PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες ή φήμες για αγοραπωλησίες ΕΓ/ΟΓ (Info or rumours for RoPax transactions)



thalassolykos
20-11-2007, 01:20
TO ΚΑΜΑΡΙ ΣΟΥ 8Α ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΑΣΠΡΟ ΜΕ ΜΠΛΕ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

VENTOURIS FERRIES ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ.........

Maroulis Nikos
20-11-2007, 08:17
αυτό και ανα είναι είδηση λέτε να την δούμε να ξανα μπαίνει ξανά στο αιγαίο και με άλλα πλοία ?

Apostolos
20-11-2007, 15:43
Θα ξαναβάλουν και σουβλάκια στο εξω μπάρ?

Espresso Venezia
20-11-2007, 22:29
ΣΗΜΕΡΑ ΕΣΚΑΣΕ Η ΒΟΜΒΑ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΛΟΙΟ Η ΒΗΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΒΕΝΤΟΥΡΗ 8Α ΔΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ VENTOURIS FERRIES.


TO ΚΑΜΑΡΙ ΣΟΥ 8Α ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΑΣΠΡΟ ΜΕ ΜΠΛΕ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ VENTOURIS FERRIES ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ.........

Είμαι σίγουρος ότι ο φίλος thalassolykos κάτι άκουσε, κάτι έφτασε στα αυτιά του, γιατί διαφορετικά δεν μπορώ καν να φανταστώ ότι θα μας μετέφερε ''ελαφρά τη καρδία'' μία ψευδή πληροφορία.

Επειδή όμως έχω άκουσει άπειρες φορές ''αποκλειστικές πληροφορίες'' για πλοία που αγοράστηκαν, ή πουλήθηκαν, ή άλλαξαν σινιάλα και στο τέλος αποδείχτηκε ράδιο αρβύλα, καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί, πριν δούμε επίσημες ανακοινώσεις από τους άμεσα εμπλεκόμενους, και πριν διαπιστώσουμε ''ιδίοις όμμασι'' τις αλλαγές των ...χρωμάτων.


Καλό θα είναι εάν θέλουμε να μεταφέρουμε στο forum κάποια φήμη που ακούσαμε, να τη αναφέρουμε ακριβώς έτσι (σαν σενάριο) και όχι σαν πραγματικό γεγονός (με τρία (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51329&postcount=7) μάλιστα διαφορετικά (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51331&postcount=181) μηνύματα (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=51330&postcount=15)).
Ούτε το Εξπρές Πήγασος πουλήθηκε, ούτε η HSW φεύγει από τη γραμμή της Σάμου-Ικαρίας.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Paralia, και εγώ από όσα ξέρω το πλοίο δεν πουλήθηκε, τουλάχιστον ακόμα. Τώρα αν γίνονται συζητήσεις, ή έχει εκδηλωθεί κάποιο ενδιαφέρον, αυτό είναι άλλο θέμα.

Θα πρότεινα μάλιστα στους κυρίους διαχειριστές του forum, να δημιουργηθεί ένα καινούργιο θέμα, όπου τα μέλη θα μπορούν να αναφέρουν φήμες ή πληροφορίες που άκουσαν για επικείμενες αγοραπωλησίες.

Finnpartner_1966
21-11-2007, 12:21
Παντως, χτες που περασα απο το Νεο Μολο,η μπανανα ειναι ακομα εκει! Τωρα, αν το δουμε να κανει Δυτικες Κυκλαδες, μαζι με τον Hengist, ειναι αλλο θεμα!

thalassolykos
21-11-2007, 16:36
ισωs και να εχει δικιο ο φιλοs sea bird σε μερικα 8εματα ομως καλη η ιδεα του να ανοιχτει αυτο το "8εμα" αλλα 8α απαντησω και σε κατι αλλο

οπου καπνος υπαρχει και φωτια........

Espresso Venezia
21-11-2007, 18:57
Φίλε θαλασσόλυκε, συμφωνώ για τον καπνό και την φωτιά. :)

Αλλά μέχρι το :


...VENTOURIS FERRIES ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ.........

πιστεύω συμφωνείς και εσύ, ότι υπάρχει ...αρκετά μεγάλη απόσταση. :)

George
21-11-2007, 20:53
Ο ΠΗΓΑΣΟΣ ετοιμάζεται πάντως πυρρετοδώς στον Νεό μόλο και αυτά περί πωλήσεως μόνο στο internet τα διαβάζω και πουθενά αλλού.

NAXOS
04-01-2008, 17:28
Καλησπερα σε ολους και ΚΑΛΗ Και ΚΑΛΟΤΑΞΕΙΔΗ ΧΡΟΝΙΑ
Λοιπον παιδια ειτε σας αρεσει ειτε οχι το ΠΗΓΑΣΟΣ, οσοι ειστε κοντα πηγαινετε να τραβηξετε τις τελευταιες του φωτογραφιες γιατι δυστυχως μας τελειωσε και αυτο. Πολυ συντομα φευγει αφου πουληθηκε προς Ασια μερια. Σημερα εκανε μαλιστα και δοκιμαστικο μαλλον με τους αγοραστες μεσα.

Maroulis Nikos
04-01-2008, 17:33
Σε ευχαριστούμε NAXOS για την πληροφορία και λυπάμε πραγματικά γι ατην είδηση που μας είπες.

vassilisman
04-01-2008, 17:38
ayto einai sigoura asximo neo. apo ta istorika -thrylika ploia tis proigoymenis dekaetias (i kai pio palia). ti exei apomeinei sto aigaio kai to ionio ?? Einai ontws to telos olis tis istorikis "fournias" ?

Apostolos
04-01-2008, 18:33
Εγώ θέλω να δώ σε λίγο καιρό ποιό βαπόρι θα μπαίνει στα μικρά λιμάνια... Το κόλπο είναι για να αρνουνται τις άγονες....

Paralia
04-01-2008, 18:54
Γιατί σε ποια μικρά ή άγονα λιμάνια ήταν δρομολογημένος ο Πήγασος? :confused::confused:
Αν πράγματι πουληθεί είναι επακόλουθο της αντικατάστασης του από το Νήσος Μύκονος. Μακάρι για την ακτοπλοΐα μας να αντακατασταθούν και άλλα πλοία 30 ετών με νεότευκτα.

apollonas
04-01-2008, 19:34
Καλησπερα σε ολους και ΚΑΛΗ Και ΚΑΛΟΤΑΞΕΙΔΗ ΧΡΟΝΙΑ
Λοιπον παιδια ειτε σας αρεσει ειτε οχι το ΠΗΓΑΣΟΣ, οσοι ειστε κοντα πηγαινετε να τραβηξετε τις τελευταιες του φωτογραφιες γιατι δυστυχως μας τελειωσε και αυτο. Πολυ συντομα φευγει αφου πουληθηκε προς Ασια μερια. Σημερα εκανε μαλιστα και δοκιμαστικο μαλλον με τους αγοραστες μεσα.
oxi asia ellines to piran to karabi :wink:

Apostolos
04-01-2008, 19:48
Ώπα??? Μανούσης?

Espresso Venezia
04-01-2008, 20:27
TO ΚΑΜΑΡΙ ΣΟΥ 8Α ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΑΣΠΡΟ ΜΕ ΜΠΛΕ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

VENTOURIS FERRIES ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕ.........


...αφου πουληθηκε προς Ασια μερια. Σημερα εκανε μαλιστα και δοκιμαστικο μαλλον με τους αγοραστες μεσα.


oxi asia ellines to piran to karabi :wink:


Ώπα??? Μανούσης?

Δεν έχω ειλικρινά καμμία απολύτως διάθεση να αμφισβητήσω τον φίλο NAXOS, ούτε βέβαια και να το παίξω έξυπνος.
Απλά και μόνο να πω, ότι καλό θα είναι να είμαστε επιφυλακτικοί μέχρι οι ειδήσεις να είναι απόλυτα διασταυρωμένες,
και μέχρι να γίνει αυτό, οτιδήποτε φήμες φτάνουν στα αυτιά μας, να τις γράφουμε ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=20715).

Πάντως αν όντως πουλήθηκε ο πανέμορφος Πήγασος (κάτι που αργά ή γρήγορα θα γίνει, μην γελιόμαστε :(),
θα ήθελα πολύ να τον έχει αγοράσει ο κ. Μανούσης. Ακόμα κι αν έχει την τύχη να σκουριάζει στο Λαύριο
σαν το Εξ. Λήμνος (αλήθεια τι γίνεται αυτό το καραβάκι ???), αφού τουλάχιστον θα μπορώ να το βλέπω.

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω τους κ.κ. moderators, φήμες που αφορούν αγοραπωλησίες πλοίων, να μεταφέρονται
στο αντίστοιχο thread, προς όφελος πάντα της καλύτερης εικόνας του forum.

Νικόλας
04-01-2008, 20:55
παιδιά χωρίς να είμαι σίγουρος, πρίν καιρό κάτι είχε ακουστεί ότι το βαπόρι θα το πάρει ο ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ και θα το άφηνε στο ίδια δρομολόγια που έχει αν όμως δεν είναι ο ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ τότε θα περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποιός αγόρασε αυτό το δυαμάντι

NAXOS
05-01-2008, 12:51
Μακαρι η πληροφορια μου να ηταν λαθος και το ΠΗΓΑΣΟΣ να εμενε μερικα χρονια ακομα αλλα δυστυχως ηταν εκ των εσω και ειμουν σιγουρος οτι ηταν γεγονος. Εαν προβαλαμε οτι πληροφορια ερχοταν στ αυτια μας (οπως συμβαινει αυτη κυριως την εποχη ) θα χρειαζομαστε πολλες ωρες μπροστα στον υπολογιστη. Παντως οι ιδιοι αγοραστες εκλεισαν και αλλο πλοιο αλλης εταιρειας. Θα επιβεβαιωσω και θα σας πω.

apollonas
05-01-2008, 12:57
Μακαρι η πληροφορια μου να ηταν λαθος και το ΠΗΓΑΣΟΣ να εμενε μερικα χρονια ακομα αλλα δυστυχως ηταν εκ των εσω και ειμουν σιγουρος οτι ηταν γεγονος. Εαν προβαλαμε οτι πληροφορια ερχοταν στ αυτια μας (οπως συμβαινει αυτη κυριως την εποχη ) θα χρειαζομαστε πολλες ωρες μπροστα στον υπολογιστη. Παντως οι ιδιοι αγοραστες εκλεισαν και αλλο πλοιο αλλης εταιρειας. Θα επιβεβαιωσω και θα σας πω.

telika akyro gia thn polisi tou pigasos to ploio den poulithike tha paei ekei pou exei dromologithi gia feto to kalokairi 22.00 piraia paro naxo io thira:D

Apostolos
27-01-2008, 18:05
Φήμες ακούστικαν ότι πουλήθηκε Ιαπωνικό φέρυ σε Ελληνες αγοραστες

apollonas
27-01-2008, 18:10
Φήμες ακούστικαν ότι πουλήθηκε Ιαπωνικό φέρυ σε Ελληνες αγοραστες
akousa oti kati ekleise o perogiannakis mipos einai ayto

Leo
27-01-2008, 21:51
Λες να έρχεται ο αντίζηλος του Θεολόγου και αντικαταστάτης του Aqua στη Ραφήνα? Μπορεί, αν αληθεύει, να είναι μιά καλή ευκαιρία για αναβάθμιση των υπηρεσιών αφού ο ανταγωνισμός ticket-wise είναι ανύπαρκτος.. "πλακάκια τα έχουν κάνει"

Apostolos
13-02-2008, 13:52
Με πληροφόρισε έγκυρη πηγή (http://www.shippax.se/) ότι αυτό το πλοίο (http://media.shipspotting.com/uploads/photos/160702.jpg)έρχετε σύντομα στα νερά μας!
Αν επιβεβαιωθεί θα σας βάλω πολλεεεεες φώτο του!!!

http://www.shipspotting.com/

kalypso
13-02-2008, 14:48
άντε με το καλο να μας έρθει....

noulos
13-02-2008, 17:19
Γνωρίζεις τα χαρακτηριστικά του Απόστολε;

gasim
13-02-2008, 19:22
κάτι μου λέει ότι θα γίνει εκτεταμένη επισκευή και σ' αυτό...

