τον Πειραιά στις 12:30 (άφιξη στις 20:30) και στις 19/04 δεν θα εκτελέσει κανένα πλοίο δρομολόγιο για Χανιά.
Στις 03/04 το Φαιστός Παλάς και στις 07/04 το Κνωσός Παλάς θα φύγουν από Χανιά 13:00 το μεσημέρι (προερχόμενα από Ηράκλειο) και θα φτάσουν στον Πειραιά 18:30 το απόγευμα. Επίσης, στις 11/04 το Φαιστός θα περάσει από Χανιά για Πειραιά (13:45-19:00), στις 18/04 ο Έλυρος θα φύγει στις 12:30 από Χανιά (άφιξη στις 20:00) και στις 19/04 δεν θα αναχωρήσει κανένα πλοίο για Πειραιά.

scoufgian
08-03-2009, 17:55
μου μυριζουν 5ημερες...................

ndimitr93
08-03-2009, 20:23
μου μυριζουν 5ημερες...................
Εμένα να δεις...ε ρε nautilia που θα πέσει εκείνες τις μέρες!!!

Να τα δρομολόγια αναλυτικά....
31716

orisibios
12-03-2009, 00:10
Τις τελευταιες μερες ταξιδευω συχνα Χανια-Πειραια.Το Ελυρος ρε παιδια πολυ βιασυνη το εχει πιασει.Πολλες φορες 5 παρα εχει δεσει στη Σουδα!Απο την μια παρα πολυ καλο για μερικους αλλα οχι για ολους(που δεν εχουν μεσο να φυγουν).
Και στον Πειραια φτανει 5 πριν απο ολα τα αλλα Κρητικα πλοια.Πραγμα τελειο αφου γλιτωνεις την απελπιστικη κινηση στο δρομο!
Θυμαμαι κατι εποχες(πριν 2 χρονια) του Λισσος που εμπαινε στο λιμανι 7-7.30 και αν!Φρικη!

Eπισης αξεχαστα θα μου μεινουν τα ταξιδια με το highspeed 5.Πυραυλος!χεχε!
Σε 3,5 ωρες εβλεπες Κρητη!Σε 4,5 εδενε.Αν υπηρχε ακομη στη γραμμη μονο αυτο θα προτιμουσα!Μετετρεπε το ταξιδι απο μια βαρετη νυχτα, σε παιχνιδακι....

dimitris
25-03-2009, 13:20
Και την γραμμη των Χανιων σκεφτεται παλι ο ομιλος Attica...:confused:
για ριχτε μια ματια εδω (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=6551150)

kapas
25-03-2009, 20:04
φανταστειτε τι εχει να γινει το καλοκαιρι αν κανει αυτη την κινηση η attica...μας βλεπω με olympic champion-hellenic spirit στα χανια και τα εισιτιρια θα "χαριζονται" με 5 ευρω για τους επιβατες και 20 τα αυτοκινητα!!!:rolleyes:

ndimitr93
25-03-2009, 20:08
φανταστειτε τι εχει να γινει το καλοκαιρι αν κανει αυτη την κινηση η attica...μας βλεπω με olympic champion-hellenic spirit στα χανια και τα εισιτιρια θα "χαριζονται" με 5 ευρω για τους επιβατες και 20 τα αυτοκινητα!!!:rolleyes:

Να τα καταλογίσω ένα ένα να μην έχουμε μπλεξίματα....
1) Αν μπει εδώ στα Χανιά θα μπει μετά το Σεπτέμβρη δλδ μετά την παράδοση του νεότευκτου.....
2) Εισιτήρια δεν θα χαρίζονται απλά η μία εταίρεια θα έχει πιο ακριβό και η άλλη πιο χαμηλό....
3) Δεν νομίζω, αν τελικά δρομολογηθεί και ισχύσουν τα παραπάνω, ότι θα βάλει η ΑΝΕΚ και τα δύο αδέρφια εδώ....είναι πολυδάπανο και θα χάσει κόσμο από την Ιταλία.....
Αυτά είχα να πω...:p;)

kapas
25-03-2009, 20:17
Να τα καταλογίσω ένα ένα να μην έχουμε μπλεξίματα....
1) Αν μπει εδώ στα Χανιά θα μπει μετά το Σεπτέμβρη δλδ μετά την παράδοση του νεότευκτου.....
2) Εισιτήρια δεν θα χαρίζονται απλά η μία εταίρεια θα έχει πιο ακριβό και η άλλη πιο χαμηλό....
3) Δεν νομίζω, αν τελικά δρομολογηθεί και ισχύσουν τα παραπάνω, ότι θα βάλει η ΑΝΕΚ και τα δύο αδέρφια εδώ....είναι πολυδάπανο και θα χάσει κόσμο από την Ιταλία.....
Αυτά είχα να πω...:p;)
καταλαβες πιστευω οτι ολα αυτα τα ειπα για πλακα ετσι? αυτες τις μερες ολοι εχουμε λιγο κατεβασμενη διαθεση.... το λογικο ειναι αυτο που ειπες εσυ... :p

ndimitr93
25-03-2009, 20:22
καταλαβες πιστευω οτι ολα αυτα τα ειπα για πλακα ετσι? αυτες τις μερες ολοι εχουμε λιγο κατεβασμενη διαθεση.... το λογικο ειναι αυτο που ειπες εσυ... :p

Μα δεν ήθελα να σε θίξω η κάτι άλλο απλώς τα καθαρόγραψα γιατί μπορεί να υπάρξουν διάφορες παρεξηγήσεις....εννοείται πως κάνεις πλάκα!!!:p;)

george123
25-03-2009, 23:16
Σε περίπτωση που δε γίνει κάτι απ' όλα αυτά, νομιζω οτι η ATTICA θα μειώσει από το φθινόπωρο τις τιμές της OLYMPIC AIRLINES για να χτυπήσει την ΑΝΕΚ.

