PDA

Επιστροφή στο Forum : Μιμίκα Λ. [Αλκυών - Mimika L., Alkyon, Kronprinsesse Ingrid]



ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
14-01-2008, 01:24
Αυτο το πλοιο μου το εχουν πει φιλοι (μεγαλυτερης καπως ηλικιας) που μεταξυ αλλων εκανε καποια χρονια Δωδεκανησα , συγκεκριμενα Λερο μου ελεγε ενας φιλος απο κει εκανε μαζι με Πατμο 9.30 ωρες ......

Υπαρχει σε κανενα φιλο καμια του φωτογραφια και γενικοτερα αλλα στοιχεια για το πλοιο αυτο ??

nautikos
14-01-2008, 09:04
Σε πρωτη φαση ριξε μια ματια στο γνωστο site (http://www.faktaomfartyg.se/kronprinsesse_ingrid_1949.htm). Εχει αρκετες πληροφοριες και φωτο.

Espresso Venezia
14-01-2008, 10:24
Και σε ...δεύτερη φάση :), ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=59740&postcount=48). :wink:

Roi Baudoin
14-01-2008, 22:51
Το "Αλκυών (πρώην "Μιμίκα Λ.) έγραψε μεγάλη ιστορία και στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων-Σαντορίνης.
Έφευγε το πρωΐ από τον Πειραιά και πήγαινε Σέριφο-Σίφνο-Μήλο-Ίο-Σαντορίνη και πίσω. Στις 11 τη νύχτα ξαναπέρναγε από τη Σίφνο για Πειραιά (άφιξη νωρίς το πρωΐ στον Πειραιά). Οι χρόνοι ταξιδιού ήταν πάρα πολύ καλοί για την εποχή (αρχές δεκαετίας του '80) και, μάλλον, καλύτερες από αρκετά πλοία που ταξιδεύουν σήμερα.
Καπετάνιος του, στη γραμμή αυτή, ήταν ο αξέχαστος Κούλης Μαστροκόλιας.
Νομίζω ότι μαζί με τα "Κανάρης", "Μιαούλης" και φυσικά το "Γεώργιος Εξπρές" (από τα νεώτερα) είναι από τα ωραιότερα πλοία που πέρασαν ποτέ από τη Σίφνο.
Ακολουθεί μια εκπληκτική φωτογραφία ενός σπουδαίου Σιφνιού φωτογράφου, του Γιάννη Βασσάλου (ή Γιάννης του Διαμάντου, όπως είναι γνωστός στη Σίφνο). Ένας εξαιρετικός άνθρωπος φωτογραφίζει ένα εξαιρετικό πλοίο.

113526

Leo
15-01-2008, 05:23
Αυτο το πλοιο μου το εχουν πει φιλοι (μεγαλυτερης καπως ηλικιας) που μεταξυ αλλων εκανε καποια χρονια Δωδεκανησα , συγκεκριμενα Λερο μου ελεγε ενας φιλος απο κει εκανε μαζι με Πατμο 9.30 ωρες ......

Δεν έχω φωτογραφίες αλλά μπορώ να σου επιβεβαιώσω οτι όντως το πλοίο έκανε Δωδεκάνησα χρόνια, από προσωπικές εφηβικές παρατηρήσεις (στην αυλή του σπιτιού μας) :). Γρήγορο για την εποχή του κι απ' όσο βλέπεις έχει την ίδια κοψιά με το ΝΑΙΑΣ (Κτσουλάκου) το ποστάλι όχι το ferry. Βασικές τους διαφορές τους το φινίρισμα της πλώρης, το πλωριό άλμπουρο και η τσιμινιέρα. Ωραίος βάπορας όμως:wink:

Roi Baudoin
15-01-2008, 09:36
Ως "Μιμίκα Λ" ανήκε στον Κώστα το Λάτση, ο οποίος είχε και το "Ρενέτα". Το "Ρενέτα" (στο γνωστό site έχει το όνομα DEUTSLAND) ήρθε στην Ελλάδα για τον Κώστα Λάτση το 1973. Το 1977 το πήραν οι Σταθάκης-Μανούσος και το ονόμασαν "Νήσος Ρόδος". Το 1978, μεταξύ Αμοργού και Καλύμνου, πήρε φωτιά και κάηκε. Οι επιβάτε παραλήφθησαν από το "Αλκυών". Το Ρενέτα έμοιαζε κάπως με μια πρόδρομη μορφή του "Ρομίλντα".
Και τα δύο πλοία έκαναν τη γραμμή της Δωδεκανήσου και το "Ρενέτα" για για τους Σταθάκη-Μανούσο.

Finnpartner_1966
15-01-2008, 10:03
Βασικα η Ρενεττα, ηταν φτιαγμενο το 1953 με το ονομα DEUTSCHLAND (http://faktaomfartyg.se/deutschland_1953.htm), για να μεταφερει τραινα μεταξυ Γερμανιας-Δανιας. Ανηκε στους Δυτικο-Γερμανικους σιδηροδρομους (Deutsche Bundesbahn). Γι'αυτο ηταν λιγο πιο χοντροκομμενο. Εχω ακουσει οτι πηγαινε πιο αργα απο την Μιμικα, αλλα ηταν αρκετα σταθερο στον καιρο, λογο της κατασκευης του. Η Mιμικα, απο την αλλη μερια, ειχε μεγαλο βαθμο συγγενειας με το ΝΑΙΑΣ (http://faktaomfartyg.se/jens_bang_1950.htm). Η Μιμικα ειχε φτιαχτει το 1949 στα ναυπηγεια A/S Helsingørs Jernskips og Maskinbyggeri, στο Helsingør (Δανια), με yard number 289. To NAIAΣ ειχε yard number 297, και ηταν περιπου 10 μετρα μικροτερο απο την Μιμικα. Παντως, το γκαραζ στην πλωρη, δεν ηταν οriginal οπως νομιζα. Αρχικα πρεπει να ηταν αποθηκευτικος χωρος.

Roi Baudoin
15-01-2008, 22:22
Μία ακόμα εκπληκτική φωτογραφία από τον Γιάννη Βασσάλο.
Το "Μιμίκα Λ" πλαγιοδετεί στις Καμάρες της Σίφνου.
Εκείνη την εποχή τα πλοία που ταξίδευαν στη Σίφνο ήταν το "Κίμωλος", το "Ιόνιον", το "Μιμίκα Λ", περιστασιακά το "Γεώργιος Εξπρές" και το "Κυκλάδες". Κάποιες φορές ερχόταν και το "Μιαούλης" στην άγονη που έκανε μέχρι τα Δωδεκάνησα. Ανάμεσα στα πλοία που εμφανίζονταν περιστασιακά ήταν και το αδικοχαμένο το "Χρυσή Αυγή".
Εδώ το Αλκυών στη Σίφνο.

113527

esperos
19-03-2008, 17:23
Προς επιβεβεβαίωση των όσων αναφέρει ο φίλος Λεό, εδώ το ΜΙΜΙΚΑ Λ. καταπλέει στο λιμάνι της Καλύμνου, κάποιο απόγευμα του Αυγούστου του 1971, προερχόμενο από Ρόδο - Κώ.
Δυστυχώς η ποιότητα της φωτογραφίας οφείλεται στην άρρωστη τότε υπεύθυνη φωτογραφική μηχανή.,


4041

Ellinis
19-03-2008, 19:36
Αυτό το σκαρί είχε υπέροχες αναλογίες, μακριά πλώρη, ημικυκλικό καθρέφτη και πρύμη cruiser. Μου θυμίζει μικρογραφία από υπερωκεάνειο.

Πρόγονοι του ήταν ο ΑΧΙΛΛΕΥΣ (http://www.faktaomfartyg.se/hans_broge_1939.htm)του Γ.Ποταμιάνου (αυτός που τώρα έχει την Αrcalia) και το ιταλικό CAPO FALCONARA (http://www.faktaomfartyg.se/kronprins_olav_1937.htm)που ταξίδεψε για δύο σεζόν το 80-81 Ιταλία-Ελλάδα.
Εξέλιξη του ήταν ο πρώτος ΝΑΪΑΣ του Κατσουλάκου.

esperos
29-03-2008, 16:39
Πρωινή αναχώρηση από Πειραιά ίσως για Δυτικές Κυκλάδες με τα χρώματα του Δημητρίου Βεντούρη.

4634

Haddock
07-04-2008, 21:52
Το Αλκυών, με τους όμορφους φανούς ναυσιπλοΐας, αποτυπωμένο το 1980 (ρεμέτζο στην Πάτμο).

113419
Copyright - Πηγή (http://picasaweb.google.com/cytokines41)

Finnpartner_1966
08-04-2008, 13:17
Πατμος ειναι!!!!! Αριστερα η Παναγια η Κουμανα, ο κοκκινος στα δεξια και το Χιλιομοδι αχνοφαινεται στο βαθος!! Με εφτιαξες μεγαλε!!! Καπετανιος να υποθεσω ο Μαστροκολιας εκεινη την εποχη?? Παντως, στην Πατμο, ακομα λενε τα καλυτερα! Και για το πλοιο, μα φυσικα, και για τους καπετανιους του!!!

despo
08-04-2008, 17:33
Ενα απο τα ακριβεστερα στα ωραρια πλοιο οσο τουλαχιστον ταξειδευε στα Δωδεκάνησα και καθε Παρασκευή για Ικαρία/Σάμο.

Leo
08-04-2008, 17:54
Επειδή είναι και μια πολύ όμορφη φωτογρφία (σαν πλοίο των ονέιρων μας) την άνοιξα να την βλέπουμε όλοι... Ευχαριστούμε parsoskayak... :D

avenger
02-09-2008, 16:22
Ξέρει κανείς αν επίτηδες ο καπετάνιος ξεσήκωνε τις Καμάρες της Σίφνου με τη μπουρού του "Αλκυών" κάθε φορά που έμπαινε στο λιμάνι??? Όλοι μιλούσαν για την πιο χαρακτηριστική μπουρού που πέρασε ποτέ από το νησί!

esperos
13-09-2008, 22:41
Αλκυών :

30259

Roi Baudoin
14-09-2008, 10:31
Το "Αλκυών", λοιπόν, φεύγει για Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο-Μήλο-Ίο-Σαντορίνη.
Θα επιστρέψει το άλλο πρωϊ, κατά τις 05:30.
Το "Αλκυών" ήρθε στη γραμμή το 1979 και έμεινε μέχρι το 1983.
Αν μπορεί κάποιος ας το επιβεβαιώσει αυτό.
Έχω τη γνώμη ότι ήταν ένα από τα πιο γρήγορα πλοία που ταξίδεψαν στη γραμμή αυτή.
Η γραμμή της Σαντορίνης, μέσω Δυτικών Κυκλάδων, πρέπει να είναι λίγο μακρύτερη, μιας και είναι και αρκετά τα νησιά που πιάνει το καράβι.
Χωρίς να είμαι ειδικός, η αίσθηση που είχα είναι ότι το "Αλκυών" έκανε express δρομολόγια στη γραμμή αυτή στον καλύτερο χρόνο από κάθε άλλο πλοίο. Συνήθως, τα υπόλοιπα πλοία που έκαναν ή κάνουν το δρομολόγιο αυτό είτε έκαναν διανυκτέρευση στη Σαντορίνη ("Μήλος Εξπρές", Πήγασος"), είτε ήταν πιο αργά ("Άγιος Γεώργιος", Αγουδημόπλοια).
Το μόνο πλοίο που το έκανε αυτό το δρομολόγιο σε παρόμοιο χρόνο, κάποια εποχή, ήταν το "Γεώργιος Εξπρές".


Και μετά την μοναδική φωτογραφία του καλού φίλου Έσπερου, ας πάμε στο καφενείο του "Λάκη" στην Απολλωνία της Σίφνου.
Ο κύριο Μυτιληναίος (πιο γνωστός ως Λάκης) υπήρξε πράκτορας του "Αλκυών" και ιδιοκτήτης του ομώνυμου καφενείου.
Σήμερα το καφενείο το έχει ο γιος του, Δημήτρης Μυτιληναίος.
Στους τοίχους του καφενείου μπορεί κανείς να θαυμάσει παλιά αγαπημένα πλοία ("Ευαγγελίστρια", "Λητώ", "Αλκυών").
Τον ευχαριστούμε πολύ για αυτό.


Εδώ το "Αλκυών", στο καφενείο του "Λάκη" στην Απολλωνία.


Αφιερωμένες εξαιρετικά στους καλούς φίλους Έσπερο, Δημήτρη Μυτιληναίο, plori, Ellinis, Vortigern, paroskayak, mike rodoς και rocinante.


30260

30261

plori
14-09-2008, 14:13
Το "Αλκυών", λοιπόν, φεύγει για Σέριφο-Σίφνο-Κίμωλο-Μήλο-Ίο-Σαντορίνη.

Θα επιστρέψει το άλλο πρωϊ, κατά τις 05:30.
Το "Αλκυών" ήρθε στη γραμμή το 1979 και έμεινε μέχρι το 1983.
Αν μπορεί κάποιος ας το επιβεβαιώσει αυτό.
Έχω τη γνώμη ότι ήταν ένα από τα πιο γρήγορα πλοί..............

Πολύ όμορφο το υλικό σου και πολλές φορές που έχω επισκεπτεί το καφενείο πραγματικά "καρφώνεσε" στης πολύ όμορφες φωτογραφίες ,τώρα θα ήθελα να μάθω σε ποιό εφοπλιστή άνηκε το Αλκυών και ποιά ήταν η πορεία του μετά απο την αποδρομολογησή του απο της Δυτικές;:confused:

esperos
14-09-2008, 14:46
O πλοιοκτήτης ήταν ο Δημήτριος Βεντούρης και η εταιρεία του λεγόταν SOUGERKA MARITIME CO. LTD. Το πλοίο μετά την αποδρομολόγηση του και έχοντας φτάσει τα 35 χρόνια ζωής, πουλήθηκε για διάλυση στο Πακιστάν.

karystos
14-09-2008, 18:13
Πλοίαρχός του ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. του Λάτση ο Μιχάλης Μπενάς με υποπλοίαρχο και ύπαρχο το Τζώρτζη. Στον παροπλισμό του μετά την χρεωκοπία του Κ. Λάτση πλοίαρχος ανέλαβε ο Τζώρτζης. Πλοίαρχος του ως ΑΛΚΥΩΝ που άφησε εποχή ο Κούλης.

plori
14-09-2008, 18:16
O πλοιοκτήτης ήταν ο Δημήτριος Βεντούρης και η εταιρεία του λεγόταν SOUGERKA MARITIME CO. LTD. Το πλοίο μετά την αποδρομολόγηση του και έχοντας φτάσει τα 35 χρόνια ζωής, πουλήθηκε για διάλυση στο Πακιστάν.
Eίναι μέλος της γνωστής οικογένειας των Βεντουραίων απο την Κίμωλο;

esperos
14-09-2008, 19:22
Δεν το γνωρίζω αλλά Βεντούρηδες, νομίζω, μόνο η Κίμωλος βγάζει:)

Roi Baudoin
14-09-2008, 21:57
Ο Δημήτριος Βεντούρης είναι σίγουρα συγγενής με τους γνωστούς μας Βεντούρηδες.
Κάποιοι, μάλιστα, έλεγαν ότι ήταν πρώτα ξαδέλφια.
Πάντως, σίγουρα υπήρξαν ανταγωνιστές στη γραμμή.
Και μάλιστα γεροί ανταγωνιστές .....

Μια φωτογραφία από το γνωστό βιβλίο "Greek Ferries" του John May ("Ferry Publications").

Στη λεζάντα αναφέρεται ότι το πλοίο αναχωρεί το 1983 για Ρόδο.
Έχω την εντύπωση ότι το 1983 το πλοίο δεν πρέπει να ταξίδευε για τη Ρόδο.
Αυτή, βέβαια, είναι η τελευταία του χρονιά στην ακτοπλοΐα.
Στη συνέχεια παροπλίστηκε.

30264


Σε μια από τις δυσεύρετες (για μας) φωτογραφίες του Ο.Λ.Π. υπάρχει το "Αλκυών" δεμένο στο μεγάλο και αχανή μώλο στο ΣΕΜΠΟ του Νέου Ικονίου.
Είναι η φωτογραφία που την έχουμε βρει στο αναψυκτήριο στα διακοσάρια και την έχουμε ανεβάσει, αλλά σε πολύ μέτρια ποιότητα.

Haddock
16-09-2008, 05:47
Ε, να μην το δούμε έγχρωμο στα νιάτα του στο μεγάλο λιμάνι; Από τουριστικό οδηγό των αρχών των χρυσών 70ς :mrgreen:

http://img171.imageshack.us/img171/5913/mimikayo3.th.jpg (http://img171.imageshack.us/my.php?image=mimikayo3.jpg)

vinman
18-09-2008, 18:16
Το Μιμίκα στην Ικαρία....
Μία σπάνια φώτο δημοσιευμένη σε τεύχος του Εφοπλιστή το 2004.
Εξαιρετικά αφιερωμένη στον μοναδικό Roi Baudoin και σε όλους τους λάτρες των παλιών καραβιών!!



16533

Finnpartner_1966
20-09-2008, 09:47
Tελεια φωτο! Btw, αυτες τις μερες, επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με τιτλο "25 Καλοκαιρια", του Ζέφυρου Καυκαλίδη. Επειδη περιγραφει μια περιοδο 25 καλοκαιριών που περασε στην Πάτμο (και ακομα περναει φυσικα), η Μιμίκα αναφερεται σε ολο το βιβλιο, αποσπασματικα! Περισσότερα, οταν το διαβασω. Προς το παρον, μονο το ξεφυλλισα (για κανα 2ωρο!)

Ellinis
01-11-2008, 21:26
Και ένα screenshot του ΜΙΜΙΚΑ Λ (πιθανώς από την ελληνική ταινία "η εφοπλιστίνα) με τα χρώματα του Σπύρου Λάτση, όταν υπήρχαν ακόμη τα σκέπαστρα στις προβλήτες.
Πιθανότατα να είναι τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του 70 μιας και δεν υπάρχει ο αντιαισθητικός "πύργος".

21793

Finnpartner_1966
02-11-2008, 00:05
Xτες που ανεβηκε μια αναλογη φωτο του Ναϊας, εψαξα και βρηκα οτι η ταινια ειναι του 1971. Νομιζω το ανεφερα κιολα.

Patmios
11-04-2009, 20:51
Καλησπέρα! Αφορμή για να γραφτώ στο φορουμ ήταν οι φωτογραφίες. Με συγκήνισαν αφάνταστα, μου ξύπνησαν μνήμες παιδικές και εικόνες.
Και η δική μου συνεισφορά.
Το πλοίο <<ΜΙΜΙΚΑ>> και αργότερα <<ΑΛΚΥΩΝ>>. Σαν τώρα θυμάμαι τον ευατό μου πιτσιρικά καρατώντας το χέρι του πατέρα μου μα΄ζι με τον αδερφό μου να κοιτάζουμε το κρένι που ξεφόρτωνε τα εμπορεύματα από την πλώρη και κυρίως τα αυτοκίνητα! Ήταν ο μόνος τρόπος για να έρθει αυτοκίνητο στην Πάτμο! Θυμάμε επίσης πόσο καλοτάξιδο ήταν, την καταπληκτική μακαρονάδα που σερβίριζαν, τον καπετάνιο του τον κύριο Ελευθερίου από την Κύμη, το πέσιμο από την κουκέτα μια νύχτα που πιστιρικι ψηνόμουν από τον πυρετό και με τον πατέρα μου πηγαίναμε Αθήνα... και πόσα άλλα. Η φωτογραφία πρέπει να έιναι στον Πειραιά αλλά πιστεύω ότι έχει την θέση της εδώ.

http://2.bp.blogspot.com/_boKI0YH5hC4/SHtPrXTr6VI/AAAAAAAAAys/DW4yi9axCEM/s400/mimika_l_1949_1.jpg

Αλλο ένα πλοίο που για πολλά χρόνια επίσης εξυπηρετούσε την Πάτμο. Το <<ΡΕΝΕΤΑ>>. Πλοίο φάντασμα το λέγαμε... Πιό πολύ τσιμέντο παρά λαμαρίνα. Ούκ ολίγες φορές χαλασμένο, ούκ ολίγες καμένο. Δεν ήξερες ποτέ θα έρθει και πότε θα φτάσεις στον προορισμό σου. Είκονα χαρακτηριστηκή ήταν τα σακιά με το τσιμέντο σε <<στρατηγικά>> σημεία!
Παρά τα προβλήματα του ταξίδευε για χρόνια και το πλήρωμά του θα έπρεπε να πάρει παράσημο ανδρίας. Ήταν ήρωες!


http://www.akss.net/costef/Reneta2.jpg

Cosmas
25-04-2009, 12:12
Με το Μιμίκα ταξιδέψαμε πολλοί οικογενειακοί φίλοι και γω με τους γονείς μου για Ρόδο το Ιούλιο του 1974. Γυρίσαμε στην Αθήνα λιγες μέρες πριν την μεταπολίτευση. Υπέροχο πλοίο και εξαιρετικά ταξίδια. Αν θυμάμαι καλά, έκανε το κλασικό Πάτμος – Λέρος – Κάλυμνος – Κως – Ρόδος, τότε.

Αργότερα το θυμάμαι σε άλλα δρομολόγια, Αμοργό – Αστυπάλαια – Κάλυμνο – Κω – Ρόδο.

Μεταφορικά μιλώντας είχε κληρονομήσει τις γραμμές που έπιανε παλιότερα το Μαριλένα.

Τα καλοκαίρια με τον τουρισμό, πήγαινε όπου υπήρχε καλός τουρισμός και έπιανε και Μύκονο – Κάλυμνο – Κω – Ρόδο.

Στα τέλη Ιουλίου 78, είχα ταξιδέψει από Ρόδο για Μύκονο, και είχαμε φθάσει γύρω στην 1 μετά τα μεσάνυχτα. Θα πήγαινε κατ’ ευθείαν Πειραιά για να αποπλεύσει πάλι στις 8!

Και εγώ με ένα φίλο, δώσαμε τα μπαγκάζια μας στον ξενοδόχο, πήραμε την κάρτα του, και τρέξαμε σε μπαρ να βρούμε τουρίστριες.

Το Μιμίκα Λάτση είχε κάτι από το Ναϊάς, το θύμιζε στο σχέδιο και στην γραμμή.

T.S.S. APOLLON
25-04-2009, 17:03
ΜΙΜΙΚΑ Λ. πρώην Kronprinsesse ingrid
Νηολόγιο Πειραιώς 3522

Ναυπηγήθηκε στη Δανία από τα ναυπηγεία Elsinore SB & E Co το έτος 1949. Ολικό μήκος 114 μέτρα, μέγιστο πλάτος 15 μέτρα, βύθισμα 5,5 μέτρα, μηχανές Twin Screw B & W Diesel 8400 BHP, ταχύτης 20 μίλια.
Αγοράστηκε τέλη Οκτωβρίου του 1969 από τον Κ. Λάτση και στα τέλη του ίδιου έτους έφτασε στην πατρίδα μας. Τα εγκαίνια του πλοίου πραγματοποιήθηκαν στο λιμάνι του Πειραιά, την Παρασκευή 15 Μαϊου του 1970. Δρομολογήθηκε Μάϊο του 1970, κάθε Δευτέρα και Τετάρτη στις 13:30 για Μύκονο - Λέρο - Κάλυμνο - Κώ - Ρόδο. Κάθε Παρασκευή στις 11:00 για Αγ. Κήρυκο - Καρλόβασι - Βαθύ και κάθε Σάββατο στις 17:00 για Μύκονο - Κάλυμνο - Κώ - Ρόδο μέχρι τον Οκτώβριο του 1977. Από τον Απρίλιο του 1978 με το όνομα ΑΛΚΥΩΝ και πλοιοκτήτη τον Δ. Βεντούρη ξεκινά δρομολόγια για Μύκονο - Λέρο -Κάλυμνο- Κώ - Ρόδο.
Το δρομολόγιο αυτό το έκανε μέχρι τον Νοέμβριο του 1980. Ο ανταγωνισμός βλέπεις με το ΚΑΜΙΡΟΣ ήταν σκληρός, έτσι από την άνοιξη του 1981 το ΑΛΚΥΩΝ έκανε δρομολόγια για Κύθνο - Σέριφο -Σίφνο -Κίμωλο -Μήλο - Ίο - Σαντορίνη. Το 1982 και 1983 τα δρομολόγιά του είναι Σίφνος - Κίμωλος - Φολέγανδρος -Ίο - Σαντορίνη. Το 1982 το ΑΛΚΥΩΝ ήταν από εκείνα τα πλοία που έλαβαν μέρος στην επιχείρηση της μεταφοράς Παλαιστινίων απ'το Λίβανο. Αποσύρθηκε τον Οκτώβριο του 1983. Τον επομενο χρόνο μετά την αποσυρσή του πουλήθηκε για παλιοσίδερα στο Πακιστάν.

36705

T.S.S. APOLLON
25-04-2009, 17:40
Σε καρτποστάλ το KRONPRINSESSE INGRID.

36706

Ακόμα μία καρτποστάλ με το ΜΙΜΙΚΑ Λ στην Κάλυμνο.

36707

Finnpartner_1966
25-04-2009, 21:12
ΜΙΜΙΚΑ Λ. πρώην Kronprinsesse ingrid
Νηολόγιο Πειραιώς 3522



Αpollon, μηπως τυχαινει να εχεις εχεις και τα διακριτικα? Χρονια ψαχνω να βρω στα παλια καραβια, αλλα... Δεν εχω βρει καποιον που να εχει τομους Σκολαρικου καμποσα χρονια παλιους...


Με το Μιμίκα ταξιδέψαμε πολλοί οικογενειακοί φίλοι και γω με τους γονείς μου για Ρόδο το Ιούλιο του 1974. Γυρίσαμε στην Αθήνα λιγες μέρες πριν την μεταπολίτευση. Υπέροχο πλοίο και εξαιρετικά ταξίδια. Αν θυμάμαι καλά, έκανε το κλασικό Πάτμος – Λέρος – Κάλυμνος – Κως – Ρόδος, τότε.
Το Μιμίκα Λάτση είχε κάτι από το Ναϊάς, το θύμιζε στο σχέδιο και στην γραμμή.

Το Μιμικα, ειχε φτιαχτει στο ιδιο ναυπηγειο με το Ναϊας (Helsing&#248;rs Jernskibs og Maskinbyggeri), μια χρονια νωριτερα ομως, ηταν κατασκευασμενα και τα δυο για την DFDS, απλα το Ναϊας, ηταν λιγο μικροτερο.

T.S.S. APOLLON
25-04-2009, 21:48
Για Μερικα εχω εσυ ποια θελεις ?

Finnpartner_1966
25-04-2009, 21:54
Για Μερικα εχω εσυ ποια θελεις ?

Oμηρο, Μιμικα, Καναρομιαουληδες & αδερφα, Ρενεττα, Αριων. Θα κοιταξω στο excel που τα εχω περασμενα, και θα δω αν υπαρχει κατι αλλο που ψαχνω. Θα σου στειλω pm αν ειναι. Thanks in advance!

Rocinante
19-08-2009, 12:30
1951.
Λιμανι Ντοβερ.
Η βασιλικη οικογενεια της Δανιας σε επισημη επισκεψη.
Λαμπρη υποδοχη.
Ουδολως μας απασχολει αυτο. Σημασια εχει πως φτανουν στο Ντοβερ;)
ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ !!!!!!!!
http://www.britishpathe.com/record.php?id=33376

T.S.S. APOLLON
19-08-2009, 12:47
Ειναι Συγκλονιστικο να ξαναβλεπεις να ζωντανευουν παλια αγαπημενα σκαρια εστω και μεσα απο την οθονη του υπολογιστη, φιλε rocinante Ευχαριστω!

καπετάν αντρέας
19-08-2009, 18:54
1951.
Λιμανι Ντοβερ.
Η βασιλικη οικογενεια της Δανιας σε επισημη επισκεψη.
Λαμπρη υποδοχη.
Ουδολως μας απασχολει αυτο. Σημασια εχει πως φτανουν στο Ντοβερ;)
ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ !!!!!!!!
http://www.britishpathe.com/record.php?id=33376


ΜΑ-ΓΕΙ-Α από το παρελθόν :D…. Που το ξέθαψες βρε αθεόφοβε;

Rocinante
19-08-2009, 19:09
arne και Apostolos ειναι η αιτια...;)

BEN BRUCE
20-08-2009, 19:17
Διαφορα κουλτουρας!Εκει η ανωτατη πολιτικη ηγεσια τιμα τα ακτοπλοικα ενω στην ναυτομανα ελλαδα τα αγνοουν ή τα βαλουν

theok
01-09-2009, 17:50
Καλησπέρα σας

Αναζητώντας το «Μιμίκα» στο google βρέθηκα στο φόρουμ σας. Το 1972 τελειόφοιτος εξαταξίου Γυμνασίου της περιοχής Αθηνών ταξίδεψα μαζί με τους συμμαθητές –τριες με το βαπόρι αυτό συμμετέχοντας στην 5ήμερη εκδρομή του σχολείου στην Ρόδο.
Ήταν Μάϊος , θυμάμαι και στο Ικάριο μας πιάσανε Πολλά Μποφόρ!! Όταν βγήκαμε τα ξημερώματα στην Ρόδο ,μας είπαν ότι το μόνο πλοίο που συνέχισε με εκείνο τον καιρό το ταξίδι του ήταν το Μιμίκα. Το κατάστρωμα και τα μπαρ του πλοίου ήταν σαν βομβαρδισμένα! Ποτέ δεν ζαλιζόμουνα από την θάλασσα , όμως εκείνο το βράδυ είπα «τον Δεσπότη..Παναγιώτη» από τον φόβο μου. Τα κύματα ΒΟΥΝΑ. Νομίζω ότι κάποια στιγμή που βρισκόμουνα στην πρύμνη είδα το μισό πλοίο στον αέρα , καβάλα σε ένα τεράστιο κύμα! Λέω «νομίζω» γιατί αν και θυμάμαι ότι ξαγρύπνησα μπορεί κάποια στιγμή να με πήρε ο ύπνος και η πραγματικότητα να συνέχισε σαν εφιάλτης..
Παρ΄όλα αυτά η εκδρομή θα μου μείνει αξέχαστη όπως και το Μιμίκα.. Σας ευχαριστώ για τις ωραίες αναφορές σας στην ιστορία του πλοίου και ακόμα περισσότερο για τις φωτογραφίες του.
Να είστε όλοι καλά.
Α, και κάτι τελευταίο: Στην Κάλυμνο νομίζω , εκείνο το βράδυ , το πλοίο δεν έδεσε. Μπήκαμε μέσα σε ένα κόλπο και τους επιβάτες που θα έβγαιναν στο νησί τους πήραν βάρκες που ήρθαν και «πέσανε» δίπλα μας.

Ellinis
01-09-2009, 19:54
Φίλε theok καλώς μας βρήκες! Είναι πραγματικά άξιο λόγου πως μετά από τόσα χρόνια οι αναμνήσεις από το ταξίδι με το ΜΙΜΙΚΑ Λ., σε έβαλαν να κάτσεις να ψάξεις για αυτό στο διαδύκτιο.
Φαίνεται πως τα ταξίδια με αυτά τα βαπόρια έχουν αφήσει πολύ δυνατά συναισθήματα...

sylver23
06-10-2009, 11:59
Aγιος Κηρυκος 1971.
Το Μιμίκα λ. πλαγιοδετημένο στην νέα προβλήτα η οποία είναι σημαιοστολισμένη .
Απο τις λέξεις που είναι βαμμένες στην προβλήτα διακρίνω τις : Εργα ,Ευημερία,Ασφάλεια.
Από ότι με ενημέρωσε ο Ellinis κάτι τέτοια τα έκανε η Χούντα.
Είμαι πολύ περιεργος να μάθω αν το έργο αυτό έγινε επι επταετίας καθώς δεν το θεωρώ απίθανο.

59543

59544


..για τον φίλο Τss apollon!

T.S.S. APOLLON
06-10-2009, 12:45
Φωτογραφιες παλιες, αγαπημενα σκαρια, αναμνησεις... φιλε silver23 καταφερες και παλι σημερα να μας ταξιδεψεις με την μηχανη του χρονου στο χθες, να εισαι καλα σε ευχαριστουμε.

Roi Baudoin
06-10-2009, 16:17
Μια ακόμα μαγική στιγμή, φίλε sylver.
Το "Μιμίκα Λ" στον Εύδηλο.
Ένας μαγικός συνδυασμός .

Σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Έχω την εντύπωση ότι οι επιβάτες αποβιβάζονται με τη λάντζα.
Παρά την ύπαρξη του μώλου, οι επιβάτες φαίνεται να έχουν κατέβει από την αριστερή σκάλα του πλοίου.
Εκτός, αν η βάρκα έχει βοηθήσει στην πρόσδεση του πλοίου.

Finnpartner_1966
08-10-2009, 08:19
Eπειδη η Μιμικα παροπλισμενη στη ντανα (φωτο που ανεβασε ο Αποστολος), δεν ειναι οτι καλυτερο, μια φωτο του πλοιου στο λιμανι του Πειραια.

59847
©Albert Novelli

Ellinis
03-04-2010, 19:02
Eπειδη η Μιμικα παροπλισμενη στη ντανα (φωτο που ανεβασε ο Αποστολος), δεν ειναι οτι καλυτερο, μια φωτο του πλοιου στο λιμανι του Πειραια.

59847
©Albert Novelli

Μου πήρε μερικούς μήνες αλλά παρατήρησα οτι στην παραπάνω φωτο που το πλοίο είναι πια επι πλοιοκτησίας Γεράσιμου Βεντούρη, λείπει το "V" που είχε στο σινιάλο. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Και μιας και το ξαναθυμήθηκαμε, πιστεύω την υπέροχη φωτογραφία που ανέβασε ο Jim McFaul στο shipsnostalgia (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226281/title/alkyon/cat/all)να την είδατε.
Τις απίθανες φωτο από τα εσωτερικά τις είδατε όμως; Για δείτε τη γέφυρα εδω (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226282/title/alkyon/cat/all), το πλωριό σαλόνι εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226283/title/alkyon/cat/all), τα κουβερτωμένα καταστρώματα εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226284/title/alkyon/cat/all)και τις τρέλες στο πρυμνιό πηδάλιο εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226286/title/alkyon/cat/all)...

Rocinante
03-04-2010, 19:19
Και μιας και το ξαναθυμήθηκαμε, πιστεύω την υπέροχη φωτογραφία που ανέβασε ο Jim McFaul στο shipsnostalgia (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226281/title/alkyon/cat/all)να την είδατε.
Τις απίθανες φωτο από τα εσωτερικά τις είδατε όμως; Για δείτε τη γέφυρα εδω (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226282/title/alkyon/cat/all), το πλωριό σαλόνι εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226283/title/alkyon/cat/all), τα κουβερτωμένα καταστρώματα εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226284/title/alkyon/cat/all)και τις τρέλες στο πρυμνιό πηδάλιο εδώ (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/226286/title/alkyon/cat/all)...
Την υπεροχη φωτογραφια την ειδαμε. Τις εσωτερικες ομως ειχα στραβωμαρα και δεν τις πηρα χαμπαρι....
Απιθανες ειδικα αυτη με τα καταστρωματα νομιζω οτι βλεπω τον εαυτο μου στο Ναιας να χαζευει τη Γυαρο. Εχω αυτη την αναμνηση.
Υπεροχα Δανεζικα σκαρια...
Να σε καλα Αρη σε ευχαριστουμε.

T.S.S. APOLLON
11-04-2010, 10:51
Ε/Γ Αλκυων...στο λιμανι του Πειραια το 1979.

Φωτογραφια Peter Stafford
84240
χαρισμενη στους φιλους Ben Bruce,Ellinis,GIANNHSMANTZOYRIS,rocinante,gtogias, despo,Apostolos,Kαρολος

BEN BRUCE
11-04-2010, 21:56
Eυχαριστω για την αφιερωση της φωτο του υπερκομψου δανεζικου πλοιου

Rocinante
21-04-2010, 19:53
ΑΥΤΗ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3821970851/in/set-72157622387319314/) και ΑΥΤΗ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822776444/in/set-72157622387319314/)απο το μηχανοστασιο του πλοιου ως νεοτευκτο. 1949.
Τα ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822776232/in/set-72157622387319314/)και η αποθεωση....
Η εικονα απο την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΒΑΡΔΙΟΛΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3821970597/in/set-72157622387319314/) !!!!!!!

BEN BRUCE
21-04-2010, 20:03
ΑΥΤΗ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3821970851/in/set-72157622387319314/) και ΑΥΤΗ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822776444/in/set-72157622387319314/)απο το μηχανοστασιο του πλοιου ως νεοτευκτο. 1949.
Τα ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3822776232/in/set-72157622387319314/)και η αποθεωση....
Η εικονα απο την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΒΑΡΔΙΟΛΑ (http://www.flickr.com/photos/indmus/3821970597/in/set-72157622387319314/) !!!!!!!

Πολυ μεγαλη ανακαλυψη απο τον φιλο rocinante για το υπερκομψο δανεζικο σκαρι του 1949.Οι δυο πρωτες φωτο δεν ειναι απο το μηχανοστασιο αλλα απο τον χωρω που ειναι τα μηχανιματα για τον εξαερισμο.Στην τριτη φωτο αυτον τονν χωρο τον βλεπουμε απο εξω με τις εισαγωγες φρεσκου αερα.Στην φωτο της βαρδιολας βλεπουμε αλλο ενα κουτι για εισαγωγη φρεσκου αερα για αλλο χωρο ομως

Ellinis
25-06-2010, 13:17
Oι φίλοι του δανέζικου σκαριού, αφού πάρουν τα χάπια τους :mrgreen: ας πάνε μια βόλτα εδώ (http://www.riverseainternational.co.uk/memories/kronprinsesseingrid1949.htm)για να δουν δυο υπέροχες φωτο του Kronprinsesse Ingrid στην Αγγλία.
Και εδώ (http://www.riverseainternational.co.uk/memories/kronprinsfrederik1941.htm)για άλλες δυο του κονταδελφού Kronprins Frederik που είχε άσχημο τέλος στα νερά της Ερυθράς.

T.S.S. APOLLON
25-06-2010, 14:24
Καταπληκτικες εικονες απο τα πανεμορφα αδελφα σκαρια!
Ευχαριστουμε τον φιλο Ellinis για τα υπεροχα ευρηματα.

despo
25-06-2010, 19:37
Πραγματικά τέλειες και σπανιότατες, αλλά και πανέμορφες φωτογραφίες.

BEN BRUCE
25-06-2010, 19:54
Αποο τα ωραιοτερα πλοια που εχουν περασει απο τα ελληνικα νερα(ακομα).Δανεζικη φινετσα και στιβαρη κατατασκευη και σιγουρα ναυτικο σκαρι.Στην ελλαδα θητευσαν σε αυτο οι Κυριακος Μαστροκολιας, Κωστας Τζωρτζης και νομιζω και ο μεγαλος Μιχαλης Μπενας

despo
25-06-2010, 19:59
Συμφωνώ απολύτως και μπορώ να πώ οτι είμαι τυχερός που ταξείδεψα τουλάχιστον 2 φορές με το πλοίο και μάλιστα στις πολυ καλές του εποχές επι Λάτση.

Ellinis
01-10-2010, 19:15
Άλλη μια πόζα του ΑΛΚΥΩΝ να αναχωρεί. Μαζί με το AΠΟΛΛΩΝ και το ΝΑΪΑΣ το θεωρώ από τα ομορφότερα ποστάλια των seventies.

Με την άδεια του φίλου Paul που τράβηξε τη φωτογραφία το Σεπτέμβριο του 1978.

108553

TSS QUEEN ANNA MARIA
07-10-2010, 12:12
Να και το άτυχο κονταδελφό Kronprins Frederik:

128109
πηγή http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/251725/title/kronprins-frederik/cat/502

velos
23-10-2010, 04:30
Ο Δημήτριος Βεντούρης είναι σίγουρα συγγενής με τους γνωστούς μας Βεντούρηδες.
Κάποιοι, μάλιστα, έλεγαν ότι ήταν πρώτα ξαδέλφια.




Εάν δεν κάνω λάθος ο Δημητρός Βεντούρης (πατέρας του Γεράσιμου ή Τζερρυ -του Πανιωνίου) πρέπει να ήταν (πρώτος) ξάδελφος του Καπετάν Κωνσταντή.
Ο Δ. Βεντούρης είχε και έναν αδελφό -τον Κλεόβουλο- επίσης εφοπλιστή (ποντοπόρα)

nostalgos
25-11-2010, 15:19
Κάθε καλοκαίρι μέχρι και το 1980, ο παππούς με το βαλιτσάκι του ταξίδευε μόνος για την παρέα του στην Κω. Ίσως και για να βλέπει την πατρίδα του...

Και παρότι υπήρχε το τεράστιο "Κάμιρος", εκείνος δεν άλλαζε με τίποτα το "Αλκυών". Από υποκειμενικότητα (ήξερε και τον "καπετάν Κυριάκο") ή για αντικειμενικούς λόγους;

idrohoos
29-03-2011, 22:43
128105
Τό ΜΙΜΙΚΑ Λ στόν αγιο κήρυκο καλοκαίρι τού 1972.

idrohoos
30-03-2011, 01:08
128139
καί άλλη μια του όμορφου πλοίου στόν αγιο κήρυκο απο καρτποσταλ.

idrohoos
31-03-2011, 20:33
128333
Τήν έχει ανεβάσει ξανά ο φίλος sylver 23.Εχω τήν φωτο σέ καλή κατάσταση καί τήν βάζω πάλι σέ καλύτερη νομίζω ανάλυση.Είναι 1971 περίοδος χούντας γι αυτό καί οι επιγραφές στό λιμάνι.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-12-2012, 09:01
131908
Ό,τι κ να πω γι αυτό το υπέροχο δανέζικο σκαρί είναι περιττό.
Παρακαλώ οι mods να διορθώσουν ένα από τα ονόματα στα αγγλικά,είναι Αlkyon.

T.S.S. APOLLON
11-12-2012, 11:45
Το Δανεζικο σκαρι σου ποζαρε πολυ ομορφα φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!!! Εξαιρετικη η φωτογραφια που μας χαρισες!!! Σ'ευχαριστουμε!!!

despo
12-02-2013, 19:58
137754Απο το διαφημιστικό της εταιρείας. Να ευχαριστήσω τον αγαπητό φίλο TSS APOLLON για τη βοήθειά του σε ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες που ανεβάζω.

T.S.S. APOLLON
12-02-2013, 20:44
Εμεις πρεπει να σ'ευχαριστουμε φιλε despo που μοιραζεσαι μαζι μας το ανεκτιμητο φωτογραφικο σου αρχειο!!!

Maiandros
12-02-2013, 21:06
137754Απο το διαφημιστικό της εταιρείας. Να ευχαριστήσω τον αγαπητό φίλο TSS APOLLON για τη βοήθειά του σε ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες που ανεβάζω.


Σπάνιο ντοκουμέντο!! Σ'ευχαριστούμε φίλε despo!!

Apostolos
12-02-2013, 22:16
128333
Τήν έχει ανεβάσει ξανά ο φίλος sylver 23.Εχω τήν φωτο σέ καλή κατάσταση καί τήν βάζω πάλι σέ καλύτερη νομίζω ανάλυση.Είναι 1971 περίοδος χούντας γι αυτό καί οι επιγραφές στό λιμάνι.

Οσες επιγραφές και να βάζαν το νησί παρέμεινε κόκκινο... :sour:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-02-2013, 09:02
137754Απο το διαφημιστικό της εταιρείας. Να ευχαριστήσω τον αγαπητό φίλο TSS APOLLON για τη βοήθειά του σε ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες που ανεβάζω.
Σπουδαίο ντοκουμέντο.Νομίζω με το ζωνάρι στο σκάφος ήταν πιό όμορφο.

T.S.S. APOLLON
08-03-2013, 17:01
Κronprinsesse Ingrid σε μια απο τις πιο ομορφες καρτποσταλ που κυκλοφορησαν γι'αυτο το πανεμορφο Δανεζικο σκαρι

139870139872
Καρτποσταλ BREVKORT

despo
08-03-2013, 17:29
Πολύ όμορφη η καρτ-ποσταλ φίλε Απόλλων, αν και εγώ θέλω να το θυμάμαι μόνο ως Μιμίκα Λ. !

despo
07-04-2013, 11:13
142029Αλλη μία καρτ ποσταλ του αδελφού του Μιμίκα (οπως αναφέρει το fakta) Kronprins Frederik. Αφιερωμένη στον φίλο T.S.S. Apollon που του αρέσουν τα παλιά καράβια.

T.S.S. APOLLON
07-04-2013, 13:55
Να εισαι καλα φιλε despo ευχαριστω!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-04-2013, 07:12
142029Αλλη μία καρτ ποσταλ του αδελφού του Μιμίκα (οπως αναφέρει το fakta) Kronprins Frederik. Αφιερωμένη στον φίλο T.S.S. Apollon που του αρέσουν τα παλιά καράβια.
Aδελφό με ψιλοδιαφορές.Πέρασε ως PATRA από τον ΝΜΔ λίγο πριν από το τέλος του στην Ερυθρά.

Maiandros
24-04-2013, 19:32
Το ΑΛΚΥΩΝ (το οποίο ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. έχει μείνει στο μυαλό μου) φωτογραφημένο στο λιμάνι του Πειραιά την πρωτομαγιά του 1978.

143132

Dream Star Glaros
24-04-2013, 22:43
Το ΑΛΚΥΩΝ (το οποίο ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. έχει μείνει στο μυαλό μου) φωτογραφημένο στο λιμάνι του Πειραιά την πρωτομαγιά του 1978.

143132


...Πλωράρα, από ένα πλοίο που στα τελευταία χρόνια της ζωής του δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις στις Κυκλάδες. Στην Πάρο λένε ότι, κάθε φορά που έπιανε, βρώμιζε το λιμάνι με απόβλητα... Ποιος ξέρει...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-04-2013, 08:54
Το ΑΛΚΥΩΝ (το οποίο ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. έχει μείνει στο μυαλό μου) φωτογραφημένο στο λιμάνι του Πειραιά την πρωτομαγιά του 1978.

143132Στους καραβολάτρες της εποχής του έχει μείνει στις καρδιές μας σαν ΜΙΜΙΚΑ Λ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-04-2013, 09:00
...Πλωράρα, από ένα πλοίο που στα τελευταία χρόνια της ζωής του δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις στις Κυκλάδες. Στην Πάρο λένε ότι, κάθε φορά που έπιανε, βρώμιζε το λιμάνι με απόβλητα... Ποιος ξέρει...Συμβαίνει πολλές φορές με αγαπημένα σκαριά όταν στην τελευτή του βίου τους πέσουν σε κακά χέρια.
Όσο γιά τα λύματα,τότε από θέμα κανονισμών ήταν πιό χαλαρά γιά τους βρωμιάρηδες...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-05-2013, 09:00
143523Γνωρίζει κάποιος πόσα αμάξια έπαιρνε το γκαράζ που του άνοιξαν οι δικοί μας;

T.S.S. APOLLON
02-05-2013, 10:21
Νομιζω γυρω στα 15 Ι.Χ. αυτοκινητα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-05-2013, 11:34
Ευχαριστώ φίλε ΤSS APOLLON κ εγώ αυτήν την εκτίμηση έχω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-05-2013, 10:55
Εδώ σε απόπλου από του Τζελέπη αφού φαίνεται ότι κάνει ανάποδα,με φόντο ένα τζενεραλάδικο της μεγάλης ΝΥΚ (Νippon Yushen Kaisha) κ ένα μεσογειακό φ/γ του Μαρκαντωνάκη στη μέση.144492

T.S.S. APOLLON
20-05-2013, 12:16
Πανεμορφη η "αερο" φωτογραφια που μας χαρισες φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-05-2013, 12:23
Πανεμορφη η "αερο" φωτογραφια που μας χαρισες φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!!!
Aς είναι καλά οι ταράτσες στην Ακτή Μιαούλη:fat:.

idrohoos
20-05-2013, 14:39
Εδώ σε απόπλου από του Τζελέπη αφού φαίνεται ότι κάνει ανάποδα,με φόντο ένα τζενεραλάδικο της μεγάλης ΝΥΚ (Νippon Yushen Kaisha) κ ένα μεσογειακό φ/γ του Μαρκαντωνάκη στη μέση.144492

Ευχαριστώ φίλε ΒΙΚΤΩΡ γιά τίς όμορφες φωτό πού μάς χαρίζεις.(τού Μαρκαντωνάκη είναι τό MASSALIA ή τό KYDONIΑ.ήταν ίδια,οπως καί τά δύο μικρότερα ΠΕΙΡΑΙΑΣ καί ΜΑΡΙΚΑ).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-05-2013, 08:11
Ευχαριστώ φίλε ΒΙΚΤΩΡ γιά τίς όμορφες φωτό πού μάς χαρίζεις.(τού Μαρκαντωνάκη είναι τό MASSALIA ή τό KYDONIΑ.ήταν ίδια,οπως καί τά δύο μικρότερα ΠΕΙΡΑΙΑΣ καί ΜΑΡΙΚΑ).
Σωστά φίλε idrohoos είναι το ΜΑΣΣΑΛΙΑ ή ΚΥΔΩΝΙΑ. Σε ένα από αυτά ήταν να πιάσω μαρκόνης αλλά όταν με ζήτησαν όπως κ από του Μποδοσάκη,υπηρετούσα στο ΠΝ.
Τότε το λιμάνι ήταν πιό όμορφο με τα τόσα τζενεραλάδικα Καλλιμανόπουλου,Ευγενίδη αλλά κ τα ξένα.Δυστυχώς οι αρκετά νεώτεροι δεν τα γνώρισαν κ δεν τους κάνει καμία αίσθηση όταν τα βλέπουν σε φωτό.

Maiandros
21-10-2013, 20:49
Ακόμη μία φωτογραφία του ΑΛΚΥΩΝ την πρωτομαγιά του 1978 με τον βατσιμάνη και την παρέα του να τα λένε...

149854

Nicholas Peppas
23-10-2013, 05:02
Ετσι για να θυμομαστε... Μιμικα Λ. απο το Βημα της 29ης Ιουνιου 1976.

149897

Nicholas Peppas
31-10-2013, 03:20
Το Μιμικα (; ) στην Ροδο.

150088

Maiandros
31-10-2013, 09:34
Το Μιμικα (; ) στην Ροδο.

150088

Ακριβώς, το ΜΙΜΙΚΑ Λ. είναι φίλε Nicholas σ'αυτό το παλιό και σπάνιο καρτ-ποστάλ!

Nicholas Peppas
27-11-2013, 04:41
Tο Αλκυων στον Πειραια κρυβεται μερικως απο τρια γνωστα πορθμεια της Αιγινης, τα Παναγια Αρμάτα, Ελλας και Γεωργιος Διογος.

150764

despo
12-01-2014, 22:04
Οσα ταξείδια έκανα με αυτό το πλοίο, έχουν μείνει αξέχαστα !

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-01-2014, 08:50
Πραγματικά φίλε despo πολύ σπάνια. Εμένα μου άρεσε πιό πολύ με το περισσότερο μαύρο στο καπέλο της τσιμινιέρας.Όπως δλδ το έκαναν αργότερα.
151649

Ορίστε κ από μένα μιά σαν ΑΛΚΥΩΝ πρυμάτσες στου Ξαβέρη.Διακρίνονται επίσης το ΕΛΛΗΝΙΣ λίγο πριν αρχίσει την σαιζόν,το ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ μιά πονεμένη ιστορία κ δεξιά το ναυαγοσωστικό ΜΑΤSAS SALVOR το οποίο το είχαν πάρει πρόσφατα τότε από τον Smit.
Aφιερωμένη είδικά στον GIANNHS MANTZOURHS κ σε όλους τους φίλους του θρυλικού ΜΙΜΙΚΑ Λ./ΑΛΚΥΩΝ.

Ellinis
14-01-2014, 16:30
Απίθανη φωτογραφία φίλε. Η προοπτική που έχει δείνει στο όμορφο βαπόρι μια άλλη ζωντανή διάσταση! Το δε ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ είναι από τα σπάνια. Βέβαια σύγκριση ανάμεσα στα δυο δεν μπορεί να γίνει. Θα ήταν σαν να συγκρίνω ένα κινέζικο βάζο με ένα γκαζοντενεκέ...

Ellinis
07-02-2014, 16:03
Mια προσθήκη στο θέμα του πλοίου, εδώ ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. Πρέπει να την είχα σώσει από την ιστοσελίδα του "Σουηδού" η οποία μετά τη βλάβη που είχε δυστυχώς λειτουργεί χωρίς τις φωτογραφίες.

152278

despo
07-02-2014, 16:18
Θα το επαναλάβω, όσο μονότονο μπορεί να θεωρηθεί, σαν Μιμίκα Λ. άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Σαν Αλκυών, νομίζω, άρχισε η παρακμή του. Πάντως η φωτογραφία του εδω είναι απλά τέλεια !!!

T.S.S. APOLLON
07-02-2014, 21:10
Καταπληκτικη φωτογραφια μας χαρισες φιλε Ellinis απο το πανεμορφο Δανεζικο σκαρι!!!
Επισης να αναφερουμε οτι η φωτογραφια ειναι δια χειρος Στελιου Βαλακη

Maiandros
08-02-2014, 17:08
Mια προσθήκη στο θέμα του πλοίου, εδώ ως ΜΙΜΙΚΑ Λ. Πρέπει να την είχα σώσει από την ιστοσελίδα του "Σουηδού" η οποία μετά τη βλάβη που είχε δυστυχώς λειτουργεί χωρίς τις φωτογραφίες.

152278

Καταπληκτική φωτογραφία...σαν πίνακας ζωγραφικής!!

TSS QUEEN ANNA MARIA
31-07-2015, 08:57
Το Kronprinsesse Ingrid στο λιμάνι της Κοπενχάγης με τα τεράστια κρένια στην πρύμη.

168485

πηγή shipspotting

Ellinis
22-10-2015, 22:30
Το MIMIKA Λ. σε μια φωτογραφία του Δανέζικου Ναυτικού Μουσείου, μάλλον τραβηγμένη πριν ξεκινήσει το πλοίο το ταξίδι του προς την Ελλάδα.

170191

T.S.S. APOLLON
23-10-2015, 10:11
Συλλεκτικη φωτογραφια!!!

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-10-2015, 10:15
Συλλεκτικη φωτογραφια!!!Όντως συλλεκτική φωτογραφία. Δεν έχει αναγραφεί ακόμα το λιμάνι νηολογίου στην πρύμη.

BEN BRUCE
23-10-2015, 12:04
Πανεμορφο βαπορι και σπανια φωτο!

renetoes
10-11-2015, 21:17
Φθινόπωρο του 1980 στον Πειραιά.

170649

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-02-2016, 11:33
172430 Aπό το e-bay

Aφιερωμένο στον Γιάννη Ματζούρη κ το πνευματικό του παιδί:single_eye:

T.S.S. APOLLON
03-02-2016, 13:06
Σιγουρα θα χαρει ο φιλος GIANNHSMAOYTZOYRIS!!!
...στ'αριστερα της φωτογραφιας βλεπουμε και το θρυλικο ΑΠΟΛΛΩΝ

GIANNHSMANTZOYRIS
23-02-2016, 13:34
Eυχαριστω και ανταποδιδω με μια φωτογραφία με το πλοίο με πολύ δρόμο. Από το photoship

172946

T.S.S. APOLLON
23-02-2016, 13:55
Ομορφη φωτογραφια φιλε GIANNHS MANTZOUARIS!!!

"Τυχεροι" οι λουομενοι στα δεξια της φωτογραφιας αφου βλεπουν να περνα διπλα τους τ'ομορφο Δανεζικο σκαρι!!! :tears_of_joy:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2016, 14:18
Eυχαριστω και ανταποδιδω με μια φωτογραφία με το πλοίο με πολύ δρόμο. Από το photoship

172946Πού να είναι άραγε κ περνάει τόσο κοντά από λουόμενους;

Ellinis
23-02-2016, 15:26
Μπας και είναι στη Ρόδο; εκεί στην παραλια πριν το λιμάνι περνάγανε κάποτε κοντά τα πλοία. Όπως και αν έχει φοβερή ψαριά από τον φίλο μας YANIS_MANGOURIUS

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-01-2017, 12:48
180452Ships Monthly

Ως ΑΛΚΥΩΝ με τα σινιάλα της Αstir Shipping του Δημ.Βεντούρη.Να ήταν ο ίδιος που αργότερα είχε το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΞΩΝ;

Maiandros
17-01-2017, 13:47
Eυχαριστω και ανταποδιδω με μια φωτογραφία με το πλοίο με πολύ δρόμο. Από το photoship

172946

Από τις πιο όμορφες και δυναμικές,να το πω έτσι, φωτογραφίες που έχουμε δει αυτού του υπέροχου πλοίου!! Όπως λέει και ο φίλος Ellinis, μοιάζει να είναι στην Ρόδο και να περνάει μπροστά από την μύτη της παραλίας μπροστά από το ενυδρείο έχοντας πλώρη για το λιμάνι

Ellinis
26-02-2019, 18:05
Το ΑΛΚΥΩΝ δεμένο στου Τζελέπη σε μια θέση που θα πρόσφερε τέλειες φωτογραφίες για φωτογραφίες από πλώρα. Λεπτομέρεια από φωτο του φίλου Peter Fitzpatrick

192379