PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουφά που ακούσαμε για Καράβια και Ακτοπλοΐα! (Rumours for ships and coastal routes)



Νaval22
05-01-2008, 16:26
Αλλά τι περιμενείς, πρόσφατα γνωστός μου είπε εμπιστευτικά οτι ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ήταν παλιά ποταμόπλοιο :shock: ήμαρτον...


Κάποτε κάποιος μου είχε πεί επίσης εμπιστευτηκά και με μεγάλη περηφάνια για τη πληροφορία του το εξής ερεθιστικό ότι ΘΕΟΦΙΛΟΣ και ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήταν αδερφάκια και μάλιστα φιλανδικά ποταμόπλοια που δούλευαν στα φιορδ :p ακόμα έχω ακούσει πως ποταμόπλοιο ήταν και το σημερινό Παναγία Τηνου της ΝΕΛ που μάλιστα ταξίδευε στο Τάμεση

Finnpartner_1966
05-01-2008, 20:39
Aμαν? Τι λες ρε Στεφανε? και τι εκανε? Κρουαζιερες στο Λονδινο?? Παντως, η ασχετιλα μερικων δεν παιζεται! Σε καποια φορα που εβγαζα φωτο στον Πειραια, μου ειπε ενας κυριος οτι ο Ταξιαρχης ειναι 40 χρονων (φυσικα μονο τρελο δεν με εβγαλε οταν του ειπα οτι φτιαχτηκε το 1976), και οτι το Σαπφω ηταν... απατο (!!!!). Το "ανεκδοτο" με τα ποταμοπλοια επαιζε πολυ στα 80s! To ιδιο ελεγαν και για τα Ιαλυσσος-Καμιρος! Πρωτη φορα βλεπω ποταμοπλοια με πλωρη παγοθραυστικου, και κλαση A1! Και φυσικα 5,50 μετρα βυθισμα!

Apostolos
05-01-2008, 22:25
Να προσθέσω και εγώ την δική μου ιστορία!
Ήμουν στο κόκκινο με την νυν σύζυγο μου και κοιτούσαμε τα καράβια... Ξαφνικά σκάει μύτη ένας τυπάκος (σχετικά νεαρός) και με ρωτά με αφοπλιστική ειλικρίνεια: "Φίλε ξέρεις τι ώρα θα έρθει το Βασίλισσα Φρειδερίκη?" Εγώ κόντεψα να πέσω από το παγκάκι που είχε εκεί (αλήθεια ποιος το πήρε?). Κράτησα όμως τα γέλια μου και του απαντώ: "Φίλε δεν θα έρθει σήμερα, αναχώρησε χθες από την Νέα Υόρκη!" Ο Τύπος ικανοποιημένος με την απάντηση μου με ευχαρίστησε και έφυγε με ένα ποδήλατο.....

esperos
05-01-2008, 23:39
Αυτούς όλους, Απόστολε, πρέπει να τους γράφουμε 'αριστείνδην μέλη' στο Nautilia.gr λόγω γνώσεων γιατί έχουμε να μάθουμε από αυτούς πολλά...

mastropanagos
02-10-2008, 21:57
μου ειπε ενας κυριος οτι ο Ταξιαρχης ειναι 40 χρονων (φυσικα μονο τρελο δεν με εβγαλε οταν του ειπα οτι φτιαχτηκε το 1976)
Τι??μονο???Εμενα ενας γνωστος μου που ειχε ταξιδεψει με το Θεοφιλο μου ειπε οτι ενας απο το πληρωμα του ειπε οτι το βαπορι ειναι ακουσων ακουσων 60+ χρονων:shock::shock:..Και γυρναει τοτε και μου λεει,"γι'αυτο εγινε οτι εγινε και επαθε ρηγμα"..:cool::cool:..Ο Ταξιαρχης θα μας πειραξει που ειναι ακομα νεοκλης,εχει χρονια μεχρι τα 60 του..

sea_serenade
02-10-2008, 22:36
Το άλλο το καλό: Όταν είχε έρθει στην Ηγουμενίτσα το 2002 το Media V αρκετός κόσμος υποστήριζε ότι επρόκειτο για το θρυλικό ROANA που έκανε κάποτε Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα-Οτράντο. Ο κόσμος είναι πραγματικά χαζός. Τόσα χρόνια το βαπόρι στο λιμάνι σαν MEDIA II, αυτοί στο ROANA είχαν το μυαλό τους. Και εκτός αυτού, τα δύο καράβια δεν έμοιαζαν στο παραμικρό. Άκυροι εντελώς!!!

Finnpartner_1966
02-10-2008, 22:52
Γιατι νομιζεις οτι εχουν ιδεα γενικοτερα? Απο την αλλη, δεν ασχολουνται καπως! Ειναι σαν να βλεπουν λεωφορεια ομοια. Ή κουτια! Ασε...

vinman
02-10-2008, 22:55
Φίλος μου φέτος το καλοκαίρι...
Με πιο πήγες στην Νάξο τον ρωτάω...
Με το vodafone μου απάντησε...:D

mastropanagos
02-10-2008, 22:57
Φίλος μου φέτος το καλοκαίρι...
Με πιο πήγες στην Νάξο τον ρωτάω...
Με το vodafone μου απάντησε...:D
Α αυτο το εχω ακουσει και εγω απο εναν αλλα αυτος ειχε ταξιδεψει με την ΤΙΜ..τον κεντερη δηλαδη..!!:D:D

vinman
02-10-2008, 23:00
Είμαι στο λιμάνι του Ηρακλείου κάπου στο 1995...
Αλλαφιασμένη επιβάτιδα σταματάει μπροστά στον λιμενικό και τον ρωτάει:
''Το Κινγκ Κόνγκ που έχει αράξει παρακαλώ?":D:D

mastropanagos
02-10-2008, 23:04
Είμαι στο λιμάνι του Ηρακλείου κάπου στο 1995...
Αλλαφιασμένη επιβάτιδα σταματάει μπροστά στον λιμενικό και τον ρωτάει:
''Το Κινγκ Κόνγκ που έχει αράξει παρακαλώ?":D:D
Χαχαχαχαχα..Τωρα ηρεμησα απο τα γελια και μπορεσα να γραψω,το στομαχι μου με επιασε..!!

