PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελλάς Εξπρές [Αγ.Σπυρίδων, Θήρα ΙΙ, Χρυσή Άμμος ΙΙΙ - Hellas Express, Epirus V]



Apostolos
11-01-2008, 22:05
Ας θυμηθούμε ένα πλοίο από τα παλιά! Το γνώρισα στη Μυτιλήνη όταν πραγματοποιούσε δρομολόγια μέσα του 90! Ως τότε το ήξερα μόνο σε διαφημιστικά και φώτο... Δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένο λόγω της μικρής ταχύτητας και του έντονου κουνήματος όπως έλεγαν τότε αρκετοί.
Εδώ στο λιμάνι της Μυτιλήνης όταν ένα πρωινό περίμενα το Σαπφώ...
Η Ιστορία του φυσικά απο τον Micke (http://www.faktaomfartyg.se/shirahama_1972.htm)
1347 (http://www.faktaomfartyg.se/shirahama_1972.htm)

Roi Baudoin
11-01-2008, 23:01
Ένας πολύ καλός φίλος, εδώ στη Ραφήνα, που αγαπά πολύ όλα αυτά τα πλοία (τις "Άμμους", όπως τα λένε όλα μαζί), έχει πει για αυτό το πλοίο ότι ήταν "το ασχημόπαππο που έγινε κύκνος".
Στη γραμμή Ραφήνας-Μυτιλήνης τα πήγε πολύ καλά, αλλά όταν τη γραμμή την πήρε η ΝΕΛ έφυγε για το νησί των Φαιάκων, όπου πήρε το όνομα "Άγιος Σπυρίδων".
Εδώ μια φωτογραφία του εν πλω, κάπου στα 1999.

1359

capten4
12-01-2008, 01:07
KAI EDO ,OTAN TAXIDEVE SAN XRISI AMMOS 3, APO RAFINA GIA PARONAXIA....


1353

Maroulis Nikos
12-01-2008, 01:37
τι ειπες τωρα πόσα χρόνια μς γύρισες πραγματικά.

nautikos
12-01-2008, 01:42
Παρα πολυ ωραια φωτο!! Ευχαριστουμε...

Apostolos
12-01-2008, 09:47
Απλά καταπληκτική....

Ellinis
10-02-2008, 20:52
Το εξωφυλλο από το φυλλαδιάκι που είχε κυκλοφορήσει ο Νομικός για τα δρομολόγια του ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.

Φέτος ένα παραπλήσιο δρομολόγιο θα αναβιώσει με το ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ.

2685

Να πούμε και οτι το καραβακι εξακολουθεί να ταξιδεύει ακόμη στη Μαύρη Θάλασσα.

nautikos
06-03-2008, 15:51
Αυτο που θυμαμαι απο το καραβι ειναι οι στεναχωρες και λιτες εσωτερικες καμπινες που ειχε. Δεν διεθεταν wc, ειχαν μονο νιπτηρα και απο διακοσμηση αστα... Επειδη ειχε και ενα 7αρακι γεματο, το πλοιο κουνουσε εντονα, δεν ηταν καθολου καλοταξιδο, ποσο μαλλον με καιρο. Επισης θυμαμαι εντονα την δυσωδια απο τα προβατα που κουβαλουσαν φορτηγα στο γκαραζ και η μυρωδια τους ειχε κατακλυσει ολο το πρυμνιο μερος του πλοιου.

Γενικα πιστευω οτι το πλοιο ηταν ακαταλληλο για την γραμμη που εκανε τοτε (Καβαλα-Νησια Β.Αιγαιου-Ραφηνα), λογω χωρου, ταχυτητας και θαλασσιας συμπεριφορας. Στην μετεπειτα γραμμη του (Ηγουμενιτσα-Κερκυρα) πιστευω οτι ηταν πιο καταλληλο και επιτυχημενο, αφου εκανε ενα δρομολογια στα μετρα του.

Νάξος
28-05-2008, 03:06
Το βαπόρι αυτό το πρωτοαντίκρυσα καλοκαίρι του '87 ένα πρωϊνό στη Νάξο ως Θήρα ΙΙ. Έχω κάνει 5-6 ταξειδάκια μαζύ του όταν αυτό ήταν πια Ελλάς Εξπρές. Θα το χαρακτήριζα ως ένα από τα πιο «καταφερτζίδικα» βαποράκια που πέρασαν στις Κυκλάδες. Χωρίς δυνατές μηχανές είχε καλό δρόμο, ένα μίλι λιγότερο από το Γεώργιος Εξπρές, αλλά ένα παραπάνω από το Νάξος. Κάλυπτε την Παροναξία 4 φορές την εβδομάδα, με 2 ταξείδια μέσω Σύρου. Έπιανε συχνά Οία και κατάφερνε να ταξιδεύει σχεδόν πάντα γεμάτο. Τσούκου τσούκου μπωλ δηλαδή.

Τώρα, από κούνημα... πονεμένη ιστορία. Παρά τα sponsons και την βελτιωμένη μετασκευασμένη πλώρα του, το βαπόρι σε καιρό πάνω από 7 ήτανε πίκρα. Παραθέτω την εξής εμπειρία:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά αρχές Ιούλη '89 που πήγαινα πιτσιρικάς και μονάχος μου Σύρα με αυτό. Μία-μιάμιση ώρα πριν την Ερμούπολη, κατεβαίνω στο γκαράζ (χύμα στο κύμα τότε, τώρα τα κλειδώνουν και καλά κάνουν), μήπως, και καλά, δω το φορτηγό κάποιου θειού μου (τρεις μπαρμπάδες μου τότε είχανε φορτηγά και πηγαινόρχονταν Νάξο-Πειραιά. Ήταν και η «εποχή του πατατόσπορου» και τα ταξείδια τους ήταν καθημερινά οπότε είχα καλές πιθανότητες να τους πετύχω στο βαπόρι). Όντως, βλέπω το φορτηγό του θειού μου του Μιχάλη, πίσω πίσω κρυμμένο στο γκαράζ. Αν το είχα δει νωρίτερα στο Πειραιά θα είχα γλιτώσει από πολλούς μπελάδες όπως θα δείτε...

Τέλος πάντων, στην τρελλή χαρά που βλέπω ότι θα έχω παρέα έστω και για λίγο, πάω να μαζέψω τα πράγματά μου από το κατάστρωμα δίπλα στην γέφυρα (κοντά στην αριστερή βαρδιόλα) που τα είχα αφήσει για να βρώ τον θειό μου και να μείνω μαζύ του μέχρι το πλοίο να φτάσει στη Σύρα (εκείνος συνέχιζε για Νάξο).

Εκεί που πήγα να οργανώσω τα πράγματά μου βρέθηκα να κρατώ το πορτοφόλι στα χέρια, αντί να το έχω μόνιμα στην τσέπη. Τί το 'θελα; Τρώμε ένα κύμα, πέφτω χάμω 1-2 μέτρα μακρυά από το τράνταγμα και το πορτοφόλι το πήρε το κύμα και τα ψάρια. Πάλι καλά που δεν χτύπησα στα ρέλια. Τυχερός στην ατυχία μου, χαρτζιλικώθηκα από τον θείο μου που του εξήγησα τί έγινε 5 λεπτά αργότερα που τον βρήκα στην καμπίνα του. Είχα τότε 5 χιλιάδες δραχμές για λίγες μέρες διακοπών στη Σύρα. Τότε αυτά τα λεφτά φτουρούσαν... Από φιλότιμο πήρα ούτε 2 χιλιάρικα απ' το μπάρμπα ίσα-ίσα για να πληρώσω ένα αναγκαστικό πάν-ελα με το ταξί (με 400 δραχμές τότε πήγαινες στη Βάρη ταξάτος...) και για κάτι ψιλά.

Στην επιστροφή ο καιρός ήταν ο ίδιος, ένα εφτάρι σωστό. Πρώτος «μύθος» που κατέρρευσε στα μάτια μου: εκείνος των ιστιοπλοϊκών. Είχα πειστεί ότι τα πλοία αυτά δεν βουλιάζουν, δεν ανατρέπονται και ταξιδεύουν και με καιρό φτάνει να ξέρεις να τα κουμαντάρεις. Θυμάμαι ένα 12μετρο κότερο να μπαίνει στο λιμάνι και να γίνεται «πάρτυ». Δε μπορούσε να δέσει με τίποτε. Στη μιάμιση ώρα που περίμενα το Ελλάς Εξπρές το σκάφος απλά δε μπορούσε κι ας ήταν μέσα στο λιμάνι. Πείστηκα ότι με 7 μποφώρ και άνω αν είσαι σε κότερο στο πέλαγο, δεν πρόκειται να βουλιάξεις, δεν πρόκειται να έρθεις τούμπα, πρόκειται όμως να μαζέψεις τα πανιά, να χωθείς στην κουβέρτα και να αρχίσεις τα τάματα στον Άη-Νικόλα μπας και γλιτώσεις τα βράχια. Φυσικά μπορεί να υπάρχουν και άπαιχτοι καπεταναίοι σε κότερα αλλά σε κάθε περίπτωση σκαφή αναψυχής πρέπει να θεωρούνται μέχρι τα 4 μποφώρ. Από τα 6 και πάνω είναι σκάφη περιπέτειας για τους τολμηρούς και έμπειρους. Αυτό είδα τότε με τα μάτια μου. Και επανέρχομαι.

Όταν ήρθε το Ελλάς Εξπρές είδα να συμβαίνει αυτό που συνέβη στο κότερο αλλά σε μικρότερη κλίμακα. Το Ελλάς Εξπρές για ένα γεμάτο τέταρτο προσπαθούσε να δέσει. Μάταια. Εκεί φάνηκε η αδυναμία των μηχανών του. Δεν θα μπορούσε να είναι και δυνατές και οικονομικές και να δίνουν και δρόμο ταυτόχρονα. Επίσης, δεν θυμάμαι αν έσπασε κάποιος κάβος στις μανούβρες... Τελικά κατάφερε να δέσει δίπλα στα τελωνεία μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες. Πρέπει να το καπετάνευε εκείνη την περίοδο κάποιος καπτα-Σπύρος. Είχα ακούσει καλά λόγια γι' αυτόν.

Στην επιστροφή φρόντισα τις πενταροδεκάρες που μου είχαν απομείνει να μην τις έχω στο χέρι. Ο καιρός κόπασε και μπήκαμε Πειραιά με 6άρι σκάρτο. Από αυτό το καράβι θυμάμαι την σούπα που έφαγα, το βρέξιμο και το κούνημα, αλλά και την γέφυρα όπου καπετάνευε -μάλλον- ο καπτα-Σπύρος (ευγενικός άνθρωπος). Εδώ θα ήθελα και τα φῶτα σας για αυτούς που καπετάνεψαν το πλοίο εκείνη την περίοδο.

Στους φίλους του είναι αφιερωμένες και οι παρακάτω φωτογραφίες από τη Νάξο το 1990.

Νάξος
28-05-2008, 03:14
Στην πρώτη έρχεται καρφί από την Στελίδα, έχει ήδη κόψει ταχύτητα. Στην δεύτερη, ακριβώς παρακάτω, κάνει ρεμέτζο. Η τρίτη και καλλίτερη θα ανεβεί σύντομα παίδες.

Giorgos_D
29-05-2008, 15:03
Στη φωτογραφία του Captain4 ο καθρευτης και ιδιως η γεφυρα του πλοιου θυμιζουν έντονα το ένα και μοναδικό Superferry (με 2 καταστρώματα να λείπουν)

Νάξος
07-06-2008, 19:20
Να και η τρίτη και καλλίτερη φωτογραφία του Ελλάς Εξπρές που σας είχα υποσχεθεί φίλοι μου. Είναι σε ακολουθία με τις δύο προηγούμενες. Νάξος, Αύγουστος 1990.

parianos
11-06-2008, 15:33
απο το αρχειο μου....

