PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]



Σελίδες : [1] 2

Espresso Venezia
21-11-2007, 20:55
Ένα πλοίο ''σύμβολο'' του Νότιου Ευβοικού, για πάνω από τρεις δεκαετίες.

Υπηρέτησε πιστά τις γραμμές Ραφήνα-Μαρμάρι, Ραφήνα-Κάρυστο και παλαιότερα Ραφήνα-Στύρα, από το 1968, χρονιά που ''κτίστηκε'' στα ναυπηγεία Σωτηριάδη στο Πέραμα, μέχρι και αρχές του 2001, οπότε με αφορμή το ναυάγιο του Εξπρές Σάμινα, και το κλίμα που επικράτησε εναντίον των παλαιών πλοίων, παροπλίστηκε στο λιμάνι της Καρύστου.

Το πλοίο σήμερα βρίσκεται παρατημένο στο Πέραμα, μετά την πτώχευση του νέου ιδιοκτήτη του, και αφού είχαν προηγηθεί εκτεταμένες εργασίες ανακαίνισης του.

Τις δύο πρώτες φωτογραφίες του πλοίου που παραθέτω, μου τις παραχώρησε εκλεκτός μου φίλος καραβολάτρης και τον ευχαριστώ. Η τρίτη είναι δικιά μου.

Άφιξη στην Ραφήνα.
416

Η πρωτοποριακή (για την εποχή που φτιάχτηκε το πλοίο), και υπέροχη πλώρη του.
417

Το πλοίο στην τωρινή του κατάσταση στο Πέραμα.
418

Apostolos
21-11-2007, 23:34
Πολύ όμορφες φώτο

Εγώ το είχα βγάλει πρίν καταλήξει στον παροπλισμό
http://apostolossphotos.fotopic.net/c854800.html

Κρίμα για το καραβάκι

Espresso Venezia
24-11-2007, 09:15
Nα πούμε και μερικά πράγματα για την ιστορία του Κάρυστος.

Το Κάρυστος όπως αναφέρω και στο πρώτο μου μήνυμα, κατασκευάστηκε το 1968 στο ναυπηγείο Σωτηριάδη στο Πέραμα. Η σχεδιάση είχε γίνει από τον ναυπηγό κ. Γ. Σωτηριάδη, ενώ η μελέτη για την πρωτότυπη πλώρη του ανήκε στον ναυπηγό κ. Γ. Παπανδρόπουλο.Την ίδια εποχή από το ίδιο ναυπηγείο κατασκευάστηκε και η παντόφλα ''ΑΦΑΙΑ'', η οποία ήταν αδελφό πλοίο του Κάρυστος.

Πράγματι λοιπόν το Κάρυστος είχε ξεκινήσει να χτίζεται για παντόφλα, αλλά στην συνέχεια άλλαξαν τα πλάνα του και κλείστηκε.
Το όνομα που επρόκειτο αρχικά να του δοθεί ήταν ''Μαρμάρι'', μιας και αρχικά τουλάχιστον ανήκε σε κοινοπραξία Μαρμαριωτών, αλλά τελικά ονομάστηκε ''Πόρτο Λάφια'',μετά από συνεργασία λόγω οικονομικών προβλημάτων της κοινοπραξίας με τον κ. Χ. Γούση, οικοπεδούχου στον οικισμό Πόρτο Λάφια, και με αυτό το όνομα ταξίδεψε μέχρι και το 1984, οπότε και πέρασε στην GOUTOS LINES και μετά από μία αρκετά ευρεία μετασκευή, πήρε το όνομα Κάρυστος.

Το Κάρυστος είχε (χτύπα ξύλο..., έχει ήθελα να πω !!!), δύο μηχανές MACH 1200 ίππων, και η μέγιστη ταχύτητα του ήταν γύρω στα 13 μίλια.

Το 1995-96 πέρασε από τον κ. Γούτο στον κ. Γιάννη Μιλιλή (MILILIS LINES), ο οποίος ήταν μάλιστα και ο τελευταίος του κάπτεν, πριν παροπλιστεί όπως αναφέρω και πιο πάνω για δύο περίπου χρόνια στο λιμάνι της Καρύστου, και τελικά πουληθεί στον σημερινό ιδιοκτήτη του.

Να πω ακόμα ότι εκτός του Γιάννη Μιλιλή (σήμερα καπετάνιος στο ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ), καπετάνιοι του είχαν διατελέσει ακόμα οι Α. Νόβας και Γ. Περουλάκης.

Roi Baudoin
26-11-2007, 22:48
Είναι ένα από τα πιο αγαπημένα πλοία που πέρασαν από τη Ραφήνα και τις γραμμές της Νότιας Εύβοιας. Εκατοντάδες οι ιστορίες που υπάρχουν για αυτό, ενώ όλοι γενικά έχουν να πουν ένα καλό λόγο. Οι περισσότεροι από τους παλιούς το λένε ακόμα "Πόρτο Λάφια".

Espresso Venezia
28-11-2007, 01:12
Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε ένα όμορφο, και από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μοναδικό, βίντεο του Κάρυστος 13 χρόνια πριν, καλοκαίρι του 1994, την ώρα που φθάνει στο λιμάνι της Καρύστου. :)

http://www.youtube.com/watch?v=Og2rQb0FTqQ (http://www.youtube.com/watch?v=Og2rQb0FTqQ)

Apostolos
28-11-2007, 14:18
Καλά ε... Έγραψες!

Maroulis Nikos
28-11-2007, 15:30
φοβερό παλιές αξέχαστε εποχές.

Espresso Venezia
23-12-2007, 22:53
Θα μου επιτρέψετε σας παρακαλώ να ανεβάσω δύο σημερινές (23-12-07) φωτογραφίες του αγαπημένου μου ''Πόρτο Λάφια'', του πλοίου που ήταν η αφορμή και η αιτία να αγαπήσω τόσο πολύ τα καράβια.

Ήταν σήμερα η πρώτη φορά που το πέτυχα σε ιδανικές συνθήκες φωτογράφησης, και από θέμα φωτισμού αλλά και από θέμα γωνίας λήψης, μιας και όποτε πήγαινα Πέραμα το έβρισκα πάντα σε πολύ μακρινή απόσταση και με την πρύμη γυρισμένη σε μένα.

863

864

Roi Baudoin
23-12-2007, 23:46
Εξαιρετικές, πραγματικά, οι φωτογραφίες. Ευχαριστούμε πολύ.

Espresso Venezia
04-01-2008, 22:49
Δυστυχώς όσο και αν έχω ψάξει (εκτός μίας περιπτώσεως) δεν έχω βρει φωτογραφίες του πλοίου ως ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ.

Θα ήθελα να υπάρχει στο thread του, μία με τα χρώματα με τα οποία πρωτοταξίδεψε, έστω και ''φτιαγμένη'' σε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

Εδώ λοιπόν (έστω και με τα μάτια της φαντασίας) μπορείτε να δείτε το πλοίο να φτάνει κάποιο απόγευμα της δεκαετίας του ''70'',
στο λιμάνι της Ραφήνας, ''φρέσκο-φρέσκο'' ακόμα, χωρίς γρατζουνιές, χτυπήματα, και τα σημάδια του χρόνου επάνω του. :D

Η φώτο είναι αφιερωμένη ''εξαιρετικά'' στους φίλους Roi Baudoin, Ellinis, polykas.

1148

Espresso Venezia
06-01-2008, 14:21
Πρέπει να ακούσετε τον ήχο ενός Ε/Γ στο νότο (κρήτη) Έχει τρμερό ήχο στις μηχανές του.
Να φανταστείς δεν φαίνετε στον ορίζοντα και ακούγεε το άτιμο.


Και που να άκουγες φίλε jason τον ήχο από τις μηχανές του Κάρυστος.

Για όσους ξέρουν την μορφολογία του κόλπου της Καρύστου, πριν ακόμα φανεί, μιση ώρα σχεδόν δηλαδή πριν δέσει στο λιμάνι, το άκουγες να έρχεται.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ ένα καλοκαιριάτικο σούρουπο, που είχαμε βγεί μια παρέα 4 άτομα για ψάρεμα στα ανοιχτά του λιμανιού.
Απόλυτη άπνοια, η θάλασσα βαμμένη βυσσινί (!!!) και έλεγες ότι θα μπορούσες με ένα μαχαίρι να την ''κόψεις'' στα δύο.

Και σαν κερασάκι στο όλο ονειρικό σκηνικό, το Κάρυστος που έφθανε στην Κάρυστο, και τον μοναδικό ήχο των μηχανών του,
που μέσα στην απόλυτη ησυχία, αντιλαλούσε σε όλο τον κόλπο !!!

Αχχχχχχχ, το κουκλί μου !!! :(:(:(

Espresso Venezia
06-01-2008, 22:29
Όπως αναφέρω και σε προηγούμενο μήνυμα μου, το 1983-84 το πλοίο πέρασε στον κ. Γούτο (GOUTOS LINES),
και μετονομάστηκε από Πόρτο Λάφια σε Κάρυστος, μέχρι και το 1995-96 οπότε και πέρασε στην ιδιοκτησία του κ. Μιλιλή (MILILIS LINES).

Εδώ λοιπόν μια φώτο του πλοίου από το μεγάλο αρχείο του φίλου Ellinis (τον ευχαριστώ !!!), με τα σινιάλα που είχε την περίοδο
που ανήκε στον κ. Γούτο.

1271

vassilisman
06-01-2008, 22:45
kanena neo gia tin tyxi toy ?? :confused::confused:

Espresso Venezia
06-01-2008, 22:57
Βρίσκεται παροπλισμένο στο Πέραμα φίλε, όπως μπορείς να δεις και ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=56506&postcount=8), σε φωτογραφίες που τραβήχτηκαν πριν δύο εβδομάδες.

Apostolos
07-01-2008, 11:09
Μια αποκλειστική φώτο απο τον φίλο μας Απόστολο Κουρμπέλη! Κυριολεκτικά δέν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο και η αξία της είναι μοναδική! Το Πόρτο Λάφια απο πρύμα μαζί με ένα άγνωστο προς εμέ ανοικτού τύπου πλοίο στο λιμάνι της Ραφήνας το 1972. Τα σχόλια δικά σας!
1275

Apostolos
07-01-2008, 11:22
Αυτό που παρατηρείς άμεσα είναι ότι στο πλοίο υπήρχαν δύο τσιμινιέρες ενώ αργότερα μία

mastrokostas
07-01-2008, 11:33
Το Πόρτο Λάφια απο πρύμα μαζί με ένα άγνωστο προς εμέ ανοικτού τύπου πλοίο στο λιμάνι της Ραφήνας το 1972. Τα σχόλια δικά σας!
1275
Στα τέλη του 60 αρχές του 70 και πριν ανοίξει η Αγια Μαρίνα ,υπήρχε γραμμή με ανοιχτού τύπου επιβατικά ( παντόφλες ) που έκαναν Ραφήνα – Νέα Στυρα .Ίσως να είναι πλοίο από αυτήν την γραμμή .

noulos
07-01-2008, 12:02
Υπήρχε και Κάρυστος 2 ή κάνω λάθος;

Roi Baudoin
07-01-2008, 12:12
Υπήρξε για ένα μικρό χρονικό διάστημα και το "Κάρυστος ΙΙ".
Ήρθε το 1984 και έφυγε το 1987. Είναι το πρώην M/S "Niedersachsen", κατασκευής 1969. Στη δεκαετία του '90 ταξίδευε στην Ιταλία.
Για περισσότερα στο γνωστό site του Σουηδού:
http://www.faktaomfartyg.se/niedersachsen_1969.htm

Roi Baudoin
07-01-2008, 12:16
Πλοία ανοικτού τύπου (παντόφλες) στη Ραφήνα υπήρχαν και παλαιότερα (αναφέρονται δύο, από τις οποίες η μία ονομαζόταν "Άγιος Νικόλαος").
Η τελευταία παντόφλα που ταξίδευε και στην δεκαετία του '80 ήταν το "Γλύφα".

Leo
07-01-2008, 13:38
Για τον 'Αγιο Νικόλαο (κλειστή παντόφλα) εγώ θυμάμαι λίγα πράγματα. Αλλα εδώ είναι το Κάρυστος, που να γράψω?:confused:

nautikos
12-01-2008, 18:34
Μετα απο αιτημα ετερου καραβολατρη και φανατικου θαυμαστη του εν λογω πλοιου, παραθετω τρια screenshots απο τον εξομοιωτη πλοιων Virtual Sailor, οπου το Καρυστος αρμενιζει περηφανα και ενα με ανοιχτο το visor! Απολαυστε το εικονικα, γιατι το βλεπω χλωμο να το δουμε ξανα ζωντανα, δυστυχως...

1383

1384

1385

1386

Espresso Venezia
12-01-2008, 18:39
Υπέροχα φίλε ναυτικέ, τι άλλο να πει κανείς !!! Σε ευχαριστούμε.

Και όπως δείχνουν τα πράγματα, έχεις δίκιο, πολύ δύσκολα θα το ξαναδούμε να αρμενίζει. :(

Apostolos
12-01-2008, 18:52
Ξέρει κανείς το λόγο που απο 2 εξαγωγές του κάνανε μία???

nautikos
12-01-2008, 21:59
Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.

Maroulis Nikos
13-01-2008, 00:11
Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.

και εγώ απο όσο το θυμάμαι στην Ραφήνα που είχα δεί το πλοίο ερκετές φορές, οι εξαγωγές του ήταν στα πλευρά του.

Espresso Venezia
13-01-2008, 00:22
Έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο ναυτικός.

Όπως μπορείτε να δείτε και στην πρώτη φωτογραφία (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51661&postcount=1) στο μήνυμα που άνοιξε αυτό το thread, οι εξαγωγές του πλοίου ήταν στα πλάγια.

Οι τσιμινιέρες του (δύο ως Πορτο Λάφια, και μία ως Κάρυστος μετά την μετασκευή του το 1983), ήταν διακοσμητικές.

noulos
15-01-2008, 14:33
Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.

Σωστά! Είχε μια εξαγωγή στα πλευρά και η τσιμινιέρα ήταν μόνο για αισθητικούς λόγους.

Espresso Venezia
21-01-2008, 07:32
Mια σπάνια φωτογραφία του πανέμορφου πλοίου, ως Πόρτο Λάφια, το 1980 στο μέσα λιμάνι της Ραφήνας.

Μια φωτογραφία, μια ολόκληρη εποχή...

Ευχαριστώ πολύ τον φίλο capten4 στον οποίο ανήκει, και που πολύ ευγενικά μου επέτρεψε να την ανεβάσω. :D

1685

Apostolos
21-01-2008, 09:33
Απίστευτη!!!! Σε ευχαριστούμε πολύ για την φώτο capten 4!!!Και εσένα espresso!

Espresso Venezia
27-01-2008, 16:20
Ουφ !!! Δόξα τω θεώ, και πήρα μια λαχτάρα !!!

Το πήρε ο αέρας το καραβάκι μου, και παρά λίγο να το χάναμε... Τέλος καλό όμως, όλα καλά, όσο καλά μπορεί να είναι βέβαια τα πράγματα, να το βλέπω παρατημένο να σκουριάζει στο Πέραμα. :(



Προσάραξαν, μεσημεριανές ώρες σήμερα, στη θαλάσσια περιοχή Κυνοσούρας Σαλαμίνας τα αγκυροβολημένα σε ντάνα RO-RO «TRACARRIER» σημαίας Παναμά και Δ/Ξ «MELINA», σημαίας Β.Κορέας, παρασυρόμενα από τη Ράδα Περάματος λόγω των επικρατούντων στην περιοχή δυσμενών καιρικών συνθηκών (ΒΔ5 bf).
Άμεσα κινητοποιήθηκε το Ρ/Κ «ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΙΙΙ» Ν.Π. 2144, το οποίο αποκόλλησε και ρυμούλκησε τα ανωτέρω πλοία στο αρχικό σημείο αγκυροβολίας τους ασφαλώς.
Από την προσάραξη δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση, ούτε εισροή υδάτων στα δύο πλοία ενώ στην περιοχή έσπευσε αμέσως, προς παροχή τυχόν βοήθειαςπλωτό περιπολικό του Λιμενικού Σώματος.
Στα ανωτέρω πλοία επέβαινε ένα άτομο - φύλακας των πλοίων λόγω κατάσχεσης, ο οποίος είναι καλά στην υγεία τους.
Προανάκριση διενεργείται από την Λιμενική Αρχή Περάματος.


Πηγή : YEN (http://tidis.yen.gr/upload/ypen_docs_final/20080125/1201288039-25711.doc)

Roi Baudoin
02-02-2008, 16:24
Στη Ραφήνα υπάρχουν ορισμένοι καραβολάτρες που έχουν απίστευτο υλικό για το λιμάνι της Ραφήνας. Ένας από αυτούς είναι ο Μίλτος Χαλάς. Τον παρακάλεσα, λοιπόν, να ανεβάσω στο FORUM κάποιες από τις καταπληκτικές φωτογραφίες που έχει τραβήξει. Δέχτηκε με χαρά.
Από το αρχείο του Μίλτου Χαλά, βλέπουμε το "Κάρυστος" να φεύγει από τη Ραφήνα κάποιο απόγευμα. Το καλύτερο είναι να μπει ο ίδιος στο FORUM για να μπορέσει να ανταλλάξει απόψεις και σκέψεις για το λιμάνι αυτό με όποιον θέλει. Μέχρι τότε, νομίζω ότι θα άξιζε μια συνάντηση μαζί του στη Ραφήνα (για όποιον ενδιαφέρεται).
Το "Κάρυστος" αφιερωμένο στον Espresso Venezia, ο οποίος θα πρέπει να επέμβει για να τη διορθώσει ελαφρά.

2359

Espresso Venezia
02-02-2008, 19:54
Από τις ομορφότερες (αντικειμενικά, και όχι επειδή είναι το αγαπημένο μου πλοίο) φωτογραφίες που έχω δει !!!

Τα συγχαρητήρια μου στον φίλο Μίλτο Χαλά, και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ !!!:D

Espresso Venezia
08-02-2008, 21:26
Άλλη μία εξαιρετική φωτογραφία του Κάρυστος, από τον Μίλτο Χαλά.

Θα μου επιτρέψετε να την αφιερώσω στον νεοφερμένο φίλο μας yannisa340 (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=2661) και να του ευχηθώ το ''ευ παρέστης'' !!! :D

2511

Espresso Venezia
25-02-2008, 22:37
Άλλη μία φωτογραφία του πλοίου των ''δικών μου ονείρων''.

Το Κάρυστος, τέλη της δεκαετίας του '90, φτάνει στο λιμάνι της Καρύστου, περνώντας στα ανοιχτά της Αγίας Πελαγίας, ή ''Πελαγίτισσας'' όπως αποκαλούν οι Καρυστινοί το νησάκι λίγο έξω από το λιμάνι.

Το ξωκλήσσι αυτό έχει την δικιά του ιστορία, μιας και το έχει κτίσει η οικογένεια των εφοπλιστών Τόγια που έχουν καταγωγή από την Κάρυστο, και στο οποίο συνήθιζαν να πηγαίνουν κάθε καινούργιο τους καράβι για να ''ευλογηθεί''.

Σχετικό άρθρο είχε δημοσιεύσει πριν λίγο καιρό και το περιοδικό ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ.

Υπάρχει και μία σπάνια φωτογραφία με το πλοίο ''Κωνσταντίνος'', να αποβιβιβάζει προσκυνητές από την Κάρυστο στην Πελαγίτισσα, σε κάποια εορτή της Αγίας Πελαγίας, την οποία θα ανεβάσουμε κάποια άλλη στιγμή.

3240

nautikos
25-02-2008, 22:48
Το Καρυστακι ειναι ενα ομορφο καραβακι που ταιριαζει απολυτα με ολο το επισης ωραιο σκηνικο και κανει την φωτογραφια σου πραγματικα ονειρικη!

Espresso Venezia
13-03-2008, 00:12
Με αφορμή ΑΥΤΟ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=69018&postcount=66) το ποστ του καλού μου φίλου Roi Baudoin, (ευχαριστώ για την αφιέρωση :D), και όντας σίγουρος ότι
δεν θα έχει αντίρρηση, ανεβάζω την εξαιρετική του φώτο και στο thread του Κάρυστος, αφού θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται και εδώ.

