PDA

Επιστροφή στο Forum : Silver Paloma [Sassnitz, Megistanas]



helatros68
16-02-2008, 09:09
Το Silver Paloma στον Πειραια τα τελη της δεκαετιας του 80

2911

Ellinis
16-02-2008, 09:24
Υπέροχη φωτογραφία, ευχαριστούμε.
Κατα τη γνώμη μου το SILVER PALOMA -χάρη και στη μετασκευή του- ήταν από τα πιο όμορφα φέρι που έχουν περάσει από τα νερά μας.

Βαπόρι του 1959, πρώην τρενάδικο, ταξίδεψε στη γραμμή της Κύπρου τότε που υπήρχε και επιβατική κίνηση και αργότερα ως ΜΕΓΙΣΤΑΝΑΣ έκανε Μπάρι-Ηγουμενίτσα για την Arkadia Lines.
Έφυγε για το τελευταίο ταξίδι (http://www.faktaomfartyg.se/megi_1959_b_1.htm)στα 41 του χρόνια κάνοντας το και ένα από τα μακροβιότερα φέρι.

nautikos
16-02-2008, 15:28
Πολυ ομορφο βαπορι, αυτες οι δυο τσιμινιερες του προσδιδαν μια επιπλεον δυνακη εμφανιση. Για οποιον ενδιαφερεται, εδω (http://hometown.aol.com/conysmodellbau1/myhomepage/index.html) θα βρειτε πληροφοριες για ενα χαρτινιο μοντελο που κυκλοφορει με το προηγουμενο ονομα του Sassnitz.

xara
16-02-2008, 16:35
Ταξίδεψα με αυτό, Πειραιά-Λεμεσσό, μέσω Ηράκλειου και Ρόδου. Το καράβι παρουσίασε βλάβη και έφτασε μετά από 56 ώρες! Εσωτερικοί χώροι, καμπίνες, εξυπηρέτηση, φαγητό, τα μαύρα του τα χάλια...

Ellinis
18-02-2008, 20:58
Για να το λέει η xara οτι το καράβι ήταν μαύρα χάλια, κάτι θα ξέρει.
Το κακό φαϊ και η κακή εξυπηρέτηση είναι αρκετά για να "μαυρίσουν" ένα καράβι, πάντως οι φωτο των εσωτερικών χώρων από ένα φυλλάδιο της εποχής εκείνης δεν προιδεάζουν για κάτι κακό. Ειδικά η προβοκατόρικη φωτο με τη γυμνόστηθη που κάνει ηλιοθεραπεία :mrgreen:...

3031

Και να μη ξεχάσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο Roi Baudoin που έκανε το επίπονο έργο του σκαναρίσματος.

xara
19-02-2008, 02:40
Οι φωτογραφίες ωραιοποιούν συνήθως τα θέματα και δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν συμπεριφορές προσώπων. Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση, το πλήρωμα αποτελείτο στη πλειοψηφία του απο αλλοδαπούς (εκτός αξιωματικών).
Απο το φυλλάδιο λείπει ο χώρος του κομμωτήριου, στο οποίο δούλευε κομμωτής, ο κομμωτής του Υ/Κ ΕΛΛΗΝΙΣ.

dk
17-06-2008, 20:40
Ταξίδεψα με αυτό, Πειραιά-Λεμεσσό, μέσω Ηράκλειου και Ρόδου. Το καράβι παρουσίασε βλάβη και έφτασε μετά από 56 ώρες! Εσωτερικοί χώροι, καμπίνες, εξυπηρέτηση, φαγητό, τα μαύρα του τα χάλια...
To 1989-90 δουλευε εκει πρωτος μαγειρας ο πεθερος μου και αρχιμαγειρας ο αδελφος του και μου ελεγαν πως οι παροχες δεν ηταν καλες.
Προσωπικα εκανα δυο ταξιδια με αυτο το πλοιο(δωρεαν) απο Πειραια-Ηρακλειο-Ροδο-Λεμεσο-Χαιφα και επιστροφη.
Λογω των συγγενων,μου ειχαν δωσει πολυ καλη καμπινα(δικλινη) αλλα αυτες που ηταν κατω -κατω ηταν αισχος.

