PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναυπηγική απορία



Arthur
18-02-2008, 11:38
Γεια σε όλους. Ως μοντελιστής …γράφοντας…σε ξένο (Ισπανικό) Forum για τις «παραδοχές» σε ένα μοντέλο ανέφερα ότι κατά το πέτσωμα της γάστρας (στα πραγματικά ξύλινα σκάφη και από τα μέχρι τώρα γνωστά σε μένα) τα «σόκορα» μαδέρια δεν μπορούν να καταλήγουν σε αιχμές…http://www.modelshipworld.com/userupload/60/kar39.jpg_thumb.png (http://www.modelshipworld.com/userupload/60/kar39.jpg). Αυτό γιατί τίθεται θέμα καρφώματος της άκρης σε νομέα καθώς και καλαφατίσματος. Και ότι ακολουθείται η μέθοδος όπου οι άκρες κόβονται δημιουργώντας ικανό πλάτος για κάρφωμα και καλαφάτισμα παράλληλα με την αφαίρεση μέρους του προηγούμενου μαδεριού… http://www.modelshipworld.com/userupload/60/16.jpg_thumb.png (http://www.modelshipworld.com/userupload/60/16.jpg)
Μου απάντησε ένας Ισπανός λέγοντας ότι και οι δύο μέθοδοι είναι σωστές και χρησιμοποιούνται, με περισσότερο γνωστή την δεύτερη. Και ότι το γνωρίζει καλά γιατί ο πατέρας του είχε ναυπηγείο και έβλεπε την πρώτη μέθοδο κυρίως σε μικρά σκάφη. Μάλιστα (αν κατάλαβα καλά τον οn line translator…) Περιέγραψε ότι στην «μέθοδο της αιχμής» ανοίγεται αυλάκι τοποθετείται το υλικό καλαφατίσματος (κορδόνι) και στην συνέχεια προσαρμόζεται στην θέση του. Δεν ξέρω αν ακολουθεί και άλλη διεργασία.
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου επιβεβαιώσει τα παραπάνω ή αν αυτό είναι πρακτική άλλων εθνών.
Ευχαριστώ

dkampouroglou
18-02-2008, 14:08
Οντως Arthur η 2η μέθοδος που αναφέρεις,(με τετραγωνισμό των σόκκορων) είναι μάλλον η σωστή. Αυτή τουλάχιστον έχω δει να χρησιμοποιείται ευρέως. Τα τελευταία μαδέρια , οι καταφραές όπως λέγονται, δεν έχουν σφήνα τις άκρες.Γίνονται ορθογωνικές εγκοπές στα πέριξ μαδέρια, και η καταφραή παίρνει αντίστοιχο σχήμα για να ''ταιριάξει''.
Ετσι, όπως σωστά είπες, καρφώνεται ευκολότερα, καλαφατίζεται άνετα κτλ.

Hellenarc
19-02-2008, 23:57
Γενικά στην ναυπηγικοί όταν δεν κάνουμε χρίση κάποιας κόλας τότε επιβάλλεται να κόβουμε την γωνία του σανιδιού όχι μόνο του πετσώματος αλλά και σε οποιοδήποτε ξύλο κάνουμε ένωση (παρέλα) στα καταστρώματα στις κουπαστές στις καρένες. Μια σχολή λέει: το πάχος του ξύλου είναι το φάρδος του κοψίματος και 6φορεσ το πάχος είναι το μήκος του φάλτσου. Έτσι αφαιρούμαι από το ξύλο τις κακίες ιδιότητες του σόκορου.
Για αυτό το λόγο έχουν και αυτήν την ιδιόμορφη πλώρη τα Περάματα
Πάντα στα μαδέρια πριν την τοποθέτηση τους παίρνουμε τις στέλες από την σάλα που προκύπτουν από τις διαγώνιες και πλανίζουμε το πάνω μέρος τους.
αν όμως θέλουμε να τελειώσουμε γρήγορα και ο ιδιοκτήτης δεν έχει γνώσεις τότε ακολουθούμε τον τρόπο του Ισπανού και επειδή συνήθως δεν καλαφατίζουν όλη την σειρά κάνουν μόνο την γωνιά η οποία αν δεν έχει στέλα από πριν, με την παραμικρή πίεση του στουπιού θα σπάσει .
αυτή η μέθοδος είναι απατεωνιά

