PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!



Σελίδες : [1] 2

Asterias
13-05-2005, 14:28
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;

Asterias
13-05-2005, 14:29
ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗ 2Η ΣΧΟΛΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΣΚΟΠΩΝ.

Asterias
26-05-2005, 15:03
Κανένας άλλος δεν έχει δίπλωμα ανοιχτής Θάλασσας;;

Μόνος μου θα το ΄ταξιδεύω το σκάφος;;;

Marabou
26-05-2005, 15:21
έχω κι'εγώ τέτοιο....
οχι σκάφος.... δίπλωμα

chrb
26-05-2005, 20:27
Τι χρειάζεται για την απόκτησή του; Και πόσο χρονικό διάστημα;

Asterias
26-05-2005, 22:05
Αγαπητοί φίλοι κ Χρήστο,

η σύνηθης διαδικασία κρατάει περίπου 2 μήνες, με τα θεωτητικά μαθήματα να γίνονται καθημερινές (Δευτέρα-Τετάρτη) και τα πρακτικά Σαββατοκύριακα. Βέβαια από όμιλο σε όμιλο μπορεί να διαφέρουν τα προγράμματα πχ εάν μαζευτεί μια παρέα που να συμπληρώνει το πλήρωμα ενός σκάφους ίσως να μπορούν (πάλι ανάλογα με τον όμιλο) να κανονίσουν δικό τους πρόγραμμα.

Φυσικά υπάρχει και το αντίστοιχο ποσό συμμετοχής του κάθε εκπαιδευόμενου.


Χαίρομαι πάρα πολύ να απαντώ σε τέτοιες ερωτήσεις..
Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία!

sailing_2004
27-05-2005, 02:51
Asteria 2 χρόνια το έχω εγώ από τον Αθλητικό Ναυτικό Όμιλο Γλυφάδας

Νίκος

jerry_p
27-05-2005, 06:04
Φίλε αστερία, παραθέτω και εγώ τα παρακάτω:

Δίπλωμα ιστιοπλοίας : ΠΟΙΑΘ 1988
Δίπλωμα ταχυπλόου : 1995

Γεράσιμος

Asterias
27-05-2005, 14:17
Μπράβο βρε παιδιά, πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...!!

Gant
28-05-2005, 07:24
...ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;

Σχολή ιστιοπλοΐας ανοικτής θαλάσσης Μακεδονίας / Θράκης,

Τμήμα αρχαρίων 2000, προχωρημένων 2002

Asterias
01-06-2005, 12:17
Φίλε Gant,
μόλις επιστρέψεις Ελλάδα, έχεις δουλίτσα... :D :D

Το Σ/Κ που μας ερχέται προγραμματίζουμε να συμμετάσχουμε στον αγώνα του Ν.Ο.Ε.Φ., εις μνήμην Νικόλα Χατζηνικολάου, Σάββατο -> (Φάληρο-Πλατιά-Αίγινα) Κυριακή -> (Αίγινα-Πλατιά-Φάληρο).

Και για όλα αυτά ξέρετε ποιος φταίει;;; :D

Το σκάφος Mac Gregor του κ. Χριστόνικου Γιαννήρη.

spithas
14-09-2005, 14:03
Και εγώ έχω δίπλωμα Ανοκτής θάλασσας. Σχολή Τάκη Κουλιγκά.
Έχω τρέξει και μια φορά σε αγώνα. Πολύ καλή εμπειρία!!! :D :D :D

Asterias
14-09-2005, 19:34
Naytilia.gr Sailing Team!!! Σιγά-Σιγά μαζευόμαστε!!! :D :D :D Σε λίγο καιρό το μόνο που θα μας λείπει θα είναι η μεταξύ μας γνωριμία!

A377
03-02-2006, 15:48
ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΘΑΛΛΑΣΗΣ: 2003 ΝΟΚ
ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΑΧΥΠΛΟΟΥ: 2004 (ΣΥΡΟΣ)

ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Ε?

Asterias
03-02-2006, 16:39
Αμε. Γινόμαστε όλο και περισσότεροι.

Ασχολείσαι αρκετό καιρό με την ιστιοπλοϊα;
Εννοώ συνεχίζει ακόμα και σήμερα;

Καλως ήλθες στο Naytilia.gr. Καλή πλοήγηση.

A377
03-02-2006, 17:19
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΑΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ....

ΦΟΒΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ - ΑΓΚΙΣΤΡΙ

ΦΕΤΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΝ ΠΛΗΡΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΑΓΩΝΕΣ (ΦΛΕΒΕΣ & ΛΑΓΟΥΣΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ.... ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ

Maroulis Nikos
04-02-2006, 08:19
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΑΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ....

ΦΟΒΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ - ΑΓΚΙΣΤΡΙ

ΦΕΤΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΝ ΠΛΗΡΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ 2 ΑΓΩΝΕΣ (ΦΛΕΒΕΣ & ΛΑΓΟΥΣΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ.... ΣΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :wink: :wink: :wink:

Asterias
04-02-2006, 16:03
Οπ! Ωραίος! Αρκετά καλά για αρχή αν είχες και παρέα που της αρέσει αυτό το είδος διακοπών είναι πολύ όμορφα!
Και εκεί τριγυρνούσα κ εγώ το καλοκαίρι! Βέβαια με την ανάποδη διαδρομή. Πόρτο Χέλι-Σπέτσες-Υδρα-Πόρο-Αίγινα-Αγκίστρι-Πειραιάς.

Στους αγώνες με σκάφος έτρεχες;

A377
04-02-2006, 19:10
Η παρεα είναι το παν σε τέτοιες διακοπές και αν και δεν είχαν ιδέα από θάλασσα τα πήγε αρκετά καλά.

Στους αγώνες ήμουν στο σκάφος ενός συνάδελφου ενός φίλου μου .... με την φοβερή ονομασία KOLOVOUTI

Εσείς ασχολείστε με το άθλημα? Αγώνες ή κρουαζιέρες?

Asterias
05-02-2006, 02:00
Εβέβαια, η παρέα και γενικότερα το καλό κλίμα στο σκάφος είναι και βασικός παράγοντας ασφαλείας και φυσικά καλόπερασης.

Εγώ τρέχω κ σε αγώνες κ κρουαζιέρες και με σκάφη Ανοιχτής και με φαλαινίδες.(σκάφη με παραδοσιακή ιστοφορία του ΣΕΠ) Τα δεύτερα βέβαια δεν είναι τόσο κρουαζιέρα με τη γνωστή έννοια διαφέρει σε αρκετούς παράγοντες.

Σε αγώνες με σκάφη Ανοιχτής Θάλασσας έχω τρέξει 4-5 φορές ως πλήρωμα. Με τα άλλα σκάφη τρέχουμε αρκετά συχνά, φέτος τον Οκτώβρη ή Νοέμβρη θα κάνουμε τους 7ους και 8ους Πανελλήνιους Ναυτοπροσκοπικούς Αγώνες, σε αυτά συμμετέχω κ ως πλήρωμα κ ως κυβερνήτης και ως ότι μπορείς να φανταστείς.

Ξέρεις που δένει αυτό το σκάφος που τρέχετε; κάπου θυμάμαι να το έχω δει σαν όνομα...

Giorgos_D
05-02-2006, 19:04
Και βεβαια διαθέτουμε διπλωματακι ιστιοπλοϊας ανοιχτής θαλάσσης. Από τον ΠΟΙΑΘ.

A377
05-02-2006, 19:34
Το σκαφάκι (kolovouti) δενει στο ΣΕΦ.
Από ότι ξέρω από τον Μαρτιο και μετά θα ξεκινήσουν πάλι οι αγώνες και ελπίζω να είμαι και πάλι πλήρωμα.

Περιμένω νέα σας για συμμετοχές σας

Asterias
06-02-2006, 16:32
Απ` ότι βλέπω μεγαλώνουμε αρκετά. Γεια χαρά Γιώργο καλωσήλθες στο Naytilia.gr.

Για πες μας κ κάτι επιπλέον, ασχολείσαι ακόμα με την Ιστιοπλοΐα κανένα ταξιδάκι;;

Α377 ακόμα δε πάει το μυαλό μου, όταν ξαναπεράσω θα πάω να το δώ.

Ο επόμενος αγώνας είναι το Σάββατο 18 Μαρτίου «Εις μνήμη του Ιωάννη Καραπέτη» Μικρολίμανο-Τούρλος-Μικρολίμανο 20 ΝΜ και διοργανώνεται από τον ΝΟΔ.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα υπάρχουν εδώ: http://www.eio.gr/ και σε λίγες μέρες και στη κεντρική μας σελίδα.

A377
06-02-2006, 17:31
Ωραίες οι πληροφορίες για τους αγώνες.

Ελπίζω να τα πούμε σε κάποιον από αυτούς.

Με πιο σκαφος κατεβάινεις?

Asterias
06-02-2006, 17:45
Σε κάποιους αγώνες είχαμε πάει μέλη του Νaytilia.gr με ένα IMX 38 το Mac Gregor του κ.Γιαννήρη.

Η συνέχεια μάλλον θα είναι με αυτά:

www.naytilia.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=298

Είναι ένα από τα άρθρα του naytilia.gr και αφορούν κάποια σκάφη τα οποία θα αποτελλέσουν νέα κατηγορία στους αγώνες Ανοιχτής Θάλασσας.

Giorgos_D
09-02-2006, 01:24
Καλώς σας βρήκα!
Ιστιοπλοϊα παω μόνο κανενα ΣΚ αν νοικιασουμε σκαφάκι... Και δυστυχώς όχι πολύ συχνα. :(

A377
09-02-2006, 08:58
Πρέπει να οργανωθούμε παιδια ....

Asterias
10-02-2006, 00:25
Παιδιά όποτε θέλετε..! Χειμώνα βγαίνετε ιστιοπλοΐα;
Είναι αρκετά ζώρικα αυτή τη περίοδο, αν μπορείτε εγώ είμαι μέσα.

Αλλιώς το άλλο που μπορεί να γίνει, είναι να συναντηθούμε μια φορά από κοντά, να γνωριστούμε, να ανταλλάξουμε εμπειρίες και κατά Απρίλη-Μάιο οργανώνουμε και μια πρώτη έξοδο με κάποιο σκάφος.

Με το naytilia.gr κάνουμε αρκετές συναντήσεις των μελών μας. Αυτή τη στιγμή είναι σε εξέλιξη η 9ηΣυνάντηση για ένα καφεδάκι:

http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=10500#10500

Άν έχετε το χρόνο...

A377
13-02-2006, 15:35
Θα προσπαθήσουμε. Αξίζει η προσπαθεια

Rania
25-04-2006, 16:02
exo kai ego diploma istioploias, to apektisa prin 6 xronia apo ton omilo mati ( inai meta ti n.makri)

triad
26-04-2006, 12:13
ενδιαφερομαι για μαθηματα καλοκαιρι, γενικα ποσος χρονοσ χρεαζεται για να παρεις το διπλωμα?

jerry_p
26-04-2006, 14:47
Συνήθως δύο μήνες, καθώς περιλαμβάνουν 7-8 εξόδους 8 ωρών περίπου, οπότε δημιουργούν τμήματα Σαββάτου, ή τμήματα Κυριακής (μερικές φορές και τμήματα 2 καθημερινών απόγευμα) με ένα επιπλέον απόγευμα θεωρητικών μαθημάτων. Σε κάποιες περιπτώσεισς υπάρχουν τμήματα Σαββατοκύριακου διάρκειας ενός μηνός. Οι όμιλοι που μπορείς να απευθυνθείς είναι ο ΠΟΙΑΘ (www.horc.gr (http://www.horc.gr) υπάρχουν πολλές πληροφορίες στην ιστοσελίδα), ο ΝΟΠΦ (www.nopf.gr (http://www.nopf.gr)), ο ΙΟΠ (www.iop.gr (http://www.iop.gr)), ο ΝΟΑ , ο Ολυμπιακός κ.α.) Στοιχεία επικοινωνίας για όλους τους ομίλους υπάρχουν στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Ανοιχτής Θαλάσσης (www.offshore.org.gr (http://www.offshore.org.gr))

triad
27-04-2006, 10:48
Συνήθως δύο μήνες, καθώς περιλαμβάνουν 7-8 εξόδους 8 ωρών περίπου, οπότε δημιουργούν τμήματα Σαββάτου, ή τμήματα Κυριακής (μερικές φορές και τμήματα 2 καθημερινών απόγευμα) με ένα επιπλέον απόγευμα θεωρητικών μαθημάτων. Σε κάποιες περιπτώσεισς υπάρχουν τμήματα Σαββατοκύριακου διάρκειας ενός μηνός. Οι όμιλοι που μπορείς να απευθυνθείς είναι ο ΠΟΙΑΘ (www.horc.gr (http://www.horc.gr) υπάρχουν πολλές πληροφορίες στην ιστοσελίδα), ο ΝΟΠΦ (www.nopf.gr (http://www.nopf.gr)), ο ΙΟΠ (www.iop.gr (http://www.iop.gr)), ο ΝΟΑ , ο Ολυμπιακός κ.α.) Στοιχεία επικοινωνίας για όλους τους ομίλους υπάρχουν στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Ανοιχτής Θαλάσσης (www.offshore.org.gr) (http://www.offshore.org.gr))

Καλημέρα και ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ειδα το site του ΑΝΟΓ, αλλα εχει μονο για μικρες ηλικιες.Μηπως ξερεις τι παιζει στις σχολες μετά το Καλαμακι?Για τον Αγ.Κοσμα σκεφτόμουν, εχεις υπ'όψιν σου?

jerry_p
27-04-2006, 11:55
Αν και θα πρότεινα να μην διαλέξεις σχολή με κριτήριο τον τόπο, σημειώνω ότι:
- ο ΑΝΟΓ μάλλον έχει τμήμα ανοιχτής θάλασσας ( http://www.anog.gr/gr/sxo_anoixt.htm ), επικοινώνησε μαζί τους για να πάρεις εγκυρότερες πληροφορίες.
- άλλος όμιλος που μπορεί να έχει σχολή είναι ο Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Βούλας (τηλ. 210 8991193).

Asterias
27-04-2006, 12:20
Γεια χαρά. Χρονιά πολλά.

Θα συμφωνήσω κ εγώ με τον jerry_p. Δεν είναι σωστό κριτήριο η περιοχή που βρίσκεται ο κάθε όμιλος.

triad
27-04-2006, 13:26
Παιδια ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Επειδη ειμαι ολη μερα στο δρομο, εψαχνα κατι κοντα μου. Γενικα ποιες θεωρούνται καλές σχολές?(Αστερια, μολις ειδα το πμ σου,thanks)

Asterias
01-05-2006, 15:50
Δεν είναι τόσο εύκολη η απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Εξαρτάται τι ακριβώς ζητάς από μια σχολή. Το τυπικό του διπλώματος ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θαλάσσης θα το βρείς παντού.

Asterias
01-05-2006, 15:53
Ρίξε μια ματία εδω: http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=518 υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για μερικούς ομίλους και στοιχεία επικοινωνίας.

gmav
04-05-2006, 15:15
καλημέρα σε όλους.
μόλις εντόπισα το forum και αρχίζω τα post στο αγαπημένο μου θέμα.


είμαι κάτοχος διπλώματος ανοιχτής θαλάσση απο το φεβρουάριο του 1997. (Ιστιοπλοικός Ομιλος Θεσσαλονίκης)
ταχυπλόου απο το 2000.

σε αγώνες ακόμα δεν έχω λάβη μέρος, αλλά είναι κάτι που το σκέφτομαι...
έχω κάνει αρκετά ταξίδια με μεγαλύτερο το ταξίδι απο Νικαια Γαλίας στην Αθήνα. (delivery σκάφους)

καλως σας βρήκα και καλές θάλασσες σε όλους.....

Asterias
04-05-2006, 19:10
Καλωσήλθες στη παρέα μας:D :D :D

Πρέπει να ήταν τρομερή εμπειρία το ταξίδι που λες. Θα ήθελα κ εγώ πολύ να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο. Με ποιό σκάφος είχατε ταξιδέψει; Είναι αυτό που έχεις στην υπογραφή;

Για κάποιον που έχει δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης και έχει κάποια σοβαρή εμπειρία με σκάφη είναι καλή ευκαιρία για γρήγορα και καλά χρήματα, αρκεί βέβαια να υπάρχει όρεξη κ χρόνος.

gmav
05-05-2006, 08:05
Πρέπει να ήταν τρομερή εμπειρία το ταξίδι που λες. Θα ήθελα κ εγώ πολύ να συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο. Με ποιό σκάφος είχατε ταξιδέψει; Είναι αυτό που έχεις στην υπογραφή;

Για κάποιον που έχει δίπλωμα Ανοιχτής Θαλάσσης και έχει κάποια σοβαρή εμπειρία με σκάφη είναι καλή ευκαιρία για γρήγορα και καλά χρήματα, αρκεί βέβαια να υπάρχει όρεξη κ χρόνος.

Ναι, είναι αυτό που έχω στην υπογραφή..... αργότερα ίσως βάλω και φωτογραφία. http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/16694/so45elpida_av.JPG

η εμπειρία ήταν συγκλονιστική. μπορώ να μιλάω για αυτήν με τις ώρες....
ταξιδευαμε επι 8 ημέρες με μόνο 2 στάσεις για ανεφοδιασμό. συναντήσαμε ότι καιρό θέλεις. η μεταφορά έγινε Φεβρουάριο. θερμοκρασία που είχαμε ήταν κοντά στους 14 βαθμούς. συναντήσαμε απο άπνοιες, θυελώδεις ανέμους με 5-6 μέτρα κύμα, καταιγίδες με αστραπές-κεραυνούς. μέχρι και σε χαλάζι πέσαμε.....
η εμπειρία που μαζέψαμε σε αυτή τη βδομάδα (1000 μίλια) ήταν μεγαλύτερη από όλα τα ταξίδια που έχω κάνει μαζί απο το 97 και μετά....
(περιτό να πω πως όταν ταξιδευεις με 9ρη επι 6 ώρες και μετά συναντήσεις 6ρη σου φαίνεται σα λαδιά!!!!)

και μας άφησε ένα κουσούρι...............................
σκεφτόμαστε τώρα να περάσουμε τον ατλαντικό!!!!!;)

Asterias
05-05-2006, 21:23
http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/16694/so45elpida_av.JPG

«ΕΛΠΙΔΑ»

Δεν είναι δύσκολο να ανεβάζεις foto απλά βάζεις τη διεύθυνσή της σε μια μπάρα που βγαίνει όταν πατάς το γνωστό κουμπί εισαγωγής εικόνας.

Φαντάζομαι πως θα ήταν......!!!! , πήγατε κ σε σχετικά ζόρικη περίοδο,από πλευράς κρύου εννοώ (αν και είναι σχετικά αυτά) αλλά με 14βαθμούς....
αν έχεις κ άλλες φωτογραφίες πες μου να τις ανεβάσω και στο foto gallery.

Για Ατλαντικό έχετε κάποια πρόταση για κάτι αντίστοιχο ή απλά το σκέφτεστε;;

Εκεί αλλάζουν αρκετά τα πράγματα... περισσότερες οι μέρες, άλλα φαινόμενα.

Κάποιος φίλος είχε διασχίσει τον Ατλαντικό με το σκάφος «Μακεδονία» και αν θυμάμαι καλά είχαν ξεκινήσει από Πορτογαλία και δέσανε Mαϊάμι. Αν το κανονίσετε θα μπορεί να μας δώσει κάποιες πληροφορίες.

gmav
08-05-2006, 10:10
«ΕΛΠΙΔΑ»

Δεν είναι δύσκολο να ανεβάζεις foto απλά βάζεις τη διεύθυνσή της σε μια μπάρα που βγαίνει όταν πατάς το γνωστό κουμπί εισαγωγής εικόνας.

Φαντάζομαι πως θα ήταν......!!!! , πήγατε κ σε σχετικά ζόρικη περίοδο,από πλευράς κρύου εννοώ (αν και είναι σχετικά αυτά) αλλά με 14βαθμούς....
αν έχεις κ άλλες φωτογραφίες πες μου να τις ανεβάσω και στο foto gallery.

Για Ατλαντικό έχετε κάποια πρόταση για κάτι αντίστοιχο ή απλά το σκέφτεστε;;

Εκεί αλλάζουν αρκετά τα πράγματα... περισσότερες οι μέρες, άλλα φαινόμενα.

Κάποιος φίλος είχε διασχίσει τον Ατλαντικό με το σκάφος «Μακεδονία» και αν θυμάμαι καλά είχαν ξεκινήσει από Πορτογαλία και δέσανε Mαϊάμι. Αν το κανονίσετε θα μπορεί να μας δώσει κάποιες πληροφορίες.

ναι, ήταν ζόρικη η περίοδος..... γιαυτό και ήταν μεγάλη εμπειρία...

για τον ατλαντικό απλά το σκεφτόμαστε..... συλλέγουμε πληροφορίες, το κουβεντιάζουμε και το ....... ονειρευόμαστε.... :-)
έτσι όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή θα είμαστε έτοιμοι.....

Asterias
11-05-2006, 13:56
Ωραία!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να καταφέρετε να το ξεκινήσετε.
Πριν 2-3 χρόνια έψαχνα κ εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο... μάλιστα είχα βρεί μια αίτηση συμμετοχής αν θυμάμαι καλά για το Global Challenghe, είναι μια διαδρομή του γύρου του κόσμου, αλλά το ποσό που έπρεπε να διαθέσεις για τη συμμετοχή σου ήταν αρκετά τσιμπημένο.

CaptainAris
05-06-2006, 00:24
Μεχρι στιγμης αισθανομαι ο αρχαιοτερος με διπλωμα απο το 1987 και συνεχη επαγγελματικη δραστηριοτητα απο πριν και μεχρι τωρα. Ειναι κανενας πιο παλιος;

___________________
www.CaptainAris.com (http://www.CaptainAris.com)
www.Skippered-Sailing-Yacht.com (http://www.Skippered-Sailing-Yacht.com)

Asterias
05-06-2006, 13:48
Γεια χαρά, CaiptanAris, καλωσήλθες στο Naytilia.gr.

Σε χρονολογία εκδόσεως είσαι πολύ κοντά με τον jerry_p 1988 Π.Ο.Ι.Α.Θ.!

Παρ`όλα αυτά στα μέλη μας εντός διαδυκτίου είσαι ο αρχαιότερος κάτι που σημαίνει πως θα μπορείς να μας μεταδίδεις γνώσεις, εμπειρίες κ συμβουλές:p .

Καλώς ήλθες και πάλι.

CaptainAris
05-06-2006, 16:43
Ευχαριστω για το καλωσορισμα Αστερια και χαιρομαι παρα πολυ που υπαρχει φορουμ για την ιστιοπλοια στα Ελληνικα.

Ειμαι παντα προθυμος να μεταφερω τα λιγα που ξαιρω απο την γενικοτερη εμπειρια μου εδω και 35 χρονια και να βοηθω συναδελφους. Στο διαστημα αυτο εχω κατασκευασει σκαφη, εχω κοψει και ραψει πανια, εχω εκπαιδευσει παιδια σε Οπτιμιστ και μεγαλους σε ιστιοσανιδες και σε μεγαλυτερα σκαφη.

Για ενα διαστημα ασχοληθηκα και με την αγωνιστικη ιστιοπλοια.

Επαγγελματικα ασχολουμαι πανω απο εικοσι χρονια σαν σκιππερ με πολλες χιλιαδες μιλια σε μεταφορες και κρουαζιερες.

Παρ'ολα αυτα μαθαινω κατι συνεχεια. Υπαρχει παντα μια καινουργια εμπειρια, οπως η πειρατεια στο Ναυπλιο το 2000 και η συγκρουση μου με φερρυ μεσα στο λιμανι της Υδρας περσι. Για να μην υπαρχει αμφιβολια πρεπει να πω οτι εγω ημουν δεμενος και το Φερρυ παρασυρθηκε απο τον αερα και επεσε επανω μου!

Για γενικες συμβουλες σας παραπεμπω στις ιστοσελιδες μου.
http://www.skippered-sailing-yacht.com/advice.htm
Ειναι μονο στα Αγγλικα διοτι η ιστοσελιδα μου αποσκοπει να προσελκυσει ξενους τουριστες για διακοπες με το σκαφος μου.
Πιο προσφατα εχω φιαξει και Ελληνικο σαιτ http://www.CaptainAris.com αλλα δεν εχω ανεβασει ακομη πολλα τεχνικα.

Asterias
09-06-2006, 13:38
Τι χρειάζεται να κάνει κάποιος όταν αποφασίσει να ασχοληθεί με την Ιστιοπλοΐα Ανοιχτής Θαλάσσης;;;

Το πρώτο πράγμα που υποχρεούται να κάνει είναι να πεί μπράβο στον εαυτό του διότι διάλεξε να ασχοληθεί με ένα πολύ ενδιαφέρον, hobby; άθλημα; τρόπο διασκέδασης; μέσο προτύπων διακοπών; κάτι από όλα αυτά ίσως και πολύ περισσότερα:p

Σε δεύτερη φάση πρέπει να βρεί έναν Ναυτικό Όμιλο Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης. Λίστα με τους ομίλους υπάρχει παρακάτω. Από τη στιγμή που θα χτυπήσει κάποιος τη πόρτα σε έναν Ναυτικό Όμιλο το συννεφάκι με τις απορίες για το τι ακριβώς είναι αυτό που λέγεται δίπλωμα ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης.

Επιγραμματικά μπορούμε να αναφέρουμε πως η διαδικασία απόκτησης του διπλώματος, απαιτεί τη συμμετοχή του υποψήφιου, σε θεωρητικά μαθήματα που γίνονται από έμπειρους Ιστιοπλόους, σε πρακτική εξάσκηση πάνω σε Ιστιοπλοϊκό Σκάφος και τέλος απαιτείται ή επιτυχία στις εξετάσεις που γίνονται για την απόκητηση του διπλώματος. Να σημειώσουμε πως για τη διαδικασία των μαθημάτων συνήθως χρειάζονται περίπου 2 μήνες. Φυσικά όχι σε καθημερινή βάση.


Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεσή σας.

