PDA

Επιστροφή στο Forum : Στράβωσε ο γιαλός ή το όργανο;;;



Κουμπαρος
16-01-2008, 08:56
Καλημέρα.
Λοιπόν ακούστε το εξής σκηνικό. Έχω μια πορέια να κάνω 70 μοίρες και με κτυπά μαίστρος δηλαδή σχεδόν κατάπλωρα. Οπόταν για να φθάσω στο προορισμό μου κάνω αρκετά τακ (ιστιοπλοικό με πανιά εννοείται). Άνεμος γύρω στους 20 κόμβους +/-. Όταν είμαι αριστερίνεμος και το κύμα κτυπά με μια γωνιά 20-30 μοίρες της πλώρη μου, δηλαδή σχετικά φάτσα, (δεν ξέρω αν χρειάζεται αυτή η πληροφορία αλλά την βάζω), το windex μου δείχνει πως μπορώ να πηγαίνω μέχρι 40 μοίρες (το πολύ) στον άνεμο πριν αρχίσει να αντινεμώνει η τζένοα.
Αντιθέτως, όταν είμαι δεξίνεμος και έχω το κύμα εντελώς στο (δεξί) πλευρό το windex δείχνει πως μπορώ να πηγαίνω σε πολύ πιο μικρές γωνίες προς τον άνεμο (25-30).
Τι συμβαίνει ρε παιδιά; Είναι στραβός ο γιαλός ή στραβό το όργανο;
Τα φώτα σας παρακαλώ.

Alkis
16-01-2008, 11:00
Είναι πολύ πιθανό να θέλει ρύθμιση το όργανο.
Το έχω ξαναδεί σε νοικιάρικα.

jerry_p
16-01-2008, 11:09
Μια γρήγορη επίσκεψη στο άλμπουρο με τα γεωμετρικά σου βοηθήματα θα σε διαφωτίσει, ίσως δεν πετύχεις ακρίβεια μοίρας, αλλά μεγάλη απόκλιση θα την εντοπίσεις.
Από εκεί και πέρα, εάν το όργανο είναι εντάξει (φαντάζομαι ότι δεν έχεις άλλη ένδειξη ανέμου (ηλεκτρονικά όργανα) εκτός του windex, τότε άρχισε να ψάχνεσαι με την εξαρτία κ.λ.π. (π.χ. συμμετρία στην τάση των ξαρτιών). Θεωρώ ότι θα πρέπει να επαληθεύσεις την ασυμμετρία και σε άλλες συνθήκες για να αποκλείσεις τοπικές συνθήκες αέρα, ρευμάτων κ.λ.π.

Alkis
17-01-2008, 11:43
Κουμπάρε, το πρόβλημα σου είναι στο windex (ψηλά στο άλμπουρο) ή στο όργανο που έχεις μπροστά σου ;;;

Αν είναι το δεύτερο, τότε μάλλο θέλει καλιμπράρισμα το όργανο. Αν είναι το πρώτο...σου εξήγησε ο jerry.

Asterias
17-01-2008, 18:33
Συμφωνώ με τον jerry. Που να σου πω για ένα νοικιάρικο ιστιοπλοϊκό πριν 2-3 χρόνια, κάναμε πρώτο πλου, βραδινό για Αίγινα και είχα απόκλιση το GPS περίπου μισό μίλι και μας έβγαινε πορεία για βράχια...

Παναγιώτης
08-02-2017, 23:53
Ένα άρθρο του Practical Boat Owner για το καλιμπράρισμα των οργάνων μπορούμε να δούμε εδώ (http://www.pbo.co.uk/expert-advice/calibrate-instruments-17865).

Για όσους θέλουν να καλιμπράρουν το δρομόμετρο (πρώτη ρύθμιση στο άρθρο) οχι με το GPS (πρώτος τρόπος στο άρθρο) γιατί μπορέι να μετράνε και το ρεύμα αλλά με μετρημένο μίλι και βρίσκονται στο Σαρωνικό πάρχει μετρημένη απόσταση περίπου ένα μίλι (δεκαπέντε πόντους λιγότερο από μίλι, δηλαδή 1851,85 μέτρα) στην Κακιά βίγλα της Σαλαμίνας και μετρημένα μίλια στα Διαπόρια.
180912180913