7334

7336

Haddock
02-08-2008, 19:43
Να συνεχίσουμε με Δυτική Ελλάδα και Ηγουμενίτσα. Το Αγ. Σπυρίδων εν πλω στον δίαυλο της Ηγουμενίτσας.
http://img262.imageshack.us/img262/714/spyridon01rl5.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=spyridon01rl5.jpg)

Πρυμνοδετημένο, στην Ηγουμένιτσα ξεφορτώνει
http://img390.imageshack.us/img390/5994/spyridon02dj2.th.jpg (http://img390.imageshack.us/my.php?image=spyridon02dj2.jpg)

Αναχώρηση για Κέρκυρα με φόντο τo Αικατερίνη Π.
http://img262.imageshack.us/img262/1374/spyridon03xj7.th.jpg (http://img262.imageshack.us/my.php?image=spyridon03xj7.jpg)

Πηγή: Webshots (http://community.webshots.com/user/leifhenrylarsen/profile)

marsant
06-08-2008, 12:06
Mπραβο εκτος απο ωραιες φωτογραφιες ειναι και σπανιες.:wink:

papaioa_george
09-12-2008, 14:36
Το εξωφυλλο από το φυλλαδιάκι που είχε κυκλοφορήσει ο Νομικός για τα δρομολόγια του ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.

Φέτος ένα παραπλήσιο δρομολόγιο θα αναβιώσει με το ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ.

2685

Να πούμε και οτι το καραβακι εξακολουθεί να ταξιδεύει ακόμη στη Μαύρη Θάλασσα.


ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ Ή ΑΠΟ ΛΑΥΡΙΟ;;;;;;;
ΓΙΑ ΠΟΥ;

Ellinis
09-12-2008, 14:41
Τότε το ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ έφευγε από Ραφήνα για Χίο - Μυτιλήνη.

BEN BRUCE
09-12-2008, 19:58
Eιχα παει mitylene τον αυγουστο του 93 και γλυτωνες μια ωρα απο πειραια

Roi Baudoin
09-12-2008, 22:27
Τα δρομολόγιά του από τη Ραφήνα περιλάμβαναν το κλασσικό Ραφήνα-Άγιος Ευστράτιος-Λήμνος (νομίζω, με προέκταση την Καβάλα), καθώς και ένα λίγο διαφορετικό δρομολόγιο από Ραφήνα για Λήμνο-Μυτιλήνη-Χίο.
Είχα γυρίσει από τη Λήμνο στη Ραφήνα και το πλοίο ήταν ασφυκτικά γεμάτο.
Είχε δουλέψει πολύ καλά, αλλά έχασε τη γραμμή από τη ΝΕΛ και πωλήθηκε στην Κέρκυρα.

BEN BRUCE
09-12-2008, 23:13
Οχι μιλαω για χιο μυτιληνη κτλ!

Rocinante
09-12-2008, 23:52
Η πιο προσφατη φωτογραφια του βαποριου απο το λιμανι του Sochi.
Πηγη (http://www.rsverlag.ch/Schwarzes%20Meer%206.htm)

24158

Roi Baudoin
10-12-2008, 00:21
Μοναδικές φίλε Rocinante, μ' ένα σμπάρο έπιασες δυο τρυγόνια.
Στην πρώτη φωτογραφία διακρίνεται το αγαπημένο μας "Κυκλάδες".
Η σεμνότητά του το απέκρυψε εσκεμμάνα, ώστε και να μας δοκιμάσεις και να μην μαςψ αποκαλύψεις εσύ το γεγονός.

"Κυκλάδες", λοιπόν, και τι άλλο να ζητήσει κανείς.
Μάλλον, ως "Erke", αν δεν άλλαξε όνομα.

Μια ακόμα σύπτωση, σίγουρα όχι τυχαία, είναι ότι την ίδια στιγμή που εσύ ανέβαζες το κελεπούρι εγώ ανέβαζα μια ωραία φωτογραφία με την πλώρη του "Εξπρές Δανάη" στη gallery.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε σένα στον paroskayak, τον Νάξος, τον Ellinis, τον dimitris, τον Α. Μώλο, τον polyka και τον Νίκο.

papaioa_george
10-12-2008, 21:28
ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΘΑ ΑΝΑΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΡΑΦΗΝΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.( Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.) :rolleyes:

Rocinante
10-12-2008, 22:49
Μοναδικές φίλε Rocinante, μ' ένα σμπάρο έπιασες δυο τρυγόνια.
Στην πρώτη φωτογραφία διακρίνεται το αγαπημένο μας "Κυκλάδες".
Η σεμνότητά του το απέκρυψε εσκεμμάνα, ώστε και να μας δοκιμάσεις και να μην μαςψ αποκαλύψεις εσύ το γεγονός.

"Κυκλάδες", λοιπόν, και τι άλλο να ζητήσει κανείς.
Μάλλον, ως "Erke", αν δεν άλλαξε όνομα.

Μια ακόμα σύπτωση, σίγουρα όχι τυχαία, είναι ότι την ίδια στιγμή που εσύ ανέβαζες το κελεπούρι εγώ ανέβαζα μια ωραία φωτογραφία με την πλώρη του "Εξπρές Δανάη" στη gallery.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε σένα στον paroskayak, τον Νάξος, τον Ellinis, τον dimitris, τον Α. Μώλο, τον polyka και τον Νίκο.

Πραγματι εγω το ανακαλυψα αλλα ωφειλω να πω πως φοβουμενος μην υποπεσω σε γκαφα ζητησα τη βοηθεια του Ellinis και αφου ενας γκουρου των ταυτοποιησεων επιβεβαιωσε προχωρησα και τον ευχαριστω πολυ.
Εχω παρα παρα πολυ δρομο ακομα για να φτασω σε ενα στοιχειωδες επιπεδο γνωσεων και αυτο που μπορω να κανω ειναι τουλαχιστο να ζητω τη βοηθεια καλων φιλων.

Gregory K.
18-02-2009, 02:07
Ξενυχτωντας αποψε μπροστα στην οθονη του κομπιουτρε, βρεθηκα και εδω....
Το Αγιος Σπυριδων ενα πλοιο απο τα αγαπημενα μου.....
Το ταξιδεψα την τελευται χρονια του στην Κερκυρα οποτε ας μοιραστω μαζι σας, οπως και σε αλλο φορουμ παλιοτερα το ταξιδι μου αυτο...

Άγιος Σπυρίδων, ένα πλοίο που το είχα ταξιδέψει ως «Χρυσή Άμμος ΙΙΙ» επί εποχής Πολέμη από την Τήνο για τη Ραφήνα. Το ξαναταξίδεψα σε ταξίδι μου στην Κέρκυρα την τελευταια χρονια του εκει, στη θα προσπαθησω να περιγράψω τόσο τους εξωτερικούς όσο και τους εσωτερικούς του χώρους.

Η είσοδος στο πλοίο γίνεται από την πρύμνη. Υπάρχουν δύο καταπέλτες επιβατών αριστερά και δεξιά και ο κεντρικός των οχημάτων. Οι καταπέλτες των επιβατών είναι σπαστοί-αναδιπλούμενοι και σε οδηγούν στις πόρτες οι οποίες βρίσκονται στο επίπεδο κατάστρωμα 4 Promenade Deck.

Τα Decks του πλοίου είναι τα ακόλουθα, αρχίζοντας από κάτω προς τα πάνω: Tank Deck (1), Wagon Deck – Main Garage (2), Erection Deck – Upper Garage (3), Promenade Deck (4), Navigation Bridge Deck (5), Bridge Top Deck (6), Upper Bridge Deck (7).

Στο Wagon Deck – Main Garage (2) εισέρχεσαι από τον κεντρικό καταπέλτη. Τα casing του πλοίου όλα είναι στα πλάγια. Επίσης υπάρχουν οι δύο πτυσσόμενες ράμπες, αριστερά και δεξιά, που οδηγούν στο επάνω γκαράζ – πατάρι, Erection Deck – Upper Garage (3). Στο ύψος περίπου αυτού του Deck, υπάρχουν οι πόρτες των επιβατών, στις οποίες καταλήγουν οι σκάλες της πρύμνης. Συνεχίζει μικρός διάδρομος και στη συνέχεις δεύτερη σκάλα σε ανεβάζει στο Promenade Deck (4).
Εάν φτάσεις καθυστερημένος, μπαίνεις από τον καταπέλτη αυτοκινήτων, όπου αριστερά και δεξιά υπάρχει πόρτα και σκάλα που σε οδηγεί στο διάδρομο στο Erection Deck – Upper Garage (3) και συναντάς τις σκάλες ανόδου.

Έχουμε ανέβει στο Promenade Deck (4), ακριβώς μπροστά από το χώρο με τους εργάτες και τους κάβους. Συναντάμε τις εξωτερικές τουαλέτες στο κέντρο. Αριστερά και δεξιά υπάρχει πόρτα που οδηγεί στο εσωτερικό. Επίσης αριστερά και δεξιά υπάρχει και ανοιχτό κατάστρωμα μικρού μήκους. Αν μπούμε από την αριστερή πόρτα, βρισκόμαστε σε ένα χώρο όπου υπάρχουν τρία τραπέζια παραλληλόγραμμα καλυμμένα με λευκή φορμάικα και με καρέκλες πλαστικές άσπρες. Μοκέτα στο δάπεδο γκρι σκούρα. Μπροστά μας υπάρχει χώρος που κάποτε λειτουργούσε ως σέρβις της τραπεζαρίας, μιας και τόσο αυτός όσο και ο διπλανός χώρος κάποτε ήταν η τραπεζαρία του πλοίου. Με τον διπλανό χώρο, στα δεξιά, υπάρχει διαχωριστικό τσάμι – χώρισμα αμμοβολισμένο. Στο πίσω μέρος έχει άνοιγμα όπου επικοινωνούν οι δυο χώροι. Περνώντας το άνοιγμα βρισκόμαστε στη συνέχεια της τραπεζαρίας, τραπέζια στρογγυλά και παραλληλόγραμμα και εδώ από λευκή φορμάικα και πλαστικές καρέκλες. Σε αυτό το χώρο θα είχαμε βρεθεί αν είχαμε επιλέξει τη δεξιά αντί για την αριστερή πόρτα, από το ανοιχτό κατάστρωμα.
Προχωράμε μπροστά, περνάμε την μεσαία πόρτα και βρισκόμαστε στο χώρο της ρεσεψιόν. Εδώ θα είχαμε βρεθεί, αν μετά τη σκάλα ανόδου είχαμε προχωρήσει ευθεία στο δεξί ανοιχτό κατάστρωμα.
Στον περιορισμένο χώρο της υποδοχής μοκέτα γκρι. Στα δεξιά και μπροστά μας το λογιστήριο του πλοίου. Σε αυτό το σημείο ανοίγει μπροστά μας ο χώρος του σαλονιού και των αεροπορικών καθισμάτων. Ένας χώρος ενιαίος. Μοκέτα γκρι παντού εκτός από τους δύο διαδρόμους αριστερά και δεξιά οι οποίοι έχουν μοκέτα γκρενά. Κοιτάζοντας αριστερά βλέπουμε το μπαρ του πλοίου. Στα αριστερά και δεξιά υπάρχουν οι αεροπορικές θέσεις σε χρώμα ανοιχτό γκρι. Στο κέντρο και μέχρι τη μέση του χώρου υπάρχουν τραπεζάκια με καρέκλες.
Από εκεί και μπροστά έχουμε έναν κεντρικό καναπέ και τραπεζάκια στρογγυλά μέχρι το κλιμακοστάσιο προς το Navigation Bridge Deck (5). Περνώντας τις σκάλες και προχωρώντας πιο πλώρα, έχουμε τις καμπίνες του πλοίου, είκοσι πέντε (25) τον αριθμό. Τόσο πίσω από το κλιμακοστάσιο, όσο και εκεί που τελειώνουν οι κεντρικά τοποθετημένες καμπίνες υπάρχουν χώροι τουαλέτας.
Βρισκόμαστε σε ένα στενό διάδρομο. Αριστερά και δεξιά υπάρχουν πόρτες που οδηγούν η μεν δεξιά σε πλαϊνό κλιμακοστάσιο προς τα επάνω αλλά και προς τα γκαράζ. Η δε αριστερή σε πλαϊνό κλιμακοστάσιο μόνο προς τα γκαράζ. Πίσω μας τουαλέτες και καμπίνες και μπροστά μας δύο τζαμένιες πόρτες που οδηγούν στο πλωριό σαλόνι, κάποτε σαλόνι Α΄ Θέσης, όπως γράφουν και οι ταμπέλες πάνω από τις πόρτες. Το σαλόνι αυτό έχει θέα στην πλώρη του πλοίου. Μοκέτα σε αποχρώσεις γκρενά, ξύλινα τραπεζάκια τετράγωνα και στρογγυλά, καρέκλες και πολυθρόνες ανοιχτό γκρενά χρώμα. Οι κουρτίνες στα παράθυρα βαριές σε χρώμα βυσσινί σκούρο. Στην αριστερή πλευρά δημιουργείται ένας μικρός ανεξάρτητος χώρος που χωρίζεται από τον υπόλοιπο με τζαμένιο αμμοβολισμένο χώρισμα. Ανάμεσα στις πόρτες που μπήκαμε από το διάδρομο υπάρχει το μπαρ του σαλονιού διακοσμημένο με ξύλο.