dimitris
02-10-2008, 23:08
Είμαι στο λιμάνι του Ηρακλείου κάπου στο 1995...
Αλλαφιασμένη επιβάτιδα σταματάει μπροστά στον λιμενικό και τον ρωτάει:
''Το Κινγκ Κόνγκ που έχει αράξει παρακαλώ?":D:D
Ετσι ειναι Μανωλη η γυναικα το εβλεπε "θηριο" το βαπορι,
γιατι γελας???:D

vinman
02-10-2008, 23:08
Κατεβαίνω Κρήτη...με το Καζαντζάκης...
Είναι το 1998 και το θυμάμαι γιατί τότε είχα πάρει το πρώτο μου κινητό τηλέφωνο...
Κάθομαι στο σαλόνι λίγο μετά την αναχώρηση του πλοίου...
Δίπλα μου είναι ένας παππούλης γύρω στα 70 και μιλάει στο κινητό του με κάποιον δικό του...Το ενημερώνει λοιπόν ότι φτάνει Ηράκλειο αύριο στις 6 με τον Καζαντζίδη...:D:D
Περιττό να σας πώ ότι άλλαξα τραπεζάκι απο το νευρικό γέλιο που με είχε πιάσει...:D

mastropanagos
02-10-2008, 23:11
Κατεβαίνω Κρήτη...με το Καζαντζάκης...
Είναι το 1998 και το θυμάμαι γιατί τότε είχα πάρει το πρώτο μου κινητό τηλέφωνο...
Κάθομαι στο σαλόνι λίγο μετά την αναχώρηση του πλοίου...
Δίπλα μου είναι ένας παππούλης γύρω στα 70 και μιλάει στο κινητό του με κάποιον δικό του...Το ενημερώνει λοιπόν ότι φτάνει Ηράκλειο αύριο στις 6 με τον Καζαντζίδη...:D:D
Περιττό να σας πώ ότι άλλαξα τραπεζάκι απο το νευρικό γέλιο που με είχε πιάσει...:D
Σε παρακαλω vinman οχι αλλο,εχω πεσει κατω απο το γελιο..!!!:D

Rocinante
02-10-2008, 23:11
Κατεβαίνω Κρήτη...με το Καζαντζάκης...
Είναι το 1998 και το θυμάμαι γιατί τότε είχα πάρει το πρώτο μου κινητό τηλέφωνο...
Κάθομαι στο σαλόνι λίγο μετά την αναχώρηση του πλοίου...
Δίπλα μου είναι ένας παππούλης γύρω στα 70 και μιλάει στο κινητό του με κάποιον δικό του...Το ενημερώνει λοιπόν ότι φτάνει Ηράκλειο αύριο στις 6 με τον Καζαντζίδη...:D:D
Περιττό να σας πώ ότι άλλαξα τραπεζάκι απο το νευρικό γέλιο που με είχε πιάσει...:D
Εσυ αλλαξες τραπεζακι εγω να δω τωρα πως θα κοιμηθω απο τα γελια. Απιθανα και τα δυο....

dimitris
02-10-2008, 23:13
Εσυ αλλαξες τραπεζακι εγω να δω τωρα πως θα κοιμηθω απο τα γελια. Απιθανα και τα δυο....
Αντωνη αυτος αλλαξε τραπεζακι ... εσυ το πηρες μαζι σου:D:p(το τραπεζακι)

vinman
02-10-2008, 23:32
Ο ίδιος φίλος που μου είπε για το πλοίο-vodafone...
Με ρωτάει λοιπόν πριν απο μερικές μέρες:
''Καμμια φωτογραφία του Έλουρου τράβηξες?":D
Ακόμα γελάω όταν το σκέφτομαι...:D

mastropanagos
02-10-2008, 23:34
Ο ίδιος φίλος που μου είπε για το πλοίο-vodafone...
Με ρωτάει λοιπόν πριν απο μερικές μέρες:
''Καμμια φωτογραφία του Έλουρου τράβηξες?":D
Ακόμα γελάω όταν το σκέφτομαι...:D
Σε παρακαλω πολυ,οχι αλλο...Σε παρακαλω..!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..!!!

Rocinante
02-10-2008, 23:36
Ο ίδιος φίλος που μου είπε για το πλοίο-vodafone...
Με ρωτάει λοιπόν πριν απο μερικές μέρες:
''Καμμια φωτογραφία του Έλουρου τράβηξες?":D
Ακόμα γελάω όταν το σκέφτομαι...:D
Ελα ενταξει αυτο το ακουσα και εγω σημερα. Το ωραιο ειναι οτι ειναι και Κρητικος αλλα οταν εσκασα στα γελια μου ειπε οτι αυτος ταξιδευει μονο με παλατια μιας και ειναι απο αλλη πολη:rolleyes:

vinman
02-10-2008, 23:40
Τόσα χρόνια κάτω στο λιμάνι έχω ακούσει και έχω δεί τα απίστευτα...
Βιβλίο μπορούμε να γράψουμε...
Το πλοίο Βιτσέντζος Κορνές το ξέρετε??:D:D
Το Ιλισσός??
Το Νέας ΙΙ??
Αν δεν τα ξέρετε καιρός να τα μάθετε...:D

Rocinante
02-10-2008, 23:44
Τόσα χρόνια κάτω στο λιμάνι έχω ακούσει και έχω δεί τα απίστευτα...
Βιβλίο μπορούμε να γράψουμε...
Το πλοίο Βιτσέντζος Κορνές το ξέρετε??:D:D
Το Ιλισσός??
Το Νέας ΙΙ??
Αν δεν τα ξέρετε καιρός να τα μάθετε...:D
Δηλαδη εγω τι επρεπε να κανω οταν ακουσα μια κυρια στην τηνο να λεει οτι θα ταξιδεψει με την Περσεφονη;;;:twisted:

kastro
02-10-2008, 23:45
Άυγουστος 2008 Ένας παππούς έχει εισητίριο για Χανιά με τον Έλυρο αλλά νομίζει ότι το δρομολόγιο θα το εκτελέσει το Πρέβελη,του εξηγησανε μέλη του πληρώματος ότι πρέπει να πάει στο Λατό αλλά νόμιζε ότι τον κοροίδευαν για να χάσει το πλοίο.

vinman
02-10-2008, 23:46
Δηλαδη εγω τι επρεπε να κανω οταν ακουσα μια κυρια στην τηνο να λεει οτι θα ταξιδεψει με την Περσεφονη;;;:twisted:

Θα μπορούσες κάλιστα να της δείξεις που αράζει κιόλας...:D
1992,βιαστικός επιβάτης μπαίνει στο γραφείο και ζητάει μία τετράκλινη για Ρόδο με το Κάμηλος!!:D

sea_serenade
02-10-2008, 23:50
Vinman, θέλεις να σου πώ εγώ ονόματα???
Ντουτσες ή Ντοσες (Duchess M)
Κουντες (Countess M)
Βικουντες ή Βισκούντες ή Βαϊκουντες (Viscountess M)
Καρμ ή Χαρμ ή Αρμ (Charm M)
¶ρτερα ή Αρτέρα
και συνεχιζω....
Μπλου Χόριζον ή Μπλου Όριζον
Παλμιρ Φέρις, Αρκουδήμος Λάινς, Ευρωπέαν Σιγουέις, Μαριλάι (Marlines), Μπλού Στάρι, Αρκαδία Λάινς
Αν μου ερθουν κι άλλα θα επανέλθω........ΕΛΕΟΣ!!!

