PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Σποράδων (Sporades route)



Maroulis Nikos
13-11-2005, 09:08
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ Εγ/Ογ ΣΑΟΣ ΙΙ:


ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 09.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 11.55
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 13.20
ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 14.10
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 15.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 16.30

ΤΡΙΤΗ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 08.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 10.55
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 12.20
ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 13.10
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 14.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΒΟΛΟΣ 15.30
ΒΟΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 19.30
ΣΚΙΑΘΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 22.20
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 23.40

ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΛΗΜΝΟΣ 00.20
ΛΗΜΝΟΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 05.45
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΚΑΒΑΛΑ 08.45
ΚΑΒΑΛΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 18.30
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΛΗΜΝΟΣ 22.15

ΠΕΜΠΤΗ ΛΗΜΝΟΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 04.00
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ 07.00
ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 14.00
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΛΗΜΝΟΣ 16.15
ΛΗΜΝΟΣ ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ 19.15
ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗ 20.45

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ 02.30
ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΛΗΜΝΟΣ 08.00
ΛΗΜΝΟΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 09.45
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΚΑΒΑΛΑ 12.45
ΚΑΒΑΛΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ 17.15
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΛΗΜΝΟΣ 21.00

ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΗΜΝΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 01.15
ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 05.50
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 06.35
ΣΚΙΑΘΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 08.00
ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 13.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 15.55
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 17.20
ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 18.10
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 19.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 20.30

ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 09.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 11.55
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ 13.20
ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ ΣΚΟΠΕΛΟΣ 14.10
ΣΚΟΠΕΛΟΣ ΣΚΙΑΘΟΣ 15.00
ΣΚΙΑΘΟΣ ΑΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 16.30

captain 83
19-02-2008, 22:48
Ρίχνοντας μια ματιά στο openseas είδα ότι έχουμε νέα παρουσία στην γραμμή των Σποράδων, χωρίς ταυτότητα και αριθμό που λέει και το τραγούδι. Προφανώς δεν βγάζει τα στοιχεία, γιατί μπορεί η εταιρεία να μην συνεργαζόταν πριν με την forthnet. Ξέρει κανείς περί ποίου πρόκειται; Με την αποχώρηση του Εξπρές Σκιάθος δημιουργήθηκε μέγα πρόβλημα στην γραμμή.
Εις αύριο τα νεότερα.

Apostolos
20-02-2008, 09:00
Θα το λύσει η Ρομίλντα!

Espresso Venezia
20-02-2008, 09:43
...Με την αποχώρηση του Εξπρές Σκιάθος δημιουργήθηκε μέγα πρόβλημα στην γραμμή...

Παιδιά συγγνώμη, μήπως έχω χάσει επεισόδια ?

Υπάρχει οριστική αποχώρηση του Εξπρές Σκιάθος από την γραμμή, ή προσωρινή απουσία λόγω της (επιβεβλημένης) ετήσιας του συντήρησης ???

Apostolos
20-02-2008, 09:52
Πραγματικά δέν ξέρω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι απο Ιούνιο το Ρομίλντα πάει Βόλο...

Leo
20-02-2008, 11:17
Μα αν θυμάμαι καλά στο τελευταίο ΣΑΣ η σχετική συζήτηση ανεβλήθη ή κάνω λάθος?

captain 83
20-02-2008, 11:22
Το Εξπρες Σκιάθος έφυγε για την προγραμματισμένη ετήσιά του. Θα επιστρέψει τον Απρίλιο, πρίν το Πάσχα. Το θέμα του Ρομίλντα στο τελευταίο ΣΑΣ πήρε αναβολή, οπότε δεν είναι ακόμα σίγουρο το αν θα ανέβει πάνω.
Το ζήτημά είναι ότι θα μπορούσε να είχε χειριστεί καλύτερα το ζήτημα η ΣΑΟΣ η οποία είχε σκοπό να βάλει το ΣΑΟΣ ΙΙ καθημερινά από Βόλο, αλλά τελικά θα κάνει μόνο τρείς αναχωρήσεις από Βόλο.
Το πλοίο που κάνει τα δρομολόγια τώρα ποιό είναι, έμαθε κανείς;

MYTILENE
28-02-2008, 20:14
Εγώ πάντως έμαθα ότι θα γίνει μια κίνηση για Βόλο-Σποράδες που ίσως συνδέει και-μεγάλο-νησί του Βορειοανατολικού Αιγαίου;)!!Δεν είναι ακόμη 100% γι'αυτό δε λέω λεπτομέρειες;)

captain 83
02-03-2008, 21:43
Προς το παρόν η γραμμή εξυπηρετείται με το πλοίο Αχιλλέας της Σκυριανής Εταιρείας που έχει 2-3 φορές την βδομάδα αναχώρηση από Βόλο. Από αύριο το Σαντορίνη στην γραμμή.

captain 83
19-03-2008, 23:43
Aπαράδεκτος ο καπτα Μάκης στις Σποράδες. Το Τζετ Φερρυ κινείται με την ιλιγγιώδη ταχύτητα από 15,6-17,8 κόμβους συνήθως και καλύπτει το δρομολόγιο Βόλος-Σκιάθος σε 2:40, Βόλος-Σκόπελος σε 4:20 και Βόλος-Αλόννησος 5:30 ώρες.Tα ιπτάμενα κάνουν για Σκιάθο 1:30, για Σκόπελο 2:30 και για Αλόννησο 3 ώρες.
Πάμε τώρα να δείτε και τις τιμές:
Τζετ Φέρρυ-Hellenic Seaways
Βόλος-Σκιάθος 27,50-28,00
Βόλος-Σκόπελος 35,10-35,50
Βόλος-Αλόννησος 35,10-35,50.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Leo
16-06-2008, 06:25
Εντελώς τυχαία ανακάλυψα σήμερα μέσα από το ais ένα νέο πλοίο στη γραμμή, που αυξάνει κατακόρυφα την χωρητικότητα και άναβαθμίζει τις υπηρεσίες που προσφέρει το όμοσταυλο ταχύπλοο με τα 17.5 μίλια, αφού το νέο με τίποτα δεν πάει τόσο. Δεν είναι άλλο λοιπόν από το γνωστό μας:

7717
Καλά ταξίδια... Πήγε για να μείνει??

captain 83
16-06-2008, 23:58
Θα εκτελεί ένα δρομολόγιο την εβδομάδα από Θεσσαλονίκη προς Σποράδες και τελικό προορισμό τον Άγιο Κωνσταντίνο. Το ίδιο δρομολόγιο θα κάνει και το Μιλένα.

Haddock
04-10-2008, 21:32
Η γραμμή των Σποράδων έχει κάποιες εξελίξεις οι οποίες φαίνονται καταλυτικές για τα νησιά. Το άρθρο (http://www.e-thessalia.gr/index.php?view=article&id=167737%3A2008-10-04-15-33-07&option=com_content&Itemid=54) του Βαγγέλη Καραμάνη εξετάζει κάποια ενδεχόμενα και πιθανές δρομολογήσεις πλοίων. Κάποιοι φορείς των Σποράδων ενδιαφέρονται για ίδρυση εταιρεία Λαϊκής Βάσης, ενώ κάποιοι άλλοι φορείς προτείνουν τη συνεργατική ίδρυση της νέας εταιρείας με τη Hellenic Seways. Περιέργες εξελίξεις...

Απ' ότι φαίνεται δεν έχουμε μόνο υβριδικά αυτοκίνητα, αλλά και υβριδικές εταιρείες Λαϊκής Βάσης με συμμετοχή πολυεθνικού ομίλου... :mrgreen:

Διαβάζουμε από το άρθρο (http://www.e-thessalia.gr/index.php?view=article&id=167737%3A2008-10-04-15-33-07&option=com_content&Itemid=54):


Σφοδρή αντιπαράθεση ξέσπασε μεταξύ του Δημάρχου Σκιάθου κ. Νίκ. Πλωμαρίτη και του ομολόγου της Αλοννήσου κ. Π. Βλάικου με αφορμή την πρόθεση του προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου της πλοιοκτήτριας εταιρείας «Hellenic Seaways» κ. Γιάν. Βαρδινογιάννη να συμμετάσχει με δικά του κεφάλαια στη σύσταση της ναυτικής εταιρείας λαϊκής βάσης για την αγορά επιβατηγού οχηματαγωγού πλοίου, το οποίο θα εκτελεί δρομολόγια στη γραμμή Βόλου - Βορείων Σποράδων.


Στο μεταξύ, έντονη είναι η αντίδραση του Δημάρχου Σκιάθου κ. Νίκ. Πλωμαρίτη σχετικά με την πρόταση, η οποία υποβλήθηκε στον κ. Βαρδινογιάννη. «Ο Δήμος Σκιάθου» επισημαίνει σε δήλωσή του ο κ. Πλωμαρίτης «ξέρει να υπερασπίζεται τα πιστεύω του και τα δικαιώματα των δημοτών του. Στη σύσκεψη της περασμένης Τρίτης στον Πειραιά με τον κ. Βαρδινογιάννη έθεσα ουσιαστικά αιτήματα, ενώ οι φίλοι της πλοιοκτήτριας εταιρείας έχουν οφέλη από την ίδια.


«Πράγματι» τονίζει από την πλευρά του ο Δήμαρχος Αλοννήσου κ. Π. Βλάικος «υποβλήθηκε πρόταση στον κ. Βαρδινογιάννη να συμμετάσχει με δικά του κεφάλαια στη σύσταση ναυτικής εταιρείας λαϊκής βάσης. Την πρόταση δεν την υπέβαλα ούτε εγώ, ούτε ο Δήμαρχος Σκοπέλου. Υποβλήθηκε από την πλευρά της Σκιάθου και συγκεκριμένα από το συνεργάτη του Δημάρχου Σκιάθου. Δεν είναι κακό που το πρότεινε. Συνεπώς δεν αντιλαμβάνομαι την επίθεση του κ. Πλωμαρίτη σε βάρος μου. Του υπενθυμίζω απλώς ότι εγώ ζήτησα από τον κ. Βαρδινογιάννη τη δρομολόγηση συμβατικού πλοίου από τον Άγιο Κωνσταντίνο.

captain 83
14-04-2009, 16:52
Το HIGHSPEED 1 στην γραμμή Άγιος Κωνσταντίνος Σκιάθος Γλώσσα Σκόπελος Αλόννησος από την Μ. Πέμπτη.

Dimitrisvolos
30-04-2009, 13:23
Απ οτι φαίνεται φέτος οι Σποραδες θα εχουν την τημιτικη τους.....
ΕΞ.ΣΚΙΑΘΟΣ απο Βολο
HIGHSPEED 1 απο Αγιο Κων/νο
ΡΟΜΙΛΝΤΑ απο Βολο
JET FERRY 1 απο ΑΓ.Κων/νο
ΠΑΝ.ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ απο Βολο και Αγιο Κων/νο
FLYING CAT ,SPEED CAT και ΔΕΛΦΙΝΙΑ απο Βολο και Αγιο
καλο αυτο αλλα μου φαινονται πολλα τα πλοια........

Akis Dionisis
30-04-2009, 13:29
Απ οτι φαίνεται φέτος οι Σποραδες θα εχουν την τημιτικη τους.....
ΕΞ.ΣΚΙΑΘΟΣ απο Βολο
HIGHSPEED 1 απο Αγιο Κων/νο
ΡΟΜΙΛΝΤΑ απο Βολο
JET FERRY 1 απο ΑΓ.Κων/νο
ΠΑΝ.ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ απο Βολο και Αγιο Κων/νο
FLYING CAT ,SPEED CAT και ΔΕΛΦΙΝΙΑ απο Βολο και Αγιο
καλο αυτο αλλα μου φαινονται πολλα τα πλοια........

Aπό Θεσσαλονίκη δεν θα έρχεται κανένα??
Μηπώς γι'αυτό είναι αρκετά τα πλοία???

Dimitrisvolos
30-04-2009, 13:33
λογικα οπως καθε χρονο καποιο πλοιο θα εχει η GA και νομιζω και η HSW θα βαλει καποιο ταχυπλοο

Akis Dionisis
30-04-2009, 13:37
λογικα οπως καθε χρονο καποιο πλοιο θα εχει η GA και νομιζω και η HSW θα βαλει καποιο ταχυπλοο

Λέτε να ανέβει το H/S 1 ???
Δεν το νομίζω...
Μπααα.... λέτε????

Dimitrisvolos
30-04-2009, 13:38
Λέτε να ανέβει το H/S 1 ???
Δεν το νομίζω...
Μπααα.... λέτε????
Ποιος ξερει......

Akis Dionisis
30-04-2009, 13:41
Ποιος ξερει......

Υποψιάζομαι Flying Cat... :rolleyes:

marioskef
30-04-2009, 14:10
Απ οτι φαίνεται φέτος οι Σποραδες θα εχουν την τημιτικη τους.....
ΕΞ.ΣΚΙΑΘΟΣ απο Βολο
HIGHSPEED 1 απο Αγιο Κων/νο
ΡΟΜΙΛΝΤΑ απο Βολο
JET FERRY 1 απο ΑΓ.Κων/νο
ΠΑΝ.ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ απο Βολο και Αγιο Κων/νο
FLYING CAT ,SPEED CAT και ΔΕΛΦΙΝΙΑ απο Βολο και Αγιο
καλο αυτο αλλα μου φαινονται πολλα τα πλοια........


Πρόσθεσε και τον Αχιλλέα από Κύμη...

nickosps
30-04-2009, 15:37
Πρόσθεσε και τον Αχιλλέα από Κύμη...
Ο Αχιλλέας δεν κάνει μόνο Κύμη - Σκύρο - Κύμη? Δηλαδή δεν πάει Σκιάθο, Σκόπελο, Αλόνησο...

