PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδυση στη θάλασσα «Απορίας ¶ξιον Νο 2»



Asterias
12-05-2005, 01:25
Καλησπέρα σε όλους!!!

Ξεκινώντας αυτό το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα όλους τους φίλους του έχουν σχέση με τη θάλασσα...!

Πιστεύετε πως η πλειοψηφία των ανθρώπων που «χρησιμοποιεί» τη θάλασσα για αναψυχή και τα παρελκόμενα αυτής έχει τις απαραίτητες γνώσεις-πληροφορίες για το πώς πρέπει να είναι η ένδυσή μας στο υγρό στοιχείο, είτε χειμώνα, είτε καλοκαίρι;;

Morgan
12-05-2005, 08:38
για το χειμωνα καταλαβαινω οτι πρεπει να εχεις ειδικη ενδυση! και αυτο σιγουρα δεν το γνωριζουμε πολλοι απο μας(εγω καθολου).
το καλοκαιρι ομως γιατι ειναι απαραιτητο κατι παραπανω απο μια βερμουδιτσα?

Asterias
12-05-2005, 12:13
Έτσι στα γρήγορα μπορώ να σου πώ οτι το πιο «ζόρικο» κρύο μέσα σε σκάφος το έχω νιώσει Αύγουστο μήνα με ντάλα ήλιο! Γιατί; Αρκετό κύμα, κάτι που σημαίνει ότι βρεχόμουν συνέχεια και παράλληλα δυνατός άνεμος! Ένας αρκετά κρύος συνδυασμός! Σίγουρα δεν είναι αυτό το γεγονός κανόνας αλλά στη θάλασσα χειμώνα-καλοκαίρι χρειάζεται το backup κάποιου καλού εξοπλισμού!

Φυσικά οι περισσότερες εμπειρίες μου πηγάζουν από σκάφος που η κουπαστή του απέχει 30-40 πόντους απο την επιφάνεια της θάλασσας!!

Πάντως το θέμα θα αναλυθεί αρκετά έτσι ώστε να πάρουμε μια πρώτη γνώση!!!

Alex
16-05-2005, 09:03
αυτό ακριβώς μου είπε και ένας φίλος μου που είχε συμμετάσχει σε αγώνα ιστιοπλοϊας ότι κατακαλόκαιρο και βράδυ είχε παγώσει, που λέει ο λόγος πώς ήταν στον τιτανικό που ο πρωταγωνιστής πάγωσε με παγάκια στη μύτη εεεε κάπως έτσι!!!

jerry_p
16-05-2005, 10:18
Σε αντίστοιχο ιστιοπλοικό forum, τέθηκε ερώτηση για τον ρουχισμό από νέο ιστιοπλόο. Μία από τις απαντήσεις, την οποία θεωρώ πλήρη, μεταφέρω παρακάτω, με ελάχιστες παρεμβάσεις για εξοικονόμηση χώρου. Σημειώνω βέβαια ότι απευθύνεται σε ανθρώπους που ταξιδεύουν σκάφη με σχεδόν όλες τις συνθήκες (άλλωστε αυτές συχνά μεταβάλλονται γρήγορα), όπως συνήθως είναι οι ιστιοπλόοι.