kastro
02-10-2008, 23:52
Θα μπορούσες κάλιστα να της δείξεις που αράζει κιόλας...:D
1992,βιαστικός επιβάτης μπαίνει στο γραφείο και ζητάει μία τετράκλινη για Ρόδο με το Κάμηλος!!:D

Θυμήθηκα κι'άλλο 11 Ιουλίου 2008 ένας άλλος παππούς έχει εισητίριο για Ρόδο με το Ιεράπετρα περνάει κάτω από το καράβι ώσπου έφτασε στην θέση του Μυτιλήνη και ρωτάει έναν ταξιτζή που φεύγει το καράβι για Ρόδο,ο ταξιτζής τον πηγαίνει στο Blue star 2 η Διαγόρα(δεν θυμάμαι πιο είναι)τελικά το Ιεράπετρα το έχασε.

ktmakis
02-10-2008, 23:53
1998 πρωί και η συνάδελφος που δούλευε στις κρατήσεις στην οδό Θεμιστοκλέους (Ceres Flying Dolphins) βλέπει μια κυρία της ανοίγει τη πόρτα και τρώει τη κεραμίδα:
"Καλημέρα είστε η Μαρινα Ζέας ?"

Προφανώς στις κρατήσεις της είπαν να πάρει το εισητήριό της από την εν λόγω "κυρία"

sea_serenade
02-10-2008, 23:53
Εμένα στο γραφείο μου ζήτησε η άλλη τετράκυκλη καμπίνα, τι να λέμε τώρα.... Το deck στο εισιτήριο θεωρούσε οτι είναι οι εξωτερικοί χώροι του πλοίου και είχε απορία που θα κοιμόταν το βράδυ σε περίπτωση κακοκαιρίας

dimitris
02-10-2008, 23:54
Λιμανι Παροικιας καλοκαιρι 2008 επιβατες πανε προς το λιμανι με προορισμο την Συρο με το "Παναγια Τηνου"... ερχεται το Queen Mary:D

mastropanagos
02-10-2008, 23:54
1998 πρωί και η συνάδελφος που δούλευε στις κρατήσεις στην οδό Θεμιστοκλέους (Ceres Flying Dolphins) βλέπει μια κυρία της ανοίγει τη πόρτα και τρώει τη κεραμίδα:
"Καλημέρα είστε η Μαρινα Ζέας ?"

Προφανώς στις κρατήσεις της είπαν να πάρει το εισητήριό της από την εν λόγω "κυρία"

Σιγα μην ηταν και η ακτη Τζελεπη..!!:D:D

vinman
02-10-2008, 23:55
Vinman, θέλεις να σου πώ εγώ ονόματα???
Ντουτσες ή Ντοσες (Duchess M)
Κουντες (Countess M)
Βικουντες ή Βισκούντες ή Βαϊκουντες (Viscountess M)
Καρμ ή Χαρμ ή Αρμ (Charm M)
¶ρτερα ή Αρτέρα
και συνεχιζω....
Μπλου Χόριζον ή Μπλου Όριζον
Παλμιρ Φέρις, Αρκουδήμος Λάινς, Ευρωπέαν Σιγουέις, Μαριλάι (Marlines), Μπλού Στάρι, Αρκαδία Λάινς
Αν μου ερθουν κι άλλα θα επανέλθω........ΕΛΕΟΣ!!!


:D:D
Διάλογος με μένα και επιβάτη στο γραφείο το '92...
Καλημέρα!
Καλήμέρα!
''Θα ήθελα ένα εισητήριο για Σύρο παρακαλώ...''
Βεβαίως...στις 8 το Παναγία Τήνου...Τρίτη κόβω?
''Όχι καλέ μου άνθρωπε..σήμερα θέλω να ταξιδέψω...'':D:D

vinman
03-10-2008, 00:00
Πώς τα πέρασες στις διακοπές σου Γιώργο?
''Υπέροχα...η Σύρος είναι καταπληκτική"
Με πιο πήγες Γιώργο?
''Με το μπλού σταρ πήγα και γύρισα,φοβερό πλοίο''
Με το 2 Γιώργο ή με το Ιθάκη?
''Καλά χαζός είσαι?Σου είπα με το μπλού σταρ'':D:D

mastropanagos
03-10-2008, 00:01
Καθομουν ενα απογευμα στο Πειραια στη πεζογεφυρα και ερχοταν το blue star ithaki,ειναι λιγο πιο διπλα δυο ηλικιωμενοι κυριοι και λενε ο ενας στον αλλον "παλια λεει με μια προπελα εμπεναν στα λιμανια τωρα λεει εχουν μπρος πισω μηχανες"..Και απανταει ο αλλος "αυτο σε πειραζει??απο πισω λεει οτι το καραβι ερχεται απο ιθακη"..:D:D

Rocinante
03-10-2008, 00:04
3 θεωριες που ισως εχουν ξαναειπωθει αλλα εδω ισως ταιριαζουν.
Ολες ειπωμενες στην Τηνο.
1.Η ταχυτητα του Απολλωνος (Liseux) οφειλονταν στο οτι ηταν πρωην πολεμικο.
2. Τα Χρυση Αμμος αφου αποκαλυφθηκε οτι ηταν ποταμοπλοια πουληθηκαν απο τον Πολεμη στην Αιγυπτο για να ταξιδευουν στο Νειλο.
3. Το Supercat Χαρουλα δεν ταξιδευε με ταχυτητα καταμαραν γιατι ηθελαν να κρατησουν το ναυλο χαμηλο και ο νομος λεει οτι πανω απο 22 κομβους θεωρηται ταχυπλοο.

heraklion
03-10-2008, 00:08
Και σε μένα είχανε πει το N. KAZANTZAKIS καζαντζίδης.

vinman
03-10-2008, 00:11
Με το Παναγία Χοβολιότισα έχει ταξιδέψει κάποιος απο εσάς??:D:D
Με το Μαριγούλα??
Μήπως με το Απτέρα?
Με το Ρέβελη?
Νομίζω όμως ότι με το Σαμιώτικο βέρα όλος και κάποιος θα έχει πάει...:D

sylver23
03-10-2008, 00:14
δεν το χα ξαναδει το θεματακι.πολυ γελιο.λοιπον στην ικαρια ακομα λενε το σαμαινα οτι ηταν ποταμοπλοιο.
το πιο τραγικο το ακουσα φετος απο εναν φιλο μου στην ηλικια μου.που λετε ηταν το τετραημερο του αγ πνευματος.εγω και ο ορεστης ημασταν στο λιμανι του ευδηλου και βγαζαμε και οι 2 το μυκονος φωτο.και ακολουθει η εξης συζητηση

συλ-ωραιο ε?
ορ-ωραιο ειναι αλλα εχω ακουσει οτι ειναι παλιο
συλ-τι παλιο ρε?τριων χρονων περιπου ειναι??
ορ -ελα ρε..εγω ξερω οτι ειναι 30 και...

