PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραδοσιακά Nαυτοπροσκοπικά Σκάφη



Asterias
24-03-2005, 02:45
Καλήσπερα σε όλους τους άγνωστους Φίλους!

Ονομάζομαι Στράτος Μπουμπούκης και είμαι Αρχηγός της πρώτης ομάδας Ναυτοπροσκόπων Κηφισιάς και κυβερνήτης του Ν/Π σκάφους SIRENE II θα ήθελα μέσω αυτης της δημοσιεύσης να εκφράσω την έκπληξή moy για την όλη διαδικασία του ΝΑΥΤΙΛΙΑ.gr είναι παραγματικά ένας αξιόλογος χώρος.

Αφου λοιπόν σας συστήθηκα, θα επιθυμούσα να μου πείτε εάν έχετε δει πότε κάτι «τρελλούς» τύπους να πλέουν στις Ελληνικές Θάλασσες με δεκάκωπα Ναυτοπροσκοπικά Σκάφη με ιστιοφορία............. 2 λατίνια κ ενα φλόκο. Ο ΝΑΙ! Υπάρχουν ακόμα αυτά και χρεισημοποιούνται με το καλύτερο τρόπο, με σεβασμό και συννέση σε ότι προστάζει η Παράδοση και η ιστορία της Ελληνικής Ναυσιπλοΐας. Για όσους έχουν προσέξει αρκετές φορές μας έχει κάνει την τίμη της φιλοξενίας του το περιοδικό Yachts motor & sailing ειδικά όταν βγαίνουμε για τους ετήσιους Πανελλήνιους αγώνες Ν/Π σκαφών στο Φαληρικό όρμο.
(Μεταξύ μας, το θέαμα εκπληκτικό..... γύρω στα 15 λατίνια, να τρέχουν αγώνα, 2 ιστιοδρομίες όρτσα-πρύμα κ 1 ιστιοδρομία Φαληρικός Όρμος-φάρος Αγ.Κοσμά)

Ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία
Στράτος Μπουμπούκης

Asterias
24-03-2005, 02:53
Μια άλλη απορία.......Μηπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί: αν μπορώ να δημοσιεύσω κάποια φωτό του σκάφους μου;

mangos
24-03-2005, 08:56
!!!

Asterias
24-03-2005, 12:28
Ευχαριστώ! Τα κατάφερα...!

Μου τα χάλασες βέβαια λίγο, σχετικά με το στρατιωτικό........ διότι η ύπαρξη του Προσκοπισμού συνεπώς κ του Ναυτοπροσκοπισμού, δεν έχει καμία σχέση με το να ετοιμάσει παιδιά για τη στρατιωτική τους θητεία. Ή ύπαρξη της παγκόσμιας προσκοπικής κίνησης, έχει ώς στόχο και σκοπό, μεσω ενός συστήματος αξιών να συμβάλλει στην διαπαιδαγώγηση των νέων. Για να γίνει πράξη αυτό.. χρεισημοποιούνται κάποια μέσα, όπως είναι τα παραδοσιακά Ναυτοπροσκοπικά σκάφη.

Το σκάφος που έχεις στη φωτογραφία είναι, αν δεν κάνω λάθος, η Μινωική Τριήρης στα ταξίδια της οποίας είχαν συμμετάσχει αρκέτοι Ναυτοπρόσκοποι.

Καλό Π-Σ-Κ σε όλους σας!!! Δε ξέρω για σας...... Έγω φεύγω για Αίγινα-Πόρο, με σκάφος φυσικά, για να συμμετάσχω στην 2η Σχολή Σκάφους Ανοιχτής Θαλάσσης του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων.

efouskayak
25-03-2005, 10:43
ελπίζουμε να μας διηγηθείς ιστορίες απο την άσκηση την Δευτερα :D

mangos
25-03-2005, 16:45
!!!

Asterias
30-03-2005, 00:02
Γει'α σας και πάλι!

Παίδες πέρασα ένα Π-Σ-Κ κλέγοντας απο το γέλιο...! Αυτά για αρχή ομόλογώ ότι δεν είχα πολύ μεγάλη εμπειρία απο σκάφη ανοιχτής θάλασσας, πάντως είναι πολύ κάλη φάση για διακοπούλες ή ότι άλλο...
Βέβαια σε σχέση με τα σκάφη που έμαθα ομολογώ ότι ήταν πάρα πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα...!

mangos
30-03-2005, 07:05
...

kathy_red
30-03-2005, 09:59
Eρώτησεις προς τον Asteria:

1.Aπό τι ηλικία μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με ναυτοπροσκοπισμό?
2.Πόσοι ναυτοπροσκοπικοί σύλλογοι λειτουργούν στην Αττική?
3.Πώς μπορεί κανείς να έρθει σε επικοινωνία μαζί τους?
Έχεις τηλέφωνα ή διευθύνσεις? Μήπως κάποιοι ή κάποιος από αυτούς
έχει σχετικό site?

ευχαριστώ προκαταβολικά

υ.γ. καταλαβαίνω το σκεπτικό-λογική του mango και συμφωνώ μαζί του (αν και δεν έχω σχετική εμπειρία)

Asterias
30-03-2005, 15:43
Καλησπέρα! Χαίρομαι πολύ που θα απαντήσω σε τέτοιες ερωτήσεις!

Λοιπόν, η ηλικία που μπορούν να ξεκινήσουν τα παιδιά στους προσκόπους είναι 7 χρονών κοινώς όταν πάνε στη δευτέρα τάξη του δημοτικού, για τον απλούστατο λόγο ότι τότε έχουν μάθει ανάγνωση γραφή κλπ και μπορούν να ζήσουν το προσκοπικό παιχνίδι χωρίς να βαρεθούν ή κάτι άλλο.

Στην Αττική δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα Ναυτοπροσκοπικά συστήματα υπάρχουν, πάντως σίγουρα κάποιο είναι κοντά σου όπου και αν μένεις!

Απο site μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο δικό μου www.geocities.com/npkifissia στο www.seascouts.gr και στην κεντρική σελίδα του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων www.sep.org.gr

Πάντως για οποιαδήποτε άμεση πληροφορία-επικοινωνία, ή ό,τι χρειαστείς σίγουρα μπορώ να σε βοηθήσω ενεργά.

kathy_red
05-04-2005, 17:36
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη διάθεσή σου να βοηθήσεις
Να σαι καλά και καλωσόρισες στην παρέα μας !!!(συγνώμη που δεν στο είπα νωρίτερα :oops: :oops: )
Μπορώ να ρωτήσω κάτι ακόμη?
Δύναται κάποιος ενήλικας να ξεκινήσει ναυτοπροσκοπισμό ή υπάρχει όριο ηλικίας?
Αν έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει, τι πιθανές δυσκολίες θα αντιμετωπίσει? Υπάρχει κάτι που θεωρείς σκόπιμο ν'αναφέρεις?
Σε ευχαριστώ και πάλι :)

Asterias
06-04-2005, 20:33
Γεια σου κ πάλι!
Μόλις επέστρεψα απο την Εύβοια την οποία κ γύρισα σχεδόν ολόκληρη ψάχνοντας κάποιους χώρους για την καλοκαιρινή κατασκήνωση της Ομάδας μου!!

Κοίτα ηλικιακό όριο δεν υπάρχει, τα παιδιά ξεκινούν απο δευτέρα δημοτικού και μόλις ενηλικιωθεί κάποιος μπορεί να γίνει «βαθμοφόρος» σε προσκοπικό τμήμα. Από εκεί και πέρα, όσο περισσότερο σου αρέσει αυτό που κανείς τόσο περισσότερο κάθεσαι...!