"....
•Γάντια: Ένα καλό ζευγάρι γάντια ιστιοπλοΐας – όχι φυσικό δέρμα (με το θαλασσινό νερό το δέρμα σκληραίνει και πληγώνει τα χέρια). Τα ειδικά συνθετικά δέρματα είναι κατασκευασμένα για να παραμένουν μαλακά και είναι καλής αντοχής.
•Ζευγάρι καλά μαύρα κατά προτίμηση polarized γυαλιά ηλίου. Να είναι ελαφριά και να περικλείουν το μάτι. Τα θες μαύρα για βλέπεις ψηλά στο κατάρτι (ανεμούρια, Windex) κόντρα στον ήλιο. Επίσης η ανάκλαση από τη θάλασσα είναι πολύ έντονη το καλοκαίρι.
•Καπέλο. Τα καλύτερα είναι τα πλατύγυρα αλλά και τα απλά μια χαρά είναι. Μερικά έχουν και σχοινάκι με clip μπλούζας για να μη φεύγουν στον αέρα.
•ΠΟΛΥ ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ.
•Νιτσεράδα (μπουφάν – παντελόνι). Μεγάλη κουβέντα. Για αρχή κάτι φθηνό, για να δεις αν σου αρέσει το άθλημα. Δυστυχώς αν σου αρέσει θα τη πετάξεις σύντομα για να πάρεις μια σοβαρή, ίσως διαπνέουσα (breathable). Μη ξεγελιέσαι από το καλοκαίρι της ξηράς, η θάλασσα είναι άλλο πράγμα.
•Ζευγάρι παπούτσια ιστιοπλοΐας, με ίσο πάτο με πολύ σφικτά διαστήματα για να πιάνουν στο νερό, χωρίς να φέρνουν όμως πέτρες στο σκάφος. Η σόλα πρέπει να είναι άσπρη ή να φέρει επιγραφή NON-ΜΑRKING. Προτιμήστε να έχετε ένα ζευγάρι που το φοράτε μόνο όταν μπαίνετε στο σκάφος.
•Ζευγάρι απλές γαλότσες – προσοχή εδώ – ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ. (όχι κηπουρού ή κυνηγού) Ισχύει ότι και στα παπούτσια.
•Λοιπός εξοπλισμός. Πολλά μπλουζάκια, βερμούδες, κολεγιακά και οπωσδήποτε ένα καλό fleece (τα βράδια παραμένουν κρύα ακόμα και τον Ιούνιο, ειδικά για τις γυναίκες λόγω του σωματικού τους «θερμοστάτη» κρυώνουν πιο εύκολα). Τόσο για τα παπούτσια όσο και για το λοιπό εξοπλισμό, σε αντίθεση με τα ειδικά (νιτσεράδες) αγοράστε φθηνά, δεν φαντάζεστε πόσο εύκολα σκίζονται ή λερώνονται μόνιμα ρούχα σε ένα σκάφος, και δεν υπάρχει και πρακτική διαφορά από ένα επώνυμο T-shirt των €20 από ένα απλό άσπρο των €3.
•Στα ταξίδια να έχετε πάντα μια βασική αλλαξιά μαζί και μια πετσέτα μικρή για να σκουπιστείτε η να βάλετε στο λαιμό. ..."

Alex
16-05-2005, 10:25
απορια :?: τι σημαίνει παπούτσια με πολύ σφικτά διαστήματα για να πιάνουν στο νερό????? :roll:

jerry_p
16-05-2005, 11:08
Λογική απορία .....
Κατ' αρχήν οι σόλες γενικά είναι μή επίπεδες, έχουν δηλαδή διαμορφωμένες αυλακώσεις, σαν τα λάστιχα των αυτοκινήτων. Θα μπορούσε κάποιος να διαχωρίσει τις αυλακώσεις αυτές σε λεπτές και χοντρές (τρακτερωτά λάστιχα ή σόλες). Γιά το περιβάλλον ενός σκάφους, οι λεπτές και πυκνές αυλακώσεις είναι απαραίτητες για να φεύγει το νερό ανάμεσά τους (κάτω από την πίεση της σόλας από το βάρος του σώματος). Επίσης η "μαλακή" σόλα βοηθάει. Το αντίθετο θα ήταν επιθυμητό σε μία μπότα βουνού για παράδειγμα, όπου η τρακτερωτή σόλα βοηθάει στην πρόσφυση σε κακοτράχαλο έδαφος. Επίσης προσοχή χρειάζεται στα πετραδάκια που "σφηνώνουν" στις αυλακώσεις όταν περπατάμε στη στεριά, γιατι μετά χαράζουν το deck των σκαφών.
Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση των γραφομένων του προηγούμενου post.

Alex
16-05-2005, 11:12
ήσουν σαφέστατος, σ'ευχαριστώ, παντως με συναρπάζει το γεγονός ότι υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα άγνωστα για αυτό το είδος ψυχαγωγίας που ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρεια μετράει

Asterias
16-05-2005, 16:17
Πάρα πολύ σωστά αυτά που αναφέρει ο jerry_p. Συμφωνώ απόλυτα.

