PDA

Επιστροφή στο Forum : Aegean Speedlines



Σελίδες : [1] 2

chrb
15-05-2005, 18:41
Νέα εταιρία στις Κυκλάδες και με ένα καταμαράν που θα εκτελεί καθημερινά δρομολόγια, πιστεύει να αποσπάσει ένα μεγάλο ποσοστό επιβατών, κυρίως από τις άλλες εταιρίες.Σχεδιάζουν να φέρουν και άλλο ένα καταμαράν μεγαλύτερο από το υπάρχον(speedrunner 1) και λίγο μικρότερο από το Highspeed 4 του χρόνου.

andreas
17-05-2005, 16:24
Δεν είπες όμως τα σημαντικότερα: Το SPEEDRUNER είναι ναυλωμένο και όχι ιδιοκτησία της εταιρία κι απεπλέον έχει κοινωτική σημαία (Μεγάλης Βρετανίας) και όχι Ελληνική.

ΟΥΣΤ!!!

Morgan
17-05-2005, 16:30
απο μια αποψη δεν μου αρεσει να βλεπω ξενα βαπορια να εκτελουν πλοες εντος ελλαδος.
ειναι γεγονος ομως οτι θα αυξησει τον ανταγωνισμο και οτι σε χωρες της ευρωπης και οχι μονο ηδη κανουν trade πλοια με σημαιες διαφορετικες απο εκεινες των κρατων που τους φιλοξενουν!
θα σφιξουν οι κ...λοι και θα ανεβει η ποιοτητα υπηρεσιων...
τωρα τα αρνητικα , λιγο πολυ τα ξερουμε + τα φανταζομαστε

chrb
17-05-2005, 21:46
Πάντως πέφτει υπερβολική διαφήμιση: ραδιόφωνο(άκουσα σήμερα , ήταν χορηγός σε μια εκπομπή ) εφημερίδες , web κτλ.).
Νομίζω πως θα πάει καλά..

Morgan
17-05-2005, 22:58
οτι διαφορετικο και εξω απο τα συνηθισμενα σιγουρα θα παει καλα! η διαρκεια ειναι που απασχολει

andreas
17-05-2005, 23:24
Mε κάτι Πειραιάς - Πάρος - Σίφνος δεν νομίζω ότι θα πάει και πολύ καλά. Επιπλέον αν άκουσα καλα ο ιδιοκτήτης αυτής της περιβόητης εταιρίας έχει κάποιο ξενοδοχείο στη Σίφνο και θέλει να εξυπηρετεί τους πελάτες του.

Morgan
18-05-2005, 09:08
ποσους επιβατες χωραει το πλοιο γνωριζουμε?
παντως η Παρος δεν ειναι αγονη γραμμη. Το αντιθετο! πολυ τραβηκτικος προορισμος και βλεπω να ειναι full ιδιαιτερα τα ΣΚ

Maroulis Nikos
18-05-2005, 10:40
Mε κάτι Πειραιάς - Πάρος - Σίφνος δεν νομίζω ότι θα πάει και πολύ καλά. Επιπλέον αν άκουσα καλα ο ιδιοκτήτης αυτής της περιβόητης εταιρίας έχει κάποιο ξενοδοχείο στη Σίφνο και θέλει να εξυπηρετεί τους πελάτες του.

Σίγουρα θα κοιτάξει να εξυπηρετήσει τους εμπορικους τους σκοπούς αλλά απο την άλλη αν προσεγγίσει τα συγκεκριμμένα νησιά θα δουλέψει διότι υπάρχει πολυ μεγάλη τουριστική κίνηση . Το πρόβλημα είναι ότι εταιρείες που ξεφυτρώνουν ξαφνικά και δεν έχουν την εμπειρία αν θέλετε εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει πρέπει πρώτα να τις δούμε και μετά να κρίνουμε.......

andreas
18-05-2005, 15:18
ποσους επιβατες χωραει το πλοιο γνωριζουμε?
παντως η Παρος δεν ειναι αγονη γραμμη. Το αντιθετο! πολυ τραβηκτικος προορισμος και βλεπω να ειναι full ιδιαιτερα τα ΣΚ

450 επιβάτες και 80 ΙΧ παίρνει αλλά το θέμα είναι με ξένη σημαία και ανταγωνιστές τα εδρεωμένα Highspeed και Blue Strar δεν θα πάρει σχεδόν τίποτα.

Morgan
18-05-2005, 15:41
πολυ σιγουρο σε βλεπω! εχεις καμμια πληροφορια ?
8)

εγω πιστευω οτι αν ειναι ανταγωνιστικο σε επιπεδο τιμων και σε επιπεδο εξυπηρετησης , δεν βλεπω κανεναν λογο να μην πιασει!
πιστευεις οτι τον τουριστα (ξενο ή ελληνα) τον ενδιαφερει η σημαια του πλοιου?δεν εχει καμμια σημασια

chrb
18-05-2005, 17:42
500+ επιβάτες παίρνει.
Παιδιά το καράβι θα πάρει ένα ποσοστό από τα άλλα της γραμμής. Αν φέρουν και το άλλο που σκέφτονται θα καθιερωθούν στα ταχύπλοα. Σερβις καλό θα έχει , το καράβι είναι καλό και αν προωθήσουν διαφημίσεις σχετικά με τα ρεκόρ ταχύτητας που έχει κάνει στο παρελθόν όλα θα είναι εντάξει.
Ο ταξιδιώτης ή ο επαγγελματίας οδηγός για παράδειγμα δεν θα κοιτάξει την σημαία του πλοίου , τη δουλειά του θέλει να κάνει.
Εντάξει , θα δούμε τι θα γίνει σε λίγο καιρό.

Morgan
18-05-2005, 19:56
με τις ελληνικες εταιρειες υπαρχει και μια μικρου ευρους "καχυποψια" λογω αμαρτωλου παρελθοντος!ισως οχι στην συγκεκριμενη γραμμη αλλα για συγκεκριμενους εφοπλιστες!
μονο και μονο για να δουν τις διαφορες, οι ελληνες και οι ξενοι θα δοκιμασουν.
αντε μπας και πεσουν τα ναυλα

chrb
18-05-2005, 21:42
Όχι 500+ αλλά 580 επιβάτες. :wink:
Έτοιμο σχεδόν το site της εταιρίας. Σήμερα το είδα.

Maroulis Nikos
18-05-2005, 21:58
ποιό είναι το site της δώσε μας link

andreas
18-05-2005, 22:16
Μα ρε παιδιά πιστεύετε αυτά που λένε τα site; Αν μπεις σε διάφορα εξειδικευμένα site θα δεις για το κάθε πλοίο τα τεχνικά του. Εδώ η ΑΝΕΚ διαφημίζει το ΑΠΤΕΡΑ με 22 μίλια!!!

Δεν είναι θέμα σημαίας. Είναι θέμα promotion. Και δεν έχει γίνει καθόλου διαφήμιση του πλοίου εν αντιθέση με τα Highspeed ΄τα οποία είναι πασίγνωστα. Επίσης να σας πω ότι ξεκινάει αύριο για Σέριφο Σίφνο Μήλο. Αν είδα καλά έχει αναχώρηση στις 4.

Morgan
19-05-2005, 08:20
που ειπωθηκε οτι "πιστευουμε" τα σαιτς? :?:

να το δουμε θελουμε, την αισθητικη του...

οσον αφορα τις σημαιες μαλλον υπαρχει καποια συγχιση , καθως εσυ ανεφερες την σημαια του αρχικα , σαν βασικο λογο να μην πιασει ενα πλοιο.
Οι αλλοι που μιλησαμε ειπαμε πως η σημαια δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο!

efouskayak
19-05-2005, 08:43
Με ξένη ή Ελληνική σημαία καλά ταξίδια να χει ... :!:

chrb
19-05-2005, 19:05
Το λινκ που ζητήσατε:
http://www.aegeanspeedlines.gr/

Σήμερα το speedrunner 1 ξεκίνησε.

Maroulis Nikos
20-05-2005, 20:43
σήμερα περνώντας από τον Πειραιά είδα το συγκεκριμένο μισή ώρα πριν από την αναχώρηση του.
Είναι πολύ ωραίο πάντως ακόμα και τα λογότυπα του και φυσικά αυτό που μου χτύπησε ήταν η ξένη σημαία .....

chrb
23-05-2005, 22:16
Ο βαπόρας πολύ καλός , εσωτερικό ωραίο και από ταχύτητες τέλειο .
Για να δούμε...

Maroulis Nikos
23-05-2005, 22:42
Έμένα εξωτερικά μου άρεσε πολύ που το είδα, τώρα για τα υπόλοιπα μόλις πάω το πρώτο ταξιδάκι θα σας μεταφέρω εντυπώσεις

xara
24-05-2005, 00:33
Ο βαπόρας πολύ καλός , εσωτερικό ωραίο και από ταχύτητες τέλειο .
Για να δούμε...Ε, όχι και βαπόρας! Ένα γρήγορο πλωτό μέσον μαζικής μεταφοράς, ναι. Όχι και βαπόρας! 8O

chrb
24-05-2005, 13:09
.....o ''βαπόρας'' καλύτερα;;

Morgan
29-05-2005, 18:57
απο διαφημιση παντως παει καλα.
και το σαιτ που συνεχιζει να φτιαχνεται θα εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες.

chrb
29-05-2005, 21:15
Μόνο στην ΤV δεν είδαμε ακόμα διαφήμιση. Για να δούμε

Morgan
29-05-2005, 21:43
την ειδα , με μουσικη υποκρουση , Θεοδοσια Τσατσου.... :wink:

Maroulis Nikos
02-06-2007, 11:07
Ανακοίνωση τις στις 30/03/07



ANAKOINΩΣΗ


Η AegeanSpeedLinesβρίσκεται στην ευχάριστη θέση να αναγγείλει την δρομολόγηση ενός ακόμη ταχύπλοου, του SPEEDRUNNERII.

Το πλοίο θα εκτελεί δρομολόγια από τις αρχές Ιουλίου 2007 στα νησιά των
Κυκλάδων.

Περισσότερες λεπτομέρειες και ακριβή δρομολόγια θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.




Aegean Speed Lines (http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/Press/Press1_30may2007.doc)


Δρομολόγια του Speedrunner II (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

parianos
04-06-2007, 18:15
Εμαθα απο τους γνωστους μου οτι το speedrunner 2 θα κανει δρομολογια στην Παροναξια. Τις ωρες και τις ημερες θα τα μαθουμε συντομα και φυσικα τις τιμες.

Maroulis Nikos
04-06-2007, 19:36
Σύμφωνα και με την ιστοσελίδα τους το αναφέρουν ότι θα πηγαίνει Παροναξία.

thalassolykos
13-12-2007, 17:33
Επιβεβαιώθηκε η αγορά 2 ταχυπλόων τύπου monohull.Εντ'ος των επομένων ημερών ή
ανακοίνωση.Και με καθε επιφυλαξη τα βαπορια ειναι τα superseacat 3 kai superseacat 4
ακουγεται μαλιστα πως εαν τους συμφερει θα τα ναυλοσουν εκει που βρισκονται οποτε ισως και να μην τα δουμε στο αιγαιο εκτος απροοπτου.

Apostolos
13-12-2007, 18:26
Και για να καταλαύουμε ποιά λέει ο φίλος θαλασσόλυκος ηδού:
http://www.faktaomfartyg.se/superseacat_three_1999.htm
http://www.faktaomfartyg.se/superseacat_four_1999.htm

Apostolos
18-12-2007, 12:10
H Ναυτεμπορική (http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/18/1453472.htm)έγραψέ σήμερα για τα δύο νέα πλοία...

thalassolykos
19-12-2007, 22:42
κατσε να ερθουν πρωτα Ελλαδα και μετα να μιλαμε ισως τα ναυλοσουν και εκει πανω ακουγεται εντονα αυτο τωρα εκτος αλλο περιμενουν να δουν τις εξελιξεις και μετα οι αλλες κινισεις να γινουν

Apostolos
31-12-2007, 10:54
Στο site της εταιρίας δέν αναφαίρετε τίποτε για τις νέες αγορές. Το μόνο νέο είναι ότι και τα 2 πλοία της θα ξαναξεκινήσουν δρομολόγια στης 15/03/2008

Apostolos
16-01-2008, 13:58
Απο το site http://www.shipgaz.com/nl/#25498 τα παρακάτω
SuperSeaCat sells its fleet
SSG-ÅBO. The shipping company SuperSeaCat Finland has sold its fleet consisting of the two fast passenger ferries SuperSeaCat 3 and SuperSeaCat 4, according to the Finnish newspaper Hufvudstadsbladet. The buyer is the shipping company Aegean Speed Lines in Greece. SuperSeaCat operates a service between Helsinki and Tallinn, and last year they had a market share of nine per cent.

scoufgian
12-04-2008, 10:21
σας παραθετω την επιστολη που μου απεστειλε χτες η AEGEAN SPEED LINES σχετικα με το speedrunner 1

Apostolos
12-04-2008, 19:42
Αν και λένε ότι τα 2 νέα πλοία, αδελφά του 2, δέν θα έρθουν φέτος Ελλάδα, μήπως με την πώληση του 1 να έχουμε εξελίξεις?

Vortigern
23-05-2008, 17:48
εχει ακουστη αν θα παρει συμβατικο πλοιο???:confused:

speedrunner
25-06-2008, 07:41
Αυξήσεις στις τιμές των εισιτηρίων έκανε η Aegean speed lines.