MILTIADIS
26-03-2009, 00:41
Και την γραμμη των Χανιων σκεφτεται παλι ο ομιλος Attica...:confused:
για ριχτε μια ματια εδω (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=6551150)
αν τελικα φερει καραβι στα χανια ο βγενο δεν νομιζω να φερει τo b.horizon λογω ταχυτητας..ισως βαλει blue star 1 η' 2 οπως παλια.

scoufgian
26-03-2009, 16:25
αν τελικα φερει καραβι στα χανια ο βγενο δεν νομιζω να φερει τo b.horizon λογω ταχυτητας..ισως βαλει blue star 1 η' 2 οπως παλια.
superfast xi και τα μυαλα στα καγκελα.αμα βαλει ο κος ATTICA πλοιο σ αυτη τη γραμμη θα ναι αυτο..............;);)

ndimitr93
26-03-2009, 16:27
superfast xi και τα μυαλα στα καγκελα.αμα βαλει ο κος ATTICA πλοιο σ αυτη τη γραμμη θα ναι αυτο..............;);)
Μην με αφήσεις μια φορά να πω αυτό που θέλω.....αμέσως να βιαστείς να το πεις:p:D

scoufgian
26-03-2009, 16:30
Μην με αφήσεις μια φορά να πω αυτό που θέλω.....αμέσως να βιαστείς να το πεις:p:D
κατι μου λεει οτι το ποδηλατο πρεπει να το αντικαταστησεις με 50αρι παπακι για να προλαβαινεις.........:p:p(πλακα κανω).το ξερα να μην το πω?να σαι καλα Νικο

Thanasis89
27-03-2009, 12:17
κατι μου λεει οτι το ποδηλατο πρεπει να το αντικαταστησεις με 50αρι παπακι για να προλαβαινεις.........:p:p(πλακα κανω).το ξερα να μην το πω?να σαι καλα Νικο

Να 'ταν μόνο αυτός που θα φτάνει και δεν θα προλαβαίνει... :p Κάποιος θα κάτσει σε αναμμένα κάρβουνα... :) Μυρίζομαι φθηνά εισητήρια ! Περάστε κόσμε !

sea world
27-03-2009, 23:09
Επειδή o όμιλος ATTICA έχει δοκιμάσει την γραμμή ήδη με το Blue Star και ξέρει τις μεταφορικές ικανότητες της γραμμής, πιστεύω ότι θα βάλουν κάποιο απο τα μικρά (Paros/Naxos) για να έχουν και επιτυχία!;)

____________
(Μιας και ήρθα Ελλάδα,μπήκαν τα Ελληνικά;):D)

scoufgian
27-03-2009, 23:14
Επειδή o όμιλος ATTICA έχει δοκιμάσει την γραμμή ήδη με το Blue Star και ξέρει τις μεταφορικές ικανότητες της γραμμής, πιστεύω ότι θα βάλουν κάποιο απο τα μικρά (Paros/Naxos) για να έχουν και επιτυχία!;)

____________
(Μιας και ήρθα Ελλάδα,μπήκαν τα Ελληνικά;):D)
μηπως σε αυτη τη γραμμη χρειαζομαστε καμπινες ............λεω εγω τωρα.........τα πλοια που προτεινεις δεν το εχουν αυτο σε μεγαλο βαθμο

sea world
27-03-2009, 23:22
Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ που δούλεψε τέλεια, είχε μήπως περισσότερες?? Λέω τώρα!! Απο έρευνες που έχουν γίνει (το έχω ξαναναφέρει στο ίδιο θέμα), η γραμμή δεύτερο πλοίο σηκώνει, αλλά δεν έχει επιτυχία απο θέμα φορτηγών. Και ιδιαίτερα το χειμώνα, τα φορτηγά σ'ένα πλοίο (και δή μεγάλο) είναι ζωτικής σημασίας!

scoufgian
27-03-2009, 23:26
Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ που δούλεψε τέλεια, είχε μήπως περισσότερες?? Λέω τώρα!!
κραταω μονο αυτο για να το ψαξεις..........τιποτα αλλο........οταν εχεις αποτελεσματα πες μου

sea world
27-03-2009, 23:36
Να ψάξω τί??? Έχω την έκθεση για τη συγκεκριμμένη γραμμή και το συγκεκριμένο πλοίο στα χέρια μου! Ποτέ δεν μιλάω αβάσιμα και ξέρω πολύ καλά πως πήγε το Blue star, πως πήγε το Νήσος Χίος και πώς το Αριάδνη!!
Οπότε για την γραμμή Πειραιά-Χανιά, για να έχουν επιτυχία, πρέπει να βάλουν πλοίο μεγέθους Paros/Naxos!

scoufgian
27-03-2009, 23:40
Να ψάξω τί??? Έχω την έκθεση για τη συγκεκριμμένη γραμμή και το συγκεκριμένο πλοίο στα χέρια μου! Ποτέ δεν μιλάω αβάσιμα και ξέρω πολύ καλά πως πήγε το Blue star, πως πήγε το Νήσος Χίος και πώς το Αριάδνη!!
Οπότε για την γραμμή Πειραιά-Χανιά, για να έχουν επιτυχία, πρέπει να βάλουν πλοίο μεγέθους Paros/Naxos!
ωραια φιλε μου παρουσιασετα μας γιατι δεν τα γνωριζουμε............να σου επισημανω και κατι αλλο που μαλλον το χεις αμελησει.οτι το νησος χιος μπηκε καλοκαιρι...................

scoufgian
27-03-2009, 23:46
και για να σε βοηθησω λιγο ,επειδη βλεπω οτι εισαι "γνωστης" των θεματων.......δεν ξερω αν εχεις ακουσει ,η ΑΡΙΑΔΝΗ που εχει μακραν περισσοτερες καμπινες απο τα πλοια που προτεινεις για να ξαναμπει στη γραμμη πρεπει να προστεθουν κι αλλες καμπινες για να εξυπηρετει τη γραμμη........που πας με τα Blue Star...........

sea world
27-03-2009, 23:48
Έρευνες που γίνοντε για κάποιο σκοπό επί πληρωμή, μετά αποτελεί πνευματικό και νομικό δικαίωμα του εκάστοτε εντολέα (στη συγκεκριμένη περίπτωση, της όποιας ναυτιλιακής το ζήτησε) και δεν παρουσιάζοντε φάτσα κάρτα τα αποτελέσματα σε κάποιο site παγκοσμίου εμβέλειας!!
Όσο για το ΧΙΟΣ, στη γραμμή δούλεψε 2 μήνες με πολύ μεγάλη επιτυχία!

