PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεολόγος Π [Theologos P, Ferry Kochi]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

cortomaltese
31-12-2006, 11:57
Το πολυ ωραιο γιαπωνεζικο βαπορι του Παναγιωτακη τελειωνει την μετασκευη του στο Περαμα και αν ολα πανε καλα θα μπει αντικατασταση του ΑQUA JEWEL τελος Ιανουαριου στη γραμμη με απογευματινο απο Ραφηνα και Πρωι απο Μυκονο. Πλοιαρχος αναλαμβανει ο Παριανος καπτα Μακης Σκιαδας οποτε λυνονται επιτοπου πολλα προβληματα. Αναμενεται να κανει θραυση καθοτι βαπορας με τα ολα του, μονο κακο οι λιγοι εσωτερικοι χωροι και το πολυ μεγαλο γκαραζ (για το καλοκαιρι δεν ειναι καθολου μεγαλο)

Maroulis Nikos
31-12-2006, 13:24
Το πολυ ωραιο γιαπωνεζικο βαπορι του Παναγιωτακη τελειωνει την μετασκευη του στο Περαμα και αν ολα πανε καλα θα μπει αντικατασταση του ΑQUA JEWEL τελος Ιανουαριου στη γραμμη με απογευματινο απο Ραφηνα και Πρωι απο Μυκονο. Πλοιαρχος αναλαμβανει ο Παριανος καπτα Μακης Σκιαδας οποτε λυνονται επιτοπου πολλα προβληματα. Αναμενεται να κανει θραυση καθοτι βαπορας με τα ολα του, μονο κακο οι λιγοι εσωτερικοι χωροι και το πολυ μεγαλο γκαραζ (για το καλοκαιρι δεν ειναι καθολου μεγαλο)

Με πόσα μίλια έχει δυνατότητα να πάει ???

cortomaltese
31-12-2006, 13:31
Για 22 λενε αλλα καιει...

Maroulis Nikos
31-12-2006, 13:45
Για 22 λενε αλλα καιει...
αν θέλει να ανταγωνιστεί το καλόκαιρι θα μπορεί δηλαδή ;)
λέτε να ζήσουμε τις παλιές καλές εποχές Πηνελόπη Superferry ....

George
31-12-2006, 16:48
Χωρίς να είμαι απόλυτος σε αυτό που θα πω εγώ ξέρω για 21 κόμβους μέγιστη. Πράγμα που σημαίνει ότι η υπηρεσιακή του θα κυμαίνεται στα επίπεδα των ήδη υπαρχόντων βαποριών. Δηλαδή γύρω στα 18-19. Άλλωστε δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω. Το παν σε αυτή τη γραμμή είναι να βγαίνει η Άνδρος σε δύο ώρες. Λογικά όταν ξεκινήσει να είναι πρωί το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ και απόγευμα ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ μιας και η ΠΟΠΑΡΑ σταματάει αρχές Φλεβάρη για ετήσια.

Maroulis Nikos
31-12-2006, 18:04
οπότε η γραμμή ΑΝΔΡΟΣ ΤΗΝΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ φέτος με 4 πλοία.
ξέρουμε πιος θα το πρακτορεύει στην Ραφήνα γιατί στην Ανδρο φαντάζομαι Στυλιανός Travel...

Apostolos
18-02-2007, 21:09
Πιστεύω ότι στην γραμμή δέν θα κρατηθεί αρκετά ιδικά με τον τρόπο που είναι διαριθμημένο το πλοίο. Το πλοίο θα ταίριαζε περισσότερο στην γραμμή Χίου Μυτιλήνης (σάν δεύτερο όπως ο Ταξιάρχης) παρά Ανδροτηνομυκονιάς. Είδωμέν....

Giorgos_D
20-02-2007, 01:26
Συμφωνώ με τον Απόστολο γιατί το βαπόρι έχει πολύ μεγάλο γκαράζ για φορτηγά σε σχέση με τις απαιτήσεις της γραμμής, εις βάρος των χώρων των επιβατών που αυτοί εκτείνονται μόνο σε ένα κατάστρωμα.

George
20-02-2007, 15:54
Με τι καμπίνες ρε παιδιά; Το πλοίο θα κονταροχτυπηθεί με το ΑΚΟΥΑ και όποιος αντέξει. Αν το πάει καλά πιστεύω ότι έχει τη δυνατότητα να μετασκευαστεί κι άλλο και να γίνει ακόμα καλύτερο. Συμφωνώ πως αυτή τη στιγμή δεν είναι το καταλληλότερο για τη Ραφήνα αν και πιστεύω πως αν δεν πάει καλά θα τα μαζέψει και θα πάει σε μια γραμμή που να χρειάζεται το τεράστιο ομολογουμένως γκαράζ.

MIRSINI
01-03-2007, 08:42
Κεντρικός πράκτορας του Θεολόγος Π στη Ραφήνα,επίσημα πια το πρακτορείο Καρυστία :D .

kassandra
02-03-2007, 17:52
Το πολυ ωραιο γιαπωνεζικο βαπορι του Παναγιωτακη τελειωνει την μετασκευη του στο Περαμα και αν ολα πανε καλα θα μπει αντικατασταση του ΑQUA JEWEL τελος Ιανουαριου στη γραμμη με απογευματινο απο Ραφηνα και Πρωι απο Μυκονο. Πλοιαρχος αναλαμβανει ο Παριανος καπτα Μακης Σκιαδας οποτε λυνονται επιτοπου πολλα προβληματα. Αναμενεται να κανει θραυση καθοτι βαπορας με τα ολα του, μονο κακο οι λιγοι εσωτερικοι χωροι και το πολυ μεγαλο γκαραζ (για το καλοκαιρι δεν ειναι καθολου μεγαλο)

γνωριζουμε ποτε θα μπει το πλοιο στη γραμμή?

MIRSINI
03-03-2007, 08:46
Μάλλον 17-20 Μαρτίου.

Apostolos
03-03-2007, 19:57
Εγώ ξέρω 18/3 άρα κάπου εκεί είναι και η οριστική ημέρα δρομολόγησης

kassandra
05-03-2007, 13:17
παιδιά ευχαριστώ πολυ για την ενημέρωση.

εσείς έχετε σχέση με τη ναυτιλία?

Maroulis Nikos
05-03-2007, 13:22
Στόχος της εταιρείας είναι του χρόνου να διπλώσει την γραμμή .
ακόμη δεν είναι γνωστό αν θα πηγαίνει μόνο Άνδρο Τήνο Μύκονο ....

George
05-03-2007, 14:46
Εγώ πάλι βλέπόντας και κρίνοντας από τη μετασκευή που έχει γίνει, νομίζω ότι το πλοίο πάλι λίγο σαν πειραματόζωο στη Ραφήνα. Τεράστιο γκαράζ που είναι ανούσιο τους χειμερινούς κυρίως μήνες και μικρό πρωτόκολο επιβατών που είναι και το ζητούμενο στην εν λόγω γραμμή. Πιστεύω πως αν πάει καλά (που μακάρι να πάει καλά) ίσως γίνουν του χρόνου κάποιες μετατροπές ακόμα. Αν πάλι δεν πάει καλά, το βλέπω να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να πηγαίνει σε γραμμή που θα χρειάζεται γκαράζ. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί στόχος μιας εταιρίας που δεν έχει ξανασχοληθεί με άλλη γραμμή πέραν της πορθμιακής Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα να είναι να διπλώσει τη γραμμή της Ραφήνας και μάλιστα από τηξ στιγμή που το πλοίο της δεν έχει καν ξεκινήσει. Για αρχή θα έχει κόντρες με το ΑΚΟΥΑ (γιατί είτε μας αρέσει είτε όχι ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ και ΠΗΝΕΛΟΠΗ πλέον δεν μπορεί κανένα πλοίο να τα τρομάξει). Αν μείνει και το ΑΚΟΥΑ του χρόνου τότε πέμπτο πλοίο είναι μια τεράστια υπερβολή και κατά τη γνώμη μου καταδικασμένη κίνηση για την εταιρία που θα το κάνει. Εγώ το μόνο που εύχομαι για αρχή είναι αφενός το πλοίο να είναι καλοτάξιδο και αφεταίρου να έχει τα στάνταρ πολυτέλειας και ασφάλειας που έχουν και τα άλλα πλοία της εταιρίας (ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π και ΠΛΑΤΥΤΕΡΑ).

kassandra
05-03-2007, 14:53
κακα τα ψεματα SUPERFERRY II & PINELOPI A στους χώρους δεν υπάρχοθν πλέον στη γραμμή.

και οπως ακριβώς λέτε η γραμμή δεν εχει ανάγκη τόσο από πλοία με γκαράζ όσο από χώρους για επιβάτες (σαλόνια). Βλέπουμε συνέχεια τι γίνεται με τις πλαστικές καρέκλες στα deck στη καλοκαιρινή περίοδο ...

Ποιό ειναι το 5ο καράβι που λέτε της γραμμής?

Paralia
05-03-2007, 15:11
Ποιό ειναι το 5ο καράβι που λέτε της γραμμής?

Έξι θα είναι τα πλοία της γραμμής: Superferry, Πηνελόπη, Άκουα, Highspeed, Seajet και Θεολόγος.

Δύσκολα τα πράγματα, , γιατί όλοι θα γεμίσουν Ιούλιο και Αύγουστο, τους υπόλοιπους μήνες όμως??

kassandra
05-03-2007, 15:15
Έξι θα είναι τα πλοία της γραμμής: Superferry, Πηνελόπη, Άκουα, Highspeed, Seajet και Θεολόγος.

Δύσκολα τα πράγματα, , γιατί όλοι θα γεμίσουν Ιούλιο και Αύγουστο, τους υπόλοιπους μήνες όμως??

καλά highspeed & seajet τα θεωρω υπερβολή να ύπάρχου και τα δυο χειμώνα στη γραμμή

τα παιδια αυτού τοθ φόρουμ εχετε όλοι σχεση με τη ναυτιλία?

jerry_p
05-03-2007, 16:01
τα παιδια αυτού τοθ φόρουμ εχετε όλοι σχεση με τη ναυτιλία?

