PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορές μεταξύ ξύλινων παραδοσιακών σκαφών



Καρτίνι
20-01-2008, 12:43
2208

2209

2210


Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
"ΚΑΡΤΙΝΙ"

Asterias
21-01-2008, 16:01
Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..

Espresso Venezia
21-01-2008, 16:13
Καλώς ήλθες στη παρέα μας. Συγχαρητήρια και για τις υπέροχες φωτό και για το υπέροχο ψευδώνυμο (καρτίνι)

Καμία αντίρρηση για τις φωτογραφίες και σήμερα μάλιστα, θα άνοιγα σχετικό θέμα..

Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια στον φίλο Καρτίνι για τις πράγματι πολύ ωραίες φωτογραφίες, αλλά θα ήθελα ταυτόχρονα να ρωτήσω και τον φίλο Αστερία μήπως η θεματολογία αυτού του thread καλύπτεται ήδη από ΑΥΤΟ (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=23049) το thread στο οποίο ήδη έχουμε ανεβάσει κάποιες φώτο. Σε περίπτωση που θελήσω να ανεβάσω ξανά φώτο από καρνάγιο-ταρσανά, σε ποιό από τα δύο threads θα πρέπει να τις ανεβάσω ??? :confused:

Asterias
21-01-2008, 16:17
espresso, έχεις δίκιο. Μισό λεπτό να το δω λιγάκι.

Asterias
21-01-2008, 16:22
Γεια χαρά.

Σε αυτό το thread μπορούμε να έχουμε photos από τη ζωή των Παραδοσιακών σκαφών.

Καλή απόλαυση.

Asterias
21-01-2008, 17:21
Για πολύ καιρό, το πιο αγαπημένο μου ξύλινο σκαρί. (από τα μικρά)

2211

Espresso Venezia
21-01-2008, 23:27
Μεταφέρω εδώ τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει στο thread ''ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΚΑΡΙΑ''.

Τρεις φωτογραφίες από αυτές τις έχω αφήσει και στο θέμα που ήταν, μιας και ακολουθούνταν σε μεταγενέστερα μηνύματα,
από σχόλια άλλων μελών και θα χανόταν ο ειρμός του thread, αλλά τις ''χαμήλωσα'' σε ανάλυση.

Και οι τρεις φωτογραφίες, αλλά και η μία φώτο που αποτελείται από σειρά φωτογραφιών έχουν τραβηχτεί στο καρνάγιο της Καρύστου,
το οποίο δυστυχώς -σημεία των καιρών- δεν υφίσταται πλέον.

Το καρνάγιο της Καρύστου σε παλιές ένδοξες ημέρες.
2212

Μια σειρά από την καθέλκυση ενός τρεχαντηριού (το λέω σωστά ?)
2213

Στις δύο παρακάτω φώτο προσέξτε ''το πανέμορφο Περαματάκι, στην πρωτη φώτο, που απεικονίζεται και σε ελαιογραφία
στον τοίχο του καρνάγιου στην δεύτερη φώτο'', καθώς επίσης και την επιγραφή πάνω δεξιά στην δεύτερη φώτο.
2214

2215

yapanta
22-01-2008, 11:26
Η καθέλκυση αφορά καραβόσκαρο Espresso Venezia

Espresso Venezia
22-01-2008, 12:43
Φίλε yapanta σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Ενώ η αγάπη μου για τα παραδοσιακά σκαριά είναι μεγάλη, δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα να τα ξεχωρίζω. :(

Hellenarc
22-01-2008, 22:44
Μερικά έγχρωμα σχέδια που ίσως σε βοηθήσουν να καταλάβεις τις διαφορές που έχουν .
Οι βασικές διαφορές των σκαριών είναι στην πλώρη και στην πρύμνη.
Στρόγγυλη πρύμνη καραβόσκαρο. το τιμόνι είναι εσωτερικό
περίπου αυτό το σχήμα έχει και το LIBERTY κάποια στιγμή θα δεις τις διαφορές μόνος σου.
Πρύμνη σε σχήμα V με εξωτερικό τιμόνι πέραμα περίπου όμοια πρύμνη έχει και το τρεχαντήρι. Το πέραμα έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό στην πρύμνη και στην πλώρη τον λεγόμενο κάτσουλα .
Στην πλώρη «η στείρα» του καραβόσκαρου είναι σε σχήμα S λίγο γερμένου ή και τελείως ίσιας κάθετη ή με μικρή κλίση
Στο LIBERTY είναι ίσια με κλίση που πολλές φορές έχει και μια μικρή κάμψη προς τα πάνω
Στο πέραμα είναι ίσια η σχεδόν ίσια και στο πάνω μέρος έχει τον Κάτσουλα
ενώ του τρεχαντηριού είναι καμπύλη και στο πάνω μέρος έχει το κοράκι
Υπάρχουν όμως και οι συνδυασμοί, πλώρη τρεχαντηριού με πρύμνη καραβόσκαρου, ακόμα και πλώρη LIBERTY με πρύμνη τρεχαντηριού
Αυτές είναι οι με πρώτη μάτια διάφορες ίσως σε βοηθήσουν

2216

2217

2218

2219

2220

Asterias
23-01-2008, 03:46
Ηellarc, είναι απίστευτα τα σχέδια. Ευχαριστούμε πολύ. Είχαμε να χαζεύουμε τα κρουαζιερόπλοια τώρα θα τρελλαθούμε περισσότερο εδω....

Hellenarc
23-01-2008, 22:27
2221



Ένα βιβλίο με πολλές όμορφες φωτογραφίες


Αλλά βλέποντας αυτήν την φωτογραφία και μερικές άλλες τα έχασα .
Αναρωτήθηκα αυτά είναι τα εργαλεία του καραβομαραγκού? Ετσι, σε αυτά τα χάλια είναι σήμερα ?

2222

Με τρυπάνι τροχισμένο για να τρυπήσει το νερό και με κάθε λογής πλαστικό φτηνο- εργαλείο?
ΟΧΙ δεν είναι έτσι τα πράγματα ΔΙΑΦΩΝΩ και αναρωτιέμαι? Οταν μας πειράζει για τους γείτονες μας στην Μικρά Ασία. Εμείς τι δείχνουμε? Τι κάνουμε? δυσφημίζουμε την αξιοπρέπεια μας, την τέχνη μας .
Κάθε πόντος παράλιας πρέπει να έρθει στα χέρια κάποιου κύριου για να χτίσει την βίλα του με πισίνα πανό στο κύμα. Εγώ πρέπει να πάω σε κανένα βουνό να κάνω ταρσανά

Αυτά φίλοι μου και ιδιαίτερα φίλε κ. Γιάννη είναι τα καθέκαστα .
Όπως το τι είναι, και γιατί υπάρχουν τα μισομόδελα.

Αυτοί που μας καθοδηγούν είναι άσχετοι σας το έχω ξαναπεί.
δεν με πιστέψατε.


ps Ζήτω συγγνώμη από τους εικονιζόμενους στις παραπάνω φωτογραφίες.
Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιήθηκαν αυτές οι φωτογραφίες το θέμα.

Arthur
24-01-2008, 17:04
Επιτρέψτε μου να πάρω μέρος στην κουβέντα σας… Ως μοντελιστής και ψάχνοντας την πιστότητα… μέσα από τις λίγες δημοσιευμένες πηγές, στάθηκα πάνω στα όντως εντυπωσιακά σχέδια του Hellenarc.
Όπως προανέφερα είμαι μοντελιστής και οι όποιες γνώσεις μου έχουν αποκτηθεί από βιβλιογραφία (ξένη και Ελληνική) και από πάρα πολλές ώρες παρατήρησης (με τον μεγεθυντικό φακό…) κάθε ασπρόμαυρης φωτογραφίας που εικονίζει παλιό σκαρί…
Βλέποντας τα σχέδια του Hellenarc έχω ορισμένες ερωτήσεις-απορίες, αλλά πριν τις υποβάλω θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω για την πιστότητα των σχεδίων. Αν είναι πρόχειρα μόνο για να δείξουν τις διαφορές ή με σχετική ακρίβεια.
Ευχαριστώ

Hellenarc
24-01-2008, 20:35
Φίλε Arthur καλώς ήλθες στην παρέα .
Εκτός από μερικές μικρές ανακρίβειες διαφορετικές σε κάθε σκάφος για λόγους προσωπικούς , που μόνο αν το πλοία αυτά ταξίδευαν θα ήταν απαράδεκτο. Οι διαστάσεις είναι με μεγάλη ακρίβεια ακόμα και το πάχος των ιστών και αντενών. κάποια από αυτά είναι σχέδια από σκάφη που ταξιδεύουν και από αλά που φτιάχνονται.
Αν σε ενδιαφέρουν μπορώ να σου δώσω κάποιο σχέδιο σε κλίμακα έχω και διάφορες άλλες αρματωσιές σε ελληνικά σκαριά.
Υπό τον όρο ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ και ελπίζω και εσύ θα πράξεις το ίδιο προς άλλους.

Arthur
24-01-2008, 21:24
Γειά σου Hellenarc..Ευχαριστώ για την ανταταπόκριση...
Δεν έχω πρόθεση αγοραπωλησίας σχεδίων :D.
Για μένα επειδή η βασική πηγή αρματωσιάς που συμβουλεύομαι είνα το Βιβλίο "Περί εξαρτισμού των πλοίων" του Γ. Κοτσοβίλη ανατύπωση 1919 θα ήθελα να μου πείτε αν ο συντάξας τα σχέδια την έχει συμβουλευθεί.
Γιατί σύμφωνα με αυτήν έχω απορίες σε μερικά σημεία των σχεδίων.

Arthur
24-01-2008, 22:50
Παρακάτω παραθέτω τις απορίες μου:
Βλέποντας το «Τρεχαντήρα με ιστιοφορία Λόβερο» (στο πρώτο σχέδιο) θα ήθελα να μου πείτε αν ο Αγιουτάντε με την συγκεκριμένη διαδοχή μακαράδων είναι Ελληνική ή ξένη…έκδοση. Εγώ μετράω 6 μακαράδες (διπλούς –μονούς) και ο Κοτσοβίλης στην συγκεκριμένη ιστιοφορία (Λόβερ) στην λίστα με τους απαιτούμενους μακαράδες (σελίδα 59) αναφέρει από 3 στην Γλίζα και την Μπούμα .Και αυτό παραπέμπει σε άλλο διαδοχή μακαράδων δηλ. σε άλλον Αγιουτάντε.

Στο σχέδιο «Καραβόσκαρο με ιστιοφορία Σκούνας» Παρατηρώ άλλον Αγιουτάντε (κοντινό προς αυτόν που αφήνει να εννοηθεί ο Κοτσοβίλης…) Η στραλιέρα (βελαστράλι) πάνω από την Γλίζα μήπως είναι πολύ μεγάλη? θεωρώ ότι θα εμπόδιζε αν ήταν τόσο μεγάλο στα γυρίσματα της Γλίζας. Το φτωχό σκαρίφημα του Κοτσοβίλη δεν το δείχνει τόσο μεγάλο και βέβαια πάνω από την γλίζα.
Τα μπράτσα του τρίγκου περνούν από μακαράδες πάνω στο πρυμνιό άλμπουρο? Αν ναι, πάλι δεν εμποδίζουν τα γυρίσματα της Γλίζας? Μήπως λείπουν παταράτσα από το τσιμπούκι του πρυμνιού άλμπουρου? Ακόμη αν βλέπω καλά η γλίζα έχει 2 συνδυασμούς Βέντων. ένα από το πρυμνιό άλμπουρο και δύο από το πλωριό? Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι θα πρέπει να υπάρχει είτε ο ένας είτε ο άλλος συνδυασμός.

Στο σχέδιο «Πέραμα με ιστιοφορία Μπρατσέρας» τα πανιά είναι Ψάθες ή κάτι άλλο? Όπως τα βλέπω μου φαίνονται σαν κάποια παραλλαγή ραντοψάθι. Οι Ράντες στο σχέδιο σας, είναι κανονικές ράντες δηλαδή έχουν διχάλες στην άκρη που πιάνουν στα άλμπουρα? Αν ναι (εγώ αυτό καταλαβαίνω από το σχέδιο) ο Κοτσοβίλης δεν συμφωνεί, αλλά και ασπρόμαυρες φωτο εποχής στο Βιβλίο του Δαμιανίδη δείχνουν ότι οι ράντες σε μπρατσέρα (κάτω αντένες στην ουσία…) δεν πιάνουν στα άλμπουρα (με διχάλες).
Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...
Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο και το φτωχό πάλι σχέδιο του Κοτσοβίλη τους φλόκους αρκετά έξω απο την ψάθα.
Παρακαλώ δεν θέλω να φανεί ότι αμφισβητώ τα σχέδια, θα ήθελα όμως να μου διευκρινίσετε τα παραπάνω και να με παραπέμψετε στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.
Ευχαριστώ πολύ.