Ενδεικτικά οι τιμές των εισιτηρίων για Φολέγανδρο στην οικονομική από 44€ πήγε 51€ και στην exclusive από 71€ πήγε 80€

Leo
25-06-2008, 08:01
Καθόλου ευκαταφρόνητα τα ποσά βλέπω... Όπως λέμε γενναίες προσφορές!!! ε, καμία σχέση. Τσεκουριά :shock:

marsant
27-06-2008, 22:00
Kαλα παιδια ενταξει εκει που εχουν φτασει οι τιμες στα γρηγορα συμφερει πλεον να παιρνεις αεροπλανο καλυτερα!

speedrunner
28-06-2008, 11:33
Kαλα παιδια ενταξει εκει που εχουν φτασει οι τιμες στα γρηγορα συμφερει πλεον να παιρνεις αεροπλανο καλυτερα!


Σωστός, αλλα στην Φολέγανδρο δεν υπάρχει αεροδρόμιο. οπότε...

plori
06-07-2008, 18:00
Ο χειμώνας προβλέπεται να είναι γεμάτος εξελίξεις.Για να δούμε.......http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=47995600

marioskef
06-07-2008, 19:12
Το άρθρο φαινόταν σχετικά γεμάτο ανακρίβιες ή τουλάχιστον γεγονότα που δεν ισχύουν. Δεν θα του έδινα μεγάλη βάση...

Leo
16-07-2008, 18:12
Αυτό το άρθρο το είχαμε διαβάσει και παλιότερα, ακόμη και λίγο πριν να έρθει εδώ στην Ελλάδα το Σπιντράνερ ΙΙ. Στην πράξη αυτό το συμβατικό γαι τις Ελληνικές θάλασσες πότε θα έρθει όταν κάποιος άλλος βάλει πλοίο στη γραμμή? Δεν ξέρω τι καλάθια να κρατήσουμε μικρά ή μεγάλα?

marioskef
16-07-2008, 20:01
Το καλό και το κακό με τον Όμιλο Ευγενίδη είναι πως δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με την ακτοπλοία πλην αυτής που απέκτησε λίαν προσφάτως με την Aegean Speed Lines.
Αυτό σημαίνει ότι ο εν λόγο Όμιλος κουβαλά μια αλλη νοοτροπία η οποία δεν έχει καμιά σχέση με τη παγιωμένη νοοτροπία της Ελληνικής ακτοπλοίας όπου ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει, όποτε του γουστάρει και όπως του γουστάρει με το ΥΕΝ απλά να παρακολουθεί.
Σίγουρα δε κρατά μικρό καλάθι, ήδη από τις αρχές του 20ου αιώνα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα σκορπά πόρους και δυνάμεις χωρίς λόγο εδώ και εκεί.
Εν κατακλείδι, εγώ απορώ πως δε μας έχουν ρίξει μια μούτζα να σηκωθούν να φύγουν....
Μια χαρά πέρναγαν στο Βεβέ στην Ελβετία, τι τους έπιασε και ήρθαν εδώ ;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπορεί να ταυτίζονται οσαν ερωτευμένοι με κάποιους εφοπλιστες...


Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι είναι ακριβέστατο μέχρι κεραίας.


...ΤΕΣΤ ΝΤΡΑΪΒ» στην... Εσθονία, προκειμένου να ενισχύσει την παρουσία του στις γραμμές του Αιγαίου, κάνει ο εφοπλιστικός όμιλος Ευγενίδη. Ο όμιλος δρομολογεί, ήδη, δύο ταχύπλοα στη βόρεια Ευρώπη...
Τα πλοία που είναι δρομολογημένα στην Εσθονία δεν δραστηριοποιούνται υπό την συμμετοχή του Ευγενίδη... Απλά συνεχίζουν τη ναύλωση τους σε άλλες εταιρείες που ουδεμία σχέση έχουν με τον Ευγενίδη. Αρα πως μπορεί η δρομολόγηση αυτών των πλοίων να αποτελεί test drive για τον Ευγενίδη?

Η αγορά τους έγινε με αρχικό στόχο να αρχίσουν δρομολόγια στο Αιγαίο, αλλά η εκτίναξη της τιμής των καυσίμων άλλαξε τα πλάνα του ομίλου, που θέλησε να διασφαλίσει την αποδοτικότητά τους σε μια γραμμή με μεγάλη κίνηση καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Δεν ξέρω ποιος ήταν ο αρχικός στόχος αυτό που ξέρω έιναι πως μολις ανακοινώθηκε η αγορά, αμέσως σχεδόν διευκρινίστηκε οτι τα πλοία για φέτος τουλάχιστον θα ταξιδεύουν αλλού...

Ηδη, αναζητείται συμβατικό πλοίο για τις Κυκλάδες, ενώ τα δύο νέα πλοία που σήμερα εκτελούν δρομολόγια στη γραμμή Ταλίν-Ελσίνκι προγραμματίζεται να «κατέβουν» στο Αιγαίο αμέσως μόλις σταθεροποιηθούν οι τιμές των καυσίμων.
Άρα αναζητούμε το συμβατικό και πωλούμε το speedrunner II γιατί όπως λέει:
Ο όμιλος θα επιδιώξει άμεσα να αναβαθμιστεί σε «περιφερειακό» παίκτη στο κεντρικό Αιγαίο, με ένα στόλο ο οποίος θα αποτελείται από δύο ταχύπλοα και ένα συμβατικό πλοίο.
Αρα δεν υπάρχει πουθενά τρίτο ταχύπλοο.

Ο όμιλος, που έχει επικεφαλής τον Λ. Ευγενίδη, απέκτησε παρουσία στις γραμμές της βόρειας Ευρώπης εξαγοράζοντας το 50% της εταιρείας SeaContainers. Σε θυγατρικές της ανήκαν δύο ταχύπλοα, τα οποία αγοράστηκαν κατά 100%.
Αυτό που έγω γνωρίζω (βέβαια μπορεί να έχω χάσει καποιο επεισόδιο) είναι πως ο Ευγενίδης αγόρασε το 100% των πλοίων κι οτι η Sea Containers πούλησε το μερίδιό της στην Aegean (είχε το 50% της Aegean) σε κάποιους Εφοπλιστές (?). Δεν έχω ακούσει πουθενα οτι ο Ευγ. αγόρασε και το 50% της υπό πτώχευση εταιρείας S.C.

Πως γίνεται τώρα ένα άρθρο να είναι ακριβές μέχρι ακεραίας και σχεδόν κάθε πρότασή του να περίεχει από μια ανακρίβεια?:confused:

mastrokostas
21-07-2008, 14:28
Ναι, λοιπόν...το παραδέχομαι. Είμαι full ερωτευμένος με τους εφοπλιστές.
Με όλους μαζί. Το ξέρω είναι ανωμαλία, αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτε.
Ζητώ τη κατανόηση σας...



Επιτέλους το παραδέχτηκες Γιώργο !!!Όσο για κατανόηση ...λάθος πόρτα κτυπάς !

mastrokostas
21-07-2008, 18:55
Η μοίρα των ερωτευμένων mastrokosta.
Μας κατατρέχουν όλοι.
Ας είναι.
Θα το πιω και αυτό το ποτήρι.

(Υ.Γ. : Εσείς δλδ που το παίζετε υπεράνω, δεν ερωτευτήκατε ποτέ παράφορα ;)
Εφοπλιστή κανένα .Κάποιες γυναίκες εφο-πλύστρες ίσως !
Το τελειώνουμε εδώ όμως, διότι είμαστε εκτός θέματος και θα πέσει φωτιά να μας κάψει .

speedrunner
22-07-2008, 10:16
Έμαθα μια πληροφορία σήμερα η οποία δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι αυτό και την μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
Για το επόμενο καλοκαίρι η εταιρία θα κατεβάσει Ελλάδα τα 2 ταχύπλοα που έχει ναυλωμένα στην Εσθονία για να μπουν στις γραμμές Πειραιά – Πάρο – Νάξο – Σαντορίνη και Ραφήνα – Τήνο – Μύκονο.

Leo
22-07-2008, 10:26
Εγώ το βρίσκω θετική εξέλιξη, αν δεν βάλει το χεράκι του το ΥΕΝ και κόψει τα δρομολόγια... δεν είναι κακή ιδέα... Όλοι καλοί χωράνε... και οι καλύτεροι και συνεπέστεροι επιζούν. Μακάρι να είναι αλήθεια, θα έχει και Φολέγανδρο μέσα... θα το πούν αργότερα μην παραπονεθείς από τώρα ε? ;)

speedrunner
22-07-2008, 12:55
Εγώ το βρίσκω θετική εξέλιξη, αν δεν βάλει το χεράκι του το ΥΕΝ και κόψει τα δρομολόγια... δεν είναι κακή ιδέα... Όλοι καλοί χωράνε... και οι καλύτεροι και συνεπέστεροι επιζούν. Μακάρι να είναι αλήθεια, θα έχει και Φολέγανδρο μέσα... θα το πούν αργότερα μην παραπονεθείς από τώρα ε? ;)

Αυτό που μου είπαν είναι θα μπούν τα πλοία σε αυτες τις γραμμες και το Speedrunner II θα παραμείνει στις δυτικες Κυκλάδες όπως έχει.

Αυτές είναι οι σκέψεις για τώρα, και οι πληροφορίες μου έρχοντε μέσα απο την εταιρία, τώρα αν άλλοι παράγωντες όπως το πετρέλαιο δεν αφήσουν να γίνει αυτό δεν ξέρω.

speedrunner
23-07-2008, 19:54
ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω βλάβης σε μια εκ των τεσσάρων μηχανών του πλοίου έχουν τροποποιηθεί τα ωράρια δρομολογίων του SPEEDRUNNER II την περίοδο 24/07/08 έως 28/07/08. Κατά την έκδοση των εισιτηρίων αυτά θα εκδίδονται αυτόματα με τα νέα ωράρια.
Σας ευχαριστούμε


www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr)

mastrovasilis
24-07-2008, 09:59
και μια χθεσινή φωτό του speedrunner II στο λιμάνι του πειραιά κατά την έξοδό του για δοκιμαστικό.
10227

plori
26-08-2008, 01:10
Μιας και η καλοκαιρινή περίοδο σιγα-σιγά πάει πρός το τέλος της και ο απολογισμός της εταιρείας πιστεύω θα είναι θετικός απο την δουλειά του SR II ακούγεται καμία κίνηση για αγορά συμβατικού πλοίου;:confused:

FOYNTARISTOS
22-09-2008, 13:07
ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΠΛΟΙΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ?

vinman
22-09-2008, 13:14
ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΠΛΟΙΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ?

Ποιος είναι πάλι αυτός ο Λεωνίδας?:confused:

Vortigern
22-09-2008, 13:17
Ποιος είναι πάλι αυτός ο Λεωνίδας?:confused:

ο Λεωνηδας φιλε vinman ειναι αυτος που διαχειριζεται ή εχει την (δν ξερω καλα) την AEGEAN SPEED LINES...

vinman
22-09-2008, 13:19
ο Λεωνηδας φιλε vinman ειναι αυτος που διαχειριζεται ή εχει την (δν ξερω καλα) την AEGEAN SPEED LINES...


Για τον Ευγενίδη είχα ακούσει ότι διαχειρίζεται την εταιρεία αυτή...
Τελος Πάντων είμαστε off topic..;)

Vortigern
22-09-2008, 13:24
Για τον Ευγενίδη είχα ακούσει ότι διαχειρίζεται την εταιρεία αυτή...
Τελος Πάντων είμαστε off topic..;)

E ναι αυτος ειναι..ο γιος του δηλαδη ο Λεωνιδας (Βασικα ας απαντηση καποιος που να ξερει καλυτερα)

Leo
22-09-2008, 13:35
Η απορία να λυθεί εδώ όπου και μεταφέρθηκε η σχετική κουβέντα.

plori
22-09-2008, 15:56
ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΠΛΟΙΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ?
Νομίζω οτι η ερώτηση του φίλου μας έχει να κάνει έαν η έν λόγω εταιρεία πρόκειται να κάνει κίνηση για αγορά συμβατικού; κάτι που ρωτάω και εγώ ,τώρα τα περαιτέρω ποιός είναι ποιός νομίζω οτι δεν ενδιαφέρει το forum.:rolleyes:

vinman
22-09-2008, 16:29
Νομίζω οτι η ερώτηση του φίλου μας έχει να κάνει έαν η έν λόγω εταιρεία πρόκειται να κάνει κίνηση για αγορά συμβατικού; κάτι που ρωτάω και εγώ ,τώρα τα περαιτέρω ποιός είναι ποιός νομίζω οτι δεν ενδιαφέρει το forum.:rolleyes:

Φίλε Πλώρη..
Σίγουρα ο φίλος μας αναφέρεται στην αγορά πλοίου αλλά παράλληλα αναφέρει και ένα όνομα άγνωστο προς εμένα...
Μπορεί για τους Δυτικοκυκλαδίτες το όνομα Λεωνίδας να είναι γνωστό...
Για μένα όμως που τον μόνο Λεωνίδα που ξέρω είναι αυτός με τους Τρακόσιους είναι εύλογο να το ρωτάω απο τη στιγμή επαναλαμβάνω που το αναφέρει...
Τώρα για το αν ενδιαφέρει το φόρουμ ή όχι δεν θα το κρίνω εγώ όπως το κρίνεις εσύ...
Σίγουρα όμως επειδή είμαι μέλος του φόρουμ και με ενδιέφερε η παραπάνω πληροφορία θα έπρεπε να το σεβαστείς και όχι να σχολιάζεις αρνητικά και ειρωνικά (π.χ.τα πολλά λόγια είναι φτώχια...) τη μη γνώση μου για ένα όνομα..

Φιλικά

Μάνος

plori
22-09-2008, 16:52
Φίλε vinman δεν είχα καμία πρόθεση να είμαι ειρωνικός και βέβαια αρνητικός εαν αυτό φάνηκε έτσι τότε ζητάω συγνώμη.:(

newsummerlover
23-09-2008, 00:08
Λεωνίδας Δημητριάδης-Ευγενίδης είναι αυτός που "φαίνεται" ως ιδιοκτήτης της εταιρείας...