τυχαία έπεσα στην ερώτησή σου, καλύτερα θα ήταν να την έθετες σε κάποιο σημείο γενικής συζήτησης που το παρακολουθούν όλοι. Απαντώντας (έστω και εκτός θέματος - admins, μεταφέρετέ την κατά βούληση), θα έλεγα ότι οι περισσότεροι έχουν σχέση με ποικίλους τομείς της ναυτιλίας, μερικοί όμως, όπως και εγώ, απλά έχουν κάποια σχέση με τα πλεούμενα, τα ταξιδέματα ή τις θαλάσσιες δραστηριότητες, οπότε αισθάνονται κοντά στη ναυτιλία από την δική τους οπτική γωνία. Νομίζω ότι μόλις βρείς χρόνο να φυλλομετρήσεις τα θέματα (είναι πολλά η αλήθεια είναι) θα αποκτήσεις σαφέστερη εικόνα για τη σύνθεση του forum.

kassandra
05-03-2007, 16:14
τυχαία έπεσα στην ερώτησή σου, καλύτερα θα ήταν να την έθετες σε κάποιο σημείο γενικής συζήτησης που το παρακολουθούν όλοι. Απαντώντας (έστω και εκτός θέματος - admins, μεταφέρετέ την κατά βούληση), θα έλεγα ότι οι περισσότεροι έχουν σχέση με ποικίλους τομείς της ναυτιλίας, μερικοί όμως, όπως και εγώ, απλά έχουν κάποια σχέση με τα πλεούμενα, τα ταξιδέματα ή τις θαλάσσιες δραστηριότητες, οπότε αισθάνονται κοντά στη ναυτιλία από την δική τους οπτική γωνία. Νομίζω ότι μόλις βρείς χρόνο να φυλλομετρήσεις τα θέματα (είναι πολλά η αλήθεια είναι) θα αποκτήσεις σαφέστερη εικόνα για τη σύνθεση του forum.

είναι γεγονός ότι τη σελίδα αυτή τη βρήκα εντελώς τυχαία. έψαχνα στο google να βρω πληροφορίες για το εν λόγω πλοίο και είδα τη σελίδα. δεν εχω μπεί στο forum για να δω περαιτέρω. κάποια στιγμή θα μπω.

πάντως σ΄ευχαριστώ και συγνώμη που ήμουν off topic

apollonas
09-03-2007, 17:48
file niko to ploio tis androu einai etoimo apo 25/3 dromologia

Maroulis Nikos
09-03-2007, 18:56
file niko to ploio tis androu einai etoimo apo 25/3 dromologia

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση....
πιστεύεις ότι θα πάει και Νάξο ???

apollonas
09-03-2007, 19:32
oxi niko an kai prospathisa poly kai ego kai o mykoniatis praktoras oxi telika giati ekane kai nea agora apo iaponia o panagiotakis kai tha valei ayto kai tha to onomasei kai APOLLONAS................

Paralia
09-03-2007, 19:36
ekane kai nea agora apo iaponia o panagiotakis kai tha valei ayto kai tha to onomasei kai APOLLONAS................

και μας το λες έτσι?????
ποιο πλοίο πήρε? θα προλάβει την καλοκαιρινή περίοδο?

Maroulis Nikos
09-03-2007, 20:09
oxi niko an kai prospathisa poly kai ego kai o mykoniatis praktoras oxi telika giati ekane kai nea agora apo iaponia o panagiotakis kai tha valei ayto kai tha to onomasei kai APOLLONAS................


ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΓΗ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΑΠΟ ΠΛΟΙΑ...

Giorgos_D
10-03-2007, 21:22
file niko to ploio tis androu einai etoimo apo 25/3 dromologia

Της Θεοσκεπάστου δηλαδή....
Θα πάει μήπως και στη Χώρα όπως έκαναν παλιότερα το Superferry II και η Πηνελόπη Α?

Apostolos
11-03-2007, 10:22
Το πλοίο είναι φοβερό εσωτερικά απο μία επίσκεψη που έκανα. Ακόμα έχει αρκετή δουλεία και χρειάζετε αρκετό κόσμο να δουλέψει έστε να μήν καθηστερίσει. Η γέφυρα είναι υπέροχη και ευτυχώς άφησαν τα πλωριά μπαλκονάκια για εμάς τους θαλασσόφιλους! Δέν ξ'ερω τι ταχύτητα έποιασε στο δοκιμαστικό, αλλα απο την Ιαπωνία που ήρθε και με προσπέρασε, έπιανε τα 19,5. Κατ' εμέ θα είναι το γρηγορότερο και ποιό αξιόπιστο της γραμμής αφού τα υπόλοιπα είτε είναι ποιό αργά είτε (αν και έχουν ίσως ίδια ταχύτητα) λόγω ηλικίας θα υποφέρουν απο την πίεση του σχεδόν καινούργιο Θεολόγου

George
11-03-2007, 20:09
Ρε παιδιά ας προσγειωθούμε λίγο!
Δεν λέω, ως μόνιμος χρήστης της γραμμής χαίρομαι αφάνταστα που μπαίνει νέο αίμα. Αλλά πως δίνουμε χαρακτηρισμούς του στυλ: Πλοίο της Άνδρου... και πως λέμε ότι είναι το γρηγορότερο και ακόμα χειρότερα το πιο αξιόπιστο ή ότι τα άλλα θα υποφέρουν τη στιγμή που δεν έχει καν ξεκινήσει;
Το ΘΕΟΛΟΓΟΣ έπιασε στα δοκιμαστικά 19,7 (για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν τα δοκιμαστικά γίνονται με το πλοίο άδειο) και το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ σε ταξίδι μου προ 3 ημερών με φουλ γκαράζ και καμιά 600αρα επιβάτες έπιασε 19,9 (με μέση ταχύτητα 19,3). Πως βγαίνουν αυτά τα αυθέραιτα συμπεράσματα λοιπόν; Μακάρι να ξεκινήσει (που το περιμένουμε από τον Ιανουάριο) να πάει καλά, να σκίσει και τότε κι εγώ μαζί σας. Αλλά ας μην προτρέχουμε.
Και κάτι ακόμα: Πλοίο της Άνδρου ήταν είναι και θα είναι το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ είτε μας αρέσει είτε όχι. Και λόγω σκαριού και λόγω πλοιαρχίας...

Apostolos
11-03-2007, 20:32
Μπορεί ένα πλοίο 32 ετών να συναγωνιστεί ενα 7 ? Εδώ το SFII πέρισυ υπέφερε απο πολλές βλάβες και η Πηνελόπη μόνο για βαπόρι του 2007 δέν είναι! Θύμωνα με τον ADAC που το έβγαζε τελείως μπάχαλο αλλα σε πρόσφατο ταξίδι μου, δικαιολόγησα πλήρως τους Γερμανούς! Το Θεολόγος είναι ένα πλοίο που θα φέρει νέα στάνταρντ στη γραμμή. Καλές οι συναισθηματικές αξίες, αλλα εδώ υπάρχει και ο αντικειμενισμός!

shipfan
11-03-2007, 20:42
Παιδιά "ο καιρός γαρ εγγύς" που λέει και ο Λιακόπουλος, θα φανεί σύντομα τι θα γίνει.
Πιστεύω όμως ότι η ιδιορρυθμία αυτής της γραμμής είναι ότι για το κοινό της φαίνεται να μετράει και ο παράγοντας "πλήρωμα"....
Τί πλήρωμα θα έχει το πλοίο?Θα είναι όπως των άλλων πλοίων?
Η γέφυρα θα είναι "ανοιχτή"?

George
11-03-2007, 20:53
Καπετάνιος από όσο είμαι σε θέση να ξέρω θα είναι ο καπτα Μάκης ο Σκιαδάς. Έχει ξανακάνει στη γραμμή και αυτό είναι πολύ καλό για το πλοίο.

Από κει και πέρα βρε Απόστολέ μου, εσύ προσωπικά εμπιστεύεσαι μια λέσχη αυτοκινήτων που απλά μπαίνει στα πλοία και τα θαύει αλλά στην πραγματικότητα δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα; Η ΠΗΝΕΛΟΠΗ προφανώς δεν είναι και το καλύτερο πλοίο εσωτερικά και σε αυτό συμφωνώ. Δεν έχω κανένα απολύτως δέσιμο ούτε με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ ούτε με κανένα άλλο βαπόρι γι'αυτό και πιστεύω ότι μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Αλλά είναι τόσο κακό που δεν μπορώ και δεν θέλω να βγάλω συμπεράσματα (ακόμα χειρότερα να κάνω τόσο διθυραμβικά σχόλια) για ένα πλοίο που δεν έχει ξεκινήσει; Κι αν ξεκινήσει και χτύπα ξύλο κάτι δεν πάει καλά είτε από κίνηση είτε από ταξίδεμα είτε από ταχύτητα είτε από οτιδήποτε, τι θα βγούμε να λέμε; Ναι μεν αλλά...;
Εγώ δεν λέω ότι μετά την έναρξη δρομολογίων που θα έχω τη δυνατότητα να ταξιδέψω, αποκλείεται να συμφωνήσω μαζί σας. Αλλά αυτή τη στιγμή όπως και να το κάνουμε συμπεράσματα δεν μπορούμε να βγάλουμε.
Και ότι και να γίνει δεν μπορούμε να απαξιώνουμε έτσι τα πλοία που γράψανε μια ολόκληρη ιστορία στη γραμμή. Και προφανώς δεν μιλάω γαι το ΑΚΟΥΑ...

Apostolos
11-03-2007, 22:14
Παιδιά "ο καιρός γαρ εγγύς" που λέει και ο Λιακόπουλος, θα φανεί σύντομα τι θα γίνει.
Πιστεύω όμως ότι η ιδιορρυθμία αυτής της γραμμής είναι ότι για το κοινό της φαίνεται να μετράει και ο παράγοντας "πλήρωμα"....
Τί πλήρωμα θα έχει το πλοίο?Θα είναι όπως των άλλων πλοίων?
Η γέφυρα θα είναι "ανοιχτή"?