MILTIADIS
27-03-2009, 23:53
Έρευνες που γίνοντε για κάποιο σκοπό επί πληρωμή, μετά αποτελεί πνευματικό και νομικό δικαίωμα του εκάστοτε εντολέα (στη συγκεκριμένη περίπτωση, της όποιας ναυτιλιακής το ζήτησε) και δεν παρουσιάζοντε φάτσα κάρτα τα αποτελέσματα σε κάποιο site παγκοσμίου εμβέλειας!!
Όσο για το ΧΙΟΣ, στη γραμμή δούλεψε 2 μήνες με πολύ μεγάλη επιτυχία!
αν ειχε δουλεψει με τοσο μεγαλη επιτυχια οπως λες φιλε μου,γιατι εμεινε μονο 2 μηνες??δεν σου φαινεται περιεργο που δυο εταιριες αποχωρησαν μεσα σε διαστημα λιγων μηνων απο την γραμμη???αν ηταν τοσο βιωσιμη οπως λες θα την κρατουσαν με νυχια και με δοντια..ειδικα η μπλου σταρ.

scoufgian
27-03-2009, 23:56
τι να πω !!με αφηνεις καταπληκτο με τις απαντησεις που εδωσες στα ερωτηματα μου.δυστυχως ο χρονος μου ειναι πολυτιμος και δεν θ αναλωθω αλλο σε ανουσια θεματα.σ ευχαριστω

dimitris
28-03-2009, 00:04
Το Blue Star ειχε ανεβασει περιπου στο 50% την κινηση σε επιβατες και αλλο τοσο σε ΙΧ αν δεν κανω λαθος... νταλικες ομως τιποτα στην συνεχεια ηρθε για πολυ λιγο το Νησος Χιος που πηγε καλα οντως αλλα λογο εποχης πιστευω, με το που ηρθε το Αριαδνη τιποτα... πλακωσε και η ΑΝΕΚ με το Champion και το ισωπεδωσε για τα καλα, σιγουρα μπορει να δουλεψει κι ενα δευτερο στη γραμμη και αυτη την φορα η Attica μπορει να παιξει το δικο της παιχνιδι μιας και ο ομιλος MIG εχει δικα του φορτηγα που πανε στην Κρητη, βλεπε Vivartia κτλ.

sea world
28-03-2009, 00:05
αν ειχε δουλεψει με τοσο μεγαλη επιτυχια οπως λες φιλε μου,γιατι εμεινε μονο 2 μηνες??δεν σου φαινεται περιεργο που δυο εταιριες αποχωρησαν μεσα σε διαστημα λιγων μηνων απο την γραμμη???αν ηταν τοσο βιωσιμη οπως λες θα την κρατουσαν με νυχια και με δοντια..ειδικα η μπλου σταρ.

Όλοι δεν μπορούμε να είμαστε γνώστες για το τί πράττουν, πώς πράττουν και με ποιόν γνώμονα οι εταιρείες!
Για μένα με την πορεία της εκάστοτε εταιρείας (Blue Star-HSW) ήταν αναμενόμενη η απομάκρυνση απο τη γραμμή!!
Ειδικά απο την HSW. Αν είχε αφήσει πάντως το ΧΙΟΣ στη γραμμή και δεν γινόταν η αλλαγή διοίκησης, το πλοίο θα ήταν ακόμη εκεί!
Το λήγω εδώ, γιατί γνωρίζω τί είδους πλοίο θα ήταν καλύτερο για τον εκάστοτε "εραστή της γραμμής" - καθώς αναφερόμαστε σε μια γραμμή με τοπικιστικό χαρακτήρα - και δεν μ'αρέσει να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν!

MILTIADIS
28-03-2009, 00:14
Το Blue Star ειχε ανεβασει περιπου στο 50% την κινηση σε επιβατες και αλλο τοσο σε ΙΧ αν δεν κανω λαθος... νταλικες ομως τιποτα στην συνεχεια ηρθε για πολυ λιγο το Νησος Χιος που πηγε καλα οντως αλλα λογο εποχης πιστευω, με το που ηρθε το Αριαδνη τιποτα... πλακωσε και η ΑΝΕΚ με το Champion και το ισωπεδωσε για τα καλα, σιγουρα μπορει να δουλεψει κι ενα δευτερο στη γραμμη και αυτη την φορα η Attica μπορει να παιξει το δικο της παιχνιδι μιας και ο ομιλος MIG εχει δικα του φορτηγα που πανε στην Κρητη, βλεπε Vivartia κτλ.
δηλαδη η MIG θα βγει κερδισμενη εαν βγαλει λεφτα απο τα ιδια της τα φορτηγα:confused:αυτο εννοεις???γιαννης κερνα γιαννης πινει δηλαδη..

dimitris
28-03-2009, 02:16
δηλαδη η MIG θα βγει κερδισμενη εαν βγαλει λεφτα απο τα ιδια της τα φορτηγα:confused:αυτο εννοεις???γιαννης κερνα γιαννης πινει δηλαδη..
Σκεψου φιλε μου οτι τα εξοδα που εκαναν μεχρι τωρα τα φορτηγα του ομιλου MIG για να πανε στην Κρητη ηταν/ειναι εσοδα για ΑΝΕΚ ή ΜΙΝΟΑΝ δεν ξερω με ποια εταιρεια ταξιδευαν, τωρα στο Ηρακλειο λογικο ειναι να πηγαινουν με Superfast... και η καθε εταιρεια του ομιλου λειτουργει ανεξαρτητα;)

MILTIADIS
28-03-2009, 03:34
Σκεψου φιλε μου οτι τα εξοδα που εκαναν μεχρι τωρα τα φορτηγα του ομιλου MIG για να πανε στην Κρητη ηταν/ειναι εσοδα για ΑΝΕΚ ή ΜΙΝΟΑΝ δεν ξερω με ποια εταιρεια ταξιδευαν, τωρα στο Ηρακλειο λογικο ειναι να πηγαινουν με Superfast... και η καθε εταιρεια του ομιλου λειτουργει ανεξαρτητα;)
καλα σιγουρα θα γλυτωνει τα μεταφορικα,αλλα σημασια εχει να βρει νεους πελατες και στα χανια το εδαφος δεν ειναι και πολυ προσφορο για κατι τετοιο;)θελω να ζητησω συγγνωμη για την επιμονη μου πανω στο εν λογω θεμα,αλλα επειδη λογω υποχρεωσεων κανω τουλαχιστον μια φορα το μηνα αυτην τη διαδρομη ειμαι σε θεση να γνωριζω πολυ καλα πως παει η κινηση της.οπως και να χει το πραγμα τα κυκλωμα μεταφορικες-ανεκ εχει αποδειξει οτι δεν σπαει οτι και να γινει,ο βαρδινογιαννης αν δει οτι απειλειται να χασει σημαντικο μεριδιο επιβατων θα φερει κλασικα το ολυμπικ τσαμπιον και θα επαναληφθει οτι εγινε και παλαιοτερα..