Espresso Venezia
13-02-2008, 20:36
Μεγάλο σκαρί, μου θυμίζει έντονα Σ.ΒΕΝΙΖΕΛΟ και ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ.

Χλωμό το κόβω να δρομολογηθεί Αιγαίο. Εδώ ολόκληρη κούκλα ΑΡΙΑΔΝΗ και υπάρχει προβληματισμός για το που θα πάει μετά το πέρας της ναύλωσης της.

Εκτός βέβαια πια και αν η ΑΝΕΚ - SEA STAR ;). αποφάσισε οριστικά να αντικαταστήσει ΛΑΤΩ και ΛΙΣΣΟΣ. Μιλάω βέβαια πάντα με το ενδεχόμενο το πλοίο να αγοράστηκε - αγοραστεί για το Αιγαίο.

Τώρα αν αγοραστεί για lines Ιονίου - Αδριατικής, ''άλλου παππά ευαγγέλιο'', και κάθε υπόθεση δεκτή.

Leo
13-02-2008, 22:30
Εμένα μου θυμίζει συνολικά κάτι σαν τον μεγάλο αδελφό του Θεολόγου, Ακόμη και από τις τσιμινιέρες του η μιά καπνίζει....

captain 83
13-02-2008, 22:41
Όντως κι εμένα κάτι σε Θεολόγο μου φέρνει.

Apostolos
13-02-2008, 23:53
Δρομολόγιο Yokosuka - Ohita Ιαπωνια
11,274GT
L.o.a. 178m
Beam 24.8m,
Depth 10m
Draft 6.5m
Ταχύτητα 22.5KT
Επιβάτες 284
Ναυπηγήθηκε ώς OHARAI MARU στης 9/6/87 στο Hayashikane Dock, Shimonoseki για την Nihon Enkai Ferries

noulos
14-02-2008, 01:02
Αρκετά μεγάλο, άρα οι πιθανές γραμμές περιορίζονται!

.voyager
14-02-2008, 04:21
Αρκετά μεγάλο
Ε, και παλιό και κουτί και, γενικά, "σιγά τ΄αυγά"! Ας έρθει κανένα νεότευκτο ξανά, να χαρούμε! Το μόνο ενδιαφέρον με τετοια πλοία είναι το "extreme make over" που ενδεχομένως θα υποστούν, κάτι αντίστοιχο με το ομώνυμο show!! :mrgreen:

Apostolos
14-02-2008, 09:41
Το ότι περιορίζονται οι γραμμές είναι λογικό λόγω μεγέθους. Τώρα πραγματικά προτειμώ τέτοια βαπόρια απο τα καινούργια γιατι απο καραβολατρικής άποψης είναι πολύ ποιο άσχημα απο τα παλαιά! Ακόμα και μετά τον βιασμό του Έλυρου θα είναι πολύ ποιο όμορφο απο τα Ιταλικά Παλάς και τα Σούπερφαστ.

Espresso Venezia
14-02-2008, 09:49
Από ότι βλέπω πάντως όλοι συμφωνούμε ότι είναι μεγάλο πλοίο, άρα εκτός της Κρήτης δύσκολα μπορεί να δρομολογηθεί κάπου στο Αιγαίο.

Apostolos
14-02-2008, 10:03
Το πλοίο ξέχασα να σας πώ λέγετε Shuttle Yokosuka
Μερικές ακόμα φώτο του. Είναι βάπορας όμως... Ότι πρέπει για Ρόδο ή Μυτιλήνη!

2838
2839

Leo
14-02-2008, 10:18
.........................Ακόμα και μετά τον βιασμό του Έλυρου θα είναι πολύ ποιο όμορφο απο τα Ιταλικά Παλάς και τα Σούπερφαστ.

Αγαπητέ μου Απόστολε, διαφωνώ κάθετα μαζί σου οτι υπάρχει βιασμός στην μετασκευή του Έλυρος. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα με δικαιώσει. Το κλείσιμο του πλωριού καταπέλτη δεν μπορεί να θεωρηθεί βιασμός για μένα αλλά καλλωπισμός. Ακόμη θα διαφωνήσω μαζί σου για την ομορφιά των Παλατιών και Σουπερφάστ. Για μένα είναι πανέμορφα και αυτά... Τώρα αν εσύ διαλέγεις να πάς ταξίδι με το Λισσός (ασ πούμε) στο Ηράκλειο... εγώ πάω Παλάτι δαγκωτό.

Espresso Venezia
14-02-2008, 10:23
... Ότι πρέπει για Ρόδο ή Μυτιλήνη!...

Καλόοοοοοοο !!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Προφανώς αστειεύεσαι φίλε Απόστολε, έτσι ? :mrgreen:

Apostolos
14-02-2008, 10:23
Αναφέρθει απο καραβολατρικής απόψεως... Τουλάχιστο στο Λισσός (http://images1.fotopic.net/?iid=yiwxlw&noresize=1&nostamp=1&quality=70)μπορείς να περπατήσεις γύρω γύρω να ανέβεις σε όλα τα ντέκ και να χαρείς το ταξίδι...
Το ότι είναι πλέον σαβουρία δέν πρέπει να μας κάνει να συμπαθήσουμε τα κουτιά. Και πάλι είπα πως tο Ελυρος θα είναι πολυυυ ομορφότερο όλλων των νεότευκτων...

thalassolykos
14-02-2008, 13:01
TO HSC THUNDERCAT1 http://www.faktaomfartyg.se/cat_link_I_1995.htm
ΠΡΩΗΝ HSC CATLINK I ΑΓΟΡΑΣΕ Ο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΜΑΡΤΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟ!!!!!

ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ ΠΛΟΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΑΣ!!!!

.voyager
14-02-2008, 16:27
πραγματικά προτειμώ τέτοια βαπόρια απο τα καινούργια γιατι απο καραβολατρικής άποψης είναι πολύ ποιο άσχημα απο τα παλαιά! Ακόμα και μετά τον βιασμό του Έλυρου θα είναι πολύ ποιο όμορφο απο τα Ιταλικά Παλάς και τα Σούπερφαστ.
Συμφωνώ με το Leo.
Apostolos, το "απο καραβολατρικής αποψης είναι πιο άσχημα από τα παλιά", που αναφέρεις χαρακτηριστικά, δεν ισχύει. Ποιά ειναι δλδ τα "καραβολατρικά κριτήρια" κι από πότε αυτά είναι αντικειμενικά? :mrgreen:
Ο καθένας έχει δική του άποψη, δική του αισθητική, αλλά και την ηλικία του (που παίζει σημαντικό ρόλο). Εγώ ανδρώθηκα με τα Superfast. Λογικό να λατρεύω αυτά!Τα θαυμάζω, είναι σχεδιαστικά η κορυφή (κρίνοντας με την τάση και τα κριτήρια αισθητικής της εποχής μου). Ωστόσο μ' αρέσουν και άλλα πλοία, και κουτιά και άσχημα και οτι να ΄ναι, γιατί ειναι... πλοία! Ή ακόμη, πολλά από τα παλιά πλοία που βλέπω να τα εγκωμιάζουν συνεχώς κτλ. κτλ., εμένα δε μου λένε τίποτα. Θέλω δλδ να σου εξηγήσω ότι... γούστα είναι αυτά. Καραβολατρικά κριτήρια δεν υπάρχουν συγκεκριμένα, κι αν υπάρχουν, καθορίζονται από τους παραπάνω παράγοντες.

Nautikos II
14-02-2008, 16:53
Διαβασα οτι πουληθηκε το ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ και υπαρχει και φωτογραφια εδω (http://media.shipspotting.com/uploads/photos/582991.jpg) με τα νεα σινιαλα, αληθευει η ειναι καποιο δυδιμο αδερφακι του;

esperos
14-02-2008, 17:04
Παλαιά η είδηση πλέον. Το πήραν Ναπολιτάνοι και έβγαλε και την πρώτη σεζόν.

Nautikos II
14-02-2008, 17:11
Δεν ειχα ενημερωθει καθολου για το συγκεκριμενο πλοιο, Παει κι αυτο!!!

Kalloni
14-02-2008, 20:29
Τι λες τωρα??? Που την ανακαλυψες τη φωτο ρε θηριο. Πρεπει να εψαχνες πολυ καιρο. Χαρα στην υπομονη σας ρε παιδια.

JASON12345
14-02-2008, 20:35
Χωρίς να θέλω να,μειώσω την προσπάθεια του φίλου Τστέντζου άλλα δεν είναι και υπερβολικά δύσκολο να βρεις φωτογραφία στο σπότινγκ.Λίγο κουραστικό ίσως.

Nautikos II
14-02-2008, 20:41
Χωρίς να θέλω να,μειώσω την προσπάθεια του φίλου Τστέντζου άλλα δεν είναι και υπερβολικά δύσκολο να βρεις φωτογραφία στο σπότινγκ.Λίγο κουραστικό ίσως.
Μα δεν ειπα οτι εψαξα, τυχαια την βρηκα, και ισα ισα ειπα οτι δεν ειχα ιδεα για την πωληση του συγκεκριμενου πλοιου, και απλα ζητησα τις γνωσεις των υπολειπων

Kalloni
14-02-2008, 20:42
Μπορει να χεις και δικιο. Αλλα επειδη εγω βαριεμαι ακομα και να ανοιξω τον εξπλορερ καμια φορα μου φαινεται βουνο. Ενταξει και γω ειμαι μουρλοκομειο με τα βαπορια αλλα εσεις το παρακανετε

Nautikos II
14-02-2008, 20:53
Μη νομιζεις, εδω μεσα ολοι ειμασται το ιδιο φιλε μου, δεν μετραει το ποιος ξερει παραπανω, μετραει μονο η αγαπη για το Πλοιο

JASON12345
14-02-2008, 21:15
Θα συμφωνήσω με τον Τσέντζο.

μιχαλης79
18-02-2008, 19:55
Το πλοίο ξέχασα να σας πώ λέγετε Shuttle Yokosuka
Μερικές ακόμα φώτο του. Είναι βάπορας όμως... Ότι πρέπει για Ρόδο ή Μυτιλήνη!

2838
2839

Εχουμε κανενα νεο γι, αυτο το πλοιο?
Θα μας ερθει τελικα?

kalypso
21-02-2008, 10:33
όπως έχω ενημερώσει τον Απόστολο έχει ήδη πάει Α' μηχανικός και Προισ. ηλεκτρολόγος από την ΑΝΕΚ για να παραλάβουν ιαπωνικό καράβι για λογαριασμό του Βεντούρη.Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για το συγκεκριμένο καράβι ή για κάποιο άλλο,αλλά ούτε γνωρίζω αν και το υπόλοιπο πλήρωμα είναι της ΑΝΕΚ ή του ΒΕΝΤΟΥΡΗ.Τώρα το αν θα μείνει στον δεύτερο δεν είμαι σίγουρη,αφού.....τα κορμιά και τα μαχαίρια....και τα καράβια κάποτε αλλάζουν χέρια!!!Ίσως να πρόκειται για το δεύτερο καράβι που είχε σκοπό να αγοράσει η Ανέκ ή να είναι όντως του Βεντούρη και να μην είχε απλά πλήρωμα να στείλει.Είδομεν.....:confused:

Apostolos
21-02-2008, 10:41
Το θέμα ειναι ποιός Βεντούρης....

