PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΥΦΑΛΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ (με αντίπαλο την όσμωση)



Asterias
09-01-2008, 14:48
Εδώ θα μπορούμε να συζητάμε θέματα που αφορούν τη συντήρηση των υφάλων πολυεστερικών σκαφών.

Γενικότερα, μπορούμε να μεταφέρουμε εμπειρίες από υλικά που χρησειμοποιούμε, τρόπους συντήρησης χτυπημάτων, ενώ πολύ σημαντικό θα είναι να ακούσουμε και εμπειρίες για τη φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.

ginam
16-02-2008, 15:59
.. φροντίδα και θεραπεία τμημάτων που έχουν όσμωση.

Asteria
Ένας από τους μεγάλους μου ενδοιασμούς στην αγορά ενός παλιού( 25ετίας) ιστιοπλοϊκού σκάφους είναι και η όσμωση.
Την στιγμή μάλιστα που όλα σχεδόν τα παλιά σκάφη λόγω της διαδικασίας παραγωγής ( χειροποίητα) αφήνουν την δυνατότητα ανάπτυξης ( λόγω των κενών που υπάρχουν από το πάτημα του πολυεστέρα ??) της όσμωσης.
Πόσο ασφαλής είναι μια μέτρηση για την παρουσία της όσμωσης?
Πόση είναι τελικά η προσδοκόμενη ζωή του πολυεστέρα.
( ένα από τα σκάφη που μου άρεσαν και ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό είναι και ένα Gallart 13.5 του 82 στο οποίο έγινε μια αντιοσμωτική "θεραπεία" το καλοκαίρι που μας πέρασε, αλλά.... )

Asterias
16-02-2008, 16:18
Γεια χαρά φίλε. Θα σου δώσω και αναλυτικότερη απάντηση. Απλά με μια πρώτη προσέγκιση μπορώ να σου πω πως έχεις δίκιο, σε πολλά σημεία, αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση μέχρι να έχει και αν έχει μέχρι να πούμε οτι το σκάφος δεν είναι αξιόπλοο για τα επόμενα χρόνια, θέλει ψάξιμο. Αλλά αυτό ππου μας ενδιαφέρει είναι το σκάφος να είναι αξιόπλοο.

ginam
16-02-2008, 16:46
Γεια χαρά φίλε.
...αλλά από το γεγονός οτι δεν ξέρεις σίγουρα εαν έχει όσμωση ..
Γεια σου και σε σένα
Το γεγονός ότι έγινε μια παρέμβαση δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του?
Από την στιγμή [και με δεδομένο ότι η αγορά ενός τέτοιου σκάφους είναι αρκετά ακριβή ( 150-180 Κ) ] που η παρέμβαση είναι γεγονός, πόση εγγύηση υπάρχει για το μέλλον αυτού του σκάφους?
Συζητώντας το θέμα με κάποιους πιο σχετικούς από εμένα μου είπαν κάτι για 8 διαφορετικά επίπεδα όσμωσης από τα οποία τα 5 υποτίθεται είναι θεραπεύσιμα.
Και τελικά η κατάσταση του υλικού κατασκευής δεν είναι σοβαρότατο κριτήριο για την αξιοπλοοία ενός σκάφους?
( σαν πολλά να ρωτάω ε? :)
Ελπίζω να ρωτήσεις και μένα ότι θέλεις για τα φουσκωτά για να έρθουμε πάτσι :)

jerry_p
18-02-2008, 12:02
κατ' αρχήν τα παλιά σκάφη δεν υποφέρουν απαραίτητα από όσμωση. (μερικά δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ, ταξιδεύω με ένα τέτοιο 32 ετών).
επίσης πολλοί ιδιοκτήτες εφαρμόζουν αντιοσμωτική προστασία (τα υλικά πλέον είναι εύκολα) ούτως ή άλλως, προληπτικά.
Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας (δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, μπορώ να μάθω εάν σε ενδιαφέρει). ένα ακάφος που ακόμα δεν έχει εμφανίσει, μετά από τόσα χρόνια, σοβαρή όσμωση, έχει πολλά χρόνια ακόμα μπροστά του, οπότε με αυτή την προοπτική εκτιμάται η αξία του. Σημειώνω δε ότι πολλά σύγχρονα σκάφη εμφανίζουν προβλήματα όσμωσης μετά από μόλις λίγα χρόνια στο νερό (ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).

Κουμπαρος
18-02-2008, 12:19
Παιδιά επιτρέψτε μου λίγο να αλλάξω την συζήτηση για να μου λύσετε μια σχετική απορία.
Περνούμε μουράβια το χειμώνα (συνήθως) και κάποια φάση το καλοκαίρι βλέπουμε λίγη 'βλάστηση' στη γάστρα. Αυτό νομίζω δεν σημαίνει πως χάλασε απαραίτητα το υφαλόχρωμα. Πως μπορούμε να το καθαρίσουμε από την γάστρα; Κάποιος μου είπε πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να το τρίψουμε με βούρτσα (ούτε καν μαλακή) αλλά ίσως λίγο με το χέρι μας αν βγαίνει. Η γνώμη σας.

jerry_p
18-02-2008, 13:03
Παιδιά επιτρέψτε μου λίγο να αλλάξω την συζήτηση για να μου λύσετε μια σχετική απορία.
Περνούμε μουράβια το χειμώνα (συνήθως) και κάποια φάση το καλοκαίρι βλέπουμε λίγη 'βλάστηση' στη γάστρα. Αυτό νομίζω δεν σημαίνει πως χάλασε απαραίτητα το υφαλόχρωμα. Πως μπορούμε να το καθαρίσουμε από την γάστρα; Κάποιος μου είπε πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να το τρίψουμε με βούρτσα (ούτε καν μαλακή) αλλά ίσως λίγο με το χέρι μας αν βγαίνει. Η γνώμη σας.

Εξαρτάται από τον τύπο μουράβιας που χρησιμοποιούμε.
Εάν είναι μαλακή τύπου "αυτοκαθαριζόμενη" τότε καθαρίζοντας αφαιρούμε ποσότητα μουράβιας, οπότε το πάχος που απομένει θα διαρκέσει λιγότερο χρόνο (ή και καθόλου). Μια καλή αυτοκαθαριζόμενη πρέπει να καθαρίζεται μόνη της με την ταχύτητα του σκάφους και για το σκοπό αυτό απαιτεί ικανό πάχος υλικού.
Εάν όμως χρησιμοποιούμε σκληρό υφαλόχρωμα, τότε μπορούμε να καθαρίσουμε με μεγαλύτερη άνεση και συχνότερα. Αναφέρω ως παράδειγμα σκληρή αγωνιστική μουράβια με teflon την οποία καθαρίζουμε αρκετά συχνά με σχετικά σκληρό σφουγγάρι (με απαλές κινήσεις) και ποτέ δεν έχουμε παρατηρήσει ουσιώδη φθορά της, ακόμα και για χρονικό διαστήματα 18 μηνών. Αντίθετα έχω κάνει το λάθος να προσπαθήσω να καθαρίσω (λόγω αγώνων) μαλακή μουράβια και την χάσαμε συντομότατα.
Πρέπει να διαλέξεις πια σου ταιριάζει καλύτερα στη χρήση που κάνεις και από εκεί και πέρα ο κατασκευαστής συνήθως δίνει σαφείς οδηγίες.

dkampouroglou
18-02-2008, 15:23
Παιδιά δεν νομίζω πως είναι σωστό να καθαρίζουμε τη γάστρα με ''βουτιές''.Τα ενεργά συστατικά των υφαλοχρωμάτων είναι εξαιρετικά τοξικά, ειδικά στο νερό.Η λύση του jerry_p με τα αυτοκαθαριζόμενα υφαλοχρώματα νομίζω είναι η ιδανικότερη.

jerry_p
18-02-2008, 15:43
Παιδιά δεν νομίζω πως είναι σωστό να καθαρίζουμε τη γάστρα με ''βουτιές''.Τα ενεργά συστατικά των υφαλοχρωμάτων είναι εξαιρετικά τοξικά, ειδικά στο νερό.Η λύση του jerry_p με τα αυτοκαθαριζόμενα υφαλοχρώματα νομίζω είναι η ιδανικότερη.