Arthur
20-02-2008, 08:57
Ευχαριστώ για την γνώμη σου Hellenarc. Δυστυχώς τα Ισπανικά μου... δεν βοηθάνε για περισσότερη κουβέντα στο υπόψη forum ( Modelismonaval. com) και βέβαια δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η μέθοδος τους είναι σκόπιμα ελλιπής πρακτική…:D

Hellenarc
20-02-2008, 22:06
Ευχαριστώ για την γνώμη σου Hellenarc. Δυστυχώς τα Ισπανικά μου... δεν βοηθάνε για περισσότερη κουβέντα στο υπόψη forum ( Modelismonaval. com) και βέβαια δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι η μέθοδος τους είναι σκόπιμα ελλιπής πρακτική…:D

Ας το ακούσουν οι Έλληνες

Hellenarc
20-02-2008, 22:12
Έχεi ακούσει κανεις για κάποιες επισκευές που χρηματοδοτεί το ΥΤΑ( Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης) για κάποια παραδοσιακά σκάφη Το Ελένη Π το Καλή τύχη μια ανεμότρατα στην Χίο και ένα ακόμα κάπου από την μεριά του Ιονίου?

Παναγιώτης
20-02-2008, 22:35
Είχαμε ασχοληθεί παλιότερα σε μια απάντηση στο θέμα παραδοσιακά σκαριά.
Πάντως σε αυτή την ενότητα (γενικότερα) παρουσιάζονται πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία και απόψεις για τα παραδοσιακά σκάφη και τα ξύλινα σκάφη γενικότερα και θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τους γράφοντες. Ίσως θα πρέπει να αναδιατάξουμε λίγο τις απαντήσεις ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι ομοειδείς συζητήσεις πχ στο θέμα παραδοσιακά σκαριά να είναι οι σύγχρονες εφαρμογές των παραδοσιακών σκαριών και διάφορα χρήσιμα στοιχεία όπως τρόποι κατασκευής, βελτιστοποίηση χαρακτηριστικών και οικονομοτεχνικά στοιχεία, αυτό το θέμα "Ταξίδι στο χρόνο..." να είναι για τυπολογία, φωτογραφίες και λεπτομέρειες παραδοσιακών σκαριών(ιστορικά και σύγχρονα) και ένα τρίτο (ίσως αυτό εδώ),τρόποι και τεχνικές ναυπήγησης ξύλινων σκαφών (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να είναι μόνο σύγχρονα αλλά και να έχει και λίγο από ιστορία ώστε να δούμε την εξέλιξη από το μονόχναρο στο ναυπηγικό σχέδιο). Τι λέτε;

Hellenarc
20-02-2008, 22:58
Είχαμε ασχοληθεί παλιότερα σε μια απάντηση στο θέμα παραδοσιακά σκαριά.
Πάντως σε αυτή την ενότητα (γενικότερα) παρουσιάζονται πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία και απόψεις για τα παραδοσιακά σκάφη και τα ξύλινα σκάφη γενικότερα και θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τους γράφοντες. Ίσως θα πρέπει να αναδιατάξουμε λίγο τις απαντήσεις ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι ομοειδείς συζητήσεις πχ στο θέμα παραδοσιακά σκαριά να είναι οι σύγχρονες εφαρμογές των παραδοσιακών σκαριών και διάφορα χρήσιμα στοιχεία όπως τρόποι κατασκευής, βελτιστοποίηση χαρακτηριστικών και οικονομοτεχνικά στοιχεία, αυτό το θέμα "Ταξίδι στο χρόνο..." να είναι για τυπολογία, φωτογραφίες και λεπτομέρειες παραδοσιακών σκαριών(ιστορικά και σύγχρονα) και ένα τρίτο (ίσως αυτό εδώ),τρόποι και τεχνικές ναυπήγησης ξύλινων σκαφών (δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να είναι μόνο σύγχρονα αλλά και να έχει και λίγο από ιστορία ώστε να δούμε την εξέλιξη από το μονόχναρο στο ναυπηγικό σχέδιο). Τι λέτε;

Φίλε Παναγιώτη
Οργάνωσε το και προχωράμε

Baggeliq
20-02-2008, 23:01
Φίλε Παναγιώτη
Οργάνωσε το και προχωράμε

Και εγω μεασα ειμαι...