FOYNTARISTOS
25-09-2008, 20:24
Κατι ακουγεται για ιαπωνικο σκαρι 144 μετρα 10ετιας,αλλα κολανε στο οτι εχει τουμπαριστες μηχανες

Αλλα δεν τους δινω και πολλη σημασια γιατι καθε χρονο παιρνουν συμβατικο και στο τελος παιρνουν..................γρηγορα

Vortigern
25-09-2008, 21:42
Κατι ακουγεται για ιαπωνικο σκαρι 144 μετρα 10ετιας,αλλα κολανε στο οτι εχει τουμπαριστες μηχανες

Αλλα δεν τους δινω και πολλη σημασια γιατι καθε χρονο παιρνουν συμβατικο και στο τελος παιρνουν..................γρηγορα

Αν οντος ειναι ετσι...Δν ειναι πολυ μεγαλο για αυτη τη γραμμη?

FOYNTARISTOS
25-09-2008, 22:57
Εγω πιστευω οτι ειναι το καταληλοτερο αρκη να εχει και καπια μηλια παραπανω π.χ 21-22

giorgos....
25-09-2008, 23:04
μπά. δεν νομίζω. εδώ μπήκε το αριάδνη στη σίφνο φίλε vortigern..

manolis m.
26-09-2008, 03:49
Kati taxyploa pou iatna na parei...pou einai ?? akoma erxontai??

plori
26-09-2008, 11:26
Αυτά απο όσο γνωρίζω (2) τα αγόρασε πρίν το καλοκαίρι και δουλεύουν στην Ευρώπη ,συγκεκριμένα δεν ξέρω .

.voyager
26-09-2008, 11:39
Είναι ναυλωμένα στην εταιρία από την οποία τα αγόρασαν.

speedrunner
26-09-2008, 12:04
Αμάν έχω βαρεθεί να ακουω ότι η AEGEANSPEEDLINES ψάχνει να αγοράσει επιβατικό πλοίο. 2 χρόνια ψάχνει ακόμη να βρεί κάτι.

Vortigern
26-09-2008, 13:12
μπά. δεν νομίζω. εδώ μπήκε το αριάδνη στη σίφνο φίλε vortigern..

αυτο να μ πεις..

FOYNTARISTOS
26-09-2008, 14:20
καθε χρονο στα μεσα του καλοκαιριου δουλευουν καλα,μολις πιασει ο χειμωνας λενε οτι δεν πηγαν καλα.Εταιρεια που ειναι μιζερη και με τετοια φιλοσοφια μπροστα δεν παει.Εγω επειδη λογο τις δουλειας ειμαι συνεχεια μεσα στα καραβια ενα θα σας πω.ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΡΑΒΙ,ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ

FOYNTARISTOS
26-09-2008, 14:38
KAI MHN ΞΕΧΝΑΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΙΣ Δ.ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΒΡΙΟΥ ΜΕ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ(ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ)

milos express
26-09-2008, 14:53
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Η ΕΤΑΙΑΙΑ ΑΠΟΚΤΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΠΑΔΟΥΣ. Η ΧΡΟΝΙΑ Η ΦΕΤΙΝΗ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΠΥΤΙΧΗΜΕΝΗ ΚΑΙΝΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΜ ΤΟΥΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥ.Η Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΥΛΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ SUPERSEACAT 3/-4

milos express
26-09-2008, 15:07
Ο Κ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΔΟΧΟΣ ΤΟΥ Κ. ΝΙΚΟΥ ΕΥΓΕΝΙΔΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ(ΠΟΝΤΟΠΟΡΑ). ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΙΦΝΙΟΥΣ ΣΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΕΙΧΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗ ΣΙΦΝΟ ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ..)Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΑΚΤΟΠΛΟΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΔΚΥΚΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΣΥΓΚΙΝΩΝΙΑΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

plori
26-09-2008, 18:27
Ο Κ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΑΔΟΧΟΣ ΤΟΥ Κ. ΝΙΚΟΥ ΕΥΓΕΝΙΔΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ(ΠΟΝΤΟΠΟΡΑ). ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΙΦΝΙΟΥΣ ΣΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ. ΕΙΧΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗ ΣΙΦΝΟ ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ..)Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΑΚΤΟΠΛΟΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΔΚΥΚΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟΣΥΓΚΙΝΩΝΙΑΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.

FOYNTARISTOS
26-09-2008, 18:41
ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.ΝΙΚΟ ΕΥΓΕΝΙΔΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΦΕΡΟΥΜΕ Τ΄ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΡΗ ΣΕΥΑΣΜΟ ΑΠ"ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΥ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ

FOYNTARISTOS
26-09-2008, 18:59
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ Κ. ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΑΞΕΙ

giorgos....
26-09-2008, 20:25
καθε χρονο στα μεσα του καλοκαιριου δουλευουν καλα,μολις πιασει ο χειμωνας λενε οτι δεν πηγαν καλα.Εταιρεια που ειναι μιζερη και με τετοια φιλοσοφια μπροστα δεν παει.Εγω επειδη λογο τις δουλειας ειμαι συνεχεια μεσα στα καραβια ενα θα σας πω.ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΡΑΒΙ,ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ


φίλε fountaristos τι ακριβώς εννοείς?
αφού υπάρχει ήδη ένα συμβατικό στη γραμμή..
μας μένει μόνο η aegean speed lines να βάλει και αυτή συμβατικό..

newsummerlover
26-09-2008, 21:36
καθε χρονο στα μεσα του καλοκαιριου δουλευουν καλα,μολις πιασει ο χειμωνας λενε οτι δεν πηγαν καλα.Εταιρεια που ειναι μιζερη και με τετοια φιλοσοφια μπροστα δεν παει.Εγω επειδη λογο τις δουλειας ειμαι συνεχεια μεσα στα καραβια ενα θα σας πω.ΤΥΧΕΡΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΒΑΛΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΡΑΒΙ,ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ



Δηλαδή για να καταλάβω κι εγώ τώρα που είναι ένα πλοίο βγαίνει οριακά και με τα δύο θα πάρει όλο το χαρτί η AEGEAN???
Και τόσες μεγάλες και σοβαρές εταιρείες που έχουν δουλέψει τη γραμμή (HSW) είναι τόσο χαζοί να την αφήσουν αν έχει ψωμί???
Μάλλον φίλε μου παρασύρεσαι από τον χαμό του Αυγούστου ξεχνώντας πως τα συμβατικά έχουν υποχρεωτική 10 μηνη παρουσία...Να σαι σίγουρος ότι μέχρι και η Blue Star και η ΑΝΕΚ έχουν παρακολουθήσει την κίνησή της.
Το ότι δεν έχουν κάνει κίνηση είναι ενδεικτικό της χρυσοφορίας της...

FOYNTARISTOS
26-09-2008, 22:53
To oτι βγαινει οριακα το ξερει ο ιδιος ο εφοπλιστης,αλλα δεν ειναι δυνατον ενα πλοιο που κατα τα λεγομενα του ιδιου του εφοπλιστη μπαινει μεσα να το κραταει στη γραμμη.Μηπως λεω μηπως μας δουλευουν ψιλο γαζι??Κατι αλλο πληροφοριακα,επι μια δεκαετια το ΜΗΛΟΣ με προτοκολο 2000ατομα και βαλε εβγενε πρωτο σε κινηση

milos express
29-09-2008, 10:25
ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΛΟΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑΧΥΠΛΟΑ ΒΑΣΙΚΗ ΠΙΣΤΕΥΩ.. ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΣΑΙΖΟΝ ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΚΑΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΑΠΟ ΟΚΤΩΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΜΑΡΤΗ ΜΑ ΤΡΩΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΕΝΤΟΓΑΡΠΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ 9 ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ HIGHSPEED ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ.ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΡΕΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ(ΣΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ) ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ 37 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙΑ ΕΝΑ 35 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ 31 EUR 5.5 HOUR KAI 35 EUR 7HOUR.ΑΝ Η AEGEAN ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΚΑΡΑΖ 22 ΜΙΛ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΟΛΟΧΡΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΙΦΝΟΥ ΜΑΣ:neutral:

FOYNTARISTOS
02-10-2008, 13:58
Σημερα ακουστικε στο λιμανη οτι ο Λεωνιδας πηρε καραβι,Αληθευει?

plori
15-10-2008, 17:32
Νομίζω οτι όλοι στις Δυτικές Κυκλάδες περιμένουν μερα με τη μέρα να ακούσουν κάτι σίγουρο και αληθινό, γιατί το τι ακούγεται καθημερινά,με τα διάφορα σενάρια αγοράς πλοίου είναι το κάτι άλλο.

Vortigern
15-10-2008, 22:19
οι προσεχεις μερες θα δειξουν πολλα...περιμενουμε..

plori
15-10-2008, 23:28
Mακάρι να έχουν θετική εξέλιξη!!!

plori
30-10-2008, 18:04
"Αρπάχτηκαν" στο Σ.Α.Σ ο Βεντούρης με το εκπρόσωπο της Α.S.L σύμφωνα με ρεπορτάζ του marinews:http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=6175

giorgos....
01-11-2008, 15:26
μεταξύ μας, δέν έχει άδικο..

FOYNTARISTOS
01-11-2008, 17:11
φιλε giorgos ποιος δεν εχει αδικο?

plori
01-11-2008, 17:25
Ανεκτέλεστο το αυριανό και τελευταίο δρομολόγιο του Speedrunner II για την φετινή περιόδο 2008 , και του χρόνου με το καλό....

giorgos....
01-11-2008, 18:48
στο τελευταίο post του φίλου plori και στο link που παραθέτει λέει για ένα "επισόδιο" με πρωταγωνιστή τον βεντούρη.. άποψη μου πως έχει δίκιο σε αυτά που λέει..

plori
04-11-2008, 20:16
Καλωσήρθατε στην Αegean Speed Lines

Aπολαύστε το ταξίδι σας στις Κυκλάδες


ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟ 3/11/2008 ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΜΕ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΜΑΣ.
ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΜΕ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ 15/03/2009.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΜΑΣ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΑΣ

Σημερινη ανακοίνωση απο την ιστοσελίδα της A.S.L .

FOYNTARISTOS
04-11-2008, 20:45
Εχουνε μια ορεξη

jvrou
05-11-2008, 17:45
Εχουνε μια ορεξη

Χαχαχα!!!!!!!!!!

plori
13-11-2008, 23:38
Η ησυχία στα μελλοντικά σχέδια της εταιρείας συνεχίζεται, δεν ακούγεται τίποτα.:confused:

milos express
13-11-2008, 23:47
και ακουγεται οτι η hellenic αντικαθηστα το hs1 me fc4

plori
13-11-2008, 23:54
και ακουγεται οτι η hellenic αντικαθηστα το hs1 me fc4
Δηλαδή το πεδίο στην A.S.L ανοικτό με το SR II ;:!:

milos express
13-11-2008, 23:56
η γραμμη στα ποδια τους αλλα......

plori
13-11-2008, 23:58
η γραμμη στα ποδια τους αλλα......
Ας περιμένουμε βέβαια νωρίς είναι ακόμα .:confused:

Vortigern
14-11-2008, 00:00
και ακουγεται οτι η hellenic αντικαθηστα το hs1 me fc4

Με ποια λογικη?Το ενα περνει αυτοκινητα το αλλο οχι.Μενουμε με ενα ταχυπλοο δλδ που περνει αυτοκινητα....:???:

FOYNTARISTOS
14-11-2008, 04:17
περιμενουνε να πειξει το γαλα και μετα τρεχατε ποδαρακια μου.εκει μεσα πρεπει να εχουν παρει τον υπνο του δικαιου.ρε παιδια καποιος να τους ξυπνησει και σας παρακαλω οσοι ειναι απο Σιφνο καλο ειναι να τους τα λετε εξω απο τα δοντια οσο σεβασμο και αν τους εχετε,ισως ετσι ξυπνησουν.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ

speedrunner
14-11-2008, 07:18
στο λιμεναρχείο μας έχουν έρθει δρομολόγια για το πάσχα ( 2 την μεγάλη εβδομάδα και 2 την εβδομάδα μετά ) και 4 δρομολόγια για τον Σεπτέμβριο.:eek::eek:
Δεν ξέρω με τι λογική έχουν στείλει αυτά τα δρομολόγια απο τώρα. 2 Πράγματα μπορώ να σκεφτώ.
1) Η ότι δεν έχουν ακόμη βγάλει δρομολόγια για φουλ σεζόν όπως είναι και φυσικό.
2) Ή ότι του χρόνου το καλοκαίρι δεν θα έρθει Φολέγανδρο, όπως είχε ακουστεί στο τέλος του φετινού καλοκαιριού

FLYING CAT 2
14-11-2008, 16:27
και ακουγεται οτι η hellenic αντικαθηστα το hs1 me fc4

KAI ME TO HIGHSPEED 1 ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

speedrunner
14-11-2008, 19:05
KAI ME TO HIGHSPEED 1 ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?

