PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιόνιον [Ionion]



ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
23-01-2008, 12:37
Μιας και το θυμηθηκα το ΙΟΝΙΟ της LINDOS LINES , το εχει κανεις ......
Δειξτε μας πραγματα ωραια .........
Δεν ετυχε να μπω μεσα ποτε , αλλα το θυμαμαι και στη Σιφνο και στη Μηλο που ερχοταν (καλοκαιρια παντα μιλαω για χειμωνα δεν ξερω) Σαββατοκυριακα .....

Roi Baudoin
23-01-2008, 12:51
Είναι το πλοίο που αγαπήθηκε πάρα πολύ στη Σίφνο.
Ναυπηγήθηκε στην Ελλάδα. Ξεκίνησε στην Κεφαλλονιά για το Στρίντζη στη γραμμή από Πάτρα για Σάμη-Ιθάκη. Το 1977, νομίζω, πέρασε στους Σταθάκη-Μανούσο και ήρθε στις Δυτικές Κυκλάδες. Παράλληλα έκανε και την άγονη της Πελοποννήσου.
Συνήθως τις τέσσερις ημέρες ήταν στις Δυτικές Κυκλάδες και τις τρεις στην άγονη μέχρι το Καστέλι. Το moto του ήταν "Σύνδεση Πελοποννήσου-Κρήτης και Δυτικών Κυκλάδων"
Θυμάμαι, χαρακτηριστικά, μια Μεγάλη Τετάρτη του 1977 έκανε σχεδόν μιάμισι ώρα για να δέσει στη Σίφνο. Πλοίαρχός του ήταν τότε ο Καπετάν-Λάζαρος Γαβαλάς που στη συνέχεια δούλεψε, νομίζω, για την εταιρεία του Νομικού. Όλη αυτήν την ώρα προσπαθούσε να δέσει και στο τέλος τα κατάφερε. Τότε έδενε στο κεφαλόσκαλο του μικρού μώλου, ο οποίος στη συνέχεια επεκτάθηκε και σήμερα δένει κάθετα σε σχέση με τον παλιό.
Το μοιραίο ατύχημα έγινε το 1992 στο δρομολόγιο από Καστέλι για Κύθηρα, με πλοίαρχο τον Ανδρέα Μπενάκη. Ως προς τις συνθήκες, το ναυάγιο έμοιαζε με αυτό του "Νηρέα" στον Κάβο Σίδερο. Αναίμακτο και χωρίς ιδιαίτερες παράπλευρες απώλειες (εκτός, βέβαια, από το ίδιο το πλοίο).

Apostolos
23-01-2008, 13:46
Εδώ μία φώτο του απο τον κ.κ. Παντελεήμονα Λελέκη στης 03/09/1983
Έχω μία εκπληκτική φώτο του στο Γύθειο, όταν μου επιτρτέψουν να την δημοσιεύσω θα το κάνω άμεσα!

1860

giorgos....
25-03-2008, 23:25
φίλε απο την αστυπάλεα έχω ανεβάσει μια φωτογραφία τυ ιόνιο στη γκαλερί στα σκαρι΄που δέν είναι πια μαζί μας..

Leo
25-03-2008, 23:45
Λίγο παλιότερα φίλοι μου το Ιόνιον έκανε ταξίδια για Ικαροσαμία μέσω Συροτηνομυκονίας. Περίοδος 1975-1977 που φοιτούσα στη Σχολή Εμποροπλοιάρχων. Πηγαίναμε εκπαιδευτικά με αυτό και θυμάμαι έκανα τιμόνι με stick (όχι ρόδα), μοντέρνο ποστάλι, υπέροχη σφυρίχτρα. Ο καπετάνιος του τότε (μου διαφεύγει το όνομα του ...ίσως Γιακουμάτος??) ένας καλός άνθρωπος μας άφηνε (τους μαθητές- να τιμονεύουμε), ακόμη και μέσα στα λιμάνια... Θυμάμαι τιμόνευα απο την Σύρο στην Τήνο με σημάδι την Παναγία και πλησιάζοντας 10 δεξιά, μέση, γραμμή, στο Ωκεανίς, όλο δεξιά (είχαμε μπεί αρχίσαμε τα προσοανάποδα), μέση, νέτα όλα... Μια ανάμνηση εδώ:

4480

vassilisman
25-03-2008, 23:49
pws egine to atyxima ?

Roi Baudoin
25-03-2008, 23:57
Το ατύχημα έγινε κατά τρόπο "άψογο", όπως φημολογείτο στους κόλπους τότε του Πειραιά. Μοιάζει μάλιστα πολύ με εκείνο το περίεργο ναυάγιο του "Νηρέα" στον Κάβο Σίδερο στη Σητεία. Ένας βράχος μέσα στη θάλασσα, εισροή υδάτων, ολική απώλεια για το πλοίο, χωρίς να ανοίξει, νομίζω, ούτε μύτη και χωρίς να χαθούν ούτε τα αυτοκίνητα. Τα οχήματα θα πρέπει να παρελήφθησαν από πλοίο του Μοίρα (νομίζω ότι ήταν το "Μάρθα").

esperos
05-04-2008, 16:37
Αναχώρηση από Λεμονάδικα καλοκαίρι 1990.

Leo
05-04-2008, 18:33
Ήθελα πάρα πολυ να με τρομάξει η πανέμορφη σφυρίχτρα του ενώ θα χάζευα στην πλωριά μπαλκονάρα του!!! :)

Haddock
05-04-2008, 19:58
Μπράβο esperos για τις γλυκές αναμνήσεις που μας ζωντανεύουν οι φωτογραφίες σου. Πραγματικά αριστούργηματα!
Λέο, τι μου θυμίζεις τώρα...

Προσωπικά νομίζω ότι οι σφυρίχτρες των Νάξος, Αιγαίον, και Ιόνιον ήταν από τις ποιο χαρακτηριστικές για την εποχή τους. Θυμάμαι στην Πάρο, αρχές της δεκαετίας του 80, να γίνεται πραγματική συναυλία με τις σφυρίχτρες.

Υπήρχαν φορές που οι καπεταναίοι, όχι μόνο ανταγωνίζονταν στo ρεμέτζo, αλλά έδιναν ρέστα για το ποιος θα ακουστεί τις περισσότερες φορές. Αποτέλεσμα ήταν να μην μπορεί κανένας στην Παροικιά να κλείσει μάτι στη μεσημεριανή σιέστα...:mrgreen:

Roi Baudoin
06-04-2008, 09:40
Ευχαριστούμε πολύ τον καλό φίλο Έσπερο για μια ακόμα υπέροχη φωτογραφία.
Ευχαριστούμε και τους φίλους Leo και paroskayak για τις υπέροχες αναμνήσεις τους.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά να ταξιδεύουμε με καιρό για τη Σίφνο και το καράβι να τσαλαβουτά στη θάλασσα σαν καρυδότουφλο. Ταξίδι απολαυστικό (για όσους δεν ζαλίζονται και δεν φοβούνται).
Σε σχέση με τα σημερινά μεγαθήρια, το "Ιόνιο" θα θύμιζε σήμερα μεγάλο καΐκι. Γι' αυτό τα ταξίδια με το "Ιόνιον" ήταν πραγματικά ταξίδια που συνοδεύονταν μερικές φορές από πολύ κούνημα, πολύ βρέξιμο και πολλές φωνές από τους τουρίστες που απολάμβαναν την όλη φάση.
Σήμερα είναι όλα πιο άνετα και πιο χλιδάτα. Λείπει, όμως, εκείνο το στοιχείο της περιπέτειας (τουλάχιστον για μερικούς).

grangelo
28-05-2008, 19:55
Λογικα ηταν το πρωτο πλοιο με το οποιο ειχα ταξιδεψει στη Σιφνο οταν ημουν μικρος. Αν δεν με απαταει η μνημη μου ηταν αραγμενο μπροστα απο τον σταθμο των τρενων του πειραια και διπλα του ειχε το παρος η το ναξος, τα θυμαμε απο το χρωμα τους (πορτοκαλι).

plori
28-05-2008, 20:05
Μου θυμίσατε υπέροχα ταξίδια με αυτό το πλοίο , ανεπανάληπτα σκαριά, και μην ξεχναμε τον ιδιοκτήτη του τον αείμνηστο "πατριάρχη της ακτοπλοίας" ΜΗΝΑ ΣΤΑΘΑΚΗ

Haddock
31-05-2008, 20:00
Έχω απαυδήσει με το θέμα του γερό βάπορα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=81228), αφου οι φίλοι των Δυτικών Κυκλάδων έχουν πεισμώσει με το κουρασμένο Hengist. (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=81228#post81228) Αντ' αυτού, ας δούμε κάτι διαφορετικό, από ένα αγαπημένο σκαρί.

Ίσως η εικόνα να ανήκει στην ενότητα, τα πλοία των ονείρων μας, παρ' όλα αυτά, η καραβολατρική φωτογραφία ανήκει στο πλοίο που έθεσε τόσες θαλάσσιες γέφυρες με πολλά νησιά και την Ηπειρωτική Ελλάδα.

nikolas200
08-07-2008, 18:48
Θυμάμαι το αυτοκόλλητο των Σταθάκη Μανούσου ΣΜ που κολλούσαν στα αυτοκίνητα που ταξίδευαν F/B MILOS EXPRESS F/B IONION . Αμα το έχει κανείς ας το σκανάρει να το δουμε

esperos
08-07-2008, 22:11
Ορίστε αγαπητέ φίλε.

9198

grangelo
09-07-2008, 08:37
Τι μου θύμησες τωρα !
(Τελείως ασχετο αλλα...)
Στο Μηλος Εξπρες στο BAR της τρίτης θεσης κοντα στο ταμείο καπου απεναντι στον τοίχο που ηταν οι γυναικείες τουαλέτες και οι σκάλες που οδηγούσαν στο πλαϊνό κατάστρωμα εκει ειχαν κολλημένο αυτο το αυτοκόλλητο.

Leo
09-07-2008, 08:58
Επειδή οι δυο τελευταίες εγγραφές των esperos και grangelo αφορούσαν και το Μήλος Εξπρές τις έχω κάνει αντιγραφή και στο θέμα αυτού του πλοίου.

nikolas200
09-07-2008, 17:38
esperos μου θύμησες τα νιάτα μου. Θα το βάλω wallparer στον Η/Υ μου. Ευχαριστώ πολύ

Leo
09-07-2008, 23:05
Εγώ θα κλαφτώ στον έσπερο κι άλλο μηπως ρίξει καμιά το πλοίο και βάλω αυτό για επιφάνεια εργασίας :D. Το γιατί το έχω ξαναπεί εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=71635&postcount=5)



esperos μου θύμησες τα νιάτα μου. Θα το βάλω wallparer στον Η/Υ μου. Ευχαριστώ πολύ

dimitris
09-07-2008, 23:13
Ετυχε μια φορα να ταξιδεψω με το ΙΟΝΙΟΝ απο τη Ναξο για Πειραια σε αντικατασταση του ΝΑΞΟΣ λογο μηχανικης βλαβης, αν και ημουν αρκετα μικρος θυμαμαι οτι το πλοιο μεσα ελαμπε ολα πεντακαθαρα και το πληρωμα συνεχεια με σφουγγαριστρες να καθαριζει ... :)

Haddock
09-07-2008, 23:19
Leo, καμάρωσε το σε ρεμέτζο στη Σίφνο και εν πλω. Οι φωτογραφίες είναι από το ναυτικό πράκτορα Ιωάννη Ξύδη στις Καμάρες της Σίφνου.

http://www.xidis.com.gr/images/travel/ionion_txt_slc.jpg

http://www.xidis.com.gr/images/travel/ionion.jpg

ΥΓ. Αν επιθυμείτε, η δημοσίευση μπορεί να μπει και στο θέμα «βαπόρια της Σίφνου»

Leo
09-07-2008, 23:25
Ευχαριστώ πολύ Νίκο, εξαιρετική φωτογραφία.... μου αρέσει το πρόσω/ανάποδα πεντακάθαρα ορατό. Ο καταπέλτης είναι στον πόντο να ακουμπίσει τον ντόκο... Θα το μεταφέρω σε αντιγραφή και στο θέμα τω πλοίων που πρσεγγισαν τη Σίφνο για τον Σιφνιό καραβολάτρη που είναι τώρα απών και ξεκουράζεται ;). Ανακτά δυνάμεις και γεμίζει αρχείο...:D

Captain_Nionios
09-07-2008, 23:52
Επ επ οχι μονο Σιφνιος οχι μονο Σιφνιος,αλλα και Κεφαλλονιτης...;) Ευχαριστουμε Νικο για τις ιστορικες φωτογραφιες.:p

Haddock
10-07-2008, 07:15
Να 'στε καλά φίλοι μου. Οι φωτογραφίες μας ανοίγουν τους ορίζοντες για πλοία και πελάγη που μας ταξίδεψαν.

Αυτό που με εντυπωσίασε με το Ιόνιον, είναι οι ναυπηγικές καμπύλες του, οι πλευρικοί αλουέδες, και η γέφυρα που εξέχει από τον καθρέφτη του. Όλα αυτά μαρτυρούν τον κ. Μεσσήνη, τον ναυπηγό των ιστορικών Κεφαλληνία και Έλλη. Ειδικά η θέση της γέφυρας σε σχέση με το χαμηλότερο ντεκ μου θυμίζει έντονα το Έλλη. Οι ιστορικοί γκουρού μπορούν να επιβεβαιώσουν το ναυπηγό του??

Επίσης, κοιτάζοντας τις φωτογραφίες, παρατήρησα ότι στην πρώτη εικόνα φαίνονται οι ανοικτοί πλευρικοί διάδρομοι στην πρύμνη. Στη μεταγενέστερη αεροφωτογραφία, αυτοί οι ανοικτοί αλουέδες δεν υπάρχουν πια. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και άλλες αλλαγές που υπέστη το ιστορικό σκαρί.

plori
11-07-2008, 01:28
Καλησπέρα , το πλοίο γνωρίζει κανείς τι ταχύτητα είχε;:confused:

Leo
11-07-2008, 05:34
Πειραιά - Σύρο 79 μίλια σε 5 ώρες ακριβώς (έτος 1974) ας το στρογγυλοποιήσουμε στους 16 κόμβους.

Ellinis
02-08-2008, 19:12
Αφιέρωμα για το Ιόνιο χωρίς το ομόνυμο πλοίο δεν γίνεται.

Εδώ ένα καρέ από τη μοιραία προσάραξη στη Γραμβούσα. Μετά από λίγους μήνες "ξεσκάρωσε" και βυθίστηκε.

10968

artzuna
02-08-2008, 23:54
Αφιέρωμα για το Ιόνιο χωρίς το ομόνυμο πλοίο δεν γίνεται.

Εδώ ένα καρέ από τη μοιραία προσάραξη στη Γραμβούσα. Μετά από λίγους μήνες "ξεσκάρωσε" και βυθίστηκε.

10968

ευχαριστω για τις ομορφες φωτο που με συγκινησαν
Γιωργος απο Κυθνο...
Πες μας φιλε μου λιγες λεπτομερειες για το ποτε και πως βυθιστικε..

Δεν θα ξεχασω οτι ειχαμε χωριστει παιδια σε 2 ομαδες που η μια υποστηριζε το Κιμωλος και η αλλη το Ιονιο
Θυμαμαι και πολλες κοντριτσες στις οποιες το Ιονιο συνηθως εχανε με ελαχιστη διαφορα
Να στε καλα

Ellinis
03-08-2008, 10:38
Για τη μοιραία προσάραξη του που έγινε τον Οκτώβρη του 1992 σε ομίχλη στη Γραμβούσα έχουμε γράψει εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=61745&postcount=2)και εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=71637&postcount=7).
Να προσθέσω οτι μετέφερε 41 επιβάτες που αποβιβάστηκαν, με ασφάλεια, με βάρκες και ψαράδικα στο Καστέλλι.

milos express
01-10-2008, 11:29
ΣΑΝ ΑΥΡΙΟ ΛΟΙΠΟΝ 2./10/92 ΠΡΟΣΑΡΑΞΕ ΤΟ ΙΟΝΙΟΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΒΥΘΙΣΤΗΚΕ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΗΤΑΝ ΠΡΩΙ 10 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΝΥΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ ΟΤΑΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΝΙΓΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΞΕΡΑ (ΙΣΩΣ ΕΣΚΕΜΕΝΑ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ???) ΒΥΘΙΣΗΚΕ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΟΡΘΙΑ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥ. ΕΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΣΙΦΝΟ ΣΤΗ ΤΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΙΣΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ..ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ 2/10/92 .....

Ellinis
01-10-2008, 15:37
ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΟΡΘΙΑ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥ.

Αν θες ανέβασε την να τη δούμε και εμείς ;)

frangie
01-10-2008, 20:06
Απο οσο γνωριζω φιλε μου milos express το πλοιο δεν ρημουλκηθηκε ποτε,εχω μαθει απο ψαραδεσ τησ περιοχης οτι εμεινε περιπου στους 2 μηνες σε αυτη τη θεση και βυθιστηκε οταν κοντα στα φωτα ειχε βγαλει ενα 10αρι που ειχε γινει και το θλιβερο συμβαν στο μυρτωο με καποιο φορτηγο πλοιο

Ellinis
01-10-2008, 20:22
Θα συμφωνήσω με το frangie. To καράβι βυθίστηκε μετά από κάποιο καιρό και λόγω του καιρού.

BEN BRUCE
09-01-2009, 20:55
To ionion των αδερφων στριτζη στο βαθυ της ιθακης, μεσα απο την ταινια ερωτικη τελετη του σκηνοθετου ομηρου ευστρατιαδη, με πρωταγωνιστες τον chris nomikos και την μαρια κωνστα μια ταινια η οποια στην ελλαδα πηγε ακλαφτη, αλλα σαρωσε στη μεταγλωτησμενη εκδοση της στο εξωτερικο!

26664

26665

26666

26667

26668

milos express
09-01-2009, 21:31
μεγαλες φωτο να σε καλα που μας το θυμιζεις!!:p

Roi Baudoin
09-01-2009, 21:52
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε BEN BRUCE για τις μοναδικές αυτές εικόνες.
Ένας ανεκτίμητος θησαυρός είναι για τα καλά κρυμμένος σ' αυτές τις παλιές ελληνικές ταινίες.

Θυμάμαι ένα ταξίδι με το "Ιόνιον" από τη Σάμη στην Πάτρα.
Πρέπει να ήταν στα 1975 ή 1976.
Την επόμενη χρονιά, το 1977 νομίζω, ήρθε στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων και από τότε και για χρόνια πρόσφερε πολλά στη γραμμή.

polykas
12-01-2009, 13:51
To ionion των αδερφων στριτζη στο βαθυ της ιθακης, μεσα απο την ταινια ερωτικη τελετη του σκηνοθετου ομηρου ευστρατιαδη, με πρωταγωνιστες τον chris nomikos και την μαρια κωνστα μια ταινια η οποια στην ελλαδα πηγε ακλαφτη, αλλα σαρωσε στη μεταγλωτησμενη εκδοση της στο εξωτερικο!

26664

26665

26666

26667

26668

Σε ευχαριστούμε πολύ ΒΕΝ ΒRUCE για το όμορφο και σπάνιο υλικό σου.

artzuna
18-01-2009, 01:04
πολυ καλες φωτο Ben Bruce
δεν ειχα δει ποτε το Ιονιον με το λογοτυπο του Στριντζι
Ευχαριστουμε.
Εν τω μεταξυ φαινεται οτι ειναι του κουτιου,ολοκαινουργιο.

Roi Baudoin
18-01-2009, 17:38
Στις παραπάνω φωτογραφίες, το πλοίο δεν πρέπι να είναι ολοκαίνουριο.
Πρέπει να έχει προηγηθεί το πέρασμάτου από το Αιγαίο και τη γραμμή της Σάμου.
Οι παραπάνω φωτογραφίες πρέπει να είναι του 1975-76.

Nicholas Peppas
13-03-2009, 19:02
I am not an expert of the Greek post-1980 ships but I was surprised nobody had uploaded this picture from a 1993 Kathimerini article...

Here is Ionion in Antikythira. This must be a 1988 or 1989 photo.

32368

Roi Baudoin
14-03-2009, 11:23
Φίλε Nicholas, ήμουν έτοιμος να την ανεβάσω.
Είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής "Επτά Ημέρες".

Είναι πραγματικά εξαιρετική.

Nicholas Peppas
14-03-2009, 15:14
Φίλε Nicholas, ήμουν έτοιμος να την ανεβάσω.
Είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό της Κυριακάτικης Καθημερινής "Επτά Ημέρες". Είναι πραγματικά εξαιρετική.
That's exactly where I got it... I hope there are no copyright problems here.

Haddock
25-05-2009, 19:57
Επιβεβαιώνονται οι αρχικές (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=91212&postcount=25) υποψίες μου χωρίς να έχω δει άλλες πηγές που να τεκμηριώνουν τα λεγόμενα του Δόμβρου. Στην ιστορική αφήγηση της ναυπήγησης του ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ που μοιράστηκε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=209627&postcount=59) ο Roi, διαβάζουμε:


Απόστολος Δόμβρος έγραψε:
Εμείς, οι νεότεροι στην ηλικία τεχνικοί, λέγαμε ότι τα σχέδια του Μεσσήνη γίνονταν με την κιμωλία πάνω στις λαμαρίνες του ναυπηγούμενου σκάφους, στο καρνάγιο. Τα σχέδια που παρέδιδε, ήταν μόνο τα απαραίτητα, όσα ζητούσε ο νηογνώμονας, αν υπήρχε. Όλα τα άλλα με την κιμωλία, επιτόπου. Παρ’ όλα αυτά, πρέπει να ομολογήσω ότι, όπως με διαβεβαίωσε ο Γερμανός διευθυντής της Schaffran Propeller, ο κ. Kreft, οι ναυπηγικές γραμμές των πλοίων που σχεδίαζε ο Μεσσήνης ήταν καταπληκτικές. Μου δώθηκε η ευκαιρία να εξακριβώαω το αληθές αυτής της υψηλής μαρτυρίας συγκρίνοντας τις ναυπηγικές γραμμές των σκαφών «Κεφαλληνία», «Έλλη» και «Ιόνιον», που ήταν και τα τρία πνευματικά παιδιά του Μεσσήνη, με τις γραμμές άλλων ναυπηγών που έδρασαν στο Πέραμα.

Πάντως, οι ναυπηγικές πινελιές του ΙΟΝΙΟΝ πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα «πνευματικά παιδιά» του μαστρο Χρήστου.

Nicholas Peppas
25-05-2009, 20:46
Επιβεβαιώνονται οι αρχικές (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=91212&postcount=25) υποψίες μου χωρίς να έχω δει άλλες πηγές που να τεκμηριώνουν τα λεγόμενα του Δόμβρου. Στην ιστορική αφήγηση της ναυπήγησης του ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ που μοιράστηκε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=209627&postcount=59) ο Roi, διαβάζουμε:

Πάντως, οι ναυπηγικές πινελιές του ΙΟΝΙΟΝ πλησιάζουν σε μεγάλο βαθμό τα υπόλοιπα «πνευματικά παιδιά» του μαστρο Χρήστου.
Haddock (paroskayak) In the Pantelis thread I uploaded a small section from K. Filippou's book. It is clear that these naval architects did not always like each other... His comments about his fights with Christos Messinis are quite interesting... By the way, Messinis was born in 1915, Filippou in 1930.

T.S.S. APOLLON
13-07-2009, 16:53
F/B Ιονιον...στην Κυθνο.

49040

BEN BRUCE
13-07-2009, 17:29
Kαι οχι μονον!Στην πλωρη του ενα απιθανο σκαφος Hannibal ελληνικης σχεδιασης και κατασκευης,περιζητητα σημερα στην ελιτ της κοινωνιας και αυτων που ξερουν.Ολα αυτα δια χειρως Αρτεμη Αννιβα

giann
13-07-2009, 21:58
Μια -μακρινή κάπως- φωτογραφία του "ΙΟΝΙΟΝ" το 1992 στο Καψάλι Κυθήρων.

Roi Baudoin
13-07-2009, 22:10
Ένα θερμό καλωσόρισμα και από μένα, φίλε giann.

Οι φωτογραφίες σου αποτελούν ένα υπέροχο παράθυρο στο παρελθόν.
Και, μάλιστα, ένα παράθυρο με γεύσεις και αρώματα από μια άλλη εποχή γεμάτη γιασεμιά και νυχτολούλουδα.

Το "Ιόνιον" γεννήθηκε για το Ιόνιο, πρωτοταξίδεψε στο Αιγαίο, ήλθε στο Ιόνιο και ξαναεπέστρεψε στο Αιγαίο.
Για πολλά χρόνια το πλοίο έκανε δρομολόγια στα Κύθηρα.
Η διαφήμιση του τόνιζε "Σύνδεση Πελοποννήσου-Κρήτης και Κυκλάδες"
Δυο δρομολόγια την εβδομάδα για Κύθηρα-Κρήτη και τις επόμενες ημέρες Δυτικές Κυκλάδες.

Μοιραζόμασταν για χρόνια το ίδιο αγαπημένο πλοίο ....

polykas
13-07-2009, 22:30
F/B Ιονιον...στην Κυθνο.

49040

Eυχαριστούμε Απόλλων για τις μοναδικές σου φωτογραφίες...:D

gtogias
26-08-2009, 18:11
Το Ιόνιον σε αναχώρηση από τον Πειραιά. Η φωτογραφία είναι του A. Scrimali:

53877

T.S.S. APOLLON
26-08-2009, 19:50
Το Ιόνιον σε αναχώρηση από τον Πειραιά. Η φωτογραφία είναι του A. Scrimali:

53877
Υπεροχη φωτογραφια αλλα εξαφανιστηκε!!! Γιατι αραγε???

Roi Baudoin
26-08-2009, 22:09
Φίλε gtogias, σ' ευχαριστούμε πάρα πολύ.

Ότι και να πει κανείς για τον Antonio Scrimalli θα είναι πολύ λίγο.
Μεγάλος λάτρης της θάλασσας, των πλοίων και της Ελλάδας.

ρ-75
29-10-2009, 12:14
ΤΟ ΙΟΝΙΟΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΥΘΕΙΟ.

BEN BRUCE
29-10-2009, 12:19
Ο Antonio Scrimalli εχει δωσει ανεκτιμητους θησαυρους.

Apostolos
29-10-2009, 13:56
Στο Καστέλι απο το αρχείο του Κ. Πιπίνη

62627

T.S.S. APOLLON
29-10-2009, 14:07
Αλλοτινες ομορφες εποχες! Αpostolos Ευχαριστουμε.

BEN BRUCE
29-10-2009, 18:24
Σας βαζω και καποιες αλλες φωτο του Ιονιον απο την ελληνικη ταινια <ερωτικη τελετη> του μεγαλου ελληνα σκηνοθετη Ομηρου Ευστρατιαδη με πρωταγωνιστες τον chris nomikos και την μαρια κωνστα.Αφιερωμενες στους TSS APOLLON, Apostolos και Roi Baudoin

62667

Aλλη μια
62668

Roi Baudoin
29-10-2009, 18:44
Ευχαριστούμε πολύ τους καλούς φίλους BEN BRUCE και Απόστολο για όλα όσα απλόχερα μοιράζονται μαζί μας.

Εικόνες βγαλμένες από μια άλλη εποχή.
Εικόνες βγαλμένες από το καπέλο του μάγου.
Εικόνες που παραπέμπουν στο όνειρο.

Haddock
06-11-2009, 18:18
Στο Θιάκι, από το φιλμ (http://www.youtube.com/watch?v=CCFevyCvJOE) των cult 1970s... ;-)

BEN BRUCE
06-11-2009, 18:21
Ειναι απο την <Ερωτικη τελετη> οπου και εκοψα τις εικονες που ανεβασα.Βεβαια εδω το βλεπουμε LIve

Rocinante
06-11-2009, 20:24
Δεν ξερω σαν ταινια αν πετυχε οπως προειπε ο BEN αλλα αυτα τα πλανα ειναι ακριβως οτι χρειαζομαστε. Καραβολατρικος δακτυλος :D
Ευχαριστουμε μαγε Haddock.

Captain_Nionios
06-11-2009, 20:30
Να εισαι παντα καλα Giovanni μου, σε εχουμε αναγκη οχι μονο για αυτα τα καταπληκτικα σου αρχειακα θαυματα αλλα και για τη γενικοτερη παρουσια σου!!!

Roi Baudoin
06-11-2009, 23:36
Φίλε Haddok, σ' ευχαριστούμε πολύ.
Μας έλλειψες πολύ.

artzuna
14-11-2009, 16:05
F/B Ιονιον...στην Κυθνο.

49040

τελεια φωτο ξυπνα παιδικες αναμνησεις απο τα καλοκαιρια που περναγα στην Κυθνο.
Για την ιστορια το σκαφος που φαινεται ανηκε στον ξενοδοχο του νησιου το οποιο για την εποχη θεωρουταν απο τα πιο καλα.

T.S.S. APOLLON
19-11-2009, 00:13
Ε/Γ Ο/Γ ΙΟΝΙΟΝ
Νηολόγιο Πειραιώς 3495

65429
Διαφημιστικη καρτποσταλ της εταιρειας Στριντζη

Οι αναμνήσεις μας ταξιδεύουν με ρότα στη νοσταλγία και μας οδηγούν στις 30 Ιανουαρίου του 1971 στα Ναυπηγεία Ανδρεάδη (αργότερα Ναυπηγεία Hellenic General Enterprises). Ήταν η ημέρα που γινόταν η καθέλκυσις του νεοναυπηγηθέντος Ε/Γ Ο/Γ ΙΟΝΙΟΝ, για λογαριασμό της Ναυτιλιακης εταιρείας των αφων Στρίντζη. Οι καμπύλες της πλώρης και της πρύμνης μαρτυρούσαν ότι ο σχεδιασμός του πλοίου έγινε δια χειρός Χ. Μεσσήνη. Ο ναυτιλιακος τύπος της εποχής έγραφε για το ΙΟΝΙΟΝ οτι επρόκειτο για άλλο ένα ελληνικό δημιούργημα σκαρί εντυπωσιακής εμφανίσεως.
Οι διαστάσεις του ήταν ολικό μήκος 86,70 μέτρα, μέγιστον πλάτος 14,50 μέτρα, βύθισμα 3,60 μέτρα , κόροι ολικής χωρητικοτητας 3350, 2 μηχανές stork werkspoor motor συνολικά 9400 bhp, ταχύτης 18 knots. Το ΙΟΝΙΟΝ ξεκίνησε δρομολόγια στα τέλη Ιουλίου του 1972, τα πρώτα του δρομολόγια ήταν από Πειραιά κάθε Δευτέρα στις 10.00 για Πάρο - Νάξο, κάθε Τρίτη και Σάββατο για Σύρο - Ικαρία - Καρλόβασι - Βαθύ και κάθε Πέμπτη στις 12.00 για Πάτρα - Σάμη - Ιθάκη - Κέρκυρα. Από το 1974 εως 1977 πραγματοποιεί δρομολόγια για Σύρο - Τήνο - Μύκονο - Άγιο Κήρυκο - Καρλόβασι - Βαθύ αλλά και για Πάτμο - Κάλυμνο - Κώ - Ρόδο.
Το 1977 αφήνει το Αιγαίο και κάνει δρομολόγια από Πάτρα για Σάμη και Ιθάκη.
Το 1978 είναι η χρονιά που το αγοράζει η Ναυτιλιακη εταιρεία των Σταθάκη - Μανούσου και από το καλοκαίρι του 1978 το ΙΟΝΙΟΝ δρομολογείται για Δυτικές Κυκλάδες Κύθνο - Σέριφο - Σίφνο - Μήλο καθώς και την Άγονη γραμμή της Πελοποννήσου με την Κρήτη, Πειραιά - Μονεμβασία - Νεάπολη - Αγία Πελαγία - Γύθειο - Καψάλι - Αντικύθηρα - Καστέλι.
Τα χρόνια περνούσαν... φτάνοντας την Τρίτη 6 Οκτωβρίου 1992, ήταν η ημέρα που η κακοτυχία χτύπησε το ΙΟΝΙΟΝ, το πλοίο προσάραξε στη θαλάσσια περιοχή Άκρας Γραμβούσας Κισσάμου Κρήτης με αποτέλεσμα την εισροή υδάτων σε αυτό, στο πλοίο επέβαιναν 48 επιβάτες και 39 μέλη του πληρώματος, στο γκαράζ του υπήρχαν 12 Ι.Χ. και 11 φορτηγά αυτοκίνητα.
Οι επιβάτες εγκατέλειψαν το πλοίο με σωσίβια λέμβο και παρελήφθησαν από αλιευτικά σκάφη τα οποία είχαν προσέλθει σε βοήθεια και τους μετέφεραν σώους στο Καστέλι. Ενώ στο ΙΟΝΙΟΝ παρέμειναν 22 μέλη του πληρώματος κάνοντας προσπάθειες άντλησης των υδάτων. Για την διάσωση των Ι.Χ και των φορτηγών αυτοκινήτων βοήθησε το Ε/Γ Ο/Γ Μάρθα το οποίο απέπλευσε από το Γύθειο και κατέπλευσε εκεί που ήταν λαβωμενο το ΙΟΝΙΟΝ, κατέβασε τον καταπέλτη του και πάνω στον καταπέλτη του Μάρθα έπεσε ο καταπέλτης του ΙΟΝΙΟΝ. Έτσι τα φορτηγά και τα Ι.Χ. πέρασαν από το γκαραζ του ενός πλοίου στο γκαραζ του άλλου.
Αφού ολοκληρώθηκε η επιχείρηση το ΙΟΝΙΟΝ έμεινε μόνο, εκεί μετά από λίγο καιρό ενέδωσε στα θέλγητρα της όμορφης θάλασσας κι εκείνη με τη σειρά της άνοιξε την τεράστια αγκαλιά της, το σφιχταγκάλιασε και το κρατά για πάντα κοντά της...

Roi Baudoin
19-11-2009, 21:16
Πολύ όμορφη η ιστορία του "ΙΟΝΙΟΝ" από τον καλό φίλο TSS APOLLON.
Έχεις την αίσθηση ότι όλα αυτά τα γεγονότα είναι πολύ πρόσφατα και ας έχουν περάσει τόσα χρόνια.

Κάποια χρονιά, γύρω στα 1975 ή 1976, πρέπει να ταξίδεψε για αρκετό καιρό στη γραμμή Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη.
Θυμάμαι ότι είχαμε κάνει αρκετά ταξίδια μαζί του.

Βέβαια, στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων έδωσε πραγματικά ρέστα.
Αγαπήθηκε πολύ από τον κόσμο και πρόσφερε πολλά στα νησιά μας.
Η Σίφνος είχε πάντα πολλά φορτηγά.
Κάθε Κυριακή κατεβαίναμε στις Καμάρες για να δούμε πώς θα κατάφερνε να χωρέσει όλα τα φορτηγά που περίμεναν.
Σε σχέση, βέβαια, με τα σημερινά μεγέθη των πλοίων το "Ιόνιον" θα φαινόταν σήμερα πολύ μικρό.

καπετάν αντρέας
19-11-2009, 23:39
Ε/Γ Ο/Γ ΙΟΝΙΟΝ
Νηολόγιο Πειραιώς 3495

65429

Αφού ολοκληρώθηκε η επιχείρηση το ΙΟΝΙΟΝ έμεινε μόνο, εκεί μετά από λίγο καιρό ενέδωσε στα θέλγητρα της όμορφης θάλασσας κι εκείνη με τη σειρά της άνοιξε την τεράστια αγκαλιά της, το σφιχταγκάλιασε και το κρατά για πάντα κοντά της...


Πολύ μου αρέσει αυτός ο ποιητικός τρόπος που θέτεις το ζήτημα.... :cool:

Φαντάζεστε να περιγράφει κάποιος στην ασφαλιστική εταιρεία ένα ναυάγιο κατά αυτόν τον τρόπο; (!) :lol:

Leo
20-11-2009, 00:02
Πολύ μου αρέσει αυτός ο ποιητικός τρόπος που θέτεις το ζήτημα.... :cool:

Φαντάζεστε να περιγράφει κάποιος στην ασφαλιστική εταιρεία ένα ναυάγιο κατά αυτόν τον τρόπο; (!) :lol:

Δεν είναι έτσι? Εγώ νομίζω καπετάν αντρέα ότι κι εσύ στα γραπτά σου είσαι αρκετά ποιητικός (θυμήθηκα το Νήσος Μύκονος στην Πάρο την Μ. Παρασκευή) ;)

T.S.S. APOLLON
20-11-2009, 00:22
Πολύ μου αρέσει αυτός ο ποιητικός τρόπος που θέτεις το ζήτημα.... :cool:

Φαντάζεστε να περιγράφει κάποιος στην ασφαλιστική εταιρεία ένα ναυάγιο κατά αυτόν τον τρόπο; (!) :lol:
Φιλε καπεταν αντρεα εμεις οι καραβολατρες ξεχειλιζουμε απο Συναισθημα αυτο φταιει για ολα.

GIANNHSMANTZOYRIS
10-02-2010, 00:09
To IONION στο Καρλόβασι με τα σινιάλα του Στρίντζη και πριν μετασκευαστεί.

Αφιερωμένη στους Κάρολος, Tss Apollon, gtogias, Ben Bruce, Roi Baudoin, Ellinis

76396

T.S.S. APOLLON
11-02-2010, 11:10
Ομορφη και συλλεκτικη η φωτογραφια του Ιονιον στο Καρλοβασι! Ευχαριστω για την αφιερωση τον φιλο GIANNHSMANTZOYRIS

Ellinis
02-07-2010, 22:35
Πριν λίγες μέρες μας επισκέφθηκε από το εξωτερικό ένας σπουδαίος καραβολάτρης που έχουμε συναντήσει φωτογραφίες του στις σελίδες του "Σουηδού". Ο Trevor Jones είχε έρθει στην Ελλάδα το 1973 και το 1984 και με το φακό του "αιχμαλώτισε" οτιδήποτε επέπλεε στα νερά μας. Σε αυτό το ταξίδι του μας έφερε σαν δώρο και πεντακόσιες φωτογραφίες από το αρχείο του. Νομίζω οτι θα μπορούσαμε να τις δούμε στο μέλλον σε μια από τις συναντήσεις μας του τύπου "ταξίδι στο χθές".

Μέχρι τότε ας πάρουμε ένα μικρό δείγμα από το μακρινό 1973 με το ΙΟΝΙΟΝ πρυμνοδετημένο δίπλα στο ΜΙΝΩΣ.

95764

T.S.S. APOLLON
02-07-2010, 22:56
Ευχαριστουμε τον θαυμασιο αυτον ανθρωπο και Μεγα Καραβολατρη Travor Jones για το απιθανο δωρο των 500 φωτογραφιων!!! Δεν πιστευαμε αυτα που βλεπαμε, παρελασαν μπροστα στα ματια μας ολα σχεδον τα αγαπημενα σκαρια του χθες, Χαρμα ιδεσθαι!!!

nikolas200
17-07-2010, 10:43
Eυγε Ellinis. Αν μπορούμε να δημοσιευσουμε και άλλεσ φωτό απο τα αγαπημένα πλοια του παρελθόντος παιδιά

kartheos
20-10-2010, 06:06
Προσεγγίζοντας την Μονεμβασιά

111961

T.S.S. APOLLON
20-10-2010, 09:10
Καταπληκτικη φωτογραφια του υπεροχου Ελληνικου σκαριου με τις ομορφες καμπυλες, δημιουργημα δια χειρος Χ. Μεσσηνη.
Φιλε kartheos Ευχαριστουμε!

Ellinis
28-11-2010, 21:06
Στα δελτία ειδήσεων της εποχής, είχε παίξει και ένα ερασιτεχνικό βίντεο που είχε γυρίσει ένας απο τους επιβαίνοντες στο πλοίο.
Από το βίντεο αυτό και το παρακάτω καρέ που δείχνει το ΙΟΝΙΟΝ προσαραγμένο στα βράχια της Γραμβούσας. Η αποκώληση έδειχνε φαινομενικά εύκολη αλλά η ζημιά στα ύφαλα καταδίκασε το πλοίο...

117078

Ellinis
27-01-2011, 09:10
Το ΙΟΝΙΟΝ σε μια αναχώρηση από τον Πειραιά, όταν ταξίδευε ακόμη με τα σινιάλα του Στρίντζη.

121545
Από το περιοδικό Steamboat Bill.

BEN BRUCE
27-01-2011, 10:23
Πολυ ομορφο και πολυ σπανια φωτο.Το ειχα δει τελευταια φορα το 1992 στον πειραια αρκετα ταλαιπορημενο παρολο που τοτε ηταν 20 ετων.

idrohoos
27-03-2011, 16:08
Το ΙΟΝΙΟΝ,κάνδρο απο το πρακτορείο του Θ.ΛΟΥΚΑΤΣΟΥ στον αγιο κηρυκο.

127854

Ellinis
27-03-2011, 20:29
Mε τα πρώτα του σινιάλα - του Στρίντζη. Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες μαζί μας :-D

Maiandros
28-03-2011, 15:54
Το ΙΟΝΙΟΝ,κάνδρο απο το πρακτορείο του Θ.ΛΟΥΚΑΤΣΟΥ στον αγιο κηρυκο.

127854
Τελεια φωτογραφια,ευχαριστουμε!Η φωτοσκιαση κανει την δουλεια της και μας αποκαλυπτει την εντονη(για Ε/Γ-Ο/Γ πλοιο)καμπυλοτητα της πρυμνης και της πλωρης η οποια μαλιστα ξεκιναει να διαμορφωνεται απο αρκετα πισω.Επι Στριντζη,το πλοιο εδειχνε ομορφοτερο σε σχεση με το πως ηταν επι Σταθακη-Μανουσου οπου με τις διαφορες παρεμβασεις-μετατροπες που του εγιναν,η οπτικη του εικονα βαρυνε.Εκλεισαν τα πρυμναϊα πλευρικα τμηματα ενω το καταστρωμα πανω απο την γεφυρα και προς πρυμα,μετετραπη ως χωρος για τους επιβατες οπου μπηκαν καγκελα και σκεπαστρο για τον ηλιο.Για τον λογο αυτο,σηκωθηκε ψηλα και η εξατμιση του φουγαρου ωστε ο καπνος να βγαινει ψηλοτερα προκειμενου να ενοχλει τους επιβατες στο συγκεκριμενο καταστρωμα λιγοτερο και τελευταιο....γραφτηκε η επωνυμια της εταιρειας στα πλευρα του.Ολες αυτες οι αλλαγες,στα ματια τα δικα μου,το βαρυναν και του μειωσαν την χαρη που ειχε πριν...Ειδικα τα λογοτυπα των εταιρειων πανω στα παλια αυτα ιστορικα πλοια ηταν κατι που δεν μου αρεσε ποτε.Τους αφαιρουσε κατι απο την αιγλη τους

esperos
28-03-2011, 16:11
Εν πλω καλοκαίρι του 1982.

.127946

Maiandros
28-03-2011, 17:54
Ευχαριστουμε τον espero για την ομορφη αυτη φωτογραφια!...και καθως το σκαρι του δεν ειχε σιμοτητα,το... ''φορτωμα'' που του εγινε πρυμα,φαινοταν εντονοτερα ειδικα οταν ταξιδευε.Ειναι δυσκολο σε πλοια που εχουν σχεδιαστει εξ'αρχης με αρμονια και καλαισθησια,να γινουν παρεμβασεις χωρις αυτο να μην αποβει εις βαρος της καλαισθησιας τους.

Ellinis
28-03-2011, 23:12
Απίθανη εν πλω φωτογραφία! ευχαριστούμε φίλε esperos :-D
Θα συμφωνήσω και εγώ maiandros πως το καράβι στην αρχική μορφή του ήταν σαφώς πιο αρμονικό. Ελάχιστα πλοία βελτιώθηκαν αισθητικά μετά από μετασκευή ....εκτός βέβαια από πολλά ιαπωνέζικα! :mrgreen:

idrohoos
31-03-2011, 14:47
128300
Τό ΙΟΝΙΟΝ ένα πρωϊνό αυγούστου τού 1979,διακρίνεται καί η πρύμη τού ΑΛΚΥΩΝ.

GIANNHSMANTZOYRIS
01-04-2011, 07:25
Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ένα ευχαριστώ σε όλες που μοιράζονται τις φωτογραφίες και τις αναμνήσεις τους μαζί μας.
Με το ΙΟΝΙΟΝ είχα ταξιδέψει μερικές φορές προς Σάμο, και αυτό που θα σας πω είναι οτι στο Ικάριο το καράβι ταλαιπωριόταν. Όποτε είχε καιρό η πλώρη βούταγε ολόκληρη μέσα στο κύμα, καθώς ήταν και χαμηλή. Για αυτό και σύντομα καρφώσανε κάτι προστατευτικά στα παράθυρα του καθρέφτη στο κυρίως κατάστρωμα. Εκεί βρισκόταν η τραπεζαρία του καραβιού. Από πάνω πλώρα ήταν το σαλόνι της πρώτης θέσης.
Πρύμνα, πίσω από το φουγάρο ήταν ο χώρος με τα καθίσματα πούλμαν, όπου όποιος προλάβανε καθότανε. Στην είσοδο του χώρου είχε και ένα μπαράκι.

idrohoos
07-12-2012, 21:25
Καρτποστάλ της εταιρείας Στρίντζη.



131562 131563

BEN BRUCE
07-12-2012, 22:16
Μοναδικη καρτ ποσταλ.Το αστειο ειναι οτι γραφει Ατμοπλοια αφων στριτζη οταν ολα τους τα πλοια, απο την αρχη,ηταν παντα ντηζελ-μ.ε.κ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-12-2012, 10:31
Η κάρτα πρέπει να είναι το πολύ γύρω στο '70, έχει εξαψήφια τηλέφωνα.
Παρά την επικράτηση πιά των ντήζελ οι όροι ατμοπλοϊα-ατμοπλοϊκώς χρησιμοποιύνταν ακόμα. Μάλιστα σε έντυπα πρακτορείων κ εκτελωνιστών που αφορούν εισαγωγές/εξαγωγές οι όροι ατμοπλοϊκώς,ατμόπλοιο,Α/Π υπήρχαν μέχρι πάρα πολύ πρόσφατα. Και το " ατμόπλοιο " μπορεί να είναι ένα νεότευκτο κοντεϊνερόπλοιο!

proussos
01-02-2014, 17:06
152198

ΙΟΝΙΟΝ στα Λεμονάδικα...λίγο πριν τον απόπλου !
Στα δεξιά του το ΝΑΞΟΣ !
Φωτογραφία του αξιαγάπητου Β' Οικονομικού Γιάννη Μαργώνη που χάθηκε στο ναυάγιο του ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ.

BEN BRUCE
01-02-2014, 18:23
Moναδικη νοσταλγικη φωτογραφια απο εναν ξεχωριστο ανθρωπο τον Γιαννη

charalampos
13-04-2014, 18:40
Καλησπέρα και πάλι , τι μου θυμίζετε οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται ποτέ. Με ταξίδεψε πολλές φορές το βαπόρι αυτό για Σίφνο , που να βρεις σήμερα σε μποστάλια ξύλινες κουπαστές και ξύλινα καταστρώματα , πρόσβαση στο πλωριό και τέτοιες γραμμές , υπέροχη πλώρη και πρύμνη , εγώ ταξίδεψα μαζί του και όταν είχε τα μορφωτάρια στα πλάγια με τους διαδρόμους .

Nicholas Peppas
13-04-2014, 20:34
Στην Παγκυθηραικη του Μαρτιου 1985, βρισκουε ενα αρθρο για το Ιονιον.

154427154428

Ellinis
14-04-2014, 23:33
Το ΙΟΝΙΟΝ - μάλλον στην Ιθάκη - με τα σινιάλα του Στρίντζη.

154464
Φωτο: Στ.Πεταλάς

Βλέποντας οτι το φουγάρο κάτω από το "Σ" είναι μπλε υποθέτω οτι είναι από το τελευταίο διάστημα που ταξίδεψε για το Στρίντζη μιας και έτσι το είχαμε δει στην παρακάτω ταινία του 1977.


Σας βαζω και καποιες αλλες φωτο του Ιονιον απο την ελληνικη ταινια <ερωτικη τελετη> του μεγαλου ελληνα σκηνοθετη Ομηρου Ευστρατιαδη με πρωταγωνιστες τον chris nomikos και την μαρια κωνστα.Αφιερωμενες στους TSS APOLLON, Apostolos και Roi Baudoin

62667

idrohoos
19-05-2017, 14:06
183105

Στόν Εύδηλο καλοκαίρι τού 1972 νεότευκτο κατά τήν διάρκεια διεξαγωγής τού panicarian convention πού διεξήχθη τότε στό νησί ναυλωμένο από τούς διοργανωτές πρίν αρχίσει δρομολόγια πειραιά- ικαρία -σάμο.

karavofanatikos
04-03-2018, 17:44
Το θρυλικό Ιόνιον στην Πλατιά ’μμο Κυθήρων το 1980.

187158 187159

Φωτό: Παναγιώτης Παγώνης

T.S.S. APOLLON
04-03-2018, 22:06
Ομορφες εικονες!!!Αξεχαστες εποχες!!!

Ellinis
27-08-2019, 17:55
Εντόπισα εδώ (http://www.haniotika-nea.gr/otan-vithistike-to-ionio/)μια εντυπωσιακή φωτογραφία του ΙΟΝΙΟΝ λίγο πριν βυθιστεί...

T.S.S. APOLLON
27-08-2019, 21:34
Πραγματικα εντυπωσιακη!

Ellinis
08-09-2020, 16:00
To άτυχο ΙΟΝΙΟΝ στον Πειραιά του 1975 έτοιμο να αναχωρήσει για Σύρο-Ικαρία-Σάμο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που στο... είναι ο καταπέλτης... :concern:

198043
πηγη: ebay (https://www.ebay.co.uk/itm/ORIGINAL-SLIDE-OF-SHIP-FERRY-IONION-1975/353193138814?hash=item523bf39a7e:g:-kQAAOSwsMZfU9U-)

roussosf
08-09-2020, 16:22
To άτυχο ΙΟΝΙΟΝ στον Πειραιά του 1975 έτοιμο να αναχωρήσει για Σύρο-Ικαρία-Σάμο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι που στο... είναι ο καταπέλτης... :concern:

198043
πηγη: ebay (https://www.ebay.co.uk/itm/ORIGINAL-SLIDE-OF-SHIP-FERRY-IONION-1975/353193138814?hash=item523bf39a7e:g:-kQAAOSwsMZfU9U-)

Είναι στη θέση του αλλά πιο χαμηλά απο τον ντόκο....

Ellinis
08-09-2020, 19:18
Κατάλαβα, για αυτό μπηκαν και οι τακοι

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-09-2020, 08:13
Κατάλαβα, για αυτό μπηκαν και οι τακοι
Στα Λεμονάδικα που έδενε πολλές φορές,ο καταπέλτης ήταν πιό χαμηλά από τον ντόκο!

frangie
29-09-2020, 20:54
Λίγο κακή ποιότητα αλλά σπάνια.

Μετά το ατύχημα στη Γραμβούσα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-09-2020, 07:40
Μετά το ατύχημα στη Γραμβούσα
Έχει ακουστεί ότι δεν ήταν κ τόσο τυχαία προσάραξη.

idrohoos
16-01-2023, 00:15
Στόν Αγιο κήρυκο τό 1975.

202877