PDA

Επιστροφή στο Forum : Παναγία Τήνου [Agios Georgios, Panagia Ekatondapiliani, Apollo Express II, Hengist]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Maroulis Nikos
06-01-2008, 21:08
Άγιος Γεώργιος στο λιμάνι της Κύθνου στις 30/08/2006.

1267

1268


Τα απόνερα φεύγοντας απο το λιμάνι της Κύθνου και πηγαίνοντας για το λιμάνι της Σερίφου.

1269

raflucgr
08-01-2008, 00:57
arriving in Kamares on 16/08/06.

Lucas

1294

Captain_Nionios
18-01-2008, 20:50
Αλλο ενα ΒΑΠΟΡΙ,απο τα λιγα που εχουν μεινει.Εδω στις 9/7/2007 στον Πειραια.

1586

iletal1
31-01-2008, 10:36
Αλλο ενα ΒΑΠΟΡΙ,απο τα λιγα που εχουν μεινει.Εδω στις 9/7/2007 στον Πειραια.

1586
ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΜΑΡΕΣ ΤΗΣ ΣΙΦΝΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ/2005

iletal1
31-01-2008, 10:39
ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΜΑΡΕΣ ΤΗΣ ΣΙΦΝΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ/2005ΤΟ ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΜΑΡΕΣ ΤΗΣ ΣΙΦΝΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ/2005

scoufgian
06-02-2008, 18:32
ενα απ τα εναπομειναντα πλοια της παλιας φρουρας.....
2475

Espresso Venezia
06-02-2008, 18:43
Ωραία φώτο φίλε scoofgian, από ένα πλοίο που σίγουρα το έχουμε ''παραμελήσει'' κάπως, φωτογραφικά.

Leo
06-02-2008, 22:49
Ενώ είναι και απο τα λίγα ΑΣΠΡΑ πλοία που μας έμειναν αλλά και θρύλος ιστορικά στο Αιγαίο. Γεινικά σήμερα ο scoufgian ζωγράφισε... Μας πρόλαβε μην του βγαίναμε μπροστά (και φωτογραφίζαμε πρώτοι) με το απαγορευτικό του σ/κ, που μας έκλεισε μέσα :p.

scoufgian
07-02-2008, 07:25
Ενώ είναι και απο τα λίγα ΑΣΠΡΑ πλοία που μας έμειναν αλλά και θρύλος ιστορικά στο Αιγαίο. Γεινικά σήμερα ο scoufgian ζωγράφισε... Μας πρόλαβε μην του βγαίναμε μπροστά (και φωτογραφίζαμε πρώτοι) με το απαγορευτικό του σ/κ, που μας έκλεισε μέσα :p.

καλα με το απαγορευτικο θα φτασουμε μεχρι και στη διωρυγα του σουεζ για καμια φωτογραφια.ειδες φιλε leo!!!μια μηχανουλα στο ντουλαπακι του αυτοκινητου ειναι παντα χρησιμη οταν εισαι για δουλειες κοντα στο λιμανι του πειραια.:p:p:p

iletal1
08-02-2008, 12:41
καλα με το απαγορευτικο θα φτασουμε μεχρι και στη διωρυγα του σουεζ για καμια φωτογραφια.ειδες φιλε leo!!!μια μηχανουλα στο ντουλαπακι του αυτοκινητου ειναι παντα χρησιμη οταν εισαι για δουλειες κοντα στο λιμανι του πειραια.:p:p:p
έχουν κάνει κατι στα πλα'ι'νά παράθυρα ή εμένα μου φαίνεται κάπως?

scoufgian
08-02-2008, 12:42
έχουν κάνει κατι στα πλα'ι'νά παράθυρα ή εμένα μου φαίνεται κάπως?
μαλλον τα χανε καθαρισει και πεφτοντας ο ηλιος πανω καθρεφτιζανε..........:D:D

iletal1
08-02-2008, 12:51
μαλλον τα χανε καθαρισει και πεφτοντας ο ηλιος πανω καθρεφτιζανε..........:D:D
κάποια πρέπει να τα έχουν κλείσει ( τα πίσω ανοίγματα τα μεγάλα)?

scoufgian
08-02-2008, 12:52
κάποια πρέπει να τα έχουν κλείσει ( τα πίσω ανοίγματα τα μεγάλα)?
δυστυχως δεν εχω ταξιδεψει μ αυτο το πλοιο για να σου πω πως ηταν πρωτα κι αν εχουν κανει καποια μετασκευη,sorry :(:(

Captain_Nionios
08-02-2008, 16:56
Παιδια ειδα στο syros-observer κατι το πολυ παραξενο.Το βαπορι ενω ειχε φυγει κανονικα για το δρομολογιο του,εκανε πριν απο λιγα λεπτα αποτομη αναστροφη στο υψος του Σουνιου και γυριζει προς τα πισω!!!Δεν ξερω αν ειναι λογω απαγορευτικου,αλλα ακομα και ετσι να ειναι,το αφησαν να φυγει και μετα του λενε γυρνα πισω;Οποιος γνωριζει κατι ας μας διαφωτησει.;)

karystos
08-02-2008, 17:45
Πάντως πάει με τα μίλια του οπότε μάλλον δεν είναι μηχανή αλλά απαγορευτικό, αφού και ο καιρός που περιμένουνε σήμερα είναι για το Δυτικό Αιγαίο κι όχι για το Ανατολικό. Πολλές φορές έχει γίνει να τα γυρίζουν πίσω.

Espresso Venezia
08-02-2008, 17:53
Συμφωνώ με τον φίλο karystos. Έχει συμβεί πολλές φορές να γυρίζουν πίσω πλοία, που παρά τις προσδοκίες τους τα βρίσκουν ...σκούρα. ;)

Espresso Venezia
10-02-2008, 17:24
...Ενώ είναι και απο τα λίγα ΑΣΠΡΑ πλοία που μας έμειναν αλλά και θρύλος ιστορικά στο Αιγαίο...

Πράγματι ''θρύλος ιστορικά στο Αιγαίο''.

Πρώην ΡΟΜΙΛΝΤΑ, APOLLO EXPRESS 2, ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ, ΕΞΠΡΕΣ ΑΡΤΕΜΙΣ, και νυν ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

ΕΔΩ (http://www.faktaomfartyg.se/hengist_1972_bild_1.htm) μία φοβερή φωτογραφία από το FAKTA, στα αρχικά στάδια της κατασκευής του.

Και μία σημερινή φώτο του πλοίου στον Πειραιά.

2668

JASON12345
10-02-2008, 18:32
Του φακτά ιστορικη πολύ και σπάνια σίγουρα.

Captain_Nionios
10-02-2008, 21:22
Επισης αλλες δυο φωτογραφιες,εντυπωσιακες και τρομεκτικες απο το Σουηδο...
http://www.faktaomfartyg.se/hengist_1972_kr_1.htm
http://www.faktaomfartyg.se/hengist_1972_ex.htm
Στην πρωτη τα βαπορια συγκρουστηκαν τελικα (πιο παλια ειχε και φωτογραφια που τα εδειχνε να ακουμπανε,τωρα ισως την εβγαλε),στη δευτερη το βαπορι εχει βει στη στερια...Ευτυχως ομως ειναι ακομα ζωντανο,υγειες και καμαρωτο ομορφαινοντας τα λιμανια μας.;)

JASON12345
10-02-2008, 21:46
Μα καλά πόσο τυχερός στην ατυχία του είναι να έβγαλε φωτογραφία σε αυτή τη σκηνή?

Apostolos
11-02-2008, 16:00
Ελα μωρέ λαμαρίνες είναι ψίλααα πραματα :)

karystos
12-02-2008, 13:38
Τα HENGIST και HORSA στα ναυπηγεία του γαλλικού πολεμικού ναυτικου Arsenal de Brest. Αυτά και το SENLAC που ναυπηγήθηκε ένα χρόνο αργότερα είναι τα μόνα επιβατικά πλοία που χτίστηκαν σε ναυπηγεία του γαλλικού πολεμικού ναυτικού.

2801

Apostolos
12-02-2008, 13:41
Αφου σχέδια τους έχουμε, γιατί δεν τα ξαναφτιάχνουμε λίιιγο ποιό μοντέρνα? Έτσι και αλλιώς είναι ότι καλύτερο για την ακτοπλοϊα μας

Captain_Nionios
16-02-2008, 00:44
Η πρωτη φωτογραφια που ανεβαζω απο τη συντομη ανοδο μου στην Αθηνα...Αφιερωμενες στους απανταχου καραβολατρες γιατι μονο ενα ωραιο βαπορι,η θαλασσα και το ηλιοβασιλεμα μπορουν να χαρισουν τετοιες εικονες...Αγιος Γεωργιος λοιπον στις 13/2/2008 στον Πειραια...

2892

2893

JASON12345
16-02-2008, 11:51
Η πρώτη σου φωτογραφία όπως και όλες του ΛΑΤΟ είναι ΤΕΛΕΙΕΣ.
Και πολύ Ρομαντίκ

raflucgr
18-02-2008, 21:37
sailing from Adamas on 17/08/06.

Lucas

3040

JASON12345
19-02-2008, 01:31
Nice photos luca

Nautikos II
27-02-2008, 17:43
Σημερα κατα την εξοδο...
4779

polykas
21-03-2008, 23:05
Από το πέρασμα του πλοίου από την Τήνο.Αναχώρηση γαι Σύρο --Πειραιά με αρκετή σοροκάδα.





4168

a.molos
21-03-2008, 23:34
Ως Ηengist με τα χρώματα της ένδοξης SEALINK (foto Jens-Peter Kranz) και ως Romilda της GA Ferries, όταν ήρθε στην Ελλάδα(από τη συλλογή μου).

4172

4173

giorgos....
24-03-2008, 02:41
4357ώς άγιος γεώργιος στο λιμάνι της νάξου. 5-8-2004.

polykas
30-03-2008, 20:52
Παναγία Εκατονταπυλιανή.Τήνος








4735

Haddock
04-04-2008, 01:02
Ρεμέτζο στον Μέριχα

4887

Copyright - Πηγή (http://www.flickr.com/photos/stxanax/)

Haddock
21-04-2008, 06:20
Για να δούμε το ρεμέτζο του στην Κύθνο από μια διαφορετική οπτική γωνία... Αφιερωμένη στους ακούραστους ναυτικούς μας...

5487

Copyright-Πηγή (http://hydeimages.smugmug.com/)

esperos
28-04-2008, 07:54
Σε όλους τους Γιώργους του Nautilia

'' ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ''


5609

Nautikos II
28-04-2008, 11:14
Και μια απο μενα, και επισης χρονια πολλα σε ολους τους Γιωργους

Nautikos II
06-05-2008, 10:00
Το πλοιο παει στο νεο μωλο Δραπετσωνας

Leo
06-05-2008, 13:16
Απ' όσο γνωρίζω θα μείνει εκτός δρομολογίων για διάφορες επιθεωρήσεις.... Ένα απο τα πλοία που θα κάνει ενα δρομολόγιο την εβρομάδα θα είναι ο Πρέβελης.... ποιο άλλο πλοίο?

Apostolos
06-05-2008, 15:08
To Πήγασος???

Leo
06-05-2008, 15:11
Μου είπε ένα "πουλάκι" ότι σήμερα μετά από παάρα πολύ καιρό λειτουργούσε το ais του... δηλαδή βάλανε μπρός ηλεκτομημαχνή ;)

Vortigern
21-05-2008, 15:11
εχουμε τουλαχιστον ενα αξιο αντικαταστατη του Μηλος..το Αγιος γεωργιος...

karystos
21-05-2008, 15:41
Φίλε μου καλά τα λες αλλα έτσι όπως πάει το πράγμα εγώ το βλέπω πιο πιθανό να λέμε "αν μείνει σωθήκαμε" κι όχι "καήκαμε".

Vortigern
21-05-2008, 15:45
an meini pragmatika sothikame...

Vortigern
21-05-2008, 15:48
an meini sothikame gt ein a3iologo karavi...

plori
21-05-2008, 20:52
Πρέπει να καταλάβουμε οτι το μονοπώλιο που υπάρχει σε συμβατικό πλοίο βέβαια δεν υπολογίζουμε το γερασμένο και πολύ αργό Ρομίλντα θα δίνει το δικαίωμα στο Γεωργιος να κάνει οτι θέλει και όπως το θέλει.

Vortigern
21-05-2008, 20:54
3erei kaneis an o vadouris agorase kanena ploio apo thn NEL?

Espresso Venezia
21-05-2008, 22:45
Φίλε μου Thanos (Sifnos) RizLa αφού πρώτα σε καλωσορίσω στη παρέα, θα μου επιτρέψεις μία - δύο παρατηρήσεις.

Πρώτα - πρώτα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο μονοπώλειο στην Σίφνο του Άγιος Γεώργιος και του κ. Βεντούρη. Δεν γνωρίζω αν έρχονται άλλα και ποιά πλοία στο νησί σου, αλλά μόνος σου ανάφερες τα Ρομίλντα και Δημητρούλα.