Στο Navigation Bridge Deck (5), μπορούμε να ανέβουμε από το Promenade Deck (4) χρησιμοποιώντας τρεις διαφορετικές σκάλες. Πίσω εξωτερικές σκάλες που ξεκινούν από τον ανοιχτό χώρο πρύμνα στον οποίο φτάνουμε από τις σκάλες επιβίβασης. Κεντρικά στο τέλος του σαλονιού, κεντρικό κλιμακοστάσιο και πλώρα στη δεξιά πλευρά πλαϊνό κλιμακοστάσιο.
Ανεβαίνουμε από τις πίσω σκάλες και βρισκόμαστε στο ανοιχτό κατάστρωμα. Εδώ υπάρχουν πλαστικά καθίσματα μέχρι την πρύμνη. Ο χώρος είναι σκεπασμένος με φύλλα πλαστικού. Υπάρχει μία κεντρική σκάλα προς το επάνω κατάστρωμα, το οποίο είναι κλειστό για το κοινό.
Αριστερά και δεξιά υπάρχουν ανοιχτά καταστρώματα τα οποία οδηγούν μέχρι την γέφυρα η οποία καλύπτει όλο το κατάστρωμα από άκρη σε άκρη. Περπατώντας στην αριστερή πλευρά βλέπουμε τον χώρο των αεροπορικών καθισμάτων, στον οποίο υπάρχει και οθόνη κινηματογράφου και μπαρ. Οι θέσεις είναι από βυσσινί δερματίνη, και ολόκληρος ο χώρος δεν χρησιμοποιείται πλέον. Ένα τμήμα του στην δεξιά πλευρά είναι χωρισμένο για χώρο ενδιαίτησης του πληρώματος. Μεσολαβούν χώροι με τουαλέτες και αποθήκες και φτάνουμε στο κεντρικό κλιμακοστάσιο. Συναντάμε τις σκάλες που μας οδηγούν στο κάτω κατάστρωμα και με διάδρομο ενώνονται διαμπερώς τα πλαϊνά ανοιχτά καταστρώματα. Στον τοίχο πάνω του κλιμακοστασίου υπάρχει ψηφιδωτό με παραστάσεις απλές, λουλουδιών, μάλλον κληρονομιά του πλοίου από την Ιαπωνία. Μπροστά μας έχουμε ένα μικρό λιτό σαλονάκι μα δύο καναπέδες στα πλάγια και καρέκλες όλα με δερματίνη σε χρώμα μπλε-Raf. Συνεχίζουμε στο διάδρομο που ανοίγεται μπροστά μας, στο κέντρο του πλοίου. Αριστερά και δεξιά καμπίνες, τρεις σε κάθε πλευρά. Οι δύο στα δεξιά είναι χαρακτηρισμένες πληρώματος. Η Τρίτη έχει αρίθμηση. Στα αριστερά η πρώτη χαρακτηρίζεται ως «νοσοκομείο» και οι άλλες δύο έχουν αρίθμηση. Βρισκόμαστε πάλι σε διαμπερή διάδρομο. Μπροστά ξανά κεντρικός διάδρομος με τέσσερεις καμπίνες σε κάθε πλευρά, όλες φέρουν αρίθμηση. Στα δεξιά συναντάμε και σκάλα που οδηγεί στο Upper Bridge Deck (7). Φτάνουμε πλέον στην πόρτα που οδηγεί στη γέφυρα.
Το αριστερό ανοιχτό κατάστρωμα φτάνει μέχρι την αριστερή βαρδιόλα του πλοίου. Το δεξί ανοιχτό κατάστρωμα φτάνει και αυτό μέχρι την δεξιά κλειστή βαρδιόλα. Λίγο πριν υπάρχει το πλαϊνό κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο κάτω κατάστρωμα και στα γκαράζ. Στα δύο πλαϊνά αυτά ανοιχτά καταστρώματα υπάρχουν και τα δύο φουγάρα του πλοίου. Παρόλα τα αλλεπάλληλα στρώματα μπογιάς, διακρίνονται τα σινιάλα τόσο του Νομικού όσο και της Γιαπωνέζικης εταιρείας το οποίο ήταν ένα ανάγλυφο άνθος που θύμιζε χρυσάνθεμο.

Το Upper Bridge Deck (7), στο οποίο φτάνουμε είτε από τις εξωτερικές σκάλες, μία κεντρική στο πίσω μέρος του Navigation Bridge Deck (5), και δύο πλευρικές στο ύψος των φουγάρων. Και οι τρεις εξωτερικές σκάλες οδηγούν στον ανοιχτό χώρο του καταστρώματος, ο οποίος είναι κλειστός για το κοινό και έχει μετατραπεί σε «αποθήκη» διάφορων υλικών. Ο ανοιχτός αυτός χώρος με μία κεντρική πόρτα επικοινωνεί με τον κλειστό χώρο του ιδίου καταστρώματος. Σε αυτόν εισέρχεται κανείς από την εσωτερική σκάλα που είχαμε συναντήσει λίγο πριν την πόρτα της γέφυρας. Ο κλειστός χώρος έχει 18 καμπίνες εννέα σε κάθε πλευρά με κεντρικό διάδρομο, όλες καμπίνες πληρώματος.

Η γενική εικόνα του πλοίου δείχνει ότι είναι παραμελημένο. Τα εξωτερικά καταστρώματα έχουν σκουριές, τρεξίματα, ξεφτίσματα. Οι εσωτερικοί χώροι, απλοί, λιτοί, καθαροί, όπως επίσης και οι τουαλέτες. Γενικά το εσωτερικό του πλοίου όχι ιδιαίτερα φωτεινό, και κυρίως το πλωριό σαλόνι με τις βαριές κουρτίνες στα παράθυρα.
Οι καμπίνες κλειστές δεν ξέρω καν αν χρησιμοποιούνταν στα ταξίδια του πλοίου, που έτσι και αλλιώς διαρκούσαν το πολύ μιάμιση ώρα.

Και μια μικρη ιστορια του πλοιου...

Είχε ξεκινήσει τη ζωή του στην Ελλαδα, με το όνομα EPIRUS V το 1977 στη γραμμή Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα - Μπάρι. Συνέχισε ως ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ το 1980 στη γραμμή Ραφήνα - Σύρο - Πάρο - Νάξο με προσεγγίσεις και στην Τήνο σε κάποια δρομολόγια αλλά και στην Αμοργό, δεν θυμάμαι αν κάποια χρονιά έπιανε και τις Μικρές Κυκλάδες. Μετά το ναυάγιο του ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και την κατρακύλα της εταιρείας του "ΓΡΑΜΜΑΙ ΗΠΕΙΡΟΥ", ονομάστηκε ACCORN II το 1986, νομίζω δεν ταξίδεψε ποτέ με αυτό το όνομα, και το 1987 αγοράστηκε από τον Νομικό ονομάστηκε ΘΗΡΑ ΙΙ και έκανε από πειραιά Σύρο Πάρο Νάξο Ιο Οια Θήρα και νομίζω και Ηράκλειο δύο φορές τη βδομάδα. Το 1988 αλλάζει όνομα σε ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣΣ του προστίθεται η σημερινή του πλώρη και οργώνει στην κυριολεξία πλέον το Αιγαίο, από πειραιά αλλά και από Ραφήνα. Νομίζω ότι έκανε και από Θεσσαλονίκη κάποια δρομολόγια. Το 1994 πλέον αγοράζεται από την KERKYRA LINES ονομάζεται ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ και βρίσκει την ησυχία του στη γραμμή Κέρκυρα - ηγουμενίτσα και τανάπαλιν, την οποία και εξυπηρετησε μεχρι την πωληση του στην Τουρκια. Πολλα ακουστηκαν τιοτε οτι παει για σκραπ αλλα αυτο τελικα ζει και βασιλευει ακι ταξιδευει ως Lider Clipper καπου στην ΜΑυρη θαλασσα....

Θελω πολυ και θα ψαξω αυτες τις μερες να βρω φωτογραφιες απο το εσωτερικο του και να τις ανεβασω για να δοθει η ευκαιρεια και σε οσους δεν το ταξιδεψαν ποτε να δουν πως ηταν αυτο το πλοιο...

Αντε καλοβραδυ πλεον....

Appia_1978
18-02-2009, 13:51
Και μια πρόσφατη εικόνα (Αύγουστος 2008).
Πηγή: http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?fuseaction=viewImage&friendID=407320247&albumID=0&imageID=9819379#


30132

Roi Baudoin
18-02-2009, 22:43
Φίλε Gregory K, η περιγραφή σου είναι εκπληκτική.
Τι άλλο να πω δεν ξέρω, εκτός από ένα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ.

Έχω και εγώ κάποιες φωτογραφίες από τους εξωτερικούς χώρους του πλοίου, τις οποίες θα ανεβάσω.
Η περιγραφή σου, όμως, είναι κατά πολύ παραστατικότερη ...

Νάξος
14-04-2009, 02:21
Φίλε Γκρέγκορυ σε ευχαριστούμε πολύ για το εκπληκτικό και λεπτομερές μήνυμά σου. Να μία φωτογραφία του καραβιού στην Κέρκυρα.
Αφιερωμένη σε 'σένα.

Πηγή: http://www.rolfs-reisen.de/korfu-web2./pages/schifff12_fahre.htm

BEN BRUCE
14-04-2009, 09:01
Το Αγ. Σπυριδων παροπλισμενο στην κερκυρα τον φεβρουαριο του 2007 λιγο πριν φυγει απο εκει

T.S.S. APOLLON
24-05-2009, 21:40
Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ Αυγουστος του 1982 στην ΤΗΝΟ...

40593

Roi Baudoin
24-05-2009, 21:52
Συλλεκτική φωτογραφία, φίλε T.S.S. APOLLON.

Σ' ευχαριστούμε πολύ.

Naias II
25-05-2009, 15:27
Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ Αυγουστος του 1982 στην ΤΗΝΟ...

40593

Α ρε Apollon με τα ωραία σου :D

Maroulis Nikos
25-05-2009, 17:06
Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ Αυγουστος του 1982 στην ΤΗΝΟ...

40593

Να είσαι καλά φίλε TSS Με γυρίζεις πολλά χρόνια πίσω ...

T.S.S. APOLLON
25-05-2009, 20:08
Το Χρυση Αμμος ΙΙΙ Ιουλιος του 1982 στη Συρα...

40716

Leo
25-05-2009, 21:20
Μια με φόντο το Πασακρωτήρι, μια στο φανάρι στη Σύρο.... μας έχεις κάνει να τρέχουμε πανικόβλητοι. Ευχαρισρούμε άλλη μια φορά για όλα :D

Eng
25-05-2009, 21:42
Ολοι εδω ξερουν οτι εχω μια αδυναμια στα βαπορια του Νομικου αλλα ρε Αpollon.. μ' αυτες τις φωτο μ'έστειλες βραδιατικα! Μπραβο σου, πολυ συλλεκτικες και φανταστικες φωτο!!