Leo
28-03-2009, 10:36
Δεν θα συμφωνήσω ότι θα κάνει πάλι το ίδιο η ΑΝΕΚ. Αν έρθει δεύτερο κόκκινο στο Αιγαίο (αw πούμε Χανιά) έχουμε μείον δυό κόκκινα στην Ancona που εκεί δουλεύουν οι όμορφες και γρήγορες κόρες της ΑΝΕΚ... Δες το λίγο σαν "αλισβερίσι" το όλο σκηνικό και θα δείς ότι κάτι (λέω εγώ τώρα) παίζει... :rolleyes: Σιγά μην αφίσει μετά μόνο του τον Εμμανουέλε η ΑΝΕΚ να αλωνίζει την Ancona.....

MILTIADIS
28-03-2009, 13:26
Δεν θα συμφωνήσω ότι θα κάνει πάλι το ίδιο η ΑΝΕΚ. Αν έρθει δεύτερο κόκκινο στο Αιγαίο (αw πούμε Χανιά) έχουμε μείον δυό κόκκινα στην Ancona που εκεί δουλεύουν οι όμορφες και γρήγορες κόρες της ΑΝΕΚ... Δες το λίγο σαν "αλισβερίσι" το όλο σκηνικό και θα δείς ότι κάτι (λέω εγώ τώρα) παίζει... :rolleyes: Σιγά μην αφίσει μετά μόνο του τον Εμμανουέλε η ΑΝΕΚ να αλωνίζει την Ancona.....
σωστος ο συλλογισμος σου leo αλλα μην ξεχνας οτι η αττικα περιμενει ηδη να της ερθει ενα καινουριο πλοιο για την αδριατικη που σημαινει οτι αυτοματως θα της περισευει ενα-το blue horizon συμφωνα με την ημερησια-αλλα και οτι αναμενεται να ναυπηγησει αλλα δυο για τις αναγκες του αιγαιου.συνεπως μαλλον περισεια πλοιων θα εχει:rolleyes:οσο για την ανεκ να ειστε σιγουροι οτι οπως εφερε τοτε το τσαμπιον χανια θα το κανει ευχαριστως παλι!-μεχρι να βγαλει νοκ αουτ τον αντιπαλο βεβαια-:Dκαι αυτο γιατι η ανεκ απο τα χανια βγαζει τα ''σπασμενα''των γραμμων της ιταλιας.επισης μπορει μια χαρα να βαλει εκεινη την περιοδο στην αδριατικη την αριαδνη η'το ελυρος:rolleyes:το οποιο ελυρος βεβαια αρχικα προοριζοταν για ιταλια αλλα μετα κατοπιν αντιδρασεων ηρθε εδω

lissos95
28-03-2009, 22:29
για να ειναι βιωσιμη μια εταιρια πρεπει να παρει ενα μεριδιο απο τα φορτηγα, η ΑΝΕΚ δουλευει με επιταγεs ενω οι αλλεs εταιριεs που μπηκαν στη γραμμη ηθελαν τα λεφτα μετρητα!

orisibios
28-04-2009, 00:35
Υπαρχει κανενα νεο για το αν θα κατεβει κανενας ανταγωνιστης της ΑΝΕΚ στα Χανια?

marioskef
28-04-2009, 00:45
Από τη νεα σεζον και βλέπουμε. Κάνε ξανα την ερωτηση τον Οκτώβριο

orisibios
03-05-2009, 23:28
Τι θα γινεται ρε παιδια με την ανεκ? Δευτερη φορα που παει Μηλο το Ελυρος απροειδοποιητα. 10 λεπτα πριν φυγει το ανακοινωνουν.Μεγαλο σπασιμο για οσους εχουν δουλεια το πρωι!!Ουτε μια ανακοινωση στο site τους???:mad:

Vortigern
03-05-2009, 23:34
Τι θα γινεται ρε παιδια με την ανεκ? Δευτερη φορα που παει Μηλο το Ελυρος απροειδοποιητα. 10 λεπτα πριν φυγει το ανακοινωνουν.Μεγαλο σπασιμο για οσους εχουν δουλεια το πρωι!!Ουτε μια ανακοινωση στο site τους???:mad:

Σιγα το πραγμα ποια!!Ναι ολοι θα εχουν δουλεια το πρωι!!Παει να παρει εκδρομεις οπως ειπε και ο Δημητρης.Κριμα να μην εχουμε ενα ανταποκριτη απο Μηλο...
Ας εν τους εφερνε στη Σιφνο μα σιγα τη διαφορα διπλα διπλα ειναι τα νησια λιμανια εχουν και τα 2,μερη ωραια να πανε να δουνε οι ανθρωποι εχωμε.....:p:p
Φωτογραφικες εχουμε εδω...:rolleyes:..

orisibios
03-05-2009, 23:38
Σιγα το πραγμα ποια!!Ναι ολοι θα εχουν δουλεια το πρωι!!Παει να παρει εκδρομεις οπως ειπε και ο Δημητρης.Κριμα να μην εχουμε ενα ανταποκριτη απο Μηλο...

Ωραια κινηση παντως της ανεκ αυτη,απροειδοποιητα! Ναι ολοι για διακοπες ερχονται στα Χανια ειδικα αυριο........

Naias II
04-05-2009, 13:31
Σε σημερινή δήλωση το πρωί στη ΝΕΤ ο νομάρχης Χανίων ζητάει ταχύπλοο για τη γραμμή Πειραιάς-Χανιά!