Hellenarc
20-02-2008, 23:03
Γνωρίζει κανείς κάτι περί αυτών των πλοίων Ή έγιναν κομμάτια όπως το Ε.Ε.

Hellenarc
20-02-2008, 23:06
Θα ήταν βέβαια δύσκολο με τόση Epoxi που θα τα περιέλουζαν μιας και δεν έχουμε καραβομαραγκούς για να τα επιδιορθώσουν με τον παραδοσιακό τρόπο

Baggeliq
20-02-2008, 23:07
Γνωρίζει κανείς κάτι περί αυτών των πλοίων Ή έγιναν κομμάτια όπως το Ε.Ε.

Για ποια πλοια αναφερεσαι Hellenarc; για το προγραμα μηπως το ΥΤΑ

Baggeliq
20-02-2008, 23:14
Θα ήταν βέβαια δύσκολο με τόση Epoxi που θα τα περιέλουζαν μιας και δεν έχουμε καραβομαραγκούς για να τα επιδιορθώσουν με τον παραδοσιακό τρόπο

Υπάρχουν φιλέ αλλά και αυτή που υπάρχουν δεν τους συμφέρει οικονομικά και το ξέρεις και εσύ αυτό καλά γιατί κάνεις δεν χρηματοδότη πια την Ελλάδα την παραδοσιακή ναυτιλία γιατί θέλουν νομίζω να σβήσουν την Ελλάδα και τους μάστορες μας αλλά εμείς δεν κάνουμε τίποτα …

Hellenarc
20-02-2008, 23:18
Διαβασέ το αξίζει το κόπο.

Ανοίγουν πανιά τέσσερα από τα πιο σημαντικά παραδοσιακά σκαριά που διασώζονται στη χώρα μας.

Η «Ελένη Π», ο «Αγιος Ιωάννης», η «Καλή Τύχη» και η «Ελευθερία» ξέφυγαν από τη συνήθη μοίρα της εγκατάλειψης και της καταστροφής και ξαναζωντανεύουν στα καρνάγια για να ταξιδέψουν. Πρόκειται για το πρόγραμμα «Ανταγωνιστικότητα» για να συντηρηθούν και να αποκατασταθούν.

Η χρηματοδότηση

Η χρηματοδότηση των εργασιών γίνεται από το υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης στο πλαίσιο του μέτρου 5.2 «Ολοκληρωμένες δράσεις εναλλακτικού τουρισμού» της δράσης 5.2.1 «Δημιουργία δικτύου πολιτιστικών στοιχείων και πολιτιστικού τουρισμού» και ιδιαίτερα με την πράξη 5.2.1.2 «Ανάδειξη και τουριστική αξιοποίηση διατηρητέων παραδοσιακών σκαφών».
Τα σκάφη, που εντάσσονται στο πρόγραμμα, ανήκουν όλα σε δημόσιους ή κοινωφελείς φορείς και πρόκειται να αξιοποιηθούν ως επισκέψιμα ναυτικά μνημεία. Οι μελέτες αποκατάστασης και των τεσσάρων σκαφών εκπονήθηκαν από το τεχνικό γραφείο του αρχιτέκτονα Κ. Δαμιανίδη, ο οποίος μας λέει:
«Το μεγαλύτερο από αυτά, το πέραμα "Ελένη Π", αγοράστηκε από το Ιστορικό Αρχείο-Μουσείο Υδρας έπειτα από χορηγία του Ιδρύματος Ι. Φ. Κωστοπούλου. Το σκάφος κατασκευάστηκε στη Σκιάθο στο ναυπηγείο του Γεωργίου Μυτιληναίου, ενός από τα γνωστότερα ονόματα Σκιαθιτών ναυπηγών. Προφορικές μαρτυρίες αναφέρουν ότι το σκάφος ναυπηγήθηκε το 1939, ωστόσο στα επίσημα έγγραφα σημειώνεται το 1951 ως έτος καθέλκυσής του. Το σκάφος έχει μέγιστο μήκος 22,20 μ., μέγιστο εξωτερικό πλάτος 7,10 μ., βάθος από το κατάστρωμα 2,90 μ. και ολική χωρητικότητα 77,54 κόρων. Τα περάματα ήταν ιδιότυπα ελληνικά σκαριά με μακραίωνες ρίζες στη ναυπηγική παράδοση του Αιγαίου. Σήμερα πλέον δεν κατασκευάζονται και έχουν διασωθεί ελάχιστα. Μετά την αποκατάστασή του θα αποτελεί πλωτό παράρτημα του Ιστορικού Αρχείου - Μουσείου Υδρας».
Το «Αγιος Ιωάννης» παραχωρήθηκε εν μέρει στη Νομαρχία Χίου μετά την έξοδό του από την αλιεία, το 1997, η οποία έγινε στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος Αλιείας του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης. Η Νομαρχία Χίου κάλυψε το κόστος αγοράς του μηχανικού και αλιευτικού του εξοπλισμού. Το σκάφος έχει ναυπηγηθεί στο φημισμένο ναυπηγείο των αδελφών Ωρολογά το 1950, στο Μαραθόκαμπο της Σάμου. Είναι ένα καραβόσκαρο κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου από σαμιώτικο πεύκο και με τα χαρακτηριστικά και τον εξοπλισμό μιας κλασικής μηχανότρατας.

