PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)



Σελίδες : [1] 2

nippon
24-06-2006, 17:49
Καλησπερα φιλοι καραβολατρες! Μια και πλησιαζει ο Ιουλιος, τελικα ποιο πλοιο θα βαλουν σαυτη την γραμμη? Οποιος γνωριζει παρακαλω να με ενημερωσει!

Maroulis Nikos
24-06-2006, 18:07
Καλησπερα φιλοι καραβολατρες! Μια και πλησιαζει ο Ιουλιος, τελικα ποιο πλοιο θα βαλουν σαυτη την γραμμη? Οποιος γνωριζει παρακαλω να με ενημερωσει!

Μάλλον η SAOS βλέπω να δρομολογεί κάποιο πλοίο απο αυτά που έχει αγοράσει :cool:

nippon
24-06-2006, 18:20
Ευχαριστω Νικο!! Αν ειναι οπως λες μαλλον το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ θα ειναι το καταλληλο γιαυτη την γραμμη. Ξερω οτι τα αλλα που εχει παρει δεν ειναι ακομα ετοιμα, ειναι στο σταδιο της μετασκευης απο οσο γνωριζω.

Maroulis Nikos
24-06-2006, 23:30
Ευχαριστω Νικο!! Αν ειναι οπως λες μαλλον το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ θα ειναι το καταλληλο γιαυτη την γραμμη. Ξερω οτι τα αλλα που εχει παρει δεν ειναι ακομα ετοιμα, ειναι στο σταδιο της μετασκευης απο οσο γνωριζω.
΄
όντως έχεισ δίκιο άλλο ένα πλοίο που θα μπορούσε να δρομολογηθεί είναι το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

nippon
26-06-2006, 00:12
Καλο το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ αλλα χρειαζεται καμπινες για τοσο μεγαλο ταξιδι. Εξαλλου απο την αρχη της καριερας του εδω στα ελληνικα νερα ηταν ημεροπλοιο. Προς το παρον η Hellenic δεν εχει ανακοινωσει για το που θα το τοποθετησει.

Maroulis Nikos
26-06-2006, 09:23
Καλο το ΕΞΠΡΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΗ αλλα χρειαζεται καμπινες για τοσο μεγαλο ταξιδι. Εξαλλου απο την αρχη της καριερας του εδω στα ελληνικα νερα ηταν ημεροπλοιο. Προς το παρον η Hellenic δεν εχει ανακοινωσει για το που θα το τοποθετησει.

έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μας .
Το Έξπρές Αφροδίτη είχε ακουστεί ότι θα δρομολογηθεία απο ραφήνα για άνδρο τήνο μύκονο πάρο νάξο σαντορίνη ηράκλειο αλλά δεν θα δρομολογηθεί τελικά :cool:

George
26-06-2006, 10:47
Το ΑΦΡΟΔΙΤΗ δεν θα ταξιδέψει και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ έχει επειδοτούμενες από Λαύριο και από Αλεξανδρούπολη για Ρόδο. Το Υπουργείο έκανε πρόσκληση ενδιαφέροντος για τη γραμμή αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρθηκε κανείς τελικά. Η ΣΑΟΣ δεν έχει άλλα πλοία αυτή τη στιγμή έτοιμα αφού τόσο το ΣΟΥΜΕΛΑ αργεί ακόμα αλλά και τα EUN και THESSALONIKΙ βγαίνουν ως Ro/Ro.

Maroulis Nikos
26-06-2006, 10:53
τι προβλέπεις φίλε george για την γραμμή ?

nippon
26-06-2006, 16:20
Διακινδυνευω να πω για αλλους υποψηφιους...Προς το παρον μενει και η G.A.FERRIES, πραγμα που το αποκλειω..

George
27-06-2006, 00:55
Δεν μπορείς να κάνεις προγνωστικά φίλε Νίκο. Είναι μια γραμμή που τουλάχιστον οι Μινωικές την έδειχναν ως πολύ κερδοφόρα και μου έκανε τρομερή εντύπωση που δεν ενδιαφέρθηκε κανείς. Αν ήταν χειμώνας θα πόνταρα στη ΣΑΟΣ αλλά τώρα δεν γίνεται. Η GA ούτε αυτή έχει καράβια για τη γραμμή και γενικότερα αν κάποιος ήθελε να δραστηριοποιηθεί στη συγκεκριμένη γραμμή θα έπρεπε να το είχε κάνει. Τώρα μου φαίνεται απίστευτο να πάει κάποιος.

meco
27-06-2006, 10:32
Το κακό είναι ότι πλέον δεν εξυπηρετούνται οι ανάγκες των Ηρακλειωτών για ταξίδι στις Κυκλάδες (φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τους Θεσσαλονικείς). Ενδεικτικά σας λέω ότι το FlyingCat4 ταξιδεύει με πληρότητα που αγγίζει το 100% (Από Ηράκλειο).

Maroulis Nikos
27-06-2006, 11:41
Το κακό είναι ότι πλέον δεν εξυπηρετούνται οι ανάγκες των Ηρακλειωτών για ταξίδι στις Κυκλάδες (φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για τους Θεσσαλονικείς). Ενδεικτικά σας λέω ότι το FlyingCat4 ταξιδεύει με πληρότητα που αγγίζει το 100% (Από Ηράκλειο).

καλως ήρθες στην παρέα μας ;)

η γραμμή έχει ανάγκη για άμεση δρομολόγηση κάποιου πλοίου δεν μπορει να εξυπηρετήσει επαρκώς το flyingcat4 ....

George
27-06-2006, 14:58
Είναι και το ΣΟΥΠΕΡ ΤΖΕΤ (καμία σχέση βεβαια με το FC4) αλλά όπως και να το κάνουμε, άλλο πράμμα να έχεις έναν ΔΑΙΔΑΛΟ κι άλλο ένα γατάκι...

captainmikefsf8w
01-02-2007, 23:34
ΤΟ ΝΤΑΛΙΑΝΑ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ.
ΤΟ ΜΙΛΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΑΜΟ.:p

meco
02-02-2007, 08:41
ΤΟ ΝΤΑΛΙΑΝΑ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ.
ΤΟ ΜΙΛΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΑΜΟ.:p
To Νταλιάνα ε? Ωραία τα πιάσαμε τα λεφτά μας. :confused:
Το 1993 είχα πάει πολυήμερη στη Ρόδο με το Νταλιάνα. Τρομερό βαπόρι!!!! Φαντάζομαι τώρα, 14 χρόνια μετά.
Από την άλλη βέβαια από το να μην υπάρχει καθόλου βαπόρι, ας είναι και το Νταλιάνα.

cbhornet00
23-04-2007, 17:08
Το οχηματαγωγό – επιβατηγό «Βισέντζος Κορνάρος» αναμένεται να καταπλεύσει στην Αλεξανδρούπολη τις επόμενες ημέρες καθώς από 7 Μαΐου θα ξεκινήσει το δρομολόγιο Αλεξανδρούπολη – Σητεία. Το Βιτζέντζος Κορνάρος που θα δένει και σε άλλα μικρά λιμάνια όπως στη Χαλκη , στη Κάρπαθο και στη Κάσο θα εκτελεί αυτό δρομολόγιο για τα επόμενα δύο χρόνια. Έτσι υλοποιείται ένα πάγιο αίτημα των πολιτών της περιοχής που ζητούσαν την ακτοπλοϊκή σύνδεση με τα νησιά του Αιγαίου και την Κρήτη

zamas
09-06-2008, 20:29
Φέτος έχουν έρθει το Ιεράπετρα και το Βιτσέντζος Κορνάρος απο την Θεσσαλονίκη στο λιμάνι του Καρλοβάσου.

marioskef
05-08-2008, 01:48
Ψάχνωντας εισητήρια για να ανέβω Θεσ/νική από Ηράκλειο κατέληξα σε ένα δρομολόγιο στις 11 Αυγουστου με το Νταλιάνα, όταν λοιπόν του δίνω τα δεδομένα μου θέλω καμπίνα Β4 μου δίνει διαθεσιμότητα. Όταν όμως κάνω ακριβώς την ίδια αναζήτηση αλλά με φοιτητικό τότε απλώς δεν παρουσιάζει κάποιο output (ούτε καν δείχνει οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση).
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Ξέρουμε αν υπάρχει κατηγορία ναύλου "φοιτητικό" για τον Αύγουστο στη συγκεκριμένη γραμμή και αν ναι τι έκπτωση δίνει?

sylver23
05-08-2008, 01:57
καλυτερα παρε ενα τηλ ενα πρακτορειο γιατι το σαιτ της ga ferries ειναι για πολλα βρισιδια.αλλες ωρες λεει απο τις κανονικες,αλλα δρομολογια αλλες μερες.αχταρμας

marioskef
05-08-2008, 02:03
Αυτό το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα GA. Και σε άλλα site συνδεδεμένα με το CRS πάλι τα ίδια κάνει.
Μήπως αυτό το καιρό δεν έχουν καθόλου φοιτητικό και απλώς από bug του συστήματος βγάζει κενή σελίδα?

STRATHGOS
05-08-2008, 02:22
Ψάχνωντας εισητήρια για να ανέβω Θεσ/νική από Ηράκλειο κατέληξα σε ένα δρομολόγιο στις 11 Αυγουστου με το Νταλιάνα, όταν λοιπόν του δίνω τα δεδομένα μου θέλω καμπίνα Β4 μου δίνει διαθεσιμότητα. Όταν όμως κάνω ακριβώς την ίδια αναζήτηση αλλά με φοιτητικό τότε απλώς δεν παρουσιάζει κάποιο output (ούτε καν δείχνει οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση).
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Ξέρουμε αν υπάρχει κατηγορία ναύλου "φοιτητικό" για τον Αύγουστο στη συγκεκριμένη γραμμή και αν ναι τι έκπτωση δίνει?
MERIKES ETERIES DEN EXOY FITITIKA OLES TIS MERES ALA DEN PISTEBO... ASE POY PREPI NANE KAI EPIDOTOYMENO OPOTE OLO KAI KATI 8A BRIS AKOY EKI DEN SOYTO EKDIDI ME TIN EKTOSI POY DIKEOYSE APARADEXTO .. TI EINAI TAXYPLOO EDO KAI STA TAXYPLOA EXEIS KAPOIA EKTOSI KAI DEN 8A KANI H G A NTROPI!;)

Haddock
05-08-2008, 02:25
Χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει να είναι bug του συστήματος. Τουλάχιστον, μέχρι πέρσι, η GA εξέδιδε εισιτήρια με καμπίνα και την ανάλογη έκπτωση. Ίσως τα δεδομένα να άλλαξαν φέτος. Έχε υπόψη σου ότι ο πράκτορας, σε συγκριση με τους κοινούς θνητούς, έχει περισσότερα overrides και access μεσω crs.

marioskef
05-08-2008, 09:52
Τελικά το επισόδειο με το περίφημο εισητήριο έχει και συνέχεια, που για να είμαι ειλικρινής με προβλημάτισε...
Αφου ψάχνω το site της GA, με παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο πρακτορείο (λογικά κεντρικός πράκτορας στην περιοχή εκείνη) οπότε και παίρνω τηλέφωνο...
"Γεια σας ενδιαφέρομε να δω για ένα δρομολόγιο από Ηράκλειο για Θεσ/νικη στις 11 Αυγουστου", λεω εγώ...
Αφού ψάχνει στο σύστημα μου λεει πως "υπάρχει τέτοιο δρομολόγιο με το Νταλιάνα".
"Τέλεια, ενδιαφέρομαι να κάνω κράτηση για κρεβάτι σε καμπίνα."

Ψάχνει λοιπόν και μου λέει, πως "υπάρχουν εισητήρια μόνο σε xxx (δεν είμαι σίγουρος τι κατηγορία ακριβώς μου είπε) καμπίνα με τιμή €124", περίπου.
"Καλώς" λέω εγώ μη υποψιασμένος και θέλοντας να γίνει η κράτηση έστω κι έτσι... Αλλά καλού κακού ρωτάω, "επειδή εχω δει από το σύστημα οτι μέχρι χθες το βράδυ υπήρχε διαθεσιμότητα και σε τετράκλινη εσωτερική, μπορούμε με καποιο τρόπο να έχουμε υπ' όψην μας οτι με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη θέση και αν υπάρχει κάποια ακύρωση..."
Και εκεί τρελαίνομαι...
"Ε, μισώ λεπτό να δω τι υπάρχει..., α ωραία έχουμε θέσεις και σε αυτή τη κατηγορία με κόστος €79..."

Εγω λοιπόν κάνω την κράτηση και ρωτώ εσας με ποια λογική στην αρχη με διαβεβαιώνει οτι έχουμε μόνο στην xxx κατηγορία και αμεσως μετά μόλις της λέω οτι το έχω ψάξει, κυριολεκτικά 10 δευτερολεπτα μετά, μου βρίσκει στην κατηγορία που θέλω... Μα τέτοια τύχη να έχει μόλι ακυρώσει κάποιος στο δρομολόγιο ακριβώς που με ενδιαφέρει... Να γράψω τζόκερ!!!

marsant
05-08-2008, 14:18
A καλα ναι αυτες ειναι οι γνωστες πονηριες των πρακτορων.Για φοιτητικο παντως επειδη εψαχνα και εγω για μια φιλη μου που ηθελε να ερθει με το Ιεραπετρα,εβγαζε το ιδιο προβλημα μολις παταγα φοιτητικο.Συνεπως ειναι προβλημα του συστηματος.Ολες οι εταιριες κοβουν φοιτητικα.

giannisk88
10-08-2008, 01:49
Παντως φίλε marioskef (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=2872) στην Ελλάδα βρισκόμαστε!Σιγά μη σου έλεγαν πρώτα το πιο συμφέρον για σενα!!Μόνο αν τους πείς οτι το έχεις ψάξει το θέμα και τους πείς οτι ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένη κατηγορία σου λένε τι έχουν.Αλλιώς σου λενε τη πιό ακριβή και συμφέρουσα προς αυτούς λύση.
Πάντως επειδή και εγώ πρόσφατα έψαχνα για φοιτητικά εισητίρια, σε όλες τις εταιρείες συγκινωνιών υπάρχουν φοιτητικές εκπτώσεις!Ακόμα και στα Κτελ!
Αν δεν έχει η G.A. τι να πώ!!!Αμα προσπαθούν να βγάλουν και απο εμάς τους φοιτητές λεφτά, δε θέλω να κατονομάσω δημόσια τι είναι......:rolleyes:

mike_rodos
10-08-2008, 06:23
A καλα ναι αυτες ειναι οι γνωστες πονηριες των πρακτορων.Για φοιτητικο παντως επειδη εψαχνα και εγω για μια φιλη μου που ηθελε να ερθει με το Ιεραπετρα,εβγαζε το ιδιο προβλημα μολις παταγα φοιτητικο.Συνεπως ειναι προβλημα του συστηματος.Ολες οι εταιριες κοβουν φοιτητικα.

Λοιπόν η φοιτητική έκπτωση ισχύει όλο το χρόνο, και την δικαιούσαστε σε οποιαδήποτε θέση. Αυτό το θέμα έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές τους φοιτητικούς συλλόγους και κυρίως της Κρητής όπου ήμουν και εγώ κάποτε μέλος εκεί... Όπου αυθέρετα μία εταιρεία της Κρήτης σταματούσε την ισχύ της όταν είμασταν στα μέσα του καλοκαιριού και οι σχολές ήταν κλειστές!
Όσο για την ύπαρξει καμπίνας, ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 124 ευρώ :confused::confused::confused: δεν πας και με αεροπλανάκι σε 1 ωρίτσα, έτσι θα απαντούσα στον πράκτορα εγώ... έχουν ξεφτηλίσει το θέμα οι ακτοπλόοι μας!

despo
10-08-2008, 07:53
Κανονικα η φοιτητική έκπτωση διακόπτεται το καλοκαιρι, οταν ειναι κλειστες οι σχολές και αν δεν κανω λαθος η Μπλου Σταρ δεν έχει αυτο το χρονικό διάστημα. Παντως η GA ferries, για την οποία γίνεται συζήτηση έχει σιγουρα, αλλο αν ο πράκτορας δεν θέλει για διάφορους λόγους να βγαλει τετοια εισιτήρια.

marsant
10-08-2008, 10:13
Κανονικα η φοιτητική έκπτωση διακόπτεται το καλοκαιρι, οταν ειναι κλειστες οι σχολές και αν δεν κανω λαθος η Μπλου Σταρ δεν έχει αυτο το χρονικό διάστημα. Παντως η GA ferries, για την οποία γίνεται συζήτηση έχει σιγουρα, αλλο αν ο πράκτορας δεν θέλει για διάφορους λόγους να βγαλει τετοια εισιτήρια.