Μήπως θα αντικαθιστίσει το fc3:rolleyes:

NAXOS
14-11-2008, 19:50
TO HISHPEED 1 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΝΗΣΩΝ ΜΥΚΟΝΟΣ ΚΑΙ ΧΙΟΣ ΘΑ ΕΧΩΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΗS.
NEA ΠΡΟΣΕΧΩΣ......

milos express
15-11-2008, 13:06
κανεισ δεν μιλησε για πωληση. ακουγεται κατι για ηρακλειο ισως την γραμμη του super jet. αν κοιταξετε στο Υ.Ε.Ν θα δειτε οτι για το HS1ζηταει δρομολογια απο 16/6-9/9 μονο κατι δεν λεει αυτο.. αρα η γραμμη των δυτικων μενει στην AEGEAN να την εκμεταλευτει η τελικα μηπωσ την χασει και ψαχνουμε για υπαιτιους.....

plori
18-11-2008, 16:50
Για διαβάστε και αυτό: http://www.theseanation.gr/news/ferries/thema-ektakton-dromologiseon.htm (http://www.theseanation.gr/news/ferries/thema-ektakton-dromologiseon.htm)

heraklion
18-11-2008, 19:13
Πάει πολύς καιρός που η συγκεκριμένη εταιρεία αγόρασε δύο ταχύπλοα απο την βόρεια Ευρώπη. Τι γίνεται με αυτα?:confused:

milos express
19-11-2008, 09:59
τα δυο ταχυπλοοα της εταιριας επανηλθαν ψυχη και σωμα στην aegean μετα την ναυλωση τους .. αυτο τον καιρο βρισκονται στην πολωνια οπου κανουν την επισκευη τους και μετατροπη στουσ καταπελτες.. με σκοπο την δρομολογιση τους το ενα εκτον δυο σιγουρα στο αιγαιο...:cool:

giorgos....
19-11-2008, 23:43
δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά με τί λογική φέρνει κάποιος ταχύπλοο αυτή την εποχή.. με τις τιμές στα ύψη και τον τουρισμό να αναμένεται οτι θα μειωθεί σε σχέση με πέρσυ..

plori
26-11-2008, 18:44
Πάει πολύς καιρός που η συγκεκριμένη εταιρεία αγόρασε δύο ταχύπλοα απο την βόρεια Ευρώπη. Τι γίνεται με αυτα?:confused:
Η απάντηση σήμερα δόθηκε απο τον Δήμο Σίφνου. http://www.sifnaiko-fos.gr/downloads/Anakoinoseis_Dimou_Sifnou/SpeedrunnerIII_251108.pdf (http://www.sifnaiko-fos.gr/downloads/Anakoinoseis_Dimou_Sifnou/SpeedrunnerIII_251108.pdf).

milos express
26-11-2008, 18:57
ειναι παραξενο για την εποχη που διανειουμε αλλα ειναι οξυγονο για μας ο θεος μαζι του καλα τους ταξιδια σε ελληνικα δυτικοκυκλαδυτικα νερα...οπως γραφει και το avatar tou plori στην πλωρη τους ο αη -νικολας

AegeanIslands
26-11-2008, 19:24
Ισως ειναι δυσκολο να προβλεψει κανεις με απολυτο τροπο την πορεια της τιμης του πετρελαιου,ομως μην ξεχναμε οτι βρισκεται σε πολυ χαμηλα επιπεδα.

Vortigern
26-11-2008, 19:46
Δν μπορω να ανοιξω το αρχειο μηπως μπορει καποιος να γραψει τι λεει?Αν ειναι ευκολο....ευχαριστω

FOYNTARISTOS
26-11-2008, 19:50
φιλε giorgos στο θεμα αγιος γεωργιος εγραψες για πατριωτες,αυτη λοιπον η κινηση στις δυσκολες μερες τις παγκοσμιας οικονομικης κρισης ερχεται να αποδηξει περιτρανα ποιος πραγματικα αγαπα τον τοπο του και την προδο αυτου

milos express
26-11-2008, 19:54
φιλε vortigern μπες στοsite sifnaiko-fos.gr στις ανακοινωσεις θα το βρεις

Vortigern
26-11-2008, 19:56
φιλε vortigern μπες στοsite sifnaiko-fos.gr στις ανακοινωσεις θα το βρεις

Mπηκα αλλα μ λεει να το αποθηκευσω το αρχειο το κανω εγω αποθηκευση και δν το ανοιγει μετα....τεσπα θα μπω ποιο μετα γιατι τωρα παω στο λιμανι....

Leo
26-11-2008, 19:58
Εγώ νομίζω να κρατάμε την ψυχραιμία μας και μικρά καλάθια φίλοι μου. Μήπως θυμάστε πόσοι ΥΕΝ έχουν εξαγγείλει υδροπλάνα ντόκους και υδατοδρόμια? Η ανακοίνωση του Δήμου μπορεί να λύσει το πρόβλημα? Μήπως τα υπερσύγχρονα αδελφά speedrunner μέχρι να μπούν, κάτω από τις παρούσες οικνομικές συγκυρίες είναι πανάκριβα για τους νησιώτες? Σκέψεισ κάνω μόνο.... Εσείς κουβεντιάζετε για συμβατικά ή κάνω λάθος?

FOYNTARISTOS
26-11-2008, 20:07
φιλε Leo εν μερη εχεις δικιο αλλα αυτα τα δυο πλοια δεν θα μας κανουν κακο ισα ισα που θα μας αναβαθμισουν τον τουρισμο μας,γι"αυτο λοιπον ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ

milos express
26-11-2008, 20:10
φιλε leo οντως ενα( καινουργιο) συμβατικο ειναι αυτο που θελει η γραμμη μας και την αναβαθμιση της. αλλα σε μια εποχη που δεν ξερουμε αν η hsw θα βαλλει το hs1 το περσινο ναυαγιο του superjet ενταξει το γεωργιος καλο ειναι αλλα ..... οταν ο δημος σε συννενοησση με tin aegean ανακοινωνει οτι φερνει 2 ταχυπλοα ελλαδα και πολυ πιθανον 1 στη γραμμη μας τι να πουμε οχι?

FOYNTARISTOS
26-11-2008, 20:13
φιλε leo οντως ενα( καινουργιο) συμβατικο ειναι αυτο που θελει η γραμμη μας και την αναβαθμιση της. αλλα σε μια εποχη που δεν ξερουμε αν η hsw θα βαλλει το hs1 το περσινο ναυαγιο του superjet ενταξει το γεωργιος καλο ειναι αλλα ..... οταν ο δημος σε συννενοησση με tin aegean ανακοινωνει οτι φερνει 2 ταχυπλοα ελλαδα και πολυ πιθανον 1 στη γραμμη μας τι να πουμε οχι?
ΣΥΝΟΛΟ 2 ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΜΑΣ

Leo
26-11-2008, 20:29
Συμφωνώ μαζί σας ότι τα τελευταία χρόνια σας έχουν τσακίσει τον τουρισμό, διστυχώς αυτό είναι μαι μεγάλη αλήθεια.... Απο το τρελοκομείο αφιξοαναχωρήσεων, φθάσατε να παρακαλάτε για ένα πλοίο την ημέρα. Αυτή είαν και η δική μου αγωνία για τα πλοία που έρχονται. Οι δυτικές και οι μικρές κυκλάδες δεν είναι για 3μηνα άντε 4μηνα ταχύπλοα μόνο :(.

Leo
26-11-2008, 20:29
Συμφωνώ μαζί σας ότι τα τελευταία χρόνια σας έχουν τσακίσει τον τουρισμό, διστυχώς αυτό είναι μαι μεγάλη αλήθεια.... Απο το τρελοκομείο αφιξοαναχωρήσεων, φθάσατε να παρακαλάτε για ένα πλοίο την ημέρα. Αυτή είναι και η δική μου αγωνία για τα πλοία που έρχονται. Οι δυτικές και οι μικρές κυκλάδες δεν είναι για 3μηνα άντε 4μηνα ταχύπλοα μόνο :(.

giorgos....
27-11-2008, 03:02
φίλε FOUNTARISTOS, εγώ είπα πως ίσως ένας λόγος που ο βεντούρης έβαλε το πλοίο του στη γραμμή σας να είναι και το οτι κατάγεται απο την κίμωλο. δέν ξέρω πόσο πατριώτης είναι και άν αγαπάει τον τόπο του, και να στην τελική δέν μπορώ να το κρίνω εγώ.. απλά είπα πως η οικογένια βεντούρη εδώ και 4 δεκαετείες σας εξυπηρετεί ανεληπώς.. αυτό είπα και τίποτα παραπάνω..
όσο για τα ταχύπλοα μακάρι να βοηθήσουν στην αύξηση του τουρισμού στα νησιά σας και στην καλυτέρευση της ζωής σας. θα έχετε 2 λύσεις, μία πιό οικονομική και πιό αργή μετακινηση και μία πιό γρήγορη αλλά και πιό ακριβή..
όπως συνέβη και στο παρελθόν έτσι πιστεύω πως θα συμβεί και τώρα.. δηλαδή θα προτιμάτε την πιό ακριβή μετακίνηση, και θα ζητοκραυγάζετε αυτούς που μπαίνουν μόνο τα καλοκαίρια και το πάσχα στη γραμμή σας για να πάρουν το φιλέτο αλλά όταν χειμωνιάσει και κόψει η κίνηση, την κάνουν με ελαφρά και δένουν τα ταχύπλοα τους στον πειραιά. τότε η αναβάθμιση και η εκσυγχρώνηση της γραμμής σας πάει περίπατο. τότε δέν σας πηράζει? μόνο το καλοκαίρι θέλετε την αναβάθμιση? θα στιρήξετε αυτούς που δέν έχουν τα "κότσια" (με την καλή έννοια) να βάλουν ένα συμβατικό..
θα έρθει πάλι ο χειμώνας, η αναβάθμιση της γραμμής θα δέσει στον πειραιά, θα μείνετε πάλι με το άγιος γεώργιος και θα βγείτε πάλι να παραπονιέστε.. δέν γκρινιάζετε γι' αυτούς που σας "εγκαταλείπουν" το χειμώνα και γκρινιάζετε γι' αυτούς που παραμένουν σταθεροί? δέν καταλαβαίνω.. δέν είδα τους πραγματικούς πατριώτες όπως τους θεωρείτε να βάλουν ένα καλό συμβαττικό παράληλα με το speedrunner 2 για να πάρουν κόσμο απο το άγιος γεώργιος και ουσιατικά να είναι το αφεντικό στη γραμμή. κυνηγάνε μόνο τα φιλετάκια του καλοκαιριού..
άν το κάνουν τότε ναί.. δεν θα μπορούμε να τους πούμε το παραμικρό..
ούτε ο βεντούρης, ούτε ο ευγενλιδης ξύπνησαν μια μέρα και αποφάσισαν να το παίξουν πατριώτες και να βάλουν τα βαπόρια τους εκεί.. όλα είναι busines..
είναι λογικό να έχετε διαφορετική άποψη και να μήν γουστάρετε τον βεντούρη, όμως θα ήθελα να μας εξηγήσετε τους λόγους που δεν τον θέλετε στη γραμμή γιατί όσοι ζούμε στην αθήνα είναι λογικό να μην τους γνωρίζουμε γιατί δεν επηρεάζουν την καθημερινότητα μας.. θα ήθελα λοιπόν να μας τους εξηγήσετε για να μπορέσουμε να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος. πάντως ελπίζω να βηθήσουν πραγματικά τα ταχύπλοα όσο θα εξυπηρετούν τη γραμμή. για το καλό του τόπου και του τουρισμού μας..

FOYNTARISTOS
27-11-2008, 16:51
φίλε FOUNTARISTOS, εγώ είπα πως ίσως ένας λόγος που ο βεντούρης έβαλε το πλοίο του στη γραμμή σας να είναι και το οτι κατάγεται απο την κίμωλο. δέν ξέρω πόσο πατριώτης είναι και άν αγαπάει τον τόπο του, και να στην τελική δέν μπορώ να το κρίνω εγώ.. απλά είπα πως η οικογένια βεντούρη εδώ και 4 δεκαετείες σας εξυπηρετεί ανεληπώς.. αυτό είπα και τίποτα παραπάνω.......................................... .......................... θα ήθελα λοιπόν να μας τους εξηγήσετε για να μπορέσουμε να δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος. πάντως ελπίζω να βηθήσουν πραγματικά τα ταχύπλοα όσο θα εξυπηρετούν τη γραμμή. για το καλό του τόπου και του τουρισμού μας..


φιλε giorgos νομιζεις οτι αν μπορουσε ο ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ να παρει ταχυπλοο δεν θα το ειχε παρει (νο χρημα νο πλοιο).οσο για του λογους που δεν τον θελουμε,δεν υπαρχουν γιατι απλουστατα εμεις θελουμε συγκοινωνια και ειναι καλοδεχουμενοι ολοι. εκεινος μας αποθη με τον τροπο του και εμας και ιδικοτερα τους επαγγελματιες(εμπορους ,αυτοκινητιστες εστιατορες ξενοδοχους ).Επειδη η δουλεια μου εξαρτατε απο τους μεταφορεις και τους ρωταω τι γινεται με τα πλοια η απαντηση τους ειναι οτι υπο αυτες τις συνθηκες και λεγοντας συνθηκες ενοω τα μυαλα που εχει ο βεντουρης (το καλοκαιρι δεν τους θελει στο πλοιο και το χειμωνα τους παρακαλα.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ (ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΣΥΝΧΡΟΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΥΟ ΠΛΟΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥΣ .ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ προκειται να μπει αλλος στη γραμμη.ΞΕΡΟΥΜΕ οτι εχει βαλει λητους και δεμενους για την μη δρομομολογησει αλλον πλοιων.φιλε giorgo προσπαθησε να καταλαβεις ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα στις δυτικες κυκλαδες γι΄αυτο επικροτουμε καθε κινηση που κανει ο καθε εφοπλιστης για δρομολογησει πλοιων στον τοπο μας ητε ειναι ταχυπλοα ητε συμβατικα ητε ειναι για 3-4 μηνες ητε ειναι για 10 μηνες ητε λεγεται αγιος γεωργιος ητε λεγεται S.RUNNER ητε λεγεται ρομιλντα και ισα ισα που το τελευταιο μας εχει βγαλει ασπροπρωσοπους.ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ Η ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

giorgos....
28-11-2008, 01:46
άν ο βεντούρης αγόραζε ταχύπλοο αυτή την εποχή για να το βάλει δυτικές κυκλάδες θα ήταν κίνηση αυτοκτονίας.. προσωπικά πιστεύω πως αντί να παλεύει η aegean speed lines με τα ταχύπλοα το καλοκαίρι καλό θα είναι να βάλει ένα συμβατικό στη γραμμή όλο το χρόνο.. απο αυτά που μας είπες πήραμε μια πρώτη γεύση για τους λόγους που αντιδράτε. όμως επιδή προσπαθώ πάντα να είμαι συγκεκριμένος σε ότι λέω και να το τεκμηριώνω θα ήθελα να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και εσύ.. μας λές πως ο βεντούρης με τον τρόπο του αποθεί τους επαγγελματίες των νησιών.. τί ακριβώς εννοείς? κάθε τι που λές καλό θα είναι να το τεκμηριώνεις για να ακούγονται όλες οι απόψεις και να σχηματίσουμε μια πιο σφαιρική άποψη..

