PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξπρές Σαμίνα [Express Samina, Golden Vergina, Corse]



Σελίδες : [1] 2

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 19:30
Ενα εισητιριο σαν ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ κατι λιγοτερο απο 2 μηνες πριν χαθει για παντα στα νερα της Παρου ........

Apostolos
22-01-2008, 19:38
Και εδώ το τραγικό σκαρί λίγο πρίν μπεί στα δρομολόγια μετά την μετασκευή!
1799

Φώτο: Π. Λελέκης

kalypso
22-01-2008, 19:50
1803

Eδώ μια φωτογραφία ως Golden Vergina!

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 20:35
Εισητιριο και σαν ΓΚΟΛΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ απο το 1997

Leo
22-01-2008, 23:39
ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ.. ναυτικό φυλλάδιο έχεις? Θα είχες πάρει σύνατξη...:p Έχεις οργώσει το Αιγαίο... Ο "Πανταχού παρών και τα πάντα πληρών" ...
Ένας ακούραστος εργάτης της θάλασσας που δεν μπαρκάρισε ποτέ..:D

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
23-01-2008, 00:19
Πλακα πλακα ...... Δεκαπεντε χρονια που (για δουλεια) γυρνω το Αιγαιο και κυριως τα Δωδεκανησα απο ακρο σε ακρο , και αλλα 7-8 χρονια διακοπες με τρελλα πλοιου απιστευτη παντα (1990 διακοπες σε Καστελοριζο-Ροδο-Συμη-Τηλο-Νισυρο-Καλυμνο-Αστυπαλαια-Αμοργο-Δονουσα-Μυκονο και ολα αυτα σε 24 μερες ) και επαναλαμβανομενα καθε χρονο 5 + νησια , ε ναι ισως και να ημουν κοντα στη συνταξη ...

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
23-01-2008, 00:22
Ασε που αυριο φευγω (καιρου επιτρεποντος παντα) για τη κλασικη μου τουρ (Πατμο-Λειψους-Λερο-Αστυπαλαια-Καλυμνο-Κω-Νισυρο-Ροδο-Καρπαθο) τη πρωτη της φετινης χρονιας (αντε για να σπασουμε και το ροδι)

Roi Baudoin
23-01-2008, 01:42
Ξαναγυρνάμε κοντά δέκα χρόνια πριν.
Η Βιργινιώ, το "Golden Vergina", φεύγει για Πάρο-Νάξο-Εύδηλο-Καρλόβασι-Βαθύ.......

1838

Roi Baudoin
26-01-2008, 13:14
Ήταν από τα αγαπημένα μου πλοία. Ένα από τα πλοία που, συνήθως, άκουγαν πολλά από νευρικούς και απαιτητικούς επιβάτες. Ήταν, βέβαια, και από τα πλοία που είχαν φανατικούς φίλους. Ανεξάρτητα από το τι έγινε στις Πόρτες, το "Golden Vergina" έγραψε μια μεγάλη σελίδα της Ελληνικής Ακτοπλοΐας, πριν την κλείσει κατά τρόπο τραγικό το Σεπτέμβριο του 2000 έξω από την Πάρο.
Εδώ επιστρέφει στον Πειραιά από το δρομολόγιο από Σάμο-Ικαρία. Κάπου στα 1997.

2036

JASON12345
26-01-2008, 15:42
Μήπως υπάρχει και εισητήριο διασοσμένο και εκείνης της ημέρας (εισητήριο προς το θάνατο:()

Παππούδες ενός φίλου μου είχαν ταξιδέψει με αυτό 1 ημέρα πριν την καταστροφή.
Τι ειρωνία....:( (λ'ιγο άσχετο)

.voyager
26-01-2008, 15:58
Μήπως υπάρχει και εισητήριο διασοσμένο και εκείνης της ημέρας (εισητήριο προς το θάνατο:()

Άν υπήρχε τέτοιο εισιτήριο, θα πρέπει να ήταν κάποιου που έχασε τον απόπλου, γιατί να διεσώθη εισιτήριο από τέτοιο ναυάγιο, λίγο δύσκολο... Άσχημες μνήμες :(

Νaval22
27-01-2008, 23:34
Εγώ θυμάμαι με δέος το πρωινό που ξύπνησα να πάω σχολείο και ανοίγοντας τη τηλεόραση είδα μια σκηνή με ένα πλεούμενο και εικόνες της τραγωδίας όταν μετά απο κάποια λεπτά συνιδιτοποιήσα τι είχε συμβεί ένιωσα αυτό που λέμε χάνεις τη γή,άκριβως αυτό το συναίσθημα.Το golden vergina ήταν μια κλασσική εικόνα στις παιδικές μου βόλτες στο λιμάνι

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
28-01-2008, 00:32
Την ημερα του ατυχηματος του πλοιου ημουν στη Σαμο ....Απο τυχη δεν ημουν μεσα στο βαπορι γιατι πηγα την ιδια μερα το πρωι με αεροπλανο στο νησι......
Το βραδυ οταν εγινε οτι εγινε , στη Σαμο δεν αναφερθεικε τιποτε απολυτος παρα μονο οτι το Εξπρες Σαμινα προσαραξε στη Παρο κοντα αλλα ολα καλα.......
Επεσα για υπνο και κατα τις 08.00 που ξυπνησα και κατεβηκα στη ρεσεπσιον εμαθα τι ειχε γινει .....Σοκαριστικα βεβαια , και επειδη δεν ειχα αλλη δουλεια στο νησι να κανω και δεν υπηρχε πλοιο να παω Ικαρια που ηθελα , αρχισα να ψαχνω να βρω εισητιρια να γυρισω Αθηνα με το αεροπλανο ....Τελικα το μεσημερι βρηκα σε μια εκτακτη πτηση θεση και εζησα το δραμα των ανθρωπον που ειχαν αγνοουμενους ...Ηταν μια πτηση με μεγαλο αεροσκαφος , γεματη κοσμο (200 σιγουρα) και το 80% ανθρωποι που πηγαιναν Αθηνα για να μεταβουν Παρο να δουν τι εχει γινει με τους δικους τους ανθρωπους ........Πραγματικα μια σκηνη και στιγμη που χαραχτικε και δε νομιζω να ξεχασω ποτε (με τη λογικη οτι αν δεν ειχα παει με το αεροπλανο , θα ημουν 100% μεσα στο Σαμινα και οτι ειδα στα ματια την αγωνια των ανθρωπων που δεν γνωριζαν τι κανουν οι δικοι τους ανθρωποι ) ......
Αεροπορικα εισιτηρια δεν κραταω ως ενθυμιο αλλα τα συγκεκριμενα τα κρατησα (και το πηγαινε την ιδια μερα στη Σαμο και την επιστροφη την επομενη) ...Αυριο θα ψαξω να τα βρω (ειναι στο πατρικο μου) και θα τα ανεβασω .....

JASON12345
28-01-2008, 16:01
Εγώ ήμουν τεσσάρων και δεν καταλάβαινα και πολλά πράγματα.
Ομολογώ όμως ότι μου άρεσε γιατί έδειχνε πολλά πλάνα με καράβια από την τηλεόραση.(δεν είχα καταλάβει,δεν είμαι τόσο αναίσθητος)
Αλλά σε κάτι ρεπορτάζ που είχαν τότε από μαρτυρίες και από τη σηνιθισμένη τραγικοποίηση των δημοσιογράφων και είχα ταραχτεί αν και μικρός.
Είχα δει ένα άσχημο όνειρο βασικά διότι έπαιζαν οι τηλεοράσεις από το πρωί μεχρι το βράδυ αυτό το θέμα και επηρεάστηκα.

Espresso Venezia
03-02-2008, 20:51
Δύο φωτογραφίες του πλοίου ως Γκόλντεν Βεργίνα, εν έτει 1999, από το μοναδικό αρχείο, του μοναδικού Roi Baudoin. :oops:

2414

2415

Roi Baudoin
03-02-2008, 21:08
Η πρώτη φωτογραφία είναι στο Βαθύ της Σάμου τον Απρίλιο του 1999.
Η δεύτερη είναι τραβηγμένη εν πλω στο ίδιο ταξίδι προς Σάμο.
Η παρέμβαση του φίλου Espresso Venezia είναι καθοριστική, ώστε μια συμπαθητική φωτογραφία να γίνει πραγματικά πολύ καλύτερη.

Nautikos II
09-02-2008, 20:20
Εγω φιλοι μου ταξιδεψα με το GOLDEN VERGINA το 1999 Πειραια / Βαθυ και χαρηκα ταξιδι, παλιο και καλο σκαρι! Τελειες η Ιστορικες φωτο Roi

Espresso Venezia
10-02-2008, 01:14
Ακόμα δύο φωτογραφίες του άτυχου πλοίου ''δια χειρός'' Roi Baudoin.

H πρώτη ως ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ δεμένο στα λεμονάδικα εν έτει 2000, λίγο καιρό πριν το άδοξο του τέλος.
Η δεύτερη ως ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ (???) εν πλω. (Roi τα φώτα σου παρακαλώ !!!) :)

2620

2621

Captain_Nionios
10-02-2008, 02:51
Αχ ρε φιλε Γιωργο τι μας κανεις...Αυτα τα πολυ πυκνα τοποθετημενα,μπλε καρεκλακια στο ντεκ πανω απο το ρεμετζο της πρυμης κατι μου θυμιζουν...Α ρε Επτανησος που εισαι;

nautikos
10-02-2008, 11:50
Πολυ καλες οι φωτο και ευχαριστουμε! Επισης να βρουμε την κοπελα (μαλλον) που φαινεται στη 2η φωτο, αριστερα στο πανω ντεκ που επισης φωτογραφιζει, ωστε να μας στειλει τη φωτο του ντεκ που ''βλεπει'' προς τα πρυμα...:D:D

Espresso Venezia
10-02-2008, 14:31
...Επισης να βρουμε την κοπελα (μαλλον) που φαινεται στη 2η φωτο, αριστερα στο πανω ντεκ που επισης φωτογραφιζει, ωστε να μας στειλει τη φωτο του ντεκ που ''βλεπει'' προς τα πρυμα...:D:D

Φίλε ναυτικέ είσαι απίστευτος !!! Τι πήγες και πρόσεξες !!! :D

nautikos
10-02-2008, 14:49
Φίλε ναυτικέ είσαι απίστευτος !!! Τι πήγες και πρόσεξες !!! :D

Ειμαι καραβολατρης με αδυναμια στο ωραιο φυλο:D, οποτε τα radar μου πιανουν οποιοδηποτε πλεουμενο και θηλυκο βρισκεται στην ευρυτερη περιοχη (σε περιπτωση υπαρξης και των δυο μαζι, η προτεραιοτητα εξαρταται απο το αξιολογο του καθενος...:D:D)

Roi Baudoin
10-02-2008, 18:20
Η πρώτη από τις παραπάνω φωτογραφίες είναι τραβηγμένη τον Αύγουστο του 2000, ένα μήνα και κάτι πριν από τους τίτλους τέλους.
Η δεύτερη είναι από ταξίδι προς Σάμο τον Απρίλιο του 1999. Σε αυτήν ο Espresso Veneziaα αποδεικνύεται θαυματοποιός, καθώς η εικόνα από το σκαναρισμένο slide από το οποίο προέρχεται ήταν σκοτεινή. Η φωτογραφία ομόρφυνε πολύ διά χειρός Espresso Venezia.
Βέβαια, την παράσταση την κλέβει η κοπέλλα, την οποία πιθανόν θα αναζητήσει κάποιος από εδώ μέσα, και μάλιστα όχι μόνο για να της ζητήσει τη φωτογραφία που τραβά εκείνη τη στιγμή.....

helatros68
18-02-2008, 23:45
Το Γκολντεν Βεργινα λιγο πριν την αφιξη του στην Κασο πρεπει να ειναι γυρω στο 1990 (σκαναρισμενη φωτο)

3045

a.molos
19-03-2008, 21:35
Δαμάζοντας τα (μικρά) κύματα.

Roi Baudoin
19-03-2008, 22:03
Εξαιρετική φωτογραφία φίλε Αντώνη.
Θα πρόσθετα μόνο ως σχόλιο ότι τι καράβι αυτό στα τόσα χρόνια που ταξίδευε στην Ελλάδα είχε καταφέρει να δαμάσει τα κύματα, μικρά και μεγάλα. Και είχε αντιμετωπίσει πολλές μα πολλές δυσκολίες, τις οποίες με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο κατάφερνε να ξεπερνά. Αυτό που δεν μπόρεσε να δαμάσει ήταν ίσως την έλλειψη ναυτοσύνης κάποιων ανθρώπων.
Οι "Χαϊνηδες" είχαν γράψει κάποτε ένα τραγούδι που έλεγε ανάμεσα στα άλλα:
" ...Φίλους μου έχω τους βοριάδες, το θαλασσινό νερό
μα φοβάμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ...."
Και μια σημαντική φωτογραφία αφιερωμένη σε σένα που μας χαρίζεις τόσες ωραίες φωτογραφίες.
Τα χειριστήρια (αν δεν κάνω λάθος) του" Golden Vergina".
Για να είμαστε, όμως, σίγουροι ας το επιβεβαιώσει κάποιος ή ας μας πει σε ποιο πλοίο ανήκουν αν δεν είναι του "Golden Vergina".
Η αμφιβολία οφείλεται στο ότι η φωτογραφία προέρχεται από slide, το οποίο το βρήκα μόνο του και έλειπε η υπόλοιπη σειρά.

4069

Leo
19-03-2008, 22:24
Εξαιρετική φωτογραφία φίλε Αντώνη.
Θα πρόσθετα μόνο ως σχόλιο ότι τι καράβι αυτό στα τόσα χρόνια που ταξίδευε στην Ελλάδα είχε καταφέρει να δαμάσει τα κύματα, μικρά και μεγάλα. Και είχε αντιμετωπίσει πολλές μα πολλές δυσκολίες, τις οποίες με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο κατάφερνε να ξεπερνά. Αυτό που δεν μπόρεσε να δαμάσει ήταν ίσως την έλλειψη ναυτοσύνης κάποιων ανθρώπων.
Οι "Χαϊνηδες" είχαν γράψει κάποτε ένα τραγούδι που έλεγε ανάμεσα στα άλλα:
" ...Φίλους μου έχω τους βοριάδες, το θαλασσινό νερό
μα φοβάμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ...."
Και μια σημαντική φωτογραφία αφιερωμένη σε σένα που μας χαρίζεις τόσες ωραίες φωτογραφίες.
Τα χειριστήρια (αν δεν κάνω λάθος) του" Golden Vergina".


Φίλε Αντώνη,
Πολύ εύστοχα τα σχόλια σου εδώ, αλλά και σοφοί οι στοίχοι των "Χαϊνηδων". Αναλογίσου ότι τα χειριστήρια ήταν σ αυτή την θέση όταν έφυγε για πάντα το πλοίοο.....:(.

Roi Baudoin
19-03-2008, 22:26
Και επειδή υπάρχει μια αμφιβολία για τα χειριστήρια ας ανεβάσουμε μια φωτογραφία της πλώρης του "Golden Vergina".
Για αυτήν δεν υπάρχει αφιβολία ότι είναι της Βιργινιώς.

4073

Roi Baudoin
20-03-2008, 23:08
Και επειδή παραμένει η αμφιβολία για το ποιο είναι το πλοίο στο οποίο ανήκουν τα χειριστήρια της παραπάνω φωτογραφίας, ας επανέλουμε σε κάτι οικείο και αγαπημένο.
Το "Golden Vergina" τη γνωστή του θέση μπροστά από τον Ηλεκτρικό Σταθμό.

4135

esperos
29-03-2008, 15:30
Με τα σινιάλα του 3Κ που το έφερε στην Ελλάδα, άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά.


4627

adam
29-03-2008, 17:30
Τελικά τα 3κ έπρεπε να ήταν σήμερα εταιρία κολοσσός στις κρουαζιέρες κ στην ελληνική ακτοπλοΐα αλλά ο καπ τζιμης είχε άλλοι άποψη !!!!!!!

Roi Baudoin
27-04-2008, 21:45
Αύγουστος 2000, ένα μήνα και κάτι πριν από το μοιραίο ταξίδι. Το "Εξπρές Σαμίνα" φεύγει αργά το απόγευμα για Πάρο-Νάξο-Εύδηλο-Καρλόβασι-Βαθύ.
Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί στην Πειραϊκή ένα απόγευμα, στη διάρκεια του οποίου πέρασαν από μπροστά πολλά από τα πλοία-σύμβολα της ακτοπλοΐας μας: "Εξπρές Ολύμπια", "Βιτσέντζος Κορνάρος", "Εξπρές Ερμής", "Εξπρές Ποσειδών", "King Minos", "Ρέθυμνο", "Εξπρές Σαμίνα", "Νήσος Κύπρος", "Millenium Express II".... Παρέλαση κανονική και μάλλον από τις τελευταίες για ορισμένα από τα πλοία αυτά.
Για όλα αυτά τα πλοία υπάρχουν φωτογραφίες που κάποια στιγμή θα ανεβάσουμε. Απλά και μόνο για να θυμηθούμε πόσα πλοία έχουν φύγει μέσα στα χρόνια αυτά από την Ελλάδα (από τα παραπάνω εδώ ταξιδεύει , πλέον, μόνο το "Βιτσέντζος Κορνάρος").
Ακολουθεί η φωτογραφία του "Εξπρές Σαμίνα".
Πιστεύω ότι είναι μια συμβολική φωτογραφία και καλό θα είναι κάποια στιγμή να επεξεργαστεί από κάποιον ειδικό (όπως τον καλό μας φίλο Espresso Venezia) για να τη δούμε σε καλύτερη απόδοση.
Αφιερώνεται σε όλους τους καλούς φίλους.

5607

nautikos
09-06-2008, 19:50
To Golden Vergina στην Πατρα. Ειπε κανεις τπτ...:D

http://farm4.static.flickr.com/3078/2563953155_2e3e9c58b5_b.jpg
Copyright:Toc Mahoy

sea_serenade
09-06-2008, 19:52
Το είδαμε κ αυτό. Τι έκανε στην Πάτρα?

nautikos
09-06-2008, 19:56
Εκανε νομιζω ενα φεγγαρι στην αρχη και Ιταλια (Brindisi).

Nautikos II
09-06-2008, 19:56
Εξαιρετικη φωτο, εγω δεν εχω δει φωτο του συγκεκριμενου πλοιου στην Πατρα ποτε
Και παρακατω κατι σχετικο με τις ποινες (http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/06/09/1523311.htm)

Haddock
09-06-2008, 20:19
Άσσος ο nautikos στο ξεφούρνισμα φωτογραφιών! Σήμερα ανέβηκε η φώτο στο flickr, και την πέτυχες μόλις είχε ξεφουρνιστεί... :mrgreen: ούτε με rss να έπαιζες... ;)

sea_serenade
09-06-2008, 21:12
Ο Σουηδός αναφέρει οτι το βαπόρι το 1982 έκανε Brindisi-Πειραιά-Λεμεσσό. Ισχύει άραγε κάτι τέτοιο? Α, και κάτι βασικό: Για λογαρισμό ποιάς εταιρίας?

Ellinis
09-06-2008, 21:47
To Golden Vergina το αγόρασαν οι 3Κ στο τέλος του 1981. Από το 1982 έκανε Πρίντεζι-Πάτρα-Ηράκλειο-Λεμεσσό-Χάιφα.

Το 1983 έκανε Πάτρα-Μπάρι με κάποιους ενδιάμεσους σταθμούς.

Το 1984 έκανε για λίγο Ραφήνα-Άνδρο (πιθανώς ως αντιστάθμισμα στην απόσυρση των Χρυσή Άμμος του Πολέμη) και κατόπιν από Πειραιά για Τήνο-Ρόδο-Λεμεσσό-Χάιφα.

sea_serenade
09-06-2008, 22:02
Σωστά, το σινιάλο παραπέμπει στο σινιάλο του VERGINA της Vergina Lines

karystos
10-06-2008, 06:48
Τα 3Κ ήταν Κοσμάς-Καραηλίας-Καραφωτιάς. Νομίζω ότι πήγε μεν στη Ραφήνα αλλά δεν έκανε ποτέ δρομολόγιο. Έκατσε όλες κι όλες δυο τρεις μέρες. Το δρομολόγιο που έκανε πριν το αγοράσουν οι Αγαπητοί ήταν η Άγονη Δωδεκανήσου με καπετάνιο το Στέλιο Στάθη. Εκεί χτύπησε και στα βράχια στα Ακράθια (;) ή κάπως έτσι της Κάσου, ευτυχώς όμως σκίστηκε χαμηλά, στην αριστερή πλευρά, στα διπύθμενα, στη δεξαμενή λαδιού κι έτσι ταπώσανε τα εξαεριστικά και ήρθανε στον Πειραιά. Ο Τζίμης ο Κοσμάς παραπονιότανε πάντα πως όσο είχε το βαπόρι δεν του δώσανε ποτέ μια άδεια σκοπιμότητας της προκοπής κι έτσι είχε γίνει γυρολόγος, ώσπου βαρέθηκε και το πούλησε.

Όταν έγινε το ναυάγιο πολλά ειπώθηκαν, για ποιό λόγο στις Πόρτες βούλιαξε ενώ στην Κάσο δεν βούλιαξε και είχε πει και κάποιες άκαιρες κουβέντες και ο καπτά Στάθης. Με τη διαφορά ότι άλλο να πάθεις ένα σκίσιμο στα διπύθμενα κι άλλο μια τρύπα στο μηχανοστάσιο που έβαζε 360 τόνους νερό στο λεπτό.

sylver23
11-06-2008, 00:54
Πολλά ακούστηκαν τότε ιδιαιτερα απο τους δημοσιογραφους-παντογνωστες.Εχω βαρεθει να ακουω την λεξη για οποιο πλοιο ειναι παλιο οτι ειναι σάπιο .

nikolas200
22-06-2008, 17:26
Το θυμάμαι μια φορα για αγονη γραμμη (ΜΗΛΟ - ΦΟΛ/ΔΡΟ - ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ - ΑΝΑΦΗ - ΚΑΙ ΕΦΤΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟ - ΣΗΤΕΙΑ μεχρι και ΡΟΔΟ και εκανε 8 ωρες μέχρι Μήλο. Δεν είχε καλο κλιματισμό και ήταν πολύ βρώμικο. Ανηκε στον Αγαπητο πρίν διαχωριστεί σε AGAPITOS LINES & AGAPITOS EXPRESS FERRIES. Αυτη είναι η μόνη ανάμνηση που είχα απο το ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ

sylver23
22-06-2008, 22:30
οσο ηταν στον αγαπητο πραγματικο ηταν βρωμικο.θυμαμαι χαρακτηριστικα τις τουαλετες στο πισω εξω καταστρωμα.αισχος

nautikos
24-07-2008, 11:32
Δυο αρκετα καλα βιντεακια σχετικα με το ναυαγιο του Εξπρες Σαμινα απο τη Σχολη Ναυπηγων του Ε.Μ. Πολυτεχνειου. Και τα 2 βασιζονται σε 3διαστατη αναπαρασταση του πλοιου (οχι τοσο αναλυτικη βεβαια οπως κανουμε στο Virtual Sailor...:D:D) και του γεγονοτος. Το πρωτο (http://www.naval.ntua.gr/~sdl/Samina_court_presantation_final.avi) κανει αναπαριστα ολο το ατυχημα, απο τη στιγμη της προσκρουσης μεχρι τη βυθιση. Στο δευτερο (http://www.naval.ntua.gr/~sdl/Samina_flooding5.mov) γινεται αναπαρασταση του τροπου με τον οποιο πλημμυρισε το σκαφος. Απολαυστε τα λοιπον :D.

vinman
07-08-2008, 02:17
Ως Γκόλντεν Βεργίνα φωτογραφημένο τον Ιούλιο του '91 πάνω απο τον Ποσειδώνα....
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/0027.jpg

vinman
24-08-2008, 12:30
Καρτ ποστάλ του 1990....
http://img293.imageshack.us/img293/1347/50668556sa0.jpg (http://imageshack.us)
...και οι εσωτερικοί του χώροι απο την ίδια κάρτα...
http://img440.imageshack.us/img440/6518/29757036qw5.jpg (http://imageshack.us)
Αφιερωμένες σε όσους είχαν ταξιδέψει με τη ''Βιργινιώ''....

Νaval22
24-08-2008, 12:35
πολύ σπιτική η διακόσμηση στο σαλόνι Β θέσεως, όμορφο πλοίο πάντως και πολύ καλοσχεδιασμένο για την εποχή του

kapas
24-08-2008, 13:17
μια ερωτηση: τελικα το πλοιο καθελκιστηκε?

vinman
24-08-2008, 13:26
μια ερωτηση: τελικα το πλοιο καθελκιστηκε?

Τι εννοείς φίλε Kapa?
Μήπως αν έχει ανελκυστεί μετά το ναυαγιό του?
Νομίζω πως παραμένει ακόμα στο βυθό....

iletal1
24-08-2008, 13:46
Μια απορία: ξέρει κανείς αν ποτέ άνηκε το πλοίο σε κάποιον Σούτο ?

vinman
24-08-2008, 15:46
Τα δρομολόγια αλλά και οι τιμές της ''Βιργινιώς''για το 1990..!!!
http://img402.imageshack.us/img402/6569/goldenvvz9.jpg (http://imageshack.us)

kapas
24-08-2008, 15:51
Τι εννοείς φίλε Kapa?
Μήπως αν έχει ανελκυστεί μετά το ναυαγιό του?
Νομίζω πως παραμένει ακόμα στο βυθό....


sorry ναι αυτο ενοουσα!!!!!! υπαρχουν φωτο υποβρηχειες?????????????

vinman
24-08-2008, 15:56
sorry ναι αυτο ενοουσα!!!!!! υπαρχουν φωτο υποβρηχειες?????????????

Εγώ έχω απο το περιοδικό Εφοπλιστής...
Μόλις τις ανακαλύψω θα στις ανεβάσω...;)

vinman
24-08-2008, 22:46
sorry ναι αυτο ενοουσα!!!!!! υπαρχουν φωτο υποβρηχειες?????????????

Κομμένες φώτο απο τον εφοπλιστή...Φεβρουάριος 2001........

http://img120.imageshack.us/img120/5586/samina3jj4.jpg (http://imageshack.us)
http://img120.imageshack.us/img120/6181/samina2br7.jpg (http://imageshack.us)
Τις έχω σκανάρει σε μικρότερο μέγεθος απο το πραγματικό του περιοδικού...
http://img300.imageshack.us/img300/68/samina1mu1.jpg (http://imageshack.us)

mike_rodos
24-08-2008, 22:55
Μόνο που βλέπω τις φωτογραφίες, ανατριχιάζω (γιατί είχα παρακολουθήσει όλη την στιγμή του ναυαγίου από την τηλεόραση του σαλονιού του κορνάρος)... Δεν θα ήθελα με τίποτα να είμουν στην θέση των επιβατών και κυρίως αυτών που έχασαν κάποιον συγγενή τους ή είχαν μέσα οχήματα!!! Πραγματικά κρίμα να πηγαίνουν έτσι άδικα τα καράβια!!!

marsant
25-08-2008, 08:26
Και ουτε θα μαθουμε ποτε τον λογο και την αιτια της προσκρουσης...

Roi Baudoin
08-09-2008, 22:09
Στην Ικαρία μια φορά αγαπούσαν πολύ ένα καράβι.
Και το καράβι αυτό ήταν το "Golden Vergina".
H Ικαρία είναι ένας άλλος τόπος, διαφορετικός από τα υπόλοιπα νησιά.
Ενώ, γενικά, το "Golden Vergina" δεν έχαιρε και μεγάλης εκτιμήσεως σε άλλα νησιά, στην Ικαρία ήταν το πρώτο πλοίο.
Και στη Σάμο ήταν αγαπητό, αλλά νομίζω ότι στην Ικαρία ήταν λίγο περισσότερο.
Εμείς πήγαμε το 1999 και στα δύο νησιά.
Στη Σάμο, πολλοί ήταν αυτοί που μας έλεγαν ότι περιμένουν να έρθουν καλύτερα πλοία.
Αντίθετα, στην Ικαρία οι πιο πολλοί έλεγαν ότι και να έρθουν καλύτερα πλοία, αυτοί θα συνεχίσουν να προτιμούν το "Golden Vergina". Μια εξήγηση για αυτό θα μπορούσε να είναι η ανοικτή του γέφυρα, η οικεία σχέση των ανθρώπων με τον πλοίαρχο και το πλήρωμα μετά από τόσα χρόνια στη γραμμή, αλλά φυσικά και ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο οι ικαριώτες βλέπουν τα πράγματα
Φυσικά όλα αυτά θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι προσωπικές απόψεις κάποιων ανθρώπων.
Αυτό είναι δεκτόν.
Μετά το ναυάγιο, όμως, αυτό που λεγόταν από πολλούς στην Ικαρία είναι ότιαποδείχτηκε, δυστυχώς, για μια ακόμα φορά ότι η σιωπή είναι χρυσός ....

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στις αρχές Ιουλίου του 1999 στον Εύδηλο Ικαρίας, σχεδόν ένα χρόνο πριν ξεκινήσει δρομολόγια για την Minoan Flying Dolphin και σχεδόν 14,5 μήνες πριν από τη μοιραία νύχτα στην Πάρο ...

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον ικαριώτη Sylver 23, στον Captain Nionio που αγαπά πολύ τη Ικαρία, και φυσικά στους marsant, mike rodos, dimitris, Νίκο, Leo, rocinante, polykas, vinman, paroskayak, νάξος, iletal 1, scoufgian, Kalypso, navigation, Tsennzo και σε όλους όσους αγάπησαν και δέθηκαν με το καράβι αυτό.

15384

15383

15385

Captain_Nionios
08-09-2008, 22:20
Φιλε μου Αντωνη εισαι καταπληκτικος,δεν εχω λογια.Εισαι ενα ανοιχτο βιβλιο παντα και δεν υπαρχει κατι πιο σημαντικο απο αυτο.Απλα να διορθωσω δεν ειμαι απο Ικαρια.Ειμαι μονο απο Κεφαλλονια οπως ξερεις,απλα λατρεψα το νησι του Ικαρου και θα ξαναπαω,μου αρεσε παρα πολυ.

vinman
08-09-2008, 23:04
Μετά τις μαγικές φωτογραφίες του φίλου Roi Baudoin,μία απρόμαυρη μέσα απο το φυλλάδιο της Stability line απο το έτος 1982...
Το δρομολόγιο του ήταν απο Μπρίντιζι για Πειραιά-Ηράκλειο-Λεμεσσό-Χάιφα...



15397

marsant
09-09-2008, 00:02
Φιλε Αντωνη δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουμε αυτο που νιωθουμε οταν ποσταρεις τις πανεμορφες φωτο σου η απλα γραφεις ενα μηνυμα που ειναι πραγματκα σαν μυθηστορημα.Ενα μεγαλο ευχαριστω δεν φτανει...Να σαι παντα καλα!

esperos
13-09-2008, 22:46
Με τα χρώματα της Stability Line στην Ακτή Τζελέπη


16051

Ellinis
14-09-2008, 09:33
Υπέροχη φωτογραφία έσπερε! Προσέξτε το ανάγλυφο CORSE στην πλώρη του...
Δίπλα του είναι το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ και στο βάθος το ΑΤΑΛΑΝΤΗ.

ΑΡΗΣ
14-09-2008, 14:21
Με τα χρώματα της Stability Line στην Ακτή Τζελέπη


16051
Στη θέση του Ναιάς είναι δεμένο.Εκεί ήταν η θέση του τότε ή το Ναιάς έδενε αλλού?Εκτός αν η φώτο είναι πριν από το 1983 που ήρθε το Ναιάς.

sylver23
16-09-2008, 14:02
Φιλε μου Αντωνη εισαι καταπληκτικος,δεν εχω λογια.Εισαι ενα ανοιχτο βιβλιο παντα και δεν υπαρχει κατι πιο σημαντικο απο αυτο.Απλα να διορθωσω δεν ειμαι απο Ικαρια.Ειμαι μονο απο Κεφαλλονια οπως ξερεις,απλα λατρεψα το νησι του Ικαρου και θα ξαναπαω,μου αρεσε παρα πολυ.δεν ειπε για εσενα.ειπε οτι απλα αγαπας την ικαρια.για εμενα ειπε οτι ειμαι απο εκει.

ροι πραγματικα σε ευχαριστω για την αφιερωση.Πραγματι το αγαπησαμε αυτο το πλοιο στην ικαρια .Γενικα το βεργινα ητανε αυτο που λεμε ΚΑΡΑΒΙ με Κ κεφαλαιο.Καλοταξιδο,γρηγορο,ανετο,με πολλα ανοιχτα καταστρωματα κ φυσικα κ μπαλκονακι.Στις φωτο βλεπεται πως το βαζε ο καπετανιος στο λιμανι......αυτα ηταν που καθομουν κ χαζευα...Θυμαμαι τα τελευταια χρονια που ειχε μεγαλωσει πια κ λεγανε οτι θα φυγει.Τοτε δεν υπηρχε το ιντερνετ για να δω αν υπαρχει.Επαιρνα το 141(δρομολογια πλοιων)κ καθομουνα και ακουγα να δω πια ταξιδευουν.Θυμαμαι μια φορα που ελεγαν οτι εφυγε ,την χαρα μου οταν το ειδα στον πειραια σε μια βραδινη βολτα με τον πατερα μου.Ακομα θυμαμαι που μπαιναμε κ αρχιζαμε την αναζητηση θεσης.Συνηθως στο πρωτο σαλονακι με τα αεροπορικα τεραστια καφε καθισμασματα βρισκαμε να κατσουμε.Υπηρχαν βεβαια κ ταξιδια που πηγαιναμε προς τις καμπινες οπου ειχε μια σκαλα κ ανεβαινες στο εστιατοριο / σελφ σερβις κ απο εκει μπορουσες να πας στο σαλονι β θεσεως .Εκει ησουν αρχοντας.αλλα συνηθως δεν μας αφηναν.Την περισσοτερη βεβαια ωρα εγω την εβγαζα στο καταστρωμα με συχνες επισκεψεις στο χώρο του ρεμέντζου ,διοτι εκει δεναμε τον σκυλο με μια ταμπελιτσα που εγραφε-προσοχη δαγκωνω.Οταν περναγαμε την μυκονο παντα ημουν στην δεξιά μπάντα έξω απο την βαρδιολα (Οπως και στα άλλα πλοια) διοτι μετα απο τον φαρο της μυκονου τον τελευταιο που ειναι στις βραχονησιδες βλεπεις το φαρο του παπα της ικαριας.Εκει ελεγα παντα -ενταξει φτασαμε...-(ασχετα που ειχαμε ακομα 2++ωρες)Αυτα τα λιγα μου εχουν μεινει απο αυτο το καραβι το οποιο το εχω συνδεσει με το ξεκινημα των διακοπων μου οταν ημουν παιδι.

kapas
12-10-2008, 07:41
μια φωτο του 2000... πηγη http://poseidonsalvage.com/ps_experience_8.html

pepenaxos
13-10-2008, 06:21
και εδω το πρωτο βιντεο στο ιντερνετ για οσους δεν το εχουν δει ακομα

http://www.youtube.com/watch?v=vKcpmo4pwRg

sylver23
13-10-2008, 13:57
επειδη βλεπω στα comments του you tube οτι αναρωτιουνται.φυσικα και ειναι το βεργινα.λιγο ανατριχιαστικο βιντεακι και ιδιαιτερα λυπητερο πιστευω

pepenaxos
13-10-2008, 14:18
επειδη βλεπω στα comments του you tube οτι αναρωτιουνται.φυσικα και ειναι το βεργινα.λιγο ανατριχιαστικο βιντεακι και ιδιαιτερα λυπητερο πιστευω


Παρα πολυ λυπηρο θα ελεγα και μαλιστα απο πρωτο χερι γιατι εχασα πολλους φιλους... και εγω και πολλοι αλλοι κλαψανε φιλους και συγγενεις. Πιο πολυ το εβαλα για να θυμαται ο καθενας μας οτι δεν ειμαστε θεοι και ουτε παντοδυναμοι. Αυτο ειναι το αποτελεσμα μιας σειρας καταστασεων και αυτο που μενει ειναι μονο ενα κουφαρι, πολλα ερωτηματικα και δυσαρεστες αναμνησεις...

a.molos
18-10-2008, 21:38
Μια μοναδική φωτό του πλοίου και με τα δύο ονόματα, golden vergina -express samina, στο Κερατσινι, κατά τις εργασίες προετοιμασιάς και μετασκευής του πλοίου, πριν αναλάβει το ταξίδι που το οδήγησε

esperos
18-10-2008, 21:41
Μια μοναδική φωτό του πλοίου και με τα δύο ονόματα, golden vergina -express samina, στο Κερατσινι, κατά τις εργασίες προετοιμασιάς και μετασκευής του πλοίου, πριν αναλάβει το ταξίδι που το οδήγησε

Στον Νέο Μόλο Δραπετσώνας είναι.

a.molos
18-10-2008, 21:49
Καλησπέρα! Σωστή η παρατήρηση, ευχαριστώ. Αφησα και μισοτελειωμένη την πρόταση"....... για πάντα στο βυθό του Αιγαίου."

sylver23
19-10-2008, 20:42
α ρε a molos τι μας κανεις......

ΑΡΗΣ
19-10-2008, 21:39
Στο Πειραιά πριν από πολλά χρόνια.Στην αριστερή βαρδιόλα ο άτυχος καπτα Βασίλης Γιαννακής.Για όλους τους φίλους.
Ωπα λίγο μεγαλούτσικη αλλά για να φανεί ο καπτα Βασίλης.Συγνώμη!!

http://img522.imageshack.us/img522/6996/img0032uj1.jpg (http://imageshack.us)

a.molos
23-10-2008, 19:44
Δύο ακόμη φωτό απο το παρελθόν ενός αξέχαστου πλοίου. Απογευματινή αναχώρηση για Ικαρία-Σαμο, αργότερα με νέα σινιάλα, αφιξη στο Πειραιά.

sylver23
23-10-2008, 19:54
την αγαπη μου για το βεργινακι την εχω ξαναπει.να σαι καλα a molos .και φυσικα και εσυ αρη καθως δεν ειχα δει την φωτο

moutsokwstas
23-10-2008, 20:21
πολυ καλες οι φωτο παιδια, ειδικα του αρη που εχει το σαπφω στο πλανο, λογω συμπαθειας σε αυτο το πλοιο, το αναφερω.

polykas
24-10-2008, 12:04
Δύο ακόμη φωτό απο το παρελθόν ενός αξέχαστου πλοίου. Απογευματινή αναχώρηση για Ικαρία-Σαμο, αργότερα με νέα σινιάλα, αφιξη στο Πειραιά.
Ωραίες φωτογραφικές αναμνήσεις Αντώνη .Σε ευχαριστούμε...:D

a.molos
24-10-2008, 22:46
Το Golden Vergina της Stability Lines και το αστέρι με τα 3Κ στο φουγάρο, ειστρέφει απο Ισραήλ και Κύπρο.Αφιερωμένη εξαιρετικά στο φίλο sylver 23 που λατρευει το πλοίο αυτό.

polykas
25-10-2008, 11:13
Στο Πειραιά πριν από πολλά χρόνια.Στην αριστερή βαρδιόλα ο άτυχος καπτα Βασίλης Γιαννακής.Για όλους τους φίλους.
Ωπα λίγο μεγαλούτσικη αλλά για να φανεί ο καπτα Βασίλης.Συγνώμη!!


KANAΡΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ .ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ...;-)

sylver23
25-10-2008, 15:50
Το Golden Vergina της Stability Lines και το αστέρι με τα 3Κ στο φουγάρο, ειστρέφει απο Ισραήλ και Κύπρο.Αφιερωμένη εξαιρετικά στο φίλο sylver 23 που λατρευει το πλοίο αυτό.σε ευχαριστω παρα πολυ.εχεις χαρισει στο φορουμ και σε μενα φυσικα απιστευτες φωτο του βεργινα.αναμενω και αλλες καθως παω στοιχιμα οτι εχεις....

Roi Baudoin
08-11-2008, 00:19
Ένα ταξίδι στο χθες ...

Η επιλογή των slides για την προβολή είνα πολύ δύσκολη.
Το δίλημμα είναι μεγάλο.
Τόσα πλοία, τόσες στιγμές, τόσοι φίλοι που ο καθένας αγαπά και διαφορετικό πλοίο.
Είναι αδύνατον να χωρέσουν όλα όσα θα ήθελες να μπουν σ' αυτήν την προβολή.
Τα slides που θα μείνουν εκτός προβολής θα παρουσιαστούν σε μια άλλη προβολή.

Εδώ μια όμορφη στιγμή.
Το "Golden Vergina" αναχωρεί κάποιο συννεφιασμένο απόγευμα για Πάρο-Νάξο-Εύδηλο-Καρλόβασι-Βαθύ.
Περίπου 10 χρόνια πριν .....
E la nave va.

Αφιερωμένη εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.
Στην προβολή θα είναι νοερά μαζί μας και όσοι δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν, λόγω απόστασης.
Για τον paroskayak, τον Α. Μώλο, τον Appia 1978, τον Sea Serenade, τον eliasaslan, τον Νάξος και όλους τους άλλους φίλους.

Και το πλοίο φεύγει ....

22198

sea_serenade
08-11-2008, 09:58
Ευχαριστούμε Αντώνη για την υπέροχη φωτογραφία, να είσαι καλά :):):)

Roi Baudoin
08-11-2008, 19:03
Φίλε, Sea Serenade θα θέλαμε πολύ να ήσουν αύριο στην προβολή.
Σου υποσχόμαστε ότι ότι κατέβεις στο Νότο, θα την επαναλάβουμε.

sea_serenade
08-11-2008, 19:08
Να σαι καλά Αντώνη, σε ευχαριστώ πολύ. Θα είναι πραγματικά μοναδική εμπειρία. Εύχομαι να την απολαύσετε και για 'μας που ζούμε στην περιφέρεια....:):):)

Roi Baudoin
14-11-2008, 21:40
Πάμε λίγο πίσω στο χρόνο.
Φωτογραφία ιστορική που δείχνει το "Golden Vergina", τον "Όμηρο" και το "Κύδων" στον Πειραιά.
Βλέπουμε ακόμα το παλιό "Ευτυχία" και την ομάδα των πλοίων του Σαρωνικού.
Έχω την εντύπωση ότι στα δεξιά της φωτογραφίας φαίνεται για λίγο ένα ακόμα αγαπημένο πλοίο.
Να σημειώσουμε ότι στη φωτογραφία το "Golden Vergina" είναι αραγμένο στη θέση που άραζε για πολλά χρόνια το αδελφάκι του, το "Ναϊάς ΙΙ".

Η φωτογραφία προέρχεται από το περίφημο περιοδικό "ΑΡΓΩ" και το συγκεκριμένο τεύχος βρέθηκε στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Πειραιά.

22487

vinman
23-11-2008, 01:41
...καλοκαίρι 1991..
Η ''Βιργινιώ'' στα ανοιχτά του Πειραιά...
Για όλους τους φίλους του Ναυτιλία!

23092

Captain_Nionios
23-11-2008, 01:57
Γεια σου ρε Μανο με τα ρετρο σου. 1991; Τοτε εκανε ακομα την αγονη της Δωδεκανησου η οχι;

eliasaslan
05-01-2009, 14:33
Αγαπητέ φίλε Roi Baudoin, ένα πραγματικά μεγάλο, τεράστιο ευχαριστώ για την πανέμορφη φωτογραφία που αφιέρωσες και σε μένα απο αυτό το ιδιαίτερο βαπόρι. Ακόμη πιστεύω δεν έχω δει πάρα πολλές αφιερώσεις σου γιατί δεν έχω γράψει σε όλα τα παλιά καράβια! Σιγά σιγά όμως τις ανακαλύπτω, επίσης ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους καλούς φίλους που μοιράζονται το αρχείο τους με μας :D να είστε όλοι καλά :cool:

robo
08-01-2009, 19:59
Τα 3Κ ήταν Κοσμάς-Καραηλίας-Καραφωτιάς. Νομίζω ότι πήγε μεν στη Ραφήνα αλλά δεν έκανε ποτέ δρομολόγιο. Έκατσε όλες κι όλες δυο τρεις μέρες. Το δρομολόγιο που έκανε πριν το αγοράσουν οι Αγαπητοί ήταν η Άγονη Δωδεκανήσου με καπετάνιο το Στέλιο Στάθη. Εκεί χτύπησε και στα βράχια στα Ακράθια (;) ή κάπως έτσι της Κάσου, ευτυχώς όμως σκίστηκε χαμηλά, στην αριστερή πλευρά, στα διπύθμενα, στη δεξαμενή λαδιού κι έτσι ταπώσανε τα εξαεριστικά και ήρθανε στον Πειραιά. Ο Τζίμης ο Κοσμάς παραπονιότανε πάντα πως όσο είχε το βαπόρι δεν του δώσανε ποτέ μια άδεια σκοπιμότητας της προκοπής κι έτσι είχε γίνει γυρολόγος, ώσπου βαρέθηκε και το πούλησε.

Όταν έγινε το ναυάγιο πολλά ειπώθηκαν, για ποιό λόγο στις Πόρτες βούλιαξε ενώ στην Κάσο δεν βούλιαξε και είχε πει και κάποιες άκαιρες κουβέντες και ο καπτά Στάθης. Με τη διαφορά ότι άλλο να πάθεις ένα σκίσιμο στα διπύθμενα κι άλλο μια τρύπα στο μηχανοστάσιο που έβαζε 360 τόνους νερό στο λεπτό.

Το πλοίο είχε κάνει τουλάχιστον ένα, και μάλλον μοναδικό, δρομολόγιο από Ραφήνα προς Άνδρο. Στο δρομολόγιο, αυτό αν δεν κάνω λάθος, είχε "καθήσει" στο λιμάνι του Γαυρίου.

giorgos....
02-02-2009, 02:16
εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=3503) το golden vergina το 1999 μαζί με την υπόλοιπη παρέα στον πειραιά..

sylver23
02-02-2009, 02:20
Να σαι καλά Γιώργο

Naias II
12-02-2009, 19:05
Αγαπημένο πλοίο και επειδή ξέρω ότι το αγαπάς sylver23 στη αφιερώνω :)

29562

Σκαναρισμένη από τον Εφοπλιστή

sylver23
13-02-2009, 14:23
σε ευχαριστω πολυ ναιας.πως να μην το αγαπουσα.απο την στιγμη που αρχισα να ''καταλαβαινω'' ταξιδευα με αυτο και για καμποσα χρονια μετα μεχρι και τον χαμο του.ειναι και ομορφο το ατιμο.

BEN BRUCE
15-03-2009, 16:18
Golden vergina το καλοκαιρι του 1997

Naias II
15-03-2009, 19:55
Άλλη μία ωραία φωτογραφία του βαποριού, ευχαριστούμε Ben. Πάντα τέτοια. :cool:

BEN BRUCE
01-04-2009, 19:22
GOLDEN VERGINA το 1997 ξεκινα για αλλο ενα ταξιδι στη γνωριμη ροτα αφιερωμενη στον πλοιαρχο του που το αγαπησε πολυ

T.S.S. APOLLON
23-04-2009, 12:22
Golden vergina το καλοκαιρι του 1997
Φιλε BEN BRUCE η φωτογραφια ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!

f/b kefalonia
25-04-2009, 21:20
Πολυ ομορφη φωτογραφια!!!!!

a.molos
25-04-2009, 21:43
Στο Βαθύ της Σάμου πρίν απο 20 χρόνια με τα κλασσικά πράσινα σινιάλια της Ατμοπλοοίας Αγαπητού.

T.S.S. APOLLON
14-05-2009, 22:12
To Golden Vergina μόλις έχει βγεί από το μεγάλο λιμάνι, έχοντας ρότα για παροναξία...
Χαρισμένη στον Captain Saint και στον καλό φίλο Αero.

39240

nikosnasia
14-05-2009, 22:20
ΤΟ ΑΤΥΧΟ ΠΛΟΙΟ ΕΝ ΠΛΩ ΣΤΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΕΝ ΕΤΗ 1998.
ΚΡΙΜΑ,ΚΡΙΜΑ,ΚΡΙΜΑ
39244.

japan
14-05-2009, 22:35
Παιδιά γράψατε και οι δύο τρελά. Βλέπω την νύχτα να μην τελειώνει και σήμερα

BEN BRUCE
14-05-2009, 22:51
Καλα τα λες JAPAN βαζω και εγω κατι κιτρινισμενο, που τονιζει το βαθος του χρονου που εχει περασει απο εκεινη τη γλυκια περιοδο, που τα βαπορια πηγαιναν με αγαπη, καλαμπουρια,φιλοτιμο,ναυτοσυνη μια περιοδος που εληξε με το mega ακτοπλοικο super market τo 2000


39246

japan
14-05-2009, 22:56
Μεγάλα βαπόρια ,μεγάλες εποχές που πέρασαν και δυστυχώς δεν βλέπω να επιστρέφουν , ούτε τα πλοία ούτε πολλά άλλα. Εποχές που οι καπεταναίοι είχαν λογό χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους σημερινούς αλλά τότε τα πράγματα έιχαν άλλη γλύκα. Και αυτή η φώτο σου όπως όλες εξαιρετική

T.S.S. APOLLON
15-05-2009, 11:38
Ομορφες εποχες... και ακομη ομορφοτερες τοτε που τα πλοια ητανε κουβερτομενα.
Ben Bruce η φωτογραφια που ανεβασες εκπεμπει μια διαχυτη νοσταλγια!

BEN BRUCE
15-05-2009, 12:36
GOLDEN VERGINA μια φωτο απο εναν δεξαμενισμο ,νομιζω 1996, αφιερωμενη στους πολλους φιλους απο την ικαρια και τη σαμο που ειχε


39354

T.S.S. APOLLON
15-05-2009, 12:52
Φιλε Ben Bruce Σουπερ σπεσιαλ φωτογραφια!!!

T.S.S. APOLLON
15-05-2009, 13:12
ΤΟ ΑΤΥΧΟ ΠΛΟΙΟ ΕΝ ΠΛΩ ΣΤΟ ΣΑΡΩΝΙΚΟ ΕΝ ΕΤΗ 1998.
ΚΡΙΜΑ,ΚΡΙΜΑ,ΚΡΙΜΑ
39244.
Φιλε Νikosnasia πολυ καλο κοντινο πλανο!

harlek
15-05-2009, 15:31
Πολύ κοντός βολβός! Τον επιμηκύναν αργότερα;

Roi Baudoin
15-05-2009, 22:43
Πάμε να πετάξουμε ψηλά για να δούμε το "Golden Vergina" από ψηλά.
Αεροφωτογραφία του Γιώργου Κουρούπη που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "ΝΑΥΤΕΛΛΗΝΑΣ".

Με τα σινιάλια της εταιρείας με τα 3 "Κ" (Κοσμάς, Καραφωτιάς, Καραηλίας).

39439

BEN BRUCE
15-05-2009, 22:52
Εξαιρετικη η φωτο και σπανια με το σημα 3Κ εγω θα συμπληρωσω με αλλη μια φωτο του ιδιου καλλιτεχνη γεωργιου κουρουπη φωτο απο το αρχειο του πλοιαρχου Ε.Ν. Ισιδωρου Μαμιδη

39440

T.S.S. APOLLON
15-05-2009, 22:52
Πάμε να πετάξουμε ψηλά για να δούμε το "Golden Vergina" από ψηλά.
Αεροφωτογραφία του Γιώργου Κουρούπη που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "ΝΑΥΤΕΛΛΗΝΑΣ".

Με τα σινιάλια της εταιρείας με τα 3 "Κ" (Κοσμάς, Καραφωτιάς, Καραηλίας).

39439
Roi Baudoin εσυ μας ταξιδευεις με τα πλοια του χθες ... και μεις χανομαστε στις αναμνησεις μας...

T.S.S. APOLLON
15-05-2009, 22:56
Ben Bruce καποια φωτο απο τις καλες σου για το Golden Vergina?

BEN BRUCE
15-05-2009, 23:03
Mια φωτο απο μια εξαιρετικη μανουβρα αστραπη του καπτα βασιλη το 1996 για τα λεμοναδικα

39442

japan
15-05-2009, 23:12
Αν θυμάμαι καλά ήταν και η χρονιά που τα σινιάλα της εταιρίας ανέβηκαν λίγο παραπάνω σε σχέση με την τσιμινιέρα και του πήγαιναν πολύ. Τότε τα λεμονάδικα ήταν φούλ από πλοία και δυσκόλευαν αρκετά τις μανούβρες των πλοίων.Φανταστική φωτό φίλε BEN BRUCE.

T.S.S. APOLLON
16-05-2009, 00:10
Πραγματικα φιλε Japan η φωτογραφια του Βen Bruce ειναι απιθανη, ομορφες εποχες...

sylver23
16-05-2009, 00:15
Eλεος..Τις ειδα ολες μαζεμενες και επαθα λιγο!!
Ειναι να μην το αγαπησεις βρε κωστα??
γρηγορο,καλοταξιδο ,με ωραιοτατα καταστρωματα για ξαπλες και περαντζαδα!!
Με αυτο αρχιζαν οι διακοπες και με αυτο τελειωναν.
Ο ικαριωτης φιλος του βεργινα σε ευχαριστει για την αφιερωση και ευχαριστω και ολους για τις φωτο που ανεβαζεται.!
Καλη συνεχεια

ΑΡΗΣ
16-05-2009, 01:43
To GOLDEN VERGINA παρέα με το αδελφάκι του!!!!!

http://img37.imageshack.us/img37/2756/goldenverginanaiasiix.jpg (http://img37.imageshack.us/my.php?image=goldenverginanaiasiix.jpg)

capten4
16-05-2009, 02:09
Ε, ΤΩΡΑ ΒΡΕ ΑΡΗ, ΤΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ......ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

polykas
16-05-2009, 07:41
To GOLDEN VERGINA παρέα με το αδελφάκι του!!!!!



Ο Άρης ξανακτυπά.Ευχαριστούμε πολύ.Απαγορευτικό είχε;

BEN BRUCE
16-05-2009, 07:45
Ο Αρης εμφανιστηκε επιτελους ξανα με υλικο που μονο αυτος διαθετει!Απιθανη φωτο

Roi Baudoin
16-05-2009, 07:54
Ο ταχυδρόμος χτυπά πάντα δυο φορές.

Φίλε ΑΡΗ, σ' ευχαριστούμε για μια ακόμα φορά.


Φίλε BEN BRUCE, συνέχισε να πυροβολάς χωρίς σταματημό.

sylver23
16-05-2009, 08:10
To GOLDEN VERGINA παρέα με το αδελφάκι του!!!!!


εγω ενα θα πω..
η ωραιοτερη καλημερα ηταν η φωτο σου και οτι πρεπει για να ξεκινησει ωραια το σ/κ

BEN BRUCE
16-05-2009, 08:48
Aντε με κολαζεται πρωι πρωι σας βαζω μια εν πλω!Αφιερωμενη σε αυτους που το αγαπησαν και ταξιδεψαν, φιλοξενθηκαν, περπατησαν, ηπιαν φραπε,λουστηκαν απο τον αιγαιοπελαγιτικο ηλιο στα καταστρωματα του και περασαν απο τη γεφυρα για μια καλημερα με το πληρωμα.Καποιοι αυτες της μοναδικες στιγμες μπορει να τις ξεχασαν, εμεις ομως οχι!

39487

Leo
16-05-2009, 08:51
Τι λες τι λες!!!! Ο Roi είπε ο ταχυδρόμος χτυπά πάντα 2 φορές. Άρη χτύπα και την τρίτη.... :D. Μ ο ν α δ ι κ ή (τα λέει όλα αυτό)

polykas
16-05-2009, 08:56
Aντε με κολαζεται πρωι πρωι σας βαζω μια εν πλω!Αφιερωμενη σε αυτους που το αγαπησαν και ταξιδεψαν, φιλοξενθηκαν, περπατησαν, ηπιαν φραπε,λουστηκαν απο τον αιγαιοπελαγιτικο ηλιο στα καταστρωματα του και περασαν απο τη γεφυρα για μια καλημερα με το πληρωμα.Καποιοι αυτες της μοναδικες στιγμες μπορει να τις ξεχασαν, εμεις ομως οχι!

39487

ΒEN BRUCE τα καλύπτεις όλα...:DΕίσαι καταπληκτικός...;)

sea_serenade
16-05-2009, 08:57
ΑΜΑΝ!!!! Τι ωραίο ξύπνημα ήταν αυτό σήμερα........BEN σ' ευχαριστούμε, άψογος!!!!

T.S.S. APOLLON
16-05-2009, 09:30
Ben Bruce σταματαω να σχολιαζω απο εδω και περα μονο θα θαυμαζω!!!!!!!!

ΑΡΗΣ
16-05-2009, 11:23
Καλημέρα σε όλους τους καλούς φίλους μου.Γιώργο ναι είχε απαγορευτικό.Έτος 1999.Φυσικά υπάρχει και συνέχεια.ΒΕΝ τί να πω για σένα τώρα.......απλά διαμάντια.Έχω μείνει άφωνος επίσης με τις απίστευτες φώτο του ΤSS APOLLON.Παντοτε σε αυτή τη ζωή τελικά υπάρχουν κρυμμένοι θησαυροί.Τάσο χτύπα ανελέητα από την Ραφήνα.Leo θα ξαναχτυπήσω άλλη μια φορά αφού το θέλεις.Roi εμείς πρέπει να σε ευχαριστούμε.Sylver χαίρομαι που ξύπνησες με αυτή τη διάθεση.Καλό ΣΚ.Τί και αν σε 2 μήνες θα είμαι μονιμος κάτοικος σε στεριά στα βόρεια και χωρίς θάλασσα με τα παιδιά της,εγώ θα έχω όλους εσάς και θα μυρίζει η περιοχή με ιώδιο και ντουμάνι από τις τσιμινιέρες των βαποριών μας.Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!!!

Nikos_V
16-05-2009, 11:40
Αρη μπορει εσυ να μετακομισεις στην στερια αλλα το αρχειο σου πιστευω να συνεχιζει να μας χαριζει τετοιες ΟΜΟΡΦΙΕΣ!!!!Οσο για τους Απολλο Μπεν Τασο Ροι Πολυκα.........τα σχολια εναι ΠΕΡΙΤΑ........;)

nikosnasia
16-05-2009, 11:40
Λόγω της μεγάλης απόστασης που ζω από το κέντρο, δύσκολα βρίσκω υλικό εκτός Μυτιλήνης. Επειδή όμως πάντα όταν ταξιδεύω η μηχανή είναι απαραίτητο εργαλείο κάποια στιγμή το 1998 & το 2000 προέκυψαν οι δύο αυτές φωτογραφίες που τις μοιράζομαι μαζί σας.
28/8/1998.
39495
1/9/2000.
39496

Leo
16-05-2009, 11:44
Άλλος πάλι.... Αυτό είναι το Ωραιότερο πρωινό Σαββάτου που γνώρισε ποτέ το nautilia.gr, είστε όλοι απίστευτοι!!!! Σας ευχαριστούμε θερμά όλους και εσένα nikosnasia, για όλα τα διαμάντια που μοιράζεσαι μαζί μας το τελευταίο διάστημα.

Naias II
16-05-2009, 14:36
Όσο έλειπα το πρωί εδώ είχαμε τρελά κέφια εεε; :D
Όλοι σας γράψατε ιστορία εδώ μέσα. Ευχαριστούμε για τις υπέροχες αναμνήσεις που μας χαρίζετε.

nickosps
17-05-2009, 12:31
Παιδιά είναι όλες εκπληκτικές φωτογραφίες! Δύο μέρες τώρα κάνω πολύ όμορφο ξύπνημα!

BEN BRUCE
17-05-2009, 12:46
Aυτη η φωτο ειναι τραβηγμενη μια απο τις πιο θλιβερες εποχες για την ακτοπλοια οταν τα πολυαγαπημενα πλοια εγιναν μια μαζα ενος τιτανιου συμπλεγματος με απειρα πλοκαμια που τελικα, δεν αρεσε σε κανενα ουτε και εκανε καλο σε κανενα

39678

BEN BRUCE
18-05-2009, 23:39
ΕXPRESS SAMINA στη γωνια στα λεμοναδικα λιγο πριν ξεκινησει δρομολογια


39952

T.S.S. APOLLON
18-05-2009, 23:59
ΕXPRESS SAMINA στη γωνια στα λεμοναδικα λιγο πριν ξεκινησει δρομολογια


39952
Φοβερη φωτο ειναι ντοκουμεντο... καμια εν πλω υπαρχει? Φιλε Ben Bruce για ψαξε!!!

Ergis
19-05-2009, 00:12
εγω το θυμαμαι ως "γκολντεν βεργινα" κυριως οταν εκανε παρο ναξο ικαρια σαμο.περνουσε εξω απο το εξωχικο μου το βραδυ κοντα στις 01.00 και καθομουν και το περιμενα καθε φορα.στις μπονατσες ακουγοταν και ο χαρακτηριστικος του θορυβος.μεχρι που μια μερα σταματησε να ερχεται,οταν η ανερχομενη υπερδυναμη της HELLAS FERRIES δημιουργοταν.δεν το ηξερα πια ως εξπρες σαμινα.το εμαθα ενα βραδυ που κοιμωμουν οταν παλι ειχε μπονατσα και αναγνωρισα τον θορυβο του σε συνδιασμο με το τελετεξτ που εβλεπα τα δρομολογια.ηταν βραδυ και το ειδα ελαχιστα...την επομενη εβδομαδα αν θυμαμαι καλα το χασαμε...μακαρι να ξαναβγουν καραβια σαν και αυτα......:rolleyes::rolleyes:

vinman
19-05-2009, 06:27
Άρη,Ben Bruce,TSS APOLLON,nikosnasia,Roi Baudoin,το απογειώσατε το θέμα τις τελευταίες μέρες προσφέροντας μας καταπληκτικές εικόνες...;-)
Σας ευχαριστούμε πολύ για το όμορφο ταξίδι στο παρελθόν!!

Panos80
19-05-2009, 12:16
Αν προσεξα καλα ως Σαμινα ειχε προστεθει ενα μικρο deck πισω; Νομιζω δε το ειχε ως γκολτεν βεργινα.

sylver23
19-05-2009, 12:33
Ειχαν κανει επεκταση στο ντεκ πισω απο το παλιο σαλονι β' θεσεως και στην επεκταση εγινε το σαλονι Α' θεσεως

BEN BRUCE
19-05-2009, 18:36
ΕXPRESS SAMINA που πλεει με καμαρι για το καθιερωμενο του δρομολογιο.Μια φωτο τραβηγμενη απο το express hermes τον ιουλιο του 2000 ,αφιερωμενη στον CAPTAIN SAINT που το αγαπησε πολυ, TSS APOLLON, Ellinis, nikosnasia, roi baudoin ,silver 23, πολυ φιλος ο silver και εξαιρετικος με αυτα που μου βρισκει!

40010

sylver23
19-05-2009, 21:52
Nα σαι καλα Κωστα.Ευχαριστω πολυ.(πες ομως και τπτ δυσκολο να σου βρω γιατι βαρεθηκα τα ευκολακια)

ΑΡΗΣ
21-05-2009, 00:53
Το Golgen Vergina εν πλώ.......

http://img199.imageshack.us/img199/5639/39956986.jpg (http://img199.imageshack.us/my.php?image=39956986.jpg)

T.S.S. APOLLON
23-05-2009, 17:08
F/B Golden Vergina...
Χαρισμένη στον Captain saint.

40456

Και στους καλούς φίλους Aero, Ben Bruce και Despo.

T.S.S. APOLLON
30-05-2009, 14:48
Το Golden Vergina στο λιμανι της Τηνου...

41545

BEN BRUCE
30-05-2009, 14:50
Εχεις απιθανα ντοκουμεντα TSS APOLLON !!

naftopoulo
01-07-2009, 21:01
Καποιες φωτο σκαναρισμενες, απο το μπαλκονακι μου στην ικαρια...

46926

46927

46928

sylver23
01-07-2009, 22:20
Συνδιασμος αγαπημένου πλοιου με τα πατρια και λατρεμένα εδάφη!!!
Ενας μήνας έμεινε.
Αναμένω και αλλες φώτο.Μεχρι στιγμής με έχεις αφήσει αφωνο οπου εχεις ανεβάσει φωτο

topaidi2002
10-07-2009, 09:32
άκουσα ότι υπάρχει περίπτωση να το ανελκύσουν, ισχύει τέτοιο ενδεχόμενο;

T.S.S. APOLLON
13-07-2009, 11:52
F/B Γκολντεν Βεργινα...

49004
χαρισμενη στον Captain Saint και τον aero.

T.S.S. APOLLON
24-07-2009, 19:54
F/B Γκόλντεν Βεργίνα στο λιμάνι του Πειραιά...
φωτο: ΛΕΑΝΔΡΟΣ

50600

Χαρισμένη στον Captain Saint και aero.

karystos
03-08-2009, 10:19
Μεγάλη περιπέτεια υγείας περνάει από το μεσημέρι του Σαββάτου ο πλοίαρχος του ΣΑΜΙΝΑ καπτα Βασίλης Γιαννακής. Μεταφέρθηκε υπό άθλιες συνθήκες, σιδηροδέσμιος, αν και σχεδόν ημιθανής, με ένα φορτηγό της Αστυνομίας στο νοσοκομείο, όπου οι γιατροί την ύστατη ώρα κατάφεραν να τον επαναφέρουν. Σήμερα υπάρχει μία βελτίωση αλλά η κατάσταση του παραμένει σοβαρή. Το ανήκουστο είναι, ότι οι Αρχές θέλουν να τον γυρίσουν στις φυλακές για να εκτίσει ένα δεκαήμερο ποινής που οφείλει ακόμη, πριν να αποκατασταθεί πλήρως η υγεία του! Οι αρμόδιοι ναυτιλιακοί οργανισμοί, συνδικαλιστές, Υπουργός και Υφυπουργός τι λένε; Ζούμε στο Μεσαίωνα ή πίσω από αυτόν;

mastrokostas
03-08-2009, 11:56
Άνοιξα να δω το ποστ του φίλου Karystos πιστεύοντας ότι θα διάβαζα για την αποφυλάκιση του !
Είναι ντροπή αυτό που συμβαίνει με αυτον τον ανθρωπο !Τον διέλυσαν !Τον κατέστρεψαν! Τον διέσυραν λες και ήταν κανένας εγκληματίας !
Α!! να χαθούν !
Κράτα ρε καπετανΒασιλη ,και στα μάτια τα δικά μας ,όχι μόνο δεν είσαι ένοχος σε τίποτα ,αλλά είσαι ένας λεβέντης όπως ήσουν όλα τα χρόνια !

AERO
03-08-2009, 11:58
Να συμπληρώσω απλά ότι μένει μόνο μια υπογραφή και ότι έχει ήδη συμπληρώσει την ποινή του από 26 Ιουλίου,δεν μένει ούτε μια μέρα παραπάνω.

Ellinis
03-08-2009, 19:47
Αίσχος! έχουμε ζήσει την παρακμή του "ναυτικού έθνους" σε όλο το μεγαλείο... το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι αυτό που είχε πει ο ποιητής, οτι μετά το απόλυτο σκοτάδι έρχεται το πρώτο φως.

nikosnasia
03-08-2009, 20:55
Αίσχος! έχουμε ζήσει την παρακμή του "ναυτικού έθνους" σε όλο το μεγαλείο... το μόνο που με κάνει να ελπίζω είναι αυτό που είχε πει ο ποιητής, οτι μετά το απόλυτο σκοτάδι έρχεται το πρώτο φως.
Ο ποιητής το λέει. Σεβαστό!! Υπάρχει όμως περίπτωση ότι σ΄ετούτον τον τόπο θα ρθεί το πρώτο φως;;;;;;;;. Στα 52 μου επίτρεψε μου να αμφιβάλλω.

Roi Baudoin
03-08-2009, 21:50
Απίστευτες ιστορίες τρέλας και παραφροσύνης των Αρχών της Χώρας.
Δεν φτάνει που ο άνθρωπος αυτός πέρασε τόσα και τόσα όλα αυτά τα χρόνια, του επιφύλαξαν το χειρότερο για το τέλος.
Μια τέτοια μεταχείριση είναι το λιγότερο απάνθωπη.

Ευχόμαστε όλοι ο Βασίλης Γιαννακής να γυρίσει υγιής όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο σπίτι του και στους δικούς του ανθρώπους.
Και, αν είναι ποτέ δυνατόν, να μπορέσει να ξεχάσει όλα όσα πέρασε όλα αυτά τα δέκα χρόνια.

karystos
04-08-2009, 08:28
Ευτυχώς η ΠΕΠΕΝ έχει ενεργοποιηθεί και κάνει ό,τι μπορεί για να βοηθήσει τον καπτα Βασίλη. Άπό πλευράς ΥΕΝΑΝΠ δεν έχει ακουστεί τίποτα.

Naias II
04-08-2009, 13:28
Άλλοι έπρεπε να τα τραβάνε αυτά και άλλος τα πληρώνει. Ο δίκαιος πληρώνει το τίμημα και ο άδικος χορεύει.

Με όλα αυτά θυμήθηκα ένα στίχο του Νίκου Μακρόπουλου:
Όταν για μένα θα μιλάς να σκύβεις το κεφάλι
όσες συγνώμες κι αν χρωστάς καμία δεν μου φτάνει
Όταν για μένα θα μιλάς ντροπή να νιώθεις μόνο
κι αν τύχει και με συναντάς να αλλάζεις πάντα δρόμο

BEN BRUCE
04-08-2009, 15:51
Να πουμε περαστικα στον ανθρωπο, ο οποιος τοσα χρονια παλεψε με την αδικια και τα εβγαλε περα.Ειμαι σιγουρος οτι και αυτη τη φορα θα βγει νικητης!

T.S.S. APOLLON
04-08-2009, 18:20
Αγαντα Captain Saint ειμαι σιγουρος οτι θα την περασεις και αυτη την φουρτουνα, σου ευχομαι περαστικα.

polykas
05-08-2009, 09:43
Να συμπληρώσω απλά ότι μένει μόνο μια υπογραφή και ότι έχει ήδη συμπληρώσει την ποινή του από 26 Ιουλίου,δεν μένει ούτε μια μέρα παραπάνω.

Να ευχηθώ και εγώ με την σειρά μου, στον Cpt Bασίλη Γιαννακή ταχεία ανάρρωση και γρήγορα να επιστρέψει στην οικογένεια του.

PAKOSLOKOS
12-08-2009, 17:13
όλοι να ευχηθούμε να τελειώσει επιτέλους η περιπέτεια του Κ.ΒΑΣΙΛΗ .
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ

topaidi2002
04-09-2009, 10:45
http://picasaweb.google.com/eurodivers/WreckDiveSamina#

Βρήκα αυτο. Ειναι το φωτογραφιες απο το Ναυαγιο

f/b kefalonia
04-09-2009, 14:17
Πραγματικα θλιβερες εικονες!Ανατριχιλα σε πιανει......!:(

T.S.S. APOLLON
14-09-2009, 22:42
F/B Γκολτεν Βεργινα...
χαρισμενη στον Captain Saint, του ευχομαι περαστικα να ειναι σιδερενιος.

56680

Romilda
09-10-2009, 10:22
καλη σας μερα,
ψαχνωντας λοιπον παλι στο you tube Για διαφορα video βρηκα αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=-6Zr_v_LG50).
Κατα την γνωμη μου και ωραιο τραγουδι και ωραια λογια αλλα και παλιες φωτο!

NICK LESVOS
13-10-2009, 15:59
Στο Πειραιά πριν από πολλά χρόνια.Στην αριστερή βαρδιόλα ο άτυχος καπτα Βασίλης Γιαννακής.Για όλους τους φίλους.
Ωπα λίγο μεγαλούτσικη αλλά για να φανεί ο καπτα Βασίλης.Συγνώμη!!


ΚΑΙΚ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΣΙΛΟΒΑΠΟΡΟ Η ΣΑΠΦΩ Α ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΑΣ

BEN BRUCE
16-10-2009, 22:38
GOLDEN VERGINA αποψη της γεφυρας.Φωτο του 1995


60845

sylver23
17-10-2009, 00:06
Μπράβο βρε Κώστα!!!
Σήμερα βλέπω το έριξες στα του Αγαπητού (Ναιας , σουπερ Ναιας,βεργίνα)

Hlias
05-11-2009, 22:06
Είχα ταξιδέψει μόνο μία φορά με αυτό το πλοίο, όταν λέγονταν Golden Vergina, δεν το θυμάμαι καθόλου το εσωτερικό, ήμουν μικρός τότε... Έτυχε την ημέρα του ναυαγίου να ταξιδεύουν γνωστοί μας και πραγματικά οι άνθρωποι έζησαν μια φρικτή εμπειρία... Ανατριχιαστικές περιγραφές... Πολύ εντυπωσιακές οι υποβρύχιες φωτογραφίες στη σελίδα 6 αν δεν κάνω λάθος του τόπικ. Μου κάνει τρομερή εντύπωση τα οχήματα που βρέθηκαν επάνω στο πλάι του πλοίου! Το πλοίο πλέον βρίσκεται στο βυθό, σε σχετικά μικρό βάθος, νομίζω το βάθος του πυθμένα εκεί είναι 36 -40 μέτρα αν θυμάμαι καλά... Απ' ότι έχω ακούσει γίνονται καταδύσεις εκεί, φέτος δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάω μέσω καταδυτικού κέντρου, λόγο του υπερβολικού αέρα!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε βίντεο του ναυαγισμένου πλοίου. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το ναυάγιο.

http://www.youtube.com/watch?v=vKcpmo4pwRg

Rocinante
28-11-2009, 22:08
Μια φωτο απο την παλαια καριερα το πλοιου στα δυτικα της Μεσσογειου που νομιζω δεν εχουμε ξαναδει.

66753

Copyright: CARTE POSTALE DE BATEAU DES CIES (http://scripophilie.corse.free.fr/bateaux.html)

BEN BRUCE
29-11-2009, 00:42
Αυτη ειναι μεγαλη ανακαλυψη φιλε Rocinante!

ΑΡΗΣ
29-11-2009, 10:20
Πανέμορφον ως αμετασκεύαστον!!!!!!!!!!!!!!!Ωραίος ο Roci!!!!!!!

BEN BRUCE
29-11-2009, 12:52
Εχει φαει την πρωτη μετασκευη ηδη.Ειναι η προεκταση του ντεκ της γεφυρας προς τα πισω με καμπινες πληρωματος.

Νaval22
29-11-2009, 15:17
ήταν πράγματι όμορφο καράβι και πρωτοποριακό ναυπηγικά για να standards της εποχής του.

ΑΡΗΣ
29-11-2009, 17:52
Εχει φαει την πρωτη μετασκευη ηδη.Ειναι η προεκταση του ντεκ της γεφυρας προς τα πισω με καμπινες πληρωματος.

Έχεις δίκιο Κώστα.Απλά αναφέρω για τα .......οπίσθια!!!!:D

Rocinante
29-11-2009, 22:31
Εαν μπηκατε στο site που εδωσα θα ειδατε βεβαια οτι η διπλανη φωτογραφια ειναι του Ναιας ΙΙ. Βεβαια ως Conte Nice :confused::confused:
Αυτη η φωτογραφια ειναι γνωστη και απο το Fakta με μια μικρη διαφορα.Τα χρωματα στα φουγαρα. Και ενω πιστεψα οτι αυτη εδω ειναι επεξεργασμενη λογω του εντονου κοκκινου παρατηρησα οτι το ονομα του πλοιου φαινεται εδω πιο καθαρα. Ειλικρινα δεν ξερω ποια απο τις δυο ειναι η πρωτοτυπη.

helatros68
16-12-2009, 23:59
Αφιξη στην Κασο..(τελη δεκαετιας του 80).


68962

BEN BRUCE
17-12-2009, 00:06
Αφιξη στην Κασο..(τελη δεκαετιας του 80).


68962


Oπωσδηποτε υπερσπανια φωτο.Απο την εποχη που το βαπορι εκανε τον γυρολογο απο γραμμη σε γραμμη

lavriotis
27-12-2009, 16:08
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 90!!! ΤΟ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ (ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ) ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ ΙΟΥΛΙΟΣ 1998.

T.S.S. APOLLON
14-01-2010, 21:03
F/B Γκολτεν Βεργινα...στο λιμανι του Πειραια.
Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας

72762
Χαρισμενη στον Capten Saint

Captain_Nionios
20-01-2010, 01:56
Αφιξη στην Κασο..(τελη δεκαετιας του 80).


68962


Πραγματικα ΥΠΕΡΣΠΑΝΙΑ οπως λεει και ο Ben Bruce, να εισαι καλα!!!

capten4
20-01-2010, 02:53
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1995, ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΙΜΑΝΙ , ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥΝΕΝΤΗ....

73508

73509

BEN BRUCE
20-01-2010, 10:44
Φοβερες και πολυ σπανιες, πια ,οι φωτο σου capten 4

Tasos@@@
21-01-2010, 11:46
Πολυ ομορφες οι φωτογραφιες σου συνονοματε του αδικοχαμενου πλοιου!

Apostolos
21-01-2010, 13:30
Η παράσταση ξεκινά (http://www.youtube.com/watch?v=EecbTmZbkwo)! Οι αναμνήσεις ξαναγεννιούνται! Golden Vergina, Απόλλων Εξπρές 1, Παναγία Τίνου 2 στην Πάρο το 95...

Tasos@@@
21-01-2010, 13:36
Η παράσταση ξεκινά (http://www.youtube.com/watch?v=EecbTmZbkwo)! Οι αναμνήσεις ξαναγεννιούνται! Golden Vergina, Απόλλων Εξπρές 1, Παναγία Τίνου 2 στην Πάρο το 95...

Η συναντηση Απολλωνα και Βεργινας ειναι ολα τα λεφτα!!Εννοειται φυσικα πως ολο το βιντεο δεν παει πισω!
Να'σαι καλα φιλε Αποστολε!:D

Rocinante
22-01-2010, 20:26
Η παράσταση ξεκινά (http://www.youtube.com/watch?v=EecbTmZbkwo)! Οι αναμνήσεις ξαναγεννιούνται! Golden Vergina, Απόλλων Εξπρές 1, Παναγία Τίνου 2 στην Πάρο το 95...
Καταπληκτικο βιντεο απιστευτα νοσταλγικο.
Αποστολε σε ευχαριστουμε.

Hlias
22-01-2010, 22:03
Πολύ όμορφο βίντεο πράγματι! Μπράβο! Ξυπνά πολλές αναμνήσεις... που περιμέναμε στο λιμάνι μέχρι να έρθει το δικό μας πλοίο και τα βλέπαμε στη σειρά να έρχονται ένα ένα... Εν τω μεταξύ, ίσως τώρα παρατήρησα καλύτερα πόσο μικρή πόρτα είχε το Γκόλντεν Βεργίνα....

BEN BRUCE
31-01-2010, 23:20
GOLDEN VERGINA το 1998 στο καθιερωμενο του ταξιδι απο πειραια με τελικο προορισμο τη σαμο

75223

Haddock
01-02-2010, 06:06
Τον Αύγουστο του 2000 είχαμε κλείσει μια δίκλινη εξωτερική καμπίνα που ήταν πραγματικά άψογη σε όλα της και μύριζε καινουργίλα. Λίφτινγκ που βέβαια πήγε χαμένο...

Λίγο έξω από την μπούκα στο κλασσικό απογευματινό δρομολόγιο.

http://img10.imageshack.us/img10/7369/gvergina.jpg

© Photo by Terry P.

BEN BRUCE
06-02-2010, 22:32
GOLDEN VERGINA το 1998 για ικαροσαμια

75959

Tasos@@@
08-02-2010, 01:29
GOLDEN VERGINA το 1998 για ικαροσαμια

75959

ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ φιλε Ben ενος ιδιαιτερα αγαπητου και αδικοχαμενου βαποριου...

xidianakis
11-02-2010, 00:47
σπανιες φωτογραφιες υπαρχουν εδω! ομως θα ηθελα να εκανα μια καταδυση στο πλοιο να το δω πως εχει γινει...

Naias II
11-02-2010, 15:00
Δες εδώ (http://picasaweb.google.com/eurodivers/WreckDiveSamina#) είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο :D

xidianakis
12-02-2010, 14:53
Δες εδώ (http://picasaweb.google.com/eurodivers/WreckDiveSamina#) είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο :D
συμφωνω οτι ειναι πιο ευκολο.. εφοσον ομως υπαρχει ο εξοπλισμος και εφοσον το πλοιο ειναι σχετικα επιφανιακα, τοτε γιατι να μην κανουμε κι εμεις κατι παρομοιο?

erenShip
16-02-2010, 00:18
Τον Αύγουστο του 2000 είχαμε κλείσει μια δίκλινη εξωτερική καμπίνα που ήταν πραγματικά άψογη σε όλα της και μύριζε καινουργίλα. Λίφτινγκ που βέβαια πήγε χαμένο...

Λίγο έξω από την μπούκα στο κλασσικό απογευματινό δρομολόγιο.

http://img10.imageshack.us/img10/7369/gvergina.jpg

© Photo by Terry P.

φίλε haddock θα ήθελα να σου εκφράσω και την δική μου γνώμη. είχα ταξιδέψει και εγώ την ίδια χρονιά με το συγκεκριμένο καρλαβι και είχα κλείσει πρώτη θέση καμπίνα. καταρχάς φαινόταν ότι δεν την είχα καθαρίσει, τις πόρτες τις είχαν βάλει κάτω από τα κρεβάτια και τέλος, έξω από την πόρτα της καμπίνας υπήρχε μόνιμα μια σακούλα με σκουπίδια τα οποία όχι μόνο είχαν σκορπίσει αλλά μύριζαν και από πάνω...

noulos
16-02-2010, 23:33
Δες εδώ (http://picasaweb.google.com/eurodivers/WreckDiveSamina#) είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο :D

Ανατριχιαστικό!!!

Ellinis
25-02-2010, 10:35
Μια μακρινή φωτο, πρωτού καθιερωθούν τα λογότυπα στις μπάντες των πλοίων.
Θέλει κανείς να δοκιμάσει να αναγνωρίσει ποιό μισοφαίνεται δίπλα του;

78842

Panos80
25-02-2010, 10:48
Μια μακρινή φωτο, πρωτού καθιερωθούν τα λογότυπα στις μπάντες των πλοίων.
Θέλει κανείς να δοκιμάσει να αναγνωρίσει ποιό μισοφαίνεται δίπλα του;

78842



Ισως το ΑΙΓΑΙΟΝ φιλε μου;

Ellinis
25-02-2010, 10:56
Όχι, είναι ένα καράβι που είχε κάνει σπάνιες εμφανίσεις στον Πειραιά.

Mythos
25-02-2010, 12:42
Μια μακρινή φωτο, πρωτού καθιερωθούν τα λογότυπα στις μπάντες των πλοίων.
Θέλει κανείς να δοκιμάσει να αναγνωρίσει ποιό μισοφαίνεται δίπλα του;

Πρόκειται για το ΜΑΡΘΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=91883&postcount=1).

Ellinis
25-02-2010, 20:02
Σωστός ο φίλος Mythos!

Amorgos66
05-03-2010, 11:57
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10521022

T.S.S. APOLLON
05-03-2010, 14:54
F/B Γκολντεν Βεργινα... προσω ολοταχως τον Απριλιο του 1996.
Χαρισμενη στον Capten Saint
80356
Φωτο Παλιος καλος φιλος καραβολατρης

Tasos@@@
07-04-2010, 12:34
Τρομερη φωτογραφια φιλε T.S.S. Apollon του αδικοχαμενου σκαριου!

sparti
08-04-2010, 10:17
pisteyo pos adika xathike an eixan prosejei ligo i den thaxe ginei tipota i tha xtipage pano stin plori kai den tha pathene tipota kanenas

erenShip
24-04-2010, 22:41
pisteyo pos adika xathike an eixan prosejei ligo i den thaxe ginei tipota i tha xtipage pano stin plori kai den tha pathene tipota kanenas

και να γινόταν αυτό μην ξεχνάμε ότι εκείνο το βράδυ είχε και φουρτούνα ..πως θα το κατάφερνε αυτό?

Amorgos66
23-05-2010, 18:21
http://www.youtube.com/watch?v=-6Zr_v_LG50&feature=related

Ellinis
15-06-2010, 21:31
Στην Πάρο το 1989, δυστυχώς η φωτο είναι κάπως κουτσουρεμένη. Πάντα το προτιμούσα με τη λευκή φορεσιά χωρίς σινιάλα.

93757

BEN BRUCE
15-06-2010, 22:18
.................................................. .................................................. ........................

dimitrissamos
23-06-2010, 12:17
Στο Πειραιά πριν από πολλά χρόνια.Στην αριστερή βαρδιόλα ο άτυχος καπτα Βασίλης Γιαννακής.Για όλους τους φίλους.
Ωπα λίγο μεγαλούτσικη αλλά για να φανεί ο καπτα Βασίλης.Συγνώμη!!


ΘΥΜΑΜΕ ΗΜΟΥΝ 4 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ :p

Ellinis
22-07-2010, 20:02
Ας το δούμε και με τα σινιάλα των 3Κ (Κοσμάς-Καραφωτιάς-Καραηλίας), σε μια φωτογραφία του 1983 από το αρχείο του St.Weirauch.

99124

BEN BRUCE
22-07-2010, 23:02
Φρεσκο φρεσκο και παρθενο, μολις 16 ετων!

Nicholas Peppas
05-11-2010, 05:23
Νομιζω οτι αυτο ειναι το Corse καπου στην νοτιο Γαλλια

114111

BEN BRUCE
05-11-2010, 11:01
Μυθικη και προτεμφανιζομενη καρτ ποσταλ!Ευχαριστουμε πολυ φιλε nicholas peppas

Apostolos
05-11-2010, 15:26
Το ρο/ρο στην πλώρη του εχει καμια σχεση με το Νόνα Μαίρη ή το αδελφο του?

BEN BRUCE
05-11-2010, 16:00
Το ρο/ρο στην πλώρη του εχει καμια σχεση με το Νόνα Μαίρη ή το αδελφο του?

Μου περασε απο το μυαλο αποστολε αλλα το Νονα εχει δυο φουγαρα και αυτο ενα.Μηπως ειναι κονταδελφο του υπεμετασακευασμενου Ζακυνθος ή ακομα του βουλιαγμενου στο ΝΜΔ Αλ καλιντ?

Apostolos
05-11-2010, 18:42
Εχεις δίκιο... Ο κάτοχος της original καρτας ας παρει ενα φακο να μας διαφωτήσει!

Nicholas Peppas
05-11-2010, 20:47
Εχεις δίκιο... Ο κάτοχος της original καρτας ας παρει ενα φακο να μας διαφωτήσει!

Η καρτ ποσταλ δειχνει το πλοιο στο λιμανι της πολεως Bastia της Κορσικης

114285

Μια μεγεθυνση του αγνωστου πλοιου εδω...

114283

... και μια αλλη του γνωστου Corse παρα κατω

114284

Nicholas Peppas
06-11-2010, 17:57
Και εδω μια αλλη ωραια καρτ ποσταλ του Corse στο λιμανι Bastia της Κορσικης (απο το www.delcampe.net)

114286

BEN BRUCE
06-11-2010, 18:54
Σουπερ οχι απλα ωραια!Ευχαριστουμε πολυ nicholas peppas!

lavriotis
12-11-2010, 17:22
ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟΥ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ!!!

115127

mateo p
24-01-2011, 20:35
εγω προσωπικα πιστευω πως αν εξαιρεσεις την τραγωδια που εγινε εκεινη την νυχτα στην Παρο το μονο θετικο ειναι οτι το πλοιο γλιτωσε το διαλυτηριο και κειτεται στον υγρο απεραντο ταφο του Αιγαιου. Πιστευω πως και να μην παθαινε το ατυχημα ηταν μετρημενα τα χρονια του στην ακτοπλοια ηδη θα ειχε καταληξει σκορπιες λαμαρινες στην Τουρκια οπως το ΝΑΙΑΣ ή στην Ινδια αλλα και παλι κριμα για τα ατομα που πνιγηκαν μαζι του τις οικογενειες που πενθουν και τον καπετανιο του που αντιμετωπισε την σκληρη ελληνικη δικαιοσυνη

rafina-lines
25-01-2011, 14:27
εγω προσωπικα πιστευω πως αν εξαιρεσεις την τραγωδια που εγινε εκεινη την νυχτα στην Παρο το μονο θετικο ειναι οτι το πλοιο γλιτωσε το διαλυτηριο και κειτεται στον υγρο απεραντο ταφο του Αιγαιου. Πιστευω πως και να μην παθαινε το ατυχημα ηταν μετρημενα τα χρονια του στην ακτοπλοια ηδη θα ειχε καταληξει σκορπιες λαμαρινες στην Τουρκια οπως το ΝΑΙΑΣ ή στην Ινδια αλλα και παλι κριμα για τα ατομα που πνιγηκαν μαζι του τις οικογενειες που πενθουν και τον καπετανιο του που αντιμετωπισε την σκληρη ελληνικη δικαιοσυνη

Το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ αν δεν γινόταν το ναυάγιο θα πήγαινε για τα διαλυτήρια στο τέλος του ίδιου χρόνου. Επομένως η ζωή του από κει και πέρα θα ήταν μόνο 3 μήνες!!! :rolleyes:

mateo p
25-01-2011, 16:07
Το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ αν δεν γινόταν το ναυάγιο θα πήγαινε για τα διαλυτήρια στο τέλος του ίδιου χρόνου. Επομένως η ζωή του από κει και πέρα θα ήταν μόνο 3 μήνες!!! :rolleyes:
πιο πολυ το λεω γιατι και αλλα ωραια σκαρια οπως το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, το ΜΠΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, το ΝΑΙΑΣ ΙΙ κ.λ.π. αφου τα ξεζουμισανε πανω-κατω το Αιγαιο και το Ιονιο μετα ηρθε η παρακμη και επομενο βημα το διαλυτηριο χιλιες φορες καλυτερα να βυθιζοταν στο Αιγαιο η στο Ιονιο που τα λατρεψαν χωρις θυματα οπως π.χ. το ΝΗΡΕΥΣ παρα αυτο το τελος που ειχαν

Ellinis
25-01-2011, 19:19
Το ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ αν δεν γινόταν το ναυάγιο θα πήγαινε για τα διαλυτήρια στο τέλος του ίδιου χρόνου. Επομένως η ζωή του από κει και πέρα θα ήταν μόνο 3 μήνες!!! :rolleyes:

Φίλε rafina-lines δεν νομίζω οτι είχε ακουστεί κάτι τέτοιο. Απ΄όσο θυμάμαι στο πλοίο είχαν πέσει κάποια χρήματα πρόσφατα και είχε (με βάση τη 35 ετία) άλλο ένα χρόνο.


πιο πολυ το λεω γιατι και αλλα ωραια σκαρια οπως το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ, το ΜΠΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ, το ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ, το ΝΑΙΑΣ ΙΙ κ.λ.π. αφου τα ξεζουμισανε πανω-κατω το Αιγαιο και το Ιονιο μετα ηρθε η παρακμη και επομενο βημα το διαλυτηριο χιλιες φορες καλυτερα να βυθιζοταν στο Αιγαιο η στο Ιονιο που τα λατρεψαν χωρις θυματα οπως π.χ. το ΝΗΡΕΥΣ παρα αυτο το τελος που ειχαν

φίλε mateo p, η διάλυση-ανακύκλωση είναι η φυσική κατάληξη ενός πλοίου. Η βύθιση αποτελεί ένα βίαιο γεγονός που βάζει ένα απότομο τέλος στην πορεία ενός πλοίου.
Και εμένα θα μου άρεσε να μη χάνεται οριστικά ένα καράβι και να μπορεί κανείς να το επισκεφτεί έστω και στο βυθό. Όμως ακόμη και εκεί σιγά σιγά θα καταστρεφόταν. Οπότε καλύτερα στο διαλυτήριο και να γίνει κάτι χρήσιμο από τα υλικά του...

Τώρα για το "ξεζούμισμα" που λες δεν θα συμφωνήσω. Τα καράβια δεν "τα ξεζούμισαν" αλλά δουλέψανε μια χαρά και κάποια από αυτά φύγανε περήφανα χωρίς προβλήματα ή παρατράγουδα (πχ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ).

BEN BRUCE
25-01-2011, 20:20
Το 2000 επι υπουργιας Χρηστου Παπουτση( μαχαιρι στο κοκκαλο) και διαδοχου του αναμορφοτη της ακτοπλοιας Σουμακη υπηρχε το σχεδιο για αρση της 35ετιας πραγμα που εκανε πιο ευκολη την εισοδο του μορφωματος MFD στο χρηματιστηριο, καθοτι ειχε φορτωθει πολλα πλοια κοντα στα 35 ετη.Αυτο ειχε υποσχεθει ο Παντελης Σφηνιας στους μεγαλοσχημονες μετοχους.Πηραν λοιπον το πιο <αμαρτωλο> βαπορι και το εκαναν καινουργιο μεσα εξω για να αποδειξουν το αξιοπλοο ενος υπεργηρου πλοιου.Βεβαια η μπιλια δεν εκατσε και ετσι μετα την καταστροφικη φωτια στο δελφινι 15 , πρωτο νταν, ηρθε και το ναυαγιο του Σαμινα που δεν ωφειλοταν στην κατασταση του βεβαια, η οποια ηταν και καλη.

T.S.S. APOLLON
18-03-2011, 13:37
Το Corse σε διαφημιστικη καρτποσταλ
126836
126837

BEN BRUCE
18-03-2011, 15:08
Σπανια καρτ ποσταλ απο τον φιλο TSS APOLLON με το corse στα πρωτα του χρονια χωρις την προεκταση πισω απο την γεφυρα

T.S.S. APOLLON
18-03-2011, 15:14
Για τον φιλο Ben Bruce
F/B Γκολντεν Βεργινα...στο λιμανι του Πειραια
Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας
126838

sylver23
07-04-2011, 14:22
Αδιικοχαμένες πλώρες..


128982


Λίγο πριν την ημέρα του ναυαγίου
Από τον Κύριο Μάνθο Γαβριελάτο

BEN BRUCE
07-04-2011, 15:27
GOLDEN VERGINA αφιξη στον πειραια το 1995

128992

Για τους φιλους ΤSS APOLLON, Apostolos , romilda,Proussos, ellinis

Tasos@@@
07-04-2011, 20:43
GOLDEN VERGINA αφιξη στον πειραια το 1995

128992

Για τους φιλους ΤSS APOLLON, Apostolos , romilda,Proussos, ellinis

Τρομερή Κώστα :)

Captain_Nionios
07-04-2011, 21:26
Αδιικοχαμένες πλώρες..


128982


Λίγο πριν την ημέρα του ναυαγίου
Από τον Κύριο Μάνθο Γαβριελάτο

Για πες μας Συλβεστρο καμια αναμνηση απο αυτο το πλωριο μπαλκονακι και γενικα απ' το αυτο το ωραιο μεν, μοιραιο δε πλοιο πλοιο!!!


Παιδες βλεποντας αυτο http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24708-%C3%EA%FC%EB%F4%E5%ED-%C2%E5%F1%E3%DF%ED%E1-Express-Samina-Golden-Vergina-Corse&p=206103#post206103
το ποστ του φιλου nikosnasia και συγκρινοντας τις δυο φωτογραφιες ειδα οτι πλην του επιπλεον χτισιματος πρυμα στο δευτερο ντεκ, αν δειτε στο πρωτο υπαρχει ακομα μεγαλυτερη διαφορα. Εν ετει 1998 ολο το πρωτο ντεκ επιβατων ειχε μεγαλα παραθυρα ενω εν ετει 2000 σχεδον σε ολο αυτο το ντεκ βλεπουμε μικρα παραθυρα που συνηθως παραπεμπουν σε υπαρξη καμπινων. Μου κανει εντυπωση γιατι η αλλαγη ειναι σχεδον δε ολο το πρωτο ντεκ. Ξερει κανεις κατι γι'αυτη;

T.S.S. APOLLON
08-04-2011, 13:37
GOLDEN VERGINA αφιξη στον πειραια το 1995

128992

Για τους φιλους ΤSS APOLLON, Apostolos , romilda,Proussos, ellinis

Εξαιρετικο ντοκουμεντο! Ευχαριστουμε Ben Bruce!!!

tolaras
18-04-2011, 16:50
130035μια φωτογραφια του απο ενοικιαζομενο δωματιο στη Συρο:(

nikosnasia
18-04-2011, 21:47
130035μια φωτογραφια του απο ενοικιαζομενο δωματιο στη Συρο:(

Επειδή φωτό είναι όμορφη προσπάθησα να την φτιάξω.Αν δεν έχεις πρόβλημα να την ανεβάσω.

tolaras
19-04-2011, 12:03
Ανεβασε την, δεν εχω προβλημα

nikosnasia
19-04-2011, 16:54
130129Οσο καλύτερο γινόταν.

tolaras
19-04-2011, 19:02
τελεια:grin::grin::grin:

tolaras
20-04-2011, 15:45
ξερει κανεις απο που βγηκε το ονομα Σαμινα;

Express Pigasos
08-01-2013, 18:03
Στο τελευταιο Εφοπλιστη(Γεναρης 2013) υπαρχουν φωτογραφιες απο το ναυαγιο.. :apologetic:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-01-2013, 11:03
135050Tότε επί Κοσμά έκανε κ Κασοκαρπαθία.

BEN BRUCE
26-01-2013, 17:03
GOLDEN VERGINA τον απριλιο του 1995 στον Πειραια

136005

T.S.S. APOLLON
27-01-2013, 11:10
Αλλη μια φωτογραφια του Golden Vergina στο λιμανι του Πειραια

Φωτο Κωνσταντινος Παππας
136115

Νάξος
25-06-2013, 00:02
Tότε επί Κοσμά έκανε κ Κασοκαρπαθία.


Κασοκαρπαθία ἔκανε πολλὰ χρόνια σίγουρα μέχρι τὸ 1988 καὶ ἐνδεχομένως τὸ 1989. Τὸ πλοῖο ἀγοράστηκε ἀπὸ τὴν Ἀκτοπλοΐα Ἀφῶν Ἀγαπητοῦ τὸ 1987 καὶ γιὰ 2 τουλάχιστον καλοκαίρια δὲν ἄλλαξε ρότα. Ὁ Μάνος ἐδῶ εἶχε ἀνεβάσει ἕνα ὡραῖο ἀρχεῖο (μήνυμα 52), ἀλλὰ δυστυχῶς δὲν εἶναι πιὰ διαθέσιμο:

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24708-%C3%EA%FC%EB%F4%E5%ED-%C2%E5%F1%E3%DF%ED%E1-Express-Samina-Golden-Vergina-Corse/page6 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?24708-%C3%EA%FC%EB%F4%E5%ED-%C2%E5%F1%E3%DF%ED%E1-Express-Samina-Golden-Vergina-Corse&p=104439#post104439)