κοντεψα να τον πεταξω στο λιμανι
αυτος ειχε ακουσει οτι θα μπει καραβι στην γραμμη(σαρδινια βερα)και επειδη μπηκε το μυκονος νομιζε οτι ειναι αυτο.μα τωρα πες τε μου.με οποια λογικη και να το παρεις.μπορεις να κανεις το μυκονος 30 ++χρονων??ελεος.και ασχετος να σαι.αλλα μαλλον ο ορεστης απο καπου χανει.χαχα

mastropanagos
03-10-2008, 00:16
δεν το χα ξαναδει το θεματακι.πολυ γελιο.λοιπον στην ικαρια ακομα λενε το σαμαινα οτι ηταν ποταμοπλοιο.
το πιο τραγικο το ακουσα φετος απο εναν φιλο μου στην ηλικια μου.που λετε ηταν το τετραημερο του αγ πνευματος.εγω και ο ορεστης ημασταν στο λιμανι του ευδηλου και βγαζαμε και οι 2 το μυκονος φωτο.και ακολουθει η εξης συζητηση

συλ-ωραιο ε?
ορ-ωραιο ειναι αλλα εχω ακουσει οτι ειναι παλιο
συλ-τι παλιο ρε?τριων χρονων περιπου ειναι??
ορ -ελα ρε..εγω ξερω οτι ειναι 30 και...

κοντεψα να τον πεταξω στο λιμανι
αυτος ειχε ακουσει οτι θα μπει καραβι στην γραμμη(σαρδινια βερα)και επειδη μπηκε το μυκονος νομιζε οτι ειναι αυτο.μα τωρα πες τε μου.με οποια λογικη και να το παρεις.μπορεις να κανεις το μυκονος 30 ++χρονων??ελεος.και ασχετος να σαι.αλλα μαλλον ο ορεστης απο καπου χανει.χαχα
Τωρα εγω να μιλησω η θα με πεις κακο???πεταξες και εσυ εχθες ενα ωραιο μαργαριτακι..το θυμασαι??:mrgreen::mrgreen:

Rocinante
03-10-2008, 00:19
Πώς τα πέρασες στις διακοπές σου Γιώργο?
''Υπέροχα...η Σύρος είναι καταπληκτική"
Με πιο πήγες Γιώργο?
''Με το μπλού σταρ πήγα και γύρισα,φοβερό πλοίο''
Με το 2 Γιώργο ή με το Ιθάκη?
''Καλά χαζός είσαι?Σου είπα με το μπλού σταρ'':D:D
Φετος στην Τηνο (το εθαψα το νησι μου σημερα ).
Το Highspeed που θα ταξιδευα ερχεται με βλαβη στην Τηνο (Δημητρη Σουουους......) στο λιμανι μεσα εχει δεσει το Superferry II με καθυστερηση και πλησιαζει το Ithaki.
Στις ουρες των αυτοκινητων εχει γινει ΤΟ μπερδεμα.
Διαλογος λιμενικου με γυναικα οδηγο.
-Εσεις κυρια με ποιο ταξιδευετε;
-Με το Blue Star
-Εδω δεν ειναι για το Ιθακη
-Ποιο Ιθακη;
-Με το Ιθακη δεν ταξιδευετε;
-Οχι
-Αλλα με ποιο;
-Μα σας ειπα με το Blue Star.
-ΠΟΙΟ BLUE STAAAAAR????/
-AYTOOOOO (και δειχνει το Superferry ΙΙ )
Ο λιμενικος φευγει μονολογοντας (ακου Blue star ) και η κυρια λεει στην συνοδηγο ( καλα χαζος ηταν; )

dimitris
03-10-2008, 00:21
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: δεν μιλησα...

heraklion
03-10-2008, 00:22
Τωρα εγω να μιλησω η θα με πεις κακο???πεταξες και εσυ εχθες ενα ωραιο μαργαριτακι..το θυμασαι??:mrgreen::mrgreen:

Για πες το:cool:

dimitris
03-10-2008, 00:31
το ποιό καλό μου το λέει ο Μανώλης σε σχόλιο για την φωτογραφία μου το "'Ελυρος" μαζί με το "Αριάδνη" εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=20547&page=27) ...:D

mastropanagos
03-10-2008, 00:32
Για πες το:cool:
Ασε δεν το λεω γιατι θα με φαει..!!!:D:D

heraklion
03-10-2008, 00:36
Ασε δεν το λεω γιατι θα με φαει..!!!:D:D
Παίρνω εγώ την ευθύνη.

sylver23
03-10-2008, 00:38
ηταν η ωρα περασμενη.κ εγω εχω πει οτι ωρες ωρες παθαινω αμνησια.εδω τις προαλλες μιλουσα με τον μανωλη και ηθελα να του πω κατι για βαρδιολες και το πηγα μεσω κολοπετινιτσας.τι να κανουμε ,γερος ανθρωπος.23 χρονων

mastropanagos
03-10-2008, 00:39
Παίρνω εγώ την ευθύνη.
Δεν το λεω,δεν με αφηνει..!!:D

sylver23
03-10-2008, 00:43
ελα τελος.

kastro
03-10-2008, 01:25
Είμαι στο λιμάνι του Ηρακλείου κάπου στο 1995...
Αλλαφιασμένη επιβάτιδα σταματάει μπροστά στον λιμενικό και τον ρωτάει:
''Το Κινγκ Κόνγκ που έχει αράξει παρακαλώ?":D:D

Όταν έγινε αυτό το King minos ήτανε στο λιμάνι δεμένο η ερχόταν από ημερήσιο.

mastropanagos
05-10-2008, 12:47
Τον Αγιο Ποσειδωνα εσεις τον ξερετε???:D:DΤο ακουσαμε και αυτο στο λιμανι,και μαλιστα ημουνα και με τον manolis m.

Finnpartner_1966
05-10-2008, 13:11
Τον Αγιο Ποσειδωνα εσεις τον ξερετε???:D:DΤο ακουσαμε και αυτο στο λιμανι,και μαλιστα ημουνα και με τον manolis m.