Πρόβλημα ουσιαστικό στην εισδοχή κάποιου παιδιού σε προσκοπικό σύστημα κάποια περιοχής, δεν υπάρχει, ο Προσκοπισμός είναι ανοιχτός σε όλο το κόσμο, σε όλα τα παιδια, χωρίς να υπάρχει καμία απολύτως εξαίρεση σε ότι αφορά χρώμα, φυλή, εθνικότητα, θρησκεία, ειδικές ανάγκες (που δεν χρείζουν απαραίτητη την ύπαρξη ειδικού γιατρού).

Στον τομέα των ενηλίκων εάν ξεπεράσουμε το γεγονός ότι αυτός που θα έρθει πρέπει να έχει σαφή αίσθηση του τι κάνει, διότι παίρνουμε ότι πολυμοτιμότερο έχει μια οικογένεια, το παιδί της και το πάμε εκδρομές, ιστιοπλοϊες, του μαθαίνουμε ένα σωρό πράγματα κλπ, όλα αυτά πρέπει να γίνονται χωρίς την πιθανότητα κάποιου ατυχήματος ή κάτι άλλο κακό προς την σωματική και ψυχική υγεία του όποιου παιδιού.

Από εκεί και πέρα, κάποιος ενήλικας που έρχεται στον Προσκοπισμό κατα την προσωπική μου άποψη πρέπει να συνειδητοποιείσει ότι μπαίνει μέσα σε μια, πραγματικά, μικρή κοινωνία όπου υπάρχει πληθώρα χαρακτήρων, κάτι που έχει και τα καλά του αλλά και τα κακά του.

Γενικότητα: Η Προσκοπική κίνηση είναι ένα τμήμα της κοινωνίας μας και «εξελίσεται» όπως και αυτή απλά αλλάζουν τα μέσα και οι τρόποι που τα περνάμε στα παιδιά μας. Τα εισαγωγικά υπάρχουν διότι οι αξίες του Προσκοπισμού είναι σταθερες απο την Πρώτη κατασκήνωση που έγινε σε ένα νησί της Αγγλίας (Brownsea island) το 1907 και απο τότε έχουν βοηθήσει εκατομμύρια ανθρώπους σε ολόκληρη τη γη.

Α! Και εννοείται πως για να έρθει οποιοσδήποτε στον Προσκοπισμό, πρέπει να γνωρίζει και να δεχτεί τις αξίες του Προσκοπισμού!

Marabou
13-04-2005, 14:56
Geia xara se olous...

file mou asteria ... 8a tous troma3eis tous an8rwpous...

auto pou 8elei na pei o asterias me liga logia einai oti
1. basiko stoixeio tou proskopismou einai to oti einai anoixtos pros olous

2.ta enilika meli tou 8a prepei na einai ek twn pragmatwn afosiomena kai suniditopoiimena kai na empneoun empistosuni kai 8a prepei na ekpaideuointai dia biou prokeimenou na mporoun na dinoun sta paidia omorfes empeireis kai gnwseis me asfaleia. kai

3. O proskopismos einai Kinisi (kai oxi kinima i swmateio i otidipote allo) giati skopos tou einai na e3elissetai oste na einai panta sugxronos...

auta ta oliga...

pantws i epafi paidiwn kai enilikwn me ti 8alassa stous nautoproskopous, epeidi ginetai mesw enos kapws duskolou kai paradosiakou skafous, me liges aneseis...einai (panta kata tin tapini mou apopsi) arketa endiaferousa giati sunduazei ti sunexi ekpaideusi me to paradosiako stoixeio, ti nautiki koulroura kai ton sebasmo sti 8alassa...

Marabou
18-05-2005, 15:27
έχω ανοίξει ένα "album" εδώ στο naytilia με φωτογραφίες από ναυτοπροσκοπικά σκάφη... για όποιον ενδιαφέρεται να ρίξει μιά ματιά...

enjoy

Asterias
18-05-2005, 19:21
Ευχαριστούμε κ Marabou για το άλμπουμ!!!

Ελπίζω να έχουμε σιγα-σιγά περισσότερες φωτογραφίες και περισσότερες απόψεις από το σύνολο της ναυτοπροσκοπικής ειδικότητας.

Είναι σίγουρα ένα κομμάτι της ναυτιλίας που έχει παραμείνει παραδοσιακό στο πέρασμα αρκετών δεκαετιών.

Τα σκάφη μας και η ναυτοπροσκοπική ειδικότητά μας είναι μια τέλεια ερμηνεία, της καλής πλευράς, του στοίχου «όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν»

Ζούμε και εξελισόμαστε σε μια κίνηση νέων, που έχει καταφέρει να κάνει ΠΡΑΞΗ την πολύ δύσκολη και δυσνόητη έννοια της παράδοσης σχεδόν σε όλα της, τα τμήματα.

Asterias
19-02-2008, 23:08
Κυμοθόη 2ο Σύστημα Ναυτοπροσκόπων Ν.Φαλήρου
3103

Hellenarc
18-05-2008, 21:12
Έμαθα από ένα φίλο πως αποφάσισαν οι ναυτοπρόσκοποι να κατασκευάσουν κάποια νέα σκάφη και ζητούν προσφορές.
Είναι πολύ καλή κίνηση και πρέπει να βοηθήσουμε όλοι αυτήν την προσπάθεια
Έχω όμως μερικές απορίες
Και η απορία μου προς τους φίλους Ναυτοπροσκόπους είναι η εξής!
Πως καταλήξατε βρε παιδία σε αυτήν την λίστα για την ξυλεία που ζητάτε να κατασκευαστούν αυτά τα σκάφη?
Είσαστε σίγουροι?
Μήπως πρέπει να απευθυνθείτε και σε Ναυπηγούς οι οποίοι να έχουν σχετική εμπειρία πάνω σε παραδοσιακές κατασκευές και στην για ναυπηγική χρήση ξυλεία.
Γιατί πρέπει αυτές οι βάρκες να γίνουν από πριονιστούς νομείς και όχι από κατά πολύ λεπτότερους ατμιστούς οι οποίοι θα κάνουν την βάρκα πολύ πιο ελαφριά.?

octopus3
29-10-2008, 10:52
Καλημέρα και από εμένα.
Αυτή την στιγμή στην Θεσσαλονίκη ολοκληρώνουμε την κατασκευή μιας ακόμα ναυτοπροσκοπικής βάρκας. Το όνομα αυτής 'Σαλαμινία', και έρχεται να αντικαταστήσει την παλαιότερη ναυτοπροσκοπική βάρκα αυτού του τύπου που κατασκευάστηκε στην Θεσσαλονίκη.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τις φάσεις κατασκευής της, στην οποία συμμετέχουν ενεργά οι ναυτοπρόσκοποι του 3ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Λευκού Πύργου - παιδιά ηλικίας γυμνασίου.
21589


21591


21592


21594


21595
Σύμφωνα με το πρόγραμμα η καθέλκυσή της θα γίνει σε περίπου έναν μήνα, ενώ η επίσημη τελετή ονομασίας της θα γίνει την άνοιξη του 2009 κατά την διάρκεια της ετήσιας επιθεώρησης των σκαφών και πληρωμάτων των ναυτοπροσκόπων.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω βαθύτατα, εκ μέρους όλων των παιδιών του 3ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων, το Ίδρυμα 'Σταύρος Νιάρχος' το οποίο ανέλαβε το κόστος του όλου έργου συμβάλοντας καθοριστικά στην πραγματοποίησή του.