Vortigern
04-05-2009, 13:43
Σε σημερινή δήλωση το πρωί στη ΝΕΤ ο νομάρχης Χανίων ζητάει ταχύπλοο για τη γραμμή Πειραιάς-Χανιά!
Γιατι τα συμβατικα τους αργουν παρα πολυ ε?.....αν ειναι δυνατον το πολυ να μειωση το ταχυπλοο το δρομολογιο κατα 1,30 ωρα.....

meco
04-05-2009, 14:52
Τι θα γινεται ρε παιδια με την ανεκ? Δευτερη φορα που παει Μηλο το Ελυρος απροειδοποιητα. 10 λεπτα πριν φυγει το ανακοινωνουν.Μεγαλο σπασιμο για οσους εχουν δουλεια το πρωι!!Ουτε μια ανακοινωση στο site τους???:mad:
Μα σοβαρά μιλάς τώρα?:confused:

Για το νομάρχη Χανίων τώρα τι να πει κανείς. Δεν είχε μπει παλιότερα ταχύπλοο στη γραμμή και έφυγε γιατί έμπαινε μέσα?

vageliss23
04-05-2009, 16:19
Αν το καράβι καλύψει την καθυστέρηση της προσέγγισης στη Μήλο με αυξημένη ταχυτητα, τότε κακώς διαμαρτύρεται ο επιβάτης

ndimitr93
04-05-2009, 18:07
Αν το καράβι καλύψει την καθυστέρηση της προσέγγισης στη Μήλο με αυξημένη ταχυτητα, τότε κακώς διαμαρτύρεται ο επιβάτης
Που έτσι κι αλλιώς αξημέρωτα φτάνει....έλεος ο επιβάτης....αφού θα κοιμάται....δεν σε ξύπνησε κανείς αγόρι μου, εκτός αν είσαι του nautilia.gr:mrgreen::mrgreen:

MILTIADIS
04-05-2009, 18:52
αρχισανε και οι επιστολες..http://www.haniotika-nea.gr/index.php?art_id=33244 :rolleyes:

Naias II
04-05-2009, 19:15
Είδαν την εξέλιξη στο Ηράκλειο και ζηλέψανε :D. Κάτι Χανιώτες φίλοι μου το είπαν το παράπονό τους πριν το νομάρχη: Γιατί να πάει στο Ηράκλειο το SF και όχι σε εμάς; :D

ndimitr93
04-05-2009, 19:19
Είδαν την εξέλιξη στο Ηράκλειο και ζηλέψανε :D. Κάτι Χανιώτες φίλοι μου το είπαν το παράπονό τους πριν το νομάρχη: Γιατί να πάει στο Ηράκλειο το SF και όχι σε εμάς; :D
Παιδιά ο κ. Βγενοπουλάκης το είπε ξεκάθαρα....ήρθαμε στην κρήτη και θα μείνουμε....σας βεβαιώνω εγώ σαν Νίκος ότι τα επόμενα χρόνια η Κρήτη θα έχει γίνει κόκκινη και μπλε;);)

Vortigern
04-05-2009, 19:25
Παιδιά ο κ. Βγενοπουλάκης το είπε ξεκάθαρα....ήρθαμε στην κρήτη και θα μείνουμε....σας βεβαιώνω εγώ σαν Νίκος ότι τα επόμενα χρόνια η Κρήτη θα έχει γίνει κόκκινη και μπλε;);)

Μια Κρητη μωβ δηλαδη.....αντε με το καλο να προσθεσεται και αλλα χρωματα στο ραφι....

ndimitr93
04-05-2009, 19:29
Μια Κρητη μωβ δηλαδη.....αντε με το καλο να προσθεσεται και αλλα χρωματα στο ραφι....
Ανοιχτό μωβ γιατί έχουμε και τα άσπρα πλοία που το ανοίγουν λίγο!!:mrgreen::mrgreen:

MILTIADIS
04-05-2009, 20:16
η ΑΝΕΚ θα πρεπει να δρομολογησει ξανα στα χανια το ΑΡΙΑΔΝΗ!και αν δεν το ειχε ναυλωσει στους γαλλους θα ηταν οτι πρεπει για το καλοκαιρι!καταρχην,πιστευω οτι δεν συμβαινει σε καμια αλλη γραμμη της ελλαδας το ενα πλοιο(ΕΛΥΡΟΣ)να πιανει στο λιμανι 4.45 το πρωι(και καλα κανει και φτανει τοσο νωρις)και το αλλο να φτανει στις 6.30(ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ/ΛΑΤΩ)δυο ωρες μετα δηλαδη:mad:για να μην μιλησω για την εσωτερικη κατασταση που επικρατει στο κατα τα αλλα αρχοντικο βαπορι ΛΑΤΩ!

ndimitr93
04-05-2009, 20:23
η ΑΝΕΚ θα πρεπει να δρομολογησει ξανα στα χανια το ΑΡΙΑΔΝΗ!και αν δεν το ειχε ναυλωσει στους γαλλους θα ηταν οτι πρεπει για το καλοκαιρι!καταρχην,πιστευω οτι δεν συμβαινει σε καμια αλλη γραμμη της ελλαδας το ενα πλοιο(ΕΛΥΡΟΣ)να πιανει στο λιμανι 4.45 το πρωι(και καλα κανει και φτανει τοσο νωρις)και το αλλο να φτανει στις 6.30(ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ/ΛΑΤΩ)δυο ωρες μετα δηλαδη:mad:για να μην μιλησω για την εσωτερικη κατασταση που επικρατει στο κατα τα αλλα αρχοντικο βαπορι ΛΑΤΩ!
μιλτιάδη συμφωνώ μαζί σου αλλά θα επισημάνω κάτι.....Το Λατώ το αργότερο μέχρι τις 5:30 έχει δέσει.....ο Λευτέρης αργεί πολύ.....και τώρα στο φλέγον ζήτημα.....όπως είπες παραπάνω οι χανιώτες θέλουν κι άλλο πλοίο το οποίο το γνωρίζω και εγώ πολύ καλά....αλλά άπαξ και βάλει η ΑΝΕΚ Αριάδνη-Έλυρο και τα βάλει βραδυνά 8,5ωρα(που τόσο θα τα βάλει, μην γελιόμαστε;))οι Χανιώτες θα ξεσηκωθούν....ξέρουν ότι θα έχουν δύο γρήγορα πλοία και θα ταξιδεύουν αργά:confused: Άρα σε κάθε περίπτωση η ΑΝΕΚ για να διπλώσει Έλυρο με Αριάδνη χλωμό αλλά ποτέ μην λες ποτέ.....Όλοι ξέρουμε ότι θα πρέπει να τα βάλει σε 7ωρα όπως τα παλάτια, αλλά δεν την συμφέρει....οπότε η λύση είναι μονόδρομος....SUPERFASt ή μάλλον πιο σωστά πλέον, ATTICA! Να δεις για πότε θα κατέβει η Αδριατική στα Χανιά!!!!!!!!;)