Kαι ποτε γιορταζει?? Σας ειπανε? :p:p

mastropanagos
05-10-2008, 13:14
Kαι ποτε γιορταζει?? Σας ειπανε? :p:p
Μπα οχι..Ξανθια ηταν τι περιμενεις..:mrgreen:

Finnpartner_1966
05-10-2008, 13:27
Μπα οχι..Ξανθια ηταν τι περιμενεις..:mrgreen:

A, γυναικα ηταν??? Ε, πες το ρε ανθρωπε!

vinman
05-10-2008, 19:41
Πριν απο λίγο στον ΑΝΤ1,δημοσιογράφος εξιστορεί την σημερινή πρόσκρουση του Crystal serenity στον πράσινο φάρο κατά την είσοδο του στο λιμάνι του Πειραιά...
Ο παρουσιαστής του δελτίου ρωτά τον ρεπόρτερ:
''Έχει μεγάλη ζημιά το κρουαζιερόπλοιο?''
Και ο δαιμόνιος ρεπόρτερ απαντά:
''Η ζημιά δεν είναι μεγάλη..έχει κάποιες εκδορές δύο μέτρα πάνω απο την ύφαλο γραμμή''...:D:D:D

Vortigern
05-10-2008, 20:46
Λεω μια μερα σε ενα φιλο μου
Με ποιο φευγεις?
Με αυτο το μυτθερο μωρε!!,ελα ξερεις ποιο λεω

Φυσικα ενωουσε το speedrunner 2

Leo
05-10-2008, 20:50
Ωραίοι Vinman & Vortigern....:D

Vortigern
05-10-2008, 20:56
και αλλο ενα που το θυμιθηκα τωρα
με ρωτησε ενας φιλος απο την αθηνα μια φορα
Το QM2 ειναι αδερφο του Τιτανικου κ το ξαναβγαλανε για να δουμε πως ηταν?Το ειδα μ λεει προχθες στον πειραια κ ειναι σχεδον ολο ιδια!

αυτα δν θυμαμαι κατι αλλο

sylver23
06-10-2008, 19:11
ντοιν ντοιν ντοιν

sylver23
13-10-2008, 19:13
χθες το πρωι κατα την αναχωρηση του αρτεμισια ...ερχονταν μια οικογενεια μεσα απο τα εργα του λιμανιου τρεχοντας για να το προλαβει.πρωτη ηταν η μεγαλη κορη γυρω στα 14 και φωναζει ---μισο λεπτο...και συνεχιζει να τρεχει προς το καραβι.εντελως τυχαια εκεινη την ωρα σφυραει το αρτεμισια και κανει αυτη
-σου πα περιμενε...
ακομα το σκεφτομαι και σκαω στα γελια

laz94
15-10-2008, 09:11
χθες το πρωι κατα την αναχωρηση του αρτεμισια ...ερχονταν μια οικογενεια μεσα απο τα εργα του λιμανιου τρεχοντας για να το προλαβει.πρωτη ηταν η μεγαλη κορη γυρω στα 14 και φωναζει ---μισο λεπτο...και συνεχιζει να τρεχει προς το καραβι.εντελως τυχαια εκεινη την ωρα σφυραει το αρτεμισια και κανει αυτη
-σου πα περιμενε...
ακομα το σκεφτομαι και σκαω στα γελια
Πολύ καλό Sylver!!!!

heraklion
21-10-2008, 22:25
Εκτός από Καζαντζίδης και N.KAZANTZAKIS μου το έχουνε πει και ΚΑΖΑΝΑΚΗΣ.

jperikl
22-10-2008, 01:44
Στο Ηράκλειο λέγαν πολλοί όταν είχαμε ΚΑΝΤΙΑ και ΡΕΘΥΜΝΟ οτι παλιά ήταν ποταμόπλοια! Και γι 'αυτό λέει έκαναν ασχημο ταξίδι επειδή δεν είχαν καλή καρίνα. Δεν νομίζω να αληθεύει κατι τέτοιο..

Django
27-10-2008, 14:53
Mε τις σαχλαμάρες εδω μέσα με βλέπω να φεύγω απο Σκανδιναβία και να την κάνω για Καραβαϊκή! (συνηθισμένο σαρδαμ)

Οι θεωρίες συνομοσίας πάντως δίνουν και παίρνουν. Εγώ μια φορά είχα ακούσει απο άνθρωπο ψαγμένο, που είναι μεσα στα κόλπα, το κλασικο τύπο "Ακου να σου πω εγώ τι γινεται, εσυ δεν τα ξερεις" οτι το Ανθη Μαρινα μέχρι και το γκαράζ ειναι ιαπωνικό αλλά ολο το κομοδέσιο ειναι αγγλικο. Ο Αγουδημος πηρε δυο καραβια που προοριζόταν για διάλυση και τα ένωσε εις γαστρα μιαν συμφωνα με τον συνομιλητη μου πάντα, οπως θα καταλαβατε.

Και κάτι οικογενειακο. Ο παππους μου ειχε μια παλια τηλεόραση, απο αυτές τις ασπρόμαυρες που ήθελε μια κάποια ώρα να παρει μπρος και να πίασει σημα. Την ειχε ονομάσει "Νταλιάνα".

Πολλά φιλια από τα ξενα
Καλως βρεθήκαμε και πάλι
Django

Apostolos
27-10-2008, 16:43
Καταπληκτικό το χιούμορ του Παππού!

laz94
27-10-2008, 20:51
Mε τις σαχλαμάρες εδω μέσα με βλέπω να φεύγω απο Σκανδιναβία και να την κάνω για Καραβαϊκή! (συνηθισμένο σαρδαμ)



Οι θεωρίες συνομοσίας πάντως δίνουν και παίρνουν. Εγώ μια φορά είχα ακούσει απο άνθρωπο ψαγμένο, που είναι μεσα στα κόλπα, το κλασικο τύπο "Ακου να σου πω εγώ τι γινεται, εσυ δεν τα ξερεις" οτι το Ανθη Μαρινα μέχρι και το γκαράζ ειναι ιαπωνικό αλλά ολο το κομοδέσιο ειναι αγγλικο. Ο Αγουδημος πηρε δυο καραβια που προοριζόταν για διάλυση και τα ένωσε εις γαστρα μιαν συμφωνα με τον συνομιλητη μου πάντα, οπως θα καταλαβατε.


Και κάτι οικογενειακο. Ο παππους μου ειχε μια παλια τηλεόραση, απο αυτές τις ασπρόμαυρες που ήθελε μια κάποια ώρα να παρει μπρος και να πίασει σημα. Την ειχε ονομάσει "Νταλιάνα".


Πολλά φιλια από τα ξενα
Καλως βρεθήκαμε και πάλι

Django


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

heraklion
10-11-2008, 00:25
Ένας είπε ότι το BLUE STAR ITHAKI ήταν ίδιο με το SUPERFERRY II και έκανε μετασκευή για να μοιάζει με τα BLUE STAR PAROS και BLUE STAR NAXOS.

Και υποστηρίζει ότι έχει φώτο που το αποδικνύει απο τις εργασίες μετασκευής.

sylver23
10-11-2008, 00:54
σημερα στο λιονταρι χαζευαμε το summit που απεπλεε και ακουσα 2 διπλα απο εμας να λενε...