Αν πράγματι (δεν το γνωρίζω) δεν ενεργοποιείται άλλη εταιρεία στη Σίφνο (Blue Star, HSW), μήπως αυτό γίνεται γιατί δεν υπάρχει οικονομικό ενδιαφέρον, και άρα θα ''καείτε'' (όπως λες) όχι αν παραμείνει το Αγ. Γεώργιος αλλά αν φύγει γιατί τότε θα υπάρχει πραγματικό μονοπώλειο (GA FERRIES) ???

Τέλος έχεις κάποιο επιχείρημα όσον αφορά το ''αν μείνει αυτό το καράβι (Αγ. Γεώργιος) θα έχουμε κανένα ατύχημα'' ??? Αναφέρεσαι στην παλαιότητα του ??? Αν ναι, δεν νομίζω ότι ατυχήματα παθαίνουν μόνο τα παλιά πλοία, από την εποχή του ...Τιτανικού μέχρι και το Sea Diamond. Aν πάλι αναφέρεσαι στην κατάσταση του πλοίου (κακοσυντηρημένο ???) καλό θα ήταν να μας παρέθετες κάποια στοιχεία.

Vortigern
21-05-2008, 22:53
Καλως σας βρηκα ολους........οσον αφορα το πλοιο ειναι καλα συντιρημενο..

Ενα αλλο θεμα που θελω να ρωτησο ειναι ποτε δρομολογειτε το Mega jet στην γραμμη Πειραιας-Σιφνος-Σαντορινι-Ηρακλειο??Γνωριζει κανεις?:confused:

Vortigern
21-05-2008, 22:58
Α κ οσο αφορα για το ρομιλντα θα ελεγα οτι
Περναει απο Σιφνο μονο τριτι κ πεμτη κανει κ 7, 7:30 ωρες...σε αντιθεση που το Αγιος γεωργιος περναει Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη-Σαββατο...

plori
23-05-2008, 12:23
Υπάρχει κάτι νεότερο με την οριστική ημερομηνία δρομολόγησης του πλοίου μετά την ετήσια;:confused:

Vortigern
23-05-2008, 14:24
Υπάρχει κάτι νεότερο με την οριστική ημερομηνία δρομολόγησης του πλοίου μετά την ετήσια;:confused:

Αρχες Ιουνιου αρχιζει παλι τα δρομολογεια του....αντε καλα ταξιδια να εχεi..

Panos80
23-05-2008, 18:27
Πω πω εχεις κολλησει και θαβεις το κακομοιρο το πλοιο. Σε πληροφορω οτι οταν εκανε παροναξια πριν μερικα χρονια ειχα φαει κατι ξυγιρισμενα εφταρακια και οχταρακια (μποφωρ ) και δεν επαιρνε χαμπαρι. Αν δε κανω λαθος εισαι λατρης των νεων "κουτιων". Θελω ομως να δω τα νεα κουτια, που σε λιγο δε θα τα ξεχωριζουμε μεταξυ τους , σε τι κατασταση θα ειναι οταν φτασουν τα χρονια του Γιωργη. Αν τα φτασουν!

plori
23-05-2008, 20:21
Νομίζω και εγώ οτι θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτική στην αναφορα μας για το Αγιος Γεώργιος και να μην ξεχνάμε οτι έχει δουλέψει χρόνια με επιτυχία στα νερά του Αιγαίου και επίσης όταν τα ταχύπλοα που φεύγουν τότε κάποια σαν το Γεώργιος και το Ρομίλντα εξυπερετούν τα νησιά μας και επίσης δεν φταίει ο Βεντούρης που άλλος εφοπλιστής δεν βάζει πλοίο στις Δ.Κυκλάδες γιατί εαν υπήρχε και ήθελε θα το έκανε .

Nautikos II
23-05-2008, 20:26
και επίσης όταν τα ταχύπλοα που φεύγουν τότε κάποια σαν το Γεώργιος και το Ρομίλντα εξυπερετούν τα νησιά μας
Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου, το Agios Georgios ακομα και σαν εργατη να το δουμαι, ειναι ενας αξιος εργατης

Captain_Nionios
23-05-2008, 20:35
Παιδια εχω ΒΑΡΕΘΕΙ και ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙ να διαβαζω τον πολεμο εναντιον του Γιωργη.Ειναι ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βαπορι που λογω ηλικιας και τιμης των καυσιμων παει 16,5-17 κομβους.Σιγουρα δε βαζει φωτια στη θαλασσα ( :p:p:p ) αλλα εχει χωρους,ειναι αριστο στο ταξιδεμα και εξυπηρετει μια χαρα τη γραμμη.Θα μπορουσε να εχει 1,5 κομβο παραπανω και να ειναι τελειο,αλλα δυστυχως δεν τον εχει.Για να δουμε αν παρει ποδι το Σεπτεμβρη τι θα κανετε και πως θα το αναζητατε,στη Σιφνο αλλα και στις αλλες Δυτικες Κυκλαδες.

Leo
23-05-2008, 21:02
Θα συμφωνήσω απόλυτα και με τους 4 προλαλήσαντες. Το καραβάκι είναι μια χαρά και αρκετά προσεγμένο για την ηλικία του.... Τιμή για τις δυτικές κυκλάδες και παρακάλτε να ΜΗΝ πάρει πόδι... Εξάλου το καλοκαίρι που έχετε και δυό?? γρήγορα διαλέξτε αυτά να ταξιδέψετε... και αγκαλίαστε τον Οκώβρη που θα σας σας φέρνει τα προς το ζείν όπως ακούραστα κάνει αρκετά χρόνια στις Κυκλάδες.

despo
23-05-2008, 22:00
Αυτος ο Κυριος που θελει να παρει ποδι, ας ψάχνει μετα να πηγαινει στο νησι του. Εκτος και αν ειναι επιβατης του καλοκαιριου οποτε θα εξυπηρετηθει αριστα με τα 'παμφθηνα' ταχυπλοα.

Vortigern
23-05-2008, 22:51
Πω πω εχεις κολλησει και θαβεις το κακομοιρο το πλοιο. Σε πληροφορω οτι οταν εκανε παροναξια πριν μερικα χρονια ειχα φαει κατι ξυγιρισμενα εφταρακια και οχταρακια (μποφωρ ) και δεν επαιρνε χαμπαρι. Αν δε κανω λαθος εισαι λατρης των νεων "κουτιων". Θελω ομως να δω τα νεα κουτια, που σε λιγο δε θα τα ξεχωριζουμε μεταξυ τους , σε τι κατασταση θα ειναι οταν φτασουν τα χρονια του Γιωργη. Αν τα φτασουν!

Δν ειμαι λατρεις τον νεων ''κουτιων'' ισα ισα ακριβος το αντιθετο....

Haddock
23-05-2008, 22:58
Παρόλα τα χρονάκια του, ο βάπορας Hengist είναι το σκυλί της γραμμής όπως ήταν το Vortigern. Τέτοια βαπόρια δεν θα ξαναδείτε, γι αυτό χαρείτε τα όσο μπορείτε. Μη βιάζεστε, σε μερικά χρόνια, θα μπορείτε να χαίρεστε τις κορεάτικες κονσέρβες όπως και η Παροναξία...

Vortigern
23-05-2008, 23:07
Παρόλα τα χρονάκια του, ο βάπορας Hengist είναι το σκυλί της γραμμής όπως ήταν το Vortigern. Τέτοια βαπόρια δεν θα ξαναδείτε, γι αυτό χαρείτε τα όσο μπορείτε. Μη βιάζεστε, σε μερικά χρόνια, θα μπορείτε να χαίρεστε τις κορεάτικες κονσέρβες όπως και η Παροναξία...

Exei agapithi eidi..

Haddock
24-05-2008, 00:54
Αγαπητέ Θάνο, που είδες να αναφέρομαι για αγάπη προς το Αγ. Γεώργιος ή το Μήλος Εξπρές; Ανέφερα ότι όσο το Vortigern ήταν αρωγός στις Δυτικές με το έργο του, άλλο τόσο έργο προσφέρει το Hengist. Πουθενά δεν είπα ότι πρέπει να αγαπηθεί ένα σκαρί. Είναι έτερον εκάτερον, δεν πρέπει να υπάρχει σύγχυση ως προς αυτό. Έγραψα για την προσφορά έργου, μην τα μπερδεύεις με προσωπικούς συναισθηματισμούς!

NAXOS
24-05-2008, 05:59
Καλημερα σε ολους
Μονο ενας πολυ νεος φιλε THANOS θα μπορουσε να μιλαει ετσι για το ΓΕΩΡΓΙΟΣ που δεν ξερει την ιστορια του πλοιου και των αλλων της φουρνιας του και το τι εχουν τραβηξει αυτα τα πλοια για να οδηγησουν τα νησια μας στην αναπτυξη που εχουν σημερα και ν ανοιξουν το δρομο στα "ΚΟΥΤΙΑ" οπως τα λενε μερικοι.
Παντως για να μην υπαρχει ενδιαφερον για τη γραμμη μαλλον κατι συμβαινει με τα οικονομικα αποτελεσματα της.Αφου και ο καπεταν Μακης που εφετος ψαχνεται που να "χωσει"τα καραβια του δεν βαζει πλοιο στη γραμμη (εκτος των αγονων που εχει).
Πιστευω οτι οι λογοι που το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ειναι ακομα στη γραμμη ειναι οτι ακριβως δεν υπαρχει ανταγωνιστης και οτι ο πλοιοκτητης του ειναι απο τη ΚΙΜΩΛΟ.
Παντως ας εχωμε λιγο περισσοτερο σεβασμο στους ηρωικους παπουδες της σημερινης ατιθασης νεολαιας της ακτοπολοιας μας....

milos express
31-05-2008, 18:52
Παρόλα τα χρονάκια του, ο βάπορας Hengist είναι το σκυλί της γραμμής όπως ήταν το Vortigern. Τέτοια βαπόρια δεν θα ξαναδείτε, γι αυτό χαρείτε τα όσο μπορείτε. Μη βιάζεστε, σε μερικά χρόνια, θα μπορείτε να χαίρεστε τις κορεάτικες κονσέρβες όπως και η Παροναξία...
παιδια μην συγκρινετε ανομοια πραγματα το vortigern στη 12 ετη πειρα του στις δ. κυκλαδες να μου πειτε τις βλαβες του... και επεισης το χρονο ταξιδιου.. 5,15 για ΣΙΦΝΟ TO 1989 TO 2008 6.00 σε τι να συγκριθει? στο garaze καμια σχεση ..και ο ιδιοκτητης καπεταν-μηνας! και καπετανιος στελιοσ βιτσαρας.. τι ψαχνετε....

Haddock
31-05-2008, 19:06
Milos Express, δεν υπάρχει διαφωνία για την αγάπη των Δυτικών Κυκλάδων για το βαπόρι των Σταθάκη-Μανούσου. Τα βαπόρια είναι κονταδελφά και μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Το 1989, που αναφέρεις, το Vortigern, ήταν 20 χρονών και οι μηχανές ήταν σχετικά μέσης ηλικίας. Σήμερα, το Hengist, είναι 36 χρονών με γερασμένες μηχανές, και σας εξυπηρετεί αξιοπρεπέστατα χειμώνα καλοκαίρι! Έχεις την εντύπωση ότι το Μήλος Εξπρές, ως πλοίο 39 ετών θα είχε τον ίδιο δρόμο τη σήμερον ημέρα???? Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα! ;-)

milos express
31-05-2008, 20:14
Milos Express, δεν υπάρχει διαφωνία για την αγάπη των Δυτικών Κυκλάδων για το βαπόρι των Σταθάκη-Μανούσου. Τα βαπόρια είναι κονταδελφά και μπορούμε να τα συγκρίνουμε. Το 1989, που αναφέρεις, το Vortigern, ήταν 20 χρονών και οι μηχανές ήταν σχετικά μέσης ηλικίας. Σήμερα, το Hengist, είναι 36 χρονών με γερασμένες μηχανές, και σας εξυπηρετεί αξιοπρεπέστατα χειμώνα καλοκαίρι! Έχεις την εντύπωση ότι το Μήλος Εξπρές, ως πλοίο 39 ετών θα είχε τον ίδιο δρόμο τη σήμερον ημέρα???? Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα! ;-)

μα αυτο θελω να σου πω μιλαμε για τα βαπορια βεντετες πριν απο 20 χρονια και εμεις εδω εχουμε το ιδιο δηλαδη οταν ειμουν 10 χρονων και εκαναν κοντρες το μηλος ο γεωργιος και ο απολλωνας ειμαι τωρα 30 και το ιδιο βαπορι κανει κοντρες με το ROMILDA την μ.πεμπτη τι μου λες τωρα!
και το εισητηριο εχει 5 ευρω διαφορα απ το ταχυπλοο στις μισες ωρες!1!!

