PDA

Επιστροφή στο Forum : Νάξος [Naxos]



Σελίδες : [1] 2 3 4

Apostolos
08-12-2007, 13:50
Το πανέμορφο ΝΑΞΟΣ απο το προσωπικό αρχείο του Γεώργιου Γεωργίου που ευγενώς μου παραχώρησε για όλους εμάς! Εδώ στον Πειραιά τον Ιούλιο του 1977... Πανέμορφο, κρίμα που το χάσαμε! Ξέρει κανείς την ύπαρξη του ή όχι?
648

Maroulis Nikos
08-12-2007, 13:56
καλά τώρα μας αποτελείωσες το είδαν εδώ φίλοι ναξιώτες και έπαθαν .

esperos
08-12-2007, 15:49
Πρέπει να ταξιδεύει ακόμη στην μακρυνή Κίνα με το όνομα LIBAO.

Apostolos
08-12-2007, 20:42
Ποιός καλός Εφοπλιστής θα μας το φέρει πίσω?

Maroulis Nikos
08-12-2007, 21:28
Έλα ντε ;)

vassilisman
08-12-2007, 22:48
mporei na mas dwsei kaneis kapoies plirofories gia to thryliko ayto ploio ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Apostolos
09-12-2007, 01:49
Από το γνωστό http://skolarikos.com οι παρακάτω πληροφορίες
Ναυπήγηση : 1974 Ελλάδα
Ναυπηγείο : Ηνωμένα Ναυπηγία Περάματος Αρ. 62
Ολ. Μήκος/Πλάτος/Βύθισμα : 95/14,61/4,19
Gross/Net/DW : 2761/1668/1016
Κλάση/ΙΜΟ : Hellenic Register/7350507
Μηχανές : Deutz/RSBV12M540 (2) 11000 BHP
Ταχύτητα : Θεωρητικά το πλοίο είχε 20 κόμβους αλλα από ότι ξέρω πάνω απο 17 18 δέν πήγαινε! Το προτώτυπο του πλοίου ήταν η ύπαρξη εκκλησίας στην πρύμη! Δέν μιλάμε για ξύλινα ντέκ.... Ήταν το αγαπημένο βαπόρι των Αξωτών και όχι μόνο...

iletal1
11-12-2007, 12:50
ΤΑΞΙΔΕΨΑ ΤΟ 1986 ΜΕ ΤΟ ΝΑΞΟΣ (ΩΣ ΕΠΙΒΑΤΗΣ) ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΙΑΛΗ ΤΗΣ ΑΜΟΡΓΟΥ. ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ 16 ΕΤΩΝ. ΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΗΤΑΝ ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΔΟΝΟΥΣΑ- ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ-ΚΑΤΑΠΟΛΑ-ΑΙΓΙΑΛΗ.ΤΑΞΙΔΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 15 ΩΡΕΣ.ΔΟΝΟΥΣΑ ,ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ,ΗΡΑΚΛΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΑΝ ΟΙ ΒΑΡΚΕΣ.Ο ΓΥΡΙΣΜΟΣ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟΘΕΩΣΗ.ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΑΛΗ 04.ΟΟ πμ. ΚΑΙ ΦΘΑΣΑΜΕ ΠΕΙΡΑΙΑ 21.30 ΔΙΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΠΙΑΝΕ ΑΙΓΙΑΛΗ.Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟ ΣΟΥΝΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΗΤΑΝ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ.:cool:

akavuras1
18-12-2007, 19:33
Ontos thriliko karavi!! otan ksekinise taxidia itan panta gemato tora pos epese ekso i etaireia auti arketa parakseno!!!

Leo
19-12-2007, 07:40
Γνωρίζετε ότι το ΝΑΞΟΣ στο παρθενικό του ταξίδι Σύρο Πάρο Νάξο, στούκαρε (με την πλώρη και την δεξιά μάσκα) στην Σύρο κατά την πλαγιοδέτηση του (σωστά διαβάσατε) στον ντόκο του Λιμεναρχείου (σημερινή θέση), ενώ στην προβλήτα το περίμεναν οι επίσημοι κλπ? Έτρεχαν απ' το Νεώριο να φράξουν την τρύπα να πάει στην Νάξο για τα εγκαίνια!!
Αφού το μπάλωσαν όντως στα γρήγορα, κι έφυγε από την Σύρο (τότε!!! ποια επιθεώρηση από κλάση και απαγόρευση απόπλου μου λέτε :p)...φθάνοντας στην Νάξο μπουμπούνησε 2 ιστιοφόρα κατά την διάρκεια των χειρισμών πρυμοδέτησης του... Κι όμως ήταν το καμάρι της εποχής του και με πρωτοποριακό χρωματισμό (κλασικό μίνιο). Αυτάαααααα :grin:

Apostolos
24-12-2007, 15:15
Ε ας το δούμε και περτεκαλί!

887

Apostolos
01-01-2008, 17:16
Μια πραγματικά εκπληκτική φώτο απο έναν φίλο μας, φανατικό των λεοφορείων αλλα που όταν έβλεπε καράβι δέν του χαρίζονταν. Έτσι μας προσφέρει μία εκπληκτική φώτο του Νάξος τραβηγμένη τον Μάρτιο του 1990 απο το Ναϊας ΙΙ...

1084
Φωτο: Απόστολος Κουρμπέλης

Apostolos
21-01-2008, 16:27
Ακόμα μία φώτο του Ιστορικού πλοίου! Ο φωτογράφος του είναι άγνωστος σε μένα
1697

Apostolos
12-02-2008, 11:44
Άλλη μία!
Νομίζω ότι βρεθήκαν φώτο του πλοίου που ποτέ δέν είχαν εμφανιστεί ποτε...
Σημείωση ότι τα δικαιώματα των φώτο που ο φωτογράφος είναι άγνωστος παραμένουν σε εκείνον
2794

Ellinis
12-02-2008, 21:46
Δεν είχα ξαναπροσέξει την κατασκευή στην πρύμνη. Ξέρει κανείς αν είναι πρύμνια γέφυρα και αν τη χρησιμοποιούσαν?

Δίπλα του είναι το νυν MEDIA V.

Apostolos
12-02-2008, 22:15
Νομίζω ότι εκεί ήταν η εκκλησία

nautikos
12-02-2008, 23:30
Ξέρει κανείς αν είναι πρύμνια γέφυρα και αν τη χρησιμοποιούσαν?

Λογικα μοιαζει με πρυμνια γεφυρα. Αλλωστε τοτε πολλα πλοια της Β. Ευρωπης ειχαν, οποτε μπορει οι σχεδιαστες της εποχης να προσθεσανε μια και σε αυτο.

Leo
13-02-2008, 07:35
Η δική μου μνήμη λέει ότι εκέι ήταν μπάρ και σίγουρα ότι ακριβώς απέναντι από αυτό στο ίδο κατάστρωμα ήταν η εκκλησία (που λέι ο Απόστολος). Επίσης σίγουρα δεν είχε πρυμιά γέφυρα.

nautikos
13-02-2008, 10:46
Η δική μου μνήμη λέει ότι εκέι ήταν μπάρ και σίγουρα ότι ακριβώς απέναντι από αυτό στο ίδο κατάστρωμα ήταν η εκκλησία (που λέι ο Απόστολος). Επίσης σίγουρα δεν είχε πρυμιά γέφυρα.

Παντως ειναι η μοναδικη φωτο στην οποια βλεπω αυτη την πρυμνια κατασκευη (οτι και να'ναι). Στις περισσοτερες φωτο υπαρχει απλα ενα κενο πισω απο το καταστρωμα. Τελικα την κατασκευη αυτη την ειχε απο την αρχη η την απεκτησε μετεπειτα?

Apostolos
13-02-2008, 10:51
Όπως φαίνετε και σε άνω (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=56647&postcount=11)μήνυμα, δέν υπάρχει αυτή η κατασκευή. Κάποιος που να ξέρει να μας διαφωτίσει???

Apostolos
20-02-2008, 09:54
Ακόμα και σε ποιό πρόσφατη φώτο του υπάρχει αυτή η κατασκευή...
3109

nautikos
20-02-2008, 10:00
Επομενως η προσθηκη αυτης της κατασκευης ειναι μεταγενεστερη και οχι απο τη ναυπηγηση του.

Haddock
22-03-2008, 20:25
Το Νάξος και το Μιλένα στο λιμάνι της Πάρου. Η φωτογραφία είναι από το Αιγαίο του Αγαπητού.

Πηγή (http://flickr.com/photos/tlsdk/)

4203

Leo
23-03-2008, 10:26
Mια μικρή φωτογραφία και από μένα με τις τότε φωτογραφικές μου δυνατότητες. Το Νάξος εν πλώ:

4274

Haddock
23-03-2008, 20:41
Άλλη μια φωτογραφία κατά τη διάρκεια ρεμέτζου πλοίων στην Πάρο. Τη σύνθεση της εικόνας συμπληρώνουν τα ρέλια του Αιγαίου του Αγαπητού. Στην φωτογραφία φαίνεται και ο φάρος της "Σπίθας".


4328


Πηγή φωτογραφίας (http://flickr.com/photos/tlsdk/)

Haddock
24-03-2008, 20:32
Ακόμα μία φώτο του Ιστορικού πλοίου! Ο φωτογράφος του είναι άγνωστος σε μένα


Απόστολε, βρέθηκε ο φωτογράφος (http://www.flickr.com/photos/35318832@N00/) αυτής της εικόνας (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=61297&postcount=13) του πορτοκαλί θρύλου... Για όλους τους φαν του Νάξος εδώ θα το δείτε σε υψηλότερη ανάλυση (http://www.flickr.com/photos/35318832@N00/2040463784/sizes/o/)

Εδώ μια εικόνα από το καλοκαίρι του 1975, το Ναξάκι φορτώνει για Σύρο, Πάρο, Νάξο... και ποιος δεν θυμάται τις πορτοκαλί σκάλες και την μικρή είσοδο επιβατών...

111554

111555

Πηγή φωτογραφιών (http://www.flickr.com/photos/35318832@N00/)

Leo
24-03-2008, 22:17
Αυτή η σκάλα κατι μου θυμίζει εμένα ;). Είμαι μέσα και δέν περιμένω βγω απο την σκάλα αλλα έχει πόρτα από μέσα που οδηγεί στο γκαράζ! Επέλαξα να περάσω απ αυτήν μέσα στο γακράζ κρατόντας 2 βαριά σακ βουαγιάζ (ένα σε κάθε χέρι). Δεν υπολόγισα το υψηλό σκαλοπάτι της πόρτας ασφαλείας και τρώω μια "σούπααααα" απίστευτη. Πέρασαν πάνω από 30καί χρόνια και την θυμάμαι ακόμη. Οι τσάντες κι εγώ με τη μούρη ξάπλα στο γκαράζ... έφαγα τα γόνατα μου και όχι μόνο... κι η παρέα μου πίσω να έχει πεθάνει στο :D. Το κλασικο γρήγορο σηκώμα και κοιτάμε γύρω αν μας βλέπουνε και όλα τα σχετικά :oops:. Το θυμάμαι σαν να είναι τώρα... κι όμως πέρασαν τόσα χρόνια...

Roi Baudoin
25-03-2008, 01:35
Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο Paroskayak για την εξαιρετική πηγή φωτογραφιών που μας αποκάλυψε.
Οι φωτογραφίες αυτές είναι απίστευτες και σε ποιότητα και σε θεματολογία.
Θα ήθελα να τον παρακαλέσω να μας βοηθήσει, διότι είδα ότι υπάρχουν και άλλες εξαιρετικές φωτογραφίες που εγώ δεν μπορώ να ανοίξω.
Υπάρχουν μεταξύ άλλων φωτογραφίες του "Ίκαρου" από το 1982 (φωτογράφος ο κύριος Πλακίδας). Επίσης, υπάρχει και μια φωτογραφία από τη γέφυρα του "Μιαούλη".
Αυτές μπορούμε να τις κατεβάσουμε ή όχι;
Μια απλοϊκή σκέψη είναι να φωτογραφήσουμε τον υπολογιστή, αλλά μάλλον είναι απλοϊκή.

Haddock
25-03-2008, 02:50
Αντώνη, για να σε ευχαριστήσω για το μεράκι και τον κόπο σου για το Γεώργιος, και να να τιμήσω τους λάτρεις των δύο πλοίων. Λέο, να 'σαι καλά για την αφήγηση σου. Θα σας μοιραστώ περισσότερες ιστορίες για το Ναξάκι σύντομα. Για να τα θυμόμαστε στις ένδοξες εποχές τους, σας παραθέτω δύο φωτογραφίες από κόντρα για το ρεμέτζο στο λιμάνι της Πάρου. Ήταν ο Καπτά Νίκος ο Νομικός στα χειριστήρια του Νάξος τότε; Ποιος πλοιαρχούσε στο Γεώργιος;

4423


4424

Πηγή από συγγενικό μου καραβολάτρη

capten4
25-03-2008, 02:55
FOVERES FOTO !! AN MPOROUSES NA TIS MEGALOSEIS LIGO, NA GLEIPSOUME KANA KOKKALAKI KAI EMEIS!! STO NAXOS DEN KSERO AN ITAN O KAPTA-MATZOURATOS , I DEN EIXE PAEI AKOMI....

Leo
25-03-2008, 09:52
Μια δεύτερη "σημαδιακή" φωτογρφία, κακής ποιότητας (συγνώμη αυτές ήταν οι δυνατότητες της εποχής μου, πέρασαν και πολλά χρόνια). Σεπτέμβριος 1977 στην Σύρο. Το Νάξος δεμένο στο λίμανι...
Η πρώτη μου μέρα στην θάλασσα. Πρωτόμπαρκο Δοκιμάκι στο φορτηγό Ορέστια της Ανδριακής......
Ξεκινάμε πάμε μακριά σ' άλλα μέρη σ' άγνωστα νεράαααα... Αφιερωμένη σ' όλους τους πρωτόμπαρκους και σ΄όσους νιώθουν τι σημαίνει αυτό...

4427

Roi Baudoin
25-03-2008, 10:05
Καλέ μας φίλε paroskayak σε ευχαριστούμε πολύ για όλα.
Leo, κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο κάθησε να γράψεις ένα βιβλίο.
Έχεις τόσα να πεις που είναι κρίμα να τα κρατάς μόνο για σένα.
Όσο για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες με το "Νάξος" και το "Γεώργιος Εξπρές" τι να πούμε ....... Απλά, υπέροχες.
Το 1985 καπετάνιος στο "Γεώργιος Εξπρές", σύμφωνα με τον Jolly Roger και με κάθε επιφύλαξη ήταν ο Μιχάλης Δεναξάς. Ο Μιχάλης Δεναξάς είχε διαδεχτεί τον Χριστόφορο Κοτσαμπά.

esperos
29-03-2008, 14:59
Για τον φίλο Paroskayak που νομίζω πως το έχει στην καρδιά του.
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά. Περίπου 1983.


4620

Leo
29-03-2008, 18:18
Νομίζω ήταν ένα πλοίο που το έχουν στην καρδιά τους όλοι οι κυκλαδίτες, αφού ξεκίνησε με ενα νησιώτικο τραγούδι που σαν σκοπό το ακούμε ακόμη, ασχετα αν του αλλάζουμε (του τραγουδιού) το όνομα πλοίου και το κάνουμε επίκαιρο...

Haddock
29-03-2008, 18:28
Τώρα, esperos, μας ανοιγεις την όρεξη με το αγαπημένο μου πορτοκαλί βαπόρι. Εικόνες σαν κι αυτή διατηρούν ζωντανές τις αναμνήσεις και τα ταξίδια μας.

Νάξος
06-04-2008, 19:29
Αγαπητοί φίλοι,

ύστερα από χρόνιες αναζητήσεις στο διαδίκτυο βρήκα επιτέλους ανθρώπους που κατέχουν το άθλημα, πληροφορίες σχετικά με το λατρεμένο μου βαπόρι και σπάνιο φωτογραφικό υλικό... Η συγκίνηση είναι τεράστια και δεν ξέρω από που να αρχίσω...

Σχετικά με την απορία φίλων για τη πρυμναία κατασκευή, με βεβαιότητα τους λέω ότι δεν πρόκειται για γέφυρα αλλά για το μπαρ πίσω από το σαλόνι της Α' θέσης. Υπήρξαν και καλοκαίρια, μάλιστα, που στο συγκεκριμένο μπαράκι ψήνανε σουβλάκια! (ναι!) Ακριβώς απέναντι από το μπαρ αυτό (το 3ο του βαποριού, το μόνο στις Κυκλαδες με 3 μπαρ και 3 τραπεζαρίες) υπήρχε η μικρή εκκλησία, άλλη μία πρωτοτυπία για το θρυλικό βαπόρι. Η κατασκευή (το υπαίθριο μπαρ) ήταν προσθήκη.

Τώρα σχετικά με τις φωτογραφίες που ανέβασαν οι φίλοι...Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις φωτογραφίες σας, τα σχόλια σας, τις ιστορίες που αναφέρατε για το Νάξος, τον παιδικό μου έρωτα... Υπόσχομαι σε όλους ένα αφιέρωμα με πλούσιο ιστορικό και φωτογραφικό υλικό για το Νάξος (προσωπικές φωτογραφίες ανέκδοτες σε πολύ καλή ανάλυση και πολλά καλά) αλλά και για άλλα βαπόρια που έγραψαν ιστορία στις ελληνικές θάλασσες.

Πριν τελειώσω το πρώτο ποστάρισμα, να πω και τα εξής...Ρίχνοντας μια ματιά στα φόρα του site εδώ καθώς κι ενός άλλου (shipfriends), των μοναδικών που βρήκα στο δίκτυο σχετικά με τα βαπόρια της ακτοπλοΐας, διάβασα διάφορες ιστορίες για πλοία τα οποία πήγαν για παλιοσίδερα...

Ορμώμενος από συναισθηματικά και «τεχνοκρατικά» κίνητρα (το Νάξος πέραν του ότι ήταν για μένα το καράβι-Θρύλος αποτελεί παράδειγμα για σεμινάριο για ναυπηγούς-αρχιτέκτονες μηχανικούς, 20 χρόνια μπροστά από την εποχή του και με σχεδιασμό αξεπέραστο) θα ήθελα σε πρώτη φάση να έρθω σε επαφή με (Αξώτες και μή) φίλους καραβολάτρες, που το αγάπησαν και να μοιραστούμε φωτογραφικό υλικό, ιστορίες, αναμνήσεις γύρω από τον πορτοκαλί μύθο με τα επιβλητικά φουγάρα.

Σε δεύτερη φάση να εντοπίσουμε τα ίχνη του και από κει και πέρα, όσοι πραγματικά το θέλουμε, να κάνουμε προσπάθειες με όσα μέσα (γνώσεις, γνωριμίες, κλπ) διαθέτουμε να το φέρουμε πίσω στην Ελλάδα. Πείτε με τρελό, πείτε με ρομαντικό, αν όχι την ζωή μου, σίγουρα θα έδινα και την ψυχή μου για να το ξαναδώ πάλι πίσω, πορτοκαλί όπως τότε, στα νερά της Πάρου και της Νάξου να κάνει τα ρεμέτζα του.

Με συγχωρείτε για το παράξενο αυτό ποστ, αλλά η θέα των φωτογραφιών στο φόρουμ ήταν ένα δυνατό σοκ συγκίνησης, νοσταλγίας, ελπίδας και φυσικά απόλαυσης. Να είστε καλά όλοι. Όσοι επιθυμείτε να έρθετε σε επαφή μαζύ μου για το Νάξος (και όχι μόνο) σας παρακαλώ να το κάνετε. Θα χαρώ πολύ. Γεια σας παίδες.

Ellinis
06-04-2008, 20:02
Φίλε Νάξος, καλο μπάρκο σου εύχομαι. Με το καράβι που αγάπησες δεν είχα τη χαρά να ταξιδέψω αλλά το έχω βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου δεμένο στα Λεμονάδικα και αλλού.

Εύχομαι να το εντοπίσεις εκεί στη Κίνα που βρίσκεται και να έχουμε σύντομα νέα του.

Haddock
06-04-2008, 20:11
Φίλε Νάξος,

Το βαποράκι αυτό το έχω ταξιδέψει, εξερευνήσει, και παρατηρήσει ουκ ολίγες φορές. Πολλοί Κυκλαδίτες δέθηκαν με τουτο το σκαρί και θα βρεις αρκετα μέλη στο παρών φόρουμ που θα μοιραστούν ιστορίες και φωτογραφίες μαζί σου. Τωρα, οσον αφορά τον επαναπατρισμό του στο Αιγαίο, νομιζω οτι τα σχολια περιττεύουν. Δυσκολα τα πραγματα για τους καραβοπληκτους με το Νάξος, αφού εδω δεν μπορούμε να σωσουμε, απ' ότι φαίνεται, το Βασιλοβάπορο (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=19919), το Νάξος θα φέρουμε από Κίνα...

Καλά ταξίδια να εχουμε με τις ιστορίες και τις φωτογραφιες
Καλως ήρθες

Rocinante
06-04-2008, 21:04
Φιλε Ναξος καλως ορισες στην παρεα μας. Οπως θα διαπιστωσεις ειμαστε μια παρεα που μοιραζομαστε τις γνωσεις τις εμπειριες τις αναμνησεις και τα συναισθηματα γαι τα πλοια που σκιζουν τα Ελληνικα νερα. Σχολιαζουμε αυτα που ταξιδευουν αναπολουμε αυτα που εφυγαν. Και οσο γινομαστε περισσοτεροι τοσο μαθαινουμε νεα πραγματα. Εσυ μονο με ενα post ελυσες αποριες που υπηρχαν για το αγαπημενο σου πλοιο. Θα σου παρει μερες να διαβασεις τοσο ενδιαφεροντα θεματα. Προσωπικα δεν εχω ξαναδει τετοιο φορουμ που με ρυθμους πολυβολου να σκορπιζει τετοιο ενθουσιασμο στα μελη του. Απολαυσε λοιπον το ταξιδι με το Υπεροχο avatar σου και θα δεις παλιες δοξες σαν το Ναξος να ξαναζωντανευουν με τις διηγησεις και τις φωτογραφιες. ( Αληθεια φιλε ΝΑΥΤΙΚΕ μηπως εχεις τη δυνατοτητα να κανεις κατι να τρελανουμε το νεο φιλο μας ; :D)

Νάξος
07-04-2008, 04:01
᾽Αγαπητοὶ φίλοι,

καλῶς σᾶς βρίσκω καὶ 'γω μὲ τὴν σειρὰ μου καὶ σᾶς ευχαριστῶ γιὰ τὶς ἐμπειρίες, αναμνήσεις καὶ γιὰ τὸ ἀνεκτίμητο φωτογραφικὸ ὑλικὸ ποὺ μοιράζεστε μὲ τὰ ὑπόλοιπα μέλη τοῦ ἱστοτόπου ἐδῶ.

Φίλε (η; ) Ἑλληνίς συμφωνὼ μαζύ σου. Ἀκόμα κι ἄν κάποιος δὲν εἶχε ταξιδέψει μαζύ του, δὲν θὰ μποροῦσε νὰ τὸ ξεχάσει ποτὲ ἔστω κι ἄν τὸ ἔχει δεῖ μία μόνο φορά. Θὲς τὰ φουγάρα του, θὲς ἡ κοφτερή του πλώρη, θὲς τὰ μπαλκονάκια γιὰ τὶς δέστρες καὶ τοὺς παππάδες στὴν πρύμνη, θὲς τὸ πορτοκαλὶ τὸ χρῶμα, τὸ βαπόρι αὐτὸ δὲν περνοῦσε ἀπαρατήρητο... Καὶ τοὺς ντόκους τοῦ Περαία τοὺς ἔχει τιμήσει ἀπὸ Ἅγιο Διονύση ἴσαμε προλιμένα.

Νικόλα εἶναι ὄντως δύσκολα τὰ πράγματα, ἀλλά ἡ ἐλπίδα πεθαίνει πάντα τελευταῖα... Το Γεώργιος Εξπρές τὸ σέβομαι σὰν βαπόρι, ἀλλὰ δὲν κουβαλᾶ τὴν ἴδια ἱστορία μὲ τὸ Νάξος. Τὸ πρώην Roi Baudoin φέρει τὸ ὄνομα ἑνός βασιληᾶ τοῦ Βελγίου. Τὸ Νάξος φέρει τὸ ὄνομα ἑνός μικροῦ λαοῦ καὶ μαζὺ του τὰ ὄνειρα 20-30.000 ἀπανταχοῦ Ἀξωτῶν καὶ ἄλλων Κυκλαδιτῶν γιὰ καλλίτερη ἀκτοπλοϊκὴ σύνδεση μὲ τὸν Πειραιᾶ, ἀπεξάρτηση ὰπό τὴ μιζέρια τῶν τότε ἐφοπλιστῶν καὶ γιὰ εὑημερία τῆς μικρῆς αὐτῆς κοινωνίας (μέσω τουρισμοῦ-ἐμπορίου).

Τὸ Γέωργιος Ἐξπρές, σκαρὶ δουλεμένο καὶ σκυλὶ ἀγαρηνὸ στὴν φουρτούνα, δὲν φτιάχτηκε μὲ τὰ λεφτὰ τοῦ ἁπλοῦ Βέλγου (ἀπ' ὅσο γνωρίζω τουλάχιστον) καὶ «γιὰ μία καλλίτερη ζωὴ». Ἐπιπλέον, δὲν εἶναι κάτι τὸ μοναδικὸ ὑπὸ τὴν ἔννοια ὅτι εἶχε δίδυμο ἀδερφάκι, τὸ Bari Express. Δὲν λέω ὅτι αὐτοὶ οἱ δύο βάπορες δὲν ἔγραψαν ἱστορία... Τουναντίον. Τό πορτοκαλὶ βαπόρι ὁμως, πιστεύω, ἦτανε μοναδικό, ανάδελφο. Ἀκόμα καὶ τὸ Πάρος ποὺ εἶχε τὸ ἴδιο χρῶμα μὲ 'κεῖνο ἦταν ἀρκετὰ διαφορετικὸ. Τὸ Νάξος ἔγινε τραγοῦδι. Κι αὐτό τὰ λέει ὅλα.

Φίλε Ροσινάντη (ὡραίο τὸ nickname σου, Θερβαντικό!) εἶναι ἔτσι ὅπως τὰ λές τὰ πράγματα. Τὸ φόρουμ ἔχει τόσα πολλὰ καὶ ἐνδιαφέροντα θέματα ποὺ γιὰ νὰ τὰ «ξεκοκκαλίσεις» πρέπει νὰ δαπανήσεις ἑβδομάδες! Τὸ καλὸ τῆς ὑπόθεσης εἶναι ὅτι ὑπάρχει διαρκής ἀνανέωση διότι τὸ φόρουμ λόγω φύσεως εἶναι εὑτυχῶς κάτι τὸ «ζωντανό» (πολὺ ζωντανὸ στὴν συγκεκριμένη περίπτωση!).

Παράλληλα ἡ κοινοκτημοσύνη ἐμπειριῶν καὶ ὑλικοῦ σκορπᾶ μέγιστο ἐνθουσιασμό· νιώθω τώρα αὐτὴ τὴν λαχτάρα ποὺ ἔνιωθα τότε ποὺ ἤμουνα μικράκι παρατηρῶντας τὰ βαπόρια στὰ λιμάνια, ταξιδεύοντας μὲ αὐτὰ, ἀκούγοντας ἱστορίες γι' αὐτά...

Ὑποσχόμενος ἀφιέρωμα στὸ Νάξος καὶ φωτογραφικὸ ὑλικὸ γιὰ πολλά ἄλλα βαπόρια ποὺ ζήσαμε καὶ ἀγαπήσαμε, ἀνοίγω τὴν ὄρεξη μὲ ἕνα μόνο μικρό δεῖγμα. Ἡ συνημμένη φωτογραφία προέρχεται ἀπό σάρωση φυλλαδίου τῆς τότε Ἑλληνικῆς Ἀκτοπλοΐας ποὺ κυκλοφόρησε τὸ 1988. Ἦταν ἡ ἐποχὴ ποὺ ἡ ἑταιρεία κατεῖχε 8 πλοῖα (ἕνα φυλλάδιο διαφορετικὸ εἶχε κυκλοφορήσει ἕναν χρόνο νωρίτερα καὶ διαφήμιζε 6 πλοῖα: Σάμαινα, Ἴκαρος, Ἰονίς, Νήσος Χίος, Πάρος καὶ Νάξος. Τὸ Ἀργοστόλι καὶ τὸ Σχοινούσσα προστέθηκαν στόν στόλο τῆς Ε.Α. πιὸ μετά.)

apollo_express
07-04-2008, 12:35
Το Νάξος το είχαν στείλει κάποια φορά στη Παλαιστίνη για να μεταφέρει τον Αραφάτ;

esperos
07-04-2008, 16:50
Tον μακαρίτη τον Αραφάτ τον μετέφερε το ΑΤΛΑΝΤΙΣ πρώην ΑΔΩΝΙΣ του Καβουνίδη, που τελικά πλήρωσε την νύμφη.

Roi Baudoin
07-04-2008, 23:07
Μια ωραία φωτογραφία του "Νάξος" στη Σαντορίνη. Η φωτογραφία είναι του Jolly Roger και είναι τραβηγμένη από το "Γεώργιος Εξπρές".
Θα ήθελα να την αφιερώσω στον καλό φίλο paroskayak, στον Naxos -το νέο μέλος του forum μας, αλλά και στον παλιό Naxos.
Η φωτογραφία, ίσως, να τους δυσαρεστήσει λίγο καθώς το πλοίο φέρει τη φορεσιά της ARCADIA LINES και όχι τη γνωστή αγαπημένη ποτοκαλιά φορεσιά. Νομίζω, όμως, ότι αξίζει τον κόπο.

scoufgian
08-04-2008, 08:39
Μια ωραία φωτογραφία του "Νάξος" στη Σαντορίνη. Η φωτογραφία είναι του Jolly Roger και είναι τραβηγμένη από το "Γεώργιος Εξπρές".
Θα ήθελα να την αφιερώσω στον καλό φίλο paroskayak, στον Naxos -το νέο μέλος του forum μας, αλλά και στον παλιό Naxos.
Η φωτογραφία, ίσως, να τους δυσαρεστήσει λίγο καθώς το πλοίο φέρει τη φορεσιά της ARCADIA LINES και όχι τη γνωστή αγαπημένη ποτοκαλιά φορεσιά. Νομίζω, όμως, ότι αξίζει τον κόπο.

5075
roi κι αυτη ειναι πολυ ωραια φωτογραφια ανεξαρτητα απο τη φορεσια του πλοιου.ευχαριστουμε!!!!