Σίγουρα στο χώρο της ένδυσης στη θάλασσα υπάρχει αρκετά μεγάλη εξιδείκευση σε όλα τα είδη ρουχισμού. Πάντως για κάποιον που πρωτοξεκινάει την επαφή του με τη θάλασσα σε σκάφος (πχ ανοιχτής θάλασσας) όλα τα παραπάνω είναι μια άρτια πρόταση εξοπλισμού.

Διευκρίνηση: Αναφέρω ότι είναι μια άρτια πρόταση για αρχαρίους για σκάφος πχ ανοιχτής θάλασσας διότι σε άλλα σκάφη η ένδυση μας διαφέρει αρκετά. ¶λλα ρούχα θα διαλέξουμε για ένα σκάφος ανοιχτής θάλλασας και άλλα πχ για ένα JET SKI ή για κάποιο catamaran κ.ο.κ.

Ευχαριστούμε πολύ jerry_p!

Morgan
17-05-2005, 15:47
"αγριεμενους" σας βλεπω...
εγω παντως ψηφιζω, βερμουδιτσα,γυαλια, καροτεν, βιβλιαρακι ή εφημεριδα και φραπογαλο με μια ζαχαρη ...

ΧΑΛΑΡΑΑΑΑ 8)

efouskayak
17-05-2005, 15:51
"αγριεμενους" σας βλεπω...
εγω παντως ψηφιζω, βερμουδιτσα,γυαλια, καροτεν, βιβλιαρακι ή εφημεριδα και φραπογαλο με μια ζαχαρη ...

ΧΑΛΑΡΑΑΑΑ 8)

Morgan Morgan γύρνα πίσω ξέχασες τα κουβαδάκια σουυυυυυυυυυυυυυ 8) :D

Υ.Γ Το παιδί χρειάζετε επειγόντως άδεια ....

Morgan
17-05-2005, 15:58
εγω παντως ψηφιζω, βερμουδιτσα,γυαλια, καροτεν, βιβλιαρακι ή εφημεριδα και φραπογαλο με μια ζαχαρη ...
+ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ + ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΣΤΡΑΚΙΑ

Alex
18-05-2005, 07:37
γεια σου ρε morgan έτσι στο πνεύμα του καλοκαιριού χα χα χα 8)

Morgan
18-05-2005, 20:14
για το μαγιο σου ειπα :lol: ???

Alex
19-05-2005, 07:34
καλημέρα, πώς θα είναι το μαγιό ??? ζωγραφισμένο με μπαλίτσες ή με αυτοκινητάκια?

Morgan
19-05-2005, 08:32
γαλαζιο με λουλουδακια! χαβανεζικο!

Alex
19-05-2005, 08:37
καλη φάση, θέλω να σε δω με το χαβανέζικο και τα κουβαδάκια σου στην άμμο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

efouskayak
19-05-2005, 08:52
Γνωρίζει κάποιος να μας πεί τί ένδυση χρειάζεται να διαθέτει κάποιος για να ασχοληθεί με το ψαροντούφεκο ή τις καταδύσεις :?:

Alex
19-05-2005, 08:58
εγώ αυτό που ξέρω από φίλους μου που κάνουν το σπορ, είναι ότι χρειάζεσαι μια καλή στολή που είναι σαν body glove και για το κρύο και για πολλά άλλα, και φυσικά μπουκάλα αν πας για καταδύσεις σε βάθος, μάσκα, πέδιλα και αναπνευστήρα και πάντα δεύτερο άτομο μαζί, ποτέ μόνος ή μόνη γιατί όσο να ναι θάλασσα είναι αυτή δεν ξέρεις τι κρύβει

Morgan
19-05-2005, 08:58
Οχι δεν γνωριζω, θα σε βοηθησει αλλος :P

efouskayak
19-05-2005, 09:00
Να συμπληρώσω και τα βαρύδια νομίζω ότι η στολή αυτή σε ανεβάζει επάνω και χρειάζονται για να μπορείς να καταδυθείς... νομίζω :roll:

Alex
19-05-2005, 09:02
αυτό δεν το ξέρω, αλλά νομίζω ότι αυτό εξαρτάται απο το βάθος που θα πας , πώς και ρωτάς ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο?

efouskayak
19-05-2005, 09:15
Στο παρελθόν με ενδιέφερε πολύ τώρα που γεράσαμε δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα... :oops:

Alex
19-05-2005, 09:22
ασε μας μωρε, δεν υπάρχει ηλικία σε αυτό και στο κάτω κατω μεγάλη αποκλείεται να είσαι :lol:

efouskayak
19-05-2005, 09:40
Υποθέτω ότι θέλει πνευμόνια και καλή φυσική κατάσταση (ας μας διορθώσει κάποιος που γνωρίζει παρακαλώ) και δεν είμαι σε τέτοια κατάσταση :wink:

Alex
19-05-2005, 10:25
βρε συ ολα γίνονται, αλλά σιγά σιγά, καταρχάς πρέπει πρώτα να μάθεις αναπνοές, αλλιώς δεν μπορείς να βουτήξεις. Και πας σταδιακά, στα 5 μέτρα, και σιγά σιγά κατεβαίνεις

efouskayak
19-05-2005, 10:37
μπουρμπουλήθρες στα πόσα μέτρα κάνεις :lol: :?: :!:

Asterias
19-05-2005, 10:40
Με κάθε επιφύλαξη εγώ αυτα που ξέρω είναι ότι στις normal σχολές υπάρχει μια συγκεκριμένη μεθόδευση στο τι ΄θα κάνεις, πότε θα το κάνεις, σε πόσα μέτρα κλπ.

Όσοι έχουν παιδιά και ενδιαφέρονται να ρίξουν στην κατάδυση, αυτά που γνωρίζω από στόματος ειδικού είναι ότι κάνουν μέχρι, τα 18 τους καταδύσεις με μάσκα και αναπνευστήρα. Από το πέρας των 18 ετών μπαίνουν στη διαδικασία των καταδύσεων με μπουκάλες κλπ.

Μάλιστα εάν θυμάμαι καλά υπάρχουν και είδη κατάδυσης.

Alex
19-05-2005, 10:44
βεβαίως και απο αυτό έχει ο μπαξές, εε όσο κατεβαίνεις και αναπνεέις με αναπνευστήρα εεεε κάνεις και μπουρμπουλήθρες

sailing_2004
13-06-2005, 21:32
Παιδιά ξεχάσαμε μπλούζάκι μακρυμάνικο lycra. Ότι πρέπει για να μην μας κάψει ο ήλιος από την μέση και πάνω. Ενώ βρέχεσαι, προσφέρει ζέστη τους χειμερινούς μήνες και δροσιά το καλοκαίρι. Τα πιτσιρίκια στις μικρές ιστιοπλοϊκές κλάσεις φοράνε πάντα τέτοια.

Νίκος

Kyriakos
02-03-2007, 18:01
Κοίτα τί βρίσκεις ψάχνοντας!!!!

Λοιπόν, για καταδύσεις χρειάζεσαι (αρχικά) τα εξής:

1. Στολή. Από νεοπρέν, εφαρμοστή
2. Μποτάκια. Από νεοπρέν, στο μέγεθός σου
3. Βατραχοπέδιλα
4. Μάσκα

Τον υπόλοιπο εξοπλισμό (και αυτόν) στον δανείζουν οι σχολές.

Το όριο ηλικίας είναι μικρό με την συγκατάθεση του κηδεμόνα.
Ανώτατο δεν έχει, αρκεί να σε βεβαιώσει γιατρός, που χρειάζεται έτσι και αλλιώς.

Η καλή φυσική κατάσταση βοηθάει αλλά δεν είναι απαραίτητη. Αρκεί να έχεις μία.

¶λλο?

Ξενοκράτης
20-05-2007, 09:28
Απο οσο καταλαβα στο ποστ σου Κυριακο αναφερεσε για αυτονομη...μιας και στην ελευθερη δε χρησιμοποιεις μποτακια γιατι τα πεδιλα ειναι τελειως διαφορετικα....
Στη αυτονομη λοιπον καταδυση χρειαζεσαι εκτος απο αυτα που ανεφερες...