Το μέγιστο μήκος του είναι 19,60 μ., το μέγιστο εξωτερικό πλάτος 5,60 μ. και το βάθος από το κατάστρωμα είναι 2,43 μ. Το σκάφος βρίσκεται σήμερα εκτός θαλάσσης σε ναυπηγείο της Χίου με αρκετά προβλήματα. Μετά την αποκατάστασή του θα εκτίθεται εν πλω μαζί με άλλα δύο σκάφη της νομαρχίας στο λιμάνι της Χίου. Ο εσωτερικός του χώρος θα μετασκευαστεί έτσι ώστε να μπορεί να φιλοξενεί μικρές περιοδικές εκθέσεις και παρουσιάσεις. Εξωτερικά όμως θα επανέλθει αυστηρά στην αρχική του μορφή και θα φέρει τον πλήρη εξοπλισμό μιας μηχανότρατας.

Η «Καλή Τύχη» αγοράστηκε από το Πνευματικό Ιδρυμα Σάμου «Νικόλαος Δημητρίου» το 1998. Σύμφωνα με προφορικές μαρτυρίες, το σκάφος ναυπηγήθηκε το 1901, ωστόσο στα νηολόγια της Σάμου καταγράφεται μόλις το 1939. Το σκάφος ναυπηγήθηκε από τον Γ. Φλαμουράκη, φημισμένο καραβομαραγκό στο Καρλόβασι Σάμου. Το μέγιστο μήκος του είναι 13,40 μ., το μέγιστο εξωτερικό πλάτος 3,90 μ. και το βάθος από το κατάστρωμα είναι 1,50 μ. Δεν γνωρίζουμε ακριβώς την πρώτη χρήση του σκάφους, αλλά κατά πάσα πιθανότητα ήταν μεταφορικό. Το σκάφος είναι ιδιαίτερα σπάνιο ως προς το σχήμα του. Τα ναυτιλιακά έγγραφά του δεν αναφέρουν τον τύπο του σκάφους.
Σύμφωνα όμως με τη μελέτη που έχει εκπονηθεί, το σκάφος είναι μια σακολέβα, όπως αυτή αναφέρεται ως τύπος γάστρας και απεικονίζεται στα τέλη του 19ου και τις αρχές του 20ού αιώνα, ή μια μαούνα, όπως ονομαζόταν στη Σάμο ο ίδιος τύπος σκάφους στα μέσα του 20ού αιώνα. Η αποκατάσταση του σκάφους αποκτά ιδιαίτερη σημασία, μια και το σκάφος αυτό είναι ιστορικά αλλά και τυπολογικά ένα σπάνιο δείγμα της ελληνικής παραδοσιακής ναυπηγικής. Η μελέτη του σκάφους ολοκληρώθηκε το 2001 και το κόστος εκπόνησής της καλύφθηκε από το Πνευματικό Ιδρυμα Σάμου «Νικόλαος Δημητρίου». Στην ολοκληρωμένη του μορφή θα φέρει ιστιοφορία σακολέβας με ένα μεγάλο κατάρτι για το κυρίως πανί και για τους φλόκους, όπως επίσης και ένα μικρότερο στην πρύμνη το οποίο θα φέρει ένα μικρό πανί τύπου ψάθας. Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών θα ενταχθεί στα εκθέματα ενός νέου θεματικού μουσείου που δημιουργείται στη Σάμο. Πρόκειται για το Μουσείο Ναυπηγικών και Ναυτικών Τεχνών Αιγαίου, για το οποίο εκπονούνται οι κτιριακές μελέτες με φορέα ανάθεσης τη Νομαρχία Σάμου.