Θα συμπληρώσω ότι υπάρχουν υφαλοχρώματα τα οποία έχουν σχεδιασθεί για αυτό ακριβώς το σκοπό, δηλαδή να καθαρίζονται συχνά. Τα υφαλοχρώματα αυτά είναι σκληρά, δεν διαλύονται εύκολα όταν τα καθαρίζουμε ώστε να δημιουργούν επικίνδυνες συγκεντρώσεις τοξικών ουσιών, και έχουν εξαιρετικά αυστηρές προδιαγραφές για τα συστατικά τους και την προαναφερόμενη συμπεριφορά τους (μην τα βλέπετε όλα θετικά, το αρνητικό είναι ότι είναι ακριβά). Χρησιμοποιούνται συνήθως για να καλύψουν την απαίτηση αγωνιστικών σκαφών για απόλυτα λεία επιφάνεια γάστρας.
Κατά τα άλλα συμφωνώ για την τοξικότητα των υφαλοχρωμάτων. Σωστή επιλογή και αναζήτηση προδιαγραφών χρήσης από τον κατασκευαστή είναι η δική μου πρόταση.
Eνδεικτικά αναφέρω ότι, παρά το πλεονέκτημα των μαλακών υφαλοχρωμάτων να αυτοκαθαρίζονται, έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τόσο μαλακό (και καθόλου ανώνυμο) υφαλόχρωμα, που έβγαινε επάνω στον κολυμβητή που κατά λάθος ακουμπούσε τη γάστρα κολυμπώντας δίπλα στο σκάφος. Μπορεί λοιπόν να μην χρειαζόταν καθάρισμα αλλά ήταν ακατάλληλο για χρήση cruising του σκάφους.

Asterias
19-02-2008, 23:27
Περί όσμωσης...

Εαν κάποιο παλιό σκάφος έχει όντος όσμωση, αυτή μπορεί να θεραπευτεί και δεν σημαίνει ανικανότητα του σκάφους. Εαν βέβαια δεν είναι σε πολύ μεγάλη έκταση. Η μέτρηση της υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει. Πάνω από κάποιο όριο έχει όσμωση το σκάφος?

Τώρα για τη μουράβια, δεν έχει σημασία πότε την περνάς (αν και το ιδανικό είναι να την περνάς 1-2 μέρες πρίν πέσει το σκάφος στο νέρο και όχι μεγάλο διαστημα πριν) η γλίτσα έχει να κάνει με την ακινησία του σκάφους, έτσι λοιπόν αν το σκάφος δεν πολυκινείται και δεν πιάνει και σχετικά μεγάλες ταχύτητες η αυτοκαθαριζόμενη μουράβια δεν κάνει τίποτα.

Για να βγαίνει η γλίτσα (σε μικρή μορφή) όντος το σενάριο αυτοκαθαριζόμενης μουράβιας είναι καλό, αλλά πρέπει να πιάνει κάποια ταχύτητα το σκάφος για να δουλέψει αυτή η ιδιότητα του υλικού.
Ότι και να γίνεται όταν πας να αφαιρέσεις την μουράβια, την αφαιρείς στη στεριά με ντουκόχαρτο και καλό είναι να το κάνεις με υγρή λείανση. Στη θάλασσα δεν είναι καλό να γίνεται η μόνη λύση που θα πρότεινα εαν έχει βγάλει «μαλλιά» η γάστρα είναι δύτης με τα σωστά εργαλεία.

ginam
21-02-2008, 02:17
..Η μέτρηση της υγρασίας εντός του υλικού νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή πληροφορία για εκτίμηση της κατάστασης της γάστρας
...ένα κριτήριο είναι πάντα τι κάνουν τα αδελφάκια του, δηλαδή τα σκάφη που κατασκευάσθηκαν από το 'ίδιο εργοστάσιο την ίδια εποχή).
Καλησπέρα jerry_p
Πραγματικά η μέτρηση της υγρασίας είναι ένας μπούσουλας για την εκτίμηση της κατάστασης του πολυεστέρα αλλά η διαδικασία πρέπει να είναι συγκεκριμένη
Και εξηγούμαι
Αρχική μέτρηση αμέσως μετά το καθάρισμα με πίεση νερού της γάστρας του σκάφους που μόλις βγήκε από το νερό ( όχι πάνω από 1 μέρα)μια δεύτερη λίγα 24ωρα μετά και μια τρίτη μια βδομάδα αργότερα.
Η παραπάνω διαδικασία ( έτσι τουλάχιστον μου την περιέγραψαν ότι πρέπει να γίνει) δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να εκτελεστεί κάθε που ενδιαφέρεσαι για κάποιο σκάφος γεγονός που μεγαλώνει το ρίσκο μια αγοράς όταν πρόκειται για παλιό σκάφος?
Υπάρχει κάποια άλλη πιο βατή , μέθοδος μέτρησης?

Με ένα αντίστοιχο γνώμονα, είναι αλήθεια, βλέποντας δηλαδή την κατάσταση του "αδερφού" του κοίταξα με κάποιο ενδιαφέρον αυτό το Gallart 13.5 του 82 ( αλήθεια γνωρίζει κανένας τίποτε για αυτά τα σκάφη?) .
Και αυτό γιατί η κατάσταση ενός αντίστοιχου ( αυτό που ενδιαφέρομαι εγώ βρίσκεται στην Μαγιόρκα) που βρίσκεται στην μαρίνα της Αρετσούς είναι σχετικά καλή. Έχει βέβαια λίγη όσμωση ( τοπικά) αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.
Βέβαια το ερώτημα παραμένει.
Εφόσον έχει παρουσιαστεί όσμωση πόσο είναι το προσδοκόμενο όριο ηλικίας ενός πολυεστερικού σκάφους?
5- 10 χρόνια ή και παραπάνω?

ginam
21-02-2008, 02:23
Περί όσμωσης...
Η μέτρηση της υγρασίας δεν μπορώ να καταλάβω σε τι βοηθάει. Πάνω από κάποιο όριο έχει όσμωση το σκάφος?

Μα έχω την εντύπωση πως η εμφάνιση υγρασίας ανάμεσα στον πολυεστέρα είναι η γενεσιουργός αιτία της όσμωσης!
Η αποσάθρωση της δομής του υλικού αυτού( του πολυεστέρα δηλαδή) είναι αυτό που ονομάζουμε όσμωση .
Ή κάνω κάποιο σοβαρό λάθος?