Dimitrisvolos
30-04-2009, 15:42
Ο Αχιλλέας δεν κάνει μόνο Κύμη - Σκύρο - Κύμη? Δηλαδή δεν πάει Σκιάθο, Σκόπελο, Αλόνησο...
Εκανε και τις δυο το περσυνο καλοκαιρι .... καθημερινα για Σκυρο και 2 φορες την εβδομαδα Κυμη-Αλοννησο-Σκοπελο

Dimitrisvolos
30-04-2009, 21:00
ΤΟΥ ΕΞ.ΣΚΙΑΘΟΣ http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor16.pdf
ΤΩΝ ΤΑΧΥΠΛΟΩΝ
http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor17.pdf

Dimitrisvolos
07-05-2009, 22:17
Απο την εφημερίδα ΘΕΣΣΑΛΙΑ σήμερα
38155

Dimitrisvolos
07-05-2009, 22:17
Συμφωνα με το δημοσίευμα το ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ θα έχει 3 δρομολογια απο Βολο και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ 11......

Dimitrisvolos
13-05-2009, 17:52
Αλλαξαν τα δρομολογια των ταχυπλοων της HELLENIC SEAWAYS στις Σποράδες .......
Το HIGHSPEED 1 του κοβουν τα διπλα δρομολογια που ειχαν και θα κανει διπλο μονο την Παρασκευη......Υπαρχουν και αλλες αλλαγες.....
Περισσοτερα εδω http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor17.pdf

giorgos_249
13-05-2009, 18:06
Τέτοια δρομολόγια έχουν να δουν οι Σποράδες από την εποχή των ΜΑΚΕΔΩΝ , ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ , ΛΗΜΝΟΣ κτλπ. Τότε είχαν πολύ καλή συγκοινωνία. Φέτος θα έχουν καλύτερη απ' ότι βλέπω.

alligariesbeach
23-05-2009, 03:33
πιστευω οτι οι τιμες στις σποραδες ειναι εξωπραγματικα ακριβες στα ταχυπλοα που μεταφερουνε μονο επιβατες....

επισης οι τιμες με τα καραβια ειναι πολυ ακριβες για τα ι.χ και νταλικες

μαλιστα δεν νομιζω οτι αξιζουμε τετοιας αντιμετωπισεις απο τις εταιρειες και αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να βαλουνε ενα μεγαλο καραβι απο βολο για σποραδες και γρηγορο..

δεν γινετε να πεφτει ξυλο το καλοκαιρι για ενα εισητηριο για ι.χ στα λιμανια
ουτε να παιρνει ο τουριστας και να του λενε δεν εχει για ι.χ ειναι ξεφτιλα....

καποτε υπηρχαν στην γραμμη τα
παπαδιαμαντης
λημνος
σκοπελος απο βολο

και μακεδων απο αγιο κωσταντινο

και αυτα που λεω ηταν εαν θυμαμαι καλα το 95-96 περιπου
και ρωταω τωρα εγω
το παπαδιαμαντης
σκοπελος
λημνος
ποσσους επιβατες επαιρναν ολα μαζι απο βολο και ποσσα οχηματα?

διοτι το 2009 εχουμε ενα καραβι που κανει διπλα δρομολογια ξεθεωνετε το πληρωμα και δουλεια δεν γινετε!!!!!

τι πρεπει να εχει σπουδασει κανεις για να το καταλαβει αυτο?

τελος πιστευω οτι η λυση ειναι απλη!!!!!!
αφου θελουνε ενα καραβι απο βολο
το supertornado express skiathos ας το κρατησουμε εδω με βολο αφετηρια
αλλα να μπει ενα περιπου ιδιας χωρητικοτητας απο θεσσαλονικη καθημερινα για σποραδες

και το hispeed 1 οπως ειναι απο αγιο κωσταντινο
αλλα χωρις τα καραγκιοζιλικια που γινονταν τοσσα χρονια με το

SUBSONIC JET FERRY και τις τρελες τιμες στα εισητηρια λογο ταχυτητας που καθοσουνα εξω στην γεφυρα και αναβες τσιγαρο με bic!!!!

τουλαχιστον αυτο ας το ανοιξουνε και ας το αφησουνε να κανει σωστα την δουλεια του....

τοτε ολοι θα ειναι ευτιχισμενοι στις σποραδες και πιστευω και οι θεσσαλονικεις αξιζουνε να μπορουνε να την κανουνε ενα τριημερακι για σποραδες χωρις ξενυχτια στα λιμανια και χωρις αγχος εαν δευτερα πρωι θα πανε για δουλεια...

υ.ς συγνωμη εαν σας κουρασα.

Eng
11-06-2009, 15:45
πιστευω οτι οι τιμες στις σποραδες ειναι εξωπραγματικα ακριβες στα ταχυπλοα που μεταφερουνε μονο επιβατες....

επισης οι τιμες με τα καραβια ειναι πολυ ακριβες για τα ι.χ και νταλικες

μαλιστα δεν νομιζω οτι αξιζουμε τετοιας αντιμετωπισεις απο τις εταιρειες και αποψη μου ειναι οτι θα επρεπε να βαλουνε ενα μεγαλο καραβι απο βολο για σποραδες και γρηγορο..

δεν γινετε να πεφτει ξυλο το καλοκαιρι για ενα εισητηριο για ι.χ στα λιμανια
ουτε να παιρνει ο τουριστας και να του λενε δεν εχει για ι.χ ειναι ξεφτιλα....

καποτε υπηρχαν στην γραμμη τα
παπαδιαμαντης
λημνος
σκοπελος απο βολο

και μακεδων απο αγιο κωσταντινο

και αυτα που λεω ηταν εαν θυμαμαι καλα το 95-96 περιπου
και ρωταω τωρα εγω
το παπαδιαμαντης
σκοπελος
λημνος
ποσσους επιβατες επαιρναν ολα μαζι απο βολο και ποσσα οχηματα?

διοτι το 2009 εχουμε ενα καραβι που κανει διπλα δρομολογια ξεθεωνετε το πληρωμα και δουλεια δεν γινετε!!!!!

τι πρεπει να εχει σπουδασει κανεις για να το καταλαβει αυτο?

τελος πιστευω οτι η λυση ειναι απλη!!!!!!
αφου θελουνε ενα καραβι απο βολο
το supertornado express skiathos ας το κρατησουμε εδω με βολο αφετηρια
αλλα να μπει ενα περιπου ιδιας χωρητικοτητας απο θεσσαλονικη καθημερινα για σποραδες

και το hispeed 1 οπως ειναι απο αγιο κωσταντινο
αλλα χωρις τα καραγκιοζιλικια που γινονταν τοσσα χρονια με το

SUBSONIC JET FERRY και τις τρελες τιμες στα εισητηρια λογο ταχυτητας που καθοσουνα εξω στην γεφυρα και αναβες τσιγαρο με bic!!!!

τουλαχιστον αυτο ας το ανοιξουνε και ας το αφησουνε να κανει σωστα την δουλεια του....

τοτε ολοι θα ειναι ευτιχισμενοι στις σποραδες και πιστευω και οι θεσσαλονικεις αξιζουνε να μπορουνε να την κανουνε ενα τριημερακι για σποραδες χωρις ξενυχτια στα λιμανια και χωρις αγχος εαν δευτερα πρωι θα πανε για δουλεια...

υ.ς συγνωμη εαν σας κουρασα.

Δεν μας κουράζεις καθόλου!! Μου αρεσει ο τροπος που μιλάς, δεν ξερω και αν εισαι και από τη..περιοχη. Εγω αγαπητε μου φιλε ειμαι από Βόλο και εχω τους παππούδες μου στη Γλώσσα. Όπως καταλαβαίνεις βιώνω αυτή την...ιστορία χρόοονια τώρα. Ξερεις τι ειναι να ειναι χειμώνας να χρειαζεται να φερουμε τον παππού στο Βόλο και να μην μπορούμε, γιατι το "δελφίνι" δεν ταξιδευε και το "Χαρούλα" έφευγε από Σκόπελο??
Αυτή τη στιγμή θεωρώ πολύ καλή τη κίνηση της γραμμής από τη στιγμή που υπάρχει και το "Χαρούλα" 3 φορες τη βδομάδα για Γλώσσα αλλά και το H/S 1 για τον Άγιο. Όμως η ιστορία είναι πως θα έπρεπε αυτό που λέγεται Κράτος ή ΥΕΝΑΠ ή ΑΒΓΔ δεν ξερω τι, να έκανε καμια σοβαρή επιδότηση ωστε να μπορέσει κανενας ντοπιος - που ξερω πως υπάρχουν!!!! - να αγοραζε ενα σοβαρό καραβάκι σαν το Θεολογος Π που να πιάνει όλα τα λιμανια αλλά και παραπέρα, ΜΑΖΙ με το "Χαρούλα" σε Κοινοπραξία και οχι ανταγωνιστηκα με μοναδικό συμφέρων την ανάπτυξη της Γραμμής και την ένωση των νησιών με το υπόλοιπο Αιγαίο. Τωρα θα μου πείτε, ρε ENG τι πείνεις και δεν μας δείνεις???
Τι να σας πω ρε παιδιά, για πολύ καιρό έκανα κάποια αρθράκια στον "Ε" περι της γραμμής ακόμα και στη Νομαρχία Μαγνησίας ειχα πάει με σκοπό τη πρόταση και συμετοχη σε κατασκευή Ε/Γ Ο/Γ για τη γραμμή αλλά μου είπαν..δεν πας στη Παραλια να πεις και κανα καφεδάκι να'ρθεις στα ίσια σου???
Βρέθηκαν κατα το 96 κάποιοι έρημοι και αγοράσαν το "Παναγία Σκιάθου", βαπόρι που ο συγχωρεμένος Παπαδιαμάντης του τα ριχνε, και πηγαν να μπουν στη Γραμμη, που πάς ρε καημένε!!!! Δεν βλέπεις γυρω σου?? 5 καραβια και συ με τη καρούλα?? Μα και να το προτειμούσες και μονο να βλέπεις τον Παπαδιαμαντη να σε περναει αρκετα χαλαρα, το ειχες μετανιώσεις, 4 ωρες και κατι για Γλώσσα και 30 λεπτα για Σκόπελο.
Τελωσπάντων, να ευχαριστησω εδω τον Λεο και το..δαίμονά του :) γιατι είχα την ευκαιρία να εκφραστώ καλύτερα στο θεμα!
Ελπίζω η γραμμή να παραμείνει ως έχει και ευελπιστώ και τον Χειμώνα να μην ξεμείνουμε...

iliaskexrias
17-06-2009, 17:52
Δεν μας κουράζεις καθόλου!! Μου αρεσει ο τροπος που μιλάς, δεν ξερω και αν εισαι και από τη..περιοχη. Εγω αγαπητε μου φιλε ειμαι από Βόλο και εχω τους παππούδες μου στη Γλώσσα. Όπως καταλαβαίνεις βιώνω αυτή την...ιστορία χρόοονια τώρα. Ξερεις τι ειναι να ειναι χειμώνας να χρειαζεται να φερουμε τον παππού στο Βόλο και να μην μπορούμε, γιατι το "δελφίνι" δεν ταξιδευε και το "Χαρούλα" έφευγε από Σκόπελο??
Αυτή τη στιγμή θεωρώ πολύ καλή τη κίνηση της γραμμής από τη στιγμή που υπάρχει και το "Χαρούλα" 3 φορες τη βδομάδα για Γλώσσα αλλά και το H/S 1 για τον Άγιο. Όμως η ιστορία είναι πως θα έπρεπε αυτό που λέγεται Κράτος ή ΥΕΝΑΠ ή ΑΒΓΔ δεν ξερω τι, να έκανε καμια σοβαρή επιδότηση ωστε να μπορέσει κανενας ντοπιος - που ξερω πως υπάρχουν!!!! - να αγοραζε ενα σοβαρό καραβάκι σαν το Θεολογος Π που να πιάνει όλα τα λιμανια αλλά και παραπέρα, ΜΑΖΙ με το "Χαρούλα" σε Κοινοπραξία και οχι ανταγωνιστηκα με μοναδικό συμφέρων την ανάπτυξη της Γραμμής και την ένωση των νησιών με το υπόλοιπο Αιγαίο. Τωρα θα μου πείτε, ρε ENG τι πείνεις και δεν μας δείνεις???
Τι να σας πω ρε παιδιά, για πολύ καιρό έκανα κάποια αρθράκια στον "Ε" περι της γραμμής ακόμα και στη Νομαρχία Μαγνησίας ειχα πάει με σκοπό τη πρόταση και συμετοχη σε κατασκευή Ε/Γ Ο/Γ για τη γραμμή αλλά μου είπαν..δεν πας στη Παραλια να πεις και κανα καφεδάκι να'ρθεις στα ίσια σου???
Βρέθηκαν κατα το 96 κάποιοι έρημοι και αγοράσαν το "Παναγία Σκιάθου", βαπόρι που ο συγχωρεμένος Παπαδιαμάντης του τα ριχνε, και πηγαν να μπουν στη Γραμμη, που πάς ρε καημένε!!!! Δεν βλέπεις γυρω σου?? 5 καραβια και συ με τη καρούλα?? Μα και να το προτειμούσες και μονο να βλέπεις τον Παπαδιαμαντη να σε περναει αρκετα χαλαρα, το ειχες μετανιώσεις, 4 ωρες και κατι για Γλώσσα και 30 λεπτα για Σκόπελο.
Τελωσπάντων, να ευχαριστησω εδω τον Λεο και το..δαίμονά του :) γιατι είχα την ευκαιρία να εκφραστώ καλύτερα στο θεμα!
Ελπίζω η γραμμή να παραμείνει ως έχει και ευελπιστώ και τον Χειμώνα να μην ξεμείνουμε...


