PDA

Επιστροφή στο Forum : G.A. Ferries



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

thanos75
11-06-2009, 15:09
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας έχουν προγραμματίσει για αύριο στις 10.00 οι ναυτικοί της GA έξω από το ΥΕΝ για την μη καταβολή των δεδουλευμένων τους!

DimitrisT
11-06-2009, 16:47
Τέλος φαίνεται ότι παίρνει η ταλαιπωρία των ναυτικών της G.A.Ferries σύμφωνα με το marinews . (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8645)

xidianakis
11-06-2009, 20:45
συγγνωμη για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω, αλλα ολα αυτα που περιεχουν την προταση "εχουν παρει τον δρομο...." ειναι ολα μαλ..κιες... μονο που ακουω να το λενε τα δηθεν σοβαρα προσωπα απο τα ΥΕΝ, κτλ, μου σηκωνετε η τριχια 10 ποντους.. θελω να περασω το μηνυμα, πως αυτα που λενε τωρα, για τα χρηματα που εχουν βρει τον δρομο τους, τα ακουμε εδω και τουλαχιστον 6 μηνες... κ παλι συγγνωμη για την εκφραση μου..

xidianakis
12-06-2009, 08:50
τελικα εχουμε κανενα νεο? πηραν τα χρηματα τους οι ναυτικοι? ποτε θα αρχησουν δρομολογια τα πλοια?

marsant
12-06-2009, 09:53
τελικα εχουμε κανενα νεο? πηραν τα χρηματα τους οι ναυτικοι? ποτε θα αρχησουν δρομολογια τα πλοια?

Οι ναυτικοι θα τα παρουν τα χρηματα τους μεχρι αυριο σιγουρα, οπως ξερετε ηδη απο το Νατ μεσω του ΥΕΝ απο αυτα που χρωσταγε το υπυργειο στην G.A FERRIES.Δρομολογια λογικα θα ξεκινησουν τα πλοια την Δευτερα.

xidianakis
12-06-2009, 11:35
marsant, θα ξεκινησουν ολα τα πλοια απο την αλλη εβδομαδα?

marsant
12-06-2009, 12:06
marsant, θα ξεκινησουν ολα τα πλοια απο την αλλη εβδομαδα?

Οχι ολα με τπτ.ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ-ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ-ΡΟΜΙΛΝΤΑ-ΜΙΛΕΝΑ- προσωρινα θα ειναι εκτος μαχης:D.Αντιθετως ΜΑΡΙΝΑ-ΡΟΔΑΝΘΗ-ΝΤΑΛΙΑΝΑ θα ξεκινησουν σταδιακα.

MILTIADIS
12-06-2009, 13:42
το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ειδικα νομιζω οτι δεν θα ξανακανει δρομολογια,οποτε θα ειναι παραπανω απο προσωρινα εκτος μαχης!;)

gtogias
12-06-2009, 13:49
το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ειδικα νομιζω οτι δεν θα ξανακανει δρομολογια,οποτε θα ειναι παραπανω απο προσωρινα εκτος μαχης!;)

Αν καταλαβαίνω καλά αναφέρεσαι στη μη συμμόρφωση με τη Στοκχόλμη, σωστά? Μα αυτή έχει καταλητκική ημερομηνία την 1η Οκτωβρίου του 2010. Γιατί να μην ταξίδέψει τουλάχιστον την καλοκαιρινή περίοδο?

Εκτός αν υπάρχει και τίποτε άλλο.

xidianakis
12-06-2009, 14:32
Αν καταλαβαίνω καλά αναφέρεσαι στη μη συμμόρφωση με τη Στοκχόλμη, σωστά? Μα αυτή έχει καταλητκική ημερομηνία την 1η Οκτωβρίου του 2010. Γιατί να μην ταξίδέψει τουλάχιστον την καλοκαιρινή περίοδο?

Εκτός αν υπάρχει και τίποτε άλλο.
οπως εχει αναφερει κ ενας φιλος μας στο θεμα του πλοιου ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, ειναι πολυ "φαγανα" δηλ εχει μεγαλη καταναλλωση σε καυσημο, ενω το γκαραζ του ειναι πολυ μικρο για το μεγεθος του... αρα ειναι ασυμφερο, οχι μονο για την GA αλλα απο ολες τις εταιριες, ειδικα τωρα που τα καυσημα ειναι στα υψη!!

gtogias
12-06-2009, 14:37
οπως εχει αναφερει κ ενας φιλος μας στο θεμα του πλοιου ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, ειναι πολυ "φαγανα" δηλ εχει μεγαλη καταναλλωση σε καυσημο, ενω το γκαραζ του ειναι πολυ μικρο για το μεγεθος του... αρα ειναι ασυμφερο, οχι μονο για την GA αλλα απο ολες τις εταιριες, ειδικα τωρα που τα καυσημα ειναι στα υψη!!

Ε, δεν είναι και στα ύψη. Μην κοιτάς την αμόλυβδη. Συνολικά είναι περίπου στα μισά (και κάτι) της περσινής ψηλής τιμής του Ιουλίου. Το κυκλοφορούσε δηλαδή όλη την χαμηλή περίοδο και τώρα που μπορεί και να το γεμίσει θα το αφήσει να κάθεται?

Η αίσθηση μου είναι ότι δεν έχει πια το κουράγιο να κονταροχτυπηθεί με τον όποιο ανταγωνισμό υπάρχει χωρίς την κάλυψη των επιδοτήσεων.

douzoune
12-06-2009, 19:40
Η Ρομίλντα πάει Βόλο-Σποράδες? Τι λένε αυτοί που ξέρουν περισσότερα?
http://tvradio.ert.gr/radio/local_Details.asp?id=2169&newsid=455094
http://www.volos-city.gr/default.aspx?id=29481&nt=103
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστες πηγές (είναι και του περασμένου μήνα) αλλά μιλάει(η δεύτερη) για έγκριση από ΣΑΣ.

captain 83
12-06-2009, 23:21
Όταν έγινε το ΣΑΣ και πήρε έγκριση το ΡΟΜΙΛΝΤΑ είχαν βοήξει οι τοπικές εφημερίδες ότι φέτος θα υπήρχε η καλύτερη ακτοπλοική σύνδεση των νησιών με τον Βόλο και τον Άγιο Κωνσταντίνο, χωρίς όμως να υπολογίζουν τα οικονομικά προβλήματα της εταιρείας.

xidianakis
13-06-2009, 07:30
τελικα με τα πλοια ΜΙΛΕΝΑ, ΑΝΘΗ, JET, ΝΤΑΛΙΑΝΑ, τι θα απογινει? θα ξαναταξιδεψουν?

speedrunner
13-06-2009, 09:07
Η ΕΕΑ κάνει λόγω για επιλεκτική πολιτική υπέρ συγκεκριμένων εταιρειών και ειδικές ρυθμίσεις υπέρ αυτών.

Φωτό από το Αρχείο ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΡΙΣΤΑΚΗ

Μπορεί το Δ.Σ. του Ναυτικού Απομαχικού Ταμείου στην έκτακτη συνεδρίασή του να ενέκρινε τη σύμβαση εκχώρησης μεταξύ ΠΝΟ-GA Ferries για την καταβολή των δεδουλευμένων στα πληρώματα της ακτοπλοικής εταιρείας ύψους 1,3 εκ.ευρώ από τις επιδοτήσεις του ΥΕΝΑΝΠ, όμως δεν υπήρξε ομοφωνία.

Η αρνητική ψήφος ήταν από τον εκπρόσωπο της Ένωσης Επιχειρήσεων Ακτοπλοΐας, ο οποίος μάλιστα προσκόμισε στο Δ.Σ. και επιστολή την οποία υπογράφουν ο πρόεδρος της Ένωσης, Απόστολος Βεντούρης και ο γενικός γραμματέας, Μανώλης Γαλανάκης. Στην επιστολή υπάρχει το σκεπτικό με το οποίο η ΕΕΑ έριξε την αρνητική ψήφο.

Η ΕΕΑ κάνει λόγω για επιλεκτική πολιτική υπέρ συγκεκριμένων εταιρειών και ειδικές ρυθμίσεις υπέρ αυτών, «με την επίκληση του δήθεν συμφέροντος των εργαζομένων δεν είναι σύννομη και δεν αίρει τον άδικο και παράνομο χαρακτήρα μιας τέτοιας απόφασης. Σας εφιστούμε την προσοχή επί όλων των ανωτέρω».

Όπως επισημαίνει η ΕΕΑ «με σειρά αποφάσεων του ΥΕΝΑΝΠ στο παρελθόν οι αρμόδιες υπηρεσίες αρνήθηκαν ανάλογους διακανονισμούς προς πληρωμή οφειλομένων ποσών, υπέρ ΚΑΕΟ και επίναυλου με αποτέλεσμα να οδηγηθούν κάποιοι πλοιοκτήτες σε οικονομική καταστροφή».



www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8659)

marsant
13-06-2009, 09:14
Oλα τα λεφτα η αρνηση του κυριου Βεντουρη,δεν υπολογιζει οτι οι οικογενειες θα πληρωουν αλλα στο οτι η G.A Ferries ευνωειται....Ενα μεγαλο ελεως δηλαδη,λες και αυτα τα λεφτα δεν ειναι τα χρωστουμενα που οφειλε το κρατος στην G.A ferries, λες και τα χαριζει το κρατος....Με αυτα που λεει και κανει ο κυριος Βεντουρης πως να μην αποχωρησουν απο την ενωση εφοπλιστων ολες οι εταιριες?Αλλα συγνωμη εχει μεινει η HSW-ANEK-ΝΕΛ.............

Speedkiller
13-06-2009, 11:28
Oλα τα λεφτα η αρνηση του κυριου Βεντουρη,δεν υπολογιζει οτι οι οικογενειες θα πληρωουν αλλα στο οτι η G.A Ferries ευνωειται....Ενα μεγαλο ελεως δηλαδη,λες και αυτα τα λεφτα δεν ειναι τα χρωστουμενα που οφειλε το κρατος στην G.A ferries, λες και τα χαριζει το κρατος....Με αυτα που λεει και κανει ο κυριος Βεντουρης πως να μην αποχωρησουν απο την ενωση εφοπλιστων ολες οι εταιριες?Αλλα συγνωμη εχει μεινει η HSW-ANEK-ΝΕΛ.............

H αλήθεια είναι πως κάπου έχει δίκιο σ αυτά που λέει...Ομως το σημαντικό είναι να πληρωθούν οι άνθρωποι αυτοί κ πως για μένα το κάνει μόνο κ μόνο για να δυσκολέψει την ζωή της GA και τίποτα περισσότερο....Καλό θα είναι λοιπόν να έχει μια ευνοική μεταχείρηση η GA αυτήν τη φορά!

marsant
13-06-2009, 12:42
H αλήθεια είναι πως κάπου έχει δίκιο σ αυτά που λέει...Ομως το σημαντικό είναι να πληρωθούν οι άνθρωποι αυτοί κ πως για μένα το κάνει μόνο κ μόνο για να δυσκολέψει την ζωή της GA και τίποτα περισσότερο....Καλό θα είναι λοιπόν να έχει μια ευνοική μεταχείρηση η GA αυτήν τη φορά!

Δεν εχει πουθενα δικιο και δεν ειναι σωστα επιχειρηματα αυτα που λεει.Δηλαδη τι?, επειδη εκλεισαν τα προηγουμενα χρονια εταιρειες το ιδιο πρεπει να συμβαινει και τωρα???Στο φιναλε μιλαει για βοηθεια του ΥΕΝ ως προς τι ομως?Το ιδιο το ΥΕΝ με τα 9.000.000.ευρω που χρωασταγε εφτασε σε αυτη την κατασταση την εταιρια και στην τελικη δεν την βοηθησε ,τα χρωστουμενα εδωσε και μαλιστα χρωσταει και αλλα.Ας κλεισει η G.A να κλεισει μετα η KALISTI να παρει σειρα και η ΛΑΝΕ και ολα μια χαρα μετα.Αντι να γινονται καλυτερα τα πραγματα για να μην βαζουν λουκετο οι εταιριες και μενουν στο δρομο οικογενειες, εχει επιχειρηματα απο το παρελθον......Οπως το λες φιλε Κωστα ας εχουν ευνωικη μεταχειρηση οι εταιριες που εχουν προβλημα, γιατι εκτος οτι εξυπηρετουν νησακια, τρωνε ενα κομματι ψωμι οι οικογενειες.Δεν χρειαζεται να ευνωειται συνεχεια η ΑΝΕΚ και να τις ανοιγουν πορτες παντου.

Speedkiller
13-06-2009, 12:55
Δεν εχει πουθενα δικιο και δεν ειναι σωστα επιχειρηματα αυτα που λεει.Δηλαδη τι?, επειδη εκλεισαν τα προηγουμενα χρονια εταιρειες το ιδιο πρεπει να συμβαινει και τωρα???Στο φιναλε μιλαει για βοηθεια του ΥΕΝ ως προς τι ομως?Το ιδιο το ΥΕΝ με τα 9.000.000.ευρω που χρωασταγε εφτασε σε αυτη την κατασταση την εταιρια και στην τελικη δεν την βοηθησε ,τα χρωστουμενα εδωσε και μαλιστα χρωσταει και αλλα.Ας κλεισει η G.A να κλεισει μετα η KALISTI να παρει σειρα και η ΛΑΝΕ και ολα μια χαρα μετα.Αντι να γινονται καλυτερα τα πραγματα για να μην βαζουν λουκετο οι εταιριες και μενουν στο δρομο οικογενειες, εχει επιχειρηματα απο το παρελθον......Οπως το λες φιλε Κωστα ας εχουν ευνωικη μεταχειρηση οι εταιριες που εχουν προβλημα, γιατι εκτος οτι εξυπηρετουν νησακια, τρωνε ενα κομματι ψωμι οι οικογενειες.Δεν χρειαζεται να ευνωειται συνεχεια η ΑΝΕΚ και να τις ανοιγουν πορτες παντου.


Σ αυτό των περί ΑΝΕΚ συμφωνώ απόλυτα!!!Κ όντως το υπουργείο εχει δυσκολεψει τη ζωή της GA για αυτό κ καλά θα κάνει κ υπάρχει πιο "ευνοική" μεταχείριση!Αλλα αν μια εταιρεία δεν μπορεί να ανταπεξέλθει μήπως είναι καλύτερα να το κλεισει το μαγαζάκι?Δεν νομίζω πως κ οι ναυτικοί νιώθουν κ τόσο άνετα να δουλεύουν σε εταιρείες που αυριο μπορεί να κλείσουν κ να τους χρωστούν κιόλας!Κ δεν αναφέρομαι στην GA,μιλάω πιο γενικά!Η λογική του να μην κλεινουν τέτοιου είδους εταιρείες είναι δίκοπο μαχαίρι δεν νομίζεις?

Thanasis89
13-06-2009, 13:16
Μαρίνο μια χαρά τα λες ! Διαλέγεις στρατόπεδο ή μένεις αμέτοχος (G.A. Ferries) και παλεύεις κόντρα σ' αυτούς που παίζουν παιχνίδι με σημαδεμένα χαρτιά !
Κώστα μια συγκεντρωτική ακτοπλοΐα δεν οφελεί κανέναν ! Δεν φταίει η G.A. και η κάθε G.A. αν τα "ζώα" (συγνώμη για την λέξη αλλά έτσι τα βλέπω) κοιτάνε να τρώνε και να γεμίζουν τα στομάχια τους ! Μην βλέπετε ηγετικές μορφές σε εταιρείες επιτέλους ! Δείτε οικογένειες δείτε ανθρώπους που παλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί ! Γυρνάνε μέρες ολόκληρες το Αιγαίο ! Δεν είναι καλό πράγμα η ανεργία και δεν μπορεί μια εταιρεία όσο μεγάλη κι αν είναι να απορροφήσει τόσο κόσμο ! Αυτά μέχρι εδώ...

Speedkiller
13-06-2009, 13:31
Μαρίνο μια χαρά τα λες ! Διαλέγεις στρατόπεδο ή μένεις αμέτοχος (G.A. Ferries) και παλεύεις κόντρα σ' αυτούς που παίζουν παιχνίδι με σημαδεμένα χαρτιά !
Κώστα μια συγκεντρωτική ακτοπλοΐα δεν οφελεί κανέναν ! Δεν φταίει η G.A. και η κάθε G.A. αν τα "ζώα" (συγνώμη για την λέξη αλλά έτσι τα βλέπω) κοιτάνε να τρώνε και να γεμίζουν τα στομάχια τους ! Μην βλέπετε ηγετικές μορφές σε εταιρείες επιτέλους ! Δείτε οικογένειες δείτε ανθρώπους που παλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί ! Γυρνάνε μέρες ολόκληρες το Αιγαίο ! Δεν είναι καλό πράγμα η ανεργία και δεν μπορεί μια εταιρεία όσο μεγάλη κι αν είναι να απορροφήσει τόσο κόσμο ! Αυτά μέχρι εδώ...