Παναγιώτης
21-02-2008, 11:53
Αν θυμάσαι από τη χημέια του λυκείου (αν θυμάμαι καλά το κάναμε στη δέσμη) Όσμωση είναι η κίνηση ροή μεταξύ δύο αιωρημάτων ή διαλυμάτων διαφορετικής πυκνότητας διαλύματος που χωρίζονται με ημιπερατή μεμβράνη ώστε να έχουν την ίδια πυκνότητα τα διαλύματα.
Δηλαδή αν έχεις σε ένα δοχείο χωρισμένο με ημιπερατή μεμβράνη δηλαδή μεμβράνη από την οποία περνά το νερό και όχι τα μόρια του αιωρήματος ή τα ιόντα του διαλύματος. Και στη μία μεριά της βάλεις ένα πυκνό διάλυμα (πχ θάλασσα) και στην άλλη ένα αραιό διάλυμα (πχ πόσιμο νερό) τότε θα υπάρχει ροή μέσα από τη μεμβράνη έτσι ώστε να περάσει υγρό από το αραιό διάλυμα στο πυκνό έτσι ώστε αυτά να αποκτήξσουν την ίδια πυκνότητα.
Φαντάζομαι ότι στα σκάφη το ρόλο της μεμβράνης παίζει το κέλυφος στου σκάφους το και αυτή η ροή προφανώνς αποδιοργανώνει τη δομή του κελύφους.

jerry_p
21-02-2008, 17:59
Καλησπέρα jerry_p
Πραγματικά η μέτρηση της υγρασίας είναι ένας μπούσουλας για την εκτίμηση της κατάστασης του πολυεστέρα αλλά η διαδικασία πρέπει να είναι συγκεκριμένη
Και εξηγούμαι
Αρχική μέτρηση αμέσως μετά το καθάρισμα με πίεση νερού της γάστρας του σκάφους που μόλις βγήκε από το νερό ( όχι πάνω από 1 μέρα)μια δεύτερη λίγα 24ωρα μετά και μια τρίτη μια βδομάδα αργότερα.
Η παραπάνω διαδικασία ( έτσι τουλάχιστον μου την περιέγραψαν ότι πρέπει να γίνει) δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορεί να εκτελεστεί κάθε που ενδιαφέρεσαι για κάποιο σκάφος γεγονός που μεγαλώνει το ρίσκο μια αγοράς όταν πρόκειται για παλιό σκάφος?
Υπάρχει κάποια άλλη πιο βατή , μέθοδος μέτρησης?

Με ένα αντίστοιχο γνώμονα, είναι αλήθεια, βλέποντας δηλαδή την κατάσταση του "αδερφού" του κοίταξα με κάποιο ενδιαφέρον αυτό το Gallart 13.5 του 82 ( αλήθεια γνωρίζει κανένας τίποτε για αυτά τα σκάφη?) .
Και αυτό γιατί η κατάσταση ενός αντίστοιχου ( αυτό που ενδιαφέρομαι εγώ βρίσκεται στην Μαγιόρκα) που βρίσκεται στην μαρίνα της Αρετσούς είναι σχετικά καλή. Έχει βέβαια λίγη όσμωση ( τοπικά) αλλά όχι κάτι ανησυχητικό.
Βέβαια το ερώτημα παραμένει.
Εφόσον έχει παρουσιαστεί όσμωση πόσο είναι το προσδοκόμενο όριο ηλικίας ενός πολυεστερικού σκάφους?
5- 10 χρόνια ή και παραπάνω?

1. δεν είμαι καλός γνώστης της μεθοδολογίας μέτρησης υγρασίας, αλλά μάλλον καλά στα έχουν πει.
2. όχι, δεν μπορείς να κάνεις μετρήσεις υγρασίας σε κάθε σκάφος που βλέπεις, ο οπτικός έλεγχος είναι πιο λογική προσέγγιση. Εάν το σκάφος έχει μόλις συντηρηθεί/επισκευασθεί, μάλλον είσαι στη χειρότερη περίπτωση, γιατί έχουν κρυφτεί τα ελαττώματα και δεν ξέρεις πόσο καλή και σε βάθος δουλειά έχει γίνει (εκτός και εάν ξέρεις). Εάν όμως ήταν αρκετό καιρό στο νερό και μπορείς να το ελέγξεις (ειδικά εάν το δει κάποιος έμπειρος μάστορας έξω από το νερό), μπορείς να εντοπίσεις τα σημάδια όσμωσης. Εάν έχει γίνει επισκευή προ διετίας ίσως να μην μπορείς να εντοπίσεις τίποτα, αλλά πάλι μάλλον θα έχουν κάνει ικανοποιητική εργασία. όταν το πάρεις πια, τότε οι μετρήσεις υγρασίας μπορούν να σε κατευθύνουν για το τι θα χρειαστεί να κάνεις πριν από την εμφάνιση σοβαρότερων συμπτωμάτων.
3. δεν γνωρίζω το σκάφος που αναφέρεις
4. η αλήθεια είναι ότι από εδώ είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του σκάφους που βρίσκεται στη Μαγιόρκα !!
5. η καλύτερη περίπτωση είναι η εύρεση σκάφους που ξέρεις την ιστορία του, εάν πονάει και που.
6. Χωρίς να είμαι πολύ καλός γνώστης, νομίζω ότι όσμωση σε αρχικά στάδια αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά με προσδοκώμενο χρόνο ζωής πολύ μεγαλύτερο.

Asterias
21-02-2008, 22:28
Γεια χαρά. Παναγιώτη δεν είναι τόσο extreme η προσέγγιση. Για κάποιο λόγο μπαίνει νερό ανάμεσα στα φύλλα του υαλονήματος και του πολυστέρα, με αποτέλεσμα να σαπίζει κάποιο τμήμα του σκάφους.

Επίσης οι μετρήσεις υγρασίας,πιστεύω πως δεν θα έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Όταν μιλάμε για όσμωση μιλάμε για κάποιο ή κάποια σημεία του σκάφους στα οποία έχει μπει νερό και έχει ξεκινήσει να σαπίζει κάποιο σημείο γύρω του. Δεν μιλάμε για ολική όσμωση στα ύφαλα του σκάφους κάτι που αν υπάρχει θα είναι εμφανές και με το μάτι αλλά κυρίως με τη μυρωδιά. Το 99% των σημείων με όσμωση θα τα βρούμε στην έναρξή τους, στα ύφαλα όταν βγάλουμε το σκάφος στη στεριά για αλλαγή υφαλοχρωμάτων. Θα επανέλθω με κάποιες λεπτομέριες και φωτογραφίες για να συζητήσουμε σε άλλη βάση το συγκεκριμένο θέμα και να πούμε και πως βρίσκουμε την όσμωση και πως την προλαμβάνουμε.

Παναγιώτης
21-02-2008, 22:45
Γεια χαρά. Παναγιώτη δεν είναι τόσο extreme η προσέγγιση. Για κάποιο λόγο μπαίνει νερό ανάμεσα στα φύλλα του υαλονήματος και του πολυστέρα, με αποτέλεσμα να σαπίζει κάποιο τμήμα του σκάφους.

Αυτός ακριβώς ο μυστηριώδης λόγος είναι το φαινόμενο που περιέγραψα πριν και αν ξέρεις την αιτία καταλαβαίνεις ότι δύσκολα φτιάχνεται γιατί θα συνεχίσει να είναι ημιπερατή η μεμβράνη.

ginam
22-02-2008, 08:22
2. .. Εάν το σκάφος έχει μόλις συντηρηθεί/επισκευασθεί, μάλλον είσαι στη χειρότερη περίπτωση, γιατί έχουν κρυφτεί τα ελαττώματα και δεν ξέρεις πόσο καλή και σε βάθος δουλειά έχει γίνει
3. ..δεν γνωρίζω το σκάφος που αναφέρεις
4...από εδώ είναι δύσκολο να εκτιμήσεις την κατάσταση του σκάφους που βρίσκεται στη Μαγιόρκα !!