Νίκος
22-06-2006, 13:46
Γεια σε όλους. Εχω δίπλωμα ιστιοπλοικό (ΙΟΠ) εδώ και έξι χρόνια και έκτοτε δεν έχω κάνει τίποτα!! :confused:

lifesea
23-06-2006, 08:34
Γεια σε όλους. Εχω δίπλωμα ιστιοπλοικό (ΙΟΠ) εδώ και έξι χρόνια και έκτοτε δεν έχω κάνει τίποτα!! :confused:

δεν ειναι αργα να ξαναδοκιμασεις...;-)

Kyriakos
23-06-2006, 09:09
Γεια σε όλους. Εχω δίπλωμα ιστιοπλοικό (ΙΟΠ) εδώ και έξι χρόνια και έκτοτε δεν έχω κάνει τίποτα!! :confused:

ΝΤΡΟΠΗ!!! Δεν έχεις πάρει σκάφος ακόμα;;

Νίκος
23-06-2006, 12:03
Δεν είχε ποτέ ένας γνωστός μου, ούτε το έχει ονειρευτεί κάποιος από τους γύρω μου, να παρακινίσει ο ένας τον άλλον τέλος πάντων. Από τότε η επόμενη επαφή μου είναι αυτή εδώ...

Kyriakos
23-06-2006, 14:01
Πάρε ένα μικρό (μονοθέσιο) για την παρτη σου και μόνο. Περιμένεις πότε θα μπλέξουνε και οι άλλοι για να σου κάνουν το χατήρι και να περάσεις καλά;

Ερώτηση: το ΙΟΠ τι είναι;

mangos
24-06-2006, 11:37
Μεχρι στιγμης αισθανομαι ο αρχαιοτερος με διπλωμα απο το 1987 και συνεχη επαγγελματικη δραστηριοτητα απο πριν και μεχρι τωρα.

Kαπετάνιο τι κάνεις? Είσαι καλά?
Από ναύλα πως τα πας?

Είναι ο Αντώνης, με τα Ατολ, που είμασταν δίπλα δίπλα πέρισυ στην Ύδρα, που φτιάξαμε αυτοσχέδιες δέστρες με το σχοινί...

Δεν έχω έρθει ο ίδιος στην Ύδρα φέτος, έχουν περάσει κάμποσες φορές τα σκάφη μου, ίσως να τα είδες. Ελπίζω να είσαι καλά, και να συνεχίσεις για πολλά χρόνια να ταξιδεύεις την Ερατώ σου.

kpapanikos
25-06-2006, 12:48
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιος στο forum, γιατί τώρα ξεκίνησα να ασχολούμε με την ιστιοπλοία ανοιχτής θαλάσσης. Παρακολουθώ την σχολή αρχαρίων του ΝΟΚ και τελειώνουμε στις 7 Ιουλίου.
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να το συνεχίσω, είτε αφορά εκδρομές είτε το αγωνιστικό κομμάτι αν είναι εφικτό.

Maria1979
25-06-2006, 22:39
Γεια σας,
πηγα σε καποια μαθηματα ιστιοπλοιας που εκανε ενας φιλος μου, αλλα οι περισσοτεροι συμμετεχοντες που ειδα εκει ητανε....τελειως αλλου, σνομπ κλπ:p

lifesea
26-06-2006, 09:26
Πάρε ένα μικρό (μονοθέσιο) για την παρτη σου και μόνο. Περιμένεις πότε θα μπλέξουνε και οι άλλοι για να σου κάνουν το χατήρι και να περάσεις καλά;

Ερώτηση: το ΙΟΠ τι είναι;

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

ermis1975
26-06-2006, 19:58
Γεια σας κι απο εμενα. Εχω 11 χρονια δίπλωμα ιστιπλοιας απο το ΝΟΑ και φέτος πήρα και 2ο απο τον ΣΙΠ-ΟΤΕ. Επίσης έχω δίπλωμα μηχανοκίνητου.
Περιμένω να κανονίσουμε ταξιδάκι! Είμαι μέσα...!

Asterias
27-06-2006, 00:08
Τη καλησπέρα μου σε όλους τους νέους φίλους του Naytilia.gr.
Είναι ιδαίτερα ευχάριστο να μεγαλώνει η παρέα μας με φίλους της ιστιοπλοΐας. Καλως ήλθατε.

Περιμένω να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε εμπειρίες και σε άλλα θέματα που αφορούν τα ταξίδια με ιστιοπλοϊκά σκάφη.

Καλώς ήλθατε και πάλι. Καλά ταξίδια κ καλές πλέυσεις σε όλους μας γι` αυτό το καλοκαίρι.

Asterias
27-06-2006, 00:12
Αντώνη είχες βγάλει κάποιο σκάφος το Σάββατο; Πέτυχα κάποιους ανθρώπους που είχαν έρθει με ταξί μπροστά από Κέντρο των Ναυτοπροσκόπων, σε ψάχνανε και τους έστειλα εκεί που δένεις, βέβαια δε ξέρω αν με κατάλαβαν, αλλά μάλλον σε βρήκαν.

Νίκος
28-06-2006, 10:34
Μονοθέσιο? Και θα περάσω καλα??

Kyriakos
28-06-2006, 11:45
Για μονοθεσια - διθέσια κτλ, καλήτερα να σε ενημερώσουν άλλοι πιο ειδικοί.

ΑΛΛΑ: Αν τρεχεις αθόρυβα στην θάλλασα 10 πόντους από το νερό, τί λες; Δεν θα περάσεις καλά;

Marabou
28-06-2006, 14:44
Νίκο δοκίμασε να νοικιάσεις ένα μικρό Hobbycat!!!! τα σπάει!!!! τρέχει σα το διάολο, είναι εύκολο, δεν έχει μάτσα (σε περίπτωση που φοβάσαι μήπως μάθεις γιατί οι Άγγλοι την λένε boom...) στροφές είναι παιχνιδάκι και άμα τουμπάρεις ( που δεν είναι απίθανο) δεν παίρνει νερά και ξετουμπάρει εύκολα!!!! κοίτα το είναι απόλαυση::::

source:http://heartofsailing.org/images/Itemsforsale/HobbieCat/Hobby4sm.jpg
http://heartofsailing.org/images/Itemsforsale/HobbieCat/Hobby4sm.jpg
source:http://heartofsailing.org/images/Itemsforsale/HobbieCat/Hobby2.jpg
http://heartofsailing.org/images/Itemsforsale/HobbieCat/Hobby2.jpg

Kyriakos
28-06-2006, 15:02
πόσο κάνει αυτό ρε παιδιά;;;!!!

Marabou
28-06-2006, 15:06
έχω αναρωτηθεί πολλές φορές !!! για κάτσε να δούμε (φτηνό πάντως δεν είναι)

mangos
29-06-2006, 07:31
Αντώνη είχες βγάλει κάποιο σκάφος το Σάββατο; Πέτυχα κάποιους ανθρώπους που είχαν έρθει με ταξί μπροστά από Κέντρο των Ναυτοπροσκόπων, σε ψάχνανε και τους έστειλα εκεί που δένεις, βέβαια δε ξέρω αν με κατάλαβαν, αλλά μάλλον σε βρήκαν.

ναι, κάτι Ολλανδοί, σε ευχαριστώ

Την Παρασκευή το απόγευμα (αύριο) καταφθάνει το Σαμάουντια Πρίμα, θα χαρώ να σε δω από κοντά, και να δεις κάτι μοναδικό στον κόσμο... Γενικά θα είναι στα χέρια μου για 3 μήνες, και μετά θα το επιστρέψουμε στην Ιταλία. Αν υπάρχουν Ναυτοπρόσκοποι με κάποια κινητική αναπηρία, μπορούμε να τους προσφέρουμε κάποια εμπειρία στην θάλασσα, να κάνουν ιστιοπλοΐα κλπ.

Asterias
29-06-2006, 12:50
Σου απάντησα στο θέμα που έχεις βάλει για το συγκεκριμένο σκάφος.

Petros
29-06-2006, 15:44
Κανένας άλλος δεν έχει δίπλωμα ανοιχτής Θάλασσας;;

Μόνος μου θα το ΄ταξιδεύω το σκάφος;;;

Μόνος σου θα το ταξιδεύεις, εμείς θα είμαστε παρόντες χωρίς δίπλωμα και θα πίνουμε μπύρα και θα το απολαμβάνουμε :p

Petros
29-06-2006, 15:46
Μάλλον σας πήγα ένα χρόνο πίσω κατά λάθος

Asterias
29-06-2006, 17:50
Για την απόλαυση της φάσης συμφωνώ κ επαυξάνω. Μόνο που τη μπυρίτσα θα την ανοίξουμε όταν με το καλό δέσουμε στο λιμάνι. :p :p

Kyriakos
29-06-2006, 17:58
Αν δεν το κατάλαβες, ο ΑΣΤΕΡΙΑΣ ως καπετάνιος θα σου επιτρέψει υποχρεωτική εκπαίδευση έστω και χωρίς δίπλωμα. Και αν δεν τα καταφέρνεις... υπάρχει και φασίνα...

Asterias
03-07-2006, 15:51
;) ;) Σωστόςςςς

Petros
03-07-2006, 15:55
Δεν καθαρίζω...-

Kyriakos
03-07-2006, 15:56
Τότε δεν λερώνεις κιόλας!!

Petros
03-07-2006, 15:57
Εντάξει θα καθαρίσω...

lifesea
03-07-2006, 16:03
δλδ μουτσος?

Petros
03-07-2006, 16:06
Ότι μπορεί να προσφέρει ο καθένας

Mikes
07-08-2006, 22:09
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι πολύ χαρούμενος που ανακάλυψα αυτό το Forum, όπου συνυπάρχουν τόσα άτομα που αγαπούν τη θάλασσα.

Είμαι κάτοχος διπλώματος Ανοικτής Θάλασσας (Ι.Ο. Ηρακλείου) και έχω κάνει και μερικά ταξιδάκια στο Αιγαίο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, μήπως τυχαίνει κάποιος να γνωρίζει τις απαιτήσεις για την απόκτηση διπλώματος Skipper. Ποιος σου δίνει τέτοιο δίπλωμα;

Να στε καλά. Καλές θάλασσες!

Nafphgos
13-08-2006, 16:57
ΑΔΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥ ΤΑΧΥΠΛΟΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ 2005
ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ (Π.Ο.Ι.Α.Θ) 2006

Kyriakos
13-08-2006, 18:39
Μόνο; δεν χρειάζεται άδεια αγωνιστικής ιστιοπλοϊας + κάποια μίλια κατοχυρωμένα;

Nafphgos
13-08-2006, 18:52
Εγώ απάντησα στην ερώτηση του αστερια γενικότερα επειδή είμαι νεοεισερχόμενος. Για την απορία περί skipper εχω να πω τα εξηςQ

1)Απαιτείται πτυχίο Αρχαρίων σχολής

2)Αποδεδειγμένα 1500 μίλια στην θάλασσα.

Telltails
24-10-2006, 22:47
Καλησπέρα σε όλους!

Χαίρομαι που μετά από τόσο καιρό ανακαλύπτω ένα τόσο όμορφο forum για τη μεγάλη μου αγάπη!
Σαν νέο μέλος ανάμεσά σας επιτρέψτε μου να συστηθώ….. ιστιοπλοϊκά :)

Όλα ξεκίνησαν πριν έξι χρόνια όταν αποδέχτηκα μια πρόσκληση δυο φίλων μου ιστιοπλόων, για ένα τριήμερο στο Σαρωνικό. Δεν χρειάστηκα παραπάνω από μερικές ώρες πάνω στο σκάφος για να καταλάβω ότι δεν θα ξεμπέρδευα εύκολα από τις σκότες και τα μαντάρια . Περιττό να σας πω ότι μετά από το πρώτο μου τριήμερο εγώ ήμουν εκείνη που τους ξεσήκωνα να ανοίξουμε πανιά με την πρώτη ευκαιρία και έστω και για μια μέρα. Ακολούθησαν αρκετά κοντινά τριήμερα- πενθήμερα προς Αίγινα- Ύδρα- Πόρο- Σπέτσες.

Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα επιδίωξα να συμμετέχω σε μεγαλύτερα ταξίδια της παρέας στο Αιγαίο και στο Ιόνιο όπου στην ουσία και με μύησαν στην ιστιοπλοϊκή τέχνη. Ταξιδεύαμε πάντα χωρίς επαγγελματία σκίπερ και όλα όπως καταλαβαίνετε αναγκαστικά πέρναγαν από τα χέρια των δύο ατόμων που είχαν δίπλωμα αλλά και πολυετή πείρα στο σκάφος και εμάς των "μούτσων". 'Έτσι πριν ακόμα πάρω το δίπλωμά μου είχα μια αρκετά μεγάλη εμπειρία με το αντικείμενο και μετρούσα ήδη πάνω από 1000 μίλια ως πλήρωμα.

Πέρσι μόλις πήρα την μεγάλη απόφαση να πάρω και επίσημα πια το αποδεικτικό κι έτσι πήρα το δίπλωμα αρχαρίων από τον ΠΟΙΑΘ ώστε να έχω και την τυπική δυνατότητα να νοικιάζω εγώ πλέον έστω και με ακόμα ένα άτομο το δικό μου πλέον σκάφος. Ευτυχώς ακόμα μαθαίνω και έχω πολλά περιθώρια βελτίωσης. Ελπίζω ανάμεσά σας να μάθω ακόμα περισσότερα μέσα από τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας.:grin:

Καλώς σας βρήκα!

efouskayak
24-10-2006, 23:06
Καλώς όρισες :D

Telltails
24-10-2006, 23:20
Ευχαριστώ!

Asterias
27-10-2006, 14:02
Καλως ήλθες κ από μένα. Καλή συνέχεια κ καλές πλεύσεις να έχεις.

Sigonto
27-10-2006, 15:09
Γειά σας και από μένα.

Πρίν μερικά χρόνια "χρίσθηκα" skipper μετά την ολοκλήρωση του κύκλου των μαθημάτων στον Ν.Ο.Ε. έχοντας την τύχη να έχω έναν καταπληκτικό δάσκαλο. (Να σαι καλά Δημήτρη εκεί που είσαι και καλά σου ταξίδια).

Από τότε μέχρι και σήμερα ταξίδεψα με διάφορα πληρώματα που έχουν αποφοιτήσει από τον ίδιο αλλά και από άλλους όμιλους. Κάποιοι μάλιστα απ τους συνταξιδευτές μου ηταν και συμμαθητές μου.

Οφείλω να πω πάντως με θλίψη, οτι το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των συνταξιδευτών μου είχαν ελλειπέστατες γνώσεις (αναφέρομαι στους διπλωματούχους skipper) δυστυχώς ακόμη και σε θέματα ασφάλειας, πράγμα που απορρέει κατά τη γνώμη μου από έλλειψη προσωπικού ενδιαφέροντος, αλλά και από αδιάφορο δάσκαλο.

Από όποιον όμιλο και άν έχει κάποιος αποφοιτήσει δεν σημαίνει πως είναι καλύτερος από κάποιον από άλλον όμιλο. Πάνω κάτω οι όμιλοι το ίδιο προγραμμα εκπαίδευσης έχουν. Επομένως δεν υπάρχουν καλοί και κακοί όμιλοι. Με βεβαιότητα όμως μπορώ να σας πώ πως υπάρχουν καλοί δάσκαλοι με αγάπη και σεβασμό προς τη θάλασσα και τους ανθρώπους που εκπαιδεύουν. Υπάρχουν όμως και δάσκαλοι που διδάσκουν τα καλύτερα ουζερί και αγκυροβόλια του Σαρωνικού, και που δυστυχώς είναι και κυβερνήτες αγωνιστικών σκαφών με μακρές θητείες σε αγώνες.

Όποιος αποφασίζει να ασχοληθεί με την ιστιοπλοία όφείλει να αναζητήσει ΔΑΣΚΑΛΟ και ΟΧΙ ΟΜΙΛΟ.Μη ξεχνάμε πως η έλλειψη γνώσης και σεβασμού στη θάλασσα ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Δυστυχώς όχι μόνο τους skipper αλλά και επιβαίνοντες που συνήθως είναι και αγαπημένα πρόσωπα που αποφάσισαν να χαρούν διακοπές και αναψυχή πάνω σε ένα σκάφος.

Ας είμαστε λοιπόν σοβαροί σε αυτό που αγαπάμε και μας δίνει ζωή, και να μη σταματάμε ποτέ να αποκτάμε γνώση και εμπειρίες από παλιότερους και εμπειρότερους από μας.

Να είστε όλοι καλά και να μοιράζεστε αυτά που ξέρετε...

Kyriakos
27-10-2006, 15:41
Πρίν μερικά χρόνια "χρίσθηκα" skipper μετά την ολοκλήρωση του κύκλου των μαθημάτων στον Ν.Ο.Ε. έχοντας την τύχη να έχω έναν καταπληκτικό δάσκαλο. (Να σαι καλά Δημήτρη εκεί που είσαι και καλά σου ταξίδια).

Να είστε όλοι καλά και να μοιράζεστε αυτά που ξέρετε...

Όταν έχεις χρόνο, κάνε μία βόλτα στο forum, έχει αρκετά θέματα που θα μπορούσες να βοηθήσεις.

Καλή περιήγηση

Asterias
29-10-2006, 16:01
Καλώς ήλθες φίλε Sigonto.

Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει μια σχέση μεταξύ του ονόματος του Ομίλου και των Εκπαιδευτών που υπάρχουν σε αυτόν. Η ποιότητα κάποιων πραγμάτων είναι αποτέλεσματα συνολικής προσπάθειας παραγόντων που περιτριγυρίζουν έναν όμιλο. Βέβαια δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει καλός Όμιλος = όλοι καλοί εκπαιδευτές, όπως δεν υπάρχει κ το αντίθετο. Σίγουρα υπάρχει κ η χρυσή τομή κάπου.

synodigos
13-11-2006, 18:41
ολοκαινουργιο!!!διπλωμα ανοικτης θαλασσης 11/06 απο ιστιοπλοϊοκο ομιλο Βολου.Χρωσταω πολλα στο gmav που με εβαλε στα κολπα

Marabou
14-11-2006, 11:40
kaloriziko... ante kai kales pleuseis

Asterias
14-11-2006, 14:32
welcome on board!!!!

gmav
14-11-2006, 15:51
Γειά σας και από μένα.

Πρίν μερικά χρόνια "χρίσθηκα" skipper μετά την ολοκλήρωση του κύκλου των μαθημάτων στον Ν.Ο.Ε. έχοντας την τύχη να έχω έναν καταπληκτικό δάσκαλο. (Να σαι καλά Δημήτρη εκεί που είσαι και καλά σου ταξίδια).



καλημέρα κι απο μένα....

να ρωτήσω λίγο, τί εννοείς με το
"χρίσθηκα" skipper ?
εγώ ήξερα πως οι σχολές έχουν τμήματα αρχαρίων, προχωρημένων και αγωνιστικής ιστιοπλοίας....

δε ήξερα πως υπάρχει σχολή (τμήμα) που σε κάνει skipper... δεν ήξερα καν πως υπάρχει τέτοιο δίπλωμα...

τι σημαίνουν τα αρχικά Ν.Ο.Ε.? (Ναυτικός Ομιλος Ε......)


καλές θάλασσες σε όλους....

07-12-2006, 21:31
εχω και εγω!!!απο την σχολη του ολυμπιακου,του τακη κουλιγκα.εχω επισης και διπλωμα ταχυπλοου.

zourvas
05-02-2007, 12:45
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;

ΠΟΙΑΘ Skipper : 2000
Δίπλωμα Ταχυπλόου : 2001

zourvas
05-02-2007, 12:48
τι σημαίνουν τα αρχικά Ν.Ο.Ε.? (Ναυτικός Ομιλος Ε......)

1. Ναυτικός Όμιλος Ερμιόνης (Υδρίθηκε 2004)
2. Ναυτικός Όμιλος Ελλάδος

chrondi
21-04-2007, 21:22
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ ναυτιλία και διαθέτω και εγώ δίπλωμα σκίπερ της RYA. Βλέπω ότι πολλοί που έχουν πάρει σχετικό πτυχίο παραπονιούνται ότι το έχουν απλώς ... κορνιζάρει και επειδή στην περίπτωσή μου έγινε το εντελώς αντίθετο, ίσως αυτά που ακολουθούν να χρησιμεύσουν σε επίδοξους και μη θαλασσοπόρους.
Έκανα για πρώτη φορά ιστιοπλοϊα σε ενα ξύλινο Fireball το 1966 (έχω βλέπετε τα χρονάκια μου) και συνέχισα να μαθαίνω την τέχνη σε ιστιοπλοϊκές βάρκες μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 70, οπότε σταμάτησα λόγω φόρτου επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων. Το 1985 μετανάστευσα οικογενειακώς στο Βέλγιο και έκτοτε ζω στις Βρυξέλλες.Το 1989 αγόρασα ένα ανοικτό ιστιοπλοίκό σκαφάκι 16 πόδια στην Αγγλία και το κουβάλησα με τρέιλερ στην Ελλάδα. Από τότε, όπου πηγαίνω διακοπές σε παραλία το ρίχνω στο νερό με τη βεβαιότητα (δυστυχώς πολλές φορές απλώς την ελπίδα) της θαλάσσιας εκδρομής (είναι εξοπλισμένο με μικρή εξωλέμβια 4 ίππων για τη νηνεμία και τους χειρισμούς). Σε κλειστούς κόλπους δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όταν φυσάει το μελτέμι στις Κυκλάδες τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Το 2003, με αφορμή μια 15ήμερη απολαυστική οργανωμένη κρουαζιέρα προς τα νότια της Μαρτινίκας στην Καραϊβική (με Dufour 50 πόδια), έκρινα ότι θα έπρεπε να στραφώ σε μεγαλύτερα σκάφη (καμπινάτα), πήγα την ίδια χρονιά τον Νοέμβριο μία εβδομάδα στα Κανάρια και πήρα δίπλωμα Day Skipper της RYA, ώστε να μπορώ να νοικιάζω τσάρτερ. Από το 2004 έχω κάνει άλλες τρεις 15ήμερες κρουαζιέρες ως κυβερνήτης, στο Ιόνιο (Jeanneau 32 πόδια), στα Δωδεκάνησα (Bavaria 40 πόδια) και στις Βόρειες Σποράδες (Jeanneau 43 πόδια).
Από την παραπάνω πείρα μου έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα:
Δεν πρόκειται ποτέ να αισθανθείς άνετα σαν σκίπερ σε μεγάλο ιστιοπλοϊκό αν δεν έχεις ψηθεί σε απλή βάρκα και δεν έχεις κάνει κτήμα σου τα μυστικά του παιγνιδιού με τον αέρα και τα κύματα. Ακόμη και ένα Topper μπορεί να σε εκπαιδεύσει να αποκτήσεις τους αναγκαίους αυτοματισμούς. Η διαφορά της κρουαζιέρας από μια βόλτα με λέιζερ είναι ότι για την πρώτη χρειάζονται επιπλέον γνώσεις σε θέματα ασφαλείας (ραδιοεπικοινωνίες, φωτοβολίδες και σωστικά μέσα, αγκυροβολία, γνώσεις μετεωρολογίας και ναυτιλίας, ιδίως των κανόνων για την αποφυγή των συγκρούσεων-COLREGS, και στοιχειώδης εξοικείωση με το GPS) και επιμελητείας (προγραμματισμός, εφοδιασμός με τρόφιμα, νερό και καύσιμα, μαγείρεμα, υγιεινή). Για το τελευταίο είναι ιδιαίτερα άξιοι όσοι έχουν κάνει πρόσκοποι ή κατασκηνωτές! Όποιος όμως φοβάται να τουμπάρει με το λέιζερ ή πρέπει να σκεφθεί πριν ποδίσει ή ορτσάρει σωστά, καλό είναι να έχει στο κόκπιτ κάποιον πιο πεπειραμένο, απλά και μόνο για ώρα ανάγκης, μήπως και του τύχει ...

evridiki
23-04-2007, 11:08
:D ΝΑΙΙΙΙ!!! ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ....ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΠ!!!
ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

CaptainAris
23-04-2007, 14:48
Αυτα που λες φιλε Chrondi ειναι πραγματικα χρησιμα και ελπιζω να ενθαρρυνουν αυτους που εχουν κορνιζαρει τα διπλωματα τους.

Πιστευω και εγω σαν και σενα οτι η εμπειρια σε ενα 'μικρο' ανοικτο σκαφακι ειναι πολυ σημαντικη και το συνιστω σε ολους οσους με ρωτουν αν και δεν με συμφερει επαγγελματικα καθως το σκαφος μου ΕΡΑΤΩ ειναι ενοικιαζομενο και επισης το διαθετω για ημερησια απο το Ναυπλιο ακομη και για τελειως αρχαριους.

Βεβαια ο καθενας ειναι και μια διαφορετικη περιπτωση.
Εγω π.χ. ξεκινησα με τα Lightning του τοτε ΒΝΟΕ που τωρα ειναι ΝΟΕ σαν εφηβος και στη συνεχεια θελησα να εχω το δικο μου πλοιο.

Αφου δεν ειχα μπαμπα με κοτερο εφιαξα μονος μου ενα μικρο ιστιοφορο απο αγορασμενα σχεδια και με τα φτηνοτερα υλικα που μπορουσα να βρω - κυριως ξυλεια απο κιβωτια που οι αλλοι πετουσαν ως αχρηστα...
Απ'αυτα εφιαξα το σκελετο.

Η μονη ξυλεια που αγορασα ηταν τα διαμηκη και το καταρτι. Το πηρα τεραγωνο και σιγα - σιγα το στρογκυλεψα με την πλανη και του εδωσα το σχημα του.

Για τα πανια καθησα και διαβασα πολυ. Τελικα πηρα ενα φυλλο υφασμα απο την Αγγλια, το εκοψα μονος μου και το εραψα στην οικιακη ραπτομηχανη.

Μετα εφιαξα και φλοκο.

Το σκαφακι αυτο το ταξιδεψα για πολλα χρονια. Γυριζα απο το γραφειο, αλλαζα απο τα κυριλε ρουχα στο μαγιω και εφευγα. Επεστρεφα με το ηλιοβασιλεμα.

