PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΥΛΙΝΑ vs ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΑ vs ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ σκάφη



Asterias
09-01-2008, 14:17
Εδώ και πολλά χρόνια ακούγονται διάφορες απόψεις για το ποιό υλικό είναι καταλληλότερο για τη Ναυπήγηση σχετικά μικρών σκαφών.

Πρίν από κάποια χρόνια σε ένα περιοδικό, είχα διαβάσει μια μικρή λεζάντα η οποία έλεγε «το ξύλο εμπνέει-το πολυεστερικό εξυπηρετεί»
Κατά κάποιο τρόπο η αγορά έχει πεί την άποψή της.

Ποια είναι η δική σας άποψη?

cataman
06-04-2009, 21:09
Φίλε asterias, θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα που έχεις βάλει.
Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post, γνώσεις ναυπηγικής σκαφών θαλάσσης δεν έχω, παρά μόνο βασικές γνώσεις αεροναυπηγικής (σαν μηχανικός αεροσκαφών που έχω σπουδάσει).
Θα σου αναφέρω λοιπόν ένα παράδειγμα που υπάρχει στην αεροπορία.
Υπάρχουν αεροπλάνα κατασκευασμένα με ξύλινο σκελετό και πανί, από το 1915 και πετούν ακόμα.
Και φυσικά υπάρχουν και τα πρώτα κατασκευασμένα αεροπλάνα από αλουμίνιο που πετούν ακόμα.
Οι άνθρωποι που τα συντηρούν σε πτητική κατάσταση, τα συντηρούν γιατί θέλουν να κρατήσουν ζωντανό αυτό το κομμάτι της ιστορίας που αντιπροσωπεύουν αυτά τα αεροπλάνα.
Σήμερα με την τεχνογνωσία που έχουμε και τα κατάλληλα εργαλεία θα μπορούσαμε να κατασκευάσουμε (αν και νομίζω έχει γίνει), από αλουμίνιο ένα ίδιο αεροπλάνο που είχε κατασκευαστεί από ξύλο.
Θα είναι το ίδιο? Δεν νομίζω. Το ξύλο είναι αυτό που δίνει άλλη χάρη και αίσθηση στο μάτι μας.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα έπιπλα, ακόμα αγοράζουμε ξύλινα κι ας έχουν βγει τα σιδερένια και τα αλουμινένια.
Και για να κλείσω, επειδή έχω σκοπό να ασχοληθώ με την ιδιοκατασκευή ενός μικρού σκάφους, ο τρόπος ναυπήγησης που θα ακολουθήσω θα είναι ο συνδυασμός ξύλινης κατασκευής με πολυεστερική επένδυση. Και αυτό γιατί μου αρέσει το ξύλο σαν υλικό κατασκευής, μου αρέσει η μυρωδιά του και η όψη του βερνικωμένου ξύλου, αλλά θέλω και παράλληλα να γλιτώσω όσο γίνεται από τον μπελά της στεγανοποίησης και αδιαβροχοποίησης του σκάφους.
Οπότε μάλλον η επιλογή μου στην δημοσκόπηση σου είναι: το Άλλο. Αναφερόμενος στον συνδυασμό του ξύλου με τον πολυεστέρα.

emmanoss
07-04-2009, 07:30
Θα ελεγα οτι το ξυλο ειναι ΤΟ υλικο και η αισθηση που σου δινει ειναι μοναδικη....
Απο αντοχη, με την καταλληλη -και συστηματικη- συντηρηση θα κρατησει πολλα-πολλα χρονια. (Καποτε σε μια υποβρυχια εργασια για την ανελκηση ενος πλοιου του 17-ου αιωνα, δουλευα στο αirlift και τα ξυλα του αποκαλυπτονταν ΑΤΟΦΙΑ....)
Αν τωρα προσγειωθουμε, τα ξυλινα σκαφη θελουν αγαπη και χρονο μαζι. Η το ενα η το αλλο, δεν φτανει...
Τα πολυεστερικα θελουν αγαπη και -λιγο- λιγοτερο χρονο αλλα ΚΑΙ τα δυο μαζι παλι....