Καλημέρα jerry_p
έχω την εντύπωση ότι είμαι σε αυτήν την "χειρότερη περίπτωση" που αναφέρεις.
Το σκάφος έχει συντηρηθεί τον περσινό χειμώνα!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει και πολλούς που να γνωρίζουν το συγκεκριμένο σκάφος( Gallart 13,5)και αυτό δεν νομίζω ότι είναι και τόσο ενθαρρυντικό.
Για την εκτίμηση της κατάστασης ενός σκάφους , όπου κι αν βρίσκεται αυτό, θεωρώ επιβεβλημένη την έρευνα από ειδικούς ( marine syrvey)τους οποίους και έχω βρει(είναι stand by)

Κουμπαρος
22-02-2008, 09:05
Παιδιά έχετε ανοίξει μια καταπληκτική συζήτηση.
Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω επιτρέψετε μου να κάνω μια ερώτηση. Ποίος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να αποφύγεις την όσμωση; Έχω ακούσει πως ακόμη και σκάφη 5ετίας μπορεί να την παρουσιάσουν.
Υποθέτω πως η καλή συντήρηση, δηλαδή καλής ποιότητας και κατάλληλη για το σκάφος μουράβια και σωστή τοποθέτηση είναι το σημαντικότερο. Κάτι άλλο μήπως.
Ευχαριστώ πολύ.

jerry_p
22-02-2008, 11:43
Παιδιά έχετε ανοίξει μια καταπληκτική συζήτηση.
Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω επιτρέψετε μου να κάνω μια ερώτηση. Ποίος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να αποφύγεις την όσμωση; Έχω ακούσει πως ακόμη και σκάφη 5ετίας μπορεί να την παρουσιάσουν.
Υποθέτω πως η καλή συντήρηση, δηλαδή καλής ποιότητας και κατάλληλη για το σκάφος μουράβια και σωστή τοποθέτηση είναι το σημαντικότερο. Κάτι άλλο μήπως.
Ευχαριστώ πολύ.

1. Η μουράβια δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο (είναι διαπερατή από το νερό), άλλον από αυτόν της προστασίας από στρειδώνα/χορτάριασμα
2. Η ποιότητα κατασκευής είναι ο βασικός παράγοντας, πράγματι σκάφη 5ετίας έχουν εμφανίσει όσμωση και σκάφη 30ετίας δεν έχουν.
3. Το καλό ετήσιο στέγνωμα είναι σε κάθε περίπτωση βοηθητικό, για όσους περισσότερους μήνες μπορείς.
4. Εάν έχεις ήδη υποψιαστεί ότι θα έχεις πρόβλημα, ή και προληπτικά μπορείς να εφαρμόσεις κάποιο στρώμα προστασίας εποξειδικής βάσης, τα ονομαζόμενα και "αντιοσμωτική προστασία". Στόχος είναι η στεγανοποίηση και η εφαρμογή γίνεται στο επίπεδο του gel coat, άρα πρέπει να τρίψεις ώστε να φτάσεις μέχρι να έχεις καθαρό gel coat. Εάν δεν έχεις υποψία προβλήματος δεν υπάρχει, κατά την άποψή μου, λόγος να το κάνεις, εκτός εάν για κάποιο λόγο έχεις ήδη τρίψει και αδυνατίσει το gel coat του σκάφους.

Στράτο, δεν είμαι ειδικός, αλλά η μέτρηση υγρασίας νομίζω ότι σου επιτρέπει να διαπιστώσεις την εξέλιξη της όσμωσης πέρα ή πριν από τα ορατά συμπτώματα. Άλλωστε όσμωση είναι η εισχώρηση νερού (υγρασίας) μέσα από το gel coat στο εσωτερικό του πολυεστέρα. Τα μπιμπίκια και οι λακουβίτσες που θα εμφανιστούν είναι η συγκέντρωση του νερού αυτού στα σημεία που καταστρέφεται ο πολυεστέρας. Ευτυχώς για μένα, δεν έχει χρειαστεί να αποκτήσω πιο βαθιά γνώση του θέματος, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε κάποιον ειδικό.

Asterias
22-02-2008, 14:52
Θα συμφωνήσω με τον Jerry_p και να προσθέσω:

την κίνηση του σκάφους. όταν το σκάφος κινείται συχνά μειώνει τέτοιες περιπτώσεις.

Η ποιότητα κατασκευής είναι το ίδιο σημαντική με τα καλά (όχι απαραίτητα ακριβά) χρώματα στα ύφαλα και τη σωστή εφαρμογή τους πάνω στο σκάφος.

Για τις μετρήσεις δεν ξέρω να πω κάτι με σιγουριά, αλλά πχ αν έχουμε το σκάφος στη στεριά να στεγνώσει και πάμε να κάνουμε μετρήσεις υγρασίας είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επιρεάσουν το αποτέλεσμα που μάλλον θα ανγχωνόμαστε χωρίς λόγο. Θα ρωτήσω και έναν special ειδικό και θα επανέλθω.

Παναγιώτης
22-02-2008, 15:13
Με την άποψή σου για τη σημασία της ποιότητας κατασκευής συμφωνεί και η Hempel σε σελίδα για την ποροστασία από την όσμωση http://www.hempelmarinepaints.com/Internet/inecorporatec.nsf/vHEMPELDOC/7EB70F377C1A8F9B0C256C140018124B?OpenDocument
Αφού λέει χαρακτηριστικά ότι η καλύτερη άμυνα είναι τα υλικά και η μεθοδολογία κατασκευής και τα χρώματα απλώς αυξάνουν την προστασία.

Κουμπαρος
22-02-2008, 16:33
Τώρα όμως ανοίγεται μεγάλο θέμα...
Ποιά είναι τα σκάφη που χρησιμοποιούν ποιοτικά υλικά κατασκευής γάστρας και ποιά είναι προς αποφυγή;
Δεν μπορούν όλοι να αγοράζουν swan!!

Asterias
22-02-2008, 16:43
Μαζί με τη Hempel να προτείνουμε και αυτή την εταιρεία...

International.

Δεν σε αφήνει ολομόναχο να παλεύεις με το τέρας, τελαυταία φορά που είχαμε πρόβλημα, μας είχε στείλει και άνθρωπο μαζί με τα χρώματα και μας έδωσε οδηγίες στο χωρο μας....

http://www.internationalpaint.com


να και ενα κάλο κείμενο με συμβουλές... από ειδικούς.
http://www.epiglass.com/Holding_pages/greece/faq.htm#osmosis

NIKOS347
25-02-2008, 08:16
Παιδιά έχετε ανοίξει μια καταπληκτική συζήτηση.
Χωρίς να θέλω να παρεκλίνω επιτρέψετε μου να κάνω μια ερώτηση. Ποίος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να αποφύγεις την όσμωση; Έχω ακούσει πως ακόμη και σκάφη 5ετίας μπορεί να την παρουσιάσουν.
Υποθέτω πως η καλή συντήρηση, δηλαδή καλής ποιότητας και κατάλληλη για το σκάφος μουράβια και σωστή τοποθέτηση είναι το σημαντικότερο. Κάτι άλλο μήπως.
Ευχαριστώ πολύ.


kalimera se oloys eimai neos sto forum kai tha ithela na moirasto mazi sas kapoies gnoseis poy exo pano sto thema tis osmosis.
Exo ena mikro karnagio kai asxoloyme me episkeyes kai syntirisi mikron skafon (mexri 13m) sto thema tis osmosis apektisa tis gnoseis apo thn texniki ypiresia toy polemikoy naytikoy poy doyleya os eksoteriko synergeio se plastika skafi toy PN .
Tha ithela na ksexorisoyme prota apo ola tis katigories toy polyestera

1.orthofthalikos -- o koinos polyesteras gia oles tis xrisei, sinantate sto 90% olon ton kataskeyon logo tis xamhlhs toy timis (poly aporofitikos sto nero)

2. isofthalikos -- eidikos polyesteras me poli megalo pososto stereon (80-90%) kai poli megalo curing time o xronos polimerismoy ftanei kai tis 15 imeres sxedon adiaperatos apo to nero.pentaplasia timi apo ton orthofthaliko!