-ιταλια παει αυτο ..
-οχι ρε δεν ειναι κρουαζιεροπλοιο,ειναι τετοιο ,μεταφορικο

ΕΛΕΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΗΡΙΟ
σχολια δικα μας- εχουν δικιο και πηγαινε να παρει τους προσκυνητες απο την αιγινα :p:p

BULKERMAN
10-11-2008, 11:32
λεω και γω να σας αφηγηθω ορισμενα μαργαριταρια..
πριν απο λιγο καιρο σε καποιο μεγαλοκαναλι δημοσιογραφος αναφερε το εξης...<<μετα απο φιλοτιμες προσπαθειες του καπετανιου το πλοιο καταφερε να προσαραξει στο λιμανι...!!!>>:confused::confused:δηλαδη αν δεν ηταν φιλοτιμος ο καπετανιος τι θα εκανε?????? θα το βομβαρδιζε?? ρε που εχουμε μπλεξει...

αμ το αλλο?εδω στο νησι μου στην ανδρο χροοονια ολοοοκληρα υπηρχε η εντυπωση οτι το bari express ηταν αντιτορπιλικο στα νιατα του...
1<<βλεπεις ποσο στενο πλοιο ειναι?ετσι ειναι τα πολεμικα>> 2<<γιατι η πλωρη ξυραφι που εχει?>> 3<<ακου που σου λεω,πολεμικο ηταν,κατι ξερω και στο λεω..>>τα κανονια μονο δεν μας ειπαν που τα ειχε...

apollo_express
10-11-2008, 14:05
Η ίδια φήμη κυκλοφορούσε και για το ΡΟΜΙΛΝΤΑ στη Νάξο!
Ήταν μάλιστα φρεγάτα του αγγλικού πολεμικού ναυτικού!!!!

BULKERMAN
10-11-2008, 14:10
α πολυ ωραια!!
εμεις αντιτορπιλικο,εσεις φρεγατα....ολο τον αγγλικο στολο φεραμε στην Ελλαδα δηλαδη...:D:D:D

MYTILENE
14-11-2008, 11:00
Είναι Πέμπτη 13/11/2008 και έξω από το κιόσκι της ΝΕΛ στο λιμάνι της Μυτιλήνης έχουνε μαζευτεί γύρω στους 90-100 λαθρομετανάστες για να κόψουν εισιτήριο για Πειραιά-στον έναν εκδότη;)-στον άλλον ''σκάει μύτη'' ένας γύφτος για να βγάλει και αυτός εισιτήρια για όλο το γυφτομάνη του.Καθώς πλήρωνε πετάει το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ:
Ρε τη βρώμα είναι αυτή ρε?Θα μας πεθάνουν αυτοί οι μαύροι,πωπω θα κολλήσουμε καμιά αρρώστια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:!!!!ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ

mike_rodos
14-11-2008, 11:26
ρατσιστικό αλλά καλό... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχααχαχαχχααχαχαχ

Thanasis89
14-11-2008, 12:08
Όντως ρατσιστικό ! Αλλά εδώ κολλάει... Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα ! :D :D :D Ωραίος ο MYTILENE...

heraklion
24-11-2008, 01:13
Και ένα καλό που άκουσα πριν λίγες μέρες.
Το ΠΑΤΜΟΣ καθώς πήγαινε στην Ινδία για δυάλιση αγοράστηκε στο Ομάν και κάνει εκεί δρομοόγια.

cpt babis
24-02-2009, 10:57
Εμενα μου ειπαν στα Κυθηρα οτι το μυρτιδιοτισσα ειναι 55+χρονων.

Leo
24-02-2009, 13:35
Λάθος εγώ κοντεύω τόσο το Μυρτιδιώτισα αποκλείεται...:p

ndimitr93
24-02-2009, 19:29
Λάθος εγώ κοντεύω τόσο το Μυρτιδιώτισα αποκλείεται...:p

Που ξέρεις μπορεί αυτό να έκρυβε χρόνια.....
εγώ παλιά άκουγα το άλλο απο μεγάλης ηλικίας γυναίκες ότνα ήταν το Blue star 1-2 εδώ στα Χανιά....-"Ποιό είναι αυτό;;" -"Το Blue....σταρι μαρσι...." !!!
Και ΄τωρα πρόσφατα ρώτησα μία θεία στο χωριό μου με ποιό καράβι πήγε στην Αθήνα και μου απαντάει "Με το χελένικ"!!!!! (σ.σ. Αριάδνη!!!)

roussosf
25-02-2009, 08:31
Λάθος εγώ κοντεύω τόσο το Μυρτιδιώτισα αποκλείεται...:pκρυβε χρονια

roussosf
25-02-2009, 11:51
κρυβε χρονια αλλα το παλιο ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ μπορει να ειχε σημερα 55 χρονια στις Ελληνικες θαλασσες

sea_serenade
25-02-2009, 12:50
Προφανώς έγινε σύγχυση λόγω του ονόματος. Κάτι ανάλογο είχε γίνει και με το δεύτερο POSEIDONIA της HML που όλοι νόμιζαν πως ήταν το παλιό POSEIDONIA του 1948....

stelios
10-04-2009, 22:49
Καθώς έχω δουλέψει 2 χρόνια στο λιμάνι (2 υπέροχα χρόνια στην HSW) έχω πολλά κουφά να σας αναφέρω και κυρίως ως προς τις διάφορες ονομασίες των πλοίων!!

Έχω ακουσει το "ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΧΙΟΣ", "ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΜΥΚΟΝΟΣ", "ΝΗΣΟΣ ΙΘΑΚΗ", "ΑΙΛΟΥΡΟΣ", "ΧΑΙΣΤΡΙΝΚ 5", "ΦΛΙΙΝΚ ΚΑΤ 2", "ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ", "ΝΗΣΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ" και πολλά άλλα..

Το θέμα ήταν ομώς ότι όλοι όσοι τα λέγαν άυτα, ήθελαν να ταξιδέψουν με αύτα τα πλοία, και έπρεπε εγώ να μην γέλασω, να μείνω ψυχραίμος και να τους εξηγήσω πως λένε κανονίκα τα πλοία...