Αυτο παλι δεν μπορω να το καταλαβω!Δηλαδη επειδη ειναι κλειστες οι σχολες το καλοκαιρι τι παει να πει?Παιρνει ξαφνικα ο φοιτητης το καλοκαιρι λεφτα η γινεται πλουσιος?Πρεπει δηλαδη να ταξιδευει μονο χειμωνα!Ελεος πια!Οπως γινεται με τους πολυτεκνους που εχουν εκπτωση μονο καθημενρινες(δεν πρεπει να ταξιδευουν Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη και να γυρνανε Δευτερα) γιατι δεν υπαρχει εκπτωση σε αυτους τους ανθρωπους,οπως κανει για παραδειγμα η HSW στα ταχυπλοα της.Δυστηχως αυτα γινονται αμα δεν υπαρχει κρατος.Α ρε Ελλαδα με τα μεγαλεια σου

despo
11-08-2008, 16:03
Για να μην γινει παρεξηγηση οσον αφορα τη φοιτητικη εκπτωση, αυτη οπως και στους μαθητες χορηγειται για τη μεταβαση και επιστροφη απο τον τοπο διαμονης στο σχολειο/σχολη και οχι για ψυχαγωγία. Αλλοιμονο αν το κρατος αναλαμβανε να πληρωνει και τις διακοπες των φοιτητών !!!

giannisk88
11-08-2008, 16:10
Για να μην γινει παρεξηγηση οσον αφορα τη φοιτητικη εκπτωση, αυτη οπως και στους μαθητες χορηγειται για τη μεταβαση και επιστροφη απο τον τοπο διαμονης στο σχολειο/σχολη και οχι για ψυχαγωγία. Αλλοιμονο αν το κρατος αναλαμβανε να πληρωνει και τις διακοπες των φοιτητών !!!
Μα κάτσε φίλε μου!!!Αλλο οι εκτπώσεις για τους μαθητές και άλλο για τους φοιτητές!!!Καμία σχέση!!!
Οι φοιτητικές εκτπώσεις γίνονται για να βοηθήσουν τους φοιτητές καθώς και τους γονείς μας οικονομικά!!!Ενας φοιτητής μπορεί να θέλει να πάει για κάποιο λόγο και το καλοκαίρι στη πόλη που σπουδάζει, πρέπει να κόψει κανονικό εισιτήρειο?? αν είναι ετσι το "πάσο" γιατί το έχουμε? για μόστρα? δε νομίζω!
Και απο την άλλη αν ήταν έτσι γιατί στα Κτελ-σινεμά-μερικές εταιρείες πλοίων κτλ έχουμε ειδικές εκτπώσεις?? ένας φοιτητής είναι φοιτητής και έχει εκτπωσεις φοιτητικές ανεξάρτητα που σπουδάζει!!

gvaggelas
11-08-2008, 16:17
Σωστά. Προσωπικά μου έχει τύχει να ταξιδέψω πάρα πολλές φορές σε νομούς που δεν έχουν σχέση με την έδρα του Πανεπιστημίου που σπούδαζα (΄πήγαινα για λόγους αναψυχής), αλλά την φοιτητική έκπτωση μου την έδιναν κανονικά.

xidianakis
02-01-2009, 11:00
Σωστά. Προσωπικά μου έχει τύχει να ταξιδέψω πάρα πολλές φορές σε νομούς που δεν έχουν σχέση με την έδρα του Πανεπιστημίου που σπούδαζα (΄πήγαινα για λόγους αναψυχής), αλλά την φοιτητική έκπτωση μου την έδιναν κανονικά.
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ??

captain 83
02-01-2009, 12:20
Eκτός από του καπτα Μάκη, δε βλέπω κανέναν άλλον πρόθυμο να αναλαμβάνει την γραμμή.

moutsokwstas
02-01-2009, 18:11
χοντρικα ποσες ωρες ειναι το ταξιδι θεσσαλονικη-ηρακλειο, με ενα ταχυπλοο συμβατικο, μη βαλουμε καποιο αργο συμβατικο. μιλαμε για να μεταφερει φορτηγα στην προκειμενη περιπτωση. μια χαρα γραμμη αν σκεφτει κανεις οτι τα φορτηγα θα φευγουν εξω για βουλγαρια-ρουμανια, μεσω θεσσαλονικης-εγνατιας οδου και μιλαμε για ηρακλειο και θεσσαλονικη δυο μεγαλουπολεις, αλλα πρεπει να δουμε αν συμφερει απο αποψη κοστους-εισιτηριων και χρονου διανυσης του ταξιδιου κι απο θαλασσης και απο ξηρα..

artmios sintihakis
02-01-2009, 22:16
Πιστεύω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να δραστηροποιηθεί η Blue Star Ferries με τον Διαγόρα!Κ πολυτελές είναι για τα δεδομένα της γραμμής,κ αρκετό αριθμό κρεβατιών εχει,επίσης έχει μια καλή υπηρεσιακή ταχύτητα κ αρκετό γκαράζ για φορτηγά!!!!!!Την τον έχει στα δωδεκάνησα μαζι με τα μεγάλα Blue Star?Μήπως δεν αρκούν για την γραμμή?Απορώ πως δεν το έχει σκεφτεί ακόμα.........Τι να σου κάνει κ η κακομοίρα η ΝΤΑΛΙΑΝΑ.....μόνη της σε αυτό το δρομολόγιο?Αφού τα καταφέρνει πάλι καλα να λέμε..Άσε που ο Διαγόρας μπένει παντού!

pontios thessaloniki
02-01-2009, 23:08
Πιστεύω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να δραστηροποιηθεί η Blue Star Ferries με τον Διαγόρα!Κ πολυτελές είναι για τα δεδομένα της γραμμής,κ αρκετό αριθμό κρεβατιών εχει,επίσης έχει μια καλή υπηρεσιακή ταχύτητα κ αρκετό γκαράζ για φορτηγά!!!!!!Την τον έχει στα δωδεκάνησα μαζι με τα μεγάλα Blue Star?Μήπως δεν αρκούν για την γραμμή?Απορώ πως δεν το έχει σκεφτεί ακόμα.........Τι να σου κάνει κ η κακομοίρα η ΝΤΑΛΙΑΝΑ.....μόνη της σε αυτό το δρομολόγιο?Αφού τα καταφέρνει πάλι καλα να λέμε..Άσε που ο Διαγόρας μπένει παντού!
Συμφωνω φιλε:D

mitilinios
03-01-2009, 01:34
Πιστεύω ότι κάλλιστα θα μπορούσε να δραστηροποιηθεί η Blue Star Ferries με τον Διαγόρα!Κ πολυτελές είναι για τα δεδομένα της γραμμής,κ αρκετό αριθμό κρεβατιών εχει,επίσης έχει μια καλή υπηρεσιακή ταχύτητα κ αρκετό γκαράζ για φορτηγά!!!!!!Την τον έχει στα δωδεκάνησα μαζι με τα μεγάλα Blue Star?Μήπως δεν αρκούν για την γραμμή?Απορώ πως δεν το έχει σκεφτεί ακόμα.........Τι να σου κάνει κ η κακομοίρα η ΝΤΑΛΙΑΝΑ.....μόνη της σε αυτό το δρομολόγιο?Αφού τα καταφέρνει πάλι καλα να λέμε..Άσε που ο Διαγόρας μπένει παντού!

Η Blue Star Ferries προτίθεται να δρομολογήσει πλοίο της στη γραμμή από Θεσσαλονίκη μέχρι Ρόδο. :D Όπως ενημερώνει τους Νομάρχες Λέσβου και Χίου, η Blue Star Ferries προτίθεται να δρομολογήσει πλοίο της από την 1η Μαΐου έως τις 30 Οκτωβρίου του 2009 στη γραμμή Θεσσαλονίκη – Μυτιλήνη – Χίο – Σάμο – Κω – Ρόδο. Επίσης τους ενημερώνει ότι η εταιρεία συμφωνεί με την προσέγγιση του πλοίου στο λιμάνι της Μυτιλήνης αντί του λιμανιού του Σιγρίου με το ίδιο μίσθωμα.

Πηγή: http://news.ert.gr/local/localmapDet.asp?id=435601

Αυτός νομίζω είναι και ο βασικότερος λόγος που δεν ενδιαφέρεται η BLUE STAR FERRIES για τη γραμμή Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο.

artmios sintihakis
03-01-2009, 12:30
Δεν νομίζω όμως να έχει την κίνηση που έχει η γραμμή Ηρακλειο-Κυκλάδες-Θεσ/νικη.Λόγω καταγωγής μου απο Σαντορίνη ανεβωκατεβαινα μια ζωή με τον Δαιδαλο κ πάντα θυμάμαι το γκαράζ του γεμάτο απο φορτηγά κ ασυνόδευτα για Θεσ/νικη.(Χειμώνα -Καλοκαίρι)...και είχε κ μια ικανοποιητική επιβατική κίνηση(Χειμώνα).Για το καλοκαίρη δεν το συζητάμε,υπήρχε περίπτωση να μην βρεις κ εισητήριο.....Παρόλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι οτί η γραμμή θέλει πλοίο κ οτι όποια εταιρεία κ να δραστηροποιηθεί δεν θα χάσει!!!!!!!!!

Leo
03-01-2009, 13:19
Δεν νομίζω όμως να έχει την κίνηση που έχει η γραμμή Ηρακλειο-Κυκλάδες-Θεσ/νικη.Λόγω καταγωγής μου απο Σαντορίνη ανεβωκατεβαινα μια ζωή με τον Δαιδαλο κ πάντα θυμάμαι το γκαράζ του γεμάτο απο φορτηγά κ ασυνόδευτα για Θεσ/νικη.(Χειμώνα -Καλοκαίρι)...και είχε κ μια ικανοποιητική επιβατική κίνηση(Χειμώνα).Για το καλοκαίρη δεν το συζητάμε,υπήρχε περίπτωση να μην βρεις κ εισητήριο.....Παρόλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι οτί η γραμμή θέλει πλοίο κ οτι όποια εταιρεία κ να δραστηροποιηθεί δεν θα χάσει!!!!!!!!!


Συμφωνώ με τον προλαλήσανατα, είναι ακριβώς όπως τα λέει. Όταν την γραμμή την δούλευαν οι Μινωικές ήταν τίνγκα τα βαπόρια. Από τη στιγμή που στη γραμμή δραστηροποιούνται άλλοι .... πήραμε την κάτω βόλτα ... όμορφμη μου Παναγιώτα :rolleyes:. Μια βομάδα πήγαινε έλα... πάνε οι διακοπές τις πήρε το μελτέμι απο τα καταστρώματα ;)

Rocinante
03-01-2009, 16:41
Να υπενθυμισω οτι την εποχη που υπηρχαν δυο πλοια στη γραμμη και περνουσαν απο την Τηνο η παρουσια στο λιμανι πουλμαν γνωστης εταιριας εκδρομων απο τη Θεσσαλονικη ηταν μονιμη και οι εκδρομεις πολλοι. Καλα εμας εκει μας εφαγε και το λιμανι...

moutsokwstas
03-01-2009, 18:04
υπολογιστε μονο τον πλυθησμο οχι μονο της θεσσαλονικης αλλα και της βορειας ελλαδας γενικα. καθε καλοκαιρι στριμωχνονται στα δυο ποδια της χαλκιδικης για διακοπες και μπανια στη θαλασσα. ποσες φορες εχει φωναξει ο κοσμος στη βορεια ελλαδα, να μπουν πλοια απο θεσσαλονικη, για να ταξιδεψουν σαμο, κω, ροδο, κυκλαδες και κρητη? φωναζουν αλλα κανεις δεν τους ακουει και θελουν να ταξιδεψουν, φανταστειτε! η γραμμη και κινηση θα εχει το καλοκαιρι αλλα και το χειμωνα με τα φορτηγα για βορειο ελλαδα και κατ επεκταση ρουμανια-βουλγαρια-τουρκια. με ενα φιλο μου που συζητουσαμε ειχαμε προτεινει να εμπαιναν οι κεντερηδες το καλοκαιρι απο β. ελλαδα για κυκλαδες και κω-ροδο η και κρητη ακομα, η καποιο αλλο ταχυπλοο αλλης εταιριας και στη χειροτερη περιπτωση καποιο συμβατικο για το καλοκαιρι, δινοντας μια λυση στην εκμεταλλευση καποιοων πλοιων που μενουν στα αζητητα, αλλα ενδιαφερεται κανενας?

artmios sintihakis
03-01-2009, 20:20
Θυμάμαι που μια εποχή (για καλοκαίρι μιλάμε)που είχε πλοίο για κυκλάδες-Σποράδες-Θεσ/νικη κάθε μέρα!!!Δεύτερα-Τετάρτη-Παρασκεύη τον βάπορο τον Δαίδαλο κ Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο το Μιλένα......Και όμως έβλεπες κ τα δυό καράβια να είναι τίνγκα!!!!
Ο πατέρας μου έχει γνωστό με ντάλικα ο οποίος φεύγει κ έξω Βουλγαρία -Ρουμανία κ μας λεεί ότι τα έξοδα απο τότε που κόπηκε η γραμμή εχουν σχεδόν διαπλασσιαστεί κ επίσης τη περίοδο που το πετρέλαιο κίνησης ήταν στα ύψη σχέδον σε κάποιο δρομολόγιο τριπλασσιάζονταν...γιατι?Γιατί όταν ο τρακτοράς έμπαινε απο το λιμάνι Ηρακλείου κ έβγενε στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης δεν έτρωγε το πετρέλαιο που έτρωγε στο δρόμο για Θεσ/νικη...επίσης βάλε διόδια μέχρι να φτάσει κ πανω απο όλα την σωματική κούραση που έχει ο οδηγός.Εκει που είχε 5 ώρες για να φτάσει στην Σόφια απο Θεσ/νικη,τώρα έχουν τετραπλασσιαστεί οι ώρες μέσω Αθηνών.Ο οδηγός έβγαινε απο το πλοίο χορτασμένος απο ύπνο κ απο ξεκούραση κ είχε όρεξη κ δυνάμεις για οδήγηση κ συνάμα είχε κ καλύτερα αντανακλαστηκα σε περίπτωση που του τύχεναι κάτι στο δρόμο..Αυτά είχα να πω κ ελπίζω να τα διαβάζουν αυτά που γραφουμε καπιοί υπέυθηνοι κ να ανοίξουν πλέον τα μάτια τους!!!!

moutsokwstas
03-01-2009, 20:30
Θυμάμαι που μια εποχή (για καλοκαίρι μιλάμε)που είχε πλοίο για κυκλάδες-Σποράδες-Θεσ/νικη κάθε μέρα!!!Δεύτερα-Τετάρτη-Παρασκεύη τον βάπορο τον Δαίδαλο κ Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο το Μιλένα......Και όμως έβλεπες κ τα δυό καράβια να είναι τίνγκα!!!!
Ο πατέρας μου έχει γνωστό με ντάλικα ο οποίος φεύγει κ έξω Βουλγαρία -Ρουμανία κ μας λεεί ότι τα έξοδα απο τότε που κόπηκε η γραμμή εχουν σχεδόν διαπλασσιαστεί κ επίσης τη περίοδο που το πετρέλαιο κίνησης ήταν στα ύψη σχέδον σε κάποιο δρομολόγιο τριπλασσιάζονταν...γιατι?Γιατί όταν ο τρακτοράς έμπαινε απο το λιμάνι Ηρακλείου κ έβγενε στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης δεν έτρωγε το πετρέλαιο που έτρωγε στο δρόμο για Θεσ/νικη...επίσης βάλε διόδια μέχρι να φτάσει κ πανω απο όλα την σωματική κούραση που έχει ο οδηγός.Εκει που είχε 5 ώρες για να φτάσει στην Σόφια απο Θεσ/νικη,τώρα έχουν τετραπλασσιαστεί οι ώρες μέσω Αθηνών.Ο οδηγός έβγαινε απο το πλοίο χορτασμένος απο ύπνο κ απο ξεκούραση κ είχε όρεξη κ δυνάμεις για οδήγηση κ συνάμα είχε κ καλύτερα αντανακλαστηκα σε περίπτωση που του τύχεναι κάτι στο δρόμο..Αυτά είχα να πω κ ελπίζω να τα διαβάζουν αυτά που γραφουμε καπιοί υπέυθηνοι κ να ανοίξουν πλέον τα μάτια τους!!!!
συμφωνω σε αυτα που γραφεις, δεν θελει πολυ μυαλο να τα σκεφτει και να τα κανει πραξη κανεις. αλλα τα συμφεροντα και η ασχετοσυνη, δεν μας αφηνουν να παμε μπροστα. πρωτα απ ολα για τον τουρισμο μας και δευτερον για τις οδικες και θαλασσιες μεταφορες! αλλα μηπως και το σιδηροδρομικο δικτυο ειναι αξιοποιησιμο? εδω περικοπτουν δρομολογια γραμμων αμαξοστοιχιων, ενω στις αλλες χωρες του κοσμου οι ακτοπλοικες και σιδηροδρομικες συγκοινωνιες εχουν ιδιαιτερη σημασια και ρολο στην αναπτυξη των οικονομιων κι οχι μονο. εμεις εδω τα ξερουμε ολα!

artmios sintihakis
04-01-2009, 00:04
Ας πάρουμε για παράδειγμα την Blue Star Ferries,την οποία την ανέφερα κ παραπάνω για παράδειγμα,αυτή την στιγμή έχει δρομολογημένα στα Δωδεκάνησα 2 από τα καλύττερα πλοία της Ελληνικής ακτοπλοοίας κ έχει κ τρίτο πλοίο των Διαγόρα...για ποιό λόγο? Μήπως δεν τα καταφέρνουν τα άλλα δύο?Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι περισεύει στην γραμμή κ θα μπορούσε να δρομολογηθεί άνετα κάπου αλλού κ μάλιστα με μεγάλη επιτυχία..Αλλά ξέρεις τι κάνουν? Μαζέυονται 5 εταιρείες σε ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο (βλ. Παροναξία) μπας και πάρουν μερίδιο από την συγκεκριμένη γραμμή..κ αφήνουν άλλες γραμμές ανεκμετάλλευτες,λόγου χάρη για αυτήν που μιλάμε τώρα,οι οποίες αυτές θα τους επέφεραν κέρδη κ θα μπορούσαν να γίνουν κ μονοπώλειο κ να είναι όλη η κίνηση δική τους αλλά......................και μην μου πείτε ότι βγαίνουν κ κερδισμένες απο αυτό που κάνουν,όταν δραστηροποιούνται σε γραμμές την στιγμή που υπάρχουν αλλες τόσες?

eytyhis128
04-01-2009, 16:21
ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΕΚ ΜΕ ΤΟ KYDON ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 25 ΩΡΕΣ , 1 ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ 1 ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ. ΜΕΤΑ ΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΡΗΤΗ 17 ΩΡΕΣ. ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΗΤΑΝΕ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΗ:pΤΑΙ.

captain 83
04-01-2009, 16:52
To ένα δρομολόγιο που έκανε το καλοκαίρι φέτος η GA ήταν επιδοτούμενο.

artmios sintihakis
04-01-2009, 21:39
Άρα η GA FERRIES το καλοκαίρι παίρνει επιδότηση?Δεν έχω ακούσει ποτέ μου ότι αυτή η γραμμή ήταν επιδοτούμενη κ ούτε την επόχη που δραστηροποιούνταν οι Μινωικές...τ'οτε το θέμα αλλάζει.........Κατά την γνώμη μου δεν πιστεύω να θεωρείται άγονη η συγκεκριμένη γραμμή,ώστε να απαιτείτε επιδότηση!!!!!Διοτι ο κορμός του δρομολογίου περιέχει νησιά τα οποία δεν θεωρούνται άγονη κ με συμαντική επιβατική κίνηση! Να μου πεις εδώ βγάλανε άγονη την Ρέθυμνο-Πειραιά!Αυτή δεν θα βγάζανε?

captain 83
05-01-2009, 17:21
Δρομολόγια γίνονται μόνο το καλοκαίρι από το ΜΙΛΕΝΑ και το ΝΤΑΛΙΑΝΑ. 2 είναι τα δρομολόγια που είναι επιδοτούμενα.

xidianakis
06-01-2009, 18:54
Υπαρχει περιπτωση τη γραμμη να την παρει η saos με την Αρσινοη??