Ενα γατζάο

Η «Ελευθερία» αγοράστηκε από το Δήμο Πρέβεζας το 1999. Το σκάφος είναι ένα από τα ελάχιστα γατζάο που έχουν διασωθεί σήμερα. Το γατζάο είναι ένας σπάνιος τύπος γάστρας που κατασκευαζόταν αποκλειστικά στα ναυπηγεία του Ιονίου. Το «Ελευθερία» ναυπηγήθηκε στην Κέρκυρα το 1961, πιθανώς από το φημισμένο καραβομαραγκό Νίκα. Το μέγιστο μήκος του είναι 11,63 μ., το μέγιστο εξωτερικό πλάτος 4,10 μ. και το βάθος από το κατάστρωμα είναι 1,47 μ. Σήμερα βρίσκεται σε ναυπηγείο της Πρέβεζας με αρκετά προβλήματα και χωρίς συντήρηση τα τελευταία έξι χρόνια.

Μετά την αποκατάστασή του, θα εκτεθεί μαζί με άλλα δύο σκάφη του Δήμου Πρέβεζας στον παραθαλάσσιο χώρο εμπρός από το νέο ναυτικό μουσείο που κατασκευάζει ο δήμος. Το κόστος απόκτησης του σκάφους όπως και το κόστος της μελέτης καλύφθηκαν αποκλειστικά από το Δήμο Πρέβεζας.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 09/08/2006

Hellenarc
20-02-2008, 23:20
Αντιγραφή από Post του Asteria

Hellenarc
20-02-2008, 23:28
Φίλε μου και καραβομαραγκούς έχουμε και Την καλύτερη Ξυλεία για ναυπηγήματα και τις θάλασσες ξέρουμε να τις ταξιδέψουμε .
Σχολές για να διδαχτούμε πώς να εξαφανίσουμε τα λαμόγια δεν έχουμε.
Αυτά είναι που μας καθοδηγούν με την σφραγίδα εκτίμησης όλων αυτών που έχουν παραμυθιάσει.:( :mad:

Baggeliq
20-02-2008, 23:39
Φίλε μου και καραβομαραγκούς έχουμε και Την καλύτερη Ξυλεία για ναυπηγήματα και τις θάλασσες ξέρουμε να τις ταξιδέψουμε .
Σχολές για να διδαχτούμε πώς να εξαφανίσουμε τα λαμόγια δεν έχουμε.
Αυτά είναι που μας καθοδηγούν με την σφραγίδα εκτίμησης όλων αυτών που έχουν παραμυθιάσει.:( :mad:

Ακριβώς αυτό είναι αλλά ποιος κάνει τη κίνηση αυτή εγώ έμαθα κάποια περάματα από ένα πάππου που έκατσε και μου έδειξε και μου είπε ένα παραπονώ ξέρεις ποιο είναι γιατί τα αφήνουν και σαπίζουν όλα την Ελλάδα που το μόνο που έχει είναι η θάλασσα το μέλλον της και βάζουμε ξένους και εμείς τη κάνουμε βγάζουμε ναυπηγούς για να πάνε στο εξωτερικό μονοί για αυτό για τη κανένας δεν ασχολιέται γιατί το μονοπώλιο το έχουν κάποιες οικογένειες μόνο στην Ελλάδα και αυτή αποφασίζουν τα πάντα .. τι λες εσύ τότε; Για αυτά

Hellenarc
20-02-2008, 23:46
Baggeliq Δες αυτό http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=59166#post59166 την πρωτη παράγραφο!