Ellinis
26-05-2009, 15:47
Από τις υπέροχες φωτο του φίλου tss, κατάλαβα γιατί το θεωρούσαν το πιο άσχημο της γραμμής. Εντελώς ασουλούπωτο και δεν γεμίζει το μάτι για το ταξίδεμα του...

capten4
01-06-2009, 01:40
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΥΤΗ Η ΑΣΧΗΜΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΕ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ...ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΙΣ 13.00 ΓΙΑ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ Χ.ΑΜΜΟΣ 1...ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΗ-ΝΙΚΟΛΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ...ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1981 Η 1982....ΤΟ Χ.ΑΜΜΟΣ 3 ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ...ΔΕΞΙΑ , ΙΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΥΜΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΑΤΥΧΟΥ ΒΑΠΟΡΙΟΥ ΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ...

41858

Maroulis Nikos
01-06-2009, 08:28
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΥΤΗ Η ΑΣΧΗΜΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΓΟΗΤΕΥΕ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ...ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΕΦΕΥΓΕ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΙΣ 13.00 ΓΙΑ ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΦΤΑΝΕ ΤΟ Χ.ΑΜΜΟΣ 1...ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΗ-ΝΙΚΟΛΑ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ...ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1981 Η 1982....ΤΟ Χ.ΑΜΜΟΣ 3 ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ...ΔΕΞΙΑ , ΙΣΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΠΡΥΜΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΑΤΥΧΟΥ ΒΑΠΟΡΙΟΥ ΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ...

41858

Υπέροχη φωτογραφία !!! Να είσαι καλά φίλε captain4 απο όλα υπέροχη περιγραφή μας θυμίζεις παλιές καλές εποχές.

T.S.S. APOLLON
11-06-2009, 23:20
F/B Αγ. Σπυριδων...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

43318

Roi Baudoin
11-06-2009, 23:26
Πολύ όμορφη φωτογραφία, χαρακτηριστική της εποχής.

"Vega" / "Saturnus", "Blue Bridge" και το παροπλισμένο "Valentino".

samurai
12-06-2009, 13:21
SATURNUS διακρίνω σίγουρα! :D

sea_serenade
12-06-2009, 19:42
Στάνταρ SATURNUS.....υπέροχη η φωτο του ΛΕΑΝΔΡΟΥ, ευχαριστούμε T.S.S. APOLLON!!!

Φίλιππος Αίγιο
12-06-2009, 22:58
Μας πηγαινεις χρονια πισω T.S.S. APOLLON. Φοβερη και σπανια φωτογραφια.

Naias II
13-06-2009, 13:43
F/B Αγ. Σπυριδων...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

43318

Εξαιρετική φωτογραφία. Το βλέπουμε σε μια πόζα λίγο ψηλά όπου δεν το είχαμε ξαναδεί ή μάλλον δεν συνηθίζουμε να το βλέπουμε στις φωτο και φυσικά με φόντο υπέροχα πλοία.
Ευχαριστούμε Apollon

Roi Baudoin
19-06-2009, 00:27
Μεσάνυχτα και κάτι ...
Around midnight.

Μετά το ταξίδι μας με το "Μακεδών" (με τα σινιάλα του Νομικού), επιβιβαζόμαστε σε ένα ακόμα παλιό πλοίο του Πολέμη και στη συνέχεια του Νομικού, το "Άγιος Σπυρίδων".
Τέτοιες ώρες είναι κατάλληλες για ταξίδια επιστροφής και μνήμης.


Πριν ξεκινήσουμε καλό θα ήταν καλό να θυμηθούμε την απίστευτη αφήγηση του φίλου Gregory K. μερικές σελίδες πιο πριν.
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24511&page=3

"Ηπειρος".
Πλοίο θρυλικό πλοίο που ξεκίνησε τα ταξίδια του στα νερά του Ιονίου και της Αδριατικής ταξιδέυοντας για Ιταλία.
Σε λίγα χρόνια, έρχεται στο Αιγαίο και ταξιδεύει από Ραφήνα για Σύρο-Πάρο-Νάξο- Αμοργό ως "Χρυσή Άμμος ΙΙΙ".

Μετά το ναυάγιο του "Χρυσή Αυγή" παροπλίζεται μέχρι που αγοράζεται από την εταιρεία του Νομικού.
Ταξιδεύει ως "Θήρα ΙΙ" από τον Πειραιά για Πάρο-Νάξο-Ίο-Οία-Θήρα παλεύοντας με πλοία πιο ανταγωνιστικά σε σχέση με αυτό.
Μετονομάζεται σε "Ελλάς Εξπρές", έρχεται κάποια στιγμή στη Ραφήνα και τα πάει απίστευτα καλά στη γραμμή Ραφήνας-Αγίου Ευστρατίου-Λήμνου-Καβάλας και Ραφήνας-Μυτιλήνης-Χίου.
Ο Νομικός χάνει, όμως, τη γραμμή και μαζί το γιαπωνέζικο σκαρί αποχαιρετά το Αιγαίο και έρχεται στο Ιόνιο για να γράψει τη δική του ιστορία στη γραμμή Ηγουμενίτσας-Κέρκυρας.
Επιστρέφει στην Ήπειρο για να τιμήσει το αρχικό του όνομα που πήρε από τους Πολέμηδες.

Τα χρόνια περνούν, το πλοίο κινδυνεύει να καταλήξει στα γνωστά ανακυκλωτήρια, αλλά αντί για την Aliaga καταφέρνει και φθάνει στη μακρινή Κολχίδα αναζητώντας το χρυσόμαλο δέρας ...

Ταξίδεψα μαζί του από τη Λήμνο στη Ραφήνα ως "Ελλάς Εξπρές" και το πλοίο κυριοεκτικά "πετούσε".

Μετά το βρήκαμε πολλές φορές στην Κέρκυρα.
Η ατμόσφαιρα θύμιζε έντονα τα παλιά.
Πολέμης, Νομικός, "Χρυσή Αυγή", Ραφήνα, Παροναξία, Βόρειο Αιγαίο.
Όταν έμπαινες μέσα ένιωθες αυτό το διαφορετικό που κουβαλούσε αυτο το πλοίο.

Ας επιβιβαστούμε στην Κέρκυρα για να ταξιδέψουμε μαζί του ως την Ηγουμενίτσα.
Ταξίδι εξαιρετικά σύντομο.
Ταξίδι νοσταλγικό.
Θα ήταν καλύτερα να ταξιδεύαμε για το Βόρειο Αιγαίο ή για την Αμοργό..
Αλλά και έτσι, ας πάρουμε μια μικρή γεύση.

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

Δεμένο στην όμορφη Κέρκυρα.
44546

Πάντα περήφανο και γενναίο.
44547

Επιβιβαζόμαστε στο πλοίο.
44545

Στην πλώρη με θέα το λιμάνι της Κέρκυρας.
44548

Είμαστε έτοιμοι να φύγουμε.
Μόλα όλα .....
44549

Roi Baudoin
19-06-2009, 00:50
Σαλπάρουμε για Ηγουμενίτσα.

Είναι πολλές οι μνήμες που κουβαλά αυτό το σκαρί πάνω του.

Ας περιδιαβούμε στα καταστρώματα που στο σημερινό ταξίδι του Σεπτεμβρίου είναι άδεια.

Πόσο κόσμο έχουν κουβαλήσει άραγε αυτά τα καταστρώματα.
Και τι γυρεύουν οι ψυχές μας σ' αυτά τα καταστρώματα όπως αναρωτιέται ο ποιητής Γιώργος Σεφέρης.

Και μετά την Ηγουμενίτσα ποιος ξέρει μπορεί και να βρεθούμε στην Κολχίδα.
Ο καλός φίλος Rocinante είναι, νομίζω, έτοιμος από καιρό .....

Καλά ταξίδια στη Μαύρη Θάλασσα.

Εικόνες-μνήμης αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

Εν πλω toujours
44550

Στα παλιά καταστρώματα
44551

Ταξιδεύοντας ...
44552

Μια λεπτομέρεια
44554

Ρότα για Κολχίδα
44553

BEN BRUCE
19-06-2009, 06:06
Απιθανο το οδοιπορικο σου roi baudoin με ενα βαπορι με πολυ μακρα ιστορια στην ελλαδα, σε αιγαιο και ιονιο.Ειχα κανει και εγω ενα ταξιδι στις 14 αυγουστου του 1993 απο ραφηνα για μυτιληνη, ετσι για να το δω, και ηταν μια πολυ ωραια εμπειρια με ενα πολυ καλοσυντηριμενο, πεντακαθαρο αλλα και μικρο για τη γραμμη σκαρι.

T.S.S. APOLLON
19-06-2009, 10:24
Φανταστικο ταξιδι στο χθες... με το Χρυση Αμμος ΙΙΙ εκανα αρκετα ταξιδια, ετσι λοιπον οι αναμνησεις ξαναγυριζουνε... ευχαριστουμε πολυ για οσα μας θυμισες, να εισαι καλα φιλε Roi Baudoin!!!

BEN BRUCE
19-06-2009, 10:39
ΑGIOS SPYRIDON τον φεβρουαριο του 2007 στην κερκυρα,λιγο πριν εγκαταλειψει τα ελληνικα νερα.Μια προσπαθεια που ξεκινησε το 1994 για να μην βρεχετε ο κερκυραιος επιβατης να ταξιδευει ανετα και γρηγορα με ενα σκαφος που εφερε κοσμογονια για τα εκει δεδομενα.Ενας αγωνας 2000 μετοχων και του δημου κερκυρας υπο του δημαρχου χρυσανθου σαρλη


44630

sea_serenade
19-06-2009, 13:21
ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ και το CORFU SEA ήταν τα πρώτα πλοία κλειστού τύπου που ξεκίνησαν στη γραμμή. Ο ΑΓΙΟΣ θεωρείτο χλιδάτο πλοίο για την εποχή του, άνετο στο ταξίδεμα και πάντα καθαρό. Πιτσιρικάδες, πηγαίναμε απο Ηγουμενίτσα για ξενύχτι στην Κέρκυρα. Πολλές φορές το "ταμείο" ήτανε μείον (αφού είχαμε ξοδέψει και την τελευταία δραχμή στο APOCALIPSIS) και δώσε παρακάλια στους λογιστές και στον ύπαρχο να μας περάσουν "πλαγίως"...... Όμορφες εποχές!!!!

T.S.S. APOLLON
19-06-2009, 14:04
ΑGIOS SPYRIDON τον φεβρουαριο του 2007 στην κερκυρα,λιγο πριν εγκαταλειψει τα ελληνικα νερα.Μια προσπαθεια που ξεκινησε το 1994 για να μην βρεχετε ο κερκυραιος επιβατης να ταξιδευει ανετα και γρηγορα με ενα σκαφος που εφερε κοσμογονια για τα εκει δεδομενα.Ενας αγωνας 2000 μετοχων και του δημου κερκυρας υπο του δημαρχου χρυσανθου σαρλη


44630

Ben Bruce kαταπληκτικη φωτο πολυ καλα χρωματα αλλα και γωνια ληψης.

Rocinante
19-06-2009, 22:38
Ομορφες εικονες φιλοι μου μας χαρισατε.
Ο πρωταγωνιστης σας ευχαριστει και σας χαιρετα απο τα ξενα μαζι με την παλιοπαρεα του. Μεγαλος μαχητης οπως παντα παρα το μεγεθος του εκανε παντα δυσκολα ταξιδια. Ετσι και τωρα. Και πολλα βραδυα μπαινω στο Ais για να δω την τετραδα.
Ενα ταξιδι ισως ;
Αναχωρηση απο Τραπεζουντα με το Χρυση Αμμος. Επιστροφη με Απολλωνια ΙΙ. Και ξανα αναχωρηση με Κυκλαδες. Τελευταιο ταξιδι με το Λημνος.
Παμε...

rousok
21-06-2009, 09:08
ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ και το CORFU SEA ήταν τα πρώτα πλοία κλειστού τύπου που ξεκίνησαν στη γραμμή. Ο ΑΓΙΟΣ θεωρείτο χλιδάτο πλοίο για την εποχή του, άνετο στο ταξίδεμα και πάντα καθαρό. Πιτσιρικάδες, πηγαίναμε απο Ηγουμενίτσα για ξενύχτι στην Κέρκυρα. Πολλές φορές το "ταμείο" ήτανε μείον (αφού είχαμε ξοδέψει και την τελευταία δραχμή στο APOCALIPSIS) και δώσε παρακάλια στους λογιστές και στον ύπαρχο να μας περάσουν "πλαγίως"...... Όμορφες εποχές!!!!