κάποια απο αυτά που είπες για τον βεντούρη τα γνωρίζω καλά και απο άλλες εποχές, παλιότερα.. οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν, και για κάποιους το πάθημα δεν έγεινε μάθημα..

FOYNTARISTOS
28-11-2008, 03:42
άν ο βεντούρης αγόραζε ταχύπλοο αυτή την εποχή για να το βάλει δυτικές κυκλάδες θα ήταν κίνηση αυτοκτονίας.. προσωπικά πιστεύω πως αντί να παλεύει η aegean speed lines με τα ταχύπλοα το καλοκαίρι καλό θα είναι να βάλει ένα συμβατικό στη γραμμή όλο το χρόνο.. απο αυτά που μας είπες πήραμε μια πρώτη γεύση για τους λόγους που αντιδράτε. όμως επιδή προσπαθώ πάντα να είμαι συγκεκριμένος σε ότι λέω και να το τεκμηριώνω θα ήθελα να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και εσύ.. μας λές πως ο βεντούρης με τον τρόπο του αποθεί τους επαγγελματίες των νησιών.. τί ακριβώς εννοείς? κάθε τι που λές καλό θα είναι να το τεκμηριώνεις για να ακούγονται όλες οι απόψεις και να σχηματίσουμε μια πιο σφαιρική άποψη..

κάποια απο αυτά που είπες για τον βεντούρη τα γνωρίζω καλά και απο άλλες εποχές, παλιότερα.. οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν, και για κάποιους το πάθημα δεν έγεινε μάθημα..
φιλε giorgos δηστυχως για εμας το πλοιο ειναι το μεσο μεταφορας των φορτηγων ,με τα φορτηγα μεταφερονται το 80%τον αγαθων στα νησια το αλλο 20%ειναι διαφορα υλικα οικοδομων τα οποια μπορουν να μεταφερθουν στην εσχατη με φορτηγα πλοια αλλα με επιπλεον κοστος.οταν ο οποιοσδηποτε εφοπλιστης το καλοκαιρι δεν παιρνει φορτηγα γιατι δεν τα γουσταροι η επειδη δηθεν τον καθηστερουν στα λιμανια (δικαιολογιες βεντουρη).διανοησου λοιπον τη γινεται στο λιμανι τα οποια φορτηγα ειναι φορτομενα ευπαθη προοιοντα(φρεσκα γαλατα,φρουτα,τυρια,κατεψυγμενα,φαρμακα).εχουν παει και μεταφορεα σε νοσοκομειο επειδη εμεινε εξω απο το καραβι με αποτελεσμα να παθει ολικη καταστροφη.τελος για να εξυπηρετυθει το νησι αναγκαζονται οι μεταφορεις να πηγαινουν σιφνο μεσο κρητης μεσο μηλου μεσο κυθνου μεσο λαυριου με αποτελεσμα να υπαρχει ανελυπεις ανεφοδιασμος και ο κοσμος να αντιπαθει τα νησια μας.θες να το πιστεψεις θες οχι εχουν καταστραφει επιχυρισεις και ανθρωποι απο την μη καλη σοιγκινωνια

Vortigern
23-12-2008, 23:05
H Aegean Speed Lines σας ευχεται Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα
Παραθετο μια την ευχετηρια καρτα που λαβαμε στο σπιτι απο την Aegean εχθες.Προσεξτε την 2η φωτο τι λεει (ΣΠ 2,3,4!!!)

plori
07-01-2009, 02:26
H Aegean Speed Lines σας ευχεται Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα


Παραθετο μια την ευχετηρια καρτα που λαβαμε στο σπιτι απο την Aegean εχθες.Προσεξτε την 2η φωτο τι λεει (ΣΠ 2,3,4!!!)

Mε το καλό και στα "νερά μας"!!!!

laz94
07-01-2009, 17:18
Πάντως και στο περιοδικό Εφοπλιστής του Ιανουαρίου 2009, αναφέρει στην σελ 112 αυτά τα δυο πλοία στην Aegean Speed Lines. Άντε και με το καλό να μας έρθουν......:D

aegina
07-01-2009, 18:20
Ta 2&3 itan sti Valtiki,akousa oti ta stamatisane logw eleipseis kinisis, kai ta ploirwmata apolythkan.Opote isws ta doume sto Egeo...

giorgos....
07-01-2009, 23:39
λίγο δύσκολα.. εδώ τα highspeed και βγήκαν με το ζόρι το περασμένο καλοκαίρι.. κοίτα μη δείς να λείπει κανένα αυτό το καλοκαίρι..

laz94
08-01-2009, 20:14
Μήπως υπάρχουν φωτογραφίες από αυτά τα δυο πλοία???;):D:mrgreen:

Vortigern
08-01-2009, 20:16
Μήπως υπάρχουν φωτογραφίες από αυτά τα δυο πλοία???;):D:mrgreen:

Λαζαρε εχω μπολικο υλικο απο τα πλοια,οταν με το καλο κατεβουν θα το δουμε.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι σαν το ΣΠ2 απλα ειναι μεγαλυτερα κατα 6 μετρα και εχουν 2 πορτες και φυσικα μεγαλυτερη χωριτικοτητα....περισσοτερα με την αφιξη τους στην Ελλαδα

laz94
08-01-2009, 20:27
Λαζαρε εχω μπολικο υλικο απο τα πλοια,οταν με το καλο κατεβουν θα το δουμε.Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι σαν το ΣΠ2 απλα ειναι μεγαλυτερα κατα 6 μετρα και εχουν 2 πορτες και φυσικα μεγαλυτερη χωριτικοτητα....περισσοτερα με την αφιξη τους στην Ελλαδα



Καταρχας σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!;)
Είναι και μεγαλύτερα......ωραία....
(όχι βέβαια οτι το σπ2 μας κακοπέφτει με το μέγεθός του:D)

plori
12-01-2009, 23:00
Η εταιρεία ανακοίνωσε τα δρομολόγια της περιόδου απο Μάρτιο μέχρι και Ιούνιο με Speedrunner II της οφείλουμε ένα μπράβο για την γρήγορη ανακοίνωση!!!
http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html

Vortigern
12-01-2009, 23:48
Κοιταζωντας τα δρομολογια παρατηρησα οτι στην περιοδο 26/4 μεχρι και τον Ιουνιο εχει μονο 3 αφηξεις το ΣΠ2 την εβδομαδα,πραγμα που ειναι αδυνατον Μαιος μηνας μονο 3 αφηξεις.σε αντιθεση με τον Απριλιο που εχει σχεδον καθε μερα,βεβαια θα μου πειτε ειναι πασχα αλλα με ενα απλο σκεπτικο που εκανα ισως στις κενες μερες που αναγραφονται στην περιοδο που ειπα να εχει καποια θεσει ενα απο τα ΣΠ3 ή 4......
Επισης πληροφοριες λενε οτι τα 2 πλοια ερχονται μεσα Φλεβαρη...για να δουμε κατα ποσο αληθευουν..

hsw
13-01-2009, 20:13
πώς είναι τα ΣΠ 3,4; Σαν το 2??

Vortigern
13-01-2009, 20:29
πώς είναι τα ΣΠ 3,4; Σαν το 2??

Περιπου φιλε μου.Λιγες διαφορες..6 μετρα ποιο μεγαλα απο το 2 μεγαλυτερη χωριτικοτητα και φυσικα ταχυτιτα που μπορει να ανταγωνιστη κατα πολυ τα highspeed

hsw
13-01-2009, 23:15
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλό ακούγεται, αλλά δεν νομίζω να δρομολογηθούν όλα στις Δυτικές Κυκλάδες... επί τη ευκαιρία να ρωτήσω: γιατί έφυγε το σπιντ ράνερ 1 από την εταιρία??

Vortigern
13-01-2009, 23:20
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καλό ακούγεται, αλλά δεν νομίζω να δρομολογηθούν όλα στις Δυτικές Κυκλάδες... επί τη ευκαιρία να ρωτήσω: γιατί έφυγε το σπιντ ράνερ 1 από την εταιρία??

To ενα απο τα 2 θα ερθει σιγουρα Δυτικες,για το αλλο ειχε ακουστη απο Ραφηνα για :confused:..αμα κοιταξεις μερικα ποστ θα βρεις την απαντηση για τον ΣΠ1...

hsw
14-01-2009, 00:16
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! πάντως ευτυχώς που τα "καινούρια" είναι γρηγορότερα γιατι το 2 γρήγορο δεν το λες με 29-30 κόμβους μέση ταχύτητα (αν δεν κάνω λάθος)

Vortigern
14-01-2009, 00:17
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Τιποτα να εισαι καλα.

speedrunner
14-02-2009, 08:01
Στο site της εταιρίας πρόσθεσαν τα link για τα Speedrunner III & Speedrunner IV.

www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

Vortigern
14-02-2009, 12:05
Στο site της εταιρίας πρόσθεσαν τα link για τα Speedrunner III & Speedrunner IV.

www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)
Που σημαινει οτι,η εταιρια οντος θα κατεβασει τα ΣΠ 3 και 4
Τωρα ειδαμε οτι η εταιρια εχει βγαλει τα δρομολογια του ΣΠ2 για ολοι την σεζον.Οποτε η θα προσθεση κανενα απο τα αλλα 2 ακομα,'η τα αλλα θα πανε σε αλλη γραμμη 'η μηπως ενα απο τα 2 παλι εκτελη διαφορετικο δρομολογιο οπως π.χ Σιφνος-Παρος και οτι αλλο...

sea world
15-02-2009, 01:10
Που σημαινει οτι,η εταιρια οντος θα κατεβασει τα ΣΠ 3 και 4
Τωρα ειδαμε οτι η εταιρια εχει βγαλει τα δρομολογια του ΣΠ2 για ολοι την σεζον.Οποτε η θα προσθεση κανενα απο τα αλλα 2 ακομα,'η τα αλλα θα πανε σε αλλη γραμμη 'η μηπως ενα απο τα 2 παλι εκτελη διαφορετικο δρομολογιο οπως π.χ Σιφνος-Παρος και οτι αλλο...

Kseroume pote akribws erxonte? Exoun paei plirwmata gia na ta feroun? Sorry gia tous Agglikous xaraktires, alla sas parakolouthw ap'to ekswteriko:rolleyes:

plori
28-02-2009, 21:24
Στο site της εταιρίας πρόσθεσαν τα link για τα Speedrunner III & Speedrunner IV.



Ο καιρός περνάει κυκλοφόρησε κάτι νεότερο για τα δύο πλοία ;.

Vortigern
28-02-2009, 21:42
Ο καιρός περνάει κυκλοφόρησε κάτι νεότερο για τα δύο πλοία ;.

Ναι μετα το πασχα τα περιμενουμε!!!Και δρομολογια απο Ιουνιο...το που δν ξερω...
Τα λεω με καθε επιφυλαξη αλλα η πηγη μου ειναι πολυ εγκυρη....;)

Για να δουμε...

aegina
01-03-2009, 13:20
Eixa taxideupsei prin merika xronia me to 4 ( tote san siljacat4) kai exw na pw oti einai poly kalo ploio kai arketa grigoro.

plori
03-03-2009, 18:01
:::Από το έτος 2009, η Aegean Speed Lines έχει ανανεώσει το στόλο της και έχει σχεδιάσει νέα δρομολόγια στις Κυκλάδες με τα ακόλουθα πλοία:
Speedrunner II, Speedrunner III , Speedrunner IV.:::

Πηγή: http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html

giorgos....
03-03-2009, 21:39
πού είναι? speedrunner III και IV ακούμε αλλα δεν τα βλέπουμε..

Vortigern
03-03-2009, 21:45
πού είναι? speedrunner III και IV ακούμε αλλα δεν τα βλέπουμε..

Πληροφοριες μου ειπαν κατι για 22-23 Μαρτιου....αν οχι μετα το πασχα..

speedrunner
04-03-2009, 09:52
Η AEGEAN SPEED LINES ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΩΝ ΤΟΥ SR II ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΤΙΚΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟ 18/03/09 ΕΩΣ 31/10/09 ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ.
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟ 27/03/09 ΕΩΣ ΚΑΙ 14/06/09.

ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 20-22-23/03/09 ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ.


http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html

sea world
14-03-2009, 00:17
PRIN LIGO KAIRO, H ETAIREIA MESW TOU SITE THS: http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html
MAS PAROUSIAZAN TA BASIKA XARAKTHRISTHKA TWN Speedrunner III & IV KAI TWRA, DEN YPARXOUN:o
AKOUGETAI EPISHS OTI EXOUN ETOIMO PLHRWMA MONO GIA TO ENA PLOIO. EN TW METAKSY, TA PLOIA PARAMENOUN DEMENA ANENERGA KAI ANEY KINHSEWS!
GIA NA DOYME TI THA GINEI:roll:

giorgos_249
24-03-2009, 12:51
Μήπως δεν θα έρθουν; Σήμερα το ένα από τα δύο ανέβηκε στην δεξαμενή. Πάντως στην Ραφήνα δεν υπάρχουν διαφημίσεις της εταιρείας σε όσα πρακτορεία κοίταξα. Ίσως να μην έρθει κανένα στη Ραφήνα.

speedrunner
30-03-2009, 17:02
www.naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/03/30/1646906.htm)

plori
03-04-2009, 17:12
Δελτίο τύπου της εταιρείας: http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)
(Ειδήσεις & τύπος)

jvrou
05-04-2009, 19:03
Εμένα επίσημα χείλη από την Σίκινο μου είπαν πως το Speedrunner 4 θα κάνει 2 φορές την εβδομάδα το δρομολόγιο Σίφνος-Φολέγανδρος-Σίκινος-κλπ και όχι μία όπως αναφέρθηκε εδώ... Έτσι μου είπαν, δεν ξέρω αν ισχύει...

speedrunner
11-04-2009, 07:43
Τελος Απριλη πανε να φερουν το ΙΙΙ και 10 Μαη το ΙV....Το ΙΙΙ προοριζεται για Δυτικες Κυκλαδες το ΙΙ για Βολο μερια και το ΙV για Συρο-Τηνο-Μυκονο...Ιδωμεν...