Προσωπικά διαφωνώ τελείως με τις ανοιχτές γέφυρες. Προτειμώ τα πλωριά μπαλκονάκια και ώς εκεί. Οι επιβάτες καλό θα είναι να μην εισέρχονται σε σημεία που δέν έχουν καμία δουλειά!

thalassolykos
12-03-2007, 00:16
καινουργια πλοια 8ελουμε αξιοπιστα και αξιολογα ας σοβαρευτουμε λιγακι

thalassolykos
12-03-2007, 00:18
αλη8εια ποιο ειναι το καινουργιο πλοιο? αλη8ευει? η ραδιο αρβιλλα ειναι?

αν ναι τι βαπορι?? απο που?

shipfan
12-03-2007, 16:21
Προσωπικά διαφωνώ τελείως με τις ανοιχτές γέφυρες. Προτειμώ τα πλωριά μπαλκονάκια και ώς εκεί. Οι επιβάτες καλό θα είναι να μην εισέρχονται σε σημεία που δέν έχουν καμία δουλειά!

Απόστολε, η άποψή σου σεβαστή, όπως και οι απόψεις όλων, αλλά καλώς ή κακώς ο επιβάτης της Ραφήνας έχει συνηθίσει να ανεβαίνει για ένα γεια στον Τζώρτζη ή μια καλημέρα στον Βελαλόπουλο.
(στο Aqua δε ξέρω τί γίνεται)

Όσο για το πλοίο, αν και είμαστε στο θέμα του και όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει τα παραπάνω και να μάθει, ας επαναλάβουμε ότι το πλοίο λέγεται Θεολόγος Π. , είναι 7 ετων, γιαπωνέζικο και τελείωσε πριν λίγες μέρες την μετασκευή του.

thalassolykos
14-03-2007, 00:22
α δεν καταλαβες καλα μιλαω για καινουργιο !!!

apost
14-03-2007, 08:41
Εγω πιστευω οτι ειναι αξιοπιστο πλοιο το θεολογος Π το ειδα και σε μια φοτο στο efoplistis.gr να δειτε


http://www.efoplistis.gr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=12

apollonas
25-03-2007, 19:39
etoimos o kokkinos gygantas tis rafinas;)

Maroulis Nikos
25-03-2007, 19:49
πότε θα ξεκινήσει ?
και τι δρομολόγια θα εχει ?

N GIANNIS
12-04-2007, 10:03
Καλημέρα,
Διάβασα αρκετά σχόλια για το πλοίο.Ολες οι απορίες σας θα λυθούν μόλις το δείτε.Μιλάμε για ''αρσενικό'' βαπόρι,για ταξίδια.Είναι μεγάλο,όμορφο και πιστεύω πως θα αναβαθμίσει τη γραμμή.Με λίγο καλή διαφήμιση θα πάρει τα πρωτία.Τύφλα να χουν τα καινούρια!

Maroulis Nikos
28-05-2007, 23:24
και το Θεολόγος Π έφυγε με καθυστέρηση το τοπικό απο Άνδρο προς Ραφήνα απο τις 19:30 που έπρεπε να αναχωρήσει έφυγε στις 20:10 περίπου.

Maroulis Nikos
05-06-2007, 09:00
Γνωρίζεί κανείς να μας πεί πως πάει ?
έχει δημιουργήσει πρόβλημα aqua ?

iletal1
05-06-2007, 10:08
Γνωρίζεί κανείς να μας πεί πως πάει ?
έχει δημιουργήσει πρόβλημα aqua ?
Στον "Ε'' του Ιουνίου στις σελίδες του "ΝΩΕ" αναφέρει << τους έχει τινάξει τα πέταλα το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π. σχολιάζει η πιάτσα. Σε ένα από τα τελευταία δρομολόγια τοπικά από Ανδρο έφερε στη Ραφήνα 115 ΙΧ ενώ το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α είχε 26 και το SUPERFERRY 54.>> Το AQUA έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρότερο και στο ΘΕΟΛΟΓΟΣ εξυπηρετούνται καλύτερα τα αυτοκίνητα.:rolleyes:

Maroulis Nikos
05-06-2007, 13:06
Στον "Ε'' του Ιουνίου στις σελίδες του "ΝΩΕ" αναφέρει << τους έχει τινάξει τα πέταλα το ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π. σχολιάζει η πιάτσα. Σε ένα από τα τελευταία δρομολόγια τοπικά από Ανδρο έφερε στη Ραφήνα 115 ΙΧ ενώ το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α είχε 26 και το SUPERFERRY 54.>> Το AQUA έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρότερο και στο ΘΕΟΛΟΓΟΣ εξυπηρετούνται καλύτερα τα αυτοκίνητα.:rolleyes:

Πάντως δύσκολη χρονιά για το AQUA .
Χτές που είμουν στο λιμάνι πήρε πολλά φορτηγά.

Apostolos
15-11-2007, 18:30
Πολλά παράπονα για τον Θεολόγο απο τους ΙΧδες που βλέπουν τα αυτοκινητάκια τους στο πάνω γκαράζ μετά τον Κάβο Ντόρο να γίνονται μέσα στο αλάτι... Πρίν λίγο καιρό μιά θάλασσα μπήκε απο την μία και βγήκε απο την άλλη. Κατα το πλόιο πάει απο το καλό στο καλύτερο

Apostolos
25-11-2007, 12:49
Για να δούμε το πλοίο και με την Ιαπωνική του φορεσιά!
490

Espresso Venezia
19-12-2007, 23:22
Μεσούσης της ...βαρυχειμωνιάς, και ενώ το πλοίο ξεκουράζεται και ανασυντάσσεται (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=55608&postcount=12) εν όψει της νέας σεζόν, ας απολαύσουμε καλοκαίρι και θάλασσα (συνδυασμός που σκοτώνει !!! :D) από την υπέροχη καραβολατρική περατζάδα στην πλώρη του !!!

783

Espresso Venezia
23-12-2007, 16:56
...Πολλά παράπονα για τον Θεολόγο απο τους ΙΧδες που βλέπουν τα αυτοκινητάκια τους στο πάνω γκαράζ μετά τον Κάβο Ντόρο να γίνονται μέσα στο αλάτι... Πρίν λίγο καιρό μιά θάλασσα μπήκε απο την μία και βγήκε απο την άλλη...

Φαίνεται φίλε Απόστολε ότι οι παρατηρήσεις σου ήταν πολύ σωστές, μιας και από ότι δείχνουν και τα πιο κάτω ...αποδεικτικά στοιχεία, ξεκίνησαν να κλείνουν κάποια ανοίγματα στο πλοίο.

845

Apostolos
23-12-2007, 21:48
Φαίνετε πως ο Παναγιωτάκης αντιλαμβάνεται τον παλμό του κόσμου. Μήπως δούμε και κανένα έξτρα πλωριό σαλονάκι????

Maroulis Nikos
06-01-2008, 01:57
Εδώ είναι λίγο πριν αναχωρήσει το καλοκαίρι απο Ραφήνα για Άνδρο Τήνο Μύκονο.

1214

1215

scoufgian
06-01-2008, 11:47
ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π.ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΒΟ ΝΤΟΡΟ
1223

noulos
07-01-2008, 01:33
Τελικά στις 15/1 επιστρέφει στα δρομολόγια;

Apostolos
10-01-2008, 15:08
Το πλοίο βγήκε πιθανόν για δοκιμαστικό. Δυστηχώς δέν το πρόλαβα να βγαίνει

nautikos
12-01-2008, 01:41
ξεκίνησαν να κλείνουν κάποια ανοίγματα στο πλοίο.

Τι καποια ανοιγματα, σχεδον ολα τα εχουν κλεισει. Εχουν αφησει μονο 4... Τωρα αισθητικα το πλοιο μοιαζει λιγο πιο κουτι και λιγο πιο RoRo, τα ανοιγματα αισθητικα ''σπαγανε'' τη μονοτονια της μεγαλης και μονοτονης ασπρης επιφανειας.

Leo
12-01-2008, 08:35
Είναι βέβαιο ότι το λούκ του πλοίου άλλαξε, όμως είναι και θέμα εμπορικό.... Οι οδηγοί που έβρισκαν τις "τζιπάρες" τους και όχι μόνο αλατισμένες :p παραπονέθηκαν έντονα. 'Ομως το πλοίο "έδεσε" στην γραμμή και η εταιρεία αποφάσισε να βελτιώσει το "spraying", ώστε τα αυτοκίνητα να φθάνουν στον προορισμό τους στεγνά και να μην χάσει πελάτες γι αυτό τον λόγο. Η γραμμή Ραφήνα - Ανδροτηνομυκονία δεν είναι Ιόνιο, για ανοιχτά γκαράζ, περνάει μπουγάζια με αρκετό "ξεσκόνισμα" από τους στροβιλισμούς της θάλασσας.
Επιπλέον νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει και η συμπεριφορά του πλοίου στις μανούβρες γιατί οι μπάντες έγιναν "τοίχοι". Θα το δούμε να γέρνει περισσότερο τώρα σε πλευρικό αέρα κλπ..
'Ισως μια μαύρη λωρίδα τύπου Σουπερφάστ στις πλευρές (κι ας μην έχει παράθυρα), να σπάσει το " κουτί λουκ " που λέει ο φίλος Ναυτικός. Ας το σκεφτούν οι ειδικοί :grin:

Apostolos
12-01-2008, 09:52
Μήπως όμως τώρα το πλοίο δέν θα γίνεται μπαλόνι απο τον αέρα και θα έχει καλήτερη αεροδυναμική???

Espresso Venezia
12-01-2008, 11:20
Τι καποια ανοιγματα, σχεδον ολα τα εχουν κλεισει. Εχουν αφησει μονο 4... Τωρα αισθητικα το πλοιο μοιαζει λιγο πιο κουτι και λιγο πιο RoRo, τα ανοιγματα αισθητικα ''σπαγανε'' τη μονοτονια της μεγαλης και μονοτονης ασπρης επιφανειας.