Rocinante
08-04-2008, 21:25
Υπαρχει κατι που δεν μου αρεσει. Καπου γραφτηκε οτι τo πλοιο ταξιδευει ακομα με το ονομα LIBAO. Δεν το βρηκα πουθενα αλλα και το ΙΜΟ του θεωρειται ανυπαρκτο. Μηπως καποιος με μεγαλυτερες γνωσεις απο μενα σε αυυτα τα θεματα θα μππορουσε να το ψαξει;

Ellinis
08-04-2008, 21:34
Στο fakta αναφέρεται οτι μετανομάστηκε LIBAO, αλλά δεν νομίζω οτι είναι σωστό. Η κινέζικη εταιρεία που το αγόρασε λεγόταν Hainan Libao ή Hainanlibao, οπότε από εκεί προέκυψε το LIBAO.
Το πλοίο δεν άλλαξε ποτέ όνομα και συνεχίζει να καταγράφεται και σήμερα από το equasis.org ως NAXOS.

Haddock
08-04-2008, 21:52
Είναι οι πληροφορίες στο equasis αξιόπιστες; Αν ναί, με ποια άλλη πηγή θα μπορούσαν να ταυτοποιηθούν; Μου φαίνεται ότι καλύτερα είναι να θυμόμαστε το Ναξάκι όπως ήταν γιατί φοβάμαι μήπως οι Κινέζοι το έχουν μετασκευάσει. (http://bp2.blogger.com/_dvUY9Lcd3D0/RfPTcM5ByfI/AAAAAAAACQs/dm6V0H4ov14/s1600-h/1.jpg) :confused:

Leo
08-04-2008, 22:04
Φιλε μου paroskayak, ναί το equasis είναι επίσημο και σοβαρό site. Είμαστε βέβαιοι ότι το λινκ στο μήνυμα σου δείχνει το ΝΑΞΟΣ? Δυσκολεύομαι να το πιστέψω... τώρα το οτι το Hainan Island (Hainan Libao ή Hainanlibao) είναι στην ίδια περιοχή με το BEI HAI (όπως το όνομα του πλοίου στο λινκ) μπορεί κάτι να σημαίνει. Θα δώ αύριο στο γραφείο αν το ΝΑΞΟΣ είναι όντως στο equasis.. :confused:

Ellinis
08-04-2008, 22:05
Είναι οι πληροφορίες στο equasis αξιόπιστες; Αν ναί, με ποια άλλη πηγή θα μπορούσαν να ταυτοποιηθούν;

Tο equasis είναι αρκετά αξιόπιστο. Πάντως για το Νάξος τα ίδια λέει και το miramarshipindex (Ενεργό το 2006 και χωρίς αλλαγή ονόματος).

Haddock
08-04-2008, 22:11
Το Hainan Island έχει θαλάσσια ανταπόκριση με τρία λιμάνια της ηπειρωτικής Κίνας. Τα λιμάνια είναι το Zhanjiang, το Beihai όπως έγραψες, και το Guangzhou. Πουθενά δεν αναφέρεται οτι το Νάξος είναι αποτυπωμένο στη φωτογραφία. Ερεύνησα κάπως στο Διαδίκτυο για φωτογραφίες των λιμανιών που προανέφερα, και έπεσα τυχαία σ' αυτό το βαπόρι.
Απλά υπέθεσα ότι το πλοίο πιθανώς να έχει εκτενείς μετασκευές μετά από τόσα χρόνια υπηρεσίας (αν δεν έχει κοπεί).

Ellinis
08-04-2008, 22:18
Απλά υπέθεσα ότι το πλοίο πιθανώς να έχει εκτενείς μετασκευές μετά από τόσα χρόνια υπηρεσίας (αν δεν έχει κοπεί).

Οι Κινέζοι δεν συνηθίζουν να κάνουν εκτεταμένες μετασκευές στα καράβια που παίρνουν. Αντίθετα, συνήθως τα αφήνουν στην ίδια μορφή.
Δες 1 (http://www.faktaomfartyg.se/prinsesse_ragnhild_1966.htm) 2 (http://www.faktaomfartyg.se/drottningen_1968.htm) 3 (http://www.faktaomfartyg.se/kong_olav_V_1961.htm) παραδείγματα από κλασικά φέρι που πήγαν στην Κίνα και που δεν τα "πείραξαν".

Leo
09-04-2008, 07:59
Για να εκπληρωθούν οι γραφές σας επισυνάπτω τα στοιχεία που δίνει το Equasis (http://www.equasis.org/EquasisWeb/public/HomePage?fs=HomePage) :

5115

Νάξος
15-04-2008, 02:36
Σχετικὰ μὲ τὴν ἀπορία τοῦ φίλου Apollo Express. Ναὶ, τὸ Νάξος καὶ 4 ἄλλα ἑλληνικὰ πλοῖα ἔπλευσαν πρὸς Λίβανο τὸν Δεκέμβρη τοῦ 1983 γιὰ νὰ παραλάβουν μερικὲς χιλιάδες Παλαιστίνιους ἀγωνιστὲς καὶ τὸν ἀρχηγὸ τους, τὸν μακαρίτη τὸν Γιασὲρ Ἀραφὰτ (περισσότερα γι' αὐτὸ τὸ περιστατικὸ στὸ ἀφιέρωμα γιὰ τὸ Νάξος ποὺ εἶναι στὰ σκαριά).

Φίλε Roi Baudoin σ' ευχαριστοῦμε θερμὰ γιὰ τὴν φωτογραφία τοῦ Νάξος στὸν Αθηνιό, ἔστω κι ἄν δὲν εἶχε τὸ πορτοκαλὶ του κοστουμάκι.

Ἡ Arcadia Lines βεβήλωσε μὲ τὸν πλέον ἄκομψο τρόπο ὄχι μόνο τὴν αἰσθητικὴ τοῦ βαποριοῦ, ἀλλὰ καὶ τὴν ἱστορία του. Δὲν εἶναι μόνο ἡ ἀλλαγὴ στὸ χρῶμα καὶ τὰ καρακιτσάτα σινιάλα τῆς ἑταιρείας. Εἶναι τὸ ξήλωμα τοῦ περιγράμματος τῆς Νάξου ἀπὸ τὰ φουγάρα καὶ τὴν πλώρη καὶ ἡ προσπάθεια γιὰ οἰκειοποίηση ἑνὀς πραγματικά ξένου σώματος γιὰ τὴν ἑταιρεία. Ὑπήρξαν πολλὲς ἑταιρείες ποὺ ἀγόρασαν καράβια τὰ ὁποία δὲν κατασκεύασαν, ἀλλὰ σεβάστηκαν ἀπὸ κάθε ἄποψη. Ἡ Arcadia Lines δὲν ἀνήκει προφανῶς σὲ αὐτές. Ἡ συγκεκριμένη φωτογραφία σὲ κάθε περίπτωση ἔχει μεγάλη ἱστορική ἀξία καὶ ἀποδεικνύει τοῦ λόγου τὸ ἀληθές.

Γιὰ τοὺς φίλους Ροσινάντη, Ελληνίς, Λεό καί Παροσκαγιάκ... Τοὺς εὐχαριστῶ θερμὰ γιὰ τὴν ἔρευνα γιὰ τὸν ἐντοπισμὸ τοῦ Νάξος. Μαζὺ τους κι ἐγὼ καὶ συνεχίζουμε...!

Νάξος
18-04-2008, 03:56
Αυτή η φωτογραφία θα θυμίσει σε πολλούς πάρα πολλά... Για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν είναι το αυτοκόλλητο (το ένα από τα 2 που λάνσαρε η ΑΝΕ Νάξου εκείνη την εποχή· το άλλο είχε το Πάρος και το Νάξος μαζύ) που είχαν για πολλά χρόνια στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων και των φορτηγών τους οι Αξώτες, οι Παριανοί και άλλοι πολλοί. Δυστυχώς το άλλο αυτοκόλλητο (με το Νάξος στο άνω και το Πάρος στο κάτω ημικύκλιο) δεν το έχω. Θα έκανα τα ανθρωπίνως δυνατά για να το αποκτήσω ή τουλάχιστο να το δω στο δίκτυο.

Όσο για τον πορτοκαλί Θρύλο τα σχόλια περιττεύουν. Αυτήν την πλώρη θα την ζήλευε και το Δήλος. Η απόλυτα επιθετική κόψη. Και τα φουγάρα βγαλμένα από άλλο ανέκδοτο. Τελικά οι Κουϊμάνης-Πρατικάκης είχαν πολύ μεγάλα κέφια όταν το σχεδίαζαν. Νομίζω με αυτούς μαζύ και ο Σιμόπουλος.

Haddock
20-04-2008, 20:23
Από την πρύμνη του Νάξος, για όλους τους Ναξιώτες, η θέα αυτή θα ζωντανέψει μνήμες. Καλοκαίρι 1980.

111556

Copyright-Πηγή (http://markf.smugmug.com/)

Haddock
24-04-2008, 19:38
Τελικά οι Κουϊμάνης-Πρατικάκης είχαν πολύ μεγάλα κέφια όταν το σχεδίαζαν. Νομίζω με αυτούς μαζύ και ο Σιμόπουλος.

Ξαναδιάβασα το σχόλιο του Νάξος και αναρωτιέμαι, αν όντως, οι Κουϊμάνης-Πρατικάκης ήταν οι ναυπηγοί του. Είχα την εντύπωση ότι ναυπηγός του Νάξος ήταν αποκλειστικά ο Σιμόπουλος. :confused:

Νάξος
25-04-2008, 19:50
Νικόλα γεια σου,

σχετικά με την παρατήρησή σου για το ποιος σχεδίασε το Νάξος θα ήθελα να προσθέσω τα εξής: μέσα στην γέφυρα του Νάξος υπήρχε μία μεταλλική επιγραφή 40•30 cm περίπου που έλεγε ότι το πλοίο σχεδιάστηκε από τους ναυπηγούς «ΚΟΥΙΜΑΝΗ-ΠΡΑΤΙΚΑΚΗ-ΣΙΜΟΠΟΥΛΟ». Ίσως η αλφαβητική σειρά να μην αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα σε ό,τι αφορά την ναυπηγική αρχιτεκτονική (δηλαδή άλλος ναυπηγός να μελέτησε την αρχιτεκτονική του πλοίου, άλλος την υδροδυναμική και την ευστάθεια, άλλος τα μηχανολογικά κ.ο.κ.) αλλά αυτά τα ονόματα τα θυμάμαι.

Haddock
25-04-2008, 20:49
Σε κάποιο τεύχος του Εφοπλιστή είχε γίνει αφιέρωμα για τον κο Σιμόπουλο και αναφέρθηκε ως εμπνευστής και ναυπηγός του Νάξος. Έχεις δίκιο όσον αφορά την επιγραφή και την είχα ξεχάσει εντελώς. Τι μου θυμίζεις τώρα τη γέφυρα, όντως έτσι είναι, η επιγραφή αναφερόταν στους τρεις ναυπηγούς. Να είχαμε και μια φωτογραφία της γέφυρας... ;-)

Επίσης, προσπαθώ να επιβεβαιώσω τις αναφορές μας στο εξαιρετικό ιστορικό αρχείο των Ναυπηγικών (http://www.nafpigika.gr)

Haddock
03-05-2008, 07:00
Σιγά σιγά μαζευόμαστε σαν παρέα μετά την Πασχαλινή απουσία και βλέπω ότι οι φωτογραφίες είναι υπέροχες απ' ολους για πολλα σκαριά. Για να δώσω τον πορτοκαλί τόνο στην εβδομαδα μας... τελη δεκαετιας 80 και είμαστε στο ψηλότερο ντεκ του Νάξος... καλό μας ταξιδι...

111558

Copyright-Πηγή (http://orasisfoto.smugmug.com/)

Apostolos
03-05-2008, 09:16
Γι αυτό και είχαν κλείσει τα σπίτια των ακτοπλόων! Με τέτοια μαμουνοθύελα στο ντέκ αντε να μείνεις σοβαρός!

Haddock
17-05-2008, 04:06
Για να πάρουμε τη δόση μας, ως Παριανοί και λάτρεις του Νάξος, ας απολαύσουμε μια σπάνια carte postale του βάπορα στην Παροικιά του 1979.

Στην φωτογραφία, φαίνεται το πλοίο να είναι αγκυροβολημένο αρόδο για κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Αν το πλοίο περίμενε για το ρεμέτζο του, θα είχε ανοίξει τον καταπέλτη πριν τη Σπίθα.

Πιθανώς, η Ναξάρα βιράρει, έχει ήδη κλείσει τον καταπέλτη, και ετοιμάζει τις Deutz για πρόσω-ανάποδα και τιμόνι αριστερά. Αυτές είναι συνήθως οι κινήσεις απόπλου των καραβιών όταν έχουν πέσει στο κεφάλι και έχουν φουντάρει αρκετά κλειδιά κοντά στο Κρωτήρι (ο κάβος απέναντι από το κεφάλι).

Καλοκαίρι 1979 σε μια "άλλη" Πάρο...

6454

Leo
17-05-2008, 06:27
Γεια σου καπετάν Νίκο με τις μανούβρες σου!! Σωστός σωστότατος και αμα δεν γυρίζει το Νάξος είχε και προπελλάκι " bow thruster "... βάλτο κι αυτό. Καλό σου ταξίδι! :D

Νάξος
19-05-2008, 19:07
Να και μία καρτ-ποστάλ του βάπορα στο λιμάνι της Νάξου τέλη δεκαετίας '70. Δυστυχώς, τα καΐκια που έδεσαν στη μικρή σκάλα μας χάλασαν κάπως την γιορτή, αλλά ακόμα κι έτσι η καρτ-ποστάλ αποτελεί ιστορικό ντοκουμέντο. Στους φίλους του φόρουμ και του Νάξος βεβαίως-βεβαίως.

cpt. mimis
24-05-2008, 11:58
Δεν ήταν άδικα το αρχοντοβάπορο του Πειραιά. Είχε όλα όσα ήθελε κάποιος για να ταξιδέψει άνετα και γρήγορα. Μακάρι να το ξαναδούμε!

karystos
24-05-2008, 19:11
Και μια κάρτα από το λομάνι της Σύρου. Από πίσω γράφει : "Βάρη - Μερική άποψις" (?). Πίσω από το ΝΑΞΟΣ κρύβεται ένα άλλο βαπόρι αλλά αυτό πάει στην ενότητα "Λιμάνια". Το μικρό βαποράκι στη μέση ποιό είναι;

111559

Leo
24-05-2008, 19:23
Ευχαριτώ φίλε karystos, αυτή η φωτογραφία είναι τα νιάτα μου!! :D Θα την αφήσουμε γιατί η ομορφιά είναι το ΝΑΞΟΣ εδώ.
Διευκρινίσεις:
Από πίσω γράφει : "Βάρη - Μερική άποψις" (?). Σωστά απορείς, δεν είναι η Βάρη (εκεί γεννήθηκα)... τυπογραφικό είναι το λάθος.
Το δεύτερο πλοίο (ανάμεσα) δεν ξέρω πιό είναι. Η πλώρη μου φέρνει λίγο σε Μεγαλόχαρη???
Το μικρό βαποράκι στη μέση ποιό είναι; Είναι η θαλαμηγός Τρίαινα... ήταν αρκετά χρόνια αγκυροβολημένη στο λιμάνι. Αργότερα την είχα δεί στην Μαρίνα του Φλοίσβου.

nautikos
24-05-2008, 19:24
Και στα αριστερα της ομορφης αυτης φωτο διακρινονται τα Ρ/Κ του Νεωριου.

Haddock
24-05-2008, 19:26
Καθόμαστε σε πορτοκαλί αναμμένα κάρβουνα! Κούκλα είναι η Ναξάρα και ομορφαίνει την αρχόντισσα των Κυκλάδων!

karystos
24-05-2008, 19:27
Μωρέ μπράβο μάτι Leo. Από την καδένα το γνώρισες;

Νάξος
26-05-2008, 15:47
Φίλε Κάρυστος να υποθέσω ότι είσαι εσύ αυτός που έδωσε την φωτογραφία του πορτοκαλί Θρύλου και στον Σουηδό; Ανεξάρτητα από αυτό σε ευχαριστούμε για την υπέροχη κάρτα που ανέβασες.

Καλοκαίρι του 2005, αρχές Αυγούστου. Είμαι στη Χώρα απόγευμα για να φύγω για Πειραιά και λίγο πριν να έρθει το βαπόρι ψάχνω στην πόλη για καμιά καλή καρτ ποστάλ που θα ταχυδρομούσα επιτόπου σε ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο. Σε μία δόση βλέπω την καρτ-ποστάλ που βλέπετε από κάτω. Παθαίνω εγκεφαλικό. Δεν περίμενα μετά από 11 και πλέον χρόνια να έβρισκα σε καρτ-ποστάλ κάτι σχετικό με τον παιδικό μου έρωτα. Δίχως άλλο αγόρασα δυό ίδιες κάρτες· τη μία την ταχυδρόμησα. Την άλλη την κράτησα για μένα και γι' αυτούς που θέλουν να θυμούνται. Το Νάξος, λοιπόν, δεμένο στο σπίτι του, στην πανέμορφη Νάξο.

Apostolos
26-05-2008, 17:34
Το έψαχνα χρόνια και σήμερα το βρήκα...
Το νησιώτικό τραγούδι του Ιστορικού πλοίου μας...
Ελπιζω η ΑΕΠΙ να μην μας βάλει πρόστημο για τα copyrights
Μου μένει το τραγούδι για τον Απόλλωνα...

Νάξος
26-05-2008, 17:43
Μας αποτέλειωσες άρχοντα. Κλάψανε πολλοί αθρώποι από χαρά και λύπη για τον αγαπημένο πορτοκαλή βάπορα. Έγινε τραγούδι, τί νά λέμε τώρα... Σ' ευχαριστούμε.

Για τους φίλους του Νάξος, η σάρωση του αρχείου μου προχωράει και το αφιέρωμα που σας υποσχέθηκα θα γίνει κι αυτό. Υπομονή.

Σχετικά με την απορία για το ποιο καράβι είναι δεμένο δίπλα στο Νάξος στην Ερμούπολη, στην καρτ-ποστάλ που ανέβασε ο φίλος ο Κάρυστος, μήπως είναι το «Κυκλάδες»;

Leo
26-05-2008, 17:44
Θα γνωρίζεις υποθέτω Απόστολε ότι το συγκεκριμένο ταργούδι παραποιείται κατά τόπους και ονομαστικά και νησωτικά από τις νησιώτικες ορχήστρες σε διάφορα πανηγύρια!!!.. Όμως ναι αυτό το τραγούδι γράφτηκε και κυκλοφόρισε για το ένα και μοναδικό ΝΑΞΟΣ το πορτοκαλί...

karystos
26-05-2008, 19:21
Φίλε μου Νάξος την κάρτα την έχω αγοράσει στη Θάσο πριν από 23 - 24 χρόνια, ακριβώς επειδή είχε το ΝΑΞΟΣ. Είναι του φωτογράφου Β. Ησαία. Μαζί αγόρασα μία ακόμη που δείχνει το βαπόρι από πίσω και είναι, όπως είπε και ο Leo, το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ πρώην ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ. Την κάρτα αυτή την έχω ανεβάσει στην ενότητα "Φωτογραφίες από τα λιμάνια" αν θέλεις να την δεις. Για το Σουηδό που λες τώρα μάλλον δεν έχω σχέση, επειδή δεν καταλαβαίνω και καλά σε ποιόν να την είχα στείλει.

Haddock
26-05-2008, 19:24
Ντίνο, να ΄σαι καλά για τις φωτογραφίες σου!
Κι όμως, εν έτι 2005, βλέπεις την πορτοκαλί οπτασία στη Νάξο. Μήπως είναι αντικατοπτρισμός στο λιμάνι της Νάξου; Σαν να μη θέλει να βιράρει και να ταξιδέψει για τα ξένα. Έχει πεισμώσει στο ρεμέτζο του, οι μπόμπες του έχουν κολλήσει, και δε λέει να φύγει, σαν να ακούω τη μαγική μπουρού του...

Γεια σου Ντίνο με τις πορτοκαλί εικόνες που ομορφαίνουν τούτη τη γωνιά...

Νάξος
26-05-2008, 20:02
Φίλε Κάρυστος,

αν κυττάξεις (καλά το έγραψα «κυττάζω» όχι «κοιτάζω», είμαι τση «παληάς» γραφής...) το γνωστό site του «Σουηδού» που παραθέτω θα καταλάβεις. Τώρα, ποιος είναι ο Σουηδός; Είναι ένας καραβολάτρης σαν κι εμάς. Νόμιζα ότι εσύ του έδωσες την φωτογραφία. Φαίνεται όμως ότι την έχει κι αυτός!

ΝΑΞΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΝΔΙΝΑΥΪΑ.

http://www.faktaomfartyg.se/naxos_1975.htm

apollo_express
27-05-2008, 13:29
Πρέπει να είναι στη Νάξο:

http://www.prokopios.de/Bilder_Galerie/BG_Historisch/schiff.jpg

nautikos
28-05-2008, 21:47
Σε κάποιο τεύχος του Εφοπλιστή είχε γίνει αφιέρωμα για τον κο Σιμόπουλο και αναφέρθηκε ως εμπνευστής και ναυπηγός του Νάξος. Έχεις δίκιο όσον αφορά την επιγραφή και την είχα ξεχάσει εντελώς. Τι μου θυμίζεις τώρα τη γέφυρα, όντως έτσι είναι, η επιγραφή αναφερόταν στους τρεις ναυπηγούς. Να είχαμε και μια φωτογραφία της γέφυρας... ;-)

Επίσης, προσπαθώ να επιβεβαιώσω τις αναφορές μας στο εξαιρετικό ιστορικό αρχείο των Ναυπηγικών (http://www.nafpigika.gr)

Η συνολικη μελετη-επιβλεψη του Ναξος εγινε απο το ναυπηγικο γραφειο των Κουιμανη-Σιμοπουλου. Εχω την εντυπωση ομως οτι το σχεδιαστικο κομματι (απο την καλλιτεχνικη σκοπια του θεματος) την ανελαβε ο κ.Σιμοπουλος, ο οποιος αλλωστε υπογραφει σαν το σχεδιαστη στα σχεδια του πλοιου.

Haddock
28-05-2008, 21:56
Nautikos, απ' ότι φαίνεται ξεσκόνισες τα αρχεία του ναυπηγικού γραφείου για τα καλά! Ελπίζω τα σχέδια να είναι σε καλή κατάσταση... :mrgreen: Ναξόφιλος μου είχε αναφέρει οτι ο κ. Σιμόπουλος είχε παραπονεθεί με επιστολή του, λόγω μη εκτενούς αναφοράς των ναυπηγών στα αφιερώματα για το βαπόρι. Φυσικά, το περιοδικό ακολούθησε με αφιέρωμα στον κ. Σιμόπουλο ως εμπνευστή του Νάξος ;-)

Νάξος
29-05-2008, 02:46
Και ο Πρατικάκης παιδιά; Ήταν κι αυτός στη Ναξία Τριάδα. Ποιο κομμάτι του πλοίου ανέλαβε;

Αν υπάρχει κάποιος που να έχει τα σχέδια του βάπορα ή να γνωρίζει τον ίδιο τον Σιμόπουλο, θα τον παρακαλούσα να επικοινωνήσει μαζύ μου.

Σχετικά με το παραπάνω ποστ του φίλου Apollo Express, ναι το βαπόρι είναι στη Νάξο. Για πολύ καιρό αυτήν την καταπληκτική φωτογραφία την είχε σαν avatar ο φίλος και γνωστός λάτρης του βαπόραρου paroskayak. Σε ευχαριστώ που έβαλες και το σχετικό link ώστε καθένας να μπορεί να κατεβάσει αυτήν την υπέροχη φωτογραφία από το δίκτυο.

dimitris
30-05-2008, 21:36
file apostole m esteiles twra me to tragoudi mou 8umises ta paidika mou xronia taxidi me to Naxos gia to nhsi anaxwrhsh apo peiraia 08:00 kai sti Naxo gurw stis 15:00 kai sxedon olo to taxidi sthn plwrh tou... to ekklhsaki pisw sthn prumh tou...to bar me ta soublakia epishs sthn prumh kai ton 3aderfo mou mageira kai na perimenw na er8ei na me parei na pame sthn kouzina volta... to paros an 8umamai kala ekane to vraduno tote.
to idio tragoudi to akousame vevaia kai to 2002 me mia mikrh allagh apo thn Maria Skoula sta egkaineia tou Blue Star Naxos http://dimitrissphotos.videopic.net/p49581301.html

Νάξος
31-05-2008, 17:34
Γεια σου φίλε Δημήτρη,

το Πάρος, καλά θυμάσαι, έκανε το βραδυνό δρομολόγιο και αναχωρούσε συνήθως 10 το βράδυ για Πάρο-Νάξο, αν και συχνά-πυκνά σκάτζαρε το Νάξος σε πρωϊνά δρομολόγια των 8. Περιμένουμε να μας αφηγηθείς ιστορίες και να μοιραστείς μαζύ μας αναμνήσεις σχετικά με το αγαπημένο βαπόρι.

dimitris
31-05-2008, 22:48
φιλε Ναξος ειχα κανει παρα μα παρα πολλα ταξιδια με το Ναξος γιατι επρεπε να προλαβουμε και το λεωφορειο του καραβιου που λεγανε τοτε... περιμενε το βαπορι να ερθει και να ξεκινησει για τα χωρια μετα δεν ειχε αλλο για την Κωμιακη και την ορεινη Ναξο με το Παρος θυμαμαι ενα και μοναδικο ταξιδι βραδυ απο Πειραια Αυγουστος και το φεγγαρι γεματο ολο το ταξιδι στην πλωρη μας αν και στο Παρος δεν μπορουσες να πας πλωρη οπως στο Ναξακι ο μεγαλος μου αδερφος ποιο τυχερος τον πηγαινε ο πατερας μου στο Περαμα και βλεπανε την κατασκευη!

Νάξος
05-06-2008, 01:35
Φίλε Δημήτρη,

τί μου θύμισες τώρα... το λεωφορείο για τα ορεινά χωριά της Αξάς, με το που έφτανε ο βάπορας, 3:15, 3:30, αναλόγως με το πότε έδενε στην Χώρα. Αυτό το λεωφορείο-δυστυχώς- δεν έπιανε το χωριό μου (Μονή), αλλά πήγαινε Χαλκί, Φιλώτι, Απείρανθο και μετά Κόρωνο, Κωμιακή και Απόλλωνα. Θυμάμαι ένα ταξειδάκι με τη Ναξάρα μας, το '90 πρέπει να 'τανε, έφτασα μόνος στο νησί και πήρα αυτό το λεωφορείο ίσαμε την Τραγαία. Μετά πήγα ποδαράτος στο χωριό γιατί δεν είχα βαλίτσες και τα ρέστα, αλλά ήμουν άνετος και χύμα στο κύμα. Και πάνω απ' όλα, παληκαράκι. Ωραίες εποχές!

Σχετικά με την πρόσβαση στην πλώρη του Πάρος (αγαπημένο πλοίο κι αυτό, το αδίκησαν οι μηχανές του παράφορα), ήταν αρκετά εύκολη, αλλά μέσα από σαλόνι της πλώρης. Θυμάμαι και την πλώρα του Πάρος σε πολλά ταξείδια τα οποία θα μου μείνουν αλησμόνητα (κάτι στροφούλες μετά την Σπίθα της Πάρου φουλ για Νάξο). Στο Νάξος όμως η πρόσβαση στην πλώρη ήταν απευθείας από τις πλαϊνές περατζάδες του κύριου καταστρώματος. Και φυσικά, ήταν άλλη φάση. Όλα τα λεφτά. Θυμάμαι ακόμα τον εαυτό μου ώρες ολόκληρες να στέκεται στη μύτη της πλώρας, εκεί, πάνω στο «έλασμα-κάθισμα» που χωρούσε κάνα-δυό νοματαίους κάτω απ' τον φανό της πλώρας...

Φίλε Δημήτρη, θα σε παρακαλούσα να μοιραστείς μαζύ μας εμπειρίες, αναμνήσεις, υλικό που να σχετίζονται με το αγαπημένο καράβι της Νάξου. Για σένα και για όποιον ενδιαφέρεται για το Νάξος (και όχι μόνο) είμαι στην διάθεσή σου/του, να είναι καλά τα προσωπικά μηνύματα και το φόρουμ ασφαλώς.
Τυχερός ο αδερφός σου...! Μιλάς επίσης για ταξείδια με το Νάξος και με φεγγάρια του Αυγούστου. Με πατάς στον κάλο πατριώτη. Αυτό το πλοίο πρέπει να γίνει πλωτός ναός για λαϊκό προσκύνημα στο νησί.

Ανεβάζω λοιπόν μία φωτογραφία μαζύ με μιά ιστορία, κάπου στο 1988... Θα πήγαινα τον παππού μου, τον παπά-Κώστα, στον Περαία για να πάρει το καράβι για Νάξο. Στο λιμάνι ήταν το Γεώργιος Εξπρές και το Νάξος. Χωρίς καμία άλλη σκέψη στο μυαλό μου έκλεισα εισιτήριο του πάππου με το πορτοκαλί κι ας μ' είχαν κουρντίσει κάποιοι συγγενείς να του κλείσω με το Γεώργιος. Μπορεί το Γεώργιος να ήταν πιο γρήγορο για μία ώρα, μπορεί να ήταν πιο μεγάλο, αλλά το Νάξος ήταν σίγουρα πιο ανθρώπινο και πιο άνετο. Και πιο νέο, πιο καθαρό.

Τον παππού τον έχασα πριν από λίγα χρόνια αλλά δε μετάνιωσα που τον έστειλα τότε με το Νάξος! Η μία ώρα παραπάνω άξιζε τον κόπο σε ένα πλοίο με πιο άνετα σαλόνια και λιγότερη λετσαρία. Έτσι παππού;

Πειραιάς, με την Ανατολή να χτυπάει στην ανάγλυφη Νάξο του φουγάρου του βάπορα. Για όλους τους φίλους του φόρουμ. Για τον μακαρίτη τον πάππο μου.

Apostolos
05-06-2008, 12:19
Απλά τέλεια αυτά που βλέπουμε και διαβάζουμε....
Τότε που τα καραβάκια μας γυάλιζαν...

Haddock
06-06-2008, 01:18
Ένα επείγον περιστατικό της οικογένειας μας ανάγκασε να ταξιδέψουμε για Αθήνα, Δεκέμβρης του 1981. Τα κρύα του χειμώνα είχαν ήδη ερημώσει την Παροικιά. Ο δρόμος από το Μπουνταράκι μέχρι το λιμάνι ήταν άδειος και στοιχειωμένος. Η μπλημμάρα είχε καλύψει μεγάλο μέρος του λιμανιού λόγω της φουσκοθαλασσιάς. Η Μαϊστροτραμουντάνα δεν άφηνε τίποτα στο πέρασμα της. Δεν είχε μείνει πλεούμενο στο γιαλό που να μην είχε πιαστεί σε τρία σίδερα, μέσα στο μώλο στο Βίντσι. Η θάλασσα ανέβαινε ζωντανή πάνω στον παραλιακό δρόμο, μπροστά στο μώλο του Καφενείου του Παπλάτσα. Ο Ποσειδώνας άστραφτε και βρόνταγε από το θυμό του. Όσοι ήταν θαρραλέοι και επιχειρούσαν να περπατήσουν προς το λιμάνι, ανταμείβονταν από τον αφρό και τη φρέσκια αρμύρα της Μαϊστροτραμουντάνας.