Haddock
05-07-2008, 20:38
Ας θυμηθούμε το κλασικό τρενάδικο που μας άρεσε για τις δυο τσιμινιέρες του. Η φωτογραφία είναι στο παλιο της Ηγουμένιτσας το 1997. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι η εταιρεία του Μουλόπουλου δεν άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις από τα πλοία και τα πληρώματα της.

8928

Copyright (http://www.worldshipsociety.org/index.php)

Roi Baudoin
06-07-2008, 09:00
Αυτή είναι μια πάρα πολύ ωραία φωτογραφία του πλοίου με τα δύο φουγάρα.
Στην ίδια ιστοσελίδα πρέπει να υπάρχει και μια υπέροχη φωτογραφία του "Παναγία Τήνου" στη Σύρο, του "Γεώργιος Εξπρές" στην Παάρο και του "χρυσή Άμμος ΙΙ".
Καταλαβαίνετε, βέβαια, πού παραπέμπει το όνομα "Μεγιστάνας"

nautikos
06-07-2008, 09:21
Στην ίδια ιστοσελίδα πρέπει να υπάρχει και μια υπέροχη φωτογραφία του "Παναγία Τήνου" στη Σύρο, του "Γεώργιος Εξπρές" στην Παάρο και του "χρυσή Άμμος ΙΙ".

Εχεις απολυτο δικιο φιλε Roi. Να τονισουμε ομως οτι η πηγη που δινεται δεν λειτουργει και ειναι λαθασμενη. Το λεω αυτο γιατι θυμαμαι την σελιδα καλα, οταν την επισκεφθηκα πριν 5 χρονια και ηταν μια οαση, αφου τοτε δεν υπηρχαν και πολλες. Η κανονικη λοιπον πηγη ειναι η εδω (http://www.worldshipsocietyrotterdam.nl/bijdragen/Member/havens/havensoverdegrens.html) οπου μπορειτε να βρειτε και αλλα καλουδια;).

sea_serenade
07-07-2008, 21:12
Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι ήταν από τα πιο όμορφα σκαριά εκείνης της εποχής τα βαπόρια της ARKADIA LINES. Είχαν αρχοντιά τουλάχιστον εξωτερικά. Ειδικά το Silver Paloma / Megistanas είχε πρωτότυπο σκαρί και η διπλές του τσιμινιέρες το προσέδιδαν άλλον αέρα.

dk
08-07-2008, 20:33
Εγω και το SILVER PALOMA στο λιμανι της Ροδου τον Σεπτεμβριο του 1989.
Το αλλο που διακρινεται πισω δεν το γνωριζω.:oops:

9182

nautikos
08-07-2008, 20:41
Το αλλο που διακρινεται πισω δεν το γνωριζω.:oops:

Προκειται για το κρουαζιεροπλοιο Vistamar.

T.S.S. APOLLON
25-01-2010, 22:26
Silver Paloma με τα σινιαλα της Arkadia Lines στο λιμανι της Τηνου.
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

74432

BEN BRUCE
26-01-2010, 09:54
Eνα καταπληκτικο Ανατολικογερμανικο πλοιο πρωην τρεναδικο στβαρη κατασκευη κομψη σιλουετα.Γερμανος αρθρογραφος, που εγραφε στο γνωστο ναυτιλιακο περιοδικο για αυτο το πλοιο, οτι οταν ειχε ερθει στην ελλαδα για μετασκευη εβρισκαν καλωδια που ερχονταν απο το πουθενα και πηγαιναν στο πουθενα.Βεβαια το συμπερασμα ηταν οτι αυτο ηταν δακτυλος της τρομερης ανατολικογερμανικης υπηρεσιας πληροφοριων της γνωστης σταζυ που ηταν πολυ μπροστα σε θεματα παρακολουθησης ακομα και για κοινους πολιτες

despo
26-01-2010, 15:47
Συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενά σου.

Tasos@@@
26-01-2010, 20:19
Eνα καταπληκτικο Ανατολικογερμανικο πλοιο πρωην τρεναδικο στβαρη κατασκευη κομψη σιλουετα.Γερμανος αρθρογραφος, που εγραφε στο γνωστο ναυτιλιακο περιοδικο για αυτο το πλοιο, οτι οταν ειχε ερθει στην ελλαδα για μετασκευη εβρισκαν καλωδια που ερχονταν απο το πουθενα και πηγαιναν στο πουθενα.Βεβαια το συμπερασμα ηταν οτι αυτο ηταν δακτυλος της τρομερης ανατολικογερμανικης υπηρεσιας πληροφοριων της γνωστης σταζυ που ηταν πολυ μπροστα σε θεματα παρακολουθησης ακομα και για κοινους πολιτες