Maroulis Nikos
06-01-2009, 18:59
Υπαρχει περιπτωση τη γραμμη να την παρει η saos με την Αρσινοη??
Τι είναι αυτό που σε κάνει να το λές ?

artmios sintihakis
06-01-2009, 19:18
Πιστεύω ότι θα είναι ανώφελο να μπεί το Αρσινόη στην γραμμή!!!Δεν κάνει για την γραμμή για κανένα απολύτως λόγω με την κίνηση που υπάρχει κ για τα φορτηγά που διακινούντε...δεν αρκεί!!!Κ θα ήταν πολύ γελίο να μπει στην γραμμή,διότι δεν θα ήταν εξυπηρετικό.Αυτό κάνει για ενδοκυκλαδικά κ μόνο!(άποψη μου)

livanistiri
06-01-2009, 19:40
Σχετικα με τη γραμμη ΘΕΣ-ΚΥΚΛ-ΚΡΗΤΗ που αναφερεσθε επι εποχης ΜΙΝΩΙΚΩΝ ουδεποτε υπηρχε επιδοτηση. Μετα τη διακοπη των δρομολογιων απο τις Μινωικες και αφου δεν υπηρχε ενδιαφερον απο αλλη εταιρια το υπουργειο την εκανε αγονη κατοπιν πιεσης των φορεων κυριως των κυκλαδων.Οσο για τη κινηση που υπηρχε τοτε κυριως στα φορτηγα που πραγματι ηταν πολυ μεγαλη ολο το χρονο , γινοτανε διοτι ο πρακτορας στη Θεσσαλονικη των ΜΙΝΩΙΚΩΝ τοτε ηταν ταυτοχρονα και ιδιοκτητης πολυ μεγαλης μεταφορικης εταιριας ΦΓΩΝ ( αν θυμαμαι καλα γυρω στα 150 φγα) και ειχε παρει ολες τις δουλειες απο θεσ για Κρητη . Αφου για να μπη φορτηγο απο ενδιαμεσο λιμανι για Κρητη η αντιθετα χρειαζοταν ολοκληρη διαδικασια μηπως βρεθει θεση. Παντως την τελευταια χρονια που ταξιδευε το ΔΑΙΔΑΛΟΣ λεγοταν οτι οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ προκειμενου να κρατησουν τη γραμμη και να μη πουλησουν το πλοιο ειχαν ζητησει επιδοτηση που ομωσ τοτε απεριφθη απο το ΥΕΝ. Σημερα αυτη η στανταρ δουλεια δεν υπαρχει.Η κινηση σε επιβατες αντε να ειναι 3 μηνες. Απο κει και περα τι γινεται?. Οταν πρναει τον υπολοιπο χρονο το πλοιο μονο κουτια με τροφιμα για τους κυκλαδιτες φοιτητες στη Κρητη παιρνει. Μονο λοιπον με επιδοτηση μπορει να υπαρχει πλοιο σ αυτη τη γραμμη που τουλαχιστο για τις Κυκλαδες και για τη περιοδο του καλοκαιριου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.Η διαφορα φανηκε οταν σταματησαν τα δρομολογια των Μινωικων.

moutsokwstas
06-01-2009, 19:41
εδω μιλαμε για σημαντικη διακινηση φορτηγων απο κρητη για βορειο ελλαδα κι αντιστροφα και κατ επεκταση επιβατων, τους θερινους μηνες.

livanistiri
06-01-2009, 19:41
Σχετικα με τη γραμμη ΘΕΣ-ΚΥΚΛ-ΚΡΗΤΗ που αναφερεσθε επι εποχης ΜΙΝΩΙΚΩΝ ουδεποτε υπηρχε επιδοτηση. Μετα τη διακοπη των δρομολογιων απο τις Μινωικες και αφου δεν υπηρχε ενδιαφερον απο αλλη εταιρια το υπουργειο την εκανε αγονη κατοπιν πιεσης των φορεων κυριως των κυκλαδων.Οσο για τη κινηση που υπηρχε τοτε κυριως στα φορτηγα που πραγματι ηταν πολυ μεγαλη ολο το χρονο , γινοτανε διοτι ο πρακτορας στη Θεσσαλονικη των ΜΙΝΩΙΚΩΝ τοτε ηταν ταυτοχρονα και ιδιοκτητης πολυ μεγαλης μεταφορικης εταιριας ΦΓΩΝ ( αν θυμαμαι καλα γυρω στα 150 φγα) και ειχε παρει ολες τις δουλειες απο θεσ για Κρητη . Αφου για να μπη φορτηγο απο ενδιαμεσο λιμανι για Κρητη η αντιθετα χρειαζοταν ολοκληρη διαδικασια μηπως βρεθει θεση. Παντως την τελευταια χρονια που ταξιδευε το ΔΑΙΔΑΛΟΣ λεγοταν οτι οι ΜΙΝΩΙΚΕΣ προκειμενου να κρατησουν τη γραμμη και να μη πουλησουν το πλοιο ειχαν ζητησει επιδοτηση που ομωσ τοτε απεριφθη απο το ΥΕΝ. Σημερα αυτη η στανταρ δουλεια δεν υπαρχει.Η κινηση σε επιβατες αντε να ειναι 3 μηνες. Απο κει και περα τι γινεται?. Οταν πρναει τον υπολοιπο χρονο το πλοιο μονο κουτια με τροφιμα για τους κυκλαδιτες φοιτητες στη Κρητη παιρνει. Μονο λοιπον με επιδοτηση μπορει να υπαρχει πλοιο σ αυτη τη γραμμη που τουλαχιστο για τις Κυκλαδες και για τη περιοδο του καλοκαιριου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.Η διαφορα φανηκε οταν σταματησαν τα δρομολογια των Μινωικων.

livanistiri
06-01-2009, 20:37
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΠΛΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ. ΓΙΑ........ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ EL-GRECO MAZI ME TO ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ HISHPEED 1
26480

captain 83
07-01-2009, 12:43
Το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και το ΧΑΙΣΠΙΝΤ 1 δεν έκαναν Θεσσαλονίκη Ηράκλειο. Προφανώς συναντήθηκαν σε κάποιο κοινό λιμάνι του προορισμοού τους.

apollo_express
07-01-2009, 15:29
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΠΛΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ. ΓΙΑ........ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ EL-GRECO MAZI ME TO ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ HISHPEED 1

Η φωτογραφία πρέπει να είναι από το λιμάνι της Νάξου τότε που ήταν υπό κατασκευή η μαρίνα (γύρω στο 2000).

sylver23
07-01-2009, 15:46
Το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και το ΧΑΙΣΠΙΝΤ 1 δεν έκαναν Θεσσαλονίκη Ηράκλειο. Προφανώς συναντήθηκαν σε κάποιο κοινό λιμάνι του προορισμοού τους.
δεν λεει οτι εκαναν μαζι την γραμμη..απλα δεν εχει βαλει κομμα

eytyhis128
11-01-2009, 13:03
Το ΑΡΙΑΔΝΗ πιστευω οτι ειναι καταλληλο για την γραμμη αυτη, γιατι εχει μεγαλο γκαραζ, για τα ασυνοδευτα φορτιγα και εχει αρκετες καμπινες. Υ.Γ.θα εξυπηρετουσε εμας τους κρητικους που μενουμε στην θεσ/νικη.

giannisk88
11-01-2009, 13:44
Το ΑΡΙΑΔΝΗ πιστευω οτι ειναι καταλληλο για την γραμμη αυτη, γιατι εχει μεγαλο γκαραζ, για τα ασυνοδευτα φορτιγα και εχει αρκετες καμπινες. Υ.Γ.θα εξυπηρετουσε εμας τους κρητικους που μενουμε στην θεσ/νικη.
Σιγουρα θα ήταν πολυ καλό αλλα δε γνωρίζω κατα πόσο θα χωρούσε σε μερικά λιμάνια.

moutsokwstas
11-01-2009, 13:57
μιλαμε για τα λιμανια θεσσαλονικης και χανιων η ηρακλειου, εκει δεν υπαρχει προβλημα, που αλλου να το βαλουν..

giannisk88
11-01-2009, 14:01
μιλαμε για τα λιμανια θεσσαλονικης και χανιων η ηρακλειου, εκει δεν υπαρχει προβλημα, που αλλου να το βαλουν..
To είπα αυτό φίλε μου καθώς το δρομολόγιο αυτό εδώ και τόσα χρόνια περιλαμβάνε, Ηράκλειο-Κυκλάδες-Σποράδες-Θεσσαλονίκη και πιστεύω οτι αν δρομολογηθεί πλοίο θα μπεί σε αυτή τη γραμμή, δηλαδή δε νομίζω να πηγαίνει απευθείας Κρήτη-Σαλόνικα. Αν και τίποτα δεν αποκλείετε.
Αρα για το αν χωράει η Αριάδνη ή οχι αναφερόμουν στις κυκλάδες και σποράδες.

dimitris
11-01-2009, 14:09
φιλε Κωστα δεν ειναι μονο τα λιμανια της Θεσσαλονικης και του Ηρακλειου αλλα και τα ενδιαμεσα λιμανια που προσεγγιζει

scoufgian
11-01-2009, 15:28
καλα για τα ενδιαμεσα λιμανια για καντε καμια τουμπα ............δεν νομιζω ο Βαρδινογιαννης να χει την ορεξη να βαλει το Τερας σ αυτη τη γραμμη.Καλα ειναι εκει που ειναι........

artmios sintihakis
11-01-2009, 16:13
Καλό το ΑΡΙΑΔΝΗ για την γραμμή,εδώ ολόκληρο BLUE STAR 2 μπαίνει σε αυτά τα λιμάνια,το ΑΡΙΑΔΝΗ δεν θα τα καταφέρει?

scoufgian
11-01-2009, 16:29
Καλό το ΑΡΙΑΔΝΗ για την γραμμή,εδώ ολόκληρο BLUE STAR 2 μπαίνει σε αυτά τα λιμάνια,το ΑΡΙΑΔΝΗ δεν θα τα καταφέρει?
Συντεκνε εαν χρειαζεται το πλοιο σε μερικα απο αυτα τα λιμανια να μανουβραρει εξω απο το λιμανι και να μπαινει με τη πρυμη αστο καλυτερα...Ασε πρωτα να φτιαξουμε κανα λιμανι κι υστερα να φερνουμε την ΑΡΙΑΔΝΗ.Αλλο ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ(144metre),αλλο το ΒLUE STAR (176metre) και αλλο η ΑΡΙΑΔΝΗ(196metre)

xidianakis
17-01-2009, 19:48
Πιστευω πως το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ ειναι ενα απο τα καλυτερα καραβια για αυτο το δρομολογιο.. τι λετε εσεις??

sylver23
18-01-2009, 00:59
υποθετικα παντα διοτι το μυκονος το θελω εκει που ναι χωρις παρο ναξο βεβαια ,για αυτην την γραμμη υστερει σε καμπινες μονο.βεβαια περα απο αυτο η ταχυτητα παραειναι μεγαλη.
ολες οι γραμμες θα επρεπε να εχουν τετοια πλοια αλλα δυστυχως ζουμε σε μια κατασταση που δεν ενδιαφερεται κανεις

giannisk88
18-01-2009, 01:18
Για αυτή τη γραμμή όντως θέλει πολυυυυυυ περισσότερες καμπίνες!Κατα τα τα άλλα θα ήταν οτι πρέπει για αυτή τη γραμμή!!!

xidianakis
19-03-2009, 15:02
υπαρχει κανενα νεο για το ποιο καραβι θα βαλουν στη γραμμη??

xidianakis
07-04-2009, 20:19
υπαρχει τιποτα νεωτερο απο τον διαγωνισμο για την γραμμη??:confused::confused:

captain 83
07-04-2009, 20:19
Eίναι στα θέματα που επόμενου διαγωνισμού που πρόκειται να γίνει.

noulos
07-04-2009, 21:09
ΤΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ;
Η ΑΝΔΡΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΠ' ΕΞΩ;

xidianakis
07-04-2009, 21:16
την πιο πολυ κινηση την εχουν: ναξος, θηρα, παρος, συρος, ιος κ λιγο οι σποραδες. γιαανδρο μαλλον οχι δν θα βαλουν!

noulos
07-04-2009, 21:22
ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΤΕΛΟΥΣΕ ΤΟ ΑΝΕΜΟΣ (ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΗΣΑ) ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΣΧΗΜΑ.

Tsikalos
09-04-2009, 22:26
Νομίζω οτι αν μπει καράβι στη γραμμή π.χ 3 φορές την εβδομάδα χωράει τη 1 να περνά από Άνδρο. Όταν είχα πάει από Κρήτη έκανα στάση 1 βραδιάς στην Τήνο για να επιστρέψω Κρήτη μεπολύ δύσκολη διαμονή που έπρεπε να κανονιστεί πολύ πριν(Αύγουστος). Είναι μεγάλο νησί αναλογικά οπότε θα μπορούσαμε να πάρουμε αυτοκίνητο αν είχε απευθείας βαπόρι ενώ τότε νοικιάζαμε.
Γενικά και το κομμάτι Τήνος-Κρήτη σηκώνει 1 εβδομαδιαίο δρομολόγιο λόγω μεγαλόχαρης. Οπότε νομίζωότι πρέπει να σκέφτονται τη δρομολόγηση ενός σχετικά καλού πλοίου στη γραμμή. Μπορούσε ΚΑΙ το ΚΟΡΝΑΡΟΣ να μπει ή ακόμη καλυτερα το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ. τι γνώμη έχετε?

MILTIADIS
09-04-2009, 22:34
Νομίζω οτι αν μπει καράβι στη γραμμή π.χ 3 φορές την εβδομάδα χωράει τη 1 να περνά από Άνδρο. Όταν είχα πάει από Κρήτη έκανα στάση 1 βραδιάς στην Τήνο για να επιστρέψω Κρήτη μεπολύ δύσκολη διαμονή που έπρεπε να κανονιστεί πολύ πριν(Αύγουστος). Είναι μεγάλο νησί αναλογικά οπότε θα μπορούσαμε να πάρουμε αυτοκίνητο αν είχε απευθείας βαπόρι ενώ τότε νοικιάζαμε.
Γενικά και το κομμάτι Τήνος-Κρήτη σηκώνει 1 εβδομαδιαίο δρομολόγιο λόγω μεγαλόχαρης. Οπότε νομίζωότι πρέπει να σκέφτονται τη δρομολόγηση ενός σχετικά καλού πλοίου στη γραμμή. Μπορούσε ΚΑΙ το ΚΟΡΝΑΡΟΣ να μπει ή ακόμη καλυτερα το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ. τι γνώμη έχετε?
απ οτι ακουσα το δρομολογιο θα γινεται 2 φορες την εβδομαδα.οσο για πλοιο τα πλοια της λανε το κοβω κομματακι δυσκολο να μπουν τωρα σ αυτη τη γραμμη αν και θα βολευαν οπως λες!καλα επισης για την γραμμη ειναι και το ΛΙΣΣΟΣ,τα αγουδημοπλοια αλλα και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ μπορω να πω.το πλοιο που θα μπει εκει πρεπει να εχει πολλες καμπινες οποτε ενα αυτα ειναι οτι πρεπει

Tsikalos
09-04-2009, 22:57
Νομίζω ότι κι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα ήταν ενδιαφέρον πλοίο για το δρομολόγιο. Γενικά συμφωνώ απόλυτα πλοία με αρκετές καμπίνες, εύελικτο, με αξιοπρεπή ταχύτητα και με κάποια σαλόνια όχι πολυτελείας αλλά για να ικανοποιούν τον κόσμο στα εσωτερικά δρομολόγια.Φιλότιμα τα πλοία του Καπτα Μάκη αλλά τι να το κάνεις όταν δεν πιάνουν λίγο παραπάνω κόμβους για να ναι λιγο πιο ξεκούραστο το ταξίδι

MILTIADIS
09-04-2009, 23:15
Νομίζω ότι κι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα ήταν ενδιαφέρον πλοίο για το δρομολόγιο. Γενικά συμφωνώ απόλυτα πλοία με αρκετές καμπίνες, εύελικτο, με αξιοπρεπή ταχύτητα και με κάποια σαλόνια όχι πολυτελείας αλλά για να ικανοποιούν τον κόσμο στα εσωτερικά δρομολόγια.Φιλότιμα τα πλοία του Καπτα Μάκη αλλά τι να το κάνεις όταν δεν πιάνουν λίγο παραπάνω κόμβους για να ναι λιγο πιο ξεκούραστο το ταξίδι
ουτως η αλλως ο αγουδημος εμεινε εκτος αγονων οποτε δεν παιζει να βαλει αυτος καραβι εκει.η ΑΝΕΚ η' ΝΕΛ πιστευω οτι θα την παρει;)

Akis Dionisis
10-04-2009, 00:16
Αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά σε λίγο καιρό το "Εξπρές Πήγασος" και το "Εξπρές Σαντορίνη" σταματάνε τα δρομολόγιά τους.. Πιστεύω συγκεκριμένα για το "Εξπρές Σαντορίνη" ότι θα ήταν ΚΑΙ αυτό το καράβι κατάλληλο για αυτή τη γραμμή..
Που είναι εκείνα τα ωραία χρόνια που ερχόταν τα πολυτελή (απ'ότι μου είπανε) "Ελ Γκρέκο" (είναι και ο λόγος που το έβαλα και ως υπογραφή στο προφίλ μου!!) και μετά που το πούλησαν το "Δαίδαλος" και για ένα διάστημα που έκανε ένα από αυτά τα δύο την ετησία του το χειμώνα ερχόταν για μερικούς μήνες το "Φαίδρα" και μια άλλη χρονιά το "Προμηθέας" αλλά αυτός λόγω του μήκους του το έκανε εξπρές το δρομολόγιό του σε 15 ώρες.. :rolleyes:

giannisk88
10-04-2009, 00:26
Αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά σε λίγο καιρό το "Εξπρές Πήγασος" και το "Εξπρές Σαντορίνη" σταματάνε τα δρομολόγιά τους.. Πιστεύω συγκεκριμένα για το "Εξπρές Σαντορίνη" ότι θα ήταν ΚΑΙ αυτό το καράβι κατάλληλο για αυτή τη γραμμή..
Που είναι εκείνα τα ωραία χρόνια που ερχόταν τα πολυτελή (απ'ότι μου είπανε) "Ελ Γκρέκο" (είναι και ο λόγος που το έβαλα και ως υπογραφή στο προφίλ μου!!) και μετά που το πούλησαν το "Δαίδαλος" και για ένα διάστημα που έκανε ένα από αυτά τα δύο την ετησία του το χειμώνα ερχόταν για μερικούς μήνες το "Φαίδρα" και μια άλλη χρονιά το "Προμηθέας" αλλά αυτός λόγω του μήκους του το έκανε εξπρές το δρομολόγιό του σε 15 ώρες.. :rolleyes:

Ωραίες και αξέχαστες εποχές φίλε μου!!!!
Μπορεί το Ελ γκέκο να μην είχε τη πολυτέλεια που έχουν σήμερα τα Σουπερφαστ/Παλας/Μλου σταρ κτλ αλλα για την εποχή του πιστευω πως ήταν απο τα καλύτερα και πιο προσεγμένα πλοία όπως και ο Δαίδαλος.
Παντως μακάρι αυτή τη φορά να πάρει τη γραμμή αυτή κάποια εταιρία με ένα βαπόρι προσεγμένο καθώς αυτο έχω να το δώ απο τότε που ταξίδεψε τελευταία φορα το Δαίδαλος....................