Αν δεν κάνω λάθος φίλε sea serenade το πρώτο πλοίο κλειστού τύπου που μπήκε στην γραμμη Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα ήταν το Αργοστόλι (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=1058). στην συνέχεια είχαμε το CORFU SEA και μετά το ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΊΔΩΝ :cool:

sea_serenade
21-06-2009, 09:19
Σωστά. Το ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ αν θυμάμαι καλά ήταν διερχόμενο έτσι δεν είναι???

rousok
21-06-2009, 09:38
όχι ήταν τοπικό, αλλά όπως έχω πει και στο θέμα του, δεν άντεξε πολύ εκείνη την εποχή (παρότι είχε πάρει σημαντική κίνηση) από τον πόλεμο με τις παντόφλες.
ο κόσμος γκρίνιαζε για το "αναπόφευκτο"

T.S.S. APOLLON
11-07-2009, 18:56
F/B Αγ. Σπυριδων...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

48834

Tsikalos
12-07-2009, 22:17
Για κάποιια μικρή περίοδο αρχές του 90 έκανε και Ηράκλειο_θεσ/νίκη ως ελλάς εξπρές.

giorgos_249
21-07-2009, 11:50
Από αυτή τη περίοδο μάλλον είναι και η παρακάτω φωτογραφία του πλοίου στη Σύρο. Δεν ξέρω την πηγή της εγώ την σκάναρα από ένα κουτί με λουκούμια που πήρα από το νησί.

T.S.S. APOLLON
16-09-2009, 20:29
F/B Χρυση Αμμος ΙΙΙ...

56898
Φωτο Γ. Κουρουπης

gtogias
16-09-2009, 20:31
F/B Χρυση Αμμος ΙΙΙ...

56898
Φωτο Γ. Κουρουπης

Φίλε T.S.S. APOLLON. Πόσα θες να μας τρελλάνεις απόψε!!!

CORFU
16-09-2009, 20:52
αν γνωριζει καποιοs? το πλοιο ειναι Τουρκια-κατεχωμενα Κυπρου τωρα.

crow
16-09-2009, 22:10
Ας δουμε και πως ηταν στα κιτρινα σε μια φωτο απο καποιο γιαπωνεζικο βιβλιο.

125553

Roi Baudoin
16-09-2009, 22:27
Σπουδαίο εύρημα.
Σ' ευχαριστούμε πολύ.

Giwrgos1980
17-09-2009, 15:09
Είχε γίνει μικρής έκτασης μετασκευή όταν το πήρε ο Πολέμης το βαπόρι? Στην φωτό που ανέβασε ο φίλος crow έχει πιο χαμηλωμένα φουγάρα και τελέιως διαφορετική σχεδίαση σε αυτά.......από ότι στην φωτό που έχει ανεβάσει ο φίλος T.S.S APOLLON........

Naias II
17-09-2009, 15:19
Φυσικά έχουν αρκετές σχεδιαστικά διαφορές μεταξύ τους.

Ellinis
18-09-2009, 10:39
Oι βασικές εξωτερικές διαφορές που προέκυψαν απο τη μετασκευή του Πολέμη ήταν το κουτί στο πρύμνιο ντεκ, το κουτί πάνω από τη γέφυρα (καμπίνες πληρώματος να ήταν άραγε;), η προσθήκη λέμβων και το ψήλωμα των φουγάρων.
Το τελευταίο ίσως έγεινε για να μην πέφτει η κάπνα σε όσους κάθονταν έξω.

T.S.S. APOLLON
24-09-2009, 21:16
F/B Αγ. Σπυριδων...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

57996

Naias II
25-09-2009, 10:14
Πανέμορφη φωτογραφία. Είμαστε και συνονόματοι με το πλοίο :p:p:p

Appia_1978
04-10-2009, 11:45
Καλημέρα παιδιά.
Στο παρακάτω link, έχει πολλές όμορφες εικόνες από παλιά πλοία μας στον Εύξεινο Πόντο!

http://www.infoflotforum.ru/index.php?showtopic=25243

Π.χ., το Άγιος Σπυρίδων:

59283

Rocinante
04-10-2009, 12:14
Καλημέρα παιδιά.
Στο παρακάτω link, έχει πολλές όμορφες εικόνες από παλιά πλοία μας στον Εύξεινο Πόντο!

http://www.infoflotforum.ru/index.php?showtopic=25243

Π.χ., το Άγιος Σπυρίδων:
Φιλε Appia_1978 εφτασες παρα πολυ κοντα σε κατι που ψαχνω εδω και καιρο και ή δεν υπαρχει ή δεν μπορω να το βρω. Μια φωτογραφια του M/F TRABZON :cry:

Appia_1978
04-10-2009, 20:58
Μα, έχει μια φωτογραφία του Λήμνος (Trabzon) στην ιστοσελίδα!
Την ανέβασα στο θέμα του Λήμνος :D

sylver23
04-10-2009, 22:48
Ευχαριστούμε αππια..
Απορω ομως πως μπορώ να κάνω εγγραφή στο φορουμ αυτό καθώς δεν καταλαβαίνω γρι:|:oops:

Rocinante
04-10-2009, 22:50
Μα, έχει μια φωτογραφία του Λήμνος (Trabzon) στην ιστοσελίδα!
Την ανέβασα στο θέμα του Λήμνος :D
Ναι την ειδα.:D:D
Απαντησα εκει. Ευχαριστω.

Appia_1978
05-10-2009, 10:01
Συγγνώμη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό ... :oops:
Δυστυχώς, ούτε εγώ είμαι μέλος και δεν καταλαβαίνω Ρωσικά!

Αλλά, η φιλοσοφία και η δομή όλων των φόρουμ είναι η ίδια. Με λίγη δοκιμή και τη βοήθεια της μετάφρασης μέσω Google, πιστεύω να καταφέρεις να εγγραφείς :D


Ευχαριστούμε αππια..
Απορω ομως πως μπορώ να κάνω εγγραφή στο φορουμ αυτό καθώς δεν καταλαβαίνω γρι:|:oops:

καπετάν αντρέας
05-10-2009, 22:35
Μια υπέροχη καρτ ποστάλ από την πανέμορφη Σύρο. Αντί να σας τη στείλω ...ταχυδρομικώς, την ανεβάζω εδώ.

Copyright Μιχάλης Τούμπης (Η κάρτα κυκλοφορεί κατά κόρον στην Ερμούπολη, και μου κάνει εντύπωση πως δεν ήταν ήδη ανεβασμένη στο forum).

59480

Αφιερωμένη, φυσικά, στο Συριανό Leo, και στους TSS Apollon, Roi Baudoin, Rocinante και Haddock.

Rocinante
05-10-2009, 22:52
Πωπω πραγματικα υπεροχη. Σ ευχαριστουμε.

Apostolos
07-10-2009, 22:43
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας γιατι ο Albert Novelli γράφει ότι η φώτο ειναι του 86 μα το όνομα ειναι σβησμένο. Ο Σουηδός (http://www.faktaomfartyg.se/shirahama_1972.htm)γράφει κάτι για Accorn II
59818

Roi Baudoin
09-10-2009, 19:30
Τα λόγια είναι περιττά.

Είναι ότι πιο σπάνιο μπορεί να δει κανείς.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ.

"ANAX" και "ACCORN II" ήταν τα ονόματα για το "Χρυσή Άμμος" (μετέπειτα "Κύθνος", "Μακεδών") και "Χρυσή Άμμος ΙΙΙ" (μετέπειτα "Θήρα ΙΙ", "Hellas Express", "Άγιος Σπυρίδων").

Υπάρχει μια φήμη ότι με τα ονόματα αυτά είχαν ταξιδέψει κατά τη διάρκεια κάποια απεργιακής κινητοποίησης.
Αυτό πρέπει να είχε γραφτεί σε κάπιο παλιό τεύχος του περιοδικού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ".

BEN BRUCE
10-10-2009, 15:44
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας γιατι ο Albert Novelli γράφει ότι η φώτο ειναι του 86 μα το όνομα ειναι σβησμένο. Ο Σουηδός (http://www.faktaomfartyg.se/shirahama_1972.htm)γράφει κάτι για Accorn II
59818


Απιθανη φωτο ,υπερσπανια καπετανιε;)

Appia_1978
04-12-2009, 15:51
Δύο πρόσφατες (17. Οκτωβρίου) εικόνες του Άγ. Σπυρίδωνα:

http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo-1030228-Lider+Clipper

http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo-1030227-Lider+Clipper

Enjoy!

Νάξος
07-01-2010, 08:27
Σύμφωνα με την πηγή η παρακάτω φωτογραφία είναι του 1987. Νομίζω όμως ότι εδώ υπάρχει κάποιο λαθάκι. Το πλοίο το 1987 είχε το όνομα Θήρα ΙΙ. Εδώ φαίνεται να έχει το όνομα Ελλάς Εξπρές. Τα σινιάλα του Νομικού στο πέτσωμα με κάνουν να πιστεύω ότι η φωτογραφία είναι του 1989 ή μεταγενέστερη. Θα μου μείνει η απορία από ποιο βαπόρι τραβήχτηκε αυτή η φωτογραφία! Πάντως ο συνδυασμός της ήρεμης θάλασσας με τα βαριά σύννεφα πάνω από τα βουνά της Αξάς κόβει την ανάσα.


http://1.bp.blogspot.com/_BbG0G4uHmio/S0S6dALepaI/AAAAAAAAGWU/jnLLGw61Nq4/s1600-h/ΝΑΞΟΣ+1987+(4).jpg
http://oldnaxos.blogspot.com/

© Αντώνης Εμμ. Μανδηλαράς

Tasos@@@
08-01-2010, 13:42
Η μοναδικη φωτο του πλοιου που διαθετω,ως hellas express (δυστηχως χωρις την πλωρη του:(:()...αφιερωμενη εστω και ετσι και ας με συγχωρεσουν στους Ben Bruce, Apostolos, Appia 1978, Leo, sylver23, Naxos, Roi Baudoin, rocinante.

125552

BEN BRUCE
08-01-2010, 18:34
Ισως σημερα να ηταν ενα τελειο αγονοπλοιο.Δοκιμασμενο να πηγαινει παντου και αρκετα περιποιημενο μεσα απο τον νομικο

Tasos@@@
08-01-2010, 18:41
Φιλε Ben συμφωνω με την εκτιμηση σου απλα με βαζει σε σκεψεις το γεγονος οτι δεν ειχε δυνατες μηχανες.Πιστευω θα τα εβρισκε σκουρα με τα ρευματα και τους αγερηδες στα δυσκολα λιμανια που εχουν οι αγονες.

Νάξος
08-01-2010, 22:00
Φίλε Τάσο νη μην πιστεύεις, αλλά να είσαι σίγουρος για αυτό που λες! Ακόμα θυμάμαι στο λιμάνι της Σύρου με τί δυσκολία και μετά από πόση ώρα κατάφερε να δέσει σε συνθήκες 7 μποφώρ σε ένα ασφαλές και προστατευμένο λιμάνι.
Αν δεν το είχε ο Νομικός το παραπάνω πλοίο θα ήταν απλά ένα καρυδότσουφλο. Ο Νομικός το είχε πεντακάθαρο, περιποιημένο και κατάφερε χωρίς να το ξεζουμίσει και να το «κάψει» όπως άλλοι συνάδελφοί του, να το κρατήσει σε υψηλό επίπεδο για πολλά χρόνια και να πάρει από αυτό το 100% που μπορούσε να δώσει το βαποράκι. Σ' ευχαριστούμε για την υπέροχη φωτογραφία φίλε Τάσο.