Hellenarc
06-11-2008, 23:48
Μπράβο στην Θεσσαλονίκη
Και σε όλους εσάς που δώσατε τον καλύτερο εαυτό για να σκαρωθεί αυτή η νέα βάρκα !
Ένας σωστός εξαρτισμός και όχι αλουμινένια κατάρτια για να την χαίρονται όλοι
Καλοτάξιδη

north star
24-04-2009, 13:47
Καλοτάξιδο να είναι το νεο σας σκάφος .....όνομα με βαριά κληρονομία για όλους τους ναυτοπροσκόπους της θεσ/νικης.......Σήμερα θα πέσει για πρώτη φορά στα νερα του θερμαικού.....και πάλι τυχερο και καλοτάξιδο να ειναι...

north star
01-05-2009, 00:57
37283
Aλήθεια......φωτογραφίες απο την νέα "Σαλαμινία" δεν θα δούμε ;
37284

octopus3
02-05-2009, 15:30
Καλησπέρα και καλό μήνα.
Αν και με αρκετή καθυστέρηση ολοκληρώσαμε όλη την προετοιμασία και τελικά νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικό.
Για όλους εμάς που δουλέψαμε πάνω στο σκάφος η πρώτη βόλτα ήταν η καλύτερη αποζημίωση. Να και μερικές φώτο από την πρώτη μέρα της βάρκας στο νερό:

37487

37490

37494

37496

37497

cataman
03-05-2009, 00:07
Να δώσω και εγώ με την σειρά μου συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που δούλεψαν για να σκαρωθεί αυτή η νέα καταπληκτική βάρκα. Να είναι πάντα καλοτάξιδη.
Αν και προσωπικά από κάποιες γνωριμίες που έχω με τον κλάδο των αεροπροσκόπων, πιστεύω ότι και οι ναυτοπρόσκοποι ότι κάνουν το κάνουν με μεράκι και πολύ αγάπη και το αποτέλεσμα φαίνεται στις φωτογραφίες που βλέπουμε.
Και πάλι συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

north star
04-05-2009, 00:15
Φανταστικό το αποτέλεσμα .......πραγματικά δεν εχω λόγια να περιγράψω αυτό που βλέπω στης φωτογραφίες που ανέβασες.
Απο όρτσα πως είναι δεν θα μα πεις η το κρατάς για μυστικό για τους αγώνες;Και μια ακόμα ερώτηση......στην παπαδιά πως και υπάρχει φαιό (γκρι) χρώμα και οχι μονο βερνίκι;(τι ρωτάω θα μου πεις τώρα ε;;))Και
πάλι καλοτάξιδο να είναι ......

north star
05-05-2009, 01:29
Για περισσότερα παραδοσιακά Ναυτοπροσκοπικά σκαριά ρίξτε μια ματιά εδώ ...



www.naftoproskopoi.gr/index.php?id=gallery&lang=gr&cat=30 (http://www.naftoproskopoi.gr/index.php?id=gallery&lang=gr&cat=30)

σχεδόν όλος ο στόλος των Ν/Π σκαφών της θεσ/νίκης στην διάθεσή σας ....(σσ ελάχιστα δεν συμμετέχουν)

Μια μακροχρόνια παράδοση για τους Ναυτοπροσκόπους της θεσ/νίκης που δίνει την εκίνηση των θερινών δράσεων τους.....

Υ.Γ. το κάθε Ν/Π σύστημα έχει το δικό του χρωμα στα κουπιά του 1ο 2ο 3ο 4ο
5ο 6ο 7ο Λευκού πύργου και τα 9ο Καλαμαριάς και 20ο Αναλήψεως

north star
16-05-2009, 13:50
Για περισσότερα παραδοσιακά Ναυτοπροσκοπικά σκαριά ρίξτε μια ματιά εδώ ...
www.naftoproskopoi.gr/index.php?id=gallery&lang=gr

ας τα θαυμάσουμε με τα πανιά τους να αρμενίζουν...

(τα ονόματα των σκαφών δεν είναι τα πραγματικά αλλα για ενα παιχνίδι εγινε αλλαγή)

octopus3
29-06-2009, 08:52
Καλημέρα.
Η πλήρως ανακατασκευασμένη ναυτοπροσκοπική λέμβος 'ΣΑΛΑΜΙΝΑ' αφού πέρασε με επιτυχία την επιθεώρηση της, ξεκίνησε να εκτελεί τον σκοπό της. Το ΠΣΚ που μας πέρασε τα παιδιά του 3ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Λευκού Πύργου πραγματοποίησαν ταξίδι με τα τρία - και πάλι μετά από καιρό - σκάφη του συστήματος. Αν και ο καιρός δεν μας έκανε το χατίρι οι εμπειρίες ήταν φανταστικές. Ακολουθούν φώτο από την συμμετοχή της λέμβου 'ΣΑΛΑΜΙΝΙΑ' στο ταξίδι αυτό.
46434

46435

46436

46437

north star
29-06-2009, 12:32
Πραγματικα όμορφο σκαφος.......είναι ανταξιο του ονόματος που εχει.....


.......φυσικα την ιστιοφορία του την πέρασα απο το μικροσκόπιο.......οπως καταλαβες......

με 3 σκαφη .....εκδρομούλα ....μια χαρα....ωραια πραγματα.....ακουω.....

octopus3
29-06-2009, 13:51
Ευχαριστώ για τα όμορφα σχόλια.
Πως την βλέπεις την ιστιοφορία; Τι παρατηρήσεις έχεις να κάνεις;
Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται κάποιες βελτιώσεις. Πρέπει να στρώσουν αντένες και πανιά, να γίνουν αρκετές δοκιμές και με διάφορους καιρούς...
Οι πρώτες παρατηρήσεις πάντως είναι ότι ανεβαίνει σε καλύτερη γωνία τα όρτσα και με μικρότερο εκπεσμό από τα άλλα δυο σκάφη..
Πιστεύω να τα πούμε και από κοντά σε καμμιά γύρα με το σκάφος πιο αργά το καλοκαίρι, όταν θα λείπουν και οι διάφοροι από την βάση ......
Να είμαστε πάντα καλά να βγάζουμε νέα παιδιά στην θάλασσα με τέτοια παραδοσιακά σκάφη..

north star
29-06-2009, 14:40
Φυσικά και θα τα πούμε απο κοντά......οσο για την βόλτα.....μεγάλη μου χαρά να το δρομίσω λιγάκι .....ωραιο αυτο που έγραψες για τους διαφορους απο την βαση.....οσο για την ιστιοφορία απο της φωτο δύσκολα να βγαλεις α κρη...... αν και ο φλόκος δεν μου αρεσε και το πρυμνιό σου είναι ίσως λιγο μπροστα και μικρό......βάλε και άλλες φωτο αν έχεις...αν και σαν το ζωντανό δεν έχει.......α...που θα πατε κατασκήνωση...να ερθω να δω απο κοντα το σκαφος;

octopus3
30-06-2009, 12:18
Καλημέρα.
Στην εκδρομή δεν πήγα και την βάρκα δεν την έχω πλεύσει ακόμη.
Όποιες παρατηρήσεις και σχόλια γίναν είτε παρατηρώντας τα σκάφη απ' έξω είτε από αυτά που μου είπαν τα παιδια που ταξίδεψαν.
Ο φλόκος πράγματι ούτε σε εμένα άρεσε. Τα άλλα πανιά φαίνονται εντάξει. Μου κάνει εντύπωση ότι μου είπαν ότι έχει και μια τάση ορσταρίσματος - μεγαλύτερη στις χαμηλές ταχύτητες. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με την παρατήρηση για μικρό πρυμιό και μπροστά. Τες πα... Αν δεν την πλεύσω και εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Πρέπει να στρώσουν και οι αντένες... Θα δούμε..

north star
30-06-2009, 13:05
Oπως έγραψα και πριν......οσο για την ιστιοφορία απο της φωτο δύσκολα να βγαλεις ακρη......ισως....το πρυμνιό σου είναι λιγο μπροστα και μικρό.Περισσότερα μολις δω την βαρκα απο κοντά....οσο για το ορτσάρισμα μου κάνει και εμένα εντύπωση.....αν είναι έτσι σίγουρα :wink: είναι εντάξει το πρυμνιό....

north star
21-10-2009, 23:41
απο την κατασκήνωση το καλοκαίρι στην Χαλκιδική....

