PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάντια & Ρέθυμνο [Candia & Rethymnon - Central No.2 & 5]



helatros68
17-01-2008, 23:38
Ενα βιντεο του Καντια στο λιμανι του Πειραια τον Μαιο του 1989
http://www.youtube.com/watch?v=hoThua05NXE

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
17-01-2008, 23:40
Εγω θα ηθελα να δω φωτρογραφιες του Καντια με τα χρωματα της ΔΑΝΕ ......
Αν εχει κανεις καμια ....(δεν ενωω του FAKTA)

helatros68
17-01-2008, 23:42
Πρεπει να εχω μια την οποια θα πρεπει να "σκαναρω".Θα επανελθω το ΣΚ.

scoufgian
18-01-2008, 07:59
πραγματικα θα ηθελα να δω και εγω το καντια με τα χρωματα της ΔΑΝΕ

Apostolos
18-01-2008, 15:18
Μπορεί να μήν έχω την καλύτερη αλλα σας κάνω την αρχή! Είμαι σήγουρος ότι θα δούμε και καλύτερες!
1577

Roi Baudoin
18-01-2008, 15:40
Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους όσους θυμούνται αυτόν τον αφανή εργάτη που ανεβοκατέβαινε για τόσα χρόνια από το Ηράκλειο στον Πειραιά, πριν να μπλέξει σε κάποιες διαφορετικές γι' αυτό γραμμές.
Τη μια χρονιά έκανε τη γραμμή από Πειραιά για Πατμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κω-Ρόδο.
Το 2000 έκανε Παροναξία και στο δρομολόγιο της Παρασκευής έφτανε μέχρι Αστυπάλαια, όπου παρέμενε για μία ημέρα (Σάββατο) και την Κυριακή ανέβαινε και πάλι επάνω.
Εδώ, το 1999, φεύγει από Πειραιά για Δωδεκάνησσα......

1579

jumpman
18-01-2008, 16:31
Ti exei apoginei auto kai to aderfo tou ploio to Rethimno.Oxi kai apo ta omorfotera ploia alla kanonikos ergaths sthn grammh Peiraias-Hrakleio.Antikatastathike tote apo to Aptera kai to El.Venizelos.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
18-01-2008, 17:34
Το Καντια λεγεται JABAL ALI 3 και ταξιδευει Port Rahsid - Umm Qasr

Το Ρεθυμνο λεγεται JABΑL ALI 2 και ταξιδευει στο ιδιο μερος


Απο το FAKTA οι πληροφωριες

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
18-01-2008, 17:36
.
Τη μια χρονιά έκανε τη γραμμή από Πειραιά για Πατμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κω-Ρόδο.
Το 2000 έκανε Παροναξία και στο δρομολόγιο της Παρασκευής έφτανε μέχρι Αστυπάλαια, όπου παρέμενε για μία ημέρα (Σάββατο) και την Κυριακή ανέβαινε και πάλι επάνω.
Εδώ, το 1999, φεύγει από Πειραιά για Δωδεκάνησσα......

1579

Μαζι με το κορμο της Δωδεκανησου εκανε και τοτε μια φορα τη βδομαδα Αστυπαλαια και αλλη μια Νισυρο ..... Ετυχε και στη μια και στη δευτερη περιπτωση να ειμαι μεσα .....

Roi Baudoin
19-01-2008, 01:58
Τα βλέπαμε χρόνια να φεύγουν για Ηράκλειο. 'Οταν μάθαμε ότι θα φύγουν, μας έπιασε πανικός. Πού θα πάνε; Τι θα κάνουν; Γιατί φεύγουν;
Εδώ, σε μια στιγμή λίγο πριν φύγουν, το "Ρέθυμνο" φεύγει για Ηράκλειο.
Νιώθεις το ίδιο αίσθημα με τους φίλους που τους έχεις μια ζωή μαζί σου και όταν φεύγουν καταλαβαίνεις τι έχασες.....

1595

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
21-01-2008, 20:43
Το τελευταιο ταξιδι που εκανα με το ΚΑΝΤΙΑ με τα σινιαλα της ΔΑΝΕ στις 19/3/2000 απο Κω για Καλυμνο .....

1720

Finnpartner_1966
21-01-2008, 22:40
Εγω μια φορα το ειχα ταξιδεψει. Απο Λερο για Πατμο, οταν πηρα την αποσπαση μου στο ταγμα εκει. Απριλης του 1999 ηταν. Δεν μπορω να πω οτι ηταν κατι το τελειο. Ειδικα οταν επρεπε να ανεβεις στο πανω γκαραζ για να πας στα σαλονια του πλοιου!! Εντυπωση μου εκαναν και οι πορτες των καμπινων.. Φαινοντουσαν τοσο... αρχαιολογιες!! ΟΚ, ειχε μετασκευαστει κοντα 30 χρονια πριν, αλλα και παλι.. Δεν ξερω, αλλα δεν μου εκανε καθολου καλη εντυπωση....

Leo
22-01-2008, 09:19
..............και οι πορτες των καμπινων.. Φαινοντουσαν τοσο... αρχαιολογιες!! ............

Η σκληρή κριτική που ασκεί ο Finnpartner ... θεωρώ ότι είναι ανατροπή για τις προτιμήσεις του.... προσέξτε τι θα πείτε :p

Finnpartner_1966
22-01-2008, 11:09
Δεν εχω φωτο να σου εξηγησω τι εννοω. Φαινοταν σαν ενα παλιο κομματι ξυλου, απλα περασμενο με μια μπλε μπογια. Φτηνοπραμα δηλαδη. Δεν ξερω αν ηταν ετσι απο εκει, ή μπηκαν εδω. Μην ανησυχεις παντως, δεν αλλαζω ετσι ευκολα ιδεες μου. Ομως, ουτε στο Λερος, ουτε στο Ιαλυσσος/ Καμιρος ουτε καν στο Ομηρος δεν ειχε τοσο χαλια πορτες στις καμπινες!!!

nautikos
03-02-2008, 14:12
Στο Ναυτικο Μουσειο Κρητης στα Χανια, υπαρχει ενα αρκετα ομορφο μοντελακι του Καντια/Ρεθυμνο. Το μοντελο εχει κατασκευαστει συμφωνα με την αρχικη μορφη του πλοιου (πριν τη μετασκευη για το ''κλεισιμο'' της πρυμνης. Μαλιστα στο κεντρο του πλοιου υπαρχει τομη ωστε να φαινεται το γκαραζ και το μηχανοστασιο του!

2403

Νaval22
03-02-2008, 14:37
Πολύ ωραίο επιτέλους βλέπουμε ένα ελληνικό ναυτικό μουσείο που τιμά ένα επιβατηγό/οχηματαγωγό πλοίο που έγραψε ιστορία,είναι σημαντικό γιατί τα περισσότερα ναυτικά μουσεία στη Ελλάδα αρκούνται σε τριήρεις και άντε να φτάσουν μέχρι το ΑΒΕΡΩΦ

nautikos
03-02-2008, 15:08
Η αληθεια ειναι οτι αρκετα Ναυτικα Μουσεια στην Ελλαδα περιλαμβανουν στα εκθεματα τους ομοιωματα εμπορικων πλοιων, αλλα σχεδον ποτε ακτοπλοικων. Σιγουρα το τμημα της φορτηγου ναυτιλιας επαιξε και παιζει πρωτευοντα ρολο στην αναπτυξη της ναυτιλιας μας, αλλα απο την αλλη η ακτοπλοια μας ειναι συνυφασμενη με την ιστορια και την εξελιξη του μισου ελλαδικου χωρου και θα επρεπε να προβαλεται σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο. Παντως ειναι ισως το μοναδικο ΕΓ/ΟΓ μοντελο που εχω δει ποτε σε ελληνικο μουσειο.

Finnpartner_1966
03-02-2008, 15:32
Ενα παρομοιο μοντελακι, θυμαμαι απεναντι απο την Πλ. Καραϊσκακη, πριν απο τον Ηλεκτρικο. Πρεπει να ειναι καμια 20ρια χρονια τουλαχιστο. Καποια στιγμη το εχασα. Δεν μπορουσα ομως να θυμηθω ποιο ηταν! Να τι εβλεπα λοιπον πριν τοσα χρονια!!

Apostolos
13-02-2008, 11:52
Δυστηχώς διάβασα (http://finance.groups.yahoo.com/group/FerriesofSouthernEurope/message/17261)ότι το Κάντια πουλήθηκε για σκράπ...

panthiras1
17-02-2008, 22:28
jumpman

...Antikatastathike tote apo to Aptera kai to El.Venizelos.
Νομίζω ότι αντικαταστάθηκαν απο τα 2 Κρήτη

jumpman
18-02-2008, 00:50
Oxi file Pantiras1.Eixa taksidepsei ekeinh thn periodo kai kserw proswpika kai sigoura oti sth grammh mphkan prwta ta Aptera kai El.Venizelos kai ustera ta Krhth.Eksalou nomizw mporeis na to epivevaiwseis apo to pote mphkan sth grammh ta Krhth kai pote efugann ta Rethumno kai Candia.

Apostolos
20-02-2008, 09:41
Το ΚΑΝΤΙΑ στη γωνία στα 200αρια με τα όμορφα χρώματα της ΑΝΕΚ
3108

Φώτο: Π. Λελέκης

sdiama
18-03-2008, 23:04
Oxi file Pantiras1.Eixa taksidepsei ekeinh thn periodo kai kserw proswpika kai sigoura oti sth grammh mphkan prwta ta Aptera kai El.Venizelos kai ustera ta Krhth.Eksalou nomizw mporeis na to epivevaiwseis apo to pote mphkan sth grammh ta Krhth kai pote efugann ta Rethumno kai Candia.

Ετσι είναι. Δεν βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο για το Απτερα, αλλά θυμάμαι πολύ καλά τον Βενιζέλο που έκανε Ηράκλειο-Πειραιά μετά την περίοδο των Κάντια/Ρέθυμνο. Θυμάμαι το χαρακτηριστικό ψευδώνυμο "πολυκατοικία" που είχαν δώσει τότε στον Βενιζέλο, οι Ηρακλειώτες.

marioskef
18-03-2008, 23:33
Ναι αν θυμαμαι καλά το Βενιζέλος - ή Βενιζέλειο κατά αλλους - μπήκε στη γραμμή λίγο πριν μπουν τα Ιταλικά, δηλαδή με Καζαντζακης και Κινγκ Μινως.
Μάλιστα είχε και πάρα πολύ καλά αποτελέσματα καθώς δεν συγκρίνονταν με τον ανταγωνισμό.

Μετά ήρθαν τα Κρήτη

Finnpartner_1966
19-03-2008, 09:36
Το ΚΑΝΤΙΑ στη γωνία στα 200αρια με τα όμορφα χρώματα της ΑΝΕΚ


Ποια ομορφα χρωματα της ΑΝΕΚ? Τα ιδια που ειχε στην Ιαπωνια εχω την εντυπωση οτι ειναι, με την Κρητη στη μεση! Αλλα πιο ομορφα απο τα τωρινα!!

Roi Baudoin
27-04-2008, 22:01
Ένα απόγευμα στην Πειραϊκή τον Αύγουστο του 2000.
Παρέλαση πλοίων μέσα σε χρονικό διάτημα λιγότερο από δύο ώρες.
Εδώ το "Ρέθυμνο" φεύγει.
Η φωτογραφία χρειάζεται καλύτερη επεξεργασία για να φανεί καλύτερα (λόγω των δύσκολων συνθηκών φωτισμού που επικρατούσαν).

5608

MYTILENE
30-04-2008, 11:39
Και έτσι είναι πολύ ωραία φίλε ROI.

kingminos
07-05-2008, 14:25
θυμάμαι το 1998 όταν γύρισα από το ηράκλειο με ημερήσιο με το καζαντζάκης το ρέθυμνο δεμένο στην απέναντι θέση αναχώρησε πρώτο και λίγα δευτερόλεπτα μετά αναχώρησε και το καζαντζακης και όταν βγήκε από το λιμάνι το προσπέρασε γρήγορα και στη συνέχεια το έχασε πίσω στον ορίζοντα.

kingminos
10-05-2008, 22:17
Το Ρέθυμνο είναι ο αδερφός του Κάντια.

pontios thessaloniki
10-05-2008, 22:23
αν δεν κανω λαθος.ΝΑΙ

pontios thessaloniki
10-05-2008, 22:33
Θυμαμαι μια φορα που ανεβηκε το καντια θεσ-νικη εκτακτο δρομολογιο λογω των αγροτων που ειχαν κλεισει την εθνικη οδο.μιλαμε μια στις 3 νταλικες που πηγαινε να μπει μεσα εβρισκε στο τεποζιτο ,οποτε καταλαβαινετε τι πανικος επικρατουσε.