Καλέ μου φίλε ναυτικέ, όταν το είχα φωτογραφήσει στο Πέραμα, όπως βλέπεις και στην φώτο που είχα ανεβάσει, φαινόντουσαν λίγα ανοίγματα μέχρι εκείνη την στιγμή να κλείνονταν. :wink: Πού να ήξερα τότε πόσα τελικά θα κλείνανε; :)

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι το πλοίο αδικείται πολύ από την εξωτερική του εμφάνιση, και δεν το κρύβω ότι ήλπιζα κάποια στιγμή η εταιρεία του να έκανε κάποιες παρεμβάσεις χρωματικές και γραφιστικές, που θα έκαναν πιο όμορφο το πλοίο. :(

Να κλείσω λέγοντας ότι το πλοίο βρίσκεται εδώ και δυό-τρεις ημέρες στο λιμάνι του Πειραιά, δεμένο στο ντοκ 3.

Apostolos
12-01-2008, 17:17
Ας το δούμε και απο κοντά! Μήπως να του κάνουν κανένα σαλονάκι εκεί στην πλώρη??? 2 γκαράζια 4,20 είναι too much, ας κάνουν ένα σαλονάκι κάτω απο το υπάρχον και ας γίνει το μισό πάνω γκαράζ μόνο για χαμηλά ΙΧ
1369

Espresso Venezia
12-01-2008, 17:22
Βλέπω Αποστόλη δεν άντεξες, την έκανες την βολτίτσα σου με την κατευθεία !!!

Αυτό θα πει αυταπάρνηση μπροστά στο ιερό καθήκον !!! :p

Πάντως από ότι βλέπω δεν κλείσανε και τόσα πολλά ανοίγματα στο Θεολόγος, σύμφωνα πάντα με το παραπάνω μήνυμα του φίλου μας ναυτικού.

nautikos
12-01-2008, 17:36
Απο την αλλη μπαντα που το ειδα εγω εχουν μεινει μονο 4 ανοιγματα.

Espresso Venezia
12-01-2008, 17:42
Απο την αλλη μπαντα που το ειδα εγω εχουν μεινει μονο 4 ανοιγματα.

Κουφό !!! (συγγνώμη για την έκφραση). Μα καλά σε τι μπορεί να αποσκοπεί μια τέτοια κίνηση ?:confused:

Τέσσερα ανοίγματα από την μία, οκτώ από την άλλη !!! ...Μονόπαντα στον καιρό θα πηγαίνει το βαπόρι ? :confused:

Apostolos
12-01-2008, 17:45
Απο την Δεξιά πλευρά του πλοίου υπάρχει ένα κλιμακοστάσιο που δέν έχει έτσι και αλλιώς παράθυρα. Ίσως γι αυτό να υπάρχει η διαφορα

nautikos
12-01-2008, 18:04
Τέσσερα ανοίγματα από την μία, οκτώ από την άλλη !!! ...Μονόπαντα στον καιρό θα πηγαίνει το βαπόρι ? :confused:

Απο την αρχη το πλοιο ειχε περισσοτερα ανοιγματα στην αριστερη μπαντα. Και γω δεν το ειχα προσεξει αυτο, μεχρι που σχεδιασα ενα 3d μοντελο του και ασχοληθηκα και τις λεπτομερειες...


http://aycu21.webshots.com/image/41540/2001689293477029290_rs.jpg (http://allyoucanupload.webshots.com/v/2001689293477029290)
Αριστερη μπαντα

http://aycu14.webshots.com/image/38093/2001608385602110925_rs.jpg (http://allyoucanupload.webshots.com/v/2001608385602110925)
Δεξια μπαντα

Espresso Venezia
12-01-2008, 18:08
Επιτέλους, το μυστήριο ελύθη !!! :D

Τώρα για τα σχέδια σου φίλε ναυτικέ, τι να πούμε, απλά ΥΠΕΡΟΧΑ !!!

Leo
13-01-2008, 09:06
Τελείωσε η μπαταρία και δεν κατάφερα να σας στείλω κάτι σε day light. Θα δείτε όμως ότι δεν άλλαξε κάτι δραματικά με το κλείσιμο των πλωριών ανοιγμάτων. Θα πάει μια χαρά όπως και πρίν στην γραμμή του...:D. Δείτε τον εδώ:

1402

scoufgian
14-01-2008, 15:00
ο θεολογος τι κανει στο πειραια?δεν τελειωσε με την ετησια?

Apostolos
14-01-2008, 15:10
Πιθανών να αναμένει κάποιες επιθεωρησεις ή απλά την ημέρα που θα ξεκινήσει δρομολόγια. Και αφού ο Πειραιάς είναι ασφαλές λιμάνι...

scoufgian
14-01-2008, 15:15
καλες οι σκεψεις σου

Espresso Venezia
14-01-2008, 19:31
Απο την αλλη μπαντα που το ειδα εγω εχουν μεινει μονο 4 ανοιγματα.


Απο την Δεξιά πλευρά του πλοίου υπάρχει ένα κλιμακοστάσιο που δέν έχει έτσι και αλλιώς παράθυρα. Ίσως γι αυτό να υπάρχει η διαφορα

Και μία φωτογραφία του πλοίου από την δεξιά πλευρά αυτή την φορά, ίνα διακαιώσουμε πανηγυρικά :D τον φίλο μας ναυτικό, αλλά και τον Απόστολο.

Πράγματι λοιπόν στο πλοίο μείνανε 4 ανοίγματα από την δεξιά και 8 από την αριστερή.

Τώρα όσο για την επιστροφή του στη Ραφήνα, ίσως επανέλθει στα δρομολόγια του από τις αρχές της επόμενης εβδομάδας.

1453

μιχαλης79
14-01-2008, 19:39
Τωρα αυτο εχει κανει επισκευη? και αν ναι,ξεχασαν να βαψουν την δεξια πλευρα και την πλωρη?

noulos
15-01-2008, 15:52
Τωρα αυτο εχει κανει επισκευη? και αν ναι,ξεχασαν να βαψουν την δεξια πλευρα και την πλωρη?

Στη φωτό του Espresso Venezia από τη δεξιά μπάντα φαίνεται ότι δεν έχουν τελειώσει τα βαψίματα, αφού αν δεν κάνω λάθος το όνομα στην πρύμνη είναι μισοσβησμένο.

Espresso Venezia
18-01-2008, 19:41
Το πλοίο από μεθαύριο Κυριακή επανέρχεται στα δρομολόγια από Ραφήνα, με πρώτο (απογευματινό) στις 18.00 για Α-Τ-Μ.

Espresso Venezia
19-01-2008, 11:43
Νωρίς σήμερα το πρωί το πλοίο αναχώρησε από τον Πειραιά, όπου και εφιλοξενείτο για αρκετές ημέρες μετά την ετήσια του στο Πέραμα,
και αυτή τη στιγμή (11.40), προσεγγίζει στο λιμάνι της Ραφήνας.

mynick13
05-02-2008, 05:26
Κεντρικό πρακτορείο σε Ανδρο και Ραφήνα ?
Τα ίδια φέτος?? Στην Άνδρο εχει τώρα τον Θεολόγο αυτό που είχε το SF2.:confused::confused:

noulos
05-02-2008, 19:46
Κεντρικό πρακτορείο σε Ανδρο και Ραφήνα ?
Τα ίδια φέτος?? Στην Άνδρο εχει τώρα τον Θεολόγο αυτό που είχε το SF2.:confused::confused:
Στην Ανδρο το κεντρικό του Θεολόγου είναι το πρακτορείο Στυλιανού.

Maroulis Nikos
05-02-2008, 21:06
Στην Ανδρο το κεντρικό του Θεολόγου είναι το πρακτορείο Στυλιανού. Το ΣΦ το έχει πάρα πολλά χρόνια ο Μπατής.

Έχει αλλάξει κεντρικό πρακτορείο στην Άνδρο είναι ο Μπατής.

mynick13
05-02-2008, 23:50
Άρα τωρα θα έχει δυο πλοια κεντρικα ο Μπατης?
Γίνεται?
συμφερει τις εταιρείες?

Maroulis Nikos
06-02-2008, 00:34
για να το έχουν επιλέξουν κάτι παραπάνω θα ξέρουν απο εμάς .

noulos
12-02-2008, 00:26
Το Θεολόγος Π πριν μερικές μέρες στην Ραφήνα.

2787

kalypso
13-02-2008, 16:07
2826

μία φωτογραφία στην Ραφήνα στις 24/9/2007

ΙΜΟ number:9223150
Call sign: SZNB
Year of built:2000
Gross tonnage:4140

Roi Baudoin
19-02-2008, 15:41
Η σημερινή άφιξη στη Ραφήνα μετά τις ημέρες του απαγορευτικού. Το καράβι με φόντο τα χιόνια της Εύβοιας.

3085

scoufgian
19-02-2008, 17:21
Η σημερινή άφιξη στη Ραφήνα μετά τις ημέρες του απαγορευτικού. Το καράβι με φόντο τα χιόνια της Εύβοιας.

3085
τρομερη φωτογραφια roi.πολυ καλος

MYTILENE
19-02-2008, 18:01
Η σημερινή άφιξη στη Ραφήνα μετά τις ημέρες του απαγορευτικού. Το καράβι με φόντο τα χιόνια της Εύβοιας.

3085
Πανέμορφη και πεντακάθαρη φώτο!!!!

Leo
19-02-2008, 18:37
Roi oh! mon Roi!!! Αυτό είναι Scandinavian look....:D τέτοια διαύγεια! Να ένας λόγος να ζεί κανείς κοντά στην θάλασσα!

Roi Baudoin
19-02-2008, 22:20
Τα περίφημα μεταλλικά χρώματα της Σκανδιναβίας στην όμορφή μας Ραφήνα. Ο "Θεολόγος Π" στις 12 το μεσημέρι σήμερα.
Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται, συμπτωματικά, και το ιβιλάϊ στον αέρα.

3099

3100

mastrokostas
27-02-2008, 21:10
Και ο καιρός σήμερα, μπουναααααατσα!

http://img261.imageshack.us/img261/8480/img0323yj8.jpg

scoufgian
27-02-2008, 21:21
ωραιος ο μαστροκωστας.........

nautikos
01-03-2008, 10:33
Αεροφωτογραφηση του Θεολογου Π:D Πριν κλεισουν τα πλαινα ανοιγματα του γκαραζ;)

3416

Espresso Venezia
01-03-2008, 12:05
Αεροφωτογραφηση του Θεολογου Π:D

Σωστόοοοοος ο nautikos !!!