Akis Dionisis
10-04-2009, 00:50
Αν ήταν μάγκες, δεν θα τα πουλούσαν αυτά τα τρία πλοία (ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ, ΔΑΊΔΑΛΟΣ και ΦΑΊΔΡΑ)..
Ας τα κρατούσαν οι Μινωικές και ας τα δρομολογούσαν σε διάφορες γραμμές και σε διάφορα λιμάνια όπως για παράδειγμα από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, Καβάλας, Αλεξανδρούπολης και Βόλου..
Και κατά την γνώμη μου αααααανννν γινόταν αυτό ας προσλαμβάνανε και προσωπικό από αυτές τις πόλεις και όλα καλά..

marioskef
10-04-2009, 01:03
Ελα όμως που έπρεπε να ξεπληρώσουν τα δάνεια και χρειάζονταν χρήματα...

Akis Dionisis
10-04-2009, 01:38
Δυστυχώς... Απ'όσο θυμάμαι και τα τρία βαπόρια τα πιάναν 20 κόμβους, σωστά? Πηγαίναν καλά..

meco
10-04-2009, 12:34
Δυστυχώς... Απ'όσο θυμάμαι και τα τρία βαπόρια τα πιάναν 20 κόμβους, σωστά? Πηγαίναν καλά..
Μόνο το El Greco σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που ανακοίνωναν οι Μινωικές. Δαίδαλος και Φαίδρα ήταν στα 19.

Akis Dionisis
10-04-2009, 12:36
Μόνο το El Greco σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που ανακοίνωναν οι Μινωικές. Δαίδαλος και Φαίδρα ήταν στα 19.

Πάλι καλά πηγαίναν.. Θεωρώ ήταν τα καταληλότερα πλοία γι'αυτή τη γραμμή...:rolleyes:

xidianakis
21-04-2009, 09:14
περασε το πασχα κ ακομη να βαλουν καραβι!! ξερετε αν θα μπει κανενα πλεουμενο και ποτε περιπου:confused:

MYTILENE
21-04-2009, 09:22
Μου φαίνεται πάει για GA ......;)

xidianakis
21-04-2009, 09:44
Μου φαίνεται πάει για GA ......;)
ξερουμε για ποτε μηπως??

Leo
21-04-2009, 14:10
ξερουμε για ποτε μηπως??


Εκτός κι αν πρόκειται να ταξιδέψεις άμεσα... δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το κουράζουμε το θέμα. Λες να ήξερε και να μην το έλεγε?

Akis Dionisis
23-04-2009, 19:05
Σε πρακτορείο που κόβουν ακτοπλοικά εισητήρια μου είπαν σήμερα ότι μέσα Μαίου θα ξέρουν τιμές και τα σχετικά και ποιο πλοίο θα αναλάβει τη γραμμή.. ;)

.voyager
23-04-2009, 19:12
Άντε γιατί λέω να τιμήσω τμήμα της γραμμής πριν του Αγίου Πνεύματος :D

xidianakis
23-04-2009, 20:11
απ' οτι εμαθα σημερα εχει βρεθει εταιρια (δεν εχει ανακοινωθει ονομα αυτης) για τη γραμμη και περιμενουν την εγκριση απο το υπουργειο. μαλλον για την ga ferries παει η γραμμη συμφωνα με τις πηγες μου. μεχρι αρχες μαϊου θα εχει μπει σιγουρα βαπορι και σε αυτη τη γραμμη.

kostastzo
10-05-2009, 13:39
Κοντευει μεσα Μαιου,τιποτα νεωτερο γι αυτη τη γραμμη¨?

xidianakis
10-05-2009, 14:33
Κοντευει μεσα Μαιου,τιποτα νεωτερο γι αυτη τη γραμμη¨?
φημες λενε πως τη γραμμη θα την παρει ο καπτα μακης με την νταλιανα ή με τη μιλενα ή με την μαρινα (οχι ανθη). αν γνωρειζει καποιος κατι συγκεκριμενο ας με διορθωσει.........
μακαρι να παρει τη γραμμη εστω η νταλιανα γιατι οπως ειπες ειναι μεσα Μαιου!

zoumpoul
12-05-2009, 03:44
geia sas paidia mipws gnwrizete an tha mpei kana ploio fetos?

xidianakis
12-05-2009, 06:32
geia sas paidia mipws gnwrizete an tha mpei kana ploio fetos?
χθες μιλησα με τα κεντρικα της ga ferries και μου ειπαν πως συντομα θα μπει καραβι στη γραμμη αλλα περιμενουν να βγαλουν το προγραμματης εταιριας για φετος..

north star
13-05-2009, 01:31
Χθές βρέθηκε στο λιμάνι της θεσ/νίκης για λίγες ώρες το ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ....για να παραλάβει δικαιούχους του κοινωνικού τουρισμού για κρουαζιέρα στο αιγαίο.....τι ωραία που θα είναι αν είχε μπει αυτό το καράβι στην γραμμη αυτή που μιλάμε........Με τα όνειρα θα μέινω ομως που να μπεί τέτοιο καράβι εδω ..... δεν βλέπω να υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ.......Έχω την τύχη να είναι η καταγωγη της γυναίκας μου απο την Σαντορίνη και να έχω σπίτι εκει αλλα με 2 μικρά παιδιά δύσκολη η μετάβαση τα αεροπορικά ακριβά και λίγα τα δρομολόγια.....και απο καράβια...τα ξέρετε.Κρίμα που δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε και εμείς ανθρώπινα και ξεκούραστα σε μια καμπίνα και ταλαιπωρούμαστε καθε χρόνο......

giannisk88
13-05-2009, 01:39
Χθές βρέθηκε στο λιμάνι της θεσ/νίκης για λίγες ώρες το ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ....για να παραλάβει δικαιούχους του κοινωνικού τουρισμού για κρουαζιέρα στο αιγαίο.....τι ωραία που θα είναι αν είχε μπει αυτό το καράβι στην γραμμη αυτή που μιλάμε........Με τα όνειρα θα μέινω ομως που να μπεί τέτοιο καράβι εδω ..... δεν βλέπω να υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ.......Έχω την τύχη να είναι η καταγωγη της γυναίκας μου απο την Σαντορίνη και να έχω σπίτι εκει αλλα με 2 μικρά παιδιά δύσκολη η μετάβαση τα αεροπορικά ακριβά και λίγα τα δρομολόγια.....και απο καράβια...τα ξέρετε.Κρίμα που δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε και εμείς ανθρώπινα και ξεκούραστα σε μια καμπίνα και ταλαιπωρούμαστε καθε χρόνο......

Πιστεύω φίλε μου οτι το λιμάνι της Θεσσαλονίκης είναι λίγο αδικημένο σε σχέση με τα νησιά του Αιγαίου!
Εμείς απο Ηράκλειο παίρνουμε το flying cat και πάμε μέχρι Μύκονο τουλάχιστον!Αλλα εσείς απο Θεσσαλονίκη πολύ δύσκολα τα πράγματα!!Αντε να βάλουν κανα πλοίο της προκοπής τουλάχιστον.Αν και βλέπω πάλι να βάζουν κάνα Μιλενο/Ντάλιανο..........:(

Akis Dionisis
13-05-2009, 01:51
Πιστεύω φίλε μου οτι το λιμάνι της Θεσσαλονίκης είναι λίγο αδικημένο σε σχέση με τα νησιά του Αιγαίου!
Εμείς απο Ηράκλειο παίρνουμε το flying cat και πάμε μέχρι Μύκονο τουλάχιστον!Αλλα εσείς απο Θεσσαλονίκη πολύ δύσκολα τα πράγματα!!Αντε να βάλουν κανα πλοίο της προκοπής τουλάχιστον.Αν και βλέπω πάλι να βάζουν κάνα Μιλενο/Ντάλιανο..........:(

Kai ξέρεις τι σημαίνει αυτό??
Σημαίνει ότι όλοι οι Θεσσαλονίκείς και ΌΧΙ μόνο, θα πέρνουν το τρένο ή το ΚΤΕΛ η ακόμα και τα αυτοκίνητά τους και θα κατεβαίνουν Αθήνα-Πειραιά..

Εγώ το λέω.. Δεν θα ταξίδευα με το Μιλένα ή με το Νταλιάνα..
Θα προτιμούσα να κατέβω με το τρένο ως τον Πειραιά και από εκεί να πάρω ένα πλοίο της προκοπής..

Εξαιρώ τον Διαγόρα και τα πλοία της ΑΝΕΚ που έρχονται εδώ αλλά και της ΝΕΛ..

giannisk88
13-05-2009, 02:06
Kai ξέρεις τι σημαίνει αυτό??
Σημαίνει ότι όλοι οι Θεσσαλονίκείς και ΌΧΙ μόνο, θα πέρνουν το τρένο ή το ΚΤΕΛ η ακόμα και τα αυτοκίνητά τους και θα κατεβαίνουν Αθήνα-Πειραιά..

Εγώ το λέω.. Δεν θα ταξίδευα με το Μιλένα ή με το Νταλιάνα..
Θα προτιμούσα να κατέβω με το τρένο ως τον Πειραιά και από εκεί να πάρω ένα πλοίο της προκοπής..

Αμ μπράβο!!!Αυτο ακριβώς!!
Να σου πω και κάτι άλλο? λές και η γραμμή αυτή είναι του πεταματού και βάζουν τα πιο μικρά, κακοσυντηρημένα πλοία που μπορούν!!!Πείτε οτι είναι αιχμές κατα της GA πείτε οτι θέλετε όμως δεν είναι κατάσταση στο 2009 να ταξιδέυει κανείς υπο τέτοιες συνθήκες σε μία γραμμή οπου το καλοκαίρι αν είχαν ενα πλοίο όπως π.χ. τα μεγάλα blue star θα ήταν αν όχι φουλαρισμένο, σχεδόν πλήρες!!

Akis Dionisis
13-05-2009, 02:31
ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΤΑΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΚΑΝΕ ΤΟ EL-GRECO ...
26480

Βρήκα αυτή τη φώτο στην σελίδα 6.
Το "Ελ Γκρέκο" ήταν για μένα το καλύτερο και μετά ακολουθούσε το "Δαίδαλος" για αυτή τη γραμμή..
Αλλά μιας και το θυμήθηκα ότι είχα σαρώσει μία απο τις φώτος μου (με φιλμ) σας την παραθέτω κι εγώ...
Είναι το αθάνατο EL GRECO στο Λιμάνι της Θεσσαλονίκης όταν έκανε τότε την Γραμμή Θεσσαλονίκη - Κρήτη..
http://img10.imageshack.us/img10/8813/0022bb.jpg
Είχα ακούσει βέβαια γι'αυτο το πλοίο ότι ήταν πολυτελέστατο..
Δυστυχώς δεν ταξίδεψα ποτέ μαζί του.. :rolleyes:

MILTIADIS
13-05-2009, 02:31
Αμ μπράβο!!!Αυτο ακριβώς!!
Να σου πω και κάτι άλλο? λές και η γραμμή αυτή είναι του πεταματού και βάζουν τα πιο μικρά, κακοσυντηρημένα πλοία που μπορούν!!!Πείτε οτι είναι αιχμές κατα της GA πείτε οτι θέλετε όμως δεν είναι κατάσταση στο 2009 να ταξιδέυει κανείς υπο τέτοιες συνθήκες σε μία γραμμή οπου το καλοκαίρι αν είχαν ενα πλοίο όπως π.χ. τα μεγάλα blue star θα ήταν αν όχι φουλαρισμένο, σχεδόν πλήρες!!
οπως τιν παλιο καλο καιρο του ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και του ΑΝΕΜΟΣ παιδια!;)

MILTIADIS
13-05-2009, 02:33
καλα φιλε απιστευτη συμπτωση την ιδια ακριβως στιγμη θυμηθηκαμε και οι δυο το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ!:oφοβερο καραβι!:p

Akis Dionisis
13-05-2009, 02:42
Και τι δεν θα έδινα να το ξαναδώ να κάνει αυτή τη Γραμμή..
και αυτή τη φορά θα ταξίδευα μαζί του με εισητήριο διαρκείας..:mrgreen:

kostastzo
13-05-2009, 05:59
Ευχομαι να βρω ψευτης αλλα βλεπω το Μυρτιδιωτισσα!

NAXOS
13-05-2009, 06:21
Φιλε giannisk88 einai aκριβως αυτο που λες παραπανω. " αν υπηρχε ενα καλο πλοιο θα φουλαριζε το καλοκαιρι". Το καλοκαιρι ομως ποσο διαστημα ειναι ? 2-3 μηνες. Και μετα τι θα κουβαλαει το καραβι , αφου ειναι υποχρεωμενο να ταξιδευει 10 μηνες ? Εχουν γινει πολλες προσπαθειες απο τους φορεις των νησιων να πεισουν το υπουργειο να δωσει γι αυτη τη γραμμη εκτακτη δρομολογηση δηλαδη μονο για 5-6 μηνες,αλλα δυστυχως τιποτα. Η ζημια για τα νησια των Κυκλαδων που γνωριζω ειναι ανυπολογιστη διοτι η κινηση απο βορεια Ελλαδα εχει σταματηση τελειως ενω απο τη Κρητη( λογω των ταχυπλοων) εχει μειωθει στο 30% περιπου.
Η συγκριση ειναι με την εποχη των ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και ΔΑΙΔΑΛΟΥ.

fourtounakis
13-05-2009, 14:28
Τα ΜΙΛΕΝΑ-ΝΤΑΛΙΑΝΑ είναι τρομακτικά αργά.Πιστεύω ότι η λέξη έλεος επινοήθηκε γιαυτα τα 2 πλοία.Σέβομαι το παρελθόν τους,απαξιώ το παρόν τους,φοβάμαι το μέλλον τους.

artmios sintihakis
13-05-2009, 18:34
Έχω καταγωγή απο την Σαντορίνη...όσο ήταν ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ το ταξίδι ήταν ακούραστο κ γρήγορο κ συνάμα οικονομικό!Μάλιστα όταν ήταν να ταξιδέψω έκδιδα εισητήριο 1 μήνα πριν διότι αμα πήγαινα την μέρα που ήθελα να ταξιδέψω το μόνο σίγουρο 'ηταν οτι δεν θα έβρισκα...το πλοίο ταξίδευε σχεδόν γεμάτο προς όλους τους προορισμούς του δρομολογίου του!!!Άμα έχεις συνηθήσει να πηγαίνεις με συμβατικο στο νησί σου κ ξέρεις οτι θα είσαι εκει σε 3 1/2 ώρες...αργότερα θα σου φανεί πολύ παράξενο αμα ταξιδέψεις κ φτάσεις σε 5 1/2!!!!!!Τόσες ώρες έκανα πέρσι τον Αύγουστο με το ΝΤΑΛΙΑΝΑ.Αναχωρήσαμε στις 8 το πρωί κ κατέβηκα στον Αθηνιό στις 13.30!!!!Απίστευτο κ όμως αληθινό....................

Dimitrisvolos
13-05-2009, 20:19
Έχω καταγωγή απο την Σαντορίνη...όσο ήταν ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ το ταξίδι ήταν ακούραστο κ γρήγορο κ συνάμα οικονομικό!Μάλιστα όταν ήταν να ταξιδέψω έκδιδα εισητήριο 1 μήνα πριν διότι αμα πήγαινα την μέρα που ήθελα να ταξιδέψω το μόνο σίγουρο 'ηταν οτι δεν θα έβρισκα...το πλοίο ταξίδευε σχεδόν γεμάτο προς όλους τους προορισμούς του δρομολογίου του!!!Άμα έχεις συνηθήσει να πηγαίνεις με συμβατικο στο νησί σου κ ξέρεις οτι θα είσαι εκει σε 3 1/2 ώρες...αργότερα θα σου φανεί πολύ παράξενο αμα ταξιδέψεις κ φτάσεις σε 5 1/2!!!!!!Τόσες ώρες έκανα πέρσι τον Αύγουστο με το ΝΤΑΛΙΑΝΑ.Αναχωρήσαμε στις 8 το πρωί κ κατέβηκα στον Αθηνιό στις 13.30!!!!Απίστευτο κ όμως αληθινό....................
Απο ποιο λιμανι ?

meco
13-05-2009, 21:14
Απο ποιο λιμανι ?
Του Ηρακλείου προφανώς, αν και από το Ηράκλειο ήθελε 3 ώρες και 45 λεπτά.

mike_rodos
13-05-2009, 21:29
Αν θυμάμαι καλά το ΔΑΙΔΑΛΟΣ αναχωρούσε από το Ηράκλειο στις 21:00 το βράδυ! Σίγουρα η μία από τις δύο αναχωρήσεις ήταν ημέρα Παρασκευή... Το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ δεν το πρόλαβα καθόλου στο Ηράκλειο..!

artmios sintihakis
13-05-2009, 23:16
Ναι απο το λιμάνι Ηρακλείου!!!!Τα χειμωνιάτικα δρομολόγια του Δαίδαλου ήταν 2
Το ένα κάθε Τρίτη στις 20:00 το βράδυ κ το άλλο την Παρασκευή πάλι στις 20:00!
Τον Μάιο άλλαζαν τα δρομολόγια κ γίνοταν 3 μέσα στη εβδομάδα!Κάθε Δευτέρα στις 13:00 (το δρομολόγιο οποίο προτοιμούσα διότι ήταν σε όλη την διάρκεια του ,μέρα),κάθε τετάρτη στις 18:00 το απογευμα κ κάθε Παρασκευή στις 21:00(αν θυμάμαι καλά,μπορεί να ήταν κ στις 20:00)!!!!

giannisk88
13-05-2009, 23:38
Ετσι οπως τα λέει ο Αρτέμης είναι.
Ομως παιδιά η γραμμή αυτή το χειμώνα οκ δε θα παίρνει τον κόσμο του καλοκαιριού, δεν θα είναι και άδεια όμως γιατί το flying cat δουλεύει μόνο καλοκαίρι οπότε θα έχει την αποκλειστικότητα, αλλα προς το παρόν εμείς λέμε να βάλουν τη γραμμή αυτή όπως γίνεται τώρα (μόνο καλοκαίρι δηλαδή) και απλά να βάλουν ενα πλοίο της ανθρωπιάς!Τίποτα άλλο!!
Εγώ πιστεύω και θα προτείνω ένα πλοίο όπως ο Διαγόρας!!
Που έχει τις ταχύτητες των προκατώχων της γραμμής αυτής των Μινωικών αλλα και την πολυτέλεια και ποιότητα ταξιδιού που αρμόζει σε ένα ταξιδιότη αυτής της γραμμής!!