Τώρα όσον αφορά την αναπόφευκτη σύγκριση (αυστηρά, μεγέθους και μόνο) ανάμεσα στα δύο πλοία, θα παραθέσω άνευ σχολίων,
την παρακάτω παρατήρηση μίας καλής φίλης μου :

''Tελικά εσείς οι άντρες είστε πολύ κολλημένοι με το ...μέγεθος. Πίστεψε με φίλε μου, παίζει πολύ μικρό ρόλο.....'' :mrgreen:

3780

Roi Baudoin
13-03-2008, 17:41
Φίλε Espresso Venezia σε ευχαριστώ πολύ.
Πράγματι , το Καρυστάκι μας είναι μια γλύκα, ανεξαρτήτου μεγέθους.
Για μας η φωτογραφία ανεβαίνει για να φανεί για μία ακόμα φορά πόσο πιο ωραίο είναι το Καρυστάκι.
Κάποιοι, βέβαια, μπορεί να διαφωνούν. Εμείς, όμως, επιμένουμε.

esperos
07-04-2008, 17:59
Για τους φίλους στην Ραφήνα και όχι μόνο. Φώτο γνήσια από αγνά υλικά, μη επεξεργασμένη, απλά μόνον εμφανισμένη.

5055

Espresso Venezia
07-04-2008, 18:37
Φίλτατε έσπερε προσωπικά σε ευχαριστώ για την πράγματι καταπληκτική φωτογραφία του αγαπημένου μου πλοίου.

Όσο για το σχόλιο που την ακολουθεί, αν και έχω γνώμη δεν θα την εκφράσω, μιας και σέβομαι απεριόριστα τις απόψεις σου. :D

Espresso Venezia
19-04-2008, 17:42
Τέλη της δεκαετίας του '60, ένα πανέμορφο καινούργιο σκαρί έφθασε στη Ραφήνα, και έμελλε για τα επόμενα 32 χρόνια να γίνει το πλοίο ''σύμβολο''
του Νότιου Ευβοικού.


Το όνομα αυτού ''Πόρτο Λάφια'' για το πρώτο μισό της σταδιοδρομίας του και κατόπιν ''Κάρυστος'' για το υπόλοιπο μισό.


Σαράντα χρόνια κλείνουνε εφέτος από την ''γέννηση'' του. Το πλοίο ''των ονείρων μου'' είναι ακόμα μαζί μας, αλλά αργοπεθαίνει στη ράδα του Περάματος.


Η παρακάτω φωτογραφία-αφίσα είναι μια σύνθεση με φωτογραφίες άλλων φίλων καραβολατρών. Και είναι αφιερωμένη σε όλα τα μέλη του nautilia και
σε όλους όσους το αγάπησαν, για την ''επέτειο'' των σαράντα χρόνων του.


''Ήταν ένα μικρό καράβι, ήταν ένα μικρό καράβι,
που έμεινε α, α, αταξίδευτο, που έμεινε α, α, αταξίδευτο,
οέ οέ, οέ οέ.......''


5445

Apostolos
19-04-2008, 18:45
Ευγε!!!!!!!!!!!!!

mastrokostas
19-04-2008, 21:05
ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!! !

uddox
19-04-2008, 21:29
Γνωρίζετε γιατί πολλοί δεν αγοράζουν απο δεύτερο χέρι?
Για να αποφύγουν κάτι όπως...
Όλως παραδόξως το πετυχημένο και γούρικο Καρυστάκι, είναι πολύ κακότυχο στην μετά Μιλιλή εποχή. Μετά απο αρκετά χρόνια παροπλισμού στην Κάρυστο, το αγόρασε καπετάνιος Έλλην εξ Αιγύπτου, το ξαναζωντάνεψε έδωσε όλα τα λεφτά, και ξέμεινε απο δουλειά. Το πούλησε, το πήρε ο νυν, άρχισε και αυτός , ανοιξε δ/ξ αλλαγές ελάσματα, , αλλαγή η/νης, και πολλά άλλα που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος και λόγω μακρινού ταξειδιού στην Δ.Α. Παράλληλα, είχαν αγοράσει και ένα δ/ξ, τα οποία θα πήγαιναν μαζί πακέτο, αλλά τελικά ξέμειναν πακέτο.

Βέβαια, τώρα έχει αρκετές απαγορεύσεις απόπλου, αλλά το περίεργο είναι, οτι ο πλοιοκτήτης δεν δείχνει ενδιαφέρον για πώληση σε 2 τουλάχιστον ενδιαφερόμενους, και με σίγουρο μέλλον..

Το ατού, της ηλικιωμένης κυρίας, είναι οι ΜΑΚμηχανάρες του, διότι χωρίς αυτές δεν θα είχε την συγκεκριμένη ιστορία του, και την μακρά παρουσία του

Apostolos
19-04-2008, 21:31
Ξέρετε τι χρωστάει? Γιατι λογικά χρέη απο ΝΑΤ δέν έχει....

Espresso Venezia
19-04-2008, 23:18
Αφού πρώτα ευχαριστήσω τους φίλους Apostolos και mastrokostas για τους επαίνους τους, να ευχαριστήσω και τον φίλο uddox για τις πληροφορίες που μας έδωσε και κατόπιν να σχολιάσω τα πολύ ενδιαφέροντα που μας λέει.

Να θυμήσω πρώτα βέβαια ότι το ''τέλος εποχής'' για το Κάρυστος ήρθε αμέσως μετά το ναυάγιο του Εξπρές Σαμίνα και ως συνέπεια αυτού.

Το πλοίο δεν έμεινε για αρκετά χρόνια παροπλισμένο στην Κάρυστο όπως μας λέει ο φίλος μας uddox, αλλά δύο χρόνια ''σκάρτα'' (αν και μικρή σημασία έχει αυτό).

Μου λύθηκε όμως μια απορία με την αναφορά του Έλληνα καπετάνιου εξ Αιγύπτου ως πρώτου αγοραστή γιατί όταν το πλοίο έφυγε οριστικά πια από την Κάρυστο μου είχαν πει ότι είχε πουληθεί κάπου στην Αφρική, ενώ εγώ ήξερα μόνο για τον δεύτερο (όπως αποδείχτηκε τελικά) και σημερινό ιδιοκτήτη ο οποίος είναι Ρουμάνος.

Όσον αφορά τις εργασίες που έγιναν στο πλοίο μετά την πώληση του, έχει δίκιο ο φίλος uddox μιας και ήταν σε πολύ μεγάλο εύρος για πλοίο 35+ πιά ετών, και αυτό βέβαια είναι ένα αισιόδοξο στοιχείο όσον αφορά βέβαια το (όποιο) μέλλον του. Δεν θα ξεχάσω φωτογραφίες του πλοίου που είχα δει στο μόλο ΔΕΗ (Nick the Greek - shipfriends) στις οποίες ήταν κυριολεκτικά ''ξεκοιλιασμένο'' αφού αλλάζονταν πάρα πολλές λαμαρίνες στο σκάφος.

Λαμβάνω ακόμα ως αισιόδοξο στοιχείο για το μέλλον του πλοίου και την αναφορά στο μήνυμα του uddox στο ότι ''ο σημερινός πλοιοκτήτης δεν δείχνει ενδιαφέρον για πώληση''. Μήπως έχει κάποια σχέδια για το πλοίο ???

Το σίγουρο είναι πάντως ότι λίγοι γνωρίζουν ότι το πλοίο βρίσκεται ακόμα στο Πέραμα. Όταν πέρυσι το καλοκαίρι στην Κάρυστο είχα αναφέρει σε άνθρωπο που είχε κάνει καπετάνιος του για πολλά χρόνια ότι βρίσκεται ακόμα στα μέρη μας, είχε πέσει κυριολεκτικά από τα ''σύννεφα'' λέγοντας μου ότι όλοι στην Κάρυστο πιστεύανε ότι είχε φύγει πολλά χρόνια πριν για την Αφρική.

uddox
25-04-2008, 09:54
Φίλε Ε.Β ο σημερινός πλοιοκτήτης είναι Ελληνας.
Απ΄οτι φαίνεται δεν υπάρχουν σχέδια και για τα 2 που έχει στην ράδα, και μάλλον δεν είναι προσωπικό το θέμα αλλά εταιρικό, δηλαδή αυτός μάλλον τα διαχειριζόταν και άλλοι είχαν βάλει τους παράδες.
Είναι ευχάριστη έκπληξη , ότι ο ίδιος έχει ήδη ένα φορτηγό, και ετοιμάζεται να αγοράσει και δεύτερο.

Απο την τελευταία παράγραφο και μετά πιθανόν να αρχίζει και ράδιο κουζίνα, οπότε μέχρι εδώ είναι αρκετά.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

yannisa340
08-05-2008, 17:51
Πολύ συγκινητικά αυτά που κάνεις φίλε ESPRESSO VENEZIA. Καμιά άλλη φωτό θα βάλει ο φίλος Μίλτος Χαλάς; Και για το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ αν έχει. :cool:

yannisa340
08-05-2008, 18:00
Υπέροχη espere. Και καθαρή. Πώς ήταν χωρίς τα άπειρα τσαλακώματα όταν ακόμα ήταν καινούργιο!!! Μεγάλη ζημιά είχε πάθει το 1989 που κουτούλησε με ταχύτητα στο λιμάνι της Ραφήνας γιατί δε σταμάτησε. Το τσαλάκωμα έφτασε μέχρι τον καταπέλτη. Ξαναέφτιαξαν τη μισή πλώρη από τη μέση και κάτω.:(

NAUTILOS
10-05-2008, 15:48
[quote=Espresso Venezia;75272]
Τέλη της δεκαετίας του '60, ένα πανέμορφο καινούργιο σκαρί έφθασε στη Ραφήνα, και έμελλε για τα επόμενα 32 χρόνια να γίνει το πλοίο ''σύμβολο''
του Νότιου Ευβοικού.


Το όνομα αυτού ''Πόρτο Λάφια'' για το πρώτο μισό της σταδιοδρομίας του και κατόπιν ''Κάρυστος'' για το υπόλοιπο μισό.


Σαράντα χρόνια κλείνουνε εφέτος από την ''γέννηση'' του. Το πλοίο ''των ονείρων μου'' είναι ακόμα μαζί μας, αλλά αργοπεθαίνει στη ράδα του Περάματος.


Η παρακάτω φωτογραφία-αφίσα είναι μια σύνθεση με φωτογραφίες άλλων φίλων καραβολατρών. Και είναι αφιερωμένη σε όλα τα μέλη του nautilia και
σε όλους όσους το αγάπησαν, για την ''επέτειο'' των σαράντα χρόνων του.


''Ήταν ένα μικρό καράβι, ήταν ένα μικρό καράβι,
που έμεινε α, α, αταξίδευτο, που έμεινε α, α, αταξίδευτο,
οέ οέ, οέ οέ.......''


Μόλις το σχεδίασε ο πατέρας μου με ρώτησε αν μου αρέσει η γραμμή του πλοίου και φυσικά του είπα πάρα πολύ.
Ο πατέρας μου και ναυπηγός που το σχεδίασε και έκανε την μελέτη του ηλεκτροϋδραυλικού συστήματος της πλώρης και του καταπέλτη ήταν ο Μιχαήλ Σωτηριάδης. Σύντομα θα ανεβάσω περισσότερα στοιχεία για αυτόν τον μεγάλο επιστήμονα!!!

yannisa340
10-05-2008, 18:20
Μιλάς σοβαρά ναυτίλε; Ο πατέρας σου έφτιαξε αυτό το τρομερό έργο τέχνης που μας έχει ξετρελάνει μια ζωή; Είναι πράγματι έργο τέχνης. Αν παρατηρήσει κανείς όλες τις αναλογίες του , τα κοψίματά του, τα λοξά , το πώς φαίνεται η γέφυρα ανάμεσα στα δύο λοξά από κάτω, την καμπυλότητα της πλώρης, τις αποστάσεις των αγκυρών, το χαμόγελο της πρύμνης.... μα είναι τρομερό. :-D Περιμένουμε κι άλλα στοιχεία. Βάλε όλα τα σχέδια. Τις μελέτες. Να μας ξετρελάνεις.

Apostolos
10-05-2008, 19:51
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!!

Espresso Venezia
10-05-2008, 23:38
Φίλε Ναυτίλε ''καλώς όρισες''.

Τιμή μας που είσαι στην παρέα μας, τιμή μου που το πρώτο μήνυμα σου είχε παράθεση ενός δικού μου.

Ελπίζω να μας ''ξεναγήσεις'' στις γνώσεις και στις όποιες εμπειρίες σου από αυτό το μοναδικό καράβι, καθώς επίσης να μοιραστείς μαζί μας
''έργα, ημέρες και βιώματα'' του πατέρα σου, Μιχαήλ Σωτηριάδη.

yannisa340
10-05-2008, 23:52
Το ΚΑΡΥΣΤΟΣ είχε νηολόγιο Ν.Π. 2787 και το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ Ν.Π. 3045.

NAUTILOS
11-05-2008, 13:30
Θα ήθελα να πω ότι είναι ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΤΙΜΗ που αγαπάτε τόσο αυτό το πλοίο και κατ' επέκταση τιμάτε τον πατέρα μου χωρίς να τον έχετε γνωρίσει.
Ο Μιχαήλ Σωτηριάδης γεννήθηκε στη Τραπεζούντα του Πόντου το 1900. Ο πατέρας του είχε ναυπηγείο ξύλινων σκαφών καθώς και οι πρόγονοι του για 400 χρόνια πριν όπως έψαξε και βρήκε. Σε ηλικία 17 ετών είχε κατασκευάσει στο ναυπηγείο του Πόντου το πρώτο του ξύλινο σκάφος. Είχε σπουδάσει στο Φροντιστήριο της Τραπεζούντος και γνώριζε ήδη 3 γλώσσες, αγγλικά γαλλικά και τούρκικα. Με τη καταστροφή του Πόντου πήγε πρόσφυγας στην Οδησσό όπου έμαθε τη ρωσική γλώσσα και σπούδασε ναυπηγός στο Πολυτεχνείο της Οδησσού. Το 1938 ήλθε στην Ελλάδα και εργάσθηκε ως ναυπηγός χωρίς άδεια. Για τον λόγο αυτό τις μελέτες του τις υπέγραφε άλλος ναυπηγός με άδεια. Το Πόρτο Λάφια (εγώ έτσι θα το λέω πάντα) ξεκίνησε για ανοιχτού τύπου όπως τό Αφάια αλλά επειδή οι καιρικές συνθήκες στο νότιο Ευβοϊκό ήταν άσχημες το ξανασχεδίασε κλειστό. Το πρόβλημα ήταν οτι το λιμάνι της Ραφήνας είχε μικρό βάθος και έτσι η πόρτα έπρεπε να γίνει εμπρός λόγω μικρότερου βυθίσματος (εμπρός 1.90 πίσω 2.20) Το Πόρτο Λάφια κατασκευάσθηκε στα ναυπηγεία του αδελφού μου Ιωαννη Σωτηριάδη με τον τίτλο ΝΑΥΤΙΛΟΣ ο οποίος είχε σπουδάσει τη ναυπηγική από τον πατέρα μας Μιχαήλ Σωτηριάδη επι 6 χρόνια περίπου επειδή τότε δεν υπήρχε σχολή ναυπηγών στην Ελλάδα. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα. Θα επανέλθω σε λίγες ημέρες με μερικά στοιχεία ακόμη. Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Ellinis
11-05-2008, 15:03
Φίλε Ναυτίλε, δεν μας κούρασες καθόλου. Μακάρι να μοιραστείς και άλλες μνήμες σου μαζί μας, είτε για το Πόρτο Λάφια είτε για τα άλλα καράβια που σχεδίασε ο πατέρας σου ή ναυπήγησε ο αδελφός σου.

yannisa340
11-05-2008, 16:59
Τα λες ωραία ναυτίλε. Γιατί θυμάμαι στον καταπέλτη του έγραφε: ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ NAUTILUS Ι.Μ. ΣΩΤΗΡΙΑΔΗ ΤΗΛ ..... και έγραφε και ένα τηλ με 5 ή έξι αριθμούς που είχαν ξεκολλήσει τα ψηφία γιατί πάνω σε αυτά ήταν τα στηρίγματα από τα πέλματα των αυτοκινήτων τα οποία έκαναν πολύ θόρυβο όταν τα έβαζαν στη θέση τους οι ναυτικοί για να βγουν τα αυτοκίνητα. Με τη μετασκευή του Γούτου έβαλε μόνιμα πέλματα και έκαναν και κάτι εσοχές στην πλώρη για να χωράνε. Πες κι άλλα.:cool:

Haddock
11-05-2008, 18:47
Ιστορίες σαν κι αυτές είναι που δίνουν ένα άλλο χρώμα στο φόρουμ. Νιώθεις ότι άνοιξε ένα σκονισμένο σεντούκι και βρέθηκε ένα χαμένο ημερολόγιο. Ξεφυλλίζοντας σελίδα σελίδα το ημερολόγιο αυτό, η ιστορία του Πόρτο Λάφια αρχίζει να ξετυλίγεται αργά και μεθοδικά.

Leo
11-05-2008, 18:53
Επειδή φίλε paroskayak είσαι καλός φίλος θα σου πώ ότι εκτός από τις εξαιρετικές φωτογραφίες που μας δίνεις εδώ, σήμερα διαπιστώνω ότι και ο λόγος σου σκέτος είναι μια εικόνα.... Να είσαι καλά!!!

Espresso Venezia
11-05-2008, 19:25
Επειδή φίλε paroskayak είσαι καλός φίλος θα σου πώ ότι εκτός από τις εξαιρετικές φωτογραφίες που μας δίνεις εδώ, σήμερα διαπιστώνω ότι και ο λόγος σου σκέτος είναι μια εικόνα.... Να είσαι καλά!!!

Υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που πραγματικά το κοσμούν με την παρουσία και τον λόγο τους. 'Eνα από αυτά είναι και ο φίλος μας Νικόλας (paroskayak). :D


...Το Πόρτο Λάφια (εγώ έτσι θα το λέω πάντα) ξεκίνησε για ανοιχτού τύπου όπως τό Αφάια αλλά επειδή οι καιρικές συνθήκες στο νότιο Ευβοϊκό ήταν άσχημες το ξανασχεδίασε κλειστό...

Kαι εγώ φίλε μου Ναυτίλε πάντα έτσι θα το λέω. Το ''ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ''. Όσο κι αν λόγω ηλικίας το θυμάμαι για πιό πολλά χρόνια ως Κάρυστος, ωστόσο οι παιδικές αναμνήσεις είναι πάντα πιό ισχυρές.

Όσο για τον λόγο που ξανασχεδιάστηκε ως κλειστό, αν και δεν τον ήξερα, τον είχα υποψιαστεί, και μάλιστα όχι μόνο λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών του νότιου Ευβοικού αλλά και για τον λόγο ότι το καράβι σαν ανοιχτό (λόγω απόστασης) δεν θα μπορούσε να εξυπηρετεί και το λιμάνι της Καρύστου.

Να σε ευχαριστήσω για άλλη μία φορά για την (απρόσμενη) παρουσία σου εδώ, όσο και για τα πράγματα που μοιράζεσαι μαζί μας. :D

Roi Baudoin
11-05-2008, 21:54
Είναι μεγάλη χαρά να μοιράζεσαι μαζί μας φίλε Ναυτίλε όλα αυτά τα υπέροχα για το "Πόρτο Λάφια". Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να ανασύρεις από τη μνήμη σου ότι σχετικό με το καράβι αυτό.
Ο φίλος Espresso Venezia έχει από καιρού προτείνει να προσπαθήσουμε να ταξίδέψουμε μαζί του μια νύχτα με φεγγάρι στα νερά του Ευβοϊκού.
Με λίγη προσπάθεια όλα γίνονται.
Εδώ ας θυμηθούμε την μοναδική πραγματικά πλώρη του.
Στον φίλο Ναυτίλο και σε όλους τους καλούς μας φίλους ...

nautikos
12-05-2008, 10:28
Το Πόρτο Λάφια (εγώ έτσι θα το λέω πάντα) ξεκίνησε για ανοιχτού τύπου όπως τό Αφάια αλλά επειδή οι καιρικές συνθήκες στο νότιο Ευβοϊκό ήταν άσχημες το ξανασχεδίασε κλειστo.

Αγαπητη Ναυτιλε, μια που εισαι απο τους πιο αρμοδιους για το θεμα αυτο, να θεσω ενα ερωτημα. Το Πορτο Λαφια για οσους δεν το ξερουν ειχε και προηγουμενο ονομα πριν την καθελκυση, λεγοταν Μαρμαρι. Επισης υπηρχε και ενα ακομα πλοιο για ναυπηγηση με το ονομα Πεταλιοι και θα ηταν αδερφακι του Μαρμαρι-Πορτο Λαφια. Προκειται για το μετεπειτα Αφαια, η ποτε δεν κατασκευαστηκε αυτο?