όπως είπε και ο φίλος plori (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=192130&postcount=167) τα αποτελέσματα του ΣΑΣ άλλα λένε, και εκτός αυτού μόλις πριν δύο μέρες η εταιρία (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html) άνοιξε τα δρομολόγια για το SR II μέχρι και 06/09.

plori
20-04-2009, 17:40
Σε ανακοίνωση της εταιρείας απο το site αναφέρει τα εξής:


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


Η AEGEAN SPEED LINES σας ανακοινώνει ότι από 15/6/2009 θα δρομολογήσει 2 καινούργια πλοία σε γραμμές των Κυκλάδων και συγκεκριμένα :


Σίκινο – Ίο - Σαντορίνη


Σύρο – Τήνο – Μύκονο

Με νεώτερη ανακοίνωση μας θα σας ενημερώσουμε για τα ωράρια των δρομολογίων και τις ημερομηνίες έναρξης κρατήσεων.

Ευχαριστούμε για την προτίμηση σας

Πηγή:http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html

FLYING CAT 2
20-04-2009, 17:45
ΠΑΝΤΩς ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ME THN HSW ΑΥΤΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΕΙ ΤΑ ΤΑΧΥΠΛΟΑ ΤΗΣ ΣΕ ΝΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΝΗΣ[ΚΙΜΩΛΟΣ-ΣΙΚΙΝΟΣ-ΚΥΘΝΟΣ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ]

AIOLOS KENTERIS II
20-04-2009, 20:37
E νταξει οχι και αγονο νισι το καλοκαιρι η φολεγανδρσς οσο για τιν κιμωλο κυθνο και ειδικα σικινο που τιν γνοριζω καλα παει μονο και μονο γιατι περναει απ εξω και σου λεει καπιος θα μπει μεσα για σικινο..:p:D

speedrunner
25-04-2009, 09:13
Λόγω της προαναγγελθείσης Πανελλαδικής απεργίας των πληρωμάτων το δρομολόγιο της 1/05/09 ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ



www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

AIOLOS KENTERIS II
25-04-2009, 12:17
Σε ανακοίνωση της εταιρείας απο το site αναφέρει τα εξής:


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ



Η AEGEAN SPEED LINES σας ανακοινώνει ότι από 15/6/2009 θα δρομολογήσει 2 καινούργια πλοία σε γραμμές των Κυκλάδων και συγκεκριμένα :


Σίκινο – Ίο - Σαντορίνη



Σύρο – Τήνο – Μύκονο


Με νεώτερη ανακοίνωση μας θα σας ενημερώσουμε για τα ωράρια των δρομολογίων και τις ημερομηνίες έναρξης κρατήσεων.

Ευχαριστούμε για την προτίμηση σας

Πηγή:http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.htmlKαλα ρε παιδια εδω λεει μονο σικινο ιο θυρα
τι γινετε η φολεγανδρος και η σιφνος που ειχαμε πει θα μπουν για πιο μετα ?

jvrou
27-04-2009, 17:29
Γιατί στο site της εταιρίας η Σίκινος είναι σε παρένθεση??? Να ανησυχήσω??? Πάντως κάτω είναι όλοι τρισευτυχισμένοι με αυτήν την προοπτική και είναι αποφασισμένοι να το στηρίξουν όσο περισσότερο γίνεται...

speedrunner
27-04-2009, 18:46
Γιατί στο site της εταιρίας η Σίκινος είναι σε παρένθεση??? Να ανησυχήσω??? Πάντως κάτω είναι όλοι τρισευτυχισμένοι με αυτήν την προοπτική και είναι αποφασισμένοι να το στηρίξουν όσο περισσότερο γίνεται...


Να μην ανησυχήσεις καθόλου, ,απλά επειδή δεν θα είναι καθημερινό το έχει σε παρένθεση, πάντως οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι το ΣΡΙΙ θα έρθει στην γραμμή ( Φολεγάνδρου ) Σικίνου - Ίου - Σαντορίνης ΣΡIV δυτικές και ΣΡΙΙΙ Σύρο Τήνο Μύκονο

Vortigern
27-04-2009, 20:11
Να μην ανησυχήσεις καθόλου, ,απλά επειδή δεν θα είναι καθημερινό το έχει σε παρένθεση, πάντως οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι το ΣΡΙΙ θα έρθει στην γραμμή ( Φολεγάνδρου ) Σικίνου - Ίου - Σαντορίνης ΣΡIV δυτικές και ΣΡΙΙΙ Σύρο Τήνο Μύκονο


Κατι που περιμενα,και το ειχα πει και σε αλλους Σιφνιους οτι το 4 θα ερθει Σιφνο και το 2 φολεγανδρο.....;)

Μπραβο στην Aegean

plori
27-04-2009, 21:41
Περιμένω με αγωνία να δούμε το συνδυασμό των δρομολογίων στην γραμμή Ιο-Σαντορίνης (Σίκινος).:rolleyes:

sea world
28-04-2009, 21:02
KATI AKOUSA OTI TO PLHRWMA FEYGEI STIS 9 MAIOY GIA THN PARALABH TOU 'H TWN PLOIWN??
GNWRIZEI KAPOIOS:confused: DHLADH EAN 8A ER8OYN KAI TA DYO MAZI 'H ENA-ENA?

Vortigern
06-05-2009, 22:41
Οσοι ενδιαφερονται και ειναι Fans τις εταιριας μπορουν να προσθεσουν αυτο το λογκο στην υπογραφη τους.Ευχαριστω το φιλο alcaeos που μου εφτιαξε το λογκο.

Επισης να πω οτι,το νου μας στο ΑΙΣ να δουμε το 4 που μερες του ειναι να κατηφορισει.....

38046

alcaeos
06-05-2009, 22:51
Άντε παρτε ένα ακόμα από εμένα δώρο !!!!!!!

sg3
07-05-2009, 11:00
για την blue star den υπαρχει λογκο?

plori
08-05-2009, 13:12
Καμαρώστε τα !!!!!!!!!!ΤΕΛΕΙΑ!!!!! (είμαι fun τι να κάνουμε!!)
http://www.youtube.com/watch?v=yGEKo2I2ayo (http://www.youtube.com/watch?v=yGEKo2I2ayo)

T.S.S. APOLLON
08-05-2009, 14:18
Άντε παρτε ένα ακόμα από εμένα δώρο !!!!!!!
Πολυ ομορφο!!!

Vortigern
08-05-2009, 20:41
Καμαρώστε τα !!!!!!!!!!ΤΕΛΕΙΑ!!!!! (είμαι fun τι να κάνουμε!!)
http://www.youtube.com/watch?v=yGEKo2I2ayo (http://www.youtube.com/watch?v=yGEKo2I2ayo)

Εγραψες!!!Τελεια η ανακαληψη σου!!!Αν τα αφησουν με αυτα τα χρωματα θα ειναι τελεια!!!!Επισης εγιναν αλλαγες καταπελτη οπως ειχα πει ποιο παλια...

Μπραβο ομορφα!!!!

mike_rodos
08-05-2009, 21:05
Άντε με το καλό να έρθουν στις Κυκλάδες! Πάντως από την πρώτη ματιά φαίνονται ωραία! Οι ανταποκριτές στις Κυκλάδες να ετοιμάζονται παρακαλώ ;)

.voyager
08-05-2009, 22:10
Πολύ καλή ταχύτητα, πανέμορφα σινιάλα, logo και γενικά εμφάνιση...
Συγχαριτήρια στη σταθερά αναπτυσσόμενη εταιρεία.
Περιμένω να έρθουν να τα δοκιμάσω αντί των HS.

plori
08-05-2009, 22:21
Χτές το 4 σύμφωνα με το ais είχε βγεί για δοκιμαστικό και έπιασε 37 κόμβους!!!!!:D

Vortigern
08-05-2009, 22:23
Χτές το 4 σύμφωνα με το ais είχε βγεί για δοκιμαστικό και έπιασε 37 κόμβους!!!!!:D

Αυτα ειναι!!!...Νομιζω σε 2 μερες περνει τον κατηφορο το 4!

plori
08-05-2009, 22:24
Μακάρι να το δούμε στο λιμάνι μας!!!:D

Vortigern
08-05-2009, 22:29
Μακάρι να το δούμε στο λιμάνι μας!!!:D


Θα το δουμε......;)

Εμενα κατι μου λεει οτι.Αφου το ΣΠ2 δν εχει δεξαμενιστη και κατεβενουν τα αλλα τωρα,ενα απο τα 3 η 4 θα αντικαταστησει για λιγο καιρο το 2 να παει να δεξαμενιστη και να αλλαξει τα χρωματα του:confused::rolleyes:.Να ερθει ενα απο τα 3 η 4 στο Πανηγυρη τις Χρυσοπηγης να παρει την ευλογια και αυτο και απο 15 Ιουνιου να μπουν ολα στις θεσεις τους.

Μια απλη σκεψει εκανα δν ξερω αν θα γινουν ετσι τα πραγματα!

kitriani
08-05-2009, 22:31
Κομψότατα!!Τώρα η επόμενη κίνηση είναι να κάνουν και το ΙΙ σε αυτό τον συνδυασμό των χρωμάτων.

sylver23
10-05-2009, 12:32
θανο οπως ανεφερα και σε αλλο θεμα προς το παρων δεν θα γινει αλλαγη στα χρωματα του 2 μεχρι να αποφασιστει το τι χρωματα θα εχουν και τα 3 πλοια.Μαλλον του χρονου θα τα δουμε ολα με ιδια χρωματα που μπορει να μην ειναι αυτα του 3 κι 4.

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
15-05-2009, 11:33
Η Aegean Speedlines το έχει βάλει σκοπό να γιγαντωθεί και να αναβαθμιστεί...
http://www.mediashipping.gr/?q=node/3259

plori
15-05-2009, 19:11
Η Aegean Speedlines το έχει βάλει σκοπό να γιγαντωθεί και να αναβαθμιστεί...
http://www.mediashipping.gr/?q=node/3259
Πολύ καλή κίνηση νομίζω.:)

sylver23
15-05-2009, 19:54
Οντως πολυ καλη κινηση και υπαρχουν σκεψεις (μελλοντικα φυσικα) για συμβατικο

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
15-05-2009, 22:27
Όταν λέτε "καλή κίνηση" φαντάζομαι να αναφέρεστε στην ανανέωση του στόλου και στην προσπάθεια για παροχή ποιοτικών υπηρεσιών, ε;

plori
15-05-2009, 22:38
Όταν λέτε "καλή κίνηση" φαντάζομαι να αναφέρεστε στην ανανέωση του στόλου και στην προσπάθεια για παροχή ποιοτικών υπηρεσιών, ε;
Στο θέμα της ανανέωσης του στόλου νομίζω ότι ενα στέλεχος δεν μπορεί να έχει ρόλο,αυτό είναι καθαρά κίνηση του εφοπλιστή.Σαν παροχή υπηρεσιών και σε θέματα γενικότερης οργάνωσης συμφωνώ.

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
16-05-2009, 11:32
Ναι οπωσδήποτε συμφωνώ μαζί σου ότι ένα και μόνο στέλεχος δεν μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στις αποφάσεις για την ανανέωση του στόλου αλλά μπορεί να παίξει ρόλο σε άλλα ζητήματα πολύ σημαντικά και που έχουν σχέση με περισσότερους ανθρώπους από όσους περικλείουν οι τοίχοι ενός ναυτιλιακού γραφείου.

sea world
16-05-2009, 20:02
EGW FOBAMAI MHN METONOMASTEI H AEGEAN SPEEDLINES SE LIGO KAIRO SE AEGEAN CHIOSPEED....:mrgreen:
MAKARI PANTWS NA EXOUME MIA OYSIASTIKH KAI POIOTIKH ANAPTYKSH THS ETAIREIAS, GIATI O ANTAGWNISMOS FERNEI PANTA 8ETIKA APOTELESMATA!!;)

gtogias
16-05-2009, 20:10
EGW FOBAMAI MHN METONOMASTEI H AEGEAN SPEEDLINES SE LIGO KAIRO SE AEGEAN CHIOSPEED....:mrgreen:
MAKARI PANTWS NA EXOUME MIA OYSIASTIKH KAI POIOTIKH ANAPTYKSH THS ETAIREIAS, GIATI O ANTAGWNISMOS FERNEI PANTA 8ETIKA APOTELESMATA!!;)

Μπορεί κάποια στελέχη της να έχουν σχέση με την Χίο, αλλά ο μέχρι τώρα προσανατολισμός της είναι για Κυκλάδες. Εκτός αν πάνε για άλλα. Πράγμα βέβαια που δεν θα με χαλάσει. Όσο πιο πολλές επιλογές τόσο καλύτερα.