61517

σε σχηματισμό.....

Hellenarc
22-10-2009, 07:14
Oπως έγραψα και πριν......οσο για την ιστιοφορία απο της φωτο δύσκολα να βγαλεις ακρη......ισως....το πρυμνιό σου είναι λιγο μπροστα και μικρό.Περισσότερα μολις δω την βαρκα απο κοντά....οσο για το ορτσάρισμα μου κάνει και εμένα εντύπωση.....αν είναι έτσι σίγουρα :wink: είναι εντάξει το πρυμνιό....

Καλημέρα Καλοί μου Φίλοι Πρόσκοποι
Μελέτη Ιστιοφορίας δεν κάνετε για να ξέρεται εκ των πρότερων που πρέπει να στηθούν τα κατάρτια τις διαστάσεις των πανιών και αν είναι αναγκαίο κάποιο σταθερό έρμα ή γενικά ότι είναι αναγκαίο για να έχει στα υπ’ όψιν του ο κυβερνήτης και το πλήρωμα μιας τέτοιας βάρκας?

octopus3
22-10-2009, 17:00
Αγαπητέ φίλε Hellenarc, δυστυχώς όχι δεν έχει γίνει καμμιά μελέτη για τους συγκεκριμένους τύπους σκαφών. Στο συγκεκριμένο σκάφος - όπως και στα περισσότερα - για την ιστιοφορία ακολουθήθηκαν τα στοιχεία παλιότερων σκαφών. Είναι μια πονεμένη ιστορία τα σκάφη των ναυτοπροσκόπων, και η εξέλιξή τους....

Hellenarc
22-10-2009, 17:26
Φίλε Octopus
Για κάποιους κάποια πράγματα είναι δύσκολα, ίσως γιατί δεν τα γνωρίζουν η γιατί δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία, και για κάποιους είναι παιχνιδάκι.
Προσπάθησα να δημιουργήσω κάποια ερωτηματικά σε παλαιότερο Post αλά δεν έλαβα καμία απάντηση.
Αυτό κάπως μου κακοφάνηκε για συμπεριφορά Προσκόπων.
Αν είναι τα κατάρτια και γενικά η αρματωσιά να κατασκευαστεί με λεπτομερείς παραδοσιακές προδιαγραφές, με μεγάλη μου χαρά να σας κάνω την μελέτη για οποία βάρκα θέλετε, για να ανεβαίνει να κατεβαίνει να παίρνει και βόλτες. Με κατάρτια αλουμινένια και τα υφάσματα σκληρά για τα πανιά σας (αναρωτιέμαι Ο Μίμης δεν βοηθάει)τα οποία εμένα με απωθούν δεν με συγκινεί η περίπτωση. Θα έπρεπε και εσείς να το προσέχατε αυτό το κομμάτι λίγο περισσότερο.

Αν έχεις ναυπηγικές Γραμμές μιας βάρκας στείλτε μου και θα σου πω αν είναι τουλάχιστον σωστά τοποθετημένα τα κατάρτια και αν οι διαστάσεις των πανιών είναι αυτές που πρέπει να είναι.
Καμία βάρκα που δεν έχει κατασκευαστεί με καλούπι δεν είναι ίδια με μια άλλη και ας έχει ίδιες γενικά διαστάσεις

Hellenarc
22-10-2009, 17:42
τα σκάφη στην Θεσσαλονίκη βέβαια από ότι θυμάμαι όταν ζούσα στην μαρίνα της Καλαμαριάς ήταν, νομίζω όλα με ξύλινα αντενοκάταρτα.
Του Πειραιά όμως είναι!!!

octopus3
22-10-2009, 18:31
Και λίγη ιστορία για τα σκάφη αυτά (όσα μπορώ να ξέρω βέβαια γιατί είμαι και μικρός...) : Το πρώτο από αυτά τα σκάφη κατασκευάστηκε το 1949 στην Θεσσαλονίκη. Δεν νομίζω ότι υπήρξε κάποιο αρχικό σχέδιο άλλα προσπάθησαν να φτιάξουν σκάφη που ως σκοπό θα είχαν την εκπαίδευση των νεαρών ναυτοπροσκόπων στην κωπηλασία πρωτίστος και στην ιστιοπλοϊα. Τα σκάφη αυτά είχαν καταβολές στις λέμβους που χρησιμοποιούνται στις σχολές εμποροπλοιάρχων - έτσι μας λέγαν τουλάχιστον. Ανάλογα με τον μάστορα που κατασκεύαζε το σκάφος υπάρχουν και διαφοροποιήσεις. Η ιστιοφορία των σκαφών δεν γνωρίζω πως προέκυψε - αυτό που γνωρίζω είναι ότι αρχίσαμε να κάνουμε μετατροπές στηριζόμενοι κυρίως σε εμπειρίες και ακούσματα και πράγματα που εφαρμόζονταν σε άλλα σκάφη και προσπαθήσαμε να τα μεταφέρουμε στα δικά μας. Έτσι για παράδειγμα κάποια στιγμή άρχισαν να μεγαλώνουν το μέγεθος των ιστίων και σε ύψος και σε μήκος χωρίς να συνυπολογιστεί για παράδειγμα το ότι τα σκάφη αυτά είναι χωρίς καρίνα (10εκ. βάθος) και με βασικές διαστάσεις Μήκος = 8m Πλάτος = 1,8m.. Από την άλλη πλευρά βέβαια υπήρξε και η άποψη να περάσουμε στα πλαστικά σκάφη. Φτιάχτηκαν καλούπια στην Αθήνα και κατασκευάστηκαν αρκετά σκάφη. Η δικαιολογία το κόστος κτήσης και το κόστος συντήρησης.
Το 2000 σε συμβούλιο των εκπαιδευτών των Ελλήνων Ναυτοπροσκόπων υπήρξε η παραδοχή από τους πρωτεργάτες της κίνησης των πλαστικών σκαφών ότι ήταν λάθος η κίνηση για πλαστικά αφού ένας από τους στόχους μας είναι η διατήρηση της παράδοσης.
Βέβαια το τελευταίο 'κατόρθωμα' μας είναι η εισαγωγή στα σκάφη της ειδικότητας ενός τύπου ολλανδικών σκαφών μεταλλικών.
Το όλο θέμα είναι ότι θα μπορούσαμε πλέον να έχουμε έναν σχεδιασμό από την Κεντρική Διοίκηση στην Αθήνα με μελέτες για τα σκάφη που χρησιμοποιούμε αφού πλέον υπάρχει και το κατάλληλο δυναμικό.
Σε κανέναν δεν θέλω να χρεώσω κακή πρόθεση για κάτι, θεωρώ όμως ότι με το να αφήνουμε τόσα χρόνια τα πράγματα να λειτουργούν στον αυτόματο δεν είναι σωστό. Έχουμε τις καλές προθέσεις - να βγάζουμε όσο περισσότερα παιδιά στην θάλασσα με τρόπους κοντά στην ελληνική ναυτική παράδοση, υπάρχει το δυναμικό ότι γίνεται να γίνεται σωστά, μπορούμε να βελτιωθούμε σε πολλά.
Ααα.. και ένα τελευταίο που δεν μου αρέσει και πολύ αλλά βλέπω να πέρνει διαστάσεις στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον : Η εκτεταμένες χρήσεις καμινέτων για να καίνε τα παλιά χρώματα στις βάρκες...
Πρέπει να σε φέρω καμμιά μέρα Hellenarc στον νεώσοικο στην θεσσαλονίκη να το δεις..
Ευπρόσδεκτες οι όποιες παρατηρήσεις και διορθόσεις στα παραπάνω..