Στιγμές απείρου κάλλους στο λιμάνι...
Θα επανέλθω και με τα άλλα που θα θυμιθώ...

vinman
11-04-2009, 07:09
Πρίν λίγες μέρες που ήμουν στον κόκκινο είναι και ένας πιτσιρικάς με τον μπαμπά του (μάλλον αλλοδαποί λόγω προφοράς) που ψάρευε...
Κάποια στιγμή αποπλέει το Πρέβελης και την ώρα που σκάει μύτη δίπλα στο Λισσός το βλέπει ο πιτσιρίκος και αρχίζει να φωνάζει:''Μπαμπά,μπαμπά,έρχεται το Πρέλεβιτς...!!!''...
Κόντεψε να μου φύγει η μηχανή απο τα γέλια...
Σιγά μην ερχόταν και το Σούμποτιτς ή το Γκάλης...:D

sylver23
11-04-2009, 19:53
και σου το ειπα μανωλη,να περνας παντα το λουρακι της μηχανης στο λαιμο..ποτε δεν ξερεις τι θα ακουσεις (ειναι και του κουτιου η μηχανη!)

cpt babis
21-09-2009, 12:42
Τοπος: παραθαλασσια καφετερια Αγιας Πελαγιας Κυθηρων
Ημερα:17 Αυγουστου 2009
Συζητουσα εγω με το θειο μου και ερχεται η κουβεντα για το Βιτσεντζο( το πλοιο) μετα απο ενα 10λεπτο μου κανει τη ερωτηση ο θειος μου:
Θειος:Ξερεις που πηγε το Μυρτιδιωτισσα για επισκευη?
Μπαμπης :Που πηγε? Στο Πειραια του απανταω
Θειος: οχι στη Νορβηγια πηγε(το ελεγε και ηταν πολυ σιγουρος)
ε μετα εκανα νεο στομαχι...:mrgreen:

alkisious
11-05-2013, 00:38
Μια απορία μπορώ να έχω? Δεν είναι αστείο αλλά θα ήθελα πω κι εγώ μια φήμη που κινείται στην αγορά: Κάποιοι είπαν ότι το SFAKIA 1 πήγαινε για scrap και ότι η ΑΝΕΝΔΥΚ το αγόρασε κοψοχρονιά. Ξέρετε αν ισχύει?

pantelis2009
21-06-2017, 11:31
Το πλοίο – φάντασμα που ανακαλύφθηκε 15 μέτρα κάτω από τη γη, 132 χρόνια μετά τη βύθισή του. Ήταν θαμμένο μέσα στη λάσπη, που το προστάτεψε από τη φθορά του χρόνου. Εντυπωσιακές φωτογραφίες με τα ευρήματα 14/09/2016Κατηγορίες: FEATURED, ΚΟΙΝΩΝΙΑΕτικέτες: Αραβία, ατμόπλοιο, Κάνσας, Μισούρι, μουσείο, ναυάγιο, Οχάιο, πλοίο "φάντασμα" Το 1987, μια ομάδα από κυνηγούς θησαυρών ανακάλυψε ένα ατμόπλοιο θαμμένο βαθιά κάτω από τόνους λάσπης στο Κάνσας. Ήταν το ατμόπλοιο «Αραβία», το οποίο βυθίστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου του 1856 βόρεια της πόλης του Κάνσας, όταν η καρίνα του διαπεράστηκε από έναν χοντρό κορμό δέντρου. Το κουφάρι του πλοίου παρασύρθηκε από τα ορμητικά νερά του ποταμού. Εξαφανίστηκε και πολύ σύντομα σταμάτησε κάθε έρευνα. Μόνο οι θρύλοι και οι ιστορίες που διαδίδονταν από στόμα σε στόμα και από γενιά σε γενιά, παρέμειναν να υπενθυμίζουν την ύπαρξη του. Το χρονικό της βύθισης Το 1856, το ατμόπλοιο «Αραβία» είχε ξεκινήσει από το Σαιντ Λούις, δυτικά από το Μισούρι, για να παραδώσει εμπόρευμα σε 16 παραμεθόριες πόλεις, βάρους 200 τόνων. Ο καιρός ήταν πολύ καλός, και τίποτα δεν προμήνυε ότι θα ήταν το τελευταίο του ταξίδι. Καθώς το ατμόπλοιο πήγαινε κανονικά την πορεία του, προσέκρουσε σε ένα χοντρό κορμό καρυδιάς, ο οποίος προκάλεσε ρήγμα και το πλοίο άρχισε να μπάζει νερά. Τα ανώτερα καταστρώματα του πλοίου παρέμειναν πάνω από το νερό, όλοι οι επιβαίνοντες κολύμπησαν και έφτασαν ασφαλείς στις όχθες του ποταμού και το μόνο θύμα ήταν ένα μουλάρι, που ήταν δεμένο. Το «Αραβία» σκεπάστηκε γρήγορα από τη λάσπη και μέχρι το επόμενο πρωί φαίνονταν μόνο τα φουγάρα και η γέφυρα του καπετάνιου. ΠαρΆ όλες τις προσπάθειες διάσωσης, τις επόμενες μέρες τα σημάδια του πλοίου εξαφανίστηκαν εντελώς, καθώς παρασύρθηκε από τα ορμητικά νερά του ποταμού Μισούρι. Με την πάροδο του χρόνου, ο ποταμός μετατοπίστηκε μισό μίλι ανατολικά και 132 χρόνια μετά, το ναυάγιο ανακαλύφθηκε στην σημερινή πόλη του Κάνσας. Το ατμόπλοιο «Αραβία» βυθίστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου του 1856 βόρεια της πόλης του Κάνσας Στη δεκαετία του 1860, η Ελίζα Σόρτορ αγόρασε το ακίνητο στο οποίο είχε θαφτεί το ατμόπλοιο και διάφοροι θρύλοι κυκλοφορούσαν για το «πλοίο – φάντασμα», όμως το χαρακτήριζαν. Το 1987, ο Μπομπ Χάλει από το Κάνσας παρέα με τους γιους του, αποφάσισαν να ψάξουν για το θρυλικό «Αραβία». Χρησιμοποίησαν παλιούς χάρτες και ένα μαγνητόμετρο πρωτονίου για να ανακαλύψουν την πιθανή θέση του, και τελικά το εντόπισαν μισό μίλι από το ποτάμι και 15 μέτρα κάτω από το έδαφος σε μια αγροτική περιοχή του Κάνσας. Ζήτησαν την άδεια από την ιδιοκτήτρια του κτήματος και εκείνη δέχτηκε με την προϋπόθεση ότι οι εργασίες πρέπει να ολοκληρωθούν πριν από την δεντροφύτευση, την άνοιξη. Οι εργασίες άρχισαν αμέσως, με μπουλντόζες, εκσκαφείς, τρυπάνια ενώ μίσθωσαν και μια εταιρεία γεωτρήσεων για να σκάψει ένα πηγάδι 20 μέτρων χάρη στο οποίο μπορούσαν να απομακρύνουν 20.000 λίτρα νερού το λεπτό. Κάθε μέρα που περνούσε η τρύπα που έσκαβαν όλο και μεγάλωνε. Το 1987, ο Μπομπ Χάλει από το Κάνσας παρέα με τους γιους του, αποφάσισαν να ψάξουν για το θρυλικό «Αραβία» Στις 26 Νοεμβρίου του 1988, το πρώτο μέρος του «Αραβία» εμφανίστηκε! Τέσσερις μέρες αργότερα άρχιζαν να εντοπίζονται διάφορα αντικείμενα από το εμπόρευμα που μετέφερε, με πρώτη μια ελαστική γαλότσα Goodyear. Η λάσπη φάνηκε ότι ήταν ένα πολύ δυνατό συντηρητικό, καθώς δεν άφηνε τον αέρα να περάσει, και εκτός από τα αντικείμενα που βρέθηκαν άθικτα, βρέθηκαν και τρόφιμα έτοιμα προς κατανάλωση. Ο «θησαυρός» του πλοίου περιλάμβανε καπέλα από κάστορα, αξεπέραστης ποιότητας και αδιάβροχα, πάνω από 4.000 παπούτσια και μπότες μέσα σε κουτιά έτοιμα για παράδοση, ένα βαρέλι μπύρα από το 1856, διάφορα εισαγόμενα γαλλικά αρώματα που ακόμη μύριζαν, βαμβακερά αραβικά υφάσματα και φορέματα, πορσελάνινα σερβίτσια και φάρμακα εποχής. Πορσελάνινα σερβίτσια που βρέθηκαν άθικτα στο ναυάγιο Όλα τα ευρήματα που βρέθηκαν στο ναυάγιο στεγάζονται σήμερα με ένα μικρό μουσείο στο Κάνσας, που ονομάζεται «Ατμόπλοιο Αραβία». Από το 2013, το μουσείο συνέχισε να προσελκύσει περισσότερους από 80.000 επισκέπτες ετησίως. Περιγράφεται από την εφημερίδα «Wall Street Journal» ως «συναρπαστικό» μουσείο με μια «συναρπαστική» ιστορία. Η έκθεση «US News & World Report» το κατατάσσει νούμερο ένα στη λίστα του με τα «καλύτερα πράγματα που μπορεί να κάνει όποιος επισκέπτεται την πόλη του Κάνσας». Όλα τα ευρήματα που βρέθηκαν στο ναυάγιο στεγάζονται σήμερα με ένα μικρό μουσείο στο Κάνσας Λίγα λόγια για την ιστορία του Το «Αραβία» κατασκευάστηκε το 1853 στην Πενσυλβάνια και είχε μέγιστη ταχύτητα πάνω από πέντε μίλια την ώρα. Αρχικά ταξίδευε στους ποταμούς του Οχάιο και του Μισισίπι, μέχρις ότου το αγόρασε ο καπετάνιος Τζον Σόου, ο οποίος το χρησιμοποιούσε μόνο σε ταξίδια στον ποταμό του Μισούρι. Το πρώτο ταξίδι του ήταν να μεταφέρει 109 στρατιώτες από το Fort Leavenworth στο Fort Pierre, το οποίο βρισκόταν επάνω στον ποταμό στη Νότια Ντακότα. Την άνοιξη του 1856, το σκάφος πωλήθηκε στον καπετάνιο Γουίλιαμ Τερίλ και έκανε δεκατέσσερα ταξίδια πάνω-κάτω στο Μισούρι κατά τη διάρκεια της ιδιοκτησίας του. Τον Μάρτιο, το πλοίο συγκρούστηκε με ένα εμπόδιο και σχεδόν βυθίστηκε, έχοντας καταστραφεί το πηδάλιο του. Το πλοίο επισκευάστηκε κοντά στο Πόρτλαντ και ήταν έτοιμο για το επόμενο ταξίδι, το οποίο όμως έμελλε να είναι και το τελευταίο του. - See more at: http://www.mixanitouxronou.gr/to-plio-fantasma-pou-anakalifthike-15-metra-kato-apo-ti-gi-132-chronia-meta-ti-vithisi-tou-itan-thammeno-mesa-sti-laspi-pou-to-prostatepse-apo-ti-fthora-tou-chronou-entiposiakes-fotografies-me-t/#sthash.vaUo6ssM.dpuf...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/to-plio-fantasma-pou-anakalifthike-15-metra-kato-apo-ti-gi-132-chronia-meta-ti-vithisi-tou-itan-thammeno-mesa-sti-laspi-pou-to-prostatepse-apo-ti-fthora-tou-chronou-entiposiakes-fotografies-me-t/