Haddock
31-05-2008, 20:34
παιδια μην συγκρινετε ανομοια πραγματα το vortigern.... τι ψαχνετε....


ιδιο βαπορι κανει κοντρες με το ROMILDA την μ.πεμπτη τι μου λες τωρα!
και το εισητηριο εχει 5 ευρω διαφορα απ το ταχυπλοο στις μισες ωρες!1!!

Δηλαδή, αν σήμερα ήταν το Μήλος Εξπρές στη γραμμή σας, θα μένατε ευχαριστημένοι??? Από τα λεγόμενα σου, αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα είχατε κανένα πρόβλημα, έτσι δεν είναι???

Αφού σας αρέσουν τα ταχύπλοα, να σας στείλουμε ένα BS με ανταλλαγή του Αγ. Γεώργιος. Τουλάχιστον, στην Παροναξία, ο γερό βάπορας θα εκτιμηθεί περισσότερο... Ουφφφ πια... :shock:

Apostolos
31-05-2008, 22:24
Μην μπερδεύουμε τις όμορφες αναμνήσεις μας απο παλαιά πλοία με την πραγματικότητα...

Captain_Nionios
01-06-2008, 14:27
Ναι φιλε Αποστολε εχεις δικιο.Η μονη πραγματικοτητα που βλεπω εγω ειναι ενα πολυ καλοταξιδο,ευρυχωρο και συνεπες βαπορι που εξυπηρετει τις Δυτικες Κυκλαδες σχεδον μονο του εδω και πολυ καιρο.Τα μονα δυο αρνητικα που βλεπω ειναι.Πρωτο και μικρο η ταχυτητα που θα μπορουσε να ειναι 1,5-2 κομβους πανω αλλα απο την αλλη δεν παει και τον επιταφιο.Δευτερο και απαραδεκτο η τιμη των εισητηριων του.Αν αυτο διορθωθει δεν νομιζω να υπαρχει αλλο αρνητικο για το βαπορι.;)

milos express
01-06-2008, 19:29
Ναι φιλε Αποστολε εχεις δικιο.Η μονη πραγματικοτητα που βλεπω εγω ειναι ενα πολυ καλοταξιδο,ευρυχωρο και συνεπες βαπορι που εξυπηρετει τις Δυτικες Κυκλαδες σχεδον μονο του εδω και πολυ καιρο.Τα μονα δυο αρνητικα που βλεπω ειναι.Πρωτο και μικρο η ταχυτητα που θα μπορουσε να ειναι 1,5-2 κομβους πανω αλλα απο την αλλη δεν παει και τον επιταφιο.Δευτερο και απαραδεκτο η τιμη των εισητηριων του.Αν αυτο διορθωθει δεν νομιζω να υπαρχει αλλο αρνητικο για το βαπορι.;)
αρα λοιπον φιλοι μου ερχεστε στα λογια μου. 1 ον μικρο. 2. αργο 3, ακριβο. καλος η κακος η γραμμη εχει ανεβει σε μεταφορικο ογκο κυριως φορτηγων και καλος η κακος δεν μας επαρκει ... αλλα πολλα ακουγονται αναμενονται εκπληξεις...... υπομονη

Captain_Nionios
01-06-2008, 20:28
Δεν ερχομαι ακριβως στα λογια σου φιλε milos express.Το βαπορι δεν το θεωρω μικρο ουτε τρομερα αργο.Σιγουρα οχι γρηγορο οπως λεω και παραπανω βεβαια.Το μονο του μεγαλο αρνητικο ειναι οι τιμες,πραγμα για το οποιο δεν ευθυνεται αυτο αλλα η εταιρεια.;)

plori
01-06-2008, 23:17
Καθημερινά γίνομαστε μάρτυρες έαν το ένα πλοίο είναι καλό εαν το άλλο πλοίο εαν υπήρχε θα ηταν καλύτερο και παει λέγοντας......θα πρέπει αυτο να σταματήσει εδω ,να ευχηθούμε στα πλοία μας καλά ταξίδια εν όψη καλοκαιριού και το Σεπτέμβριο πάλι βλέπουμε ή θα γίνει κάτι νέο στη γραμμή ή πάλι θα λέμε ευτυχώς που υπάρχει το Αγιος Γεώργιος και στην τελική εαν θέλει κάποιος εφοπλιστης να δρομολογήση νέο πλοίο στην γραμμή "ιδου η Ρόδος εδώ και το πήδημα" και δεν φταιει κανένας Βεντούρης ή Μάκης ;

Haddock
02-06-2008, 04:07
Plori, έχεις δίκιο και δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση. Θα πρότεινα στους νησιώτες και ταξιδιώτες των Δυτικών Κυκλάδων να συνεχίσουμε τον διάλογο σε αυτή την ενότητα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=81590). Το θέμα γίνεται ενδιαφέρον με τα στοιχεία που βρήκα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=81590#post81590) στη Στατιστική Υπηρεσία για τις Ακτοπλοϊκές γραμμές.

Sorokxos
06-06-2008, 21:35
Παιδια το θεμα ειναι οτι η γραμμη των Δυτ. Κυκλαδων εχει πολυ περισσοτερες δυντοτητες. Η κινηση αυτη που παρουσιαζεται ειναι το maximum που μπορουν να μεταφερουν τα πλοια - πλοιο που την εξυπηρετει. Πως θα ερθει περισσοτερος κοσμος αν δεν υπαρχουν επιπλεον εισητηρια? Πως θα ερθει στα νησια ο επιβατης αν δεν υπαρχουν εισητηρια επιστροφης? ειναι φυσικο να πανε στην Παροναξια που υπαρχει πληθωρα επιλογων.... Εγω τουλαχιστον θεωρω οτι καποιοι κρατουν τη γραμμη ετσι γιατι αυτο τους βολευει.... Και δυστυχως την πληρωνουμε εμεις..... Επιπλεον για καντε μια συγκριση τιμων αναμεσα στη Σιφνο και στην Παρο...

Leo
07-06-2008, 06:22
Παιδια το θεμα ειναι οτι η γραμμη των Δυτ. Κυκλαδων εχει πολυ περισσοτερες δυντοτητες. Η κινηση αυτη που παρουσιαζεται ειναι το maximum που μπορουν να μεταφερουν τα πλοια - πλοιο που την εξυπηρετει. Πως θα ερθει περισσοτερος κοσμος αν δεν υπαρχουν επιπλεον εισητηρια? Πως θα ερθει στα νησια ο επιβατης αν δεν υπαρχουν εισητηρια επιστροφης? ειναι φυσικο να πανε στην Παροναξια που υπαρχει πληθωρα επιλογων.... Εγω τουλαχιστον θεωρω οτι καποιοι κρατουν τη γραμμη ετσι γιατι αυτο τους βολευει.... Και δυστυχως την πληρωνουμε εμεις..... Επιπλεον για καντε μια συγκριση τιμων αναμεσα στη Σιφνο και στην Παρο...

Φίλε Sorokxos βρίσκω λίγο τραβηγμένο αυτό που λες. Δηλαδή το ότι αν θέλω να πάω στην Σέριφο φέτος δεν θα πάω επειδή δεν έχει εισιτήριο και θα πάω στην Πάρο που έχει . Μου ακούγεται κάπως αυτό.... δνε νομίζω ότι πάιζει.
Από την άλλη γεγονός είναι ότι οι δυτικές Κυκλάδες έχουν μια μιζέρια με τα πλοία και ενίοτε δεν έχουν καν πλοίο όπως συνέβη και στο πρόσφατο παρελθόν. Το θέμα είναι ότι αν είχε μεγαλή ζήτηση θα υπήρχαν και τα ανάλογα δρομολόγια/πλοία. Αν δηλαδή υπήρχε πίεση από τα τουριτικά γραφεία θα υπήρχαν σίγουρα και οι ανάλογες αναπροσαρμογές σε δρομολόγια/πλοία. Υπάρχει όμως τόση κίνηση?

Apostolos
07-06-2008, 10:27
Ο φίλος ίσως να ήθελε να πεί πως μία ποιοτικότερη σύνδεση με συγκεκριμένες ώρες, υψηλές ταχύτητες και προγραματισμένα δρομολόγια θα είχαν αποτέλεσμα την αναβάθμιση της γραμμής. Αλλα κακά τα ψέματα, όταν ό άλλος ακούει 2 πλοία και 1 ταχυπλοο το καλοκαίρι και για να βρεί εισητήριο επιστροφής πρέπει να κάνει τάμα, πώς ό άλλος θα επιλέξει Δ. Κυκλάδες?

karystos
07-06-2008, 11:22
Η γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων έχει δυνατότητες αλλά δεν έχει βαπόρια. Ένας γνωστός μου που θέλει ο άνθρωπος να ταξιδεύει ανθρώπινα κι όχι με τις κουδουνίστρες ήθελε να πάει στη Σίφνο στις 19 του μήνα ημέρα Πέμπτη και δεν έχει βαπόρι κανονικό οπότε αναγκάστηκε να αλλάξει τα ξενοδοχεία για να φύγει την Παρασκευή 7.25 το πρωί με το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ. 'Αμα φύγει κι αυτό τι θα κάνει; Θα πάει κάπου αλλού.

Sorokxos
07-06-2008, 15:20
Φιλε Leo ακριβως αυτο γινεται. Ασχολουμαι επαγγελματικα με τον τουρισμο και ξερω οτι υπαρχουν πολλες ακυρωσεις δωματιων εξαιτιας της ελλειψης εισητηριων. Ο ξενος που ερχεται στην Ελλαδα δε θα καθησει στον Πειραια να περιμενει να βρει εισητηριο την επομενη μερα. Απλα θα μπει σε ενα αλλο καραβι. Κι εγω αυτο θα εκανα. Τωρα γιατι δεν αντιδρουν οι τοπικοι φορεις.... Δεν ξερω... Ή τουλαχιστον ελπιζω να μη συμβαινει αυτο που υποπτευομαι....

nautikos
09-06-2008, 17:23
Κατα τις 11:00 εμπαινε στη μεγαλη δεξαμενη Βασιλειαδη, αντε να τελειωσει τις επισκευες να μπει και αυτο στον αγωνα.

serifos
09-06-2008, 22:58
παλαιοτερα οι δ.κυκλαδες ειχαν 2 πλοια+highspeed κτλ και δουλευαν και τα δυο.....εαν εχει πλοια, ο κοσμος ταξιδευει,εαν εχει ενα πλοιο η δεν βολευουν τα δρομολογια ο αλλος το σκεφτεται...ακομα τα στοιχεια δειχνουν οτι δεν εχει κινηση η γραμμη αλλα αυτη η κινηση μοιραζεται σε 1-2 πλοια οχι σε 5-6 που εχουν οι αν.κυκλαδες..απο ραφηνα φευγουν 4 πλοια,highspeed,seajet για ανδρο-τηνο-μυκονο ε, δεν πηγαινοερχοντα ολα γεματα..Το Γεωργιος ειναι μια χαρα,τις ταχυτητες της πηνελοπης να ειχε μονο...το milos express ειναι ιστορια για δ.κυκλαδες,χρονια στη γραμμη,σταθερο και δεν ειναι μονο το πλοιο αλλα το συνολο καπετανιος-πληρωμα-εταιρεια που για μας ηταν γνωστοι φιλοι κτλ..

milos express
09-06-2008, 23:39
παιδια οσες περισσοτερες επιλογες εχει ο επιβατης τοσο καλυτερα ειναι.
η παροναξια φετος απαριθμει 3 χαι 2 blue star. ανθη μαρινα, ροδανθη, ρομιντα και δημητρουλα τις αγονες, πρεβελης. κοραις. και οι αιολοι. και θα βαλει και το νησος μυκονος για σαμο και εκρεμει και το sardinia λοιπον τι να λεμε εμεις δεν ψηφιζουμε? η μηπως δεν κανουμε φορ. δηλωση!!
....καταραμενος τοπος..

Leo
11-06-2008, 12:28
Εξέρχεται από του Βασιλειάδη οσονούπω. Την θέση του θα πάρει το Ιόνιαν Σπίριτ.

Leo
14-06-2008, 17:29
Το πλοίο των δυτικών Κυκλάδων, από τα λίγα λευκά σκαριά που έχουν απομείνει, πανέμορφο και απαστράπτον, όπως το είδα χθές το απόγευμα στο μεγάλο λιμάνι, καμαρώστε το:

7632

n-k
16-06-2008, 08:04
Ο Άγιος Γεώργιος αναχωρεί από Σίφνο στο πρώτο ταξίδι μετά την ετήσια συντήρησή του (14 Ιουνίου).

Captain_Nionios
16-06-2008, 09:18
Φιλε Λεο η παραπανω φωτογραφια σου ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.Ευχαριστουμε πολυ εσενα αλλα και το βαποραρο που υπαρχει για να μας θυμιζει αλλες (οχι πολυ μακρινες) εποχες.

grangelo
17-06-2008, 12:34
Ξερει κανεις εαν το ΑΙS του πλοιου εχει καποιο προβλημα; Μετα τις 10 του μηνος που ηταν στου Βασιλειαδη μονο μια φορα φανηκε στο λιμανι της Σιφνου.

