PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Ραφήνα - ’νδρος - Τήνος - Μύκονος [Rafina - Andros - Tinos - Myconos route]



Σελίδες : [1] 2 3 4

Maroulis Nikos
23-01-2005, 23:36
Πότε ξεκινάει το Πηνελόπη Α :?:

capten4
16-03-2005, 02:27
den xero an axeize ton kopo tetoio dromologio........

Maroulis Nikos
16-03-2005, 09:37
Μήπως γνωρίζεις αν στις 24/03/2005 θα κάνει τοπικό το απόγευμα πρός άνδρο???

capten4
17-03-2005, 00:42
logika ....nai

Maroulis Nikos
17-03-2005, 00:47
είναι να πάω προς Άνδρο πλευρά για αυτό ρωτάω να δούμε αν μέχρι τότε έχει μπει και το Πηνελόπη.

andreas
17-03-2005, 07:51
Η ΠΗΝΕΛΟΠΗ ξεκινάει γύρω στις 20 (;) του μηνός.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Maroulis Nikos
19-03-2005, 09:25
Το Πηνελόπη όντως ξεκινάει τα δρομολόγια του θα είναι
κάθημερινά 07:30 για Άνδρο Τήνο Μύκονο
και κάθε Παρασκευή στις 18:45 για Άνδρο Τήνο Μύκονο

Maroulis Nikos
20-03-2005, 00:59
όντως την Πέμπτη θα κάνει τοπίκο στις 19:15 για Άνδρο το Superferry

George
29-03-2005, 11:47
Όπως οι περισσότεροι θα ξέρετε, το ΠΗΝΕΛΟΠΗ ξεκίνησε και αναχωρεί κάθε πρωί στις 07:30 από Ραφήνα. Επίσης κάθε Παρασκευή κάνει κι ένα τοπικό για Άνδρο στις 18:45.

Maroulis Nikos
29-03-2005, 12:00
Σε λίγο έχω νέα να σας πώ μιάς και το τριήμερο είμουν Άνδρο και ταξίδεψα με το Πηνελόπη Α και είμουν στο λιμάνι της Άνδρου κάθε μέρα ......

Maroulis Nikos
02-10-2005, 18:07
Σήμερα το τελευταίο δρομολόγιο του superferry στην γραμμή Άνδρου Τήνο Μύκονο.
Αυτές τις μέρες οι εκπτώσεις για τα ΙΧΕ απο Άνδρο πρός Ραφήνα ήτανε 50 τις %.

Morgan
03-10-2005, 10:07
με λιγα λογια σημανε και το τελος της τουριστικης περιοδου (?)

George
03-10-2005, 22:55
Νίκο μήπως κάνεις λάθος; Νομίζω ότι τέλος Οκτωβρίου θα δέσει.

Maroulis Nikos
04-10-2005, 07:30
Νίκο μήπως κάνεις λάθος; Νομίζω ότι τέλος Οκτωβρίου θα δέσει.

όντως :wink:

George
04-10-2005, 20:22
Aπό τα μέσα Νοέμβρη το πλοίο θα ανρικαταστήσει το ΙΘΑΚΗ στη γραμμή Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος. 8)

Maroulis Nikos
09-10-2005, 11:48
Το AQUA σταμάτησε τα δρομολόγια του απιο την Δευτέρα .
Τέλος του μήνα σταματάει το SUPER FERRY.
Αυτό που ακούγεται είναι το χειμώνα θα μείνουν δύο πλοία το Πηνελόπη με πρωινά δρομολόγια και το AQUA με απογευματινά.

George
09-10-2005, 16:09
Έτσι θα γίνει!! Μόλις επιστρέψει το AQUA από την ετήσια, θα βγουν ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ.

Maroulis Nikos
09-10-2005, 16:23
Έτσι θα γίνει!! Μόλις επιστρέψει το AQUA από την ετήσια, θα βγουν ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και ΕΞΠΡΕΣ ΑΘΗΝΑ.

Το Superferry πότε ξανα μπαίνει ???

Maroulis Nikos
09-10-2005, 21:31
Το Aqua είναι δεμένο στο Λιμάνι της Ραφήνας .

Natsios
09-10-2005, 22:13
Μια και αναφερθήκατε σε αυτό το πλοίο ( SUPERFERRY) και με αφορμή τη ψηφοφορία για το όριο ηλικίας των πλοίων, θα ήθελα να τονίσω οτι πλοία σαν το SUPERFERRY, είναι άδικο να φεύγουν λόγο ορίου ηλικίας. Ταξιδεύω πολύ συχνά με αυτό το πλοίο από τότε που μπήκε στη γραμμή μια και η καταγωγή μου είναι από Τήνο. Τουλάχιστον σε θέμα κοινόχροιστων χώρων, καθαριότητας κτλ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα καινούργια και η κατάστασή του κατά τη γνώμη μου είναι παρα πολύ καλή. Δεν ξέρω φυσικά τι γίνεται στο μηχανοστάσιο, λαμαρίνες και γενικά μηχανικά μέρη αλλα πιστεύω οτι και εκεί θα είναι τα ίδια. Αν κρίνω και από τον καπετάνιο του και την όλη εικόνα του πλοίου και αν το συγκρίνω με άλλα της ηλικίας του μπορώ όμως να καταλάβω. Πιστεύω οτι είναι ένα πλοίο που σε βάζει σε δίλλημα για να απαντήσεις σε θέματα ορίου ηλικίας.

Maroulis Nikos
09-10-2005, 22:22
Μια και αναφερθήκατε σε αυτό το πλοίο ( SUPERFERRY) και με αφορμή τη ψηφοφορία για το όριο ηλικίας των πλοίων, θα ήθελα να τονίσω οτι πλοία σαν το SUPERFERRY, είναι άδικο να φεύγουν λόγο ορίου ηλικίας. Ταξιδεύω πολύ συχνά με αυτό το πλοίο από τότε που μπήκε στη γραμμή μια και η καταγωγή μου είναι από Τήνο. Τουλάχιστον σε θέμα κοινόχροιστων χώρων, καθαριότητας κτλ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα καινούργια και η κατάστασή του κατά τη γνώμη μου είναι παρα πολύ καλή. Δεν ξέρω φυσικά τι γίνεται στο μηχανοστάσιο, λαμαρίνες και γενικά μηχανικά μέρη αλλα πιστεύω οτι και εκεί θα είναι τα ίδια. Αν κρίνω και από τον καπετάνιο του και την όλη εικόνα του πλοίου και αν το συγκρίνω με άλλα της ηλικίας του μπορώ όμως να καταλάβω. Πιστεύω οτι είναι ένα πλοίο που σε βάζει σε δίλλημα για να απαντήσεις σε θέματα ορίου ηλικίας.

Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε μαζί σου. Υπάρχουν πλοία που είναι μικρότερης ηλικίας και είναι εγκατελειμένα το πρόβλημα δεν είναι η απαραίτητα μόνο η ηλικία ενός πλοίου αλλά η συντήρηση του.
Θα θυμίσω ότι πέρσυ υπήρχε εταιρεία η οποία έκανε την ετήσια συντήρηση
των πλοίων της εν πλω .
Μακάρι να είχαμε πλοία σαν το Superferry .
Πάντως η HELLINIC SEA WAYS φέτος τα πλοία της δεν είχαν καμία σχέση με τα προηγούμενα χρόνια αισθητή διαφορά .

George
10-10-2005, 12:04
Μηχονολογικά το πλοίο δεν είναι και στην καλύτερη δυστυχώς κατάσταση. Χαρακτηριστικό είναι ότι αμέσως μετά την τελευταία ετήσια συντήρησή του έβγαλε βλάβες. Συμφωνώ βέβαια ότι εσωτερικά λάμπει αλλά το ότι έχει βγει προς πώληση κάνει την εταιρία του να μην του δίνει την απαραίτητη σημασία.

George
10-10-2005, 12:08
Το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ όπως αναφέρθηκε και αλλού, από 21 Νοεμβρίου και για 2 μήνες περίπου πάει στη θέση του ΙΘΑΚΗ για Σύρο - Τήνο - Μύκονο από Πειραιά. Υπάρχουν πολλά σενάρια:

1) Δρομολόγησή του εκ νέου στη γραμμή της Ραφήνας
2) Δραμολόγησή του στη Ραφήνα μεν αλλά με τα σινιάλα του Μίμη Αγούδημου.
3) Πώλησή του στο εξωτερικό.

Έχουν ακουστεί και τα τρία πάρα πολύ και δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Maroulis Nikos
10-10-2005, 19:38
Σημαντικές οι πληροφορίες σου φίλε George ουσιαστικά η Bluestar αποχωρεί απο την γραμμή αν ισχύσει το δευτερο και τρίτο σενάριο.

George
10-10-2005, 19:54
Αυτά τα σενάρια ακούγονται και γράφονται πολύ. Δεν είναι δικές μου πληροφορίες. Υπάρχει και το Sea Jet από την Blue Star αλλά μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο ακούμε για αποχώρηση του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ από τη Ραφήνα και κάθε χρόνο εδώ είναι.

Maroulis Nikos
10-10-2005, 20:00
Αυτά τα σενάρια ακούγονται και γράφονται πολύ. Δεν είναι δικές μου πληροφορίες. Υπάρχει και το Sea Jet από την Blue Star αλλά μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο ακούμε για αποχώρηση του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ από τη Ραφήνα και κάθε χρόνο εδώ είναι.

Σωστά όντως κάθε χρόνο ακούγονται απλά πιστεύω ότι όλο και πιο κοντά είμαστε στην υλοποίηση αυτών. Δεν μένει να δούμε στην πράξη τι θα συμβεί.

Natsios
10-10-2005, 20:32
Δεν νομιζω να φύγει τοσο εύκολα η Βlue Star από τη γραμμή! Είναι πολύ καιρδοφόρα.

Natsios
10-10-2005, 20:34
Sorry! ! Κερδοφόρα έτσι;

Maroulis Nikos
10-10-2005, 20:50
μακάρι απλά δεν βλέπουμε διάθση να μπεί στην γραμμη με κάποιο πλοίο προς το παρόν τπυλάχιστον.
Μήπως αφήνει την γραμμη για το Νήσος Μυκονος ???

Natsios
10-10-2005, 21:05
Το νήσος Μύκονος μπήκε σε μια γραμμή (Χιος-Μυτηλήνη) που αυτή την εποχή έχει πολλά προβλήματα. Και η ΝΕΛ νομίζω δεν είναι στα καλύτερά της. Έτσι ένα καινούργιο γρήγορο πλοίο μπορεί να χτυπήσει τώρα τη γραμμή αυτή που είναι πολύ δυνατή και από επιβάτες και φορτηγά κτλ. Από οτι άκουσα η Hellenic Seaways έκλεισε συμφωνία αρκετών ετών με τους πράκτορες. Θα δούμε όμως τι θα γίνει!

Maroulis Nikos
13-11-2005, 08:59
Superferry στο νεώριο της Σύρου την άλλη εβδομάδα ξεκινάει δρομολόγια στην γραμμή Πειαραιάς Σύρος Τήνος Μύκονος στην Θέση του Ιθάκη :wink:

Maroulis Nikos
23-11-2005, 01:08
Το superferry ΙΙ στο λιμάνι του Πειραιά

George
24-11-2005, 19:24
Ήρθε η ώρα της δρομολόγησης στη Συροτηνομυκονία.

Maroulis Nikos
25-11-2005, 09:00
Ήρθε η ώρα της δρομολόγησης στη Συροτηνομυκονία.

Μάλλον για τον καπετάν george είναι η τελευτάι του χρονιά.

Maroulis Nikos
25-11-2005, 09:00
Ήρθε η ώρα της δρομολόγησης στη Συροτηνομυκονία.

Μάλλον για τον καπετάν george είναι η τελευταία του χρονιά.

George
25-11-2005, 20:43
Γιατί το λες αυτό; Υπάρχει όντως έντονη φημολογία πως το πλοίο θα φύγει αλλά τίποτα τελικά δεν κλείνει προς τα εκεί. Αντίθετα πιστεύω πως ο καπτα Κώστας θα φύγει μαζί με το πλοίο. Αν αυτό μείνει και του χρόνου τότε πιστεύω πως θα μείνει και αυτός.

Maroulis Nikos
25-11-2005, 21:32
Γιατί το λες αυτό; Υπάρχει όντως έντονη φημολογία πως το πλοίο θα φύγει αλλά τίποτα τελικά δεν κλείνει προς τα εκεί. Αντίθετα πιστεύω πως ο καπτα Κώστας θα φύγει μαζί με το πλοίο. Αν αυτό μείνει και του χρόνου τότε πιστεύω πως θα μείνει και αυτός.

Ο ίδιος έχει εκδηλώσει ενδιάφερον αποχώρησης και ασχολίας με κάτι άλλο.

Maroulis Nikos
18-12-2005, 16:21
25 Δεκεμβρίου και ενώ οι περισσότεροι θα κάνουν Χριστούγεννα με τις Οικογένειες το Πηνελόπη Α θα εκτελεί κανονικά το πρωινό δρομολόγιο των 7:35 για Άνδρο Τήνο Μύκονο .
Έτσι λοιπόν το πληρώματα του δεν θα κάνει Χριστούγεννα στο σπίτι του με την Οικογένεια του, όπως και τα πρακτορεία θα είναι ανοικτά για να εξυπηρετήσουν το κόσμο που θα θελήσει να ταξιδέψει εκείνη την ημέρα .

nicky
19-12-2005, 18:21
25 Δεκεμβρίου και ενώ οι περισσότεροι θα κάνουν Χριστούγεννα με τις Οικογένειες το Πηνελόπη Α θα εκτελεί κανονικά το πρωινό δρομολόγιο των 7:35 για Άνδρο Τήνο Μύκονο .
Έτσι λοιπόν το πληρώματα του δεν θα κάνει Χριστούγεννα στο σπίτι του με την Οικογένεια του, όπως και τα πρακτορεία θα είναι ανοικτά για να εξυπηρετήσουν το κόσμο που θα θελήσει να ταξιδέψει εκείνη την ημέρα .

Κατά μία έννοια τυχεροί μέσα στην ατυχία....μπήκα στα δρομολόγια του ΥΕΝ από Πειραιά, και τα δρομολόγια τόσο στις 25/12/2005, όσο και την 01/01/2006, δεν διαφέρουν από αυτά μιας συνηθισμένης μέρας....

Maroulis Nikos
19-12-2005, 18:29
25 Δεκεμβρίου και ενώ οι περισσότεροι θα κάνουν Χριστούγεννα με τις Οικογένειες το Πηνελόπη Α θα εκτελεί κανονικά το πρωινό δρομολόγιο των 7:35 για Άνδρο Τήνο Μύκονο .
Έτσι λοιπόν το πληρώματα του δεν θα κάνει Χριστούγεννα στο σπίτι του με την Οικογένεια του, όπως και τα πρακτορεία θα είναι ανοικτά για να εξυπηρετήσουν το κόσμο που θα θελήσει να ταξιδέψει εκείνη την ημέρα .

Κατά μία έννοια τυχεροί μέσα στην ατυχία....μπήκα στα δρομολόγια του ΥΕΝ από Πειραιά, και τα δρομολόγια τόσο στις 25/12/2005, όσο και την 01/01/2006, δεν διαφέρουν από αυτά μιας συνηθισμένης μέρας....