MYTILENE
21-02-2008, 11:06
Το θέμα ειναι ποιός Βεντούρης....
Βασικό αυτό!!!:p:p

kalypso
21-02-2008, 11:17
από ότι ειπώθηκε Ventouris Ferries.αν μάθω κάτι νεότερο θα σας πω...

thalassolykos
21-02-2008, 17:11
ακουστηκε σημερα για πωληση του speedrunner1 ξερει κανεις κατι??

Kalloni
22-02-2008, 19:34
όπως έχω ενημερώσει τον Απόστολο έχει ήδη πάει Α' μηχανικός και Προισ. ηλεκτρολόγος από την ΑΝΕΚ για να παραλάβουν ιαπωνικό καράβι για λογαριασμό του Βεντούρη.Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για το συγκεκριμένο καράβι ή για κάποιο άλλο,αλλά ούτε γνωρίζω αν και το υπόλοιπο πλήρωμα είναι της ΑΝΕΚ ή του ΒΕΝΤΟΥΡΗ.Τώρα το αν θα μείνει στον δεύτερο δεν είμαι σίγουρη,αφού.....τα κορμιά και τα μαχαίρια....και τα καράβια κάποτε αλλάζουν χέρια!!!Ίσως να πρόκειται για το δεύτερο καράβι που είχε σκοπό να αγοράσει η Ανέκ ή να είναι όντως του Βεντούρη και να μην είχε απλά πλήρωμα να στείλει.Είδομεν.....:confused:

Μηπως το βαπορι το πηρε τελικα αλλος παραδοσιακος και οχι ο βεντουρης.
Σιγα μη στειλει ο μαυρουδης ξενους να παραλαβουνε το βαπορι του.

Apostolos
14-03-2008, 15:56
Άκουσα ότι αγοράστηκε καταμαράν στη Ρόδο απο Γερμανία για την γραμμή Ρόδο - Marmaris

raflucgr
14-04-2008, 13:20
Hello

It was reported on shippax and ferries of southern europe that some blue star ferries personnell left Greece to South Korea so as to take delivery of a new ship.

However, the only information revealed about the new ship is her size, the same as the Ithaki trio indeed.
Still according to shippax, the new ship would be the HANNIL CAR FERY NO 1 (ex VIRTUS, 1991 japan built)

Lucas

apollo_express
14-04-2008, 16:08
Υπάρχει καμιά φωτογραφία του πλοίου; (Is there any photo of the ship?)

Haddock
14-04-2008, 18:21
I am not sure if we are talking about the same vessel, but these photos appear in a Japanese website (referring to Virtus).

Χωρις να είμαι ειδικός, αυτές οι φωτογραφίες παραπέμπουν στο Virtus για να εχετε μια ιδεα.

Copyright-Πηγη (http://ww2.ctt.ne.jp/~tabibito/ship/ferry/silver_hnf/silver_hnf.html)

5259

5260

Haddock
14-04-2008, 20:18
I discovered some new photos of Hanil Ferry. Again, I am not sure if we are talking about the same vessel. Lucas, keep us updated.
Here (http://www.hanilexpress.co.kr/flash/main_img.swf) is the company's homepage with a nice graphic presentation of Hanil Express.

Thanks

Νεες φωτογραφίες του Hanil πρωην Virtus για τα μελη του Ναυτιλία.
Εδώ (http://www.hanilexpress.co.kr/flash/main_img.swf) είναι η κεντρική σελίδα της Hanil Express.

Copyright - Πηγή (http://picasaweb.google.com/aframinjeju)

marioskef
14-04-2008, 22:59
Για να το γράφει το shippax σίγουρα θα υπάρχει καπνός, αλλά μου φαίνεται περιέργο να έχει αποσταλεί πλήρωμα για την παραλαβή...
Η BS εταιρεία του χρηματιστηρίου είναι αναγκασμένη όταν συμβαίνουν κάποια σημαντικά γεγονότα (και προφανώς αυτό είναι ένα) να ενημερώνει το επενδυτικό κοινό)
Από τη στιγμή που αυτό δεν εχει γίνει τότε δύο τινα μπορεί να συμβαίνουν, οτι η εταιρεία βρισκεται σε προχωρημένες ίσως, αλλά απλά συζητήσεις και οποιος πηγε, δεν είναι για την παραλαβή αλλά για την επιθεώρηση του πλοίου
Παράλληλα μου κανει ςντύπωση να είναι αυτό το πλοίο γιατί με εξαίρεση το Διαγόρας, όλα τα πλοία στο Αιγαίο έχουν συγκεκριμένα χαρακτηρηστικά όπως ποιότητα (προφανώς η ποιότητα με μια καλή μετασκευή πετυχαίνει) αλλά κυριώτερα την ταχύτητα. αυτό το πλοίο είναι ζήτημα αν μετά την επισκευή θα πιάνει τα 19 μίλια

raflucgr
15-04-2008, 23:44
Yes it seems to be the ship you have on your pics ParosKayak, now I am waiting for confirmation about.

It also seems that two of the future sisterships of Corragio/Audacia/Tenacia could be for ATTICA, let's see.

Lucas

eliasaslan
07-06-2008, 20:08
Από ποιόν πλοιοκτήτη μήπως ξέρεις Απόστολε?

MYTILENE
12-06-2008, 17:31
Και αφού βρήκα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ που είναι το topic για φήμες κλπ ας πώ-μεταφέρω και γώ τη μπαρούφα που άκουσα πρίν λίγο:Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ λένε από 09/07:rolleyes: θα ξεκινάει από Πειραία 12:30 για Σύρο -Τήνο-Μύκονο-Χίο......και επιστροφή!!!Γιατί ρε HSW?Δε τρώμε εμείς οι Μυτιληνιοί, ελάτε κι από δω.Καλά παιδια είμαστε:p:p:p

nautikos
18-07-2008, 21:53
Ελληνες φερονται να εχουν αγορασει 2 ποσταλια απο Ιταλια, για την ακριβεια τα συμβολαια ναυπηγησης τους. Η παραδοση τους προβλεπεται να γινει το 2009. Με καθε επιφυλαξη τα αγορασανε απο τον Grimaldi και προκειται να κτιστουν στο ναυπηγειο Nuovi Cantieri Apuania. Το μελλον θα δειξει...

Finnpartner_1966
18-07-2008, 23:12
H Βlue Star δεν ειναι?

nautikos
22-07-2008, 23:24
Ελληνες φερονται να εχουν αγορασει 2 ποσταλια απο Ιταλια, για την ακριβεια τα συμβολαια ναυπηγησης τους. Η παραδοση τους προβλεπεται να γινει το 2009. Με καθε επιφυλαξη τα αγορασανε απο τον Grimaldi και προκειται να κτιστουν στο ναυπηγειο Nuovi Cantieri Apuania. Το μελλον θα δειξει...



H Βlue Star δεν ειναι?

Μηπως τελικα ειναι η Minoan Lines συμφωνα με το post (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=94708&postcount=157) του el greco?

Appia_1978
23-07-2008, 06:09
Καλημέρα,

εάν δεν κάνω λάθος, πιστεύω ότι η κατάσταση έχει ως εξής:

- Οι Μινωικές συζητάνε για την απόκτηση των δύο αδερφών των Cruise Roma & Barcelona, από τη Grimaldi Ferries

- Η Ε.Α. αγοράσανε, το πιο πιθανό για την Blue Star, το τέταρτο & έκτο της σειράς Coraggio, από τη Grimaldi Lines

eliasaslan
05-08-2008, 16:19
Μακάρι μην κάνεις λάθος φίλε Appia και να έρθουν στο στόλο της ελληνικής ακτοπλοϊας καινούργια υπερσύγχρωνα πλοία. Άντε, το 1 από τις Μινωικές να κάνει Λέρο - Ρόδο - Βενετία!!!

Ellinis
07-09-2008, 09:41
Με πληροφόρισε έγκυρη πηγή (http://www.shippax.se/) ότι αυτό το πλοίο (http://media.shipspotting.com/uploads/photos/160702.jpg)έρχετε σύντομα στα νερά μας!
Αν επιβεβαιωθεί θα σας βάλω πολλεεεεες φώτο του!!!

http://www.shipspotting.com/


Το πλοίο ξέχασα να σας πώ λέγετε Shuttle Yokosuka
Μερικές ακόμα φώτο του. Είναι βάπορας όμως... Ότι πρέπει για Ρόδο ή Μυτιλήνη!


Πέρασαν 6 μήνες από τότε που ανακοινώθηκε η αγορά του SHUTTLE YOKOSUKA από τον Κουταλίδη και το βαπόρι παραμένει στην Απω Ανατολή.
Συγκεκριμένα ταξιδεύει υπο τη Vision Sea SA με σημαία Παναμά, ναυλωμένο στην Κορεάτικη Weidong Ferry (http://www.weidong.com/). Το όνομα του τώρα είναι GOLDEN BRIDGE VI.

Nautikos II
08-09-2008, 16:09
Βάσει προγράμματος κυλάει το χρονοδιάγραμμα για την παραλαβή των δύο ro-pax που αγόρασε τον περασμένο Ιούνιο η Attica Group από τον Όμιλο του Άλντο Γκριμάλντι, και πιο συγκεκριμένα, από την Grimaldi Holding S.p.A, Γένοβας.
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, το πρώτο οχηματαγωγό θα παραδοθεί το φθινόπωρο. Πράγματι το οχηματαγωγό έχει πέσει στο νερό και κάνει δοκιμαστικούς πλόες όπως καταδεικνύουν και οι φωτό που δημοσιεύει σήμερα, κατ’ αποκλειστικότητα το Marinews. gr.
Πρόκειται για το FORZA το οποίο είναι το τέταρτο από μία σειρά ropax πλοίων που ναυπηγεί ο Grimaldi Holding στα ιταλικά NC Apuania
Το δεύτερο πλοίο, με αριθμό ναυπηγείου 1242 θα παραδοθεί το καλοκαίρι/φθινόπωρο του 2009.
Τα πλοία είναι υψηλών προδιαγραφών, ταχύτητος 24 κόμβων και έχουν μεταφορική ικανότητα 950 επιβατών, 170 φορτηγών οχημάτων και 100 αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσεως.

Το κόστος για την αγορά των δύο πλοίων ανέρχεται σε 156 εκατ. ευρώ και θα χρηματοδοτηθεί από ίδια κεφάλαια και τραπεζικό δανεισμό. Τα πλοία θα δρομολογηθούν σε γραμμές που δραστηριοποιούνται τα πλοία του Ομίλου.
1529715298

Πηγη: Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5712)

MYTILENE
09-09-2008, 16:24
Από πληροφορίες που είχα-ενημερώνω οτι ακούστηκε στο λιμάνι της Μυτιλήνης,λιμανιάτικες κουβέντες δλδ:rolleyes:- εταιρεία που δραστηριοποιείτε στο Ιόνιο και σε λίγο καιρό περιμένει νέο πλοίο ,ετοιμάζεται-στοχεύει να μπεί στη γραμμή Χίου-Μυτιλήνης.........:rolleyes:

marioskef
09-09-2008, 19:53
Λογικά για την Endeavor μιλάμε...