MILTIADIS
04-05-2009, 20:28
εγω αφου ειδα στα χανια τοτε το ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ την εχω ικανη για ολα την ΑΝΕΚ!:mrgreen:να κατεβει επειγοντως η αδριατικη παρακαλω..;)εστω τον ΣΟΦΟΚΛΗ!!:p

vageliss23
04-05-2009, 20:57
Μην ξεχνάτε όμως κάτι:

Τότε που κατέβηκε το Τσάμπιον στα Χανιά αντιπαλος ήταν η Αριάδνη των 25 κόμβων και όχι το SF12 των 28, με το οποίο δε θα μπορεί να γίνεται η προσπέραση στη μέση της διαδρομής.

Επίσης, αν κατέβει ο Βγενό σε δεύτερο λιμάνι της Κρήτης, θα είναι σαφές ότι "ήρθε για να μείνει", με ο,τι αυτό συνεπάγεται σε θεματα μεταφορικών εταιρειών, εμπιστοσύνης του κοινού, κλπ

meco
04-05-2009, 21:00
Είδαν την εξέλιξη στο Ηράκλειο και ζηλέψανε :D. Κάτι Χανιώτες φίλοι μου το είπαν το παράπονό τους πριν το νομάρχη: Γιατί να πάει στο Ηράκλειο το SF και όχι σε εμάς; :D
Εσύ μπορεί να το λες για πλάκα αλλά αυτός είναι ο λόγος.
Δυστυχώς τα Χανιά δε σηκώνουν και τρίτο βαπόρι στη γραμμή. Ούτε τον όγκο των προϊόντων που έχει το Ηράκλειο έχουν ούτε τον όγκο των επιβατών. Ακόμα και το καλοκαίρι που τα Χανιά είναι ο κατεξοχήν προορισμός εσωτερικού τουρισμού, η σύγκριση με τα νούμερα του Ηρακλείου σε επιβάτες είναι αστεία. Για αυτό το λόγο το να βγάλεις ένα από τα καινούρια πλοία της Ιταλίας και να τα φέρεις στη γραμμή των Χανίων για να ανεβοκατεβαίνει άδειο δε μου φαίνεται και τόσο ορθή επιχειρηματική επιλογή.

MILTIADIS
04-05-2009, 21:11
Εσύ μπορεί να το λες για πλάκα αλλά αυτός είναι ο λόγος.
Δυστυχώς τα Χανιά δε σηκώνουν και τρίτο βαπόρι στη γραμμή. Ούτε τον όγκο των προϊόντων που έχει το Ηράκλειο έχουν ούτε τον όγκο των επιβατών. Ακόμα και το καλοκαίρι που τα Χανιά είναι ο κατεξοχήν προορισμός εσωτερικού τουρισμού, η σύγκριση με τα νούμερα του Ηρακλείου σε επιβάτες είναι αστεία. Για αυτό το λόγο το να βγάλεις ένα από τα καινούρια πλοία της Ιταλίας και να τα φέρεις στη γραμμή των Χανίων για να ανεβοκατεβαίνει άδειο δε μου φαίνεται και τόσο ορθή επιχειρηματική επιλογή.
αδειο???ποιος σας ειπε οτι το μπλου σταρ πηγαινοερχοταν αδειο??φορτηγα δεν ειχε...

mike_rodos
04-05-2009, 21:39
πιστευω οτι δεν συμβαινει σε καμια αλλη γραμμη της ελλαδας το ενα πλοιο(ΕΛΥΡΟΣ)να πιανει στο λιμανι 4.45 το πρωι(και καλα κανει και φτανει τοσο νωρις)και το αλλο να φτανει στις 6.30(ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ/ΛΑΤΩ)δυο ωρες μετα δηλαδη

Kαι όμως συμβαίνει.. :) Πότε δεν έχουμε σταθερή ώρα άφιξης εμείς οι Ροδίτες, την μία καθυστέρηση, την άλλη πιάνει άλλα λιμάνια κτλ κτλ! Εμένα η θέση μου είναι μακάρι να υπάρχει ανταγωνισμός σε όλα τα λιμάνια.. Χωρίς αυτόν οι τιμές πιάνουν ύψη και δεν μας νοιάζουν οι καθυστερήσεις... Είμαστε παθόν....

vageliss23
04-05-2009, 21:46
Αν όμως οι Βγενό-lines :P παγιωθούν ως "μόνιμος" παίκτης στην Κρήτη αργά ή γρήγορα θα έρθουν και οι επικερδείς συμφωνίες φορτηγών. Νομίζω πως 2ο πλοίο στη γραμμή των Χανίων χωράει.

ndimitr93
04-05-2009, 21:47
εγω αφου ειδα στα χανια τοτε το ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ την εχω ικανη για ολα την ΑΝΕΚ!:mrgreen:να κατεβει επειγοντως η αδριατικη παρακαλω..;)εστω τον ΣΟΦΟΚΛΗ!!:p
Ναι καλά...ποιον Σοφοκλή......κατευθείαν Spirit(που δεν έχει κατέβει κιόλας) να δεις κόντρες και τιμές......Κατευθείαν από τα μεγάφωνα μετά από μία ώρα αναχώρησης από Πάτρα και μόλις ο κ. Βγενοπουλάκης έχει ανακοινώσει την δρομολόγηση: Προσοχή παρακαλώ το πλοίο θα σταματήσει στο λιμάνι της Ιθάκης και απο εκει οι επιβάτες θα μεταφερθούν με άλλο πλοίο στον προορισμό τους καθώς το πλοίο πρέπει να αναχωρήσει άμεσα για Χανιά, Ευχαριστούμε!
:mrgreen:

MILTIADIS
04-05-2009, 22:21
Ναι καλά...ποιον Σοφοκλή......κατευθείαν Spirit(που δεν έχει κατέβει κιόλας) να δεις κόντρες και τιμές......Κατευθείαν από τα μεγάφωνα μετά από μία ώρα αναχώρησης από Πάτρα και μόλις ο κ. Βγενοπουλάκης έχει ανακοινώσει την δρομολόγηση: Προσοχή παρακαλώ το πλοίο θα σταματήσει στο λιμάνι της Ιθάκης και απο εκει οι επιβάτες θα μεταφερθούν με άλλο πλοίο στον προορισμό τους καθώς το πλοίο πρέπει να αναχωρήσει άμεσα για Χανιά, Ευχαριστούμε!
:mrgreen:
καλα ας ξαναερθει νορβηγικο στα χανια και δεν θελω τιποτα αλλο μετα..;)

orisibios
05-05-2009, 09:06
Προς το παρον ας ερθει κανενα highspeed 5 (το χω μαραζι:mrgreen:) να εξυπηρετηθει ταχυτατα ο κοσμος τις δυσκολες μερες και μετα βλεπουμε για μεγαλο πλοιο...

orisibios
05-05-2009, 09:12
Μα σοβαρά μιλάς τώρα?:confused:

Δεν καταλαβαινω τι το παραλογο βρισκεις πραγματικα.
Δεν εχω παραπονο καθολου για την ταχυτητα του πλοιου Ελυρος το οποιο εφτασε 6.30 εκεινη την μερα,δηλαδη οσο θα εκανε το Ελ.Βενιζελος χωρις σταση στη Μηλο.
Αλλα ο επιβατης δεν πρεπει να ειναι ενημερωμενος απο πριν??
Νομιζεις δεν υπαρχουν επιβατες που εχουν ειδικους λογους και ταξιδευουν ειδικα με το Ελυρος επειδη εχει αφιξη 4.45??
Αλλο 4.45 αλλο 6.30+.

Naias II
05-05-2009, 11:17
Προς το παρον ας ερθει κανενα highspeed 5 (το χω μαραζι:mrgreen:) να εξυπηρετηθει ταχυτατα ο κοσμος τις δυσκολες μερες και μετα βλεπουμε για μεγαλο πλοιο...

Κάποιοι από τα Χανιά μου εξομολογήθηκαν ότι το ήθελαν και το θέλουν το Highspeed, αλλά ο λόγος που δεν το προτίμησαν τότε αν δεν κάνω λάθος ήταν άβολες οι ώρες αναχώρησης-άφιξης. Οι τιμές λιγότερο τους ένοιαζαν σε σχέση με το πλεονέκτημα μικρότερου χρόνου ταξιδιού.
Διορθώστε με αν σφάλλω κάπου.:rolleyes:

meco
05-05-2009, 12:05
Δεν καταλαβαινω τι το παραλογο βρισκεις πραγματικα.
Δεν εχω παραπονο καθολου για την ταχυτητα του πλοιου Ελυρος το οποιο εφτασε 6.30 εκεινη την μερα,δηλαδη οσο θα εκανε το Ελ.Βενιζελος χωρις σταση στη Μηλο.
Αλλα ο επιβατης δεν πρεπει να ειναι ενημερωμενος απο πριν??
Νομιζεις δεν υπαρχουν επιβατες που εχουν ειδικους λογους και ταξιδευουν ειδικα με το Ελυρος επειδη εχει αφιξη 4.45??
Αλλο 4.45 αλλο 6.30+.
Βρίσκω παράλογο το γεγονός ότι επειδή το πλοίο έκανε 1+1 παράκαμψη για να εξυπηρετήσει Χανιώτες εκδρομείς του τριημέρου, που υπό φυσιολογικές συνθήκες για να μεταβούν σε ένα νησί πρέπει να πάνε στο Ηράκλειο, το κάνεις θέμα γιατί δεν έφτασε το πλοίο 5 παρά στα Χανιά.

Ο επιβάτης φυσικά και είναι καλό να ενημερωθεί όμως δε νομίζω ότι αυτό αλλάζει κάτι στο σχεδιασμό του. Συνήθως μας ενδιαφέρει τι ημέρα θα φτάσουμε στον προορισμό μας και αργότερα το τι ώρα. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιον τον βολεύει να φτάσει π.χ. τη Δευτέρα 05:45 στα Χανιά αντί 06:30 την Κυριακή ή 06:30 την Τρίτη και με βάση το 05:45 να επιλέξει τη Δευτέρα. Αν υπήρχαν δύο πλοία στη γραμμή καταλαβαίνω κάποιον που θα επιλέξει αυτό που φτάνει νωρίτερα. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει ένα πλοίο δε βρίσκω νόημα σε αυτό που λες.

orisibios
05-05-2009, 17:56
Βρίσκω παράλογο το γεγονός ότι επειδή το πλοίο έκανε 1+1 παράκαμψη για να εξυπηρετήσει Χανιώτες εκδρομείς του τριημέρου, που υπό φυσιολογικές συνθήκες για να μεταβούν σε ένα νησί πρέπει να πάνε στο Ηράκλειο, το κάνεις θέμα γιατί δεν έφτασε το πλοίο 5 παρά στα Χανιά.

Ο επιβάτης φυσικά και είναι καλό να ενημερωθεί όμως δε νομίζω ότι αυτό αλλάζει κάτι στο σχεδιασμό του. Συνήθως μας ενδιαφέρει τι ημέρα θα φτάσουμε στον προορισμό μας και αργότερα το τι ώρα. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιον τον βολεύει να φτάσει π.χ. τη Δευτέρα 05:45 στα Χανιά αντί 06:30 την Κυριακή ή 06:30 την Τρίτη και με βάση το 05:45 να επιλέξει τη Δευτέρα. Αν υπήρχαν δύο πλοία στη γραμμή καταλαβαίνω κάποιον που θα επιλέξει αυτό που φτάνει νωρίτερα. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει ένα πλοίο δε βρίσκω νόημα σε αυτό που λες.

Kαταρχην ειναι 4.45 και οχι 5.45 που λες. 4.45 με 6.30 ειναι 2 ωρες και 45 λεπτα διαφορα.Αν ηταν 45 λεπτα διαφορα οπως το λες εσυ δεν υπηρχε λογος να το αναφερω καν.