Apostolos
12-05-2008, 12:51
Μήπως έχει καμιά σχέση αυτο (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=23937)???

nautikos
12-05-2008, 12:59
Πολυ πιθανον γιατι και αυτο αδερφακι μοιαζει. Απλα θα ηθελα μια ακριβη πληροφορια.

yannisa340
12-05-2008, 13:54
Πολυ πιθανον γιατι και αυτο αδερφακι μοιαζει. Απλα θα ηθελα μια ακριβη πληροφορια.
Mα είναι εντελώς διαφορετικό!!! Πώς σας ήρθε ότι μοιάζει; Εντελώς άσχετο.:confused:

nautikos
12-05-2008, 14:03
Mα είναι εντελώς διαφορετικό!!! Πώς σας ήρθε ότι μοιάζει; Εντελώς άσχετο.:confused:

Πριν βγαλεις αβιαστα συμπερασματα, ριξε μια καλυτερη ματια στο σκαρι. Θα διαπιστωσεις οτι η γαστρα (οι ναυπηγικες του γραμμες) αλλα και η πρυμνη ειναι ιδια. Αλλο αν διαφερουν οι υπερκατασκευες.

Επισης να εχεις υποψη σου οτι το αρχικο σχεδιο συμφωνα με το οποιο χτιζοταν και το Καρυστος, ειναι σχεδον ιδιο με αυτο της φωτογραφιας του πλοιου εδω (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=23937). Τελικα το Καρυστος εγινε κλειστου τυπου και οι υπερκατασκευες του δεν εχουν καμια σχεση με το αρχικο του σχεδιο.

yannisa340
12-05-2008, 14:09
Εγώ επιμένω ότι σε τίποτα δε μοιάζουν. Ακόμα και η πρύμνη έχει δύο κολόνες ενώ το ΚΑΡΥΣΤΟΣ έχει μία στη μέση που στηρίζουν το πάνω πάτωμα εκεί στο άνοιγμα που είναι η άγκυρα. Τελικά αυτό στη φωτό είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ή ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ; :-D

Apostolos
12-05-2008, 14:20
Μην σε μπερδέυουν τα διάφορα κολωνάκια ή άλλες υπερκατασκευές. Δύο πλοια είναι ίδια όταν έχουν ιδιες ναυπηγηκές γραμμές, και όντως αυτά τα 2 είχαν κατα 99% ίδιες. Ειναι σαν να λέμε πώς το Ελυρος εχει διαφορετικο απο το Sunflower Mito (ειναι αδελφα) γιατι έχουν διαφορετικό κομοδέσιο.

NAUTILOS
12-05-2008, 17:52
Θα ήθελα για άλλη μία φορά να ευχαριστήσω όλους σας για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια για το Πόρτο Λάφια. Πράγματι ξεκίνησε στα σχέδια ως Μαρμάρι ημιανοικτό και στη συνέχεια όταν κατέληξε να κατασκευασθεί κλειστού τύπου πήρε το τελικό του όνομα. Είχε αποφασισθεί η κατασκευή αδελφού σκάφους με το όνομα Πεταλιοί που όμως δεν έγινε.
Το Πόρτο Λάφια όπως το Αφαία το Αγαπητός Α και το Αγία Κυριακή είχαν κατασκευασθεί με το διάμηκες σύστημα για πρώτη φορά στην Ελλάδα.
Επίσης για πρώτη φορά πλοία ανοικτού τύπου κατασκευάσθηκαν από τα ναυπηγεία NAUTILUS Ι.Μ.Σωτηριάδη με γάστρα τύπου V σε αντίθεση με τις μέχρι τότε κατασκευές που είχαν τετράγωνη γάστρα και γιαυτό είχαν προβλήματα ευστάθιας και μειωμένης ταχύτητας .
Ο σχεδιασμός και η μελέτη της πρωτοποριακής πλώρης ειδικά για την εποχή εκείνη καθώς και της μελέτης του ηλεκτροϋδραυλικού συστήματος που την ανεβάζει και κατεβάζει με το πάτημα ενός πλήκτρου από την γέφυρα έγινε από τον ναυπηγό Μιχαήλ Σωτηριάδη όπως ανέφερα σε άλλο μήνυμα μου η δε κατασκευή έγινε στα ναυπηγεία του Ι.Μ.Σωτηριάδη.
Κλείνωντας για σήμερα το μήνυμα να πώ ότι ο υδραυλικός μηχανισμός της πλώρης εστάλη απο την Γερμανούς που το κατασκεύασαν με συγχαρητήρια και θαυμασμό για την μελέτη και τον σχεδιασμο αυτού από τόν πατέρα μου μολονότι δεν είχε σπουδάσει μηχανολόγος. Φοβάμαι ότι σας κουράζω αλλά η συγκίνηση που με έχει κυριέυσει είναι τεράστια. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

yannisa340
12-05-2008, 18:01
Δε μας κουράζεις. Αστειεύεσαι; Μόνο που την πλώρη την ανεβοκατέβαζε απ' ότι θυμάμαι από τον καταπέλτη στα αριστερά ο μηχανοδηγός. Πρώτα κοιτούσε από την ανοιχτή πόρτα αριστερά του αν ανέβηκε μέχρι τέρμα η πλώρη και μετά με τον άλλο λεβιέ απελευθέρωνε τα μάνταλα και κατέβαζε τον καταπέλτη κοιτώντας τον δεξιά του. :D

Και κάτι άλλο. Η γάστρα τύπου V ή τετράγωνη πώς λογίζεται; Δεν ξέρω από ναυπηγικές ορολογίες. Το Πόρτο Λάφια έχει τετράγωνη ή κάνω λάθος;

NAUTILOS
12-05-2008, 18:12
Δε μας κουράζεις. Αστειεύεσαι; Μόνο που την πλώρη την ανεβοκατέβαζε απ' ότι θυμάμαι από τον καταπέλτη στα αριστερά ο μηχανοδηγός. Πρώτα κοιτούσε από την ανοιχτή πόρτα αριστερά του αν ανέβηκε μέχρι τέρμα η πλώρη και μετά με τον άλλο λεβιέ απελευθέρωνε τα μάνταλα και κατέβαζε τον καταπέλτη κοιτώντας τον δεξιά του.:D

Σωστά αλλά αν θυμάμαι καλά ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να λειτουργεί από την γέφυρα, ίσως αργότερα έγινε αυτή η αλλαγή που γράφεις για πρακτικούς λόγους. Δεν θυμάμαι καλά και ίσως κάνω λάθος.

NAUTILOS
12-05-2008, 18:18
Και κάτι άλλο. Η γάστρα τύπου V ή τετράγωνη πώς λογίζεται; Δεν ξέρω από ναυπηγικές ορολογίες. Το Πόρτο Λάφια έχει τετράγωνη ή κάνω λάθος;

Το Πόρτο Λάφια έχει γάστρα με καμπύλες ούτε τετράγωνη ούτε V.

Apostolos
12-05-2008, 19:13
Και για να καταλάβω, όταν λές διαμήκη σύστημα εννοείς τις ενισχύσεις της κατασκευής ε?

Espresso Venezia
12-05-2008, 22:42
...Πράγματι ξεκίνησε στα σχέδια ως Μαρμάρι ημιανοικτό και στη συνέχεια όταν κατέληξε να κατασκευασθεί κλειστού τύπου πήρε το τελικό του όνομα...

...της πρωτοποριακής πλώρης ειδικά για την εποχή εκείνη καθώς και της μελέτης του ηλεκτροϋδραυλικού συστήματος που την ανεβάζει και κατεβάζει με το πάτημα ενός πλήκτρου από την γέφυρα....


...Μόνο που την πλώρη την ανεβοκατέβαζε απ' ότι θυμάμαι από τον καταπέλτη στα αριστερά ο μηχανοδηγός...

Για την ακρίβεια το πλοίο δεν ονομάστηκε ποτέ επίσημα Μαρμάρι. Ως Μαρμάρι -όπως άλλωστε έχουμε ξαναπεί (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=52120&postcount=3)- ήταν μόνο στα σχέδια όπως μας λέει και ο φίλος NAUTILOS. Το όνομα με το οποίο πρωτοταξίδεψε ήταν το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ.

Είναι απόλυτα λογικό όταν ξεκίνησε το καράβι η πλώρη να ανεβοκατέβαινε με το πάτημα ενός πλήκτρου από τη γέφυρα. Όπως είναι επίσης απόλυτα λογικό -για όσους ήξεραν το πλοίο- στην πορεία να παραμερίστηκε αυτή η δυνατότητα μιας και ήταν αρκετά δύσκολο έως αδύνατο να βλέπουν από τη γέφυρα το κλείσιμο του καταπέλτη ή το βιράρισμα των πλωριών κάβων (π.χ κάποιο πιθανό μπλέξιμο).

Έτσι η αρμοδιότητα στο ανεβοκατέβασμα της πλώρης πέρασε στον υποπλοίαρχο (και όχι μηχανοδηγό φίλε μου Γιάννη :)), που ήταν πάντα στην πλώρη σε κάθε απόπλου - κατάπλου του πλοίου.

yannisa340
12-05-2008, 23:37
Εννοείς αυτόν που έβλεπε και έδινε τις εντολές πάνω στο κατάστρωμα. Εγώ μιλάω για αυτόν που χειριζόταν τους μοχλούς στο γκαράζ. Τις εντολές φυσικά τις έδινε ο ψηλός με το μουστάκι με χαρακτηριστική φάτσα Γαργανουράκη που ήταν υποπλοίαρχος και ο οποίος ήταν παλιά μπροστά στην άγκυρα στο Καστριανή Κέας. Όμως αυτός που χειριζόταν τους μοχλούς ήταν ένας άλλος με μουστάκι που το είχε ξυρίσει κάποια σαιζόν :-D και λεγόταν Σταματίου αν δεν κάνω λάθος. Είχα δει τα ονόματα σε κάντρο μόλις μπαίναμε στην πόρτα του σαλονιού στη δεξιά μεριά του πλοίου ,μπροστά από του μηχανοστασίου .

Espresso Venezia
12-05-2008, 23:48
...Τις εντολές φυσικά τις έδινε ο ψηλός με το μουστάκι με χαρακτηριστική φάτσα Γαργανουράκη που ήταν υποπλοίαρχος....

Aι γειά σου !!! Σωστός. :)

Και το μικρό όνομα του οποίου (επώνυμο δεν θυμάμαι) ήταν Θεόδωρος.

Ακόμα έχω μπροστά μου την εικόνα, και στα αυτιά μου την φωνή του μπάρμπα μου του Νόβα, όταν το καράβι έφευγε από Κάρυστο :

''Mόλα όλα Θόδωρα''. :)

yannisa340
13-05-2008, 00:15
Μου έκανε εντύπωση στο ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ που είχε τα περισσότερα μέλη πληρώματος τα ίδια από την καθέλκυση για μια ζωή. Όπως ο πρώτος μηχανικός με το πράσινο φιατάκι , και ένας ναύκληρος που ήταν πίσω στην άγκυρα. Επίσης πριν από το Θόδωρο ήταν ένας ξερακιανός για 25 χρόνια μπροστά στην πλώρη .

NAUTILOS
13-05-2008, 12:10
12-05-08 20:13 Apostolos Και για να καταλάβω, όταν λές διαμήκη σύστημα εννοείς τις ενισχύσεις της κατασκευής ε?

Ακριβώς.

sylver23
07-06-2008, 14:49
εγω παλι το καρυστος το θυμαμαι απο τα παιδικα μου χρονια ως το πρασινο καραβακι της ραφηνας που ανοιγε η πλωρη του.παιδακι τοτε μου εκανε τρελλη εντυπωση.ηταν απο τα πλοια συμβολα της ραφηνας μαζι με το superferry κ το πηνελοπη για εμενα.βρηκα περσυ μια ζωγραφια (ο θεος να την κανει)του σουπερφερυ που ειχα κανει γυρω στα 5 μ χρονια

nautikos
18-07-2008, 15:26
Και μια φωτο απο το αρχειο μου για τον Espresso Venezia. Το Πορτο Λαφια που το αγαπαει, στα πρωτα του βηματα...:D Παρατηρηστε τον κοσμο και την αποβαθρα. Αλλες εποχες τοτε...;)

9779

Espresso Venezia
18-07-2008, 16:50
Φίλε μου ναυτικέ να είσαι καλά, σε ευχαριστώ πολύ. :D

Θα τολμήσω να πω ότι κατά πάσα πιθανότητα το Πόρτο Λάφια σε αυτή τη φώτο βρίσκεται στην ομώνυμη τοποθεσία της Εύβοιας,
μιας και σίγουρα δεν είναι ούτε στην Κάρυστο, ούτε στο Μαρμάρι και νομίζω ούτε και στα Στύρα.

Απέναντι μάλιστα, πίσω από το πλοίο -το βουνό που φαίνεται- πρέπει να είναι οι Πεταλιοί.

yannisa340
18-07-2008, 18:19
Υπέροχη. Μπράβο!!! Σίγουρα είναι στο Πόρτο Λάφια. Μου κάνει εντύπωση που φούνταρε την μπροστινή άγκυρα.

Leo
20-07-2008, 06:56
Αυτό το έκανε γαι λόγους ασφάλειας και για να "φρενάρει" για την ομαλή προσγυάλωση (κάτι σαν σπρίνγκ), αλλά και να έχει μια βοήθεια στην αναχώρηση αν κάτι δεν πάει καλά. Συμπερασματικά το βγάζω αυτό βλέποντας ότι η άγκυρα καλεί πρύμα.

nautikos
20-07-2008, 20:00
Αυτό το έκανε γαι λόγους ασφάλειας και για να "φρενάρει" για την ομαλή προσγυάλωση (κάτι σαν σπρίνγκ), αλλά και να έχει μια βοήθεια στην αναχώρηση αν κάτι δεν πάει καλά. Συμπερασματικά το βγάζω αυτό βλέποντας ότι η άγκυρα καλεί πρύμα.

Πολυ πιθανο να εγινε οπως το λεει ο Leo, αν και βεβαια για τη δουλεια αυτη εχει και πρυμνια αγκυρα. Εγω πιστευω οτι τη φουνταρε γιατι ειχε αερα αρκετο απο την ΔΕ πλευρα του (φαινεται λιγο απο το σημαιοστολισμο) και δεν ηθελε να του ''παρει'' την πλωρη. Στο οτι η αγκυρα καλει πρυμα ειναι λογικο αφου επεσε με την πλωρη και τη φουνταρε λιγο πριν σταματησει αναγκαστικα, δεν γινεται διαφορετικα.

Οπως και να εχει νομιζω οτι στη φωτο ειναι η πρωτη του αφιξη στο Πορτο Λαφια.

mastropanagos
04-10-2008, 18:14
Βαποραρος το Καρυστακι..Το θυμαμαι ακομα να ερχεται να δενει στη Καρυστο με αυτο τον αξεχαστο ηχο που εκαναν οι μηχανες του,να ανοιγει το "στομα" του να αποβιβαζει και το καπετανιο Γιαννη Μιλιλη να ειναι στην αριστερη βαρδιολα και να κοιταει...Ειχα κανεις απειρες βολτες μεσα στο γκαραζ του με το ποδηλατο μου και τους λιμενικους να με κυνηγανε να βγω:D,θυμαμαι ειχε ιδιομορφο γκαραζ..!!Αυτο μου εχει μεινει σαν εικονα απο το βαπορακι που το συμαθουσαν και το συμπαθουν πολλοι καρυστινοι..!!

CASINO
12-10-2008, 21:20
Πόρτο Λάφια - Κάρυστος. Οι πιο εκπληκτικές παιδικές αναμνήσεις από τα ταξίδια της ζωής μου και όχι μόνο.

ekxba
21-10-2008, 22:53
Το συνημμένο αρχείο είναι απο την εφημερίδα "ΕΘΝΟΣ" του 1968 κι αφορά τα βαπτίσια του Πόρτο Λάφια στο Πέραμα.

20954

sylver23
21-10-2008, 23:04
:confused::confused::confused:που το ξετρυπωσες αυτο??απαιχτος .πολλα μα πολλα μπραβο

yannisa340
21-10-2008, 23:51
Άπαιχτος. Δεν παίζονται μερικοί εδώ μέσα. Ιστορικά αρχεία πολύ συγκινητικά.
Αλήθεια τι είναι η διαμήκης κατασκευή; Πώς γίνονταν τα πλοία πριν από αυτό το σύστημα; Επίσης λέει ότι πάει με 17 κόμβους ενώ δεν έπιασε ποτέ πάνω από 12. Γιατί αυτή η διαφορά; :cool:

str79
14-12-2008, 13:44
Το πιο όμορφο πλοίο. Το θυμάμαι ως Πόρτο Λάφια στην Κάρυστο αλλά και ως Κάρυστος αργότερα. Θυμάμαι μάλιστα το 1982 ή 1983 μολόνοτι ήμουν 3-4 ετών μια εικόνα σαν φωτογραφία στο λιμάνι της Καρύστου όπου Πόρτο Λάφια, Καστριανή Κέας και Χρυσή Αυγή ήταν δεμένα ταυτόχρονα και να γίνεται χαμός από κόσμο.

Όποτε ερχόταν το Πόρτο Λάφια όλοι παρατούσαν ότι έκαναν και το χάζευαν. Ο Μιλιλής το πήρε 190.000.000 και το γνωρίζω μέσα από τη GOUTOS LINES. Κρίμα που οι καρυστινοί δεν έκαναν κάτι να το κρατήσουν. Θα τους κόστιζε λιγότερο και θα μπορούσαν να το έχουν ως μουσείο. Αλλά κι όσο έμενε δεμένο στο φάρο της πόλης το άφηναν να ρημάζει και τελικά η πόλη έμεινε πια δίχως πλοίο. Πέρα από τα όποια οικονομικά κριτήρια και το βολικότερο δρομολόγιο του Μαρμαρίου, να είναι και κάποιο είδος τιμωρίας για εμάς τους ρομαντικούς; Ίσως;

Να είστε καλά όσοι ανεβάσατε αυτές τις σπάνιες φωτογραφίες και μας ζωντανέψατε εκείνα τα χρόνια πάλι.

Πάντως αν και αργό, στις μανούβρες και το μπες βγες ήταν καταπληκτικό.

Σχετικά με τα ατυχήματα του κάποτε λόγω του αέρα κουτούλησε και το λιμάνι της Καρύστου δίχως βέβαια σοβαρή ζημιά.

Όσο για το Κάρυστος ΙΙ θυμάμαι ότι είχε προσαράξει στο Μαρμάρι και από κει και μετά χάθηκε. Μάλιστα μια εποχή μπήκε και μια παντόφλα για Μαρμάρι που δεν άντεξε πολύ., ίσως και πριν το Κ ΙΙ. Έπειτα είχαμε και το Μαρμάρι του Γούτου το οποίο κατέληξε στην Αλβανία.

καπετάν αντρέας
14-12-2008, 15:26
Το πιο όμορφο πλοίο. Το θυμάμαι ως Πόρτο Λάφια στην Κάρυστο αλλά και ως Κάρυστος αργότερα. Θυμάμαι μάλιστα το 1982 ή 1983 μολόνοτι ήμουν 3-4 ετών μια εικόνα σαν φωτογραφία στο λιμάνι της Καρύστου όπου Πόρτο Λάφια, Καστριανή Κέας και Χρυσή Αυγή (;;;) ήταν δεμένα ταυτόχρονα και να γίνεται χαμός από κόσμο.




Str79 είσαι σίγουρος για το Χρυσή Αυγή; Δεν θυμάμαι να πέρναγε ποτέ από Κάρυστο, ειδικά τις χρονιές που αναφέρεις, δηλ. μέχρι και τις 28/2/1983 που βούλιαξε.
Το δρομολόγιό του το θυμάμαι κλασικά Άνδρο, Τήνο, Μύκονο, αλλά δεν παίρνω και όρκο για λίγο πιο πριν.
Οι πιο παλαιοί τι λένε;:confused:

str79
14-12-2008, 16:15
Φυσικά και το θυμάμαι. Και το ναυάγιό του ακόμη έγινε αφού έφυγε από Κάρυστο για να συνεχίσει.

Leo
14-12-2008, 20:02
Φυσικά και το θυμάμαι. Και το ναυάγιό του ακόμη έγινε αφού έφυγε από Κάρυστο για να συνεχίσει.


Είμαστε εκτός θέματος, απλά θα ήθελα να καταλάβω καλά. Αν εννοείς ότι να πριν το ναυάγιο του το Χρυσή Αυγή ήταν στην Κάρυστο, αυτό είναι λάθος. Αν έχεις αντιρήσεις συνεχίζουμε εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24701&page=4&highlight=%D7%D1%D5%D3%C7+%C1%D5%C3%C7) αφού ανατρέξεις και δια΄βασεισ τις συζητήσεις που έχουν γίνει εκεί γα το ναυάγιο, απο τις μνήμες και άλλων μελών.



Επι του θέματος τώρα η πιο πρόσφατη φωτογαραφία του πλοίου Κάρυστος [Karistos, Πόρτο Λάφια] (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=148099#post148099) είναι εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=1339).