:shock::shock::shock:...Καλα ουτε καν θα φανταζομουν κατι τετοιο!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-04-2013, 10:33
142077142078142079Στην προ διαδικτύου εποχή έγραφα στην κάθε εταιρεία σε όλο τον κόσμο που μπορεί να είχε πλοία του ενδιαφέροντός μου γιά να μου στείλουν σχετικό υλικό.Η συγκομιδή ήταν αρκετά καλή αλλά από τις χώρες του τότε ανατολικού μπλοκ φυσικά τα αποτελέσματα ήταν μηδαμινά.Εξαίρεση ήταν οι Ανατολικογερμανικοί Σιδηρόδρομοι που μου έστειλαν έναν μεγάλο (από χασαπόχαρτο!) φάκελο με μπόλικο πράμα γιά τα πλοία τους.
Λοιπόν τα πρώτα 2 από ενημερωτικό έντυπο του πλοίου ως SASSNITZ στα γερμανικά όμως . Στο Νο2 φαίνονται βαγόνια στο κύριο γκαράζ καθώς κ το μικρότερο επάνω γιά λίγα ΙΧ. Στο Νο3 με τα σινιάλα του Τροχίδη την είχα τραβήξει εδώ στα εγκαίνια.
Από τις ελάχιστες μετασκευές ελληνικών πλοίων που έγιναν στο εξωτερικό,η συγκεκριμένη έγινε στην Πολωνία λόγω των δεσμών του Τροχίδη με τους τότε Ανατολικούς.Κατά την γνώμη μου τα φουγάρα ήταν πιό όμορφα χωρίς αυτές τις άγαρμπες προεκτάσεις.

Ellinis
08-04-2013, 16:40
άκρως συλλεκτικό υλικό! πιστεύω να κράτησες και τον φάκελο, και αυτός συλλεκτικός θα είναι πλέον :fat:

Στα φουγάρα προσθέσανε τις εξατμίσεις μάλλον για να μην πέφτει η κάπνα στα ντεκ της πρύμνης που ψηλώσανε κατά τη μετασκευή. Από τα πολύ συμπαθή σκαριά, ίσως με γοήτευαν και τα δυο φουγάρα στη σειρά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-04-2013, 10:21
άκρως συλλεκτικό υλικό! πιστεύω να κράτησες και τον φάκελο, και αυτός συλλεκτικός θα είναι πλέον :fat:

Στα φουγάρα προσθέσανε τις εξατμίσεις μάλλον για να μην πέφτει η κάπνα στα ντεκ της πρύμνης που ψηλώσανε κατά τη μετασκευή. Από τα πολύ συμπαθή σκαριά, ίσως με γοήτευαν και τα δυο φουγάρα στη σειρά. Θα μπορούσαν να ψηλώσουν τα ίδια τα φουγάρα χωρίς να φαίνονται οι σωλήνες.

samurai
10-04-2013, 11:24
Καλημέρα παιδιά, πιθανόν το έκαναν για να μην έχει το βαπόρι χαβαλέ. Ενα τόσο ψηλό φουγάρο σίγουρα θα δημιουργούσε θέμα στη μανούβρα ή ακόμη και στο ταξίδεμα. Έτσι απλά ο αέρας το διατρέχει (π.χ. φουγάρο τύπου OLYMPIC CHAMPION)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-04-2013, 11:53
Καλημέρα παιδιά, πιθανόν το έκαναν για να μην έχει το βαπόρι χαβαλέ. Ενα τόσο ψηλό φουγάρο σίγουρα θα δημιουργούσε θέμα στη μανούβρα ή ακόμη και στο ταξίδεμα. Έτσι απλά ο αέρας το διατρέχει (π.χ. φουγάρο τύπου OLYMPIC CHAMPION)
Γειά σου φίλε samurai,το σκέφθηκα κ εγώ αλλά μήπως με γρίλιες ψηλά στο φουγάρο (μπρος πίσω) το αποτέλεσμα αισθητικά να ήταν καλύτερο κ χωρίς τόσο χαβαλέ.Αυτή την λύση,εξαγωγές+φτερό,σε μετασκευή στην Ελλάδα δεν έχω ξαναδεί.Θα ήταν ιδέα των Πολωνών.