Το Ναξάκι, πέρασε τη Σπίθα, πλησίασε τον Κάβο του Κριού, φουντάρισε αρκετά κλειδιά, και κατάφερε με μερικές προσπάθειες να δέσει στο κεφάλι. Ο καιρός φόρτωνε περισσότερο και η ΕΜΥ είχε ήδη προβλέψει 8άρι γεμάτο. Το κύμα, μέσα στο "λιμάνι", ήταν χοντρό και το βαπόρι δεν κρατιόταν με τίποτα. Ήταν στιγμές που λέγαμε τώρα θα σπάσει ο κάβος. Παρ' όλα αυτά, μπήκαμε, λίγοι Παριανοί, και το Ναξάκι φόρτωσε το μοναδικό φορτηγό του Ανάργυρου. Με το που μπήκε το φορτηγό, ο Καπτά Νίκος Νομικός, έδωσε το πρόσταγμα για μόλα όλα. Δεν θέλαμε πολύ για να καταλάβουμε τι μας περιμένει. Όταν, ανοιχτήκαμε από τα μπουγάζια του Αϊ Σπυρίδωνα και καβατζάραμε τις Πόρτες, το Νάξος άρχισε να τσαλαβουτάει παιχνιδιάρικα.

Περάσαμε ανοιχτά του Μέρμηγκα, με πορεία τον Πειραιά, και ανεβήκαμε στη γέφυρα για να πάρουμε το ραπόρτο από τον Καπτά Νίκο (οικογενειακός φίλος γαρ). Μας πληροφόρησε ότι η Μαϊστροτραμουντάνα έχει φορτώσει περισσότερο και η ΕΜΥ εξέδωσε απαγορευτικό. Πιτσιρικάς που ήμουν, που να καταλάβω τι ήταν το απαγορευτικό τότε. Ο Καπτά Νίκος αποφάσισε να συνεχίσει προς Πειραιά, αφού το Νάξος είχε ήδη περάσει ανοιχτά της Σύρου με πορεία τον Κάβο Κέφαλο της Κύθνου και Τάμελο της Τζιάς. Δεν θυμάμαι την πλώρη να βουτάει, όσο ήμασταν στη γέφυρα, μα δε θα ξεχάσω τη θάλασσα να μπαίνει ζωντανή στις περατζάδες του βάπορα. Έπρεπε να κρατηθούμε από τα ρέλια διότι δεν υπήρχε περίπτωση να σταθούμε όρθιοι με τέτοιο καιρό.

Το κροσάρισμα του Κάβο Ντόρο μου έμεινε ανεξίτηλο στο πέρασμα του χρόνου. Για την ιστορία, στην αρχή απολαύσαμε το ταξίδι μας, μιας και ήμασταν σχετικά προστατευμένοι στο πρυμνιό κατάστρωμα, κάτω από το ντεκ της εκκλησίας του Αϊ Νικόλα. Μέχρι τα μπουγάζια του Κάβο Ντόρο ήμασταν σχετικά καλά. Κάποια στιγμή, μετακομίσαμε από την πρύμνη στην πλωριά τραπεζαρία δίπλα στα όκια του βάπορα. Τι το ήθελαν οι δικοί μου να αφήσουν την πρυμνιά θέση τους; Ο καιρός είχε φορτώσει περισσότερο, έβρεχε καρεκλοπόδαρα, και η θάλασσα γινόταν ένα με τον ορίζοντα. Το ταξίδι έγινε περιπέτεια, αφού με το ζόρι μπορούσαμε να κρατηθούμε στα σκαμπανεβάσματα. Όποιος έχει ταξιδέψει σε πλωριό σαλόνι, και ειδικότερα την τραπεζαρία του Νάξος, καταλαβαίνει τι εστί σκαμπανέβασμα. Η Μαϊστροτραμουντάνα δεν είχε αφήσει τίποτα όρθιο στην κουζίνα και την τραπεζαρία του Νάξος, αφού όλα είχαν γίνει ιπτάμενα.

Τελικώς, το Ναξάκι κατάφερε να περάσει, με 9αρι Μαϊστροτραμουντάνας, το Κάβο Ντόρο. Σημαδιακό τούτο το ταξίδι για μένα, αφού μυήθηκα με το πορτοκαλί βαπόρι σε δύσκολες θάλασσες. Το κροσάρισμα αυτό, έμελλε να είναι το πρώτο και το τελευταίο που ζαλίστηκα σε βαπόρι. Και τι βαπόρι!!!

Καλά ταξίδια στον Καπτά Νίκο Νομικό.

Νάξος
06-06-2008, 12:50
Γεια σου Νικόλα με τα ωραία σου!

Ένα μόνο έχω να σου πω: με κάτι τέτοιες ιστορίες ανοίγει επικίνδυνα η όρεξη. Αν και δεν είμαι παληκαράς και -να πω την αμαρτία μου- σε 8 και 9 μποφώρ δε μπαίνω εύκολα σε βαπόρι που να μην είναι εγγυημένο, θα ήθελα να είχα ταξιδέψει έστω και μία φορά με το Νάξος με ένα γεμάτι 8άρι ή 9άρι. Έτσι, για την φάση. Όσες -λίγες- φορές ταξίδεψα με φορτσάτο καιρό ήταν όταν ήμουν βρέφος (πού να θυμάμαι τέτοιες εμπειρίες τώρα...) ή με άλλο βαπόρι (γκίνια).

Για τους «φιλήδονους» της ναυπηγικής αρχιτεκτονικής και αισθητικής άλλη μία φωτογραφία σχετική με την ιστορία που έγραψα λίγο παραπάνω. Αν και η φωτογραφία είναι τραβηγμένη με φτωχά μέσα έχει μία ιδιαίτερη, πιστεύω, αξία. Παρατηρήστε φίλοι μου τον ντόκο: σκοτεινός, στην σκιά των κτιρίων της Τζελέπη, όπως σε μία κινηματογραφική σάλα, όπου οι χώροι με τα καθίσματα είναι σκοτεινοί. Κάπου στη μέση, απουσία κτιρίων, έρχεται μία δέσμη φωτός και προβάλλει το πορτοκαλί βαπόρι. Θάλασσα και ουρανός γίνονται ένα χρώμα σαν κινηματογραφικό πανί. Η Ναξάρα να γλιστράει απαλά στο νερό ρίχνοντας τις καλημέρες της σε όλους τους γύρω μάγκες της παληάς καλής εποχής (Όμηρος) και 'μεις, οι λίγοι θεατές, να απολαμβάνουμε την στιγμή. Σαν σε ταινία.

Εύκολα κάποιος καταλαβαίνει ότι για να τραβηχτεί αυτή η φωτογραφία έπρεπε να φύγω από τα Λεμονάδικα (προηγούμενη φωτογραφία) και να φτάσω στην Τζελέπη σε χρόνο dt. Χαλάλι όμως!

Apostolos
06-06-2008, 13:39
Σαν να ανοίγει ενα παράθυρο στο όμορφο παρελθόν...

dimitris
07-06-2008, 13:46
Φιλοι μου ημουν αρκετα μικρος για να θυμαμαι πολλα πραγματα το κακο τοτε ηταν οτι και να ειχα αυτοκολητα διαφημηστικα κτλ δεν κρατησα τιποτα καπου ειχαμε και μια μεγαλη φωτογραφια σε κανδρακι μεσα αλλα δεν εχει μεινει τιποτα και δυστηχως λυπαμαι, χαιρομαι που ακουω ολες αυτες τις ιστοριες για το αγαπημενο μου Ναξακι!!! κατι που θυμαμαι εντονα ομως ειναι εκεινες η πορτοκαλι καρεκλες στα καταστρωματα και ισως το μοναδικο καραβι που θυμαμαι να ειχε σκαμπο επισης πορτοκαλι και στρογγυλα μια φορα περνωντας στροφη απο τον Αγ. Φωκα προς Ναξο απο την μεγαλη κληση που πηραμε εφυγα απο το σκαμπο, δεν θυμαμαι το ονομα του καπετανιου αυτη τι στιγμη ξερω πως ποια δεν ζει , οπως επισης ενα φοβερο σφυνομα αναμεσα στο Γεωργιος Εξπρες και το παλιο Σαντορινη στο παλιο λιμανι τις Παρου τοτε που με το ζορι επαιρνε δυο βαπορακια μεσα.
Χρονια που δεν γυριζουν πισω...

parianos
11-06-2008, 15:23
κι αλλες φωτο απο το αρχειο μου...


τοτε στην ARKADIA LINES...

Haddock
11-06-2008, 18:03
Παριανέ, σε αυτή την ενότητα θα σε ευχαριστήσω δημόσια για τις εικόνες που έπεσαν σαν ριπές πολυβόλου... Το αρχείο σου είναι μοναδικό και χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης απ' όλους μας! Αγάντα μόνο λίγο, γιατί θα πάθουμε και τίποτα με τόσες φωτογραφίες :mrgreen:

Νάξος
11-06-2008, 20:48
Φίλε Παριανέ σε ευχαριστούμε για τις εκπληκτικές σου φωτογραφίες. Να συμφωνήσω κι εγώ με τον paroskayak, αγάντα λίγο, γιατί τόση συγκίνηση μαζεμένη δεν την αντέχουμε οι λάτρεις του πορτοκαλή βάπορα!

Μήπως θυμάσαι την χρονιά που τραβήχτηκαν; Οι πρώτες δύο έχω την διαίσθηση ότι είναι από την εποχή που το πλοίο ανήκε στην Ελληνική Ακτοπλοΐα ΑΕ (1986-90). Πρέπει το πλοίο να έχει περάσει τις Πόρτες και να μπαίνει στο λιμάνι της Πάρου. Στην τελευταία πρέπει να βγαίνει από το λιμάνι της Πάρου και να συνεχίζει για Πειραιά ή Νάξο. Τα φώτα σου!

parianos
11-06-2008, 23:08
φιλε Naxos, τα πρωτα φωτο εφυγα με το ΑΙΓΑΙΟΝ για Πειραια και το ΝΑΞΟΣ πηγαινε Παρο απο Πειραια...και την τελευταια φωτο το ΝΑΞΟΣ πηγαινε Πειραια.....

Στέφανος
01-07-2008, 10:01
καλώς σας βρήκα!
έψαχνα τόσο καιρό να βρώ φωτογραφικό υλικό για το καράβι αυτό, που 31 χρόνια μετά το πρώτο μου ταξείδι μαζί του και αν και παιδάκι τότε, ακόμη θυμάμαι με πολλές λεπτομέρειες....

κορυφαία ανάμνηση το να κοιτάω κάτω από το κοντάρι της πλώρης του, να βλέπω την θάλασσα να τρέχει ........

αυτό και το Σαπφώ, τα βαπόρια "μου" ........

Νάξος
01-07-2008, 11:35
Kαλωσόρισες στην παρέα των καραβολατρών Στέφανε και βέβαια στην παρέα αυτών που λατρέψανε τον πορτοκαλή βάπορα. Αν σε εντυπωσίασε το υπάρχον καταπληκτικό υλικό να ξέρεις ότι καταφτάνουν πολλές φωτογραφίες οπότε μείνε συντονισμένος! Προς τα παρόν εντείνουμε τις προσπάθειες μας να βρούμε τα ίχνη του. Οι ενδείξεις λένε ότι βρίσκεται ακόμα εν ζωή και ταξιδεύει στη μακρινή Κίνα.

Στέφανος
03-07-2008, 09:04
Ερώτηση ασχέτου : μου φαίνεται ότι (μπορεί να) μοιάζουν το Νάξος και το σημερινό Παναγία Χοζοβιώτισσα? διαστάσεις περίπου ίδιες [το πλάτος ίδιο, μήκος σχεδόν ίδιο] σχεδιο κύτους παρεμφερές.

λέτε να προέρχονται από το ίδιο σχεδιο?

Haddock
03-07-2008, 09:20
Σχεδιαστικά σίγουρα μοιράζονται κάποιες γραμμές. Το δίδυμο Κουϊμάνη-Σιμόπουλου ναυπήγησε και τα δύο βαπόρια. Το Παναγια Χοζωβιωτισσα, ως Σκορπιος, ναυπηγήθηκε το 1970, άρα ήταν νεότερο της Ναξάρας κατά μερικά χρόνια.

Δεν είμαι ναυπηγός, αλλά μου φαίνεται απίθανο, οι naval architects να χρησιμοποίησαν τα ίδια σχέδια ;-)

Νάξος
03-07-2008, 11:22
Είναι προς τιμήν των ναυπηγών αυτών που δεν είδαμε ποτέ καράβια του τύπου Αργοστόλι Ι, Αργοστόλι ΙΙ, ΙΙΙ κοκ. όπως επίσης και των πλοιοκτητών που τους ανέθεταν την εκπόνηση μελέτης πλοίου. Η ευκολότερη λύση που ρίχνει μεν το κόστος μελέτης και παραγωγής (κυρίως) είναι η πλήρης τυποποίηση των πλοίων και η κατασκευή αντιγράφων. Η όλη κατάσταση με τα πολλά αδερφά πλοία θυμίζει Ράμπο Ι, ΙΙ,ΙΙΙ και ΙV και αν μη τί άλλο είναι ο προάγγελος της παγκοσμιοποίησης.

Αν αναζητούσες να βρεις το κοντινότερο σε γραμμές πλοίο στο Νάξος αυτό θα ήταν το Πάρος και το Χρυσή Άμμος το καλό (το λευκό). Ωστόσο και τα δύο αυτά τα πλοία μπορείς να τα αποκαλέσεις 2α ή 3α ξαδέρφια με το Νάξος κι αυτά με πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Αν λ.χ. συγκρίνεις τα Επτάνησος και Δήλος με το Ολύμπια ή το Νήσος Χίος με τον Αλκαίο πιστεύω ότι φαίνεται καθαρά η έννοια του αδερφού και του ξάδελφου πλοίου.

Το Νάξος ήταν βαπόρι ανάδελφο. Σε μελλοντικό μου αφιέρωμα για τη Ναξάρα θα καταλάβεις γιατί το Παναγία Χοζοβιώτισσα έχει μόνο κάποια μακρινή συγγένεια με τον πορτοκαλή βάπορα και τίποτε άλλο. Υπομονή!

frangie
10-07-2008, 22:35
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟ Ε/Γ Ο/Γ ΝΑΧΟΣ EΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΕΠΙ ΠΛΟΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΕΓΙΣΕΙ ΜΕ 8ΑΡΙ+ ΣΤΟ <<ΛΙΜΑΝΙ>> ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΛΙΑ ΜΑΚΡΙΑ

Haddock
10-07-2008, 23:02
Να 'σαι καλα! Αν είχες φωτογραφία της προσέγγισης, θα ήταν ακόμα καλύτερα! Όσα περισσότερα θυμόμαστε από το βαπόρι και το πλήρωμα του, τόσο τιμούμε τη μνήμη όσων το ταξίδεψαν και το αγάπησαν.

Πραγματικά, όποιος έχει στο αρχείο του το Νάξος να πηγαίνει με διπλαριές ή να καπελώνεται η πλώρη του από το κύμα, θα του είμαι ευγνώμων!

Nash
23-07-2008, 11:20
Με μεγάλη συγκίνηση αντίκρυσα τις φωτογραφίες σας. Εκει μέσα στο Ναξάκι πέρασα καλοκαίρια και χειμώνες που λέει και το τραγούδι και έμαθα πολλά , δόκιμος ήμουνα εκει μεσα , και ναύτης κάποτε . Μόνο που λυπάμαι γιατί προς το τέλος το σνομπαρανε όλοι. ειχανε μπει τα πιο γρήγορα στην γραμμή και μόνο λίγοι Ναξιωτες το προτειμουσαν . τωρα που όλοι το νοσταλγούν το θελουν πισω ειναι αργα.
Να ξεχασουμε τον πόλεμο που του κανανε οι Μουλοπουλοι και οι λοιποι!
παντως εγω το αγαπουσα καθε σανιδακι του και καθε μπουλμε του. πολλα ζευγαρια που αγαπηθηκαν σε αυτο το πλοιο. επιβατες και ναυτικοι.

Haddock
23-07-2008, 21:05
Nash,

Το Ναξάκι ήταν σύμβολο για έρωτες, διακοπές, περιπέτειες, και ονειρικά ταξίδια στις Ανατολικές Κυκλάδες. Έφερε κοντά νησιώτες, επισκέπτες, ναυτικούς, έδωσε ζωή στην Παροναξία, και ομόρφυνε τα νερά του Αιγαίου με την κορμοστασιά του.

Τα Σαββατοκύριακα, παίρνουμε το Ναξάκι μας...


http://img363.imageshack.us/img363/1710/naxosneafn8.th.jpg (http://img363.imageshack.us/my.php?image=naxosneafn8.jpg)


Από το αρχείο μου, δημοσίευση των Νέων της εποχής, για όλα τα μέλη του nautilia που αγάπησαν το ένα και μοναδικό πορτοκαλί βαπόρι.

Νάξος
27-07-2008, 19:17
Προς φίλους Frangie και Nash: φίλοι μου είμαστε εδω για να ακούσουμε εμπειρίες και αναμνήσεις σας με τη Ναξάρα μας. Αν έχετε και φωτογραφικό υλικό για να το μοιραστούμε το αναμένουμε με λαχτάρα. Είμαστε όλο αυτιά και μάτια. Εκείνη η ιστορία στο λιμάνι των Αντικυθήρων θέλει περισσότερη ανάλυση, έτσι; ! ; Θυμάσαι ποια χρονιά έπιασε το Νάξος το συγκεκριμένο λιμάνι; Φίλε Νash είχες την τύχη να ζήσεις τον βάπορα... Περιμένουμε πολλά από σένα!

Νικόλα παικταρά τί φωτογραφία ανέβασες πάλι; Μία φωτογραφία εγκώμιο για την ασύλληπτη πρύμνη του βάπορα και τα γόνατα στα μάγουλα της πλώρης... Μία χάρη μόνο: αυτή η φωτογραφία από ποια εφημερίδα προέρχεται; Από &#171;Τα Νέα&#187;; Θυμάσαι χρονολογία; Έχεις όλο το σχετικό άρθρο;

Κάποτε που τα νυχτερινά δρομολογία των 21:30 από Νάξο (και 22:30 από Πάρο) ήταν καθημερινή πραγματικότητα (και όχι μόνο όνειρο θερινής νύκτας) τότε όντως τα Σαββατοκύριακα τολμούσαμε να πάμε στα νησιά και να γυρίσουμε στην δουλειά μας, στα σχολεία μας την Δευτέρα το πρωΐ. Μόνο ευχαριστίες ηγέτη.

frangie
27-07-2008, 20:33
Πολυ ευχαριστως φιλε μου.Η καταγωγη μου ειναι απο αντικυθηρα,αν δεν κανω λαθος στη χρονολογια ηταν το 91,το ΙΟΝΙΟΝ εκανε την αγονη πελοπονησου,την κυριακη των βαιων επιασε φωτια.Μεγαλη βδομαδα καταλαβαινετε ολα τα πλοια ειχαν κλεισει δρομολογια,τελικα βρεθηκε το ΚΟΡΦΟΥ ΣΗ μετα απο καποιο παροπλησμο και χωρις καμια συντηρηση στο πρωτο δρομολογιο επαθε ζημια.Τοτε εκανε καποια δρομολογια το ΝΑΞΟΣ.Την κυριακη του θωμα ερχομενο απο κισσαμο και με απαγορευτικο που εκδοθηκε μετα την αναχωρηση απο κρητη,προσεγγεισε αντικυθηρα,οταν ανοιξε καταπελτη εμπαινε η θαλασσα μεσα στο γκαραζ,ηταν περιπου 20 ατομα να ταξιδεψουν και μονο 2 τολμησαμε να μπουμε.ΥΠΕΡΟΧΟ ταξιδι,το πλοιο στη συνεχεια πηγε στο γυθειο οπου και εμεινε μεχρι να φτιαξει ο καιρος.το ασχημο ειναι οτι δεν εχω καποια φοτο να ανεβασω

Νάξος
27-07-2008, 20:39
Φίλε frangie με τσάκισες. 8μπόφωρο με τη Ναξάρα και κόντρα βοριά; Δεκάδες φορές το ταξίδεψα και ποτέ δε μου 'κατσε τέτοια εμπειρία... Ζηλεύω! Μία φορά που το είδα να φεύγει με κόντρα 8άρι και να αλέθει τα νερά πίσω από την Πορτάρα στη Νάξο έπαθα ανωμαλία που δεν είχα φωτογραφική μαζύ μου... Μην σε χάσουμε.

Haddock
28-07-2008, 01:29
Ντίνο, η φωτογραφία δημοσιεύτηκε στα &#171;Νέα&#187; είτε σε φύλλο του 1988 ή 1989, αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω το πρωτότυπο μπροστά μου, οπότε θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά την ημερομηνία και το περιεχόμενο του άρθρου.

Frangie, η εμπειρία από το ταξίδι σου, μου θυμίζει έντονα την αντίστοιχη που γευτήκαμε το 1981 με μαϊστροτραμουντάνα στο Κάβο Ντόρο. Φαντάζομαι το Ταίναρο δεν αστειευόταν με την θαλασσοταραχή και θα ευχαριστήθηκες με την καρδιά σου μέχρι να το καβατζάρετε :mrgreen:

Giwrgos1980
26-08-2008, 10:47
Καλημέρες παίδες.....εκεί που έψαχνα το facta για το Νάξος....δείχνει να είναι still operative με το όνομα LIBAO κάπως έτσι.....το ΙΜΟ του πλοίου είναι το 7350507 Με αυτό το ΙΜΟ το συγκεκριμένο Link: http://www.gemisi.info/1524-241.php δείχνει ότι ο βάπορας ανοίκει σε μία εταιρία ονόματι Red Sea Marine Services και ότι το πλοίο έχει το όνομα Al Marwah με σημαία Παναμά......Όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά ανοίκουν στο Νάξάκι μας........το θέμα είναι ότι......δεν έχω καταφέρει να βρώ κάτι (μία φωτό) στο ίντερνετ όσο και αν έχω ψάξει με το συγκεκριμένο όνομα.......μπορεί κάποιος να βοηθήσει την κατάσταση???? :rolleyes::rolleyes:

Νάξος
26-08-2008, 23:03
Γιώργαρε έριξες μπουρλότο σήμερα. Αν δεν είχα πίεση θα έπσαχνα όλη νύχτα. Είσαι αητός πατριώτη.

dimitris
26-08-2008, 23:11
Table 1. The search results for 7350507. ON LR/IMO ID Year Name Tons Change Starke Ref. Main Owner 7350507 7350507 (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/306242) 1975 NAXOS 3985 V1975 #1225

Giwrgos1980
27-08-2008, 00:13
Παίδες ειληκρινα........έπαθα πλάκα....απλά θέλω επιβεβαίωση.......

Giwrgos1980
27-08-2008, 00:17
Table 1. The search results for 7350507. ON LR/IMO ID Year Name Tons Change Starke Ref. Main Owner 7350507 7350507 (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/306242) 1975 NAXOS 3985 V1975 #1225

Μητσάρα...συμφωνώ.....αυτό δείχνει το Miramax.......απλά το γκούγκλιασα το ΙΜΟ του βάπορα και βρήκα αυτό.......αλλά δεν ξέρω αν είναι αληθές......γι'αυτό ζητάω την βοήθεια σας........

Haddock
27-08-2008, 00:42
Εκτός από το equasis (http://www.equasis.org), για το οποίο o Leo μας έλεγε εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73847&postcount=52), θα κρατήσω μικρό καλάθι, διότι η ιστοσελίδα σου Γίωργο δεν αναφέρει τις πηγές της.

Επίσης, ο Σουηδός έχει αρκετά λάθη και το Libao ίσως να μην ευσταθεί. Έτσι, μπορεί να παρουσιάζονται αρκετά λάθη. Να μην ξεχνάμε ότι έχουμε συζητήσει εκτενέστατα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=22189&page=5) για την τύχη του πορτοκαλή Νάξος.

Πριν από μήνες είχα επικεντρώσει τον ενδιαφέρον μου σε φωτογραφίες στα λιμάνια Zhanjiang, Beihai και γενικά στην περιοχή του Guangzhou (Κίνα). Οι προηγούμενες δημοσιεύσεις θα κατατοπίσουν τους τυμβωρύχους του πλοίου.

Giwrgos1980
27-08-2008, 00:45
Εκτός από το equasis (http://www.equasis.org), για το οποίο o Leo μας έλεγε εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73847&postcount=52), θα κρατήσω μικρό καλάθι, διότι η ιστοσελίδα σου Γίωργο δεν αναφέρει τις πηγές της.

Επίσης, ο Σουηδός έχει αρκετά λάθη και το Libao ίσως να μην ευσταθεί. Έτσι, μπορεί να παρουσιάζονται αρκετά λάθη. Να μην ξεχνάμε ότι έχουμε συζητήσει εκτενέστατα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=22189&page=5) για την τύχη του πορτοκαλή Νάξος.

Πριν από μήνες είχα επικεντρώσει τον ενδιαφέρον μου σε φωτογραφίες στα λιμάνια Zhanjiang, Beihai και γενικά στην περιοχή του Guangzhou (Κίνα). Οι προηγούμενες δημοσιεύσεις θα κατατοπίσουν τους τυμβωρύχους του πλοίου.

Μαζί σου....δεν διαφωνώ σε τίποτα.....απλά το βρήκα σήμερα και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μπάς και τελικά βρούμε κάποια άκρη σχετικά με την τύχη του βάπορα............

Giwrgos1980
27-08-2008, 01:27
Πάντως έχω μάθει κάτι που με λύπησε αρκετά....δεν ξέρω άν ισχύει αλλά έχω ένα γωνστό που δούλευε λογιστής στο Ναξάκι και επί εποχές Αρκάδια αλλά και πρίν στο καράβι και μου είπε ότι το 2004 πήγε για scrap στην Ινδία.........:confused:

Haddock
28-08-2008, 21:52
Επικοινώνησα με shipspotters του εξωτερικού με ειδικές γνώσεις επί των Ευρωπαϊκών πλοίων στην Κίνα. Πολλοί από αυτούς έχουν εντοπίσει, επιτυχημένα, άλλα παλιότερα πλοία που κατέλληξαν στην Ασία.

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, δεν τους έχουν πέσει πληροφορίες ή φωτογραφίες για το Νάξος ή το Χρυσή Άμμος (λευκό). Πιθανολογούν ότι είτε έχουν αλλάξει νηολόγια ή έχουν γίνει καρφίτσες. Συνεπώς, το κυνήγι του θησαυρού συνεχίζεται, και όποιος αντέξει...

Haddock
28-08-2008, 22:18
Ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος? Κι όμως, με μεγάλη συγκίνηση, νομίζω ότι ζει, τουλάχιστον μέχρι το 2005. Μετά από εξαντλητικές προσπάθειες και αδιάκοπο κυνήγι, κατάφερα να εντοπίσω το αγνοούμενο βαπόρι μας. Μεγάλες ευχαριστίες στον καλό φίλο Hans που μου έδωσε την έμπνευση να κοιτάξω με βάση τη λέξη σε Li και Bao. Σας παρουσιάζω, λοιπόν, το καμάρι μας από πλώρα, στο ferry terminal Bao Chang της Shanghai στην Κίνα!

Φωτογραφία του 2005 και νομίζω πως αυτός είναι ο χαμένος κρίκος της αλυσίδας που ψάχναμε. Περιμένω την επιβεβαίωση σας...

http://farm1.static.flickr.com/21/39670492_2250d49755_d.jpg (http://farm1.static.flickr.com/21/39670492_2250d49755_o.jpg)

Πηγή Φωτογραφίας (http://www.flickr.com/photos/kafka4prez/39670492/)

Κλικ στην φωτογραφία για υψηλότερη ανάλυση

Captain_Mac
28-08-2008, 22:26
Η πλώρη του

13517

dimitris
28-08-2008, 22:30
Δεν ειναι στην Σαντορινη αλλα στην Ναξο Captain_Mac.
paroskayak εισαι απιστευτος!!!

Captain_Mac
28-08-2008, 22:33
Δεν ειναι στην Σαντορινη αλλα στην Ναξο Captain_Mac.
paroskayak εισαι απιστευτος!!!

Δεν την τράβηξα εγώ οπότε γράψε λάθος!

Roi Baudoin
28-08-2008, 23:07
Φίλε paroskayak έκανες πάλι το θαύμα σου.
Αφού επιβεβαιωθεί, ψάξε σε παρακαλούμε και για το "Hong Ju", το αγαπημένο "Χρυσή Άμμος ΙΙ" του φίλου μας Μίλτου Χαλά.

Φίλε Captain Mac, σ' ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη φωτογραφία που ανέβασες.

Νάξος
28-08-2008, 23:16
Έχω επιφυλάξεις Νικόλα.... Τα γόνατα, τα φουγάρα, τα όκια... ο καθρέπτης. Κάτι δε μου κολλάει. Αν δεν έχει γίνει ευνουχισμός και της μετασκευής το κιγκλίδωμα, το βαπόρι αυτό δεν είναι το Νάξος. Δώσε μου ένα 24ώρο να &#171;αποφανθώ&#187;. Να κλάψω επειδή ζει; Να κλάψω επειδή -αν είναι αυτό- επειδή έχει υποστεί τρελλή μετάλλαξη; Και για τα δύο;

Α ρε Νικόλα και να φανταστείς ό,τι σήμερα είχα επαφές με άτομο του ναυτιλιακού χώρου και γι' αυτό τον λόγο. Όταν γύρισα σπίτι έλαβα και το μήνυμά σου. Η αρρώστεια σε όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη της οικουμένης. Τηλεπάθεια; Είσαι θεός φίλε. Είναι δεν είναι το βαπόρι αυτό, εσύ είσαι άπαιχτος. . και -

dimitris
28-08-2008, 23:17
Captain Mac βεβαιως και σ'ευχαριστουμε για την φωτογραφια του Ναξος που ανεβασες! φανηκε σαν να σε πηρα λιγο απο τα μουτρα με το λιμανι που ειπες οτι ηταν της Σαντορινης;)

Νάξος
28-08-2008, 23:22
Κάπταιν-μάκ ξέχασα πάνω στην ταραχή μου να σε ευχαριστήσω κι εγώ για την φωτογραφία σου. Μόλις μπήκα σπίτι και μόλις έλαβα μήνυμα από τον ηγέτη (paroscayak) για τον Μεγαλέξανδρο. Να 'σαι καλά φίλε μου. Φωτογραφία από το πρώτο καλοκαίρι του βάπορα με τα κιτσάτα σινιάλα.Κι αν πονάει, η ιστορία διδάσκει.

Haddock
28-08-2008, 23:37
Ειλικρινά, κι εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμα από την ταραχή μου. Μόλις είδα την φωτογραφία, πάγωσα. Πέρα από τις λιποθυμικές τάσεις, κοίταξα σαν χαμένος τη φωτογραφία. Δεν ειμαι σίγουρος, γι αυτό και ζήτησα από όλους σας, την επιβεβαίωση.