φιλε τρεμει το φιλοκαρδυ καθε επαγγελματια το καλοκαιρι στα νησια των σποραδων μην γινει κατι και σταματησει η ακομα και ετσι ελλειματικη τροφοδοσια..

επισης η νομαρχια μας κοιμαται βαθια!!!!!
και φυσικα γνωριζεις οτι εδω και περιπου 10 χρονια δρομολογιο απο τις 21.30 και μετα απο βολο για σποραδες παρασκευη δεν εχει γινει!!!!

πως να ερθουνε μωρε οι τουριστες με το ξυλο που πεφτει στην επιστροφη για τα εισητηρια? εεεεε????

για να βρεις να φυγεις κανεις ταμα και οι τουριστες μια φορα την πατανε μετα ......

η καλυτερη διαφημιση ειναι το στομα!!!!!

εχουνε πεθανει τουριστικα τα νησια μας
και εχουνε ριξει σε καταθλιψη τους μονιμους κατοικους.....

ελεος.....

captain 83
17-06-2009, 18:58
Με την πληθώρα των πλοίων που υπάρχουν στον Βόλο δεν βγαίνουν τα ωράρια για να γίνει δρομολόγιο στις 21:30. Την ώρα αυτη έχει πέσει και η νύχτα οπότε κομματάκι δύσκολο τα ημερόπλοια (συμβατικό+ιπτάμενα) να αναχωρήσουν τέτοια ώρα.
Κλασσικά θα τρέχουνε να βρούνε παντόφλα καλοκαιριάτικα.

iliaskexrias
17-06-2009, 20:07
Με την πληθώρα των πλοίων που υπάρχουν στον Βόλο δεν βγαίνουν τα ωράρια για να γίνει δρομολόγιο στις 21:30. Την ώρα αυτη έχει πέσει και η νύχτα οπότε κομματάκι δύσκολο τα ημερόπλοια (συμβατικό+ιπτάμενα) να αναχωρήσουν τέτοια ώρα.
Κλασσικά θα τρέχουνε να βρούνε παντόφλα καλοκαιριάτικα.

capten
γιατι το καλοκαιρι οταν δεν βγαινουνε τα δρομολογια φτανουνε βολο ακομα και στις 03.00 το πρωι? τα ημεροπλοια?

αφου εχουνε φαει την καθυστερηση?
μηπως επειδη τα εχουνε φτιαξει ετσι ουτως ωστε να βγαινει με 2 δρομολογια το εξπρες σκιαθος?

ρωταω μην με παρεξηγησεις φιλε?

captain 83
17-06-2009, 23:04
Ναι αλλα δεν αναχωρούν από τον λιμένα αφετηρίας στις 03:00 το πρωί αλλά επιστρέφουν. Από τον λιμένα αφετηρίας αναχωρεί το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ στις 18:45 για το απογευματινό δρομολόγιο το καλοκαίρι και το ιπτάμενο στις 19:30. Εξαίρεση ήταν πέρυσι [πυ έφευγε το FLYING DOLPHIN 23 στις 20:30 από Βόλο λόγω της βλάβης του FLYING CAT 6 που όμως 20:30 είναι μέρα, ενώ 21:30 είναι νύχτα. Θα άλλαζε κάτι αν φεύγανε στις 21:30
Εδώ με 2 δρομολόγια την μέρα το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ το κλαίγαμε τέλος της σεζόν με 3 θα είχε φύγει για καρφίτσες.

Υ.Γ. Δεν παρεξηγώ, συζήτηση κάνουμε...

iliaskexrias
19-06-2009, 04:09
captain

με βαση τα μιλια που απεχουνε τα νησια
και με την χωρητικοτητα του εξπρες σκιαθος
πες μου ενα καραβι που πιστευεις θα καλυπτε απολυτα
τις αναγκες των νησιων τους καλοκαιρινους μηνες
κατα την αποψη σου?

νομιζω το εξπρεσ σκιαθος εχει 18 μιλια ταχητυτα εδω πανω
οχι τι λενε ετσι?

και γκαραζ για 170 ι.χ

και απο 4 νταλικες δεξια και 4 αριστερα εαν δεν κανω λαθος ετσι?

το δημητρουλα δεν θα ητανε πολυ καλο με μια συντηρηση καλη για μονιμα εδω επανω??? χειμωνα καλοκαιρι??

επισης εαν γνωριζεις τι καταναλωση εχει το εξπρεσ σκιαθος περιπου και
τι το δημητρουλα

ευχαριστω φιλαρακι μου...

Rimadio
30-06-2009, 23:23
Παιδια θα μπορουσατε να μου πειτε δρομολόγια απο Βολο για Σκιάθο με απλο κ γρήγορο καράβι?

Επισης κ τιμές απο θεσσαλονίκη για ΣΚιαθο

Ενδιαφέρομαστε να έρθουμε 10-15 ατομα σαν group (να υποθέσω υπάρχουν εκπτώσεις σε ομαδικα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

hsw
01-07-2009, 01:45
Λοιπόν.. απο Θεσσαλονίκη είναι 58 ευρώ η οικονομική.

Από Βόλο τα ταχύπλοα της Hellenic Seaways (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor17.pdf) και το Εξπρές Σκιάθος (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor16.pdf)

Eng
02-07-2009, 01:39
captain

με βαση τα μιλια που απεχουνε τα νησια
και με την χωρητικοτητα του εξπρες σκιαθος
πες μου ενα καραβι που πιστευεις θα καλυπτε απολυτα
τις αναγκες των νησιων τους καλοκαιρινους μηνες
κατα την αποψη σου?

νομιζω το εξπρεσ σκιαθος εχει 18 μιλια ταχητυτα εδω πανω
οχι τι λενε ετσι?

και γκαραζ για 170 ι.χ

και απο 4 νταλικες δεξια και 4 αριστερα εαν δεν κανω λαθος ετσι?

το δημητρουλα δεν θα ητανε πολυ καλο με μια συντηρηση καλη για μονιμα εδω επανω??? χειμωνα καλοκαιρι??

επισης εαν γνωριζεις τι καταναλωση εχει το εξπρεσ σκιαθος περιπου και
τι το δημητρουλα

ευχαριστω φιλαρακι μου...

Θα σου τα απαντησω τα τεχνικα στοιχεια στο θεμα του Σκιαθος, εδω αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως η γραμμη θα ηθελε ενα καραβακι σαν το Λημνος μας στην αρχη του. Αλλα τωρα βλεπω σαν ΤΕΛΕΙΟ το Θεολογος Π. Αυτο ειναι καραβι για τη Γραμμη, γρηγορο οσο χρειαζεται, μαιτζεβελο και με καλα βυθισματα για να πιανει και τη Γλωσσα. Εγω στη Νομαρχια ειχα προτεινει ενα καραβι 98 * 17 * 3,8 ταχυτητα 21μ. βασισμενο στα σχεδια του Γεωργιος 2 αλλά με διπλο γκαραζ. Για μενα αυτο θα ηταν η προταση μου.

Rimadio
02-07-2009, 09:12
Λοιπόν.. απο Θεσσαλονίκη είναι 58 ευρώ η οικονομική.

Από Βόλο τα ταχύπλοα της Hellenic Seaways (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor17.pdf) και το Εξπρές Σκιάθος (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2009/spor16.pdf)


EYXARISTW POLY!!!!!

tsali
02-07-2009, 14:21
to teleio karabi to exei sta plana ths mia etaireia pou ama to ulopoihsei tha allaxei olh h grammh!!!sumfwnw oti teleies diataeis einai 93 x 17 taxuthta 20 milakia kai autokinhta gurw sta 200 kai atoma 1000!!!

Eng
02-07-2009, 14:27
to teleio karabi to exei sta plana ths mia etaireia pou ama to ulopoihsei tha allaxei olh h grammh!!!sumfwnw oti teleies diataeis einai 93 x 17 taxuthta 20 milakia kai autokinhta gurw sta 200 kai atoma 1000!!!

Μακαρι αλλά δεν το βλεπω.. Δυστυχως δεν το βλεπω, γιατι αν δεν αλλάξει κάτι σ'αυτους που μας.....κυβερνανε :lol: δεν υπαρχει πιθανοτητα να γινει κατι. Ειμαστε έρμαια στα χερια των Ακτοπλοϊκων Εταιριων του Πειραια. Αναλογα αυτοι πως τη βλεπουν τη δουλεια, φερνουν βαπορι, στραβώνουν και δεν θελουν αλλό? Το ξαναοπέρνουν.
Κατσε ομως να δεις τι θα γινει στα επόμενα χρονια που θα γινει το λιμανι της Λαρισας στον Αγιοκαμπο. Και τοτε θα λεμε και η Λαρισα εχει λιμανι..
Ο πρωτος θα ειμαι που θα κανω αφιερωμα και τι αφιερωμα...

τοξοτης
04-07-2009, 11:23
http://www.anek.gr/greek/dromol/sporades.html (http://www.anek.gr/greek/dromol/sporades.html)

ΑΠΟΡΙΑ : Γιατί στο HIGHSPEED 1 από 06/07/2009 έως 06/09/2009 αλλάζουν οι χρόνοι άφιξης σε σχέση με τους χρόνους από 22/06/2009 έως 05/07/2009 ενω οι προορισμοί είναι ίδιοι ????

Dimitrisvolos
04-07-2009, 13:33
http://www.anek.gr/greek/dromol/sporades.html (http://www.anek.gr/greek/dromol/sporades.html)

ΑΠΟΡΙΑ : Γιατί στο HIGHSPEED 1 από 06/07/2009 έως 06/09/2009 αλλάζουν οι χρόνοι άφιξης σε σχέση με τους χρόνους από 22/06/2009 έως 05/07/2009 ενω οι προορισμοί είναι ίδιοι ????
Μαλλον θα μειωθει αρκετα η ταχυτητα του πλοιου. :mad: Οι τιμες ιδιες μενουν ?

τοξοτης
04-07-2009, 17:57
Απ' ότι φαίνεται από τον ιστοτόπο της ΑΝΕΚ οι τιμές είναι ίδιες από 22/06/2009.
Η αύξηση έρχεται από τη μείωση της ταχύτητας προφανώς.

iliaskexrias
01-08-2009, 00:53
διωξανε η φαγανε τον αγουδημο(τζετ φερυ)
για να ερθει το χαισπιντ????????

αυτο ειναι κατι πολυ κλασσικο σαν παραδειγμα απο την ζωη!!!!!!!!

εχω φραγκα πολλα και δυναμη αλλα ειμαι κοτα???!!!!

βαζω εναν που το λεει η ψυχη του μου ανοιγει τον δρομο και ειμαι ετοιμος να τρωω με χρυσα κουταλια μετα σωστος????:p

25 λεπτα διαφορα δρομολογιου????

καντο μιση ωρα μωρε ετσι και αλλιως εχουμε την στρογγυλοποιηση με το ευρω δεν μας πειραζει....

αντε και σε ανωτερα.............

τοξοτης
03-08-2009, 22:11
Εκτός λάθους δε νομίζω ότι η διαφορά δρομολογίου (αναφέρομαι στο δρομολόγιο Αγ.Κων/νος Αλόννησος) να είναι σε αναλογία τόσο μικρή.
Νομίζω ότι σε αυτό το δρομολόγιο πρέπει να έχουν δύο (2) ώρες διαφορά σύμφωνα με τα δρομολόγια που δίνει το OPEN SEAS

iliaskexrias
23-08-2009, 06:06
παει τελειωσε και αυτο το καλοκαιρι σχεδον και εχουμε και λεμε

απο βολο το εξπρες σκιαθος με 184 ι.χ χωρητικοτητα και διπλα δρομολογεια δεν εξυπηρετησε απο ιουλιο μεχρι αυγουστο....
παρα πολυς κοσμος προσπαθουσε να κλεισει εισητηρια αλλα δεν υπηρχανε για ι.χ ουτε για δειγμα....

το παναγια θαλλασινη με τιμη ταχυπλοου και με γκαραζ 140 ι.χ βοηθησε αρκετα με πληροτητες παρα πολυ καλες ιουλιο και αυγουστο
αλλα και αυτο δεν μπορεσε να εξυπηρετησει τοσσο κοσμο.....

απο αγιο κωσταντινο το χαισπιντ 1 με 150 ι.χ ταχυπλοο
και το νταλιανα με 200 -220 βοηθησανε αρκετα φετος διοτι αυξηθηκε κατακορυφα η χωρητικοτητα σε ι.χ οποτε ο κοσμος μπορουσε να ερθει
τωρα μια μερα πριν μια μετα ολα καλα δοξα το θεο....

και ρωταω εγω τωρα γιατι του χρονου δεν βαζουνε ενα πλοιο απο βολο με χωρητικοτητα σε ι.χ 230-240 με ταχυτητα που να βγαινει και δευτερο δρομολογιο ιουλιο και αυγουστο... 22 -23 μιλια ειναι μια χαρα και ετσι και η εταιρεια θα κονομαει και οι τουριστες θα μπορουνε να ταξιδεψουνε και
οι νταλικες να μεταφερουνε τα προιοντα....

και απο αγιο κωσταντινο ενα ιδιας χωρητικοτητας με τα ιδια στοιχεια και με την ιδια χρηση....

επισης το αιολος κεντερης θα ηταν κορυφη να ξεκιναει απο θεσσαλονικη το καλοκαιρι απο ιουνιο μεχρι σεπτεμβριο για δρομολογιο
θεσσαλονικη αλλονησο σκοπελο σκιαθο μυκονο τηνο παρο ναξο σαντορινη
ηρακλειο η χανια και πισω την επομενη
πιστευω οτι οι μακεδονες αξιζουνε ενα τετοιο καραβι σε μια τετοια γραμμη και ειμαι σιγουρος οτι θα την τιμησουνε...