Baggeliq
20-02-2008, 23:59
Baggeliq Δες αυτό http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=59166#post59166 την πρωτη παράγραφο!

Το διάβασα αλλά ποιος μπορεί να πει από τους υπευθύνους του κράτους κάτι κανένας όλη κότινε το μέλλον και τα σιδερένια πλοία που βουλιάζουν και χωρίς να σκέπτονται την ιστορία
Έχεις απόλυτο δίκιο με όλα όσα γραφείς αλλά κάποιοι έχουν τα αυτιά τους κλειστά

Hellenarc
21-02-2008, 00:09
Baggeliq Διάβασες τα mail σου?

Hellenarc
26-02-2008, 00:03
Τι έγιναν τελικά αυτά τα σκαριά το Ελένη Π. του μουσείου της Ύδρας και το Άγιος Ιωάννης της Χίου. Ξέρει κανένας αν επισκευάζονται ή αν επισκευάσθηκαν ή μετά τις τόσες αναφορές στα μέσα μαζικής ενημέρωσης βαλσαμώθηκαν

Baggeliq
26-02-2008, 00:11
Baggeliq Διάβασες τα mail σου?
ναι ...και εχεις πολυ δικιο ...

Baggeliq
26-02-2008, 00:13
Τι έγιναν τελικά αυτά τα σκαριά το Ελένη Π. του μουσείου της Ύδρας και το Άγιος Ιωάννης της Χίου. Ξέρει κανένας αν επισκευάζονται ή αν επισκευάσθηκαν ή μετά τις τόσες αναφορές στα μέσα μαζικής ενημέρωσης βαλσαμώθηκαν

δεν ξερω τιποτα ακομα ...

papamarios
20-04-2008, 12:13
Φίλε Arthur,
Είμαι πάντα στην διάθεση σιυ για βοήθεια στα Ισπανικά. Δεν είμαι της Ισπανικής φιλολογίας αλλά μπορώ να βοήθήσω. Άμα επιστρέψεις στην βάση σου, είμαι στην διάθεση σου
papamarios

Arthur
20-04-2008, 12:42
Σ' ευχαριστώ papammarios Τα Ισπανικά άρθρα μου...για τους δύο επόμενους μήνες τα έχω έτοιμα. Μετά βλέπουμε....:-D
Και ναι είμαι στην βάση μου... :arrow:

Hellenarc
22-04-2008, 21:12
Αγαπητέ φίλε papammarios
Καλωσόρισες Κατ’ αρχάς
Πολύ ευγενικό από μέρους σου και ευχαριστώ για το Mail
Είμαι πάντα διαθέσιμος να βοηθήσω με οποίον τρόπο μπορώ.
Θέλω όμως να τονίσω ΕΝΑ πράγμα αν δεν ζήσεις την πραγματικότητα είναι εκ φύσεως αδύνατο να την αποτυπώσεις.
Πιστεύω πως πρέπει να κατανοήσετε την ναυτική αντίληψη των ναυτικών της εποχής των πανιών ή και την ναυτική τέχνη όχι μόνο του κρατάς ποριά, δες τα λαδιά, δέσε κάβους και κάνε και καμία γάσα αν είσαι σε κανένα φορτηγό (δεν θέλω να νοηθεί ότι υποτιμώ το ναυτικό επάγγελμα του σήμερα, προς θεού )
Ακόμα και από ποια μεριά είναι ο κόμπος σε ένα φιλαδούρι έχει ένα λόγο.
Ένα μοντέλο το οποίο είναι εύκολο να κατασκευαστεί (σχετικά) από ότι ένα πραγματικό καράβι, και είναι πολύ πιο εύκολα επισκέψιμο από το μεγάλο. Αν λοιπόν έχουμε μερικά μικρά μέχρι μεγάλα λάθη αυτά μένουν και αλλοιώνουν την πραγματικότητα και την παραδοσιακή ναυτική τέχνη. Θέλω να σας πω πως θαυμάζω το μεράκι σας. Πρέπει όμως να ζήσετε λίγο την πραγματικότητα στην κατασκευή ενός πραγματικού παραδοσιακού ιστιοφόρου και να επιδιώξετε να ταξιδέψετε με ένα τέτοιο σκάφος. Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σας μιλάω γενικά για όλους εσάς τους αξιοθαύμαστους μικροκαραβομαραγκούς και αρμαδόρους