Δεν διαφωνω για αυτο που λες δηλαδη για το οτι τον επιβατη τον νοιαζει η μερα και οχι η ωρα.
Αλλα υπαρχουν πολλοι που εχουν καποιο λογο και επιλεγουν να ταξιδεψουν με το Ελυρος μονο και μονο για να φτασουν 4.45 το πρωι.Πιστεψε με.Μη τα βλεπεις ολα απο την δικη σου πλευρα.

ndimitr93
05-05-2009, 18:51
Kαταρχην ειναι 4.45 και οχι 5.45 που λες. 4.45 με 6.30 ειναι 2 ωρες και 45 λεπτα διαφορα.Αν ηταν 45 λεπτα διαφορα οπως το λες εσυ δεν υπηρχε λογος να το αναφερω καν.

Δεν διαφωνω για αυτο που λες δηλαδη για το οτι τον επιβατη τον νοιαζει η μερα και οχι η ωρα.
Αλλα υπαρχουν πολλοι που εχουν καποιο λογο και επιλεγουν να ταξιδεψουν με το Ελυρος μονο και μονο για να φτασουν 4.45 το πρωι.Πιστεψε με.Μη τα βλεπεις ολα απο την δικη σου πλευρα.

Εδώ orisibie είμαι και εγώ αντίθετος.....πρώτα πρώτα το Βενιζέλος δεν φτάνει 6:30, πόσο μάλλον 6:30+ που αναφέρθηκε παραπάνω......δεύτερον ο επιβάτης ο οποίος ταξιδεύει ακούει από τα μεγάφωνα του Έλυρος κάθε φορά που ταξιδέυει ότι η άφιξη στο λιμάνι της Σούδας/ Πειραιά αναμένεται στις 5 και μισή το πρωί.....σαφώς ξαφνιάζεται όταν τον ξυπνούν πρωί πρωι να πάει στο garage αλλά μετά το χαίρεται........και στο site 5:30 γράφει για όσους επιβάτες επισκέπτονται την ιστοσελίδα της ΑΝΕΚ και φυσικά δεν είναι σαν εμάς να ξέρουμε τι ώρα φτάνει το πλοίο;).....παρόλαυτά μία στάση του πλοίου στη Μήλο δεν αποτελεί τραγικό γεγονός....έφτασε με μισή ώρα καθυστέρηση στο λιμάνι της Σούδας, και όχι με 1,5, που τό χετε δέσει σκοινί κορδόνι οτι το πλοίο έχει άφιξη 4:45.....αμάν πια.....εγώ 5 έδεσα στην Σούδα και 5 παρα πέντε στον Πειραιά....σαφώς έχει γίνει άφιξη και 4:40 αλλά δεν θα το λέμε ότι το πλοίο έφτασε μία ώρα νωρίτερα και μετά που βλέπουμε την στάση στην Μήλο να πούμε 1 ώρα και 3 τέταρτα καθυστέρηση βασιζόμενοι στο 4:45.....να σταματήσει αυτό....η προβλεπόμενη ώρα άφιξης είναι 5:30 και το πλοίο έχει το χάρισμα να γλιστράει στο νερό και φτάνει νωρίτερα........Καλομάθαμε και θέλουμε κάθε μέρα να είμαστε στην Σούδα στις 4:30;;;:confused: Και αν όντως αυτό θέλουμε-ετε (εδώ θα συνδυάσω και το άλλο θέμα, του Highspeed)το highspeed αν θυμάμαι καλά έφτανε 2:00 στον Πειραιά.....δεν τους βόλευαν οι ώρες..........δεν τους ένοιαζαν τα λεφτά.......τότε τι το ξαναθέλουν;;;Πάρτε Έλυρος, άφιξη 3 ώρες αργότερα(μπορεί και νωρίτερα), καμπινούλα, και αν δεν έχετε αμάξι κοιμηθείτε μέχρι τις 7 στο πλοίο ή αν έχετε να πάτε κατά τις 18:00 στο πλοίο, βάλτε το αμάξι μέσα, και μετά άνετοι και πάλι να κοιμάστε!!!!!!!!!!! Αυτά είχα να πώ....κούρασα αλλά κουράστηκα και εγώ;):mrgreen:

meco
05-05-2009, 18:56
Kαταρχην ειναι 4.45 και οχι 5.45 που λες. 4.45 με 6.30 ειναι 2 ωρες και 45 λεπτα διαφορα.Αν ηταν 45 λεπτα διαφορα οπως το λες εσυ δεν υπηρχε λογος να το αναφερω καν.

Δεν διαφωνω για αυτο που λες δηλαδη για το οτι τον επιβατη τον νοιαζει η μερα και οχι η ωρα.
Αλλα υπαρχουν πολλοι που εχουν καποιο λογο και επιλεγουν να ταξιδεψουν με το Ελυρος μονο και μονο για να φτασουν 4.45 το πρωι.Πιστεψε με.Μη τα βλεπεις ολα απο την δικη σου πλευρα.
Ναι 4:45. Έγραψα 5:45 από λάθος. Άλλωστε αν προσέξεις πιο πάνω αναφερόμενος στην ώρα άφιξης γράφω 5 παρά αν και δε νομίζω ότι είναι αυτή η σωστή ώρα άφιξης του Έλυρος.

moutsokwstas
05-05-2009, 19:05
το highspeed 5 οταν το ειχα πετυχει 2 φορες στα χανια την ωρα της αφιξης του εκει, ηταν τιγκα στον κοσμο και στα αυτοκινητα. ενα ακομη πλοιο, το χρειαζονται τα χανια, εν οψει καλοκαιριου.

ndimitr93
05-05-2009, 19:13
το highspeed 5 οταν το ειχα πετυχει 2 φορες στα χανια την ωρα της αφιξης του εκει, ηταν τιγκα στον κοσμο και στα αυτοκινητα. ενα ακομη πλοιο, το χρειαζονται τα χανια, εν οψει καλοκαιριου.
Σαφώς το χρειάζονται, αλλά ποιός θα το βάλει;;; Και όχι συγκεκριμένα highspeed....ένα πλοίο που να αποφέρει ανταγωνισμό.....και εγώ όταν είχα ταξιδέψει....γεμάτοι φύγαμε, γεμάτοι γυρίσαμε!!:)

vageliss23
05-05-2009, 19:24
Πάντως το να φτάνει ο Έλυρος 05:00 το πρωι στο λιμάνι είναι σοβαρός λόγος για να ΜΗΝ τον προτιμώ, και αναρωτιέμαι ποιός(εκτός από φορτηγά που συνεχίζουν για άλλες περιοχές της ΕΛλάδας) θέλει να φτάνει ΤΟΣΟ νωρίς