Αργοτερα, πολυ αργοτερα, εγινα επαγγελματιας σκιππερ κανοντας ταξιδια με πελατες και μεταφορες. Τοτε δεν ηταν αναγκη να εχεις διπλωμα.
Οταν χρειαστηκε, πηγα κι εγω σε μια σχολη και παρακολουθησα τη σχετικη σειρα μαθηματων.

Αν και επαγγελματιας παρεμεινα ιστιοπλοος.

Αλλοι σκιππερ ειναι 'νταλικιερηδες' οπως τους λεμε. Βαζουν τη μηχανη διοτι δεν εχει αρκετο ανεμο η διοτι εχει πολυ ανεμο και φοβουνται μην σκισουν τα πανια.

Οταν κανω ημερησια στο Ναυπλιο βαζω τη μηχανη μονο μεχρι να βγουμε απο το λιμανι. Μετα ανοιγουμε πανια και η μηχανη σβυνει. Σ'αυτο το σημειο παραδιδω το τιμονι σ'ενα επιβατη και καθοδηγω τους αλλους για να ρυθμισουν τα πανια σωστα.

Κατα τη διαρκεια της ημερας εξηγω οτι χρειαζεται και μεχρι το τελος ολοι εχουν παρει μια καλη γευση της ιστιοπλοιας και αισθανονται ικανοι να ταξιδεψουν το κοτερο υπο κανονικες συνθηκες.

Οδηγος μου παντα ειναι οι πρωτες μου ιστιοπλοικες εμπειριες...

CaptainAris
23-04-2007, 15:43
:D
ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

Οποτε θελεις και μπορεις.
Εγω ειμαι παντα διαθεσιμος.

JONNY
25-04-2007, 13:21
καλημερα σας
ειμαι ενας 35 αρης που θελω να ξεφυγω λιγο απο τα τετριμενα. Ειμαι πολυ σπορτιβ και γυμναζομαι καθημερινα. Η ιδεα της ιστιοπλοιας μου μπηκε πριν λιγο καιρο, οταν με φιλους συζηταγαμε πως θα ηταν μια περιηγηση με ιστιοπλοικο καλοκαιρι σε ελληνικα νησακια. Μπαινοντας λοιπον στο internet για να ψαξω για πληροφοριες ανακαλυψα το site σας. Βλεπω οτι εδω υπαρχουν ανθρωποι πραγματικα γνωστες που μπορουν να κατευθυνουν εναν ασχετο οπως εγω. Βλεπω οτι υπαρχουν πολλες σχολες . Το θεμα ειναι ποια να επιλεξω. Το αλλο ειναι αν μετα ειναι ευκολο να νοικιασω ενα σκαφος, αν μπορω να το κυβερνησω, η χρειαζετε και 2ος χειριστης με αδεια, οποτε παλι ειναι προβλημα. Επισης δεν ξερω κατα ποσο το σπορ ειναι ακριβο για μενα, (ειμαι ενας απλος μισθωτος) καθως και τι εξοπλισμο θα χρειαστω. Αν δεν ακολουθησω την αναψυχη αλλα ασχοληθω αγωνιστικα ειναι ποιο εφικτο? Πολλες λοιπον οι αποριες μου. Συγχωρεστε με απλα ειμαι εντελος αδαης στο αντικειμενο. Η οποια βοηθεια σας ειναι καλοδεχουμενη και σημαντικη. Σας ευχαριστω πολυ!

erou
25-04-2007, 13:41
Κι εγώ, κάτι έχω...

Από τον ΠΟΙΑΘ.

chrondi
25-04-2007, 15:39
Φίλε JONNY,
πριν διερευνήσεις τις δυνατότητες εκμάθησης της ιστιοπλοϊκής τέχνης και ναυτωσύνης στην Ελλάδα, διάλεξε και διάβασε ορισμένα από τα 500 και πλέον σχετικά θέματα με πάνω από 4000 μηνύματα στο φόρουμ sailnet, ως εξής:
http://www.sailnet.com/forums/learning-sail/

jerry_p
25-04-2007, 17:37
καλημερα σας
ειμαι ενας 35 αρης που θελω να ξεφυγω λιγο απο τα τετριμενα. Ειμαι πολυ σπορτιβ και γυμναζομαι καθημερινα. Η ιδεα της ιστιοπλοιας μου μπηκε πριν λιγο καιρο, οταν με φιλους συζηταγαμε πως θα ηταν μια περιηγηση με ιστιοπλοικο καλοκαιρι σε ελληνικα νησακια. Μπαινοντας λοιπον στο internet για να ψαξω για πληροφοριες ανακαλυψα το site σας. Βλεπω οτι εδω υπαρχουν ανθρωποι πραγματικα γνωστες που μπορουν να κατευθυνουν εναν ασχετο οπως εγω. Βλεπω οτι υπαρχουν πολλες σχολες . Το θεμα ειναι ποια να επιλεξω. Το αλλο ειναι αν μετα ειναι ευκολο να νοικιασω ενα σκαφος, αν μπορω να το κυβερνησω, η χρειαζετε και 2ος χειριστης με αδεια, οποτε παλι ειναι προβλημα. Επισης δεν ξερω κατα ποσο το σπορ ειναι ακριβο για μενα, (ειμαι ενας απλος μισθωτος) καθως και τι εξοπλισμο θα χρειαστω. Αν δεν ακολουθησω την αναψυχη αλλα ασχοληθω αγωνιστικα ειναι ποιο εφικτο? Πολλες λοιπον οι αποριες μου. Συγχωρεστε με απλα ειμαι εντελος αδαης στο αντικειμενο. Η οποια βοηθεια σας ειναι καλοδεχουμενη και σημαντικη. Σας ευχαριστω πολυ!

Θα πρότεινα κάποια σχολή ομίλου, γιατί εκεί μπορείς ευκολότερα να γνωρίσεις ανθρώπους που ασχολούνται με την αγωνιστική ιστιοπλοία, που μάλλον θα κούμπωνε γάντι στις προσδοκίες σου. Το εάν μπορείς να κυβερνήσεις σκάφος μόνος ή με βοήθεια, αφησέ το να έχεις ίδια άποψη μετά το πέρας της όποιας σχολής, η οποία αποτελεί μια ευκαιρία να γνωρίσεις το χώρο, όχι να βαφτιστείς καπετάνιος, παρέες δε βρίσκονται εάν το θέλεις πραγματικά. Εαν ασχοληθείς με την αγωνιστική ιστιοπλοία, σε επίπεδο πληρώματος σε κάποια παρέα και σκάφος, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πρέπει να ανησυχείς μόνο για τα έξοδα του προσωπικού εξοπλισμού ένδυσης, άρα δεν είναι, κατ' αρχήν, ακριβή ενασχόληση. Υπάρχουν άλλοι "τρελοί", με την καλή έννοια, για τα παραπάνω έξοδα σκάφους - εξοπλισμού. Σου εύχομαι καλές θάλασσες.

CaptainAris
25-04-2007, 19:02
Συγχωρεστε με απλα ειμαι εντελος αδαης στο αντικειμενο. Η οποια βοηθεια σας ειναι καλοδεχουμενη και σημαντικη.

Το να ομολογεις την αγνοια σου ειναι μια καλη αρχη.
Η ιστιοπλοια δεν ειναι κατι που μαθαινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη.

Οση εμπειρια και αν εχεις να εισαι παντα ετοιμος να δεχθεις κατι καινουριο.

Σχολες υπαρχουν πολλες και ολες κανουν λιγο πολυ αυτο που πρεπει. Δες το καπως σαν τις σχολες οδηγησης για το αυτοκινητο. Θα σου μαθουν τα βασικα και μετα απ'αυτο θα χρειαστεις αρκετη πειρα προτου να μπορεις πραγματκα να κυβερνησεις ενα πλοιο.

Οση πειρα και αν εχεις ομως η νομοθεσια απαιτει δυο ικανα ατομα γα την ενοικιαση ενος σκαφους εκτος αν εχεις σκιππερ.

Το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο. Αν εχεις παρεα μπορεις να κανεις διακοπες πανω σε ιστιοφορο με κοστος που συγκρινεται με ενα μεσαιο προς φτηνο ξενοδοχειο.

Ο εξοπλισμος ειναι βασικα μια νιτσεραδα.

JONNY
26-04-2007, 08:00
Sas eyxaristo poli gia tis protes ameses apantisis sas, rxizo to psaksimo!

erou
26-04-2007, 10:45
CaptainAris, από 14 Αυγούστου 2004 δεν απαιτούνται πλέον δύο διπλώματα, αλλά ένα.

JONNY
26-04-2007, 11:45
diladi telika mono me ena diploma mporo na kano eksormiseis?

chrondi
26-04-2007, 12:23
JONNY,
στη θάλασσα δεν μετράνε τα διπλώματα, αλλά η επιτυχία στην πρακτική εφαρμογή των γνώσεων και ικανοτήτων σου. Το δίπλωμα είναι τυπική απαίτηση για την ενοικίαση ενός σκάφους (στο οποίο πρέπει βεβαίως να επιβαίνει ως πλήρωμα και κάποιος που μπορεί να σε βοηθάει). Το να ταξιδεύεις μόνος σου (αυτό που λένε single-handing) μάλλον ξέχασέ το προς το παρόν: όχι μόνο χρειάζεται πείρα στο όριο του επαγγελματισμού, αλλά ίσως και ιδιαίτερος εξοπλισμός (μεταξύ άλλων αυτόματος πιλότος και τηλεχειριζόμενος από το κόκπιτ ηλεκτρικός εργάτης άγκυρας).
Πήγαινε λοιπόν τώρα σε καμιά σχολή με ιστιοπλοϊκές λέμβους (τα μονοθέσια λέιζερ, χωρίς να είναι φτιαγμένα για αρχάριους, προσφέρονται για το σκοπό αυτό), ρίξε και καμιά τούμπα υπό επιτήρηση πριν τη φας από κανένα μπουρίνι και πανικοβληθείς, και όταν πια αισθάνεσαι άνετα σε όλες τις πλεύσεις δοκίμασε καμιά βόλτα με παρέα σε μεγαλύτερη βάρκα να ανοίξετε και μπαλόνι (να επιβαίνουν πιο πεπειραμένοι από σένα ιστιοπλόοι) και έπειτα ανοίγεις ίσως μεγαλύτερα πανιά και χονδρότερα ... πορτοφόλια (εννοώ ενοικιάσεις και κρουαζιέρες, όπου κατά τη μεσαία εποχή -πριν και μετά την υψηλή περίοδο από 20 Ιουλίου μέχρι τέλος Αυγούστου- το δεκάμετρο με δύο καμπίνες τσάρτερ κοστίζει 1000-1500 € την εβδομάδα).

erou
26-04-2007, 14:28
Τυπικά κατά το νόμο πλέον χρειάζεσαι ένα μόνο δίπλωμα, αλλά φυσικά ένα σκάφος ανοικτής θαλάσσης δεν μπορείς να το χειριστείς μόνος σου. Όπως ανέφερε και παραπάνω ο chrondi σημασία δεν έχει το δίπλωμα, αλλά το αν έχεις τις γνώσεις και την πείρα εσύ και η παρέα σου να αποπλεύσετε με ένα σκάφος.

chrondi
26-04-2007, 15:22
αν έχεις τις γνώσεις και την πείρα εσύ και η παρέα σου να αποπλεύσετε με ένα σκάφος
Το πρόβλημα δεν είναι απλώς να αποπλεύσετε, αλλά πώς θα γυρίσετε πίσω (θα καταπλεύσετε δηλαδή) όλοι σώοι και ασφαλείς, και το σκάφος χωρίς αβαρίες, παρόμοια δε να μην πάθουν τίποτε και όσα σκάφη (με τα πληρώματά τους) έχετε στο μεταξύ βρεί στη ρότα σας!
Να θυμόμαστε ότι η ασφάλεια στη θάλασσα έχει μεγαλύτερη σημασία (και αντίστοιχα είναι δυσκολότερη) απότι στην ξηρά.

erou
26-04-2007, 15:43
Θα τον τρομάξουμε τον Jonny και θα αλλάξει χόμπι!

chrondi
26-04-2007, 16:16
Μην ανησυχείς! Για να γίνει καλός ναυτικός πρέπει να συνηθίσει στην ιδέα να είναι ... ατρόμητος.

JONNY
27-04-2007, 07:57
Η αληθεια ειναι οτι με εχετε ψηλοτρομαξει λιγο :|

mangos
28-04-2007, 08:42
CaptainAris, από 14 Αυγούστου 2004 δεν απαιτούνται πλέον δύο διπλώματα, αλλά ένα.

Στα ιδιωτικά σκάφη, όντως απαιτείται μόνο ένα δίπλωμα.
Για να νοικιάσεις ένα επαγγλεματικό (νοικιάρικο) απαιτούνται 2 διπώματα, ή ένα δίπλωμα, και ο δεύτερος πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει ιστιοπλοΐα, και μπορεί να χειριστεί το σκάφος διότι έχει πρακτική εμπειρία.

jerry_p
28-04-2007, 09:14
Στα ιδιωτικά σκάφη, όντως απαιτείται μόνο ένα δίπλωμα.
Για να νοικιάσεις ένα επαγγλεματικό (νοικιάρικο) απαιτούνται 2 διπώματα, ή ένα δίπλωμα, και ο δεύτερος πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζει ιστιοπλοΐα, και μπορεί να χειριστεί το σκάφος διότι έχει πρακτική εμπειρία.

Με ποιά διάταξη ή εγκύκλιο απαιτείται έστω και ένα δίπλωμα για τον απόπλου ιδιωτικού ιστιοπλοικού σκάφους (μη ταχυπλόου κατά συνέπεια) μέχρι Χ μέτρα (15 εάν δεν κάνω λάθος)? Δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ, παρά μόνο σε ναύλωση επαγγελματικού. Προφανώς και δεν λέω ότι συμφωνώ, έχουμε ξανααναφερθεί άλλωστε στην παράλογη και χαοτική κατάσταση της χώρας μας αναφορικά με την πιστοποίηση ικανότητας χειρισμού σκάφους.

mangos
28-04-2007, 11:03
Δεν έχω τον νόμο πρόχειρο, αλλά τον έχει σίγουρα το λιμεναρχείο Καλαμακίου. Έχουν πολύ καλό αρχείο νόμων, και το δίνουν πρόθυμα σε όποιον το ζητήσει.

Η Ζέα, όταν το σκάφος είναι ιδιωτικό, δεν ζητάει να δει το δίπλωμα, εφ όσον καπετάνιος αναγράφεται ο ιδιοκτήτης. Είναι λάθος τους, εαν γίνει κάποιο ατύχημα, θα ψάχνονται!
Μια φορά που είχα δέσει με το επαγγελματικό μου σκάφος στο τουρκολίμανο, και όταν πήγα στην Ζέα να πάρω απόπλου (γιατί το φυλάκιο ήταν κλειστό) δεν μου ζήτησαν το δίπλωμα, γιατί ήμουνα ο ίδιος, ενώ το σκάφος μου είναι επαγγλεματικό!!!

Τους το είπα ότι έπρεπε να μου ζητήσουν το δίπλωμα, αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται γιατί είμαι ο ίδιος. Δεν επέμεινα, δεν είναι δικιά μου δουλειά να τους βάλω μυαλό.

Για μέχρι 20 μέτρα, καλώς ή κακώς αρκεί το δίπλωμα ταχυπλόου για τα μηχανοκίνητα, και το δίπλωμα ιστιοπλΐας των επίσημων σχολών και ομίλων.
Το κυβερνητικό (αν και προβλέφτηκε σε ΦΕΚ γύρω στο 2001-2002) με τις προϋποθέσεις μιλίων κλπ, ποτέ δεν εφαρμόστηκε.

chrondi
28-04-2007, 17:18
Αγαπητοί φίλοι,
αντί να διερωτάστε ποιοί νόμοι προβλέπουν τι και με ποιο τρόπο επιβάλλεται η εφαρμογή τους από τις αρμόδιες αρχές, καλύτερα να προσπαθείτε να αναβαθμίσετε τη ναυτική εκπαίδευση, ιδίως την πρακτική, και συνετίσετε ορισμένους χειριστές ταχυπλόων που αδιαφορούν εμφανώς για την ασφάλεια στη θάλασσα.
Η πείρα αποκτάται με την ενασχόληση και το χρόνο, ενώ οι παραβάτες θα είναι λιγότεροι όταν πέφτουν τσουχτερά πρόστιμα.

jerry_p
30-04-2007, 16:20
@ chrondi

Η ερώτηση περί ισχύοντος καθεστώτος είναι πρακτική, καθώς πρέπει να γνωρίζεις σε ποιό περιβάλλον λειτουργείς. Ο γενικότερος προβληματισμός για το θέμα πράγματι υπάρχει και κάποιες σκέψεις έχουν ήδη κατατεθεί σε άλλο θέμα (http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=76&page=3). Με χαρά να ακουστούν και οι δικές σου, με την ελπίδα να διαμορφωθεί κάποτε ορθολογικότερο πλαίσιο (ας ελπίσουμε κάποτε να μας διαβάσει και ο ΥΕΝ).

mangos
02-05-2007, 08:17
Για να μην λέμε συνέχεια για τα χάλια μας, έχω δει πράγματα και θαύματα από ξένους, που έρχονται στην Ελλάδα να νοικιάσουν σκάφος, με βαρύγδουπα διπλώματα από σοβαρές χώρες (day skipper,yacht master,κλπ) να είναι επιεικώς άσχετοι!!!
Κάποτε νοίκιασα το σκάφος μου σε κάτι Ιρλανδούς, με 2 yacht master, και εγκατέλειψαν το σκάφος ρημάδι, στα Μέθανα, με άγκυρα απίκο, με ξελιγωμένες τις μπαταρίες...

Θεωρω πως το παν είναι η εμπειρία, παρ όλα αυτά, ξέρω ανθρώπους που ταξιδεύουν χρόνια, και επιβιώνουν λόγω τύχης, είναι δε αγύριστα κεφάλια όταν συζητάς μαζύ τους για κάποια λάθη που επαναλαμβάνουν, διότι τόσα χρόνια έτσι το κάνουν, και είναι βέβαιοι ότι ξέρουν το σωστό.

Η εμπειρία είναι το παν, όταν ταξιδεύεις με διαφορετικά σκάφη, με διαφορετικούς "δασκάλους", και είσαι άνθρωπος που μαθαίνει από όσα ακούει και βλέπει.

chrondi
02-05-2007, 11:42
Πράγματι, πολλά μπορεί κανείς να μάθει (αυτό σημαίνει αν θέλει να μάθει και δεν νομίζει σωστό οτιδήποτε κάνει ο ίδιος) από τις ιστορίες και εμπειρίες των άλλων. Κάτσε δυό μέρες το καλοκαίρι σε πολυσύχναστο λιμάνι όπου πιάνουν κότερα και θα συγγράψεις διατριβή περί ορθής αγκυροβολίας! Από κει και πέρα, για να γίνεις ο ίδιος ικανός ή να βελτιωθείς, πρέπει να δοκιμάσεις και διδαχθείς από τα λάθη σου.

mangos
03-05-2007, 08:11
Πριν λίγα χρόνια, έγινε το εξής:

όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι της Ύδρας, έδεσα αριστερά, σε ένα μικρό μωλάκι που υπάρχει. Ήταν η μοναδική διαθέσιμη θέση.
Πήγα σχεδόν έξω, απέναντι, φουντάρισα και έκανα μια προσευχή να μην φυσήξει, γιατί ψιλοξέσερνε η άγκυρα. Όλοι οι άλλοι πήγαν βόλτα, εγώ έμεινα στο σκάφος να προσέχω... Οι Σπέτσες έχουν πολύ δύσκολο βυθό, η άγκυρα δεν πιάνει εύκολα. Δεν την ζόρισα, τι θα οφελούσε να την έφερνα πίσω, έκανα 2-3 μικρά up τον εργάτη, μπας και την καρφώσω, αλλά... δεν είχε αποτέλεσμα. Το ξαναδοκίμασα αργότερα, μπας και βούλιαξε λίγο στην λάσπη, αλλά τα ίδια.
Άπνοια είχε, οι επιβάτες βιαζόντουσαν να πάνε βόλτα, εγώ έκανα τον βατσιμάνη... Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν απομακρύνομαι, ποιός ξέρει ποιός θα σου σηκώσει την άγκυρα ενώ λείπεις... Πολύ σπάνια απομακρύνομαι, και πάλι με φόβο Θεού.

Αργότερα έρχονται κάτι Γερμανοί, με ένα νοικιάρικο 50άρι.
Όταν η πρύμνη του σκάφους ήταν στην ευθεία της πλώρης μου, άρχισε να ρίχνει άγκυρα ο αθεόφοβος!!! Η άγκυρα πρέπει να έφτασε κάτω, όταν το σκάφος βρισκόταν στα μισά του μήκους μου.
Πιάνω ένα σκοινι, και του λέω ότι ο βυθός είναι χάλια, να το ξαναβγάλει και να ρίξει την άγκυρα απέναντι.
Ο τύπος γέλασε, μου είπε πως δεν χρειάζεται, ξέρει αυτός!!!
Δέσανε, δεν έλεγξε κανένας την άγκυρα, και φύγανε όλοι μαζί για βόλτα.

Ξέροντας ότι η άγκυρα μου δεν πολυκρατάει, σκέφτηκα ότι αν βγάλει αεράκι μέσα στο λιμάνι, θα με πατάει και ένα 50άρι, οπότε κλάψτα Χαράλαμπε.

Αποτέλεσμα:
Φύσηξε λίγο (έξω είχε πολύ αέρα, αλλά στο παλιό λιμάνι δεν τον έβαζε) και όλο το βράδυ είχα τον νου μου.
Το σκάφος των Γερμανών δεν κούνησε ούτε πόντο, η άγκυρα για κάποιο λόγο καρφώθηκε και δεν ξέσυρε ούτε πόντο, ενώ η δικιά μου ξέσερνε κανονικά!!!

Το πρωί έφυγε πρώτος ο Γερμανός. Ο τύπος φεύγοντας, μου είπε πως όπως αποδείχτηκε, μια χαρά είχε αγκυροβολήσει... Να μην κάνω τον έξυπνο άλλη φορά...
Τι να πει κανείς!!!

chrondi
03-05-2007, 09:31
Μια μικρή διόρθωση αβλεψίας στο προηγούμενο:
όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι των Σπετσών (όπου ειρήσθω εν παρόδω υπάρχει χώρος άπλετος και δεν επικρατεί ο συνήθης συνωστισμός της Ύδρας!)

mangos
03-05-2007, 17:46
Μια μικρή διόρθωση αβλεψίας στο προηγούμενο:
όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι των Σπετσών (όπου ειρήσθω εν παρόδω υπάρχει χώρος άπλετος και δεν επικρατεί ο συνήθης συνωστισμός της Ύδρας!)


κάτι λείπει!!!
Υπάρχει η διόρθωση, αλλά λείπει το κείμενο που έπρεπε να αναφέρει κάτι λάθος!!!

chrondi
03-05-2007, 19:00
Πριν λίγα χρόνια, έγινε το εξής:

όπως μπαίνεις στο παλιό λιμάνι της Ύδρας, έδεσα αριστερά, σε ένα μικρό μωλάκι που υπάρχει. Ήταν η μοναδική διαθέσιμη θέση. κ.λπ.

Πρόκειται ακριβώς για το δικό σας μήνυμα που προηγείται και αναφέρει εκ παραδρομής την Ύδρα αντί για τις Σπέτσες (ιστορία με το Γερμανό που έκανε τον έξυπνο στο φουντάρισμα).

erou
03-05-2007, 20:01
Με βάση την υπουργική απόφαση υπ. αριθ. ΥΑ3342/02/2004 - (ΦΕΚ 478) "Καθορισμός προσόντων Κυβερνήτη Επαγγελματικού Πλοίου Αναψυχής", προβλέπονται τα εξής:

1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ’ αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:
Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:
α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ’ τουλάχιστον Τάξης ή
β) Πτυχίου Κυβερνήτη «τουριστικών θαλαμηγών» του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98 (ΦΕΚ Α 181) ή
γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή
δ) Άδειας σιακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού 6762 ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ (ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ) Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ. Εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παράγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή
ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή
στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης
από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοΐα ή
ζ) Άδειας Γ’ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή-ιστιοπλοΐας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή
η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοΐας ή
θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοΐας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοΐας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιοφόρου σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή
ι) Βεβαίωση της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (&) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

erou
03-05-2007, 20:02
Συνεπώς, δεν ορίζεται πλέον ότι χρειάζονται δύο πτυχία. Όποιος θέλει να το μελετήσει, το έχω και σε pdf ολόκληρο, ας μου το ζητήσει μπορώ να το στείλω.

mangos
04-05-2007, 07:32
Πρόκειται ακριβώς για το δικό σας μήνυμα που προηγείται και αναφέρει εκ παραδομής την Ύδρα αντί για τις Σπέτσες (ιστορία με το Γερμανό που έκανε τον έξυπνο στο φουντάρισμα).

πω πω, ρεζίλι έγινα!!!
Έχετε απόλυτο δίκιο, δεν το κατάλαβα αμέσως!!!

χε χε

mangos
04-05-2007, 07:41
Συνεπώς, δεν ορίζεται πλέον ότι χρειάζονται δύο πτυχία. Όποιος θέλει να το μελετήσει, το έχω και σε pdf ολόκληρο, ας μου το ζητήσει μπορώ να το στείλω.

Η πιο πάνω απόφαση καθορίζει τα προσόντα του κυβερνήτη.

Το 2004, εξ αιτίας της πιο πάνω υπουργικής απόφασης, τα επαγγελματικά σκάφη έφευγαν με ένα δίπλωμα. Αλλά στις αρχές του 2006 άρχισαν να ζητάνε ξανά 2 διπλώματα, βάσει μεταγενέστερης υπουργικής απόφασης που εξηγούσε ότι ουδέποτε καταργήθηκε η υποχρέωση 2 διπλωμάτων, απλώς διευκρινιζόντουσαν τα προσόντα του κυβερνήτη.

