PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΚΑ ΣΤΕΚΙΑ



Asterias
04-12-2007, 17:16
Είναι σαφές πως εδώ και χρόνια διάφορα καταστήματα τα έχουμε αποτυπωνένα στο μυαλό μας σαν τα πλεον κατάλληλα ιστιοπλοϊκά στέκια. Ας βάλουμε σε αυτό εδώ το thread καταστήματα τα οποία είναι παραδοσιακά Ιστιοπλοϊκά στέκια ή και καταστήματα που πιθανόν να πληρούν τις προϋποθέσεις να γίνουν.
Δεκτά όλα τα είδη καταστημάτων... (ταβέρνες, καφέ, ρούχα κλπ κλπ)

Asterias
04-12-2007, 17:29
Θα κάνω τη ν αρχή με το θρυλικό SKIPPERS. Άραγε πόσες συζητήσεις έχουν γίνει εκεί, πόσες τακτικές έχουν βελτιωθεί...πόσα skipper`s meeting...

Το Skipper's είναι ένα καφέ σνακ μπαρ το οποίο έχει γίνει στέκι για τους δημότες του Παλιού Φαλήρου εδώ και περίπου δύο δεκαετίες. Αν και βρίσκεται μόλις 5 λεπτά με τα πόδια απ'τη Ποσειδώνος, αξίζει τον κόπο να το επισκεφτείτε για ένα ποτό με φίλους το απόγευμα, ή ακόμα και το πρωί.

Το πιο σημαντικό στοιχείο του Skipper's (εκτός απ'το φιλικό προσωπικό) είναι μακράν η διακόσμηση. Το βασικό κομμάτι του μπαρ είναι δίπλα ακριβώς στη Μαρίνα. Πρόκειται για ένα διεπίπεδο χώρο με ξύλινη επένδυση, που σε κάνει να αισθάνεσαι πως βρίσκεσαι σε καράβι. Υπάρχει πληθώρα τραπεζιών και η μουσική παίζει αρκετά δυνατά και ακούγεται σε όλο τον χώρο. Υπάρχει ακόμα και ένα πανί καραβιού το οποίο δένει κατάλληλα την ατμόσφαιρα.

Το χειμώνα, μπορείτε να καθήσετε στον εσωτερικό χώρο, όπου υπάρχει τζάκι και πάνω του διάφορα ναυτικά αντικείμενα που μπορείτε να χαζέψετε. Σε όποια εποχή του χρόνου προτιμάτε, περάστε απ'το Skippers και καθήστε πλάι στα πλοία, ή στο μπαρ, για να απολαύσετε το αεράκι.

Skipper's
Μαρίνα Καλαμακίου

ΠΗΓΗ: www.athens24.gr/ (http://www.athens24.gr/)

Asterias
04-12-2007, 17:47
Μάλλον είναι η πιο όμορφη Ψαροταβέρνα που έχω πάει ποτέ. Δείτε το site της www.mixalis.gr (http://www.mixalis.gr) .Εαν βρεθείτε προς Χαλκίδα μεριά και έχετε όρεξη για ψαρικά πηγαίντε στο Μιχάλη και θα με θυμηθείτε. Θα τρελλαθείτε από τη διακόσμηση, θα τρελλαθείτε από το φαγητό, από τις τιμές που είναι λογικές κλπ κλπ...

http://www.mixalis.gr/fotografies/newer/mixa04.jpg

http://www.mixalis.gr/fotografies/newer/mixa14.jpg

http://www.mixalis.gr/fotografies/newer/mixa09.jpg

mangos
06-12-2007, 08:04
Να ρωτήσω κάτι:
Είσαστε βέβαιοι ότι αυτό που συμβαίνει εδώ δεν είναι δωρεάν διαφήμιση?

Εαν για παράδειγμα κάποιος θεωρεί ότι η χι-ψι καφετέρια είναι απαράδεκτη, πανάκριβη, κακό σέρβις, αγενέστατοι, ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, θα γράψει την γνώμη του ή θα αφήσει να διαφημίζεται κάποια επιχείρηση-ιστιοπλοϊκό στέκι?