Dimitrisvolos
23-08-2009, 20:34
παει τελειωσε και αυτο το καλοκαιρι σχεδον και εχουμε και λεμε

απο βολο το εξπρες σκιαθος με 184 ι.χ χωρητικοτητα και διπλα δρομολογεια δεν εξυπηρετησε απο ιουλιο μεχρι αυγουστο....
παρα πολυς κοσμος προσπαθουσε να κλεισει εισητηρια αλλα δεν υπηρχανε για ι.χ ουτε για δειγμα....

το παναγια θαλλασινη με τιμη ταχυπλοου και με γκαραζ 140 ι.χ βοηθησε αρκετα με πληροτητες παρα πολυ καλες ιουλιο και αυγουστο
αλλα και αυτο δεν μπορεσε να εξυπηρετησει τοσσο κοσμο.....

απο αγιο κωσταντινο το χαισπιντ 1 με 150 ι.χ ταχυπλοο
και το νταλιανα με 200 -220 βοηθησανε αρκετα φετος διοτι αυξηθηκε κατακορυφα η χωρητικοτητα σε ι.χ οποτε ο κοσμος μπορουσε να ερθει
τωρα μια μερα πριν μια μετα ολα καλα δοξα το θεο....

και ρωταω εγω τωρα γιατι του χρονου δεν βαζουνε ενα πλοιο απο βολο με χωρητικοτητα σε ι.χ 230-240 με ταχυτητα που να βγαινει και δευτερο δρομολογιο ιουλιο και αυγουστο... 22 -23 μιλια ειναι μια χαρα και ετσι και η εταιρεια θα κονομαει και οι τουριστες θα μπορουνε να ταξιδεψουνε και
οι νταλικες να μεταφερουνε τα προιοντα....

και απο αγιο κωσταντινο ενα ιδιας χωρητικοτητας με τα ιδια στοιχεια και με την ιδια χρηση....

επισης το αιολος κεντερης θα ηταν κορυφη να ξεκιναει απο θεσσαλονικη το καλοκαιρι απο ιουνιο μεχρι σεπτεμβριο για δρομολογιο
θεσσαλονικη αλλονησο σκοπελο σκιαθο μυκονο τηνο παρο ναξο σαντορινη
ηρακλειο η χανια και πισω την επομενη
πιστευω οτι οι μακεδονες αξιζουνε ενα τετοιο καραβι σε μια τετοια γραμμη και ειμαι σιγουρος οτι θα την τιμησουνε...

Διπλά δρομολόγια βγάζει το ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ αλλα θα χρειαζόταν ακόμα ενα συμβατικο απο ιουνιο μεχρι σεπτεμβριο με ενα δρομολογιο τη μερα και 2 τισ μερεσ με κινηση ...

Dimitrisvolos
08-10-2009, 19:26
Τα δρομολόγια για τις σποραδες απο 1/11/09 εως 31/03/09

Το Εξπρές Σκιαθος
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 9.00
ΔΕ , ΠΕ , ΚΥ για Σκιαθο, Γλωσσα , Σκόπελο , Αλόννησο
ΤΡ , ΣΑ για Σκιαθο , Σκόπελο
ΤΕ , ΠΑ για Σκιαθο , Σκόπελος , Αλόννησος

Τα Ταχύπλοοα FLYINGCAT 5-FLYINGCAT 6-FLYINGDOLPHIN XXIII
καθε μερα 14.30
για ΣΚΙΑΘΟ - ΓΛΩΣΣΑ - ΣΚΟΠΕΛΟ - ΑΛΟΝΝΗΣΟ

ΠΗΓΗ http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=953

iliaskexrias
09-10-2009, 06:34
καλο χειμωνα να εχουμε με υγεια και καλες θαλασσες.

noulos
09-10-2009, 14:31
Τα δρομολόγια για τις σποραδες απο 1/11/09 εως 31/03/09

Το Εξπρές Σκιαθος
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 9.00
ΔΕ , ΠΕ , ΚΥ για Σκιαθο, Γλωσσα , Σκόπελο , Αλόννησο
ΤΡ , ΣΑ για Σκιαθο , Σκόπελο
ΤΕ , ΠΑ για Σκιαθο , Σκόπελος , Αλόννησος

Τα Ταχύπλοοα FLYINGCAT 5-FLYINGCAT 6-FLYINGDOLPHIN XXIII
καθε μερα 14.30
για ΣΚΙΑΘΟ - ΓΛΩΣΣΑ - ΣΚΟΠΕΛΟ - ΑΛΟΝΝΗΣΟ

ΠΗΓΗ http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=953
Δηλ. Τρίτη και Σάββατο δεν έχει συμβατικό για Αλόνησο? Αν έχεις ΙΧ δεν πας?
Εχει ξαναγίνει αυτό ή είναι καινούριο???

Dimitrisvolos
09-10-2009, 15:15
Δηλ. Τρίτη και Σάββατο δεν έχει συμβατικό για Αλόνησο? Αν έχεις ΙΧ δεν πας?
Εχει ξαναγίνει αυτό ή είναι καινούριο???

Εχει πολλα χρονια που γινεται αυτο . Απο το 2004 νομιζω . Ακόμα και το καλοκαίρι δεν εχει καθε μερα για Αλόννησο. Και σε σχέσει με άλλους χειμωνες εχει πιο πολλα .

owner
29-04-2010, 21:08
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟ .ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΤΕ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ(ΗSW) ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΟΥΣ .ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΧΕΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΙΟ ΠΛΟΙΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟ.ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2002 ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 3 ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ AΠΟ ΑΓΙΟ ΚΩΝ/ΝΟ ΓΙΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΠΡΟΣ ΑΓΙΟ ΚΩΝ/ΝΟ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ Η GA FERRIES ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΖΟΝ ΟΣΑ ΘΑ ΒΓΑΖΑΝ ΣΕ 5 .

ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΩΡΙΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΙΤΕΣ .ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΜΑΣ.

Maroulis Nikos
05-05-2010, 23:39
Μέχρι την Παρασκευή θα προστεθεί άλλο ένα πλοίο εκτος απροόπτπυ στην γραμμή απο Αγ. Κωνσταντίνο.

BEN BRUCE
05-05-2010, 23:44
Μα θα μας τρελανετε κυριε μαρουλη με τις βομβες σας σημερα!

owner
19-05-2010, 10:22
ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ ΠΩΣ ΤΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΗΓΑΣΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΔΙΝΟΠΑΘΟYΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΜΟΝΗ 10 ΜΕΡΕΣ.

Eng
21-05-2010, 22:47
Κοντος ψαλμος αλληλουϊα!!
Αντε να δω ρε παιδια με ποιο καραβακι θα παω φετος στη Γλωσσα...
Αλλα μαλλον ξεχασα, αυτο το χωριο δεν υπαρχει στη γραμμη. Υπερσκελιζεται απο τη Σκοπελο. Τεσπα.. οπως παντα αυτο ειναι το παραπονο για το νησι μου. Οσο τωρα για το τι βαπορι θα ηταν καταλληλο? Το εχω ξαναπει, Θεολογος Π (http://www.adriaticandaegeanferries.com/fastferries/thpeng.html). Βαπορι με αρκετη χωρητικοτητα σε φορτηγα και ικανοτητα να μπει σε ολα τα λιμανια της γραμμης.

iliaskexrias
27-05-2010, 12:47
καλησπερα. για να καταλαβω και εγω τωρα...

φετος απο αγιο κωσταντινο ποσα επιβατικα οχηματαγωγα θα εχει
συμβατικα και ταχυπλοα?

και απο βολο ποσα επιβατηγα οχηματαγωγα? συμβατικα και ταχυπλοα?

επισης ακουστηκε για ενα ρο-ρο που θα μπει στην γραμμη βολος σποραδες απο ντοπιο επιχειρηματια τι ακουτε για αυτο?

το πηγασος που διαβασα καπου τι θα κανει εδω?

ευχαριστω πολυ...

captain 83
27-05-2010, 14:08
ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ καθημερινά με 2 αναχωρήσεις από Βόλο (εκτός Τρίτης).
ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ καθημερινά από Άγιο Κωνσταντίνο με 1 αναχώρηση, εκτός της Παρασκευής που θα έχει 2.
ΦΛΑΙΝΓΚ ΚΑΤ 5-6 ΦΛΑΙΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝ ΧΧΙΙΙ καθημερινά με 3 αναχωρήσεις από Βόλο (10:00-13:00-19:30) και 2 από Άγιο (10:30-19:45).
SPEED CAT 1 καθημερινές αναχωρήσεις από Άγιο Κωνσταντίνο.
Αυτά είναι μέχρι στιγμής τα γνωστά δρομολόγια...
Για τα υπόλοιπα (αν υπάρξουν) περιμένουμε...

Dimitrisvolos
27-05-2010, 14:14
καλησπερα. για να καταλαβω και εγω τωρα...

φετος απο αγιο κωσταντινο ποσα επιβατικα οχηματαγωγα θα εχει
συμβατικα και ταχυπλοα?

και απο βολο ποσα επιβατηγα οχηματαγωγα? συμβατικα και ταχυπλοα?

επισης ακουστηκε για ενα ρο-ρο που θα μπει στην γραμμη βολος σποραδες απο ντοπιο επιχειρηματια τι ακουτε για αυτο?

το πηγασος που διαβασα καπου τι θα κανει εδω?

ευχαριστω πολυ...

Τα σίγουρα είναι
Εξ.Σκιάθος Βόλος -Σποράδες 2 δρομολογια ημερησιως
Εξ.Πήγασος Αγ.Κων/νος-Σποραδες 1 δρομολογιο ημερησιως (παρασκευη 2)
FLYINGCAT 5 & 6 και καποια δελφινια 3 δρομολογια απο Βόλο και 2 απο Αγιο Κων/νο
SPEED CAT Αγ.Κων/νο -Σποράδες 1 δρομολογιο και τη φουλ σεζον 2

Καπου ειδα για το Al huda απο Άγιο Κων/νο και για καποιο της Νέλ αλλα δεν ξ'ερω περισσότερα γι αυτα ... αν καποιος ξέρει ...

Κι εγώ ειχα ακουσει για το ρο-ρο αλλα δεν ξέρω τι έγινε ....

Dimitrisvolos
27-05-2010, 14:19
2 απαντήσεις..:D Μέχρι να το τελειώσω είχες απαντήσει φίλε captain 83 ..

Dimitrisvolos
10-06-2010, 13:02
Κοιτάξτε αυριο στο σύστημα έχει και το Πήγασος και το Σκιαθος με ίδια ωράρια .....
Λογικά το ενα απο τα δύο θα το κανει και φαντάζομαι το Πήγασος.. :p
Άρα θα υπάρξει ευκαιρία φωτογράφησης στην αναχώρηση και την επιστροφή .....

Dimitrisvolos
12-06-2010, 17:45
Μπορεί καποιος απο τους moderators ή καποιο μέλος γιατι μου βγάζει τον σύνδεσμο με αστεράκια ???

Dimitrisvolos
11-07-2010, 21:12
Απο την τοπική εφημερίδα <<ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ>>
http://www.taxydromos.gr/arthrografia/neavoreionsporadon/tabid/151/articleType/ArticleView/articleId/27583/--.aspx

Την Τετάρτη 14 Ιουλίου θα συγκληθεί τελικά το Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών προκειμένου να εγκρίνει τη νηολόγηση του οχηματαγωγού «Σποράδες», το οποίο θα εκτελεί δρομολόγια προς τα νησιά των Β. Σποράδων αλλά και του επιβατηγού πλοίου Αλκυόνη.

Η αρχική πρόβλεψη των ιδιοκτητών του οχηματαγωγού ήθελε το συμβούλιο να συνεδριάζει από τις 30 Ιουνίου έως τις 5 Ιουλίου, πράγμα όμως που δεν έγινε.
Σύμφωνα με τον κ. Βισβίκη, τουριστικό πράκτορα, η συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη και η έκβασή της θα γίνει γνωστή την Πέμπτη 15 Ιουλίου.
Το συμβούλιο θα κρίνει την πορεία τόσο του οχηματαγωγού «Σποράδες», όσο και του επιβατηγού «Αλκυόνη», πλοία τα οποία θα δώσουν πνοή στις μετακινήσεις των τουριστών αλλά και στην τροφοδοσία των καταστημάτων των νησιών των Β. Σποράδων.
Το οχηματαγωγό «Σποράδες» έχει χωρητικότητα 15 έως 20 φορτηγά, ενώ υπάρχει και δεύτερο υπόγειο στο οποίο υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς περίπου 15 Ι.Χ.
Το πρώτο υπόγειο και μεγαλύτερο είναι μήκους 15 μέτρων και ύψους 4.15 μ, ενώ το δεύτερο και μικρότερο έχει ύψος 2.15 μ. Ωστόσο το πλοίο μπορεί να μεταφέρει μόνο δώδεκα επιβάτες, όπως ορίζει η νομοθεσία.
Κύριος λόγος για τη νηολόγησή του, όπως επεσήμανε ο κ. Βισβίκης, ήταν η ενίσχυση του ανεφοδιασμού των καταστημάτων των νησιών.
Αναφορικά με την τιμολόγηση το κόστος για τα φορτηγά θα είναι 20 ευρώ το μέτρο για τη μετακίνηση προς τη Σκιάθο και 26 ευρώ το μέτρο για Σκόπελο και Αλόννησο. Για τα Ι.Χ. η τιμή είναι 55 ευρώ προς Σκιάθο και 60 ευρώ προς τη Σκόπελο και την Αλόννησο, ενώ για τους πελάτες που θα εξυπηρετούνται σε τακτά χρονικά διαστήματα, τότε θα υπάρχει αναμόρφωση του κόστους.
Η ανακοίνωση του εγχειρήματος των Σκοπελιτών ιδιοκτητών είχε γίνει στις 21 Ιουνίου, ενώ τότε είχε εκφραστεί από ορισμένους οδηγούς φορτηγών, η ανησυχία εάν θα προλάβει το οχηματαγωγό να καλύψει τους καλοκαιρινούς μήνες, καθώς θεώρησαν πως ήδη είχε περάσει αρκετός καιρός.
Θα πρέπει να σημειωθεί πως ακόμη κι αν το οχηματαγωγό «Σποράδες» λάβει το πράσινο φως από το συμβούλιο, θα πρέπει να γίνουν εργασίες στα λιμάνια των νησιών, για να μπορέσει να τα προσεγγίσει το οχηματαγωγό.
Έγκριση όμως περιμένει και το επιβατηγό Αλκυόνη. Το εν λόγω πλοίο, θα εκτελεί τη γραμμή Θεσσαλονίκη, Σκιάθο, Σκόπελο, Αλόννησο και Βόλο, δύο φορές την εβδομάδα και για το χρονικό διάστημα από την 1η Ιουλίου και μέχρι τα τέλη Αυγούστου.
Το πλοίο έχει 1.100 θέσεις επιβατών και 1.150 ΙΧ αυτοκινήτων. Πρόθεση των ιδιοκτητών είναι η διατήρηση της γραμμής και τα επόμενα χρόνια, έτσι ώστε οι Βορειοελλαδίτες να έχουν τη δυνατότητα να αποδράσουν χωρίς να ταλαιπωρηθούν, αλλά και να προβούν σε «μεγάλα έξοδα».
Η διαδρομή Θεσσαλονίκη - Σκιάθος με το συγκεκριμένο πλοίο υπολογίζεται σε 4 ώρες και 25 λεπτά. Χρειάζονται, επίσης, άλλα 45 λεπτά της ώρας για τη μετάβαση στη Σκόπελο και από εκεί 25 λεπτά για την Αλόννησο. Στη συνέχεια απαιτείται μία ώρα και 45 λεπτά για Βόλο.