octopus3
22-10-2009, 18:39
Είμαι στην δουλέιά και γράφω κατά διαστήματα και δεν είδα τις απαντήσεις σου. Ναι υπάρχει ένα σχέδιο γραμμών των σκαφών που ακολουθείται σαν γενικός οδηγός. Μπορούμε να μιλήσουμε κάποια άλλη στιγμή με πμ και να σου το στείλω. Με ενδιαφέρον παρακολουθώ τα post σου και σε άλλα θέματα αφού τα ξύλινα σκάφη είναι ένα κομμάτι που μου αρέσει και ασχολούμαι.

octopus3
22-10-2009, 18:42
Ναι έχεις δίκιο. Στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον όλες οι βάρκες έχουν ξύλινη αρματωσιά. Σε πιον Μίμη αναφέρεσαι;;; στον Καστερά;;

Hellenarc
22-10-2009, 19:10
Ναι έχεις δίκιο. Στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον όλες οι βάρκες έχουν ξύλινη αρματωσιά. Σε πιον Μίμη αναφέρεσαι;;; στον Καστερά;;

XMMMMM!!! Ναι! αυτόν τον μακριμάλλι. Τον κροκόδειλο ανάμεσα στους αλιγάτορες.

Hellenarc
22-10-2009, 19:12
XMMMMM!!! Ναι! αυτόν τον μακριμάλλι. Τον κροκόδειλο ανάμεσα στους αλιγάτορες.

Δουλεύουν τα πανιά που έφτιαξε?

octopus3
22-10-2009, 19:32
Το σκάφος με τα πανιά που έφτιαξε βγήκε πρώτο στους φετινούς αγώνες των ναυτοπροσκόπων της Θεσσαλονίκης. Βέβαια αυτό από μόνο του δεν ξέρω αν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο - σίγουρα αποτελεί ένδειξη.
Και σίγουρα κάνει ξεκάθαρο τον τρόπο που λειτουργούν τα παιδιά στην θεσσαλονίκη. Τα πανιά αυτά θα αποτελέσουν πρότυπο για άλλα σκάφη. Σου λέει ο άλλος 'αφού κέρδισε τους αγώνες άρα είναι καλά πανιά' και δώσε αντιγραφή και για άλλα σκάφη χωρίς να υπολογίσουμε για παράδειγμα τις διαμήκεις θέσεις των άλμπουρων.
Προσωπικά πάντως μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα σε μήκος στην ποδιά. Δεν γνωρίζω όμως το σκεπτικό με το οποίο τα σχεδίασε και τα έκοψε.

octopus3
22-10-2009, 19:41
Ευκαιρία να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα: Υπάρχει μια διχογνωμία σχετικά με την κατασκευή των αντεννών. Επειδή οι αντέννες για τα σκάφη αυτά φτάνουν - με τα κατά καιρούς μεγαλώματα των πανιών - στα εννιά μέτρα μήκος και επειδή δεν βρίσκουμε :confused: τα κατάλληλα ξύλα για μονοκόμματες αντέννες φτιάχνουμε κολλητές από κομμάτια(οι μάστορες που δουλεύουν για λογαριασμό μας). Υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι όσο περισσότερα κομμάτια κολλάς τόσο καλύτερα για την αντοχή της αντέννας και οι άλλοι που δέχονται ότι με 4 κομμάτια για παράδειγμα είσαι καλά.

Hellenarc
22-10-2009, 20:03
Ευκαιρία να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα: Υπάρχει μια διχογνωμία σχετικά με την κατασκευή των αντεννών. Επειδή οι αντέννες για τα σκάφη αυτά φτάνουν - με τα κατά καιρούς μεγαλώματα των πανιών - στα εννιά μέτρα μήκος και επειδή δεν βρίσκουμε :confused: τα κατάλληλα ξύλα για μονοκόμματες αντέννες φτιάχνουμε κολλητές από κομμάτια(οι μάστορες που δουλεύουν για λογαριασμό μας). Υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι όσο περισσότερα κομμάτια κολλάς τόσο καλύτερα για την αντοχή της αντέννας και οι άλλοι που δέχονται ότι με 4 κομμάτια για παράδειγμα είσαι καλά.

όσο μεγαλύτερο το εμβαδόν της επιφάνειας κόλλησης τόσο μικρότερα τα κομμάτια για μια δεδομένη διάμετρο. Όσο μικρότερα τα κομμάτια τόσο περισσότερα.
Άρα πολλές κληματόβεργες μας έλεγαν στο δημοτικό τόσο δυσκολότερα τις σπας .
Υπάρχει όμως Κάτι που πρέπει να παρατηρήσεις στην http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=224625&postcount=27 (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=224625&postcount=27) φοτο σ3

αν το διακρίνεις αυτό? Έχει να κάνει με τον σχεδιασμό κατασκευής της αντένας η αντένες και τα κατάρτια δεν είναι ένας κύλινδρος έχουν μια σταδιακή εκλέπτυνση προς τις άκρες και τα πηχάκια τα οποία συνθέτουν το κατάρτι ή την αντένα έχουν και αυτά διαφορετικές διαστάσεις με περισσότερο τετραγωνικό εμβαδόν εγκάρσια στον διαμήκη άξονα και αντίθετα προς το εφαρμοζόμενο φορτίο
Όταν η αντένα σταβεντώνει η φόρμα του πανιού χαλάει και το πανί αδειάζει
Μια διευκρίνηση
Όταν πόλοι διαβάζουν τον Κοτσοβίλλη! Νομίζουν ότι έλυσαν το πρόβλημα μα ο Κοτσοβίλλη αυτά που έγραφε τα έγραψε για ναυτικούς της εποχής του όταν πολλά από αυτά που δεν αναφέρει είναι τα αυτονόητα της εποχής του και οι κάποιοι κώδικες που εμείς σήμερα δεν τους υποψιαζόμαστε καν.

Hellenarc
22-10-2009, 20:20
61597

61596


Αυτή είναι μια αντένα έχει διαστάσεις 16 μήκος με 17εκατοστα διάμετρο
στην πρώτη Φώτο παρατήρησε πόσο καμπυλώνει ενώ στην δεύτερη είναι ολόισια παρά το βάρος της (σημ.) είναι πάντα κρεμασμένη από το ίδιο σημείο.
σε αυτήν την θέση κρεμαστήκαμε 2 άτομα με σύνολο 160κιλα και δεν κρέμασε ούτε εκατοστό.