Κατά την γνώμη μου, άλλο να βάζει κάποιος μια διαφήμιση, άλλο να γίνεται έμμεση διαφήμιση και από την πίσω πόρτα να περνάει το μήνυμα...

vas
06-12-2007, 11:48
με την ιδια λογικη που καποιος συστηνει νομιζω οτι εξυπακουεται οτι καποιος αλλος μπορει να καταθεσει τις αντιρρησεις του.

evridiki
06-12-2007, 11:52
Η καλυτερη διαφημιση ειναι απο στομα σε στομα....Να ομως που αυτο παντα γινονταν αφου ειμαστε ιδιαιτερα ολοι μας ομιλιτικοι στο τι μας αρεσει και τι οχι....

Ο καθενας εκφραζει την αποψη του!!!

Δυστυχως οταν εχουμε προτινει κατι ..ειτε μαγαζι, ειτε ταινια, ειτε καταστημα ποτε ο ιδιοκτητης στον απλο κοσμο δεν δινει κατι....

mangos
07-12-2007, 08:55
Εαν γράψω ότι το "BOURBOUTSALA CLUB" στο τάδε λιμάνι, είναι απαράδεκτο (κατά την γνώμη μου) γιατί είναι πανάκριβο, έχει άθλιο σέρβις, περίμενα μισή ώρα για να παραγγείλω, και μετά από 50 λεπτά σηκώθηκα να φύγω και δεν είχαν φέραι ακόμα το φραπόγαλο που παρήγγειλα, και όπως έφευγα μια αγενέστατη γκαρσόνα μου είπε πως δεν είχαν ραντεβού μαζί μου, κι έτσι το να περιμένω 50 λεπτά για να πιω έναν φραπέ ήταν φυσιολογικό... τι θα γίνει?
Θα γίνω (πάλι) ο κακός, θα απειλούν με μηνύσεις για δυσφήμιση, κλπ.
Στο "BOURBOUTSALA CLUB" επίσης μια άλλη φορά, με το που μου σερβίρανε την μπύρα, στάθηκε σαν μπάστακας η γκαρσόνα για να πληρωθεί, λες και είμαστε απατεώνες που θα σηκωθούν να φύγουν... Δήθεν έφευγε η γκαρσόνα, άλλαζε βάρδια, αλλά για όση ώρα κάτσαμε, ακόμα εκεί ήταν η γκαρσόνα...
Τρίτη φορά, κέρασα καφέδες ένα ζευγάρι ξένους, τα παιδάκια τους πήρανε από ένα παγωτό, και πλήρωσα 48 ευρώ!!! 48 ευρώ μου έφθαναν να τους κεράσω φαγητό στον Μπάμπη, στην Αμφιθέας, όχι καφέδες στο "BOURBOUTSALA CLUB"!!!

Γιατί πάω??? Διότι εκεί πήγαν οι πελάτες μου!!! Τι να έκανα?

Εαν επιτρέπεται να δυσφημίσουμε κάποιο τέτοιο μαγαζί, ας το διαφημίσουμε κιόλας. Αλλά όσο λέμε καλά πράγματα, κανένας δεν ενοχλείται, όταν κάποιος γράψει την πικρή αλήθεια, όλοι απειλούνε.

Η γνώμη μου είναι: Όχι στην τζάμπα διαφήμιση!!!

Άλλο να λέμε ότι το τάδε σκάφος μου άρσε γι αυτόν τον λόγο, ή το άλλο δεν μου άρεσε, και άλλο να στέλνουμε πελάτες στο Σκίππερς... ουπς, στο "BOURBOUTSALA CLUB" ηθελα να πω...

:confused:

gmav
07-12-2007, 11:17
Αλλά όσο λέμε καλά πράγματα, κανένας δεν ενοχλείται, όταν κάποιος γράψει την πικρή αλήθεια, όλοι απειλούνε.

Η γνώμη μου είναι: Όχι στην τζάμπα διαφήμιση!!!


Καλημέρα...

δυστυχώς είναι ενα θέμα που θα το συναντήσεις σε όλα σχεδόν τα φορουμ...