Apostolos
18-06-2008, 00:14
Ωραίο το καραβάκι ρε παιδιά....
7814

jumpman
18-06-2008, 01:05
Ποιό ωραίο από ποτέ.Σαν καινούργιο είναι.Φοβερό, που δεν το θέλουν κιόλας.

Leo
19-06-2008, 08:01
Να και το ais που δουλεύει.

7852

plori
21-06-2008, 12:08
Το πλοίο μέχρι 19,3 έπιασε πηγαίνοντας Πειραιά:D

Espresso Venezia
24-06-2008, 23:50
Στον Leo, τον Νίκο, τον Polyca, τον rocinante, τον Roi Baudouin, τον Jolly Roger, τον Paroskayac , την kalypso, τον espero............

.......... και σε όλους αυτούς που στα ταξίδια τους μετράνε θαλασσοπούλια και όχι τα μίλια που γράφει το ...κοντέρ.

8191

8192

Νικόλας
24-06-2008, 23:54
ευχαριστούμε φίλε για τις όμορφες φότο που μας προσφέρεις και όλλες είναι άψογες ο βάπορας ο τζόρτζης μια χαρα είναι και ας γράφει το κοντέρ όσο κρατάει θα ταξιδεύει και να ομωρφένει τα τοπία

Haddock
25-06-2008, 00:37
Αυτές δεν είναι φωτογραφίες, αλλά αναγκαία δόση για εθισμένους καραβόπληκτους! Τι καλλίγραμες καμπύλες είναι αυτές! Ο φακός σας έχει αποθανατίσει σε όλο του το μεγαλείο, το παράστημα του μεγαλοπρεπούς καθρέφτη του Hengist. Δε χορταίνεις να χαίρεσαι τούτο το λυγερό και ντελικάτο σκαρί! Πάλι καλά που χορτάσαμε ταξίδια όταν δούλεψε από Ραφήνα στην Παροναξία. Μας έχει λείψει η Μαγική Τριάδα της Βρέστης. Να είστε όλοι καλά!

Rocinante
25-06-2008, 09:17
Ε αμα βλεπεις τετοιες φωτογραφιες πως να μην επιβεβαιωνεσε για την αδυναμια σου για καποια πλοια. Με ρωτουν πολλοι : Γιατι τοση συμπαθεια για το Πηνελοπη; Ε να οριστε δειτε τον αδελφο της....
Ευχαριστουμε Γιωργο

giorgos....
28-06-2008, 15:08
Το Άγιος Γεώργιος φωτογραφημένο σήμερα το πρωί στην αναχώρηση του για Δ. Κυκλάδες..
8402
8403

marsant
28-06-2008, 18:47
Δεν ξερω αμα το ξερετε οι πιο πολλοι αλλα το Αγιος Γεωργιος εχει παντα μια κλιση(δηλαδη γερνει).Απο φιλο που ηταν υπαρχος στο πλοιο οταν λεγοταν Παναγια Εκατονταπυλιανη μου ειχε πει οτι ειχε γινει λαθος στο σαβουρωμα και ετσι το πλοιο φορτωνεται παντα απο την πλευρα που ειναι πιο πολυ σηκωμενο για να ισσοροπησει.

giorgos....
28-06-2008, 18:51
την κλίση την είχαν παρατηρήσει όλοι πιστεύω. απλά δέν γνωρίζαμε τον λόγο και σε ευχαριστούμε που μας το εξήγησες..

Apostolos
28-06-2008, 19:45
Αν ισχύει θα πρέπει να ξηλωθούν πολλές καρφωμένες καρέκλες απο την ΔΕΕΠ

kalypso
28-06-2008, 20:09
δεν είναι το μόνο που γέρνει......

apollo_express
29-06-2008, 00:14
Τα παράθυρα στο πλάι τα έβαψαν ή τα έκλεισαν;

nautikos
29-06-2008, 09:04
Τα παράθυρα στο πλάι τα έβαψαν ή τα έκλεισαν;

Οχι απλα γυαλιζουν απο το φως που πεφτει πανω τους και φαινονται σαν ασπρα.

Apostolos
29-06-2008, 11:53
Εχουν τοποθετήσει ιδικό φίλμ που δέν επιτρέπει στο παραπανήσιο φώς του ήλιου να περνά μέσα.

giorgos....
05-07-2008, 15:23
Πάντως το πλοίο έχει δυνατότητες και αυτό φαίνεται και απο την ταχύτητα που χτυπάει φέτος μετά τη καλή επισκευή που έκανε ο βεντούρης. αρκεί μια ματιά στο AIS για να δεί κανείς τα 19,5 μίλια μέγιστης ταχύτητας..
Και για το φίλο thanos.. δέν νομίζω πως είναι άσχημα 5 ώρες και 45 λεπτά για Σίφνο. τέτοιες ταχύτητες δέν ξέρω αν τις είχε το ΜΗΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ. και το καράβι είναι προσεγμένο, αστράφτει μέσα και έξω..

marsant
05-07-2008, 15:35
Oντως μια χαρα παει το Αγιος Γεωργιος.Παντως φιλε Γιωργο μην κοιτας την μεγιστη που γραφει το AIS γιατι απο ταξιδι σε ταξιδι παει πιο κατω σε μερικα καραβια(οχι σε ολα) οταν πατας vessel details και βλεπεις την μεγιστη.Δηλαδη το βαπορι μπορει να τα εχει ξεπερασει τα 19.5.

Captain_Nionios
05-07-2008, 15:59
Παιδια μην το πειτε ουτε του παπα...Το βαπορι ηταν μια χαρα και με χαμηλη ταχυτητα,ποσο μαλλον τωρα που εχει ανεβασει ρυθμους...

plori
05-07-2008, 17:50
Θα πρέπει να σας πω ότι και εγώ στην "διαμάχη" που είχαμε για το πλοίο είχα ταχθεί υπερ του.Αλλά θα πρέπει να αναγνωρίζουμε και την αγανάκτηση του επιβάτη να ταξιδεύει με ένα πλοίο που έχει δυνατότητες και να μην τις εκμεταλεύονται .Θα μου πείτε οτι το πλοίο δεν είχε κάνει ετήσια ,ναι θα σημφωνήσω, τώρα λοιπόν απο εδώ και στο εξής και ειδικά το χειμώνα το πλοίο θα πρέπει να ταξιδεύει όχι λιγότερο απο 17,5 κόμβους.Ας σκεφτούμε την απόσταση Πειραιά-Σίφνο σε 6 με 6,5 ώρες και τώρα σε 5,5 και με μεγάλη καθυστέρηση στα ενδιάμεσα λιμάνια λόγω κίνησης .Τώρα στο ξενοδοχειακό του κομμάτι το πλοίο ήταν και θα είναι τέλειο.

Apostolos
06-07-2008, 19:30
Όταν έχεις τέτοιο εξωτερικό μπάρ τι τα θέλεις τα highspeed... Αστο να πηγαίνει με 17 κόμβους και όποτε φτάσει...
8979

Γιάννης Φ
06-07-2008, 20:30
Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Captain_Nionios
06-07-2008, 21:47
Ρε συ Αποστολε το εκαναν ετσι;Δεν θυμαμαι να εχει ξυλο κατω.Φαινεται να εγινε πολυ καλη δουλεια.Μπραβο στο βαποραρο.

Leo
06-07-2008, 21:52
Το ακριβώς αντίθετο απο αυτό που βλέπουμε στον Άγιο Γεώργιο είναι οι αδελφές του.

Γιάννης Φ
06-07-2008, 22:04
Έτσι να κάνουν και το Γεωργιος Εξπρές και να το αξιοποιήσουν το καραβάκι,που το έχουν και σαπίζει!!!:mad::)

ΑΡΗΣ
06-07-2008, 22:15
Και να φανταστείτε φιλοι ότι τη δεκαετία του 90 ήταν το πιο κακοσυντηρημένο!Ρε πώς γυρίζει ο τροχός!Θυμάστε το πυκνό μαύρο καπνό που έβγαζε σαν Απόλλωνας 2?

giorgos....
07-07-2008, 01:24
ακριβώς έτσι είναι φίλε Γιάννη. γι'αυτό το σκοπό γίνεται αυτή η προσπάθεια με το γεώργιος εξπρές.. όσο για το Άγιος Γεώργιος θα συμφωνήσω με τον apostolo. η επισκευή που έγεινε όμως ήταν πολύ καλή και μεγάλη σε πολλούς τομείς και φάνηκαν οι δυνατότητες του πλοίου..
9025

Captain_Nionios
08-07-2008, 19:21
Λοιπον παιδια πριν απο λιγο πατησα στο syros observer για να δω ολη τη διαδρομη του βαποριου.Διαπιστωσα λοιπον κατι που εκθετει την ιδια την εταιρεια και οχι το βαπορι.Λοιπον το βαπορι απο Πειραια για Κυθνο φλερταρει συνεχεια και μερικες φορες ξεπερνα τους 19 κομβους...Στη διαδρομη Κυθνο-Σεριφο ως δια μαγειας πεφτει ξαφνικα στο 16-16.3 ,στο Σεριφος-Σιφνος ειναι γυρω στο 17 , ενω στο Σιφνος-Μηλος στο 17.3. Μαλιστα αυτο το φαινομενο δεν ειναι τυχαιο,ειναι κατι το σταθερο γιατι το εχω ξαναδει σε αλλα δρομολογια.Το ερωτημα;Εφοσον το βαπορι αποδεδειγμενα μπορει να παει,γιατι να κανουν αυξομειωσεις ταχυτητας αναμεσα στους σταθμους της διαδρομης αντι να το πηγαινουν με ενα σταθερο 18+ ;Δεν εκτιθονται οι ιδιοι οταν το πανε 19 και μετα του κατεβαζουν 2 και παραπανω κομβους ορισμενες φορες;

marsant
08-07-2008, 19:30
Φιλε Captain Nionio σωστα εχεις παρατηρησει οτι απο τον πειραια μεχρι την κυθνο βαραει 19 και μετα το χαμηλωνουν αλλα δεν νομιζω να κερδιζαν και πολλα πραγματα αν κυνηγαγαν συνεχεια το βαπορι σε χρονο.Για αυτο δεν το κανουν,αλλωστε μην ξεχναμε οτι οι αποστασεις ειναι μικρες οποτε δεν κερδιζουν και πολλα πραγματα.

Γιάννης Φ
08-07-2008, 21:10
Μπήκα στο site του ΒΕΝΤΟΥΡΗ και δεν είχε το πλοίο στο στόλο του

nautikos
08-07-2008, 21:34
Μπήκα στο site του ΒΕΝΤΟΥΡΗ και δεν είχε το πλοίο στο στόλο του

Εδω (http://www.ventourissealines.gr/) μπηκες? Γιατι το εχει φατσα φορα:D

Γιάννης Φ
08-07-2008, 21:37
Εγώ μπήκα Βεντούρης Ferries!!!

giorgos....
08-07-2008, 21:38
το site της VSL είναι www.ventourissealines.gr (http://www.ventourissealines.gr)

grangelo
09-07-2008, 10:05
Ventouris ferries & Ventouris sea lines & Α.Κ Ventouris
ποια η διαφορα τους και ποια η σχεση τους;
Αν θελει καποιος ας μας διαφωτησει!
Πιο μετα θα ανεβασω και νεα φωτογραφια απο το πλοιο, χθεσινο-βραδυνη

esperos
09-07-2008, 11:09
Μεγάλη ιστορία, Grangelo, υπάρχει και Ventouris Lines για να συμπληρωθεί το ''μπουκέτο''.

grangelo
09-07-2008, 13:11
Μια χθεσινοβραδινή!

Και σε επιβεβαίωση οσων γράφτηκαν σε προηγούμενα posts σχετικά με την καλή κατάσταση του πλοίου να πω οτι εχθές το βράδυ κατα τις 11:30 στο πλοίο υπήρχε έντονη κινητικότητα και γίνονταν εργασίες καθώς και κάποιος έβαφε στα πλαϊνά καταστρώματα.

9236

milos express
09-07-2008, 18:42
H FERRIES EINAI TOY ΓΙΩΡΓΟΥ Β. Η LINES ΤΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗ ΚΑΙ Α.Κ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΒΕΝΤΟΥΡΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΥΞΩΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΙΑ-ΚΥΘΝΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΦΕΝΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ 3,20 ΤΩΡΑ 2,50 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΕΠΙΒΑΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ....

giorgos....
10-07-2008, 00:03
σημερινή φωτο του βαποριού αμέσως μετά την άφιξη του.
9280

υπάρχει διαθέσιμο βίντεο με το σημερινό ρεμέτζο. όποιος θέλει μπορώ να του το στείλω..

scoufgian
12-07-2008, 10:07
καποιο προβλημα ,εχουμε, με το αγ.γεωργιος ,ανοιχτα της νησου Πατροκλος

dimitris
12-07-2008, 10:16
ναι ζητησαν απο το Πειραιας traffic τηλεφωνικη επικοινωνια...