Τα παράθυρα της γέφυρας και οι βαρδιόλες το μαρτυρούν αναδιαμφισβήτητα. Το ζωνάρι του το ίδιο, η πλώρη του δεν φαίνεται και τόσο καλά. Ο καθρέφτης θυμίζει μετασκευή προς το «Πάρος». Που είδες τις τσιμινιέρες γιατί δεν μπορώ να τις διακρίνω.

Περιμένω ανταπόκριση από τον φωτογράφο, μήπως και έχει επιπλέον φωτογραφίες να μοιραστεί.

ΥΓ. Όσοι έχετε υπομονή και όρεξη, δεν έχετε παρά να ψάξετε στις μηχανές αναζήτησης για ferry στη Shanghai. Πιστεύω ότι έτσι θα χτυπήσουμε φλέβα χρυσού (Χρυσή Άμμος, Γεώργιος Φ. κλπ).

Edit: Πρόσθεσα μια επιπλέον εικόνα.

http://farm1.static.flickr.com/22/39671065_439e40035a_m_d.jpg (http://farm1.static.flickr.com/22/39671065_439e40035a_o.jpg)

Πηγή (http://www.flickr.com/photos/kafka4prez/39671065/in/set-894898/)

Ellinis
29-08-2008, 00:23
Με βάση αυτή τη φωτογραφία, θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Το συγκεκριμένο πλοίο δεν μου θυμίζει το Νάξος. Κάποιες διαφορές που δεν αλλάζουν από οποιαδήποτε μετασκευή είναι:
1. η γεφυρα βρίσκεται 2 καταστρώματα πάνω από το main deck, ενώ στο Νάξος ήταν μόλιs 1.
2. τα όκια βρίσκονται στο μεσο του ύψους της πλώρης, ενώ στο Νάξος ήταν προς το πάνω μισό.
3. Το συγκεκριμένο πλοίο φαίνεται να είναι πιο πλατύ σε σχέση με το Νάξος
4. Η πλώρη του δεν είναι τόσο "μυτερή" 'οσο του Νάξος.

Ελπιζω να μην απογοητεύω όσους ψάχνουν τη μοίρα του σκάφους, αλλά θα πρότεινα να μην ψάχνουμε για πλοίο με το όνομα Libao αλλά για Νaxos. To Libao που νομίζω μόνο ο Σουηδός αναφέρει μάλλον πρόκειται για λάθος. Η εταιρεία που το είχε αγοράσει λεγόταν Hainanlibao και μάλλον απο εκεί έχει προκύψει η σύγχηση.

Εξάλου τόσο το miramar (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/306242)όσο και το equasis (http://www.equasis.org/EquasisWeb/restricted/ShipInfo?fs=ShipList)δεν αναφέρουν μετανομασία. Ωστόσο και τα 2 το αναφέρουν ως Νaxos τουλάχιστον ως το 2006.

Haddock
29-08-2008, 01:12
Εξετάζοντας περισσότερο τη φωτογραφία, ίσως να ταιριάζει η ρήση &#171;άνθρακες ο θησαυρός&#187;. Μάλλον, οι ναυπηγοί αυτού του πλοίου να εμπνεύστηκαν από το Νάξος.

Ελληνίς, δεν έψαχνα για Libao, διότι, όπως είπες, ίσως η πληροφορία της εταιρείας να μην ευσταθεί. Σήμερα, τυχαία, ένας καραβολάτρης, εκ του εξωτερικού, μου εξήγησε τι μπορεί να σημαίνει η λέξη Libao. Έτσι, ορμώμενος από τον ορισμό έψαξα με το συνθετικό Bao στην Shanghai.

Η φωτογραφία αυτή (http://www.flickr.com/photos/hesspoint/1005079487/sizes/l/) και αυτή (http://www.flickr.com/photos/hesspoint/1005910286/sizes/l/in/set-72157601225062636/), νομίζω, ότι απεικονίζει το ίδιο πλοίο (http://www.flickr.com/photos/hesspoint/1005073659/sizes/l/in/set-72157601225062636/) που είχα την εντύπωση ότι ήταν το πορτοκαλή βαπόρι.

Μετά το χτένισμα της περιοχής Guangzhou, έχω επικεντρώσει την ανασκαφή γύρω από την Shanghai. Ας ελπίσουμε ότι θα πετύχουμε τον βασιλιά.

Giwrgos1980
29-08-2008, 12:05
Όντως θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Ελληνίς.....δεν μοιάζει για το Νάξος.....χμμμμμ να ρίξω μια ίδεα??? Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάποιο e-mail επικοινωνίας με το αντίστοιχο Κεντρικό Λιμεναρχείο που υπάρχει στην Κίνα να κάνουμε μια έρωτηση σε αυτούς??? Ίσως να ξέρουν και να μας βοηθήσουν λίγο στην αναζήτηση μας.......

Nash
29-08-2008, 16:58
Δεν μου λέει κάτι , άν είναι το Ναξάκι έχει υποστεί μεγάλη μετασκευή . που δεν είναι αναγνωρίσιμο ίσως εκείνη η πλώρη νύχι και η ελεφρά κλίση που είχε να βοηθουσαν σε περιπτωση που το βλέπαμε απο πρυμη και πλάι.

Giwrgos1980
29-08-2008, 18:58
Σίγουρα παιδιά δεν πρέπει να είναι το Ναξάκι μας αυτό.....και η μύτη σε αυτή την φωτό που ανέβασε ο φίλος paroskayak (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=2786) είναι πιό πλατιά από ότι του Νάξος......και εκτός αυτού νομίζω έπρεπε να φαίνονται και οι τσιμηνιέρες του.......

Νάξος
29-08-2008, 23:06
Νικόλα η προσπάθεια που κάνεις είναι εκπληκτική, μακάρι να είχα τον χρόνο να κάνω την δική μου έρευνα παράλληλα με την δική σου. Το σκαρί που ανέβασες όταν το είδα μάγκωσα τα χείλια μου. Είπα &#171;δε μπορεί να είναι αυτό...&#187;, γιατί στην φωτογραφία που είδα έλειπαν τα φουγάρα, η γέφυρα ήταν υπερυψωμένη, τα γόνατα εξαφανισμένα, τα όκια αλλού, οι βαρδιόλες κουτσουρεμένες, η κόντρα γέφυρα διαφορετική και αλλού γι' αλλού και αυτή και το όλο σουλούπι αλλιώτικο. Πιο χαμηλοκάπουλο.

Παρόμοιο συναίσθημα είχα νιώσει το καλοκαίρι του 1991. Είχα κατέβει πιτσιρικάς από Αθήνα για Πειραιά με το ποδήλατο για να χαζέψω τα βαπόρια (για εμάς εδώ φυσιολογικό&#183; για όλους τους άλλους που είναι το 99,9&#37; της κενωνίας, βίτσιο). Το λοιπόν, κάπου στον Άγιο Διονύση μεριά σταματώ και αγναντεύω. Απέναντι, στο βάθος ακτή Ξαβερίου, έβλεπα κατάπλωρα μία πανέμορφη λευκή πλώρη. &#171;Ωραίο πλοίο&#187;, &#171;ωραία πλώρα, τύφλα να έχει το...&#187; είπα. Ήμουν σε τέτοια θέση που το έβλεπα ακριβώς &#171;απέναντι&#187; (ανεξάρτητα αν το πλοίο ήταν εκατοντάδες μέτρα μακρυά, φανταστείτε από τον ντόκο του Αγίου Διονυσίου μία οπτική απόσταση ίσαμε το τέρμα των πράσινων λεωφορείων), φάτσα κάρτα, body plan που λένε κι οι ναυπηγοί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα με έλουσε κρύος ιδρώτας καλοκαιριάτικα. Το &#171;ωραίο πλοίο&#187;, που είπα, ήταν το Νάξος. Πού να διανοηθώ ότι ο πορτοκαλής θρύλος έγινε λευκός; Φεύγω σούμπιτος με το ποδήλατο και γκαζώνω για Ξαβερίου. Το Νάξος ήταν σε ντόκο που δε μπορούσες να μπεις εύκολα (τελωνεία, αστυνόμοι, κλπ). Ωστόσο κατάφερα και τρύπωσα στον ντόκο και όταν το είδα λευκό, με ξηλωμένα τα ανάγλυφα της Νάξου από τα φουγάρα, ταπεινωμένο από βάρβαρα χέρια που του περνούσαν τις τελευταίες ρίγες των νέων του κιτς διακριτικών μου ήρθε να σκούψω. Να τα κάνω λίμπα. Πού να τα βάλεις όμως με τους νταγλαράδες; Άσε που το έγκλημα ξεκίνησε από γραφείο. Το χέρι του μπογιατζή σε τελική ανάλυση δεν έφταιγε σε τίποτε. Το ψωμί τους βγάζανε οι άνθρωποι. Που να φανταστούν ότι καταπατούσαν όσια και ιερά. Τέλος πάντων, παραμιλούσα, έβριζα, έλεγα &#171;δεν είναι δυνατόν&#187;, &#171;δεν είναι δυνατόν&#187;... Στο σπίτι έφτασα με ημικρανία.

Το θυμάμαι καλά εκείνο το μαύρο πρωϊνό του καλοκαιριού. Θυμάμαι καλά εκείνο το &#171;φάτσα κάρτα&#187;. Το Νάξος το αναγνώριζα μίλια μακρυά και στο σκοτάδι, σε ντόκους ή εν πλω στο πέλαγο, για πλάκα. Ήταν η αρρώστεια, πώς να το κάνουμε... Εκείνη την φορά όμως, δεν. Δεν, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι από πορτοκαλί βελούδο θα καταντούσε το παρτάλι της Αρκάδια.

Άργησα φίλοι μου μία μέρα να σας απαντήσω γιατί είχα ταξείδι. Φωτογραφία με το Νάξος σε παρόμοια πόζα έχω αλλά πρέπει να την ξεθάπσω. Εκεί θα δείτε ξεκάθαρα ότι τα δύο πλοία είναι διαφορετικά. Ο λόγος που ήθελα λίγο χρόνο για να &#171;αποφανθώ&#187; ήταν ασφαλώς το πρόσφατο ταξείδι αφενός και αφετέρου η δυνατότητα να εκτιμήσω αν θα μπορούσε το Νάξος να μετασκευαστεί σε τόσο μεγάλο βαθμό. Ζούμε στην εποχή των μεταλλάξεων... Τα τελευταία 20-30 χρόνια τα πλοία με τις μετασκευές που έχουν υποστεί έχουν γίνει τρανσέξουαλ. Έτσι, οι βαρδιόλες θα μπορούσαν να κοπούν και να μην εξέχουν, τα φουγάρα το ίδιο, η γέφυρα να ανέβει ένα ντεκ, τα όκια το ίδιο, τα κατάρτια να ξηλωθούν.... Τα γόνατα όμως πολύ πιο δύσκολα. Κι αν γινόντουσαν όλα αυτά, θα έπρεπε να υπάρχει ένα πολύ άρρωστο μυαλό πίσω από αυτήν ιστορία.

Νάξος ζούμε Ελλάδα να σε δούμε.

vinman
30-08-2008, 09:13
Παρόμοιο συναίσθημα είχα νιώσει το καλοκαίρι του 1991. Είχα κατέβει πιτσιρικάς από Αθήνα για Πειραιά με το ποδήλατο για να χαζέψω τα βαπόρια (για εμάς εδώ φυσιολογικό· για όλους τους άλλους που είναι το 99,9% της κενωνίας, βίτσιο). Το λοιπόν, κάπου στον Άγιο Διονύση μεριά σταματώ και αγναντεύω. Απέναντι, στο βάθος ακτή Ξαβερίου, έβλεπα κατάπλωρα μία πανέμορφη λευκή πλώρη. «Ωραίο πλοίο», «ωραία πλώρα, τύφλα να έχει το...» είπα. Ήμουν σε τέτοια θέση που το έβλεπα ακριβώς «απέναντι» (ανεξάρτητα αν το πλοίο ήταν εκατοντάδες μέτρα μακρυά, φανταστείτε από τον ντόκο του Αγίου Διονυσίου μία οπτική απόσταση ίσαμε το τέρμα των πράσινων λεωφορείων), φάτσα κάρτα, body plan που λένε κι οι ναυπηγοί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα με έλουσε κρύος ιδρώτας καλοκαιριάτικα. Το «ωραίο πλοίο», που είπα, ήταν το Νάξος. Πού να διανοηθώ ότι ο πορτοκαλής θρύλος έγινε λευκός; Φεύγω σούμπιτος με το ποδήλατο και γκαζώνω για Ξαβερίου. Το Νάξος ήταν σε ντόκο που δε μπορούσες να μπεις εύκολα (τελωνεία, αστυνόμοι, κλπ). Ωστόσο κατάφερα και τρύπωσα στον ντόκο και όταν το είδα λευκό, με ξηλωμένα τα ανάγλυφα της Νάξου από τα φουγάρα, ταπεινωμένο από βάρβαρα χέρια που του περνούσαν τις τελευταίες ρίγες των νέων του κιτς διακριτικών μου ήρθε να σκούψω. Να τα κάνω λίμπα. Πού να τα βάλεις όμως με τους νταγλαράδες; Άσε που το έγκλημα ξεκίνησε από γραφείο. Το χέρι του μπογιατζή σε τελική ανάλυση δεν έφταιγε σε τίποτε. Το ψωμί τους βγάζανε οι άνθρωποι. Που να φανταστούν ότι καταπατούσαν όσια και ιερά. Τέλος πάντων, παραμιλούσα, έβριζα, έλεγα «δεν είναι δυνατόν», «δεν είναι δυνατόν»... Στο σπίτι έφτασα με ημικρανία.

Το θυμάμαι καλά εκείνο το μαύρο πρωϊνό του καλοκαιριού. Θυμάμαι καλά εκείνο το «φάτσα κάρτα». Το Νάξος το αναγνώριζα μίλια μακρυά και στο σκοτάδι, σε ντόκους ή εν πλω στο πέλαγο, για πλάκα. Ήταν η αρρώστεια, πώς να το κάνουμε... Εκείνη την φορά όμως, δεν. Δεν, γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι από πορτοκαλί βελούδο θα καταντούσε το παρτάλι της Αρκάδια.




Φίλε Νάξος η ιστορία που μας γράφεις είναι εκπληκτική...και άκρως συγκινιτική...
Μας δείχνει πόσο αγάπησες και αγαπάς αυτό το πλοίο...
Εγώ το θυμάμαι τον Αύγουστο του '91 που ήμουν διακοπές στον Απόλλωνα της Νάξου να περνάει με τη λευκή του φορεσιά και η κοφτερή του πλώρη να δένει με το τοπίο αρμονικά...
Τότε το σπίτι που είχαμε νοικιάσει ήταν σε ύψωμα και η θέα καταπληκτική προς τη θάλασσα...
Το Νάξος λοιπόν όταν περνούσε μέρα σφύριζε 3 φορές πράγμα που μου είχε προκαλέσει μία απορία...
Όσους και να ρώτησα τότε δεν πήρα κάποια σοβαρή ή πειστική απάντηση γιατί το κάνει...
Ένα βράδυ λοιπόν καθόμουν την βεράντα και ξαφνικά βλέπω τον άνθρωπο που μας νοιίκιαζε το σπίτι να αναβοσβήνει τα φώτα στο μπαλκόνι με ρυθμό και παράλληλα το Νάξος να περνάει πάλι απο το κεφάλι του Απόλλωνα και να ανταποδίδει με αναβόσβημα του προβολέα της δεξιας πλευράς στη γέφυρα...
Αμέσως ρώτησα τον άνθρωπο τι γίνεται και αν έχει σχέση με τα σφυρίγματα του πλοίου όταν περνάει πρωί..
Μου είπε λοιπόν ότι στο Νάξος ανθυποπλοίαρχος ήταν ο ανιψιός του για αυτό και οταν πέρναγε υπήρχαν είτε τα φώτα είτε τα σφυρίγματα!!!
Επίσης μου είπε ότι ο ανιψίος του το λάτρευε το Νάξος απο τα παιδικά του χρόνια,και ότι ήταν η κύρια αιτία που βρέθηκε στη θάλασσα...Ποτέ δεν φανταζόταν όμως ότι κάποια μερα θα ήταν ανθυποπλοίαρχος εκεί...
Ο τότε ανθυποπλοίαρχος σήμερα είναι απο ότι έχω διαβάσει στον Εφοπλιστή πλοίαρχος...

Νάξος
30-08-2008, 09:45
Φίλε vinman οι ιστορίες και οι αναμνήσεις σου είναι αντάξιες των φωτογραφιών σου. Αυτήν η αίσθηση... να είσαι σ' ένα μαγευτικό μπαλκόνι του Αιγαίου όπως ο Απόλλωνας και να βλέπεις το απέραντο γαλάζιο και το Νάξος ταυτόχρονα δεν περιγράφεται. Είχα την σπάνια τύχη να νιώσω αυτήν την χαρά στα Θερμιά της Κύθνου, στην Αγιασό, στο Καστράκι και στο Αμπράμι της Νάξου. Τότε ο άρχοντας φορούσε την πορφυρή χλαμύδα και όχι την κατοπινή κουρελού. Αλλά τη μπουρού δεν έτυχε να την ακούσω σε τέτοια σκηνικά. Και είχε μία μπουρού η Ναξάρα... όλα τα λεφτά. Το Νάξος για το παληκάρι που ανέφερες ήταν η αιτία να σχοληθεί με την θάλασσα. Για μένα, η αιτία να ασχοληθώ με τη ναυπηγική. Τρέλα φίλε μου... Τρέλα που δεν έχει σβήσει.

Μήπως θυμάσαι το όνομα του τότε ανθυποπλοίαρχου;

vinman
30-08-2008, 10:38
Φίλε vinman οι ιστορίες και οι αναμνήσεις σου είναι αντάξιες των φωτογραφιών σου. Αυτήν η αίσθηση... να είσαι σ' ένα μαγευτικό μπαλκόνι του Αιγαίου όπως ο Απόλλωνας και να βλέπεις το απέραντο γαλάζιο και το Νάξος ταυτόχρονα δεν περιγράφεται. Είχα την σπάνια τύχη να νιώσω αυτήν την χαρά στα Θερμιά της Κύθνου, στην Αγιασό, στο Καστράκι και στο Αμπράμι της Νάξου. Τότε ο άρχοντας φορούσε την πορφυρή χλαμύδα και όχι την κατοπινή κουρελού. Αλλά τη μπουρού δεν έτυχε να την ακούσω σε τέτοια σκηνικά. Και είχε μία μπουρού η Ναξάρα... όλα τα λεφτά. Το Νάξος για το παληκάρι που ανέφερες ήταν η αιτία να σχοληθεί με την θάλασσα. Για μένα, η αιτία να ασχοληθώ με τη ναυπηγική. Τρέλλα φίλε μου... Τρέλλα που δεν έχει σβήσει.

Μήπως θυμάσαι το όνομα του τότε ανθυποπλοίαρχου;

Ο τότε ανθυποπλοίαρχος ήταν ο Χωριανόπουλος...!!
Όντως η μπουρού ήταν όλα τα λεφτά...και όταν περνούσε μεσημέρι ακουγόταν περιμετρικά σε όλον τον Απόλλωνα....
Επίσης κάπου στο σπίτι των γονιών μου υπάρχει ένας δίσκος του συγχωρεμένου του Γιώργου του Κονιτόπουλου...Στην μία του πλευρά υπάρχει γωτογραφία του Νάξος στα πορτοκαλιά του ντυμένος....Θα ψάξω να τον βρώ και να τον σκανάρω....!!!!!
Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι το Νάξος έχει τραγουδηθεί απο τον Κονιτόπουλο....
''...Ορκίζομαι στην Παναγιά,να μπώ στο Νάξος μια βραδιά,και να σε ανταμώσω....''

Νάξος
30-08-2008, 10:53
Κάπως έτσι είχα δει από τον ντόκο του Αγίου Διονυσίου εκείνο το μαύρο καλοκαίρι το Νάξος με τα νέα του χρώματα. Η διαφορά ήταν ότι ο βάπορας ήταν σε τριπλάσια απόσταση από εκείνο το σημείο και δεμένος όχι στα Λεμονάδικα, αλλά στου Ξαβιέρου, στα τέρμα των πράσινων. Η φωτογραφία αυτή ταιριάζει γάντι με τις πρόσφατες έρευνες του paroscayak και έρχεται να λύσει το αίνιγμα που προέκυψε. Αφιερωμένο στο Νικόλα λοιπόν καθώς και στον vinman για την καταπληκτική τους παρουσία στο φόρουμ και βέβαια την συνδρομή τους στο θέμα του αγαπημένου μας βάπορα.

vinman
30-08-2008, 10:56
Κάπως έτσι είχα δει από τον ντόκο του Αγίου Διονυσίου εκείνο το μαύρο πρωϊνό του Ιούνη του '91 το Νάξος με τα νέα του σινιάλα. Η διαφορά ήταν ότι ο βάπορας ήταν σε τριπλάσια απόσταση από εκείνο το σημείο και δεμένος όχι στα Λεμονάδικα, αλλά στου Ξαβιέρου, στα τέρμα των πράσινων. Η φωτογραφία αυτή ταιριάζει γάντι με τις πρόσφατες έρευνες του paroscayak και έρχεται να λύσει το αίνιγμα που προέκυψε. Αφιερωμένο στο Νικόλα λοιπόν καθώς και στον vinman για την καταπληκτική τους παρουσία στο φόρουμ και βέβαια την συνδρομή τους στο θέμα του αγαπημένου μας βάπορα.

Σε ευχαριστώ φίλε Νάξος για την αφιέρωση!!!
Όποτε βλέπω την πλώρη του Νάξος συγκινούμαι πάρα πολύ...
Να 'σαι καλά!!

Νάξος
30-08-2008, 11:03
Φέρνοντας τα δίπλα-δίπλα πιστεύω ότι η σύγκριση γίνεται ευκολότερα. Εκτιμώ ότι το κινέζικο πλοίο είναι 5-10 χρόνια παλαιότερο από το Νάξος. Οι γραμμές του Νάξος είναι πιο επιθετικές και μοντέρνες. Αφιερωμένη στους φίλους ελληνίς, Γιώργο 1980, Νας για το έμπειρο μάτι τους. Και βέβαια στο Νικόλα και τον βίνμαν.

13752

vinman
30-08-2008, 11:07
Φέρνοντας τα δίπλα-δίπλα πιστεύω ότι η σύγκριση γίνεται ευκολότερα. Εκτιμώ ότι το κινέζικο πλοίο είναι 5-10 χρόνια παλαιότερο από το Νάξος. Οι γραμμές του Νάξος είναι πιο επιθετικές και μοντέρνες. Αφιερωμένη στους φίλους ελληνίς, Γιώργο 1980, Νας για το έμπειρο μάτι τους. Και βέβαια στο Νικόλα και τον βίνμαν.

Πολύ καλή δουλειά Νάξος...και πολύ πιο εύκολα τα συμπεράσματα πλεόν με αυτή την αντιπαραβολή εικόνων...;)

dimitris
30-08-2008, 11:46
Φιλε Ναξος χθες μ'εφτιαξες με την τελευταια ατακα που ελεγες "Ναξος Ζουμε στην Ελλαδα να σε Δουμε"
vinman ο τοτε ανθυποπλοιαρχος ειναι ο σημερινος πλοιαρχος του Ναξος?

Νάξος
30-08-2008, 11:57
Φίλε Δημήτρη πώς να το κάνουμε, το Αιγαίο είναι το Τσάμπιονς Λήγκ της παγκόσμιας ακτοπλοΐας και ο Περαίας το μεγαλύτερο επιβατικό λιμάνι παγκοσμίως.

Giwrgos1980
30-08-2008, 12:04
Φέρνοντας τα δίπλα-δίπλα πιστεύω ότι η σύγκριση γίνεται ευκολότερα. Εκτιμώ ότι το κινέζικο πλοίο είναι 5-10 χρόνια παλαιότερο από το Νάξος. Οι γραμμές του Νάξος είναι πιο επιθετικές και μοντέρνες. Αφιερωμένη στους φίλους ελληνίς, Γιώργο 1980, Νας για το έμπειρο μάτι τους. Και βέβαια στο Νικόλα και τον βίνμαν.
Να'σαι καλα συντοπίτη ;)

vinman
30-08-2008, 13:38
Φιλε Ναξος χθες μ'εφτιαξες με την τελευταια ατακα που ελεγες "Ναξος Ζουμε στην Ελλαδα να σε Δουμε"
vinman ο τοτε ανθυποπλοιαρχος ειναι ο σημερινος πλοιαρχος του Ναξος?

Εαν είναι στο Blue star Νάξος ο Χωριανόπουλος,τότε μάλλον αυτός είναι...;)

Appia_1978
30-08-2008, 18:15
Ψάχνωντας για κάτι άλλο, βρήκα τελικά την παρακάτω φωτογραφία:

13787

Πηγή: Yahoo Groups

Ελπίζω να μην την παραείδα και να υπάρχει κιόλας εδώ μέσα ;-)

Haddock
30-08-2008, 18:59
Τι θα γίνει συμφορουμίτες μαζί σας! Από τη μια μεριά, στεναχωρήθηκα που η προσπάθεια δεν ευόδωσε καρπούς και ο πορτοκαλής βασιλιάς δεν βρέθηκε. Από την άλλη μεριά, χαίρομαι που μια φωτογραφία έδωσε το έναυσμα για να δούμε τόσες ομορφιές στο θέμα του πορτοκαλή θρύλου. Η ιστορία σου, Ντίνο, είναι απόδειξη της πορτοκαλή αρρώστιας που έχει χτυπήσει πάρα πολλές ψυχές. Ανεβαζεις επικίνδυνα τις στροφές με την κατάθεση ψυχής που μας πρόσφερες.


Ντίνο, η φωτογραφία σου, όντως, δείχνει τις καραμπινάτες διαφορές μεταξύ των δύο σκαριών. Μακάρι να ζει ο βασιλιάς, χωρίς μετάλλαξη, και να τον καμαρώσουμε σε μια φωτογραφία του, έστω και στη μακρινή Κίνα.

Δεν προλαβαίνουμε να χωνέψουμε τα δρώμενα του τελευταίου 24αωρου και έρχεται ο vinman, μαϊτζέβελα με τουμπαριστές, και μας φτιάχνει το κέφι με τον Καπτά Χωριανόπουλο στη Νάξο. Ιστορίες σαν κι αυτές είναι που μένουν και μας θυμίζουν τα ανέμελα χρόνια της Ακτοπλοΐας.

Appia_1978, τι να σου πω τώρα γι αυτή τη φωτογραφία. Δεν έχω συνέλθει ακόμα, λόγω του συμβάντος με την φώτο από Shanghai. Έρχεσαι και εσύ στον χορό, και μας στέλνεις αδιάβαστους με τα κόλπα σου. Πέφτουν οι &#171;όλμοι&#187; βροχή εδώ μέσα. Ένα θα σου πω. Η φωτογραφία αυτή συνοδεύεται από πολλές ιστορίες, που έχουμε να εξιστορούμε για εκείνη την εποχή στην Παροικιά. Ιστορικό ντοκουμέντο που φέρνει ανατριχίλες με το συναπάντημα δύο πλοίων που έδωσαν ζωή στα νησιά μας.

Χάθηκε ο κόσμος να μην είχαμε κάτι καλύτερο εκτός από μια instamatic... Ο φωτογράφος είναι την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο, δηλαδή στην παραλία, δίπλα στο παλιό λιμάνι της Παροικιάς. Ο φακός του αποθανάτισε Ακτοπλοϊκή ιστορία σε όλο της το μεγαλείο. Η &#171;καυτή ζώνη&#187; της ημέρας, ντάλα μεσημέρι, όταν η παρέλαση της &#171;Ελληνικής Παλιοπαρέας&#187;, οι μανούβρες, και οι σφυριξιές τους έδιναν τη δικιά τους νότα. Εϊμαι βέβαιος ότι οι μπουρούδες τους δεν θα άφησαν κανέναν ασυγκίνητο εκείνη την ημέρα. Οι συναυλίες έδιναν και έπαιρναν, όπως έχουμε ξαναπεί (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73269&postcount=10) στο θέμα του &#171;Ιόνιον&#187;.

Συμφορουμίτες, μου φτιάξατε το Σαββατοκύριακο!

Να είστε όλοι καλά

Νάξος
30-08-2008, 20:04
Φίλε Appia τί ρουκέτα εξαπέλυσες στο φόρουμ; Το Νάξος στην Πάρο δεν είναι είδηση. Το Νάξος με το Ιόνιο όμως στην Πάρο είναι ιστορικό γεγονός, δεδομένου ότι το Ιόνιο αλώνιζε μια ζωή τις Δυτικές Κυκλάδες. Φοβερή φωτογραφία που ανεβάζει επικίνδυνα τα θερμόμετρα στο τέλος του καλοκαιριού. Δύο υπέροχα ελληνικότατα σκαριά σε ένα φανταστικό λιμάνι, ένα από τα μεγαλύτερα γήπεδα της ελληνικής ακτοπλοΐας (δεν αναφέρομαι σε όγκο, αλλά σε ποιότητα και ποσότητα καλεσμένων). Αν έχεις επιπλέον να μας σερβίρεις λίγους ξηρούς καρπούς με τη μπύρα θα είσαι και πολύ μερακλής!

Roi Baudoin
30-08-2008, 23:51
Φίλε Appia, η φωτογραφία με το "Ιόνιο" και το "Νάξος" στην Πάρο είναι πάρα πολύ καλή.
Φίλε Νάξος, το "Ιόνιο" ξεκίνησε στο Αιγαίο με την άγονη της Ρόδου και μετά έκανε Μύκονο-Ικαρία-Σάμο. Λίγο αργότερα ήρθε στις Δυτικές Κυκλάδες.
Υπάρχει η γνωστή καταπληκτική συνέντευξη του Μηνά Σταθάκη στο τεύχος 37 του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (Μάρτιος 1996) που μιλάει για τα πάντα και αναφέρει, μεταξύ άλλων, ότι το "Ιόνιο" δούλεψε πολύ καλά στη Σάμο.

Μια σκέψη για το "Νάξος" είναι να απευθυνθούμε σε ανθρώπους που σχετίζονται με ναυτιλιακά περιοδικά και να τους ρωτήσουμε. Ένας τέτοιoς δημοσιογράφος είναι o Frank Heime (εκδότης του περιοδικού "The Ferry Magasine"), τον οποίο τον συναντήσαμε τον περασμένο Απρίλιο στον Ηλεκτρικό Σταθμό του Πειραιά κατά τη συγκέντρωση υπογραφών για το "Γεώργιος Εξπρές".

sylver23
31-08-2008, 00:57
μυκονο-ικαρια-σαμο ποιες χρονιες εκανε?σορυ που ξεφευγω απο το θεμα

Νάξος
31-08-2008, 01:20
Η φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος Appia πρέπει να είναι μεταξύ 75-84. Εκτιμώ ότι είναι είναι αρχές 80. Καλή η ιδέα σου Αντώνη. Αν δεν είχα χρονική πίεση αυτήν την περίοδο θα ήμουν 10 ώρες πάνω στον υπολογιστή καθημερινώς...