η δυσφήμιση είναι κάτι που διώκεται ποινικά και οι περισσότεροι θέλουν να καλύψουν τον κ..ο τους μη βρεθούν μπλεγμένοι...

:D

evridiki
07-12-2007, 13:41
Το να μιλησουμε για ενα μερος που μπορουμε να το καταταξουμε ως ενα απο τα ιστιοπλοικα στεκια, στο αν ειναι καλο η' και κακο φυσικα, ειναι ελευθερο!!!
Διαφημηση δεν κανουμε αφου δεν μας δινουν χρηματικο ποσο για κατι τετοιο.
Οχι στην πειρατεια της ελευθερης διαφημησης-δυσφημησης δεν ξερω αν υφισταται αφου ελευθερια αποψης εχουν ολοι....

mangos
08-12-2007, 18:27
Εαν μπορούμε να πούμε αρνητικά-δυσάρεστα, τότε να λέμε και θετικά-ευχάριστα. Εαν η ελευθερία της γνώμης μας είναι τόση, όσο χαϊδεύουμε τα αυτιά όσων κρίνουμε, τότε αυτό είναι διαφήμιση, διότι δεν υπάρχει (ούτε μπορεί να υπάρξει) ο αντίλογος...

mariner
09-12-2007, 17:28
Έχω την εντύπωση πως κάποιος εδώ δέν έχει καθρέφτη σπίτι του.
Τους έχει σπάσει όλους όταν τσακώνεται με τον εαυτό του.
:o


Είναι πολύ σημαντικό να τα έχει βρει κανείς με τον εαυτό του.
Τότε μπορεί να τα βρει και με τους άλλους.
:D

Παναγιώτης
09-12-2007, 19:53
Η άμεση και έμμεση διαφήμιση απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ. Όπως και η δυσφήμηση οποιουδήποτε. Όμως βάζω το χέρι μου στη φωτιά (από όσο τους ξέρω προσωπικά τον πρώτο από τα γραφόμενά του το δεύτερο) ούτε ο Αστερίας ούτε ο mangos είχαν κάποιο κέρδος οικονομικό ή άλλο για να γράψουν τα προηγούμενα μηνύματα.
Από την άλλη σύμφωνα με το Σύνταγμα (Άρθρο 14) "Kαθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Kράτους." Λοιπόν δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας από ένα μέρος (καλές ή κακές) με σκοπό να βοηθήσουμε τα άλλα μέλη του φόρουμ. Με την προυπόθεση βέβαια ότι αυτό δεν γίνεται υστερόβουλα ή κακόβουλα και χωρίς να σχολιάζουμε τις απόψεις των άλλων (περι ορέξεως ...κολοκυθόπιτα). Αν και πολλές φορές έχω πάει κάπου και πέρασα καλά και μετά από λίγο καιρό έχει χαλάσει.
Ένας πρακτικός κανόνας είναι να γράφουμε τις δικές μας εμπειρίες και να μην αντιγράφουμε από περιοδικά ή ιστοσελίδες παρουσιάσεις μαγαζιών που ο συντάκτης τους το λιγότερο έφαγε τζαμπα* αλλά τις δικές μας εμπειρίες. Προσωπικά έχω διαβάσει διθυράμβους για μαγαζιά που έχω υποσχεθεί ότι δεν περνάω ούτε απέξω αφού αυτοί με το σέρβις τους μου δείχνουν ότι δε με θέλουν για πελάτη.
Λοιπόν θα μου άρεσε σε αυτό το θέμα να γράφουμε για μέρη που βρίσκονται στο τέρμα μιας ενδιαφέρουσας ιστιιοπλοϊκής διαδρομής. Μέρη διαφορετικά από αυτά με τις φωτογραφίες σκαφών και τα σωσίβια στους τοίχους που μαζεύονται οι τύποι έχω-και-κοτερο-πάμε-μια-βολτα;). Μέρη που ανακαλύψαμε εμείς ίσως μη γνωρίζοντας ότι υπήρχε κάτι εκεί που ήπιαμε τα ουζάκια μας και φχαριστηθήκαμε.