Mέχρι και ...ελικόπτερο ναύλωσε, για να μας παρουσιάσει το πλοίο από μία άλλη γωνία !!! :p

Και μιας και βρισκόμαστε στο thread του Θεολόγου, να σας πω ότι μία πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του κάπτεν Μάκη Σκιαδά
φιλοξενεί αυτό το μήνα το νέο τεύχος του Εφοπλιστή.

nautikos
01-03-2008, 12:30
Mέχρι και ...ελικόπτερο ναύλωσε

Ευτυχως που τα ναυλα στην προκειμενη περιπτωση ειναι δωρεαν, γιατι αλλιως καηκαμε:D

Rocinante
13-03-2008, 15:19
Υπαρχει πουθενα site της fast feries με τιμοκαταλογο γιατι πριν λιγο κοιτουσα τις τιμες του superferry και της ποπης και χαζεψα.

Leo
13-03-2008, 15:21
http://www.fastferries.com.gr/index.aspx?a_id=43

Rocinante
13-03-2008, 15:57
Σ ευχαριστω LEO. Τελικα η φτηνοτερη ειναι η Ποπη...

marioskef
13-03-2008, 23:44
Ε συνήθως οι παροχές συμβαδίζουν με τις τιμές...

Captain_Nionios
14-03-2008, 03:15
Ε συνήθως οι παροχές συμβαδίζουν με τις τιμές...


Πλην της λιγο μεγαλυτερης ταχυτητας (της ταξης του 1-1,5 κομβου) δε νομιζω οτι το Θεολογος εχει να προσφερει τιποτα περισσοτερο απο το Πηνελοπη στον επιβατη...Ουτε σε διαθεσιμους χωρους,ουτε σε ταξιδεμα,ουτε σε απολαυση του ταξιδιου...Ποπη και παλι Ποπη και ειναι και φθηνοτερη...

Leo
14-03-2008, 06:40
Ο Θεολόγος φίλε Captain_Nionios προσφέρει επίσης καθαριότητα, ευγένεια και ενα τεράστιο :D στούς επιβάτες του απ' όλους τους αξιωματικούς και το πλήρωμα. Ένας απο τους βασικότερους λόγους της επικράτησης του
στην γραμμή είναι το :D. Το κάθε πλοίο σ αυτή την γραμμή έχει κάτι ξεχωριστό που κάνει τον επιβάτη του φανατικό ;), ξέρεις εσύ τι εννοώ.

Captain_Nionios
14-03-2008, 11:09
Καταλαβαινω τι λες και θα προσθετα οτι εχει και ενα καταπληκτικο καπετανιο,το Μακη Σκιαδα με πλοιο του οποιου (το πολυ καλο Εξπρες Αθηνα) ειχα παει Ικαρια το 2006 και ξερω ποσο καλος ειναι.Παρ' ολα αυτα ομως αν και σιγουρα το Θεολογος ειναι ενα καλο βαπορι δεν πιστευω οτι φερνει την επανασταση ουτε εχει ουσιαστικες διαφορες που να το κανουν καλυτερο απο την Ποπη και το Superferry 2.;)

noulos
14-03-2008, 21:46
Ουσιαστικά πληρώνεις το ότι είναι νεώτερο.

captain 83
05-04-2008, 18:01
Σήμερα στο δρομολόγιο από Ραφήνα θα προσεγγίση και την Σύρο, όπως φαίνεται και στα δρομολόγια του πλοίου.

noulos
10-04-2008, 22:41
Σήμερα στο δρομολόγιο από Ραφήνα θα προσεγγίση και την Σύρο, όπως φαίνεται και στα δρομολόγια του πλοίου.
Ξέρει κανείς τον λόγο που έγινε αυτό;

Leo
11-04-2008, 06:45
Αυτή την εποχή με τις Σχολικές εκδρομές πάντα υπάρχουν τα έκτακτα "περιστατικά" ... υποθέτω ότι κάτι τέτοιο θα πάιζει.

noulos
12-04-2008, 19:41
Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί!

apollonas
03-05-2008, 09:23
to bouno i o kokkinos gigantas i dyo se ena ta paratsouklia tou :p
foto sto gavrio

Apostolos
03-05-2008, 09:24
Ασχημο ξεάσχημο είναι βάπορας!

apollonas
03-05-2008, 09:32
elege persi o moulopoulos ayta ta karabia eprepe na fername tote sthn paronaxia milage gia thn dekaetia tou 1990

apollonas
03-05-2008, 09:53
foto apo ton xaraka apenanth apo to limani

Leo
07-05-2008, 13:43
Φήμες λένε ότι το πλοίο θα δεξαμενιστεί σύντομα γιατί είναι λερωμένο στα ύφαλα. Ταξίδεψα πρόσφατα μαζί του. Διατηρεί την καλή του φήμη για αστραφτερή καθαριότητα μέσα και έξω. Ακόμη διαπίστωσα μια όμορφη τζαμαρία που καλύπτει πολύ μεγάλο μέρος του Κασταρτώματος 7 (Sun Deck). Σκεπάστηκε πολύ μεγάλο κομάτι του με θαμπό λευκό σκίαστρο και προστέθηκαν πλώρα και δεξιά/αριστερά τζαμαρίες σε αρκετά σημεία ανοιγόμενες. Δηλαδή τα καθίσματα είναι προστατευμένα και γενικά όλος ο χώρος καλαίσθητος και προσεγμένος. Μόλις βρω χρόνο θα σας ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες.

Leo
07-05-2008, 19:48
Εν συνεχεία του πραπάνω μηνύματος να και οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα:

6040
6041
6042

Espresso Venezia
07-05-2008, 19:53
Πολύ καλή δουλειά !!!

Το περασμένο καλοκαίρι που είχα ταξιδέψει με το πλοίο δεν υπήρχε τίποτα από αυτές τις κατασκευές.
Το deck ήταν όλο ανοιχτό και φυσικά εκτεθειμένο σε όλες τις καιρικές συνθήκες.

Markos
07-05-2008, 20:26
Ξεχωριζει παντως οτι ειναι καινουργια η κατασκευη!

noulos
08-05-2008, 00:04
Αρχικά μάλλιστα δεν υπήρχε κανένα σκίαστρο και σε έψηνε ο ήλιος αλλά στη συνέχεια κάλυψαν κάποιες θέσεις. Εγώ ταξίδεψα με αυτό το τριήμερο της Καθ. Δευτέρας και ομολογώ ότι όταν ανέβηκα στο sun deck η έκπληξή μου ήταν μεγάλη (και ευχάριστη).

fotis
11-05-2008, 23:23
Φιλε μου αν δεν ειχε φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα στην εταιρεια ή αλλιως την επανάσταση οπως ισως λεμε εμεις ι επιβατες στη γραμμη, δεν θα ειχε βγει ο ιδιος ο Παναγιωτακης στην Ιαπωνια αυτο το διαστημα να ψαχνει για ενα ακομη πλοιο να βαλει σε αυτη τη γραμμη.
Αυτο τουλαχιστον εμαθα μετα το Πασχα απο καποιο αξιωματικο του πλοιου. Ο καιρος θα δειξει..

marioskef
11-05-2008, 23:29
Ή αν το δεις διαφορετικά, επειδή πήγε τόσο καλά το πρώτο εγχείρημα, επεκτείνει την παρουσία του με ένα ακόμα πλοίο...

Rocinante
13-05-2008, 13:42
Μια απορια. Τι γυρευει αυτη την ωρα το πλοιο στο σχοινια και μη μου πειτε οτι εχει καιρο

Apostolos
13-05-2008, 14:21
Ίσως να μήν υπάρχει χώρος στο λιμάνι, ίσως πολλα. Ότι και να ειναι δεν μου φαίνετε ύποπτο!

Leo
13-05-2008, 14:28
Μπορώ να δώσω μια εξήγηση από την τελευταία μου επίσκεψη στις 5 Μαϊου. Υπήρχε και ίσως υπάρχει στο λιμάνι μια μπίγα που κάνουνε εκβάνθυνση στο λιμάνι και μαζεύουνε τα αμάζευτα γύρω γύρω. Είναι και αυτή μια πιθανή εξήγηση...:idea: Ότι δηλαδή δεν υπάρχει χώρος στο λιμανι να μείνει δεμενο το πλοίο.

Rocinante
13-05-2008, 14:53
Κυριοι με καλυψατε. Ευχαριστω αλλα με την απαντηση σας δεν μπορω να μην απογοητευτω για τα προβληματα του λιμανιου. Δεν επεκτεινομαι γιατι θα βγω εκτος θεματος.

Apostolos
13-05-2008, 19:30
Γι αυτούς που αγαπάνε το πλοίο 2 φώτο όταν το πλοίο ήταν παροπλισμένο και έψαχνε για αγοραστή....
6298

6299

Ευτυχώς το πήρε ο Παναγιωτάκης και τώρα περνά μια δευτερη νιότη!

capten4
13-05-2008, 21:42
ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΠΕΛΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΔΥΤΕΣ....

noulos
18-05-2008, 00:52
Στο λιμάνι (ο Θεός να το κάνει) της Ραφήνας.

Leo
23-05-2008, 11:55
Όπως έχουμε αναφέρει εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=77310&postcount=108) το πλοίο σύντομα θα κάνει ένα γρήγορο (3-4 μέρες) δεξαμενισμό, καθαρισμό/χρωματιμό υφάλων. Αυτό προβλέπεται πιθανότατα μετά την επιστροφή του ρο-ρο Μύκονος για να μην δημιουγηθούν προβλήματα με τα φορτηγά στα νησιά.

Espresso Venezia
25-05-2008, 19:20
Αναχώρηση σήμερα 17.30, από την Ραφήνα.