Επίσης πρόβλεψε ότι για τον δεύτερο αρκεί και η υπεύθυνη δήλωση.

erou
04-05-2007, 08:09
Ποια είναι η μεταγενέστερη υπουργική απόφαση; Δεν βρίσκω πουθενά καμμία. Αν ξέρεις ποια είναι ανάφερέ τη με τον αριθμό της να ψάξουμε να τη βρούμε. Αν στο είπαν στο λιμεναρχείο, ζήτα τους συγκεκριμένα που αναφέρεται...

spiros K
04-05-2007, 09:52
αυτό που λέει για τα 2000 μίλια θα πρέπει να παίρνει κανείς βεβαίωση κάθε χρόνο μέχρι να τα μαζέψει ή στην ομοσπονδία μπορούν να εκδώσουν βεβαιώσεις και για προηγούμενα χρόνια; το έχει ψάξει κανείς;

erou
04-05-2007, 10:54
Πρέπει να παει κανείς και να ζητήσει από την ομποσπονδία να κοιτάξουν στο αρχείο για συγκεκριμένους αγώνες όπου αναφέρεται το όνομα του ενδιαφερόμενου. Μετά θα προσθέσουν τα μίλια και θα εκδώσουν τη βεβαίωση. Είναι λογικό και αναμενόμενο ότι δεν θα είναι καθόλου πρόθυμοι να το κάνουν αυτό διότι απαιτεί πολυ χρονο και κόπο.

spiros K
04-05-2007, 11:04
από ότι καταλαβαίνω διατηρούν αρχείο από όλες τις χρονιές και δεν χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε χρόνο. Θα πρέπει να περιμένεις να μαζευτούν πρώτα τα μίλια. Μετράς και τα μίλια που έχεις συμμετοχή ως πλήρωμα ή μόνο αυτά στα οποία φαίνεσαι κυβερνήτης;

erou
08-05-2007, 11:32
Spiros K συγνώμη για την καθυστερηση αλλα ελειπα. Αυτό δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να ρωτησεις το κεντρικο λιμεναρχείο του πειραια. Να ζητήσεις το γραφείο του υπολιμενάρχη. Δεν θελω να βαλω εδω το τηλεφωνο αλλα νομιζω ότι ευκολα μπορεις να το βρεις. Σαφως πρεπει εσυ να ξερεις οτι εχεις φτασει τα μιλια και να πας να ζητησεις συγκεκριμενα απο την ομοσπονδια να τα επιβεβαιωσει και να σου εκδωσει τη βεβαιωση. Μην περιμενεις οτι θα ψαξουν ολο το αρχειο για να βρουν που εχεις τρεξει. Το αρχειο δεν ειναι μηχανογραφημενο.

erou
08-05-2007, 11:39
Επειδή και άλλοι με ρωτάνε με private message, ανέβασα όλη την υπουργική απόφαση στο http://www.sailingwhat.com από όπου μπορείτε να την κατεβάσετε σε μορφή pdf.

Epinefelos
09-05-2007, 16:43
Καινούριος στην παρέα σας.

Με λένε Παναγιώτη, είμαι εθισμένος με την ιστιοπλοία και ακόμα είμαι καλά.

Ευτυχύς συν-κάτοχος ενός ιστιοπλοικού που ακόμα με ανέχεται όσο και αν το ταλαιπωρώ :)

Στην αρχή, πριν αρκετά χρόνια, με ανέχτηκε στην κουβέρτα του ένα 36αρι sun-shine που ακόμα και τώρα όταν το βλέπω να ταξιδεύει στο Ιόνιο φλοτίλα με πιάνουν τα δάκρυα.
Aργότερα γίναμε πολύ καλοί φίλοι με ένα Atlantis 50αρι και τώρα συντροφεύω όποτε προλαβαίνω στα ταξίδια του ενα Bavaria 49.
Εχω αρκετά μίλια στο ενεργητικό μου, τόσα μίλια που με φτάνουν για να καταλάβω ότι τα επόμενα που θα κάνω, πρέπει να τα αντιμετωπίσω με την ίδια προσοχή που έδειξα όταν πρωτοανέβηκα σε σκάφος, για να μπορέσω να γυρίσω και εγώ και αυτό στο σημείο που ξεκινήσαμε.

Χάρηκα που σας βρήκα σε αυτό το forum και εύχομαι να κερδίσω πολλά απο τα γραφομενα σας.

Παναγιώτης

spiros K
10-05-2007, 08:42
γεια σου Παναγιώτη και καλοσήρθες.

erou ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όπως πάντα ενημερωμένος και έγκυρος. Δυστυχώς τα 2000 αγωνιστικά μίλια είναι πολλά για εμένα ακόμη. Αν έλεγε ώρες πλεύσης τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα. Με το φετινό ξεκίνημα μετράμε 3 εγκαταλείψεις λόγω αέρα σε 4 αγώνες. Παρόλα αυτά είμαστε πρωταθλητές στις ώρες παραμονής στην θάλασσα για αυτούς τους αγώνες. Αν συνεχιστεί έτσι η χρονιά το μόνο που θα μπορούσε να αποδείξει την εμπειρία μας στη θάλασσα θα είναι τα ηλιακά εγκαύματα.

dimmihel
10-05-2007, 18:39
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική σελίδα σας! Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι 26χρονών, είμαι Δασολόγος και δεν είχα ποτέ σχέση με την Ιστιοπλοϊα!! Για κάποιο περίεργο λόγο όμως τον τελευταίο καιρό μου έχει γίνει εθισμός!! Να μην σας τα πολυλογώ θέλω να αποκτήσω δίπλωμα ιστιοπλοϊας! Γνωρίζετε κάποιες σχολές στο Ηράκλειο Κρήτης; Προγράμματα για δίπλωμα λειτουργούν καθόλη την διάρκεια του χρόνου; Το θέμα είναι πώς έχω χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβριο οπότε και θα φύγω για ένα έτος Σκωτία... Προλαβαίνω;... :D Σας ευχατιστώ προκαταβολικά!

synodigos
11-05-2007, 02:44
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την καταπληκτική σελίδα σας! Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι 26χρονών, είμαι Δασολόγος και δεν είχα ποτέ σχέση με την Ιστιοπλοϊα!! Για κάποιο περίεργο λόγο όμως τον τελευταίο καιρό μου έχει γίνει εθισμός!! Να μην σας τα πολυλογώ θέλω να αποκτήσω δίπλωμα ιστιοπλοϊας! Γνωρίζετε κάποιες σχολές στο Ηράκλειο Κρήτης; Προγράμματα για δίπλωμα λειτουργούν καθόλη την διάρκεια του χρόνου; Το θέμα είναι πώς έχω χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβριο οπότε και θα φύγω για ένα έτος Σκωτία... Προλαβαίνω;... :D Σας ευχατιστώ προκαταβολικά!

Καλωσορισες Δημητρη.Απο οσο κοιταξα στη λιστα των ομιλων-μελων τις ελληνικης ιστιοπλοικης ομοσπονδιας, στο Ηρακλειο θα βρεις τον Ι.Ο Ηρακλειου στο λιμανι της πολης(τηλ επικ. 2810211128 ) .Εκει θα μαθεις ποτε ξεκινουν μαθηματα,κοστος κτλ.Πληροφοριακα παντως,τα μαθηματα,σε οσους ομιλους γνωριζω,διαρκουν 50 ωρες(=12 4ωρα μαθηματα = 6 εβδομαδες), οποτε μαλλον εχεις τον απαιτουμενο χρονο μπροστα σου να τα παρακολουθησεις.

dimmihel
11-05-2007, 12:39
Καλωσορισες Δημητρη.Απο οσο κοιταξα στη λιστα των ομιλων-μελων τις ελληνικης ιστιοπλοικης ομοσπονδιας, στο Ηρακλειο θα βρεις τον Ι.Ο Ηρακλειου στο λιμανι της πολης(τηλ επικ. 2810211128 ) .Εκει θα μαθεις ποτε ξεκινουν μαθηματα,κοστος κτλ.Πληροφοριακα παντως,τα μαθηματα,σε οσους ομιλους γνωριζω,διαρκουν 50 ωρες(=12 4ωρα μαθηματα = 6 εβδομαδες), οποτε μαλλον εχεις τον απαιτουμενο χρονο μπροστα σου να τα παρακολουθησεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες synodigos! Ανακάλυψα εκτός απο τον ΙΟ Ηρακλείου και το Ιστιοπλοικο τμήμα Πανεπιστημίου Κρητης το οποίο προσφέρει μαθήματα στο Ηρακλειο αντι των 300ευρώ...διοργανώνει ένα τμήμα στις 24 Ιουνίου εως 8 Ιουλίου ( εντατικό) . http://sailing.edu.uoc.gr/activities.html . Θα μου πρότεινες να παρακολουθήσω ένα εντατικό τμήμα; Ειμαι παντελώς άσχετος... Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τι διαφορά έχει το δίπλωμα ταχύπλοου απο αυτό του Ιστιοπλοικου; Δηλαδή εαν κάποιος έχει δίπλωμα Ιστιοπλοικου μπορεί να πιλοτάρει και ταχύπλοο;;

synodigos
11-05-2007, 15:31
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες synodigos! Ανακάλυψα εκτός απο τον ΙΟ Ηρακλείου και το Ιστιοπλοικο τμήμα Πανεπιστημίου Κρητης το οποίο προσφέρει μαθήματα στο Ηρακλειο αντι των 300ευρώ...διοργανώνει ένα τμήμα στις 24 Ιουνίου εως 8 Ιουλίου ( εντατικό) . http://sailing.edu.uoc.gr/activities.html . Θα μου πρότεινες να παρακολουθήσω ένα εντατικό τμήμα; Ειμαι παντελώς άσχετος... Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τι διαφορά έχει το δίπλωμα ταχύπλοου απο αυτό του Ιστιοπλοικου; Δηλαδή εαν κάποιος έχει δίπλωμα Ιστιοπλοικου μπορεί να πιλοτάρει και ταχύπλοο;;
Το αν θα παρακολουθησεις εντατικο τμημα ή οχι ειναι δικη σου επιλογη καθαρα,δεν εχει να κανει με τις γνωσεις που λαμβανεις.Ισα ισα σε εντατικο τμημα λογω των πολλων ωρων ανα μαθημα ισως να κανετε και νυκτερινη πλευση.Με το διπλωμα ιστιοπλοιας δεν εχεις δικαιωμα να πιλοταρεις ταχυπλοο.Ειναι διαφορετικο διπλωμα και εχει να κανει με τις διαφορετικες απαιτησεις που προκτυπτουν απο τις μεγαλυτερες ταχυτητες που αναπτυσει ενα ταχυπλοο και με την μεγαλυτερη ευελυξια του σε χειρισμους.Το διπλωμα ταχυπλοου αποκταται μετα απο εξετασεις στο λιμεναρχειο.(Τα μαθηματα τα κανεις με καποιον ιδιωτη δασκαλο)

dimmihel
11-05-2007, 19:50
Το διπλωμα ταχυπλοου αποκταται μετα απο εξετασεις στο λιμεναρχειο.(Τα μαθηματα τα κανεις με καποιον ιδιωτη δασκαλο)

Δηλαδή το δίπλωμα Ιστιοπλοικού δεν αποκτάτε με εξετάσεις στο λιμεναρχείο; Που θα δώσω εξετάσεις; αν δεν δίνει στο λιμεναρχείο τότε πως μπορεί να είναι αδιάβλητο το σύστημα εξετάσεων; Τέλος για το δίπλωμα ταχύπλοου πόσο πάει το μάθημα κατα μέσο όρο σε έναν δάσκαλο; Ευχαριστώ και sorry που σας ζαλίζω με τόσες ερωτήσεις...:confused: :confused: :confused:

mangos
11-05-2007, 20:14
Δηλαδή το δίπλωμα Ιστιοπλοικού δεν αποκτάτε με εξετάσεις στο λιμεναρχείο; Που θα δώσω εξετάσεις; αν δεν δίνει στο λιμεναρχείο τότε πως μπορεί να είναι αδιάβλητο το σύστημα εξετάσεων; Τέλος για το δίπλωμα ταχύπλοου πόσο πάει το μάθημα κατα μέσο όρο σε έναν δάσκαλο; Ευχαριστώ και sorry που σας ζαλίζω με τόσες ερωτήσεις...:confused: :confused: :confused:

Ενώ οι εξετάσεις του λιμεναρχείου... σφίζουν από αξιοκρατία!!!
Με μια βαρκούλα 4 μέτρων, κάνει ένα 8άρι μέσα στο λιμάνι με ταχύτητα 1 κόμβου, για 1-2 λεπτά, πλαγιοδένεις, και... είσια έτοιμος να πιλοτάρεις ένα ταχύπλοο μέχρι 20 μέτρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι περισσότεροι όμιλοι, κάνουν σοβαρότατες εξετάσεις, και παίζεται το όνομα τους για την ποιότητα των διπλωμάτων και των γνώσεων που δίνουν.

dimmihel
11-05-2007, 22:57
Νόμιζα πως οι εξετάσεις του Λιμεναρχείου θα ήταν οι πλεόν αδιάβλητες... Αλλά λόγω του ότι είμαι noobakas στο θέμα όπως λέμε στη κομπιουτερίστικη διάλεκτο προφανώς έπεσα έξω!... Βούρ για sailing και ο saint Nicolas help us :p :p :p

mangos
13-05-2007, 16:45
Έχουν παρουσιαστεί φαινόμενα "διαβλητότητας", αλλά και αδιάβλητες πυο είναι, σίγουρα δεν είναι τεστ επάρκειας για τον χειρισμό ταχυπλόου.

Οι εξετάσεις οδήγησης αυτοκινήτου, σε σύγκριση με τις εξετάσεις ταχυπλόου, είναι τόσο δύσκολες που μόνο ο Σουμάχερ θα έπαιρνε το δίπλωμα!!!

Και με το δίπλωμα αυτοκινήτρου, ο νέος οδηγός είναι άσχετος, αλλά με το δίπωμα ταχυπλόου, είναι εντελώς άσχετος!!!

Οι εξετάσεις είναι αστείες. Καμμιά φορά, και αυτές οι αστείες εξετάσεις έχει τύχει να είναι στημένες.

mangos
13-05-2007, 16:48
τι απέγινε αυτό το κουμπί που μας επέτρεπε να επεξεργαζόμαστε τα κείμενα μας? Λάθη δακτυλογράφησης που διαπιστώνουμε εκ των υστέρων, πως μπορούμε να τα διορθώσουμε?

evridiki
16-05-2007, 10:21
Καινούριος στην παρέα σας.

Με λένε Παναγιώτη, είμαι εθισμένος με την ιστιοπλοία και ακόμα είμαι καλά.

Καλημέρα Παναγιώτη..καλώς όρισες..θα χαρούμε να σε δούμε και από κοντά την Πέμπτη. Σίγουρα η εμπειρία σου στην Ιστιοπλοία είναι αξιόλογη και θα χαρώ να τα πούμε. Εγώ είμαι νέα μεν, αλλά λατρεύω την ώρα που φεύγω και αφήνω τα πάντα πίσω. Ως πολυάσχολη......
Καλή σου μέρα...

sailingsloth
25-06-2007, 21:18
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.Εξοχο το site.

Εθισμενος και εγω με την ιστιοπλοια.Εχω διπλωμα αρχαριων απο τον ΝΟΕ (τερμα Μικρολιμανο ο ομιλος) και προχωρημενων απο τον ΠΟΙΑΘ.Μεγαλες οι διαφορες αναμεσα στις 2 σχολες αλλα τα συζηταμε σε αλλο thread αν υπαρχει.

evridiki
26-06-2007, 09:46
Μεγαλες οι διαφορες αναμεσα στις 2 σχολες αλλα τα συζηταμε σε αλλο thread αν υπαρχει.

Ανοιγω νεο θεμα και ευχαριστως να ακουσουμε την αποψη σου....εισαι γνωστης τουλαχιστον 2 σχολων...

vas
02-07-2007, 09:26
Αυτοι που εργαζονται επαγγελματιες κυβερνητες στις διαφορες εταιριες τι αδεια εχουν???

chrondi
02-07-2007, 10:24
Τα προσόντα των επαγγελματιών σκίπερ στα ελληνικά ιστιοπλοϊκά σκάφη έχουν γίνει παλαιότερα θέμα και στο διεθνές φόρουμ sailnet. Πρέπει να διευκρινιστεί ότι όλοι οι σκίπερ δεν είναι Έλληνες, και μάλιστα κάποια συγκεκριμένη διαμαρτυρία προ ετών από (μάλλον στριμένη) Αμερικανίδα πελάτισσα για ανάρμοστη συμπεριφορά αφορούσε Γάλλο(;) σκίπερ που αδιαφορούσε για το πλήρωμα-πελάτες. Από τη δική μου προσωπική εμπειρία έχω σχηματίοει την εντύπωση ότι το πλείστο των ανθρώπων του κυκλώματος είναι σωστοί, πεπειραμένοι (χωρίς ίσως να έχουν περάσει εξετάσεις στη θεωρία) επαγγελματίες, ιδίως οι υπεύθυνοι των βάσεων ενοικίασης, και ότι οι περιστασιακοί και ανίκανοι αποτελούν την εξαίρεση. Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι η Moorings π.χ. θα εμπιστευόταν σκάφη των 200.000 ευρώ και άνω σε άσχετους;

vas
02-07-2007, 11:31
dδεν υπηρχε καμμια υπονοια αμφισβητησης στην ερωτηση μου, καθαρα για το τυπικο μερος ειναι η απορια μου.
υπαρχει αδεια επαγγελματικη, ή τα ατομα αυτα ειναι με αδειες ομιλων, RYA, κλπ??

chrondi
02-07-2007, 14:58
Απ’ό,τι βλέπω στις αγγελίες εύρεσης εργασίας, όταν οι βρετανικές εταιρείες απευθύνονται στην αγορά, ζητούν ως προσόν επαγγελματικό πτυχίο RYA Yachtmaster. Το πτυχίο αυτό είναι άδεια πλοιάρχου σκαφών έως 200 GT. Η μόνη χώρα που απαιτεί ανάλογα αυστηρά προσόντα είναι οι ΗΠΑ, όπου για τις επαγγελματικές άδειες αρμόδια είναι η ακτοφυλακή, αυτοί δηλαδή ακριβώς που ασκούν ελέγχους και αναλαμβάνουν διασώσεις. Τα βρετανικά και αμερικανικά πτυχία έχουν διεθνή αναγνώριση. Όλα τα άλλα είναι καλά για ... τοπική κατανάλωση, όπως άλλωστε (αν όντως έχουν κάποια αξία) και τα ελληνικά!

SV1CDM
02-07-2007, 15:46
Απ’ό,τι βλέπω στις αγγελίες εύρεσης εργασίας, όταν οι βρετανικές εταιρείες απευθύνονται στην αγορά, ζητούν ως προσόν επαγγελματικό πτυχίο RYA Yachtmaster. Το πτυχίο αυτό είναι άδεια πλοιάρχου σκαφών έως 200 GT. Η μόνη χώρα που απαιτεί ανάλογα αυστηρά προσόντα είναι οι ΗΠΑ, όπου για τις επαγγελματικές άδειες αρμόδια είναι η ακτοφυλακή, αυτοί δηλαδή ακριβώς που ασκούν ελέγχους και αναλαμβάνουν διασώσεις. Τα βρετανικά και αμερικανικά πτυχία έχουν διεθνή αναγνώριση. Όλα τα άλλα είναι καλά για ... τοπική κατανάλωση, όπως άλλωστε (αν όντως έχουν κάποια αξία) και τα ελληνικά!

Κι επειδή διαβάζοντας το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ......ποιά είναι η σχολή στην Ελλάδα που δίνει πτυχίο κυβερνήτου ιστιοπλοϊκού σκάφους αναψυχής επαγγελματικό που έχει αναγνώριση και στο εξωτερικό?

chrondi
02-07-2007, 16:28
Υπάρχουν οι εξής σχολές στην Ελλάδα, αναγνωρισμένες από την RYA:
Corfu Sea School
http://www.corfuseaschool.com/ (http://www.corfuseaschool.com/)
Poros Yachting Academy Ltd.
http://www.porosyachtingacademy.com/ (http://www.porosyachtingacademy.com/)
Sail Ionian
http://www.sailionian.co.uk/ (http://www.sailionian.co.uk/)
Aegean Sailing School
http://www.aegeansailingschool.com/index.php (http://www.aegeansailingschool.com/index.php)

Για το Yachtmaster απαιτούνται ως πείρα 2500 ναυτικά μίλια πιστοποιημένα (αν θυμάμαι καλά, παλαιότερα ήταν μόνο 2000) και κάποια άλλα προσόντα καθόλου ... ψιλά και εύκολα, ως εξής:

Prerequisite qualifications and experience:
Candidates must be aged 18 or over.
Radio Operator's Qualification. A restricted (VHF only) Radio Operator’s Certificate or a GMDSS Short Range Certificate or higher grade of marine radio certificate.
First Aid. A valid first aid certificate. First aid qualifications held by Police, Fire and Armed Services are also acceptable.
Seatime. 50 days, 2,500 miles including at least 5 passages over 60 miles measured along the rhumb line from the port of departure to the destination, acting as skipper for at least two of these passages and including two which have involved overnight passages. 5 days experience as skipper. At least half this mileage and passages must be in tidal waters. Please see the 'definition of passage' link above.

Όπως αντιλαμβανόσαστε, οι ελληνικές σχολές είναι για ερασιτέχνες.

Παναγιώτης
02-07-2007, 16:39
Καμία και όλες σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση που παραθέτω παρακάτω στην Ελλάδα ισχύουν τα διπλώματα από κάθε αναγνωρισμένο όμιλο της ΕΕ. Κατά παρόμοιο τρόπο πρέπει να ισχύουν και τα διπλώματα των ελληνικών ομίλων,στην ΕΕ κάθε εργαζόμενος έχει σε κάθε χώρα τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει στη χώρα καταγωγής αλλά πως αποδεικνύονται αυτά;;; Το θέμα είναι ποιοί όμιλοι είναι αναγνωρισμένοι από τη ΓΓΑ ή τη Νομαρχία (!;!;! ) όπως ορίζει η Υπουργική Απόφαση (είναι σε θέση η ΓΓΑ και η Νομαρχία να ελέγξουν την επάρκεια των σχολών;; ).Αν και ο Ν1940/1991 ορίζει ρητά ότι την εποπτεία των σχολών έχει το ΥΕΝ (Άρθρο 11 παράγραφος 2 "Με αποφάσεις του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις ίδρυσης και λειτουργίας των πιο πάνω σχολείων καθώς και της έκδοσης των σχετικών αδειών κυβερνητικών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης. Με τις αποφάσεις αυτές ρυθμίζεται κάθε θέμα σχετικό με τα προσόντα και την εκπαίδευση των υποψηφίων, τα προσόντα των διδασκόντων, την εξεταστέα ύλη, τη διαδικασία και τον τρόπο των εξετάσεων, τη σύνθεση των εξεταστικών επιτροπών, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των υποψηφίων, την αρμοδιότητα για την έκδοση και αναγνώριση των αδειών κυβερνητών, την εξαίρεση ορισμένων κατηγοριών ατόμων από τις εξετάσεις και τον τρόπο έκδοσης των αδειών σε αυτά, τον τύπο των χορηγούμενων αδειών, την έκταση του δικαιώματος διακυβέρνησης, που θα παρέχουν οι σχετικές άδειες ανάλογα με το μήκος τη χωρητικότητα ή την έκταση των εκτελούμενων ταξιδίων καθώς και κάθε άλλο συναφές θέμα" ξέρει κανένας αυτά τα κριτήρια για να διαλέξει κάποιος σχολή;; ).
Και ποια είναι η διαδικασία πιστοποιήσης του διπλώματος από κάποια ελληνική αρχή ώστε να το δεχτεί πχ ο Γάλλος ή Άγγλος λιμενικός ή εργοδότης; Τι γίνεται σε χώρες εκτός ΕΕ; Νομίζω ότι πλήρως κατοχυρωμένοι είναι μόνο όσοι έχουν δίπλωμα Κυβερνήτη Γ' (ανθυποπλοιάρχου) του ΕΝ μια που πιστοποιήται από κρατική αρχή (ΥΕΝ). Βγάζει κανένας νόημα;;; Εγώ όχι!!!

ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

ζ) Άδειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

ε) Άδειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.

" 2. Εναλλακτικά των περιπτώσεων (Α) ή (Β) της προηγούμενης παραγράφου 1, η ναυτική ικανότητα και εμπειρία Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής αποδεικνύεται από αντίστοιχο πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί επίσημα από Κρατική Αρχή ξένου κράτους ή από ναυτικό ή ιστιοπλοϊκό όμιλο ή από ιστιοπλοϊκή σχολή του εξωτερικού.

Αν το πιστοποιητικό αυτό δεν έχει εκδοθεί από χώρα κράτος μέλος της Ε.Ε. θα πρέπει να συνοδεύεται από μετάφραση στην Ελληνική ή Αγγλική.

Για την απόδειξη της εγκυρότητας των πιο πάνω αναφερομένων πιστοποιητικών και τυχόν μεταφράσεών τους καθώς και της ικανότητας διακυβέρνησης του πλοίου κατατίθεται από τον αναλαμβάνοντα χρέη Κυβερνήτου και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρ. 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α΄ 75) μόνον όταν η αρμόδια Λιμενική αρχή αντιμετωπίζει την περίπτωση για πρώτη φορά και δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξη και λειτουργία του ομίλου, της σχολής κ.λ.π. που εξέδωσε το σχετικό πιστοποιητικό".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 2 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).


"3. Δεν επιτρέπεται η διακυβέρνηση επαγγελματικού πλοίου αναψυχής του οποίου τα χαρακτηριστικά (είδος, μεταφορική ικανότητα κ.λπ.) δεν καλύπτονται από τυχόν περιορισμούς των αδειών, πτυχίων ή πιστοποιητικών που αναφέρονται στις παρ. 1(Α) περ. (δ), (ε), (στ), (θ), 1(B) περ.(δ) και 2".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 3 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

4. Η 3342/06/2000/8.2.2000 απόφαση Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας (ΦΕΚ Β 237) καταργείται.