Tώρα μπορείς να τα βλέπεις και απο το naytilia.gr υπάρχει επιλογή στο κεντρικό menu :wink:

nicky
02-01-2006, 09:13
Αγόρασε ταχύπλοο τελικά ο Περογιαννάκης, και φημολογείται ότι θα το φέρει Ραφήνα, στην γραμμή Άνδρου - Τήνου - Μυκόνου....
Αν το κατεβάσει μέχρι και Παροναξία, έπιασε όλα τα λεφτά....
Στην Άνδρο ταχύπλοο δεν πιάνει...και με την HSW, να χαρίζει γραμμές και δρομολόγια....όποιος προλάβει τον κύριο είδε...... :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
02-01-2006, 10:25
Αγόρασε ταχύπλοο τελικά ο Περογιαννάκης, και φημολογείται ότι θα το φέρει Ραφήνα, στην γραμμή Άνδρου - Τήνου - Μυκόνου....
Αν το κατεβάσει μέχρι και Παροναξία, έπιασε όλα τα λεφτά....
Στην Άνδρο ταχύπλοο δεν πιάνει...και με την HSW, να χαρίζει γραμμές και δρομολόγια....όποιος προλάβει τον κύριο είδε...... :lol: :lol: :lol:

Σίγουρα θα το κατεβάσει και πιο κάτω :lol:

Maroulis Nikos
02-01-2006, 12:59
nicky: Έκτακτη δρομολόγηση ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α την 05-01-06 για Άνδρο: 18:45 (ενόψει Θεοφανείων.....)

Manolis888
03-01-2006, 13:15
γιατί αν είναι αντίστοιχο του Aqua ας το βάλει καλύτερα μέχρι Πόρο το πολύ ... να μη πω σε κάμια λίμνη να κάνει συρτή για πέστροφες...

by the way: γεια σου ρε Μαμίδη άρχοντα μέχρι και το Aqua έκανες καράβι..
γιατί ο καλός ο καπετάνιος και με την μπακατέλα κάνει μανούβρα...

:twisted:

nicky
04-01-2006, 08:07
γιατί αν είναι αντίστοιχο του Aqua ας το βάλει καλύτερα μέχρι Πόρο το πολύ ... να μη πω σε κάμια λίμνη να κάνει συρτή για πέστροφες...

by the way: γεια σου ρε Μαμίδη άρχοντα μέχρι και το Aqua έκανες καράβι..
γιατί ο καλός ο καπετάνιος και με την μπακατέλα κάνει μανούβρα...

:twisted:

Φίλε Μανώλη....το AQUA για αλλού ξεκίνησε και για άλλη χρήση....για πλωτό καζίνο ξεκίνησε, στην συνέχεια για κρουαζιερόπλοιο, και τελικά μετά από χρόνια το αγόρασε ο Περογιαννάκης και το έφερε Ραφήνα. Το ότι είναι το καλύτερο σε ξενοδοχειακό εξοπλισμό και υπηρεσίες πιστεύω ότι μόνο σε μπακατέλα δεν ταιριάζει και δη για συρτή....
Αν όντως αρέσκονται κάποιοι στο ψάρεμα της πέστροφας, το aqua αντενδείκνυται καθώς το κούνημα κατά την διαδικασία ψαρέματος είναι πιο έντονο....Το ότι το πλοίο εξυπηρετεί κόσμο μιας και τώρα στην γραμμή που υπάρχει μείωση πλοίων και δρομολογίων δεν το αναφέρεις πουθενά...
Το ότι η alpha ferries προσπαθεί να βελτιωθεί και να είναι ανταγωνίσιμη εταιρία δεν το αναφέρεις....
Το ότι αν τώρα δεν υπήρχε στην γραμμή, θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα σε ότι αφορά τροφοδοσία και μετακίνηση επιβατών για θέματα υγείας δεν το αναφέρεις....
Το ότι με εμπάθεια καταδικάζεις κάτι καινούργιο χωρίς να αναφέρεις εναλλακτικές δεν σε απασχολεί....
Μία ερώτηση μόνο φίλε Μανώλη: το δικό σου πλοίο γιατί δεν το φέρνεις Ραφήνα, να φύγει πια αυτή η μπακατέλα από το λιμάνι??????

MIRSINI
04-01-2006, 11:20
AYTO ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ .

MIRSINI
04-01-2006, 11:21
AYTO ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ . :lol: :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
04-01-2006, 13:42
Να συμπληρώσω και εγώ σε μία εποχή που εταιρείες αποχωρούν από παραδοσιακές γραμμές, πλοία αποσύρονται δεν αντικαθίστανται με νέα και πρακτορεία κλείνουν.
Είναι όχι απλά σημαντική η ύπαρξη της αλλά αναγκαία .

nicky
04-01-2006, 13:58
Να συμπληρώσω και εγώ σε μία εποχή που εταιρείες αποχωρούν από παραδοσιακές γραμμές, πλοία αποσύρονται δεν αντικαθίστανται με νέα και πρακτορεία κλείνουν.
Είναι όχι απλά σημαντική η ύπαρξη της αλλά αναγκαία .

Να' σαι καλά Νίκο που χαμηλώνεις τους τόνους εδώ μέσα.....

Morgan
04-01-2006, 16:30
O "ΚΑΒΓΑΣ" ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ AQUA? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....
ΤΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΑΠΟΡΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ?

nicky
04-01-2006, 16:42
O "ΚΑΒΓΑΣ" ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ AQUA? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....
ΤΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΑΠΟΡΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?
ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ?

Χρήστο ο καβγάς γίνεται για ένα πλοίο που βγήκε από το ναυπηγείο πριν 4 χρόνια, και που εξυπηρετεί την γραμμή Ραφήνας - Άνδρου - Τήνου - Μυκόνου, η οποία δεν επιδοτείται....

Morgan
04-01-2006, 16:51
ΝΕΟΤΕΥΚΤΟ? Η' ΕΠΙΣΚΕΥΗ?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ...

Maroulis Nikos
04-01-2006, 16:54
ΝΕΟΤΕΥΚΤΟ? Η' ΕΠΙΣΚΕΥΗ?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ...

ΝΕΟΤΕΥΚΤΟ

nicky
04-01-2006, 16:56
ΝΕΟΤΕΥΚΤΟ? Η' ΕΠΙΣΚΕΥΗ?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ...

Νεότευκτο...αλλά που έμεινε από τις αρχές του '90 και για σειρά ετών στο ναυπηγείο, μιας και η χρήση του ήταν σημείο διαμάχης των παλαιών ιδιοκτητών του, μέχρι που το αγόρασε ο Περογιαννάκης...

Morgan
04-01-2006, 17:01
10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟ? 8O 8O 8O 8O

ΟΤΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ.... 8)

Manolis888
05-01-2006, 14:22
γιατί αν είναι αντίστοιχο του Aqua ας το βάλει καλύτερα μέχρι Πόρο το πολύ ... να μη πω σε κάμια λίμνη να κάνει συρτή για πέστροφες...

by the way: γεια σου ρε Μαμίδη άρχοντα μέχρι και το Aqua έκανες καράβι..
γιατί ο καλός ο καπετάνιος και με την μπακατέλα κάνει μανούβρα...

:twisted:

Φίλε Μανώλη....το AQUA για αλλού ξεκίνησε και για άλλη χρήση....για πλωτό καζίνο ξεκίνησε, στην συνέχεια για κρουαζιερόπλοιο, και τελικά μετά από χρόνια το αγόρασε ο Περογιαννάκης και το έφερε Ραφήνα. Το ότι είναι το καλύτερο σε ξενοδοχειακό εξοπλισμό και υπηρεσίες πιστεύω ότι μόνο σε μπακατέλα δεν ταιριάζει και δη για συρτή....
Αν όντως αρέσκονται κάποιοι στο ψάρεμα της πέστροφας, το aqua αντενδείκνυται καθώς το κούνημα κατά την διαδικασία ψαρέματος είναι πιο έντονο....Το ότι το πλοίο εξυπηρετεί κόσμο μιας και τώρα στην γραμμή που υπάρχει μείωση πλοίων και δρομολογίων δεν το αναφέρεις πουθενά...
Το ότι η alpha ferries προσπαθεί να βελτιωθεί και να είναι ανταγωνίσιμη εταιρία δεν το αναφέρεις....
Το ότι αν τώρα δεν υπήρχε στην γραμμή, θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα σε ότι αφορά τροφοδοσία και μετακίνηση επιβατών για θέματα υγείας δεν το αναφέρεις....
Το ότι με εμπάθεια καταδικάζεις κάτι καινούργιο χωρίς να αναφέρεις εναλλακτικές δεν σε απασχολεί....
Μία ερώτηση μόνο φίλε Μανώλη: το δικό σου πλοίο γιατί δεν το φέρνεις Ραφήνα, να φύγει πια αυτή η μπακατέλα από το λιμάνι??????

Αν και υποσχέθηκα ότι δεν θα δώσω συνέχεια στο θέμα θεωρώ υποχρέωσή μου να δώσω κάποιες διευκρινίσεις προς αποφυγή παρεξηγήσεων ...

Κατ’ αρχήν να δηλώσω ότι είμαι ένθερμος υποστηρικτής των νέων και των μικρών εταιρειών που ελπίζω να γίνουν πολλές και μεγάλες γιατί το υπάρχον ολιγοπώλιο της ακτοπλοΐας δεν εξυπηρετεί ούτε τους νησιώτες ούτε τους πράκτορες ούτε τους τουρίστες ούτε κανέναν άλλο εκτός των μετόχων των εταιρειών που κυριαρχούν και επιβάλουν δρομολόγια εμπορικές πολιτικές και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω...

Κατά δεύτερον έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου σε νησί και έχοντας ακόμα τη μισή μου οικογένεια σε νησί, θα μου επιτρέψεις αγαπητή Νίκη, να μην δέχομαι υποδείξεις και επικρίσεις για το πως εξυπηρετούνται οι νησιώτες κατά τους χειμερινούς μήνες και τι σημαίνει να κάνεις μέρες να δεις φρέσκο γάλα, εφημερίδα κοκ ή να έχεις το άγχος μην συμβεί τίποτα σε εσένα ή σε συγγενή σου και χρειαστεί νοσοκομείο, γιατί το ζω και το ξέρω.

Όσον αφορά το Aqua, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι από ξενοδοχειακής άποψης το πλοίο είναι μια χαρά (χωρίς να συμφωνώ με την υπερβολή το «καλύτερο») αλλά θα επιμείνω στο ότι από άποψη συμπεριφοράς εν πλω ή σε μανούβρα είναι απαράδεκτο (για τις συνήθεις συνθήκες που επικρατούν στο Αιγαίο). Και όποιος έχει αντίρρηση ή απορία επ’ αυτού, ας ρωτήσει το Λιμεναρχείο Άνδρου πόσες φορές το εν λόγω πλοίο, δημιούργησε προβλήματα βολοδέρνοντας μέσα στο λιμάνι, μην μπορώντας να προσεγγίσει, για να μην αναφερθώ σε αυτά πού έχω ακούσει κατά περιόδους από επιβάτες, που ταξιδεύοντας με ένα 6αράκι αισθάνθηκαν ότι συνάντησαν τον τυφώνα Κατρίνα....

Τώρα το ότι καταδικάζω κάτι καινούριο, δεν ξέρω πως το συμπέρανες αφού εγώ το μόνο που ρώτησα, είναι αν μάθαμε τι σόι ταχύπλοο θα είναι αυτό και εξέφρασα κάποιος φόβους μου με χιουμοριστική περισσότερο διάθεση και στη λογική «κράτα και μικρό καλάθι» . Γιατί και για το Aqua είχα ακούσει ένα σωρό ωραία και μεγάλα και όταν ήρθε και το είδα ήταν μικρό και παραχτισμένο ...
Επιπλέον όλα αυτά που αναφέρεις για εξυπηρέτηση αναγκών τροφοδοσίας και μετακίνησης μάλλον δεν έχουν και πολύ μεγάλη σχέση με το ταχύπλοο που θα έρθει γιατί αυτό όπως ξέρεις θα κυκλοφορεί 5-6 μήνες όπως όλα τα ταχύπλοα για λόγους που είναι γνωστοί και δεν χρειάζεται να αναλύσω... αλλά ούτε και με το Aqua έχουν πολύ μεγάλη σχέση γιατί η δρομολόγησή του στην γραμμή «φιλέτο» (Άνδρο Τήνο Μύκονο ) δεν νομίζω ότι έγινε με κριτήριο την εξυπηρέτηση των νησιωτών ή τις δυνατότητες του πλοίου αλλά με σκοπό το κέρδος -και καλώς έγινε- αλλά μην παραμυθιαζόμαστε κιόλας. Ακόμα και τώρα που είναι χειμώνας και η κίνηση είναι πεσμένη τα garage είναι γεμάτα με φορτηγά κι αν δεν ήταν το Aqua να τα μεταφέρει θα ήταν κάποιο άλλο...

Τέλος να πω ότι καμία εμπάθεια δεν έχω για τον Πετρογιαννάκη ή την εταιρεία αντιθέτως ελπίζω και τους εύχομαι να μεγαλώσουν και να γίνουν ισχυροί και ανταγωνιστικοί (και όχι ανταγωνίσιμοι...) επιλέγοντας δρομολογήσεις κατάλληλες για το/τα πλοίο/α τους και συνεχίζοντας να εξυπηρετούν τον κόσμο με το δικό τους πιο ανθρώπινο (από αυτά των μεγάλων ) πρόσωπο.

ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω :wink:

Maroulis Nikos
07-01-2006, 09:05
2 Φεβρουαρίου θα έρθει το SUPERFERRY στην Ραφήνα για το γνώστο δρομολόγιο ΑΝΔΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ.

nicky
07-01-2006, 09:39
2 Φεβρουαρίου θα έρθει το SUPERFERRY στην Ραφήνα για το γνώστο δρομολόγιο ΑΝΔΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ.

Και ξεκινά δρομολόγια από 3 Φεβρουαρίου...

Maroulis Nikos
07-01-2006, 10:02
2 Φεβρουαρίου θα έρθει το SUPERFERRY στην Ραφήνα για το γνώστο δρομολόγιο ΑΝΔΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ.

Και ξεκινά δρομολόγια από 3 Φεβρουαρίου...

σωστά :wink:

Ξέρεις πότε φεύγει το Πηνελόπη Α και το AQUA :?:

nicky
07-01-2006, 10:11
2 Φεβρουαρίου θα έρθει το SUPERFERRY στην Ραφήνα για το γνώστο δρομολόγιο ΑΝΔΡΟ ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ.

Και ξεκινά δρομολόγια από 3 Φεβρουαρίου...