Hellenarc
24-01-2008, 23:37
1645

1646

1647

Γειά σας . Ενας ΄φίλος μου μίλησε για το site σας. Είμαι καινούργια στο χώρο σας αλλά μ' ενδιαφέρουν τα θέματα που σχολιάζεται . Εχω γυρίσει αρκετά μέρη της Ελλάδας . Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία. Η Θάλασσα με τραβάει και ειδικά τα παλιά καρνάγια και τα παραδοσιακά σκάφη γι αυτό αν δεν υπάρχει αντίρηση θα ήθελα να συμμετέχω κι εγώ με ένα thread όπου μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από παραδοσιακά σκαριά , καρνάγια κλπ. Το 2003 ήμουν πολύ τυχερή γιατί κατα λάθος βρέθηκα στην Κοιλάδα του Κρανιδίου και φωτογράφησα ένα σκάφος στο οποίο τοποθετούσαν τα κατάρτια (τεραστίων διαστάσεων πιστέψτε με) . Εκτοτε δεν το ξαναείδα. Οι παραπάνω φωτο είναι από αυτό το πλοίο . Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να μου πεί πως ονομάζεται και που βρίσκεται.
"ΚΑΡΤΙΝΙ"
Καλώς ήρθες ΚΑΡΤΙΝΙ συμφωνώ και εγώ ωραίο όνομα .
Δεν είχα δει νωρίτερα τις Φώτο που ανέβασες.
Το σκάφος που έχεις φωτογραφίσει μια παγωμένη μέρα του Δεκέμβρη στην Κοιλάδα είναι το S/V ΑΡΚΤΟΣ.Τώρα είναι πράσινο και θα το βρεις αραγμένο στην μαρίνα του σταδίου Ειρήνης και φίλιας.
Έχω και εγώ μερικές Φώτο από το Άρκτος από την κατασκευή των καταρτιών, του εξαρτησμού και της αρμαρωσιάς.

2223

2224

2225

2226

Hellenarc
25-01-2008, 00:25
Παρακάτω παραθέτω τις απορίες μου:
Βλέποντας το «Τρεχαντήρα με ιστιοφορία Λόβερο» (στο πρώτο σχέδιο) θα ήθελα να μου πείτε αν ο Αγιουτάντε με την συγκεκριμένη διαδοχή μακαράδων είναι Ελληνική ή ξένη…έκδοση. Εγώ μετράω 6 μακαράδες (διπλούς –μονούς) και ο Κοτσοβίλης στην συγκεκριμένη ιστιοφορία (Λόβερ) στην λίστα με τους απαιτούμενους μακαράδες (σελίδα 59) αναφέρει από 3 στην Γλίζα και την Μπούμα .Και αυτό παραπέμπει σε άλλο διαδοχή μακαράδων δηλ. σε άλλον Αγιουτάντε.

Στο σχέδιο «Καραβόσκαρο με ιστιοφορία Σκούνας» Παρατηρώ άλλον Αγιουτάντε (κοντινό προς αυτόν που αφήνει να εννοηθεί ο Κοτσοβίλης…) Η στραλιέρα (βελαστράλι) πάνω από την Γλίζα μήπως είναι πολύ μεγάλη? θεωρώ ότι θα εμπόδιζε αν ήταν τόσο μεγάλο στα γυρίσματα της Γλίζας. Το φτωχό σκαρίφημα του Κοτσοβίλη δεν το δείχνει τόσο μεγάλο και βέβαια πάνω από την γλίζα.
Τα μπράτσα του τρίγκου περνούν από μακαράδες πάνω στο πρυμνιό άλμπουρο? Αν ναι, πάλι δεν εμποδίζουν τα γυρίσματα της Γλίζας? Μήπως λείπουν παταράτσα από το τσιμπούκι του πρυμνιού άλμπουρου? Ακόμη αν βλέπω καλά η γλίζα έχει 2 συνδυασμούς Βέντων. ένα από το πρυμνιό άλμπουρο και δύο από το πλωριό? Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι θα πρέπει να υπάρχει είτε ο ένας είτε ο άλλος συνδυασμός.

Στο σχέδιο «Πέραμα με ιστιοφορία Μπρατσέρας» τα πανιά είναι Ψάθες ή κάτι άλλο? Όπως τα βλέπω μου φαίνονται σαν κάποια παραλλαγή ραντοψάθι. Οι Ράντες στο σχέδιο σας, είναι κανονικές ράντες δηλαδή έχουν διχάλες στην άκρη που πιάνουν στα άλμπουρα? Αν ναι (εγώ αυτό καταλαβαίνω από το σχέδιο) ο Κοτσοβίλης δεν συμφωνεί, αλλά και ασπρόμαυρες φωτο εποχής στο Βιβλίο του Δαμιανίδη δείχνουν ότι οι ράντες σε μπρατσέρα (κάτω αντένες στην ουσία…) δεν πιάνουν στα άλμπουρα (με διχάλες).
Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...
Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο.
Παρακαλώ δεν θέλω να φανεί ότι αμφισβητώ τα σχέδια, θα ήθελα όμως να μου διευκρινίσετε τα παραπάνω και να με παραπέμψετε στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.
Ευχαριστώ πολύ.
ΦίλεArthur (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=2541) αυτό που παρατήρησες στο καραβόσκαρο σχετικά με τα Βέντα ή τις Μπαλαντσίνες είναι ένα θέμα που αφορά καθαρά τον καπετάνιο και το βάρος της μπούμας του πικιού και του ιστίου.

Για το Αγιουτάντε ή το μαντάρι της τσούντας του πικιού η σχέση των μακαράδων έχει να κάνει με τον τρόπο ισαρίσματος (κάποιο μηχανισμό βαρούλκου η απλά με μαραβίλιες
είναι και πάλι θέμα βάρους
Η στραλιέρα μπορεί να είναι ένα πανί που πολλές φορές μπορεί να καταλήγει και μέχρι το κατάστρωμα με ποδάρι στα ντουφέκια της πρύμνης .
Στο παρών σχέδιο είναι το προτεινόμενο έχει και ακόμα τρία μικρότερα για διάφορες πλεύσεις με διαφορετική δύναμη.
Τη στραλίερα πάντα την μαϊνάρουμε όταν πάμε να κάνουμε βόλτα και την ξανά ισάρουμε για να φέρουμε το ποδάρι «σκότα από την σταβέντο.
Τα μπράτσα του τρίγκου είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι το οποίο είναι μονό, στην εικόνα δεν φαίνεται καθαρά . Όχι δεν λείπουν τα παταράτσα.
Το πέραμα έχει αζύγιστη αρματωσιά μπρατσέρας. Δεν έχουν τσατάλες οι μπούμες.
και δεν έχουν μπράτσα
Όλα αυτά του βλέπουμε μόνο σε φωτογραφίες έχουν πολλές παραλλαγές οι οποίες έχουν να κάνουν με την περιοχή πχ. βάθος λιμανιού, ρηχό σκάφος μεγάλη οριζόντια ανάπτυξη ιστίων Μεγάλο βύθισμα ψιλά ιστία. Είναι απλά. Αν ταξιδέψεις με παραδοσιακά σκάφη τότε μπορείς να καταλάβεις καλύτερα επίσης όλα αυτά είναι φυσική και θα έλεγα απλή φυσική
(Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο
Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς στο παραπάνω.

Αγαπητέ φίλε χαίρομαι ιδιαίτερα για την κουβέντα μας πάντα στη διάθεση σου θα προτιμούσα όμως αν τα λέμε από κοντά είναι δύσκολο να γράφω όλα αυτά. Ευχαρίστως να σε ξεναγήσω στο χώρο και να δεις από κοντά σε φυσικό μέγεθος την ιστιοφορία μπρατσέρας και κατά την διαδικασία του αρματώματος και στο ταξίδι.
Αυτή είναι η βιβλιογραφία μου.
Ευχαριστώ για την ευκαιρία.

Hellenarc
25-01-2008, 01:01
Φίλε Arthur
Ίσος να εννοείς αυτό? Το μεγάλο πορτούζι στο μπάνιο είναι γιατί το γραντί έχει ματισιά και άν πλέξουμε μύωμα τότε επειδή η πλώρια αβαρία της ράντας είναι κοντύτερη από αυτή της πρύμνης τότε η τάση του μπάνιου είναι κατακόρυφη όποτε αναγκαστικά πλέκουμε πορτούζι (δύσκολο) μακριά ματισία ιστίου και πατρονάρισμα ενώ της σκότας είναι δυο πορτούζια για να πλεχτεί το μύωμα

Hellenarc
25-01-2008, 01:35
Φίλε Arthurαυτό που παρατήρησες σχετικά με τον φλόκο το παρατηρώ και εγώ σε πολλά μοντέλα. Μόνο που είναι ανάποδα το πάνω μέρος δηλαδή καλύπτει την αντένα, ενώ η τσούντα της σκότας πρέπει να καλύπτει το ακολουθούμενο πανί. Πίεση υποπίεση.
Για να πάρουμε βόλτα το παράγγελμα είναι μετάξι των άλλων Σόπρα φλόκο πως μπορεί να γίνει αυτό αν δεν έχει μπούμα ο (φλόκος) και δεν βοηθήσει το κατάρτι ή η αντένα από το πιο πρύμα πανί και αυτο ειναι οταν το σκαφοσ εχει σχετικα χαμιλη ταχιτητα οποτε θα εχουμε και καλοκαιρινη ιστιοφωρια.

Καλη σου νυχτα

Arthur
25-01-2008, 08:48
Φίλε Hellenark σ’ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου αλλά σε κάποια θέματα συνεχίζω να έχω απορίες.

ΦίλεArthur αυτό που παρατήρησες στο καραβόσκαρο σχετικά με τα Βέντα ή τις Μπαλαντσίνες είναι ένα θέμα που αφορά καθαρά τον καπετάνιο και το βάρος της μπούμας του πικιού και του ιστίου.Δηλαδή εννοείς ότι το αν θα υπάρχουν ένας ή δύο συνδυασμοί βέντων είναι θέμα καπετάνιου. Γιατί να θέλει περισσότερα σχοινιά (χέρια…) και όχι λιγότερα και ισχυρότερα (χονδρότερα).
Η στραλιέρα μπορεί να είναι ένα πανί που πολλές φορές μπορεί να καταλήγει και μέχρι το κατάστρωμα με ποδάρι στα ντουφέκια της πρύμνης .Στο παρών σχέδιο είναι το προτεινόμενο έχει και ακόμα τρία μικρότερα για διάφορες πλεύσεις με διαφορετική δύναμη. Τη στραλίερα πάντα την μαϊνάρουμε όταν πάμε να κάνουμε βόλτα και την ξανά ισάρουμε για να φέρουμε το ποδάρι «σκότα από την σταβέντο.Από τις φωτο και τα σχέδια πλοίων που έχω δει η στραλιέρα μπορεί να φτάνει μέχρι το κατάστρωμα αλλά όταν δεν υπάρχει η Γλίζα. Διαφορετικά θα είχαμε ένα πανί να αναιρεί κάποιο άλλο.
Στο παρόν σχέδιο είναι προτεινόμενο. Δηλαδή ?
Τα μπράτσα του τρίγκου είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι το οποίο είναι μονό, στην εικόνα δεν φαίνεται καθαρά.Ίσως να μην σου έδωσα να καταλάβεις αλλά μπράτσα εννοώ τα σχοινιά που ισάρουν (δεξιά- αριστερά) τον τρίγκο και όχι τις αναρτήσεις του. Αυτό το σχοινί που στο σχέδιο φεύγει μονό και μετά γίνεται διπλό μέχρι το πίσω κατάρτι. Δεν ενοχλεί (και από τις δύο πλευρές) κατά τα γυρίσματα της Γλίζας.
Όχι δεν λείπουν τα παταράτσα..Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι στην ιστιοφορία Σκούνας τα ξάρτια είναι από τρία σε κάθε κολώνα και από δύο σε κάθε τσιμπούκι. Στο σχέδιο υπάρχουν στο πλωριό αλλά δεν υπάρχουν στο πρυμνιό.
Το πέραμα έχει αζύγιστη αρματωσιά μπρατσέρας. Τι εννοείς «αζύγιστη αρματωσιά» δεν τον έχω ξανασυναντήσει τον όρο.

Όλα αυτά του βλέπουμε μόνο σε φωτογραφίες έχουν πολλές παραλλαγές οι οποίες έχουν να κάνουν με την περιοχή πχ. βάθος λιμανιού, ρηχό σκάφος μεγάλη οριζόντια ανάπτυξη ιστίων Μεγάλο βύθισμα ψιλά ιστία.
Δεν νομίζω όμως ότι όταν κάποιος εκείνη την εποχή έφτιαχνε σκαρί επέλεγε συγκεκριμένα λιμάνια- προορισμούς για να αρματώσει ανάλογα το σκαρί του….Το αρμάτωνε κάτω από μια τυποποίηση (Πχ Κοτσοβίλης) και για περισσότερες δυνατότητες.

(Στην σελίδα 76 στον Κοτσοβίλη στην λίστα των μακαράδων αναφέρει 4 μακαράδες για το «μπάνιο». Ομοίως στην σελίδα 106 περιγράφοντας το κόψιμο –κατασκευή των πανιών της μπρατσέρας λέει ότι ανοίγουμε πορτούζια… «και ένα μεγάλο στο μπάνιο…».Και νομίζω θα ξέρετε ότι το "μπάνιο" (ορος που χρησιμοποιείται και στα λατίνια) είναι προέκταση... και στην συγκεκριμένη περίπτωση της ράντας...Επίσης ο μέσα φλόκος μου δίνει την εντύπωση ότι ενοχλεί την πλωριά ψάθα. Ασπρόμαυρη δε φωτο σελίδα 91 του Δαμιανίδη δείχνει φωτο μπρατσέρας με ένα φλόκο
Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς στο παραπάνω.Διευκρινίζω γιατί οι ράντες της μπρατσέρας δεν σταματούν στα άλμπουρα και έχουν «μπάνιο»= προέκταση. Αλλά μου απάντησες:
“ Δεν έχουν τσατάλες οι μπούμες και δεν έχουν μπράτσα” . Ναι αλλά στο σχέδιο οι ράντες φαίνεται να σταματούν (προσαρμόζονται) στα άλμπουρα..

Κατά μαρτυρίες παλιού ναυτικού συνήθως οι μπρατσέρες τις εποχής (πιθανόν μικρές) δεν είχαν παρά μόνο έναν φλόκο προσαρμοσμένο στην άκρη του μπαστουνιού ακριβώς για να μην εμποδίζουν τα γυρίσματα της πλωριάς ψάθας. Στον Δαμιανίδη σε κάποιες φωτο αυτό επιβεβαιώνεται αλλά πάλι σε ζωγραφικούς πίνακες στο Λεύκωμα «Γαλαξιδιώτικα καράβια» αλλά και στο σχέδιο του Κοτσοβίλη εμφανίζονται μπρατσέρες (πιθανόν μεγάλες) με περισσότερους φλόκους. Όμως ο τελευταίος (εσωτερικός) προς την ψάθα είναι αρκετά μακριά για να μην εμποδίζει. Στο σχέδιο φαίνεται πάρα πολύ κοντά στην ψάθα ώστε να εμποδίζει.
“Για να πάρουμε βόλτα το παράγγελμα είναι μετάξι των άλλων Σόπρα φλόκο πως μπορεί να γίνει αυτό αν δεν έχει μπούμα ο (φλόκος) και δεν βοηθήσει το κατάρτι ή η αντένα από το πιο πρύμα πανί και αυτο ειναι οταν το σκαφοσ εχει σχετικα χαμιλη ταχιτητα οποτε θα εχουμε και καλοκαιρινη ιστιοφωρια.”Δηλαδή σε ιστιοφορία μπρατσέρας ο πρώτος (από μέσα) φλόκος έχει μπούμα ? Και μελετώντας ένα σχέδιο θα πρέπει να διευκρινίζεται και η εποχή ? (αν κατάλαβα σωστά)
Ευχαριστώ

Arthur
25-01-2008, 16:12
Φίλε Hellenarc τι να κάνω :D...ψάχνοντας τα θέματα που με ενδιαφέρουν, έπεσα πάλι πάνω σε κάτι δικό σας.

Όπως το τι είναι, και γιατί υπάρχουν τα μισομόδελα
.Επειδή η παραπάνω φράση (σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα γραφόμενα στο post) αφήνει αιχμές για λάθη κάποιων-κάποιου (μπορεί να αντιλαμβάνομαι λάθος) θα ήθελα να επισκευθήτε την θέση http://www.naftotopos.gr/Articles/Article_07003.php όπου έχω γράψει ένα άρθρο για τα μισομόδελα (βασισμένο σε Ελληνική βιβλιογραφία, σε προσωπική επαφή με τον Καραβομαραγκό Γιαμουγιάννη στο Πλωμάρι Λέσβου, αλλά και σε συζήτηση με ξένους σε αντίστοιχο forum), και αν δεν το έχετε διαβάσει παρακαλώ να το διαβάσετε και θα ήθελα την γνώμη σας.
Ευχαριστώ

Hellenarc
25-01-2008, 21:39
Φίλε Hellenark σ’ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου αλλά σε κάποια θέματα συνεχίζω να έχω απορίες.
Δηλαδή εννοείς ότι το αν θα υπάρχουν ένας ή δύο συνδυασμοί βέντων είναι θέμα καπετάνιου. Γιατί να θέλει περισσότερα σχοινιά (χέρια…) και όχι λιγότερα και ισχυρότερα (χονδρότερα). Από τις φωτο και τα σχέδια πλοίων που έχω δει η στραλιέρα μπορεί να φτάνει μέχρι το κατάστρωμα αλλά όταν δεν υπάρχει η Γλίζα. Διαφορετικά θα είχαμε ένα πανί να αναιρεί κάποιο άλλο.Δηλαδή ?Ίσως να μην σου έδωσα να καταλάβεις αλλά μπράτσα εννοώ τα σχοινιά που ισάρουν (δεξιά- αριστερά) τον τρίγκο και όχι τις αναρτήσεις του. Αυτό το σχοινί που στο σχέδιο φεύγει μονό και μετά γίνεται διπλό μέχρι το πίσω κατάρτι. Δεν ενοχλεί (και από τις δύο πλευρές) κατά τα γυρίσματα της Γλίζας...Ο Κοτσοβίλης αναφέρει ότι στην ιστιοφορία Σκούνας τα ξάρτια είναι από τρία σε κάθε κολώνα και από δύο σε κάθε τσιμπούκι. Στο σχέδιο υπάρχουν στο πλωριό αλλά δεν υπάρχουν στο πρυμνιό.. Τι εννοείς «αζύγιστη αρματωσιά» δεν τον έχω ξανασυναντήσει τον όρο.
Δεν νομίζω όμως ότι όταν κάποιος εκείνη την εποχή έφτιαχνε σκαρί επέλεγε συγκεκριμένα λιμάνια- προορισμούς για να αρματώσει ανάλογα το σκαρί του….Το αρμάτωνε κάτω από μια τυποποίηση (Πχ Κοτσοβίλης) και για περισσότερες δυνατότητες..Διευκρινίζω γιατί οι ράντες της μπρατσέρας δεν σταματούν στα άλμπουρα και έχουν «μπάνιο»= προέκταση. Αλλά μου απάντησες: Ναι αλλά στο σχέδιο οι ράντες φαίνεται να σταματούν (προσαρμόζονται) στα άλμπουρα..

Κατά μαρτυρίες παλιού ναυτικού συνήθως οι μπρατσέρες τις εποχής (πιθανόν μικρές) δεν είχαν παρά μόνο έναν φλόκο προσαρμοσμένο στην άκρη του μπαστουνιού ακριβώς για να μην εμποδίζουν τα γυρίσματα της πλωριάς ψάθας. Στον Δαμιανίδη σε κάποιες φωτο αυτό επιβεβαιώνεται αλλά πάλι σε ζωγραφικούς πίνακες στο Λεύκωμα «Γαλαξιδιώτικα καράβια» αλλά και στο σχέδιο του Κοτσοβίλη εμφανίζονται μπρατσέρες (πιθανόν μεγάλες) με περισσότερους φλόκους. Όμως ο τελευταίος (εσωτερικός) προς την ψάθα είναι αρκετά μακριά για να μην εμποδίζει. Στο σχέδιο φαίνεται πάρα πολύ κοντά στην ψάθα ώστε να εμποδίζει. Δηλαδή σε ιστιοφορία μπρατσέρας ο πρώτος (από μέσα) φλόκος έχει μπούμα ? Και μελετώντας ένα σχέδιο θα πρέπει να διευκρινίζεται και η εποχή ? (αν κατάλαβα σωστά)
Ευχαριστώ
Απάντηση στα πεταχτά. Έχω όλη την καλή διάθεση αλλά εδώ πρέπει να κάνουμε αναλυτικές περιγραφές. και είναι κουραστικό όλο αυτό το γράψιμο.
Αν θέλετε δεχτείτε αυτά τα πράματα που σας ανάφερα .
Όσο αφορά το θέμα μας με τις διευκρινίσεις σας απαντώ με λίγα λόγια.

Α. Το ένα ή το άλλο

Β. Σε διαφορετικές πλεύσεις με διαφορετικό άνεμο. Κανένα πανί δεν αναιρεί το άλλο κάποια δουλεύουν στα πρύμα και κάποια καλύτερα στα όρτσα και όλα αυτά σε σχέση με το φόρτωμα και τον κυματισμό.

Γ) Είναι η ιστιοφορία καλοκαιρίας σε σχέση με το πλήρωμα που θέλει να έχει ο ιδιοκτήτης Με γνώμονα αυτό, το πλήρωμα και άλλα, σχεδιάζετε η αρματωσιά και ο ερξαρτισμος σε σχέση του CE με τοCLR του σκάφους.

Δ) Όσο λοιπόν για τα μπράτσα εννοούμε το σύστημα σχοινιών και μακαράδων το οποίο ελέγχει την δεξιά – αριστερά κίνηση μίας αντένας. Και για ν’ ακριβολογώ το μπράτσο αγαντάρει την αντένα από σοφράνο .
Τα ιστία έχουν σοφράνο κα σταβέντο όταν πλέουμε πρύμα τότε τι να την κάνουμε την γλίζα όταν ο τρίγκος είναι πιο πλώρα και είναι μεγαλύτερο πανί. Το πίκι είναι μικρότερο από την μπούμα.. Όχι δεν ενοχλεί καθόλου εκεί που είναι.

Ε)Παρατηρήστε καλύτερα το σχέδιο δείχνει δυο παταράτσα με φιλαδούρια και ένα βαρδάρι. Υπάρχουν αρματωσιές και με δυο ξάρτια.. θα πρέπει να ξέρετε ότι ο ιστός πρέπει να έχει την αντοχή να κρατήσει το έκταμα των ιστίων που αναλογούν στην ένταση του αέρα Αν λοιπόν τα ξάρτια κοβόντουσαν από μια ομοβροντία., δεν θα έπρεπε να πέσει και το κατάρτι.

Ζ) Είναι σίγουρα πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε και πιο πολλά αυτά που θα μάθουμε. Υπάρχουν δυο ήδη ψάθας το ένα είναι αυτό που είναι στο σχέδιο και το άλλο αυτό στο μοντέλο στην σελίδα σας .

H) Συγγνώμη αλλά έχω κάθετα αντίθετη άποψη για την «τυποποίηση» του βιβλίου περί εξαρτισμού των πλοίων του Κοτσοβιλη. Είναι ένας μπούσουλας α. για τους Δημοσίους υπαλλήλους του Υπουργείου των Ναυτικών, β. για εκείνης της εποχής τους σχεδόν αγράμματους πολλές φορές καπεταναίους , γ. για να ελέγχουν τους κραβομαραγκούς και για τυχόν αποφυγή ή επίλυση των οποίων διενέξεων . πχ. ( εγώ παράγγειλα σκούνα και αυτός μου έφτιαξε μπρατσέρα) . Φυσικά είναι ένα σημαντικό ιστορικό εγχειρίδιο .

Θ) ….. οκ

Ι) και όμως δεν σταματούν προεκτείνονται πλώρα από τα κατάρτια.

Κ)Αναφέρομαι γενικά για τους στάντζους με μπούμα η χωρίς και όχι για την μπρατσέρα μόνο. Οι μπρατσέρες δεν είχαν μπούμα στον φλόκο ακριβώς για τον λόγο που αναφέρατε. Ο φλόκος μπορεί εύκολα να περάσει από την ράντα της πλωριάς ψάθας όταν δεν έχει μπούμα . Αλλά ένα φορτωμένο καράβι δεν βολτατζάρει όπως τα σημερινά ιστιοπλοϊκά το λεγόμενο σήμερα Tack. Η κάλυψη του πρυμιού ιστίου από το πλωριό σε πλεύσεις όρτσα δημιουργεί διαστένωμα « Βεντούρη» .

Θα ήθελα να κλείσω αυτό το θέμα διότι τα σχέδια αυτά μπορούν να αποδείξουν την αξιοπλοία τους κ την ταχύτητά τους στη θάλασσα αντιμέτωπα με κάποια άλλα. Δεν είναι αντίγραφα κάποιου συγκεκριμένου ονομαστού για μουσειακή αποκατάσταση πλοίου ή για την κατασκευή μοντέλου. Είναι το αποτέλεσμα μελέτης –υπολογισμών με βασικό γνώμονα την παραδοσιακή ναυπηγική κ ναυτική τέχνη
«για να μην κατρακυλούν μόνο να κόβουν ίσια»
Όσο αφορά τα μισομόντελα αν διαβάσετε βιβλία ναυπηγικής και δείτε πραγματικά τον τρόπο που κατασκευάζονται , τότε θα δείτε ότι φτιάχνεται για να βοηθήσει τη σχεδίαση των ναυπηγικών γραμμών και μόνο. εννοείτε τον Δούκα από το Πλωμάρι
Σας ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δώσατε να αναφερθώ σε αυτό που κάνω από τότε που γεννήθηκα. Να ταξιδεύω και να αρματώνω καραβιά σε όλο τον κόσμο.
2227

Arthur
26-01-2008, 00:01
Φιλε Hellenarc


Απάντηση στα πεταχτά. Έχω όλη την καλή διάθεση αλλά εδώ πρέπει να κάνουμε αναλυτικές περιγραφές. και είναι κουραστικό όλο αυτό το γράψιμο.
Νομίζω το Forum είναι για συζήτηση και καλοπροαίρτη κριτική … και εγώ αναφέρομαι σε σχέδια σας που χαρακτηρίσατε ακριβή.

Αν θέλετε δεχτείτε αυτά τα πράματα που σας ανάφερα Πώς να τα δεχθώ χωρίς διευκρινήσεις
Α. Το ένα ή το άλλο Ναι αλλά το σχέδιο σας έχει και τους δύο συνδυασμούς Βέντων.
Β. Σε διαφορετικές πλεύσεις με διαφορετικό άνεμο. Κανένα πανί δεν αναιρεί το άλλο κάποια δουλεύουν στα πρύμα και κάποια καλύτερα στα όρτσα και όλα αυτά σε σχέση με το φόρτωμα και τον κυματισμό.Αν έχουμε διαφορετικές πλεύσεις με διαφορετικό άνεμο για ποια περίπτωση είναι το πανί του σχεδίου.
Αναίρεση ή πλεονασμό (μπέρδεμα) δεν θα έχουμε όταν υπάρχει Γλίζα, και στράλι (για το βελαστράλι) θα δένει στο κατάστρωμα και περνά διαγώνια δίπλα απο την Γλίζα?
Δ Όσο λοιπόν για τα μπράτσα εννοούμε το σύστημα σχοινιών και μακαράδων το οποίο ελέγχει την δεξιά – αριστερά κίνηση μίας αντένας. Και για ν’ ακριβολογώ το μπράτσο αγαντάρει την αντένα από σοφράνο .
Γιατί εγώ περιέγραψα κάτι άλλο?
Τα ιστία έχουν σοφράνο κα σταβέντο όταν πλέουμε πρύμα τότε τι να την κάνουμε την γλίζα όταν ο τρίγκος είναι πιο πλώρα και είναι μεγαλύτερο πανί. Το πίκι είναι μικρότερο από την μπούμα.. Όχι δεν ενοχλεί καθόλου εκεί που είναι.Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να περιγράψετε …Εγώ στο σχέδιο σας βλέπω την Γλίζα να πρέπει να κινηθεί ανάμεσα σε οξεία γωνία που δημιουργούν τα μπράτσα πάνω στο πρυμνιό κατάρτι.
Ε.Παρατηρήστε καλύτερα το σχέδιο δείχνει δυο παταράτσα με φιλαδούρια και ένα βαρδάρι.Εγώ αυτό που βλέπω στο σχέδιο της Σκούνας είναι το πρυμνιό άλμπουρο να έχει τρία (3) ξάρτια (με αντίστοιχες ξαρτόριζες) και έναν βαρδάρι σε αντίθεση με το πλωριό.
Υπάρχουν αρματωσιές και με δυο ξάρτια.. θα πρέπει να ξέρετε ότι ο ιστός πρέπει να έχει την αντοχή να κρατήσει το έκταμα των ιστίων που αναλογούν στην ένταση του αέρα Αν λοιπόν τα ξάρτια κοβόντουσαν από μια ομοβροντία., δεν θα έπρεπε να πέσει και το κατάρτι.Αυτό είναι γνωστό γιατί το αναφέρετε?Εννοείτε ότι και εδώ το σχέδιο έχει δύο Ξάρτια?
Ζ. Είναι σίγουρα πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε και πιο πολλά αυτά που θα μάθουμε. Υπάρχουν δυο ήδη ψάθας το ένα είναι αυτό που είναι στο σχέδιο και το άλλο αυτό στο μοντέλο στην σελίδα σας .Θα έχω επιφυλάξεις μέχρι να με παραπέμψετε στην σχετική βιβλιογραφία .

H Συγγνώμη αλλά έχω κάθετα αντίθετη άποψη για την «τυποποίηση» του βιβλίου περί εξαρτισμού των πλοίων του Κοτσοβιλη. Είναι ένας μπούσουλας α. για τους Δημοσίους υπαλλήλους του Υπουργείου των Ναυτικών, β. για εκείνης της εποχής τους σχεδόν αγράμματους πολλές φορές καπεταναίους , γ. για να ελέγχουν τους κραβομαραγκούς και για τυχόν αποφυγή ή επίλυση των οποίων διενέξεων . πχ. ( εγώ παράγγειλα σκούνα και αυτός μου έφτιαξε μπρατσέρα) . Φυσικά είναι ένα σημαντικό ιστορικό εγχειρίδιο .
Θα διαφωνήσω μαζί σας. Αυτά που περιγράφει (εξαρτισμός, γαύρια, πλέξιμο σχοινιών και υπολογισμούς στο κόψιμο πανιών) δεν τα διάβαζε-εφάρμοζε κανείς?Δηλαδή γράφηκε για... να γράφηκε και ο καθένας έκανε ότι ήθελε...Το Βιβλίο (εκτιμώ το έχετε δει) είναι δεύτερη έκδοση της εποχής του και επιγράφεται «ΣΥΣΤΑΣΕΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΚΩΝ» και εγώ θεωρώ (δική μου άποψη) ότι υπήρξε σοβαρό έργο στην εποχή του. Άλλωστε ο Κοτσοβίλης από όσο έχω πληροφόρηση δεν έγραψε μόνο αυτό αλλά και Πορτολάνους. Και αν δεν γραφόταν αυτό από πού θα έπαιρνε γνώση ο κάθε ενδιαφερόμενος? Και αφού είναι «σημαντικό ιστορικό εγχειρίδιο» γιατί δεν το αποδέχεστε? Θεωρώ ότι και σεις θα πρέπει να το κρίνετε κάνοντας αναδρομή στην εποχή του και όχι με τα μάτια του σήμερα. . Αν γνωρίζετε κάποιο καλύτερο βιβλίο παρακαλώ να το παραθέσετε.

Ι. και όμως δεν σταματούν προεκτείνονται πλώρα από τα κατάρτια.
Τελικά στο σχέδιο είναι το δεύτερο είδος ψάθας (που οι ράντες σταματούν στα κατάρτια) που αναφερθήκατε προηγουμένως : «το ένα είναι αυτό που είναι στο σχέδιο» η το πρώτο είδος με προέκταση.?

Κ.Αναφέρομαι γενικά για τους στάντζους με μπούμα η χωρίς και όχι για την μπρατσέρα μόνο. Οι μπρατσέρες δεν είχαν μπούμα στον φλόκο ακριβώς για τον λόγο που αναφέρατε. Ο φλόκος μπορεί εύκολα να περάσει από την ράντα της πλωριάς ψάθας όταν δεν έχει μπούμα . Αλλά ένα φορτωμένο καράβι δεν βολτατζάρει όπως τα σημερινά ιστιοπλοϊκά το λεγόμενο σήμερα Tack. Η κάλυψη του πρυμιού ιστίου από το πλωριό σε πλεύσεις όρτσα δημιουργεί διαστένωμα « Βεντούρη» .Οκ

Θα ήθελα να κλείσω αυτό το θέμα διότι τα σχέδια αυτά μπορούν να αποδείξουν την αξιοπλοία τους κ την ταχύτητά τους στη θάλασσα αντιμέτωπα με κάποια άλλα. Δεν είναι αντίγραφα κάποιου συγκεκριμένου ονομαστού για μουσειακή αποκατάσταση πλοίου ή για την κατασκευή μοντέλου. Είναι το αποτέλεσμα μελέτης –υπολογισμών με βασικό γνώμονα την παραδοσιακή ναυπηγική κ ναυτική τέχνη
«για να μην κατρακυλούν μόνο να κόβουν ίσια.Σε ποιά Παραδοσιακή ναυπηγική και ναυτική τέχνη αναφέρεστε όταν δηλώνετε: "Κάθετα αντίθετος με την "τυποποίηση" του Κοτσοβίλη"?
Επιτρέψτε μου να έχω την δική μου άποψη. Ίσως Μοντελιστική.

Όσο αφορά τα μισομόντελα αν διαβάσετε βιβλία ναυπηγικής και δείτε πραγματικά τον τρόπο που κατασκευάζονται , τότε θα δείτε ότι φτιάχνεται για να βοηθήσει τη σχεδίαση των ναυπηγικών γραμμών και μόνο. εννοείτε τον Δούκα από το Πλωμάρι.Το διαβάσατε το άρθρο μου. Νομίζετε ότι αυτά που γράφω τα σκέφτηκα μόνος μου.?Γράφω :
"Ο βασικότερος λόγος κατασκευής τους ήταν η επίτευξη συμφωνίας μεταξύ ναυπηγού και πλοιοκτήτη που είχε πλέον «εικόνα» της επιθυμίας του και στην συνέχεια η μεταφορά των ναυπηγικών γραμμών του μοντέλου στην «σάλα» (κυρίως για μεγάλα σκάφη) και ο καλύτερος έλεγχος στην κατασκευή του πραγματικού σκαριού."
Δηλαδή η ένσταση σας είναι ότι δεν φτιάχνονταν και για να έχει εικόνα ο αγοραστής. Εκτιμώ ότι γνωρίζετε ότι εκείνη την εποχή ο καραβομαραγκός όφειλε να ακολουθεί τις τυποποιημένες αναλογίες σε κάθε τύπο σκαριού αλλά τελικά άλλος πλήρωνε και αυτός ο άλλος επέβαλε το δικό του σχέδιο και ήθελε να το «δει» προηγουμένως. Παρακαλώ παραθέστε τα βιβλία ναυπηγικής που αναφέρεστε.
Ναι εννοώ τον Δούκα
Σας ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δώσατε να αναφερθώ σε αυτό που κάνω από τότε που γεννήθηκα. Να ταξιδεύω και να αρματώνω καραβιά σε όλο τον κόσμο.Και εγώ σας ευχαριστώ

Hellenarc
26-01-2008, 08:41
Καλή σας μέρα φίλε Arthur to forum Είναι ακριβώς όπως το ονομάζεις για συζητήσεις και καλοπροαίρετη κριτική. Όχι για μαθήματα ναυτικής η Ναυπηγικής τέχνης. Με ρωτήσατε και σας απάντησα από εκεί και πέρα εσείς ξέρετε καλύτερα σαν μοντελιστης τα παραδοσιακά καράβια.
Απλά σας το ξαναλέγω τα μπράτσα δεν πιάνουν πάνω στο κατάρτι, πως θα ανέβαιναν τα στεφάνια της μαΐστρας είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι.
Αν εννοείτε το ξάρτι που θα έπρεπε να περνά από το φτερό της κουρζέτας? Ανακαλύψατε το λάθος.
Όσο για τα υπόλοιπα αυτή είναι η άποψη μου μετά από κάποιες εμπειρίες
Και κλίνοντας το θέμα για μένα θα μπορούσαμε να κάνουμε ατελείωτες συζητήσεις πάνω στο θέμα για τις κλίμακες των μοντέλων σας μέχρι αν τα μισόφιλα του πανιού είναι σχεδιασμένα στο μισό του φάρδους του πανιού.
Αν θέλετε να επικοινωνούμε ευχαρίστως Αν θέλετε να μάθετε πάλι κάποια πράγματα ευχαρίστως αλά ήρεμα σιγά – σιγά.
Ευχαριστώ

Arthur
26-01-2008, 10:11
Καλή σου μέρα και σένα Hellenarc.

…to forum Είναι ακριβώς όπως το ονομάζεις για συζητήσεις και καλοπροαίρετη κριτική Όχι για μαθήματα ναυτικής η Ναυπηγικής τέχνης. Με ρωτήσατε και σας απάντησα από εκεί και πέρα εσείς ξέρετε καλύτερα σαν μοντελιστης τα παραδοσιακά καράβια.Σας ρώτησα γιατί αν και μοντελιστής όπως έχω δηλώσει σε άλλο post ψάχνομαι. Και το ότι μου απαντά κάποιος σε ένα forum χωρίς να επιδέχεται αμφισβήτηση και καλοπροαίρετη κριτική εμένα δεν με καλύπτει.

Για να μην τα αφήνουμε να περνάνε. Δεν μου απαντήσατε
Α. Το ένα ή το άλλο
Ναι αλλά το σχέδιο σας έχει και τους δύο συνδυασμούς Βέντων.
http://www.modelshipworld.com/userupload/60/file_3.jpg

Β. Σε διαφορετικές πλεύσεις με διαφορετικό άνεμο. Κανένα πανί δεν αναιρεί το άλλο κάποια δουλεύουν στα πρύμα και κάποια καλύτερα στα όρτσα και όλα αυτά σε σχέση με το φόρτωμα και τον κυματισμό
Αν έχουμε διαφορετικές πλεύσεις με διαφορετικό άνεμο για ποια περίπτωση είναι το πανί του σχεδίου.Αναίρεση ή πλεονασμό (μπέρδεμα) δεν θα έχουμε όταν υπάρχει Γλίζα, και στράλι (για το βελαστράλι) θα δένει στο κατάστρωμα και περνά διαγώνια δίπλα απο την Γλίζα?
Απλά σας το ξαναλέγω τα μπράτσα δεν πιάνουν πάνω στο κατάρτι, πως θα ανέβαιναν τα στεφάνια της μαΐστρας είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι.


Απαντάτε σε μένα ?Εγώ το γνωρίζω. Αλλά στο σχέδιο σας βλέπω τα μπράτσα να πιάνουν στο πρυμνιό κατάρτι.


http://www.modelshipworld.com/userupload/60/file_1.jpg


Ε.Παρατηρήστε καλύτερα το σχέδιο δείχνει δυο παταράτσα με φιλαδούρια και ένα βαρδάριΕγώ αυτό που βλέπω στο σχέδιο της Σκούνας είναι το πρυμνιό άλμπουρο να έχει τρία (3) ξάρτια (με αντίστοιχες ξαρτόριζες) και έναν βαρδάρι σε αντίθεση με το πλωριό.
Και τώρα απαντάτε :
“Αν εννοείτε το ξάρτι που θα έπρεπε να περνά από το φτερό της κουρζέτας? Ανακαλύψατε το λάθος.”


Για το θέμα της προέκτασης ή όχι των ραντων στην μπρατσέρα λέτε.

Ζ. Είναι σίγουρα πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε και πιο πολλά αυτά που θα μάθουμε. Υπάρχουν δυο ήδη ψάθας το ένα είναι αυτό που είναι στο σχέδιο και το άλλο αυτό στο μοντέλο στην σελίδα σας .
Θα έχω επιφυλάξεις μέχρι να με παραπέμψετε στην σχετική βιβλιογραφία .


Και για το ίδιο θέμα


Ι. και όμως δεν σταματούν προεκτείνονται πλώρα από τα κατάρτια.

Τελικά στο σχέδιο είναι το δεύτερο είδος ψάθας (που οι ράντες σταματούν στα κατάρτια) που αναφερθήκατε προηγουμένως : «το ένα είναι αυτό που είναι στο σχέδιο» η το πρώτο είδος με προέκταση.?
http://www.modelshipworld.com/userupload/60/file_2.jpg



Όσο για τα υπόλοιπα αυτή είναι η άποψη μου μετά από κάποιες εμπειρίες .Όλοι έχουμε εμπειρίες και προσωπικές απόψεις .Αλλά θα πρέπει όταν απευθύνουμε λόγω σε ακροατήριο-αναγνώστες αυτό να διευκρινίζεται (π.χ. κατά την άποψη μου…η γνώμη μου…) και όχι να τις θεωρούμε και να τις εμφανίζουμε ως κανόνα.. Αν δεν έχουμε εμπειρίες τότε οφείλουμε την αξιοπιστία μας να την εδραιώνουμε με παραπομπές σε βιβλιογραφία .Πολύ δε περισσότερο δεν θα πρέπει να αμφισβητούμε και να μην δεχόμαστε την βιβλιογραφία του συνομιλητή.
Και κλίνοντας το θέμα για μένα θα μπορούσαμε να κάνουμε ατελείωτες συζητήσεις πάνω στο θέμα για τις κλίμακες των μοντέλων σας μέχρι αν τα μισόφιλα του πανιού είναι σχεδιασμένα στο μισό του φάρδους του πανιού.Αγαπητέ φίλε Hellenarc χαίρομαι που ασχολήθηκες με τα μοντέλα μου. Χαίρομαι που βρήκες λάθη. Και θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα .. Είδες όμως κάπου στην σελίδα μου να γράφω:
Είναι ακριβή «Εκτός από μερικές μικρές ανακρίβειες διαφορετικές σε κάθε σκάφος για λόγους προσωπικούς , που μόνο αν το πλοία αυτά ταξίδευαν θα ήταν απαράδεκτο. Οι διαστάσεις είναι με μεγάλη ακρίβεια ακόμα και το πάχος των ιστών και αντενών. κάποια από αυτά είναι σχέδια από σκάφη που ταξιδεύουν και από αλά που φτιάχνονται.»........ γραμμές δικού σας κειμένου για τα σχέδια σας. .
Προσέξατε μήπως τι γράφω στο κείμενο που περιέχεται στο «Η Οπτική μου»?: «….απομένει σε μας κάποιους λίγους ακόμη πιστούς, η προσπάθεια διατήρησης αυτής της κληρονομιάς με την αναπαράσταση ναυτικών μοντέλων, απεικονίζοντας όχι τόσο σε «Μουσειακή ποιότητα» τα πραγματικά σκαριά, όσο το πνεύμα μιας άλλης εποχής και τον χαρακτήρα του Έλληνα ναυτικού….»


Εγώ όμως προσπαθώ με την αναζήτηση-διασταύρωση- επιβεβαίωση- επανέλεγχο στοιχείων και μη μένοντας στα στεγανά του εαυτού μου, να βελτιωθώ.
Προσπαθήστε να το κάνετε και σεις.


Ευχαριστώ.

Hellenarc
26-01-2008, 22:31
[Καλησπερα Arthur
Οι λεπτομεριες σε πρωτη φαση
Οι δυο μπαλαντσίνες είναι στο σχέδιο για να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του σκάφους πιο από τις δυο προτιμάει. Πιστεύω να έγινα κατανοητός?

2228

2229

2230

Hellenarc
26-01-2008, 22:42
Του περαματος
20712070

Hellenarc
26-01-2008, 23:08
Αξιότιμε φίλε Arthurεπειδή μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις σου στέλνω τις παρακάτω φωτογραφίες και σχέδια έχοντας επίγνωση του κίνδυνου να θεωρηθώ ότι κάνω διαφημίσει. και να βρεθώ έξω από το Forum


2233

2234

2235

2236

2237

Αν ο Administrator μου το επιτρέψει τότε μπορώ να παραδώσω μαθήματα παραδοσιακής ναυτικής τέχνης ,ναυπηγικής και ιστορίας μέσα από αυτό το Forum.
Τα σκάφη στα έγχρωμα σχέδια πλέουν τα έχει σχεδιάσει, κατασκευάσει μερικά από αυτά και όλα τα έχει αρματώσει ο υποφαινόμενος και έχει παίξει με αυτά σε θάλασσες γερές ! Που θα έλεγε ο καθένας μας! Ποίος είδε τον θεό και δεν τον φοβήθηκε.

Hellenarc
26-01-2008, 23:23
Η Βιβλιογραφία μου είναι αδύνατον να χωρέσει εδώ για αυτό σας παραθέτω μερικά ακόμα σχέδια από σκάφη της αλμυρής θάλασσας που ευτυχώς την ταράζουν οι του Αίολου οι μανιασμένοι αέρηδες όπως ταράζουν και την Μεσόγειο.
Ίσως θα πρέπει να τα προσέξετε πολύ καλά λόγου την μικρής ανάλυσης.

2238

2239

2240

2241




Και πάλι σας ευχαριστώ ζητωντας συγγνώμη από όλους εσάς που μάλλον βαρεθήκατε αυτή την πολυλογία

Arthur
27-01-2008, 00:09
Καλησπέρα Hellenarc. Τώρα οι λεπτομέρειες των σχεδίων δεν αφήνουν αμφιβολίες για το τι εικονίζουν.
Στην εξάρτηση των μπάτσων του τρίγκου εγώ γνώριζα ότι δένουν στο ξάρτι και για να μην σκεφθείτε διαφορετικά σας παραθέτω φωτο από μοντέλο μου.( Μην βιαστείτε να το διορθώσετε.) http://www.modelshipworld.com/userupload/60/file_4.jpg_thumb.png (http://www.modelshipworld.com/userupload/60/file_4.jpg) (πιέστε επάνω για μεγένθυση)
Δεν ξέρω γιατί μέχρι τώρα περιγράφατε την εξάρτηση λέγοντας «Τα μπράτσα του τρίγκου είναι αρματωμένα πάνω στο πλωριό ξάρτι το οποίο είναι μονό».

Στις ράντες της μπρατσέρας καταλήγουμε τελικά ότι είναι η πρώτη περίπτωση, όπου οι ράντες σταματούν δίπλα στα κατάρτια. Θα με διευκόλυνε πολύ να με παραπέμψετε και στην αντίστοιχη βιβλιογραφία γιατί το σχέδιο είναι σχέδιο.

Δεν ξέρω αν έχετε βάλει και άλλες φωτο τις δύο συνημμένες κάτω από τις λεπτομέρειες των σχεδίων σας (SAIL PLAN TREGA fore mastcdr.jpg και SAIL PLAN TREGA MAIN2LEPTcdr.jpg ) δεν μπορώ να τις δω (ανοίξω).Αν πρέπει να τις δω διευκολύνετε με, με άλλον τρόπο.
Αξιότιμε Κε Hellenarc. Καταλήγοντας την κουβέντα μας η οποία ενδεχομένως ενδιέφερε μόνο τους δύο μας ….θα παρακαλέσω να μην γεμίζετε τον χώρο με φωτο πλοίων γιατί εμένα δεν με εντυπωσιάζετε.
Θα με εντυπωσίαζε η γνώση η προσφερόμενη μέσα από απλά χωρίς στόμφο λόγια, μέσα από προβολή λίγων μόνο, αλλά κατανοητών σχεδίων , η αμεσότητα σε παραπομπή της σχετικής βιβλιογραφίας, η υπομονή και η διάθεση για συζήτηση-μεταφορά γνώσεων, χωρίς φιλοσοφίσματα και επιδειξιομανία..
Καλό σας βράδυ.

Hellenarc
27-01-2008, 10:40
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια επιθημώ και για σας τα ιδια

Καρτίνι
27-01-2008, 18:50
ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑς ΛΟΓΙΑ Κ ΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ HELLENARC ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ. ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΩ ΣΤΗΝ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ Κ ΦΙΛΙΑΣ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ Ο ΜΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΒΑΖΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΡΤΙΑ?
ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ SITE ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ. Ο ΕΝΑΣ ΛΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΨΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ . ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΟΚΟΡΜΑΧΙΑ ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ .
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ , ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΛΠ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΟΝΟΙ.
ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ "Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ" ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΥΣΙ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΙ . ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑς ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΕς ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑς ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ!!!!!
ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕς ΣΑς ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑ ΣΚΑΦΗ ...ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΧΑΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΑΦΟς ΜΕ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΝΙΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΟΜΟΡΦΙΕΣ ΠΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΣΚΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ν ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ !!!
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΟΙΝΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ (ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑΣ) . ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΒΙΛΙΟ Η ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΞΙΚΟ "Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΚΑΡΑΒΙΩΝ" ΤΟΥ ΡΟΗ ΠΑΠΑΓΓΕΛΟΥ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑΥΤΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΣΚΑΦΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.
ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ARTHUR K HELENARC ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ. ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ARTΗUR ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΝΑΥΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΚΑΦΗ ΑΥΤΑ.
ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ .

2242

2243

2244

2245
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΘΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΑΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ .

Arthur
27-01-2008, 19:14
Η γνώμη σας είναι σεβαστή .
Δεν είχα και δεν έχω πρόθεση να σταθώ εμπόδιο σε κανέναν που επιθυμεί να συνομιλήσει με τον Hellenarc.

Asterias
28-01-2008, 13:25
Γεια χαρά αγαπητοί φίλοι,

σίγουρα το συγκεκριμένο αντικείμενο, προσφέρεται για ώρες συζητήσεων. Θα παρακαλούσα στο συγκεκριμένο thread να μείνουμε στις φωτογραφίες όπως είναι και ο τίτλος του. Αν ενδιαφέρει κάποια άλλη συζήτητηση, μπορούμε να ανοίγουμε άλλο θέμα και να συζητάμε εκεί, προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρουσες τις ανταλλαγές απόψεων.

dkampouroglou
29-01-2008, 01:41
Φίλε Asteria,κατ'αρχάς ζητώ την ανοχή σου για ένα τελευταίο post-σχόλιο σχετικά με τον καταιγισμό μηνυμάτων των τελευταίων ημερών από τους Hellenarc και Arthur.
Σίγουρα το thread θυμίζει κοκκορομαχία (συμφωνώντας με τον/την Καρτίνι). Εκανα μια περιήγηση στο site του Arthur και πραγματικά έμεινα ευχάριστα έκπληκτος από τη λεπτομέρεια της δουλειάς του, την προσήλωση του σ'αυτό που αγαπά, την μεθοδικότητα του τρόπου έρευνας και εργασίας που ακολουθεί. Φίλε Arthur, η δραστηριότητα σου όμως, όσο αξιοθαύμαστη κι αν είναι, κι όσο κι αν σε γεμίζει με αυτοπεποίθηση (φυσιολογικό μετά από τοσες ώρες μοναχικής δουλειάς), αφορά μοντέλα σκαφών. Μοντελισμό δηλαδή. Και μου είναι αδιανόητο να προσπαθείς να προκαλέσεις, να περιγελάσεις και να επιβληθείς σε κάποιον που η δραστηριότητα του είναι στη φυσική κλίμακα. Ειλικρινά Arthur πιστεύεις ότι το εύρος της βιβλιογραφίας που γνωρίζει κάποιος, ξεχωρίζει το ουσιώδες από το επουσιώδες ? (Μην θεωρήσεις πως θεωρώ την ενασχόληση σου ανούσια προς Θεού). Θέλω απλά να πω πως βρήκαμε ένα άνθρωπο (τον Hellenarc) που ξέρει και κατασκευάζει πραγματικές αρματωσιές και πραγματικά σκάφη και ΖΕΙ κιόλας (δεν είναι 100 χρονών γέρος) και ο αυτός που έσπευσε να αναμετρηθεί μαζί του είσαι εσύ ! Σχόλια του τύπου '' δεν με εντυπωσιάζεις εμένα'' κτλ είναι τουλάχιστον κομπλεξικά.
Μ'αρέσουν πολύ τα μοντέλα που κατασκευάζεις. Αλλά θα προτιμούσα να τα θαύμαζα -γερα στερεωμένα- στο σαλόνι ενός πραγματικού καραβόσκαρου πλέοντας για Σίφνο (αν καταλαβαίνεις τι εννοοώ).
Και κάτι ακόμη που επισήμανα στο (ομολογουμένως όμορφο) website σου.
Τα μισομόδελα δεν χρησιμοποιούνταν για απόδοση της μορφής του σκάφους στον πιθανό αγοραστή/πλοιοκτήτη. Πολλές φορές μάλιστα (ενώ είχαν φτιαχτεί τα μισομόδελα) δεν παρουσιάζονταν καθόλου στους επίδοξους πλοιοκτήτες για να αποφύγει ο ''μάστορας'' υποδείξεις και πιθανές αλλαγές από τους καπετανέους.H κύρια και πρωταρχική τους χρήση είναι η εξαγωγή των ισάλων, η απόδοση των εγκαρσίων και διαμήκων τομών στο σχέδιο και η ''αρχειοποίηση'' των κατασκευασθέντων σκαφών. Και επειδή θα μου ζητήσεις βιβλιογραφία που το υποστηρίζει (και αριθμό πρωτοκόλλου ίσως...)σου αναφέρω ονόματα καραβομαραγκών που τα μετεφεραν αυτά σε μένα και στον πατέρα μου.
Δαρδανος Δ.
Καμπούρογλου Δ. (παππούς)
Χειμώνας Ο.
Χειμώνας Α.
Κανόνης Α.
Αφοί Μαρμαρινοί
Καλογιάννης Δ.
Λιβανός Γ.
Καμπουρογλου Ι.
Οσο για σένα Hellenarc, όπου κι αν πας σου κολλάνε βρε παιδί μου. Αλλά έπρεπε να σου είχα κάνει τα ίδια όταν μου κόλλαγες στο thread που είχα ανοίξει για το μέλλον των ξύλινων σκαφών...
Δεν έχει και άδικο ο Arthur όταν λέει πως πρέπει να μεταδίδουμε γνώσεις.
Ερχεσαι και βάζεις τα σχέδια σου μέσα στο forum και περιμένεις από εμας τους άσχετους να καταλάβουμε. Ενώ αν μας εξηγούσες, δεν θα ήταν καλύτερα ???

Arthur
29-01-2008, 13:14
Asterias λυπάμαι αλλά θα πρέπει να απαντήσω.
Φίλε kampouroglou περίμενα μία κάποια αντίδραση από σένα μετά την παρέμβαση μου στο post σου για το «Μποτάκι».
Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μετά και την επίσκεψη σου στην ιστοσελίδα μου, αλλά δεν ξέρω πως συμπεραίνεις… αυτοπεποίθηση όταν έχω δηλώσει ότι ψάχνομαι και σε αναζήτηση πληροφόρησης βρίσκομαι στο forum. Πως συμπεραίνεις ακόμα μόνο για την δική μου πλευρά ότι «προκαλώ, να περιγελώ και προσπαθώ να επιβληθώ».
Εγώ δεν θα αποκτήσω ποτέ εμπειρία πλοήγησης–ναυτοσύνης. Και επομένως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ψάχνω βιβλιογραφίες. Και αυτό που έκανα, χωρίς να ξεχωρίζω ουσιώδες- επουσιώδες, ήταν να παραθέτω τα στοιχεία της βιβλιογραφίας (της γνωστής σε μένα), προσπαθώντας να διασταυρώσω στοιχεία και πάρω γνώση μέσα από τα σχέδια που προβλήθηκαν ως ακριβή.
Δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις του Hellenarc, αλλά την πιστότητα των σχεδίων. Και όταν θέλησα να πάρω απαντήσεις για απορίες μου αντιμετώπισα τα παρακάτω.
Διφορούμενες απαντήσεις ή διορθούμενες εκ των υστέρων (εγώ έτσι τις ερμήνευσα), απόλυτο τρόπο γνώμης («δεχθείτε ότι σας λέω»), μη παράθεση βιβλιογραφίας, αμφισβήτηση της δικής μου βιβλιογραφίας, προσπάθεια μείωσης της ποιότητας των μοντέλων μου, αμφισβήτησης σε άρθρο μου (μισομόδελα) σε άλλη ιστοσελίδα, και ειρωνεία μέσα από διάφορες φράσεις. Εγώ αυτά εισέπραξα…και ανταπέδωσα…

Στο θέμα μισομόδελα τώρα. Πριν παραθέσω την δική μου θέση θεωρώ ότι με αυτά που γράφετε επιβεβαιώνετε ότι λέω εγώ….
Γιατί να φτιάχνουν μισομόδελα οι παλιοί καραβομαραγοί κάθε φορά (ή τις περισσότερες φορές που είχαν παραγγελία-πελάτη?). Γιατί σε κάθε παλιό ναυπηγείο βρίσκουμε πολλά μισομόδελα ακόμα και του ίδιου τύπου γάστρας? Τα έφτιαχναν αλλά δεν τα παρουσίαζαν στον πελάτη? Δηλαδή εσείς ως πελάτης πηγαίνατε στον καραβομαραγκό περιγράφατε με τα λόγια τι θέλατε, κλείνατε συμφωνία στον αέρα (ο καραβομαραγκός δεν σας έλεγε ότι θα έφτιαχνε μισομόδελο…αλλά το έφτιαχνε όπως το φανταζόταν εκείνος....) και στο τέλος σας επέβαλαν να αγοράσετε όπως και να «βγήκε» ένα τελειωμένο σκαρί….Το αν δεν παρουσίαζαν το μισομόδελο στο τέλος (για να κάνει συγκρίσεις ο ιδιοκτήτης) αυτό δεν αναιρεί ότι είχε προηγηθεί συμφωνία «κλεισμένη» πάνω στο μισομόδελο….και αυτό μπορεί να θεωρηθεί (ίσως...Ελληνική) εμπορική πρακτική….
Τα υπόλοιπα κατά την διαδικασία μεταφοράς γραμμών σωστά και γνωστά.
Τους μόνους που δεν αμφισβητώ είναι οι παλιοί καραβομαραγκοί…αλλά το τι μεταφέρθηκε από στόμα σε στόμα και τι κατανοήθηκε είναι κάτι διαφορετικό….
Δεν θα σου ζητήσω αριθμό πρωτοκόλλου στις πηγές σου …. αλλά θα σε προτρέψω να διαβάσεις τις δικές μου:
1. Σελίδα 162 « Ελληνική Παραδοσιακή Ναυπηγική» Κ.Δ. βασισμένη σε μαρτυρίες πολλών καραβομαραγκών.
2. Προφορική μεταφορά σε μένα από τον 86 ναυτικό Νίκο Γιωλδάση όπου το 1939 σε παραγγελία σκαριού από τον πατέρα του (Ιωάννη) στο ναυπηγείο του Τζουβελέκη στην Σκόπελο και προκειμένου να «κλειστεί» συμφωνία κατασκευάσθηκε μισομόδελο και αφού επιδείχθηκε «κλείσθηκε» η συμφωνία ( δεν ολοκληρώθηκε λόγω πολέμου).
3. Στα Modelshipworld.com και DryDockModels μοντελιστικά forum μπορείς να συναντήσεις τον με ψευδώνυμο “Russ” Αμερικανό μοντελιστή αλλά Ιστορικό στο επάγγελμα (με ενδιαφέροντα τα πλοία στο τέλος του 18 αιώνα) ως μια ακόμη πηγή.
4. Μπορείς να δεις στις παρακάτω ιστοσελίδες (δυστυχώς ξένες) που αναφέρονται σε μισομόδελα, στα μικρά ιστορικά που γράφουν, γιατί κάθε ναυπηγείο είχε ειδικό άνθρωπο μόνο για την κατασκευή αυτή και για ποιους λόγους.
http://www.tridentstudio.com/history.html (http://www.tridentstudio.com/history.html)
In the years before Naval Architecture had evolved, boat and ship design was developed through model construction. A master builder would fashion a hull form to the requirements of the client.

http://www.navyandmarine.org/ondeck/1800shipconstruction.htm (http://www.navyandmarine.org/ondeck/1800shipconstruction.htm)
This half-model was created incorporating the Master Builder's design features which were desired by the prospective owners of the vessel

http://www.modelships.de/Verkaufte_Schiffe/Werfthalbmodelle/werfthalbmodelle_eng.htm (http://www.modelships.de/Verkaufte_Schiffe/Werfthalbmodelle/werfthalbmodelle_eng.htm)
Half-hull models have accompanied shipbuilding for centuries. They served the shipbuilders as tool, to demonstrate the form of a ship's hull…..

http://www.halfhullshipmodels.com/hh_main.php (http://www.halfhullshipmodels.com/hh_main.php)
When the Half Hull was presented to the ship's Owner….

Δεν ήλθα στο Forum σκόπιμα για να προκαλέσω κανέναν. Θεωρώ ότι προκλήθηκα και απάντησα.
Ευχαριστώ

dkampouroglou
29-01-2008, 19:18
Arthur ειλικρινά μόλις τώρα είδα ότι είχες κανει παρέμβαση-post σχετικά με τη φωτογραφία-μποτάκι που είχα ανεβάσει σε άλλο thread.
Δεν είναι αυτός ο λόγος για την αντίδραση μου. Ισως η κριτική να αποτελεί λόγο εκδικητικής αντίδρασης για σένα. Αλλά όχι για εμένα.
Αν αύριο εκδόσω 3 βιβλία με αναφορές σε συζητήσεις με καραβομαραγκούς με κάνει αυτό εγκυρη πηγή φίλε Arthur ? Μήπως η αναφορά σου σε ένα και μόνο βιβλίο (Κοτσοβίλης) νομίζεις πως επαρκεί για να κατοχυρώσεις την ορθότητα των λεγομένων σου ? Αποψη βασιζόμενη σε μία μόνο πηγή δεν είναι αξιόπιστη σε καμία επιστήμη.
Για διάβασε αυτά που μου παραθέτεις και πες μου αν είναι σωστά :
....The model would then be cut vertically down the center, leaving two halves. One half would be cut along the horizontal planes, known as "waterlines", at evenly spaced distances. The other half would then be cut vertically at evenly spaced distances, known as "stations".....(από το http://www.tridentstudio.com/history.html)
Τα ναυπηγικά μισομόδελα κατασκευάζονταν από ισοπαχείς σανίδες συγκρατούμενες από κάθετους πήρους. Κανείς δεν έκοβε τίποτα είτε εγκάρσια είτε διαμήκως.Η διαδικασία που αναφέρει η ''έγκυρη'' πηγή σου δεν έχει καμία επαφή με τα ναυπηγικά πρότυπα.Κοινώς λέει βλακείες.
Και από το http://www.modelships.de/Oltmann/Half-hull_models.html
διαβάζω....In making the hulls several wood layers are glued one above the other. The form of the hull is cut by templates to the final form. Depending on the design, he adds the cabin, the cockpit, and some details on deck or at the hull (e.g. the ship's name). Then the model is fixed on the ground plate.....
Μήπως στο επίπονο συγγραφικό έργο του κ. Δαμιανίδη αναφέρεται πουθενά πως οι σανίδες (οι waterlines του σκάφους δηλαδή!!!) συγκολλούνταν ? Τότε ποια η χρήση του μισομόδελου ? Πως εξάγονταν οι ναυπηγικές γραμμές και πώς θα επαναχρησιμοποιόταν στο μέλλον ?
Ή αναφέρεται πουθενά από οποιονδήποτε καραβομαραγκό πως χρησιμοποιούσε έτοιμα ''πατρόν'' για το σκάλισμα κάθε καμπύλης σε κάθε νομέα ξεχωριστά ?
Το τρίτο link που μου επισημαίνεις προς '' συμμόρφωση και παραδειγματισμό'' δεν μπαίνω στον κόπο να το ανοίξω καν.
Καταλαβαινεις πως οι ''έγκυρες'' πηγές σου δεν αντέχουν σε σοβαρή μελέτη, ούτε αρμόζουν για επιστημονική πηγή σχετικά με ναυπηγοκατασκευαστικές διαδικασίες. Δεν σου επιβάλλω να δεχτείς αυτό που λέω εγώ, αλλά ο παππούς μου ήταν καραβομαραγκός, ο πατέρας μου είναι καραβομαραγκός και εμπειροτέχνης ναυπηγός κι εγώ είμαι ναυπηγός μηχανικός και δουλεύω κιόλας στην πραγματική κλίμακα του αντικειμένου.
Στο καρνάγιο μας έχουμε ναυπηγήσει πάνω από 100 ξύλινα παραδοσιακά σκάφη (>10μ), μερικά με χρήση μισομόδελου. Δεν είμαι δηλαδή αρκετά έγκυρη πηγή για να να σε πείσω σχετικά με τη χρήση του μισομόδελου ???
Για το μποτάκι με παπαδιά δεν λέω τίποτα γιατί η ορολογία μου δεν είναι επιπέδου ιστορικού ερευνητή, και ίσως να έχεις δίκιο.
Και επειδή ειλικρινά σέβομαι τις γνώσεις σου και τη δουλειά σου (δεν χαιδεύω αυτιά φίλε Arthur) δεν θέλω να συνεχίσουμε μια κόντρα ανούσια.

Hellenarc
29-01-2008, 20:33
\Δεν έχει και άδικο ο Arthur όταν λέει πως πρέπει να μεταδίδουμε γνώσεις.
Ερχεσαι και βάζεις τα σχέδια σου μέσα στο forum και περιμένεις από εμας τους άσχετους να καταλάβουμε. Ενώ αν μας εξηγούσες, δεν θα ήταν καλύτερα ???
Σε όλους εσάς με αφορμή το Post του dkampouroglou
Ρε παιδία τι να καταλάβω δηλαδή, είμαι και κατηγορούμενος? Ούτε ποτέ μου πριν το ενδιαφέρον του φίλου Arthur δεν δήλωσα ειδήμον ούτε ανάφερα δημόσια το τι κάνω. Έστειλα μερικά σχέδια σκαφών στον φίλο Espresso Venezia για να δει τις διαφορές των σκαριών τίποτε άλλο .
Έφαγα ένα πικάρισμα και ένα πόλεμο για να απαρνηθώ αυτά που έχω διδαχτεί από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου από τον Προπάππου και τους Παππούδες μου και
το αγαπάω.
Πως να αναλύσω το κάθε τι αν προσπαθεί κάποιος να αρπάξει πληροφορίες κάνοντας κριτική. «με το στανιό»
Ναι έφτασα σε κατάσταση να λειτουργώ σπασμωδικά και ανεξέλεγκτα, κόντρα σε οτιδήποτε ανέφερα. και άρνηση και επί πλέων μάθαινα από τις παρατηρήσεις του και διόρθωνα τα σχέδια τα ποια έχουν πάρει και έγκριση από διάφορους νηογνώμονες
και είναι κατασκευασμένα και ταξιδεύουν
Και ρωτώ τον Arthur. Γιατί αυτός ο πόλεμος? Έχεις προηγούμενα μαζί μου.
Ενοχλήθηκες από κάτι ή μήπως σε παρακίνησαν κάποιοι άλλοι.


Θέλω να ξέρετε πως ότι γνωρίζω από την Παραδοσιακή Ναυπηγική επικεντρώνετε στην κίνηση του σκάφους με τον αέρα .
Ποτέ μου δεν ήμουν μυστικοπαθής και ότι γνωρίζω το μεταδίδω.
Καθημερινά συναντώ ανακρίβειες και παραποιήση της παραδοσιακής μας Ναυπηγικής και Ναυτικής τέχνης μέσα από δόκιμες και λάθη που μου κοστίζουν πολύ ακριβά.
Όταν έχει φουσκοθαλασσιά ισάρουμε τη στραλιέρα. Τώρα το γιατί και το πώς να στο εξηγήσω? να προσπαθήσω βρε αδελφέ μα όχι με αυτόν τον τρόπο που πρώτα από όλα με υποβίβαζε ο συνομιλητής μου.
Δεν είμαι μοντελιστής και αν ιδιοκτήτης ενός σκάφους θέλει το μοντέλο του σκάφους του απευθύνομαι σε μοντελιστή.


Ναυπηγικές Γραμμές για την κατασκευή σκάφους δεν νοούνται αν δεν έχουν κάποιες γραμμές που ονομάζονται διαγώνιες, τις φόρμες που βάζουν οι εμπειρικοί καραβομαραγκοί για να φορμάρουν το σκάφος .
Τα περισσότερα ίσως κα όλα λοιπών σχέδια παραδοσιακών σκαφών που συναντάμε στη υπάρχουσα βιβλιογραφία δεν έχουν διαγώνιες. Για μένα και για όσους ξέρουν είναι απαράδεκτο να κυκλοφορούν τέτοια βιβλία και ο κοσμάκης να πληρώνει να τα αγοράζει για να μάθει και πολλές φορές να κατασκευάσει .
Αυτά!
Οποίος φίλος θέλει ας έρθει να τον κεράσουμε μια ρακί την ημέρα που θα αρματώνουμε την τρεχαντήρια με αρματωσιά μπρατσέρας ή όταν πάμε το παρθενικό ταξίδι

JASON12345
29-01-2008, 23:18
Αυτό το αφανείς κάτω από το πλοίο είναι το βύθισμα?
Γιατί πολύ μεγάλο το βλέπω.

Arthur
29-01-2008, 23:30
Φίλε kampouroglou. Χαίρομαι που σε έκρινα λάθος για την αιτία της παρέμβασης σου και σου ζητώ συγνώμη.
Στην Ελλάδα από τις παλιές σχετικές βιβλιογραφίες εγώ τουλάχιστον γνωρίζω Τον Κοτσοβίλη (Περί εξαρτισμού των πλοίων 1919) και τον Η. Κανελλόπουλο (Ονοματολογία Ιστιοφόρων 1890). Πάνω στον Κοτσοβίλη έχει στηριχθεί και η περισσότερη νεότερη βιβλιογραφία. την οποία επίσης και έχω (για να μην θεωρείς ότι έχω μόνο τον Κοτσοβίλη). Επίσης έχω και αρκετή ξένη βιβλιογραφία και όχι μόνο μοντελιστική…(αν θέλεις να την αναφέρω). Δεν έχω δει λοιπόν διαφορές ανάμεσα σε όσα παραθέτω παρά μόνο σε λεπτομέρειες αν θες γεωπολιτισμικές …Και άρα δεν στηρίζομαι μόνο σε μια βιβλιογραφία για να την θεωρήσεις «υπό αμφισβήτηση».
Αλλά ας ξεπεράσουμε (αν θέλεις) το προηγούμενο θέμα με τον Hellenarc και ας έρθουμε στα μισομόδελα…
Είσαι βιαστικός…όπως και τα συμπεράσματα σου...
Προσπερνάς τρεις (3) υποδείξεις (να θεωρήσω ότι τις αποδέχεσαι ?) και φτάνουμε στα Links…
Στο πρώτο link που αναφέρεσαι, προσπερνάς τον αναφερόμενο σκοπό της κατασκευής των μισομόδελων (στο ξαναγράφω) A master builder would fashion a hull form to the requirements of the client… και μένεις και σχολιάζεις τον τρόπο-μέθοδο κατασκευής του…. Και από εκεί βγάζεις συμπέρασμα λέγοντας «λέει βλακείες». Είσαι σίγουρος για την μεθοδολογία άλλων (ξένων) κατασκευαστών-ναυπηγών?. Πρέπει όλοι να συμφωνούν με τα δικά μας πρότυπα. (ή αυτά που γνωρίζουμε…) για να τους αποδεχθούμε?. Με την διαδικασία περιγράφεται στο link δεν μπορούν να μεταφερθούν οι γραμμές?
Στο δεύτερο link προσπερνάς πάλι τον αναφερόμενο σκοπό… (στο ξαναγράφω) They served the shipbuilders as tool, to demonstrate the form of a ship'shull… και βιαστικά φτάνεις και καταγράφεις -παρουσιάζεις τον τρόπο που ΤΩΡΑ (ο υπόψη) κύριος κατασκευάζει τα διακοσμητικά του μισομόδελα, και τα οποία για να αναρτηθούν στον τοίχο…. ναι πρέπει να είναι κολλημένα και καρφωμένα.
Στη βιβλιογραφία του κ. Δαμιανίδη δεν αναφέρεται σωστά η «συγκόλληση» των σανίδων των μισομόδελων. Έχει φωτο με μισομόδελο με «σανίδες» και φωτο με μισομόδελου με «νομείς», αλλά περιγράφει μόνο την πρώτη μέθοδο.Και δεν αναφέρονται όλες οι μέθοδοι κατασκευής των μισομόδελων.. Δεν ήταν θέμα έρευνας… Και αυτές (ανά των κόσμο και για τον ίδιο λόγο) είναι τέσσερις (4) …Ας μην μένουμε άψαχτοι….
Να ανοίξεις και τα επόμενα δύο Links (ναι βρήκα και άλλο) να σταθείς στα παρακάτω
This half-model was created incorporating the Master Builder's design features which were desired by the prospective owners of the vessel. και
When the Half Hull was presented to the ship's Owner….
και μετά χαρακτηρίζεις τις πηγές μου συνολικά αναξιόπιστες.
Θεωρώ ότι είσαι πολύ τυχερός μέσα σε οικογένεια-ες καραβομαραγκών και το ζηλεύω…Επειδή όμως εγώ είμαι απέξω έχω την δυνατότητα ή την διάθεση αν θέλεις, να ψάχνω και να βλέπω τα πράγματα ίσως πιο αντικειμενικά….
Και εγώ ειλικρινά δεν θέλω να συνεχιστεί αυτή η αντιπαράθεση…. νομίζω με την παράθεση… εκατέρωθεν στοιχείων, μπορεί ο κάθε αναγνώστης να δεχθεί όποια πλευρά θέλει.

Arthur
29-01-2008, 23:43
Φίλε Hellenarc. Διαβάζοντας το τελευταίο σου post θεωρώ ότι εκατέρωθεν (και με το δικό post) έχουν δοθεί εξηγήσεις γιατί έφτασε η κουβέντα μας …εκεί που έφτασε χωρίς να το θέλουμε. Δεν είχα-έχω πρόθεση και ούτε με παρακινεί κανένας για να σε υποβάλω σε πόλεμο.
Ας θεωρήσουμε το επεισόδιο λήξαν και αν θες, ας συμπλεύσουμε....

dkampouroglou
29-01-2008, 23:53
Αγαπητέ Arthur, παρατηρώ πως η όρεξη σου για αντιπαράθεση (τεχνικής απόψεως πάντα βέβαια) είναι ακόρεστη. Επίσης θεωρώ πως θα ήταν άδικο να σου απαντήσω εν θερμώ, χωρίς να συμβουλευτώ πρώτα ενδελεχώς την βιβλιοθήκη μου, κάτι που ορθά κάνεις εσύ. Επειδή λοιπόν αυτές τις μέρες το 95% της φαιάς μου ουσίας και του χρόνου μου αναλώνεται στη μελέτη για την εξεταστική που διανύω, σου υπόσχομαι πως μετά τις 20/2 θα υποστηρίξω τις απόψεις μου επάξια, και θα σου αποδείξω πως μάλλον έχεις παρεξηγήσει την χρήση των μισομόδελων.
Ευχομαι να συνεισφέρεις με γνώσεις και απόψεις στο Forum και επί άλλων θεμάτων (αφού είσαι και απόστρατος του Π.Ν.) όσο συνέσφερες στην μεταξύ μας και με τον Hellenarc ''κόντρα''.

Arthur
30-01-2008, 01:25
Εντάξει φίλε Kampouroglou. Ας ανανεώσουμε το ραντεβού ανταλλαγής επιχειρημάτων για όποτε θέλεις-μπορείς. Διευκρινιστικά είμαι απόστρατος του Στρατού ξηράς και δεν νομίζω oτι έχω να δώσω και πολλά σε ναυτικό forum…
Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου.

Hellenarc
30-01-2008, 08:29
2280
2279
Πιστεύω πως μπορούμε να συμπλεύσουμε και σίγουρα όταν πας κονσέρβα με άλλο πλοίο πας για έναν κοινό σκοπό με μια κοινή πορεία αντιμετωπίζοντας από κοντά τις φουρτούνες και τις οποίες κακουχίες
2278
Σίγουρα η παραδοσιακή μας ναυπηγική και ναυτική τέχνη είναι υποτιμημένη και νοσεί.
Πρέπει να δουλέψουμε αρκετά για αν επανορθώσουμε αμαρτίες άλλων γενεών.

2277

Η πρόσκληση είναι με χαρά ευπρόσδεκτη

Arthur
30-01-2008, 09:40
Ok http://www.modelshipworld.com/userupload/60/1821-.gif http://www.modelshipworld.com/userupload/60/1821-_2.gif http://www.modelshipworld.com/userupload/60/occasion14.gif

yapanta
30-01-2008, 09:59
... και ζήσαν αυτοί καλά... και εμείς καλύτερα.

Ε!! δεν μπόρεσα βρε παιδιά. Διαβάζοντας όλη αυτή την ενδιαφέρουσα παραπάνω συνομιλία, αυτός ο συνειρμός μου είρθε. Να είστε καλά.

Hellenarc
30-01-2008, 17:38
Εισαι Φιλε Γιαννη!!! Μια στο καρφι και τρις στο πεταλο
και δωστου κλωτσο να γυρισει παραμυθι να τελειωσει.

yapanta
30-01-2008, 23:29
Εισαι Φιλε Γιαννη!!! Μια στο καρφι και τρις στο πεταλο
και δωστου κλωτσο να γυρισει παραμυθι να τελειωσει.

Helenarc δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με αυτά που γράφεις, ενώ φαίνεται οτι αναφέρεσαι στο δικό μου καρφί (Avatar) και στο δικό μου post. Προφανώς το σχόλιό σου θα σχετίζεται με κάποιον «Γιάννη» στον οποίο και αναφέρεσαι.
Εάν παρ' όλ αυτά πράγματι αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο - συνειρμό, με στόχο να επικοινωνήσεις "κάτι" σε κάποιον άλλον... συγνώμη αλλά αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω. Λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν με λένε και Γιάννη... το προσπερνώ και δεν το λαμβάνω υπόψη μου.

ellinas05
23-02-2008, 22:10
Αρχικα καλησπέρα!το σκάφος αυτό κατασκευαστηκε στο τόπο οπου το φωτογράφησες απο το καρναγιο των μπασιμακόπουλον,για λογαριασμό του γνωστου εφοπλιστή Λιβανού!Που βρισκεται τώρα δεν γνωρίζω ισως ομως σε βοηθησουν για λεπτομέρειες οι ανθρωποι του ναυπηγίου.

ellinas05
23-02-2008, 22:14
καλησπέρα!το σκάφος κατασκευαστηκε στο τοπο που το φωτογράφησες απο το ναυπηγίο του Μπασιμακόπουλου!Το ονομα του και το που βρίσκεται δεν γνωρίζω,καλές πληροφορίες θα παρεις απ'το ιδιο το ναυπηγιο!κατασκευαστηκε για λογαριασμο του γνωστου εφοπλιστή Λιβανος.

Hellenarc
24-02-2008, 09:01
Καλημέρα Φίλε ellinas05

Αν εννοείς για το σκάφος στις φωτογραφίες που δημοσίευσε η Καρτίνι και τις δικές μου.

Tο σκαρί κατασκευάστηκε από τον Μπασιμακόπουλο. Είναι ιδιοκτησίας ενός από τους Λεμούς. Η αρματωσιά και ο Εξαρτισμός σχεδιάστηκε, κατασκευάστηκε και τοποθετήθηκε από άλλο συνεργείο και όχι του ναυπηγείου.
Το σκάφος ονομάζετε Άρκτος και είναι στην Μαρίνα του Σταδίου Ειρήνης και φιλίας

ellinas05
25-02-2008, 21:43
γεγονός ειναι η κατασκευη του στον μπασιμακόπουλο!Για τον χρωματισμο του να σου πω πως ρυμουλκηθηκε στο πειραια μετα την πρωτη του καθελκυση και ξαναγυρισε για την αποπεράτωση!Ευχαρηστω

Hellenarc
25-02-2008, 23:15
quote=ellinas05;67265]γεγονός ειναι η κατασκευη του στον μπασιμακόπουλο!Για τον χρωματισμο του να σου πω πως ρυμουλκηθηκε στο πειραια μετα την πρωτη του καθελκυση και ξαναγυρισε για την αποπεράτωση!Ευχαρηστω[/quote]

Συγγνώμη αλλά εδώ δεν τα ξέρεις καλά τα γεγονότα. Αν και δεν είναι τόσο σημαντικό. Δεν ρυμουλκήθηκε στο Πέραμα ταξίδεψε με την μίση αρματωσιά το έβαψαν πράσινο στο Πέραμα και εκεί ολοκληρώθηκαν οι εργασίες από όπου έφυγε και για το πρώτο παρθενικό ταξίδι
3244[
3243

takbel
13-04-2008, 20:11
kainourio trexantiri naupigimeno stis Spetses

Giorgos Thalassis
14-04-2008, 03:52
καλοταξιδο !!!
Δώσε μας αν θες μερικα στοιχεια για την κατασκευή και το κοστος του.

takbel
14-04-2008, 20:07
Μηκος: 9,6m. Ξυλεια: iroco, teak. Μηχανη: nannidiesel 85hp. Τεμποζιτο καυσιμου: 200lt, νερου: 150lt. Τιμη δεν ξερω.

mastrokostas
20-04-2008, 11:08
Πανέμορφο !κούκλα !Τρεχαντήρι ανοικτό δεν είχα δει πάλι .Oλα ήταν με σπιραγιο .Να είναι καλό ταξίδι !

papamarios
20-04-2008, 16:52
Καλώς ήλθες στην παρέα των μοντελιστών.
Μοντελιστής και εγώ αλλά για πολλά χρόνια κατασκεύαζα ξύλινα ιστιοφόρα Ισπανικής και Πορτογαλικής προέλευσης μια και για όλα αυτά τα χρόνια ζούσα στο εξωτερικό. Όταν επαναπατρίστηκα και άρχισα να ψάχνω και να διαβάζω για τα Ελληνικά Παραδοσιακά Ιστιοφόρα και ακόμα ψάχνω. Βρήκα βιβλιογραφία, πολύ φτωχιά δυστυχώς μπροστά στην πλουσιότατη ξένη. Φυσικό είναι οι φωτογραφίες σου να μου κινήσουν το ενδιαφέρον και να πάρω το θάρρος να σου γράψω. Ότι έχεις σε φωτογραφίες και θέλεις να τις μοιραστούμε ή και εμπειρίες από ότι είδες, ευχαρίστως να το συζητήσουμε.
papammarios

papamarios
20-04-2008, 16:59
kainourio trexantiri naupigimeno stis Spetses
Θα σε παρακαλούσα εάν θέλεις να μου πεις το καρνάγιο κτίστηκε αυτό το κουκλί, το τρεχαντήρι;;; Θα σου ήμουν υπόχρεος αν το έκανες
Ευχαριστώ
papamarios

papamarios
20-04-2008, 17:05
Ο Μπασιμακόπουλος είναι στις Σπέτσες;;;; και αν ναι σε πιο μέρος;;; Κανένα τηλέφωνο;;;;
Ευχαριστώ

Hellenarc
22-04-2008, 21:55
Στην κοιλάδα της Αργολίδας στο Κρανίδι είναι το Ναυπηγείο του Μάστρο Γιάννη του Λέκκα που λέει και το τραγούδι και του Μπασιμακόπουλου

takbel
25-04-2008, 08:58
Θα σε παρακαλούσα εάν θέλεις να μου πεις το καρνάγιο κτίστηκε αυτό το κουκλί, το τρεχαντήρι;;; Θα σου ήμουν υπόχρεος αν το έκανες
Ευχαριστώ
papamarios

Το τρεχαντηρι αυτο κατασκευαστηκε απο το καρναγιο του Μπελεση στις
Σπετσες για καποιον αγγλο που τα καλοκαιρια ζει στο νησι.

papamarios
25-04-2008, 09:33
Σε ευχαριστώ takbel για την όντως χρήσιμη πληροφορία σου για το κτίσιμο του Τρεχαντηριού. Είναι και αυτός ένας τρόπος για να μάθουμε οι μοντελιστές που υπάρχουν ακόμα ναυπηγία – ταρσανάδες που χτίζουν ξύλινα κοσμήματα.
Σου εύχομαι Καλή Ανάσταση και σε ευχαριστώ και πάλι
papammarios

Apostolos
25-04-2008, 14:50
Όντως είναι καταπληκτικό!

Hellenarc
29-04-2008, 20:43
Είναι φανερό ότι έχει άποψη ο ιδιοκτήτης του