6790

Leo
06-06-2008, 10:44
Όπως έχουμε αναφέρει εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=77310&postcount=108) το πλοίο σύντομα θα κάνει ένα γρήγορο (3-4 μέρες) δεξαμενισμό, καθαρισμό/χρωματιμό υφάλων. Αυτό προβλέπεται πιθανότατα μετά την επιστροφή του ρο-ρο Μύκονος για να μην δημιουγηθούν προβλήματα με τα φορτηγά στα νησιά.

Τελικά με άλλες πρακτικότερες λύσεις ο δεξαμενισμός αναβλήθηκε και το πλοίο συνεχίζει ακάθεκτο τα δρομολογία του. Για του λόγου το αληθές ο δρόμος του βαποριού έχει τσιμπίσει καλα!!!

7171

Giorgos_D
06-06-2008, 12:31
Καθάρισαν τα ύφαλα?

Leo
06-06-2008, 12:41
Ναι σωστά και είχε αποτέλεσμα. Το ίδιο έγινε και στο Superferry II, σήμερα το είδα με ταχύτητες 19 +.

Maroulis Nikos
09-06-2008, 07:38
Χτές το απόγευμα μπαίνοντας στο Λιμάνι του Γαυρίου της Άνδρου .

7253

MYTILENE
09-06-2008, 09:44
Πιάσατε δουλειά αμέσως μόλις πήγατε ε?Πόλυ καλή η φώτο σου Νίκο,απέναντι από το λιμάνι είναι που έχει φοβερή θέα και σημείο για τέλειες φώτο ε?.

Rocinante
09-06-2008, 20:19
Και η συνεχεια απο εμενα...


130542

Haddock
09-06-2008, 20:24
Άλλος για φωτογραφία πρωτοσέλιδο στην μπροσούρα του Παναγιωτάκη!!! :)

Rocinante
09-06-2008, 20:34
Άλλος για φωτογραφία πρωτοσέλιδο στην μπροσούρα του Παναγιωτάκη!!! :)
Σιγαααα σιγααα .Ειπαμε στο ταξιδι μας εγινε ομαδικη δουλεια...

Leo
09-06-2008, 20:40
Εγώ δεν διεκδικώ πρωτοσέλιδο αλλά θα σας αφήσω να δείτε τα 4/10 της "μάχης" της Άνδρου :p μαζί με την αναχώρηση του Θεολόγου!:D

7275

JASON12345
09-06-2008, 20:53
Αυτή η βόλτα έφερε πλούσιο φωτογραφικό υλικο

Giorgos_D
09-06-2008, 23:27
Leo, ποιοι ειναι αυτοι εκει χαμηλά στην φωτογραφία σου? :mrgreen:

mastrokostas
10-06-2008, 07:33
Leo, ποιοι ειναι αυτοι εκει χαμηλά στην φωτογραφία σου? :mrgreen:
Γιαπωνέζοι !

MYTILENE
10-06-2008, 08:47
Lεο σε παραδέχομαι,φοβερή φωτο και υπέροχα χρώματα.Πρέπει να λιώσατε στις φώτο εκεί ε?.ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΠΑΡΕΑ:p:D

Leo
10-06-2008, 09:04
Εκ μέρους όλης της παρέας ευχαριστούμε όλους έσας για τα καλά σας λόγια σε όλα τα θέματα που ανεβάσαμε φωτογραφίες από το 1ο ταξίδι του Νautilia.gr στην Άνδρο. Να είμαστε όλοι καλά και να περνάμε καλύτερα σ' αυτή την μεγάλη παρέα :D...

scoufgian
10-06-2008, 11:07
Γιαπωνέζοι !
δεν μιλας ωραια!θα σου βαλω πιπερι στη γλωσσα.ακου εκει γιαπωνεζοι.......:mrgreen::mrgreen:

Speedkiller
10-06-2008, 12:19
Πετυχημένο σχόλιο Leo... Τα άλλα 6/10 που είναι όμως??? :-D φοβερή φώτο όπως και όλες που έχουν ήδη ανέβει από το ταξιδάκι σας!!!

scoufgian
10-06-2008, 12:28
Πετυχημένο σχόλιο Leo... Τα άλλα 6/10 που είναι όμως??? :-D φοβερή φώτο όπως και όλες που έχουν ήδη ανέβει από το ταξιδάκι σας!!!οι αλλοι 6 κραταγανε τους καβους για να μην φυγουν τα πλοια..........:mrgreen::mrgreen:

Rocinante
19-06-2008, 20:42
Στα βουνα...

7873

polykas
01-07-2008, 23:35
Μέσα από την γέφυρα.....:D




8599

polykas
02-07-2008, 15:07
Aπό ψηλά..............:D







8620










8621

Rocinante
16-07-2008, 13:24
Σεμναααααα.......

9655

Leo
16-07-2008, 13:54
..... κόκκινα, μπλέ ... τα άσπρα, τα κίτρινα????? :D Πως θα τραγουδήσουμε?

nautikos
17-07-2008, 23:53
Οταν ο Θεολογος Π ερχεται καταπανω μας απειλητικα:D
Και ενα μικρο βιντεακι εδω (http://www.youtube.com/watch?v=n-We68meBHw).

9735

Leo
18-07-2008, 05:41
Σου έχω πέι τα καλύτερα πάντα Ναυτικέ για την δουλειά σου στην κατασκευή μοντέλων πλοίων. Ότι θα έβλεπα το στέγαστρο του sun deck δεν το περίμενα...:o. Όμορφη δουλειά μπράβοο...:D

mastrovasilis
18-07-2008, 08:23
ωραία δουλεία φίλε nautike. μπράβο σου. όλα τα μοντελάκια σου είναι καταπληκτικά.

nautikos
18-07-2008, 09:35
Σας ευχαριστω πολυ για τα θετικα σας σχολια. Φιλε Leo προσπαθω να βαζω ολες (τις χτυπητες τουλαχιστον) λεπτομερειες σε καθε βαπορι. Ενα θετικο που αποκομιζεις οταν κανεις για ενα μοντελο-πλοιο σχεδον τα παντα, ειναι οτι το μαθαινεις σε μεγαλο βαθμο. Ακομα καλυτερα αν το καραβι δεν ειναι κοντα μας, τοτε η κατασκευη προυποθετει και ιστορικη μελετη του πραγματος και ειναι ακομα πιο συναρπαστικη.

Οριστε και μια αληθινη φωτο του Θεολογου Π απο γνωστο σημειο, γνωστου νησιου:D

9739

mastropanagos
24-07-2008, 00:17
Τρεις άνθρωποι τραυματίστηκαν ελαφρά και υλικές ζημιές προκλήθηκαν από τη σύγκρουση δύο επιβατικών πλοίων λίγο πριν τις 10:30 στο λιμάνι της Άνδρου. Το ατύχημα συνέβη, όταν το Super Ferry 2, που εκτελούσε το δρομολόγιο Ραφήνα – Άνδρος – Τήνος – Μύκονος, κατά τους χειρισμούς πρόσδεσης στο λιμάνι του Γαυρίου συγκρούστηκε με το επιβατηγό οχηματαγωγό πλοίο Θεολόγος Π, που ήταν αγκυροβολημένο και ετοιμαζόταν να αποπλεύσει για Ραφήνα.
Από τη σύγκρουση έσπασαν τα τζάμια του Super Ferrry 2, στη θέση με τα καθίσματα αεροπορικού τύπου και σύμφωνα με τις πληροφορίες εκεί τραυματίστηκαν ελαφρά τρεις επιβάτες.


ΠΗΓΗ http://www.ant1online.gr/Society/General/Pages/20087/dd952431-855e-4aea-826f-697b1706b6b1.aspx

Leo
28-07-2008, 22:11
Για τον φίλο dimitris, να δεί ένα καλό μέρος για φωτογραφίες στην Τήνο. Εκεί στο Μηνμείο, στο Πασακρωτήρι... εδώ έχουν
μεγαλουργήσει :o οι γνωστοί polykas, rocinante και άλλοι ......:D. Η παρούσα φωτογραφία έχει τραβηχτεί απο τα "δράφια"
... ξέρουν οι καλλιτέχνες

10581

dimitris
28-07-2008, 22:16
Φιλε Λεο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ναι αυτο το μερος σου ελεγα στο μηνυμα μου αλλα δεν ηξερα την ονομασια του:)
Σου αφιερωνω κι εγω λοιπον μια τον Θεολογο Π. αποπλους την Παρασκευη απο την Μυκονο για να ερθει να σε παρει, να σε παει στο νησι σου!

10582

Rocinante
28-07-2008, 22:25
Στη φωτογραφια του Leo μια συμβουλη. Βλεπετε το αυτοκινητο που ειναι αραγμενο εκει πανω;
Αν ανεβετε με καιρο οπως αυτος που συναντησα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΛΑΦΡΥ ΑΜΑΞΙ. Αν βγειτε απο το αυτοκινητο φροντιστε να δεθειτε με ενα σχοινι γιατι αλλιως θα επιστρεψετε σε αυτο κανοντας ερπην
Και ειχα και μικρες αεροδυναμικες αντιστασεις:D

polykas
01-08-2008, 23:03
ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π.30-7-2008.Άφιξη στην Ραφήνα...:D


10915









10916








10917














10918

giannisk88
01-08-2008, 23:07
Φίλε μου τρελανε μας κι'αλλο δηλαδή!!!
Στη δευτερη φωτό ειδικα η κλίση είναι απο τον καιρό ε?

mastrovasilis
02-08-2008, 10:56
μην τα ξανα λέμε πάλι. ευτυχώς που τις βλέπω πρωί και όχι βράδυ. Να΄σαι καλά.

perseus
02-08-2008, 12:23
ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π.30-7-2008.Άφιξη στην Ραφήνα...:D


10915









10916








10917














10918
ωραίες φωτό......με την θαλασσοταραχή.......

perseus
02-08-2008, 12:26
μην τα ξανα λέμε πάλι. ευτυχώς που τις βλέπω πρωί και όχι βράδυ. Να΄σαι καλά.
γιατί όχι βράδυ ?????
μήπως ζαλίζεσαι ?????

mastrovasilis
02-08-2008, 12:55
όχι ανεβάζω psi....

marsant
02-08-2008, 13:17
όχι ανεβάζω psi....