Leo
12-07-2008, 10:22
Μην πανικοβάλεστε και περιμένετε τα νέα. Μπορεί να είναι κάτι απο μια εξακρίβωση, μικροδιάσωση μέχρι μικροβλάβη.

scoufgian
12-07-2008, 10:23
δημητρη εχουμε περισσοτερες πληροφοριες?

dimitris
12-07-2008, 10:45
οχι απο το Πειραιας traffic εχω ακουσει αλλη επικοινωνια,
απ οτι βλεπω τωρα στο AIS ακομα δεν εχει φτασει Κυθνο παει με 18,5kn

konigi
12-07-2008, 10:58
Θα σας πω σε λίγο τι έγινε με το πλοίο!!λίγη υπομονή θέλω μόνο...τίποτα άλλο!!!

konigi
12-07-2008, 11:05
Μόλις έμαθα ότι αλοδαπός άνδρας νεαρής ηλικίας γύρω στα 30 έπεσε στη θάλασσα και γυρησαν πίσω να τον ανασύρουν!!!μετα την διάσωση επέστρεψαν πίσω στο Λαύριο να τον αφήσουν!!Ο άνθρωπος είναι καλά στην υγεία του!!Το λιμενικό δεν ήταν πουθενά και έφτασαν μετα την ανάσυρση του νεαρού...όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει καλύτερα..

dimitris
12-07-2008, 11:07
konigi σ'ευχαριστουμε και περιμενουμε οτι νεοτερο εχεις!

scoufgian
12-07-2008, 11:22
kαι απο μενα τις ευχαριστιες..........

MYTILENE
12-07-2008, 12:28
Θα ήταν κάποιος Αλβανός που για στοίχημα θα έπεσε στη θάλασσα:mad:!!!Σαν το άλλο σκηνικό που έγινε με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ πρίν κάποιους μήνες.

marsant
12-07-2008, 12:48
Tι ειναι αυτο παλι που πανε και βουτανε συνεχεια?Εγω θυμαμαι ενα περιστατικο στο ΜΑΡΙΝΑ πριν 6-7 χρονια που ειχε παρει σχολεια για 5μερη στη Ροδο,και 2 (δεν τους χαρακτηριζω καν)ειχαν βαλει στοιχημα 5000 δρχ για το αν θα πεσει η οχι.Τελικα επεσε και το πλοιο γυρισε και τον μασεψε.Τι να πω ο Θεος μαζι τους.

Sorokxos
13-07-2008, 15:42
Αυτο που εμαθα εγω ειναι οτι ο ανθρωπος αυτος δεν επεσε απο το πλοίο. Βουλιαξε η βαρκα του το προηγουμενο βραδυ και βρισκοταν στη θαλασσα ολη τη νυχτα. Μολις τον ανεσυραν λιποθύμησε.

jvrou
14-07-2008, 00:14
Έγω έμαθα ότι έπεσε και οτι υπάρξει ενημέρωση για περισσότερα από την εταιρία. Αν την είδε κανείς...

giorgos....
16-07-2008, 18:25
τελικά πολύ περίεργα τα πράγματα στις δυτικές κυκλάδες....
ειδικά με τους νησιώτες....

jvrou
16-07-2008, 19:00
τελικά πολύ περίεργα τα πράγματα στις δυτικές κυκλάδες....
ειδικά με τους νησιώτες....

Τι ακριβώς εννοείς;

nireas
17-07-2008, 10:21
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες βρισκόμουν στο πλοίο το Σάββατο το πρωί. Η ιστορία έχει ως εξής: μία ώρα περίπου μετά την αναχώρηση από τον Πειραιά (δηλαδή γύρω στις 8.30) το πλοίο ξαφνικά έκανε στροφή 180 μοιρών και με μειωμένη ταχύτητα φαινόταν να επιστρέφει προς Πειραιά. Από μέλος του πληρώματος και συγκεκριμένα τον κύριο στο μπαρ του σαλονιού μάθαμε ότι βρισκόταν άνθρωπος στη θάλασσα (κατά λέξη "φούνταρε στη θάλασσα"). Το πλοίο έφτασε δίπλα του και κατέβασε μια σωστική λέμβο με δύο μέλη του πληρώματος ώστε να τον μαζέψει. Λόγω του καιρού όμως η όλη διαδικασία φάνηκε πως ήταν αρκετά δύσκολη καθώς, ενώ η σωστική λέμβος τον είχε πλησιάσει δεν μπορούσαν να τον ανεβάσουν πάνω, με αποτέλεσμα και το πλοίο να γυρίζει γύρω από την λέμβο για περίπου 1 ώρα.
Φυσικά, σε όλο αυτό το διάστημα δεν έλειψαν οι εκφράσεις της ηλίθιας ώρες-ώρες ελληνικής νοοτροπίας, και συγκεκριμένα της περιέργειας αρκετών που δεν παρέλειψαν βεβαίως βεβαίως να τραβούν με κάμερες και κινητά την όλη διαδικασία για να έχουν πειστήρια όταν θα λένε την ιστορία και θα γελάνε την άλλη μέρα στην παραλία.
Εν πάσει περιπτώσει, μετά από προσπάθειες περίπου μιας ώρας ο ναυαγός ανεσύρθει και λίγο αργότερα πλωτό του Λιμενικού πλεύρισε τον Άι Γιώργη και τον παρέλαβε.

giorgos....
19-07-2008, 11:54
γενικά πολλά αρνητικά ακούγονται και λέγονται στα νησιά και υπάρχει ένα κλίμα ενάντια στο καράβι, απο απλούς επιβάτες μέχρι και επαγγελματίες των νησιών, που προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Είναι το μοναδικό πλοίο που τους εξυπηρετεί χειμώνα καλοκαίρι ασταμάτητα. Υπάρχει όμως μια προκατάληψη απο τους νησιώτες.

jvrou
19-07-2008, 12:23
Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα αγοράς-ζήτησης. Δεν πιστεύω ότι κάποιος από εμάς καθαρά αντικειμενικά θα έστελνε το καινούργιο του καράβι στην δυτικές κυκλάδες ή άγονη. Αν και πολύ θα το θέλαμε. Επίσης πίσω σπό αυτή την μη αξιοποίηση καραβιών σ'αυτές τις γραμμές κρύβονται θέματα όπως διαφήμιση των νησιών η οποία θα οδηγήσει σε προσέλκυση τουριστών στα συγκεκριμένα νησιά και τότε θα οδηγηθούν και πλοιοκτήτες στο να βάλουν καράβια στις συγκεκριμένες γραμμές εφόσον θα υπάρχει ζήτηση. Αλλά δεν θέλω να συνεχίσω γιατί δεν είναι το θέμα μας ο τουρισμός και η διαφήμιση. Επομένως δεν το βρίσκω τόσο σωστό να κατηγορούμε πλοιοκτήτες και καράβια αλλά περισσότερο υπεύθυνη θεωρώ την πολιτεία η οποία θα μπορούσε να επιβάλλει ορισμένα πράγματα (όχι πολλά!) στους πλοιοκτήτες.
Και στο κάτω-κάτω οι δυτικές κυκλάδες έχουν τουλάχιστον για το καλοκαίρι ταχύπλοα όπως highspeed 1, flyingcat 3 (που ποιάνει 40άρια), speedrunner. Το πρόβλημά τους είναι το χειμώνα. Και δεν είναι και τόσο μεγάλο όσο στην άγονη

marioskef
19-07-2008, 13:01
....Αλλά δεν θέλω να συνεχίσω γιατί δεν είναι το θέμα μας ο τουρισμός και η διαφήμιση. Επομένως δεν το βρίσκω τόσο σωστό να κατηγορούμε πλοιοκτήτες και καράβια αλλά περισσότερο υπεύθυνη θεωρώ την πολιτεία η οποία θα μπορούσε να επιβάλλει ορισμένα πράγματα (όχι πολλά!) στους πλοιοκτήτες.


Τι φταίει πάλι η καημένη η κυβέρνηση? Εντάξει είπαμε κάποιες φορές απλά τα πράγματα είναι έτσι επειδή δεν μπορεί να είναι αλλιώς, χωρίς να φταίει κάποιος.

nireas
19-07-2008, 13:31
Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους, με άλλα κριτήρια βλέπουν οι κάτοικοι των νησιών τα πλοία που τους εξυπηρετούν και με άλλα εμείς εδώ σε ένα καραβολατρικό σάιτ.
Εγώ ταξίδεψα την περασμένη εβδομάδα με το πλοίο και μπορώ να πω ότι ήμουν αρκετά προκατειλλημένος για αυτό, κυρίως από τα ποστ αρκετών φίλων μας που είχα διαβάσει εδώ. Η αίσθηση που μου δημιουργήθηκε πάντως είναι πως πρόκειται για ένα αρκετά αξιόλογο πλοίο (κρίνοντας από την ηλικία του βέβαια), συνεπές ως προς τα δρομολόγιά του και με αρκετά αξιοπρεπές επίπεδο υπηρεσιών. Και ως γνήσιος καραβολάτρης μου άρεσαν ιδιαίτερα τα ανοιχτά καταστρώματα σε όλο το μήκος του πλοίου καθώς και το ότι σε κάθε λιμάνι μπορούσα να βλέπω τους χειρισμούς του κάπτεν, καθισμένος πίσω από τις βαρδιόλες.
Για τους νησιώτες βέβαια, όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία. Αυτό που θέλουν είναι να μετακινούνται με ταχύτητα ώστε να αισθάνονται κοντά στο κέντρο, κάτι που το βαπόρι αυτό δεν μπορεί να τους προσφέρει. Αλλά είμαστε σε μια ελεύθερη (και ανταγωνιστική?) αγορά, στην οποία το Άγιος Γεώργιος πιστεύω ότι είναι αρκετά ανταγωνιστικό ως προς τα νεότερα και ταχύτερα πλοία (Speedrunner, Highspeed) κυρίως λόγω των τιμολογίων του. Και να σας πω την αλήθεια, από τον κόσμο που είδα πάνω στο βαπόρι (και μάλιστα ημέρα Τετάρτη στα μέσα Ιουλίου) μπορώ να πω ότι είναι άκρως ανταγωνιστικό.
Αλλά είπαμε, αλλιώς το κρίνουμε εμείς και αλλιώς οι κάτοικοι της Κύθνου, της Σερίφου, της Σίφνου και της Μήλου...

sylver23
28-07-2008, 01:10
στον πειραια 13-6

απ τα αριστερα

http://www5.picturepush.com/photo/a/935098/640/935098.jpg (http://www.picturepush.com/public/935098)

κ απ τα δεξια

http://www4.picturepush.com/photo/a/935097/640/935097.jpg (http://www.picturepush.com/public/935097)

Rocinante
28-07-2008, 16:39
Μπραβο ρε Silver23. Φοβερο το Hengist οπως και ο θρυλικος Σαξονας αδελφος του ηγεμoνας του Kent...

mastrovasilis
28-07-2008, 17:30
Λίγα λόγια για το ίσως μοναδικό Άσπρο βάπορα που τόσο αγαπάμε.
το hengist κατασκευάστηκε το 1972. το 1984 πέρασε στα χέρια της Sea Container για λογαριασμό της Sealink British Service στην γραμμή Folkestone-Calais/Boulogne.όπου ταξίδεψε μέχρι το Μάρτιο του 1985. το 1990 περνάει στα χέρια της Sealink Stena Line και μετενομάζεται σε Stena Hengist. συωεχίζει την προαναφερθείσα γραμμη μεχρι το Δεκέμβριο του 199, όπου κια μεταφέρεται στην γράμμη Holyhead and Dun Laoghaire μέχρι το 1992.
το 1992 πωλείτε στην GA Ferries και μετενομάζεται Ρομίλντα μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα μεταφέρεται στην Ventouris sea Lines και ονομάζεται Apollo Express 2. ΤΟ 1996 ξαναπηγαίνει στην εταιρεία του Αγαπητού με το όνομα Panagia Ekatontapyliani στην γραμμή Πάρο - Νάξο - Ίο - Σαντορίνη. το 1999 πουλήθηκε στν Minoan Flying Dolphins και ονομάζεται Εxpress Artemis. Το 2004 πουλήθηκε στην εταιρεία Ventouris μετενομάζεται σε Agios Georgios και αρχίζει να εξυπηρετεί την γραμμή Πάρο - Νάξο και Σαντορίνη και απο την Ραφήνα και από τον Πειραιά.