3. vinylesteres --i koryfi stis polyesterikes rytines adiperatos apo to nero 100% megali elastikothta meta ton polymerismo timi diplasia toy isofthalikoy!

me liga logia gia na min sas prikso oi kataliloteres polyesterikes rytines einai oi isofthalikes kai oi vinylesteres gia na kataskeyastei ena plastiko skafos omos gia na kratithoyn oi times xamila doyleyoyn ola ta naypeigeia me orthofthalikoys opote ayto simainei megalh aporofitikotita se nero sti gastra kai ayto prokalei tin osmosi.
i lisi gia na therapeytei ena skafos me osmosi einai mia,
na afairethei to orthofthaliko gel coat kai na antikatastathei me isofthalikes h vinylesteres h akoma kalytera me epoksikes rytines etsi oste na ginei adiperasto to kelyfos apo to nero.
episeis gia na gnorizete KANENA yfaloxroma den einai monotiko ola aporofoyn ygrasia !!to thema exei polla parakladia opote oti thelete kai to gnorizo eyxaristos na apantiso

Asterias
25-02-2008, 13:41
Γεια χαρά φίλε Νίκο. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, αφού μπαίνουμε και σε λεπτομέρειες να πούμε ότι ρόλο παίζούν και τα υαλονήματα μαζί με τον πολυεστέρα, τα οποία υπάρχουν σε διάφορες μορφές. Επίσης ρόλο παίζουν και πόσες στρώσεις υαλονήματος-πολυστέρα έχει το σκάφος καθώς και η αρχική κατασκευή ή επισκευή κάποιου τμήματος.

Asterias
04-03-2008, 21:31
Ένα παράδειγμα όσμωσης. Από τα παραπάνω για κάτι τέτοιο συζητάμε και όχι για ένα πάρα πολύ μεγάλο κομμάτι του σκάφους γιατι εκεί αλλάζουν τα πράγματα.

Εδώ έχει αφαιρεθεί το κομμάτι της όσμοσης και θα αντικασταθεί με κάποιο άλλο υλικό.

3540

3541

NIKOS347
06-03-2008, 07:12
tha prospathiso kai ego na katebaso foto apo tin doyleia moy gia na deite pos einai ena skafos me osmosi kai tha sas po ena tropo na ksexorizetai tin osmosi eykola.mono peite moy pos tha emfaniso tis foto sto forum???:confused::confused:

Παναγιώτης
06-03-2008, 10:42
Μπορείς να δεις οδηγίες για εμφάνιση φωτογραφιών εδώ.

gaidaros-gaidaros
14-11-2008, 12:23
Καλημερα εχω μια απορια αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.Εχω ενα πολυεστερικο σκαφος το οποιο αγορασα μεταχειρισμενο και στη γαστρα του ειχε περαστει μουραβια απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Η μουραβια αυτη σε αρκετα σημεια εχει ξεφλουδισει ετσι με μηχανικο τροπο (ψιλο γυαλοχαρτο) προσπαθησα να την αφαιρεσω χωρις ομως να κανω ζημια στο gelcoat βεβαια σε καποια σημεια δε βγαινει εντελως αλλα το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο.Θελω λοιπον να μαθω τι μουραβια πρεπει να περασω τη γαστρα καθως το σκαφος δεν το εχω μονιμα μεσα στο νερο.Ευχαριστω

emmanoss
07-04-2009, 07:51
Καλημέρα σε ολους και ολες.
Η απορία μου ειναι η εξης: Εχουμε ενα σκαφος πολυεστερικό (ιστιοπλοικό) στο οποιο πριν ακριβώς ενα χρονο, περάστηκε μοράβια. Τωρα,κοντα στην ίσαλο και στην καρίνα, εχει πιάσει λιγο μαλλι και σε πολυ λιγα και μικρά σημεία τραγάνα και στο ενδιάμεσο τμήμα, ειναι πεντακάθαρο....
Μια τέτοια εικόνα σου δινει ευχέρεια να καθυστερήσεις ενα δυο μήνες πριν το ξαναβγάλεις η το μεσοδιάστημα του ενος ετους ειναι αυστηρά καθορισμένο.
Και η αντιοσμωτική βαφή γίνεται καθε τρια χρόνια; Κάθε τέσσερα;η καθε πότε;
Ευχαριστώ.

jerry_p
07-04-2009, 21:24
Καλημέρα σε ολους και ολες.
Η απορία μου ειναι η εξης: Εχουμε ενα σκαφος πολυεστερικό (ιστιοπλοικό) στο οποιο πριν ακριβώς ενα χρονο, περάστηκε μοράβια. Τωρα,κοντα στην ίσαλο και στην καρίνα, εχει πιάσει λιγο μαλλι και σε πολυ λιγα και μικρά σημεία τραγάνα και στο ενδιάμεσο τμήμα, ειναι πεντακάθαρο....
Μια τέτοια εικόνα σου δινει ευχέρεια να καθυστερήσεις ενα δυο μήνες πριν το ξαναβγάλεις η το μεσοδιάστημα του ενος ετους ειναι αυστηρά καθορισμένο.
Και η αντιοσμωτική βαφή γίνεται καθε τρια χρόνια; Κάθε τέσσερα;η καθε πότε;
Ευχαριστώ.

Τα περιγραφόμενα (μαλλί και τραγάνα) είναι προφανώς προς απομάκρυνση, καθώς επιφέρουν επιδείνωση της κατάστασης και σου κόβουν αισθητά ταχύτητα στην πλεύση. Το καθάρισμα είναι εφικτό και απαιτεί βουτιά και ελαφρύ τρίψιμο με πλαστική σπάτουλα για τα στρειδάκια και σφουγγαράκι για τα χορταρικά. Αν δεν το κάνεις εσύ ένας δύτης θα σε χρεώσει περίπου 50-70 ευρώ. Η διαδικασία αυτή είναι ψωμοτύρι για τους ασχολούμενους με αγώνες, καθώς είναι σφόδρα επιθυμητή η καθαρή γάστρα. Πάντα το καθάρισμα αφαιρεί και λίγη μοράβια, το πόση εξαρτάται από το πόσο μαλακή είναι. Όταν αντιληφθείς ότι δεν έχει μείνει επαρκής και ξαναπιάνει πολύ γρήγορα, έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια και πρέπει να βγεί το σκάφος για μοράβιασμα. Θεωρώ ότι στην δική σου περίπτωση έχεις το περιθώριο που αναφέρεις.
Για την αντιοσμωτική, οι προδιαγραφές του εργοστασίου είναι μια αρχή. Από εκεί και πέρα πρέπει να παρατηρήσεις εσύ τη φθορά της ή την εμφάνιση όσμωσης. Εάν δεν την τρίβεις και επισκευάζεις τις φθορές μπορεί να κρατήσει και αρκετά παραπάνω. Εγώ προσωπικά δεν προτείνω αφαίρεση όλων των στρωμάτων μέχρι την αντιοσμωτική, παρά μόνο κάθε 4-5 χρόνια, αρκεί να αφαιρείται ότι είναι σαθρό από τη μοράβια και να χρησιμοποιείται πάλι συμβατή ή ίδια μοράβια, ίσως όμως κάποιος άλλος να έχει άλλη άποψη.

christosthe1st
06-05-2009, 02:24
Γεια σας
Πολυ ενδιαφέρον το θέμα που συζητιέται και πραγματικα τα σχόλια/απαντησεις που γράφουν τα μέλη ειναι πολύ επικοδομητικα για τις γνώσεις μας.