MILTIADIS
13-05-2009, 23:46
αν επικρατουσαν αλλες συνθηκες στις ΜΙΝΩΙΚΕΣ εμενα δεν θα με χαλαγε και το ενδεχομενο να μπει ο ΙΚΑΡΟΣ στην γραμμη:)ονειρα...:rolleyes:

giannisk88
13-05-2009, 23:50
αν επικρατουσαν αλλες συνθηκες στις ΜΙΝΩΙΚΕΣ εμενα δεν θα με χαλαγε και το ενδεχομενο να μπει ο ΙΚΑΡΟΣ στην γραμμη:)ονειρα...:rolleyes:
Εννοείτε φιλε μου!!
Το είχα πει παλιότερα αυτό για τη Πασιφάη αλλα..............Dreams!!!

Akis Dionisis
13-05-2009, 23:57
Για ένα διάστημα είχε μπει ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ στη Γραμμή αλλά το έκανε το ταξίδι σε 15-16 ώρες χωρίς ενδιάμεσες σταθμεύσεις. Πήγαινε κατευθείαν καρφί..:rolleyes:
Το είχα επισκεφθεί κι εντός το καράβι..:mrgreen:

MILTIADIS
14-05-2009, 00:01
Για ένα διάστημα είχε μπει ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ στη Γραμμή αλλά το έκανε το ταξίδι σε 15-16 ώρες χωρίς ενδιάμεσες σταθμεύσεις. Πήγαινε κατευθείαν καρφί..:rolleyes:
Το είχα επισκεφθεί κι εντός το καράβι..:mrgreen:
ναι??δεν το θυμομουν αυτο ομολογω..εχω ακουσει παντως οτι ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ(νυν ΖΕΥΣ,για οσους δεν καταλαβαν με την πρωτη για ποιο πλοιο μιλαμε:rolleyes:),εχει στενους χωρους..εξωτερικα ομως ειναι πανεμορφο βαπορι και ταιριαζει και στην γραμμη..ονειρα και παλι:rolleyes:

meco
14-05-2009, 08:36
Για ένα διάστημα είχε μπει ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ στη Γραμμή αλλά το έκανε το ταξίδι σε 15-16 ώρες χωρίς ενδιάμεσες σταθμεύσεις. Πήγαινε κατευθείαν καρφί..:rolleyes:
Το είχα επισκεφθεί κι εντός το καράβι..:mrgreen:
Ναι ήταν Οκτώβρης τότε αλλά δεν θυμάμαι τη χρονιά. Πάντως ήταν την περίοδο που ήταν το Δαίδαλος στη Γραμμή.

Akis Dionisis
14-05-2009, 10:54
Ναι ήταν Οκτώβρης τότε αλλά δεν θυμάμαι τη χρονιά. Πάντως ήταν την περίοδο που ήταν το Δαίδαλος στη Γραμμή.

Σωστά.. Ήταν για κανα 2 μήνες σχεδόν.. Αφού θυμάμαι μία μέρα είχε τόσο πολύ αέρα περίπου στα 9-10 μποφόρ και έμεινε 6-7 ώρες έξω από το Λιμάνι της Θεσσαλονίκης γιατί δεν μπορούσε να δέσει..:rolleyes:

meco
14-05-2009, 12:16
2 μήνες? Είχα την εντύπωση ότι ίσα ίσα έκανε 5-6 ταξίδια...
Πάντως το θυμάμαι και εγώ στο λιμάνι του Ηρακλείου να φορτώνει για Θεσσαλονίκη. Φορτηγά μάλιστα. Σχεδόν είχε γεμίσει.
Ένα καλό πλοίο με καλή ταχύτητα το σηκώνει η γραμμή. Θα μπορούσε να κάνει και μία στάση στην Σύρο που το λιμάνι είναι μεγάλο.

moutsokwstas
14-05-2009, 19:23
τελικα αυτη τη γραμμη ποιος θα την παρει? οεο....το καλοκαιρι ξεκινα.

Rocinante
14-05-2009, 19:40
τελικα αυτη τη γραμμη ποιος θα την παρει? οεο....το καλοκαιρι ξεκινα.
Ο καπεταν Αλεξανδρος :D:D:D

MILTIADIS
14-05-2009, 20:34
Ο καπεταν Αλεξανδρος :D:D
το συγκεκριμενο πλοιο rocinante ειναι πολυ highspeed για τη γραμμη:mrgreen::mrgreen:ασε να μπει η ΝΤΑΛΙΑΝΑ να κανει τη γραμμη σε 30 ωρες οπως τοτε επι ΚΥΔΩΝ να γουσταρουμε!!

artmios sintihakis
15-05-2009, 00:17
Πολλα απο τα νεα πλοία μπορούν να δραστηροποιηθούν σε αυτην την γραμμή αλλα τα μυαλά είναι στα κάγκελα....μακάρι να μπει ένα αξιολογο πλοίο στη γραμμή!Που είναι οι εποχές που σε αυτην την γραμμή απο το Ηρακλειο είχε σχεδόν κάθε μερα πλοίο για Θεσ/νικη....? βλ. τότε ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ,πιο μετα το ΔΙΑΔΑΛΟΣ κ ΜΙΛΕΝΑ καθε μερα σχεδόν εναλλάξ.Το ένα ανέβαινε το άλλο κατέβαινε...Θυμάμαι τότε που είχε πλοίο για Σαντορίνη κάθε μέρα!(πρι την ελευση του Flingcat 4).

Akis Dionisis
15-05-2009, 00:18
Και το Δημητρούλα έκανε αυτή τη διαδρομή..;)

Dimitrisvolos
15-05-2009, 07:19
Και το 1998 ειχα ταξιδεψει απο Βολο γαι Σαντορινη με το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ .Πρεπει να ερχοταν απο Θεσ/νικη και περνουσε κι απο Βολο .... μεγαλο δρομολογιο......

xidianakis
15-05-2009, 07:28
καλες οι σκεψεις και οι προτασεις μας για τα ποια πλοια μπορουν να παρουν την γραμμη.. αλλα η ουσια ειναι ποιο πλοιο θα μπει τελικα στη γραμμη γιατι ειμαστε ακριβως στη μεση του μάη!!

Akis Dionisis
15-05-2009, 13:16
καλες οι σκεψεις και οι προτασεις μας για τα ποια πλοια μπορουν να παρουν την γραμμη.. αλλα η ουσια ειναι ποιο πλοιο θα μπει τελικα στη γραμμη γιατι ειμαστε ακριβως στη μεση του μάη!!

Πριν από 1,5 ώρα περίπου ήμουν για κάτι δουλίτσες στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κοντά στο Λιμάνι..
Πέρασα από τα γραφεία της Blue Star Ferries για να μάθω κάτι για τον Διαγόρα
και ρώτησα τι γίνεται για Κρήτη και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα...

giannisk88
15-05-2009, 15:25
Πριν από 1,5 ώρα περίπου ήμουν για κάτι δουλίτσες στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κοντά στο Λιμάνι..
Πέρασα από τα γραφεία της Blue Star Ferries για να μάθω κάτι για τον Διαγόρα
και ρώτησα τι γίνεται για Κρήτη και μου είπαν ότι δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα...
Μπορει όμως φίλε μου να κατάλαβε οτι ρωτούσες σε σχέση με τη Blue Star και όχι για τις υπόλοιπες. Μπορεί όμως να εννοούσε οτι δεν εχει γίνει κανένα νέο απο καμία εταιρία!!!Για να δούμε

Akis Dionisis
15-05-2009, 15:38
Μπορει όμως φίλε μου να κατάλαβε οτι ρωτούσες σε σχέση με τη Blue Star και όχι για τις υπόλοιπες. Μπορεί όμως να εννοούσε οτι δεν εχει γίνει κανένα νέο απο καμία εταιρία!!!Για να δούμε

Ρώτησα για το αν γνώριζε ποια εταιρία και πιο πλοίο θα την πάρει τη γραμμή και δεν ήξεραν την τύφλα τους...
Γιατί κάτι μου λέει ότι φέτος η Θεσσαλονίκη θα είναι αποκομένη από τα νησιά του Αιγαίου και από τη Κρήτη??:rolleyes:

artmios sintihakis
15-05-2009, 18:55
Μπα δεν νομίζω να μείνει αποκομμένη!!Απλά για άλλη μια σεζόν θα βλέπουμε το Νταλιάνα να ανεβοκατεβαίνει με τα 13 του μιλάκια!!!!!!(σκέψη μου)

Akis Dionisis
15-05-2009, 18:57
Νομίζω ότι η Θεσσαλονίκη για Κρήτη χρειάζεται όπως και να'χει το όλο θέμα ένα SUPERFAST..:rolleyes:
Όνειρα απατειλά..:rolleyes:

xidianakis
16-05-2009, 15:50
Νομίζω ότι η Θεσσαλονίκη για Κρήτη χρειάζεται όπως και να'χει το όλο θέμα ένα SUPERFAST..:rolleyes:
Όνειρα απατειλά..:rolleyes:
το superfast δεν ειναι βολικο για την γρμμη..δεν ειναι μονο το λιμανι της θεσ/νικης και του ηρακλεου.. περεπει το καραβι που θα μπει να χωραει και στα λιμανια των κυκλαδων κ των σποραδων..

minoan7
18-05-2009, 20:42
Για ένα διάστημα είχε μπει ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ στη Γραμμή αλλά το έκανε το ταξίδι σε 15-16 ώρες χωρίς ενδιάμεσες σταθμεύσεις. Πήγαινε κατευθείαν καρφί..:rolleyes:
Το είχα επισκεφθεί κι εντός το καράβι..:mrgreen:

Ετσι 15 ώρες μόνο...
Προσπαθώ να βρω το εισιτήριο όταν έκανα μαζί του το Ηράκλειο Θεσσαλονίκη για να δω την χρονιά
Η σκαναρισμένη φωτογραφία του από την άφιξη στη Θεσσαλονίκη

MILTIADIS
18-05-2009, 21:42
Ετσι 15 ώρες μόνο...
Προσπαθώ να βρω το εισιτήριο όταν έκανα μαζί του το Ηράκλειο Θεσσαλονίκη για να δω την χρονιά
Η σκαναρισμένη φωτογραφία του από την άφιξη στη Θεσσαλονίκη
μας εχεις βομβαρδισει με ομορφες εικονες απο το παρελθον αποψε!;)ανεβασε την και στο θεμα του ΖΕΥΣ ΠΑΛΑΣ την φωτο αν γινεται!

minoan7
18-05-2009, 22:46
Δυο φωτογραφίες ακόμα από εποχή EL GRECO στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης
Η δεύτερη παρέα με το ΠΑΤΜΟΣ
Παλιές καλές εποχές...

MILTIADIS
18-05-2009, 23:11
Δυο φωτογραφίες ακόμα από εποχή EL GRECO στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης
Η δεύτερη παρέα με το ΠΑΤΜΟΣ
Παλιές καλές εποχές...
ποσο καλα πηγαινε καποτε αυτη η γραμμη,και ποσο καλα πλοια ειχε καποτε αυτη η γραμμη...αλλο ενα θυμα της λαιλαπας που λεγεται ''αγονη γραμμη'':rolleyes:

Akis Dionisis
19-05-2009, 00:01
O ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ αν δεν απατόμαι πρέπει να ήταν το 2001..
Τώρα όσοι φίλοι έχετε φωτογραφίες με το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ να τις ανεβάζετε αν σας είναι εύκολο γιατί μου έλειψε αυτό το καράβι..:rolleyes:

xidianakis
20-05-2009, 09:47
Κατι πηρε το αφτι μου πως μπορει την γραμμη να τη παρει η ΝΤΑΛΙΑΝΑ ή η ΜΙΛΕΝΑ απο αρχες-μεσα Ιουνη.. Ισχυει αυτο?

Akis Dionisis
20-05-2009, 11:15
Κατι πηρε το αφτι μου πως μπορει την γραμμη να τη παρει η ΝΤΑΛΙΑΝΑ ή η ΜΙΛΕΝΑ απο αρχες-μεσα Ιουνη.. Ισχυει αυτο?
Εδώ και τόσο καιρό αυτό ακούγεται.. ακόμα δεν γνωρίζει κανείς τίποτα..:rolleyes:

xidianakis
20-05-2009, 11:21
Εδώ και τόσο καιρό αυτό ακούγεται.. ακόμα δεν γνωρίζει κανείς τίποτα..:rolleyes:
Ναι φιλαρακο μου εχεις δικιο.. Ειχαν πει στην αρχη για την ΝΤΑΛΙΑΝΑ, μετα λεγανε για την ΑΝΘΗ και τωρα λενε ξανα ή για τη ΝΤΑΛΙΑΝΑ ή για τη ΜΙΛΕΝΑ.. Λογικα με ενα απο τα δυο καραβια την κοβω την δουλεια και για φετος.. Οι ''προβλεψεις'' μας θα βγουν σωστες ή λαθος, σε 15-20 μερουλες!! Υπομονη!

Akis Dionisis
20-05-2009, 11:32
Ναι φιλαρακο μου εχεις δικιο.. Ειχαν πει στην αρχη για την ΝΤΑΛΙΑΝΑ, μετα λεγανε για την ΑΝΘΗ και τωρα λενε ξανα ή για τη ΝΤΑΛΙΑΝΑ ή για τη ΜΙΛΕΝΑ.. Λογικα με ενα απο τα δυο καραβια την κοβω την δουλεια και για φετος.. Οι ''προβλεψεις'' μας θα βγουν σωστες ή λαθος, σε 15-20 μερουλες!! Υπομονη!

Από τώρα το λέω ότι όποιο πλοίο και μπει κανένα δεν θα έχει επιβατική κίνηση... Αν δε μπει ένα πλοίο της προκοπής, λυπάμαι πολύ αλλά...

GREEN ARROW
20-05-2009, 14:42
Από τώρα το λέω ότι όποιο πλοίο και μπει κανένα δεν θα έχει επιβατική κίνηση... Αν δε μπει ένα πλοίο της προκοπής, λυπάμαι πολύ αλλά...


Λυπάμαι και εγώ που θα το πω αλλά, ως Κρητικός, θυμάμαι και αναπολώ τα παλιά χρόνια, πόσο απολαυστικά ήταν τα ταξίδια με το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ κυρίως (που ξεκίνησε και καθιέρωσε τη γραμμή) αλλά και με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ. Αντί να πηγαίνουμε μπροστά βρε παιδιά πιγαίνουμε ...ανάποδα ολοταχώς σε μερικές γραμμές!

Δεν διστάζω να πω ότι μετά από αρκετά ταξίδια Ηράκλειο-Θεσσαλονίκη με το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ , το οποίο προτιμούσα από το να έπαιρνα αεροπλάνο, είχα στείλει επιστολή στην τότε διοίκηση των Μινωικών Γραμμών για να τους συγχαρώ που εν έτει 1998 ή 1999 ακόμα συντηρούσε το πλήρωμα τόσο καλά το πλοίο, ακόμα σου έδινε την αίσθηση της κρουαζιέρας που πρόσφερε στην Αδριατική από το 1981, ακόμα μπορούσες να δεις ένα πλοίαρχο που ήταν και προσηνής άνθρωπος, να παίζει το ματνολίνο του είτε στην ανοικτή καμπίνα του ήστην πρύμνη μπροστά από το μπαρ της πισίνας (ντυμένος με πολιτικά, πολύ απλός..). Και είχε βαρύτητα το γράμμα μου, πιστέψτε με, διότι είχα ζήσει και τα εγκαίνια του ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ στις 18 μαίου 1981 στην Πάτρα, και λες και δεν είχε περάσει μια μέρα!

Να είστε καλά όλοι σας και να ...διατηρείτε όσο μπορείτε το χιούμορ σας...

marsant
20-05-2009, 14:52
Πραγματικα το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και το ΔΑΙΔΑΛΟΣ ηταν καταπληκτικα βαπορια και απο τα καλυτερα του Αιγαιου τοτε.

Akis Dionisis
20-05-2009, 15:36
Πραγματικα το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και το ΔΑΙΔΑΛΟΣ ηταν καταπληκτικα βαπορια και απο τα καλυτερα του Αιγαιου τοτε.
Σωστό σε βρίσκω.. Μακάρι να υπήρχαν ακόμα...
Μάλλον το ΔΑΙΔΑΛΟΣ υπάρχει αλλά κυκλοφορεί με άλλα συνιάλα.. (ας το ξαναπάρουμε πίσω....:cool:)
Το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ δεν ξέρω τι απέγινε..:confused: :rolleyes:

giannisk88
20-05-2009, 16:08
Σωστό σε βρίσκω.. Μακάρι να υπήρχαν ακόμα...
Μάλλον το ΔΑΙΔΑΛΟΣ υπάρχει αλλά κυκλοφορεί με άλλα συνιάλα.. (ας το ξαναπάρουμε πίσω....:cool:)
Το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ δεν ξέρω τι απέγινε..:confused: :rolleyes:
Σύμφωνα με το Σουηδό (http://www.faktaomfartyg.se/ferry_atsuta_1972.htm) το Ελ Γκρέκο πουλήθηκε στην Ινδία σε μία εταιρία.
(ελπίζω να είναι εταιρία και όχι να πήγε για "καρφίτσες" και "κονσέρβες")
Λίγο offtopic αλλα μιας και θίξαμε το θέμα.....

xidianakis
20-05-2009, 16:53
Σύμφωνα με το Σουηδό (http://www.faktaomfartyg.se/ferry_atsuta_1972.htm) το Ελ Γκρέκο πουλήθηκε στην Ινδία σε μία εταιρία.
(ελπίζω να είναι εταιρία και όχι να πήγε για "καρφίτσες" και "κονσέρβες")
Λίγο offtopic αλλα μιας και θίξαμε το θέμα.....
η γνωμη μου ειναι πως ολη η σειρα των μινωικων που εφυγε στις αρχες του 2000 ηταν απο τα πιο ανετα, τα πιο βολικα (χωρουσαν σε ολα τα λιμανια), τα πιο γρηγορα και τα καθαρα πλοια που εχουν περασει απο την ελλαδα.. ελπιζω να μην κανω λαθος.