Hengist 1972-1984
10514

10515

10516

πηγή.simplonpc.co.uk

mastrovasilis
28-07-2008, 17:40
Hengist 1984 - 1990
Sealink British Ferries
10517

Stena Hengist 1990 - 1992
Sealink Stena Line
10518

Romilda 1992 - 1993
GA Ferries
10519

Apollo Express 2 1993 - 1996
Ventouris
10520

Panagia Ekatondapiliani 1996 - 1999
Agapitos
10521

πηγή.simplonpc.co.uk

Rocinante
28-07-2008, 17:43
Mastrovasili θυμασε στη συναντηση του φορουμ. Τοσα εντυπωσιακα πλοια περασαν απο μπροστα μας αλλα μολις μπηκε αυτο αρχισα να φωναζω. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΑΠΟΡΙ...

mastrovasilis
28-07-2008, 17:46
Express Artemis - Panagia Ekatondapiliani 1999 - 2004
Hellas Ferries
10522
10524

Agios Georgios 2004 -
Vaggelis Ventouris
10526

πηγή. simplonpc.co.uk

mastrovasilis
28-07-2008, 17:52
συμφωνώ μαζί σου rocinante. Γι΄αυτό ξέθαψα και αυτό το υλικό για να γνωρίζουμε και κάτι για τον καταπληκτικό Βάπορα.;)

marsant
28-07-2008, 22:03
Παντως παιδια ολα τα σινιαλα του πηγαιναν.Τα μονα που δεν μου αρεσαν ηταν της Hellas ferries οταν ειχε στην τσιμινιερα του το HF μεσα σε ενα κυκλο.

dimitris
28-07-2008, 22:59
Και μια πρωϊνη πριν απο τον αποπλου του:)

10592

Leo
29-07-2008, 05:17
ε! ρε τα σταπάγια!!! Ζωντανή φωτογραφία, περιμένεις ότι τώρα θα λασκάρει και άλλος κάβος και θα ακούσει το χαρακτηριστικό ήχο της άγκυρας που βιράρει... Μπράβο φίλε dimitris, πάντα τέτοια!

esperos
29-07-2008, 10:22
Και μια άλλη ιστορική στιγμή για το καράβι. Δεν γνωρίζω αν κάποιος άλλος το είχε προσέξει. Στις πρώτες μέρες υπηρεσίας του με τα χρώματα της VSL, το όνομα του ήταν γραμμένο APOLLO EXPRESS II και το κράτησε για μια περίπου βδομάδα. Αμέσως μετά άλλαξε και και το Ρωμαϊκό ΙΙ έγινε Αραβικό 2. Μέσα στους τυχερούς τότε που το πρόσεξαν ήμουν και εγώ, δείτε την φώτο.


10625

iletal1
30-07-2008, 07:41
ΠΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΑΣΤΕΛΛΑ

grangelo
30-07-2008, 10:38
Ποια πλωρη προτιματε;

10731

mastrovasilis
30-07-2008, 10:43
η καθεμία έχει την ομορφιά της. και οι τρεις είναι υπέροχες.

sylver23
30-07-2008, 14:01
εγω την αυτονοητη:p:p

noulos
31-07-2008, 19:37
Δεν ρωτάνε τέτοια πράγματα!!! ;)

giorgos....
05-08-2008, 18:34
αντε και μια κατάπλωρα, την ώρα που στη πρύμη του γινόταν μάχη....(δεν φαίνεται απο αυτή τη λήψη)
3-8-2008
11176
Καλά ταξίδια να έχουμε..

Roi Baudoin
08-08-2008, 01:14
Μόλις γυρίσαμε από τη Σίφνο.
Φυσικά με το "Άγιος Γεώργιος".
Διάρκεια ταξιδιού: 6 ώρες παρά ένα τέταρτο και περιμέναμε και δέκα λεπτά για να βγει το "Πρέβελης" από το λιμάνι του Πειραιά.
Η ταχύτητά του φέτος είναι πολύ καλή.
Μόνο το "Μήλος Εξπρές" και το "Πήγασος" στα καλά τους έκαναν το ταξίδι σε 5 ώρες (για να μην ξεχνιόμαστε).
Το "Speedrunner II" κάνει το ταξίδι σε περίπου 3,5 ώρες και όταν έχει καιρό σε περίπου 4 ώρες. Φυσικά το "Speεdrunner II" δεν πιάνει Κύθνο, οπότε η διαφορά από το "Άγιος Γεώργιος" δεν είναι και πολύ μεγάλη.
Παρόλα αυτά φαίνεται ότι οι περισσότεροι ντόπιοι και οι περισσότεροι Έλληνες τουρίστες προτιμούν τα ταχύπλοα για τους γνωστούς λόγους.
Νομίζω, πάντως, ότι η συμπεριφορά του κόσμου απέναντι στο "'Αγιος Γεώργιος", για φέτος τουλάχιστον, είναι ελαφρώς άδικη.
Για να πούμε, όμως, και του στραβού το δίκιο ότι το πλοίο ενδεχομένως θα ήταν πιο ανταγωνιστικό αν οι τιμές του ήταν καλύτερες.

Τιμής ένεκεν, λοιπόν, για το καράβι, για όλους εσάς που αγαπάτε αυτό το καράβι, αλλά και για το πλήρωμά του ακολουθούν ορισμένες φωτογραφίες από το φάρο των Καμαρών. Χρειάστηκε να γίνω σαράντα χρονών για να "ανακαλύψω" ένα από τα ωραιότερα σημεία φωτογράφησης στις Καμάρες της Σίφνου. Και αυτό είναι ακριβώς ο φάρος των Καμαρών (το φανάρι που λένε και στην Σίφνο). Για την ακρίβεια οι φωτογραφίες είναι από τα σκαλιά που οδηγούν στο φάρο, λόγω του ότι εκείνη την ημέρα φυσούσε πάρα πολύ και στο φάρο ένιωθες ότι ο αέρας θα σε πάρει μαζί του.

Αφιερωμένες από καρδιάς σε όλους σας και υπάρχουν ακόμα πολλές (αν κάποιος ενδιαφέρεται).
Ιδιαίτερα στους πολύ καλούς φίλους Rocinante, Leo, Νίκο, Polyca, Espresso Vevezia, Paroskayak, Apostolo, Giorgo, Espero, Ellinis, Kalypso, Mastrovasili, Calypso,Thanos (Sifnos) Rizla.

Το "Άγιος Γεώργιος" φεύγει από τη Σίφνο για Κίμωλο-Μήλο την Κυριακή το μεσημέρι στις 3 Αυγούστου (ο αέρας δίνει και παίρνει και η φωτογραφία γέρνει για τα καλά)

11352

Η ίδια φωτογραφία ελαφρά διορθωμένη.

11353

Το πλοίο φθάνει στις Καμάρες της Σίφνου την Κυριακή 3 Αυγούστου 2008.

11354

grangelo
08-08-2008, 09:32
Φίλε Roi δεν μας λυπασε καθόλου εμας που λιώνουμε στην αθηνα !
Πανέμορφες οι φωτογραφίες σου, οπως πολυ ομορφο ειναι και το πλοιο και φυσικα η Σιφνος!
Το λιμάνι της Σίφνου είναι μαγευτικό ειδικα το απογευματακι!

marsant
08-08-2008, 10:02
Ο φιλος Roi οπως παντα ζωγραφισε παλι!

kalypso
08-08-2008, 10:55
Φίλε Roi καλώς μας ήρθες!Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την αφιέρωση!Οι φωτογραφίες σου όπως πάντα,μοναδικές και καταπληκτικές!!!

Leo
08-08-2008, 11:45
Μιλάμε φίλε Roi έχεις γίνει expert στην αφ΄υψηλού φωτογράφιση. Ευχαριστώ για την αφιέρωση.

mastrovasilis
08-08-2008, 12:16
ευχαριστούμε Roi Baudoin. ρε φίλε κοίτα μην γκρεμοτσακιστείς πουθενά.;);)

Roi Baudoin
08-08-2008, 13:40
Δύο ακόμα φωτογραφίες του "Άγιος Γεώργιος" από τα σκαλιά του φάρου των Καμαρών.

Το "Άγιος Γεώργιος" περνά από κάτω έχοντας στο βάθος την Αγία Αικατερίνη.

11372

Το "Άγιος Γεώργιος" χάνεται πίσω από το βράχο .....

11373

Το σπιτάκι του φαροφύλακα και τμήμα από το φανάρι.
Φανταστείτε πώς θα ένιωθε ο φαροφύλακας τις μακριές νύχτες του χειμώνα με τον αέρα να λυσσομανάει απ΄ έξω. Και ας είναι ο συγκεκριμένος φάρος πολύ κοντά στο λιμάνι των Καμαρών ....

11374

vinman
08-08-2008, 13:45
Φανταστικές φωτογραφίες...;)

iletal1
08-08-2008, 13:50
Δύο ακόμα φωτογραφίες του "Άγιος Γεώργιος" από τα σκαλιά του φάρου των Καμαρών.

Το "Άγιος Γεώργιος" περνά από κάτω έχοντας στο βάθος την Αγία Αικατερίνη.

11372

Το "Άγιος Γεώργιος" χάνεται πίσω από το βράχο .....

11373

Το σπιτάκι του φαροφύλακα και τμήμα από το φανάρι.
Φανταστείτε πώς θα ένιωθε ο φαροφύλακας τις μακριές νύχτες του χειμώνα με τον αέρα να λυσσομανάει απ΄ έξω. Και ας είναι ο συγκεκριμένος φάρος πολύ κοντά στο λιμάνι των Καμαρών ....

11374

ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ?????

Leo
08-08-2008, 13:53
Φίλε Roi, η επόμενη κίνηση είναι να σώσουμε τους φάρους στα νησιά.... βλέπω η πολιτική της Υπηρεσίας Φάρων είναι σταθερή. Στήνουμε μια σιδερένια κολόνα και τελειώσαμε...

Vortigern
08-08-2008, 15:31
:)Φιλε Roi να σε καλα αν κ εγω της φωτο της ειδα στο λιμανι αφου βρεθηκαμε......παρα πολυ ωραιες κ οπως σου ειπα το Σεπτεμβριο θα κανω αυτο τον "γυρο του πειραια''!!!:)

Rocinante
08-08-2008, 22:37
Σε ευχαριστω φιλε Roi για τις υπεροχες φωτογραφιες του Hengist και να ευχηθω να βλεπουμε το πλοιο αυτο πολλα χρονια ακομα ( και τα αδελφια του )
Μεγαλη η τυχη μας να βλεπουμε αυτα τα 3 πλοια με αυτη τη μοναδικοτητα που εχουν σχετικα με τη ναυπηγηση τους να ταξιδευουν ακομα στα νερα μας

Roi Baudoin
08-08-2008, 23:08
Φίλε Leo, οι φάροι αποτελούν πραγματικά αναπόσπαστο στοιχείο στη σχέση ανθρώπου και θάλασσας. Αποτελούν μνημεία πολιτισμού.
Όμως, σε πολλές περιπτώσεις οι φάροι έχουν αφεθεί στη μοίρα τους.
Εδώ στις Καμάρες μιλάμε για ένα φάρο που είναι πολύ κοντά στο λιμάνι και θα μπορούσαν να τον έχουν συντηρήσει. Αντί για συντήρηση και αξιοποίηση του φάρου πρόσεξε τι σκέφτηκαν (όποιος το σκέφτηκε): πολύ κοντά στο φάρο βρίσκεται ο Βιολογικός Καθαρισμός των Καμαρών. Το νερό, λοιπόν, που προκύπτει μετά το τέλος της διεργασίας καθαρισμού θα πρέπει να χυθεί σε κάποιον αποδέκτη. Σκέφτηκαν, λοιπόν, να το ανεβάζουν μέχρι το φάρο και μετά να το ρίχνουν στη θάλασσα. Το νερό μπορεί να είναι σε μεγάλο βαθμό καθαρό, αλλά η δεξαμενή που υπάρχει δίπλα στο φάρο και οι σωλήνες μεταφοράς του "καθαρού νερού" δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα μνημείο πολιτισμού.
Μακάρι να μην είναι έτσι τα πράγματα, αλλά νομίζω ότι η τακτική αυτή δεν αποτελεί σεβασμό της πολιτιστικής κληρονομιάς ......

Τα σκαλιά, λοιπόν, του φάρου και ο σωλήνας

11456

Και τώρα για το φίλο μας τον Rocinante που αγαπά πολύ τους "Απόλλωνες", τα χειριστήρια του "'Αγιος Γεώργιος" σε ταξίδι επιστροφής προς Πειραιά, κάπου ανάμεσα Σίφνου και Σερίφου .....