Haddock
31-08-2008, 02:49
Ντίνο η φώτο του Άππια είναι σίγουρα αρχές δεκαετίας 1980. Στο Νάξος, κάλυψαν τα παράθυρα στην περατζάδα κάτω από τις τσιμινιέρες κάπου το 1983-84. Για το Ιόνιο, δε γνωρίζω πότε έγιναν οι ελασματουργικές εργασίες κάλυψης των πρυμνιών αλουέδων. Η σκάλα που είναι κρεμασμένη στην αριστερή μπάντα (port side), ίσως, μαρτυράει δρομολόγιο άγονης γραμμής για το &#171;Ιόνιο&#187;.

Όσον αφορά την Ικαροσαμία, στο θέμα του Ιόνιον, ο Leo μας έχει έτοιμη (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=71635&postcount=5) την απάντηση σου.

Φίλοι μου, έχω ήδη επικοινωνήσει με πολλούς shipspotters και ιστορικούς του εξωτερικού. Περιμένω καρτερικά τις απαντήσεις τους. Ελπίζω από εκεί, ξεκινώντας, να ξετυλίξουμε τον μίτο της Αριάδνης, που θα μας βγάλει από το λαβύρινθο. Γενικά, όποτε μου περισσεύει χρόνος, χτενίζω κυριολεκτικά τη θάλασσα της Νότιας Κίνας. Έχω πάρει κόστα-κόστα την ακτογραμμή και δεν αφήνω ποστάλι να μου ξεφύγει...

Για το σκάφος, που λανθασμένα, θεώρησα ότι ήταν το Ναξάκι μας, παραθέτω φωτογραφία για τα πειστήρια.

http://img404.imageshack.us/img404/6991/an8rakesmy7.th.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=an8rakesmy7.jpg)

Appia_1978
31-08-2008, 07:03
Καλημέρα φίλοι μου,

δυστυχώς εκεί που βρήκα τη φωτογραφία, δεν είχε άλλες των ιστορικών αυτών πλοίων ...
Πάντως, μπορώ να επιβεβαιώσω, ότι από τα αναγραφόμενα η εικόνα είναι του 1980!

Συγγνώμη για την απογοήτευση πρωί πρωί Κυριακάτικα ...

iletal1
31-08-2008, 10:13
Ψάχνοντας το αλμπουμ του πατέρα μου , βρήκα φωτογραφίες από το ταξίδι μας , το καλοκαίρι του 1986 , για Αμοργό με το ''ΝΑΞΟΣ'' . Δυστυχώς τότε ήμουν μικρός και δεν μπορώ να θυμηθώ ποια λιμάνια απεικονίζονται για περισσότερες διευκρινίσεις.Υπάρχει κι άλλη μια πάνω στο πλοίο εξωτερικά αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την ανεβάσω γιατί φαινονται πρόσωπα(και δεν μιλάω για τους δικούς μου , δεν με πειράζει).

iletal1
31-08-2008, 10:14
Κι άλλη μια με τα απόνερα του ''ΝΑΞΟΣ''από το ιδιο ταξίδι.

aegina
31-08-2008, 11:28
File oi foto sou dixnoun tin EGINA,PORO,HYDRA to NAXOS den pigene pote ekei.;)

Νάξος
31-08-2008, 11:53
Σωστός ο φίλος aegina. Αν ανεβάσεις και την φωτογραφία που έλεγες θα μπορέσω να σου πω αν ήταν τραβηγμένες στο Νάξος ή όχι. Πάντως, απ' όσο θυμάμαι, ο βάπορας δεν πρέπει να έκανε κάποιο ταξείδι Αργοσαρωνικό. Μία ζωή στην Παροναξία ήταν με εξαίρεση ελάχιστες φορές όπου βρέθηκε στο Ιόνιο (επί Ελληνικής Ακτοπλοΐας ΑΕ για να σκατζάρει το Ιονίς αν δεν κάνω λάθος), στο Λίβανο το '83 και στην άγονη των Κυθήρων.

Νάξος
31-08-2008, 21:28
Κι άλλη μια με τα απόνερα του ''ΝΑΞΟΣ''από το ιδιο ταξίδι.

Φίλε iletal επειδή ανέφερες τα απόνερα του Νάξος κάτσε να σου αφιερώσω μία φωτογραφία από την κουπαστή της πρύμνης του βάπορα όπου φαίνεται ξεκάθαρα πώς οι δύο Deutz της Ναξάρας αλέθανε τα ύδατα σε φουλ ισχύ.

Θα ρωτήσετε ασφαλώς ότι εδώ είναι χώρος όπου μπαίνουν φωτογραφίες καραβιώ, όχι φωτογραφίες από απόνερα (εντάξει, φαίνεται και λίγο η κουπαστή). Πιστεύω ότι τα βαπόρια όπως και οι άνθρωποι έχουν το δικό τους στίγμα. Τη νύχτα μπορεί να είναι τα φώτα τους, το σούρουπο ή το δείλι η κοψιά τους. Τη μέρα όμως πιστεύω ότι είναι και τα απόνερά τους. Κάθε πλοίο έχει τα δικά του απόνερα, ως αποτέλεσμα της γεωμετρίας του, της πρόωσής του και του καπετάνιου του και του καιρού.

Βεβαίως το κυρίως πιάτο έρχεται με την δεύτερη φωτογραφία που ακολουθεί (στο μεζέ θα μέναμε; ) Συγχωρήστε με για την ποιότητα της φωτογράφησης. Τί να σου κάνει μία kodac instamatic εν κινήσει πάνω στον Ποσειδώνα; Παπάδες; Εδώ χρειάζονται τηλεφακοί και άλλα φιλμ. Για να χρυσώσω το χάπι -κι επειδή σας πάω- την σάρωσα στα 1200 dpi.

Το Νάξος επελαύνει αγέρωχο τσαλακώνοντας την θάλασσα με 6ράκι πριν τις Πόρτες καθώς έρχεται από τα στενά Κέας-Κύθνου και πλέει για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα. Καλοκαίρι του 1989 ή 90. Σε όλους σας.

Roi Baudoin
31-08-2008, 22:20
Νομίζω ότι αυτό που μετράει και στις δυο παραπάνω φωτογραφίες είναι το μοναδικό αίσθημα της ελευθερίας που σου δίνει ένα ταξίδι με ένα τόσο αγαπημένο καράβι.
Το αίσθημα και το συναίσθημα της ελευθερίας και της χαράς.
Την ικανοποίηση ότι το έζησες και το όνειρο ότι μπορείς να το ξαναζήσεις.

Νάξος
31-08-2008, 23:26
Όσο ζούμε ελπίζουμε Αντώνη. Κάποια στιγμή θα ρίξω ένα ποστάρισμα για τα &#171;παληά&#187; πλοία της ακτοπλοΐας μας και ειδικότερα αυτά της χρυσής εποχής της ναυπηγίας (Ευρὠπη '60-'70) τα οποία θεωρούνται από πολλούς &#171;ξεπερασμένα&#187;, με καθαρά και μόνο τεχνική κριτκή σκοπιά. Γιατί αν πάμε σε επίπεδα αισθητικής, αναμνήσεων, συναισθημάτων, άστα τα κακόμοιρα τα μπαούλα... Δεν τα παίρνει. Κι αν δεις τα ποσταρίσματα σχετικά με τα παληά και τα νέα θα διαπιστώσεις ότι σε επίπεδο εμπειριών υπάρχει μεγάλη υστέρηση από τα δεύτερα που δεν εξηγείται εύκολα, διότι ακριβώς επειδή είναι νέα, μεγαλύτερα και εν ενεργεία ασφαλώς, θα πρέπει να μας τροφοδοτούν με απύθμενες συγκινήσεις. Αν δε, συνυπολογίσεις ότι η τεχνολογική πρόοδος σε ό,τι αφορά μέσα προβολής και επικοινωνίας (κάμερες, διαδίκτυο, κλπ) δεν ήταν ακριβοδίκαιη για τα αγαπημένα μας πλοία τις εποχές που έπρεπε να είναι, τότε είναι που φαίνονται πιο ξεβράκωτα τα απρόσωπα (και κακόγουστα για μένα) κουτιά από αναμνήσεις και εμπειρίες.

Η αποτίμηση κάποιων πραγμάτων και δη τεχνικών, πρέπει να γίνεται με σωστά κριτήρια. Και σε αυτό το θέμα ελπίζω να επανέλθω δημήτριος.

Μιλάς για ελευθερία και χαρά για να επανέλθω στο άρθρο σου: ταξίδευα στον Ποσειδώνα, ένα αγαπημένο καράβι της γραμμής για να θαυμάσω το Νάξος. Είναι η ελευθερία που νιώθεις όταν βρίσκεσαι στο πλωριό μπαλκόνι του Ποσειδώνα και ατενίζεις το απέραντο γαλάζιο. Η ελευθερία που σημαίνει το πλωριό μπαλκόνι, η κόντρα γέφυρα και η περαντζάδα που αποτελούν είδη υπό εξαφάνιση την σήμερον. Είναι η προσδοκία, παράλληλα, να κροσσάρεις τον αγαπημένο σου βάπορα μετά τις Πόρτες. Η προσδοκία που γίνεται χαρά όταν τα δύο του φουγάρα (βαρβάτα όπως τα είχε αποκαλέσει ένα παληκάρι από την Πάρο -καλή του ώρα- όταν αγναντεύαμε από το μπαλκόνι του στην Παροικιά τα ρεμέτζα του βάπορα το 1989, το Μόντε Κάρλο της ακτοπλοΐας)- ξεπροβάλλουν από τον ορίζοντα. Και επειδή τα δύο βαπόρια τρέχουν κόντρα το ένα με το άλλο και η Φυσική κάνει λόγο για σχετικές ταχύτητες που κόβουν τον χρόνο στα δύο, την κατάλληλη στιγμή η προσδοκία γίνεται λαχτάρα. Είναι η ίδια στιγμή που &#171;οπλίζει&#187; το χέρι και απαθανατίζει την ίδια την στιγμή. Είναι η στιγμή που ταξιδεύεις για να δεις και να ζήσεις το άλλο πλοίο, έστω κι από απόσταση. Η στιγμή που δεν χαρίζεσαι στον χρόνο και στις συγκυρίες που δεν σε αφήσαν να ταξιδέψεις μαζύ του παρά το γεγονός ότι το πλοίο που είσαι και σε πάει στον προορισμό σου είναι ο... βάπορας.

Αυτά φίλε μου Αντώνη τα καταλαβαίνουνε λίγοι. Όσοι το βαπόρι το βλέπουνε σαν ένα πράγμα που κουβαλάει ψυχή. Εσύ αναμφίβολα είσαι ένας από αυτούς. Ο ποιητής του φόρουμ. Κλείνω με αυτό που είπες στο φινάλε: ότι μπορείς να το ξαναζήσεις.

Haddock
02-09-2008, 03:17
Ντίνο, νομίζω πως αξίζει να χαρούν όλοι τις «βαρβάτες τσιμινιέρες» του πορτοκαλή βάπορα. Καλοκαίρι 1980, το πλοίο γέννημα θρέμα της Νάξου, αναχωρεί από το λιμάνι με την πορτάρα.

Δεν χρειάζεται να σχολιάσω το φωτογραφικό ποίημα, παρά να πω ότι πάντα η κλίση του «Νάξος» με εντυπωσίαζε.

Η παρακάτω φωτογραφία, λοιπόν, μου προκάλεσε ρίγη ανατριχίλας. Ο καλός φίλος W., δώρισε τη φωτογραφία, από το ταξίδι του στην Ελλάδα το 1980. Νομίζω ότι είναι από τις λίγες που έχουν αποθανατίσει την κλίση του βάπορα με το γνωστό μελτέμι του Αιγαίου μας.

Αν κλείσω τα μάτια, ακούγοντας την μπουρού του, μπορώ να φανταστώ το Ναξάκι μας να ανοίγεται ανοιχτά του Αγ. Φωκά, και να παίρνει στροφή όλο δεξιά με κλίση, για Νάξο.

Η φωτογραφία είναι δώρο προς όλην την παρέα του Nautilia, σε όλους τους Ναξιώτες και φυσικά στον Ντίνο με την πορτοκαλή ασθένεια.

http://img261.imageshack.us/img261/8428/wnaxoson3.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=wnaxoson3.jpg)

Ellinis
02-09-2008, 08:49
Φίλοι μου, έχω ήδη επικοινωνήσει με πολλούς shipspotters και ιστορικούς του εξωτερικού. Περιμένω καρτερικά τις απαντήσεις τους. Ελπίζω από εκεί, ξεκινώντας, να ξετυλίξουμε τον μίτο της Αριάδνης, που θα μας βγάλει από το λαβύρινθο. Γενικά, όποτε μου περισσεύει χρόνος, χτενίζω κυριολεκτικά τη θάλασσα της Νότιας Κίνας. Έχω πάρει κόστα-κόστα την ακτογραμμή και δεν αφήνω ποστάλι να μου ξεφύγει...

Φίλε paroskayak, πρώτα από όλα να σου πω καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου.
Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω για το καράβι στο ιντερνετ είναι πως ως Naxos το 1998 του τοποθετήθηκε σύστημα πυρόσβεσης στη Guangzhou.

Επίσης στα ferry guides που μου έχει δανίσει ο φίλος Αντώνης, το πλοίο αναφέρεται ως Naxos υπό τη Hainan Libao.

Από τα παραπάνω υποθέτω οτι το πλοίο ίσως να ταξιδεύει στη γραμμή Hainan-Guangzhou.

Giwrgos1980
02-09-2008, 12:09
Όπως λέει ο φίλος ο Ελλινίς και κατ'επέκταση σε κάποιες δικές μου αναζητήσεις, ακτοπλοϊκή εταιρεία στην Κίνα με όνομα Hainan Libao δεν έχω βρεί.....
Επίσης βρήκα τις εξής πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν τους πιό γνώστες στις αναζητήσεις Βαποριών.....
By Boat

Haikou has two ports - Xingang and Xiuying. Xingang is the main passenger port. There are frequent ferries between Haikou and Haian (Haian is just across the sea from Haikou on the mainland). These take around 1 hour 30 mins, and are good value at around 35 RMB.
There are daily boats between Haikou And Beihai. The trip takes 12 hours. Prices range from 120 RMB for a large dormitory to 230 for a private double cabin.
The boat from/to Guangzhou appears to have been cancelled. The only option from the Pearl River Delta is from Nansha port which is 2-3 hours outside Guangzhou



Το Hainan είναι ένα νησί κάπου στα ανοιχτά της Κίνας. Ίσως βοηθήσει λίγο....

Νάξος
02-09-2008, 12:23
Μα ήταν ανἀγκη να το πουλήσουνε σε Κινέζους οι χριστιανοί; Έχουμε φάει τα νύχια μας στο πληκτρολόγιο να εντοπίσουμε τα ίχνη του, %ϟϸ&#182;ϙϝϱϖ¬ϡ#!

Για να φτιάξουνε τα κέφια παραθέτω την φωτογραφία που ανέβασα πρόσφατα μαζύ με δύο άλλες. Όλες μαζύ αποτελούν μία ακολουθία. Το Νάξος επελαύνει προς Πάρο, λίγο πριν τις Πόρτες. Φωτογραφία του 1989 ή 1990 από τον Ποσειδώνα. Ένα μικρό φιλμάκι μεγάλων συγκινήσεων και αναμνήσεων. Σε όλους τους λάτρεις της Ναξάρας μας.

Να ευχαριστήσουμε το Νικόλα και τον φίλο W που μας χάρισαν τον βάπορα σε μία μοναδική στιγμή. Μετά από 28 χρόνια προκαλεί τα ίδια ρίγη.

Haddock
02-09-2008, 18:45
Τρέφω ελάχιστες ελπίδες για το Hainan Island. Το θέμα είναι ότι η γραμμή Hainan-Haikou εχει αναβαθμιστεί, λόγω νέας σιδηροδρομικής σύνδεσης, με πλοία τρενάδικα (http://picasaweb.google.com/lh/viewPhoto?uname=sidwich&aid=5085051813610708305&iid=5085052861582728850) τα τελευταία δύο χρόνια.

Στο Bei Hai υπάρχουν ακόμα παλαιού τύπου (http://rsrc7.bubbleshare.com/media/00/7d/3f/3e/35bf8118d47e8b6a01381cc29f7a5366d4df0532/580x435/DSC01488_580x435.jpg) βαπόρια, γι αυτό έχω επικεντρώσει το ενδιαφέρον μου εκεί. Επίσης, δημοφιλής προορισμός είναι η Sanya (http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Hainan_Sanya_2.jpg), στο Hainan, οπότε δοκιμάστε κι εκεί τις μηχανές αναζήτησης.

Απο εκέι και πέρα, χτενίζω τα λιμάνια των Zhanjiang, Shekou, και Weizhou. Επίσης βορειότερα έχω κόψει κίνηση στα λιμάνια των Shanghai, Tianjin, και Chongming.

Μέσω του babelfish μεταφράζουμε τα παραπάνω λιμάνια σε Κινέζικους χαρακτήρες και ψάχνουμε απευθείας στο flickr.com

Haddock
03-09-2008, 07:47
κατι που θυμαμαι εντονα ομως ειναι εκεινες η πορτοκαλι καρεκλες στα καταστρωματα και ισως το μοναδικο καραβι που θυμαμαι να ειχε σκαμπο επισης πορτοκαλι και στρογγυλα μια φορα περνωντας στροφη απο τον Αγ. Φωκα προς Ναξο απο την μεγαλη κληση που πηραμε εφυγα απο το σκαμπο, δεν θυμαμαι το ονομα του καπετανιου αυτη τι στιγμη ξερω πως ποια δεν ζει , οπως επισης ενα φοβερο σφυνομα αναμεσα στο Γεωργιος Εξπρες και το παλιο Σαντορινη στο παλιο λιμανι τις Παρου τοτε που με το ζορι επαιρνε δυο βαπορακια μεσα.
Χρονια που δεν γυριζουν πισω...

Ντίνο, Δημήτρη και σία,

Επειδή, όπως έλεγε ο Αλεξανδρινός, το ταξίδι για την Ιθάκη είναι μακρινό, να πάρουμε κουράγιο για τον κόπο και το ψάξιμο στην Κίνα.

Σας προσφέρω, λοιπόν, μια ακόμα πορτοκαλή βιταμίνη για να μη στερηθούμε τη δόση μας. Ο συνοδοιπόρος W. λάτρεψε τα Ελληνικά νησιά και με συγκίνηση θυμήθηκε τις περιπέτειες του πριν 28 χρόνια.

Έχουν περάσει κοντά τρεις δεκαετίες, αλλά ο φίλος W. θυμάται ότι ταξίδεψε σε βραδινό δρομολόγιο από Πειραιά για Νάξο. Η φωτογραφία είναι μεσοπέλαγα, λίγο πριν φτάσουν στη Νάξο. Χορτάστε ξύλινη κουβέρτα που δεν θα ξαναδείτε σε ποστάλι της Παροναξίας. Θαυμάστε τις αείμνηστες πορτοκαλή καρέκλες που μας έλεγε ο Δημήτρης. Στο βάθος, προς τον αλουέ, τα φημισμένα πορτοκαλή σκαμπό!

Η εποχή των σακιδίων και των backpackers, που θυμόμαστε, σαν μια ξεχασμένη ταινία. Μακάρι να ήμουν στη θέση του ταξιδευτή που διαβάζει το βιβλίο του, πάνω στο πορτοκαλή βαπόρι. Εποχές πάνω σε πλοία που κάθε ένα είχε τη δικιά του μυρωδιά. Ο παφλασμός της θάλασσας σε νανουρίζει σ' έναν ύπνο ακύμαντο δίχως όνειρα... γιατί ζεις το θαλασσινό όνειρο...

http://img233.imageshack.us/img233/3015/nxdeckcl5.th.jpg (http://img233.imageshack.us/my.php?image=nxdeckcl5.jpg)

Νάξος
03-09-2008, 10:44
Αχ αυτή η πρύμνη... κουβερτωμένη μέχρι τα μπούνια. Ο καλλίτερος τρόπος για να ξεκινήσει η μέρα φίλε Νικόλα. Χτες σάρωνα όλη την Κίνα μπας και... Σε ευχαριστούμε καθώς και τον φίλο W που την τράβηξε και τη μοιράζεται μαζύ μας ύστερα από δεκαετίες. Κι από αυτήν την φωτογραφία φαίνεται ότι το υπαίθριο μπαρ της πρώτης θέσης (ο χώρος πάνω από την ντουλάπ με τα σωσίβια) ήταν μία προσθήκη η οποία έγινε λίγα σχετικά χρόνια μετά τη ναυπήγηση του πλοίου.

vinman
05-09-2008, 20:52
Ψάχνοντας σήμερα στο αρχείο μου για κάτι άλλο έπεσε μπρστά μου αυτή η εκπληκτική φωτογραφία...
Το Νάξος σε ώρα επιβίβασης πρίν απο 28 χρόνια στο λιμάνι της Πάρου...
Ο κόσμος πολύς και η επιβίβαση γίνεται και απο το γκαράζ και απο τις δύο πλαινές εισόδους...
Αλλες εποχές...μακρινές αλλά τόσο αγαπημένες...
(Κομμένη απο τον Εφοπλιστή-Ιούλιος '03)
Εξαιρετικά αφιερωμένη στους ParosKayak,Roi Baudoin,Νάξος και σε όλους τους καλούς φίλους του forum...


14752

Haddock
05-09-2008, 21:17
vinman, τη φώτο αυτή την έχω ήδη κορνιζώσει... All time classic... Οι εποχές αυτές έχουν περάσει μεν, αλλά ευτυχώς, υπάρχουν ακόμα πλοία που μπορούμε να τις ζήσουμε. (ένα ταξίδι στην άγονη με το Κάλυμνος, Πρωτεύς, ή το Σκοπελίτης θα σας πείσει).

ΥΓ. Όποιο μέλος επιθυμεί φωτογραφίες του &#171;Νάξος&#187;, μπορεί να μου στείλει pm. Το αρχείο μου, για το βαπόρι μας, είναι πλούσιο και εννοείται πως κάθε ανταλλαγή υλικού για τον πορτοκαλή μας θρύλο, είναι πάντα ευπρόσδεκτη.

dimitris
05-09-2008, 22:08
paroskayak με εστειλες με τι φωτογραφια οπως επισης και ο vinman με τι δικη του:) γιατι δεν καταφερα να εχω τιποτα απο τον αγαπημενο πορτοκαλι μας Ηρωα:(

Roi Baudoin
05-09-2008, 23:05
Όλα αυτά είνμαι πολύ όμορφα.
Φίλε dimitris κατάφερες να έχεις κρατήσει πολλά και σημαντικά.
Όλα όσα έχεις μέσα σου.
Φίλε vinman, η φωτογραφία είναι ανεκτίμητο κειμήλιο.
Φίλε paroskayak, αυτές οι πορτοκαλιές καρέκλες αρχίζουν να μου θυμίζουν κάτι από την Αλεξάνδρεια, φαινομενικά βέβαια εντελώς άσχετο.
Οι πορτοκαλιές καρέκλες μπορεί και να θυμίζουν κάποιους μεγάλους παλιούς καθρέφτες, κρεμασμένους από τους τοίχους του παλιού καφενείου που σύχναζε ο Αλεξανδρινός ποιητής.
Το καφενείο με τους μεγάλους καθρέφτες, τη μυρωδιά του τσαγιού και το άρωμα από τις ανάσες των θαμώνων του.
Το "Νάξος" με τη μυρωδιά της θάλασας του πρωϊνού, τις πορτοκαλιές καρέκλες του και τους ανθρώπους που ξυπνούν από το γλυκό ύπνο.
Και ακόμα θυμάστε ότι κάποιοι συνήθιζαν να χαράζουνν τα ονόματά τους πάνω στις κουπαστές του καραβιού.
Το ίδιο έκαναν και κάποιοι στα κάδρα των μεγάλων καθρεπτών. Χάραζαν τα ονόματά τους.

"Το πρώτο που ένιωθες σε κείνο το καφενείο με τους Καθρέφτες, ήταν πως μπήκες άξαφνα σε διαφορετική γειτονιά, ίσως και σ΄άλλο κόσμο, ίσως και σ' άλλη εποχή. Μια ησυχία, ένα φως, ένα πρασινωπό ημίφως, ήρεμο, αιώνιο.........".
.......
"Κι όλα μαζί να τα τυλίγει σα μια ύλη, κάτι το φιλντισένιο, το φεγγαρίσιο. Φυαικά ήτανε και οι Καθρέφτες. Πολλοί και μεγάλοι, από τους μεγαλύτερους που έγιναν ποτέ, κρεμασμένοι μόνιμα έξω και μέσα στο καφενείο, σκεπάζοντας τους λεπρούς τοίχους των χαμόσπιτων, μέσα στο δρόμο,,,,,,,,"
.........
"'Ο Ρούμπυ τότε την πήρε από το χέρι και την πήγε μέσα, μπρος στον πιο παλιό, καθρέφτη του οποίου το χρυσάφι είχε ξεθωριάσει κι έμοιαζε με παληό κόκαλλο. Της έδειξε κάτω στη γωνία. Με καρφίτσα ή φορκέτα, κάποιος είχε χαράξει μέσα σε μια καρδιά: Ron & Nan ......"

Από την "Αριάγνη" ( το δεύτερο μέρος της τριλογίας "Ακυβέρνητες Πολιτείες" του Στρατή Τσίρκα).
Σε κάποια μέρη στη Νάξο, την Αριάδνη τη φωνάζουν Αριάγνη .....

dimitris
05-09-2008, 23:16
Φιλε Roi Baudoin ετσι οπως τα λες ειναι, μπορει να μην εχω κατι "υλικο" απο τον Πορτοκαλι βαποραρο αλλα οι αναμνησεις πολλες απο τα παιδικα μου χρονια και τα ταξιδια μου για το νησι μου μαζι του;)

Νάξος
06-09-2008, 00:32
Η φωτογραφία που ανέβασε ο Μάνος ήταν το έναυσμα για τούτο το άρθρο. Με τόση φασαρία γύρω από τον βάπορα δε μπορεί να λείπει ο Μάρτης απ' την Σαρακοστή, έτσι;

Ο καλός φίλος και μάγος-Ζιοβάννι του φόρουμ, που ακούει στο όνομα paroscayak, απέστειλε το αναγκαίο οκσυγόνο σε 'μένα λίγες εβδομάδες πριν. Ανάμεσα στις φωτογραφίες της Ναξάρας που μου έστειλε ήταν κι αυτή που ανέβασε ο Μάνος. Η φωτογραφία αυτή έχει τρομερή ιστορική αξία.

Πέρα από την ανάμνηση μιας άλλης εποχής, θέμα που το αναλύουμε πάντα οι της παλαιότερης γενιάς -αν και όχι τόσο παλαιάς- θα αναφερθώ σε θέμα που έχει να κάνει με τον βάπορα και μόνο. Η φωτογραφία πρέπει να είναι τραβηγμένη ή την περιόδο μεταξύ 75 και 77 ή μετά το 77 ίσαμε τα μέσα '80. Παρατηρήστε τον φόντο στον οποίο είναι γραμμένο το «Πειραιεύς».

Έχοντας συλλέξει 3 φωτογραφίες από το φόρουμ σε μία παραθέτω τις διαφορές. Στην πρώτη, η οποία φαίνεται να είναι τραβηγμένη το 1977, εμφανίζεται το «Πειραιεύς» σε μία έντονα χρωματισμένη γραμμή, πιο έντονη από το βασικό πορτοκαλί του πλοίου. Στην δεύτερη, αυτήν που ανέβασε ο Μάνος, η ρίγα αυτή πρακτικά δεν υπάρχει μιας και το χρώμα της είναι ίδιο πια με το υπόλοιπο πορτοκαλί χρώμα που καλύπτει τα έξαλα του πετσώματος μέχρι τα μπούνια. Και στην τρίτη, η οποία είναι αναμφίβολα η πιο πρόσφατη από τις τρεις, το «Πειραιεύς» είναι σε λευκό φόντο. Κατά την γνώμη μου η 3η ήταν η πιο όμορφη αισθητική πρόταση.

Το διότι θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω κάπως σε εκτενή μελλοντική αναφορά, αν και σε θέματα αισθητικής πολλές φορές το «διότι» είναι απόν. Σημείωση για την υπερκατασκευή πάνω από το ρεμέτζο της πρύμνης (υπαίθριο μπαρ): ήταν προσθήκη, αν και οι περισσότεροι ζήσαμε περισσότερα χρόνια τον βάπορα με το μπαράκι αυτό παρά χωρίς.

Οι υπερσύνδεσμοι τω σχετικώ φωτογραφιώ:

http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=22189
http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=22189&page=2

14804

Captain_Nionios
06-09-2008, 02:29
...Ο καλός φίλος και μάγος-Ζιοβάννι του φόρουμ...

Δεν θελω να βγω εκτος θεματος ουτε αρχιζω τα ποδοσφαιρικα και οπαδικα εδω μεσα,καμια σχεση.Μετα ομως απο αυτο που εγραψε ο φιλος Ναξος δεν μπορω παρα να μη συγκινηθω γιατι οσο και να σας φαινεται περιεργο αυτο που εγραψε συνδεεται και με την τρελα του-μας.Ο Ζιοβανι ηταν ενας πραγματικα εξαιρετικα ταλαντουχος ποδοσφαιριστης,ενας συναισθηματικος παικτης,μια ποδοσφαιρκη γλυκα που απολαμβανες να βλεπεις,ενας παικτης παλαιας κοπης.Δεν ετρεχε,δεν ηταν σαν τα μηχανακια του σημερα αλλα ηξερε να σε μαγευει.Αν κανουμε λιγο την παραβολη ο Ζιοβανι ηταν ενα βαπορι πανεμορφο,με καταστρωματα και εξαιρετικα καραβολατρικο.Μπορει να μην ειχε την αποτελεσματικοτητα αλλων, αλλα ηταν αυτο που ηθελες να βλεπεις και να χαζευεις στο λιμανι...Κοινως τελευταια φορα που πηγα στο γηπεδο ηταν στη φιεστα του 2005 ουτε για το πρωταθλημα,ουτε για το (αντιπαθη σε εμενα) Σωκρατη ουτε για κανεναν αλλο.Πηγα στη φιεστα του 2005 μονο και μονο για να αποχαιρετησω,μετα απο 6 χρονια παρουσιας, αυτο τον ανθρωπο που ηξερε να δημιουργει συναισθηματα οσο κανενας αλλος.Γεια σου ρε μεγαλε Βραζιλιανε...Θα σε θυμομαστε για παντα.

vinman
07-09-2008, 20:49
Ίσως η ιστορικότερη στιγμή για αυτό το ιστορικό βαπόρι....
Είναι 16 Δεκεμβρίου του 1983.Το Νάξος με πλοίαρχο τον Νίκο Νομικό και άλλα 4 βαπόρια της ακτοπλοίας (Οδυσσέας Ελύτης με πλοίαρχο τον Βαγγέλη Σκανδάλη,Ιόνιαν Γκλόρυ με πλοίαρχο τον Κώστα Μαρίνη,Σαντορίνη με τον αξέχαστο Κούλη Μαστροκόλια,Βεργίνα με πλοίαρχο τον Τάσο Κουλουμπή)κατεβαίνουν στο λιμάνι της Τρίπολης στο Λίβανο με σκοπό να απεγκλωβίσουν τον Αραφάτ και τους κυνηγημένους μαχητές του.....
Μία επιχείρηση πολύ δύσκολη που στέφθηκε όμως με απόλυτη επιτυχία...
Στην φωτογραφία Παλαιστίνιοι υψώνουν την σημαία τους στο κατάρτι του Νάξος...
(Σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή - Νώε spots - Δεκέμβριος 2004)



15119

Νάξος
07-09-2008, 22:04
Μανώλη μας διέλυσες. Δεν έχω λόγια να πω. . και -

Roi Baudoin
07-09-2008, 22:30
Εδώ, βέβαια, τι να πούμε.
Η ζωντανή ιστορία του Λιβάνου.
Παλαιστίνιοι, Εβραίοι, Λιβανέζοι όλων των θρησκευτικών δογμάτων (μουσουλμάνοι, χριστιανοί καθολικοί και ορθόδοξοι).
Και από κοντά, πάντα, οι Σύριοι και οι Αμερικανοί
Πριν από λίγο καιρό στην ίδια θέση βρέθηκαν και πάλι δικά μας καράβια, της ΑΝΕΚ, του Λούη, του Λελέκη, για τον ίδιο σκοπό.
Η ιστορία, δυστυχώς επαναλαμβάνεται.
Και επαναλαμβάνεται, πάντα, εις βάρος των ανίσχυρων.