Roi Baudoin
15-12-2008, 00:18
Φίλε str79, όπως ανέφερε και ο Leo παραπάνω, το "Χρυσή Αυγή" την μοιραία νύχτα δεν έφευγε από την Κάρυστο. Είχε βάλει ρότα για την Κάρυστο προκειμένου να σωθεί.

Το περιστατικό που αναφέρεις με το "Χρυσή Αυγή" στην Κάρυστο, πιθανόν να αφορά κάποιο απαγορευτικό.

Το "Κάρυστος ΙΙ" έμεινε,νομίζω, δύο χρονιές και έπειτα συνέχισε για την Ιταλία.

str79
15-12-2008, 22:33
οκ ίσως θυμάμαι λάθος ή ίσως το έχω διαβάσει αλλού λάθος για το ναυάγιο. Πάντως το βαπόρι αν και μικρός το θυμάμαι να πιάνει Κάρυστο.

Το ΚΙΙ πάντως είχε προσαράξει στο Μαρμάρι. Αυτό είχα ακούσει τότε και είχα λυπηθεί γιατί μου άρεσε κι αυτό σαν καραβάκι. Μπορεί όμως να πουλήθηκε για άλλο λόγο. Επειδή έχω ένα γνωστό ο οποίος είναι μέτοχος στο Γούτο και του είχε σχεδιάσει τις μηχανές στο Χαρούλα και το Αθήνα2004 θα κοιτάξω να μάθω αν μπορώ κάτι.

Πάντως θέλω να ευχαριστήσω για τις φωτο που ανέβασαν τα παιδιά. Τόσο αυτές του Πόρτο Λάφια όσο και άλλες σε άλλα θέματα για τα πλοία της Ραφήνας (Χρυσή Άμμος, ΙΙ,ΙΙΙ, Νήσος Άνδρος, Νήσος Χίος, Άτλας, Κύθνος κτλ) μου ξύπνησαν παιδικές αναμνήσεις. Αυτά τα πλοία και για μένα ιδίως το Πόρτο Λάφια αντιπροσωπεύουν ένα ιδιαίτερο κομμάτι της ζωής μου είτε στη Ραφήνα είτε στην Κάρυστο. Είτε 3 ήμουν είτε 22, κάθε φορά το χάζευα να μπαίνει στο λιμάνι σαν να ήταν η πρώτη. Αυτό το σήκωμα της πλώρης μαζί με τον ξεχωριστό ήχο που θύμιζε ξερόβηχα ήταν άλλο πράγμα. Το πλοίο αυτό αντιπροσωπεύει κιόλας μια εποχή καλύτερη, πιο όμορφη.

Έλεγα σε ένα Καρυστινό σήμερα όλα όσα ανακάλυψα για το Κάρυστος εδώ. Καμία αντίδραση. Τίποτε. Αυτό το πλοίο δεν έπρεπε ή μάλλον δεν πρέπει να καταλήξει μετά το Πέραμα σε κανα τούρκικο διαλυτήριο. Θα μπορούσε με την κατάλληλη συντήρηση να βρίσκεται και να στολίζει τη Ραφήνα και την Κάρυστο και να κάνει λίγα και αραιά δρομολόγια. Πιστεύω ότι πολλοί θα το επέλεγαν για το ταξίδι τους και να ξαναζήσουν την ιστορία. Πόρτο Λάφια, ντίσκο πόιντ στο Μαρμάρι ή μπαρμπάντος στην Κάρυστο, το παλιο Κοχύλι, τη μάχη για ένα τραπέζι στα τότε γεμάτα και σήμερα άδεια εστιατόρια της παραλίας και άλλα πολλά.

Στο πλοίο αυτό υπήρχε και κάποιος λίγο γεμάτος, με μουστάκι -νομίζω- και αραιά μαλλιά. Έκανε και κουμάντο στα αυτοκίνητα. Τον θυμάμαι όλα τα χρόνια και τον είδα αργότερα στο Εύβοια Σταρ το καλοκαίρι του 2003.

ΥΓ: θα ψάξω να δω αν έχω κι εγώ καμια φωτογραφία του ως Κάρυστος για να την ανεβάσω.

yannisa340
15-12-2008, 23:38
Νάσαι καλά για τα καλά λόγια για το καράβι μου. Πολλά τα βαπόρια αλλά ο βαπόραρος ένας:mrgreen::mrgreen:
Μου άρεσε η παρομοίωση για το θόρυβο που έκανε σαν ξερόβηχας. Ακόμα γελάω. Αυτός με το μουστάκι που λες ήταν ο Θόδωρας. Δες τον και σε φωτό πιο πριν. Ανθυποπλοίαρχος. Βάλε καμιά φωτό .

PORTO LAFIA
15-12-2008, 23:52
Μια και βλέπω «κίνηση» στο αγαπημένο μου θέμα είπα να βάλω μια φωτογραφία.

Οι συγκεκριμένες (κακής ποιότητας), πρέπει να είναι από το καλοκαίρι το 1991, ήμουν 13 χρονών και περίμενα το Κάρυστος για μια φωτογραφία.
http://img141.imageshack.us/img141/6559/karystos2gx1.jpg
http://img155.imageshack.us/img155/4636/karystos1qo1.jpg

str79
16-12-2008, 21:44
Μα αφού ξερόβηχε!!!


Θυμάμαι τα καλοκαίρια στην Κάρυστο τα βράδια. Σε μια εποχή που δε βοφούνταν οι γονείς μας μη μας βουτήξει κανείς κι εμείς αλωνίζαμε αμέριμνοι την παραλία και παίζαμε στην προβλήτα αργά τη νύχτα με το Κάρυστος αραγμένο πάντα δίπλα μας. Απαραίτητη η παρουσία του δίπλα μας. Και τι αθώα εποχή ρε παιδιά! Το βαπόρι ήταν δεμένο, με τον καταπέλτη ανοικτό και μόνο μια αλυσιδίτσα να σε εμποδίζει να μπεις μέσα. Φύλακας δε νομίζω να υπήρχε μέσα. Πόσες φορές δεν ονειρευτήκαμε ως παιδιά να μπούμε μέσα και να ανάψουμε τις μηχανές του... Ακόμη πόσες φορές τα παιδιά δεν έκανα βουτιές στο μωλάκι στην πλαζ στο Αρχιπέλαγος κάθε φορά που ερχόταν το πλοίο.


Επίσης αυτό πλοίο αν θυμάστε είχε κι ένα "πατάρι" όπως το έλεγαν κάποιοι πίσω στην πρύμνη που χρησίμευε ως μικρό γκαράζ. Υπήρχε μια ραμπίτσα που σε οδηγούσε αυτό και ήταν όπως έμπαινες και κοιτούσες πίσω δεξιά.


Μου είχαν ακόμη δημιουργηθεί και το παρακάτω περιστατικό. Δε γνωρίζω αν αληθεύει απλά σας το μεταφέρω. Μου το έλεγε ένας φίλος Καρυστινός -πρέπει να ήταν 1998,1999- ότι το είχαν σημαιοστολίσει και θα ξεκινούσε από Κάρυστο για ένα εν πλω πάρτυ ως τη Μύκονο και τελικά μόλις έφτασε στη μύτη του κόλπου γύρισε πίσω.


Είναι ένα καλοτάξιδο βαπόρι και θυμάμαι ένα αλησμόνητο ταξίδι από Ραφήνα για Κάρυστο που χοροπηδούσε στα κύματα...

Roi Baudoin
16-12-2008, 23:14
Μια εικόνα που αποτελεί σήμα-κατατεθέν για το "Κάρυστος".
Η πλώρη ψηλά.
Εικόνα επαναλαμβανόμενη από το 1969 και για πολλά χρόνια.
Μιας και το ενδιαφέρον αναθερμάνθηκε, ας ξαναγυρίσουμε πίσω στο χρόνο για να ζήσουμε ένα ταξίδι από τη Ραφήνα στο Μαρμάρι.
Ταξίδι στα 1999, με το "Κάρυστος".
Φίλοι str79, PORTO LAFIA, yannisα340, Καπεταν-Αντρέα αφιερωμένη εξαιρετικά ...

24906

yannisa340
17-12-2008, 00:07
Ευχαριστώ για την αφιέρωση Roi . Επίσης χαίρομαι που στην ψηφοφορία πήρε καλό ποσοστό και δεν ήρθε με 0 αποτέλεσμα όπως τόσα άλλα. Εξακολουθώ να επιμένω ότι οι αναλογίες αυτού του πλοίου το καθιστούν έργο τέχνης .Ας δει κανείς καμπύλες, και διάφορες αποστάσεις ανάμεσα σε διάφορα σημεία του. Είναι το κάτι άλλο. Δεν είναι όπως δεκάδες άλλα πλοία που είναι απλά κουτιά. 'Εχει τέχνη επάνω του. Ακόμα και η πλώρη αυτή δε συγκρίνεται με άλλες . Καμαρώστε τη.

str79
17-12-2008, 09:27
Roi να σαι καλά φίλε μου. Αλήθεια αυτό το πουλί στη φώτο λέτε να έπεσε πάνω στην πλώρη; :D

Τελικά τόσοι οπαδοί και πιστοί του επιβάτες, μπορεί και να συνταξιδέψαμε καμιά φορά.

yannisa340
17-12-2008, 13:20
Nα σου θυμήσω str79 ότι το πατάρι στο γκαράζ που έχει τη ράμπα ήταν κάποτε σαλόνι ,πριν τη μετασκευή την άνοιξη του 1984. Μάλλον δε θα το θυμάσαι λόγω ηλικίας.

str79
17-12-2008, 16:29
Μα δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το είχαν ως πατάρι. Για αυτό και τα παράθυρα στις παλιές φωτογραφίες που έχουν ανέβει εδώ.

Επίσης αργότερα πρέπει να έκλεισαν και τα παράθυρα του σαλονιού στην πλώρη γιατί στις παλιές φώτο τα βλέπω μια χαρά στη θέση τους.

yannisa340
17-12-2008, 16:35
Ναι, και αυτά τα καμπυλωτά τα έκλεισαν και μάλιστα μέσα στο σαλόνι είχαν βάλει ξύλα με άλλο χρώμα πιο ανοιχτό στα μπαλώματα. Βέβαια έκαναν το 1989 μια ολοκληρωτική ανακαίνιση στο σαλόνι και το έκαναν κυριλέ πολύ με αφράτες μοκέτες, τζαμένια δίφυλλη πόρτα, καθρέπτες στις κολόνες μοντέρνες πολυθρόνες και αφράτους καναπέδες.

Roi Baudoin
17-12-2008, 17:51
Τίποτα δεν είναι τυχαίο φίλε str79.
Το πουλί ήρθε για να χαιρετήσει και αυτό το αγαπημένο "Καρυστάκι".

Ανακοίνωση προς όλους τους συνταξιδιώτες: το ταξίδι με το "Κάρυστος" ξεκινά σύντομα.

PORTO LAFIA
17-12-2008, 20:19
Μερικές φωτογραφίες από τότε που το αφήσανε να σαπίζει δεμένο κοντά στον φάρο:(

(Υ.Γ. ελπίζω να εμφανίζονται οι φωτογραφίες αν όχι ενημερώστε)
24948
24949
24950
24951
24952

str79
17-12-2008, 21:45
Σαν να έχει ένα παράπονο ρε παιδιά. 32 χρόνια σας υπηρέτησα και με πετάξατε σε μια γωνιά.

Μου είχε διηγηθεί κι ένα περιστατικό μια θεία μου η οποία κι αυτή παραθέριζε αιώνες στην Κάρυστο για κάποια φορά τη 10ετια του 70 που δεν άνοιγε η πλώρη. :D

Αλήθεια, μπορούμε να το επισκεφθούμε; Η τωρινή πλοιοκτήτρια ένας Θεός ξέρει που βρίσκεται για να δώσει άδεια.

Ellinis
17-12-2008, 21:51
Οι φωτογραφίες του φίλου Porto Lafia δείχνουν ένα καράβι που η πορεία του σταμάτησε απότομα. Έχει λεχθεί πως ο τωρινός του πλοιοκτήτης το προόριζε είτε για ταξίδια στην Αφρική είτε για χρήση σαν ρο-ρο.

Αν θες να δοκιμάσεις να έρθεις σε επαφή με την πλοιοκτήτρια, είναι η ESSCO SEA-CARRIERS Ιrodotou Street 3, Piraeus. Τηλέφωνο δεν έχω.

str79
18-12-2008, 09:38
με ότι γνώσεις έχω δύσκολο μου φαίνεται για RO-RO. Αυτό με 4 φορτηγά γέμισε. :D

str79
18-12-2008, 18:46
και από εμένα μια φώτο. Ιούλιος 2003 με το Κάρυστος δεμένο στο φάρο.
24982

Roi Baudoin
19-12-2008, 10:14
Μια πολύ όμορφη φωτογραφία.
Μια γλυκιά ώρα, αλλά γλυκόπικρη η γεύση που μας αφήνει το παροπλισμένο πλοίο.

Σ' ευχαριστούμε πολύ

papaioa_george
19-12-2008, 14:40
Όπως μου θύμισε ο φίλος Roi στο αντίστοιχο θέμα ( Ραφήνα ) έχω ταξιδέψει και εγώ με το πλοίο. .Πρέπει να ήμουν γύρω στα 15. Λίγα θυμάμαι από τότε. Τον υπάλληλο που έκοβε τα εισιτήρια στην είσοδο , το σκοτεινό γκαράζ ( σχετικά ) και τη βρώμικη σιδερένια σκάλα που έβγαζε αν θυμάμαι καλά σε ένα κατάστρωμα. Από το εσωτερικό θυμάμαι που είχε ένα μεγάλο σχετικά χώρο με τραπεζάκια ( σαν του σημερινού Εύβοια Σταρ) και δυο - τρεις καναπέδες ψιλολιωμένους πάνω στους οποίους χοροπηδούσαν 2 αγοράκια ήταν δεν ήταν 7 ετών. Θυμάμαι επίσης πως όταν πήγα προς τη γέφυρα είχε μια ξύλινη πόρτα που ήταν ανοιχτή. Ιούλιος καθώς ήταν μεσα στη γέφυρα υπήρχε Ο ΣΚΑΣΜΟΣ . Το τιμόνι ήταν ή κάπου στη μέση ή μπροστά μπροστά νομίζω προς τη μέση. Υπήρχε πολύς ανοιχτός χώρος , όχι σαν τα σύγχρονα πλοία. Θυμάμαι ακόμα πως ο πατέρας μου μου έκανε ξενάγηση και ο καπετάνιος με άφησε να κρατήσω το τιμόνι για κανα λεπτό. Ήτανε ξύλινο κλασσικό τιμόνι όπου οι ακτίνες προεξείχαν, όχι σαν το Σουπερφέρρυ 2. Και έχω μια φωτογραφία του αδερφού μου κοντά σε μια διπλή σκάλα. Σε ποιό σημείο του πλοίου βρίσκεται;

yannisa340
23-12-2008, 23:35
Η διπλή σκάλα ήταν που κατέβαινες από το κατάστρωμα της γέφυρας στο κατάστρωμα του σαλονιού. Ήταν πίσω -πίσω. Αλλά οι άλλες από το γκαράζ προς τα πάνω ήταν πάντα πεντακάθαρες. Θα έτυχε καμιά σπάνια περίπτωση να τις είδες βρώμικες. Και το σαλόνι μπορεί να το είδες πριν τη ριζική ανακαίνιση για να είδες λιωμένους καναπέδες. Αλλιώς άστραφτε και πέταγες από την αφράτη μοκέτα και οι καναπέδες μοντέρνοι και φυσικά καινούργιοι. Δεν πρόλαβαν να λιώσουν δυστυχώς από όσο το θυμάμαι μέχρι το 2000.

str79
15-01-2009, 22:32
καλή χρονιά σε όλους!

Roi μας έγραφες για ένα ταξίδι που θα ξεκινούσε 2-3 ποστ σου πιο μπροστά, τι έγινε;

Αλήθεια έχει κανείς βίντεο με το Πόρτο Λάφια να μπαίνει στο λιμάνι και αν ανοίγει το visor ακούγοντας και τον ξερόβηχα του γυρίσματος σε diesel; Γιατί στο γνωστό βίντεο του 1994 στο youtube δε φτάνει έως το τέλος. Είναι και αυτό κάτι. Αφού ο 2χρονος γιος μου έβλεπε το πλοίο και τσίριζε χαρούμενος μόνος του. Σόι πάει το βασίλειο με το Πόρτο Λάφια! Παράλληλα άκουγες στο βίντεο αυτό τα πιτσιρίκια να φωνάζουν "το πλοίο! το πλοίο!".

Roi Baudoin
15-01-2009, 22:49
Καλή χρονιά φίλε str79.
Για τεχνικούς λόγους το ταξίδι καθυστέρησε για λίγο.
Ας ξεκινήσουμε, λοιπόν, απόψε.
Φεύγουμε για το Μαρμάρι.
Οκτώβριος 1999 ...
Δυο εικόνες από την πλώρη και την πρύμνη.
Θα δούμε και άλλες.

Αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους.

"Λες και ήταν χθες"

27052

27053

str79
16-01-2009, 09:00
Ωραίες οι φώτο, ειδικά της πλώρης. Πίσω πάντως το θέλει το ματσακόνι του!!!

Roi Baudoin
16-01-2009, 09:21
Φίλε μου, μην ξεχνάς ότι τόσο η πλώρη όσο και η πρύμνη ήταν μοναδικές σ' αυτό το πλοίο.
Τέτοιες πρύμνες δεν είχαμε και πολλές.
Και η σκουριά ήταν, συνήθως, στο πρόγραμμα ...

CHRISTOS MATSOUKAS
16-01-2009, 16:19
Η παντοφλα διπλα ειναι το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ ,πριν το ΛΑΦΙΑ, μαζι με την αλλη παντοφλα την ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ.Οι παντοφλες αυτες ηταν πριν το 68 που ηρθε το ΛΑΦΙΑ.

Roi Baudoin
16-01-2009, 17:14
Καλωσορίζουμε τον φίλο CHRISTO MATSOUKA.
Η παντόφλα με το όνομα "Ιωάννης Μ", δίπλα στο "Πόρτο Λάφια" θα πρέπει να είναι το πλοίο στην φωτογραφία του Απόστολου Κουρμπέλη στην σελίδα
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20712&page=2

Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ και θέλουμε να μας πεις και άλλα πράγματα για εκείνη την εποχή.

CHRISTOS MATSOUKAS
17-01-2009, 16:51
Για σας κ παλι στην καλη παρεα σας ,για να θυμηθουμε τα παλια,εγω τουλαχιστον ημουνα στα εγγαινια του πλοιου το 68 ,ημουνα παιδακι 10 χρονων αλλα μου ειχε μπει το μικροβιο απο τοτε κ δεν γλυτωσα το ναυτικο επαγγελμα,κ το θυμαμαι το λαφια με τα λουστρα του στις κουπαστες,το τικ στα καταστρωματα, ισως το καλυτερο φερρυ της εποχης, με τις μακ τις μηχαναρες του, με τα ωραια δελφινακια του στις τζιμινιερες του.....ωραιες εποχες.Τελευταια το ειχα δει στη καριστο παροπλισμενο ,κ δεν μου εκανε καρδια να φυγω...μεχρι που το ανακαλυψα πριν λιγες μερες στο περαμα απο τις φωτογραφιες.Θα συμμετεχω σε οτι ξερω πληροφοριακα , σας ευχαριστω!!!

Ellinis
17-01-2009, 20:05
Είναι απίστευτο τελικά πόσους φίλους είχε αυτό το καράβι! Η φράση «"Χριστίνα" του Ευβοϊκού» τα λέει όλα...