Akis Dionisis
20-05-2009, 16:58
Όχι δεν κάνεις λάθος.. Ήταν σβέλτο το πλοίο.. :rolleyes:

Τώρα αν υποθέσω από αυτή τη φώτο.. => http://www.faktaomfartyg.se/captain_zaman_1972_b_6.htm
τότε λυπάμαι πολύ αλλά το πλοίο πήγε να γίνει παλιοσίδερα..

mike_rodos
20-05-2009, 17:23
Αν και την γραμμή Ηράκλειο Πειραιάς το κυνηγάνε όλες οι μεγάλες ακτοπλοϊκές δυνάμεις, την γραμμή Ηράκλειο - Θεσσαλονίκη δεν την πλησιάζει κανείς τους! Που είναι οι 2 μεγάλες κρητικές εταιρίες να δρομολογήσουν ένα σωστό καράβι στην εν λόγο γραμμή???

Akis Dionisis
20-05-2009, 17:40
Αν και την γραμμή Ηράκλειο Πειραιάς το κυνηγάνε όλες οι μεγάλες ακτοπλοϊκές δυνάμεις, την γραμμή Ηράκλειο - Θεσσαλονίκη δεν την πλησιάζει κανείς τους! Που είναι οι 2 μεγάλες κρητικές εταιρίες να δρομολογήσουν ένα σωστό καράβι στην εν λόγο γραμμή???

Που είναι? Εξαφανισμένες είναι.. Όταν ήταν ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ και το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ τα πλοία είχαν τεράστια επιβατική κίνηση..
Απ'όταν έφυγαν οι Μινωικές Γραμμές από τη γραμμή αυτή και μπήκε η G.A. FERRIES όλοι οι Βορειοελλαδίτες ταλαιπορούνται πηγαίνοντας Αθήνα από εκεί Πειραιά και πάει λέγοντας.. :rolleyes:

giannisk88
20-05-2009, 21:32
Είναι αδικαιολόγητες και οι δύο.
Η μία εχει σαν δικαιολογία οτι τα βαπόρια της είναι μεγαλα(Μινώαν) και οτι δε χωράνε στα λιμάνια, και τα Ικαρος/Πασιφάη που είχε για τόσα χρόνια μαζί στο στόλο της δε χωράνε και αυτά στα νησιά μας?
Η Ανέκ απο την άλλη θα μπορούσε να δρομολογήσει έστω το Πρέβελης (για να μη πω το Αριαδνη γιατι ηταν μπερδεμένη ιστορία με την HSW) ή κάποιο άλλο βαπόρι της μα δεν έχει και αυτή τα τέρατα!
Με λίγα λόγια καμία απο της δύο δεν αξιώθηκε να κάνει κάτι, οπότε τώρα έπεσε η γραμμή στα χέρια της GA(τουλάχιστον μεχρι και πέρσι) με ότι αυτο συνεπάγεται

artmios sintihakis
20-05-2009, 21:48
Φίλε giannisk88 υπάρχουν πλοία κ όπως έχουμε συζυτήσει το ενα πλοίο που είναι ιδανικότατο κ έχεις κ εσύ την ίδια άποψη είναι το Διαγόρας της Blue Star.!Ιδανικό μέγεθος για τα κυκλαδονήσια κ τις Σποράδες...ιδανική ταχυτητα για την γρήγορη κάλυψη του δρομολογίου...ιδανικό πρωτόκολλο για επιβάτες κ με τις ανάλογες καμπίνες...κ ιδανικό γκαράζ για τις νταλίκες!!!Τώρα για ποιο λόγο δεν έχει κάνει την έξυπνη κίνηση η Blue Star..ένας θεός ξέρει!Για άλλη μια φορά Νταλιάνα κ πάλι Νταλιάνα..δεν αφήνει τουλάχιστον την Ροδάνθη που σχεδόν καλύτερη.

xidianakis
25-05-2009, 07:28
τελικα την γραμμη να την ξεχασουμε για φετος??

north star
25-05-2009, 12:11
Είναι απίστευτο να είναι 25 Μαίου και ακόμα να μην υπάρχει πλοίο στην γραμμη......μετά μην μιλάμε για πτώση του τουρισμού στα νησιά μας......πραγματικά κρίμα είναι για όλο των κόσμο της Μακεδονίας που περιμένει τα αυτονόητα για να μπορέσει να μεταβεί στης διακοπές του.Απορίας άξιο είναι οτι τόσα υπουργεία θα μπορουσαν να πουν κάτι για το θέμα μιας που το θέμα είναι ¨καυτο" και έχουμε και εκλογές μπροστά μας που να μην είχαμε......Αυτά απο ενα πολίτη "δεύτερης" κατηγορίας.....ΝΤΡΟΠΗ

MILTIADIS
25-05-2009, 12:30
υπαρχει τελικα περιπτωση να ερθει η GA στη γραμμη αφου εμεινε εκ νεου εκτος αγονων?:confused:

Akis Dionisis
25-05-2009, 12:52
Aπό άλλο τόπικ..

το blue star 1 ή 2 μπορουσαν να βγαζουν ανετα την γραμμη ηρακλειο-κυκλαδες-θεσ/νικη!
Αν εξαιρέσουμε αυτά τα δύο πλοία, ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ είναι καταληλότερος..
Και σχετικά γρήγορος είνα και άνετος και έχει τις απαιτούμενες καμπίνες για τη διαδρομή..
Το θέμα είναι ότι δεν το πήρανε ζεστά το όλο θέμα..
Τώρα μία φορά την εβδομάδα το ήδη υπάρχον δρομολόγιο για Ρόδο και άλλες δύο φορές την εβδομάδα για Κρήτη πιστεύω ήταν ότι καλύτερο.. :rolleyes:

mike_rodos
25-05-2009, 15:23
Aπό άλλο τόπικ..

Αν εξαιρέσουμε αυτά τα δύο πλοία, ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ είναι καταληλότερος..
Και σχετικά γρήγορος είνα και άνετος και έχει τις απαιτούμενες καμπίνες για τη διαδρομή..
Το θέμα είναι ότι δεν το πήρανε ζεστά το όλο θέμα..
Τώρα μία φορά την εβδομάδα το ήδη υπάρχον δρομολόγιο για Ρόδο και άλλες δύο φορές την εβδομάδα για Κρήτη πιστεύω ήταν ότι καλύτερο.. :rolleyes:

Λοιπόν για να μην κάνετε όνειρα... Ο Διαγόρας και τα 3 δρομολόγια προς Δωδεκάνησα που εκτελεί είναι επιδοτούμενα, δεν πρόκειτε να αφήσει την επιδοτούμενη γραμμή! Τώρα για τα blue star 1 και 2 που ακούστηκε παραπάνω, δεν νομίζω, η πληρότητα τους στις γραμμές της Δωδεκανήσου αγγίζει το 100% αφού είναι σε μονοπωλιακές καταστάσεις... Οπότε ξεχνάτε και αυτά τα 2. Αλλά εμένα η απορία μου είναι γιατί επιλέγεται πλοία της ATTICA???

Akis Dionisis
25-05-2009, 15:39
Αλλά εμένα η απορία μου είναι γιατί επιλέγεται πλοία της ATTICA???
Ποια άλλη εταιρία έχει καινούργια και σχετικά γρήγορα και καλά πλοία?
Η G.A. FERRIES έχει γρήγορα πλοία και δεν το γνωρίζουμε? Ένα Jet Ferry είναι αν δεν κάνω λάθος...

mike_rodos
25-05-2009, 15:49
Ποια άλλη εταιρία έχει καινούργια και σχετικά γρήγορα και καλά πλοία?
Η G.A. FERRIES έχει γρήγορα πλοία και δεν το γνωρίζουμε? Ένα Jet Ferry είναι αν δεν κάνω λάθος...

Ελεύθερα πλοία, αν ήθελαν οι εταιρείες υπήρχαν... (μεσά στο φούλ της σεζόν και ενοικιάζουμε πλοία στο εξωτερικό)... Απλά όταν η γραμμή γίνει και αυτή άγωνη - επιδοτούμενη εκεί να δείς υποψηφιότητες!

Akis Dionisis
25-05-2009, 16:16
Ελεύθερα πλοία, αν ήθελαν οι εταιρείες υπήρχαν... (μεσά στο φούλ της σεζόν και ενοικιάζουμε πλοία στο εξωτερικό)... Απλά όταν η γραμμή γίνει και αυτή άγωνη - επιδοτούμενη εκεί να δείς υποψηφιότητες!
Εγώ νομίζω ότι έχει γίνει ήδη άγωνη η Θεσσσαλονίκη..:rolleyes:

giannisk88
26-05-2009, 00:36
Οπως τα λέει ο Akis είναι τα πράγματα ακριβώς.
Μονο για το jetferry που λες παραπάνω φίλε μου μάλλον πρέπει να το ξεχάσουμε γιατι θα το κρατήσει μία Γαλλική τράπεζα λόγω χρεών.
Παντως Mike επιλέγουμε πλοία της Attica γιατι πλέον είναι απο τα πιο σύγχρωνα, γρήγορα, άνετα, ευρύχωρα και γενικά είναι πλοία που αρμόζουν για αυτή τη γραμμή! Και ΜΙΝΟΑΝ και ΑΝΕΚ και όποια άλλη εκτος GA είναι καλοδεχούμενη στη γραμμή.Ο λόγος έχει χιλιοειπωθε σύν το οτι έμεινε εκτός άγονωνί!
Αλλο όμως τι λέμε εμείς, καθώς δε βλέπω κάποια εξέληξη στη γραμμή

MILTIADIS
26-05-2009, 01:07
επειδη καμια απο τις τρεις μεγαλες εταιρειες δεν προκειται να βαλει πλοιο στη γραμμη και επειδη κατα 99% φετος δεν θα λειτουργησει καν η γραμμη,μαλλον θα πρεπει να βαλουμε ενα φρενο στις προσδοκιες μας..:(η γραμμη ηταν καποτε κερδοφορα επειδη ειχε στρωθει μια κατασταση και ολοι ηξεραν οτι η ακτοπλοικη συνδεση βορειου-νοτιου ελλαδας ηταν μια αξιοπιστη λύση για να παει κανεις απευθειας στα νησια.τωρα πλεον ειναι μια γραμμη που την αγνοουν ολοι και για να σταθει μια εταιρεια και να εχει κερδοφορια-ζητουμενο-θα πρεπει να καταβαλει πολυ μεγαλες προσπαθειες.βλεπετε καμια να ενδιαφερεται?:rolleyes:

marsant
26-05-2009, 11:25
Παιδια δεν εχει πλεον κερδη η γραμμη αυτη.Μην περιμενετε να μπει πλοιο αξιολογο και αν μπει και πλοιο μαλιστα.Απο Θεσσαλονικη υπαρχει συνδεση με Λημνο-Μυτιληνη-Χιο-Ικαρια-Σαμο(Θεοφιλος) ενω υπαρχει και ο Διαγορας.Τωρα για να υπαρχει συνδεση με την Κρητη οπως ειπα χλωμο γιατι δεν δειχνει καμια εταιρια ενδιαφερον.Αλλωστε περσυ το Νταλιανα γεμιζε απο την Παρο και μετα με τους τουριστες να προτιμουν Σαντορινη και Ηρακλειο και αναποδα.Οποτε δεν συμφερει καμια εταιρια να βαλει πλοιο και να κατεβαινει αδειο μεχρι τις κυκλαδες.Μην κοιτατε τις παλιες εποχες που δεν υπηρχαν τοπικα πλοια στις κυκλαδες και τα αεροπλανα ηταν κατα πολυ ακριβοτερα.Τωρα συμφερει να ταξιδευει κανεις με αεροπλανο παρα με πλοιο.

Akis Dionisis
30-05-2009, 00:10
Mπαίνει ο Ιούνιος και ακόμα τίποτα για αυτή τη γραμμή..
Κάτι μου λέει ότι η σύνδεση της Θεσσαλονίκης με την Κρήτη, θα μείνει χωρίς καράβι για φέτος δυστηχώς.. :rolleyes:
Γιατί άραγε??
(η απάντηση δόθηκε παραπάνω από κάποιον φίλο..)

xidianakis
30-05-2009, 06:53
Mπαίνει ο Ιούνιος και ακόμα τίποτα για αυτή τη γραμμή..
Κάτι μου λέει ότι η σύνδεση της Θεσσαλονίκης με την Κρήτη, θα μείνει χωρίς καράβι για φέτος δυστηχώς.. :rolleyes:
Γιατί άραγε??
(η απάντηση δόθηκε παραπάνω από κάποιον φίλο..)
Περιπου στις 15 Ιουνιου περιμενουμε τη ΝΤΑΛΙΑΝΑ στη γραμμη..

Akis Dionisis
30-05-2009, 09:44
Περιπου στις 15 Ιουνιου περιμενουμε τη ΝΤΑΛΙΑΝΑ στη γραμμη..
Νταλιάνα??
Καλύτερα να μη βάλουν καθόλου καράβι...
ΌΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΟΥΜΕ...

sylver23
31-05-2009, 00:04
Ειναι λιγο απολυτο αυτο που λες.Ο λαος λεει -απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα.

giannisk88
31-05-2009, 01:01
Ειναι λιγο απολυτο αυτο που λες.Ο λαος λεει -απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα.
Ετσι ακριβώς είναι Συλβέστρο μονο ξερεις ποιο ειναι το παραπονό μας?
οτι απλά θα υπάρχει ένα πλοίο στη γραμμή για να υπάρχει και να λένε οτι πήραν αυτή τη γραμμή.Εμείς θα νιώθουμε οτι ξεπέσαμε σε ενα πλοίο σαν αυτό.

sylver23
31-05-2009, 01:03
Βρε δεν λεω πως εχετε αδικο.Αλλα τι να κανεις??Γίνεται και τπτ σωστο σε αυτην την χώρα?Στην ακτοπλοιια περιμενουμε να γινει και ιδιαιτερα σε αγονη γραμμη..

giannisk88
31-05-2009, 01:29
Βρε δεν λεω πως εχετε αδικο.Αλλα τι να κανεις??Γίνεται και τπτ σωστο σε αυτην την χώρα?Στην ακτοπλοιια περιμενουμε να γινει και ιδιαιτερα σε αγονη γραμμη..
Χαχα!!Αυτο ξαναπέστο!!

Akis Dionisis
31-05-2009, 23:01
Βρε δεν λεω πως εχετε αδικο.Αλλα τι να κανεις??Γίνεται και τπτ σωστο σε αυτην την χώρα?Στην ακτοπλοιια περιμενουμε να γινει και ιδιαιτερα σε αγονη γραμμη..

Γιατί δεν έγινε ακόμα????
Αααα κρίμα... Εγώ την Γραμμή Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Νησιά Αιγαίου - Κρήτη την θεωρώ άγονη απ'όταν έφυγαν το ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ και ο ΔΑΊΔΑΛΟΣ..:rolleyes:

sylver23
31-05-2009, 23:17
δεν ειπα οτι δεν εγινε.Λεω οτι στην ακτοπλοοια περιμενουμε να γινει ΚΑΙ ιδιαιτερα στην αγονη γραμμη

xidianakis
10-06-2009, 10:07
η GA FERRIES δεν θα αναλαβει την γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη.
πηγη: κεντρικο πρακτοριο

Akis Dionisis
10-06-2009, 10:59
η GA FERRIES δεν θα αναλαβει την γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη.
πηγη: κεντρικο πρακτοριο

Και πιος θα την αναλάβει τη γραμμή ΟΈΟ?? :rolleyes:

φανούλα
10-06-2009, 11:36
Λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον κανείς. Έχουν βολευτεί όλοι στις γραμμές τους και δεν το κουνάνε από εκεί και η Μινόαν που θα ξέρει ακόμα γι αυτή τη γραμμή έχει πολύ μεγάλα καράβια πλέον που δεν χωράνε στις Κυκλάδες και τις Σποράδες!! Η σειρά των Ελ Γκρέκο και Δαίδαλος τελείωσε και αν και δεν θυμάμαι τέλεια το Ελ Γκρέκο μπορώ να σας πω με σιγουριά από αυτά που μου έχουν μείνει από ένα ταξίδι μου μαζί του πως ήταν άρχοντας με τα όλα του!!! Ταξιδεύαμε για Θεσσαλονίκη με συγγενείς μου με ώρα αναχώρησης 2:00 ή 3:00 τα ξημερώματα, καμπίνα βρήκαμε μόνο μία και οι καναπέδες στο σαλόνι γεμάτοι με επιβάτες να κοιμούνται και να γεμίζουν μπαταρίες για τον προορισμό τους και όλο αυτό μέσα στο χειμώνα!!!

xidianakis
10-06-2009, 11:44
Και πιος θα την αναλάβει τη γραμμή ΟΈΟ?? :rolleyes:
ολοι το ιδιο λεμε Ακη!! μαλλον θα μεινει χωρις βαπορι η γραμμη... αλλιως υπαρχει πιθανοτητα να γινει απ' ευθειας αναθεση απο το ΥΕΝ, σε καποια εταιρια (εκτος την ga ferries η οποια ειχε δειξει καποιο ενδιαφερον για την γραμμη), μονο κ μονο για τους 2-3 μηνες του καλοκαιριου!

xidianakis
10-06-2009, 12:34
Και πιος θα την αναλάβει τη γραμμή ΟΈΟ?? :rolleyes:
κατι της τελευταιας στιγμης!!! μετα απο επικοινωνια μου με σοβαρο πρακτορειο γενικου τουρισμου και επισημος συνεργατης μεγαλης ναυτιλιακης, μου ειπε πως μπορει να εχουμε εξελιξεις στο θεμα μας μετα απο 10 μερες!