north star
22-10-2009, 20:30
Ξέχασες να γράψεις όμως και το όνομα του σκάφους που κέρδισε,για να βγάλω και εγω τα συμπερασματά μου γιατί ξέρεις καλά οτι είναι και θέμα κυβερνήτη αλλά και θέμα σκάφους.Αν κέρδισε ένα σκάφος οχι απο τα αναμενόμενα τότε ναι κάτι έγινε με τα πανιά.Τώρα για το φαινόμενο που περιέγραψες της αντιγραφής των πανιών τι να σχολιάσω.....τόσα ξέρουν τόσα κάνουν.Να μην ξεχνάμε ότι απο ορισμένα συστήματα ναυτοπροσκόπων πέρασαν άνθρωποι με γνώσεις και μεράκι που άφησαν σωστές ιστιοφορίες στα σκάφη τους αλλά δυστυχώς δεν κρατήθηκαν αργότερα απο τους μεταγενέστερους.Στους ναυτοπροσκόπους η γενιές που αποφασίζουν για της αλλαγές στα πανιά αλλάζουν συχνότερα και τα ίδια τα πανιά έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής απο την χρήση τους και για σκιάδιο (κατασκευή για προστασία απο τον ήλιο)στης κατασκηνώσης αλλά και απο κακή αποθήκευση.Υπάρχουν και μερικοί άγραφοι νόμοι παρακαταθήκη απο παλιούς αρχηγούς και κυβερνήτες που έχουν γίνει "δόγματα" και "ιερά δισκοπότηρα" για πολλους τωρινούς αρχηγούς που τους αποτρέπει να κάνουν αλλαγές.Θα πρέπει να θυμόμαστε πάντα την διπλή χρήση των σκαφών αυτών και για ιστιοπλοία και για κωπηλασία και τα επακόλουθα της.Επίσης επειδή μιλάμε για προσκόπους είναι μέσα στο προσκοπικό πνεύμα η δική τους ενεργή συμμετοχή και σχεδιασμός παρά μια "ξερή"λύση απο έναν ειδικό.Καταλαβάινω οτι για έναν μη πρόσκοπο είναι δύσκολο στην κατανόηση.Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που απλά στηρίζουν τον κανόνα. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη ,κυρίως σε οτι αφορά στην ασφάλεια των παιδιών που ταξιδεύουν με αυτα τα σκάφη.Εγώ προσωπικά δεν είμαι εν ενεργεία ναυτοπρόσκοπος και φυσικά η απόψεις μου δεν εκφράζουν αυτούς που έχουν την ευθύνη αυτή την στιγμή στα ναυτοπροσκοπικά συστήματα.Τελειώνοντας να σας τονίσω οτι δεν υπάρχει ένας που να αποφασίζει αλλά το κάθε σύστημα ο κάθε αρχηγός κρατάει και άλλη στάση στο θέμα.Με ενδιαφέρον παρακολουθώ της απόψεις και την κουβέντα σας.

Hellenarc
22-10-2009, 20:42
Το σκάφος με τα πανιά που έφτιαξε βγήκε πρώτο στους φετινούς αγώνες των ναυτοπροσκόπων της Θεσσαλονίκης. Βέβαια αυτό από μόνο του δεν ξέρω αν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο - σίγουρα αποτελεί ένδειξη.
Και σίγουρα κάνει ξεκάθαρο τον τρόπο που λειτουργούν τα παιδιά στην θεσσαλονίκη. Τα πανιά αυτά θα αποτελέσουν πρότυπο για άλλα σκάφη. Σου λέει ο άλλος 'αφού κέρδισε τους αγώνες άρα είναι καλά πανιά' και δώσε αντιγραφή και για άλλα σκάφη χωρίς να υπολογίσουμε για παράδειγμα τις διαμήκεις θέσεις των άλμπουρων.
Προσωπικά πάντως μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα σε μήκος στην ποδιά. Δεν γνωρίζω όμως το σκεπτικό με το οποίο τα σχεδίασε και τα έκοψε.

Ο κάθε τεχνίτης ξέρει την τέχνη του η οποία πηγάζει από θεωρητική και πρακτική γνώση και εμπειρίες. Τώρα πως όλοι ξαφνικά τα τελευταία 3 χρόνια έχουν αποκτήσει εμπειρίες πάνω στα παραδοσιακά αυτό έμενα μου κάνει εντύπωση όταν τα πραγματικά παραδοσιακά είναι δυο-τρία.
Σίγουρα ο Μίμης έχει τεράστια εμπειρία στα πανιά. Βλέπει! το πανί πριν το ράψει είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής του.

Τι αέρα και τι δύναμη είχε την ημέρα του αγώνα?

octopus3
22-10-2009, 20:44
Αιγέας το όνομα του σκάφους και Γεωργακάκης Στάθης ο Κυβερνήτης του.
Πέρσυ βέβαια ήταν η Κωνσταντινούπολη με τον Μπάμπουρα κυβερνήτη και ο Αιγέας είχε τα ίδια πανιά - τα καινούργια του Καστερά.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι λίγο περίεργη για τους μη προσκόπους η κατάσταση και η δομή λειτουργείας μας - τους, συγνώμη αφού και εγώ παλιός είμαι.:cool:
Φίλε Hellenarc σε πιο post σου λες ότι δεν απαντήσαμε;

Hellenarc
22-10-2009, 20:52
Αιγέας το όνομα του σκάφους και Γεωργακάκης Στάθης ο Κυβερνήτης του.
Πέρσυ βέβαια ήταν η Κωνσταντινούπολη με τον Μπάμπουρα κυβερνήτη και ο Αιγέας είχε τα ίδια πανιά - τα καινούργια του Καστερά.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι λίγο περίεργη για τους μη προσκόπους η κατάσταση και η δομή λειτουργείας μας - τους, συγνώμη αφού και εγώ παλιός είμαι.:cool:
Φίλε Hellenarc σε πιο post σου λες ότι δεν απαντήσαμε;


http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=79220&postcount=17

octopus3
22-10-2009, 20:56
Την ημέρα των αγώνων είχε ένα ψιλό βορειαδάκι - 2Β το πολύ. Θα συμφωνήσω για το μάτι του Μίμη. Για τον λόγο αυτό είναι και το Νο1 στην Θεσσαλονίκη.

Hellenarc
22-10-2009, 21:03
Την ημέρα των αγώνων είχε ένα ψιλό βορειαδάκι - 2Β το πολύ. Θα συμφωνήσω για το μάτι του Μίμη. Για τον λόγο αυτό είναι και το Νο1 στην Θεσσαλονίκη.

με τα τέλεια φορμαρισμένα πανιά που φτιάχνει είναι λογικό σε χαμηλούς ανέμους να έχει τέλειες αποδόσεις. Όταν αρχίσουν οι παραμορφώσεις χάνεται το παιχνίδι

Καλό θα είναι να αλλάξουμε κουβέντα να μην φανούμε ότι κάνουμε διαφήμιση ή δυσφήμηση

octopus3
22-10-2009, 21:32
Οκ συγγνώμη έχεις δίκιο. Είμασταν αγενείς.
Το θέμα της ξυλείας..
Υπάρχει μια λίστα με την προτεινόμενη ξυλεία για το κάθε κομμάτι του σκάφους στο σχέδιο που θα σου στείλω. Όπως προανέφερα δεν γνωρίζω πιος αποτύπωσε το συγκεκριμένο σχέδιο και πως επιλέχθηκε η ξυλεία.
Αυτό που μπορώ να σου πω στα σίγουρα είναι ότι σε μεγάλο βαθμό αφήνουμε στον κάθε μάστορα που αναλαμβάνει την πρωτοβουλία για την ξυλεία.
Π.χ. στην τελευταία βάρκα που φτιάξαμε η καρίνα είναι Ιρόκο τα στραβά καραγάτσια, τα ποδοστάματα μέλια το πέτσωμα σουηδικά οι κουπαστές ιρόκο - αυτά σε πολύ γενικές γραμμές. Βάρκα που φτιάχτηκε στον Σταυρό από τον Κέρναλη έχει σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό πεύκο από την περιοχή.
Για βάρκα που φτιάχτηκε στον Βόλο χρησιμοποιήθηκε κατά κύριο λόγο Ιρόκο με ανάλογα αποτελέσματα στο βάρος και στην τιμή - αυξημένα και τα δυο.
Να γυρίσω στην βάρκα που φτιάξαμε τελευταία, όταν για παράδειγμα ρώτησα τον μάστορα που την σκάρωσε - τον μαστρο Γιάννη τον Μικρόπουλο - για την διαφορά μεταξύ ατμιστών ξύλων και πριονιστών μου είπε ότι αυτά τα κάνουν στο εξωτερικό και ότι τέτοια ξυλεία δεν θα βρούμε εδώ. Κάτι παρόμοιο όμως μου απάντησαν και στον Λιόλιο που πήγαμε για τα ξύλα.
Όπως καταλαβαίνεις αν δεν έχεις την εμπειρία 'δέχεσαι' τέτοιες απαντήσεις.
Και να φανταστείς αφήσαμε σαν ξεχωριστό κομμάτι το μπατζετ της ξυλείας χωρίς περιορισμούς, από την αμοιβή του μάστορα.

