PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα σκαφους, compass 4.90



petros22
18-02-2008, 18:42
γεια σας, ειμαι νέος στο forum και αυτό είναι το δεύτερο post μου.
σκεπτομαι να αγοράσω το σκάφος compass 4.90 και θα ήθελα την γνώμη σας για το σκάφος αυτό.

evridiki
19-02-2008, 00:13
Εγω δεν το ξερω προσωπικα αλλα θα το κοιταξω....Βασικα ομως ειναι τι αναγκες εχεις εσυ και τι σκεφτεσαι για την επιλογη σου...

Για να το επιλεξεις θα εχεις κανει ερευνα αγορας και θα εχεις συγκρινει παροχες-τιμη....

petros22
19-02-2008, 18:17
http://www.compassboats.gr/Samouhos%20Marine%20GR/FrameSetGR.htm

αν θες να το δεις ειναι στην πιο πανω σελ.
το θέλω για βόλτα και ψαρεμα
σκεπτομαι το compass γιατι ειναι το πιο φτυνο που έχω βει ( με 30αρα μηχανη 10.000)

μιας και δεν εχω εμπειρια απο σκαφακια θα ήθελα μια γνωμη
ευχαριστω.

Asterias
19-02-2008, 23:46
Για τη χρήση που λες οτι θες, μια χαρά φαίνεται. Γιατί όχι? έχει 30Hp που είναι καλή περίπτωση για το σκαφάκι.

sundayplankton
09-04-2008, 18:06
:razz: Τι εγειναι το πηρες? μια συμαντικη παραμετρος νομιζω ειναι και που θα το εχεις
Αν εισαι σε μονιμη θεση σε λιμανι πρεπει ωποσδιποτε να ειναι αυτοαδειαζομενο πολυ μεγαλο πλενεκτιμα σε περιπτωση που μια νυχτα γυριση ο καιρος,αλλα και αν συμβει κατι κατα την πλευση.
οι αλλες λυσεις(καπακια,αντλιες)ειναι ημιμετρα
Για τα compass εχω ακουσει οτι ειναι ελαφρια ,πραγμα που δυευκολινη στα βαλε βγαλε στην γλυστρα

Παντως μετα απο 2χρονια με ενα σκαφακη 4,40 με 30αρα δυχρονη
προτινω το καλυτερο βαρκακι με μεταχειρισμενη 2χρονη που
θα ριξει πολυ το κοστος

Με το καλο

HELLENIC EXPLORER
13-05-2008, 12:32
Το σκαφάκι μου φαίνεται μια χαρά. Έχει όλον τον εξοπλισμό σε αυτή την τιμή ή ανεβαίνεις??? π.χ. τρειλερ, τέντες κλπ υπάρχουν όλα ή είναι προσθετικά???. Άν είσαι καινούργιος καλύτερα να κοιτάξεις σε κανένα μετ/νο αλλά σε καλή κατάσταση και μετά κοιτάς το θέμα της μηχανής.
Πάνω από 30 hp θέλει δίπλωμα ταχυπλόου.
Πάντως ένα 4,85 draco που πουλάω εγώ με μία παλιά tohatsu 60 δίχρονη
με roll bar και τιμονιέρα, φυσικά και τρειλερ και όλα τα παρελκόμενα, όπως ρεζερβουάρ, όργανα, άγκυρες, σωσίβια, τέντες δεν το δίνω πάνω από 3.500 ευρώ.
Σίγουρα στην Αθήνα θα βρεις και φθηνότερα και καλά σκαφάκια.
Πρόσεξέ το γιατί αν είναι να ανέβεις στα 12-13000 πηγαίνεις σε άλλη κατηγορία σκάφους με καλές προοπτικές και μεγάλες βόλτες

BAGELIS
12-11-2008, 16:41
GEIA SOU FILE MOU.. eimai kai go neos edo mesa kai elpizo na diabastei to mhnyma ayto. epeidi kai ego psaxno to idio me esena kai koitazo kai ta oikonomika...KAI KOITAZOUME KAI OI DYO STA 10.000 AP OTI BLEPO. file moy phga kai eida to compass kai einai poli poli pseytiko.. makria an mporeis.. mporei na exei pola extras. NA EXEI KaI NTOUZ NA EXEI KAI TENTA NA EXEI trapezi na exei skala na exei pola akomh alla apo yliko kataskeuhs tous einai poli meion.sta idia xrhmata kai me arista ylika einai to quicksilver 430 me mercury 30hp 10000e kai me kampina mikri kai kleisth opou pernei kai extra tenta. gia mena kalitera na pontareis sto uliko kataskeuhs para sta extra kai ligotera xrhmata. xoris treiler.(TREILER EXEI 600e) fenete i poiothta kataskeyhs ths apo ta plastika kai tis leptomereies tou sta kalodia stis enoseis tou KAI STA LASTIXA.. exo akousei pera apo ayta pou ta eida monos mou oti an den exei stegana sosta poiothtas to skafaki tha mpazei kai mesa sthn thalasa den einai oti kalitero. to xeis dei apo konta? PROSOXH apo mena sto compass. gnomi mou MAKRIA!!! ELPIZO NA BOITHISA KAI AN THES MPORO NA SOU PO KAI ALLA ;-) AN THES TA LEME ME MSN. MPOREIS NA TO DEIS EDO www.tarasiadismarine.gr/skafi/poliesterika/quicksivler/flamingo420-520.shtml (http://www.tarasiadismarine.gr/skafi/poliesterika/quicksivler/flamingo420-520.shtml)