Μπαρμπαρόσα
18-10-2009, 18:42
Η Νομαρχια Χιου απο οτι γνωριζω εχει αναλαβει 2 καικια τα οποια ειναι μπροστα στο ξενοδοχειο Χανδρης, το ενα το μικρο το επιδιωρθωσε εφετο ο Παποριας το αλλο μαλον ο Χιωτης.Υπαρχει βεβαια και στο Θολος ,το καρναγιο του χιωτη η ανεμοτρατα ιωαννης την οποια θελουν να επισκευασουν με ενα προυπολογισμο της ταξης των 500000 ευρω.

Hellenarc
19-10-2009, 08:46
Έχεις διαβάσει την σχετική μελέτη του Άγιος Ιωάννης και την προκήρυξη? Για να βάλεις τα κλάματα! Άστα καλύτερα αυτά τα πράγματα πονάνε πολύ βαθιά.

διάβασε αυτό http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=73015&postcount=118

Μπαρμπαρόσα
20-10-2009, 20:13
Δεν εχω διαβασει λεπτομερειες φιλε hellenarc αλλα απο αυτα που ακουω απο μεσες ----ακρες καταλαβαινω οτι αυτοι που αποφασισαν σιγουρα δεν ειναι λατρες του ξυλινου σκαφους ,σιγουρα δεν αγαπουν την παραδοσιακη ναυπηγικη και συνεπως την ελληνικη παραδοση(αυτα τα δυο ειναι αμεσα συνδεδεμενα),και τελος καρφι δεν τους καιγεται για το ιωαννης αφου αυτος δυστυχως (για εμας τους ονειροπολους --ρομαντικους μιας αλλης εποχης )δεν ΦΗΦΙΖΕΙ.

Hellenarc
28-10-2009, 15:53
Δεν εχω διαβασει λεπτομερειες φιλε hellenarc αλλα απο αυτα που ακουω απο μεσες ----ακρες καταλαβαινω οτι αυτοι που αποφασισαν σιγουρα δεν ειναι λατρες του ξυλινου σκαφους ,σιγουρα δεν αγαπουν την παραδοσιακη ναυπηγικη και συνεπως την ελληνικη παραδοση(αυτα τα δυο ειναι αμεσα συνδεδεμενα),και τελος καρφι δεν τους καιγεται για το ιωαννης αφου αυτος δυστυχως (για εμας τους ονειροπολους --ρομαντικους μιας αλλης εποχης )δεν ΦΗΦΙΖΕΙ.

Μπορεί και να μην είναι έτσι δεν πρέπει να τους κατηγοράμε απλά δεν έχουν τις κατάλληλες εμπειρίες. Eνώ έχουν – είχαν ? αδαμάντινο δόντι. και το χρήμα πολύ για εργασίες χωρίς τεκμηρίωση (καταλαβαίνεις τι λέω) Το μαχαίρι ως το κόκαλο με άπλετο φως στο εργαστήριο του γιατρού.

Μπαρμπαρόσα
28-10-2009, 20:52
Φιλε ,
αξιο αποριας ειναι γιατι σε ολους τους τομεις της κοινωνιας μας εχουν τοποθετηθει ατομα ασχετα με την θεση τους .Ατομα με υστεροβουλια ,κρυφες φιλοδοξιες ,και μερακι τιποτα.Οπου και να γυρισεις να δεις υπαρχουν πραγματα τα οποια ειναι απο μονα τους πολιτισμικα σημαδια που πρεπει να τυχουν καλυτερης τυχης και ομως αυτο το κρατος δεν το θελει.Το συναισθημα αυτο ειναι ποιο εντονο οταν ξενοι ερχονται και σου το υπενθυμιζουν και με απορια σε ρωτουν γιατι δεν κανουμε κατι.
Το καλοκαιρι στο καρναγιο του Μωρακη <<παπορια>>γνωρισα ενα ζευγαρι Κουβανος---Αγγλιδα που περνουσαν ολη τη μερα τους στο καρναγιο φωτογραφιζοντας τους μαστορους ,τα ξυλα , και τα ρημαγμενα σκαφη.