σωστά :wink:

Ξέρεις πότε φεύγει το Πηνελόπη Α και το AQUA :?:

Ακριβείς ημερομηνίες όχι. Από 20 Ιαναουαρίου μέχρι 2 Φεβρουαρίου

Maroulis Nikos
07-01-2006, 10:17
Με λίγα λόγια η γραμμή θα μείνει με ένα πλοίο :roll:

nicky
07-01-2006, 10:20
Με πληρότητα 100 % ανεβαίνει στο απογευματινό του δρομολόγιο από τα νησιά για την Ραφήνα το Πηνελόπη Α, την Κυριακή 08-01-2006
Μεγάλη κίνηση παρουσιάζει και στο βραδινό τοπικό του δρομολόγιο από Άνδρο...

apollonas
07-01-2006, 10:34
:lol: ta dromologia apo rafina tou ATHINA einai 12.00 kai 18.00 apo andro einai 8.00 kai 15.00 kai xekinoun otan figei to aqua

apollonas
07-01-2006, 10:42
eides nicky ta katafera brika karabi ola kala emeis h axotes ta katafernoume sta dyskola giati eimaste kala paidia

nicky
07-01-2006, 10:45
:lol: ta dromologia apo rafina tou ATHINA einai 12.00 kai 18.00 apo andro einai 8.00 kai 15.00 kai xekinoun otan figei to aqua

Απόλλωνα παρέπεμψέ μας στην αντίστοιχη απόφαση του ΣΑΣ, για να τεκμηριλωσεις τα όσα λες, γιατί από φαντασιολογίες και φήμες χορτάσαμε.... :lol:

apollonas
07-01-2006, 10:59
proxthes diavasa katalathos kati pou eleges gia mena me ton xorianomou kai sou apanto oti stis 24/12 eimoun me ton koumparo sto grafeio tou kai ta kanonisame kai ebgale kai ta dromologia to thelei to ploio na to balei T O P I K O stin andro kai na dianikterevei kiolas edo .tora an thes na to deis sto sas perimene ligo mhn tsantizese rota kai to afentiko sou eixe paei kai autos kato......

nicky
07-01-2006, 11:14
proxthes diavasa katalathos kati pou eleges gia mena me ton xorianomou kai sou apanto oti stis 24/12 eimoun me ton koumparo sto grafeio tou kai ta kanonisame kai ebgale kai ta dromologia to thelei to ploio na to balei T O P I K O stin andro kai na dianikterevei kiolas edo .tora an thes na to deis sto sas perimene ligo mhn tsantizese rota kai to afentiko sou eixe paei kai autos kato......

:lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
07-01-2006, 11:16
eides nicky ta katafera brika karabi ola kala emeis h axotes ta katafernoume sta dyskola giati eimaste kala paidia

Καλημέρα και καλώς ήρθες φίλε πατριώτη :wink:

Maroulis Nikos
07-01-2006, 11:21
και θα μείνει και το καλοκαίρι η είναι απλά για τώρα που θα φύγουν τα άλλα πλοία :?: :?: :?:
Μιλάμε για το Αθηνά που είναι απο στην γραμμή του Αργοσαρωνικού έτσι δεν είναι :?:

apollonas
07-01-2006, 11:24
kalhmera niko auto pou les me to ithaki einai sosto giati me dromologia san auta pou dilosane gia ta grigora apo peiraia 4 apo lavrio 2 kai apo rafina 6 nomizo oti h syro tino mikono terma gia to ithaki kalytera stin rafina me dyo dromologia

apollonas
07-01-2006, 11:36
oxi niko gia oloi thn sezon einai idaniko gia thn andro topiko exei poly kalo gkaraz kai fobera salonia kai opos leei kai o kosmos edo pou to mathane tha einai h epanastash tou nhsiou megalh anaptixi kai to kalokairi tha kanei 3 dromologia alleretour panta me proini anaxorisi apo thn andro :lol: :lol: :lol:

apollonas
07-01-2006, 11:42
και θα μείνει και το καλοκαίρι η είναι απλά για τώρα που θα φύγουν τα άλλα πλοία :?: :?: :?:
Μιλάμε για το Αθηνά που είναι απο στην γραμμή του Αργοσαρωνικού έτσι δεν είναι :?: :idea: nai gia auto milao D Y N A M I T H S einai fobero ploio to ekene o koumparos kai tha exei kai kalo plhroma

Maroulis Nikos
07-01-2006, 11:43
oxi niko gia oloi thn sezon einai idaniko gia thn andro topiko exei poly kalo gkaraz kai fobera salonia kai opos leei kai o kosmos edo pou to mathane tha einai h epanastash tou nhsiou megalh anaptixi kai to kalokairi tha kanei 3 dromologia alleretour panta me proini anaxorisi apo thn andro :lol: :lol: :lol:

Πιστεύω πως η Ανδριώτες θα το στηρίξουν μιας και το πλοίο θα είναι αποκλειστικά δικό τους.
Να υποθέσω πως και η τιμολογιακή πολιτική θα είναι επιθετική :?: (δηλαδή εκπτώσεις)

nicky
07-01-2006, 11:45
oxi niko gia oloi thn sezon einai idaniko gia thn andro topiko exei poly kalo gkaraz kai fobera salonia kai opos leei kai o kosmos edo pou to mathane tha einai h epanastash tou nhsiou megalh anaptixi kai to kalokairi tha kanei 3 dromologia alleretour panta me proini anaxorisi apo thn andro :lol: :lol: :lol:

Το πρωινό δρομολόγιο από Ραφήνα είναι αργά....Για να είναι ανταγωνιστικό πρέπει το Ραφήνα - Άνδρος να παίξει ανάμεσα 07:00 - 08:00....Με 2 σίγουρα πρωινά από Ραφήνα, (ΒLUE KAI AGUDIMOS) τι θα κατεβάζει το μεσημέρι?????

apollonas
07-01-2006, 11:54
theloume dianikterefsi stin andro kai na fevgei to kalokairi stis 7.30 apo andro to 12.00 apo rafina tha skoupizei fortiga kai kapoious apo aerodromio kai pollous apo b ellada pou den prolabenoun ta proina nees ores tha einai kai pistevo to kalytero gia ollous alla poio poly gia to nhsi pou tha exei diko tou ploio :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
07-01-2006, 11:58
oxi niko gia oloi thn sezon einai idaniko gia thn andro topiko exei poly kalo gkaraz kai fobera salonia kai opos leei kai o kosmos edo pou to mathane tha einai h epanastash tou nhsiou megalh anaptixi kai to kalokairi tha kanei 3 dromologia alleretour panta me proini anaxorisi apo thn andro :lol: :lol: :lol:

Το πρωινό δρομολόγιο από Ραφήνα είναι αργά....Για να είναι ανταγωνιστικό πρέπει το Ραφήνα - Άνδρος να παίξει ανάμεσα 07:00 - 08:00....Με 2 σίγουρα πρωινά από Ραφήνα, (ΒLUE KAI AGUDIMOS) τι θα κατεβάζει το μεσημέρι?????

Αυτό το δρομολόγιο το είχαν ζητήσει επανελειμένα οι Άνδριώτες και ό λόγος ήταν για λέει οι τουρίστες που έρχονται απο το εξωτέρικό δεν προλαβαίνουν τα πρωινά δρομολόγια.
Νομίζω πάντως και το ionian sun που είχε μεσημεριανό στις 14 η ώρα δεν τα πήγε και άσχημα ....
Εγώ πιστέυω ότι εκείνο που θα ήταν καλό σαν δρομολόγιο είναι το πρωινό της Κυριακής με Δευτέρα στις 05 το πρωί και άφιξη στην Ραφήνα στις 07, είναι καλό δρομολόγιο γιατί ο άλλος παέι κατευθείαν στην εργασία του.

nicky
07-01-2006, 12:13
theloume dianikterefsi stin andro kai na fevgei to kalokairi stis 7.30 apo andro to 12.00 apo rafina tha skoupizei fortiga kai kapoious apo aerodromio kai pollous apo b ellada pou den prolabenoun ta proina nees ores tha einai kai pistevo to kalytero gia ollous alla poio poly gia to nhsi pou tha exei diko tou ploio :lol: :lol: :lol:

To νησί πάντα ήθελε πρωινό για Ραφήνα....Το θέμα είναι γιατί να περίμενε ο Αγαπητός να φύγει η HSW από την γραμμή, και γιατί τόσο καιρό υποστήριζαν παράγοντες του νησιού ότι τέτοια κίνηση έχει μεγάλο ρίσκο;
Δεν είναι λοιπόν πρωτεύων λόγος η εξυπηρέτηση.....Αν και αυτό θα φανεί κατά πόσο οι τιμές των ναύλων του Αthina θα είναι ανταγωνιστικές έναντι των υπολοίπων εταιριών και κατά πόσο αυτές θα κινηθούν στα πλαίσια της μονοπωλιακής πολιτικής με αναφορά στην "εντοπιότητα" του πλοίου....
Όπως και νά'χει, πλεόν δεν θα υπάρχουν παράπονα για μειώσεις δρομολογίων, ούτε θα μιλάμε για πληρότητες 100 %, και ούτε θα παρακαλά ο κόσμος για 1 εισιτήριο σε περιόδους αιχμής....
Τώρα όσον αφορά την οικονομική ανάπτυξη του τουρισμού, ναι....όντως θα συνεισφέρει τα μέγιστα....Στο κομμάτι του τουρισμού, πιστεύω ότι θα γίνει της μόδας η μονοήμερη εκδρομή (Τύπου Αίγινα), και εκεί θα αρχίσουν τα παράπονα των ξενοδόχων.....

nicky
07-01-2006, 12:22
oxi niko gia oloi thn sezon einai idaniko gia thn andro topiko exei poly kalo gkaraz kai fobera salonia kai opos leei kai o kosmos edo pou to mathane tha einai h epanastash tou nhsiou megalh anaptixi kai to kalokairi tha kanei 3 dromologia alleretour panta me proini anaxorisi apo thn andro :lol: :lol: :lol:

Το πρωινό δρομολόγιο από Ραφήνα είναι αργά....Για να είναι ανταγωνιστικό πρέπει το Ραφήνα - Άνδρος να παίξει ανάμεσα 07:00 - 08:00....Με 2 σίγουρα πρωινά από Ραφήνα, (ΒLUE KAI AGUDIMOS) τι θα κατεβάζει το μεσημέρι?????

Αυτό το δρομολόγιο το είχαν ζητήσει επανελειμένα οι Άνδριώτες και ό λόγος ήταν για λέει οι τουρίστες που έρχονται απο το εξωτέρικό δεν προλαβαίνουν τα πρωινά δρομολόγια.
Νομίζω πάντως και το ionian sun που είχε μεσημεριανό στις 14 η ώρα δεν τα πήγε και άσχημα ....
Εγώ πιστέυω ότι εκείνο που θα ήταν καλό σαν δρομολόγιο είναι το πρωινό της Κυριακής με Δευτέρα στις 05 το πρωί και άφιξη στην Ραφήνα στις 07, είναι καλό δρομολόγιο γιατί ο άλλος παέι κατευθείαν στην εργασία του.

Δεν τα πήγε όμως και καλά.....Επιτυχία δρομολογίου σημαίνει να βγάζει το πλοίο τα καύσιμα και τα υπόλοιπα έξοδα....αν το δρομολόγιο των 14:00 είχε επιτυχία, δεν νομίζω να ήταν άσχετοι όσοι έβαζαν (και βάζουν) τα πλοία τους πρωί....

Maroulis Nikos
07-01-2006, 12:33
Εδώ θα είμαστε και θα δούμε :wink:
Πάντως όντως είναι επιτυχία για το νησί σε μια εποχή που τα δρομολόγια μειώνονται συνεχώς και οι εταιρείες και μακάρι να παέι καλά για να μείνει στο νησί.

che
07-01-2006, 13:23
καλημερα στο topic επειδη βλεπω παιζει και μια διαμαχη... :D
τελος παντων δεν παιζει κατι για ταχυπλοο συμφορουμιτισα nicky εκτος απο τα LNG που παραλαμβανει ο Περογιαννακης.

Επειδη αναφερεστε και στο AQUA ωραιο το πλοιο στο ξενοδοχειακο του
αλλα μονο αυτο...!

οι βαπορες στην ΡΑΦΗΝΑ ειναι το ΠΗΝΕΛΟΠΗ και το SUPERFERRY II
και βεβαια με τους μαχιμους ΒΕΛΑΛΟΠΟΥΛΟ και ΤΖΩΤΡΖΗ

δεν υπαρχει συγκριση τωρα μεταξυ αυτων και του ακουα ειναι ιεροσυλια να κανεις τετοια συκριση, και τα πλοια αυτα ειναι πρωτα με μεγαλη διαφορα απο τα αλλα.

Περα απο αυτα πρεπει να πω οτι ο Περογιαννακης ειναι απο τους πιο αξιολογους εφοπλιστες και του αξιζουν συγχαρητηρια ασχετα αν εμπλεξε τωρα με το φτερο στον ανεμο(AQUA JEWEL)

Maroulis Nikos
07-01-2006, 13:35
καλημερα στο topic επειδη βλεπω παιζει και μια διαμαχη... :D


Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας :wink:
Δεν υπάρχει καμία διαμάχη και η παρεξήγηση που πήγε να δημιουργηθεί έχει λυθεί :wink:
Οι απόψεις όλων των μελών είναι σεβαστές και ευπρόσδεκτες απλά ο τρόπος που αυτές εκφράζονται κάποιες φορές είναι που μπορεί να δημιουργήσουν το πρόβλημα.

MIRSINI
07-01-2006, 14:05
Φίλε CHE δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ιεροσυλία η σύγκριση
ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α, SUPER FERRY,AQUA JEWEL.Και τα τρία πλοία είναι μια χαρά,εξάλλου ο ανταγωνισμός και η σύγκριση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

che
07-01-2006, 14:30
MIRSINI συμφωνω μαζι σου οτι ο ανταγωνισμος ποτε δεν εκανε κακο σε κανεναν και πρεπει να υπαρχει γιατι μας κανει καλυτερους :wink:

Επισης πρεπει να υπαρχουν πλοια για να δουλευει κοσμος ειτε καλα ειτε λιγοτερα καλα

Ακομα συμφωνω μαζι σου οτι και τα 3 ειναι καλα πλοια αλλα εγω προτιμω τα αλλα δυο και απλα ειπα την αποψη μου και ακομα υπαρχουν τα καλα πλοια και τα καλυτερα απο τα καλα

Επισης το ΠΗΝΕΛΟΠΗ και το SUPERFERRY οπως ολοι γνωριζουμε εχουν την δικη τους ιστορια στην ΡΑΦΗΝΑ.