Δεν συμφωνώ αγαπητέ Θανάση!Κ ούτε εσύ θα συμφωνούσες αν ήσουν ανάμεσα σε αυτούς που έιναι απλήρωτοι-αιχμάλωτοι μιας εταιρείας μιας κ αν φύγουν=ανεργία ή αν μείνουν=αβέβαιο μέλλον...!Δεν είπα πως συγκεντρωτική ακτοπλοία βοηθά!!!Αυτό που λεώ είναι πως "αρρωστημένες" καταστάσεις που διαιωνίζονται δεν θα βγουν σε καλό!Βλέπε Ολυμπιακή κλπ...

Thanasis89
13-06-2009, 13:45
Δεν συμφωνώ αγαπητέ Θανάση!Κ ούτε εσύ θα συμφωνούσες αν ήσουν ανάμεσα σε αυτούς που έιναι απλήρωτοι-αιχμάλωτοι μιας εταιρείας μιας κ αν φύγουν=ανεργία ή αν μείνουν=αβέβαιο μέλλον...!Δεν είπα πως συγκεντρωτική ακτοπλοία βοηθά!!!Αυτό που λεώ είναι πως "αρρωστημένες" καταστάσεις που διαιωνίζονται δεν θα βγουν σε καλό!Βλέπε Ολυμπιακή κλπ...

Σωστός Κώστα ! Συμφωνώ Απόλυτα ! Αλλά όπως και στην Ολυμπιακή κάποιος έσπρωξε την κατάσταση για να φτάσει εκεί και να εξελιχθεί έτσι ! Μυρίζει μεθόδευση ! χιχιχιχι

DAFEL
13-06-2009, 14:17
ΟΣΟΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΤΗ ΜΙΑΟΥΛΗ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ. ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΓΝΩΣΤΟΙ.ΑΓΟΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΕΙΕΣ ΠΛΑΤΕΣ ΠΕΤΥΧΕΣ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΠΤΑ ΜΑΚΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΞΕΚΟΠΡΙΣΜΑ.

speedrunner
15-06-2009, 19:30
Σε εξέλιξη βρίσκεται η διαδικασία καταβολής των δεδουλευμένων στα πληρώματα της G.A. Ferries από το ΝΑΤ μετά την υπογραφή της σύμβασης εγχώρησης μεταξύ ΠΝΟ και της πλοιοκτήτριας εταιρείας. Η αρχή έγινε το μεσημέρι με το πλήρωμα του Μιλένα (φωτό).

Σύμφωνα με πληροφορίες του Marinews.gr η καθυστέρηση που παρατηρήθηκε οφείλεται στις γραφειοκρατικές διαδικασίες που έπρεπε να ακολουθηθούν για να είναι σύννομη η διαδικασία.
Όλο το Σαββατοκύριακο στελέχη του ΝΑΤ , της GA Ferries, της ΠΝΟ και του Σωματείου Λογιστών ήλεγξαν όλα τα στοιχεία προκειμένου να προσδιοριστούν επακριβώς τα ποσά για κάθε έναν ναυτικό και να εκδοθούν οι επιταγές. Εγινε έλεγχος σε έναν προς έναν τους λογαριασμούς.

www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8677)

xidianakis
16-06-2009, 09:37
μετα την καταβολη των πρωτων χρηματων, εχουμε κανενα νεο για την εταιρια, τα πλοια κ τα δρομολογια?

Leo
17-06-2009, 13:36
Καλά Νέα.
Διαβάστε εδώ (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8698) απο το Marinews

Αναλυτικά το κέιμενο

Ελευθεροπλοϊα στα ε/γ-ο/γ Μιλένα-Μαρίνα και συνέχιση επίσχεσης εργασίας στο Sardinia Vera
17/6/2009
Σε δύο πλοία της G.A.Ferries δόθηκε ελευθεροπλοϊα. Πρόκειται για τα ΜΙΛΕΝΑ και ΜΑΡΙΝΑ.
Για το δεύτερο πλοίο δόθηκε το οκ από την εταιρεία SANCO που είχε καταθέσει χθες ασφαλιστικά μέτρα για συντηριτική κατάσχεση.
Παράλληλα, σύμφωνα με την ενημέρωση του ΥΕΝ, συνεχίζεται η επίσχεση εργασίας στο πλοίο Sardinia Vera.

DAFEL
17-06-2009, 14:38
ΑΜΑΝ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ Ο ΠΥΓΜΑΧΟΣ

xidianakis
17-06-2009, 17:42
τωρα που "ελευθερωθηκαν" τα πλοια τοης εταιριας, υπαρχει περιπτωση να παρει την γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη? το λεω γιατι ειχε περασει απο το μυαλο μου οτι ο λογος που δεν πηρε την γραμμη ηταν η απεργεια..

Akis Dionisis
17-06-2009, 18:06
τωρα που "ελευθερωθηκαν" τα πλοια τοης εταιριας, υπαρχει περιπτωση να παρει την γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη? το λεω γιατι ειχε περασει απο το μυαλο μου οτι ο λογος που δεν πηρε την γραμμη ηταν η απεργεια..

Τότε είναι που θα δηλώσει πτώχευση η εταιρία.. και ξέρεις γιατί?
Γιατί οι μοναδικοί επιβάτες θα είναι το πλήρωμα... :rolleyes:

xidianakis
17-06-2009, 19:07
μην το παρατραβαμε κιολας... υπαρχουν πολλοι οδηγοι φορτηγων που θα ταξιδευουν με το πλοιο αν μπει!

captain 83
17-06-2009, 19:12
Με τα FLYING CAT της ΕΛΛΕΝΙΚ θα της μαζέψει πολύ κόσμο προς και απο Σποράδες.

xidianakis
17-06-2009, 19:15
αν εχει μποφωρακια ομως, θα ειναι απελπισια!! κ δεν θα μπορει να βαζει φορτηγα μεσα το ταχυπλοο, μιας κ η γραμμη στιριζετε κατα 60% απο τα φορτηγα -ειδικα τον χειμωνα-.

captain 83
17-06-2009, 19:20
Για επιβάτες μίλησα μόνο. Την κίνηση των φορτηγών την είδαμε και τη συζητήσαμε αλλού. Και μάλλον είναι αποθαρρυντική για να καταλήξει η γραμμή να είναι άγονη. Μεταξύ φλαινγκ κατ και γ.α. ο επιβάτης θα κοιτάξει να φτάσει γρηγορότερα, μιας και ο αγούδημος δε θα έχει το εισητήριο τζάμπα.

xidianakis
17-06-2009, 19:22
οχι ομως κ οτι η χελλενικ σε ταξιδευει με χαμιλες τιμες!!!!:rolleyes: τα εισητηρια ειναι πανακριβα!! 50+ ευρω απο ηρακλειο!!

captain 83
17-06-2009, 19:26
Ναι αλλα με την ΕΛΛΕΝΙΚ ξέρει ότι σε 4 κ μισλη ώρες θα είναι Σκιάθο και όχι 10 που ήθελε πέρυσι το ΜΙΛΕΝΑ και μάζευε την καθυστέρηση του αιώνα. Και με συνθήκες πολύ καλύτερες των γ.α. φερριες.

xidianakis
18-06-2009, 09:41
το καθε ειδος πλοιου κ για τη χρηση του! το μιλενα ειναι ε/γ-ο/γ πλοιο, κανει για ολες τις χρησεις! τα ταχυπλοα ειναι κατι σαν τα λεωφορια.!!

captain 83
18-06-2009, 10:15
Καλύτερα λεωφορείο παρά αραμπάς........Εγώ τα πράγματά μου δεν τα ξαναβάζω πάνψ στην λιγδιασμένη παλέτα του ΝΤΑΛΙΑΝΑ, η οποία θεωρείται ότι είναι χώρος που τοποθετούν βαλίτσες. Εκτός από καραβολάτρης είμαι και επιβάτης και θέλω να πηγαίνω αξιοπρεπώς.

BEN BRUCE
18-06-2009, 10:21
Καλύτερα λεωφορείο παρά αραμπάς........Εγώ τα πράγματά μου δεν τα ξαναβάζω πάνψ στην λιγδιασμένη παλέτα του ΝΤΑΛΙΑΝΑ, η οποία θεωρείται ότι είναι χώρος που τοποθετούν βαλίτσες. Εκτός από καραβολάτρης είμαι και επιβάτης και θέλω να πηγαίνω αξιοπρεπώς.


Δηλαδη αν ειναι λιγδιασμενη η παλετα τοτε το ολον ειναι ακαταλληλο?Για να καταλαβω αν το πορτ μπαγκαζ ειναι βρωμικο αυτο καθιστα το αυτοκινητο απαραδεκτο?Εχουμε περασει και κατοχη και καποιος ειχε πει οτι οι ελληνες πολεμανε σαν λιονταρια!Αν κολαμε σε αυτα τα μικροπραγματα πολυ φοβαμαι οτι εχουμε χασει το αλατι μας σαν λαος και δεν θα ξαναπολεμισουμε σαν λιονταρια

Naias II
18-06-2009, 12:52
Κοίταξε BEN δεν είναι κακοπροαίρετη η δήλωση του captain 83.
Το πλοίο σαφώς και δεν καθίσταται ακατάλληλο αλλά το να είναι ένα πλοίο νοικοκυρεμένο έχει μεγάλη σημασία. Τίθεται θέμα σεβασμού:εταιρείας και επιβάτη. Είμαστε στη εποχή του 2009 και σαφώς σαν επιβάτες απαιτούμε και πρέπει να υπάρχει η εξέλιξη στη ναυτιλία μας.

captain 83
18-06-2009, 14:35
Σοφή κουβέντα είπες Naias II. Σεβασμός του επιβάτη. Λέξη που από τείνει να εξαφανιστεί και θα κοσμεί πλέον το λεξιλόγιο και όχι τους χαρακτήρες των ανθρώπων (μην το πάρει κανείς προσωπικά). Ακόμη και καθαρή να ήταν η παλέτα κ. BEN εγώ δε θα δεχόμουν να βάλω τα πράγματά μου εκεί πάνω όταν την σήμερον ημέρα υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να αποθηκεύσεις πράγματα από το να καταφεύγεις σε μεθόδους που παραπέμπουν στην κατοχή. Εντάξει, εμένα μ άρεσε και ταξίδευα με το ΝΤΑΛΙΑΝΑ και όχι με το FLYING CAT. Αλλά ήταν πολλά τα άσχημα σχόλια που άκουγα για την κατάσταση του πλοίου. Και οι τουαλέτες ήταν στο χάλι τους και έτρεχαν από παντού νερά.

Δεν μίλησα πουθενά περί ακαταλληλότητας του πλοίου. Επειδή αυτά τα πλοία μεταφέρουν και ανθρώπους που δεν είναι καραβολάτρες (και είναι η πλειοψηφία) καλό θα ήταν να τα συμμορφώσουν λίγο (αν ξαναταξιδέψουν). Τα είδαμε και τα καουμποϊλίκια του Αγούδημου με το ΤΖΕΤ ΦΕΡΡΥ. Εν μια νυκτί βάφτιζε την οικονομική θέση BUSSINESS και την επόμενη μέρα ξανά οικονομική. Αυτός είναι ο σεβασμός προς τον επιβάτη.

maggiora
18-06-2009, 15:54
Ολοι εχετε δικιο απο την οπτικη γωνια που το εξεταζετε....

Εγω θα ελεγα ας ξεκινησουν με το καλο(ολα τα πλοια)....να δουλεψει ο κοσμος που δεν φταιει τιποτα.....και οι επιβατες ας εχουν την δυνατοτητα επιλογης...!!!

Προσωπικα εχω ταξιδεψει και με τα δυο ειδη πλοιων FLYING CAT,συμβατικα
και ως επιβατης και ως πληρωμα.........

Ας ελπισουμε οτι θα ξεκινησουν και ας ειμαστε εμεις εδω να τα κρινουμε...

ΦΙΛΙΚΑ

captain 83
18-06-2009, 16:27
Δυστυχώς η G.A. FERRIES κατάντησε να κρατιέται στην ζωή μόνο με ενέσεις και ευθύνονται πολλοί γι΄ αυτό, και η εταιρεία και οι αρχές. Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο. Σήμερα είναι το ΝΑΤ που μπορεί να δώσει την όποια χείρα βοηθείας στην G.A. Αύριο ίσως κάποιος άλλος. Μέχρι πότε όμως;

maggiora
18-06-2009, 17:44
Δυστυχώς η G.A. FERRIES κατάντησε να κρατιέται στην ζωή μόνο με ενέσεις και ευθύνονται πολλοί γι΄ αυτό

captain 83 Εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες.--

Καποτε ο Καπτα Μακης οταν ηταν στα καλα του προσεχε παρα πολυ και τα πληρωματα του και τους επιβατες του....!!Μιλαμε για τρομερες παροχες.--

Δυστηχως τα χρονια περασαν....αυτος μεγαλωσε....μεγαλωσαν και τα παιδια του ομως....!!!Για να μην το συνεχισω αλλο.... η κατασταση ειναι αυτη που εχει φτασει σημερα....!!!Ο Καπτα Μακης μεχρι το 2000 ειχε φορτηγα....!!!Αυτα κρατουσαν τα ακτοπλοικα...!!Οταν πηγε για σκραπ και τα τελευταια του η κατηφορα ηδη ξεκινουσε...---

Το αποτελεσμα ειναι να μην μπορει να πληρωσει τα πληρωματα του.Για οσους εχουν δουλεψει μ αυτην την εταιρια και ακουν τετοια πραγματα ειναι διπλο το χτυπημα.

ΦΙΛΙΚΑ

nickosps
18-06-2009, 22:26
Εγώ θα πω κάτι που αποτελεί προσωπική άποψη και εκτίμηση από αυτά που έχω διαβάσει, και αν κρίνουν οι moderators ότι πρέπει να το σβήσουν μπορούν να το κάνουν γιατί θα έχω βγει λίγο off topic. Στην Ελλάδα ζούμε, όλοι ξέρουμε ότι παίζονται παιχνίδια...Λοιπόν, πιστεύω ότι αν αλλάξει η κυβέρνηση τότε μπορεί η GA Ferries να ξαναδεί άσπρη μέρα... Αυτά... Ευχαριστώ:D

AIOLOS KENTERIS II
18-06-2009, 22:32
Εγώ θα πω κάτι που αποτελεί προσωπική άποψη και εκτίμηση από αυτά που έχω διαβάσει, και αν κρίνουν οι moderators ότι πρέπει να το σβήσουν μπορούν να το κάνουν γιατί θα έχω βγει λίγο off topic. Στην Ελλάδα ζούμε, όλοι ξέρουμε ότι παίζονται παιχνίδια...Λοιπόν, πιστεύω ότι αν αλλάξει η κυβέρνηση τότε μπορεί η GA Ferries να ξαναδεί άσπρη μέρα... Αυτά... Ευχαριστώ:Dαυτο ειναι το μονο σιγουρο φιλε nickosps..;)

Dimitrisvolos
18-06-2009, 22:45
Δέν ήξερα που να το δημοσιευσω και ειπα εδώ αφου μαλλον αφορα την εταιρέια . Σύμφωνα με την τοπική εφημερίδα "Θεσσαλια" το υπουργειο θα ναυλώσει πλοιο για μεταφορα λαθρομεταναστών .
44516

maggiora
19-06-2009, 07:55
Ισχύει και μάλον θα ειναι το Μιλενα.....;)

xidianakis
19-06-2009, 11:09
to milena 8a paei kata 80 me 90%..

dasent
19-06-2009, 11:56
pros to paron ksekinoun Rodanthi & Daliana simera...
gia na doume....

xidianakis
19-06-2009, 12:35
pros to paron ksekinoun Rodanthi & Daliana simera...
gia na doume....
pros ta pou exoun dromologia?

Leo
19-06-2009, 12:56
Φίλοι! να γράφουμε ελληνικά εδώ? Το επιβιβάλλουν άλλωστε και οι κανόνες (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=3) του φόρουμ. Σας ευχαριστώ!

dasent
19-06-2009, 13:56
ΡΟΔΑΝΘΗ: ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΣΙΚΙΝΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΑΝΑΦΗ
ΝΤΑΛΙΑΝΑ: ΣΠΟΡΑΔΕΣ

Τελικά ίσως και να μην φύγουν, δεν είναι όλα τα χαρτιά έτοιμα...