CHRISTOS MATSOUKAS
18-01-2009, 01:34
Ε βεβαια ,πως μπορει να το ξεχασει κανεις το λαφια ,ηταν κ ειναι ακομα αγαπητο ,το μονο βεβαια που δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικο,λογω μεγεθους, κ ηλικιας αλλα παραμενει ενα σκαρι απαικτο .Τωρα βεβαια για μενα μετα την μετασκευη αλαξαν πολλα πραγματα κ φυσικο ηταν ,αλλα οπως ηταν στην αρχη που επεσε το 68 για μενα ηταν το κατι αλλο.Βεβαια ολα ειναι θεμα χρηματων αμα ριξεις χρημα ....κανεις παπαδες,και αμα δεν ριξεις ...απλως κανεις καποια μπαλωματα.Εγω φυσικα θα το προτιμουσα να υπαρχει ακομα στην γραμμη ραφηνα - μαρμαρι, κ να πηγαινω με αυτο απεναντι , αλλα τι να κανεις ?Ξερετε τι λεω δεν βαζουμε ολοι οι φαν κλαμπ απο κατι να το παρουμε κ να το φτιαξουμε ,εγω ειμαι Α μηχανικος θα αναλαβω τις μηχανες ,κ οι αλλοι αν εχουν σχεση με το ναυτικο επαγγελμα να αναλαβουν τα υπολοιπα ,.....
Αυτα για σημερα κ σας χαιρετω ολους τους λατρεις του ωραιου!!!

yannisa340
20-01-2009, 00:36
Ε βεβαια ,πως μπορει να το ξεχασει κανεις το λαφια ,ηταν κ ειναι ακομα αγαπητο ,το μονο βεβαια που δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικο,λογω μεγεθους, κ ηλικιας αλλα παραμενει ενα σκαρι απαικτο .Τωρα βεβαια για μενα μετα την μετασκευη αλαξαν πολλα πραγματα κ φυσικο ηταν ,αλλα οπως ηταν στην αρχη που επεσε το 68 για μενα ηταν το κατι αλλο.Βεβαια ολα ειναι θεμα χρηματων αμα ριξεις χρημα ....κανεις παπαδες,και αμα δεν ριξεις ...απλως κανεις καποια μπαλωματα.Εγω φυσικα θα το προτιμουσα να υπαρχει ακομα στην γραμμη ραφηνα - μαρμαρι, κ να πηγαινω με αυτο απεναντι , αλλα τι να κανεις ?Ξερετε τι λεω δεν βαζουμε ολοι οι φαν κλαμπ απο κατι να το παρουμε κ να το φτιαξουμε ,εγω ειμαι Α μηχανικος θα αναλαβω τις μηχανες ,κ οι αλλοι αν εχουν σχεση με το ναυτικο επαγγελμα να αναλαβουν τα υπολοιπα ,.....
Αυτα για σημερα κ σας χαιρετω ολους τους λατρεις του ωραιου!!!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εμένα μου άρεσε και η ανακαίνιση στο σαλόνι το 1989. Έγινε υπερπολυτελές. Ντρεπόσουν να πατήσεις.

CHRISTOS MATSOUKAS
20-01-2009, 01:10
Ευχαριστω πολυ την παρεα σας, το θυμαμαι κ εγω με την ανακαινιση που εγινε ,πραγματι ηταν πολυ ωραιο ,με ωραιο σαλονι λουσατο μπορω να πω, περασμενα μεγαλεια,ετσι ειναι ολα τα ωραια εχουν κ ενα τελος!!!

capten4
20-01-2009, 03:31
ΜΕΣΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 1970....ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ΚΑΤΑΠΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ, ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ "ΚΑΙΡΟ "...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ...

Django
14-02-2009, 02:01
Και εγώ μεσα ειμαι να τσοντάρουμε όλοι κατι και να το πάρουμε. Συμβολικά αγοράζω μια μετοχή (δε νομίζω να έχω και για παραπάνω) αλλα προσφέρομαι μια βδομαδα στην επισκευή σε οτι ποστο χρειαστεί (χαμαλίκι καθώς δεν έχω καμια σχετική εκπαίδευση).


Δυστυχώς όμως φαίνεται να μας πρόλαβαν άλλοι, εκτός και αν ειναι τόσο παλια η σελίδα στην οποία εντελώς τυχαία έπεσα που μιλαει για την προηγούμενη πώληση του πλοιου. Ας προσέξουμε μια λεπτομέρια. Στην περιγραφή του πλοίου που κάνει ο broker αναφερει "Wooden decks need some work"..


http://www.scandimar.se/ *


Απ την Δανια με αγαπη
Django

*Αφου το λινκ δεν θελει να με παραπεμψει...
1. Ανοιγουμε την Κεντρικη σελιδα
2. Τοποθετουμε τον κερσορα στο Sale and Purchase
3. Ανοιγουμε το Passenger Ships
4. To Καρυστος ειναι το δευτερο απο το τελος.
Ουφ

CHRISTOS MATSOUKAS
14-02-2009, 17:47
Έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο ναυτικός.

Όπως μπορείτε να δείτε και στην πρώτη φωτογραφία (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51661&postcount=1) στο μήνυμα που άνοιξε αυτό το thread, οι εξαγωγές του πλοίου ήταν στα πλάγια.

Οι τσιμινιέρες του (δύο ως Πορτο Λάφια, και μία ως Κάρυστος μετά την μετασκευή του το 1983), ήταν διακοσμητικές.
Χαιρετω τα παιδια κ θελω να κανω μια παρεμβαση για τις εξαγωγες,αμα
προσεξετε τις τζιμινιερες στην ωραια ασπρομαυρη φωτο ανωτερω ο εξαγωγες
εβγαιναν στο ντεκ,γιατι οταν ημουν μικρος κ ειχα περιεργια θυμαμαι τα muffler με την μονωση (αμιαντο) απο τα πορτακια στις τζιμινιερες που εμεναν
ανοικτα κ απο εκει ακουγα τις μηχανες,...αραχτος στο ντεκ.
βεβαια εν ετη 1969 ,πριν τις μετασκευες .
Σας ευχαριστω πολυ!!!

CHRISTOS MATSOUKAS
14-02-2009, 17:51
Και εγώ μεσα ειμαι να τσοντάρουμε όλοι κατι και να το πάρουμε. Συμβολικά αγοράζω μια μετοχή (δε νομίζω να έχω και για παραπάνω) αλλα προσφέρομαι μια βδομαδα στην επισκευή σε οτι ποστο χρειαστεί (χαμαλίκι καθώς δεν έχω καμια σχετική εκπαίδευση).



Δυστυχώς όμως φαίνεται να μας πρόλαβαν άλλοι, εκτός και αν ειναι τόσο παλια η σελίδα στην οποία εντελώς τυχαία έπεσα που μιλαει για την προηγούμενη πώληση του πλοιου. Ας προσέξουμε μια λεπτομέρια. Στην περιγραφή του πλοίου που κάνει ο broker αναφερει "Wooden decks need some work"..


http://www.scandimar.se/ *



Απ την Δανια με αγαπη
Django


*Αφου το λινκ δεν θελει να με παραπεμψει...
1. Ανοιγουμε την Κεντρικη σελιδα
2. Τοποθετουμε τον κερσορα στο Sale and Purchase
3. Ανοιγουμε το Passenger Ships
4. To Καρυστος ειναι το δευτερο απο το τελος.

Ουφ

Μπραβο φιλε απο την Δανια ,ειδες τι κανει η αγαπη για ενα πλοιο,μακαρι να γινοταν κατι ....και να το βλεπαμε να ζωντανευει παλι ,αν κ το βλεπω αδυνατο!!!λογω ηλικιας!!!

BEN BRUCE
14-02-2009, 18:27
Eιμαστε εδω με τον capten 4 και αναπολουμε το καρυστος και με επεισε να να βαλω αυτην τη φωτο της γεφυρας του!

yannisa340
14-02-2009, 19:16
Eιμαστε εδω με τον capten 4 και αναπολουμε το καρυστος και με επεισε να να βαλω αυτην τη φωτο της γεφυρας του!
Aκόμα και το τιμόνι είναι καλλιτεχνικό. Πάντως θυμάμαι που χρησιμοποιούσαν κάποιο μικρό μοχλό αντί για το τιμόνι αυτό.

BEN BRUCE
14-02-2009, 23:19
Σκιτσακι που ειχα κανει πριν 14 χρονακια πια αφιερωμενο στον ομνυμο χρηστη!

29783

CHRISTOS MATSOUKAS
15-02-2009, 01:48
Σκιτσακι που ειχα κανει πριν 14 χρονακια πια αφιερωμενο στον ομνυμο χρηστη!
Μπραβο ,πολυ καλο μου θυμισες τα παιδικα μου χρονια ,οταν το ζωγραφιζα στο λιμανι του μαρμαριου.

yannisa340
15-02-2009, 18:14
Μπραβο ,πολυ καλο μου θυμισες τα παιδικα μου χρονια ,οταν το ζωγραφιζα στο λιμανι του μαρμαριου.

Άπαιχτος. Τι να σου πω.;)

CHRISTOS MATSOUKAS
16-02-2009, 01:52
Άπαιχτος. Τι να σου πω.;)
Μια φωτο απο το ΛΑΦΙΑ εν δρασει.....
some where in south evoikos

H φωτογραφια ειναι διπλα στους πεταλιους ....κ λεμπερουσα!!!

Roi Baudoin
27-02-2009, 00:38
Ας γυρίσουμε πίσω στο χρόνο...
Στα 1967 ναυπηγείται το πλοίο "Μαρμάρι" στα Ναυπηγεία Σωτηριάδη.
Το πλοίο αυτό πρέπει να είναι το μετέπειτα "Πόρτο Λάφια".
Οι λόγοι για την μετονομασία του έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα μηνύματα.

Ας δούμε πώς παρουσιάζεται το θέμα της ναυπήγησης του πλοίου στα "Ναυτικά Χρονικά" σε τεύχος του 1967.

Ο "θησαυρός" αυτός ανευρέθηκε από κοινού με τον φίλο μου τον Ellinis και αφιερώνεται εξαιρετικά σε όλους τους φίλους που ταξίδεψαν και αγάπησαν το υπέροχο "Πόρτο Λάφια" .....

"Ναυτικά Χρονικά" της εποχής (δεν είναι το συγκεκριμένο τεύχος"

30668

"Μαρμάρι"

30669

30671

Rocinante
27-02-2009, 00:50
Το κανατε παλι το θαυμα σας...

CHRISTOS MATSOUKAS
27-02-2009, 02:13
Ας γυρίσουμε πίσω





Μπραβο ,οτι θα εβλεπα το σκαρι στην κατασκευη του στη δεξαμενη ,δεν το περιμενα ,μπραβο και παλι ...δεν εχω λογια .Το μονο που θυμαμαι σιγουρα
οταν το βαπορι ηταν καινουργιο , ηταν οτι στο κατω σαλονι με το τζουκ μποξ ,ειχε κατι μεγαλες ασπρομαυρες φωτογραφιες που μολις ειχε ξεκινησει δρομολογια ηταν πιθανον στη γυαρδα τραβιγμενες??...δεν θυμαμαι, ηταν ομως πολυ ωραιες φωτο που πιθανον να υπαρχουν σε καποιο αρχειο και αν τις εχει προφανως το ναυπηγειο του κυριου σωτηριαδη!!!
Σας ευχαριστω πολυ !!!!

χρηστος Ματσουκας

polykas
27-02-2009, 23:02
Ας γυρίσουμε πίσω στο χρόνο...


Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ,στον φίλο Αντώνη και Άρη για την καταπληκτική δουλειά που κάνουν.Συνεχίστε παιδιά...:D

CHRISTOS MATSOUKAS
28-02-2009, 00:52
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ,στον φίλο Αντώνη και Άρη για την καταπληκτική δουλειά που κάνουν.Συνεχίστε παιδιά...:D

Και απο εμενα ενα μεγαλο μπραβο ,στα παιδια που πραγματικα κανουν εκπληκτικη δουλεια!!!!

yannisa340
28-02-2009, 15:07
Συγχαρητήρια κι από μένα. Καλά έπαθα την πλάκα μου. Ποτέ δεν περίμενα να το δω έμβρυο.;)
Τι είναι το διάμηκες σύστημα;

Roi Baudoin
02-03-2009, 20:15
Η έρευνα συνεχίζεται, οποτε σύντομα θα έχουμε και νέα στοιχεία για το αγαπημένο μας "Πόρτο Λάφια".

Προς το παρόν, ας κυττάξουμε πάλι τα εξαιρετικά μηνύματα του φίλου Ναυτίλου στην έβδομη σελίδα του θέματος, στα οποία αναφέρεται , μεταξύ άλλων, και στο διάμηκες σύστημα.

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20712&page=7

yannisa340
03-03-2009, 21:14
Η έρευνα συνεχίζεται, οποτε σύντομα θα έχουμε και νέα στοιχεία για το αγαπημένο μας "Πόρτο Λάφια".

Προς το παρόν, ας κυττάξουμε πάλι τα εξαιρετικά μηνύματα του φίλου Ναυτίλου στην έβδομη σελίδα του θέματος, στα οποία αναφέρεται , μεταξύ άλλων, και στο διάμηκες σύστημα.

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20712&page=7

Αναφέρεται στο διάμηκες σύστημα αλλά δε λέει τι είναι. Ούτε ποιο είναι το προηγούμενο που χρησιμοποιούσαν .

Roi Baudoin
03-03-2009, 22:46
Φίλε Γιάννη, για το διάμηκες σύστημα θα σου πουν οι πιο ειδικοί.
Ας δούμε κάτι τώρα κάτι, φαινομενικά, παράξενο.
Στην λίστα των επιβατηγών-οχηματαγωγών-πορθμείων αναφέρονται, μεταξύ άλλων, το πλοίο με το όνομα "Μαρμάρι" και το πλοίο με το όνομα "Πόρτο Λάφια".

Η λίστα προέρχεται από τα "Ναυτικά Χρονικά" και την "αλιεύσαμε" μαζί με τον Ellinis.

31174

yannisa340
03-03-2009, 23:41
Φίλε Γιάννη, για το διάμηκες σύστημα θα σου πουν οι πιο ειδικοί.
Ας δούμε κάτι τώρα κάτι, φαινομενικά, παράξενο.
Στην λίστα των επιβατηγών-οχηματαγωγών-πορθμείων αναφέρονται, μεταξύ άλλων, το πλοίο με το όνομα "Μαρμάρι" και το πλοίο με το όνομα "Πόρτο Λάφια".

Η λίστα προέρχεται από τα "Ναυτικά Χρονικά" και την "αλιεύσαμε" μαζί με τον Ellinis.

31174

Και το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ το δίνει πιο μικρό 100 μονάδες. Μήπως το είχαν υπολογίσει για πιο μεγάλο ως ΜΑΡΜΑΡΙ και μετά το έκαναν πιο μικρό;

Roi Baudoin
22-03-2009, 23:08
Και τώρα φίλοι μου, μια μεγάλη στιγμή.
Μια αγαπημένη εικόνα που βρέθηκε από τις αναζητήσεις μαζί με τον καλό φίλο Ellinis.

Η καθέλκυση του "Πόρτο Λάφια".
Από τα εξαιρετικά "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" της εποχής (1968).

"Ενώ καθελκύεται το οχηματαγωγόν "Πόρτο Λάφια" από τα Ναυπηγεία "Ναυτίλος"

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλους τους φίλους.

33597

Rocinante
22-03-2009, 23:28
Και τώρα φίλοι μου, μια μεγάλη στιγμή.
Μια αγαπημένη εικόνα που βρέθηκε από τις αναζητήσεις μαζί με τον καλό φίλο Ellinis.

Η καθέλκυση του "Πόρτο Λάφια".
Από τα εξαιρετικά "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" της εποχής (1968).

"Ενώ καθελκύεται το οχηματαγωγόν "Πόρτο Λάφια" από τα Ναυπηγεία "Ναυτίλος"

Εξαιρετικά αφιερωμένο σε όλους τους φίλους.

Το Ντουετο Roi Baudoin- Ellinis μας υπενθυμιζει οτι διχως την υπομονη και το μερακι τους ντοκουμεντα σαν αυτα θα ειχαν παραμεινει ισως για παντα στην αφανεια. Αραγε πριν απο λιγους μηνες ποιος θα φανταζοταν οτι θα εβλεπε εδω την ναυπηγηση και καθελκυση αυτου του πλοιου?
Κυριοι η λεξη ευχαριστω ειναι λιγη...

yannisa340
22-03-2009, 23:32
Και από εμένα ένα μεγάλο ευχαριστώ. Η φωτό αυτή πρέπει να ήταν και στο κάτω σαλόνι του. Την είχαν κάνει μεγέθυνση.

Haddock
22-03-2009, 23:55
Νομίζω ότι οι ευγενείς λάτρεις των πλοίων, Ellinis & Roi, έχουν αφιερώσει πολύτιμες ώρες από τον ελεύθερο χρόνο τους, ψαχουλεύοντας παλιά περιοδικά και αρχεία τύπου. Αναθαρρεύεις όταν βλέπεις ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με μεράκι για κάτι, βλέπε ψηφιοποίηση ιστορικού αρχείου, που θα έπρεπε να είχε δρομολογηθεί εδώ και χρόνια από τους ταγούς της Πολιτείας μας. Τα συγχαρητήρια μου σε όλους σάς και σε όσους μοιράζονται τους κόπους τους μαζί μας.

Roi Baudoin
23-03-2009, 00:32
Καλοί μου φίλοι, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Το ταξίδι μας συνεχίζεται ......
με το "Πόρτο Λάφια", το Θεοσκέπαστη", το "Έλλη", το Κυκλάδες, το "Λητώ", το "Απόλλων".

Ξορκίζοντας τη λήθη και αναμοχλεύοντας το παρελθόν.

summer_boy
29-03-2009, 23:44
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤH TH ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΚΛΥΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ''ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ'' ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ. ΝΑ ΣΥΝΗΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ, ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ KARISTOS ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΥ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΧΕΙ ΦΘΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ TAΞΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ !

Stavros1973
16-04-2009, 20:29
Καλησπέρα σε όλους σας. Δεν ξέρω αν έχει κλείσει αυτή η συζήτηση αλλά έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου αναμνήσεις από το μυθικό <τουλάχιστον στα δικά μου μάτια> ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ. Και αφού υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον σας υπόσχομαι μετά το Πάσχα να επανέλθω με πλούσιο υλικό κυρίως για την προ του 1983-4 εποχή! Έχω πολλά να σας καταθέσω αρκεί να μου δώσετε λίγο χρόνο για να συλλέξω το υλικό μου. Ευχαριστώ πολύ και σας υπόσχομαι πως θα επανέλθω. Καλή Ανάσταση σε όλους σας!!!

T.S.S. APOLLON
16-04-2009, 22:19
Καλησπέρα σε όλους σας. Δεν ξέρω αν έχει κλείσει αυτή η συζήτηση αλλά έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου αναμνήσεις από το μυθικό <τουλάχιστον στα δικά μου μάτια> ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ. Και αφού υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον σας υπόσχομαι μετά το Πάσχα να επανέλθω με πλούσιο υλικό κυρίως για την προ του 1983-4 εποχή! Έχω πολλά να σας καταθέσω αρκεί να μου δώσετε λίγο χρόνο για να συλλέξω το υλικό μου. Ευχαριστώ πολύ και σας υπόσχομαι πως θα επανέλθω. Καλή Ανάσταση σε όλους σας!!!
Kαλως ηρθες φιλε να εισαι καλα , Καλη Ανασταση και σε εσενα!!!

T.S.S. APOLLON
18-04-2009, 00:05
Κάρυστος εν πλω...

35941

Roi Baudoin
18-04-2009, 18:34
Καλωσορίζουμε τον καλό φίλο Stavros1973 και του υποσχόμαστε ότι το ταξίδι με το "Πόρτο Λάφια" βρίσκεται μόλις στην αρχή του.

Σήμερα Μεγάλο Σάββατο, ας δούμε μια μια καταχώρηση στα "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" του 1969.
"Άρατε πύλας ...."
Πρόκειται για μια διαφήμιση μιας εταιρείας για το "Ηλεκτροϋδραυλικόν σύστημα ανερχομένης πρώρας και θύρας οχημάτων".

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Καλή Ανάσταση

35976

35973

BEN BRUCE
18-04-2009, 18:39
Ωραιο ντοκουμεντο roi baudoin και απο πισω βεβαια διακρινεται το ηπειρος

CHRISTOS MATSOUKAS
21-04-2009, 00:33
Καλησπέρα σε όλους σας. Δεν ξέρω αν έχει κλείσει αυτή η συζήτηση αλλά έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να μοιραστώ μαζί σας και τις δικές μου αναμνήσεις από το μυθικό <τουλάχιστον στα δικά μου μάτια> ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ. Και αφού υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον σας υπόσχομαι μετά το Πάσχα να επανέλθω με πλούσιο υλικό κυρίως για την προ του 1983-4 εποχή! Έχω πολλά να σας καταθέσω αρκεί να μου δώσετε λίγο χρόνο για να συλλέξω το υλικό μου. Ευχαριστώ πολύ και σας υπόσχομαι πως θα επανέλθω. Καλή Ανάσταση σε όλους σας!!!
Bravo file stavro ,kalos irthes stin parea ,tou naftilia , k tou thrilikou porto lafia .ego etsi to ksero giati to 68 imun sta egainia pedaki tote!!!!

filika
christos matsoukas!!!

CHRISTOS MATSOUKAS
21-04-2009, 00:37
Καλωσορίζουμε τον καλό φίλο Stavros1973 και του υποσχόμαστε ότι το ταξίδι με το "Πόρτο Λάφια" βρίσκεται μόλις στην αρχή του.