Και μια μικρή παρένθεση προς τους φίλoυς parοσκαyαk, νάξο και vinman.
To "Νάξος" στη Βηρυττό, στη Μέση Ανατολή.
Κάπου, εκεί, εκτός από τους μαχητές του Αραφάτ μπορεί και να συνάντησε και κάποιους από τους ήρωες του Τσίρκα από τις "Ακυβέρνητες Πολιτείες".
Αρχίζω να πιστεύω ότι ταιριάζει και στο "Νάξος" ο χαρακτηρισμός "Ακυβέρνητο Πλοίο", δηλαδή ελεύθερο, ανεξάρτητο, ατίθασο.

Haddock
11-09-2008, 01:04
Τελικά, όπως αναφέρει ο Roi Baudouin, το Νάξος έχει αφήσει το ελεύθερο και ατίθασο πνεύμα του σε κάθε γωνιά της ιστορίας. Δεν μπορούσα να το πιστέψω όταν είδα αυτή (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=110911&postcount=326) τη μπροσούρα της ΑΝΕΚ. Από τη μία, χάζευα την τσιμινιέρα του Κύδων, και από την άλλη, θαύμαζα την όμορφη πρύμνη με την ξύλινη κουβέρτα του πλοίου στην τελευταία φωτογραφία.

Μα κάτι δεν πήγαινε καλά, αφού αυτή η πρυμνιά θέα είναι βαθιά χαραγμένη στο μυαλό μου. Κι όμως δεν έχω ταξιδέψει με πλοίο της ΑΝΕΚ εκείνης της εποχής. Ξαφνικά, το deja vu με χτύπησε σαν ηλεκτροσόκ. Έχω καθήσει σε αυτά τα ράουλα του βαποριού και έχω ρεμβάσει από αυτές τις κουπαστές.

Κι όμως, το Νάξος, σαν «Ακυβέρνητο Πλοίο», όπως λέει ο Roi, πρωταγωνιστεί σε διαφήμιση της ΑΝΕΚ στην τελευταία σελίδα της μπροσούρας της!

Για του λόγου το αληθές, σας παραθέτω τη φωτογραφία του vinman και μια άλλη παρόμοιας οπτικής γωνίας...

http://img181.imageshack.us/img181/1969/20080910153824hx2.th.png (http://img181.imageshack.us/my.php?image=20080910153824hx2.png) http://img181.imageshack.us/img181/3011/naxos1980fullvz2.th.jpg (http://img181.imageshack.us/my.php?image=naxos1980fullvz2.jpg)


Στην όμορφη φωτογραφία της ΑΝΕΚ, διακρίνω την όμορφη παρέα του πορτοκαλή βάπορα: Νάξος, Giorgos1980, Roi, dimitris, vinman, Leo...

nautikos
11-09-2008, 21:06
Naxos πες αλευρι....
Το πορτοκαλι βαπορι σε γυρευει:lol:! Και ο Οριων διπλα, ε ρε μεγαλεια!

15902

Πηγη:flickr.com (http://www.flickr.com/photos/utrechtwillem/2849136290/sizes/o/in/photostream/)

polykas
11-09-2008, 21:22
Μπράβο ναυτικέ........:D

Giwrgos1980
11-09-2008, 21:58
Ναυτικέ είσαι απίστευτος!!!!

Νάξος
11-09-2008, 22:07
Μπράβο ρουκέτα ναυτικέ;!;! Φανταστική, ασύλληπτη! Και μία λεπτομέρεια. Η φωτογραφία θέλει "flip horizontal", σα να λέμε κάτι σαν εντολή "mirror". Ναυτικέ, μιας και ανέβασες αυτό το διαμάντι παίκσε μπάλα ρε μάγκα δώσε στον λαό το είδωλο της φωτογραφίας στον κατακόρυφο άκσονα.
Νάξος τέλη δεκαετίας '70, ίσως και μέσα, χωρίς την υπερκατασκευή της πρύμνης...

Τί καμπύλες θεέ μου. Κι αυτό το μπαλκονάκι αρρώστεια. Σ' ευχαριστούμε φίλε. Και 'σένα και τον Ολλανδό!

vinman
12-09-2008, 17:43
Άλλη μία φωτογραφία του ''πορτοκαλί θρύλου'' απο το λιμάνι της Νάξου!!
Εξαιρετικά αφιερωμένη στους καλούς φίλους Νάξος,ParosKayak και σε όσους το αγάπησαν...!!!
(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)


15932

Νάξος
13-09-2008, 01:06
Μάνο σ' ευχαριστούμε. Κάθε σου σάρωση είναι κατάθεση ψυχής. Τι πανέμορφες γραμμές... Πρέπει να είμαστε μετά το 1986. Είμαστε στην αρχή του τέλους, δηλαδή αρχές εποχής Ε.Α.

Giwrgos1980
13-09-2008, 09:11
Η Ναξάρα στο σπίτι της. Μπράβο vinman είσαι άπαιχτος.....

Haddock
13-09-2008, 18:25
Για να δούμε μια ακόμα ραψωδία του Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ όπως λέει και ο Νάξος... το Ναξάκι στα φόρτε του στη Νάξο του 1980.

Ντίνο, πάρε πάσα για τις αναγκαίες επισημάνσεις....

http://img148.imageshack.us/img148/2590/naxos1980ci3.th.jpg (http://img148.imageshack.us/my.php?image=naxos1980ci3.jpg)

Νάξος
13-09-2008, 19:24
Μπράβο στο Μότσαρτ που φάνηκε γενναιόδωρος στον χρόνο και στο πλοίο, που φυλάκισε τη μαγεία στον φακό. Μπράβο και στο Νικόλα που ανακάλυψε το Μότσαρτ κι έβγαλε λαγό που όλοι εμείς τρώμε στιφάδο. Η φωτογραφία είναι εκπληκτική. Το Νάξος στο απόγειο της δόξας του.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω κάποτε από τον Μότσαρτ (πού να θυμάται τώρα ο χριστιανός) είναι αν τράβηξε την φωτογραφία πρωΐ. Η φωτογραφία φαίνεται να είναι τραβηγμένη το πρωΐ. Το Νάξος σχεδόν ποτέ δεν ήταν πρωϊνές ώρες στη Νάξο. Έφτανε μετά τις 2:45, κατά τις 3 συνήθως το μεσημέρι από Πειραιά και επέστρεφε 9:30 ή 10:00 το βράδυ μέσω Πάρου.
Πιθανότατο σημείο βολής το τότε εστιατόριο Μελτέμι, σε μία εποχή που η παραλία της Νάξου ήταν πολύ πιο όμορφη, δίχως σημεία νεοπλουτισμού και κακοποίησης του περιβάλλοντος.

Νικόλα και Μότσαρτ παίξτε μπάλα. Έχουμε χάσει το τόπι.

Haddock
13-09-2008, 19:51
Ο φίλος Μότσαρτ δεν θυμάται σίγουρα, αλλά μου μετέφερε ότι ταξίδεψαν από Κρήτη με το Νάξος. Βέβαια, προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχει κάνει τέτοιο δρομολόγιο. Μου επισήμανε ότι έφυγαν από Ηράκλειο, κατά τις 1 τα ξημερώματα (προγραμματισμένο κατά τις 12) και έφτασαν πρωί στη Νάξο μέσω Θήρας και Ίου.

Νάξος
13-09-2008, 21:07
Μια χαρά τα λέει ο δικός σου. Το δρομολόγιο εκείνο ήτανε έκτακτο ή τσόντα. Το δικαιολογεί και η φωτογραφία. Ασυνήθιστο μεν, αληθινό δε. Η Ναξάρα ήθελε γύρω στις 8 ώρες από Ηράκλειο για Θήρα-Ίο-Νάξο κι εδώ ο βάπορας φαίνεται κσεκάθαρα πρωϊνός στο λιμάνι.

vinman
16-09-2008, 21:03
Όταν το Νάξος συνάντησε το Λήμνος...!!!
Φωτογραφία του 1977,κάπου στο Αιγαίο....
Τότε που τα ταξίδια ήταν σκέτη απόλαυση...!!
(φωτογραφία του κ.Μπούκλη Β. κομμένη απο τον Εφοπλιστή)
Αφιερωμένη στους καλούς φίλους Νάξος,ParosKayak,Roi Baudoin,Leo,Rocinante,Polykas,Kapten Nionios,Ellinis,Esperos και σε όλα τα μέλη του Ναυτιλία!


16386

Haddock
16-09-2008, 21:15
Μια φωτογραφία που μιλάει από μόνη της για τα δυο βασιλοβάπορα που, εν έτει 1977, είχαν φέρει επανάσταση. Ο Βασίλης Μπούκλης είναι στην Πάρο και έχει δημοσιεύσει αρκετές φωτογραφίες από το αρχείο του (http://www.efoplistis.gr/gallery/thumbnails.php?album=lastupby&uid=221) στη γκαλερί του Εφοπλιστή. Έχει αποθανατίσει σπάνιες στιγμές στον κόλπο της Παρκιάς και όχι μόνο.

Rocinante
16-09-2008, 21:45
31 χρονια μετα το Ναξος το ψαχνουμε και το Λημνος ετοιμο για αλλα ταξιδια. Ευχαριστουμε Vinman

Νάξος
16-09-2008, 22:54
Θα χάσουμε τον ύπνο μας πάλι Μανώλη με τις οβίδες σου απόψε. Οι δυο πιο σπαθάτες πλώρες του Αιγαίου ανταμώνουν... Αν υπήρχε και η λεπίδα του Δήλος εκεί μέσα τότε η Παρκιά δεν θα' τανε λιμάνι, αλλά τροχείο. Σ' ευχαριστούμε καθώς και τον Μπούκλη που βρέθηκε στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή.

Νικος Φιλιππουπολιτης
17-09-2008, 20:50
Θα ηθελα κατ'αρχην να σας ευχαριστησω που με δεχεστε στην παρεα σας.Σημερα συγκινηθηκα πολυ γιατι θυμηθηκα τα νιατα μου οταν δουλεψα για δυο χρονια σαν δοκιμος και Γ' μηχανικος απο το 1988-1990 λιγο πριν αλλαξει ιδιοκτησια και χρωματα.Λογο καταγωγης (Ναξιωτης) το συναισθηματικο δεσιμο ηταν μεγαλυτερο γιαυτο και η οργη μου ειναι μεγαλυτερη για την αδιαφορια των συμπατριωτων μου για την τυχη του μετα την κρατικοποιηση του...Απο σημερα θα εχω μια παρεα να μοιραζομαι τις αναμνησεις μου.Ευχαριστω.

Haddock
17-09-2008, 20:54
Συνονόματε, καλώς ήρθες στην πορτοκαλή παρέα μας. Η παρέα μεγαλώνει με όσους αγάπησαν το ένα και μοναδικό Νάξος. Από οργή και καημό για το φευγιό της Ναξάρας, άλλο τίποτα. Ακόμα το ψάχνω στην Κίνα...

Edit: Νικόλα, για το καλωσόρισμα, ας το χαρούμε στην πατρίδα του.

http://img389.imageshack.us/img389/6031/naxosgpg9.th.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=naxosgpg9.jpg)

Νικος Φιλιππουπολιτης
17-09-2008, 20:57
Θα ηθελα κατ'αρχην να σας ευχαριστησω που με δεχεστε στην παρεα σας.Σημερα συγκινηθηκα πολυ γιατι θυμηθηκα τα νιατα μου οταν δουλεψα για δυο χρονια σαν δοκιμος και Γ' μηχανικος απο το 1988-1990 λιγο πριν αλλαξει ιδιοκτησια και χρωματα.Λογο καταγωγης (Ναξιωτης) το συναισθηματικο δεσιμο ηταν μεγαλυτερο γιαυτο και η οργη μου ειναι μεγαλυτερη για την αδιαφορια των συμπατριωτων μου για την τυχη του μετα την κρατικοποιηση του...Απο σημερα θα εχω μια παρεα να μοιραζομαι τις αναμνησεις μου.Ευχαριστω.

Νικος Φιλιππουπολιτης
17-09-2008, 21:05
Λογω μη εξοικιωσης με τις συνομιλιες μεσω διαδικτιου ξαναεστειλα το μηνημα.Θα βελτιωθω στο μελλον.

Νάξος
17-09-2008, 21:06
Νικόλα καλωσόρισες στην παρέα μας. Τέτοια χαρά και συγκίνηση ένιωσα κι εγώ όταν έστειλα το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Ήταν διπλή, γιατί ήταν σχετικά με το Νάξος.

Το Νάξος ζει σίγουρα μες τις καρδιές μας, ενώ αρκετοί από εμάς το αναζητούμε ακόμα προσπαθώντας να εντοπίσουμε τα ίχνη του στην Ασία.
Τα χρόνια που δούλεψες ως μηχανικός και δόκιμος, αν και δεν ήταν τα καλλίτερα του Νάξος, ήταν εκείνα που μου έδωσαν προσωπικά τα καλλίτερα ταξείδια με αυτό. Δυστυχώς η αδιαφορία των συμπατριωτών μας ήταν η βαθύτερη αιτία που η Ναξάρα μας απαξιώθηκε. Η αδιαφορία έφερε την κρατικοποίησή του, η οποία ενώ δεν ήταν η χειρότερη του περίοδος, ήταν σίγουρα η αρχή του τέλους. Η παρακμή ήλθε αργότερα επί εποχής Αρκάδια και το τέλος (; ) στην Ασία. Μη διστάσεις να έλθεις σε επαφή μαζύ μου για να σου δώσω πλούσιο υλικό του πορτοκαλή θρύλου. Και βέβαια, αξίζει τον κόπο να δεις τις δεκάδες σελίδες με τα άρθρα των φίλων, τις φωτογραφίες και τις αναμνήσεις τους. Περιμένουμε με μεγάλη χαρά να μοιραστούμε μαζύ σου πιο πολλές αναμνήσεις και εμπειρίες με τον βάπορα. Πρώτα ο Θεός, θα έρθει και το αφιέρωμα που ετοιμάζω από καιρό. Και πάλι καλωσόρισες!

Νάξος
17-09-2008, 21:56
Αυτό που συμβαίνει εδώ είναι ο ορισμός της τηλεπάθειας*. Καλοσωρίζω το Νικόλα στο φόρουμ και πάνω που στέλνω 2ο μήνυμα για να του φτιάκσω τα κέφια με μία αφιέρωση μπαίνει ο Ζιοβάννι (ο paroscayak) διαβάζει την σκέψη μου και αφιερώνει φωτογραφία. Και ποιαν φωτογραφία; Εκείνη για την οποία μιλούσα τώρα πριν από λίγο σε έναν αδερφικό φίλο Σαμιώτη μέσω δικτύου, χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα πρόσφατα μηνύματα.

Για τους δύο Νικόλες και τον φίλο Μανώλη η παρακάτω φωτογραφία. Και πάλι καλωσόρισες.

*οι χρόνοι αποστολής των μηνυμάτων το αποδεικνύουν!

vinman
17-09-2008, 23:16
Φίλε Νίκο καλώς ήρθες και απο μένα στην όμορφη παρέα μας!!
Οι δύο καλοί μας φίλοι ParosKayak και Νάξος σου αφιέρωσαν δύο όμορφες φωτογραφίες της Ναξάρας μας!!
Επιφυλάσσομαι για το μέλλον να σου αφιερώσω και εγώ άλλη μία!!
Θα χαρούμε πολύ να ακούσουμε ταξιδιάρικες εμπειρίες εκ των έσω!!
Να ταξιδέψουμε και εμείς μαζί σου!!
Και πάλι καλωσόρισες!!

Captain_Nionios
18-09-2008, 11:14
Συνονόματε, καλώς ήρθες στην πορτοκαλή παρέα μας. Η παρέα μεγαλώνει με όσους αγάπησαν το ένα και μοναδικό Νάξος. Από οργή και καημό για το φευγιό της Ναξάρας, άλλο τίποτα. Ακόμα το ψάχνω στην Κίνα...

Edit: Νικόλα, για το καλωσόρισμα, ας το χαρούμε στην πατρίδα του.

http://img389.imageshack.us/img389/6031/naxosgpg9.th.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=naxosgpg9.jpg)


Αφου καλωσορισω και εγω το Νικο και του ευχηθω καλα ταξιδια να πω ενα τεραστιο ευχαριστω στο Ζιοβανι (φιλε Ναξος σου παιρνω το χαρακτηρισμο).Επιτρεψτε μου να αφιερωσω την παραπανω φωτογραφια και στο Roi Baudoin.Δειτε τη λεπτομερεια.Το Γεωργιος Εξπρες εχει ανοιχτο το δεξι πλωριο πρωπελακι για να το κραταει...

Giwrgos1980
18-09-2008, 12:57
Καλησπέρες παίδες. Απίστευτες Φωτό και οι τελευταίες που ανεβάσατε.......μας γυρνάτε πολλά χρόνια πίσω και καλά χρόνια :) Να καλοσωρίσω κι εγώ τον Νικόλα στην παρέα μας και να πώ πως ανυπομονώ να ακούσω τις σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες του από το βαπόρι......ελπίζω να έχει και καμία φωτό στο αρχείο του από το μηχανοστάσιο :rolleyes: Όσο για τον φίλο πάροςκαγιάκ και την προσπάθεια που κάνει να βρεί το βαπόρι στην Κίνα αλλά πολύ φοβάμαι ότι πλέον εάν την έχει γλυτώσει την διάλυση μπορεί να είναι κάπου περοπλισμένο.......

Νάξος
18-09-2008, 13:56
Κάπτα Νιόνιο ελεύθερα. Το Ζιοβάννι δεν είναι ούτε &#169;, ούτε ™. Δεν είναι καν &#174; οπότε η χρήση του, αν δεν ενοχλεί τον γάτο από την Πάρο, παίξε μπάλα άφοβα. Απ' ό,τι βλέπω όμως και το δικό σου το μάτι είναι έμπειρο μιας κι έπιασες την λεπτομέρεια.
Να συμπληρώσω πάνω στην λεπτομέρεια που παρατήρησες ότι το Γεώργιος Εξπρές δεν είναι δεμένο στον ντόκο, ενώ θα έπρεπε. Αυτή ήταν πάγια τακτική σε περιπτώσεις με 5 μποφώρ και λιγότερα, χαρακτηριστική ένδειξη για τη μή τήρηση κανόνων ασφαλείας, αλλά και του &#171;ευ αγωνίζεσθαι&#187;. Δηλαδή ο καπετάνιος στο Νάξος ήταν αφελής που το έδενε; (αν και το Νάξος στην συγκεκριμένη φωτογραφία φαίνεται να είναι αραγμένο αρκετά νωρίτερα από το Γεώργιος). Έχω την υποψία ότι κάποιο άλλο βαπόρι είναι επίσης αραγμένο στο λιμάνι (κεφάλι) και γι' αυτό το λόγο τα προπελλάκια του Γεώργιος είναι σε λειτουργία (ανταγωνισμός; ). Δεν πιστεύω ότι όλος αυτός ο λαός βγήκε μόνο από τον Γεώργιο. Μακάρι αυτός που έβγαλε την φωτογραφία να μας διαφωτίσει κάποτε.

Για την ιστορία η φωτογραφία είναι του 1984 (προσωπική εκτίμηση). Και μία που ανέβασε ο Νικόλας αυτήν την υπέροχη φωτογραφία να σας πώ από πού τράβηξα την πρόσφατη φωτογραφία που ανέβασα (με το Νάξος δεμένο κεφάλι στη Νάξο): κάτω από το κσενοδοχείο Κορωνίς. Οι ντόπιοι κσέρουν καλά. Από τους καλλίτερους εξώστες θεάτρου που έχω απολαύσει στην ζωή μου. Να 'ναι καλά ο θείος και η θεία. Αυτά.

Giwrgos1980
18-09-2008, 14:34
Να προσθέσω στον φίλο και συντοπίτη Νάξος από ότι θυμάμαι το Ναξάκι έδενε στην συγκεκριμένη θέση (νομίζω είναι η 3) όταν διανυκτέρευε στο Νησί.....

Νάξος
18-09-2008, 15:43
Έτσι όπως είναι τα λες φίλε Γιώργο, το Νάξος άραζε συνήθως κεφάλι στο λιμάνι της Αξάς αν και συχνά πυκνά έδενε και μέσα (ειδικά στα τελευταία του χρόνια στην γραμμή). Ωστόσο, οι περισσότερες φωτογραφίες που έχουν ανεβάσει τα παιδιά εδώ δείχνουν το Νάξος αραγμένο μέσα. Το κεφάλι το έβλεπε πιο πολύ το κύμα.

Giwrgos1980
18-09-2008, 15:59
Ακριβώς....έτσι είναι

Νικος Φιλιππουπολιτης
18-09-2008, 18:31
Ευχαριστω για το καλοσορισμα.Οσο αναφορα το που εδενε στο λιμανι της Ναξου εξαρτωνταν απο τον καιρο. Στο κεφαλι εδενε οταν ηθελε να προλαβει να δεσει σε καλο σημειο στην Σαντορινη μιας οσο ημουν στο πλοιο δε διανυκτερευσε ποτε στη Ναξο. Μονο μια φορα δεσαμε για ολη τη νυχτα στη Ναξο κι αυτο λογω απαγορευτικου κι ελλειψης χρηματων για πετρελαιο...

Haddock
18-09-2008, 19:21
Με το Νάξος παίζουμε εντός έδρας οπότε τα πειράγματα φτιάχνουν την ατμόσφαιρα. Ο Ζιοβάννι από την Παρκιά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ντίνο, την εποχή εκείνη, στον εξώστη σου, έπρεπε να έχουμε στήσει φωτογραφικό συνεργείο. Ένα φακό Fisheye των 180&#176;, ένα 200αρη, μια βιντεοκάμερα και τα μυαλά στο μίξερ όπως λέει ο μάγος του Κορωνίς ;-)

Νίκο η κατάσταση ήταν τόσο άσχημη; Έλλειψη χρημάτων για πετρέλαιο; Τόσο μείον ήταν το ταμείον;

Giwrgos1980
18-09-2008, 19:39
Αφού φάγανε πολύ χρήμα όσοι ήταν μέσα στην Ναξιακή ΑΝΕ. Είναι γεγονός. Ο Ιδρυτης της έφυγε με καρκίνο από την στεναχώρια του.......είδαν ρευστό και έπεσαν όλα τα κοράκια πάνω να φάνε και τίποτε άλλο.......πήγε άδικα αυτή η εταιρεία όπως και το Ναξάκι μας στην πορεία.......

Νικος Φιλιππουπολιτης
18-09-2008, 19:43
Ευτυχως εγω οσο χρονικο διαστημα υπηρετησα στο πλοιο δεν ειχα κανενα προβλημα οικονομικο.Δυστυχως οταν εφυγα και μετα μαθαινα οτι οι καθηστερησεις πληρωμων αυξανονταν.Ενω υπηρχαν φωνες που ελεγαν οτι για να σταθουν τα πλοια στον ανταγωνισμο (Παρος-Ναξος)επρεπε να τροποποιηθουν τα δρομολογια (Πειραια-Παρο-Ναξο-Πειραια) στην εταιρια εκαναν προεκλογικες μετακινησεις δωρεαν.
Αυτο που πραγματικα με εκανε να ψαξω να βρω στοιχεια για το καροτο ηταν η θεληση μου να το αναπαραστησω σε μοντελο υπο κλιμακα.Γιαυτο αν καποιος απο σας εχει σχεδια ναυπηγικα θα του ημουν ευγνωμων.

Haddock
18-09-2008, 19:57
Καταρχήν, δε γνωρίζω το ιστορικό της Ναξιακής, οπότε όσοι ξέρετε κάτι, ας μας διαφωτίσετε στο νέο θέμα που άνοιξα εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=114203). Ειλικρινά, θα ήθελα να μάθω πως ξεκίνησε αυτή η εταιρεία και γιατί έφτασε να χάσει το καμάρι των Κυκλάδων από τα χέρια της.

Σχετικά με το δρομολόγιο, δεν θα το πιστέψετε αλλά περίπου το ίδιο λέγαμε τις προάλλες με τον Ντίνο. Το απευθείας δρομολόγιο Πειραιά-Νάξο-Πειραιά θα ήταν στα μέτρα των πλοίων και σίγουρα κερδοφόρο λόγω μειωμένου χρόνου πλόων. Έστι θα είχαν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης με τα Βεντουρόπλοια.

Σχετικά με τα σχέδια του Νάξος, είναι σίγουρο ότι κάποιοι τα έχουν, και θα ήταν τιμή για τα ναυπηγικά γραφεία να μας τα δώσουν.

Νάξος
19-09-2008, 03:12
Μία επισήμανση φίλοι μου για αυτό που είπε ο Γιώργος. Εκτιμώ ότι όταν είπε &#171;διανυκτέρευε&#187; εννοούσε αυτό που έκανε τα πρώτα χρόνια κυρίως, δηλαδή το να μένει από το απομεσήμερο ίσαμε τη νύχτα στο λιμάνι της Νάξου. Το Νάξος δεν έκανε ολονυκτία στη Νάξο, έμενε όμως ίσαμε τις 9:30 ή τις 10 το βράδυ στο λιμάνι για να φύγει για Πάρο-Πειραιά.

Είναι αλήθεια ότι τα χρόνια που εργάστηκες στο βαπόρι Νικόλα τα πράγματα ακολούθησαν μία πορεία προκλητική σε ότι αφορά την διαχείριση του πλοίου. Ενώ μέχρι τα μέσα του '80 το βαπόρι σποραδικά έκανε την προέκταση για Ίο-Θήρα, οι ανεπανάληπτοι (για να μην πω τίποτε άλλο και φάω πόρτα) της Ελληνικής Ακτοπλοΐας ΑΕ το δρομολογούσαν επίτηδες για να ταξιδεύει άδειο. Δεν εκμεταλλεύτηκαν ΠΟΤΕ το πλεονέκτημα του πλοίου έναντι του Γεώργιος Εξπρές (άνεση χώρων, πιο καινούριο πλοίο) και ούτε έκαναν κάτι για να βελτιωθεί η ταχύτητά του, το μόνο του μειονέκτημα. Όταν ήρθε το Δήλος, ο Απόλλωνας και ο Ποσειδώνας τα πράγματα γίνανε σταδιακά απελπιστικά δύσκολα και οι εγκέφαλοι της Ελληνικής Ακτοπλοΐας έκαναν τα πάντα για να το φαληρίσουν ώστε η επόμενη κυβέρνηση να σκοτώσει το καράβι σε πλειστηριασμό σε ημετέρους έχοντας μάλιστα καλή δικαιολογία. Φυσικά οι άλλοι οι ακατανόμαστοι το έπραξαν και το βαπόρι φιλέτο κατέληξε σε λάθος χέρια μαζύ με τα καλλίτερα πλοία της πρώην ΕΑ, πλην του Ιονίς το οποίο ευτυχώς σώθηκε εκεί που πήγε και γλίτωσε. Αποδείχτηκε η πώληση προς την Αρκάδια του Πάρος, Νάξος και Σάμαινα &#171;ο Θεός να σε φυλάει&#187; με αποτέλεσμα το Πάρος να πάει σαν το σκυλί στ' αμπέλι έχοντας περιπλανηθεί από γκάγκστερ σε γκάγκστερ, το Νάξος να γίνεται κινέζικο πιλάφι και η Σάμαινα, αφού ξεζουμήθηκε όσο δεν παίρνει άλλο, να έχει τραγική κατάληξη μετά το φιάσκο του Κωστάκος, το οποίο δυστυχώς στοίχισε σε ανθρώπινες ζωές. Πικρή η αλήθεια, αλλά έτσι είναι τα πράγματα εκτός αν έχει κανείς να πει κάτι διαφορετικό... Το αλάθητο το διεκδικεί ο Πάπας.

Το γεγονός ότι εργάστηκες το 88-90 θα μου λύσει επιτέλους μίαν απορία ετών. Πρέπει να ἠταν το 1989 (ίσως το 1990 αλλά δε νομίζω) εφόσον στην γραμμή θυμάμαι και τον Ποσειδώνα. Αύγουστος του 1989 μάλλον και κάνω το καλλίτερο ταξείδι που έκανα στην ζωή μου. Ο πολυδιαφημιζόμενος Απόλλωνας (τελικά αυτό το βαπόρι δεν άφησε τον μύθο που άφησε ο Γεώργιος, με τίποτε, ούτε κουβέντα για σύγκριση με Ποσειδώνα) μας πέρασε απελπιστικά αργά λίγο πριν την Κύθνο και το βαπόρι το πιάσαμε στην Πάρο δεδομένου ότι γινότανε εκεί ο χαμός. Και τα δυό βαπόρια φουλ σε λαό και αυτοκίνητα και στο λιμάνι της Παρκιάς ο Νικόλας (paroscayak) να τρίβει τα χέρια του με το θέαμα που έβλεπε. Τέλος πάντων, φτάνουμε κάνα 20λεπτο αργότερα από τον Απόλλωνα στην Πάρο, αδειάζουμε γρήγορα (γύρω στο 20λεπτο, για Πάρο είναι καλά αν είσαι φορτωμένος στο υπερφούλ και στο λιμάνι γίνεται της Πίτσας) αλλά φεύγουμε σχεδόν μαζύ. Πιάνουμε την Σπίθα πρώτοι, στρίβουμε και πιάνουμε &#171;εσωτερική&#187; όπως πλέουμε κόστα κόστα την βόρειο δυτική Πάρο για Νάξο. Ο Απόλλωνας μας περνάει από τα αριστερά λίγο πρίν τα Ψαλίδια και τότε ο καπετάνιος-μύθος του Νάξος κάνει το ασύλληπτο: Χώνει το βαπόρι μέσα από τις βραχονησίδες της Νάουσας και βγαίνει μπροστά από τον Απόλλωνα ο οποίος μας έφτασε και πάλι, αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν να φτάσουμε μαζύ στο λιμάνι, άντε με διαφορά ενός λεπτού στο κόκκινο. Στο ντόκο της Νάξου πάντως δέσαμε μαζύ.

