PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεσμος αλυσίδας άγκυρας



Κουμπαρος
22-11-2007, 08:38
Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
Ευχαριστώ

mastrokostas
22-11-2007, 10:39
Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
Ευχαριστώ
Βαλε ένα ναυτικό κλειδί και μάτισε την .Μόνο να ποντάρεις το σπείρωμα για να μην σου λασκάρει με τον καιρό .

Κουμπαρος
22-11-2007, 11:32
Τι ναυτικό κλειδί;Η αλυσίδα θα περνά από τον εργάτη.

mastrokostas
22-11-2007, 11:37
Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
Ευχαριστώ


Τι ναυτικό κλειδί;Η αλυσίδα θα περνά από τον εργάτη.
Καλά ρε Κουμπάρε μην βαράς !Δεν αναφέρεις πουθενά ότι έχεις εργάτη .

Κουμπαρος
22-11-2007, 12:23
Δεν βαράω!!!!! Είρηνη στο κόσμο.Χα,χα.

Asterias
22-11-2007, 14:33
Οτι και να βάλεις θα βρίσκει στον εργάτη σου, εκτός αν έχεις όρεξη να πας σε σιδερά για να σου κόψει τον πρώτο κρίκο και να στον κολλήσει κρίκο κάνοντας την ένωση.

Κρίμα είναι να την αλλάξεις ολόκληρη.

mastrokostas
22-11-2007, 14:43
Οτι και να βάλεις θα βρίσκει στον εργάτη σου, εκτός αν έχεις όρεξη να πας σε σιδερά για να σου κόψει τον πρώτο κρίκο και να στον κολλήσει κρίκο κάνοντας την ένωση.

Κρίμα είναι να την αλλάξεις ολόκληρη.

Ακόμα και αν το κολλήσει ,θα χρειαστεί και γαλβάνισμα , διότι αλλιώς θα σκουριάσει !

Παναγιώτης
22-11-2007, 14:45
Η κόλληση αλοιώνει τις ιδίοτητες του μετάλλου το κάνει πιο ψαθυρό (πρακτικά σπάει πιο εύκολα) εκτός αν έχει ειδική κατεργασία το μέταλλο που συνήθως δε γίνεται σε αλυσίδες.
Οπότε πάρε μεγαλύτερη αλυσίδα και κράτα την παλιά για εφεδρική κατά τη γνώμη μου.

matsapli
22-11-2007, 15:11
να καλησπερησω τα παιδια του φορουμ.ειναι πρωτη φορα που γραφω αν και καιρο ψαχνω το τι γινεται μιας και οχι καλος χρηστης με την τεχνολογια.
προς απαντηση στον κουμπαρο του λεω οτι υπαρχουν λυομενοι συνδεσμοι(αμματα),που εμεις τα λεμε κλειδια για να ματισουμε τις αλυσιδες,και ετσι μετραμε ποσα εχουμε φουνταρει(1,2,3...).
ειναι συδεσμοι θητα(διαδετος συνδεσμος) και λυομενος,που θεωρω οτι ειναι και καλυτερος και τον βρισκεις και στο εμποριο.
η αλυσιδα χωριζεται σε τμηματα μηκους 27, μετρων η'15 οργιες το καθενα ,που καλουνται αμματα,κλειδια στην γλωσσα μας.
ελπιζω να βοηθησα.

Κουμπαρος
22-11-2007, 15:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Νομίζω πως τελικά θα πάω να πάρω μια καινούργια αλυσίδα 50 μέτρων για να χω το κεφάλι μου ήσυχο πως το πρωί που θα ξυπνήσω (μετά που θα φουντάρω σε κάνα κόλπο) θα είμαι ακόμη αρόδο και όχι κατασκήνωση σε καμιά παραλία (ή χειρότερα σε κάνα βράχο).
Εξάλλου μπορώ να χρησιμοποιήσω και καμιά 10 μέτρα από την παλιά για την εφεδρική άγκυρα ίσως και ένα κομάτι 4-5 μέτρα σε περίπτωση που θέλω να ρίξω δύο άγκυρες στην σειρά.

fcuk
22-11-2007, 15:58
Απο το να παρεις καινουργια καδενα κουμπαρε η καλυτερη λυση και η ποιο σωστη ειναι αυτη του ''matsapli''.

Με ενα πατενταδικο κλειδι ''Θ'' που κυκλοφορουν στο εμποριο εισαι οκ και ουτε βραχους ουτε τιποτα δεν εχεις να φοβασαι αρκει να κανεισ ς σωστη εργασια.

Αν δεν ξερεις εσυ φωναξε καποιον που να γνωριζει να το κανει και ολα καλα!;)

matsapli
22-11-2007, 16:26
θα συμφωνησω με τον φιλο ''fcuk'',στ'οτι δεν τιθεται θεμα αφαλειας συνδεσμου,δηλαδη ματισαμε τον λυομενο,εσπασε,φυγαμε.αυτου του ειδους χρησιμοποιουνται χρονια και εμπειρικα δεν χασαμε σιδερο απο συνδεσμο.ως προς το περασμα ειναι βατο με λιγη προσοχη.
ο λυομενος που αναφερθηκα αποτελειται απο δυο C που φωλιαζουν μεταξυ τους(ενωνοντας τις δυο ακρες απο τις καδενες)και τον διαπερναει μια σφηνωειδης καβιλια στο διαγωνιο τους(των δυο C)την οποια καβιλια την ασφαλιζουμε με μολυβι,κατι σαν ταπα δηλαδη.φροντιζουμε βεβαια να την εχουμε περασει αλυμα,ωστε αν χρειαστει να λυσουμε τον συνδεσμο να λυθει πιο ευκολα(πραγμα δυσκολο!)αλλοιως καταφευγουμε στα απαραιτητα ελληνικα εργαλεια(σφυρι καλεμι)και ασκουμε χρηση βιας γαι να λυθει!
Υ.Γ παρελειψα να αναφερθω ως προς το περασμα της καβιλιας,επειδη ειναι σφηνοειδης και τεμνει διαγωνια τα δυο C,σωστο ειναι να την περναμε απο πανω προς τα κατω,δηλαδη να βλεπει προς την αγκυρα.λεπτομερεια που πολλες φορες μας διαφευγει κατα το περασμα του λυομενου συνδεσμου.αν και βεβαια λιωνουμε το μολυβι για να την ταποσουμε,για να μην εχουμε αμφιβολιες το σωστο ειναι αυτο.

dkampouroglou
07-02-2008, 03:58
Μάλλον ανακάλυψα αυτόν τον σύνδεσμο καδένας που λέγατε ...

2490