1)Βαρυδια (συνηθως 1/10 του σωματικου σου βαρους) αναλογα την υδροβιοτητα και την εξεικοιωση με το υγρο στοιχειο....!!

2)Φυαλη με ατμοσφερικο αερα (για βουτιες μεχρι 25-30 μετρα)

3)Χταποδι με 1ο σταδιο, εφεδρικο, μανομετρο και βυθομετρο

4)Μαχαιρι (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) για καθε βουτια....σωζει ζωες....

5)Γαντια απο νεοπρεν....στο βυθο αν και απαγορευεται να πιανεις οτι βλεπεις...ερχεσε σε επαφη με βραχους και αιχμηρα αντικειμενα + θερμικες απωλειες...

6) Και το πιο σημαντικο κομματι του εξοπλισμου ειναι το BCD( Βoyancy control Device) που αναλογα με τον ογκο του αερα που εχει μεσα το "γυλεκο" αυτο....αλαζει και η πλευστοτητα στου κατω απο το νερο (αλλα λειτουργει και σαν σωσηβιο μετα τη βουτια)

θα μπορουσε να προσθεθει το computer χειρος και η πυξιδα αλλα δεν ειναι απαραιτητα για μια βουτια....

Τωρα στο κομματι της φυσικης καταστασης...αυτα που ανεφερες ειναι για να κανεις τα "σχολεια" για την εκπεδευση σου σαν αυτοδυτης...για το πτυχιο χρειαζωνται ακτινογραφιες-καρδιογραφηματα-εξεταση ορυλα!!

Kyriakos
21-05-2007, 11:59
Στη αυτονομη λοιπον καταδυση χρειαζεσαι εκτος απο αυτα που ανεφερες...

1)Βαρυδια (συνηθως 1/10 του σωματικου σου βαρους) αναλογα την υδροβιοτητα και την εξεικοιωση με το υγρο στοιχειο....!!

2)Φυαλη με ατμοσφερικο αερα (για βουτιες μεχρι 25-30 μετρα)

3)Χταποδι με 1ο σταδιο, εφεδρικο, μανομετρο και βυθομετρο

4)Μαχαιρι (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) για καθε βουτια....σωζει ζωες....

5)Γαντια απο νεοπρεν....στο βυθο αν και απαγορευεται να πιανεις οτι βλεπεις...ερχεσε σε επαφη με βραχους και αιχμηρα αντικειμενα + θερμικες απωλειες...

6) Και το πιο σημαντικο κομματι του εξοπλισμου ειναι το BCD( Βoyancy control Device) που αναλογα με τον ογκο του αερα που εχει μεσα το "γυλεκο" αυτο....αλαζει και η πλευστοτητα στου κατω απο το νερο (αλλα λειτουργει και σαν σωσηβιο μετα τη βουτια)

θα μπορουσε να προσθεθει το computer χειρος και η πυξιδα αλλα δεν ειναι απαραιτητα για μια βουτια....



Δίκιο έχεις, αλλά αυτά στα δίνουν οι σχολές για τα μαθήματα, όπως γράφω. Αυτά είναι η πρώτη λίστα για τον δικό σου εξοπλισμό.

Για να σε δεχθεί η σχολή, αλλά περισσότερο για δική σου εξασφάλιση, χρειάζεται εξέταση, καλύτερα δε από το κέντρο υπερβαρικής. Ένας ΟΡΥΛΑ δεν σημαίνει οτί ξέρει και τα θέματα της κατάδυσης. Από εκεί, ότι σου πούνε...

Ξενοκράτης
21-05-2007, 14:37
Ακριβως εχεις απολυτο δικιο.....απλα για τον Ορυλα ειπα οτι ειναι απαραιτητος για να εκδωσεις τα διπλωματα!! Για νασε σιγουρος...και πανω απο ολα ασφαλης...χρειαζεται.....και πρεπει να το κανω γμτ!! :rolleyes:

Kyriakos
21-05-2007, 16:19
Ακριβως εχεις απολυτο δικιο.....απλα για τον Ορυλα ειπα οτι ειναι απαραιτητος για να εκδωσεις τα διπλωματα!! Για νασε σιγουρος...και πανω απο ολα ασφαλης...χρειαζεται.....και πρεπει να το κανω γμτ!! :rolleyes:

Και εγώ:(....