Σκέφτομαι να αποκτήσω ενα ιστιοφόρο που κατασκευάστηκε το 82 και ενώ όλο το σκάφος δίχνει να είναι σε καλή κατάσταση δεν μπορώ να καταλάβω εαν η γάστρα έχει κάποιο προβλημα όσμωσης. Με το ματι δεν βλέπεις το παραμικρό σημάδι όσμωσης αλλα επειδή το σκάφος είναι 5 χρονια εξω απο το νερό σκέφτομαι μήπως εσωτερικά έχει σαπίσει ή έχει αρχίσει να χαλάει καποιο μικρό μέρος. Αν εχει γίνει αυτό πως μπορώ να το καταλάβω?
Εαν είχε κάποιο μικρό προβλημα οσμωσης, τώρα που ειναι για 5 χρονια εξω απο το νερό και στέγνωσε το σκάφος όταν το τρίψω και περάσω αντιοσμοτική προστασια θα εξαλείψω καθε προβλημα (μικρο) οσμωσης που μπορει να είχε?
Μιλάω υποθετικά για το σκάφος γιατι καποιοι "σχετικά" γνώστεσ του αντικειμένου μου διαβεβαίωσαν οτι "δεν φαινεται να έχει όσμωση"

Ευχαριστώ που διαβάσατε τις απορίες μου, ελπίζω να μπορώ και εγώ σύντομα να παραθέτω τις δικές μου γνώσεις και εμπειρίες προς ενημέρωση άλλων μελών:confused:

NIKOS347
06-05-2009, 06:58
Kalimera Xristo !sory gia ta greeklish. tha soy protino ena tropo gia na deis an to skafos exei osmosi,tha pas mia ilioloysth mera mesimeri tha pareis ena lastixo me nero kai tha arxiseis na brexeis kommati kommati ta yfala toy skafoys me arketo neraki.Se kathe kommati poy tha katabrexeis molis stamatas na to brexeis tha gyalizei ekei ,an exei foyskes tha tis blepeis san anomalies sti gasta logo skiasis, simadeye tis tyxon anomalies me ena markdoro i mia kimolia , otan teleioseis olo to skafos perimene na stegnosei ligo pare ena exmiro kai skliro antikeimeno kai trypa aytes tis foyskes poy tha exei ,an myrizoyn ksidi (oksiko oksi)tote to skafos paei gia therapeia.
Prosexe isos i gastra exei bafei me rolo min se mperdepson ta anaglifa pou afinei to rolo!Epeiseis na ksereis oti oso kai na meinei ektos thalasis ena skafos nai men stegnonei alla mono to yfaloxroma oxi para mesa ekei diladi poy einai to problima.To oksiko oksi to opoio dimiourgite apo tin osmotiki diadikasia tha prepei na to kseplineis me glyko nero!Kai ayto ginetai mono an exei afairethi to gel coat.Soy eipa enan tropo ton poio eykolo kai aneksodo !episeis mporeis na pareis enan plastikatzi poy exei ygrometro kai poy kseri na elegxei mia gastra alla kostizei:twisted:

Filika nikos

christosthe1st
06-05-2009, 09:08
Καλημέρα Νίκο
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάω μέσα στην εβδομάδα να τις εφαρμόσω, και θα επιστρέψω.

Λές δηλαδη οτι εαν έχει πρόβλημα όσμωσης θα μας το δείξει το υγρασιόμετρο άσχετα με το που έμεινε έξω τόσο καιρό το σκάφος ε?

ευχαριστω

NIKOS347
06-05-2009, 15:41
An o texnitis xtupisei sosta tin epifaneia tha stin deiksei sigoura,yparxei texniki gia ayti tin douleia,prosexe omos na min exoun limniasei nera apo mesa giati to ergaleio tha xtupeisei kokkina!!!

christosthe1st
07-05-2009, 10:33
Σήμερα ελπίζω να δοκιμάσω με το υγρασιόμετρο (εαν έρθει τελικά ο μάστορας) ή με την τεχνική που μου εξήγησες Νίκο για τυχόν όσμωση στο σκάφος.

Γνωρίζει κάποιος για τα ιστιοπλοϊκά SUNBEAM 30 κατασκευής 82 εαν έχουν παρουσιάσει προβλήματα (όσμωσης κυρίως) ή άλλα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να ξέρω πριν προχωρήσω στην αγορά.

Από ότι είδα στα χαρακτηριστικά της εταιρείας είναι κατασκευασμένα 100% με το χέρι και ο πολυεστέρας τους είναι isophtalic

NIKOS347
08-05-2009, 06:13
ama exei isofthalikoys polyesteres i vinylesteres tote den yparxei problima osmosis ayto einai sigoyro

emmanoss
09-05-2009, 20:15
isofthalikoys polyesteres i vinylesteres?
Πολύ ενδιαφέρον!!!!!
Μας το εξηγείς λιγο αυτο;Και υπάρχει καποιος τρόπος να το καταλάβει κάποιος αυτο, αν δε το πει ο κατασκευαστής;
(Εχω ενα contest 25, που οταν το αγόρασα, έστειλα 2 mail στο εργοστάσιο για να ρωτήσω διάφορα και οι Ολλανδοί, δεν καταδέχτηκαν ούτε να μου απαντήσουν....... )

NIKOS347
11-05-2009, 05:56
pigene sth sel 3 tou idiou thread kai tha deis to post mou gia tous poluesteres oson afora to skafos sou yparxei tropos na to deis alla den ston proteino giati tha pligoseis to skafos.ayta pou grafo gia tous kataskeyastes aforoun mono ta ellinika naypigeia!!!!!!!
oi ksenoi eoun entelos alli nootropia stis kataskeyes an to skafos einai kataskeyasmeno meta to 1998 kai eisai sigouros oti einai apo to eksoteriko kai den einai edo kataskeyasmeno edo ellada apo naypeigeio pou synergazetai me tin etaireia tote mporeis na meineis ysixos.

emmanoss
11-05-2009, 08:25
Ευχαριστώ πολύ Νικο. Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας λες.....Το σκαφάκι μου ειναι φτιαγμένο το 1982 στην Ολλανδία, απο την conyplex, αν αυτό σου λέει κατι..... Το εβγαλα εχθες πρώτη φορα εξω για συντήρηση -το αγόρασα πριν 3 μήνες- και φαίνεται εντάξει...

NIKOS347
12-05-2009, 06:27
kales boltes file mou eyxomai na to xareis :cool:

den tin gnorizo ayti tin etairia distixos gia na sou po kati.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
12-06-2009, 00:14
kales boltes file mou eyxomai na to xareis :cool:

den tin gnorizo ayti tin etairia distixos gia na sou po kati.
ΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΑΡΝΑΓΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΟΥ ?ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

paparis35
15-06-2009, 08:02
καλημέρα σας πολύ κατατοπιστική συζήτηση .
έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .
έβγαλα το σκάφος για να το περάσω μουράβια ,είναι ένα ταχύπλοο 6 μ και στα ύφαλα έχει 6-7 φουσκάλες 2-3 εκατοστά η καθεμία έχω τρίψει με σβουράκι μέχρι το gel coat και τις φουσκάλες τις παρατήρησα γιατί έσταζαν υγρό και έχω καθαρίσει τις φουσκάλες μέχρι τον σταθερό πολυεστέρα. Να κάνω την αντιοσμωτική προστασία πάνω από το gel coat όπου είναι γερο και να φτάσω μέχρι πολυάστερα μόνο στις περιοχές που ήταν οι φουσκάλες ,η είναι απαραίτητο να αφαιρέσω το gel coat από όλη την επιφάνεια των υφάλων και μετά να κάνω τη θεραπεία

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
16-06-2009, 07:40
Καλημερα σε ολους και καλο καλοκαιρι !!:-)
Θα παραθεσω και εγω την περιπτωση που μ'απασχολει το τελευταιο καιρο,μηπως δοθει λυση,μεσα απο την γνωση των πολλων !!