Eng
11-07-2010, 22:42
Φανταστικα νεα!!! Αμην ρε παιδια ΑΜΗΝ.. Αντε να δουμε πια καποια κινηση και σε μας επανω..!!! Τοσα χρονια στον ασσο και στο παιχνιδι/διαθέσεις μιας εταιριας..

despo
12-07-2010, 20:56
Μακάρι να γίνει επιτέλους κατι σε αυτή τη γραμμή,την αποθέωση της αισχροκέρδειας. Ομως το καράβι ειναι ταχύπλοο και απο πλευράς τουλάχιστον των τιμολογίων, δεν νομίζω να μπορέσει να αλλάξει πολλά πράγματα.

basi
12-07-2010, 22:33
Mήπως θα ήταν καλύτερο γιά το Αλκυόνη αντί να πάει Βόλο η Αγιο που έχει ήδη πλοία να κάνει 1-2 δρομολόγια από Κύμη συμπληρώνοντας τον Αχιλλέα που είναι μόνο Τρίτη - Πέμπτη ?

Eng
12-07-2010, 23:21
Δοκιμασμενη αλλα οχι και τοσο επιτυχιμενη συνταγη.. Θυμασαι καθολου απο Σκοπελος εποχη, που εκανε Κυμη μια-δυο φορες τη βδομαδα? Ε..δεν πηγαινε ποτε αυτη η γραμμη.
Οσο για τα ναυλα..θα το δουμε ποσ τηα ειναι. Παντως 1 1/2 απο αλονησσο - αν καταλαβα καλα - ειναι απιστευτο, εως πολυ απιστευτο. Μαλλον κατι αλλο θα εννοει γιατι 62 μιλια σε 1 1/2 ωρα και με στασεις.. ε ποσο πηγαινει με 50??

basi
13-07-2010, 07:37
Προφανώς εννοεί 1 ώρα και 45 από Σκιάθο γιά Βόλο .
Υπολογίζοντας τον χρόνο από Θεσσαλονίκη και τα μίλια , η ταχύτητα του πλοίου υπολογίζεται γύρω στα 25 μίλια .

Οσο γιά την διαδρομή από την Κύμη θα σουπώ ότι από το 1967 μέχρι το 1985 είχε καθημερινά δρομολόγια και πιό πριν είχε 3-4 την εβδομάδα .

Απλά η γραμμή εξυπηρετεί κυρίως την Αλόνησσο και την Σκόπελο και όχι την Σκιάθο , όπου εκεί ο Αγιος Κωνσταντίνος έχει τον πρώτο λόγο .

Απλά Κύμη - Αλόνησσος είναι μόλις 37 μίλια δηλαδή 1 ώρα και 30 λεπτά γιά το Αλκυόνη , και 2 ώρες και 15 η Σκόπελος - Αλόνησσος - Κύμη .

Γιά αυτά τα νησιά δεν υπάρχει άλλη καλύτερη λύση . Επίσης μπορεί να είναι και πολύ φτηνότερο το κόστος , όπως φαίνεται από το ναυλολόγιο του Αχιλλέα .
Οι τιμές επιβάτη β' θέσης / α' θέσης / μικρού / μεγάλου αυτοκινήτου είναι 23/27,40/55/66 γιά το Κύμη - Αλόνησσος και 25/29,30/60/71 γιά το Κύμη - Σκόπελος .

Αντίστοιχα οι τιμές από Αγιο Κωνσταντίνο με το Πήγασος είναι και γιά Σκόπελο και γιά Αλόνησσο ίδιες και ανέρχονται σε 35/48,50 γιά τους επιβάτες και σε 90,50 γιά το αυτοκίνητο ανεξάρτητα μήκους .
Δηλαδή τριμελής οικογένεια με μεσαίο αυτοκίνητο θέλει 248 Ε γιά Κύμη - Αλόνησσο και επιστροφή , 270 Ε γιά Κύμη - Σκόπελο και επιστροφή έναντι 391 Ε γιά Αγιο Κωνσταντίνο - Σκοπελο η Αλόνησσο . Μεγάλη διαφορά , ενώ σε χρόνο την ώρα που το πλοίο θα φτάνει στον Αγιο Κωνσταντίνο , μέσω Κύμης αν έχεις φύγει από την Αλόνησσο θα είσαι ήδη στην Αθήνα , ενώ αν έχεις φύγει από Σκόπελο θα την πλησιάζεις .

Επίσης ακούστηκε ότι ο Αχιλλέας την πρώτη χρονιά που έκανε τα 2 δρομολόγια την εβδομάδα γιά Σποράδες είχε 300.000 Ε καθαρό λειτουργικό κέρδος .

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο γιά όλους να στηριχθεί η γραμμή αυτή .
Το προστάζει η Γεωγραφία και η Οικονομία .

DimitrisT
14-07-2010, 18:09
Ακτοπλοϊκή σύνδεση Θεσσαλονίκης-Σποράδων (http://www.marinews.gr/pub/category.asp?lang=gr&page=1&catid=5&contentid=12368)

πηγή : marinews.gr

owner
22-07-2010, 13:22
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ .ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΩΣ ΦΕΤΟΣ .ΓΙΑΤΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΝΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ Η ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΠΟ ΚΥΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ (ΑΓ.ΚΩΝ/ΝΟ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)ΕΦΕΡΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΠΛΟΙΟ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ.ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΝΗΣΙΑ ΟΧΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ .

speedrunner
09-02-2011, 19:03
Με τα μέχρι τώρα στοιχεία για Σποράδες έχουμε...
Πήγασος, Παναγία Πάρου απο Άγιο Κωνσταντίνο
Σκιάθος, Highspeed 1 και Αλκυόνη απο Βόλο.
Συν τα Flyingcat και Flyingdolphin????
Καθόλου άσχημα μπορώ να πω!!!!:cool:

Κωστάκης
09-02-2011, 20:21
Γιατι και το ΑΛΚΥΟΝΗ Bόλο; Δεν θα το δώσει πίσω η ΝΕΛ να το φέρουν Ραφήνα;

giorgos_249
09-02-2011, 20:53
Και να το δώσει πίσω η ΝΕΛ δεν θα έρθει Ραφήνα οπότε ας είμαστε ικανοποιημένοι............Παντως νομίζω δε θα έπρεπε να το κρατήσει, εκτός και αν η δήλωση είναι μέχρι το πέρας της ναύλωσης τον ιούνιο και μετά δεν ανανεωθεί.......

hsw
12-03-2011, 01:29
Δεν το βλέπω τελικά το Highspeed 1 από Βόλο τελικά. Δε συμπεριλαμβάνεται ούτε στον πίνακα με τα δρομολόγια ταχυπλοων (3 την ημέρα) για το καλοκαίρι, ούτε σε αυτόν με τα συμβατικά (Εξπρές Σκιάθος, το οποίο έχει διπλά δρομολόγια κάθε μέρα εκτός Τρίτης).


ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2011/0107_0409vosymb_gr.pdf)
ΤΑΧΥΠΛΟΑ (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2011/1504_0105votax_gr.pdf)

owner
16-04-2011, 08:56
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΙΧ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ + ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΙΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΟΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ.ΕΙΔΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΡΙΞΑΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΒΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΩΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ .ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΑΡΟΛΟΥ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ 2 ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΣΚΥΡΟ ΤΗΝ ΘΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΡΟΡΙΣΜΟΥΣ.ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Η HSW ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ .

ΚΑΛΗ ΣΕΖΟΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟ!

speedrunner
18-01-2013, 19:08
Νέος παίκτης στην γραμμή!!!!

ΘΕΜΑ 2
Ετήσια δρομολόγηση του Ε/Γ – Ο/Γ «ΠΡΩΤΕΥΣ» στις γραμμές
Α. ΡΟΔΟ – ΣΥΜΗ – ΡΟΔΟ από 12-12-12 έως 21-03-13 και από 01-11-13 έως 12-12-13
Β. ΡΟΔΟ – ΣΥΜΗ – ΠΑΝΟΡΜΙΤΗ – ΡΟΔΟ από 01-04-13 έως 31-05-13 και από 10-10-13 έως 31-10-13
Γ. ΒΟΛΟ – ΣΚΙΑΘΟ – ΓΛΩΣΣΑ – ΣΚΟΠΕΛΟ – ΑΛΟΝΗΣΟ από 07-6-13 έως 30-9-13

ΟΜΟΦΩΝΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗΝ ΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΤΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΡΟΔΟΥ – ΣΥΜΗΣ - ΠΑΝΟΡΜΙΤΗ ΕΙΤΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΛΟΥ – Β.ΣΠΟΡΑΔΩΝ

BEN BRUCE
18-01-2013, 21:47
Aπο οτι βλεπω υπαρχει μια ταση για πιο μικρα πλοια στις σποραδες.Τωρα βλεπουμε το Πρωτευς εδω και καιρο φλερταρει το Αρτεμις την γραμμη.Πιο μαζεμενα πιο ανθρωπινα πλοια που το μεγεθος τους δεν κρυβουν το μαγευτικο τοπιο των σποραδων και μας πανε 13 χρονια πισω οπου ηταν πιο καλα τα πραγματα

owner
18-01-2013, 23:17
Φίλε βεν ξαναγυρίζουμε σε παλιές καλές εποχές. Ας ευχηθούμε τα καλύτερα .

Ilias 92
19-01-2013, 00:29
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για μια ενδεχόμενη προέκταση της γραμμής Βόλου Σποράδων σε ’ι Στράτη, Λήμνο, Καβάλα.

Akis Dionisis
19-01-2013, 01:01
Αυτό δε θα είναι δρομολόγιο, θα είναι κρουαζιέρα !!!

basi
19-01-2013, 14:25
Yπήρχε στο παρελθόν , την έκανε το Σκόπελος . Νομίζω ότι την έκανε και ο Μανούσης κάποια στιγμή .

Apostolos
19-01-2013, 17:08
Με ένα σοβαρό πλοίο που θα άντεχε τα μποφόρια του Β. Αιγαίου και με καλή ταχύτητα νομίζω ότι θα είχε ψωμι το καλοκαίρι

BEN BRUCE
19-01-2013, 19:00
Το καλοκαιρι οι καιροι στις Β.Σποραδες ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου.Ουσιαστικα μονο νοτιας κανει ζημια.

giorgos_249
19-01-2013, 21:08
Δεν ειναι κατι πρωτακουστο το δρομολόγιο που λέει ο φίλος παραπίσω, το εκανε και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ ενα καλοκαίρι, χωρίς Καβάλα όμως....Και βεβαια και μπορεί να γίνει ένα τέτοιο δρομολόγιο κατά την άποψή μου, αλλα οχι σε καθημερινή βάση.....Αυτό που χρειάζεται να γίνει όμως κατά τη γνώμη μου πιο πριν, είναι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα σύνδεση της κεντρικής Ελλάδας (Βόλο η Κύμη) με Μυτιλήνη και Χίο, όπως το καλοκαίρι εκείνο που έκανε το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ αυτό το δρομολόγιο αν δεν κάνω λάθος ...

basi
20-01-2013, 11:44
To δρομολόγιο το έκανε το 80 ο 58 μέτρων μήκους Αιγέας , οπότε το μέγεθος του πλοίου δεν είναι το πρόβλημα .

Το πρόβλημα είναι η Πειραιοκεντρική λογική της ακτοπλοίας που θέλει τα επιβατικά πλοία να φεύγουν από τον Πειραιά που εξυπηρετεί όμως τα φορτηγά .

Δρομολόγιο γιά Χίο , Λέσβο , Λήμνο έπρεπε να υπήρχε από Βόλο και Κύμη γιατί η απόσταση είναι μικρή και έτσι θα μπορούσε να διαμορφωθεί πολύ μικρότερος ναύλος και ημερήσιος πλούς που δεν απαιτεί καμπίνες , αφού το ταξίδι ιδιαίτερα από Κύμη των 90 νμ θα καλύπτεται σε 4-5 ώρες .