MYTILENE
11-09-2008, 17:02
Λογικά για την Endeavor μιλάμε...
Σωστός ο φίλος;);)!!!Μακάρι να έρθει πάντως και να μείνει,συμπαθητική εταιρεία και αψεγάδιαστη.

moutsokwstas
11-09-2008, 19:38
δεν ξερω αν θα ειναι πλοιο της endeavor, αλλα σιγουρα θα πρεπει να ειναι πλοιο που θα πρεπει να μεινει στη γραμμη κι οχι να ειναι απλα περαστικο, το εχει αναγκη η μυτιληνη, δεν ειναι αγονη γραμμη οπως θελουν να την κανουν καποιοι

Leo
11-09-2008, 19:45
Γιατί το λες αυτό .....κώστα? δεν βαρεθήκατε τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια? Τόσα χρόνια Μυτηλινάρα, Θεόφιλος, Ταξιάρχης? Αλλάξτε και λίγο... Δεν βλέπεις τα άλαλ Νησιά του βορέιου Αιγαίου? Μια βδομάδα Σαμοθράκη, μια βδομάδα Σουμελά, μια βδομάδα κανένα ;).... Έχει ένα σασπένς όλο αυτό δεν ρουτινιάζει... γαι σκέψου το :D

sea_serenade
16-09-2008, 13:41
Θα συμφωνήσω δυστυχώς με τον Leo σ' ότι αφορά το Βόρειο Αιγαίο.
Στα του Ιονίου τώρα... Προς πώληση βρίσκεται το ΑΓΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑ σύμφωνα με κάποιες πηγές ενώ το ΝΙΚΟΛΑΟΣ κατά πάσα πιθανότητα έχει πουληθεί και βρίσκεται εδώ και δύο εβδομάδες δεμένο στο παλιό λιμάνι της Ηγουμενίτσας.

Νaval22
16-09-2008, 17:15
Σωστός ο φίλος;);)!!!Μακάρι να έρθει πάντως και να μείνει,συμπαθητική εταιρεία και αψεγάδιαστη.

Αν σου πω πως το συγκεκριμένο καράβι που μετασκευάζει η endeavor και παίζει να έρθει μυτιλήνη πρίν ένα χρόνο ηταν σχεδον βέβαιο οτι θα αγοραζόταν απο τη ΝΕΛ τι θα πείς?
μήπως το έχει η μοίρα του να έρθει στη γραμμή τελικά?

Trakman
16-09-2008, 17:29
Αν σου πω πως το συγκεκριμένο καράβι που μετασκευάζει η endeavor και παίζει να έρθει μυτιλήνη πρίν ένα χρόνο ηταν σχεδον βέβαιο οτι θα αγοραζόταν απο τη ΝΕΛ τι θα πείς?
μήπως το έχει η μοίρα του να έρθει στη γραμμή τελικά?

Ποιο καράβι μετασκευάζει η Endeavor φίλε Στέφανε?

Νaval22
16-09-2008, 20:36
To star diamond
16382

16383

16384
τις φωτογραφίες μου τις εχει δώσει ο japanoλογος Απόστολος αλλα δεν θυμάμαι απο ποιο site τις εχει κατεβάσει

Trakman
16-09-2008, 23:12
To star diamond
16382

16383

16384
τις φωτογραφίες μου τις εχει δώσει ο japanoλογος Απόστολος αλλα δεν θυμάμαι απο ποιο site τις εχει κατεβάσει

Ωραίο δείχνει! Μακάρι να μην το πειράξουν πολύ... Ευχαριστώ Στέφανε!

Thanasis89
17-09-2008, 11:30
Και η τιμή αυτού :D ! 13.300.000 δολάρια ή 9.200.000 ευρώ. Θα συμφωνήσω με τον trakman φαίνεται όντως καλό πλοίο. Και με ικανοποιητική ταχύτητα στους 23kn...

Και μια φωτογραφία από ΑΡ.

Πηγή : http://commercial.apolloduck.com/display.phtml?aid=94038

kalypso
26-09-2008, 17:29
Κοντεύει η ώρα για την αναχώρηση του πληρώματος για Ιαπωνία όπου θα παραλάβει το νέο απόκτημα της Ανέκ...Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί ποιοι θα είναι αυτοί.....εν αναμονή λοιπόν....:neutral:

cpt_Hiotis
26-09-2008, 17:37
Τελικά επειδή μπερδεύτικα, το Star Diamond το έχει αγοράσει η ΑΝΕΚ ή η Endeavor Lines;:confused:

kalypso
26-09-2008, 17:39
η Endeavor Lines.....

Vortigern
29-09-2008, 14:23
Κοντεύει η ώρα για την αναχώρηση του πληρώματος για Ιαπωνία όπου θα παραλάβει το νέο απόκτημα της Ανέκ...Ακόμα δεν έχει αποφασιστεί ποιοι θα είναι αυτοί.....εν αναμονή λοιπόν....:neutral:
ποιο καραβι αγορασε παλι?Υπαρχη φωτο?

Leo
29-09-2008, 14:44
Εδώ λοιπον όπως λέει η φίλη Καλυψώ και σύμφωνα με την ανακοίνωση που έγινε στα εγκαίνια στη Σούδα, μια νέα αγορά έρχεται απο την Ιαπωνία. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά θα μάθουμε και θα της δώσουμε και όνομα. Υπομονή ;)

Vortigern
29-09-2008, 14:46
Εδώ λοιπον όπως λέει η φίλη Καλυψώ και σύμφωνα με την ανακοίνωση που έγινε στα εγκαίνια στη Σούδα, μια νέα αγορά έρχεται απο την Ιαπωνία. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά θα μάθουμε και θα της δώσουμε και όνομα. Υπομονή ;)
Okey!Σε ευχαριστω πολυ Λεω για την πληροφορια σου..μακαρι να δουμε παντος κατι τετοιο...θα δουμε στο μελλον..

manolis m.
29-09-2008, 18:42
Ante na erxontai kai alloi vaporaroi...Kapoia naupigiki psyxi tha me vrisei vevaia..xaxa..me to kalo..

cpt_Hiotis
29-09-2008, 20:09
Και για που με το καλό σκέφτεται να το στείλει η ΑΝΕΚ; Πες μου Χίο - Μυτιλήνη να με τελειώσεις, γιατί πολύ θα ήθελα να ταξίδευα με ένα πλοίο σαν το Έλυρος για Χίο...

manolis m.
29-09-2008, 20:12
kai pou tha mpei stin XIO ??? Mipws tha tous afinei me larzes ??? :D:D

cpt_Hiotis
29-09-2008, 20:23
Επειδή δεν αναφέρθηκε μέγεθος υπέθεσα πως μπορεί να βρεθεί κάτι σε μέγεθος που να μπαίνει Χίο και να γίνει μια μετασκευή επιπέδου Έλυρος.

moutsokwstas
29-09-2008, 20:25
...καποια πραγματα πρεπει να βαδιζουν παραλληλα, αλλα σε αυτη τη χωρα αυτο αποτελει εξαιρεση, ναι στις παραγγελιες νεων πλοιων αλλα να γινει και αναβαθμιση των λιμανιων μας που εκτος ολιγων εξαιρεσεων, θεωρουνται επιεικως ανεπαρκη για τα θηρια ανω των 180 μετρων. και δεν ειναι μονο η χωριτικοτητα και το βαθος των λιμανιων μας αλλα και η υπηρεσιες που προσφερουν στον επιβατη, στην υποδοχη και παραμονη του σε αυτο, η προσβαση, η υλικοτεχνικη υποδομη, ο χωρος υποδοχης, οι συχγρονες εγκαταστσεις και οτι αλλο εχει σχεση με ενα λιμανι και τις υπηρεσιες του. ενα βημα εχει γινει με τον εκσυχρονισμο του στολου αλλα δεν αρκει μονο αυτο.

Leo
29-09-2008, 20:55
...καποια πραγματα πρεπει να βαδιζουν παραλληλα, αλλα σε αυτη τη χωρα αυτο αποτελει εξαιρεση, ναι στις παραγγελιες νεων πλοιων αλλα να γινει και αναβαθμιση των λιμανιων μας που εκτος ολιγων εξαιρεσεων, θεωρουνται επιεικως ανεπαρκη για τα θηρια ανω των 180 μετρων. και δεν ειναι μονο η χωριτικοτητα και το βαθος των λιμανιων μας αλλα και η υπηρεσιες που προσφερουν στον επιβατη, στην υποδοχη και παραμονη του σε αυτο, η προσβαση, η υλικοτεχνικη υποδομη, ο χωρος υποδοχης, οι συχγρονες εγκαταστσεις και οτι αλλο εχει σχεση με ενα λιμανι και τις υπηρεσιες του. ενα βημα εχει γινει με τον εκσυχρονισμο του στολου αλλα δεν αρκει μονο αυτο.

Καλό το σχόλιο σου φίλτατε moutsokwstas. Ίσως να το κάνεις και στο σχετικό θέμα με τις υποδομές των λιμανιών. Εδώ είμαστε εκτος θέματος και δνε σχολιάζω άλλο.

Rocinante
29-09-2008, 21:58
Παλαιοτερα ειχε ακουστει το ονομα του Sunflower Sapporo.
Αν δεν ειναι αυτο για οσους ενδιαφεροναι να μαθουν τι κυκλοφορει στην Ιαπωνια ας ριξουν μια ματια παρακατω.
(Σας προκαλω να παιξετε λιγο με τα Ιαπωνικα Links θα δειτε ωραια πλοια για ολα τα γουστα. Μην φοβαστε οτι πατωντας κατι που δεν καταλαβαινετε θα ανατιναχτει ο υπολογηστης σας η οτι χτυπησατε σε δημοπρασια το πλοιο. Ετσι πιστευω τουλαχιστον...:D )
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ferry_operators_in_Japan

giorgos....
30-09-2008, 01:12
παιδιά επιδή δέν ξέρω άν υπάρχει θέμα για τα ιαπωνικά ferry το παραθέτω εδώ και οι moderators ας ενεργήσουν όπως κρίνουν.

http://www.taiheiyo-ferry.co.jp/senpaku/index.html

μπείτε και δείτε ξενάγηση στο πλοίο..
φίλε manoli m. ο παράδεισος σου, αν και πιστεύω πως το έχεις ήδη ανακαλύψει..

manolis m.
30-09-2008, 02:34
File Giwrgo se euxaristw poli an kai opws eipes to exw idi nakalipsei gt exw episkftie mias mias to site tis kathe iapwnikis aktoploikis etairias..!! Alla mipws simainei kati auto pou postares??? kai den einai toso tyxaio ?? lew egw twra...

Exw pliroforithei pantws pws ena ek twn ISHIKARI i' KITAKAMI einai pros pwlisi...Pantws i ksenagisi einai san to google-earth..wraia einai!!

giorgos....
30-09-2008, 19:37
κοίτα φίλε manoli m. η αλήθεια είναι πως αυτό έχει φτάσει και στα δικά μου αυτιά (δέν αποκλείεται να το δούμε και προς τα εδώ) και μιάς και το ανακάλυψα συνδύασα κάπως τα γεγονότα..
όμως ο κύριος λόγος είναι η απίστευτη ξενάγηση που σου προσφέρουν. μακάρι και οι ελληνικές ακτοπλοικές και όχι μόνο εταιρείες να μας έδιναν την ίδια δυνατότητα, αλλά πού τέτοια τύχη?