Αυτήν την εμπειρία δεν θα την ξεχάσω ποτέ μα ποτέ μαζύ μου για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν αυτό που είδαμε όσοι ταξιδέπσαμε τότε, κάτι που δεν θα το ξαναδούμε για το υπόλοιπο της ζωής μας: Θέαμα ασύλληπτο. Στιγμές μαγείας. Σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα ότι αυτό που έκανε ο καπετάνιος ήτανε τρέλα. Ήταν τολμηρό, αλλά όχι τρέλα. Ήτανε μαγεία γιατί για πρώτη φορά στην ζωή μου είδα καράβι τέτοιου μεγέθους να συμπεριφέρεται σαν άλογο. Το θέαμα με τις βραχονησίδες ήταν φανταστικό. Ένιωθες ότι ετσά ν' άπλωνες το χέρι σου τσι άγγιζες. Ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το ίδιο το βαπόρι. Παρά την απαξίωση που υπέστη από ένα μάτσο ακατάλληλους ανθρώπους και δυστυχώς από τον ίδιο τον λαό που το γέννησε, το Νάξος είχε τα άντερα να κυττάξει τον Απόλλωνα στα μάτια και να του πει, &#171;ξέρεις μάγκα, δεν ξόφλησα&#187;.

Το Νάξος τότε μου χάρισε το καλλίτερο ταξείδι όλων των εποχών. Αυτά οι καινούριοι δεν πρόκειται να τα ζήσουν με τα κουβαδάκια που μας ταξιδεύουν σήμερα. Έχουν αλλάξει τα βαπόρια, έχουν αλλάξει οι συνθήκες και τα ήθη-έθιμα. 3η Αυγούστου τότε (1989 ή 1990) στο Πειραιά, ώρα 8 γινότανε ο χαμός. Χωρίς υπερβολή αναχωρούσανε 15 ονόματα από τα βαριά και ασήκωτα του χώρου. Πάρτε χαρτί και μολύβι: Νάξος, Γεώργιος (ή Απόλλωνας), Ποσειδώνας, Ελλάς Εξπρές για Παροναξία. Αιγαίο και Σάμαινα (ή Ίκαρος) για Σαμοϊκαρία με το πρώτο να πιάνει Πάρο ενδιάμεσα. Ναϊάς ΙΙ και Παναγία Τήνου στη Συροτημονυκονία. Ιόνιον ή Μήλος Εξπρές και Κίμωλος στις Δυτικές Κυκλάδες. Κνωσσός ή Φαιστός για Κρήτη. Κι άλλα κι άλλα...

Βγαίνοντας από το λιμάνι ερχόντουσαν του κόσμου τα βαπόρια από Δωδεκάνησα, Κρήτη αλλά και Χίο, Λέσβο. Αυτά συνήθως φεύγανε από Πειραιά το απόγευμα ή το βραδάκι. Ίσαμε με το Σούνιο, όλη αυτή η &#171;αλητεία&#187; κατέβαινε τσούρμο μαζύ. Τα κρητικά ακολουθούσαν με πιο ανοικτή πορεία βέβαια εξαρχής. Μετά χωρίζανε οι δρόμοι μας, οι Δυτικοί τραβούσανε για Μέριχα, οι υπόλοιποι τρυπώναμε στο μπουγάζι Κέας-Κύθνου. Αν η Παρκιά ήταν το Μόντε-Κάρλο της ελληνικής ακτοπλοΐας (με μικρά και όχι κεφαλαία) τότε από τον κάβο-Ταμέλο ίσαμε τον κάβο Σταυρό στα Θερμιά είχαμε αναμφίβολα την κούρμπα παραμπόλικα της Μόντσα.Μετά οι Συροτηνομυκονιάτες τραβούσανε ανατολικά κι εμείς για νοτιοανατολικά. Ανάμεσα σε Κύθνο, Πάρο, Σύρο και Σέριφο είχαμε άλλες συγκινήσεις. Κροσσάραμε άλλα τόσα βαπόρια που ανέβαιναν από Παροναξία τα οποία δεν ήταν λίγα: Πάρος, Γεώργιος Εξπρές (ή Απόλλωνας) και Ποσειδώνας (κάποιες φορές την εβδομάδα, όταν από τον Πειραιά έφευγε απογεύματα). Και δώστου οι κόρνες και οι χαιρετούρες. Δεν συζητάω για τα δελφίνια... γεμάτη η περιοχή. Στο ταξείδι που αναφέρομαι φίλοι μου δεν θα ξεχάσω ποτέ μα ποτέ τα δελφίνια που χάζεψα από την πλώρη του Νάξος... Ένα τσαχπινοδέλφινο μάλιστα ήρθε δίπλα δίπλα, φαινότανε το ματάκι του το μπιρμπίλικο. Μεγαλεία.

Και μετά... Η Πάρος, το Μόντε Κάρλο. Όσα βαπόρια δεν κροσσάραμε προηγουμένως τα βρίσκαμε μαζύ εκεί. Βάλτε μέσα και το &#171;πολύ&#187; Δήλος που ανεβοκατέβαινε από Ραφήνα (αυτός ο βάπορας έπρεπε να είναι Πειραιά, κακά τα πσέμματα) και μέσα σε 2 ώρες στο λιμάνι της Παρκιάς γινότανε το σώσε. Ποσειδώνας, Γεώργιος, Απόλλωνας, Νάξος, Πάρος, Δήλος, Αιγαίο, Ελλάς Εξπρές, Σύρος Εξπρές, Ίος, Νέαρχος...

Αυτά ζήσαμε σαν πιτσιρικάδες και αυτά δεν ξεχνιούνται. Δεν είδα ποτέ δελφίνια με τα καινούρια μπαούλα, δεν είδα Ταμέλο και Θερμιά παρά μόνο συμπτωματικά, δεν είδα ποτέ τις βραχονησίδες μετά τα Ψαλίδια και δεν έζησα ποτέ αυτά που έζησα τότε. Γιατί μαζύ με τα βαπόρια μιας άλλης εποχής αλλάξαμε εμείς, οι άνθρωποι.

Νικόλα μιας και είσαι γνώστης των πραγμάτων λύσε μου την απορία και πες μου σε παρακαλώ ποιος καπετάνιος μου χάρισε το καλλίτερο ταξείδι της ζωής μου. Καλοκαίρι 89 κατά πάσα πιθανότητα, με μικρή επιφύλαξη για 90. Δεν πρέπει να ήταν το καλοκαίρι του 1988 γιατί ήτανε την πρώτη χρονιά του Ποσειδώνα.

Όσο για τα νέα τα παιδιά, θα σας έκανα μία πρόταση: σας χαρίζω τα &#171;λάουντζ&#187; του μπλου σταρ, χάϊσπηντ και το ϝϱϰϟϙφαγο στα &#171;γκούντις&#187;, τους αποπνικτικούς τους χώρους και την κακόγουστη ευθυγραμμία των σκαριών τους. Σας χαρίζω τα 21,5 και τα 30 μίλια και σας ζητάω ένα και μόνο ταξείδι με το Νάξος στην κόντρα γέφυρα με 17-18 μίλια με σπανακοπιτούλα και κεφτεδάκια σπιτικά στο ταπεράκι (το τελευταίο είναι γκαραντί και τώρα γιατί κάποια πράγματα περνάνε ακόμα ευτυχώς από το χέρι μας). Άμα δείτε τα μισά από αυτά που είδαμε εμείς, να μου γράψετε.

Για το μοντέλο του Νάξος, κλείνοντας αυτό το μήνυμα, πρέπει Νικόλες να έρθουμε σε επαφή. Πάλι αρρωστήσαμε απόπσε.

vinman
19-09-2008, 05:46
Πρέπει να έζησες μοναδικές στιγμές σε εκείνο το ταξίδι καλέ μου φίλε Nάξος!!
Σε ζηλεύω με την καλή έννοια!!
Εχω ζήσει και εγώ τις απίστευτες κόντρες του Ναιάς με το Παναγία,τις παράλληλες αναχωρήσεις πολλών πλοίων απο το λιμάνι,το ταξίδεμα για πολλά μίλια παρέα με καμμιά δεκαριά πλοία το ένα δίπλα στο άλλο...αλλά το να ακούω μία τέτοια ιστορια με το αγαπημένο Νάξος είναι κάτι το οποίο θα ήθελα να το ζήσω και εγώ....
Δυστυχώς για μένα όταν είχα ταξιδέψει με τον πορτοκαλί θρύλο ήμουν 3 χρονών....Ευτυχώς που υπάρχεις εσύ καλέ μου φίλε και μας κάνεις να αισθανόμασθε σαν να ήμασταν και εμείς μαζί σου σε εκείνο σου το ταξίδι...!!!
Να είσαι καλά φίλε Ντίνο!!

Giwrgos1980
19-09-2008, 09:08
+100000000000000000000000000 στο πόστ του Νάξος........τα είπε όλα.....δεν νομίζω να έχει να προσθέσει κάποιος κάτι άλλο.........δυστυχώς η ευτυχώς αυτή είναι η μάυρη αλήθεια........

Νικος Φιλιππουπολιτης
19-09-2008, 17:57
Τη διετια που ημουν στο πλοιο διανηκτερευαμε στη Σαντορινη εκτος απο Πασχα και απαγορευτικα που μεναμε 'η στη Ναξο 'η στη Συρο. Το περιστατικο που ανεφερες στα ψαλιδια ηταν και η αφορμη που εψαχναν για να αλλαξουν τις ωρες αναχωρισεις με χαμενο φυσικα το καροτο που εφευγε την ιδια ωρα με τα πλοια του ανταγωνισμου οου ηταν σαφως πιο γρηγορα.Ο καπετανιος ηταν ενας μουρλος βλαστημος Κεφαλονιτης (δεν θημαμε ονομα) χοντρος και ωραιος ανθρωπος.

Haddock
19-09-2008, 18:18
Δεν έχω να προσθέσω στο μανιφέστο που σαν εργόχειρο, ο μάγος από την Αξά, Ντιόγκο, κατα το Ελληνικότερον, Ντίνος δούλεψε με μεράκι και πάθος. Μας άφησες άφωνους με το μαγευτικό κείμενο σου. Αφού παίζουμε εντός έδρας και ως Ζιο, θα μου επιτρέψεις να σου αφιερώσω ένα κείμενο από ένα συνάρρωστο. Θέλει να μπει στην παρέα μας αλλά δεν διαθέτει τα μέσα προς το παρών. Το κείμενο που ακολουθεί δεν είναι δικό μου αλλά του καλού συνταξιδευτή στο πορτοκαλή βαπόρι Ν.Β.


« Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να καταθέσω κάποιες μνήμες. Που με έκαναν να λατρέψω ένα καράβι το οποίο με συνέδεσε με την ιδιαίτερη πατρίδα μου, την Πάρο. Πρόκειται για το NAΞOΣ, τον πορτοκαλή θρύλο που έγινε τραγούδι και βίωμα κυρίως για τους ανθρώπους της Παροναξίας. Tο μοναδικό έντονο χρώμα του το έκανε πασίγνωστο από την αρχή της παρουσίας του στα νερά των Kυκλάδων. Eίχε τόσο τέλεια οπτική συμμετρία που, όταν το αντίκριζες, νόμιζες ότι ανυπομονούσε να δαμάσει τη θάλασσα. Aυτό το κατάφερνε με την περήφανη, ψηλή και μυτερή πλώρη του.
Θυμάμαι τον εαυτό μου ανεβασμένο στον 'Aγιο Kωνσταντίνο της Παροικιάς να το περιμένω να προβάλει από τον 'Aγιο Φωκά για να το καμαρώσω. Kάθε φορά που το κύμα της πλώρης του έφτανε μέχρι τις άγκυρες, νόμιζες πως άγγιζε το τέλειο. H αντίθεση του χρώματός του με το αφρισμένο κύμα ήταν μοναδική και ξεχωριστή.

Kάποτε πέρασε απ' την Παροναξία καράβι με τρανή αξία
ο κόσμος το αγάπησε,το 'βαλε στην καρδιά του, με αυτό πάντα ταξίδευε για την ασφάλειά του.

Ένα σκαρί περίφημο και καλοζυγισμένο
με τον 'Aη Nικόλα πρύμα του ήτανε στολισμένο.

Όμορφα τα φουγάρα του όπως και τ' άρμπουρά του
και πάνω απ' όλα ξύλινα τα καταστρώματά του.

Mοναδική η πρύμη του, πλώρη γεμάτη χάρη
ποιος δεν θα το εζήλευε; Aκόμα και οι γλάροι!

Aυτοί θα το συνόδευσαν στα μακρινά τα ξένα
και πίκρα μας εγέμισε για πλοία σαν κι εσένα.

Aφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους αυτούς που το λάτρεψαν, Kυκλαδίτες και μη. »

Νάξος
19-09-2008, 19:32
Νικόλα σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια καθώς και για τον κόπο σου να ανεβάσεις το υπέροχο κείμενο του φίλου Β.Ν. τον οποίο θα ήθελα να συναντήσω πολύ σύντομα.

Να ευχαριστήσω και το Νίκο τον Φιλιππουπολίτη για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσε. Οι Κεφαλλήνες είναι γνωστοί για το εκρηκτικό ταμπεραμέντο τους, την αθυροστομία τους, τη ναυτοσύνη και την ευφυΐα τους και βέβαια την τρέλα τους που τους προσδίδει μίαν άλλη χάρη.

Φίλε Νίκο αναφέρεις σχετικά:

«Το περιστατικο που ανεφερες στα ψαλιδια ηταν και η αφορμη που εψαχναν για να αλλαξουν τις ωρες αναχωρισεις με χαμενο φυσικα το καροτο που εφευγε την ιδια ωρα με τα πλοια του ανταγωνισμου οου ηταν σαφως πιο γρηγορα.»

Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις επ' αυτού φίλε μου. Μέχρι και το 1990, τελευταία χρονιά του βάπορα με το πορτοκαλί του κοστουμάκι, το Νάξος αναχωρούσε κάθε πρωΐ στις 8:00 για Πάρο-Νάξο-Ίο-Θήρα. Μερικές φορές έμενε στη Νάξο ενώ 1 φορά την εβδομάδα (Τετάρτη νομίζω) πήγαινε Μικρές Κυκλάδες και Αμοργό. Είσαι σίγουρος ότι αλλάξανε τα δρομολόγια του καραβιού; Απ' ό,τι θυμάμαι δεν αλλάκσανε επί Ελληνικής Ακτοπλοΐας ΑΕ. Ακόμα κι επί Αρκάδια το Νάξος εξακολουθούσε να κάνει κάποια πρωϊνά δρομολόγια (Σαββάτο πρωΐ), αλλά αυτήν την φορά κατευθείαν για Νάξο, χωρίς Πάρο (μόνο τα μυαλά της ΕΑ επέμεναν να το στέλνουν ξυπόλυτο στ' αγκάθια...)

Δεν ξέρω αν θυμάσαι επίσης ένα δύσκολο ταξείδι της Ναξάρας... Πρέπει να ήταν το 1989 ή το 90. Ήμουνα στο μπαλκόνι του θειού μου, κάτω από το Κορωνίς. Γεμάτο 8μπόφωρο εκείνη τη μέρα. Το πρωΐ ήρθε πρώτος ο Απόλλωνας από Σαντορίνη για Πειραιά, την δούλευε καλά την θάλασσα. Μετά το Νταλιάνα για Σαντορίνη. Λυπήθηκα τους επιβάτες του με το μπότζι που είδα. Το μεσημέρι ήρθε και το Νάξος το οποίο εκείνη τη μέρα έφυγε βόρεια για Δονούσα, Αμοργό και λοιπές μικρές Κυκλάδες.

Ήταν από τις πιο φανταστικές εμπειρίες που είδα από εκείνο το μπαλκόνι και έβριζα την τύχη μου που δεν είχα φωτογραφική μηχανή για να την στήσω πάνω στην πορτάρα. Ο καιρός είχε δυναμώσει ήδη, παίζει να ήταν 9 μπόφωρο και η Ναξάρα κόντρα στο βορειά σάρωνε τα κύματα βυθίζοντας τη μυτερή της πλώρη στο πέλαγος πίσω από τα Παλάτια. Μέχρι να συνειδητοποιήσω τί έγινε το πλοίο χάθηκε απ' το οπτικό μου πεδίο στην Γρόττα.

Αργότερα βγήκε απαγορευτικό απόπλου μιας και υπήρχε δεμένο κάποιο πλοίο στο λιμάνι, το οποίο δεν θυμάμαι. Το Νάξος ήταν να γυρίσει κατά τις 10 το βράδυ για να επιστρέψει στο κλασικό του δρομολόγιο για Πειραιά, μέσω Πάρου. Δυστυχώς δεν ήρθε έγκαιρα και μάταια το περίμενα στο «παρατηρητήριό» μου. Κατά τη μία όμως μπαίνει μέσα φουριόζικο. Τινάζομαι από το κρεββάτι και καμαρώνω τη Ναξάρα στην φωταγωγημένη Χώρα που έριχνε μπόλικα κλειδιά. Το βαπόρι έφυγε αμέσως για Πειραιά. Στην καλλίτερη των περιπτώσεων πρέπει να ήταν πίσω κατά τις 8 το πρωΐ. Την επόμενη μέρα ο βάπορας ήτανε την αναμενόμενη ώρα στη Νάξο. Πράγμα που σημαίνει ότι έφτασε Πειραιά στην ώρα του ή το πολύ με μισή ώρα καθυστέρηση. Όταν το είδα την επόμενη μέρα στην Χώρα αναρωτιόμουν αν όντως πήγαινε με 17-18 μίλια ή είχε το περιθώριο να χτυπήσει 19. Το γεγονός ότι στο κατέβασμά του είχε τον καιρό από πίσω πιστεύω να του έδωσε λίγο γκάζι. Σε κάθε περίπτωση έκανε Νάξο-Πάρο-Πειραιά-Πάρο-Νάξο σε λιγότερο από 14 ώρες και με δύσκολο καιρό.

Το θυμάσαι εκείνο το ταξείδι για Αμοργό; Εκείνο το καλοκαίρι δεν πρέπει να είχε άλλο απαγορευτικό.

Μιας και δούλεψες στο βαπόρι θα ήξερες ότι για το μέγεθός του το πλοίο είχε πολύ δυνατές μηχανές. Για ένα μυστήριο λόγο «δεν είχε δρόμο». Η αναμενόμενη ταχύτητα , βάσει σχεδιασμού, για την ισχύ των 2 Deutz του ήταν οι 21-22 κόμβοι. Θυμάσαι από αφηγήσεις άλλων για ποιο λόγο δεν έπιανε αυτήν την ταχύτητα; Είναι αλήθεια ότι οι μηχανές του «ρουφούσαν» πολύ καύσιμο για την ταχύτητα που απέδιδαν;

Συγνώμη φίλε μου για τις ερωτήσεις, αλλά πιστεύω ότι είσαι από τους λίγους που μπορούν να μας διαφωτίσει. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί αυτό το πλοίο χαντακώθηκε στα 17,5 μίλια υπηρεσιακή.

Haddock
20-09-2008, 04:22
Όσο για τα νέα τα παιδιά, θα σας έκανα μία πρόταση: σας χαρίζω τα «λάουντζ» του μπλου σταρ, χάϊσπηντ και το ϝϱϰϟϙφαγο στα «γκούντις», τους αποπνικτικούς τους χώρους και την κακόγουστη ευθυγραμμία των σκαριών τους. Σας χαρίζω τα 21,5 και τα 30 μίλια και σας ζητάω ένα και μόνο ταξείδι με το Νάξος στην κόντρα γέφυρα με 17-18 μίλια με σπανακοπιτούλα και κεφτεδάκια σπιτικά στο ταπεράκι (το τελευταίο είναι γκαραντί και τώρα γιατί κάποια πράγματα περνάνε ακόμα ευτυχώς από το χέρι μας). Άμα δείτε τα μισά από αυτά που είδαμε εμείς, να μου γράψετε.


Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος στο θέμα της ταχύτητας και των μηχανολογικών του Νάξος. Απλά, θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρέμβαση όσον αφορά τα προλεγόμενα του φίλου Νάξος. Για να μη νομίζετε ότι είμαστε γραφικοί και νοσταλγικοί δεν μένουμε στα λόγια.

Μπαίνοντας στην Παροικιά της Πάρου, η μοναδική θέα από την κόντρα γέφυρα που λέει ο Ντίνος, δείτε τους ταξιδιώτες στην πλώρη, απολαύστε αυτό που περιγράφει ο Νάξος στο παραπάνω μήνυμα... Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, χαρείτε το βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=dljTpeI9S9M) πειστήριο (το κλιπ είναι μικρό αλλά τα λέει όλα σε λίγα καρέ).

Νικος Φιλιππουπολιτης
20-09-2008, 08:28
Φιλε Ναξος συνηθως το καλοκαιρι τα απαγορευτικα βγαινουν δυσκολοτερα απ'οτι το χειμωνα.Τετοιο περιστατικο με πολλη φουρτουνα θυμαμε μονο μια φορα,χειμωνα επιστρεφαμε απο την Αστυπαλαια προς Αμοργο,Ναξο,Παρο,Συρο,Πειραια.Το λιμανι της Αστυπαλαιας ειναι στο νοτια μολις καβατσωσε τον καβο γυρω στις 8 το βραδι κια βγηκε στο πελαγος δεν στεκωσουν πουθενα.Στο μηχανοστασιο σηκωνε τα πανιολα (μεταλλικα κοματια δαπεδου) στη γεφυεα που ανεβηκα ηταν ολοι,αλλα αυτο που περισοτερο με ανησυχησε ηταν ο τροπος που το αντιμετωπιζε ο λοστρομος.Ο μπος (ετσι αποκαλουν τους λοστρομους στα ποντοπορα) ηταν απο τον Πορο γιγαντοσωμος αργος στις κινησεις του βλαστημος αντιναξιωτης,πραγμα για το οποιο δεν τον αδικω ουτε τωρα,αλλα και σωστος.Παρολο που ειχε δει τοσα και τοσα μιας και ηταν κοντα στη συνταξη εκεινο το βραδι ηταν αμιλητος σκεφτικος καπνιζε και κοιτουσε απο τα φινιστρινια.Φτανοντας στη Ναξο ο καιρος επεσε.Οταν ομως φτασαμε στη Συρο κι ενω δεν ξεπερνουσε τα 7 μποφορ μας εδεσαν μεχρι το επομενο βραδι.Εκεινο το βραδι ισως ηταν το μονο Ε/Γ που ταξιδευε με το πλησιεστερο πλοιο να βρισκεται πανω απο 6 μιλια μακρια.Αυτο ηταν το πιο ασχημο δρομολογιο που ειχα κανει.Οσο αναφορα τις αναχωρησεις εχεις δικιο οτι επρεπε να φευγει 8.00 αλλα παντα εβγαινε τελευταιο απο το λιμανι.Οι μονοι που ταξιδευαν τοτε ηταν μονο οσοι Ναξιωτες το γουσταραν,ειχαν γνωστους απο το πληρωμα 'η ηταν...μετοχοι.Επισεις ταξιδευαν και οσοι ηταν φιλοι συγγενεις παρατρεχαμενοι σφουγκοκολαριοι 'η απλοι φιλοι βουλευτων πολιτευτων,κομματοσκυλων προεδρων κοινοταρχων 'η μελων του τοτε κυβερνωντος κοματος. Οσο αναφορα τους κινητηρες ηταν οντως ισχυροι αλλα λογω μικρου μηκους οι προπελλες δουλευαν βαθια.Επισεις δεν ειχαν πιτς.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να λειτουργουν με χαμηλες στροφες και κατα συνεπεια με χαμηλη ταχυτητα.Βεβαια ετσι παρεμειναν και χωρις ζημιες.Για ζημιες θα σας πω αλλη φορα απο το περασμα μου στο Νησος Χιος για ενε μονο μηνα.

vinman
20-09-2008, 08:42
Πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές πληροφορίες για το αγαπημένο μας Νάξος φίλε Νίκο!!
Σε ευχαριστούμε πολύ!!
Να είσαι πάντα καλά και να μοιράζεσαι τα βιώματα σου απο τον Θρύλο με όλη την παρέα του Ναυτιλία!!

Νάξος
20-09-2008, 12:33
Καταρχήν Νικόλα έπαθα κολούμπρα με το βίντεο που ανέβασες. Και δεν είπες τίποτε ρε θηρίο προτού το ανεβάσεις. Να πάθουμε κάνα εγκεφαλικό στα 30+ και να τρέχουμε...

Φίλε Νικόλα Φ. το ταξείδι του Νάξος που σου περιγράφω έγινε σίγουρα με τα πορτοκαλιά του ρουχαλάκια, άρα πρέπει να ήταν προ Αρκάδια εποχής. Έχω την εντύπωση ότι ήταν την περίοδο που δούλευες, ο καιρός ήταν άσχημος, 8άρι και σε κάποια φάση 9άρι γεμάτο και μιλάμε για καλοκαίρι. Εκτός αν το απαγορευτικό δεν σας βρήκε σε κάτι νησιά με ανύπαρκτα λιμεναρχεία (Ηράκλεια, Σχοινούσα,κλπ)

Να υποθέσω ότι σε εκείνο το ταξείδι ο λοστρόμος όντως τα χρειάστηκε; Δηλαδή μιλάμε για 10άρι γεμάτο; Κοινώς, τα είδε όλα από τον φόβο του;

Υποψιάζομαι ότι οι προπέλλες κάνανε την ζημιά στην ταχύτητα, αλλά για να το πει κανείς αυτό θα πρέπει να κάνει ολόκληρη υδροδυναμική ανάλυση, τρέχα γύρευε. Έχω ακούσει ότι το βαπόρι θα έπιανε μεγαλύτερη γκάζια αν είχε μεγαλύτερο μήκος, αλλά προσωπικά αυτό μου φαίνεται μάλλον αδύνατο, δεδομένου ότι μεγαλύτερο μήκος σκάφους θα σήμαινε περισσότερη επιφάνεια σε τριβή με το νερό και βέβαια περισσότερο βάρος.

Θυμάμαι ταξείδια φίλοι μου με το Νάξος, στο μέσο τουριστικής εποχής, να ταξιδεύει με περισσότερο πλήρωμα απ' ότι επιβάτες. Ρεζίλια πράματα για τον λαό του νησιού που προτιμούσανε να ταξιδεύουνε λ.χ. με το Ελλάς Εξπρές παρά με το Νάξος, κερδίζοντας 20-25 λεπτά... Χωρίς υπερβολή, το Πάρος, επειδή είχε λιγότερο ανταγωνισμό λόγω δρομολογίου έφευγε με περισσότερο κόσμο (κλασικό δρομολόγιο του Πάρος 22:00 από Πειραιά για Πάρο-Νάξο και επιστροφή 09:30 για Πάρο-Πειραιά).

Όταν όμως πλακώνανε τίποτε 7 μπόφωρα και βάλε και το Γεώργιος δεν ήταν διαθέσιμο τότε το θυμόντουσαν το πορτοκαλί το βαπόρι. Γιατί κανείς δεν διανοήθηκε ποτέ να φύγει με 8μποφωρο πάνω στο Λήμνος, στο Ελλάς Εξπρές, στο Σαντορίνη, κλπ. Όταν το 88 και το 89 μπήκαν ο Απόλλωνας και ο Ποσειδώνας αντίστοιχα τα πράγματα γίνανε μαύρα κι άραχνα για τον βάπορα.

Οι μοναδικές μέρες που έφευγε γεμάτο ήταν οι 2-3 τελευταίες και πρώτες μέρες του Ιούλη και του Αυγούστου αντίστοιχα κι αυτό γιατί τα άλλα τα βαπόρια ήταν φορτωμένα στο υπερφούλ. Ήταν τόση η απακσίωση από τον λαό που το έφτιαξε μέχρι και που ο απελπιστικά αργός και γνωστός για την έλλειψη ανέσεων του Άτλας ΙΙ έβγαζε άνετα το μεροκάματο.

Όταν ξαφνικά το 1994 έπαψε να έρχεται ξαφνικά στο νησί τότε άρχισαν να λένε όλοι &#171;πού είναι το Νάξος&#187; και &#171;κρίμα&#187; και τέτοια. Τότε όμως ήτανε αργά. Και το πιο τραγικό της υπόθεσης: το Νάξος επί Αρκάδια ταξίδευε με πολύ περισσότερο κόσμο σε σχέση με το Νάξος των τελευταίων ημερών του στην ΑΝΕΝ και επί Ελληνικής Ακτοπλοΐας ΑΕ. Ξεφτιλίκια.

Νάξος
20-09-2008, 12:41
Νικόλα βλέποντας κσανά και κσανά το φιλμάκι που ανέβασες αρρωσταίνω ακόμα περισσότερο. Η κόντρα γέφυρα, η μύτη της πλώρας κάτω από τον φανό... Ήταν ηδονή να ακούς τον λοστρόμο να ρίχνει ή να μαζεύει τις άγκυρες σε αυτό το βαπόρι. Ηδονή, να κάθεσαι μπρος στην πλώρα, στο έλασμα-κάθισμα που χωρούσε 2 νοματαίους. Και ψύχωση η κόντρα-γέφυρα. Αν και μικρό, το φιλμ αποτύπωσε πλήρως την απόλυτη ελευθερία που ένιωθες όταν βρισκόσουν στην πλώρα και την κόντρα γέφυρα του Νάξος. Απόλυτη ελευθερία. Γύρω γύρω μόνο θάλασσα και στη μέση εσύ.

Captain_Nionios
20-09-2008, 14:14
Ο καπετανιος ηταν ενας μουρλος βλαστημος Κεφαλονιτης.

Φιλε Νικο αμα μιλας για Κεφαλονιτη τοτε αυτος δεν μπορει να ειναι κατι αλλο εκτος απο κουρλος και οχι μουρλος...;)

Νάξος
20-09-2008, 14:29
Εύστοχος ο κάπτα-Νιόνιος αφού η κουρλαμάδα στην Κεφαλλονιά είναι σήμα κατατεθέν! Πάντως ο εν λόγω καπετάνιος ήταν όλα τα λεφτά φίλε μου. Αλησμόνητο εκείνο το ταξείδι...