5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Πειραιάς, 21 Ιανουαρίου 2004

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

SV1CDM
02-07-2007, 17:37
Εμένα Παναγιώτη με κάλυψες γιατί με την απάντηση του chrondi μου δημιουργήθηκαν καινούργιες απορίες όπως:
Γιατί αυτές οι αξιόλογες σχολές που βρίσκονται στην Ελλάδα δεν έχουν ελληνικές σελίδες?
Γιατί έχουν διαφορέτικά δίδακτρα ανάλογα με την περίοδο (κάτι που δεν συμβαίνει σε καμία ελληνική σχολή).
Αν εγώ πάρω ένα επαγγελματικό σκάφος και το πάω στην Αγγλία δεν θα με αφήσουν να ξαναφύγω γιατί δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο μου? γιατί φαντάζομαι οτι το RYA αφορά την βρετανική νομοθεσία.
Thanks

Παναγιώτης
02-07-2007, 18:28
Το θέμα δεν είναι αν θα μπορείς να ταξιδέψεις είναι αν έχεις τι δικαίωμα να ασκείς το επάγγελμα του Κυβερνήτη επαγγελματικού σκάφους. Για το αν είναι αναγνωρισμένα τα διπλώματα των ομίλων, υπάρχει σχετικό θέμα Ιστιοπλοΐα εκτός Ελλάδος.
Από ότι θυμάμαι είχα ένα συμφοιτητή που τα καλοκαίρια έβγαζε χαρτζιλίκι κάνοντας το σκίπερ στο νησί του, με κάποιο διπλωματάκι ομίλου (ήταν περίπου μία δεκαετία πριν από την ΥΑ παραπάνω και δεν ξέρω το τότε νομικό πλαίσιο). Σύμφωνα με την παραπάνω ΥΑ (παράγραφος δ στο τμήμα Α) μπορείς να ασκείς το επάγγελμα του σκίπερ στην Ελλάδα με το δίπλωμα της σχολής του ομίλου (αρκέι φαντάζομαι να φορολογήσαι με κάποιο Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών μετά από έναρξη στην Εφορία). Αν τώρα εκτός από το τυπικά προσόντα έχεις και τα ουσιαστικά για να κυβερνήσεις ένα σκάφος με επιβάτες είναι άλλο θεμα, ευτυχώς οι ναυλωτές σκαφών σκέφτονται την περιουσία τους και δεν αφήνουν τα σκάφη τους στον καθένα.
Στη μία από τις σχολές που είδα τη σελίδα της είναι μάλλον κάποιων εγγλέζων που καλύπτονται από τη RYA (αν έχουν δικαίωμα να είναι εκπαιδευτές στην Βρετανία μπορούν να είναι και στην Ελλάδα λόγω ΕΕ; )

SV1CDM
02-07-2007, 18:45
Δεν αμφισβήτησα τις σχολές...απλά μου έκανε εντύπωση που αναφέρονται μόνο σε αγγλόφωνους.
Όσο για τα ουσιαστικά προσόντα....ναι σίγουρα αυτό είναι μιά άλλη πονεμένη ιστορία.

chrondi
04-07-2007, 10:50
Οι σχολές που προανέφερα απευθύνονται σε αγγλόφωνους επειδή είναι αναγνωρισμένες από τον ανώτατο ιστιοπλοϊκό φορέα του Ηνωμένου Βασιλείου, την RYA. Αν τώρα κάποιος πάει να βρει δουλειά στο χώρο του γιώτιγκ στο εξωτερικό, ένα πτυχίο Yachtmaster RYA θεωρείται ότι καλύπτει τις ανάγκες από πλευράς τυπικών προσόντων, στην Ευρώπη τουλάχιστον. Βεβαίως, οι εταιρείες δεν αρκούνται στα πτυχία, σε δοκιμάζουν αμέσως στην πράξη και πρέπει να αποδείξεις ότι ‘you worth your salt’ όπως λένε οι εγγλέζοι. Όπως και σε πολλά άλλα επαγγέλματα, αλλά ιδιαίτερα στη θάλασσα, εκείνο που μετράει δεν είναι τόσο οι πολλές θεωρητικές σου γνώσεις (αυτές μένουν στα ... θρανία), αλλά το πώς θα εφαρμόσεις στην πράξη όσα ξέρεις και το πώς θα αντιδράσεις σε καταστάσεις ανάγκης. Άσε που υπάρχουν και κάποιοι που μολονότι διαθέτουν όλα τα απαραίτητα θεωρητικά και πρακτικά προσόντα, λόγω κάποιας αδυναμίας (π.χ. πιοτό) είναι σκέτη συφορά. Στο υγρό στοιχείο παίζει μεγάλο ρόλο ο αστάθμητος παράγοντας - η τύχη - γι’αυτό και ο καλός θαλασσινός διπλοασφαλίζει και διπλοπροβλέπει για κάθε ενδεχόμενο!

Asterias
11-07-2007, 15:04
Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει μέχρι πόσους ίππους μηχανή μπορούμε να βγάλουμε με δίπλωμα ανοιχτής θάλασσας; Μου είχε φτάσει μια πληροφορία οτι μπορούμε μέχρι 50hp, ξέρει κάποιος τι ισχύει;

W.G.F.D.
11-07-2007, 15:32
Όταν λες δίπλωμα ανοιχτής θαλάσσης, εννοείς μήπως δίπλωμα ιστιοπλοϊας ανοιχτης θαλάσσης??? Πάντως για εγκυρη απάντηση ρώτα στην σχολή που έβγαλες -ή θες να βγάλεις- το δίπλωμα.

Παναγιώτης
11-07-2007, 15:36
Σύμφωνα με το Νόμο 1940/1991 μπορείς να κυβερνήσεις σκάφος μέχρι 100 ΚΟΧ:
"'Αρθρο 11
Λειτουργία σχολείων κυβερνητών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης και έκδοση αδειών διακυβέρνησης αυτών.


1. Με άδεια του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας μπορεί να επιτρέπεται η ίδρυση και λειτουργία σχολείων προς εκπαίδευση υποψηφίων για την απόκτηση άδειας κυβερνήτη πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης μέχρι 100 ΚΟΧ, σε ιστιοπλοϊκούς και ναυτικούς ομίλους ναυταθλητικά σωματεία και συλλόγους, καθώς και ιδιωτικές σχολές ιστιοπλοϊας, που λειτουργούν
νόμιμα στην Ελλάδα."

Που να μην είναι όμως ταχύπλοο οπότε χρειάζεσαι άδεια ταχυπλοόυ σύμφωνα με την ΥΑ 313 1999 ΦΕΚ 444 Β 1999 "Γενικός Κανονισμός Λιμένα αρ 20. Σύμφωνα με την ίδια ΥΑ ο αρισμός του ταχυπλοου:

"1. "ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΚΑΦΟΣ". Κάθε μηχανοκίνητο σκάφος αναψυχής το οποίο είναι ιδιωτικής χρήσης ή εκμισθώνεται ή χρησιμοποιείται από τον εκμισθωτή και

α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή


β) είναι πνευστού τύπου (φουσκωτό) στο σύνολό του ή σε μέρος αυτού ή ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής είναι διπλής ή πολλαπλής γάστρας ή γάστρας τύπου V και φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσωλέμβια πετρελαιομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 50 ΗΡ ή


γ) ανεξάρτητα από τον τύπο ή το υλικό κατασκευής του φέρει μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ και έχει σύστημα πρόωσης με υδραυλική αντίδραση (water jet). Ταχύπλοο επίσης θεωρείται το θαλάσσιο μοτοποδήλατο και το HΟVER CRAFT ,η έννοια των οποίων δίνεται στον παρόντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα.

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων: "τσερνίκι", "βαρκαλάς", "πέραμα", "τρεχαντήρι", "λίμπερτυ", "κούντουλα" , "υδραίϊκο" και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας".

***Η εντός " " παράγραφος 1 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 2 της ΥΑ 3131.1/19/99 ΦΕΚ Β'9/13-1-2000

W.G.F.D.
11-07-2007, 15:56
Εν ολίγις, το δίπλωμα Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης είναι για ιστιοπλοϊκά σκάφη μέχρι 52 περίπου πόδια. Η ιπποδύναμη είναι ανάλογη του μεγέθους κ ορίζεται συνήθως από τον κατασκευαστή.

Κ όταν εκμισθώνεις ένα σκάφος από κάποιο μήκος κ πάνω απαιτείται να υπάρχουν 2 άτομα με δίπλωμα ή τουλάχοστον ο 2ος να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση.

Αυτά από εμπειρία, δεν γνωρίζω τους ακριβής κανονισμούς

Asterias
11-07-2007, 16:32
Ευχαριστώ Παναγιώτης με βοήθησες αρκετά.
Υπάρχει γενικά μια περίεργη διαφορά πχ ιστιοπλοϊκό με τα 2 διπλώματα όπως λέει ο φίλος μας τα βγάζεις ανέξαρτητα ίππων ενώ το ίδιο δίπλωμα ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θάλασσας δεν μας καλύπτει για να βγάλουμε πχ φουσκωτο με μηχανή 40hp.

Παναγιώτης
11-07-2007, 16:55
Υπάρχει γενικά μια περίεργη διαφορά πχ ιστιοπλοϊκό με τα 2 διπλώματα όπως λέει ο φίλος μας τα βγάζεις ανέξαρτητα ίππων ενώ το ίδιο δίπλωμα ιστιοπλοϊας Ανοιχτής Θάλασσας δεν μας καλύπτει για να βγάλουμε πχ φουσκωτο με μηχανή 40hp.
Δεν είναι έτσι ακριβώς για τα δύο διπλώματα ισχύει ότι θα πρέπει να επιβάινει και δύτερο άτομο με ναυτικές γνώσεις που απ[οδικ΄νυονται είτε με δίπλωμα είτε με υπέυθυνη δήλωση. Όμως ένα ιστιοπλοϊκό με μια εξωλέμβια 30 ίππων γίνεται ...ταχύπλοο :D(πως δεν ξέρω, λεπτομέρειες στο νομοθέτη).


"α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή
...οπότε έχει δικάιωμα να σε γράψει το Λιμεναρχείο.:(

Ακόμα και η Sirene II έχει πρόβλημα αν έχει μηχανή πάνω από 30 ίππους (!!!)


Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων: "τσερνίκι", "βαρκαλάς", "πέραμα", "τρεχαντήρι", "λίμπερτυ", "κούντουλα" , "υδραίϊκο" και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας".
Έβαλα τα σχετικά ΦΕΚ τα οποία μπορεί να τα προμηθευτεί κάποιος (από το Εθνικό Τυπογραφείο) και να τα έχει μαζί σου στο σκάφος ώστε να μπορεί να απαντήσει σε ενδεχόμενο έλεγχο στο Λιμενικό.
Επίσης καλό είναι να συγχωνευτεί το θέμα με το θέμα Δίπλωμα Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης ωστε όποιος θέλει να βρεί τις πληροφορίες μαζεμένες.

jerry_p
11-07-2007, 17:37
πρακτικά, όπως θα διαπιστώσατε από την πολύ ωραία παράθεση που έκανε ο Παναγιώτης, ο διαχωρισμός είναι σχετικά σαφής, με την έννοια ότι δεν είναι εύκολο να συναντήσεις ιστιοπλοϊκό με εξωλέμβια άνω των 30 ίππων (και οι 30 πολλοί είναι), καθώς ήδη έχεις πολλά προβλήματα που σε έχουν οδηγήσει στη χρήση εσωλέμβιου πετρελαιοκινητήρα, το όριο δε των 70 HP δεν νομίζω ότι το κοιτάζει κανείς για τέτοιου είδους σκάφη (εγώ δεν το ήξερα καν και ίσως είναι σχετικά εύκολο να αποδείξεις ότι δεν είσαι ταχύπλοο, αλλά σκάφος εκτοπίσματος μέχρι 15 μέτρα, και ο νόμος αφήνει το παραθυράκι όπως είδατε).
Άρα η χρήση των αντίστοιχων διπλωμάτων είναι σχετικά καθορισμένη.
Τα ουσιώδη κενά γνωστικού αντικειμένου και ικανοτήτων χειρισμού υπάρχουν και στα δύο είδη διπλωμάτων και είναι πολύ μεγαλύτερα από το που αρχίζει η ισχύς αυτών, γίνονται δε μεγαλύτερα (για παράδειγμα χειρισμός 15μετρου cruiser με δίπλωμα που σου ήρθε στο σπίτι ή το πήρες έχοντας πρακτική με βαρκάκι με 25 HP εξωλέμβια). Με απλά λόγια είναι πολύ εύκολο να πάρεις και τα δύο διπλώματα αλλά όχι αντίστοιχα εύκολο να χειριστείς ένα σκάφος 15 μέτρων με ασφάλεια.

Enigma
02-08-2007, 16:22
Κύριες και κύριοι του Ναυτιλία σας χαιρετώ .Είμαι νέο μέλος στον φόρουμ Νέος και στην ιστιοπλοΐα . Από καιρό τώρα με κυνηγούσε το << μικρόβιο >> της ιστιοπλοΐας ..
Τελικά με κατάφερε . Έτσι σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα για αρχάριους μετά προχωρημένους …. Και να μαζέψω μίλια προκειμένου κάποια στιγμή να έχω την αυτοπεποίθηση του να μπορώ να κυβερνώ ένα …… 10μετρο που είναι και ο μακρινός αλλά και απώτερος στόχος μου ! Αυτό που έχω κατά νου είναι να ακολουθήσω το δίμηνο Οκτωβρίου Νοεμβρίου που έρχεται αλλά στην δουλεία μάλλον έχουν αλλά σχέδια για το πρόγραμμα μου … Σαν να μην έφτανε αυτό έφτασε στα αυτιά μου μια << φήμη >> ότι λένε να αλλάξουν τον τρόπο απόκτησης του διπλώματος ..? Έχει ακούσει κανείς σας κάτι τέτοιο ? Γνωρίζω από το κάποιο ψάξιμο που έχω κάνει ότι η απόκτηση του διπλώματος είναι αστεία και λογικά πρέπει κάποια στιγμή να αναθεωρηθεί ο τρόπος του ..Οκ αλλά επειδή είμαστε Ελλαδαρα το ποιο πιθανό είναι να μείνει η ίδια εκπαίδευση και να πληρώνεις απλά τα 5απλασια …
Τες πα αν κάποιος έχει ακούσει κάτι και έχει την όρεξη να ασχοληθεί με την αφεντιά μου και γράψει …τον ευχαριστώ . Δεν θέλω να κουράζω όπως ο κάθε rookieκαι δεν ρωτάω παρά πάνω υπάρχουν πολλά ποστ να ανοίξουμε ..Αν έχετε να μου δώσετε και καμιά συμβουλή …. ΠΟΛΥ ευχαρίστως να την ακούσω …Ευχαριστώ για τον χρόνο σας να είστε καλά

chrondi
02-08-2007, 22:12
Φίλε, φαίνεσαι ότι είσαι αρχάριος από τον τρόπο της σκέψης σου και μόνο! Μάθε λοιπόν ότι τα τυπικά προσόντα χρησιμεύουν στη θάλασσα μόνο όταν είναι να νοικιάσεις καμπινάτο, οπότε πρέπει να πειστεί ο ιδιοκτήτης ή ο διαχειριστής να σου εμπιστευθεί την περιουσία του (χώρια ότι πρέπει να πειστεί και το πλήρωμα ότι δεν θα τους ... φουντάρεις μαζί με το ... πλοίο). Πριν απόλα λοιπόν πρέπει να μάθεις πώς δουλεύει το πανί σε συνδυασμό με τον άνεμο και τη γάστρα του σκάφους και να εξασκηθείς μόνος σου πρακτικά ώστε να αυτοματοποιήσεις τις αντιδράσεις σου, όπως π.χ. οδηγείς αυτοκίνητο. Όταν καταλαβαίνεις πλέον από πού έρχεται ο καιρός και αν πρέπει να μαζέψεις ή να αμολήσεις τη σκότα και δεν χρειάζεται να σκεφθείς πού να πας τη λαγουδέρα για να ποδίσεις ή να ορτσάρεις - μετά δηλαδή από εντατική άσκηση μόνος σου σε τετρα-πεντάμετρο σκάφος (ή καλύτερα που μοιάζει με σκάφη) τύπου λέιζερ, εξάμηνης ίσως διάρκειας - θα είσαι έτοιμος να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου με ναυτιλία/πλοήγηση, επιμελητεία και ασφάλεια/κατάσταση ανάγκης/πρώτες βοήθειες που χρειάζονται στο δεκάμετρο καμπινάτο που ... ονειρεύεσαι. Κάνε και μερικά ταξίδια με πιο έμπειρους, να διαπιστώσεις ότι .. ουδέν οίδες και θα ξέρεις έτσι μέχρι πού βαστάνε τα κότσια σου!

Enigma
03-08-2007, 00:46
Κατ αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου .. 2 λεπτά όμως να δω αν κατάλαβα καλά αυτό που μου λες . Δηλαδή ΔΕΝ είναι ο ποιο << σωστός >> τρόπος να ξεκινήσω με μια σχολή προκειμένου να μάθω τις αρχές της ιστιοπλοΐας εν γένει ? Αεροδυναμική , να βρίσκω το στίγμα μου , τον καιρό κτλ ? Δεν τρελάθηκα φυσικά να πάρω 10 20 μαθήματα και μετά να νομίσω ότι θα γυρίσω τον κόσμο με ένα καρυδότσουφλο ..Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι τελειώνοντας την σχολή μετά να εξασκηθώ σε αυτά που μόλις έμαθα να μαζέψω απορίες και μετά να πάω και στο δεύτερο lesson.Εν ολίγοις ΔΕΝ μου τα μαθαίνει αυτά η σχολή Όχι ότι μου κακό πέφτει η πρακτική εξάσκηση και φυσικά για αυτήν γίνονται όλα απλά λέω ότι θα ένιωθα ποιο καλά αν ήξερα 2 πράγματα πριν πιάσω στα χέρια μου έστω και μια μπανιέρα με πανί … :D

dimmihel
03-08-2007, 08:54
Δεν ξέρω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος Enigma αλλά ξέρω αυτόν που ακολούθησα εγώ. Πριν απο τρείς μήνες βρισκόμουν ακριβώς στην θέση σου. Ξεκίνησα ένα εντατικό πρόγραμμα 2 εβδομάδων εκπαίδευσης για αρχαρίους, το οποίο περιελάμβανε καθημερινές 6ωρες - 8ωρες εξόδους και συμπληρωνόταν με θεωρία πάνω στο σκάφος. Επίσης τα Σαββατοκύριακα ξεκινούσαμε απο τις 10 το πρωι και γυρνούσαμε στις 10 το βράδυ. Η ουσία είναι ότι η τριβή που έχεις με το σκάφος και τη Θαλλασα στα εντατικά είναι πολύ καλύτερη απο αυτήν στο δίμηνο πρόγραμμα. Μετά το τέλος της εκπαίδευσης και αφού πέρασα τις εξετάσεις μαζί με τέσσερα άλλα παιδιά νοικιάσαμε ένα σκάφος για απογευματινές εξόδους για κοντινές αποστάσεις μαζί με τον ιδιοκτήτη του ο οποίος είναι μέλος του ομίλου. Ο ιδιοκτήτης παίζει το ρόλο του παρατηρητή απλά για οτιδήποτε συμβεί βρίσκεται προληπτικά εκεί. Το σκάφος το κυβερνάμε εμείς, λύνουμε, δένουμε, φουντάρουμε, δοκιμάζουμε τις διάφορες πλεύσεις χωρίς τον εκπαιδευτή πιά. Η ουσία είναι ότι αυτό που χρειάζεται είναι η τριβή με το συγκεκριμένο χόμπι όσο μπορείς και φυσικά στην αρχή με κάποιον που μπορεί να σε σώσει αν κάνεις μία βλακεία αλλά και να σου ΦΩΝΑΞΕΙ!!!!! για να καταλάβεις την μπιπ που έκανες.... ;);)

chrondi
03-08-2007, 10:59
Αγαπητέ Αίνιγμα,
η απορία σου είναι εύλογη και καλούμαι να διευκρινίσω την υπόδειξή μου: πιστεύω λοιπόν ότι πριν γραφτείς σε μαθήματα ιστιοπλοΐας ανοικτής θαλάσσης (δηλαδή με καμπινάτο σκάφος), στα οποία πέρα από το καθαρά ιστιοπλοϊκό αντικείμενο (λεξιλόγιο, αεροδυναμική/δυνάμεις/ισορροπία, πλεύσεις, ρυθμίσεις, προχωρημένες τεχνικές/ιστιοπλοϊκά σκάφη/πανιά) διδάσκονται η ναυτιλία, η επιμελητεία και η ασφάλεια, πρέπει να μάθεις το πανί όπως οι πιτσιρίκοι το Όπτιμιστ, δηλαδή να κατέβεις στη Γλυφάδα, να σου δείξει ένας εκπαιδευτής πώς αρμενίζεις με Λέιζερ (πέντε ίσως φορές μαζί του στο σκάφος), να βγεις άλλες δέκα φορές μόνος σου να αποκτήσεις εμπιστοσύνη στη (στοιχειώδη βεβαίως) ναυτοσύνη σου, να διαβάσεις παράλληλα τα θεωρητικά της ιστιοπλοϊκής βάρκας (λέμβου ή ακάτου κατά Παλάσκα και Σία του ... προπερασμένου αιώνα, όταν η ονοματολογία ήταν στα σπάργανα και η ναυτική γλώσσα ήταν τα ... αρβανίτικα) και έπειτα να κάνεις τα μαθήματα σε σχολή κατά το πρότυπο του dimmihel. Πρώτα δηλαδή γινόμαστε καλοί στο αρμένισμα και μετά στην αγκυροβολία!
ΥΓ: Για να καταλάβεις τι εννοώ, θυμάμαι ότι στα πρώτα μου βήματα η κυριότερη δυσκολία μου ήταν να καταλάβω από πού φύσαγε όταν άλλαζε η κατεύθυνση (θερμικοί άνεμοι).

Παναγιώτης
03-08-2007, 11:08
Από ότι έχω δει στα προγράμματα διαφόρων ομίλων και έχω ακούσει σε συζητήσεις, διδάσκονται στις σχολές αρκετά θεωρητικά (στοιχεία ναυτιλίας, χάρτες, πρακτική μετεωρολογία, στοιχεία αεροδυναμικής κ.λπ.) ώστε να έχει μια ιδέα ο αρχάριος και να μπορεί να κάνει κοντινά ταξίδια, η έκταση και η ποιότητα της εκπάιδευσης εξαρτάται από τον όμιλο και καλό έιναι να κάνεις μια έρευνα πριν γραφτείς σε μια σχολή, υπάρχει και σχετικό θέμα όπου μπορέις να βρεις αρκετές πληροφορίες. Σημασία βέβαι έχει να μπορείς να εφαρμόσεις αυτά που μαθαίνεις στη θεωρία, στο κάτω κάτω από χιλιάδες χρόνια πριν αλλά και μέχρι πρόσφατα υπήρχαν άνθρωποι που κυβερνούσαν άριστα ιστιοφόρα χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για το φαινόμενο Bernouli, ή ταξίδευαν χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για τη Μερκατορική Προβολή.
Προφανώς θα μάθεις τα βασικά μια από εκέι και πέρα αν νομίζεις ότι δεν σε καλύπτουν για τα ταξίδια που θέλεις να κάνεις (πχ αν θέλεις να διαπλεύσεις τον Ατλαντικό θα πρέπει να μάθεις γαι τη ναυτιλία μεγίστων κύκλων) μπορείς ή να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα προχωρημένων ή να ενημερωθείς από βιβλιογραφία (υπάρχουν αρκετά δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή στο δίκτυο όπως μπορέις να δεις στο σχετικό θέμα).

evridiki
03-08-2007, 11:25
Είμαι νέο μέλος στον φόρουμ Νέος και στην ιστιοπλοΐα . κανείς σας κάτι τέτοιο ?

Κατ' αρχην καλως ορισες στο Naytilia...
Χαιρομαι ιδιαιτερα που σε ενδιαφερει η ιστιοπλοια οπως αλλωστε αρκετους που ειμαστε εδω....
Αν εχεις ψαξει λιγο σχετικα θεματα περι ιστιοπλοιας θα δεις οτι σε γενικες γραμμες οι σχολες σου δινουν την ευκαιρεια να κανεις μια πρωτη γνωριμια με το αθλημα....Πολλες φορες μας αρεσει θεωρητικα κατι αλλα οταν το δοκιμαζουμε μπορει και να αλλαξουμε γνωμη. Δεν εννοω για εσενα κατι τετοιο αλλα απλα θελω να δικαιολογησω λιγο τα μαθηματα αρχαριων των σχολων. Ο καθενας αναλογα στο τι ζηταει ...το ψαχνει...το επεξεργαζεται..το δουλευει...και παντα προσπαθει να γινει καλυτερος σε αυτο που τον ευχαριστει....
Μπορεις απο την μερια σου να κανεις μια ερευνα αγορας περι σχολων...να δεις το κλιμα και να αποφασισεις που να πας....
Μην φανταστεις οτι ειναι και κανενα πανεπιστημιο.... ενα διμηνο φτηνο σε κοστος σεμιναριο.
Το παν ειναι η αρχη.....
Και παλι καλως ορισες...:D

evridiki
03-08-2007, 11:29
Η ουσία είναι ότι η τριβή που έχεις με το σκάφος και τη Θαλλασα στα εντατικά είναι πολύ καλύτερη απο αυτήν στο δίμηνο πρόγραμμα.

Εισαι πολυ τυχερος και ετσι οπως τα περιγραφεις πραγματι ειναι καλυτερα προφανως τα εντατικα...Αν εχεις το χρονο ομως....μια χαρα θα ηταν....