Κέντρο υπερβαρικής. :p

Kyriakos
21-05-2007, 16:24
Και εγώ:(....

Κέντρο υπερβαρικής. :p

Τώρα τι να κάνω, που άλλη φατσούλα βάζω και άλλη βγαίνει, και δεν μπορώ να κάνω edit? ε?:mad:

Ξενοκράτης
21-05-2007, 16:28
Αν δε σου κανει κοπο...ριξε καμια πληροφορια για το τι παιζει κτλ..(με το κεντρο υπερβαρικης)
Ετσι να μαθαινουμε......
Off topic λιγο (περι ενδυσης)...αλλα απαραιτητο!! :rolleyes:

Kyriakos
21-05-2007, 16:50
Αν δε σου κανει κοπο...ριξε καμια πληροφορια για το τι παιζει κτλ..(με το κεντρο υπερβαρικης)
Ετσι να μαθαινουμε......
Off topic λιγο (περι ενδυσης)...αλλα απαραιτητο!! :rolleyes:

Τις εξετάσεις που πρέπει να φωράς , να τις κάνεις περιοδικά:

http://www.theabyss.gr/index.php?pid=25

Ξενοκράτης
21-05-2007, 18:16
Mπραβο ρε Κυριακο....
Πανω απ'ολα η υγεια και μετα η γνωση....Δεν παιζεις με τη θαλασσα!!!

gmav
10-09-2007, 14:09
Στη αυτονομη λοιπον καταδυση χρειαζεσαι εκτος απο αυτα που ανεφερες...

1)Βαρυδια (συνηθως 1/10 του σωματικου σου βαρους) αναλογα την υδροβιοτητα και την εξεικοιωση με το υγρο στοιχειο....!!
το πόσα κιλα θα βάλεις στην κατάδυση εξαρτάται απο την άνωση που έχεις συνολικά και όχι απο την υδροβιότητα...

διαφορετικά κιλά θα βάλεις αν βουτήξεις με μονοσορτς και 18λιτρη μπουκάλα και διαφορετικά κιλά θα βάλεις να βουτήξεις με φιάλες αλουμινίου 20λίτρων και 7mm στολή...



2)Φυαλη με ατμοσφερικο αερα (για βουτιες μεχρι 25-30 μετρα)

ατμοσφαιρικό αέρα μπορεις να χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερα βάθη...:grin:



4)Μαχαιρι (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) για καθε βουτια....σωζει ζωες....
καλα.. το ποσο απαραιτητο ειναι, ίσως μπορουμε να το συζητήσουμε... σε τόσες καταδύσεις που έχω κάνει... δε το έχω χρειαστέι ποτες μου...



5)Γαντια απο νεοπρεν....στο βυθο αν και απαγορευεται να πιανεις οτι βλεπεις
στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει τη χρήση γαντιών. η απαγορευση υπαρχει απο όσο γνωρίζω σε καταδύσεις στα θαλάσσια παρκα στην ερυθρά θάλασσα. δε ξέρω αν ισχύει και σε άλλες χώρες...
:grin: :grin: :grin:

Kyriakos
10-09-2007, 14:32
το πόσα κιλα θα βάλεις στην κατάδυση εξαρτάται απο την άνωση που έχεις συνολικά και όχι απο την υδροβιότητα...
/quote]

Σωστό

[quote=gmav;44692]
ατμοσφαιρικό αέρα μπορεις να χρησιμοποιήσεις και σε μεγαλύτερα βάθη...


Σιγά-σιγά αυτά, με το καιρό....


καλα.. το ποσο απαραιτητο ειναι, ίσως μπορουμε να το συζητήσουμε... σε τόσες καταδύσεις που έχω κάνει... δε το έχω χρειαστέι ποτες μου...