ΑΡΗΣ
20-09-2008, 16:28
Για τον φίλο ''Νάξος''
[img=http://img91.imageshack.us/img91/3040/65274879nz8.th.jpg] (http://img91.imageshack.us/my.php?image=65274879nz8.jpg)[img=http://img91.imageshack.us/images/thpix.gif] (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Νάξος
20-09-2008, 16:37
Φίλε Άρη σ' ευχαριστώ. Η φωτογραφία είναι φανταστική. Πρέπει να είναι από κάποιο δρομολόγιο του βάπορα επί Αρκάδια εποχής όπου έφευγε από Πειραιά στις 14:00 και κατέβαινε Πάρο-Νάξο μέσω Σύρου. Φαντάζομαι όταν αρχίσεις και πάρεις φόρα στο σάρωμα τί έχει να γίνει! Δυστυχώς από το αγαπημένο σου βαπόρι έχω μόνο μία φωτογραφία την οποία την ανέβασα ήδη... Να 'σαι καλά ρε φίλε.

Το βαπόρι φαίνεται να έχει πολύ φορτίο μέσα. Ίσως να ήταν τιγκαρισμένο στα φορτηγά...

καπετάν αντρέας
20-09-2008, 17:34
Για το "Νάξος" μπορεί να μιλά κανείς πάντα με κέφι. Όσοι από εσάς, σύντροφοι του naftilia, θέλετε να λύσετε ένα ζήτημα ναυσιπλοϊας, διαβάστε την πιο κάτω απορία μου:
Το "Νάξος" έκανε σε καθημερινή βάση το δρομολόγιο για Πάρο, Νάξο. Μεμονωμένες ημέρες, όμως, μέσα στη βδομάδα το δρομολόγιο αυτό εμπλουτιζόταν. Έτσι, μπορεί να ήταν Σύρος, Πάρος, Νάξος ή, πιο συχνά, Πάρος, Νάξος, Ίος, Θήρα.
Το καλοκαίρι του 1980, το πορτοκαλί καράβι εγκαινίασε ένα νέο δρομολόγιο, μία φορά την εβδομάδα, νομίζω την Κυριακή: Πάρο, Νάξο, Αμοργό (Κατάπολα). Αμοργό πρέπει να έφθανε γύρω στις έξι το απόγευμα και πρόσεξα το εξής: μόλις έφευγε από Νάξο, ο (τότε αμοργιανός) καπετάνιος του δεν κατηύθυνε το πλόιο προς βορά, ώστε να πιάσει την Αμοργό μέσω της ανατολικής πλευράς της Νάξου, πράγμα που κάνουν σήμερα όλα τα καράβια. Αντίθετα, πήγαινε νότια, από τη δυτική πλευρά της Νάξου, προσπέρναγε την Ηρακλειά από τα αριστερά του, και αμέσως μετά "χάρασσε" μια μεγάλη ευθεία έως το λιμάνι των Καταπόλων. Έτσι, όσοι περιμένανε το καράβι στην Αμοργό, ξέρανε ότι θα αρχίσουν να το βλέπουν πολύ, μα πολύ ώρα πριν μπει στο λιμάνι. Θυμάμαι ακόμα ότι το πρώτο πράγμα που άρχιζε να διακρίνεται στον ορίζοντα ήταν τα δύο χαρακτηριστικά φουγάρα του πλοίου, και αρκετά λεπτά μετά έβλεπες όλο το σκαρί.
Η απορία μου είναι γιατί σήμερα οι καπετάνιοι επιλέγουν την από βορά πορεία, η οποία, κατά τη γνώμη μου, δικαιολογείται μόνον όταν ο προορισμός είναι Δονούσα, Αιγιάλη. Έτσι, τα Blue Star κατευθύνονται νότια, μόνον όταν είναι να "πιάσουν" πρώτα τα ενδιάμεσα νησάκια της Ηρακλειάς, Σχοινούσσας και Κουφονησίων. Ακόμα, όμως, και το γρήγορο Blue Star 2, φεύγοντας από Κατάπολα κατευθείαν για Πειραιά, πλέει από την ανατολική πλευρά της Νάξου.
Εγώ επαγγελματίας ναυτικός δεν είμαι, και συγχωρέστε μου το αυθόρμητο παρατσούκλι "Καπετάν Αντρέας". Νομίζω όμως, βλέποντας τον χάρτη, ότι η διαδρομή από την δυτική πλευρά της Νάξου είναι, έστω και κατά λίγο, πιο σύντομη, είτε από Πειραιά, είτε από Νάξο, όπως την έκανε ο καπετάν Νομικός.
Τι λένε οι ειδικοί;:confused:

Νάξος
20-09-2008, 18:16
Καπετάν-Ανδρέα δεν είμαι καπετάνιος αλλά τους ίδους προβληματισμούς έχω με σένα τόσο ως προς την ρότα από Νάξο για Αμοργό όσο και ως προς την ρότα των βαποριών ίσαμε την Κύθνο (τα στενά Κέας-Κύθνου και Κύθνου-Σερίφου). Παληά, όλα τα βαπόρια για Παροναξία και Αμοργό ή Παροναξία, Ίο, Θήρα πιάνανε τα στενά της Κέας και της Κύθνου. Τώρα τα Μπλου σταρ δεν πηγαίνουν ποτέ από εκεί κι ας είναι πιο σύντομη η διαδρομή. Εκτιμώ ότι ο λόγος που δεν το κάνουν είναι ίσως ο φόβος της εταιρείας για ενδεχόμενο ατύχημα. Σου λέει, είναι &#171;στενά&#187; από 'κει πάνω, έχει κίνηση... Μετά το ναυάγιο του Γκόλντεν Βεργίνα γενικώς ακολούθησε ένα κλίμα υστερίας. Το αποτέλεσμα ήταν να στερηθεί ο ταξιδιώτης καραβολάτρης ένα από τα πιο συναρπαστικά κομμάτια της διαδρομής. Έτσι κι αλλιώς η μπλου σταρ δεν έχει ανταγωνιστή στη συγκεκριμένη γραμμή. Οπότε και 5 λεπτά περισσότερα να κάνουν τα βαπόρια δεν τους νοιάζει. Όσο για τα πετρέλαια που καίνε για 5 λεπτά παραπάνω... στην υγεία του κορόϊδου (επιβάτη). Πριν από δύο μήνες το βαρέλι πετρέλαιο κοστολογούνταν διεθνώς 150 $ περίπου. Τώρα έχει πέσει στα 100$. Είδες να φθήνηνε το ταξείδι με το βαπόρι; Εδώ η βενζίνα στα πρατήρια πωλείται ακόμα στην ίδια τιμή...

Πάμε τώρα στο κομμάτι της ρότας από Νάξο για Αμοργό. Ταξίδεπσα κι εγώ μια φορά από Κατάπολα για Πειραιά με το μπλου σταρ 2 και το βαπόρι πήγε όντως από την ανατολική βορειοανατολική πλευρά της Νάξου. Η πείρα μου λέει τα εξής: όταν ένα βαπόρι από Νάξο έπιανε Αμοργό με ενδιάμεσους σταθμούς, τότε συνήθως έφευγε νότια αν ο πρώτος σταθμός ήτανε η Ηράκλεια και βόρεια αν ήταν η Δονούσα. Το αυτό γινότανε όταν τα πλοία φεύγανε από αμοργό για Νάξο. Την δεκαετία που ασχολούμην εντατικά με τα πράγματα ('80), τα βαπόρια που φεύγανε από Νάξο για Αμοργό συνήθως κατηφορίζανε είτε πιάνανε ενδιάμεσους σταθμούς είτε όχι. Από κάτω (νοτια, νοτιοδυτική Νάξος) η πορεία είναι μάλλον συντομότερη και 9 στις 10 με ούριο άνεμο (9/10 βορειάς το χειμώνα, όσο για καλοκαίρι ούτε λόγος για νοτιά με τα μελτεμάκια, πολύ σπάνια...). Ο άλλος δρόμος (βόρειοανατολική Νάξος) όμως έχει πολύ λιγότερη κίνηση. Εκεί θα το απέδιδα καπετάν-Αντρέα αλλά με πολύ μεγάλη επιφύλαξη. Δυστυχώς δεν έχουμε άλλα βαπόρια να πηγαίνουν Αμοργό για να βγάλουμε άκρη...

Παλαιότερα, το Νάξος, το Δήλος, η Έλλη, ο (πο)Νηρέας που τιμούσανε την Αμοργό συχνά πιστεύω ότι κατά κανόνα έρχονταν από την κάτω μεριά της Νάξου. Εγώ προσωπικά το αποδίδω σε φόβους της εταιρείας. Αν πάνε από την κάτω μεριά τα βαπόρια της θα περάσουν είτε ανάμεσα από τα στενά των Κουφονησίων είτε ανάμεσα από Σχοινούσα και Κάτω Κουφονήσι.

καπετάν αντρέας
20-09-2008, 19:19
Σε ευχαριστώ Naxos. Ναι, κάτι τέτοιο πρέπει νά'ναι. Θεωρούν την ανατολική πλευρά της Νάξου πιο ασφαλή, τουλάχιστον από πλευράς κυκλοφορίας. Γιατί από πλευράς καιρού, όταν έχει μελτέμι οκταράκι, φαίνεται πιο καλό να ταξιδεύσεις από δυτικά, που ο όγκος της Νάξου σε προστατεύει από τα κύματα του βορά...
Όσον αφορά στην επιλογή των στενών Σέριφος - Κύθνος ή Κύθνος - Κέα, ένας από το πλήρωμα του Αίολος μου είχε πει ότι προτιμούν το πρώτο στενό όταν έχει δυνατό μελτέμι, προκειμένου έτσι να ταξιδεύσουν όσο πιο μακριά από το Κάβο Ντόρο, για να μην ταλαιπωρούν τους επιβάτες.... Μάλιστα, μια φορά, στα πολύ δύσκολα, το Αίολος πρέπει να είχε κινηθεί βόρεια της ...Σίφνου και κάτω από τη Σέριφο.... Ποιος ξέρει...

Haddock
20-09-2008, 19:33
Μαστρο Νίκο, εντυπωσιακά αυτά που μας περιγράφεις για το ταξίδι από την Αστροπαλιά. Παρόμοια εμπειρία είχα ζήσει το χειμώνα του 1982 ανεβαίνοντας από Πάρο. Μάλιστα, ο Καπτά Νίκος Νομικός μας είχε πει μετά από το βουτίδι που έφαγε ο βάπορας, το σκαρί αντέχει και το εμπιστεύεται.

Καπετάν Ανδρέα, ο Αμοργιανός cpt είναι ο Καπτά Νίκος, που λέω παραπάνω και ήταν στην πλοιαρχία του Νάξος την εποχή που περιγράφεις. Νομίζω ότι καπετάνεψε το Νάξος για μια τριετία αν δεν απατώμαι.

Το σύνηθες disclaimer: δεν είμαι cpt, και αυτή είναι η άποψη μου. Η πορεία των σημερινών πλοίων σε σύγκριση με του Νάξος τότε, πιστεύω ότι έχει να κάνει με πολλούς λόγους. Καταρχήν, ο Καπτά Νίκος είχε κάτι στο μυαλό του που εμείς δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Κατα δεύτερον, το traffic του στενού Πάρου-Νάξου είναι ένας παράγοντας. Επίσης, η ξέρα στο Κράτζι (μετά το ατύχημα του Εξ.Ποσειδών), οι Αμαρίδες στο κέντρο του Καναλιού, και φυσικά τα μπουγάζια νότια των Φώκλαντς είναι σημαντικοί λόγοι. Αν χαράξεις πορεία Νότια της Νάξου, καβατζάρεις την Ηρακλειά και πλεύσεις με πορεία Ανατολική προς Κατάπολα, θα έχεις τον Βορειά και τη Σοροκάδα κατάμπαντα. Αντίθετα, αν ψηλώσεις βόρεια της Νάξου, καβατζάρεις τον Σταυρό, και βάλεις ρότα για Κατάπολα, η πορεία θα είναι στα νέτα και το ταξίδεμα θα είναι ποιο άνετο για τους επιβάτες.

Νάξος
20-09-2008, 20:41
Νικόλα, την πορεία του Νάξος τότε την ακολουθούσαν και άλλα βαπόρια. Από το παρατηρητήριο στην Χώρα έβλεπα τα βαπόρια για Αμοργό να τραβούσαν συνήθως για κάτω (λ.χ. Δήλος). Όταν ένα βαπόρι κατέπλεε από Χώρα προς Βορρά έφευγε είτε για Δονούσα (και μετά Αμοργό) είτε για Ικαρία. Δεν έχω χρόνο να βγάλω μία πιο ακριβή χάραξη στον χάρτη, εκτιμώ όμως ότι η κάτω ρότα πρέπει να ήταν 4-5 μίλια πιο σύντομη. Εντύπωση μου έκανε και ο Σκοπελίτης ο οποίος τιμούσε κι αυτός την κάτω διαδρομή συχνότερα. Για να είμαι ειλικρινής το Νάξος το είδα μία μόνο φορά να ακολουθεί την βόρεια διαδρομή και από τα άλλα πλοία θυμάμαι μόνο τον Μιαούλη (καλοκαίρι 85) χωρίς να είμαι σίγουρος για τον τελευταίο αν πήγαινε πάντα Δονούσα-Αμοργό-Σχοινούσα κλπ ή σε κάποιο άλλο νησί.

Τώρα σε ό,τι αφορά τον καιρό έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι μάλλον πιο &#171;άγρια&#187; ανατολικά της Νάξου. Εκεί το χτυπάνε όλοι οι καιροί, σε αντίθεση με το στενό της Παροναξίας που το βλέπει μόνο ο Γαρμπής και ο Βορηάς. Μάλιστα αν έχει βορειο άνεμο σε πάει σφεντόνα προς τα κάτω. Θυμάμαι ταξείδι με το Ρομίλντα του 1994 να πηγαίνει πολύ γρήγορα για Σαντορίνη με 6αράκι. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα βαπόρια που πήγαινανε Πάρο, Νάξο, Αμοργό και μικρές κυκλάδες έπιαναν πρώτα Ηράκλεια και στο τέλος Δονούσα στην επιστροφή τους για Νάξο.

Haddock
20-09-2008, 20:57
Ντίνο, δεν διαφωνώ σχετικά με τους καιρούς στο Κανάλι. Νομίζω όμως ότι όταν έχεις τον καιρό κατάμπαντα, αφού καβατζάρεις την Ηρακλειά, είναι χειρότερα από το να τον έχεις πρύμα ή και δευτερόπρυμα στην Ανατολική ακτή της Νάξου. Τελικώς τα μίλια είναι περίπου τα ίδια και ίσως λιγότερα στην πορεία Ανατολικά της Νάξου. Παραθέτω δυο χάρτες με τις πορείες από το πρόγραμμα Magellan Mapsend της Thales Navigation.

http://img373.imageshack.us/img373/2689/notiawg3.th.png (http://img373.imageshack.us/my.php?image=notiawg3.png)http://img373.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php) http://img373.imageshack.us/img373/3010/boriaoo2.th.png (http://img373.imageshack.us/my.php?image=boriaoo2.png)http://img373.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

vinman
20-09-2008, 20:57
Καλοί μου φίλοι Νάξος,Paroskayak,Νίκο!
Ψάχνοντας πρίν απο λίγο για να ανεβάσω κάτι στο θέμα του Ελ Γκρέκο έπεσε το μάτι μου στην παρακάτω φωτογραφία που δείχνει μέρος του Πορτοκάλι μας θρύλου δίπλα στο Κνωσσός την ώρα που εκείνο ξεφόρτωνε!!
Η φωτογραφία βρίσκεται στην μπροσούρα των Μινωικών του 1981!!
Εξαιρετικά αφιερωμένη!!!



16861

sylver23
20-09-2008, 21:01
τι ειναι αυτη η λαμαρινοκατασκευη πανω απο το φορτηγο (το μιραφιορι το δατε ετσι...τρελα παντιλικια ,,ασχετο)

Haddock
20-09-2008, 21:07
Σίλβερ δες εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=80135&postcount=10). Είναι η ράμπα για το πάνω πατάρι.

Νάξος
20-09-2008, 21:23
Μανώλη τί ξετρύπωσες βρε παιδί μου; Ο άλλος πσαρεύει φαγκριά, ο άλλος πιάνει λαγούς με δόκανα... Θα μας τρελλάνετε Σαββατιάτικα. Ευχαριστούμε.

Νικόλα για τον καιρό κατάμπαντα δεν διαφωνώ μαζύ σου. Αν μπορείς υπολόγισε την απόσταση για ανάμεσα σε Σχοινούσα και Κουφονήσι και εν συνεχεία Κέρο-Αντίκερο. ΈΧω την εντύπωση ότι τα βαπόρια δεν ακολουθούσαν αυτήν την διαδρομή για Αμοργό (με επιφυλάκσεις). Αν δεν σου είναι μπελάς δοκίμασε επίσης την διαδρομή ανάμεσα στα δύο Κουφονήσια. Στις δύο αυτές ρώτες περνάς κοντά στην Οχέντρα και στον Καλαντό της Νάξου.

Haddock
20-09-2008, 21:45
Αν είναι αυτή η πορεία που μας περιγράφει ο Καπετάν Ανδρέας, φαίνεται να είναι τα ίδια μίλια με την ρότα Ανατολικά της Νάξου. Νομίζω ότι λόγω παράλλαξης μεγάλου αριθμού ακρωτηρίων, ο πλους εκτίθεται σε περισσότερους κινδύνους και αποφεύγεται. Ντίνο, παραθέτω το χάρτη με την ρότα που μου περιέγραψες.

http://img142.imageshack.us/img142/6932/koufonisiana1.th.png (http://img142.imageshack.us/my.php?image=koufonisiana1.png)http://img142.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Edit: Ως αναφορά, η πορεία του Κάπτα Νίκου ήταν νότια της Νάξου και Δυτικά της Ηρακλειάς. Ο χάρτης ήταν και στην προηγούμενη σελίδα.

http://img373.imageshack.us/img373/2689/notiawg3.th.png (http://img373.imageshack.us/my.php?image=notiawg3.png)

Νάξος
20-09-2008, 21:59
Μπράβο ρε Νικόλα. Αυτήν την ρότα ήθελα. Είναι γύρω στο 5 λεπτο συντομότερη. Αν αναλογιστείς όμως ότι με ένα κλασικό μελτεμάκι ΒΒΑ στα 6 μποφώρ έχεις τον καιρό από πίσω και όχι τόσο κατάμπαντα, σε συμφέρει να κατέβεις έτσι για Αμοργό και να ανέβεις από την άλλη. Φτάνει να ξέρεις τα στενά και να είσαι λίγο τολμηρός!

καπετάν αντρέας
20-09-2008, 22:16
Αν είναι αυτή η πορεία που μας περιγράφει ο Καπετάν Ανδρέας, φαίνεται να είναι περίπου ίδια η πορεία σε σύγκριση με την ρότα Ανατολικά της Νάξου. Νομίζω ότι λόγω παράλλαξης μεγάλου αριθμού ακρωτηρίων, ο πλους εκτίθεται σε περισσότερους κινδύνους. Ντίνο, παραθέτω το χάρτη με την ρότα που μου περιέγραψες.

http://img142.imageshack.us/img142/6932/koufonisiana1.th.png (http://img142.imageshack.us/my.php?image=koufonisiana1.png)http://img142.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)



100% βέβαιος είμαι μόνο για το ότι δεν πήγαινε από την πάνω πλευρά της Νάξου.
Από κει και πέρα, χωρίς να παίρνω και όρκο, Paros, νομίζω ότι η πορεία του καπετάν Νίκου δεν ήταν αυτή που δείχνεις πάνω, αλλά η πιο πάνω που έδειξες, δηλ. με την Ηρακλειά στα αριστερά. Ήμουν παιδάκι, αλλά νομίζω ότι εαν το "Νάξος" περνούσε τόσο κοντά στο Κουφονήσι και στην Κέρο θα το είχα προσέξει οπωσδήποτε. Εαν, πάλι, περνούσε ανάμεσα Ηρακλειά-Σχοινούσα, θα φαινόντουσαν και τα δύο λιμανάκια, και σίγουρα πάλι θα το είχα προσέξει. Πάνω από 90% πρέπει να πήγαινε κάτω από την Ηρακλειά. Θυμάμαι, κιόλας, ότι όπως πλησιάζαμε για Αμοργό, η Κάτω Μεριά του νησιού (δηλ. στο χάρτι το άνω νοτιοδυτικό τμήμα) φαινόταν πιο κοντά απ'ότι θα φαινόταν στην πορεία που έφτιαξες μέσω Κέρου.
Anyway, ποιος ξέρει τι είχε στο μυαλό του ο καπετάν Νίκος...

Naxos, ο "Μιαούλης", που λες ότι έβλεπες ότι ερχόταν από την πάνω πλευρά της Νάξου, ερχόταν από Δονούσα, και έτσι εξηγείται η από ανατολάς πλεύση.

Paros, σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να φτιάξεις στον χάρτι αυτές τις πορείες...

Αν ποτέ πετύχω τον καπετάνιο στην Αμοργό (βέβαια, δεν ξέρω καν τι έχει απογίνει), θα προσπαθήσω να μάθω....;)

vinman
21-09-2008, 00:07
Πυροβολισμών συνέχεια....!!!!
Ακτή Τζελέπη δεκαετία 1970...Αριστερά σε πρώτο πλάνο η πλώρη του Αγαπητός Ι,και δεξιά το Λητώ,το πρώτο Ναιάς και στο κεφάλι η Ναξάρα!!!
(απο τον Εφοπλιστή)


16888


...και μία ''κουνημένη'' φωτογραφία του Φώτη Μαρτίνου στις φλέβες πάνω απο το Ίκαρος το 1981...


16889

Giwrgos1980
21-09-2008, 12:34
Αχ ρε vinman τι μας κάνεις πάλι........αναμνήσεις.....

vinman
29-09-2008, 20:52
Φίλε Νάξος,μία φωτογραφία απο το κατάστρωμα της Ναξάρας μας απο το 1985!!
Διακρίνεται καθαρά και ο ΑΒ'μηχανικός του,Θανάσης Παούρης!
Αφιερωμένη επίσης στους Paroskayak,Leo,Roi Baudoin και Άρη!


18177


(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Νάξος
30-09-2008, 01:15
Μάνο σ' ευχαριστούμε για την φωτογραφία που αποτυπώνει το μεγαλείο των κουβερτωμένων περατζάδων του βάπορα. Σε κάποια στιγμή θα ανεβάσω μία από την ίδια περατζάδα. Το 1985 πρέπει να ήταν το τελευταίο του βάπορα με την ΑΝΕ Νάξου... Ελπίζω στο ίδιο τεύχος του εφοπλιστή να υπάρχουν και αφηγήσεις από το πλήρωμα. Ελπίζω επίσης να μπορέσω να το βρώ στο αρχείο εκείνο το τεύχος.

Νικος Φιλιππουπολιτης
02-10-2008, 19:59
Πραγματι πολυ καλη φωτο μιας και τον μαστο-Θαναση το ειχα καθ'ολη την διαρκεια της υπηρεσιας μου στο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ.Πολυκαλος μηχανικος με πολλες γνωσεις.Παρ'ολα τα προβληματα που παρουσιαστηκαν σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα ( 2 μηνες )τ'αντιμετωπισε ψυχραιμα και παντα με την μεγαλη συμπαρασταση ενος εκπληκτικου πληρωματος μηχανης οπου δεσποζε η μορφη του Γ'μηχανικου "Λαλακης ο καλυφωνος".

vinman
08-10-2008, 22:15
Η Ναξάρα με την κοφτερή της πλώρη,και ο βαρκάρης που τη χαζέυει..!!
Εξαιρετικά αφιερωμένη σε όλους σας!!


19255

(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Appia_1978
09-10-2008, 13:35
Μιας και βρήκα σήμερα λίγο καιρό και άρχισα να τακτοποιώ το αρχείο μου, μπορώ επιτέλους να συμμετέχω πάλι ενεργά στο φόρουμ :)


Για αρχή, μια μπροσούρα του Νάξος την οποία μου χάρισε πριν λίγο καιρό ένας πολύ καλός φίλος!


Αφιερωμένη εξαιρετικά στους καλούς φίλους Paroskayak, Vinman, Roi Baudoin, Ellinis και σε όλους τους υπόλοιπους φίλους της τρελοπαρέας ;)


19320


19321


19322


19323

Giwrgos1980
09-10-2008, 13:37
Vinman, appia μας στείλατε πάλι....ειδικά η μπροσούρα.........απίστευτη....σας ευχαριστούμε και τους δύο........πάρα πολύ........:D

vinman
09-10-2008, 13:44
Μιας και βρήκα σήμερα λίγο καιρό και άρχισα να τακτοποιώ το αρχείο μου, μπορώ επιτέλους να συμμετέχω πάλι ενεργά στο φόρουμ :)



Για αρχή, μια μπροσούρα του Νάξος την οποία μου χάρισε πριν λίγο καιρό ένας πολύ καλός φίλος!


Αφιερωμένη εξαιρετικά στους καλούς φίλους Paroskayak, Vinman, Roi Baudoin, Ellinis και σε όλους τους υπόλοιπους φίλους της τρελοπαρέας ;)


19320


19321


19322



19323


Φίλε Appia αυτό δεν ήταν πυροβολισμός.....
Κανονιοβολισμός ήταν!!!!!!!!!
...και μάλιστα απο αυτούς που ρίχνουν σε Εθνικές Εορτές...!!!!
Χίλια ευχαριστώ νομίζω ότι δεν φτάνουν...!!!

Ellinis
09-10-2008, 15:51
Εξαιρετικό φίλε appia! Μήπως θα μπορούσες να μας βάλεις τη φωτο με τα καταστρώματα σε μεγαλύτερη ανάλυση; Για να θυμηθούμε τα κατατόπια...

dimitris
09-10-2008, 15:59
φιλε Appia_1978 απο τον Λυκαβητο την εριξες την κανονια???
μας εστειλες κανονικα!!!

Roi Baudoin
09-10-2008, 17:16
Φίλε Appia 1978 , σ' ευχαριστούμε από καρδιάς για το δώρο που μας έκανες.
Με ένα απλό άνοιγμα του υπολογιστή μας γύρισες πολλά χρόνια πριν.
Μια ακόμα μαγική κίνηση που ακολούθησε τις μαγικές αποκαλύψεις του φίλου vinman.


Mόνο μια παράκληση.
Aν μπορούσες κάποιες σελίδες να τις σκανάρεις ξεχωριστά και να τις ανεβάσεις.
Θα ήταν καλό, πιστεύω, να δούμε ξεχωριστά τα σχέδια, το πλοίο και την μοναδική του πλώρη.

Haddock
09-10-2008, 17:30
Τώρα εμεις τι να πούμε... Τα πολλά λόγια είναι φτώχια....Appia, μας χτύπησες στο ψαχνό με το δίκανο.http://img363.imageshack.us/img363/8644/hunterhc6.gif

Η υψηλότερη ανάλυση στις φώτο θα βοηθήσει σίγουρα τους βετεράνους του ΝΑΞΟΣ. Δεν θα σας γράψω πόσες φορές έχω κρεμαστεί από την κουπαστή στην πλώρη. Μήτε θα γίνω κουραστικός να λεω για τις ώρες που περνάγαμε στην πλωριά τραπεζαρία (Β' θέσης) που φαίνεται στη δεύτερη σελίδα της μπροσούρας. Τελικά, η άσβεστη μνήμη του πλοίου δεν χάνεται, όσα χρόνια και να περάσουν. Οι φωτογραφίες στην μπροσούρα είναι σαν τις εικόνες του μυαλού, σαν ανεξίτηλες ζωγραφιές παραμένουν ολοζώντανες. Τα χρώματα των σαλονιών, με το μινιμαλιστικό ντεκόρ, δεν ξεθωριάζουν στο χρόνο. Είναι σαν να βρίσκομαι εκεί, στην πρώτη θέση με το ανάγλυφο στον τοίχο. Ααααχ βρε Ναξάκι, χάθηκε ο κόσμος να μείνεις στο Αιγαίο να σε χαρούμε λίγο ακόμα. Η μπροσούρα υμνεί τον ηγέτη του Αιγαίου...

Νάξος
09-10-2008, 19:19
Πρώτα απ' όλα θα ευχαριστήσω το Νικόλα. Γιατί το μήνυμά του με βρήκε στον δρόμο και -αν και ξενύχτης λόγω δουλειάς- με έκανε να τρέξω σπίτι να δω τις κανονιές των φίλων μας. Όσο για το Μάνο και τον Αππία 1978, τί να πω ρε παιδιά... Τα λόγια περιττεύουν. Πολλά ευχαριστώ θα έφταναν; Ένα μεγάλο πάντως σίγουρα όχι.

Η φωτογραφία που ανέβασε ο Μάνος, κακά τα πσέμματα, πονάει τα μυαλά μας. Γιατί έτσι είναι αυτά. Κάποια πράγματα γεννιούνται με άστρο πορτοκαλί. Γεννιούνται για να δοξαστούν και να πεθάνουν στο Αιγαίο. Όχι για να βολοδέρνουνε στις Κίνες.

Η μπροσούρα που ανέβασε ο φίλος ο Αππία με διέλυσε... Όλα αυτά τα σαλόνια, οι τραπεζαρίες και οι καμπίνες ξυπνήσαν θύμησες συγκλονιστικές. Στιγμές μέσα στον βάπορα που ήτανε ωραίες, καμιά φορά πικρές μα σίγουρα αξέχαστες. Η μπροσούρα αποδεικνύει πόσο μπροστά ήταν το βαπόρι και σε εσωτερική διακόσμηση για την εποχή του. Και φυσικά ήταν κάτι που έλειπε από την θεματολογία του Νάξος διότι μέχρι τώρα δυστυχώς δεν είχαμε φωτογραφίες από εσωτερικούς του χώρους. Τότε θυμάμαι τα φλασάκια που έπαιρνε μία kodak instamatic κοστίζανε σχεδόν όσο όλο το φίλμ (εκείνοι οι κύβοι, θα τους θυμάστε κάποιοι) και στα χέρια ενός μικρού παιδιού φαντάζαν μάλλον επικίνδυνα και ακριβά χόμπυ.

Είναι οι στιγμές που γυρνάς λιώμα στο σπίτι, απογοητευμένος, τσακισμένος, ξενυχτισμένος και τα ξεχνάς όλα γιατί η πρώτη σου αγάπη είναι εκεί: πορτοκαλιά να σου κλείνει το ματάκι της αριστερής μάσκας σκίζοντας τα κύματα με τον απαστράπτοντα πορτοκαλί μανδύα της. Τελικά η πρώτη αγάπη δεν ξεχνιέται.

Να 'στε καλά ρε παιδιά. Η συγκίνηση είναι ατελείωτη.

Appia_1978
09-10-2008, 22:59
Παιδιά,


υπερβάλλετε! ;) Μπροστά σε αυτά που προσφέρετε και μοιράζεστε καθημερινά αυτό δεν είναι τίποτα ...


Ορίστε και οι σελίδες σε μεγαλύτερη ανάλυση:


19423


19424


19425


19426


19427