Enigma
03-08-2007, 11:54
Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας με τιμάει πόσοι τρέξατε να απαντήσετε
Το θέμα με τα βιβλία είναι το θέμα που κοιτάω τώρα και γενικά έχω βγάλει τα ματάκια μου στο ψάξιμο από τότε που μου καρφώθηκε η ιδέα .. Είμαι 30 χρόνων και άσχετα που μεγάλωσα δίπλα στην θάλασσα και οι εν πλω βόλτες μου δεν ήταν λίγες
Είχα πάντα την αίσθηση ότι η ιστιοπλοΐα είναι << απαγορευμένος καρπός >> για τι οικονομικό μου επίπεδο .. Τελικά διαπιστώνω ότι σε σχέση με τις μηχανές που ασχολούμαι είναι πταίσμα σε θέμα συντήρησης και γιατί όχι και κτήσης Σε αυτό συνέβαλε πολύ αρκετά άρθρα που βρήκα στο Ιντρενετ και κατά βάση το Ναυτιλία
Φέτος μετά από τις υπέροχες διακοπές που έκανα στην Ζάκυνθο και νοικιάζοντας μια βαρκούλα των 5 μέτρων το μικρόβιο με κέρδισε ..Τώρα θα μου πεις γιατί ιστιοπλοΐα και δεν παίρνεις μια μπανιέρα με ένα 25 άλογα μοτέρ να κανείς την πλάκα σου.?
Δεν ξέρω μπορείς να δικαιολογήσεις το πάθος ? Εγώ όχι !! Εννοείται πως ότι μου λέτε και μου υποδεικνύεται τα περνώ σοβαρά και τα ακούω και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.. Να υποθέσω ότι τα περί αλλαγής τρόπου κτήσης του διπλώματος ιστιοπλοΐας είναι τελικά << αρβύλα >> ?

dimmihel
03-08-2007, 12:02
Αυτό που περιγράφει ο Chrondi πραγματικά θα ήταν ιδανικό ;) . Η αλήθεια είναι ότι έχω δεθεί τόσο πολύ με την ιστιοπλοια και την ναυτική τέχνη μετά τα μαθήματα που ναι μέν θα ήμουν πρόθυμος να ακολουθήσω την τακτική που περιγράφεις Chrondi αλλά δυστυχώς τα χρονικά περιθώρια δεν μου το επιτρέπουν. Δουλειά, υποχρεώσεις κτλ... που καιρός να βγείς με ένα όπτιμιστ ή ένα J24 απο τον όμιλο... :cool:

mangos
04-08-2007, 07:05
Αν θελήσεις να γίνεις ο Σουμάχερ, πρέπει να ξεκινήσεις από παιδάκι στα καρτ, σε ηλικία που φυσικά δεν μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο, να μεταπηδήσεις σε άλλες κατηγορίες ενώ εξακολουθείς να μην οδηγάς αυτοκίνητο, να γυμνάζεσαι πάρα πολύ για να αντέξεις τις δύσκολες συνθήκες και την αφυδάτωση που θα υποστείς στους αγώνες αυτοκινήτων κλπ.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις και σε ηλικία που θα οδηγάς ΙΧ αυτοκίνητο!!!

Εαν μιλάμε για αγωνιστική ιστιοπλοΐα, η ουβέντα αλλάζει και πάει μακριά...
Αλλά εαν μιλάμε για τουρισμό και για βόλτες με ιστιοπλοϊκό σκάφος, αυτό που πταγματικά χρειάζεσαι είναι να μάθεις τα βασικά ώστε να μπορείς να κινείσαι με ασφάλεια από νησί σε νησί και από το λιμάνι στην παραλία που θέλεις να κολυμπήσεις.

Η σχολή ιστιοπλοΐας, εφ όσον ο δάσκαλος είναι μερακλής και κάνει σωστά την δουλειά του, θα σου μάθει τα βασικά, ώστε με την εμπειρία που θα αποκτήσεις με άλλους πιο έμπειρους, αλλά και με την βοήθεια του Θεού και των αγίων, πρωτοστατούντος του Άη Νικόλα, θα ανακαλύψεις έναν νέο κόσμο για απόλαυση και για διακοπές.

Εαν δεν περάσεις από όλα τα στάδια, δεν θα γίνεις ποτέ Σουμάχερ, αλλά... αν οδηγούσαν αυτοκίνητα μόνο οι αδελφοί Σουμάχερ, τότε δεν θα οδηγούσε κανένας μας.

Άσε που δεν είμαι βέβαιος αν ο Μίκαλε Σουμάχερ ξέρει να παρκάρει το αυτοκίνητο του καλύτερα από εμένα!!!:p

dimmihel
04-08-2007, 08:56
Άσε που δεν είμαι βέβαιος αν ο Μίκαλε Σουμάχερ ξέρει να παρκάρει το αυτοκίνητο του καλύτερα από εμένα!!!:p

χεχεχε παίζει να μην έχει δώσει κάν εξετάσεις για ερασιτεχνικό δίπλωμα Β'κατηγορίας... :p Δεν έχει κανεί ποτέ οπισθογωνία :p:p

Enigma
04-08-2007, 12:41
Οπου η οπισθογωνια ειναι και παρανομη :razz:
Ναι ακριβως εντελως τουριστικα με ενδιαφερει και οχι αγωνιστηκα.Για αυτο τον λογο δεν νιοθω πολυ γέρος για κατι τετοιο;)

chrondi
06-08-2007, 09:44
Σίγουρα η ιστιοδρομία (η αγωνιστική δηλαδή ιστιοπλοΐα) είναι ιδιαίτερος κλάδος (επιστήμη/discipline ίσως, για όσους ασχολούνται επαγγελματικά), επιμένω όμως ότι ο κάθε ερασιτέχνης σκίπερ οφείλει να έχει την αίσθηση της αληλεπίδρασης ανέμου, πανιών και κυμάτων στην ισορροπία του σκάφους, ώστε η πλεύση να είναι ασφαλής (η τέλεια ισορροπία είναι να μη χρειάζεται να διορθώνεις πορεία με το τιμόνι, άλλωστε ορισμένα βαριά, δυσκίνητα ιστιοπλοϊκά αλλάζουν μπάντα χρησιμοποιώντας μάλλον τα πανιά, όπως τον καιρό πριν από τον ατμό!). Αντίστοιχα, στα μηχανοκίνητα ρόλο παίζει αντί για τον άνεμο με τα πανιά η δύναμη της προπέλας, όπου όμως στα ταχύπλοα η γάστρα ανασηκώνεται με την ταχύτητα λόγω υδροδυναμικής κατατομής, και το σκάφος μεταπίπτει σε «ακροβατική» ισορροπία πλανάροντας. Το κάθε δηλαδή είδος σκαριού έχει και την τέχνη του ...

librasea
07-08-2007, 13:34
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;

Από ΠΟΙΑΘ αρχαρίων 2006 και αγωνιστικό 2007

κατά την εφηβεία μου! κατηγορία LASER στον ΝΟΒόλου

evridiki
07-08-2007, 13:51
Από ΠΟΙΑΘ αρχαρίων 2006 και αγωνιστικό 2007

κατά την εφηβεία μου! κατηγορία LASER στον ΝΟΒόλου

Χαρα μας που σε εχουμε στην παρεα μας...Απο Σεπτεμβρη ελπιζουμε να ερθεις σε καποιες απο τις συναντησεις μας...

spiran
30-08-2007, 18:14
Η καψουρα μου με τη θάλασσα άρχισε απο μικρο παιδι....Για να μη σας τα πολυλογω ο πατερας μου με κυνηγαγε στις παραλίες, στις βαρκες που κλεβαμε πιτσιρικάδες απο το λιμανάκι της Κορινθου (για να πάμε για ψαρεμα) και απο το λιμανι οπου χαζευα τα μεγαλα βαπορια...Οταν ήρθε η ώρα να σταδιοδρομήσω επαγγελματικά διαλεξα τι άλλο την σχολή εμποροπλοιάρχων.Πάλι μια καθοριστική παρέμβαση των γονιών μου με απετρεψε.Ο έρωτας φούντωσε στην θητεία μου που την υπηρέτησα στο Α/Τ Νεαρχος όπου για 2 χρόνια οργωσα το Αιγαίο την Μεσόγειο(Νάπολι, Παλέρμο, Μαγιορκα, Τουλόν) και λίγο Ατλαντικό(Γιβραλταρ και Τενερίφη).Αχχ ωραίες μέρες...Το μικρόβιο της ιστιοπλοίας μου το κόλλησε ενα φιλαράκι μου με ενα μικρό σκάφος και πιο πολύ ερωτευτηκα την ησυχη πλεύση του ιστιοπλοικου χωρίς μηχανές να σου παίρνουν τ αυτιά.Λοιπόν την Δευτέρα ξεκινάω στον ΠΟΙΑΘ και δεν κρατιέμαι.Πρώτα αρχαρίων μετα προχωρημένων και αν κανενας καλός ανθρωπος μου προσφέρει θέση για πλήρωμα του χρόνου φουλ για κυβερνητών...Το έχω πάρει απόφαση σας λεω και δεν με σταματάει τίποτα...Ελπίζω να μην σας ζάλισα περισσότερο απο ενα 8αρι στο Αιγαίο...

gmav
31-08-2007, 07:34
Πρώτα αρχαρίων μετα προχωρημένων και αν κανενας καλός ανθρωπος μου προσφέρει θέση για πλήρωμα του χρόνου φουλ για κυβερνητών...Το έχω πάρει απόφαση σας λεω και δεν με σταματάει τίποτα...Ελπίζω να μην σας ζάλισα περισσότερο απο ενα 8αρι στο Αιγαίο...


καλημέρα σε όλους...
το είχα ξαναρωτήσει πριν απο καιρό αλλα δεν ειχε απαντήσει κανενας...

σαν τμήματα στις σχολές ιστιοπλοϊας εγώ ξέρω τα: αρχαρίων, προχωρημένων, αγωνιστικό.

υπάρχει σχολή που να έχει τμήμα για κυβερνήτες (skipper)????
ποια σχολή??
τι περιλαμβάνει η ύλη των μαθημάτων (πρακτικά / θεωρτικά)?
πόσο διαρκει?
στο τέλος, τι πτυχίο (βεβαίωση) παίρνεις?
απο που ειναι αναγνωρισμένο?

evridiki
31-08-2007, 07:46
Spiran...καλως ορισες στο αθλημα της ιστιοπλοιας.... Ειναι πραγματι καταπληκτικο να εισαι σε ενα σκαφος και να μην ακους μηχανες... Η αισθηση ειναι διαφορετικη!!!!! Οποτε καλη αρχη την Δευτερα και καλα ταξιδια....
Ισως τα πουμε στα ανοικτα του Σαρωνικου! Εγω θα τρεχω σε αγωνες αυτο το φθινοπωρο. Αν ολα ειναι οπως τα ειχαμε πει πριν τις διακοπες...

jerry_p
31-08-2007, 08:55
καλημέρα σε όλους...
το είχα ξαναρωτήσει πριν απο καιρό αλλα δεν ειχε απαντήσει κανενας...

σαν τμήματα στις σχολές ιστιοπλοϊας εγώ ξέρω τα: αρχαρίων, προχωρημένων, αγωνιστικό.

υπάρχει σχολή που να έχει τμήμα για κυβερνήτες (skipper)????
ποια σχολή??
τι περιλαμβάνει η ύλη των μαθημάτων (πρακτικά / θεωρτικά)?
πόσο διαρκει?
στο τέλος, τι πτυχίο (βεβαίωση) παίρνεις?
απο που ειναι αναγνωρισμένο?

κυβερνητών είχε από πάρα πολύ παλιά τμήμα ο ΠΟΙΑΘ (νομίζω μια φορά το χρόνο). Δεν είμαι σίγουρος ότι το έχει ακόμα, αλλά φαντάζομαι εάν μαζεύεται τμήμα θα το κάνει. περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του (www.horc.gr) ή στη γραμματεία του ομίλου. Από κανέναν δεν ήταν αναγνωρισμένο σαν κάτι διαφορετικό απλά επειδή δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο σκαλοπάτι στην ελληνική νομοθεσία (τα έχουμε ξαναπεί, ούτε κάν αρχαρίων απαιτείται για ιδιωτικό σκάφος), άρα όσοι το παρακολούθησαν το έκαναν μόνο για την ουσία. Επίσης αυτή τη στιγμή δραστηριοποιούνται μερικοί εκπαιδευτές σε courses σύμφωνα με τα αγγλικά ή αμερικάνικα πρότυπα και πάλι όμως για την ελληνική δημόσια αρχή είναι άγνωστα, πλην όμως φαντάζομαι ότι μετά από εξεταστικές διαδικασίες από ξένους εξεταστές έχεις τη δυνατότητα των πτυχίων των αντίστοιχων φορέων (π.χ. RYA). Δεν έχω περισσότερα στοιχεία για την ώρα, εάν ενδιαφέρεσαι φαντάζομαι μπορούν να βρεθούν.

Παναγιώτης
31-08-2007, 09:12
καλημέρα σε όλους...
το είχα ξαναρωτήσει πριν απο καιρό αλλα δεν ειχε απαντήσει κανενας...

σαν τμήματα στις σχολές ιστιοπλοϊας εγώ ξέρω τα: αρχαρίων, προχωρημένων, αγωνιστικό.

υπάρχει σχολή που να έχει τμήμα για κυβερνήτες (skipper)????
ποια σχολή??
τι περιλαμβάνει η ύλη των μαθημάτων (πρακτικά / θεωρτικά)?
πόσο διαρκει?
στο τέλος, τι πτυχίο (βεβαίωση) παίρνεις?
απο που ειναι αναγνωρισμένο?
Έχει απαντηθεί και μάλιστα μας είχε απσχολήσσει αν μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό! Αρκεί το Δίπλωμα των ομίλων αρκέι να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ και να έχεις κάνει έναρξη του επιτιδέυματος.

Καμία και όλες σύμφωνα με την Υπουργική απόφαση που παραθέτω παρακάτω στην Ελλάδα ισχύουν τα διπλώματα από κάθε αναγνωρισμένο όμιλο της ΕΕ. Κατά παρόμοιο τρόπο πρέπει να ισχύουν και τα διπλώματα των ελληνικών ομίλων,στην ΕΕ κάθε εργαζόμενος έχει σε κάθε χώρα τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχει στη χώρα καταγωγής αλλά πως αποδεικνύονται αυτά;;; Το θέμα είναι ποιοί όμιλοι είναι αναγνωρισμένοι από τη ΓΓΑ ή τη Νομαρχία (!;!;! ) όπως ορίζει η Υπουργική Απόφαση (είναι σε θέση η ΓΓΑ και η Νομαρχία να ελέγξουν την επάρκεια των σχολών;; ).Αν και ο Ν1940/1991 ορίζει ρητά ότι την εποπτεία των σχολών έχει το ΥΕΝ (Άρθρο 11 παράγραφος 2 "Με αποφάσεις του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις ίδρυσης και λειτουργίας των πιο πάνω σχολείων καθώς και της έκδοσης των σχετικών αδειών κυβερνητικών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης. Με τις αποφάσεις αυτές ρυθμίζεται κάθε θέμα σχετικό με τα προσόντα και την εκπαίδευση των υποψηφίων, τα προσόντα των διδασκόντων, την εξεταστέα ύλη, τη διαδικασία και τον τρόπο των εξετάσεων, τη σύνθεση των εξεταστικών επιτροπών, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των υποψηφίων, την αρμοδιότητα για την έκδοση και αναγνώριση των αδειών κυβερνητών, την εξαίρεση ορισμένων κατηγοριών ατόμων από τις εξετάσεις και τον τρόπο έκδοσης των αδειών σε αυτά, τον τύπο των χορηγούμενων αδειών, την έκταση του δικαιώματος διακυβέρνησης, που θα παρέχουν οι σχετικές άδειες ανάλογα με το μήκος τη χωρητικότητα ή την έκταση των εκτελούμενων ταξιδίων καθώς και κάθε άλλο συναφές θέμα" ξέρει κανένας αυτά τα κριτήρια για να διαλέξει κάποιος σχολή;; ).
Και ποια είναι η διαδικασία πιστοποιήσης του διπλώματος από κάποια ελληνική αρχή ώστε να το δεχτεί πχ ο Γάλλος ή Άγγλος λιμενικός ή εργοδότης; Τι γίνεται σε χώρες εκτός ΕΕ; Νομίζω ότι πλήρως κατοχυρωμένοι είναι μόνο όσοι έχουν δίπλωμα Κυβερνήτη Γ' (ανθυποπλοιάρχου) του ΕΝ μια που πιστοποιήται από κρατική αρχή (ΥΕΝ). Βγάζει κανένας νόημα;;; Εγώ όχι!!!

ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

ζ) Άδειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

ε) Άδειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.

" 2. Εναλλακτικά των περιπτώσεων (Α) ή (Β) της προηγούμενης παραγράφου 1, η ναυτική ικανότητα και εμπειρία Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής αποδεικνύεται από αντίστοιχο πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί επίσημα από Κρατική Αρχή ξένου κράτους ή από ναυτικό ή ιστιοπλοϊκό όμιλο ή από ιστιοπλοϊκή σχολή του εξωτερικού.

Αν το πιστοποιητικό αυτό δεν έχει εκδοθεί από χώρα κράτος μέλος της Ε.Ε. θα πρέπει να συνοδεύεται από μετάφραση στην Ελληνική ή Αγγλική.

Για την απόδειξη της εγκυρότητας των πιο πάνω αναφερομένων πιστοποιητικών και τυχόν μεταφράσεών τους καθώς και της ικανότητας διακυβέρνησης του πλοίου κατατίθεται από τον αναλαμβάνοντα χρέη Κυβερνήτου και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρ. 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α΄ 75) μόνον όταν η αρμόδια Λιμενική αρχή αντιμετωπίζει την περίπτωση για πρώτη φορά και δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξη και λειτουργία του ομίλου, της σχολής κ.λ.π. που εξέδωσε το σχετικό πιστοποιητικό".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 2 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).


"3. Δεν επιτρέπεται η διακυβέρνηση επαγγελματικού πλοίου αναψυχής του οποίου τα χαρακτηριστικά (είδος, μεταφορική ικανότητα κ.λπ.) δεν καλύπτονται από τυχόν περιορισμούς των αδειών, πτυχίων ή πιστοποιητικών που αναφέρονται στις παρ. 1(Α) περ. (δ), (ε), (στ), (θ), 1(B) περ.(δ) και 2".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 3 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

4. Η 3342/06/2000/8.2.2000 απόφαση Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας (ΦΕΚ Β 237) καταργείται.

5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Πειραιάς, 21 Ιανουαρίου 2004

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ

spiran
31-08-2007, 10:17
Ευριδικη σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Σου εύχομαι καλές θάλασσες και νικες...Αν τα πάω καλά θα με πάρεις και μένα σε κανένα αγώνα?;) ;).

gmav
31-08-2007, 15:05
ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή



ετσι όπως το καταλαβενω εγώ, αυτό αφορά την ενοικίαση επαγγελματικού ιστιοφόρου σκάφους...
αν θέλω να δουλεψω ως skipper, το μονο επιπλεον που πρεπει να εχω ειναι
να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ και να έχεις κάνει έναρξη του επιτιδέυματος????????

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Παναγιώτης
01-09-2007, 02:08
ετσι όπως το καταλαβενω εγώ, αυτό αφορά την ενοικίαση επαγγελματικού ιστιοφόρου σκάφους...
αν θέλω να δουλεψω ως skipper, το μονο επιπλεον που πρεπει να εχω ειναι ????????

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Αυτό ακριβώς είναι! Δηλαδή ή ένας επιβάτης έχει τα προσόντα Κυβερνήτη ή προσλαμβάνει Κυβερνήτη, που όμως σαν επαγγελαμτίας πρέπει να ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ. Αυτά ορίζονται στο άρθρο 5 του Νόμου 2743/1999 ΦΕΚ 211 Α 1999 "Πλοία αναψυχής,αναστολή συμβιβ.επιλύσεως,πλειστηριασμών κλπ" (που μνημονεύεται στην αρχή της απόφασης στην προηγούμενη απάντηση):

Αρθρο 5

Οργανική σύνθεση - Κυβερνήτης

1. Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζεται η οργανική σύνθεση του προσωπικού των επαγγελματικών πλοίων αναψυχής του νόμου αυτού, λαμβανομένων υπόψη των ειδικών χαρακτηριστικών τους.

2. "Ιστιοφόρα ή μηχανοκίνητα επαγγελματικά πλοία αναψυχής, ολικού μήκους μέχρι είκοσι μέτρα, επιτρέπεται να εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετούν σε αυτά
πλοίαρχος και πλήρωμα. Στις περιπτώσεις αυτές, με την απόφαση της παραγράφου 3, μπορεί να ορίζονται πρόσθετα μέτρα ασφάλειας των επιβαινόντων και προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος, που αφορούν κυρίως στην επιτρεπόμενη έκταση των πλόων, στον εξοπλισμό ασφαλείας και στη συγκράτηση πετρελαιοειδών και λυμάτων, καθώς και κάθε άλλης ρυπογόνου ουσίας".
Στις περιπτώσεις αυτές τη διακυβέρνησή τους αναλαμβάνει κυβερνήτης, ο οποίος, αν προσλαμβάνεται από τον ναυλωτή, θεωρείται προστηθείς αυτού, όπως ειδικότερα προβλέπεται στο ναυλοσύμφωνο. Σε κάθε περίπτωση ένας από τους επιβάτες, πέραν του κυβερνήτη, πρέπει να έχει ναυτική εμπειρία, την οποία βεβαιώνει με υπεύθυνη δήλωσή του [σ.σ. από εδώ προκύπτει ο γνωστός κανόνας "δύο διπλώματα ή ένα δίπλωμα και μια υπεύθυνη δήλωση"], σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.1599/1986.

*** Το πρώτο εδάφιο της παρ.2 αντικαταστάθηκε ως άνω με την
παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

3. α) Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται ύστερα από γνώμη του Ν.Ε.Ε., καθορίζονται τα προσόντα του κυβερνήτη, ο τρόπος απόδειξης κατοχής τους και κάθε λεπτομέρεια. [σ.σ. είναι η απ΄φαση της προηγούμενης απάντησης]

β) Προκειμένου περί ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής της προηγούμενης παραγράφου, ο κυβερνήτης, όταν είναι αλλοδαπός, μπορεί να βεβαιώνει την κατοχή προσόντων κυβερνήτη με υπεύθυνη δήλωσή του, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1599/1986].

*** Η περ. β΄ της παρ.3 ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ με την παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

4. Οι κυβερνήτες που δεν είναι επιβάτες οφείλουν να έχουν κοινωνική ασφαλιστική κάλυψη. Για το θέμα αυτό εφαρμόζεται η ισχύουσα ασφαλιστική νομοθεσία.

*** ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με την παρ.6 άρθρ.16 Ν.3232/2004,ΦΕΚ Α 48.ορίζεται ότι:
"Οι κυβερνήτες επαγγελματικών πλοίων αναψυχής (ιστιοφόρων ή μηχανοκίνητων), που ορίζονται από το άρθρο 5 του Ν. 2743/1999 (ΦΕΚ 211 Α) και δεν είναι επιβάτες, υπάγονται για την εργασία τους αυτή στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (Τ.Ε.Β.Ε.)".

mariner
03-09-2007, 08:06
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΚΑΦΟΥΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΟΜΙΛΟΥ;;;

1989
I.O. ΧΑΛΚΙΔΑΣ

(Για όσους ενδιαφέρονται θα λειτουργήσουν τμήματα αρχαρίων μέσα στο Σεπτέμβριο, τηλ. 22210 85016 στη Γραμματεία του Ομίλου).

kiriakos
04-09-2007, 20:05
Καλησπέρα σας.Ειμαι κάτοχος διπλώματος ιστιοπλοϊας απο το 2002(Σχολη Ιστιοπλοιας Ανοικτης Θαλασσης Μακεδονιας Θρακης) και απο τοτε εχω λαβει μερος σαν πληρωμα σε 2 ρεγκατες (2003,2007) και σε τοπικους αγωνες. Το ευτυχημα ειναι πως με τον γιο του ιδιοκτητη του ιστιοπλοϊκου γιναμε πολυ καλη φιλοι με αποτελεσμα οποτε ειναι να κινηθει το σκαφος ειμαι μεσα,τις περισσοτερες φορες. Η εμπειρια με το σκαφος δεν περιγραφεται ενα ομως εχω να πω για την θαλασσα, σεβασμο

evridiki
05-09-2007, 10:52
..Αν τα πάω καλά θα με πάρεις και μένα σε κανένα αγώνα? .

Το παν ειναι να γνωριστουμε ολοι οσοι απο το φορουμ μας ενδιαφερει η ιστιοπλοια και γιατι οχι να ξεκινησουμε να ασχολουμαστε πιο ενεργα. Εχουμε αρκετα ατομα αλλωστε που ειναι γνωστες σε αυτο χρονια τωρα....
Οι νεωτεροι ας ακολουθησουμε..

spiran
05-09-2007, 19:28
Να παρω το πρώτο δίπλωμα και σιγουρα θα έρθω σε όποια συναντηση οργανωσουμε...Πολυ θα ηθελα να γνωρισω και αλλους ομοιοπαθεις...

evridiki
06-09-2007, 14:23
Να παρω το πρώτο δίπλωμα και σιγουρα θα έρθω σε όποια συναντηση οργανωσουμε...Πολυ θα ηθελα να γνωρισω και αλλους ομοιοπαθεις...

Δεν εχει σημασια το πρωτο διπλωμα αλλα η αγαπη που εχεις για το αθλημα....δεν σημαινει οτι ολοι εχουμε διπλωμα....
απλα στην επομενη συναντηση θα χαρουμε να σε δουμε και να γνωριστουμε.

spiran
06-09-2007, 14:45
Σ ευχαριστώ Ευριδίκη...Θα έρθω οποσδήποτε τότε...Θέλω να ρωτήσω και κάποια πράγματα για τα οπτιμιστ αν εχει ασχοληθει κάποιος ?

michaeldim
23-09-2007, 01:01
καλημέρα,

Είμαι καινούριος, εχθές έκανα το πρώτο μου μάθημα ιστιοπλοΐας στον Ν.Ο,Καβάλας!

evridiki
25-09-2007, 08:41
καλημέρα,

Είμαι καινούριος, εχθές έκανα το πρώτο μου μάθημα ιστιοπλοΐας στον Ν.Ο,Καβάλας!