*Πριν από χρόνια το Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροιτυπίας παρουσίαζε το "στέκι" κάποιου "επώνυμου" με μια μίνι συνέντευξη και παρουσίαση του μαγαζιού. Η μακαρίτισσα Μαλβίνα Κάραλη τους (αντί των εστιατορίων του Κολωνακίου και του Θησείου που έμπαιναν στα προηγούμενα τέυχη) τους πήγε σε μια ψαροταβέρνα στο ...Πέραμα για να φάνε μπαμπούνια και αν και έχουν περάσει χρόνια θυμάμαι ακόμα τη φράση της (που προς τιμήν του ο συντάκτης του άρθρου την έγραψε) "φαντάζομαι άλλοι επειδή είναι δωρεάν σε πάνε στα πανάκριβα, αγάπη μου δεν καταλαβαίνουν ότι η ουσία είναι στο μίνιμαλ, αυτό είναι μίνιμαλ οι μπαρμπουνάκηδες":D

Παναγιώτης
09-12-2007, 20:31
Να βάλω μια δική μου πρόταση η ταβέρνα της Λούλας στον όρμο της Ζωγεριάς λίγο ανατολικά από το δυτικότερο άκρο των Σπετσών (κινούμενοι στο στενό των Σπετσών) περίπου 37°16,6΄Β 23°06,4΄Α. Ό όρμος προσφέρει αγκυροβόλιο σε μικρά σκάφη (θέλει προσοχή όμως καλό είνα να μείνετε ανοιχτά αν δεν ξέρετε τα νερά).
Στην ταβέρνα αυτή έχει καλή κουζίνα και ωραίο περιβάλλον κάτω από τα πεύκα.
http://www.spetses.gr/online/s_gallery/images/beaches/thumbLARGE_000041.jpg
Πηγή εικόνας:http://www.spetses.gr/

mangos
10-12-2007, 09:22
Η άμεση και έμμεση διαφήμιση απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ. Όπως και η δυσφήμηση οποιουδήποτε. Όμως βάζω το χέρι μου στη φωτιά (από όσο τους ξέρω προσωπικά τον πρώτο από τα γραφόμενά του το δεύτερο) ούτε ο Αστερίας ούτε ο mangos είχαν κάποιο κέρδος οικονομικό ή άλλο για να γράψουν τα προηγούμενα μηνύματα.
Από την άλλη σύμφωνα με το Σύνταγμα (Άρθρο 14) "Kαθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Kράτους." Λοιπόν δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας από ένα μέρος (καλές ή κακές) με σκοπό να βοηθήσουμε τα άλλα μέλη του φόρουμ. Με την προυπόθεση βέβαια ότι αυτό δεν γίνεται υστερόβουλα ή κακόβουλα και χωρίς να σχολιάζουμε τις απόψεις των άλλων (περι ορέξεως ...κολοκυθόπιτα). Αν και πολλές φορές έχω πάει κάπου και πέρασα καλά και μετά από λίγο καιρό έχει χαλάσει.
Ένας πρακτικός κανόνας είναι να γράφουμε τις δικές μας εμπειρίες και να μην αντιγράφουμε από περιοδικά ή ιστοσελίδες παρουσιάσεις μαγαζιών που ο συντάκτης τους το λιγότερο έφαγε τζαμπα* αλλά τις δικές μας εμπειρίες. Προσωπικά έχω διαβάσει διθυράμβους για μαγαζιά που έχω υποσχεθεί ότι δεν περνάω ούτε απέξω αφού αυτοί με το σέρβις τους μου δείχνουν ότι δε με θέλουν για πελάτη.
Λοιπόν θα μου άρεσε σε αυτό το θέμα να γράφουμε για μέρη που βρίσκονται στο τέρμα μιας ενδιαφέρουσας ιστιιοπλοϊκής διαδρομής. Μέρη διαφορετικά από αυτά με τις φωτογραφίες σκαφών και τα σωσίβια στους τοίχους που μαζεύονται οι τύποι έχω-και-κοτερο-πάμε-μια-βολτα;). Μέρη που ανακαλύψαμε εμείς ίσως μη γνωρίζοντας ότι υπήρχε κάτι εκεί που ήπιαμε τα ουζάκια μας και φχαριστηθήκαμε.