Σήμερα Μεγάλο Σάββατο, ας δούμε μια μια καταχώρηση στα "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" του 1969.
"Άρατε πύλας ...."
Πρόκειται για μια διαφήμιση μιας εταιρείας για το "Ηλεκτροϋδραυλικόν σύστημα ανερχομένης πρώρας και θύρας οχημάτων".

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Καλή Ανάσταση

35976

35973
para poli kali dulia!!!!bravo sas !!!k kali anastasi me ygeia!!!!

christos Matsoukas

sylver23
11-05-2009, 02:08
Μια φώτο του απο πλώρα!!!
Βρε παιδια τι γίνεται επιτέλους με το καρυστος??θα περιφέρεται χρόνια ακόμα?

38698

yannisa340
11-05-2009, 21:42
Μια φώτο του απο πλώρα!!!
Βρε παιδια τι γίνεται επιτέλους με το καρυστος??θα περιφέρεται χρόνια ακόμα?

38698

Τη νύχτα ανάβει φανούς; ; Έχει φύλακα;

yannis737
30-05-2009, 01:23
Τη νύχτα ανάβει φανούς; ; Έχει φύλακα;
Τίποτα νεώτερο από το βαποράκι μου;

T.S.S. APOLLON
19-09-2009, 15:50
F/B Καρυστος...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

57235

Naias II
19-09-2009, 17:17
Ααα το Καρυστάκι το είχαμε ξεχάσει. Μπράβο Apollon που μας το επανέφερες στη μνήμη.
Να ρωτήσω κάτι αυτό το πλοίο επί Γούτου ήταν βαμμένο πράσινο. Ήταν το μοναδικό πράσινο επί ιδιοκτησίας Γούτου :confused:

Ellinis
19-09-2009, 20:52
Νομίζω πως ο Γούτος δεν είχε άλλο πράσινο. Μάλιστα, δεν μου έρχεται στο μυαλό άλλο πράσινο ακτοπλοϊκό...

Roi Baudoin
20-09-2009, 17:16
Το 1994 το "Κάρυστος" βάφτηκε στα πράσινα.
Η χρωματική αυτή επιλογή δεν κράτησε πολύ και σύντομα το πλοίο ξαναπήρε το λευκό χρώμα.

Ας ξαναδούμε μια λεπτομέρεια από την φωτογραφία του πλοίου στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" το 1994.

Πλοία στα πράσινα θα πρέπει, κατά καιρούς, να έχουμε ξαναδεί (νομίζω στις γραμμές της Ιταλίας).

57455

Mythos
20-09-2009, 18:56
Akoma kai oi pio kala enhmervmenoi kanoun kapia fora lathi. To ploio vafthke prasino to 1983-84 otan kai perase stin idiokthsia tou k. Goutou kai oxi to 1994. Emine de prasino mexri to 1996 otan kai perase sthn idiokthsia toy k. Milili.

Sygnvmi gia ta Greekenglish.

Roi Baudoin
20-09-2009, 19:06
Φίλε Mythos, το λάθος είναι προφανές, μιας και το πλοίο είχε πράσινο χρώμα για αρκετά χρόνια. Λάθος εκ παραδρομής. Σ' ευχαριστούμε για τη διόρθωση.

Σίγουρα, όμως, το πλοίο έγινε λευκό την επόμενη χρονιά (1995).
Το έχω φωτογραφήσει με λευκό χρώμα και τα σινιάλα του Γούτου.
Εδώ, η σχετική φωτογραφία (Ιούλιος 1995)

http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=2478

Άρα, σίγουρα, ταξίδεψε με λευκό χρώμα και για τον Γούτο (πριν περάσει στον Γιάννη τον Μιλιλή).

Naias II
20-09-2009, 21:15
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου ήταν όντως περίεργο ένα πλοίο πράσινο που δεν το έχουμε συνηθίσει στα χρονικά δεδομένα στις γραμμές της Ελλάδας.
Δεν μπορώ να θυμηθώ πλοία άλλης χώρας που να είχαν πράσινα χρώματα. Βέβαια καμία σχέση, αλλά παρόλα αυτά το μυαλό μου πάει στα πράσινα φουγάρα της Grace Line (http://www.simplonpc.co.uk/) :)

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
07-11-2009, 10:37
καποιο νεο για το αγαπημενο πλοιο των παιδικων μου χρονων?

Apostolos
07-11-2009, 11:18
Στο ίδιο μέρος περιμένει καρτερικά κάποιος να θυμηθεί την ζωντανή ιστορία του...

63980

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
07-11-2009, 16:49
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΜΑΡΑΖΩΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ!!!!! ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΝΑ ΔΕΝΕΙ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ.. ΔΗ. ΗΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ ΣΑΝ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ??? ΤΟΣΗ ΝΑΥΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ!!!! ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΥΣΤΟ!!!!!!!!

giorgos_249
07-11-2009, 21:02
Και σε εμένα φαινόταν τεράστιο όταν πήγαινα στο λιμάνι βόλτα με τον πατέρα μου σε πολύ μικρή ηλικία. Είχα ταξιδέψει μάλιστα (το 2000 σε ηλικία 7+ ετών περίπου.) Σε ηλικία περίπου 9-10 ετών θυμάμαι την έκπληξη που είχα όταν κατέβηκα στο λιμάνι για να δω το Κάρυστος αλλά αντί γι' αυτό είδα ένα κίτρινο με κάτι μπλε τσιμινιέρες που ήταν πολύ πιο μεγάλο ( ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ ). Ρώτησα σε ένα πρακτορείο τι απέγινε το αγαπημένο μου πλοίο και μου είπαν ότι δεν ταξιδεύει. Στενοχωρήθηκα αρκετά αλλά μετέπειτα συνήθισα και τώρα θα στενοχωρηθώ αν φύγει το ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ. Έχω και κάτι φωτογραφίες από το ταξίδι μου. Τα μόνα που θυμάμαι είναι η πλώρη και οι άγκυρες που είχε (των οποίων τους μηχανισμούς περιεργαζομουν κατά τη διάρκεια του ταξιδιου ώσπου να γεμίσω τα χέρια με σκουριά και αλάτι...) Πρέπει να είχε ελευθερη πρόσβαση στην πλώρη, πάντως εγώ θυμάμαι ότι πήγα στην πλώρη. Επίσης θυμάμαι ότι όταν πιάσαμε Μαρμάρι, καθόμουν σε μια πλαστική καρέκλα πίσω και έβλεπα την παραλία. Αφού βγήκε ο πολύς κόσμος κατέβηκα και τότε νομίζω είδα τελευταία φορά την πλώρη του πλοίου να κατεβαίνει και το πλοίο να λύνει και να φεύγει για Ραφήνα. Μετά γύρισα με το Μαρμάρι Εξπρές...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
12-11-2009, 17:49
ΠΟΝΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΛΙΩΝΕΙ!!!!! ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΜΠΛΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!

Nikolaos40
13-11-2009, 17:37
Σίγουρα το κάτασπρο του πήγαινε !!! Κρίμα που δεν είχε γούστο αυτός που διάλεξε το μπλε. Ακόμα και το μισό βαμμένο πράσινο όπως παλιά ήταν καλύτερο από τώρα.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
25-11-2009, 21:19
H ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Η ΙΔΙΑ?????

Apostolos
25-11-2009, 21:25
Η φώτο μου ειναι πρίν κανα μήνα

BEN BRUCE
26-11-2009, 14:33
KARYSTOS στο λμανι της ραφηνας τον χειμωνα του 1996

66347

Αφιερωμενη στον Θεο της ραφηνας capten 4

Naias II
26-11-2009, 14:35
Πως τι πέταξες έτσι αυτή τη φωτο?:shock:
Πανέμορφη!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
27-11-2009, 18:38
http://ropacorp.com/images/SMKaristosExt.jpg (http://javascript<b></b>:Start('images/KARISTOS 001.JPG', 424, 464))

http://ropacorp.com/trading.html (http://ropacorp.com/trading.html)

για να ειμαι δικαιος το link που εντοπισα την παραπανω φωτογραφια

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
27-11-2009, 18:43
http://ropacorp.com/images/LGKaristosExt.jpg

απο το ιδιο site για να θυμηθουμε λιγο και αυτα που δεν φαινονται με γυμνο ματι!!!!

BEN BRUCE
27-11-2009, 19:19
Πολυ σημαντικες φωτο!Παντως γραμμες τελειως <απο παντοφλα> δεν εχει

Nicholas Peppas
25-12-2009, 02:55
Τελετή ονομασίας και καθέλκυση του επιβατηγού πλοίου Πόρτο−Λάφια της Νότιος Ευβοϊκός Ναυτιλιακή ΕΠΕ στα ναυπηγεία Ναυτίλος στο Πέραμα

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1135&thid=2035

Rocinante
25-12-2009, 19:21
Nicholas Nicholas...
Τι εορταστικη βομβα ειναι αυτη. Τι σπανιο βιντεο !!!!!!
Και οχι μονο αυτο αλλα αγνοουσα παντελως την υπαρξη του ΕΟΑ.
ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ !!!!!!!
Σε ευχαριστουμε πολυ και χρονια πολλα.

Nicholas Peppas
25-12-2009, 19:24
Nicholas Nicholas...
Τι εορταστικη βομβα ειναι αυτη. Τι σπανιο βιντεο !!!!!!
Και οχι μονο αυτο αλλα αγνοουσα παντελως την υπαρξη του ΕΟΑ.
ΤΟ ΤΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ !!!!!!!
Σε ευχαριστουμε πολυ και χρονια πολλα.

Αντευχομαι και εγω...

Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, φωτογραφιες πολλων πλοιων με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, του 1960 και του 1970... Πραγματικα ωραιοτατα πλανα... Θυμηθηκα τα χρονια της νιοτης μου στην Ελλαδα

Rocinante
25-12-2009, 19:37
Αντευχομαι και εγω...

Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, φωτογραφιες πολλων πλοιων με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, του 1960 και του 1970... Πραγματικα ωραιοτατα πλανα... Θυμηθηκα τα χρονια της νιοτης μου στην Ελλαδα
Τι χριστουγεννιατικα δωρα μου λες Νικο μου. Αυτα δεν ειναι απλα δωρα.
Ενα Γιατροοοοοο !!!!!!!!

CHRISTOS MATSOUKAS
27-12-2009, 00:58
Αντευχομαι και εγω...

Αφου κοιμηθηκατε χθες το βραδυ ανεβασα 40 ιστοσελιδες απο την Ελληνικη σειρα επικαιρων του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου, ετσι για να τα βρειτε Χριστουγεννιατικα δωρα το πρωι... Αναμεσα τους, φωτογραφιες πολλων πλοιων με εκαναν να δακρυσω και να θυμηθω παλιες καλες μερες στην Ελλαδα του 1950, του 1960 και του 1970... Πραγματικα ωραιοτατα πλανα... Θυμηθηκα τα χρονια της νιοτης μου στην Ελλαδα


Δεν εχω λογια πολλα να πω , ενα μεγαλο μπραβο για το σπανιο αυτο υλικο!!!!

χρηστος.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
01-01-2010, 10:30
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΠΛΟΙΟ!!!

Nicholas Peppas
08-01-2010, 07:09
Πορτο Λαφια

Ανακοινωση της 24ης Μαρτιου 1967
71849


Ανακοινωση της 4ης Απριλιου 1968
71850


Ανακοινωση της 11ης Απριλιου 1968
71851

a.molos
26-01-2010, 23:47
Πόσο ευκολα μπορεί να σβυστεί ένα όνομα ιστορικό και να γραφτεί ένα ....Tracarrier ? Κυριολεκτικά, αρκετά ευκολα με το οξυγόνο, όμως στη μνήμη σε σβύνεται με τίποτα.
Αγαπητέ φίλε Roi, πραγματικά ! Η μνήμη είναι η μοναδική μας περιουσία !

74583

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
27-01-2010, 19:07
υπαρχει κατι καινουριο απο το πλοιο η ακομα παραμενει ως εχει????

T.S.S. APOLLON
27-01-2010, 19:29
Tracarrier... φωτογραφημενο στις 31-12-2009.

74673

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
11-02-2010, 17:03
Ενημερώθηκε, σήμερα στις 06.50, η Λιμενική Αρχή Περάματος για βύθιση του Ο/Γ πλοίου «TRACCARIER» σημαίας Παναμά, το οποίο παρέμενε στο αγκυροβόλιο Περάματος από τις αρχές του έτους 2004, χωρίς πλήρωμα και πιστοποιητικά αξιοπλοΐας .
Στην περιοχή του ναυαγίου έσπευσε άμεσα πλωτό περιπολικό του Λιμενικού Σώματος, διαπιστώνοντας ότι δεν είχε προκληθεί θαλάσσια ρύπανση, ενώ τοποθετήθηκε προληπτικά πλωτό φράγμα από την εταιρεία «ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Ν.Ε.».
Από τη Λιμενική Αρχή Περάματος, η οποία διενεργεί την προανάκριση, ενημερώθηκαν ο Ο.Λ.Π./Α.Ε. και η Υδρογραφική Υπηρεσία του Πολεμικού Ναυτικού, για τις δικές τους ενέργειες, στο πλαίσιο της αρμοδιότητάς τους.

giorgos_249
11-02-2010, 19:08
ΤΙ;;;;;;; Πότε ακριβώς βυθίστηκε; Χτες το βράδυ;

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
11-02-2010, 19:22
το πλοιο ειχε απο 2/1 κλιση στα δεξια!!!!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
11-02-2010, 19:27
για αυτο εχθεσ που περασα δεν το βρηκα πουθενα!!! εφαγα τον τοπο πρεπει να εψαχνα πανω απο1 ωρα αλλα πουθενα. τελος παντων τα νερα που το αγκαλιασαν για πρωτη φορα το 1968 θα γινουν και ο ταφος του!!!!

BEN BRUCE
11-02-2010, 20:50
42 ετων και τελειωσε ο κυκλος του εκει που ξεκινησε,
στο περαμα, και τωρα θα ειναι διπλα στα ιστορικα πλοια της ναυμαχιας της σαλαμινος

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
11-02-2010, 21:26
κριμα και αδικο πραγματικα για ενα πλοιο που θα μπορουσε να γινει στολιδι του λιμανιου της Καρυστου και που σιγουρα παντως δεν του αξιζε τετοια τυχη να βυθιστει λογω καιρου στο Περαμα.

Rocinante
11-02-2010, 22:30
Τελειωσε λοιπον. Παντως οχι απροοπτα. Ή ετσι θα κατεληγε ή ρυμουλκουμενο στην Τουρκια.
Ο καλος μου φιλος Roi Baudoin που οσοι τον ξερουν γνωριζουν τους αγωνες του για τα περιβαντολογικα θεματα θα ηταν αυτονοητο να θεωρει οτι τα πλοια οταν κανουν τον κυκλο τους πρεπει να ανακυκλωνονται. Ξερω ομως οτι σε αυτον τον τομεα ειναι λιγο "αιρετικος" και οτι μεσα στην στεναχωρια του θα υπαρχει ενα κρυφο χαμογελο.
Αντωνη δραπετευσε...
Κουρασμενο και ξεχασμενο απελπιστηκε και τραβηξε πανω του την υγρη κουβερτα και αποσυρθηκε στα βαθια.
Βεβαια δεν ειναι μονο του εκει. Εχει παρεα.
Παντως στο μελλον θα ξαναασχοληθουμε με το Πορτο Λαφια.
Ισως δοκιμασουν να το απομακρυνουν απο εκει μαζι με αλλα τοσα που περιμενουν τη σειρα τους. Ισως παλι να μην γινει και τιποτα.
Μπορει καμια φορα να περασει απο εκει ο Κωστας ο Θωκταριδης και να ριξει καμια ματια. Να μας πει τα νεα του...

gtogias
11-02-2010, 22:50
Το Πόρτο Λάφια ήταν πάντα ο σύνδεσμος με την Κάρυστο και τις διακοπές, μικρές η μεγάλες. Ήταν πάντα η πρώτη επιλογή, τα ανταγωνιστικά σαν το Καστριανή Κέας ποτέ δε μας κέρδισαν όσο αυτό.

Κρίμα για το τέλος του, αν και νομίζω ότι είχε έρθει αρκετά χρόνια πριν, όταν φόρεσε αυτό το περίεργο όνομα και το μουντό χρώμα.

Δεν έφυγε μόνο το Πόρτο Λάφια, έφυγε και η εποχή του, η ανθρώπινου μεγέθους Ραφήνα, το καρνάγιο στην Κάρυστο, σχεδόν όλα όσα μας ενώνουν με τα παιδικά μας χρόνια.

Roi Baudoin
11-02-2010, 22:59
Μια πολύ δύσκολη στιγμή.
Η στιγμή του τελευταίου αποχαιρετισμού.
Τόσα χρόνια είχες την παρηγοριά να το βλέπεις από το καραβάκι για τη σαλαμίνα και την Κυνόσουρα.
Τώρα την έχασες και αυτή.
Τουλάχιστον, αυτό θα μείνει εδώ.
Καλύτερα στο βυθό του Περάματος από ότι στην Aliaga.
Έχεις δίκιο ο καλός μου φίλος και συνονόματος Rocinante για όσα γράφει.
Στο "Γεώργιος" λέγαμε .... να κόψουμε τους κάβους για να ελευθερώσουμε το καράβι.
Το "Πόρτο Λάφια" έκοψε μόνο του τους κάβους.

Ονειρευτήκαμε ένα ταξίδι στον Ευβοϊκό με ολόγιομο φεγγάρι.
Το ταξίδι αυτό, τελικά, δεν έγινε ποτέ.
Ας το κάνουμε απόψε όπως το είχαμε ακριβώς σκεφτεί.

Το πλοίο θα φτάσει σε λίγο στο λιμάνι της Ραφήνας.
Στις 12 τα μεσάνυχτα θα σαλπάρει.
Όλοι οι φίλοι θα είναι σίγουρα απόψε εδώ.
Θα ανοιχτούμε στα ανοιχτά και θα περιπλανηθούμε μέχρι να φέξει.
Την ώρα που θα χαράζει θα φτάσουμε στην Κάρυστο.
Ένας μερακλίδικος ελληνικός καφές θα μας περιμένει στο παλιό καφενείο.

Ένα άλλο βράδυ θα κάνουμε μια προβολή με slides εδώ στη Ραφήνα.
Θα σηκώσουμε ψηλά τα ποτήρια και θα ευχαριστήσουμε το "Πόρτο Λάφια" για όλα όσα μας έδωσε.

Κάποιες εικόνες της ραφηνιώτικης προβολής αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Εικόνες από ένα ταξίδι που έγινε στις 28 Οκτωβρίου 1999.
Εικόνες που ανήκουν δικαιωματικά σε όλους ....

"Keep the ships sailing"

76683

86870

BEN BRUCE
12-02-2010, 10:34
Το καρυστος δεν θα ξανασφυριξει...
Ο διαυλος εχασε το κατι του...
Η καρυστος μελανχολει
Αυτο το πηδλιο δεν θα το ξαναπιασει μητε ναυτης, μητε καπετανιος
Αυτο ανηκει πια στον βασιλια Ποσειδωνα

ADIEU KARYSTOS

76698

giorgos_249
12-02-2010, 19:07
Μια πολύ δύσκολη στιγμή.
Η στιγμή του τελευταίου αποχαιρετισμού.
Τόσα χρόνια είχες την παρηγοριά να το βλέπεις από το καραβάκι για τη σαλαμίνα και την Κυνόσουρα.
Τώρα την έχασες και αυτή.
Τουλάχιστον, αυτό θα μείνει εδώ.
Καλύτερα στο βυθό του Περάματος από ότι στην Aliaga.
Έχεις δίκιο ο καλός μου φίλος και συνονόματος Rocinante για όσα γράφει.
Στο "Γεώργιος" λέγαμε .... να κόψουμε τους κάβους για να ελευθερώσουμε το καράβι.
Το "Πόρτο Λάφια" έκοψε μόνο του τους κάβους.

Ονειρευτήκαμε ένα ταξίδι στον Ευβοϊκό με ολόγιομο φεγγάρι.
Το ταξίδι αυτό, τελικά, δεν έγινε ποτέ.
Ας το κάνουμε απόψε όπως το είχαμε ακριβώς σκεφτεί.

Το πλοίο θα φτάσει σε λίγο στο λιμάνι της Ραφήνας.
Στις 12 τα μεσάνυχτα θα σαλπάρει.
Όλοι οι φίλοι θα είναι σίγουρα απόψε εδώ.
Θα ανοιχτούμε στα ανοιχτά και θα περιπλανηθούμε μέχρι να φέξει.
Την ώρα που θα χαράζει θα φτάσουμε στην Κάρυστο.
Ένας μερακλίδικος ελληνικός καφές θα μας περιμένει στο παλιό καφενείο.

Ένα άλλο βράδυ θα κάνουμε μια προβολή με slides εδώ στη Ραφήνα.
Θα σηκώσουμε ψηλά τα ποτήρια και θα ευχαριστήσουμε το "Πόρτο Λάφια" για όλα όσα μας έδωσε.

Κάποιες εικόνες της ραφηνιώτικης προβολής αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Εικόνες από ένα ταξίδι που έγινε στις 28 Οκτωβρίου 1999.
Εικόνες που ανήκουν δικαιωματικά σε όλους ....

"Keep the ships sailing"

76683


76684


Το καρυστος δεν θα ξανασφυριξει...
Ο διαυλος εχασε το κατι του...
Η καρυστος μελανχολει
Αυτο το πηδλιο δεν θα το ξαναπιασει μητε ναυτης, μητε καπετανιος
Αυτο ανηκει πια στον βασιλια Ποσειδωνα

ADIEU KARYSTOS

76698


Σας ευχαριστώ και τους δύο γιατί ξυπνήσατε με τις φωτογραφίες σας μοναδικές αναμνήσεις από το πλοίο. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως το
αγαπημένο πλοίο κατέληξε στο βυθό του Περάματος. Κρίμα.....

Roi Baudoin
16-02-2010, 22:43
Ο φίλος Axos ανέβασε δυο όμορφες εικόνες με το "Κάρυστος" και τον περίφημο πλωριό καταπέλτή του.
Δύο φωτογραφίες από το Πέραμα, δίπλα στο φορτηγό "Μιχάλης".
Αξίζει να τις δείτε.

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=28028&page=33

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=313907&highlight=%CA%DC%F1%F5%F3%F4%EF%F2#post313907

T.S.S. APOLLON
17-02-2010, 19:39
...Τωρα πια σε εχουμε στην καρδια μας...

77589

BEN BRUCE
18-02-2010, 02:20
Ετσι ειναι φιλε TSS APOLLON

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
20-02-2010, 17:02
θα ηθελα να ξερω. Οι παλαιοι καπεταναιοι του εμαθαν για την καταληξη του????Απο οτι ξερω ο Μιλιλης ειναι τωρα στο evia star.

pantelis2009
20-02-2010, 17:05
Καλησπέρα σε όλους. Και μιά που ξέθαψα απ' το αρχείο μου, όχι καθαρή δυστυχώς!!

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
20-02-2010, 23:02
Αρε Καρυστακι ακομα και στα τελευταια σου υπεροχο εισουνα!!!!

Roi Baudoin
21-02-2010, 23:57
Φίλοι καλοί, το αγαπημένο μας "Πόρτο Λάφια" συνεχίζει να ταξιδεύει στα όνειρά μας.
Πάντα στη γραμμή Ραφήνα-Μαρμάρι, Ραφήνα-Κάρυστος, αλλά και Ραφήνα-Στύρα.

Ας ξεκινήσουμε την ιστορία από την αρχή.
Μια φορά και ένα καιρό στα ναυπηγεία του Περάματος..
Την όμορφη ιστορία θα την αφηγηθεί ο Απόστολος Δόμβρος και περιλαμβάνεται στο βιβλίο του με τίτλο "Ιστορίες από το Πέραμα" που εκδόθηκε το 1999.

Περιλαμβάνει ιστορίες από το Πέραμα που αναφέρονται στη ναυπήγηση των γνωστών και αγαπημένων μας πλοίων.
Το βιβλίο το βρήκαμε μαζί με τον καλό φίλο Ellinis.
O φίλος Haddok μας βοήθησε στη μετατροπή του με κείμενο.

Αφιερώνεται εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

Ξεχωριστά θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς τον Haddok, τον Django, τον Νάξος, τον Ellinis, την Natalia M.P. και τον Χρήστο Αποστολόπουλο.

Ας απολαύσουμε τον μοναδικό Αποστόλη Δόμβρο


Η ΑΝΥΨΟΥΜΕΝΗ ΠΛΩΡΗ

ΤΟΥ F/B «ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ»

"Στο τέλος της δεκαετίας του 60 αρχές του ΄70 το Πέραμα έσφυζε από νέες κατασκευές οχηματαγωγών-επιβατηγών. Υπήρχαν μεγάλες ανάγκες στις πορθμειακές γραμμές και συνέχεια δημιουργούνταν νέες. Η χούντα των συνταγματαρχών έδινε δάνεια αβέρτα. Αρκούσε να πάρει ένας εφοπλιστής μαζί του, παρέα ένα φίλο του συνταγματάρχη εν στολή, και το δάνειο από την ΕΤΒΑ είχε κιόλας εγκριθεί.
Ο ναυπηγός Γιάννης Σωτηριάδης για να προλάβει τις παραγγελίες έστησε στο Πέραμα τρία ναυπηγεία, το «Σωτηριάδης I», το «Σωτηριάδης IΙ» και το «Σωτηριάδης IΙΙ». Οι Σωτηριάδηδες ήταν οικογένεια ναυπηγών από τον Πόντο, που κατέφυγε στη Ρωσία, όπως και ο Μήτσος ο Αναστασιάδης με τον συνεταίρο του Ανέστο Τσορτανίδη. Ο πατέρας του Γιάννη Σωτηριάδη και ο θείος του ήτανε γνωστοί ναυπηγοί στο Πέραμα.
Η επιτυχία του F/B «Αφαία» των Αδελφών Λεούση, που ναυπηγήθηκε από τον Γιάννη Σωτηριάδη, έκανε το βιβλίο ποραγγελιών του «Συγκροτήματος Ναυπηγείων Σωτηριάδη» να γεμίσει από παραγγελίες.
Μία από αυτές ήτανε και το Ε/Γ-Ο/Χ «Μαρμάρι». Κύριος μέτοχος της νεοσύστατης ακτοπλοϊκής εταιρείας, που θα δραστηριοποιούνταν στη γραμμή Ραφήνα - Κάρυστος και Ραφήνα-Μαρμάρι ήταν ο Α' Μηχανικός Ε.Ν. Δημήτριος Παντελής, φίλος μου από το Γυμνάσιο της Κηφισιάς. Μου φαίνεται ότι πήγαινε μία τάξη πιο μεγάλη, μέχρι που μεταπήδησε στη Σχολή Μηχανικών Ε.Ν. «Ο Προμηθεύς».
Έτσι, ο δρόμος για τον τεχνικό εξοπλισμό του Ε/Γ-Ο/Χ «Μαρμάρι», έτσι ονόμασαν στην αρχή το νεοναυπηγούμενο σκάφος, ήτανε για μένα ορθάνοιχτος.

Ο Δημήτρης Παντελής, έμπειρος τεχνικός ο ίδιος, αλλά και ο ναυπηγός Γιάννης Σωτηριάδης, που ήθελε να πρωτοτυπήσει, δέχθηκαν αμέσως την πρότασή μου, να αποκτήσει το νεοναυπηγούμενο σκάφος ανερχόμενη πλώρη.

Η ανερχόμενη αυτή πλώρη θα ήταν η πρώτη σε ελληνικό οχηματαγωγό και θα εξασφάλιζε γρήγορη είσοδο κι έξοδο των αυτοκινήτων στο σκάφος.
Επιστρατεύτηκε ο ναυπηγός Γιώργος Παπανδρόπουλος, διπλωματούχος του Πολυτεχνείου της Βιέννης, να κάνει τη μελέτη της ανερχόμενης πλώρης. Να σχεδιάσει, δηλαδή, την καμπύλη τομή των πρωραίων ελασμάτων και να υπολογίσει το βάρος της, στοιχείο απαραίτητο για τον υπολογισμό της διαμέτρου των υδραυλικών κυλίνδρων, που θα προμήθευε ο γερμανικός οίκος BAAS, τον οποίο αντιπροσώπευε το γραφείο μου, η Technoship.

Όλα προχωρούσαν καλά μέχρι που μια καθυστέρηση στην πληρωμή δανείου σταμάτητε το έργο. Επειδή τότε τα πλοία φτιάχνονταν με το σύστημα «Κωτσόβολος», δηλαδή χωρίς λεφτά από τους ιδιοκτήτες, αλλά μόνο με ένα υπερτιμολογημένο δάνειο από την ΕΤΒΑ, κάθε εμπόδιο προκαλούσε καθυστέρηση στη ροή του δανείου, με αποτέλεσμα οι πλοιοκτήτες να μην μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους προς το ναυπηγείο, και αυτό με τη σειρά του να μην μπορεί να πληρώσει τους εργάτες του, που πολυάριθμοι και απαιτητικοί δούλευαν στα ναυπηγεία-παραθαλάσσια οικόπεδα του Περάματος.

Την καταστροφή απεσόβησε ένας καινούργιος συνεταίρος, ο Χρήστος Γούσης, ιδιοκτήτης μιας έκτασης οικοπέδων στη θέση Πόρτο Λάφια, στα Στύρα της Νότιας Εύβοιας, ο οποίος για να διαφημίσει τα οικόπεδά του πέτυχε το πλοίο να μετονομαστεί σε «Πόρτο Λάφια». Έτσι οι δουλειές ξεκίνησαν πάλι, ανοίχτηκαν οι σχετικές πιστώσεις για την εισαγωγή του εξοπλισμού και για να προχωρήσει το «Πόρτο Λάφια» προς την ολοκλήρωσή του.

Ο μηχανισμός της ανόδου ήτανε ηλεκτροϋδραυλικός και περιελάμβανε σύστημα κίνησης και ασφάλισης του προωραίου καταπέλτη και, επίσης, σύστημα ανόδου και ασφάλισης της πρώρας του πλοίου. Όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και η ρύθμιση των βαλβίδων υπερπίεσης και ο ίδιος πάτησα το κουμπί από το χειριστήριο, όλοι οι παρόντες, φυσικά εμου μη εξαιρουμένου, μείναμε με το στόμα ανοιχτό. Μέσα στο βόμβο των ηλεκτροκίνητων αντλιών λαδιού άρχισε η πλώρη σιγά σιγά να αποσπάται από τις εξωτερικές λαμαρίνες του σκάφους και να ανεβαίνει. Όταν τερμάτισε και σταμάτησε σαν προσωπίδα περικεφαλαίας σηκωμένη, άρχισε αυτόματα να κατεβαίνει ο καταπέλτης του σκάφους, σταματώντας με το που ακούμπησε το μόλο.
Όλοι οι παριστάμενοι ξέσπασαν σε χειροκροτήματα. Εγώ το έπαιζα αδιάφορος και ψυχρός. Η «περδικούλα» μου όμως χτυπούσε τρελά. Στο όλο σύστημα υπήρχαν τόσες εστίες πιθανών λαθών, που κάλλιστα ο θρίαμβος μπορούσε να μετατραπεί σε φιάσκο.


78365


Αφού απολαύσαμε όλοι τοι θέαμα της ψηλά αιωρούμενης πλώρης πάτησα ένα άλλο κουμπί. Ο καταπέλτης άρχισε να ανεβαίνει. Μόλις τερμάτισε, μπήκαν σε ενέργεια οι αιχμάνσεις ασφαλείας και αμέσως μετά άρχισε η πλώρη να κατεβαίνει. Μόλις έκλεισε τελείως, μπήκαν σε ενέργεια οι αιχμάνσεις ασφαλείας και τότε μόνο σταμάτησε ο βόμβος των ηλεκτροϋδραυλικών αντλιών.
- Κύριε Δόμβρε, ξανά από την αρχή, φώναξε ο Σωτηριάδης για να δει το Πέραμα ότι φτιάχνουμε αγγέλους!

Φαντάζεστε τι έγινε, όταν το «Πόρτο Λάφια» έφτασε στην Κάρυστο για πρώτη φορά, στο παρθενικό του ταξίδι. Μαζί με την πλώρη του άνοιξαν και τα στόματα των παρακολουθούντων Καρυστινών.


78366

(Η φωτογραφία αυτή πρέπει να είναι τραβηγμένη στο Μαρμάρι)

Το σκάφος αυτό, οι συμπλοιοκτήτες του το πούλησαν στον Αρκάδα και «αγκλιτσοφόρο» ακτοπλόο εφοπλιστή Γιώργο Γούτο, που το μετονόμασε σε «Κάρυστο», και ο οποίος αργότερα το μεταπώλησε στον εφοπλιστή Ιωάννη Μιλιλή.

Το «Κάρυστος» εξακολουθεί και ταξιδεύει στη γραμμή Ραφήνα-Κάρυστος και Ραφήνα- Μαρμάρι και η πλώρη του, τριάντα χρόνια τώρα, εξακολουθεί να ανεβοκατεβαίνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα. Μόνο από τα ναυπηγεία Ι, II και III του Σωτηριάδη δεν έμεινε τίποτα, όπως και απ' όλα τ' άλλα του Περάματος."


Απόστολος Δόμβρος
"Ιστορίες από το Πέραμα"


Το βιβλίο γράφτηκε πριν από 11 χρόνια, όταν ακόμα το "Πόρτο Λάφια" ταξίδευε περήφανο και ομόρφαινε με την παρουσία του τη Ραφήνα, το Μαρμάρι και την Κάρυστο.


Ευχαριστούμε πολύ τον Αποστόλη Δόμβρο για όλα όσα πρόσφερε στην ελληνική ναυτιλία, αλλά και για την καταγραφή όλων αυτών των μοναδικών ιστοριών του.


Η αντιγραφή της ιστορίας του Απόστολου Δόμβρου έγινε τον Αντώνη Λαζαρή, σε συνεργασία με τον Άρη Μπιλάλη.

Rocinante
22-02-2010, 00:16
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.
Θερμα συγχαρητηρια και ευχαριστιες.
Ο βομβος απο τις ηλεκτροκινητες αντλιες ακουγεται ακομα...

Leo
22-02-2010, 00:26
Και η όψη του βρίσκεται κάπου προς το Πέραμα... Ουσιαστική δουλειά από τους expert του φόρουμ.

Roi Baudoin
22-02-2010, 01:12
Να προσθέσουμε σε όσα ανέφερε παραπάνω ο Απόστολος Δόμβρος και μια διαφήμιση του ναυπηγείου Σωτηριάδη για τα πλοία "τελούντα υπό κατασκευήν".

Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "ΑΡΓΩ".


"Μαρμάρι" - "Πεταλιοί", "Ελένη" - "Αγαπητός Α"

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μία εμφανής διαφορά στα σχέδια των πλοίων αυτών.

78376

78377

BEN BRUCE
22-02-2010, 01:16
Ειναι εμφανες οτι το καρυστος εκανε τα παντα να εκμεταλευτει τους ημιυπαιθριους χωρους του:o

polykas
22-02-2010, 10:36
Eυχαριστούμε πολύ τον φίλο Αντώνη Λαζαρή και Άρη Μπιλάλη.Καταπληκτική δουλειά...:D

Maroulis Nikos
22-02-2010, 16:21
Να είστε καλά για ακόμη φορά μας ταξιδέψατε στο παρελθόν....

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
22-02-2010, 21:05
Αχ θα παθω εγκεφαλικο βραδιατικα και θα φυγω ακλαφτος!!!! Σιγα σιγα παιδια γιατι ειμαστε και μιας καποιας ηλικιας!!!


Υπεροχες ιστοριες και φωτογραφιες!!!

Roi Baudoin
26-04-2010, 21:30
Νομίζω ότι δεν θα ήταν κακή ιδέα μια φανταστική επιστροφή στο παρελθόν.
Ταξίδι επιστροφής, ταξίδι μνήμης.

Το όνομά του πλοίου, "Πόρτο Λάφια", ξέρουμε όλοι ότι το πήρε από μια περιοχή κοντά στο Μαρμάρι όπου σχεδιαζόταν να γίνουν μεγάλες τουριστικές επιχειρήσεις.

Απλά να προσθέσω ότι "Λάφια" λένε και το νησάκι που βρίσκεται στην περιοχή αυτή.

Ένα ελάφι στον Ευβοϊκό.
Ένα ερημονήσι με σπηλιές κι άγριες ακτές γύρω.

Πρόσφατα, βρήκα ένα σπάνιο βιβλίο του Τάσου Ζάππα.
Οι σελίδες του παρέμεναν άκοπες από το 1951 που είχε εκδοθεί.
Όταν οι σελίδες κόπηκαν ξεπρόβαλλαν κάποια μικρά "διαμαντάκια".

Εδώ, λοιπόν, ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλίο του Τάσου Ζάππα "Της στεργιάς και της θάλασσας" που αναφέρεται στο νησάκι "Λάφια".

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Niko P, τον Rocinante, τον Βαγγέλη Αναστασίου, τον Χρήστο Ματσούκα και σε όλους τους φίλους του πλοίου.

86903


86902

Nicholas Peppas
26-04-2010, 23:35
Το όνομά του πλοίου, "Πόρτο Λάφια", ξέρουμε όλοι ότι το πήρε από μια περιοχή κοντά στο Μαρμάρι όπου σχεδιαζόταν να γίνουν μεγάλες τουριστικές επιχειρήσεις.
..........



Πραγματι... Ιδου και τα σχετικα αρθρα απο τις αρχες του 1967

15 Ιανουαριου 1967 απο την Μακεδονια
86906


2 Φεβρουαριου 1967 απο την Ελευθερια
86907

24 Μαρτιου 1967 απο την Ελευθερια
86908

Roi Baudoin
27-04-2010, 23:19
Πολύ σημαντικά τα δημοσιεύματα για το πλοίο που θα αποτελούσε τη θαλάσσια γέφυρα με τη Ραφήνα, ώστε να έρχονται άνετοι οι τουρίστες στην περιοχή.

Τα μεγαλόπνοα σχέδια της τουριστικής αξιοποίησης δεν τελεσφόρησαν με αποτέλεσμα η ολοκλήρωση της ναυπήγησης του "Πόρτο Λάφια" να καθυστερήσει αρκετά.

Ας δούμε και το ναυτικό χάρτη της περιοχής με το νησάκι "Λάφια" πολύ κοντά στην ακτή της Εύβοιας και κοντά στο Ακρωτήριο Βίγλα.
Σήμερα, στη θαλάσσια αυτή περιοχή υπάρχουν υδατοκαλλιέργειες.

87083

pantelis2009
21-05-2010, 19:50
Καλησπέρα στη ωραία παρέα του Nautilia. Το ταξίδι μου στα Στύρα απο της 08/05-17/5/2010 εκτός του ότι είδα παλαιούς και καλούς φίλους , τράβηξα αρκετές φωτο απο όλα τα σημερινά πλοία, βρήκα και ένα αρχείο απο φωτο και έντυπα που με άφησαν άλαλο. Με την φωτογραφική μου μηχανούλα, προσπάθησα να αποτυπώσω την ιστορία μιας ζωής.
Φωτο τραβηγμένες απο τον πράκτορα των Στύρων Κο. Γιάννη Παγκάκη και έντυπο υλικό πολλών χρόνων ήταν στοιβαγμένο μέσα σε 2-3 κούτες. Οι ιστορίες και το υλικό πολύ, έπρεπε να κάτσω 1 μήνα για να το φέρω όλο στην επιφάνεια (υπόσχομαι να ξαναπάω σύντομα). Είδη έχω αρχίσει και ανεβάζω φωτο σε διάφορα θέματα του Nautilia.
Oι φωτο ξεθωριασμένες απο το πέρασμα του χρόνου, μιλάμε για το 1976, αλλά τα συναισθήματα γλυκά και γεμάτα αναμνήσεις.
Η γραμμή Αγ. Μαρίνα - Νέα Στύρα άνοιξε στης 29/07/1976 με το ferry boat Ερέτρια (βλέπε ΕΓ/ΟΓ Αγ.Μαρίνα-Νέα Στύρα) και την ημέρα εκείνη είχε άφιξη στα Στύρα και το Πόρτο Λάφια (φωτο 1) γι' αυτό και όλος αυτός ο κόσμος στο λιμάνι. Φυσιολογικά το Ερέτρια που είχε δέσει στο κεφάλι του μώλου, έχει χαθεί πίσω απο το ...... τεράστιο (για την εποχή)Πόρτο Λάφια.
Στη 2η φωτο το Πόρτο Λάφια περιμένοντας να φορτώσει στο λιμάνι των Νέων Στύρων. Προσέξτε το φορτηγό, το NSU και το FORD AGLIA, ενώ στο λιμάνι είναι απλωμένα δίχτυα και χταπόδια.
Στη 3η φωτο, "αφιέρωμα διακοπές" απο τα Επίκαιρα της εποχής, με τις 2 καλλονές να ποζάρουν μπροστά απο τη γέφυρα. Προσέξτε εκτός απο τις κυρίες!!! τη βάση που έπιανε το σωσίβιο και το σινιάλο του πλοίου.
Στη 4η φωτο, ένα διαφημιστικό έντυπο και τα "κατά προσέγγισιν χαρακτηριστικά" του πλοίου. (Δεν ταιριάζουν οι ημερομηνίες, αλλά δεν ξέρω ποιός έχει κάνει το λάθος).
Στη 5η φωτο οι εκδρομείς της εποχής.
Τα συναισθήματα δικά σας, αλλά εγώ θα ήθελα για άλλη μία φορά να ευχαριστήσω τον Κο. Γιάννη Παγκάκη που μοιράστηκε όλα αυτά μαζί μου και μου επέτρεψε να τα μοιραστώ μαζί σας, την μεγαλύτερη ναυτική παρέα, το nautilia.gr.
Χαρισμένες σε όλους τους φίλους.
Υ.Γ. Γιάννη θα ξανάρθω σύντομαααααα;):p

90335

90336

90337

90338

90339

T.S.S. APOLLON
21-05-2010, 20:00
Ευχαριστουμε τον φιλο Pantelis2009 για τα υπεροχα ιστορικα ευρηματα που μας χαρισε.