Καλη αρχη και καλη απολαυση σε ενα πανεμορφο αθλημα!!:D

alejandro
21-03-2008, 18:27
Εαν κάποιος θέλει να κυβερνήσει motorsailer σκάφος αναψυχής (20-25μ.) γνωρίζετε εαν τί είδους δίπλωμα πρέπει να διαθέτει? Καθώς έχει 2 μέσα πρόωσης δε ξέρω σε ποιά κατηγορία σκαφών ανήκουν.

Επίσης, μήπως γνωρίζετε ένας ερασιτέχνης κυβερνήτης μέχρι πόσα μέτρα σκάφους μπορεί να κυβερνήσει? Φαντάζομαι απο κάποια μέτρα και πάνω θα πρέπει να είναι επαγγελματίας καπετάνιος. Πάντα μιλάω για σκάφος αναψυχης.

Ευχαριστώ

jerry_p
21-03-2008, 19:16
εκτός από το παρόν thread στο οποίο μεταφέρθηκε η ερώτησή σου, ρίξε μια ματιά και στα ακόλουθα ...

http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=9545

http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=24875

Παναγιώτης
21-03-2008, 19:21
Όπως είδαμε παλιότερα ο Νόμος για τα διπλώματα που δίνουν οι όμιλοι δεν οριζει το μέσο πρόωσης αλλά την χωρητικότητα.

Σύμφωνα με το Νόμο 1940/1991 μπορείς να κυβερνήσεις σκάφος μέχρι 100 ΚΟΧ:
"'Αρθρο 11
Λειτουργία σχολείων κυβερνητών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης και έκδοση αδειών διακυβέρνησης αυτών.


1. Με άδεια του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας μπορεί να επιτρέπεται η ίδρυση και λειτουργία σχολείων προς εκπαίδευση υποψηφίων για την απόκτηση άδειας κυβερνήτη πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης μέχρι 100 ΚΟΧ, σε ιστιοπλοϊκούς και ναυτικούς ομίλους ναυταθλητικά σωματεία και συλλόγους, καθώς και ιδιωτικές σχολές ιστιοπλοϊας, που λειτουργούν
νόμιμα στην Ελλάδα."

Που να μην είναι όμως ταχύπλοο οπότε χρειάζεσαι άδεια ταχυπλοόυ σύμφωνα με την ΥΑ 313 1999 ΦΕΚ 444 Β 1999 "Γενικός Κανονισμός Λιμένα αρ 20. Σύμφωνα με την ίδια ΥΑ ο αρισμός του ταχυπλοου:

"1. "ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΚΑΦΟΣ". Κάθε μηχανοκίνητο σκάφος αναψυχής το οποίο είναι ιδιωτικής χρήσης ή εκμισθώνεται ή χρησιμοποιείται από τον εκμισθωτή και

α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή


β) είναι πνευστού τύπου (φουσκωτό) στο σύνολό του ή σε μέρος αυτού ή ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής είναι διπλής ή πολλαπλής γάστρας ή γάστρας τύπου V και φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσωλέμβια πετρελαιομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 50 ΗΡ ή


γ) ανεξάρτητα από τον τύπο ή το υλικό κατασκευής του φέρει μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ και έχει σύστημα πρόωσης με υδραυλική αντίδραση (water jet). Ταχύπλοο επίσης θεωρείται το θαλάσσιο μοτοποδήλατο και το HΟVER CRAFT ,η έννοια των οποίων δίνεται στον παρόντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα.

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων: "τσερνίκι", "βαρκαλάς", "πέραμα", "τρεχαντήρι", "λίμπερτυ", "κούντουλα" , "υδραίϊκο" και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας".

***Η εντός " " παράγραφος 1 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 2 της ΥΑ 3131.1/19/99 ΦΕΚ Β'9/13-1-2000

Δηλαδή αν είναι σκάφος μέχρι 100 κόρους ολικής χρητικότητας (που όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενη απάντηση αντιστοιχεί για ιστιοπλοϊκά μέχρι 52 πόδια ή περίπου 15 μέτρα) και δεν έχει μηχανή ιπποδύναμης τέτοιας που να χρειάζεται δίπλωμα ταχυπλόου. Εξαιρούνται όπως είδες από τους περιορισμούς στη μηχανή τα παραδοσιακά σκάφη. Από εκέι και πάνω προφανώς χρειάζεται επαγγελματίας ναυτικός με δίπλωμα πλοιάρχου Γ τάξεως (ανθυποπλοιάρχου) νομίζω.

k_chris
24-06-2008, 19:12
EIMAI AN8YPOPLOIARXOS KAI EIPA NA KANW KAI KANENA TAXYR8MO KAI THN APOKTHSH DIPLWMATOS ISTIOPLOIAS ALLA POU8ENA (KYRIWS B. ELLADA) DEN EXOUN SUMPLHRWMENA TMHMATA XEREI KANEIS NA MOU PEI KAPOIA SXOLH 'H ENDIAFERETAI KANEIS GIA APOKTHSH DIPLWMATOS??? PREPEI NA EIMASTE 4 GIA MIA SXOLH STH 8ESSALONIKH GIA 1 BDOMADA

evridiki
26-06-2008, 10:26
EIMAI AN8YPOPLOIARXOS KAI EIPA NA KANW KAI KANENA TAXYR8MO KAI THN APOKTHSH DIPLWMATOS ISTIOPLOIAS ALLA POU8ENA (KYRIWS B. ELLADA) DEN EXOUN SUMPLHRWMENA TMHMATA XEREI KANEIS NA MOU PEI KAPOIA SXOLH 'H ENDIAFERETAI KANEIS GIA APOKTHSH DIPLWMATOS??? PREPEI NA EIMASTE 4 GIA MIA SXOLH STH 8ESSALONIKH GIA 1 BDOMADA


Για μπες σε αυτο το site και δες.... www.school-sailing.gr (http://www.school-sailing.gr)

Αν και αρκετοι ομιλοι τωρα σταματανε τα μαθηματα και συνεχιζουν Σεπτεμβριο.... Παρε τις σχολες και εκδηλωσε το ενδιαφερων σου για μαθημα...οποτε συμπληρωθει ο καταλληλος αριθμος θα σε ειδοποιησουν.

erwdios
31-07-2008, 11:40
Καλημέρα,

Μετά από καιρό αποφάσισα να γραφτώ και γω.

2η Σχολή Ανοιχτή Θαλάσσης του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων

.voyager
31-07-2008, 13:08
Έχω σκοπό να ξεκινήσω μαθήματα στη σχολή στο Μικρολίμανο, στις 08/09, με μια φίλη και συνάδελφο. Έχω πάρει πληροφορίες κτλ. από τη γραμματεία, αλλά απορώ αν θα υπάρχουν θέσεις μέσα Αυγούστου που έχω σκοπό να γραφτούμε (αύριο φεύγω, δεν προλαβαίνω). Ξέρει κανείς?

evridiki
12-08-2008, 10:27
Σιγουρα θα υπαρχουν καποιες θεσεις...αλλα σε ποια σχολη στο Μικρολιμανο επικοινωνησες? Αν εισαι διακοπες παρε ενα τηλ. και πες τους οτι οταν γυρισεις θα δωσεις προκαταβολη...λογω διακοπων!
Πιστευω να μην υπαρχει προβλημα....

.voyager
03-09-2008, 19:57
Στο Μικρολίμανο είναι ο ΙΟΠ και ο Πανελλήνιος. Θα πάει κανείς σε κάποιον τώρα για το δίπλωμα; Στον πρώτο δεν υπάρχουν κενές θέσεις, στον πρώτο δεν ξέρω.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
07-09-2008, 14:22
Κατέχω δίπλωμα ιστοιοπλοίκου από τον Ναυτικό Όμιλο Καλλιθέας-Τζιτζιφιών
και δίπλωμα ταχυπλόου.

idimitrakopoulos
16-09-2008, 15:38
καλησπέρα, καινούργιος στο forum αλλα όχι εντελώς αρχάριος στην ιστιοπλοΐα γράφτηκα στα μαθήματα για απόκτηση διπλώματος ανοιχτής θαλάσσης στον ΝΟΒΒ και ανυπομονώ να τα ολοκληρώσω :p

JASON12345
17-09-2008, 22:26
Ti simeni optimist?

Enigma
18-09-2008, 11:00
Μπορει να εχει περασει ενας χρονος περιπου απο τοτε που γραφτικα στο Nautilia αλλα δεν ειχα βρει χρονο να γραφτω σε σχολη και για αυτο δεν ειχα και συμμετοχη (μιας και τι να λεω οταν δεν εχω ιδεα για το τι λεγατε? ) ειχα διαβασει και οτι βιβλιο ειχα βρει αλλα ηταν στα Αγγλικα πραγμα που συμμενει οτι ακομα και την ονοματολογια αν και ειχα μια ιδεα στα Αγγλικα απο Ελληνικα .......
Τες πα σας γραφω μες την χαρα να σας πω οτι επειτελους γραφτικα στον Ν.Ο.Τ.Κ.
χθες ειχαμε την πρωτη συναντηση για γνωριμια και απο την επομενη Τεταρτη ξεκιναμε το πρωτο θεωριτικο μαθημα ....Μιας και σας διαβαζω εδω και καιρο ...δεν προσεξα αν κανεις εχει παρει το διπλωμα του απο εκει ...(εκτος απο ενα παληκαρι λιγο ποιο πανω) Γενικα εχει κανεις ιδεα αν ηταν καλη η επιλογη μου ? Κατι να προσεξω ? Thanks in advance !!

Spyros87
19-09-2008, 13:35
Χαιρετω και εγω ολους τους Συνφορουμιτες. Ειμαι και εγω καινουριος στο φορουμ. Η μονη μου εμπειρια με ιστιοπλοια ειναι 2 ιστιοπλοικα τριημερα. Φετος εχω παρει αποφαση να βγαλω και εγω το διπλωμα.Επειδη σπουδαζω Πατρα μαλλον θα τον βγαλω στον Ιστιοπλοικο Ομιλο Πατρας. Εχετε καμια αποψη για τον συγκεκριμενο Ομιλο. Εναλακτικη μετα εχω τον Ομιλο της Ραφηνας απο τον οποιο γνωρισα καποια ατομα φετος

.voyager
19-09-2008, 13:55
Φίλε, δες εδώ (http://www.sailingclub.gr/). Τα μαθήματα αρχαρίων ξεκινάνε τον Οκτώβρη, αν δεν κάνω λάθος.

ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ
19-09-2008, 15:57
geia sas exo k ego diploma anoixtis 8alassis (2007) k fetos imoun pliroma ston agona limni eboias xalkida me ena skafos 42 hanshet. k genika ei athlitis sta laser edo k 6 xronia....

Enigma
25-09-2008, 13:45
Παιδια συγγνωμη αν εχει ξαναγινει αυτη η ερωτηση αλλα με ενα προχειρο ψαξιμο δεν βρικα κατι so here i go Ειναι αληθεια οτι διπλωματα Ιστιοπλοιας τα Ελληνικα ΔΕΝ αναγνωριζονται πουθενα αλλου (εκτος απο την Ελλαδα) ....?

jerry_p
25-09-2008, 18:03
Παιδια συγγνωμη αν εχει ξαναγινει αυτη η ερωτηση αλλα με ενα προχειρο ψαξιμο δεν βρικα κατι so here i go Ειναι αληθεια οτι διπλωματα Ιστιοπλοιας τα Ελληνικα ΔΕΝ αναγνωριζονται πουθενα αλλου (εκτος απο την Ελλαδα) ....?

Διάβασε τα posts της σελίδας 16 του παρόντος thread και το thread: http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=10370.
Δυστυχώς δεν έχω άμεση τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει φορέας διεθνούς αναγνώρισης στην Ελλάδα ο οποίος να πιστοποιεί τις διαδικασίες εκπαίδευσης.

Enigma
26-09-2008, 10:24
Σε ευχαριστω για την βοηθεια φιλε μου ....Η ερωτηση μου ξεκινησε επειδη στο πρωτο μαθημα μας αναφερανε αυτο το γεγονος και μαληστα ηταν αρκετα ξυγημενοι με την νοοτροποια οτι αν δεν το ξερατε η περιμενατε κατι αλλο η αν νομιζεται οτι υπαρχει σχολη που βγαζει αναγνωρισμενο διπλωμα μπορουμε να σας επιστρεψουμε τα λεφτα σας και να πατε να γραφτητε εκει !!! Απλα εχω μαθει (οσο μπορω) να μην το παιζω εξυπνος και να ρωταω ατομα που εχουν περισσοτερες γνωσεις απο εμενα !
Απο οτι καταλαβα και απο τα λεγομενα του συλλογου αλλα και απο αυτα που διαβασα ειναι οτι βασικα αν παρεις ενα σκαφος απο την Ελλαδα ΔΕΝ εχεις κανενα προβλημα και ολλο τον Πλανητη να γυρισεις Εκει δεν υπαρχει θεμα αναγνωρισης η οχι ...Οπως και μιας και βλεπω με τι <<χαλαρωτητα>> νοικιαζουμε στους ξενους εμεις λογικα σε αρκετες χωρες θα υπαρχει μια ιδια χαλαρωτητα και εκει (για να παρουν το παραδακι τους ) ...Το μονο που παραμενει <<μελανο>> στην ακρη του μυαλου μου και αχρειαστο να ειναι σε ΟΛΟΥΣ μας ειναι σε περιπτωση ατυχηματος (στο εξωτερικο) τι μπορει να συμβαινει (ασχετα με το αν ειναι νοικιαρικο η οχι το σκαφος σου) ...
Τες πα τι να ξαναλεμε ειμαστε οτι να ειναι ως χωρα !!!

synthiaii
26-09-2008, 12:56
Και στην Αμερική (Καλιφόρνια) ισχύουν τα Ελληνικά διπλώματα (πλαστικοποιημένες κάρτες) που αναγράφουν τα στοιχεία του σκίπερ και στα Αγγλικά, όπως και σε όλο τον κόσμο .Ειναι διπλώματα αθλητικής εγκρισης
.
Στην Ελλάδα κάποια στιγμή τέθηκε θέμα εγκυρότητας τους μάλλον γιά εισπρακτικούς λόγους, η κατάσταση στην χώρα μας οπως και σε πολά άλλα ζητήματα είναι φλού λόγο μη συνεργασίας των αρμοδίων αρχών.

Οσοι κάνετε μίλια βρήτε τρόπο να τα κταγράφετε, οι ασχολούμενοι επαγγελματικά. ( Πρέπει να βγάλεις την σχολή με τα σωστικά)- (Ασπρόπυργο)
πάντα γιά τούς επαγγελματίες.

Τώρα εάν υπάρχουν άσχετοι νέοι (πτυχιούχοι) ΝΑΙ υπάρχουν και ειναι το μεγάλυτερο ποσοστό. Μόνο ελάχιστοι από κάθε μαθητική σειρά πραγματικά γίνονται ιστιοπλόοι γιατί πραγματικά αγαπούν το άθλημα ( γιατί ως αθλητές εκπεδεύονται υπό το νομικό πλαίσιο ως έχει).

Γιατί οι σχολές βγάζουν άσχετους μαθητές ;
Γιατί ξέρουν ακριβώς τι γίνεται , γιατί αυτό που προσφέρουν πραγματικά είναι σεμηνάρια γνωρημίας του αθλήματος , εάν θέλουν να βγάζουν πραγματικούς ιστιοπλόους οι χρόνοι εκμάθησης θα πρέπει να δεκαπλασιαστούν με οτι αυτό συνεπάγεται.
(ποιός θα πάταγε ; και τα χρήματα εκμάθησης ; οι εισπράξεις των σχολών ομίλων;)

Για αυτό παίρνεις την( καρτούλα) και έχεις την γνώση ότι πρέπει να ασχοληθείς πραγματικά για να γίνεις γνώστης της ιστιοπλοίας, ο καλός δάσκαλος αυτό πρέπει να σου μεταφέρει περισότερο από το αν ξέρεις να κάνεις καντιλίτσα

Τώρα εάν μισθώσεις σκάφος και το παίξεις καπετάνιος τότε καλά να πάθεις.
Στην αρχή με πραγματικό σκίπερ και σιγά,σιγά εάν πράγματι σε γοητεύει ακόμα το σπόρ στηρίξου στα πόδια σου και ανοίξου μόνος σου.

Καλές πλεύσεις , ευχαριστώ.

synthiaii

Nemo31
26-09-2008, 13:54
Εγώ έχω δίπλωμα από τον ΝΟΠΦ από το 2002. Βέβαια εάν έβγαινα στην θάλασσα με αυτό το δίπλωμα θα έκλαιγε ή γέλαγε κόσμος !!!
Εννοώ ότι θεωρητικά μπορεί να έχεις μάθει κάποια βασικά πράγματα, αλλά πρακτικά τίποτα (προσωπικά μιλάω)

Spyros87
26-09-2008, 14:12
Ετσι ειναι. την εμπειρια δυστυχως δεν την αντικαθιστα κανενα διπλωμα σε οτιδηποτε και αν κανεις

Κουμπαρος
29-09-2008, 08:35
Ετσι ειναι. την εμπειρια δυστυχως δεν την αντικαθιστα κανενα διπλωμα σε οτιδηποτε και αν κανεις


Φίλε εδώ θα διαφωνήσω κάπως μαζί σου. Γενικά για να μάθεις καλή ιστιοπλοία και γενικά να χειρίζεσαι ένα σκάφος δεν πρέπει να υποτιμάς την θεωρία. Πηγαίνοντας αγώνες και ταξίδια, βλέπωντας και ακούγοντας τους άλλους και γενικά ζώντας την εμπειρία θα μάθεις φυσικά πάλι (γι αυτό λέω ‘κάπως’). Αν θες όμως να μάθεις πιο γρήγορα και να έχεις την αυτοπεποίθηση να αντιμετωπίσεις καινούργιες καταστάσεις καλό είναι να ξέρεις έστω την θεωρία από πριν και να προσπαθήσεις να την εφαρμόσεις.
Δεν σου παριστάνω τον δάσκαλο. Απέχω μακράν από αυτό το στάδιο. Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι ιστιοπλόοι από μένα. Απλά από την δική μου μικρή εμπειρία και επειδή έχω και δικό μου σκάφος βλέπω πως χρειάζεται η θεωρητική γνώση πέρα από την πρακτική. Ειδικά αν είσαι άπειρος με ένα τιμόνι στο χέρι και γνωρίζεις πράγματα μόνο σε θεωρητικό επίπεδο (απο κει δεν ξεκινάμε όλοι;) Η ευθύνη που νοιώθεις ειδικά όταν ταξιδεύεις με την οικογένεια σου ή ακόμη και με φίλους σε κάποιο αγώνα είναι τεράστια. Προσπαθείς να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε κατάσταση πριν ακόμη συμβεί. Προσπαθείς να βρεις λύσεις (σε οποιεσδήποτε καταστάσεις, όχι απαραίτητα δύσκολες) και σε κάποιες φάσεις ίσως πεις από μέσα σου ‘αυτό κάπου το διάβασα, θα ενεργήσω με αυτό τον τρόπο’. Πρώτος αγώνας που έτυχε να πάω με το σκάφος μου ως σκίπερ, με εντελώς άπειρο πλήρωμα, πέτυχα 34 κόμβους φαινόμενο στα όρτσα και 3 μέτρα κύμα. Συνθήκες διασκεδαστικές για κάποιους έμπειρους, πρωτόγνωρες για μένα. Εφαρμόζωντας την θεωρία που είχα διαβάσει για το πως να τιμονέυω ένα σκάφος στο δύσκολο καιρό κατάφερα να ολοκληρώσω τον αγώνα χωρίς να ταλαιπωρήσω ιδιαίτερα το πλήρωμα ή το σκάφος και προπαντώς με ασφάλεια. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά.
Κάποιος φίλος από το φορουμ μου έστειλέ κάποτε ένα οδηγό της North τον οποίο διάβασα πολλές φορές (και ακόμη διαβάζω) και με βοήθησε αφάνταστα στο να γίνω καλύτερος στους αγώνες. Σημαντικότατη η βοήθεια που μου πρόσφερε η θεωρία αυτού του βιβλίου.
Η γνώση της θεωρίας είναι σημαντική σε πολλά πράγματα. Συντηρήσεις, μηχανικές βλάβες, τριμαρίσματα, πρώτες βοήθεις κτλ, κτλ, κτλ, κτλ.
Η συμβουλή μου, επείδή απ’ ότι είδα και σε άλλες απαντήσεις σου είσαι σχετικά καινούργιος στο χώρο, είναι να διαβάζεις οτιδήποτε βρεθεί στα χέρια σου για το αντικείμενο, πέρα από αυτά τα βασικά που διδάσκει μια σχολή. Θα εκπλαγείς πόσο χρήσιμα θα σου φανούν στην πράξη.
Καλές και ασφαλής πλέυσεις να εχουμε.

chrondi
02-10-2008, 20:14
Έχω την εντύπωση ότι παρεξήγησες το μήνυμα του Spyros87. Εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα ως «καλή η θεωρία, αλλά από μόνη της δεν φθάνει - χρειάζεται εμπειρία». Αυτό δεν σημαίνει ότι η θεωρία είναι άχρηστη: όλοι ξέρουμε καλά ότι η θεωρία γίνεται (καλύτερα) κατανοητή όταν διαθέτουμε σχετική εμπειρία.

Spyros87
02-10-2008, 22:09
Ακριβως chrondi αυτο εννοουσα....

Κουμπαρος
03-10-2008, 07:52
Ε τότε θα συμφωνήσω και γω μαζί σας τώρα που έγινε πιο ξεκάθαρο.

evridiki
09-10-2008, 08:48
Βλεποντας οτι ενδιαφερεστε αρκετοι για το αθλημα...οσοι εχουμε διπλωματα μπορουμε να νοικιασουμε ενα σκαφος και να βγουμε στον Σαρωνικο για προπονηση. Φυσικα με καλο καιρο σχετικα και να υπαρχουν δυο ατομα που ραγματικα να ξερουν καλα ιστιοπλοια.... Εγω σιγουρα δεν αναλαμβανω την ευθυνη...Φυσικα αν καποιος εχει σκαφος και θελει κοσμο...ας δηλωθει το ενδιαφερων... Γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να οργονωθουμε αφου ειμαστε αγνωστοι μεταξυ μας αρκετοι αλλα το παν ειναι η αρχη....Ακομα και συναντηση μπορουμε να κανουμε για ενα καφε....

mariner
10-10-2008, 07:31
Βλεποντας οτι ενδιαφερεστε αρκετοι για το αθλημα...οσοι εχουμε διπλωματα μπορουμε να νοικιασουμε ενα σκαφος και να βγουμε στον Σαρωνικο για προπονηση. Φυσικα με καλο καιρο σχετικα και να υπαρχουν δυο ατομα που ραγματικα να ξερουν καλα ιστιοπλοια.... Εγω σιγουρα δεν αναλαμβανω την ευθυνη...Φυσικα αν καποιος εχει σκαφος και θελει κοσμο...ας δηλωθει το ενδιαφερων... Γνωριζω οτι ειναι δυσκολο να οργονωθουμε αφου ειμαστε αγνωστοι μεταξυ μας αρκετοι αλλα το παν ειναι η αρχη....Ακομα και συναντηση μπορουμε να κανουμε για ενα καφε....

Τι θα λέγατε αν αντί να νοικιάσετε ένα σκάφος να έρθετε Χαλκίδα να βγούμε με τα δικά μας σκάφη για βόλτα - προπόνηση;

Enigma
10-10-2008, 09:24
Εγω mariner (αν με θελεται) απο τωρα σε ..<<κλεινω>> γιατι εκτος απο λατρης της ιστιοπλοιας ειμαι και λατρης της Χαλκιδας και δεν χανω <<δικαιολογιες>>για να παω ...Αλλωστε ολα μου τα παιδικα χρονια εκει τα μεγαλωσα σε βαθμο να με θεωρω Χαλκιδεο

erwdios
10-10-2008, 09:36
Επειδή μ' ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να ξεσκουριάσω μετά από τόσο καιρό αποχής από τη θάλασσα, οι προτάσεις για ιστιοπλοϊκές εξόδους είναι ευπρόσδεκτες. Μάλλον πρέπει κάποιος να κάνει την πρώτη κίνηση.

caterina75
10-10-2008, 13:33
Τι θα λέγατε αν αντί να νοικιάσετε ένα σκάφος να έρθετε Χαλκίδα να βγούμε με τα δικά μας σκάφη για βόλτα - προπόνηση;

Heh .... την ξέρεις την απάντηση!!!!

W.G.F.D.
11-10-2008, 14:26
Έχω το δίπλωμα ανοιχτής θαλάσσης από τον Ναυτικό Αθλητικό Όμιλο Κέρκυρας εδώ και 4-5 χρόνια. Ερχόμενη όμως στην Αθήνα με τις σπουδές και τα εκπαιδευτικά ταξίδια, το έχω αφήσει το άθλημα. Εάν υπάρχει καμιά ομάδα εδώ στη Αθήνα, θα ήθελα να πάρω μέρος :-)

evridiki
13-10-2008, 09:51
και εγω ειμαι μεσα...:D

Nemo31
13-10-2008, 10:01
Εγω είμαι μέσα και βάζω και την βάρκα:)

synthiaii
13-10-2008, 12:31
Ισως, κανονίσω κάτι γιά τους φίλους ιστιοπλόους στον Πόρτο Ράφτι (Μεσόγεια Αττικής).
Ευχαριστώ

PanKok
14-10-2008, 08:31
Μέσα κι εγώ! 8-)

Nikolass
19-10-2008, 12:37
Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
(εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Maroulis Nikos
19-10-2008, 12:42
Τι θα λέγατε αν αντί να νοικιάσετε ένα σκάφος να έρθετε Χαλκίδα να βγούμε με τα δικά μας σκάφη για βόλτα - προπόνηση;

Πολυ κλαή ιδέα ;)

Nikolass
19-10-2008, 22:00
Μπηκα αποτομα.....και αχαρα.....