Χα χα χα καλοοο!:D:D

sylver23
02-08-2008, 13:57
polyka εισαι ο φωτογραφος της ημερας.ΤΕΛΟΣ

Markos
14-08-2008, 20:45
O Θεολογος φευγωντας απο Ανδρο.

12/8/08
11983

11984

11985

Markos
16-08-2008, 17:25
Ο Θεολογος περναει απο την Ανδρο. Η φωτογραφια ειναι τραβηγμενη απο μια παραλια πολυ μακρια, γι' αυτο συγγνωμη για τη ποιοτητα!

12071

Maroulis Nikos
17-08-2008, 22:29
απο ποιά παραλία είναι ?

Markos
18-08-2008, 09:18
απο ποιά παραλία είναι ?
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω ηταν σε μια λιγο εξω απο το Μπατσι.

Maroulis Nikos
18-08-2008, 09:23
να είσαι καλά φίλε μας που με ταξίδεψες με την φωτογραφία σου, σε λίγες μέρες θα είμαι εκεί η Άνδρος είναι ένα απο τα πιο αγαπημένα μου νησιά .

Markos
19-08-2008, 18:19
Και να μια ακομα μακρινη του Θεολογου , αυτη τη φορα στι Τηνο.

12396

Leo
19-08-2008, 21:05
Μάρκο, αν είσουν λίγο πιό ψηλά θα βλέπαμε στον Θεολόγο Π σαν νότα στο πεντάγραμμο (4 σύρματα της ΔΕΗ βέβαια), μεταφορικά βεβαια, έτσι θα φαινόταν ;)

noulos
20-08-2008, 21:29
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα νομιζω ηταν σε μια λιγο εξω απο το Μπατσι.
Φαντάζομαι Αγιο Πέτρο ή Χρυσή Αμμο ε;

Markos
20-08-2008, 22:08
Φαντάζομαι Αγιο Πέτρο ή Χρυσή Αμμο ε;

Eχεις δικιο φιλε, στη Χρυση Αμμο πρεπει να ηταν.

Roi Baudoin
24-08-2008, 10:12
Το "Θεολόγος Π" κατά την έξοδο του από το λιμάνι του Γαυρίου την Τετάρτη 20 Αυγούστου 2008.
Η φωτογραφία τραβήχτηκε από το "Superffery II" που περίμενε έξω από το λιμάνι μέχρι να βγει το 'Θεολόγος Π".

12842

stelios_ag
03-09-2008, 11:42
Από το in.gr

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=934245&lngDtrID=244

sylver23
03-09-2008, 12:17
αυτο το -ταλαιπορεια για τους επιβατες-δεν γινεται να μην το κοτσαρουν σε καθε βλαβη??????μου την δινει

laz94
03-09-2008, 12:22
αυτο το -ταλαιπορεια για τους επιβατες-δεν γινεται να μην το κοτσαρουν σε καθε βλαβη??????μου την δινει
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ! :evil::x:evil: ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΛΑΒΗ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑΚΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΛΑΒΗ!!!!!!

Speedkiller
03-09-2008, 12:28
Παιδια χαλαρώστε...Γιατί δεν βλέπετε την αγωνία και τη συγκίνηση των δημοσιογράφων για τους καημένους του επιβάτες???:p:p:pΟτι είναι ταλαιπωρία ωστόσο είναι!!!Απλά απ τους δημοσιογράφους ακούγεται πολύ υποκριτικό...

manolis m.
03-09-2008, 12:31
den lete pou lene mono gia taliporous epivates ???? Egw thimamia pws se mia apo ti arketes valaves tou RODOS tis Dane kapoios gnwstos dimosiografos eixe kanei tin eksis erwtisi ston antapokriti tou...''Mipws exoume thimata ??'' Apo ekei kai pera...

sylver23
03-09-2008, 13:41
θυματα υπηρξαν μετα απο τα τουβλο που πεταξε.σταματαω γιατι θα μας κραξουν

polykas
04-09-2008, 22:10
Eρχόμενο χθές στην Ραφήνα με την βλάβη....;)


14577

yannisa340
04-09-2008, 22:40
[quote=polykas;108635]Eρχόμενο χθές στην Ραφήνα με την βλάβη....;)

Γι' αυτό πάει μονόπατα και κουτσαίνει; :lol::lol:

vinman
04-09-2008, 22:41
Πολύ όμορφη φωτογραφία φίλε Polykas....;)
Eξάλου δεν υπήρχε περίπτωση να μην ήταν καλή...:D

polykas
04-09-2008, 23:39
Η συνάντηση με το Εύβοια Στάρ.

14607

capten4
05-09-2008, 02:16
H ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ -ΜΗ ΠΕΤΥΧΙΜΕΝΗ-ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΕΣΕΙ.ΦΟΥΝΤΑΡΕΙ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ....ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ, ΚΑΙ ΒΓΕΝΕΙ ΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ...

capten4
05-09-2008, 02:21
ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΜΕ ΑΝΑΠΟΔΑ....

sylver23
05-09-2008, 09:14
που ολα αυτα?

Leo
05-09-2008, 12:10
Στην Ραφήνα φυσικά.. Είναι μια προσπάθεια πρόσδεσης με μια μηχανή που δεν έκατσε και ακολούθησε κι άλλη ή και άλλες....

marsant
05-09-2008, 12:40
Παντως το Θεολογος πρεπει να ειναι το καλυτερο της γραμμης,με μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο τους ανταγωνιστες του αλλα και πιο γρηγορο..

polykas
05-09-2008, 23:22
O Κόκκινος Ιάπωνας.....:D



14796





14797

manolis m.
06-09-2008, 11:33
mia fwtografia tou apo tin prosfati thiteia tou stin Iapwnia ws FERRY KOCHI !! Mallon apo oti mporw na krinw einai ekei pou itan paroplismeno kai mas perimene!! gt den fenetai kai stin kaliteri katastasi afiste pou einai demeno sto ''pouthena'' !!

14820

Thanasis89
06-09-2008, 12:00
Το δεύτερο φουγάρο του το βάλαμε εμείς εδώ ;

manolis m.
06-09-2008, 12:02
Akrivws !! Gi auto ama to deisn einai kai pseutiko!!

Thanasis89
06-09-2008, 12:07
Το έχω προσέξει ! Αλλά τι να πω ; Άφησαν "κολοβό" το βαπόρι ;

manolis m.
06-09-2008, 12:15
Den tha se paw poli makria ELENI...!!! Des to kainourgio SUPERFAST 1 !!! Fougaro monopanta!!

Thanasis89
06-09-2008, 12:39
Σωστά έχεις δίκιο ! Είναι αρκετά αντιαισθητικό όμως !

Leo
12-09-2008, 09:35
Όλα τα μηνύματα σας σχετικά με τη βλάβη του πλοίου μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα. Δηλαδή εδώ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=34301).

eliasaslan
13-09-2008, 17:58
4 πλοία στη γραμμή αυτή, κι όμως και τα 4 βγαίνουν μια χαρά, πολύ ωραία!

sunflower
18-09-2008, 15:26
Ο Θεολογος της Ραφηνας σε αλλα μερη....
16510

polykas
23-09-2008, 16:47
Kάτι πήρε το αυτί μου ότι γίνονται προσπάθειες να ξεκινήσει την Παρασκευή.

manolis m.
23-09-2008, 17:52
Makari !!! As doume edw mia tou fwto stin Iapwnia...

17310

polykas
26-09-2008, 22:16
Έτοιμο το πλοίο.Η ετήσια συντήρηση ολοκληρώθηκε.Πραγματικά έλαμπε.Πρώτη αναχώρηση από την Ραφήνα μετά τις τελευταίες ταλαιπωρίες που πέρασε.Το ΝΑΥΤΙΛΙΑ ήταν παρών στην αναχώρηση του πλοίου.

θα ήθελα όμως να κάνω μία επισύμανση για ένα θέμα που διάβασα.
Ο καθένας από εμάς έχει την θέση του και την συνεισφορά του στο
forum με τον τρόπο που εκείνος επιλέγει,είτε πρόκειται για φωτογραφίες είτε για σχόλια η και τα δύο μαζί.Θεωρώ λοιπόν αυτονόητο ότι ΟΛΟΙ οφείλουμε να σεβόμαστε την προσφορά και την συνεισφορά των άλλων άσχετα με εάν συμφωνούμε με τις δημοσιεύσεις τους και να μην σχολιάζουμε αρνητικά τις απόψεις τους.Ευχαριστώ πολύ.

ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π.Ραφήνα 26-9-2008.

17758








17760









17762












17767














17768

parianos
27-09-2008, 12:35
Εχω παει σε ολα τα πλοια της Ραφηνας (Πηνελοπη Α., Ακουα Τζουελ, Σουπερφερρυ 2) και μου εμεινε μονο αυτο και ελπιζω να παω καποια μερα Τηνο για βολτα με αυτο να το γνωριζω απο κοντα....

manolis m.
03-10-2008, 21:22
Theologos made in Japan...gia ton Polyka kai ton Roi!
18600

Mixalhs_13
03-10-2008, 22:53
Εχω παει σε ολα τα πλοια της Ραφηνας (Πηνελοπη Α., Ακουα Τζουελ, Σουπερφερρυ 2) και μου εμεινε μονο αυτο και ελπιζω να παω καποια μερα Τηνο για βολτα με αυτο να το γνωριζω απο κοντα....

Ειναι πολυ καλο πλοιο :cool:
Θα το συμπαθησεις αμεσως :p

polykas
04-10-2008, 08:15
Theologos made in Japan...gia ton Polyka kai ton Roi!
18600

Μανώλη είσαι καταπληκτικός.Σε ευχαριστούμε πολύ.

ΑΡΗΣ
05-10-2008, 00:31
Theologos made in Japan...gia ton Polyka kai ton Roi!
18600

Φίλε Γιώργο θα σε στεναχωρήσω λίγο.Μα είναι καθρέφτης αυτό το πράγμα?Ίσως ένα από τα ασχημότερα Jap ships της τελευταίας δεκαπενταετίας?Polyka σου ξαναζητώ συγνώμη αλλά και σε όσους είναι fun του ''Θεολόγου''.