Τελος εγω ειπα την δικια μου αποψη εχοντας μπει και στα 3 και κανοντας την δικια μου συγκριση και δεν βλεπω τα πλοια μονο στο ξενοδοχειακο τους,επειδη τυγχανει να μην ειμαι μονο επιβατης αλλα και να ασχολουμαι με το συγκεκριμενο επαγγελμα

ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΣΤΗ :D ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ :wink:

MIRSINI
07-01-2006, 15:24
Σίγουρα οι απόψεις όλες είναι σέβαστες,αλλά τα ταμπέλακια οχι. :!:
:!:

NAXOS
08-01-2006, 08:40
Eλα ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ καλώς όρισες !!!!
Τώρα μόλις σέ πήρα χαμπάρι. Τώρα το panel είναι πλήρες.
Δηλαδή από τά λεγόμενα σου δέχεσαι συγχαρητήρια. Μπράβο μεγάλε !!!!
Άντε καλοτάξιδο και καλές δουλειές..
Νά είχα και γώ ένα τέτοιο κουμπάρο!!!!!!!

apollonas
08-01-2006, 10:19
Eλα ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ καλώς όρισες !!!!
Τώρα μόλις σέ πήρα χαμπάρι. Τώρα το panel είναι πλήρες.
Δηλαδή από τά λεγόμενα σου δέχεσαι συγχαρητήρια. Μπράβο μεγάλε !!!!
Άντε καλοτάξιδο και καλές δουλειές..
Νά είχα και γώ ένα τέτοιο κουμπάρο!!!!!!! kalos se brika naxo oxi giati den mas ta elege kala h nicky gia auto apanthsa kai go :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
08-01-2006, 10:26
apollona γνωρίζεις αν η SAOS θα ξανά έρθει στην γραμμή ????

apollonas
08-01-2006, 10:32
apollona γνωρίζεις αν η SAOS θα ξανά έρθει στην γραμμή ???? kalhmera niko oxi den tha xanaerthei giati thn agono pou eixe apo lavrio thn afise

Maroulis Nikos
08-01-2006, 10:40
apollona γνωρίζεις αν η SAOS θα ξανά έρθει στην γραμμή ???? kalhmera niko oxi den tha xanaerthei giati thn agono pou eixe apo lavrio thn afise

Το λέω γιατί τόσα πλοία που έχει τώρα θα μπορούσε κάποιο απο αυτά να το δρομολογήσει στην γραμμή αυτή.
Εγώ είχα ταξιδέψει απο Λαύριο με το SAOS II ένα Σάββατο που δεν πρόλαβα το απογευματινό απο την Ραφήνα είχε αναχώρηση τότε στις 20:00.

che
08-01-2006, 15:20
δεν βλεπω τον λογο της διαφωνιας σου μαζι μου mirsini ειπα την αποψη χωρις να βαζω ταμπελακια.

επισης πρεπει να σου πω οτι συζητησεις τετοιου ειδους ειναι συνιθισμενο φαινομενο στην ακτοπλοοια και ολοι το γνωριζουν αυτο

MIRSINI
08-01-2006, 15:50
Δεν διαφωνούμε,συζητάμε.Αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί ΠΗΝΕΛΟΠΗ και SUPER FERRY είναι οι βαπόρες τις Ραφήνας;

Manolis888
09-01-2006, 10:34
Μιας και αποτέλεσα την αιτία για την «διαμάχη» -που όντως έχει λήξει- και μιας και που το θέμα πήγε και στα υπόλοιπα βαπόρια της Ραφήνας αποφάσισα να πω τη γνώμη μου και για τα υπόλοιπα δύο..
SuperFerry II και το ΙΙ έχει σημασία για να μην ξεχνάμε και το Ι (που τελικά έγινε Blue Aegean) και που όταν είχε έρθει να αντικαταστήσει το υπέροχο Επτάνησος το βλέπαμε και δεν το πιστεύαμε (λόγω μεγέθους που τελικά έγινε και η αιτία αντικατάστασής του από το ΙΙ άσχετα που ο Τζώρτζης το έκανε σβούρες και αυτό (το Ι)). Είναι λοιπόν κατά την γνώμη μου το SuperFerry II ή μάλλον καλύτερα εξακολουθεί να είναι το ομορφότερο της γραμμής και από σουλούπι και από ξενοδοχειακό αποτελώντας μια από τις πιο ιδιοφυείς μετασκευές που έχουν γίνει ποτέ ( μιά απλή σύγκριση με το αρχικά δίδυμο του Exp. Athina αρκεί για να καταλάβει κανείς τι εννοώ λέγοντας ιδιοφυής) άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι αναγνώστες πολύ γνωστού περιοδικού της ναυτιλίας το έχουν επανειλημμένα αναδείξει ως το ομορφότερο του Αιγαίου. Αν σε αυτό δε προσθέσεις και το ρεκόρ φόρτωσης (1080 επιβάτες και 100 ΙΧΕ σε 15’) τότε μάλλον πρέπει να του αποδώσουμε τα άτυπα πρωτεία της σύγκρισης με μοναδικά μειονεκτήματα την όχι και τόσο σταθερή πλεύση σε σύγκριση με την Πηνελόπη και το έντονο Vibration στους εξωτερικούς χώρους της πρύμης... Από την άλλη η Πηνελόπη αν και λίγο πιο βαριά και «παραδοσιακή» στον εσωτερικό της διάκοσμο κερδίζει νομίζω πέραν οποιασδήποτε αμφισβήτησης το τίτλο του πιο καλοτάξιδου της γραμμής και για αυτό θα τη βάλω δεύτερη αλλά καθόλου ιδρωμένη. Έτσι το Aqua αντικειμενικά νομίζω και παρά το γεγονός ότι εσωτερικά ίσως υπερτερεί της Πηνελόπης θα παραμείνει στην τρίτη θέση αφού η κακή συμπεριφορά του εν πλω όταν έχει καιρουδάκι το καθιστά «εναλλακτική λύση μόνο για μπουνάτσα» τουλάχιστον για αυτούς δεν αντέχουν το κούνημα...
Ελπίζω ότι ήμουν κατά το δυνατό αντικειμενικός και ότι δεν θα έχουμε πάλι εξεγέρσεις και φωνές γιατί όπως πολύ σωστά είπε και Νίκος εδώ είμαστε για να τα συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις στο χαλαρό και στο ακαδημαϊκό...

MIRSINI
09-01-2006, 10:45
Ωραίος ο παίχτης!!! :!:

che
09-01-2006, 15:21
MIRSINI με προλαβε o manolis888 και απαντησε με εχει καλυψει κατα 90%,εγω θα προσθεσω ακομα οτι εχουν και δυο βαρια χαρτια που τα πλοιαρχουν,και επισης οτι υπαρχει και μεγαλη διαφορα με το aqua στην μανουβρα τα οποια ειναι τεχνικα θεματα και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τα αναλυσουμε τωρα απλα σαν π.χ θα σου πω οτι ειναι μονοτιμονο,φτερο στον ανεμο κ.λ.π...(βεβαια το οτι ειναι δυσκολο στην μανουβρα ειναι και καλο και κακο γι'αυτους που το πλοιαρχουν γιατι ειναι απο τα πλοια που η θα σε ανεβασουν η θα σε στειλουν στον πατο σαν πλοιαρχο και αποτελει προκληση για τον καθε καπετανιο που παει σε αυτο)!.

αυτες ηταν οι αποψεις μου για τα συγκεκριμενα πλοια σε γενικες γραμμες και προσθετω οτι μιλαω εντελως αντικειμενικα κ καραβολατρικα:) και χωρις να εχω κανενα συμφερον γιατι στην τελικη ουτε δικα μου ειναι ουτε πληρωμα σε καποιο απο αυτα ετυχε να ειμαι!και το κλεινω το θεμα αυτο δεν εχω κατι αλλο να πω.

nicky
09-01-2006, 17:48
Eλα ΑΠΟΛΛΩΝΑΡΑ καλώς όρισες !!!!
Τώρα μόλις σέ πήρα χαμπάρι. Τώρα το panel είναι πλήρες.
Δηλαδή από τά λεγόμενα σου δέχεσαι συγχαρητήρια. Μπράβο μεγάλε !!!!
Άντε καλοτάξιδο και καλές δουλειές..
Νά είχα και γώ ένα τέτοιο κουμπάρο!!!!!!! kalos se brika naxo oxi giati den mas ta elege kala h nicky gia auto apanthsa kai go :lol: :lol: :lol:

έπρεπε να "απαντήσεις" apollona 01-11-05.... :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
14-01-2006, 09:30
theloume dianikterefsi stin andro kai na fevgei to kalokairi stis 7.30 apo andro to 12.00 apo rafina tha skoupizei fortiga kai kapoious apo aerodromio kai pollous apo b ellada pou den prolabenoun ta proina nees ores tha einai kai pistevo to kalytero gia ollous alla poio poly gia to nhsi pou tha exei diko tou ploio :lol: :lol: :lol:

Καλημέρα φίλε apollona τελικά θα δρομολογήθει το ΑΘΗΝΑαπο Ραφήνα έχουμε κανένα νέο ?????

apollonas
14-01-2006, 11:03
kalimera file niko meta tis 20/1 tha xeroume ti tha ginei me to athina to prospathoume opos kai kati allo tha doume akoma tipota :lol: :lol: :lol:

Maroulis Nikos
14-01-2006, 11:08
kalimera file niko meta tis 20/1 tha xeroume ti tha ginei me to athina to prospathoume opos kai kati allo tha doume akoma tipota :lol: :lol: :lol:

Μακάρι apollona να πάνε όλα καλά θα ήταν το ιδανικό να είχε η γραμμή δικό της πλοίο .
Αν έχεις κάποια πληροφόρηση μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις :wink:

apollonas
14-01-2006, 11:11
to akoua fevgei 20/1 kai menei to pinelopi mono tou tha xanarthei 10/4 to souper ferry argei akoma peripou 11/2 lene

Θα υπάρχει πλοίο που θα κάνει απογευματινά δρομολόγια μέχρι να έρθει το Superferry ????

NAXOS
14-01-2006, 12:03
Aπολλωνάρα τί κάνεις???
Ακόμα δέν αποφασισε ο κουμπάρος????

apollonas
14-01-2006, 12:11
to akoua fevgei 20/1 kai menei to pinelopi mono tou tha xanarthei 10/4 to souper ferry argei akoma peripou 11/2 lene

Θα υπάρχει πλοίο που θα κάνει απογευματινά δρομολόγια μέχρι να έρθει το Superferry ???? oxi mexri telos martiou alla vlepoume kati tha ginei mporei kai to mpam

apollonas
14-01-2006, 12:13
Aπολλωνάρα τί κάνεις???
Ακόμα δέν αποφασισε ο κουμπάρος???? autos apofasise alla kati perimenoume tha doume

Maroulis Nikos
14-01-2006, 12:14
to akoua fevgei 20/1 kai menei to pinelopi mono tou tha xanarthei 10/4 to souper ferry argei akoma peripou 11/2 lene

Θα υπάρχει πλοίο που θα κάνει απογευματινά δρομολόγια μέχρι να έρθει το Superferry ???? oxi mexri telos martiou alla vlepoume kati tha ginei mporei kai to mpam

Με την Agapitos ή με άλλη ????

George
15-01-2006, 21:42
Αρχικό σχέδιο είναι να φύγει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ για την ετήσια στις 5 Φεβρουαρίου. Αυτά σύμφωνα με τις προβλέψεις του πληρώματος και με τη Blue Star που λέει ότι και το ΝΑΞΟΣ θα έχει τελειώσει με τη ζημιά αλλά και το ΠΑΡΟΣ θα έχει κάνει την ετήσια του που υπολογίζεται να είναι 20 μέρες περίπου. Ωστόσο έλεγαν πως το ΝΑΞΟΣ θα είναι έτοιμο σήμερα αλλά δεν το βλέπω. Οπότε μάλλον η ΠΟΠΗ θα τραβήξει λίγο ζόρι ακόμα.

Apostolos
16-01-2006, 16:49
Θα θελα να παρατηρίσω τα εξής. Και το SF2 και η Πηνελόπη είναι αξιόλογα πλοία αλλα κατ'εμέ το AQUA είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Το πέρασμα Ανδρού Πεταλιών και Τήνου Μυκόνου (όπου απαντάτε και ο περισσότερος άσχημος καιρός) είναι της τάξης του μισάωρου. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο σύνηθες καιρός του Αιγαίου είναι ο Βοριάς ο χρόνος όπου θα "ταλαιπωρίσει" τους επιβάτες του ίσως είναι λιγότερος του μισάωρου. Μήν ξεχνάμε πώς είναι ένα πλοίο τελευταίας τεχνολογίας με νέα μηχανίματα, σύγχρονο εξοπλισμό γέφυρας και ολοκαίνουργια σωστικά. Δέν μιλάμε φυσικά για το μέγεθος του Πλοιάρχου του! Πλοίαρχος δέν είναι μόνο αυτός που ποζάρει στην βαρδιόλα και προσπαθόντας να ξεπερνά συνέχεια τα όρια του εργαλείου του και του εαυτού του. Δέν λέω μου αρέσουν οι εντυπώσιακές μανούβρες αλλα ας ρωτίσει και τους Α΄Μηχανικούς τι τραβάνε για να κάνουν οι κάπταιν τα αεροπλανικά τους. Αυτούς δέν τους έχω δεί ποτέ να τους τραβάνε φώτο! Σαν συμπέρασμα λέω πως καλό θα ήταν να βλέπουμε και λίγο σφαιρικά τα πράματα και όχι μόνο φωτογραφικά!

nicky
16-01-2006, 17:06
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Απόστολε. Όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας, ή τους λόγους αν θες που είμαστε πιο επιεικείς και όχι τόσο αντικειμενικοί στην κρίση μας. Μένω σε αυτό που είπες: Ότι αυτός που δεν φωτογραφίζεται, ίσως και να μην το έχει ανάγκη στην τελική. Γιατί πάντα αυτά που φαίνονται είναι τα έργα, και όχι οι φωτογραφίες....(που ως γνωστόν δεν απεικονίζουν πάντα ήρωες.......)

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το site σου. Μπήκα και περιηγήθηκα.

che
16-01-2006, 20:10
Φιλε ΑΠΟΣΤΟΛΕ κατ αρχην καλως ηρθες στο naytilia.gr επισης και εγω εχω να σου πω οτι η σελιδα με τις φωτογραφιες ειναι αξιολογο και κοιταζοντας ειδα οτι ειμασταν μαζι στην σχολη της Συρου αρα χαιρομαι που τα λεμε μεσω του ΝΑΥΤΙΛΙΑ.

Επισης διαβαζοντας το παραπανω μηνυμα σου θα σου απαντησω λεγοντας οτι ενα καραβι δεν το χαρακτηριζεις καλο μονο απο το αν εχει καλα μηχανιματα στην γεφυρα και οσο για τα σωστικα που ανεφερες δεν νομιζω οτι τα αλλα δυο υστερουν σε κατι.

Οσο για το θεμα πλοιαρχου ειναι μια αλλη ιστορια που ισως να χρειαζεται ενα τοπικ μονο και μονο για αυτο και να πεφτουν αναλυσεις επι των αναλυσεων και ισως να μην ειμαστε ικανοι η' και να μην καταληγαμε σε κανενα συμπερασμα στο ποιος ειναι καλος και κακος πλοιαρχος.

Ομως δεν νομιζω η μαλλον ειμαι σιγουρος οτι για να κανει καποιος μια καλη μανουβρα και συγχρονως εντυπωσιακη οτι σωνει και καλα σκιζει τον Α' μηχανικο,και αν θελεις μπορουμε και να το αναλυσουμε και να σου πω και συγκεκριμενα παραδειγματα.Επισης αυτοι που κανουν τα ''αεροπλανικα'' οπως τα χαρακτηριζεις ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα ισως και του ενος χεριου και δεν νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι εχουν την αναγκη να ''ποζαρουν'' στην βαρδιολα και να δειχτουν το κανουν γιατι το εχουν μεσα τους για την παρτη τους και γιατι ετσι απλα ''γουσταρουν''.

