PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη παραδοσιακή βάρκα



sisifos
12-01-2008, 01:29
Γεια σας φίλοι και φίλες.
Είμαι νέο μέλος στη παρέα σας, για την ακρίβεια συμμετέχω πρώτη φορά σε κάποιο forum. Έχω μια ξύλινη βάρκα τάκο περίπου 4.5 μ. , στη Χαλκιδική η οποία διαθέτει εσωλέμβια μηχανή 5 ΗΡ με μανιβέλλα. Είναι φτιαγμένη από καραβομαραγκό της περιοχής και έχει πολύ καλη πλεύση όταν πηγαίνω για ψάρεμα.
Θέλω να αλλάξω τη μηχανή με μια μεγαλύτερη περίπου 15 - 20 ΗΡ με ρεβέρσα, μίζα, δυναμό γιατί το χειμώνα η μηχανή "αρνείται πεισματικά" να ξεκινήσει, οπότε η βάρκα κατάντησε καλοκαιρινή.
Όποιος ή όποια μπορούν να βοηθήσουν ας απαντήσουν για το που μπορώ να βρώ μηχανή, πόσους ΗΡ είναι η βέλτιση λύση για το συγκεκριμένο μήκος και ότι άλλο νομίζουν ότι χρειάζεται.

:D Ευχαριστώ προκαταβολικά. :D

gvaggelas
12-01-2008, 13:42
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. Ο πατέρας μου έχει μία ξύλινη βάρκα 4,9 μέτρων. Η μηχανή που έχει βάλει πάνω είναι 12 HP και την πάει πολύ καλά. Δεν ξέρω αν μία μηχανή μεγαλύτερης ιπποδύναμης, όπως αυτή που προτείνεις, θα δημιουργούσε πρόβλημα.

dkampouroglou
13-01-2008, 03:30
Φιλε sisifos ένα μηχανάκι μέχρι 15 hp ειναι ότι πρέπει για την βάρκα σου.
Κατα προτίμηση βρες 3κύλινδρο (ομαλοτερη λειτουργία-λιγότεροι κραδασμοί) Kubota, Honda, Yanmar ή άλλη μάρκα που κυκλοφορεί ευρέως στα επίπεδα ισχύος που θέλεις.
Τα παραπάνω μηχανάκια Kubota κυκλοφορούν μεταχειρισμένα μαριναρισμένα με υδραυλική ρεβέρσα κομπλέ.
Με μια βόλτα στα κοντινά καρνάγια ή αλιευτικούς συλλόγους της Θεσσαλονίκης νομίζω θα μάθεις αμέσως πληροφορίες για το που και ποσο θα βρεις μια τέτοια μηχανή.

banakas
26-01-2010, 18:23
:pχαιρεται ξερη κανενας που μπορω να βρω στο ιντερνετ η αλλου οδηγιες για τοποθετηση εσωλεμβιας μηχανης yanmar με αξωνα σε μια παπαδια 6,2 μετρα?

εφχαριστο εκ των προτερων

banakas
28-01-2010, 23:20
kanenas???

Hellenarc
01-02-2010, 23:43
Τα παρακάτω φιλικά και με σεβασμό για αυτό που θέλεις να κάνεις
Τα πράγματα ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ
Ευθυγραμμίζεις την μηχανή με τον άξονα προσθέτοντας από κάτω ανάλογες σφήνες .
Μετράς το ύψος από την παλιά βάση και ανάλογα αφαιρείς η προσθέτεις. Και περνας τα στριφώνια , τις βίδες και τις τζαβέτες.

Ξέρεις πόσο παίρνει μεροκάματο ένας μάστορας για να βάλει μια μηχανή?
Ξέρεις ποσά χρόνια έκανε τον βοηθό για να μπορέσει να βάλει μια μηχανή ?
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως είναι δυνατόν έτσι απλά χωρίς να δει τη βάρκα να σου δώσει κάποιος μέσα από το ιντερνέτ ή με τον παλαιό τρόπο της
αλληλογραφίας τόσες πληροφορίες που πρέπει να συγκεντρώσεις για να κάνεις κάτι τέτοιο απλό μα και τρομερά δύσκολο όταν δεν έχεις την εμπειρία.
Αντί να αναρωτιέσαι αν κάποιος ξέρει! είναι καλύτερα να δόσεις να σου την βάλει κάποιος που να ξέρει και μετά μπορείς να την βάζεις και να την βγάζεις μόνος σου.
Γιατί αν σου κοπεί ο άξονας τότε εσύ θα πνίγεις και ίσως πάρεις στον λαιμό σου και άλλους.
Για αυτό κανένας δεν θέλει να είναι υπαίτιος για κάτι τέτοιο.

akys
13-02-2013, 21:47
Καλησπερα στην ομορφη παρεα του nautilia.gr.Ανοιγω αυτο το θεμα προσπαθωντας να μαζεψω πληροφοριες για τους κινητηρες που χρησιμοποιουμε στα ξυλινα σκαφη.Σαν πρωταρης με ξυλινη βαρκα θελω να μαθω για τη χρηση τους ,τη συντηρηση τους,την καταναλωση,τον συνδιασμο με προπελα,γενικα οτι πρεπει να ξερει και να προσεχει ο ιδιοκτητης μιας τετοιας μηχανης.Αν υπαρχει το θεμα σε αλλο σημειο του φορουμ ας μεταφερθει η ερωτηση μου εκει.

panosd
14-02-2013, 10:43
Καλησπερα στην ομορφη παρεα του nautilia.gr.Ανοιγω αυτο το θεμα προσπαθωντας να μαζεψω πληροφοριες για τους κινητηρες που χρησιμοποιουμε στα ξυλινα σκαφη.Σαν πρωταρης με ξυλινη βαρκα θελω να μαθω για τη χρηση τους ,τη συντηρηση τους,την καταναλωση,τον συνδιασμο με προπελα,γενικα οτι πρεπει να ξερει και να προσεχει ο ιδιοκτητης μιας τετοιας μηχανης.Αν υπαρχει το θεμα σε αλλο σημειο του φορουμ ας μεταφερθει η ερωτηση μου εκει.

Κοιτα τα παρακατω link θα σε βοηθησουν
http://www.ortsa.gr/%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%AC%CF%86%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82/

http://www.solediesel.com/images/SOLE_cataleg_EN.pdf

Για την επιλογη προπελας θα απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.
Κοιτα στο τελος του pdf του δευτερου link να δεις τι ζητα απο την βαρκα σου για να βγει η προπελα.
Φιλικα Πανος

akys
14-02-2013, 22:13
Πανο σ ευχαριστω για την απαντηση,στο ortsa τα γραφουν απλα και κατανοητα για τη λειτουργεια των diesel,το δευτερο λινκ δεν ανοιγει,αν εχεις καποιο αλλο να προτεινεις η καποια που να μπορω να διαβασω για τη ραβερσα το αξονικο χοανη σαλαμαστρα γιατι σ αυτα τα θεματα εχω μεσανυχτα.Η λειτουργεια του κινητηρα λογο δουλειας ( οδηγος λεωφορειου) μου ερχεται ποιο ευκολη,ευχαριστω για τον μπουσουλα.

panosd
15-02-2013, 08:25
Ακη καλημερα
http://get.adobe.com/reader/?no_file

Ξετσεκαρε το McAfee και καντο install
Μετα το δευτερο Link θα το δεις.
Κανε και καμια βολτα εκει στο Βολο για καμια ξεχασμενη αντλια σε κανα χωραφι, μπορει να βρεις θησαυρο!
Πανος

akys
15-02-2013, 20:24
Ακη καλημερα
http://get.adobe.com/reader/?no_file

Ξετσεκαρε το McAfee και καντο install
Μετα το δευτερο Link θα το δεις.
Κανε και καμια βολτα εκει στο Βολο για καμια ξεχασμενη αντλια σε κανα χωραφι, μπορει να βρεις θησαυρο!
Πανος


Πανο οκ τα καταφερα με το λινκ,τωρα οσο για αντλια που λες ειδα μια τουλουμπα (εκεινες που τραβαγαμε νερο απο τα πηγαδια) πεταμενη,λες???.............:tears_of_joy::tears_o f_joy::tears_of_joy::tears_of_joy:
Παλια εδω στο Βολο δουλευε ο Κανακης, μεγαλο μηχανουργειο, εφτιαχνε και μηχανες μαζι με τις Malcochi ηταν η Ελληνικη προσπαθεια στην κατασκευη κινητηρων.
Λοιπον προς το παρον θεωρια διαβασμα,σε μια βδομαδα αν ολα πανε καλα θα περασουμε και στην πραξη,εδω ειμαστε ξανα ρωταω.Με τη δικια σου πως πας?τα σχεδια βλεπω τα περπατας,κατασκευαστικα ποτε υπολογιζεις να τη δεις στο νερο?

panosd
15-02-2013, 21:29
Γεια σου ρε Ακη με τα ωραια σου!
Εκεινο το Malcochi το εγγλεζικο ηταν φοβερό!
Η δικια μου βαρκα θα ειναι ετοιμη σε κανα δυο τρια χρονια ... χαχαχα
Που να ξερω , μηπως ξερω πως να την φτιαξω.
Θα δουμε.


Πανος

P.S βαλε καμια photo απο την βαρκα.

akys
16-02-2013, 21:14
Γεια σου ρε Ακη με τα ωραια σου!
Εκεινο το Malcochi το εγγλεζικο ηταν φοβερό!
Η δικια μου βαρκα θα ειναι ετοιμη σε κανα δυο τρια χρονια ... χαχαχα
Που να ξερω , μηπως ξερω πως να την φτιαξω.
Θα δουμε.


Πανος

P.S βαλε καμια photo απο την βαρκα.




Πανο καλησπερα

Εχεις δικαιο,διορθωνω λοιπον ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ λεγεται ο κατασκευαστης.Φωτογραφιες καινουργιες δεν εχω βγαλει σε καμια δεκαρια ημερες να δειται και τα χρωματα,και το κυριοτερο να κολυμπαει.Σημερα εγινε η τοποθετηση της μηχανης,ειναι ετοιμη για μεταφορα η οποια θα γινει το επομενο Σαββατο,μεχρι τοτε θα τρωω τα νυχια μου:apologetic::apologetic: εχω τρεις μηνες να μπω στη θαλασσα κι εχω τρελαθει!!
Εσυ μεχρι να τελειωσεις με την κατασκευη πως τη βγαζεις εχεις αλλη?Παντως εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το να την σχεδιασεις μονος σου,κι οπως λεει και ο λαος το καλο το πραγμα αργει να γινει!!!

panosd
18-02-2013, 09:51
Πανο καλησπερα

Εχεις δικαιο,διορθωνω λοιπον ΜΑΛΚΟΤΣΗΣ λεγεται ο κατασκευαστης.Φωτογραφιες καινουργιες δεν εχω βγαλει σε καμια δεκαρια ημερες να δειται και τα χρωματα,και το κυριοτερο να κολυμπαει.Σημερα εγινε η τοποθετηση της μηχανης,ειναι ετοιμη για μεταφορα η οποια θα γινει το επομενο Σαββατο,μεχρι τοτε θα τρωω τα νυχια μου:apologetic::apologetic: εχω τρεις μηνες να μπω στη θαλασσα κι εχω τρελαθει!!
Εσυ μεχρι να τελειωσεις με την κατασκευη πως τη βγαζεις εχεις αλλη?Παντως εχεις κανει ενα μεγαλο βημα με το να την σχεδιασεις μονος σου,κι οπως λεει και ο λαος το καλο το πραγμα αργει να γινει!!!

Αντε με το καλο λοιπον...
Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

Πανος
P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.

akys
28-02-2013, 22:25
Αντε με το καλο λοιπον...
Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

Πανος
P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.



Παναγιώτη απο σασπενς άλλο τίποτε!!Πολύ τρέξιμο τον τρλευταίο καιρό (ετομασία για μετακόμηση) με πήγε πίσω,δεν το χτίζεις μόνο εσύ το γεφύρι της Άρτας!!Λοιπόν έχουμε και λέμε,μηχανή kubota 22ps τρικύλινδρη,άξονα 26mm διατομή,χρώματα πρός το παρών βελατούρα και μίνιο για αστάρωμα,βάψιμο με απλές λαδομπογιές,τα υπόλοιπα όταν έρθει στο Βόλο η βάρκα το πότε μη με ρωτήσεις θα με πληγώσεις!!Όπως καταλαβαίνεις η ιστορία έχει ακόμη δρόμο και σασπενς,ελπίζω να έχει και happy end.A και που είσαι βάλε τόνους γιατί μας βλέπω να ξαναδίνουμε τον Σεπτέμβριο ο κύριος Νίκος αγρίεψε!!!:fat::fat::fat::fat:χαχαχαχα

Κουμπαρος
01-03-2013, 10:27
,άξονα 26mm διατομή

Αξονας 26mm; Παράξενο ακούγεται αυτό. Είχα την εντύπωση πως οι άξονες σε αυτό το μέγεθος βγαίνουν είτε 25mm είτε 1 ίντζα (ίντζες κυρίως σε Αμερική).

akys
01-03-2013, 20:48
Αξονας 26mm; Παράξενο ακούγεται αυτό. Είχα την εντύπωση πως οι άξονες σε αυτό το μέγεθος βγαίνουν είτε 25mm είτε 1 ίντζα (ίντζες κυρίως σε Αμερική).


Κουμπάρος καλησπέρα,προσωπικά δεν γνωρίζω τα μεγέθη γι αυτό ανοιξα αυτο το θέμα άλωστε,ούτε μέτρησα εγω,τώρα σ αυτό που λές για την ίντσα,ξέρω ότι μία ίντσα = 25,4 άρα κι αυτός πού μέτρησε για να αποφύγει τη λεπτομέρια μου είπε 26,κάτι τέτοιο φαντάζομε,τέλος πάντων θα μου (μας) λυθούν οι απορίες όταν πάρω τη βάρκα στα χέρια μου

Hellenarc
02-03-2013, 00:42
Type 304 σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για ιπποδύναμη μέχρι 200BHP αυτός ο τύπος άξονα δεν είναι ιδανικός για δίπτερες προπέλες
Type17-4 σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για ιπποδύναμη από 200BHP αυτός ο τύπος αξίνα είναι ιδανικότερος για δίπτερες προπέλες μικρότερης ιπποδύναμης με αντοχή εφελκυσμού από 130,000 έως 135,000.psi

Type K-500 Monel. σε όλες τις διαστάσεις μετρικού η ιμπεριαλ για αντοχές εφελκυσμού στα 150.000psi, με τεραστία αντοχή στη οξείδωση και συνιστάται για μεγαλύτερες ταχύτητες ή βαριά χρήση με τεράστια ασφάλεια




Κουμπάρος καλησπέρα,προσωπικά δεν γνωρίζω τα μεγέθη γι αυτό ανοιξα αυτο το θέμα άλωστε,ούτε μέτρησα εγω,τώρα σ αυτό που λές για την ίντσα,ξέρω ότι μία ίντσα = 25,4 άρα κι αυτός πού μέτρησε για να αποφύγει τη λεπτομέρια μου είπε 26,κάτι τέτοιο φαντάζομε,τέλος πάντων θα μου (μας) λυθούν οι απορίες όταν πάρω τη βάρκα στα χέρια μου

akys
17-07-2013, 00:52
Αντε με το καλο λοιπον...
Ειπα και γω θα εχει λιγο σασπενς περιμενα να βαλεις κανα σαραβαλακι για μηχανη μετα τις ερωτησεις σου γυρω απο τις μηχανες προπελες κτλ...
Οκ λοιπον τι μηχανη εβαλες PS και κυλινδροι? προπελα διαμετρο , διατομη και μηκος αξονα , ποσο βαρος εχει η βαρκα?
Εβαλες ντουφεκια και φουρνιστές?
Και τελος τα σταδια βαψιματος τι υλικα χρησιμοποιησες?

Πανος
P.S Εχω μια πλαστικη ποτε περνει μπρος ποτε τσακωνομαστε ... σε γενικες γραμμες καλα τα παμε.


Το σασπενς που λεγαμε Πανο........146951146952146953 και με την καταληλη περιποιηση εγινε κουκλα.......146954146955

akys
17-07-2013, 01:16
Petter 16,4 hp στις 2000 στρ/λεπ,δουλευε σε ψαραδικο που κοπηκε,το βιντεο που ακολουθει ειναι απο την πρωτη φορα που δουλεψε υστερα απο πολλα χρονια.
http://www.youtube.com/watch?v=EdfuDM86IzQ

panosd
17-07-2013, 07:52
Μπραβο!
Μ' αρεσει να βλεπω σαραβαλακια να ξαναπερνουν μπρός.
Keep Walking

P@nos

panosd
17-07-2013, 16:43
Το σασπενς που λεγαμε Πανο........146951146952146953 και με την καταληλη περιποιηση εγινε κουκλα.......146954146955



Ακη.
Βλεπω οτι τραβας θαλασσα.
Κοιτα για κανα ψυγειο φτηνο να το προσαρμοσεις.
Ποιο καλα θα σου κατσει.
Ωραιο το μοτερ... να μην τραβαει νιλες.
Φιλικά P@nos

3roses
21-07-2013, 06:19
Exel Αρχειο για τον υπολογισμο HP μηχανης και διαμετρου/βηματος Προπελας.
φενεται οτι λειτουργη αψογα.
https://www.dropbox.com/s/8pnl4wtee4zh8iq/propcalc.xls?v=0rc-

panosd
23-07-2013, 11:54
http://www.youtube.com/watch?v=aGQmodyahUM&list=PLEB5848273C2647B4 (http://www.youtube.com/watch?v=aGQmodyahUM&list=PLEB5848273C2647B4)
Κοιτα και τα 7 videos

Και το συστημα...
http://www.zois.gr/Files/Uploaded/PSS_CATALOG_09_gr.pdf


Φιλικά P@nos





Το σασπενς που λεγαμε Πανο........146951


146952146953 και με την καταληλη περιποιηση εγινε κουκλα.......146954146955

akys
14-09-2013, 22:51
Αξονας 1.60μ μηκος,30χιλ παχος,προπελα 19ιντσες,ραβερσα 2/1 μειωση μηχανικη.

Alogo
29-12-2014, 20:37
Χαιρετω ολη την παρε και καλες γιορτες και καλη χρονια να εχουμε.Ζητω τα φωτα σας στο θεμα μου.Πηρα προσφατα ενα πριαρι χωρις μηχανη και τωρα ψαχνω να βρω μια.Το πριαρι εχει μηκος 5,2μ.Εχω ακουσει και θα ηθελα και εγω να βαλω μια μηχανη απο τρακτερακι γυρο στα 16hp.Αυτο που θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει πως γινεται η συνδεση της ρεβερσας με την μηχανη.Μπορω να την κανω μόνος μου η θα έπρεπε να το κάνει κάποιος ειδικός?????????????