11454

11455

Rocinante
08-08-2008, 23:23
Ωωωωω αυτο φιλε Roi ειναι πραγματικα μια εκπληξη. Δεν περιμενα οτι θα εβλεπα κατι τετοιο. Σε συγκριση με το Πηνελοπη Α. δεν ξερω αν μου αρεσει αυτο που βλεπω τοσο περιποιημενο η το αυθεντικο και φθαρμενο;;; (Στα χειρηστηρια οχι στην κουπαστη )

11457

Roi Baudoin
09-08-2008, 00:02
Νομίζω ότι, πέρα από την αισθητική του πράγματος (ο χρωματικός συνδυασμός δεν είναι και ότι καλύτερο), δείχνει διάθεση φροντίδας για το πλοίο. Μπορεί να ακούγεται παράξενο σε σχέση με ότι ίσχυε παλιά, αλλά αυτή τη στιγμή το "'Αγιος Γεώργιος" είναι σε καλύτερη κατάσταση συγκριτικά με τους άλλους δύο "Απόλλωνες". Για πολλά χρόνια ήταν σε μειονεκτική θέση έναντι του "Απόλλωνα¨" και της "Πηνελόπης".
Μακάρι να διατηρηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο και τα τρία.

marsant
09-08-2008, 09:57
Οντως το Αγιος Γεωργιος φαινεται να ειναι σε καλυτερη κατασταση.

iletal1
09-08-2008, 10:40
Νομίζω ότι, πέρα από την αισθητική του πράγματος (ο χρωματικός συνδυασμός δεν είναι και ότι καλύτερο), δείχνει διάθεση φροντίδας για το πλοίο. Μπορεί να ακούγεται παράξενο σε σχέση με ότι ίσχυε παλιά, αλλά αυτή τη στιγμή το "'Αγιος Γεώργιος" είναι σε καλύτερη κατάσταση συγκριτικά με τους άλλους δύο "Απόλλωνες". Για πολλά χρόνια ήταν σε μειονεκτική θέση έναντι του "Απόλλωνα¨" και της "Πηνελόπης".
Μακάρι να διατηρηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο και τα τρία.
Συμφωνώ οσο αναφορά την αισθητική , κάνει λίγο παιδική χαρά .

Panos80
09-08-2008, 14:22
Ερωτας τρελος αυτοι οι "Απολλωνες"!!!! Ειδικα ο Αγ.Γεωργιος με τα σινιαλα του Βεντουρη.

Vortigern
10-08-2008, 16:19
Το Αγιος Γεωργιος στις καμαρες ερχομενο απο Μηλο για πειραια στις 23 ιουλιου...

Vortigern
10-08-2008, 16:21
Κ εδω ενας Αγιος απεναντι απο μια Παναγια.....:D

marsant
13-08-2008, 19:12
Τι να τo κανετε τo SpeedRunner?

http://imageshack.gr/files/zfdw55limqteag9adyky.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=zfdw55limqteag9adyky.jpg)

εγγυηση...

vinman
13-08-2008, 19:21
:eek:Τα έπαιξε πάλι το AIS...:D

plori
14-08-2008, 17:07
Ενα υπέροχο βιντεάκι που τελειώνει με το καμαρωτό Άγιος Γεώργιος.
http://www.youtube.com/watch?v=uegn1OSsYdA&feature=related

n-k
15-08-2008, 12:22
Ο "Άγιος Γεώργιος" μπαίνει στις Καμάρες της Σίφνου.

11994

mike_rodos
15-08-2008, 12:24
Ο "Άγιος Γεώργιος" μπαίνει στις Καμάρες της Σίφνου.

ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... Ευχαριστούμε πολύ!!!

kastro
15-08-2008, 12:30
Τι να τo κανετε τo SpeedRunner?

http://imageshack.gr/files/zfdw55limqteag9adyky.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=zfdw55limqteag9adyky.jpg)

εγγυηση...

Λάθος πρέπει να έχει κάνει το ais είδα στο facta ότι μπορεί να τρέξει με 19,5.

plori
15-08-2008, 14:26
Λάθος πρέπει να έχει κάνει το ais είδα στο facta ότι μπορεί να τρέξει με 19,5.
Ολοφάνερο λάθος του ais για να μην "τρελαθούμε"

giorgos....
17-08-2008, 08:54
καλημέρα σε όλους..
το καλύτερο πρωινό για να ανοίξει λίγο το μάτι μας..
12097
12098
12099

Maroulis Nikos
17-08-2008, 11:52
Να είσαι καλά Γιώργο σε ευχαριστούμε για το πρωινό ξύπνημα ;)

Vortigern
17-08-2008, 16:04
Ας μ πει καποιος παρακαλω πως μπορω να μικρινο κατι φωτο...θελω να ανεβασω φωτο κ ειναι πολυ μεγαλες..

Rocinante
17-08-2008, 16:29
Ας μ πει καποιος παρακαλω πως μπορω να μικρινο κατι φωτο...θελω να ανεβασω φωτο κ ειναι πολυ μεγαλες..
Εχεις καποιο Photoshop ?

Vortigern
17-08-2008, 16:31
Εχεις καποιο Photoshop ?

Οχι.....:(

Leo
17-08-2008, 16:31
Σχεδόν όλα τα προγράμματα που ανοίγεις και βλέπεις τις φωτογραφίες έχουνε δυνατότητα Resize - σμίκρυνσης. Προγάμματα όπως το Photoshop (το καλύτερο ίσως)... ή το ACDSee παρέχουν αξιοπρεπή σμίκρυνση χωρίς αλλιώση. Έχει κι άλλα πολλά που όμως δεν γνωρίζω και δεν είμαι σε θέση αν σου συστήσω. Αν δεν έχεις κανένα από αυτά επικοινώνησε μαζί μου με ΠΜ.

Vortigern
17-08-2008, 17:45
Αφιερομενες σε ολους ειδικοτερα στους φιλους Roi,Leo.pontios thessaloniki,Fanari,ileta....

12150

Vortigern
17-08-2008, 17:47
akoma 5...

12155

Vortigern
17-08-2008, 17:49
λιγες ακομα....

12159

Rocinante
17-08-2008, 19:45
Μπραβο Vortigern.Συγχαρητηρια. Ωραιες φωτο.
Ρε Leo βρεθηκε και αλλο μελλος του Club "Τον καναμε σαν τα μουτρα μας ":)
Που εισαι μαστροκωσταααα....

Leo
17-08-2008, 21:26
Γι΄αυτό ευθυνόμαστε όλοι αλλά περοσσότερο ο Roi ;)!! Δούλεψε και στις διακοπές του σαν "εκπαιδευτικός" :p

Captain_Nionios
17-08-2008, 22:02
Φιλοι μου εμεις (βαζω και τον εαυτο μου μεσα στο Club "Τον καναμε σαν τα μουτρα μας ") εχουμε χαρα να βαζουμε νεα μελη μεσα στο club μας.Αμα δεν υπηρχε πως θα απολαμβαναμε τοσα ταξιδια,τοσες εικονες και τοσα συναισθηματα;Γιατι πραγματικα μεσα απο αυτες τις εικονες εχω κανει οσα ταξιδια εχουν κανει ολοι οι φιλοι που εχουν συμβαλει...;):D

Leo
17-08-2008, 22:11
Κι εμείς άλλας τόσες εικόνες Captain_Nionios απο τα δικά σου ταξίδια, σε προορισμούς που σπάνια πάνε οι κοινοί θνητοί .... :D, να μην πούμε για τα πορτοκαλιά και χρυσαφιά ηλιοβασιλέματα έ? Φανταστικάααα!

plori
24-08-2008, 18:50
Σήμερα απο το Βαθύ της Σίφνου τραβηγμένη η φωτογραφία και με προορισμό το Αγιος πρός Μήλο.Αξιοπρόσεκτο το θαλασσίνο καμαρι του ανεπανάληπτου σκαριού!!!!!!!

iletal1
24-08-2008, 19:03
Σήμερα απο το Βαθύ της Σίφνου τραβηγμένη η φωτογραφία και με προορισμό το Αγιος πρός Μήλο.Αξιοπρόσεκτο το θαλασσίνο καμαρι του ανεπανάληπτου σκαριού!!!!!!!
Αμαν φίλε plori τι μου έκανες τώρα..............:(
Καλά για το πλοίο :)αλλα το ότι ήσουν στο Βαθύ είναι μαχαιριά.:(
Εκεί πηγαίνω κάθε χρόνο για διακοπές.

plori
24-08-2008, 20:27
Αμαν φίλε plori τι μου έκανες τώρα..............:(
Καλά για το πλοίο :)αλλα το ότι ήσουν στο Βαθύ είναι μαχαιριά.:(
Εκεί πηγαίνω κάθε χρόνο για διακοπές.
Σου εύχομαι ολόψυχα του χρόνου να είσαι καλά και να ξαναέλθεις πράγματι στο φανταστικό Βαθύ.

plori
28-08-2008, 12:30
Σημερινή άφιξη στην Σίφνο.

LAEGE
28-08-2008, 19:36
Πληροφορίες από πηγές πέριξ της πλατείας Καραϊσκάκη αναφέρουν ότι επειδή οι τουριστικοί πράκτορες θορυβήθηκαν επειδή ο Ευ. Βεντούρης τους τα είπε χύμα και τσουβαλάτα επειδή ξεπωλούσαν εισιτήρια σε άλλα ανταγωνιστικά πλοία κι άφηναν το "Αγιος Γεώργιος" στο τέλος. Για να είμαστε αντικειμενικοί λοιπόν, ο Βεντούρης είχε δίκιο στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού το βαπόρι του είναι συνεπές και σε αξιοπρεπή κατάσταση, συγκριτικά με κάποια άλλα όπως λ.χ. το "Μαρίνα".

Το πλήρωμα του "Αγ. Γεώργιος" έχει αξιοπρεπέστερη εμφάνιση, τηρεί τα προσχήματα και φαίνεται πως γενικά υπάρχει φροντίδα, συγκριτικά με το "Μαρίνα" όπου υπάρχουν διάφοροι θρασείς που φθάνουν στο σημείο ακόμα και να βρίζουν επιβάτες!

Χαρακτηριστικά σας αναφέρω ότι την περασμένη Κυριακή, επιβάτιδα από τη Σέριφο ρώτησε καμαρώτο του "Μαρίνα" πώς ήταν δυνατόν να συστήνουν αυτό το βαπόρι ενώ είναι πιο αργό από το "Αγ. Γεώργιος" που τους προσπέρασε για πλάκα μετά την Κύθνο. Ο καμαρώτος της απάντησε νευριασμένα να μη... σώσει και ξαναταξιδέψει με το βαπόρι!

Η γυναίκα (που είναι γνωστή μου και μου αφηγήθηκε το περιστατικό) μού είπε πως όταν ρώτησε τον πράκτορα ποιο είναι γρηγορότερο πλοίο, εκείνος της συνέστησε το "Μαρίνα". Παρατήρησε επίσης πως η V.S.L. δεν έχει κάνει διαφήμιση.

Βεβαίως, το "Άγιος Γεώργιος" έχει αρχίσει και συζητείται μεταξύ των μονίμως μετακινουμένων από Πειραιά προς Μήλο ενώ πολλοί λένε ότι ο Βαγγέλης Βεντούρης είναι ο πρωταγωνιστής του φετινού καλοκαιριού προς απογοήτευση κάποιων που ήθελαν να τον "εξαφανίσουν" από τον Πειραιά πριν από μερικά χρόνια...

plori
29-08-2008, 01:02
Συμφωνώ απόλυτα με την αξιοπρεπή φετινή παρουσία του πλοίου αλλά για να έχει και συνέχεια θα πρέπει και τον χειμώνα η ταχύτητα να΄είναι και αυτή στα σημερινά επίπεδα.

LAEGE
29-08-2008, 11:35
Συμφωνώ απόλυτα με την αξιοπρεπή φετινή παρουσία του πλοίου αλλά για να έχει και συνέχεια θα πρέπει και τον χειμώνα η ταχύτητα να΄είναι και αυτή στα σημερινά επίπεδα.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όπως λέει κι ο μαστρο-Κώστας για το "Δημητρούλα", άλλος είναι εκείνος που αποφασίζει και βάζει το χέρι στην τσέπη. Πάντως, σε γενικές γραμμές και το χειμώνα το "Άγιος Γεώργιος" τήρησε τα προγράμματά του με αποκλίσεις 20 λεπτών.
Κάτι είναι κι αυτό... Τι λες;

plori
29-08-2008, 15:24
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όπως λέει κι ο μαστρο-Κώστας για το "Δημητρούλα", άλλος είναι εκείνος που αποφασίζει και βάζει το χέρι στην τσέπη. Πάντως, σε γενικές γραμμές και το χειμώνα το "Άγιος Γεώργιος" τήρησε τα προγράμματά του με αποκλίσεις 20 λεπτών.
Κάτι είναι κι αυτό... Τι λες;
Συμφωνώ με την σκοπιά που το τοποθετείς το θέμα αλλά και εγω το βλέπω απο την σκοπιά του νησιώτη-επιβάτη.