Akis Dionisis
10-06-2009, 12:37
Είναι κάτι το οποίο το έχω πει αρκετές φορές και το έχω διαβάσει και στο φόρουμ..
ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ και ΔΑΊΔΑΛΟΣ ήταν οι άρχοντες αυτής της γραμμής..
Μακάρι να τα ξαναγόραζε τα συγκεκριμένα πλοία ξανά η ΜΊΝΟΑΝ..
Για την ώρα το μόνο καλό καράβι που αξίζει γι'αυτή τη γραμμή πιστεύω πως είναι ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ..
Θα ήθελα να πιστεύω ότι θα συγκινούνταν κάποια εταιρία όπως η Blue Star Ferries που θα έρχεται για 4 μήνες στη Θεσσαλονίκη..

xidianakis
10-06-2009, 12:43
Είναι κάτι το οποίο το έχω πει αρκετές φορές και το έχω διαβάσει και στο φόρουμ..
ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ και ΔΑΊΔΑΛΟΣ ήταν οι άρχοντες αυτής της γραμμής..
Μακάρι να τα ξαναγόραζε τα συγκεκριμένα πλοία ξανά η ΜΊΝΟΑΝ..
Για την ώρα το μόνο καλό καράβι που αξίζει γι'αυτή τη γραμμή πιστεύω πως είναι ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ..
Θα ήθελα να πιστεύω ότι θα συγκινούνταν κάποια εταιρία όπως η Blue Star Ferries που θα έρχεται για 4 μήνες στη Θεσσαλονίκη..
τον διαγορα να τον περιμενουμε απο του χρονου και αν τον βαλουν!! φετος εχει γεμισει το προγραμμα του!

Akis Dionisis
10-06-2009, 13:07
τον διαγορα να τον περιμενουμε απο του χρονου και αν τον βαλουν!! φετος εχει γεμισει το προγραμμα του!
Αυτό μου είπαν τα παιδιά που πιάσαμε κουβεντούλα τη Παρασκευή που ήρθε Θεσσαλονίκη ότι το πρόγραμα για φέτος είναι φουλ και μου είπαν να πάω και αυτή τη Παρασκευή στο πλοίο για ένα "βαπορίσιο" καφέ.. :cool:
ΕΥΓΕΝΙΚΌΤΑΤΟΙ ΌΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!

xidianakis
10-06-2009, 14:33
Αυτό μου είπαν τα παιδιά που πιάσαμε κουβεντούλα τη Παρασκευή που ήρθε Θεσσαλονίκη ότι το πρόγραμα για φέτος είναι φουλ και μου είπαν να πάω και αυτή τη Παρασκευή στο πλοίο για ένα "βαπορίσιο" καφέ.. :cool:
ΕΥΓΕΝΙΚΌΤΑΤΟΙ ΌΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!
ανεκαθεν τα πληρωματα της blue star ηταν ευγενικοτατοι, με το χαμογελο κ παρα πολυ εξυπηρετικοι!! χαρα στην ακτοπλοοια μας να ηταν ολες οι εταιριες σαν αυτη!! (εχουμε ξεφυγει λιγακι απο το θεματακι μας!!)..

artmios sintihakis
10-06-2009, 23:34
Καλησπέρα!!!Ξάδερφος μου ο οποίος κάνει το μπάρκο του στο SUPERFAST V άκουσε να συζητιέται επικείμενη δρομολόγηση του Blue Horizon στην γραμμή...δεν ξέρω αν είναι εγκυρο αυτό αλλα οφείλω να το μεταβιβάσω την στιγμη που το πληροφορήθηκα!!Πιστεύω πως θα ήταν μια καλη επιλογη για την γραμμή.....πως κ δεν το σκεφτηκαμε!!!

Akis Dionisis
10-06-2009, 23:56
Καλησπέρα!!!Ξάδερφος μου ο οποίος κάνει το μπάρκο του στο SUPERFAST V άκουσε να συζητιέται επικείμενη δρομολόγηση του Blue Horizon στην γραμμή...δεν ξέρω αν είναι εγκυρο αυτό αλλα οφείλω να το μεταβιβάσω την στιγμη που το πληροφορήθηκα!!Πιστεύω πως θα ήταν μια καλη επιλογη για την γραμμή.....πως κ δεν το σκεφτηκαμε!!!
Καλή επιλογή από άποψη πλοίου και εταιρίας, αλλά το Blue Horizon από ποιο πλοίο θα αντικατασταθεί εκεί που έιναι τώρα..
Μήπως ήταν απλά μία φήμη και μη έγκυρο όπως είπες κι εσύ??

hsw
11-06-2009, 00:07
Καλή επιλογή από άποψη πλοίου και εταιρίας, αλλά το Blue Horizon από ποιο πλοίο θα αντικατασταθεί εκεί που έιναι τώρα..
Μήπως ήταν απλά μία φήμη και μη έγκυρο όπως είπες κι εσύ??

Το Blue Horizon φεύγει κατά το χειμώνα από τη γραμμή που είναι τώρα, επειδή έρχεται το Superfast 2!!

artmios sintihakis
11-06-2009, 00:08
Μάλλον πως μπορει να είναι κ φήμη...δεν ξερω κατι παραπάνω.Αλλα μακάρι να γινόταν κατι τέτοιο!!!!

Akis Dionisis
11-06-2009, 00:10
Μάλλον πως μπορει να είναι κ φήμη...δεν ξερω κατι παραπάνω.Αλλα μακάρι να γινόταν κατι τέτοιο!!!!
Μακάρι να γίνει.. Να δρομολογείται από Θεσσαλονίκη..
Θέλω να πιστεύω η Attica Group να δώσει λύση στο πρόβλημα της Θεσσαλονίκης..

artmios sintihakis
11-06-2009, 00:16
Θα το δείτε οτι καποια στιγμή η ΑΤΤΙΚΑ θα εκμεταλευτει την γραμμη κ με πολυ αξιόλογο πλοίο!Το θέμα είναι..μπαινει στα λιμάνια της γραμμής,το οράιζον?

Akis Dionisis
11-06-2009, 00:46
Θα το δείτε οτι καποια στιγμή η ΑΤΤΙΚΑ θα εκμεταλευτει την γραμμη κ με πολυ αξιόλογο πλοίο!Το θέμα είναι..μπαινει στα λιμάνια της γραμμής,το οράιζον?
Μακάρι να γίνει αυτό με όποιο πλοίο της ΆΤΤΙΚΑ κι αν είναι..
Αλλά για φέτος ακτοπλοική σύνδεση μεταξύ Θεσ/νίκης - Κρήτης ΓΙΌΚ!!! :rolleyes:

xidianakis
11-06-2009, 05:28
φιλε ακη, ειπαμε... μπορει σε 10 μερες να εχουμε νεοτερα!! μν ειμαστε απαισιοδοξοι!:rolleyes:

Giovanaut
13-06-2009, 02:16
φιλε ακη, ειπαμε... μπορει σε 10 μερες να εχουμε νεοτερα!! μν ειμαστε απαισιοδοξοι!:rolleyes:

Ας ελπισουμε.... γιατι οι μισες γραμμες φετος πανε να μεινουν κενες...

xidianakis
13-06-2009, 07:32
εγω πιστευω πως κατα 80% θα γινει απ' ευθειας αναθεση της γραμμης σε καποια εταιρια, μονο για τους 3 μηνες του καλοκαιριου.

marsant
13-06-2009, 08:51
Ρε παιδια που να μπει το BLUE HORIZON στα λιμανια των κυκλαδων?Δεν υπαρχει περιπτωση να μπει τετοιου μεγεθους πλοιο.

artmios sintihakis
13-06-2009, 09:02
Φίλε marsant το πλοίο είναι πράγματι αρκετά μεγάλο για τα δεδομένα των κυκλάδων,αλλά δεν θα με χάλαγε να το έβλεπα να έκανε αυτο το δρομολόγιο!!Για φαντά σου το δεμένο στον Αθηνιό!!!

marsant
13-06-2009, 09:05
Φυσικα και δεν χαλαγε κανεναν να εβλεπε ενα τετοιο θηριο και ενα απο τα καλυτερα βαπορια της ακτοπλοιας μας να ταξιδευει στο Αιγαιο.Ομως το θεωρω απιθανο.

xidianakis
13-06-2009, 09:26
μπορει ομως να κανει την γραμμη απ' ευθειας.. ηρακλειο-θεσ/νικη!!

artmios sintihakis
13-06-2009, 09:32
Πιστεύω οτι δεν θα είχε νόημα η απευθείας σύνδεση του Ηρακλείου με την Θεσ/νικη...

sea_serenade
13-06-2009, 12:53
Εκτός και αν διπλώσει το SFXII στη γραμμή του Ηρακλείου.....δεν είναι και απίθανο όσο να πείς!!!

Giovanaut
13-06-2009, 18:05
Ισως ειναι και μια επιθυμια της attica να εδρεωθει στις γραμμες τις Κρητης...
Εστω και με αγονες....
Εχει απο τη μια το ΧΙΙ απο Πειραια, δεν θα ηταν ασχημα και το Ηοrizon απο Θεσσαλονικη....

Αλλωστε ο Μr Marfin το δηλωσε ηρθαμε για να μεινουμε...!!!

Akis Dionisis
13-06-2009, 18:18
Ισως ειναι και μια επιθυμια της attica να εδρεωθει στις γραμμες τις Κρητης...
Εστω και με αγονες....
Εχει απο τη μια το ΧΙΙ απο Πειραια, δεν θα ηταν ασχημα και το Ηοrizon απο Θεσσαλονικη....

Αλλωστε ο Μr Marfin το δηλωσε ηρθαμε για να μεινουμε...!!!

Οπότε για του χρόνου να αναμένουμε κάποιες "εκπλήξεις" :wink:

xidianakis
13-06-2009, 18:19
αν και η θεση του μηνυματος ειναι στο θεμα του πλοιου, θελω να πω οτι μπορει να βαλει το ενα πειραια-ηρακλειο οπως ειναι ηδη και να στειλει τον "μπλε οριζοντα" στα χανια.. ή μια ακομη πιθανοτητα ειναι να εχει το ενα με βαση το ηρακλειο κ το αλλο με βαση τον πειραια κανοντας ημερισια δρομολογια (κατι σαν τα βραδινα των παλατιων!).

Akis Dionisis
13-06-2009, 18:23
αν και η θεση του μηνυματος ειναι στο θεμα του πλοιου, θελω να πω οτι μπορει να βαλει το ενα πειραια-ηρακλειο οπως ειναι ηδη και να στειλει τον "μπλε οριζοντα" στα χανια.. ή μια ακομη πιθανοτητα ειναι να εχει το ενα με βαση το ηρακλειο κ το αλλο με βαση τον πειραια κανοντας ημερισια δρομολογια (κατι σαν τα βραδινα των παλατιων!).

Αυτό που λες ξεφεύγει λίγο γιατί τα παλάτια είναι γρήγορα..
Ας μη ξεφύγουμε από το θέμα..

xidianakis
13-06-2009, 18:25
Αυτό που λες ξεφεύγει λίγο γιατί τα παλάτια είναι γρήγορα..
Ας μη ξεφύγουμε από το θέμα..
φιλε ακη, το εχω επισημανει στην αρχη του μηνυματος μου πως επρεπε να ηταν στο θεμα της attica.. απλως το ανεφερα για να δωσω μια λυση για το τι θα κανει το καραβακι στο αιγαιο!:wink:

Akis Dionisis
13-06-2009, 18:29
φιλε ακη, το εχω επισημανει στην αρχη του μηνυματος μου πως επρεπε να ηταν στο θεμα της attica.. απλως το ανεφερα για να δωσω μια λυση για το τι θα κανει το καραβακι στο αιγαιο!:wink:
Το κατάλαβα... :wink:

xidianakis
14-06-2009, 08:14
η εβδομαδα που μας ερχεται, ειναι η πιο κρισημη για το αν θα βαλουν καραβι τελικα στη γραμμη (συμφωνα με αυτα που μου ειπαν απο ενα σοβαρο πρακτορειο εδω στο ηρακλειο)..

marsant
14-06-2009, 10:42
Καραβι θα μπει σιγουρα τωρα το καλοκαιρι, αλλα το ποιο και απο ποια εταιρια ειναι αγνωστο.

xidianakis
14-06-2009, 11:07
αν ηταν προθυμοι για την γραμμη, θα το ειχαν βαλει ηδη, απλα δεν τους ενδιαφερει τους εφοπλιστες αυτη η γραμμη και το υπουργειο απο την πλευρα του δεν θελει να πιεσει κανεναν..

αν γινουν τωρα οι διαπραγματευσεις θα μπει βαπορι τελη του μηνα... αρα θα ειναι κοροϊδια να βαλουν καραβι για 2 μηνες.. θα ειναι μονο για να θωλωσουν τα νερα..

να πω την γνωμη μου? καλυτερα να αφησουν φετος την γραμμη και στις 1-1-2010, να αναθεσουν σε μια σοβαροτατη εταιρια τη γραμμη για 10 χρονια με 3 ορους:

1. να εχει ολο το χρονο καραβι με δυο δρομολογια την εβδομαδα, ειτε ειναι αυγουστος ειτε ειναι γεναρης και να πιανει 5 νησια στις κυκλαδες κ 2 στις σποραδες.
2. συνεπεια στο δρομολογιο -ωρες αφηξης-
3. προσιτες τημες σε οχηματα κ επιβατες..

ειναι οτι πιο απλο θα μπορουσε να κανει το ΥΕΝ για την γραμμη και θα ισυχασει για τα επομενα 10 χρονια. εαν παλι δεν μπορουν να το κανουν, τοτε να αφησουν τις θεσεις τους σε καποιους που θα καταφερουν να τα βγαλουν περα.. αν και νομιζω οτι αυτοι που λεγονται πολιτικοι -πλην ολιγων-, ειναι ικανοι να κανουν τετοιες δουλειες..

xidianakis
14-06-2009, 11:10
η τελευταια προταση θελει ενα ΔΕΝ ...ειναι ικανοι να κανουν τετοιες δουλειες..

xidianakis
22-06-2009, 08:22
την γραμμη την πηρε ο αγουδημος.. την αλλη εβδομαδα θα ξερουμε ποτε ξεκιναει δρομολογια!.

Akis Dionisis
22-06-2009, 10:34
Για τα μάτια του κόσμου... Για 3 μήνες τώρα τι ψάχνουμε να βρούμε... Αφού άδειο θα πηγαινοέρχεται το βαπόρι..
Του χρόνου πάλι..
Και μάλλον το ΝΤΑΛΙΆΝΑ θα την πάρει τη γραμμή ή το ΜΙΛΈΝΑ..
Για το ΔΗΜΗΤΡΟΎΛΑ δεν το νομίζω..

Χτες γύρισα με τρένο στη Θεσσαλονίκη.. (είμαι τρενάκιας βλέπετε... :cool: )
Υπήρχε αρκετός κόσμος που έφευγε με το τρένο για Αθήνα και έπειτα από Αθήνα θα έπερναν τον Προαστικό για Πειραιά για να πάνε να πάρουνε το καράβι τους είτε για Κρήτη είτε για τα νησιά του Αιγαίου.. :rolleyes:

xidianakis
22-06-2009, 10:47
φιλε ακη, τη γραμμη την εχει παρει σιγουρα ο αγουδημος αλλα το καραβι που θα βαλει και το προγραμμα του, θα το μαθουμε δευτερα-τριτη.. μπορει να βαλει και καμια ανθη μαρινα!! :rolleyes:

dragasis
27-06-2009, 13:42
Αφου ανακοινωθηκαν χθες τα δρομολογια της ga και δεν εγινε τιποτα δεν υπαρχει προοποτικη για φετος. Κριμα γιατι ειναι μια γραμμη κερδοφορα υπο προυποθεσεις βεβαια.....

xidianakis
27-06-2009, 13:57
Αφου ανακοινωθηκαν χθες τα δρομολογια της ga και δεν εγινε τιποτα δεν υπαρχει προοποτικη για φετος. Κριμα γιατι ειναι μια γραμμη κερδοφορα υπο προυποθεσεις βεβαια.....
υπαρχουν ακομη 2 πλοια της ga!!!.....και εχουν μεγαλεσ πιθανοτητες το ενα απ' αυτα να μπει στη γραμμη!

MILTIADIS
27-06-2009, 14:39
υπαρχουν ακομη 2 πλοια της ga!!!.....και εχουν μεγαλεσ πιθανοτητες το ενα απ' αυτα να μπει στη γραμμη!
ισως να μην υπαρχει και κανενα;)το ΜΙΛΕΝΑ ξεκιναει τον αλλο μηνα μεταφορες λαθρομεταναστων και για το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ ειναι στα δικαστηρια με τις τραπεζες που θελουν να το κατασχεσουν.αρα ας κραταμε μικρο καλαθι..πολυ μικρο για την ακριβεια;)

Akis Dionisis
27-06-2009, 14:47
ισως να μην υπαρχει και κανενα;)το ΜΙΛΕΝΑ ξεκιναει τον αλλο μηνα μεταφορες λαθρομεταναστων και για το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ ειναι στα δικαστηρια με τις τραπεζες που θελουν να το κατασχεσουν.αρα ας κραταμε μικρο καλαθι..πολυ μικρο για την ακριβεια;)
Για σιγουριά μη κρατάς καθόλου καλάθι καλύτερα...
Θες να πας από Θεσσαλονίκη στη Κρήτη??
Η λύση είναι η εξής...
Πέρνεις το τρενάκι σου, κατεβαίνεις Σταθμό Λαρίσης, πέρνεις τον Προαστιακό από τον Σταθμό Λαρίσης και μέσα σε μισή ώρα είσαι Πειραιά..
Από κει και πέρα διαλέγεις και πέρνεις...
Τι άλλο θες? :rolleyes:

dragasis
27-06-2009, 16:17
ταξιδευω στη γραμμη καθε καλοκαιρι και απ'οτι παρατηρω καθε χρονο και χειροτερα....μια κερδοφορα γραμμη με τα πλοια των μινωικων εγινε αγονη. Για φετος τελειωσε το θεμα. Δεν υπαρχει διαθεση

xidianakis
27-06-2009, 16:23
ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΡΟΜΙΛΝΤΑ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ... ενα απο τα 3 θα μπει στη γραμμη για τους 2-3 επομενους μηνες.. ετσι μου εχουν πει απο πρακτορειο στη ναξο. αρα αναμενουμε εξεληξεις...

MILTIADIS
27-06-2009, 16:29
ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΡΟΜΙΛΝΤΑ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ... ενα απο τα 3 θα μπει στη γραμμη για τους 2-3 επομενους μηνες.. ετσι μου εχουν πει απο πρακτορειο στη ναξο. αρα αναμενουμε εξεληξεις...
μονο για το δευτερο αν γινει κατι,για τα αλλα δυο κομματακι δυσκολο

dragasis
27-06-2009, 20:27
Οι εξελιξεις ποτε αναμενονται δηλαδή;
Ήδη εφυγε ο Ιουνιος....

xidianakis
27-06-2009, 21:02
Οι εξελιξεις ποτε αναμενονται δηλαδή;
Ήδη εφυγε ο Ιουνιος....
οταν βγουν τα προγραμματα των υπολοιπων πλοιων της ga, τοτε θα εχουμε εξελιξεις!:wink:

dragasis
03-07-2009, 13:11
Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να διεκδικησει τη γραμμη η ΑΝΕΚ? Δημοσιευσαν οτι θα συμμετασχουν σε διαγωνισμουν αγονων γραμμων.Θα ήταν καλή εξελιξη. Για να δουμε... Ούτως ή αλλως από GA ούτε φωνη ουτε ακρόαση.

Akis Dionisis
03-07-2009, 13:23
Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να διεκδικησει τη γραμμη η ΑΝΕΚ? Δημοσιευσαν οτι θα συμμετασχουν σε διαγωνισμουν αγονων γραμμων.Θα ήταν καλή εξελιξη. Για να δουμε... Ούτως ή αλλως από GA ούτε φωνη ουτε ακρόαση.

Kαι με τι πλοίο θα πάρει τη γραμμή η ΑΝΕΚ? :rolleyes:

giannisk88
03-07-2009, 14:11
Kαι με τι πλοίο θα πάρει τη γραμμή η ΑΝΕΚ? :rolleyes:
Εδώ πήρε το Άρτεμις για να πάρει τη νέα γραμμή........
Αμα θέλει ρε παιδιά μια εταιρία να πάρει μία γραμμή θα κάνει τα πάντα να την πάρει. ΑΝ δε θέλει απλά δε κάνει τίποτα και εγώ δεν έχω δεί κάποια εταιρία να κάνει κάποια κίνηση διεκδίκησης.
Αρα αν δεν ανακοινώσει η GA κάποιο πλοίο λυπάμαι πολύ αλλα η γραμμή είναι χαμένη......

Akis Dionisis
03-07-2009, 14:18
Εδώ πήρε το Άρτεμις για να πάρει τη νέα γραμμή........
Αρα αν δεν ανακοινώσει η GA κάποιο πλοίο λυπάμαι πολύ αλλα η γραμμή είναι χαμένη......
Από πέρισυ το καλοκαίρι που σταμάτησε η ΝΤΑΛΙΆΝΑ είναι σχεδόν χαμένη.. :rolleyes:

giannisk88
03-07-2009, 14:25
Από πέρισυ το καλοκαίρι που σταμάτησε η ΝΤΑΛΙΆΝΑ είναι σχεδόν χαμένη.. :rolleyes:

;) ερχεσε στα λογια μου φιλε μου.

xidianakis
03-07-2009, 15:00
εχω ακουσει πως την γραμμη θα την παρει ο διαγορας, του χρονου ( και μακαρι κατ' εμου, γιατι η blue star ειναι εταιρια προτυπο στην ελλαδα).. ομως ειχε ακουστει πως αρεσει και στον κ. βαρδινογιαννη η γραμμη. αρα ας ελπισουμε πως του χρονου θα ειναι μια απο τις 2 εταιριες στη γραμμη!

dragasis
03-07-2009, 15:37
Εχω την εντυπωση ότι ο διαγωνισμος αφορα και τον άκαρπο προηγουμενο γι αυτη τη γραμμη και θα διεξαχθει στις 14 Ιουλίου.Αλλά ειναι μάλλον αργά για φέτος.

Akis Dionisis
03-07-2009, 16:42
εχω ακουσει πως την γραμμη θα την παρει ο διαγορας, του χρονου ( και μακαρι κατ' εμου, γιατι η blue star ειναι εταιρια προτυπο στην ελλαδα).. ομως ειχε ακουστει πως αρεσει και στον κ. βαρδινογιαννη η γραμμη. αρα ας ελπισουμε πως του χρονου θα ειναι μια απο τις 2 εταιριες στη γραμμη!
Ή ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ ή το Blue Horizon θα την πάρει...
(που ξέρεις? μπορεί και τα δύο.. τη μια μέρα ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ την αλλη μέρα το Blue Horizon.. πάντα μόνο για τους καλοκαιρινούς μήνες... το χειμώνα το ένα από τα δύο...):rolleyes:
ΠΟΛΛΆ ΘΈΛΩ..!!!!

dragasis
03-07-2009, 21:00
Χωρις αστεια πριν λιγα χρονια η γραμμη εξυπηρετουνταν απο το πλοιο των μινωικων και εκτελουσε δρομολογια επικουρικα και η GA. Θυμαμαι απιστευτο ταξιδι και το πλοιο συνηθως ηταν γεματο ενω εξυπηρετουσε και μεγαλο αριθμο και απο φορτηγα. Και να φανταστειτε οτι η γραμμη αν και δεν ηταν επιδοτουμενη ειχε πλοιο για 7-8 μηνες.

xidianakis
22-07-2009, 18:09
τελικα η γραμμη αυτη ξεχαστικε τελειως??

artmios sintihakis
22-07-2009, 18:22
τελικα η γραμμη αυτη ξεχαστικε τελειως??
Μάλλον ξεχάστηκε......

Akis Dionisis
22-07-2009, 18:30
τελικα η γραμμη αυτη ξεχαστικε τελειως??

Μάλλον ξεχάστηκε......
Eντελώς όμως...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

MILTIADIS
22-07-2009, 22:13
Eντελώς όμως...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
τοσο εντελως που ουτε μια εταιρεια(ουτε καν ο αγουδημος)δεν κατεθεσε φακελο για να την αναλαβει!
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8994

Akis Dionisis
23-07-2009, 00:21
τοσο εντελως που ουτε μια εταιρεια(ουτε καν ο αγουδημος)δεν κατεθεσε φακελο για να την αναλαβει!
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8994
Eύχομαι του χρόνου η Blue Star Ferries να κάνει το κοινωνικό καλό..:rolleyes:
Αν αναλογιστούν τι τεράστια επιβατική κίνηση παρουσιάζει ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ φέτος κάθε Παρασκευή που φεύγει που σχετικά είναι γρήγορα γρήγορο και καλό καράβι σίγουρα θα έχουν τέτοια κίνηση αν δρομολογήσουν πλοίο του χρόνου τουλάχιστον και ας μείνει για όσο περισσότερο γίνεται χειμώνα καλοκαίρι στη Γραμμή Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Νησιά Αιγαίου - Κρήτη..

MILTIADIS
23-07-2009, 00:31
Eύχομαι του χρόνου η Blue Star Ferries να κάνει το κοινωνικό καλό..:rolleyes:
Αν αναλογιστούν τι τεράστια επιβατική κίνηση παρουσιάζει ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ φέτος κάθε Παρασκευή που φεύγει που σχετικά είναι γρήγορα γρήγορο και καλό καράβι σίγουρα θα έχουν τέτοια κίνηση αν δρομολογήσουν πλοίο του χρόνου τουλάχιστον και ας μείνει για όσο περισσότερο γίνεται χειμώνα καλοκαίρι στη Γραμμή Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Νησιά Αιγαίου - Κρήτη..
να εισαι σιγουρος οτι οπως ακριβως το αναλογιστηκε φετος,ετσι ακριβως θα πραξει και του χρονου..:mrgreen::mrgreen:

Giovanaut
25-07-2009, 22:11
Μακαρι παιδια αλλα μην ξεχανατε οτι για να ανεβει επανω το ΔΙΑΓΟΡΑΣ, πρεπει να κοψει απο κατω και δεν νομιζω πως η Blue Star θελει να αφησει κενα στην κυριαρχια της στο Αιγαιο...

Εκτος αν αλλαξει κατι..!!!

nippon
25-07-2009, 23:06
Θα μπορουσε να μπει σαυτη την γραμμη ενα Ro/pax. Ενας τυπος πλοιου που πιστευω οτι ειναι το καταλληλο λογω λειτουργικου κοστους σε σχεση με ενα αμιγως ε/γ - ο/γ. Δεν βλεπω οπως κανεναν ενδιαφερομενο να κανει αυτη την κινηση....Ισως δεν ειμαστε ακομα Ευρωπη, ισως προτιμανε ετοιμες και κερδοφορες γραμμες παρα να κανουν μακροπροθεσμες κινησεις.
Πιστευω οτι αυτη η γραμμη εχει πολυ ψωμι αλλα το θεμα ειναι αν καποιος επενδυτης εχει την υπομονη και μακροπροθεσμους στοχους για να πετυχει..

MILTIADIS
25-07-2009, 23:28
μια ετοιμη και στρωμενη γραμμη ηταν την οποια την κατεστρεψε το καθεστος των αγονων..πριν 10 χρονια γινοντουσαν 4 δρομολογια την εβδομαδα και για να βρεις εισιτηριο επρεπε να κλεισεις βδομαδες πριν.τωρα τελειωσε!!και σιγα μην βαλουν και τον ΔΙΑΓΟΡΑ!!μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας παιδια..;)ΙΣΩΣ σε 2-3 χρονια να δουμε κανενα πρεβελη/ιεραπετρα/κορναρο και αμα..

xidianakis
26-07-2009, 15:39
απο φιλο μου που εχει κεντρικο πρακτορειο ναυτιλιακης εταιριας, με ενημερωσε σημερα οτι, απο τον Μαρτιο 2010, να περιμενουμε τη ΡΟΔΑΝΘΗ στη γραμμη..

AIOLOS KENTERIS II
26-07-2009, 20:06
απο φιλο μου που εχει κεντρικο πρακτορειο ναυτιλιακης εταιριας, με ενημερωσε σημερα οτι, απο τον Μαρτιο 2010, να περιμενουμε τη ΡΟΔΑΝΘΗ στη γραμμη..Ονειρα θερινις νικτος..:rolleyes:Μεχρι το μαρτιο φιλε xidianaki πιος ζει πιος πεθαινει που λεει και ο λογος...ποσο μααλον ξερει κανεις μας αν ζει και η G.A...Για αυτο καλιτερα ας μιν τα λεμε καθολου αυτα τα σχεδια.

MILTIADIS
26-07-2009, 23:23
απο φιλο μου που εχει κεντρικο πρακτορειο ναυτιλιακης εταιριας, με ενημερωσε σημερα οτι, απο τον Μαρτιο 2010, να περιμενουμε τη ΡΟΔΑΝΘΗ στη γραμμη..
συμφωνω με τα οσα ειπε ο AIOLOS KENTERIS II και θελω απλα να προσθεσω για να κλεισει πληρως το θεμα με τα σεναρια,οτι για να μπει το ΡΟΔΑΝΘΗ περα απο το οτι βασικη προυποθεση ειναι να υπαρχει ως το μαρτιο η εταιρεια ειναι κυριως το να λαβει μερος στον διαγωνισμο των αγονων και να διεκδικησει τη γραμμη.προσφατα δεν το εκανε.αν θα προκυρηχθει εκ νεου διαγωνισμος και αν θα συμμετασχει η ga και αν θα την κερδισει ειναι παρα μα παρα πολυ νωρις και ακομα πιο αμφιβολο να το προβλεψει κανεις..

marsant
27-07-2009, 21:56
Παιδια μην κουραζεστε αδικα, η γραμμη αυτη πεθανε τελιωσε.Δεν υπαρχει λογος να γινεται σιριαλ,δεν δειχνει κανενας ενδιαφερον για αυτη την γραμμη ειναι προφανες αυτο και για να το κανουν κατι γνωριζουν.

dragasis
18-08-2009, 23:24
Μην εισαι απαισιοδοξος. Ηδη γινονται κινησεις για αγορα πλοιου απο φορεις της θεσσαλονικης με επικεφαλης το Ζορπιδη..,

Rocinante
18-08-2009, 23:33
Μην εισαι απαισιοδοξος. Ηδη γινονται κινησεις για αγορα πλοιου απο φορεις της θεσσαλονικης με επικεφαλης το Ζορπιδη..,
Αυτο πραγματικα δεν το ηξερα για αγορα αλλα ειχα ακουσει προσφατα οτι ο Ζορπιδης πιεζει στο να δρομολογηθει βαπορι και να μπορει να πιανει και Τηνο.

xidianakis
30-10-2009, 23:40
Για τη γραμμη αυτη, ετοιμαζουν απο το υπουργειο, να γινει ή απευθειας αναθεση σε μια απο τις εταιριες ΑΝΕΚ, HELLENIC SEAWAYS, GA FERRIES, BLUE STAR FERRIES, ή μειοδοτικος διαγωνισμος. Τα δρομολογια θα ειναι επιδοτουμενα. Να αναφερθει οτι η εταιρια που θα αναλαβει, θα ειναι στη γραμμη για 36 μηνες χειμωνα- καλοκαιρι, με 3 τουλαχιστον δρομολογια/εβδομαδα τη καλοκαιρινη περιοδο και 2 τουλαχιστον δρομολογια/εβδομαδα απο θεσ/νικη προς ηρακλειο τη χειμερινη περιοδο..

Akis Dionisis
31-10-2009, 01:22
Κάποτε αν δεν με απατά η μνήμη μου η ΑΝΈΚ ήθελε να χτυπήσει αυτή τη Γραμμή βάζοντας πλοίο από Θεσσαλονίκη για Χανιά..
Ήθελε να κοντραριστεί με τις ΜΙΝΩΙΚΈΣ τότε που ήταν με το ΈΛ ΓΚΡΈΚΟ και τον ΔΑΊΔΑΛΟ..
Τώρα κάτι μου λέει ότι δεν θα δείξει ενδιαφέρον, καθώς επίσης το ίδιο πιστεύω και για την HELLENIC SEAWAYS..
Έχω μια υπόνοια ότι το παιχνίδι θα παιχτεί πάλι στην GA FERRIES
και ίσως (προσωπικά ευελπιστώ) να δείξει ενδιαφέρον και η Blue Star Ferries δεδομένου ότι έμεινε ευχαριστημένη με την κίνηση (επιβατική και από αυτοκίνητα) που είχε ο ΔΙΑΓΌΡΑΣ τώρα το καλοκαίρι που μας πέρασε..:rolleyes:

Karavostasis
31-10-2009, 01:46
Πως να ''παιξει'' η GA Ferries φιλε μου οταν τα τεραστια οικονομικα προβληματα την εχουν στραγγαλισει. Τα παροπλισμενα πλοια της γεμιζουν μελαγχολια οσους τα βλεπουν στο λιμανι του Πειραια.Η Βlue Star οπως σωστα λες ισως ενδιαφερθει, μιας και ο Διαγορας πηγε ανελπιστα[για πολλους] καλα το καλοκαιρι.

MILTIADIS
31-10-2009, 01:56
Η G.A ειναι η μοναδικη που δεν υπαρχει περιπτωση να μπει στη γραμμη..για τους γνωστους λογους...ειστε σιγουροι οτι η γραμμη ειναι απο αυτες που θα προκηρυχθουν-αν τελικα προκηρυχθουν-το προσεχες διαστημα?γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι εκτος αυτη τη φορα.

Akis Dionisis
31-10-2009, 03:31
Ok.. Βγάζω εκτός παιχνιδιού την GA FERRIES και ας υποθέσουμε ότι ενδιαφέρεται μόνο η Βlue Star Ferries..
To θέμα και το ζητούμενο είναι, με ποιο πλοίο θα καλύψει αυτή τη Γραμμή??
Είχε συζητηθεί για το Blue Horizon αλλά αυτό εκτός ότι δεν χωράει σε όλα τα νησιά, θα δρομολογηθεί για Χίο - Μυτιλήνη - Αλεξανδρούπολη/Θεσσαλονίκη και ίσως (δεν ειναι σίγουρο) και Καβάλα απ΄ότι έχω πληροφορηθεί..
Ποιο άλλο πλοίο είναι διαθέσημο??
Τον ΔΙΑΓΌΡΑ τον ξεχνάμε γιατί έχει τα Δωδεκάνησα την Κω και τη Ρόδο και του χρόνου αν δεν απατόμαι και πάλι θα μας έρθει Θεσσαλονίκη για το ίδιο δρομολόγιο που έκανε και φέτος..
Άρα τι επιλογές έχουμε από Blue Star Ferrάκια??

giannisk88
31-10-2009, 10:26
Για τη γραμμη αυτη, ετοιμαζουν απο το υπουργειο, να γινει ή απευθειας αναθεση σε μια απο τις εταιριες ΑΝΕΚ, HELLENIC SEAWAYS, GA FERRIES, BLUE STAR FERRIES, ή μειοδοτικος διαγωνισμος. Τα δρομολογια θα ειναι επιδοτουμενα. Να αναφερθει οτι η εταιρια που θα αναλαβει, θα ειναι στη γραμμη για 36 μηνες χειμωνα- καλοκαιρι, με 3 τουλαχιστον δρομολογια/εβδομαδα τη καλοκαιρινη περιοδο και 2 τουλαχιστον δρομολογια/εβδομαδα απο θεσ/νικη προς ηρακλειο τη χειμερινη περιοδο..

Αν γίνει όντως αυτο πραγματικά σώθηκε η γραμμή απο μέχρι τώρα σίγουρο πνιγμό!! Μακάρι.Ποτε περίπου θα γινει αυτο ξέρουμε φιλε μου?


Κάποτε αν δεν με απατά η μνήμη μου η ΑΝΈΚ ήθελε να χτυπήσει αυτή τη Γραμμή βάζοντας πλοίο από Θεσσαλονίκη για Χανιά..

Οντως έγινε αυτο παιδιά? γιατι δέ θυμάμαι ποτέ την ΑΝΕΚ να ενδιαφερθεί για αυτή τη γραμμή τότε ειδικά που ήταν ο Δαίδαλος/Ελ Γκρέκο! Δε γνωρίζω φυσικά αν επειδή ήμουν μικρότερος έχασα κάτι και συγχωρέστε αμα είναι έτσι..
Εν τω μεταξύ αν μπεί η ΑΝΕΚ στη γραμμή τώρα να δώ ποιό βαπόρι θα αγοράσει πάλι να βάλει!! Στο τέλος θα βάψει και μερικά καίκια στο λιμάνι της Σούδας μπλέ/κίτρινα να τα βάλει σε γραμμή.
Περαν της πλάκας όμως μου ήρθε ο Βενιζέλος στο μυαλό που κάνοντας τις εκδρομές στις κυκλάδες απέδειξε οτι χωράει και απο οτι βλέπω θα κάνει σκάτζες(και οχι μόνο γιατι δε θελω να εκφραστώ άσχημα, κρίμα το βαπόρι).
Για τη Blue star νομίζω πως το Blue Horizon χωράει σε όλα τα λιμάνια του δρομολογίου μιά χαρά!!