Leo
19-06-2009, 14:00
ΡΟΔΑΝΘΗ: ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΙΟ-ΣΙΚΙΝΟ-ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ-ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΑΝΑΦΗ
ΝΤΑΛΙΑΝΑ: ΣΠΟΡΑΔΕΣ

Τελικά ίσως και να μην φύγουν, δεν είναι όλα τα χαρτιά έτοιμα...

Όταν λέμε Σποράδες εννοούμε από Βόλο ή από Άγιο?

marsant
19-06-2009, 16:45
Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει καποιο πλοιο της εταιριας σημερα αλλα ουτε και αυριο.Το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησουν το ΜΙΛΕΝΑ και το ΜΑΡΙΝΑ και μαλλον την Δευτερα.Το ΡΟΔΑΝΘΗ με το βυθισμα που εχει και τα νερα που τραβαει δεν υπαρχει περιπτωση να μπει Σικινο-Φολεγανδρο, οποτε ενα απο τα ΜΙΛΕΝΑ-ΜΑΡΙΝΑ θα κανει το Παρο-Ναξο-Ιο-Σικινο-Φολεγανδρο-Σαντορινη-Αναφη.

DAFEL
19-06-2009, 17:18
ΦΙΛΕ Η ΡΟΔΑΝΘΑΡΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΤΑ99.9 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΠΟ22 Η24/6 ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΝΕΑ

AIOLOS KENTERIS II
19-06-2009, 18:33
Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει καποιο πλοιο της εταιριας σημερα αλλα ουτε και αυριο.Το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησουν το ΜΙΛΕΝΑ και το ΜΑΡΙΝΑ και μαλλον την Δευτερα.Το ΡΟΔΑΝΘΗ με το βυθισμα που εχει και τα νερα που τραβαει δεν υπαρχει περιπτωση να μπει Σικινο-Φολεγανδρο, οποτε ενα απο τα ΜΙΛΕΝΑ-ΜΑΡΙΝΑ θα κανει το Παρο-Ναξο-Ιο-Σικινο-Φολεγανδρο-Σαντορινη-Αναφη.Οχι στη φολεγανδρο το ΡΟΔΑΝΘΙ μπενει ανετα τωρα στι σικινο δεν ξερω..παντος πολλει θα ειθελα να δω ενα βαπορι του αγουδιμου να μπενει στι λιμανι μας μετα απο πολλι καιρο και μαλιστα το ροδανθι που δεν εχει ερθει ποτε...

xidianakis
20-06-2009, 12:38
σημερά, όπως σχεδόν κάθε σάββατο, έκανα τη βόλτα μου απο τα κεντρικά κάθε εταιράας εδώ στο ηράκλειο.. όπου και να πήγα, μου είπαν οτι τα οριστικά προγράμματα για φέτος θα τα περιμένουμε απο τισ 29 του μήνα... στη ga μου είπαν οτι δεν ξέρουν ακόμα ποιά εβδομάδα θα βγάλουν το πρόγραμμα..

speedrunner
23-06-2009, 08:47
Τι θα γίνει τελικά με τα πλοία της εταιρίας, πότε θα αρχίσουν δρομολόγια.

xidianakis
23-06-2009, 11:33
Τι θα γίνει τελικά με τα πλοία της εταιρίας, πότε θα αρχίσουν δρομολόγια.
την παρασκευη ή την δευτερα, θα ειναι ετοιμο το προγραμμα για ολα τα πλοια.:wink:
πηγη: ga ferries.

marsant
25-06-2009, 09:41
Xαμηλες τιμες εχει βαλει η εταιρια για να παει καποιος στις κυκλαδες.Ενδεικτικα για Σαντορινη το εισητηριο κοστιζει 27 ευρω οταν με την πρωτη σε επιβατικη κινηση εταιρια της χωρας χρειαζεται κανεις 34 ευρω.Το Ι.Χ 70 ευρω ενω αντιστοιχα 100 ευρω με την αλλη εταιρια.Οσο για τις μηχανες 20 ευρω με την G.A, ενω με την αλλη 27 ευρω.Σημαντικες διαφορες αν αναλογιστει κανεις οτι μια οικογενεια με εισητηρια επιστροφης θα γλειτωσει αρκετα χρηματα.Υπαρχει βεβαια και αλλη οψη του νομισματος που θα σκεφτει κανεις οτι ναι μεν μπορει να πληρωνει πιο πολλα λεφτα στην αλλη εταιρια αλλα γλυτωνει 2 ωρες και 30 λεπτα.Οπως και να το δει κανεις κεριδσμενος βγαινει ο επιβατης καθως εχει να κανει επιλογες αναμεσα στην τσεπη του και το χρονο, για αυτο λεμε και το φωναζουμε καλο ειναι να υπαρχουν πολλες εταιριες για να υπαρχει ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ.

xidianakis
25-06-2009, 09:44
Xαμηλες τιμες εχει βαλει η εταιρια για να παει καποιος στις κυκλαδες.Ενδεικτικα για Σαντορινη το εισητηριο κοστιζει 27 ευρω οταν με την πρωτη επιβατικη εταιρια της χωρας χρειαζεται κανεις 34 ευρω.Το Ι.Χ 70 ευρω ενω αντιστοιχα 100 ευρω με την αλλη εταιρια.Οσο για τις μηχανες 20 ευρω με την G.A, ενω με την αλλη 27 ευρω.Σημαντικες διαφορες αν αναλογιστει κανεις οτι μια οικογενεια με εισητηρια επιστροφης θα γλειτωσει αρκετα χρηματα.Υπαρχει βεβαια και αλλη οψη του νομισματος που θα σκεφτει κανεις οτι ναι μεν μπορει να πληρωνει πιο πολλα λεφτα στην αλλη εταιρια αλλα γλυτωνει 2 ωρες και 30 λεπτα.Οπως και να το δει κανεις κεριδσμενος βγαινει ο επιβατης καθως εχει να κανει επιλογες αναμεσα στην τσεπη του και το χρονο, για αυτο λεμε και το φωναζουμε καλο ειναι να υπαρχουν πολλες εταιριες για να υπαρχει ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ.
ναι, αλλα ποσες ωρες κανεις με την ga για σαντορινη?? εκτος αυτου, τις ιδιες παροχες υπηρεσιων εχει η μια εταιρια και τις ιδιες η αλλη??

marsant
25-06-2009, 09:46
Αμα διαβασεις καλυτερα και πιο προσεκτικα το μυνημα μου πιο πανω θα καταλαβεις

nickosps
25-06-2009, 10:09
Τα έχουμε ξαναπεί τα καλά του ανταγωνισμού. Να υπάρχουν αρκετές εταιρείες, ώστε ο επιβάτης να μπορεί να διαλέξει ανάλογα με τον χρόνο που διαθέτει ή με την τσέπη του.

despo
25-06-2009, 10:10
Δεν ξέρω τι γίνεται στις Κυκλάδες, εκει που πέφτει πολύ γέλιο ειναι το μήνα
Αυγουστο στις Σποράδες οπου το Νταλιάνα ειναι ΜΟΛΙΣ κατα 10% φθηνότερο απο το Χαισπηντ 1 !!!!

rjjjh2004
25-06-2009, 11:18
Πάντως οι έμποροι της Ίου περιμένουν πως και πως να ξαναδρομολογηθούν τα Αγουδημόπλοια γιατί αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στη μεταφορά προϊόντων στο νησί με τις υπάρχουσες συνδέσεις. Επίσης και οι τουριστικοί πράκτορες για να μεταφέρουν με χαμηλό κόστος backpackers από τη Σερβία και άλλες χώρες....

speedrunner
26-06-2009, 12:36
Εν όψει της σύγκλησης του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών, με Αποφάσεις του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, κ. Αναστάση Παπαληγούρα, εγκρίθηκαν ακτοπλοϊκά δρομολόγια ως ακολούθως :
α) Για το Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο ΝΤΑΛΙΑΝΑ, στη γραμμή «Άγιος Κωνσταντίνος προς Βόρειες Σποράδες», επτά (07) δρομολόγια την εβδομάδα,
β) Για το Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο ΡΟΔΑΝΘΗ, στη γραμμή «Πειραιάς – Πάρος – Νάξος – Ίος – Θήρα», τέσσερα (04) δρομολόγια την εβδομάδα, εκ των οποίων τα δύο (02) με υποχρεωτική προσέγγιση σε Φολέγανδρο – Σίκινο – Ανάφη και
γ) Για το Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο ΜΑΡΙΝΑ, στη γραμμή «Πειραιάς – Σύρος – Μύκονος – Άγιος Κήρυκος – Καρλόβασι – Βαθύ», τρία δρομολόγια την εβδομάδα.

Το ανωτέρω πλοίο πρόκειται να αναχωρήσει σήμερα και ώρα 23:59, από Πειραιά για Σύρο – Μύκονο – Άγιο Κήρυκο – Φούρνους – Καρλόβασι – Βαθύ.


www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8789)

nkr
26-06-2009, 17:47
Να και μερικα καλα νεα για την εταιρεια μας αντε καλοταξιδα να ειναι.

Akis Dionisis
26-06-2009, 17:50
Η ΜΙΛΈΝΑ που δεν τη βλέπω κάπου, αναμένεται για Θεσσαλονίκη μεριά?

Dimitrisvolos
26-06-2009, 18:16
Η ΜΙΛΈΝΑ που δεν τη βλέπω κάπου, αναμένεται για Θεσσαλονίκη μεριά?
To ΜΙΛΕΝΑ μαλλον θα το ναυλώσει η κυβέρνηση για να μεταφέρει λαθρομετανάστες απο τα νησια του Αιγαίου .
Δες λιγο πιο πισω στη σελίδα 55 το μήνυμα 542 και θα καταλάβεις .

Akis Dionisis
26-06-2009, 18:18
To ΜΙΛΕΝΑ μαλλον θα το ναυλώσει η κυβέρνηση για να μεταφέρει λαθρομετανάστες απο τα νησια του Αιγαίου .
Δες λιγο πιο πισω στη σελίδα 55 το μήνυμα 542 και θα καταλάβεις .
Καλά λες... Το είχα ξεχάσει αυτό... :rolleyes:

dragasis
29-06-2009, 16:06
Tα υπολοιπα πλοια ποτε αναμενεται να επαναδρομολογηθουν ή δεν υπαρχει περιπτωση;

DAFEL
29-06-2009, 17:13
ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΡΟΜΙΛΝΤΑ

thanos75
29-06-2009, 19:39
ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ ΡΟΜΙΛΝΤΑ
Για πού αναμένεται να δρομολογηθούν?

xidianakis
29-06-2009, 19:48
Για πού αναμένεται να δρομολογηθούν?
οπου εχω ρωτησει, μου λενε οτι περιμενουν να βαλει ενα καραβι ο αγουδημος στη γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη. τωρα ποιο απο τα 4 (ρομιλντα, ανθη, μιλενα, δημητρουλα) θα βαλει ειναι αλλο ζητιμα!!

εγω πιστευω πως η:

~ανθη θα παει παλι για ροδο
~δημητρουλα καπου στις κυκλαδες
~μιλενα για τους λαθρ/στες
~ρομιλντα ηρακλειο-θεσ/νικη.

υπομονη και το πολυ σε 10 μερες θα ξερουμε σιγουρα!!

maggiora
29-06-2009, 20:02
Το Δημητρούλα ξεχάστε το εντελώς.....
Τελείωσε η θητεία του......

rjjjh2004
30-06-2009, 09:38
οπου εχω ρωτησει, μου λενε οτι περιμενουν να βαλει ενα καραβι ο αγουδημος στη γραμμη ηρακλειο-θεσ/νικη. τωρα ποιο απο τα 4 (ρομιλντα, ανθη, μιλενα, δημητρουλα) θα βαλει ειναι αλλο ζητιμα!!

εγω πιστευω πως η:

~ανθη θα παει παλι για ροδο
~δημητρουλα καπου στις κυκλαδες
~μιλενα για τους λαθρ/στες
~ρομιλντα ηρακλειο-θεσ/νικη.

υπομονη και το πολυ σε 10 μερες θα ξερουμε σιγουρα!! Η Ρομίλντα Ηράκλειο-Θεσ/κη;;; Θα μπαίνουν μέσα νεογέννητα και θα βγαίνουν κληρωτοί!:D

xidianakis
30-06-2009, 14:31
παντως προτιμω την νταλιανα απο τη ρομιλντα.. την θεωρω πιο σταθερη οταν εχει καιρο..

marsant
30-06-2009, 21:55
παντως προτιμω την νταλιανα απο τη ρομιλντα.. την θεωρω πιο σταθερη οταν εχει καιρο..

Κανεις λαθος, το ΡΟΜΙΛΝΤΑ ειναι πιο καλοταξιδο.

AIOLOS KENTERIS II
30-06-2009, 22:07
Κανεις λαθος, το ΡΟΜΙΛΝΤΑ ειναι πιο καλοταξιδο.Σε αυτο θα σιμφονισω και εγω το μονο καλο που εχει το ρομιλντα ειναι η πολλι καλι σιμπεριφορα του στι θαλασσα..

rjjjh2004
30-06-2009, 23:17
Συμφωνώ. Η Νταλιάνα είναι μάλλον χωρίς βύθισμα και κουνάει απαίσια. Η Ρομίλντα, αν και πανβρώμικη και χωρίς καμία σοβαρή συντήρηση στην ξενοδοχειακή της υποδομή, είναι πολύ καλοτάξιδη!

Speedkiller
30-06-2009, 23:22
Συμφωνώ. Η Νταλιάνα είναι μάλλον χωρίς βύθισμα και κουνάει απαίσια. Η Ρομίλντα, αν και πανβρώμικη και χωρίς καμία σοβαρή συντήρηση στην ξενοδοχειακή της υποδομή, είναι πολύ καλοτάξιδη!


Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο για το βύθισμα!

BEN BRUCE
01-07-2009, 00:59
Κανεις λαθος, το ΡΟΜΙΛΝΤΑ ειναι πιο καλοταξιδο.


Ε ναι ρε παιδια μη τρελαθουμε κιολας!Ρομιλντα σαφως απο τα πιο καλοταξιδα πλοια γενικα.Αλλα και η νταλιανα αμα ξερεις να την ταξιδεψεις δεν παει ασχημα.Ειχα πεσει σε 9αρι και την παλευε.Με ψηλοματα βεβαια

Naias II
01-07-2009, 10:58
Συνεδριάζει σήμερα το ΣΑΣ με θέμα τα πλοία του Γ. Αγούδημου

Περισσότερα εδώ (http://www.mediashipping.gr/?q=node/3547)

dragasis
04-07-2009, 16:39
Κανενα νεο απο τα υπολοιπα πλοια της ga εχουμε; Ποτε θα τα ξαναδουμε στο Αιγαίο;

Vortigern
04-07-2009, 16:46
Eγω παντως πιστευω πως το Ανθη Μαρινα θα παει Ηρακλειο-Κυκλαδες-Σαλονικα.
Το Δημητρουλα τελος και ισως και το Ρομιλντα αφου λενε οτι θελει καποιες συντηρησεις για να παρει νεο πιστοποιητικο.
Το μιλενα μακαρι να το ναυλωση η κυβερνηση.

dragasis
04-07-2009, 16:53
Το Μιλενα απο 11-7 βγαινει στο Αιγαιο: Πειραιας Παρο Ναξο ........Καρλοβασι Βαθυ και πισω. Βλεπε ΥΕΝ. Για τα άλλα δεν υπαρχει νεο..

Vortigern
04-07-2009, 16:55
Το Μιλενα απο 11-7 βγαινει στο Αιγαιο: Πειραιας Παρο Ναξο ........Καρλοβασι Βαθυ και πισω. Βλεπε ΥΕΝ. Για τα άλλα δεν υπαρχει νεο..

Eιναι σιγουρο?Μηπως κανει λαθος το ΥΕΝ?Γιατι το κανει συχνα

dragasis
04-07-2009, 16:58
Ειδα την ανακοινωση του ΣΑΣ. Για το Ανθη Μαρινα ξερεισ κατι παραπανω;

Vortigern
04-07-2009, 17:03
Ειδα την ανακοινωση του ΣΑΣ. Για το Ανθη Μαρινα ξερεισ κατι παραπανω;

Oχι δν ξερω και βασικα εχω μπερδευτη.Διαφορες εφημεριδες και ιστοτοποι λενε οτι το εχει κατασχεσει και αυτο η τραπεζα μαζι με το jetferry,αλλες παλι λενε πως μονο το jetferry ειναι υπο κατασχεση.Τι να προτοπιστεψω ποια?Παντως για τη γραμμη Ηρακλειο-Κυκλαδες και Σαλονικα πιστευω πως ειναι το Ανθη Μαρινα

dragasis
04-07-2009, 17:11
Για ποτε υπολογιζεις τη δρομολογηση του; Καθε μερα γινεται αναβολη για την επομενη. Τα πλοια αυτα ειναι υπο κατασχεση αλλα δεν εχει γινει ακομα

MILTIADIS
04-07-2009, 21:32
ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ-ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ-ΡΟΜΙΛΝΤΑ ξεχαστε τα παιδια,αδικα το ψαχνετε:rolleyes:

sylver23
05-07-2009, 00:48
Το ανθη ειναι υπο συντηρητική κατασχεση**.
Το τζετ υπο κατάσχεση.

Πιστεύω οτι πρέπει να περιμένουμε και ο χρόνος θα δείξει.
Ας αφήσουμε τα υποθετικά δρομολόγια και τις υποθετικές ημερομηνίες .

**http://www.eanda.gr/e107_themes/oceania/images/leftbg.pngΔ. ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ


Η συντηρητική κατάσχεση διατάσσεται, ως ασφαλιστικό μέτρο, με απόφαση του αρμοδίου καθ' ύλην και κατά τόπον δικαστηρίου (άρθρο 707 Κ.Πολ.Δ.). Περαιτέρω, κατ' άρθρο 715 παρ. 5 Κ.Πολ.Δ., μέσα σε τριάντα ημέρες από την επίδοση στον οφειλέτη του εγγράφου για την κατάσχεση, ο δανειστής οφείλει να ασκήσει εναντίον του αγωγή (να καταθέσει και να επιδώσει), για την κύρια απαίτηση, που θ' απευθύνεται στο καθ' ύλην αρμόδιο δικαστήριο.
Αν περάσει άπρακτη η παραπάνω προθεσμία, αίρεται αυτοδικαίως το ασφαλιστικό μέτρο. Δεν απαιτείται ν' ασκηθεί αγωγή, αν έχει ήδη ασκηθεί η αγωγή για την κύρια απαίτηση ή η συντηρητική κατάσχεση έγινε με βάση διαταγή πληρωμής ή αν επιδοθεί διαταγή πληρωμής μέσα στην παραπάνω προθεσμία.
Εκτός από την δικαστική απόφαση, η συντηρητική κατάσχεση μπορεί να επιβληθεί και με διαταγή πληρωμής (άρθρο 724 παρ. 1 Κ.Πολ.Δ), για το ποσό που ορίζεται με τη διαταγή πληρωμής ότι πρέπει να καταβληθεί. Έχει προβληματίσει τη θεωρία και τη νομολογία η χρησιμότητα αυτής της διάταξης, την στιγμή που με τη διαταγή πληρωμής μπορεί να επιβληθεί αναγκαστική κατάσχεση. Τελικά, η κρατούσα άποψη θεωρεί ότι η χρησιμότητά της έγκειται οτη δυνατότητα του δανειστή να επιβάλλει συντηρητική κατάσχεση ακόμη και οτην περίπτωση που έχει ασκηθεί ανακοπή κατά της διαταγής πληρωμής (άρθρο 632 παρ. 2 Κ.Πολ.Δ) και έχει ανασταλεί η εκτέλεσή της.

περισσότερα και πηγή (http://www.eanda.gr/page.php?212)

thanos75
05-07-2009, 21:40
Το Μιλενα απο 11-7 βγαινει στο Αιγαιο: Πειραιας Παρο Ναξο ........Καρλοβασι Βαθυ και πισω. Βλεπε ΥΕΝ. Για τα άλλα δεν υπαρχει νεο..
Μα εκτός του ότι σε αυτή τη γραμμή είναι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ, ένα άλλο πλοίο της ίδιας εταιρείας (το ΜΑΡΙΝΑ) εξυπηρετεί αυτή τη στιγμή Ικαρία-Σάμο μέσω Σύρου...Θα διπλώσει Ικαροσαμία η GA Ferries φέτος? Εμένα πάντως κάτι πήρε το αυτί μου για άγονη Κυκλάδων! Ισχύει κάτι τέτοιο?

DimitrisT
07-07-2009, 11:22
2 εβδομάδες ελευθεροπλοϊα για τα πλοία της εταιρίας, για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=8867).

xidianakis
07-07-2009, 15:11
σε 2 μερες (9 ιουλιου) η μαχη για το jetferry.

Leo
07-07-2009, 15:52
Πιστεύετε ότι θα βγούν μαχαίρια ποιός θα το πρωτοπάρει? Εγώ όχι.

Vortigern
07-07-2009, 16:02
Ουτε εγω πιστευω πως θα γινει καποια μαχη για το ποιος θα το παρει εκτος και αν τα δεδομενα αλλαξουν τελαυταια στιγμη και εχουμε ''απροοπτα''.Παντως ειμαι περιεργος να δω αν οντως αληθευε οτι το ηθελε ο Βεντουρης.

Leo
07-07-2009, 16:32
Ο λόγος του σχολίου μου είναι ότι σαν ταχύπλοο είναι δαπανηρό και σαν συμβατικό όχι επικερδές, αφού εδώ και χρόνια δουλεύει μισό χρόνο και κάθεται τον άλλο μισό. Αν δεν πάρει άγονη γραμμή να επιδοτείται (να βγάζει τα γραμμάτια του, δεν έχει μέλλον στα Ελληνικά νερά).

xidianakis
07-07-2009, 19:09
Πιστεύετε ότι θα βγούν μαχαίρια ποιός θα το πρωτοπάρει? Εγώ όχι.
φιλε μου Λεο, τη λεξη "μαχη" την χρισιμοποιησα ειρωνικα.. απλα ξεχασα να βαλω αφτακια ("..."). ηθελα να πω οτι την πεμπτη ειναι η δημοπρασια του πλοιου.. η γνωμη μου ειναι πως θα το παρει ο κ. Βεντουρης για να ξεκουραζει απο την πολλη κινηση του καλοκαιριου τον Αγιο Γεωργιο.

Dimitrisvolos
07-07-2009, 19:17
φιλε μου Λεο, τη λεξη "μαχη" την χρισιμοποιησα ειρωνικα.. απλα ξεχασα να βαλω αφτακια ("..."). ηθελα να πω οτι την πεμπτη ειναι η δημοπρασια του πλοιου.. η γνωμη μου ειναι πως θα το παρει ο κ. Βεντουρης για να ξεκουραζει απο την πολλη κινηση του καλοκαιριου τον Αγιο Γεωργιο.
Ο κ. Βεντουρης θα ειναι , ο κυριος ταδε ,αρκει να μεινει στα νερά μας και να το φροντιζουν οπως πρέπει .

naftopoulo
07-07-2009, 20:48
Τι εννοουμε με την ελευθεροπλοοια για 2 βδομαδες, οτι μετα ξανασταματανε?

marsant
07-07-2009, 20:51
Τι εννοουμε με την ελευθεροπλοοια για 2 βδομαδες, οτι μετα ξανασταματανε?

Aν δεν πληρωθει το οφειλωμενο ποσο στο ΝΑΤ θα δεσουν.

naftopoulo
07-07-2009, 21:08
Αααα μαλιστα, ευχαριστω πολυ!

xidianakis
09-07-2009, 07:45
γνωριζετε αν η ανθη μαρινα θα "ελευθερωθει" μετα την σημερηνη δημοπρασια του jetferry??

dragasis
10-07-2009, 09:31
Τα πλοια της GA εχουν ελευθεροπλοια για 10 μερες ακομα. Όσο για το Ανθη Μαρινα κατι είχε ακουστεί για τη γραμμη Θεσσαλονικη Κρήτη αλλά μάλλον είναι απίθανο να γινει η εκπληξη...

xidianakis
10-07-2009, 15:16
Τα πλοια της GA εχουν ελευθεροπλοια για 10 μερες ακομα. Όσο για το Ανθη Μαρινα κατι είχε ακουστεί για τη γραμμη Θεσσαλονικη Κρήτη αλλά μάλλον είναι απίθανο να γινει η εκπληξη...
το ανθη μαρινα ειναι στα σχεδια της εταιριας να μπει στην γραμμη του ηρακλειου- θεσ/νικης. εχουν γινει αναφορες απο τη νομαρχη του ηρακλειου στο ΥΕΝ για να μπει βαπορι στη γραμμη. συντομα να περιμενουμε ενα απο τα παρακατω πλοια στη γραμμη: 1. ΜΙΛΕΝΑ
2. ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ
3. ΡΟΜΙΛΝΤΑ

Akis Dionisis
10-07-2009, 15:37
το ανθη μαρινα ειναι στα σχεδια της εταιριας να μπει στην γραμμη του ηρακλειου- θεσ/νικης. εχουν γινει αναφορες απο τη νομαρχη του ηρακλειου στο ΥΕΝ για να μπει βαπορι στη γραμμη. συντομα να περιμενουμε ενα απο τα παρακατω πλοια στη γραμμη: 1. ΜΙΛΕΝΑ
2. ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ
3. ΡΟΜΙΛΝΤΑ
Προτείνω να μπει το ποιο γρήγορο....
(λέμε τώρα...:rolleyes:)

MILTIADIS
10-07-2009, 15:52
πως θα ταξιδεψει το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ ρε παιδια αφου ειναι ΚΑΤΑΣΧΕΜΕΝΟ??!μην τρελαθουμε τελειως..εκτος αν εννοεις οτι θα μπει του χρονου..του παραχρονου..:rolleyes:

NAXOS
10-07-2009, 17:03
ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ "ΚΛΕΙΣΕΙ" ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΗ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ XIDIANAKI TI NA ΠΩ ΤΩΡΑ. ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΘΑΡΘΗ.

xidianakis
11-07-2009, 10:00
ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΗΡΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΟΛΟΙ ΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ "ΚΛΕΙΣΕΙ" ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΕ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΡΑΒΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΗ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ XIDIANAKI TI NA ΠΩ ΤΩΡΑ. ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΘΑΡΘΗ.
φιλε και συντοπιτη NAXOS, εχω ερθει μεχρι τωρα 3 φορες στο νησι μας με τον συνδιασμο, superfast (ηρακλειο-πειραιας) και bluestar (πειραιας-ναξος). για να πω την αληθεια, δεν ειναι κουραστικο. γιατι το βραδυ κοιμασαι και στην ουσια ειναι σαν να ταξιδευεις 7 ωρες. εκτος αυτου, με τον συνδιασμο αυτον, ταξιδευεις με πολυ ανεση γιατι και τα 2 πλοια ειναι απο τα καλυτερα στο αιγαιο. ενω περσυ με την νταλιανα ταξιδευες 7-8 ωρες (αναλογα με την κινηση σε καθε λιμανι) και οι συνθηκες δεν ηταν και οι καλυτερες..

xidianakis
22-07-2009, 18:11
γνωριζετε αν και ποτε θα πιασουν δουλεια κ τα υπολοιπα πλοια της εταιριας??

pantogias
22-07-2009, 18:47
Οι Μαρίνες στον Πειραιά, Ιούνιος 2009:

50393

xidianakis
25-07-2009, 09:34
για να δουμε και κατι πιο παλιο... ειναι απο φυλλαδιο της εταιριας, αν δεν κανω λαθος του 2006.
50669

marsant
25-07-2009, 11:24
Δεν ειναι του 2006 ειναι αρκετα πιο παλιο, του 1999 πρεπει να ειναι.

vinman
25-07-2009, 13:32
για να δουμε και κατι πιο παλιο... ειναι απο φυλλαδιο της εταιριας, αν δεν κανω λαθος του 2006.
50669

Δές εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=107358&postcount=192) φίλε Xidianakis...;)Έχει ανέβει πριν κάνα χρόνο....
Το έντυπο είναι απο την χρονιά που πρωτομπήκε το Δημητρούλα στον στόλο της εταιρεία...;)

boeing
25-07-2009, 13:47
Είναι ακόμα απλήρωτα τα πληρώματα;

xidianakis
05-08-2009, 12:47
Η εταιρια του καπτα Μακη, θα διασωθει... Απλα φετος δε θα δουλεψει για να εχει κερδος.. Μιλουσα με εναν φιλο μου σημερα, που εχει σχεσεις με την εταιρια και μου ειπε τα εξης:

Η ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ συντομα θα μας αφησει (δεν ξερω το μελλον της). Με το κερδος του πλοιου, θα γινουν καποιες συντηρισεις στα ΝΤΑΛΙΑΝΑ, ΜΙΛΕΝΑ και ΡΟΔΑΝΘΗ.

Τα κερδη που θα εχει η εταιρια φετος, απο τις γραμμες που δουλευει, θα τα διαθεσει στην εξοφληση των εργαζομενων και για να πληρωσει την κατασχεση της ΑΝΘΗΣ ΜΑΡΙΝΑΣ.. Για τη ΡΟΜΙΛΝΤΑ δεν ξερω κατι, μονο που φετος δεν θα ταξιδεψει.

Απο τη νεα χρονια η εταιρια θα εχει παλι δυναμη στα χερια της... (το ευχομαι κ εγω..).. θα σας ενημερωσω αν μαθω κατι καινουριο..

cpt babis
05-08-2009, 12:54
Μακαρι να διασωθει....

MILTIADIS
05-08-2009, 23:05
μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος xidianakis τα πραγματα,γιατι εγω απο ανθρωπο μεσα απο πλοιο της εταιρειας(μαρινα)εχω ακουσει οτι ολα ειναι θεμα μηνων!!:(

speedrunner
06-08-2009, 04:15
μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος xidianakis τα πραγματα,γιατι εγω απο ανθρωπο μεσα απο πλοιο της εταιρειας(μαρινα)εχω ακουσει οτι ολα ειναι θεμα μηνων!!:(

Και εγω ο ίδιο πράγμα έχω ακούσει!!!!

fotini86
06-08-2009, 12:13
Κάτι που δεν καταλαβαίνω... πως είναι δυνατόν η εταιρεία να μην δουλέψει φέτος για να έχει κέρδος;;; Άρα τώρα που υποτίθεται ότι δουλεύει έχει ζημίες. Πρώτον αυτό, δεύτερον από τις γραμμές που επίσης υποτίθεται ότι δουλεύει προσωπικά δεν νομίζω ότι τα κέρδη της ( αν υπάρχουν εν τέλει κέρδη - γιατί εγώ δεν ξέρω καμιά εταιρεία που να έχει κέρδη και να κλείνει) φτάνουν να καλύψουν και τα πληρώματα και το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ...εκτός και αν πάρουν φόρα οι αλχημείες!!

Karavostasis
09-08-2009, 03:58
Φωτεινη εδω ισχυει το ρητο ''ο πνιγμενος απ' τα μαλλια του πιανεται'';)

fotini86
09-08-2009, 22:56
Φωτεινη εδω ισχυει το ρητο ''ο πνιγμενος απ' τα μαλλια του πιανεται'';)

Ναι...:rolleyes: είναι μια καλή εξήξηση αυτή!! :D:D

harlek
16-08-2009, 16:31
Κάτι που δεν καταλαβαίνω... πως είναι δυνατόν η εταιρεία να μην δουλέψει φέτος για να έχει κέρδος;;;

Λογικά, ορισμένα δρομολόγια μέσα στον Ιούλιο-Αύγουστο είναι όντως κερδοφόρα, ειδικά όταν οι πληρότητες άλλων πλοίων σου φέρνουν εγγυημένη πελατεία. Από κει και μετά, που η κίνηση πέφτει γενικά, τα πράγματα είναι χλωμά.
Πάντως, αυτή η αίσθηση του "είναι θέμα μηνών" αναδίνεται έντονα και μέσα στο πλοίο και αποτελεί μια αιτιολόγηση γιατί το Μαρίνα ταξιδεύει στο χάλι που ταξιδεύει.

BEN BRUCE
16-08-2009, 20:56
Προσωπικα πιστευω οτι η εταιρεια θα επιζησει με ενα νεο μικροτερο ομως σχημα κρατοντας τα πιο εκμεταλευσιμα πλοια που εχει.Προθεση υπαρχει αλλα μαλλον δημητρουλα,ανθη μαρινα και προφανος τζετ φερρυ μαλλον τα ξεχναμε!

MILTIADIS
16-08-2009, 21:21
και το ρομιλντα ειναι στα σιγουρα off.ΑΝ η εταιρεια αποφασισει να συνεχισει,πραγμα πολυ δυσκολο και το ξερουμε ολοι,τα μονα σιγουρα ειναι τα ροδανθη-μαρινα στις γραμμες που ειναι και φετος.

Enalia
17-08-2009, 15:17
Μπορεί να δούμε και το ΑΛΚΜΗΝΗ Α' (τώρα Pride of Telemark - ΙΜΟ 7907287) πάλι με τα σινιάλα της G.A.
Ποιος ξέρει? Η ζωή κρύβει εκπλήξεις!

nickosps
17-08-2009, 17:20
Μπορεί να δούμε και το ΑΛΚΜΗΝΗ Α' (τώρα Pride of Telemark - ΙΜΟ 7907287) πάλι με τα σινιάλα της G.A.
Ποιος ξέρει? Η ζωή κρύβει εκπλήξεις!

Λέγε μας τέτοια! Ξέρεις τίποτα?

Enalia
17-08-2009, 19:25
Λέγε μας τέτοια! Ξέρεις τίποτα?
Με τον καπτα-Μάκη, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος, φίλε nickosps, γνωστό αυτό αφ' ενός! Κι αφ' εταίρου, παρ' όλη την επιθυμία (?) του -και τις συνομιλίες που έχει με την τώρα ιδιοκτήκτρια του πλοίου-, να αποκτήσει ξανά το πρώην ΑΛΚΜΗΝΗ Α', κανείς δεν ξέρει τί στο τέλος θα κάμει.
Οι συνομιλίες πάντως είναι σίγουρες όπως και το φλερτ για δύο ακόμα πλοία της P&O.

Προσωπικά πάντως αναρωτιέμαι αν θα ήταν συνετή μια τέτοια επανένταξη του ΑΛΚΜΗΝΗ Α', όπως και των άλλων δύο πλοίων, που είναι πάνω κάτω των ίδιων χαρακτηριστικών, στον στόλο της G.A. (ή μήπως θα έπρεπε ήδη να μιλάμε με άλλο όνομα εταιρείας -καθώς κι αυτό ακούγεται-, εφόσον βέβαια γίνουν αυτές οι κινήσεις και συνεχίσει ως ακτοπλόος ο Αγούδημος), μιας και κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα, τα πλοία που χρειάζεται η εταιρεία είναι τύπου ΡΟΜΙΛΝΤΑ, μικρότερα, ευέλικτα και μανιτζέβελα ώστε να πάρει πίσω τις άγονες των Κυκλάδων και να συνεχίσει να επιβιώνει η εταιρεία του. Για το ΑΛΚΜΗΝΗ Α', δεν υπάρχει θέση πουθενά στο Αιγαίο πια, καθώς η αγαπημένη του φιλέτο γραμμή της Ρόδου είναι κορεσμένη ήδη αλλά και Κασοκαρπαθία δύσκολο το βλέπω (γραμμή που πήγε (!) να δραστηριοποιηθει για λίγο φέτος στο χειμώνα) είναι ακατάλληλη μιας και λιμάνια όπως της Καρπάθου είναι απαγορευτικά για πλοία σαν το Αλκμήνη.

Τέλος πάντων, τα τελευταία είναι μόνο η δική μου γνώμη επ' αυτού, μέσα στα πλαίσια της ανταλλαγής απόψεων εδώ μεταξύ μας. Εύχομαι να τον φωτίσει ο ύψιστος να πάρει όσο το δυνατό λιγότερο επισφαλείς αποφάσεις για την εταιρεία του και το μέλλον της. Κι αυτό δεν είναι τίποτα παραπάνω από το να την κάνει πάλι ανταγωνιστική, όπως στη δεκαετία του 90. Και για αυτό υπάρχει μόνο μία εξίσωση: καινούρια βαπόρια. Όχι πολλά, 1-2 και να κρατήσει κι άλλα δύο από αυτά που έχει ήδη. Αναβάθμιση στις παρεχόμενες υπηρεσίες του και σταθερές αφιξοαναχωρήσεις. Για μένα το ερώτημα δεν είναι αν θέλει αλλά αν μπορεί.
Ούτως ή άλλως, η καταλυτική ημερομηνία για αποφάσεις γενναίες δεν θα αργήσει οπότε και θα δούμε τί μέλλει γενέσθαι.

nickosps
17-08-2009, 22:49
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα εμπεριστατομένα αυτά στοιχεία καθώς και για τις απόψεις σου!

xidianakis
17-08-2009, 23:16
σημερα επεστρεψα απο διακοπες.. χθες ημουν με εναν θειο μου που ειχε κανει ενα φεγγαρι καπετανιος στην εταιρια κ μου ειπε οτι ο καπτα Μακης θα φερει 2 πλοια. οχι νεοτευκτα αλλα σε καλη κατασταση... περιμενουμε εξελιξεις λοιπον..

Dimitrisvolos
18-08-2009, 10:28
Το site της εταιρείας χρειάζεται μια ανανέωση .2 χρόνια έχει να ανανεωθει !! Βεβαια σε αυτην την κατασταση που ήταν η εταιρεία αυτα τα 2 χρονια ... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι δύσκολο .

marsant
18-08-2009, 16:26
Εγω παλι δεν νομιζω να φερει πλοιο η G.A Ferries.Για να επιβιωσει στην παρουσα φαση πρεπει να μειωσει τον στολο ο καπτα Μακης αυτο ειναι το μονο σιγουρο,για να υπαρχει η εταιρια και το χειμωνα.

MILTIADIS
18-08-2009, 18:01
κι εγω το ιδιο με τον marsant πιστευω παιδια.ειναι δυνατον μια εταιρεια που μεχρι χθες η' καλυτερα μεχρι και σημερα ''λιμοκτονει'',εχει απληρωτους εργαζομενους,εχει τοσα χρεη,τοσα προβληματα,να παρει τοσο αποτομα τα πανω της?:confused:δεν αμφισβητω αυτα που λετε και ενδεχομενως ο καπτα μακης να αγορασει νεα πλοια(εαν συνεχισει),αλλα αυτο πιστευω οτι θα γινει σε οριζοντα μπορει και πενταετιας και οχι φετος η' του χρονου.

Leo
18-08-2009, 19:35
Το site της εταιρείας χρειάζεται μια ανανέωση .2 χρόνια έχει να ανανεωθει !! Βεβαια σε αυτην την κατασταση που ήταν η εταιρεία αυτα τα 2 χρονια ... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι δύσκολο .

Πλάκα μας κάνεις Δημήτρη... εδώ μιλάμε ότι έχουμε χίλια προβλήματα, το site δεν θα σώσε την εταιρεία από την δύσκολη θέση που βρίσκεται.

Enalia
18-08-2009, 19:52
Leo, ποιά πλώρη είναι αυτή στο avatar σου? Μου θυμίζει το ΑΝΘΗ-ΜΑΡΙΝΑ με το ελικοδρόμιο μπροστά.

Να προσθέσω στην κουβέντα, ότι γενικά συμφωνώ με marsant & Miltiadi. Πρώτη είπα ότι χρειάζονται γενναίες αποφάσεις και μια μελλοντική μείωση του στόλου με την ένταξη ενός ή δύο ανταγωνιστικών πλοίων, θα της έδινε μια πνοή ζωής για την συνέχεια. Το βασικό ερώτημα θα το μετέθετα βεβαίως στο αν μπορεί μόνος του. Καθώς, από την άνοιξη και δώθε, διάφορα έχουν ακουστεί για "συνεργασίες" κλπ. Αν τα καταφέρει η εταιρεία και κλείσει τέτοιου είδους συμφωνίες, σίγουρα θα ήταν το πολυπόθητη φιλί της ζωής. Ειδάλλως, τα δυσβάσταχτα χρέη και το ξεπερασμένο μοντέλο διαχείρισης θα την οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια σε αδιέξοδο.
Για την ιστορία και πάλι, φίλε Miltiadi, οι εργαζόμενοι, τουλάχιστον στην εταιρεία, έχουν εξοφληθεί εδώ και κάμποσο καιρό, κι όσο για τα πληρώματα, έχουν μπει σε μια σειρά και πληρώνονται κανονικά, εξ' όσων γνωρίζω. Το ερώτημα και πάλι παραμένει. Μετά τη λήξη της θερινής περιόδου τί μέλλει γενέσθαι?

Leo
18-08-2009, 21:05
Το avatar μου Enalia, είναι του Superferry II.

Naias II
12-09-2009, 13:57
Νέα ευνοϊκή ρύθμιση υπέρ του εφοπλιστή Αγούδημου έγινε χτες από το ΝΑΤ, όταν τα χρέη του εφοπλιστή είναι απροσδιόριστα. Την περασμένη Δευτέρα, η διοίκηση του ΝΑΤ είχε αποφασίσει να απαγορεύσει από χτες την ελευθεροπλοΐα των πλοίων «ΡΟΔΑΝΘΗ» και «ΜΑΡΙΝΑ» της εταιρείας GA FERRIES, που ανήκει στο συγκεκριμένο εφοπλιστή, λόγω των οφειλών του, που γι' αυτά τα δύο πλοία ξεπερνούν από πρόχειρους υπολογισμούς τις 700.000 ευρώ. Ωστόσο, χτες, δόθηκε παράταση ελευθεροπλοΐας στο πλοίο «ΡΟΔΑΝΘΗ» μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη, ενώ από το ΥΕΝ δε δίνονταν σαφείς πληροφορίες για την ελευθεροπλοΐα του πλοίου «ΜΑΡΙΝΑ».

Περισσότερα εδώ (http://www.mediashipping.gr/?q=node/4040)

thanos75
15-09-2009, 20:20
Πάντως σύμφωνα με την ΗΜΕΡΗΣΙΑ συμβαίνουν άλλα πιο δυσάρεστα για την εταιρεία
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=16199258

xidianakis
16-09-2009, 11:47
απο τον επομενο μηνα, θα εχουμε ευχαριστα νεα για την εταιρια!!

Speedkiller
16-09-2009, 11:55
απο τον επομενο μηνα, θα εχουμε ευχαριστα νεα για την εταιρια!!


Tι εννοείς φίλε μου?

xidianakis
16-09-2009, 11:58
Tι εννοείς φίλε μου?
θα καταλαβετε τι εννοω μετα το πρωτο 20ημερο του οκτωβρη.. δεν ξερω ακομα πολλες λεπτομεριες, αλλα το σκινικο δεν θα ειναι τοσο ασχημο για την εταιρια σε ενα μηνα περιπου..:wink:

hayabusa
16-09-2009, 13:08
να έχει άραγε σχέση με αυτό; --> http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9465 :rolleyes:

Giwrgos1980
16-09-2009, 13:10
Χμμμμμ ενιγματικό......κάτι ετοιμάζει σίγουρα ο Καπτα Μάκης.

MILTIADIS
16-09-2009, 13:25
τωρα ομως και ειδα αυτο..http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9486..αν και θεωρω πιο πιθανο να αναφερονται στην συγχωνευση ανεκ-hsw..κανεις δεν ξερει ομως..

Giwrgos1980
16-09-2009, 13:31
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9468 αυτό εννοείς.......πολύ πιθανό να εννοεί την συνχώνευση της HSW με την ANEK.

xidianakis
16-09-2009, 15:09
παιδια, ας μη κανουμε προβλεψεις που δεν εχουν βασεις! σας ειπα, θα εχουμε αλλαγες τις πρωτες 20 μερες του επομενου μηνα για την εταιρια. αυτο που ειπα εχει σχεση μονο για την GA FERRIES. δεν εχει σχεση ουτε για τη συγχωνευση της ανεκ, ουτε για τιποτα αλλο! θα μαθετε περισσοτερα σε λιγες μερες!:neutral::wink:

nickosps
16-09-2009, 15:21
παιδια, ας μη κανουμε προβλεψεις που δεν εχουν βασεις! σας ειπα, θα εχουμε αλλαγες τις πρωτες 20 μερες του επομενου μηνα για την εταιρια. αυτο που ειπα εχει σχεση μονο για την GA FERRIES. δεν εχει σχεση ουτε για τη συγχωνευση της ανεκ, ουτε για τιποτα αλλο! θα μαθετε περισσοτερα σε λιγες μερες!:neutral::wink:
Για να δούμε τι θα δούμε, γιατί όλο λόγια ακούμε και από πράξεις τίποτα! Βέβαια δεν θα μου κάνει εντύπωση όπως έχω ξαναπεί μία τυχόν αναγέννηση της εταιρείας να συμπέσει και με αλλαγή κυβέρνησης......

xidianakis
17-09-2009, 16:12
Για να δούμε τι θα δούμε, γιατί όλο λόγια ακούμε και από πράξεις τίποτα! Βέβαια δεν θα μου κάνει εντύπωση όπως έχω ξαναπεί μία τυχόν αναγέννηση της εταιρείας να συμπέσει και με αλλαγή κυβέρνησης......
κρυβε λογια nickosps!!

Apostolos
17-09-2009, 20:00
Μακάρι να συνεχίσει να υπάρχει για να βλέπουμε και καμια άλλη τσιμινιέρα στον Πειραια...

fotini86
17-09-2009, 20:36
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου το annual report ενός P&I και η έκπληξη ήταν ότι για εξώφυλλο είχε την φωτογραφία του λιμανένος Πειραιά και κάπου στο βάθος της φώτο καμαρωτές - καμαρωτές οι δύο κυρίες Νταλιάνα&Μιλένα :rolleyes:

Naias II
21-09-2009, 19:20
Άσχημα νέα (http://www.mediashipping.gr/?q=node/4119) :cry:

MILTIADIS
21-09-2009, 19:47
δηλαδη κατοπιν τουτου ολα τα πλοια της εταιρειας βρισκονται σε''φαση''ανθη μαρινα-τζετ φερυ..εχετε γεια:(

opelmanos
21-09-2009, 21:02
δηλαδη κατοπιν τουτου ολα τα πλοια της εταιρειας βρισκονται σε''φαση''ανθη μαρινα-τζετ φερυ..εχετε γεια:(Ωχ τι βόμβα είναι αυτή ρε παιδιά?:cry:

sylver23
21-09-2009, 22:25
Ε καλά βόμβα δεν θα το έλεγα...πιο πολυ αναμενόμενο θα το ονομαζα.

fotini86
21-09-2009, 22:44
Μία πιο ολοκληρωμένη περιγραφή του θέματος μπορείτε να δείτε παρακάτω http://www.tovima.gr/default.asppid=2&ct=1&artId=289546&dt=21/09/2009

xidianakis
21-09-2009, 23:00
η εταιρια θα σταθει στα ποδια της! ειπαμε! 15 μερες ακομα!!

MILTIADIS
21-09-2009, 23:10
η εταιρια θα σταθει στα ποδια της! ειπαμε! 15 μερες ακομα!!
θα σταθει μονο αν βρεθει κανενας εφοπλιστης τυπου Βαγγερ να την αγορασει..
βεβαια με την βεβαιοτητα που μας τα παρουσιαζεις φιλε Ξυδιανακη μηπως εσυ τελικα σκοπευεις να την αγορασεις??!:D
αστειευθην..;)

sylver23
21-09-2009, 23:16
Μία πιο ολοκληρωμένη περιγραφή του θέματος μπορείτε να δείτε παρακάτω http://www.tovima.gr/default.asppid=2&ct=1&artId=289546&dt=21/09/2009


Φωτεινη αν μπορείς ξαναβάλε το λινκ γιατι δεν ανοίγει.


η εταιρια θα σταθει στα ποδια της! ειπαμε! 15 μερες ακομα!!

Μην μπλέκουμε βρε παιδιά με τέτοια....

hayabusa
21-09-2009, 23:20
Συλβέστρο, το λινκ ειναι σωστό αλλά για κάποιο λόγο όταν το κλικαρεις δεν ανοιγει...πρεπει να μπεις στην κετρνική σελίδα του"Βηματος" και απο εκει να πατήσεις στο σχετικο συνδεσμο...όχι οτι λεει και κατι καινουργιο δηλαδη.

Amorgos66
21-09-2009, 23:22
το σωστο λινκ ειναι αυτό....


http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=289546&dt=21/09/2009


περιεργως αλλωτε δουλευει κ άλλοτε οχι....
απο δω όμως μπαινεις ευκολα...
http://www.tovima.gr (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=289546&dt=21/09/2009)

Leo
22-09-2009, 06:16
Από την σημερινή Ναυτεμπορική (http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/09/22/1717966.htm) η ανάλυση

fotini86
22-09-2009, 12:51
Η κατάσχεση με αριθμούς

http://www.theseanation.gr/news/ferries/ga-ferries-600-09.htm

roussosf
22-09-2009, 13:00
η εταιρια θα σταθει στα ποδια της! ειπαμε! 15 μερες ακομα!!

αυτο περιμενει και ο καπτα Μακης αλλα πολυ φοβαμε πως δεν.................

Django
22-09-2009, 16:56
Δεν καταλαβαίνω ή μάλλον δεν θέλω να καταλάβω.

Δηλαδή θα κάνει κάτι η νέα κυβέρνηση για την GA Ferries ή οι παρεμβάσεις της θα είναι προς ενίσχυση των χρεοκοπημένων ναυτιλιακών εταιριών γενικότερα; Γιατί αν κάνει για την GA Ferries θα πρέπει να κάνει και για την SAOS. Αυτό επιτάσσει η λογική που λέει στήριξη μικρότερων και παραδοσιακών εταιριών που υπό προϋποθέσεις με βρίσκει σύμφωνο. Αν από την άλλη κυριαρχήσει η λογική της ευνοιοκρατίας μάλλον από την 5η του Οκτώβρη οι υποσχέσεις για την πάταξη της διαφθοράς πάνε περίπατο. Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρξει μια άμεση λύση γιατί νησιά έχουν μείνει ξεκρέμαστα όμως είναι σημαντικό σε τι πλαίσιο θα γίνει.

Τέλος γνωρίζω ότι βρισκόμαστε σε ένα καραβολατρικό site και ίσως δεν χωράνε εδώ τέτοιες προσεγγίσεις αλλά επιμένω ότι η ματιά μας πρέπει να είναι πιο συνολική. Αν οι moderators κρίνουν πως το θέμα πρέπει να κλείσει ή αυτό το σχόλιο να διαγραφεί ας το πράξουν.

speedrunner
22-09-2009, 17:43
Εδω (http://www.megatv.com/summaries.asp?catid=14539&subid=2&pubid=3965744) είναι το ρεπορτάζ του Mega απο το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων.

Εγω απλά να πω ότι η Φολέγανδρος δεν έχει κάποιο πρόβλημα με την διακοπή των δρομολογίων απο την GA FERRIES γιατί εκτός του ότι η Φολέγανδρος καλύπτετε απο τα δρομολόγια του Αδαμάντιος Κοραής και ότι έχουμε να δούμε στο νησί πλοίο της GA σχεδόν ένα μήνα, δεν υπολογιζόταν και απο κανένα όλο το καλοκαίρι.:cool: Οπότε η απουσία δεν κάνει καμία αίσθηση!!!!!

hayabusa
22-09-2009, 17:45
Η Ικαρία και οι φούρνοι απ'ότι διάβαζα πάντως έχουν μείνει εδώ και ένα μήνα χωρίς ακτοπλοική σύνδεση...

roussosf
22-09-2009, 17:56
δηλαδη θα χάσω την καλη μου κυρία της φωτο κλαπς κλαπς κλαπς

57730

xidianakis
22-09-2009, 18:26
παιδια.. ας αφησουμε τα πραγματα να ερθουν οπως θελουν. δεν θελω να πω κατι παραπανω, απο το οτι η εταιρια θα επιβιωσει.. μη ρωτατε "πως" και "γιατι", ουτε να σχολιασουμε τα πολιτικα θεματα εδω.. οπως ειπα σε προηγουμενο post μου για την εταιρια, θα σας λυθει η απορια στο πρωτο 20ημερο του οκτωβρη.

Django
22-09-2009, 19:26
Η σύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα, το αναφαίρετο δικαίωμα της μετακίνησης πολιτών στην επικράτεια, η ελευθερία διακίνησης αγαθών μέσω της θαλάσσιας οδού είναι εξ ορισμού πολιτικά θέματα και καλό είναι να μην φοβόμαστε να τα εξετάσουμε έτσι.

Η σχέση που έχουν αναπτύξει ακτοπλοϊκές (και όχι μόνο) εταιρίες με πολιτικά κόμματα είναι επίσης πολιτικό θέμα και σχετίζεται τόσο με τις παθογένειες του πολιτικού συστήματος που έχουν βαθιές ιστορικές και κοινωνικές ρίζες όσο και με τον ανορθολογισμό στην δομή του ελληνικού καπιταλισμού. Επίσης είναι καλό να μην φοβόμαστε μια παρόμοια εξέταση.

Έχω ταχθεί και συνεχίζω να τάσσομαι υπέρ των ολιστικών προσεγγίσεων. Ένα πλοίο είναι και τα πληρώματα του και οι γραμμές που εξυπηρετεί και η εταιρία του.

Το αν θα επιβιώσει ή όχι η GA Ferries είναι προφανώς ένα θέμα που μας απασχολεί. Το αν θα επιβιώσει πλαγίως είναι ένα θέμα το οποίο ανοίξατε εσείς αφήνοντας έναν ξεκάθαρο υπαινιγμό κύριε Ξυδιανάκη. Με το να λέτε ότι δεν συζητάμε πολιτικά θέματα εδώ αναιρείτε κάτι το οποίο κάνατε μερικά posts παραπάνω.

sylver23
22-09-2009, 19:27
Η Ικαρία και οι φούρνοι απ'ότι διάβαζα πάντως έχουν μείνει εδώ και ένα μήνα χωρίς ακτοπλοική σύνδεση...

Οχι η Ικαρία ,μόνο οι φούρνοι εχουν μείνει χωρίς ακτοπλοική σύνδεση.Βέβαια συνηθισμένα τα βουνά απο τα χιόνια.Και πριν τα καλοκαίρια πλοίο απο Πειραιά είχαν καιρό να δουν.
(*Στην ικαρία αν και είναι ελλιπεστατη η σύνδεσή της με τον Πειραιά εξυπηρετείται απο το Νησος μύκονος ο Εύδηλος,ο άγιος βέβαια μένει χωρις πλοίο.)

douzoune
22-09-2009, 20:14
Δεν καταλαβαίνω ή μάλλον δεν θέλω να καταλάβω.

Δηλαδή θα κάνει κάτι η νέα κυβέρνηση για την GA Ferries ή οι παρεμβάσεις της θα είναι προς ενίσχυση των χρεοκοπημένων ναυτιλιακών εταιριών γενικότερα; Γιατί αν κάνει για την GA Ferries θα πρέπει να κάνει και για την SAOS. Αυτό επιτάσσει η λογική που λέει στήριξη μικρότερων και παραδοσιακών εταιριών που υπό προϋποθέσεις με βρίσκει σύμφωνο. Αν από την άλλη κυριαρχήσει η λογική της ευνοιοκρατίας μάλλον από την 5η του Οκτώβρη οι υποσχέσεις για την πάταξη της διαφθοράς πάνε περίπατο. Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρξει μια άμεση λύση γιατί νησιά έχουν μείνει ξεκρέμαστα όμως είναι σημαντικό σε τι πλαίσιο θα γίνει.

Τέλος γνωρίζω ότι βρισκόμαστε σε ένα καραβολατρικό site και ίσως δεν χωράνε εδώ τέτοιες προσεγγίσεις αλλά επιμένω ότι η ματιά μας πρέπει να είναι πιο συνολική. Αν οι moderators κρίνουν πως το θέμα πρέπει να κλείσει ή αυτό το σχόλιο να διαγραφεί ας το πράξουν.


Η σύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα, το αναφαίρετο δικαίωμα της μετακίνησης πολιτών στην επικράτεια, η ελευθερία διακίνησης αγαθών μέσω της θαλάσσιας οδού είναι εξ ορισμού πολιτικά θέματα και καλό είναι να μην φοβόμαστε να τα εξετάσουμε έτσι.

Η σχέση που έχουν αναπτύξει ακτοπλοϊκές (και όχι μόνο) εταιρίες με πολιτικά κόμματα είναι επίσης πολιτικό θέμα και σχετίζεται τόσο με τις παθογένειες του πολιτικού συστήματος που έχουν βαθιές ιστορικές και κοινωνικές ρίζες όσο και με τον ανορθολογισμό στην δομή του ελληνικού καπιταλισμού. Επίσης είναι καλό να μην φοβόμαστε μια παρόμοια εξέταση.

Έχω ταχθεί και συνεχίζω να τάσσομαι υπέρ των ολιστικών προσεγγίσεων. Ένα πλοίο είναι και τα πληρώματα του και οι γραμμές που εξυπηρετεί και η εταιρία του.

Το αν θα επιβιώσει ή όχι η GA Ferries είναι προφανώς ένα θέμα που μας απασχολεί. Το αν θα επιβιώσει πλαγίως είναι ένα θέμα το οποίο ανοίξατε εσείς αφήνοντας έναν ξεκάθαρο υπαινιγμό κύριε Ξυδιανάκη. Με το να λέτε ότι δεν συζητάμε πολιτικά θέματα εδώ αναιρείτε κάτι το οποίο κάνατε μερικά posts παραπάνω.
Πες τα Χρυσόστομε!!!! Να μην ξεχνάμε επίσης ότι 550 εργαζόμενοι μένουν χωρίς δουλειά. Φαντάζομαι ότι πάλι ΘΑ ακούσουμε την γνωστή φράση-υπόσχεση από την νέα κυβέρνηση(ανεξάρτητα από το κομματικό χρώμα) ότι το θέμα ΘΑ ρυθμιστεί. Παρ' όλα αυτά φίλε Django δεν θα είναι η πρώτη φορά που "οι υποσχέσεις για την πάταξη της διαφθοράς πάνε περίπατο...".
Εγώ θα ευχηθώ ότι καλύτερο για την εταιρεία και τους εργαζόμενους της.

speedrunner
23-09-2009, 08:47
Σε πλειστηριασμό βγαίνει σήμερα το επιβατηγό - οχηματαγωγό Ανθή - Μαρίνα της G&A Ferries,και στις 4 Νοεμβρίου βγαίνουν σε πλειστηριασμό τα πλοία Μαρίνα και Ροδάνθη.

Πληροφορίες του Marinews.gr υποστηρίζουν ότι θα αναβληθεί η διαδικασία.Οψόμεθα.

Το Ανθή-Μαρίνα βαρύνεται με οφειλές προς την επισκευαστική εταιρεία ΣΑΝΚΟ, τη γαλλική τράπεζα NATIXIS και τον ΟΛΠ. Το σύνολο των οφειλών υπερβαίνει τα 15 εκατ. ευρώ.

Η γαλλική τράπεζα είχε βγάλει σε πλειστηριασμό και το ταχύπλοο Jet Ferry πριν από λίγους μήνες, όμως δεν παρουσιάστηκε αγοραστής.

www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9524)

Speedkiller
23-09-2009, 11:24
Σε πλειστηριασμό βγαίνει σήμερα το επιβατηγό - οχηματαγωγό Ανθή - Μαρίνα της G&A Ferries,και στις 4 Νοεμβρίου βγαίνουν σε πλειστηριασμό τα πλοία Μαρίνα και Ροδάνθη.

Πληροφορίες του Marinews.gr υποστηρίζουν ότι θα αναβληθεί η διαδικασία.Οψόμεθα.

Το Ανθή-Μαρίνα βαρύνεται με οφειλές προς την επισκευαστική εταιρεία ΣΑΝΚΟ, τη γαλλική τράπεζα NATIXIS και τον ΟΛΠ. Το σύνολο των οφειλών υπερβαίνει τα 15 εκατ. ευρώ.



Tα 15 εκατομύρια είναι μόνο για την Ανθη?Σήμερα είχε τηλεοπτικά συνεργεία μπροστά σε ροδάνθη και ρομίλντα...Γι αυτό λέτε να ήταν?:rolleyes:

roussosf
23-09-2009, 11:57
Η σύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα, το αναφαίρετο δικαίωμα της μετακίνησης πολιτών στην επικράτεια, η ελευθερία διακίνησης αγαθών μέσω της θαλάσσιας οδού είναι εξ ορισμού πολιτικά θέματα και καλό είναι να μην φοβόμαστε να τα εξετάσουμε έτσι.

Η σχέση που έχουν αναπτύξει ακτοπλοϊκές (και όχι μόνο) εταιρίες με πολιτικά κόμματα είναι επίσης πολιτικό θέμα και σχετίζεται τόσο με τις παθογένειες του πολιτικού συστήματος που έχουν βαθιές ιστορικές και κοινωνικές ρίζες όσο και με τον ανορθολογισμό στην δομή του ελληνικού καπιταλισμού. Επίσης είναι καλό να μην φοβόμαστε μια παρόμοια εξέταση.

Έχω ταχθεί και συνεχίζω να τάσσομαι υπέρ των ολιστικών προσεγγίσεων. Ένα πλοίο είναι και τα πληρώματα του και οι γραμμές που εξυπηρετεί και η εταιρία του.

Το αν θα επιβιώσει ή όχι η GA Ferries είναι προφανώς ένα θέμα που μας απασχολεί. Το αν θα επιβιώσει πλαγίως είναι ένα θέμα το οποίο ανοίξατε εσείς αφήνοντας έναν ξεκάθαρο υπαινιγμό κύριε Ξυδιανάκη. Με το να λέτε ότι δεν συζητάμε πολιτικά θέματα εδώ αναιρείτε κάτι το οποίο κάνατε μερικά posts παραπάνω.

ακριβως ετσι ειναι
αλλα οπως ειπε και καποιος δεν τα λεω για να γινει κατι αλλα τα λεω γιατι πρεπει να ειπωθουν καποια στιγμη και να μην νομιζουν οτι ειμαστε ατομα χωρις βουληση

n-k
23-09-2009, 12:28
Πρόσφατη, μέσα από το SPEEDRUNNER IV...

roussosf
23-09-2009, 13:50
Πρόσφατη, μέσα από το SPEEDRUNNER IV...

ετσι οπως ειναι δεμενα νομίζεις οτι εισαι στη Aliaga

Leo
23-09-2009, 14:07
Εντάξει ας χαλαρώσουμε λίγο γιατί υπάρχουν και εκπλήξεις. Πίσω από μια δύση πάντα ακολουθεί μια ανατολή...

DimitrisT
23-09-2009, 14:10
Τα υπόλοιπα 4 πλοία της εταιρίας μαζί.
57844

xidianakis
23-09-2009, 15:17
Η σύνδεση των νησιών με την ηπειρωτική Ελλάδα, το αναφαίρετο δικαίωμα της μετακίνησης πολιτών στην επικράτεια, η ελευθερία διακίνησης αγαθών μέσω της θαλάσσιας οδού είναι εξ ορισμού πολιτικά θέματα και καλό είναι να μην φοβόμαστε να τα εξετάσουμε έτσι.

Η σχέση που έχουν αναπτύξει ακτοπλοϊκές (και όχι μόνο) εταιρίες με πολιτικά κόμματα είναι επίσης πολιτικό θέμα και σχετίζεται τόσο με τις παθογένειες του πολιτικού συστήματος που έχουν βαθιές ιστορικές και κοινωνικές ρίζες όσο και με τον ανορθολογισμό στην δομή του ελληνικού καπιταλισμού. Επίσης είναι καλό να μην φοβόμαστε μια παρόμοια εξέταση.

Έχω ταχθεί και συνεχίζω να τάσσομαι υπέρ των ολιστικών προσεγγίσεων. Ένα πλοίο είναι και τα πληρώματα του και οι γραμμές που εξυπηρετεί και η εταιρία του.

Το αν θα επιβιώσει ή όχι η GA Ferries είναι προφανώς ένα θέμα που μας απασχολεί. Το αν θα επιβιώσει πλαγίως είναι ένα θέμα το οποίο ανοίξατε εσείς αφήνοντας έναν ξεκάθαρο υπαινιγμό κύριε Ξυδιανάκη. Με το να λέτε ότι δεν συζητάμε πολιτικά θέματα εδώ αναιρείτε κάτι το οποίο κάνατε μερικά posts παραπάνω.




Πρωτα απ' ολα φιλαρακο μου Django, αυτο το μηνυμα μου δεν αναφερεται κατα κυριο λογο σε εσενα, απλα το εχω επιλεξει για να απαντησω σε καποια ερωτηματα σου.;)

Το οτι εμπλεξα σε προηγουμενα posts μου οτι η κατασταση της εταιριας θα αλλαξει μεσα στο πρωτο 20ημερο του οκτωβρη, δε σημαινει απολυτα οτι θα "χαρισει" τα χρεη της εταιριας, η οποιαδηποτε κυβερνηση ειναι στην εξουσια τοτε.

Το πρωτο θεμα που θα αντιμετωποιισει η κυβερνηση -οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη-, ειναι το θεμα της G.A. FERRIES λογο της αγονης που εχει μεινει χωρις συνδεση (και επιτα καποιων αλλων εταιριων, π.χ. ασφαλιστικες που ειχαν την ιδια τυχη).

Με τον ορο που ανεφερα παραπανω οτι "να μην ειμαστε απολυτοι" θελω να πω, πως στα πλαισια για τη διασωσης της GA, το κρατος με μια ευνοικη μεταχειρηση της εταιριας και με το να εξοφλησει την εταιρια απο τα δρομολογια που εκανε εδω και 3 χρονια στην αγονη, θα καταφερει να την στηριξει. Ετσι τα πλοια θα τα παρει παλι ο κ. Αγουδημος και η εταιρια του θα αρχισει να "παιρνει τα 'πανω της", εφοσον δεν θα εχει πλεον χρεη σε αλλες εταιριες.

Υ/Γ: πολυ πιθανον με τα σημερινα δεδομενα, αυτο να ειναι το σχεδιο διασωσης της εταιριας. Εαν εχω καποιο νεωτερο θα ενημερωσω.

MILTIADIS
23-09-2009, 15:36
Η εταιρεια μπορει να σωθει τα υπαρχοντα πλοια ομως οχι..και αυτο γιατι οση καλη θεληση για τυχον διευκολυνσεις σε επιχειρηματιες κι αν εχει η νεα κυβερνηση(που δεν θα εχει γιατι ο Γιωργος δεν ειναι Κωστας)τραπεζες οπως η Natixis η' αλλες ναυπηγικες στις οποιες χρωσταει δεν προκειται να χαρισουν τοσα εκατομυρια..μονη πιθανη λυση να φερει 1-2 μεταχειρισμενα..παντως εγω απορω πως ειμαστε σε θεση τις τελευταιες μερες να συζηταμε το ενδεχομενο κρατικης διευκολυνσης μετα απο το σκανδαλο μανουση που κατακεραυνωσε τη Ν.Δ.και με αυριανη κυβερνηση,οπως ολα,δειχνουν το πασοκ του παπανδρεου και οχι του σημιτη..ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι με τετοιο ελλειμα και δημοσιονομικο χρεος το πρωτο μελημα της καθε κυβερνησης θα ειναι να δωσει λεφτα στον αγουδημο και στον καθε αγουδημο?:confused:σηκωτους θα τους μαζεψουνε μετα..

ζητω συγγνωμη για την πολιτικολογια που οντως χαλαιει το κλιμα της παρεας μας,αλλα δεν κρατιεμαι αλλο τοσες μερες με τα οσα λεγονται περι αγουδημου και διαπλεκομενων!

Django
23-09-2009, 16:05
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον Μιλτιάδη. Αν και παρείσακτος σ τα οικονομικά θεωρώ ότι είναι άλλο πράγμα να υπάρξει ένα πρόγραμμα εξυγίανσης και κάτι το τελείως διαφορετικό να δοθεί χάρη, καθότι κάτι τέτοιο απλά θα διαιωνίσει μια κατάσταση. Βέβαια, αν όπως λέγεται η νέα κυβέρνηση είναι διατεθειμένη να δανειστεί για να πληρώσει μισθούς δε νομίζω προτεραιότητα να είναι ο Αγούδημος. Εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιο «κεϋνσιανής» έμπνευσης σχέδιο για επενδύσεις στην ακτοπλοΐα που θα προβλέπει την συμμετοχή ιδιωτών και την αναθέρμανση του Σκαραμαγκά, μια win-win συμφωνία που το κράτος θα μπορέσει να διαθέσει μέρος των οφειλών του για την κατασκευή νέων πλοίων οικονομικών και φιλικών προς το περιβάλλον σχεδιασμένα για συγκεκριμένες γραμμές και με μακροπρόθεσμο ορίζοντα λειτουργίας, που θα διαχειρίζονται από την εταιρία με συμμετοχή του δημοσίου και παράλληλα θα προσφέρουν θέσεις εργασίας στη ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη. Αλλά τι λέω τώρα ε;

Naias II
23-09-2009, 16:50
Επειδή ενδιαφερόμαστε να ενημερωθούμε για την εξέλιξη των γεγονότων της Ga Ferries, θα σας παρακαλούσα ότι προσωπικό θέλετε να πείτε να το κάνετε μέσω ΠΜ, έτσι ώστε να μην παρεκτραπούν τα πράγματα και αναγκαστούν οι διαχειριστές να κλείσουν το θέμα ;)

hayabusa
23-09-2009, 18:15
πάντως ο φίλος που προέβλεψε την αναβολή του πλειστηριασμού του Ανθη-Μαρινα επεσε μεσα.-->http://www.theseanation.gr/news/ferries/anavoli-pleistiriasmou.htm

Ενδιαφέρον θα είχε να ξέραμε και το λόγο βέβαια ;)

speedrunner
23-09-2009, 18:38
Το πρωτο θεμα που θα αντιμετωποιισει η κυβερνηση -οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη-, ειναι το θεμα της G.A. FERRIES λογο της αγονης που εχει μεινει χωρις συνδεση (και επιτα καποιων αλλων εταιριων, π.χ. ασφαλιστικες που ειχαν την ιδια τυχη).




Και γιατί η νέα κυβέρνηση - όποια και αν είναι αυτή - να μην δώσει τις άγονες σε άλλη εταιρία π.χ. HSW ( Πήγασος, Σαντορίνη ) για να εξυπηρετηθούν και άμεσα τα νησιά, αντί να κοιτάξει το πως θα σώσει την GA?

update: Δεν το είxα δει αυτό (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=256756&postcount=92)

roussosf
24-09-2009, 09:52
Εντάξει ας χαλαρώσουμε λίγο γιατί υπάρχουν και εκπλήξεις. Πίσω από μια δύση πάντα ακολουθεί μια ανατολή...

εμεις Leo χαλαροι ημαστε και καπου καπου τα διαβαζουμε και γελαμε
αλλοι εχουν .......σφιξουρες

Naias II
24-09-2009, 14:51
Οι πλειστηριασμοί των πλοίων του Γεράσιμου Αγούδημου μετατέθηκαν με δικαστική απόφαση για τον προσεχή Νοέμβριο. Για τον ίδιο μήνα έχει προσδιοριστεί ο πλειστηριασμός άλλων δύο πλοίων της GA Ferries. Και τα οκτώ πλοία του Γ. Αγούδημου έχουν κατασχεθεί για χρέη συνολικού ύψους 19 εκατ. ευρώ, απόναυπηγοεπισκευαστικές εταιρείες, τράπεζες, εταιρείες πετρελαιοειδών και τον ΟΛΠ, ενώ η εταιρεία οφείλει δεδουλευμένα προς τους 500 ναυτικούς και τους 50 εργαζόμενους στα γραφεία της. Η εταιρεία εκτιμάται ότι οφείλει άλλα 7 εκατ. ευρώ στο ΝΑΤ.
Κανείς δεν γνωρίζει αυτή τη στιγμή το ύψος των οφειλών της GA Ferries προς τους πιστωτές της.


Πηγή: mediashipping

fotini86
24-09-2009, 14:57
:confused::confused::confused:

Πως τα καταφέρνει πάντα αυτός ο Αγούδημος δεν μπορώ να καταλάβω. Οι κύριοι μας είπανε τι θα γίνει με τα πληρώματα;; Άλλος ένας μήνας δηλ που οι άνθρωποι θα ζούνε μέσα στην αμφιβολία;;;

basiaras 27
24-09-2009, 15:24
κριμα να μεινουν χωρις δουλεια τοσος κοσμος.

λετε να μπορεσει ο αγουδημος να κρατησει τα πλοια κ ολο το προσωπικο?

fotini86
24-09-2009, 16:20
Προσωπικά για τα πλοία δεν ξέρω τι έχει σκοπό να κάνει αλλά για τα πληρώματα δεν μου φαίνεται να δίνει και πολύ σημασία. Ου ποσώς τον ενδιαφέρει!! Αυτό δείχνουν οι "κινήσεις" του από τότε που είχε αρχίσει η όλη ιστορία με το Jet ferry και συνεχίζεται ..... και συνεχίζεται με ότι έχει απομείνει. Δεν ήταν κάτι καινούργιο για τον κ.Αγούδημο η αρχή του τέλους της GA. Και χρηματοοικονομικά να το δει κανείς, το αν μια εταιρεία πρόκειται να πτωχεύσει δεν το καταλαβαίνει η διοίκηση μια μέρα πριν ούτε μια βδομάδα πριν. Κάθε καλά οργανομένη εταιρεία γνωρίζει από τον προηγούμενο χρόνο τα έξοδα του επομένου συμπεριλαμβανομένου και ένα ποσοστό για τυχόν έκτατα έξοδα. Και όλα αυτά τα αναφέρω γιατί εάν έκανε τα κατάλληλα βήματα δεν θα άφηνε στο έλεος του Θεού τόσους ναυτικούς.

basiaras 27
24-09-2009, 20:57
σωστα τα λες εχουν μια λογικη κ αυτα.το γνωριζε οτι δεν θα παει καλα

lissos
01-10-2009, 22:09
Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση για τα υπό κατάσχεση πλοία της GA Ferries διέταξε ο εισαγγελέας Πειραιά, καθώς και τα επτά πλοία του Γεράσιμου Αγούδημου έχουν σταματήσει τα δρομολόγιά τους προς τα νησιά του Αιγαίου και τα Δωδεκάνησα μετά...



...από κατάσχεση που έγινε έπειτα από προσφυγές στην Δικαιοσύνη.

Από το αποτέλεσμα της εισαγγελικής έρευνας θα κριθεί αν θα εκδοθεί ένταλμα σύλληψης σε βάρος του Γεράσιμου Αγούδημου. από κατάσχεση που έγινε έπειτα από προσφυγές στην Δικαιοσύνη. Στην προκαταρκτική εξέταση θα καταθέσουν δεκάδες ναυτικοί, που καταγγέλλουν ότι δεν τους καταβλήθηκαν δεδουλευμένα.

τρoκτικο blog

xidianakis
03-10-2009, 17:24
η εβδομαδα που ερχεται ειναι η πιο κρισημη για το μελλον της εταιριας και του καπτα Μακη... για να δουμε τι θα δουμε!!...

Apostolos
04-10-2009, 21:36
Καπτά Μάκη το πανέμορφο φεγγάρι πάνω απο τα πλοία σου να σου φέρει τύχη, να βγεις από τα προβλήματα σου και σύντομα να μας φέρεις και πάλι την επανάσταση...

59346

noulos
05-10-2009, 15:07
Το χειρότερο στην όλη υπόθεση είναι ότι κάποια "παπαγαλάκια" αλλά και ο ίδιος ο Αγούδιμος, λένε στα πληρώματα εδώ και καιρό να μην ανυσηχούν γιατί σύντομα θα φέρει καινούρια βαπόρια!!!
Εδώ δεν μπορεί να κρατήσει αυτά που έχει...

ΑΠΟΡΙΑ: Τα ποστάλια του πάνε κατά διαόλου!!! Τα φορτηγά πώς πάνε;;;

thanos75
09-10-2009, 13:45
Κάποιος φίλος μου είπε πως ένας λοστρόμος της εταιρείας είχε χτες ανέβει στο κατάρτι του ΝΤΑΛΙΑΝΑ και απειλούσε να αυτοκτονήσει. Αληθεύει? Πάντως πραγματικά πολύ δύσκολες στιγμές για το προσωπικό της

MILTIADIS
09-10-2009, 13:50
στο καταρτι του ΡΟΔΑΝΘΗ εγω ακουσα..γυρω στα μασανυχτα εγινε το συμβαν..αναμενομενο..οι ανθρωποιο ειναι απληρωτοι τοσους μηνες,οι υποχρεωσεις τους τρεχουνε και καποιοι αλλοι περι αλλων τυρβαζουν..

sylver23
09-10-2009, 13:53
Και εδώ (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1725659) και εδώ (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1725959) η ενημέρωση για το συμβαν απο την Ναυτεμπορική

thanos75
09-10-2009, 20:53
Και μια μάλλον πένθιμη φωτογραφία που τράβηξε ο 11χρονος ανηψιός μου στις 30/08/09. Διακρίνονται τρία παροπλισμένα πλοία της εταιρείας ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ και-νομίζω-ΜΙΛΕΝΑ, συν το ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΓΙΑΣΟΥ της SAOS

NAXOS
10-10-2009, 05:51
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΚΡΙΜΑ......

59996

BEN BRUCE
10-10-2009, 15:41
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΚΡΙΜΑ......

59996


Αυτη ειναι μια εικονα που την βλεπουμε ενα χρονο τωρα!Σημασια εχει να ξελασπωσει αυτη η κατασταση, πραγμα που ειναι θεμα βουλησης απο ολες τις πλευρες.Για να δουμε!Ισως ενα πιο ευελικτο πιο μικρο σχημα ?

xidianakis
10-10-2009, 17:59
συντομα θα εχουμε νεα απο την υποθεση της εταιριας.. και μαλλον θα ειναι καλα!!

opelmanos
10-10-2009, 19:48
Παιδιά γνωρίζουμε κάτι?Πολύ αισιόδοξα μου φαίνονται τα πόστ σας.:D

Naias II
10-10-2009, 20:32
ΑΠΟΡΙΑ: Τα ποστάλια του πάνε κατά διαόλου!!! Τα φορτηγά πώς πάνε;;;

Σύμφωνα με όσα έχουν γραφτεί τα φορτηγά πάνε καλά και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας στηρίζονται πλέον σε αυτά.
Για την ακτοπλοΐα θα δείξει...

maggiora
12-10-2009, 05:59
Σύμφωνα με όσα έχουν γραφτεί τα φορτηγά πάνε καλά και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας στηρίζονται πλέον σε αυτά.
Για την ακτοπλοΐα θα δείξει...

Ο Γεράσιμος Αγούδημος τα φορτηγά τα έχει πουλήσει όλα εδώ και χρόνια....
Το τελευταίο του το πούλησε το 2003.....;)

Τώρα εάν εννοείς μέλη της οικογένειας τον αδερφό του ή το γαμπρό του...ξέχασε το.....;)

ΦΙΛΙΚΑ

thanos75
25-10-2009, 18:24
Έχει πάρει πάντως κάτι το αυτί μου για πρόσφατες συζητήσεις ξένων επενδυτών με παράγοντες της εταιρείας. Για να δούμε τί μέλλει γενέσθαι:rolleyes:

BEN BRUCE
25-10-2009, 19:07
Nαι σωστα αλλα να δουμε.Μιλαμε για επενδυτες απο δυο εταιροκλητες χωρες.Ειδωμεν!

xidianakis
26-10-2009, 13:56
.......και για να συνεχισω με νεα απο την εταιρια, καποια πλοια θα αρχισουν δρομολογια με το νεο χρονο και τα υπολοιπα περιπου το πασχα..

NAXOS
26-10-2009, 19:23
MΠΡΑΒΟ ΠΑΤΡΙΔΑ . ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ
Η ΦΩΤΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΡΟΜΙΛΝΤΑ ΣΤΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.

62152

xidianakis
26-10-2009, 23:43
MΠΡΑΒΟ ΠΑΤΡΙΔΑ . ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ
Η ΦΩΤΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. ΤΟ ΡΟΜΙΛΝΤΑ ΣΤΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.

62152



σ' ευχαριστω για την ομορφη φωτο πατριωτη.... το νεο που προανεφερα το εμαθα πριν απο 1 εβδομαδα περιπου.. σε λιγο καιρο θα δουμε 2 πλοια της εταιριας στη δεξαμενη....:rolleyes:.... συντομα θα εχω κι αλλα νεα.. η φωτο για 'σενα.. μια Μιλενα αλα minoan:D

62240

Apostolos
27-10-2009, 11:08
Να πούμε για Ροδάνθη και Μαρίνα???

Leo
27-10-2009, 14:09
Αυτά τα δυό έχουν πάρει κλίση, σαν παραπονεμένα στέκονται... Ισως να προηγηθούνε. Τα άλλα είναι upright :D.

sylver23
27-10-2009, 14:30
Εγώ προσωπικά ελπίζω να μην ξαναδούμε τα πλοία του Αγούδημου εαν δεν γίνει συντήρηση σε αυτά.
Αν φέρει πάλι στην Ικαροσαμία το Μαρίνα στα χάλια του καλοκαιριού θα έχει προβλήματα και να μου το θυμηθείτε.

Panos80
27-10-2009, 14:54
Παιδια, γνωμη μου ειναι οτι οσο και καραβολατρες να ειμαστε, αν το δει καποιος απο μη καραβολατρικη αποψη αλλα μονο ως ενας απλος επιβατης, δεν θα ηθελε να ξαναδει τα πλοια του αγουδημου να ταξιδευουν εκτος κι αν γινει μια σοβαρη και εκτεταμενη συντηρηση τους. Δεν ξερω τη αποψη των κατοικων των νησιων της αγονης γραμμης που εξυπηρετουσαν τα πλοια της GA, αλλα φανταζομαι οτι και εκεινοι θα ηθελαν να δουν τα πλοια του αγουδημου οπως ηταν 8-10 πριν. Χλωμο το κοβω , αλλα μακαρι να δουμε την GA οπως παλια.

sylver23
27-10-2009, 15:13
Το ποστ μου παραπανω είναι μία γενική γνώμη απο Ικαρία Σάμο και Φούρνους...
Αρα οπως τα λες...

thanos75
29-10-2009, 16:09
Παιδια, γνωμη μου ειναι οτι οσο και καραβολατρες να ειμαστε, αν το δει καποιος απο μη καραβολατρικη αποψη αλλα μονο ως ενας απλος επιβατης, δεν θα ηθελε να ξαναδει τα πλοια του αγουδημου να ταξιδευουν εκτος κι αν γινει μια σοβαρη και εκτεταμενη συντηρηση τους. Δεν ξερω τη αποψη των κατοικων των νησιων της αγονης γραμμης που εξυπηρετουσαν τα πλοια της GA, αλλα φανταζομαι οτι και εκεινοι θα ηθελαν να δουν τα πλοια του αγουδημου οπως ηταν 8-10 πριν. Χλωμο το κοβω , αλλα μακαρι να δουμε την GA οπως παλια.
Κάθε πράγμα έχει ένα φυσιολογικό χρονικό ορίζοντα και ένα τέλος. ΜΙΛΕΝΑ κ ΝΤΑΛΙΑΝΑ είναι σχεδόν 40 ετών πλοία. Όσο και εάν τα αγάπησαν κάποιοι νομίζω πως η ώρα της τελικής απόσυρσης έχει έρθει. Δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά, νομίζω

dum
29-10-2009, 23:32
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΟΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΚΡΙΜΑ......

59996
Τι στολιζουν?ετσι ειναι τα στολιδια?Ντροπη.Ποσες φορες πηγα και ηρθα απο Ροδο!Η αθλιοτητα σε ολοτης το μεγαλειο.Βρωμια,η χειροτερη εξυπηρετηση,τι να πρωτοπω.Θα επρεπε να εχουν σταματησει να ταξιδευουν η να ανανεωθουν πολλα χρονια πριν.

hayabusa
30-10-2009, 17:36
μια άσχημη εικόνα αντίκρυσα σήμερα στο λιμάνι του Πειραιά. Η Ροδάνθη που κάποτε όργωνε το Αιγαίο πλέον είναι δεμένη, άγνωστο μέχρι πότε, και στην πρύμη της κρέμονται πανώ διαμαρτυρίας από τους ναυτικούς.

http://i283.photobucket.com/albums/kk293/zanskou/nautilia/IMAGE_028.jpg

Speedkiller
30-10-2009, 18:15
μια άσχημη εικόνα αντίκρυσα σήμερα στο λιμάνι του Πειραιά. Η Ροδάνθη που κάποτε όργωνε το Αιγαίο πλέον είναι δεμένη, άγνωστο μέχρι πότε, και στην πρύμη της κρέμονται πανώ διαμαρτυρίας από τους ναυτικούς.



Αυτά είναι πολύ καιρό εκει πάνω φίλε μου...

hayabusa
30-10-2009, 18:20
το ξέρω, απλά είμαι μιας και περνούσα από εκεί να τα τραβήξω μια φωτογραφία για να τα δουν και όσοι πιθανόν δεν γνώριζαν ;)

speedrunner
31-10-2009, 11:20
Παιδια, γνωμη μου ειναι οτι οσο και καραβολατρες να ειμαστε, αν το δει καποιος απο μη καραβολατρικη αποψη αλλα μονο ως ενας απλος επιβατης, δεν θα ηθελε να ξαναδει τα πλοια του αγουδημου να ταξιδευουν εκτος κι αν γινει μια σοβαρη και εκτεταμενη συντηρηση τους. Δεν ξερω τη αποψη των κατοικων των νησιων της αγονης γραμμης που εξυπηρετουσαν τα πλοια της GA, αλλα φανταζομαι οτι και εκεινοι θα ηθελαν να δουν τα πλοια του αγουδημου οπως ηταν 8-10 πριν. Χλωμο το κοβω , αλλα μακαρι να δουμε την GA οπως παλια.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, το καλύτερο είναι να μην ξαναδούμε αυτά τα πλοία στα λιμάνια των νησιών μας

BEN BRUCE
31-10-2009, 22:16
Eιναι πολυ ωραιο αλλωστε να λειπει η ελληνικη σημαια απο την παραμεθωριο.Εκει που δουλευαν αυτα τα πλοια χρονια τωρα, και ισως να μην το γνωριζετε για καστελοριζο δεν πληρωναν ναυλο.Ισως το γυμνο αιγαιο χωρις τα πλοια του μακη ή και αλλων εταιριων που δεν υπαρχουν πια, πχ Μινιωτης, να ειναι πιο ελκυστικο σε διαφορες <ορεξεις>.

Naias II
31-10-2009, 22:22
Σωστόςςς ;)
Ας σκεφτούμε λιγάκι ότι χωρίς αυτά τα πλοία δεν έχει όρεξη κανένας "μεγάλος" να βάλει τα καλά βαπόρια του μέσα στα άγονα δύσβατα λιμάνια ;)

BEN BRUCE
31-10-2009, 22:41
Κακα τα ψεματα.Στην ελλαδα επιχωρηγουνται τα πιο απιθανα πραγματα, οι πιο αταλαντοι καλλιτεχνες που κινδυνευουν μονο, απο το σκισιμο του καλσον και το ραγισμα του μαδεριου.Παραδειγματα?Απειρα.Καλυτερα να βλεπουμε πλοια να αρμενιζουν εκει εξω στην αγονη.Ετσι να χωρηγουμαι και την σημαια.Δεν κανει κακο.Ανθρωποι δουλευουν στα βαπορια.Δεν δουλευουν στοχαστες της ανυπαρκτης κουλτουρας.

Naias II
31-10-2009, 22:48
Ας ελπίσουμε να κοπάσει η μπόρα και να κυματίσουν καλύτερα νέα

xidianakis
31-10-2009, 22:56
Eιναι πολυ ωραιο αλλωστε να λειπει η ελληνικη σημαια απο την παραμεθωριο.Εκει που δουλευαν αυτα τα πλοια χρονια τωρα, και ισως να μην το γνωριζετε για καστελοριζο δεν πληρωναν ναυλο.Ισως το γυμνο αιγαιο χωρις τα πλοια του μακη ή και αλλων εταιριων που δεν υπαρχουν πια, πχ Μινιωτης, να ειναι πιο ελκυστικο σε διαφορες <ορεξεις>.
συμφωνω απολυτα μαζι σου Μπεν!

sylver23
31-10-2009, 23:18
Να ανακάμψει η εταιρία του Κ.Μάκη Αγούδημου όλοι το ελπίζουμε αλλά με καλοσυντηρημένα πλοία και όχι πλοία παρατημένα στην τύχη τους.
Οταν ένα πλοίο είναι καλοσυντηρημένο δεν είναι καλύτερες οι συνθήκες μόνο για τους επιβάτες αλλά και για το πλήρωμα του.
Το τι τραβούσαν τα πληρώματα τα τελευταία χρόνια στα πλοία αυτά πιστεύω οτι το ξέρεις καλύτερα απο πολλούς Κώστα,σωστά?

Το ότι η εταιρία πηγαινε εκεί που δεν πάνε άλλοι είναι γνωστό.Οτι εξυπηρετούσε όλα αυτά τα νησιά είναι επίσης γνωστό.Αλλά και ο κόσμος που μπαίνει μέσα απαιτεί τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής είτε το εισητήριο είναι φθηνό είτε ακριβό είτε τσαμπα.
Υπάρχουν και άλλες εταιρίες πχ Λανέ που κάνουν τέτοια δρομολόγια αλλά τα πλοία τους δεν είναι σε αυτήν την κατάσταση.

DimitrisT
02-11-2009, 11:49
Στον Εισαγγελέα ο υπεύθυνος της GA Ferries (http://www.theseanation.gr/news/ferries/ston-eisagelea-o-ypefthinos.htm)

Πηγή : theseanation.gr

BEN BRUCE
02-11-2009, 12:00
Να ανακάμψει η εταιρία του Κ.Μάκη Αγούδημου όλοι το ελπίζουμε αλλά με καλοσυντηρημένα πλοία και όχι πλοία παρατημένα στην τύχη τους.
Οταν ένα πλοίο είναι καλοσυντηρημένο δεν είναι καλύτερες οι συνθήκες μόνο για τους επιβάτες αλλά και για το πλήρωμα του.
Το τι τραβούσαν τα πληρώματα τα τελευταία χρόνια στα πλοία αυτά πιστεύω οτι το ξέρεις καλύτερα απο πολλούς Κώστα,σωστά?

Το ότι η εταιρία πηγαινε εκεί που δεν πάνε άλλοι είναι γνωστό.Οτι εξυπηρετούσε όλα αυτά τα νησιά είναι επίσης γνωστό.Αλλά και ο κόσμος που μπαίνει μέσα απαιτεί τους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής είτε το εισητήριο είναι φθηνό είτε ακριβό είτε τσαμπα.
Υπάρχουν και άλλες εταιρίες πχ Λανέ που κάνουν τέτοια δρομολόγια αλλά τα πλοία τους δεν είναι σε αυτήν την κατάσταση.

Εγω το μονο που ξερω ειναι οτι στο πανο του ροδανθη οι εργαζομενοι ναυτεργατες εχουν γραψει <κυριε αγουδημε> και οχι <αγουδημε>
Αυτο λεει πολλα.Ολοι εκαναν εναν καλο αγωνα και το <κυριε> που γραφουν προσδιδει μια ιδιαιτερη σχεση μεταξυ πλοιοκτησιας και εργαζομενων.Σε αλλες περιπτωσεις δεν θελω να σας περιγραψω τι εγραφαν.

Apostolos
02-11-2009, 12:50
Ούτε κάν στην ΔΑΝΕ δέν είδαμε αυτά...
Μακάρι για το καλύτερο!

sylver23
02-11-2009, 16:57
Το κύριε Αγούδημε που έχουν γράψει εμένα τουλάχιστον κάτι ειρωνικό μου κάνει.Δεν μπορεί να έχεις καλή σχέση με τον εργοδότη σου όταν είσαι μήνες απλήρωτος....
Εδώ έχουν φτάσει στα όριά τους ,την καλή σχέση θα σκέφτονται??

ARMENISTIS
02-11-2009, 20:36
To megalytero provlima den einai oute o Agoudimos oute ta ploia tou. To megalytero provlima einai o kratikos mixanismos les kai twra pou edesan ton Agoudimo lithikan ola ta provlimata sta mikra nisia. Ta MME perimenan pws kai pws ta kalokairia na pathoun zimies ta ploia gia na vgaloun thn eidisi twra omws den erxontai edw katw (Dodekanisa) na doun thn katastash pou an pernaei 2 fores thn evdomada karavi gia Peiraia einai poly tyxeroi!!! Fysika na exeresw Rodo kai kw pou yparxoun ta Blue star.

thanos75
07-11-2009, 20:19
Στον Εισαγγελέα ο υπεύθυνος της GA Ferries (http://www.theseanation.gr/news/ferries/ston-eisagelea-o-ypefthinos.htm)

Πηγή : theseanation.gr
Καλά του έκαναν:rolleyes:

Apostolos
08-11-2009, 12:48
Φίλε δεν νομίζω να φταίει ο άνθρωπος... Ενας υπάλληλος ειναι που το ποιο πιθανών ειναι να μην έχει καμία πραγματική ευθύνη....

thanos75
09-11-2009, 12:35
Φίλε δεν νομίζω να φταίει ο άνθρωπος... Ενας υπάλληλος ειναι που το ποιο πιθανών ειναι να μην έχει καμία πραγματική ευθύνη....
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου εάν ο άνθρωπος είναι όντως απλός υπάλληλος! Τότε όμως γιατί το δημοσίευμα τον ονομάζει υπεύθυνο της GA?

BEN BRUCE
09-11-2009, 12:45
Απλος υπαλληλος δεν ειναι ο ανθρωπος.Ειναι ενας, ανθρωπος ευγενεστατος ,που ειναι χρονια πολλα με τον καπτα μακη ,περιπου 30+.Οσοι τον γνωριζουν ειναι βεβαιο οτι θα συμφωνισουν μαζι μου.

Naias II
09-11-2009, 14:49
Κοιτάξτε παιδιά το θέμα είναι νομικό. Δεν έχει να κάνει με το χαρακτήρα του ανθρώπου, αλλά με την αρμοδιότητά του.
Είναι υπεύθυνος για τις αποδοχές των ναυτικών, δεν είναι απλός υπάλληλος.
Από την άλλη βέβαια είναι άδικο να τη πληρώνει μόνο αυτός στην υπόθεση αυτή, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Apostolos
10-11-2009, 11:10
Μας έφαγαν οι BMW Μ3 :)

Thanasis89
10-11-2009, 13:15
Μας έφαγαν οι BMW Μ3 :)

Ο καθένας με την τρέλα του, έτσι δεν είναι Απόστολε ; :D

Πάντως εγώ τον παραδέχομαι τον καπτα Μάκη. Για όλους όμως έρχεται το φυσικό τέλος. Ο Καπτα Μάκης με την εταιρεία του άλλαξε το ρου της ακτοπλοΐας αλλά μέχρι εκεί. Δεν θα κερδίσουμε τίποτα με το δίνουμε ενέσεις σε μια εταιρεία που έχει δηλώσει παραίτηση εδώ και πολύ καιρό. Δείτε και τον στόλο της. Πόσο ακόμα θα πηγαίνουν αυτά τα πλοία ; Πόσο ; Τι πρέπει να γίνει δηλαδή ; Το είπε και ο Leo... Έχουν μπατάρει παραπονεμένα... Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να διαιωνίζουμε μια κατάσταση. Λοιπόν "απόσυρση" και ο καλύτερος ας πάρει την θέση της.

xidianakis
10-11-2009, 15:18
Μας έφαγαν οι BMW Μ3 :)
τι εννοεις με τις Μ3??

Apostolos
10-11-2009, 15:23
Για όποιον κατάλαβε κατάλαβε!

Naias II
19-11-2009, 14:40
Αδιέξοδο στο ΝΑΤ για τους απλήρωτους ναυτικούς του Αγούδημου (http://www.theseanation.gr/news/ferries/nat-agou-pir-09.htm)

xidianakis
19-11-2009, 15:04
στην εταιρια γινονται αναδιαταξεις για ολα τα θεματα.. απο τα δρομολογια για τη νεα χρονια μεχρι και τα πλοια που θα παραμεινουν ή που θα ερθουν:rolleyes:.. συντομα θα εχουμε νεα!..

Amorgos66
20-11-2009, 00:05
στην εταιρια γινονται αναδιαταξεις για ολα τα θεματα.. απο τα δρομολογια για τη νεα χρονια μεχρι και τα πλοια που θα παραμεινουν ή που θα ερθουν:rolleyes:.. συντομα θα εχουμε νεα!..

....πλάκα κάνεις.....!!!!

xidianakis
20-11-2009, 00:38
....πλάκα κάνεις.....!!!!
δεν αστιευομαι.. ειδικα σε τετοια θεματα!.. η πηγη μου εχει πολυ στενες σχεσεις με την εταιρια..

NAXOS
20-11-2009, 08:07
ΠΑΤΡΙΔΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ

65567

thanos75
20-11-2009, 13:08
Έμαθα ότι εκταμιεύτηκε ποσό και θα πληρωθούν οι απλήρωτοι ναυτικοί της GA Ferries από το ΝΑΤ. Να και μια καλή είδηση, εάν ισχύει. Θα κοιτάξω να την επιβεβαιώσω

xidianakis
20-11-2009, 13:47
ΠΑΤΡΙΔΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΟΥ

65567
θυμιζει λιγο με αλιαγα!.. ελπιζω να κρατησει τουλαχιστον αυτα που αντεχουν ακομα...

Django
25-11-2009, 14:13
Δεν ξέρω αν εχει ανέβει ξανα το συγκεκριμένο ρεπορτάζ, λόγω φόρτου εργασιας έχω να συνδεθώ πολλές μέρες. Τώρα, επειδή βαριέμαι λίγο τη μελλοντολογία, για τα καράβια που ΘΑ φέρει ο Αγουδημος, πιστεύω οτι εδώ και τώρα πρέπει να δωθεί μια λύση για τους ναυτικούς.

http://www.tvxs.gr/v25732

Giwrgos1980
25-11-2009, 15:42
Τι να πεί κανείς........αίσχος.......