Roi Baudoin
29-08-2008, 15:35
Το "Άγιος Γεώργιος" φέτος τα πήγε πολύ καλά με την ταχύτητά του και τους χρόνους του.
Το χειμώνα οι ταχύτητες είναι μειωμένες και αυτό είναι κάτι που γινόταν πάντα. Ακόμα και τότε που το πετρέλαιο ήταν φθηνό, πόσο μάλλον τώρα.
Πάντως, το σίγουρο είναι ότι χωρίς αξιόπιστο συμβατικό το νησί δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί αξιόπιστα.
Και το "'Αγιος Γεώργιος" τα τελευταία χρόνια είναι πραγματικά αξιόπιστο.
Και πιστεύω ότι αντίθετα δεν είναι καθόλου αξιόπιστο το γεγονός ο πλοιοκτήτης της GA Ferries να δηλώνει κάθε λίγο ότι δεν βγαίνει και θα πάρει τα πλοία του να φύγει.
Αν ο άνθρωπος πραγματικά δεν βγαίνει, τότε έχει απόλυτο δίκιο.
Όταν , όμως, το λέει και μετά από λίγο το παίρνει πίσω, τότε θυμίζει το παραμύθι με το λύκο και το βοσκό.
Κινδυνεύει όταν τελικά φύγει να μην τον πιστεύει πια κανείς.

plori
29-08-2008, 16:50
Το "Άγιος Γεώργιος" φέτος τα πήγε πολύ καλά με την ταχύτητά του και τους χρόνους του.
Το χειμώνα οι ταχύτητες είναι μειωμένες και αυτό είναι κάτι που γινόταν πάντα. Ακόμα και τότε που το πετρέλαιο ήταν φθηνό, πόσο μάλλον τώρα.
Πάντως, το σίγουρο είναι ότι χωρίς αξιόπιστο συμβατικό το νησί δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί .........
Συμφωνώ απόλυτα με την θέση σου και άς ελπίουμε να υπάρξει μια νέα κινηση επιχειρηματική σε συμβατικό αξιόπιστο απο την άλλη εταιρεία που είναι στην γραμμη(ASL) και αυτό ελπίζω να έχει σαν αποτέλεσμα το Άγιος να γίνει ακόμα καλύτερο γιατί μας έδειξε οτι έχει δυνατότητες βελτίωσης και τώρα όσο για την GAFERRIES νομίζω οτι του πάει η παροιμία"όπως στρώσεις θα κοιμηθείς".

nikolas200
29-08-2008, 17:32
Αξιοπρεπές βαπόρι. Ειχα ταξιδέψει πρίν 4 χρόνια για Φολέγανδρο. Πολύ καλύτερο από τα πλοία της GA που εξυπηρετούν τις δυτικές κυκλάδες

vinman
01-09-2008, 20:31
Ως Ρομίλντα απο το φυλλάδιο της GA FERRIES πρίν δεκαπέντε χρόνια...


14082

stelios_ag
01-09-2008, 20:34
Καθίστε αναπαυτικά και απολαύστε... ήρθε η ώρα του VINMAΝ!

vinman
01-09-2008, 21:59
Και μία φωτογραφία σκαναρισμένη απο το εξαιρετικό βιβλίο ''Greek sea bridges''...
Αφιερωμένη στον φίλο stelios_ag


14117

stelios_ag
01-09-2008, 22:12
Σ' ευχαριστώ πολύ Vinman. :cool:

Πάντως νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα για το ποιά σινιάλα του πάνε καλύτερα.
Οι ρίγες της GA δεν του πάνε και τόσο...

LAEGE
02-09-2008, 17:52
Συμφωνώ με την σκοπιά που το τοποθετείς το θέμα αλλά και εγω το βλέπω απο την σκοπιά του νησιώτη-επιβάτη.

Αδελφέ δεν διαφωνώ μαζί σου. Αντιθέτως, συμφωνώ κι επαυξάνω αλλά δυστυχώς οι μηχανισμοί της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και του υπουργείου δεν αντιλαμβάνονται την επιθυμία του επιβάτη και συνήθως κάνουν συμβιβασμούς με τoυς υπολογισμούς (τα αισχύστως αποκαλούμενα "μπάτζετ", τρομάρα τους) των ακτοπλόων...

Δυστυχώς, εδώ θα έπρεπε να υπάρχει συσπείρωση και πίεση εκ μέρους των επιβατών κατ' αρχήν σε κάτι απίθανους βλαχοδήμαρχους των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων που δεν ασκούν την παραμικρή πίεση για να βελτιωθεί η καθημερινότητα των νησιωτών.

Με εκτίμηση,

plori
02-09-2008, 21:39
Αδελφέ δεν διαφωνώ μαζί σου. Αντιθέτως, συμφωνώ κι επαυξάνω αλλά δυστυχώς οι μηχανισμοί της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και του υπουργείου δεν αντιλαμβάνονται την επιθυμία του επιβάτη και συνήθω...............,
Έγράψες μεγάλες αλήθειες συμφωνώ απόλυτα.

nikolas200
03-09-2008, 17:22
Μεγάλες αλήθειες λέτε παιδια. Συμφωνω και εγώ απόλυτα. Οσο για το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ όντως του πάνε καλύτερα τα σινιάλα της VSL

dimitris
04-09-2008, 22:49
Μια φωτογραφια του Αγ.Γεωργιος οταν περασε απο τα χερια της HFD στην VSL στο νεο μολο να ετοιμαζεται...

kastro
04-09-2008, 23:25
Μια φωτογραφια του Αγ.Γεωργιος οταν περασε απο τα χερια της HFD στην VSL στο νεο μολο να ετοιμαζεται...
14581

Ιστορική φωτογραφία.

nikolas200
05-09-2008, 08:52
Φοβερή φωτογραφία φίλε. Να είσαι καλα

nikolas200
05-09-2008, 10:08
To ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ στην Φολέγανδρο


14626

alcaeos
05-09-2008, 20:03
edw ena(information) plan tou ag.georgios

raflucgr
07-09-2008, 00:45
in Serifos on 5/08/2008.

Lucas

FLYING CAT 2
07-09-2008, 20:40
το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ φτανοντας στη Σίφνο.15109151101511115112

grangelo
08-09-2008, 20:14
Το καλοκαίρι και οι διακοπές τελείωσαν.


Με μια μάτια όμως στις φωτογραφίες του καλοκαιριού, σου γεννάται η επιθυμία για νέα ταξίδια!
Οι παρακάτω φωτογραφίες αφιερωμένες σε όλους σας και
ειδικά σε εκείνους στους οποίους το ταξίδι είναι πιο σημαντικό από τον προορισμό!

Το πλοίο φτάνει στο λιμάνι των Καμαρών!


15320
15321
15323

grangelo
08-09-2008, 20:17
Το ταξίδι αρχίζει...

Και για άλλο ένα καλοκαίρι αφήνουμε τη Σίφνο πίσω μας!

15325

Και βαζουμε ρότα για Σεριφο-Κυθνο-Πειραια.

15327
15326

plori
08-09-2008, 20:17
Το καλοκαίρι και οι διακοπές τελείωσαν.


Με μια μάτια όμως στις φωτογραφίες του καλοκαιριού, σου γεννάται η επιθυμία για νέα ταξίδια!
Οι παρακάτω φωτογραφίες αφιερωμένες σε όλους σας και
ειδικά σε .........
Πολύ καλές φωτογραφίες και πολύ καλή η ποιότητα τους.

grangelo
08-09-2008, 20:27
Μια βόλτα στα καταστρώματα για να χορτάσουμε Αιγαίο και Αύρα θαλασσινή

15330

15331

15332

15335

Rocinante
08-09-2008, 20:35
Εκπληκτικες οι φωτογραφιες του Hengist.
Ευχαριστουμε πολυ Grangelo

grangelo
08-09-2008, 20:36
Λίγο μετά την Κύθνο

15341

15343

nikolas200
08-09-2008, 20:39
ΒΑΠΟΡΑΡΑ. Eυχαριστούμε πολύ. Νοσταλγούμε κιολας τις καλοκαιρινές διακοπές

grangelo
08-09-2008, 20:42
Ευχαριστω φιλοι plori και rocinante και nikolas200
15346
15345
15348

grangelo
08-09-2008, 20:50
Κατά καιρούς θα ανεβάζω και άλλες φωτογραφίες από το ωραίο βαπόρι!
Εξάλλου το χειμωνα ειναι το μόνο πλοίο που εξυπηρετεί τη γραμμή και θα κανουμε και αλλα ταξίδια!


15352

15357

giorgos....
08-09-2008, 21:31
φίλε grangelo απλά καταπληκτικές.. να είσαι καλά που μας ταξίδεψες απο τη σίφνο και ξανά πίσω μέσα σε 2 λεπτά.. και πάλι μπράβο..

kalypso
08-09-2008, 21:46
grangelo μπράβο για τις φωτογραφίες σου...

vinman
08-09-2008, 21:59
Απίθανες,ταξιδιάρικες φωτογραφίες φίλε grangelo...
Σε ευχαριστούμε πολύ..;)

Captain_Nionios
09-09-2008, 00:01
Εντυπωσιακοτατος ο grangelo,θα θελαμε να συμετεχεις περισσοτερο αγαπητε μου φιλε.Εχεις αποδειξει την ποιοτητα σου πολυ καιρο τωρα...

SpyrosB
09-09-2008, 01:31
Ο Γιώργης ενώ έρχετε απο Σέριφο για να μπεί στο λιμάνι του Μέριχα

plori
09-09-2008, 19:32
Ενα μικρο βιντεάκι στο Αγιος Γεώργιος και στον "Ξιφία" με την φωνή της Σιφνιάς Μαρίας Ξανθάκη.http://www.youtube.com/watch?v=sHeKEP4KWw8.

giorgos....
10-09-2008, 00:56
πού το ανακάλυψες ρε θηρίο? καταπληκτικό..

Vortigern
10-09-2008, 16:36
Ο βαπορας βγαινοντας απο Σεριφο κ πηγαινοντας Σιφνο (οι φωτο ειναι τραβηγμενες πανω απο το σπηντραννερ 2 )..κ μερικες απο τον πειραια απο σημερα το πρωι δειτε ποσο ωραια αντανακλα το φως του ηλιου πανω στο υπεροχο ασπρο χρωμα του..αφιερομενες σε ολο το φορουμ

Vortigern
10-09-2008, 16:37
.......συνεχεια.....

giorgos....
16-09-2008, 02:59
ο "άγιος" σήμερα το μεσημέρι ξεκινά τη βολτίτσα του στα νησιά..


16322


εμείς ήρθαμε να σε δούμε και εσύ μας γυρνάς την πλάτη? είναι λίγο αγένεια.. νομίζω....
16324


έτσι μπράβο..
16325
καλό ταξίδι..

vinman
16-09-2008, 19:31
Ο Άγιος Γεώργιος σήμερα μπαίνοντας στο λιμάνι...


16375




...και δεμένος στη γνωστή του θέση...




16376

Leo
16-09-2008, 20:25
Το πες και το ΄κανες.... ότι θα φωτογραφίσεις :D. Ευχαριστούμε που πρόσεχες...:p

avenger
17-09-2008, 19:20
Θέλω να σημειώσω πως το Ρομίλντα έκανε για μια φορά μόνο δρομολόγιο Δυτ.Κυκλ. προς αναπλήρωση δρομολογίου εξαιτίας του ετήσιου σέρβις των πλοίων της γραμμής (αν δεν κάνω λάθος κι αν τα λέω σωστά...) τότε που γινόταν κάθε χειμώνα.Και είχε κατεβεί πολύς κόσμος στις Καμάρες να το δει...και ήταν και χειμώνας! ήταν 1995 ή 1996

giorgos....
18-09-2008, 19:55
άν μιλάς για τον "άγιο" αυτό που λές ήταν το 1992 αφού το 1993 αγοράστηκε απο τη ventouris sea lines.

vinman
21-09-2008, 01:10
Οκτώβρης του 1987 και στο Warren της Αγγλίας επικρατεί μεγάλη κακοκαιρία...
Το τότε Hengist προσαραγμένο στην άμμο...
Ήταν αρκετά τυχερό που δεν ανατράπηκε και πιο τυχεροί όλοι εμείς που μπορέσαμε να ταξιδέψουμε μαζί του!!!


16894

(σκαναρισμένη απο τον Εφοπλιστή)

Roi Baudoin
21-09-2008, 01:31
Το 1996 είναι η χρονιά που πέρασαν τα πιο πολλά πλοία από τη Σίφνο.
Μετά τη χρεωκοπία της Ventouris Sea Lines, στη γραμμή έμεινε μόνο το "Μήλος Εξπρές".
Όταν έδεσε και το "Μήλος Εξπρές" τότε άρχισε ένα γαϊτανάκι από πλοία.
Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας του 1996 κατεβήκαμε την Παρασκευή στη Σίφνο με το "Ναϊάς ΙΙ", γυρίσαμε την Καθαρά Δευτέρα με το "Δημήτριος Μοίρας", ενώ την άλλαη μέρα θα κετέβαινε το "Ναϊάς Εξπρές".
Την περίοδο αυτή το σημερινό "Άγιος Γεώργιος" ήταν δεμένο στον Πειραιά και από ένα σημείο και μετά ετοιμαζόταν να ξαναταξιδέψει, ως "Παναγία Εκατονταπυλιανή".