*Πριν από χρόνια το Ε της Κυριακάτικης Ελευθεροιτυπίας παρουσίαζε το "στέκι" κάποιου "επώνυμου" με μια μίνι συνέντευξη και παρουσίαση του μαγαζιού. Η μακαρίτισσα Μαλβίνα Κάραλη τους (αντί των εστιατορίων του Κολωνακίου και του Θησείου που έμπαιναν στα προηγούμενα τέυχη) τους πήγε σε μια ψαροταβέρνα στο ...Πέραμα για να φάνε μπαμπούνια και αν και έχουν περάσει χρόνια θυμάμαι ακόμα τη φράση της (που προς τιμήν του ο συντάκτης του άρθρου την έγραψε) "φαντάζομαι άλλοι επειδή είναι δωρεάν σε πάνε στα πανάκριβα, αγάπη μου δεν καταλαβαίνουν ότι η ουσία είναι στο μίνιμαλ, αυτό είναι μίνιμαλ οι μπαρμπουνάκηδες":D

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη.
Θα τονίσω απλώς ότι ποτέ δεν υποννόησα ότι ο Αστερίας είχε κάποια σκοπιμότητα που αντέγραψε από το ΑΘΗΝΟΡΑΜΑ την διαφημιστική καταχώρηση του ΣΚΙΠΠΕΡΣ.

Τυχαίνει όμως (από ανάγκη) να είμαι πελάτης του συγκεκριμμένου μαγαζιού, και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από το συγκεκριμμένο μαγαζί. Η μονοπωλιακή κατάσταση, είναι κακός σύμβουλος, μακάρι ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμμένου μαγαζιού να προβληματιστεί κάποτε για το σέρβις και τους τρόπους των υπαλλήλων που χρησιμοποιεί, και να βελτιωθεί σε αυτό το θέμα.

Το περασμένο καλοκαίρι, βρέθηκα με σκάφος σε ένα ερημονήσι κοντά σε τουρστικό νησί.
Εκεί, λειτουργεί μια μόνο ταβέρνα, σε ένα πολύ όμορφο μέρος, και το 99% των πελατών σκαφάτοι ή μεταφερόμενοι τουρίστες με καραβάκι.
Οι τιμές ήταν τσιμπημένες, οι μερίδες υπερβολικά μικρές, οι τιμές ακριβές, το σέρβις απελπιστικά αργό... Η μονοπωλιακή κατάσταση διαφθείρει...

Αντίθετα, άλλα ταβερνάκια που επίσης εξαρτώνται από τους περαστικούς σκαφάτους που θα πάνε, το σέρβις είναι καταπληκτικό και οι τιμές λογικότατες, γιατί παραδίπλα υπάρχουν και άλλες λύσεις, και ξεσκίζονται να σε κερδίσουν για πελάτη...

Asterias
10-12-2007, 11:50
Γεια χαρά.

Ψυχραιμία. Δε μπορούμε να «φτιάξουμε» κάποιο μαγαζί μέσα από το forum. Ξεκίνησα μια λίστα, στην οποία το συγκεκριμένο κατάστημα είναι μέσα.
Καλώς, κακώς;; Εμένα πάντως δεν με έχει ενοχλήσει κάτι τις λίγες φορές που έχω πάει. Η ταυτότητα του όποιου καταστήματος δεν αλλάζει μέσα από εδώ και μια και 2 φορές να πάει κάποιος, αν δε μείνει ευχαριστημένος δεν θα ξαναπάει και το αντίθετο.

mangos
10-12-2007, 18:41
Εμένα με κάλυψε ο Παναγιώτης.
Αφού μπορούμε να λέμε την αρνητική μας γνώμη, τότε όλα καλά.
Φυσικά, εαν κάποιος σκόπιμα διαφημίζεται ή δυσφημεί, τότε αλλάζει το πράγμα.

mangos
10-12-2007, 18:43
Εμένα πάντως δεν με έχει ενοχλήσει κάτι τις λίγες φορές που έχω πάει.

Αφού δεν είχες κάποιο παράπονο, καλά έκανες και έγραψες την θετική γνώμη σου.