PDA

Επιστροφή στο Forum : G.A. Ferries



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

George
22-01-2005, 14:53
Προχθές στα εγκαίνια του ΑΛΚΜΗΝΗ ο Αγούδημος ανακοίνωσε όλο χαρά ότι μας φέρνει άλλα δύο βαπόρια. Το ένα θα έρθει τον Μάιο και το άλλο τον Σεπτέμβρη. Απ'ότι ξέρω το ένα είναι το STENA DANICA αδερφό του ΑΛΚΜΗΝΗ. Αν κάποιος ξέρει ποιο είναι το άλλο ας το πει.

Maroulis Nikos
25-01-2005, 23:59
Γιώργο το διάβασα και εγώ μήπως έχεις ακούσει που πρόκειτε να δρομολογηθούν?

christos
22-02-2005, 20:50
Προχθές στα εγκαίνια του ΑΛΚΜΗΝΗ ο Αγούδημος ανακοίνωσε όλο χαρά ότι μας φέρνει άλλα δύο βαπόρια. Το ένα θα έρθει τον Μάιο και το άλλο τον Σεπτέμβρη. Απ'ότι ξέρω το ένα είναι το STENA DANICA αδερφό του ΑΛΚΜΗΝΗ. Αν κάποιος ξέρει ποιο είναι το άλλο ας το πει.
Το άλλο είναι το P&O AQUITAINE

George
23-02-2005, 08:59
Κι εγώ για το AQUITAINE άκουσα αλλά υπάρχει μια λεπτομέρεια που λίγο δεν μου κολλάει. Το πλοίο δεν ανήκει στην P&O!! Είναι απλά ναυλωμένο και μάλιστα άκουσα ότι θα επιστραφεί στην εταιρία του. Τώρα βέβαια ο Αγούδημος είναι γάτα. Και μακάρι να το φέρει γιατί είναι βαπόραρος.

Το άλλο όμως που μου είπε ένας φίλος μου και μου έπεσαν τα αυτιά είναι ότι ναύλωσε το ΑΛΚΜΗΝΗ σε Νορβηγούς. 8O 8O 8O 8O Πότε πρόλαβε ρε παιδιά; Δεν είχε άδεια σκοπιμότητας για Κάλυμνο - Κω - Ρόδο;

Maroulis Nikos
23-02-2005, 09:03
Το ναύλωσε είπες :?: :?: :?:

Καλά δεν μιλάς σοβαρά 8O αν όντως ισχύει αυτό ο άνθρωπος δεν παίζεται με τίποτα.

prutanis
06-03-2005, 15:20
παιδια και εγω ακουσα καποιες φημες οτι ο αγουδημος το πουλησε το αλκμηνη αλλα δεν ειναι βεβαιο μεχρι στιγμης ειναι φημες

Maroulis Nikos
06-03-2005, 15:24
και εγώ το άκουσε αλλά όπως είπες είναι φήμες.
Ο καπετάν Μάκης είναι απρόβλεπτος .

George
06-03-2005, 23:35
Το πλοίο βάφεται κανονικά πάντως στα σινιάλα της GA στο πέραμα

andreas
14-03-2005, 16:31
Επίσης έχουν αρχίσει να κόβονται τα αντιαισθητικά σίδερα στην πλώρη.

christos
14-03-2005, 20:48
Ayto to ploio tha argisei na to poulisei o Agoudimos , exei enthousiastei.Se diloseis tou fenete pos to agapa pragmatika ayto to ploio.Bebbaia an to syndiasoume me to Alkmini tou Printezi se ena-dyo mines to ploio tha to doume se kamia polferries! :lol: An ypirxe periptosi polisis oi ergasies pisteyo den tha pragmatopoiountan me toso grigoro rythmo kai entasi.

chrb
24-04-2005, 20:06
Τελικά δεν το πουλάει το Αλκμήνη. Πάντα θα υπάρχει όμως ο φόβος ναύλωσής του.

andreas
03-05-2005, 23:51
Στο διαφημιστικό της G.A. για το 2005 που έπεσε στα χέρια μου, το πλοίο περιλαμβάνεται πανηγυρικά στο στόλο και μάλιστα γίνεται και εκτενής αναφορά σε αυτό.

chrb
16-05-2005, 14:50
Η GA ferries στο Πρίντεζι με 2 καράβια ( Μιλένα , Νταλιάνα) , από Πάτρα. Τα πρώτα αποτελέσματα, σχετικά με την κίνηση, ήταν ικανοποιητικά.

Morgan
16-05-2005, 15:28
μιλαμε για τα παλια πλοια Μιλενα / Νταλίανα????
καλα ποσο ετων ειναι τα συγκεκριμενα....?

chrb
16-05-2005, 18:06
Ακριβώς 35. Και όπως καταλαβαίνεις για να μην πάνε για scrap ήρθαν στην Αδριατική που δεν ισχύει το όριο ηλικίας.

Morgan
16-05-2005, 19:43
αν δεν εχω πολυ λαθος το Νταλιανα ηταν μια περιοδο και στην γραμμη για Ροδο...
Αν θυμαμαι καλα ξεκινησαμε το ταξιδι της 5ημερης με το Ρομιλντα (το ετος 1993) αλλα λογω βλαβης μετεπιβαστηκαμε στο Νταλιανα!!!


στον κουβαααααααααααα

andreas
17-05-2005, 16:22
Τα πλοία κατασκευάστηκαν το 1970 και ήρθαν στη Ελλάδα το 1988 όπου έφεραν κυριολεκτικά την επανάσταση. Για την ηλικία τους διατηρούνται σε καλά επίπεδα και μπροστά σε κάτι άλλα είναι σαφώς ανώτερα. Επίσης από τον Δεκέμβρη που αποσύρθηκαν το ΜΙΛΕΝΑ έκανε πολύ καλή επισκευή και συντήρηση ενώ το ΝΤΑΛΙΑΝΑ βρίσκεται ακόμα Νέο μόλο Δραπετσώνας όπου σιγά σιγά ετοιμάζεται κι αυτό.

Morgan
17-05-2005, 16:32
για που προοριζονται με λιγα λογια?

andreas
18-05-2005, 23:50
Πάτρα - Μπρίντιζι. Το ΜΙΛΕΝΑ έχει ήδη δρομολογηθεί και η κίνησή του είναι αρκετά ικανοποιητική απ'ότι έμαθα.

chrb
19-05-2005, 13:09
Ως τον καταπέλτη οχήματα.

xara
19-05-2005, 15:19
Δύο φορές ταξίδεψα με την εταιρεία GA FERRIES. Εντυπώσεις, μετά την αναβάθμηση... :?:

xara
28-05-2005, 01:45
Ταξίδεψα στις 23/09/2004 με το πλοίο της εταιρείας GA Ferries, IONIAN SKY, απο Ηγουμενίτσα προς Πρίντεζι στην καμπίνα 730 η οποία ομως μύριζε μούχλα και ο θαλαμηπόλος μου δικαιολογήθηκε πως είχαν καθαρίση την μοκέτα πρόσφατα και η καμπίνα παρέμενε κλειστή ελλείψει επιβατών.Προθυμοποιήθηκαν ωστόσω να με μεταφέρουν στην καμπίνα 748, η οποία ομως ηταν εντελώς ακαθάριστη απο τους προηγούμενους επιβάτες. Παραπονέθηκα και αρχίσαμε να ψάχνουμε κάποια καθαρή.Αφού είδαμε μερικές με τον θαλαμηπόλο οι οποίες ηταν ομως ακάθαρτες, παραπονέθηκα λέγοντας πώς δεν είναι δική μου δουλειά να ψάχνω τις καμπίνες του πλοίου αν ειναι καθαρές ο θαλαμηπόλος μου έκλεισε κατάμουτρα την πόρτα και εκεί αναψε καβγάς. Κάποια στιγμή ζήτησα να δώ τον πλοίαρχο αντι αυτού ομως ηρθε ο αρχιθαλαμηπόλος αξιωματικός ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ έριξε το φταίξιμο για το ακάθαρτο πλοίο σε εμάς, λέγοντάς μου οτι εγώ μπήκα στο καράβι για να κάνω επιθεώρηση! Οταν σύζυγός μου προσπάθησε να ρίξη λίγο τους τόνους λέγοντάς του πως με μια συγγνώμη και ενα καθάρισμα του χώρου θα ειχε λήξη το θέμα, ο εν λόγω αξιωματικός αρχισε πάλι τις φωνές οτι "εγώ ειμαι αξιωματικός και να δείτε τι θα σας κάνω και κάντε παράπονα όπου θέλετε" κλπ. Απαράδεκτη κατάσταση επικρατούσε και στο εστιατόριο του εν λόγω πλοίου, με βρώμικα σκεύη, απαράδεκτο φαγητό και αδιάφορο προσωπικό, που μίλαγε στα κινητά και έλεγε μεταξύ του ανέκδοτα! Για την κατάσταση αυτή διαμαρτυρήθηκα με την επιστροφή μου, στην εταιρεία, η οποία με αγνόησε εντελώς... :twisted:
Αντίθετα κατα την επιστροφή μου απο Πρίντεζι προς Ηγουμενίτσα 24/09/2004 με το πλοίο ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α της ίδιας εταιρείας και πάλι, παρ' οτι το πλήρωμα στην πλειοψηφία του ηταν αλλοδαπό, δεν αντιμετώπισα
κανένα πρόβλημα και μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Maroulis Nikos
28-05-2005, 08:32
Ταξίδεψα στις 23/09/2004 με το πλοίο της εταιρείας GA Ferries, IONIAN SKY, απο Ηγουμενίτσα προς Πρίντεζι στην καμπίνα 730 η οποία ομως μύριζε μούχλα και ο θαλαμηπόλος μου δικαιολογήθηκε πως είχαν καθαρίση την μοκέτα πρόσφατα και η καμπίνα παρέμενε κλειστή ελλείψει επιβατών.Προθυμοποιήθηκαν ωστόσω να με μεταφέρουν στην καμπίνα 748, η οποία ομως ηταν εντελώς ακαθάριστη απο τους προηγούμενους επιβάτες. Παραπονέθηκα και αρχίσαμε να ψάχνουμε κάποια καθαρή.Αφού είδαμε μερικές με τον θαλαμηπόλο οι οποίες ηταν ομως ακάθαρτες, παραπονέθηκα λέγοντας πώς δεν είναι δική μου δουλειά να ψάχνω τις καμπίνες του πλοίου αν ειναι καθαρές ο θαλαμηπόλος μου έκλεισε κατάμουτρα την πόρτα και εκεί αναψε καβγάς. Κάποια στιγμή ζήτησα να δώ τον πλοίαρχο αντι αυτού ομως ηρθε ο αρχιθαλαμηπόλος αξιωματικός ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ έριξε το φταίξιμο για το ακάθαρτο πλοίο σε εμάς, λέγοντάς μου οτι εγώ μπήκα στο καράβι για να κάνω επιθεώρηση! Οταν σύζυγός μου προσπάθησε να ρίξη λίγο τους τόνους λέγοντάς του πως με μια συγγνώμη και ενα καθάρισμα του χώρου θα ειχε λήξη το θέμα, ο εν λόγω αξιωματικός αρχισε πάλι τις φωνές οτι "εγώ ειμαι αξιωματικός και να δείτε τι θα σας κάνω και κάντε παράπονα όπου θέλετε" κλπ. Απαράδεκτη κατάσταση επικρατούσε και στο εστιατόριο του εν λόγω πλοίου, με βρώμικα σκεύη, απαράδεκτο φαγητό και αδιάφορο προσωπικό, που μίλαγε στα κινητά και έλεγε μεταξύ του ανέκδοτα! Για την κατάσταση αυτή διαμαρτυρήθηκα με την επιστροφή μου, στην εταιρεία, η οποία με αγνόησε εντελώς... :twisted:
Αντίθετα κατα την επιστροφή μου απο Πρίντεζι προς Ηγουμενίτσα 24/09/2004 με το πλοίο ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α της ίδιας εταιρείας και πάλι, παρ' οτι το πλήρωμα στην πλειοψηφία του ηταν αλλοδαπό, δεν αντιμετώπισα
κανένα πρόβλημα και μόνο καλά λόγια έχω να πω.

AGOUDIMOS LINES είναι η εταιρεία

Morgan
29-05-2005, 18:56
Απο το Ανα στον Καιαφα, για να μην πω κατι αλλο...

andreas
01-06-2005, 01:15
Όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Nikos το IONIAN SKY είναι της Agoudimos Lines και όχι της GA Ferries αλλά αυτό που μο κάνει εντύπωση είναι τα γεγονότα που μας ανέφερες. Εγώ είχα την εντύπωση πως είναι το καλύτερο πλοίο της γραμμής.Κρίμα, πολύ λυπάμαι!! Από κει και πέρα, το PENELOPE A (μην το μπλέκουμεμε με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α της Ραφήνας με την Ελληνική σημαία) έκανε Μπρίντιζι - Δυρράχιο και μάλλον έπεσες στην περίοδο που κάνανε διπλά δρομολόγια!! Τυχερούλα!!

xara
01-06-2005, 02:19
Δεν έκανε διπλά δρομολόγια, διπλάρωνε το IONIAN SKY, Ηγουμενιτσα-Πρίντεζι. Πρίντεζι-Αυλώνα, αν θυμάμαι καλά, έκανε το ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ. Όσο για την εταιρεία, έχετε δίκιο.
:wink:

xara
02-06-2005, 00:07
To νέο καράβι της GA, απο τη Μάγχη...
http://www.1000steine.com/brickset/images/1054-1.jpg

chrb
02-06-2005, 19:37
Αν αγοράσεις αυτό το παιχνίδι μπορείς να πεις πως είσαι και εφοπλιστής! :lol: :lol:

xara
02-06-2005, 19:52
Οχι ενας απλός εφοπλιστής. ΑΓΟΥΔΗΜΟΣ!!! :P :P :P

andreas
08-08-2005, 10:27
Επειδή υπάρχει κι άλλο θέμα για την G.A. Ferries, το topic αυτό κλειδώνεται και η συζήτηση συνεχίζεται εδώ:

http://naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=300&start=15

Maroulis Nikos
05-10-2005, 08:29
Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα στην Ναυτεμπορική ο k. Μάκης Αγούδημος έχει βάλει όλα τα πλοία του προς πώληση αν αυτό συμβεί τότε θα δημιουργηθεί έντονο πρόβλημα στα νησιά μας.

«ΠΑΤΑΞΟΝ μεν, άκουσον δε» θα μπορούσε να πει ο καπετάν Μάκης Αγούδημος στους επικριτές του και, ειδικότερα, στο υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, καθώς όλοι στην Ακτή Μιαούλη συμφωνούν ότι ξέρει και από πλοία και από ακτοπλοΐα.

Τα πλοία του ιδρυτή και επικεφαλής της G.A. Ferries ήταν, το καλοκαίρι, στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητας. Μπορεί αφορμή να ήταν οι συνεχείς επί ένα τριήμερο βλάβες σε κάποια από αυτά, αλλά αιτία ήταν ουσιαστικά το γεγονός ότι γυρνούσαν όλο το Αιγαίο νυχθημερόν. Και η όποια καθυστέρηση σημείωναν, αποκτούσε «μυθικές» διαστάσεις.

Σήμερα, ύστερα από έναν και πλέον μήνα, ο κ. Μάκης Αγούδημος έχει ενημερώσει τους brokers στο λιμάνι ότι είναι διατεθειμένος να πουλήσει όλα του τα πλοία και περιμένει προσφορές. Αν υλοποιήσει την απόφασή του, οι άγονες γραμμές του Αιγαίου θα μείνουν χωρίς πλοία. Αλλά και όποια έρθουν να καλύψουν το κενό, θα είναι ακριβότερα, όπως εκτιμούν κύκλοι της ακτοπλοΐας.


Ο καπετάν Μάκης Αγούδημος.
Μέχρι στιγμής, η G.A. Ferries δεν έχει ειδοποιηθεί από το ΥΕΝ τι θα γίνει με τις γραμμές που πλειοδότησε για τη δρομολογιακή περίοδο 2005-2006, ενώ σε 25 περίπου ημέρες, δηλαδή την 1η Νοεμβρίου, λήγει η περυσινή σύμβαση. Το υπουργείο έχει ειδοποιήσει προφορικά ότι θα δοθεί δίμηνη παράταση μέχρι να γίνει ο νέος διαγωνισμός με νέους όρους (συμβάσεις μεγαλύτερες του έτους και μέχρι πέντε χρόνια) αλλά ουδείς γνωρίζει τι πραγματικά θα γίνει.

Μιλώντας στη «Ν», για πρώτη φορά μετά και τα γεγονότα του καλοκαιριού, ο κ. Αγούδημος επιβεβαιώνει τις σχετικές πληροφορίες περί πώλησης των πλοίων του και, με το γνωστό χειμαρρώδη λόγο του, επισημαίνει προβλήματα και καταστάσεις στην ακτοπλοΐα, που, αν μη τι άλλο, θέτουν έναν προβληματισμό για το μέλλον του κλάδου αλλά και των συγκοινωνιών με τα νησιά.

«Με ρωτήσατε αν έχω βγάλει τα βαπόρια μου για πούλημα. Προτού καταστραφώ, είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Ολα πουλιούνται και όλα αγοράζονται. Το θέμα κάθε φορά είναι η τιμή. Από ό,τι γνωρίζετε, το τελευταίο δεκαήμερο με όνειρα μεγάλα έφερα ένα πλοίο στην ακτοπλοΐα, με το όνομα 'Σιλέσια'. Είχα σχέδια να βάλω το πλοίο αυτό στη Σάμο. Είχε 500 κρεβάτια, 400 Ι.Χ. και ήταν πλήρως εξοπλισμένο με τους όρους και τη συνθήκη της Στοκχόλμης. Υστερα όμως από ώριμη σκέψη και επειδή δεν θέλω να ακολουθήσω τα χνάρια άλλων συναδέλφων μου, που έφυγαν από την ακτοπλοΐα κυνηγημένοι, αλλά και λόγω των καλοκαιρινών προβλημάτων που είχε η εταιρεία μου, αποφάσισα αυτό το βαπόρι να το πουλήσω. Πράγματι, μόλις το έβγαλα στην αγορά, παρουσιάστηκαν αμέσως δέκα αγοραστές. Τώρα, ταξιδεύει με τους νέους αγοραστές στην Ουκρανία, όπου θα κάνει δρομολόγια στη Μαύρη Θάλασσα. Φυσικά, τους εύχομαι να είναι καλοτάξιδο, όπως δείχνει και το νέο του όνομα, 'Felicia', που σημαίνει ευτυχία».

- Τι μεσολάβησε και αλλάξατε γνώμη;

- Το κατακαλόκαιρο το έβγαλα επί 15ημέρες μέσα σε αυτό το γραφείο. Δεν έφυγα καθόλου, για να αντιμετωπίσω τα δυο-τρία ατυχή περιστατικά που ύστερα από 17 χρόνια στην ακτοπλοΐα συνέβησαν μαζεμένα. Προσπάθησα να αντιμετωπίσω αυτή τη λαίλαπα που με βρήκε και νομίζω ότι τελικά τα κατάφερα καλά. Αλλη εταιρεία, στη θέση της δικής μου, θα είχε χρεοκοπήσει. Με αστραπιαίες κινήσεις που έκανα, όπως η αεροπορική μεταφορά των ανταλλακτικών, είχαν ως αποτέλεσμα να μειωθούν σημαντικά οι επιπτώσεις. Υπήρξαν και επιβάτες που ταλαιπωρήθηκαν, από τους οποίους η εταιρεία μας ζήτησε συγγνώμη, ενώ πάρα πολλούς τους μεταφέραμε στα νησιά αεροπορικώς.

Αλλά, δυστυχώς, ακόμη συνεχίζεται η συκοφαντική δυσφήμηση κατά της εταιρείας μου από ορισμένα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης. Θέλω να πω το εξής. Ενώ εδώ στην πατρίδα μας το ακτοπλοϊκό πλοίο αντιμετωπίζεται με αυτό τον τρόπο, σε άλλες χώρες, που έχω βαπόρια και τα οποία υποτίθεται δεν «κάνουν» για την Ελλάδα λόγω ηλικίας, τα υποδέχονται με σημαιοστολισμούς και μάλιστα μία φορά είδα τον ίδιο τον λιμενάρχη να δένει το πλοίο. Και όταν το ρώτησα γιατί, η απάντησή του ήταν ότι από αυτό το πλοίο ζει ένας τόπος με δεκαπέντε χιλιάδες ψυχές. Αν δεν βοηθήσουμε το πλοίο σε αυτή την περιοχή, η ζωή μας δεν θα είναι τίποτα και ειδικότερα το χειμώνα. Εδώ εμείς, δυστυχώς, κάνουμε λόγο για λωποδύτες και απατεώνες. Αφού ύστερα από 17 χρόνια μάς αντιμετωπίζουν με αυτό τον τρόπο, εμείς με τι κουράγιο να συνεχίσουμε στην ελληνική ακτοπλοΐα.

-Ομως και ο υπουργός έκανε λόγο για πειρατεία στο Αιγαίο που πρέπει να σταματήσει…

- Δεν δέχομαι την υποτίμησή μου σε πειρατή του Αιγαίου. Εχω μία σταδιοδρομία 40 ετών στη θάλασσα. Κάποτε, ο διεθνής Τύπος με έλεγε διάδοχο του κάπτεν Μλέικ, καθώς αγόραζα βαπόρια από τους Εγγλέζους και τα πουλούσα την άλλη μέρα σε διπλάσια τιμή. Δεν θα δεχθώ από διεθνής πειρατής να γίνω πειρατής του Αιγαίου. Τέτοιο υποτιμητικό τίτλο δεν τον δέχομαι. Ισως ο κ. υπουργός, πάνω στα νεύρα του, είπε και δυο κουβέντες παραπάνω. Μετά όμως ήρθε στο «Δημητρούλα», το οποίο ξεκίνησε και πάλι τα δρομολόγια του μετά την ετήσια επιθεώρηση, χωρίς να έχει ούτε μισή παρατήρηση. Πάντως, δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα με το ΥΕΝ αλλά, δυστυχώς, οι καταστάσεις είναι τέτοιες που μας αναγκάζουν να δούμε το τι θα κάνουμε για να μην ακολουθήσουμε την τύχη παλαιοτέρων συναδέλφων.

-Εσείς δεν έχετε ευθύνες για τα προβλήματα του καλοκαιριού;

- Τα πλοία μας τα γνωρίζετε είκοσι χρόνια. Είχαμε την ατυχία να πάθουμε τρεις βλάβες σε πολύ σύντομο διάστημα. Αλλά να σας πω το εξής. Νομίζω ότι τα πλοία ,με τον εξοντωτικό ρυθμό που δουλεύουν, δικαιούνται και αυτά να σταματήσουν. Π.χ. το Μάιο δεν έχω υποχρέωση να πάω πάνω από μία φορά στην Αλόννησο, αλλά, επειδή βλέπω το πρόβλημα μόνος μου, πάω τέσσερις φορές. Και να πω και τούτο: και Κονκόρντ να ήταν το «Ρομίλντα», όταν ξεκινά με οκτώ μποφόρ από τον Πειραιά να πάει Σύρο, Πάρο, Νάξο, Κατάπολα, Αιγιάλη, Αστυπάλαια, Κάλυμνο, Κω, Νίσυρο, Τήλο, Σύμη, Ρόδο και να γυρίσει με τα ίδια λιμάνια και με οκτώ μποφόρ, θα είχε κάποια καθυστέρηση. Επίσης, άλλο πλοίο μου κάνει το δρομολόγιο από Πειραιά, Σύρο, Πάρο, Νάξο, Αγ. Κήρυκο, Καρλόβασι, Σάμο. Αλλο πλοίο κάνει το δρομολόγιο Πειραιά, Σύρο, Πάρο, Νάξο, Δονούσα, Σχοινούσα, Κουφονήσια, Αιγιάλη, Κατάπολα, Αστυπάλαια, Κάλυμνο. Σας λέει τίποτα αυτό; Ας αφήσουμε τα υπόλοιπα, όπως οι καθυστερήσεις από τις πλευρίσεις των πλοίων σε όλα τα λιμάνια των Κυκλάδων, που μπορεί ένα πλοίο μου να έχει αναμονή μέχρι και τρία τέταρτα για να πλευρίσει, επειδή κάποιο άλλο πλοίο υπάρχει στο λιμάνι. Δεν είμαστε θεοί, βαπόρια είναι. Και όταν το «Δημητρούλα» παθαίνει μία μικρή βλάβη και έχει λίγο καθυστέρηση, θα έχει και στη συνέχεια καθυστερήσεις. Είναι αλυσίδα. Εγινε το κόκκινο πανί η «Δημητρούλα», για το οποίο είπανε κιόλας ότι είναι το όνομα της συζύγου του τέως πρωθυπουργού της πατρίδας μας. Θα ήταν τιμή μου να δεχόταν ο πρωθυπουργός της Ελλάδος το όνομα της γυναίκας του σε ένα από τα βαπόρια μου και να έκανε αυτός τα εγκαίνια. Δημητρούλα είναι η μία από τις τρεις κόρες μου και το σημερινό «Δημητρούλα» είναι το έβδομο κατά σειρά πλοίο που είχε η εταιρεία μας με το όνομα Δήμητρα.

- Παίρνετε όμως επιδοτήσεις για τα δρομολόγια αυτά...

- Ποιες είναι οι επιδοτήσεις που παίρνουμε; Ξέρετε πολύ καλά ότι είναι ανά δρομολόγιο 7.000 ευρώ το ταξίδι. Με τις σημερινές τιμές του πετρελαίου, τι καλύπτουν όλα αυτά; Μόλις το 20%-30% των πετρελαίων. Το πρόβλημα της ακτοπλοΐας λέγεται σήμερα με μία λέξη «πετρέλαιο». Ειχα πει από το Μάρτιο ότι το Σεπτέμβριο δεν θα υπάρχουν πλοία. Δυστυχώς, επαληθεύθηκα. Ενα ταχύπλοο και με 100% πληρότητα σήμερα βγάζει μόνο το 80% του κόστους πετρελαίου.

- Ολοι συμφωνούν ότι, την περίοδο αυτή, το πρόβλημα είναι το πετρέλαιο. Ομως όλα τα χρόνια μιλάμε συνεχώς για το ακτοπλοϊκό πρόβλημα. Πού εντοπίζετε εσείς τις ρίζες του προβλήματος;

- Το πρόβλημα της ακτοπλοΐας αρχίζει και τελειώνει το 1998-99, όταν θέλαμε όλοι να ναυπηγήσουμε πλοία και να τα φέρουμε εδώ σε μία γωνιά στο Αιγαίο Πέλαγος, να το κάνουμε μέσα σε μία μέρα παράδεισο. Ολα αυτά τα βαπόρια δεν βγαίνανε οικονομικά. Γιατί πώς θα βγει οικονομικά ένα βαπόρι της τάξης των 100 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που το εισιτήριο είναι 20 ευρώ και το 35% είναι οι φόροι; Πώς θα βγει ένα πλοίο με δουλειά μόνο 45 ημέρες το χρόνο, που περιμένει από τέσσερα Παρασκευοσαββατοκύριακα του καλοκαιριού να βγει; Δυστυχώς, τα όνειρα που έκαναν μερικοί να εξολοθρεύσουν όλους τους υπολοίπους για να μείνουν κυρίαρχοι των θαλασσών, όπως είχε κάνει και ο συγχωρεμένος ο Σφηνιάς, δεν μπορούν να υλοποιηθούν σήμερα. Σε 50 χρόνια ίσως…

- Εγινε υπερεπένδυση στον κλάδο;

- Δεν έγινε μία υπερεπένδυση, αλλά επικράτησε ένας εξωφρενικός παραλογισμός στον υπολογισμό των δυνατοτήτων του Αιγαίου Πελάγους και, δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν το Αιγαίο να γεμίσει με χρωστούμενα δολάρια και τα βαπόρια να έχουν βγει στη στεριά.

- Αρα έχει ευθύνες και ο κλάδος…

- Φυσικά έχει βαρύτατη ευθύνη, γιατί, το 1999, έγιναν εξωφρενικά πράγματα και τα πληρώνουμε τώρα, αλλά ευθύνεται και το κράτος. Οταν ζήτησε τις περίφημες τριετείς συμβάσεις. Εμείς και η ΔΑΝΕ, όπως ξέρετε, τις πήραμε και κάναμε ό,τι ζητούσε το ελληνικό κράτος. Μέσα στις υποχρεώσεις μας ήταν και οι δωρεάν προσεγγίσεις σε κάποια άγονα νησιά. Υστερα όμως από είκοσι μέρες, κάποια άλλη εταιρεία με κάποια άλλη απόφαση κάποιου υπουργού τής τότε κυβερνήσεως, τα έγραψε όλα στα παλιά της τα παπούτσια και της έδωσε και αυτής δρομολόγια στην ίδια γραμμή. Αποτέλεσμα η ΔΑΝΕ να χρεοκοπήσει και εμείς να είμαστε στα δικαστήρια. Εχουμε κερδίσει την πρωτόδικη απόφαση εναντίον του ελληνικού Δημοσίου, περιμένουμε την τελική απόφαση. Πώς να ανταγωνισθούμε εμείς και η ΔΑΝΕ, που πάμε σε δώδεκα λιμάνια στο ίδιο δρομολόγιο, ένα κατευθείαν δρομολόγιο άλλου πλοίου, που πιάνει μόνο τρία λιμάνια;

-Πώς βλέπετε τελικά το μέλλον της ελληνικής ακτοπλοΐας;

- Δεν θα πω εγώ στον ΥΕΝ τι πρέπει να κάνει. Εχει συμβούλους, έχει οικονομικά επιτελεία. Επειδή όμως η 1η Νοεμβρίου είναι πολύ κοντά και επειδή δεν βλέπω είσοδο άλλων μεγάλων παικτών στο Αιγαίο, ένας δρόμος υπάρχει σε όλη την Ευρώπη και πρέπει να τον περπατήσουμε και εμείς. Τι λέει ο δρόμος αυτός: Αν έχεις ένα πλοίο σύμφωνο με SOLAS 90, έχεις το δικαίωμα να το δουλεύεις σε όλη την Ευρώπη μέχρι το 2010. Αν προσαρμοσθεί μέχρι 2010 στη συνθήκη της Στοκχόλμης, συνεχίζεις να το δουλεύεις χωρίς όριο ηλικίας. Εγώ ταξίδευα προχθές με ένα βαπόρι ηλικίας 52 ετών και ήταν μία χαρά. Η γνώμη μου είναι η πολιτεία να εναρμονισθεί με το κοινοτικό δίκαιο. Αλλη λύση, με τα 300 νησιά που έχουμε, δεν υπάρχει. Αυτό που λένε με δορυφορικές συνδέσεις, δεν μπορεί να γίνει ακόμη. Εμείς μεταφέρουμε κάθε ημέρα 1.000 ασυνόδευτα δέματα. Αν τα βγάλουμε στη Κω, πώς θα πάνε ασυνόδευτα στα άλλα το πιο μικρά νησιά, τη Νίσυρο και την Τήλο; Ας αφήσουμε τα μποφόρ, που δημιουργούν προβλήματα στα μικρά πλοία..

Ακόμη, ας παραδειγματισθούμε από τους γείτονές μας, τους Ιταλούς, που επιδοτούν τις χερσαίες μεταφορές διά θαλάσσης με κονδύλια της Ε.Ε.

Επίσης, ο κ. Τζωάννος, όταν λέει απελευθέρωση ναι, αναρχία όχι, ίσως έχει δίκαιο. Ομως μία απελευθέρωση των ναύλων θα ήταν προς όφελος όλων. Ο κάθε επιβάτης θα διάλεγε το πλοίο που του «πηγαίνει» με το ανάλογο εισιτήριο. Θέλει συμβατικό, θα πληρώσει αυτό το εισιτήριο, θέλει ταχύπλοο, θα πληρώσει παραπάνω. Επίσης, εάν υπάρχει παλαιότερο πλοίο με φθηνότερο εισιτήριο, το έχει. Αφησέ τον να διαλέξει. Πάντως, σημειώστε και αυτό: εάν εξαφανιστούν τα πλοία φθηνού κόστους, ο επιβάτης για Νίσυρο θα πληρώσει τριπλάσιο εισιτήριο. Πού απευθυνόμαστε; Σε φτωχούς ψαράδες. Εφόσον λοιπόν τα πλοία πληρούν τους όρους ασφαλείας, να παραμείνουν. Πρέπει να έχουμε υπόψη μας και τους Ελληνες ναυτικούς. Περίπου 700 απασχολώ εγώ. Πού θα βρουν δουλειά αυτοί; Γιατί από την ποντοπόρο ναυτιλία συνέχεια φεύγουν καράβια από την ελληνική σημαία; Ολοι μας χρειαζόμαστε. Το ζητούμενο είναι η πολιτεία, ο ναυτεργάτης και ο εφοπλιστής να καθίσουν να συζητήσουν ήρεμα σε ένα τραπέζι, για να βρεθεί η χρυσή τομή. Γιατί η 1η Νοεμβρίου είναι πολύ κοντά.

- Τι πιστεύετε ότι θα συμβεί μετά την 1η Νοεμβρίου;

- Δεν μπορώ να απαντήσω εγώ τι θα γίνει μετά την 1η Νοεμβρίου. Μπορεί το ΥΕΝ να έχει έτοιμες λύσεις. Θα τις σεβαστούμε. Εμείς κοιτάμε μόνο τι θα γίνουν οι 700 Ελληνες ναυτικοί που απασχολούμε. Με ρωτήσατε αν έχω βγάλει τα βαπόρια μου για πούλημα. Προτού καταστραφώ, είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Μπορούμε να τα πουλήσουμε σήμερα και κάποια άλλα εποχή να επιστρέψουμε δριμύτεροι. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι το πετρέλαιο φέρνει ζημιές. Η εταιρεία μου είναι από τις λίγες που θα βγάλει τόσο μικρές ζημιές φέτος, τις οποίες θα καλύψω από άλλες γραμμές, στις οποίες έστειλα τα «σαπιοκάραβά» μου. Το πετρέλαιο είναι πρόβλημα. Πέρυσι το πετρέλαιο είχε 135 ευρώ ο τόνος και το ντίζελ 210. Σήμερα έχει 285 ευρώ ο τόνος και το ντίζελ 540 ευρώ ο τόνος. Αύξηση 100%. Δηλαδή ένα βαπόρι από Πειραιά για Ρόδο με τα άγονα και 27 ώρες ταξίδι παίρνει επιδότηση 15.000 ευρώ. Αυτή η επιδότηση δεν καλύπτει ούτε το 50% του κόστους του πετρελαίου. Αυτό που θέλω είναι να κάνω μία ευχή. Να μην πρυτανεύσουν πολιτικές που θα γυρίζουν μπούμερανγκ και θα καταστρέψουν ολοσχερώς το τελευταίο κομμάτι της μεγάλης ελληνικής ναυτιλίας που λέγεται ακτοπλοΐα αλλά ταυτόχρονα θα εξαφανίσουν από το χάρτη την τουριστική υποδομή και τα μικρά και απομακρυσμένα νησιά.

πηγή Ναυτεμπορική

http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/10/05/1104145.htm

delta pi
15-02-2007, 14:59
Τι έγινε με το ΡΟΔΑΝΘΗ?

George
16-02-2007, 00:26
Τι έγινε; Την ετήσιά του κάνει.

Apostolos
03-03-2007, 20:00
Αλαγή χρωμάτων ΚΑΙ για την G.A Ferries. Αποχρώσεις του μπλέ στις πλευρές των πλοίων του καπτα-Μάκη... Σιγά σιγά εξαφανίζονται τα λευκά καράβια και μας βλέπω να τελειώνουν και τα όνειρά μας...

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
03-03-2007, 21:26
3 κολορε http://forum.naytilia.gr/images/icons/icon10.gif ο Αρχοντας , γινεται σιγα σιγα

George
05-03-2007, 14:54
Το πρώτο που βάφτηκε είναι το ΜΑΡΙΝΑ και ακολουθεί το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ.

delta pi
05-03-2007, 21:34
Το πρώτο που βάφτηκε είναι το ΜΑΡΙΝΑ και ακολουθεί το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ.
Νά χαμε και φωτογραφία για να το δούμε και να το καταλάβουμε γιατί χωρίς είκονα...

xiwtis81
05-03-2007, 23:08
Υπαρχει κ φωτο,στο site του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ http://apostolossphotos.fotopic.net/p39121721.html Παντως οποιος σκεφτηκε τα καινουργια χρωματα μαλλον ειχε δει πριν το ουρανιο τοξο...:confused:

NAXOS
01-04-2007, 12:12
Αλαγή χρωμάτων ΚΑΙ για την G.A Ferries. Αποχρώσεις του μπλέ στις πλευρές των πλοίων του καπτα-Μάκη... Σιγά σιγά εξαφανίζονται τα λευκά καράβια και μας βλέπω να τελειώνουν και τα όνειρά μας...
Δυστυχως δεν εξαφανιζονται μονο τα ασπρα καραβια αλλα εξαφανιζονται γενικα τα καραβια. Τελευταιες πληροφοριες λενε οτι αμεσως μετα το ΠΑΣΧΑ παει και το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ. Λενε για Σαουδικη Αραβια.
Και να φαντασθειτε οτι ηταν η ελπιδα για τη γραμμη Παροναξιας-Θηρας.
Τρεξτε βγαλτε εισιτηρια για τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ αν θελετε να ερθετε σε Παροναξια - Θηρα.

George
02-04-2007, 11:00
Επιβεβαιώνω κι εγώ τη ναύλωση του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ. Θα ταξιδέψει μέχρι 15 Απριλίου στην Ικαροσαμία, μετά ίσως κάνει την ετήσια του ΡΟΜΙΛΝΤΑ και μετά το αποχαιρετάμε...

delta pi
02-04-2007, 16:00
Κατά τα άλλα το βάφει.

vassilisman
02-04-2007, 16:36
πλακα-πλακα ίσως εχει δικιο ο Μακαρος στη συνεντευξη. Παντως το νεο χρωματακι ειναι αρκετα καλυτερο απο το προηγουμενο. Δινει μια "νεοτητα" στα (παλια) πλοια του στολου του...

shipfan
02-04-2007, 19:39
Ποιός Μάκαρος?
Ποιά συνέντευξη?

delta pi
03-04-2007, 14:02
Ε,το χρώμα πάντα δίνει νεότητα στα πλοία.Αφού και γω σκέφτομαι να ταξιδέψω μαζί τους ,ενώ παλιά ήμουν ανένδοτος.

adam
16-04-2007, 12:55
Τώρα γίνανε καινούργια κούτας βαπόρια αίσχος κ ντροπή

delta pi
16-04-2007, 19:32
Τώρα γίνανε καινούργια κούτας βαπόρια αίσχος κ ντροπή
Πες στα ρε Αδάμ.Έτσι είναι, παίζουν εις βάρος της συνήδεισής μας και καλά εμείς αλλά οι τουρίστες που δε ξέρουν?Σ'αυτούς στηρίζονται.

Enalia
09-07-2007, 18:25
Οι τουρίστες που δεν ξέρουν, καλά κάνουν και στηρίζονται σε καράβια που πιάνουν κάτι "μικροσκοπικά" -έως και ανύπαρκτα- λιμανάκια σαν και αυτά που προσεγγίζουν αυτά τα βαπόρια που κάνουν τις άγονες.
Μα τί περίεργοι άνθρωποι αυτοί οι τουρίστες. Πού πάνε και τα βρίσκουν αυτά τα νησιά, Φολέγανδρος, Τήλος, Νίσσυρο, Χάλκη κλπ? Χάθηκε η Κρήτη κι η Ρόδος? Μόνο σ' αυτά έπρεπε να πηγαίνουν.

vassilisman
11-07-2007, 17:23
to alkmini einai mips to palio cantenbury apo P&o ?

Enalia
11-07-2007, 18:58
Ναι, το πρώτο ΑΛΚΜΗΝΗ Α' είναι το παλιό PO Canterbury το οποίο αργότερα πωλήθηκε από την G.A στην PolFerries και μετονομάστηκε σε Wawel, αν θυμάμαι καλά.
Το δεύτερο ΑΛΚΜΗΝΗ Α' (IMO 7907257) είναι το ex Pride of Provence, που τώρα βέβαια ονομάζεται Pride Of Telemark και το διαχειρίζεται η Kystlink.

vassilisman
11-07-2007, 21:03
emm. posa alkminio a` yparxoyn ?to cantenbury einai <arketa> palio
emporiko poy metaskeyastike apo tin P&O .


Pantws o arxontas :mrgreen: den exei katholoy fantasia oson afora ta onomata ..

Apostolos
29-10-2007, 17:06
Αγόρασε Ιαπωνικό ο Καπτα - Μάκης?

Apostolos
17-12-2007, 13:16
Οι φίμες για αγορά νέου πλοίου απο την G.A. Ferries οργιάζουν...

Νaval22
17-12-2007, 17:58
Και να φέρει λέει κανέναν ωραίο γιαπωνεζάκι θα ξαναγίνει απο τις αγαπημένες μου εταιρείες

adam
17-12-2007, 18:36
Καπ Μάκης κ καλό βαπόρι δεν γίνεται !!!!!!!!!

Apostolos
17-12-2007, 21:35
Θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω ταυτόχρονα. Ίσως τα τελευταία χρόνια να έχει χαλάσει την εικόνα του αλλα όταν στις αρχές του 90 είχε φέρει την επανάσταση όλοι τον υμνούσαμε. Σίγουρα δέν θα είναι καινούργιο, σήγουρα δέν θα είναι το ποιό γρήγορο αλλα ελπίζουμε να είναι τουλάχιστο καλύτερο απο το έκτρωμα Ανθή Μαρίνα....

noulos
18-12-2007, 11:07
Και να το φέρει τελικά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα το κρατήσει και δε θα κάνει ότι και με το ΑΛΚΜΗΝΗ Α.

esperos
19-12-2007, 12:33
Με την ΑΛΚΜΗΝΗ ή με τις ΑΛΚΜΗΝΕΣ;

Apostolos
19-12-2007, 12:56
Έλα ντε! :)

noulos
19-12-2007, 14:59
Με την ΑΛΚΜΗΝΗ ή με τις ΑΛΚΜΗΝΕΣ;
Σωστά. Δύο φορές το έκανε!

Espresso Venezia
23-12-2007, 16:39
Κάτι πάντως που θα πρέπει να αναγνωρίσουμε στον άρχοντα Μάκη 8-), είναι το ότι εν μέσω του ορυμαγδού κάθε ...σερνάμενο ή μη καράβι έν μία νυκτί να μετονομάζεται ''Εξπρές τάδε'' ή ''Εξπρές δείνα'', διατήρησε τα ''καθαρά'' ονόματα στα πλοία του (άσχετα αν μας αρέσουν ή όχι), χωρίς να μπεί στον πειρασμό να τα αλλάξει με ''σπιντάτες'' προσθήκες χάριν εντυπωσιασμού.

Γιατί σε τι άλλο εκτός του εντυπωσιασμού (για να μην πω και της κοροιδίας) του επιβατικού κοινού αποσκοπούσε -για παράδειγμα- η μετονομασία του Πήγασος σε ...Εξπρές, χωρίς μάλιστα από ότι ξέρω να βάλει πιο γρήγορες μηχανές, ή έστω να τους γίνει κάποιο ...ρεκτιφιέ. :p

Ροδάνθη, Δημητρούλα και Μαρίνα λοιπόν (χωρίς Εξπρές :p), μαζί σήμερα στο μεγάλο λιμάνι.

843

Νaval22
23-12-2007, 20:00
Μια χαρά είναι τα ονόματα αν και αγγίζουν λίγάκι την υπερβολή για παράδειγμα το ότι τρια πλοία της εταιρείας αναφέρονται στο ίδιο πρόσωπο αλλά απο τα απρόσωπα superjet superspeed και souperklafta μια χαρά είναι.Αν είχε και τα παλιά σινιάλα και όχι αυτά τα ελεινά καινουργιά που απορώ αν αρέσουν σε κανέναν αλλον εκτός απο τη Δημητρουλα τη κόρη του κάπτα Μάκη θα ήταν κορυφή,άντε και αν πρόσεχε και λίγο παραπάνω τα βαπόρια του

Espresso Venezia
10-02-2008, 16:36
Σημερινή φωτογραφία από το ντοκ GA... συγγνώμη ντοκ 3 ήθελα να πω !!! :p

ΜΑΡΙΝΑ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΜΙΛΕΝΑ, και κάπου ανάμεσα και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ (Αγουδημόπλοιο κι αυτό :mrgreen:), λίγη ώρα πριν μεθορμίσει στο Πέραμα.

2662

scoufgian
10-02-2008, 19:37
Σημερινή φωτογραφία από το ντοκ GA... συγγνώμη ντοκ 3 ήθελα να πω !!! :p

ΜΑΡΙΝΑ, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ, ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ, ΜΙΛΕΝΑ, και κάπου ανάμεσα και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ (Αγουδημόπλοιο κι αυτό :mrgreen:), λίγη ώρα πριν μεθορμίσει στο Πέραμα.

2662
α ρε ψυχη μου σαβουρες!!!(δανεισμενη-παραφρασμενη εκφραση απο την ελληνκη ταινια the kopanoi)

noulos
12-02-2008, 01:30
Μπροστά στα άλλα το Ανθή-Μαρίνα μοιάζει σαν να έχει έρθει από το μέλλον!

J.B
12-02-2008, 15:29
α ρε ψυχη μου σαβουρες!!!(δανεισμενη-παραφρασμενη εκφραση απο την ελληνκη ταινια the kopanoi)

α ρε και λειψουν κι οι σαβουρες, τοτε να δεις κλαμα.....

scoufgian
12-02-2008, 17:04
α ρε και λειψουν κι οι σαβουρες, τοτε να δεις κλαμα.....
αυτο δεν προκειται φιλε να γινει στο αμεσο μελλον!!!κοιμησου ησυχος.δοξα τω θεο ,εχουμε πολυ πραγμα ακομη

Apostolos
15-03-2008, 13:27
Και μία φώτο με Αγουδημόπλοια...
3835

Espresso Venezia
16-03-2008, 16:42
''Παιχνίδια'' με την φωτογραφική μηχανή (γωνία λήψης). ;)

3873

Rocinante
16-03-2008, 17:23
Υπεροχα φωτογραφικα παιχνιδια του ESPRESSO VENEZIA.
ΑΠΟΣΤΟΛΕ με τρομαξες. Για μια στιγμη στην φωτογραφια με τα Αγουδημοπλοια νομιζα οτι οι Γερμανοι μετα απο πολλα χρονια φερανε και το τελευταιο τμημα απο τον ερανο της κατασκευης (που θα ελεγε και ο mastrokostas) του ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ. Την υπερυπερυψωμενη διοροφη γεφυρα...

scoufgian
16-03-2008, 17:36
ωραιες φωτογραφιες αλλα αμα αλλαξουμε τις γωνιες ληψεις και δειξουμε και το υπολοιπο πλοιο τι θα δουμε!!!!ρωταω εγω και απανταω ταυτοχρονα.σκουρια-σκουρια-σκουρια.ενα χαλι αδιορθωτο.χαρακτηριστικα παραθετω το ροδανθη χτες τ απογευμα.κοιταξτε τη πλωρη του.ενα χαλι!!και δεν παω στα πλοια της φωτογραφιας του espresso που ειναι παρτο ενα και φτυστο αλλο.ελεος!!!!λιγη φροντιδα
3880

Captain_Nionios
16-03-2008, 18:07
Ναι αυτο το εχουμε γραψει και στα θεματα των βαποριων ξεχωριστα.Το Ροδανθη ειναι ενα πολυ καλο βαπορι και τουλαχιστον οταν ηρθε ειχε και μεγαλη ταχυτητα...Τωρα εχει φροντισει ο καπτα Μακης να εχει την ομορφη γιαπωνεζα στα μαυρα της τα χαλια και να την ταξιδευει με 16-16,4.Θα συμφωνησεις ομως οτι ακομα και ετσι ειναι ενα πολυ ομορφο βαπορι που με λιγη φροντιδα θα ειναι εξαιρετικο σε ολα του...

scoufgian
16-03-2008, 18:16
Ναι αυτο το εχουμε γραψει και στα θεματα των βαποριων ξεχωριστα.Το Ροδανθη ειναι ενα πολυ καλο βαπορι και τουλαχιστον οταν ηρθε ειχε και μεγαλη ταχυτητα...Τωρα εχει φροντισει ο καπτα Μακης να εχει την ομορφη γιαπωνεζα στα μαυρα της τα χαλια και να την ταξιδευει με 16-16,4.Θα συμφωνησεις ομως οτι ακομα και ετσι ειναι ενα πολυ ομορφο βαπορι που με λιγη φροντιδα θα ειναι εξαιρετικο σε ολα του...
φιλε νιονιο,δεν διαφωνω μαζι σου οτι δεν ειναι ομορφο βαπορι.αλλα απο τα θα μεχρι τη αληθινη πραγματικοτητα απεχουμε πολυ.τα χαλια δεν κρυβονται και αυτο ειναι που μας ενδιαφερει αυτη τη στιγμη.

Captain_Nionios
09-04-2008, 13:55
Φωτογραφια των Αγουδημο-βαπορων στις 15/2/2008 στον Πειραια.Ληψη πανω απο το Olympic Champion.Δυστυχως ο φωτισμος δεν μου επετρεψε κατι καλυτερο,παρ'ολα αυτα αφιερωμενη σε ολους και ιδιαιτερα στο φιλο paroskayak που τα εχει φαει με το κουταλι στο λιμανι της Παρου.:)

Espresso Venezia
15-05-2008, 00:10
Νομίζω ότι τα πράγματα τα βλέπουμε ναι μεν σωστά αλλά δεν βάζουμε και κάποιες παραμέτρους όπου στο σύντομο μέλλον θα φέρουν την διαφορά. Βλέπουμε ότι και μετά την παραχώρηση των μετοχών της HSW από τον Βεντούρη στον Βαρδινογιάννη, έχει αναπτυχθεί μία σχέση συνεργασίας. Να μην απορήσουμε αν δούμε και κάποια συνεργασία με ανταλλαγή ή παραχώρηση πλοίων. Θα μπορούσε πχ η ΝΕΛ να παραχωρήσει όλα τα ταχύπλοα της στην HSW όπου η διαχείριση τους θα είναι καλύτερη, με ταυτόχρονη αποχώρηση του Χίος από την γραμμή και τοποθέτηση του στις Κυκλάδες όπου η μάχη μεταξύ της Blue Star και της HSW μαίνεται. Θα μπορούσε έτσι πχ το Πρέβελης να πάει Χίο Μυτιλήνη όπως και κάποιο Ro/Ro της Aegean Cargo για την μεταφορά των επικίνδυνων. Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές προβλέψεις και μόνο αλλα μην μας κάνουν εντύπωση αν συμβούν... Το μόνο που βλέπω είναι ότι ενισχύετε το μονοπώλιο στην Κρήτη & Μυτιλήνη και καταλύετε στις Κυκλάδες... Έχει ο καιρός γυρίσματα όπως λένε...

Γειά σου ρε ΚΑΠΤΑ - ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΑΚΗ. Γι αυτό σε πάω !!!

Ούτε σούξου, ούτε μούξου, ούτε υπόγειες συμφωνίες, ...διευθύνοντες σύμβουλοι, σούρτα-φέρτα μετοχών και μετόχων, ούτε έλα εσύ-φύγε εσύ, ούτε φέρε αυτά-πέρα αυτά...........

Ξεκάθαρα πράγματα κύριοι. GA Ferries, με τα επτά καραβάκια μας, τα ...15 (και βάλε) μιλάκια μας, και σε όποιον αρέσουμε. 20 χρόνια στο Αιγαίο, σε όλες τις γραμμές σχεδόν, και όχι ''μπήκα στην Ακτοπλοία για να μείνω, μέχρι να βρω κάποιον να μου τα σκάσει για να ...φύγω''. :wink:

ΠΡΩΤΟΣ ΜΑΓΚΑΣ και συνεπέστατος, έστω και με τα ...15 μιλάκια.

Υ.Γ. Εσύ Απόστολε μου δίκιο έχεις σε αυτά που λες, αλλά που να το βρεις......

Paralia
15-05-2008, 00:36
Τους επιβάτες δεν τους νοιάζει σε ποιον ανήκουν τα πλοία και οι εταιρείες. Θέλουν να πηγαίνουν στους προορισμούς τους με καινούρια, ασφαλή, καθαρά και γρήγορα πλοία. Για τον επιβάτη, τα Παλάτια είναι το καλύτερο δίδυμο πλοίων είτε ανήκουν στον Λασκαρίδη είτε στο Βαρδινογιάννη είτε στο Grimaldi. Τα Blue Star είναι τα πλέον αξιόπιστα πλοία της ελληνικής ακτοπλοΐας είτε ανήκουν στον Παναγόπουλο είτε στον Βγενόπουλο.
Το 99 δεν είχε πουλήσει και αυτός την εταιρεία του στην τότε Minoan Flying Dolphins;

marioskef
15-05-2008, 01:05
Το 99 δεν είχε πουλήσει και αυτός την εταιρεία του στην τότε Minoan Flying Dolphins;

Υποθέτω οτι μιλάς για τον Αγούδημος...
Η αλήθεια είναι οτι κράτησε την πιο αντάρτικη θέση από όλους...
Ήταν ο τελευταίος ή από τους τελευταίους που ήρθε σε συμφωνία με το Σφηνιά και την εταιρεία του δεν την πούλησε ποτέ... Νόμιζω πούλησε ένα ποσοστό (μεγάλο μεν, ίσως το 50%) αλλά ποτέ την εταιρεία. Και κουμάντο έκανε ο ίδιος. Αργότερα ξαναπήρε τις μετοχές, σε πολύ καλύτερη τιμή βέβαια. Απο τη συμφωνία νομίζω αποδείχτηκε γάτος ο Μάκης καθώς καταλήγοντας να κατέχει την ίδια εταιρεία, κέρδισε απο τις αγοροπωλησίες αρκετά χρήματα...

Paralia
15-05-2008, 01:27
Πού σωστά θυμάσαι. Άρα σε αντίθεση με αυτά που γράφει στο μήνυμα του ο Venezia, o κάπταν Μάκης ήταν από τους πρώτους που συμμετείχαν σε “σούρτα-φέρτα μετοχών”... :rolleyes:

Όχι πως αυτό είναι κακό κατά τη γνώμη μου. Απλά το αναφέρω για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι! :-P

marioskef
15-05-2008, 01:42
Είναι πως το βλέπει κάνεις...Στο σούρτα φέρτα με την έννοια που τη βλεπουμε εδώ και λίγους μήνες, ναι ήταν από τους πρώτους, για να μην πω ο πρώτος...

Απλά από όλους αυτούς που υπάρχουν τώρα στην ακτοπλοία (δεν μιλώ για τους καινούργιους στο Αιγαίο) ήταν ο μόνος που έμεινε "ανεξάρτητος", κι όταν δεσμέυτηκε ήταν ο τελευταίος ουσιαστικά που είχε μείνει...

Βεβαία για να πω την πικρή μου αλήθεια δεν είναι και η μεγαλύτερή μου αγάπη...

Haddock
15-05-2008, 01:49
Ούτε σούξου, ούτε μούξου, ούτε υπόγειες συμφωνίες

Ο καπτά Μάκης είναι έξυπνος επιχειρηματίας. Δεν είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις Espresso Venezia εκτός κι αν σαρκάζεις τον άρχοντα. Από τη συνέντευξη του στον Εφοπλιστή το 2000 εδώ (http://www.efoplistis.eu/pdf/Interview81_1_2000.pdf) παρατηρούμε τα εξής ενδιαφέροντα:

Για την εξαγορά της G.A. Ferries από τη ΝΕΛ
Επειδή λοιπόν είχα συμφωνήσει να δώσω στη ΝΕΛ το 54% και υποψιάστηκα ότι θα βρεθώ μια ωραία πρωία να μου πουν "περάστε έξω από το γραφείο γιατί αγοράσαμε τη ΝΕΛ και ως εκ τούτου αγοράσαμε και την G.A. Ferries", σταματήσαμε τις συζητήσεις...

Γιατί δεν συμφωνήσατε και εσείς με τη Minoan Flying Dolphins, όπως όλοι;
"Είχαμε κάποιες συζητήσει με τον κύριο Σφηνιά τέτοια εποχή πέρυσι αλλά δεν ευοδώθηκαν."

Συνεπώς, ως επιχειρηματίας, εξέτασε το ενδεχόμενο των σούξου μούξου με MFD και ΝΕΛ... ;)


Ξεκάθαρα πράγματα κύριοι. GA Ferries, με τα επτά καραβάκια μας, τα ...15 (και βάλε) μιλάκια μας, και σε όποιον αρέσουμε. 20 χρόνια στο Αιγαίο, σε όλες τις γραμμές σχεδόν, και όχι ''μπήκα στην Ακτοπλοία για να μείνω, μέχρι να βρω κάποιον να μου τα σκάσει για να ...φύγω''

Σε αυτό θα συμφωνήσουμε αφού αναφέρεται προφητικά ο καπτα Μάκης πριν από 8 συναπτά έτη...

Οι λόγοι;
Οι λόγοι ήταν πολλοί. Άλλες οι αντιλήψεις του κύριου Σφηνιά, άλλες οι δικές μου. Εγώ, παραδείγματος χάριν, είμαι εναντίον του γιγαντισμού, εναντίον των μονοπωλίων κάθετα και οριζόντια, εναντίον των νεότευκτων πλοίων..."

Διαβάστε και την υπόλοιπη συνέντευξή αφού ο καπτα Μάκης είναι πάντα επίκαιρος, ακόμα και σε μια συνέντευξη πριν 8 χρόνια...

Espresso Venezia
15-05-2008, 20:17
Τους επιβάτες δεν τους νοιάζει σε ποιον ανήκουν τα πλοία και οι εταιρείες.

Ε και ??? :confused:


...Θέλουν να πηγαίνουν στους προορισμούς τους με καινούρια, ασφαλή, καθαρά και γρήγορα πλοία...

Εγώ πάλι (και αρκετοί άλλοι που ξέρω) με παλιά και αργά.....


...Για τον επιβάτη, τα Παλάτια είναι το καλύτερο δίδυμο πλοίων...

Από που συνάγεται κάτι τέτοιο ? Μπας και έγινε κανένα πανελλήνιο δημοψήφισμα ...επιβατών και δεν το πήρα χαμπάρι ?


...Το 99 δεν είχε πουλήσει και αυτός την εταιρεία του στην τότε Minoan Flying Dolphins;


...και την εταιρεία του δεν την πούλησε ποτέ... Νόμιζω πούλησε ένα ποσοστό (μεγάλο μεν, ίσως το 50%) αλλά ποτέ την εταιρεία. Και κουμάντο έκανε ο ίδιος...


..Πού σωστά θυμάσαι...

Άντε τώρα βγάλε άκρη... :confused: Φίλε μου Paralia νομίζω ότι συμφωνείς ...διαφωνόντας !!! :p


...Συνεπώς, ως επιχειρηματίας, εξέτασε το ενδεχόμενο των σούξου μούξου με MFD και ΝΕΛ... ;)...

Φίλε μου Νικόλα στη χρονική περίοδο που διανύουμε, που δεν γνωρίζεις ποιός κάνει κουμάντο που, που καθημερινά διαβάζουμε για αγοραπωλησίες μετοχών και πλειοψηφικών πακέτων, που ούτε κατά διάνοια γνωρίζουμε ποιό θα είναι το άμμεσο μέλλον στην Ακτοπλοία μας, η εταιρεία του κάπτα-Μάκη έχει ξεκάθαρο Πλοιοκτήτη, κουμανταδόρο, διευθύνοντα σύμβουλο, πρόεδρο διοικητικού συμβουλίου, ή όπως αλλιώς θέλεις να τον πεις.

Τώρα αν πριν ...δέκα χρόνια ο κάπτα-Μάκης είχε ''εξετάσει το ενδεχόμενο'' (όπως μόνος σου λες) ενός ...σούξου-μούξου, δεν μου λέει κάτι. Πιό περίεργο θα μου φαινόταν αν δεν το είχε εξετάσει ποτέ !!!

Paralia
15-05-2008, 21:38
Αν θεωρείς μετοχικά σούρτα φέρτα τις μετοχικές ανακατατάξεις του 12-34% (εκεί κυμάνθηκαν όλες οι ανταλλαγές πακέτων τα τελευταία 3 χρόνια) και όχι την πώληση και επαναγορά αργότερα (αυτό θα πει πραγματικά σούρτα φέρτα) του 49% της GA τότε πάω πάσο.
Το ίδιο και αν θεωρείς πως όταν κάποιος πουλάει το 49% της εταιρείας του, “εξετάζει το ενδεχόμενο…”


Εγώ πάλι (και αρκετοί άλλοι που ξέρω) με παλιά και αργά.....
Από που συνάγεται κάτι τέτοιο ? Μπας και έγινε κανένα πανελλήνιο δημοψήφισμα ...επιβατών και δεν το πήρα χαμπάρι ?


΄Εχουν γίνει πολλές έρευνες οι οποίες έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς, αλλά το σημαντικότερο στοιχείο που αποδεικνύει αυτά που έγραψα, είναι τα μερίδια αγοράς των εταιρειών (και των συγκεκριμένων πλοίων που ανέφερα) στις γραμμές που δραστηριοποιούνται. Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις (γιατί προφανώς και δεν τα γνωρίζεις), μπορείς να διαβάσεις τα ετήσια δελτία των εταιρειών που αναφέρουν τα μερίδια αγοράς τους.

Espresso Venezia
15-05-2008, 22:51
Καλέ μου φίλε Paralia,

1oν. Θα συνεχίσουμε για πολύ ακόμα να παρελθοντολογούμε ??? Μήπως να πάμε και 20 και 30 χρόνια πιό πίσω ??? Στην τελική αδιαφορώ για το τι έκανε πριν 10 χρόνια ο οποιοσδήποτε. Και στο πρώτο μήνυμα μου το οποίο και οδήγησε σε αυτή την αντιπαράθεση είχα μιλήσει ξεκάθαρα για το σήμερα παραθέτοντας μήνυμα του Απόστολου που αφορούσε τρέχοντα σενάρια στην Ακτοπλοία.

Επί του προκειμένου λοιπόν : Θα επιθυμούσες να τοποθετηθείς ξεκάθαρα επί του :

...στη χρονική περίοδο που διανύουμε, που δεν γνωρίζεις ποιός κάνει κουμάντο που, που καθημερινά διαβάζουμε για αγοραπωλησίες μετοχών και πλειοψηφικών πακέτων, που ούτε κατά διάνοια γνωρίζουμε ποιό θα είναι το άμμεσο μέλλον στην Ακτοπλοία μας, η εταιρεία του κάπτα-Μάκη έχει ξεκάθαρο Πλοιοκτήτη, κουμανταδόρο, διευθύνοντα σύμβουλο, πρόεδρο διοικητικού συμβουλίου, ή όπως αλλιώς θέλεις να τον πεις...
ή θα συνεχίσεις στο thread της GA την εξύμνιση των αρετών των διδύμων παλατιών ???

2ον. Τώρα μιλάς σοβαρά ή αστειεύεσαι ???

...είναι τα μερίδια αγοράς των εταιρειών (και των συγκεκριμένων πλοίων που ανέφερα) στις γραμμές που δραστηριοποιούνται.
Αν δεν κάνω λάθος τα πλοία που ανέφερες είναι το ''δίδυμο'' των παλατιών. Μήπως είναι εύκολο να μου πεις σε ποιές ....γραμμές δραστηριοποιούνται ??? Μήπως σε μία και μόνο μονοπωλιακή (σχεδόν) γραμμή στην οποία οι επιβάτες έχουν να διαλέξουν ανάμεσα στα ''δικά'' τους πλοία και τα πλοία της ...άλλης πόλης ??? Και αφού οι επιβάτες προτιμούν τα ''παλάτια'', μήπως έχεις κάποια εξήγηση για το γεγονός ότι η ΑΝΕΚ με τα Λισσός, Λατώ, Κρήτη, δραστηριοποιείται και στο Ηράκλειο ενώ τα ''παλάτια'' μόνο στο Ηράκλειο ??? :confused:

Να έκανες σύγκριση ανάμεσα π.χ. στην GA και στην BLUE STAR που δραστηριοποιούνται σε πολλές ίδιες γραμμές και στα μερίδια αγοράς τους, να το καταλάβω.

Στην προκειμένη περίπτωση των ''παλατιών'' για ποιά ακριβώς μερίδια αγοράς μιλάς και πως καθορίζονται αυτά ελλείψη (στην ουσία) ανταγωνισμού ??? :confused:

3ον. Γιατί απευθύνεσαι σε μένα για το ''εξετάζει το ενδεχόμενο'' ??? Αν διαβάσεις προσεκτικά τα ποστ θα διαπιστώσεις ότι άλλος φίλος το ανέφερε. ;)

Paralia
15-05-2008, 23:18
Θα επιθυμούσες να τοποθετηθείς ξεκάθαρα επί του :
...στη χρονική περίοδο που διανύουμε, που δεν γνωρίζεις ποιός κάνει κουμάντο που, που καθημερινά διαβάζουμε για αγοραπωλησίες μετοχών και πλειοψηφικών πακέτων, που ούτε κατά διάνοια γνωρίζουμε ποιό θα είναι το άμμεσο μέλλον στην Ακτοπλοία μας, η εταιρεία του κάπτα-Μάκη έχει ξεκάθαρο Πλοιοκτήτη, κουμανταδόρο, διευθύνοντα σύμβουλο, πρόεδρο διοικητικού συμβουλίου, ή όπως αλλιώς θέλεις να τον πεις...
Ούτε σούξου, ούτε μούξου, ούτε υπόγειες συμφωνίες, ...διευθύνοντες σύμβουλοι, σούρτα-φέρτα μετοχών και μετόχων, ούτε έλα εσύ-φύγε εσύ, ούτε φέρε αυτά-πέρα αυτά...........
ΠΡΩΤΟΣ ΜΑΓΚΑΣ και συνεπέστατος, έστω και με τα ...15 μιλάκια.



Δεν θεωρώ μάγκα κάποιον μόνο και μόνο επειδή παραμένει αυτόνομος. Προτιμώ μια εταιρεία που μπορεί να μεταβάλλεται το ιδιοκτησιακό της καθεστώς, αλλά παράλληλα εξελίσσεται και σαν εταιρεία. Η πρόοδος είναι ένα στοιχείο που εκτιμώ και όχι η στασιμότητα.


Αν δεν κάνω λάθος τα πλοία που ανέφερες είναι το ''δίδυμο'' των παλατιών. Μήπως είναι εύκολο να μου πεις σε ποιές ....γραμμές δραστηριοποιούνται ??? Μήπως σε μία και μόνο μονοπωλιακή (σχεδόν) γραμμή?

Μάλλον κάνεις λάθος, αφού ανέφερα δύο παραδείγματα, τα Παλάτια και τα Blue Star. Επίσης η γαμμή του Ηρακλείου στην οποία δραστηριοποιούνται δύο εταιρείες με δύο πλοία η κάθε μία και στην οποία η ΑΝΕΚ έχει μερίδιο 50&#37; στα φορτηγά και 30% στους επιβάτες, δε νομίζω πως χαρακτηρίζεται "μονοπωλιακή" ούτε καν "σχεδόν μονοπωλιακή".


Να έκανες σύγκριση ανάμεσα π.χ. στην GA και στην BLUE STAR που δραστηριοποιούνται σε πολλές ίδιες γραμμές και στα μερίδια αγοράς τους, να το καταλάβω.

Να εξετάσουμε λοιπόν τη γραμμή που διάλεξες: Blue Star στα Δωδεκάνησα. Το 2005 η Blue Star είχε μόνο ένα πλοίο στη γραμμή (ο Διαγόρας δρομολογήθηκε τον Αύγουστο του 2006). Στην αγορά υπήρχαν συνολικά 4 πλοία (3 ανταγωνιστικά). Το μερίδιο αγοράς της Blue Star στους επιβάτες ήταν 61%, συνεπώς ένα πλοίο 61% και 3 πλοία μαζί το 39% ή αλλιώς 13% ανά πλοίο. Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη για το ποια πλοία προτιμούν οι επιβάτες;


Γιατί απευθύνεσαι σε μένα για το ''εξετάζει το ενδεχόμενο'' ??? Αν διαβάσεις προσεκτικά τα ποστ θα διαπιστώσεις ότι άλλος φίλος το ανέφερε.

Ο συγκεκριμένος φίλος ανέφερε μια πρόταση από μια συνέντευξη, την οποία εσύ χρησιμοποίησες ως επιχείρημα, όταν και ο marioskef και εγώ σου είχαμε ήδη αναφέρει συγκεκριμένα και αδιαμφισβήτητα γεγονότα για το τι πραγματικά είχε συμβεί.

Espresso Venezia
15-05-2008, 23:48
Δεν θεωρώ μάγκα κάποιον μόνο και μόνο επειδή παραμένει αυτόνομος. Προτιμώ μια εταιρεία που μπορεί να μεταβάλλεται το ιδιοκτησιακό της καθεστώς, αλλά παράλληλα εξελίσσεται και σαν εταιρεία. Η πρόοδος είναι ένα στοιχείο που εκτιμώ και όχι η στασιμότητα..

Δόξα τω θεώ !!! Επιτέλους μια σαφής και ξεκάθαρη τοποθέτηση στο αρχικό μου μήνυμα. Όσο και αν διαφωνώ, απόλυτα σεβαστή. :D


Να εξετάσουμε λοιπόν τη γραμμή που διάλεξες: Blue Star στα Δωδεκάνησα. Το 2005 η Blue Star είχε μόνο ένα πλοίο στη γραμμή (ο Διαγόρας δρομολογήθηκε τον Αύγουστο του 2006). Στην αγορά υπήρχαν συνολικά 4 πλοία (3 ανταγωνιστικά). Το μερίδιο αγοράς της Blue Star στους επιβάτες ήταν 61%, συνεπώς ένα πλοίο 61% και 3 πλοία μαζί το 39% ή αλλιώς 13% ανά πλοίο. Υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη για το ποια πλοία προτιμούν οι επιβάτες;..

Πολύ σωστό παράδειγμα που δεν μπορώ να αμφισβητήσω, εν αντιθέσει με την γενικολογία :

Για τον επιβάτη, τα Παλάτια είναι το καλύτερο δίδυμο πλοίων...
για την οποία δεν υπήρξε καμμία αιτιολόγηση.

Όσο για το ''''εξετάζει το ενδεχόμενο'', επαναλαμβάνω ...κάθετα :mrgreen: ότι δεν την χρησιμοποίησα πρώτος εγώ. Κάνε ένα κόπο να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα και θα καταλάβεις ότι κάνεις λάθος. ;)

Paralia
15-05-2008, 23:55
για την οποία δεν υπήρξε καμμία αιτιολόγηση.


Δεν υπήρξε καμία αιτιολόγηση;;;;:confused:
Δύο πλοία με 70% έναντι δύο πλοίων με 30%, απλά μαθηματικά είναι! Επίσης υπάρχουν όπως ξαναείπα αρκετές έρευνες σχετικά με τις προτιμήσεις των επιβατών, που προφανώς δεν έτυχε να διαβάσεις.


Όσο για το ''''εξετάζει το ενδεχόμενο'', επαναλαμβάνω ...κάθετα :mrgreen: ότι δεν την χρησιμοποίησα πρώτος εγώ.

Προφανώς δεν έγινε αρκετά σαφές αυτό που έγραψα: Δεν την χρησιμοποίησες πρώτος, αλλά τη χρησιμοποίησες για να υποστηρίξεις κάτι ψευδές: πως δεν είχε πουληθεί το 49% της GA Ferries στη Minoan Flying Dolphins.

Espresso Venezia
16-05-2008, 00:09
Έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα.....

Δύο πλοία (των Μινωικών στο Ηράκλειο) με 70%, έναντι δύο πλοίων (της ΑΝΕΚ στο Ηράκλειο) με 30%, απλά μαθηματικά είναι !!!

Με βάση τα πιο πάνω δεδομένα και με απλή εφαρμογή των απλών μαθηματικών, θα μου επιτρέψεις να αλλάξω προς το πιό σαφές την γενικολογία :

''Για τον επιβάτη (του Ηρακλείου), τα Παλάτια είναι το καλύτερο δίδυμο πλοίων...'':p

Ουφ !!! Καληνύχτα !!!

marioskef
16-05-2008, 00:13
Δεν υπήρξε καμία αιτιολόγηση;;;;:confused:
Δύο πλοία με 70% έναντι δύο πλοίων με 30%, απλά μαθηματικά είναι! Επίσης υπάρχουν όπως ξαναείπα αρκετές έρευνες σχετικά με τις προτιμήσεις των επιβατών, που προφανώς δεν έτυχε να διαβάσεις.



Το ότι στην γραμμή έχει το 70% των επιβατών δεν σημαίνει βέβαια οτι είναι "το καλύτερο δίδυμο". Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι...

Δυστυχώς η λέξη "καλύτερο" δεν μπορεί να προσδιοριστεί επακριβώς και για αυτό ίσως να προκαλεί κάπως... Για κάποιον το καλύτερο πλοίο στο κόσμο μπορεί να είναι μια απλή παντοφλίτσα που το γυρίζει σπίτι του...
Βέβαια προσωπική μου άποψη είναι πως τα συγκεκριμένα είναι τα καλύτερα που έχω ταξιδέψει... Εχει πραγματικά πάρα πολλές επιλογές, είναι καθαρότατα, πολυτελέστατα, γρήγορα κλπ κλπ κλπ. Γενικά για μένα το ταξίδι μαζί τους είναι μια απόλαυση. Ακόμα και καραβολατρικά να το δει κανείς (θεωρώ πως το μπαλκόνι των σωσιβιων λέμβων είναι απλά άπαιχτο)...

Haddock
16-05-2008, 01:02
Ούτε σούξου, ούτε μούξου, ούτε υπόγειες συμφωνίες, ...διευθύνοντες σύμβουλοι, σούρτα-φέρτα μετοχών και μετόχων, ούτε έλα εσύ-φύγε εσύ, ούτε φέρε αυτά-πέρα αυτά...........Ξεκάθαρα πράγματα κύριοι.


Τώρα αν πριν ...δέκα χρόνια ο Καπτά-Μάκης είχε ''εξετάσει το ενδεχόμενο'' (όπως μόνος σου λες) ενός ...σούξου-μούξου, δεν μου λέει κάτι. Πιό περίεργο θα μου φαινόταν αν δεν το είχε εξετάσει ποτέ !!!

Η αντιπαράθεση έχει δώσει χώρο για μια γόνιμη ανταλλαγή επιχειρημάτων. Βέβαια, νομίζω ότι η συζήτηση έχει βγει εκτός θέματος αφού από αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε. Γιώργο, θα επιμείνω στην αρχική θέση σου όσον αφορά τον Καπτά Μάκη. Όπως σου ανέφερα μέσω της συνέντευξης, υπήρχαν φορές που ο Καπτά Μάκης εξέτασε το ενδεχόμενο πώλησης της εταιρείας του. Τώρα, φαινομενικά, η GA Ferries απέχει από τα μαγειρέματα και τα σούξου-μούξου.

Αργότερα, αναδιατυπώνεις τη θέση σου για το παρών και όχι το παρελθόν. Αν είναι έτσι, θα συμφωνήσουμε. Όμως, στην αρχική θέση σου δεν ξεκαθάρισες τον χρονικό ορίζοντα των σούξου μούξου του άρχοντα! Πρέπει να αποσαφηνίζεις τις θέσεις σου από την αρχή γιατί το μήνυμα σου είναι διαφορετικό σε κάθε περίπτωση

marsant
11-07-2008, 15:47
Επιστολή προς τον γ.γ. του ΥΕΝ, καθηγητή , Ιωάννη Τζωάννο απέστειλε, πριν από λίγο, ο ακτοπλόος Μάκης Αγούδημος. Πιο συγκεκριμένα, καταγγέλλει τον τρόπο που, που σύμφωνα με τον ίδιο, αντιμετωπίζεται η G.A.Ferries. Ο γνωστός ακτοπλόος κάνει λόγο για μεροληπτική σε βάρος της εταιρείας του πολιτικής που ασκείται από τους αρμόδιους φορείς και τονίζει: <Η πολιτική αυτή του διαίρει και βασίλευε θα έχει μόνο ένα τελικό αποτέλεσμα την εξαφάνιση του ελληνικού ακτοπλοϊκού πλοίου και την ανεργία σε χιλιάδες ναυτικούς>.
Ο Μάκης Αγούδημος σχεδιάζει να δώσει την ερχόμενη εβδομμάδα συνέντευξη τύπου για να αναλύσει όλα τα θέματα.
Το Marinews.gr δημοσιεύει το περιεχόμενο της επιστολής ως έχει:
<ΠΡΟΣ:
Γενικό Γραμματέα ΥΕΝΑΝΠ Καθηγητή κ.Ιωάννη Τζωάννο
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:
Aξιότιμον Υπουργό ΥΕΝΑΝΠ κ.Γ.Βουλγαράκη
Αξιότιμον Υφυπουργό ΥΕΝΑΝΠ κ.Π.Καμμένο
Υπαρχηγό Λ.Σ. Αντιναύαρχο κ.Αθ.Μπούσιο
Δ/ντή ΔΘΣ 1ο Πλοίαρχο Λ.Σ. κ.Αθ.Χονδρονάσιο
Κύριε Καθηγητά ,

Η εξοντωτική πολιτική που εφαρμόζετε κατά της εταιρείας μου, εν αντιθέσει με την εύνοια που δίδετε σε άλλες εταιρείες , π.χ. ενώ σε μας εφαρμόζετε αυστηρά την τετράωρη παραμονή στο λιμάνι του Πειραιά και φυσικά δικαιολογημένα , μας στέλνετε φαξ για να συμφωνήσουμε πάλι για μία ώρα μόνον παραμονή πλοίου στο λιμάνι του Πειραιά και μάλιστα ανάμεσα σε δύο συναχωρούντα πλοία την ίδια ώρα.
Ας αφήσουμε τα υπόλοιπα για τα οποία εμείς σε κάθε αίτημά μας δεν παίρνουμε ποτέ απάντηση και εάν πάρουμε είναι με δεκαπέντε ημέρες καθυστέρηση , και επίσης ότι εξαντλείτε όλη την αυστηρότητα των νόμων για τα πλοία μας.
Επίσης σημειώνουμε ότι πρόσφατα που αναχωρούσε το Ε/Γ-Ο/Γ ΜΑΡΙΝΑ για Δωδεκάννησα λόγω καθυστερημένου κατάπλου και λόγω πετρέλευσης του πλοίου με φορτηγά βυτία που απαγορεύεται να φορτώνει συγχρόνως το πλοίο , ενώ είχαμε ζητήσει από το πρωί τρίωρη καθυστέρηση απόπλου όχι μόνο δεν μας απαντήσατε λόγω φραστικού λάθους του αιτήματός μας αλλά αμέσως μετά από την ώρα απόπλου του πλοίου, παρουσιάστηκε ο Κεντρικός Λιμενάρχης Πειραιά ο οποίος μας διέταξε να αναχωρήσει αμέσως το πλοίο ενώ φόρτωνε , ειδάλλως θα έστελνε περιπολικό να μας συλλάβει, και εκείνη τη στιγμή ευρισκόμουν σε νοσοκομείο με σοβαρό πρόβλημα υγείας .
Αυτά κύριε Γενικέ δεν γινόντουσαν ούτε επί χιτλερικής κατοχής.
Η πολιτική αυτή του διαίρει και βασίλευε θα έχει μόνο ένα τελικό αποτέλεσμα την εξαφάνιση του ελληνικού ακτοπλοϊκού πλοίου και την ανεργία σε χιλιάδες ναυτικούς.

Μετά τιμής
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΑΓΟΥΔΗΜΟΣ>

Πηγη Marinews.gr

aris A
11-07-2008, 20:09
kala tous ta pe o sir Makis ta teleytaia xronia oloi ta vazoun me tin G.A giati arage?

sylver23
11-07-2008, 20:16
sto deltio των 8.ευαγγελατος(δεν θυμαμαι πιο καναλι ειναι)ειπε παλι γιατι αλλο????για τις τιμες τις υψηλες της ga στις σποραδες με τα παλια πλοια.ρε εμμονη.δηλ πχ για να παει ικαρια με το μυκονος του φαινεται φτηνο??ή ολο το ζητημα γινετε επειδη ειναι επιδοτουμενη γραμμη.(δεν ξερω αν ειναι,ετσι ειπε).
σποραδες δεν παει το jetferry??αν ναι ,απο που κ ως που το αναφερει ως παλιο??επισης δεν θεωρειτε ταχυπλοο οποτε κ ακριβοτερο?

marsant
11-07-2008, 20:21
Κατα τη γνωμη μου ειναι ξεκαθαρο παντως οτι θελουν να τον φανε για πολλους και διαφορους λογους.Ο Ευαγγελατος ολο με αγουδημο ασχολειται δεν παει σε κανενα αλλο.Οταν δεν εχεις θεματα κατι θα βρεις..Κοβουν και τα ραβουν οπως θελουν στα καναλια.

Haddock
11-07-2008, 20:22
Για το θέμα του Jetferry, οι Leo και noulos έχουν συζητήσει (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=21143&highlight=jetferry&page=3) αρκετά για τις τιμές των εισιτηρίων, οι οποίες είναι αποκαρδιωτικές....

Speedkiller
11-07-2008, 20:24
επισης δεν θεωρειτε ταχυπλοο οποτε κ ακριβοτερο?

Πάντως όσες φορές το χω πετύχει στο ais πάνω από 20 knots (ήδη πολύ λέω) δεν το χω δει να πιάνει...

marsant
11-07-2008, 20:25
Δικιο εχεις Speedkiller μεχρι 20 και κατι ψηλα το εχω πετυχει και εγω.

sylver23
11-07-2008, 20:29
σοβαρα ε??κ το πε ο καπεταν μακης,οτι δεν τον συμφερει αυτο το καραβι,,,αλλα τον βρηκε τον τροπο.κουτσα κουτσα να μην καψουμε

GeoSea
11-07-2008, 21:12
σποραδες δεν παει το jetferry??αν ναι ,απο που κ ως που το αναφερει ως παλιο??επισης δεν θεωρειτε ταχυπλοο οποτε κ ακριβοτερο?

Όσοι έχουν ταξιδέψει με το jetferry ξέρουν πολύ καλά πως όσα δείχνει το ais ισχύουν και με το παραπάνω!! Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί πως είναι ταχύπλοο...

marsant
13-07-2008, 13:18
Ψαχνοντας τι βρισκεις....Σας παραθετω ενα αθρο που βρηκα στο site της Καθημερινης..Να πω ασχετοσυνη που εχει ο δημοσιγραφος?Για αναξιοπιστια?Για επιθεση προς τον Αγουδημο?Διαβαστε και θα καταλαβετε...Τα περι εξπρες παντως ειναι πολυ ευστοχα......Ελεος πια...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_12/07/2008_277477

Speedkiller
13-07-2008, 13:47
Το άρθρο απλά είναι για κλάμματα!!!Ο τύπος έχει εκστασιαστεί από την βλακεία του...:DΑν κ το τελευταίο (με την Αλκμηνη) ως κακιούλα είναι έξυπνο...;)

marsant
13-07-2008, 13:52
Εδω φιλε Speedkiller εκτος απο τις βλακειες που λεει κανει και επιθεση στην οικογενεια του!Να κανεις κριτικη στα καραβια του ναι(παροτι λεει οτι του κατεβει) αλλα και σε προσωπικα του ατομα το θεωρω απλα ΑΙΣΧΟΣ.Εμενα με εχει πιασει αηδια..

MYTILENE
13-07-2008, 14:17
Τι λέει αυτός ρε παιδιά,με έκανε να πάρω το μέρος του Μάκη ο άτιμος:p.Τι παπάτζες πετάει?Να πάρεις την εφημερίδα -που είναι και από τις σοβαρές-καλές της Ελλάδος και να διαβάζεις το μακάκα αυτόν με τις ανοησίες του,τι με νοιάζει εμένα ρε ανώμαλε ψευτοκουλτουριάρη φλώρε δημοσιογραφάκο τη κάνει ο Αγούδημος σπίτι του ή στο γραφείο του ή με την οικογενειά του.?:mad:Γίνανε όλοι δημοσιογράφοι και κρίνουν το καθένα,μέχρι προχθές δε βγαίναν από το σπίτι τους και τώρα κρίνουν κιόλας.Αντε ας σταματήσω γιατί πήρα ανάποδες τώρα.

noulos
13-07-2008, 23:09
Το χειρότερο για έναν δημοσιογράφο είναι να μην γνωρίζει καλά το θέμα για το οποίο γράφει (κάτι που δυστηχώς χαρακτηρίζει την πλειοψηφία των Ελλήνων). Ο συγκεκριμένος μπέρδεψε μάλλον τον Βεντούρη με τον Αγούδιμο (βλέπε Απόλλων Εξπρες).

heraklion
13-07-2008, 23:11
Έχω μια απορία,ο Βεντούρης και ο Αγούδιμος ποιές εταιρείες έχουν;

Espresso Venezia
13-07-2008, 23:20
Ο κ. Αγούδημος στον οποίο αναφερόμαστε (γιατί υπάρχει κι άλλος) έχει την GA Ferries.

Tώρα όσον αφορά τον κ. Βεντούρη δεν είναι εύκολο να σου απαντήσω μιας και υπάρχουν ...αρκετοί. :D

Leo
14-07-2008, 05:44
Για να συμπληρώσω τον φίλο Εσπρέσσο Βενέζια και να λύσουμε την απορία του φίλου heraklion.
ο κ. Α. Βεντόυρης είναι ΝΕΛ (Μυτιλήνη, Θεόφιλος, Ταξιάρχης κλπ).
ο κ. Β. Βεντούρης είναι VENTOURIS SEA LINES (Αγ. Γεώργιος).
ο κ. Γ. Βεντούρης είναι VENTOURIS FERRIES (δραστιριοποιείται στην Αδριατική..... Ελλάδα Ιταλία κλπ).

El Greco
15-07-2008, 09:28
sto megalo limani exi akousti oti i eteria sizitai gia polisi,

alithevi, kseri kanis kati?

NAXOS
15-07-2008, 12:40
KΙ ΑΛΛΗ ΒΟΜΒΑ ΣΤΗΝ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ
Συμφωνα με σημερινες πληροφοριες η GA συζητα με τη κοινοπραξια Ρεστη-Σουιρις για τη παραχωρηση ολου του στολου της GA.
Αν επελθη συμφωνια ολος ο στολος θα αναχωρησει για Αιγυπτο. Μαλιστα ο καπεταν-Μακης θελει να κρατηση το jet ferry
Αν πραγματικα γινη αυτο φανταστειτε τι θα γινη με τις αγονες.

sylver23
15-07-2008, 12:46
καλα σε αρθρο παλαιοτερα στον εφοπλιστη ελεγε οτι το jf1 ηταν αυτο που ηθελε να ξεφορτωθει κ τωρα θελει να το κρατησει??παντως αμα το κανει αυτο παει η αγονη

Speedkiller
15-07-2008, 14:15
Sorry που θα το πω ρε παιδιά αλλά απ τη μια καλά κάνει!!!Τον φάγανε τον άνθρωπο...Να δούμε τι θα πούνε οι έξυπνοι δημοσιογραφίσκοι τώρα αν φύγουν τόσα πλοία από τις ελληνικές θάλασσες...

marsant
15-07-2008, 14:31
Αν ισχυουν αυτα καλα κανει κατα την γνωμη μου.Τοσα χρονια τον πολεμανε.Κουραστηκε και θελει να δωσει την απαντηση του ετσι και καλα ''τωρα που φευγω να δουμε τι θα γινουν τα νησια και θα καταλαβετε την αξια μου''.Παντως εντυπωση μου προκαλει που θελει να κρατησει το jetferry.Εγω περιμενα το ΡΟΔΑΝΘΗ να κραταγε γιατι εκτος οτι ειναι το καλυτερο του βαπορι ειναι και ο ερωτας του.Θα δυμε παντως αν αληθευουν αυτα αν και κακα τα ψεματα η εταιρια ειναι σε πολυ δυσκολη θεση.

Markos
15-07-2008, 14:57
Νταξει ρε παιδια, δε φευγει για να τη πει στους δημοσιογραφους, για οικονομικους λογουσ το κανει. Παντως εχετε δικιο, αν φυγει θα δημιουργηθει τεραστιο κενο...

marsant
15-07-2008, 15:09
Δεν ειναι μονο αυτο παιδια.Χανεται αλλο ενα κομματι απο τα λιγα ομορφα παλια ποσταλια που μας ειχαν μεινει,και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι θα μεινουν τοσες οικογενειες ξαφνικα χωρις δουλεια.ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Speedkiller
15-07-2008, 15:11
Προσωπικά πιστεύω πως το κάνει και γι αυτό που λέει ο Marsant!Το ΣΑΣ δεν έκανε δεκτά τα αιτήματα του,τα ΜΜΕ του κάνουν πόλεμο,αν όντως έχει και οικονομικές δυσκολίες και του δίνεται η ευκαιρία να πουλήσει φαντάζομαι πως μέσα του είπε "άντε μπιπ όλοι σας και να δούμε τι θα κάνετε χωρίς εμένα τωρα"...Φυσικά αυτό είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη και εικασιά...Τους λόγους του τους ξέρει μόνο αυτός και σίγουρα θα ναι και αρκετά καλοί....

Speedkiller
15-07-2008, 15:13
Και φίλε Marsant η Ροδάνθη πρέπει να πάει στη ΝΕΛ να βοηθήσει την αδερφούλα της που τώρα χωρίς το Θεόφιλο τραβάει ζόρια...:p

marsant
15-07-2008, 15:17
Μακαρι να παει στη ΝΕΛ αντι να παει εξω φιλε Speedkiller.Θα εκανε πολυ ωραιο διδυμο με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και θα του πηγαιναν και τα χρωματα.Ωραια τα λεμε εμεις αλλα λογαριαζουμε χωρις τον ξενοδοχο:D

scoufgian
15-07-2008, 16:45
Μακαρι να παει στη ΝΕΛ αντι να παει εξω φιλε Speedkiller.Θα εκανε πολυ ωραιο διδυμο με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και θα του πηγαιναν και τα χρωματα.Ωραια τα λεμε εμεις αλλα λογαριαζουμε χωρις τον ξενοδοχο:D
πολυ καλο διδυμο?:confused::confused:βρε παιδια για να επανελθετε στη ταξη.ειπαμε καλα ,χρυσα ,το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το ΡΟΔΑΝΘΗ,αλλα ως ποτε?

marsant
15-07-2008, 18:42
Δικιο εχεις φιλε scoufgiαn.H αντιστροφη μετρηση και των 2 πλοιων εχει αρχισει εδω και χρονια τωρα.Απλα εχουν πολλους φιλους τα 2 καραβια και δεν θελουμε να μας αφησουν.Για αυτο ειπα στα ματια τα δικα μας καλο διδυμο και οτι λογαριαζουν χωρις τον ξενοδοχο.

Espresso Venezia
15-07-2008, 18:57
O κ. Αγούδημος σίγουρα δεν είναι κάποιος ''αλεξιπτωτιστής'' στον χώρο της Ακτοπλοίας. Παλιά ''καραβάνα'' στο λιμάνι,
και από τους ανθρώπους που γνωρίζουν καλά το τοπίο των Ακτοπλοικών γραμμών.

Σίγουρα λοιπόν δεν βρέθηκε ''εξ απροόπτου'' ώστε να εξαναγκασθεί σε αυτή την θρυλούμενη (τουλάχιστον προς το παρόν) κίνηση.
Και σε αυτό συνηγορεί, το ότι δεν έκανε καμμία κίνηση στο να εκσυγχρονίση έστω και μερικώς τον στόλο του τα τελευταία χρόνια.

Το θέμα όμως που τίθεται τώρα (αν και εφόσον πραγματοποιηθεί τελικά αυτή η πώληση) είναι το ποιά πλοία θα αντικαταστήσουν
στις γραμμές τους τα ...υπέργηρα, αργοκίνητα, ατημέλητα 7 (επτά) πλοία του καπτά Μάκη ???
Μήπως έχει ακούσει κανείς για νέες ναυπηγήσεις, για νέες αγορές έστω πλοίων που δεν έχω ακούσει εγώ ???
Ποιά θα είναι τα νέα και σύγχρονα (θέλω να πιστεύω) πλοία που θα αντικαταστήσουν αυτά του καπτά Μάκη στις άγονες και
επιδοτούμενες γραμμές ''φιλέτο'' ??? Ναι, ναι, πολύ καλά διαβάσατε ''επιδοτούμενες γραμμές ''φιλέτο'', μιας και μην γελιέται κανείς,
άμα τη αποχωρήσει της GA από τις άγονες, αυτές θα επαναδιαπραγματευτούν από τους επίδοξους μνηστήρες κάτω από νέους
και πολύ διαφορετικούς οικονομικούς όρους.

Η μήπως θα δούμε τελικά στην θέση της Μιλένας και της Νταλιάνας να δρομολογούνται (τη ευγενική χορηγία :p του κράτους φυσικά,
και άρα όλων μας) άρτι εισαχθέντα 35άρικα παπόρια που απλά θα έχουν εναρμονιστεί στις νέες απαιτήσεις με μια μικροεπισκεύη,
την προσθήκη σπόνσονς και ένα καλό ....βαψιματάκι ???

Εδώ είμαστε και εδώ θα είμαστε (θεού θέλοντος) να γράφουμε, να σχολιάζουμε και να στέλνουμε (ελαφρά τη καρδία,
τι καραβολάτρες θα είμασταν άλλωστε ???) στο πυρ το εξώτερον Ρομίλντες, Δημητρούλες και Ροδάνθες.

Αμήν........ (ουφ τα είπα όλα.....). :(

Nautikos II
15-07-2008, 19:16
Αποκλειστικές δηλώσεις στο Marinews.gr έκανε ο γνωστός ακτοπλόος Μάκης Αγούδημος σχετικά με τις φήμες για πώληση της εταιρείας του G.A.Ferries. Ο καπετάν Μάκης επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με ξένους επενδυτές για την πώληση της εταιρείας του, διέψευσε όμως κατηγορηματικά ότι οι συνομιλητές του είναι ο Βίκτωρ Ρέστης και ο Ναγκίμπ Σαουίρις, όπως έχει ακουστεί τις τελευταίες ημέρες.
«Πωλείται όλη η εταιρεία σε πολύ σοβαρούς ξένους πλοιοκτήτες-επενδυτές. Είμαστε σε διαπραγματεύσεις. Όμως θέλω να τονίσω κατηγορηματικά ότι οι υποψήφιοι αγοραστές δεν είναι ούτε ο κύριος Βίκτωρ Ρέστης ούτε ο κύριος Ναγκίμπ Σαουίρις>.

Πηγη: Marinews (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5207)

mike_rodos
15-07-2008, 20:17
Μία πρόταση και από μένα και όποιος πιάσει το υπονοούμενο!!! Κάθε χρόνο τα ίδια Πάντελή μου τα ίδια Παντελάκι μου!!! Βαρέθηκε να τα ακούει το αυτί μου...

despo
15-07-2008, 20:25
Ενταξει ειδα και τα μη 'ατημέλητα' πλοια που δεν προλαβαν να κανουν καλα-καλα ενα ταξειδι αποσύρθηκαν η' δεν ξερω τι άλλο προκειται να δουμε ακομα. Λες και η 'Μιλενα' ή η 'Νταλιάνα' δεν οργώνουν τοσα χρόνια τις θαλασσες χωρις κανενα μηχανικο προβλημα και τα βγάλαμε άχρηστα με το ετσι θελω.

mike_rodos
15-07-2008, 20:42
Δεν νομίζω κάποιο μέλος να ανέφερε ότι τα πλοία είναι άχρηστα! Γιατί όλα προσφέρουν στο Αιγαίο και κυρίως στις άγονες γραμμές. Απλά είπε την πραγματικότητα, αργά (είναι γιατί είναι από τα λίγα πλοία στο Αιγαίο που ταξιδεύουν με 13-18 knots), ατημέλητα (είναι αφού εξωτερικά δείχνουν τα σημάδια της έλλειψης συντήρησης), γέρικα (είναι αφού όλα είναι άνω των 30 ετών). Και να πώ και κάτι άλλο αν δεν είχε αποσυρθεί η νομοθεσία για το όριο ηλικίας στα 33 έτη, ποιό από αυτά θα ήταν τώρα στο Αιγαίο και ποιά στην Αφρική ή στην Ινδία???

Leo
15-07-2008, 20:44
Μην έχεις τύψεις φίλε despo, η πώληση ή όποια άλλη κίνηση έγινε ή θα γίνει δεν έχει καμιά σχέση με αυτά που κουβεντιάζουμε εμείς εδώ. Απλα πρέπει να καταλάβουμε ότι ένα εφοπλιστής, πλοιοκτήτης κάνει business. Και οι Business is buisiness όταν δεν βγαίνει η επιχείρηση βρίσκει άλλους τρόπους να επενδύσει τα χρηματά του, πρίν είναι πολύ αργά. Αρα λοιπόν ας μην έχουμε μια "στεναχώρια" ότι εμείς τα κάναμε θάλασσα... Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας μας έχει αποδείξει ότι ξέρει να περνάει τους υφάλους χωρίς προσάραξη... εξ άλλου σαν καπετάνιος ξέρει απο ναυσιπλοϊα ;)

scoufgian
15-07-2008, 20:44
Δεν νομίζω κάποιο μέλος να ανέφερε ότι τα πλοία είναι άχρηστα! Γιατί όλα προσφέρουν στο Αιγαίο και κυρίως στις άγονες γραμμές. Απλά είπε την πραγματικότητα, αργά (είναι γιατί είναι από τα λίγα πλοία στο Αιγαίο που ταξιδεύουν με 13-18 knots), ατημέλητα (είναι αφού εξωτερικά δείχνουν τα σημάδια της έλλειψης συντήρησης), γέρικα (είναι αφού όλα είναι άνω των 30 ετών). Και να πώ και κάτι άλλο αν δεν είχε αποσυρθεί η νομοθεσία για το όριο ηλικίας στα 33 έτη, ποιό από αυτά θα ήταν τώρα στο Αιγαίο και ποιά στην Αφρική ή στην Ινδία???
με καλυψες απολυτα..........

Espresso Venezia
15-07-2008, 21:07
Απαραίτητη διευκρίνιση :

Λέγοντας πριν για :


...υπέργηρα, αργοκίνητα, ατημέλητα 7 (επτά) πλοία του καπτά Μάκη ???

δεν μετέφερα την δική μου γνώμη, αλλά την γνώμη που ακούμε τον τελευταίο καιρό από πολλά ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Εξόντωσης),
αλλά και από πολλούς φίλους και μέσα σε αυτό το φόρουμ.

Η δική μου γνώμη (αν έχει ενδιαφέρον) είναι ότι έχουμε τουλάχιστον δύο χρόνια να ακούσουμε για κάποια αβαρία (βλάβη) σε κάποιο
από τα συγκεκριμμένα ...υπέργηρα πλοία, (μέχρι και στο νεότευκτο Νήσος Χίος έχουν αναφερθεί καθυστερήσεις λόγω κάποιων προβλημάτων
στον καταπέλτη), και επίσης ότι τα δύο μεγαλύτερα σε ανθρώπινες απώλειες σύγχρονα ναυάγια στην Ευρώπη είχαν ''πρωταγωνιστές''
ΑΥΤΟ (http://www.faktaomfartyg.se/estonia_1980_bild_2.htm) (14 χρόνων) και ΑΥΤΟ (http://www.faktaomfartyg.se/herald_of_free_enterprise_1980_b_13.htm) (7 χρόνων) το πλοίο.

despo
15-07-2008, 21:37
Δηλαδη αν συμβαδισουμε με τις ανοησίες που ακουστηκαν -αν δεν κανω λαθος- μετα το ναυαγιο του 'Εξπρες Σαμίνα' για αποσυρση των πλοιων στα 30 η 33 χρόνια, δεν θα καταλήγαμε στο αποτελεσμα μα μην ειχαμε πλοια σημερα ?.

Speedkiller
15-07-2008, 21:48
Όλοι νομίζω συμφωνούν πως τα πλοία είναι γερασμένα πως δεν συντηρούνται τόσο καλά και πως δεν πηγαίνουν γρήγορα (ίσως λογω κόστους καυσίμων)!!!Κ επίσης νομίζω πως δεν είναι κακό να παραπονιέται κάποιος γι αυτά τα γεγονότα...Ό,τι έχει ειπωθεί εδώ μέσα (τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω) δεν είχε και έχει ειπωθεί θέλοντας το κλείσιμο ή την πωληση της εταιρείας!!!Θέλω να πιστεύω πως τα παράπονα γινόντουσαν και γίνονται θέλοντας τη βελτίωση της (καθαρότερα πλοία,πιο καλοσυντηρημένα κ με μεγαλύτερες ταχύτητες εφόσον μπορουν) !!!

mike_rodos
15-07-2008, 21:51
Όχι βέβαια!!! Διότι οι σωστοί ακτοπλόοι θα είχαν τα σωστά πλοία και θα είχαν εκείνοι της γραμμές.... Άλλωστε πολλές εταιρίες πλέον έχουν πολλά και σύχρονα καράβια πχ. blue star, minoan, ΑΝΕΚ, hsw, NEΛ και κάποιες όπως GA, ΛΑΝΕ, ΣΑΟΣ θα είχαν φέρει νεότερα πλοία... Όσο για την ηλικία των 33 ετών δεν νομίζω να ίσχυε μόνο στην Ελλάδα...

STRATHGOS
15-07-2008, 22:13
Για να συμπληρώσω τον φίλο Εσπρέσσο Βενέζια και να λύσουμε την απορία του φίλου heraklion.
ο κ. Α. Βεντόυρης είναι ΝΕΛ (Μυτιλήνη, Θεόφιλος, Ταξιάρχης κλπ).
ο κ. Β. Βεντούρης είναι VENTOURIS SEA LINES (Αγ. Γεώργιος).
ο κ. Γ. Βεντούρης είναι VENTOURIS FERRIES (δραστιριοποιείται στην Αδριατική..... Ελλάδα Ιταλία κλπ).
Σηνειωση.... ο κ. Α βεντουρης εχει το 23 της εκατο της ΝΕΛ Αλα με την μονη διαφορα οτι ειναι Ο μονος μεγαλομετοχος οποτε . . . . .

sylver23
15-07-2008, 23:31
ή εγω κατι δεν καταννοω ή κατι λεγεται λαθος.η εκφραση -πουλαω ολη την εταιρια εκτος του jf1- δεν ευσταθει.μαλλον εννοειτε οτι πουλαει(διαπραγματευεται ακομα)τον στολο του εκτος του jf1.γιατι αλλιως εννοειτε οτι πουλιουνται γραφεια ,επωνυμια,κτλ κτλ.αρα κ το jf1.αφου δεν μπορει να μεινει ξεκρεμαστο χωρις εταιρια

sylver23
16-07-2008, 01:08
βασικα δν ηξερα καν για τα δημοσιευματα.οτι διαβαζω εδω.ευχαριστω για την ενημερωση κ την διευκρινηση.μπας κ ξερεις κ πιο συμβατικο θελει να κρατησει??να φανταστω το ανθη μαρινα???(αν κ προσωπικα το θεωρω αισχρο σε θεμα ομορφιας.λες κ πεταγανε λαμαρινες κ οπου κολλησουν .)

Apostolos
16-07-2008, 07:29
Δηλώσεις έκανε στο marinews.gr και αναφέρθηκε ότι κανένας απο τους προαναφερόμενους δέν ανήκει στον κύκλο επιχειρηματιών που συζητούν την αγορά της εταιρίας του... Μια λογική όμως ερώτηση... Αν είσασταν μεγάλος επιχειρηματίας θα αγοράζατε τα βαπόρια του Αγούδημου? Μήπως πρόκειτε για κάποιο μεγάλο κόλπο??? Μήπως απλά προσπαθεί ο καπτα-Μάκης να θολώσει τα νερά???

marsant
16-07-2008, 07:58
Δηλώσεις έκανε στο marinews.gr και αναφέρθηκε ότι κανένας απο τους προαναφερόμενους δέν ανήκει στον κύκλο επιχειρηματιών που συζητούν την αγορά της εταιρίας του... Μια λογική όμως ερώτηση... Αν είσασταν μεγάλος επιχειρηματίας θα αγοράζατε τα βαπόρια του Αγούδημου? Μήπως πρόκειτε για κάποιο μεγάλο κόλπο??? Μήπως απλά προσπαθεί ο καπτα-Μάκης να θολώσει τα νερά???


Και εμενα μου εχει περασει απο το μυαλο αυτο.Ισως για να σταματησουν να ασχολουντε μαζι του?Η ακομη να τσιμπησει και καμια επιγορηγηση μεγαλυτερη.Παντως αν κανει τετοιο πραγμα μαγκια του γιατι τοσα χρονια του σκαβουν το λακκο.Ολα αυτα βεβαια ειναι εικασιες, ο χειμωνας θα δειξει.Παντως μακαρι να μην πουληθει η εταιρια γιατι παιδια ειναι ασχημο πραγμα καθε χρονο να μειωνονται τα σινιαλα......

marsant
16-07-2008, 15:43
Kατι αλλαζει στη G.A FERRIES και αυτη τη φορα για καλο!Διαβαστε και θα καταλαβετε.Αν ισχυουν αυτα τα νεα ειναι αρκετα καλα!...

http://www.theseanation.gr/2008/07/16/Ακτοπλοΐα/GAFerries:_Αλλάζει_όνομα,_όχι_και_Διευθύνοντα/1183.html

Markos
16-07-2008, 15:49
αλλο και τουτο...

STRATHGOS
16-07-2008, 16:21
MPRABO:o MAKARI NA GINI KATI KALO SE AYTHN THN ETAIRIA!! ELPIZO ME TA PLOIA POY 8A FERI NA EXEI KAI TA SOSTA PLOIROMATA GIATI AN EINAI ME TA SIMERINA DEDOMENA AS MIN KANEI TIPOTE STA PLOIA EXEI PANTA LIGO ARI8MA ATOMA KAI DEN EJIPIRETOUNTE I EPIBATES OPOS 8WA EPREPE!!

marsant
16-07-2008, 17:42
Η ειδηση επιβεβαιωνεται και απο τον καπτα Μακη με δηλωσεις στο Marinews.Πιο αναλυτικα..
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5223

Ellinis
16-07-2008, 20:25
ELPIZO ME TA PLOIA POY 8A FERI NA EXEI KAI TA SOSTA PLOIROMATA GIATI AN EINAI ME TA SIMERINA DEDOMENA AS MIN KANEI TIPOTE STA PLOIA EXEI PANTA LIGO ARI8MA ATOMA KAI DEN EJIPIRETOUNTE I EPIBATES OPOS 8WA EPREPE!!

Φίλε, κανείς δεν διαλέγει πληρώματα με βάση το ποιός θα είναι πιο αγενής. Οι ίδιοι ναυτικοί που υπηρετούν σε οποιαδήποτε εταιρεία, υπηρετούν και στου Αγούδημο.

Αυτό που επηρεάζει τη συμπεριφορά του καθενός μας στη δουλειά του είναι οι συνθήκες εργασίες.
Εαν οι συνθήκες εργασίας είναι κακές, τότε σίγουρα η συμπεριφορά του πληρώματος θα είναι κακή.
Με λίγα λόγια, και το πλήρωμα του Queen Elizabeth να βάλεις στις παρούσες συνθήκες, το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι.

STRATHGOS
16-07-2008, 23:35
Φίλε, κανείς δεν διαλέγει πληρώματα με βάση το ποιός θα είναι πιο αγενής. Οι ίδιοι ναυτικοί που υπηρετούν σε οποιαδήποτε εταιρεία, υπηρετούν και στου Αγούδημο.

Αυτό που επηρεάζει τη συμπεριφορά του καθενός μας στη δουλειά του είναι οι συνθήκες εργασίες.
Εαν οι συνθήκες εργασίας είναι κακές, τότε σίγουρα η συμπεριφορά του πληρώματος θα είναι κακή.
Με λίγα λόγια, και το πλήρωμα του Queen Elizabeth να βάλεις στις παρούσες συνθήκες, το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι.
Ναι ειναι και αυτο κριτηριο!! αλλα και παλη δεν βαζει και τον απετουμενο αριθμο πλοιροματος που πρεπη σιγγεκριμενα επρεπε σε 1 πλοιο της εταιριας να εχει 12 καμαροτους και 6 επυκουρους και ειχε 8 καμαροτους και 2 επυκουρος πος να βγη δουλεια και να λεγες οτι εβαζε υπεροριες αλλα τιποτε πανα την βγαλη λαδι και το κανουν πολες εταιριες αυτο!!! εκμεταλεβονται καταστασεις!!!

Leo
17-07-2008, 06:25
Εξ ιδίας εμπειρίας μιλάμε φίλε STRATHGOS? Γιατί έτσι κι αλλιώς η εταιρεία διαχειρίζεται πλοία με Ελληνική σημαία, περνάει τους νόμιμους ελέγχους και διαθέτει τα απαραίτητα ποιστοποιητικά αφού δεν έχει σταματήσει κανένα πλοίο της για αυτό τον λόγο. Άρα...??? Η αγορά της ακτοπλοϊας έχει ευρύ φάσμα, αν δεν σου κάνει η μιά πας στην άλλη.

Trakman
17-07-2008, 11:53
Πάντως αν ισχύουν τα όσα λέει ο Αγούδημος για συζητήσεις με ξένα κεφάλαια, πρόκειται για μια μάλλον άσχημη εξέλιξη... Πολλοί ξένοι αρχίζουν να αρμενίζουν στις ελληνικές θάλασσες...

Νaval22
20-07-2008, 15:01
Σε σημερινη εφημεριδα υπάρχει ρεπορτάζ σχετικά με τις φήμες ότι η GA θα πουληθεί σε ξένο ακτοπλοικό όμιλο,βέβαια αφήνεται να εννοειεθεί πως μάλλον πρόκειται για τέχνασμα του γνωστού εφοπλιστή μιας και είναι γνωστός για αυτά

stelios_ag
20-07-2008, 18:54
Σε σημερινη εφημεριδα υπάρχει ρεπορτάζ σχετικά με τις φήμες ότι η GA θα πουληθεί σε ξένο ακτοπλοικό όμιλο,βέβαια αφήνεται να εννοειεθεί πως μάλλον πρόκειται για τέχνασμα του γνωστού εφοπλιστή μιας και είναι γνωστός για αυτά


Σε πολλές εφημερίδες φίλε Στέφανε. Βέβαια το Βήμα αφήνει να εννοηθεί ότι κάτι έχει αλλάξει φέτος και αναφέρει και κάτι για "ανθρώπινα θέματα".
Ξέρει μήπως κανείς τι εννοεί με αυτό;

(από το Βήμα της Κυριακής)

Αστάθμητοι παράγοντες

Εφέτος για πρώτη φορά ο κ. Αγούδημος φαίνεται να είναι πραγματικά πιεσμένος και ουδείς γνωρίζει πού θα καταλήξει η ιστορία τού «πουλάω, δεν πουλάω». Μόνο ο κ. Αγούδημος γνωρίζει αν όντως πουλάει ή δεν πουλάει, αλλά άνθρωποι σαν και αυτόν πολύ δύσκολα εγκαταλείπουν τις επάλξεις και δεν το κάνουν για το χρήμα, αλλά γιατί αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο ζουν τη ζωή τους.
Υπάρχουν όμως πράγματα που δεν φαίνονται. Δεν έχουν καμία σχέση με τις επιχειρήσεις και είναι πιο ανθρώπινα θέματα που υποχρεώνουν πολλούς να αναθεωρήσουν τη στάση της ζωής τους και τον τρόπο με τον οποίο έχουν επιλέξει να διάγουν τον βίο τους.
Ισως να έχουμε εισέλθει πλέον σε μια περίοδο κατά την οποία θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και αυτή τη διάσταση όταν επιχειρούμε να αναλύσουμε την περίπτωση Αγούδημου και το μέλλον της G.Α. Ferries. Ισως πάλι να χρειάζεται να μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με έναν Κεφαλλονίτη. Κοντός ψαλμός αλληλούια όμως.



http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15414&m=D09&aa=1

marsant
20-07-2008, 21:18
Προς απαντηση στον eliasaslan, λοιπον απο προσωπικες εμπειριες ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ,ΡΟΔΑΝΘΗ,ΜΑΡΙΝΑ,ΡΟΜΙΛΝΤΑ,JET ONE ειναι πολυ καθαρα.Αντιθετη αποψη εχω για το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ,ΝΤΑΛΙΑΝΑ για το ΜΙΛΕΝΑ δεν ξερω δεν εχω ταξιδεψει οποτε δεν μπορω να πω κατι.Απο αυτα που ακουω παντως λενε οτι δεν ειναι καθολου περηποιημενο.Αρα για τι ποσοστο μιλαμε?

eliasaslan
20-07-2008, 22:33
Εγώ πάλι έχω αντίθετη άποψη για το Ρομίλντα και το Μαρίνα.

STRATHGOS
20-07-2008, 23:34
Το θεμα ειναι οτι ειναι γενικευμενο το κακο!!και θα ταν καλο να τα ακουνε μερικη και να αναρωτιουντε γιατη τοσα παραπονα!!!;)

speedrunner
21-07-2008, 04:27
Ε όχι και πολύ καθαρό το Ρομίλντα:???::???::???:

Haddock
21-07-2008, 08:03
Για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι, όταν τα Μιλένα και Νταλιάνα δρομολογηθήκαν το καλοκαίρι του 1989, το ξενοδοχείο τους έθεσε τα επίπεδα πολυτέλειας που σήμερα we take for granted στα νεότευκτα. Ντρεπόσουν να πατήσεις στις μοκέτες και τα υπέροχα σαλόνια των Γιαπωνέζικων. Οι καμπίνες τους ήταν κλάσης ανώτερες απ' ότι είχαν δει τα μάτια μας μέχρι τότε στην Παροναξία.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, απλα θα σας πω ότι ταξίδεψα με το Μιλένα στο πρώτο του δρομολόγιο για Πάρο. Και ήταν εκεί, ο Καπτά Μάκης με την κυρά Ροδάνθη και τη Μιλένα για τις απαραίτητες φωτογραφίες. :mrgreen:

Όσοι έχουν ταξιδέψει το σινιάλο των ΑΑ και της Ελληνικής Ακτοπλοΐας θα καταλάβουν την αναβάθμιση της GA Ferries στα τέλη της δεκαετίας του 80. Η φθορά του χρόνου άφησε τα σημάδια της σε αυτά τα βαπόρια που μας εξυπήρετησαν ευπρεπέστατα και η εταιρεία έκρινε ότι ίσως δεν αξίζει να αναβαθμίσει το ξενοδοχείο τους λόγω παλαιότητας.

Και επειδή το έχουμε ξαναπεί, η GA Ferries δεν είδα να βγάζει ανακοίνωση που υποχρέωνει να ταξιδέψετε μαζί της. Τα σχόλια περι καθαριότητας είναι αστεία, όταν ζούμε στην Ελλάδα που δεν υπάρχει Περιβαλλοντική Παιδεία... ο Καπτα Μάκης σας έφταιξε.

marsant
21-07-2008, 08:22
Οπως τα λες φιλε parosKayak καθονται ολη την ωρα και τα χωνουν και λενε τα ιδια καθε φορα.Δεν τους υποχρεωνει κανενας.Αυτα διαθετει.Αφηστε που μπαινουν οι πιο πολλοι μεσα στα καραβια του με μια αρνητικοτητα και ψαχνονται να βρουν κατι και ολα καθε φορα τους φταινε.Δεν βλεπουν οτι ειναι ακουραστοι εργατες και παληκαρια ολα αυτα τα χρονια στο Αιγαιο,οτι εχουν προσφερει παρα πολλα και ποσα νησια εχουν επιβιωσει απο τα βαπορια του.Μην στεναχωριεστε ρε παιδια σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχουν τα...σαραβαλα και βρομικα βαπορια του.

eliasaslan
21-07-2008, 10:22
Διαφωνώ εγώ με τον Paroskayak. Δεν μιλάμε για το παρελθών φίλε, αλλά για το παρών. Κανείς μας πιστεύω - τουλαχιστον εγώ - δεν είπαμε τι μας πρόσφερε η εταιρία τις πρώτες δεκαετίες που ήρθε στην Ελλάδα. Βεβαίως και κάνουμε παράπονα και δεν πιστεύω ότι είναι γελοία, το αντίθετο μάλιστα. Να βλέπεις εμετούς στο διπλανό τραπέζι του σαλονιού και να μην ενδιαφέρεται κανείς να τους καθαρίσει, είναι σκάνδαλο.

Ο καπτα Μάκης επιβαρύνει πάρα πολύ το περιβάλλον με το Ρομίλντα, αντί να μας πρπσφέρει περιβαλλοντική παιδία πιστεύω εγώ. Αυτα τα πλοία όταν "τελειώσει η θητία τους" πρέπει να φύγουν τουλάχιστον από τα νησιά μας, όπως έγινε και με την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου. Όσοι κάθισαν πιο πολύ απ' όσο έπρεπε, μόνο πρόβλημα δημιούργησαν. Αν όμως δε θέλει να αγοράσει καινούργια καράβια, ας τα προσέχει πολύ, πολύ περισσότερο. Ο κόσμος μπαίνει αναγκαστικά μέσα σε αυτά, αντί να μπαίνει με χαμόγελο. Όμως θα μου πεις, εξυπηρετούν με πολύ χαμηλές τιμές και θα έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτά είναι τα καλά στα πλοία του και μόνο αυτα, αλλά η ζυγαριά για τον κόσμο πρέπει να κλείνει στο ποιωτικό για να το έχει αλλιώς, καλά θα κάνει ο καπτα Μάκης να τα αφήσει να σαπίσουν στις Ελληνικές Θάλασσες.

Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι στη θέση των Δημητρούλα, Μιλένα, Ρομίλντα και Νταλιάνα τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχουν νέα σύγχρωνα καράβια, πράγμα δυστηχώς ανεύικτο για τώρα.

Leo
21-07-2008, 12:11
Νομίζω έχουμε ξεφύγει εντελώς... μηρυκάζουμε τα ίδια και τα ίδια χωρίς λόγο. Φίλε μου eliasaslan, θα πρέπει να καταλάβεις ότι ο καπετάν Μάκης τον παρά του έδωσε (για να αγοράσει τα πλοία) και θα τα εκμεταλεύεται όσο του επιτρέπουν οι κανονισμοί. Τα πλοία, όλα τα πλοία, όχι μόνο του καπετάν Μάκη, έχουν τα απαιτούμενα πιστοποιητικά από την σημαία που φέρουν. Επίσης τα καύσιμα που διακινούνται στην αγορά είναι εγκεκριμένα απο το κράτος. Αν το καράβι καπνίζει επειδή το κράτος διακινεί καύσιμα κατώτερα των απαιτήσεων για ένα καθαρό περιβάλον, δεν φταίει ο εφοπλίστης, η Ρομίλτα και η Ανθή...

Δεν κατάλαβες κάν τι θέλει να πεί ο ποιητής (paroskayak) παρόλο που το έχει τονίσει με bold δηλαδή αυτό

Και επειδή το έχουμε ξαναπεί, η GA Ferries δεν είδα να βγάζει ανακοίνωση που υποχρέωνει να ταξιδέψετε μαζί της. Τα σχόλια περι καθαριότητας είναι αστεία, όταν ζούμε στην Ελλάδα που δεν υπάρχει Περιβαλλοντική Παιδεία... ο Καπτα Μάκης σας έφταιξε. .
Τελευταία και τα Blue Star καρακαπνίζουν.... έγιναν κι αυτά κακά? Δεν τα σχολίασες...

Για προσπάθησε να δείς που κρύβεται η αλήθεια και μην κρίνεις απο την κάπνα της Ρομίλντας πόσο κακός είναι ό εκάστοτε καπετάν Μάκης ....

speedrunner
21-07-2008, 12:18
Για να μην ξαναγράφω τα ίδια θα συμφωνήσω με τον φίλο eliasaslan.
Με ενδιαφέρει τι γίνεται τώρα και όχι τι γινόταν πριν 30 χρόνια, και όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος eliasaslan ο κόσμος πολλές φορές μπαίνει αναγκαστικά γιατί πολλές φορές δεν έχει και άλλη επιλογή, προσωπικά προτιμώ να πληρώσω και το διπλό εισιτήριο και να ταξιδέψω αξιοπρεπώς παρά να ταξιδέψω με τα πλοία του Αγούδημου

Leo
21-07-2008, 13:31
Ποιος είπε για 30 χρόνια πριν?

eliasaslan
21-07-2008, 13:41
Νομίζω έχουμε ξεφύγει εντελώς... μηρυκάζουμε τα ίδια και τα ίδια χωρίς λόγο. Φίλε μου eliasaslan, θα πρέπει να καταλάβεις ότι ο καπετάν Μάκης τον παρά του έδωσε (για να αγοράσει τα πλοία) και θα τα εκμεταλεύεται όσο του επιτρέπουν οι κανονισμοί. Τα πλοία, όλα τα πλοία, όχι μόνο του καπετάν Μάκη, έχουν τα απαιτούμενα πιστοποιητικά από την σημαία που φέρουν. Επίσης τα καύσιμα που διακινούνται στην αγορά είναι εγκεκριμένα απο το κράτος. Αν το καράβι καπνίζει επειδή το κράτος διακινεί καύσιμα κατώτερα των απαιτήσεων για ένα καθαρό περιβάλον, δεν φταίει ο εφοπλίστης, η Ρομίλτα και η Ανθή...

Δεν κατάλαβες κάν τι θέλει να πεί ο ποιητής (paroskayak) παρόλο που το έχει τονίσει με bold δηλαδή αυτό
.
Τελευταία και τα Blue Star καρακαπνίζουν.... έγιναν κι αυτά κακά? Δεν τα σχολίασες...

Για προσπάθησε να δείς που κρύβεται η αλήθεια και μην κρίνεις απο την κάπνα της Ρομίλντας πόσο κακός είναι ό εκάστοτε καπετάν Μάκης ....

Όπως φένεται έχουμε διαφορετική άποψη κάποιοι φίλοι με κάποιους άλλους. Να ξέρετε ότι σέβομαι και υπολογίζω τις απόψεις όλων. Δε θα ήθελα καθόλου να γίνω ο κακός 1 ημέρα μετά τη γιορτή μου. Το αντίθετο μάλιστα

Δεν έχω προς Θεού σε καμία περίπτωση κάτι πρωσοπικό με την GA Ferries και με τον κύριο Αγούδιμο. Ίσα ίσα, είναι πανέξυπνος άνθρωπος και έχω μείνει έκπληκτος από κάποιες πανέξυπνες ενέργεις του. Δεν πιστεύω ότι συγκρίνεται ο καπνός της Blue Star Ferries από της GA Ferries.

Δε βρίσκεται το πρόβλημα βασικά στον καπνό της Ρομίλντας...:???:. Σε καμία περίπτωση δεν είδα τον καπνό της Ρομίλντας για να φτάξω την εικόνα αυτής της ετερεία για μένα.

Το πρόβλημα βρίσκεται αλλού, δε χρειάζεται να ξαναγράφω το προηγούμενο κείμενο...

marsant
21-07-2008, 14:39
Λοιπον παιδια επειδη λεμε καθε φορα τα ιδια εχουμε και λεμε

1)Δεν σας υποχρεωνει κανεις να μπαινεται σε καραβια της G.A FERRIES
2)Δεν ειναι πουθενα μονοπωλιο η συγκριμενη εταιρια για να ταξιδεψετε οπως λετε αναγκαστικα με αυτη.
3)Να βγαζετε πιο γρηγορα τα εισητηρια σας για να μην ταξιδεψε με αυτη την εταιρια λογο ελειψης θεσεων σε αλλες εταιριες.
4)Τα πραγματα ειναι πολυ απλα δεν τη γουσταρετε (ο καθενας για τους δικους σας λογους) δεν πατε πουθενα μαζι της.
5) Και τελευταιο ας τελιωσουμε εδω με αυτη την ιστορια γιατι ο καθενας λεει τα δικα του και δεν βγαινουμε πουθενα.

Αυτα ολα δεν ειναι πηχτη για κανενα,ουτε εχω συμφεροντα απο την εταιρια.

STRATHGOS
21-07-2008, 20:14
Λοιπον παιδια επειδη λεμε καθε φορα τα ιδια εχουμε και λεμε

1)Δεν σας υποχρεωνει κανεις να μπαινεται σε καραβια της G.A FERRIES
2)Δεν ειναι πουθενα μονοπωλιο η συγκριμενη εταιρια για να ταξιδεψετε οπως λετε αναγκαστικα με αυτη.
3)Να βγαζετε πιο γρηγορα τα εισητηρια σας για να μην ταξιδεψε με αυτη την εταιρια λογο ελειψης θεσεων σε αλλες εταιριες.
4)Τα πραγματα ειναι πολυ απλα δεν τη γουσταρετε (ο καθενας για τους δικους σας λογους) δεν πατε πουθενα μαζι της.
5) Και τελευταιο ας τελιωσουμε εδω με αυτη την ιστορια γιατι ο καθενας λεει τα δικα του και δεν βγαινουμε πουθενα.

Αυτα ολα δεν ειναι πηχτη για κανενα,ουτε εχω συμφεροντα απο την εταιρια.
Διλαδη φιλε marsant αυτο ειναι το ζητουμενο να μην ταξιδευουμε με G A και τελιοσε το θεμα!!!

sylver23
21-07-2008, 20:18
καλα δεν νομιζω οτι το εννοει οπως το λες.εγω καταλαβαινω ακριβως το τι εννοει.

marsant
21-07-2008, 20:18
Αφου οπως λες ειναι για γουρουνια,ειναι μεσα στη βρωμα.δεν βλεπονται κ.α, ποιος ο λογος να ταξιδεψεις με αυτη την εταιρια?Υπαρχουν και αλλες μην στεναχωριεσαι.

Speedkiller
21-07-2008, 20:22
Φίλε Marsant ηρέμησε...Μην το παίρνεις τόσο προσωπικά!!!Νομίζω πως και οι 2 υπερβαλλετε λιγάκι!!!Και συ Στρατηγέ ενταξει...Όχι και για γουρούνια...'Ετσι μειώνεις και αυτούς που δουλεύουν στα πλοία της GA και όσους για κάποιο λόγω ταξιδεύουν με αυτά...Δεν είναι γουρούνια αυτοί οι άνθρωποι!!!Παρακλώ ηρεμία και απ τους 2!!!

marsant
21-07-2008, 20:26
Φιλε Speedkiller δεν το παιρνω προσωπικα ουτε εχω κανενα οφελος απο την εταιρια.Απλα διαλογο κανουμε.Εσυ θα εμπαινες σε μια εταιρια με τετοιες συνθηκες οπως τις περιγραφει ο φιλος Στρατηγος?Οχι φαντζομαι.Δηλαδη τι αλλο να πω?Απλα δεν ξαναταξιδευεις μαζι της.Στο κατω κατω η εταιρια χανει και οχι ο φιλος.

STRATHGOS
21-07-2008, 20:28
Αφου οπως λες ειναι για γουρουνια,ειναι μεσα στη βρωμα.δεν βλεπονται κ.α, ποιος ο λογος να ταξιδεψεις με αυτη την εταιρια?Υπαρχουν και αλλες μην στεναχωριεσαι.γιατι μένεις στιs λέξεις?και λες συναιχεία για τα γουρούνια? μπορεί να το είπα πάνω στο θυμό μου για το τελευτέο ταξίδι που έκανα με το Νταλιάνα. Mήν κολίεσε με τις λέξεις εδώ μπορεί καποιος να λέει την αποψή του ελευθερα πιστευω, και εγώ pou χρησιμοποιησα την λέξη γουρούνια το είπα μεταφορικά...!

Speedkiller
21-07-2008, 20:32
Το ξέρω (marsant) πως δεν έχεις προσωπικό συμφέρον!!!Απλά έχει γίνει λόγος-αντίλογος!!!Γιατί να δημιουργείται ένταση?Αν και δεν το γνωρίζω καλά δεν νομίζω πως υπάρχει δρομολόγιο θεσσ/νικη - Ρόδος (από άλλη εταιρεία) που είπε ο Στρατηγός οπότε σε αυτή την περίπτωση όπως και σε άλλες (πχ πληρότητα στις άλλες εταιρείες) δεν μπορείς πάντα να αποφεύγεις την GA!!!Οπότε το να πεις δεν ταξιδεύω με GA δεν είναι πάντα λύση...

STRATHGOS
21-07-2008, 20:38
Το ξέρω πως δεν έχεις προσωπικό συμφέρον!!!Απλά έχει γίνει λόγος-αντίλογος!!!Γιατί να δημιουργείται ένταση?Αν και δεν το γνωρίζω καλά δεν νομίζω πως υπάρχει δρομολόγιο θεσσ/νικη - Ρόδος που είπε ο Στρατηγός οπότε σε αυτή την περίπτωση όπως και σε άλλες (πχ πληρότητα στις άλλες εταιρείες) δεν μπορείς πάντα να αποφεύγεις την GA!!!Οπότε το να πεις δεν ταξιδεύω με GA δεν είναι πάντα λύση...
Δεν ξερω αν εχει φετος αλλα περυσι το καλοκαιρι ηταν παντος!!!! μονο NTALIANA... Τελος παντον τα συμπερασματα βγηκαν!;)

marsant
21-07-2008, 20:38
Στις κυκλαδες ειναι μαζι με την G.A FERRIES ΑΝΕΚ,BLUE STAR FERRIES,HSW.Στα δωδεκανησα μαζι της ειναι BLUE STAR,LANE.Ικαρια-Σαμο ειναι μαζι της ΗSW,CORSICA.Στις δυτικες ΗSW,VENTOURIS,AEGEAN.Ακομα και απο την Θεσσαλονικη υπαρχει και η ΛΑΝΕ.Οποτε οπως καταλαβαινεις φιλε Speedkiller αμα θες την γλιτωνεις:D

eliasaslan
21-07-2008, 20:42
Ο φίλος speedkiller ήθελε να πει ότι δεν υπάρχει καράβι από Θεσσαλονίκη για Ηράκλειο μάλλον, γιατί για Ρόδο υπάρχει ο Κορνάρος μας. Όντως δεν υπάρχει!! φίλε Marsant, εδώ δεν μπορείς να την αποφύγεις!!!

Speedkiller
21-07-2008, 20:44
Μιλάς πολύ γενικά και καταλαβαίνεις πως δεν έχουμε πάντα τα χρονικά και οικονομικα περιθώρια να επιλέγουμε πλοίο της αρεσκείας μας!!!Εγώ πχ έχω χρόνο να φύγω και 1 και 2 μέρες πιο μετά για διακοπες!Αν κάποιος έχει μονο μια βδομάδα διακοπες τι θα κάνει αν μόνο εισητήρια για GA βρίσκει στα μέτρα του???Και λέω "μέτρα" γιατί τα λεφτά για ένα ταξίδι είναι πολλά ιδίως όταν έχεις και οικογένεια...

marsant
21-07-2008, 20:45
Αν και η Λανε πρεπει να περναει απο Ηρακλειο νομιζω φιλε eliasaslan.Μετα αεροπλανο:D

marsant
21-07-2008, 20:46
Μιλάς πολύ γενικά και καταλαβαίνεις πως δεν έχουμε πάντα τα χρονικά και οικονομικα περιθώρια να επιλέγουμε πλοίο της αρεσκείας μας!!!Εγώ πχ έχω χρόνο να φύγω και 1 και 2 μέρες πιο μετά για διακοπες!Αν κάποιος έχει μονο μια βδομάδα διακοπες τι θα κάνει αν μόνο εισητήρια για GA βρίσκει στα μέτρα του???Και λέω "μέτρα" γιατί τα λεφτά για ένα ταξίδι είναι πολλά ιδίως όταν έχεις και οικογένεια...

Οτι δεν μπορεις να αποφυγεις το απολαμβανεις:D:D

STRATHGOS
21-07-2008, 20:48
Στις κυκλαδες ειναι μαζι με την G.A FERRIES ΑΝΕΚ,BLUE STAR FERRIES,HSW.Στα δωδεκανησα μαζι της ειναι BLUE STAR,LANE.Ικαρια-Σαμο ειναι μαζι της ΗSW,CORSICA.Στις δυτικες ΗSW,VENTOURIS,AEGEAN.Ακομα και απο την Θεσσαλονικη υπαρχει και η ΛΑΝΕ.Οποτε οπως καταλαβαινεις φιλε Speedkiller αμα θες την γλιτωνεις:D
Δεν ηθελα να χρησιμοποιησο παλη σκυρες λεξης αλλα με αναγκαζετε. Ο τουριστας που ξερει τη θα αντικριση μπενοντας σε ενα πλοιο της γραμης Ε... αν καποιο πλοιο δεν ειναι καθαρο ΡΕΖΙΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΙΕΘΝΩΣ... ;)

Speedkiller
21-07-2008, 20:52
Αρα συμφωνουμε πως δεν μπορείς να αποφευγεις πάντα την GA...Και σε αυτες τις περιπτωσεις θέλεις ένα ανθρώπινο ταξίδι όμως!!!Ισως ο Στρατηγός το παρακανε αλλά αυτό που καταλαβαίνω πως ήθελε να πει είναι πως δεν θέλει την μια-δυο φορές που παίρνει πλοίο της GA να το σκυλομετανοίωνει (για όποιους λόγους της GA)!!!Αρα είμαστε οκ τώρα???:D

marsant
21-07-2008, 22:23
Με αυτη την εννοια λοιπον μιας και ειναι η τελευταια επιλογη καποιου για να παει διακοπες με αυτη την εταιρια ξερει τι θα αντιμετωπισει.Επισης γνωριζει οτι εστω και με αυτη την εταιρια και με αυτες τις συνθηκες(τις τραγικες οπως λετε) θα παει τελικα στο προορισμο που θελει γιατι τυχαινει να υπαρχουν επιλογες και οταν τελιωσουν τα εισητηρια με τις αλλες εταιριες να παει μα την G.A FERRIES.Παλι καλα που υπαρχουν επιλογες και τελικα θα πας στον προορισμο που θες,γιατι αν δεν ηταν και αυτη η εταιρια θα ηταν σχετικα πιο λιγος τουρισμος στα νησια μας.Αρα πολυ θετικο αυτο.Μιλαω για το νησι μου αυτη τη στιγμη(Σαντορινη) οτι τα καραβια του καπτα Μακη ερχονται το πολυ με 15λεπτα καθυστερηση στη χειροτερη(τα καλα πρεπει να λεγονται),οπως και τα blue Star και Ηsw.Δεν μπορω να πω ομως το ιδιο και για Ανεκ(Πρεβελη) που βαραει σχεδον καθημερινα πανω απο 40 λεπτα καθυστερηση καθως και της Λανε που εχουν το τελευταιο καιρο απο 1 εως 2 ωρες καθυστερηση.Ποιο ειναι το συμπερασμα?Οτι αμα στις καθυστερησεις αυτες ηταν καραβι του Αγουδημου θα γινοταν χαμος(κυριως απο τα καναλια).Κλεινοντας θελω να πω ο καθενας κανει τις επιλογες του αναλογα με τις αναγκες του και ζυγιζει θετικα και αρνητικα.Ποιο πλοιο τον εξυπηρετει και σε ποιο νησι θελει να παει.Διαλεγεις και παιρνεις.Αυτα απο εμενα.

Leo
21-07-2008, 23:09
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή η κουβέντα αυτή θα κλείσει, ακούστηκαν οι απόψεις όλων. Αν έχετε κάτι νέο να πείτε ΟΚ, αλλιώς παρακαλώ να σταματήσουμε εδώ να τραβάμε το σχοινί και να έχουμε φθάσει στην ΑΝΕΚ.. με μια αντιπαράθεση που δεν έχει νόημα....

speedrunner
22-07-2008, 04:30
Στις κυκλαδες ειναι μαζι με την G.A FERRIES ΑΝΕΚ,BLUE STAR FERRIES,HSW.Στα δωδεκανησα μαζι της ειναι BLUE STAR,LANE.Ικαρια-Σαμο ειναι μαζι της ΗSW,CORSICA.Στις δυτικες ΗSW,VENTOURIS,AEGEAN.Ακομα και απο την Θεσσαλονικη υπαρχει και η ΛΑΝΕ.Οποτε οπως καταλαβαινεις φιλε Speedkiller αμα θες την γλιτωνεις:D


Εγω που θέλω να ταξιδέψω τον χειμώνα για Φολέγανδρο, Σίκινο ή Ανάφη πως μπορώ να το αποφυγω????
Μάλον δεν μπορώ:)
Οπότε θες δεν θες την τρως στην μούρη.........

marsant
22-07-2008, 08:14
Φιλε μου θα δεις τι ωραια που ειναι οταν δεν θα εχεις πλοιο να πας σε αυτα τα νησακια....Τελως παντων ας κλεισουμε εδω την συζητηση οπως λεει και ο Leo γιατι ο καθενας λεει τα επιχειρηματα του και ετσι δεν θα τελιωσουμε ποτε.

Leo
22-07-2008, 08:26
Να βλέπετε πάντα τα θέματα με το σκεπτικό ότι εδώ καταθέτουμε τις απόψεις μας και το αφήνουμε στην κρίση των άλλων αναγνωστών να βγάλουν συμπεράσματα. Μην προσπαθείτε να πείσετε τους άλλους ότι η δική σας άποψη είναι η μόνη σωστή, αντιδικόντας και δημιουργόντας ένταση, δεν έχει κανένα νόημα. Μια παρέα είμαστε, αλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι δεν θα είχαμε λόγο να βρισκόμαστε σ' αυτό το φόρουμ :D. Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση.

marsant
22-07-2008, 16:13
Τα πραγμτα στη θεση τους εβαλε ο κυριος Αγουδημος για τα συκοφαντικα λογια αλλα και για την ασχετοσυνη του δημοσιογραφου της Καθημερινης,που πριν λιγες μερες ειχε γραψει πολυ πικρα σχολια εις βαρους του πλοιοκτητη της G.A FERRIES.(Eιχα ανεβασει και το σεχτικο λινκ).Συγκεκριμενα εστειλε επιστολη διαμαρτυριας στην γνωστη εφημεριδα.Πατηστε στο λινκ για να δειτε το δημοσιευμα(κατεβαστε λιγο πιο κατω την σελιδα και θα φανει)
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_19/07/2008_278198

STRATHGOS
27-07-2008, 01:10
εδω!!!! http://www.aiolikanea.gr/news/economy/detail.php?ID=34309

Leo
05-08-2008, 07:29
Πηγή: Mariniews


Marinews Αποκλειστικό: Αποχώρησε ο Γεράσιμος Αγούδημος από την Ένωση Επιχειρήσεων Ακτοπλοϊας
4/8/2008

<Η αποχώρηση της εταιρείας μου είναι οριστική και αμετάκλητη> δήλωσε στο Marinews.gr ο κεφαλλονίτης εφοπλιστής.

Νέα απώλεια από την Ένωση Επιχειρήσεων Ακτοπλοϊας, σε μία κρίσιμη περίοδο για τον κλάδο. Πιο συγκεκριμένα, αποχώρησε η G.A.Ferries από την ΕΕΑ. Ο λόγος σύμφωνα με τον πλοιοκτήτη καπετάν Γεράσιμο Αγούδημο είναι, gross modo, ασυμφωνία χαρακτήρων.
<Η αποχώρηση της εταιρείας μου είναι οριστική και αμετάκλητη> δήλωσε στο Marinews.gr ο κεφαλλονίτης εφοπλιστής και προσέθεσε: < Μία φορά πήγα σε συνέλευση και έμπλεξα με την Επιτροπή Ανταγωνισμού.> !
Από την ΕΕΑ, έχει αποχωρήσει η Blue Star Ferries αλλά και οι Μινωϊκές Γραμμές, οι οποίες όμως έχουν δεσμευθεί ότι θα επανεξετάσουν το ζήτημα μετά την ανάληψη της προεδρίας του Ομίλου από τον Εμανουέλε Γκριμάλντι.

eliasaslan
05-08-2008, 16:56
Ευχαριστούμε για την είδηση Λεο, ομολωγώ, δε μου πέρασε από το μυαλό. Παντού χώνεις τη μύτη σου, ε?

xara
06-08-2008, 02:22
Προς πώληση και η εταιρεία του Αγούδημου, ο οποίος εχει μυστικές συζητήσεις με άγνωστους για την ώρα ενδιαφερόμενους.

stelios_ag
06-08-2008, 11:57
Σε πολλές εφημερίδες φίλε Στέφανε. Βέβαια το Βήμα αφήνει να εννοηθεί ότι κάτι έχει αλλάξει φέτος και αναφέρει και κάτι για "ανθρώπινα θέματα".
Ξέρει μήπως κανείς τι εννοεί με αυτό;

(από το Βήμα της Κυριακής)

Αστάθμητοι παράγοντες

Εφέτος για πρώτη φορά ο κ. Αγούδημος φαίνεται να είναι πραγματικά πιεσμένος και ουδείς γνωρίζει πού θα καταλήξει η ιστορία τού «πουλάω, δεν πουλάω». Μόνο ο κ. Αγούδημος γνωρίζει αν όντως πουλάει ή δεν πουλάει, αλλά άνθρωποι σαν και αυτόν πολύ δύσκολα εγκαταλείπουν τις επάλξεις και δεν το κάνουν για το χρήμα, αλλά γιατί αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο ζουν τη ζωή τους.
Υπάρχουν όμως πράγματα που δεν φαίνονται. Δεν έχουν καμία σχέση με τις επιχειρήσεις και είναι πιο ανθρώπινα θέματα που υποχρεώνουν πολλούς να αναθεωρήσουν τη στάση της ζωής τους και τον τρόπο με τον οποίο έχουν επιλέξει να διάγουν τον βίο τους.
Ισως να έχουμε εισέλθει πλέον σε μια περίοδο κατά την οποία θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και αυτή τη διάσταση όταν επιχειρούμε να αναλύσουμε την περίπτωση Αγούδημου και το μέλλον της G.Α. Ferries. Ισως πάλι να χρειάζεται να μην ξεχνάμε ότι έχουμε να κάνουμε με έναν Κεφαλλονίτη. Κοντός ψαλμός αλληλούια όμως.



http://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15414&m=D09&aa=1

Το θέμα έχει αναφερθεί εδώ και μερικές εβδομάδες με αρκετές λεπτομέρειες.

mike_rodos
11-08-2008, 14:49
Αυτό που φέτος δεν μ' αρέσει στην εταιρία GA FERRIES στα δρομολόγια της για Δωδεκάνησα είναι ότι δεν έχει σταθερό εβδομαδιαίο πρόγραμμα... Δηλαδή να ξέρω ανά πάσα στιγμή πιο καράβι φεύγει και πια ώρα... όπως γίνεται στις άλλες εταιρίες που έρχονται στη Ρόδο (blue star και λανε) και ξέρω π.χ. ότι την Δευτέρα φεύγει το Διαγόρας στις 15:00 για Πειραιά... Αυτό στην GA δεν ισχύει, κάθε βδομάδα έχει και κάποια αλλαγή, είτε σε καράβι, είτε σε ώρα... Για μένα αυτό είναι μεγάλο λάθος, γιατί πιστεύω πως έτσι χάνουν πολλούς επιβάτες.
Όπως επίσης και οι ώρες άφιξεις στο μεγάλο λιμάνι είναι λάνθασμένες(14:20, 11:50, 09:40), γιατί ο κάτοικος ενός νησιού ανεβαίνει Πειραιά τις περισσότερες φορές για κάποιες δουλειές, αν φτάσει μεσημέρι όλα πλέον είναι κλειστά και η πρώτη μέρα χαμένη άδικα!!!

eliasaslan
11-08-2008, 15:28
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Mike. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που είπε και θα το δημοσιεύα, αλλά με πρόλαβε! Έχει απόλυτο δίκιο, και οι ώρες και οι συνθήκες ταξιδιού είναι άθλιες. Εμένα ήρθαν προχθες συγγενείς μου από Πειραιά και τους είπαν στο τουριστικό γραφείο που απευθύνθηκαν ότι το Δημητρούλα είναι πάρα πολύ γρήγορο και κάνει μόλις 7 ώρες για Πάτμο!!! Οι άνθρωποι νήστευαν γιατί ήθελαν να προσκυνήσουν στην Παναγιά της Πάτμου και μύριζαν τις ανυπόφορες μυρωδιές των σουβλακίων για παραπάνω από 11 ώρες για Πάτμο χωρίς καμπίνα... έφτασαν τα ξημερώματα στην Πάτμο στις 1 και κάτι, ενώ ξεκίνησαν από Πειραιά με 1 ώρα+ καθυστέρηση, δηλαδή 15.00 και κάτι...

despo
11-08-2008, 18:32
Τα πραγματα ειναι δεδομενα στη γραμμη και περσι, ποσο μαλλον φετος που τα πλοια της GA κανουν τα 'περισσέματα' των δρομολογίων τους απο τις γραμμες των Κυκλάδων. Ειτε το θελουμε, ειτε οχι ο επιβατης της γραμμης Δωδεκανήσου εχει πρωτη επιλογή την Μπλου Σταρ και μονο στην περιπτωση τωρα που ειναι γεματα τα πλοια, θα στραφει σε άλλες λυσεις. Δηλαδη για να ειμαστε μεσα στην πραγματικότητα, υπαρχει περίπτωση να πάρει το 'Δημητρουλα' να παει στη Ρόδο και να κάνει κοντα στις 24 ώρες ?. Εκτος βεβαια απο ορισμενους που ισως διαθέτουν άφθονο χρόνο και ειναι ευκαιρία να κανουν μια 'μινι-κρουαζιέρα' στην άγονη Δωδεκανήσου.

marsant
11-08-2008, 18:38
Θα συμφωνησω και εγω μαζι σας οτι η G.A FERRIES θα επρεπε να ηταν πιο σταθερη με τα δρομολογια της,καθως και με τα πλοια της.

mike_rodos
23-08-2008, 16:24
Χθές χρειάστηκε να επικοινωνήσω με την G.A FERRIES για ένα εισητήριο από Ρόδο για Πειραιά για λογαριασμό ενός φίλου μου που έπερνε μετάθεση... Η απάντηση της υπάλληλου στο πρακτορείο ήταν πως δεν υπάρχει εισητήριο ούτε για δείγμα μέχρι και την Τετάρτη, τα πλοία της GA αναχωρούν από Δωδεκάνησα για Πειραιά με 100% πληρότητα!!! Βασικά μου έκανε εντύπωση...

marsant
23-08-2008, 17:29
Εδω στις κυκλαδες που κατεβαινω συχνα στο λιμανι εδω στη Σαντορινη η επιβατικη κινηση τους (ΡΟΔΑΝΘΗ-ΡΟΜΙΛΝΤΑ-ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ-ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ)ειναι παρα πολυ καλη.Τα ιδια και στο γκαραζ τους.Για το ΡΟΔΑΝΘΗ συγκριμενα γνωριζω απο εμπειστο ατομο οτι η πληροτητα του απο μεσα Ιουλιου δεν επεσε κατω απο 70&#37; ενω πολλες φορες δεν εβρισκες ουτε εισητηριο.βασικα δεν το περιμενα για να πω την αληθεια.

marsant
25-08-2008, 10:13
Ο καπτα Μακης Μιλαει για ολους και για ολα,περισσοτερα εδω
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5560

vinman
01-09-2008, 16:42
Μιας και ο Καπτά Μάκης αφήνει υπονοούμενα ότι θα πάρει τα πλοία του και θα φύγει,ας δούμε μερικά απο τα φυλλάδια που κυκλοφόρησε η εταιρεία απο το 1989 και μετά.
Το παρακάτω πρέπει να είναι το πρώτο έντυπο της εταιρείας.

14047

14048

14050




Αμέσως μετά κυκλοφόρησε ένα μικρότερο φυλλάδιο...



14049


14051

vinman
01-09-2008, 16:47
...και στη συνέχεια ακόμα ένα με καλλιτεχνικές προσεγγίσεις στο εξώφυλλο...

14052

14053





Το 1993 η εταιρεία στέλνει το Ροδάνθη απο Πάτρα για Ανκόνα μέσω Κέρκυρας και Ηγουμενίτσας...χωρίς όμως επιτυχία...



14054

14055

14056

vinman
01-09-2008, 16:49
Στη συνέχεια κυκλοφόρησε ακόμα μερικά φυλλάδια...Δύο απο αυτά είναι τα παρακάτω...


14057

14058

14059

14060

vinman
01-09-2008, 16:52
Και ένα ακόμα που διαφημιζει και το Δημητρούλα....
''Δημητρούλα,Νέο πλοίο,νέα γραμμή...''


14061

14062

Speedkiller
01-09-2008, 17:55
Αναφέρει ταχύτητες 23 μιλίων η με γελούν τα μάτια μου???Παντως και το σχόλιο για ταξίδι κρουαζιέρα μπορούμε να πούμε πως ισχύει ακόμα... :-P Πλάκα κάνω!μη με δείρετε!!!

eliasaslan
01-09-2008, 18:10
Να σκεφτούμε ότι αυτά γράφηκαν πριν από 17 χρόνια περίπου..... Εδώ σας έχω όμως ρεπορτάζ από την απίσημη ιστοσελίδα της εταιρίας (www.gaferries.gr (http://www.gaferries.gr)). Στη σελίδα της εταιρίας λοιπόν υπάρχει και ένα τηλεοπτικό δηαφιμηστικό σποτάκι που λέει ακριβώς:

Στην Ελλάδα, θάλασσα σημαίνει ταξίδι. Όποιος κι αν είναι ο προορισμός σας, τα πλοία της Ga Ferries σας ταξιδεύουν με άνεση, φροντίδα και ποιότητα!! Ga Ferries, η γραμμή του Αιγαίου, κλείστε τώρα θέσεις στο 2104582640 ή στον ταξιδιωτικό σας πράκτορα...

Αν θέλετε μάλιστα να έχετε και εικόνα, θα τη βρείτε στο μακόλουθο link, πατώντας πάνω στο "η γραμμή του Αιγαίου", τηλεοπτικό σποτ. http://www.gaferries.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=58

Πλακίτσα κάνουμε, μην τα παίρνετε εσείς οι μεγάλοι όλα στα σοβαρά ;):D

http://www.gaferries.gr/templates/business_stx3dx/images/greek.gif

sylver23
01-09-2008, 18:18
παντως καποτε ηταν εταιρεια........τωρα.................κριμα τετοια καραβια να εχουν καταντησει μη πω τι

marsant
01-09-2008, 19:42
Oντως τοτε ηταν πραγματικα το κατι αλλο τα βαπορια της G.A FERRIES.Hταν η επανασταση,ντρεποσουν να πατησεις τα ποδια σου στις μοκετες των βαποριων του Αγουδημου.Για την ταχυτητα που λεει 23 μιλια ηταν για το ΡΟΔΑΝΘΗ το οποιο τοτε ειχε υπηρεσιακη 21 μιλια και αμα λαχει σε κοντρες πηγαινε 22+ μεχρι 23!Αλλα τωρα δυστηχως απο την πολυ καλη.......συντηρηση που εχει φαει η υπηρεσιακη του εχει πεσει στα....16:(Κριμα πραγματικα..

eliasaslan
01-09-2008, 20:55
όντως κρίμα, και τουλάχιστον στην τωρινή σελίδα δε μιλάνε για υψηλές ταχύτητες...

stelios_ag
05-09-2008, 20:34
Αλήθεια, πως πάνε οι συνομιλίες με τους ξένους επενδυτές που συζητάει όλο το καλοκαίρι;
Το seanation έγραψε ότι έχει υπογραφεί προσύμφωνο και τα ονόματά τους θα ανακοινωθούν έως το Σεπτέμβριο..

jvrou
06-09-2008, 21:02
Εισητήρια δεν μπορούν να κοπούν από την κυριακή και μετά, τουλάχιστον ηλεκτρονικά. Μήπως πούλησε κ έκοψε και τα δρομολόγια;

marsant
07-09-2008, 08:03
Οτι θα περιορισει και θα κοψει πολλα απο τα δρομολογια της η εταιρια ειναι σιγουρο.Τωρα τι θα γινει αν θα πουληθει η οχι αγνωστο μεχρι στιγμης..

jvrou
07-09-2008, 17:02
Οτι θα περιορισει και θα κοψει πολλα απο τα δρομολογια της η εταιρια ειναι σιγουρο.Τωρα τι θα γινει αν θα πουληθει η οχι αγνωστο μεχρι στιγμης..

Μα γίνετε έτσι να κόβονται δρομολόγια ξαφνικά;;; ρώτησα τον πράκτορα της Σικίνου και μου είπε πως δεν θα ξαναπεράσει το Ρομίλντα που ερχόταν εκεί. Επιτρέπεται να σταματούν τα δρομολόγια για τα οποία ο κ. Αγούδημος έχει εισπράξει τόσα εκατομμύρια ευρώ έτσι ξαφνικά χωρίς ούτε ένα καράβι από Αθήνα;; Οι άνθρωποι εκεί τι θα φάνε; τα πόδια τους; Σε ένα άλλο θέμα μου είπε ένας φίλος πως ίσως πάει το Μιλένα την άλλη εβδομάδα. Έτσι στην τύχη της άφησε πάλι η εταιρία την άγονη; μήπως θα μας κάνει και χάρη που θά'ρθει;
Από αύριο πάντως δεν εμφανίζεται κανένα δρομολόγιο της εταιρίας τουλάχιστον για Πάρο-Νάξο-Ίο. Καλά για Σίκινο κανείς τους δεν ενδιαφέρεται. Και η πολιτεία δεν θα έπρεπε να κάνει τόσο καιρό πια τις προκηρύξεις για την άγονη;; τι περιμένει; ό,τι έγινε με τον μανούσο έγινε. Θα αφήσουν όλες τις άγονες χωρίς καράβια για τον μανούσο. Και δεν θα έπρεπε τέλος πάντων να τους βάζει όλους τους εφοπλιστές και να τους πει να κόψουν το κεφάλι τους και να βρόυν μόνοι τους ποιος θα πηγαίνει στην άγονη; τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα στο κάθε νησί;
Σόρρυ παιδιά ίσως είμαι λίγο υπερβολικός αλλά από χθες που το έμαθα είμαι έξω φρενών

marsant
07-09-2008, 17:10
Δεν νομιζω να εχει κοψει(μεχρι στιγμης τουλαχιστον) τα δρομολογια στη Σικινο το ΡΟΜΙΛΤΑ φιλε jvrou.Oλο το Σεπτεβρη τα βγαζει κανονικα τα δρομολογια του βαποριου.Μαλλον καποιο λαθος θα εχει κανει ο πρακτορας σου.Για αργοτερα παντως δεν ξερουμε τι θα γινει και αν θα ξαναπερασει για τα μερη σου..:rolleyes:

jvrou
07-09-2008, 17:32
Δεν νομιζω να εχει κοψει(μεχρι στιγμης τουλαχιστον) τα δρομολογια στη Σικινο το ΡΟΜΙΛΤΑ φιλε jvrou.Oλο το Σεπτεβρη τα βγαζει κανονικα τα δρομολογια του βαποριου.Μαλλον καποιο λαθος θα εχει κανει ο πρακτορας σου.Για αργοτερα παντως δεν ξερουμε τι θα γινει και αν θα ξαναπερασει για τα μερη σου..:rolleyes:

πχ Το ais δείχνει το ρομίλντα στον Πειραιά. Κανονικά θα έπρεπε να κάνει δρομολόγιο αυτήν την ώρα και να είναι περίπου στην Ίο. Αυτό γιατί συμβαίνει;;

jvrou
07-09-2008, 17:36
Πάντως φίλε μου marsant ύστερα από 4 μέρες ξαναεμφανίστηκαν δρομολόγια της ga ferries ηλεκτρονικά και έχεις δίκιο. Μόλις το κοίταξα και εγώ. Μέχρι πριν από 2 ώρες δεν έβγαινε τίποτα.

captain 83
10-09-2008, 16:15
Μήπως πάγωσαν οι διαπραγματεύσεις;

marsant
10-09-2008, 21:19
Με σκληρη γλωσσα για τον Αποστολο Βεντουρη μιλησε ο Αγουδημος στο Marinews.gr και οπως φαινεται εχει ξεσπασει μεγαλη κοντρα μεταξυ τους.Ο καπτα Μακης μιλαει και για τον Κεντερη που επεσε πανω στο Ροδανθη που του προκαλεσε σημαντικες ζημιες.Η συνεχεια εδω... http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5746

jvrou
10-09-2008, 23:31
Με σκληρη γλωσσα για τον Αποστολο Βεντουρη μιλησε ο Αγουδημος στο Marinews.gr και οπως φαινεται εχει ξεσπασει μεγαλη κοντρα μεταξυ τους.Ο καπτα Μακης μιλαει και για τον Κεντερη που επεσε πανω στο Ροδανθη που του προκαλεσε σημαντικες ζημιες.Η συνεχεια εδω... http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5746

Ξέρει κανείς να μου πει εάν σε περίπτωση που ο Αγούδημος πάρει την άγονη με την Ga ferries εάν πουλήσει όλα τα καράβια του στον χ εφοπλιστή, αυτός ο χ μετά θα έχει την άγονη? ρωτάω γιατί εάν όντως βρίσκεται όπως ακούγεται σε διαπραγματεύσεις για να πουλήσει δεν είναι και τόσο λογικό να ασχολείται τόσο πολύ με τους διαγωνισμούς. Εκτός και αν για ακόμη μία φορά λέει πως πουλάει αλλά στο τέλος θα τα κρατήσει όλα.

Νaval22
11-09-2008, 13:52
Oντως τοτε ηταν πραγματικα το κατι αλλο τα βαπορια της G.A FERRIES.Hταν η επανασταση,ντρεποσουν να πατησεις τα ποδια σου στις μοκετες των βαποριων του Αγουδημου.Για την ταχυτητα που λεει 23 μιλια ηταν για το ΡΟΔΑΝΘΗ το οποιο τοτε ειχε υπηρεσιακη 21 μιλια και αμα λαχει σε κοντρες πηγαινε 22+ μεχρι 23!Αλλα τωρα δυστηχως απο την πολυ καλη.......συντηρηση που εχει φαει η υπηρεσιακη του εχει πεσει στα....16:(Κριμα πραγματικα..

όμως στα φυλάδια δεν μιλάει μόνο για το ροδανθη λέει καθαρα τα πλοία της ga ferries ταξιδεύοντας με 23 μίλια καλύπτουν τα ταξίδια στο μισό χρόνο,εγώ απλά θα τοποθετούσα τη συγκεκριμένη παραπληροφόρηση στο πνεύμα της εποχής,τα πλοία του τότε ήταν καινούργια και έφεραν έναν προτώγνορο αέρα άρα αφού ο κόσμος τα έβλεπε σα κάτι πολύ καινούργιο και πολύτελες θα μπορούσε να πιστέψει πως ακόμα και η μιλένα πήγαινε 23 μίλια/ώρα

marsant
11-09-2008, 14:01
όμως στα φυλάδια δεν μιλάει μόνο για το ροδανθη λέει καθαρα τα πλοία της ga ferries ταξιδεύοντας με 23 μίλια καλύπτουν τα ταξίδια στο μισό χρόνο,εγώ απλά θα τοποθετούσα τη συγκεκριμένη παραπληροφόρηση στο πνεύμα της εποχής,τα πλοία του τότε ήταν καινούργια και έφεραν έναν προτώγνορο αέρα άρα αφού ο κόσμος τα έβλεπε σα κάτι πολύ καινούργιο και πολύτελες θα μπορούσε να πιστέψει πως ακόμα και η μιλένα πήγαινε 23 μίλια/ώρα


Σωστα δεν λεει καποιο πλοιο αλλα απο τον τοτε στολο της εταιριας μονο το ΡΟΔΑΝΘΗ ειχε μεγιστη 23 μιλια,το ΜΙΛΕΝΑ-ΝΤΑΛΙΑΝΑ ειχαν 18,και το ΔΗΜΗΤΡΑ 20.Απλα χρησιμοποιησαν την μεγαλυτερη ταχυτητα που ειχε το πλοιο τους σαν γενικο χαρακτηρισμο ολου του στολου για καλυτερη διαφημηση.

marsant
17-09-2008, 19:34
Aλλη μια απαντηση στο προκλητικα λογια του κ.Βεντουρη εδωσε ο κ.Αγουδημος στο marinews.gr.H συνεχεια εδωhttp://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5804

sylver23
18-09-2008, 00:43
Αυτά προς το παρόν και θα λυπηθούμε πολύ εάν ξανασχοληθεί με πλοίο της εταιρείας μας και αναγκαστούμε να επανέλθουμε στο θέμα>.


αυτο μου κανει κατι σαν απειλη????

plori
18-09-2008, 01:46
ΚΡΙΜΑ για όλους τους εμπλεκομένους.

marsant
18-09-2008, 08:19
Ε εδω που τα λεμε παντως να μιλαει ο Βεντουρης για το Δημητρουλα τη στιγμη που εχει στην αγονη το Χοζοβιωτισσα και πιο πριν το Παναγια Τηνου ειναι πολυ προκλητικο.Το να μιλαγε η Βlue star Ferries να το δεχτω οχι ομως και ο Βεντουρης..........Για μενα καλα του τα ειπε ο Αγουδημος.

Νaval22
18-09-2008, 11:17
που μπορούμε να διαβασουμε αυτα που του ειπε ο Βεντουρης γιατι μόνο της απαντήσεις του Αγούδημου διαβάζουμε

marsant
18-09-2008, 13:02
που μπορούμε να διαβασουμε αυτα που του ειπε ο Βεντουρης γιατι μόνο της απαντήσεις του Αγούδημου διαβάζουμε

εδω ειναι οσα λεει ο Βεντουρης για Σαος και Δημητρουλα.
http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5801

sylver23
18-09-2008, 13:21
Ε εδω που τα λεμε παντως να μιλαει ο Βεντουρης για το Δημητρουλα τη στιγμη που εχει στην αγονη το Χοζοβιωτισσα και πιο πριν το Παναγια Τηνου ειναι πολυ προκλητικο.Το να μιλαγε η Βlue star Ferries να το δεχτω οχι ομως και ο Βεντουρης..........Για μενα καλα του τα ειπε ο Αγουδημος.δικιο εχεις αλλα και οι 2 ειναι για τα πανηγυρια,οποτε ας το βουλωσουν καλυτερΑ και οι 2

MYTILENE
18-09-2008, 13:25
Μια παροιμία λέει:Η καμήλα δε βλέπει τη δικιά της καμπούρα αλλά σχολιάζει τον άλλων;);)!!!Μήπως-λέω μήπως-τον βάζει κάποιος άλλος να μιλάει για τις άγονες;);)???????

Leo
18-09-2008, 15:00
Πάντως φίλε MYTILENE, θέλω να τονίσω ότι όπως και οι άλλοι ΝΕΛίτες έτσι κι εσύ αντιμετωπίζετε τις εξελήξεις με υπομονή και αξιοπρέπεια, σχολιάζοντας μεν, προσεκτικά δέ. Προσωπικά μου αρέσει αυτό και είναι ωραίο. Ένας ξεφεύγει λίγο πότε πότε, αλλά μου έχει πεί κατ ιδίαν ότι έχει δεχθέι ότι κάτι θα αλλάξει. Δεν λέμε ονόματα ...:p;)

jvrou
21-09-2008, 12:58
Ξέρει μήπως κάποιος ο προηγούμενος πλοίαρχος του Ρομίλντα κ. Ιωάννης Μάναλης σε ποιο καράβι βρίσκεται;

esperos
21-09-2008, 13:42
Ανήκει εδώ και καιρό στις τάξεις των πλοηγών.

marsant
25-09-2008, 12:21
Νεες δηλωσεις εκανε σημερα ο Γ.Αγουδημος για τις επιδοτησεις αλλα και για τον Α.Βεντουρη.Η συνεχεια εδω..http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=5863

manolis m.
26-09-2008, 03:54
Ap oti fenetai den exei kai adiko...

Panos80
27-09-2008, 19:11
Αν διαβασατε τις δηλωσεις που εκανε ο κ.Αγουδημος κανει λογο για ταχυτητες των πλοιων του Βεντουρη. Ας κοιταξει λιγο και τα δικα του που θελεις 6 ωρες με το ροδανθη απο παρο, οταν καποτε εκανε σχεδον 5, για να μη πω για τα "ταχυπλοα' νταλιανα και μιλενα.

marsant
27-09-2008, 19:14
Μιλαει για τις αγονες δεν μιλαει για τον στολο.Αναφερεται σε ταχυτητες πλοιων της αγονης.Το οποιο Χοζοβιοτισσα πηγαινε απο 11 μεχρι 12 μιλια...και παει να βγει ο Βεντουρης και μιλαει για ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΕΣ ελεος.....

dl.Ilias chief
05-10-2008, 18:05
Αν διαβασατε τις δηλωσεις που εκανε ο κ.Αγουδημος κανει λογο για ταχυτητες των πλοιων του Βεντουρη. Ας κοιταξει λιγο και τα δικα του που θελεις 6 ωρες με το ροδανθη απο παρο, οταν καποτε εκανε σχεδον 5, για να μη πω για τα "ταχυπλοα' νταλιανα και μιλενα.
μπορεί ταχύπλοα, το νταλιανα και μιλένα να μην είναι αλλά ας μην ξεχνάμε ότι εχουν εξηπυρετήση εκατομμύρια κο΄σμο αυτά τα πλοία και πολλές οικογένειες εχουν φάει ψωμί, όπως η δικιά μου!Δεν τα δικαιολογώ αλλά ούτε τα κατηγορώ!

sunflower
06-10-2008, 03:08
Τι σχόλια θες δηλαδή? Οι εικόνες μιλανε από μόνες τους!!!! Υπάρχει δικαιολογία για τέτοια χάλια? :confused:
Πριν από μερικά χρόνια που είχα ταξιδέψει με Αγούδιμο από Ηράκλειο.... είδα κάτα καινούριο..... την καμπίνα την έδιναν σκέτη! Χωρίς κλειδί!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!

Haddock
06-10-2008, 04:37
http://img220.imageshack.us/img220/8954/troll2sy9.gif Δεν θα αναφερθώ στις φωτογραφίες γιατί ο καθένας μας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψη του. Αφήστε όμως κι αυτούς που δεν θέλουν ή δεν επιθυμούν να ταξιδέψουν με την Attica και την Sea Star. Καλό είναι να έχουμε επιλογές.

Ο κάθε ταξιδιώτης επιλέγει αναλόγως των επιθυμιών του. Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια. Για ποιο λόγο να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά με συγκεκριμένες εταιρείες. Μήπως δεν είδαμε τα χάλια της (http://www.youtube.com/watch?v=gMZbLpTA8eg) Blue Star???

Leo
06-10-2008, 05:17
Mou stalthike ena email apo filiko mou proswpo kai eipa na anevasw...ta xalia auta! Oriste loipon....!!
.................



Αυτό όπως και οι επόμενες δημοσιεύσεις σου φίλε manolis m, δεν ανάφέρουν πηγή της πληροφορίας, και το ότι έλαβες ένα e-mail δεν αποτελεί ελαφρυντικό άλλωθι της ευθύνης σου για το περιεχόμενο των φωτογραφιών που ανέβασες. Παρόλα αυτά, κι επειδή το περιεχόμενο των φωτογραφιών δεν αρμόζει με τον χαρακτήρα αυτού του φόρουμ, διεγράφησαν. Περισσότερες διευκρινίσεις σε ΠΜ.

milos express
06-10-2008, 08:26
ΒΑΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ Η GA FERRIES ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΠΑΘΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΕΙ ΤΗΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΛΑΝΕ

kastro
06-10-2008, 14:11
ΒΑΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ Η GA FERRIES ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΡΠΑΘΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΕΙ ΤΗΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΛΑΝΕ

Η GA ferries θα εξυπηρετήσει και τον νομό Λασιθίου;

captain 83
12-11-2008, 17:11
Και εκεί που είχαν περαστεί τα δρομολόγια του καπτα Μάκη στο σύστημα μέχρι τέλος του μήνα, εξαφανίστηκαν και έχει μέχρι τέλος της βδομάδας. Τι ετοιμάζει πάλι ο άρχοντας;

nickosps
01-12-2008, 11:59
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ερώτηση: ποιοι είναι οι συγγενείς (γυναίκες) του καπτα Μάκη των οποίων τα ονόματα έχει δώσει στα βαπόρια του? Κάτι έχει πάρει τ' αφτί μου αλλά θέλω να μάθω από κάποιον που ξέρει σίγουρα...

sea_serenade
01-12-2008, 13:58
ΡΟΔΑΝΘΗ είναι η σύζυγος του Καπτά Μάκη
ΜΙΛΕΝΑ, ΝΤΑΛΙΑΝΑ & ΔΗΜΗΤΡΑ είναι τα ονόματα απο τις τρείς κόρες του και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ προκύπτει απο τα ΡΟδάνθη ΜΙΛένα ΝΤΑλιάνα.
Τέλος, στο RoRo ΝΙΚΟΛΑΣ Α έδωσε το όνομα του μικρότερου γιού του.

Ελπίζω να σε κάλυψα....!!!

nickosps
01-12-2008, 14:42
ΡΟΔΑΝΘΗ είναι η σύζυγος του Καπτά Μάκη
ΜΙΛΕΝΑ, ΝΤΑΛΙΑΝΑ & ΔΗΜΗΤΡΑ είναι τα ονόματα απο τις τρείς κόρες του και το ΡΟΜΙΛΝΤΑ προκύπτει απο τα ΡΟδάνθη ΜΙΛένα ΝΤΑλιάνα.
Τέλος, στο RoRo ΝΙΚΟΛΑΣ Α έδωσε το όνομα του μικρότερου γιού του.

Ελπίζω να σε κάλυψα....!!!
Ωραίος φίλε μου Sea Serenade αν και με κάλυψες κατά 90%;)...To Μαρίνα από που βγαίνει?? Και κάτι άλλο: νομίζω ότι και Αλκμήνη έλεγαν την μητέρα του.

sea_serenade
01-12-2008, 14:56
Ναι, Αλκμήνη λέγανε τη μητέρα του. Τώρα ποιά είναι η Μαρίνα, δεν ξέρω....:confused::confused::confused:

nickosps
01-12-2008, 15:05
Ναι, Αλκμήνη λέγανε τη μητέρα του. Τώρα ποιά είναι η Μαρίνα, δεν ξέρω....:confused::confused::confused:
Χεχε εντάξει φίλε μου, ευχαριστώ πολυ πάντως... Να είσαι καλά!

sylver23
01-12-2008, 16:32
η jetferry τι του ηταν??? :p:pκουτσομπολιδεςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!

MYTILENE
01-12-2008, 16:47
η jetferry τι του ηταν??? :p:pκουτσομπολιδεςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!
Η γκόμενά του!!!!:p:p!!!Έχει κάτι αποριές ο κόσμος ρε παιδί μου άλλο πράμα

Νaval22
01-12-2008, 17:56
Μαρίνα είναι το δεύτερο όνομα της Ροδάνθης συζύγου του καπέταν Τρομάρα.όπως καταλαβαίνουμε δλδ τρια πλοία της εταιρείας είναι αφιερωμένα στο ίδιο πρόσωπο

nickosps
01-12-2008, 19:32
Η γκόμενά του!!!!:p:p!!!Έχει κάτι αποριές ο κόσμος ρε παιδί μου άλλο πράμα
Κοίταξε να δεις αγαπητέ φίλε mytilene....Όταν οι άλλες εταιρείες έχουν πχ: αρχαία πρόσωπα,μέρη της Κρήτης (ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ), νησιά (HSW, BLUE STAR) ή διακεκριμένες προσωπικότητες της Λέσβου (NEL), ψάχνεις να βρεις από που μπορεί να προήλθαν αυτά τα ονόματα...Γι' αυτό ρώτησα...

MYTILENE
01-12-2008, 23:45
Κοίταξε να δεις αγαπητέ φίλε mytilene....Όταν οι άλλες εταιρείες έχουν πχ: αρχαία πρόσωπα,μέρη της Κρήτης (ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ), νησιά (HSW, BLUE STAR) ή διακεκριμένες προσωπικότητες της Λέσβου (NEL), ψάχνεις να βρεις από που μπορεί να προήλθαν αυτά τα ονόματα...Γι' αυτό ρώτησα...
Όχι μη μου κάνεις μούτρα τώρα,πλακίτσα έκανα μη το πάρεις προσωπικά:p!!!Την συγνώμη μου αν σε έθιξα:razz:;)!!!!ΜΥΤILENE

nickosps
02-12-2008, 10:09
Όχι μη μου κάνεις μούτρα τώρα,πλακίτσα έκανα μη το πάρεις προσωπικά:p!!!Την συγνώμη μου αν σε έθιξα:razz:;)!!!!ΜΥΤILENE
OK no problem, άλλωστε όλοι μας έχουμε απορίες που και που...:p

mike_rodos
02-12-2008, 20:32
Παίδες ξεχάσατε το ασχημόπαπο... Την ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ... Εγώ δεν ξέρω τα οικογενειακά του για να πώ και από που προήλθε αυτό το όναμο!!!

sylver23
02-12-2008, 23:52
μπας και ειναι η πεθερα του????

sea_serenade
03-12-2008, 00:07
Δεύτερη ξαδέρφη του λέω εγώ. Οι μανάδες τους, δύο αδερφών παιδιά.........αχαχαχαχαχαχαχαχα

ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ
03-12-2008, 16:08
Ανθή Μαρίνα είναι το κανονικό όνομα της κας. Ροδάνθης

eliasaslan
05-12-2008, 22:13
Δεν έφυγε το Νταλιάνα σήμερα για Δωδεκάνησα. Ξέρουμε το λόγο??

despo
05-12-2008, 23:07
Είναι μπλοκαρισμένο απο την Π.Ν.Ο. οπως και το Σαρδηνία Βέρα.

hayabusa
08-12-2008, 20:52
για ποιό λόγο;

Ellinis
10-12-2008, 19:21
Από όσο έχω ακούσει για οφειλές στα πληρώματα.