Hellenarc
22-10-2009, 21:59
Κατ’ αμέ δυο είναι τα λάθος ξυλά το ιρόκο και το σουηδικό
Οι καρένες πρέπει να είναι βαριές. Το κυπαρίσσι ρουφάει πολύ νερό και αν το έχεις αφήσει βουλιαγμένο σε βούρκο και μετά καλυμμένο από άσβεστη μοσχαροκοπριά δεν σαπίζει ποτέ μα ποτέ, ούτε το ακουμπάνε τα σκωληκιά. Όποτε Καρίνα πιστρόφια –ντουρέλο, καβαλάρης, και κόντρα καβαλάρης Κυπαρίσσι, που είναι ευθυτενής και μπορείς αν το βρεις σε μεγάλα μήκη .
Το υπόλοιπο πέτσωμα από ρόμπολο σαν πρώτη επιλογή, ή κέδρο του Λίβανου ή λάρζινο η τελευταία
Η υπόλοιπη χειροτεχνεία του πανωκάραβου από Ελληνική καρύδια
Έχεις ακούσει ένα τραγούδι που λέει δεν σε φοβάμαι κυρ Βόρια φυσήξεις δεν φυσήξεις έχω καράβι καρύδια και μπρούτζινα κατάρτια.
Το σουηδικό είναι πάρα πολύ καλό για αντενοκάταρτα, ελαφρύ ευθυτενές άροζο με μεγάλη ελαστικότητα και με μεγάλη αντοχή στην διαμήκη συμπίεση
οι αστραγαλιές και οι λούροι από δρυς Ηπείρου την (λαλαουσα)

στελιος
22-10-2009, 22:08
Κατ’ αμέ δυο είναι τα λάθος ξυλά το ιρόκο και το σουηδικό
Οι καρένες πρέπει να είναι βαριές. Το κυπαρίσσι ρουφάει πολύ νερό και αν το έχεις αφήσει βουλιαγμένο σε βούρκο και μετά καλυμμένο από άσβεστη μοσχαροκοπριά δεν σαπίζει ποτέ μα ποτέ, ούτε το ακουμπάνε τα σκωληκιά. Όποτε Καρίνα πιστρόφια –ντουρέλο, καβαλάρης, και κόντρα καβαλάρης Κυπαρίσσι, που είναι ευθυτενής και μπορείς αν το βρεις σε μεγάλα μήκη .
Το υπόλοιπο πέτσωμα από ρόμπολο σαν πρώτη επιλογή, ή κέδρο του Λίβανου ή λάρζινο η τελευταία
Η υπόλοιπη χειροτεχνεία του πανωκάραβου από Ελληνική καρύδια
Έχεις ακούσει ένα τραγούδι που λέει δεν σε φοβάμαι κυρ Βόρια φυσήξεις δεν φυσήξεις έχω καράβι καρύδια και μπρούτζινα κατάρτια.
Το σουηδικό είναι πάρα πολύ καλό για αντενοκάταρτα, ελαφρύ ευθυτενές άροζο με μεγάλη ελαστικότητα και με μεγάλη αντοχή στην διαμήκη συμπίεση
οι αστραγαλιές και οι λούροι από δρυς Ηπείρου την (λαλαουσα)
Ρομπολο δεν βρισκεις ευκολα Νικολα μου.Τι λες για ακακια καρινα+πετσωμα?

Hellenarc
22-10-2009, 22:14
Το δρυς είναι το νούμερο ένα για ατμό και ιδιαίτερα για νομείς. Έχεις μεγάλο κέρδος σε ξύλο έχει σχεδόν μηδενική φύρα και δεν θα έχεις ποτέ πίκουρο!!! μεγάλο πρόβλημα αυτό με τους νομείς.

Hellenarc
22-10-2009, 22:16
Ρομπολο δεν βρισκεις ευκολα Νικολα μου.Τι λες για ακακια καρινα+πετσωμα?

Η ακακία δεν έχει μεγάλα μήκη για 8 μέτρα σκάφος ανοιχτό δεν κάνει. Αν και θα ήταν ιδανικό σε πολλές περιπτώσεις

στελιος
22-10-2009, 22:18
Το δρυς είναι το νούμερο ένα για ατμό και ιδιαίτερα για νομείς. Έχεις μεγάλο κέρδος σε ξύλο έχει σχεδόν μηδενική φύρα και δεν θα έχεις ποτέ πίκουρο!!! μεγάλο πρόβλημα αυτό με τους νομείς.
Τι ειναι ωρε το πικουρο?Εμεις εδω στη Λαρσα μονο πιτουρο εχουμε:D.

Hellenarc
22-10-2009, 22:21
Η ακακία δεν έχει μεγάλα μήκη για 8 μέτρα σκάφος ανοιχτό δεν κάνει. Αν και θα ήταν ιδανικό σε πολλές περιπτώσεις

θα ήταν βέβαια εφικτό αν κατασκευάζονταν τεχνικά. Δηλαδή όπως λένε Λαμινέ
Αλλά τότε ξεφύγαμε πολύ από τον βαθμό και ίσως κάποιες προδιαγραφές παραδοσιακής κατασκευής

Hellenarc
22-10-2009, 22:35
Τι ειναι ωρε το πικουρο?Εμεις εδω στη Λαρσα μονο πιτουρο εχουμε:D.

και στην υπόλοιπη Ελλάδα πολύ πίκουρο στους νομείς
Αυτό δεν περιγράφετε σήμερα αύριο φίλε Στέλιο

Hellenarc
24-10-2009, 19:19
Εδώ το Ξύλο δεν έχει καμία αντοχή σε εγκάρσια διάτμηση και σπάει εύκολα
Λέξη αναφερόμενη εις τον Επίκουρον ( ο μη αποδίδων σοβαρά σημασία σε τίποτα)
ή (αυτός που έχει ανάγκη βοηθείας). Πολλές φορές, όταν δεν ταιριάζει η φυσική καμπυλότητα του ξύλου που υπάρχει διαθέσιμο, με την επιθυμητή καμπυλότητα του νομέα, τότε παρόλο ότι τα νερά πρέπει να τρέχουν παράλληλα σε όλο το μήκος του νομέα για να μην είναι πίκουρο το πετάν απάνω στη βάρκα και ας σπάσει σε μερικά χρόνια. Σε πολλές φωτογραφίες Φίλων του Forum μπορεί κανείς να διακρίνει πολλές τέτοιες πονηράδες.

61858

στελιος
24-10-2009, 20:04
Εδώ το Ξύλο δεν έχει καμία αντοχή σε εγκάρσια διάτμηση και σπάει εύκολα
Λέξη αναφερόμενη εις τον Επίκουρον ( ο μη αποδίδων σοβαρά σημασία σε τίποτα)
ή (αυτός που έχει ανάγκη βοηθείας). Πολλές φορές, όταν δεν ταιριάζει η φυσική καμπυλότητα του ξύλου που υπάρχει διαθέσιμο, με την επιθυμητή καμπυλότητα του νομέα, τότε παρόλο ότι τα νερά πρέπει να τρέχουν παράλληλα σε όλο το μήκος του νομέα για να μην είναι πίκουρο το πετάν απάνω στη βάρκα και ας σπάσει σε μερικά χρόνια. Σε πολλές φωτογραφίες Φίλων του Forum μπορεί κανείς να διακρίνει πολλές τέτοιες πονηράδες.