τελικά υπάρχει κάποιο θέμα συγκεκριμένα για τα ιαπωνικά ferry?

manolis m.
30-09-2008, 20:38
To Ishikari einai... auto pou exei vgei pros pwlisi telika..Ante na to aprei kami etairia na to doume kai auto..na to dei kai o filos FINNPARTNER1966....!!;)

Finnpartner_1966
30-09-2008, 22:03
To KITAKAMI (1989) πρεπει να ειναι. Εχω ακουσει οτι φτιαχνεται/ θα φτιαχτει αντικαταστατης. Μετα εχει σειρα το αγαπημενο μου ISHKARI (1991). Αλλα αμα ερθει εδω... Το βλεπω να γινεται χαλια, σαν το εταιρο αγαπημενο, SAPPORO MARU.... Eχω ενα διαφημιστικο φυλλαδιο του ISHIKARI απο το ναυπηγειο. Το ειχα παρει απο καποια Ποσειδωνεια πριν καμια 10ρια χρονια. Αν ειναι να το σκαναρω και να το ανεβασω.

panthiras1
20-10-2008, 16:51
Από Leo (29/9/08)
Εδώ λοιπον όπως λέει η φίλη Καλυψώ και σύμφωνα με την ανακοίνωση που έγινε στα εγκαίνια στη Σούδα, μια νέα αγορά έρχεται απο την Ιαπωνία. Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά θα μάθουμε και θα της δώσουμε και όνομα. Υπομονή :wink:
__________________

Τελικά έχουμε καινούργια νέα;

agnostos
27-10-2008, 16:41
Μαλλον η υπαρχουσα οικονομικη κριση παγωσε την αγωρα...
ΥΓ. βλεπε εφημεριδα ΠΡΩΤΟ 8ΕΜΑ 26/11/08 "παγωμα στις επενδυσεις η ΑΝΕΚ"

jvrou
28-10-2008, 13:27
Μαλλον η υπαρχουσα οικονομικη κριση παγωσε την αγωρα...
ΥΓ. βλεπε εφημεριδα ΠΡΩΤΟ 8ΕΜΑ 26/11/08 "παγωμα στις επενδυσεις η ΑΝΕΚ"

Λογικό μου φαίνεται μία εταιρία αυτήν την εποχή να μην θέλει να κάνει επενδύσεις όσο άνετη και αν είναι. όπως η ανεκ δηλαδή

Ellinis
03-11-2008, 22:00
Σύμφωνα με το equasis το ιαπωνικό SHUTTLE OITA της Blue HighwayLine έχει πουληθεί από πέρσι το Δεκέμβρη στην Avra Shipping SA του Παναμά και έχει μετανομαστεί σε SHUTTLE.

Την ίδια εποχή είχε πουληθεί και το αδελφάκι του SHUTTLE YOKOSUKA (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=65268&postcount=35)στον Κουταλίδη που το ναύλωσε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=109547&postcount=65)σε Κορεάτες. Nα είναι άραγε ο ίδιος πίσω από την "Αύρα" και την αγορά του ΟΙΤΑ;

manolis m.
04-11-2008, 16:05
Ellinis nomizw pws den einai adelfakia ta dyo ploia! Perissoteres dieukriniseis as dwsei o Samurai!

Apostolos
27-12-2008, 20:21
Το αξιόπιστο shippax ανφέρει ότι πουλήθηκε Ελληνικό επιβατηγο οχηματαγωγό ξέρει κανεις κάτι?

Apostolos
28-12-2008, 17:13
Και μόλης μου στείλανε μαιλ απο Γαλλία και με ρωτάνε αν αφορά το Blue Star 1 η 2...

Apostolos
25-01-2009, 12:12
Αυτό ποιός θα το πάρει????
http://www.faktaomfartyg.se/julia_1981.htm

giorgos....
25-01-2009, 12:33
έρχομαι εγώ και σε ρωτάω φίλε απόστολε..
δέν μπορούσε να πάρει αυτό ο βεντούρης? και πιο καινούριο είναι, και πιο γρήγορο, και τις ίδιες διαστάσεις έχει....

napapijri
25-01-2009, 13:07
Το Ερωτοκριτος ήταν να πουληθεί σε κάποιους Ρώσους, αλλά δεν τους έκανε λόγο ηλικίας!!
Η Εταιρία αναμένετε να παραλάβει τον Απρίλιο το καινούριο της απόκτημα το οποίο βρίσκετε στην Κορέα για μετασκευή!!

sea_serenade
25-01-2009, 21:33
@giorgos.... σωστές οι σκέψεις σου αλλά το συγκεκριμένο πλοίο δεν έχει την αύρα του Βεντουρόπλοιου.....θέλω να πω οτι αν το βαπόρι δεν έχει κλείσει τα 30 ώστε να έχει και μια άλφα εμπειρία...πως να το κάνεις:cool:

@napapijri τι στο καλό κάνουν σ΄αυτό το PRINCESS T??? Το ξηλώνουν και το φτιάχνουν απο την αρχή??? PRINCESS T ακούμε και PRINCESS T δε βλέπουμε.....Έλεος πια!!!!

Apostolos
25-02-2009, 14:42
Δεν είναι φήμη, απλά δίνουμε ιδέες!!! Ιδικά για το πρώτο που το size είναι οτι πρέπει για Μυτιλήνη και το τελευταίο γιατί είναι μεγάλος έρωτας!!!!

Superferry 18
http://www.ship.gr/shipbroker/ships3/77t.htm

Shuttle Yokosuka (http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=160707&cid=9)
http://www.ship.gr/shipbroker/ships3/8r.htm

New Golden Bridge V (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=76698&postcount=9)
http://www.ship.gr/shipbroker/ships3/ed33.htm

New Golden Bridge II (http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=642020) (ex Zephyr)
http://www.ship.gr/shipbroker/ships3/r35.htm

Μα καλά εμένα περιμένετε???

Στείλτε με στην Ιαπωνία να σας τα αγοράσω όλα!!!

BULKERMAN
25-02-2009, 15:10
αποστολε τα εβλεπα και γω πριν απο λιγες ημερες και ειδικα για το πρωτο μπορω να πω οτι στα χερια ενος σωστου σχεδιαστη γινεται βαπορας!!!!!

και με μηκος 165 μετρα???κατευθειαν για το αιγαιο ειναι!!!

αρκει να μην πειραξουν τη γεφυρα ετσι?

δεν τα βλεπει κανεις ??????????

Apostolos
25-02-2009, 15:12
150 φίλε!!! 12νησα, & Μυτιλήνη!!!

BULKERMAN
25-02-2009, 15:16
ακομη καλυτερα!! α ρε οι ιαπωνες δωρα (βαποραρους ) που κανουν.....

Φίλιππος Αίγιο
04-04-2009, 15:13
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΛΦΟ ΤΟΥ ΑΡΙΑΔΝΗ ΑΠΟΣΤΟΛΕ;

sea world
11-06-2009, 15:16
APO X8ES SE LIMANI THS BOREIODYTIKHS ITALIAS, BRISKONTE EKPROSWPOI NAYTILIAKHS ETAIREIAS, GIA NA EPI8EWRHSOYN 2 PLOIA, WSTE NA PROBOYN SE AGORA (TOY ENOS) KAI DROMOLOGHSH TOY STON ARGOSARWNIKO!!
AYTO POY MPORW NA PW-TWRA-MONO, EINAI OTI TO PRWTO EINAI GYRW STA 80 METRA, SE METRIA KATASTASH, ALLA DEN XREIAZETAI METASKEYH H' KAPOIES TROPOPOIHSEIS (MALISTA PERASE SXETIKA KONTA KAI MIA GERH EPI8EWRHSH, XWRIS PROBLHMATA;)), PARA MONO MIA KALH EPISKEYH-SYNTHRHSH.
TO 2o, EINAI PIO MEGALO, SIGOYRA XREIAZETAI KAPOIA METASKEYH, WSTE NA PROSARMOSTEI STIS ANAGKES TWN LIMANIWN POY 8A EKSYPHRETEI, DEN GNWRIZW AN EXEI PROSARMOSTEI STIS NEES SYN8HKES THS E.E, ALLA EINAI SXETIKA NEO KI EXEI ANOIXTOYS XWROYS, KATI POY TOYS ENDIAFEREI AYTO, AP'OTI MOY EIPANE!
NEOTERA TIS PROSEXEIS HMERES!:cool:

sea_serenade
11-06-2009, 16:44
sea_world, μας έβαλες στην πρίζα για τα καλά.......περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια, έχε της κεραίες σου ορθάνοιχτες;)

esperos
11-06-2009, 17:27
Carissimo Mare_Mondo, μπορείς να μας πεις αν είναι κανένα της TOREMAR ή της MOBY παρακαλώ;

laz94
12-06-2009, 11:08
APO X8ES SE LIMANI THS BOREIODYTIKHS ITALIAS, BRISKONTE EKPROSWPOI NAYTILIAKHS ETAIREIAS, GIA NA EPI8EWRHSOYN 2 PLOIA, WSTE NA PROBOYN SE AGORA (TOY ENOS) KAI DROMOLOGHSH TOY STON ARGOSARWNIKO!!
AYTO POY MPORW NA PW-TWRA-MONO, EINAI OTI TO PRWTO EINAI GYRW STA 80 METRA, SE METRIA KATASTASH, ALLA DEN XREIAZETAI METASKEYH H' KAPOIES TROPOPOIHSEIS (MALISTA PERASE SXETIKA KONTA KAI MIA GERH EPI8EWRHSH, XWRIS PROBLHMATA;)), PARA MONO MIA KALH EPISKEYH-SYNTHRHSH.
TO 2o, EINAI PIO MEGALO, SIGOYRA XREIAZETAI KAPOIA METASKEYH, WSTE NA PROSARMOSTEI STIS ANAGKES TWN LIMANIWN POY 8A EKSYPHRETEI, DEN GNWRIZW AN EXEI PROSARMOSTEI STIS NEES SYN8HKES THS E.E, ALLA EINAI SXETIKA NEO KI EXEI ANOIXTOYS XWROYS, KATI POY TOYS ENDIAFEREI AYTO, AP'OTI MOY EIPANE!
NEOTERA TIS PROSEXEIS HMERES!:cool:


Μακάρι!!
Μήπως υπάρχουν φωτο απο τα πλοία??

TOM
12-06-2009, 13:26
παιζεται να ειναι πλοια της MEDMAR ????

sea world
12-06-2009, 14:17
LIGO YPOMONH 8A KANOYME KAI 8A EISTE OI PRWTOI POY 8A TO MA8ETE AN EKLEISE TELIKA H SYMFWNIA KAI POIA EINAI H ETAIREIA POY 8A TO FEREI!;)
MIA MONO MIKRH BOH8EIA: TO ENA PLOIO, EINAI ETAIREIAS POY PROANAFER8HKE APO KAPOION...!!;)
NEOTERA PROSEXWS!!

aegina
12-06-2009, 18:06
Mia pi8anotita einai to GIRAGLIA auto isws pigainei sto sarwniko alla dioxame to panemorfo ARTEMIS gia na er8ei kamia karikatoura osa eida sto site twn etaireiwn einai ena ki ena...:(

sea world
17-06-2009, 12:04
DYSTYXWS, "STO PARATRIXA"-POY LENE-DEN EKLEISE H SYMFWNIA GIA THN AGORA TOY PLOIOY POY SAS EIXA PEI, APO ELLHNIKH NAYTILIAKH ETAIREIA GIA DROMOLOGHSH TOY STON ARGOSARWNIKO!:(
ANAXWRHSAN GIA ELLADA OI EKPROSWPOI THS ETAIREIAS KAI AP'OTI EMA8A ARXES THS EPOMENHS EBDOMADAS, 8A BRISKONTE SE LIMANI THS ISPANIAS GIA EREYNA AGORAS PLOIOY!

High1
14-07-2009, 20:27
Ακούγεται το τελευταίο διάστημα ότι θα δρομολογηθεί κάποιο ταχύπλοο στη γραμμή Γύθειο-Κύθηρα!!:confused:
Γνωρίζουμε κάτι?? Γιατί ακούστηκε ότι έχει βρεθεί το πλοίο και στην αρχή θα το βάζαν κάπου αλλού. Εν τω μεταξύ στο τελευταίο ΣΑΣ, υπήρχε κάποια συμμετοχή ταχυπλόου σκάφους για Αργοσαρωνικό με ξενόφερτο όνομα, στο οποίο δεν δώθηκε άδεια εκτελέσεως δρομολογίου! Μήπως σχετίζοντε??
Κάθε πληροφορία, δεκτή!!;)

Notis
24-08-2009, 21:41
Ένα πλοίο με τα σινιάλα της MEDMAR, είναι εδώ και αρκετές ημέρες στα ανοιχτά των Ναυπηγείων Ελαυσίνας. Γνωρίζουμε για ποιό πρόκειται και τι σχέδια υπάρχουν;

TOM
25-08-2009, 20:00
το πλοιο ταξιδευε με τα σινιαλα τησ μεντ μαρ και τωρα νομιζω οτι θα παει για δυαλυση

citcoc
27-08-2009, 13:51
Αυτο ειναι το 1 ταχυπλοο που φημολογειται οτι εχει αγορασει ηδη η HSW....!!!!!:p:p

.voyager
27-08-2009, 15:39
To δεύτερο αδερφάκι του SRIII & IV δηλαδή. Το πρώτο το έχει η καταλανική Acciona. Είναι έγγυρη η πηγή;

laz94
27-08-2009, 16:40
Πάντως αν ισχύει θα ειναι κάπως έτσι???....
53970

FLYING CAT 2
28-08-2009, 23:29
Πάντως αν ισχύει θα ειναι κάπως έτσι???....
53970

TEΛΕΙΟ!!!!
ΤΕΛΕΙΟ!!!!
ΤΕΛΕΙΟ!!!!:D:D:D

aegina
29-08-2009, 19:40
Ki allo taxyploo gia arpaxti, na doume pws 8a pigenete sta nisia to xeimwna...:confused:

High1
31-08-2009, 17:21
Μην τρελλένεστε!! Στις προθέσεις της HSW, δεν εμπεριέχοντε αγορές ταχυπλόων!!

Appia_1978
18-12-2009, 23:09
Σπουδαία είδηση :D
Να μαντέψω; Λόγω του είδους του πλοίου, για το Βεντούρη;

despo
19-12-2009, 00:24
Οχι, δεν ειναι ο Βεντούρης.

MILTIADIS
19-12-2009, 00:33
Η endeavor?αν και μου μοιαζει κομματακι δυσκολο να αγορασει κι αλλο πλοιο..ηδη ετοιμαζει ενα στο περαμα..μηπως κατεβαινει μπριντιζι ο agoudimos?;)

Γιάννης Φ
19-12-2009, 10:51
Μήπως είναι ο Στρίντζης...???

despo
19-12-2009, 19:33
Δεν είναι κανενας απο τους προαναφερόμενους. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να γράψω για το όνομα, αν δεν προχωρήσει η αγοραπωλησία.

Appia_1978
19-12-2009, 23:05
Κανένα πρόβλημα, απολύτως σεβαστή η γνώμη σου! Θα περιμένουμε τότε να οριστικοποιηθεί η αγορά :D


Δεν είναι κανενας απο τους προαναφερόμενους. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να γράψω για το όνομα, αν δεν προχωρήσει η αγοραπωλησία.

Apostolos
14-04-2010, 15:22
Αφηστε τις Γαλλίες και πηγαίνετε Ιαπωνίες & Κορέες! Μας περιμένει! Solas με 19 μίλια και απίστευτούς χώρους
84819

http://rara.jp/advectionfog/link0-0.html

BULKERMAN
14-04-2010, 15:29
[QUOTE=Apostolos;332714]Αφηστε τις Γαλλίες και πηγαίνετε Ιαπωνίες & Κορέες! Μας περιμένει! Solas με 19 μίλια και απίστευτούς χώρους
84819

http://rara.jp/advectionfog/link0-0.html[/QUOT

Απόστολε Ιάπωνας είναι ο βάπορας???

Apostolos
14-04-2010, 15:35
Ιαπωνας και βαρβάτος. Καπου είχα δεί φώτο απο το εσωτερικό του και ειναι ακρώς εντυπωσιακό, ιδικά μετα την μετασκευή απο την Κορεάτικη PanStar!

84820

Και τα στοιχεία που δίνουν οι brokers:

14,036 GROSS TONS RORO PASSENGER FERRY
BLT JUNE 1994 AT MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES LTD JAPAN
PANAMANIAN FLAG
CLASS KR
DWT 3,087 TON
LOA 136.60 M
LBP 125.02 M
DM 12.03 M
DRAFT 5.40 M
MAIN ENGINE 9100PS X 520 RPM X 2SETS
SPEED SERVICE 20.00 KNOTS
RAMPS FORE QTR, AFTER QTR, AFT CNTR RAMP(BXH)
BOW THRUSTER
56TEU
PASSENGER ROOMS 95
PASSENGER CAPA 442P

(DETAIILS GIVEN IN GOOD FAITH BUT WOG)

VESSEL LAID UP AT BUSAN KOREA WHERE INSPECTABLE.

Akis Dionisis
14-04-2010, 16:07
Tα φουγάρα του μου θυμίζουν λίγο από ΛΙΣΣΌΣ..:rolleyes:

Apostolos
15-04-2010, 09:30
Tα φουγάρα του μου θυμίζουν λίγο από ΛΙΣΣΌΣ..:rolleyes:

Μάλλον σε έχει πειράξει η πολύ αϋπνία ;)

Apostolos
15-04-2010, 10:14
Βγήκε προς πώληση ο τεράστιος Ιαπωνας Ishikari

14,257 GROSS TONS CAR PASSENGER FERRY BOAT
BLT MARCH 1991 AT MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES
JAPANESE FLAG
JAPANESE GOVERNMENT RULES AND REGULATIONS FOR
GREATER COASTAL TRADE
NINE DECKS
6,938 KTDW
LOA 192.50M
LBP 175.00M
BM 27.00M
DM 18.50M
DRAFT 6.92M
VSL SPEED AT TIME OF NB :
TRIAL MAX 23.30 KNOTS
SERVICE 21.50 KNOTS ON FOC ABT 76KT/24 HOURS
PASSENGER CAPA 854P
8T TRUCK X 176
PASSENGER CAR 150
COMPLEMENT 50P
MITSUBISHI M-BANDW 14V52/55B X 2 TOTAL 29,540PS
VESSEL HAS BOW THRUSTER & FIN STABILIZER

84939

84940

www.okazyzone.com

giorgos....
15-04-2010, 20:01
Ιαπωνας και βαρβάτος. Καπου είχα δεί φώτο απο το εσωτερικό του και ειναι ακρώς εντυπωσιακό, ιδικά μετα την μετασκευή απο την Κορεάτικη PanStar!

84820

Και τα στοιχεία που δίνουν οι brokers:

14,036 GROSS TONS RORO PASSENGER FERRY
BLT JUNE 1994 AT MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES LTD JAPAN
PANAMANIAN FLAG
CLASS KR
DWT 3,087 TON
LOA 136.60 M
LBP 125.02 M
DM 12.03 M
DRAFT 5.40 M
MAIN ENGINE 9100PS X 520 RPM X 2SETS
SPEED SERVICE 20.00 KNOTS
RAMPS FORE QTR, AFTER QTR, AFT CNTR RAMP(BXH)
BOW THRUSTER
56TEU
PASSENGER ROOMS 95
PASSENGER CAPA 442P

(DETAIILS GIVEN IN GOOD FAITH BUT WOG)

VESSEL LAID UP AT BUSAN KOREA WHERE INSPECTABLE.

μαζί με το αδελφάκι του θα έκαναν τρελό δίδυμο στις Κυκλάδες..
βαπόραροι και οι δύο και πολύ όμορφοι για τα ιαπωνικά standards..

gasim
15-04-2010, 21:26
έτσι λεγόταν κάποτε και ο Ερωτόκριτος...

http://www.faktaomfartyg.se/ishikari_1974.htm

nippon
15-04-2010, 22:14
έτσι λεγόταν κάποτε και ο Ερωτόκριτος...

http://www.faktaomfartyg.se/ishikari_1974.htm

Ανηκε στην ιδια εταιρεια, την TAIHEIYO FERRY

manolis m.
15-04-2010, 22:59
μαζί με το αδελφάκι του θα έκαναν τρελό δίδυμο στις Κυκλάδες..
βαπόραροι και οι δύο και πολύ όμορφοι για τα ιαπωνικά standards..

Ε δεν νομιζω να ηταν και οτι πιο καταλληλο πλοια τετοιου μεγεθους για κυκλαδες...

giorgos....
15-04-2010, 23:06
νομίζω οτι 136 μέτρα είναι μιά χαρά για Κυκλάδες.. έχουν πολύ καλούς χώρους, καλή ταχύτητα και ωραία deck..

vinman
15-04-2010, 23:08
νομίζω οτι 136 μέτρα είναι μιά χαρά για Κυκλάδες.. έχουν πολύ καλούς χώρους, καλή ταχύτητα και ωραία deck..

....σωστός ο Γιώργος...έχουν ιδανικές διαστάσεις για τις Κυκλάδες...;)

manolis m.
16-04-2010, 00:11
Oupss !! Συγνωμη !!! Νομιζα πως ειχες κανει παραθεση το Ishikari !!! Naι και βεβαια τα αλλα δυο που ανεφερες ειναι ιδανικα για κυκλαδες...οτι πρεπει και για κοντρα στα Starakia...;)

meco
16-04-2010, 10:30
μαζί με το αδελφάκι του θα έκαναν τρελό δίδυμο στις Κυκλάδες..
βαπόραροι και οι δύο και πολύ όμορφοι για τα ιαπωνικά standards..
Κόλλησα... :confused: Ποιο είναι το αδελφάκι του;

Επίσης για τον "τεράστιο ιάπωνα ishikari" έχουμε Link στο "fakta";

Ευχαριστώ πολύ.

Apostolos
16-04-2010, 14:03
Κόλλησα... :confused: Ποιο είναι το αδελφάκι του;

Επίσης για τον "τεράστιο ιάπωνα ishikari" έχουμε Link στο "fakta";

Ευχαριστώ πολύ.

Δέν έχει αδερφο το Ishikari, ούτε το KISO ουτε το Kitakami! Μπορεί να μειράζονται κοινές ναυτικές γραμμές αλλα δεν ειναι αδελφά. Το νεότερο Kiso θα αποκτήσει αδελφο του χρόνου

giorgos....
16-04-2010, 20:23
Κόλλησα... :confused: Ποιο είναι το αδελφάκι του;

Επίσης για τον "τεράστιο ιάπωνα ishikari" έχουμε Link στο "fakta";

Ευχαριστώ πολύ.

το αδελφάκι του είναι το VENUS..

Giovanaut
17-04-2010, 14:36
Ιαπωνας και βαρβάτος. Καπου είχα δεί φώτο απο το εσωτερικό του και ειναι ακρώς εντυπωσιακό, ιδικά μετα την μετασκευή απο την Κορεάτικη PanStar!

84820

Και τα στοιχεία που δίνουν οι brokers:

14,036 GROSS TONS RORO PASSENGER FERRY
BLT JUNE 1994 AT MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES LTD JAPAN
PANAMANIAN FLAG
CLASS KR
DWT 3,087 TON
LOA 136.60 M
LBP 125.02 M
DM 12.03 M
DRAFT 5.40 M
MAIN ENGINE 9100PS X 520 RPM X 2SETS
SPEED SERVICE 20.00 KNOTS
RAMPS FORE QTR, AFTER QTR, AFT CNTR RAMP(BXH)
BOW THRUSTER
56TEU
PASSENGER ROOMS 95
PASSENGER CAPA 442P

(DETAIILS GIVEN IN GOOD FAITH BUT WOG)

VESSEL LAID UP AT BUSAN KOREA WHERE INSPECTABLE.

Να σου πω κατι να σε τρελανω...!!!

Ξερω θα πεσει δουλεμα, αλλα το Καλοκαιρι στη Λημνο, οταν ειχα παρεβρεθει στην ομιλια και παρουσιαση μιας μελετης του Πανεπιστημιου Αιγαου και συγκεκριμενα του τμηματος Ναυτιλιας και Επιχειρηματικων Υπηρεσιων, για λογαριασμο τοπικων φορεων σε σχεση με την εταιρεια που προσπαθουν να δημιουργησουν (πρεπει να εχει ιδρυθει), παρουσιασαν το συγκεκριμενο βαπορι η το αδερφακι του (που κι εγω παω με χιλια), σαν την προταση ενος ναυλομεσιτη σε σχεση με αυτο που ζητουσαν...

Μακαρι να γινει κανα θαυμα...!!!

Leo
17-04-2010, 14:41
Γεγονός είναι ότι έχουν περάσει αρκετά καλοκαίρια από τότε που αυτά τα βαπόρια έρχονται και έρχονται και μάλιστα από διάφορες εταιρείες. Ας ονειρευτούμε πάλι για φέτος, που δεν έχουμε λεφτά, να τα φέρουμε.... :cool:

Giovanaut
17-04-2010, 14:43
Γεγονός είναι ότι έχουν περάσει αρκετά καλοκαίρια από τότε που αυτά τα βαπόρια έρχονται και έρχονται και μάλιστα από διάφορες εταιρείες. Ας ονειρευτούμε πάλι για φέτος, που δεν έχουμε λεφτά, να τα φέρουμε.... :cool:

Εγω παντως αν χρειαστει σπαω και το γουρουνακι μου....:grin:

Leo
17-04-2010, 14:49
Εγω παντως αν χρειαστει σπαω και το γουρουνακι μου....:grin:


Σήμερα ζύγισα το δικό μου, μου φάνηκε βαρουλό και το σχολίασα ....λες ε? Χμμ....

Giovanaut
17-04-2010, 14:52
Σήμερα ζύγισα το δικό μου, μου φάνηκε βαρουλό και το σχολίασα ....λες ε? Χμμ....

Η κοινοπραξια ετοιμη....
Οσοι πιστοι προσελθετε.....:p

samothraki
19-04-2010, 15:10
Γνωρίζει κανείς αν ενδιαφέρθηκε κανείς για το ΣΑΟΣ ΙΙ που πουλιέται μέσω τουρκικών σελίδων;

Thanasis89
19-04-2010, 15:32
Το πλοίο το παρουσιάζει ακόμα ως "διαθέσιμο". Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει συμφωνηθεί το οτιδήποτε καθώς, ακόμα και μετά την πώληση ορισμένων πλοίων εκείνα συνεχίζουν να παρουσιάζονται ως διαθέσιμα οπότε, τουλάχιστον διαδικτυακώς, τα πάντα είναι ρευστά και στην ίδια φάση που τα είχαμε αφήσει...

High1
30-09-2010, 21:18
Φήμες θέλουν εκπροσώπους της European Sealines, τις προσεχείς ημέρες να κατηφορίζουν προς κρητική εταιρεία, καθώς ενδιαφέροντε για αγορά πλοίου!!
Επ'ευκαιρίας,αν είναι εύκολο, μπορεί κάποιος να περάσει τα χρώματα της European στο Λατώ,στο θέμα μετασκευές πλοίων....???;):roll:

High1
30-09-2010, 21:46
Για να τα γράφω, κάτι θα γνωρίζω!

Captain_Nionios
30-09-2010, 21:50
Εχουμε διαβασει κατα καιρους πολλα εδω μεσα, μερικα απο αυτα δεν ισχυαν γιατι το μελος που το εγραψε δεν ηταν εγκυρο και συνετο. Δυστυχως επειδη δεν εχεις γραψει πολλα μηνυματα δεν εχω καταλαβει πραγματα για σενα και γι'αυτο σε ρωταω. Δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω εφοσον το επιβεβαιωνεις!!! ;)

Apostolos
09-01-2013, 16:10
Ας αναθερμάνουμε το θέμα που πιστεύω έχει το περισσότερο ενδιαφέρον για όλους μας! Σύμφωνα με το φοβερό περιοδικό SHIPPAX CFI (http://shippax.se/)αναφέρεται ότι έλληνες αγοραστές απέκτησαν το Ιταλικό δίδυμο NOMENTANA και CLODIA του 1980 και 1979 αντίστοιχα. Πρόκειται ουσιαστικά για την εξέλιξη των ΕΓ/ΟΓ τύπου "Δημητρούλα" τα οποία έχουν μετασκευαστεί Με προσθήκη καμπινών και sponsons. Έχουν 900 γραμμικά μέτρα γκαράζ (640 ΙΧ) και 1434 κρεβάτια με συνολικό πρωτόκολλο 2280 άτομα. Δεν αναφέρεται όνομα ή πιθανή γραμμή, αλλά αν τελικά ισχύει θα φέρει σε όλους μας μεγάλες συζητήσεις.
http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?MMSI=247001100
http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?MMSI=247001900

ithakos
09-01-2013, 16:42
Απόστολε μιλάμε για έτοιμα πλοία για τα ελληνικά δεδομένα?
Θα έχουμε συζητήσεις και εξελίξεις!!!

BEN BRUCE
09-01-2013, 16:44
Μακαρι να ερθουν να δουμε και κατι διαφορετικο απο τις συνεχεις πωλησεις πλοιων.

Express Pigasos
09-01-2013, 16:45
Δεν πρόκειται να δρομολογηθούν .. Προς διάλυση πανε . Απλα δεν ξέρουν τις εταιρίες της Αλιαγα. Τα πλοια δεν ταξιδεύονται πια. Ας μη ξεκινήσουμε συζήτηση για κατι που δεν πρόκειται να γίνει.τα πλοια περνάνε τις τελευταίες μέρες ζωής τους.το λέω και με 101% σιγουριά

Apostolos
09-01-2013, 16:49
Το τι θα γίνει στο μέλλον τους, αν πάνε για σκάπ ή όχι αυτό δέν σημαίνει οτι δέν μπορούμε να ξεκινήσουμε συζήτηση!

Express Pigasos
09-01-2013, 16:49
Επίσης για το rosella της Viking ενδιαφέρθηκαν κάποιες εταιρίες . Το πλοίο ειχε μια τιμή γύρω στα 13 εκατομμύρια αλλα δεν γνωρίζω γιατι δεν έγινε τπτ ..

Express Pigasos
09-01-2013, 16:52
Το τι θα γίνει στο μέλλον τους, αν πάνε για σκάπ ή όχι αυτό δέν σημαίνει οτι δέν μπορούμε να ξεκινήσουμε συζήτηση!
Αποστολε εντός των επόμενων ωρών ισως να πέσουν υπογραφές απο Εταιρία της Τουρκίας. Ξέρω ποιος θα το πάρει.. Η πώληση των 2 εχει γίνει σίριαλ .. Στο λέω γιατι έχω εμπλακεί στην ιστορια.

BEN BRUCE
09-01-2013, 17:58
Ας αναθερμάνουμε το θέμα που πιστεύω έχει το περισσότερο ενδιαφέρον για όλους μας! Σύμφωνα με το φοβερό περιοδικό SHIPPAX CFI (http://shippax.se/)αναφέρεται ότι έλληνες αγοραστές απέκτησαν το Ιταλικό δίδυμο NOMENTANA και CLODIA του 1980 και 1979 αντίστοιχα. Πρόκειται ουσιαστικά για την εξέλιξη των ΕΓ/ΟΓ τύπου "Δημητρούλα" τα οποία έχουν μετασκευαστεί Με προσθήκη καμπινών και sponsons. Έχουν 900 γραμμικά μέτρα γκαράζ (640 ΙΧ) και 1434 κρεβάτια με συνολικό πρωτόκολλο 2280 άτομα. Δεν αναφέρεται όνομα ή πιθανή γραμμή, αλλά αν τελικά ισχύει θα φέρει σε όλους μας μεγάλες συζητήσεις.
http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?MMSI=247001100
http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?MMSI=247001900

Ας δουμε το 1 απο τα 3 αδελφα στην Ναπολη πριν 4 χρονια

134429

pantelis2009
09-01-2013, 20:39
Εν αναμονή λοιπόν των εξελήξεων.

Apostolos
22-01-2013, 03:26
Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό (http://marino-consult.eu/ro-ro-greece)... Πρόκειτε για σχέδιο ΕΓ/ΟΓ για τα ελληνικά νερα... Ξέρει κανεις κάτι;
135492

ithakos
22-01-2013, 08:46
Το ΙΟΝΙΟ ΠΕΛΑΓΟΣ μου θυμίζει

pantelis2009
22-01-2013, 09:12
Φέρνει και στο Styra Diamond.

basi
22-01-2013, 11:42
Στο Χαρούλα νύν εξπρές Σκιάθος ?

Ilias 92
22-01-2013, 12:13
Και στο Πορφυρούσα επίσης!

Apostolos
22-01-2013, 16:19
Οσο ψάχνεις βρίσκεις!
Ποιός ξέρει ότι υπάρχει σκέψη στην Hellenic για κατασκευή μεγάλου πλοίου ro/ro (http://www.nap.gr/ro-ro.html);
135512

ithakos
22-01-2013, 16:27
Απόστολε έπιασες λαυράκι δηλαδή...μπράβο...
Υπάρχει ως σκέψη η είναι σίγουρο?

Express Pigasos
22-01-2013, 16:33
Στη σελιδα αν δειτε πιο κατω περαν απο μετασκευες υπαρχουν και σχεδια ferries (http://www.nap.gr/ferries.html) που ειτε εγιναν (BSD - BSP) και αλλωςν που δεν εγιναν οπως το RRO-PAX VESSEL - NAP 62 .. με παραδοση μεσα στο 11 .. οπως ακριβως και τα νεα μπλουσταρακια.. Το γραφειο που τα σχεδιασε ειναι λογικα...O-PAX VESSEL - NAP 62

karavofanatikos
22-01-2013, 16:35
Πολλά projects που έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο nap.gr δυστυχώς δεν έχουν φτάσει σε υλοποίηση. Δύσκολο για αυτή την περίοδο, αλλά που ξέρεις!
Όσον αφορά το άλλο καραβάκι, μήπως είναι κανένα απ' αυτά που θέλει να κατασκευάσει το Ελληνικό Δίκτυο Μικρών Νησιών;;:o

Apostolos
29-01-2013, 17:51
Ποιός Ελληνας έριξε μια ματιά σε αυτο;;;
136458

Ropax Cruise Vessel abt 2000Pax
700+ Berths / Cabins, 430cars/trucks
400LM, Bow/stern doors, Ice 1B
Blt 1982 Germany Var upgrade
reblt 1999 - 2005

Well maintained Ice classed Ropax Cruise Ferry
Blt 1982 Germany
Reblt 1999 and 2005
DNV +1a1, Car Ferry A, Ice 1b, Mcdk Trading Area
Short International Voyages Solas 1990
Pax abt 2000, berths abt 700+
Cabins abt 280+
20kts speed

430cars 700LM for Trailers
Bow Ramp Stern Ramp
M/E 4 x Pielstick 15300Kw At 520 Rpm
Aux 2 x Mak Each 900 Kw + 2 x Mak Each 1100 Kw
1 x Caterpillar X 910 Kw
Shaft Gens
Bow Thrusters
Stabilizers Denny Brown Aeg
2 CPP
20kts speed
Vessel complies with Stockholm Agreement rules with significant wave height max. 3.00m

- Restaurants + Cafe
- Bar
- Pub
- Cinema
- Casino
- Conference Rooms

Express Pigasos
29-01-2013, 18:01
Οποιος και να του εριξε καλα εκανε..αλλα με τοσες δυνατοτητες.. που θα εμπαινε.. Εν τω μεταξυ στο shipspotting γραφει under repair... και στο Equasis Converting/Rebuilding.. Τι να θελει να πει ο ποιητης?

Ilias 92
29-01-2013, 18:07
Να το παίξουμε σαν παιχνίδι ???
Δώσε κανένα στοιχείο??
Ελπίζω να μην είναι κανένας σκραπατζης.

Express Pigasos
29-01-2013, 18:11
Στεφανου? η......................ο Αγουδημος θελει να επιστρεψει (νταξει το παρατραβηξα)

P@vlos
29-01-2013, 18:17
Αν κάποιος κοιτάει για πλοία αυτή την στιγμη ειναι οι Στεφάνου ή διαφορετικά κάποιος "παλιός" νέος παίκτης... Οι άλλοι δεν έχουν ουτε τα υπάρχοντα να συντηρήσουν...

Express Pigasos
29-01-2013, 18:36
Στριντζης δεν ειναι σιγουρα..γιατι εχει αποστασιοποιηθει απο την επιβατηγο ναυτιλια...Αγουδημος (HA) δε νομιζω..εχει πολλα αλλα να λυσει... Παναγοπουλος δε νομιζω...Ρε λες ο Λουης να θελει να το κανει κρουαζιεροπλοιο? :p

sylver23
29-01-2013, 19:27
Αν βρισκόμασταν λίγα χρόνια πριν θα έλεγα ο GAna (Αγούδημος). Θα το αγόραζε και θα το πούλαγε σε διπλάσια τιμή:fat: Τώρα ;;

roussosf
29-01-2013, 19:36
εγω παλι θα έλεγα η ΝΕΛ:uncomfortableness:
αλλα για να μιλησουμε σοβαρα ειναι πλοιο για λιγες γραμμες πχ Αδριατικη -Κρητη -Χιο αντε και για Δωδεκανησα
εκτος αν ετοιμαζετε καποια καινουργια γραμμη

xidianakis
29-01-2013, 19:45
Στεφανου? η......................ο Αγουδημος θελει να επιστρεψει (νταξει το παρατραβηξα)

o Agoudimos de thelei na mpleksei me aktoploia.

Express Pigasos
29-01-2013, 20:19
εγω παλι θα έλεγα η ΝΕΛ:uncomfortableness:
αλλα για να μιλησουμε σοβαρα ειναι πλοιο για λιγες γραμμες πχ Αδριατικη -Κρητη -Χιο αντε και για Δωδεκανησα
εκτος αν ετοιμαζετε καποια καινουργια γραμμη

συμφωνω και εγω σε αυτο... το συγκεκριμενο πλοιο κανει για γραμμη-κρουαζιερα! :p
Ας πουμε πιανω ολο το Βορειο Αιγαιο με λιγες Κυκλαδες :p

esperos
29-01-2013, 20:51
Σύμφωνα με τον Ιταλικό τύπο ένα από αυτά αγοράστηκε από την SNAV του Aponte (MSC) και με το όνομα SNAV ADRIATICO ξεκινά δρομολόγια Ancona - Split. Μην είναι αυτό;

Express Pigasos
29-01-2013, 20:56
Σύμφωνα με τον Ιταλικό τύπο ένα από αυτά αγοράστηκε από την SNAV του Aponte (MSC) και με το όνομα SNAV ADRIATICO ξεκινά δρομολόγια Ancona - Split. Μην είναι αυτό;

αυτο που λετε ειναι το Stena Baltica (http://www.marinetraffic.com/ais/gr/showallphotos.aspx?imo=8416308&photoid=241297#top_photo)

BEN BRUCE
29-01-2013, 21:05
Πολυ ωραιο βαπορι.Ο καπτα Μακης παντως απο οτι θυμαμαι του ειχε ριξει μια ματια το 1998

Apostolos
30-01-2013, 00:17
Το κόβω Αλβανία μεριά!

Ilias 92
30-01-2013, 15:02
Ο Βεντούρης.

Giannis G.
30-01-2013, 22:03
Στο τεύχος του Ιουνίου 2012 του εφοπλιστή γράφει για το Hyundai Seolbong που το αγόρασε ελληνική νεοσύστατη εταιρία. Το πλοίο έχει μήκος 114 μέτρα πλάτος 20 μέτρα και έχει μέση ταχύτητα 18 κόμβων. Στο πλοίο ξέσπασε πυρκαγιά της οποίας η επισκευή κοστίζει 10 εκ. δολάρια. Όμως αυτό δεν αποτέλεσε εμπόδιο στην αγορά και το πλοίο πρόκειτε να δρομολογηθεί στην γραμμή Κυλλήνη-Ζάκυνθος. Απο τότε δεν έχω ακούσει κατι καινούριο για το πλοίο. Γνωρίζετε εσεις κάτι;;
Εδώ μπορείτε να δείτε φωτογραφίες του πλοίου:
http://www.marinetraffic.com/ais/ro/showallphotos.aspx?imo=9143491
(http://www.marinetraffic.com/ais/ro/showallphotos.aspx?imo=9143491)
Το όνομα του στο AIS έχει αλλάξει σε FIOR DI LEVANTE

Apostolos
31-01-2013, 00:23
Γιάννη σε ευχαριστούμε! Σε χουμε όμως προλάβει!
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?143348-Fior-Di-Levante-Treasure-Island-Hyundai-Seolbong-Ocean-Lady&highlight=fior

giorgos_249
31-01-2013, 00:40
Αγοράζει καινούριο πλοίο η Ventouris Ferries ;;; (ερωτηση κανω....)

ithakos
31-01-2013, 09:14
Ειναι ο πιο απροβλεπτος εφοπλιστής ο βεντουρης άρα υπομονή για εξελίξεις

MYTILENE
02-02-2013, 11:13
Άκουσα οτι γνωστή εταιρεία ψάχνεται για RO-RO,ξέρει κάποιος περισσότερα?

giorgos_249
02-02-2013, 15:11
Η μόνη που ψάχνεται για ro-ro είναι η SALAMIS LINES αν δεν κάνω λάθος....

Giannis G.
07-05-2013, 13:58
http://www.midilibre.fr/2013/05/06/sete-le-ferry-biladi-vendu-aux-encheres-pour-1-million-d-euros,691947.php
Σύμφωνα με αυτό Έλληνας αγόρασε αυτό το πλοίο το οποίο ηταν παροπλισμένο στην Γαλλία έναντι 1.000.000 δολαρίων ΗΠΑ

despo
07-05-2013, 14:11
http://www.midilibre.fr/2013/05/06/sete-le-ferry-biladi-vendu-aux-encheres-pour-1-million-d-euros,691947.php
Σύμφωνα με αυτό Έλληνας αγόρασε αυτό το πλοίο το οποίο ηταν παροπλισμένο στην Γαλλία έναντι 1.000.000 δολαρίων ΗΠΑ
33 χρόνων ηδη το πλοίο, αλλά σαν σκαρί είναι όμορφο.

Ilias 92
07-05-2013, 14:15
Με το καλό να το δούμε αν ισχύει.
Λίγα είναι πάντως, μόνο 1 εκατομμύριο USD για τέτοιο βαπόρι?

Για αλλες εποχές θα έλεγα οτι πρέπει για ΝΕΛ..
Βεντούρης μου μυρίζει..

Giannis G.
07-05-2013, 14:22
ακριβώς, αφου ο Ευρωπαίος μάλλον θα πάει Δωδεκάνησα ή Βεντούρης ή σκραπ

george Xios
07-05-2013, 15:22
o Eυρωπαίος σκραπ Χαχαχαχα Καλό!!!

Giannis G.
07-05-2013, 15:30
O Ευρωπαίος Δωδεκάνησα, το καινούργιο ή Βεντουρης η σκραπ. μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά

MIOU
03-06-2013, 19:52
Για ενημέρωση των μελών του nautilia.gr.

http://www.zougla.gr/greece/article/efoplistis-me-mideniko-isodima

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-06-2013, 13:08
To πρώην LIBERTE δλδ,κάτι σαν μακρυνός απόγονος ΝΑΪΑΣ ΙΙ/GOLDEN VERGINA.
Aν κ δεν αποκλείονται εκπλήξεις,εννοώ γιά να ξαναταξιδέψει μήπως είναι κανένας μεταπράτης κ πάει σκραπ.
Ίδωμεν...

Espresso Venezia
29-07-2013, 18:32
Πληροφορίες από καλά ενημερωμένη πηγή αναφέρουν ότι γύρω στον Οκτώβρη "καινούργιο" πλοίο μας έρχεται (πιθανότατα από Ιαπωνία μεριά), και το οποίο προορίζεται να κοσμήσει δια της παρουσίας του ακριβοθώρητο λιμάνι με .....καβουρίνες, καβουράκια και σπάρους !!!

giorgos_249
29-07-2013, 23:17
Πληροφορίες από καλά ενημερωμένη πηγή αναφέρουν ότι γύρω στον Οκτώβρη "καινούργιο" πλοίο μας έρχεται (πιθανότατα από Ιαπωνία μεριά), και το οποίο προορίζεται να κοσμήσει δια της παρουσίας του ακριβοθώρητο λιμάνι με .....καβουρίνες, καβουράκια και σπάρους !!!

Ξέχασες τη ρετσίνα (http://www.youtube.com/watch?v=Cjc4i308U0Y)... :worked_till_5am::fat: Το κόκκινο είναι τυχαίο ;; Γιατι εκτος από το Στεφάνου και ο "κόκκινος" ψάχνει αντικαταστάτη. Αν δεν είναι τυχαίο λοιπόν μήπως μιλάμε για την "ασημένια Βασίλισσα" ;;

laz94
30-07-2013, 00:31
Eγώ πάλι κατάλαβα οτι ο βάποραρος της Αίγινας θα αποκτήσει συνάδελφο..... :single_eye:

laz94
30-07-2013, 00:32
Βασικά τώρα που το σκέφτομαι μάλλον οχι... μάλλον βιάστηκα από το ενθουσιασμό μου... χαχαχαχα

Espresso Venezia
30-07-2013, 21:02
Ξέχασες τη ρετσίνα (http://www.youtube.com/watch?v=Cjc4i308U0Y)... :worked_till_5am::fat: Το κόκκινο είναι τυχαίο ;; Γιατι εκτος από το Στεφάνου και ο "κόκκινος" ψάχνει αντικαταστάτη. Αν δεν είναι τυχαίο λοιπόν μήπως μιλάμε για την "ασημένια Βασίλισσα" ;;

Εντελώς τυχαίο, πίστεψε με. Εκεί που έγραφα το ποστ, ξαφνικά στην λέξη "πλοίο" τα γράμματα εμφανίστηκαν κόκκινα. Δεν ξέρω τι να υποθέσω, ίσως λόγω του καύσωνα.......

Πάντως οι πληροφορίες μου δεν μιλούσαν για "ψάξιμο" οποιουδήποτε, αλλά ξεκάθαρα για το "μεγάλο" που έρχεται τον Οκτώβρη.

giorgos....
13-09-2019, 14:12
LEVANTE FERRIES: Πιθανό ενδιαφέρον για το BLUE DOLPHIN 2 (https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/levante-ferries-endiaferon-blue-dolphin-2/)

195124

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-09-2019, 18:15
LEVANTE FERRIES: Πιθανό ενδιαφέρον για το BLUE DOLPHIN 2 (https://nautilia.gr/eidiseis/aktoploia/levante-ferries-endiaferon-blue-dolphin-2/)

195124
Πολύ καλό αν γίνει τελικά η αγορά.Του ειχα ανοίξει κ θέμα.

gioros
13-09-2019, 18:28
Καλό και δυνατό πλοίο. Και απο πολύ καλό ναυπηγείο .Λέγεται οτι η πρώτη του εταιρία ηταν απο αυτές που δεν έκαναν οικονομία στην κατασκευή.

tolaras
17-05-2022, 20:24
Καράβια δεν πουλιούνται.πόσο μάλλον σαν αυτά που λες.Αν παρακολουθείς,έχουν ξαναρχίσει αγορές από Ιαπωνία.

Από Έλληνες καμια αγορά παίζει? γιατί δεν έχω ενημερωθεί εδώ και καιρό... Ε/Γ-Ο/Γ εννοώ...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-05-2022, 07:32
Από Έλληνες καμια αγορά παίζει? γιατί δεν έχω ενημερωθεί εδώ και καιρό... Ε/Γ-Ο/Γ εννοώ...
Γιά Έλληνες μιλώ Στεφάνου ΑΝDROS QUEEN, Θεοδόσης CONTESSA DI MARE κλπ,υπάρχουν εδώ μέσα.