Κουμπαρος
20-10-2008, 08:38
Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
(εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων


1. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει στην Ελλάδα αλλά φαντάζομαι πως το δίπλωμα χειριστή ταχύπλοου έχει σχέση με 'ταχύπλοα' όπως τα ορίζει η νομοθεσία βάση ταχύτητας που αναπτύσει. Δεν θυμάμαι πόσο κόμβοι είναι αλλά σίγουρα περισσότεροι από αυτούς που μπορεί να αναπτύξει ένα ιστιοφόρο. Λίγο γελοία νομοθεσία ομολογώ. Άρα όχι δεν χρειάζεσαι δίπλωμα (βάση νόμου).
2. Εξαρτάται από την σχολή θα έλεγα. Κάποια πράγματα είναι κοινά (ναυσιπλοία, χειρισμοί με μηχανή, κανόνες προτεραιότητας με μηχανή, φώτα πλοήγησης κτλ).
3. Σίγουρα υπάρχει όριο. Τα ιστιοφόρα είναι (συνήθως) σκάφη εκτοπίσματος. Έχουν δηλαδή μια μέγιστη θεωρητική ταχύτητα σε σχέση με την γάστρα που διαθέτουν και την ίσαλο γραμμή τους. Μια μεγαλύτερη από την ιδανική μηχανή δεν θα αυξήσει την ταχύτητα τους αλλά απλά θα 'ξενερίζει' η προπέλα.

evridiki
20-10-2008, 09:20
Xαιρετω την καλη παρεα.Ειμαι κατοχος διπλωματος ταχυπλοου σκαφους και εχω 3 φουσκωτα μεχρι τωρα,Θα ηθελα να βγαλω και για ιστιοπλοικο,
(εχω βρει ενα 7,20 μετρα,θελει μια μικρη συντηρηση,ευτυχως πιανουν τα χερια μου).
Διαβαζοντας στο φορουμ ειδα οτι γινεται χαμος με τα παραθυρακια και θελω αν ξερει καποιος να με πει.....
1.Χρειαζομαι και διπλωμα ιστιοπλοου αν πλοηγω ενα ιστιοπλοικο η ιστιοφορο ΧΩΡΙΣ τα πανια αλλα με την μηχανη εξωλεμβια η οχι?
2.Αν δωσω τα ξαναδινω ολα απο την αρχη η κραταω κατι απο το ταχυπλοο?
3.Υπαρχει οριο μεγιστης εξωλεμβιας για τα ιστιοπλοικα....καταλαβατε που το παω.....
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Καλημερα και απο μενα.
1. Χρειαζεται αδεια διακυβερνησης ιστιοπλοιοκου σκαφους.
2. Τα μαθηματα ειναι δυο μηνες και οι εξετασεις διαφορετικες απο τα ταχυπλοα. Οποτε "δεν κρατας" κατι.
3. Δεν το γνωρζω. Εξαρταται ισως απο το κατασκευαστη και βασικα αν εχεις κανει μετατροπη της μηχανης....Λογικα το σκεφτομαι...κατι θα υπαρχει.

vas
20-10-2008, 10:01
_____________________________

Nikolass
20-10-2008, 12:25
Καταρχην να σας ευχαριστησω που μου απαντησατε.
Απο οτι βλεπω διηστανται οι αποψεις,αν δεν ειναι αγενεια να συγκρινω ενα τζοβενο με μια ενα super-moderator.Φανταζομαι ο/η Ευριδικη το εψαξε πριν απαντησει.
Μου αρεσει η ιδεα των πανιων εκανα surf παλια οποτε καταλαβαινω περιπου πως λειτουργει,το βρηκα πολυ φθηνα,αλλα αρχιζει να γινεται περιπλοκο:
επισκευη σκαφους(ξυσιμο-βαψιμο+κατι ψιλα μεσα),εξωλεμβιες,tender,πανια,διπλωμα,γερανος, θεση σκαφους που να μην φοβασαι......(αυτα λειπουν για να το βουτηξω)...
Νομιζα οτι ηταν φθηνο αυτο που βρηκα....Ξερει κανεις πληρωνω και εφορια...?7,20 μετρα...
Μου φαινεται θα παω για ξυλινο/πολυεστερικο αναλογης καταστασης....
Παντως αν τελικα παρω το ιστιοπλοικο θα χαρω πολυ να ειμαι μελος αυτης της ομορφης απο οτι βλεπω παρεα!

Κουμπαρος
20-10-2008, 13:39
Νικόλα είμαι σίγουρος πως η Ευρυδίκη ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα καλύτερα από μένα που μένω Κύπρο. Τουλάχιστο έδώ βάση νομοθεσίας (ευρωπαικές οδηγίες όμως) "Ταχύπλοο σκάφος σημαίνει μηχανοκίνητο σκάφος όχι μεγαλύτερου από δεκαπέντε (15) μέτρα που μπορεί να αναπτύξει ταχύτητα δεκαπέντε (15) τουλάχιστο κόμβων". Γι αυτά τα ταχύπλοα απαιτείται άδεια χειριστή ταχύπλου (γίνονται εξετάσεις θεωρητικές και πρακτικές). Αντιθέτως για ιστιοπλοικά, γι αυτό και το θεώρησα γελοίο, δεν χρειάζεται τίποτα. Δηλαδή εγώ που έχω σκάφος 11 μέτρα δεν με αναγκάζει η νομοθεσία να έχω δίπλωμα καπετάνιου ή ξέρω γω κάτι συγκεκριμένο (το αν έχω ή όχι κάποιο δίπλωμα από μια ιδιωτική σχολή είναι βέβαια άλλη ιστορία).
Σχετικά με την εμπειρία του σερφ πίστεψε με θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Έχω 15ετή εμπειρία στο σερφ και είναι απίστευτο το πόσα πολλά σε διδάσκει σε θέματα ιστιοπλοίας.
Καλώς να ορίσεις στο μαγικό κόσμο των πανάδων.
ΥΓ: Οσο για τις συντηρήσεις.....

Enigma
20-10-2008, 14:22
Να πω και εγω με την μικρη μου γνωση οτι οπως τα λεει ο κουμπαρος τα ξερω..Οτι μιας και δεν ειναι ταχυπλοο και ειναι λεμβος (μικροτερο των 10μ) δεν θες τιποτα ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ για μηχανοκινηση ....Αν βιραρεις πανια ....θες διπλωμα ιστιοπλοιας
Παντως ειναι ωραια εμπειρια τα μαθηματα και θα σου ελεγα παρεις η οχι το σκαφος που λες οτι αξιζει τον <<κοπο>> να τα κανεις ..Αν συνυπολογισεις οτι ειναι και ιδιαιτερα προσητες οι τιμες σε σχεση με αυτο που <περνεις>>!!!!
Εφορια αν ΔΕΝ λες για φπα .....μεχρι τα 10 μετρα ....αν δεν αλλαξε τιποτα ...δεν πλερω!!

ps Κουμπαρε εχω κατσει στην οθονη του υπολογιστη εκει που τελειωνεις με την φραση <<ΥΓ: Οσο για τις συντηρήσεις.....>> ...... και περιμενω συνεχεια !!:D

Κουμπαρος
20-10-2008, 14:59
ps Κουμπαρε εχω κατσει στην οθονη του υπολογιστη εκει που τελειωνεις με την φραση <<ΥΓ: Οσο για τις συντηρήσεις.....>> ...... και περιμενω συνεχεια !!:D


...... ή βάζεις χρόνο (τουλάχιστο σε ότι πιάνουν τα χέρια σου) ή βάζεις χρήμα.

Παναγιώτης
20-10-2008, 15:28
Το είχαμε δεί παλιότερα σε αυτό το θέμα όταν συζητούσαμε τι δυνατότητες έχεις με το δίπλωμα ιστιοπλοϊας ανοιχτής θαλάσσης που ορίζονται με το Νόμο Νόμο 1940/1991 (με αυτρό το νόμο θεσμοθετ΄'ηθηκαν και τα δπλώματα ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης...

Σύμφωνα με το Νόμο 1940/1991 μπορείς να κυβερνήσεις σκάφος μέχρι 100 ΚΟΧ:
"'Αρθρο 11
Λειτουργία σχολείων κυβερνητών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης και έκδοση αδειών διακυβέρνησης αυτών.


1. Με άδεια του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας μπορεί να επιτρέπεται η ίδρυση και λειτουργία σχολείων προς εκπαίδευση υποψηφίων για την απόκτηση άδειας κυβερνήτη πλοίου αναψυχής ιδιωτικής χρήσης μέχρι 100 ΚΟΧ, σε ιστιοπλοϊκούς και ναυτικούς ομίλους ναυταθλητικά σωματεία και συλλόγους, καθώς και ιδιωτικές σχολές ιστιοπλοϊας, που λειτουργούν
νόμιμα στην Ελλάδα."

Που να μην είναι όμως ταχύπλοο οπότε χρειάζεσαι άδεια ταχυπλοόυ σύμφωνα με την ΥΑ 313 1999 ΦΕΚ 444 Β 1999 "Γενικός Κανονισμός Λιμένα αρ 20. Σύμφωνα με την ίδια ΥΑ ο αρισμός του ταχυπλοου:

"1. "ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΚΑΦΟΣ". Κάθε μηχανοκίνητο σκάφος αναψυχής το οποίο είναι ιδιωτικής χρήσης ή εκμισθώνεται ή χρησιμοποιείται από τον εκμισθωτή και

α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή


β) είναι πνευστού τύπου (φουσκωτό) στο σύνολό του ή σε μέρος αυτού ή ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής είναι διπλής ή πολλαπλής γάστρας ή γάστρας τύπου V και φέρει

-εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ ή

-εσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-εσωλέμβια πετρελαιομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 50 ΗΡ ή


γ) ανεξάρτητα από τον τύπο ή το υλικό κατασκευής του φέρει μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ και έχει σύστημα πρόωσης με υδραυλική αντίδραση (water jet). Ταχύπλοο επίσης θεωρείται το θαλάσσιο μοτοποδήλατο και το HΟVER CRAFT ,η έννοια των οποίων δίνεται στον παρόντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα.

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων: "τσερνίκι", "βαρκαλάς", "πέραμα", "τρεχαντήρι", "λίμπερτυ", "κούντουλα" , "υδραίϊκο" και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας".

***Η εντός " " παράγραφος 1 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 2 της ΥΑ 3131.1/19/99 ΦΕΚ Β'9/13-1-2000

Nikolass
21-10-2008, 11:57
Αφου ξαναευχαριστησω να πω οτι παλι διηστανται οι αποψεις.....και ξαναμπερδευτηκα....Δηλαδη αν δηλωσω κατοικια την Κυπρο η Ιταλια η καπου,δεν χρειαζομαι διπλωμα
ενω αν δηλωνω Ελλας θελω.....?Ας δυσκολεψουμε λιγο ακομα την συζητηση

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων: "τσερνίκι", "βαρκαλάς", "πέραμα", "τρεχαντήρι", "λίμπερτυ", "κούντουλα" , "υδραίϊκο" και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας".

Aρα αν παρω ενα τετοιου τυπου μεχρι 10 μετρα και δηλωμενους 15 κομβους,δε θελω διπλωμα...?Παραμπερδευτηκα
Φιλε μου Παναγιωτη το αρθρο που παραθετεις ειναι λιγο θολο?Ειναι υποχρεωτικο η οχι το διπλωμα?ασχετως αν θελω η οχι να παρω διπλωμα.....

Επισης αν πατενταρω το φουσκωτο μου και βαλω ενα πανι(μη γελατε το σκεφτομαι) θελω αδεια ιστιοπλοου?

Ευχαριστω και παλι την ωραια παρεα,αρχιζει και με αρεσει πολυ αυτο το φορουμ.

Παναγιώτης
21-10-2008, 12:31
Αν είσαι πολίτης κάποιας χώρας της ΕΕ και μία δεξιότητα αναγνωρίζεται σε αυτή, αναγνωρίζεται και στην Ελλάδα. Οπότε αν μεταναστευσεις τότε ισχύει αυτό που ισχύει εκεί. Γενικά αν έχεις ένα βαρκάκι ή καικάκι παραδοσιακό δεν χρειάζεσαι τίποτα. Αν θες να πάρεις βαρκάκι με εξωλέμβια μηχανή μικρότερη από 15 ίππους (αυτό σημαίνει το HP) πάλι τίποτα. Αν είναι η εξωλέμβια μεγαλύτερη από 15 ίππους ή αν πάρεις τζετ σκι (και ότι είπαμε παραπάνω ότι θεωρείτραι ταχύπλοο) θέλεις δίπλωμα ταχυπλόου. Αν είναι ιστιοφόρο ή στη βάρκα θέλεις να βάζεις επιβάτες τοτε θέλεις κάποια απόδειξη ότι ξέρεις α κυβερνάς τέτοιο σκάφος η πιο έυκολη λύση αν δεν θες να πας σε σχολή Εμπορικού ναυτικού είναι το δίπλωμα ιστιοπλοΐας ανοιχτής θαλάσσης και να επιβαίνει και κ΄'αποιος δε'ύτερος με δίπλωμα. Το ίδιο χρειάζεται για να νοικίασεις ιστιοπλοΐκό σκάφος (δεν ξέρω αν νοικίαζονται και άλλου είδουςσκάφη). Ρίξε και μια ματιά στα παρακάτω:

Ν1940/1991 (Άρθρο 11 παράγραφος 2 "Με αποφάσεις του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις ίδρυσης και λειτουργίας των πιο πάνω σχολείων καθώς και της έκδοσης των σχετικών αδειών κυβερνητικών σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης. Με τις αποφάσεις αυτές ρυθμίζεται κάθε θέμα σχετικό με τα προσόντα και την εκπαίδευση των υποψηφίων, τα προσόντα των διδασκόντων, την εξεταστέα ύλη, τη διαδικασία και τον τρόπο των εξετάσεων, τη σύνθεση των εξεταστικών επιτροπών, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά των υποψηφίων, την αρμοδιότητα για την έκδοση και αναγνώριση των αδειών κυβερνητών, την εξαίρεση ορισμένων κατηγοριών ατόμων από τις εξετάσεις και τον τρόπο έκδοσης των αδειών σε αυτά, τον τύπο των χορηγούμενων αδειών, την έκταση του δικαιώματος διακυβέρνησης, που θα παρέχουν οι σχετικές άδειες ανάλογα με το μήκος τη χωρητικότητα ή την έκταση των εκτελούμενων ταξιδίων καθώς και κάθε άλλο συναφές θέμα" ξ
ΥΑ 334/2004, ΦΕΚ 478 Β 2004
1. Καθορίζουμε τα προσόντα του Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής (ιστιοφόρου ή μηχανοκίνητου) όταν σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγρ. 2 του άρθρου 5 του Ν. 2743/99 (ΦΕΚ 211 Α), όπως αντικαταστάθηκε από τις διατάξεις της παραγρ. 14(α) του άρθρου 40 του Ν. 3182/2003 (ΦΕΚ 220 Α), εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετεί σ' αυτό Πλοίαρχος και πλήρωμα ως ακολούθως:

Α) Ο Κυβερνήτης ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Εμπορικού Ναυτικού (Ε.Ν.) Γ τουλάχιστον Τάξης ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη "τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 39) όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης ιστιοφόρου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής, που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται κατ' εξουσιοδότηση της παραγ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91 (ΦΕΚ Α 40), όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99 ή

ε) Αποδεικτικού παρακολούθησης, μαθημάτων του σχολείου Κυβερνητών σκαφών αναψυχής που είχε λειτουργήσει κατά το παρελθόν στο ΥΕΝ ή

στ) Βεβαίωσης της σχολής Ναυτικών Δοκίμων περί επιτυχούς αποφοίτησης από τον πρακτικό και θεωρητικό κύκλο εκπαίδευσης στην ιστιοπλοϊα ή

ζ) Άδειας Γ΄ τουλάχιστον κατηγορίας προπονητή ιστιοπλοϊας της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού ή

η) Πτυχίου του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού(ΤΕΦΑΑ) με ειδικότητα ιστιοπλοϊας ή

θ) Πτυχίου, διπλώματος ή άλλου αποδεικτικού επιτυχούς αποφοίτησης από Σχολή Ιστιοπλοϊας Ναυτικών Ομίλων ή Ναυταθλητικών Σωματείων ή Συλλόγων που έχουν αναγνωρισθεί από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ή ιδιωτικών σχολών ιστιοπλοϊας που λειτουργούν με άδεια του Νομάρχη, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, από το οποίο αποδεικνύεται η ικανότητα διακυβέρνησης ιστιoφόρoυ σκάφους ανοικτής θαλάσσης ή

ι) Βεβαίωσης της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας, θεωρημένης από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού σύμφωνα με την οποία έχει λάβει μέρος ως Κυβερνήτης σε σκάφη ολικού μήκους άνω των επτά (7) μέτρων σε αγώνες του επίσημου προγράμματος της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας συνολικής διαδρομής δύο τουλάχιστον χιλιάδων (2000) ναυτικών μιλίων.

Β) Ο Κυβερνήτης Μηχανοκίνητου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής είναι κάτοχος:

α) Πτυχίου Κυβερνήτη Γ΄ τουλάχιστον τάξης Ε.Ν. ή

β) Πτυχίου Κυβερνήτη τουριστικών θαλαμηγών του Π.Δ. 264/77 (ΦΕΚ Α 90), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 54/96 (ΦΕΚ Α 47) ή του Π.Δ. 243/98(ΦΕΚ Α 181) ή

γ) Πτυχίου Κυβερνήτη Ρυμουλκών ή

δ) Άδειας διακυβέρνησης μηχανοκίνητου ιδιωτικού πλοίου αναψυχής που προβλέπεται με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας που εκδίδεται κατ΄ εξουσιοδότηση της παραγρ. 2 του άρθρου 11 του Ν. 1940/91, όπως τροποποιήθηκε με την παραγρ. 6 του άρθρου 9 του Ν. 2743/99, ή

ε) Άδειας χειριστή ταχυπλόου σκάφους που εκδίδεται από τις Λιμενικές Αρχές της χώρας ή αντίστοιχης άδειας που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί από χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) και Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών (ΕΖΕΣ) πλην Ελβετίας.

" 2. Εναλλακτικά των περιπτώσεων (Α) ή (Β) της προηγούμενης παραγράφου 1, η ναυτική ικανότητα και εμπειρία Κυβερνήτη επαγγελματικού πλοίου αναψυχής αποδεικνύεται από αντίστοιχο πιστοποιητικό που έχει εκδοθεί ή αναγνωρισθεί επίσημα από Κρατική Αρχή ξένου κράτους ή από ναυτικό ή ιστιοπλοϊκό όμιλο ή από ιστιοπλοϊκή σχολή του εξωτερικού.

Αν το πιστοποιητικό αυτό δεν έχει εκδοθεί από χώρα κράτος μέλος της Ε.Ε. θα πρέπει να συνοδεύεται από μετάφραση στην Ελληνική ή Αγγλική.

Για την απόδειξη της εγκυρότητας των πιο πάνω αναφερομένων πιστοποιητικών και τυχόν μεταφράσεών τους καθώς και της ικανότητας διακυβέρνησης του πλοίου κατατίθεται από τον αναλαμβάνοντα χρέη Κυβερνήτου και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρ. 8 του Ν. 1599/1986 (ΦΕΚ Α΄ 75) μόνον όταν η αρμόδια Λιμενική αρχή αντιμετωπίζει την περίπτωση για πρώτη φορά και δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ύπαρξη και λειτουργία του ομίλου, της σχολής κ.λ.π. που εξέδωσε το σχετικό πιστοποιητικό".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 2 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).


"3. Δεν επιτρέπεται η διακυβέρνηση επαγγελματικού πλοίου αναψυχής του οποίου τα χαρακτηριστικά (είδος, μεταφορική ικανότητα κ.λπ.) δεν καλύπτονται από τυχόν περιορισμούς των αδειών, πτυχίων ή πιστοποιητικών που αναφέρονται στις παρ. 1(Α) περ. (δ), (ε), (στ), (θ), 1(B) περ.(δ) και 2".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Η εντός " " παρ. 3 αντικαταστάθηκε ως άνω από την ΥΑ 3342/13/2004 (ΦΕΚ Β΄ 1330/31.8.2004).

4. Η 3342/06/2000/8.2.2000 απόφαση Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας (ΦΕΚ Β 237) καταργείται.

5. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Πειραιάς, 21 Ιανουαρίου 2004

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ


Αυτό ακριβώς είναι! Δηλαδή ή ένας επιβάτης έχει τα προσόντα Κυβερνήτη ή προσλαμβάνει Κυβερνήτη, που όμως σαν επαγγελαμτίας πρέπει να ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ. Αυτά ορίζονται στο άρθρο 5 του Νόμου 2743/1999 ΦΕΚ 211 Α 1999 "Πλοία αναψυχής,αναστολή συμβιβ.επιλύσεως,πλειστηριασμών κλπ" (που μνημονεύεται στην αρχή της απόφασης στην προηγούμενη απάντηση):

Αρθρο 5

Οργανική σύνθεση - Κυβερνήτης

1. Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας καθορίζεται η οργανική σύνθεση του προσωπικού των επαγγελματικών πλοίων αναψυχής του νόμου αυτού, λαμβανομένων υπόψη των ειδικών χαρακτηριστικών τους.

2. "Ιστιοφόρα ή μηχανοκίνητα επαγγελματικά πλοία αναψυχής, ολικού μήκους μέχρι είκοσι μέτρα, επιτρέπεται να εκναυλώνονται χωρίς να υπηρετούν σε αυτά
πλοίαρχος και πλήρωμα. Στις περιπτώσεις αυτές, με την απόφαση της παραγράφου 3, μπορεί να ορίζονται πρόσθετα μέτρα ασφάλειας των επιβαινόντων και προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος, που αφορούν κυρίως στην επιτρεπόμενη έκταση των πλόων, στον εξοπλισμό ασφαλείας και στη συγκράτηση πετρελαιοειδών και λυμάτων, καθώς και κάθε άλλης ρυπογόνου ουσίας".
Στις περιπτώσεις αυτές τη διακυβέρνησή τους αναλαμβάνει κυβερνήτης, ο οποίος, αν προσλαμβάνεται από τον ναυλωτή, θεωρείται προστηθείς αυτού, όπως ειδικότερα προβλέπεται στο ναυλοσύμφωνο. Σε κάθε περίπτωση ένας από τους επιβάτες, πέραν του κυβερνήτη, πρέπει να έχει ναυτική εμπειρία, την οποία βεβαιώνει με υπεύθυνη δήλωσή του [σ.σ. από εδώ προκύπτει ο γνωστός κανόνας "δύο διπλώματα ή ένα δίπλωμα και μια υπεύθυνη δήλωση"], σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.1599/1986.

*** Το πρώτο εδάφιο της παρ.2 αντικαταστάθηκε ως άνω με την
παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

3. α) Με απόφαση του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, που εκδίδεται ύστερα από γνώμη του Ν.Ε.Ε., καθορίζονται τα προσόντα του κυβερνήτη, ο τρόπος απόδειξης κατοχής τους και κάθε λεπτομέρεια. [σ.σ. είναι η απ΄φαση της προηγούμενης απάντησης]

β) Προκειμένου περί ιστιοφόρου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής της προηγούμενης παραγράφου, ο κυβερνήτης, όταν είναι αλλοδαπός, μπορεί να βεβαιώνει την κατοχή προσόντων κυβερνήτη με υπεύθυνη δήλωσή του, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 1599/1986].

*** Η περ. β΄ της παρ.3 ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ με την παρ.14 άρθρ.40 Ν.3182/2003, ΦΕΚ Α 220/12.9.2003.

4. Οι κυβερνήτες που δεν είναι επιβάτες οφείλουν να έχουν κοινωνική ασφαλιστική κάλυψη. Για το θέμα αυτό εφαρμόζεται η ισχύουσα ασφαλιστική νομοθεσία.

*** ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με την παρ.6 άρθρ.16 Ν.3232/2004,ΦΕΚ Α 48.ορίζεται ότι:
"Οι κυβερνήτες επαγγελματικών πλοίων αναψυχής (ιστιοφόρων ή μηχανοκίνητων), που ορίζονται από το άρθρο 5 του Ν. 2743/1999 (ΦΕΚ 211 Α) και δεν είναι επιβάτες, υπάγονται για την εργασία τους αυτή στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. (Τ.Ε.Β.Ε.)".

Nikolass
22-10-2008, 02:42
Λοιπον...η μητερα μου ειναι Ιταλιδα.Συστηνω ανεπιφυλαχτα εικονικη μεταναστευση....χε χε.Tωρα αρχιζει και καθαριζει το τοπιο.....Ευχαριστω πολυ!
Θα το ψαξω λιγο ακομα και αν μαθω τιποτα προσθετο θα ενημερωσω.Ευχαριστω και παλι

evridiki
29-10-2008, 10:28
Οι τιτλοι δεν εχουν σημασια...πιστεψε με... Σιγουρα σε καθε χωρα ισχυουν διαφορετικα καποια πραγματα... Αλλα ψαχνοντας θα μαθεις και θα δεις πολλα. Καλο κουραγιο :D

Nikolass
29-10-2008, 14:04
...Μου αρεσει που θελησες να το δεις βαθυτερα.Συμφωνω

Κανενας τιτλος δεν εχει σημασια,διανυουμε την εποχη που θα καταλυθουν σιγα σιγα ολοι αυτοι οι δεινοσαυριακοι ακουνητοι τιτλοι,που καταστρεφουν εδω και χρονια
ολες τις αληθινες αξιες.Νομιζω οτι ολοι γενηθηκαμε για να το ψαξουμε,και μεσα απο αυτο να εξελιχθουμε.
Αλλιμονο σε αυτον που δεν το ψαχνει και χαραμιζει αυτο το πανεμορφο δωρο/ταξιδι της ζωης με δεδομενα ψευτικα και οχι αληθινα και δικα του.....
Οσο για το διπλωμα οπως και για πολλες αλλες δηθεν κρατικες υποχρεωσεις/επιβεβαιωσεις συγνωμμη,αλλα θα προσπαθησω να μην παρω.
Θα ψαξω τον αληθινο τροπο οπως εκανα παντα και με βγηκε σε καλο.

Ελπιζω να μην το παρακανα...!χε χε
Με αληθινη αγαπη, Ο Νικος.