Roi Baudoin
23-05-2010, 22:40
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον εξαιρετικό Pantelis2009.

Πολλά μπράβο για την εύρεση του κρυμμένου θησαυρού.
Πολλά ευχαριστώ και στον κύριο Γιάννη Παγκάκη που διαφύλεξε το θησαυρό.

Η γραμμή των Στύρων είχε ανοίξει μερικά χρόνια πριν από τη Ραφήνα.
Το "Πόρτο Λάφια", το "Καστριανή Κέας"και οι γνωστές παντόφλες έφερναν τον κόσμο από τη Ραφήνα στα Στύρα.
Σιγά-σιγά το δρομολόγιο από τη Ραφήνα για τα Στύρα σταμάτησε.
Όσο για τις μπερδεμένες ημερομηνίες, χρειάζεται σίγουρα περισσότερο ψάξιμο.

pantelis2009
23-05-2010, 22:56
Φίλοι Roi Baudoin & Τ.S.S APOLLON ευχαριστώ για ότι γράψατε για μένα. Απ' το θησαυρό (of the topic) και η επόμενη φωτο. Πριν το Πόρτο Λαφια και Καστριανή Κέας, το Βασίλισσα Φρειδερίκη απο το 1945-1962 με τον Cpt. Γιώργο Χατζή. Χαρισμένη στο Γιάννη Παγκάκη και όλους τους φίλους του Nautilia.;)

90657

leo85
24-05-2010, 18:31
φυλε pantelis2009 Συνχαριτηρια γιαυτο το ιπεροχο υλικο:roll:

BEN BRUCE
24-05-2010, 19:54
Φίλοι Roi Baudoin & Τ.S.S APOLLON ευχαριστώ για ότι γράψατε για μένα. Απ' το θησαυρό (of the topic) και η επόμενη φωτο. Πριν το Πόρτο Λαφια και Καστριανή Κέας, το Βασίλισσα Φρειδερίκη απο το 1945-1962 με τον Cpt. Γιώργο Χατζή. Χαρισμένη στο Γιάννη Παγκάκη και όλους τους φίλους του Nautilia.;)

90657

Συμφωνα με αυτα που μου ειχε πει σε συνεντευξη για λογαριαμο του περιοδικου εφοπλιστης που διμοσιευτηκε τον αυγουστο του 2009 το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ανηκε και καπετανευε, μεχρι καποιο διαστημα, στον παππου του καπτα τασου βλαμη, τασο βλαμη επισεις απο τα στυρα ευβοιας.

Δημητρης Λ.
27-05-2010, 11:10
Κι όμως υπήρχε! Ο λόγος για το σινιάλο - λογότυπο στον καθρέπτη του πλοίου, που φαίνεται στο εξώφυλλο του περιοδικού "ΕΠΙΚΑΙΡΑ" της εποχής, πάνω από τα λυγερά μοντέλα, που σήμερα θα είναι σεβάσμιες εξηντάρες κυρίες. Δυστυχώς, κάτω από το "υγρό σεντόνι" που σκεπάζει πια το πλοίο, είναι αδύνατον να το διαπιστώσουμε όμως, μέχρι και τα τελευταία του ταξίδια στις γραμμές του Νοτίου Ευβοϊκού, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, μπορούσε κανείς να διακρίνει στον καθρέπτη του πλοίου τα χνάρια από το αφαιρεθέν σινιάλο - λογότυπο. Διαγράφονταν οι παράλληλες γραμμές, ο θυρεός, τα αρχικά PL ακόμα και η σιλουέτα του δελφινιού κι αυτό δείχνει ότι πρέπει να ήταν ανάγλυφο και όχι απλά ζωγραφισμένο. Ο λόγος που το έψαξα και το παρατήρησα ήταν γιατί πρίν πολλά χρόνια είδα κι εγώ αναρτημένο το συγκεκριμένο τεύχος του περιοδικού (ταλαιπωρημένο και μισοσκισμένο) μέσα σε ένα παλαιό εμπορικό κατάστημα στην Κάρυστο (που πλέον δεν λειτουργεί) και παραξενεύτηκα. Στο αμέσος επόμενο ταξίδι μου με το πλοίο, διαπίστωσα όσα προανέφερα. Αν και ταξίδευα με το πλοίο από τα πρώτα του "θαλάσσια βήματα", η μνήμη μου δεν μπορεί να ανασύρει την εικόνα του σινιάλου - λογότυπου, αποτυπωμένου στον καθρέπτη του, όμως για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα υπήρξε και ο λόγος για τον οποίο αφαιρέθηκε είναι άγνωστος. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως αμέσως μετά την πώληση του πλοίου στον Γ. Γούτο και την μετασκευή του, μαζί με τα νέα του χρώματα, αποτυπώθηκε ζωγραφικά στον καθρέπτη του, πάνω από το αφαιρεθέν σινιάλο - λογότυπο, ο ναύτης των κινουμένων σχεδίων Ποπάϋ που κι αυτός, μετά από λίγα χρόνια, καλύφθηκε με λευκή μπογιά.
Και μια σκέψη - πρόταση της τελευταίας στιγμής: Άραγε, πόσο φοβερό έξοδο θα ήταν η κατασκευή μίας πλάκας με το σινιάλο - λογότυπο αυτό ή ακόμα καλύτερα η κατασκευή μιας τσιμινιέρας, πιστού αντίγραφου αυτών που είχε το πλοίο, με τα γελαστά γαλάζια δελφινάκια και τα κόκκινα αρχικά PL ώστε να τοποθετηθούν σε ειδικό βάθρο στον ανακαινισμένο εσωτερικό μώλο του λιμανιού της Καρύστου και στο νέο λιμάνι του Μαρμαρίου, ως ανάμνηση και φόρος τιμής για τον επί 32 συνεχή έτη ακούραστο υπηρέτη και κουβαλητή της Νότιας Εύβοιας;
Ρομαντικό... ίσως, εφικτό... σίγουρα !

Ellinis
27-05-2010, 12:47
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Δημήτρη Λ.!
Η ιδέα σου για το να στηθεί κάποιο μνημείο "τιμής ένεκεν" σε αυτό το καράβι που βοήθησε στην ανάπτυξη της νότιας Εύβοιας, δεν είναι καθόλου υπερβολική.
Και να προσθέσω οτι το πλοίο έφερε απλά το όνομα της πόλης, αλλά ένα όνομα που είχε την ιστορία του στην ακτοπλοϊα της Καρύστου. Κάρυστος λεγόταν το πρώτο ατμόπλοιο του Κωνσταντίνου Τόγια που ξεκίνησε το 1895 να συνδέει τον Πειραιά με την Κάρυστο, και Κάρυστος λεγόταν το πλοίο του Ιωάννη Τόγια που "έβαλε στο χάρτη" τη Ραφήνα συνδέοντας την με την Κάρυστο με επιτυχία για 15 περίπου χρόνια.

Roi Baudoin
28-05-2010, 00:10
Ένα θερμό καλωσόρισμα στον Δημήτρη Λ.

Το πλοίο αποτέλεσε την πλωτή γέφυρα Ραφήνας-Νότιας Εύβοιας για 30 τόσα χρόνια. Μπορεί τα αρχικά μεγαλεπήβολα σχέδια για την τουριστική ανάπτυξη της περιοχής "Πορτο Λάφια" να μην υλοποιήθηκαν, αλλά το πλοίο αποτέλεσε μια σπουδαία αποστολή στην ανάπτυξη της περιοχής.

Η ιδέα του Δημήτρη Λ. αξίζει να υλοποιηθεί.

Εδώ η τσιμινιέρα του πλοίου κατά τη διάρκεια ενός όμορφου ταξιδιού από τη Ραφήνα στο Μαρμάρι, τον Οκτώβριο του 1999.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους του πλοίου.

91348

Δημητρης Λ.
28-05-2010, 13:09
Ζητώ συγγνώμη από την όμορφη παρέα του Nautilia που, ως πρωτόμπαρκος, δεν χαιρέτησα τα πολυάριθμα μέλη του όμως, όταν ανακάλυψα το forum σας, αιφνιδιάστηκα βλέποντας πόσους φίλους είχε και εξακολουθεί να έχει αυτό το υπέροχο πλοίο. Έτσι, η ευχάριστη έκπληξή μου, υπερίσχυσε της υποχρέωσής μου αυτής, οπότε επιτρέψτε μου να το κάνω τώρα. Πολλούς, λοιπόν, χαρετισμούς σε όλους σας που εξαλείψατε σε μια στιγμή, την μοναξιά που ένιωθα αναπολώντας τα ταξίδια με το PORTO LAFIA. Εξ αιτίας σας έμαθα και είδα τόσα πολλά που δεν γνώριζα για το πλοίο (χίλια ευχαριστώ και μπράβο σας) και είμαι έτοιμος να μοιραστώ μαζί σας ότι ξέρω ή έχω και αφορά σε αυτό. Όπως, για παράδειγμα, δύο αποκόμματα εισητηρίων του που έχω φυλάξει, ένα ως ΚΑΡΥΣΤΟΣ, από το τελευταίο ταξίδι που έκανα μαζί του, λίγες ημέρες πρίν την αποδρομολόγησή του το 2000 (λες και ήξερα ότι δεν πρόκειται να το ξαναδώ), μα κυρίως ένα ως PORTO LAFIA, από τις αρχές της δεκαετίας του '80, που πλέον το θεωρώ συλλεκτικό!
Σύντομα κοντά σας....

BEN BRUCE
29-05-2010, 22:04
ΚΑRYSTOS.....
Ειναι χειμωνας του 1996
Το ΚΑRYSTOS κανει αναποδα για αλλο ενα ταξιδι
Μας θυμηζει τα παιδικα μας χρονια οπου τα μεγεθη δεν ειχαν σημασια
Ολα φανταζαν πρωτογνωρα....
Ετσι και το KARYSTOS

91617

Ειδικη αφιερωση στον καλο φιλο και ιστορικο της Ραφηνας, και οχι μονον, Roi Baudoin

Roi Baudoin
30-05-2010, 12:10
Ένα θερμό ευχαριστώ στον καλό φίλο BEN BRUCE για τα καλά του λόγια και την πολύ όμορφη φωτογραφία που ανέβασε.

Ας του αφιερώσω με τη σειρά μου μια φωτογραφία με τη γέφυρα του πλοίου.
(Η φωτογραφία δείχνει και εμένα, αλλά αυτό με τη βοήθεια του PHOTOSHOP μπορεί να αφαιρεθεί. Προσπάθησα να αφαιρέσω τον εαυτό μου, αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό).

Φθάνοντας στο Μαρμάρι.
28 Οκτωβρίου 1999.
Έχεις την αίσθηση ότι ήταν χθες ...


Εν πλω
toujours ....


91669

Stavros1973
11-07-2010, 01:26
ΤΟ "ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ" ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ!

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΟ 1983 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΙΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ!
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟ (ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΥ) ΕΦΤΑΝΑΝ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΪΚΙ ΚΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΤΟ ΜΠΑΛΟΥΡΗ ΕΦΤΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ.

97163

Roi Baudoin
11-07-2010, 09:24
Σ' ευχαριστούμε πολύ, φίλε Stavros1973.

Το "Πόρτο Λάφια" στο Πόρτο Λάφια.
Πολύ όμορφη φωτογραφία και πολύ όμορφη περιγραφή.

Με το βοήθεια όλων έρχονται σιγά-σιγά ολοένα και περισσότερα ντοκουμέντα γύρω από τα έργα και τις ημέρες του θρυλικού "Πόρτο Λάφια" στο Νότιο Ευβοϊκό.

gtogias
11-07-2010, 14:01
Φίλε Stavros1973 ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Είναι τόσο λίγες οι φωτογραφίες του Πόρτο Λάφια με αυτό το όνομα, πόσο μάλλον να το βλέπεις και στον οικισμό από τον οποίο πήρε το όνομα (και τη χρηματοδότηση για να ολοκληρωθεί).

pantelis2009
11-07-2010, 17:39
H Φωτο & η περιγραφή σου φίλε Stavros1973, όλα τα λεπτά. Ευχαριστούμε για το ντοκουμέντο.:D

Stavros1973
11-07-2010, 20:10
ΤΟ "ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ" ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΕΠΙΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΚΤΑΚΤΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΚΕΙ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΤΕ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΥΛΙΚΑ, ΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΡΓΑΤΕΣ!
ΝΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ, ΦΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΤΕ, (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60!) ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΚΑΛΥΒΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ Ο ΜΩΛΟΣ ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΔΕΝΕ ΤΟ "ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ".

ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΜΩΛΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ "ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ" (ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ!). ΠΑΙΔΙ ΗΜΟΥΝΑ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑΥΜΑΖΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΒΙΟΥ ΨΗΛΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΙΧΟ!

97249

97250

Stavros1973
12-07-2010, 21:28
ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΤΑ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ!

97399

T.S.S. APOLLON
12-07-2010, 21:47
Φιλε Stavros1973 ειναι πανεμορφες αλλα και συλλεκτικες οι φωτογραφιες-ντοκουμεντα που μοιραζεσαι μαζι μας Ευχαριστουμε.

Stavros1973
12-07-2010, 22:10
Φιλε Stavros1973 ειναι πανεμορφες αλλα και συλλεκτικες οι φωτογραφιες-ντοκουμεντα που μοιραζεσαι μαζι μας Ευχαριστουμε.

ΕΓΩ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ" ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΣΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ!
ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΑΣΚΟΥΣΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΗ ΓΟΗΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΙΔΙ!

ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΟΜΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ (ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ) ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ" (ΧΑΧΑ!).

Nikolaos40
13-07-2010, 00:33
Και μας έχει αφήσει σε αγωνία τόση ώρα; Πες και βάλε. Και σε ευχαριστώ και γω για όλες τις προηγούμενες.

Stavros1973
13-07-2010, 01:45
ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ! ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΣΠΑΣΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!! ΧΑΧΑ!!!
ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ!!! ;)

Apostolos
13-07-2010, 08:14
Απλά συγχαρητήρια... Ντοκουμέντα διαμάντια, χωρίς υδατογραφήματα και υφάκια... Απλά όμορφα μοναδικά!

ekxba
13-07-2010, 20:52
Στην τελευταία φωτό δεξιά δίπλα στην αποβάθρα δεμένο στο αγριόκεδρο(θαμνοκυπάρισσο,ντιλίνια,φίδα κλπ.) υπήρχε μέχρι πριν λίγα χρόνια ένα σπασμένο τρεχαντήρι, που λένε οτι έκανε την διαδρομή Μαρμάρι-Πόρτο Λάφια , μέχρι που κάποια φορά χτύπησε κάπου κι ο ιδιοκτήτης το παράτησε. Πρέπει να ήταν πιο μεγάλο απο το της φωτό. Παρέμεινε δεμένο και λεηλατημένο πάνω απο 30 χρόνια μέχρι που το κάψανε και τα υπολείματα είναι εκεί κοντά.

Συνέχισε Σταύρο. Μεγάλη ιστορία το
Πόρτο Λάφια.

Stavros1973
14-07-2010, 01:03
Στην τελευταία φωτό δεξιά δίπλα στην αποβάθρα δεμένο στο αγριόκεδρο(θαμνοκυπάρισσο,ντιλίνια,φίδα κλπ.) υπήρχε μέχρι πριν λίγα χρόνια ένα σπασμένο τρεχαντήρι, που λένε οτι έκανε την διαδρομή Μαρμάρι-Πόρτο Λάφια , μέχρι που κάποια φορά χτύπησε κάπου κι ο ιδιοκτήτης το παράτησε. Πρέπει να ήταν πιο μεγάλο απο το της φωτό. Παρέμεινε δεμένο και λεηλατημένο πάνω απο 30 χρόνια μέχρι που το κάψανε και τα υπολείματα είναι εκεί κοντά.

Συνέχισε Σταύρο. Μεγάλη ιστορία το
Πόρτο Λάφια.

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΟΝΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ! ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΑΡΜΑΡΙ-ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ! (ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΜΠΑΛΟΥΡΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙ! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ!)

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ!

97655

Nicholas Peppas
15-07-2010, 08:48
Απο την ψηφιοποιημενη συλλογη του ΕΛΙΑ (Ελληνικου Λογοτεχνικου και Ιστορικου Αρχειου). Καθελκυση Ελληνικου επιβατηγου το οποιον δεν μπορω να αναγνωρισω



97873

BEN BRUCE
15-07-2010, 09:04
Πολυ ωραια και σπανια φωτο.Το πλοιο ειναι εμφανεστατα το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ μετεπειτα ΚΑΡΥΣΤΟΣ

T.S.S. APOLLON
15-07-2010, 09:11
Καταπληκτικο ευρημα φιλε Nicholas!

Apostolos
15-07-2010, 09:46
Ειναι και αυτή μία ένεση τρέλας!!!!

Roi Baudoin
15-08-2010, 21:52
Είχα τη χαρά να φωτογραφήσω πολλές φορές το "Κάρυστος".
Και είναι σίγουρα μεγάλη χαρά να μοιράζομαι αυτές τις φωτογραφίες με όσους το αγάπησαν.

Μιας και κάποιες από τις φωτογραφίες αυτές έχουν χαθεί θα τις ξαναανεβάσω (εκτός αν φτιαχτεί το πρόβλημα).

Έχω την εντύπωση ότι η μία φωτογραφία που είχε ανεβάσει ο φίλος Espresso Venezia είναι μία από τις παρακάτω (στο σχετικό μήνυμα του george_kerkyra).
Το ωραίο, βέβαια, είναι ότι την είχε ανεβάσει ως "Πόρτο Λάφια", αφού την μετέτρεψε μέσω του PHOTOSHOP.

Εδώ, ας τη δούμε στην κανονική της μορφή.
Ένα απόγευμα, όπως όλα τα άλλα, το "Κάρυστος" φθάνει στην Ραφήνα και ανοίγει τον πλωριό καταπέλτη.
Μια ιεροτελεστία που κράτησε τριάντα τόσα χρόνια.

Αύριο πάμε πάλι στο Μαρμάρι.
Και τι δεν θα έδινα για να ταξιδεύαμε και πάλι με το "Καρυστάκι"...

Αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους.
Χρόνια πολλά σε όλους και στον Παναγιώτη Ματσούκα που σήμερα γιορτάζει.


102176

102177

Nicholas Peppas
24-08-2010, 08:43
ΤΟ "ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ" ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ!

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΤΟ 1983 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΠΙΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ!
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΤΟΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΟ (ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕ ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑΡΥΣΤΟΥ) ΕΦΤΑΝΑΝ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΑΪΚΙ ΚΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΤΟ ΜΠΑΛΟΥΡΗ ΕΦΤΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΟΙΚΙΣΜΟ.

97163

Μολις εγινα κατοχος μεσω διαδικτυου και delcampe μιας ωραιας καρτποσταλ του πλοιου στο Μαρμαρι! Γυρω στο 1975;

103271

Roi Baudoin
24-08-2010, 09:46
Πολύ όμορφη η carte-postale που ανέβασε ο καλός φίλος Nicholas Peppas.
Έχω την εντύπωση ότι το πλοίο δένει στον μικρό μώλο, μιας και ο μεγάλος μώλος πρέπει να φτιάχτηκε αργότερα.

Συγκριτικά, ας δούμε αυτό το σκαναρισμένο slide που τραβήχτηκε στις 26 Οκτωβρίου 1999.
Το πλοίο, πια, δένει στον καινούριο μώλο και "συνταξιώτη" στη γραμμή έχει το "Εξπρές Κάρυστος".

Πάντοτε, βέβαια, το σήμα-κατατεθέν είναι ο ανυψωμένος πλωριός καταπέλτης.

103276

103277