Η ιστορια ειναι οτι ,αγορασα προ 10ετιας ενα ταχυπλοο με το οποιο γυρισα την μιση Ελλαδα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος πλην ενος σημειου.
Πρυμα αριστερα κοντα στο πρωτο -ας πουμε -παρατροπιδιο απο το σοτροπι παρετηρησα προ 6ετιας μικρες καθετες ρωγμουλες,και το επισκευασα εξωτερικα με πολυεστερα στοκο και τζελκοουτ αφου το βαθυνα λιγο με τριψιμο (ειδα ομως οτι πηγαιναν μεχρι μεσα ) και τα κλεισα με εμφανη επιτυχια.Αργοτερα απο ενα χρονο ξαναπαρουσιαστηκε εντονοτερα αυτη την φορα και σε τηλνο με το εργοστασιο κατασκευης τοτε μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαχθει εσωτερικα το ξυλο (υποθετω κατα το διαμηκες του σκαφους).Τα μπαλωσα μονος και παλι με τριψιμο μεγαλυτερης περιοχης-στοκο-πολυεστερα -υαλοπιλημα 2-3 στρωσεις αλλα φαινοταν.Τωρα με επιασε η προκοπη να το φτιαξω τελεια και σωστα αλλα 1) αισθανομαι το πατωμα(μαλλον κοντρα πλακε ,αλλα ντυμενο με μοκετα) να λυγιζει αρκετα οταν περπατω μεσα στο ταχυπλοο(4,75 μηκος σκαφους) και η εταιρεια επισκευων μου ζηταει ενα μεγαλο ποσον για να το φτιαξει λεει μεσα εξω σωστα ! ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ : 1)θαναι ευκολο μονος μου να ξηλωσω πατωμα και να αλλαξω το ξυλο που λενε και να εφαρμοσω νεο πατωμα με τα απλα εργαλεια που εχει ενας ιδιωτης? 2) μηπως το ξυλο ειναι χτισμενο μαζι με το σκαφος με πολυεστερα ?? Τι κανω τοτε?? 3)μηπως αν φθασω εκει και βγαλω το ξυλο σπασει το σκαφος αφου θαμαι μεσα και εκεινο πανω στο τρευλερ? 4)πως μπορω να το τουμπαρω σε λαστιχα για την εξωτερικη επισκευη,ειναι 320 κιλα +125 η μηχανη (πριν τοκανα ανασκελα απο κατω-σκαφος στο τρευλερ- και μαλλον δεν ειναι οτι καλλιτερο λογω βαρυτητας ,για τον πολυεστερα και το πανι που εφαρμοζουμε) 5)μου ειπαν οτι πρεπει να βγαλω την εξωλεμβια ,ειναι 90 αλογα ,δεν ειναι ευκολο,ειναι βαρια,διοτι δεν πρεπει λεει,να γυρισει αναποδαα η εξωλεμβια παροτι ειναι διχρονη για την ρεβερσα ,σαζμαν και δεν ξερω τι αλλο!!αλλα αυτα ενας φιλος οχι καποιος μηχ/κος.
Τι μου προτεινετε να κανω??
Ειναι βλεπεις πολλα τα χρηματα που ζητα ο κατασκευαστης για επισκευη .Βολτες παω αλλα θελω να το πουλησω και 1)Δεν θελω οποιος το παρει να εχει προβλημα 2) Μ'αρεσει οτι εχω ναναι σωστο.

Ελπιζω δεν σας κουρασα αλλα ηθελα να εχετε πληρη εικονα.
Φιλοι μου περιμενω τις απαντησεις σας ,αν υπαρχουν, και σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
http://www.nautilia.gr/forum/images/buttons1/forward.gif (http://www.nautilia.gr/forum/private.php?do=newpm&forward=1&pmid=69282) http://www.nautilia.gr/forum/images/buttons1/reply_small.gif (http://www.nautilia.gr/forum/private.php?do=newpm&pmid=69282)
ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ (http://www.nautilia.gr/forum/member.php?u=3876) Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 (http://www.nautilia.gr/forum/private.php?do=newpm&u=3876) Αναζήτηση όλων των μηνυμάτων του χρήστη: ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 (http://www.nautilia.gr/forum/search.php?do=finduser&u=3876) Add ΓΙΩΡΓΟΣ88888888 to Your Contacts (http://www.nautilia.gr/forum/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=3876)

Κουμπαρος
06-10-2009, 10:19
Συνηθίζεται μετά από κάποια χρόνια (6+/-), για σκοπούς πρόληψης να αφαιρούνται όλες οι παλιές στρώσεις μουράβιας και η εποξική αντιοσμωτική μπογιά, να στεγνώνει το σκάφος για κάποιο χρόνο και μετά να μπαίνει καινούργιο εποξικό κτλ;
Ρωτάω επειδή αυτό πάω να κάνω φέτος και δεν θέλω να είμαι αδιάβαστος. Είναι δυστυχώς και πολύ μεγάλο το κόστος.

NIKOS347
08-10-2009, 07:42
ayti i douleia prepei na ginetai kathe 4 xronia gia na exeis to kefali sou isixo eksartate bebaia kai to yliko pou bazeis na gnorizeis oti oso pio polles stroseis epoksikoy astariou bazeis toso pio poly kathistereis thn eisodo tis ygrasias to min einai 4 stroseis kai ayto krataei xondrika 4 xronia apo ekei kai pera oso perissoteres stroseis pernas toso epimikinetai o xronos paramonis sti thalassa i mourabia den mononei na to thimase ayto

vasilisG
08-10-2009, 13:03
Καλησπέρα,
πρώτο μου Post, Οπότε καλώς σας βρήκα ;)
Απέκτησα ένα παλίο πολυεστερικό σκάφος:

http://img19.imagehosting.gr/out.php/t1117589_img-0136.jpg (http://imagehosting.gr/show.php/1117589_img-0136.jpg.html)

http://img19.imagehosting.gr/out.php/t1117590_img-0141.jpg (http://imagehosting.gr/show.php/1117590_img-0141.jpg.html)

Θα ήθελα μια βοήθεια παρακαλώ, για το τι πρέπει να κάνω από θέμα συντήρησης....ξύσιμο βάψιμο γυάλισμα κτλ καθώς και τι υλικά θα χρειαστώ...επίσης, θα ήθελα και μια πρόταση για το τι μηχανή να επιλέξω(κατασκευαστής - ίπποι)

Ευχαριστώ

Βασίλης

yorpapadopoulos
24-10-2009, 19:25
Ορμώμενος απο ένα σχόλιο του Νίκου που έκανε στο Π.Ν. για το υγρασιόμετρο όπου προειδοποιεί να μήν έχει νερά το σκάφος απο μέσα γιατί αλλιώς η ένδειξη του μηχανήματος θα είναι εσφαλμένη.

Θέλω να ρωτήσω εαν ενα πολυεστερικό σκάφος είναι συνηθισμένο να τραβάει νερά απο μέσα. Έχω ενα Jeanneau Sun Fast 20 και κάθε φθινόπωρο που το βγάζω έξω τραβάω 2-3 κουβάδες νερό απο τη γάστρα με σφουγγάρι (μόνο εκεί που φτάνει το χέρι μου απο κάποιες εσωτερικές τρύπες με καπάκι).

Προφανώς μένει κι άλλο νερό που δεν μπορώ να απομακρύνω και τα αφήνω όλα ανοιχτά για να στεγνώσει.

1. Δε μπορώ να καταλάβω απο πού εισχωρεί τόσο νερο - μήπως είναι υγρασία?
2. Στάσιμο νερό απο μέσα τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει στο σώμα του σκάφους? Όσμωση?

Το σκάφος είναι του 1994. Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη / συμβουλή..

Ευχαριστώ
Γιώργος

NIKOS347
25-10-2009, 07:57
KALIMERA GIORGO KATARXAS PREPEI NA MAS PEIS AN EXEIS ESOLEMBIA H EKSOLEMBIA KAI STIS DYO PERIPTOSEIS MPOREI NA BALEI THALASSA MESA AN EXEIS ESOLEMBIA TOTE TA NERA AYTA EINAI APO THN SALAMASTRA, AN EXEIS EKSOLEMBIA TOTE POLY PITHANON NA MPAINOYN APO THN TRYPA POU PERNANE TA KALODIA KAI H NTISA TOU TIMONIOY (MONO OTAN KANEIS OPISTHEN )
ISOS KAI NA MPAINOYN APO KAPOIO KAPAKI BROXINA NERA TA OPOIA SYMIOTEON EINAI KAI TA PIO EPIKYNDYNA GIATI EINAI APIONISMENA KAI SYMBALOYN STHN OSMOTIKH DIADIKASIA PIO DRASTIKA OTAN MENOUN STASIMA. OSMOSI MPOREI NA PAROYSIASTEI STO ESOTERIKO TOU SKAFOYS 1. AN TO ESOTERIKO DEN EINAI BAMENO TOYLAXISTON ME TOP COAT KAI EINAI GYMNOS POLYESTERAS 2. AN AFISOYME TA STASIMA NERA MESA GIA MEGALO XRONIKO DIASTIMA XORIS POTE NA TA STRAGIKSOYME.
KALO EINAI OTAN TRABAS TO SKAFOS EKSO KAI KANEIS TIS ERGASIES KSEXIMONIASMATOS NA TOY RIXNEIS LIGO NERAKI APO THN BRYSH NA TA AFHNEIS 5-10 LEPTAKIA KAI NA STEGNONEIS ME ENA SFOYGGARI TIS SENTINES EPEITA ASTO ANOIXTO NA KYKLOFOREI AERAS GIA NA STEGNOSEI KALITERA AYTO SYMBALEI STO NA DIALIONTAI TA OKSIKA OKSEA POY DIMIOYRGOYNTAI KATA THN OSMOTIKH DIADIKASIA .
ESOTERIKA GIA NA KATALABOYME AN EXOYME OSMOSI EPEIDH DEN YPARXEI H IMIDIAPERATI MEBRANH(GEL COAT) OPOTE DEN MPOROUME NA DOYME FOYSKES O MONOS TROPOS EINAI ME THN MYRODIA!!AN TA ESOTERIKA MERH MYRIOYN ASXHMA TOTE YPARXEI OSMOSH KAI EPEIDEI DEN MPOROYME NA EPEMBOYME MESA TO MONO POY MPOROYME NA KANOYME EINAI KALO KSEPLYMA ME KAYTO NERO KAI STEGNOMA ME KYKLOFORIA AERA .
EYXOMAI NA BOHTHISA
FILIKA NIKOS

yorpapadopoulos
25-10-2009, 19:23
Γεια σου Νίκο, Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το σκάφος μου είναι ένα μικρό ιστιοφόρο που έχει εξωλέμβια χωρίς τιμόνι = χωρίς ντίζες κτλ.

Βρήκα ένα σπασμένο καπάκι καταστρώματος που μπορεί να έπαιρνε νερά όπως βρήκα και ένα καπάκι χωρίς το λαστιχάκι του να το στεγανοποιεί. Και τα 2 δικαιολογούν νερά που βρήκα στο πίσω διαμέρισμα / compartment του σκάφους.

Δεν μπορώ να καταλάβω απο πού μπήκαν τα νερά στο διαμέρισμα που περικλείει το κατάρτι, κάτω απο τη καμπίνα, καθώς αυτό είναι κλειστό με κανονική πόρτα!! όλα τα νερά είναι αλμυρά.

Το εσωτερικό του πολυεστέρα είναι "άγριο" μόνο σε σημεία. Κατα τα άλλα πολύ λείο και δε βρωμάει οξύ.

Στο ΠΝ έκανες καθόλου σε καράβι? Είμουν 20 μήνες στον Φορμίωνα (Αντιτορπιλικό).

Γιώργος

NIKOS347
01-11-2009, 07:53
KALHMERA SORY GIA THN KATHISTERISI ALLA PLAKOSE DOYLEIA
LOIPON TA NERA AYTA AFOY EINAI THALASSINA MALLON MPAINOYN APO THN GASTRA SOY O TROPOS GIA NA ELEKSEIS THN GASTRA EINAI NA RIKSEIS NERA APO MESA ME ENA LASTIXO STA SHMEIA POY EXEI TRYPHTHEI H GASTRA OPOS OI BIDES STHN KARINA KAI TA THROUGH HALL RIKSE MEGALI POSOTHTA AKRIBOS APO PANO KAI BALE KAPOION APO THN EKSO PLEYRA NA PARATHREI GIA YGRASIES POY PITHANON NA EMFANISTOYN MONO ETSI MPOREIS NA TO BREIS.

NIKOS347
01-11-2009, 08:02
STO PN DOYLEYA STO SYNCRO LIFT H DOYLEIA MOY HTAN ENYSXHSEIS KOYBERTON ME FRP KAI ELEGXOS YFALON STA PLASTIKA PLOIA GIA OSMOSEIS CRACS DEN EIMAI MONIMOS HMOYN KATI SAN EKSOTERIKO SYNERGEIO OMOS EPIDEI PARAKOLOYTHOYSA SYNEXEIA SEMINARIA APO THN TEXNIKH YPHRESIA DIALEGAN SYNEXOS EMENA. TA MONA TAKSIDIA POY EKANA HTAN TA DOKIMASTIKA TON PLOION!!!!

pink floyd
08-12-2009, 16:08
Καλησπέρα,δεν έχω πρόβλημα όσμωσης γιατί ακόμα δεν έχω σκάφος!!Αλλά επειδή προτίθεμαι να αποκτήσω ένα 25ράκι (od-platu 25) έχω ένα θεματάκι! Αυτά τα σκάφη είναι αμοράβιαστα,τίποτα πάνω απο το geal coat γιατί τα χρησιμοποιούν κυρίως για class kai match race se coastal διαδρομές,οπότε και τα βάζουν-βγάζουν με γερανάκι.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω γερανό κοντά μου και σκέφτομαι τα πιθανά σενάρια.1. Να πληρώνω γερανό κάθε φορά 2.Να το μοραβιάσω,αλλά με κάποια πολύ καλή μοράβια.Ξέρω ότι εξαρχής θα έχω ντεζαβαντάζ στους αγώνες της κλάσης,αλλά θα ήθελα να βρώ ένα σχετικό πίνακα που να παρουσιάζονται οι σχετικές διαφορές μεταξύ μοραβιασμένης και αμοράβιαστης γάστρας.Να δω στην τελική την αναλογία κόστος γερανού-απώλεια απόδοσης.Γνωρίζετε κάτι επ αυτού ή κάποιο σχετικό εξειδικευμένο προϊόν???Η τρίτη λύση είναι το σκάφος να παραμένει στο νερό και να καθαρίζετε η γάστρα στη θάλασσα πολύ συχνά.Το μάξιμουμ της παραμονής τους στη θάλασσα δεν θα είναι πάνω απο 45-50 μέρες ανά φορά.

emmanoss
13-12-2009, 11:46
Γειά και χαρά!
Μπορώ να σου πώ τη γνώμη μου μονο για την τρίτη λύση.Νομίζω οτι το διάστημα αυτο των 45-50 ημερών, είναι μεγάλο και κατά περίπτωση, με τις υποχρεώσεις που λίγο πολύ ολοι έχουμε, μπορεί να γίνει εύκολα μεγαλύτερο.
Ακόμα και αν αυτό δε συμβεί, 50 ημέρες στο "κατάληλο" περιβάλον, είναι αρκετές. (Στο ίδιο λιμάνι, παρατηρούνται διαφορές στο χορτάριασμα σε σκάφη -με την ίδια μουράβια- απο μια πλωτή σε μια άλλη.....)

Κουμπαρος
05-05-2014, 13:13
Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί η παλιά σκληρή (όχι μαλακή αυτοκαθαριζόμενη) μουράβια χωρίς να πειραχτεί η εποξική μπογιά; Κάτι ξύστρα που υπάρχουν στην αγορά θα αφαιρέσουν τα πάντα. Τρίψιμο με τριβείο προσεκτικά ίσως αποτελεί λύση αλλά το στεγνό τρίψιμο όσο και να προφυλαχτείς είναι ότι χειρότερο για την υγεία. Κάποιος άλλος τρόπος; Κάτι χημικά που κυκλοφορούν, αφαιρούν μόνο την μουράβια ή και τυχών εποξική μπογιά;