ΠΗΓΗ (http://www.mixanitouxronou.gr/to-plio-fantasma-pou-anakalifthike-15-metra-kato-apo-ti-gi-132-chronia-meta-ti-vithisi-tou-itan-thammeno-mesa-sti-laspi-pou-to-prostatepse-apo-ti-fthora-tou-chronou-entiposiakes-fotografies-me-t/)

Espresso Venezia
06-10-2018, 18:41
Αυτός είναι ο λόγος που η παντόφλα Αγιος Αντώνιος έφυγε από Ελευσίνα, πήγε εχθές στον Αγιόκαμπο Λάρισας και έφτασε σήμερα στη Ρόδο. Καλή συνέχεια.

190544

Τι άλλο θα ακούσουμε βρε παιδιά, να γελάει δηλαδή και ο κάθε πικραμένος !!! Και δεν σχολιάζω βέβαια το ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ και το ταξίδι του σε Αγιόκαμπο Λάρισας και Ρόδο, αλλά το δημοσίευμα από τον τοπικό τύπο (Λάρισας, Αγιόκαμπου ???) που είδαν .....παντόφλα στο "λιμάνι - αλιευτικό καταφύγιο" και τσουπ, να'σου αμέσως οι σκέψεις - προτάσεις για "λιμάνι υποδοχής μεγάλων επιβατικών πλοίων και φέρι-μποτ" και κατά συνέπεια δημιουργία νέων ακτοπλοικών γραμμών που θα συνδέουν την .....Λάρισα με νησιά και λιμάνια του Αιγαίου !!!!!

Άντε, με το καλό, και μετά παρακαλώ σειρά να παίρνουν το Μέτσοβο και οι Σέρρες. Κάθε χωριό και μαρίνα, κάθε πόλη και λιμάνι, και εκατοντάδες βαπόρια στις θάλασσες μας και στα .....βουνά μας να συνδέουν τα πάντα με τα πάντα !!!

Αναζητείται σοβαρότης.........

pantelis2009
07-10-2018, 06:35
[QUOTE=Espresso Venezia;607750]
Άντε, με το καλό, και μετά παρακαλώ σειρά να παίρνουν το Μέτσοβο και οι Σέρρες. Κάθε χωριό και μαρίνα, κάθε πόλη και λιμάνι, και εκατοντάδες βαπόρια στις θάλασσες μας και στα .....βουνά μας να συνδέουν τα πάντα με τα πάντα !!!

Σαν προεκλογικό γκάλοπ μου ακούγεται από τους καρεκλοθεσίτες που μας κυβερνούν.:welcoming: