PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγιος Γεώργιος (1955) [Εργίνα - Ergina, Agios Georgios, Absalon]



Leo
15-01-2008, 22:35
Roi :D... μήπως έχεις ξεχάσει το ¶γιος Γεώριος το παλιότερο? Αυτό το μικρό με την μακρυά πλώρη... Έχω να θυμάμαι ιστορίες σκληρής κόντρας με το Ναϊάς ...:o 'Ομως εδώ μιλάμε για το Μιμίκα Λ... Ωραίο βαπόρι και εγώ το θυμάμαι σαν Μιμίκα Λ μόνο δεν θυμάμαι το Αλκυών... μπορέι να έιχα μπαρκάρει τότε. Τότε φάνταζαν βαποράκλες τώρα φαίνονται μινιατούρες. Για το Χρυσή Αυγή ανοίξτε ένα thread.. 8-)

Roi Baudoin
16-01-2008, 08:02
Φυσικά, έχεις απόλυτο δίκιο.
Υπήρχε και ο "ξιφίας", ο οποίος στα τελευταία χρόνια έκανε ενδοκυκλαδικά δρομολόγια (όπως τώρα το "Παναγία Χοσοβιώτισσα".

Apostolos
16-01-2008, 10:42
Η επιθυμία σας διαταγή! Ένα πλοίο που πρόλαβα να δώ απο μακρια έστω μισοκαμένο στην Κίμωλο...
Εδώ στον Πειραια, μιά φώτο απο το αρχείο του Π. Λελέκη. Μπορώ να πώ πως στην Ελλάδα απέκτησε μιά ποιό όμορφη σχεδίαση!
1503

Περισσότερα στο fakta (http://www.faktaomfartyg.se/absalon_1955.htm)

Leo
16-01-2008, 12:53
Σαφώς θυμάμαι το πλοίο να κάνει γραμμή απο Πειραιά για δυτικές Κυκλάδες. Βρίσκομαι στο Ναϊάς (κατσουλάκου) προς Πειραιά. Γύρω στο αεροδρόμιο πλησιάζουμε το Αγ. Γεώργιος, τα γκάζια τσίτα και οι δύο .... Είμαστε στην Πειραϊκή πρός την ξηρά ο Αγ. Γεώργιος και αριστερά του το Ναϊάς, τα γκάζια στο φούλ κανείς δεν παραχωρεί προτεραιότητα.
Ο Αγ. Γεώργιος έχει μείνει ελάχιστα πίσω (μιλάμε για καμιά10αριά μέτρα) κι αρχίζει να γυρίζει δεξιά μπαίνοντας στο λιμάνι και γλύφοντας το πράσινο.
Η Ναϊάδα το ίδο ακάθεκτη κάνει το ίδιο... ανάμεσα στο πάσινο και το κόκκινο δίπλα δίπλα, 5 μέτρα μεταξύ τους, και οι δυό έκοψαν (γιατί έφθασαν):o, έμεινε πίσω ο Αγ. Γεώργιος παραχωρόντας τη σειρά του μέσα στο λιμάνι ... Η χαρά του καραβολάτρη μεν:rolleyes: αλλά χρειαζόταν και το Traffic γιατί έχουν δεί τα μάτια μου και τα χειρότερα!

Roi Baudoin
16-01-2008, 15:44
Το "'Αγιος Γεώργιος" είναι το πλοίο με το οποίο ξεκίνησε την ακτοπλοΐα ο καπετάν Κώστας ο Βεντούρης το 1976.
Για όλους μας, τότε, ήταν το βαπόρι.
Πολυτελές, άνετο και καινούριο σε σχέση με τα παλιότερα (και ας ήταν ήδη 21 ετών).
Είχε ένα μικρό γκαράζ στο πλάΐ και έπαιρνε ένα μικρό αριθμό αυτοκινήτων.
Μέχρι που ήρθε το "Ιόνιον" των Σταθάκη-Μανούσου ήταν ο κυρίαρχος της γραμμής.
Μετά την άφιξη του "Κίμωλος" άρχισε να περνά σε δευτερεύοντες γραμμές.
Να θυμίσουμε ότι το 1975 στη Σίφνο ταξίδευε το "Κατερίνα" (σημερινό "Νήσος Θήρα".
Η παρακάτω φωτογραφία είναι του μεγάλου σιφνιού φωτογράφου Ευάγγελου Παντάζογλου και υπάρχει στο πρακτορείο της Μαριάννας Κατσουλάκη στην Απολλωνία της Σίφνου.

113528

vinman
31-08-2008, 02:26
Στους καλούς φίλους Roi Baudoin,Leo,Νάξος,ParosKayak!!!
Ο Αγ.Γιώργης στην Κίμωλο.
(Φωτογραφία κομμένη απο τον Εφοπλιστή - Οκτώβριος '95)


13828

Ellinis
31-08-2008, 10:43
Κάρβουνο είχε γίνει. Όταν έδεσε στο νησί των Βεντουραίων μετανομάστηκε ΕΡΓΙΝΑ.
Λέγεται πως πριν λίγα χρόνια ανελκύστηκε και πήγε για σκραπ.

Roi Baudoin
31-08-2008, 10:54
Ο ηρωϊκός "ξιφίας" εδώ και λίγα χρόνια έχει παέι για scrap.
Ο Καπετάν Κώστας Βεντούρης τον είχε μαζί του για πολλά χρόνια στο ιδιωτικό νησί του στην Κίμωλο.
Εκεί κάποιοι (γνωστοί-άγνωστοι) τον έκαψαν.
Στην "ίδανική" αυτή χώρα που τη λένε Ελλάδα κάποιοι για να "εκδικηθούν" κάποιους άλλους έκαψαν ένα παροπλισμένο καράβι.
Η διαφορά σ' αυτήν την περίπτωση είναι ότι ο "ξιφίας" ήταν οριστικά παροπλισμένος και δεν δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναταξιδέψει ....

plori
31-08-2008, 14:12
Όταν ήλθε ο "ξιφίας" στην Σίφνο καταλαβαίνουμε όλοι οτι ήταν το βαπόρι με άλλες συνθήκες πλεύσης και αυτό και όχι μόνο ήταν η αιτία το Σιφνείκο τοπικό συγκρότημα των Αφοι Ξανθάκη να γράψουν ένα τραγούδι ύμνο για το πλοίο όπου μέχρι και σήμερα τραγουδιέται και ο σκοπός του χορεύται.

Haddock
31-08-2008, 19:27
Είχα ξεχάσει το θρυλικό σκαρί μες τον κυκεώνα των δημοσιεύσεων. Αρχές του 1980, ίσως το 1982, πρέπει να είχε δρομολογηθεί από Πειραιά για Πάρο, γιατί θυμάμαι μέλος της οικογένειας να ταξιδεύει με το Αγ. Γεώργιος από Πειραιά.

Μάλιστα, το θυμάμαι καρέ καρέ να πλαγιοδετεί στον «γαρμπή» του παλιού λιμανιού της Παροικιάς. Δεν γνώριζα το άδοξο τέλος του και ότι πήγε σαν το σκυλί στ' αμπέλι. Η φωτογραφία σου vinman, μου έδωσε μια γερή γροθιά στο στομάχι.

Roi Baudoin
31-08-2008, 21:40
Από το 1981, μετά την άφιξη και δρομολόγηση του "Κίμωλος", το "¶γιος Γεώργιος" άρχισε την περιπλάνησή του σε διάφορες γραμμές (στη μεγάλη άγονη γραμμή προς Κρήτη και νομίζω και Δωδεκάνησσα, ενδοκυκλαδικά δρομολόγια, λίγα δρομολόγια στις Δυτικές Κυκλάδες).
Όταν έφτασε η ώρα του παροπλισμού πήγε στην Κίμωλο, όπου κάποιοι το έκαψαν για άγνωστη .... αιτία.

Στις Δυτικές Κυκλάδες θα έλεγα ότι έφερε μια επανάσταση.
Για μας ήταν ένα βαπόρι-κούκλα, καθαρό, πολυτελές (για τα τότε δεδομένα), συνεπές και σταθερό στα δρομολόγιά του που κουνούσε, βέβαια, αρκετά στη θάλασσα. Το μήκος του ήταν λιγότερο από 80 μέτρα και αν εμφανιζόταν σήμερα στον Πειραιά θα φαινόταν πολύ μικρό σε σχέση με τα άλλα πλοία.
Υπάρχουν πάρα πολλές ιστορίες για αυτό το πλοίο (ελπίζουμε να ακούσουμε κάποιες από αυτές).

Είχε και αυτό ένα μικρό garage και έπαιρνε λίγα αυτοκίνητα και μικρά φορτηγάκια.
Για τη Σίφνο το "Κάλυμνος", το "¶γιος Γεώργιος" και το "Ιόνιον" αποτελούν την πιο νοσταλγική τριάδα πλοίων που πέρασε ποτέ (χρονικά, βέβαια, το "Κάλυμνος", μόνο το "'Αγιος Γεώργιος μπορεί να πρόλαβε και αυτό δεν είναι σίγουρο) .

Εδώ η γνωστή φωτογραφία από το facta με το καράβι φίσκα στον κόσμο , την οποία έχει τραβήξει o Frank Heime. Toν Frank Heime (εκδότης του περιοδικού "Ferry Magasine") είχαμε τη χαρά να τον συναντήσουμε στον Ηλεκτρικό Σταθμό κατά τη συλλογή υπογραφών για το "Γεώργιος Εξπρές".
Οι λέξεις "υπεράριθμοι" και "πρωτόκολλο" ήταν, μάλλον, άγνωστες σ' εκείνες τις εποχές (τις καταμετρήσεις των επιβατών τις θυμάμαι λίγο πιο μετά).

13995

T.S.S. APOLLON
02-05-2009, 23:43
¶γιος Γεώργιος, ο θρυλικός ξιφίας...

37544

Roi Baudoin
03-05-2009, 15:15
Φίλε T.S.S. APOLLON, σ' ευχαριστούμε πάρα πολλά.
Ο "Ξιφίας" μας σε όλο του το μεγαλείο.
Μετά το "Κάλυμνος" αποτέλεσε επανάσταση για τη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων.

Οι φωτογραφίες του είναι, σχετικά, λιγοστές και για αυτό πάντα ευπρόσδεκτες.

Παρακαλούμε, συνέχισε.

T.S.S. APOLLON
06-05-2009, 23:37
Το ¶γιος Γεώργιος 14 Αυγούστου του 1984 στο λιμάνι της Τήνου σε μία ημερίσια εκδρομή - προσκύνημα στη Μεγαλόχαρη.
38069

BEN BRUCE
08-05-2009, 00:33
Το ¶γιος Γεώργιος 14 Αυγούστου του 1984 στο λιμάνι της Τήνου σε μία ημερίσια εκδρομή - προσκύνημα στη Μεγαλόχαρη.
38069
Καλα σκιζουμε τα πτυχεια μας!!!!Σουπερ φωτο \ σουπερ σπανιες

Leo
08-05-2009, 10:36
Ούτε που είχα φανταστεί ότι μπορέι αυτό το πλοίο να έιχε πάει ποτέ στην Τήνο. Μοναδική, συλλεκτική.... Ευχαριστούμε!

T.S.S. APOLLON
08-05-2009, 11:33
Ούτε που είχα φανταστεί ότι μπορέι αυτό το πλοίο να έιχε πάει ποτέ στην Τήνο. Μοναδική, συλλεκτική.... Ευχαριστούμε!
Φιλε Leo εχει προηγηθει και αλλη μια επισκεψη του Αγ. Γεωργιος στην Τηνο το καλοκαιρι του 1983, ειχε καποιο μηχανικο προβλημα το Παναγια Τηνου και περασε το Αγ. Γεωργιος προερχομενο απο Παρο και πηρε τους επιβατες του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ να τους μεταφερει στον Πειραια. Οχι ολους φυσικα αλλα καποιους που επεμεναν να φυγουν οποσδηποτε, ετσι η εταιρια εστειλε το Αγ. Γεωργιος . Εφτασε αργα το βραδυ στο λιμανι της Τηνου , μολις το ειδαν τους φανηκε μικρο, ηταν νωπες ακομα οι μνημες απο το ναυαγιο του Χρυση Αυγη, και καταλαβαινεις το τι εγεινε...Δυστυχως δεν ειχα καλη φωτογραφικη μηχανη να μπορεσω να βγαλω φωτογραφιες...

rjjjh2004
17-05-2009, 22:09
merikes fwto tou Absalon

T.S.S. APOLLON
18-05-2009, 10:07
some more pics
Φιλε rjjjh2004 Υπεροχες!!!

καπετάν αντρέας
18-05-2009, 23:11
Είναι να μην κάνει κάποιος το λάθος να μπει στο site πριν πέσει για ύπνο… Μετά, είναι σαν να έχεις πιει τρεις φραπέδες! Χαλάλι, όμως! ;)

Rocinante
18-05-2009, 23:19
Είναι να μην κάνει κάποιος το λάθος να μπει στο site πριν πέσει για ύπνο… Μετά, είναι σαν να έχεις πιει τρεις φραπέδες! Χαλάλι, όμως! ;)
Αστα καπεταν Αντρεα δραμα η κατασταση. Χθες γυρισα να κοιταξω το ρολοι και ειχε παει μιαμισι. Και πριν κλεισω μουρμουριζοντας ειδα 200 συνδεδεμενους απο τους οποιους 86 μελη:confused:

καπετάν αντρέας
23-05-2009, 12:12
¶γιος Γεώργιος, ο θρυλικός ξιφίας...

37544

Ενημερωτικά: Μάλλον το πλοίο βρίσκεται στο λιμάνι της Δονούσας , πριν γίνει, βέβαια, η προβλήτα…. :rolleyes:

T.S.S. APOLLON
23-05-2009, 16:50
Ταξιδεύοντας με το ¶γιος Γεώργιος... Κυριακή 4 Ιουλίου 1982, με προορισμό το Μέριχα της Κύθνου...

40452

T.S.S. APOLLON
23-05-2009, 16:59
Το ¶γιος Γεώργιος στο Μέριχα της Κύθνου... Κυριακή 4 Ιουλίου 1982...

40453

giorgos....
01-08-2009, 01:33
Υπέροχο το υλικό σας κύριοι. και είστε οι πιο τυχεροί άνθρωποι στον κόσμο μιάς και προλάβατε αυτές τις ευλογημένες εποχές..

Leo
01-08-2009, 06:58
T.S.S. APOLLON, μοναδικές στιγμές από τον "ξηφία" των Δυτικών Κυκλάδων και την νοοτροπία της εποχής του για το τι σημαίνει διακοπές στο κατάστρωμα!!! Ευχαριστούμε...

AIOLOS KENTERIS II
03-08-2009, 22:41
Ρε παιδια ειστε σιγουρι οτι μετα το καψιμο του στιν κιμωλο πιγε για skrap??Γιατι εγω εχω ακουσι απο 2-3 ατομα οτι το εχει o βεντουρις στο νισακι αγιος γεωργιος (που ειναι και δικο του)σαν πλοτο ξενοδοχειο και φιλοξενει τους φιλους του μεσα ..

sylver23
03-08-2009, 23:43
Ο ηρωϊκός "ξιφίας" εδώ και λίγα χρόνια έχει παέι για scrap.
Ο Καπετάν Κώστας Βεντούρης τον είχε μαζί του για πολλά χρόνια στο ιδιωτικό νησί του στην Κίμωλο.
Εκεί κάποιοι (γνωστοί-άγνωστοι) τον έκαψαν.
Στην "ίδανική" αυτή χώρα που τη λένε Ελλάδα κάποιοι για να "εκδικηθούν" κάποιους άλλους έκαψαν ένα παροπλισμένο καράβι.
Η διαφορά σ' αυτήν την περίπτωση είναι ότι ο "ξιφίας" ήταν οριστικά παροπλισμένος και δεν δεν υπήρχε καμία περίπτωση να ξαναταξιδέψει ....
Νομίζω οτι η απάντηση βρισκεται εδω

Επισης απο ότι κοίταξα στο google earth δεν φαίνεται κανενα πλοίο στο νησάκι.

51512

cpt babis
04-08-2009, 08:13
Και στο fakta (http://www.faktaomfartyg.se/absalon_1955.htm) γραφει οτι πηγε το 2004

Ellinis
04-08-2009, 14:27
Ρε παιδια ειστε σιγουρι οτι μετα το καψιμο του στιν κιμωλο πιγε για skrap??Γιατι εγω εχω ακουσι απο 2-3 ατομα οτι το εχει o βεντουρις στο νισακι αγιος γεωργιος (που ειναι και δικο του)σαν πλοτο ξενοδοχειο και φιλοξενει τους φιλους του μεσα ..

¶μα τους φιλοξενούσε μέσα στο καρβουνιασμένο και μισοβυθισμένο κουφάρι τότε μόνο φίλοι του δεν θα ήταν... :rolleyes:

Τα περί ανέλκυσης και ρυμούλκησης στην Αλιάγα τα έχω ακούσει και εγώ αλλά χωρίς να έχω κάποια σχετική φωτογραφία. Αφού το κουφάρι δεν είναι πια εκεί, τότε πραγματικά το "καθαρίσανε".

AIOLOS KENTERIS II
05-08-2009, 21:27
Οχι γιατι καπιος φιλος μου που περασε απο μακρια περισι μου ειπε οτι ειναι ενα βαπορι του βεντουρι μεσα και λεω αυτο θα ειναι ...μαλον θα εκανε λαθος γιατι βαπορι αλο ο βεντουρις εκει δεν εχει..

T.S.S. APOLLON
15-09-2009, 19:07
F/B Αγιος Γεωργιος...

56744
Φωτο Γ. Κουρουπης

καπετάν αντρέας
19-09-2009, 11:11
F/B Αγιος Γεωργιος...

56744
Φωτο Γ. Κουρουπης

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη και πληρέστερη φωτο που έχει δημοσιευθεί εδώ για το συγκεκριμένο καράβι. Ακόμα, κι'αν είναι επιχρωματισμένη (που δεν νομίζω), θα μπορούσε άνετα να κοσμεί και σύγχρονο διαφημιστικό φυλλάδιο, αφού ... "ανεβάζει σημαντικά τις μετοχές" του πλοίου 8)

καπετάν αντρέας
19-09-2009, 11:27
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη και πληρέστερη φωτο που έχει δημοσιευθεί εδώ για το συγκεκριμένο καράβι. Ακόμα, κι'αν είναι επιχρωματισμένη (που δεν νομίζω), θα μπορούσε άνετα να κοσμεί και σύγχρονο διαφημιστικό φυλλάδιο, αφού ... "ανεβάζει σημαντικά τις μετοχές" του πλοίου 8)



...και για του λόγου το αληθές, σας λέω ότι αυτή μόνο η φωτο μου θύμησε ότι το μπροστινό μέρος του πλοίου ήταν εντελώς αποκλεισμένο για τους επιβάτες....
... και μου έφερε ξανά στο μυαλό το ξενέρωμα που είχαμε νοιώσει ως παιδιά επειδή δεν μπορούσαμε να πάμε στην πλώρη, όπως κάναμε σε άλλα πλοία, όπως Μιαούλης, Νάξος, Χρυσή ¶μμος ΙΙΙ κλπ :cry:

Κώστας ¶γας
26-09-2009, 13:03
Είδα τη φωτογραφία με το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ καμμένο και ... πλάνταξε η ψυχή μου !!! Κρίμαααα ..... Με αυτό το καράβι .... κι αν με συνδέουν ένα σωρό μνήμες από τα παιδικά και εφηβικά καλοκαίρια μου στη Σίκινο, το νησάκι καταγωγής μου ....

Όταν βρω χρόνο, θα τις μοιραστώ μαζί σας ....

Κώστας ¶γας
26-09-2009, 23:54
Αχ, άλλο ένα αγαπημένο βαπόρι, συνδεδεμένο με τα καλοκαίρια που περνούσα ως παιδάκι και έφηβος εκεί στα μακρινά 80ς στη Σίκινο, νησί της καταγωγής μου ..... Το ..... βαπόρι με τη μεγάλη μύτη των Βεντουραίων, την εποχή που αυτοί ήταν η πρώτη ναυτιλιακή δύναμη στο Αιγαίο στον τομέα των επιβατικών πλοίων .... Σίγουρα, δεν ήταν το "καμάρι" τους [μάλλον αυτόν τον τίτλο τον έπαιρναν οι "Απόλλωνες" τους], αλλά .... τα νησιά της αγόνου γραμμής του οφείλουν πάρα μα πάρα πολλά ....

Το νησάκι μου εκεί στα 80ς δεν είχε καθόλου μα καθόλου τουριστική υποδομή. Το επισκέπτονταν ελάχιστοι τουρίστες το καλοκαίρι και γι' αυτό είχε λιγοστά ενοικιαζόμενα δωμάτια. Όσο για διασκέδαση / νυχτερινή ζωή .... τα μόνα που διέθετε ήταν ένα εστιατόριο στο λιμάνι του, που λέγεται ΑΛΟΠΡΟΝΟΙΑ, μία ντισκοτέκ λίγο πάνω από το λιμάνι, και στη Χώρα του νησιού ένα καφενείο, όπου μαζευόταν η "γερουσία", και δυο ταβερνούλες. Έτσι, εμείς οι λιγοστοί νέοι, από 12 έως ... 40 ετών [ω ναι, όλη η νεολαία, ανεξαρτήτως ηλικίας, γινόμασταν μια παρέα !!!], που η τύχη το έφερνε τα καλοκαίρια να περνάμε μερικές βδομάδες μαζί τις διακοπές μας .... πώς διασκεδάζαμε ??? Μαζευόμασταν κυρίως στο μοναδικό καφενείο - εστιατόριο του λιμανιού για χαζοκουβεντούλα. Καμιά φορά πηγαίναμε στη μικρούλα ντισκοτέκ [όπου, όμως ... η ντισκομπάλα δεν έλειπε !!!], στην οποία επί ... πέντε συναπτά καλοκαίρια ακούγαμε τις μοναδικές 4 - 5 κασέτες με ξένα χιτς που είχε στη δισκοθήκη της [αυτό το LIFE IS LIFE των OPUS πρέπει να το είχαμε ακούσει ... πάνω από εκατό φορές !!!]. ¶λλες φορές .... στην παραλία με μουσικά όργανα για άναμμα φωτιάς και τραγούδια [και έρωτες βεβαίως βεβαίως] .... Ξέχασα κάτι ??? Μα ... ναι, ένας από τους καλύτερους τρόπους διασκέδασής μας ήταν η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΠΟΡΙΟΥ !!!! Επειδή στη Σίκινο είχε το καλοκαίρι καράβι μόλις 3 φορές τη βδομάδα [για το χειμώνα .... ας μην το συζητήσουμε καλύτερα], η άφιξη του καραβιού στο λιμανάκι του νησιού ήταν πάντα ένα πολύ όμορφο θέαμα, που έσπαγε, κάπως, την [κατά τ' άλλα γλυκιά και καταπραϋντική] ρουτίνα ενός νησιού της άγονης γραμμής !!! Πώς, μίλησα για "λιμάνι' ??? Χα .... Μα ... η Σίκινος ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΙΜΑΝΙ !!! Το καράβι άραζε στα ανοιχτά του λιμανιού και, εν συνεχεία, το προσέγγιζαν οι τρεις μεγάλες βάρκες που διέθεταν οι κάτοικοι του νησιού [μιλάμε για κάααατι σκαριά ... άλλο πράγμα!!!] για να πάρουν τον κόσμο από το καράβι ή για να αφήσουν τον κόσμο στο καράβι !!! Σημειωτέον, η Σίκινος είναι ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΗΣΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΛΙΜΑΝΙ, μέχρι τα μισά των 90ς τα καράβια άραζαν στα ανοιχτά της Αλοπρόνοιας !!!!

Και ... φτάνουμε στο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ : Αυτό, λοιπόν, το θυμάμαι να αράζει στα ανοιχτά τής Αλοπρόνοιας και να ανοίγει τις πλαϊνές μπουκαπόρτες του [οι οποίες φαίνονται στις φωτογραφίες που ανεβάσατε]. Οι δε βάρκες προσέγγιζαν αυτές τις μπουκαπόρτες, από τις οποίες έμπαινε κι έβγαινε ο κόσμος !!! Αυτοί που δυσκολεύονταν, φυσικά, με αυτή τη διαδικασία ήταν οι υπερήλικες ή όσοι κάθονταν σε αναπηρικό καροτσάκι. Όμως ... βοηθούσε το πλήρωμα όσο μπορούσε [θυμάμαι π.χ. μέλη του πληρώματος του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ να ... αρπάζουν γέροντες και γριές, να τους σηκώνουν στα χέρια και ... να τους τοποθετούν στις βάρκες !!!].

Λοιπόν, όποτε έφτανε το πλοίο, ιδού με ποιον τρόπο εμείς τα πιτσιρίκια συμμετείχαμε στη γιορτή του Αγίου Βαπορίου : Μαζευόμασταν στο εκκλησάκι στον ανηφορικό δρόμο πάνω από το λιμάνι και .... χτυπούσαμε την καμπάνα, βγάζοντας ένα σωρό ιαχές !!! Καμιά φορά όταν κάποια παιδοπαρέα έφτανε στην καμπάνα έβρισκε εκεί άλλη παιδοπαρέα να ... έχει κάνει "κατάληψη" του χώρου. "Επ, φύγετε από δω, την καμπάνα μόνο εμείς τη χτυπάμε" !!! "Μωρ τι μας λες" κλπ κλπ ... Έτσι, καμιά φορά, αντί για χτύπημα καμπάνας, επιδιδόμασταν .... σε πετροπόλεμο [εννοείται, μετά από λίγο τα "ξαναβρίσκαμε"].

Ένα βράδυ που είχε φτάσει το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ στη Σίκινο ήμασταν μαζεμένα στο καμπαναριό πολλά παιδάκια. Και ... δώστου να χτυπάμε την καμπάνα, δώστου ιαχές, δώστου φωνές .... Όμως, έτυχε εκείνο το βράδυ ο καπετάνιος του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ να έχει κέφια !!! Έτσι, όποτε χτυπούσαμε την καμπάνα, αυτός μάς απαντούσε με σφύριγμα του καραβιού !!! Μέγας ενθουσιασμός στην παιδοπαρέα από την ανταπόκρισή του. Έτσι, όλοι μαζί με μια φωνή αρχίσαμε το σύνθημα : "Κάπετάνιε σφύρα άλλη μια φορά" !!! Και το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ μάς ανταπέδωσε ξανά με ένα μελωδικό - συγκοπτόμενο σφύριγμα !!! Ενθουσιασμός και ... δώστου ξανά : "Καπετάνιε σφύρα άλλη μια φορά" !!! Κι αυτή τη φορά το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ όχι μόνο μάς χάρισε ένα ακόμη μελωδικό του σφύριγμα, αλλά ... έστρεψε τον προβολέα του στο εκκλησάκι και φεγγοβόλησε όλη η παιδοπαρέα !!! Ο ενθουσιασμός είχε φτάσει στο αποκορύφωμά του .....

Τέλος, θυμάμαι άλλη μια φορά που το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, παρόλο που είχε πάρει από τη Σίκινο τους επιβάτες που επρόκειτο να ταξιδέψουν, στριφογύριζε επί μία ώρα στα ανοιχτά της Αλοπρόνοιας γύρω - γύρω από το ίδιο σημείο !!! Προφανώς κάπου θα είχε μπλέξει η άγκυρά του !!! Και να σκεφθεί κανείς ότι ο βυθός της Αλοπρόνοιας είναι .... αμμώδης (και εκείνη την εποχή "τίγκα" στις γλώσσες, στις δράκανες, στα χελιδονόψαρα, στις μουρμούρες, στα μπαρμπούνια κλπ ... τα τελευταία χρόνια, όμως, δεν έχει μείνει τίποτε, τα ψαρέψανε όλα) !!! ¶ντε να υπάρχει από κανένα "μονόπετρο" πάνω στην άμμο !!! Έτυχε, όμως, εκεί να βρει η άγκυρα του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ .....

Roi Baudoin
27-09-2009, 09:35
Φίλε Κώστα ¶γα, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Όλα όσα γράφεις είναι πραγματικά υπέροχα.
Ολοζώντανες ιστορίες.

Το καράβι αυτό άλλαξα το status της γραμμής στις Δυτικές Κυκλάδες.
O "ξιφίας" ήταν πρωτοπόρος και καινοτόμος.

Η Σίφνος (το δικό μου νησί καταγωγής) είχε από παλιά πολλές σχέσεις με τη Σίκινο και την Φολέγανδρο.

Εκτός από τα πλοία, υπήρχαν και αρκετές σχέσεις ανάμεσα στους Σικινιώτες και τους Σιφνιούς.
Ένας υπέρχος άνθρωπος ήταν ο Δημήτρης (Μήτσος) Διβόλης από την Σίκινο.
Ζαχαροπλάστης και βιολιστής ερχόταν κάποιες φορές στη Σίφνο και ακόμα πιο συχνά έπαιζε σε σιφναίϊκα γλέντια στην Αθήνα.

Αστείτευτο κέφι και άνθρωπος γεμάτος χαρά.
"Έφυγε" χορεύοντας στο πανηγύρι του Προφήτη Ηλία στη Σίκινο.
Αυτός ο άνθρωπος μας μίλαγε συχνά για τα πλοία που έπιναν στη Σίκινο.
Η μεγάλη του, βέβαια, αγάπη ήταν το υπερωκεάνειο "Αριάδνη" των Μινωϊκών (αρκετά χρόνια αργότερα από το '¶γιος Γερώργιος").

Σ' ευχαριστούμε πολύ.

T.S.S. APOLLON
07-10-2009, 18:25
F/B Αγ. Γεωργιος...σε διαφημιστικο εντυπο του 1981.

59776

Roi Baudoin
23-11-2009, 22:01
Το "¶γιος Γεώργιος" παραμένει ακόμα και σήμερα ένα από τα πιο αγαπητά πλοία που πέρασαν από τη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων.
Οι φωτογραφίες του είναι σχετικά λιγοστές.
Γι' αυτό κάθε φωτογραφία του έχει ιδιαίτερη αξία.

Ευχαριστούμε πολύ τον καλό φίλο T.S.S. APOLLON για όλες τις όμορφες εικόνες που μας χαρίζει.

Roi Baudoin
23-11-2009, 22:16
Γυρίζουμε αρκετά χρόνια πίσω.
Συγκεκριμένα επιστρέφουμε στα 1978.
Ένα ταξίδι ξεκινά από τον Πειραιά για τη Σίφνο.
Το ταξίδι γίνετια με το "Ιόνιον".

Το πλοίο βγαίνει από το λιμάνι.
Προπορεύεται το "¶γιος Γεώργιος" (ο "Ξιφίας").
Αρχίζει μια γερή κόντρα μεταξύ τους.

Το "Ιόνιον" προσπερνά τον "Ξιφία".
Όλα αυτά καταγράφονται από τον φακό του μεγάλου φωτογράφου Κυριάκου Σμυρναίου.
Η ταινία ήταν SUPER 8.
Θυμάμαι ότι τη βλέπαμε μικροί και τρελενόμασταν.
Πραγματική ιεροτελεστία - πραγματικό cinema.

Μέσα στο film αυτό παρουσιάζεται ακόμα η Σίφνος του 1978.
Μια Σίφνος ολότελα διαφορετική από τη σημερινή.
Και παρευλάνουν πολλά πρόσωπα, κάποια από τα οποία δεν υπάρχουν.

Η ταινία έχει καλή ποιότητα.
Για να τη βλέπουμε, όμως, πιο εύκολα μετατράπηκε σε βιντεοκασσέτα VHS.
Εγω για να σας τη μεταφέρω φωτογράφησα απλά την οθόνη της τηλεόρασης.
Με όλες αυτές τις μετατροπές, η ποιότητα έχει χαθεί.
Παραμένει, ίσως, λίγη από τη μαγεία.
Ελπίζω να μπορέσουμε κάποια στιγμή να τη δούμε κανονικά από το πρωτότυπο.
Υπάρχουν ακόμα πολλές πολλές εκπλήξεις.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κυριάκο Σμυρναίο.

Κυρίες και κύριοι, μόλις, έχουμε περάσει το "¶γιος Γεώργιος" ....

66049

καπετάν αντρέας
23-11-2009, 23:48
Γυρίζουμε αρκετά χρόνια πίσω.
Συγκεκριμένα επιστρέφουμε στα 1978.
Ένα ταξίδι ξεκινά από τον Πειραιά για τη Σίφνο.
Με όλες αυτές τις μετατροπές, η ποιότητα έχει χαθεί.
Παραμένει, ίσως, λίγη από τη μαγεία.
Ελπίζω να μπορέσουμε κάποια στιγμή να τη δούμε κανονικά από το πρωτότυπο.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κυριάκο Σμυρναίο.

Κυρίες και κύριοι, μόλις, έχουμε περάσει το "¶γιος Γεώργιος" ....

66049

Λίγη μόνον μαγεία; Είναι σκέτη απόλαυση. Πήγαμε, για άλλη μια φορά, πίσω στο χρόνο!
Όσο για την ταινία μπορεί να μεταφερθεί από την αρχική της μορφή (δηλ. το φιλμάκι) κατευθείαν σε DVD, και μετά εδώ. Ο μέγας Haddock έχει ανεβάσει στο παρελθόν παρόμοιο υλικό.
Βέβαια, ίσως θα ήταν πιο καλά να προβληθεί στο πλαίσιο κάποιας συνάντησης του naftilia, όπως αυτή πέρυσι σε εκείνο το σχολείο στον Πειραιά..

Ένα είναι βέβαιο: η ταινία είναι πρώτης τάξης ντοκουμέντο! :cool:

Ευχαριστούμε πολύ :D

T.S.S. APOLLON
19-12-2009, 12:14
Ε/Γ-0/Γ Αγ.Γεωργιος...στην Τηνο.

69323

Εισιτηριο για Κυθνο στις 11-7- 1982.

69325

BEN BRUCE
19-12-2009, 14:48
Tην φωτο δεν την σχολιαζω βεβαια.Τα γραμματα στο εισιτηριο σχολιαζω

Νάξος
07-01-2010, 08:02
Αφιερωμένο στον Κωστάρα τον ¶γα για τα υπέροχα μηνύματά του και σε όλη τη Σίκινο και τη Φολέγανδρο (δύο νησάκια που αγαπάω πολύ κι ας μην έχω αξιωθεί να τα επισκεφθώ μέχρι τώρα). Ναι, το θυμάμαι αυτό το καλοκαίρι που ο ¶γιος Γεώργιος είχε έρθει στη Νάξο, αλλά έχω επιφυλάξεις για το αν ήταν το 1987 ή το 1985.



© Αντώνης Εμμ. Μανδηλαράς

Πηγή:
http://oldnaxos.blogspot.com/
http://2.bp.blogspot.com/_BbG0G4uHmio/S0S60sTNevI/AAAAAAAAGWk/Ir7XudSmWt0/s1600-h/ΝΑΞΟΣ+1987+(2).jpg

Haddock
07-01-2010, 22:07
Καπτα Ντίνο, όπως έχω ξαναγράψει, το βαπόρι είχε κάνει μερικά αρπαχτά δρομολόγια το 1981 ή 1982 στην Παροναξία. Για τις χρονιές που αναφέρεις, προσωπικά δεν το θυμάμαι. Ίσως επειδή έδινα περισσότερη σημασία στις κόντρες μεταξύ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ και ΝΑΞΟΣ :mrgreen: :mrgreen:

Πάντως, οι τσιμινιέρες του ΕΛΛΗ μου φαινόνται όπως ήταν προ ΕΑ, άρα η φώτο παίζει να είναι αρχές του 1980.

Νάξος
07-01-2010, 22:52
Νικόλα συμφωνώ μαζύ σου, η Ελλη εδώ δεν ανήκει στην ΕΑ. Θυμάμαι ένα καλοκαίρι τουλάχιστον που ο ¶η-Γιώργης έκανε κάτι περάσματα αλά Νηρεύς στο νησί πριν το 1985. Το πότε ακριβώς δε μπορώ να θυμηθώ.

T.S.S. APOLLON
07-01-2010, 23:06
Θυμαμαι το καλοκαιρι του 1983 εκανε και το δρομολογιο Συρο-Παρο-Ναξο-Ιο-Σικινο-Φολεγανδρο-Θηρα-Αναφη.

Haddock
07-01-2010, 23:31
Σωστός ο TSS Apollon. Με το ψάξιμο όλο και κάτι βρίσκουμε. Η επιβεβαίωση ήρθε από άνθρωπο που το ταξίδεψε τέλη του 1980 σε μεσημεριανό δρομολόγιο με αναχώρηση από τον Πειραιά στις 2μμ. Η ρότα του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν μέσω Σύρου και με δρομολόγιο που συνέχιζε ίσαμε τη Σίκινο και τη Φολέγανδρο. Να προσθέσω ότι το θυμάμαι να εμφανίζεται σταθερά αλλά αραιά και που κάθε εβδομάδα στην Παροικιά. Η παρουσία του πλοίου ήταν σαν κομπάρσος ένα πράγμα σε μια εποχή που η Ναξιακή έπαιζε εντός έδρας και σάρωνε τα νούμερα επιβατικής κίνησης. ¶ρα η φωτογραφία χρονολογείται από 1980 έως 1983.

Νάξος
07-01-2010, 23:44
Δεν ξέρω γιατί αλλά το καλοκαίρι αυτό έχει χαραχτεί στο μυαλό μου ως μονό, δηλαδή καλοκαίρ του 81, 83 ή 85. Όλα συγκλινουν σε αυτά που αναφέρουν οι φίλοι Χάντοκ και Απόλλων. Το καραβάκι έμπαινε σαν τον κλέφτη και έφευγε χωρίς κανείς να το καταλάβει. Σαν τον διαρρήκτη ένα πράγμα. Αν δεν ήξερες πότε έφτανε και δεν έστηνες καρτέρι στο μπαλκόνι δεν το έβλεπες.

AIOLOS KENTERIS II
08-01-2010, 08:01
Αφιερωμένο στον Κωστάρα τον ¶γα για τα υπέροχα μηνύματά του και σε όλη τη Σίκινο και τη Φολέγανδρο (δύο νησάκια που αγαπάω πολύ κι ας μην έχω αξιωθεί να τα επισκεφθώ μέχρι τώρα). Ναι, το θυμάμαι αυτό το καλοκαίρι που ο ¶γιος Γεώργιος είχε έρθει στη Νάξο, αλλά έχω επιφυλάξεις για το αν ήταν το 1987 ή το 1985.



© Αντώνης Εμμ. Μανδηλαράς

Πηγή:
http://oldnaxos.blogspot.com/
http://2.bp.blogspot.com/_BbG0G4uHmio/S0S60sTNevI/AAAAAAAAGWk/Ir7XudSmWt0/s1600-h/ΝΑΞΟΣ+1987+(2).jpg (http://2.bp.blogspot.com/_BbG0G4uHmio/S0S60sTNevI/AAAAAAAAGWk/Ir7XudSmWt0/s1600-h/%CE%9D%CE%91%CE%9E%CE%9F%CE%A3+1987+%282%29.jpg)Σε ευχαριστουμε πολλι !!και αντε με το καλο να μας επιισκεθεις και στο μερος μας...;)

Roi Baudoin
09-01-2010, 07:20
Έχω την εντύπωση ότι το "¶γιος Γεώργιος" ταξίδεψε μέχρι το καλοκαίρι του 1984.
Στη συνέχεια παροπλίστηκε στο νησί του Βεντούρη στην Κίμωλο .
Στο http://www.faktaomfartyg.se/absalon_1955.htm
αναφέρει ότι το 1985 ταξίδεψε στη γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπάρι και το 1986 παροπλίστηκε στην Κίμωλο (στον νησί ¶γιος Γεώργιος).
Αλλά για να είμαστε βέβαιοι θα απευθυνθώ στους καλούς φίλους στη Σίφνο που γνωρίζουν καλύτερα.

Θυμάμαι, πάντως, το καλοκαίρι του 1983 και του 1984 να συνδέει την Πάρο με τη Σίφνο, κάνοντας κατά κάποιον τρόπο ενδοκυκλαδικά δρομολόγια.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι τον Αύγουστο του 1983 ή του 1984 να φέρνει πολύ κόσμο στην Σίφνο από την Πάρο, μιας και τα καΐκια που έκαναν τότε τη γραμμή συχνά δεν μπορούσαν να ταξιδέψουν λόγω καιρού.
Ο ανταγωνισμός ήταν κατά κάποιον τρόπο ... αθέμιτος και τα παράπονα ήταν πολλά από όσους είχαν καΐκια.
Όμως, και στον τομέα αυτό ο "ξιφίας" αποδείχτηκε πρωτοπόρος, μιας και σε λίγα χρόνια τα ενδοκυκλαδικά δρομολόγια με μεγαλύτερα πλοία θα ήταν πια γεγονός.

Ο καιρός των καϊκιών είχε πια περάσει.
Κάποιοι εκείνη την εποχή τη χαρακτήριζαν "εποχή της αθωότητας"...

καπετάν αντρέας
10-01-2010, 02:52
Θυμαμαι το καλοκαιρι του 1983 εκανε και το δρομολογιο Συρο-Παρο-Ναξο-Ιο-Σικινο-Φολεγανδρο-Θηρα-Αναφη.

Το ίδιο καλοκαίρι, πάντως, μια φορά την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα, έκανε Σύρο, Πάρο, Νάξο, Μικρές Κυκλάδες και Αμοργό, εναλλάξ, όμως, κάθε μήνα, δηλ.: το Ιούλιο '83 μετά τη Νάξο πήγαινε ΒΑ, Α και ΝΑ προς Δονούσα, και μετά Αιγιάλη, Κατάπολα, Κουφονήσι, Σχοινούσα, Ηρακλειά, και έπιανε ξανά Νάξο από ΝΔ, ενώ τον Αύγουστο μετά τη Νάξο ακολουθούσε την αντιστροφη πορεία.
Θυμίζω στα μέλη ότι ειδικά εκείνο το καλοκαίρι (1983) καπετάνιος του Αη Γιώργη ήταν ο Παναγής Παπαδάτος.
Στις 23/8/1983 ξεκίνησε από τα Κατάπολα γύρω στις 2.00 το πρωί και, κατά πολλούς, έκανε ένα από τα χειρότερα ταξίδια του. Βγαίνοντας έξω από το λιμάνι, περίμενε για να μπει το "Ναϊάς" το οποίο ερχόταν από Σύρο, Πάρο, Νάξο με κατεύθυνση προς άγονη Δωδεκανήσου έως το Καστελλόριζο. Το "Ναϊάς" έκανε το συγκεκριμένο δρομολόγιο σε αντικατάσταση του "Μιαούλη" ο οποίος, όπως έχουμε πει και στο σχετικό thread, είχε πάρει για κάποιους μήνες "αναρρωτική άδεια" λόγω της σύγκρουσης με το φορτηγό "Φαέθων" έξω από τον Πειραια, στις αρχές του Ιουνίου '83.
Τέλος πάντων, στην Αιγιάλη (η οποία ακόμα τότε δεν είχε μώλο) κατά την αποβίβαση - επιβίβαση του κόσμου στον Αη Γιώργη, πρόλαβε και έφθασε και το Ναϊάς από Κατάπολα. Και τα δύο βαπόρια παρέμειναν αρκετή ώρα στον Όρμο, καθότι, απ'ότι λέγανε, οι Γιαλίτες δεν ήταν και πολύ οργανωμένοι με τις λάντζες.....
Μετά τη Γιάλη, ο Αη Γιώργη έβαλε πλώρη για Δονούσα, ενώ το Ναϊάς άρχισε να στρίβει προς Α και να χάνεται από τον ορίζοντα, αφού το επόμενο λιμάνι του ήταν η Αστυπάλαια...
Ο πλους για Δονούσα πρέπει να κράτησε κάτι παραπάνω από ώρα (ενώ Κατάπολα - Αιγιάλη το έκανε σε 50'), και μέχρι τότε το κούνημα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν, όμως, ξεκίνησε από Δονούσα, έστριψε και βγήκε στο Ικάριο, κόντρα στο βορά, άρχισε ένα σκαμπανέβασμα άνευ προηγουμένου. Η πλώρη σηκωνόταν και έσκαγε σημειώνοντας απίστευτες κλίσεις. Ο Παπαδάτος ήταν συνέχεια έξω με τα κυάλια στο χέρι και παρατηρούσε με αφοσίωση και υπευθυνότητα μπροστά.
Έτυχε σε εκείνο το ταξίδι να είναι συνεπιβάτιδα και η κοντοχωριανή κυρία 'Αννα Συνοδινου η οποία δεν πέρασε και τόσο καλά εν πλω...Και όχι μόνον εκείνη....
Είναι γεγονός ότι στις τουαλέττες δεν τολμούσες να πας έτσι έυκολα! Έβλεπες διάφορα, εαν καταλαβαίνετε τι εννοώ!
Όταν το πλοίο έπλεε έξω από τον Απόλλωνα Νάξου, σκεφτόμουναν τι θα λένε στη εκεί στη στεριά που θα βλέπουν ένα βαπόρι να πηγαίνει έτσι!
'Εξω από τη Νάξο (πρέπει να είχε πάει 08.00), το βαπόρι έπρεπε να περιμένει, γιατί μέσα στο λιμάνι ήταν το "Νάξος" και το "Χρυσή ¶μμος ΙΙΙ". Το κούνημα στην αναμονή ήταν και αυτό μια ξεχωριστή δοκιμασία!! Όταν αναχώρησαν τα δύο φέρυ και πέρασαν μπροστά μας με κατεύθυνση την Πάρο, φαινόντουσαν σαν να μην κουνούσαν καθόλου (χωρίς αυτό, βέβαια, να σημαίνει ότι δεν κουνούσαν - απλά, προφανώς, το κούνημά τους ήταν πιο διακριτικό από του Αη Γιώργη!).
Κάποιοι επιβάτες για Πειραιά κατέβηκαν κακήν κακώς στη Νάξο, αφού δεν μπορούσαν να αντέξουν άλλο το ταξίδι. Φήμες έλεγαν ότι κάποιον Αμοργιανό τον κατέβασαν με φορείο....
Για να μην πολυλογούμε, στο Πειραιά φθάσαμε στις 21.10 ακριβώς, δηλ. μετά από ...19 ώρες ταξίδι! Ο πατέρας μου δεν μπορούσε να πιστέψει στα αυτιά του όταν άκουσε κάποιον από το πλήρωμα να λέει ότι, αμέσως μετά, το πλοίο θα έφευγε με το ίδιο πλήρωμα για άλλο δρομολόγιο (μάλλον Κύθνο, Σέριφο, Σίφνο, Μήλο ή αυτό που λέει ο TSS Apollon)! Αυτή, όμως, πρέπει να είναι η ζωή του ναυτικού...
Εγώ, πάλι, το βράδυ που κοιμόμουνα στο σπίτι είχα την αίσθηση ότι το κρεβάτι μου κουνιόταν! ¶κουγα κόρνες αυτοκινήτων, και νόμιζα ότι άκουγα τον ....Αη Γιώργη να σφυρίζει!
Αισθανόμουν, όμως, και λίγο ήρωας. Και αυτό γιατί παρόλο που ήταν το πρώτο ταξίδι μου σε τέτοια τρικυμία (μέχρι τότε μόνο μπουνάτσες ήξερα!) , κατάφερα να μην ζαλιστώ....Και χωρίς να κοιμάμαι...Έβγαλα σχεδόν όλο το ταξίδι με την αδελφή μου στο κατάστρωμα, πάνω σε κάτι μεγάλες τετράγωνες σκληρες επιφάνειες (θήκες σωσιβίων, ίσως :confused: ), παρόλο που είχαμε τετράκλινη καμπίνα στα ...έγκατα του πλοίου. Ούτε που θυμάμαι πόσες σκάλες κατέβαινες για να φθάσεις εκεί κάτω! Πρέπει να ήταν κάτω από την ίσαλο....
Αυτή η εμπειρία με κάνει να θυμάμαι τον Αη Γιώργη κάπως διαφορετικά σε σχέση με άλλα βαπόρια. Έχει, σίγουρα, αφήσει αρκετά έντονες αναμνήσεις.
Προσπάθησα να είμαι περιεκτικός, και ελπίζω να μη σας κούρασα.
Καληνύκτα;)

Νάξος
10-01-2010, 04:31
Μία καταπληκτική εμπειρία από τον Καπετάν-Αντρέα τον οποίο υπερευχαριστούμε!

Haddock
10-01-2010, 06:12
Καπετάν Αντρέα, δεν θα σε κουράσω με ευχαριστήρια τηλεγραφήματα. Είναι ακατόρθωτο να γράψει κανείς σε μια αράδα για το τι νιώθει διαβάζοντας τη θαλασσινή περιπέτεια σου. Απλά υποκλίνομαι για την αφήγησή σου. Μου θύμισες μια κυρία, από ένα ταξίδι (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=101614&postcount=42) με το ΕΛΛΗ, που φώναζε στον καπτα Μήτσο Δημόπουλο, «Οδηγέ, κάνε στάση να κατέβω»!!!

Τι το ήθελε το Ικάριο ο καπτα Παναγής;;; :mrgreen: Δεν θα μπορούσε να αλλάξει ρότα λόγω καιρού;; Όσο για το στενό της Παροναξίας και τα ψαλίδια, ακόμα και σήμερα, αν δεν ξέρεις τα κατατόπια, αυτός ο δρόμος έχει πολλές λακκούβες και χαντάκια. ;)

Το γενικότερο δίδαγμα της ιστορίας είναι: Τα μικρά ακτοπλοϊκά πολλοί εμίσησαν, το ΝΑΞΟΣ όμως ουδείς! :rolleyes::mrgreen:

Ellinis
12-01-2010, 23:25
Τον Matt Barrett τον έχουμε ξανασυναντήσει μέσα από φωτογραφίες του που έχουμε δει κατά περιόδους. Αυτήν τη φορά περιγράφει εδώ (http://www.mattbarrett.net/spearfishing/spearfishing_ferry.html) κάποια συμβάντα στη Σίφνο ανέμεσα σε υποστηρικτές και μη του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

Δεν ξέρω αν τα πράγματα γίνανε έτσι, πάντως έχει ενδιαφέρον οτι αναφέρει πως ήταν η τελευταία χρονιά του πλοίου στη γραμμή και οτι την επόμενη ταξίδεψε στην "άγονη".

Haddock
13-01-2010, 00:28
Ellinis, άψογο εύρημα που δείχνει με τον πιο γλαφυρό τρόπο ότι ένας «ξιφίας» δεν φέρνει πάντα την άνοιξη! :rolleyes:

Η ιστορία με την έλευση του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ θυμίζει το σαιξπηρικό Ρωμαίος & Ιουλιέτα. Ειδικά η αντιπαράθεση του Κατσουλάκη με τον Νικολάκη φέρνει στο νου τη διαμάχη Καπουλέτων και Μοντέγων. Μέχρι και τούβλο επιστρατεύτηκε στην ιστορία... :mrgreen: :mrgreen:

ΥΓ. Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να μεταφράσω το κείμενο.

Roi Baudoin
13-01-2010, 09:59
Έχουμε δύο εξαιρετικές ιστορίες με το "¶γιος Γεώργιος".
Μία από τον Matt Barrett και μία από τον Καπεταν Αντρέα.
Και οι δύο είναι απολαυστικές.

Ας ξαναγυρίσουμε για λίγο στην ιστορία του Matt Barrett.
Αναφέρεται στις τελευταίες χρονιές του πλοίου στη Σίφνο.
Από το 1976 και μέχρι την έλευση του "Κίμωλος" το "¶γιος Γεώργιος" ήταν βασιλοβάπορο (σε σχέση με τα δεδομένα εκείνης της εποχής).

Από εκεί και πέρα άρχισαν τα άγονα δρομολόγια και αυτές οι ενδοκυκλαδικές συνδέσεις σε περίεργες ώρες.
Ο μώλος ήταν εξαιρετικά μικρός, οπότε κάθε φορά που ερχόταν το "¶γιος Γεώργιος" έπρεπε αυτά να φύγουν και να ξαναδέσουν μετά την αναχώρηση του πλοίου.
Το δίκιο, αν μιλήσουμε για δίκιο, ήταν στη μέση.

Ο Φραγκίσκος Κατσουλάκης (το Φρα), αδελφός της Μαριάννας Κατσουλάκη, υπήρξε ένας εξαιρετικός πράκτορας και μεγάλος γλεντζές.

Ο Νίκος Μπαμπούνης, ο Νικολάκης, ήταν μια μεγάλη μορφή των Καμαρών.
Ήταν φίλος με αρκετούς επώνυμους, μεταξύ αυτών και ο Κωνσταντίνος Σιμίτης.
Το καΐκι του ονομαζόταν "Καπετάν Αντρέας", προς τιμήν του πατέρα του, μια θρυλική μορφή του λιμανιού των Καμαρών.

Ο Σταύρος πρέπει να είναι ο Σταύρος Καλογήρου, ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου στις Καμάρες.
Εκεί έμενε ο περίφημος αυτός ¶γγλος καραβολάτρης.

Το κείμενο είναι εξαιρετικό και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μεταφραστεί.

καπετάν αντρέας
14-01-2010, 00:01
Τον Matt Barrett τον έχουμε ξανασυναντήσει μέσα από φωτογραφίες του που έχουμε δει κατά περιόδους. Αυτήν τη φορά περιγράφει εδώ (http://www.mattbarrett.net/spearfishing/spearfishing_ferry.html) κάποια συμβάντα στη Σίφνο ανέμεσα σε υποστηρικτές και μη του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

Δεν ξέρω αν τα πράγματα γίνανε έτσι, πάντως έχει ενδιαφέρον οτι αναφέρει πως ήταν η τελευταία χρονιά του πλοίου στη γραμμή και οτι την επόμενη ταξίδεψε στην "άγονη".


Πολύ ωραία αυτή η ιστορία του κ. Barrett, υπάρχουν, όμως, πολλά ερωτηματικά και έχω κάποιες επιφυλάξεις για όσα αναφέρει στο κείμενό του. Θα χρειασθεί η επιβεβαίωση μελών από τη Σίφνο. Ο Αντώνης μας επιβεβαίωσε τη δυσαρέσκεια των ψαράδων λόγω του ξεβολέματος στο μώλο. Λογικό.
Εκτός, όμως, από αυτό, ισχύει το περιστατικό με τις βάρκες να εμποδίζουν τα βαπόρι; Ισχύουν τα περί καθημερινής σύνδεσης Σίφνου - Μυκόνου; Αυτή η σύνδεση γινόταν από τον Αη Γιώργη, και μάλιστα σε καθημερινή βάση; Περίεργο μου φαίνεται... :confused:
Αν ξέρει κάποιος....

ΥΓ Γιατί στο άρθρο εικονίζεται άλλο βαπόρι;

Roi Baudoin
14-01-2010, 18:21
Έχω την εντύπωση ότι η όποια σύνδεση Σίφνου-Μυκόνου δεν πρέπει να ήταν σε καθημερινή βάση (δυο με τρία, το πολύ, δρομολόγια την εβδομάδα).

Σημειώστε ότι πολλοί στη Σίφνο δεν είχαν την εταιρεία του Βεντούρη σε μεγάλη εκτίμηση και κατά καιρούς αποτελούσε ένα είδος "κόκκινου πανιού". Το αντίθετο συνέβαινε με την εταιρεία των Σταθάκη-Μανούσου που είχαν το "Ιόνιον" και το "Μήλος Εξπρές".

Στα 1992 (ή 1993) οι φοτηγατζήδες της Σίφνου είχαν κηρύξει ένα άτυπο μποϊκοτάζ στο πλοίο "ΚΙΜΩΛΟΣ" θεωρώντας ότι δεν ήταν ασφαλές (είχαν προηγηθεί και τα γνωστά άτυχα περιστατικά με το πλοίο αυτό).

Προσωπικά έζησα πολύ καλά το λιμάνι των Καμαρών το 1982 και το 1984 δουλεύοντας στο μικρό σκάφος Π/Κ "¶γιος Συμεών".
Αυτά που περιγράφει ο Matt Barrett θα πρέπει να έγιναν το 1983.
Μπορεί να φαίνονται υπερβολικά, αλλά σε μεγάλο βαθμό είναι ακριβή.

Θυμάμαι ακόμα έναν Βέλγο καραβολάτρη να μιλάει με δέος για το πρόσφατα αφιχθέντα "Roi Baudoin" ...

Ήταν μια πολύ όμορφη εποχή, ολότελα διαφορετική από τη σημερινή.
Και που και που ξεπρόβαλλε δειλά δειλά και ένας "Μιαούλης" με ρότα για τα Δωδεκάνησσα...

Haddock
14-01-2010, 22:19
Μετέφρασα το απολαυστικό Αγγλικό κείμενο (http://www.mattbarrett.net/spearfishing/spearfishing_ferry.html) του Matt Barrett. Πέρα από την γλαφυρή αφήγηση, οι σπαρταριστές περιγραφές των γεγονότων προκαλούν άφθονο γέλιο. Παρεμπιπτόντως, παρόμοιο σκηνικό έχουν ζήσει αρκετά νησιά στα 1970s και τα 1980s (ρωτήστε και τους Παριανούς). :mrgreen: :mrgreen:


Σκηνικό

Το ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν ένα ενδιαφέρον πλοίο. Οι νησιώτες το αποκαλούσαν «Πλοίο Φάντασμα», όχι επειδή ήταν στοιχειωμένο αλλά διότι ποτέ δεν ήξερες πότε θα εμφανιστεί για το δρομολόγιο του. Μπορεί να καθυστερούσε 5 ώρες, μπορεί όμως και να εμφανιζόταν με 25 ώρες καθυστέρηση. Οι ψαράδες της Σίφνου δεν έτρεφαν τα πιο αγνά συναισθήματα για το συγκεκριμένο βαπόρι. Το πλοίο, όπως θυμούνται οι παλιοί, πλαγιοδετούσε στα εκάστοτε λιμάνια λόγω του πλευρικού καταπέλτη. Στις Καμάρες, ειδικά, οι ντόπιοι αλιείς έπρεπε να μετακινούν τα ψαροκάικα τους, κάθε λίγο και λιγάκι, για να απελευθερώνεται η θέση πρόσδεσης του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Η διαδικασία αυτή ήταν το λιγότερο ενοχλητική για τα ψαροκάικα αφού έπρεπε να παραμείνουν φουνταρισμένα αρόδο μέχρι την αναχώρηση του πλοίου. Έτσι, το απρόβλεπτο των ωραρίων του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ δημιούργησε εκνευρισμό στους ντόπιους ψαράδες. Οι άνθρωποι καθόντουσαν με τις ώρες, στις βάρκες ή στα καφενεία, περιμένοντας το πλοίο φάντασμα. Με τα ακανόνιστα δρομολόγια του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ, οι ψαράδες ήταν επόμενο να ενοχληθούν αφού είχαν χάσει την ησυχία τους. Ευτυχώς γι' αυτούς, το βαπόρι είχε δύο με τρία το πολύ δρομολόγια την εβδομάδα.

Πρώτο Μέρος

Ένα καλοκαίρι, όμως, μερικοί Σίφνιοι έκαναν αίτηση στους υψηλά ιστάμενους για να εξασφαλίσουν ημερήσιο δρομολόγιο με τη Μύκονο. Εκείνη την εποχή, τα περισσότερα Κυκλαδονήσια όπως και η Σίφνος προσπαθούσαν να πλησιάσουν την τουριστική απήχηση και επιτυχία της Μυκόνου. Τι παραπάνω δηλαδή είχε η αχαλίνωτη και αισθησιακή Μύκονος που δεν είχε η λαμπερή Σίφνος; Γιατί οι τουρίστες της Μυκόνου να μην μπορούν να γευθούν τα κάλλη της Σίφνου; Κάτι έπρεπε να γίνει, λοιπόν, για να εξασφαλισθεί η συγκοινωνία μεταξύ των δυο νησιών. Μετά από τις παρασκηνιακές πιέσεις και τα απαραίτητα αλισβερίσια, ανακοινώθηκε ότι την ίδια κιόλας εβδομάδα, ένα πλοίο θα ξεκινούσε τα ημερήσια δρομολόγια από/προς τη Μύκονο.

Οι καταστηματάρχες του νησιού, ειδικά οι δύο φίλοι που ήταν ιδιοκτήτες του μπαρ Old Captain πανηγύρισαν για τη σύνδεση με το νησί των ανέμων. Πολλοί έβλεπαν το βαπόρι ως μάννα εξ' ουρανού για την τουριστική προοπτική της Σίφνου. Φανταστείτε όμως την απογοήτευση τους με τον πρώτο κατάπλου του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ από τη Μύκονο.

Το Δράμα

Το δράμα των ψαράδων μόλις ξεκινούσε. Το πλοίο μάζευε καθυστερήσεις οι οποίες μεγάλωναν μέρα με την ημέρα. Για το ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ο αγώνας κατά του χρόνου είχε πλέον χαθεί. Με τα πολλά, ο πλοιοκτήτης αποφάσισε ν' αλλάξει το δρομολόγιο έτσι ώστε το βαπόρι να διανυκτερεύει στις Καμάρες και να αποπλέει κάθε πρωί για Μύκονο. Αυτό όμως σήμαινε ότι τα ψαροκάικα θα έπρεπε να φουντάρουν αρόδο για να μείνει ελεύθερη η θέση πλαγιοδέτησης του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Η διανυκτέρευση του πλαγιοδετημένου πλοίου ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της οργής για τους ψαράδες. Έτσι λοιπόν, μια ωραία πρωία, οι ντόπιοι αλιείς συνεννοήθηκαν και μπλόκαραν τη θέση πλαγιοδέτησης του πλοίου ως αντιπερισπασμό. Το βαπόρι κατέπλευσε αλλά δεν είχε χώρο να δέσει, οπότε έμεινε αρόδο στον κόλπο των Καμάρων χωρίς να μπορεί να αποβιβάσει τους άμοιρους επιβάτες. Η ιστορία φυσικά έχει και συνέχεια.

Η Κορύφωση

Η ατμόσφαιρα μύριζε μπαρούτι από νωρίς. Με την άφιξη του πλοίου, εκτός από την μπλοκαρισμένη θέση πρόσδεσης, μια ομάδα από Σίφνιους κατέβηκε σε πορεία διαμαρτυρίας στο λιμάνι με σύνθημα-πανό «ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ». Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι μερικοί τουρίστες συμμετείχαν στην πορεία διαμαρτυρίας χωρίς να έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται το αλαλούμ. Συμμετείχαν ίσως νομίζοντας ότι η διαδήλωση ήταν ένα έθιμο ή τελετή υποδοχής του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Τελικά, μερικοί από τους ψαράδες συμφώνησαν να παραλάβουν τους επιβάτες του πλοίου με τα καΐκια τους. Στο πλαίσιο της «τελετής υποδοχής» του πλοίου, όμως, κάποιος φώναζε με μεγάφωνο στους αφιχθέντες τουρίστες «Σας καλωσορίζουμε με λουλούδια στη Σίφνο». Τα αίματα όμως είχαν ήδη ανάψει κι από τις δύο πλευρές. Όσο κράταγε το θέατρο του παραλόγου στο λιμάνι, ο Φραγκίσκος Κατσουλάκης, ιδιοκτήτης του Old Captain Bar και πράκτορας του Βεντούρη, πλησίασε το ψαροκάικο Καπετάν Ανδρέας και έσκισε το πανό «ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ». Εκείνη την ημέρα η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου. Ως αντίποινα για το σκίσιμο του πανό, ο Νικολάκης του Καπετάν Ανδρέας, πέταξε ένα τούβλο στην τζαμαρία του πρακτορείου του Κατσουλάκη.

Ξαφνικά, το ήσυχο λιμανάκι των Καμαρών χωρίσθηκε σε δυο αντίπαλα στρατόπεδα και βρέθηκα μπλεγμένος στον πόλεμο χωρίς τη θέληση μου. Και τι μπέρδεμα! Από τη μία έπαιζα κιθάρα στο μπαρ του Κατσουλάκη, από την άλλη ήμουν φίλος με ανθρώπους που εργάζονταν στην ταβέρνα του Νικολάκη. Ένα βράδυ λοιπόν, πήγα για φαγητό στην ταβέρνα του Νικολάκη. Η άφιξη μου προκάλεσε ποικίλα σχόλια και άκουσα τον Νικολάκη να λέει «Να, ένα από τα τσιράκια του Κατσουλάκη». Με ενόχλησε αφάνταστα το σχόλιο του Νικολάκη, ήρωα και πρωταγωνιστή της δράσης κατά του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ. Παρ' όλο που ήμουν κατά του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ο Νικολάκης νόμιζε ότι ήμουν προδότης της δράσης του. Έτσι πήρα το θάρρος να του εκφράσω την πλήρη υποστήριξη στον αγώνα κατά του πλοίου. Μάλιστα του πρότεινα διάφορες δολιοφθορές και ναυτικούς βανδαλισμούς [sic] που είχα μάθει στη Ν.Υόρκη. Φυσικά, ο Νικολάκης φάνηκε ευχαριστημένος και με υποδέχτηκε πίσω στην επανάσταση.

Το Πέσιμο της Αυλαίας

Όμως, αυτό ήταν και το τελευταίο καλοκαίρι εμφανίσεων του ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ στην «ενδοκυκλαδική παράσταση». Το επόμενο καλοκαίρι, το βαπόρι δρομολογήθηκε στην άγονη γραμμή σιδηρόδρομο μέχρι τα Δωδεκάνησα. Τα δρομολόγια αυτά αποτελούν και τους τίτλους του τέλους για τα βαπόρια που βρίσκονται στη δύση της καριέρας τους. Μια ακόμη φορά, ξανασυναντηθήκαμε με το πλοίο φάντασμα ένα βράδυ στον Πειραιά. Την τελευταία φορά που είδα το ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ ήταν πάνω στα βράχια της Κιμώλου.

Haddock
19-01-2010, 06:50
Δεν έχουμε δει πολλές φωτογραφίες του πλοίου από την καριέρα του στη γραμμή Malmö – Copenhagen. Φάτε μάτια ψάρια με κλιμακωτή πρύμνη και ανοιχτά ντεκάκια που παραπέμπουν σε σχεδίαση yacht. Το ξύλινο τιμόνι είναι το κερασάκι στην τούρτα. Στην Ελλάδα, όπως έχουμε συνηθίσει, οι πλοιοκτήτες χτίσανε το κομοδέσιο πρύμα και έτσι ο «ποπός» του βαποριού έχασε κάτι από την κομψότητα και τη φινέτσα του. Παρεμπιπτόντως, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει, νομίζω ότι το ΑΙΝΟΣ είχε παρόμοιο τιμόνι στην πρύμνη.

http://img85.imageshack.us/img85/7581/absalons.jpg
© Photo by G. Kock (http://www.filatelia.fi/dx/photos.html)

Rocinante
19-01-2010, 12:31
Δεν έχουμε δει πολλές φωτογραφίες του πλοίου από την καριέρα του στη γραμμή Malmö – Copenhagen. Φάτε μάτια ψάρια με κλιμακωτή πρύμνη και ανοιχτά ντεκάκια που παραπέμπουν σε σχεδίαση yacht. Το ξύλινο τιμόνι είναι το κερασάκι στην τούρτα. Στην Ελλάδα, όπως έχουμε συνηθίσει, οι πλοιοκτήτες χτίσανε το κομοδέσιο πρύμα και έτσι ο «ποπός» του βαποριού έχασε κάτι από την κομψότητα και τη φινέτσα του. Παρεμπιπτόντως, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει, νομίζω ότι το ΑΙΝΟΣ είχε παρόμοιο τιμόνι στην πρύμνη.


© Photo by G. Kock (http://www.filatelia.fi/dx/photos.html)Αποκαλυπτικοτατη φωτογραφια φιλε Haddock. Προσωπικα δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο. Ευχαριστουμε.

Roi Baudoin
19-01-2010, 19:02
Αυτές είναι οι αναλαμπές, φίλε Haddok, είναι που κάνουν ένα forum να ζωντανεύει.
Το κείμενο του Matt Barrett, η μετάφρασή του στα ελληνικά, η παραπάνω φωτογραφία.

Όλα αυτά σε κάνουν να ξαναθυμηθείς όσα έζησες και όσα άκουσες σε σχέση με αυτό το πλοίο που εκείνη την εποχή μας φαινόταν ότι ήταν ένα μεγάλο πλοίο, διαφορετικό από τα άλλα και με πιο μοντέρνες γραμμές.

Και, βέβαια, ανεβασμένοι στον τοίχο του λιμανιού να φωνάζουμε δυνατά "Το βαπόρι" όταν το βλέπαμε να ξεπροβάλλει από τον κάβο.

Σ' ευχαριστούμε πολύ.

καπετάν αντρέας
19-01-2010, 23:06
Δεν έχουμε δει πολλές φωτογραφίες του πλοίου από την καριέρα του στη γραμμή Malmö – Copenhagen. Φάτε μάτια ψάρια με κλιμακωτή πρύμνη και ανοιχτά ντεκάκια που παραπέμπουν σε σχεδίαση yacht. Το ξύλινο τιμόνι είναι το κερασάκι στην τούρτα. Στην Ελλάδα, όπως έχουμε συνηθίσει, οι πλοιοκτήτες χτίσανε το κομοδέσιο πρύμα και έτσι ο «ποπός» του βαποριού έχασε κάτι από την κομψότητα και τη φινέτσα του. Παρεμπιπτόντως, αν και δεν το έχω επιβεβαιώσει, νομίζω ότι το ΑΙΝΟΣ είχε παρόμοιο τιμόνι στην πρύμνη.


© Photo by G. Kock (http://www.filatelia.fi/dx/photos.html)

Για άλλη μια φορά, ο μάγος κούνησε το ραβδί, γύρισε το καπέλο του ανάποδα, και έβγαλε άλλο έναν λαγό από μέσα, μαγεύοντας τους θεατές, ως συνήθως...
Μπορώ να φαντασθώ το μάγο να κάνει μια ευγενική υπόκλιση την ώρα που όλοι εμείς, το κοινό του δηλαδή, του αφιερώνουμε ένα παρατεταμένο χειροκρότημα.... :)

Rocinante
26-04-2010, 21:13
Τρεις αποκαλυπτικες φωτογραφιες του πλοιου Absalon.
ΕΔΩ (http://billedarkiv.maritime-museum.dk/fotoweb/Preview.fwx?&position=18&archiveType=ImageFolder&archiveId=5000&albumId=5000&sorting=ModifiedTimeAsc&search=absalon&fileId=F8983BB65C038A25429E0216AFD4F0AAA2E3EC94520 5E2D03A7C9DF5DC4D2DA4EE6D4B315F652271710600DC8301D 8B95BB429D8CA0432F88B69E8638291984913BDD1A423DF3A7 C3EB6CE95B2C7C8D5A8E2821ED83D745DC36C418214387492C 41C301492A6537D33F75C62EC441859A93E19C7F46695285EE E87E3843E9B5E224FC36FED3793A1FAD401B5A16780D8CC393 44A380AC3A4A1D8778F50CA78E4) , ΕΔΩ (http://billedarkiv.maritime-museum.dk/fotoweb/Preview.fwx?&position=19&archiveType=ImageFolder&archiveId=5000&albumId=5000&sorting=ModifiedTimeAsc&search=absalon&fileId=F8983BB65C038A25429E0216AFD4F0AAA2E3EC94520 5E2D03A7C9DF5DC4D2DA4EE6D4B315F652271710600DC8301D 8B95BB429D8CA0432F88B69E8638291984913BDD1A423DF3A7 C3EB6CE95B2C7C8D5A8E2821ED83D745DC36C418214387492A 62D8B6DF06BA93B33F75C62EC441859A93E19C7F46695285EE E87E3843E9B5E224FC36FED3793A1FAD401B5A16780D8CC393 44A380AC3A4A1D8778F50CA78E4) και ΕΔΩ (http://billedarkiv.maritime-museum.dk/fotoweb/Preview.fwx?&position=20&archiveType=ImageFolder&archiveId=5000&albumId=5000&sorting=ModifiedTimeAsc&search=absalon&fileId=F8983BB65C038A25429E0216AFD4F0AAA2E3EC94520 5E2D03A7C9DF5DC4D2DA4EE6D4B315F652271710600DC8301D 8B95BB429D8CA0432F88B69E8638291984913BDD1A423DF3A7 C3EB6CE95B2C7C8D5A8E2821ED83D745DC36C418214387492D 747C1D430B92EB833F75C62EC441859A93E19C7F46695285EE E87E3843E9B5E224FC36FED3793A1FAD401B5A16780D8CC393 44A380AC3A4A1D8778F50CA78E4) !!!!!!!!!
Στο θεμα του Ομηρου περισσοτερα...

giorgos....
26-04-2010, 21:46
δεν τις ανοίγει φίλε roci..

Rocinante
26-04-2010, 21:56
δεν τις ανοίγει φίλε roci..
Το ξερω το ψαχνω...:(

Roi Baudoin
26-04-2010, 22:21
Φίλοι καλοί, ο Roci χτύπησε φλέβα χρυσού.

Κάποιο μικρό πρόβλημα υπάρχει με το άνοιγμα.
Κάποια φραγή μπαίνει όταν πάμε να μεγεθύνουμε τη φωτογραφία.
Αν, όμως, στο Layout (πάνω δεξιά) πάτε το δείκτη στην άκρη τότε θα μπορέσετε να τις αποθηκεύεσετε σε μια έστω στοιχειώδη ανάλυση.

Κάποιος ειδικός θα δώσει τη λύση.

Προς το παρόν, ιδού μια φωτογραφία που αποδεικνύει πολλά.
Το πλοίο έπαιρνε αυτοκίνητα και στη Δανία

86884

Πηγαίντε εδώ:

http://billedarkiv.maritime-museum.dk/fotoweb/Grid.fwx?position=17&archiveid=5000&columns=4&rows=2&sorting=ModifiedTimeAsc&search=Absalon

Και εδώ:
http://billedarkiv.maritime-museum.dk/fotoweb/Grid.fwx?position=9&archiveid=5000&columns=4&rows=2&sorting=ModifiedTimeAsc&search=Absalon


Όλα τα εύσημα στον μεγάλο ROCINANTE !!!!!!

Και η υπέροχη γέφυρα του ανεπανάληπτου Ξιφία

86883


Copyright: http://billedarkiv.maritime-museum.dk/

Rocinante
26-04-2010, 22:28
Παιδια σορρυ αλλα δεν ξερω τι να κανω.
Υπαρχουν αεροφωτογραφιες του Jens Bang οι προπελες του Trelleborg τα χειρογραφα σχεδια του Kattegat το skania η καθελκυση του Drogden και του Hans Borge.
δεν ξερω γιατι δεν δεχεται το link
Ψαχνω 32000 φωτο απο εχτες το πρωι.
Παω για υπνο..........
Αντωνη σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

T.S.S. APOLLON
02-10-2010, 19:10
ΕΓ/ΟΓ Αγ.Γεωργιος...το συμπαθεστατο σκαρι με την μοναδικη πλωρη ο θρυλικος "Ξιφιας" φωτογραφημενος απο τον Peter Stafford σε καποια πρωινη αναχωρηση του απο το μεγαλο λιμανι το καλοκαιρι του 1979.
108662

BEN BRUCE
07-11-2010, 08:58
ΑGIOS GEORGIOS σκιτσο που ειχα σχεδιασει το 1996 μετα απο μαθηματα του παλαιου φιλου TSS APOLLON.

114412

Για τον TSS APOLLON λοιπον, και για αυτον που τρωει χρονο να κατεβαζει φωτο( δυστυχως δεν ειχει αντiστοιχο smile)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-12-2012, 14:30
131334
Eπειδή πρέπει να βοηθήσουμε το nautilia μας να μαζέψει τα κομμάτια του, θα ξανανεβάσω τις δικές μου φωτό αρχίζοντας από τον θρυλικό "ξιφία".
Φίλοι μου, τα σχόλια σας!

Rocinante
05-12-2012, 14:56
Eπειδή πρέπει να βοηθήσουμε το nautilia μας να μαζέψει τα κομμάτια του, θα ξανανεβάσω τις δικές μου φωτό αρχίζοντας από τον θρυλικό "ξιφία".
Φίλοι μου, τα σχόλια σας!
ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έχεις στην κατοχή σου ένα εξαιρετικό και σπανιότατο αρχείο. Ολους τους προηγούμενους μήνες μας παρουσίασες όλους αυτους τους θυσαυρούς. Δυστυχώς λόγω του προβλήματος χάθηκαν σχεδόν όλα ερχεσαι όμως τώρα να το ξαναμοιραστείς. Μεγάλη η χαρά και ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα.
Για τη φωτογραφία τη να πούμε. Ενα όμορφο χωροχρονικό ταξίδι στο παρελθον βλέποντας αυτό το τόσο ιδιαίτερο πλοίο !!!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-12-2012, 14:28
ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έχεις στην κατοχή σου ένα εξαιρετικό και σπανιότατο αρχείο. Ολους τους προηγούμενους μήνες μας παρουσίασες όλους αυτους τους θυσαυρούς. Δυστυχώς λόγω του προβλήματος χάθηκαν σχεδόν όλα ερχεσαι όμως τώρα να το ξαναμοιραστείς. Μεγάλη η χαρά και ένα μεγάλο ευχαριστώ από εμένα.
Για τη φωτογραφία τη να πούμε. Ενα όμορφο χωροχρονικό ταξίδι στο παρελθον βλέποντας αυτό το τόσο ιδιαίτερο πλοίο !!!!!
Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια.

Maiandros
19-12-2012, 13:16
131334
Eπειδή πρέπει να βοηθήσουμε το nautilia μας να μαζέψει τα κομμάτια του, θα ξανανεβάσω τις δικές μου φωτό αρχίζοντας από τον θρυλικό "ξιφία".
Φίλοι μου, τα σχόλια σας!

Καταπληκτική φωτογραφία και μοναδική όπως μας έχει συνηθίσει ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ!! Από αυτή την οπτική γωνία, φαίνεται ξεκάθαρα η αιτιολογία του ψευδώνυμου που απέκτησε αυτό το πλοίο ως "Ξιφίας" ενώ δεξιά του διακρίνεται πλευρισμένο και το ΑΛΚΥΩΝ. Ανεβάζω κι εγώ μια φωτογραφία του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ όπως το είχα φωτογραφίσει μέσα στο Ν.Πρακτορείο του Νικόλαου Πρέκα στα Κατάπολα.

132565

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-12-2012, 13:23
Πραγματικό μουσείο το πρακτορείο-καφενείο του Πρεκα.Όσο γιά το ΑΛΚΥΩΝ σωστά είδες φίλε,εκείνη την εποχή τα έπαιρνα σβάρνα όλα γιά φωτό.

Maiandros
19-12-2012, 15:54
Πραγματικό μουσείο το πρακτορείο-καφενείο του Πρεκα.Όσο γιά το ΑΛΚΥΩΝ σωστά είδες φίλε,εκείνη την εποχή τα έπαιρνα σβάρνα όλα γιά φωτό.

Πιστεύω ότι η ανωτέρω φωτογραφία σου του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ φίλε Βίκτωρα θα πρέπει να είναι τραβηγμένη πριν το 1981 γιατί, όπως έχω παρατηρήσει από φωτογραφίες, το χαμηλό κεκλιμένο ιστίο που υπάρχει πάνω στο πλωριό άλμπουρο που φαίνεται στην φωτογραφία σου, απουσιάζει από τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί από το 1981 και αργότερα...οπότε σαν συνέπεια, η φωτογραφία του Πρέκα θα πρέπει να είναι μεταγενέστερη της δικιάς σου . Ανεβάζω και μία φωτογραφία από διαφημιστικό φυλλάδιο που είχε ανεβάσει ο φίλος T.S.S APOLLON η οποία είναι του 1981 όπου διαπιστώνουμε την απουσία του ιστίου που προανέφερα.

132601 132602

BEN BRUCE
19-12-2012, 17:11
Κλασικες βεντουροκαταστασεις!Στη φωτο με τον ιστο,που ειναι πιο παλια, δεν υυπαρχει μια σειρα με παραθυρα ,πανω απο την ισαλο,που υπαρχουν στη φωτο χωρις τον ιστο

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-12-2012, 10:01
Πιστεύω ότι η ανωτέρω φωτογραφία σου του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ φίλε Βίκτωρα θα πρέπει να είναι τραβηγμένη πριν το 1981 γιατί, όπως έχω παρατηρήσει από φωτογραφίες, το χαμηλό κεκλιμένο ιστίο που υπάρχει πάνω στο πλωριό άλμπουρο που φαίνεται στην φωτογραφία σου, απουσιάζει από τις φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί από το 1981 και αργότερα...οπότε σαν συνέπεια, η φωτογραφία του Πρέκα θα πρέπει να είναι μεταγενέστερη της δικιάς σου . Ανεβάζω και μία φωτογραφία από διαφημιστικό φυλλάδιο που είχε ανεβάσει ο φίλος T.S.S APOLLON η οποία είναι του 1981 όπου διαπιστώνουμε την απουσία του ιστίου που προανέφερα.

132601 132602 Aυτή η φωτό όπως κ αρκετές άλλες είναι τραβηγμένη το '80. Πότε ακριβώς δεν ξέρω,αναλογική μηχανή γαρ!

T.S.S. APOLLON
20-12-2012, 17:58
Φιλε Maiandros το χαμηλο κεκλυμενο ιστιο μπηκε αργοτερα, η φωτο του Πρεκα είναι προγενεστερη του φιλου ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, στο διαφημιστικο φυλλαδιο του 1981 εχουν βαλει παλαιοτερη φωτογραφία (ειναι η ιδια με αυτη του Πρεκα)

Maiandros
20-12-2012, 23:03
Φιλε Maiandros το χαμηλο κεκλυμενο ιστιο μπηκε αργοτερα, η φωτο του Πρεκα είναι προγενεστερη του φιλου ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, στο διαφημιστικο φυλλαδιο του 1981 εχουν βαλει παλαιοτερη φωτογραφία (ειναι η ιδια με αυτη του Πρεκα)

Όντως...πολύ σωστά!! Έβαλες φίλε Απόλλων, για μία ακόμα φορά, τα πράγματα στη σωστή τους θέση!!

Maiandros
21-12-2012, 23:19
Ας δούμε την φωτογραφία του Πρέκα με καλλιτεχνική απεικόνιση...

132774

T.S.S. APOLLON
21-12-2012, 23:40
Καταπληκτικη δουλεια απο τον φιλο καλλιτεχνη Maiandros!!!

T.S.S. APOLLON
26-12-2012, 20:26
Μια ομορφη φωτογραφια στο Shipspotting, ειναι ο θρυλικος "Ξιφιας" στο λιμανι του Πειραια τον Ιουνιο του 1983, απο τον φωτογραφικο φακο του Tony Garner

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=1457289

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-12-2012, 11:06
Μια ομορφη φωτογραφια στο Shipspotting, ειναι ο θρυλικος "Ξιφιας" στο λιμανι του Πειραια τον Ιουνιο του 1983, απο τον φωτογραφικο φακο του Tony Garner

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=1457289
Όντως όμορφη. Πίσω βλέπουμε το μέγαρο ΤΑΝΠΥ όπου το Εθνικό Λαχείο έχει αντικαταστήσει την επιγραφή της GREEK LINE που στεγαζόταν εκεί όπως κ η Θηραϊκή,δύο από τις ιστορικότερες εταιρείες δλδ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-05-2013, 09:20
143484Ο "ξιφίας" σε ένα νοσταλγικό σκηνικό στου Τζελέπη.

Dream Star Glaros
05-05-2013, 09:42
143484Ο "ξιφίας" σε ένα νοσταλγικό σκηνικό στου Τζελέπη.

Πολύ ωραία φωτο. Πίσω του είναι κάποιο της γραμμής Μυτιλήνης, να υποθέσω. Η σύγκριση, ως προς το μέγεθος πάντα, καθιστά σαφές στον παρατηρητή πόσο είχαν αλλάξει οι εποχές και τότε...
Και, ως προς την ωραία πλώρη του, να θυμηθούμε ότι ήταν από τα πολύ λίγα πλοία τότε, εαν όχι το μοναδικό, που δεν επιτρεπόταν στους επιβάτες η πρόσβαση για "πανηγύρια", όπως γινόταν σε άλλα πλοία (π.χ. Μιαούλης, Νάξος)... Άσε που, νομίζω, κανένας διάδρομος στη χρήση του κοινού δεν έβγαζε εκεί. Μόνον από χώρους του πληρώματος μπορούσες να οδηγηθείς εκεί...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
06-05-2013, 10:13
[/SIZE]ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ;481371]143484Ο "ξιφίας" σε ένα νοσταλγικό σκηνικό στου Τζελέπη.

Πολύ ωραία φωτο. Πίσω του είναι κάποιο της γραμμής Μυτιλήνης, να υποθέσω. Η σύγκριση, ως προς το μέγεθος πάντα, καθιστά σαφές στον παρατηρητή πόσο είχαν αλλάξει οι εποχές και τότε...
Και, ως προς την ωραία πλώρη του, να θυμηθούμε ότι ήταν από τα πολύ λίγα πλοία τότε, εαν όχι το μοναδικό, που δεν επιτρεπόταν στους επιβάτες η πρόσβαση για "πανηγύρια", όπως γινόταν σε άλλα πλοία (π.χ. Μιαούλης, Νάξος)... Άσε που, νομίζω, κανένας διάδρομος στη χρήση του κοινού δεν έβγαζε εκεί. Μόνον από χώρους του πληρώματος μπορούσες να οδηγηθείς εκεί...Mα φυσικά είναι το ΣΑΠΦΩ.Όλα εκεί τριγύρω έδεναν:fat:.
Όταν πρωτοείδα το Α.Γ. με αυτήν την πλώρη,με τις τότε γνώσεις μου πίστευα ότι ήταν κάποια θαλαμηγός!

karavofanatikos
19-07-2013, 10:05
Αν και πάω πολύ παλιά, θα ήθελα να προσθέσω κάτι που διάβασα πρόσφατα στο blog του Δήμου Σικίνου το οποίο συμπληρώνει τα λεγόμενα του Κώστα Άντα. Το Άγιος Γεώργιος ήταν το πρώτο πλοίο το οποίο έπιασε στο νησί μετά την κατασκευή της προβλήτας στην Αλοπρόνοια. Το πλοίο δένοντας στη Σίκινο διέκοψε για λίγο το πρόγραμμα του δρομολογίου του, καθώς ακολούθησε ολιγόλεπτο γλέντι με χορούς και κεράσματα για το πλήρωμα του πλοίου. Μία στιγμή ορόσημο για την νεότερη ιστορία της Σικίνου! Όμορφες αλλοτινές στιγμές γεμάτες αθωότητα και ένα Αιγαίο με εντελώς διαφορετικά αρώματα.

karavofanatikos
23-09-2013, 21:14
Το Άγιος Γεώργιος του Βεντούρη αρόδο στην Αλοπρόνοια του 1984. Η δεύτερη φωτογραφία είναι απ' τον Terry Harris, έναν άνθρωπο που γνώρισε τη Σίκινο για πρώτη φορά τη δεκαετία του '70 και την επισκέπτεται μέχρι σήμερα κάθε χρόνο.
149176 149177

Dream Star Glaros
23-09-2013, 21:32
Απίστευτες και οι δύο φωτο σου!! Σαν να είναι τραβηγμένες χθες! Μήπως ξέρεις πότε έγινε ο ντόκος στην Αλοπρόνοια; :uncomfortableness:

BEN BRUCE
23-09-2013, 21:36
Μοναδικες φωτο απο ενα πλοιο που το ειχα δει πρωτη φορα το 1975 στον πειραια.
Και κατι σχετικο που βρηκα απο την εποχη στη Δανια

http://www.fallrepet.se/viewtopic.php?f=2&p=7898

149181

karavofanatikos
23-09-2013, 22:04
Nομίζω πως έχει γραφτεί ξανά στο θέμα του πλοίου αν δεν με απατά η μνήμη μου, ότι η προβλήτα ολοκληρώθηκε το 1988.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-09-2013, 07:18
Μοναδικες φωτο απο ενα πλοιο που το ειχα δει πρωτη φορα το 1975 στον πειραια.
Και κατι σχετικο που βρηκα απο την εποχη στη Δανια

http://www.fallrepet.se/viewtopic.php?f=2&p=7898

149181 Ήταν σχεδιαστικά πρόγονος του πρώτου MISTRAL του Αλεβίζου.

BEN BRUCE
24-09-2013, 08:33
To MISTRAL που λες ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ το ειχα σε καρτ ποσταλ,απο τις πρωτες που ειχα μαζεψει,το 1982 και ηταν παρα πολυ ομοιο με το Αγιος Γεωργιος και εξισου κομψο,οπως και τα περισσοτερα δανεζικα της εποχης

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-09-2013, 08:42
To MISTRAL που λες ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ το ειχα σε καρτ ποσταλ,απο τις πρωτες που ειχα μαζεψει,το 1982 και ηταν παρα πολυ ομοιο με το Αγιος Γεωργιος και εξισου κομψο,οπως και τα περισσοτερα δανεζικα της εποχης
Oi oποίοι Δανοί εδώ κ κάποια χρόνια κάνουν μπαούλα σαν το ΨΑΡΑ ΓΚΛΟΡΥ...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-10-2013, 12:22
149749 O ξιφίας μανουβράρει.

despo
16-10-2013, 16:36
Επειδή οι φωτογραφίες του υπέροχου αυτού πλοίου είναι λιγοστές, το να παρουσιάζονται οσο το δυνατό περισσότερες, είναι καλοδεχούμενες.

T.S.S. APOLLON
16-10-2013, 20:04
Πανεμορφο κοντινο πλανο του θρυλικου ξιφια!!! Να εισαι καλα φιλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ για τα φωτογραφικα ντοκουμεντα που μας χαριζεις!!!

BEN BRUCE
16-10-2013, 21:06
Απο τα πρωτα πλοια που <σταμπαρισα> οταν ημουν ακομα μικρος με το Β στο φουγαρο που με γυριζε σε αλλα...Η φωτο του φιλου ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ειναι μοναδικη αφου ειχε πραγματικη αγαπη για τα πλοια απο τοτε

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-10-2013, 12:00
Απο τα πρωτα πλοια που <σταμπαρισα> οταν ημουν ακομα μικρος με το Β στο φουγαρο που με γυριζε σε αλλα...Η φωτο του φιλου ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ ειναι μοναδικη αφου ειχε πραγματικη αγαπη για τα πλοια απο τοτε
Να'σαι καλά φίλε Ben Bruce, εγώ είμαι καραβολάτρης από κούνια.

Dream Star Glaros
19-10-2013, 09:00
Oi oποίοι Δανοί εδώ κ κάποια χρόνια κάνουν μπαούλα σαν το ΨΑΡΑ ΓΚΛΟΡΥ...


149749 O ξιφίας μανουβράρει.


Ξιφίας...με τα ούλα του!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-01-2014, 09:13
151663 Πρωινός απόπλους από τον Πειραιά. Πίσω του φορτηγό της Εmpros Lines, ANΒΕΡΣΑ ή ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ.

BEN BRUCE
18-02-2014, 21:28
ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ πρωινη αναχωριση για δυτικες κυκλαδες

152659

σε κλιμακα 1/400

T.S.S. APOLLON
18-02-2014, 21:57
Αυτα ειναι τα ωραια του BEN BRUCE!!! Μιλαμε για μινιατουρα υπεροχη!!! Πανεμορφο "τρισδιαστατο" παραθυρο στο παρελθον!!!

BEN BRUCE
19-02-2014, 10:35
ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ σε κλιμακα 1/400

152667

T.S.S. APOLLON
19-02-2014, 10:40
BEN BRUCE ειναι Απιθανη η μινιατουρα!!! "Χωραει στην παλαμη του χεριου"!!!

Gallos952
24-02-2014, 23:47
Ventouris service arriving to Astypalia, pera gialos,
on the begining of the '80s. Port was under construction
since '79.
[email protected]

152819

Gallos952
25-02-2014, 12:29
in the '70s-'80s Petros ikonomou was the mayor
or Astypalia together postcards editor and ouzo Linda
maker (not so testy).
Then, the same picture with Ag. Giorgios coming to
the new port was also used on ouzo bottles.
[email protected]


152826

Maiandros
25-02-2014, 15:07
151663 Πρωινός απόπλους από τον Πειραιά. Πίσω του φορτηγό της Εmpros Lines, ANΒΕΡΣΑ ή ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ.

Φίλε ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, πήρα το θάρρος κι έκανα μία διόρθωση στο "σκαλάκι" που έκανε στην πλώρη η καταπληκτική αυτή φωτογραφία που ανέβασες.Το πλοίο μάχιμο αναχωρεί μέσα στην καπνιά των φουγάρων και την μυρωδιά της θάλασσας του λιμανιού...Σ'ευχαριστούμε!

152833

Gallos952
12-03-2014, 12:00
Interesting contribution by Matt Barrett's.
http://www.greektravel.com/sifnos/ferry.html (http://www.greektravel.com/sifnos/ferry.html[/email])

From " Spearfishing in Skatahori (http://www.mattbarrett.net/spearfishing)" by Matt Barrett

Andrea is keeping up a subtle pressure, letting me know that she wants to leave the island. She's not into this middle of the road scene. She wants an island that is either all Greek, or she wants to be in our house in Carrboro North Carolina happily vacuuming with the air-conditioner on high. She doesn't get the same thrill that I get watching the ferry boats come in at all hours of the day and night. I have been trying to get Amarandi interested. My love of ships is something I treasure. I hope I don't create an obsession in her.I remember a few years ago there was an English gentleman staying at the Stavros (http://www.greektravel.com/sifnos/hotels.html) who knew everything there was to know about all the ferries. He knew when they were built, which routes they traveled before becoming obsolete and being sold to the Greek ferry companies, and where the old ferries went after they got too worn out even for Greece. He was fun to listen to but his interest bordered on obsession, perhaps even fetish.
Most of the ferries came from Holland and Scandinavia. Many of them ended up on the rocks when they became too old to sell and the only way to get rid of them at a profit was to wreck them. The Agios Yorgos sits on a small islet off the island of Kimilos. The Ionion is quietly resting near Kasteli Crete. It's strange to see them because I remember them sailing into the bay, painted white and full of life. Now they are totally covered in rust with not a speck of their white paint visible. It's an eerie sensation to see one.
The Agios Georgos was an interesting boat. The islanders called it The Ghost Ship. Not because it was haunted but because you never knew when it was going to arrive. It could be anywhere from 5 to 25 hours late. The fishermen hated it because unlike other ferries which had the entrance in the back and took up very little space when they docked, the Agios Georgios had it's entrance on the side and took up the entire length of the dock, meaning the fishermen had to move all their boats when it arrived, and wait out in the bay until it left. Because they never knew when it would actually get there they had to waste great amounts of time sitting on their boats or in the cafes waiting for it. This Ghost ship was disrupting their simple lives.
Luckily it only came once or twice a week. But one summer the islanders had been petitioning the government and the merchant marine to provide them with daily service to and from Mykonos. Sifnos has always had the attitude of "what has Mykonos got that we don't ?" and believed that their promiscuous sister island should be required to share the wealth. A daily boat to Sifnos would help.
After much lobbying and perhaps a small exchange in cash or favors, it was announced that starting this week there would be a daily boat from Mykonos. There was much celebrations among the workers and especially my friends who owned the Old Captain Bar. This was the week that Sifnos would turn the corner in tourist revenues. Imagine their disapointment as the Agios Yorgos sailed into the bay. And so it began. The daily torture of the fishermen. And every day the ship came in later and later. It was losing the race against time.
Finally in an effort to get the ship back on schedule, the ferry company decided to keep the ship overnight in Kamares and start fresh the next day on a new schedule. This meant that the fishermen would have to spend the night on their boats in the middle of Kamares bay since the ship would be taking their berths. This was the final straw. The fishermen got organized and when the Ghost Ship sailed into the harbor they found a flotilla of fishing boats and pleasure craft totally surrounding the dock. There was nowhere for the Agios Yorgos to let off their passengers and vehicles so it just sat in the middle of the bay. Meanwhile on shore a demonstration had been organized and the crowd marched to the end of the dock carrying a large banner that said "NO TO THE GHOST SHIP". They chanted slogans and yelled at the ship with a megaphone. Many of them were tourists who had no idea what they were demonstrating, thinking they were taking part in some traditional island custom or welcoming ceremony. Finally some of the fishermen agreed to go out to the ship and bring the passengers to shore. As they arrived looking frightened and confused the man with the megaphone greeted them. "We welcome you with flowers to Sifnos."
While all this was going on Francisco Katsoulakis, part-owner of the Old Captain and the ferry ticket office, had gone up to the fishing boat Captain Andreas, and cut down the banner that had been tied there. In response, Nikolaki, the Captain of the Captain Andreas threw a brick through the travel agency window. Suddenly, on the island battle lines were being drawn and because I was playing guitar at the Old Captain I was seen as being on the wrong side of those lines. At the time I was good friends with the people who worked at the Captain Andreas restaurant which owned the fishing boat and one night when I walked in to eat I heard Nikolaki say "It's one of Katsoulakis boys." It really bothered me because here was the hero of the anti-Agios Yorgos movement of which I considered myself a part of, believing that I was a traitor. I decided to be bold and make my true feelings known to him by giving him various suggestions of nautical vandalism that I had picked up from living in New York. He seemed pleased and welcomed me back to the revolution.
But that was basically the end of the Agios Yorgos. The next summer it was given the dreaded Aegean Agony loop, stopping at almost every island between Pireaus, Crete, Rhodes and Thessoloniki. When a ship is given this government subsidized route it usually means it's days are numbered and if you find yourself on it one night when the sea is a little rough and there are very few passengers aboard you might want to familiarize yourself with the evacuation maps and wear a life vest the duration of the journey. I saw the Ghost Ship one night in Pireaus. The next time I saw it was on the rocks.
The Ionion, or the Onion as my brother James called it, was one of the oldest and proudest of the Greek ferry system. It was gradually losing ground to the bigger, faster and fancier ferries but I imagine in it's day it was something special. Not only was it one of the regular Sifnos ferries, but it was also the once a week boat to my grandmothers village of Kyparissi on the Peloponessos line, another ominous route. The last stop is Kasteli Crete and on one journey the Onion fell a little bit short of it.

Dream Star Glaros
17-03-2014, 10:31
Ventouris service arriving to Astypalia, pera gialos,
on the begining of the '80s. Port was under construction
since '79.
[email protected]

152819

Great job, Jean-Francois! It must have been a sheer pleasure on board Agios Georgios in these weather conditions, i.e. the Aegean sea literally being like a still lake!
The ship seems to be totally stopped, leaving the impression that it is not going to be berthed… Are you sure we are talking about early eighties? Could the photo be a little older? The road to the quay looks a little primitive even for 1980, although, of course, I had not yet travelled to Astypalea back then… Could the “guru” of Nautilia Mr Peppas possibly upload an itinerary indicating a time period when the ship called at Dodecanese, because, as far as I can remember, that did not happen as of 1980. Agios Georgios stopped at Amorgos not traveling any farther…. The only exception might probably be in 1981… :single_eye:

Gallos952
17-03-2014, 11:29
[QUOTE=Dream Star Glaros;526206]Great job, Jean-Francois! It must have been a sheer pleasure on board Agios Georgios in these weather conditions, i.e. the Aegean sea literally being like a still lake!
The ship seems to be totally stopped, leaving the impression that it is not going to be berthed… Are you sure we are talking about early eighties? Could the photo be a little older? The road to the quay looks a little primitive even for 1980, although, of course, I had not yet travelled to Astypalea back then… Could the “guru” of Nautilia Mr Peppas possibly upload an itinerary indicating a time period when the ship called at Dodecanese, because, as far as I can remember, that did not happen as of 1980. Agios Georgios stopped at Amorgos not traveling any farther…. The only exception might probably be in 1981… :single_eye:

Thanks ! I think so but no more information yet. Work started '79 on the astypalean new port. Then, ferries, specially
Nereus, came first on '82. I heard it from islanders. On the picture quay was not made, only the base and the periphery.
The new road was not asphalted yet, of course. Nikolas, what do you think about it ? It needs schedules of that period
of time to know more about the danish Agios Georgios of Konstantinou G. Ventouris and others services.
Kali sas evdomada.
[email protected]

Takerman
17-03-2014, 14:45
Λίγο off topic. O Matt Barett έχει σπίτι στα Χίδηρα Λέσβου.

Gallos952
17-03-2014, 14:56
Λίγο off topic. O Matt Barett έχει σπίτι στα Χίδηρα Λέσβου.

May be but that old report of Sifnos is very interesting even if he is now living in Lesvos. No ?
[email protected]

τοξοτης
15-01-2015, 10:25
Ελπίζω να μην έχει ξανά ανέβει και να είναι το Absalon που μετονομάσθηκε σε Αγ.Γεώργιο.

163511

http://www.filatelia.fi/dx/pix/absalon.jpg

BEN BRUCE
02-07-2015, 17:48
Στιγμες ABSALON 1955

167760167761167762167763167764


απο το http://bilderisyd.se/index.php/1955?page=18

karavofanatikos
08-08-2015, 10:22
Ο ιστορικός "ξιφίας" της οικογένειας Βεντούρη αρόδο στη Σίκινο!

168694

Φωτογραφία απ' το ταβερνάκι Αρμύρα στην παραλία του Αγίου Γεωργίου στη Σίκινο.

BEN BRUCE
08-08-2015, 13:32
....εδω με το ομοσταυλο Παναγια Τηνου το 1983.....

168696

Dream Star Glaros
09-08-2015, 07:29
....εδω με το ομοσταυλο Παναγια Τηνου το 1983.....

168696

τόση διαφορά μεγέθους είχαν τα δύο πλοία; Τόσο πιο μικρός ήταν ο Αη Γιώργης ; :uncomfortableness:

Ellinis
09-08-2015, 15:44
τόση διαφορά μεγέθους είχαν τα δύο πλοία; Τόσο πιο μικρός ήταν ο Αη Γιώργης ; :uncomfortableness:

Ο "Ξιφίας" ήταν 78,11 Χ 13,06 μέτρα ενώ το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ ήταν 120,02 x 17,33 μ., δηλαδή μισός "Ξιφίας" μεγαλύτερο.

Dream Star Glaros
10-08-2015, 17:27
:eek:
Ο "Ξιφίας" ήταν 78,11 Χ 13,06 μέτρα ενώ το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ ήταν 120,02 x 17,33 μ., δηλαδή μισός "Ξιφίας" μεγαλύτερο.


:eek:

T.S.S. APOLLON
10-09-2015, 09:39
Ο ιστορικός "ξιφίας" της οικογένειας Βεντούρη αρόδο στη Σίκινο!

168694

Φωτογραφία απ' το ταβερνάκι Αρμύρα στην παραλία του Αγίου Γεωργίου στη Σίκινο.


Πανεμορφη και ακρως νοσταλγικη εικονα!!!

Dream Star Glaros
15-08-2019, 12:20
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και εορτάζουσες. Φωτογραφία από τον ThosGee στο Greece.com.


Ιούνιος 1981. Και τι δεν θα έδινα να ήμουν εκεί τότε και να μπορούσα να νοικιάσω ένα τζιπάκι (προφανώς Suzuki Samurai τότε) να γυρίσω την Πάρο να δω πώς ήταν τότε οι δρόμοι στο νησί...


194736

Dream Star Glaros
28-02-2022, 21:18
Άκυρο, δεν ανεβάζει τη φωτο

Dream Star Glaros
01-03-2022, 13:05
Φωτο τραβηγμένες από την πλώρη του "Μαριάννα". Φυσικά, είναι ο Όρμος της Αιγιάλης και χρονικά είμαστε στο φάσμα από 1978 έως και 1984 το αργότερο




201328

201327


Πηγή: Ομάδα στο fb "Παλαιές φωτογραφίες Αμοργού"