Δυστυχώς και στα νησιά η λογική του να φτάνουν τα πλοία στην ανατολική μεριά , αντί γιά την Δυτική , τελικά κάνει κακό στους ίδιους αφού εισιτήρια των 400-500 € γιά μιά οικογένεια , δεν είναι πλέον αποδεκτά από την Ελλάδα της κρίσης , ενώ το ημερήσιο κοντινό δρομολόγιο , θα είχε το μισό κόστος και η διαφορά είναι 2-3-4 νυχτών διαμονή .

Flying Dolphin XVII
20-02-2013, 12:46
Η hsw ανακοίνωσε τα δρομολόγια (http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2013/cotax_gr_2013.pdf) από Αγ. Κων/νο για τη σεζόν. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι αναφέρει τα FLYINGCAT 5 και 6 ενώ το τελευταίο μάλλον θα βρίσκεται στο Σαρωνικό.

hsw
27-03-2013, 20:05
Επίσης να πούμε ότι φέτος ο Πήγασος θα φεύγει στις 10 και όχι στις 11 όπως γινόταν μέχρι και πέρσι.

http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2013/pegasus_gr.pdf

Eng
28-03-2013, 19:00
Υπαρχει καμια νεοτερη ιδεα περι δρομολογισης των ΑΡΤΕΜΙΣ και ΠΡΩΤΕΑΣ απο Βολο? Με το ΣΑΣ που ειχα δει λεγανε οτι θα ανεβουν αλλα...γνωριζετε τιποτε αλλο??

giorgos_249
29-03-2013, 00:57
Για τον ΠΡΩΤΕΑ θα ανέβει τέλος απρίλη.......Εχουν τοποθετηθεί μερικές ταμπέλες της ΑΝΕΣ....Λέγεται για 40 ευρώ εισιτήριο για Σκόπελο πήγαινε-έλα, έναντι 27.50 μόνο πήγαινε που έχει η hsw ! Λογική τιμή θα έλεγα, με το μονοπώλιο τελευταία είχε φτάσει σε εξωπραγματικά επίπεδα το ταξίδι πήγαινε-έλα......και η ΝΕΛ είχε από όσο θυμάμαι ακόμη πιο ακριβό εισιτήριο από την hsw....

owner
30-03-2013, 18:24
Μακάρι να γίνει περιμένουμε κάθε χρόνο πότε ο Αχιλλέας θα βάλει δρομολόγια για Σκόπελο

basi
31-03-2013, 07:45
Mακάρι να μπορούσαν τα νησιά να έκαναν εταιρεία λαικής βάσης σαν τους Σκυριανούς , η με τους Σκυριανούς , οπότε θα είχανε κάθε μέρα δρομολόγιο από την Κύμη , όπως ήταν παλιά επί Νομικού . Είναι πιό κοντά , πιό φτηνά και δεν έχει και διόδια . Απλά μισή ώρα οδήγημα παραπάνω .

hsw
30-04-2013, 06:01
Βγήκαν και τα "σωστά" δρομολόγια της Hellenic Seaways για Σποράδες (μόνο με το ένα Flyingcat). Όπως ήταν αναμενόμενο το 5 θα κάνει ένα δρομολόγιο από Βόλο και ένα από Άγιο Κωνσταντίνο. Ιούλιο και Αύγουστο κάθε μέρα εκτός Τρίτης, 6.40 απο Αλόννησο για Βόλο, από Βόλο πίσω για Αλόννησο στις 12.00, από Αλόννησο για Άγ. Κωνσταντίνο 15.45 και από Άγ. Κωνσταντίνο 19.45.

Βόλος - Σποράδες: http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2013/votax_gr_2013.pdf
Άγιος Κωνσταντίνος - Σποράδες: http://www.hellenicseaways.gr/media/drom2013/cotax_gr_2013.pdf

Eng
30-04-2013, 12:34
Εταιρια λαϊκης βασης στις Σποραδες??? Τι λετε τωρα, αυτοι ειναι μαλωμενοι ολοι λαζι και μονοι τους.. Αν θυμαστε το εγχειρημα εγινε (αν και οχι πολυ καλη η επιλογη πλοιου) με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ. Υπηρχαν πολλα μειωνεκτιματα οπως μικρη ταχυτητα, ισως λαθος εποχη (αφου ακομα επαιζαν 4 πλοια επανω στη γραμμη) αλλα η αληθεια ειναι πως οι ντοπιοι ουτε που το προτιμουσαν και οι..συγχωριανοι μου στη Σκοπελο το πολεμουσαν οσο γινονταν.. Αφηστε εκει επανω ειναι..αλλος κοσμος..

Στην πορεια ειχαμε την μονοπωλιακη πολιτικη της HSW. Αυτο που χρειαζεται για να ανασανει η γραμμη ειναι..το σημερα. Να μπουν εταιριας επανω. Να υπαρχει κινητικοτητα πλοιων και εχω μονοπωλια.. Θελω να πιστευω πως με τη δρομολογιση του ΠΡΩΤΕΑ και ελπιζω και του ΑΡΤΕΜΙΣ - αν παραμεινουν τα πλοια στη γραμμη - θα υπαρξει μια νεα εποχη στη γραμμη.

Akis Dionisis
30-04-2013, 17:30
(μπλα μπλα μπλα.....)
Θελω να πιστευω πως με τη δρομολογιση του ΠΡΩΤΕΑ και ελπιζω και του ΑΡΤΕΜΙΣ - αν παραμεινουν τα πλοια στη γραμμη - θα υπαρξει μια νεα εποχη στη γραμμη.

Έτσι μπράβο για να φωτογραφίσουμε και τίποτα... :D

basi
30-04-2013, 20:14
Πάντως με τα σημερινά ναυλολόγια αν πάει κάποιος από Αγιο - Σκόπελο με μεσαίο αμάξι και 2 ενήλικες και 2 παιδιά 3-12 ετών θέλει σχεδόν 400 € πήγαινε - έλα . Από Κύμη με τον Αχιλλέα θέλει 250 € και λιγότερο από 3,5 ώρες , έναντι 4 που θέλει από Αγιο . Τεράστια διαφορά τιμής , ενώ η διαφορά χρόνου ισοφαρίζεται από τον χειρότερο δρόμο Χαλκίδας - Κύμης .

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-05-2013, 09:32
Εταιρια λαϊκης βασης στις Σποραδες??? Τι λετε τωρα, αυτοι ειναι μαλωμενοι ολοι λαζι και μονοι τους.. Αν θυμαστε το εγχειρημα εγινε (αν και οχι πολυ καλη η επιλογη πλοιου) με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ. Υπηρχαν πολλα μειωνεκτιματα οπως μικρη ταχυτητα, ισως λαθος εποχη (αφου ακομα επαιζαν 4 πλοια επανω στη γραμμη) αλλα η αληθεια ειναι πως οι ντοπιοι ουτε που το προτιμουσαν και οι..συγχωριανοι μου στη Σκοπελο το πολεμουσαν οσο γινονταν.. Αφηστε εκει επανω ειναι..αλλος κοσμος..

Στην πορεια ειχαμε την μονοπωλιακη πολιτικη της HSW. Αυτο που χρειαζεται για να ανασανει η γραμμη ειναι..το σημερα. Να μπουν εταιριας επανω. Να υπαρχει κινητικοτητα πλοιων και εχω μονοπωλια.. Θελω να πιστευω πως με τη δρομολογιση του ΠΡΩΤΕΑ και ελπιζω και του ΑΡΤΕΜΙΣ - αν παραμεινουν τα πλοια στη γραμμη - θα υπαρξει μια νεα εποχη στη γραμμη. Και να μην ξεχνάμε το Πήλι Ευβοίας όπου θα έπιανε (ή επιανε;) το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ τότε. Ουσιαστικά ανύπαρκτο λιμάνι κ με κακή οδική πρόσβαση.

Dimitrisvolos
01-05-2013, 11:29
ΑΠΟ ΤΟ e-volos.gr

http://e-volos.gr/el/topika_1/anaboli_enarxis_dromologion_aegog_proteysa_stis_sp orades.html

Αγαπητοί συνεργάτες,
Λόγω απρόβλεπτων γραφειοκρατικών διαδικασιών η έναρξη των δρομολογίων του πλοίου μας «Ε/Γ-Ο/Γ ΠΡΩΤΕΥΣ» στην γραμμή των B. Σποράδων αναβάλλεται για την Παρασκευή 10 Μαΐου.

Λόγω φόρτου εργασίας στην αρμόδια υπηρεσία του Υ.Ε.Ν. αλλά και της αργίας της πρωτομαγιάς τα πιστοποιητικά του πλοίου δεν θα είναι έτοιμα πριν από την Μ. Πέμπτη το απόγευμα, παρά του ότι το πλοίο μας έχει ήδη ολοκληρώσει την ετήσια επιθεώρηση και επισκευή του.

Για την αποφυγή μεγιστοποίησης του προβλήματος αλλά και λόγω των αργιών που ακολουθούν (Μ. Σάββατο, Κυριακή του Πάσχα, Λαμπρή Δευτέρα και Λαμπρή Τρίτη) τα δρομολόγια θα παραμείνουν προληπτικά κλειστά έως και την Πέμπτη 9 Μαΐου.

Σε περίπτωση που τα πιστοποιητικά εκδοθούν ενωρίτερα το πλοίο θα ξεκινήσει άμεσα τα δρομολόγιά του και θα ενημερωθείτε σχετικά.

Για όσους επιβάτες έχουν εκδώσει εισιτήρια αναλαμβάνουμε το επιπλέον κόστος για έκδοση εισιτηρίου με άλλο πλοίο και επιπλέον θα τους χορηγήσουμε δωρεάν ανοικτό εισιτήριο με το πλοίο μας (για επιβάτη και όχημα).

Η έκδοση δωρεάν εισιτηρίων ισχύει και για τους επιβάτες που έχουν κάνει μόνο κράτηση.

Ζητούμε την κατανόησή σας για αυτή την απρόβλεπτη εξέλιξη.

Με εκτίμηση
Για την Α.Ν.Ε.Σ. ΧΑΙ ΣΠΙΝΤ

Ο Δ/ντης
Παπακαλοδούκας Βασίλης




:uncomfortableness: κριμα και περίμενα να φωτογραφήσω Σκιαθος ,Πήγασος ,Πρωτευς μαζί στο Βόλο :single_eye:

Captain_Nionios
07-05-2013, 17:53
Αν θελει αυριο καποιος να ταξιδεψει απο Βολο για Σκιαθο με την HSW παιρνοντας μαζι κανονικο ιχ, θελει 23 ευρω το ατομικο και 79 ευρω το ιχ χωρις καμια εκπτωση στην επιστροφη. Δηλαδη για ενα ζευγαρι το πηγαινε-ελα κοστιζει 250 ευρω.

Σε λιγες μερες που μπαινει ο Πρωτεας οι αντιστοιχες τιμες ειναι 19, 59 και η επιστροφη 16.1 και 47.2... Το ιδιο ζευγαρι θα πληρωσει για το πηγαινε-ελα 176.4 ευρω, διαφορα 73.6 ευρω...

Αν γυρω στις 25 Μαιου καποιος ταξιδεψει με την HSW αυτη τη φορα υπαρχει εκπτωση στη μια διαδρομη για το ιχ και απο 79 παει στα 50, ενω μεχρι τοτε ισως εχει ριξει η εταιρεια ακομα πιο πολυ τις τιμες αν ο Πρωτεας τους παιρνει σημαντικη κινηση.

Ilias 92
07-05-2013, 19:19
Με εκτίμηση
Για την Α.Ν.Ε.Σ. ΧΑΙ ΣΠΙΝΤ

Ο Δ/ντης
Παπακαλοδούκας Βασίλης


Αδελφός του δήμαρχου Σύμης αν δεν απατώμαι……:cower::watermelon:


Καλό είναι να βλέπουμε ανταγωνισμό σε όλες τις γραμμές γιατί κερδισμένος είναι ο καταναλωτής στο τέλος.
Διονύση άσε που το Πρωτέας είναι και ωραίο κλασικό σκαρί, μεγάλο θετικό αυτό για όσους ενδιαφέρονται για τα πλοία.
Από μέσα ελπίζω να το φρέσκαραν.

Captain_Nionios
07-05-2013, 19:37
Ο Πρωτεας ειναι απλα υπεροχος και ιδανικος για ενα ταξιδακι 2:40 λεπτων περνωντας κοντα απο τις ακτες...

Οσον αφορα τη διαφορα στις τιμες νομιζω οτι ειναι εμφανεστατη υπερ του Πρωτεα, απλα για να ειμαι ειλικρινης ακομα και τις σαφως μειωμενες τιμες του Πρωτεα τις θεωρω και αυτες τσιμπημενες. Οταν το Αργοστολι-Κυλληνη των 41.5-42 ν.μ. εχει τιμη 11.9 το ατομικο και 44.8 το ιχ (το ιχ ειναι τσιμπημενο κατ'εμε) τα 19 κ 59 για τα 39.5-40 ν.μ. της γραμμης Βολος-Σκιαθος ειναι αισθητα παραπανω. Βεβαια στην Κεφαλονια υπαρχει και το Κυλληνη-Πορος των 22.5 ν.μ. που το ατομικο κανει 9.9 και το ιχ παλι 44.8, που ειναι τρελο νουμερο και ισχυει εδω και χρονια απο ολες τις εταιρειες. Θα πει καποιος και μαλλον δικαιως οτι οι Σποραδες δεν εχουν την κινηση της Κεφαλονιας μονο που η Κεφαλονια ακομα κ' τα τελευταια χρονια τις περιοδους αιχμης ειχε 8 καθημερινα δρομολογια και πλεον 10... Εβρισκες εισητηριο δεκαπενταυγουστο χωρις να εχεις καν κανει κρατηση... Γενικοτερα οι τιμες στις σχετικα κοντινες γραμμες ηταν παντα υψηλες και ας ειναι γραμμες με κινηση.