Τελος αυτο ακριβως λεω και εγω οτι τα πραγματα δεν πρεπει να τα βλεπουμε φωτογραφικα και πως φαινεται απο εξω ενα πλοιο αλλα πως ειναι πανω στην δουλεια γι αυτο και θα σου ελεγα να δεις και να συκρινεις τα παραπανω πλοια σε πολλους τομεις π.χ στην μανουβρα

che
17-01-2006, 14:43
Φιλη ΝΙΚΗ δεν νομιζω οτι ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ η' ακομα και ο ΒΕΛΛΑΛΟΠΟΥΛΟΣ μια και σε αυτους αναφερομαστε στα προηγουμενα μηνυματα οτι εχουν αναγκη τις φωτογραφιες για να δειχτουν!!!!Μην τρελαθουμε τωρα!!! οποιος εχει ελαχιστη γνωση απο πλοια και ακτοπλοοια και τους γνωριζει ειδικα τον πρωτο ξερει κι ολας την ιστορια του και καταλαβαινει οτι δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους προβολη!!!

Οσο για το πρωτο σκελος του μηνυματος σου ολοι εχουμε προτιμιμησεις η' και λογους να υποστηριζουμε καποιον αλλα αυτα δεν πρεπει να υπερνικανε την λογικη και να μην ειμαστε αντικειμενικοι.Εγω τουλαχιστον δεν το κανω.

George
17-01-2006, 17:26
Κατ' αρχήν παιδιά έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα!!!

Από κει και πέρα για να πω κι εγώ τη γνώμη μου το AQUA σίγουρα κερδίζει τις εντυπώσεις στον ξενοδοχειακό του τομέα (μαζί με το ΦΕΡΡΥ) μιας και ολοκληρώθηκε το 2003 με αποτέλεσμα ακόμα μέσα όλα να "μυρίζουν" καινούριο. Επίσης συμφωνώ πως έχει προηγμένο εξοπλισμό. Από κει και πέρα όμως κι επειδή συμφωνώ με τον che ότι ένα πλοί δεν είναι μόνο τα σαλόνια του, μην ξεχνάμνε ότι το πλοίο αυτό ξεκίνησε να φτιάχνεται στα μέσα της δεκαετίας του 80 (το 86 αν θυμάμαι καλά παραγγέλθηκε ως NISSILIOS) και όχι σαν Εγ/Ογ αλλά ως κρουαζιερόπλοιο και για άλλη τελείως γραμμή από αυτή που είναι. Επισής λόγω κατάσχεσης παρέμενε μέχρι το 1998 παρατημένο. Λόγω λοιπόν αυτής της δομής του το πλοίο δεν είναι καλοτάξιδο κι επειδή ταξιδεύω συχνά πυκνά από Ραφήνα επιτρέψτε μου να πω πως εκεί που τα άλλα πλοία αρχίζουν να αισθάνονται τη θάλασσα, το AQUA γίνεται ανυπόφορο. Δεν έχει σημασία που ο Τσικνιάς και το Κάβο ντόρο είναι μόνο μισή ώρα το καθένα γιατί το συγκεκριμένο πλοίο από 5-6 μποφόρ αρχίζει να έχει πολύ ενοχλητικό ταξίδι και το χείριστο είναι ότι κουνάει και κοπανάει πολύ άσχημα με οποιονδήποτε καιρό. Εδώ η ΠΟΠΗ χωρίς να ψιλώσει καθόλου πήγαινε με 7άρι και ίσα ίσα που το καταλαβαίναμε. Όταν βέβαια άνοιξαν τα πτερύγια πλέον πήγαινε σαν σε μπουνάτσα. Την ίδια ώρα που το ΑΚΟΥΑ δεν μπορούσε καν να προσεγγίσει σε Τήνο και με τα χίλια ζόρια στη Μύκονο. Ταπεινή μου άποψη είναι πως αυτό το πλοίο θα ήταν για άλλες γραμμές όπως Σποράδες, Σαρωνικός ή κάτι τέτοιο...

nicky
18-01-2006, 06:37
Φιλη ΝΙΚΗ δεν νομιζω οτι ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ η' ακομα και ο ΒΕΛΛΑΛΟΠΟΥΛΟΣ μια και σε αυτους αναφερομαστε στα προηγουμενα μηνυματα οτι εχουν αναγκη τις φωτογραφιες για να δειχτουν!!!!Μην τρελαθουμε τωρα!!! οποιος εχει ελαχιστη γνωση απο πλοια και ακτοπλοοια και τους γνωριζει ειδικα τον πρωτο ξερει κι ολας την ιστορια του και καταλαβαινει οτι δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους προβολη!!!

Οσο για το πρωτο σκελος του μηνυματος σου ολοι εχουμε προτιμιμησεις η' και λογους να υποστηριζουμε καποιον αλλα αυτα δεν πρεπει να υπερνικανε την λογικη και να μην ειμαστε αντικειμενικοι.Εγω τουλαχιστον δεν το κανω.

Φίλε Γιώργο αν κατάλαβες τα όσα έγραψα και αν είχες διαβάσει τις δημοσκοπήσεις για καλύτερο πλοίο και πλοίαρχο, δεν θα σπαταλούσες τόσο χρόνο για να μου γράψεις το συνημμένο μήνυμα.
Φιλικά
Νίκη

Υ.Γ. Οι μανούβρες δεν είναι αποκλειστικότητα Ραφήνας......

che
18-01-2006, 15:06
ΝΙΚΗ τις εχω διαβασει αλλωστε εγω τις εγραψα!! 8O
αλλα δεν καταλαβαινω γιατι το λες αυτο εγω σου απαντησα στο τελευταιο μηνυμα που εστειλες στο συγκεκριμενο τοπικ και οχι στις ψηφοφοριες!!!

Τι σχεση μπορει να εχει αυτο που ψηφισες με το τι εγραψες εδω δεν ξερω!

Οσο για τις μανουβρες που λες ξερω πολυ καλα οτι δεν ειναι αποκλειστικοτητα της ΡΑΦΗΝΑΣ και αλλωστε γνωριζεις και εσυ οτι το γνωριζω!

φιλικα che

MIRSINI
18-01-2006, 17:36
Τελικά φίλε Apollona θα γίνει το μπαμ που έλεγες τώρα που θα φύγει το AQUA;;;;;;

George
18-01-2006, 20:32
Συγνώμη, το ΑΚΟΥΑ το σταματάνε 20/1 μέρα Πέμπτη ενώ από Παρασκευή είναι η αργία των τριών Ιεραρχών; Τι κουλό και αυτό; Γιατί δεν το σταματάνε τουλάχιστον από Δευτέρα να κάνει και αυτή την αρπαχτή; Και για να καταλάβω δηλαδή αυτό το τριήμερο (που θέλω να ταξιδέψω κι εγώ :lol: ) θα έχουμε μόνο την ΠΟΠΗ από Ραφήνα (κι αυτή πρωί) και το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (για Σύορ και Μύκονο) την Παρασκευή το απόγευμα; Ωραία πράμματα :evil:

MIRSINI
19-01-2006, 09:53
Σταματάει στις 20/01/2006 το AQUA JEWEL τα δρομολόγια του από Ραφήνα για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.Στη γραμμή μένει το Πηνελόπη Α μέχρι να έρθει το SUPER FERRY .

MIRSINI
19-01-2006, 15:00
Τελικά επιβεβαιώθηκε οτι η Alpha ferries θα φέρει ταχύπλοο από Ραφήνα για Κυκλάδες.

ΠΗΓΗ ALPHA FERRIES :D :D :D

Maroulis Nikos
23-01-2006, 04:10
Τελικά επιβεβαιώθηκε οτι η Alpha ferries θα φέρει ταχύπλοο από Ραφήνα για Κυκλάδες.

ΠΗΓΗ ALPHA FERRIES :D :D :D

Ξέρουμε σε ποιά γραμμή θα πάει ???

MIRSINI
23-01-2006, 06:23
Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.

Maroulis Nikos
05-02-2006, 19:48
Φίλε apollona έχουμε κανένα για το μπάμ που έλεγες ???

MIRSINI
06-02-2006, 10:06
Το πρώτο δρομολόγιο του Super ferry από Ραφήνα για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο στις 13/02/2006.

Asterias
08-02-2006, 13:11
Γεια χαρά,

αν θυμάμαι καλά υπάρχει κάποιος που έχει σχέση με πρακτορείο στη Ραφήνα;

Μπορώ να έχω κάποια προσφορά-ενημέρωση για δυο δρομολόγια ΡΑΦΗΝΑ-ΜΑΡΜΑΡΙ & ΜΑΡΜΑΡΙ-ΡΑΦΗΝΑ;

Για το Σαββατοκύριακό 18-19 Μαρτίου, περίπου 40 άτομα.
Εάν είναι εύκολο, θα ήθελα να μου πείτε και ώρες για Σάββατο πρωί από Ραφήνα και Κυριακή μεσημέρι από Μαρμάρι.

Ευχαριστώ πολύ.

MIRSINI
10-02-2006, 09:36
Σάββατο 8:15,11:00 από Ραφήνα-Μαρμάρι
Κυριακή 13:30,16:30,19:30 από Μαρμάρι-Ραφήνα
τιμή 7,80

MIRSINI
10-02-2006, 10:57
SUPER FERRY από Ραφήνα

12/02 Άνδρο-Τήνο-Μύκονο στις 18:00.
Από τις 13/02 καθημερινά για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο στις 8:05 και Παρασκευή στις 19:15.
Τοπικό για Άνδρο κάθε μέρα στις 19:15.

A377
14-03-2006, 16:30
Τελικά γνωρίζει κανένας ποια πλοία θα εξυπηρετούν την γραμμή το καλοκαίρι (Ανδρο - Τήνο - Μύκονο) ?

Maroulis Nikos
14-03-2006, 18:29
Τελικά γνωρίζει κανένας ποια πλοία θα εξυπηρετούν την γραμμή το καλοκαίρι (Ανδρο - Τήνο - Μύκονο) ?

Μέχρι στιγμής
superferry II
Πηνελόπη Α
και
AQUA

George
15-03-2006, 12:55
Και από ταχύπλοα θα είναι το Sea Jet και το Highspeed 2 τα οποία φυσικά δεν πιάνουν Άνδρο. Ωστόσο καιγια το AQUA πολλά ακούγονται τελευταία αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι. Μάλλον κανονικά θα ξαναμπεί.

Maroulis Nikos
15-03-2006, 13:25
Και από ταχύπλοα θα είναι το Sea Jet και το Highspeed 2 τα οποία φυσικά δεν πιάνουν Άνδρο. Ωστόσο καιγια το AQUA πολλά ακούγονται τελευταία αλλά όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι. Μάλλον κανονικά θα ξαναμπεί.

θα συμφωνήσω μαζί σου στο όπου ακούς πολλά κεράσια ....
Το μόνο σίγουρο έίναι ότι η γραμμή φέτος θα είναι με ένα καράβι λιγότερο .

A377
15-03-2006, 14:47
Αρα το λογικά είναι το AQUA να κάνει το πρωινό από Μύκονο και το απογευματινό από Ραφήνα.

Maroulis Nikos
15-03-2006, 14:48
Αρα το λογικά είναι το AQUA να κάνει το πρωινό από Μύκονο και το απογευματινό από Ραφήνα.

Με την αποχώρηση της HELLENIC SEA WAYS το λογικό αυτό είναι .

A377
16-03-2006, 15:01
Πρακτικά η εξέλιξη αυτή σημαίνει υποβάθμιση γενικώς της γραμμής μιας και με τα σημερινά δεδομένα (απόσυρση) τι επενδύσεις μπορεί να κάνει κάποιος σε 2 πλοία (ΠΗΝΕΛΟΠΗ και SUPERFERRY) εκτός από τις απολύτως απαραίτητες?

George
16-03-2006, 15:46
Προσωπική μου άποψη είναι ότι φέτος ειδικά δεν τον συμφέρει τον Περογιαννάκη να αποσυρθεί από τη γραμμή. Αφού υπάρχει ένα καράβι λιγότερο, θα μπορέσει να διεκδικήσει μεγαλύτερες πληρότητες. Τα ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ και ΠΗΝΕΛΟΠΗ λίγο πολύ έχουνε δεδομένη την κίνησή τους μιας κι έχουν φανατικούς οπαδούς στη γραμμή. Το θέμα είναι να δούμε τι θα γίνει με το εκείνο το τραβηγμένο πρόστιμο που του είχε επιβληθεί και που είναι ο λόγος που τώρα υπάρχουν τα σενάρια περί αποδρομολόγησης.
Όσο για τα δρομολόγιά του, νομίζω πως δεν θα απέχουν πολύ από τα περσινά. Σίγουρα θα έχει απογευματινές αναχωρήσεις απλά ίσως αλλάξουν ελάχιστα οι ώρες. Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο απλά έτσι νομίζω.

MIRSINI
18-03-2006, 18:35
Έναρξη δρομολογίων στις 12/04/2006 για το AQUA JEWEL και στις 14/04/2006 για το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α.
Το HIGHSPEED 2 στις 24/03/2006.

Maroulis Nikos
18-03-2006, 19:02
Έναρξη δρομολογίων στις 12/04/2006 για το AQUA JEWEL και στις 14/04/2006 για το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α.
Το HIGHSPEED 2 στις 24/03/2006.

Καλώς τα μάτια μας τα δυο το Ηispeed Που θα δρομολογηθεί ?

MIRSINI
18-03-2006, 19:07
Από Ραφήνα για Τήνο και Μύκονο.

MIRSINI
24-03-2006, 08:30
Έναρξη δρομολογίων Aqua Jewel από Ραφήνα για Άνδρο,Τήνο,Μύκονο στις 12/04/2006.
Δευτέρα-Πέμπτη από Ραφήνα στις 17:00,Παρασκευή και Σάββατο στις
17:30 και την Κυριακή στις 18:00.
Tα παραπάνω ισχύουν εώς τις 4/05/2006.Από 5/05/2006 εώς 12/06/2006
Δευτέρα από Ραφήνα στις 7:20 για Άνδρο-Τήνο και
17:00 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.

Τρίτη-Πέμπτη από Ραφήνα στις 17:00 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.
Παρασκευή από Ραφήνα στις 17:30 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.
Σάββατο από Ραφήνα στις 7:20 για Άνδρο-Τήνο και
17:30 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.
Κυριακή από Ραφήνα στις 7:20 για΄Τήνο-Μύκονο και επιστροφή από Μύκονο στις 16:00 από Τήνο στις 17:00 και από Άνδρο στις 19:00.
Από 13/06/2006 εώς 24/09/2006 από Ραφήνα
Δευτέρα στις 7:20 για Άνδρο -Τήνο και
στις 17:00 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Πάρο.
Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη 17:00 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Πάρο.
Παρασκευή 17:30 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο-Πάρο-Νάξο.
Σάββατο 7:20 για Άνδρο-Τήνο και
17:30 για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο.
Κυριακή 7:20 Τήνο-Μύκονο και επιστροφή από Μύκονο στις 16:00 Τήνο στις 17:00 και Άνδρο στις 19:00.
__________________

Maroulis Nikos
25-03-2006, 13:54
Συνέχεια απο το post Πηνελόπη σχετικά με την δρομολόγηση πλοίου απο Ραφήνα

άντε να δούμε φίλε apollona περιμένω με αγωνία να ακούσω ;)

Εχεις ακούσει να δρομολογηθεί πλοίο απο Ραφήνα για Νάξο ?