Apostolos
06-06-2008, 13:44
εδώ ενα καταπληκτικό βιντεάκι...
http://www.youtube.com/watch?v=hoThua05NXE&feature=related

vinman
03-08-2008, 11:00
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/candia.jpg

Το Κάντια στον Πειραιά και στο Ηράκλειο αντίστοιχα,φωτογραφημένο πάνω απο το Κίνγκ Μίνως!!

vinman
07-08-2008, 02:42
Κάντια στο Ηράκλειο μόνο του...και παρέα με το Ελ-γκρέκο....
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0030.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0031.jpg

Roi Baudoin
14-08-2008, 16:38
Και πάμε πίσω στον Πειραιά του 1997.
Όμορφο απόγευμα μιας Παρασκευής στα τέλη του Αυγούστου.
Αναχώρηση από Πειραιά στις 19:00 για Σίφνο με το "Πρέβελη". Το πλοίο πήγαινε τότε Σίφνο-Ρέθυμνο. Σε λιγότερο από πέντε ώρες στη Σίφνο κάνοντας συνάμα και κρουαζιέρα. Αυτήν που φέτος κάνουν οι τυχεροί επιβάτες του στη γραμμή της Παροναξίας.
Η ώρα αυτή ήταν η καλύτερη γιατί αναχωρούσαν, σχεδόν ταυτόχρονα, πολλά πλοία.
"Βιτσέντζος Κορνάρος", "Νίκος Καζαντζάκης", "Πήγασος", "Κάντια", "Παναγία Εκατονταπυλιανή", Ποσειδών Εξπρές 2".
Εμείς είμασταν τυχεροί γιατί φύγαμε τελευταίοι.
Έτσι όλα τα άλλα πλοία πέρασαν από μπροστά μας και προέκυψαν κάποιες ωραίες φωτογραφίες.
Ξεκινάμε, λοιπόν, με το γλυκύτατο "Κάντια" της ΑΝΕΚ.

Αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους. Ιδιαίτερα στους manolis m, navigation, vinman, marsant, pontios thessaloniki, Leo και Νίκο.

Προσέξτε στην τελευταία φωτογραφία, στα αριστερά του Κάντια", το μοναδικό "Δημήτριος Φ" που εκτελούσε τότε δρομολόγια για Σαλαμίνα και ανήκε στον κύριο Φιλιάγκο.

11975

11976

11977

marsant
14-08-2008, 18:52
Φιλε Roi για αλλη μια φορα μας γυρνας και μας ταξιδευεις χρονια πισω με τις φωτογραφιες σου.Σε ευχαριστω πολυ για την αφιερωση, να σαι παντα καλα!

vinman
14-08-2008, 19:15
Φίλε Roi ότι και να γράψω θα είναι λίγο....
Ενα μεγάλο ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου...

navigation
16-08-2008, 08:27
Να σαι καλά Roi....σε ευχαριστούμε πάρα...μα πάρα πολυ!!!!

kastro
16-08-2008, 12:10
Το Κάντια πήγαινε Κύθηρα πρίν το Μυρτιδιώτισα και το αποσύραν από την γραμμή γιατί ήταν μεγάλο;

sea_serenade
17-08-2008, 19:23
Roi θα ζητήσω από τους Admins να αποπεμφθείς από το forum, δεν πάει άλλο. Αισθάνομαι άχρηστος πια.........:(

PS: Δεν κάνεις καμιά καλή ασφάλεια στο αρχείο σου? Ξέρεις τώρα, για φωτιά, σεισμό, λιμό, καταποντισμό κτλ??? Φτου να μη σου το ματιάσω!!!!!!

Giwrgos1980
17-08-2008, 23:16
Εκτός από τις καταπληκτικές φωτό του Κάντια και συνάμα του Δημήτριος Φ αν δεν κάνω λάθος (για το μικρό κόκκινο καραβάκι) φαίνονται και τα Ποσειδών Εξπρές 2 και το Σαντορινάκι...... (μια παράθεση...μπορεί να είναι και άκυρη) :)

scoufgian
19-08-2008, 06:40
να και η καρτ ποσταλ του ΡΕΘΥΜΝΟΝ,με ταχυτητα 20 κομβους,μηκος 130 μετρα,1450 επιβατες και 450 οχηματα.Οι εντυπωσεις μου, απο το ταξιδι που ειχα κανει ,με αυτο το πλοιο, απο Πειραια για Ηρακλειο, το 1996 ,ηταν παρα πολυ καλες.Βεβαια εκεινη την εποχη ,μεσουρανουσανε στην ιδια γραμμη ,το Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ μαζι με το KING MINOS,ενα διδυμο που δεν αφηνε περιθωρεια για πρωτιες.Εν τουτοις μαζι με το αδελφο πλοιο, ΚΑΝΤΙΑ,ανταποκριθηκαν αξιοπρεπεστατα στα καθηκοντα τους ,ολο το καιρο, που βρισκονταν στη παραπανω γραμμη
12315

Trakman
29-08-2008, 11:26
Εγώ είχα ταξιδέψει μικρός με το Κάντια και δε θυμάμαι εντυπώσεις. Ωστόσο λατρεύω το σκαρί του!! Θεωρώ πολύ όμορφες τις γραμμές του και ακόμη και μετά τη μετασκευή του παρέμεινε πολύ όμορφο!

Leo
29-08-2008, 12:01
Η μοναδική φορά που εγώ μπήκα στο πλοίο ήτνα όταν μια εταιρεία ραδιοβοηθημάτων μας είπε να επσικεφθούμε το πλοίο για να διαπιστώσουμε πόσο καλά είναι τα μηχανήματα της. Δεν ενθουσιάστηκα από το πλοίο όμως μου φάνηκε κλειστό, στενόχωρο και είχε μαι μυρωδιά κλεισούρας. Την γέφυρα του την θυμάμαι αμυδρά. Δεν με εντυπωσίασε γιατί όλη μου την ζωή σε Ιαπωνέζικες γέφυρες την έχω περάσει... :rolleyes:

Trakman
29-08-2008, 12:05
Η μοναδική φορά που εγώ μπήκα στο πλοίο ήτνα όταν μια εταιρεία ραδιοβοηθημάτων μας είπε να επσικεφθούμε το πλοίο για να διαπιστώσουμε πόσο καλά είναι τα μηχανήματα της. Δεν ενθουσιάστηκα από το πλοίο όμως μου φάνηκε κλειστό, στενόχωρο και είχε μαι μυρωδιά κλεισούρας. Την γέφυρα του την θυμάμαι αμυδρά. Δεν με εντυπωσίασε γιατί όλη μου την ζωή σε Ιαπωνέζικες γέφυρες την έχω περάσει... :rolleyes:

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις φίλε Leo! Εγώ όπως προείπα δεν θυμάμαι εντυπώσεις από το ταξίδι μου. Απλά μου αρέσει το σκαρί του! Λιτό, μαζεμένο και με όμορφη πλώρη!

stelios_ag
29-08-2008, 12:37
Τι να πρωτοθυμηθώ για τα πλοία αυτά. Κάθε καλοκαίρι για 20 χρόνια από το 1977 στην Κρήτη με αυτά (και σπανιότερα με τα πλοία των Μινωικών).
Πέρα όμως από την αναπόφευκτη νοσταλγία, αντικειμενικά στο ξενοδοχειακό αυτά τα πλοία δεν ήταν στο καλύτερό τους.
Θυμάμαι όταν πρωτομπήκε το Αρκάδι και ταξίδεψα με αυτό, πόσο μεγάλη μου φάνηκε η διαφορά στις καμπίνες και στους κοινόχρηστους χώρους.

vinman
31-08-2008, 02:59
¶λλη μία φώτο του Κάντια με τα σινιάλα της ΔΑΝΕ.
(κομμένη απο τον Εφοπλιστή τον Μάιο του '99)


13829

polykas
31-08-2008, 09:54
Vinman είσαι ατελείωτος.Μπράβο.Συγχαρητήρια.

kastro
31-08-2008, 13:01
Η Δανέ το είχε αγοράσει η το ναύλωσε,Και που το δρομολόγησε;

vinman
31-08-2008, 13:41
Η Δανέ το είχε αγοράσει η το ναύλωσε,Και που το δρομολόγησε;

H Δανε δεν το είχε αγοράσει φίλε Kastro.
Η Ανεκ είχε ανακατευτεί στην υπόθεση ''σωτηρία''της Δανε και στα πλαίσια αυτής της ''βοήθειας'' είχε δρομολογήσει το Κάντια στα Δωδεκάνησα...

Finnpartner_1966
31-08-2008, 13:56
Kαι την επομενη χρονια (2000) την Πρεβελη. Το Καντια δουλεψε το 1999. Εγω ταξιδεψα μαζι του 4-4-99, οταν πηρα την αποσπαση για Πατμο. Αρχικα, ειχε καπετανιο τον καπτα-Χαρη Τσουκαλα. Μετα, αντικατασταθηκε... Δεν ξερω πως και γιατι.

vinman
07-09-2008, 23:18
Και μία φωτογραφία του Κάντια απο το βιβλίο Greek sea bridges


15185

marsant
07-09-2008, 23:26
φιλε vinman το ευχαριστω που σου λεμε δεν φτανει για αυτα που μας χαριζεις καθε μερα:grin:

Το Καντια ειχε κανει το 1999 αν θυμαμαι καλα και Ιο Σαντορινη..

Finnpartner_1966
08-09-2008, 11:45
To 1999 ερχοταν 12νησα για λογαριασμο της ΔΑΝΕ. Δεν ξερω αν μετα το καλοκαιρι κατεβαινε κατω...

marsant
08-09-2008, 12:47
Oτι κατεβαινε Ιο-Σαντορινη ειμαι σιγουρος,απλα χρονολογια δεν θυμαμαι.Μαλιστα θυμαμαι οτι ειχε αναχωρηση απο τον πειραια στις 2 το μεσημερι.

nireas
09-09-2008, 14:54
To 1999 ερχοταν 12νησα για λογαριασμο της ΔΑΝΕ. Δεν ξερω αν μετα το καλοκαιρι κατεβαινε κατω...

Εκείνο το καλοκαίρι, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είχε κοπανήσει πάνω στην προβλήτα στην Πάτμο και έμεινε 2 μέρες (ή και παραπάνω) δεμένο περιμένοντας τον νηογνώμονα.

Finnpartner_1966
09-09-2008, 15:27
Aυτο δεν το θυμαμαι να σου πω.... Θα πρεπει να ψαξω σε κανα Εφοπλιστη της εποχης, να δω ποτε ακριβως εγινε.

Roi Baudoin
09-09-2008, 16:06
Το σωτήριον έτος 2000 το "Κάντια" αποπλέει κάθε Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη και Πέμπτη για Ίο-Σαντορίνη στις 14:00.
Κάθε Παρασκευή κάνει μία απίστευτη κρουαζιέρα για Ίο-Σαντορίνη-Αμοργό-Αστυπάλαια.
Στην Αστυπάλαια έφτανε τα ξημερώμaτα του Σαββάτου, παρέμενε όλο το Σάββατο και αναχωρούσε την Κυριακή στις 15:00 για Αμοργό-Σαντορίνη-Ίο-Πειραιά.
Όποιος ήθελε να πάει στην Αστυπάλαια με καμπίνα μπορούσε να διανκτερεύσει δωρεάν στο πλοίο το Σάββατο.
Αυτά συνέβαιναν το 2000.
Μεγαλεία και πρωτοτυπία από την ΑΝΕΚ.
Όταν έδεσαν τα περισσότερα πλοία, μετά το ναυάγιο του "Εξπρές Σαμίνα", το "Κάντια" συνέχισε να ταξιδεύει (όπως και το "Αλκαίος") και τότε πρέπει να προστέθηκε στο δρομολόγιο του και η Πάρος-Νάξος (για λίγες ημέρες).

Εκείνη τη χρονιά ήθελα πολύ να κάνω την κρουαζιέρα για Αστυπάλαια με το "Κάντια", αλλά δεν τα κατάφερα.
Ήμουν τυχερός, όμως, διότι πήγε η μαμά μου στην Αστυπαλιά και έβγαλε και κάποιες φωτογραφίες.
Και θα είμαστε όλοι τυχεροί σε λίγο που θα δούμε το "Κάντια" στην Αστυπαλιά.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον vinmam, στον marsant, τον manoli m, navigation, dimitris, και στον Finnpartner 1966.

15487

Roi Baudoin
09-09-2008, 17:11
Και τα περίφημα δρομολόγια του "Κάντια" το καλοκαίρι του 2000.

Νομίζω ότι ήταν αρκετά έξυπνα, ιδιαίτερα μάλιστα σε μια περίοδο που φαινόταν ότι το καράβι δεν "χωρούσε", πια, στα πλάνα της ΑΝΕΚ.

Από το φυλλάδιο διαβάζουμε:
"Σήμερα, η ΑΝΕΚ επεκτείνει τα δρομολόγιά της στο Αιγαίο και σας δίνει τη δυνατότητα να ταξιδέψετε με αφετηρία τον Πειραιά μέχρι την Ίο, τη Σαντορίνη, την Αμοργό και την Αστυπάλαια με το πλοίο "ΚΑΝΤΙΑ" και το έμπειρο προσωπικό του.
Επιπλέον, όσοι επιλέξετε την Αστυπάλαια για βασικό προορισμό σας, κάθε Σάββατο το ΚΑΝΤΙΑ θα παραμένει στο λιμάνι του νησιού όπου και θα μπορείτε να διανυκτερεύσετε εντός του πλοίου."

15503

dimitris
09-09-2008, 17:28
Να πω ενα Ευχαριστω!!! σε Roi Baudoin για τις αφιερωσεις και για οτι μας προσφερει, επισης και στον vinman για την δουλεια που κανει και μας τα προσφερει κι εκεινος με τη σειρα του!!!
Καποια δρομολογια εκανε και Ναξο το "Καντια" δεν θυμαμαι χρονολογια αλλα ταξιδεψε ο πατερας μου:)

vinman
09-09-2008, 19:23
Φίλε Roi σε ευχαριστούμε πολύ για ακόμα μία φορά...!!!
Μοναδικά ντοκουμέντα που αξίζει να τα θυμόμαστε....
Και μιας και είμαστε στο 2000 ας δούμε κάτι ακόμα απο εκείνη τη χρονιά...
Βρισκόμαστε για διακοπές τον Αύγουστο στο χωρίο της μητέρας μου που βρίσκεται στο Νομό Ηρακλείου.
Ενα ωραίο πρωινό αποφασίσαμε να κάνουμε μία μακρινή εκδρομή προς τη νότια πλευρά του νομού Χανίων και συγκεκριμένα στο μαγευτικό Ελαφονήσι...
Στην επιστροφή το απόγευμα κάναμε μία στάση στο όμορφο παλιό λιμάνι του Ρεθύμνου για φαγητό και καφεδάκι...
Εκείνη την ώρα το Ρέθυμνον ετοιμαζόταν γεμάτο κόσμο να αναχωρήσει για τον Πειραιά...
Ήταν η χρονιά που αντικατέστησε το Πρέβελης στην γραμμή μιας και εκείνο είχε κατηφορίσει προς Δωδεάνησα...
Φωτογραφία απο εκείνο το απόγευμα του Αυγούστου με θέα το Ρέθυμνον απο το παλιό λιμάνι της πόλης του Ρεθύμνου...!!
Η ποιότητα δεν είναι η καλύτερη δυνατή μιάς και τότε δεν διέθετα ψηφιακή παρά μόνο μία Olympus trip junior...
Εξαιρετικά αφιερωμένη σε όλους τους καλούς φίλους...


15520

vinman
09-09-2008, 21:01
Δύο ακόμα φωτογραφίες του πλοίου απο την σπάνια μπροσούρα της ΑΝΕΚ απο τα τέλη της δεκαετίας του '70...
Το Ρέθυμνον εισέρχεται στο λιμάνι του Ηρακλείου στην πρώτη....και δεμένο στη θέση του στη δεύτερη...
Αφιερωμένες σε όλο το forum και ειδικά στον καλό φίλο Esperos..!!


15551

15552

Trakman
09-09-2008, 21:04
Δύο ακόμα φωτογραφίες του πλοίου απο την σπάνια μπροσούρα της ΑΝΕΚ απο τα τέλη της δεκαετίας του '70...
Το Ρέθυμνον εισέρχεται στο λιμάνι του Ηρακλείου στην πρώτη....και δεμένο στη θέση του στη δεύτερη...
Αφιερωμένες σε όλο το forum και ειδικά στον καλό φίλο Esperos..!!


15551

15552

Γεια σου vinman με το αρχείο σου!!!

marsant
10-09-2008, 09:56
Φιλε Roi σε ευχαριστω παρα πολυ και για τα αρχεια που μας ανεβαζεις καθε μερα που ειναι καταπληκτικα οσο και για την αφιερωση.Να σαι παντα καλα!Φιλε vinman δεν μας λυπασε καθολου?Πυροβολεις καθε μερα χωρις ελεος...

nikolasher
11-09-2008, 23:14
το πρωτο μου μηνυμα ειναι για δυο πλοια που ερωτευτικα μιας και τα θυμαμαι απο παντα. με αυτα και τα king minos και καζατζακης σημεναν οτι θα παω στο χωριο χειμωνα καλοκαιρι.με πολλα πολλα ταξιδια και πολλες μνημες .σχεδον παντα το ενα σκελος ηταν με μινωικες και το δευτερο ανεκ.
θα ηθελα να ζητησω αν καποιος εχει φωτο απο το εσωτερικο των πλοιων

poseidon_express
07-10-2008, 20:01
Το JABAL ALI 2 (πρώην ΡΕΘΥΜΝΟ) πουλήθηκε για διάλυση.

despo
07-10-2008, 20:04
Αρα μετα το 'Καντια' ηρθε η σειρά και του 'Ρέθυμνο' ?.

kapas
12-10-2008, 23:49
αυτο σημαινει οτι και τα δυο πλοια διαλυθηκαν ε? μαλιστα, ενα αντιο λοιπον απο εμενα σε 2 υπηρετες της ελληνικης ακτοπλοοιας.....:(

manolis m.
17-10-2008, 21:57
Roi se euxarsitw poli gia tis afierwseis sou ! Vinman & Roi paragmatika spanies kai omorfes phwtografies!

esperos
18-10-2008, 06:56
Αιωνία του η μνήμη λοιπόν

20472

manolis m.
18-10-2008, 10:10
Pragmatika niwthw poli asxima meta apo auto pou ematha! Emeis oi karavolatres antimetopizoume ta ploia san zontanous organismous kai etsi mas ponane analogws!

kapas
18-10-2008, 18:26
Pragmatika niwthw poli asxima meta apo auto pou ematha! Emeis oi karavolatres antimetopizoume ta ploia san zontanous organismous kai etsi mas ponane analogws!

ειδικα αν εχεις ταξιδεψει μαζι τους....:(

Finnpartner_1966
18-10-2008, 19:29
Δεν ειναι απαραιτητο (να εχεις ταξιδεψει), μα ουτε και απολυτο (να το πονας αμα το εχεις ταξιδεψει)...

Chris_Chania
05-01-2009, 15:00
Και μια φωτογραφία του 'ΡΕΘΥΜΝΟ' στα τελευταια του ως 'JABAL ALI 2'...στις καρδιες ολων μας ομως θα παραμεινει για παντα ως 'ΡΕΘΥΜΝΟ'...;)

ΠΗΓΗ: www.woody-iowpostcards.co.uk (http://www.woody-iowpostcards.co.uk)

eliasaslan
05-01-2009, 18:19
Μήπως έχει κάνει και την άγωνη Δωδεκανήσων κάποια φάση στην ζωή του?

Χαραλαμπος Φραντζεσκακης
05-01-2009, 19:03
ναι τα ειχε παρει η δανε με συμβαση για λιγο διαστημα στην αγονη των δωδεκανησσων

eliasaslan
05-01-2009, 19:22
Σε ευχαριστώ Χαράλαμπε

Roi Baudoin
07-01-2009, 10:46
Φίλε eliasaslan, στην πρώτη σελίδα του θέματος έχουμε ανεβάσει δύο φωτογραφίες με το "Κάντια" να φεύγει για τα Δωδεκάνησσα με τα σινιάλα της ΔΑΝΕ.
Επιπλέον, ο καλός φίλος Έσπερος μας παρουσίασε στο "Ένα ταξίδι στος χθες" εικόνες με το "Κάντια" ντυμένο με τα σινιάλα της ΔΑΝΕ. Αυτές τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσουμε κάποια στιγμή.
Τα δρομολόγια που έκανε ήταν το κλασσικό για Πάτμο-Λέρο-Κάλυμνο-Κω-Ρόδο και μια φορά την εβδομάδα έκανε και το δρομολόγιο της άγονης.

eliasaslan
07-01-2009, 16:28
Α, έπιανε και Λέρο ε? Σε ευχαριστώ φίλε Roi, έχασα τελικά πολλά, πάρα πολλά, και ίσως όλα αυτά τα πανέμορφα παλιά σκαριά που πέρασαν από τα Δωδεκάνησα. Πρόλαβα φυσικά πολλά αλλά δεν τα θυμάμαι καθόλου. Το παράξενο είναι ότι μία σκηνή μου είναι χαραγμένη στο μυαλό μου όταν σκέφτομαι καράβι και απορώ πως... Μία σκηνή από ένα ταξίδι μου από Ρόδο για Κω (κλασικό ταξίδι για μένα)... Είχε γεμάτο οκτάρι λοιπόν, και τελικά έφυγε το πλοίο... Στην Λέρο έσπασαν δύο φορές οι κάβοι, και πραγματοποιούσαμε την τρίτη και τελευταία όπως ακούσαμε προσπάθεια πρόσδεσης στο λιμάνι του Λακκιού. Εγώ ήμουν γατζωμένος στο χέρι της μητέρας μου βλέποντας το πλοίο σαν ένα τέρας που θέλει το κακό μας!! Έμεινα λοιπόν με την εικόνα του καταπέλτη από το εσωτερικό, τη σειρήνα να βουιζει και όλο τον κόσμο να βρίζει συνέχεια!

giorgos....
17-04-2009, 11:40
απο τη μανία αυτών που σκοτώνουν τα πλοία, λίγα είναι αυτά που γλυτώνουν..
εμείς θα τα θυμόμαστε.. τα δυο αδελφάκια (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=6042) στον Πειραιά..

T.S.S. APOLLON
10-07-2009, 20:52
F/B Καντια...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

48762

BEN BRUCE
10-07-2009, 21:45
CANDIA ξεκινα για το καθιερωμενο του ταξιδι στο ηρακλειο.Φωτο του 1997

48771

Rocinante
10-07-2009, 22:18
Α εδω εισαστε εσεις οι δυο και σας εψαχνα.
Και επειδη εχουμε καιρο να ασχοληθουμε ειπα να ψαξω λιγο. Βρηκα το παρακατω. Τυπος πλοιου : other Δηλαδη ποιος ο ρολος του αγκυροβολημενο εξω απο το Ντουμπαι? Κοιτοντας δε το ιστορικο διαδρομων βλεπω ανωτερες ταχυτητες της ταξης των 9 κομβων!!!!
Πραγματικα θλιβερο

48777

cpt babis
10-07-2009, 22:23
Α εδω εισαστε εσεις οι δυο και σας εψαχνα.
Και επειδη εχουμε καιρο να ασχοληθουμε ειπα να ψαξω λιγο. Βρηκα το παρακατω. Τυπος πλοιου : other Δηλαδη ποιος ο ρολος του αγκυροβολημενο εξω απο το Ντουμπαι? Κοιτοντας δε το ιστορικο διαδρομων βλεπω ανωτερες ταχυτητες της ταξης των 9 κομβων!!!!
Πραγματικα θλιβερο

48777
Δηλαδη υπαρχει?

BEN BRUCE
10-07-2009, 22:23
Μια και ο φιλος rocinante το ψαχνει το θεμα, να βαλω μια φωτο απο ημερολογιο των αντικυθηρων με το CANDIA μεσα στο λιμανι


48778

Rocinante
10-07-2009, 22:27
Δηλαδη υπαρχει?
Και εγω ξαφνιαστικα. Ειδα το μεγεθος αλλα δεν με επεισε και ελεγξα και το ΙΜΟ. Και ομως κινειται !!!!!

T.S.S. APOLLON
10-07-2009, 22:37
F/B Καντια...στο λιμανι του Πειραια.

48781
χαρισμενη στους Ben Bruce και rocinante.

vinman
10-07-2009, 22:42
Είστε όλοι υπέροχοι..;)

Rocinante
10-07-2009, 22:44
F/B Καντια...στο λιμανι του Πειραια.

48781
χαρισμενη στους Ben Bruce και rocinante.
Σε ευχαριστω TSS APOLLON.
Βρε μπας και πρεπει να ψαξω και για αυτο μη τυχον και ειναι ζωντανο.
Ε ρε καμια μερα θα σας εχω καμια αναλογη εικονα που θα λεει "Το πλοιο Hong ju δεμενο αυτη την στιγμη στο κινεζικο λιμανι Dalian" και θα εχουμε ιστοριες.;);)

nikosnasia
10-07-2009, 22:48
ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1998.
48783

vinman
10-07-2009, 22:57
ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1998.
48783


..και παραδίπλα Κίνγκ Μίνως,Αγία Γαλήνη και Μινόαν Πρίνς...!!
Ωραίες εποχές...να είσαι καλά nikosnasia!!

kapas
11-07-2009, 02:43
Α εδω εισαστε εσεις οι δυο και σας εψαχνα.
Και επειδη εχουμε καιρο να ασχοληθουμε ειπα να ψαξω λιγο. Βρηκα το παρακατω. Τυπος πλοιου : other Δηλαδη ποιος ο ρολος του αγκυροβολημενο εξω απο το Ντουμπαι? Κοιτοντας δε το ιστορικο διαδρομων βλεπω ανωτερες ταχυτητες της ταξης των 9 κομβων!!!!
Πραγματικα θλιβερο

48777
πραγματικα μεχρι πριν λιγο νομιζα οτι εχει παει για σκραπ σαν το αδερφακι του:confused: με χαροποιησε ιδιαιτερα το γεγονος... μακαρι να ειχαμε και φωτο του απο εκει να δουμε σε τι κατασταση βρισκεται...αληθεια ποση ειναι η ηλικια του???

BEN BRUCE
11-07-2009, 09:30
Tα δυο αδερφια ηταν ναυπηγησεως του 1970 και τα αγορασε η νεα τοτε ANEK το 1971.Ηταν τα δευτερα ιαπωνικα φερρυ που ηρθαν ποτε στη ελλαδα, μετα το αιολις του πρωτοπορου κωσταντινου ευθυμιαδη.Τα διδυμα τοτε ηταν παρα πολυ εντυπωσιακα πλοια τεραστια για τα τοτε δεδομενα.Ακομα η ελειψη πολλοων παραθυρων δημιουργησε ενα θρυλο στους διαφορους ταξιδιωτες και λοιπους οτι ειναι αβυθιστα!!

MILTIADIS
11-07-2009, 13:47
πανεμορφες οι φωτογραφιες σας παιδια απο τα δυο αυτα τρομερα πλοια τα οποια στα ματια καθε κρητικου και ταξιδιωτη ειναι ταυτισμενα με τη γραμμη ηρακλειο-πειραιας,την οποια εξυπηρετουσαν καθημερινα και αδιακοπα επι 30 σχεδον χρονια!!μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,μιας και μου διαφευγει αυτη τη στιγμη,τα δυο πλοια εφυγαν απο την ελλαδα την ιδια περιοδο?γιατι εχω την εντυπωση οτι το ΡΕΘΥΜΝΟ πρεπει να εκατσε λιγο καιρο παραπανω στο αιγαιο απ οτι το ΚΑΝΤΙΑ(σχεδον ενα χρονο)..

Finnpartner_1966
12-07-2009, 07:55
CANDIA ξεκινα για το καθιερωμενο του ταξιδι στο ηρακλειο.Φωτο του 1997

48771

Slide ειναι? Τα χρωματα ειναι πολυ ζωντανα!!!

BEN BRUCE
12-07-2009, 08:04
Αρνητικο ειναι αλλα απο πολυ καλο σκανερ μονο για αυτη την δουλεια.Να ευχαριστησουμε ολοι τον ανθρωπο αυτο που με βοηθησε και τα βλεπουμε ολοι μας!

ndimitr93
12-07-2009, 10:35
Roci το έψαξα και εγώ...όντως το ΡΕΘΥΜΝΟΝ ζει!!! Το ΚΑΝΤΙΑ δεν το βρήκα πουθενά, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα....

Finnpartner_1966
12-07-2009, 10:41
Roci το έψαξα και εγώ...όντως το ΡΕΘΥΜΝΟΝ ζει!!! Το ΚΑΝΤΙΑ δεν το βρήκα πουθενά, οπότε δεν υπάρχει ελπίδα....

Φυσικα και δεν ζει! Το equasis το δινει dead, και στο fakta λεει οτι πουληθηκε για scrap περσι το Φλεβαρη. Μαλιστα, εδω μεσα, σημερα που εψαξα, ειδα οτι ειχε αναφερθει οτι και τα 2 ειχαν παει Ινδια. Γι'αυτο παραξενευτηκα οταν ειδα οτι το ενα ζει.

nikosnasia
12-07-2009, 21:11
ΕΤΟΣ 1993.
48941

nikosnasia
12-07-2009, 21:17
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΙΣ 10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1998.
48942

diagoras
12-07-2009, 22:07
Ειναι πανεμορφες και ιστορικες ταυτοχρονα φωτογραφιες.Υπεροχες.Μπραβο;)

MILTIADIS
13-07-2009, 15:33
ετσι μπραβο!!!δωστε κι αλλο καντια/ρεθυμνο στο λαο:)

BEN BRUCE
17-07-2009, 10:55
CANDIA μια αεροφωτογραφια του Γιωργου Κουρουπη.Χρονολογικα ειναι στις αρχες τις δεκαετιας του 80

49707

Trakman
17-07-2009, 12:18
CANDIA μια αεροφωτογραφια του Γιωργου Κουρουπη.Χρονολογικα ειναι στις αρχες τις δεκαετιας του 80

49707

Εξαιρετική φωτογραφία, αναδεικνύει πολύ το βαπόρι!! Ευχαριστούμε Ben!!

MILTIADIS
17-07-2009, 12:36
CANDIA μια αεροφωτογραφια του Γιωργου Κουρουπη.Χρονολογικα ειναι στις αρχες τις δεκαετιας του 80

49707
απο τις ομορφες χωρις πολλα πολλα σινιαλα και βαψιματα εποχες..να σαι καλα ben!

T.S.S. APOLLON
17-07-2009, 12:36
CANDIA μια αεροφωτογραφια του Γιωργου Κουρουπη.Χρονολογικα ειναι στις αρχες τις δεκαετιας του 80

49707
Υπεροχη αεροφωτογραφια και πανεμορφο το Καντια, φιλτατε Ben Bruce ευχαριστουμε.

diagoras
17-07-2009, 13:34
Πανεμορφη φωτογραφια

BEN BRUCE
18-07-2009, 02:15
RETHYMNON εξω απο τον πειραια το 1999.Για να μην ειναι και παραπονεμενο!

49830

BEN BRUCE
18-07-2009, 02:21
CANDIA υπο τα σινιαλα της της θυγατρικης τοτε D.A.NE παει να πεσει στα 200αρια.


49831

vinman
18-07-2009, 06:55
Πανέμορφες φωτογραφίες Ben..;)
Σε ευχαριστούμε πολύ!

BEN BRUCE
20-07-2009, 23:06
RETHYMNON στη δεξαμενη.Ας πουμε οτι ειναι το 1996.

50207

Trakman
20-07-2009, 23:25
RETHYMNON στη δεξαμενη.Ας πουμε οτι ειναι το 1996.

50207


ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ Κώστα!!!

ndimitr93
20-07-2009, 23:54
RETHYMNON στη δεξαμενη.Ας πουμε οτι ειναι το 1996.

50207
Εδώ είναι που πρέπει να λέμε ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ!!!;)

BEN BRUCE
21-07-2009, 00:00
Και μια καταπλωρη.Αλλα αυτη τη φωτο του CANDIA στο γυθειο ακομα να την βρω!!

50211

MILTIADIS
21-07-2009, 00:25
τρομερες BEN ΒRUCE!!
ρε παιδια,θυμαμαι πολυ καθαρα ενα καλοκαιρι,πρεπει να ητανε το 1998(?)το ΚΑΝΤΙΑ να εκτελει εκτακτα δρομολογια καποιες φορες την εβδομαδα στη γραμμη χανια-πειραια!!!σαν τριτο πλοιο μαζι με τα ΛΙΣΣΟΣ/ΛΑΤΩ λογω της αυξημενης κινησης!!πρεπει να ηταν την περιοδο που δουλευε και στα κυθηρα..
εν ολιγοις,καμια φωτο απο την παραμονη του στη σουδα υπαρχει??:p

diagoras
21-07-2009, 01:01
Πανεμορφες οι φωτο ΒΕΝ η μια πιο ομορφη και πιο ιστορικη απ την αλλη'

BEN BRUCE
21-07-2009, 18:25
RETHYMNON το 2000 στον πειραια

50264

Apostolos
26-07-2009, 22:43
Παντού το σχέδιο της Κρήτης είναι στα ίσια. Τώρα πήρε την "γεωγραφικός προσανατολισμένη" γωνία... προς τα πάνω!

crow
16-09-2009, 16:05
Φωτογραφια απο τα αδελφακια πριν ερθουν στην χωρα μας δεν θυμαμαι να εχει ανεβει. Ας δουμε λοιπον πως ηταν το Ρεθυμνο.

http://i42.photobucket.com/albums/e342/crowgr/rethymnon.jpg

Η φωτο ειναι απο παλιο γιαπωνεζικο βιβλιο του οποιου τον τιτλο και τον συγραφεα δεν γνωριζω μια και τα τζαπανεζικα δεν τα μιλαω καλα!

MILTIADIS
16-09-2009, 16:13
Φωτογραφια απο τα αδελφακια πριν ερθουν στην χωρα μας δεν θυμαμαι να εχει ανεβει. Ας δουμε λοιπον πως ηταν το Ρεθυμνο.


οχι μονο δεν εχει ανεβει,αλλα εγω προσωπικα δεν εχω ξαναδει κιολας!!μπραβο και ευχαριστουμε για ολα τα ντοκουμεντα που μας εχεις προσφερει μεχρι τωρα!

Ellinis
17-09-2009, 14:44
Μάλιστα! με τα σινιάλα της βραχύβιας Central Ferry. Η εταιρεία αυτή είχε μια σειρά από 5 παρόμοια φέρι, και όταν φαλήρισε τα 2 ήρθαν σε εμάς, τα 2 στην Αλγερία και το τελευταίο στην Ινδονησία όπου και αν θυμάμαι βυθίστηκε (ως συνήθως...)

nikolasher
29-09-2009, 23:05
νομιζω οτι ηταν απο τα πλοια που τα βλεπαμε πολυ συχνα με ανοιχτο τον πλωριο καταπελτη. αν θυμαμαι καλα μιας και ημουν μικρος το ανοιγαν σε καποιες περιπτωσεις και με το που εμπενε το πλοιο στο λιμανι, λογικα για εξαερισμο απο τα καυσαερια των αυτοκινητων , αλλα με καθε επιφυλαξη γιατι αυτη η εικονα να ειμαι στο γκαραζ (αν και το περναμε σπανια το αυτοκινητο μαζι στο χωριο) και να κοιταω μπροστα ειναι τυπωμενη στο μυαλο μου σαν ονειρο.
η εικονα που εχω εντονα ειναι αυτη του σαλονιου της τουριστικης θεσης ,
ενα σαλονι με ενα παραθυρο και θεα το καταστρωμα εκει ακριβος που περνανε τα φουγαρα προς τα επανω , δηλαδι θεα μονο αν περναγε κανας ανθρωπος απο εξω , θαλασσα ουτε για δειγμα. μετα οι δυο κοκκινοι καναπεδες το μικρο μπαρ και η μοναδικη τηλεωραση που χαλαγε συνεχος και πισω κατι φουξια πλαστικα διαχωριστικα απο το σελφ σερβις του πλοιου
αν θυμαμαι καλα πιο πισω ηταν ενα ακομα μικρο σαλονακι οι τουαλετες και μια σκαλα που σε πηγενε στα αεροπορικα και στα κρεβατακια της τουριστικης θεσης με το μπλε στρομα . ωραια χρονια
αυτα τα δυο πλοια ειχαν μια καλη ζωη στην ελλαδα και η γραμμη τους τα στιριξε πολυ αλλα και αυτα την υπηρετησαν πιστα σχεδον 30 χρονια που νομιζω ειναι ρεκορ παραμονης πλοιου σε μια γραμμη , ιδικα το ρεθυμνον που εφυγε και τελευταιο απο το Ηρακλειο

Tsikalos
07-10-2009, 13:06
Μία φώτο του 1982/3 το καλοκαίρι στον πειραιά
Τότε που εγώ πολύ μικρούλης έκανα βόλτες εκεί τις κυριακές και μετά δεν καταλάβαινα την αξία που μπορεί να έχουν τέτοιες φώτο για την μετέπειτα εποχή, γι' αυτό και στραπατσαρισμένη.
Τότε μάλιστα νόμιζα ότι το ρολόι που είχε κει δούλευε... κι όταν έφτανε η ώρα το πλοίο έφευγε...

Tsikalos
07-10-2009, 13:07
καλά τιο έχω πάθει σήμερα...

Ergis
07-10-2009, 13:46
η θητεια του στην δανε ηταν με μορφη ναυλωσης;;;

BEN BRUCE
15-10-2009, 20:32
RETHYMNON μολα ολα για αλλο ενα ταξιδακι στο ηρακλειο


60726

ndimitr93
15-10-2009, 20:40
RETHYMNON μολα ολα για αλλο ενα ταξιδακι στο ηρακλειο


60726
Ντοκουμέντα Κώστα....Να είσαι καλά....;)

Tsikalos
15-10-2009, 20:58
Στο λιμάνι του Πειραιά.¶πό ότι είδα πίσω από τη φώτο έγρψα 1987 μάης

Chris_Chania
16-10-2009, 07:43
RETHYMNON μολα ολα για αλλο ενα ταξιδακι στο ηρακλειο


60726

Πολύ όμορφη φωτογραφία απο τα παλιά...σ ευχαριστούμε φίλε μας...

Nicholas Peppas
15-11-2009, 16:52
Το Ρεθυμνον σε μικρο φιλμ/βιντεο απο τα αρχεια της ΕΡΤ στα μεσα της δεκαετιας 1970!
http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=13866&tsz=0&act=mMainView

Chris_Chania
15-11-2009, 21:43
Το Ρεθυμνον σε μικρο φιλμ/βιντεο απο τα αρχεια της ΕΡΤ στα μεσα της δεκαετιας 1970!
http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=13866&tsz=0&act=mMainView

Σπάνιο, πρωτότυπο κ υπέροχο υλικό απο μια άλλη εποχή. Σ ευχαριστούμε πολύ φίλε Νικόλα...

Chris_Chania
19-12-2009, 12:45
Το Candia ως 'Jabal Ali 3' στην 'μετά Ελλαδική' καριέρα του.....

http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo-181273-Jabal+Ali+3

Nicholas Peppas
25-12-2009, 07:02
Εγκαίνια του οχηματαγωγού πλοίου Candia της Ανώνυμης Ναυτιλιακής Εταιρείας Κρήτης ΑΕ (ΑΝΕΚ).

9/9/1973

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2153&thid=6096

700397004070041
7004270043

kapas
25-12-2009, 14:02
Εγκαίνια του οχηματαγωγού πλοίου Candia της Ανώνυμης Ναυτιλιακής Εταιρείας Κρήτης ΑΕ (ΑΝΕΚ).

9/9/1973

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2153&thid=6096

7003970040700417004270043
σημαντικα ντοκουμεντα και με καλη ποιοτητα εικονας (κατι που δεν περιμενα)...πραγματικα κατι που αξιζει...

Nicholas Peppas
25-12-2009, 18:51
.....με καλη ποιοτητα εικονας (κατι που δεν περιμενα)...

Ξεκινωντας απο το 1955, η Ελλαδα απεκτησε εξαιρετικη ραδιοφωνια και τηλεοραση (τουλαχιστον μεχρι το 1980, δεν ξερω πως ειναι σημερα). Οσοι ειχαν την ευκαιρια να πανε στην εκθεση της ιστοριας του ΕΡΤ στο Ζαππειο, τον Δεκεμβριο 2008, ανεκαλυψαν το απιθανα αρχεια του ΕΡΤ και αγορασαν σπουδαια κειμηλια και παραδοσιακα ντοκουμεντα (θεατρικα εργα απο το 1950−1970 σε CD απο το Θεατρο της Κυριακης, το Θεατρο της Τεταρτης, κλπ) σε τιμες ενος εωρο το CD! Πραγματικα και τα video και τα audio ειναι καταπληκτικα

express naias
28-12-2009, 18:22
Κάντια στο Ηράκλειο μόνο του...και παρέα με το Ελ-γκρέκο....


Αγαπητέ vinman νομίζω πως και στην πρώτη φωτογραφία βρίσκεται με το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, το οποίο είναι από πίσω του!;)

vinman
28-12-2009, 18:26
Αγαπητέ vinman νομίζω πως και στην πρώτη φωτογραφία βρίσκεται με το ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, το οποίο είναι από πίσω του!;)


...το ξέρω..απλά στην πρώτη είναι σε πρώτο πλάνο...;)

express naias
29-12-2009, 17:33
Εντάξει, ευχαριστώ.

BEN BRUCE
25-01-2010, 00:10
CANDIA στις υπηρεσιες της ΔΑΝΕ sea line το 1999


74311

Tsikalos
25-01-2010, 00:14
ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ!!!!

vinman
25-01-2010, 00:15
CANDIA στις υπηρεσιες της ΔΑΝΕ sea line το 1999


74311

...σταμάτησε ο Κάρολος και άρχισε ο Κώστας...:D
Σε ευχαριστούμε..;)

BEN BRUCE
25-01-2010, 00:17
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια φιλοι μου!Θα υπαρχει και συνεχεια......

Nicholas Peppas
26-01-2010, 05:58
Δρομολογια της 10ης Απριλιου 1990 απο την Απογευματινη. Απο την συλλογη μου

74457

erenShip
15-05-2010, 23:39
http://www.youtube.com/watch?v=hoThua05NXE&feature=related πάρτε μία γεύση.....

Giwrgos1980
17-05-2010, 19:00
Έχει και το απίστευτο δρομολόγιο του Νάξος στις 14:00 το μεσημέρι!!!!!
(συγγνώμη για το off topic)

BEN BRUCE
17-05-2010, 19:41
CANDIA το 1999 επιστροφη απο δρομολογιο στα δωδεκανησα, ναυλωμενο στη θυγατρικη DANE SEA LINE

89828

Ellinis
05-06-2010, 19:08
Μάλλον αθόρυβα τελείωσε τη σταδιοδρομία του στις θάλασσες και το άλλοτε ΡΕΘΥΜΝΟΝ.
Πρέπει να έφτασε στο Αλάνγκ στα τέλη του προηγούμενου έτους, και διαλύθηκε 2 χιλιόμετρα μακρυά από το άλλοτε ΟΛΥΜΠΙΑ. Λογικά τα δύο καράβια πρέπει να είχαν συναντηθεί στον Πειραιά στις αρχές της δεκαετίας του 70. Ξανασυναντήθηκαν στο τέλος 35και χρόνια μετά.

Από το google world:

92418

Captain_Nionios
05-06-2010, 20:59
Τρομερη ανακαλυψη, να σαι καλα φιλε Ellinis!!!

Chris_Chania
13-06-2010, 13:07
Η αναζήτηση μου στο Ιντερνετ έφερε κάποιες φωτογραφίες απο την ζωή του 'Ρέθυμνο' στην μετά-Ελληνική ζωή του ως JABAL ALI 2.
Μπορεί να είχε αλλάξει ιδιοκτήτη, σινιάλα, δρομολόγια κλπ, όμως η ένδειξη 'ΑΝΕΚ' με την Κρήτη από κάτω παρέμεινε ανεξίτηλη στην πλώρη του βαποριού αυτού...
Για όλους τους φίλους που έζησαν και αγάπησαν το πλοίο αυτό...
Πηγή: http://www.faktaomfartyg.se

T.S.S. APOLLON
22-11-2010, 17:34
F/B Ρεθυμνον...στο λιμανι του Πειραια το 1979
Φωτογραφια Peter Stafford
116401

yoR
24-11-2010, 00:38
καταπληκτική φωτογραφία!!! Σπάνιοτατη και για την ηλικία της, τη στιγμή και για τη γωνία ληψης της!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ πολυ!!!

lissos
10-12-2010, 02:09
2000...
Κάντια μπρος.... (με παρεούλα έναν φίλο από την ΝΕΛ)
http://img140.imageshack.us/img140/3299/canmp.jpg

Κάντια πίσω...
http://img98.imageshack.us/img98/1686/canpis.jpg

T.S.S. APOLLON
14-04-2011, 21:26
F/B Καντια...σε διαφημιστικη καρτποσταλ της A.N.E.K. LINES
129651
129652

nikolasher
17-01-2013, 21:13
Καντια, ο πρωτος ερωτας μου ( και παντοτινος:single_eye:) αν και με το ρεθυμνο ηταν απολυτος ιδια πλοια (δεν νομιζω να ειχαν καποια διαφορα) το καντια ηταν το αγαπημενο μου, ουτε το δημοτικο δεν ειχα τελειωσει τοτε που εφυγε απο την γραμμη που υπηρετισε για τοσα χρονια ( παραλιγο να συμπληρωσει 35ετια για συνταξη ) και δεν ξανα ταξιδεψα με αυτο. Οι αναμνήσεις πολλες, λιγες οι εικονες που εχω.
η εισοδος απο το γκαραζ το ανεβασμα απο την ραμπα η μικρη βαρια πορτα που σε εβγαζε στην reseption, πλωρα οι καμπινες πολυ απλες χωρις wc και καμια με παραθυρο. πανω απο την reseption ενας χωρος που δεν θυμαμαι καθολου τι ειχε, πλωρα απο εκει οι καμπινες της Α θεσης και το πλωριο σαλονι της Α
πρυμα καποιες στριμοχμενες καμπινες και το κλειστοφοβικο σαλονι της τουριστικης με το ενα παραθυρο που σε εβλεπε στο τιποτα μιας και απο εκει περνουσαν οι τσιμινιερες του πρυμα το self service που το χωριζε απο το σαλονι της τουριστικης ενα ροζ πλαστικο πρυμα ενα σαλονακι . στο τελευταιο ντεκ το μονο που θυμαμαι ειναι οι πολλες αεροπορικες και τα κρεβατια της τουριστικης. πλωρα και εξωτερικα οι δυο λεμβοι απο την καθε μερια, πρευμα μερικα καθισματα και μια σκαλα που σε ανεβαζε ενα ντεκ πανω σε εξωτερικα καθισματα.
Μιας και τα κνωσος Φαιστος Αριαδνη δεν τα θυμαμαι σχεδον καθολου για να συγκρινω αλλα με το Κινγκ μινως και το Καζατζακης ηταν η μερα με την νυχτα. σε σχεση με τα Καντια Ρεθυμνο νομιζες οτι ηταν υπερκρουαζιεροπλοια. Αλλα πολυ κοσμια σε σχεση με τα ησυχα πλοια της Ανεκ στο Ηρακλειο.
Θυμαμαι που ολοι τα λεγαν τα παλια αν και μεγαλονοντας εμαθα οτι ηταν 1-2 χρονια η διαφορα ηλικιας απο τα Καζατζακης και Κινγκ μινως.
Η μονη φωτογραφικη που ειχα τοτε ηταν τα παιδικα μου ματια και θα ηθελα να δω και παλι το εσωτερικο των δυο πλοιων αν καποιος εχει φωτογραφιες.
Αν καποιος θυματε καλυτερα την διαταξη των χωρων θα ηθελα πολυ να μαθω , να θυμηθω η και να διορθωσω τις αναμνησεις μου.

Apostolos
17-01-2013, 21:46
Ποτέ δεν τα συμπάθησα. Αλλα τώρα λέω ότι τέτοιου είδους πλοία θέλουμε. Οικονομικά, καλής χωρητικότητας και ταχύτητας για να καλύψουν τις ανάγκες...

nikolasher
17-01-2013, 21:55
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε αυτα τα πλοια σχεδον στα ιδια μεγεθη με τα blue star ithaki paros naxos
τα ενιωθες μεγαθηρια και ανετα και στα καινουργια νιωθεις το καλοκαιρι σαν να εισαι στο τρολει σε ωρα αιχμης; και καταστρωματα παρα πολλα ειχαν και καμπινες και με μια καλη ανακαινηση μια χαρα ανεσεις θα ειχαν

despo
17-01-2013, 22:10
Μέσα τα καράβια αυτά μπορεί να είχαν τις ανέσεις τους, τους χώρους κλπ., αλλά εμφανισιακά δεν νομίζεις οτι ηταν σαν ΄μπαούλα' ;

nikolasher
17-01-2013, 22:18
Δεν μπορω να τα δω σαν μπαουλα ( ο ερωτας μου γι'αυτα τα δυο πλοια με κανει τυφλο ισος:o)

harlek
17-01-2013, 23:02
Εγώ όταν πρωτοαντίκρισα το "Ρέθυμνο" στο λιμάνι του Ηρακλείου το 1998 μου είχε κάνει εντύπωση ότι στις μπάντες είχε ελάχιστα παράθυρα. "Τι μπαούλο είναι αυτό που θα μπω" σκέφτηκα... δίπλα καθόταν το Καζαντζάκης που είχε απόπλου καμιά ώρα αργότερα (γι' αυτό και είχα επιλέξει Ρέθυμνον) και όντως έμοιαζε κρουαζιερόπλοιο.

Φύγαμε πρώτοι για Πειραιά. Όταν τα χαράματα μπήκαμε στο λιμάνι, ο Καζαντζάκης ήταν δεμένος. Είχε ξεφορτώσει προ πολλού και το μόνο που κινιόταν πάνω του ήταν ένας λοστρόμος που σφουγγάριζε στο κατάστρωμα. Δεν μπορούσα να χωνέψω ότι φύγαμε πρώτοι κι όμως φάγαμε τέτοια ήττα.

nikolasher
18-01-2013, 08:14
Στα χαρτια τουλαχιστον ηταν πιο γρηγορα τα καντια ρεθυμνο απο Καζατζακη Κινγκ μινως. Και μαλιστα εδω μιλαμε οτι εκαναν το δρομολογι και οι δυο εταιρειεσ 11 ωρες αρα ταξιδευαν με 15-16 κομβους.Δεν νομιζω αν ηθελαν απο την ΑΝΕΚ να μη μπορουσαν να φτανουν πρωτοι.Κατι αλλο θα επαιζε λογικα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-02-2013, 12:31
136869136870Tο ένα από το ζεγάρι των ασχημόπαπων της ΑΝΕΚ, παρέα με το ΚΝΩΣΟΣ που μπροστά του ήταν κύκνος.

Αγιος Γερασιμος
02-02-2013, 12:37
Προσωπικα μου αρεσαν αυτα τα δυο πλοια Καντια & Ρεθυμνο.

T.S.S. APOLLON
02-02-2013, 14:16
Μετα τα ομορφα φωτογραφικα ντοκουμεντα του ΡΕΘΥΜΝΟΝ που μας χαρισε ο φιλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ να δουμε και το αδελφο πλοιο ΚΑΝΤΙΑ στο λιμανι του Πειραια σε καποιον αποπλου

Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας
136911

despo
12-03-2013, 21:52
140191Το Κάντια στις αρχές του 2001, λίγο προτού παραδοθεί στους νέους του ιδιοκτήτες.

T.S.S. APOLLON
11-05-2013, 16:47
Το Καντια στο λιμανι του Πειραια λιγο μετα τα μεσα της δεκαετιας του 90

Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας
144019

esperos
11-05-2013, 17:28
Από την Πειραϊκή 18 Αυγούστου 1985

144024

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-05-2013, 11:44
Όταν ακόμα η ακτοπλοϊα ήταν συγκεντρωμένη από Αγ.Σπυρίδωνα μέχρι Λεμονάδικα μας γλύτωνε από πολύ ποδαρόδρομο γιατί τότε δεν είχαμε ούτε ρόδα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2013, 10:38
146830 Όταν η ταράτσα πάνω από τις "ευκαιρίες" ήταν πολύ καλό σημείο γιά φωτογράφιση.
Μιά άλλη φορά την ώρα που τραβούσα από εκεί, με νωπά τα γεγονότα στην Κύπρο ένας τύπος με πολιτικά,μου βγάζει ταυτότητα κ μου λέει "Police"...:o

Παναγιώτης
15-07-2013, 16:23
Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (http://www.parliament.cy/easyconsole.cfm/page/download/filename/Porisma_Fakelou.pdf/foldername/articleFile_el/mime/pdf/) (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-07-2013, 09:15
Noμίζω ότι κ στον Αττίλα 2 στις 14/8/74 υπήρχε σκέψη να πάνε Κύπρο κ τα 2 αδελφά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-01-2014, 10:15
151898Tι όμορφο που ήταν με το μπλε ζωνάρι και το σινιάλο στην πλώρη!
Αριστερά το ΚΡΗΤΗ κ πίσω δεξιά ο ΩΚΕΑΝΟΣ.

proussos
30-01-2014, 16:42
152134

ΡΕΘΥΜΝΟΝ στον Πειραιά...με την πλώρη μισάνοιχτη !
Φωτογραφία του αξιαγάπητου Β' Οικονομικού Γιάννη Μαργώνη που χάθηκε στο ναυάγιο του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-01-2014, 08:57
'Ηταν συνηθισμένο σε αυτά τα δύο να ανοίγουν το visor γιά εξαερισμό.

nikolasher
31-01-2014, 23:54
λογο της πολυ μικρης ηλικιας μου δεν πολυ θυμαμαι. Ηταν το αυτοκινητο μας πλωρα και εβλεπα το ανοιχτο visor και εχω την αισθιση οτι δεν ειχαν καταπελτη . ετος 1993-94 περιπου

Takerman
03-02-2014, 10:44
Στο Ηράκλειο το 1994.

152228 152229

Photos: Robert Brink

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-02-2014, 10:56
Στο Ηράκλειο το 1994.

152228 152229

Photos: Robert Brink Tις καλές εποχές όταν έβαζαν κ καμιά σκάλα από την πάντα.

ayfa74
03-02-2014, 17:35
151898Tι όμορφο που ήταν με το μπλε ζωνάρι και το σινιάλο στην πλώρη!
Αριστερά το ΚΡΗΤΗ κ πίσω δεξιά ο ΩΚΕΑΝΟΣ.Ψάχνω για το συγκεκριμένο κρήτη και δεν "βρισκοτιποτα" μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει

ayfa74
03-02-2014, 18:40
:indecisiveness:
Ψάχνω για το συγκεκριμένο κρήτη και δεν "βρισκοτιποτα" μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει
το βρήκα είναι το super ναϊάς ναι και που το βρήκα μα φυσικά στο ναυτιλία μας

renetoes
11-09-2015, 11:39
Ας θυμηθούμε το ΚΑΝΤΙΑ... Μια καμπίνα Α' θέσης, ενώ είναι δεμένο στο λιμάνι της Κισσάμου.


169322169323

Απόπλους του ΚΑΝΤΙΑ από το Ηράκλειο, καλοκαίρι του 1997.

169324

renetoes
26-09-2015, 11:19
Πριν από τις εκλογές του 1989, ο υποψήφιος Πρωθυπουργός από την Κρήτη επισκέφτηκε ένα κρητικό πλοίο, το ΚΑΝΤΙΑ, που είχε ανέβει στη δεξαμενή...


169615

BEN BRUCE
26-09-2015, 12:49
Σπανια φωτο και δεν πηγε και ασχημα το βαπορι, συμφωνα με αυτα που καταλογιζουν στον επιτιμο.

renetoes
26-09-2015, 13:01
Σπανια φωτο και δεν πηγε και ασχημα το βαπορι, συμφωνα με αυτα που καταλογιζουν στον επιτιμο.

...Η φωτογραφία είναι από το ΕΘΝΟΣ. Αν κάτι δεν είχε πάει καλά στο ΚΑΝΤΙΑ, το οποίο "έζησε" και ταξίδεψε στην Ελλάδα 13 χρόνια μετά την εν λόγω επίσκεψη, δεν θα ανέβαζα τη φωτογραφία, δεν θα επιθυμούσα να ...ξύσω πληγές!

renetoes
26-09-2015, 13:04
Tις καλές εποχές όταν έβαζαν κ καμιά σκάλα από την πάντα.

....Αργότερα έτρεχαν (και δεν έφταναν) να βρουν καμμιά σκάλα από το αεροδρόμιο Ν. ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ (για όσους θυμούνται τον τραγέλαφο, τότε, του ΚΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΛΑΣ...)

Ilias 92
26-09-2015, 14:57
Λογικά οι υπεύθυνοι εταιρείας και ναυπηγείου θα είχαν λάβει τα μέτρα τους με ρυμουλκά πυροσβεστικά αντλίες γερανούς κτλ για να προλάβουν το κακό αλλα και με πιο φτηνά μέτρα με σκορδα και αγιασμούς:single_eye::fat:

Ευχαριστουμε για το αρχείο σου renetoes! Τι είχε γίνει με το Κνωσσός?

Φίλιππος Αίγιο
26-09-2015, 15:36
το κνωσσος ειχε πιασει φωτια στο γκαραζ(δεν θυμαμαι ακριβως χρονολογια) σε ενα δρομολογιο απο πειραια για ηρακλειο.η φωτια σβηστηκε αλλα οταν το πλοιο εφτασε στο ηρακλειο οι καταπελτες δεν ανοιγαν και εφεραν μια σκαλα απο το αεροδρομιο για να βγει ο κοσμος καθως το λιμανι δεν διεθετε καμια.

BEN BRUCE
26-09-2015, 20:07
το κνωσσος ειχε πιασει φωτια στο γκαραζ(δεν θυμαμαι ακριβως χρονολογια) σε ενα δρομολογιο απο πειραια για ηρακλειο.η φωτια σβηστηκε αλλα οταν το πλοιο εφτασε στο ηρακλειο οι καταπελτες δεν ανοιγαν και εφεραν μια σκαλα απο το αεροδρομιο για να βγει ο κοσμος καθως το λιμανι δεν διεθετε καμια.

To KΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΛΑΣ ειχε παρει φωτια απο φορτηγο με αχυρα οι καταπελτες ανοιγαν κανονικα και ο πλαινος απλα οταν εχεις φωτια στο γκαραζ σε καμια περιπτωση δεν τους ανοιγεις.Προσφατα στο Νορμαν Ατλαντικ παρολο που βγηκε ολικη απωλεια τους καταπελτες τους ανοιξαν αρκετα αργοτερα

renetoes
26-09-2015, 20:59
To KΝΩΣΣΟΣ ΠΑΛΛΑΣ ειχε παρει φωτια απο φορτηγο με αχυρα οι καταπελτες ανοιγαν κανονικα και ο πλαινος απλα οταν εχεις φωτια στο γκαραζ σε καμια περιπτωση δεν τους ανοιγεις.Προσφατα στο Νορμαν Ατλαντικ παρολο που βγηκε ολικη απωλεια τους καταπελτες τους ανοιξαν αρκετα αργοτερα

Σωστά τα λες, ποτέ δεν ανοίγουν τον καταπέλτη για να μην αναζωπυρωθεί η φωτιά από πιθανές εστίες που παραμένουν. Νομίζω πως δεν είχε πάρει φωτιά χορταράδικο φορτηγό αλλά ένα που μετέφερε κρυφά γκαζάκια και φιάλες! Πλαινό καταπέλτη δεν θυμάμαι να έχει το πλοίο.

Ilias 92
26-09-2015, 22:12
Τον Νοέμβριο του 2003 έγινε η φωτιά σύμφωνα με τα δημοσιεύματα.
Θυμαμαι ακομα τα δελτία και το πόρισμα για τα γκαζάκια αλλα όχι αυτο με την σκάλα.
Τα δυο αδέλφια έχουν ενα πλαϊνό καταπέλτη που ειναι στενός για οχήματα στο κυριως γκαράζ.
Ειναι ενα πλεονέκτημα του κλειστού γκαράζ σε πυρκαγιά αλλα εχει μεγαλύτερα κόστη στον εξαερισμό.
Το γιαπωνέζικο που πήρε φωτιά πρόσφατα είχε κλειστό γκαράζ αλλα έκαιγε 3-4 μερες και έψαχναν μήπως δεν είχε κλείσει τελικά ο εξαερισμός απο παντού.

Φίλιππος Αίγιο
27-09-2015, 00:53
στο παρακατω αρθρο ανθρωπος των μινωικων αναφερει πως δημιουργηθηκε προβλημα στην ηλεκτρολογικη εγκατασταση των καταπελτων,βεβαια μικρη σημασια εχει καθως το σωστο ειναι να μην ανοιχθουν μεχρι να σβηστει εντελως.
http://www.patris.gr/articles/21656?PHPSESSID=#.VgcefPntmko

BOBKING
29-09-2016, 17:20
Στην προηγούμενη σελίδα είδα ότι ο φίλος renetoes ανέβασε φωτογραφίες του Κάντια πρέπει να πω ότι πέρα από εξαιρετικές και σπάνιες είναι καταπληκτικές αύριο μετά την marlines θα ανεβάσω μερικά πράγματα σχετικά με τα δύο αδέρφια

BOBKING
30-09-2016, 19:42
Για να δούμε τα δύο πλοία Κάντια και Ρέθυμνο μέσω ενός δικού μου κολλάζ που έκανα το 2003 από διάφορα φυλλάδια της ΑΝΕΚ αυτό το χαρίζω εξαιρετικά στον φίλο renetoes
178048

BOBKING
02-10-2016, 11:14
Για να δούμε τα δύο πλοία Κάντια και Ρέθυμνο μέσω ενός δικού μου κολλάζ που έκανα το 2003 από διάφορα φυλλάδια της ΑΝΕΚ αυτό το χαρίζω εξαιρετικά στον φίλο renetoes
178048

Με το Κάντια είχα ταξιδέψει τον χειμώνα του 1993 από Πειραιά για Ηράκλειο οι εντυπώσεις μου ήταν μόνο θετικές μεγάλα σαλόνια άνετες καμπίνες και πολύ φιλόξενο πλήρωμα

lissos
12-10-2016, 07:03
Ρέθυμνον 1999, με δάκρυα στα μάτια.
Δίπλα του ο King.
178346
*Φώτο από το μπαουλίξ.
Αύριο έχει και συνέχεια!:pirate:

BOBKING
12-10-2016, 13:27
Ρέθυμνον 1999, με δάκρυα στα μάτια.
Δίπλα του ο King.
178346
*Φώτο από το μπαουλίξ.
Αύριο έχει και συνέχεια!:pirate:
Εξαιρετική φωτογραφία

T.S.S. APOLLON
05-02-2017, 09:08
Το ΡΕΘΥΜΝΟΝ στο λιμανι του Ηρακλειου σλαιντ στο ebay

http://www.ebay.com/itm/Ferry-Anek-Rethimnon-Original-Kodachrome-Slide-/122338243756?hash=item1c7bed74ac:g:M9IAAOSw-0xYknSI

esperos
05-02-2017, 13:30
ΚΑΝΤΙΑ άφιξη στον Πειραιά.

180843

BOBKING
05-02-2017, 15:44
ΚΑΝΤΙΑ άφιξη στον Πειραιά.

180843
Καταπληκτική φωτογραφία

nikolasher
23-09-2018, 21:37
https://nesharaku2.exblog.jp/23747547/ το καντια στα πριν ερθει ελλαδα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-09-2018, 11:21
https://nesharaku2.exblog.jp/23747547/ το καντια στα πριν ερθει ελλαδα
Έτσι ακριβώς ήταν προ της μετασκευής στο Πέραμα.Δλδ δεν ήταν μπαούλο,το αντίθετο μάλιστα.
Υπήρχε γιά πολλά χρόνια στο τότε πρακτορείο της ΑΝΕΚ στον Πειραιά,ένα ομοίωμα του πλοίου σε αυτήν την μορφή στο οποίο απλώς είχαν βάλει τα σινιάλα της εταιρείας κ το όνομα.Το ομοίωμα αυτό πρέπει να βρίσκεται τώρα στο Ναυτικό Μουσείο Κρήτης στα Χανιά.

karavofanatikos
20-02-2019, 17:50
Βουτιά στο παρελθόν και συγκεκριμένα στις 7 Ιουνίου 1981 με τους φιλάθλους του Αιγάλεω να έχουν κατακλύσει ασφυκτικά τα καταστρώματα του Κάντια ταξιδεύοντας στο Ηράκλειο για αγώνα μπαράζ ανόδου στην Α' Εθνική.

192294

nikolasher
22-06-2020, 09:10
https://www.youtube.com/watch?v=OAcm-I5y0Qw ιστορικο βιντεο, εχει ανεβασει και αλλα πολυ δυνατα , μπραβο του. Αναχωριση απο πειραια το 75 πανω σε ενα απο τα δυο αδελφια αν δε κανω λαθος

OfTheHighSeas
25-08-2020, 15:05
Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (http://www.parliament.cy/easyconsole.cfm/page/download/filename/Porisma_Fakelou.pdf/foldername/articleFile_el/mime/pdf/) (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).


Noμίζω ότι κ στον Αττίλα 2 στις 14/8/74 υπήρχε σκέψη να πάνε Κύπρο κ τα 2 αδελφά.
Τα πλοία αυτά, στην επιστράτευση του 74, μετέφεραν επίσης στρατιωτικές μονάδες από την ηπειρωτική Ελλάδα στην Κρήτη. Λεγόταν τότε ότι έκαναν τη διαδρομή Πειραιάς -Ηράκλειο σε 5 ή 6 ώρες. Πρέπει να ήταν τα πιο γρήγορα πλοία της εποχής. Οι ειδικοί του forum μπορούν ίσως να το επιβεβαιώσουν.

Ellinis
25-08-2020, 15:25
Τα πλοία αυτά, στην επιστράτευση του 74, μετέφεραν επίσης στρατιωτικές μονάδες από την ηπειρωτική Ελλάδα στην Κρήτη. Λεγόταν τότε ότι έκαναν τη διαδρομή Πειραιάς -Ηράκλειο σε 5 ή 6 ώρες. Πρέπει να ήταν τα πιο γρήγορα πλοία της εποχής. Οι ειδικοί του forum μπορούν ίσως να το επιβεβαιώσουν.
Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-08-2020, 16:32
Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη
Να το εξειδικεύσουμε λίγο,από τα πλέον ταχέα καθαρόαιμα ΕΓ/ΟΓ της εποχής.Γιά τις ώρες συμφωνώ.
Πάντως 1 από τα 2 μετέφερε΄τότε επίστρατους στα δυτικά της Χίου ενώ το ΝΑΪΑΣ έκανε Χίο-Μυτιλήνη λόγω της επίταξης των κανονικών πλοίων της γραμμής ( ΑΔΩΝΙΣ,ΣΑΠΦΩ ). Αυτά από πρώτο χέρι μιάς κ έζησα τις ημέρες εκείνες στη Χίο.
Αξίζει να γίνονται τέτοιες κουβέντες εδώ γιά το θέμα της επιστράτευσης/επίταξης διότι σε σχετική συζήτηση σε φόρουμ συνασθενών με λύπη μου διεπίστωσα ότι η πλειοψηφία αγνοεί τον σημαντικό ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου.Άλλωστε υπάρχει το πιό πρόσφατο κ χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολέμου των Φώκλαντς ( 1982 ).

OfTheHighSeas
26-08-2020, 09:45
Ειδικός δεν είμαι αλλά η απόσταση Πειραιάς-Ηράκλειο είναι 173 ν.μ. (ξύνοντας την Αντίμηλο) και τα δυο αδελφάκια είχαν υπηρεσιακή 19,5 μίλια. Ακόμη και σε μέγιστη+ να ταξίδεψαν... δεν βγαίνει σε 5-6 ώρες. Ήταν γρήγορα αλλά υπήρχαν και πιο γρήγορα τότε, π.χ. ο ΑΠΟΛΛΩΝ του Νομικού, νομίζω και τα ΝΑΪΑΣ, ΜΙΜΙΚΑ Λ. με μια πρώτη σκέψη


Να το εξειδικεύσουμε λίγο,από τα πλέον ταχέα καθαρόαιμα ΕΓ/ΟΓ της εποχής.Γιά τις ώρες συμφωνώ.
Πάντως 1 από τα 2 μετέφερε΄τότε επίστρατους στα δυτικά της Χίου ενώ το ΝΑΪΑΣ έκανε Χίο-Μυτιλήνη λόγω της επίταξης των κανονικών πλοίων της γραμμής ( ΑΔΩΝΙΣ,ΣΑΠΦΩ ). Αυτά από πρώτο χέρι μιάς κ έζησα τις ημέρες εκείνες στη Χίο.
Αξίζει να γίνονται τέτοιες κουβέντες εδώ γιά το θέμα της επιστράτευσης/επίταξης διότι σε σχετική συζήτηση σε φόρουμ συνασθενών με λύπη μου διεπίστωσα ότι η πλειοψηφία αγνοεί τον σημαντικό ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου.Άλλωστε υπάρχει το πιό πρόσφατο κ χαρακτηριστικό παράδειγμα του πολέμου των Φώκλαντς ( 1982 ).
Σας ευχαριστώ πολύ. Και εγώ είμαι αυτόπτης μάρτυς κατά την αποβίβαση μονάδος στο Ηράκλειο, όπου και άκουσα για 5-6 ώρες. Ασφαλώς έχετε δίκιο ως προς τις ώρες. Είναι πολύ πιθανό βέβαια ότι στα συγκεκριμένα ταξίδια τα πλοία ανέπτυσσαν μέγιστη ταχύτητα, αλλά 173/6=28.8, 50% μεγαλύτερη της υπηρεσιακής των 19.5κ.
Να προσθέσω, σχετικά με το ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου, ότι η αμερικανική κυβέρνηση λέγεται ότι επιδοτεί την κατασκευή εμπορικών πλοίων ώστε να μπορούν να αναπτύξουν μεγαλύτερες ταχύτητες σε περίπτωση που τα χρειαστεί για στρατιωτικές μεταφορές.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-08-2020, 11:10
Να προσθέσω, σχετικά με το ρόλο της εμπορικής ναυτιλίας σε περίπτωση πολέμου, ότι η αμερικανική κυβέρνηση λέγεται ότι επιδοτεί την κατασκευή εμπορικών πλοίων ώστε να μπορούν να αναπτύξουν μεγαλύτερες ταχύτητες σε περίπτωση που τα χρειαστεί για στρατιωτικές μεταφορές.
Αυτό γίνεται πάντα , φάνηκε πιό πολύ στον Β' ΠΠ κ στον πόλεμο της Κορέας.Επιδοτείται η κατασκευή πλοίων με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Επειδή δεν υπάρχουν τόσα πλοία με αμερικανική σημαία,αγοράζονται πλοία από άλλες χώρες που έχουν καταστεί αντιεμπορικά κ τα εντάσσουν στην Μilitary Sealift Command.

nikolasher
06-09-2020, 11:24
Πιστεύω και εγώ ότι τα δυο πλοία δεν μπορούσαν να κάνουν αυτό το δρομολόγιο σε 5 η 6 ώρες , ένας μύθος της εποχής , αντίστοιχος του ότι τα μισά πλοία είναι ποταμόπλοια που έλεγαν συνέχεια και το άλλο που άκουγα συνέχεια στο πλοίο από μικρό παιδί κύριος για το King Minos το έλεγαν ότι τρέχει σε όλο το ταξίδι και ότι όταν φτάνει προς Πειραιά η Ηράκλειο κόβει ταχύτητα για να παίρνει ο κόσμος καμπίνες. (ταξιδεύω τη γραμμή από το 85 που γεννήθηκα και έχω ακούσει πολλά από παιδί που ήμουν έως σήμερα)
Εάν μπορούσαν να αναπτύξουν τέτοιες ταχύτητες σίγουρα η ANEK θα το είχε εκμεταλλευτεί και θα είχε κάνει μια δυνατή ανακαίνιση στα δυο αυτά πλοία που από το όταν μετασκευάστηκαν έως το τέλος τους στην Ελλάδα δεν άλλαξαν ούτε καρέκλα σε μια εποχή που η μετασκευή ήταν στα δυνατά της ειδικά για την ANEK και όταν η δίφορα με τα King Minos / Καζαντζάκης ήταν μόνο ένας χρόνος

renetoes
06-09-2020, 20:01
Πιστεύω και εγώ ότι τα δυο πλοία δεν μπορούσαν να κάνουν αυτό το δρομολόγιο σε 5 η 6 ώρες , ένας μύθος της εποχής , αντίστοιχος του ότι τα μισά πλοία είναι ποταμόπλοια που έλεγαν συνέχεια και το άλλο που άκουγα συνέχεια στο πλοίο από μικρό παιδί κύριος για το King Minos το έλεγαν ότι τρέχει σε όλο το ταξίδι και ότι όταν φτάνει προς Πειραιά η Ηράκλειο κόβει ταχύτητα για να παίρνει ο κόσμος καμπίνες. (ταξιδεύω τη γραμμή από το 85 που γεννήθηκα και έχω ακούσει πολλά από παιδί που ήμουν έως σήμερα)
Εάν μπορούσαν να αναπτύξουν τέτοιες ταχύτητες σίγουρα η ANEK θα το είχε εκμεταλλευτεί και θα είχε κάνει μια δυνατή ανακαίνιση στα δυο αυτά πλοία που από το όταν μετασκευάστηκαν έως το τέλος τους στην Ελλάδα δεν άλλαξαν ούτε καρέκλα σε μια εποχή που η μετασκευή ήταν στα δυνατά της ειδικά για την ANEK και όταν η δίφορα με τα King Minos / Καζαντζάκης ήταν μόνο ένας χρόνος


Δεν είναι ακριβώς έτσι που τα λέτε, ότι δεν ...άλλαξε η ΑΝΕΚ ούτε καρέκλα ως το τέλος των πλοίων στην Ελλάδα. Το 1991, λοιπόν, έβγαλε την τραπεζαρία Α' θέσης από το μέσον του πλωριού σαλονιού και έφτιαξε μια νέα ένα ντεκ πιο πάνω, εκεί δίπλα μάλιστα έφτιαξε και επιπλέον νέες δίκλινες και τρίκλινες καμπίνες με μπάνια σε καθεμία από αυτές. Το πλωριό σαλόνι, μετά την αφαίρεση της τραπεζαρίας από το μέσον του, ανακαινίστηκε εκ βάθρων με υπέροχα έπιπλα Συλβεστρίδη, μπλε αποχρώσεων στο ΡΕΘΥΜΝΟΝ και βυσσινί ατο ΚΑΝΤΙΑ.

nikolasher
06-09-2020, 21:37
οι μνημες μου ξεκινουν απο αυτο το 90- 91 ειναι η αληθεια (αποσπασματικα εικονες αλλα χωρις να μπορω να θυμηθω πλοιο κτλ ποιο πριν), οποτε συγγνωμη δεν ηξερα για την αλλαγη αυτη. αλλα παντα υστερουσαν σε σχεση με το απτερα - λισσος -λατω (απο το κρητη δεν εχω μνημες)
ειδικα το σαλονι της τουριστικης ειναι οτι ποιο κλειστοφοβικο υπηρχε σε πλοιο που ταξιεψα

OfTheHighSeas
23-09-2020, 09:47
Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (http://www.parliament.cy/easyconsole.cfm/page/download/filename/Porisma_Fakelou.pdf/foldername/articleFile_el/mime/pdf/) (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).
Ποιος ήταν πλοίαρχος του στο ταξίδι προς Κύπρο; Οι αναμνήσεις του, όπως και άλλων μελών του πληρώματος, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες.
Υπάρχει άραγε το ημερολόγιο του πλοίου;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-09-2020, 13:42
Υπάρχει άραγε το ημερολόγιο του πλοίου;Μπορεί να είναι χαρακτηρισμένο κ επειδή το πλοίο έχει πωληθεί,να είναι σε κάποια υπηρεσία.

OfTheHighSeas
23-09-2020, 18:13
Ποιος ήταν πλοίαρχος του στο ταξίδι προς Κύπρο; Οι αναμνήσεις του, όπως και άλλων μελών του πληρώματος, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσες.
Υπάρχει άραγε το ημερολόγιο του πλοίου;
Κατά το άρθρο αυτό (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjy9LGz0f_rAhXPzqQKHZwxC34QFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.onalert.gr%2Fsan-shmera%2Foi-iroes-ton-motorships-kai-oi-deiloi-me-ti-stoli%2F107261%2F&usg=AOvVaw2j_X0IJuzZtsYaJhJ-Mp5o) πλοίαρχος ήταν ο Ν. Λιάτσικας. Κάπως περισσότερα αναφέρονται εδώ (http://www.sa-snd.gr/docs-pdfs/istoriko-mm.pdf) όπου γίνεται και λόγος για συνέντευξη του. Εννοείται ότι οι χαρακτηρισμοί και τα σχόλια που περιέχουν οι παραπομπές αυτές απηχούν τις απόψεις των συντακτών τους και όχι τις δικές μου.

Μπορεί να είναι χαρακτηρισμένο κ επειδή το πλοίο έχει πωληθεί,να είναι σε κάποια υπηρεσία.
Σας ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Τηλεφώνησα στην ΑΝΕΚ και μου είπαν ότι δεν κρατούν τόσο παλιά αρχεία. Αν το ημερολόγιο του πλοίου παραδόθηκε στο ΠΝ ίσως να είναι στη διεύθυνση ιστορίας. Μπορεί όμως να δόθηκε εντολή να μην τηρηθεί ημερολόγιο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-09-2020, 08:42
Κατά το άρθρο αυτό (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjy9LGz0f_rAhXPzqQKHZwxC34QFjAAegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.onalert.gr%2Fsan-shmera%2Foi-iroes-ton-motorships-kai-oi-deiloi-me-ti-stoli%2F107261%2F&usg=AOvVaw2j_X0IJuzZtsYaJhJ-Mp5o) πλοίαρχος ήταν ο Ν. Λιάτσικας. Κάπως περισσότερα αναφέρονται εδώ (http://www.sa-snd.gr/docs-pdfs/istoriko-mm.pdf) όπου γίνεται και λόγος για συνέντευξη του. Εννοείται ότι οι χαρακτηρισμοί και τα σχόλια που περιέχουν οι παραπομπές αυτές απηχούν τις απόψεις των συντακτών τους και όχι τις δικές μου.

Σας ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Τηλεφώνησα στην ΑΝΕΚ και μου είπαν ότι δεν κρατούν τόσο παλιά αρχεία. Αν το ημερολόγιο του πλοίου παραδόθηκε στο ΠΝ ίσως να είναι στη διεύθυνση ιστορίας. Μπορεί όμως να δόθηκε εντολή να μην τηρηθεί ημερολόγιο.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έχετε αναρτήσει.
Από όσο γνωρίζω η ΥΙΝ (υπηρεσία ιστορίας ) δεν έχει υλικό από επίτακτα εμπορικά.
Πολεμικά πλοία τηρούν ημερολόγιο εν καιρώ πολέμου γιατί όχι κ ένα επίτακτο εμπορικό;
Νομίζω ο φάκελλος της Κύπρου δεν έχει ανοίξει στην Ελλάδα γι'αυτό το ημερολόγιο του πλοίου ή απόσπασμα αυτού πιθανόν να μην έχει αποχαρακτηριστεί.

OfTheHighSeas
24-09-2020, 09:21
Πολεμικά πλοία τηρούν ημερολόγιο εν καιρώ πολέμου γιατί όχι κ ένα επίτακτο εμπορικό;

Στην σελίδα 6 του 2ου κειμένου αναφέρεται: [στον Καπετάνιο του Ο/Γ "Αιγαίο"] «δόθηκαν οδηγίες … μη περιγραφής της αποστολής του στο Ημερολόγιο του Πλοίου». Θα δείτε επίσης ότι δεν φαίνεται να εκδόθηκαν γραπτές διαταγές.



Νομίζω ο φάκελλος της Κύπρου δεν έχει ανοίξει στην Ελλάδα

Επιτρέψτε μου την εικασία ότι όταν ανοιχτεί ο φάκελος θα είναι άδειος, βλέπετε αυτός είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην διαρρεύσει …
Κάτι παρόμοιο περιγράφεται εδώ (https://www.ft.com/content/f3760af0-6545-11e4-91b1-00144feabdc0), το απόρρητο που κρύβανε για 100 χρόνια ήτανε ένα γράμμα της εφορίας.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-09-2020, 09:13
Στην σελίδα 6 του 2ου κειμένου αναφέρεται: [στον Καπετάνιο του Ο/Γ "Αιγαίο"] «δόθηκαν οδηγίες … μη περιγραφής της αποστολής του στο Ημερολόγιο του Πλοίου». Θα δείτε επίσης ότι δεν φαίνεται να εκδόθηκαν γραπτές διαταγές.
Επιτρέψτε μου την εικασία ότι όταν ανοιχτεί ο φάκελος θα είναι άδειος, βλέπετε αυτός είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην διαρρεύσει …
Κάτι παρόμοιο περιγράφεται εδώ (https://www.ft.com/content/f3760af0-6545-11e4-91b1-00144feabdc0), το απόρρητο που κρύβανε για 100 χρόνια ήτανε ένα γράμμα της εφορίας.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιά ποιό Ο/Γ ΑΙΓΑΙΟ λένε αφού το γνωστό του Αγαπητού ( ΑΙΓΑΙΟΝ ) αγοράστηκε το 1976.

Ellinis
25-09-2020, 12:11
Δεν μπορώ να καταλάβω γιά ποιό Ο/Γ ΑΙΓΑΙΟ λένε αφού το γνωστό του Αγαπητού ( ΑΙΓΑΙΟΝ ) αγοράστηκε το 1976.

Για το μότορσιπ ΑΙΓΑΙΟΝ (πρ. CELEBRITY και WATERSMEET) που μαζί με άλλα τρια κάνανε ασυνόδευτα μεταφορές πυρομαχικών υπό άκρα μυστικότητα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-09-2020, 12:42
Για το μότορσιπ ΑΙΓΑΙΟΝ (πρ. CELEBRITY και WATERSMEET) που μαζί με άλλα τρια κάνανε ασυνόδευτα μεταφορές πυρομαχικών υπό άκρα μυστικότητα.
Mα λέει Ο/Γ !

OfTheHighSeas
01-10-2020, 11:41
Για το μότορσιπ ΑΙΓΑΙΟΝ (πρ. CELEBRITY και WATERSMEET) που μαζί με άλλα τρια κάνανε ασυνόδευτα μεταφορές πυρομαχικών υπό άκρα μυστικότητα.
Πόσο πιθανό είναι ένα μότορσιπ του 1947, όπως το WATERSMEET (IMO: 5066889), να έχει ταχύτητα 18 κόμβων;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-10-2020, 08:06
Πόσο πιθανό είναι ένα μότορσιπ του 1947, όπως το WATERSMEET (IMO: 5066889), να έχει ταχύτητα 18 κόμβων;
Mήπως ήθελαν να πούνε 8 κόμβων.

OfTheHighSeas
02-10-2020, 09:04
Mήπως ήθελαν να πούνε 8 κόμβων.
Γίνεται όμως εκτενής αναφορά στο ότι το ΑΙΓΑΙΟ έφθασε στην Λεμεσσό 24 ώρες νωρίτερα από το ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, που ταιριάζει με την ταχύτητα των 18 κόμβων. Η αναφορά σε ο/γ παραπέμπει επίσης σε τέτοια ταχύτητα. Την εποχή εκείνη εδραστηριοποιούντο αμιγώς ο/γ πλοία (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?56962-Efthymiadis-Lines-(Κ-Ευθυμιάδης)&p=622326#post622326) με ταχύτητες αυτής της τάξεως. Το πλοίο ανήκε στην εταιρεία Στρίντζη, είχε άραγε και φορτηγά ο Στρίντζης;

Ασφαλώς τα υπάρχοντα στοιχεία είναι αντιφατικά.

OfTheHighSeas
02-10-2020, 09:57
Γίνεται όμως εκτενής αναφορά στο ότι το ΑΙΓΑΙΟ έφθασε στην Λεμεσσό 24 ώρες νωρίτερα από το ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, που ταιριάζει με την ταχύτητα των 18 κόμβων. Η αναφορά σε ο/γ παραπέμπει επίσης σε τέτοια ταχύτητα. Την εποχή εκείνη εδραστηριοποιούντο αμιγώς ο/γ πλοία (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?56962-Efthymiadis-Lines-(Κ-Ευθυμιάδης)&p=622326#post622326) με ταχύτητες αυτής της τάξεως. Το πλοίο ανήκε στην εταιρεία Στρίντζη, είχε άραγε και φορτηγά ο Στρίντζης;

Ασφαλώς τα υπάρχοντα στοιχεία είναι αντιφατικά.

Μια παρατραβηγμένη εικασία: Το λάθος είναι στο όνομα, το πλοίο δεν λεγόταν ΑΙΓΑΙΟΝ αλλά ΙΟΝΙΟΝ ...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-10-2020, 12:11
Μια παρατραβηγμένη εικασία: Το λάθος είναι στο όνομα, το πλοίο δεν λεγόταν ΑΙΓΑΙΟΝ αλλά ΙΟΝΙΟΝ ...
Τόση προχειρότητα;Το ΙΟΝΙΟΝ έπιανε 19 κ.

OfTheHighSeas
11-05-2021, 15:50
Νομίζω όιτ δεν το έχουμε αναφέρει και είναι επίκαιρο αυτές τις μέρες. Το 1974 με την εισβολή στην Κύπρο το Ρέθυμνο είχε επιταχτεί για να μεταφέρει το 513 ΤΠ και μια ίλη αρμάτων στην Κύπρο, αλλά στην πορέια διατάχτηκε να πλέυσει στη Ρόδο. Αυτό αναφέρεται στο πόρισμα της Κυπριακής Βουλής για την εισβολή εδώ (http://www.parliament.cy/easyconsole.cfm/page/download/filename/Porisma_Fakelou.pdf/foldername/articleFile_el/mime/pdf/) (η αναφορά στο Ρέθυμνο είναι στη σελίδα 117 του pdf, σελίδα 120 του βιβλίου).
Ο τότε ΑΕΔ, σε πόνημα του που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, υποστηρίζει ότι το ανακάλεσε, ενώ βρισκόταν 200νμ νότια της Λεμεσού, διότι του ανέφεραν την παρουσία 3 πολεμικών πλοίων αγνώστου εθνικότητος στην περιοχή της Λεμεσού. Ο τότε ΝΔΚ δεν αναφέρεται σε πολεμικά πλοία στη Λεμεσό, δεν φαίνεται να ήταν ενημερωμένος για την αποστολή, έμαθε για αυτήν μετά την επιστροφή του. Δεν θυμάμαι αν ο τότε ΑΓΕΝ λέει κάτι σχετικό στο βιβλίο του. Φυσικά και οι τρείς αυτοί γράφουν για να προστατεύσουν τους εαυτούς και επομένως είναι αναξιόπιστοι.
(Σε παλαιότερη ανάρτηση στο forum είχε γίνει αναφορά στο κείμενο του ΝΔΚ, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να το εντοπίσω, είναι και αυτό αναρτημένο στο διαδίκτυο)

karavofanatikos
07-02-2022, 19:41
Όμορφα πλάνα απ' την άφιξη του θρυλικού Κάντια με τα σινιάλα της ΔΑΝΕ στο Διακόφτι Κυθήρων (5/7/1999), καθώς επίσης και του αείμνηστου ιδρυτή της ΑΝΕΚ μακαριστού Μητροπολίτη Κισσάμου & Σελίνου κυρού Ειρηναίου.


https://www.youtube.com/watch?v=SAHsy2Vzsa8

OfTheHighSeas
01-05-2023, 10:48
Κάπως περισσότερα αναφέρονται εδώ (http://www.sa-snd.gr/docs-pdfs/istoriko-mm.pdf) όπου γίνεται και λόγος για συνέντευξη του.

Η παραπομπή αυτή δεν λειτουργεί πια, αλλα το κείμενο υπάρχει τώρα εδώ (https://sa-snd.gr/wp-content/uploads/2022/11/h25mm.1_Agnostes-apostoles-Emp.Naftikou.pdf).
Θα προσθέσω ότι στο αρχείο Ε.Αβέρωφ υπάρχει έκθεση (νομίζω από τον τότε ΑΕΔ) που αναφέρει για αποστολή 120 τόνων πυρομαχικών με 2 M/S τα
EVANGELOS και ΕΛΛΗ. Θυμίζω ότι στην παραπομπή αναφέρονται 4 πλοία, τα ΑΙΓΑΙΟΝ, EVANGELOS, SPICA και ένα αγνώστου ονόματος. Ίσως είναι το ΕΛΛΗ.
Διάβασα την έκθεση επί τροχάδην αλλά δεν θυμάμαι να αναφέρονται γεγονότα που δεν είναι ήδη γνωστά.
Δεν έχω άποψη για την αξιοπιστία της.

OfTheHighSeas
25-06-2023, 14:19
Πόσα πλοία σαν το ΡΕΘΥΜΝΟ θα χρειάζονταν για να μεταφερθεί μια μεραρχία στην Κύπρο το 1974;
Η μεραρχία που στάλθηκε το 1964 μεταφέρθηκε με εμπορικά πλοία ή πλοία του ΠΝ; Πόσο χρονικό διάστημα χρειάστηκε;
Ευχαριστώ πολύ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-06-2023, 17:42
Πόσα πλοία σαν το ΡΕΘΥΜΝΟ θα χρειάζονταν για να μεταφερθεί μια μεραρχία στην Κύπρο το 1974;
Η μεραρχία που στάλθηκε το 1964 μεταφέρθηκε με εμπορικά πλοία ή πλοία του ΠΝ; Πόσο χρονικό διάστημα χρειάστηκε;
Ευχαριστώ πολύ.
Εξαρτάται από τη σύνθεση της μεραρχίας Γιά το προσωπικό τουλάχιστον 3 Γιά το βαρύ υλικό χρειάζονται άλλα πλοία αφού ο καταπέλτης κ το δάπεδο του γκαράζ δεν αντέχει.
Το 1964 μεταφέρθηκε με εμπορικά πλοία αφού η μετακίνηση ήταν μυστική,απ' όσο ξέρω κ με πλοία της Ηπειρωτικής.

OfTheHighSeas
26-06-2023, 19:24
Εξαρτάται από τη σύνθεση της μεραρχίας Γιά το προσωπικό τουλάχιστον 3 Γιά το βαρύ υλικό χρειάζονται άλλα πλοία αφού ο καταπέλτης κ το δάπεδο του γκαράζ δεν αντέχει.
Το 1964 μεταφέρθηκε με εμπορικά πλοία αφού η μετακίνηση ήταν μυστική,απ' όσο ξέρω κ με πλοία της Ηπειρωτικής.
Σας ευχαριστώ πολύ.