.voyager
05-10-2008, 00:34
Ε, ναι. Αισθητικά δε λέει και πολλά...

capten4
05-10-2008, 01:10
ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑΠΛΩΡΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ....ΟΠΩΣ ΕΔΩ.....

18759

18760

manolis m.
05-10-2008, 01:17
Tzami oi phwto sou !!

Roi Baudoin
05-10-2008, 16:59
Μόλις, λίγη ώρα πριν.
Το "Θεολόγος Π" φθάνει στη Ραφήνα την Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2008.
Οι φωτογραφίες δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας.
Απλά θα ήθελα να τις αφιερώσουμε στη μνήμη του Δημήτρη Μουτσάτσου, παλιού καπετάνιου στη Ραφήνα, που σήμερα το πρωί τελέστηκε το μνημόσυνο για τα σαράντά του.

Ήταν ένας άνθρωπος που έζησε το λιμάνι σε όλες του τις φάσεις.
Από την ψαρόσκαλα στο σημερινό ημιτελές λιμάνι.
Είχαμε τη χαρά να καταγράψουμε κάποια από τα στιγμιότυπα της ζωής του λιμανιού στις συναντήσεις που είχαμε μαζί του, την άνοιξη του 2006.

18822

18823

vinman
05-10-2008, 17:34
Είναι πολύ όμορφες Αντώνη...;)

marsant
05-10-2008, 18:30
Φιλε Αντωνη ομορφες οι φωτογραφιες σου οπως και το βαπορι.:wink:

manolis m.
06-10-2008, 02:26
H prwti einai ola ta lefta...Yperoxi..Anevazei asithitika to vapori !

manolis m.
08-10-2008, 22:48
Dyo phwto apo to Iapwniko net..
19263
19264

dimitris
10-10-2008, 23:04
Στους φιλους Ραφηνιωτες!!!
Σημερινος Καταπλους το μεσημερι (12:00) στη Ραφηνα!
19566

vinman
10-10-2008, 23:10
Στους φιλους Ραφηνιωτες!!!
Σημερινος Καταπλους το μεσημερι (12:00) στη Ραφηνα!
19566

Τον τελευταίο καιρό όλο προς τα ανατολικά λιμάνια τριγυρίζεις...:D
Πολύ όμορφη Δημήτρη!!

dimitris
10-10-2008, 23:13
Ευχαριστω Μανωλη!
στον Πειραια ειμαστε πολλοι...:D

manolis m.
10-10-2008, 23:42
Poli omorfi fwto Dimitris!!

manolis m.
19-10-2008, 12:03
Etsi opws den prokeitai na to doume pote stin Ellada! Me anoisto to visor ti plwris...Ma katse auto to limani prepie na einai i Rfina..to anagnwrizw apo tin ipodomes ipodoxis tou plwriou katapelti! Afierwmeni eksairtika stous Rafiniotes Roi,Polykas & A.molos!
20667
pigi Wakanatsu

leonidas
26-10-2008, 10:38
O Θεολογος Π. στη Ραφηνα περιμενοντας το απογευματινο του δρομολογιο και ''κοιτωντας'' τα εργα του λιμανιου. ( 25/10/08 )

1.
http://imageshack.gr/files/7elt28vxilpo3npy06mk.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=7elt28vxilpo3npy06mk.jpg)


2.
http://imageshack.gr/files/7hz6v95egl5cm3tkm2fg.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=7hz6v95egl5cm3tkm2fg.jpg)


3.
http://imageshack.gr/files/l6go1yhksjx6dt3usnw5.jpg (http://forum.nautilia.gr/&#37;5BURL=http://imageshack.gr/view.php?file=l6go1yhksjx6dt3usnw5.jpg%5D%5BIMG%5D http://imageshack.gr/files/l6go1yhksjx6dt3usnw5.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

yannisa340
26-10-2008, 15:33
.to anagnwrizw apo tin ipodomes ipodoxis tou plwriou katapelti! Afierwmeni eksairtika stous Rafiniotes Roi,Polykas & A.molos!
20667
pigi Wakanatsu [/LEFT][/QUOTE]

Δηλαδή τι ακριβώς κάνουν οι υποδομές υποδοχής του πλώριου καταπέλτη; Τι είναι αυτά τα κόκκινα μηχανήματα στη φωτό;

Leo
26-10-2008, 15:58
.to anagnwrizw apo tin ipodomes ipodoxis tou plwriou katapelti! Afierwmeni eksairtika stous Rafiniotes Roi,Polykas & A.molos!
20667
pigi Wakanatsu [/left]

Δηλαδή τι ακριβώς κάνουν οι υποδομές υποδοχής του πλώριου καταπέλτη; Τι είναι αυτά τα κόκκινα μηχανήματα στη φωτό;[/quote]

Τα κάκκινα μηχανήματα είναι υποδομές του ντόκου και ρυθμίζουν το ύψος της ράμπας που ακουμπάει ο καταπέλτης του πλοίου. Αυτό εξαρτάται από το ύψος της μαρέας (παλίρροιας) την στιγμή της πρόσδεσης. Δεν έχουν καμία σχέση με τον καταπέλτη του πλοίου.

jimmy_techsound
30-11-2008, 21:55
23583
Σε μια ελαφριά βουτιά εμπρός

laz94
01-12-2008, 19:14
23583
Σε μια ελαφριά βουτιά εμπρός


Πολύ ωραία φώτο!!!! ;););)

jimmy_techsound
01-12-2008, 22:36
Πολύ ωραία φώτο!!!! ;););)
Ευχαριστώ προσπαθώ κι εγώ να συμβάλω στο ήδη πολύ καλό forum

Speedkiller
01-12-2008, 23:10
23583
Σε μια ελαφριά βουτιά εμπρός


Ωραίος ο Jimmy...:D

parianos
02-12-2008, 00:29
Ξερει κανενας αν υπαρχει το site της εταιρειας του Θεολογου Π;

trjim2k5
02-12-2008, 00:48
Βεβαίως...
http://www.fastferries.com.gr/index.aspx?a_id=43

Mixalhs_13
02-12-2008, 13:17
Δεν λεει ποιος εφοπλιστης κανει κουμαντο στην νεα ακτοπλοικη εταιρεια.
Ξερει κανεις ;

manolis m.
02-12-2008, 13:19
Epistrepsame sta atmokinita ploia ???????!!!!!!!!! K.Panagiwtakis legetai o efoplistis tis Fast Ferries! Kai den einai nea !

Mixalhs_13
02-12-2008, 13:47
ηρεμησε μη τα χωνεις τοσο ευκολα !!
εκανα ενα αθωο λαθος γιατι προηγουμενως εβλεπα φωτογραφιες ατμοκινητων πλοιων :D
η εταιρεια ιδρυθηκε το 1989 αρα εχει 19 χρονια ζωης , ειναι σχετικα νεα εταιρια.

parianos
02-12-2008, 23:08
Βεβαίως...
http://www.fastferries.com.gr/index.aspx?a_id=43


Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια σου....

polykas
05-12-2008, 10:14
Ραφήνα 4-12-2008.

Απαγορευτικό.

23843

polykas
05-12-2008, 11:04
Aπό άλλη οπτική γωνία...:D

23849

Nautikos II
05-12-2008, 11:11
Aπό άλλη οπτική γωνία...:D

23849
Εισα απταιστος

polykas
05-12-2008, 11:30
Eυχαριστώ πολύ...;)

23855

Mixalhs_13
05-12-2008, 12:17
Καθε φορα που βλεπω το πλοιο , ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ πολυ η επιβλητικη πλωραρα του :cool:

laz94
05-12-2008, 16:51
Γειά σου ρε polykas με τις ζωγραφιές σου!!!! ;););)

polykas
10-12-2008, 20:22
Έξω από το λιμάνι της Τήνου...;)

24271

moutsokwstas
10-12-2008, 20:41
Έξω από το λιμάνι της Τήνου...;)

24271
πολυ καλη δουλεια, γιωργο!

Nautikos II
17-12-2008, 18:23
Ο Θεολογος σημερα το πρωι στη Ραφηνα
24940

24941

24942

Mixalhs_13
18-12-2008, 12:36
Να εισαι καλα , σε ευχαριστουμε θερμα :D

vinman
18-12-2008, 22:55
Ο Θεολογος σημερα το πρωι στη Ραφηνα
24940

24941

24942

Όμορφες όπως πάντα...;)

STRATHGOS
22-12-2008, 09:09
Αυγουστος ραφηνα

25232

Nautikos II
22-12-2008, 09:43
Τωρα κοβει βολτες εξω απο το μεγαλο λιμανι

τηνος εξπρες
22-12-2008, 13:27
Τωρα κοβει βολτες εξω απο το μεγαλο λιμανι
για ποσες μερες θα απουσιασει απο τη γραμμη

Νικόλας
22-12-2008, 16:10
να το τελικά το βρήκα το άτοιμο:D
εμ να βάλουμε και εμείς τίποτα από εδώ;)
25255

Nautikos II
22-12-2008, 19:22
Ενας φιλος απ τα παλια
252882528925290

dimitris
22-12-2008, 20:45
Αφου εκανε καποιες βολτες εξω απο το λιμανι εδεσε για λιγο εδω...
25296
Σακη και Νικολα ωραιες φωτογραφιες;)

Vortigern
01-01-2009, 15:06
Και αλλη μια απο ψηλα....αφιερωμενη στον nautiko II και στους Ραφηνιωτες...
25975

dimitris
01-01-2009, 15:12
Τελικα το καταστημα Sprider ειναι ωραιο σημειο για φωτογραφιες:D
Μπραβο Θανο!!!

Vortigern
01-01-2009, 15:13
Τελικα το καταστημα Sprider ειναι ωραιο σημειο για φωτογραφιες:D
Μπραβο Θανο!!!

Κλασικα Δημητρη....οποτε μαθαινεται οτι ειμαι αθηνα να ξερεται οτι καθε πρωι ειμαι εκει για καφε μονος μου.....και η πορτα ειναι ανοιχτη!;)