George
25-03-2006, 21:21
Ποιο μπαμ ωρε παλικάρια; Πείτε μας κι εμάς να ξέρουμε... Έρχεται κανα βαπόρι;

Νίκο ακριβώς από πάνω γράφει η Mirsini ότι το ΑΚΟΥΑ θα προσεγγίζει και Νάξο. Επίσης τα HS θα πιάνουν Νάξο.

Maroulis Nikos
26-03-2006, 08:56
george το ξέρω
άλλο ήθελα να πώ αν το καινούριο θα πιάνει και Νάξο

apollonas
26-03-2006, 10:24
kalimera se olous mexri 31/3 h rafina tha exei polla ploia toulaxiston sta xartia to afroditi den to blepo niko gia naxo mexri hrakleio pou legane

George
26-03-2006, 13:50
Πάλι για καινούριο μιλάτε!! ΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ; ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ;
Θα μου πείτε κι εμένα επιτέλους;;;;

Εκτός αν μιλάτε για το ΑΛΚΙΩΝΗ του Λελάκη.

Maroulis Nikos
26-03-2006, 14:27
kalimera se olous mexri 31/3 h rafina tha exei polla ploia toulaxiston sta xartia to afroditi den to blepo niko gia naxo mexri hrakleio pou legane

καλημέρα φίλε apollona έλεγα το καινούργιο μήπως έφτανε μέχρι την πατρίδα :cool:

George
27-03-2006, 23:28
Εξακολουθείτε να με γράφετε οπότε κι εγώ αλλάζω κουβέντα και λέω ότι από αύριο ξεκινάει το SEA JET στη γνωστή του γραμμή.

MIRSINI
28-03-2006, 07:33
Ακούστηκε κάτι για το Αλκιώνη;:confused: Το μόνο σίγουρο είναι πως από Ραφήνα φέτος θα φεύγουν τρία ferry και τρία ταχύπλοα.Επίσης τα δυο ferry που πάνε Μαρμάρι.

MIRSINI
01-04-2006, 17:13
Έναρξη δρομολογίων για το Flyingcat 3 της Hellenic,στις 14/04/2006 από Ραφήνα για Τήνο-Μύκονο.

Maroulis Nikos
01-04-2006, 22:24
Εξακολουθείτε να με γράφετε οπότε κι εγώ αλλάζω κουβέντα και λέω ότι από αύριο ξεκινάει το SEA JET στη γνωστή του γραμμή.

Χωρίς τα λογότυπα της Blue star Ferries.

Maroulis Nikos
01-04-2006, 22:26
kalimera se olous mexri 31/3 h rafina tha exei polla ploia toulaxiston sta xartia to afroditi den to blepo niko gia naxo mexri hrakleio pou legane

φίλε απόλλωνα έχουμε κανένα νέο ???

A377
04-04-2006, 11:12
Δεν ξέρω πόσοι από εσας θα ταξιδέψετε το Πασχα στην γραμμή άλλα εδώ και 10 μέρες υπάρχει προβλημα στα εισητήρια ειδικά για Άνδρο.... Μπορεί να είναι φέτος ένα πλοίο λιγότερο αλλα δεν καταλαβάινω γιατί τα πρακτορία στην Αθήνα δεν βγάζουν εισητήρια και αναγκαζόμαστε και τα πέρνουμε από την Ανδρο (πήγαινε - έλα).....

apollonas
04-04-2006, 16:39
Δεν ξέρω πόσοι από εσας θα ταξιδέψετε το Πασχα στην γραμμή άλλα εδώ και 10 μέρες υπάρχει προβλημα στα εισητήρια ειδικά για Άνδρο.... Μπορεί να είναι φέτος ένα πλοίο λιγότερο αλλα δεν καταλαβάινω γιατί τα πρακτορία στην Αθήνα δεν βγάζουν εισητήρια και αναγκαζόμαστε και τα πέρνουμε από την Ανδρο (πήγαινε - έλα).....
kai emeis ti tha ginoume kleftes:p

A377
04-04-2006, 16:44
Εχεις σε μεγαλο ποσοστό δίκαιο αλλα δεν είναι σωστό να βγαζεις για Ραφήνα - Άνδρο εισητήρια τηλεφωνικά στην Άνδρο και όταν έρθει κάποιος γνωστός σου από το νησί να στα δώσει στα χέρια......

MIRSINI
04-04-2006, 17:32
Ενώ εμείς στη Ραφήνα θα γίνουμε κλέφτες, αφού τα πρακτορεία στα νησιά κόβουν εισιτήρια και από Ραφήνα για Άνδρο-Τήνο-Μύκονο......

A377
05-04-2006, 08:26
Το δίκαιο είναι τα πρακτορεία να βλέπουν όλες τις διαθέσιμες θέσεις και να βγάζουν εισητήριο γι αυτές.....

MIRSINI
05-04-2006, 14:55
Aυτό είναι ότι καλύτερο.Αλλά.......

xara
09-05-2006, 01:34
Το ΛΑΤΩ στη Ραφήνα, για ενα και μοναδικό δρομολόγιο Ραφήνα-Ηράκλειο-Ραφήνα, ναυλωμένο απο την ΠΑΕ ΑΕΚ, για τον τελικό του κυπέλου με τον Ολυμπιακό. Αναχώρηση Τετάρτη ξημερώματα...

chrb
09-05-2006, 21:14
Είχα την εντύπωση πως το πλοίο είναι το Ιεράπετρα ..

xara
10-05-2006, 01:35
Ναι. Το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ ειναι. Ο ρουφιάνος μου, δεν μου τα είπε καλά...
Το ΛΑΤΩ εφυγε απο Πειραιά σαν ψαράδικο, γεμάτο γαύρους...http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon10.gif

capten4
10-05-2006, 01:46
to Ierapetra eftase sti rafina stis 2145....5 to proi anaxorei gemato xanoumakia !!

MIRSINI
10-05-2006, 05:54
Kαλό ταξίδι να έχουν...και με τη νίκη!;) ;) ;)

George
10-05-2006, 12:46
Φανταστείτε σε τι κατάσταση θα είναι το πλοίο όταν επιστρέψει στη Ραφήνα μετά την διαφαινόμενη ήττα των χανουμιών από τους γαυρέους. Έτοιμο για σκραπ...!

MIRSINI
11-05-2006, 05:18
Σήμερα το πρωί στο λιμάνι εχει αστυνομία.Ακούστηκε πως τα αετόπουλα τα σπάνε μέσα στο πλοίο.

gvaggelas
11-05-2006, 10:57
Όντως. Έγιναν τουλάχιστον πέντε προσαγωγές και τραυματίστηκε και ένα μέλος του πληρώματος από ότι είπαν στις πρωινές εκπομπές.

George
25-05-2006, 19:16
Ξέρει κανένα από τα παλικάρια της Ραφήνας τι θα γίνει τελικά με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ; Θα έρθει στη γραμμή ή όχι; Στη Μύκονο πάντως η πρακτόρισσα του ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ δεν φάνηκε να ξέρει κάτι προς το παρόν.

MIRSINI
27-05-2006, 19:00
Oύτε κι εδώ στη Ραφήνα ακούστηκε κάτι.

MIRSINI
27-05-2006, 19:04
Το Πηνελόπη Α την Παρασκευή 2/06 στις 18:45 θα πάει Άνδρο και Τήνο.

MIRSINI
29-05-2006, 09:11
Δεν θα δρομολογηθεί από Ραφήνα το Παναγιά γιατί υπάρχουν αρκετά πλοία που φεύγουν από Ραφήνα.

George
30-05-2006, 00:59
Αυτό είναι σίγουρο; Εγώ ξέρω ότι πάει Ραφήνα το πλοίο και μάλιστα ετοιμάζεται με γοργούς ρυθμούς.

MIRSINI
30-05-2006, 04:54
Τίποτα δεν είναι σίγουρο, απλά έτσι ακούστηκε.;)

apollonas
10-07-2006, 09:52
megali ptosi exei h andros ton mina maio 2006 se sxesei me ton maio 2005
stous epibates 20% kai sta ix 30% kai prepei na ipologisoume oti mexri ton febrouario tou 2006 eixe mia tasi anodou 20% gia ton iounio h ptosh tha einai megaliteri

apollonas
10-07-2006, 09:58
to 2005 diakinithikan apo rafina gia andro tino mikono 1.638.000 epibates
202.000 oximata 37.000 moto kai 26.500 fortiga me ola ta ploia se sxesei me to 2004 h tino kai mikono eixe 10% parapano kai h andros 20% alla ta sabatokyriaka h andros exei parapano giro sto 35%

apollonas
10-07-2006, 10:05
super ferry 833 dromologia 462.000 epibates
pinelopi 859 - 385.000 -
athina 680 - 326.000 -

Maroulis Nikos
25-08-2006, 23:32
Για ανακατατάξεις έχει ακουστεί ότι σταματάει το Superferry II και έρχεται το Εξπρές Αφροδίτη δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια και κατά πόσο είναι ψέματα εσύ τα γνωρίζεις πιο καλά .....

apollonas
26-08-2006, 07:19
apla exoun dilosi apo 1/11 pente ploia niko to afroditi 7.20 to pinelopi 7.35 to super ferry 8.05 to akoua 17.00 kai to samothraki h soumela 17.00 tora poio ploio tha figei kathe xrono leme to super alla auto edo einai akougonte polla senaria pantos ego ematha oti meta tis 15/9 tha koubentiasoun stin bluestar gia to super ti tha kanoun

Maroulis Nikos
26-08-2006, 08:36
apla exoun dilosi apo 1/11 pente ploia niko to afroditi 7.20 to pinelopi 7.35 to super ferry 8.05 to akoua 17.00 kai to samothraki h soumela 17.00 tora poio ploio tha figei kathe xrono leme to super alla auto edo einai akougonte polla senaria pantos ego ematha oti meta tis 15/9 tha koubentiasoun stin bluestar gia to super ti tha kanoun


Το σίγουρο είναι ότι ήταν δύσκολο καλοκαίρι με την απουσία ενός πλοίου και με την μείωση πρωτοκόλλου σε Superferry II και Πηνελόπη Α αν κάνω λάθος διόρθωσε με….
Πιστεύεις ότι η SAOS ότι έχει πραγματική διάθεση να δρομολογήσει κάποιο από τα δύο πλοία ???

Giorgos_D
28-08-2006, 08:28
Με τα τωρινά τα δεδομένα το Superferry ΙΙ Οκτώβρη πάει για επισκευή και μετά την επισκευή συνεχίζει κανονικά, μάλλον (αν όχι σίγουρα) χωρίς τον καπτα-Κώστα. (βλέπε καπτα Δημήτρη Παούρη)

George
28-08-2006, 12:54
Για να δω το ΣΟΥΜΕΛΑ με ένα χειμωνιάτικο 8άρι να περνάει Κάβο ντόρο και Τσικνιά. Θα γελάσει κάθε πικραμένος. Εκτός από αυτούς που θα είναι μέσα. Κι εγώ για αποχώρηση του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ ξέρω και ερχομό του ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Δεν είναι λίγο κουλό όμως που δηλώθηκαν τόσα πλοία χειμωνιάτικα; Κάτι δεν μου κολλάει.

Maroulis Nikos
28-08-2006, 14:24
για να δούμε θα υπάρχουν όντως αλλαγές η ΔΕΝ θα γίνει πάλι τίποτα .....

apollonas
28-08-2006, 15:39
ola einai refsta tipota sigouro to mono sigouro einai oti anti soumela pou exei dilothi tha einai to samothraki kai ayto me proipothesis

Maroulis Nikos
28-08-2006, 16:26
ola einai refsta tipota sigouro to mono sigouro einai oti anti soumela pou exei dilothi tha einai to samothraki kai ayto me proipothesis

Με λίγα λόγια πιστεύεις ότι η SAOS θα μπεί στην γραμμή :confused:

apollonas
10-10-2006, 15:46
kai episima pleon h saos me to samothraki apogevma stis 17.00 kai h fast ferries me to theologos.p proino 7.20 stin gramh raf-and-tin-myk apo 1/11/2006 -31/10/2007 se taktikh dromologisi opos ayta dilithikan sto ypourgeio

Maroulis Nikos
10-10-2006, 15:53
kai episima pleon h saos me to samothraki apogevma stis 17.00 kai h fast ferries me to theologos.p proino 7.20 stin gramh raf-and-tin-myk apo 1/11/2006 -31/10/2007 se taktikh dromologisi opos ayta dilithikan sto ypourgeio


Το Σαμοθράκη δεν έχει βλάβη ?
Ξέρουμε τι δρομολόγια θα έχει το Σαμοθράκη ?
ποιός θα είναι πράκτορας στην Άνδρο ?

Αν όντως ισχύουν να υποθέσω ότο το superferry II αποχωρεί απο την γραμμή ?

NAXOS
10-10-2006, 16:50
ΝΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕΣ ΚΙΤΡΙΝΗ !!!
ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΓΓΕΛΗ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ??????

Maroulis Nikos
10-10-2006, 16:57
ΝΙΚΟ ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕΣ ΚΙΤΡΙΝΗ !!!
ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΓΓΕΛΗ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ??????


Ήθελα να το επιβαιώσω ;) δεν χρειάζετε τίποτα παραπάνω άλλωστε θυμάμαι ποιος ήτανε πράκτορας της SAOS όταν περνούσε απο Άνδρο ;)
Το Σαμοθράκη έχει βλάνη ή είναι εντάξει ?

apollonas
10-10-2006, 17:52
proxthes nimizo oti se ida niko sthn andro

apollonas
10-10-2006, 17:53
thn ftiaxnoun kai sintoma konta mas mazi prin tis giortes kai o theologos

apollonas
10-10-2006, 17:54
xorianh kai kamia pcifo kai se mena an pcifizete kato

MIRSINI
10-10-2006, 18:01
Επίσημα;;Που έχουν ανακοινωθεί όλα αυτά,να τα διαβάσω κι εγώ!:confused:
Το μόνο επίσημο είναι πως το Super ferry φεύγει στις 27/10 ενώ Πηνελόπη και Αqua συνεχίζουν μέχρι τέλος του χρόνου.

apollonas
10-10-2006, 18:27
sta limenarxeia exoun paei h dromologisis

MIRSINI
10-10-2006, 18:37
Δηλαδή έχουν εγκριθεί τα παραπάνω δρομολόγια;;

George
10-10-2006, 20:18
thn ftiaxnoun kai sintoma konta mas

Φίλε apollona κατ' αρχήν επέτρεψέ μου να κρατήσω μια πισινή για όλα αυτά τα νέα που μας λες. Όχι γιατί δεν σου έχω εμπιστοσύνη απλά επειδή ταξιδεύω στη γραμμή συνέχεια μου φαίνονται λίγο παράλογα κάποια πράγματα. Κατ'αρχήν σχετικά με αυτό που έγραψες παραπάνω, επειδή έτυχε να είμαι στον Πειραιά αυτές τις μέρες, στο ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ δεν κινείται ψυχή. Το πλοίο είναι κυριολεκτικά παροπλισμένο. Οπότε αν όντως έχει στρόφαλο μιλάμε ότι έχουμε μέλλον μπροστά μας. Και επίσης έχει αρκετά κρεββάτια που θα πάνε χαμένα στη γραμμή.
Τώρα για τον ΘΕΟΛΟΓΟ είναι γεγονός ότι οι εργασίες προχωράνε με ταχύτατους ρυθμούς και πραγματικά εύχομαι να έρθει στη γραμμή. Από κει και πέρα όμως μου φαίνεται παράλογο πως θα σταθούν τόσα πλοία στη γραμμή. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ φεύγει (που για μια ακόμα φορά το βλέπω να μένει) 3 πλοία συν το ΑΚΟΥΑ τέσσερα είναι υπερβολή. Ούτε τόσο κόσμο έχει αλλά δεν έχει φορτηγά. Πέρσι μόνο με την ΠΗΝΕΛΟΠΗ και έστω με προβλήματα βγήκε.
Που θέλω να καταλήξω: Πιστεύω ότι το ΘΕΟΛΟΓΟΣ θα έρθει. Όμως η ΣΑΟΣ απλά ζητάει τη γραμμή για να δραστηριοποιηθεί από Μάη και ίσως με το ΜΑΜΙ αν και όταν μετασκευαστεί. Σε καμία περίπτωση από τώρα.