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
16-05-2009, 21:29
Εγώ δεν νομίζω ότι ο φίλος sea world αναφέρεται στον δρομολογιακό προσανατολισμό της εταιρείας αλλά σε άλλο πράγμα.:rolleyes:

Λες φίλε μετά τη Chios Seaways να έχουμε και άλλη εταιρεία όπως την λες εσύ;;;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

sea world
17-05-2009, 10:41
Εγώ δεν νομίζω ότι ο φίλος sea world αναφέρεται στον δρομολογιακό προσανατολισμό της εταιρείας αλλά σε άλλο πράγμα.:rolleyes:

Λες φίλε μετά τη Chios Seaways να έχουμε και άλλη εταιρεία όπως την λες εσύ;

SWSTA!;) PANTWS, MAKARI TA LA8H TOY PAREL8ONTOS APO KAPOIOYS, NA FEROYN-OPWS PROEIPA-MIA OYSIASTIKH KAI POIOTIKH ANAPTYKSH THS ETAIREIAS KAI MAKARI NA FEREI KAI ALLA PLOIA PERAN TWN SPEEDRUNNER III & IV!;)

plori
22-05-2009, 16:48
Στο site της εταιρείας http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html) προστέθηκαν τα τεχνικά και όχι μόνο των πλοίων ΙΙΙ & IV και επίσης στην Πολωνία όπου βρίσκονται το IV μετονομάστηκε και ύψωσε την Ελληνική σημαία.Πληροφορίες για τα παραπάνω της πήρα μέσω του http://syros-observer.aegean.gr/ais/?language=_GR (http://syros-observer.aegean.gr/ais/?language=_GR)

speedrunner
22-05-2009, 17:13
Στο site της εταιρείας http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html) προστέθηκαν τα τεχνικά και όχι μόνο των πλοίων ΙΙΙ & IV


Ξανά-προστέθηκαν για να ήμαστε και ακριβείς.:cool:

Vortigern
22-05-2009, 19:15
Καλοριζικα και με το καλο να ξεκινιση απο μερα σε μερα το 4 να κατεβαινει.Αυτο που δν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι λενε 34 μιλια ταχυτητα αφου εχουν δυνατοτητες για 36-37?Με 34 μιλια θα πανε στην Συρο-Τηνο-Μυκονο?,ενω την ιδια ωρα πανε ταχυπλοα με 38 και 40 μιλια?

Ελπιζω να εχουν ενα 35αρι....

Παντος μπραβο στην εταιρια και καλοταξιδα να ειναι!

sylver23
23-05-2009, 23:18
Θανο περιμενε λιγο να ερθουν ,να τα δοκιμασουν στο αιγαιο,να τα δουν γεματα τι ταχυτητα θα πιασουν και μετα θα αποφασισουν την υπηρεσιακη που θα εχουν

sea world
28-05-2009, 22:39
AKOYSA SHMERA OTI H AEGEAN SPEED LINES, 8A KSEKINHSEI TA DIPLA THS PLHRWMATA NWRITERA APO TIS ALLES ETAIREIES KAI SYGKEKRIMENA APO TIS 5 IOYNIOY!:confused:
EPEIDH OMWS EIMAI LIGO MAKRIA KAI DEN MPORW NA TO DIASTAYRWSW ;), KSEROYME AN ALH8EYEI??

plori
04-06-2009, 09:24
Μια παρουσίαση όπου λύνει πολλές απορίες μας, και όπου μας δείχνει το νεο φιλόδοξο δρόμο που ανοίγει η εταιρεία στην ακτοπλοία .Της ευχομαι να πάνε όλα καλά.Γιατί δείχνει οτι με σοβατότητα και προσεκτικές κινήσεις χρόνο με τον χρόνο γίνεται καλύτερη,και το σίγουρο είναι οτι όπου υπάρχει ανταγωνισμός αυτό είναι καλό για τον επιβάτη.Ας ευχηθούμαι τώρα το επόμενο βήμα να είναι και η αγορά ενός συμβατικού!!!!!!:lol:
http://www.theseanation.gr/news/ferries/speedrunner-4.htm

speedrunner
04-06-2009, 09:43
Μια παρουσίαση όπου λύνει πολλές απορίες μας, και όπου μας δείχνει το νεο φιλόδοξο δρόμο που ανοίγει η εταιρεία στην ακτοπλοία .Της ευχομαι να πάνε όλα καλά.Γιατί δείχνει οτι με σοβατότητα και προσεκτικές κινήσεις χρόνο με τον χρόνο γίνεται καλύτερη,και το σίγουρο είναι οτι όπου υπάρχει ανταγωνισμός αυτό είναι καλό για τον επιβάτη.Ας ευχηθούμαι τώρα το επόμενο βήμα να είναι και η αγορά ενός συμβατικού!!!!!!:lol:
http://www.theseanation.gr/news/ferries/speedrunner-4.htm


Δηλαδή θα δω το IV στην Φολέγανδρο, YES!!!!
και λογικά θα πρέπει να έρθει πρώτα για πιστοποίηση πριν αρχίσει δρομολόγια. :p:p, ε ρε φωτογραφίες που έχω να τραβήξω.....

jvrou
04-06-2009, 15:39
Δεν λέγαμε πως μία φορά την εβδομάδα το 4 θα περνούσε από Σίκινο??τι έγινε?? το άρθρο δεν το αναφέρει πάντως....

Vortigern
04-06-2009, 15:42
Δεν λέγαμε πως μία φορά την εβδομάδα το 4 θα περνούσε από Σίκινο??τι έγινε?? το άρθρο δεν το αναφέρει πάντως....

ας περιμενουμε ακομα γιατι συζητιεται και για 2 φορες την εβδομαδα να περναει απο φολεγανδρο και Σικινο

kitriani
04-06-2009, 17:45
Απο πολλούς φίλους χαρακτηρίστηκε το IV απο τα ποιό όμορφα ταχύπλοα του λιμανιού ,περιμένω με ανυπομονησία να ομορφήνει περισσότερο το Μεγάλο Λιμάνι με την έλευση και του ΙΙΙ.Που νομίζω άφου άλλαξε σημαία θα πρέπει να ετοιμάσει τις μηχανές του για το ταξίδι του πρός "τα νερά μας".:lol::lol: Το ΙΙ θα πρέπει να πω για να μην έχει παράπονο οτι ομόρφηνε περισσότερο με τα νέα του χρώματα!!!!:D

jvrou
05-06-2009, 15:31
ας περιμενουμε ακομα γιατι συζητιεται και για 2 φορες την εβδομαδα να περναει απο φολεγανδρο και Σικινο

Ας σιγουρέψουμε την μία, και βλέπουμε για την δεύτερη...

.voyager
09-06-2009, 01:49
Speedrunners στη σειρά!

42964

milos express
09-06-2009, 01:59
Speedrunners στη σειρά!

42964
ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ Η AEGEAN ΘΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ!! ΚΑΠΤΑΝΙΟΣ!

giorgos....
09-06-2009, 02:04
ας μήν υπερβάλουμε..

speedrunner
11-06-2009, 10:25
Λάθος post παρακαλώ διαγράψτε το!!!!!

speedrunner
11-06-2009, 10:33
Επιτέλους βγήκαν τα δρομολόγια για όλα τα SpeedRunner

Speedrunner II: Ίο - Σαντορίνη - Σίφνο - Σίκινο - Σέριφο
Speedrunner III: Σύρο - Τήνο - Μύκονο
Speedrunner IV: Σέριφο - Σίφνο - Μήλο - Κίμωλο - Φολέγανδρο.

www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

FLYING CAT 2
11-06-2009, 10:41
Επιτέλους βγήκαν τα δρομολόγια για όλα τα SpeedRunner

Speedrunner II: Ίο - Σαντορίνη - Σίφνο - Σίκινο - Σέριφο
Speedrunner III: Σύρο - Τήνο - Μύκονο
Speedrunner IV: Σέριφο - Σίφνο - Μήλο - Κίμωλο - Φολέγανδρο.

www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

Γιατι το 2 και το 3 θα κανουν μονα και οχι διπλα οπως το 4??

Vortigern
11-06-2009, 13:12
Tην Κιμωλο στα δρομολογια την βλεπω μονο τον Σεπτεμβριο.Επισης Το 4 δινει ωρα αφιξης στην Σιφνο τις ιδιες ωρες που εδινε με το 2.Να υποθεσω οτι θα πηγαινη με τις ταχυτητες του 2?Η να το αφησω ακομα γιατι ειναι νωρις?Μαλλον το δευτερο...ας περιμενω:p

speedrunner
11-06-2009, 17:23
Tην Κιμωλο στα δρομολογια την βλεπω μονο τον Σεπτεμβριο.Επισης Το 4 δινει ωρα αφιξης στην Σιφνο τις ιδιες ωρες που εδινε με το 2.Να υποθεσω οτι θα πηγαινη με τις ταχυτητες του 2?Η να το αφησω ακομα γιατι ειναι νωρις?Μαλλον το δευτερο...ας περιμενω:p


Μάλλον Θάνο απο το πολύ διάβασμα δεν βλέπεις καλά, κάθε Δευτέρα και Σάββατο απο 10/07 δεν το βλέπεις????? Όσο για τις ώρες άφιξης εγώ πιστεύω ότι μάλλον θα πηγαίνει με την ταχύτητα του ΙΙ.

Vortigern
11-06-2009, 17:51
Μάλλον Θάνο απο το πολύ διάβασμα δεν βλέπεις καλά, κάθε Δευτέρα και Σάββατο απο 10/07 δεν το βλέπεις????? Όσο για τις ώρες άφιξης εγώ πιστεύω ότι μάλλον θα πηγαίνει με την ταχύτητα του ΙΙ.

Ωχ ναι!!!Σορυ δν το ειδα...:D

nkr
11-06-2009, 18:27
Τι ωρα αναχωρουν απο το λιμανι η ειναι νωρις ακομα για να ξερουμε.

speedrunner
11-06-2009, 18:32
Τι ωρα αναχωρουν απο το λιμανι η ειναι νωρις ακομα για να ξερουμε.


Αν κοιτάξεις στην σελίδα της Aegenspeedlines θα δεις της ώρες αναχώρησής απο τα λιμάνια

jvrou
12-06-2009, 16:26
Κοιτάζοντας τα δρομολόγια στη Σίκινο χάρηκαν αρκετά με το ότι θα την ποιάνει ως πρώτο λιμάνι μέχρι τις 9/7 και κατόπιν θα την ποιάνει μετά την Σέριφο... 4 ώρες.... Ελπίζω να το τιμήσουν όλοι... Εμένα μάλλον με βλέπω αν μείνουν έτσι τα δρομολόγια στις 9/7 Ήλπιζαν βέβαια για 2 φορές την εβδομάδα αλλά καλό είναι και αυτό... Ψάχνω, ψάχνω και τιμές δεν βρίσκω... Ακόμα, γιατί στο openseas δεν υπάρχουν τα δρομολόγια??

speedrunner
12-06-2009, 17:11
Κοιτάζοντας τα δρομολόγια στη Σίκινο χάρηκαν αρκετά με το ότι θα την ποιάνει ως πρώτο λιμάνι μέχρι τις 9/7 και κατόπιν θα την ποιάνει μετά την Σέριφο... 4 ώρες.... Ελπίζω να το τιμήσουν όλοι... Εμένα μάλλον με βλέπω αν μείνουν έτσι τα δρομολόγια στις 9/7 Ήλπιζαν βέβαια για 2 φορές την εβδομάδα αλλά καλό είναι και αυτό... Ψάχνω, ψάχνω και τιμές δεν βρίσκω... Ακόμα, γιατί στο openseas δεν υπάρχουν τα δρομολόγια??

Είπαμε ότι βγήκαν τα δρομολόγια όχι ότι άνοιξαν κιόλας μην τα θέλουμε όλα δικά μας.!!!!:rolleyes:

plori
13-06-2009, 14:26
Στο openseas απο 17/6 εμφανίζονται τα δρομολόγια της εταιρείας πρός της Δυτικές αλλά χωρίς να αναγράφει πλοίο .

speedrunner
13-06-2009, 18:04
Στο openseas απο 17/6 εμφανίζονται τα δρομολόγια της εταιρείας πρός της Δυτικές αλλά χωρίς να αναγράφει πλοίο .

Απο 17/06 και μετα στο σύστημα κρατήσεων εμφανίζεται το Speedrunner IV

speedrunner
14-06-2009, 17:40
Μια παρατήρηση, μήπως θα έπρεπε οι αριθμοί ( II, III, IV )στα Speedrunner να είναι ποιο μεγάλοι όπως και στα Highspeed για να μην χάνετε ο κόσμος, φαντάσου κάποιος να φτάσει την τελευταία στιγμή στον Πειραιά και να αναχωρούν και τα 3 μαζί και να ψάχνει ποιο είναι το Speedrunner που ταξιδεύει....χαμός

speedrunner
16-06-2009, 17:31
Μετρά μόλις τέσσερα χρόνια ζωής. Συγκαταλέγεται στην κατηγορία των «μικρών» του κλάδου της ακτοπλοΐας και παρά τις συνθήκες κρίσης που επικρατούν στην αγορά, δεν δίστασε να επενδύσει σε σύγχρονα ταχύπλοα σκάφη.

Η Aegean Speed Lines, ένα από τα νεότερα επιχειρηματικά εγχειρήματα στην ακτοπλοΐα, «γεννήθηκε» ως ιδέα το 2005 εξαιτίας της απόφασης τότε της Hellenic Seaways να αναπροσαρμόσει τα δρομολόγια προς τις γραμμές των Δυτικών Κυκλάδων, μειώνοντας τις προσεγγίσεις σε κάποια από τα νησιά της γεωγραφικής περιοχής.

Για τον εφοπλιστή Λεωνίδα Δημητριάδη Ευγενίδη που κατάγεται από το νησί της Σίφνου, η εξέλιξη εκείνη φαίνεται να αποτέλεσε και την αφορμή για τη δημιουργία μια εταιρείας που θα κάλυπτε το κενό στις προσεγγίσεις του νησιωτικού αυτού συμπλέγματος.