Captain_Nionios
18-05-2013, 20:01
Αν θελει αυριο καποιος να ταξιδεψει απο Βολο για Σκιαθο με την HSW παιρνοντας μαζι κανονικο ιχ, θελει 23 ευρω το ατομικο και 79 ευρω το ιχ χωρις καμια εκπτωση στην επιστροφη. Δηλαδη για ενα ζευγαρι το πηγαινε-ελα κοστιζει 250 ευρω.

Σε λιγες μερες που μπαινει ο Πρωτεας οι αντιστοιχες τιμες ειναι 19, 59 και η επιστροφη 16.1 και 47.2... Το ιδιο ζευγαρι θα πληρωσει για το πηγαινε-ελα 176.4 ευρω, διαφορα 73.6 ευρω...

Αν γυρω στις 25 Μαιου καποιος ταξιδεψει με την HSW αυτη τη φορα υπαρχει εκπτωση στη μια διαδρομη για το ιχ και απο 79 παει στα 50, ενω μεχρι τοτε ισως εχει ριξει η εταιρεια ακομα πιο πολυ τις τιμες αν ο Πρωτεας τους παιρνει σημαντικη κινηση.

Εκανα καποιες "δοκιμες" στις online κρατησεις για τον Ιουλιο και μαλιστα 3 διαφορετικες ημερομηνιες ωστε να εχω ενα καλο δειγμα. Μου προκαλεσε εντυπωση που η HSW εχει ακομα τις τιμες που τονιζω με εντονα γραμματα στην παραπανω παραθεση... Παροτι εχει μπει ο Πρωτεας με σαφως χαμηλοτερες τιμες η εταιρεια δεν εχει αρχισει ακομα προσφορες και θα μου κανει εντυπωση αν υπαρχει κοσμος που επιλεγει να πληρωσει αρκετα περισσοτερα χρηματα υπο την προυποθεση βεβαια οτι ξερει την υπαρξη του Πρωτεα...

thanos75
12-06-2013, 07:57
Στο site της HSW ανακοινώθηκαν και τα δρομολόγια του ΑΡΤΕΜΙΣ...κατά κύριο λόγο απ'ότι βλέπω απογευματινά δρομολόγια από Βόλο θα έχει και στις περισσότερες των περιπτώσεων μέχρι Γλώσσα Σκοπέλου. Για να δούμε πως θα τα πάει....

http://www.hellenicseaways.gr/index.asp?a_id=953

Eng
12-06-2013, 15:59
Ειλικρινα καθομαι και αναρωτιεμαι αν βγανουν (χρειαζονται) τοσο δρομολογια... Μιλαμε για εως και 3 αναχωρισεις εκ Βολου. Και αυτο μονο απο τη Hellenic. Ο αλλος δε ΠΡΩΤΕΑΣ που κανει 1-2 μερα παρα μερα?? Δεν ξερω.. Ενα ειναι το σιγουρο, θα χρησιμοποιησω αρκετα τη νεα φωτογραφικη μου γιατι για οτιδηποτε αλλο το μυαλο μου αδυνατει να το συλλαβει.. πλεον εννοιες χρηματο-οικονομικες are not applicable σε αυτη τη Γραμμη. Οποτε?? Ασ απολαυσουμε φωτο, γιατι απο Σεπτεμβρη θα ειμαστε παλι με τη.."Θαλαμηγο των Β. Σποραδων".

giorgos_249
12-06-2013, 16:28
Βασικά φιλε, ο ΠΡΩΤΕΑΣ θα μείνει και το χειμώνα, και μάλιστα θα αντικατασταθεί από τον ΑΓΙΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ ! :pride:

Αλλά το θέμα μας δεν είναι τι θα γίνει από το Σεπτέβριο, αλλά τι θα γίνει το καλοκαίρι......

Τουλάχιστον η Άρτεμις , δε μπήκε τις ίδιες ώρες με το ΠΡΩΤΕΑΣ..... Όσο για το ΠΡΩΤΕΑΣ, δεν καταλαβαίνω τι γίνεται;; Ηρθε, και θα είχε σταθερό δρομολόγιο 14.30 από Βόλο και πολύ πρωί από Αλλόνησο.... Τώρα γιατί θέλουν να μπουν στα πρωινά δρομολόγια από Βόλο;; Και πλέον το Πήγασος - από μεθαύριο το Σκιάθος, δεν κάνει πρωινά δρομολόγια όπως μας είχε συνηθίσει αλλά άλλες φορές φεύγει 12, άλλες φορές 7.45, ότι ναναι κοινώς..... Για να δούμε λοιπόν....

Eng
12-06-2013, 16:42
Δεν θα διαφωνισω ως προς τη παραμονη της εταιριας στη Γραμμη, ομως αν ισχυει η αντικατασταση με τον ΑΓΙΟ ΝΕΚΤΑΡΙΟ (φανταζομαι θα λες αυτο που κανει τωρα την Αιγινα?) ειναι μια δοκιμασμενη και αποτυχιμενη συνταγη που διεξιχθει τοτε με τους Σκιαθιτες και το ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΙΑΘΟΥ τεως ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ.

Αυτο βεβαια - κατ'εμε - ειναι ο σκοπος της δρομολογισης της ΑΡΤΕΜΙΣ στη γραμμη για ολο το καλοκαιρι, να αποδυναμωσει τωρα την ΑΝΕΣ και ετσι το φθηνοπορο να..τα μαζεψει και να φυγει. Και η Hellenic..to rule the N. Sporades.

Ασ γινοταν ομως να ανταγωνιστει η ΑΝΕΣ με ενα ΝΕΦΕΛΗ στη Γραμμη, τοτε θα μπορουσα να πω πως θα ειχε ελπιδες και μετα το φθηνοπωρο.

Akis Dionisis
13-06-2013, 17:21
Εσύ κύριος από πάνω, το επόμενο ΣΚ θα δούμε τίποτα ή μπα ?? :D

ελμεψη
28-06-2013, 21:09
http://voliotaki.blogspot.gr/2013/06/blog-voliotaki_28.html

Akis Dionisis
29-06-2013, 01:51
ΠΡΩΤΕΥΣ στο λιμάνι του Βόλου...
146273 146274 146275 146276 146277
Από επιβατική κίνηση το καράβι το είδα ότι πήγε αρκετά καλά το περασμένο Σάββατο που το είδα...

ελμεψη
12-07-2013, 00:22
Πως εξελισσεται η φετινή "ναυμαχια" στις Σποραδες, δεδομένης της οικονομικής κρίσης και της παρουσιας 3 πλοιων (ή 4 αν λαβουμε υποψιν κ το Πηγασος)?

owner
16-04-2014, 15:39
Από 17/04/2014 έναρξη δρομολογίων και για φέτος για τον Πρωτέα.

bluestar1
20-06-2014, 00:31
http://skopelos-news.blogspot.gr/2014/06/hellenic-seaways.html?spref=fb

John naft
26-06-2014, 21:50
Η κίνηση απο το λιμάνι του Μαντουδίου πως παει για τον πρωτεα;

basi
27-02-2016, 08:22
Για πρώτη φορά ο Αχιλλέας φέτος προεκτείνει την γραμμή του και τα καλοκαιρινά Σάββατα θα πηγαίνει και Σκιάθο και Βόλο με επιστροφή Κυριακή πρωί .

pantelis2009
14-01-2017, 17:54
ΠΡΕΒΕΖΑΝΟΣ : ΔΕΝ ΣΥΝΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΜΑΣ | επιστολή διαμαρτυρίας προς το Υπ. Εμπορικής Ναυτιλίας |Σήμερα 13/01/2017 ο Δήμαρχος Σκιάθου κ. Δημήτρης Πρεβεζάνος απευθύνθηκε με επιστολή προς τον Υπουργό Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Παναγιώτη Κουρουμπλή, σχετικά με την συγκοινωνιακή εξυπηρέτηση των Βορείων Σποράδων, δηλώνοντας τα εξής:
Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,
Πληροφορηθήκαμε ότι ζητήθηκε η τροποποίηση του προγράμματος ακινησιών των πλοίων που δραστηριοποιούνται στη γραμμή Βόλου – Β. Σποράδων, στην κατεύθυνση εκκίνησης δρομολογίων, όχι από τον Φεβρουάριο αλλά από την περίοδο του Πάσχα.
Δεδομένης της κατάστασης αποκλεισμού, που υπέστησαν τα νησιά μας την περίοδο αυτού του χειμώνα, με τις πολύ δυσμενείς καιρικές συνθήκες που βιώσαμε (συνεχή απαγορευτικά, σφοδρή χιονόπτωση), θέλουμε να σας δηλώσουμε ως δήμαρχοι ότι ανακαλούμε την όποια στήριξη είχαμε παράσχει για δρομολόγηση τρίτου πλοίου στην περιοχή μας, εάν δεν ισχύσουν τα αρχικώς συμφωνηθέντα και δεν υλοποιηθούν οι αρχικές δηλώσεις δρομολόγησης.
Δηλώνουμε επίσης, ότι ως δήμαρχοι αρνούμαστε να συναινέσουμε σε προσπάθεια περαιτέρω απομόνωσης των νησιών μας από εταιρείες που «τραβάνε» τις ακινησίες τους μέχρι το Πάσχα με σκοπό τη μεγιστοποίηση των κερδών τους σε βάρος όμως των συνδημοτών μας.
ΠΗΓΗ (http://skiathoslife.gr/2017/01/13/%CF%80%CF%81%CE%B5%CE%B2%CE%B5%CE%B6%CE%B1%CE%BD%C E%BF%CF%83-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85%C E%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%BF/)

Ellinis
09-02-2018, 13:24
Σύμφωνα με όσα δήλωσαν οι εταιρίες, θα έχουμε συνωστισμό στη γραμμή των Σποράδων. Αν και όπως το βλέπω εγώ, τα τέσσερα από τα παρακάτω πλοία, τα ΙΟΝΙΣ, ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ, ΑΚΟΥΑ ΤΖΙΟΥΕΛ και το κανιβαλισμένο HIGHSPEED JET ίσως να μην τα δούμε ποτέ στη γραμμή. Η δήλωση τους μπορεί να αποσκοπεί στο να ασκήσει πίεση στον ανταγωνισμό ή στο υπουργείο (μπας και πληρώσει τις οφειλές του) ή απλά να δηλωθεί η εταιρία στη γραμμή και μετά να εμφανιστεί με άλλο πλοίο.




Ε/Γ
ΣΥΜΗ ΙΙ
Ν.Π. 9208
ΑΝΕΣ Α.Ε.
ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ


Ε/Γ-Ο/Γ
ΙΟΝΙΣ
Ν.Π. 8775
ΑΒΛΕΜΟΝ Ν.Ε.
ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ


Ε/Γ-Ο/Γ
ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ
Ν.Π. 10415
ΧΕΛΛΕΝΙΚ ΣΗΓΟΥΕΪΣ Α.Ν.Ε.
ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ


Ε/Γ-Ο/Γ
ΝΕΦΕΛΗ ΕΞΠΡΕΣ (ΠΡΩΗΝ LA GALERA)

ΣΗ ΣΠΙΝΤ ΛΑΪΝΣ Ν.Ε.
ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ


Ε/Γ-Υ/Γ
ΦΛΑΙΝΓΚ ΝΤΟΛΦΙΝ ΕΡΑΤΩ
Ν.Π.11061
ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ Ν.Ε.
Α)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ Β)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ


Ε/Γ-Ο/Γ
ΠΡΩΤΕΥΣ
Ν.Π.4007
ΑΝΕΣ Α.Ε.
Α)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ Β)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ Γ)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΜΑΝΤΟΥΔΙ ΕΥΒΟΙΑΣ


Ε/Γ-Ο/Γ
ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ
Ν.Π. 9937
ΧΕΛΛΕΝΙΚ ΣΗΓΟΥΕΪΣ Α.Ν.Ε.
Α)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ Β)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ Γ)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ


Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ
ΧΑΪΣΠΙΝΤ ΤΖΕΤ
Ν.Π. 11736
ΣΙ ΤΖΕΤΣ Ν.Ε.
Α)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ Β)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ-ΜΑΝΤΟΥΔΙ ΕΥΒΟΙΑΣ


Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ
ΑΚΟΥΑ ΤΖΙΟΥΕΛ
Ν.Π. 11045
ΤΖΑΜΠΟ ΤΖΕΤ Ν.Ε.
Α)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ-ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ Β)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΣΚΟΠΕΛΟΣ Γ)ΒΟΛΟΣ-ΣΚΙΑΘΟΣ-ΓΛΩΣΣΑ ΣΚΟΠΕΛΟΥ

basi
10-07-2018, 06:22
Τελικά φέτος από Αγιο Κωνσταντίνο μόνο το μικρό Σύμη , που λογικά θα παίρνει λιγότερα από 40 αμάξια ταξιδεύει . Γιατί άραγε ? Τόσο έχει πέσει η κίνηση ?

captain 83
11-09-2018, 16:47
Υπήρχε διαθέσιμο πλοίο να έρθει, πέραν του ΝΕΦΕΛΗ?

Espresso Venezia
11-09-2018, 19:15
Αραγε γιατί ο Αγιος Κωνσταντίνος έχει τόσο μειωμένη ζήτηση, ώστε να έρχονται τόσο μικρά καράβια για την γραμμή ?
Είναι τα διόδια ή βόλεψε τόσο το Μαντούδι και η μικρότερη απόσταση ?

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, ωστόσο το περσινό καλοκαίρι που η κόρη μου είχε κάνει καλοκαιρινές διακοπές στην Αλόννησο, είχε πάει μέσω Κύμης και είχε επιστρέψει μέσω Μαντουδίου (ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα). Όταν την είχα ρωτήσει πως και δεν είχε επιλέξει τον ’γιο Κωνσταντίνο (μου φαινόντουσαν πιό "δύσκολες" -και σαφώς είναι- οι οδικές διαδρομές από - προς Κύμη ή Μαντούδι), μου είχε απαντήσει πως ήταν τεράστια η διαφορά, και χρονική, σχεδόν μισός χρόνος, αλλά και (πολύ περισσότερο όπως μου είχε τονίσει) οικονομική. Αν λοιπόν οι ...νότιοι βρίσκουν πιό συμφέρουσα την επιλογή είτε της Κύμης είτε του Μαντουδίου, και παράλληλα οι ...βόρειοι την επιλογή του Βόλου (ασυζητητί), για τον ’γιο Κωνσταντίνο πολύ λίγα πράγματα τελικά απομένουν.


Υπήρχε διαθέσιμο πλοίο να έρθει, πέραν του ΝΕΦΕΛΗ?

Και να μην υπήρχε διαθέσιμο πλοίο φίλε μου, να είσαι σίγουρος ότι αν υπήρχε "ψωμί" θα βρισκόταν. Όπως λέει και ο λαός μας "όπου υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και προσφορά".

Ellinis
11-09-2018, 19:52
Είναι και το θέμα οτι το ΣΥΜΗ εμφανίστηκε ξαφνικά στη γραμμή, χωρίς να υπάρχει από νωρίς ενημέρωση και ανοιχτό πλάνο. Πιστεύω οτι αν υπάρεξι σωστό στήσιμο μιας εταιρίας στον Αγ.Κωνσταντίνο, οτι θα τραβούσε ένα αξιοπρεπές μέρος της κίνησης καθώς η πρόσβαση είναι πιο γρήγορη και πιο άνετη σε σχέση με τα δυο λιμάνια της Εύβοιας.

giorgos_249
12-09-2018, 01:49
Όπως λέει και ο λαός μας "όπου υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και προσφορά".

Κι όμως, η προσφορά επηρεάζει τη ζήτηση περισσότερο από το ανάποδο, και αυτό γιατί οι συγκοινωνίες δεν είναι καταναλωτικό αγαθό αλλά ενδιάμεσο κατά κάποιον τρόπο αγαθό, δηλαδή δεν ταξιδεύεις με το πλοίο για να ταξιδέψεις (εκτος από την περίπτωση της κρουαζιέρας) - αλλά ταξιδεύεις για άλλο σκοπό. Με λίγα λόγια αν μπει στη γραμμή ένα μικρό μπλουσταράκι θα γεμίζει, ενώ το ΣΥΜΗ σήμερα μπορεί να πηγαινοέρχεται άδειο, όσο παράξενο και αν μοιάζει αυτό εκ πρώτης όψεως (!)

Ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημα είναι απλός : Έχουμε ένα τόπο, που έχει ένα δρόμο. Έστω ότι ο δρόμος βελτιώνεται σημαντικά, τότε θα δημιουργηθούν νέες επιχειρήσεις στην περιοχή, θα τονωθεί ο τουρισμός, θα επιλέξουν περισσότεροι άνθρωποι την περιοχή αυτή για τόπο κατοικίας κλπ. Αυτές οι δραστηριότητες ομως θα δημιουργήσουν νέα ζήτηση σε βάθος χρόνου και θα χρειάζεται πάλι νέος δρόμος. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται επ άπειρον.Το ίδιο γίνεται με την ακτοπλοϊα ( καπως ετσι φτασαμε από τα 120μετρα ΑΛΚΑΙΟΣ και ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ στο θηρίο ΣΑΜΟΣ ), και με όλων των ειδών τις συγκοινωνίες.

basi
12-09-2018, 08:12
Δεν είναι ακριβώς έτσι . Όταν στον Αγιο Κωνσταντίνο ήταν το ταχύπλοο του Αγούδημου , οι τιμές ήταν τόσο ακριβές , ενώ η ταχύτητα αργή που συνέφερε τους Νότιους να πηγαίνουν από τον Βόλο ...

Τότε άνοιξε πάλι μετά από χρόνια η γραμμή από Κύμη από τον Μανούση και μετά συνεχίστηκε με τον Αχιλλέα .
Αλλά τότε τα διόδια για τον Αγιο δεν υπήρχαν .

Τώρα αν βάλουν μεγαλύτερο , καλύτερο και πιο γρήγορο πλοίο , οι τιμές σε συνδυασμό με τα διόδια θα εκτοξευτούν .

Καλύτερα λοιπόν 80 χλμ δύσκολου δρόμου και χαμηλότερη τιμή και μισός χρόνος ταξιδιού .

Ακόμα μην ξεχνάμε ότι το Σύμη είναι αδελφό του πρώτου Σκυριανού πλοίου , του Ανεμόεσσα , που έκανε Κύμη-Σκύρο την δεκαετία του 80 . Μετά ήρθαν δύο νεώτερα πλοία .

Ακόμα το Ανεμόεσσα και προφανώς και το Σύμη έπαιρνε 35 αυτοκίνητα , όταν ο Αχιλλέας παίρνει 156...

thanos75
12-09-2018, 09:29
Κι όμως, η προσφορά επηρεάζει τη ζήτηση περισσότερο από το ανάποδο, και αυτό γιατί οι συγκοινωνίες δεν είναι καταναλωτικό αγαθό αλλά ενδιάμεσο κατά κάποιον τρόπο αγαθό, δηλαδή δεν ταξιδεύεις με το πλοίο για να ταξιδέψεις (εκτος από την περίπτωση της κρουαζιέρας) - αλλά ταξιδεύεις για άλλο σκοπό. Με λίγα λόγια αν μπει στη γραμμή ένα μικρό μπλουσταράκι θα γεμίζει, ενώ το ΣΥΜΗ σήμερα μπορεί να πηγαινοέρχεται άδειο, όσο παράξενο και αν μοιάζει αυτό εκ πρώτης όψεως (!)

Ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημα είναι απλός : Έχουμε ένα τόπο, που έχει ένα δρόμο. Έστω ότι ο δρόμος βελτιώνεται σημαντικά, τότε θα δημιουργηθούν νέες επιχειρήσεις στην περιοχή, θα τονωθεί ο τουρισμός, θα επιλέξουν περισσότεροι άνθρωποι την περιοχή αυτή για τόπο κατοικίας κλπ. Αυτές οι δραστηριότητες ομως θα δημιουργήσουν νέα ζήτηση σε βάθος χρόνου και θα χρειάζεται πάλι νέος δρόμος. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται επ άπειρον.Το ίδιο γίνεται με την ακτοπλοϊα ( καπως ετσι φτασαμε από τα 120μετρα ΑΛΚΑΙΟΣ και ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ στο θηρίο ΣΑΜΟΣ ), και με όλων των ειδών τις συγκοινωνίες.
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω απόλυτα με τον giorgos_249. Και επιπλέον θα αναφέρω και μερικές ακόμα παραμέτρους: Για τους Αθηναίους που θέλουν να ταξιδέψουν στις Σποράδες διαχρονικά και ιστορικά ο Άγιος Κων/νος ήταν πάντα συνειρμικά η επιλογή που έχουν κατά νου τους...επομένως εάν τους προσφέρεις ένα καλύτερο και συνεπέστερο πλοίο από εκεί, με κόστος το οποίο να μπορεί κάπως να "απορροφάει" και να μην εκτοξεύει υπερβολικά τα ήδη πια υψηλότερα έξοδα του οδικού ταξιδιού (κυρίως λόγω διοδίων), τοτε το πιθανότερο είναι ότι ο κόσμος θα ξαναστραφεί προς τα εκεί. Είναι η σχέση τιμής/πλεύσιμου χρόνου που έχει σπρώξει τα τελευταία χρόνια τους "Αττικάριους" και τους νότιους γενικά προς Μαντούδι και Κύμη!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-09-2018, 09:35
Κι όμως, η προσφορά επηρεάζει τη ζήτηση περισσότερο από το ανάποδο, και αυτό γιατί οι συγκοινωνίες δεν είναι καταναλωτικό αγαθό αλλά ενδιάμεσο κατά κάποιον τρόπο αγαθό, δηλαδή δεν ταξιδεύεις με το πλοίο για να ταξιδέψεις (εκτος από την περίπτωση της κρουαζιέρας) - αλλά ταξιδεύεις για άλλο σκοπό. Με λίγα λόγια αν μπει στη γραμμή ένα μικρό μπλουσταράκι θα γεμίζει, ενώ το ΣΥΜΗ σήμερα μπορεί να πηγαινοέρχεται άδειο, όσο παράξενο και αν μοιάζει αυτό εκ πρώτης όψεως (!)

Ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημα είναι απλός : Έχουμε ένα τόπο, που έχει ένα δρόμο. Έστω ότι ο δρόμος βελτιώνεται σημαντικά, τότε θα δημιουργηθούν νέες επιχειρήσεις στην περιοχή, θα τονωθεί ο τουρισμός, θα επιλέξουν περισσότεροι άνθρωποι την περιοχή αυτή για τόπο κατοικίας κλπ. Αυτές οι δραστηριότητες ομως θα δημιουργήσουν νέα ζήτηση σε βάθος χρόνου και θα χρειάζεται πάλι νέος δρόμος. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται επ άπειρον.Το ίδιο γίνεται με την ακτοπλοϊα ( καπως ετσι φτασαμε από τα 120μετρα ΑΛΚΑΙΟΣ και ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ στο θηρίο ΣΑΜΟΣ ), και με όλων των ειδών τις συγκοινωνίες.
Εγώ θα το έλεγα πιό απλά,η πρόσβαση ( δρόμος ή πλοίο ) γεννά την κίνηση.

basi
13-09-2018, 06:59
Οι Σποράδες είχαν παλιά δρομολόγια από Βόλο , Χαλκίδα και Κύμη . Ο Αγιος Κωνσταντίνος άνοιξε τελευταίος στα τέλη του 60 και καθιερώθηκε λόγω του αυτοκινητόδρομου .

Προφανώς αν υπήρχε βελτίωση στους δρόμους της Εύβοιας δεν θα πήγαινε κανείς από Αγιο Κωνσταντίνο . Ακόμα ο Αγιος έχει πολύ βεβαρυμένο παρελθόν από υψηλές τιμές με μέτρια πλοία .

Ellinis
12-02-2021, 18:27
Στις δηλώσεις δρομολόγησης του 2020 βλέπουμε συρροή :nonchalance: σκαφών στη γραμμή
Πέρα από τα γνώριμα ΠΡΩΤΕΥΣ, ΣΥΜΗ και ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ έχουν δηλώσει πρόθεση δρομολόγησης τα :
CALDERA JET (της Σητζέτς) από Βόλο
AZORES EXPRESS (της Μεντ Λάινς) από Βόλο
ΚΑΤ Ι (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?820-%C1%EB%EA%F5%FC%ED%E7-Alkioni-Hayabusa/page52) (του Γιαλόζογλου) από ’γιο
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ. (της Ακουα Μαρία ΝΕ) από 'Αγιο & Βόλο

Προφανώς οι προθέσεις δεν σημαίνουν δέσμευση αλλά μένει να δούμε τι τελικά θα δρομολογηθεί.
Με τέσσερα πλοία άνω των 45 Μαΐων, ο μέσος όρος ηλικίας τους πρέπει είναι μάλλον ο μεγαλύτερος στην ακτοπλοΐα...

2ND OFF
12-02-2021, 21:10
Ειδικά για το Αζόρες Εξπρές αν μπει τελικά στην γραμμή θα είναι μακράν το καλύτερο που έχει δρομολογηθεί στην γραμμή!!!
βεβαία και το Cat 1 πρώην Αλκυόνη είναι αξιόλογο και τις 2 σεζόν που είχε κάνει πρέπει να είχε πάει αρκετά καλά
τώρα για το caldera vista μάλλον χαραμίζεται από τον άγιο λόγω ταχύτητας και ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν από Θεσσαλονίκη

thanos75
15-02-2021, 09:50
Στις δηλώσεις δρομολόγησης του 2020 βλέπουμε συρροή :nonchalance: σκαφών στη γραμμή
Πέρα από τα γνώριμα ΠΡΩΤΕΥΣ, ΣΥΜΗ και ΕΞΠΡΕΣ ΧΑΡΟΥΛΑ έχουν δηλώσει πρόθεση δρομολόγησης τα :
CALDERA JET (της Σητζέτς) από Βόλο
AZORES EXPRESS (της Μεντ Λάινς) από Βόλο
ΚΑΤ Ι (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?820-%C1%EB%EA%F5%FC%ED%E7-Alkioni-Hayabusa/page52) (του Γιαλόζογλου) από ’γιο
ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ. (της Ακουα Μαρία ΝΕ) από 'Αγιο & Βόλο

Προφανώς οι προθέσεις δεν σημαίνουν δέσμευση αλλά μένει να δούμε τι τελικά θα δρομολογηθεί.
Με τέσσερα πλοία άνω των 45 Μαΐων, ο μέσος όρος ηλικίας τους πρέπει είναι μάλλον ο μεγαλύτερος στην ακτοπλοΐα...
Μεταξύ μας πολύ αμφιβάλλω εάν θα δούμε κανένα από αυτά τα 4 στις Σποράδες, αν και προσωπικά θα συμφωνούσα ότι το Αζόρες Εξπρές θα ήταν μια καλή περίπτωση, όπως και το Caldera Vista σε εποχική δρομολόγηση από Θεσ/νικη κατά προτίμηση, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε