PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαίδευση - Πτυχιακές & άλλες Εργασίες



Σελίδες : [1] 2

nik
05-08-2005, 09:53
Skeftetai kaneis kapoio kalo thema gia ptyxiaki konta sto naytiko dikaio?

Mou eipan gia "port state control" alla exei na kanei me safety...Ego endiaferomai gia kati perissotero operational.

Exei kaneis na proteinei kati?
Thanx!

Morgan
05-08-2005, 11:06
το port stae control δεν βλεπω τι σχεση εχει με το δικαιο. Σωστα λες οτι ειναι περισσοτερο θεμα safety.
αν θες κατι σε δικαιο με συνδυασμο του operations θα μπορουσες να κανεις κατι με φορτωτικες & Hague/Visby rules ή arbitration of charter parties...αυτα τα κομματια αν και οχι Operational επηρεαζουν την λειτουργια του.

nik
05-08-2005, 11:51
το port stae control δεν βλεπω τι σχεση εχει με το δικαιο. Σωστα λες οτι ειναι περισσοτερο θεμα safety.
αν θες κατι σε δικαιο με συνδυασμο του operations θα μπορουσες να κανεις κατι με φορτωτικες & Hague/Visby rules ή arbitration of charter parties...αυτα τα κομματια αν και οχι Operational επηρεαζουν την λειτουργια του.

Κατι σχετικο με cargo claims πως το ακούς;

Morgan
05-08-2005, 12:18
Κατι σχετικο με claims (για παράδειγμα liabilities από κατεσταρμμένο φορτίο) πως το ακούς; Αυτό ξεφεύγει πάλι από law μήπως;

Τα Hague/Visby rules με τι έχουν να κάνουν περίπου;

α.ειναι περισσοτερο σε ασφαλειες (insurance) παρα legal αλλα ειναι καλο.

β.εχουν να κανουν με τους νομους που διεπουν τις φορτωτικες και κατ'επεκταση την μεταφορα φορτιων
δες εδω
http://www.admiraltylawguide.com/conven/haguerules1924.html

nik
05-08-2005, 12:41
το port stae control δεν βλεπω τι σχεση εχει με το δικαιο. Σωστα λες οτι ειναι περισσοτερο θεμα safety.
αν θες κατι σε δικαιο με συνδυασμο του operations θα μπορουσες να κανεις κατι με φορτωτικες & Hague/Visby rules ή arbitration of charter parties...αυτα τα κομματια αν και οχι Operational επηρεαζουν την λειτουργια του.

To eida..thanx!

Exo thn entyposi oti to arbitration einai perissotero praktiko kai endiaferon kommati apo ta rules pou tha prepei na analotheis se perigrfi ton kanonismon....

Morgan
05-08-2005, 13:54
Τo arbitration βασιζεται καπου, αυτο το καπου ειναι τα rules :D

nik
05-08-2005, 14:31
Mhpos exeis yp'opsin sou kanena kalo link gia arbitration?

nik
05-08-2005, 14:35
YG: Tropopoihsh mhnymatos pos ginetai? :(


Oson afora ta claims gia sygkekrimeno fortio den exoun operational sxesi?

Afto mou exei katsei arxika kai einai kati pou mou aresei alla den thelo na asxolitho me insurance and claims.

Ayto pou exo sto myalo mou einai ena krama "operationlaw"

Morgan
05-08-2005, 15:46
To operations den exei na kanei me law.
Polla kommatia tou operations omws (dhladh kata poso kapioi xeirismoi ginontai swsta) ephreazoun tmhmata opws to freight and collection (exei amesh sxesh me ta claims apo opou vgainoun kai xrhmata) h' to insurance and claims department pou asxoleitai akrivws me oti leei to onoma toy:asfaleeies kai claims.

kai ta 3 tmhmata prepei na synergazontai wste na apofeygontai oi patates.
me liga logia ola exoun sxesh me to operation (epanalamvanw :dhladh kata poso kapioi xeirismoi ginontai swsta - kai pou odhgoun akrivws aytoi oi xeirismoi) kai ola den exoun dhladh DEN EINAI OPERATION.

na sou pw 1 geniko paradeigma..
claim fortiou (px shortage) px exeis otan den traviksei olo to fortio to vapori na to dwsei sthn steria kai oi agorastes epanerxonta na sou kanoun claim. Ayto , pou proekypse apo lathos xeirismo operational h apo anikanothta twn texnikwn meswn tou ploioy , odhgei se claim kai mplekei kai to Insurance kai to freight

nik
05-08-2005, 16:11
To operations den exei na kanei me law.
Polla kommatia tou operations omws (dhladh kata poso kapioi xeirismoi ginontai swsta) ephreazoun tmhmata opws to freight and collection (exei amesh sxesh me ta claims apo opou vgainoun kai xrhmata) h' to insurance and claims department pou asxoleitai akrivws me oti leei to onoma toy:asfaleeies kai claims.

kai ta 3 tmhmata prepei na synergazontai wste na apofeygontai oi patates.
me liga logia ola exoun sxesh me to operation (epanalamvanw :dhladh kata poso kapioi xeirismoi ginontai swsta - kai pou odhgoun akrivws aytoi oi xeirismoi) kai ola den exoun dhladh DEN EINAI OPERATION.

na sou pw 1 geniko paradeigma..
claim fortiou (px shortage) px exeis otan den traviksei olo to fortio to vapori na to dwsei sthn steria kai oi agorastes epanerxonta na sou kanoun claim. Ayto , pou proekypse apo lathos xeirismo operational h apo anikanothta twn texnikwn meswn tou ploioy , odhgei se claim kai mplekei kai to Insurance kai to freight


Efxaristo morgan.

Ostoso exo kanei ena skanarisma se afto pou mou esteiles to link gia ta rules ton fortotikon.

Endiaferon mou fainetai kai to theoro kalo.Eksallou anaferetai se ena apo ta shmantikotera shmeia enos voyage opos einai oi fortotikes. Episis einai kati pio syghkekrimeno apo ta arbitrations enos charterparty. Ara h gia afto i gia claims vlepo na epilego...

Prepei na to syzhthso kai me ton analogo kathighth kai tha do...

Oti xreiasto tha se rothso.S' efxaristo kai pali gia th voitheia.

Morgan
05-08-2005, 16:14
OTI MPORW 8A SOU DWSW KAI GW!
JUST LET ME KNOW

nik
06-08-2005, 15:39
Thanx! :D

"THE English commercial court recently gave some guidance on the construction and interpretation of the 1996 Arbitration Act and the use of the term 'paramount clause' in a modern charter party. It addressed whether the term paramount clause in charter parties should now be interpreted as incorporating the Hague Visby Rules rather than the Hague Rules, clearly an important issue for the interpretation of charter parties generally."

Oi kanonismoi ths Xaghs ektos apo tis fortotikes periexontai kai sta charterparties?...

Morgan
08-08-2005, 09:17
καλημερα nik!
οι φορτωτικες ειναι σε αμεση συναρτηση με τα ναυλοσυμφωνα .
οι φορτωτικες και οι κανονισμοι που τις διεπουν εχουν να κανουν με τους κανονισμους που εχουν συμφωνηθει στα ναυλοσυμφωνα.
αρα ναι.
μην το βλεπεις αναποδα ομως.
Δεν εξαρταται το ναυλοσυμφωνο απο την φορτωτικη, αλλα η φορτωτικη απο το ναυλοσυμφωνο.
σε πολλα απο αυτα, υπαρχει attach και δειγμα για το πως πρεπει να ειναι η φορτωτικη και τι ακριβως πρεπει να λεει.

nik
08-08-2005, 09:32
καλημερα nik!
οι φορτωτικες ειναι σε αμεση συναρτηση με τα ναυλοσυμφωνα .
οι φορτωτικες και οι κανονισμοι που τις διεπουν εχουν να κανουν με τους κανονισμους που εχουν συμφωνηθει στα ναυλοσυμφωνα.
αρα ναι.
μην το βλεπεις αναποδα ομως.
Δεν εξαρταται το ναυλοσυμφωνο απο την φορτωτικη, αλλα η φορτωτικη απο το ναυλοσυμφωνο.
σε πολλα απο αυτα, υπαρχει attach και δειγμα για το πως πρεπει να ειναι η φορτωτικη και τι ακριβως πρεπει να λεει.

Καλημέρα Morgan και καλή εβδομάς,

Απλά επειδή στους κανόνες της Χάγης λέει ότι εφαρμόζονται σε bill of ladings και "κάθε παρόμοιο τίτλο ιδιοκτησίας" ενώ στον Ελληνικό ΚΙΝΔ, για παράδειγμα, που υιοθετεί τους κανόνες της Χάγης τους υιοθετεί για τα ναυλοσύμφωνα...

Άρα αφού κανόνες Χάγης - Βίσμπυ δεν περιορίζονται μόνο σε περιπτώσεις φορτωτικών ποιο είναι το γενικότερο πλαίσιο που μπορούν να περιληφθούν;

Morgan
08-08-2005, 10:01
Καλημέρα Morgan και καλή εβδομάς,

Απλά επειδή στους κανόνες της Χάγης λέει ότι εφαρμόζονται σε bill of ladings και "κάθε παρόμοιο τίτλο ιδιοκτησίας" ενώ στον Ελληνικό ΚΙΝΔ, για παράδειγμα, που υιοθετεί τους κανόνες της Χάγης τους υιοθετεί για τα ναυλοσύμφωνα...

Άρα αφού κανόνες Χάγης - Βίσμπυ δεν περιορίζονται μόνο σε περιπτώσεις φορτωτικών ποιο είναι το γενικότερο πλαίσιο που μπορούν να περιληφθούν;

δεν εχω ασχοληθει (μονο οσο για να περασω στο ΠΑΠΕΙ) με το ελληνικο ναυτικο δικαιο.
Σχετικα με τους κανονες της Χαγης-Βισμπυ οπως σωστα λες διεπουν κυριως τις φορτωτικες. Σε τι ακομα ομως κανουν apply (αυτα τα rules) ειναι κατι που θελει ψαξιμο.... ρωτησα ηδη εναν δικηγορο μας, αλλα δεν θυμαται και μου ανεφερε παλι οτι ειναι κυριως για τις φορτωτικες.
πληροφορια: παντως στις φορτωτικες υπαρχει και μια σημειωση που λεει ξεκαθαρα οτι οι Χαγη-Βισμπυ ρουλς κανουν ισχυ πανω στην συγκεκριμενη φορτωτικη, αναφερεται επισης οτι ολα τα ρουλς που διεπουν το Ναυλοσυμφωνο επισης ισχυουν για την συγκεκριμενη φορτωτικη (συμπεριλαμβανεται και το arbitration) , ΕΚΤΟΣ απο το πως θα πληρωθει ο ΝΑΥΛΟΣ που ειναι ξεχωριστο κομματι.

"All terms, conditions and clauses including `arbitration` , 'General Average ` , ` Lien clauses ` , and ` exception clauses ` contained in the C/P dated ..... apply to this Bill of Lading and are deemed to be incorporated herein."

ή ...

"This shipment is carried under and pursuant to the terms af the Contract/Charter Part dated .....between .....and...... and all the terms whatsoever - including Arbitration - of Contract/Charter except the rate...."

nik
08-08-2005, 10:23
Καλημέρα Morgan και καλή εβδομάς,

Απλά επειδή στους κανόνες της Χάγης λέει ότι εφαρμόζονται σε bill of ladings και "κάθε παρόμοιο τίτλο ιδιοκτησίας" ενώ στον Ελληνικό ΚΙΝΔ, για παράδειγμα, που υιοθετεί τους κανόνες της Χάγης τους υιοθετεί για τα ναυλοσύμφωνα...

Άρα αφού κανόνες Χάγης - Βίσμπυ δεν περιορίζονται μόνο σε περιπτώσεις φορτωτικών ποιο είναι το γενικότερο πλαίσιο που μπορούν να περιληφθούν;

δεν εχω ασχοληθει (μονο οσο για να περασω στο ΠΑΠΕΙ) με το ελληνικο ναυτικο δικαιο.
Σχετικα με τους κανονες της Χαγης-Βισμπυ οπως σωστα λες διεπουν κυριως τις φορτωτικες. Σε τι ακομα ομως κανουν apply (αυτα τα rules) ειναι κατι που θελει ψαξιμο.... ρωτησα ηδη εναν δικηγορο μας, αλλα δεν θυμαται και μου ανεφερε παλι οτι ειναι κυριως για τις φορτωτικες.
πληροφορια: παντως στις φορτωτικες υπαρχει και μια σημειωση που λεει ξεκαθαρα οτι οι Χαγη-Βισμπυ ρουλς κανουν ισχυ πανω στην συγκεκριμενη φορτωτικη, αναφερεται επισης οτι ολα τα ρουλς που διεπουν το Ναυλοσυμφωνο επισης ισχυουν για την συγκεκριμενη φορτωτικη (συμπεριλαμβανεται και το arbitration) , ΕΚΤΟΣ απο το πως θα πληρωθει ο ΝΑΥΛΟΣ που ειναι ξεχωριστο κομματι.

"All terms, conditions and clauses including `arbitration` , 'General Average ` , ` Lien clauses ` , and ` exception clauses ` contained in the C/P dated ..... apply to this Bill of Lading and are deemed to be incorporated herein."

ή ...

"This shipment is carried under and pursuant to the terms af the Contract/Charter Part dated .....between .....and...... and all the terms whatsoever - including Arbitration - of Contract/Charter except the rate...."

Αυτές τις μέρες το έχω ψάξει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα γιατί μου φαίνεται το πιο ενδιαφέρον απ' όσα άκουσα. Λοιπόν, το συναντάω σχεδόν συνέχεια σε βιβλία σχετικά με charterparties παρα σε βιβλιογραφία με bill of ladings. Ακόμα και σε ένα βιβλίο από σεμινάριο των Lloyds σχετικά με Voyage charter γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στους κανονισμούς της Χάγης (όχι Χάγης - Βίσμπυ, αλλά στην ουσία δεν διαφέρουν και πολύ..)

Τέλος στο παρακάω βιβλίο (Link) γίνεται αναφορά στον κανονισμό σαν ευθύνες του μεταφορέα και δεν γίνεται λόγος ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε Bill of lading.. αλλά σε κάθε συμβαση/συμφωνία που σχετίζεται με θαλάσσια μεταφορά.Πάντως πρέπει να λύνει πολλές απορίες σχετικές με το θέμα αυτό το συγκεκριμένο βιβλίο.

http://www.sakkoulas.gr/g_detail.asp?uid=657&aa=1&it=0&page=1

Αυτά σε ρώτησα για το συγκεκριμένο γιατί, σε περίπτωση που ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα, έλεγα να αναφερθώ σε μερικές σελίδες και στις φορτωικές σαν τίτλο. Αλλά από την στιγμή που συναντάται και σε άλλες συμφωνίες, είναι άσκοπη μια αναφορά σε Bill of lading..

Αυτά...

Morgan
08-08-2005, 11:12
και οι φορτωτικες εχουν ψωμι παντως

Maroulis Nikos
08-08-2005, 11:12
δείτε αυτό

http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/08/08/1078011.htm

nik
08-08-2005, 12:43
και οι φορτωτικες εχουν ψωμι παντως

Ναι αλλά σαν ξεχωριστό κομμάτι από την συγκεκριμένη νομοθεσία..

nik
08-08-2005, 12:57
δείτε αυτό

http://www.naftemporiki.gr/news/static/05/08/08/1078011.htm

Όντως.. Και δεν είναι μόνο τα συγκεκριμένα προγράμματα. Έχω την εντύπωση ότι ο συγκεκριμένος τομέας θα γίνει ακόμη περισσότερο χρήσιμος στο μέλλον.

Morgan
08-08-2005, 20:01
και οι φορτωτικες εχουν ψωμι παντως

Ναι αλλά σαν ξεχωριστό κομμάτι από την συγκεκριμένη νομοθεσία..

νομιζω εχεις καταληξει τι θα κανεις!! :D !!
οτι θες απο υλικο πες μου

Kostas22
03-11-2005, 19:38
Ego exo parei san thema ptyxiakis ergasias:
"sygxonefseis kai eksagores naftiliakon etaireion".

Alla den vrisko psomi se oti afora thn naftilia sygkekrimena...
Exete kamia lysh kali?

Morgan
04-11-2005, 09:36
φίλε καλημέρα...
δύσκολο θεματάκι πήρες, αφού και **σχετικά** λίγες είναι τέτοιες περιπτώσεις στην ναυτιλία μας αλλά και κινούνται σε confidential επίπεδο.

Αυτό που σου προτείνω εγώ είναι να κοιτάξεις την πιο πρόσφατη γνωστή περίπτωση, της συγχώνευσης (εξαγορά καλύτερα) της Stelmar του Χατζηιωάννου από το όμιλο O.S.G.... πήγαινε και βρές σχετικά δημοσιεύματα από το ΝΕΤ αλλά και τις σελίδες των εταιρειών (αν τα θυμόμουν θα στα δινα τώρα).. κοίτα τα αυτά και ξαναμιλάμε.

nik
07-08-2006, 13:35
Geia sas paidia,

Endiaferomai gia ena 8emataki diplwmatikis panw se naftiliaki oikonomiki - strathgiki me endiaferon praktikis efarmogis se Naftiliaki Epixeirisi. 8a protimousa na basizetai perissotero se case study para se bibliografia.

Yparxei kamia protasi?

Thanks a lot.

Morgan
08-08-2006, 10:38
δυσκολο και παλι το θεμα ωστε να μπορεσει να αναλυθει ... εχεις εργασθει σε ναυτιλιακη εταιρεια ?
απο εκει θα μπορουσες να μιλησεις με συγκεκριμενο κοσμο (accounts/finance departments / operations dept / chartering...etc) που θα σου δωσουν στοιχεια! αυτα δηλαδη που χρειαζεσαι.ειδικα το finance ειναι οτι ψαχνεις.

το προβλημα ειναι οτι πολλα στοιχεια δεν μπορουν να δωθουν αλλα και οτι καθε εταιρεια αναλογα με το υφος και το μεγεθος της εχει διαφορετικη στρατηγικη και στοχους

nik
08-08-2006, 12:51
Morgan, naiw ergastei se naftiliaki alla bebaia gia mikro xroniko diastima se plaisia panepisthmiakwn programmatwn.

Oson afora tin ergasia skeftomai na vrw kati praktiko wste na to basisw kai panw se mia sygekrimeni 8ewria.. oxi na perigrapsw strathgiki sygkekrimenis naftiliakis. Eksalloy afto einai sxetiko kai idiaitero gia tin ka8emia opws swsta eipes..

Alla panta yparxei kai ena "oudetero" montelo.

Den kserw an katalabes kati parapanw gia to ti psaxnw..

Se efxaristw

skamandr
27-10-2006, 13:13
Οποιος μπορει να μου στειλει μια κοπια απο ενα ναυλοσυμφωνο (charterparty)...στειλτε μου μηνυμα να σας πω διευθυνση mail ή δωστε μου καποιο link να το κατεβασω...Ευχαριστω

Kyriakos
27-10-2006, 14:24
1. Σε ενδιαφέρει όλο το ναυλοσύμφωνο, ή κάποιο τμήμα μόνο?
2. Τι είδους ναυλοσύμφωνο?
3. Για τί είδους καράβι?
4. Ή μήπως για σκάφος?
5. Που θα το χρησιμοποιήσεις? - συνήθως είναι και ελαφρώς διαβαθμισμένα...
6. Στα Ελληνικά, ή στα Αγγλικά?

- Έτσι και αλλιώς δεν έχω να σου στείλω, αλλά όποιος έχει τις ίδιες απορίες θα εκφράσει...

skamandr
27-10-2006, 14:28
Με ενδιαφερει ολοκληρο το ναυλοσυμφωνο,στα Αγγλικα, ανεξαρτητως τυπου πλοιου και ειδικων ορων...

Morgan
27-10-2006, 15:24
με τι ασχολεισαι εσυ φιλε?καλως ηρθες

skamandr
27-10-2006, 15:45
Ναυτιλιακά Πειραιά.4ο έτος...Όποιος είναι εκεί η αποφοιτησε απο κει ξερει για πια εργασια τα θελω...

Petros
27-10-2006, 16:08
Emeis oi ypoloipoi na min kseroume diladi?

skamandr
27-10-2006, 16:18
Οχι να μην ξερετε...Χεχεχε...Ειναι μια εργασια πανω στις ναυλώσεις με αναλυση των ορων και μεταφραση του ναυλοσυμφωνου....;)

Morgan
27-10-2006, 16:46
Οχι να μην ξερετε...Χεχεχε...Ειναι μια εργασια πανω στις ναυλώσεις με αναλυση των ορων και μεταφραση του ναυλοσυμφωνου....;)

ελα ευκολη ειναι...το σεπτεμβρη τις περασα τις ναυλωσεις και εχω δωσει απο την δουλεια ηδη σε 2-3 παιδια απο διαφορετικα συμβολαια (εγω δεν εκανα μεταφραση/πηγα ετσι).

θυμησε μου το την δευτερα, να δουμε τι θα κανουμε

skamandr
28-10-2006, 14:37
Ευχαριστω πολύ τον Πετρο και οσα παιδια βοηθησαν..;)

Roulis
30-10-2006, 13:20
φιλικη συμβουλη.
Κατσε και ασχολησου με το Charterparty οση πιο πολυ μπορεις. Θα μαθεις παρα πολλα. Ο Γκιζιακης για να επιμενει τοσο σε αυτο κατι ξερει. Εμεις κοιταγαμε ολοι να αντιγραψουμε τα Clauses απο τον πρωτο που το ειχε μεταφρασει, αμα δεις τι μαργαριταρια βγηκαν απο αυτο θα γελας 10μερες.

skamandr
30-10-2006, 17:22
Ισχυει αυτο που λες φιλε

triad
31-10-2006, 15:37
Στις ναυλώσεις καταλαβαίνεις γιατί μαθαίνεις ο,τι μαθαίνεις από το πρώτο έτος

skamandr
31-10-2006, 16:39
Εχει καποιος ρε παιδια συμπληρωμενο ναυλοσυμφωνο? Τελικα δεν κανοθν οι κενες φορμες που μου εστειλαν καποια παιδια..Πρεπει να βρω ενα που να εχουν γινει οι διορθωσεις στις παραμετρους κλπ..:confused:

Morgan
01-11-2006, 11:23
ποσο γρηγορα το θες?

skamandr
01-11-2006, 15:17
Μεχρι Παρασκευη θα ημουν υποχρεος...

Morgan
01-11-2006, 15:27
δυσκολο αλλα θα το δω στο υποσχομαι.
ειμαι σε αναμπουμπουλα τωρα λογω ξενιτεματος

skamandr
01-11-2006, 15:35
Καταλαβα...Οκ...Οποτε μπορεσεις η εσυ η καποιος αλλος....Ευχαριστω..:)

saltwater
10-11-2006, 17:27
An kai ligo argoporimena, opoios thelei draft copies gia charter parties, mporei na ta vrei sto site tis BIMCO sto section Documents. Exei polla time kai voyage charters kathos kai ipodeigmata fortotikon... Einai arketa mesa ekei kai einai free.

nansyko
26-11-2006, 02:47
re paidia mipws einai efikto na mou steilei k emena kapoios ena naulosimfwno alla symplirwmeno gia aytes tis g.......s tis naylwseis?

ante na paroyme to ptyxio!!!!!!!;)

ALEXANDRA03
28-11-2006, 13:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΑΝ ΒΡΗΚΕΣ ΝΑΥΛΟΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......

ppm
28-11-2006, 13:55
γεια σε ολους!

Ακόμα την ίδια εργασία βάζει ο Γκιζιάκης?
Αν ακόμα θέλεις ναυλοσύμφωνο, έχω εγώ να σου δώσω, το ξέρω οτι είναι κάπως αργά αλλά sorry, τώρα το είδα

ALEXANDRA03
28-11-2006, 14:06
γεια σε ολους!

Ακόμα την ίδια εργασία βάζει ο Γκιζιάκης?
Αν ακόμα θέλεις ναυλοσύμφωνο, έχω εγώ να σου δώσω, το ξέρω οτι είναι κάπως αργά αλλά sorry, τώρα το είδα
EYXARISTO!!!!AN 8ES EMAIL EINAI [email protected] KAI FAX 210 4630323!!!!EINAI SYMPLIRWMENO???

ppm
29-11-2006, 13:32
EYXARISTO!!!!AN 8ES EMAIL EINAI [email protected] KAI FAX 210 4630323!!!!EINAI SYMPLIRWMENO???

sorry, το ξέχασα το ναυλοσυμφωνο, θα στο στειλω αυριο με φαξ οπωσδηποτε

ALEXANDRA03
29-11-2006, 13:56
THANKS!!!!!! ΠΑΝΤΩΣ.....ΑΝ ΣΕ ΒΑΖΩ ΣΕ ΚΟΠΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ....ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

ALEXANDRA03
30-11-2006, 13:10
ΡΡΜ.....ME ΞΕΧΑΣΕΣ!!!!!:(

ppm
30-11-2006, 14:23
ολα του γαμου δυσκολα....... εχει διαλυθει το φαξ!!! αν δεν το φτιαξει σημερα ο τεχνικος θα το εχεις αυριο.
Πραγματικα λυπαμαι που σε αφηνω σε αναμονη αλλα δυστυχως δεν μπορω να κανω τιποτα αυτη τη στιγμη, δεν το εχω σε ηλεκτρονικη μορφη για να μπορεσω να στο στειλω με email.

Anastasios
15-12-2006, 02:22
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για την συγγεκριμένη εργασία?

Morgan
21-12-2006, 23:22
για οποιον ενδιαφερεται ακομα εχω ανεβασει ενα voyage charterparty εδω

http://www.geocities.com/morgannaytilia/opencharte.pdf

Morgan
27-12-2006, 16:05
sta statistika tou proswpikou site (mono gia uploading) pou exw anevasei to en logw c/p diapistwsa gyrw sta 350 anoigmata tou pdf arxeiou mesa se 4 meres! mallon ypirkse endiaferon.
gia na ginetai kouventa omws, mporeite na kanete sxolia - erwthseis gia ayto to c/p h'alla , mesw apo to forum .

an thelei kapoios na anevei kai allo c/p apla as to pei

Petros
27-12-2006, 17:47
Anevase k kanena time an mporeis kai diafora idi kata tin eyxereia sou na exoume na paizoume.

Egw exw polla adeia apo bimco fate matia psaria.

Morgan
31-12-2006, 13:13
αν εχεις ανεβασε εστω και κανα αδειο για να δουν τος τυπους.
θα ανεβασω κανα ταιμ συντομα

Michael
03-01-2007, 13:16
http://www.bimco.com/Home/Corporate%20Area/Documents/Document%20samples.aspx

Petros
06-01-2007, 21:02
Καλο θα ηταν να ανοιγαμε την κουβεντα περι ναυλοσυμφωνων. Μου φαινεται πολυ ενδιαφερον να συζηταμε για ορους, προβληματα, αληθινες ή μη περιπτωσεις κτλ.

Θα ριξω μια ματια οταν εχω χρονο and I will revert που λεμε με 1.000.000.000 αποριες. Χαχα.

Michael
09-01-2007, 17:28
Κάθε απορία δεκτή και αν είναι κάτι που να μπορεί να απαντηθεί, why not?

Morgan
11-01-2007, 16:06
milate gia apories peri orwn tou naylosymfwnou??
megalh kouventa...kai provlhmata

Petros
11-01-2007, 21:37
Για τετοιες αποριες λεω. Θα ηταν ενδιαφερον να λεγαμε εδω μερικα πραγματα οποτε μπορουμε ή οποτε προκυπτουν. Με το chartering δεν εχω ασχοληθει επαγγελματικα αμεσα αν και μου αρεσει πολυ και το εχω μελετησει.

Morgan
12-01-2007, 10:07
tote einai aplo.
kane copy/paste mia clause... pes ti skeftesai gia ayth kai thn sxoliazoume oloi mazi h'lynoume apories

Petros
14-01-2007, 19:28
It is agreed between the party mentioned in Box 3 as the Owners of the Vessel named in Box 5, of the GT/NT indicated in Box 6 and carrying about the number of metric tons of deadweight capacity all told on summer loadline stated in Box 3, now in position as stated in Box 8 and expected ready to load under this Charter Party about the date indicated in Box 9, and the party mentioned as the Charterers in Box 4 that:


The said Vessel shall, as soon as her prior commitments have been completed, proceed to the loading port(s) or place(s) stated in Box 10 or so near thereto as she may safely get and lie always afloat, and there load a full and complete cargo (if shipment of deck cargo agreed same to be at the Charterers' risk and responsibility) as stated in Box 12, which the Charterers bind themselves to ship, and being so loaded the Vessel shall proceed to the discharging port(s) or place(s) stated in Box 11 as ordered on signing Bills of Lading, or so near thereto as she may safely get and lie always afloat, and there deliver the cargo.


Απορια στο σημειο αυτο: Η εκφραση 'as soon as her prior commitments have been completed' τι νοημα εχει απο τη στιγμη που αν καθυστερησει το πλοιο, οι ναυλωτες εχουν δικαιωμα να ακυρωσουν το ναυλοσυμφωνο (συμφωνα με τα cancellation dates)?


Tα φωτα σας charterades.

Michael
15-01-2007, 15:15
Απορια στο σημειο αυτο: Η εκφραση 'as soon as her prior commitments have been completed' τι νοημα εχει απο τη στιγμη που αν καθυστερησει το πλοιο, οι ναυλωτες εχουν δικαιωμα να ακυρωσουν το ναυλοσυμφωνο (συμφωνα με τα cancellation dates)?


[Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν είμαστε ειδικοί επί του θέματος και πως ό,τι γράφουμε εδώ αποτελεί προιον ερασιτεχνικής απασχόλησης και συνεπώς ενδέχεται να είναι εσφαλμένο ή ελιπές. Άρα όποιος θέλει κάτι "σίγουρο" ας καταφεύγει και σε σίγουρες πηγές. Εδώ απλά κάνουμε κουβεντούλα να περνά η ώρα μας..]
Προφανώς αν τελικά το πλοίο δεν φτάσει εγκαίρως, οι ναυλωτές που μπορεί να είχαν βασιστεί στην υποσχόμενη έγκαιρη άφιξή του τελικά θα μείνουν με ένα φορτίο με του οποίου την υποχρέωση προς μεταφορά έχουν δεσμευθεί έναντι τρίτων. Του πλοίου μη αφικνουμένου εγκαίρως όμως το φορτίο δεν θα μπορέσει και αυτό να μεταφερθεί εγκαίρως σύμφωνα με τις δεσμέυσεις των ναυλωτών έναντι των τρίτων. Συνεπώς οι τρίτοι θα αναζητήσουν ευθύνες από τους ναυλωτές και αυτοί με την σειρά τους από το πλοίο για την οικονομική ζημία που υπέστει ο καθένας από την μη επλήρωση των συμβατικών υποχρεώσεων του άλλου.
Οι πλοιοκτήτες όμως αν επιδείξουν την δέουσα επιμέλεια για να αφιχθεί το πλοίο στην ώρα του κτλ και παρ' όλα αυτά τελικά αυτό καθυστερύσει λόγω π.χ ανωτέρας βίας, τότε μπορούν να επικαλεστούν εξαίρεση από την ευθύνη. Δεν μπορούν όμως να επικαλέστούν εξαίρεση αν ο λογος της καθυστέρησης προέρχεται από προηγούμενες του ταξιδίου υποχρεώσεις του πλοίου. Δηλαδή π.χ. αν το πλοίο καθυστέρυσε να φύγει από το προηγούμενο λιμάνι εκφόρτωσης. Με αυτή την ρήτρα όμως μπορούν να επικαλεστούν εξαίρεση και για αυτόν τον λόγο.

panoulis1985
19-01-2007, 13:06
gia sas paidia.
eimai foititis sto proptixiako tis Xiou kai exo ptixiaki me thema.
'Stratigiki ton nauloseon analoga me ti fasi tou nautiliakou kiklou'
Diladi pos prepei na naulono spot i time charter analoga an eimaste se ifesi
in se anthisi. to thema episis perilambanei kai tin stratigiki sintiriseis
se periodous xamilon naulon. Ti prepei na kanei tote o ploioktiktis
gia na sothei???px allagi simaias, anaboli programtismenis sintirisis klp
Pisteyo oti to thema einai idiaiteros endiaferon kai tha ithela tin gnomi
sas.

gvaggelas
19-01-2007, 14:57
Καλές πηγές πληροφόρησης για την εργασία σου είναι τα βιβλία "Ναυτιλιακή οικονομική" του Βασίλη Μεταξά και το "Maritime Economics" του Martin Stopford. Και τα δύο υπάρχουν στην βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου. Τώρα γενικά πώς πρέπει να ναυλώνεται ένα πλοίο. Η σωστή 'θεωρητική' στρατηγική, γιατί στην πράξη είναι δύσκολο να γίνει μαις και υπάρχει δυσκολία πρόβλεψης της αγοράς, είναι να ναυλώνουμε το πλοίο στην spot αγορά όταν οι ναύλοι είναι σε υψηλά επίπεδα και λίγο πριν αρχίσει η ύφεση της αγοράς (γιαυτό είπα ότι είναι λίγο δύσκολη η εφαρμογή της στην πράξη), χρονοναυλώνουμε το πλοίο, ώστε να επωφεληθούμε των υψηλών ναύλων όταν η αγορά θα πέφτει. Το αντίστροφο, όταν η αγορά είναι σε ύφεση (χρονοναυλώνουμε ώστε να έχουμε ένα σταθερό εισόδημα στις κρίσιμες περιόδους και λίγο πριν την άνοδο επαναφέρουμε το πλοίο στην spot αγορά).
Όσο για τεχνικές μείωσης του κόστους σε περιόδους ύφεσης, υπάρχουν πολλές, όπως ενδεικτικά ανέφερες και εσύ.
Αλλαγή σημαίας, δηλαδή λιγότερη φορολογία. Επιπρόσθετα αλλαγή εθνικότητας πληρώματος για χαμηλότερο κόστος.
Μείωση ταχύτητας πλοίου για μικρότερη κατανάλωση και εξοικονόμηση καυσίμων.
Επιπρόσθετα γίνονται μόνο οι απαραίτητες επισκευές και οι υπόλοιπες αναβάλλονται για κάποια στιγμή στο μέλλον. Και οι επισκευές που γίνονται είναι κυρίως σε ναυπηγεία που προσφέρουν μειωμένες τιμές.
Συνήθως υπάρχουν και ορισμένες απολύσεις στο προσωπικό ξηράς.
Τέλος υπάρχουν και τα τερτίπια των εφοπλιστών. Δηλαδή προσπαθούν να μείνουν περισσότερο στο λιμάνι ώστε να κερδίσουν χρήματα από τις σταλίες και τις επισταλίες (διότι δεν είναι σίγουροι ότι μόλις τελειώσει η ναύλωση θα βρουν νέο ιδιοκτήτη φορτίου) κτλ.

Υπάρχει βέβαια και η λύση του παροπλισμού του πλοίου. Αυτό συμφέρει τον εφοπλιστή ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου τα έσοδα δεν καλύπτουν καν το Μέσο Σταθερό κόστος. Πάντως αναλυτικές πληροφορίες μπορείς να βρεις σε αυτά τα δύο βιβλία καθώς και σε μία σειρά επιστημονικών άρθρων (ψάξε στο www.sciencedirect.com (http://www.sciencedirect.com) , το Πανεπιστήμιο έχει πρόσβαση). Κάλή συνέχεια στην εργασία σου.

nikstef
30-01-2007, 18:29
gia sas paidia.
eimai foititis sto proptixiako tis Xiou kai exo ptixiaki me thema.
'Stratigiki ton nauloseon analoga me ti fasi tou nautiliakou kiklou'
Diladi pos prepei na naulono spot i time charter analoga an eimaste se ifesi
in se anthisi. to thema episis perilambanei kai tin stratigiki sintiriseis
se periodous xamilon naulon. Ti prepei na kanei tote o ploioktiktis
gia na sothei???px allagi simaias, anaboli programtismenis sintirisis klp
Pisteyo oti to thema einai idiaiteros endiaferon kai tha ithela tin gnomi
sas.


Kalispera paidia, neos eimai k egw sto forum. isws 8a mporouse na se voithisei to vivlio "εισαγωγή στις Ναυλώσεις" twn :Γκιζιάκη, Πλωμαρίτου, Παπαδόπουλος. to eixame stin yli sto Panepistimio Peiraia. prokeitai gia ena katapliktiko vivlio me plousia yli k arketa paradeigmata.

vassilisman
30-01-2007, 20:14
ontws. to eixa me fetos sthn yli (1o etos). leei arketa sofa pragmatakia.

nikolas25
31-01-2007, 05:58
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!
ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ(ΕΙΚΟΝΕΣ ΧΑΡΤΩΝ,ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΛΠ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Stella
31-01-2007, 09:00
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!
ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ(ΕΙΚΟΝΕΣ ΧΑΡΤΩΝ,ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΛΠ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Καλημερα,

Υπαρχει το site του Βρετανικου Ναυαρχείου το οποιο περιλαμβανει καποιες πληροφοριες καθως και εικονες χαρτων. Ελπιζω να σε βοηθησει και να βρεις αυτο που ζητας.


www.ukho.gov.uk.

Stella
31-01-2007, 09:27
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!
ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ(ΕΙΚΟΝΕΣ ΧΑΡΤΩΝ,ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΛΠ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΥΤΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Επισης μπαινοντας στη σελιδα του ευγενιδιου ιδρυματος θα βρεις μια αρκετα μεγαλη βιβλιογραφια που θα σε κατευθυνει.

www.eugenfound.edu.gr

jerry_p
31-01-2007, 13:44
Υδρογραφική Υπηρεσία ΠΝ : http://www.hnhs.gr/

Παλαιοί χάρτες : http://www.hellenicnavy.gr/multimedia.asp?multimedia_type_id=1

nikolas25
31-01-2007, 21:10
Υδρογραφική Υπηρεσία ΠΝ : http://www.hnhs.gr/

Παλαιοί χάρτες : http://www.hellenicnavy.gr/multimedia.asp?multimedia_type_id=1

σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

nikolas25
31-01-2007, 21:21
Υδρογραφική Υπηρεσία ΠΝ : http://www.hnhs.gr/

Παλαιοί χάρτες : http://www.hellenicnavy.gr/multimedia.asp?multimedia_type_id=1


Επισης μπαινοντας στη σελιδα του ευγενιδιου ιδρυματος θα βρεις μια αρκετα μεγαλη βιβλιογραφια που θα σε κατευθυνει.

www.eugenfound.edu.gr (http://www.eugenfound.edu.gr)


σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

nikos77
09-03-2007, 18:40
Γεια σας παιδια

Μηπωσ ξερεται κανενα μαγαζι ποθ να φτιαχνει μοντελα φ/γ δ/ξ ηε/γ ο/γ πλοιων?

Morgan
12-03-2007, 00:34
αν πας σε οποιαδηποτε ναυτιλιακη , στην εισοδο της (βιτρινα απο εξω) θα δεις μοντελο καποιου πλοιου της και το που ο φτιαξανε (καποιο μαγαζι στον πειραια)...
κοιτα και παρε τηλεφωνο, δεν ειναι δυσκολο. μπορεις ακομα και να μπεις μεσα και να ρωτησεις χωρις προβλημα. ειναι πανακριβα γενικα παντως...

Stavros_K
15-03-2007, 10:30
Καλημέρα σας.
Είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτό το forum και μπορώ να πω οτι έχει πολλές μεγάλες προοπτικές. :)
Βασικά έχω αρχίσει να ασχολούμαι μέχρι στιγμής θεωρητικά(όχι πρακτικά ακομη..) με της ναυλώσεις πλοίων εδω και πολύ λίγο καιρο και έχω αρκετές απορίες.
Μπορεί να μου πεί κάποιος πως ειναι ένα πλήρες "φάκελος" απο την πρώτη μερα μέχρι την τελευταία?
Δηλαδή λέμε οτι ανοίγει ένα φορτίο και θέλουμε να κάνουμε μία προσφορά για ένα καράβι spot, απο εκεί και πέρα τι??

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Morgan
18-03-2007, 19:59
απο κει και περα ειναι πολλα αυτα που γινονται και δεν περιγραφονται σε 4- γραμμες ουτε φυσικα με λιγες γενικες κουβεντες. εχει να κανει απο το αν εισαι ιν-χαουζ ή ανεξαρτητος μπροκερ, αν δουλευεις για πλοιοκτητη ή οχι κ.ο.κ. (πχ εγω "ανοιγμα φορτιου" δεν εχω ξανακουσει) .Αν δεν εχεις και πολυ σχεση (πριν) με το θεμα, να παρακολοθησεις ενα σεμιναριο των hellenic shipbrokers assoc. και να τους ξετιναξεις στις ερωτησεις. δεν ειναι φαν του επιπεδου των σεμιναιων αυτων αλλα σιγουρα θα σου δωσουν μια μυρωδια, ειναι σχετικα φτηνα (γυρω στα 70 ευρω) και οπως ξαναειπα, μπορεις να ρωτησεις.

Petros
19-03-2007, 20:08
Οπως μαλλον εχω ξαναπει, ειχα μεινει ευχαριστημενος απο hsa σεμιναρια. Αξιζουν μερικες φορες πιο πολυ τα χρηματα που δινεις απο καποια πανακριβα μερικων νηογνωμονων.

Πληρωνεις ενα σωρο χρηματα (εσυ ή η εταιρεια σου) και το επιπεδο εκπαιδευτων και σεμιναριων γενικα ειναι κατω του μετριου. (ονοματα δε λεμε οικογενειες δε θιγουμε).

nik
27-04-2007, 19:59
Χαιρετώ την παρέα!

Παιδιά ψάχνω να βρω απόψεις κρατών μελών της Ε.Ε. σχετικά με τον ISPS ή σχετικά με τις γενικότερες κινήσεις της Ε.Ε. στην πολιτική ασφαλείας στα λιμάνια.

Αν γνωρίζετε καμιά πηγή θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα, γιατί ψάχνω αρκετές μέρες χωρίς επιτυχία.

Σας ευχαριστώ,
Νίκος

Morgan
01-05-2007, 14:50
Dokimase thn selida (kentriki) ths eyrwpaikhs enwshs kai isws apo ekei mporeseis na kseshkwseis tis apofaseis / apopseis ths EU gia to thema. Exeis vrei thn selida?

nik
07-05-2007, 00:12
Σ' ευχαριστώ Morgan,

άρχισα να βρίσκω μερικές απόψεις χύμα στο internet, αλλά όχι κάπου συγκεκριμένα... Το καλό είναι πως, έστω κι έτσι, προχωράω σιγά σιγά.

Spirits___MInd
02-08-2007, 14:18
Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία η οποία να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πτυχιακή εργασία με θέμα ''ΙSM CODE σαν μέσο διαχείρησης πλοίων και αποφυγής θαλάσσιας ρύπανσης'' ή και ολοκληρη την πτυχιακή... πολλά θέλω το ξέρω.. αλλά....

Morgan
03-08-2007, 10:45
sthn vivliothiki tou eygenidi koitakses? polla vivlia kai yliko.

Spirits___MInd
03-08-2007, 11:54
apo konta ligo dyskolo den eimai athina... apo to net koitaksa kai den yparxei vivlio on-line h kati tetoio .... allo??

kiriakos
03-09-2007, 19:09
Υπαρχει καποιος που να ξερει απο παλλοιριες, ορθοδρομια-λοξοδρομια?

Παναγιώτης
03-09-2007, 21:00
Στο θέμα με τα Βιβλία σε Ηλεκτρονική Μορφή θα βρεις σύνδεσμο για το The American Practical Navigator - An Epitome of Navigation που θα βρείς στοιχεία για αυτά που ζητάς.

stw77
09-09-2007, 14:54
Είναι ένα πολύ καλό άρθρο και αρκετά επίκαιρο.
Μία αναφορά στον τομέα των μεταφορών από όλες τις οπτικές γωνίες που υπάρχουν, καλύπτοντας έτσι και το κομμάτι των Logistics.
Η καλή "συνεργασία" της θαλάσσιας μεταφοράς με τους υπόλοιπους φορείς οδηγούν στην επίτευξη του στόχου.

Πηγή: Routledge, Taylor and Francis Group.

stw77
09-09-2007, 15:33
Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία η οποία να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πτυχιακή εργασία με θέμα ''ΙSM CODE σαν μέσο διαχείρησης πλοίων και αποφυγής θαλάσσιας ρύπανσης'' ή και ολοκληρη την πτυχιακή... πολλά θέλω το ξέρω.. αλλά....

*************
Καλησπέρα.
Έχω κάνει και εγώ αρκετές εργασίες πάνω στο ISM και έχω αρκε΄τες πληροφορίες πάνω σε πολλά κομμάτια που καλύπτει.

Διευκρίνησε μου όμως πάνω σε ποιόν τομέα του κώδικα ψάχνεις να βρεις πληροφορίες.
Ενδεικτικά σου στέλνω κάποια αρχεία προς ενημέρωση σου.
Ο κώδικας του ISM έχει απήχηση και εφαρμογή σε πολλά τμήματα της ναυτιλίας, και είναι διαρκώς ανανεώσιμος.
Έχω και σε μορφή .doc, αλλά λόγω όγκου συννημμένων δεν μπορώ να στα στείλω.
Αν έχεις κάποια ιδέα να στα περάσω πεσ τη μου.

Χαιρετισμούς.
=============

Michael
10-09-2007, 13:28
Ελπίζω πως τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν για την πτυχιακή σου. Αν επιτρέπεται σε ποιά σχολή είσαι;

http://www.yen.gr/media/28505/1428ISM1695.pdf (http://www.yen.gr/media/28505/1428ISM1695.pdf)
http://www.imo.org/HumanElement/mainframe.asp?topic_id=182
http://www.imo.org/HumanElement/mainframe.asp?topic_id=287
http://www.msc.navy.mil/N7/ism/ (http://www.msc.navy.mil/N7/ism/)
http://www.geocities.com/jkostaras/ism.html

coolaris2002
12-10-2007, 21:40
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω τη βοήθειά σας σε κάτι. Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Ε.Μ.Π. και ψάχνω θέμα διπλωματικής σε συνεργασία με τη σχολή Ναυπηγών Μηχανικών Ε.Μ.Π. σχετικό με την επιστήμη μου. Π.χ. ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά συστήματα πλοίων, τηλεπικοινωνίες σε πλοία, GPS κτλ. Απλά επειδή δεν έχω εμπειρία από τα τεχνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα οι ηλεκτρολόγοι των πλοίων, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου υποδείξει κάποια θέματα ή τομείς που χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Tzigis
30-11-2007, 15:14
Kalispera,
Ithela na apeu8inw ekklisi se opoion kserei apo business modelling optimisation se excel na me voithisei paidia giati kaigetai i gouna mou...
Kanw master stin Agglia kai exw mia ergasia kai apla den kserw ti na kanw...!!
Please help!:confused:

Παναγιώτης
01-12-2007, 15:36
Τι ακριβώς ψάχνεις; Από εξέλ κάτι λίγα μπορούμε να βοηθήσουμε. Εχεις φτιάξει τη δομή;

Tzigis
02-12-2007, 14:33
einai ena provlima sto opoio mia etaireia exei 4 diaforetika proionta pou mporei na agorasei, exei sygkekrimeno diathesimo poso, sygkekrimeno xwro apothikeusis kai prepei to synolo twn proiontwn na einai toulaxiston 300. to zitoumeno einai na kanei maximise ta profits tis. Exw palepsei na kanw to spreadsheet to opoio nomizw pws einai swsto, alla exw kollisei se kapoies parametrous...
Ama mporeis na voithiseis i would be much obliged!!
Thanks;)

Παναγιώτης
02-12-2007, 22:30
Αν κατάλαβα καλά έχεις τέσσερα προϊόντα α, β, γ, δ. που κοστίζουν a, b, c, d ευρώ το καθένα. Έχεις χώρο αποθήκευσης Α και διαθέσιμο ποσό Β αν ορίσουμε α, β, γ, δ την ποσότητα κάθε προϊόντος. Τότε πρέπει να βρεθεί ο βέλτιστος συνδυασμός α, β, γ, δ ώστε:
α*a+β*b+γ*c+δ*d<B
α+β+γ+δ<Α
α+β+γ+δ>300

Η βελτιστοποίηση προκύπτει αν χρησιμοποιήσουμε καλύτερα τους διατιθέμενους πόρους (οικονομικούς και άλλους) οπότε:
α+β+γ+δ=max (με τα διαθέσιμα χρήματα παίρνουμε περισσότερα προϊόντα).
Θα χρησιμοποιούσα το εργαλείο επίλυσης του excel (solver) που με διαδοχικές προσεγγίσεις δίνει τις βέλτιστες τιμέ σε μια τιμή μεταβάλοντας άλλες τιμές και θέτοντας περιορισμούς. Σε ένα φύλλο της παρακ΄τω μορφής
572
Βέβαια αυτή είναι η πιο απλή μορφή του προβλήματος. Θα μπορούσαν να μπουν και περισσότεροι περιορισμοί. Για παράδειγμα αν ήταν γνωστό το κόστος αποθήκευσης (γενικά έξοδα ή overhead cost) όπως ενοίκιο, ηλεκτροδότηση, μισθοί αποθηκαρίου και εργατών, μηχανήματα εσωτερικής μεταφοράς κ.λπ. Θα έπρεπε σε άλλη στήλη να διαιρείται με την ποσότητα και να προστίθεται στην τιμή μονάδος σε άλλη στήλη και να βγαίνει κόστος απόκτησης και αποθήκευσης και αυτό το κόστος να μπαίνει στην επίλυση αντί της τιμής μονάδος. Αν βέβαια το διαθέσιμο ποσό θα πρέπει να ξκαλύψει και την αποθήκευση.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν θες κάτι άλλο ρώτα...

Tzigis
04-12-2007, 13:39
Na pw apla kai "dimosia" ena terastio euxaristw ston Panagioti gia oli tou ti voithia. Na eisai kala Panagioti Arxonta, euxaristw.

Maroulis Nikos
04-12-2007, 16:44
Πήρες βαθμό για να ξέρουμε αν όντως σε βοήθησε καλά :D

Michail
04-12-2007, 21:24
Μηπως εχει κανενας ναυλοσυμφωνο Gencon μεταφρασμενο ?

skamandr
04-12-2007, 22:53
λοιπον... λογω επαγγελματικης ενασχολησης μπορω να βοηθησω σε καποιες συγκεκριμενες αποριες που ισως εχετε καποιοι.. Αρχικα ενα φορτιο δεν ανοιγει, ενα φορτιο βγαινει στην αγορα στη μορφη ενος order απο τον charterer. Το πλοιο ανοιγει καποια ημερομηνια σε καποιο λιμανι, η σε καποια ευρυτερη γεωγραφικη περιοχη. Τωρα το πως ενα φορτιο βγαινει στην αγορα ειναι με συγκεκριμενους τροπους.

Michael
05-12-2007, 16:58
Μηπως εχει κανενας ναυλοσυμφωνο Gencon μεταφρασμενο ?

Στα αγγλικά σου κάνει;

Michail
06-12-2007, 20:08
Βασικα χρειαζομαι ενα ναυλοσυμφωνο με τις διορθώσεις και τις αλλαγες που εχουν γινει και μετα πρεπει να το μεταφρασω και γι αυτο ελεγα μηπως διαθετει κανεις κανενα .

LNGmania
22-12-2007, 16:50
Θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα μιας και ψαχνω για πληροφοριες τις τεχνικες και λειτουργικες απαιτησεις για ECDIS για τα πλοια υπο ελληνικη σημαια λογω της πτυχιακης μου εργασιας.

Παναγιώτης
22-12-2007, 18:30
Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς αλλά μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα πρότυπα των ηλεκτρονικών χαρτών στις παρακάτω διευθύνσεις:

Στη σελίδα του Διεθούς Κέντρου Ηλεκτρονικών Χαρτών http://www.ic-enc.org/
και ειδικά στο κομμάτι με τις απαιτούμενες ιδιότητες ηλεκτρονικών χαρτών http://www.ic-enc.org/page_news_articles2.asp?id=12

Επίσης στη σελίδα του Διεθνούς Υδρογραφικού Οργανισμού http://www.iho.shom.fr/ και ειδικότερα στα αρχεία για ηλεκτρονική ναυσιπλοΐα http://www.iho.shom.fr/

Petros
22-12-2007, 21:56
Μαλλον ζηταει τις απαιτησεις της Ελληνικης σημαιας σε σχεση με τους ηλεκτρονικους χαρτες. Το Site του ΥΕΝ θα εχει περισσοτερες σχετικες πληροφοριες υποθετω.

LNGmania
23-12-2007, 14:55
Έψαξα και στο site του ΥΕΝ και δυστυχώς δεν βρηκα τίποτα σχετικό. Μάλλον θα ήταν καλύτερα να πάω αυτοπροσώπως στην αρμόδια υπηρεσία για να ζητήσω πληροφορίες αλλα δεν ξέρω ποιά είναι η αρμόδια. Σκεφτόμουνα για την ασφάλεια ναυσιπλοίας, αλλα θα περιμενω τις απαντήσεις σας για καλύτερη καθοδήγηση.

Gogos
26-12-2007, 00:51
Nomizw pws kati entopisa.. boreis na to checkareis edw:
http://www.yen.gr/php/download_xitem.php?xitem=27331/ya_fek1330_04.pdf
http://www.imo.org/Safety/mainframe.asp?topic_id=350
http://rapidshare.com/files/79059622/njfd.pdf.html
Ena tilefwno stin ydrografiki ypiresia tha voithouse, til. pliroforiwn: 2106442966 h steile ena email [email protected]
Elpizw na voithisa.. take care.

LNGmania
26-12-2007, 01:00
Eυχαριστω πολυ για την βοηθεια σου Gogos !!! Ηταν αυτο ακριβως που ήθελα. Των υπολοιπων κυριοτερων σημαιων τα βρηκα με ανεση και αναλυτικα αλλα της ελληνικής σημαίας η απαιτησεις ηταν πολυ συνοπτικα γραμμενες. Χρόνια Πολλά και Καλές Γιορτές !!!

Gogos
26-12-2007, 13:19
DEN KANEI TIPOTA.
KALES GIORTES SE OLOUS!

Michael071185
28-12-2007, 17:23
Γειά σε όλους σας και Χρόνια Πολλά. Είμαι νέος στο forum. Θα ήθελα τη βοήθεια σας προκειμένου να τελειώσω την πτυχιακή μου εργασία.Το θέμα της είναι ''Εναλλακτικές μορφές ενέργειας σε εμπορικά πλοία,με τη χρήση ανεμογεννητριών και φωτοβολταικών στοιχείων". Πρέπει να βρώ τον τρόπο λειτουργείας των ηλεκτροπαράγωγων ζευγών των πλοίων χωρίς πολλές τεχνολογικές λεπτομέρειες και στη συνέχεια να αντικαταστήσω αυτή την ισχύ με ανεμογεν. και φωτοβολταικά.Μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link ώστε να με βοηθήσει?Η πτυχιακή μου θα κινείται πιο πολύ σε οικονομικά επίπεδα και λιγότερο σε τεχνολογικά .

Apostolos
28-12-2007, 22:43
Κάποιος ναυπηγός - τεχνοκτάτης του φόρουμ????

maria-elena
02-01-2008, 16:07
Hi,
είμαι φοιτήτρια του ναυτιλιακού και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος σχετικά με πρακτική άσκηση σε ναυτιλιακές (ποσό ευκολό είναι, τι προυποθέσεις ζητούν κ.λ.π.). Στο πρόγραμμα σπουδών μας υπάρχει ένα μάθημα με την ονομασία αυτή, το έχει επιλέξει κανείς???
Ευχαριστώ πολύ!

Morgan
04-01-2008, 00:06
απο οσο γνωριζω αυτες τις πληροφοριες μπορει να στις δωσει η γραμματεια σας.
σε αλλη περιπτωση μπορεις να τηλεφωνησεις στο human reources μιας μεγαλης ναυτιλακης που τραβαει κοσμο, και να σου δωσουν πληροφοριες

maria-elena
04-01-2008, 12:21
οκ! αυτό θα κάνω! ευχαριστώ πολύ!:D

nik
04-01-2008, 12:55
οκ! αυτό θα κάνω! ευχαριστώ πολύ!:D

Καλημέρα!

Από όσο γνωρίζω έχεις 2 επιλογές. Αφενός να βρεις μια ναυτιλιακή με την οποία θα συμφωνήσεις και μετά να ζητήσεις από τον διοργανωτή του συγκεκριμένου προγράμματος στο Πα.Πει να πας εκεί (και θα τα βρούν μεταξύ τους πανεπιστήμιο - εταιρεία) ή να κάνεις κατευθείαν τα χαρτιά σου, όταν ανακοινωθεί η σχετική ημερομηνία από το πανεπιστήμιο.

Νομίζω πως το Πα.Πει για την διεξαγωγή της πρακτικής άσκησης συνεργάζεται με την Select Hellas χωρίς να είμαι σίγουρος.

ΥΓ:Αν ενδιαφέρεσαι θα σου πρότεινα να αναζητήσεις εσύ κάποια εταιρεία στην οποία θα θέλεις να κάνεις την πρακτική σου. Είναι αρκετά καλύτερο για πολλούς λόγους... Έπειτα, από την εταιρεία θα πληροφορηθείς επακριβώς τί ενέργειες πρέπει να κάνεις.

maria-elena
04-01-2008, 15:38
Thanks!

Τα χαρτιά μου τα έχω ήδη έτοιμα (είχα μιλήσει με μία εταιρεία του εξωτερικού παλιότερα για τις απαιτήσεις που έχουν, απλά για Ελλάδα δεν γνώριζω την κατάσταση ακόμα), και έχω μερικές εταιρείες υπ 'οψιν ...
Οπότε περιμένω λίγο ακόμη και μιλάω πρώτα με καθηγητή και μετά με κάποια από τις εταιρείες (για να είμαι σίγουρη ότι θα το δεχτεί ο καθηγητής).
Όσο για αυτό που λες για την Select Hellas, δεν το γνωρίζω καθόλου. Το γρ. Διασύνδεσης έρχεται σε επαφές με όλους ( φαντάζομαι και με τέτοιες εταιρείες) και προτείνει τις διάφορες θέσεις που ανακοινώνει σε όσους ενδιαφέρονται.

Ευχαρίστω πολύ

athkar
13-01-2008, 00:43
Γειά σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι φοιτητης και κανω την πτυχιακή μου με το παραπάνω θέμα. Παρακαλώ θα ήθελα κάποια site που να με βοηθήσουν σχετικά με το θέμα μου και για αρχή θα ήθελα κάποιο που να βρώ γενικές πληροφορίες για την Ελληνική ναυτηλία απο τα αρχαία χρόνια. Ευχαριστω εκ των προτέρων

athkar
13-01-2008, 16:45
Γειά σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι φοιτητης και κανω την πτυχιακή μου με το παραπάνω θέμα. Παρακαλώ θα ήθελα κάποια site που να με βοηθήσουν σχετικά με το θέμα μου και για αρχή θα ήθελα κάποιο που να βρώ γενικές πληροφορίες για την Ελληνική ναυτηλία απο τα αρχαία χρόνια. Ευχαριστω εκ των προτέρων


dwste kati paidia ena site na vrw kati na arxisw please....kati na exei sxesh me XAA kai natiliakes

dkampouroglou
14-01-2008, 03:24
Φιλε athcar, σου στέλνω κάτι με προσωπικό μήνυμα που θα σε βοηθήσει πολύ.
Θα σου πρότεινα ωστώσο να πάρεις το όλο θέμα πιο ζεστά, χωρίς παρεξήγηση βέβαια. Μην έχεις την εντύπωση πως ότι υπάρχει στο ιντερνετ είναι έγκυρο, ή ότι θα βοηθηθείς σημαντικά.Πολλά πράγματα online είναι σκατά, για να στο πω απλά.
Ανέτρεξε σε περιοδικά του κλάδου, και σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία (που υπάρχει σ'αυτό που σου στέλνω).
Καλό Πτυχίο !!!

dkampouroglou
14-01-2008, 03:41
Attachement σε προσωπικό μήνυμα τελικά δεν γίνεται....
Κατέβασε το από εδώ
http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/479/1/xystraa_finance.pdf

gvaggelas
14-01-2008, 11:56
Καταρχήν η διπλωματική σου αφορά μόνο τις ακτοπλοϊκές εταιρείς καθότι μόνο ατές μπορούν να εισαχθούν στο ΧΑΑ. Καλό θα ήταν να κάνεις μία περιγραφή του κλάδου της ακτοπλοΐας στην Ελλάδα, μετά να αναφερθείς σε κάθε εταιρεία χωριστά και στην συνέχεια θα μπορούσες να ασχοληθείς με χρηματοοικονομική ανάλυση (χρηματοοικονομικοί δείκτες κτλ).

Michael071185
14-01-2008, 12:06
Γειά σας.Συμφωνώ με τον gvaggelas.Είχα ασχοληθεί κι εγώ κάποτε με κάτι ανάλογο.Φίλε μου Athkar έχω κάποια έτοιμα φύλλα excel που θα σε βοηθήσουν με τους χρηματοοικονομικούς δείκτες.Επίσης έχω και μία παλιά ανάλυση (κάτι αντίστοιχο με αυτό που θες να κάνεις) η οποία έχει γίνει απο την τράπεζα της Ελλάδος.Το θέμα είναι πως αυτά που μπορώ να σου δώσω δε γίνεται μέσω διαδικτύου λόγω όγκου.

athkar
14-01-2008, 12:54
Efxaristw polu katarxhn gia to endiaferon.to Linh pou mou esteiles file vvaggela den anoigei dusthxws.Exw ksekinhsei thn ergasia kanontas mia anafora sthn naftilia kai ta ploia apo arxia xronia kai twra tha sunexisw etsi opws protinetai kai eseis me thn ellhnikh aktoplooia gia na bainw siga siga sto thema.......me to Link ti na kanw?

Michael
14-01-2008, 15:17
Καταρχήν η διπλωματική σου αφορά μόνο τις ακτοπλοϊκές εταιρείς καθότι μόνο ατές μπορούν να εισαχθούν στο ΧΑΑ.
Επειδή τυγχάνει να έχω κάμει και.. εγώ σχετική μελέτη, για την ακριβεια μπορούν να μπουν και εταιρείες με περιηγητικά πλοία ή ποντοπόρα. Απλά ακόμα, για συγκεκριμένους λόγους, δεν έχει μπεί καμμία, εκτός μιας που διαπραγματεύεται μέσω του ΧΑΚ από την κοινή πλατφόρμα (χωρίς βέβαια να είναι τυπικά εισηγμένη στο ΧΑ). Πάντως, σύμφωνα με τα θρυλούμενα, είναι πολύ πιθανόν αυτό να το δούμε να συμβαίνει εντός του 2008.
Για την εργασία σου όμως σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμο καταρχήν να επεισκεφθεί την ιστοσελίδα του ΧΑ (www.ase.gr (http://www.ase.gr/)) καθώς και τις ιστοσελίδες των επιμέρους εταιριών.
Επίσης στα παρακάτω συννημένα πιστεύω θα σου δώσουν αρκετό πρώτο υλικό για μελέτη σχετικά με τις εισηγμένες ναυτιλικές και τις συνθήκες της αγοράς

Michael
14-01-2008, 15:25
Σόρυ, εδώ είναι τα συννημένα.
Αν σε ενδιαφέρει το ζήτημα από την νομική σκοπία μπορώ να σου προτείνω άλλο υλικό.
Αν επιτρέπεται, σε ποιά σχολή ζήτησαν την εργασία αυτή;

Michael071185
14-01-2008, 18:08
Sou dinw auta ta arxeiakia.Pisteuw na se voithisoun.Psakse na vreis kati pio prosfato apo to pdf pou sou dinw apo tous idious.Einai palio alla xrhsimo.Mporei na vreis neotero.

athkar
14-01-2008, 19:55
Sas efxaristw olous para para polu paidia....den exw logia.hmouna sta xamena

athkar
14-01-2008, 19:57
Σόρυ, εδώ είναι τα συννημένα.
Αν σε ενδιαφέρει το ζήτημα από την νομική σκοπία μπορώ να σου προτείνω άλλο υλικό.
Αν επιτρέπεται, σε ποιά σχολή ζήτησαν την εργασία αυτή;

eimai se TEI xrhmatooikonomikhs kai egw proteina thn ergasia afth ston kathighth parolo pou apo oti exw katalavei einai anideos...thelw na kanw metaptuxiako panw se nafthliaka giafto dialeksa afto to thema

Morgan
15-01-2008, 23:34
http://www.geocities.com/morgannaytilia/barecon_2001_001.pdf


i hope it works

Sophie
21-01-2008, 23:25
xairetw..
eimai foithtria nauphgikhs..k epeigei h ekpoihsh ths ptyxiakhs m.
gia thn opoia den mporw na epile3w 8ema!epi8umw na einai kati eykolo panw sta naytiliaka(oxi omws naylwseis k asfaleia giati me prolavan alloi).dystyxws ayto htan to 8ema pou h8ela!!
an yparxei kapoios pou mporei na me voh8hsei.......
8a eimai poly eygnwmwn!!
eyxaristw poly

Morgan
22-01-2008, 02:45
γιατι δεν επιλεγεις μια εργασια που εχει να κανει με εναν τυπο πλοιου?
π.χ. Δεξαμενοπλοια - Τυποι - Μεθοδοι φορτοεκφορτωσης - Μετρα Ασφαλειας....

εγω ειχα κανει κατι αντιστοιχο για τα LPG/LNG...

υλικο υπαρχει αφθονο στον Ευγενιδη...

Sophie
22-01-2008, 03:01
eyxaristw Morgan..
h alh8eia einai oti den to eixa skeftei..
Eugenidh?dld?

gvaggelas
22-01-2008, 11:38
Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Ευγενίδου

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη
8:30 - 20:00
Παρασκευή
8:30 - 15:00
Σάββατο
8:30 - 14:00

Στοιχεία επικοινωνίας με την βιβλιοθήκη:
Τηλ: 210-9469600 (κέντρο) και 210-9469631 - 32
e-mail: [email protected] ([email protected])

Λ.Συγγρού 387, 175 64 Π.ΦΑΛΗΡΟ

για περισσότερες πληροφορίες http://www.eugenfound.edu.gr

Sophie
22-01-2008, 16:30
eyxaristw poly..
8a to psa3w!!

neos!
29-01-2008, 16:05
Γεια χαρα παιδια. οπως ειδα πολλα παιδια σας εχουν ρωτησει διαφορα για εργασιες και ετσι παιρνω και εγω το θαρρος.
κανω μια εργασια για την εξελιξη της εμπορικης ναυτιλιας. μου ζητηθηκε συμπληρωματικα της εργασιας να παραδωσω ενα εγγραφο που να αναφερει τον ημερησιο ναυλο καθως και το ημερησιο κοστος απο ενα δεξαμενοπλοιο και απο ενα ξηρου-φορτιου. για να διαπιστωσω την θετικη διαφορα(το κερδος δηλαδη) των πλοιοκτητων. μπορειτε να μου δωσετε κατι τετοιο? επισης να αναφερω οτι η εργασια μου γινεται για την tsakos. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Morgan
29-01-2008, 17:17
EINAI GIA ERGASIA GIA THN SXOLH?
WS TI KANEIS THN ERGASIA AYTH?

neos!
29-01-2008, 17:22
se tei eimai foititis. kai exw tin ergasia pou eipa prin. tin paredwsa tin ergasia alla mou zitise na tou dwsw kai ena tetoio paradeigma gia tous 2 typous ploiwn.

Morgan
29-01-2008, 19:20
e vale kai kana e-mail sou.....

gia ta tankers tha sou dwsw egw to actual result enos taksidiou

nikgeopap
29-01-2008, 20:15
Γειά χαρά,
Είμαι σπουδαστής Πλοίαρχος ΑΕΝ και έχω αναλάβει την πτυχιακή εργασία Ναυτιλία και Τουρισμός στην Κρήτη. Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια βιβλιογραφία ή μέρος απ όπου μπορώ να αντλήσω πληροφορίες θα με βοηθούσε.

neos!
29-01-2008, 22:28
exeis dikio Morgan. den to skeftika gia mail. [email protected] einai kai se eyxaristw para poli. tha me voithiseis trela. den mporesa na vrw pouthena imerisio naylo se sxesi me imerisio kostos gia dejamenoploio kai gia ksiro fortio.:p tnx!

Morgan
30-01-2008, 18:45
sto esteila

neos!
31-01-2008, 00:53
σε ευχαριστω πολυ Morgan. θα το αποκωδικοποιησω(lol) τωρα. με βοηθησες πολυ.;)

Morgan
31-01-2008, 02:02
an exeis apories rwthse edw

Tzigis
01-02-2008, 15:28
Kalimera,
Molis pira to vathmo gia to modelling (72/100). KAi pali euxaristw gia ola Panagioti!!!!

Petros
02-02-2008, 21:54
Πήρες βαθμό για να ξέρουμε αν όντως σε βοήθησε καλά :D

Τι ρωτας και εσυ ρε Νικο? Αφου ο ανθρωπος ειναι εγκυκλοπαιδεια και μαλιστα ηλεκτρονικη. Πιο γρηγορη και πιο αποδοτικη.

grnavy
01-03-2008, 14:38
Τεμπελη Hlebeub να κατσεις να την κανεισ μονος σου γιατι θα σε κοψει ο Χουλιο...μου θες κ ετοιμη....!

grnavy
01-03-2008, 14:50
μηπος ξερει κανεις που μπορω να βρω πλητοφοριες σχτικα με τα container?καποιο site?βιβλιο?

gvaggelas
01-03-2008, 15:41
Αν εννοείς τα containers αυτά κεθέ αυτά και όχι τα πλοία που τα μεταφέρουν, τότε ένα πολύ καλό βιβλίο είναι του Marc Levinson " The Box: Hoe the shipping containr made the worls smaller and the world economy bigger". Δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποια βιβλιοθήκη αλλά αν θες μπορείς να το παραγγείλεις μέσω του amazon εδώ. (http://www.amazon.com/Box-Shipping-Container-Smaller-Economy/dp/0691136408/ref=pd_bbs_2?ie=UTF8&s=books&qid=1204378481&sr=8-2)

maria_naft
01-03-2008, 18:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ Ε/Κ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΠΑΡΔΑΛΗ "Η ΛΙΜΕΝΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ", ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗ. ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΡΤΙΑ, ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΠ.

christos24
02-03-2008, 12:05
Είμαι ηλεκτρονικός από το ΤΕΙ Πειραιά και ψάχνω κάποια ναυτιλιακή εταιρεία να κάνω την πρακτική μου άσκηση ως shipping services.Αν γνωρίζεται το χώρο καλά ,παρακαλώ να μου προτείνεται κάποια εταιρεία ΚΑΛΗ-ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ...Ειμαι απογοητευμένος...

morgan_028
02-03-2008, 18:20
Kαλησπέρα.Ξέρει κανέις που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες σχετικά με την ναυπήγηση πλοίων που κάνω πτυχιακή; Ευχαριστώ

Morgan
02-03-2008, 19:24
τι ειδος πλοιων σε ενδιαφερει?

maria_naft
02-03-2008, 19:49
καλησπέρα. προσφατως εκανα εργασια για ναυπηγεια και βιωσιμη αναπτυξη.εαν θελεις βοηθεια μου στελνεις. οσον αφορα πηγες μπορεις να βρεις πολλα και διαφορα στα παρακατω βιβλια:
Ναυπηγία: Ιωαννη Εμ. Κολλινιάτη. Ίδρυμα Ευγενίδου, Α’ Έκδοση 1982. Αθήνα 2006

Στοιχεία Ναυπηγίας: Εμμανουήλ Ν. Ζωγραφάκη. Βιβλιοθήκη του Ναυτικού Ίδρυμα Ευγενίδου, Α΄ Έκδοση `1972. Αθήνα 2005.

Παραγωγή Πλοίου και Ναυπηγείου: Ιωάννη Α. Μαυράκη. Εκδόσεις Σταμούλη, Αθήνα 2002.

Διεθνής Ναυπηγική Πολιτική & Στρατηγική Ναυπηγικών & Επισκευαστικών Μονάδων: Γεώργιου Π. Βλάχου. Εκδόσεις J&J Hellas, Πειραιάς 2004.

Ναυπηγική Οικονομική & Στρατηγική: Γεωργίου Π. Βλάχου. Εκδόσεις J&J Hellas, Πειραιάς 2002.

Εμπορική Ναυτιλία και Θαλάσσιο Περιβάλλον: Γεωργίου Π. Βλάχου. Εκδόσεις Σταμούλη, Αθήνα 2004

November Sierra
03-03-2008, 00:45
Μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια ιδέα ή να ξέρει κάποιο link για Ιδιωτικούς Οργανισμούς που να συσχετίζονται με τον ΙΜΟ? Ψαχνω δύο μήνες και δεν έχω βρει κάτι, πέρα απ'την Intertanko..
Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει.
Thanx.

maria_naft
03-03-2008, 18:52
καλησπερα.ωραιο θεμα για πτυχιακη November Sierra. υπαρχουν διαφορα sites οπως το www.imo.org (http://www.imo.org) που εχει ολες τις πληροφοριες.
τωρα απο βιβλια υπαρχει το "Διεθνης Ναυτιλιακη Πολιτικη" του Γ. Βλαχου, εκδοσεις Σταμουλη, 2007 και εχει τα παντα σχετικα με ολους αυτους τους οργανισμους, οπως intercargo, intertanko, ichca κλπ. ελπιζω να βοηθησα!

SeawayBulker
03-03-2008, 19:59
Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κανείς που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες σχετικά με το θέμα πτυχιακής μου «Οργάνωση γυμνασίων στα πλοία»; Ευχαριστώ πολύ.

Νaval22
03-03-2008, 22:24
Παραγωγή Πλοίου και Ναυπηγείου: Ιωάννη Α. Μαυράκη. Εκδόσεις Σταμούλη, Αθήνα 2002

Παναγία μου! :mad:

maria_naft
04-03-2008, 16:25
καλησπερα. για οργανωση γυμνασιων στα πλοια μπορεις να βρεις info στο βιβλιο "ελεγχος ποιοτητας στην ναυτιλιακη επιχειρηση και στο πλοιο" απο τους Α.Γουλιελμο και Κ. Γκιζιακη, παλι εκδοσεις Σταμουλη!
απο οσο ξερω εχει βγει καινουργια, ενημερωμενη εκδοση...!!!
αντε και καλο πτυχιο!

argirosnikos
05-03-2008, 10:36
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Να πω αρχικά ότι το φόρουμ είναι άκρως ενδιαφέρον και χαίρομαι που επιτέλους βρήκα ένα φόρουμ σχετικά με το επάγγελμα μου(όταν και αν..). Είμαι επι πτυχίω φοιτητής Ναυπηγός στο Ε.Μ.Π. Επειδή είμαι άτομο ευαισθητοποιημένο με τα περιβαλλοντικά θέματα κλπ, αποφάσισα να αναζητήσω για διπλωματική εργασία ένα θέμα σχετικά με το ναυάγιο του SEA DIAMOND. Το θέμα έχει να κάνει με τις μεθόδους απάντλησης εγκλωβισμένων πετρελαιοειδών από ναυάγια.(βλέπε prestige) Βρίσκομαι στα πρώτα βήματα και μπορώ να πω ότι αντιμετωπίζω αρκετές δυσκολίες στην εύρεση στοιχείων. Το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να μαζέψω και να παρουσιάσω όλες τις μεθόδους απάντλησης που υπάρχουν μέχρι σήμερα και να παρουσιαστούν αναλυτικά. Αν κάποιος από εσάς έχει άποψη πάνω στο θέμα ή μπορεί να με παραπέμψει κάπου θα το ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ!

morgan_028
06-03-2008, 08:31
τι ειδος πλοιων σε ενδιαφερει?
Καλημέρα! Θέλω να αναφερθώ στα ναυπηγεία Ελευσίνας,Νεώριο και Σκαραμαγκά και στα πλοία που χτ'ιζονται εκεί.Βρήκα κάποια βιβλία αλλά έχουν γενικές πληροφορίες...

Morgan
06-03-2008, 10:56
ARA DEN SE ENDIAFEROUN KYRIWS TA PLOIA , ALLA SE ENDIAFEROUN TA NAYPHGEIA...

TO IDRYMA EYGENIDH TO EPISKEFTHKES? EXW KAIRO NA PAW ALLA OLO KAI KATI THA YPARXEI....

H EPOMENH EPILOGH EINAI NA ERTHEIS APEYTHEIAS SE APAFH ME TA NAYPHGEIA KAI NA RWTHSEIS TO TI THES...EXEIS STO MYALO SOU KAPOIO SYGKEKRIMENO PLAISIO POU THA KINITHEIS?
ME ALLA LOGIA, SE ENDIAFEROUN AYTA TA NAYPHGEIA APO OINOMIKHS APOPSHS H' APO TEXNIKES PRODIAGRAFES, TI PLOIA NAYPHGOUN , POIES OI DYNATOTHTES TOUS? MPOREIS NA GINEIS LIGO PIO SYGKEKRIMENOS?

Baggeliq
06-03-2008, 13:41
Εγώ θα πρωτινά ως ένα καλό θέμα πτυχιακής
&#171;Την ανάπτυξη και μελέτη νέων συστημάτων Ηλεκτροπροώσης επιβατικών και εμπορικών πλοίων σε συνδυασμό με το αεροδυναμικό κέλυφος τούς &#187;
Που σήμερα είναι το πλέων σημαντικός τομείς των συγχρόνων ναυπηγείων στο τομέα της ερευνάς
Αν θέλετε το σχολιάζουμε και εδώ. Εάν και είναι λίγο πολύ τεχνικό θέμα
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του εξηγώ πιο αναλυτικά τη εννοώ με το θέμα αυτό , σίγουρα πιο πολύ πάει για Διπλωματική εργασία αλλά ένα μέρος για πτυχιακή εξαιρετική και πλέων εφαρμόσιμη στην αγορά εργασίας

argirosnikos
07-03-2008, 19:29
Για το δικό μου θέμα καμιά ιδέα?

Morgan
07-03-2008, 19:53
dyskolo thema....

dokimase sto net thn leksh : debunkering kai tha vreis kapoious sxetikous providers pou kanoun kai apantlhseis se vythismena ploia.

isws apo ekei na deis kapoio apotelesma...
einai poly texniko thema kai lypamai pou den mporw na voithisw parapanw.

Παναγιώτης
07-03-2008, 20:26
Βρήκα εδώ μια επό τις εταιρείες που συμετείχε στην απάντληση από το Prestige: http://www.osm.no/view_casearticle.asp?id=60&news=news
Όπως επίσης βρήκα και μια έκθεση της Repsol που είχε την επιβλεψη της επιχείρησης: http://www.repsolypf.com/imagenes/es_en/Prestige-Oper_2003_2004-ing__86965_tcm11-65466.pdf και κάποιο Power Point (σε μορφή pdf): http://www.repsolypf.com/imagenes/es_en/Presentacion_Vigo_2004_Admin_ing4__85662_tcm11-65228.pdf

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσεις αλληλογραφόντας με εταιρείες που αναλαμβάνουν τέτοια έργα (πχ με email) πρέπει να υπάρχουν αρκετές ζητώντας παρουσιάσεις και΄στοιχεία από τα έργα τους (γράφοντας βάβαια γιατί τα θέλεις για να μη σου στείλουν διαφημήσεις μόνο).

argirosnikos
08-03-2008, 15:23
Ok. Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε. Θα το παλέψω με mails σε εταιρείες. Αν έχω νεώτερα θα επανέλθω. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει έναν Ολλανδικό Οργανισμό που ασχολείται με salvage, με τη επωνυμία smind ή smintz ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων.

gvaggelas
08-03-2008, 16:06
SMIT. Ορίστε και το site http://www.smit-international.com/

argirosnikos
08-03-2008, 16:10
Eίσαι άψογος!

konigi
19-03-2008, 01:05
Καλησπέρα παιδιά,τι κανετε?
Τελειωνω φέτος την ΑΕΝ ΚΡΗΤΗΣ και εχω θέμα πτυχιακής "προυποθέσεις και διαδικασίες,κίνητρα και αντικίνητρα για την απόκτηση ελληνικής σημαίας"
θα κμπορούσε να με βοηθήσει κάποιος?
που μπορώ να τα ψάξω αυτά?
Ευχαριστώ

gvaggelas
19-03-2008, 12:39
Καλό θα είναι να βρεις τις προυποθέσεις νηολόγησης ενός πλοίου στην Ελληνική σημαία. Από το site του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25204



Κύρια όργανα του πλαισίου αποτελούν:
O Κώδικας Δημοσίου Ναυτικού Δικαίου (ΚΔΝΔ)- ΝΔ.187/73
O Κώδικας Ιδιωτικού Ναυτικού Δικαίου (ΚΙΝΔ)- Ν.3816/58
Oι Εγκριτικές Πράξεις Νηολόγησης (Αρθρο 13 Ν.Δ. 2687/53).Στον Κ.Δ.Ν.Δ. περιέχονται διατάξεις δημοσίου αναγκαστικού δικαίου , οι οποίες αναφέρονται στους τρεις βασικούς πυλώνες της ναυτιλίας (πλοίο, ναυτικοί, λιμάνια).

Στον Κ.Ι.Ν.Δ. περιέχονται διατάξεις κυρίως ενδοτικού δικαίου που ρυθμίζουν μεταξύ άλλων θέματα διενέργειας του θαλάσσιου εμπορίου, σύμβασης ναυτολόγησης, θαλάσσιας ασφάλισης, ναυτικής υποθήκης.
Στο άρθρο 13 του Ν.Δ. 2687/53 «περί επενδύσεως και προστασίας κεφαλαίων εξωτερικού» περιέχονται ειδικές διατάξεις που αφορούν τη νηολόγηση πλοίων άνω των 1500 κ.ο.χ. Τα πλοία που νηολογούνται σύμφωνα με την πιο πάνω διάταξη διέπονται από ειδικούς όρους αυξημένης τυπικής (συνταγματικής) ισχύος, που αποτελούν εγγύηση της Ελληνικής Πολιτείας έναντι των πλοιοκτητών.



Η νηολόγηση των πλοίων στα ελληνικά νηολόγια διενεργείται σύμφωνα με την εθνική νομοθεσία:
Βάσει των παγίων διατάξεων του άρθρου 5 του Κ.Δ.Ν.Δ. και
Βάσει του άρθρου 13 του αυξημένης τυπικής (συνταγματικής) ισχύος Ν.Δ. 2687/53. «περί επενδύσεως και προστασίας κεφαλαίων εξωτερικού». Αν βρεις τα παραπάνω θα καλύψεις το μισό σου θέμα (διαδικασίες και προυποθέσεις). Για τα υπόλοιπα (κίνητρα και αντικίνητρα) θα σου πρότεινα να κάνεις μία σύγκριση με άλλα νηολόγια τα οποία είναι ανταγωνιστικά (π.χ. Λιβερία, Παναμάς, Κύπρος, Μάλτα). Διάλεξε ένα από αυτά και κάνε σύγκριση με το Ελληνικό νηολόγιο.
Κάποιες πληροφορίες για αυτές τις σημαίες μπορείς να βρεις αρχικά στο
http://www.flagsofconvenience.com
Έτσι θα δεις τα υπέρ (κυρίως ποιότητα νηολογίου - λιγότερες κρατήσεις πλοίων και επιθεωρήσεις από το Port State Control - κύρος) και τα κατά του Ελληνικού νηολογίου (π.χ. ζητήματα κόστους σημαίας, φορολόγησης, σύνθεσης πληρώματος κτλ).

konigi
19-03-2008, 13:23
Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!!Με βγάλατε απο μια πολυ δύσκολη θέση!!!!να ειστε πάντα καλα

LNGmania
24-03-2008, 11:49
για λογαριασμο δυο συναδελφων απο την σχολη ψαχνω πληροφοριες για πτυχικες με τα εξης θεματα 1)Ερευνα και διασωση κ 2)Συνεισφορα της εμπορικης ναυτιλιας στην ελληνικη οικονομια. Για το πρωτο θεμα οποιος εχει τον IAMSAR σε ηλεκτρονικη μορφη θα ητανε οτι καλυτερο μιας κ της σχολης δεν ειναι ενημερωμενος με τα τελευταια παραρτηματα κ οσον αφορα το δευτερο θεμα απλα θελω να βρω καποιες μελετες επισημες που να τεκμηριωνουν την συνεισφορα της ελληνικης ναυτιλιας στην οικονομια. Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!

Παναγιώτης
25-03-2008, 00:36
Τον IAMSAR τον έχει ο ΙΜΟ (https://www2.imo.org/b2c_imo/b2c/init.do) κάνει κάθε τόμος 20&#163; (σε ηλεκτρονική μορφή) οπότε και οι τρεις 60&#163; ή περίπου 100€, δεν κυκλοφορεί ελεύθερα σε ηλεκτρονική μορφή (τουλάχιστον νόμιμα) αφού ακόμα και η αμερικάνικη ακτοφυλακή που έχει αρκετούς κανονισμούς σε ηλεκτρονική μορφή στη σελίδα της σε στέλνει στον ΙΜΟ να το αγοράσεις. Σίγουρα θα πρέπει να τον έχουν και τα ναυτιλιακά βιβλιοπωλεία αφού είναι υποχρεωτικό να είναι σε κάθε καράβι ένα αντίγραφο (σε χαρτί). ή στη βιβλιοθήκη του Ιδρύματος Ευγενίδη.

Για το δέυτερο θέμα μερικά περιληπτικά στοιχεία βρίσκονται στο κείμενο http://ec.europa.eu/maritimeaffairs/pdf/country_factsheets/greece_el.pdf (για την Ελλάδα). Περισσότερα (γιά όλη την Ευρώπη) θα βρεις στα κείμενα το Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τη ναυτιλία κάποια από αυτά τα παρουσιάσαμε και τα συζητήσαμε σε άλλο θέμα. Υποστηρικτικό αυτών των κειμένων είναι και το παραπάνω έντυπο.

gvaggelas
25-03-2008, 12:15
Επίσης δες και την σελίδα του Ναυτικού Επιμελητηρίου www.nee.gr (http://www.nee.gr). Έχει ορισμένα στοιχεία για τον αριθμό των ναυτιλιακών εταιρειών στην Ελλάδα, τον αριθμό των εργαζομένων (αν και νομίζω τα στοιχεία είναι μέχρι το 2003) και το συνάλλαγμα που εισάγεται στην χώρα μας μέσω της ναυτιλίας.

harry_24
26-03-2008, 02:27
Γεία σας στα πλαίσια εργασίας ενδιαφέρομαι για στοιχεία/μελέτες όσον αφορά τις αγορές LPG και LNG θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος γνωρίζει κάτι και μπορεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Παναγιώτης
26-03-2008, 10:47
Για τα LNG και τα LPG υπάρχει σχετική συζήτηση όπου έχουν μπει σημαντικά στοιχεία και πηγές πληροφόρησης

Michael
26-03-2008, 12:55
για λογαριασμο δυο συναδελφων απο την σχολη ψαχνω πληροφοριες για πτυχικες με τα εξης θεματα 1)Ερευνα και διασωση κ 2)Συνεισφορα της εμπορικης ναυτιλιας στην ελληνικη οικονομια. Για το πρωτο θεμα οποιος εχει τον IAMSAR σε ηλεκτρονικη μορφη θα ητανε οτι καλυτερο μιας κ της σχολης δεν ειναι ενημερωμενος με τα τελευταια παραρτηματα κ οσον αφορα το δευτερο θεμα απλα θελω να βρω καποιες μελετες επισημες που να τεκμηριωνουν την συνεισφορα της ελληνικης ναυτιλιας στην οικονομια. Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας!
Το IAMSAR μάλλον αποκλείτεται να το βρεις δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή. Είχα ψάξει και εγώ στο παρελθόν, αλλά τζίφος! Αν το βρεις πες μας να το κατεβάσουμε και εμείς.
Πάντως στις σελίδες της αμερικανικής ακτοφυλακής και άλλου θα βρεις χρήσιμο υλικό.

Για την συμβολή της ελληνικής ναυτιλίας στην οικονομία, θα βρείτε στοιχεία και στο σάιτ του ΥΕΝ, στα στατιστικά.

Παναγιώτης
26-03-2008, 13:10
Πάντως στις σελίδες της αμερικανικής ακτοφυλακής και άλλου θα βρεις χρήσιμο υλικό.
Παράλειψη δική μου που δεν έβαλα τη σελίδα:( και ζητώ συγνώμη. Μπορέι να μην έχει τον IAMSAR (που δεν δίνεται τζάμπα) αλλά έχει χρήσιμο υλικό για διάσωση σχετικά με τα ισχύοντα στις ΗΠΑ:http://www.uscg.mil/hq/g-o/g-opr/manuals/manuals.htm

Πάντως βλέπουμε τη διαφορά νοοτροπίας: στις ΗΠΑ θεωρούν ότι τα κείμενα που αφορούν την ασφάλεια πρέπει να είναι δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή ώστε να μπορέι να τα βρει ακόμα και αυτός που δεν έχει (ή δεν θέλει να πληρώσει).

argirosnikos
04-04-2008, 12:43
Παιδιά χαιρετώ και πάλι! Το θέμα με τις απαντλήσεις πετρελαιοειδών το έχω ξεκινήσει και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον , αλλα και πολύ επίκαιρο ταυτόχρονα. Έχω ασχοληθεί αρκετά για να καταλάβω ότι το θέμα Salvage στην Ελλάδα έχει μείνει κάπως πίσω και δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις παγκόσμιες εξελίξεις. Τέλοσπάντων...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είνια σχετικά με το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα, όσον αφορά την αντιμετώπιση ναυαγίων στη χώρα μας.
Με ενδιαφέρει δηλαδή να βρω την Ευρωπαική οδηγία (πάνω στην οποία προφανώς στηρίζεται και το ελληνικό νομικό πλαίσιο), αλλά και το ίδιο το νομικό πλαίσιο της χώρα μας. Ο τομέας που με ενδιαφέει ιδιαίτερα δε, είναι ο τομέας των ευθυνών. Ποιος-δηλαδή- έχει την ευθύνη από τη στιγνή που θα χαθεί ο έλεγχος σε ένα πλοίο { 1)τανκερ, 2) επιβατικό}, μέχρι τη στιγμή της πιθανής ανέλκυσης.
Μπορείτε να με παραπέμψετε κάπου?
Πιστεύετε ότι πρέπει να απευθυνθώ σε δικηγορικο γραφείο? Στο λιμεναρχείο? Κάπου αλλού? Υπάρχει αυτούσιο κάπουστο διαδίκτυο?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

marios.sp
06-04-2008, 10:15
ψαχνω για πτυχιακη στο συγκεκριμενο θεμα.αν μπορειτε να με ενημερωσετε αν υπαρχει καποιο υλικο ετοιμο.

θοδωρης
06-04-2008, 19:51
iparxei iliko diathesimo me afto to thema gia ptixiaki?kirios oson afora tis sintheseis metaksi kafsimon.efxaristo:)

Mao
06-04-2008, 21:52
Kalispera se olous den grafw syxna alla sas parakolou8w edw kai arketo kairo!

Pame twra sto psito..:P

Eimai foititis sto ekswteriko (Agglia) kai fetos teleiwnw me to master mou sto marine engineering. Exw skopo na arxisw tin kariera mou mparkarontas san dokimos wste na sinexisw argotera ws axiomatikos mixanis, to 8ema omws einai oti den kserw ama mporw na parw to KEP prin anagnwristw.
Mipws gnwrizei kapoios tis proipotheseis gia na pareis KEP?

Eyxaristw

An to exw valei se la8os meros parakalw valte to sto katallilo kai sorry!

uddox
06-04-2008, 22:00
Αυτός που θα σε αναγνωρίσει δόκιμο αξ/κο , θα σου δώσει και το κεπ.
Το κεπ είναι βιβλίο που δείνουν οι Ελληνικές σχολές.
Εσύ απο που θα το πάρεις?

Νομίζω, ότι και το θέμα πρέπει να μεταφερθεί στις σχολές Ε.Ν, η??

nautikos
06-04-2008, 22:17
to 8ema omws einai oti den kserw ama mporw na parw to KEP prin anagnwristw.
Mipws gnwrizei kapoios tis proipotheseis gia na pareis KEP?

Θα σου δωσουν το ΚΕΠ μονο αν τελειωσεις τη σχολη και τους δωσεις αντιγραφο του πτυχιου σου. Μετα θελεις 6 μηνες για να παρεις το διπλωμα Γ'Μηχανικου (χωρις εξετασεις εννοειται;)).

harry_24
06-04-2008, 22:57
Kalispera se olous den grafw syxna alla sas parakolou8w edw kai arketo kairo!

Pame twra sto psito..:P

Eimai foititis sto ekswteriko (Agglia) kai fetos teleiwnw me to master mou sto marine engineering. Exw skopo na arxisw tin kariera mou mparkarontas san dokimos wste na sinexisw argotera ws axiomatikos mixanis, to 8ema omws einai oti den kserw ama mporw na parw to KEP prin anagnwristw.
Mipws gnwrizei kapoios tis proipotheseis gia na pareis KEP?

Eyxaristw

An to exw valei se la8os meros parakalw valte to sto katallilo kai sorry!


Νομίζω ότι αρχικά θα πρέπει να πάρεις πληροφορίες απο το ΔΟΑΤΑΠ* ώς προς την αναγνώριση του πτυχίου σου απο την αλλοδαπή και έπειτα να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά (για τα οποία θα ενημερωθείς απο τους ίδιους) στήν αρμόδια υπηρεσία του ΥΕΝ για να πάρεις το ΚΕΠ.

Επίσης ρίξε και μια ματιά στο αρχείο παρακάτω είναι απο το ΥΕΝ και αφορά τις προϋποθέσεις απόκτησης διπλώματος Μηχανικού΄Γ /Πλοιάρχου ΄Γ

*ΔΟΑΤΑΠ= Διεπιστημονικός Οργανισμός Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης www.doatap.gr (http://www.doatap.gr)

Mao
06-04-2008, 23:07
Gnwrizw to ti paizei me DOATAP kai 8a kata8esw ta xartia mou molis teleiwsw. To 8ema einai oti prepei na perimenw kana xrono+ mexri na anagnwristei i isotimia mou. Egw 8elw na mparkarw kateythian pou 8a teleiwsw me tis spoudes mou alla ama den parw to kep den exei noima...

Pros naytikos
Ennoeis na paradwsw ta xartia mou apo ta agglika panepistimia i to xarti tis isotimias apo DOATAP?

Sas eyxaristw olous gia to endiaferon kai tin voi8eia pou prosferete

nautikos
06-04-2008, 23:11
Pros naytikos
Ennoeis na paradwsw ta xartia mou apo ta agglika panepistimia i to xarti tis isotimias apo DOATAP?

Μαλλον το χαρτι ισοτιμιας... Μου διεφυγε πριν η λεπτομερεια αυτη, οτι σπουδαζεις στο εξωτερικο. Χωρις αυτο φανταζομαι οτι το πτυχιο σου δεν εχει καμια αξια στην Ελλαδα, αρα και αυτοι δεν μπορουν να σε ενταξουν στο προγραμμα να γινεις Γ'Μηχανικος.

argirosnikos
07-04-2008, 21:49
Παιδιά χαιρετώ και πάλι! Το θέμα με τις απαντλήσεις πετρελαιοειδών το έχω ξεκινήσει και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον , αλλα και πολύ επίκαιρο ταυτόχρονα. Έχω ασχοληθεί αρκετά για να καταλάβω ότι το θέμα Salvage στην Ελλάδα έχει μείνει κάπως πίσω και δεν μπορεί να παρακολουθήσει τις παγκόσμιες εξελίξεις. Τέλοσπάντων...
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είνια σχετικά με το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα, όσον αφορά την αντιμετώπιση ναυαγίων στη χώρα μας.
Με ενδιαφέρει δηλαδή να βρω την Ευρωπαική οδηγία (πάνω στην οποία προφανώς στηρίζεται και το ελληνικό νομικό πλαίσιο), αλλά και το ίδιο το νομικό πλαίσιο της χώρα μας. Ο τομέας που με ενδιαφέει ιδιαίτερα δε, είναι ο τομέας των ευθυνών. Ποιος-δηλαδή- έχει την ευθύνη από τη στιγνή που θα χαθεί ο έλεγχος σε ένα πλοίο { 1)τανκερ, 2) επιβατικό}, μέχρι τη στιγμή της πιθανής ανέλκυσης.
Μπορείτε να με παραπέμψετε κάπου?
Πιστεύετε ότι πρέπει να απευθυνθώ σε δικηγορικο γραφείο? Στο λιμεναρχείο? Κάπου αλλού? Υπάρχει αυτούσιο κάπουστο διαδίκτυο?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Δεν γνωρίζει κανείς παίδες?

Παναγιώτης
08-04-2008, 10:45
Το πλοίο ακόμα και στο βυθό ανήκει στον πλοιοκτήτη του. Μόνο αν είναι στα χωρικά ύδατα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα περιέρχεται στο Δημόσιο σύμφωνα με τον Κώδικα Δημοσίου Ναυτικού Δικαίου (ΝΔ 187/1973 ΦΕΚ 261Α 1973 ):
Αρθρον 201.

1. Εις περίπτωσιν ναυαγίου ή ναυαγήματος ευρισκομένου εις τον βυθόν των χωρικών υδάτων, η Λιμενική Αρχή, διά προσκλήσεως δημοσιευομένης κατά τας διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 198, καλεί πάντα ενδιαφερόμενον όπως εντός εξ μηνών από της δημοσιεύσεως υποβάλη εις το Μονομελές Πρωτοδικείον του τόπου της ανευρέσεως αίτησιν περί αναγνωρίσεως της κυριότητος αυτού. Αντίγραφον της υποβληθείσης αιτήσεως κοινοποιείται εις τον Υπουργόν των Οικονομικών και εις την Λιμενικήν Αρχήν.

2. Μη υποβληθείσης εμπροθέσμως της αιτήσεως ή απορριφθείσης της υποβληθείσης, το ναυάγιον ή ναυάγημα περιέχεται εις το Δημόσιον, κατόπιν αποφάσεως του κατά την παρ. 1 δικαστηρίου, δικάζοντος κατά τας διατάξεις περί εκουσίας δικαιοδοσίας. Επίσης περιέρχεται τούτο εις το Δημόσιον εάν ο αναγνωρισθείσης υπό του ως άνω Δικαστηρίου ως κύριος δεν επελήφθη της ανελκύσεως του ανευρεθέντος ναυαγίου ή ναυαγήματος, εντός τριετίας από της αναγνωρίσεως αυτού ως κυρίου ή διέκοψε την αναληφθείσαν υπ` αυτού ανέλκυσιν επί τρία συνεχή έτη.

3. Τα παραλαμβανόμενα είδη βάσει των διατάξεων του παρόντος άρθρου ή των άρθρων 198, 199 και 200 υπόκεινται εις την καταβολήν των τυχόν οφειλομένων δασμών και λοιπών φόρων.

argirosnikos
08-04-2008, 19:35
Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Δυστυχώς δεν με καλύπτει όσο χρειάζεται , στα πλαίσια μιας διπλωματικής εργασίας. Ίσως να μην εξήγησα σωστά αυτό που με απασχολεί.
Με ενδιαφέρει λοιπόν να βρω την Ευρωπαική οδηγία (πάνω στην οποία προφανώς στηρίζεται και το ελληνικό νομικό πλαίσιο), αλλά και το ίδιο το νομικό πλαίσιο της χώρα μας. Ο τομέας που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα , είναι ο τομέας των ευθυνών. Ποιος-δηλαδή- έχει την ευθύνη από τη στιγνή που θα χαθεί ο έλεγχος σε ένα πλοίο: 1)τανκερ, 2) επιβατικό, μέχρι τη στιγμή της πιθανής ανέλκυσης. Αναλυτικότερα:
*Ποιος αποφασίζει που θα αφεθει προς βύθιση το πλοίο? (Εφόσον υπάρχει ο χρόνος και τη δυνατότητα να γίνει)
*Ποιος υποχρεούται να αντιμετωπίσει την προκαλούμενη ρύπανση?
*Ποιος είναι υποχρεωμένος να κάνει την απάντληση?
*Ποιος είναι υποχρεωμένος να κάνει την ανέλκυση?
Υπάρχει ένας νόμος που να απαντάει σε όλα αυτά?
Και πάλι ευχαριστώ τον Παναγιώτη για την άμεση ανταπόκριση του.Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα πιο σαφής και να μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος φίλος.

SeawayBulker
28-04-2008, 21:44
χαιρετώ παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με 1. τα γυμνάσια των επιβατηγών πλοίων, κάτι ξεχωριστό απο τα κοινά γυμνάσια που εκετελούνται σε φορτηγά πλοία.
2. άν γνωρίζεται (υπάρχει κάποιο manual) σχετικά με τα MES(maritime evacuation system) πώς λειτουργεί, χρόνος ανοίγματος, αριθμός ατόμων σε εξέδρα, και γενικά οτιδήποτε εχει σχέσει με εγκατάληψη (χρόνος εγκατάληψης πλοίου....)
Σας ευχαριστώ πολύ.

Apostolos
28-04-2008, 22:01
Απλά στα επιβατηγά υπάρχει ο παράγωντας "επιβάτες". Υπάρχει λοιπόν το evacuation plan Που πρέπει να τηρηθεί γιατί τότε δέν θα υπάρξει εκκένωση....

November Sierra
29-04-2008, 16:07
Χαιρετώ. Υπάρχει κανείς που να ξέρει κάτι για το SIRE programme? Γενικότερα μήπως γνωρίζεται κάποιον άλλο μη κυβερνητικό οργανισμό εκτός απ'τους Intertanko, intercargo, osmf, oecd ?
Παρακαλώ, όποιος έχει κάποια ιδέα, ας μου πει...
thanx.

Νaval22
29-04-2008, 16:14
χαιρετώ παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με 1. τα γυμνάσια των επιβατηγών πλοίων, κάτι ξεχωριστό απο τα κοινά γυμνάσια που εκετελούνται σε φορτηγά πλοία.
2. άν γνωρίζεται (υπάρχει κάποιο manual) σχετικά με τα MES(maritime evacuation system) πώς λειτουργεί, χρόνος ανοίγματος, αριθμός ατόμων σε εξέδρα, και γενικά οτιδήποτε εχει σχέσει με εγκατάληψη (χρόνος εγκατάληψης πλοίου....)
Σας ευχαριστώ πολύ.

Αυτό το κάνεις σαν πτυχιακή?πάντως αν δείς μόνο το evacuation είναι πολύ περίπλοκο θέμα και η μελέτη εκκένωσης είναι δύσκολη υπόθεση ενδεικτικά πρέπει να μοντελοποίησεις σε υπολόγιστη το εσωτερικό του πλοίου και μετά μέσω εξισώσεων της μηχανικής ρευστών να προσωμοιώσεις το πλήθος για να βρείς τη συνάρτηση του χρόνου εκκένωσης

giannis13
04-05-2008, 23:07
γεια σας παιδια! εχω αναλαβει πτυχιακη σχετικα με ναυτιλιακη χρηματοδοτηση!μπορει καποιος να στειλει υλικο?ευχαριστω!!!

gvaggelas
05-05-2008, 14:50
Αν θες στείλε μου με προσωπικό μήνυμα το e-mail σου για να σου στείλω κάποια αρχεία.

maria_naft
06-05-2008, 14:58
καλησπερα, αν θες υλικο για τη ναυτιλιακη χρηματοδοτηση υπαρχει ενα βιβλιο του αλεξ. γουλιελμου που εχει την ιδια ονομασια και εχει μεσα τα παντα!
ελπιζω να σε βοηθησει!

athkar
15-05-2008, 12:07
kalhmera se olous.....kanw thn ptuxiakh mou me thema "metrhsh ths apodothkothtas twn metwxwn tvn ellhnikwn naftiliakwn eteriwn". Afou exw anaferei prragmata gia to XAA, gia thn ellhnikh naftilia genikotera kai thn sumvolh ths sthn oikonomia, gia apodoseis metoxwn(beta, Jensen , Traynor, kindunou klp) exw kollhsei sto teleftaio kefalaio opou prepei na anaferw ellhnikes naftiliakes etairies eishgmenes sto XAA kai gia tis metoxes tous. Pou borw na vrw stoixeia gia to teleftaio afto kefalaio kai pinakes me deiktes FTSE klp???
Please

Michael
15-05-2008, 15:46
Pou borw na vrw stoixeia gia to teleftaio afto kefalaio kai pinakes me deiktes FTSE klp???
Please
Στην ιστοσελίδα του ASE δοκίμασες;

athkar
16-05-2008, 10:03
nai dokimasa kai exw vrei times metoxvn klp gia kapoious mhnes alla thelw kati pou na mou ypologizei thn apodosh tvn metoxwn

geopapa
21-05-2008, 12:24
Καλησπέρα σας. Λοιπόν πήρα και εγώ την πτυχιακή μου. Το θέμα της είναι ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ. Εχει κανείς να μου δώσει κάποια γνώμη για το πως περίπου να την κατεύθυνω ή που να ψάξω να βρω πληροφορίες?

THANKS!!! :D

Michael
21-05-2008, 13:09
Καλησπέρα σας. Λοιπόν πήρα και εγώ την πτυχιακή μου. Το θέμα της είναι ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ. Εχει κανείς να μου δώσει κάποια γνώμη για το πως περίπου να την κατεύθυνω ή που να ψάξω να βρω πληροφορίες?

THANKS!!! :D
Πολύ γενικό το θέμα βρε αδελφέ...! Από ποιά σχολή;

Morgan
21-05-2008, 14:03
Καλησπέρα σας. Λοιπόν πήρα και εγώ την πτυχιακή μου. Το θέμα της είναι ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ. Εχει κανείς να μου δώσει κάποια γνώμη για το πως περίπου να την κατεύθυνω ή που να ψάξω να βρω πληροφορίες?

THANKS!!! :D

ONTWS POLY GENIKO, DWSE KAPIES PLHROFORIES PARAPANW.
PANTWS STO PA.PEI..YPARXOUN PARA POLLA SXETIKA VIVLIA

padelis234
21-05-2008, 15:02
Καλησπέρα σας. Λοιπόν πήρα και εγώ την πτυχιακή μου. Το θέμα της είναι ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ. Εχει κανείς να μου δώσει κάποια γνώμη για το πως περίπου να την κατεύθυνω ή που να ψάξω να βρω πληροφορίες?

THANKS!!! :D


Όντως φίλε πολύ γενικό.Δεν έχει ο τίτλος κάτι παραπάνω;Δηλαδή σαν υποερώτηση ή κάτι τέτοιο;Η δική μου είναι "Ψηφιακοί Διαδικτυακοί Τόποι Συλλογής Ναυτιλιακών Πληροφοριών".Ένα search στο google και βρίσκεις αρκετά πραγματάκια.Απ'ότι μου είπε και ο καθηγητής θα γράψουμε και για διεθνή σελίδες μιας και οι ελληνικές δεν είναι τόσο πολλές ;)

59076
23-05-2008, 20:47
αν υπαρχει καποια εργασια η πτυχιακη για ευσταθεια???
Ευχαριστω μαγκες κ καλες θαλασσες να εχουμε

swiftakis
24-05-2008, 15:41
Καλησπέρα σας!
Μόλις γράφτηκα στο Forum, οι γνώσεις μου σχετικά με τη ναυτιλία κ γενικότερα με τη Θάλασσα είναι ελάχιστες!
Η αιτία της εγγραφής μου, είναι μια εργασία που μου έχει ανατεθεί με θέμα "Θαλάσσια ασφάλιση". 'Ο, τι γνωρίζετε και νομίζετε πως θα μπορούσε να με βοηθήσει (Links, προτάσεις για βιβλία κτλ) είναι καλοδεχούμενα ;)

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων :p

geopapa
25-05-2008, 10:37
Πολύ γενικό το θέμα βρε αδελφέ...! Από ποιά σχολή;

Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ γενικο θεμα.δεν υπαρχουν υποερωτηματα ουτε καποια αλλη διευκρινιση.το θεμα ειναι ακριβως αυτο ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ και τιποτα αλλο.απ΄τον ασπροπυργο ειναι αυτο το θεμα.η αληθεια ειναι οτι εγω ειχα δωσει αλλο θεμα '' Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ'' αλλα επειδη μαλλον ειναι πολυ ευκολο θεμα το εδωσαν σε καποιον δικο τους πριν αναρτησουν τισ πτυχιακες.φανταστειτε οτι ημουν ο νουμερο 3 που πηρα πτυχιακη και το θεμα που ειχα δωσει ηταν ηδη δωσμενο.αυτα τα ωραια συμβαινουν στον ασπροπυργο.......:(

navigation
25-05-2008, 11:54
ετσι ειναι εδω και χρονια geopapa τωρα θα τα μαθουμε!!!!!!! το νουμερο 3 και την είχαν δωσει ε?? Δεν εισαι τυχερος συναδερφε!!!!!!!!!!!

Michael
26-05-2008, 15:34
Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ γενικο θεμα.δεν υπαρχουν υποερωτηματα ουτε καποια αλλη διευκρινιση.το θεμα ειναι ακριβως αυτο ΕΜΠΟΡΙΟ-ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΝΑΥΤΙΛΙΑ και τιποτα αλλο.απ΄τον ασπροπυργο ειναι αυτο το θεμα.η αληθεια ειναι οτι εγω ειχα δωσει αλλο θεμα '' Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΗΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ'' αλλα επειδη μαλλον ειναι πολυ ευκολο θεμα το εδωσαν σε καποιον δικο τους πριν αναρτησουν τισ πτυχιακες.φανταστειτε οτι ημουν ο νουμερο 3 που πηρα πτυχιακη και το θεμα που ειχα δωσει ηταν ηδη δωσμενο.αυτα τα ωραια συμβαινουν στον ασπροπυργο.......:(

Αυτό ο τίτλος αποτελεί τίτλο μεταπτυχιακού προγράμματος! Προφανώς κάποιος καθηγητής το είδε ή το άκουσε κάπου και σκέφτηκε να το βάλει μπας και μάθει και αυτός τί έιναι....
Η δε (παρά)λογική του "δεν δίνω διευκρινίσεις" ας μην την σχολιάσω καλύτερα...

Τεσπα, Αν θες μπορείς, για να πεις ότι έμαθες και εσύ κάτι, να επικεντρωθείς στο πως γίνεται η σύμβαση πώλησης των εμπορευμάτων και ποιά η θέση του πλοιου ανάμεσά τους. Τι ρόλο παίζουν οι φορτωτικές, πώς γίνεται η συναλλαγή με την βοήθεια τραπέζης και τα είδη φορτωτικών.
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι αυτό που θέλει ο καθηγήτης σου, αλλά είναι η κατάσταση όπως τα λες, και πολύ ευχαριστημένος θα πρέπει να είναι...

swiftakis
26-05-2008, 15:51
Καμμία βοήθεια για "θαλάσσια ασφάλιση".. :confused:

Morgan
26-05-2008, 17:37
mia episkepsh se vivliopwleia gyrw apo to panepisthmio peiraia tha se vohthouse.
yparxei eidiko mathima kai vivlia/shmeiwseis mporoun na vrethoun.

an twra eisai apo pa.pei...sou synistw, episkepsh sto eygenideio

swiftakis
26-05-2008, 20:09
Όχι δεν είμαι από ΠΑ.ΠΕΙ, ούτε σπουδάζω Αθήνα-Πειραιά. Για το λόγο αυτό, θα ήθελα αν μπορούσε να μου δώσει κάποιος συγκεκριμένες πληροφορίες (π.χ κάποιο βιβλίο) ή να με κατευθύνει (σε βιβλιοπωλεία μάλλον, γιατί δε μπορώ δανειστώ απ' τη βιβλιοθήκη εφόσον δεν είμαι μέλος της).

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε και την άμεση απάντηση! :p:p:p

swiftakis
05-06-2008, 22:57
Τίποτε άλλο?

Morgan
06-06-2008, 09:13
Klahmera,

einai aplo ...mhn psaxneis onomata vivliopwleiwn oute vivliwn giati etsi kai alliws tha ta pareis apo to idio meros (ta vivliopwleia gyrw apo to PaPei)
OLA ma OLA ta vivliopwleia gyrw apo to panepisthmio peiraia , an tous peis thn leksh " Naytasfaliseis " Tha sou dwsoun / proteinoun oti xreiazesai.

An den meneis athina/peiraia prepei na doume ti tha kanoume

swiftakis
08-06-2008, 12:57
Δε μένω Αθήνα - Πειραιά, οπότε αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο βιβλιοπωλείου που να μπορεί να μου τα στείλει θα ήταν χρήσιμο.
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

hatzibileus
10-07-2008, 15:08
λοιπόν...
θέμα "Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη στη ναυτιλιακή βιομηχανία και χρηματοοικονομική απόδοση"

ζητούμενα άπο εσάς

5 έως 10 εταιρείες ναυτιλιακές φυσικά εισηγμένες σε διαφορετικά χρηματιστήρια στο κόσμο από τις οποίες θέλω το url ...απαραίτητα καθώς μέσω αυτού κυρίως θα εκτιμήσω πόσο κοινωνικά υπεύθυνες είναι κ.......
30 (έτσι ώστε να πετύχω το επιθυμητό Ν (αα ρε στατιστική)) δεδομένα έτσι ώστε να βγάλω ROI και χρηματιστηριακή απόδοση κ τα θέλω για το κλάδο κ για την εταιρεία το ξέρω ζητάω πολλά...
τέλος επειδή 30 τρίμηνα μας κάνουν 7,5 χρόνια τελικά θα το κάνω 30 μήνες αν βρω τα απαραίτητα δεδομένα ή 48 ακόμα καλύτερα που είναι τέσσερα χρόνια

αυτά κ νομίζω θα τα ξαναπούμε

Morgan
10-07-2008, 17:25
Ta web-sites twn etaireiwn mporeis na ta vreis eite sto ship.gr eite sto marine-marketing.gr eite sto google.

Merikes eisigmenes einai h
TSAKOS
DRY SHIPS
NAVIOS
EXCEL
GENERAL MARITIME
TEEKAY
TORM
TOP Ships
OCEAN CARRIERS

gvaggelas
10-07-2008, 17:37
Να προσθέσω και εγώ μερικές εισηγμένες. Τα σύμβολα δίπλα στην κάθε εταιρεία αντιπροσωπεύουν την χώρα στο χρηματιστήριο της οποίας είναι εισηγμένες.


Aegean Marine US
Aries Maritime US
Capital Product US
Danaos Corp US
Diana Shipping US


Eagle Bulk Ship US
Euroseas US
FreeSeas US
Genco Ship & Trad US
Global Oceanic UK
Globus Maritime UK
Goldenport UK
Hellenic Carriers UK

Oceanaut US

OceanFreight US


Omega Navigation US
Paragon Shipping US
Quintana Maritime US
Seanergy Maritime US
Star Maritime US
Stealthgas US
TEN US

Morgan
10-07-2008, 18:15
POLY WRAIOS!

hatzibileus
11-07-2008, 11:52
gia na ginw pio sygkekrimenos..
ayto poy thelw einai ta miniaia stoixeia gia ROI και χρηματιστηριακή απόδοση tso kapoiwn etaireiwn oso k twn kladwn
etaireies 3erw kapoies k sas eyxaristw gia ta posts alla pou tha vrw sygentromena ta stoixeia..ayto einai to zitoumeno an exei kapoios idea as mou pei alliws mallon tha prepei na steilw kamposa mail stis etaireies ayto thelw na apofygw
k pali tnx

Morgan
11-07-2008, 12:29
ta web sites tous ta eides gia reports?
epishs mia anazhthsh sto google , me titlo px TOPSHIPS Economical report isws na voithouse

hatzibileus
11-07-2008, 12:40
elega aplos mhpws ta evriska kapws pio sygkekrimena giati aytoi tha exoun triminiaia oxi miniaia pou thelw egw ..
telos
sas eyxaristw k proxoraw sto 3aximo

gvaggelas
11-07-2008, 18:15
μηνιαία μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βρεις. Οι περισσότερες εταιρείες (και αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι που ζητάνε και τα χρηματιστήρια), εκδίδουν τριμηνιαίες οικονομικές καταστάσεις.

hatzibileus
11-07-2008, 18:30
το ξέρω αλλά αν πάμε τριμηνιαία φτάνουμε τα 7,5 χρόνια και το θεωρώ αρκετά δύσκολο
τα 7,5 χρόνια προκύπτουν από τις 30παρατηρήσεις τουλάχιστονα αρά 30*3μην/12

giannis13
20-07-2008, 20:30
παιδια καλησπερα!ψαχνω να βρω αρθρα και σημειωσεις διαλεξεων του καθηγητη γραμμενου απο το σιτυ της αγγλιας με θεμα τη ναυτιλιακη χρηματοδοτηση αλλα δεν μπορω να τα κατεβασω!μηπως εχει κανεις τιποτα?ευχαριστω!

argirosnikos
22-07-2008, 09:36
Καλημέρα παίδες! Ψάχνω το νόμο περί ναυαγίων στην Ελλάδα. Αν δεν κάνω λάθος είναι ο λεγόμενος νόμος Παπουτσή. Γνωρίζει κάποιος που θα βρω σχετικό υλικό από διαδίκτυο? Ευχαριστώ.

giannis13
23-07-2008, 04:20
παιδια καλησπερα!ψαχνω να βρω αρθρα και σημειωσεις διαλεξεων του καθηγητη γραμμενου απο το σιτυ της αγγλιας με θεμα τη ναυτιλιακη χρηματοδοτηση αλλα δεν μπορω να τα κατεβασω!μηπως εχει κανεις τιποτα?ευχαριστω!

Morgan
23-07-2008, 09:18
kalhmera .. fantazomai pws hdh dokimases to site tou panepisthmiou mhpws exei kati...? h kapia hlektronikh vivliothiki pali tou city? den gnwrizw, apla idees vazw (sto trapezi)

giannis13
23-07-2008, 18:00
εχω κοιταξει αλλα δεν μπορω να τα κατεβασω!γι'αυτο ρωταω αν τα εχει ηδη καποιος σε ηλ. μορφη

Ωκυρρόη
28-07-2008, 11:08
kalimera se olous..
Prwto post kai prwti mera eggrafis sto forum...
Psaxnw kai egw plhrofories gia ti allo?? gia mia ergasia pou exw na kanw....Na sas pw ton titlo tis kai an kapoios kserei sxetika links i o,ti allo tha einai kalodexoumeno. Den zhtaw etoimi ergasia..apla ena ..mbousoula re paidia...
SUBJECT: ΟΔΗΓΙΑ 95/21/ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ 19η΅ΙΟΥΝΙΟΥ 1995 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΧΡΗΣΗ ΚΟΙΝΩΤΙΚΩΝ ΛΙΜΕΝΩΝ Ή ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΑΠΟ ΥΔΑΤΑ ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΡΥΠΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ (ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ)

hatzibileus
28-07-2008, 11:22
Θα μας βοηθούσε πιστεύω να μας πεις μάθημα καθηγητή μα κυρίως σχολή.
Μία πρώτη βοήθεια σίγουρα θα έχεις από την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ασφαλούς Ναυσιπλοϊάς (EMSA...European Maritme Safety Agency)

Δώσε λίγη ακόμα βοήθεια όπως έκταση που πρέπει να έχει η εργασία κ τα παραπάνω.

Ωκυρρόη
28-07-2008, 11:28
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Η σχολή που ρωτάς είναι η Σχολή Εμποροπλοιάρχων στα Χανιά.......(το όνομα του καθηγητή άστο..καλύτερα....:cool:). Την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Ασφαλούς Ναυσιπλοΐας την έχω υπόψη μου....
Η εργασία θα είναι πτυχιακή. Dead line Ιούνιος....

hatzibileus
28-07-2008, 11:33
aaaaa ok sorry κ όλας που ρώτησα απλός επειδή σπουδάζω χίο αν ήσουν πειραιά ή καλύτερα χίο θα ήξερα τη ακριβώς θέλει ο καθηγητής.
προς το παρών δεν έχω κάτι αλλά κάτι θα βρω απλός λόγω καλοκαιριού όλα πάνε λίγο πιο αργά αλλά απ' ότι βλέπω έχεις χρόνο

Ωκυρρόη
28-07-2008, 11:37
Ναι, έχω χρονο...αλλά έχω και άγχος! Και ξέρεις πόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος; Θα το εκτιμούσα αν μου έδινες οποιαδηποτε βοήθεια πάντως.
Αλήθεια εσύ τι σχολή είσαι;

hatzibileus
28-07-2008, 12:02
εγώ σπουδάζω στη χίο στο Τμ. Ναυτιλίας & Επιχειρηματικών Υπηρεσιών κ σε καταλαβαίνω απολύτος γιατί κ εγώ βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση πτυχιακή με παράδοση του χρονου
λοιπον θα τα ξαναπούμε μόλις βρω πληροφορίες για το θέμα σου

Michael
30-07-2008, 13:41
kalimera se olous..
Prwto post kai prwti mera eggrafis sto forum...
Psaxnw kai egw plhrofories gia ti allo?? gia mia ergasia pou exw na kanw....Na sas pw ton titlo tis kai an kapoios kserei sxetika links i o,ti allo tha einai kalodexoumeno. Den zhtaw etoimi ergasia..apla ena ..mbousoula re paidia...
SUBJECT: ΟΔΗΓΙΑ 95/21/ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ 19η΅ΙΟΥΝΙΟΥ 1995 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΧΡΗΣΗ ΚΟΙΝΩΤΙΚΩΝ ΛΙΜΕΝΩΝ Ή ΔΙΕΛΕΥΣΗ ΑΠΟ ΥΔΑΤΑ ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΩΝ ΔΙΕΘΝΩΝ ΠΡΟΤΥΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΗΣ ΡΥΠΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ (ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΑ)
Ξεκίνα βρίσκωντας την ίδια την οδηγία και τις τροποποιήσεις που έχει. Μια αναζήτηση στις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΕ και θα την βρεις πολύ εύκολα.

Παναγιώτης
31-07-2008, 00:55
Την Οδηγία μπορείς να τη δεις εδώ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1995L0021:19980704:EL:PD F

Τροποποιήθηκε με την Οδηγία 2001/106/ΕΚ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:019:0017:0031:EL:PDF

Ωκυρρόη
31-07-2008, 07:47
Την Οδηγία μπορείς να τη δεις εδώ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1995L0021:19980704:EL:PD F

Τροποποιήθηκε με την Οδηγία 2001/106/ΕΚ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:019:0017:003 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:019:0017:0031:EL:PDF)
1:EL:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:019:0017:0031:EL:PDF)

Παίδες σας ευχαριστώ πολύ....Έχω βρει και τα σχετικά ΦΕΚ....ε, σε καλό δρόμο βρίσκομαι..:)

Anna M.
31-07-2008, 21:03
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει για να βρω υλικό για την πτυχιακή μου?
Κινούμαι στα θέματα του ISM - πρακτική φαρμογή σε καράβια και γραφεία - εάν υπάρχουν reports από εταιρείες με ατυχήματα (σε lifeboats των πλοίων???) και procedures πριν και μετά την εγαρμογη, πχ. από surveys, statistical reports κτλ.
Το ξέρω θα το βρίσκετε κοινό το θέμα αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν έχω τη δυνατότητα να το ψάξω εκτός Internet και να πάω σε εταιρείες και Νηονώμονες.

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!!!!!!

Morgan
01-08-2008, 08:28
http://www.bridge-log.com/articles/articles-related-to-life-boat-accidents

http://www.msc1206.com/

giannis13
01-08-2008, 10:11
καλημερα!παιδια οτι υπαρχει και εχετε σχετικα με ναυτιλιακη χρηματοδοτηση θα μου ηταν πολυ χρησιμο!οπως χρησιμα ηταν κι αυτα που μου εστειλε ο vaggelas! eyxaristv!

Anna M.
01-08-2008, 20:55
http://www.bridge-log.com/articles/articles-related-to-life-boat-accidents

http://www.msc1206.com/
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Εχω ήδη το MSC1206 γιατί το δουλεύουμε και στη δουλειά.
Θα ψάξω και στο bridge-log.
Αν χρειαστώ κάτι θα σου/σας ξαναστείλω.
'Ηδη ψάχνω και σε classifications για reports.
Καλό βράδυ!!!!

mimikos
08-08-2008, 17:59
paides sas xaireto eimai new edo se ayto to forum kai 8a i8ela na kano 1 erotisi oso afora to pou mporo na kano kapoio post gia plirofories os pros 1 ptyxiaki ergasia..

soz an den eimai se sosto post alla den to katexo kai poli to forum:)

gvaggelas
10-08-2008, 01:39
Είσαι στο σωστό σημείο.

mimikos
11-08-2008, 16:11
8a i8ela an ginotan kapio link i kapio biblio pou isos helpare sto 8ema "Asfalistes Lloyd's" gt oti koitaksa ego blakeies itan :(

Morgan
11-08-2008, 16:18
ti les? "Asfalistesoti koit Lloyd's" gt aksa .."?

mimikos
11-08-2008, 16:20
ti les? "Asfalistesoti koit Lloyd's" gt aksa .."?

popo soz eimai aypnos "Asfalistes Lloyd's" einai to 8ema

gvaggelas
11-08-2008, 18:15
Καταρχήν πήγαινε στην σελίδα των Lloyd's (http://www.lloyds.com/) αν και πιστεύω ότι την γνωρίζεις. Επίσης κάνε πιο κατανοητό το θέμα σου. Ενδιαφέρεσαι για το επάγγελμα του ασφαλιστή των Lloyd's ή πως πραγματοποιείτε μία ασφάλιση από τους Lloyd's ? Αν ναι ρίξε μια ματιά στο συνημμένο αρχείο που περιέχει κάποιες λίγες πληροφορίες για το πως μπορείς να γίνεις αντασφαλιστής. Επίσης μια ματιά στο Google με λέξη κλειδί Lloyds Underwriters θα σου δώσει ορισμένα ικανοποιητικά αποτελέσματα. Δώσε αν μπορείς περισσότερες πληροφορίες για το θέμα σου.

mimikos
02-09-2008, 15:23
ok file mou se eyxaristo gia tis plirofories kai 8a tis ksekaro sintoma giati eimai ektos kai dne mporo na doulepso apo to seimeio pou briskome..

ty kai pali

ΚΩΣΤΑΣ1986
02-09-2008, 15:28
Καλησπερα σε ολους!Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και σε λιγες μερες πρεπει να βρεθει η λυση του γιατι δε με βλεπω καλα!
Ειμαι αποφοιτος της ΑΕΝ μακεδονιας και χρωσταω ακομα την πτυχιακη εργασια!Το θεμα ειναι ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΑΣ ΣΤΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑ!Εκτος απο ενα βιβλιο του πεππε και αυτα της ναυτιλιας στη σχολη δεν εχω βρει τιποτα αλλο!μεσα στο διαδικτυο εχω βρει πολυ λιγα και γενικα πραγματα για το θεμα μου.Περιμενω καμια βοηθεια αν υπαρχει βεβαια!Ευχαριστω εκ των προτερων!