Από την άλλη, εμένα μου έχει φανεί πολλές φορές χρήσιμο:

α) Κόβουμε παρατημένες πετονιές που μπλέξαμε :(
β) Σκαλίζουμε πράγματα που δεν ξέρουμε (χωρίς να τα τραυματίσουμε)
γ) Στερεώνουμε τον αναπνευστήρα, όταν τον παίρνουμε μαζί.

Εγώ δεν έχω χρειαστεί ποτέ το χταπόδι μου... να το βγάλω?



στην Ελλάδα δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει τη χρήση γαντιών. η απαγορευση υπαρχει απο όσο γνωρίζω σε καταδύσεις στα θαλάσσια παρκα στην ερυθρά θάλασσα. δε ξέρω αν ισχύει και σε άλλες χώρες...



Θεωρώ τα γάντια πολύ χρήσιμα για να μπορείς να κινηθείς - πιάσεις - πιαστείς με ασφάλεια, με δεδομένο επίσης ότι λίγοι έχουν τις γνώσεις για
να μην (π.χ.) χαϊδέψουν μία ανεμόνη ή να ακουμπήσεις στον βράχο (που δεν πρόσεξες τους αχινούς), ενώ παράλληλα μετά από τόση ώρα στο νερό, το δέρμα του χεριού έχει γίνει πάρα πολύ μαλακό.

Έτσι είναι, δεν είναι έτσι?

gmav
10-09-2007, 21:15
Εγώ δεν έχω χρειαστεί ποτέ το χταπόδι μου... να το βγάλω?

:p
ναι... αν θες μπορεις να το βγάλεις... :p
δεν ειναι απαραίτητο το χταπόδι για να γινει η κατάδυση... ειναι απλά ενα επιπλεον μέτρο ασφάλειας....

δε ξέρω αν ισχύει και τώρα, αλλα πριν απο μερικά χρόνια, η εκπαιδευση της συντροφικής αναπνοής γινόταν με το μοναδικό 2ο στάδιο του ρυθμιστή... τότε η ύπαρξη του "χταποδιού" ήταν πολυτέλεια!!!:)

δε ξερω αν παρατήρησες, το σχόλιό μου ήταν στο ποσο απαραιτητο ειναι το μαχαίρι (δηλαδή αν χωρίς το μαχαίρι δε γίνεται κατάδυση) και όχι στο αν χρειάζεται ή όχι... (για έξτρα λόγους ασφαλειας, όπως αναφέρεις, μπλεξίματα κτλ...)





Θεωρώ τα γάντια πολύ χρήσιμα για να μπορείς να κινηθείς - πιάσεις - πιαστείς με ασφάλεια, με δεδομένο επίσης ότι λίγοι έχουν τις γνώσεις για
να μην (π.χ.) χαϊδέψουν μία ανεμόνη ή να ακουμπήσεις στον βράχο (που δεν πρόσεξες τους αχινούς), ενώ παράλληλα μετά από τόση ώρα στο νερό, το δέρμα του χεριού έχει γίνει πάρα πολύ μαλακό.

Έτσι είναι, δεν είναι έτσι?
έτσι είναι.... ετσι ειναι.... :grin:

Kyriakos
10-09-2007, 22:05
δε ξέρω αν ισχύει και τώρα, αλλα πριν απο μερικά χρόνια, η εκπαιδευση της συντροφικής αναπνοής γινόταν με το μοναδικό 2ο στάδιο του ρυθμιστή... τότε η ύπαρξη του "χταποδιού" ήταν πολυτέλεια!!!:)


ΩΠΑ!! Κρύβε χρόνια!!

Πάντως 2000-2001 εγώ την έκανα την εκπαίδευση της συντροφικής αναπνοής.



δε ξερω αν παρατήρησες, το σχόλιό μου ήταν στο ποσο απαραιτητο ειναι το μαχαίρι (δηλαδή αν χωρίς το μαχαίρι δε γίνεται κατάδυση) και όχι στο αν χρειάζεται ή όχι... (για έξτρα λόγους ασφαλειας, όπως αναφέρεις, μπλεξίματα κτλ...)

Όχι, δεν το παρατήρησα. Έμεινα στο "δε μου χρειάστηκε ποτέ..."

OLINAKI, καμία απορία?