We will see...

Paralia
10-10-2006, 20:54
Συμφωνώ με τον George... η δήλωση δρομολόγησης, δεν σημαίνει οπωσδήποτε πως θα δρομολογηθεί το πλοίο... απλά δηλώνει μια πρόθεση του πλοιοκτήτη... μέχρι να βρει κάτι καλύτερο ή να διαπραγματευτεί κάτι άλλο!!! :rolleyes:

MIRSINI
17-10-2006, 18:27
Το Πηνελόπη Α από τις 18/10/2006 δεν θα πραγματοποιήσει τα δρομολόγιά του από Ραφήνα για Άνδρο Τήνο και Μύκονο.Θα επιστρέψει στη γραμμή στις 31/10/2006.

Maroulis Nikos
18-10-2006, 05:57
καλημέρα

Mirsini έχουμε κανένα νέο για άλλο πλοίο αν πρόκειτε να δρομολογηθεί ?

MIRSINI
18-10-2006, 08:25
Όπως είπε και ο Apollonas εδώ στη Ραφήνα μιλάνε για δυο πλοία.Θα δούμε γιατί και πέρσι τα ίδια ακούγαμε και στο τέλος δεν έγινε τίποτα.

Giorgos_D
18-10-2006, 09:34
Το Πηνελόπη Α από τις 18/10/2006 δεν θα πραγματοποιήσει τα δρομολόγιά του από Ραφήνα για Άνδρο Τήνο και Μύκονο.Θα επιστρέψει στη γραμμή στις 31/10/2006.

Έπαθε κάποια ζημιά η Ποπίτσα?

MIRSINI
19-10-2006, 14:30
Οχι δεν έχει ζημιά.

MIRSINI
23-10-2006, 14:19
Eπιστρέφει η Ποπίτσα.Στις 28/10/2006 το πρωί το πρώτο της δρομολόγιο;)

Maroulis Nikos
25-10-2006, 08:25
Έπαθε κάποια ζημιά η Ποπίτσα?

Πήγε να βάλει πόρτες στο γκαράζ σύμφωνα με την συνθήκη της Στοκχόλμης.

Maroulis Nikos
25-10-2006, 08:26
Έχουμε κανένα νέο αν τελικά μπεί κανένο νέο πλοίο απο 01/11 ?

MIRSINI
25-10-2006, 14:48
Ακούγεται πως θα μπούν δύο πλοία στη γραμμή αλλά πότε δεν ξέρω.

Giorgos_D
25-10-2006, 14:59
Εχει ακουστεί κάτι για πλοίο 5ετίας στο μέγεθος της Πηνελόπης. Ξέρει κανείς κάτι? Ακουσα οτι μαζεύτηκαν κάποιοι τοπικοί παράγοντες, πράκτορες και άλλοι ενδιαφερόμενοι κάπου έξω από το Γαύριο και συζήτησαν την ενδεχόμενη δρομολόγηση...
Μήπως πρόκειται για τη ΣΟΝΙΑ (πρ. ΑΔ. ΚΟΡΑΗΣ) που 3 χρόνια τώρα δε στεριώνει πουθενά????

NAXOS
25-10-2006, 17:14
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ

Giorgos_D
26-10-2006, 14:47
Είχα την εντύπωση οτι ήταν 10-15 ετών. Αυτοί οι γιαπωνέζοι δεν αλλάζουν καθόλου το design των πλοίων τους, όσα χρόνια κι αν περάσουν...:(

George
27-10-2006, 15:02
Το SONIA έχει πουληθεί στην Αμερική.

Maroulis Nikos
03-11-2006, 09:26
Έχουμε κανένα νέο για δρομολόγηση καινούριου πλοίου που λέγαμε ?

George
05-11-2006, 15:29
Υπομονή!!! Μην ανοίξει πάλι η παραφιλολογία. Το ΘΕΟΛΟΓΟΣ ετοιμάζεται εντατικά στο Πέραμα και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ μεταφέρθηκε σε ναυπηγείο στην Κυνόσουρα δίπλα στο ΠΑΤΜΟΣ. Αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά (για την εν λόγω γραμμή) αλλά μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα.

Giorgos_D
05-11-2006, 20:00
Εμένα ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ δε μου φαίνεται να κάνει για τη γραμμή.Μεγάλο γκαραζ για φορτηγα, που εκτείνεται σε 2 καταστρώματα και μόνο ένα καταστρωμα επιβατών. Σε γραμμή που δεν έχει πολλά ΙΧ, λογω Άνδρου και πολλούς επιβάτες λόγω Τήνου - Μυκόνου.

Σημ: Είμαι λίγο προκατειλημένος αρνητικά λόγω ιαπωνικής προέλευσης.

George
07-11-2006, 01:39
Συνονόματε θα διαφωνίσω μαζί σου. Όχι ως προς το ΘΕΟΛΟΓΟΣ συγκεκριμένα αλλά ως προς τα γιαπωνέζικα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα καλά μετασκευασμένο γιαπωνέζικο είναι ακόμα καλύτερο και από ένα νεοναυπηγούμενο.

Ως προς το ΘΕΟΛΟΓΟΣ τώρα, έχεις εν μέρει δίκιο. Έτσι όπως προχωράνε οι εργασίες φαίνεται ότι δεν θα έχει πάρα πολλούς χώρους αν και λένε για 1200 άτομα πρωτόκολο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν ξυλωθεί τα πάντα και ξαναχτίζονται. Το πάνω γκαράζ δεν χτίζεται όπως είχα ακούσει ότι μπορεί να γινότανε και απλά το κλείνουν. Γενικότερα μάλλον μιλάμε για μια μετασκευή της φιλοσοφίας του ΙΘΑΚΗ. Όλα δηλαδή σε ένα ντεκ απλά με λίγο περισσότερα ανοιχτά καταστρώματα. Αλλά από την άλλη μιλάμε για μια γραμμή το πολύ 5 ωρών.

Giorgos_D
10-11-2006, 04:13
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα καλά μετασκευασμένο γιαπωνέζικο είναι ακόμα καλύτερο και από ένα νεοναυπηγούμενο.

Από νεότευκτο δε νομίζω να είναι καλύτερα, αλλά σίγουρα τα περιθώρια μετασκευής που έχουν αυτά τα βαπόρια είναι τεραστια οπότε μπορούν να δώσουν πολύ θετικό αποτέλεσμα. (IONIAN GALAXY/ISLAND, ΛΑΤΩ, KING MINOS,N. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ κλπ κλπ)

Όσο για τα γιαπωνέζικα δεν μπορώ να τα χωνέψω με τίποτα, όσο καλά μπορεί από τεχνικής πλευράς. Και όπως και να το κάνουμε γιαπωνέζικο βαπόρι και Κυκλάδες δύσκολα ταιριάζουν.

Maroulis Nikos
03-12-2006, 09:46
έχουμε κανένα νέο για το Θεολόγος ????

apollonas
03-12-2006, 11:38
έχουμε κανένα νέο για το Θεολόγος ????
kalimera niko 15/1 erxete ;)

Maroulis Nikos
03-12-2006, 14:32
kalimera niko 15/1 erxete ;)


είνα σίγουρο και τι δρομολόγιο θα κάνει ?

MIRSINI
13-02-2007, 18:03
Σταματάει και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α στις 15/2/2007 για την προγραμματισμένη ετήσια επιθεώρηση.Επιστρέφει το SUPER FERRY,λίγο δύσκολα τα πράγματα για όσους θέλουν να ταξιδέψουν 16,17,18 και 19 Φεβρουαρίου.;)

Maroulis Nikos
13-02-2007, 21:47
Σταματάει και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α στις 15/2/2007 για την προγραμματισμένη ετήσια επιθεώρηση.Επιστρέφει το SUPER FERRY,λίγο δύσκολα τα πράγματα για όσους θέλουν να ταξιδέψουν 16,17,18 και 19 Φεβρουαρίου.;)


Γιατι θα είναι δύσκολα ???

George
14-02-2007, 14:29
Γιατί με ένα πλοίο για Ραφήνα και ένα για Πειραιά, άντε να βρεις εισιτήριο να επιστρέψεις από το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας.;)
Έχουν εξαντληθεί τα πάντα από ότι έμαθα.

MIRSINI
14-02-2007, 18:01
Πολύ σωστά.

Yannis_Boukouvalas
15-02-2007, 14:27
Mipos kanis xeri tis ores ton dromologion pou tha kani to Theologos. Eidikotera Triti proi apo Rafina kai Paraskevi apogevma apo Andro.:D :D :D

MIRSINI
07-03-2007, 17:22
Έναρξη δρομολογίων 23/03/2007 για το Aqua Jewel,31/03/2007 για το Πηνελόπη Α.

MIRSINI
30-06-2007, 16:38
Το Super ferry κάθε Τρίτη και Πέμπτη 19:15 από Ραφήνα για Σύρο και Νάξο.

konstantinoskelesis
30-06-2007, 17:16
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ BSF....!
ΕΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ Η ΣΥΡΟΣ...
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ!!!
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΩΝ HIGHSPEED ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΙ :rolleyes:...! ΑΛΛΑ ΠΟΥΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΟΥΜΕ....
ΟΛΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ!

spider
01-07-2007, 10:23
eyxaristo poly

spider
01-07-2007, 10:28
eyxaristo poly

Maroulis Nikos
02-07-2007, 14:31
μακάρι να παέι καλά να το δούμε και πιο τακτικά

Giorgos_D
05-09-2007, 14:37
Το Superferry II προσέκρουσε εχτές (Τρίτη) στο λιμενοβραχίονα της Τήνου κατά τη διάρκεια πρόσδεσης και επέστρεψε τελικά στη Ραφήνα, αργά το βράδυ. Το νυχτερινό του δρομολόγιο εκτελέστηκε από το Ιθάκη (Πειραιάς - Νάξος) και θα έφευγε για να επισκευαστεί στη Σύρο.

Giorgos_D
05-09-2007, 14:39
http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=16065

mastrokostas
05-09-2007, 15:55
Το Superferry II προσέκρουσε εχτές (Τρίτη) στο λιμενοβραχίονα της Τήνου κατά τη διάρκεια πρόσδεσης και επέστρεψε τελικά στη Ραφήνα, αργά το βράδυ. Το νυχτερινό του δρομολόγιο εκτελέστηκε από το Ιθάκη (Πειραιάς - Νάξος) και θα έφευγε για να επισκευαστεί στη Σύρο.
Μήπως ξέρεις ποιος ήταν καπετάνιος???

Giorgos_D
05-09-2007, 16:27
Δεν ήταν ο καπτα Κώστας ο Τζώρτζης. Έχει βγει σε άδεια και τον σκαντζαρει ο καπετάνιος που τον είχε σκαντζάρει και τον Ιούνιο (από 20 Αυγούστου μέχρι 15-20 Σεπτέμβρη...)

mastrokostas
06-09-2007, 11:30
Δεν ήταν ο καπτα Κώστας ο Τζώρτζης. Έχει βγει σε άδεια και τον σκαντζαρει ο καπετάνιος που τον είχε σκαντζάρει και τον Ιούνιο (από 20 Αυγούστου μέχρι 15-20 Σεπτέμβρη...)
Πρέπει να είναι ο Θυμιος ο Σωκος . Έχω κάνει μαζί του όταν ήταν υποπλοίαρχος (safety officer ) σε ένα κρουαζιερόπλοιο, πριν έρθει στα ποσταλια .

Giorgos_D
06-09-2007, 11:44
Ναι, ο καπτα Θύμιος είναι.
Καπετάνιος μαθημένος σε άλλες συνθήκες, πιο ανθρώπινες (κρουαζιερόπλοια, Superfast Bαλτικής) και προφανώς δυσκολεύεται με τις συνθήκες που επικρατούν στο Αιγαίο.

mastrokostas
06-09-2007, 17:53
Ναι, ο καπτα Θύμιος είναι.
Καπετάνιος μαθημένος σε άλλες συνθήκες, πιο ανθρώπινες (κρουαζιερόπλοια, Superfast Bαλτικής) και προφανώς δυσκολεύεται με τις συνθήκες που επικρατούν στο Αιγαίο.
Κρίμα, για το ατύχημα , διότι όσο τον ήξερα εγώ και καλός αξιωματικός ήταν ,αλλά και καλός ναυτικός και συνάδελφος ήταν .
Πέρσι τον Μάρτη (2006) γυρνούσα από την Τήνο με το συγκεκριμένο πλοίο ,και επειδή πάντα όταν ταξιδεύω με πλοία της γραμμής ,βρίσκομαι έξω για να παρακολουθήσω της μανούβρες , με τον καπετάνιο που ήταν τότε ,δεν ξέρω αν ήταν ο καπτεν Κώστας Τζωρζης ,στο παραπέντε γλιτώσαμε τον τράκο στην μέσα μπούκα του παλιού λιμανιού .Ίσως και να βρήκαμε λίγο .Για να λεμε και του στραβού το δίκιο είναι ένα από τα πολύ δύσκολα λιμάνια .

gioannis13
06-09-2007, 18:30
Φρεσκα νεα και ζεστα.......εφυγε επισκευασμενο απο Συρο και ειναι εν πλω για (Τα συζιγικα Αγια Χωματα....) Ναξο με τελικο προορισμο Ραφηνα.Σ'ευχαριστω καλε φιλε ..............Καλα Ταξιδια και σε περιμενω Κιατο.:rolleyes:

Maroulis Nikos
01-11-2007, 16:08
Ξεκινάει δρομολόγια την Παρασκευή για Πειραιά Σύρο Τήνο Μύκονο.

captarti
03-11-2007, 21:26
τι δηλαδη θα πηγαινει τις πεμπτες απο συρο σε ραφηνα?

Maroulis Nikos
04-11-2007, 03:25
όχι το πλοίο θα πηγαίνει Πειραιά, Σύρο, Τήνο Μύκονο μέχρι τον Φεβρουάριο.