61858
Απολυτα κατανοητο.Γνωριζα οτι οι νομεις επιβαλεται να εχου τα νερα του ξυλου κατα τον διαμηκη αξονα ,αλλα δεν γνωριζα οτι η ορολογια του να βρεθουν τα νερα καθετα στον διαμηκη αξονα λεγεται πικουρο.Πιστευω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να φτιαξει καποιος ατμιστους νομεις(και ας λενε καποιοι οτι τα ξυλα στην Ελλαδα δεν κανουν για ατμιστους νομεις).Η διατομη ειναι μικροτερη σε σχεση με τους πριονιστους,και ενω η αντοχη παραμενει ιδια ή και καλυτερη οσον αφορα τους ατμιστους νομεις,το συνολικο τους βαρος ειναι σημαντικα μικροτερο με οτι κερδος συνεπαγεται αυτο.

octopus3
26-10-2009, 18:45
Οk συμφωνώ για τους ατμιστούς νομείς. Για εξηγείστε μας λίγο περισσότερο όμως τι ακριβώς παίζει με αυτούς;
Τι ξύλα χρησιμοποιούνται πως γίνεται η διαδικασία προετοιμασίας και ότι άλλο χρήσιμο;;;;
Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον όλων των φίλων και τις χρήσιμες πληροφορίες που βγάζουν. Είναι ένα καλό σχολείο και για εμάς...

Hellenarc
26-10-2009, 20:40
Οk συμφωνώ για τους ατμιστούς νομείς. Για εξηγείστε μας λίγο περισσότερο όμως τι ακριβώς παίζει με αυτούς;
Τι ξύλα χρησιμοποιούνται πως γίνεται η διαδικασία προετοιμασίας και ότι άλλο χρήσιμο;;;;
Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον όλων των φίλων και τις χρήσιμες πληροφορίες που βγάζουν. Είναι ένα καλό σχολείο και για εμάς...
Φίλε Octopus όπως σου έραψα σε προηγούμενο post ένα από τα καλύτερα ξύλα για ατμηστούς νομείς είναι το Δρυς.
Η κατασκευή με αυτήν την τεχνοτροπία είναι πολύ πιο ανθεκτική και πολύ πιο ελαφριά από αυτήν με τους πρυστούς νομείς.
Έχει και μεγάλη οικονομία σε υλικό.
Ο τρόπος κατασκευής είναι αρκετά σύνθετος για μια αναφορά στο forum.
Ο σχεδιασμός η κατασκευή ακόμα και οι συνδέσεις είναι διαφορετικές.
Ευχαρίστως να κάνουμε μια μικρή βάρκα και να μάθουν και να καταγραφούν τα διάφορα στάδια της εργασίας και να αποκτήσουν τα παιδία εμπειρία στον τρόπο κατασκευής .
Μέχρι και το 1958 αν όχι και μερικά χρόνια αργότερα, το πολεμικό ναυτικό κατασκεύαζε καβαλληκωτες λέμβους με ατμηστούς νομείς. Υπήρχε ειδικός κλίβανος!

στελιος
28-10-2009, 23:51
Οk συμφωνώ για τους ατμιστούς νομείς. Για εξηγείστε μας λίγο περισσότερο όμως τι ακριβώς παίζει με αυτούς;
Τι ξύλα χρησιμοποιούνται πως γίνεται η διαδικασία προετοιμασίας και ότι άλλο χρήσιμο;;;;
Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον όλων των φίλων και τις χρήσιμες πληροφορίες που βγάζουν. Είναι ένα καλό σχολείο και για εμάς...
Μερικες συντομες πληροφοριες.
Υπαρχουν 3 βασικες προυποθεσεις γιανα φτιαξουμε με επιτυχια ατμιστους νομεις(δες steam bending frames).
καταλληλο ξυλο π.χ.δρυς
καταλληλη υγρασια ξυλου(πανω απο 15%)
καταλληλη θερμοκρασια (100 C*).
To ξυλο πρεπει να ειναι ισοβενο(τα νερα του να τρεχουν κατα μηκος το κομματιου που θελουμε να λυγισουμε.)
http://www.indeco.net.au/images/quarter%20sawn.jpg
http://www.indeco.net.au/images/quarter%20log.jpgοι φωτο δειχνουν εναν σωστο
τροπο του πως πρεπει να κοβεται ενας κορμος ωστε τα νερα να βγουν ισοβενα οπως τα θελουμε.
Εαν η ξυλεια ειναι φρεσκοκομμενη και ισοβενη τοτε η υγρασια της λογικα θα ειναι ικανοποιητικη(ανω του 15%).Εαν ειναι ξυλεια ξηραντηριου ή εχει μεινει για πολυ καιρο εκτεθημενη και εχει ξηρανθει πολυ τοτε θα πρεπει να την υγροποιησουμε.Μπορουμε να αφησουμε τα ξυλα βουτηγμενα στο νερο για δυο εβδομαδες ή παραπανω αναλογα με το παχος της ξυλειας.
Εφοσον ολα τα παραπανω ισχυουν κοβουμε(ή εχουμε ηδη κοψει)τους νομεις σε λωριδες ξυλου π.χ. 2χ2cm και το επιθυμητο μηκος.
Μετα φτιαχνουμε τον φουρνο μεσα στον οποιο θα βαλουμε τις λωριδες του ξυλου που θελουμε να λυγισουμε.
http://moy.org/Portals/4/Blog/Images/IMG_3101.jpg
το μηκος του φουρνου το κανουμε αναλογα με το μηκος των νομεων.(να χωρανε ολοκληροι μεσα).Με μια φιαλη υγραεριου βραζουμε νερο και οδηγουμε τον ατμο που παραγεται απο το βρασιμο μεσα στο φουρνο(ο φουρνος ειναι κλειστος απο παντου,εκτος απο 1-2 μικρες οπες που ανοιγουμε για να μειωνεται η πιεση και να σταζει ο υγροποιημενος ατμος)



Κατα προσεγγιση για καθε 25mm παχουςξυλου θελουμε 1 ωρα πληρους ατμου(ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΤΜΟ).ο ατμος πρεπει να ειναι συνεχης χωρις διακοπες στην ροη αρα το νερο που βραζουμε πρεπει να ειναι αρκετο.Π.χ. νομεας διατομης 12χ24=μιση ωρα, 12χ12= μιση ωρα 24χ24=1 ωρα.
Μολις περασει η απαιτουμενη ωρα ανοιγουμε το καπακι,βγαζουμε το νομεα που θελουμε ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙΕΙ!!!! και ΑΜΕΣΩΣ τον τοποθετουμε εκει που θελουμε με την βοηθεια καποιου φιλου και τον ασφαλιζουμε στην θεση του με σφιγκτηρες αφηνοντας τον εκει να κρυωσει.Και συνεχιζουμε....Αυτα εν συντομια.
http://www.gartsideboats.com/gallery/3.jpg (http://www.gartsideboats.com/gallery/3.jpg)

Μπαρμπαρόσα
29-10-2009, 21:18
Μια χυτρα ταχυτητας θα ειναι οτι πρεπει για την παραγωγη ατμου μονο που θα θελει καθε τοσο συμπηρωμα το νερο.

Hellenarc
29-10-2009, 21:26
Μια χυτρα ταχυτητας θα ειναι οτι πρεπει για την παραγωγη ατμου μονο που θα θελει καθε τοσο συμπηρωμα το νερο.

όχι χύτρες!!! μην αναφέρεις τέτοιες λέξεις δεν ξέρεις ποίος θα το διαβάσει και θα νομίζει ότι ετοιμάζουμε καμία … φασολάδα!!!

Μπαρμπαρόσα
30-10-2009, 19:45
Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ειναι πολυ της μοδας τωρα.