BEN BRUCE
23-05-2016, 14:42
Το ομορφο και κομψο SASSNITZ το 1967 απο τον χρηστη DDR στο SHIPS NOSTALGIA

175157

a.molos
23-05-2016, 19:24
175164175165Το Ασημένιο Περιστέρι, με τα χρώματα των Αρκαδικών Γραμμών του Μουλόπουλου, σε δυό χαρακτηριστικές ΅παρείστικες΅ φωτό, στο λιμένα Ηρακλέους και στη θέση που έδεναν τα Ροδίτικα και αυτά της γραμμής Κύπρου. Φίλε Ben, δίνεις ωραίες πάσες, για να ζωντανεύουμε παλιά θέματα ! (To κολάζ απαραίτητο λόγω έλλειψης φακού).

Ellinis
23-05-2016, 19:36
Ωραίες εικόνες φίλε Αντώνη! Δεξιά, δεμένο μπροστά στο λιμεναρχείο και το αδελφάκι του CONSTELLATION, ως ιαπωνικό κρουαζιερόπλοιο NIPPON MARU. Αυτό πουλήθηκε το 1991 και μετά έκανε μια τακτική γραμμή Μαλαισία-Μπανγκλαντές μέχρι που πήγε για σκραπ το 1998.

BEN BRUCE
23-05-2016, 19:59
Δεν εχω να πω τιποτα Αντωνη.....χρονια που μεσα απο αυτες τις φωτο τα νοσταλγεις και το χειροτερο ειναι να ξερεις οτι δεν θα ξαναρθουν.Δυστυχως ο χρονος σταματησε στο 2000, ετσι πιστευω

a.molos
23-05-2016, 20:18
Δεν εχω να πω τιποτα Αντωνη.....χρονια που μεσα απο αυτες τις φωτο τα νοσταλγεις και το χειροτερο ειναι να ξερεις οτι δεν θα ξαναρθουν.Δυστυχως ο χρονος σταματησε στο 2000, ετσι πιστευω
Συμφωνώ απόλυτα. Ειλικρινά λαχταρώ να δώ απο κοντά και να φωτογραφίσω, πλοία κατασκευασμένα έως τις αρχές της νέας χιλιετίας (1975-1995) που ακόμη ταξιδευουν σε γραμμές ή ετοιμάζονται για το τελευταίο τους ταξίδι, όπως το Corse ή το Trelleborg, που αυτές τις ημέρες είναι στη Σαλαμίνα !

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-05-2016, 08:51
Ωραίες εικόνες φίλε Αντώνη! Δεξιά, δεμένο μπροστά στο λιμεναρχείο και το αδελφάκι του CONSTELLATION, ως ιαπωνικό κρουαζιερόπλοιο NIPPON MARU. Αυτό πουλήθηκε το 1991 και μετά έκανε μια τακτική γραμμή Μαλαισία-Μπανγκλαντές μέχρι που πήγε για σκραπ το 1998. Aπό τις ελάχιστες φορές που γιαπωνέζοι αγόρασαν βαπόρι απ' έξω!

BEN BRUCE
24-05-2016, 10:14
Να συνεισφερω στο θεμα του ομορφου γερμανικου σκαριου με μια πρυμνια φωτο , απο την περιοδο που ηταν στην Ελευσινα ως Μεγιστανας τον Μαιο του 1996 , που ειχα παει με <ναυλωμενο> καικι

175166

Ellinis
25-05-2016, 07:24
Και από εμένα μια πόζα γύρω στο 1990. Από τις μεγάλες μου συμπάθειες το συγκεκριμένο βαπόρι. Κάτι η κομψή μετασκευή της πρύμνης που έδεσε με τις γραμμές που είχαν οι υπερκατασκευές του, κάτι τα δυο στη σειρά φουγάρα - μοναδική περίπτωση στη σύγχρονη ακτοπλοΐα - του έδιναν μια κλασσική ομορφιά.

175189

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-05-2016, 09:50
Eίχε μηχανές Ηalberstadt Ανατ. Γερμανίας φυσικά κ οι οποίες δεν ήταν ό,τι καλύτερο.

BOBKING
05-10-2016, 18:39
Με το πλοίο ταξίδεψα το 1992 επί Αρκαδία πολύ όμορφο πλοίο με πολύ καλούς εσωτερικούς χώρους ήταν πολύ αξιόλογο πλοίο άψογο σέρβις και η εξαιρετική εξυπηρέτηση για να το δούμε στο Ηράκλειο επί Afroessa Lines στο βάθος διακρίνονται τα Vergina ,Φαιστός το Κάντια ή το Ρέθυμνο
178176


http://www.photoship.co.uk

BOBKING
11-10-2016, 12:19
Μια ακόμη εικόνα του πλοίου όμορφου αυτού πλοίου ως Silver Paloma με τα σίνιαλα της Arkadia Lines
178326


http://www.photoship.co.uk (http://www.photoship.co.uk/)

renetoes
19-10-2016, 08:12
[QUOTE=BOBKING;578207]Με το πλοίο ταξίδεψα το 1992 επί Αρκαδία πολύ όμορφο πλοίο με πολύ καλούς εσωτερικούς χώρους ήταν πολύ αξιόλογο πλοίο άψογο σέρβις και η εξαιρετική εξυπηρέτηση για να το δούμε στο Ηράκλειο επί Afroessa Lines στο βάθος διακρίνονται τα Vergina ,Φαιστός το Κάντια ή το Ρέθυμνο
178176


ΡΕΘΥΜΝΟ.

BEN BRUCE
19-10-2016, 09:53
Πολυ ομορφο βαπορι & φωτο!

BOBKING
19-10-2016, 13:36
Πολυ ομορφο βαπορι & φωτο!
Και όχι μόνο το πλοίο το ταξίδεψα το 1988 και μπορώ να πω ότι ήταν ένα εξαιρετικό πλοίο πανέμορφο εξωτερικά όπως και εσωτερικά και το είχα ταξιδέψει ξανά από
Πειραιά για Λεμεσσό το 1991 και θυμάμαι αξέχαστες στιγμές είχα πάρει στο ταξίδι μου επί Afroessa Lines καμπίνα Α' Θέσης και ήταν εξαιρετική από καθαριότητα και διακόσμηση θυμάμαι στο εστιατόριο ότι το φαγητό και τα διάφορα εδέσματα που βρίσκονταν στον μπουφέ ήταν εξαίσια στην πρύμνη υπήρχε πισίνα και ένα εξαιρετικό pool bar που σου σέρβιραν ότι ήθελες από άποψη κοκτέιλ και άλλων ποτών αλλά στο ταξίδι μου επί Arkadia Lines η κατάσταση τον πρώτο καιρό ήταν εξαιρετική αλλά μετά το πλοίο παραμελήθηκε αρκετά γύρω στο 1994 θυμάμαι πάντως το πλοίο πρέπει να πω ότι ήταν τουλάχιστον από τα πιο όμορφα που είχε ο Μουλόπουλος έχω επίσης μερικά φυλλάδια της Arkadia Lines με φωτογραφίες από τους εσωτερικούς χώρους αλλά και τους εξωτερικούς χώρους του πλοίου και θα τα ανεβάσω

thanos75
19-10-2016, 13:58
Πραγματικά πολύ ωραίο πλοίο....Να υποθέσω ότι πρέπει να ήταν και το τελευταίο πλοίο που είδαμε σε τακτική βάση να κάνει τη γραμμή Πειραιάς-(Ρόδος)-Λεμεσός-Χάιφα στη δεκαετία του 90 ή υπήρξαν και άλλα πλοία πιο μετά?

BOBKING
19-10-2016, 14:16
Πραγματικά πολύ ωραίο πλοίο....Να υποθέσω ότι πρέπει να ήταν και το τελευταίο πλοίο που είδαμε σε τακτική βάση να κάνει τη γραμμή Πειραιάς-(Ρόδος)-Λεμεσός-Χάιφα στη δεκαετία του 90 ή υπήρξαν και άλλα πλοία πιο μετά?
Υπήρξαν και μετά το 2000 άκου Νήσος Κύπρος ,Salamis Star SALAMIS LINES ,POSEIDON LINES Sea Symphony ,Ολύμπια Ι μέχρι το 2003 λειτουργούσαν μετά σταμάτησε η γραμμή και άλλα πολλά επίσης η Marlines λειτούργησε σε αυτήν την γραμμή με τα Crown m ,Baroness m ,Countess m κατά περιόδους και άλλες πολλές εταιρίες ψάξε θα τα βρεις όλα στο φόρουμ επίσης Afroessa Lines με το Παναγία