Apostolos
18-11-2007, 19:34
Άκουσα ότι το νέο πλοίο του κυρ-Μίμη θα πάει στην γραμμή Ραφήνας Ανδρού στην ακινησία του Πηνελόπη Α.

apollonas
25-11-2007, 12:37
apo oti lene egkyres piges to ploio tha onomasti nissos andros kia tha kanei topika dromologia sthn andro apo flebari kai meta

Maroulis Nikos
26-11-2007, 02:26
λέτε να δούμετο Θεολόγος φέτος να φτάνει μέχρι την Νάξο ?

viramola
29-11-2007, 20:15
Ξερει κανεις ποια πλοια θα ειναι φετος απο Ραφηνα?

mastrokostas
30-11-2007, 15:15
Ξερει κανεις ποια πλοια θα ειναι φετος απο Ραφηνα?
Και να ξέρει κανείς που να απαντήσει !Τον μπελά του θα βρει .

MIRSINI
07-12-2007, 13:29
Σίγουρα θα είναι στην γραμμή όσα ταξίδευαν και πέρσι.;)

Espresso Venezia
07-12-2007, 15:27
Σίγουρα θα είναι στην γραμμή όσα ταξίδευαν και πέρσι.;)

Φίλη Μυρσίνη για να απαντάς με τόση σιγουριά, είναι βέβαιο ότι κάτι γνωρίζεις.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι αρκετά νωρίς ακόμα για να μιλάμε με βεβαιότητα, και προς το παρόν μπορώ να είμαι σίγουρος μόνο για τα πλοία που είχαν πέρυσι και την ''μερίδα του λέοντος'' στην γραμμή : To ΘΕΟΛΟΓΟΣ δηλαδή και το SUPERFERRY.

Εξάλλου από ότι έχει γραφτεί και σε άλλο topic του forum, http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=52264&postcount=91 (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=52264&postcount=91), το μέλλον του AQUA JEWEL στην γραμμή, δεν θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο.

MIRSINI
07-12-2007, 16:04
Φίλε μου επειδή γνωρίζω κάτι παραπάνω,να είσαι σίγουρος πως το Αqua Jewel θα είναι και το 2008 στη γραμμή με τοπικά για Άνδρο.Αυτό θα γίνει γιατί θα αντικατασταθεί από καινούριο πλοίο που θα έχει ταχύτητα 23.Και κάτι άλλο όσοι έχουν ασχοληθεί με την ακτοπλοία γνωρίζουν πως τίποτα δεν είναι δεδομένο.Όσο αφορά για την μερίδα του λέοντος δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.Όλα τα πλοία από εδω δούλεψαν καλά.;)

Apostolos
07-12-2007, 16:33
Μεγάλα πλοία καινούργια πλοία αλλα τα λιμάνια γίνονται μικρότερα

Espresso Venezia
07-12-2007, 17:29
Φίλε μου επειδή γνωρίζω κάτι παραπάνω...

Για αυτόν τον λόγο φιλτάτη Μυρσίνη, ξεκίνησα το προηγούμενο μήνυμα μου λέγοντας : ''είναι βέβαιο ότι κάτι γνωρίζεις'', και το συνέχισα λέγοντας ''εγώ πιστεύω'' και όχι ''ξέρω''. :)

Δεν διαφωνώ λοιπόν μαζί σου, εκτός ίσως από τη ''μερίδα του λέοντος''.
Σίγουρα όλα τα καράβια δούλεψαν καλά (αλίμονο δα, κανείς πλοιοκτήτης δεν πάει για δόξα :p), αλλά θεωρώ ότι τα δύο πλοία που ανέφερα δουλέψαν λίγο έως πολύ καλύτερα από τα άλλα.

Να πω ακόμα (επειδή δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει κάποιος να αποδεικνύει συνεχώς ότι δεν είναι ...ελέφαντας :(), ότι ουδεμία σχέση εργασιακή, συγγενική ούτε καν φιλική έχω με τις πλοιοκτήτριες εταιρείες των δύο πλοίων.

noulos
07-12-2007, 21:28
Κατ' αρχάς, σαν καινούριος που είμαι, χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ.

Σίγουρα φέτος όλα τα πλοία δούλεψαν αρκετά καλά, αλλά είναι και γεγονός ότι SF και Θεολόγος πήγαν καλύτερα.
Το μεν SF έχει οπαδούς που ταξιδεύουν αποκλειστικά με αυτό, ο δε Θεολόγος έδειξε από την αρχή ότι διαθέτει όλο το "πακέτο" που θα κάνει τον κόσμο να το καλοδεχτεί (πολυτελές και άνετο σαλόνι, άνετο εξωτ. κατάστρομα και μάλλιστα με πλωριές περατζάδες, πολύ μεγάλο γκαράζ και καλή συμπεριφορά στον καιρό).
Από την άλλη η Πηνελόπη μάλλον δεν μπόρεσε να κρατήσει το κοινό της αφού οι εσωτ. κυρίως χώροι μοιάζουν παραμελημένοι έως βρώμικοι.
Το Aqua έχει το χειρότερο όνομα στη γραμμή εξαιτίας των προβλημάτων που είχε στην αρχή της σταδιοδρομίας του (κυρίως συμπεριφορά στον καιρό και δυσκολία στο δέσιμο με αέρα). Για μένα πάντως αξίζει μπράβο ο πλοιοκτήτης (Περογιαννάκης) αφού από την πρώτη ακινησία άρχισε να προσπαθεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα κάνοντας μεγάλες αλλαγές, με κορυφαία την επιμύκηνση κατά 12 μέτρα, αλλά και άλλες όπως η τοποθέτηση βολβού, τρίτου καταπέλτη και stabilizers. Προσωπικά πιστεύω ότι και μόνο γι' αυτό το λόγο οι συχνοί επιβάτες θα πρέπει να υποστηρίξουν το συγκεκριμένο πλοίο.
Από την άλλη θεωρώ αδιανόητο να προτιμούν το SF αφού η εταιρία του τα τελευταία χρόνια το αποσύρει από τη γραμμή κάθε χειμώνα με αποτέλεσμα να μένουν τα νησιά με ένα μόλις πλοίο για αρκετές βδομάδες.

MIRSINI
08-12-2007, 15:23
15/12 το τελευταίο δρομολόγιο του Θεολόγου.Μένουμε με δύο πλοία στη γραμμή Πηνελόπη Α και Aqua Jewel.

noulos
09-12-2007, 07:07
ΜΕ 2 ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ. ΜΕ 1 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΟΡΙΑ!!!

noulos
10-12-2007, 21:39
Εγώ είχα ακούσει ότι ο Θεολόγος θα είναι πίσω στα μέσα Ιανουαρίου

Είναι σίγουρο ότι ο Παναγιωτάκης θα αντικαταστήσει το Aqua; Ξέρει κανείς λεπτομέρειες;

noulos
11-12-2007, 00:30
Έχω την έντύπωση ότι ο Παναγιωτάκης δεν έχει καμιά σχέση με το Aqua, παρα μόνον αυτή του ανταγωνιστή.
Ως εκ τούτου τι να αντικαταστήσει ; Να μπει στη θέση του εννοείς nulo ;
Αν φύγει το Aqua η πίτα των δρομολογίων θα ξαναμοιρασθεί. Λογικό δεν είναι ;
Εχεις δίκιο. Περογιαννάκης λέγεται ο πλοιοκτήτης του Aqua και ακούγεται ότι θα το αντικαταστήσει. Και προσωπικά βλέπω δύσκολο να αφήσει την συγκεκριμένη γραμμή.

Vekis Klimakis
11-12-2007, 18:49
Καλαησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από την αντικατάσταση του AQUA αν έχετε ακούσει κάτι σχετικά με το νέο πλοίο που φέρνει ή που έχει ήδη φέρει για αντικατάσταση του Πηνελόπη Α ο Αγούδημος?Και αν θα αντικαταστήσει τελικά το Πηνελόπη Α?
Καπετάνιος νομίζω είναι ο Καπταν Κώστας Σκλαβούνος από την Τήνο.

noulos
12-12-2007, 08:56
nulo, κοίτα τώρα τι έχω προσέξει εγώ. Όταν κατέβηκε το Θεολόγος στη γραμμή πολλοί είπαν ότι θα γίνει χαμός στό ίσιωμα κ.ο.κ. Τελικά αποδείχθηκε αυτό που λένε αρκετοί εδώ και χρόνια, ότι ένα νέο πλοίο μπορεί να δημιουργήσει - ως ένα σημείο - και μια νέα αγορά.
Προσωπικά, αυτό νομίζω ότι έχει εφαρμογή στη περίπτωση του Θεολόγος.
Φυσικά, κάποιοι δεν έκαναν τα νούμερα που είχαν υπολογίσει ότι θα κάνουν, αλλά αν δεις συνολικά τη γραμμή, πριν και μετά, θα διαπιστώσεις ότι η συνολική κίνηση έχει αυξηθεί.
Ο Περογιαννάκης, ακούγεται, ότι θα προχωρήσει στην αντικατάσταση του Aqua και γενικά ακούγονται διάφορα για το τι και πως, και πότε και ποιός...Ο καθένας έχει και μια ιδέα και μια άποψη.
Το ζήτημα είναι τι σηκώνει η γραμμή οχι σε επίπεδο διαθέεσιμης χωρητικότητας, αλλά σε επίπεδο τύπου πλοίου.
Οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες και συνυπολογίζοντας και το κόστος νομίζω ότι εκεί μάλλον πλοία σα το Θεολόγος θα περπατάνε κάπως καλύτερα από τα ταχύπλοα.
Βέβαια άλλος μπορεί να ισχυριστεί ότι κάνω λάθος, αλλά αν υποθέσουμε ότι ήμουν ένας απο αυτούς που θα έμπαιναν στη γραμμή με πλοίο σα το Θεολόγο θα έμπαινα. Διότι καλός και χρυσός ο επιβάτης, αλλά αμα δε φορτώσουμε και κανά φορτηγάκι, μεροκάματο δε βγαίνει.
Κακά τα ψέμματα το ότι μπήκε ένα νέο πλοίο σε οποιαδήποτε γραμμή δεν μπορεί να κάνει περισσότερο κόσμο να πάει στα συγκεκριμένα νησιά αν δεν έχουν κάποιο λόγο. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να προτιμήσει κανείς να κάνει τις διακοπές του σε κάποιο νησί επειδή έχει καλύτερη συγκοινωνία (άρα και ευκολότερη πρόσβαση). Και αυτό βέβαια ισχύει μόνο το καλοκαίρι, αφού το χειμώνα η κίνηση είναι λίγο-πολύ δεδομένη. Βέβαια για την Τήνο και την Μύκονο υπάρχει και ο ανταγωνισμός από τον Πειραιά, αλλά και εκεί νομίζω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η απόσταση από τα λιμάνια (αν μένεις πιο κοντά σε Ραφήνα ή Πειραιά).
Τον χειμώνα λοιπόν οι καλύτεροι πελάτες είναι τα φορτηγά, οπότε για να δουλέψεις πρέπει να έχεις πλοίο που να μπορεί να πάρει όσο γίνεται περισσότερα. Αυτός φαντάζομαι ήταν και ο λόγος που προχώρησε ο Περογιαννάκης στην επιμύκηνση αλλά και στις μεγάλες αλλαγές στο γκαράζ του Αqua, αφού αρχικά μπορούσε να πάρει μόνο 3 ή 4 φορτηγά.
Οσον αφορά τώρα στα ταχύπλοα, συμφωνώ ότι οι αποστάσεις είναι μικρές και αυτοί που τα χρησιμοποιούν είναι κατά κύριο λόγο προσκυνητές που πηγαίνουν αυθημερόν στην Τήνο. Αρα σε συνδυασμό με το κατά πολύ μεγαλύτερο κόστος είναι μάλλον ασύμφορα τα τύπου highspeed που παίρνουν και οχήματα. Και μην ξεχνάμε ότι πάντα τα πλοία ουσιαστικά αδειάζουν στην Ανδρο των δύο ωρών με συμβατικό.

noulos
12-12-2007, 09:05
Καλαησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από την αντικατάσταση του AQUA αν έχετε ακούσει κάτι σχετικά με το νέο πλοίο που φέρνει ή που έχει ήδη φέρει για αντικατάσταση του Πηνελόπη Α ο Αγούδημος?Και αν θα αντικαταστήσει τελικά το Πηνελόπη Α?
Καπετάνιος νομίζω είναι ο Καπταν Κώστας Σκλαβούνος από την Τήνο.
Εδώ και χρόνια ακούγεται ότι θα αντικατασταθεί το Πηνελόπη και πιστεύω ότι πλησιάζει η ώρα να γίνει. Το να αντικατασταθεί όμως με το σίγουρα χειρότερό του Ionian Spirit δεν το βλέπω λογικό και δεν πιστέυω ότι ο Αγούδιμος είναι χαζός για να το κάνει.

Thalassinh
15-12-2007, 10:59
Κατ' αρχάς, σαν καινούριος που είμαι, χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ.

Σίγουρα φέτος όλα τα πλοία δούλεψαν αρκετά καλά, αλλά είναι και γεγονός ότι SF και Θεολόγος πήγαν καλύτερα.
Το μεν SF έχει οπαδούς που ταξιδεύουν αποκλειστικά με αυτό, ο δε Θεολόγος έδειξε από την αρχή ότι διαθέτει όλο το "πακέτο" που θα κάνει τον κόσμο να το καλοδεχτεί (πολυτελές και άνετο σαλόνι, άνετο εξωτ. κατάστρομα και μάλλιστα με πλωριές περατζάδες, πολύ μεγάλο γκαράζ και καλή συμπεριφορά στον καιρό).
Από την άλλη η Πηνελόπη μάλλον δεν μπόρεσε να κρατήσει το κοινό της αφού οι εσωτ. κυρίως χώροι μοιάζουν παραμελημένοι έως βρώμικοι.
Το Aqua έχει το χειρότερο όνομα στη γραμμή εξαιτίας των προβλημάτων που είχε στην αρχή της σταδιοδρομίας του (κυρίως συμπεριφορά στον καιρό και δυσκολία στο δέσιμο με αέρα). Για μένα πάντως αξίζει μπράβο ο πλοιοκτήτης (Περογιαννάκης) αφού από την πρώτη ακινησία άρχισε να προσπαθεί να διορθώσει τα κακώς κείμενα κάνοντας μεγάλες αλλαγές, με κορυφαία την επιμύκηνση κατά 12 μέτρα, αλλά και άλλες όπως η τοποθέτηση βολβού, τρίτου καταπέλτη και stabilizers. Προσωπικά πιστεύω ότι και μόνο γι' αυτό το λόγο οι συχνοί επιβάτες θα πρέπει να υποστηρίξουν το συγκεκριμένο πλοίο.
Από την άλλη θεωρώ αδιανόητο να προτιμούν το SF αφού η εταιρία του τα τελευταία χρόνια το αποσύρει από τη γραμμή κάθε χειμώνα με αποτέλεσμα να μένουν τα νησιά με ένα μόλις πλοίο για αρκετές βδομάδες.

Μήπως γνωρίζει κανείς τις κινήσεις του Θεολόγου και του Πηνελόπη όταν αυτά έκαναν πρωινά από Ραφήνα?