Appia_1978
08-01-2010, 22:04
Ευχαριστούμε Τάσο!
Εσύ τουλάχιστον έχεις φωτογραφία του, εμείς που δεν έχουμε τι να πούμε; ;)


Η μοναδικη φωτο του πλοιου που διαθετω,ως hellas express (δυστηχως χωρις την πλωρη του:(:()...αφιερωμενη εστω και ετσι και ας με συγχωρεσουν στους Ben Bruce, Apostolos, Appia 1978, Leo, sylver23, Naxos, Roi Baudoin, rocinante.

Rocinante
08-01-2010, 22:25
Φιλε Τασο δεν πειραζει για την πλωρη του.
Στα ιστορικα καραβια και ενα πολυ μικρο κομματι ειναι αρκετο να σε ταξιδεψει στο χρονο.
Σε ευχαριστω πολυ.

BEN BRUCE
08-01-2010, 23:02
Κοιτα κλατσαριστες daihatsu εχει και τα μιλακια του επι παροναξιας και βορειου αιγαιου τα ειχε.Και το χοζοβιωτισσα καθολου καλυτερο δεν ηταν ουτε στο δρομο ουτε στην μανουβρα

a.molos
09-01-2010, 17:48
Τρεις φωτογραφίες απο τα παλιά, με το πλοίο σε τρία διαφορετικά δρομολόγια. Πρώτα στην Κέρκυρα ως Αγιος Σπυριδων, απ' όπου μας άφησε για τα ξένα, στη 2η στο Πειραιά Hellas Express σχεδόν κατάπλωρα, για τους παραπονιάρηδες :cry: που δεν το είδαν ολόκληρο σε προηγούμενη φωτό, και τέλος στη Ραφήνα με το ιδιο όνομα, όπου πάλι δεν είναι ολόκληρο, αλλά δεν πειράζει ( η αδελφή μου δεν είναι καραβολάτρης, συνδύασε φύση & πλοίο ;) ).
Εξαιρετικά στο φίλο APPIA 1978 για να μην στεναχωριέται.

Tasos@@@
09-01-2010, 17:50
Ωραιος ο a.molos!!Ετσι,παντα τετοια να βλεπουμε!

Haddock
22-01-2010, 20:52
Για τους φίλους του σινιάλου του Πολέμη, το ιαπωνικό σκαρί καταπλέει το καλοκαίρι του 1982 στην Παροικιά. Μόλις έχει περάσει τη Σπίθα και ετοιμάζεται για το καθιερωμένο ρεμέτζο.

http://img709.imageshack.us/img709/8525/chrissiammos3.jpg

© Photo by C. Reismer

Νάξος
22-01-2010, 21:00
Μάγε κέντησες!

Rocinante
22-01-2010, 21:03
Για τους φίλους του σινιάλου του Πολέμη, το ιαπωνικό σκαρί καταπλέει το καλοκαίρι του 1982 στην Παροικιά. Μόλις έχει περάσει τη Σπίθα και ετοιμάζεται για το καθιερωμένο ρεμέτζο.

© Photo by C. Reismer
Αμαν Νικο τι μας κανεις τωρα;
Περιπου εκεινη την εποχη ηταν που ταξιδεψα με αυτο ο πλοιο για πρωτη και τελευταια φορα.
Σε ευχαριστουμε πολυ.

T.S.S. APOLLON
22-01-2010, 21:07
Φιλε Haddock φωτογραφια γεματη νοσταλγια!!! Ευχαριστουμε.

vinman
22-01-2010, 21:10
Είχες δεν είχες την πέταξες την βόμβα σου και πάλι...!!!.
Να 'σαι καλά Νίκο να μας ''βομβαρδίζεις''συνεχώς!!

καπετάν αντρέας
23-01-2010, 02:13
Για τους φίλους του σινιάλου του Πολέμη, το ιαπωνικό σκαρί καταπλέει το καλοκαίρι του 1982 στην Παροικιά. Μόλις έχει περάσει τη Σπίθα και ετοιμάζεται για το καθιερωμένο ρεμέτζο.

© Photo by C. Reismer

Νάτος πάλι ο μάγος! Το κούνησε το ραβδί του! Νομίζω ότι είναι η καλύτερη φωτο του βαποριού ως "Χρυσή Άμμος ΙΙΙ" που έχει ανέβει στο thread...
Νίκο, κάπου πίσω από το φωτογράφο, στον μέσα πλευρικό ντόκο της Παροικιάς, μπορεί να έκανε όπισθεν ο "Μιαούλης". Σε κάποια δρομολόγια, όταν το "Χρυσή Άμμος" έφθανε Πάρο, έφευγε ο Μιαούλης, και σε κάποια άλλα το "Ίος".
Thank you, Sir! :D :D :D

Haddock
24-01-2010, 04:04
Καπετάν Αντρέα, κάπως έτσι θυμόσουν τη σταρ της Ραφήνας στην Παρκιά; Δεν μπορώ να διακρίνω αν ρεμβάζεις από το πρυμνιό ντεκ ή αν λιάζεσαι στους αλουέδες του ΧΑ. :)

Δυστυχώς, ο φωτογράφος δεν θυμάται από ποιο πλοίο απαθανάτισε τη στάρλετ του Πολέμη. Κάποια μαντεψά;;

http://img42.imageshack.us/img42/8525/chrissiammos3.jpg

© Photo by C. Reismer

Giwrgos1980
24-01-2010, 04:12
Ξύλινα ντέκ......ξύλινες κουπαστές.........να τολμίσω να πώ ότι ίσως να είναι το Νάξος........και η ώρα πρέπει να είναι μεσημέρι......άρα εκεί οδηγούμε εγώ....

Νάξος
24-01-2010, 06:39
Όχι φίλε Γιώργο, το Νάξος ήταν πιο ψηλό βαπόρι από το Ελλάς Εξπρές. Υποψιάζομαι κάνα Ίος, προτού γίνει Ίος Εξπρές. Θα έλεγα και Μιαούλη, αλλά αυτός πάλι ήταν πιο φαρδύς. Επομένως Ίος.

καπετάν αντρέας
25-01-2010, 23:34
Καπετάν Αντρέα, κάπως έτσι θυμόσουν τη σταρ της Ραφήνας στην Παρκιά; Δεν μπορώ να διακρίνω αν ρεμβάζεις από το πρυμνιό ντεκ ή αν λιάζεσαι στους αλουέδες του ΧΑ. :)

Δυστυχώς, ο φωτογράφος δεν θυμάται από ποιο πλοίο απαθανάτισε τη στάρλετ του Πολέμη. Κάποια μαντεψά;;


Αγαπητέ Νίκο, έτσι ακριβώς θυμάμαι το πλοίο! :o Αυτό το "Χρυσή Άμμος ΙΙΙ, Άνδρος" ειδικά..... Όχι βέβαια από τον ντόκο της Παροικιάς, αλλά από των Καταπόλων...
Όσο για την θέση που θα διάλεγα, χμμμμ, μάλλον προς την πρύμνη με βλέπω. Εαν προσέξεις καλά τη φωτο, ίσως μαντέψεις και το λόγο! ;)

Όσο για το βαπόρι που βρίσκεται ο φωτογράφος, οι πιο πολλές πιθανότητες είναι να είναι το "Ίος". Όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, σε κάποιες αφίξεις του "ΧΑ ΙΙΙ" στην Παροικιά, έφευγε το "Ίος".... Και "Μιαούλης"-"Νάξος" αποκλείονται για τους λόγους που έγραψαν οι καλοί μας φίλοι πιο πάνω....
Άρα, "Ίος"....
Αχ, τι μου κάνεις άτιμε! Πάλι θα μετανοιώσω που άνοιξα το PC μου !!! Θα στριφογυρνάω στο κρεβάτι!
Για άλλη μια φορά, thank you, Sir!!!

T.S.S. APOLLON
25-01-2010, 23:40
F/B Χρυση Αμμος ΙΙΙ...στην Συρο.
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

74444

καπετάν αντρέας
25-01-2010, 23:58
F/B Χρυση Αμμος ΙΙΙ...στην Συρο.
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

74444

Ε, όχι! Δεν παρακολουθώ την σκυταλοδρομία με τον Haddock! Κλείνω το PC και πάω για ύπνο! Δεν θα χάσω τον ύπνο μου! :mad:

Σοβαρά, τώρα: άλλη μια έξοχη φωτο από τον TSS Apollon...

Haddock
05-02-2010, 20:43
Ωραίες οι νέες τεχνολογίες και τα λούσα των νεότευκτων πλοίων, αλλά τέτοια sundeck έχουμε να δούμε πολλά χρόνια στο Νότιο Αιγαίο. Ας καβατζάρουμε τον Ταμέλο, λοιπόν, το καλοκαίρι του 1985 on board στο sundeck του Θήρα ΙΙ, φρεσκοβαμμένο με το κοστουμάκι του Νομικού, όπως θα έλεγε κι ο Ντίνος. Μια ξαπλώστρα για την παρέα μας παρακαλώ... :D :mrgreen:

http://img59.imageshack.us/img59/6290/theraiisundeck.jpg

© Photo via Webshots (http://outdoors.webshots.com/photo/1481376693080104486omzcqj)

Νάξος
06-02-2010, 18:40
Μάγε αυτό είναι το αγαπημένο μου σημείο στον πηγαιμό για τα νησιά μας… Ίσως γιατί το θυμάμαι σε εποχές που κάποτε περνούσαν από τις 10 έως τις 11 κάθε πρωΐ ίσαμε 6 βαπόρια… Όλη η αφρόκρεμα.

BEN BRUCE
06-02-2010, 22:09
Yπαρχει ενα αλλα.Βλεπουμε τον διαχωρισμο πρωτης και τουριστικης ή αλλιως τριτης θεσης.Οποτε δεν μπορουσες να απολαυσεις ολο το πλοιο ή την θεα μπροστα αν ησουν της τριτης θεσης

Νάξος
07-02-2010, 12:13
Μπεν, ούτως ή άλλως το βαπόρι δεν είχε κόντρα γέφυρα ούτε πρόσβαση σε πλώρη…

CORFU
07-02-2010, 12:31
και οταν ηταν στην Κερκυρα απαγορευοταν σε αυτο το deck να ανεβειs

Νάξος
07-02-2010, 14:40
Δηλαδὴ κάθε πέρσι και καλλίτερα… Δεν κατανοώ γιατί τα τελευταία χρόνια συμβαίνει αυτό το χάλι. Στοιβαζόμαστε σαν τα κοτόπουλα τα καλοκαίρια σε διαδρόμους ή στα κουτσουρεμένα ανοικτά καταστρώματα των σημερινών πλοίων και αν υπάρχει πρόσβαση σε κιμπάρικο ανοικτό κατάστρωμα ή πλώρη τότε υπάρχουν λουκέττα.

Σημασία έχει ότι το βαπορέλλο ζει και βασιλεύει και ίσως στη Ρωσία τα πράγματα να είναι λίγο πιο χύδην σε ό,τι αφορά τις προσβάσεις σε ανοικτά καταστρώματα, με την καλή έννοια και επ' αγαθώ του καραβολάτρη, βεβαίως, βεβαίως.

Karolos
20-02-2010, 01:46
Στήν Ραφήνα, αφιερωμένο το slide σε όλους σας.

77948

Karolos
20-02-2010, 01:56
Έξω από την Πάρο.

77949

Γιά Νάξο

77950

BEN BRUCE
20-02-2010, 02:53
Tι να πουμε τωρα?Για τη φωτο, το βαπορι, ή τις εποχες εκεινες?

Νάξος
20-02-2010, 03:06
Carolus Magnus!

Ellinis
20-02-2010, 16:25
Eιδικά η πρώτη είναι απίθανη... έπιασες το κύμα ακριβώς όπως έσκαγε στα "μάγουλα" του! Ευχαριστούμε Κάρολε!

T.S.S. APOLLON
20-02-2010, 16:30
Kαρολε ειχες δεν ειχες Εγραψες παλι!!! Καταπληκτικες!

Appia_1978
22-02-2010, 12:54
Και επιτέλους και μια φωτογραφία του, ως Θήρα ΙΙ :D

Από το Ferries 2/2007

78403

T.S.S. APOLLON
22-02-2010, 13:01
Σπανια και Εξαιρετικη! Ευχαριστουμε φιλε Appia1978.

BEN BRUCE
22-02-2010, 17:14
Ευχαριστω τον ΑΡΡΙΑ 1978 για την σπανια φωτο του πλοιου

Karolos
27-02-2010, 02:54
Και μία ποιό καθαρή από παλιό σκαναρισμένο slide.
Αφιερωμένη σε όλους σας με την Καλησπέρα μου.

79119

Trakman
27-02-2010, 02:56
Και μία ποιό καθαρή από παλιό σκαναρισμένο slide.
Αφιερωμένη σε όλους σας με την Καλησπέρα μου.

79119

Τόσο καθαρή που μοιάζει με υψηλής ποιότητας ψηφιακή!!! Όσο για τη λήψη...καταπληκτική!!!

T.S.S. APOLLON
27-02-2010, 13:14
Κρυσταλλινη φωτογραφια του Ελλας Εξπρες απο τον φιλο Καρολο!

Appia_1978
04-05-2010, 23:37
Και μια μεγεθυμένη φωτογραφία του, από μπροσούρα των αρχών του 80 :D
Το όνομα είναι για λόγους διαφήμισης ρετουσαρισμένο!

88438

Rocinante
05-05-2010, 08:24
Και μια μεγεθυμένη φωτογραφία του, από μπροσούρα των αρχών του 80 :D
Το όνομα είναι για λόγους διαφήμισης ρετουσαρισμένο!

88438
Φιλε Appia καθομαι εδω και 10 λεπτα και κοιταω την φωτογραφια.
Δεν ειναι το Χρυση Αμμος ΙΙΙ. Νομιζω οτι παντα ηταν κλειστο στα πλαγια. Αυτο ειναι ανοιχτο που παραπεμπει στον Μακεδωνα. Και εκει ειναι που τρελαθηκα γιατι υπαρχουν διαφορες :confused:. Σχεδον ολα ταιριαζουν εκτος τις περατζαδες κατω απο τη γεφυρα που εδω ειναι "περιορισμενες" ενω στον Μακεδονα ειναι τελειως ανοιχτες και δεν βρηκα παλαιοτερη φωτογραφια που να ειναι ετσι. Μηπως ειναι καποιο απο τα Ηπειρος και απλως μπηκε το ονομα στη φωτογραφια. Υπαρχουν καποιοι εδω μεγαλοι γνωστες ας βοηθησουν ειτε να λυσουν το μυστηριο ειτε να μου πουν που εχω λαθος (Χωρις να με βρισουν :D:D)
Ευχαριστω.

T.S.S. APOLLON
05-05-2010, 08:51
Φιλε rocinante ειναι το Ηπειρος 3.

Rocinante
05-05-2010, 09:00
Φιλε TSS APOLLON σε ευχαριστω. Τωρα πηγα και το ειδα και ομολογω ειχαν κανει για την εποχη τρομερη δουλεια στο Photoshop :D:D

BULKERMAN
05-05-2010, 16:07
Φίλε Roci το Μακεδών πάντα το ξεχώριζα από το Ηπειρος 3 γιατί η γέφυρά του είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από τις καμπίνες του πληρώματος.

Ellinis
05-05-2010, 18:54
Στην απίθανη φωτο, στο βάθος δεξιά φαίνονται κάποια (παροπλισμένα) καράβια του Ευθημιάδη ενώ δεξιά φαίνεται η πλωράκλα του ΜΙΜΙΚΑ Λ.

Rocinante
05-05-2010, 18:57
Στην απίθανη φωτο, στο βάθος δεξιά φαίνονται κάποια (παροπλισμένα) καράβια του Ευθημιάδη ενώ δεξιά φαίνεται η πλωράκλα του ΜΙΜΙΚΑ Λ.
Και μενα το ματι μου στην Ingrid επεσε Ellinis...;)

Appia_1978
06-05-2010, 01:16
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την εξακρίβωση του ονόματος του πλοίου! Είσαστε καταπληκτικοί :D Στην μπροσούρα, γράφει από κάτω ΧΑ ΙΙΙ ...
Το 3 είναι το μετέπειτα Lauro, σωστά;

GREEN ARROW
06-05-2010, 09:35
Στην απίθανη φωτο, στο βάθος δεξιά φαίνονται κάποια (παροπλισμένα) καράβια του Ευθημιάδη ενώ δεξιά φαίνεται η πλωράκλα του ΜΙΜΙΚΑ Λ.


Το πλοίο του Ευθυμιάδη που φαίνεται ξεκάθαρα είναι το ΦΑΙΣΤΟΣ!

T.S.S. APOLLON
24-01-2011, 17:48
F/B Aγιος Σπυριδων...εν πλω

Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας


121128

Rocinante
07-03-2011, 10:39
Καποια πλοια μας που πλεον ταξιδευουν στο εξωτερικο ειναι απο μενα σταμπαρισμενα.
Ειδικα η παρεα των τεσσαρων της μαυρης θαλασσας...
Καθε μερα ριχνω μια ματια στο Αis.....
Σημερα για ενα απο αυτα δεν ειναι η καλυτερη μερα......
ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ

125549

Ellinis
07-03-2011, 11:33
Ευχαριστούμε για την πληροφορία Roci! Με τις τιμές του σκραπ να έχουν ανέβει, η παραλία της Αλιάγα έχει γεμίσει από παλιά ελληνικά καράβια. Το ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ -έτσι το έχω στο μυαλό μου- στα 39 του χρόνια και μάλλον δεμένο (http://www.faktaomfartyg.se/lider_clipper_1972_b_1.htm)τελευταία, δεν θα ξέφευγε και πολύ ακόμη από τους διαλυτές.
Τουλάχιστον κέρδισε τέσσερα χρόνια ζωής ταξιδεύοντας στον Εύξεινο Πόντο.

T.S.S. APOLLON
07-03-2011, 12:42
F/B Αγιος Σπυριδων...θα συνεχισεις να ζεις στις αναμνησεις μας... το λιμανακι της καρδιας μας σε περιμενει... εκει πλεον ειναι η θεση σου...

Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας
125558

Giwrgos1980
07-03-2011, 15:42
Έφθασαν οι τίτλοι του τέλους και για άλλον ένα όμορφο Ελληνικό σκαρί? Κρίμα.........πραγματικά κρίμα.......μαζί με αυτά δυστυχώς τελειώνουν όλες εκείνες οι όμορφες εποχές που ζήσαμε..........κάτι μας ωθεί ότι αυτά πλέον τελέιωσαν για πάντα.........μας τα βγάζουν από την ψυχή και την καρδιά μας...........κρίμα το βαπόρι.........

Rocinante
07-03-2011, 17:46
Αυτη τη στιγμη κατευθυνεται βορειοτερα προφανως για ασφαλες αγκυροβολιο μιας και τις επομενες ωρες θα πνεουν στην περιοχη ισχυροι ανεμοι.
Εκτος βεβαια αν εχει παει αλιαγκα για καμια αλλη δουλεια αλλα...δεν νομιζω
Τα υπολοιπα της παρεας οπως εχω πει και στα θεματα τους συνεχιζουν τα δρομολογια αν και αραια.
ΕΡΚΕ (Κυκλαδες) Τραπεζουντα - Τουαπσε
Απολλωνια ΙΙ : Τραπεζουντα - Νοβοροσισκ
Trabzon : Σαμσουντα - Τουαπσε με μια πολυ ωραια φωτο του απο το Marine traffic http://www.marinetraffic.com/ais/gr/shipdetails.aspx?MMSI=214180626

CORFU
07-03-2011, 20:50
παει και αυτο......:( το πρωτο πλοιο κλειστου τυπου Κερκυραικων συμφεροντων που ηταν και η αρχη για την ελευση και αλλων κλειστου τυπου στην γραμμη Κερκυραs - Ηγουμενιτσαs

pantelis2009
11-03-2011, 22:35
Αφού για αρκετή ώρα διάβαζα όλα τα ωραία που γράψατε για την ιστορία του πλοίου, ο καθ' ένας σας όπου το βρήκε και όπως το έζησε απο τα πολλά λιμάνι που πέρασε, ήρθε η ώρα να σας στεναχωρήσω.....πάλι:(. Την φωτο μου την έστειλε ο φίλος Selim San τον οποίον ευχαριστώ και όπως γράφει είναι τραβηγμένη στις 09/03/2011 στις 11.22. σαν LIDER CLIPPER. Όπως έγραψε λοιπόν ο φίλος rocinante πριν λίγα ποστ "ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ" για ένα ακόμη πλοίο που άφησε εποχή στις Ελληνικές θάλασσες.
Χαρισμένη σε Maroulis Nikos, Apostolos, CORFU, Appia_1978, Ellinis, rocinante, Sylver23, Trakman, Leo, Κάρολος, Φίλιππος Αίγιο, T.S.S. APOLLON, Naias II, giorgos_249, parianos, Naxos, vinman, a.molos, Eng, BEN BRUCE, sea_serenade, nautikos, Roi Baudoin, capten 4, gtogias,crow, Giwrgos 1980, Tassos@@@ και όλους τους φίλους του πλοίου.


126034

Giovanaut
11-03-2011, 22:44
Το πλοιο ως ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ, επι Νομικου, ειχε θητεια και στα λιμανια μας...
Για αυτο το βαπορι ειχα ακουσει απο τους θειους μου, που παντα μιλουσαν με τα καλυτερα λογια για αυτο, τονιζοντας πως ηταν γρηγορο...!!!

Κουκλακι ηταν προσθετω εγω...!!!
Καλα του ταξιδια στις αναμνησεις οσων το εζησαν...!!!

Rocinante
11-03-2011, 22:56
Παντελη ευχαριστουμε πολυ.
Βλεπω πως ο φιλος μας στελνει τωρα και ολοφρεσκο υλικο. Πραγματικα δεν ξερω πως θα μπορουσαμε να ευχαριστησουμε αυτον τον ανθρωπο.

giorgos_249
11-03-2011, 22:57
Πολυ ομορφη φωτογραφια που μας θυμιζει οτι τα παντα, εμψυχα οντα και αψυχα αντικειμενα , υλικα σωματα οπως πλοια και αυλα πραγματα οπως οι αναμνησεις , ολα εχουν ενα τελος..............δυστυχως. Προσωπικα το πλοιο ελαχιστα το γνωρισα στην Κερκυρα, δεν ταξιδεψα καν, και δεν θυμαμαι και πολλα απο αυτο, απλα το σχημα και το ονομα. Παντως φαινεται να ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του παντα ομως ακολουθωντας το παναγια τηνου (ΛΗΜΝΟΣ τοτε)..........

Ευχαριστω παρα πολυ για την αφιερωση!

pantelis2009
11-03-2011, 23:19
Παντελη ευχαριστουμε πολυ.
Βλεπω πως ο φιλος μας στελνει τωρα και ολοφρεσκο υλικο. Πραγματικα δεν ξερω πως θα μπορουσαμε να ευχαριστησουμε αυτον τον ανθρωπο.
Τον ευχαριστώ φίλε μου εγώ, εκ μέρους του Nautilia.gr και όλων σας, ανταλλάσσοντας πλέον και φωτο;).

BEN BRUCE
12-03-2011, 10:03
Πολυ ταλαιπωριμενο το βαπορακι.Η πιο ωραια εμπειρια μαζι του ενα ταξιδι στις 14 αυγουστου του 1993 απο ραφηνα για χιο μυτηληνη σε 11 ωρες.Ευχαριστουμε τον παντελη και σελιμ για την αμεση και απλοχερη ενημερωση

Ellinis
14-03-2011, 11:28
Φίλε Ben Bruce, το ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει τότε μια σοβαρή κίνηση στη νέα γραμμή Ραφήνας- Χίου-Μυτιλήνη, αλλά στα 3 χρόνια που παρέμεινε στη Ραφήνα το πολέμησαν οι εταιρίες της Χίου-Μυτιλήνης.
Την προηγούμενη χρονιά, το 1990, νομίζω οτι είχε κάνει και το ΛΗΜΝΟΣ κάποια δρομολόγια Ραφήνα-Μυτιλήνη αλλά μέσω Λήμνου. Επίσης το 1989 το ΣΚΟΠΕΛΟΣ είχε δρομολογήθει από Ραφήνα προς Αϊ Στράτη-Λήμνο-Καβάλα. Αλλά κάποιο άλλο πλοίο της “Νομικός” είχε κάνει την πρώτη εμφάνιση πλοίου της εταιρίας στη Ραφήνα....

T.S.S. APOLLON
21-03-2011, 22:51
F/B Χρυση Αμμος ΙΙΙ...το καλοκαιρι του 1982 λιγο εξω απο την μπουκα του λιμανιου της Συρου
127297
127298

pantelis2009
22-03-2011, 21:07
Ας δούμε άλλη μία φωτο του πιο μακρινή απο τις 09/03/2011 και απο το φίλο Selim San τον οποίον ευχαριστώ. Χαρισμένη σε όσους προαναφέρω και όλους τους φίλους του πλοίου.


127375

sylver23
23-02-2013, 17:52
Το ’γιος Σπυρίδων στην Ηγουμενίτσα

138899

Πηγή dimashoo , panoramio (http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=433&with_photo_id=2575989&order=date_desc&user=530862)

Αγιος Γερασιμος
23-02-2013, 17:54
Το ’γιος Σπυρίδων στην Ηγουμενίτσα

138899

Πηγή dimashoo , panoramio (http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=433&with_photo_id=2575989&order=date_desc&user=530862)
Μου φαινετε αν δεν κανω λαθος,πως δεν ειναι η Ηγουμενιτσα,αλλα η Κερκυρα.Λογο οτι στην φωτογραφια φαινετε και ενα Κρουαζιεροπλοιο,αλλα και το λιμανι ειναι πολυ ανοιχτο και δεν φαινοντε Βουνα απο αριστερα η δεξια.

CORFU
24-02-2013, 18:22
Το ’γιος Σπυρίδων στην Ηγουμενίτσα

138899

Πηγή dimashoo , panoramio
Η φωτο ειναι στην Κερκυρα:uncomfortableness:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-06-2013, 08:38
145496Νομίζω μιά σπανιότατη φωτό του πλοίου όταν το καλοκαίρι του '87 ξεκίνησε την μία κ μοναδική σαιζόν σαν ΘΗΡΑ ΙΙ. Διακρίνεται λίγο η πλώρη του ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ με το σημαιάκι της αλήστου μνήμης "Ελληνικής Ακτοπλοϊας" κ πίσω του το βασιλόβάπορο ΦΑΙΣΤΟΣ.
Την επόμενη χρονιά σουλουπώθηκε,κρύβοντας αρκετά τις ιαπωνικές καταβολές του κ βγήκε πλέον ως ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.
Σχετικά με κάποια λεγόμενα πιό πίσω,όταν έκανε Ραφήνα-Χίο-Μυτιλήνη πολεμήθηκε- πάρα πολύ- μόνο από την κραταιά τότε ΝΕΛ.

T.S.S. APOLLON
12-06-2013, 10:02
145496Νομίζω μιά σπανιότατη φωτό του πλοίου όταν το καλοκαίρι του '87 ξεκίνησε την μία κ μοναδική σαιζόν σαν ΘΗΡΑ ΙΙ. Διακρίνεται λίγο η πλώρη του ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ με το σημαιάκι της αλήστου μνήμης "Ελληνικής Ακτοπλοϊας" κ πίσω του το βασιλόβάπορο ΦΑΙΣΤΟΣ.
Την επόμενη χρονιά σουλουπώθηκε,κρύβοντας αρκετά τις ιαπωνικές καταβολές του κ βγήκε πλέον ως ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ.
Σχετικά με κάποια λεγόμενα πιό πίσω,όταν έκανε Ραφήνα-Χίο-Μυτιλήνη πολεμήθηκε- πάρα πολύ- μόνο από την κραταιά τότε ΝΕΛ.

Ομορφη και συλλεκτικη φωτογραφια!!!

BEN BRUCE
12-06-2013, 11:01
Πραγματικα!Και αν το ηθελε η τυχη του, ειχε κουραγια να προσφερει ακομα στην τζια ή ακομα και στις σποραδες αλλα....

Eng
12-06-2013, 17:44
Πραγματικα!Και αν το ηθελε η τυχη του, ειχε κουραγια να προσφερει ακομα στην τζια ή ακομα και στις σποραδες αλλα....

Ειδικα στις Σποραδες θα ηταν φανταστικο...

Takerman
13-06-2013, 19:15
Το χειρότερο ταξίδι που έχω κάνει με βαπόρι από θέμα καιρού. Ήταν 15αύγουστος του 1991. Ημερήσιο, επιστροφή απο Μυτιλήνη για Ραφήνα. Πήραμε κάποια γεύση στη διαδρομή Μυτιλήνη-Χίο αλλά με το που άφησε την Χίο και βγήκε στο πέλαγος, τα είδαμε όλα. Το κύμα πέρναγε πάνω από το βαπόρι και δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσει κανείς έξω. Οι προπέλες ξενέριζαν στα βουτήγματα του πλοίου κι όταν ξαναέβρισκαν νερό νόμιζες ότι θα διαλυθεί από το θόρυβο που έκαναν οι λαμαρίνες. Μέσα η ατμόσφαιρα ήταν άστα να πάνε από τις "εκκενώσεις στομάχου" προπαντός από ένα γκρουπ Κυπρίων προσκυνητών (αμφιβάλλω αν ξαναμπήκαν σε βαπόρι) και από τα κλάματα από τα γυναικόπαιδα. Όταν κοντεύαμε πια στη Ραφήνα και είχα πάει στη πόρτα για το γκαράζ, ήταν κάποιος από το πλήρωμα και περίμενε να πλησιάσει πιο κοντά το βαπόρι για να ανοίξει την πόρτα. Πιάσαμε την κουβέντα και μου λέει, "σήμερα να σου πω την αλήθεια φοβήθηκα κι εγώ". Οπότε καταλαβαίνετε τι ταξίδι ήταν.

proussos
02-02-2014, 07:14
152212

ΘΗΡΑ ΙΙ στα Λεμονάδικα με ηλιοβασίλεμα...
Φωτογραφία του αξιαγάπητου Β' Οικονομικού Γιάννη Μαργώνη που χάθηκε στο ναυάγιο του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ.

ΑΡΗΣ
02-02-2014, 14:03
Πιο όμορφο με αυτή τη πλώρη θα έλεγα. Συμπαθητικό βαποράκι. Θυμάμαι έκανα 2 ταξίδια μαζί του και ήταν μια χαρά.Ιστορική φώτο πλέον φίλε proussos.

BEN BRUCE
02-02-2014, 14:10
Iσως το εχω ξαναναφαιρει,ειχα ταξιδεψει με το ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ απο ραφηνα για Χιο Μυτιληνη στις 14 αυγουστου 1993 με πλοιαρχο μαλλον τον Αχιλλεα Ταρλαμη.Ενα ωραιο ταξιδι με το σχετικα πολυτελες καθαρο και φροντισμενο βαπορ(ακι) χωρις ευτραπελα απο το καιρο

karavofanatikos
02-02-2014, 20:37
Μια που το θέμα σήμερα άναψε για τα καλά, ας δούμε και μία ακόμη φωτογραφία του πλοίου απ' τη Σίκινο του παρελθόντος και την εποχή του αρόδο!

152221

Απ' τον ιστότοπο των Γιορτών Φωτογραφίας Σικίνου

BEN BRUCE
02-02-2014, 21:28
Εμφανισιακα ηταν πιο ωραιο ως ΘΗΡΑ ΙΙ αλλα ως ΕΛΛΑΣ ΕΞΠΡΕΣ ηταν ενα σωστα μετασκευασμενο πλοιο με πιο πολλες δυνατοτητες αλλα με γρηγορες επαναφορες πλοιο που ακομα και στη μπουνατσα ειχε καπως νευρικη συμπεριφορα.Κατα την γνωμη μου ενα βαπορι ιδανκο για την Κερκυρα,που ηταν 13 χρονια ,τη Τζια, τις Σποραδες αλλα οχι να κροσαρη το Αιγαιο σε ολα τα πλατη και μηκη

Eng
07-02-2014, 14:57
Θυμαμαι χρονια πριν το ειχα ταξιδεψει στη Κερκυρα και εκανα κατι κακο.."ζουλαρα" μια σταχτοθηκη που ειχε το παλιο σινιαλο του Νομικου. Επισης θυμαμαι το δεος εμπρος απο τη τσιμινιερα, που φαινονταν οι ραφες απο τα μυθικα σινιαλα.

BEN BRUCE
08-05-2015, 14:42
Mια και το θεμα εχει σκουριασει και εχει να κινηθει εναμιση χρονο ......

166214

Χρυση Αμμος 3 απο το αεροφωτογραφο, Γ.Κουρουπη

renetoes
09-05-2015, 18:55
Mια και το θεμα εχει σκουριασει και εχει να κινηθει εναμιση χρονο ......

166214

Χρυση Αμμος 3 απο το αεροφωτογραφο, Γ.Κουρουπη

Με βάση τα σημερινά δεδομένα διαστάσεων πλοίων, αναρωτιέμαι πώς έκανε αυτό το πλοίο τη γραμμή Ραφήνας-Μυτιλήνης-Λήμνου, απροβλημάτιστα (έστω και για λίγο διότι δεν στηρίχτηκε), όπως μου έλεγε κάποτε ο τότε πλοίαρχός του Γιώργο Λουκίσσας.

BEN BRUCE
09-05-2015, 19:07
Μια φορα ειχα ταξιδεψει 14 Αυγουστου του 1993 και δεν υπηρξε κανενα προβλημα και δεν ηταν και φισκα .....μεσα ηταν συμπαθεστατο μοντερνο απλο και βεβαια πεντακαθαρο που για το 1993 δεν ηταν δεδομενο.Παντως μην νομιζεται οτι το λιγο μεγαλυτερο Αλκαιος ταξιδευε και αρκετα καλυτερα

ΑΡΗΣ
09-05-2015, 20:49
Το 1989 που ειχα κάνει ενα ταξίδι Σύρο- Πειραιά(αναχώρηση απο Σύρο 14:00 και άφιξη 18:20+) μου ειχε φανει συμπαθέστατο αν και όλο το ταξίδι το εβγαλα στις πλαινές περατζάδες......

renetoes
10-05-2015, 08:50
Μια φορα ειχα ταξιδεψει 14 Αυγουστου του 1993 και δεν υπηρξε κανενα προβλημα και δεν ηταν και φισκα .....μεσα ηταν συμπαθεστατο μοντερνο απλο και βεβαια πεντακαθαρο που για το 1993 δεν ηταν δεδομενο.Παντως μην νομιζεται οτι το λιγο μεγαλυτερο Αλκαιος ταξιδευε και αρκετα καλυτερα

Ευχαριστώ. Και εγώ έχω καλή γνώμη για το συγκεκριμένο πλοπίο, απλά αναρωτήθηκα για τη μεγαλύτερη γραμμή που προανέφερα.

pantelis2009
27-08-2018, 10:59
Από το φίλο μου στο fb Georges Pop με λεζάντα : Άγιος Σπυρίδων - Agios Spyridon (Kerkyra Lines). Κέρκυρα – Corfu. Καλοκαίρι – Summer 1997 για τους φίλους μου στην Κέρκυρα.....και όχι μόνο!!!!

189972

manoubras 33
25-03-2020, 10:32
Το ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ στην Κέρκυρα το 2001, φωτογραφία του Vetatur Fumare, απο meeting Ιταλών του Club Ferrari.

196802

Ellinis
18-05-2022, 09:10
Δυο καρέ από ένα φιλμάκι του 1981 που ανέβηκε εδω (https://www.youtube.com/watch?v=EZZizuS6yuI&list=PLEsD8PBqBGRWeaFe7PzQkdCqtAi8hngjb&index=51)και βλέπουμε το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ και το τσιμεντόπλοιο της Ραφήνας πριν καλυφθεί μέχρι την πλώρη του.

201822 201823