Σε συνεργασία τότε με τον αγγλικό όμιλο εταιρειών “Sea Container”, ο Έλληνας εφοπλιστής έδωσε σάρκα και οστά στην Aegean Speed Lines, “ρίχνοντας” στα νερά του Αιγαίου το πρώτο απόκτημα της εταιρείας, το “Speedrunner I”, ένα ταχύπλοο σκάφος.

Στη διάρκεια των χρόνων που μεσολάβησαν η εταιρεία ενισχύθηκε με νέα πλοία, ενώ άλλαξε και η μετοχική σύνθεση της. Στη θέση της Sea Containers βρίσκεται πλέον ένας Έλληνας εφοπλιστής της ποντοπόρου ναυτιλίας, ελέγχοντας από κοινού με τον όμιλο Ευγενίδη, την Aegean Speed Lines.

Πέρυσι η εταιρεία προχώρησε στην πώληση του δεύτερου ταχύπλοου σκάφους που είχε αποκτήσει το 2007 και παράλληλα επένδυσε στην αγορά δύο νεότερων ταχύπλοων, αξίας 26 εκ. ευρώ περίπου. Με τρία ταχύπλοα, τα δύο εκ των οποίων πρόκειται να δρομολογηθούν το επόμενο διάστημα σε γραμμές που θα συνδέουν το λιμάνι του Πειραιά με τις Κυκλάδες, η εταιρεία μπαίνει στην «μάχη» του καλοκαιριού.

Με διπλά δρομολόγια σε ημερήσια βάση το “Speedrunner IV” καλύπτει τη γραμμή Σέριφος, Σίφνος, Μήλος, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι προσεγγίζει τρεις φορές την εβδομάδα τα νησιά Κίμωλο και Φολέγανδρο, παρόλο που δεν επιδοτείται για αυτό. Οι όποιες άλλες προσεγγίσεις στα νησιά αυτά εντάσσονται στο πακέτο των επιδοτούμενων γραμμών.

Το επόμενο βήμα της εταιρείας μετά τις Δυτικές Κυκλάδες, είναι το νησιωτικό σύμπλεγμα των ανατολικών Κυκλάδων. Μεθαύριο μάλιστα εγκαινιάζεται η γραμμή Πειραιάς, Ίος, Σαντορίνη στην οποία έχει δρομολογηθεί το “Speedrunner II”, έχοντας συμπεριλάβει μια προσέγγιση την εβδομάδα στη Σίκινο, ενώ στις αρχές Ιουλίου θα ξεκινήσει δρομολόγια στη γραμμή Πειραιάς, Σύρος, Τήνος Μύκονος, το τρίτο ταχύπλοο σκάφος της εταιρείας, το “Speedrunner III”, που στην παρούσα φάση μετασκευάζεται ο καταπέλτης του.
Ενώ μάλιστα τα πλοία της εταιρείας μέχρι σήμερα είχαν ξένη σημαία, η διοίκηση της εταιρείας αποφάσισε τόσο τα νέα σκάφη που προστέθηκαν φέτος στο στόλο της εταιρείας, όσο και το άλλο ταχύπλοο, να υψώσουν την ελληνική σημαία και να επανδρωθούν με ελληνικά πληρώματα.

www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8683)

heraklion
16-06-2009, 18:27
Πέρυσι η εταιρεία προχώρησε στην πώληση του δεύτερου ταχύπλοου σκάφους που είχε αποκτήσει το 2007
Μάλλον έγινε κάποιο λάθος.:D

speedrunner
16-06-2009, 18:54
Η AEGEAN SPEED LINES σας ενημερώνει ότι τα δρομολόγια των πλοίων:

1)SPEEDRUNNER IV

για ΣΕΡΙΦΟ - ΣΙΦΝΟ - ΜΗΛΟ και ΚΙΜΩΛΟ - ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ

2)SPEEDRUNNER II

για ΙΟ- ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ και ΣΙΚΙΝΟ

την περίοδο 15/06/09-6/09/09 έχουν αναρτηθεί και είναι διαθέσιμα για πωλήσεις.



Τα δρομολόγια του SPEEDRUNNER III για ΣΥΡΟ - ΤΗΝΟ - ΜΥΚΟΝΟ

θα είναι διαθέσιμα για πώληση στο τέλος Ιουνίου 2009.



ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΣΑΣ

www.aegeanspeedlines.gr (http://www.aegeanspeedlines.gr/index_gr.html)

hsw
16-06-2009, 21:55
Οι τιμές πότε θα ανακοινωθούν;

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
17-06-2009, 08:16
Αν μπεις στο site της εταιρείας στις online κρατήσεις, μπορείς να δεις και το κόστος.

speedrunner
17-06-2009, 08:55
Με διπλά δρομολόγια σε ημερήσια βάση το “Speedrunner IV” καλύπτει τη γραμμή Σέριφος, Σίφνος, Μήλος, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι προσεγγίζει τρεις φορές την εβδομάδα τα νησιά Κίμωλο και Φολέγανδρο, παρόλο που δεν επιδοτείται για αυτό. Οι όποιες άλλες προσεγγίσεις στα νησιά αυτά εντάσσονται στο πακέτο των επιδοτούμενων γραμμών.




Και εδώ κάνει λάθος ο άρθρο, η καθημερινή προσέγγιση του Super Jet στην Φολέγανδρο δεν εντάσσεται σε κανένα επιδοτούμενο πακέτο.:rolleyes:

Vortigern
17-06-2009, 11:22
Μεχρι και τις 9 Ιουλιου θα εχουμε τη χαρα και τυχη και βεβαια τις ευκαιριες μας και τις ορεξης μας να βρισκομαστε στον Κοκκινο και να φωτογραφιζουμε τα Speedrunner II ,III, IV αφου μεχρι τοτε εχουν και τα 3 την ιδια ωρα αναχωρησεως απο το μεγαλο λιμανι ( 08:00)......για να το κοιταξετε εσεις εκει του Πειραια....!!:cool::p

NGV Liamone
18-06-2009, 11:50
Δεν έχω διαβάσει όλο το thread αλλά θε ήθελα να ρωτήσω αν αναμένεται να προστεθεί και άλλο πλοίο στο στόλο εκτός από τα Speedrunner 2 / 3/ 4;
Σε επικοινωνία (για άσχετο λόγο) με την εταιρία μου είπαν ότι γίνεται χαμός γιατί περιμένουν να έρθει και άλλο πλοίο:confused:

Vortigern
18-06-2009, 11:51
Δεν έχω διαβάσει όλο το thread αλλά θε ήθελα να ρωτήσω αν αναμένεται να προστεθεί και άλλο πλοίο στο στόλο εκτός από τα Speedrunner 2 / 3/ 4;
Σε επικοινωνία (για άσχετο λόγο) με την εταιρία μου είπαν ότι γίνεται χαμός γιατί περιμένουν να έρθει και άλλο πλοίο:confused:


Μηπως ενωουσαν για το 3 επειδη ειναι ακομα Πωλωνια και δν εχει κατεβει?

Παντως επομενη κινηση ειναι συμβατικο αλλα οχι τωρα σε 1 η 2 χρονια

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
18-06-2009, 12:01
Κι εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι. Βρίσκονται υπ' ατμόν επειδή περιμένουν να ξεκινήσει το ΙΙΙ από την Πολωνία. Εδώ που τα λέμε μάλλον δεν καθυστέρησε;

Leo
18-06-2009, 12:35
Μηπως ενωουσαν για το 3 επειδη ειναι ακομα Πωλωνια και δν εχει κατεβει?

Παντως επομενη κινηση ειναι συμβατικο αλλα οχι τωρα σε 1 η 2 χρονια

Εύχομαι, αλλά κρατώ μικρά καλάθια. Κι άλλες εταιρείες ξεκίνησαν με όνειρα και τώρα ετοιμάζονται να γυρίσουν πίσω τα καράβια που έφεραν. Το σκεπτικό μου δεν είναι κακόβουλο, αλλά στην Ελλάδα ζούμε...... έχει γύρω γύρω θάλασσα και ψάριαααααααα μεγάλαααα :rolleyes:

Vortigern
18-06-2009, 12:37
Εύχομαι, αλλά κρατώ μικρά καλάθια. Κι άλλες εταιρείες ξεκίνησαν με όνειρα και τώρα ετοιμάζονται να γυρίσουν πίσω τα καράβια που έφεραν. Το σκεπτικό μου δεν είναι κακόβουλο, αλλά στην Ελλάδα ζούμε...... έχει γύρω γύρω θάλασσα και ψάριαααααααα μεγάλαααα :rolleyes:


Εγω θα μεινω με την ελπιδα οτι αυτη η εταιρια,επειδη κανει εξυπνες και αργες κινησεις θα αντεξει και σιγα σιγα θα ενισχυθη....

Thanasis89
18-06-2009, 14:39
αλλά στην Ελλάδα ζούμε...... έχει γύρω γύρω θάλασσα και ψάριαααααααα μεγάλαααα :rolleyes:

Θα συμφωνήσω με τον Leo ! Το θέμα είναι να μην μπαίνεις στο μάτι του αντιπάλου σου ! Με την παρούσα πολιτική ευελπιστώ πως θα διατηρηθεί ! Και είμαι πολύ χαρούμενος που βλέπουμε αρκετά σινιάλα στο Αιγαίο και ανθρώπους που υπολογίζουν τον κόσμο των νησιών ! Εύχομαι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα !

jvrou
21-06-2009, 16:02
Κυκλοφόρησε σε ραδιόφωνα, (την άκουσα σε 3 διαφορετικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς πολύ μεγάλης ακροαματικότητας) διαφήμιση της εταιρίας που μιλά για τα 3 ταχύπλοα και την σύνδεση με τις κυκλάδες (δεν αναφέρει προορισμούς)....

nkr
21-06-2009, 16:13
Που ειναι ρε παιδια το SPEEDRUNNER III ?

Vortigern
21-06-2009, 16:14
Που ειναι ρε παιδια το SPEEDRUNNER III ?

Στην Πωλωνια.Περισσοτερες πληροφοριες να πας στο θεμα του ΣΠ ΙΙΙ

plori
21-06-2009, 22:00
Μεγάλη η διαφημιστική καμπάνια φέτος της εταιρείας ,τα ραδιόφωνα αλλά και μεγάλες πινακίδες (κυλιόμενες) στους δρόμους της Αθήνας.:D

plori
24-06-2009, 00:19
Νέα εμφάνιση της ιστοσελίδας http://www.aegeanspeedlines.gr/ (http://www.aegeanspeedlines.gr/)

.voyager
24-06-2009, 00:26
Oργανωμένο και πιο μοντέρνο...

FLYING CAT 2
24-06-2009, 12:26
τι βλακεια που το speedrunner 3 θα κανει μονα δρομολογια.Θα μπορουσε ανατα να κανει διπλα!!

speedrunner
24-06-2009, 12:32
Ωραίο το νέο site της εταιρίας, αυτό που μου άρεσε είναι ότι στα δρομολόγια του speedrunner III ή 3 (ας αποφασίσουν πως θα τα αριθμήσουν) η έναρξη είναι απο 29 Ιουνίου:confused::confused::confused:

Vortigern
24-06-2009, 12:52
Ωραίο το νέο site της εταιρίας, αυτό που μου άρεσε είναι ότι στα δρομολόγια του speedrunner III ή 3 (ας αποφασίσουν πως θα τα αριθμήσουν) η έναρξη είναι απο 29 Ιουνίου:confused::confused::confused:

Δν ειναι σιγουρο για 29 αλλα για αρχες Ιουλιου μαλλον.Παντως απο μερα σε μερα επιτελους ξεκιναει....

giorgos_249
24-06-2009, 13:48
Η φωτογραφία αυτή http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=57751&page=15 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=57751&page=15) δημοσιεύτηκε πρώτα στο φορουμ τη μέρα που το πλοίο ήρθε στην Ελλάδα και τώρα τη βλέπουμε και στο http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/vessel4_gr.html (http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/vessel4_gr.html). Δηλαδή τις φωτογραφίες που δημοσιεύουμε τις παίρνουν οι εταιρείες για διαφήμιση???

gtogias
24-06-2009, 13:57
Η φωτογραφία αυτή http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=57751&page=15 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=57751&page=15) δημοσιεύτηκε πρώτα στο φορουμ τη μέρα που το πλοίο ήρθε στην Ελλάδα και τώρα τη βλέπουμε και στο http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/vessel4_gr.html (http://www.aegeanspeedlines.gr/Content/vessel4_gr.html). Δηλαδή τις φωτογραφίες που δημοσιεύουμε τις παίρνουν οι εταιρείες για διαφήμιση???

Χωρίς να το γνωρίζω, και χωρίς να θέλω να σχολιάσω πρακτικές, διόλου απίθανο η εταιρεία να έχει ζητήσει την άδεια του φωτογράφου. Συμβαίνει και αυτό.

.voyager
29-06-2009, 15:16
Έχει την άδεια του "φωτογράφου".

plori
02-07-2009, 17:23
Η AEGEAN SPEED LINES παρέχει δωρεάν χρήση internet σε όλα τα πλοία και όλα τα δρομολόγια της εταιρείας.
Πηγή: http://seapress.gr/asl/view.php?releaseID=15

Mια ακόμα πολύ καλή κίνηση της εταιρείας.:lol:

aris A
18-07-2009, 15:52
Ο στολος της εταιρειας στον πειραια 10/7/09

plori
27-07-2009, 20:18
Μια ενδιαφέρουσα αναφορά στον εφοπλιστή κ. Λεωνίδα Δημητριάδη-Ευγενίδη . http://www.kykladesnews.gr/Oi-poly-ependyseis-tou-Lewnida-Evgenidi.html (http://www.kykladesnews.gr/Oi-poly-ependyseis-tou-Lewnida-Evgenidi.html)