PDA

Επιστροφή στο Forum : Άνεμος [Anemos, Rosella]



threshtox
09-12-2022, 10:54
Ποιος να μου το έλεγε ότι το βαπόρι που λάτρεψα στα λίγα μου ταξίδια, θα ερχόταν στην Ελλάδα. Χαρά από τη μία, στεναχώρια από την άλλη για ένα πλοίο που αγαπήθηκε πολύ στα νερά του Βορρά.



202760 202761 202762202763

Ας ανοιχτεί λοιπόν ένα νήμα για αυτό το βαπόρι, για το οποίο είχα γράψει τότε..

Την Rosella την αγάπησα από πέρσι που την πρωτοείδα δεμένη στο Μάριεχαμν. Έκανα το ημερήσιο ταξίδι προς έναν -ανύπαρκτο- προορισμό, μόνο και μόνο για να ταξιδέψω μαζί της. Δεν το μετάνιωσα. Υπέροχη, αρχοντική..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-12-2022, 22:05
Ποιος να μου το έλεγε ότι το βαπόρι που λάτρεψα στα λίγα μου ταξίδια, θα ερχόταν στην Ελλάδα. Χαρά από τη μία, στεναχώρια από την άλλη για ένα πλοίο που αγαπήθηκε πολύ στα νερά του Βορρά.



202760 202761 202762202763

Ας ανοιχτεί λοιπόν ένα νήμα για αυτό το βαπόρι, για το οποίο είχα γράψει τότε..

Την Rosella την αγάπησα από πέρσι που την πρωτοείδα δεμένη στο Μάριεχαμν. Έκανα το ημερήσιο ταξίδι προς έναν -ανύπαρκτο- προορισμό, μόνο και μόνο για να ταξιδέψω μαζί της. Δεν το μετάνιωσα. Υπέροχη, αρχοντική..


ΟΚ έχει έλθει κ το αδελφό ΤURELLA,το RIGEL III του Βεντούρη Ωραία βαπόρια με το ROSELLA να το φέρνει ο ιστορικός όμιλος Ευγενίδη.

despo
11-12-2022, 19:45
Το Turella είχε 'περιπλανηθεί' σε διάφορους προτού καταλήξει στον Βεντούρη, ενω το Rosella σε εναν και μοναδικό πλοιοκτήτη, ο οποίος παραδοσιακά περιποιείται τα πλοία με το παραπάνω.

thanos75
12-12-2022, 18:16
Ωραίο βαπόρι, να υποθέσω ότι ο όμιλος Ευγενίδη το προορίζει για δυτικές Κυκλάδες? Δεν είναι κακή ιδέα, το καλοκαίρι ειδικά εξαλλου η γραμμή θέλει 2ο συμβατικό, αν και μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για εκεί. Btw, ξέρουμε πόσα κρεβάτια έχει?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-12-2022, 19:20
Ωραίο βαπόρι, να υποθέσω ότι ο όμιλος Ευγενίδη το προορίζει για δυτικές Κυκλάδες? Δεν είναι κακή ιδέα, το καλοκαίρι ειδικά εξαλλου η γραμμή θέλει 2ο συμβατικό, αν και μου φαίνεται αρκετά μεγάλο για εκεί. Btw, ξέρουμε πόσα κρεβάτια έχει?
1184 κλίνες 422 καμπίνες,όντως μεγάλο 136 μ. αλλά δεν βρίσκονται μικρότερα σε μέγεθος κ ηλικία στην Ευρώπη κ ο Ευγενίδης ανέκαθεν είχε άκρες με Σκανδιναβία.
Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!
Σε Ιαπωνία πιθανόν να βρίσκονται πιό κατάλληλα που θέλουν βέβαια μετασκευή αλλά νομίζω δεν πουλιούνται κι'ολας!
Ωραίο κ καλό βαπόρι

ΑΡΗΣ
12-12-2022, 20:33
1184 κλίνες 422 καμπίνες,όντως μεγάλο 136 μ. αλλά δεν βρίσκονται μικρότερα σε μέγεθος κ ηλικία στην Ευρώπη κ ο Ευγενίδης ανέκαθεν είχε άκρες με Σκανδιναβία.
Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!
Σε Ιαπωνία πιθανόν να βρίσκονται πιό κατάλληλα που θέλουν βέβαια μετασκευή αλλά νομίζω δεν πουλιούνται κι'ολας!
Ωραίο κ καλό βαπόρι

Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....

thanos75
12-12-2022, 23:16
Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....

Μη σου πω και για Χιο- Μυτιλήνη η Δωδεκάνησα! Υπερβολικα πολλές καμπίνες για οποιαδήποτε γραμμή των Κυκλάδων. Και μάλιστα, υποψιάζομαι ότι ως σκανδιναβικό δεν θα έχει και πολλά αεροπορικά. Θα του κάνουν άραγε καμία μετασκευή?

thanos75
12-12-2022, 23:22
Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!

Εννοείς Βίκτωρα ότι δεν κάνει για την άγονη των δυτικών Κυκλάδων η γενικότερα για άγονες

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-12-2022, 23:41
Αυτο ειναι για βραδυνο Παροναξιας....
Πιστεύω δυτικές,θα θέλουν να υποστηρίξουν τη Σίφνο,ίσως παίξει καμιά Σαντορίνη!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-12-2022, 23:46
Μη σου πω και για Χιο- Μυτιλήνη η Δωδεκάνησα! Υπερβολικα πολλές καμπίνες για οποιαδήποτε γραμμή των Κυκλάδων. Και μάλιστα, υποψιάζομαι ότι ως σκανδιναβικό δεν θα έχει και πολλά αεροπορικά. Θα του κάνουν άραγε καμία μετασκευή?
Αεροπορικά πολλά δεν πρέπει να έχει αλλά έχει ένα τεράστιο σουπερμάρκετ που σίγουρα θα ξηλωθεί...
Περιττό να πω ότι στρωματσάδα στους κοινόχρηστους χώρους σε Βόρεια Ευρώπη κ Ιαπωνία είναι άγνωστο είδος.
Νομίζω στα ευρωπαΪκά γίνονται οι αναγκαίες επεμβάσεις.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-12-2022, 23:49
Οριακά κάνει γιά δυτικές κ πάντως όχι γιά άγονη!

Εννοείς Βίκτωρα ότι δεν κάνει για την άγονη των δυτικών Κυκλάδων η γενικότερα για άγονες
Εννοώ ότι δεν κάνει γιά την άγονη των Δυτικών.

Akis Dionisis
13-12-2022, 11:04
Με τόσες καμπίνες, μόνο για νυχτερινά δρομολόγια θεωρείται κατάλληλο αυτή τη στιγμή. Αν και κάτι μου λέει ότι θα δεχτεί μετασκευή και οι καμπίνες θα αντικατασταθούνε με αεροπορικά καθίσματα....

threshtox
13-12-2022, 15:23
Πάρα πολλές καμπίνες, ελάχιστες αεροπορικές, που δεν τις βρίσκεις και έυκολα, μάλιστα. Άπλετοι κοινόχρηστοι χώροι, παραπέμπουν σε πλοίο μεγαλύτερου μεγέθους. Μεγάλη σκηνή για ζωντανή μουσική στην πρύμη, χώρος για μπουφέ στην πλώρη, πανέμορφη περαντζάδα κάτω από τη γέφυρα. Σίγουρα θα γίνουν παρεμβάσεις, με τρομάζει το ενδεχόμενο να γεμίσει αεροπορικές. Το πλοίο, αν και δείχνει την ηλικία του, είναι πανέμορφο.

202771202772202773202774202775

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-12-2022, 20:54
Πάρα πολλές καμπίνες, ελάχιστες αεροπορικές, που δεν τις βρίσκεις και έυκολα, μάλιστα. Άπλετοι κοινόχρηστοι χώροι, παραπέμπουν σε πλοίο μεγαλύτερου μεγέθους. Μεγάλη σκηνή για ζωντανή μουσική στην πρύμη, χώρος για μπουφέ στην πλώρη, πανέμορφη περαντζάδα κάτω από τη γέφυρα. Σίγουρα θα γίνουν παρεμβάσεις, με τρομάζει το ενδεχόμενο να γεμίσει αεροπορικές. Το πλοίο, αν και δείχνει την ηλικία του, είναι πανέμορφο.

202771202772202773202774202775
250 αεροπορικά έχει. ΟΚ απευθυνόταν σε κοινό με άλλη κουλτούρα όπως κ κάποια ιαπωνικά είχαν κινηματοθέατρο,στο Ν ΡΟΔΟΣ προσφιλής χώρος να "την πέσεις"!
Όντως σε visualization που είδα,το ξενοδοχειακό δείχνει κάπως παλιομοδίτικο,φαντάζομαι κ άλλοι χώροι Η σημαία είναι των νήσων Aland με το ιδιαίτερο καθεστώς.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-12-2022, 22:50
202809202810 πηγή photoship
To πλοίο ναυπγήθηκε στα Wartsila,Φινλανδία 1980 γιά την Viking Line κ τη γραμμή Στοκχόλμη-Μάριεχαμν-Τούρκου
16879 κοχ 136,2χ24,2χ5,6 μ. 1700 επιβάτες 1184 κλίνες 422 καμπίνες 245 αεροπορικά
340 ΙΧ ή 720 γραμμικά ύψος γκαράζ 4,50 2 καταπέλτες πρύμα
4 Pielstick 17652 KW 21.3 kts στοιsχεία από Shippax
Σύμφωνα με πληροφορίες η εταιρεία μετονομάστηκε σε Αegean Sea Lines κ κατά τους ακτοπλόους θα παραληφθεί τον Ιανουάριο,μετονομαζόμενο σε ΑΝΕΜΟΣ,όνομα το οποίο έφερε containership της Νιver Lines του ομίλου Ωραίο όνομα ελληνικό,σημαίνει ταχύτητα κ ξεφεύγει από τα σούπερ ντούπερ εξπρές κλπ
Αδελφό RIGEL III του Βεντούρη ex TURELLA.

Ellinis
25-12-2022, 13:08
Όμορφο όνομα, απλό και ναυτικό. Το είχαμε δει προσφατα στο πρωην Moby που δεν ταξίδεψε και παλιότερα στον νυν Aqua Maria ως πλοιο του Νομικού.

threshtox
25-12-2022, 17:20
Νομίζω ότι 8 Ιανουαρίου κάνει τα τελευταία του δρομολόγια και μετά ετοιμάζεται για Ελλάδα. Πάντως η εταιρεία πούλησε αρκετά παλιά πλοία. Έχουν μείνει, από τα παλιά, το Cinderella και το Gabriella, ενώ έχουν ήδη πουληθεί το Amorella και το Mariella. Στον αντίποδα, έφεραν το ολοκαίνουργιο Viking Glory.
Αν είμαι τυχερός, σύντομα θα έχουμε νέο φωτορεπορτάζ από το βορρά..

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-12-2022, 18:41
Νομίζω ότι 8 Ιανουαρίου κάνει τα τελευταία του δρομολόγια και μετά ετοιμάζεται για Ελλάδα. Πάντως η εταιρεία πούλησε αρκετά παλιά πλοία. Έχουν μείνει, από τα παλιά, το Cinderella και το Gabriella, ενώ έχουν ήδη πουληθεί το Amorella και το Mariella. Στον αντίποδα, έφεραν το ολοκαίνουργιο Viking Glory.
Αν είμαι τυχερός, σύντομα θα έχουμε νέο φωτορεπορτάζ από το βορρά..
AMORELLA κ ΜΑRIELLA τα τσίμπησαν ήδη οι Ιταλοί οι οποίοι μπορούν κ παίρνουν λίγο μεγαλύτερα πλοία γιά το εσωτερικό τους.
Κατά τα άλλα έχουν παρόμοια συμπεριφορά με μας τους Έλληνες Μαζεύουν τα παλιά του Βορρά!

threshtox
27-12-2022, 23:58
202820

Πιο φρέσκια δε γίνεται. Η όμορφη στο Μάριεχαμ πριν από πέντε λεπτά..

threshtox
05-01-2023, 12:37
Kι επειδή η από πάνω απέτυχε τραγικά, ας δούμε μερικές μάλλον πιο πετυχημένες (σικ) από το μίνι πέρασμα από το Μάριεχαμν την περασμέμη εβδομάδα.


202849 202850 202851 202852 202853


Λίγο με Gabriella, λίγο με Birka Stockholm...

karavofanatikos
09-01-2023, 13:03
Μακάρι η εταιρεία να διατηρήσει την λευκή φορεσιά και στο νέο της απόκτημα, ξυπνώντας όμορφες μνήμες του παρελθόντος. Άσπρα καράβια τα όνειρά μας.....

Μπουχτίσαμε στα μπλε, κόκκινα, κίτρινα, κτλ.

sv1xv
09-01-2023, 13:56
:congratulatory: Ναι, ωραία τα ρομαντικά, αλλά το λευκό χρώμα αναδεικνύει τις σκουριές.

thanos75
09-01-2023, 14:01
Μακάρι η εταιρεία να διατηρήσει την λευκή φορεσιά και στο νέο της απόκτημα, ξυπνώντας όμορφες μνήμες του παρελθόντος. Άσπρα καράβια τα όνειρά μας.....

Μπουχτίσαμε στα μπλε, κόκκινα, κίτρινα, κτλ.

Θα συμφωνήσω απόλυτα, και θα του πήγαινε τόσο μα τόσο πολύ!

Ellinis
21-01-2023, 11:05
Η στιγμή της ύψωσης της ελληνικής σημαίας στο ΑΝΕΜΟΣ υπό την υπόκρουση του εθνικού μας ύμνου

https://fb.watch/iboWegCU23/

threshtox
24-01-2023, 16:13
3 το μεσημέρι (έχουμε ίδια ώρα με τα Άλαντ), σε φορτισμένη ατμόσφαιρα, το βαπόρι αναχώρησε για τη νέα του πατρίδα.

https://www.instagram.com/reel/CnzJ6nTA0Wl/?igshid=MDJmNzVkMjY=

Έχοντας ταξιδέψει και αγαπήσει -κατά το δυνατό- το συγκεκριμένο μέρος και πλοίο, νιώθω λίγο και τους εκεί...

ΑΡΗΣ
24-01-2023, 18:36
Εγω ακομα κλαιω για το Παναγια Τηνου και περασαν 29 χρονια....σαν σημερα....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-01-2023, 20:17
3 το μεσημέρι (έχουμε ίδια ώρα με τα Άλαντ), σε φορτισμένη ατμόσφαιρα, το βαπόρι αναχώρησε για τη νέα του πατρίδα.

https://www.instagram.com/reel/CnzJ6nTA0Wl/?igshid=MDJmNzVkMjY=

Έχοντας ταξιδέψει και αγαπήσει -κατά το δυνατό- το συγκεκριμένο μέρος και πλοίο, νιώθω λίγο και τους εκεί...
Θα έλθουν λέει να το ταξιδέψουν εδώ! Μόνο που θα φρικάρουν από τις συνθήκες που επικρατούν στα λιμάνια,το αυξημένο πρωτόκολλο...

threshtox
24-01-2023, 20:50
Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος...

Βλέποντας τις υποδομές εκεί και τις τιποτοδομές εδώ...

karavofanatikos
28-03-2023, 10:24
Ο πίνακας δρομολογίων του Άνεμος στις γραμμές Πειραιάς - Σέριφος - Σίφνος - Μήλος και Πειραιάς - Σίφνος - Ίος - Σαντορίνη.

Όπως ήταν αναμενόμενο η εταιρεία ρίχνει το βάρος της στη Σίφνο (με καθημερινή σύνδεση), καθώς αποτελεί την βάση της κι από εκεί αντλεί το μεγαλύτερο μέρος της κίνησης.

Πιστεύω, θα αποσπάσει ικανοποιητικό μερίδιο και απ' την πίτα της πολύπαθης Ίου, καθώς σε συνολικό χρόνο ταξιδιού δεν υστερεί καθόλου (μάλλον είναι και λίγο γρηγορότερο) σε σχέση με το Blue Star, ενώ η τιμή του εισιτηρίου αρκετά χαμηλότερη (54 ευρώ (BSF) - 48 ευρώ (Άνεμος)). Ή Ίος είναι ένα "πολύπαθο" νησί από άποψη συνδέσεως με συμβατικό πλοίο. Το καλοκαίρι έχει αρκετά ταχύπλοοα με πανάκριβο εισιτήριο, ενώ το πλοίο της άγονης (Σολωμός) δεν θεωρείται ικανοποιητική σύνδεση, αλλά λύση ανάγκης. Επίσης, πάντα τα τελευταία χρόνια αλλάζει η ώρα αναχώρησης απ' την πρωινή ζώνη στην απογευματινή, παλαιότερα άλλαζε και λιμάνι αναχωρήσεως, από Πειραιά σε Ραφήνα με το Blue Star Ithaki. Με λίγα λόγια η Ίος είναι λιγάκι "ρηγμένη" στο θέμα του συμβατικού. Φέτος, λοιπόν, θα έχει 3 φορές την εβδομάδα μια ωραία πρωινή σύνδεση, κυρίως τις ημέρες που δεν θα έχει απογευματινό η Blue Star (φέτος θα είναι το Blue Star 1).

Ευχόμαστε στο Άνεμος να φέρει νέο άνεμο στη θαλάσσια συγκοινωνία των Δυτικών Κυκλάδων!

203027

rjjjh2004
28-03-2023, 11:02
Ο πίνακας δρομολογίων του Άνεμος στις γραμμές Πειραιάς - Σέριφος - Σίφνος - Μήλος και Πειραιάς - Σίφνος - Ίος - Σαντορίνη.

Όπως ήταν αναμενόμενο η εταιρεία ρίχνει το βάρος της στη Σίφνο (με καθημερινή σύνδεση), καθώς αποτελεί την βάση της κι από εκεί αντλεί το μεγαλύτερο μέρος της κίνησης.

Πιστεύω, θα αποσπάσει ικανοποιητικό μερίδιο και απ' την πίτα της πολύπαθης Ίου, καθώς σε συνολικό χρόνο ταξιδιού δεν υστερεί καθόλου (μάλλον είναι και λίγο γρηγορότερο) σε σχέση με το Blue Star, ενώ η τιμή του εισιτηρίου αρκετά χαμηλότερη (54 ευρώ (BSF) - 48 ευρώ (Άνεμος)). Ή Ίος είναι ένα "πολύπαθο" νησί από άποψη συνδέσεως με συμβατικό πλοίο. Το καλοκαίρι έχει αρκετά ταχύπλοοα με πανάκριβο εισιτήριο, ενώ το πλοίο της άγονης (Σολωμός) δεν θεωρείται ικανοποιητική σύνδεση, αλλά λύση ανάγκης. Επίσης, πάντα τα τελευταία χρόνια αλλάζει η ώρα αναχώρησης απ' την πρωινή ζώνη στην απογευματινή, παλαιότερα άλλαζε και λιμάνι αναχωρήσεως, από Πειραιά σε Ραφήνα με το Blue Star Ithaki. Με λίγα λόγια η Ίος είναι λιγάκι "ρηγμένη" στο θέμα του συμβατικού. Φέτος, λοιπόν, θα έχει 3 φορές την εβδομάδα μια ωραία πρωινή σύνδεση, κυρίως τις ημέρες που δεν θα έχει απογευματινό η Blue Star (φέτος θα είναι το Blue Star 1).

Ευχόμαστε στο Άνεμος να φέρει νέο άνεμο στη θαλάσσια συγκοινωνία των Δυτικών Κυκλάδων!

203027


Η επιτροφή πάντως από Ίο είναι μέσω Σαντορίνης... 9:30 ώρες δηλαδή. Το ίδιο χάλι με τα Μπλου Σταρ!

thanos75
29-03-2023, 14:24
Η επιτροφή πάντως από Ίο είναι μέσω Σαντορίνης... 9:30 ώρες δηλαδή. Το ίδιο χάλι με τα Μπλου Σταρ!

Ακριβώς, μόνο στον πηγαιμό είναι εξυπηρετικό για την Ίο. Επιπλέον ούτε και τις ώρες άφιξης/αναχώρησης στη Σαντορίνη τις βρίσκω ιδιαίτερα εξυπηρετικές. Φτάνει πιο αργά από το Delos και φεύγει και λίγο νωρίτερα από αυτό. Ταπεινή μου γνώμη, θα ήταν καλύτερο να είχε μια βραδινή αναχώρηση από Σαντορίνη (δεν υπάρχει) και να αξιοποιούσε έτσι και τις πολλές καμπίνες του που σε μεγάλο βαθμό θα μένουν αναξιοποίητες. Μια αναχώρηση γύρω στις 20.00 ή 21.00 το βράδυ από Σαντορίνη θα εξυπηρετούσε και φορτηγά και παράλληλα μπορεί να ήταν χρήσιμη και για αυτούς που επισκέπτονται μικρά γειτονικά νησιά (Σίκινος-Φολέγανδρος-Ανάφη) με ανταπόκριση από τα τοπικά δρομολόγια
Θα τραβήξει πάντως κόσμο για Σίφνο και Σέριφο.

roussosf
29-03-2023, 17:28
Εχω την εντύπωση πως η προσέγγιση σε Ιο και Σαντορίνη αποσκοπεί περισσότερο στην εξυπηρέτηση των ενδοκυκλαδικών επιβατών από και προς τα νησιά των δυτικών Κυκλάδων και όχι στην επιστροφή επιβατών στον Πειραιά

rjjjh2004
03-05-2023, 11:45
Η προσέγγιση στην Ίο, στην "κάθοδο" από Πειραιά, δημιουργεί μια αξιοπρεπή και αισθητά οικονομικότερη εναλλακτική λύση, σε σύγκριση με τα 84€ της Seajets. Η άφιξή του στις 2:10, όπως των Blue Star τον χειμώνα, δεν είναι και πολύ κακή. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για την επιστροφή: γίνεται μέσω Σαντορίνης και χρειάζεται κανείς μίνιμουμ 10 ώρες για τον Πειραιά... Αυτό θυμίζει άλλες εποχές. Φθηνότερη μεν λύση αλλά απίστευτα κουραστική.

thanos75
03-05-2023, 14:50
Περιμένω πως και πως να το ταξιδέψω φέτος....Τί εργασίες σκέφτονται να κάνουν στο ξενοδοχειακό?

karavofanatikos
03-05-2023, 15:13
Πριν από λίγες ημέρες, κατά την διάρκεια εργασιών στο Πέραμα, προκλήθηκε πυρκαγιά μικρής έκτασης στο Deck 5 και ευτυχώς κατασβέστηκε εγκαίρως με την συνδρομή πυροσβεστικών οχημάτων.

thanos75
09-06-2023, 14:07
Βλέπω στο openseas ότι ξεκινάει δρομολόγια Παρασκευή 30/6

jasonbourne
30-06-2023, 08:26
Θα το δοκιμάσουμε για Σέριφο!!
Οι μηχανές τη μάρκα είναι τελικά?

threshtox
30-06-2023, 09:31
Και εγώ έλεγα αύριο να του έκανα την τιμή για Σέριφο, αλλά άρχισαν οι αναβολές στην ένταξή του στα δρομολόγια.

Ellinis
30-06-2023, 10:55
Θα το δοκιμάσουμε για Σέριφο!!
Οι μηχανές τη μάρκα είναι τελικά?
Έχει τέσσερις Pielstick-Wartsila

rjjjh2004
30-06-2023, 14:09
Γιατί αργεί τόσο η ανακατασκευή του; Χθες ανακοινώθηκε η αντικατάστασή του από το Πρέβελης ως τις 20/7, με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ταξιδιών....

jasonbourne
30-06-2023, 16:17
Ναι δυστυχώς και εμας μας ήρθε ειδοποιηση...Πρέβελης.

thanos75
30-06-2023, 17:57
Ναι δυστυχώς και εμας μας ήρθε ειδοποιηση...Πρέβελης.

Είναι όντως "ξενερωμα" κάπως για όλους όσους είχαμε προγραμματίσει ταξίδι με τον ¶νεμο μέχρι τις 20 Ιουλίου. Έπεσαν πολύ έξω τα χρονοδιαγραμματα της εταιρείας δυστυχώς

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-06-2023, 22:39
Είναι όντως "ξενερωμα" κάπως για όλους όσους είχαμε προγραμματίσει ταξίδι με τον ¶νεμο μέχρι τις 20 Ιουλίου. Έπεσαν πολύ έξω τα χρονοδιαγραμματα της εταιρείας δυστυχώς
Συμβαίνει πολλές φορές στις μετασκευές Όμως η εταιρεία συνεπέστατη δεν κρέμασε τους επιβάτες Δεν είχε κ πολλές επιλογές,διαθέσιμο ήταν το ΠΡΕΒΕΛΗΣ!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-06-2023, 22:42
Γιατί αργεί τόσο η ανακατασκευή του; Χθες ανακοινώθηκε η αντικατάστασή του από το Πρέβελης ως τις 20/7, με πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ταξιδιών....
Δεν είναι κανένα ιαπωνικό να γίνεται ανακατασκευή.

rjjjh2004
01-07-2023, 14:27
Δεν είναι κανένα ιαπωνικό να γίνεται ανακατασκευή.

μετασκευή, επισκευή, ανανέωση, ανακαίνιση;;;; Τί είναι το σωστό για τα Ευρωπαϊκά σκαριά;;;

Ellinis
01-07-2023, 15:40
Για το ξενοδοχειακό κομμάτι αυτό που γίνεται στο ΑΝΕΜΟΣ είναι ανακαίνιση. Για το μηχανικό σκέλος δεν ξέρω αν γίνεται συντήρηση ή κάτι παραπάνω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-07-2023, 21:15
Για το ξενοδοχειακό κομμάτι αυτό που γίνεται στο ΑΝΕΜΟΣ είναι ανακαίνιση. Για το μηχανικό σκέλος δεν ξέρω αν γίνεται συντήρηση ή κάτι παραπάνω.
To μηχανικό είναι βέβαιο ότι θα είναι στην εντέλεια Ευγενίδης είναι αυτός!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-07-2023, 21:20
μετασκευή, επισκευή, ανανέωση, ανακαίνιση;;;; Τί είναι το σωστό για τα Ευρωπαϊκά σκαριά;;;
Τα ευρωπαϊκά θέλουν μικρές επεμβάσεις γιά προσαρμογή στα ελληνικά δεδομένα το πολύ πολύ κάποιας έκτασης ανακαίνιση ανάλογα το πλοίο κ την εταιρεία.

jasonbourne
07-07-2023, 09:27
Προφανώς και αλλάξαμε την επιστροφή λοιπόν και είδαμε το φως του ηλιου με το CJ2..
To ταξίδι με το Πρεβελης ήταν απάλευτο...Και μας ενημέρωσαν για την αλλαγή πολύ βολικά μόλις δυο μέρες πριν το ταξίδι. Ακομά και το ταξιδιωτικο γραφείο το θεώρησε απρεπές.
Προσωπικά ποτέ ξανα με συμβταικό απο τη συγκεκριμένη εταιρεία .

rjjjh2004
10-07-2023, 11:45
Έχω εισιτήριο με το Άνεμος για 30/7. Θα έχει αρχίσει να ταξιδεύει τότε άραγε;;;

thanos75
21-07-2023, 11:59
Έχω εισιτήριο με το Άνεμος για 30/7. Θα έχει αρχίσει να ταξιδεύει τότε άραγε;;;

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω κ τι να πω γενικά. Σήμερα ήταν κανονικά να ξεκινήσει, αλλά η ναυλωση του Πρεβελης παρατάθηκε! Ένας Θεός ξέρει τι ακριβώς έχει συμβεί και γιατί καθυστερεί τόσο. Στα ΜΚΔ ακούγονται πολλές και μάλλον αντιφατικές πληροφορίες.
Μακάρι σύντομα να το δούμε να ταξιδεύει

thanos75
21-07-2023, 12:02
Στα υπέρ πάντως της εταιρείας το ότι δεν "κρέμασε" κανένα δρομολόγιο, αλλά οπωσδήποτε διάφοροι φορείς και εταιρείες στα νησιά θα ήθελαν να το δουν σύντομα αντί του Πρεβελη, οπότε κάποιες φωνές διαμαρτυρίας προς την εταιρεία ήδη υπάρχουν

rjjjh2004
26-07-2023, 16:28
To openseas.gr δίνει ακόμα για την Κυριακή 30/7 το ¶νεμος. Και, παράλληλα, το Πρέβελης έχει διακόψει τα δρομολόγια... Τί να υποθέσει κανείς;

Ellinis
29-07-2023, 12:38
To openseas.gr δίνει ακόμα για την Κυριακή 30/7 το ¶νεμος. Και, παράλληλα, το Πρέβελης έχει διακόψει τα δρομολόγια... Τί να υποθέσει κανείς;
Να υποθέσει οτι ο προγραμματισμός της εταιρίας αποδείχτηκε λάθος με αποτέλεσμα να έχει προκύψει μια μουρμούρα για το νέο πλοίο. Κατά τη γνώμη μου βιάστηκαν να ξεκινήσουν τη διαφήμιση και να δημιουργήσουν υψηλές προσδοκίες που τώρα κατέπεσαν με πάταγο...

rjjjh2004
04-08-2023, 10:28
Ξεκινάει Κυριακή 6/8 ή όχι ακόμα;;;

Maroulis Nikos
09-08-2023, 11:21
203456203457203458203459203460

rjjjh2004
14-09-2023, 11:35
Την περασμένη Κυριακή έκανα το πρώτο μου ταξίδι Ίο - Πειραιά. Το πλοίο ήταν πολύ καθαρό και περιποιημένο. Με ειδικό χώρο για κατόχους κατοικιδίων. Πολύ ωραία σαλόνια. Ελάχιστους, δυστυχώς, ανοιχτούς χώρους καταστρωμάτων, λόγω Σκανδιναυικής προέλευσης. Με μεγάλη αντοχή στα μπωφόρ κι ευγενικό πλήρωμΑ. Στην Ίο κυκλοφορούσε η φήμη ότι έχει μια μόνιμη κλίση. Την ίδια ιδέα απεκόμισα κι εγώ για μια μόνιμη κλίση στα αριστερά. Παρόλα αυτά θα ταξίδευα ξανά ευχαρίστως.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-09-2023, 16:04
Την περασμένη Κυριακή έκανα το πρώτο μου ταξίδι Ίο - Πειραιά. Το πλοίο ήταν πολύ καθαρό και περιποιημένο. Με ειδικό χώρο για κατόχους κατοικιδίων. Πολύ ωραία σαλόνια. Ελάχιστους, δυστυχώς, ανοιχτούς χώρους καταστρωμάτων, λόγω Σκανδιναυικής προέλευσης. Με μεγάλη αντοχή στα μπωφόρ κι ευγενικό πλήρωμΑ. Στην Ίο κυκλοφορούσε η φήμη ότι έχει μια μόνιμη κλίση. Την ίδια ιδέα απεκόμισα κι εγώ για μια μόνιμη κλίση στα αριστερά. Παρόλα αυτά θα ταξίδευα ξανά ευχαρίστως.
Γιά τα καταστρώματα δυστυχώς έτσι είναι η σύγχρονή τάση εδώ κ χρόνια Πάλι καλά αυτα που έχει ανοικτά.
Στην ακτοπλοΪα έχει μόνο ένα κλασικό βαπόρι το Ν ΣΑΜΟΣ με τις περαντζάδες κ τα μπαλκόνια του,υπέροχο!
Ταξίδεψα με το ΑΝΕΜΟΣ κ σήμερα που το παρατηρούσα στον Πειραιά δεν διαπίστωσα καποια κλίση.

threshtox
14-09-2023, 17:21
Για πλοίο από το Βορρά, μια χαρά ανοιχτούς χώρους έχει. Από κάτι μπλουσταράκια δλδ, τι να συζητάμε.
Και περαντζάδα στην πλώρη και πλαϊνά ανοιχτά. Στο Βορρά, βέβαια, οι ανοιχτοί χώροι είναι για αναψυχή των επιβατών και όχι για να ανεβαίνει το πρωτόκολλο...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-09-2023, 22:51
Για πλοίο από το Βορρά, μια χαρά ανοιχτούς χώρους έχει. Από κάτι μπλουσταράκια δλδ, τι να συζητάμε.
Και περαντζάδα στην πλώρη και πλαϊνά ανοιχτά. Στο Βορρά, βέβαια, οι ανοιχτοί χώροι είναι για αναψυχή των επιβατών και όχι για να ανεβαίνει το πρωτόκολλο...
Eπειδή είναι άλλο το κλίμα εδώ,αναπόφευκτα ανεβαίνει το πρωτόκολλο Ακόμα σε μιά εταιρεία πρότυπο όπως του Ευγενίδη.

PireasPiraeus
03-10-2023, 16:44
Σε μια πρωινη του άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά


https://www.youtube.com/watch?v=DbSjgv7reCo&t=3s

Ellinis
30-10-2023, 19:50
Πριν λίγες εβδομάδες ταξίδεψα το πλοίο και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Καθαρό, άνετο και η χαρά του καραβολάτρη.
Η ανακαίνηση που έγινε στο Πέραμα φρεσκάρισε τους περισσότερους από τους εσωτερικούς χώρους και η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι πιο ευρύχωρο από τα π.χ. μικρά Blue Star και μακράν ανώτερο του Δ. ΣΟΛΩΜΟΣ. Τυχόν σύγκριση με τις ταχυ-κονσέρβες της Σητζετς μου είναι αδιανόητη. :soap:

Να κάνουμε και ένα μικρό περίπατο ξεκινώντας από το μεγάλο - και κάπως άδειο - χώρο της υποδοχής όπου καταλήγουν οι κυλιωμένες:
203552

Συνεχίζοντας πλώρα είναι η καφετέρια που φαίνεται να συγκεντρώνει τους περισσότερους επιβάτες:
203553

Δεξιά υπάρχει ένας μακρύς διάδρομος με φωτογραφίες εποχής από τα νησιά που προσεγγίζει:
203554

Συνεχίζοντας φτάνουμε στο πλωριό κλιμακόστασιο-γήπεδο και την είσοδο του σαλονιού Α' θέσης:
203556

το οποίο σαλόνι είναι εξαιρετικά καλαίσθητο και φωτεινό:
203557

Ellinis
30-10-2023, 20:08
Ανεβαίνοντας ένα κατάστρωμα φτάνουμε στην είσοδο του εστιατορίου που ήταν κλειστό σε όλο το ταξίδι
203558

και προχωρώντας πρύμα βρισκόμαστε στις εξαιρετικές αεροπορικές θέσεις
203559

Πιο πρύμα φτάνουμε στο πρυμναίο κλιμακοστάσιο που ομολογώ οτι η μυρωδιά του ντήζελ ήταν αρκετά έντονη. Κάποιος που παραπονέθηκε στο πλήρωμα πήρε την απάντηση οτι είχε προηγηθεί πετρέλευση.
203561

Τα εξωτερικά καταστρώματα είναι σε άριστη κατάσταση και το πλωριό μπαλκόνι προσφέρει απολαυστική θέα
203564 203565

Ellinis
30-10-2023, 20:17
Από το σκανδιναβικό παρελθόν του πλοίου έχει μείνει μια αφίσα των νησιά Ολαντ να διακοσμεί το πλωριό κλιμακοστάσιο
203566

και το πρυμνιό σαλόνι-άλλοτε ντίσκο με τα χαρακτηριστικά "βόρεια" χρώματα:
203567

Η εσωτερική σκάλα ανεβαίνει σε χώρο που παραμένει ανεκμετάλλευτος και θα ήταν ωραίο σε μια επόμενη μετασκευή να ανοιχτεί και να προσφέρει θέα στη ντίσκο.
203568

Το κατώτερο κατάστρωμα είναι κατάμεστο πλώρα-πρύμα από καμπίνες με επίσης σκανδιναβικές αποχρώσεις:
203570

Να μην παραλείψουμε το παραδοσιακό σινιάλο της εταιρίας στο φουγάρο με την εντυπωσιακή μπουρού
203569

threshtox
31-10-2023, 12:14
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου φίλε Ellinis.

Xαίρομαι που κάτι έχει μείνει από τα Άλαντ, έστω και σε φωτογραφία. Πολύ ωραίο και το πρυμνιό σαλόνι-ντίσκο. Γίνονταν συναυλίες ακόμα και στο δίωρο δρομολόγιο για (και από) Κάπελσκαρ.

Φαίνεται ότι έχει γίνει, πάντως, πολλή δουλειά στο ξενοδοχειακό και το όμορφο βαπόρι είναι αλλαγμένο.

Ellinis
31-10-2023, 19:30
Σε ευχαριστώ :encouragement:
Στο πλοίο έγινε σοβαρή επένδυση και κατά την γνώμη μου είναι οτι καλύτερο έχει ταξιδέψει σε Δυτ. Κυκλάδες. Ειδικά το πλωριό σαλόνι με εντυπωσίασε:
203572

Υπάρχουν και αλλοι ωραίο χώροι που δεν ανέβασα όπως το σαλόνι για τους ιδιοκτήτες κατοικίδιων, ενώ οι τουαλέτες λάμπουν.
203571

Πιστεύω οτι σε δεύτερο χρόνο θα εκσυχρονίσουν και το πρυμνιό σαλόνι. Αν το εννοποιήσουν με τον αποπάνω χώρο θα παραπέμπει σε κρουαζιερόπλοιο. Κρίμα βέβαια που τα πλοία εκσυγχρονίζονται αλλά αρκετοί επιβάτες παραμένουν δεκαετίες πίσω ξαπλώνοντας στους καναπέδες ή βάζοντας τα παπούτσια πάνω στα καινούρια αεροπορικά...
Στο "sun deck" που δεν είναι προσβάσιμο είδα αρκετούς φρέσκους πάγκους και τραπέζια. Ίσως να τοποθετηθούν στο μέλλον εκεί.

Να το δούμε να μπαίνει και να γυρνάει στις Καμάρες της Σίφνου.
203575 203574 203573

Πάντως και με το κόκκινο χρώμα της Viking Line μια χαρά είναι, έτσι ξεκίνησε και το παλιό ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ της ΝΕΧ.

threshtox
01-11-2023, 12:05
Ας προσθέσω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από την παλιά Βαλτική εποχή. Μπορεί να έχω ανεβάσει κάποια(ες) από αυτές και απολογούμαι.

Φωτογραφία μέσα από το πλωριό σαλόνι, που τότε ήταν μπουφέ για πρωινό.

203576

Πετσοκομμένο πλάνο του πλοίου.
203577

Συναυλία στο μεγάλο (και με ελάχιστο κόαμο) σαλόνι της πρύμης.

203578

Και ένα απόσπασμα από την πρύμη, όπου η πρόσβαση ήταν (περίπου) ελεύθερη.
203579

Και μια φωτό από το (ανύπαρκτο) Κάπελσκαρ
203580

thanos75
05-11-2023, 11:00
Εξαιρετικές φωτός παιδιά. Πλοίο κόσμημα! Εάν είχε λίγο παραπάνω δρόμο, πιστεύω οτι πολλές εταιρείες θα το γλυκοκοιταζαν για ναυλωση σε πιο μακρινές γραμμές

sylver23
06-11-2023, 14:55
Σε ευχαριστώ :encouragement:



Υπάρχουν και αλλοι ωραίο χώροι που δεν ανέβασα όπως το σαλόνι για τους ιδιοκτήτες κατοικίδιων, ενώ οι τουαλέτες λάμπουν.

.

Άρη, όταν λες σαλόνι για ιδιοκτήτες κατοικίδιων ; Έχουν φτιάξει σαλόνι που επιτρέπονται τα κατοικίδια σε εσωτερικό χώρο;

Ellinis
06-11-2023, 19:36
Να σου πω την αλήθεια, ήταν από τους λίγους χώρους που δεν μπήκα και δεν φωτογράφησα. Κάτι τέτοιο θυμάμαι ότι έγραφε αλλά ίσως κάποιος άλλος φίλος να μπορεί να το επιβεβαιώσει. Ήταν πρυμα από τα αεροπορικά καθίσματα.

rjjjh2004
08-11-2023, 23:23
Άρη, όταν λες σαλόνι για ιδιοκτήτες κατοικίδιων ; Έχουν φτιάξει σαλόνι που επιτρέπονται τα κατοικίδια σε εσωτερικό χώρο;


Ναι. Και είναι πολύ ωραίος και βολικός χώρος.

thanos75
13-11-2023, 16:03
Γύρω στα Χριστούγεννα επανέρχεται στα δρομολόγιά του, και μάλιστα σε αντίστροφες μέρες για τα νησιά σε σχέση με το ΣΟΛΩΜΟΣ. Θα έχει δρομολόγια κάθε Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο. Μια νομίζω πολύ καλή εξέλιξη για τις δυτικές Κυκλάδες

Ellinis
06-01-2024, 11:18
Το ΆΝΕΜΟΣ θα δρομολογηθεί προσωρινά στην άγονη Λαυρίου-Λήμνου, μέχρι να ολοκληρωθεί ο νέος διαγωνισμός. Σχετικά στο https://www.limnosfm100.gr/limnos/item/69927-limnos-neo-anemos-sti-syndesi-me-layrio-deite-to-ploio-photos-video.html?fbclid=IwAR3E62MQRTWspU1Jp05EKfbC1b-pCzyDzOwi4DUluUsMnuX2nbHzughhmKg

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-01-2024, 22:12
¨Εχει λέει ταχύτητα 20,2 έως 21,5 κ. θα είναι με το ΦΠΑ φαίνεται!;)
Το θέμα είναι θα καλομάθουν οι άνθρωποι κ μετά θα ξαναπέσουν στον Μάριο...

thanos75
07-01-2024, 13:56
¨Εχει λέει ταχύτητα 20,2 έως 21,5 κ. θα είναι με το ΦΠΑ φαίνεται!;)
Το θέμα είναι θα καλομάθουν οι άνθρωποι κ μετά θα ξαναπέσουν στον Μάριο...
Αυτό ξαναπές το....

karavofanatikos
09-01-2024, 14:09
Πάντως δεν βλέπω να καλομαθαίνουν οι κάτοικοι της άγονης του Β.Α. Αιγαίου, καθώς στο πρόγραμμα αφιξοαναχωρήσεων που ανακοίνωσε το Άνεμος, η διάρκεια ταξιδιού θα είναι μεγαλύτερη και απ' το Aqua Blue!!!

11/1 - 14/1 ...... 15/1 - 19/2
203608 203609

Αξίζει να σημειώσουμε, ότι το Blue Star Myconos έχει πραγματοποιήσει έκτακτες προσεγγίσεις στον Άγιο Ευστράτιο, ενώ το Νήσος Σάμος προέκταση προς Λήμνο & Καβάλα με σκοπό την απρόσκοπτη σύνδεση των νησιών.